Magazín TVS+ říjen 2019

Page 1

SPOLEČENSKÝ MAGAZÍN TELEVIZE TVS PRO JIHOVÝCHODNÍ MORAVU

ČÍSLO PĚT — ŘÍJEN 2019

ROZHOVOR

S MICHALEM KADLECEM / CHTĚL JSEM SE VRÁTIT TAM, KDE TO VŠECHNO ZAČALO – s. 5

SPOLKOVÝ ŽIVOT

SPOLEK MEMORIA / KDO NEZNÁ MINULOST, NEMÁ BUDOUCTNOST – s. 10

12 + JEDNA OTÁZKA

PRO IGORA STRÁNSKÉHO. – S. 14


R.K. SERVIS, spol. s r.o.

ofsetová tiskárna

Správa a údržba domů a bytů Masarykovo nám. 157/8, Uherské Hradiště Správa a údržba bytových a nebytových domů:

• • • • • • • • • •

držitel ISO 9001:2008 www.rkservis.com

více než 24 let na trhu správa více než 3000 bytů a 300 nebyt. prostor organizace zřízení a ustanovení SVJ vedení podvojného účetnictví vč. vypracování daňového příznání zajištění komplexní údržby bytů a domů zajištění zákonných revizí vč. odstranění závad vedení pasportizace bytů a domů nepřetržitou havarijní službu právní pomoc a ochranu při řešení problémů

vizitky

pozvánky

hl. papíry

bloky

obálky

samopropisy

woblery

samolepky

etikety

letáky

skládačky

návody

kalendáře

časopisy

zpravodaje

katalogy

brožury

knihy

složky

plakáty

(rekonstrukce apod.)

Tel.: 572 552 674, 572 553 695 l e-mail: rkservis@rkservis.com

Více informací na www.rkservis.com

Agentura NP v.o.s., nám. Hrdinů 612, Staré Město, tel.: 572 555 570, email: potyka@agenturanp.cz

Hradební 1306 , Uherské Hradiště (vstup z ul. Františkánská)

wwww.naome.cz

INZERCE

*

chcete být součástí našeho týmu? máte obchodního ducha? *

hledáme mediálního konzultanta...

* MOŽNÝ JE ČÁSTEČNÝ I PLNÝ ÚVAZEK. KONTAKT: JAN@TELEVIZETVS.CZ


*

Obsah )

Editorial )

ANKETA )...................................................... 3 ROZHOVOR ) s Michalem Kadlecem

Chtěl jsem se vrátit tam, kde to všechno začalo................................. 5

SPOLKOVÝ ŽIVOT )

Spolek Memoria...................................... 10

MOZAIKA )

Střípky ze života v našem kraji................... 12

12 + JEDNA OTÁZKA )

pro Igora Stránského................................ 14

DUŠA V PÉŘÍ )

…ptáte se Jožky Kubáníka........................ 16

ITVS24.CZ )

Spustili jsme novou internetovou televizi..... 16

KULTURNÍ SERVIS ) ....................................... 17 KOMIKS + TV PROGRAM )

Podzimní frekvence vydávání našeho tištěného Magazínu TVS+ popravdě zaskočila i nás, nebo lépe řečeno moje kolegy, kteří mají kompletní produkci na starosti. Zatímco v prvním pololetí dělily jednotlivá vydání krásné dva měsíce, teď jsme se dostali do periody pěti až šesti týdnů. Takže jen co s úlevou dokončíme přípravu a realizaci jednoho čísla, už na nás klepou termíny dalšího vydání. Aktuální číslo vás určitě zaujme jak výběrem témat, tak i osobností. Emeritní ředitel Slováckého divadla odpovídá v pravidelné rubrice 12+1 otázka, z naší vlastní kuchyně vám editorka internetové televize itvs24.cz Kateřina Nosková prozradí, jaké jsou novinky a jak se na těchto stránkách co nejlépe orientovat (a klidně nám napište, jak to vidíte vy, pomůže nám to!). Bývalý fotbalový reprezentant a současný hráč 1. FC Slovácko, Michal Kadlec, je na podzim nejen v dobré fotbalové formě, ale jako hlavní tvář tohoto vydání se i hezky rozpovídal. A protože se blíží 30. výročí sametové revoluce, tak v sekci věnované spolkům dostal prostor spolek Memoria. Tak si nás hezky pročtěte, nalaďte si doma program televize TVS nebo mějte náš regionální televizní obsah všude s sebou díky itvs24.cz. Přeji vám barevný podzim!

Jan Dudek

Nedělní chvilka s Janem a Jeanem.............. 18

Vydavatel: J. D. Production, s.r.o.; IČO: 25592939; evidenční číslo: MK ČR E 16466; vychází 6x ročně; adresa redakce: Panská 25, 686 04 Kunovice, redakce: Tomáš Ježek (722 910 326), Kateřina Nosková (720 041 071); e-mail: kreativna@televizetvs.cz; inzerce: Hana Klapilová (603 486 310), Dana Kosíková Dudková (777 711 032), Staňka Janíková (732 415 104); grafická příprava: Kreativna TVS; tisk: Agentura NP, Staré Město; náklad: 16.500 výtisků; vydavatel nenese odpovědnost za obsah inzerce; nevyžádané příspěvky se nevracejí; toto číslo vychází 25. října 2019; příští číslo vyjde 6. prosince 2019.

Anketa Jak vzpomínáte na listopadové události v roce 1989? JAROSLAV ZAPLETAL, filozof, pedagog

)

Pamatuji si, že ten den jsem byl hlavně šokován surovostí, se kterou policajti zmlátili studenty. Po dvaceti letech, které jsem, sledován StB, prožíval jako silniční dělník, byl jsem připravený na to, že ničeho lepšího se nedočkáme. A musíme si jenom osobně zachovat vnitřní svobodu a důstojnost. Ale jakousi jiskřičku naděje jsem 17. listopadu cítil. Že je komunistický režim na lopatkách, jsem pochopil až v dalších dnech a týdnech, kdy se lidé spontánně scházeli na demonstracích

a zakládali Občanská fóra. Vládla úžasná nálada. Euforie a radost a velká očekávání. Samozřejmě nereálná. Třeba, že už nikdy nebude ve vysoké státní funkci agent StB a naši republiku budou reprezentovat osobnosti jako Václav Havel. Ale taky, že všichni se budou mít tak dobře, jak si to vysnili. Husákův režim zkolaboval především proto, že už nemohl pokračovat. Přesto na Listopad 1989 vzpomínám jako na zázrak.

MILAN ZÁMEČNÍK, fotograf Na listopadové události roku 1989 vzpomínám jako na dobu plnou euforie a velkých nadějí. Coby sotva plnoletý kluk jsem tehdy se zaplněným Mariánským náměstím hltal slova pana Zikmunda a Gogoly. Když jsem se pak na Silvestra dostal do Prahy, byli tam na sebe lidi neuvěřitelně vstřícní, přátelští a ohleduplní a já naivně věřil, že to tak bude už napořád a že strach, nenávist a lež odešly spolu s komunisty.

TOMÁŠ JEŽEK, kreativec televize TVS Zpráva o listopadových událostech mě zastihla v Německu, kde jsem tehdy žil. Volali mi němečtí přátelé, že to běží ve zprávách. Já jsem tomu nevěřil a nadšení mých přátel jsem vůbec nesdílel. Kontaminaci společnosti komunistickou diktaturou jsem viděl jako mnohem hlubší a domníval jsem se, že nadšení hrstky disidentů nakonec opadne (popřípadě bude utlumeno v Bartolomějské ulici) a že se vše vrátí do normálních kolejí. Vlnu solidarity, nadšení a euforii té doby jsem zažíval až z dokumentárních záběrů na YouTube, tedy ex post. Definitivně jsem přijal pád komunismu po mnohem delší době. V roce 1993 jsem se vrátil do svobodné vlasti. Tehdy už nadšení opadlo a začínaly divoké devadesátky. Dnes je vidět, že jsem se moc nemýlil a že ta skládka nebezpečného odpadu tehdejšího režimu byla zahrnuta příliš mělkou vrstvou hlíny a mnohé z jedů totalitního myšlení pozvolna prosáklo zpátky.

EDITORIAL, ANKETA ) 3

Dobrý den, milí čtenáři!ROZHOVOR S FOTBALISTOU MICHALEM KADLECEM

) ROZHOVOR ) 5

Chtěl jsem se vrátit tam, kde to všechno začalo…

Text: Tomáš Ježek, Foto: Kateřina Nosková Text: Tomáš Ježek, Foto: Kateřina Nosková

Michale, ty jsi v podstatě celé dětství pendloval mezi Českem a Německem, kam tvůj otec po mistrovství světa v Itálii v roce 1990 přestoupil. Je to tak? Je to tak. Mně bylo asi pět a půl let, když jsme se přestěhovali do Německa. Tam jsem chodil rok a půl do školky, čtyři roky na základku a pak jsem přestoupil na gympl. Takže číst, psát a počítat jsem se naučil v němčině. Zároveň jsem ale každého půl roku jezdil zpátky do Čech, kde jsem dělal rozdílové zkoušky. Takže třeba první třídu mám v Ostravě, druhou v Hradišti a třetí zase někde úplně jinde.

Kde jsi začínal s fotbalem? My jsme v Německu bydleli asi 20 minut od Kaiserslauternu v malé vesničce a tam jsem začínal jako úplně malý. Vždycky jsem vzal doma kolo a jel jsem na trénink už oblečený i s kopačkami. Tehdy to byla spíš taková zábava, nic profesionálního. Jednou jsme hráli právě proti Kaiserslauternu a tehdy si mě vyhlídl jejich trenér, který se mě zeptal, jestli bych si s nimi nechtěl zatrénovat. Já jsem samozřejmě chtěl, zalíbilo se mi to a začal jsem za ně hrát.

Potom jste se ale zase vrátili do Čech? Ano. Já s maminkou a se sestrou jsme se vrátili do Uherského Hradiště už v roce 1997, tatínek až rok po nás. A tehdy jsem tady začal hrát za starší žáky. To byla ještě Slovácká Slávia Uherské Hradiště.

Kdy se v tobě začal probouzet levák? Já jsem v každých volných chvílích kopal do balonu a všichni mi pořád nahrávali na pravou. Já jsem si to ale automaticky dával z pravé na levou a levou jsem jim to vracel. Dlouho ze mě byli všichni dost nešťastní, ale nakonec to vlastně dopadlo nejlíp, jak mohlo, protože leváků je málo, a jsou tak vzácnější.

Chtělo po tobé tvé okolí, abys ses stal profesionálním fotbalistou jako tvůj otec? Ono to přišlo celkem přirozeně. Já jsem se v tom fotbalovém prostředí samozřejmě pohyboval od malička. Chodil jsem se dívat na taťku, který hrával na stadionech pro čtyřicet tisíc lidí, takže mě to moc lákalo. Navíc v Německu byla už tehdy fotbalová kultura úplně někde jinde než dnes u nás, takže to člověka přirozeně nadchlo. V té době jsem si říkal, že bych chtěl taky jednou takhle hrát a zažít tu atmosféru. Určitě to ale nebylo tak, že by mě do toho někdo nutil.

Co musí člověk udělat pro to, aby se z něj stal profesionální fotbalista? Jenom talent už dneska nestačí. Fotbal se vyvíjí úplně jiným směrem než dřív, je daleko atletičtější a rychlejší. Když se podíváte v televizi na fotbal před třiceti lety, tak v porovnání s dnešním fotbalem máte dojem, že ti hráči na hřišti prakticky chodili. Dnes se oproti dřívějšku klade hodně velký důraz na fyzickou přípravu.

Za svou fotbalovou kariéru jsi dosáhl na dost vysoké mety – hrál jsi za Spartu, německý Bayer Leverkusen, turecký Fenerbahce Istanbul a byl jsi dokonce kapitánem české fotbalové reprezentace. Je něco, čeho se ti dosáhnout nepodařilo? Nechtěl jsi zkusit třeba ostrovní nebo španělský fotbal? Myslím si, že se pro anglický fotbal moc nehodím, je to tam samý hromotluk. Měl jsem jít do Celticu Glasgow, ale z toho nakonec sešlo. Než jsem přestoupil do Leverkusenu, měl jsem nabídky i z Dortmundu, který trénoval Jürgen Klopp, ale tam mi bylo řečeno, že bych byl náhrada za zraněného Dedého a potom že by se vidělo jak dál. S Leverkusenem bylo jednání od začátku daleko rychlejší a přímější, takže jsem nakonec kývl na jejich nabídku.

Nemrzí tě trochu, že sis místo Leverkusenu nevybral Dortmund? To se takto nedá říct. Je pravda, že v té době Klopp s Borussií Dortmund získal řadu titulů a dostal se s ní dokonce do finále Ligy mistrů… Ale pro mě byl splněný sen už i to, že jsem mohl hrát fotbal v Německu, kde jsem byl naprosto spokojený.

Jaký je svět velkého fotbalu? Nejde si nevzpomenout na kariéru Martina Fenina, který dal hned ve svém prvním zápase po přestupu do Bundesligy hattrick, potom ale jeho hvězda úplně vyhasla.


ROZHOVOR ) 6

Svět velkého fotbalu je velice zrádný. Musíte si dát pozor, aby vám nestoupla sláva do hlavy, a vždycky myslet i na zadní vrátka. Mě v tomhle moc pomohl můj otec, který to fotbalové prostředí dobře znal. Často se stává, že fotbalista začne vydělávat peníze a najednou má kolem sebe spoustu kamarádů a spoustu dalších „byznysů“ a začně rozhazovat peníze. Když máte štěstí, můžete si fotbalem vydělávat třeba 15 let. Nikdy ale nevíte, kdy přijde nějaké zranění nebo se vám přestane dařit. Najednou skončíte a musíte svůj život razantně přehodnotit.

Já vidím zásadní problém v tom, že v době, kdy profesionální fotbalista končí svou kariéru, ji ostatní teprve začínají nebo jsou v tom nejproduktivnějším pracovním věku. Už víš, co budeš dělat, až skončíš aktivní kariéru? Je to přesně tak. Já se celý život pohybuji ve fotbalovém prostředí, takže si těžko dokážu představit, že bych dělal něco jiného.

Trenéřina tě neláká? To musím říct, že ne. Přece jen se už zhruba 15 let točím ve stále se opakujícím režimu, kde se pořád dokola střídají tréninky, zápasy, přípravy atd. Kdybych se dal na trenéřinu, tak bych se z tohoto kolotoče nedostal. Já to vidím tak, že na trenérskou dráhu se dost často dávají hráči, kteří si spíš chtějí udržet ten svůj životní standard, a tím, že neznají nic jiného než fotbal, je to pro ně nejjednodušší a současně nejlogičtější řešení.

Ty jsi v loňském roce přestoupil ze Sparty do 1. FC Slovácka, kde jsi s fotbalem začínal, takže by se dalo říci, že kruh se symbolicky uzavírá.

Chtěl bys tady už zůstat natrvalo? Ano, chtěl jsem se vrátit na místo, kde to pro mě před lety všechno začalo. Zároveň také cítím určitý dluh vůči klubu, který mi na začátku pomohl a umožnil přestoupit do Sparty. Vnímám to zkrátka tak, že tam, kde to začalo, by to mělo také skončit. A Hradiště je skvělé místo pro život.

Neuvažoval jsi o tom, že bys zůstal v Německu, které pro tebe bylo druhým domovem? Ono by všechno možná dopadlo jinak, kdybych měl v Německu rodinu nebo kdybych si tam našel partnerku. Ale vzhledem k tomu, že jsem tam byl sám a nemusel se na nikoho vázat ani ohlížet, jsem bral jako přirozené vrátit se domů na Moravu. Já jsem žil několik let ve velkoměstech, ať už to byla Praha, Kolín nad Rýnem nebo třeba Istanbul, to byl úplný extrém. Takže nikdo nečekal, že bych se zrovna já natrvalo vrátil do Hradiště. Ale tady je taková pohoda... všude můžete chodit pěšky nebo na kole, žije tady moje rodina a známí. Jsem tady zkrátka spokojený.

Kde člověk bere motivaci dělat 15 let pořád dokola to samé? Tréninky – zápasy – letní přípravy – soustředění… a to vše každou sezonu pořád znovu a znovu. Na jedné straně je to hodně o tom, co vám dovolí tělo. Ale nejvíc je to samozřejmě o hlavě. Když nejde hlava, nejdou ani nohy a nejde nic. Takže je důležité se na každý ten úkol namotivovat, vytvořit si na sebe tlak, ať už kvůli lidem nebo trenérovi.

Je nějaký opravdu silný moment, na který za celou svou kariéru nejvíce vzpomínáš? Nejvíc asi vzpomínám na vítězství v tureckém poháru. Když jsme během

oslav projížděli městem, kde kolem nás oslavovaly davy lidí... to je něco nezapomenutelného. Ale těch momentů bylo víc. Moc rád vzpomínám také na finále německého poháru, kdy jsme hráli v Berlíně proti Brémám. To jsem nastoupil po boku takových hvězd jako Ballack nebo Vidal, na druhé straně Pizarro, Özil, Frings... Prostě paráda.

Ty jsi měl po celou vaši kariéru docela štěstí, že se ti vyhýbala zranění. Je to tak? To je pravda. Ono stačí, když vám někdo v sedmnácti letech skočí pod nohy a může být hned vymalováno. Dneska to ve fotbale funguje tak, že velké kluby nemají o hráče, kteří si prošli nějakým vážnějším zraněním, zájem, protože to je pro ně moc velké riziko a takoví hráči pro ně nejsou perspektivní. U nás se to třeba tolik neřeší, ale když jsem hrál v Turecku, tak jsem byl třeba pět hodin na vstupní magnetické rezonanci. Tam mi důkladně zkontrolovali nejdřív pravý a levý kotník, pak pravé a levé koleno, bedra atd. Když zdravotní testy odhalí nějaký problém, je to pro tyto velké kluby zdvižený prst.

Byl jsi stejně jako tvůj otec vyhlášený exekutor penalt. To je ale pro levého obránce dost netypická pozice, že? Penalty jsou jenom o hlavě. Je to činnost, která dost souvisí s povahou člověka. Musíte se na to soustředit a hlavně se nesmíte nechat rozhodit. Já jsem v reprezentaci kopal první penaltu v zápase ve Skotsku, kde jsme potřebovali bod, abychom postoupili do baráže o mistrovství Evropy. Prohrávali jsme 1:2 a v 90. minutě jsme šli kopat penaltu. Všichni kluci se na sebe dívali a nikomu se do


ROZHOVOR ) 7 toho nechtělo. Tak jsem si vzal míč a kopl jsem to pod břevno. A od té doby jsem chodil na penalty já, ať už v reprezentaci nebo v klubech.

Jaké je hrát fotbal v Turecku? No, to je jiný blázinec než tady! Na tureckých fanoušcích je moc sympatické, že nezapomínají. Ještě teď mi třeba na facebook posílají zprávy, že děkují, že mě mají rádi a ať se vrátím. Řekl bych, že ti lidé poznají, když hráč není nějaký namachrovaný floutek, a pak si ho víc váží. Některé hvězdy se totiž chovají dost arogantně a je na nich znát, že jsou tam jenom kvůli penězům a na klubu jim příliš nezáleží. A to ti fanoušci samozřejmě vycítí.

Jací bys řekl, že jsou čeští fanoušci? Češi jsou velice specifický národ. Když se pro něco nadchneme, tak jsme schopní vyprodat haly. Výborným příkladem je právě poslední mistrovství světa v basketbalu. O basket se nikdo do té doby nezajímal, ale klukům se začalo dařit a zájem najednou raketově stoupl. Totéž když se hraje Davis Cup nebo třeba play-off mistrovství světa v hokeji. Horší ale je, když se vám přestane dařit, to už pak taková podpora ze strany českých fanoušků samozřejmě není.

A jací jsou fanoušci 1. FC Slovácko? Slovácko má velkou fanouškovskou základnu. Tady i když se hrálo třeba

o udržení, tak pravidelně chodily čtyři tisíce lidí, protože fotbal tady má tradici. Ve Zlíně už je ta situace trochu jiná, protože tam je číslo jedna hokej. A i když se tam teď hrává dobrý fotbal, tak lidé moc nechodí, zatímco na hokeji je vždycky narváno.

Jak vidíš šance 1. FC Slovácka v této sezoně? Start jste měli vynikající... Start se nám letos povedl, to je pravda. Máme dobře poskládaný tým, který je podle mého názoru schopný hrát v lize s každým. Jediná Slávie je trochu někde jinde, ale i tu bychom doma mohli potrápit. Tým výborně posílil další navrátilec, Milan Petržela, útočně se daří mladému Šašinkovi... není to letos vůbec špatné.

Máš ještě kromě fotbalu nějaké další záliby? Vždycky to byly záliby sportovní. Dřív jsem hrával třeba tenis, ale já jsem v těch individuálních sportech hrozný nervák. Kolikrát jsem rozmlátil vzteky raketu. Kolektivní sporty mi jdou určitě víc.

Co tvůj osobní život? S partnerkou právě čekáme příchod potomka. Zhruba za měsíc by se nám měl narodit kluk, takže se moc těšíme. A pro mě je to současně ještě motivace pokračovat s fotbalem dál, protože bych byl moc rád, kdyby mě malý ještě viděl hrát. Ale hlavní teď je, aby byl zdravý.

Michal Kadlec (*13. prosince 1984, Vyškov) Syn bývalého reprezentanta Miroslava Kadlece prožil díky angažmá svého otce dětství v Německu. S fotbalem začal v mládežnickém týmu 1. FC Kaiserslautern. V roce 1998 se vrátil do České republiky, do klubu 1. FC Synot, kde zahájil svou profesionální fotbalovou kariéru. V české lize debutoval ve svých 17 letech v zápase proti Baníku Ostrava. V lednu 2005 přestoupil do pražské Sparty. V létě 2008 odešel na hostování do německého Bayeru Leverkusen, které se později změnilo v přestup. V červnu 2013 odešel do tureckého klubu z Istanbulu Fenerbahçe SK. V květnu 2016 byl ohlášen návrat Michala Kadlece zpět do AC Sparta Praha, v roce 2018 se vrátil do svého domovského klubu 1 FC. Slovácko. S AC Sparta Praha i s Fenerbahçe získal mistrovský titul. Michal Kadlec byl také dlouholetým reprezentantem ČR. Od mládežických týmů se dostal v roce 2007 až do A týmu. Zúčastnil se tří evropských šampionátů: 2008 v Rakousku, 2012 v Polsku a v roce 2016 ve Francii. Reprezentační kariéru ukončil v roce 2016.


Berani Zlín BERANI ZLÍN ) 8

POJĎME SPOLU TVOŘIT DALŠÍ STRÁNKY ÚSPĚŠNÉHO PŘÍBĚHU Na začátku tohoto roku jsme oslavili krásných 90 let existence zlínského hokejového klubu. V tomto dlouhém období jsme zažili radost, překvapení, úspěchy, ale někdy i chvíle horší. Vybudovali jsme si však významnou pozici mezi českými hokejovými kluby, a jsme tak nedílnou součástí českého extraligového světa. Klub nyní nese název Berani Zlín a budovaná obchodní značka je silnější než kdy dřív. V klubu Berani Zlín se nedíváme pouze do minulosti, ale novým přístupem sledujeme především zdravý vývoj klubu v blízké i vzdálenější budoucnosti. Pečlivě a trpělivě pracujeme na zlepšování jednotlivých stránek fungování klubu. Je potěšitelné, že na této cestě jsou nám nápomocny i osobnosti či partneři z dob minulých. O síle značky, důrazu na tradici a hrdost svědčí mimo jiné i to, že se do jubilejní sezóny 2018/2019 zapojili všichni bývalí generální partneři, kteří tak navázali na úspěšnou spolupráci z let dřívějších. Velkou skupinu mezi partnery a sponzory klubu tvoří vedle celorepublikových společností i regionální firmy, což nás zvláště těší. Tvoří se tak celková

INZERCE

sounáležitost klubu nejen s městy, ale s celým krajem, kde všichni žijeme. Naši příznivci i spolupracující firmy se rekrutují nejen ze Zlínska, nýbrž také z Uherskohradišťska. Velmi nám záleží na spokojenosti našich partnerů. Proto se intenzívně věnujeme i tomu, abychom jim nabídli kvalitní servis. K dispozici je tak nová

multimediální kostka, která patří k těm nejmodernějším v celé Tipsport extralize ledního hokeje. Prostor pro partnery je kromě tradičních ploch i na našich neustále rostoucích a rozvíjejících se sociálních médiích. Prosazují se však i média tištěná, kam patří např. Magazín Beran. Možnost spolupráce vždy přizpůsobujeme požadavkům partnera, protože si uvědomujeme jeho jedinečnost v rámci trhu a oboru. Zkušenost ukazuje, že vzájemná spolupráce hokejového klubu Berani Zlín a jeho partnerů je velmi přínosná pro obě strany, je znakem hrdosti a úspěchu. Je proto velmi potěšitelné, že zájem o spolupráci s klubem má ze strany podnikatelské veřejnosti rostoucí tendenci, neboť pozitivní efekt takové spolupráce si uvědomuje stále větší počet podnikatelů či společností. Stávajícím partnerům klubu za úspěšnou spolupráci děkujeme. Ale rádi v rodině partnerů přivítáme i nové subjekty. Těm, kteří o spolupráci teprve uvažují, rádi poskytneme podrobnější informace. Pojďte to zkusit společně s námi. Má to smysl. Úspěšný klub a úspěšné firmy či podnikatelé přece patří k sobě.


Taky vás již nebaví neustále padající nebo pomalý internet? Takové starosti klidně hoďte za hlavu. Telekomunikační operátor LIBLI se stal součástí rodiny Nordic Telecom a díky tomu k nám do regionu společně přináší vysokorychlostní internet, který je stabilní, bez závazku nebo datových limitů. Lidem tak nabízí volnost. Nordic Telecom i nadále pokrývá další lokality svým Nordic 5G internetem. Přes prázdninové měsíce se jeho dostupnost rozrostla o 121 lokalit, během září pak byla služba k dispozici v dalších 103 oblastech. Pokrytí se mimo jiné masivně rozšiřuje i ve Zlínském a Jihomoravském kraji. A proč si vlastně pořídit Nordic 5G internet?

VYHRAZENÉ PÁSMO JENOM PRO VÁS Nordic 5G internet je šířen v takzvaném licencovaném pásmu na frekvenci 3,7GHz, které není narušováno dalšími sítěmi Wi-Fi nebo jiným zařízením. Vyhrazené pásmo tak zaručuje rychlé a stabilní připojení k internetu, a to i za nepříznivých povětrnostních podmínek. Licencované pásmo si jednoduše můžete představit jako čtyřproudou dálnici, kterou využívají jen zákazníci Nordic Telecom. Připojení k internetu přes síť Wi-Fi, které pracuje v nelicencovaném pásmu, se spíše podobá neblaze proslulé dálnici D1.

POŘIĎTE SI NORDIC 5G INTERNET A UŠETŘETE AŽ 2189 KČ Noví zákazníci nyní mohou získat Nordic 5G internet s 50% slevou na čtvrt roku a instalací za 495 Kč namísto 1850 Kč. Pro získání výjimečné nabídky stačí do objednávky zadat promo kód „volnost“. INZERCE

RYCHLOST, KTERÁ POTĚŠÍ

OBJEDNÁVKA ONLINE

Nordic 5G internet je vybudován na nejmodernější 5G-ready technologii, která zaručuje jeho stabilitu a kvalitu. Vybrat si můžete ze dvou variant: Nordic 5G o rychlosti 40 Mb/s, tedy internet, který je určený běžnému užívání a stahování dat, nebo zákazníky nejoblíbenější připojení Nordic 5G Plus o rychlosti 100 Mb/s. To splňuje požadavky na internet pro velmi náročné domácnosti, ve kterých potřebují být online všichni najednou. Obě možnosti vám zaručují kvalitní připojení k internetu, které se neseká.

Nordic 5G internet lze objednat online, doslova na pár kliknutí. Celý proces objednání vysokorychlostního připojení nezabere více než pár minut a je opravdu jednoduchý. Samotnou instalaci obstará zkušený technik, takže vy budete zcela bez starostí. Objednat Nordic 5G internet můžete na adrese www.5Gvevzduchu.cz. Pokud raději volíte telefonický kontakt, stačí zavolat na telefonní číslo 800 666 777.

BEZ ZÁVAZKU A DATOVÝCH LIMITŮ Nordic Telecom lidem přináší svůj vysokorychlostní internet nejen bez datových limitů, ale také bez jakéhokoliv časového závazku, jakým je například smlouva na 12 nebo 24 měsíců. U Nordic Telecomu takové závazky nečekejte. Telekomunikační operátor chce svým zákazníkům nabídnout skutečnou volnost. To znamená, že pokud již nebudete mít o poskytovanou službu zájem, stačí ji jednoduše vypovědět. Internet není omezen datovým limitem, takže se nemusíte bát stahovat velké soubory.

NORDIC TV Kromě vysokorychlostního internetu nabízí Nordic Telecom i svoji IPTV službu Nordic TV, která je vhodným řešením při přechodu na DVB-T2, jež se blíží. Nordic TV je oblíbená hlavně díky svým „chytrým“ funkcím. Mezi ně patří například zpětné přehrávání až 7 dní zpětně, pozastavení nebo spuštění pořadů od začátku, připojení až 4 zařízení současně, nahrávání až 20 hodin a mnoho dalších. Vybrat si můžete ze dvou televizních tarifů Nordic 80+ nebo Nordic 120+. Nordic TV je nyní také možné pořídit s 50% slevou na čtvrt roku. Nabídka se vztahuje na oba televizní tarify a lze ji využít zadáním promo kódu „volnost“ při objednávce.

INTERNET ) 9

RYCHLÉ, STABILNÍ A HLAVNĚ BEZ ZÁVAZKU! TAK MÁ VYPADAT IDEÁLNÍ PŘIPOJENÍ K INTERNETU


Kdo nezná minulost, nemá budoucnost… SPOLKOVÝ ŽIVOT ) 10

SPOLEK MEMORIA

)

Občanské sdružení Memoria vzniklo v roce 2010 v Uherském Hradišti. Iniciativa zakládajících členů měla a dodnes má jeden cíl: zasazuje se o přeměnu podstatné a historicky nejcennější části areálu do podoby památníku obětí totalitních režimů a muzea mocenské perzekuce. V zásadě nekomerční využití by měla poté mít zbývající část objektu. Věznice v Uherském Hradišti je areál s pohnutou historií. V počátcích první Československé republiky v ní byli izolováni dělníci usilující o lepší sociální práva. Za protektorátu byla místem věznění řady českých vlastenců a protifašistických bojovníků. Popravovat se zde začalo po druhé světové válce, kdy ve věznici probíhaly retribuční soudy. V padesátých letech, v době procesů inscenovaných komunistickou mocí, se hradišťská věznice stala místem utrpení stovek lidí z řad politické opozice i lidí zcela nevinných. Ve věznici přináležející k budově krajského soudu byli lidé trýzněni a vyslýcháni způsobem, který si v ničem nezadal s vyšetřovacími metodami gestapa. Dosvědčují to svědectví těch, kteří tamní hrůzou prošli, i zápisy z úředních protokolů. Dalo by se říct, že je samozřejmostí usilovat o zachování těchto významných budov jako mementa těžkých dob, kterými si náš národ musel projít. Připomínání si totalitních časů je pro budoucí generaci základem k pochopení souvislostí a uvědomění si nebezpečí, která v sobě každá

nedemokratická společnost ukrývá. Jen toto uvědomění vede ke snaze nedopustit, aby se podobné doby opakovaly. Přesto se spolek nesetkával vždy s pochopením. Ve svém úsilí ale nepolevoval. Již devět let usiluje o komunikaci se všemi zúčastněnými, tedy se zástupci města i ministerstev, která mají budovu bývalé věznice ve své kompetenci. Dalo by se říci, že poměrně úspěšně. Když v roce 2016 navštívil město Uherské Hradiště současný premiér, tehdejší ministr financí, Andrej Babiš a ministr kultury Daniel Herman, jednali zde o budoucnosti zdejší budovy bývalé věznice. Vyjádřili souhlas se vznikem muzea totality a navrhli uzavření dohody mezi zainteresovanými institucemi, která by umožnila opravu budovy a její následné využití. V roce 2018 byly schválené další kroky, které by měly vést k finálnímu řešení. Zástupci státních institucí, úřadů, různých organizací, města a majitele se shodli, že pro připomínku příštím generacím tady vznikne rozsáhlé Muzeum totality. „Je to zásadní rozhodnutí, protože na jeho základě by konečně mělo být zastaveno mnohaleté chátrání unikátní historické památky v centru města,“ naznačil uherskohradišť­ ský starosta Stanislav Blaha. Původně existovalo devět variant. Regionální dislokační komise před pár dny vybrala jednu z nich. Shoda byla jednomyslná. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který je

vlastníkem věznice, teď má svolat všechny instituce, kterých se změny ve věznici týkají. Pak musí výsledek schválit vláda. Náklady na kompletní rekonstrukci se budou pohybovat kolem 345 milionů korun. Investovat by je měl stát. „Konečně jsme připravili reálné a smysluplné řešení. V případě, že jej vláda schválí, jsme připraveni zajistit prostředky na rekonstrukci ve státním rozpočtu,“ slíbila ministryně financí Alena Schillerová. V letošním roce bylo odsouhlaseno postupné financování projektu. Z DĚJIN VĚZNICE V roce 1855 došlo k reorganizaci politické správy i soudnictví. Tehdy se stal krajský soud v Uh. Hradišti vyšetřovacím soudem zločinů a přečinů pro soudní okresy Napajedla, Uh. Hradiště, Uh. Ostroh a Strážnice. Za takových okolností přestala původní vězeňská budova ve Františkánské ulici vyhovovat jak z kapacitních, tak i humanitárních důvodů a objevila se myšlenka vybudovat novou věznici mimo střed města. Jednání o stavbě nového krajského soudu s věznicí byla zahájena roku 1880. Hradišťský obecní výbor se usnesl dát na stavbu pozemky a přispět k jejich úpravě 40 000 zlatými. Roku 1884 se vyhledávací komise dohodla s městem o umístění v lokalitě, na níž dodnes žalář stojí. V letech 1892 až 1897 pak byl firmou Nekvasil vybudován nový justiční palác s věznicí.


SPOLKOVÝ ŽIVOT ) 11 Nejsvětlejším údobím hradišťské věznice byla doba starého mocnářství. Až po rozpadu monarchie došlo k prvnímu rozsáhlejšímu věznění jedinců z politických důvodů. V uherskohradišťské věznici byli izolováni účastníci tzv. hodonínské prosincové stávky roku 1921. Za německého protektorátu zde trpěli čeští vlastenci a odpůrci nacistického režimu. Po osvobození pak lidé odsouzení mimořádnými lidovými soudy, zřízenými dekretem prezidenta republiky k trestnímu stíhání nacistických zločinců, zrádců a jejich pomahačů. Tehdy bylo v areálu věznice vykonáno několik desítek poprav. Žalář pro potřeby okresního i krajského soudu dále fungoval v době komunistické diktatury. Neblaze proslulým se stal především v první polovině 50. let, kdy zde trpěla, byla mučena či zemřela řada nevinných nebo politicky nepohodlných lidí. Věznice pak funkčně zanikla při reorganizaci státní správy v roce 1960, kdy byl krajský soud přesunut z Uh. Hradiště do Brna a okresní soud přestěhován do budovy ONV. V následujícím období část justičního areálu sloužila potřebám okresní správy SNB. Bývalé sídlo soudu nyní využívá Střední uměleckoprůmyslová škola. Stavebně zachovalý vězeňský trakt je již dlouhá desetiletí zcela opuštěný a čeká na nové využití. Je v zájmu spolku, ale i obyvatel města, aby se projekt rekonstrukce chátrající budovy podařilo co nejdříve zrealizovat.

Text: Tomáš Ježek (s použitím materiálů Spolku Memoria) Foto: Spolek Memoria, Michal Stránský


Mozaika Střípky ze života v našem kraji

)

MOZAIKA ) 12

KYJOV

V Kyjově se konala soutěž v prostorové orientaci Kyjov se stal dějištěm soutěže v prostorové orientaci, kterou pořádala místní Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých. Jaké to je nevidět, si mohli vyzkoušet všichni zájemci, jejichž počet se nakonec ustálil na čísle 14. Jednalo se o nevidomé, osoby se zbytky zraku i vidící. Pohybovat se ulicemi s bílou holí je mnohdy oříšek i pro nevidomé, kteří mají roky praxe. Každý soutěžící proto vyrazil do ulic za pomoci průvodce. Jeho cílem bylo nejen dohlížet na bezpečnost, ale také seznamovat soutěžícího s jednotlivými úseky a stanovišti. Na trase, která vedla centrem, si každý vyzkoušel například orientaci na městském úřadě nebo ověření podpisu v informačním centru. Na dalších stanovištích bylo připraveno skládání slov pomocí dřevených písmen, poznávání předmětů nebo zvuků hudebních nástrojů. Nevidomí si tak díky celé řadě aktivit ověřili vnímání ostatními smysly.

VELEHRAD

Velehrad hostil kurz psaní ikon Velehrad je vnímán jako místo kulturního dialogu západního a východního

křesťanství. I proto se na poutním místě již potřetí uskutečnil kurz psaní ikon neboli ikonografie. Akce otevřená široké veřejnosti probíhala pod vedením P. Juraje Dufky SJ, který přijel z východního Slovenska a před vstupem do jezuitského řádu studoval restaurátorství. Ikony zobrazují Ježíše Krista, Matku Boží a vybrané světce. K oblíbeným motivům patří též Cyril a Metoděj nebo Jan Křtitel. Zajímavostí je, že ikona se nekreslí ani nemaluje, ale píše. Slovo „ikonografie“ pochází z řečtiny, kde „ikona“ znamená obraz a „grafein“ psát. Psaní ikon představuje spirituální, duchovní záležitost, svébytný druh modlitby a jako takové podléhá daným pravidlům, kdy musí umělec pracovat podle ustálených vzorů. Smysl ikonopisectví není primárně estetický, ale převážně spirituální. I z toho důvodu byl pro účastníky kurzu připraven také doprovodný duchovní program.

HULÍN

V Hulíně byla slavnostně otevřena výstava „Být s pravdou zadobře“ Po takřka sedmdesáti letech se do Hulína vrací zapomenutá stopa rodu Adamců. Z velkého statku, který stával u kostela, dnes nezbylo zhola nic. Jeho existenci i osud čtyř synů Adamcových poznamenaly neblahé poválečné události padesátých let minulého století. Vojtěch Adamec (1933-2011) odešel v roce 1952 do Prahy za studiem na Uměleckoprůmyslové škole, kde se vypracoval ve výraznou uměleckou osobnost, sochaře s nezaměnitelným expresivním rukopisem. Jeho práce jsou dnes zastoupeny ve všech významných veřejných galerijních sbírkách. S výjimkou utajené zakázky na náhrobek pro podobně perzekvovanou rodinu se v Hulíně až do své smrti neobjevil. Výstava v hulínském infocentru nazvaná „Být s pravdou zadobře – Sochy hulínského rodáka Vojtěcha Adamce“ tak poskytne mnohým návštěvníkům první příležitost nahlédnout do života a práce rodáka, o jehož přínosu české kultuře se záměrně po celá léta mlčelo. Zahájení výstavy se uskutečnilo ve stře-

du 18. září v Galerii informačního centra Hulín za účasti autorových nejbližších příbuzných. Pozvání na vernisáž přijal i kardinál Dominik Duka, který pronesl několik slov. Výstava je v galerii k vidění do 22. listopadu.

STARÉ MĚSTO

Michalské hody ve Starém Městě Konec září patří ve Starém Městě již tradičně milovníkům folkloru. Zážitek, kdy ulicemi města prochází třísetčlenná skupina zpívajících folkloristů, je bezesporu impozantní podívanou nejen pro přespolní, ale i pro domácí obyvatele, kteří jsou přece jenom na folklor zvyklí i během roku. Za krásného počasí se v sobotu po poledni celý průvod vedený mladšími stárky vydal k domům Jiřího Noska a Markéty Trňákové. Celá chasa se následně za doprovodu Cimbálové muziky Bálešáci vydala směrem k radnici, aby požádala starostu Josefa Bazalu o povolení hodů a večerní hodové zábavy. Ta trvala až do pozdních nočních hodin a byla důkazem, že Staré Město je folkloru zasvěcené. „Velmi si vážím toho, že se mladí lidé obléknou do našich krásných krojů a dokážou se při lidových písních a tancích bavit. Je úžasné, že se ve Starém Městě najdou rodiče, kteří vypraví starší stárky, přestože je to stojí nemálo finančních prostředků. Moc si toho cením a jsem za to vděčný,“ dodal starosta Josef Bazala.

HODONÍN

Mezinárodní pěvecký festival ECHO rozezněl Hodonín Jen jednou za dva roky se koná v Hodoníně Mezinárodní pěvecký festival ECHO, kterého se letos kromě domácího


UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Proměny Uherského Hradiště v průběhu 30 let Jednou z akcí k 30. výročí listopadových událostí roku 1989 je venkovní fotografická výstava Proměny města, která je aktuálně umístěna na Mariánském náměstí v Uherském Hradišti. Má poměrně jednoduchý obsah: je založena na fotografickém srovnání vzhledu města v odstupu tří dekád. Na příkladech srovnávacích fotografií „před“ a „nyní“ připomínají autoři proměny jednotlivých míst, domů a prostranství v památkové zóně Uherského Hradiště. „Výstava je určena především obyvatelům města, ale nepochybně zaujme i jeho návštěvníky. Naší snahou bylo přiblížit mladé generaci a připomenout pamětníkům, v jakém stavu jsme město zdědili po dlouhém období totality,“ vysvětlil hlavní architekt města Aleš Holý. Výstava ukazuje výsledky procesu regenerace urbanistické struktury města, díky němuž bylo novými domy a objekty dostavěno či zaceleno přes 30 nevzhledných stavebních mezer a proluk, které byly velkými jizvami v celkovém obrazu centra města. Výstava Proměny města bude na Mariánském náměstí k vidění do 10. prosince.

OTROKOVICE

Otrokovické děti vyběhaly bezmála dvacet čtyři tisíc korun Již podruhé se v Otrokovicích v rámci Evropského týdne mobility uskutečnil charitativní nesoutěžní běh pro Gambii, jehož výtěžek byl věnován společnosti Kola pro Afriku. Akce se uskutečnila v úterý 17. září tentokrát na stadionu TJ Jiskra a v přilehlém okolí. Jeden okruh měřil 1250 m a na trať se před pátou hodinou vydalo 99 běžců s cílem podpořit děti v Africe při jejich cestě za vzděláním. Předem si nasmlouvali své sponzory, kteří se ve sponzorském listě zavázali, že po absolvování kola běžcům poukáží dohodnutou částku. Děti tak měly jedinečnou motivaci a možnost udělat dobrý skutek. Konečná suma vyběhaných peněz čítala úctyhodných 23.603 Kč. Pokud nahlédneme do statistik běhu, zjistíme, že 99 běžců uběhlo celkem 347 kol, což celkově čítá úctyhodných 434 km. Velké poděkování za organizaci patří Mánesově škole, která se společně s městem Otrokovice ujala pořadatelství této akce. INZERCE

KUNOVICE

V Kunovicích se vyučují lidové tance ve velkém Již po šestnácté se v Kunovicích ve dvou tematických blocích uskutečnila Škola lidových tanců. První blok určený pro děti i pro dospělé proběhl na konci prázdnin, kdy kulturní zařízení Pálenice hostilo kurz verbuňku, tj. tanec, který je pro svou jedinečnost zařazen na seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO. Více než šedesát účastníků z Kunovic i okolních obcí vybrušovalo své cifry pod vedením opravdových mistrů verbířů Erika Feldvabela, Jakuba Tomaly, Aleše Rady a Antonína Žmoly za doprovodu cimbálové muziky Lintava. Druhý blok Školy lidových tanců byl na konci září věnován lidovým párovým tancům. Na programu byla výuka tanců korytňanských, straňanských, horněmčanských a dolněmčanských, kyjovských sedláckých, horňáckých sedláckých a na závěr přišel kopaničářský čardáš. Počet zájemců o výuku lidových tanců v Kunovicích rok od roku roste, což je pro lidovou kulturu jistě vynikající zpráva!

MOZAIKA ) 13

smíšeného sboru zúčastnily také Smíšený pěvecký sbor Chorus Egrensis z Aše, sbor Vocalatté z Bratislavy a Rudarski oktet ze Slovinska. Všechny soubory do Hodonína zavítaly při příležitosti už sedmého festivalového ročníku. Hlavní koncert se uskutečnil jako již tradičně v sále Evropa, kromě toho ale sbory vystupují i v lázních a v kostele sv. Vavřince. Letos hosté navštívili také hodonínskou radnici, kde je v obřadní síni přijalo vedení města. Přítomným se také naskytla příležitost vystoupat na radniční věž, odkud se mohli pokochat výhledem do širokého okolí. Hodonínští hostitelé totiž dbají také na to, aby členové zahraničních i tuzemských sborů poznali některé ze zajímavostí regionu a měli chuť se sem někdy vrátit jako turisté. Letos byli hosté pozváni na zámek v Miloticích.


12 + jedna otázka PRO IGORA STRÁNSKÉHO

1. O čem se vám naposledy zdálo? V poslední době se nejčastěji ocitám v blázinci. Ale nevím jistě, zda-li je to důsledkem mého studia na připravované inscenaci Přelet nad kukaččím hnízdem, anebo současným politickým bahnem...

2. Na co z dětství nejraději vzpomínáte? Na svého dědečka. Byl řídícím učitelem v malé školičce v Pohoří, kde také bydlel. Děda mi od malička otevíral svět. Hodně jsme četli, muzicírovalo se a když jsem mohl, bloudil jsem ve školním přírodopisném kabinetu. Tam bylo pokladů... A velká tajemná černá skříň, kde bylo uloženo loutkové divadlo. Časté byly výlety po východních Čechách, kde každý takový byl novým zážitkem. Ve svých sedmi až osmi letech jsem mohl přesně definovat, proč žiji v kraji Aloise Jiráska a Boženy Němcové. A kousek dál na sever jsou Malé Svatoňovice Karla Čapka.

3. Je nějaký zážitek, který vám změnil život? Wolkerův Prostějov 1963. Na gymplu v Dobrušce jsem byl hyperaktivní, v češtině jsem se za nekázeň musel naučit nějakou báseň z učebnice zpaměti. Recito-

Foto: Kateřina Nosková

IGOR STRÁNSKÝ (* 1946) herec a režisér, emeritní ředitel Slováckého divadla

)

val jsem u tabule snad každý druhý týden. Třída tomu říkala - Igorova chvilka poezie. A se Šrámkovým Raportem mě holky přihlásily na soutěž v recitaci a já se dostal až do finále v Prostějově. Tam mi hned padl do oka soubor za Sobotky, obzvlášť pak jeden z jeho členů - jmenoval se Miloš Frýba, pozdější hlasatel ČT. Za krátkou dobu vzniklo zajímavé přátelství a Miloš mi jen tak mimochodem půjčil knihu vzpomínek Zdeňka Štěpánka Herec. A bylo rozhodnuto. Žádná práva nebo medicína. Půjdu k divadlu, byť jsem doposud na prknech, která znamenají svět, nikdy nestál.

toho lituji. Jeden z těch vlaků zůstal stát v Uherském Hradišti a já se snažil poctivě přikládat pod jeho kotel. Lítost projevuji pouze nad některými prkotinami.

4. Kterého svého zvyku byste se okamžitě zbavil, kdybyste mohl?

11. Co vám na současném světě nejvíce vadí?

Už je to delší doba, co jsem přestal kouřit. A dobré víno? Tak to nikdy! Víte co? Zeptejte se raději mé ženy, ta vám určitě sdělí řadu věcí, které by doporučovala...

Vytrácí se soudržnost a pospolitost. Slavné Havlovo „Pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí“ budí u mnohých posměch a opovržení.

5. Máte nějakou posedlost? Baví mě pracovat a žít.

6. Čeho se bojíte? Odpovím citací z jednoho kresleného vtipu Vladimíra Renčína: Děti, pojďte se podívat - blbost kvete.

7. Litujete ve svém životě něčeho? Ve svém životě jsem nechal ujet řadu vlaků, ale nejsem zcela přesvědčen, zda-li

8. Co je vaším největším životním úspěchem? Dobré divadlo a krásná rodina.

9. Co vás nejvíce motivuje? Setkání s těmi, kteří ještě zůstali lidmi, a každý nový příběh, který mohu zpracovat a uvést v život na jevišti.

10. Kdybyste mohl získat jednu jedinou schopnost, která by to byla? Být neviditelný.

12. Co vás naposledy rozplakalo? Jsou to necelé dva roky, co jsem pochoval svoji maminku, a tím definitivně skončilo moje dětství.

12 + 1. V jakém uměleckém díle byste chtěl žít? Byla by toho asi dlouhá řada, ale raději zůstávám stát na svých nohou pevně na zemi.DUŠA V PÉŘÍ, ITVS24.CZ ) 16

SPUSTILI JSME NOVOU INTERNETOVOU TELEVIZI!

) Text: Kateřina Nosková

Editorka a produkční kreativního týmu televize TVS Katka je i duší nové internetové televize. Rozhodli jsme se pořídit s ní rozhovor, ve kterém by vám co nejpřesněji přiblížila nový projekt. Jelikož víme, že na nepřesnou otázku se nedá přesně odpovědět, poprosili jsme ji, ať otázky nachystá. Ve výsledku tedy udělala tato všestranná kreativkyně rozhovor sama se sebou. Celý tým internetové televize její odpovědi zcela autorizuje... Tady je vše podstatné o našem novém projektu.

Televize TVS přišla na jaře s projektem itvs24.cz, o co se jedná? Jedná se o novou internetovou televizi, která je jediná svého druhu na celé jihovýchodní Moravě.

V čem se internetová televize liší od vaší „kamenné“ televize? Na první pohled se může zdát, že je internetová televize přesným zrcadlem kamenné televize TVS, není to ale úplně pravda. Hlavní rozdíl je v prezentaci a ve formě zpravodajství. Zatímco v TVS vysíláme souhrnné deníky a týdeníky, na itvs24 přidáváme jednotlivé reportáže zvlášť, takže jsou lépe dohledatelné a přehlednější. Na itvs24 diváci nemusejí čekat na denní zpravodajství až do večera, protože obsah přidáváme průběžně – denně cca deset nových reportáží.

Je nějaký obsah, který mohou diváci najít pouze na itvs24.cz a v „kamenné“ TVS není?

Prozatím je obsah internetové a kamenné televize totožný. U zpravodajství to tak určitě zůstane i v budoucnu, ale u toho publicisticko-zábavného obsahu je plán jiný. Když jsme začínali na projektu itvs24 pracovat, byli jsme rozhodnuti, že vytvoříme některé pořady pouze pro tuto internetovou platformu a v TVS je vysílat nebudeme. Protože internet snese daleko více než normální televize, kde si některé formáty zkrátka nemůžete dovolit.

Co od tohoto projektu očekáváme? Více diváků! Rádi bychom tímto projektem oslovili i mladší generace, které se na televizi už tolik nedívají a přesouvají se do internetového prostředí, a také diváky, (Pokračování na straně 18.)

Duša v péří …ptáte se Jožky Kubáníka

)

S čím jste si jako malý nejraději hrál? (Katka) Vážně to chcete vědět, Katko? Byli jsme docela chudá rodina, tak jsem si hrál… ano, s tím.

Zpíváte? (Jan) Vy něco slyšíte, Jene?

Máte vysněnou roli? (Lukáš K.) Nemám, já jsem v tomhle skromný. Klidně bych si zahrál postel, na které má milostnou scénu Meryl Streep s Bradem Pittem.

Přemýšlím, jestli si mám dát modré, žluté, nebo červené vlasy. Jaké byste chtěl vy? (Týna) Jakékoliv, Týno.

Kdybyste mohl být jakýmkoliv zvířátkem, třeba včelkou nebo srnečkou nebo pejskem nebo jakýmkoliv jiným – co by to bylo? (Lenka)

Chtěl jsem se na chodníku vyhnout cyklistovi a spadl jsem na silnici. Kamarád to měl horší. Ten se chtěl vyhnout dítěti a spadl z postele.

Vím, že jste studoval gymnázium u nás v Uherském Brodě. Jaký předmět jste měl nejradši? (Víťa) Předmět? Asi houbu.

Čeho byste se nechtěl dožít? (Milena) Vlastního pohřbu, Mileno.

Co se vám naposledy zdálo? (Johana) Že jsem na jevišti a nevím, co mám říkat, Johano. Bylo to strašné, celý jsem se potil a přitom se usmíval jako blbeček. Pak do mě kolegyně drcnula a zjistil jsem, že to není sen.

Kdy slavíte narozeniny? (Jan Š.) Kdykoliv má pro mě někdo dárek.

Vorvaň.

Všiml jsem si, že trochu kulháte. Co se stalo? (Mirek)

Přeji vám hezký podzim a dušu v péří!

(Otázky pro Jožku Kubáníka posílejte na adresu kreativna@televizetvs.cz.)


)

ZLÍN

Změny a vize industriální architektury ve Zlíně 1989 – 2019

LUHAČOVICE

Výstavní projekt k 30. výročí sametové revoluce Místo: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně Termín: 4.9. - 10.11.2019 Výstava soustřeďuje příklady práce s architekturou z let 1989 až 2019 a představí původní stav i nové využití industriálních budov ve východní části zlínského továrního areálu, například revitalizace Správní budovy firmy Baťa s číslem 21, požární zbrojnice nebo bývalých výrobních budov číslo 12, 13, 14, 15, 23, 32 a 33. Výběr prezentuje často i protichůdné přístupy a vyhraněné architektonické koncepty, nákladné přestavby i nenáročné úpravy a vtipné intervence.

UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Ondřej Havelka a Melody Makers

Jazzový koncert Rhapsódie v modrém pokoji Místo: Městský dům kultury Elektra Termín: 23. 11. 2019 Rhapsódie v modrém pokoji aneb George Gershwin a Jaroslav Ježek – dva muži mezi nebem a jazzem... George Gershwin a Jaroslav Ježek – dva velcí skladatelé, dva obdobné osudy. Hitmakeři, kteří zásadně ovlivnili vývoj popmusic 20. století a zároveň chytře a invenčně propašovali jazz do hudby klasické. Koncert nabitý nesmrtelnými evergreeny korunuje unikátní a swingující provedení slavné Gershwinovy Rapsodie v modrém v původním aranžmá pro klavír a jazzový orchestr. Zážitek, který vám vyjazzuje mozek až do euforického bezvědomí!

KROMĚŘÍŽ

Přelet nad kukaččím hnízdem

Kultovní zápas o lidskou svobodu a důstojnost Autor: Dale Wasserman Režie: Igor Stránský Místo: Slovácké divadlo Premiéra: 9. 11. 2019

30 let svobody 1989 – 2019 Pořady k výročí Sametové revoluce Místo: Divadelní sál, Dům kultury, Expozice Karla Kryla, Hudební sál, Kino

Nadsklepí, Klub Starý pivovar Termín: 5. - 18. 11. 2019 V roce, kdy si připomínáme třicet let od znovunabytí svobody v listopadu 1989, nezůstává stranou ani programová nabídka Domu kultury v Kroměříži. Kromě tradiční pietní akce Světlo pro Kryla, která proběhne 17. listopadu v Expozici Karla Kryla, si proběhlých třicet let od Sametové revoluce připomeneme i jinak. V úterý 5. listopadu přivítáme v Hudebním sále Domu kultury herce Jana Potměšila, který se v komponovaném pořadu Dialog dvou světů představí s houslistou Václavem Návratem. V pátek 11. listopadu si dobu před listopadem 89 připomeneme ve vynikající komediální satiře pražského Divadla Sklep Mlýny, vycházející z rané hry Václava Havla a Karla Bryndy Život před sebou, jež se odehrává za socialismu v nejmenovaném vojenském útvaru. Symbolicky, přímo v neděli 17. listopadu, bude v kině Nadsklepí také premiéra českého filmového dramatu Amnestie v česko-slovenské produkci.Pásmo pořadů věnovaných výročí Třiceti let svobody završí fenomenální jazzový kytarista Rudy Linka, jenž v pondělí 18. listopadu v Klubu Starý pivovar předvede svůj originální projekt kombinující mluvené slovo a hudbu s názvem One Man Show.

OTROKOVICE

STETSON & BOURBON XIII.

13. ročník mezinárodního festivalu blues a jižanského rocku Místo: Otrokovická beseda Termín: 2. 11. 2019 Hlavní hvězdou letošního festivalu bude domácí superskupina The Allman Company, která vznikla jako pocta legendární americké jižanské kapele Allman Brothers Band, jejíž padesátiletou veleúspěšnou hudební dráhu vloni uzavřela smrt zakladatele Grega Allmana. Na hlavní scéně dále vystoupí skvělá polská jižanská kapela Blackberry Brothers, která se stala objevem roku 2018 podle hlasování prestižního polského magazínu Twoj blues, dále slavní francouzští bluesmani Nico ZZ Band a svérázný slezský bluesman Petr „Džetro“ Ritzka. Vše tradičně zarámují klobouky stetson, vůně bourbonu a jižanská kuchyně.

KULTURNÍ SERVIS ) 17

Kulturní servis

Další představení: 11.11., 12.11., 14.11., 16.11. Vrchní sestra Ratchedová si běh svého oddělení psychiatrické léčebny podrobila zcela dokonale. Opravdové léčení psychicky křehkých mužů se nekoná, všichni musí dodržovat její režim. Skupinová sezení se spíše než terapii podobají ponižujícím výslechům a vzájemnému bonzování. A na takové oddělení přichází svobodomyslný Randle McMurphy, příležitostný podvodník, který si tu chce ulehčit vykonání trestu za svůj poslední přečin. Tento obyčejný chlap, který by si nejraději jen užíval života, se rázem stává hlavním terčem Velké sestry. A pravidla jsou nelítostná: pakliže bude McMurphy schopen jednat v rámci systému vnuceného Velkou sestrou, může sám nad sebou vládnout. Jestliže se mu však vzpříčí, bude rozdrcen.


KOMIKS, ITVS24.CZ ) 18

Jaké pořady chystáme?

Katka dělá rozhovor sama se sebou, zpovzdálí se kriticky pozoruje a zároveň si bere klíče od služebního auta a chystá se vyrazit do terénu. To budiž důkazem, že s televizí TVS se i vy, diváci, můžete dostat za hranici nemožného! (Pokračování ze strany 16.)

kteří se z různých důvodů na naši kamennou televizi dívat nemohou. Internetová televize zároveň představuje zajímavý reklamní prostor, který, jak doufáme, bude atraktivní pro klienty, kteří budou chtít na náš web umístit svou reklamu.

Co všechno diváci na itvs24.cz najdou? Najdou tam veškeré zpravodajství formou jednotlivých reportáží, dále souhrnné týdenní magazíny, spoustu zajímavých pořadů z naší produkce a všechna čísla našeho tištěného Magazínu TVS+, kterými si diváci mohou virtuálně zalistovat.

Jaké jsou výhody itvs24.cz oproti „kamenné“ televizi? Kamenná televize je samozřejmě závislá na televizním signálu. Občas se nám stává, že nám píší lidé z menších dědin, že by se na naši televizi rádi dívali, ale nemůžou chytit signál. To u internetové televize nehrozí, protože internet má dnes už doma opravdu každý a připojíte

se k němu v každé kavárně po celém světě. Takže díky internetové televizi se teď na naše zpravodajství a pořady mohou podívat nejen lidé z jihovýchodní Moravy, ale ze všech koutů ČR a samozřejmě také ze zahraničí.

Jaké pořady máme v aktuální nabídce? Z těch nových je to seriál z uměleckého prostředí Krása proměňuje, dále seriál mapující tradiční lidovou tvorbu Poztrácená řemesla a turistický cykloseriál Slovácké cyklení. Pokračujeme také v natáčení nových dílů talkshow Jana Dudka Na kafe do Cafe. Z těch „menších“ pořadů jsou to potom Tipy na výlet a Kraj fotografů. A rozhodli jsme se na itvs24 zařadit také dva kulinářské pořady Špetka Valašska a Špetka Slovácka, které vznikaly v období let 2017-2018. V jejich natáčení už sice nepokračujeme, ale byly divácky natolik úspěšné, že je chceme mít ve stálé programové nabídce.

Těsně před vypuštěním do světa je seriál s exotickým nádechem Kambodžské příběhy, který v Kambodži natáčí náš zpravodaj Martin Dudek. Půjde o kratičké příběhy vycházející z místních legend a bájí. A teď k těm pořadům, které jsou ve fázi příprav. Velice rádi bychom zabrousili do sportovního prostředí s pořadem Den s hráčem. Tento seriál půjde napříč všemi vrcholovými sporty na jihovýchodní Moravě. Rádi bychom v něm divákům zprostředkovali jeden běžný den s profesionálním sportovcem. Dále plánujeme pořad o talentovaných dětech, automobilových veteránech, moderně pojatý pořad o vaření nebo pořad o regionálních kapelách. V šuplíku jich máme ještě daleko více, nápadů máme spoustu, tak uvidíme, kolik se nám jich povede realizovat.

Jaké zpravodajské rubriky itvs24. cz nabízí? Pro lepší přehlednost jsme veškeré zpravodajské relace rozdělili do čtyř hlavních kategorií – společenský život, sport, kultura a veřejná správa.

Jaká je možnost vyhledávání na itvs24.cz? Těch možností je víc, protože každému vyhovuje něco jiného. Divák má možnost vyhledávat jednotlivé reportáže buď podle rubrik (to jsou ty čtyři výše zmíněné kategorie), nebo podle místa, ke kterému se konkrétní reportáž vztahuje – pro tyto účely jsme vytvořili záložku „Regiony“. Je to z toho důvodu, že někoho zajímají pouze reportáže týkající se jeho bydliště, někoho zase určitá společenská témata bez ohledu na místo. Web samozřejmě nabízí také standardní „lupa“ vyhledávač, který umožňuje vyhledávání podle konkrétních slov, jako to funguje např. u Google vyhledávače.

Nedělní chvilka s Janem a Jeanem PRACUJEME SE SOCIÁLNÍMI SÍTĚMI. STÁVÁME SE TEĎ SOUČÁSTÍ VIRTUÁLNÍHO SVĚTA.

UŽ JSTE SLYŠEL O NAŠÍ NOVÉ INTERNETOVÉ TELEVIZI? JDEME S DOBOU! HMMM…

CO TO ZNAMENÁ, TO VAŠE HMMM…? HMMM…

JSEM ŠŤASTNÝ, ŽE MOJE PŘIROZENÁ INTELIGENCE JE POŘÁD VYŠŠÍ, NEŽ INTELIGENCE UMĚLÁ…

MEDIÁLNÍ KONZULTANTI TELEVIZE TVS RADÍ: Nevěřte těm, kdo říkají, že televize ohlupuje lidi! Naše televize TVS je součástí skutečné reality. Vaše přirozená inteligence a realita vašich životů pro nás je a bude vždy na prvním místě!


Semináře pro podnikatele

Budte s námi v obraze!

oční optika

SLEVY

LEGISLATIVNÍ ZMĚNY • DANĚ A ÚČETNICTVÍ • PODPORA PODNIKÁNÍ PODPORA EXPORTU • OBCHODNÍ DOVEDNOSTI • PR, REKLAMA A MARKETING • OSOBNOSTNÍ ROZVOJ

%

50 až

CAIROO VIP

Obchodní 1507, Uherské Hradiště 607 474 757

Krajská hospodářská komora Zlínského kraje pro Vás připravila následující vzdělávací akce: 29.10.2019 30.10.2019 5.11.2019 12.11.2019 19.11.2019 21.11.2019 28.11.2019 10.12.2019

Technické zhodnocení investičního majetku / Zlín Zaměstnávání cizinců / Zlín Zákoník práce v roce 2020 ve znění novelizací / Zlín Velká novela zákona o obchodních korporacích / Zlín Obrana proti atakům daňové exekuce (daně) / Valašské Meziříčí Efektivní vymáhání pohledávek (litigace) / Uherské Hradiště Latinská Amerika – Mexiko a Kolumbie / Zlín Jak připravit firmu na nečekané životní a pracovní události / Zlín

Témata seminářů přizpůsobíme Vašim potřebám. S konkrétními požadavky se můžete obrátit osobně na kterékoliv okresní středisko KHK ZK nebo e-mailem na adresu info@khkzk.cz.

Více informací: tel.: 725 997 186 www.khkzk.cz

KRAJSKÁ HOSPODÁŘSKÁ KOMORA ZLÍNSKÉHO KRAJE

INZERCE

TVS PLUS

INZERCE

Speciální nabídka OBI ZLÍN Od 28. 10. do 30. 11. 2019 ve dnech pondělí až čtvrtek si v OBI ZLÍN můžete vybrat jakýkoliv produkt, který chcete o 15 % zlevnit. 28. 10. – 30. 11. 2019 uplatnění jen ve dnech pondělí–čtvrtek

SLEVA 15 % na jeden produkt

SLEVA 15 % na jeden produkt

Slevový kupon Jak to funguje? Kupon odstřihněte a předložte před nákupem na pokladně v prodejně OBI. Sleva vám bude od hodnoty nákupu odečtena na pokladně. Slevu nelze kombinovat s jinými slevovými akcemi či kupony, je jednorázová a nelze ji uplatnit dodatečně. Slevy se nesčítají. Dále se sleva nevztahuje na kauce, zálohy, půjčovnu nářadí, knihy, paliva, služby, dárkové a věrnostní karty a na objednávky on-line.