Page 1

DNI NA PIASKU: MATCHU SZALEJE

CZAS MAI: REFLEKSJE PRAWDZIWEJ IKONY KITE-

THE MAURITIUS INVITATIONAL 2006: TO JUÅ» 10

TESTED: 10 HYDROFOILI PRZETESTOWANE W ICH TEMPIE


2 | TheKiteMag


TheKiteMag | 3


4 | TheKiteMag


TheKiteMag | 5


6 | TheKiteMag


TheKiteMag | 7


8 | TheKiteMag


TheKiteMag | 9


Artykuły... 058

CZAS MAI Susi Mai pozostaje w samym sercu kiteboardingowej sceny od samego jej początku. Pomogła rozwijać i ewoluować ten sport. Teraz skupia swoja uwagę i czas na jej imprezach MaiTai. Przed kilkoma nowymi imprezami i filmami na horyzoncie, jest to najlepszy czas aby z nią porozmawiać.

082

LES CHASSEURS DE VENT: TRIPLE-S 2016 Triple-S w kilku ostatnich latach staje się coraz bardziej hardcorowe, a mimo tego nie traci tego tradycyjnego podejścia do sliderów i kickerów. W 2016 mieliśmy solidną imprezę z porządnymi warunkami, połączonymi z determinacją zaproszonych riderów, która włożyli w ten show. Wynikiem tego była najbardziej imponująca edycja Triple-S jak do tej pory.

068

DN I NA P I AS KU Jest to wszystkim dobrze znany fakt: Matchu pruje. Więc kiedy zaoferował kilka strzałów z jego ostatniej udanej misji na jedną z mniej znanych Wysp Zielonego Przylądka, można było spodziewać się szczerego złota. I to jest właśnie to co dostaliśmy...

Stałe punkty... 044

// Na desce: Patri McLaughlin

124

//

Przetestowane: Foil

050

// Poplątane linki z: Hannah Whiteley

138

//

Kite Sista: Najniezbędniejsze

144

//

Za kulisami klipu: Eudazio Earth & Space

1 1 2 // 114

Technika z: Billy Parker

// In the Pipeline z RRD

1 2 0 // Powiedz mi coś o: Cabrinha Fireball; Naish Hover Foil

12 | TheKiteMag


OKŁADKA: Damien Leroy w nastrojowej inwersji Foto: James Boulding

T U TA J : Czy istnieje bardziej doskonała freestylowa perspektywa? Prawdopodobnie nie... Foto: Lukas Pitsch TheKiteMag | 13


14 | TheKiteMag


TheKiteMag | 15


TheKiteMag | XVI


EDITORIAL

Nie wszystko jest czarno-białe Jedną z najwspanialszych rzeczy w naszym sporcie jest to, że nie musisz zaszufladkować się w jednej kategorii. Jednego dnia możesz iść grubo w butach i wykręcać mega wakestylowe triki, a kolejnego możesz przypiąć strapy i na wysokości 20 metrów wykonać kilka ruchów w stylu kung-fu. Jednego dnia będziesz szukać wyższych od ciebie beczek do surfowania, a drugiego będziesz wykonywał kilka trików strapless na zupełnie płaskiej wodzie. Zawsze możesz zdecydować czy danego dnia popływać na twintipie, ale gdy warunki się zmienia to będziesz miał przygotowany swój surfboard. Jest tyle możliwości, a wszystko zależy od ciebie... Jedyna rzeczą, która naprawdę się zmieniła w kilku ostatnich latach to zgoda do jakiej doszło pomiędzy freestylerami, waveriderami i każdym kto jest w tym sporcie od jakiegoś czasu: nie ważne co robisz, musisz również spróbować hydrofoila. Przejście tego niszowego sportu do głównego nurtu jest naprawdę imponujące. I pomyśleć, że była to najbardziej skrywana od dekady francuska tajemnica, ale teraz już nie ma „kota w worku”. Biorąc to pod uwagę, postanowiliśmy zerwać z naszym standardowym zestawem i poświecić cały dział TESTED tego wydania właśnie hydrofoilom. Dlatego też poświeciliśmy ostatnie dwa miesiące na testowanie 10 foili i to w ich tempie, dzięki czemu uzyskaliśmy całkiem interesujące rezultaty, które znajdziecie na stronach naszego magazynu w dziale TESTED. Udało nam się również złapać kogoś, kot to wie wszystko na temat kierunków i trendów światowego kitesurfingu – Susi Mai opowiedziała nam o swojej podróży w ostatniej dekadzie i o jej głównym zajęciu, którym jest organizacja nonprofit MaiTai World... Dodatkowo mamy Matchu w akcji, który jest u siebie w domu. Mam również wakestylerów na Triple-S, no i odrobinę sprzętu na 2017! Więc w tym naszym wspaniałym świecie pełnym opcji i sprzeczności, zapraszamy was abyście utknęli na chwilę w naszym najnowszym wydaniem magazynu TheKiteMag. Mam nadzieję, że przekonacie się iż nie wszystko jest czarno-białe...

Miłego lektury.

Alex

UJECIE: TUTAJ MAMY SIVAN OZ Z TEAMU BLADE KITEBOARDING, KTÓRY MA MASĘ CZASU NA KONTEMPLACJE NAD NAJWAŻNIEJSZYM PYTANIEM W ŻYCIU, A WSZYSTKO TO DZIĘKI JEGO FAT LADY, KTÓRA DAJE MU MNÓSTWOTEGO CZASU W POWIETRZY.

Foto: Or Whartman 16 | TheKiteMag


TheKiteMag | 17


The Team: Editor: Alex Hapgood (editor@thekitemag.com) Sub editor: Cai Waggett Art Director: Jody Ward Assistant Art Director: Louise Kelly Contributors: Andrea D’Antoni, Erik Aeder, Bianca Asher, Ydwer van der Heide, Andre Magarao, João Pedro Rocha, Nico Kersberg, Mario Entero, James Boulding, Nick Jacobsen, Ruben Lenten, Mark Moore, Alex Vilege, Max Blom, Tom Court, Toby Bromwich, Marit Nore, Manuela Jungo, Jerrie van de Kop, Andreas Lagopoulos, Keahi de Aboitiz, Marcus Graichen, John Zimmerman, Alex Fox, Craig Cunningham. TheKiteMag is… Published by M E D I A in Hayle, Cornwall, United Kingdom. WATER BORN

Advertising enquiries: advertising@thekitemag.com. All material in TheKiteMag is subject to copyright. Reproduction without the express permission of the publishers will result in prosecution. Submissions: Online: If you have a clip or would like to get something on the website please send it over to us: media@thekitemag.com. In the mag: TheKiteMag welcomes both written and photographic submissions. Photography should be submitted in both RAW and edited format. Please note that the publication of written content is generally dependent on the provision of high quality photography, so in the first instance please send photographic samples and a 150 word synopsis of your writing to: checkmeout@thekitemag.com You can find TheKiteMag on:

This magazine is printed on paper sourced from responsibly managed sources using vegetable based inks. Both the paper used in the production of this brochure and the manufacturing process are FSC® certified. The printers are also accredited to ISO14001, the internationally recognised environmental standard.

18 | TheKiteMag


TheKiteMag | 19


20 | TheKiteMag


TheKiteMag | 21


SUBSCRIBE TO THEKITEMAG TODAY AND YOU’LL GET EVERY ISSUE DELIVERED DIRECTLY TO YOUR DOOR

PLUS:

Quality new-design tee

An exclusive Mystic rashie BARRACUDA 6’0

PLUS...

BA

’2 POP 5

YOU’LL BE ENTERED INTO OUR DRAW TO Win ONE OF THESE 3 RRD SURFBOARDS! *EXISTING SUBSCRIBERS CAN ENTER TOO. JUST EMAIL COMPS@THEKITEMAG.COM SAYING WHICH BOARD YOU’D LIKE…

THEKITEMAG.COM/SUBSCRIBE

22 | TheKiteMag

LE

NA

5’7


TheKiteMag | 23


24 | TheKiteMag


TheKiteMag | 25


FOCUS

RIDER: YARON MOURA

MIEJSCE: CAUÍPE LAGOON, CUMBUCO, BRAZYLIA

FOTO: RENATO BALBINO

26 | TheKiteMag

YM: Kiedy zacząłem pompować mój latawiec, tego dnia Bogowie zdecydowali się dmuchać razem. W tej lagunie Cauípe byliśmy tylko my i koń. Przemieściliśmy się do jej bardziej płaskich części, a koń podążył za nami i posłużył nam za tło.


RIDEUR PAUL SERIN

LIEU SAFETY BAY

PHOTO PAUL SMYTH

Côte Ouest Australienne fut clairement ma meilleure destination pour m’entrainer: de l’eau plate, du vent consistant, la vie tranquille, un bon climat tout ce dont je pouvais rêver réuni en un seul et même endroit. Cette photo a été prise à Safety Bay, dans la ville de Rockingham, un spot bien connu avec ses arbres bien typiques en arrière plan et son eau plate et son banc de sable parfait pour le freestyle. Quelques autres pros sont venus s’entrainer ici également. Se motiver les uns les autres est sans doute la meilleure façon pour apprendre de nouveaux tricks mais c’est aussi une belle opportunité pour les photographes d’obtenir de beaux clichés. Comme ce KGB devant l’appareil de Paul durant une après midi ensoleillée.

TheKiteMag | 27


FOCUS

28 | TheKiteMag


RIDER: JAMES BOULDING

MIEJSCE: SYCYLIA

FOTO: MANUELA JUNGO

JB: Budowanie raili zajmuje dużo czasu i wymaga sporo wytrwałości, ale wszystko wydaje się być w porządku, gdy pierwszy raz wyzwolisz migawkę i kamera zamrozi akcję. Cały ten przelany pot i ciężka praca zostaje wynagrodzona. Wymagało to połączenie w użycia latawca i SUPów, aby przewieźć wszystkie potrzebne materiały na pobliska wyspę i wszystko tam ustawić. Nauczyłem się pływać z latawcem pod wiatr i 6 metrowa rurą. Wszystko to wiązało się również z wyczerpanymi bateriami śrubokrętów, źle dociętymi kawałkami drewna, które przyprawiały mnie o ból głowy, bo mogły być tylko poprawione na lądzie. Trzeba było lecie z latawcem aby to poprawić, albo brodzić z powrotem na plażę, kiedy wiatr umierał.

TheKiteMag | 29


FOCUS

RIDER: ROB KIDNIE

MIEJSCE: EAST COAST, AUSTRALIA

FOTO: ANNA KUZMINA

30 | TheKiteMag

RK: Podczas naszej ostatniej wyprawy wschodnim wybrzeżem Australii, napotkaliśmy te małą wyspę, która była blisko wybrzeża i wyglądała epicko. Warunki były super słabe ale porywiste. Jeśli właściwie się wstrzeliłeś i udało się chwycić poryw, można było wyciągnąć kilka uderzeń zanim trzeba było wracać z powrotem do plaży i zaczynać wszystko od początku. Jeśli przyjrzycie się moim linkom, zrozumiecie o co mi chodzi. Wystarczyło raz dobrze huknąć aby to wszystko miało sens.


RIDER: LACI KOBULSKY

MIEJSCE: KARAIBY

Wcale nie jest łatwo być riderem CrazyFly. Jest to marka, które nie robi nic na pół gwizdka. Więc kiedy zadzwoni telefon, lepiej żeby twój paszport był aktualny. Możesz nawet się założyć, że pojedziesz do jakiegoś tropikalnego raju.

FOTO: ANDRE MAGARAO

TheKiteMag | 31


FOCUS

RIDERS: GISELA PULIDO AND JULIEN LELEU

FOTO: SVETLANA ROMANTSOVA

MIEJSCE: TARIFA

32 | TheKiteMag


SR: Na pierwszym zdjęciu jest Julien, który jest nowym riderem w teamie RRD. Kiedy ostatnio pracowałam z teamem RRD w Cape Town, nie znalazłam czasu aby z nim postrzelać , byłam zbyt zajęta filmowaniem. Miło więc było spotkać go kolejny raz na Tarifie i w końcu trochę z nim postrzelać. Na kolejnym zdjęciu jest Gisela. Podczas moje ostatnie wyprawy na Tarifie spędziłam trochę czasu z Giselą robiąc zdjęcia na kilku różnych spotach. Zawsze interesująco jest z nią pracować. Najlepsze ujęcia są wcześnie rano w Balnearo, na moim ulubionym spocie, kiedy nadchodzi silny Levante i nie ma jeszcze dokoła nikogo...

TheKiteMag | 33


FOCUS

RIDER: MITU MONTEIRO

MIEJSCE: SAN CARLOS, KALIFORNIA

FOTO: CLARK MERRITT

34 | TheKiteMag

Mitu był po drugiej stronie wielkie wody, fruwał z flaga F-ONE a po drodze zaliczył kilka niezłych fal.


RIDER: NED DE BECK

MIEJSCE: VANCOUVER ISLAND

Przypłynąłem z Nitinat Lake aby uchwycić Ned De Becka z Ocean Rodeo moim 1DX wodoodpornej obudowie. Udało mi się uchwycić moment, tuż przed wybiciem i zamroziłem podświetlone kropelki wody. Efektem tego jest interesujące zdjęcie z wyjątkowej perspektywy, będąc we wodzie i patrząc w górę na Neda.

FOTO: CHRIS CURRAN

TheKiteMag | 35


FOCUS

36 | TheKiteMag


RIDER: JESSE RICHMAN

MIEJSCE: ANGEDA, BVI

FOTO: QUINCY DEIN

QD: To miejsce było mityczne w umysłach naszej załogi już na kilka tygodniu przed sesją. Słyszeliśmy pogłoski o pięknym odcinku wybrzeża z gładka jak masło wodą i osłoniętą wyspą składającą się tylko z muszli. Tego dnia wybraliśmy się aby znaleźć perfekcyjny wiatr i piękną, błyszczącą i niebieską wodę. Jesse nie tracił czasu i wypuści całą masę świeżych progresywnych trików.

TheKiteMag | 37


FOCUS

38 | TheKiteMag


RIDER: MARVIN BAUMEISTER

MIEJSCE: WAKATOBI, INDONEZJA

FOTO: JASON WOLCOTT

JW: Nie każdego dnia wieje równy wiatr aż do samogon wieczora. Już od dłuższego czasu jestem zakochany w fotografii z wolną prędkością przesłony i właśnie na takie dni jak ten czekam. Robiłem zdjęcia z małej łódki kołyszącej się w dół i w górę w tym kanale, próbując w tych niesamowicie wymagających warunkach uchwycić tego typu zdjęcia, przy tej okazji miałem trochę szczęści...

TheKiteMag | 39


FOCUS

RIDER: DIMITRI MARAMENIDES

MIEJSCE: TURKS AND CAICOS

FOTO: GUSTAV SCHMIEGE

Kiedy przyjdzie pokręcić się trochę razem i do tego wyglądać super cool, jest tylko jeden człowiek do tej roboty. Dimitri odpala tutaj swoje wysokie loty i jeszcze potrafi przy tym uśmiechnąć się do kamery.

40 | TheKiteMag


TheKiteMag | 41


42 | TheKiteMag


TheKiteMag | 43


D E S K A : NO RT H P R O S U R F

|

ROZMIAR: 5’8”X 17 7/8” X 2 1/8”

NA DESCE

Jeden z najlepszych i wszechstronnych riderów w świecie surfingu prezentuje nam swoja deskę... Kocham Pro Surf ponieważ bardzo dobrze prowadzi się na wszystkich typach fal. Posiada perfekcyjną równowagę pomiędzy kontrolą i mocą. Na małych falach łatwo jest napompować deskę i wygenerować prędkość. Łatwo jest też uwolnić finy kiedy wykonujesz żwawę nawroty. Na dużych falach łatwo utrzymuje krawędź kiedy skręcacz przy dużej prędkości oraz naprawdę łatwo jest załadować finy kiedy w nią uderzasz. W przeszłości pływałem na wielu deskach, które robił dobrze tyłka jedną rzecz. Niektóre z nich dobrze trzymały dużą prędkość ale nie radziły sobie na małych falach. Pływałem również na deskach, które były super luźne i aktywne, ale wydawały się bardzo niestabilne na dużych falach. Z North Pro Surf czuje się naprawdę dobrze na płaskiej wodzi jak również na siedmiu metrowych falach.

Kształt spodu jest bardzo prosty ale efektywny. Umiarkowany single concave osiąga maksymalną głębokość tuż przed finami i wypłaszacza się w kierunku ogona. Krawędzie na ogonie są super twarde dla maksymalnej przyczepności

44 | TheKiteMag

i naprawdę zaokrąglone na przodzie dla redukcji chwytania. Krawędzie są naprawdę dobrze wyprofilowany, dzięki czemu możesz ostro wejść w nawrót bez większego zniekształcenie jakie mogą powodować grubsze krawędzie.

Naprawdę zalecam lżejsze deski. To było prawdziwe wyzwanie znaleźć lekką konstrukcje, która jest również wytrzymała. Przez kilka ostatnich lat razem ze Skyem przetestowaliśmy wiele różnych produkcyjnych konstrukcji, a ta z 2016 był dla nas przełomem. W końcu otrzymaliśmy konstrukcje, która była lekka a zarazem bardzo wytrzymała. Używam tą samą 5’8” deskę od wielu lat, tak samo też było tej najlepszej zimy od wielu lat, a ona wciąż pozostaje w dobrej kondycji. Lubię również to uczucie jakie daje ta deska. Pływa się nią lepiej niż z moim surfboardem o standardowej konstrukcji.

Pływam z padem na tylnej części a cała resztę deski woskuję aż po sam dziób. Zawsze lubiłem uczucie

wosku pod moimi stopami. Sprawia również, że deska wydaje się cieńsza. Zauważyłem, że po dłuższym czasie pad na przedzie wyciera się i może być jeszcze bardziej śliski niż wosk.

Używam również deski Pro CSC do trików na płaskiej wodzie. Deska CSC jest super lekka i krótka, dzięki czemu łatwo można wysłać ją wysoko i obracać szybciej. Szczerze mówiąc nie robię aż tak często trików na płaskiej wodzie. Pływanie na fala daje mi o wiele więcej przyjemności. Nawet jeśli jest to tylko półmetrowa fala, tylko mały pagórek, który daje ci możliwość „surfowanie” kiedy fale nie nadają się do zwyczajnego surfowania.


WIEK: 27

|

WA G A : 7 2 . 5 K G

|

WZROST: 175CM

TheKiteMag | 45


46 | TheKiteMag


TheKiteMag | 47


48 | TheKiteMag


TheKiteMag | 49


P O P L Ą TA N E

L I N K I

H A N NA H W H I T E L EY

Z :

H A N NA H Z R O B I Ł A Ś W I E T NĄ R O B O T Ę T W O R Z Ą C S W O J A W S PA N I A Ł A K A R I E R Ę W ŚWIECIE KITESURFINGU. POCHODZI Z BARDZO CHŁODNEJ PÓŁNOCNEJ A N G L I I , W Y D A J E S I Ę J E D NA K , Ż E S P Ę D Z A D Z I Ś W I E L E C Z A S U W S A M Y M B I K I N I , A WS P O M N I E N I E O NOSZ E N I U P I A N K I NA L E Ż Y D O O D L E G Ł E J P R Z E S Z Ł O Ś C I . J A K A J E S T J E J TA J E M N I C A ?

Q

SENSI GRAVES Jaki najfajniejszy triki potrafisz zrobić na rolkach?

Q

A

YOURI ZOON Hanna Montana, Widzę, że robisz dużo ćwiczeń z rytmiki. Czy robisz to po to aby być w formie, czy też żeby się zrelaksować? A może z obu tych powodów?

Wydaje mi się, że salto w przód z obrotem 180.

A

Kocham uczyć się nowych rzeczy gdy nie wieje. Ciągle szukam czegoś innego w czym mogłabym się sprawdzić. Pragnę sportu i endorfin, które on dostarcza. Naprawdę zaangażowałam się w rytmikę, która jest dla mnie treningiem na masę ciała i pozwala mi zbudować te szczególne mięśnie najefektywniej. Ruchy funkcjonalne są bardzie efektywne niż standardowy i monotonny trening na siłowni, gdzie izolowane są mięśnie, pozwala mi on również zbudować kondycje potrzebna do kitesurfingu.

Q

JULIAN WISKEMANN (BEST PR) Czy masz jakieś szczególne rytuały przed swoja sesją, może słuchasz jakieś szczególnej muzyki aby się trochę napompować?

A

Tak, po pierwsze lubię zjeść czekoladę, to jest bardzo ważne. Po drugie, lubię zrobić małą rozgrzewkę na plaży przed pływaniem. Dzięki temu jestem gotowa gdy podskoczy mi poziom cukru.

Q Q

LUKE WHITESIDE Un jour en Turquie nous avons fait une vidéo avec pour musique Nirvana avec les mecs de Radical kitesurfing. T’étais vraiment à l’aise… si tu devais être un chanteur dans ce monde, qui serais-tu?

A

Ahah! Je suis clairement la pire des chanteuse au monde! Je suis trop nulle en vrai, mon père m’a toujours demandé de me taire. Cependant je pense que je suis plutôt douée pour imiter et mimer et c’est ce que j’ai fait avec Nirvana et cette vidéo. Si je devais choisir pour une chanteuse je serais Beyonce.

MANUELA JUNGO Pamiętam, że jakiś czas temu powiedziałaś mi, że nie możesz zrobić six packa. Spójrz na siebie teraz. Jaki jest twój sekret?

A

To chyba dla tego, że nie była z tobą już od dłuższego czasu na wyjeździe. Twoje kolacje są zbyt smaczne i zbyt duże, przez to ciągle jadłam. Na naszej wyprawie w Bazyli mieliśmy dobra umowę, ty gotowałeś a ja zmywałam. To było wspaniale! Niestety nie dla mojego six packa.

Q Q

POLLY CRATHORNE Czy uważasz, że jest miejsce dla kobiety w rywalizacji o tytuł King (albo) Queen of the Air?

A

Oczywiście, my dziewczyny potrafimy pójść wysoko i również radykalnie. Czas najwyższy aby pokazać chłopakom jak się to robi. Myślę, że było by dobrze mieć zawody „Queen of the Air”

SAM MEDYSKY Gdyby nie kiteboarding to co byś robiła?

A

Myślę, że prowadziłabym mój własny biznes projektowania malowania i wykańczania wnętrz. Podążałam tą drogą zanim kitesurfing stał się czymś naprawdę poważnym. Moją wielką pasją były rolki i wyścigi na nich, więc może zostałabym profesjonalnym skaterem. Ale jestem szczęśliwa w kitesurfingu!


D

A

I

L

Y

W

O

R

K

W

E

A

R

ST RIKE

S E R I E S

A I R T O N C O Z Z O L I N O ´ S D A I LY W O R K W E A R

S URFI N G ELEME N T S ION-PRODUCTS.COM

TheKiteMag | 51


SPRZĘT

S T U F F W E L I K E T H E L O O K O F

AXIS Liberty Zaprojektowana abyś na niej stanął, popłynął, a później przygwoździł swoje pierwsze poważne manewry. Liberty posiada dobrze znana jakość AXIS, aby zapewnić cię, że zrobisz postęp tak szybko jak tylko to możliwe. Łagodniejsza linia rockera zapewnia, że staniesz na niej przy minimalnym nakładzie sił.

52 | TheKiteMag

Zeeko Notus AIR Ludzie z Zeeko wypadli bardzo dobrze w naszym teście hydrofoili. Ich aluminiowy foil był jednym z najlepszych w całym teście. Fakt, że zabrali się również do stworzenia latawca dedykowanego na rynek foil, definitywnie powinien zwrócić twoją uwagę...

EPIC Renegade Infinity V4 Ten słabo-wiatrowy latawiec od Epic jest królem ukrytej wydajności. Jest tak ukryta, że Epic nie chce podać nam jego dokładnego rozmiaru. Ale, jeśli chodzi o V4 to zdecydowanie robią to co należy. V4 niesie ze sobą poprawioną prędkość skrętów o 15%, jak również nośność i możliwości upwind.


TheKiteMag | 53


M ATO S

Blade Fat Lady Perfekcyjny latawiec na dni ze słabym wiatrem. W czwartej generacji Fat Lady została poprawiona jego możliwość upwind, aby pomóc ci wycisnąć maksa z twoich trików. Pozwala ci również posadzić twoje triki wykonane na top endzie dzięki jego zwrotności i szybkości reakcji.

Best Roca Lightwind Roca dostępna jest w rozmiarach 14 i 17m, jest to prawdziwa słabo-wiatrowa bestia skoncentrowany na wieczornych sesjach z morską bryzą. Ale niech cię to nie zwiedzie, nawet przy łagodnej pogodzie, możesz dalej spodziewać się od Roca dużej wydajności i mocy pod wiatr.

RRD Vision Już 6 lata temu Vision znalazł się w linii RRD jako wszechstronny latawiec dla początkujących. I stała się rzecz następująca: wszyscy go pokochali! Od tamtej pory przyjął nastawienie „ na każdy teren” i sprawdził się jako niezwykle fajny latawiec do latania z atrybutami, które przemawiają do każdego kitera, który chce zachować prostotę, ale nie kosztem wydajności.

Cabrinha Apollo Nie, twoje oczy cie nie mylą, to jest nowy latawiec z szalenie wysokim aspektem od Cabrinha. Zapewni on super wydajna moc i szalona nawietrzną wydajność. Apollo jest marzeniem każdego foilera, ale jest również perfekcyjny dla każdego kto szuka maksymalnej słabowiatrowej wydajności. Będziesz mógł również polatać z nim wysoko i dostarczy ci mnóstwo czasu w powietrzu abyś naciesz się mógł scenerią.

54 | TheKiteMag


TheKiteMag | 55


M ATO S

SU2 Proseries The Proseries to epicka wszechstronna oferta od SU2, która wykorzystuje hiperboliczny paraboidalny perfekcyjny geometryczny kształt. Jest to super gładka, niewiarygodnie lekka deska zaprojektowana, aby dać ci maksymalna kontrolę na płaskie wodzie jak i na wzburzonej. Posiada 2mm super cienką krawędź, która pozwala ci utrzymać prędkość i ostro ciąć podczas nawrotów.

Ozone Chrono V2 Celem działu projektowego Ozone, gdy rozpoczęli prace nad poprawa wysokiej klasy latawca Chrono, było wykorzystanie wysokiej efektywności charakterystyki Chrono do stworzenie wszechstronnego latawca dla riderów, którzy szukają wydajności w każdych warunkach i na każdej powierzchni. Wynik? Chrono jest bardziej stabilny i łatwiejszy do napompowania oraz daje wysokiej jakości wydajność dla każdego kompetentnego ridera.

CORE GTS4 La GTS3 a montré que vous pouviez avoir un kite polyvalent qui pouvait activer la puissance en un claquement de doigt. Nous savons que Core ne se pressent pas pour leurs nouvelles sorties et prennent le temps de faire les choses bien, c’est pour cela que la GTS4 est sortie avec beaucoup de promesses à tenir: L’assurance de tenir bon dans les vagues, sur de l’eau plate ou à 30m dans les airs ou vous envoyant bien haut pour de bons megaloops…

Slingshot Rally 2017 W samy centrum nowej linii Slingshota na 2017 jest już zaprezentowany ich najbardziej charakterystyczny latawiec, którym jest Rally. Ich kompaktowy system z mniejszą ilością kółek na linkach dostarcza precyzyjnych skrętów oraz może być dostrojony do twoich indywidualnych potrzeb. Jest to prawdziwa kitesurfingowa wszechstronność w najczystszej formie.

56 | TheKiteMag


TheKiteMag | 57


58 | TheKiteMag


HARNESSES

M s a z C

ia

Spędziła swoje dzieciństwo prując na plażach Dominikany, a teraz prowadzi z wielkim sukcesem MaiTai imprezy non-profit. Można śmiało powiedzieć, że przebyła kawał drogi. Brian Wheeler usiadł z nią aby dowiedzieć się co dokładnie teraz robi i jak do tego wszystkiego doszła...

TheKiteMag | 59


CZAS MAI

Nieważne jest czy pływasz od wieków, czy też jesteś nowy w tym sporcie, na pewno słyszałeś o Susi Mai. Jeśli jednak nie, naprawdę powinieneś poznać kim ona jest. Jest jedną z „oryginalnej” załogi kiterów, którzy zaczęli być rozpoznawalni. Susi zabija na wodzie i prawdopodobnie zrobiła więcej dla tego sportu niż niejeden kitesurfer. Jako współzałożyciel i Prezes MaiTai Global, spektakularnej społeczność sportowców, wynalazców i przedsiębiorców. Susi zmieniła miłość do kiteboarding w robienie ze świata lepszego miejsca, a jednocześnie wciąż spędza czas na wodzie.

Zamiast nawijać o tym jakich legendarnych rzeczy dokonała, albo jak niepowtarzalną jest osobą, porozmawiajmy lepie o niej samej...

60 | TheKiteMag


Mai Tai 2013

Mai Tai 2014

Mai Tai 2013

Mai Tai 2014

Mai Tai 2013

Mai Tai 2014

Mai Tai 2013

Mai Tai 2014


CZAS MAI

BW: Kiedy pojawiłaś się w kiteboardingu? Susi: Byłam na plaży w Cabarete kiedy pojawił się kiteboarding. W 2002 roku oglądałam pierwsze zawody, a później w 2003 brałam w nich udział po raz pierwszy. BW: Pływałaś przed tym na windsurfingu? Susi: Nie. Mój tata był windsurferem, ja nigdy nie spróbowałam i nigdy nie chciałam. Prawdopodobnie dla tego, że on tego chciał. Mój tata jest już urobiony, robi teraz kiteboardy. Robi je od jakiegoś czasu, to jego drugie sekretne życie. BW: Twoja karier w kilku ostatnich latach ewoluowała w bardzo unikalnym kierunku, od tradycyjnego profesjonalnego kiteboardera do... No właśnie, jak byś siebie zdefiniowała? Susi: Wydaje mi się, że po prostu działam w MaiTai na boku. Wciąż jestem profesjonalnym kiteboarderem, staram się nie utracić tego statusu. Ale na pewno dużo czasu spędzam na prowadzenie organizacji non-profit. BW: Czy możesz opowiedzieć mi jak MaiTai się zaczęło? Susi: Zasadniczo, MaiTai zaczęło się od tego, że Bill[Tai] pomagał kilku swoim znajomym w nauce kitesurfingu. Zostałam zaproszona na darmowa wycieczkę na Maui, aby pomóc jego kumplom w nauce. Ja uczyłam przyjaciela, który mieszka na Dominikanie. Poznałam go przez wspólnych znajomych Billa i który właśnie kupił hotel w Cabarete. Pojechałam więc na Maui i tak to się mniej więcej wszystko zaczęło. BW: To ile teraz macie imprez? Susi: Zmieniliśmy MaiTai w non-profit jakieś dwa lata temu i od tej pory tak właśnie działamy. Robimy też trochę mniejsze wersje MaiTai, które nazywają się MaiTai Expeditions, a które są mniejszymi wycieczkami w szczytnym celu. Jest to bardziej przygoda niż spotkanie konferencyjne na pełnym wypasie. Mamy około 14 imprez w ciągu roku, którymi są między innymi imprezy typu Extreme Tech Challange. Są one nasza nową inicjatywą i idzie nam naprawdę nieźle.

62 | TheKiteMag


CZAS MAI

BW: Kto jest dla ciebie wzorem w businessie? Czy jest ktoś kto inspiruje twoją kreatywność i pasję, która wkładasz w MaiTai? Susi: Zawsze byłam bardzo wdzięczna, że mogłam spędzić tak wiele czasu z Petem Cabrinha, który ma na mnie wielki wpływ. Wiesz, to był bardzo ważny rozdział w moim życiu, w którym nauczyłam się tak wiele. Wiele z tych rzeczy jest teraz wykorzystane w MaiTai, wiele z jego pracy. Wiesz, mam bzika na punkcie pewność, że wszystko wygląda tak jak powinno. Tego typu rzeczy nauczyłam się od Pete’a, dobrych rzeczy. Zawsze potrafiłam docenić to w jaki sposób prowadzi on swoja firmę. BW: Możesz powiedzieć mi trochę więcej o Extreme Tech Challenge (XTC)? Susi: Często znajdujemy się w sytuacji, gdy zrobimy imprezę na zbyt wiele osób to ją zrujnujemy. Albo zrobimy więcej pieniędzy w jednej chwili z wyższym kosztem, ale wtedy będziemy mieli mniejsza grupę ludzi, co nie jest głównym celem MaiTai. Musieliśmy więc znaleźć coś co wygeneruje nam gotówkę, ale nie będzie powiązane z MaiTai i nie zrujnuje jej prawdziwego charakteru. Extreme Tech Challenge to była rzecz, w którą Billi bardzo wierzył. Dzięki temu po raz pierwszy MaiTai zrobił jaki zysk, który od razu wykorzystany został do stworzenia XTC(Extreme Tech Challange). Właśnie kończymy drugi rok z XTC. Było super i ludzie byli bardzo podekscytowani. Tego roku mieliśmy okol 1000 uczestników. Byliśmy nawet w Centerfold na CES (Consumer Electronic Show) i wysłaliśmy 100000 lików do ludzie przed impreza w Vegas. XTC tworzy swoją własną społeczność i jest bardziej biznesem niż społeczność MaiTi. BW: Kiedy organizujecie imprezę XTC na wyspie Necker, czy jest w tym też kitesurfing? Susi: Tak, pływamy cały czas! To jest właśnie MaiTai. Rezerwujemy całą wyspę na tydzień i robimy na niej MaiTai, a w ostatni dzień mamy XTC. XTC otwiera drzwi dla około 100 dodatkowy osób, z którymi jesteśmy tego dnia na wyspie. Normalnie wyspa ta może pomieścić około 45 gości. Na XTC mamy kolacje dla 150 osób.

64 | TheKiteMag


Mai Tai 2015

Extreme Tech 2016

Mai Tai 2015

Extreme Tech 2016

Mai Tai 2015

Ocean Gala 2015


CZAS MAI

BW: Jak to jest móc wrócić z powrotem na wody, kiedy jesteś tak zajęta? Susi: To jest zabawne, ponieważ od kiedy zbudowałam zespół, jestem na wodzie częściej niż przedtem. Mamy 10 ludzi, którzy zajmują się MaiTai. Więc, na samym początku było to bardzo stresujące. Kiedyś organizowałam i prowadziłam to sama. Milo jest więc mieć trochę pomocy. Dla mnie najważniejsze jest to, że moja praca nie zabiera mnie od kitingu. Wszystko co robimy w MaiTai kreci się wokół kitesurfingu. Teraz nie biegam wkoło po plaży i nie uganiam się za ludźmi od cateringu. Teraz spędzam czas na wodzie podczas tych imprez, ponieważ mam swoich ludzi. Właściwie to pływam ze wszystkimi, z czego wszyscy są super zadowoleni. BW: Co się dzieje z Tona?

wypożyczoną kamerą RED. Więc, wszystko kręciliśmy w 4K i po prostu nakręciliśmy coś z dziewczynami na boku. Biegałam więc pomiędzy MaiTai a dziewczynami na Necker, mieliśmy trochę kitingu i wyprawę na Anegada. Chcę to wszystko upakować i nazwać Eve, później puści to na Kickstarer i zobaczyć czy uda nam się zebrać fundusze na film. BW: Patrząc w przeszłość, które z momentów na wodzie zapamiętasz najbardziej? Susi: Na pewno mój udział w imprezie Red Bull King of the Air w 2005 roku. Odpaliła Ho’okipa, mieliśmy ogromny swell i mogliśmy pływać w warunkach, które normalnie zarezerwowane są tylko dla windsurferów. To były jedyne zawady, na których chciałam aby rundy były dłuższe.

Susi: Wciąż staram się promować Tona. Próbuję znaleźć sposób na to jak poskładać wszystko razem, aby zrobić latawce. Naprawdę chce zacząć robić latawce Tona, mam nadzieje, że uda się to za rok. W międzyczasie jest dobrze, pracujemy właśnie nad moją deską. Robimy kilka poprawek, więc nie musimy się nigdzie spieszyć. BW: Jeśli chodzi o media, czy nad tym też się koncentrujesz? Susi: Tak, właśnie nakręciliśmy zwiastun do zbioru kobiecych sportów wodnych. Więc na ostatniej imprezie miałam Bruna Kajiya, Hope LeVin i Annabel van Westrop oraz kamerzystę z

Nie musicie wierzyć nam na słowo... Zapytaliśmy kilka innych osób co o niej myślą? „Jak Susi nie wpłynęła na ten sport? To jest legenda!” — Greg Norman Jr. „Susi jest twardą, pewną siebie, śliną i seksowną małą blond kieszonkową rakietą pełną niesamowitości i energii, która podejmie każde wyzwanie i bez wątpienie zrobi wszystko aby doprowadzić je do końca. Ona również, co jest bardzo dziwne, bardzo ale to bardzo kocha łyżeczki” — Jesse Richman „Osobowość Susi pochodzi z wody. One jest zawsze agresywną optymistką i zawsze idzie na całość we wszystkim co robi. Chętnie podejmuje właściwe i wykalkulowane ryzyko, aby wygrać. Tworzymy świetny zespół i nawzajem się uzupełniamy. Ja raczej dbam o detala i jestem dokładny. Susi za to idzie na całość. Myślę, że dzięki tej strategi, wszystko się jej udaje. Na Extreme Tech Challenge, które zrobiliśmy z Sir Richardem Bransonem, powiedział, że „Susi jest jak UI(user interface) na

66 | TheKiteMag

mikroprocesorze(czyli na mnie). Ona jest merytoryczna, ale dodaje wiele stylu, gdzie zazwyczaj skupić się trzeba przede wszystkim na funkcjonalności i wydajności. “ — Bill Tai, współzałożyciel Mai Tai i Venture Capitalis. „Niektórzy mogą pomyśleć, że Susi krotko jest w biznesie, gdy dowiedzą się, że jest profesjonalnym kiteboarderem. Ale działa to na nią pozytywnie gdy złapie ich na zachwycie jak opowiada o swojej wizji dla MaiTai Global, o jej pomysłach na promocje biznesu i możliwości współpracy z innymi podmiotami. Zachwyceni są tym co osiągnęła obok partnera Billa Tai, któremu pomogła w tworzeniu skutecznej sieci przedsiębiorców, inwestorów, jak i profesjonalnych sportowców z milionami dolarów i pomysłów biznesowych omawianych na plażach podczas swoich imprez. — Kym McNicholas, Executive Director of Extreme Tech Challenge


HARNESSES


DNI NA PIASKU

DNI NA PIASKU

68 | TheKiteMag


Przez kilka chwil Matchu stał obok Sean, ciesząc się chwilą, w której wchodzili do morza na kolejną serię nacierających na nich fal. Piasek pod ich stopami, temperatura wody oraz wiatr, który wiał powoli wybudzał ich ze snu po ciężkiej nocy spędzonej w samotnym obozie na pustyni. Foto i słowa: Claudio

TheKiteMag | 69


DNI NA PIASKU

INTERESUJĄCE JEST JAK PERSPEKTYWA MOŻE ZMIENIĆ NASZE SPOJRZENIE NA Ś W I A T.

Określenia taki jak ‘klasyczne warunki”, „epickie” i „perfekcja” są powszechne wśród tych, którzy mieli okazje surfować regularnie na Ponta Preta domowym spocie Matchu. Ale z jego duchem odkrywcy, Matchu poczuł, że musi poszukać nowych horyzontów, połączyć się ze starymi przyjaciółmi i odkrywać. O dłuższego czasu rozmawialiśmy o możliwości wspólnej wyprawy, a gdy najmniej się tego spodziewaliśmy, nadążyła się właśnie taka okazja. Solidny swell nadchodził z południowej półkoli. Matchu złapał kontakt Sean Guy, jego starym znajomym, który zaoferował się jako nasz przewodnik na te dni jak zamierzaliśmy tam spędzić. Wyspa, na którą się wybraliśmy jest jedna z największych na archipelagu, a jednocześnie najmniej popularna. Pokryta jest głownie piaskiem i pustynią saharyjską, wygląda na niegościnne miejsce, w którym czas się zatrzymał. Są na niej rozproszone wioski, w których ludzie prowadza proste spokojne życie i wykorzystują to co daję im pustynia. Zdecydowaliśmy się zostać w głównej wiosce i poczekać aż nadejdzie swell. To dało nam czas na wynajęcie samochodu, kupienie jakiegoś jedzenia i uderzyć na mała wysepkę tuż przy wybrzeżu, która ma doskonale warunki na trochę freestylu strapless

70 | TheKiteMag


TheKiteMag | 71


72 | TheKiteMag


Kolejne dni spędziliśmy na tej wyspie, pod mocnym słońcem i tylko z kilkoma chmurami na niebie. Znaleźliśmy małą zatoczkę, gdzie woda miała surrealistycznych turkusowy kolor i ani jednego odcisku stopy na plaży. Jaki wspaniały początek wyprawy. Cały ten czas spędziliśmy na tej wyspie, gdzie przeszkadzali nam tylko przypływający na swojej codzienne połowy rybacy. Wspólnym mianownikiem tych sesji była zabawa oraz gdzie shove-its, double i handlepassy były wyciągana tak jakby jutro nie miało nigdy nadejść.

Na een lange, langzame rit door rotsen en stof beklommen we een kleine heuvel die ons liet zien wat er voor ons lag. Een uitgestrekt droog terrein maakte plaats voor wat lijnen van golven leken te zijn. Een vruchtbare oase, Malgré le fun que nous délivrait les sessions freestyles, trouver les vagues était toujours dans le coin de nos têtes. Une fois de retour

TheKiteMag | 73


DNI NA PIASKU

Pomijając zabawę podczas freestylowych sesji, naszym głównym celem zawsze było poszukiwanie fal. Po powrocie do wioski powiedziano nam, że swell właśnie dotarł do najbardziej wysuniętej na południe wyspy. Po spakowanie całego sprzętu i jedzenie, pojechaliśmy na najbardziej niesamowitą część naszej wyprawy. Po długiej i wolnej jeździe przez kurz i kamienie, wspięliśmy się na małe wzniesienie, które pozwoliło nam zobaczyć co było przed nami. Duży suchy teren stworzył tło, dla co okazało się być liniami fal. Żyzna oaza, która dostarczyła wody i cienia dla zmęczonych ludzi, wyglądał tak, jakby obraz został umieszczony w przedniej części oceanu. Było to idealne schronienie dla tych, którzy z jakiegoś powodu poszli tam i tam pozostali.

74 | TheKiteMag


DNI NA PIASKU

76 | TheKiteMag


Fale załamywały się na ogromnej płycie, która podczas odpływu była szalenie płytka. Większość z nich była małymi falami, które zamykały się tuż przed skalami. A żeby było jeszcze gorzej, wiatr miał kierunek offshore. Nie takich warunków spodziewaliśmy się, ale były one wystraszając dla Matchu, który zdecydował się złapać trochę wieczornego słońca i kilka fal. Kiedy był już w wodzie, zauważył, że warunki zaczynają się poprawiać, tak jakby zapowiadało to nadejście dobrych fal.

TheKiteMag | 77


DNI NA PIASKU

78 | TheKiteMag


Było też kilka innych dostępnych opcji. Mnóstwo fal pozostało do odkrycia na wybrzeżu, które ma coś nowego do odkrycia za każdym rogiem. Ale wygląda na to, że najlepsze miejsce było właśnie tam gdzie byliśmy. Wiatr dalej wiał w kierunku offshore, co nie jest najlepszym kierunkiem w tym sporcie. Ale mimo tego jakimś sposobem udało mu się wykorzystać warunki na trudnych falach do surfowania. Miały one nieprzewidywalne sekcje, które sprawiały niemożliwym wejście w tuby. Jakimś cudem udało mu się wejść w odpowiednim czasie pod jedną z nich. Jakby tego było mało, udało mu się w odpowiednim czasie wyjść przez żyrandole i closouty. Surfował tak sam przez dłuższy czas, aż do chwili, w której inni kitsurferzy zaczęli przyjeżdżać. Mogliśmy zauważyć jak każdy był zachwycone umiejętnościami Matchu i jego relacją z falami. Po jakimś czasie w końcu zdecydowali się do niego dołączyć, aby doświadczyć wolność miejsca bez żadnych zasad, limitów i po prostu cieszyć się dniem na piasku.

TheKiteMag | 79


Photo: Klaus Schulz | Model: Sabrina A. Parisi

d n o y e b n . . o . i t a t c e p ex

HIGH PERFORMANCE CROSSOVER L.E.I

Sizes 580/ 7| /TheKiteMag 9 / 11 / 13 / 15 LW / 18 LW Airstyle, Freeride, Hydrofoil

flysurferkiteboarding


TheKiteMag | 81


Refleksja

2016

Colleen Carroll tail pressing her way onto the podium at the action-packed 2016 Wind Voyager Triple-S Invitational.


Judges and announcers intently take in the most competitive Triple-S Open ever, where nearly 30 athletes went head to head for the last-chance invites to the main event. In the end, Manuela Jungo won the women’s spot, while Will Palmer and Aymeric Martin earned entry on the men’s side.

Panuje tu dość powszechna zgoda, że tegoroczna edycja Triple-S był klasykiem. Był wiatr, wszystkie ulubione przeszkody, kilka nowych i riderzy, którzy byli chętni zrobić show dla znajomych i dla kamer. Sędzią głównym imprezy był Brian Wheeler, który poczekał aż kurz opadnie i złapał kilku głównych graczy, aby zapytać ich o refleksje na temat tego co się wydążyło. Aby dać ci to wyjątkowe spojrzenie od środka na ten historyczny i fascynujący aspekt tegorocznego Wind Voyager Triple-S Invitational, zadałem kilka pytań czołowym graczom, które znajdziecie na kilku następnych stronach. Przepytałem między innymi: 4-krotnego zwycięzce Triple-S Sama Light, współtwórce i wielokrotnego uczestnika Triple-S Jasona Slezak. Richa Sabo, który był na progu przygotowań do przyszłorocznej edycji. Zapytałem Toby Bromwich mistrza obiektywu, który uchwycił imprezę w swoim obiektywie, i który uwiecznił więcej akcji w kite parkach niż każdy innych fotograf na tej planecie. No i na samym końcu zespół sędziowski( poza mną, a byłem głównym sędzią) w skład, którego wchodzą Eric i Justin Worrall, jak również Josh Wright, który sędziuje również dla World Wakeboard Association’s Wake Park World Series.

84 | TheKiteMag


Brandon Scheid finding the time to sneak in a grab.

The calm before the competitive storm

the riders were keen to put on a show for their pals and for the cameras. TheKiteMag | 85


Tom Court throwing down on the North rooftop rail.

Nightlife at Triple-S never disappoints.

86 | TheKiteMag


REFLEKSJE NA TEMAT TEGOROCZNEJ IMPREZY P: Co myślisz o formacie i poziomie rywalizacji oraz jeździe w tym roku? Sam Light: Format zostaje poprawiony i dopracowany każdego roku. W tym roku udało nam się znaleźć zestaw, z którego każdy był zadowolony. Riderzy stworzyli KPL (Kite Park League), ciało zarządzające, które pomaga ustalić standardy dla wszystkich imprez Kite Park. Współpracowali z organizatorami, aby znaleźć perfekcyjny format dla takiej imprezy.

P: Jak byś określił tegoroczna imprezę na tle wszystkich pozostały w ostatnich 10 latach?

His style was th ere n o matter w hat…

Jason Slezak: Osobiście, byłem bardziej zaskoczony konsekwencją i poziomem jazdy w tym roku niż w pozostałych latach i to na każdym poziomie: kobiet i mężczyzn, na górnym i dolnym polu.

P: Jakbyś określił jeżdżących mężczyzn w tym roku w porównaniu do poprzedniego? Josh Wright: Zauważyłem wielka różnice pomiędzy tym rokiem a poprzednim. Wydaje mi się, że poziom jazdy poprawił się co najmniej dwukrotnie do tego co mieliśmy w zeszłym roku, zdecydowanie się poprawiło. Zwiększył się zasięg trików oraz mieliśmy więcej wakestylu, który błyszczał w tym roku. Byłem bardzo zaskoczony takim ludźmi jak Ewan. Nie można było stwierdzić czy był on ciągnięty przez kabel, łódź, wyciągarkę, czy też przez kite.

P: Co myślisz o tym co wydążyło się w 2016 na Wind Voyager Triple-S Invitational? Toby Bromwich: Pomijając to, że Sam Light wygrał czwarty raz z rzędu w kategorii mężczyzn, to poziom współzawodnictwa był wyższy niż kiedykolwiek. Wśród kobiet również, z Karoliną Winkowską, która skupiła się w tym roku na zawodach kite park, wygrywając Triple-S i Palawam. Poziom w tej kategorii również był wyższy niż kiedykolwiek.

P: A jak wyglądało nocne życie tego roku? Sam Light: Nocne życie na Triple-S jak zawsze jest niesamowite. Każdej nocy jest niepowtarzalna impreza. Wind Voyager, główny sponsor imprezy, zorganizował szaloną imprezę w ogromnym budynku, zaraz po zakończeniu zawodów. Wszyscy riderzy bawili się ostro, ponieważ wszystkie wydarzenie odbyły się w ciągu pierwszych kilku dni.

TheKiteMag | 87


Alex Fox getting inverted on Core Kicker.

88 | TheKiteMag


2016 champion Sam Light gapping the 82-foot-long John Wayne Cancer Foundation A-frame.

TheKiteMag | 89


Brandon Scheid, stylish and creative as always.


KONEKSJE Z KABLEM P: Byłeś świadkiem rozwoju Triple-S w ostatnich 10 latach, czy nie uważasz, że wakeboarding na kablu miał duży wpływ i przyspieszy rozwój pływania w kite parkach? Justin Worrall: Tak. Triki na railach i kickerach pochodzą prosto z wakeboardingu, więc nawet ci kiteboarderzy, którzy są całkiem nowi w jeździe po railach z kitem, dostają fory tylko dzięki temu, że obserwują i uczą się od riderów z kabla.

P: Biorąc pod uwagę to, że jesteś związany z wakeboardingiem na kablu, czy możesz powiedzieć, który z kiteboarderów spędzał czas na kablu? Justin Worrall: To jest całkiem oczywiste, który z zawodników wykonywał okrążenia na kablu. Kiteboarderzy, którzy jeździli na kablu czuli się komfortowo na przeszkodach w REAL Slider Park i wykonują często niektóre triki, które są teraz bardzo popularne na wakeboardingowej scenie.

P: Jaki według ciebie rodzaj wpływu ma wakeboarding na kablu, na cały kiteboarding? Josh Wright: Wakeboarding na kablu ma wiele trendów, które wchodzą do kiteboardingu. Tylko dlatego , że ma on większa „główna” grupę riderów. Jest wiele rzeczy, które trzeba i nie należy robić. Są one bardzie jasne i wiele z tych norm wchodzi na scenę kiteboardingu. Ja lubię to, że kiteboarding zachował wiele ze swojego stylu.

P: Czy nie uważasz, że zawodnicy biorący udział w Triple-S będę mieli przewagę jeśli będą dużo jeździć na kablu przed zawodami Wind Voyager Triple-S Invitational 2017? A może, jazda na kablu będzie niezbędna do tego, aby być na szczycie w następnym roku? Josh Wright: Najlepsza trojka każdego roku na Triple-S jest tak samo dobra(jeśli nie lepsza) na kablu niż są z kitem na przeszkodach. Spędzać dużo czasu na wodzie i mieć możliwość wielokrotnego próbowania trików daje riderom pewność siebie na przeszkodach. Kabel daje możliwość szybkiego uderzania w kółko w te sama przeszkodę.


Do not trust this man.

THE CABLE GIVES YOU THE FASTEST WAY TO HIT THE SAME FEATURE OVER AND OVER AGAIN

Recovered from years of injury, Ewan Jaspan turned a lot of heads at this year’s event.

92 | TheKiteMag


BANKA P: Czy proces kwalifikacji będzie w przyszłym roku podobny: najlepsze 4 dziewczyny i 16 chłopaków kwalifikuje się na zawody w 2017, plus będziecie mieli Video Wildcard Contest oraz Wind Voyager Triple-S Open? Jason Slezak: Tak, w przyszłym roku będzie obowiązywał ten sam proces. W tym roku, zauważyliśmy, że każdy dawał z siebie wszystko, aby znaleźć się w najlepszej 16, która kwalifikuje się na przyszły rok. To również podniosło poziom, gdzie poprzednio dochodziliśmy do pewnego punktu, w którym niektórzy ludzie jakby się poddali i wyglądali jak: „no tak, dałem ciała i nie będę na podium, więc teraz pójdę tylko na imprezę, z reszta wszystko mi jedno”

P: Miałeś szczęście znaleźć się na 16 miejscu tegorocznej imprezy. Słyszałem, że już żartobliwie nazywasz siebie “Bubble Boy”. Jak to jest w ostatniej chwili zarobić zaproszenia na wydarzenie w 2017 roku . Jak to było “życie w bańce” niepewności w twojej końcowej rundzie? Rich Sabo: Jestem naprawdę bardzo dumny z siebie i z tego, że dotrzymywałem kroku tym wszystkim postępowym riderom. Zdobycie 16 miejsca uświadomiło jak bardzo mocno będę musiał pracować przed następnym rokiem. Miejsce w „bańce” to miejsce stresujące! Po niezakwalifikowaniu się do głównej części imprezy, trochę zmartwieniem się, że nie znajdę się w najlepszej 16. Format jest bardzo wymagający, uzyskanie zera na jednej z przeszkód oznacza, że nie wrócisz tu w przyszłym roku.

Bruna Kajiya getting her kicker on.

TheKiteMag | 93


2016 Wind Voyager Triple-S Invitational Final Results Men:

18e – Will Palmer – USA – F-One

1e – Sam Light – United Kingdom – Slingshot ($12,000)

19e – Andre Phillip – Antigua – Tona

2e – Brandon Scheid – USA – Liquid Force ($7,5000)

20e – Aymeric Martin – France – North

3e – Christophe Tack – Belgium – Liquid Force ($5,000)

21e – Jason Slezak – USA – Liquid Force

4e – Noè Font – Spain – North ($3,000)

22e – Tom Court – UK – North

5e – Ewan Jaspan – Australia – Naish ($2,000) 6e – Aaron Hadlow – UK – North ($1,500) 7e – Craig Cunningham – Canada – North ($1,200) 8e – Jake Kelsick – Antigua – Tona ($1,000) 9e – Eric Rienstra – USA – Core ($800) 10e – Billy Parker – USA – Best ($600) 11e – Axel Tack – Belgium – Liquid Force ($500) 12e – Maciek “Magic” Lewandowski – Poland – Nobile ($400) 13e – Tobias Holter – Germany – Cabrinha 14e – Alex Fox – USA – Slingshot 15e – Sam Medysky – Canada – Best 16e – Rich Sabo – USA – Liquid Force 17e – Chris Bobryk – USA – Best Winners...

Winners...

94 | TheKiteMag

Women: 1e – Karolina Winkowska – Poland – Slingshot ($5,500) 2e – Colleen Carroll – USA – North ($3,300) 3e – Bruna Kajiya – Brazil – Red Bull ($2,000) 4e – Sensi Graves – USA – Liquid Force ($1,000) 5e – Annelous Lammerts – Netherlands – Slingshot 6e – Lindsay McClure – USA – Liquid Force 7e – Manuela Jungo – Switzerland – North 8e – Victoria Soloveykina – Russia – Best

Wind Voyager Triple-S Challenge Series: Christophe Tack – Pierwszy wylądowane 900 na zawodach w kite parku ($900)


TheKiteMag | 95


Will James lines one up and hopes his kite stays in the air...

96 | TheKiteMag


TO JUŻ 10 LAT: THE MAURITIUS INVITATIONAL

Pomyśl o latawcach sprzed 10 lat: ograniczony depower, ograniczony drift i ograniczone opcje dla surfingu. Teraz pomyśl o wejściu w trzykrotnie wyższą od ciebie fale One Eye!

Słowa: Leena Ballack | Foto: Stephane Fournet

TheKiteMag | 97


Koncepcja była prosta: zapraszasz 10 najlepszych waveriderów z kitem na One Eye i trzymasz ich przez trzy tygodnie. Później tniesz jak najmocniej możesz przed kamerą. Bez sędziów, żadnego siedzenia na plaży i czekania na swoją kolej, a na końcu imprezy riderzy oceniają się nawzajem. Każdy dzień oceniany był na podstawie obejrzanego video nakręconego przez Elliota Leboe i zdjęć zrobionych przez Stephane Forneta. Czyste i proste. W pierwszy dzień imprezy zostaliśmy obdarzeni przez Matkę Nature. Mieliśmy masywne 7 metrowe fale przy 15 do 18 węzłów wiatru. Wyzwaniem było podczepić się do jednego z tych potworów. Scena została ustawiona...

Whichever way you measure this: it’s a whopper. Martin Vari looking a bit thoughtful 98 | TheKiteMag


Grant keeping it low and hoping his kite behaves itself.

GRANT TWIGGY BAKER „To był niesamowity czas dla kiteboardingu, wszystko było nowe i świeże w waveridingu, a my testowaliśmy limity tego czego mogliśmy zrobić ze sprzętem, który mieliśmy. Ta impreza na One Eye była szalona. Mieliśmy ogromy swell i silny wiatr. Pamiętam jak próbowałem przetrwać i dostać się z powrotem na plażę po każdej z sesji!” Unhooked, strapped in, and hanging on

TheKiteMag | 99


FELIX PIVEC 100 | TheKiteMag

„Najlepsi na świecie przyjechali na Mauritius sprawdzić swoje umiejętności. Dzięki wsparciu wszystkich sponsorów, którzy sprawili, że trzy tygodniowa impreza była w ogóle możliwa. Każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności i przetestować swój sprzęt. Podczas trwania zawodów mieliśmy wysokość fali od 60cm do 7 metrów! Bez wyznaczonych rund, każdy dawał z siebie wszystko każdego dnia przez cale trzy tygodnie. Po prostu, każdy szedł ostro. Riderzy zaliczali duże sekcje i wchodzili w ogromne beczki. Impreza ta wyznaczyła kierunek dla tego sportu do miejsca, w którym teraz się znajduje. To zdjęcie zrobione zostało w dzień ze średnio wielkością fal. Było to przed końcem rafy na One Eye, zestawy po prostu wstawały i dawały beczki, było to po prostu maszyna. Wybierz swój tor i sprawdź jak głęboko możesz wejść. Mieliśmy duże beczki tego dnia dla wszystkich zawodników. Ja używałem 5 metrowego latawce C i pływałem unhoooked i bez leash, bo nie chciałem mieć nic do czynienia z moim sprzętem gdybym utknął.”


We don’t know if this is ‘that wave’, but here’s John offering his definition of ‘commitment’

JOHN AMUNDSON „Jedno wspomnienie pozostanie ze mną do końca życia. Pewnego dnia wszyscy mieliśmy ustawione zdjęcia z helikoptera na godzinę 11. Fala była ogromna, około 7 metrów. Znalazłem się na samym szczycie korytarza i zaprowadził mnie na koniec rafy prosto w ogromy zestaw. Mogłem wybrać sobie każdą z tych bestii, bo Felix z Petem właśnie złapali fale i byli już w środku. Wybrałam największą z nich i odjechałem. Byłem całkiem głęboko, wyszedłem z dolnego nawrotu i nagle znalazłem się na wprost szeroko otwartych par oczu, mojego sędziego i ławy przysięgłej. Fala ta pociągnęła nas mocno w dół.

Wjechałem w beczkę, stałem wyprostowany i przepłynąłem kilka metrów, zanim zostałem wyciągnięty przez łamiąca się falę i moje linki od kita. Znalazłem się na samym szczycie spadku i beczki, a później zostałem kompletnie zniszczony. Niektórzy mogą spojrzeć na to jak na błąd. Moim celem jednak było przełamanie barier tego sportu i wejść w największą tubę jaka kiedykolwiek widziałem z kitem w tamtym czasie.”

TheKiteMag | 101


102 | TheKiteMag


Sky Solbach fléchis et concentré

WYNIKI

Felix Pivec - Australia

Martin Vari - Argentina Will James – USA Jon Amundson- USA Bertrand Fleury – France

TheKiteMag | 103


104 | TheKiteMag


TheKiteMag | 105


Sesja Ydwer Van Der Heide Hermanus, Western Cape.

106 | TheKiteMag


TheKiteMag | 107


108 | TheKiteMag


Cape Town to miejsce , w którym spędzam w ciągu roku całkiem sporo czasu. Jest dla mnie prawie jak drugi dom. Jest to miejsce, w którym spotkałem wielu ludzi, którzy stali się moimi przyjaciółmi. Jest to miejsce z unikalną atmosfera, która przyciąga wielu kitesurferów z rożnych krajów. Różnorodne warunki i niekończący się zmienny krajobraz, który robi z tego miejsca wspaniale miejsce do tworzenie pięknych fotografii. Jeśli miałbyś ochotę trochę pojeździć i odkryć miejsca inne niż te dobrze znane kite-plażę, znajdziesz niesamowite spoty totalnie różnymi warunkami nawet dla większości ludzi z Cape Town. Hermanus jest jednym z tych miejsc. Ma fajną lagunę i przy właściwym kierunku wiatru, będziesz miał perfekcyjnie plaską wodę przy zupełnie innym tle. Fajne jest również to, że jest to jedno z tych miejsc, które nie jest jeszcze znana przez wiele kiteboarderów... Moim ulubionym zestawem jest mój Canon 5D z różnymi obiektywami aby moc zrobić większość ujęć. Potrzebuje podróżować światłem, ale jakoś nigdy mi nie wychodzi. Naprawdę nie pamiętam kiedy ostatni raz podróżowałem tylko z jednym podręcznym bagażem, które mieścił się w limicie wagi...

TheKiteMag | 109


110 | TheKiteMag


TheKiteMag | 111


TECHNIKA

B I L LY

F R O N T S I D E 3 6 0 T O TA I L P R E S S T O BAC K 1 8 0 EW O LUC JA

Moja ulubioną rzeczą do zrobienia w Real Kite Park jest przejście z Kickera na Slider. Najważniejszą rzeczą jest dobrze się ustawić, aby na rampie do slidera właściwie ustawić się do przejścia i wykończyć to na sliderze bez obawy, że kite cię z niego ściągnie. Następnie będziesz musiał zrobić kilka linii aby dostroić swoja prędkość i dystans. Zbyt małą prędkość i nie dojedziesz do dolnej sekcji slidera, zbyt duża prędkość i przestrzelisz z lądowaniem.

112 | TheKiteMag


FOTO: TOBY BROMWICH

PA R K E R JAK TO ZROBIĆ Najedź kicker z większa prędkością niż myślisz, że będziesz potrzebował. To zwiększy twoją moc i dystans oraz wysokość w powietrzu potrzebną do wykończenia pierwszego obrotu przed kontaktem ze sliderem. Żeby wykonać solidne lądowanie musisz zauważyć slider zanim zrobisz pierwsze 360. Upewnij się, że przejedziesz całą rampę zanim zaczniesz swój pierwszy obrót (nie wkręcaj wcześniej bo może to spowodować utratę osi, równowagi i się rozbijesz), da ci to czas potrzebny do wykręcenia 360. Przełóż bar i wybierze lądowanie. Kiedy już zauważysz slider i zanim go dotkniesz, przygotuj się do przyjęcia lądowania i pomyśl również o desce i pozycji swojego ciała. Będziesz się kręcił, więc skup się na zatrzymaniu obrotu ciała używając swoich ramion, kręgosłupa, spinając mięśnie brzucha, bioder i wszystkiego poniżej pasa, aby utrzymać deskę w linii ze sliderem. Jak już wylądujesz, poczujesz się jak nigdy dotąd! Utrzymuj deskę i ciało w prostej linii do slidera. Przygotuj się na koniec, bo zbliża się szybko. Utrzymuj Tail Press do ostatniej sekundy. Trzymaj bar spokojnie i blisko swojego biodra. Później użyj taila do wybicia się ze slider i rozpocznij Backside 180 używając napięcia, które masz na barze, a które pomoże ci się obrócić kiedy zablokujesz ramion w kierunku obrotu. Zegnij kolana, przyjmij lądowanie i utrzymaj pozycje z dużym uśmiechem. Poczujesz się dobrze zaliczając Real Watersports John Wayne Cancer Foundation Slider. Jest to najlepszy slider w kite parku na świecie.

TheKiteMag | 113


IN THE PIPELINE

IN THE PIPELINE

To ekscytujący czas dla RRD, które ostro poszło w tym roku z nowym logiem i w związku z tym ogromna promocja nowego zestawu. Dokładnie nie wiemy jak Roberto Ricci to robi. Mamy niesprawdzone informacje, że udało mu się sklonować samego siebie, w przeciwnym razie trudno jest wyobrazić sobie, że dzień ma wystarczając ilość godzin.

Jako marka, RRD nie wypuszcza nowej linie każdego roku i to o tej samej porze. Ale ma naprawdę dużo nowego sprzętu, który zaprezentują tego lata. Czy jest to wasz największą prezentacja jak do tej pory? Tak, jest to pierwsza od 9 lat oficjalna prezentacja. Ponieważ postanowiliśmy zmienić logo oraz cały ogólny wygląd firmy, musieliśmy zmienić trochę nasze plany i zmienić grafikę dla całej kolekcji. Nowy spójny wygląd zaprezentowaliśmy w maju na spotkaniu dystrybutorów. Macie również wszystkie nowe kształty w surfingu. Czy możesz coś nam o tym powiedzieć? Tak, oczywiście. A więc, mamy nowy Rocket, który jest zupełnie nową deską do freeridingu. Napakowana jest prędkością, łatwym przyspieszeniem, wczesnym planowaniem i pełną kontrolą. Najlepiej czuje się na flatach, chopach i małych 114 | TheKiteMag

falach. Ten surfboard przeprowadzi cie przez te wszystkie marginalne warunki. Następny jest Spark, który łączy najlepsze atrybuty desek Assopigliatutto i Chiatta, aby stworzyć unikalną wszechstronną deskę. Ta kombinacja w połączeniu z kształtem COTAN tworzy wysokiej jakości deskę, która posiada perfekcyjny kształt na wszystkie warunki. Ta deska to idealna wybór dla tych, którzy rozdarci są pomiędzy Rocket a COTAN. Czy możesz powiedzieć nam coś o trzech różnych konstrukcjach waveboardów? Tak, mamy deski o konstrukcji: Classic PU, Wood i LTD... Konstrukcja Classic PU została rozwinięta aby stworzyć ją jako typowy surfboard, do czystej jazdy na fali i umożliwia kontrolę nad wzburzonych wodach. Poprawiliśmy wagę i wytrzymałość deski w tym roku. Teraz używamy żywice z pigmentami.

Tego typu żywica wypełnia wszystkie dziury w piance i impregnuje włókna szklane, która umożliwia zmniejszenie wagi deski. Wszystko to daje czyste uczucie klasycznego surfu. Konstrukcja Wood to totalnie nowa technologia używana do tworzenia desek. To jest wyjątkowy proces tworzenia w HDT (High Definition Technology). Deski formowane są z jednego strzału, oznacza to, że wszystkie włókna układane są formie w tym samym czasie. Deska później laminowana jest w procesie infuzji. Infuzja wprowadza żywice do formy od nosa i przeciąga ja przez formę w kierunku ogona. Przez tworzenie deski w ten sposób, zapewnia to użycie minimalnej ilości żywicy, a to z kolej robi deskę lżejsza. Konstrukcja LTD wprowadzona została w zeszłym roku. Ta konstrukcja jest trochę lżejsza od konstrukcji Classic o jakieś 300-


RRD

Le team RRD avec quelques nouveaux jouets

400 gramów. Ale nie chodzi tu o różnice w wadze ale o rdzeń EPS. Rdzeń EPS robi deskę bardziej wyporną, ponieważ pianka utrzymuje więcej powietrza. Deski te stworzone zostały specjalnie dla riderów preferujących styl strapless i są one idealne do jazdy na falach jak również do skoków. Spójrzmy teraz na latawce. Czy możesz powiedzieć nam co będzie zaprezentowane i jakie są główne udoskonalenia? Tak, wkrótce wypuścimy nowe latawce Vision and Emotion. Vision wprowadzony został 6 lat temu jako latawiec dla początkujący i do wszystkiego, a teraz jest klasą samą w sobie i jest prawdziwą maszyną na każdy teren i na każdy poziom. Wciągu tych lat latawiec ten przeszedł wiele zmian. Jego kształt jest teraz bardziej otwarty co zwiększa prędkość skrętów i zapewnia

mniejsze naprężenia na barze. Linki i pigtile również są krótsze. Ogólnie rzecz biorąc, nowe funkcje wyróżniają Vison jako wspaniały latawiec dla wszystkich freeriderów i waveriderów, którzy potrafią cieszyć się z wyjątkowo wysokich lotów. Emotion jest nasza bez tubowa słabowiatrową bronią, który dostępny jest w rozmiarach 12, 14 i 17 metrów. Brak tub nie powstrzymuje tego latawca od dostarczenie dużej mocy i utrzymania ciebie w powietrzu. Dodatkowa jest to latawiec , który po spakowaniu jest o 30% mniejszy niż konwencjonalny latawiec z trzeba tubami. Gdzie jest główna siedziba twojego teamu projektantów i jaki ma to wpływ na ich pracę i możliwości testowanie prototypów podczas rozwoju produktów? Jesteśmy na całym świecie! Nasze główne

centrum mieści się we Włoszech, ale mamy projektantów, którzy podróżują pomiędzy Europą i Południową Afryką. Bardzo ważne dla nas jest to, że możemy testować w różnych warunkach i mamy możliwość projektowania naszych produktów przez cały rok. Dzięki temu nasze prace projektowe są dokładne i jest to ciągły proces, który zapewnia kontrolę jakości i odpowiednie testowanie każdego produktu. Którzy riderzy mieli wpływ na projekty produktów? Większość naszych riderów ma wpływ na nasze projekty. Chcemy mieć pewność, że większość z nich testuje nasze produkty, nie tylko ich funkcjonalność ale również wytrzymałość. Kilku z nich ma niezłą wiedzę techniczną i po tych wielu latach znają się na rzeczy, a ich rady są wykorzystywane. Słuchamy nawet czasem Kari kiedy chce trochę więcej TheKiteMag | 115 PHOTO: QUINCY DEIN


IN THE PIPELINE

Spark Classic PU

różowego w naszych projektach. Oprócz Abel i Werthera (główny team testów i rozwoju), pracujemy również intensywnie z Alex Neto, Jerrie van de Kop, Julien Leleu, Forest Bakker oraz bardzo doświadczonymi ludźmi takim jak Rui Meira, który jest naszym niezależnym testerem. Rui pomógł nam stworzyć sprzęt i osiągnąć niesamowity poziom wydajności, który potrzebny jest dla dzisiejszych pro riderów w wakestylu i freestylu. Więc, teraz wielka prezentacja, a w kolejce nowe produkty przegotowywane na kolejny rok?

116 | TheKiteMag

Spark Wood

Spark LTD

Oczywiście. Jesteśmy podekscytowani tym, że możemy ogłosić wypuszczenie nowego foila, który zaprezentowany będzie w okolicach września. Koncepcja naszego foila to dobra kombinacja hybrydowego pokładu, carbonowego skrzydła i aluminiowego masztu. Głównym celem było stworzenie hydrofoila, który jest łatwy, stabilny i bezpieczny. Stworzenie zestawy, który umożliwi riderowi poprawę foilingu wraz z rozwojem własnych umiejętności. Możliwe będzie kupienie skrzydła i masztu o wyższej wydajności w późniejszym czasie. To jest wspaniały zupełnie nowy projekt foila i zestawu, które posiada

również możliwość użycia jako Tuttle box albo płyty z czterema otworami. Kolejna ciekawa oferta jest nasz zimowy wetsuits. Linia zimowych wetsuitów jest kontynuacja globalnej kolekcji z 2016, która posiada grubszy neopren oraz trzy style dla kobiet i mężczyzn. Jesteśmy bardzo podekscytowani nowymi produktami i ich nowym wyglądem, jak również materiałami i rozmiarami. Mamy również Grado Junior dla chłopców i dziewcząt, którzy chcą mieć wspaniały wetsuit jak ich tata!


RRD

Les deux petites nouvelles: l’Emotion et la Vision

TheKiteMag | 117


IN THE PIPELINE

Roberto spreading the word 118 | TheKiteMag

Abel and Werther talk cant...


RRD

TheKiteMag | 119


TELL ME ABOUT IT

Tell me About It : NAISH HOVER FOIL

Naish wszedł na scenę hydrofili w 2017 roku. Właśnie zaprezentowano Naish Hover Foil, który

ma odwoływać się do szerszej publiczność wprowadzając nową twarz foila dla mas. Des Walshm jest człowiekiem, który za tym stoi i opowie nam o tym nowym produkcie... Zanim spojrzymy bliżej na szczegóły waszego hydrofoila,

Ten freeridowy hydrofoil ma ponad czasowy kształt, które

właściwy czas na foila od Naish?

tego projektu taki „aha” moment nadszedł, gdy znaleźliśmy

czy możesz nam wytłumaczyć dlaczego uważasz, że jest to Przyglądaliśmy się uważnie scenie i pływaliśmy na różnych

foilach od lat. Kite-foiling znany jest już od dłuższego czasu ale do tej pory nie był w modzie. Możliwości jakie oferuje hydrofoil objawiły się w wielu formach żeglarstwa. Naish

poczuł, że nadszedł najwyższy czas aby stworzyć foila dla kitesurfingu, windsurfingu oraz SUP.

A jakie cele wyznaczyliście sobie dla foila? W jakim kierunku podążacie?

Chcemy klasycznego foila, który wygodny będzie do jazdy i łatwy do osiągnięcia postępów. Hover Foil oferuje dużą

stabilność i specjalnie ukierunkowany jest do foilingu przy relatywnie niskiej prędkości, dla fajnego wszechstronnego doświadczenia, które sprawia, że jest łatwy do nauki.

Jak zdecydowaliście, które z materiałów będę najlepsze dla waszej wizji hydrofoila?

Celem było zaoferowanie produktu, który pozwoli jak

nie zostanie zastąpiony w kilku najbliższych latach. Dla system, na którym możemy polegać, i który pozwoli każdemu pływać przy naprawdę słabym wietrze. Projekt, na którym

początkujący mogą się uczyć, osiągnąć komfort szybko i tak łatwo jak tylko to możliwe.

Przechodząc do deski, czy możesz nam coś o niej opowiedzieć? Naish oferuje dwie deski, Hover 160 i 130. Hover 160

to wspaniała deska na start, wybaczające, komfortowa i z zaokrąglonymi krawędziami. Na początku drogi osoby

pływającej na foilu, deska jest bardzo ważna. Dlatego właśnie

ta deska jest wspaniała dla początkujących, która tłumi nieco wrażliwości foila podczas nauki przejścia. Hover 130 jest

lekki i cienka, deską małymi osiągami, która daje ci wrażliwe i bezpośrednie wyczucie foila.

W kilku ostatnich latach zaobserwować można przejście

foilingu z niszy do mainstreamu, czy jesteś tym zaskoczony i jak według ciebie popularny będzie foiling?

największej liczbie ludzi wejść na wodę z foilem i mieć tyle

Nie jest to dla mnie zaskoczenie, że przechodzi on do

naszym produktom być dostępnymi, wytrzymałymi i wystarczą

mogą pływać częściej i odkrywać różne miejsca, w których nie

dostarcza wspanialej sztywności, odporności na korozje przy

co wynagradzający, daje ci to unikalne uczucie braku

zabawy ile to tylko się da. Właściwe materiały pozwalają

mainstreamu. Z jego słabo wiatrowym potencjałem, kiterzy

na długo. Aluminium 6061 wykorzystywane w lotnictwie

chcieli do tej pory pływać. Foiling jest tak samo wymagający

niewielkiej wadze, a uformowane ze szkła skrzydło, dostarcza

oporu i unoszenia się. Pływanie bez mocy na twin-tipie lub

niezbędnej wytrzymałości.

Czy mieliście moment „Eureka”, kiedy pomyśleliście: właśnie tego szukaliśmy!

120 | TheKiteMag

surfboardzie nie zapewnia przepływu adrenaliny, ale pływanie z foilem przy 6knt wiatru sprawi, że odlecisz.


NAISH HOVER FOIL

TheKiteMag | 121


TELL ME ABOUT IT

Des Walsh (left) discusses the finer points with Damien Girardin

Jak popularny jest w tym momencie foiling na Maui, czy są tam jakieś dobre płaskie miejsca, czy też warunki generalnie są nieco zbyt wymagające dla foilingu? Foiling rozwija się tu na Maui w wielu różnych kierunkach i staje się coraz bardziej popularny. Z ciągłym silnym wiatrem i falami, nie pomyślałbyś, że jest to idealne miejsce dla foilingu. Ale są tu naprawdę fajne dni ze słabym wiatrem i wiele wieczorów, które perfekcyjne są do foilingu, kiedy wiatr wycofuje się nieco. Jest tu wielu riderów, którzy pływają od dłuższego czasu i chętni są do przesuwania granic w kolejnych rzeczach. Silny wiatr jest bardzo wymagający, ale riderzy nauczyli się dostosowywać i używają naprawdę małych kitów, które działają i robią postęp. Każdego dnia zobaczysz tu strapless riderów, speedracerów, waveriderów i big air. Teraz można nawet zobaczyć Jesse Richmana robiącego strapless air.

122 | TheKiteMag


NAISH HOVER FOIL

It works!

TheKiteMag | 123


Ujecie: To jest Olly Bridge, który ciśnie wokół Isle of Wight na swoim hydrofoilu Levitaz. Nam nie udało się popłynąć na teście aż tak szybko na... Foto: Mark Lloyd.

THEKITEMAG 2016 FOIL TEST Ponieważ produkty z 2016 już odpływają w dal, a marki przygotowują swoje prezentacje na 2017. Pomyśleliśmy, że teraz jest najlepszy moment, aby spojrzeć na jedna rzecz: hydrofoile. Spędziliśmy ostatnie dwa miesiące sprawdzając je w ich tempie. Mieliśmy różnych riderów w naszym testowym teamie. Byli w nim początkujący jak również „doświadczenie średnio-zaawansowani” riderzy, a testowaliśmy je w różnych miejscach i warunkach, od 6 do 25 węzłów i od super płaskie wody do mocno wzburzonej. Wiec poddaliśmy je testom z „prawdziwego świata”.

124 | TheKiteMag


LEVITAZ Należy szczerze powiedzieć, że nikt nie powstrzyma ich od wejścia na sam szczyt z ich sponsorowaniem riderów i zaangażowaniem w rozwój i R&D. Na testach mieliśmy ich Element i Bionic, więc mogliśmy poddać większość ich sprzętu testom przy ich ulubionej prędkości. Pierwszą rzeczą, która należy powiedzieć jest to, że cała linie zachwyca jakością i klasa od momentu rozpakowania. Od specjalnych poduszek dla masztu do prostego pięciostopniowego montażu. Kadłub pasuje absolutnie doskonale na ich maszcie, a ich unikalny system pozwala ci szybko zmieniać oba skrzydła. Wszystko pasuje do siebie z uczuciem niesamowitej solidności. Pierwszym skrzydłem, które testowaliśmy było Element, który jest skrzydłem dla początkujących. Należy tu powiedzieć, że jest to skrzydło dla początkujący do najwyższego poziomu foilingu! Element ma relatywnie niską prędkość wyjścia, ale jeśli porównasz go z foilami większości wielkich marek to już zupełnie inna historia. Potrzebuje trochę większej prędkości aby przejść do foiling ale gdy już wyjdzie to jest szybki. Naprawdę można nim pocisnąć i będzie bardzo szczęśliwy uderzając w 27mph, a może jeszcze trochę. Musisz jednak zachować rozsądek i skupić się na jeździe, ponieważ pełna konstrukcja węgla jest tak lekka, że pozycjonowania stóp ma duże znaczenie na jego tor jazdy. Ale kiedy zrobisz to dobrze, to jest to niesamowite uczucie. Wydajność i potencjał są po prostu wspaniale na wszystkich płaszczyznach żeglowania. Będzie nieustannie cie zaskakiwał(ale może tez wystraszyć) podczas całej twojej sesji. Zaletą tej marki jest doświadczenie w materiałach, które wykorzystała przy budowie tego hydrofoila. Zakładając, że masz umiejętności, nie zrobisz z nim większych błędów. Kiedy już dokładnie przetestowaliśmy Element, postanowiliśmy L TEST przetestować Bionic, który jest skrzydłem z górnej półki. Tak naprawdę nie dział dobrze OI Y F GET IT dopóki nie wjedziesz nim na 15 węzłów, ale gdy już się tam dostanie to nie będziesz IL TI N IB S G żałował. Jest to hydrofoil dla 10% najlepszych riderów i takie właśnie sprawia wrażenie S E z jego niesamowitym przyspieszeniem, prędkością i ogólnymi osiągami. Miło jest przetestować tak wysoki poziom wydajności, ale głupio będzie udawać, że możesz nim jeździć bez umiejętności z najwyższej półki. A

C

P

C

U

D

SPEED

BILITY STA

W kilku zdaniach: Trudno będzie znaleźć lepszą jakość wykonania i wydajność od zestawu Levitaz. Nie nadaje się on na niedzielne przejażdżki, ale jeśli szukasz czegoś bardziej poważnego to będziesz nim bardzo podekscytowany.

P

W

D IN

FO

IL G

T

DO W

N

W

IN A

C

P

ST

U

C

GET TI N

E

Hydrofilowa opcja od Slingshota przedstawia inteligentne rozwiązania aby pomóc tym, którzy rozpoczynaj i rozwijają swoja podróż z foilem. Mają oni zestaw Foiling Flight School, który zawiera trzy osobne ITY IL maszty o różnej długości, których długość zwiększasz wraz z rozwojem swoich umiejętności. IB S S Zaleta tego zestawu jest to, że jeśli nawet już wszystko opanowałeś, możesz zawsze wróci E do tego dla początkujący i próbować nauczyć się nowych rzeczy. Rzeczą, która naprawdę w nich lubimy jest to, jak szybko Hover Glide potrafi płynąć. Jest dosyć szybki, co jest wspaniale, ale także ze względu na swoją budowę z kompozytowego aluminium. Maszt ten jest bardzo stabilny i przewidywalny. Aby wpłynąć na kierunek z Hover Glide twój wkład musi być dość duży, więc w przeciwieństwie do pełnych masztów węglowych. Masz więc czas, aby skoncentrować się na znalezieniu idealnego punkt równowagi i możesz przenieś swój ciężar ciała do przodu kiedy już płyniesz. Jeśli chodzi o deski, które mieliśmy na testach, to była to Dwarf Craft 5’4 i była po prostu super. Jest lekka i dobrze przemyślana, a jej uniesione krawędzie są wspaniale do foilingu. Chcemy tez powiedzieć, nie wystrasz się jej długością ponieważ w połączeniu z foilem Hover Glide, po prostu momentalnie odpływa po przyciśnięciu twoje tylnej stopy, więc nie potrzebujesz dłużej deski żeby wystartować.

U

SLINGSHOT HOVER GLIDE + FOILING FLIGHT SCHOOL

D

SPEED

BILITY STA

U

P

W

D IN

DO W

N

W

IN

W kilku zdaniach: : Bardzo dobrze pomyślany i efektowny zestaw. Z foilem, masztem i Dwarf Craft masz wszystko co potrzebujesz, aby komfortowa przejść od początkującego do zaawansowanego foilera.

TheKiteMag | 125


126 | TheKiteMag


IL TEST F OL I T Y GET

ZEEKO WHITE & BLUE EDITION

A

C

P

C

I TI Pierwsze wrażenie było dobre. Rzeczą, która od razu zauważysz u foila N IB S G S U Zeeko, jest to, jak jest on lekki. Większość pozostałych na test foili, E które nie miały carbonowego skrzydła była dość ważka, więc była to mila niespodzianka. Dają do niego również torbę, co jest miłym dodatkiem do tego przedziału cenowego. Przednie skrzydło foila od Zeeko jest również interesujące z jego relatywnie wysokim aspektem w porównaniu do kilku innych aluminiowych hydrofoili dla początkujących. Nam się to podobało, bo wiedzieliśmy, że będziesz mógł zrobić duży postęp. Zeeko dodało również małego fina na tylne skrzydło, którego nie ma w żadnym innym hydrofoilu na rynku. Koncepcja ta polega na zmniejszenie zbaczanie podczas jazdy, w połączeniu z dłuższym kadłubem, foil ten powinien być szybki, stabilny i łatwy do podnieść. Na wodzie Zeeko nas nie zawiódł. Przetestowaliśmy go na ich surfboardzie Zeeko Slash 5’4 Convertible , zestaw ten pracował nieźle. Poczałkowo martwiła nas jej szerokość, zastanawialiśmy się jak ta deska poradzi sobie z wyjściem. Ale nasze obawy szybko znikły kiedy Zeeko foil wyskoczył z wody dzięki malej pompce tylną nogą. Jak już płyniesz, foil ten jest super stabilny, a ten mały fin naprawdę dodaje kontroli podczas jazdy. Dzięki niemu będziesz mógł zacząć pływać nie martwiąc się o to, że będzie wykonywał nerwowe ruchy. Hydrofoil ten jest bardzo komfortowy, będziesz mógł z nim prostu żeglować z wysoko umieszczonym kitem i małą prędkością bez żadnych oznak opadania. Największym zaskoczeniem jednak było to, jak mocno możesz go przycisnąć. Płynęliśmy nim z prędkością 27mph i był super stabilny oraz dawał pewności, że możesz go jeszcze przydusić. D

SPEED

BILITY STA

U

P

W

D IN

DO W

N

W

IN

W kilku zdaniach: : Ten hydrofoil od Zeeko to wilk w owczej skórze. Nie pozwól aby zniechęciła cie cena materiałów, jest mnóstwo możliwości na wodzie dla 90% foilerów.

SPOTZ TUNA

FOIL

D

BILITY STA

SPEED

A

C

P

C

T

TE Spotz jest jedna z tych firm, które po cichu pracowały nad rozwojem swojego GET ITY IL TI S N IB hydrofoila prze wiele lat. Teraz, gdy foiling wszedł do “głównego nurtu” , S G S U E czyni ich wyjątkowo dobrze przygotowanym, aby pokazać wszystkich tym początkujących, jak to się robi! Jeśli chodzi o umiejscowienie Tuna, to nie jest to hydrofoil dla początkujących, a nie też dla zaawansowanych. Jest to foil zaprojektowany dla tych wszystkich riderów, którzy chcą się cieszy z jazdy na wysokiej jakość foilu i pływać nim szybko oraz z pewnością siebie. Byliśmy bardzo zachwyceni Tuna i pod wielkim wrażeniem widząc, że montaż i budowa zostały zmodyfikowane i uproszczone z modelu V2. Maszt montuje się do kadłuba za pomocą dwóch śrub montażowych, przednie skrzydło razem z kadłubem tworzą jedna cześć, pozwalając ci zamontować tylne skrzydło z łatwością. Skrzydło stabilizujące może regulować co będzie miało wpływ na unoszenie i wydajności foila. Jest to więc foil z krótkim kadłubem, wysokim aspektem i lekką carbonową konstrukcją aby zapewnić ci dobrą wszechstronną wydajność. Dobrze płynął pod i z wiatrem, a prędkość i przyspieszenie naprawdę cię zachwyci, szczególnie po tym, gdy pływałeś na foilu dla średnio-zaawansowanych. Jest to foli, który zachęca do przyciśnięcia mocniej, a następnie pozwala ci dostroić się i naprawdę zacząć rozwijając swoje umiejętności. U

P

W

D IN

DO W

N

W

IN

W kilku zdaniach: Jest to imponujący hydrofoil ze środka górnej półki, który stał się ulubieńcem naszego testowego teamu. Przeznaczony on jest dla riderów, którzy chcą żeglować i mieć wszytko pod kontrolom.

TheKiteMag | 127


FOIL TES

S

S

T

GET TI N

G

F–ONE FREERIDE 800

U

A

C

P

C

E

ITY IL IB

U

P

W

D IN

DO W

N

W

D

SPEED

BILITY STA

Freeride 800 jest dostępny z szerokiej gamy hydrofoilii od F-One. Może być łatwo przełożony do skrzydła Racier 600 oraz można również przełożyć go do nieco dłuższego masztu carbonowego, jak już również swoje umiejętności. Należy tu zaznaczyć, że całokształt zestawu wygląda wspaniale i jest bardzo łatwy do złożenia. Mieliśmy również na testach ich deskę przeznaczona do foilingu (pływaliśmy nim również na desce Mitu Convertible), która jest solidnie zbudowana i ma pogłębiony pokład. Wydaje nam się, że to doskonała deska, choć zauważyliśmy, że przedni strap musiały być umieszczone tak daleko do przodu, jak tylko się da, aby móc nią pływać. Na wodzie da się go kontrolować i dobrze się unosi przy niskiej prędkości, prowadzi się precyzyjnie i komfortowo od samego wyjścia z wody. Deska jest bardzo komfortowa z jej pogłębionym pokładem i wystającymi padami. Hydrofoil ten dobrze ustawia się do nawietrznej i poza nią, jest on komfortowy o łatwo się nim kontroluje, nawet z padami umieszczonym tak daleko do przodu jak tylko się da. Wymaga dużego nacisku przedniej nogi, aby utrzymać nos w dole, co jest w porządku na krótkich dystansach. Ale na dłuższych dystansach może powodować poważne palenie mięśni nogi. Górna prędkość jest doskonała nawet ten foil dla „początkujących” dostarcza ci mnóstwo prędkości, co oznacza, że jeśli przejdziesz na Freeride 600, będziesz musiał mieć do tego odpowiednie umiejętności.

IN

W kilku zdaniach: Jest to hydrofoil, który był zaprojektowany i zbudowany z duża dbałością przez F-ONE. I to widać. Najwyższa jakość jaką możesz spodziewać się od „średniej klasy” foila, którego jazda na nim wywoła uśmiech na twojej twarzy.

NAISH HOVER FOIL

A

Dużo emocji towarzyszyło nadejściu nowego hydrofoila Naish Hover Foil, na którego trzeba było czekać kilka lat. Po odpakowaniu miło było zobaczyć, że Naish Foil przyszedł w specjalne torbie podróżnej oraz ze footstrapami, które są naprawdę miłe w dotyku. Kadłub i maszty dostępne są w trzech długościach, a zrobione są z specjalnego aluminium 6061 przeznaczonego dla lotnictwa. Skrzydła maja niski aspekt, które tworzy uczucie małej windy przy niskich prędkościach. Jeśli więc szukacz czegoś do polatania albo zaryzykować w warunkach do surfingu, to jest to dla ciebie wspaniała opcja. Naish zadbał również o relatywnie dłuższy kadłub, który doda ci dodatkowej stabilności. Rzeczą, która bardzo lubimy na wodzie w Naishu jest to, że gdy już wstaniesz i płyniesz to równowaga tego zestawu jest doskonała. Nie musisz więc przyduszać mocniej przednia stopę, aby F O I L T E S T powstrzymać go od unoszenia. Oczywiście, że dobrze siedzi w wodzie co LITY IBI daje ci dużo pewności siebie. Łatwo idzie pod wiatr, a kiedy płyniesz GE SS T E T C I z wiatrem, to nagle zdajesz sobie sprawę, że od 15 minut z niego nie C N spadłeś! Co jest prawdziwym atutem, ponieważ często bywa tak, że sytuacja potrafi szybko się zmienić. Jego ruch jest stabilny i wybacza błędy, a jeśli nos zanurkuje to nie tonie. Jego prędkość i wahania da się łatwo kontrolować. Jest on przeznaczony do dużych prędkości a jego górna granica to 20mph. Nawet przy takiej prędkości wciąż był stabilny, a z wody wychodziliśmy z niego bardzo zadowoleni, ponieważ cały zestaw daje ci dużo pewności siebie. G

U

IND PW

IN

W DO

W

N

128 | TheKiteMag

U

D

STABIL IT Y

SPE ED

P

W kilku zdaniach: Wprowadzony na rynek przez Naisha hydrofoili jest wytrzymały i dostępny przy bardzo konkurencyjnej cenie, który spełnia wszystkie wymogi dla foila do żeglowania jak i dla początkujących w tym sporcie.


GET TI N

G

U

C A

KETOS FREERIDE 2

U

P

W

D IN

DO W

N

W kilku zdaniach: Ketos Freeride 2 Foil to wspaniała opcja dla każdego kto szuka najwyższej jakości produktu przy wciąż dostępnej cenie dla każdego ridera. Dzięki modułowemu zestawowi równie łatwo będziesz mógł go zaadoptować do wszystkich stylów jazdy.

FOIL TES

CABRINHA DOUBLE AGENT

ITY IL IB

T

GET TI N

D

BILITY STA

SPEED

A

C

P

C

S G Cabrinha wchodzi na rynek hydrofoil ze swoim foilem Cabrinha Double S U E Agent i postawił ana wytrzymały oraz łatwy w użyciu projekt, z którym łatwo się podróżuje. Zaraz po wyciągnięciu z torby zauważysz, że Doble Agent nie jest najlżejszym foilem i deską na rynku. Ale ma to swoje plusy. Jest super wytrzymała, a z jego aluminiowym masztem i skrzydłami z „twin-tipowego materiału”, nie będziesz musiał obchodzić się z nim zbyt delikatnie. Pierwszą rzeczą do odnotowanie jest to jak prostym procesem jest wzbudzenie Double Agent do foilingu. Zaprojektowany został do foilowania przy niskiej prędkości, a przy niskim aspekcie przedniego i tylnego skrzydła, robi świetną robotę. Nie możemy powiedzieć, że zapewni ci masywny lift. Nawet przy wolnej prędkości wymaga więcej nacisku tylnej nogi i jej pozycje musi być daleko stylu. Ale gdy już płyniesz, Double Agent jest bardzo stabilny i nie ma żadnych oznak, że chce się wyłamać i wystrzelić w niebo ze względu na swój niski aspekt skrzydeł. Double Agent zaprojektowany został do przelatywania i możesz to robić cały dzień. Bardzo łatwo się na nim jeździ(w porównaniu do foili o większej wydajności), mimo iż jego prędkość maksymalna to około 20mph. Mimo tego wystarcza to do wykorzystania go przy wszystkich warunkach do freeridowej jazdy. Ogólnie mówiąc jest to perfekcyjny foil dla każdego ridera, który nie będzie chciał bić rekordów prędkości albo napaść na bank, ale chce dostępnego foila, którego zadaniem jest krążyć po morzach.

P

W

D IN

DO W

N

W

IN

D

SPEED

BILITY STA

Pierwsza rzeczą, która zauważysz w foilu Ketos to jakość wykonania i rzemiosła. Ketos jest kolejną marką, która buduje foile od jakiegoś czasu i to widać. Są to wysokiej jakości foile z najwyższej półki. Ketos używa łącznika KF, który umożliwia zamocowanie do mniejszych desek, ale również specjalny adaptor, dzięki któremu można zamontować go do deski z montażem na 4 śruby. Linia desek Ketos: obie Pocket i Skim, używają długiej zewnętrzne belki, która dodaje jej sztywności, dzięki czemu deska jest bardzo lekka i cienka. Foil ten jest wypełni modułów za pomocą połączenie jedną śrubą z masztem i kadłubem, a następnie z dwoma śrubami do połączenia przedniego i tylnego skrzydła wraz z kadłubem. Umożliwia to łatwy montaż dzięki dołączonemu kluczowi, dzięki temu łatwo można zmieniać różne skrzydła w tym opcje Race and Wave. Na wodzie po prostu wskoczysz na foila i od razu zauważysz jak jest on stabilny i łagodny. Foil ten świetnie przyspiesza i naprawdę dobrze ustawia się do nawietrznej przy dobrej prędkości i to bez specjalnego skrzydła race. Na FR2 pływa się relatywne łatwo a wysoka efektywności foila dzięki dobremu katowi natarcia do nawietrznej i niskiej prędkości przeciągania, daje ci odrobinę czasu na zebranie mocy w latawcu. Downwind i prędkość są wspaniale ze stabilnością, która umożliwia ci przydusić go mocniej, dzięki czemu łatwo osiągniesz 25 węzłów, a nawet możesz nim osiągnąć 30. Z wiatrem płynie się bardzo gładko przy pełnej prędkości albo, gdy płyniesz trochę wolniej i ciaśniej. Spędziliśmy z nim kilka miłych dni na niektórych falach i bardzo dobrze zmienia się nim kierunki. Niską prędkość przeciągnięcia i szybkie przyspieszenie są jego prawdziwymi atutami.

U

I

S

C

E

S

P

FO

L

ST T EI B I L I T Y

W kilku zdaniach: Double Agent to zabawa, wytrzymałość bez wygórowanej ceny. Jest doskonały do pływania z uśmiecham na twarzy i daje gwarancje, że zbudujesz swoja pewność siebie na foilu.

TheKiteMag | 129

W

IN


LIQUID FORCE ROCKET FISH

D

N

W

IN G

U

A

C

P

C

DO W

North Foil jest unikalny w swoim projekcie, w którym przednie i tylne skrzydło o identycznej długości)połączone są szynami. North Foil LTD przeznaczony jest dla początkujący i na rynek rekreacji. Przedział cenowy jest relatywnie wysoki, ale jest to bardzo wytrzymały foil, o którego nie musisz się martwic, że wystarczy ci tylko na kilka miesięcy. Na wodzie długi maszt daje ci stabilność nawet na wzburzonej wodzie i redukuje czas na powierzchni podczas nauki. Foil ten wolno się unosi ale relatywnie łatwo wstaje. Jak przyspiesza, naturalnie unosi się przy łatwiejsze do sterowania prędkości co robi z niego wspaniały foil, który daje cie prawdziwe uczucie foilingu. Szyny dają cie lepszą kontrole nad „bujaniem” ale czasami trudno jest skorygować zły kąt, ale da się do tego przyzwyczaić. Musisz bardziej przydusić wchodząc w nawrot, ale ten foil jest tak łatwy w prowadzeniu to może to być plusem i jeden z naszych testerów wykorzystał to podczas pierwszego halsu na tym zestawie. Ogólnie ujmujące North Foil LTD to unikalny produkt. Jest dobrej jakości i dobrze wykonany z masztem i skrzydłami wykonami w całości z carbonu, z typowym dla Northa przywiązaniem do szczegółów.

S

U

P

W

D IN

DO W

N

W

D

SPEED

BILITY STA

IN

W kilku zdaniach: Jest to bardzo bezpieczny i łatwy w użyciu hydrofoil. North Foilt LTD sprawi, że szybciej na niego wejdziesz i popłyniesz, niż na innym dostępnym na rynku foilu. Dostarczy ci on wiele zabawy podczas rekreacyjnego pływania.

130 | TheKiteMag

D IN

NORTH FOIL LTD GET TI N

W

S

ITY IL IB

P

O E

TEST

U

F

IL

BILITY STA

W jednym zdaniu: Marka, która w 100% zaangażowała się w hydrofoilową rewolucje przedstawia ten wszechstronny i dobrze zbalansowany hydrofoile ze średniej pulki.

SPEED

A

T

P

C

S

C

E

Liquid Force jest jedną z tych marek, która dobrze ogarnęła hydrofoilowa rewolucje oraz poświeciła naprawdę dużo czasu i zaangażowania w ich dobrze przemyślanego programu foilingu. Pierwsza rzeczą, która zauważysz jest to, że Liquid Force zmienił połączenie z deska Rocket Fish. Ma teraz Track Mast Mounting System, który sprawia życie łatwiejszym podczas montażu, daje ci również wiele opcji dostrojenia foila do twojego stylu i warunków. Tak jak przy innych foilach, aluminiowa opcja nie jest najlżejszą, ale dodaje wytrzymałości i trochę dodatkowej stabilności. Na samym maszcie głębokość akordu została również zwiększona w celu zmniejszenia wibracji przy szybkości, a spośród wszystkich aluminiowej foilii o niskiej aspekcie skrzydeł, które przetestowaliśmy ten zapewnia najlepszą prędkość maksymalną spośród wszystkich naszych sesji. Rocket Fish sunął przy bardzo wolnej prędkości i był super stabilny, co z punktu widzenie początkujący folierów jest przemawiającą ofertą od Liquid Force. Zestaw ten przeznaczony jest dla riderów, którzy chcą trochę pokrążyć lub trochę pobawić się w warunkach do surfowania. Z jego niskim aspektem skrzydeł, deska jest super przyjemna i nie musisz obawiać się, że opadnie FO podczas foilingu lub też, że zanurkuje ci nos. Posiada dobre możliwości IL GET ITY L T I TI upwind oraz wspaniała stabilność w warunkach downwind. Liquid Force N IB S G S U ma wysokiej efektywności zestaw, który może być zamontowany do E tego masztu oraz kadłuba i to przy nie za wysokiej cenie. Więc jeśli chcesz zrobić postęp z krążenia po wodzie do wyścigów wystarczy, że wybierzesz ten Happy Foil i już jesteś gotowy.


TheKiteMag | 131


132 | TheKiteMag


TheKiteMag | 133


134 | TheKiteMag


TheKiteMag | 135


WIND WAVES SURFARI

BEST BEACH IN AFRICA 136 | TheKiteMag

SEA VIEW OR BUDGET ROOMS

DIANIBEACHKENYA www.thekenyaway.com info@thekenyaway.com +254728886821


TheKiteMag | 137


Najniezbędniejsze CZY NAPRAWDĘ POTRZEBUJESZ CAŁY TEN SPRZĘT?

KITE? JEST! BAR? JEST! POMPKA? JEST! DESKA? JEST! TRAPEZ? JEST! NO TO W DROGĘ! Wszyscy mamy listę rzeczy potrzebnych na dobrą sesje. Będę bardzo zaskoczona, gdy każdy z was, który to czyta poprzestaje na rzeczach z listy. Natura naszego sportu pozwala nam szybko stać się zbieraczami 138 | TheKiteMag

sprzętu. Często jedyna rzecz, która powstrzymuje nas od zabranie tej całej masy gadżetów i akcesoria kitesurfingowych, jest przerażająca dodatkowa opłata za bagaż.


JAK ONI WCHODZĄ DO WODY TAK SZYBKO?

Oczywiście jak już pewnie zdajcie sobie sprawę, czytając nasza regularna sekcje KiteSista, która może zawierać pokropione naszym osobistym punktem widzenia opinie. Wszyscy jednak wiemy, że warto czasem posłuchać innej opinii, więc pozwólcie nam odpowiedzieć na wszystkie pytanie, a które baliście się zapytać.

Czy zauważyłeś jak szybko ci doświadczeni riderzy wchodzą do wody krótko po przyjeździe na plażę. Wcale się nie spieszą (często spędza 5-10 minut rozgrzewając się na plaży), będę zawiązywać swoje buty i odjada po horyzont kiedy ty będziesz jeszcze rozplątywał swoje linki i nakładał krem przeciwsłoneczny. Powód: prostota i minimalizm. Nie mówimy tu o wystroju wnętrz, a po prostu o odgraceniu twojego kitesurfingowego życia i sprowadzenia go do absolutnie niezbędnych rzeczy.

Rider: Maureen Castelle Foto: KiteSista TheKiteMag | 139


CO JEST W TWOJE KITE-TORBIE? WIATROMIERZE. Te urządzenia występują w różnych formach od typowych anemometrów do apki na iPhona, która używa szumów mikrofonu do odgadnięcia prędkości wiatru. Pozwól, że wytłumaczymy ci to delikatnie: wszyscy się z ciebie śmieją! Widzisz, sama prędkość wiatru nie wystarczy do podjęcia decyzji, który kite napompować. Temperatura powietrza i jego gęstość, zależnie od tego czy prognozowana prędkość wiatru spadnie lub wzrośnie, chmury burzowe na horyzoncie, ruch piasku na plaży, jak łatwo ptaki unoszą się na wietrze(moje ulubione) i najważniejsza metoda, która 99% doświadczonych kitesurferów używa: NA CZYM WSZYSCY INNI PLYWAJA?

„ODŁÓŻ SWÓJ WIATROMIERZE NA BOK I ROZEJRZY SIĘ DOOKOŁA, WSZYSTKIE WSKAZOWI DO PODJĘCIA DECYZJI JAKI KITE WYBRAĆ SĄ TAM, JEŚLI NIE WIESZ JAKIM LATAWCEM BĘDZIESZ LATAŁ ZANIM DOTARŁEŚ NA PLAŻĘ.” MAUREEN CASTELLE „MOGĘ ZABRAĆ WSZYSTKIE POTRZEBNE RZECZY DO MOJEJ SESJI NA MOTOR.” - THERESE TAABBEL

PŁYWAK DO DESKI. What on earth is a board floater or “GoJoe” some of you might be asking. It is an inflatable orange device that looks much like a child’s armband and attaches to the handle of the board. Its purpose being to make your board very easy to find if you lose it as the floater catches the wind which gently blows your board downwind.

„JEST TO COŚ CO SPRZEDAJE SIĘ POCZĄTKUJĄCYM, A KTÓRE POWSTRZYMUJE ICH OD UŻYWANIA UMIEJĘTNOŚCI BODY DRAGU Z ICH PIERWSZYCH LEKCJI.” - COLLEEN CARROLL

Rider: Therese Taabbel Photo: KiteSista 140 | TheKiteMag


LEASH DO DESKI. Jest to prawdopodobnie akcesoria z najgorszą reputacją: przerażający leash do deski. Jest wiele różnych zwijanych linek do deski na rynku, które nie koniecznie wystrzelą twoją deskę z prędkością Mach10 w kierunku twojej głowy, to i tak lądują w tej samej kategorii co motylki. Jest to alternatywa dla osób leniwych lub nie pewnych siebie, zamiast nauczyć się robić coś porządnie. Rider: Maureen Castelle Foto: KiteSista

KASKI. Możemy zaatakować ten temat w tym samym czasie co kamizelki. Nikt nie powinien być krytykowany za noszenie kasku. To jest każdego indywidualny wybór, oczywiście wszyscy doświadczeni kitesurferzy powiedzą ci, że jest on niepotrzebny, ale na pewno jest niezbędny kiedy atakujesz slidery i kickery. Dlaczego? Ponieważ są to twarde obiekty. Nie zapominaj o tym, że 20 lat temu nikt nie nosił kasków na stokach narciarskich. Jedyną rzeczą, którą należy powiedzieć jest to, że chroni on twoją głowę. Nie dotyczy to kasku w kształcie Darth Vader, które zakrywają całą twarz i na pewno nie są zalecane. No chyba, że chcesz skończyć z tworzą pełną plastiku. OKULARY SŁONECZNE. To może rozpocząć gorącą dyskusje, ponieważ zobaczysz wielu riderów pływających w okularach. Chociaż my osobiście nie polecamy ich ze względu na „twarz pełną plastiku” i ze wglądu na ten smutny moment kiedy je gubisz, jest to jednak teraz duży rynek. Dla początkującym mogą one być przydatne ze względu na to, że dużo patrzą w niebo obserwując swój latawiec, ale jak już zrobisz postęp, będzie mniej patrzył w górę...

Oczywiście, tak jak dzieci, które uczą się pływać w motylkach, nie używają ich przez cale życie. Powinieneś nauczyć się body dragu a nie polegać na takich rzeczach.

TheKiteMag | 141


KAPELUSZE. Ten jest bardzo prosty. Jeśli chronisz swoja głowę latem od słońca a zimą od zimna, to jest do bardzo dobry pomysł. A jeśli nosisz baseballówkę dla stylu i za każdym razem kiedy ją zgubisz i będziesz jej szukał, nie wyświadczasz nikomu żadnej przysługi. SPODENKI NA PIANCE. Było to poruszane wiele razy, ale nikt jeszcze tego nie powiedział, więc my to zrobimy. Nie! Proste i jasne. Wygląda to niedorzecznie, nie ma żadnego z tego pożytku, więc musisz natychmiast przestać je nosić. Ludzie się z ciebie śmieją. GPS AND JUMP TRACKERS. Kiedy zaczynasz, kończysz, konfigurujesz i wysyłasz swoją sesje zamiast cieszyć się nią, to coś jest nie tak. Nie zrozum nas źle, fajnie jest wiedzieć jak wysoko skoczyłeś, ale czy reszt świata musi o tym wiedzieć po każdej twojej sesji? My na pewno nie chcemy widzieć twojej mapy z Google z zaznaczonymi torami GPS jak pływałeś tam i z powrotem przez dwie godziny na swoim lokalnym spocie.

„NIGDY NIE PODRÓŻUJĘ BEZ RÓŻNEGO RODZAJU CZĘŚCI I RÓWNIEŻ NARZĘDZI!” COLLEEN CARROLL

Rider: Colleen Carroll Foto: Toby Bromwich 142 | TheKiteMag

ZAPASOWE CZĘŚCI.. Części zapasowe mogę sprawić, że twoja sesja będzie odlotowa albo całkowitą strata czasu (pomyśl na przykład o zapasowej śrubie do butów). Aczkolwiek, mieć każdą zapasowa część na każdą ewentualność może trochę cię obciążyć i potencjalnie być powodem nieprzespanej nocy z powodu stresu związanego z tym, że czegoś zapomniałeś. .


PONCZO. To może uratować twoje życie, zimową porą na parkingu i jest również bardzo stylowym dodatkiem, ale wybieraj mądrze. My zamieniliśmy ciężkie poncza z grubego ręcznika na coś wygodniejszego od Thuggies (są inne równie stylowe marki, ale my zostajemy przy tej), które służy również jako bluza z kapturem, co oznacza jedną rzecz mniej do zabrania.

OFICJALNY ZESTAW KITESURFER

Chcemy zakończyć, łamiąc powszechne nieporozumienie: nie ma żadnego oficjalnego zestawu. Jeśli jest coś wygodne i lubisz to, to możesz to nosić. Możesz rozpocząć swój własny trend, noś koszule na trapezie, dżinsowe spodenki, kamizelka lub cokolwiek. Jeżeli taki jest twój styl i nie powoduje to żadnego ryzyk i ograniczenie ruch, to noś to z duma! Nie musimy być na wodzie wierną kopią innych.

POSŁUCHAJ NIEDŹ

„JEŻELI DOPIERO ZACZYNASZ Z KITESURFINGIEM I ZASTANAWIASZ SIĘ JAKIEGO SPRZĘTU NAPRAWDĘ POTRZEBUJESZ, TO NIE JEST SKOMPLIKOWANE, PO PROSTU NIE KOMPLIKUJ.” - MAUREEN CASTELLE

Niektóre inspiracje do tego artykułu pochodzą od Niedźwiedzia Baloo. Śpiewając oglądając Księgą Dżungli krótki kawałek utknął nam w głowie i odnosi się do wielu aspektów kitesurfingowej egzystencji... Nie trać czasu na rozglądanie się w około, Na szukanie czegoś, czego nie można znaleźć, Jak zrozumiesz, że możesz żyć bez tego, Idź na przód i nie myśleć o tym, Powiem ci teraz coś prawdziwego, Najniezbędniejsze w życiu samo się znajdzie.

TheKiteMag | 143


BEHIND THE CLIP

Eudazio Earth And Spaces 2016 Czasami to nie ten klip, który ma wielkie wejście i dużo szumu wokół siebie, sprawi, że odlecisz. Czasami jest to ten krótki, dwuminutowy zuchwały clip, który przykuje twoja uwagę. Ten clip zrobiony został podczas dwóch sesji, dzięki niesamowitym ujęcia z drona i ogólnemu klimatowi sprawia, że jest on dla nas wyjątkowy. Zapytaliśmy Eudazio o to jak on powstał... Gdzie ten film został nakręcony? Ten clip nakręcony został na dwóch plażach Fuertevnetura: El Burro Beach (Carralejo) i Calle Majanicho.

Czy dobrze myślimy, że był on częścią większej serii clipów „Earth and Space” od Nobile. Tak, nakręciliśmy 3 clipy ostatniego lata na Fuerteventura, które pojawiły się w ciągu ostatniego roku.

To była załoga OFF-creative. Pilotem drona był Aleksander Lewandowski, który również filmował i edytował clip. Aleksander jest również ambasadorem Nobile, więc wie kiedy, jak i dlaczego zrobię to lub tamto na wodzie! Czy możesz wyobrazić sobie, że spędziliśmy tylko dwie godziny w wodzie na El Burro i jedną godzinę na Majanicho! Zrobiliśmy to szybko, ale byliśmy z tego bardzo zadowoleni.

Jaki jest twój ulubiony trik w tym clipie? Czy nakręciliście je w różnym czasie? Tak, zaplanowaliśmy wszystko z Nobile zanim nakręciliście je osobno.

W 1:09 podoba mi się Double Heart Attack.

Czy ty wybierałeś soundtrack? Według nas są to najlepsze zdjęcia freestyle jakie kiedykolwiek widzieliśmy nakręcone z drona! Kto pilotował drona i jak się zgraliście, że wiedziałeś kiedy wyciągnąć swój trik we właściwym miejscu?

144 | TheKiteMag

Nie, ale bardzo go lubię. Był to pomysł Macieja Jaźwieckiego z OFF-creative.

A jak sobie radzisz po kontuzji?

Bardzo dobrze. To był wspaniale pomysł, aby przyjechać do Polski na operacje. Udało się to dzięki Gosi Rosiak-Brawańskiej Nobile CEO. To jest prawdziwe wsparcie i doceniam to bardzo mocno. Czuje się bardzo dobrze, a moje kolano pracuje perfekcyjnie. Teraz muszę popracować w siłowni i robić specjalne ćwiczenia. Wiec, wkrótce wracam!

Super, więc kiedy masz nadzieje wrócić to rywalizacji? Na pewno w następnym sezonie. Mam mnóstwo czasu na przegotowanie do walki o tytuł!


TheKiteMag | 145


148 | TheKiteMag

TheKiteMag #13 - Polish  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you