Magazín TVS+ září 2020

Page 1

SPOLEČENSKÝ MAGAZÍN TELEVIZE TVS PRO JIHOVÝCHODNÍ MORAVU

JAK RYCHL E DO KOPCE KRÁ ČÍŠ… ROZHOVOR ) S JO SEFEM ZIMO

VČÁKEM – s. 5

TÉMA ) KRAJSKÉ V

OLBY 2020 – s. 10

12 + JEDNA OTÁZKA

) PRO MARII VOJTĚ

CHOVOU – s. 14

ČÍSLO ČTYŘI — ZÁŘÍ 2020


Dárek při návš těvě kód TV , S

Investujte do bezpečné budoucnosti!

S úrokem 8,4% p.a. již od 10.000 Kč

INZERCE

Více info na www.medicredit.cz nebo tel. 608 915 103

VAŠE KOUPELNA – VAŠE CHVÍLE

Objevte koupelen KOUPELNOVÝ NÁBYTEK „ZOJA“

STOJACÍ WC "KOMBI EKO"

OBI UMYVADLO "SOLA"

Rozměry: š 75 x v 194,3 x h 48,2 cm. Čela a korpus z dřevotřísky s melaninovým povrchem, bílá barva. Umyvadlová skříňka se 3 dvířky a 1 šuplíčkem, keramické umyvadlo a zrcadlo s boční skříňkou, vč. osvětlení 2x 3 W, 250 lm, 5 000 K. (umyvadlová baterie není součástí). OBI č. 1076686

Odtok vnitřní spodní. Keramická splachovací nádrž na vodu 3–6 l. Bez WC sedátka. OBI č. 5302617

Rozměry: � 42 cm, v 13 cm, keramické, kruhové, barva bílá. OBI č. 4348124

3 999,- Kč

1 299,- Kč

1 199,- Kč

uplatnění jen ve dnech pondělí–čtvrtek

L0087_CZ_ad_Centro_191x224_v6.indd 1

SLEVA 15 % na jeden produkt

Slevový kupon Jak to funguje? Kupon odstřihněte a předložte před nákupem na pokladně v prodejně OBI. Sleva vám bude od hodnoty nákupu odečtena na pokladně. Slevu nelze kombinovat s jinými slevovými akcemi či kupony, je jednorázová a nelze ji uplatnit dodatečně. Slevy se nesčítají. Dále se sleva nevztahuje na kauce, zálohy, půjčovnu nářadí, knihy, paliva, služby, dárkové a věrnostní karty a na objednávky on-line.

2020. 07. 22. 16:01

TVS PLUS

14. 9. – 15. 10. 2020


Obsah )

Editorial )

ANKETA )...................................................... 3 ROZHOVOR ) s Josefem Zimovčákem

Jak rychle do kopce kráčíš, tak rychle z něj scházej............................... 5

O NÁS PRO VÁS )

Mojmír Maňásek....................................... 9

TÉMA )

Krajské volby 2020.................................. 10

SPORTOVNÍ POHLEDY ZPÁTKY )

Jak veselští hokejisté málem porazili mistry světa................................. 11

MOZAIKA )

Střípky ze života v našem kraji................... 12

12 +JEDNA OTÁZKA )

Pro Marii Vojtěchovou ............................. 14

KULTURNÍ SERVIS ) ....................................... 18 DUŠA V PÉŘÍ )

…ptáte se Jožky Kubáníka........................ 19

od 10. září je na desítkách výdejních míst po celé jihovýchodní Moravě k dispozici náš tištěný Magazín TVS+, 4 / 2020. To označení říká, že je to letos čtvrté číslo a do konce roku nás i vás čekají ještě dvě vydání. Ale pojďme k tomu aktuálnímu. Na titulní straně je Josef Zimovčák a uvnitř čísla hlavní rozhovor právě s ním. Sportovec tělem i duší, neúnavný propagátor cyklistiky a iniciátor charitativního projektu Na kole dětem. Do hereckého týmu zlínského divadla nahlédneme díky pravidelné rubrice 12 + jedna otázka, do které jsme pozvali Marii Vojtěchovou. Z týmu TVS se vám představí jeden z klíčových členů technického personálu – střihač a kameraman Mojmír Maňásek. Redakčním tématem tohoto čísla jsou volby. Věnujeme se hlavně krajským, protože náš akční rádius zasahuje hned do dvou krajů, a to Zlínského a Jihomoravského. Mí kolegové z redakce vám představí všechny strany a uskupení, které se budou první říjnový víkend ucházet o naši přízeň, protože jsou přesvědčené, že právě ony to mají s krajem nejlépe vymyšleno, že právě jejich program je pro nás ten nejlepší a konečně začnou v těchto územních celcích věci fungovat tak, jak mají. Ale znáte to, řeč se vede a voda teče. Dobře si proto pročtěte všechny programy kandidujících stran a také prohlédněte tváře kandidátů. Není nad to, když svého favorita opravdu dobře znáte a alespoň tušíte, co od něj můžete čekat. Přeji vám šťastnou ruku a klidný podzim. Jan Dudek

Vydavatel: J. D. Production, s.r.o.; IČO: 25592939; evidenční číslo: MK ČR E 16466; vychází 6x ročně; adresa redakce: Panská 25, 686 04 Kunovice, redakce: Tomáš Ježek (722 910 326), Kateřina Nosková (720 041 071); e-mail: kreativna@televizetvs.cz; inzerce: Hana Klapilová (603 486 310), Dana Kosíková Dudková (777 711 032), Staňka Janíková (732 415 104); grafická příprava: Kreativna TVS; tisk: Agentura NP, Staré Město; náklad: 16.500 výtisků; vydavatel nenese odpovědnost za obsah inzerce; nevyžádané příspěvky se nevracejí; toto číslo vychází 10. září 2020; příští číslo vyjde 22. října 2020.

Anketa

)

Půjdete letos ke krajským a senátním volbám? A proč? JAKUB LAŠTOVIČKA Huštěnovice

Krajské volby si určitě nenechám ujít, doufám, že stejně jako každý volič s volebním právem. Právo volit považuji spíše za povinnost. Není mi lhostejný osud Krajské nemocnice Tomáše Bati a obávám se dopadů případné výstavby nové nemocnice na celý zdravotnický systém v našem kraji.

KATEŘINA MIKULOVÁ Uherské Hradiště Ano, ke krajským volbám půjdu, neboť mi záleží na tom, kdo nás reprezentuje a rozhoduje o tom, co se bude dít další roky. Jak skromněji řekl TGM: ,,I já jsem stát.” Proto pro mě volby znamenají alespoň nějakou možnost podílet se na změně.

ZDENA KONEČNÁ Zlín K volbám určitě půjdeme, situaci v našem kraji sledujeme a chceme, aby nás zastupovali lidé, kteří mají zájem na rozvoji kraje, spokojenosti lidí a ne na osobním prospěchu.

ŠIMON ŠTŮRAL Veselí nad Moravou Ano, k volbám chodím vždy, tak určitě půjdu i letos. Není mi lhostejná budoucnost našeho regionu a doufám, že k volbám přijde co nejvíce lidí.

BARBORA VODNÁ Ostrožská Nová Ves K volbám určitě půjdu. Ne každý na světě má možnost demokratické volby, proto bychom za ni měli být vděční a neměli nechat svůj hlas propadnout. Obzvláště nyní, kdy se jedná o prostředí nám nejbližší.

EDITORIAL, ANKETA ) 3

Milí čtenáři,) ROZHOVOR ) 5

Jak rychle do kopce kráčíš, tak rychle z něj scházej ROZHOVOR S JOSEFEM ZIMOVČÁKEM

Text: Vladimír Salčák Foto: Kateřina Nosková Text: Tomáš Ježek, Foto: Kateřina Nosková

Josefe, jak a kdy ses objevil na Slovácku? Maminka se narodila ve Veselí nad Moravou, já jsem se narodil v Příbrami, otec tam totiž pracoval v uranových dolech. Do Veselí jsme se přemístili, když jsem začal chodit do šesté nebo sedmé třídy. Od té doby jsem tady doma. Vychoval jsem s manželkou dvě děti, dcera Kája má vnoučky Filípka a Tobíska, syn Lukáš také dva kluky Jonáše a Jožku.

Jaké jsi měl dětství? Díky matce bylo nádherné. Mám čtyři sourozence a ona nás vždycky dokázala podržet, to bylo to nejkrásnější, co nám mohla dát. Vedla pěvecký sbor Libuše, hrála na cimbál a klavír, byla to velká osobnost. Já jsem už jako chlapec chtěl vyhrávat. Chtěl jsem být dobrý, nejlepší, a to i za cenu, kdy to bylo komické. Ve škole v Janovicích se pořádaly běžecké závody, ale já jsem neměl boty na běhání. Maminka mi na ty tretry dala peníze z úspor, a tak jsem vyrazil na kole do Frýdlantu. Když jsem tam ale přijel, zjistil jsem, že otvírají až ve dvě hodiny odpoledne. Vrátil jsem se sice s tretrami, ale bylo už po závodě. To bylo obrovské zklamání. Nebo když přišla zima a konaly se běžecké závody na lyžích, nějaké staré jsme našli, ale neměl jsem hůlky na odrážení. Protože jsme ale topili v kamnech, našel jsem si dva takové vhodné klacky. Na startu se posmívali, mně to divné nepřipadalo. Doběhl jsem třetí, dostal

jsem svůj první diplom a měl jsem z toho radost.

A ve Veselí to bylo stejné? Tam byl ve škole pan učitel František Olejník, špičkový tělocvikář, atlet, vymakaná figura. Snažil jsem se cvičit až přehnaně, přesně jako on. „Zimovčáku, co blbneš? To je špatně, tak to nemá být,“ a pleskl mě po hlavě. Zase smích, úšklebky, ani jsem to raději nevnímal. Snažil jsem se, protože jsem chtěl být dobrý, ne někoho překonat. Do třídy se mnou chodil Zdeněk Lorenc. Hrál fotbal za reprezentaci, přijel tenkrát odněkud z Mexika, opálený, hleděli jsme na něj jak na Pánaboha. I učitelé ho respektovali. Tak jsem si říkal, že to je štěstí, být sportovcem.

Potom přišel rok 1975, kdy jsem tě viděl v prvomájovém průvodu na vysokém kole… Tehdy jsem založil první klub veselských cyklistů s dětmi z Domu dětí a mládeže. Já jsem nešel na vojnu, měl jsem nějaký handicap s okem, tak jsem dostal modrou knížku a nenastoupil jsem do Dukly Brno. Tak jsem jezdil za Baník Ostrava a pak se vrátil domů. Na prvního máje jsem vyjel s velkou slávou do průvodu na vysokém kole, které odněkud sehnal výborný fotograf Ivan Mejda Nováček. Frak s šerpou a cylindr jsem si půjčil ze Slováckého divadla. Ten kostým byl sice omyl, dávní velocipedisté mívali úplně jiný úbor, ale bylo to famózní.

Tehdy jsem ještě netušil, že to kolo bude mít pro mě takový význam. Náhoda to ale asi nebyla.

Čím jsi chtěl být? Já jsem chtěl být automechanikem a řidičem, ale kvůli zrakové indispozici jsem nemohl získat oprávnění na veliké auto. Chtěl jsem být také topenářem, nakonec jsem se vyučil v oboru kuchař-číšník v Šilheřovicích, pak jsem absolvoval hotelovou školu v Piešťanech. Tam jsem se stal účastníkem mezinárodní soutěže GastroPrag. To byla opravdu velká světová soutěž a já jsem velmi úspěšně reprezentoval. Dostal jsem medaili a díky tomu jsem mohl jet na zahraniční stáž do západního Německa do Düsseldorfu do restaurantu Alt Prag.

Dobrá škola? Zažil jsem tam i to, jaké to je, když něco končí. Tam, kde jsem pracoval, se udělala pěší zóna a přestali tam chodit lidi. Takže krach, konec… Nechápal jsem, co se děje, a majitel mě poslal domů. Když jsem k němu předtím poprvé přišel, ptal se: „Josefe, jak si to představuješ, jak tady budeš pracovat?“ Řekl jsem, že se budeme snažit, abychom se měli dobře! „Ne, ne Josefe, nejdřív se musím mít dobře já a potom uvidíš, že se budeš mít dobře ty.“ V té době jsem na to hleděl a nechápal jsem. Pak jsem mu po letech napsal dopis, že u nás skončila stará doba a poděkoval jsem mu za lekci, kterou jsem od něj do-


stal. To mě tenkrát posadilo na zem, po tom GastroPragu jsem si myslel, jak jsem výjimečný, dokonalý…

Jsou peníze tak důležité?

ROZHOVOR ) 6

Dnes vidím kolem sebe naštvané lidi, jsou nespokojení, ale málokdo začne u sebe. Každý sám musí být tím iniciátorem své radosti ze života! Všichni čekají, až jim někdo něco dá. Nedá! Člověk musí chtít. Když se budu mít dobře já, budeš se mít dobře i ty…

Naplno jsi začal na vysokém kole jezdit až po revoluci, jezdíš přes 30 let, ujel jsi přes 300 tisíc kilometrů, tedy sedmkrát kolem zeměkoule, byly to vzlety a pády… Hodněkrát jsem spadl, koktám, šišlám, jsou to důsledky pádů. A ty pády jsou zúčtování za něco. Jet Tour de France na vysokém kole je velká drzost, tak jsem za to zaplatil. Bylo to výjimečné v tom, že se veřejnost dozvěděla, že tam jel nějaký človíček na vysokém kole a spadl.

Jak se to stalo? V předposlední den mi ve sjezdu sjela zadní guma. Přišel jsem o zuby, zlomil si čelist, dvě nebo tři žebra, naštípl si lopatku. Když jsem se probral z bezvědomí, lékaři mi řekli, že tam mám zůstat na

pozorování. Ale já jsem se na ten projekt připravoval, trénoval fyzicky. Věděl jsem, že můžu spadnout a byl jsem také připravený mentálně. Sice mi tekla z uší krev kvůli té zlomené čelisti, ale zjistil jsem, že nemám ani prasklou lebku ani zlomené nohy, tak jsem podepsal revers. Noviny o tom psaly a lidé se sázeli: „Dojede, nedojede?“ Do cíle na Champs-Élysées jsem to kolo nějak dotlačil. Seděl jsem v cíli a slyšel potlesk, tak si říkám: „Abyste se z toho Armstronga nepodělali.“ Otevřel jsem jedno oko, na které jsem viděl, a tam byla skupina belgických turistů a oni tleskali mně! Ale necítil jsem se jako pupek světa, nebylo to nic výjimečného. Byl to jen příběh človíčka, který měl štěstí, že se na tom kole svezl a jel Tour de France. I když se to ještě nikomu na světě nepodařilo.

Ani to nikdo už asi nezkusí. Ale než ses vydal na Tour de France, pozval tě kolega Čížek z Rakouska na přejezd napříč Spojenými státy americkými. Vyrazili jsme z Los Angeles a končili v Jacksonville na Floridě. Těch 4365 kilometrů jsme ujeli za 28 dnů, tedy 100 mil denně (1609 metrů je 1 míle, pozn. red.). Já jsem hrozně trpěl. Z letiště přes Los Angeles jsme přejeli 128 křižovatek, než jsme se vymotali z města. To bylo

pořád naskočit, seskočit… Jeli jsme celý den a furt jsme byli v Los Angeles. Ani jednou jsem nepocítil nějaké nebezpečí. Ale to jen proto, že se v Americe dodržuje zákon. Tam nikdo pěšky nechodí, šel jsem po chodníku a najednou mě zastaví šerif: „Helloo, kam jdeš? Co tu děláš?“ – „ Já se procházím.“ Nemohl pochopit, že se jenom procházím bez nějakého účelu. Když jsem mu řekl, že jedu na kole z Los Angeles do Jacksonvillu, tak řekl: „A proč jako?“ Řekl Jsem: „Protože chci.“ Jenom zakroutil hlavou: „A proč nevezmeš káru, proč nejedeš autem?“

Napadlo tě někdy, že to zabalíš? Jsou momenty, kdy už nemůžete. A ani vás to nebaví. Ale jaké je řešení? Seskočíš, jdeš pěšky nebo s tím švihneš do příkopu a řekneš: „Mně něco je, tady mě píchlo, na to bych to mohl nahrát…“ Pak přemýšlíš, jak by to bylo elegantnější? Tak já asi spadnu tady do toho příkopu, že jsem se zranil a bude konec trápení. Jenže tam ti ten mozek pracuje, on se brání. Na jednu stranu ti nabízí možnosti jak ukončit to utrpení, ale pak ti říká: „Počkej, moment, tady něco nehraje. Šaks to, hňupe, chtěl! Jeď, jeď, chtěls to, jeď! Máš tady sponzora, zaplatil lidi a všechno, tak jeď!“ Pak potáhneš sopel, tak já teda ještě pojedu. To je to kouzlo rozhodnutí nás lidí, co si můžeme


dovolit. Ale je to hlavně štěstí být zdravý. Když pak ležíš v té místnosti a nad tebou je bílý strop, tak si říkáš: „Co bych dal za to, kdybych tady nemusel být.“ To nám uniká i v reálném životě, že mít vrtulník není zas až takové štěstí. Je lepší ho nemít a být zdravý.

To je největší vítězství v mé sportovní kariéře. To, o čem jsme se bavili, je proti tomu naprosto komické a bezvýznamné. Díky mé minulosti a díky sponzorům, kteří byli se mnou na první významné akci - tedy Tour de France, se mi podařilo založit před dvanácti lety tento fond, kdy jezdím na kole, a ke mně se po celé republice přidávají lidi. Pokaždé jedeme přes republiku jinou trasou, jedeme deset dní na kole 1300 kilometrů. Výtěžek, který se nám podaří získat, je určený pro děti, které skončí onkologickou léčbu. Za těch jedenáct let je to zhruba čtrnáct milionů korun, které jsme poskytli nadacím, které dětem platí léčebné pobyty. V tom projektu jsou významné persony jako profesoři Jan Pafko, Jan Pirk a další, kteří jezdí s námi a vidí v tom smysl. Platí tam čtyři P: pomoc – těm dětem, partnerství – to jsme my lidé, poznání – krásy naší vlasti a pohyb. Mohl bych tam říct ještě páté P – peníze, protože bez nich to nejde. A k tomu tři přívlastky typické pro projekt: lehkost, radost, srdce. Lehkost – že to lehce vypadá, radost – že z toho radost máme, a to srdce – buď je, nebo není. To všechno není o mně, je to o lidech, kteří se přidávají, kteří jsou schopni uchopit tu myšlenku a s tím projektem pokračovat dál. V České republice je zhruba 6500 obcí a měst a podobných projektů, jako je ten náš, je 1500. Podporují děti, kočičky, pejsky, žáby,… Jsou to také nadšenci, kteří chtějí pomáhat. Pomoci něčemu, nějaké myšlence. Tři roky přežijí pouze čtyři procenta podobných projektů a deset let – to jsou už pouze setiny procent. Já se teď jenom přiblble usmívám, že po těch jedenácti letech je Na kole dětem stále funkční.

Setkal ses i s nějakými negativními ohlasy? Ano, zabývám se i kritikou, to je pro mě důležité. Jsem rád, když se s tím kritizujícím člověkem můžu setkat a zeptat se: „Dobře, a jak nám pomůžete?“ A to je odzbrojující. „Ano, jistě máte pravdu, ale jak nám pomůžete?“ Ten člověk si to pak vždycky uvědomí. Ano, kritizovat můžeš,

ROZHOVOR ) 7

Projekt Na kole dětem podporuje rodiny, které by daly všechno za to, aby jejich dítě bylo zdravé.

Josef Zimovčák (*1956) je mnohonásobným mistrem světa v jízdě na vysokém kole na 1 míli i na 100 mil, držitelem světového rekordu, když v roce 1996 za 24 hodin ujel na velodromu 522,25 kilometru. Projel za 28 dnů trasu dlouhou 4 356 km napříč USA z Los Angeles do Jacksonvillu, v sedle byl 222 hodin a 32 minut. V roce 2005 ujel trasu Tour de France v denních dávkách jako profesionální závodníci a trasy závodů Giro d‘Italia (2006) a Vuelta a España (2007). V roce 2005 získal Cenu Jihomoravského kraje a Cenu města Veselí nad Moravou za mimořádné sportovní výkony a propagaci města. V roce 2007 získal cenou Českého klubu fair play za sportovní postoj, když měl na trase Giro d’Italia doprovodný vůz nehodu, při níž zahynul motocyklista, a Zimovčák závod v předposlední etapě ukončil. Věnuje se organizaci charitativní akce Na kole dětem na podporu onkologicky nemocných dětí.

ale máš řešení? A to je právě to, co chybí celé společnosti.

Byl jsi iniciátorem mistrovství světa na vysokém kole ve Veselí nad Moravou v roce 2013. To byl počin! Městu a jeho vedení bych chtěl i po sedmi letech poděkovat. Když se potkávám s těmi tehdejšími účastníky ve světě, vzpomínají: „Josefe, to bylo to nejkrásnější mistrovství historických kol v celé jeho historii.“ To Veselí tomu dalo takový punc… Byla to skvělá práce lidí, klubu a tehdejšího vedení města. Všechno je to o lidech. Komunální politika je důležitá, to ona vytváří společnost, ne to, co je nahoře – to jsou už jen sběrači míčů. Tady žijí lidé a občané, to je důležité.

Jaké je tvoje životní krédo? Mít radost z každého dne, zanechat stopu a ublížit co nejméně lidem. Spousta věcí nejde vzít zpátky. Pro nás, co jsme zdraví, je to povinnost pomáhat těm, kteří to štěstí neměli. My jsme furt

naštvaní, nespokojení, pořád se díváme, ten má to, ten to, ten se má. Seděli u nás v Milokošti v hospodě u piva borci, já jsem projel kolem okna na kole: „Ten se má, jezdí si na kole.“ Jeden se ale ozval: „Co meleš, viděls ho tady někdy sedět? Sedni na kolo a jeď!“ Člověk musí někdy vystoupit z té řady. Taky bych jim rád řekl: „Běž a něco udělej! Nezabývej se Zimovčákem, vykašli se na mě, běž a jeď, tleskám!“ Já jsem se i v reálném životě naučil prohrávat, i když chci vyhrávat. Přijmout prohru a nevymlouvat se, že mě někde píchlo. Prostě někdo může být lepší. Zatleskáte a jdete pryč, prostor patří vítězi. Vy už tam nemáte co dělat. V té krátké historii, kdy lidé jezdili na vysokém kole, platila pro velocipedisty taková poučka: „Jak rychle do kopce kráčíš, tak rychle z něj scházej.“ Oni se totiž do kopce ani nesnažili jezdit, ani se neodvažovali dolů sjíždět. To první bylo skoro nemožné, to druhé znamenalo téměř jistou havárii. A kdo to poruší, musí počítat s potrestáním.


Foto: Kateล ina Noskovรก


V této rubrice zpovídají členové týmu naší televize vždy někoho ze svých kolegů. Dnes je to náš dlouholetý kolega, vrchní střihač, kameraman a šéf technického úseku Mojmír Maňásek. Snil jsi někdy o tom, že bys stříhal celovečerní film? (Barča) Párkrát jsem byl u střihu celovečerního filmu. Práce je to sice zajímavá, ale třeba střih a vůbec postprodukce hudebního videoklipu nebo výroba Lyrics videa, případně kombinace obojího, mi připadá mnohem zajímavější.

Co bylo dřív? Vejce, nebo slepice? (Jirka) Jirko, zkus si dát občas ke snídani i něco jiného než míchaná vajíčka, omeletu a volské oko. Tohle jsou potom ty následky. Stále kvoká, stále kvoká!

)

Jen počkej zajíci, tak jsem vždycky fandil vlkovi.

Kdyby ses mohl na jeden den stát DJem redakce, jaké sladké tóny by se linuly vzduchem? (Lucka) Já se nepovažuju za zastánce jednoho hudebního stylu, poslechnu si téměř cokoliv, z čeho je cítit nějaké hudební nadání... takže slovenský rap bych si asi nepustil.

Máš radši pondělní odpoledne, nebo páteční ráno? (Michal)

Kde a jak nejraději dobíjíš baterky? (Jirka)

Těžko říct, pondělní odpoledne i páteční rána mívají různé podoby. Asi bych spíš řekl, že mám nejradši sobotu večer a neděli ráno, pokud mám volno.

Způsoby relaxace jsou různé, podle momentální nálady. To platí i pro mě. Rád trávím hlavně čas se svým dospívajícím synkem, dokud ještě o mou společnost stojí, než ho začnou zajímat jiné věci. Možná to zní trochu familiérně, ale to je asi to hlavní, co mi opravdu dobíjí baterky, a mám z něj velkou radost. Jinak trávím rád čas mezi přáteli. Nejsem sice samotářský typ, ale občas není špatné být i chvilku sám. V takovém případě si třeba udělám výlet na kole po okolí nebo si zahraju na klavír.

Hraju občas na klavír. To je takový univerzální hudební nástroj. Nejraději si přehrávám něco, co se mi zrovna líbí. Pak se mi začne líbit zase něco jiného a tak to jde pořád dokola. Takže momentálně Pink Floyd – High hopes, R.E.M – Night swimming, Nightwish – Nemo, Queen – Don´t stop me now. Je toho víc, ale to by byl dlouhý seznam a za týden zase určitě přibude něco nového.

Jaké ovládáš hudební nástroje a jaké skladby si na nich nejraději přehráváš? (Laďa)

Jak bys, coby pravověrný rocker, reagoval na výhru lístků na vystoupení Veselé trojky? (František)

Mojku, pamatuješ si na nejveselejší příhodu v televizi TVS? Pokud ano, můžeš se s námi podělit? (David)

Veselá trojka??? Metallica, Megadeth, Slayer. Tak to bych jel tak rychle, že moje boty by musely jet až dalším vlakem.

Jednou jsme měli točit v Uherském Brodě v muzeu historickou svatbu. S redaktorkou jsme byli domluvení, že se sejdeme až na místě. Jen jsme se asi nějak špatně pochopili, ona přijela do Brodu a já jsem myslel, že se to koná ve Vlčnově. Dojel jsem do Vlčnova na křižovatku, zavolal jsem jí a ona mi řekla, ať jedu po kostkové cestě do kopce až k muzeu. Popis seděl, protože v Brodě i ve Vlčnově skutečně vede kostková cesta do kopce k muzeu, takže jsem vůbec nepochyboval o tom, že by mohlo být něco špatně. U muzea jsem viděl, že tam nikdo není, tak už jsem měl trochu pochybnosti. Naneštěstí jelo kolem koňské spřežení s povozem a v něm ženich a nevěsta. Tak

Bez jakého denního rituálu nedokážeš fungovat? (Nikča) Myslím, že nemám žádný denní rituál, bez kterého bych nedokázal fungovat. Jakmile se ráno probudím a jsem schopný vstát z postele, pak už zvládnu cokoliv.

Mojku, pokud by sis mohl “střihnout” filmového padoucha, do koho by ses s chutí převtělil? (Lucka) Převtělit se do nějakého filmového padoucha bych asi nikdy nechtěl. Ale když jsem byl malý a sledoval jsem v televizi

Kde jsi přišel k tak namakaným lýtkům? (Katka) Asi bych měl říct kolo, turistika, fotbal, posilovna, běhání, tvrdý trénink nebo něco podobného, ale lhát se nemá. Ne, že bych se těmto aktivitám vůbec nevěnoval, ale tím to určitě nebude. Možná, že i ty koncerty na tom mají svůj podíl. Stát několik hodin v tlačenici na jednom místě dá těm nohám taky docela zabrat.

Mojku, jsi „gamer“? Hraješ mimo střih i hry? Jaký typ her máš nejradši a na jakých jsi vyrůstal na PC ? (Mirek Pakr) Asi spíš odpovím na tu druhou část. Teď už na hraní není moc času. Můj syn hraje na PS, tak si s ním občas zahraju GTA nebo si proti sobě dáme fotbálek. A na čem jsem vyrůstal? S kamarády jsme strávili hodně hodin hraním Dooma po síti. Dneska už jsou střílečky po síti běžnou záležitostí, ale za nás to byla revoluce v hraní počítačových her. O pár let později vyšla Mafie 1 a to byla pro mě další návyková záležitost. Ve dne v noci jsem tehdy seděl u počítače a celý týden mě nikdo neviděl.

Co ty a sport? Děláš nějaký? (Kamča) Co se týká sportů, rád se účastním čehokoliv, ale pouze rekreačně. Nemám žádný sport, který bych provozoval nějak pravidelně. Rád si zahraju fotbálek, hokej, volejbal, stolní tenis, plavání. Asi víš, že jsem si před nedávnem pořídil nové kolo, tak přes léto jsem strávil dost času i tímto způsobem, když jsem na to měl čas a když vyšlo počasí. A v zimě rád lyžuju.

Co tě v poslední době nejvíc potěšilo? (Slávek) Nejvíc mě těší to, že já i moje rodina jsme všichni v pořádku a zdraví. A v takovém případě už si přece můžeme udělat radost každý den z čehokoliv podle vlastních představ a těšit se i z maličkostí, které mnohdy považujeme za samozřejmost.

O NÁS PRO VÁS ) 9

O nás pro vás

jsem si říkal, to bude určitě ono. Vytáhl jsem z auta kameru, přidal jsem se ke svatebnímu průvodu a nakonec jsme skončili v jedné z místních restaurací. Já jsem natáčel, hosté se bavili a byli rádi, že je přijela točit televize. Prostě pohoda. Jen mi přišlo divné, že pořád nikde nemůžu najít svou kolegyni. Až po půlhodině mi volala: „Kde jsi?! Za chvilku už to bude končit!“ Já jsem říkal, ať je v klidu, že obrázky už natočené mám. Ještě to chvíli trvalo, než jsme zjistili, že jsme každý úplně na jiném místě. Historickou svatbu jsem tehdy už nestihl, ale tahle vzpomínka nám zůstala.


TÉMA ) 10

Krajské volby 2020 Slovo „politika“ má původ v řeckém slově „polis“ – město. V řecké kultuře byl politik definován jako člověk, který se o vlastní újmě stará o obecní blaho. Tedy výsostný ideál člověka, který se vzdal vlastní kariéry, aby sloužil potřebám lidí při správě jejich měst. V české kultuře není politik zahrnován občanskou přízní. „Prostý lid“ přistupuje k politikům s opatrností a nedůvěrou. Shrnuje to lapidárně slavný písničkář, rebel a exulant Karel Kryl: „Politikům se nevěří, politikové se kontrolují. Věří se v Boha, věří se v přírodu, věří se v krásu, věří se v myšlenku, ideu. V politika se nevěří, a kdo v něho věří, je idiot.“ To je velmi příkré a nespravedlivé odsouzení, ale taková je už česká tradice. V zahraničí si nelze nevšimnout, že lidé politiky více respektují, ale také od nich více vyžadují. Už třeba jen to, že občané-voliči považují za zcela samozřejmé, že politici plní své sliby. Domnívám se, že kontrolou, které jsou vystaveni politici na západ od našich hranic, by málokdo z našinců prošel. Ale jak se říká: každý národ má takové politiky, jaké si zaslouží. Úroveň politiky a politiků bude vždy spjata s tím, jakou důvěru mají občané v samotný státní systém, jak si váží hodnot svobodné společnosti. Rozdíl mezi totatilním a demokratickým systémem je přece ten, že v demokracii si budujeme náš stát sami, a to právě skrze volby, kdy si zvolíme své zastupitele. Těm pak také musíme věřit a zároveň musíme chtít, aby sliby, které nám dali, dodrželi…

JIHOMORAVSKÝ KRAJ Šestnáct kandidátních listin dostanou voliči v Jihomoravském kraji před letošními krajskými volbami. Najdou na nich pestrou nabídku samostatných stran, hnutí nebo koalic, které budou usilovat o jejich hlasy. Současnou krajskou koalici tvoří ANO 2011, ČSSD, Starostové pro Jihomoravský kraj a TOP 09. Obhájit svůj post chce hejtman Bohumil Šimek v čele ANO, stejně jako lídr ČSSD, náměstek hejtmana Marek Šlapal. Na kandidátce ČSSD nechybí letitý hejtman Michal Hašek. Do voleb jde i další náměstek hejtmana – jedničkou na kandidátce TOP 09 je Jan Vitula. Topka se do voleb chystá v široké koalici společně se Zelenými, LES, MZD a Idealisty. V čele sdružení Starostové pro jižní Moravu, která je krajskou kandidátkou Starostů a nezávislých, je starosta Kyjova a předseda Sdružení měst a obcí České republiky František Lukl. Na kandidátce najdete i starostu Hodonína Libora Střechu. ODS posílá do bojů o post hejtmana ředitele Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity Jiřího Nantla. Pro volby se spojila se Svobodnými. KDU-ČSL vede starosta Velatic Jan Grolich. Za Českou pirátskou stranu kandiduje na prvním místě programátor a člen Investiční komise Rady Jihomoravského kraje Lukáš Dubec. KSČM nominovala na první místo kandidátky krajského zastupitele Stanislava Navrkala. V krajském zastupitelstvu pracuje i jednička SPD, poslanec Parlamentu ČR Jan Hrnčíř. A jedničkou kandidátky Trikolóry je ředitel ZŠ v Blan-

sku Pavel Nezval. O přízeň voličů se bude ucházet také sdružení DSSS a Čistý kraj v čele se zámečníkem Josefem Křivánkem a Levice, kterou vede student Andrej Bóna. Dále kandidují Moravané, ROZUMNÍ, Demokratická strana zelených a Zdraví Sport Prosperita.

ZLÍNSKÝ KRAJ Ve Zlínském kraji se na volební klání chystá čtrnáct stran, hnutí a volebních uskupení. Současnou krajskou koalici tvoří KDU-ČSL, Starostové a nezávislí, hnutí ANO 2011 a Občanská demokratická strana. V krajských volbách před čtyřmi lety získala KDU-ČSL 12 mandátů za 26,67 procentní výsledek, ANO 2011 8 osm mandátů za zisk 17,78 procent. Hejtman Jiří Čunek a starosta Starého Města Josef Bazala, který kandiduje také na senátorský post, jsou v čele experty favorizované kandidátky KDU-ČSL. Všech dvanáct za KDU-ČSL v minulých volbách zvolených zastupitelů je na předních místech lidovecké kandidátky i letos. Lídrem hnutí ANO je starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš, současný statutární náměstek hejtmana Jiří Sukop nekandiduje, o hlasy voličů se neucházejí ani zastupitelé Michal Filip a Pavel Grebeníček. O třetí a čtvrté místo se v roce 2016 podělili Starostové a nezávislí a Česká strana sociálně demokratická, když strany dosáhly na 6 mandátů za 13,33 procent hlasů. Letos kandidátku STAN s podporou TOP 09, otrokovického Nového Impulsu a Zlínského hnutí nezávislých povede

) Text: redakce

poslanec a krajský radní Petr Gazdík. Zastupitelé Ivana Majíčková, Milan Plesar a náměstek hejtmana Josef Zicha letos nekandidují. Lídryní sociálně-demokratické kandidátky s podporou Strany zelených je bývalá europoslankyně Olga Sehnalová. Na soupisce ČSSD chybí zastupitelé Pavel Růžička a Lubomír Vaculín. Čtyři mandáty za zisk 8,89 procent hlasů získali naposled shodně Svobodní a Soukromníci a KSČM. Uskupení Trikolóra, Soukromníci a Nezávislí vede Jaromír Bernátek, Tomáš Pajonk a Helena Lasztoviczová nekandidují. Komunisté vsadili na krajského zastupitele Ivana Mařáka, jeho kolega ze zastupitelstva Jaroslav Kučera na kandidátce chybí. ODS, která je součástí koalice, zatím užívá tří mandátů za 6,67 procent hlasů a její kandidátku vede Lubomír Traub. Všichni tři stávající zastupitelé – Stanislav Devátý, Zdeněk Pánek a radní Jan Pijáček se už o hlasy voličů neucházejí. Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura dosáhla před čtyřmi lety na 4,44 procent hlasů a má za ně dva krajské zastupitele. Dva zastupitelské mandáty už nebude obhajovat Zdeněk Vacek ani František Klásek. Jedničkou SPD je Vladimír Zlínský. Piráty ve volbách povede jako jednička Hana Ančincová, Moravany Petr Bystřický, Rozumné Zdeněk Cekota, SPR-RSČMS Josef Bazel a Lenku Lhotskou si do čela kandidátky dala DEMOKRATICKÁ STRANA ZELENÝCH – ZA PRÁVA ZVÍŘAT.


Spisovatel Ota Pavel se ve své povídce Dva bratři v šedesátých letech jako první literát dotkl roky skryté nebo skrývané pravdy, že politika mnohdy krutě ovlivňuje i tak bohulibou činnost, jakou je sportování, v tomto případě hokej. „Tajkl najíždí na Tikala,“ popsal Pavel nájezd běžence Zdeňka Tikala v australském dresu na jeho bratra Františka reprezentujícího socialistické Československo na olympijských hrách ve Squaw Valley v roce 1960. Odlivovou vlnu z domoviny do zámoří odstartoval v sedmdesátých letech hodonínský hokejista s příznačným jménem – Václav Nedomanský.

Pohlédněme zpátky až do válečných dob, kdy veselští hokejoví dorostenci přivezli na Slovácko obrovský sportovní úspěch. Připomeňme si ta slavná jména veselské sportovní historie: Stanislav Kocián, Jaroslav Kozumplík, Milan Procházka hráli nejen hokej, ale i českou házenou, a prvoligový obránce Lubomír Bauer byl předsedou házenkářského klubu. František Čech skákal na lyžích na můstku ve Filipově údolí na Horňácku. Sportovní hvězdu Františka Míčku v létě roku 1948 omylem zastřelil československý voják v Návojné při akci proti banderovcům. František jako hlavní vedoucí sokolského tábora večer přecházel z úkrytu v místním zámku ke stanům a vojenský nováček ukončil dávkou z kulometu život tohoto atleta, gymnasty a tahouna prvoligového házenkářského týmu, který střílel i šestnáct branek za zápas. Míčkův spoluhráč Milan Příhonský, který na hokejovém mistrovství Protektorátu Čechy a Morava hájil veselskou svatyni, trénoval Duklu Vyškov, ve Veselí stál v sedmdesátých letech při zrodu handbalového klubu. Jeho odchovanci pak založili slávu veselské ženské házené. I úspěšní hokejisté Eduard Růžička a Josef Jančařík uměli všechny sporty, které se ve Veselí nad Moravou provozovaly. Po fotbalistovi Bohumilu Smištíkovi zvanému Bocin, zdědili jeho synové nejen přezdívku, ale i fotbalový talent. Zdeněk hrál první ligu za Spartu Praha, Ivo druhou za Slušovice a Bohumil byl kanonýrem nejlepšího fotbalového týmu veselské historie, který v sedmdesátých letech bojoval na špici divize. Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě, což byla německými okupanty organizovaná masová mimoškolní organizace na území Protektorátu Čechy a Morava zaměřená na převýchovu české mládeže ve věku od de-

seti do osmnácti let v intencích nacionálně-socialistických idejí, totiž uspořádalo v Praze ve spolupráci s hokejovým a bruslařským svazem tzv. Týden ledních sportů spojený s mistrovstvím Protektorátu v ledním hokeji a krasobruslení. Zimní stadion v Praze na Štvanici byl v prvním únorovém týdnu roku 1944 svědkem vyvrcholení zimních sportovních aktivit kuratoria. Veselští sportovci byli vynikající házenkáři, atleti, gymnasté, fotbalisté i hokejisté – skutečné sportovní hvězdy, které tam málem porazily budoucí mistry světa. „Ve své skupině, kde hrálo šest mužstev, se umístili na třetím místě, když s vítězem celé soutěže LTC Praha prohráli po dramatickém a vzrušujícím boji 3:4. V mužstvu hrál i mladší Zábrodský, Stibor, Pokorný a celá plejáda pozdějších reprezentantů,“ zapsali pak kronikáři. Pozdější mistři světa a stříbrní olympijští medailisté Miloslav Pokorný a Karel Stibor zahynuli v roce 1948 při leteckém neštěstí při letu na mistrovství světa nad kanálem La Manche, Oldřich Zábrodský včas emigroval a vyhnul se tak komunistickému monstrprocesu s reprezentačním mužstvem tvoře-

)

Text: Vladimír Salčák Foto: Národní házenkářský archiv

ným převážně hráči LTC Praha. Vyřazovací turnaje se konaly nejprve v okrscích a ve dvanácti oblastech. Hokejového přeboru se účastnilo v Čechách a na Moravě 1 169 družstev. Na Zimní stadión na Štvanici se probojovalo dvanáct oblastních vítězů. Ze slovácké oblasti postoupili do závěrečných bojů dorostenci Hockey Clubu Veselí nad Moravou. Po nedělním vyvrcholení akce, jejíž finále se odehrálo 6. února 1944, se domů vracel tým Veselanů za radostného zpěvu. Ve veselských trafikách je přivítaly výtisky místních novin: Na hockeyovém mistrovství mládeže v Praze dobře representoval Slovácko dorost HC Veselí, který se ve své skupině umístil na třetím místě za LTC Praha a SK Telč. V celkovém pořadí dvanácti nejlepších dorosteneckých mužstev Protektorátu se dorost HC Veselí umístil na šestém místě. Na našem snímku úspěšné družstvo slováckých representantů zleva doprava: Stanislav Kocián, Jaroslav Kozumplík, Lubomír Bauer, František Čech, Eduard Růžička, František Míčka, dole Milan Procházka, Milan Příhonský, Josef Jančařík, Bohumil Smištík. Jkb.-s.

SPRTOVNÍ POHLEDY ZPÁTKY ) 11

Jak veselští hokejisté málem porazili mistry světa


Mozaika Střípky ze života v našem kraji

)

MOZAIKA ) 12

KYJOV

Atleti dostali novou dráhu Kyjovští atleti dostali zbrusu novou tartanovou dráhu. Tu slavnostně otevřela štafeta s klíčem místo štafetového kolíku, kterou symbolicky tvořili dva zástupci vedení kyjovské radnice a dvě běžkyně místního atletického oddílu. Nechyběl u toho ani dlouholetý atletický trenér Alois Vrbovský, který si ze stadionu odvezl Cenu starosty města Kyjova. Tu dostal za víc než půl století práce s mladými atlety, z nichž se několik stalo dokonce mistry České republiky. „Stopa pana Vrbovského v kyjovské atletice je hodně znát, proto jsme se rozhodli ho za jeho celoživotní dílo ocenit. Jsme rádi že se nám daří sportovní infrastukturu obnovovat a rozšiřovat jako v případě této dráhy. Máme tady skvělý atletický klub, který si to zaslouží,“ nechal se slyšet starosta města František Lukl. Původní atletická dráha už byla na mnoha místech popraskaná, a tak byla nutná její výměna. Modernizace se dočkala i další atletická stanoviště – plocha pro skok daleký i vysoký, kruh pro vrh koulí či časomíra.

ZLÍN

Hejtman Zlínského kraje ocenil čtrnáct dárců kostní dřeně Skvělý pocit nebo naděje na život pro nemocné – tak zhodnotili tuto možnost pomoci všichni dárci kostní dřeně, kteří

byli v loňském roce vybráni jako vhodní adepti, a mohli tak zachránit život konkrétním pacientům. Za jejich obětavost jim poděkovali zástupci Zlínského kraje, a to rovnou záslužným vyznamenáním II. stupně. Dárce doprovodila Zdeňka Wasserbauerová, která svůj život zasvětila náboru do národního registru. A to nejen na akcích pro veřejnost, ale také pro školy. Právě díky její osvětě se do seznamu zapsal například student Jindřich Polášek. „Zážitek je to silný stejně jako fakt, že můžu dát někomu šanci na život. Myslím, že i mě osobně ta zkušenost velmi změnila. Díky tomu jsem si uvědomil hodnotu života a to, že být zdravý není samozřejmost,“ uvedl dvacetiletý dárce. Stejně jako Jindřich Polášek se o možnosti dárcovství dozvěděla i jednadvacetiletá Eva Vacková, která se sice jehel i krve bojí, ale možnost někomu pomoci byla silnější. „Když jsem druhý den byla na pokoji s těmi nemocnými, tak jsem si říkala, proč jsem na začátku váhala. Když jsem slyšela, jaké problémy musí řešit, uvědomila jsem si, že oni nemají na vybranou. Já na vybranou mám, ale už bych nikdy neváhala a šla bych rovnou znovu,“ řekla Eva Vacková. Pokud byste i vy chtěli pomáhat, můžete se i vy připsat na seznam dárců. A to v sobotu 19. září. Právě tento den je totiž celosvětovým Dnem dárců kostní dřeně.

UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Garden Food Festival navštívili účastníci soutěže MasterChef Česko Téměř třicítka vystavovatelů z celé České republiky, zapojení lokálních restaurací, kuchařské show na pódiu a zábava pro děti. Druhý ročník Garden Food Festivalu v Uherském Hradišti nabídl i letos bohatý program nejen pro milovníky gastronomie. Stejně jako loni i tentokrát moderovala kulinářský festival herečka Markéta Hrubešová, která si pro návštěvníky festivalu přichystala i vlastní kuchařskou show. „Řekla jsem si, že letos budu dělat českou klasiku, protože české jídlo je sexy. Včera jsem vařila čerstvý špenát, krkovici, bramborové noky a variaci na studenou okurkovou polévku. Dnes budu dělat knedlíčky se švestkovo-slivovicovou omáčkou,“ uvedla Markéta Hrubešová. Zájemci mohli v průběhu festivalu ochutnat také speciality z Ugandy, Latinské Ameriky, Asie,

netradiční popcorn, domácí hranolky a zmrzlinu, grilované speciality, křupavé červíky nebo vynikající pokrmy připravené účastníky soutěže MasterChef. Ti nejen vařili, ale také bavili publikum historkami ze zákulisí soutěže. Jedním z nich byl zlínský rodák Roman Staša. „Lidi si můžou klidně vzít, co jsme navařili, a to je úplně super. Protože do téhle doby nás vidí jenom v televizi, ale teď můžou naše jídla i ochutnat. A právě proto na tyhle fesťáky tak rád jezdím,“ uzavřel usměvavý kuchař Staša.

VESELÍ NAD MORAVOU

Interligové házenkářky končí Fanoušky házené ve Veselí nad Moravou zastihla zpráva, která je pro některé z nich doslova tragédií. Koronavirová epidemie má totiž další oběť – stal se jí interligový tým veselských házenkářek. Panenky byly dlouhá léta nejoblíbenějším veselským týmem a několikát získaly titul mistryň České republiky. Oddíl by v příští sezoně však nebyl schopen plnit své závazky vůči hráčkám, a proto se rozhodl své účinkování v interlize ukončit. Vedení oddílu SHK Veselí nad Moravou seznámilo se svou situací město, které dává na házenou tradičně jednu z nejvyšších částek v rámci svých grantů. K udržení nejvyšší soutěže však jeho podpora nestačí. „Plně respektujeme rozhodnutí klubu, které určitě nebylo jednoduché. Zároveň jsme vyjádřili maximální podporu města i do těch dalších let a už v tuto chvíli se těšíme, že se veselské Panenky co nejrychleji vrátí do nejvyšší házenkářské soutěže,“ řekl starosta města Petr Kolář. Ve společném prohlášení města a oddílu SHK Veselí nad Moravou se radnice zavázala, že bude oddíl i nadále podporovat tak, aby se vrcholová házená mohla do pěti let do města vrátit. Oddíl se teď chce zaměřit především na výchovu mladých hráček.

Aktuální denní zpravodajství z jihovýchodní Moravy sledujte od pondělí do pátku v 17.00 na televizi TVS


HOVÉ A L D O P O STUDNIÁ MONTÁŽ BOR

J + OD

PRODE

2 572

2 57 Tel. 57

NABÍZÍME ŠIROKÝ SORTIMENT PODLAHOVIN + KOMPLETNÍ PODLAHÁŘSKÉ PRÁCE!

Po - Pá 9.00 - 12.00 13.00-17.00

www.podlahyjegla.cz • info@podlahyjegla.cz

INZERCE

Podlahové studio Radim Jegla, 687 03 Babice 38

+

Připravte se na další vlnu Je dobré být připraven na jakékoli vlny, které život přinese. Náš stabilní internet na doma bez závazku pro vás teď máme za parádní cenu.

Nordic 5G Internet

Nová Nordic TV

Balíček 5G Internet + TV

-200 Kč

-100 Kč

-350 Kč

na 6 měsíců

na 6 měsíců

na 6 měsíců

Akce platí do 15. 11. 2020. www.nordictelecom.cz

Překvapivá volnost


12 + jedna otázka PRO MARII VOJTĚCHOVOU

1. O čem se Vám naposledy zdálo? Myslím, že o tom, že jsem na houbách. Reálně jsem letos ještě nebyla a hrozně bych chtěla.

2. Na co z dětství nejraději vzpomínáte? Asi na to, jak jsme s bráchama chodili bosí v potoce. Zábava na tři hodiny.

3. Je nějaký zážitek, který vám změnil život? Tak to se mě budete muset zeptat tak za dvacet let. Zatím si ničeho nejsem moc vědoma.

4. Kterého svého zvyku byste se okamžitě zbavila, kdybyste mohla? Kdybych mohla, tak asi nenechávat věci na poslední chvíli.

5. Máte nějakou posedlost? Posedlost je hrozně silné slovo. Ale když už, tak asi melouny. Jsem schopná sníst ten velký vodní na posezení.

6. Čeho se bojíte? Samoty. Doufám, že toho se nedočkám.

7. Litujete ve svém životě něčeho?

)

To vám taky řeknu tak za dvacet let. Zatím ne.

8. Co je vaším největším životním úspěchem? Tak ten mě, doufám, teprve čeká... Ale doteď asi to, že mám práci, která mě baví. Nechápu, jak může někdo strávit půlku života činností, kterou nemá rád a nebaví ho. Ale samozřemě, některé profese někdo dělat musí a já takové lidi obdivuji.

9. Co vás nejvíce motivuje? Pocit z dobře vykonané práce? Toto fakt nedokážu pojmenovat…

10. Kdybyste mohla získat jednu jedinou schopnost, která by to byla? Teleportace.

11. Co vám na současném světě nejvíce vadí? Ignorance a nezájem o druhé.

12. Co vás naposledy rozplakalo? Já brečim furt…

12 + 1. V jakém uměleckém díle byste chtěla žít? Claude Monet: Ateliér na vodě.


Foto: Kateřina Nosková

MARIE VOJTĚCHOVÁ (* 1985) herečka souboru Městského divadla Zlín


MUDr. Petr Sládek ředitel Uherskohradišťské nemocnice

PRÁCE PRO VÁS JE ZA MNOU VIDĚT

SENÁTNÍ VOLBY 2020

Jaká by měla být Vaše role v Senátu?

V Senátu bych se chtěl věnovat zejména oblastem zdravotnictví, sociální péče a podpory zaměstnanosti. Celý život se pohybuji ve zdravotnictví a své zkušenosti chci využít ke zlepšení legislativy a k zajištění co nejlepší zdravotní a sociální péče pro všechny, kteří ji potřebují. Intenzivně vnímám koncepční i personální problémy v těchto oblastech a současně se obávám růstu nezaměstnanosti v jiných odvětvích. Jakých hodnot si ceníte?

VOLTE ČÍSLO

3

Vážím si svobody, demokracie, života každého člověka, slušnosti, práva na odlišný názor i odvahy bojovat proti nespravedlnosti. Proto neuznávám strany a hnutí, které jsou totalitní, extrémistické nebo podporují potlačování svobody, demokracie a ústavnosti. Jakou roli má Senát v ústavním zřízení ČR? Senát je v první řadě nezbytná záruka ústavnosti, která určuje základní pravidla fungování našeho státu a je také pojistkou demokracie. Senát je totiž, na rozdíl od Poslanecké sněmovny, nerozpustitelný. V legislativním procesu je Senát důležitou brzdou špatných, nedokonalých nebo neúplných zákonů a iniciátorem nových předpisů. Podstatné jsou i pravomoci při jmenování ústavních soudců či možnost komunikovat přímo se zástupci samospráv. A velice důledůležité je také smysluplné zahraniční působení. Budete se práci v Senátu věnovat na plný úvazek? P

Jsem zvyklý vykonávat svou práci naplno, ale jsem rovněž přesvědčený, že neodtržení se od praxe je pro působení v Senátu přínosem. Zkušenosti většiny senátorů mě zatím utvrzují spíše v souběhu činností.

Ivo Valenta

IVOŠ ZNOVU Pomůžeme společně Slovácku

2. – 3. 10. 2020 volte

5

Zadavatel / zpracovatel: Strana soukromníků ČR


Komunistická strana Čech a Moravy

KONEC AROGANTNÍHO ŘÍZENÍ KRAJE Volby do krajského zastupitelstva 2. a 3. října 2020 Setkání s občany 22. 9. 2020 Uh. Hradiště od 14 do 17 hodin na Masarykově náměstí

Ing. Ivan Mařák Objednavatel: KV KSČM ZK Zhotovitel: J.D. Production, s.r.o.

projektový manažer vedoucí kandidátky KSČM ve Zlínském kraji

Senátní a krajské volby 2. – 3. 10. 2020 Zadavatel: K KDU-ČSL, Zpracovatel: LD studio

Zkušený do Senátu Josef Bazala starosta Starého Města

Volby do Senátu: I. kolo 2.-3. října a II. kolo 9.-10. října

www.bazaladosenatu.cz facebook.com/BazalaJosef

S podporou


KULTURNÍ SERVIS ) 18

Kulturní servis

)

Festival Jeden svět je jedním ze základních stavebních kamenů společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 se stal nejvýznamnějším festivalem svého druhu na světě a v roce 2007 získal čestné uznání UNESCO za výchovu k lidským právům. Letošní festival musel být 10. března z důvodu zamezení šíření koronaviru v polovině přerušen. Festivalový tým se rozhodl publiku nahradit neuskutečněné jarní projekce, a tak se můžete začít těšit na podzimní pokračování v Praze a v regionech.

ZLÍN

ZLÍN

Poprask na laguně

Harmonia Moraviae 2020

hudební komedie Carla Goldoniho Autor: Carlo Goldoni Režie: Hana Mikolášková Místo: Městské divadlo Zlín Termíny představení: 11. 9., 26. 9., 22. 10., 12. 11. 2020 Sousedské vztahy jsou někdy boj. A pokud se do nich přimíchá láska, je to boj na život a na smrt. Jak se zdá, prostořekost, pomluvy a urážky ale nejsou nejlepší mírotvorné prostředky. Když navíc kromě ostrých slov začnou vzduchem lítat i nože, je zaděláno na velký problém. Na vlnách swingu, ve sluncem zalitých ulicích ženy sní a zpívají o lásce s takovou vášní, že se i krabi krčí v mezerách mezi kameny. A co na to jejich milovaní muži, kteří po týdnech na moři chtějí prostě jen klid? Goldoniho původní text z roku 1762 uvede Městské divadlo Zlín v úpravě Matěje Randára a Hany Mikoláškové s písněmi a živou kapelou.

UHERSKÉ HRADIŠTĚ

18. ročník mezinárodního hudebního festivalu

Místo: Kongresové centrum Zlín Termín: 24. 9. – 22. 10. 2020 Mezinárodní hudební festival Harmonia Moraviae pořádá Filharmonie Bohuslava Martinů už od roku 1999. Festival každoročně předkládá svým posluchačům koncerty mimořádně vysokých kvalit s vynikajícími dirigenty, sólisty a hudebními soubory, proto si během uplynulých dvaceti let vybudoval renomé mimořádné kulturní události nejen v celém zlínském regionu. Úvodní koncert 18. ročníku festivalu bude zároveň zahajovacím večerem jubilejní 75. sezony Filharmonie Bohuslava Martinů. Letošní festival nabídne 7 koncertů, během nichž se poluchači mohou těšit na skladby Ludwiga van Beethovena, Johannese Brahmse, Antonína Dvořáka, Franze Schuberta, Wolfganga Amadea Mozarta a dalších velikánů klasické hudby. Festival bude zakončen Mou vlastí od Bedřicha Smetany pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera.

KROMĚŘÍŽ

Jeden svět

festival dokumentárních filmů o lidských právech Místo: Kino Hvězda, Cafe Portal, Felixův sál Termín: 21. – 25. 9. 2020

Kroměřížské hudební léto

52. ročník hudebního festivalu Místo: Dům kultury v Kroměříži

Termín: 15. 9. – 22. 10. 2020 Nejstarší hudební festival na kulturní mapě Kroměříže, tradiční Kroměřížské hudební léto, sází i letos především na kvalitní, posluchačsky zajímavá jména interpretů. O zahájení festivalu se ve čtvrtek 15. září postará s vtipem a šarmem sobě vlastním Ondřej Havelka se svým hudebním tělesem Melody Makers. Na ně naváže ve čtvrtek 24. září koncert Studentského symfonického orchestru, Smíšeného pěveckého sboru a sólistů místní Konzervatoře P. J. Vejvanovského, která si pod názvem Kouzlo světových muzikálů nachystala pro posluchače průřez slavnými melodiemi z muzikálů Jesus Christ Superstar, West Side Story, Evita a My Fair Lady. Závěrečným vyvrcholením letošního cyklu bude ve čtvrtek 22. října společný koncert legend s nezaměnitelnou melodickou linkou na jednom pódiu. Ve speciálním programu se představí společně i samostatně Hradišťan a Javory.

UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Deskový statek

divadelní hra o tom, co bylo, je a bude... Autor: Václav Štech Režie: Igor Stránský Místo: Slovácké divadlo Termíny představení: 26. 9., 1. 10., 24. 10., 26. 10. 2020 Vlivný majitel realitní kanceláře má politické ambice stát se starostou, k čemuž mu mají dopomoci další vážení občané města, vytvářející rozličné a nezřídka i protichůdné, a samozřejmě neprůhledné, taktiky na získávání voličů. Jde o praktiky ryzího čecháčkovství, od vypočítavosti na jedné a zbabělosti na druhé straně. Česká komedie s inteligentním a laskavým humorem vytváří dojem, že musela být napsána v současnosti, přestože ji od prvního uvedení dělí více než století. Učitel, spisovatel a divadelník Václav Štech v ní neuvěřitelně mistrně odpozoroval životní zkušenost své doby. Poprvé byla uvedena v r. 1908, a smíchy z ní mrazí ještě dnes. Na slovácká prkna ji uvede režisér Igor Stránský. V hlavní roli se představí Josef Kubáník.


…ptáte se Jožky Kubáníka

)

Vůbec, Mariko. V Lišce Bystroušce jsem hrál datla, tak se dá předpokládat, že jsem si ji omlátil o borovici.

Stala se mi hrozná věc. Na svatbě jsem si chtěla zatancovat s ženichem a spletla si valčík s polkou. Mám se vrátit do tanečních? (Janka) Ani náhodou, Janko. Já jsem kdysi tančil kvapík a volali mi pohotovost, že mám epileptický záchvat.

Mé ženě vadí, že když spím, tak chrápu. Co mám dělat? (Petr) Spěte s ženou, které to nevadí.

Jak se pozná chytrá otázka? (Marta L.) Je na ni hloupá odpověď.

Kterým zvířátkem byste se chtěl stát, kdybyste nebyl člověkem? (Michal) Nějakým legračním, Michale. Třeba nutrií. Moje maminka by ze mě měla jako mladá kožich a děcka srandu.

To máte nápady, Michale… A na teplou, nebo na studenou?

Prý vám vyjde nová kniha s názvem Herec. Zajímá mě, jestli někdy čtete své knihy. (Romana) Nečtu, já je píšu.

Z jakého cizího jazyka jste maturoval? (Sára)

DUŠA V PÉŘÍ ) 19

Duša v péří

Kamarádka mi nadává, že mám v hlavě prázdno. Dotklo by se vás, kdybych napsala, že máte dutou hlavu? (Marika)

Z ruštiny, Sáro. Že ji ovládám, jsem si však myslel jen do okamžiku, kdy u nás v divadle režíroval ruský režisér, a když dorazil výtvarník, jeho krajan, tak jsem zaslechl kousek jejich hovoru: S Kubáníkem mluv rusky. To se pobavíš.

Chtěla bych miminko, ale aby bylo výjimečné. Co s tím? (Lenka) A chcete, abych byl jeho tatínkem, že?

Ve vaší nové knize Herec píšete údajně o tom, jak je nebezpečné dopisovat si s někým, koho neznáte. Přihodilo se to i vám? (Dana) Ano. Teď s vámi.

Já bych se chtěl stát kohoutkem. Co vy na to? (Michal)

Přeji všem pěkný zbytek léta a dušu v péří!

(Otázky pro Jožku Kubáníka posílejte na adresu kreativna@televizetvs.cz.)

V2030 COLORNAL MAT jedna barva na různé povrchy - na kov (hliník, nový pozink, ocel, měď), dřevo, beton, keramiku snadná aplikace bez nutnosti ředění na nenáročné betonové podlahy - atest na protikluznost podlah na přímý styk se suchými potravinami - atest bez zápachu

Ě

ODEJN

rychlé zasychání - za den máte vše hotovo PÍTE

ZAKOU

É PR NIKOV V POD

LAK COLOR 7: HODIN sto :00 - 1

Á7 é Mě PO - P 6, 686 03 Star49 347

í 107 602 7 Továrn 2 527 424, 7 tel.: 5


KAM S ODPADEM Z BARÁKU? DO KOVOSTEELU K MAJÁKU! AUTOVRAKY Ekologická likvidace vozidel. Odvoz autovraků ZDARMA. Vystavení tzv. Potvrzení o ekologické likvidaci.

777 704 304

VÝKUP KOVŮ

Výkup kovového odpadu, autobaterií a barevných kovů jako jsou bronz, olovo, mosaz, měď, hliník, zinek, cín, nerez. Zpětný odběr elektroodpadu ZDARMA.

725 465 627

PRODEJ HUTNÍHO MATERIÁLU Prodej železných trubek, jeklů, profilů T, L, I, U, betonářské oceli, kari sítí a plechů v 1. a 2. jakosti. Široký sortiment za nízké ceny. Rozvoz většího množství hutního materiálu k zákazníkovi.

724 418 578

PŘISTAVENÍ KONTEJNERŮ A SVOZ Přistavení kontejnerů typu ABROLL, MULDA. Pronájem nádob: HAKI bedny, MARS bedny. Svoz různých druhů odpadů včetně nebezpečných odpadů.

777 704 304

DEMOLICE A ODVOZ STAVEBNÍHO ODPADU Demolice rodinných domů a jiných staveb. Odvoz a recyklace stavebních odpadů, prodej tříděné zeminy a betonových a cihelných recyklátů.

725 243 850

Těšíme se na Vás na provozech: Staré Město | Hodonín | Veselí nad Moravou | Uherský Brod

Více informací na www.kovosteel.cz. S námi se v moři odpadů neztratíte...

VOLEJTE ZDARMA 800 128 888


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.