Page 1

EESTI KEELES SOOME SUVI 2015

www.balticguide.ee

mis The Baltic Guide teile mida kus tutvustab Soomes teha ja millal n채ha tasub

Soome kalaveed Perereisi sihtkohad Mehed ja mood Ida-Soome puhkusevihjed

Festivalid, kontserdid, linnapeod...

Anna Abreu suvetuur ja muud 체ritused

/ laevad / hotellid / restoranid / teatrid / n채itused / kauplused /


Põhjus nr 234

Original Sokos Hotel Helsinki

ARGIPÄEVAST VÄLJA Original Sokos Hotel Helsinki on väikseks linnapuhkuseks täiuslik valik – olgu siis tegu ostureisi, romantilise seikluse või sõprade ühise nädalavahetusega. Meil peatudes saad ka Sokose kaubamajas ostudelt 10% allahindlust.

Hinnad alates

100€

ööpäeva eest kahekohalises toas.

Kluuvikatu 8, 00100 Helsingi www.sokoshotels.´

www.sokoshotels.´


juhtkiri

T H E B A LT I C G U I D E ™ S U V I 2 0 1 5

3

Uue valitsuse säästurežiim

K

evadistel parlamendivalimistel oli Soome Keskerakonna tunnuslause „Soome korda!“. Pärast valimisi moodustasid kolm enim hääli saanud parteid – Keskerakond, Põlissoomlased ja Koonderakond – ühiselt uue valitsuse, mille programm sisaldab ohtralt kulude kärpimist. Suurima partei, Keskerakonna esimehe Juha Sipilä juhtimisel oli kavas suruda poliitika sellistesse raamidesse, mis võimaldaks Soome riigivõlga oluliselt vähendada. Hetkel on Soome võlgu ligi 100 miljardit eurot ehk 18 000 eurot inimese kohta. Uus valitsus plaanib võlastumist ohjes hoida riigi kulusid vähendades. Sadu miljoneid eurosid on kavas säästa sotsiaalsoodustustelt, hariduselt ning sotsiaal- ja terviseteenustelt. Kokku tõmmatavate kulude nimekiri on pikk. Programmi eesmärk on saavutada aastaks 2019 nelja miljardi eurone kokkuhoid. Palkade maksustamist pole plaanis suurendada, vaid pigem leevendada. Langetatakse ka ettevõtlusmakse ja automaksu, samas alkoholi- ja tubakaaktsiisid tõusevad.

Ministriportfellide jagamine parteide vahel sujus üksmeelses koostöövaimus. Keskerakondlane Juha Sipilä sai peaministrikoha, Põlissoomlaste esimees Timo Soini sai välisministriks ja eelmine peaminister Alexander Stubb Koonderakonnast on uue valitsuse rahandusminister. Ministreid on valitsuses kokku 14, neist kuus kuuluvad Keskerakonda. Koonderakond ja Põlissoomlased said kumbki neli ministrikohta. Soome NATOga liitumise küsimuses jätab uus valitsusprogramm ukse paokile. See tähendab, et tõenäoliselt teemat arutatakse, aga liikmeks astumine jäetakse järgmise valitsuse otsustada. Saame näha, kuidas valitsuse reformid nelja aasta jooksul toimima hakkavad. Igatahes soodustusi kärbitakse nii kindlakäeliselt, et populismis uut valitsust küll süüdistada ei saa.

sisu 17–19

ostud Meeste kvaliteetrõivad Helsingi butiikides Elektroonika ja sporditarvete kaubamajad Helsingi südames

aktuaalne 05 Ansambli Pertti Kurikan Nimipäivät suvetuur ja muud kontserdid

Jukka Arponen peatoimetaja

restoranid 06–07 Helsingi kesklinna terrassid igale maitsele

AC/DC toob uude üritusparki megapubliku restaurang

AC/DC pühitseb Kantola sisse kolmapäeval, 22. juulil. Kantola avakontserdist on oodata Soome suve suurimat rokiüritust, sest pileteid oli juba enne juunit müüdud 45 000. Piletilevi kaudu on pileteid hinnaga 86.50 eurot ohtralt ka Eestisse läinud. Maailma suurimate rokkansamblite hulka kuuluv AC/DC andis just välja uue plaadi „Rock or Bust“. Kontserdil ongi kavas esitada vanade hittide kõrval palju uut muusikat. „Rock or Bust“ on tõusnud paljudes maades, ka Soomes, edetabelite etteotsa. Plaadi edu lainel jõuab AC/DC kontserttuur peale Hämeenlinna paljudesse Euroopa suurlinnadesse. Hämeenlinna on suurürituste korraldamiseks ideaalne koht, sest linnal on väga hea ühistranspordiühendus ülejäänud Soomega. Helsingist kestab sõit rongi või autoga umbes tund aega. Hämeenlinna keskusest, bussi- või raudteejaamast pääseb Kantolasse lihtsalt kahekilomeetrise jalutuskäiguga. Kantola ürituspark on umbes 10 hektari suurune park järve kaldal, nii et ruumi jagub piisavalt suuremalegi publikule.

Foto: Live Nation

Austraalia uhkus AC/DC põikab maailmaturnee käigus ka Soome ning annab kontserdi suve algul valmis saanud Kantola ürituspargis, Hämeenlinnas.

09–15/ 21–23turism 09–11 Suvised suursündmused. Helsingi suve tippüritused 13–15 Perereiside sihtkohad Särkänniemi, Tykkimäki ja Muumimaailm. Naantali spaas muumiteemalises toas 21 Kalastusturist ja kindla peale minek 22–23 Ida-Soome tähtsaimad vaatamisväärsused. Vihjeid suvepuhkuseks

22.7

AC/DC „Rock or Bust“ Kantola sündmuspark, Hämeenlinna. Park avatakse kell 15.00, täpsem ajakava selgub hiljem.

Peatoimetaja Jukka Arponen Kujundaja Evelin Linholm Fotograaf Andrei Chertkov Toimetussekretär Pille Tõnson Kontakt Põhja pst 25, Tallinn, 10415 Eesti Toimetus tel +372 6117 760 editorial@balticguide.ee Reklaamiosakond marketing@balticguide.ee Reklaamimüük Riitta Puolakka tel +358 45 261 3706 riitta.puolakka@balticguide.ee

Kaanel Kaanel Anna Abreu Foto Wrner Music Live

Trükk Kroonpress AS Väljaandja ei vastuta võimalike lehes ilmunud vigade põhjustatud majandusliku kahju eest. Väljaandja ei vastuta temast mitteolenevatel põhjustel ilmumata jäänud reklaami eest. Kõik asjakohased pretensioonid palume esitada kaheksa päeva jooksul pärast lehe ilmumist või plaanitud ilmumise päeva.


Tykkimäe vaba aja keskus on tulvil suurt lusti ja liikumisrõõmu. Tegemist jagub igale vanusele ning keskkond on puhas ja turvaline.

ROHKEM LUSTI kogu perele! Veepargi lainete vahel ja lõbustuspargi ägedate atraktsioonide peal veereb õhtusse nii mõnigi meeldejääv puhkepäev. Head teenused muudavad need päevad toredaks, ja mis kõige parem – siin on tore kogu perel. Tykkimäe lõbustuspargi ja Aquaparki vahetus läheduses asuv Tykkimäki Camping pakub raju päeva lõpetuseks rahulikku ööund.

Toredat lõbutsemist!

LAHTIOLEKUAJAD 2015: LÕBUSTUSPARK 14.5.–29.8. AQUAPARK 6.6.–9.8.

EESTI KEELES

SOOME

SÜGIS

w w w.balti

Guide

Baltic mis tutvuThstae b teile midaja kus Soomnäeshatehtasaub millal

cguide.ee

Telli The Baltic Guide koju!

2014

simene Jokerit – e eskond e m Soome KHL liigas Tänavatoit on moes esklinna Helsingi k d u n e n e u u skeskused kaubandu lv tippLapimaa ta tähe all e sündmust

6.50 € 4xa a

stas (sisa ldab km)

õlleretk Kultuuri- jae ss re Tampe

e t t e x Ro

Helsingis ja Turus

d/ / kaupluse / näitused id tr a te / id storan otellid / re / laevad / h

Rohkem infot meie kodulehel www.balticguide.ee


sündmused

T H E B A LT I C G U I D E ™ S U V I 2 0 1 5

5

Kultuur Anna Abreu laulab soome keeles TEKST JUKKA ARPONEN, FOTO WRNER MUSIC LIVE

Telesari „Idols“ on Soome analoog meie saatele „Eesti otsib superstaari“. 2006. aasta saates teise koha saavutanud Abreu debüütalbum „Anna Abreu“ sai kahekordseks plaatinaplaadiks, tema teine album „Now“ aasta müüduimaks plaadiks. Singel „Vinegar“ ilmus ka Suurbritannias, kus jõudis kõrgele kohale Music Weeki klubiedetabelis. Abreu tuntuimad muusikapalad on „Hysteria“, „Worst Part Is Over“, „Music Everywhere“ ja „Vinegar“. Alati inglise keeles laulnud Abreu üllatas oma austajaid ja andis juuni alguses välja soomekeelse singli „Bandana“. Sel suvel tuuritab Abreu muuhulgas Tahkol (19.6), Himosel (26.6), Jyväskyläs Suomipopil (10.7), Oulus (11.7), Tammerfestis (15.7), Lappeenrantas (17.7), Turus (31.7) ja Puumalas (8.8).

PKNi fenomen Eurovisioonil finaalist välja jäänud Pertti Kurikan Nimipäivät ehk PKN ei ole ühekordne projekt, vaid juba teenekas punkbänd.

TEKST JUKKA ARPONEN, FOTOD VISIT FINLAND

01 Suveürituste maa

TEKST JUKKA ARPONEN, FOTO LIVE NATION

PKN on mänginud ja tuuritanud juba aastaid, kasvatades vaikselt oma tuntust nii Soomes kui mujal maailmas. Suure publiku teadvusse hüppas ansambel filmiga „Kovasikajuttu“ (ingliskeelse pealkirjaga „The Punk Syndrome“ 2012). Film on liigutav lugu bändiliikmete elust, proovidest, tuuridest ning kodudest. Eurovisiooni Soome eelvõistlusel ehk Uue Muusika konkursil oli PKN ülekaalukalt rahva lemmik, kogudes rohkem kui kolmandiku kõikidest häältest. Hoolimata finaalis väljalangemisest tähistati bändi Viinist naasmist rahvapeo mastaabis üritusega. Suvel on PKNi fännidel võimalus näha oma lemmikut paljudel festivalidel. PKN suvel 2015 26.6 Riihimäki Rock, Riihimäki 4.7 Aitoo rokifestival, Aitoo 5.7 Ruisrock, Turu 18.7 Ilosaarirock, Joensuu 18.7 Rakuunarock, Lappeenranta

Soome suve TOP7

24.7 25.7 31.7 1.8 8.8

Qstock, Oulu Tikkurila Festival, Vantaa Kuopiorock, Kuopio Porispere, Pori Simerock, Rovaniemi

Suvel toimub kogu Soomes sadu üritusi alates suurtest festivalidest kuni kohalike külapidudeni. Suvekalendrist võib alati leida midagi nii kõrgkunsti nautijatele kui rokifännidele, kodukootud simmaneid väikseks jalakeerutuseks või kentsakaid maailmameistrivõistlusi, kus katsutakse rammu naisekandmises ja telefoniheites.

02 Loodusannid Soomes võib loodust nautida ka muud moodi, kui lihtsalt kaunist maastikku imetledes. Igameheõigus annab kõigile loa peaaegu piiranguteta metsast seeni ja marju korjata. Tuhandetest järvedest võib tasuta õngitseda, kuid muude kalastusviiside korral läheb vaja tasulist püügiluba.

Tammerfest on linnafestival, mille tähtsaim osa on muusika. Tammerfesti toimumispaik asub Tampere kesklinna lähedal, kohe Ratina staadioni kõrval. Ratinaniemi festivalialale on oodatud kõik, igasugused ealised piirangud puuduvad. Kui vanus on üle 18, võib soovi korral soetada endale VIP-passi, mis annab õiguse pääseda alkohoolsete jookide müügialale (K-18). Festivalipargis astub kolme päeva jooksul rahva ette ligi 30 üksikesinejat ja bändi, kes tänavu on kõik soomlased. Tampere Keskturg muutub festivali ajal kontserdilavaks, kus neljal järjestikusel päeval toimuvad tasuta kvaliteetkontserdid. Teiste seas esinevad Anna Abreu, Janna ja Pelle Miljoona. Veel kuulub Tammerfesti kavasse ohtralt üritusi mitmes klubis ja koguni mootorlaeva Tammerkoski pardal. 15.–19.7 Tampere

Suvel on mõnus süüa ja juua õues. Igal pool, nii suuremates linnades kui väikestes külakohtades avatakse suvel hulgaliselt vabaõhu söögikohti. Tavaliselt on menüüs parimast hooajalisest toorainest valminud road, mida pakutakse taskukohase hinnaga. Soosituimad suvejoogid on õlu ja siider.

06 Aktiivpuhkus

Tampere suvepidu TEKST JUKKA ARPONEN, FOTO TAMPERE ALL BRIGHT/KARI SAVOLAINEN

05 Terrassirestoranid

03 Lapi suvi Suvi on Soome põhjaosas lühike, aga seda toredam. Päike ei lähe paari kuu jooksul praktiliselt üldse looja. Sellist nähtust kutsutakse ööta ööks, sest valgust jagub kogu ööpäevaks.

04 Perereiside sihtkohad Suvel võetakse tihti ette mõni reis koos perega. Siis on hea teada kohti, kus tunnevad end hästi nii lapsed kui täiskasvanud. Soomes on sellised paigad lõbustuspargid, veekeskused ja loomaaiad, mida leidub mitmel pool. Perepuhkuse ajal on ideaalne ööbimiskoht mõni rendisuvila, mille hinna- ja tasemevalik peaks rahuldama ka kõige nõudlikumaid puhkajaid.

Soomes on head võimalused mitut moodi aktiivpuhkuseks. Jalg- ja mootoorratturid võivad avastada vahvaid kruusaseid väiketeid igas maakolkas. Golfiväljakuid on Soomes üle 100, nii et vaheldust otsivale mängijale valikuvõimalusi jätkub. Kalastamine on soomlaste armastatuim harrastus. Parimad kalaveed on Lapimaal, kuid kalarohkeid järvi ja jõgesid leiab Soomest pea igalt poolt.

07 Suvelinnad Soomes ei ole sellist suvepealinna nagu Eestis Pärnu. Kandidaate oleks liiga palju, sest suvi on kõikides linnades pidude aeg. Suvepealinna tiitli pärast võistleksid kindlasti näiteks Naantali, Savonlinna, Hanko, Maarianhamina (Ahvenamaal), Lappeenranta, Kuopio, Porvoo ja Pori.


restoranid

6

T H E B A LT I C G U I D E ™ S U V I 2 0 1 5

■ Teater Tamperes

Kotka Merepäevad on tuntud suurejoonelise muusikaüritusena, mida täiendavad tivoli, Soome suurim paraad, arvukad kultuurisündmused, lasteprogramm, merehõng ja rahvusvaheline õhkkond. Kotka kesklinnas toimuvad Merepäevad kuuluvad Soome suurimate suveürituste hulka. Igal aastal külastab neli päeva kestvat suvepidu üle 200 000 inimese. Prii sissepääs on tagatud kümnetele üritustele ning tasulisest programmist leiab alati ka tippartistide kontserte.

Tampere Teatrisuvi toimub augustikuus ja tänavu juba 47. korda. Sel suvel on ürituse läbiv teema kuulumine ja ühendamine. Kuidas me üksteisega seostume, kuhu me kuulume, kuidas leiame oma koha ja kuidas teised seda protsessi kujundavad? Festivalinädala põhiprogrammi külaliseks 19 teatritruppi, neist kaheksa saabuvad teistest riikidest. Ühtekokku antakse 41 etendust.

23.–26.7 Kotka Merepäevad

Foto: Sister by Julia Bauer

■ Traditsioonilised Merepäevad

3.–9.8 Tampere

Kappeli terrassilt on Espa laval toimuv hästi jälgitav.

Muusika saatel Vaatamata sellele, et soomlased on põhjarahvas (aga võib-olla just selle tõttu), avavad kõik endast lugupidavad söögikohad oma terrassid juba varakevadel. Ja need tegutsevad hilissügiseni, olles kogu aeg rahvast tulvil!

Vabas õhus TEKST JA FOTOD JEVGENIA GORSKI

Helsingi populaarseimal restoranil Kappeli täitub peagi 150 tegutsemisaasta. Kõige rohkem rahvast meelitab Kappeli kokku just soojal aastaajal. Siis on linna ühel suuremal väliterrassil, kuhu korraga mahub suvist melu nautima 350 inimest, päris raske vaba kohta leida. Eriti õhtuste kontsertide ajal: suve jooksul jõuab Kappeli vabaõhulaval üles astuda pea 200 esinejat nii Soomest kui teistest maadest: mängitakse klassikat, džässi, bluusi, rokki, folkmuusikat. Muide, suveõhtused vabaõhukontserdid kõlasid siin juba 19. sajandi lõpus. Kappeli asub Helsingi traditsioonilisel sõlmpunktil ja on

tuntud paigana, kus võib kuulda viimaseid uudiseid ja kohata olulisi inimesi. Kappelis on armastanud istuda ka kuulsad luuletajad, kunstnikud ja muusikud. Kui valida koht kohviku või restorani suurte panoraamakende all või ter-

rassil, jääb vaatevälja kogu Esplanadi park, Jumalaema Uinumise kirik ja Kalaturg. Kappeli ei ole kunagi tühi. Hommikuti on siinses kohvikus hea kohvi juua (kook või tordilõik maksavad 8 eurot, võileivad 9.90, salat 11.90, quiche 10.90). Lõuna ajal võib siia tulla päevasuppi sööma (9.90), mille kõrvale pakutakse mitut sorti leiba, võid, erinevaid seemneid, värsket supirohelist. Õhtul tõusevad hinnad küll keskmisest kõrgemale, kuid sellest hoolimata Kappelis elu keeb. Siin on rikkalik õlle- ja veinimenüü ning suur valik klassikalisi kokteile.

Terrassil on veel eraldi grillimenüü: kana, forell, veiserind (18–24 eurot), Caesari salat (15 eurot), ja kogu toit valmib otse külastajate silme all. Juhtub nii, et satun Kappelisse sel hetkel, kui vabaõhulaval algab tasuta kontsert: mängitakse ja lauldakse aariaid klassikalistest operettidest. Terrassi keskmine osa, kus valmivad grillroad, on rahvast viimse piirini täis. Leidub siiski vaba lauake terrassi kaugemas otsas, kus serveeritakse à la carte toite. Menüü on põnev ja vaheldusrikas, ühendades värskeid Soome toiduaineid ja kõrgkulinaariat. Tellin suvemenüüst siiga ja sparglirisotot (34 eurot) ning põhimenüüst kreembrüleed maasikasorbetiga (12 eurot). Oivaliselt valmistatud kala ja risotot seovad tervikuks kaht sorti krõmpsuvad sparglid, maitseid

täiendab kergelt hapukas Hollandi kaste ning sügavust lisab salat rukola, fenkoli ja oliiviõliga. Kreembrülee muudab ehedalt suviseks maasikasorbetipall, ka värsked marjad sobivad siia hästi. Magustoit moodustabki meeldiva lõpuaktsendi soojale suveõhtule. ■

Kuidas leida? Kappeli Eteläesplanadi 1, Helsingi

--------------------Eelroad 13–18.50 € Supid 14–19 € Salatid 9–21.50 € Põhiroad 19–43.50 € Magustoidu d 9–13.50 € ---------------------

IIII I IIII I I IIIII I II I II I I

Suviselt rikkalik Rikkalik grillimenüü ja suurepärane valik jooke luksusliku vaatega terrassil – mida veel võiks tahta ilusal suvepäeval Helsingis? TEKST JA FOTO JEVGENIA GORSKI

Vaid 300 meetri kaugusel pearaudteejaamast asub Helsingi Muusikamaja. Seal tegutseb restoran, mille juurde kuulub 180 kohaga suveterrass. Terrassilt avaneb suurepärane vaade ümbritsevale moodsale linnakeskkonnale ja parlamendihoonele. Soojal suvepäeval on siin klaasikese veini taga tõeliselt mõnus aega veeta.

NOA MusiikkitaIseenesest pakub lo restoran üsna traditsioonilist toiduvalikut. Muidugi on menüüs salat (8.50–9.50 €), kuid boonusena valmib see otse su silme all ja sinu poolt valitud koostisosadest. Peale salati võib tellida võileibu (9 €) ja saiakesi (2.50 €). Kella 11–15 kehtib terrassil eraldi menüü. Teed lühikese nimekirja põhjal oma valiku, maksad ja jääd ootama – tellitud toitu haka-

takse valmistama. Nagu Soomes midagi sobivat: menüüs on kirjas koguni kolme sorti Caesari salatit ikka, on vesi tasuta. Tellin sinihallitusjuustu ja maa- (9.50–14.50 €) ja burgereid, sh ka sikatega salati (12.50 €). Salatisse lõhekalaga (14.50–17 €). Burgerid pannakse ingverit, melonit, maa- on siin igati mehised ja nende juursikaid, sparglit, salatisegu, seed- de pakutakse korralikku portsu ripähkleid ja sinihallitusjuustu. friikaid. ■ Kõige krooniks kerge, õrnalt meemaitseline kaste. Tulemuseks on väga kerge ja suvine, igati daamilik Kuidas leida? salat. Neile, kes tahaksid toekamalt Musiikkitalo Schlössle keha kinnitada, leitakse samuti Mannerheimintie 13A

Muusikamaja restoran keset urbanistlikku kultuurmaastikut.


restoranid

T H E B A LT I C G U I D E ™ S U V I 2 0 1 5

7

■ Down By The Laituri

■ MM-ralli Kesk-Soome kruusateedel

Foto Sunrise Avenue by Olaf Heine

Turu linnasuve suurel kultuurisündmusel kogunevad Aurajoki äärde huvitavad bändid, tõusvad tähed ja kohalikud tegijad. Mängitakse rokki, poppi, levi- ja muud muusikat kogu maailmast. Peale selle elustavad linna paljud rõõmsad üritused lisaprogrammist, näiteks suur tantsuõhtu kail ja terve rida muid ühiseid ettevõtmisi, millest osavõtt ei ole seotud ealiste piirangutega.

Ralli maailmameistrivõistlused toimuvad taas kord Jyväskyläs. Neste Oil Rally tulipunkt on Jyväskylä rallipaviljon, aga paljud katsed toimuvad linnaümbruse kitsastel kruusateedel. Igal aastal külastavad üritust kümned tuhanded pealtvaatajad, kes võivad kogu ralli ajal osa saada paljudest meelelahutuslikest lisaüritustest.

28.7–2.8 Turu

30.7–2.8 Neste Oil Rally, Jyväskylä

Tšehhipäraselt Tšehhi restoran Vltava hiilgab väga hea õllevaliku ja õllekõrvasega.

Tšehhi TEKST JA FOTOD JEVGENIA GORSKI

Muide, peale õlle pakutakse Vltavas tõeliselt laia valikut muidki alkohoolseid jooke. Vltava asub Helsingi pearaudteejaamast kõigest mõne sammu kaugusel. Restoran tegutseb mitmel korrusel ja selle juurde kuulub populaarne väliterrass, mis on alati rahvast täis. Menüü sisaldab Tšehhi köögist pärit toite, sh kalaroogasid ja taimetoite. Eriti pikk on kõikvõimalike suupistete nimekiri. Iga toidu juurde soovitatakse sobivat jooki, reeglina üht õlut ja üht veini. Ei puudu ka lõunasöögimenüü, mis kehtib kella 11–14: taimetoit 9.70 ja põhiroog 13.90 eurot. Otsustan tšehhipärase grillivaliku kasuks (24.80), mille juurde soo-

vitatakse tumedat Tšehhipärased taldrikutäied on Budějovický Budsuured ja maitsvad var õlut (7.60). Aega viitmata naaseb kelner õllekannuga ja jätab lauale tellimuse numbri, mis kujutab vahvat sõdurit Švejki. Peagi järgneb sellele minu grillivalik – teenindus on tõesti kiire ja tõhus. kõhus ebameeldivat raskustunnet, Taldrikut lähemalt uurides avas- garneering ja kastmed lisavad lihatan sealt grillvorstikesed, tüki praetud roale vürtsi ja iseloomu. härjarinda ja hautatud sealiha. Liha Pehmemaitseline tume õlu juurde serveeritakse sinepi-, seene- ja sobib toiduga oivaliselt. Ühesõtumeda õlle kastet. Garneeringuks naga, kõik on läbi mõeldud ja sobib on kartuligratään, meeldivalt hapuka omavahel kokku. ■ maitsega hautatud punane kapsas ja Kuidas leida? väiksed marineeritud kurgid. Tuleb tunnistada, et toit sobib Vltava õllega imetlusväärselt ega tekita Elielinaukio 2, Helsingi --------------------Eelroad 3.20–19.60 € Salatid 16.90 € Supid 13.90–21.2 0 € Põhiroad 18 .90–31.90 € Magustoidu d 3.60–8.80 € ---------------------

IIII I IIII I I IIIII I II I II I I

Kultuskohvik ja burgerid TEKST JA FOTO JEVGENIA GORSKI

Tallinnast vaadates lähim kohvisõprade Meka – Starbucks – asub Helsingis aadressil Pohjoisesplanadi 39. Legendaarse keti kohvik ei ole kunagi tühi ja tihti on seal võimatu leida vaba lauda. Suvel kultuskohvi (3.20–6.50 eurot) joomise šansid väliterrassi avamise tõttu siiski suurenevad. Mis hindadesse puutub, siis Caesari salat maksab siin 8.50, puuviljaassortii 4.90, võileivad 6.90, sarvesai või tordilõik 3.50–5.80

eurot. Väikeseks meeneks on võimalik kaasa osta klaasist või metallist kohvikruus Starbucksi logoga, millel on kujutatud kahe sabaga näkineid. Sisse võib astuda veel ühte Eestis praegu esindamata maailmakuulsa keti söögikohta – Burger Kingi. Esiteks on iga keti burgeritel oma stiil ja maitse ning teiseks pakuvad Helsingi Burger Kingi söögikohad huvitavaid lisandeid: nii võib kohapeal tellida näiteks minipannkooke, paneeritud mozzarella-pulki või juustutükikesi. ■

Põhjamaine köök Väga mõnus kohvik koos väliterrassiga asub nüüdiskunsti muuseumis Kiasma. TEKST JA FOTO JEVGENIA GORSKI

Peale kauni vaate võib kohvik kiidelda maitsva skandinaaviapärase toiduga. Kiasmas pakutakse kogu päeva jooksul smuutisid, võileibu ja kooke. Lõunamenüü vaheldub iga päev, kuid kindlasti on alati valikus päevasupp (10.50 €). Supp koos salatibaariga maksab 14.50 €. Siin hoolitsetakse selle eest, et ka püsiklientidel igav ei hakkaks: iga päev üllatab menüü millegi uue ja põnevaga. See võib olla heeringasa-

lat (13.50 €), kukeseene- ja sparglirisoto (10.50 €) või pastaroog Capri moodi (10.50 €). Põnevate maitsekoosluste loomiseks on kasutatud kohalikku hooajalist toorainet. Salat ja tee või kohv on juba arvestatud toitude hinna sisse. Kõik näib väga isuäratav ja pole ka ime, sest serveeritud on toit eriti kaunilt! ■

Kuidas leida? Kiasma Mannerheiminaukio 2, Helsingi

Tänavatoit Mõnusaid terrassidega varustatud söögikohti leiab üsna Helsingi pearaudteejaama külje alt. TEKST JA FOTO JEVGENIA GORSKI

Woolshed (Töölönlahdenkatu 3) on spetsialiseerunud burgerite valmistamisele, mille valik on tõesti külluslik. Tellida võib loomaliha-, lambaliha-, Austraalia veiseliha, kana- ja isegi taimetoiduburgereid. Lõuna ajal ja erinevatel nädalapäevadel tehakse alati eriti ahvatlevaid sooduspakkumisi. Esile tasub tuua ka spordibaari Chelsea (Töölönlahdenkatu 1). Tegemist on tüüpilise spordisõprade kogunemiskohaga, kus

on hulgaliselt suuri teleekraane, sobilik sisekujundus ja avar väliterrass. Ka jookide ja suupistete valik on tuttavlik ja omane: jalapeno, vürtsikad kanatiivad, juustupulgad… GastroNom (Töölönlahdenkatu 3) on suure suveterrassiga lõunasöögirestoran, mis on avatud ainult tööpäevadel lõuna ajal. Pakutav toit on vägagi isuäratav ja meenutab mitmes mõttes tänavatoitu – see on maitsev ent lihtne. Nii võib lõunaeineks saada kala krõbekartulitega või midagi head Aasia köögist. ■


nk u

enka

KA UP PA TO RI

I ES PL AN AD

at

la h d

PPI

na

la p in

FO RU M

an

KAM

tu f re

VAHEMERE TOIDUD, ~ TAGASIHOIDLIK OHKKOND ¨ JA VARSKED MAITSED.

dr ik ka

in

tu

rt

tu

be

h d e n ka

in

al ka

ru o h o la

tu

hi

B

E UL

VA

RD

I

et al ah

LAPINLAHDENKATU 3

de nr an ta

J ÄT K Ä S A A R I

Asume vaid kolme trammipeatuse kaugusel Länsisadamast!

+358 40 739 7798 KÖÖK AVATUD E–R 11–22 L 14–22

--15%

Selle kupongiga

T APASED, PIZZAD VÕI MADAME BURGER

madame.fi

Eteläesplanadi 24 HELSINKI

Forum Mannerheimintie 20 (0.korrus) HELSINKI

Tel +358 9 611 217 E-T 10.30-23 K-L 10.30-24, P 12-23

Tel +358 9 694 4207 E-R 10.30-21 L 10.30-20, P 11-18

www.manhattansteakhouse.fi

4 Tuntud oma maitsvate liharoogade poolest. Maitsvad, suured portsjonid. Soodsad hinnad.

STEAK HOUSE ALATES AASTAST 1986

Valikus on erinevaid steike, viini šnitslid, lõhemedaljonid ja palju muud maitsvat.

LINNA PARIMAD BIIFSTEEGID HELSINGI

-

LAHTI

-

TAMPERE

Tere tulemast!

Restaurants near You! ZZZUDÁDÀ ZZZORXQDDWÀ

For Steak Lovers! Aleksanterinkatu 15, Helsinki

Biggest Bu rgers inTown! Ateneuminkuja, Helsinki Kristiinankatu 9, Turku

Tex Mex! Aleksanterinkatu 15, Helsinki

Steaks & Wines! Tehtaankatu 12, Helsinki (Closed in July) (Tram 2 and 3)

ers! New! Pizza-Bu rg

Aleksanterinkatu 15, Helsinki

Live Music!

... 4 kitchens & bar ...

Aleksanterinkatu 15, Helsinki


sündmused

T H E B A LT I C G U I D E ™ S U V I 2 0 1 5

Festivalisuve pärleid TEKST JUKKA ARPONEN

Soome suvi on täis üritusi, mille mastaabid ja kvaliteet jäävad kahe äärmuse vahele. Igal pool toimub väikseid külapidusid, amatöörteatrite etendusi ja muid toredaid, kuigi kunstilise taseme poolest mitte eriti huvipakkuvaid üritusi. Teise äärmusse jäävad suured, professionaalselt korraldatud megaüritused: rokifestivalid, mitmesugu-

sed linnapeod, laadad ja palju muud, mis on kuulunud suveprogrammi juba aastakümneid. Püüame tutvustada suve festivalipärleid. Siia mahub vaid väike meiepoolne valik. Seega tasub reisil viibides tutvuda kohaliku kultuurikavaga, näiteks linnade kodulehekülgedel. Finland Festivals veebilehelt leiab aga ülevaatliku nimekirja kõigist suurematest üritustest kogu Soomes.

Foto: Markus Korpi-Hallila

8.–12.7 Tangomarkkinat, Seinäjoki Soome suve üks eripärasid on tantsuõhtud, mida võib näha igal pool kogu maal. Nende ühine joon on see, et tants toimub alati elava muusika saatel. Muusikat, näiteks valssi, fokstrotti, jenkat ja kindlasti tangot, mängib enamasti mõni kohalik orkester. Üritusele minnakse just nimelt tantsima. Suve suurim tantsuüritus on juba enam kui 30 korda toimunud Tangomarkkinat Seinäjokil. Tangopidu täidab muidu vaikse linna mõneks päevaks tuhandete tantsumuusikasõpradega. Üritusi jätkub mitmele poole kogu linnas. Kuigi peateemaks jääb tango, tehakse muusikat igale maitsele. Tangomarkkinat päädib tangovõistluse finaaliga, kus valitakse tangokuningas ja -kuninganna.

Foto: Jani Pihlaja

Tango lummuses

9

Pori Jazz aastast 1966 Pori Jazz on Soome festivalisuve üks vanemaid ja suuremaid üritusi.

TEKST JUKKA ARPONEN, FOTOD PORI JAZZ

Tänavu suvel toimub Pori džässifestival juba viiekümnendat korda. Kõik algas väikesest, mõne muusiku osavõtul teoks saanud suvejämmimisest Kirjurinluoto pargis. Poolesaja aastaga on kohalikust pisiüritusest kasvanud välja mastaapne festival, mis on korduvalt lammutanud muusikažanrite piire. Kirjurinluotosse on rajatud esinduslik kontserdipark, üritused toimuvad ka džässiklubides ja mitmel pool Pori linnas. Lisaks põhikontsertidele pakutakse arvukalt tasuta üritusi, mis aitab festivalimeeleolu viia kõigi muusikasõpradeni. Seekord astub Kirjurinluoto laval kuulajate ette terve plejaad muusikamaailma suurkujusid. Kaasa teevad teiste seas Kuuba muusikasaadikud − oma hüvastijätuturneel olev Orquesta Buena Vista Social Club, Kool & The Gang, Emeli Sandé ja Led Zeppelini legendaarne laulja Robert Plant bändiga The Sensational Space Shifters. ■ 11.–19.7 Pori Jazz

Emily Sandé on Pori Jazzi üks välismaiseid peaesinejaid.

Klassikaline rokifestival 17.–19.7 Ilosaarirock, Joensuu Ilosaarirocki kohal lehvib vana hea rokifestivali hõng. Festivalil esineb kümneid bände mitmel laval, mis on püstitatud Joensuu laulunõlvakule ehedalt soomelikule maastikule. Programm algab juba poolest päevast ja jätkub hilisööni. Kohal on 20 000 festivalikülalist, kellest suurem osa ööbib festivali telkimisplatsil või kasutab ühismajutuse teenuseid. Ilosaari esinejate nimekirjas on lisaks tunnustatud kohalikele tegijatele alati ka palju rahvusvahelisi külalisi, isegi Austraaliast ja Islandilt. Kuumemate nimede hulka kuuluvad Placebo (Ühendkuningriik) ja Ghost (Rootsi). Huvi võiks pakkuda Jamaikalt pärit Damian „Junior Gong“ Marley, kes on legendaarse Bob Marley poeg. Junior ei lase isa mainel liugu, vaid ajab oma asja: tema loodud reggae-muusika regg gae-muusika seob mitm mitme stiili elemente. Noor Marley on saavutanud saav a utanud ka kriitikute po poolehoiu ja pälvinud peale muude mitmeid m mi t eid Gr tm Grammy rammy auhindu auhindu.

Foto: Ilovaarirock

Biitlite põlvkonna oma pidu 17.7 Ilovaarirock, Joensuu Ilovaarirock toimub juba 20. korda Joensuu Ilosaaris ehk paigas, kust omal ajal sai alguse Ilosaarirock. Ilovaarist on kasvanud päris suur rahvalik pidu, kus osalevad vägagi kõrge tasemega esinejad. Se Selle suve suurim nimi on Suzi Quatro, rokkmuusika ajaloo ük üks ägedamaid naisartiste, kes tõusis tippu 1970ndate aastate aasta alguses. Siiani edukalt tuuritav Suzi sai tuntuks hittideg hittidega „48 Crash“, „Can the Can“ ja „Devil Gate Drive“.

Led Zeppelini laulja Robert Plant toob Porisse oma uue bändi.


10

sündmused

T H E B A LT I C G U I D E ™ S U V I 2 0 1 5

Festivalisuve kroon Helsingis Helsingi juhlaviikot esindavad mitmesuguseid kunstiliike alates rokkmuusikast kuni klassikani ja tsirkusest filmikunstini. TEKST JUKKA ARPONEN, FOTO SIMO KARISALO

Peonädalad toimuvad sel aastal 14.–30. augustil. Festivali eesmärk on pakkuda laiemale publikule kunstielamusi, mille nimel tasub kohale tulla ka kaugemalt. Igal aastal käib Peonädalate üritustel üle 200 000 külastaja (eelmisel aastal 230 000). Suurima publikumenu osaliseks saab tavaliselt Kunstide Öö, mil kuni hilisööni toimub tasu-

ta üritusi kõikjal linnas. Sel suvel toimub linlaste poolt armastatud sündmus 20. augustil. Tegevjuht Erik Söderblom tõstab rikkalikust ürituskavast esile tema hinnangul kolm kõige huvitavamat projekti: Hiina teema, muusikateater ja tänavu kahekümneaastaseks saava Huvila-teltta kontserdikava. Sel suvel ongi Peonädalatel eriti tugevalt tunda Hiina kohalolekut. Hiina teema tähendab eelkõige

vaatemängulist Hiina kultuuri ülevaadet. Helsingisse saabuvad külalised kaugelt Aasiast, et tutvustada Hiina tsirkust, sümfoonilist ja rokkmuusikat ning tantsu. Ei puudu ka Hiina tänavatoit, koomiksid ning traditsioonilised tuulelohed. ■ 14.–30.8 Helsingi Peonädalad, erinevates paikades kogu linnas

HELSINGI SÜ Suveüritusi jätkub pealinnas peaaegu igasse päeva. Siinkohal toome Helsingisse reisida või mida külastada, kui juhtud

Suur võimlemispidu

Foto: Larissa Lounassalo

12.–18.7 Erinevates kohtades Helsingis Gymnaestrada on rahvusvaheline võimlemise suurüritus, mis toob Helsingisse 21 000 eri vanuses osalejat enam kui 50 riigist. Nädala jooksul on väljas kõik eri stiilides võimlemist harrastavad sportlased oma efektsete ja vaheldusrikaste esinemiskavadega. Pidu toimub eri paigus, muu hulgas Senati väljakul, Olympiastadionil ja Messikeskuses.

Põhja-Euroopa suurim koomiksifestival

TEKST JUKKA ARPONEN

Entra pargis 10.–20.8 Esplanaadi park Etno-Espa on nüüdisrahvamuusika tasuta kontserdisari, mis sai alguse 2005. aastal augustikuu argipäevastel pärastlõunatel Espa laval. Aja jooksul on sellest välja kasvanud põnev muusikaüritus, mille kavas on räppi ja etnomuusikat ühendavaid bände, autorimuusika õhtuid, võimsaid naishääli ning cross-over stiilis muusikat.

Nüüdismuusika pidu 14.–16.8 Flow Festival, Suvilahti Muusika- ja kultuuriüritus Flow Festival täidab augustis taas Suvilahti kontserdiala huvitavate Soome ja rahvusvaheliste esinejatega. Kuulata saab kõike alates indie-rokist soulini, džässist ja maailmamuusikast värskeima klubimuusikani.

28.–30.8 Lasipalatsi väljak Seekord on Helsingi koomiksifestivali teemadeks miniajakirjad, Hongkong ja Korea. Festivali raames tegutseb näiteks koomiksiturg ja Pienlehtitaivas (väikelehetaevas). Mitmel pool linnas toimuvad kohtumised koomiksitegijatega, galeriinäitused, vestlused, esitlused, live-joonistamine, võistlused, animatsioon, lasteprogramm ja õhtuklubid.


sündmused

T H E B A LT I C G U I D E ™ S U V I 2 0 1 5

11

Operett Ooperipäevadel Franz Lehári „Lõbus lesk“ on esimene operett Savonlinna Ooperipäevade pikas ajaloos.

TEKST JUKKA ARPONEN FOTOD BARBARA PÁLFFY/VOLKSOPER, HANNU LUOSTARINEN

Viini Volksoper tuleb ooperipäevadele operetiga „Lõbus lesk“.

Klassikaline Viini operett jõuab Olavinlinna maailma ühe tuntuima ooperiteatri Viini Rahvusooperi (Volksoper Wien) esituses. Seekordne Ooperipäevade uuslavastus on Mussorgski „Boriss Godunov“, mille dirigent on Leif Segerstram. Tsaari rolli laulab Matti Salminen. Juba varem Olavinlinnas näh-

tud lavastustest on sel suvel kavas Verdi ooper „La Traviata“ ja Puccini „Tosca“. Toimub ka traditsiooniline Timo Mustakallio lauluvõistlus, mitmed kontserdid ning Mozarti „Figaro pulm“ Dresdeni Semperoperi ettekandes. Savonlinna trump on keskaegse Olavinlinna avar hoov, kuhu on rajatud ainulaadne kõrgtehnoloogiline ooperilava ning 2200 vaatajat mahutav vabaõhusaal. ■ 3.7–2.8 Savonlinna Ooperipäevad

„Toscat“ on Savonlinna laval mängitud ka paaril varasemal suvel.

ÜNDMUSED ära mõned suuremad ja tähtsamad sündmused, mille pärast tasub eraldi juhuslikult sel ajal põhjanaabrite pealinnas olema. Soome suurim jooksuüritus

Maiasmokad ja Sügistoober

15.8 Olympiastadion Helsinki City Marathon meelitab igal aastal linnatänavatele umbes 6000 jooksjat. Maratonirada kulgeb mööda mereäärt ja läbi paljude parkide üle kogu linna. Traditsiooniliselt on finiš ka sel aastal Olympiastadionil. Lastele korraldatakse oma minimaraton, kus radade pikkuseks on 400–3000 meetrit.

20.–22.8 Rautatientori Herkkujen Suomi ehk Hõrgutiste Soome on üritus, mis toob Rautatientori väljakule kokku kohaliku ja mahetoidu tootjad paljudest maakondadest üle Soome. Herkkujen Suomi osana toimub ka Oktoberfesti-laadne õllepidu Syystober.

Olympiastadioni kontserdid 27.6 One Direction, Olympiastadion 16.8 Jari Sillanpää, Olympiastadion Suve suurimad kontserdid toimuvad Helsingis Olympiastadionil. Juuni lõpus annab staadionikontserdi One Direction. Augusti keskel tähistab seal oma 50. sünnipäeva Jari Sillanpää kontserdiga, kus lisaks päevakangelasele astub rahva ette terve rida tähtartiste.

Armastus & Anarhia Öösöök Teurastamol

Suur juunioride jalgpalliturniir 5.–10.7 Erinevates kohtades Helsingis Helsinki Cup on üks Euroopa suurimaid jalgpalliturniire, millel osalevad sajad meeskonnad. Enam kui 30 aasta jooksul on Helsingi jalgpallimuru testinud meeskonnad 78 riigist. Juulikuine jalgpallietendus täidab linna tuhandete mängijate ja muidu jalkafännidega.

20.–21.8 Teurastamo Teurastamo on endine Helsingi tapamajade piirkond Kalasadama kõrval, millest vähehaaval on kujunenud moodne restoranielu ja gurmeepoodide rajoon. Helsinki Night Marketi ajal pakub paarkümmend tänavarestorani Teurastamol linnarahvale erinevaid roogasid Aasia hõrgutistest kuni eriti eksootiliste maitseteni. Sel aastal saabuvad Shanghaist putukatoidukokad, kes võluvad väikseid näkse vägagi veidratest lülijalgsetest. Helsingi Peonädala Kunstide Ööl tekib Teurastamol õhtu hämardudes vanade puude all karnevalihõnguline ööturg. Punastest tellistest hoovil saab näha kunsti, sädelevaid lõvisid ja draakoneid ning kuulata elavat muusikat. Mõeldud on ka kõige väiksematele pereliikmetele.

17.–27.9 Helsinki International Film Festival – Armastus & Anarhia Helsingi iga-aastane filmifestival Rakkautta & Anarkiaa rikastab pealinna kinode filmivalikut uute filmidega, mida Soomes ehk muidu näha ei saaks. Tänu festivalile on kultuuri- ja filmisõbrad saanud aastast aastasse nautida uutes annustes geniaalseid filme nii tunnustatud kui tundmatutelt tegijatelt.


Soome sinu keeles Suomi sinun kielelläsi Soome elama asumine Elu Soomes Teavet Soome kohta Helsinki, Espoo, Vantaa, Kauniainen, Turku, Tampere, Mikkeli, Oulu, Rovaniemi, Raahe, Siikajoki, Pyhäjoki, Kalajoki, Merijärvi, Ylivieskan seutu, Kokkola

Tegeleme raamatupidamise, palgaarvestuse ja ettevõtete loomisega Soomes.

Samuti konsulteerime eraisikuid kohapeal meie kontoris.

Lisainformatsioon soome keele kursustest:

Finnishcourses.fi Loe lehte internetis:

Oleme tegutsenud Soomes juba aastast 2002.

GSM 040 764 1064 info@meritilipito.fi www.meritilipito.fi Kalastajanmäki 1 lt. 1 02230 Espoo

www.balticguide.ee

LÜHIKURSUSED Kvalifitseeritud koolitajaid leidub meil igale erialale Lühikursused – võimalik sooritada nii lähiõpetusena kui ka võrgupõhiselt

Näiteks: • Tööohutuskaardi koolitus • Tuletöökaardi koolitus • Teetööde ohutuskaardi koolitus 1 • Elektritööde ohutuskursus • Esma-abi kursus • Tõstetööde juhataja kursus • Hügieenipass

5 esimest kursust kolme kursuse hinnaga. Haara kinni võimalusest ja säästa sulaselget raha! Nii soodsad pakkumised ei kehti igavesti. Võta kohe meiega ühendust 041 4305215 või info@koulutuspaja.com https://koulutuspaja.com

a -

6000 m2 restorane, kohvikuid ja kauplusi Foorumi kaubanduskeskuses! Gigantti, H&M, Intersport, BIK BOK, Tiger, Union Five, Teknikmagasinet, Mango, Alko...

Teretulemast! FZgg^ka^bfbgmb^*-&+)u))*))A^elbgdbuppp'_hknf'Û #newforum 0DQQHUKHLPLQWLH_+HOVLQNL_ZZZIRUXPÀ 0 0D DQQ QQQQHU HUKH KHLP LPLLQQWWLLH _  _ _  +H +HHOOVVLQ + VLQ LQNL NL_ _ZZ ZZZ ZIIRRUUXXP XP PÀ


perepuhkus

T H E B A LT I C G U I D E ™ S U V I 2 0 1 5

13

Imeline lõbustuspark Särkänniemi lõbustuspark on tuntud tipptasemel atraktsioonide ja Angry Birds Landi poolest.

TEKST JA FOTOD MIKKO VIRTA

Tampere Särkänniemi lõbustuspargis on paljude arvates Soome kiireimad atraktsioonid. Tänaseks juba rohkem kui 45 aastat tegutsenud lõbustuspark uuendab oma atraktsioone regulaarselt. Selle suve uudisteks on High Voltage ja 5D Õuduskino. Mõne aasta eest avatud Angry Birds Land sobib eelkõige väiksematele pereliikmetele. Kõige rohkem meeldivad lastele Crazy Bus, Angry Birds Ride ning seiklusrada. Koiramäki teemapark on Särkänniemi uusim atraktsioon. Mauri Kunnase raamatute põhjal loodud külatänavatel tulevad vastu tuttavad tegelased. Lähemalt saab tutvuda lammaste ja partidega ning teha sõitu poniga. Teatrila-

Vesist sõitu saab ka Koskiseikkailul, kus tuleb suures kummipaadis laskuda piki loogelist „jõge“.

Delfiinid, täheteadus ja järvemaastik Särkänniemi ei ole tavaline lõbustuspark. Praegu saab seda nimetada juba elamuspargiks, sest siin tegutsevad ka planetaarium, akvaarium ja delfinaarium. Särkänniemi sümbol on 168 m kõrgune Näsinneula observatooriumitorn, mis on Soome kõrgeim ehitis. Torni tipus töötab pöörlev restoran, millest avanevad võrratud vaated järvemaastikule. Elamuspargi käepael tagab sissepääsu igale poole.

val toimuvad kindlatel kellaaegadel lõbusad etendused. The Baltic Guide’i toimetus külastas Särkänniemit ühel juunikuisel laupäeval ja siis oli lõbustuspargis päris palju rahvast. Selge, et just nädalalõppudel on lõbustusparkidel kõige kiiremad ajad, eriti juulikuus, mil soomlased puhkavad. Väikse järjekorras seismise hinnaga pääsesime siiski ka populaarsematele atraktsioonidele nagu Tukkijoki kärestikumatk ja Tornado, mis kuuluvad Särkänniemi

Pikkusepiirangutega ollakse lõbustuspargis ranged ja kahtluse korral mõõdetakse lapsed enne atraktsioonile lubamist kohapeal üle. See toimub turvalisuse huvides ja mingeid järeleandmisi siin ei tehta. Nii et tasub lapsed kodus üle mõõta ja osta käepaelad vastavalt õigele pikkusele. Testrühma kolmeaastase liikme kindlad lemmikud olid Rekkaralli ja Taikapyöra (võluratas). 8- ja 12aastaste arvates said parimad sõidud tehtud Tornadol ja Tukkijokil, kus käidi mitu korda. Allakirjutanu sai aga suurima elamuse delfiinietendusest, mis pakkus vaatamiseks tõega lahedaid trikke. ■

kiireimate hulka. Tornado paneb sõitjad kihutama läbi õhu kiirusega 75 km tunnis, pöörates reisijad mitu korda pea alaspidi, kusjuures osa teekonnast kulgeb läbi tunneli. Mõnigi laps jooksis kohe uuele ringile. Kiirete õhuraudteede hulka kuuluvad ka Motogee, Trombi, Tyrsky ja Half Pipe. Vauhtimato (kiirusemadu) on mõeldud väiksematele lastele. Pikaajaline lemmik Tukkijoki pritsib paadisolijad surmkindlalt märjaks ja see kuulub lõbu juurde.

Särkänniemi Avati aastal 1969. Külastajaid käib aasta jooksul umbes 665 000. Särkänniemi on korduvalt valitud Soome parimaks vaba aja veetmise keskuseks. www.sarkanniemi.fi Atraktsioonid Särkänniemi lõbustuspargis on kokku 32 atraktsiooni. Kõige populaarsemad on Tornado, Tyrsky ja Tukkijoki. Selle aasta uued atraktsioonid on High Voltage ja 5D Õuduskino. ■ Delfinaarium. Särkänniemi delfiinid võluvad oma osavuse ja trikkidega. Uus kava kannab pealkirja „Yhdessä“ (Koos). Etendused toimuvad paaritunnise vahega. ■ Akvaariumis elutseb üle 200 loomaliigi, muu hulgas maod, kalad ja sisalikud. ■ Planetaarium annab ettekujutuse universumi ilust ja märatsevatest loodusjõududest.

Hinnad Sissepääs lõbustusparki on tasuta. Allameetrised lapsed pääsevad atraktsioonidele tasuta, kui turvanõuded seda lubavad. Elamuspargi käepaelad ■ Üle 120 cm pikkustele külastajatele − 41 eurot (netist 38 eurot). ■ 100–120 cm pikkustele lastele − 35 eurot (netist 32 eurot). Elamuspargi käepael võimaldab sissepääsu Akvaariumisse, Delfinaariumisse, Koiramäkile, Vaatetorni, Planetaariumisse, 5D Õuduskinno ja atraktsioonidele. Käepaelu võib osta ka eelmüügist Siwa või Valintatalo kauplustest. Lõbustuspargi käepaelad ■ Üle 120 cm pikkustele külastajatele – 36 eurot (netist 33 eurot). ■ 100–120 cm pikkustele lastele – 30 eurot (netist 27 eurot).

Toitlustamine Särkänniemis on mitmeid söögikohti: pakutakse pitsat, burgereid, panini’sid ja restoranitoitu. Populaarne pitsa- ja salati-buffet maksab 12.50 € inimese kohta, jäätisevaliku letis saab maiustada 3 euro eest. Parkimine Särkänniemi sissepääsu ees on tasulised parkimisplatsid. Parkimiskoha võib leida ka teisel pool raudteed tänava ääres. Asukoht Särkänniemi asub Tamperes, Näsijärve kaldal, umbes kilomeetri kaugusel linna keskusest. Tamperesse on Helsingist 180 kilomeetrit, kusjuures peaaegu kogu teekond kulgeb mööda kiirteed. Avatud Elamuspark on avatud iga päev alates mai algusest kuni augusti lõpuni.


14

perepuhkus

T H E B A LT I C G U I D E ™ S U V I 2 0 1 5

Tykkimäki Camping TEKST JA FOTO MIKKO VIRTA

Käyrälammi kaldal, kõigest kilomeetri kaugusel lõbustuspargist, asub Tykkimäki Camping. Siin saab ööbida mõnes väiksemas kämpingumajas, suuremas ren-

disuvilas või haagismajaga selleks ettenähtud parklas. Lisatasu eest on puhkajatel võimalus üürida järvekaldal asuvat sauna ning minigolfirada või tenniseväljakut. Hubastes rendisuvilates on ruumi kuuele inimesele, maja juur-

de kuulub saun ja hästisisustatud köök. Veekeskus, lõbustuspark ja kämping moodustavad suurepärase toimiva terviku, nii et Tykkimäkil on vahva veeta kas või mitu toredat suvepäeva. ■

Tykkimäki Lõbustuspark avati aastal 1986. Külastajaid käib siin aasta jooksul umbes 200 000. www.tykkimaki.fi Atraktsioonid Tykkimäkil on kokku ligi 30 erinevat aktraktsiooni. Kõige menukamad on Loop Fighter, kiirrong Orient Express ja Star Flyer. Peale selle tegutsevad lõbustuspargis seiklusrada nimega Adrenaliin, sisemänguväljak Mukkelis Makkelis ning miniloomaaed. Hinnad Sissepääs lõbustusparki 5 eurot, ühe atraktsiooni külastus 5 eurot. Käepaelad ■ Päeva käepael üle 120 cm pikkustele külastajatele − 33 eurot (netist 29 eurot). ■ Päeva käepael 90–120 cm pikkustele lastele − 27 eurot (netist 23 eurot). Park Hopper on lõbustuspargi ja Aquapargi ühine käepael ■ Üle 120 cm pikkustele külastajatele − 46 eurot (netist 42 eurot). ■ 90–120 cm pikkustele lastele − 40 eurot (netist 36 eurot).

■ Lapsed, kelle pikkus jääb alla 90 cm, pääsevad pileti ostnud täiskasvanuga tasuta kaasa sellistele aktraktsioonidele, kuhu turvanõuded lubavad. ■ Aquaparki päeva käepael − 23 eurot (netist 20 eurot). Lastele alla 90 cm tasuta sissepääs. Toitlustamine Lõbustuspargis on mitu söögikohta. Restorani Raveliini menüü pakub pitsasid, burkse ja lihapalle, aga valida võib ka mõnusa eine Rootsi lauas. Ühele kahest täiskasvanust ja kahest lapsest koosnevale perele maksab buffet 37.50 eurot ning hinna sees on ka kohv, limonaad ning jäätis lastele. Parkimine Lõbustuspargi parklas on parkimine tasuta. Asukoht Tykkimäki asub Kouvolas, umbes 130 km kaugusel Helsingist. Kouvolasse pääseb ka rongiga, kusjuures raudteejaama ja Tykkimäki vahel on hea bussiühendus.

Kiiruse võlu keset metsa Tykkimäki lõbustuspark ja selle juures tegutsev veekeskus Aquapark pakuvad tegutsemislusti ja head tuju kogu päevaks. Uus veekeskus Aquapark

Lõbustuspargi vahetus naabruses asuv Aquapark avati eelmisel suvel ja muutus kohe ülimenukaks. Aquaparki veeliumäed, mängubasseinid ja väiksematele mõeldud sulistamisbassein Spray park pakuvad lõbusat tegevust kogu päevaks.

TEKST JA FOTOD MIKKO VIRTA

Tykkimäkile omane metsarohelus ja kõikjal kasvavad rododendronid loovad eriliselt kauni koosluse. Ilmselgelt on siin palju tähelepanu pööratud hubase keskkonna kujundamisele: ilus männimets on osa lõbustuspargist, siin-seal leidub mõnusaid katusealuseid puhkepaiku. Pärast sissepääsu tervitab saabujaid Üllatustemaja. Tagurpidi losutavas punases majas asub seiklusrada, mille käigus tuleb läbida peegeltuba, viltuste seinte ja põrandaga ruum ning muid põnevaid kohti. The Baltic Guide’i testrühma kolmeaastane liige oli eriti vaimustatud lõbustuspargi Rõõmurallist, mille käigus sai üksteise järel proovida mitmeid erinevaid sõidukeid. Kuid Tykkimäkil jätkub

tegevust igas vanuses pereliikmetele. Need, kel pikkust rohkem kui 90 sentimeetrit, lubatakse sõitma muinasjuturongiga, Valasvene karusselliga ning liikluslinnakusse elektriautodega põristama. Ka suurematele adrenaliinisõltlastele on mõeldud. Eelmise aasta populaarseim atraktsioon oli Loop Fighter, mis liigub üsna suure kiirusega üles-alla, samal ajal ägedalt keereldes ja pööreldes. Star Flyer aga tuhiseb 72 meetri kõrgusele ja kihutab taeva all kiirusega 70 km tunnis. Väga lahe tunne on näha jalgade all mööda vihisemas männilatvu ja katuseharju. Testrühma kaheksaaastase liikme arvates ongi Tykkimäkil kõige parem „kõik“. Keset metsa kihutav kiirrong Orient Express on Tykkimäki klassika ja läbi aegade üks populaarsemaid atraktsioone. Selliseid on Tyk-

kimäkil teisigi, näiteks Enterprise ja Calypso on siia toodud Linnanmäkilt. Lõbustuspargi atraktsiooniarsenali kuuluvad loomulikult ka tõeline autorada ja vaateratas. Sajusel päeval võib minna Mukkelis Makkelis (Pilla-Palla) sisemänguparki, kus on batuudid, trampliinid, liumäed ja pallimeri väikelastele. Juunikuu argipäeval ei olnud Tykkimäkil sugugi palju rahvast, nii et atraktsioonidele pääses kohe, ilma järjekorras seismata. Tykkimäki lõbustusparki ongi kiidetud selle pärast, et päeva jooksul jõuab siin proovida rohkem atraktsioone kui mujal sarnastes kohtades. Tykkimäki saab plusspunkte ka sõbraliku ja sujuva teeninduse eest. Erilist kiitust väärib aga tähelepanu, mida osutatakse väikelastele ning töötajate oskus nendega suhelda. ■


perepuhkus

T H E B A LT I C G U I D E ™ S U V I 2 0 1 5

■ Linnanmäki uueneb

Foto: Creative Commons

Soome lõbustuspark number üks − Helsingi Linnanmäki − saab juunis 65aastaseks. Sel aastal uusi aktraktsioone ei ole, aga muid uuendusi on tehtud palju. Sünnipäevaaasta teema ongi „100 uuendust“, mis on läbi viidud kliendiküsitlustele toetudes. Pargis käib igal aastal üle miljoni külastaja, nii et rahvarohketel päevadel tasub vaim järjekordades seismiseks valmis panna. Linnanmäki lõbustuspark Tivolikuja 1, Helsingi

15 ■ Teaduskeskuses kaevutakse maa alla Soome suurimas teaduskeskuses Heureka näeb septembri lõpuni näitust, mis käsitleb geoloogiat, kaevandusi ja maaaluste ehitiste rajamist. Näitus „Maa alla“ tutvustab kaevandustööstuse arengut, mineraalide kasutusvõimalusi ja mäeinseneride tööd. Suvel on Heurekas külastajatele avatud õueala, kus eksponeeritakse veega seotud objekte, millel on praktiline kasutusvõimalus. Teaduskeskus Heureka Kuninkaalantie 7, Vantaa

Muumimaailm − muinasjutt ja seiklused Tove Janssoni tegelaskujude sünnist möödub tänavu juba 70 aastat, aga vanus ei tundu muumide tegemisi segavat.

Spaamõnud ja veemängud Naantali on tuntud suurepäraste hotelli- ja spaateenuste poolest. TEKST MIKKO VIRTA, FOTOD NAANTALI SPA

Naantali Spa on tipptasemel terviseettevõte, mis asutati 1984. aastal. Kuurordilinnana kogus Naantali kuulsust aga juba 18. sajandil. Naantali spaad saab iseloomustada kõigest ühe sõnaga − luksuslik. Juba hotelli fuajees võib näha, et viimne kui detail on hoolikalt läbi mõeldud. Kõikides ruumides annavad tooni elegantne marmor, antiiksed sambad ja kullasära. Viimase lihvi lisab akendest avanev suurejooneline merevaade. Tube on hotellis kokku 251, millest kolm on pühendatud Muumi Story teemale. Seinal rippuv Muumipapa hiigelkübar ja muud detailid muudavad teematoa ainulaadseks. Stiilsus ja mugavus on märksõnad ka teistes tubades. Spaas ootavad mõnulejat erinevad saunad, soe mullibassein, lebotamisbassein masseerivate veejugadega ja Rooma aurusaun hubase türkiissinise kupli all. Välibasseini

äärest avaneb imeline vaade merele. Ilusalongis pakutakse hoolitsusi, mis hellitavad väsinud puhkajat pealaest jalatallani. Menüüs on ka kõikvõimalikud näo- ja kätehooldused ning juuksuriteenused. Spaas on seitse erinevat kohvikut ja restorani. Restoranis Le Soleil on kokku saanud Aasia ja Euroopa köökide parimad maitsed. Samas restoranis pakutakse ka rikkalikku hommikueinet. Tammekeldris saab lemmikroogasid kogu pere: pitsad, pastad, pihvid ja salatid. Pererestoranis valitseb mõnus meeleolu, portsud on suured ja lastele oma menüü. Soodsamalt saab ööbida Naantali perehotellis, mis asub spaa lähedal. Hotellis on kokku 24 apartementi, millest igaühes on kaks või kolm lukustatavat magamistuba ja ühiskasutatav dušš, WC ja köök. ■

Kuidas leida? Naantali Spa Matkailijantie 2, Naantali

Muumimaailm

TEKST JA FOTOD MIKKO VIRTA

Muumimaailma väravas võtab tulijaid vastu luuda kõlgutav Teatrirott Emma, kellelt saab häid vihjeid päevase mängukava kohta. Emma teatris näidatakse rahvale erinevaid etendusi, muu hulgas näitemängu „Muumitroll ehitab maja“. Muumimaja kõrval asub veel üks väike teatrilava, kus toimuvad samuti kindlate ajavahemike tagant etendused. Muumimaailma tõmbenumber ongi muidugi Muumimaja. Kindlasti ei tasu peljata vaeva, et muumide elamist seestpoolt näha. Tõelised muumisõbrad käivad läbi kõik neli korrust. Muumimammat, Muumipapat, Muumitrolli, Tusklikku ja Väikest Myd kohtabki kõige sagedamini just Muumimaja ees. Lemmiktegelasi saavad kallistada nii väikesed kui suured külalised. Ka Muumitrolli ehitatud uus maja asub sealsamas lähedal. Muumimaal ringi uidates näeb päeva jooksul kindlasti vilksatamas ka Muumimaailma uusi tegelasi Tutsikut ja Lipsikut. Saare keskel kulgev Muinasjuturada viib nõia ja Aliisa maja ette. Mõlemad ootavad möödaminejaid,

Väski seiklussaar Muumimaailma kõrval asub Väski saar. Väskile on oodatud kõik seiklushimulised kooliealised lapsed. Saarel on küllaga paiku ronimiseks, vibulaskmiseks ja trossiga liuglemiseks. Väski saarele viib Naantali kailt kaljas Rosita. Seiklussaar on avatud 13.6–9.8 iga päev kell 11–18. Ühe päeva pilet maksab 23 eurot ning hinna sees on laevasõit saarele ja tagasi.

et nendega veidi juttu puhuda. Raja äärde jääb põnev labürint ja veidi eemale Urri maja. Lähedal asub Puhkepark, kus väsinud seiklejaid ootavad ees võrkkiiged ja kott-toolid. Ilusa ilmaga võib sulistada saare ujumisrannas, nii et kaasa tasub võtta ujumisriided. Saare tipust võib pikksilmaga vaadata Kultarantas suvepuhkust veetva Soome presidendi ametlikku suveresidentsi. Saarel on kümmekond korralikku toitu või kerget näksimist pakkuvat söögikohta ja kioskit. Näiteks Mamma Köögis saab kõhu täis buffet-lauas. Menüü sisaldab lihapalle, vorstikesi, juurikavokki, kartulipüreed ja köögiviljapalle, ka salatilaud on rikkalik. Kohv ja limonaad on hinna sees. The Baltic Guide´i testrühma arvates oli Muumimaailmas siiski kõige toredam kohtumine Muumide ja teiste tegelaskujudega. Tegelased rääkisid vastavalt vajadusele soome, rootsi või inglise keelt. Ja kõiki neid sai loomulikult ka kallistada. ■

Atraktsioonid Muumimaailm on Tove Janssoni teoste põhjal loodud teemapark, kus saab kohtuda tuttavate tegelaskujudega ja uudistada nende elamist seestpoolt. Tavapäraseid lõbustusparkidest tuttavaid atraktsioone teemapargist ei leia. Kahel laval mängitakse kogu päeva vältel teatri- ja muusikaetendusi. Saarel on põnev Muinasjuturada. Hinnad ■ Ühe päeva pilet väravast 27 eurot (netist 26 eurot). ■ Kahe päeva pilet väravast 37 eurot (netist 36 eurot). ■ Alla kaheaastastele lastele sissepääs tasuta. Söögikohad Muumimaailmas on kümmekond suuremat või väiksemat söögikohta. Mamma Köögis on buffet-laud, kus täiskasvanud saavad söönuks ja joonuks 15.50 €, 6–12aastased lapsed 6.50 € ning 2–5aastased 3.50 € eest. Parkimine Muumimaailmas on külastajatele parkimine tasuline. Parkimiskohti võib otsida ka Naantali vanalinna ümbrusest. Asukoht Muumimaailm asub Naantalis väikesel saarel. Helsingist on Naantalisse umbes 180 km. Peamiselt on tegemist kiirteega, kuhu jääb mitu põnevat tunnelit. Naantali lähedal asuvasse Turusse saab Helsingist sõita mugavalt ka rongiga. Lahtiolekuajad Muumimaailm on avatud 6.6–9.8 iga päev kell 10–18. 10.–23.8 iga päev kell 12–18.


16

ost

Särke ja lipse pakub Sauma suures valikus.

Esmaklassiline teenindus on boutique’ides hinna sees.

Kaupluse vaateaken annab aimu, mida sees mßßakse. Lillemuster on suve kuumim moesuund.

Meestemood argipäeva

Tänapäeval pÜÜravad mehed järjest rohkem tähele FOTOD TIMO HUTTUNEN

Kapteenska Ăźldilme viitab vabamale Inglise stiilile.

Hea pþhjus, miks sisse astuda pigem väiksesse butiiki kui suurde kaubanduskeskusse, on mßßjate suurem pßhendumus – heas rþivapoes oskab personal teha paremaid valikuid ja aidata kliendil leida talle sobivaid mudeleid ja suuruseid. Väiksematel kauplustel on ka oma stiil ja tihti näeb juba ukselt, kas väljapandud kaupa on mþtet lähemalt vaadata. The Baltic Guide otsis ßles Helsingi kesklinna parimad poed, mis on mþeldud nendele meestele, kes hindavad riietuses stiili ja kvaliteeti.

Sauma í˘ąMoeateljee Sauma mßßb peamiselt

Stefano Ricci rĂľivad ja aksessuaarid kuuluvad tippklassi.

valmisriideid, aga siit saab tellida ka ßlikondi ja ßldse individuaalþmblusteenust. Ostjat ootab peamiselt Itaalia tippmood, näiteks Tombolini ja Tagliatore pintsa-

kud. Kingadest väärivad märkimist superkvaliteetsed Carminad. Valmis pintsakute hinnad algavad pealt 500 eurot. Kaupluses valitsevast þhkkonnast aimub kþrgklassi elustiili, mis annab tootevalikust þige ettekujutuse. Leiab ka mugavamaid rþivaesemeid, kuid pþhirþhk on korrektsel klassikal.

í˘˛TipprĂľivad mþþdu järgi

Fere on kvaliteetmärkidele spetsialiseerunud kauplus, mille ßks tipptooteid on rätsepaßlikonnad. Itaalia eliitkaubamärgi Brion ßlikondi ripub riidepuudel juba valmiskujul, aga neid vþib tellida ka ostja mþþtude järgi. Tippßlikondade hinnad algavad mþnest tuhandest eurost. Päevasärkide poole pealt esindab vastavat kvaliteeti Turnbull & Asser, kelle särke vþib samuti mþþtude järgi

tellida. Feres mßßakse paljude kvaliteetkaubamärkide rþivaid Ferragamost Harris Tweedini ning lisaks kþikvþimalikke stiilseid aksessuaare.

casual í˘ł Business Tuomo Menswear esindab

mitmeid Soomes vähem tuntud tootemarke nagu L.B.M.1911 ja Boglioli. Rohkem teatakse kaupluses samuti mßßgil olevaid kaubamärke SAND, Eton ja StenstrÜms. Pakutava vþib ßldisemalt liigitada business casual’i ehk mþþdukalt ametliku alla. Mßßgil on mugavad ßlikonnad, pintsakud, mitmesugused mustritega särgid ja isegi lillelised pßksid. Saadaval on ka lai valik sobivaid kingi ja aksessuaare. Hinnatase on mþistlik, mis tähendab, et laheda särgi saab saja ning pintsaku neljasaja euroga.


tud

T H E B A LT I C G U I D E ™ S U V I 2 0 1 5

Solo for men on avar ja kaubavalik tĂľeliselt suur.

17

Fere aknalt vþib näpata stiilivihjeid.

Omanik Heikki Varrio hangib XTRA outlet-tooteid otse tehasest.

Canali osakond esindab Solos rahvusvahelist stiili.

aks ja pidulikeks hetkedeks Fabianink

Kluuvik

ie k

Ludv.

1. Sauma moeateljee, Bulevardi 14 2. Fere, Bulevardi 3 3. Tuomo Menswear, Bulevardi 1 4. XTRA Outlet For Men, Bulevardi 1

Rikh.

Eteläranta Unionkatu

34

Fabianink

5

Erottajank

le Bu

di1 var

7

Kauppatori Pohjois-Esplanadi i ad an Etelä-Espl

gin or

n

LĂś

Senaatintori

7

6

2

Vironk

Yliopistonkatu

Aleksanterinkatu

Ge atu

ot nr

Vuorik

int

im

atu k in

M

e iem n sa

Mikonk

M

e rh

k Ăśn Yrj tu ka on m i S

i Ka

Keskusk

Kaivokatu

ne

â–

Rautatientori

nk

moetarbijani firmade Barbour ja Aigle tooted. Meesterþivad ja aksessuaarid on Kapteenskas tþelises Inglise mþisaomaniku stiilis, mille parimad näited on þlikangast vþi tepitud jakid. Särgid, aksessuaarid ja jalanþud sobituvad laitmatult ßldise vaimuga. Nii et Kapteenska on koht, kust leiab täiusliku härrasmehe rþivakollektsiooni nii vabaks ajaks kui igapäevaseks tÜÜl käimiseks.

Mannerheimin aukio

na

meeste moekauplus, mis kolis paar aastat tagasi Mannerheimintiele, Stockmanni kaubamajast veidi edasi. Uuel aadressil jagub rohkem ruumi – kahel korrusel on mßßgipinda kokku lausa 600 m². Ruumi lähebki vaja, sest kauplus pakub eriti laia valikut tippfirmamärke nagu Canali,

Meestemoes on selleks Stefano Ricci, mille kþrval kþik armanid, bossid ja canalid on lihtsalt odav masstoodang. Selle Itaalia tootemargi kauplus Helsingis on Manglani ning juba sisekujundus rþhutab, et tegemist on luksuskaubaga. Pintsakute hinnad algavad siin 4000 eurost. Kvaliteet maksab. Raha eest saab peenelt viimistletud ja isikupärase, ainult parimatest materjalidest valminud rþiva. Samade kva-

í˘ˇ Kapteenska toob Soome Inglise stiil

Vilhonk

An

elujuhtumiks í˘ľ Igaks Solo for men on tßßpiline

í˘ś Igal alal on oma tipptegijad. Top End

liteedikriteeriumide pþhjal tehtud särk maksab 700 ja krokodillinahast vÜÜ 2000 eurot. Kui tahta midagi tþeliselt eksklusiivset ja raha ei ole probleem, siis on Manglani þige kauplus. See on ka ainus koht Skandinaavias, millel on þigus Stefano Ricci kaubamärgi tooteid mßßa.

an M

samale omanikule kuuluv väiksem, ent rikkaliku kaubavalikuga outlet-kauplus XTRA. Hinnad moodustavad laias laastus poole neist, mida tavapoodides näha vþib. Ilusa tumeda kontorißlikonna saab siit kätte vähem kui 400 euroga. Pþhirþhk on XTRAs aga kingadel. Kingavalik on pþnev, värvikas ning uueneb kogu aeg.

Z Zegna ja Corneliani. Stiili- ja hinnatase on lai: siit leiab lahedaid rþivaid vabaks ajaks, pidulikku þhturiietust ja kþike muud, mis sinna vahele mahub – ning kþik mugavalt ßhe katuse alt. Tähelepanuväärselt laias valikus on esindatud kþikvþimalikud peakatted ja muud aksessuaarid.

Fabianinkatu

í˘´ Outlet-hinnaga Tuomo kĂľrval tegutseb

Kingamood on nßßd värvikas. XTRAst saab moekingad poole hinnaga.

nka tu

panu oma välimusele, ja seda nii tÜÜl kui vabal ajal.

P. Makasiinik Kasarmitori

E. Makasiinik 5. Solo, Mannerheimintie 6 6. Manglani, Pohjois-Esplanadi 37 7. Kapteenska, Galleria Esplanad ja Unioninkatu 25


18

ostud

T H E B A LT I C G U I D E ™ S U V I 2 0 1 5

■ Victoria’s Secret Soomes

Helsingi-Vantaa lennujaama pääseb alates juunikuust rongiga − uus ringtee Vantaal kulgeb lennujaama kaudu. Reis raudteejaamast kestab umbes pool tundi. Ringteed ehitati kuus aastat ja selle eelarve oli 750 miljonit eurot. Trassi kogupikkus on 18 km, sellest 8 km pikkune teelõik kulgeb maa all tunnelites. Näiteks lennujaama peatus asub 40 meetrit maapinnast allpool. Ringtee liitub peateega Tikkurila jaamas.

Peamiselt kvaliteetpesu tähistava kaubamärgi Victoria’s Secret esimene pood Soomes avatakse suvel HelsingiVantaa lennujaamas. Kaupluses hakatakse müüma Victoria’s Secreti kosmeetikat, parfüüme, aksessuaare ja pesu. Victoria’s Secreti kauplus tegutseb ka krusiisilaeval Viking Grace. Victoria’s Secret on New Yorgi börsinimekirjas L Brandsi suurim tootemark.

Fotod: Victoria’s Secret

■ Rongiga lennujaama

Elegantne ostlemine Kaubanduskeskus Kluuvi on elegantsete naiste- või meesterõivaste soetamiseks väga õige koht. TEKST JA FOTO JEVGENIA GORSKI

Siit võib leida nii ajatut klassikat kui vabamas stiilis rõivaid ja tänavamoodi. Kohapeal on esindatud mitmed tuntud tootemargid nagu Tiger of Sweden, Superdry, Sandwich, Fred Perry, Carlings, Brothers, Michael Kors, Desigual jpm. Head valikut daamidele pakuvad Showroom 8 kaks kauplust – ühes rõivad ja teises isikupärased akses-

suaarid tuntud moeloojatelt. Ja muidugi kosmeetika – Body Shop ja Inglot. Kluuvis tegutseb ka Tector Premium Reseller – Apple’i ametlik vahendaja, kelle poes müüakse arvutitehnikat ning teostatakse nii parandus- kui teenindustöid. Kluuvis on ka palju toidukohti, sh Hanko, MacDonald’s ja Subway. Maa-alusel korrusel võib proovida maitsvaid ja tervislikke

toite, mis on valminud hooajalistest Soome toiduainetest. Kluuvi kõige kõrgem korrus on kujundatud salongilikus võtmes – see on populaarne kohtumispaik ja kontsertide toimumiskoht, siin viiakse läbi moeetendusi ja muid üritusi. ■

Kuidas leida? Kluuvi Aleksanterinkatu 9, Helsingi

Sport ja aktiivpuhkus XXL Sports & Outdoor on erakordselt suur kauplus, millest leiab kogu perele kõik vajaliku nii sportimiseks kui lihtsalt aktiivseks puhkuseks. TEKST JA FOTOD JEVGENIA GORSKI

XXL Sports & Outdoor on liialdamata suur, sest kauplusel on ligi 4000 m² müügipinda. Kogu see ruum on täis asju, mida inimene võib vajada spordiks ja puhkuseks vabas õhus. Eelkõige on esindatud tunnustatud Skandinaavia firmade toodang. Tänu poe hiigelmõõtmetele saavad nad oma kaupu pakkuda ostja jaoks vägagi mõistliku hinnaga. Asjatundlik müügipersonal ei jäta kedagi tähelepanuta. Kogu kaup on väga hästi eksponeeritud. Otse sissekäigu juures asub täispuhutav batuutmaja väik-

sele printsessile (199.00 €). Samas hõljub lae alla aerudega kummipaat (29.90 €). Muidugi on omaette teema spordiriided – neid müüakse siin igat liiki trennide jaoks. Ja kõikvõimalikud vajalikud pisiasjad. Siinsamas seisab hiigelriiul, mis on täis igat värvi ja igasuguse kujuga pudeleid spordijookidega. Näiteks aheneb üks pudel pealt kõrrejämeduseks – väga mugav juua. Kaupluse omatoode on spordijook XXL – maksab kõigest 1.50 pudel. Siis veel muud sarnased kaubad, nt energiabatoonid, proteiinikokteilid, spordipalsamid ja kinesioteibid. Ei puudu isegi

kingapaelte fiksaator: enam ei pea kartma, et need lahti lähevad... Meeles on peetud ka lapsi. Lisaks praktilistele jakkidele ja kombinesoonidele pakutakse siin helkurveste (9.90 €). Lapsed saavad valida, kas nuiata vanematelt MikiHiire pildiga lõunasöögikarpi või kokakoolapurgi kujulist termokasti, mida kaunistavad „Autode“ tegelaskujud. Samas on välja pandud tillukesed plätud printsesside või superkangelaste piltidega. Kõige põnevam on matkatarvete osakond. Toidunõud ja erinevad priimused, telgivaiad

ja magamiskotid – sealhulgas printsessipiltidega. Põhjalik valik veekindlaid riideid, keepe, kalamehesäärikuid ja nende kõrval – elegantsed ratsasaapad. Natuke edasi algavad riiulitäied õngede, lantide, spinningute, jahinugade ja kirvestega. Täisväärtuslikuks hullamiseks vabas õhus on omaette sektsioon: ainuüksi noolemängu on müügil kaheksa erinevat varianti hinnavahemikus 5.90–39.90 €. Erinevad frisbee-kettad ehk lendavad taldrikud, veepüstolid, mängulennukid... Hokivarustusele on pühendatud omaette nurgake: kümned

hokikepid, -litrid, -kiivrid ja -kaitsmed ning koguni väravad. Kõik vajalik golfaritele ja pesapalluritele. Jalgrattad, tõukerattad, kodused ja professionaalsed treeningseadmed. Kõige rohkem raha küsitaksegi siin jalgrataste ja relvade eest. Nii maksab kalleim Blaseri jahipüss 4950 €. Tõsi, enne ostu sooritamist tuleb müüjale ette näidata Soome politsei relvaostuluba. ■

Kuidas leida? XXL Sport & Outdoor Kluuvi kaubanduskeskuse 2. ja 3. korrusel Aleksanterinkatu 9, Helsingi


ostud

19

■ Loomalapsed loomaaias

■ Teater Suomenlinnas

Suve algus on Korkeasaari loomaaias traditsiooniline poegimiste aeg. Uute tulijate seas on kõige võluvamad metskitsede vasikad, kes oma peenikestel jalgadel rõõmsalt aedikus ringi kalpsavad. Varsad uudistavad maailma metshobuste koplis ning kängurupojad piiluvad välja emade kukrutest. Ka lindudel ja ahvidel on peenikese perega tegemist, nii et imelisi väikseid loomalapsi on terve loomaaed täis. Vaatama saab neid minna stiilselt, Kauppatori kai V ääres silduva uhke rataslaevaga. äää

UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluv Suomenlinna on põnev ajalooline vaatamisväärsus, mis elab oma elu ka tänapäeval. Kindluses tegutseb mitu muuseumi ja elab terve hulk helsinglasi. Suviti tehakse Suomenlinnas teatrit. Sel hooajal mängitakse Choderlos de Laclos klassikalise romaani põhjal lavastatud „Ohtlikke suhteid“ (Valheet ja viettelijät). Etenduse on lavale toonud Ryhmäteatteri. Mängivad näitlejad Minna Suuronen (ees), Saija Lentonen ja Antti Virmavirta.

Korkeasaari loomaaed, Helsingi Ko K

Foto: © Johannes Wilen

Foto: Mari Lehmonen

T H E B A LT I C G U I D E ™ S U V I 2 0 1 5

Kuumad kaubamärgid ja disainerividinad Kaubanduskeskus Forum koondab oma katuse alla 120 viiel kauplust korrusel, kus müüakse kõike alates rõivastest kuni sisustuskaupadeni. TEKST JA FOTO JEVGENIA GORSKI

Apple ja Jamie Oliver Gigantti on Forumis läbi kahe korruse ulatuv hiiglaslik olmeelektroonika kaubamaja. TEKST JA FOTOD JEVGENIA GORSKI

Kaubamaja poliitika on lihtne: võimalikult suur valik tuntud tootemarkide kaupu võimalikult madala hinna eest. Kohe torkab silma esinduslik Apple’i valik, samas müüakse teiste tootjate arvutitehnikat ja -mänge. Tohutu hulk telereid, sh kõige suuremad ja moodsamad mudelid, kodukinotehnikat, DVDja Blu-ray mängijaid. Foto- ja videotehnika rohkus võtab silme ees kirjuks, tähelepanu köidavad GoPro ja Sony minimõõtmetes action-kaamerad ning D-Linki videovalvesüsteemid. Palju ruumi võtavad enda alla igasugused aksessuaarid, näiteks selfie-kepid: tahad, vali oranž või punane või sinine. Helitehnikat ostes ei pea põrsast kotis koju tooma – kõike on võimalik testida spetsiaalses boksis mugavalt tugitoolis istudes. Muidugi on müügil kodutehnikat igaks otstarbeks ja igale maitsele: külmikud, tolmuimejad, õhupuhastid... Gigantti pakub ka ohtralt väiksemaid kodukaupu,

mis aitavad elu meeldivaks muuta: elektrisoojendusega tekid, massaažiaparaadid, kellad. Pluss kõik vajalik koduse spaa nautimiseks alates kümnetest erinevatest föönidest kuni näo puhastamiseks mõeldud elektriharjakesteni. Köögivarustus tundub olevat lihtsalt ammendamatu, muu hulgas saab Giganttist osta kõike, mis vajalik toiduvalmistamiseks vabas

õhus, näiteks grilliõhtuks. Müügil on ka Jamie Oliveri ahi, kusjuures samas võib vaadata videot, milles kuulus telekokk põhjendab, miks just selles ahjus valmivad parimad barbeque-road. Ühtlasi on see parim koht, kus valida endale täiuslik kohviaparaat. Esindatud on arvukate firmade erinevad mudelid ja kui tehnilistesse detailidesse süvenemine liiga keerukas tundub, võib otsuse langetada näiteks värvi põhjal – võib-olla tundub kõige ilusam hoopis sirelivärvi korpusega kohvimasin? Võib ka vastupidi teha ja valida meeldima hakanud kodumasina juurde sobiva köögi. Siin, nagu IKEAski, seisab köögimööbel juba koostatud kujul ning erinevaid kööginurki uudistades, sahtleid avades-sulgedes ja modernseid köögividinaid uurides lendab aeg mööda märkamatult. ■

Kuidas leida Gigantti Kaubanduskeskuse Forum 0- ja K-korrusel Mannerheimintie 20B, Helsingi

Siit leiab riideid igaks elujuhtumiks. Mis eriti meeldiv, paljud tuntud rõivatootjad on esindatud mitte ainult naiste- või meesteriietega, vaid mõeldud on ka lastele: H&M, Lindex, KappAhl, Seppälä, Mango. Leidub ka ainult lasteriietele pühendatud kauplusi – S.Oliver Junior, Name It, Jesper Junior. Loomulikult ei puudu ka noorterõivad: Monkki, Cubus, Bik Bok, Gina Tricot. Ja nagu ikka leidub Forumis kõige rohkem põnevaid meeste- ja naisterõivaid müüvaid poode alates Indiskast kuni Dressmannini. Tiger on ka Eestis tuntud kauplustekett, kus müüakse igasuguseid tarvilikke ja tarbetuid vidinaid. Granitist saab osta tuntud

disainerite skandinaavialikult lahedaid interjööridetaile. Tütarlastele mõeldud aksessuaare pakuvad Ninja ja Glitter. Funky Lady on rikkaliku valikuga naistepesupood. Originaalseid täisnahast tooteid kottidest tagideni võib soetada Nahka Albertist. Spordi- ja vabaajarõivaid pakub Scandinavian Outdoor. Ja lõpuks Moomin Shop, mis on täis kõikvõimalikke muumitemaatikaga seotud kaupu ja suveniire. Kahe silma vahele ei tohi jätta ka arvukaid restorane ja muid söögikohti, mille seast peaks sobiva leidma isegi kõige nõudlikum toidusõber. ■

Kuidas leida? Forum Mannerheimintie 20B, Helsingi


EESTI KEELES

SOOME

SÜGIS

w w w.balt

Guide

Baltic mis tutvTuhsteab teile midjaa kus Soomnäehs atetahasub millal

icguide.ee

Telli The Baltic Guide koju!

2014

simene e – t i r e k o J kond s e e m e m Soo KHL liigas t Tänavatoi on moes esklinna k i g n i s l e H uuenenud skeskused kaubandu ippt v l a t a a m Lapi tähe all e t s u m d n sü a õlleretk j i r u u t l u K se Tamperes

e t t e x o R

6.50 € 4xa asta

(sisa s ldab km)

Helsingis ja Turus

used / l p u a k / d / näituse d i r t a e t / storanid e r / d i l l e t o / laevad / h

Rohkem infot meie kodulehel www.balticguide.ee


turism

T H E B A LT I C G U I D E ™ S U V I 2 0 1 5

Soome parimad

21 Õngitsemiseks ei ole eriluba tarvis.

kalaveed Soomes võib kala püüda järvedest, jõgedest või merest pea igal pool ja ka saak on kerge tulema. Mõned kalastuskohad on siiski teistest üle. TEKST JUKKA ARPONEN, FOTOD VISIT FINLAND

Helsingis ja pealinna ümbruses leidub mitmeid häid õngekohti, mõned neist peaaegu kesklinnas. Üks tuntumaid on Lauttasaari sild, kus tõmmatakse õngega välja rohkesti räime. Linna mainekaim kalastuskoht on siiski Vanhankaupunkinkoski. Seal võib landi otsa sattuda ka suur lõhe või meriforell. Kui Lauttasaari sillal võib igaüks vabalt õngitseda, siis Vanhankaupunkinkoski kalastuspiirkonnas läheb vaja eriluba. Loa saab õnneks hankida kohapealt Meri-Infost. Peale selle peab Soomes täisealisel kalastajal alati olema tasutud riiklik lõiv (kalastuksenhoitomaksu), mida võib maksta internetis (kalastusluvat. kalapaikka.net) kas siis nädala (7 eurot) või kogu aasta eest (24 eurot). Lõuna-Soome parimad kalastuskohad asuvad Kotkas, kus Kymijoki merre voolab. Jõgi on elektritootmiseks tammiga tõkestatud, aga alamjooksul, tammidest kaugemal on suurepärased kalaveed, kust püütakse suuri lõhesid. Kõige paremaks kohaks peetakse Korkeakoskit, kus kalastamise hõlbustamiseks on rajatud pikad kaid. Kõige ilusam Kymijoki kalakosk on siiski Langinkoski. Siin käisid omal ajal kalal isegi Vene tsaarid. Tsaaride kalapüügimaja on tänapäeval ümber ehitatud kalastusmuuseumiks. Kymijoki kalapüügi kohta leiab lisateavet veebilehelt www.lohikeskuskotka.fi.

Lapimaa on ainulaadne aadne paik, kus asub mitu suureurepärast kalajõge ja -järve. Üks sealsetest legendaarsetest kalastuskohtaadest on Lohijoki Teno. no. Jõgi voolab osaliselt Norraa poolel, kus kehtivad ranged kalapüügireeglid. üügi Tenole minnakse alati suurte kalade järele, sugugi haruldased pole üle kahekümnenekilosed lõhed. Inglise ja soomekeelset lisainfot saab aadressil www.arctictravel.fi. Soome rannavetes leidub kala igal pool. Parimad kalaveed või vähemalt kõige professionaalsemad kalastusretkede korraldajad on Ahvenamaal. Merest saadak-

Haug on tüüpiline kalasaak nii merel kui järvedel.

se peamiselt ahve ahvenat, haugi, koha, aga ka forelli ja lõhet. Lisateavet kalapüügi kohta Ahvenamaal saab mitmes keeles aadressil www.visitaland. com. Kesk-Soome tervikuna on järvepiirkond, kus tihedalt koos head ja veel paremad püügikohad. Järvepiirkonna tüüpiline saak on haug, ahven, koha, forell ja mõnel pool, näiteks Saimaas, ka lõhe. Kuna järved on liigirikkad, võib konksu otsa jääda palju muidki kalu. Kala võib püüda kaldalt või paadist ja püügiks kasutada õnge, spinningut, võrke, mõrdu ja muid vahendeid. Eripüügilubade praktika on aga kirju ja seetõttu tasub alati täpsemaid reegleid uurida kalastustarvete poodidest või kohalikelt ametnikelt. Oulujärvi jääb Lapimaa ja KeskSoome vahele ning on igati väärt oma kohta riigi parimate kalavete edetabelis. Oulujärvil tegutsevad oskuslikud püügiretkede korraldajad, kelle juhtimisel on rikkalik saak kindel. Tüüpiline kala on haug, kusjuures tihti on tegu üle viiekiloste mürakatega. Järves elutseb rohkelt koha ja mingil määral leidub lõhetki. Lisateavet Oulujärvi ja sealsete kalastusvõimaluste kohta leiab soome ja inglise keeles aadressil www.kalallakainuussa.fi. ■

Kotkas Langinkoskil püütakse landiga lõhet.

Lapimaa võimsas looduses voolavast Tenojokist tõmmatakse välja vägevaid lõhesid.


22

turi

Maaliline Saimaa Soome suurim järv lummab oma iluga.

TEKST JUKKA ARPONEN, FOTOD VISIT FINLAND, KAART EVE JAANSOO

Soomet hüütakse tuhande järve maaks ja seda põhjusega. Riigis on loendatud kokku 187 888 järve. Suuri, üle kümne ruutkilomeetrise pindalaga järvi leidub Soomes 309. Neist suurim ja kauneim on

Saimaa, mis on suuruselt Euroopa neljas looduslik mageveejärv. Peale Saimaa kuulub samasse vesistusse Kallavesi järv ning tänu sellele ulatub Ida-Soomes katkematu veetee Soome lahest kuni Iisalmini. Saimaa ja Kallavesi veed voolavad Vuoksi jõe kaudu Laadoga järve, aga laevaliiklus käib

kanali kaudu Lappeenrantast Viiburini. Saimaa on ainulaadne mitmes mõttes. Jääajal moodustunud järv on kujult ebakorrapärane ja varieeruva sügavusega. Saari on järves üle 13 000 ja rannajoone pikkus tubli 14 000 kilomeetrit (võrdluseks: maakera ümbermõõt on

umbes 40 000 km). Saimaale ongi iseloomulikud saaristud ja vaheldusrikkad rannamaastikud. 2014. aastal valis Wall Street Journal Saimaa maailma viie kauneima järve hulka. Saimaa vahetus läheduses asub kuus linna: Lappeenranta, Mikkeli, Imatra, Varkaus, Savonlin-

na ja Joensuu. Saimaalt viib veetee ka Kallavesi kaldal asuvatesse Kuopiosse ja Iisalmisse. Saimaa viiger on maailma enim ohustatud hülgeliike. Aastal 2013 oli neid hinnanguliselt kõigest 310 isendit. Täiskasvanud viigri kehapikkus on 130–145 cm ja kaal 50–90 kg. ■

Kuopio Joensuu

Varkaus us Savonlinna

Imatra riigihotell.

Mikkeli Saimaa

Imatra Laadoga järv

Kouvola

Lappeenranta

Viiburi

Kotka

Helsingi EESTI

Soome laht

VENEMAA

Lappeenranta kindlus on roheline oaas keset linna.


ism

T H E B A LT I C G U I D E ™ S U V I 2 0 1 5

23

Kalastamisest Saimaa on kalarikas järv, kus olenevalt paigast võib välja tõmmata koha, lõhet, forelli, haugi, ahvenat, siiga ja latikat. TEKST JUKKA ARPONEN, FOTOD VISIT FINLAND

Õngitsemine on Soomes igameheõigus, mis tähendab, et mingit luba selleks tarvis ei ole. Teiste kalastusviiside puhul on kõigil 18–65 aastastel huvilistel vaja alustuseks

tasuda riiklik maks püügiloa eest, millele lisanduvad võimalikud kohalikud maksud. Riiklik luba maksab 24 eurot aastas või 7 eurot nädala eest. Sama suur on ka maakondlik kalastusmaks landipüügi harrastajatele. Load võib osta

internetist, näiteks ingliskeelselt veebilehelt http://www.fishing.fi. Võrgupüügiks tuleb taotleda eraldi luba, kusjuures silmas peab pidama ka kohalikke piiranguid. Nii on viigerhüljeste elupaikades võrgupüük kuni juuni lõpuni täiesti keelatud. ■

TOP 10 Ida-Soome suvi 06 IMATRA KOSK Imatra koske käidi kaugemaltki imetlemas juba 19. sajandil. Kosk oli nii tähtis vaatamisväärsus, et 1903. aastal ehitati selle kõrvale lossitaoline Valtionhotelli. Vahutavat koske uudistama tulnud turistidele pakub hotell peavarju tänini.

01 OLAVI KINDLUS

07 SAIMAA KANAL

Savonlinna uhkus on 15. sajandil ehitatud Olavi kindlus, mis asub väikesel Kyrönsalmi kaljusaarel Saimaa järves. Kindlus on olnud aastasadade kestel paljude lahingute tallermaa, tänapäeval tegutseb seal muuseum. Olavinlinnas toimuvad ka Savonlinna Ooperipäevad, mis kestavad kogu juulikuu.

Kanalit tasub vaatama minna ka siis, kui endal pole parasjagu plaanis Saimaalt merele või vastupidi sõita. Kanalile pühendatud muuseum Lappeenrantas tutvustab põhjalikult Saimaa kanali ajalugu alates idee tekkimisest kuni tänapäevani.

02 MAAILMA SUURIM PUUKIRIK Väikese Kerimäki küla kirik on maailma suurim täielikult puidust ehitatud kirik. Tänapäeval kuulub Kerimäki Savonlinna haldusalasse.

08 PUIJO TORN 03 KOLI RAHVUSMAASTIK Joensuu lähedal asuv Koli on paikkonna kõrgeimaid mägesid. Koli tipust avaneb unustamatu vaade üle Pielisjärvi, mis on aegade jooksul inspireerinud paljusid Soome kunstnikke.

04 MIKKELI SÕJAMUUSEUMID Lähiajaloo huvilistel tasub sisse astuda Mikkelis asuvatesse muuseumidesse, mis on pühendatud läinud sajandi sõdadele. Kokku on Mikkelis koguni neli sõjamuuseumi, kus võib näha mitmesuguseid sõjaväega seotud eksponaate ja armeetarvikuid.

Kuopio linna nägemiseks linnulennult tasub külastada Puijo vaatetorni. Tornis asub ka pöörlev restoran.

09 KOLOVESI JA LINNASAARI RAHVUSPARGID

Ida-Soome

ostujuht Head toitu, meelelahutust, hobivahendeid ja palju muudki leiab ka teel olles. TEKST JUKKA ARPONEN, FOTOD VISIT FINLAND

Kõikides Ida-Soome linnades tegutsevad suured Prisma ja Citymarketi kaubanduskeskused, kus müüakse kõike vajalikku alates toiduainetest, moekaupadest ja kalastustarvetest kuni elektroonikani. Ka natuke soodsamate hindade poolest tuntud Saksa poekett Lidl on tänaseks levinud pea igasse linna. Õlut ja siidrit saab osta tavalisest toidupoest. Kangemaid napse müüakse Soomes aga ainult riiklikes Alko kauplustes, mida leidub vaid suuremates linnades. Tavaliselt leiab Alko poe Prisma ja Citymarketiga ühe katuse alt. Suured ketipoed asuvad reeglina linnaservas. Keskustes on suviti olulisem kauplemiskoht turg. Neist kuulsaim on Kuopio turg ja mitte ainult selle pärast, et seal müüakse maailma pari-

Naudi maitseid

Rahvuspark on parim koht, kus saada ülevaade kohaliku looduse vaheldusrikkusest. Kolovesi ja Linnasaari on Saimaa vesistu suured rahvuspargid. Punkaharju metsamuuseum Lusto annab hea ettekujutuse metsa osatähtsusest soomlaste elus.

10 LÕBUSÕIT SAIMAAL Saimaaga tutvumiseks pakuvad suurepärast võimalust siseveekruiisid. Kõikide järveäärsete linnade sadamatest väljub kruiisilaevu, mis teevad eri pikkusega reise. Kui aega jätkub, siis võib laevaga sõita ühest linnast teise või koguni Soome lahele välja.

05 LAPPEENRANTA KINDLUS Lappeenranta sadama kõrval asuva kindluse ajalugu ulatub 17. sajandisse. Kindluses leidub ohtralt vaatamisväärsusi, muu hulgas tegutsevad seal muuseumid, kunstigaleriid ja käsitöökojad. Sadama ja kindluse vahelisele alale ehitatakse tänavu suvel juba 12. korda maailma suurimat liivakindlust. Seekordne liivarajatis on pühendatud kangelaste teemale.

maid rääbiseid rukkileivataignas (kalakukko). Ka teistes Ida-Soome linnades käib suviti turgudel elav kauplemine. Peale värskete köögiviljade, marjade ja muu toidukraami müüakse seal rõivaid, käsitööd ja suviseks lugemiselamuseks raamatuid. Turgudel või nende vahetus läheduses leidub alati hubaseid kohvikuid ja mõnusaid suveterrassidega söögikohti. Teine Ida-Soome linnade tõmbeala on sadamapiirkond. Tihti asuvad turg ja sadam lähestikku ning tähtsaimad kaubandustänavad jäävad nende vahele. Turgude ja tänavate ääres tegutsevad poekesed on tavaliselt kitsamalt spetsialiseerunud, vähesed erandlikud kaubamajad välja arvatud. Näiteks asuvad parimad rõivapoed ja sporditarvete kauplused kas südalinna kaubanduskeskustes või nende lähedal äritänaval. ■

Saimaa kanal arvudes Kogupikkus Kõrguste vahe Lüüsid Laius Suurim sügavus

42,9 km ca 75 m 8 50–60 m 6m

Aluse maksimummõõdud Pikkus Laius Süvis Masti kõrgus

82,50 m 12,60 m 4,35 m 24,50 m

■ Lörtsy on Ida-Soome lapik lihapirukas. Tänapäeval valmistatakse ka lörtsy magusamat versiooni, näiteks õunatäidisega. Hõrgutis maksab mõne euro ja sobib hästi kergeks lõunaks või vahepalaks. Ka kaalikaleib on maitsev amps, mis tasub proovimist.

■ Kalakukko (rääbised leivataignas) on Kuopio turule sattudes endiselt kohustuslik ost. Õige kalakukko tähendab rukkitaignakoorikus rääbist või ahvenat ja seapekki. Suure kalakukko eest peab välja käima mitu kümpi, aga sellest jätkub ka suurele seltskonnale. ■ Saimaa klassikaline toit on praetud rääbised. Neid pakutakse nii linna parimates restoranides kui turukohvikutes ja suvistes söögikohtades. Tavapäraselt süüakse rääbiseid kartulipüreega. Rääbised on maitsev ja hinnalt soodne toit ning reeglina on portsjon SUUR.


24

mkm Helsingi

T H E B A LT I C G U I D E ™ S U V I 2 0 1 5

MIS KUS MILLAL

Hotell Anna Annankatu 1, Helsingi, tel +358 9 616 621, faks +358 9 602 664, e-post: info@hotelanna.fi, www.hotelanna.fi. Rahulik ja hubane hotell Helsingi kesklinnas, jalutuskäigu kaugusel suurematest kaubamajadest ja vaatamisväärsustest. Hotellis on 64 tuba, saun, väike nõupidamisruum ja parkimiskohad lähedalasuvas garaažis. Hotelli ümbruses palju suurepäraseid restorane ja pubisid.

majutus hostelid Eurohostel Linnankatu 9, Helsingi, tel +358 962 204 70, faks +358 962 204 747, e-post: eurohostel@eurohostel.fi, www.eurohostel.fi. Soodne ja hubane hotell Helsingi kesklinnas. Ühe-, kahe- ja kolmekohalised toad kahes hinnaklassis.

Sasso Pohjoisesplanadi 17, Helsingi, tel +358 9 1345 6240, e-post: sasso@kampgroup.fi, www.palacekamp.fi/ravintolat/sasso. Avatud lõunaajal E–R 11.30–14.30, à la carte E–L 17–23.30. Sassos on rõhk ehtsatel ja puhastel Itaalia maitsetel.

Hostel Academica Hietaniemenkatu 14, Helsingi, tel +358 9 1311 4334, faks +358 9 441 201, e-post: hostel.academica@hyy.fi, www.hostelacademica.fi. Avatud ainult suviti 1.6–1.9. Mugav rahvusvaheline hostel Helsingi kesklinnas. Magamisvõimalused ühismajutusest kuni neljakohalise toani. Stadion Hostel Pohjoinen Stadiontie 4, Helsingi, tel +358 9 477 8480, faks +358 9 477 84811, e-post: info@stadionhostel.fi, www.stadionhostel.fi. Helsingi kõige odavam ja sõbralikum hostel Olümpiastadionil; avatud aasta läbi.

hotellid Airport Hotel Bonus Inn Elannontie 9, Vantaa, tel +358 9 825 511, faks +358 9 825 518 18, e-post: hotel@bonusinn.fi, www.bonusinn.fi. Vaid viieminutilise autosõidu kaugusel lennujaamast, kuhu hotellist viib tasuta väikebuss. Naabruses asuvad Flamingo Spa vabaajakeskus ning Jumbo kaubanduskeskus. Tube saab üürida ka kauemaks. Helsingi keskusse vaid 30 minutit autosõitu. Best Western Hotel Katajanokka Merikasarminkatu 1a, Helsingi, tel +358 9 686 45 132, faks +358 9 670 290, e-post: sales@bwkatajanokka.fi, www.bwkatajanokka.fi. Kõrgklassi hotell ajaloolises vanglamiljöös. Vanade müüride varjus avaneb teine maailm, eriline õhkkond, rikkalikult põnevaid detaile. Park keset kivilinna, kuhu kesklinna melu ja lärm ei ulatu.

Omenahotellid Lönnrotinkatu 13, Yrjönkatu 30, Helsingi, broneeringud +358 600 18018 (9 eur/bron + 1,97/min + kohaliku kõne maksumus), e-post: info@omenahotels.com, www.omenahotels. com. Hea asukohaga Omenahotellides on hinnatase soodsam kui mujal, liigsete teenuse eest pole vaja maksta. Hotellides ei ole vastuvõttu ega müügiosakonda; kogu keti ühtne kaugvastuvõtt teenindab teid 24 tundi ööpäevas. Broneeringuid saab teha internetis, tasumine krediitkaardiga. Sokos Hotel Aleksanteri Albertinkatu 34, Helsingi, tel +358 20 1234 600, faks +358 20 1234 644, e-post: aleksanteri.helsinki@sokoshotels.fi, www.sokoshotels.fi. Asub Helsingi kesklinnas Aleksandri teatri kõrval. Omanäoliste tubade sisustus rõhutab vana ja ajaloolist ehitusstiili. Sokos Hotel Helsingi Kluuvikatu 8, Helsingi, tel +358 20 123 4601, faks +358 9 176 014, e-post: hotelhelsinki.helsinki@sokoshotels.fi, www.sokoshotels.fi. Lihtne tänapäevane hotell Helsingi kesklinnas. Enamik 202 toast on suitsuvabad. 11 peretuba, 4 saunaga juuniorsviiti, ateljeesviit, 3 restorani.

kämpingud Rastila Camping Karavaanikatu 4, Helsingi, tel +358 9 310 78517, faks +358 9 310 36659, e-post: rastilacamping@hel.fi, www.rastilacamping.fi. Asukoht mere ääres, kõigest 18minutilise metroosõidu kaugusel Helsingi kesklinnast. Kämpingu lähedal vajalikud kauplused. Erinevad vaba aja veetmise võimalused.

Foto: Visit Finland

Hotell GLO Kluuvikatu 4, Helsingi, tel +358 10 344 4400, e-post: kluuvi@glohotels.fi, www.hotelglo.fi/glo-helsinki-kluuvi. Modernne ja urbanistlik elustiilihotell. Pakub külastajatele spordi-, kultuuri-, restorani- ja heaoluteenuseid nii hotellis kui väljaspool.

Hostel Erottajanpuisto Uudenmaankatu 9, Helsingi, tel +358 9 642 169, faks +358 9680 2757, e-post: booking@erottajanpuisto.com, www.erottajanpuisto.com. Väike kodune hostel Helsingi kesklinnas.

restoranid Aino Pohjoisesplanadi 21, Helsingi, tel +358 9 624 327, e-post: aino@marcante.fi, www.ravintolaaino.fi. Avatud E–R 11.30–22.30, L 12–22.30, P 14–22. Rahvusrestoran Helsingi kesklinnas Kauppatori lähedal, ajaloolisel Esplanadil. Menüü on koostatud Soome rahvusroogade põhjal. Bar Tapasta Uudenmaankatu 13, Helsingi, tel +358 9 640 724, e-post: tapasta@marcante.fi, www.bartapasta.fi. Avatud E–R 17–24, L 14–24. Meeleolukas tapase- ja pastarestoran Helsingi kesklinnas. Vahemeremaade hõng ja head hinnad on teinud väikesest restoranist eriti armastatud koha. Beefy Queen Jambo Pieni Roobertinkatu 13, Helsingi, tel +358 9 611 071. Avatud E–R 10.30–18, L 11–18. Heade hindadega populaarne restoran kesklinnas. Suured ja maitsvad praed grillitud lõhest piprapihvini. Belge Kluuvikatu 5, Helsingi, tel +358 10 76 63590, e-post: belge@sok.fi, www.belge.fi. Avatud E–N 11–02, R–L 11–04, P 12–24. Belgia Helsingi südames. Belge Bar & Bistro on lihtne õlle- ja kohtumisrestoran. Lai valik Belgia õlut ja tõeliselt maitsvad söögid! Chico’s restoranid Helsingis asukohad nt Arabia, Bulevardi, Forum, Itäkeskus; Espoos Iso Omena, Sello, Tapiola; Vantaas Tikkurila, Jumbo, Myyrmäki.

Värvikas ja hubane Chico’s pakub Ameerika mandri mitmekülgseid maitseid. Maiusta fajita’de, quesadillo’de ja burgeritega. Vaata restoranide lahtiolekuaegu ja kontakte koduleheküljelt www.chicos.fi. FishMarket Pohjoisesplanadi 17, Helsingi, tel +358 9 1345 6220, e-post: fishmarket@kampgroup.fi, www.palacekamp.fi/ravintolat/fishmarket. Avatud E–L 18–23. Kauppatori nurgal asuvasse keldrisse viib vaid paar trepiastet, kuid sisse astudes satud teise maailma. Mereandidesõbrad leiavad siit kõikvõimalikke hõrgutisi. Havis Eteläranta 16, Helsingi, tel +358 9 6128 5800, www.ravintolahavis.fi. Avatud E–R 11.30–23, L 17–23, P suletud. Kauppatori kõrval asuv restoran pakub hooajalist kalavalikut ja põhjamaiseid mereande. Kellarikrouvi Pohjoinen Makasiinikatu 6, Helsingi, tel +358 9 6128 5100, e-post: myyntipalvelu@royalravintolat.com, www.kellarikrouvi.fi. Avatud E–R 11–24, L 16–24, Fabiani kohvik tänaval E–R 11–24, L 13–24. Restoran kahel korrusel: keldris Kellarikrouvi ja tänaval Fabian. Kellarikrouvis pakutakse lihatoite, menüü põhineb Soome ja Skandinaavia köögil ning toorainetel. Fabianis saab nautida lihtsaid ja maitsvaid sööke. Kämp Bar Pohjoisesplanadi 29, Helsingi, tel +358 9 57 6111, faks +358 9 5761 1925, e-post: sales@hotelkamp.fi, www.palacekamp.fi. Avatud E–T 10–01, K–R 10–02, L 11–02, P 11–01. Kämp Café rahvus-

vaheliselt kirev õhkkond võimaldab väljuda argipäevast ning nautida klaasikest šampanjat või lihtsalt keset päeva maiustada. König Mikonkatu 4, Helsingi, tel +358 9 856 857 50, e-post: myyntipalvelu@rafla.fi, www.rafla.fi/konig. Avatud E 11–24, T–N 11–02, R, L 11–03. 1892. a asutatud ajalooline kõrgstiilis restoran König on Soome restoranimaailma legend. Lappi Annankatu 22, Helsingi, tel +358 9 645 550, faks +358 9 645 551, www.lappires.com. Avatud E–R 12–24, L 13–24. Ehe ja meeleolukas Lappi restoran pakub kohalikust toorainest valmistatud saami hõrgutisi. Hubases Kelonkolo baaris võid nautida sõbraliku hinnaga klaasikest veini. Restoran Merimakasiini Hietalahdenranta 14, Helsingi, tel +358 9 607 299, faks +358 9 604 834, e-post: ravintola@merimakasiini.fi, www.merimakasiini.fi. Avatud E–R 11–24, L 12–24, P 12–23. Üle 20aastase kogemusega hubane mereannirestoran. Maitsvad liha- ja taimetoidud. Suvel avatud merevaatega terrass, millelt saab jälgida kruiisilaevade ehitamist. Raffaello Aleksanterinkatu 46, Helsingi, tel +358 9 8568 5730, e-post: raffaello@rafla. fi, www.rafla.fi/raffaello/fi. Avatud E 11–23, T–R 11–24, L 12–24, P 13–22. Itaalia stiilis restoran pakub Vahemeremaade hõrgutisi.

Salve Hietalahdenranta 11, Helsingi, tel +358 10 766 4280, e-post: salve.ravintola@sok.fi, www.ravintolasalve.fi. Avatud E–L 10–24, P 10–23. Merehõnguline, hubane, armastatud restoran Hietaniemi turu külje all. Kodusest menüüst leiab muu hulgas sellised klassikalised toidud nagu Salve räimed ja praetud maks. Teatteringrilli Pohjois Esplanadi 2, Helsingi, tel +358 9 6128 5005, e-post: teatteringrilli@royalravintolat.com, www.teatteri.fi/teatterin-grilli. Avatud E–N 11–24, R–L 11–01. Menüü on moodsalt klassikaline, muu hulgas filet Rossini ja ooperileib. Delist saab kaasa osta take away-roogi. Nädalalõppudel brunch’i serveerimine otse lauda. Vltava Elielinaukio 2, Helsingi, tel +358 10 766 3650, e-post: ravintolavltava@sok.fi, www.vltava.fi. Avatud E 11–24, T–N 11–03, R–L 10–04, P 11–24. Tšehhipärane restoran otse Helsingi südames Elieli väljakul, juugendstiilis maja neljal korrusel. Pakub maailma parimaid õllesid koos Tšehhi köögi hõrgutistega. Zetor Kaivopiha, Mannerheimintie 3–5, Helsingi, tel +358 10 766 4450, e-post: ravintola.zetor@sok.fi, www.zetor.net. Avatud E 12–24, T 12–03, K–L 12–04, P 12–24. Zetor veab näo naerule, esindades parimal moel Soome koort ja sisu. Maitsvad, külluslikud ja taskukohased road tuuakse lauale, milleks on, uskuge või mitte, vana piimajahuti! Yume Kluuvikatu 2, Helsingi, tel +359 9 5761 1718, faks +358 9 576 1122, e-post: yume@hotelkamp.fi, www.palacekamp.fi/ravintolat/yume. Avatud T–L 17–24. Yume tähendab kaasaegset Jaapani kööki, viies külastajad eksootiliste toitude, sake ja tee rikkalike maitseelamuste maailma.

Põhiinfo Soome kohta Info sisserändajatele www.infopankki.fi Norra Inari Enontekiö Kittilä Sodankylä Kemijärvi

Rootsi

Venemaa

Rovaniemi Tornio Kuusamo Kemi

Oulu

Kajaani

Kokkola Jakobstad Nykarleby Vaasa Seinäjoki Pori

Iisalmi Kuopio

Joensuu

Jyväskylä Mikkeli

Savonlinna

Tampere Imatra Rauma Heinola Hämeenlinna Lappeenranta Lahti Salo Porvoo Kouvola Lohja Kotka Turku

HELSINGI

Ahvena- Hanko maa

Eestimaa

Elanikke umbes 5 440 000. Eeldatav eluiga meestel 77 a, naistel 84 a. Ametlikud keeled on soome (91%) ja rootsi (5,4%); venekeelsed elanikud moodustavad rahvastiku koguarvust umbes 1,2%. Kogupindala on 338 145 km2, millest 10% moodustavad veestikud. Umbes 188 000 järve. Ajavöönd GMT +2 h, suveaeg UTC +3. Vahemaad Põhjast lõunasse 1140 km. Idast läände 528 km (kõige laiemas kohas). Kõrgeim koht on Halti (Enontekiö), 1328 m merepinnast kõrgemal. Pealinn Helsingis on 611 000 elanikku. Kliima Talv: Lõuna-Soomes –2...–4 °C, Lapimaal –16...–18 °C. Suvi: Lõuna-Soomes +14...+16 °C, Lapimaal +10...+14 °C. Majandus Bruto SKT ca 195 miljardit eurot. SKT inimese kohta ca 36 000 eurot. Suured firmad: Nokia, StoraEnso, Neste Oil, UPM-Kymmene, Kone. Religioon Evangeelne luterlik kirik 76 %, Soome õigeusu kirik 1,1 %, muud usundid 1,4 % ja ühtegi religiooni ei järgi 21,5 % elanikkonnast. Poliitika President Sauli Niinistö. Täidesaatev võim on valitsusel, mis koosneb 12 ministeeriumist. Valitsust juhib peaminister. Eduskunnas on 200 parlamendiliiget.

Ürituste piletid Lippupalvelu www.lippupalvelu.fi, Menolippu menolippu.fi, Lippupiste www.lippu.fi.

Riiklikud pühad 1.1 uue aasta algus 6.1 kolmekuningapäev 1.5 maipüha (Vappu) 20.–26.6 vahele jääv laupäev on jaanipäev 31.10–6.11 vahele jääv laupäev on kõigi pühakute päev 6.12 iseseisvuspäev 25.12 jõululaupäev 26.12 teine jõulupüha (Tapaninpäivä) Liikuvad pühad 18.4.2014 suur reede 20.4.2014 ülestõusmispüha (ka sellele järgnev esmaspäev on vaba) 29.5.2014 taevaminemispüha 40. päeval pärast ülestõusmispüha 8.6.2014 nelipühad ehk suvisted 50. päeval pärast ülestõusmispüha ELEKTRIENERGIA Soomes on pinge 230 volti ja

sagedus on 50 Hz. Pistikupesad on Euroopa tüüpi (C, F). RAHA Soomes on ametlik raha euro. POST Suomen Posti hoolitseb nii kirjade kui pakkide saatmise eest. Soome Post kuulub riigile ja selle kontorid asuvad kõikides linnades. Postkontorites toimub ka nõudmiseni saa-

KASULIK TEAVE Üldine hädaabinumber 112 (nii politsei kui päästeteenistus).

detiste vastuvõtmine ja väljastamine. Lisaks pakuvad teenuseid paljud nn postiteenindused (asiamiesposti), mis tegutsevad peamiselt kioskite juures. Postmarke saab osta paljudest kioskitest, hotellidest jne. Pakiautomaatidega saab saata pakke Eestis asuvatesse pakiautomaatidesse. EESTI SUURSAATKOND

Itäinen Puistotie 10, 00140 Helsinki; sissepääs asub Kalliolinnantie 18. Tel (+358 9) 622 02 88 (9–15); e-post: Embassy.Helsinki@mfa.ee. Konsulaartalituse vastuvõtuajad: E, T, K kell 13–16; N, R kell 10–13. Nõutav eelnev registreerimine. Eesti ja Soome riiklike pühade ajal ning nädalalõppudel on konsulaartalitus suletud. Konsulaarametniku vastuvõtule tuleb eelnevalt aeg kinni panna internetis (klõpsa lingil ja sisesta oma isikuandmed) või telefoni teel (+358 9) 622 02 88 (kell 9–15). Passi, ID-kaardi või muude dokumentide kättesaamiseks pole eelregistreerimist vaja. Välisriigis hättasattunud Eesti kodanik saab töövälisel ajal helistada välisministeeriumi valveametnikule tel (+372) 530 19 999.

Turvaline liiklemine Peamised liiklusreeglid on Soomes samad mis Eestis. Autojuhil peab alati kaasas olema autojuhiluba. Üldised kiiruspiirangud on Soomes linnades 30, 40 ja 50 km/h, maanteel 80 ja 100 km/h (talvel paljudel teedel aeglasem). Alkoholipromille võib veres olla 0,5. Reeglitest tuleb kinni pidada, sest liikluskontroll on tihe. Kiiruspiiranguid jälgitakse suurematel teedel kaameratega. Trahvid tasub ära maksta, sest järgmisel korral võib Soome tulles probleeme tekkida. Parkimine on linnade keskustes tööpäeviti enamasti tasuline. Maksmine käib peamiselt parkimisautomaatide kaudu. Mitmel pool on parkimine teatud aeg tasuta, sellisel juhul tuleb kasutada parkimiskella. Alkoholi saab ainult vastavast poest Soomes on alkoholimüügi ainuõigus riigifirmal Alko. Õlut, siidrit ja muid kergemaid alkohoolseid jooke võivad müüa ka tavapoed ja kioskid, kuid üle 4,7%-lise alkoholisisaldusega jooke saab osta vaid Alko poodidest. Lahjemate jookide ostja peab olema vähemalt 18 aastat vana, kangemat (üle 22%) alkoholi müüakse ainult üle 20aastastele. Alko keti poed on avatud tööpäeviti 9–20 või 9–16. Pühapäeviti ja riiklike pühade ajal on poed suletud. Mõnikord harva võib Alko poode leiduda ka suuremates kaubanduskeskustes. 30 000 elanikuga Savonlinnas on vaid mõni Alko. Söögikohtades on kaasatoodud jookide tarbimine keelatud. Alkoholimüügi ametlik vanusepiirang on kuni 18. eluaastani, kuid restoranid võivad seda soovi korral tõsta.

NUMBRIPÄRING JA MUUD INFONUMBRID 020202 Fonecta, 118 Numeropalvelu, 0100100 Eniro.


25

mkm Helsingi

T H E B A LT I C G U I D E ™ S U V I 2 0 1 5

MIS KUS MILLAL

kohvikud Coffee Bar Helsinki (kohvikukett) Citykoridor, I korrus, Keskuskatu 6, Helsingi, tel +358 9 10 766 4212, www.coffeehouse.fi. Avatud E–R 7.30–20, L 9–20. Palju erinevaid kohvijooke. Ketti kuuluvad kohvikud asuvad kõikjal Soomes, muu seas ka Tallinnas. Karl Fazer Café Kluuvikatu 3, Helsingi, tel +358 20 729 6702, www.fazer.fi. Avatud E–R 7.30–22, L 9–22, P 10–18. Fazer Café Rootsi lauas võib nautida rikkalikku ja maitsvat hommikueinet või maiustada suussulava jäätisega. Fazer Café asub elaval Kluuvi ostutänaval juba aastast 1891. Robert´s Coffee Kluuvi (kohvikukett) Kluuvikatu 7, Helsingi, tel +358 45 310 3770, www.robertscoffee.com. Avatud E–R 7–20, L 10–20, P 11–19. Kohvisõprade kohtumispaik. Suur kohvi- ja teevalik ning nende valmistamiseks vajalike tarvikute müük. Kinkepakid. Wayne’s Coffee (kohvikukett) Näiteks Aleksanterinkatu 11, Helsingi, tel +358 9 679 725, www.waynescoffee.fi. Avatud E–R 8–20, L 10–20, P 13–18. Skandinaavia kohvikud Soomes, Rootsis ja Tallinnas. Alati hea asukohaga populaarsed kohtumispaigad.

klubid Finlandia-talo Mannerheimintie 13E, Helsingi, www.finlandiatalo.fi. Finlandia-talos toimuvad kõige suurejoonelisemad firmapeod, konverentsid, messid, näitused ja kontserdid. Täpsem teave kodulehel. Grand Casino Mikonkatu 19, Helsingi, tel +358 9 680 800, e-post: sales@ray.fi, www.gch.fi. Avatud E–P 12–04. Soome ainus rahvusvaheline kasiino Helsingi kesklinnas. Ahvatlev kasiinomaailm mängude, restoranide ja muu meelelahutusega. Kasiino külastajaks registreerimisel vajalik isikut tõendav pildiga dokument; vanusepiirang 18. Kuudes Linja Hämeentie 13 (sissepääs hoovist, Kaikukatu 4), Helsingi, www.kuudeslinja.com, avatud K, R, L 22–04, N 23–04. Kava kodulehel. Liberté Kolmas Linja 34, Helsingi, tel +358 9 272 6001, e-post: allu@clubliberte.fi, www.clubliberte.fi, avatud T–P 16–02. Elav muusika kuuel õhtul nädalas. WiFi ja piljard. Kava kodulehel. Sportsacademy Kaivokatu 8, Helsingi, tel +358 10 7664 300, www.sportsacademy.fi. 1. korrus avatud iga päev 11–03, 2. korrus E–N 11–23, R 11–01, L 12–01, P 12–22. Põhjamaade populaarseim spordiülekandeid edastav restoran, mille 59 plasmakuvarit ja 6 hiigelekraani tagavad kõigile huvilistele tippvõistlustel ja spordiüritustel koha esireas. Lai söögi- ja joogivalik aitab pikkadel spordiõhtutel vastu pidada ning ulmelises TV-saunas tundub ka Jaapani-Ukraina kohtumine vaatemänguna. Storyville Museokatu 8, Helsingi, e-post: club@storyville. fi, www.storyville.fi, avatud K–N 21–04, R–L 21–04. Euroopa paremaid džässiklubisid. Mängivad nii Soome kui välismaised staarid. Storyville pakub cajuncreole’i köögi hõrgutisi. Kava kodulehel. Virgin Oil Co. Mannerheimintie 5, Kaivopiha, Helsingi, tel +358 10 766 4000, www.virginoil.fi, avatud P 12–23, E–N 11–24, R–L 11–04. Restoran, baar ja ööklubi. Elav muusika reedeti ja laupäeviti, täpsem teave kodulehel. Nosturi Telakkakatu 8, Helsingi, tel +358 9 681 1880, e-post: elmu@elmu.fi, www.elmu.fi Muusika- ja kultuurimaja Nosturi Hietalahtis pakub head muusikavalikut, kontserte ja muid üritusi. Kavas palju live-esinemisi, täpsem teave kodulehel! Tavastia Urho Kekkosen katu 4–6, Helsingi, tel +358 9 774 67 423, www.tavastiaklubi.fi, avatud P–N 21–02, R–L 21–03 juhul kui teisiti ei mainita. Soome mainekamaid rokiklubisid. Täpne kava kodulehel!

Üritused 20.6 23.30 25.6 20 26.6 20 26.6 23.30 27.6 23.30 3.7 20 10.7 20 10.7 23.30 11.7 20 16.7 20 24.7 23.30 30.7 20 31.7 20 1.8 20 7.8 23.30

teater/muusika

Tavastia Laupäevadisko Tuska 2015 klubi Antti Tuisku Tavastia Lasermehu Tavastia Laupäevadisko Pimedus Teräsbetoni Tavastia Lasermehu Olavi Uusivirta Jonathan Wilson (USA) Tavastia Lasermehu Sir Elwood Duo Ohvripidu Juliet Jonesi süda Tavastia Lasermehu

pubid/õllebaarid Churchill Arms Keskuskatu 3, Helsingi, tel +358 9 856 856 90. Avatud E–T 12–24, K–N 12–02, R–L 12–03. Traditsiooniline Inglise pubi, nädalalõppudel allkorrusel avatud Dancing Cellar. Gaselli Aleksanterinkatu 46, Helsingi, tel +358 9 856 85760, e-post: pubgaselli@rafla.fi, www.rafla.fi/gaselli. Avatud E 16–01, T–N 16–02 (03), R 16–03, L 18–03. Helsingi populaarsemaid pubisid. Lai valik kraani- ja pudeliõlut. Kitty’s Public House Keskuskatu 6, Helsingi, tel +358 10 766 4510, e-post: kittys@sok.fi, www.oluthuone.fi. Avatud E–N 12–01, R–L 11–02, P 12–22. Britilik pubihõng ja lai valik jooke Citykoridoris Helsingi kesklinnas. Kraanidest voolab ühtekokku 12 erinevat õlut ja siidrit ning 25 pudeliõlle hulgast leiab kindlasti sobiva. Traditsioonilised pubimängud ja telerid, kust võib jälgida Inglise meistriliiga võistlusi. Molly Malone’s Kaisaniemenkatu 1C, Helsingi, tel +358 9 576 675 00, e-post: info@mollymalones.fi, www.mollymalones.fi. Avatud E–L 10–04, P 12–04. Euroopa 50 parima Iiri pubi hulka valitud Molly Malone’s Irish Bar pakub Helsingi südalinnas kahel korrusel ja kolmes baaris ehtsat, lõbusat ajaviidet. Iiripärast elavat muusikat kõigil nädalapäevadel. Sir Eino Eteläesplanadi 18, Helsingi, tel +358 9 8568 5770, e-post: sireino.helsinki@rafla.fi, www.rafla.fi/sireino/fi. Avatud E–T 11–24, K–N 11–01, R 11–03, L 16–03. Kodune pubi kauni Esplanadi pargi ääres. Sir Einos saab ka väga hästi süüa. Villi Wäinö Kalevankatu 4, Helsingi, tel. +358 10 3872 350, e-post: ravintola@villiwaino.fi, www.villiwaino.fi. Avatud E–N 14–02, R 14–04, L 12–04, P 12–23. Soome õllerestoran kolmel korrusel, parimad Soome õlled ja õllekõrvane.

kaubanduskeskused Reeglina on kaubanduskeskused avatud E–R 9–21, L 9–18, nüüd ka P 12–18. Samas võib esineda erandeid. Flamingo vabaajakeskus Tasetie 8 (Jumbo kaubanduskeskuse kõrval) Vantaas, www.flamingo.fi. Avatud ööpäevaringselt. Suur veepark, spaa ja tervisekeskus, keegel, kino, eripalgeline restoranimaailm, ööklubi, show-restoran, mänguklubi ja palju poode. Hotellis üle 300 toa, 800 tasuta parkimiskohta. Forum Mannerheimintie 20A, Helsingi, tel +358 9 565 74523, e-post: info@cityforum.fi, www.cityforum.fi. Avatud E–R 9–21, L 9–18, P 12–18 (21). Südalinnas Forumi klaasseina taga asub mitu korrusetäit kauplusi, kohvikuid ja restorane. Forumis leiab ühest kohast kõik ihaldusväärseimad brändid. Iso Omena Piispansilta 11, Espoo, tel +358 9 6150 0250, www.isoomena.fi. Avatud E–R 8–21, L 8–18, P 12–18. Iso Omena on Espoos omaette väike linnak, milles asub üle 100 erineva kaupluse. Itäkeskus Itäkatu 1–7, Helsingi, tel +358 9 343 1005, www.itis.fi. Avatud E–R 8–22, L 8–20, P 9–20. Itäkeskusse on hõlbus sõita metrooga, peatuse nimi ongi Itäkeskus. Keskuse suurtel ostutänavatel on esindatud kõik nimekad poeketid ja mitmed restoranid.

Finlandia-talo Mannerheimintie 13 E, Helsingi, www.finlandiatalo.fi Finlandia-talos toimuvad uhkeimad firmapeod, konverentsid, messid, näitused ja kontserdid. Täpsem kava kodulehel. Piletid Lippupalvelu ja Lippupiste müügipunktidest. Helsingi Linnateater Ensi linja 2, 00530 Helsingi, www.hkt.fi Soome Rahvusteater Läntinen teatterikuja 1, 00100 Helsingi, tel +358 9 173 311, www.nationaltheatre.fi Savoy-teater Kasarmikatu 46–48, Helsingi, tel +358 9 310 12000, http://kulttuuri.hel.fi/savoy

Jumbo Vantaanportinkatu 3, Vantaa, www.jumbo.fi. Avatud: E–R 9–21, L 9–18, P 12–18. Jumbos on kaks kaubamaja, kaks hüpermarketit, 120 moe-, sisustus- ja vabaajakauplust ning restoranid. Jumbo on kogu perele mõeldud ostukeskus.

Kunstimuuseum Ateneum Kaivokatu 2, 00100 Helsingi, tel +358 9 1733 6401, www.ateneum.fi, avatud T ja R 9–18, K ja N 9–20, L ja P 11–17. Kuni 13.9. 8 säritust–Tapio Wirkkala läbi teiste silmade

Kamppi Urho Kekkosen katu 1, Helsingi, tel +358 9 742 98552, www.kamppi.fi. Avatud E–R 9–21, L 9–18, P 12–18. Helsingi uusim kaubanduskeskus Kamppi tähendab 150 kauplust kuuel korrusel, restorane ja ööklubi, lisaks mitmesuguseid teenuseid. Kamppi uksed on avatud varahommikust hilisõhtuni.

Disainimuuseum Korkeavuorenkatu 23, 00130 Helsingi, tel +358 9 622 0540, www.designmuseum.fi, avatud suvel 1.6–31.8 E–P 11–18 (T 11–20, K–P 11–18). Põhinäitus “Soome disain” kuni 31.12.2016

Tampere Ooperiteater Yliopistonkatu 55, PL 16, 33101 Tampere, tel +358 600 94500, www.tampereenooppera.fi Tampere ooperiteater avati aastal 1946, orkester Tampere Filharmonia. Igal aastal külastab teatrit enam kui 10 000 inimest.

Hakasalmi villa, Helsingi Linnamuuseum Karamzininkatu 2, Helsingi, tel +358 9 169 3444, avatud K–P 11–17.

koos lastega

EMMA WeeGee-talo, Ahertajantie 5 (Tapiola), Espoo, tel +358 9 8165 7512, e-post: info@emma. museum, http://emma.museum/, avatud T, R–P 11–18, K–N 11–20. 17.6–13.9 Nubben/Lars-Gunnar Nordström

Fallkulla koduloomapark Malminkaari 24, Helsingi, tel +358 9 3108 9095, e-post: falkulla@hel.fi. Avatud K–R 10–18, P 10-15. Fallkullas näeb traditsioonilisi taluloomi – lambaid, kitsi, sigu, veiseid, kanu, parte, hanesid ja hobuseid. Lastel ja noortel on võimalus proovida ka aia- ja laudatöid, loomade eest hoolitsemist ning erinevaid käelisi oskusi.

Kiseleffi maja Aleksanterinkatu 28 ja Unioninkatu 27, Helsingi. Kiseleffi maja on kütkestav koht, kus müüakse palju käsitööd ja suveniire. Detsembris on jõulukaunistustega Kiseleffi maja eriti meeldiv paik, kust saab osta armsaid jõulukinke. Kluuvi Aleksanterinkatu 9, Helsingi, www.kluuvi.fi. Kluuvi on esinduslik kaubanduskeskus Senaatintori läheduses, kus muu hulgas leidub huvitavaid rõivapoode noortele. Kes otsib, see leiab! Kämp Galleria Kluuvikatu 4, Helsingi, www.kampgalleria.fi. Kämp Galleria on kaubakeskus, mille osa on ka luksushotell Kämp. Disaintooteid väiksemates kauplustes. Sello Leppävaarankatu 3–9, Espoo, tel +358 10 839 4005, www.sello.fi. Sellos ootab sind üle 160 kaupluse.

kontsert Lisateave www.livenation.fi

festival Lisateave www.festivals.fi 22.-28.6 Haapavesi Folk Music Festival, Haapavesi 26.6–28.6 Tuska Open Air Metal Festival, Helsingi 3.-5.7 Baltic Jazz, Taalintehdas 3.7–2.8 Savonlinna Ooperifestival 3.7–5.7 Ruisrock, Turu 11.-19.7 Pori Jazz, Pori 23.-26.7 Kotka merepäevad, Kotka 13.-16.8 Turu Jazz, Turu 14.-30.8 Helsingi Peonädalad, Helsingi

mess Helsingi Messikeskus, Messuaukio 1, 00521 Helsingi, www.finnexpo.fi 14.-25.7 Summer Sound Festival 2015, muusikamess 28.8–30.8 Forma sügis 2015 9.–13.9 Habitare 15 9–13.9 Antiik 15 9–13.9 Art Helsinki 15

muuseum ja näitus NB! Helsingi Linnamuuseumi filiaalidesse sissepääs tasuta! Amos Andersoni Kunstimuuseum Yrjönkatu 27, 00100 Helsingi, tel +358 9 684 4460, www.amosanderson.fi, avatud E, N ja R 10–18, K 10–20, L–P 11–17. Kuni 27.9 Söderlangvik

Helsingi linna kunstimuuseum, Tennispalatsi Salomonkatu 15, 00100 Helsingi, tel +358 9 3108 7001, www.taidemuseo.fi, avatud T–P 11–20.30. Nüüdiskunstimuuseum Kiasma Mannerheiminaukio 2, 00100 Helsingi, tel +358 9 1733 6501, www.kiasma.fi, avatud T 10–17, K–P 10–20.30. Kuni 13.9 Robert Mapplethorpe Kuni 9.8 Elemendid Kuni 7.2.2016 Face to Face Seurasaari Vabaõhumuuseum Seurasaari, 00250 Seurasaari, tel +358 9 4050 9660 (suviti), +358 9 4050 9574 (talviti), www.nba.fi/fi/seurasaari. Avatud E–P 11–17 (1.6–31.8); E–R 9–15, L–P 11–17 (15.5–31.5 ja 1.9–15.9) Sinebrychoffi Kunstimuuseum Bulevardi 40, 00120 Helsingi, tel +358 9 1733 6460, www.sinebrychoffintaidemuseo.fi/, avatud T, N, R 10–18; K 11–20; L, P 10–17. Püsinäitus Soome maalikunsti klassikast. Soome Rahvusmuusem Mannerheimintie 34, 00100 Helsingi, tel +358 9 4050 9544, www.nba.fi/fi/skm Keldrikorrusel püsinäitus Aardekambrid. Kuni 16.8 Finnskogar–Metsasoomlased 1. korrusel püsinäitus Kiviaeg, pronksiaeg ja rauaaeg. 2. korrusel Riik ja rahvas – Soome rahvuskultuur 18. ja 19. sajandil. 3. korrusel käsitöötuba Vintti avatud T–P 12–16. Soome Spordimuuseum Olympiastadion, 00250 Helsingi, tel +358 9 434 2250, www.urheilumuuseo.fi, avatud E–R 11–17, L–P 12–16. Enam kui 1000 eset 2000aastasest perioodist. Matti Nykäneni medalikollektsioon. Soome Klaasimuuseum Tehtaankatu 23, 11910 Riihimäki, tel +358 19 758 4108 Avatud veebruar–detsember T–P 10–18, suletud jaanuaris. Alvar Aalto Muuseum Alvar Aalton katu 7, 40101 Jyväskylä, tel +358 14 624 809, www.alvaraalto.fi, avatud T–P 11–18, juuli–august T–R 10–18, L–P 11–18, suletud E. Püsiekspositsioon Alvar Aalto. Arhitekt. Interjöörid, maketid, multimeedia ja filmid.

Soome Rahvusooper Helsinginkatu 58, 00250 Helsingi, tel +358 9 4030 2211, www.operafin.fi Ooper, ballett ja kontserdid täiskasvanutele, noortele ja lastele.

Gardenia-Helsinki botaanikaaed Koetilantie 1 (Viikki), Helsingi, tel +358 9 3478 400, www.gardenia-helsinki.fi. Gardenia-Helsinki botaanikaaed asub Viikkis Vanhankaupunginlahti looduskaitseala ja Helsingi Ülikooli filiaali lähedal. Aasta läbi avatud kasvuhoonest avaneb vaade Helsingi vanimatele põllumaadele. Eriliseks muudavad Gardenia aiad, sh Jaapani aed, roosi- ja pojengiaiad. Mitmesugused näitused ja üritused. Heureka teaduskeskus Tikkurila, Vantaa, tel +358 9 857 99, e-post: info@heureka.fi, www.heureka.fi. Kõik inimesed on uudishimulikud – meil on kaasasündinud soov tungida asjade olemusse ja lahendada saladusi. Neid võimalusi pakubki Heureka. Heureka toob oma näitustega põnevust nii laste kui ka täiskasvanute ellu. Kuni 24.1.2016 Laste Heureka Kuni 20.9 Maa alla HopLopi seikluspark Näiteks HopLop Vantaa, Antaksentie 4, Vantaa, tel +358 10 837 3001, e-post: info.vantaa@hoplop.fi, www.hoplop.fi. HopLop on aasta läbi avatud siseseiklusparkide kett lastele, mis pakub rõõmu, meelelahutust ning ajaviidet 1–10 aasta vanustele ja nende peredele. HopLopis on nõutavad oma sokid või sussid! Nõue kehtib ka lapsega kaasas olevate täiskasvanute kohta. Korkeasaari loomaaed Mustikkamaanpolku 12, Helsingi, tel +358 9 310 37 900 (0,37 eurot/min+km), e-post: zoo.asy@hel.fi, www.korkeasaari.fi. Korkeasaari loomaaias kohtab loomi nii tundrast kui troopilisest vihmametsast. Loomaaias elab umbes 200 loomaliiki, erinevaid taimi on tuhatkond. Amazonias ja Afrikasias avaneb troopika mitmekülgsus: papagoid, maod, sisalikud, väiksed ahvid, ämblikud, sääsed, konnad ja kilpkonnad. Arktilised loomad – põder, tundraöökull ja muskusveis – veedavad aega õues nii suvel kui talvel. Loomaaia südameasjaks on ohustatud liikide kaitsmine. Linnanmäki lõbustuspark Tivolikuja 1, Helsingi, tel +358 10 5722 200, www.linnanmaki.fi. Linnanmäel on 40 erinevat atraktsiooni, millel saab lustida kogu päeva! Megazone Energiakatu 3, Helsingi, tel +358 50 595 4094, e-post: helsinki@megazone.fi, www.megazone.fi. Avatud E–R 13–21, L 11–21, P 12–18. Taibukust ja kiirust eeldav maagiline seiklus siseruumides hargnevates labürintides. Mäng on ohutu ja sobib kõigile. Alati on kohal ka personal, kes vajadusel nõustab ja aitab. Räägitakse soome, inglise ja rootsi keeles.

Sea Life meremaailm Tivolitie 10, Helsingi, tel +358 9 5658 200, www.sealife.fi. Keskus on väga populaarne, merealuse eluga on tänaseks tutvunud juba üle 1,2 miljoni külastaja. Sea Life viib külastajad maagilisele, lõbusale ja õpetlikule retkele allpool veepinda. Muu hulgas võib näha 10 hailiiki, korallriffide värvilisi kalu, mürgiseid konni, piraajasid, meduuse, merihobukesi jpm. Kokku on meremaailmas üle 100 liigi ja umbes 3000 isendit. Serena veepark Tornimäentie 10, Espoo, tel +358 9 8870 550, e-post: info.serena@puuhagroup.com, www.serena.fi. Põhjamaade suurim, alati troopiliselt soe veelõbustuspark Serena pakub nii palju võimalusi, et innukamatele veefännidele jääb päev lühikeseks. Kõikjal pargis purskab, voolab, mullitab ja lainetab troopiliselt soe vesi: lõõgastavates koskedes, liumägedes, terrassi- ja mullivannides ning lastebasseinides. Tõeliseks klassikaks on saanud Serena kaljudesse rajatud sauna- koobastik, mida tasub ilmtingimata külastada. Seiklushall Huimala Juvankartanontie 15, Espoo, www.huimala.fi. Suur seiklushall kogu perele. Huimala pakub aastaringselt liikumisrõõmu ja põnevat tegevust turvalises keskkonnas. Seiklusi otsivad lapsed saavad ennast tõestada ja lõbusalt aega veeta. Suomenlinna Tel +358 9 684 1880, www.suomenlinna.fi, e-post: info@suomenlinna.fi. Kauppatorilt veebussi või praamiga Mustasaarele. Võimalus tutvuda Rootsi ja Vene võimu ajal ehitatud linnusega ja kuue muuseumiga, nautida parke, merd ja saarestikuloodust. Suomenlinna pakub ekskursioone giidiga, näitusi ja kauneid käsitööesemeid. Suvel toimub häid üritusi, nt Viapori Jazz, suveteater ja laste suveteater. Tänu kvaliteetsele programmile on Suomenlinnast saanud populaarne kultuurireiside sihtkoht. Tropicario troopikamaja Sturenkatu 27, Helsingi, tel +358 40 7634 727, +358 9 750 076, e-post: tropicario@tropicario.com, www.tropicario.com. Tropicario on Põhjamaade moodsaim troopikamaja, mis keskendub madudele ja sisalikele. Näha saab maailma mürgiseimaid madusid, suuri varaane ning hulgaliselt muid roomajaid ja loomi, troopilisi linde ja kalu.

lapsesõbralikud muuseumid Loodusteaduste muuseum Pohjoinen Rautatiekatu 13, Helsingi, www.luomus.fi. Avatud T–K, R 9–16, N 9–18, L–P 10–16, E suletud. Muuseumis saab sukelduda Läänemere sügavustesse, mängida lumega, vaadata kutsumata külalisi, mõelda evolutsiooni saavutuste üle ja imetleda skeletikollektsiooni. Püsinäitused: “Soome loodus”, “Elu ajalugu” ja “Luud räägivad.” Ajutised väljapanekud vahelduvad korrapäraselt. Päevalehe muuseum Ludviginkatu 2–4, Helsingi, tel +358 9 122 5210, www.paivalehdenmuseo.fi. Avatud T–P 11–17. Muuseumist saab teavet ajakirjanduse ajaloost ja ajalehe tegemisest. Lastemuuseum Tuomarinkylä 7, Tuomarinkylä mõisa kõrvalmaja, Helsingi, www.helsinginkaupunginmuseo.fi. Laste ja noorte elu kajastavad näitused on koostatud laste endi kaasabil. Teatrimuuseum Tallberginkatu 1G, Kaablitehas, Helsingi, www.teatterimuseo.fi. Avatud T–P 11–18, K 11–20. Muuseumikülastaja saab võimaluse seigelda teatri maagilises maailmas. Leikkilinna – Soome Mänguasjamuuseum WeeGee näitusekeskus Ahertajantie 5, Tapiola, Espoo, www.lelumuseohevosenkenka.fi. Avatud T, N, R 11–18, K 11–20, L–P 11–17. Tasuta sissepääs K 18–20. Leikkilinna on mängukultuuri muuseum, mis tutvustab mänge ja mänguasju XX sajandi algusest tänapäevani. Mänguasjad, endised lemmikud, pööninguaarded, näitused ja mälestused.

Soome viis suuremat linna Helsingi, Espoo, Tampere, Vantaa ja Turu. Reisivihjeid vaatamisväärsuste, majutuse, liikluse ja ürituste kohta leiate järgmistelt aadressidelt. www.visithelsinki.fi www.visitespoo.fi www.tampere.fi/matkailu www.vantaa.fi www.turkutouring.fi


26

mkm kultuur

T H E B A LT I C G U I D E ™ S U V I 2 0 1 5

MIS KUS MILLAL

Uuenenud nüüdiskunsti muuseum Kiasma Põnevad näitused tõmbavad rahvast pärast remonti taasavatud Kiasmasse. TEKST JUKKA ARPONEN, FOTOD KANSALLISGALLERIA / PIRJE MYKKÄNEN

Aastal 1998 Helsingi kesklinnas

avatud nüüdiskunsti muuseum on suurt publikuhuvi nautinud juba algusaegadest peale. Avamisjärgsel nädalalõpul oli kohaletulnud kunstihuviliste arv jõudnud 30 000 ja aastal 2011 ületati kolme miljoni külastaja piir. Eelmise aasta septembris sulges muuseum renoveerimiseks uksed ja avas need uuesti tänavu märtsikuus.

sisuline külg: uuenenud väljapanekute seas tõmbab huvilisi ligi näitus „Elemendid“, mis tutvustab maailma sügavamat tasandit, ja Robert Mapplethorpe’i (1946–1989) fotode näitus.

„Elementide“ kõige muljetavaldavam osa on viienda korruse kõrgete lagedega saali püstitatud hiiglaslikud installatsioonid, mis panevad proovile külastaja tajumisvõime ja seavad

Peaasjalikult tehti kerget remonti, nii et ruumid jäid praktiliselt endiseks. Kõige olulisem ongi taasavamise juures

Soome disaini rajaja Tapio Wirkkala (1915–1985) on tänini rahvusvaheliselt tuntuim Soome disainer. TEKST JUKKA ARPONEN, FOTO MAARIA WIRKKALA JA IITTALA

Tapio Wirkkalal täituks tänavu 100

aastat. Disainimuuseum tähistab seda tähtsat verstaposti näitusega, mis tutvustab Wirkkala elu ja tööd uuest vaatenurgast. Tapio Wirkkala looming kuulub Soome argipäeva. Hea näide on Soomes kõige kauem käibel olnud paberraha kujundus, mis võeti kasutusele aastal 1955 ja oli väikeste muudatustega järjepidevalt kasutusel aastani 1981. Tapio Wirkkala oli erakordselt mitmekülgne kunstnik, kes suutis tööd teha väga erinevate materjalidega. Ta oli skulptor, näitusearhitekt

ja graafiline disainer, kes kasutas oma loomingus klaasi, puitu, portselani, metalli ja kummit. Tapio Wirkkala disainis klaasi Venini tehasele Itaalias ja portselanesemeid Rosenthali tehasele Saksamaale. Soomes kujundas ta praktilisi esemeid muu seas Iittalale, Ahlström Oy-le ning Kultakeskus Oy-le. Kujurina oli ta oma vineerskulptuuridega Soome modernismi eelkäijaid. ■

Kuidas leida? 5.6–1.8 Disainimuuseum Korkeavuorenkatu 23, Helsingi Avatud 1.6–31.8 iga päev 11–18, muul ajal T 11–20, K–P 11–18. E suletud.

kahtluse alla tegelikkuse tavapärased tõlgendused. Ühendriikide fotokunstniku Robert Mapplethorpe’i elutöö sündis kesk 1970−80ndate aastate New Yorgi pulbitsevat roki- ja underground-elu. Kiasma näitusel on väljas üle 250 teose, pakkudes ülevaatlikku pilguheitu kunstniku loomingu tähtsaimatele etappidele. Mapplethorpe’i fotodel saavad kokku ilu, erootika, valu, nauding, surm... Mapplethorpe pildistas ka oma kuulsaid sõpru, kelle hulka kuulusid teiste seas Patti Smith, Andy Warhol ja Richard Gere. Persoonifotodel tuntud nägusid on peaaegu lõputu nimekiri alates Arnold

Schwarzeneggerist Debbie Harryni ja Yoko Onost Tom of Finlandini.

Kuidas leida? Kiasma Mannerheimi väljak 2, Helsingi LAHTIOLEKUAJAD T 10–17 K–R 10–20.30 L 10–18 P 10–17 E suletud SISSEPÄÄS Piletid 12/8 eurot Alla 18-aastased tasuta Iga kuu esimesel reedel sissepääs tasuta

Põhjamaade suurim disainifestival Helsinki Design Weeki raames toimub igal aastal kokku üle 150 ühel või teisel viisil disainiga seonduva ürituse. HDW festivalikava koosneb põhiüritustest, mida organiseeritakse koostöös partneritega, ning avaliku konkursi kaudu välja valitud projektidest. TEKST JUKKA ARPONEN, FOTOD AINO HUOVIO

Selle aasta festivali teema on ajamasin – Time Machine. Huvi keskmes on disain kui tehnilise arengu näitaja ning tuleviku prognoosimise tööriist. Disain on asetatud võimalikult laia konteksti, et hõlmatud oleksid nii materjalid, tooted ja teenused kui terviklik linnaarendus. Festivali uued ürituskohad Rahvusmuuseum, Jätkäsaari ja Vallisaari pakuvad ajarännakuid minevikku ja tulevikku. Rahvusmuuseumis uuritakse ajaloolisi esemeid kui omaaegseid disainiobjekte, mida kõrvutatakse nüüdisdisainiga. Vallisaari on aastakümneid asustamata seisnud kindlusesaar Helsingi eesliinil. Arhitektide kollektiiv Uusi Kaupunki püüab ennustada, kuidas võiks saar välja näha ja toimida tulevikus. Tuntud disainiettevõtted saavad kokku Jätkäsaaris, Lars Soncki projekteeritud ja seni kasutamata seis-

nud sadamalaos. Seal toimub 9.–12. septembril festivali peaüritus L3 Muotoilumakasiini, mille raames tutvustatakse kodu- ja välismaist tippdisaini. 12.–13. septembril toimub kolmandat aastat järjest HDW laste nädalalõpp, sedapuhku juba endisest suuremates ruumides Suvilahti Kattilahallis. Kogu pere üritus tegeleb tuleviku disaini tegijate ja kasutaja-

tega − lastega. Siin saavad lapsed ise töötubades disaini loomisel kätt proovida, abiks oma ala professionaalid. Disaininädala üritused ei ole praegu veel lõplikult paika pandud, täiendatud tegevuskava tehakse avalikuks augustis. ■

Kuidas leida? 3.−13.9 Helsinki Design Week


27

mkm kultuur

T H E B A LT I C G U I D E ™ S Ü G I S 2 0 1 4

MIS KUS MILLAL Munkkiniemi

Pasila

Herttoniemi

Vallila

Alppiharju Kallio

Reijola

TakaTöölö

Seurasaari

Kaubanduskeskused

Kulosaari Mustikkamaa

1 Kauppakeskus Ruoholahti, Itämerenkatu 21a

VironKorkeasaari niemi KatajaKampinnokka malmi Lauttasaari

Laajasalo

2 Kamppi, Urho Kekkosen katu 1 3 Sokos Helsinki, Mannerheimintie 9

Ullanlinna

4 Forum, Mannerheimintie 20

Helsingi kesklinn

5 Stockmann, Aleksanterinkatu 52

Vääks

Vega

P länääskyr Suv n l a h iden k

Harju katu

To

uja

Vilhon

Lin tul ah-

ge rk

erk atu

Pe n

Sö rn äis ten ran tat ie

Kustaankatu

tori

n b. ranta

Ria tonkl- Eläin j lä Tuulen äk .kj surun kj

Tavastvägen

Suvann on t

ka tu

th an in

Po r

ellamo nk atu

t

rkke

Pe ng

ak am Sat

atu

en k

Pohjo isrant a

atu ist ok

Pu

itu

ri

WC

Muuseumid 1 Helsingi Linnamuuseum, Sofiankatu 4

2 Sinebrychoffi kunstimuuseum, 3 Kaasaegse kunsti muuseum Kiasma, Mannerheiminaukio 2 4 Design Forum Finland, Erottajankatu 7

WC

Kinod

Pon. Siltat

ot Oik

Kaivopuistonranta

tie Ehr enströmin

Su on ion k

Ca

Laivurinrn

ont

-K od in

Papink L.

atu ink

str én

pp ika tu

C. t We n c li nkt sel- t

Ve sa nn

E.

at u

St ur en k

e liti

Al

inrn

Malm

Fr

K nin ajaa k -

Siu nti on Ko k tka nk

on k

He T in saaammolan r i k H enk ka Tiv go an tu olit nk Ink ie o Tiv o

inkat u

nt

e toti uis

sto

- nP ivo Karn h

nnant

ioli Kall

I

e täin

La i

It. Papink

L ke iuku rin la kj aVe nti R i laa ulla linkj k Tr erin av err kj sik uja

S m aiaa nk

Ve turitie

atu

Lapuank

mehTeyönk La te nkodsin k Lapin rinne

Sau kon ki

nla

Mannerheimintie 19A

Kaivokatu 2

Myllyt

Pui

dekj

Vyökatu

ka

Mannerheimintie 53

12 Hesburger, Töölö

5 Ateneumi kunstimuuseum,

Kylpylän aukio

ie

katu

na uunuvKauppiaank vak uor atu enkat an u o

Olympia terminal

Kaivopuisto Eh ren str öm

Merisatama

Katajank

Kr

11 McDonald’s, Töölö

Bulevardi 40

KAIVOPUISTO int

Teollisuuskatu 6

Laivastokatu

Luotsi-

Eteläsatama

Is o

n Vaih

K ranatnava a -

Ka

u kat

derint lan

Itäine

Helsinginkatu 28

Ka taj

llan

ank

Mariankatu Ritarikatu

Katajan puisto

Siltasaarenkatu 12

9 Hesburger, Kallio 10 McDonald’s, Teollisuus

nsi

u

m felti

H ie

nkat u

k-

seCalo nk ni u

nnaksent ta k a

K

ontie

Töölöntorink

atu

ink

äck

Ste nb

saar ent

d strands Sa n

e or

Hakaniemenranta

Aspnäsg

Meritullink

Halkolaituri

iv a

ytpolk

Sirpalesaari

Neits

atu enink Kapte inkuja Pietar akatu Huvil akuja Huvil inkatu r Laivu

Horn

WC

1

Kasarminkatu 19

8 McDonald’s, Hakaniemi

Katajanokka terminal

Pyhän Henrikin aukio

ietim Raeank h

k rin

ri k

atu Merik nta a r n a atam Meris

6 McDonald’s, Kluuvi Kluuvikatu 7

La

ku

Eh

Me

teVadnskj na jänk y y tä

Laivastnajank varu

katu

Itämerenkatu 14

2 Hesburger, Tennispalatsi

7 Hesburger, Kasarmitori

Muuk al.

WC

in-

1 McDonald’s, Ruoholahti

Vuorikatu 14

katu

in itorn Täht u t a k hen imie Vuor

Pietar

Kiirsöögikohad

Tervasaare

Makasiini terminal

Tähtitorninvuori

u Tehtaankat

Tivolinkuja 1

Hanasaari

5 Hesburger, Kaisaniemi

terminal

Arg e

Hammarskjöldintie 1 A

Kaivokatu

Maurink

u tu nkaatu manink

Kaartinkj

ULLANLINNA

Sirpalesalmi

uja nk ise ja teh ku Ve

Snell-

Kopernikuksent

vuorenk

nk

Jääkärink

For d

in k

Eteläranta Unionkatu

Johan- J.kj neks.t k Tarkk’ampujan

n Ka

u akat

k iehen

Peräm

kk Tela

eenp Hylk

Pyhän Birgitan puisto

Rauhankatu

Hallitusk

Bernhardinkatu

Kasarmikatu

atu

rti

sk

be

e eh u mi kat n e r i M vuo er tu M Puna ka en eh i WC m tu ka änTehtaanrsi p u P Se puisto u Tehtaankat tint - Edel- fel hb kkki-atu s n n u a Re inde M aren Spertie rint sa Engelinkin eaukio Hearrnenkatu o sa r J. Ah re n sv A ä r d i nt ie taBirisigk a E a tu iranra la rant nt a Eiran

a all

atu Korkea-

ink

Al

. Kiv

atu nk

Kasarmikatu

rik

PUNAVUORI

t ak Ra

Fabianink

Erottajank

ed Fr

Iso

Ullanl.k

n

7

Nordenskiöldinkatu 11-13

10 Helsingi talveaed 11 Linnanmäki lõbustuspark

Maneesik

E. Makasiinik

P. Roobertink

rti

be

o Ro

k in Nä

k

en

Kasarmitori

Ha na saa ren k

KRUUNUNHAKA

P. Makasiinik

4

tu ka WC

Agri

ie int

atu

nk

sa lli o

vak

a ma

d Uu

Sinebrychoffin puisto

Munkkisaari

Mat asalmal enkj

gin or

tu ka

ink

nk

Bu

atu nk

Fabianinkatu

Keskusk

eim

Ge

an

rik

i ard lev

2

WC

Rikh.

Ludv.

Savilankatu 1B

9 Helsingi jäähall

nkannas WC

1 hjoisesplanadi Po WC WC di ana Eteläespl 4 Kanava

WC

Helsinginkatu 58

6 Sibeliuse skulptuur, park

4 Hesburger, Rautatientori

KAARTINKAUPUNKI

2

6

Lutherinkatu 3

5 Helsingi Rahvusooper

Paavo Nurmen tie 1

Parruk

kj

hd den enk

Liisankatu

Senaatintori

76

Aurorankatu 6

4 Temppeliaukio kirik,

8 Finnair Stadium, jalgpalliplats

Kruun.

Kirkkokatu

2

Senatintori

3 Parlamendihoone,

Fredrikinkatu 65

Vironkatu

Yli- opistonkatu

Aleksanterinkatu

5

Vuorik Kluuvik

rh ne an

n An

ed Fr

tu ka

Mikonk

M

M

Kanavakatu 1

2 Helsingi Toomkirik,

3 McDonald’s, Forum

Oikok

1 5 iem n isa Ka

WC

Kaivokatu 5

rti

van

Hietalahdentori

Hietalahti

H.

Rautatientori

1 Uspenskij Katedraal,

7 Olympia staadion ja vaatetorn, ja

Kirja työn.k Kristianink

l t av.penger

Maneesik

Vaatamisväärsused

Mannerheimintie 20

nkatu ore avu Silt Yliopisto

Si

n tie anieme Kais

ie int

be

Al

tu ka

k tin ro n n Lö 2

le

Ka

n.k

Ka

kj

niki

ink

WC

er

E

de u np

de

ja

ku

en

k nWC

am rah Ab

lah

la e ta

din

j ank

Jätkäsaari

de

ta hde nran

Länsi terminal ar

h ola

ja

aj tta

Hietasaarenku

Ah

nok kon Sau

j ink

n

ido

M

eta

Hi

tu

ja ku jan po ssi ank Me am sat nsi Lä

uja

Mi

oh

-

Santakatu

ta ran k ön tyt ssi e M Selkämeren- katu puisto ojan p iva La

LÄNSISATAMA se Po

y Kö

Selkämerenka

Itäm.kj

1

Rusokkikj

Harma

Loisto kj

M

Ruoholahdentori Kanal

la Jaa

Ruoholahti

Santa kj

Ruoholahti

Kellosaarenk WC Kaapelitehdas ta arenran Kellosa

eim

k

Ru

tori

Kasuunikj

Länsisat.k

Kaapelipuisto

WC

La te nkodsin k

u Porkkalankat Itämeren1

-

erh

u 3 kat tie tu uta tieka Mauno a R uta Koiviston k aukio ön Ra 2 3 n Yrj atu Lepp ä suonk oine k 4 nk j nen k n e h n o s 2 o Po eläi mo 3 kk Sim Et Ke Malm loU. a-k s inkat Sa Kamppi n u Ka ulu Kampin- ko Lapin tori la hden Marian k sairaala Perhon- katu Hietaniemen katu

Hi

renk aa- Lepakon s i aukio lm Sa Itämerenkatu

zinin

nn Ma

.k

Lapinlahdent Kappeli Ortodoksinen hautausmaa

4

Mannerheimin aukio

M

nk

Haka-

Kaisaniemi Kaisaniemi

iankj

Siltavuoren- niemen silta salmi

J. Ste

KLUUVI

Vilhonk

iku

Sörnasstrandv

Botaanikaaed

3

Arkadiankatu

enlah ti

Kaisan iemen ran ta

Lin tul a

Ka

kj

Allotr

lin Väinö ka ja WC Tannerin tu Ha kenttä ap an e Pannunti Heli-äisp iemen e kakune k m puistikko

Siltasaari

a p.r stö Sää Paasi- 8 vuorenk

Pitk änsi llanr an

ku

k ko tik R is Eläin lä Plazan kj

nku

Näkinsilta nie a k WC Ha enk Hakaniemenranm ta Hakaniemenranta

Puut.

a ror Au

KAMPPI

Sairaala

nlahdenk ölö Tö

in erg -b ne Ru

Lapinlahti

m Kanrata ra

atu

ed Fr

ee Frsenk

Da

lin ja

m

ta

önk

gm

rik

es

ä M H nta

i-

Vi id

Siltasaarenk

l Töö

V. Stoolin k atu

a-

as

Saarin.k

tu ka

Luth e

Siltasaarenkärki

lön

atu

Sam

Mus eok atu k rin 3

nja

Hakaniemi

ö Tö WC

Ka

s li

Aleksanterinkatu 9

V

Vil ho nv vuorenk u j

Käe

Torkelinmäki riSnakka-

co lan k

KALLIOAgricolank

lin ja

Eläintarhanlahti

niem

Aad ninkatu anze rkkelinkatu linkj

Flemingink

tu ka nk

Kaarlenk

lan

atu

Museok

Alp.rn

su

Väinämöisen urheilukenttä

Länt. Alp.rn

u Ru

Hietaniemen hautausmaa

u ari nkat

nk

I lm

me

atan eling Mech k

nie

9

Ko lm

Kaisa

M Sörnäinen

6 Kämp galleria, Pohjosesplanadi 29 7 Kauppakeskus Kluuvi,

Lauta tarhan k Pääsk Junatie ylänk Kulmav atu .k

rink po na Ki

r- Helsinginkj WC Kaa lenkj tu Kallion inginka Ha rju urh. kenttä Hels olfink

äi ntarhantie

Finlandia inlandia Talo al alo

katu

Vaasankatu

Harju

Ne ljä

3

sis Ki ven

Brahen puisto

en

WC

atu

lek

To in

El

Tunturika tu Temppelikat u monk 4

öisen

eta

äm Väin

riont

Hi

remato

senk

ETU-TÖÖLÖ

ok Muse

W lin alink j

En si l inj a

5 1

Oksa

Marta Ypyän aukio

mäki

Wallini n ka tu

ie

int tu ka

lön

Sigurd Frosteruksen puisto

11 Linnan-

10

WC

o Apoll nk

inen Etelä

j

länk Rahvusooper Kive Töölönlahti

k sen

nen Pohjo

lik

ym Mänt äen t

Döbelnink tu rianka Hespe atu k n ia r Hespe

WC

Tiv o

atu

Kaupunginteatteri

Tykistö nk Sandelsi nk

TAKA-TÖÖLÖ

Lenininpuisto

ng l si He

en

ö Tö

k eliu Top

Hyks Psykiatria keskus

atu Kesäk

tie din jöl sk ar m m Ha

eim

Mechelingatan

Kivelän sairaala

Helsingi talveaed

hk Ta

en tie Nurm Paavo

atu

ink nth

uk eil

Ca

M

h rh Ur ne an

a

nn

Merikannontie

Taivallahti

WC S

Sibeliuksen puisto

Toivo Kuulan puisto

ks

liu ibe

nk

Kirstink Kirstink

Mi

6

Topeliuksenpuisto

Viipurikatu WC Vesilinnank

Alppipuisto

ve

sk

Kalliolanrn

Mäntymäen WC kenttä

tu ka

Ki

uu

Länt. Brahenk

Me

e nti no an

WC

12WC

is

ALPPIHARJU

uk se

k

lin

Kajanuksenk Kajanuksenk ntie linna

rik Me

e

arentti Rajaasa

7

ek s

Kirstinkj

ul nt

en-

k Linnankosken tu a k ton lis ma Eino Leinon k u H

ika tu

Po r Lo voon vii ka sa nk tu

Alppila

Olympia O Stadion St tadion

viS a nk - la u Ruank s

Karjalan-

Uim as potladion ku in-

Finnair Stadium 8

ivä nk Päinna r sseniu ksenk

L innankoskenk

ja Ra

9

Reijolank

nk rna in k tje k sts ybec a v Las Ta ael L t ii k M

Humalluodon puisto ie

Jäähall Jää ähall

11

siPaiavenk k

Meilahden sairaala

Eläintarhan urheilukenttä

diont en Sta Pohjjoin

ka tu

nk

MEILAHTI

Käpylän kuntoutuskeskus

ilu

an in k

Laakson ratsastuskenttä

sairaala

Ur he

ö Tö

a Kirjasto art m

ur

Cygn ae

ie

k se eliu Top

H

äkä Laakson

Nor den ski öld ink

eim int

Vi ip

Al

llis

j ks.k Vää

ntie

a

r in

laj

erh

Auroran sairaala

u kat

Te o

Ni ian ls ok en iänk N tie atu

t in t rta en Vi ine Ro

Pi h

an n

Sipoonk

ie nt raK EHua ang a I rn na uh asa Peant t rint ont lav Eli j lun v ie ie mä . sä en Ou Suv tä- ent nt ka Va tu Mänt Ähint itele t r e n lä Ke naj K hja ur an uu tie Lo nt Vallilantie tie Päijänilan teent Vall t n e änte Päij Sat t am yn a ra 10 dan A k ne

To

M

k

tu inka rion

LAAKSO

n atila

älkä

k Palk

1 Kinopalatsi, Kaisaniemenkatu 2 2 Maxim, Kluuvikatu 1 3 Tennispalatsi, Salomonkatu 15

Teatrid 1 Rahvusooper, Helsinginkatu 58 2 Aleksanteri teater, John Bulevardi 23-27 3 Linnateater, Eläintarhantie 5 4 Savoy Teater, Kasarmikatu 46-48


TERe TULeMasT HelsINGI KõIge LaHeDaMAssE LINNAJaKKU! Linnanmäki lõbustuspark kutsub möllama Põhjamaade kõige suurema valikuga atraktsioonidel. Sel hooajal pakuvad uuenduskuuri läbi teinud söögikohad eriti maitsvaid toite ning lõbustuspargis on rahva soovide põhjal sisse viidud 100 uuendust. Kõik see teeb Linnanmäkil veedetud päevast unustamatu elamuse. Sadamast saab Linnanmäkile mugavalt trammiga ja sissepääs lõbustusparki on kogu suve tasuta.

OOTaMe

K õIKI L BuTseMa! õ

Lahtiolekuajad, üritused ja eelmüügipiletid www.linnanmaki.fi

The Baltic Guide EST Suvi 2015  

Soomet tutvustav eestikeelne ajaleht

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you