Magazín TVS+ září 2019

Page 1

SPOLEČENSKÝ MAGAZÍN TELEVIZE TVS PRO JIHOVÝCHODNÍ MORAVU

ROZHOVOR

S JANKEM LEDECKÝM – s. 4

SPOLKOVÝ ŽIVOT

SPOLEK PŘÁTEL SLIVOVICE – s. 9

12 + JEDNA OTÁZKA

PRO JANA GOGOLU ST. – S. 14

.

ČÍSLO ČTYŘI — ZÁŘÍ 2019


R.K. SERVIS, spol. s r.o. Správa a údržba domů a bytů Masarykovo nám. 157/8, Uherské Hradiště Správa a údržba bytových a nebytových domů:

• • • • • • • • • •

držitel ISO 9001:2008 www.rkservis.com

více než 24 let na trhu správa více než 3000 bytů a 300 nebyt. prostor organizace zřízení a ustanovení SVJ vedení podvojného účetnictví vč. vypracování daňového příznání zajištění komplexní údržby bytů a domů zajištění zákonných revizí vč. odstranění závad vedení pasportizace bytů a domů nepřetržitou havarijní službu právní pomoc a ochranu při řešení problémů

(rekonstrukce apod.)

Tel.: 572 552 674, 572 553 695 l e-mail: rkservis@rkservis.com

Více informací na www.rkservis.com

ofsetová tiskárna

Hradební 1306 , Uherské Hradiště (vstup z ul. Františkánská)

wwww.naome.cz

vizitky

pozvánky

hl. papíry

bloky

obálky

samopropisy

woblery

samolepky

etikety

letáky

skládačky

návody

kalendáře

časopisy

zpravodaje

katalogy

brožury

knihy

složky

plakáty

Agentura NP v.o.s., nám. Hrdinů 612, Staré Město, tel.: 572 555 570, email: potyka@agenturanp.cz

INZERCE

www.colorlak.cz

STAČÍ JEDEN NÁTĚR, ŠETŘÍ VÁŠ ČAS A PENÍZE!

PROFI OLEJOVÁ

LAZURA O1020 PO - PÁ 7:00 - 17:00 HODIN Tovární 1076, 686 03 Staré Město , tel. 572 527 424, 602 749 347


Obsah )

Editorial )

ANKETA )...................................................... 3 ROZHOVOR ) s Jankem Ledeckým

Přestanete-li být dítětem, přestanete být umělcem.............................. 5

KAUZA )

Rozhovor s Naděždou Kratochvílovou........... 8

SPOLKOVÝ ŽIVOT )

Spolek přátel slivovice ČR............................ 9

MOZAIKA )

Střípky ze života v našem kraji................... 12

12 + JEDNA OTÁZKA )

pro Jana Gogolu st................................... 14

DUŠA V PÉŘÍ )

…ptáte se Jožky Kubáníka........................ 16

KULTURNÍ SERVIS ) ....................................... 17

V polovině září pro vás máme další vydání Magazínu TVS+ s pořadovým číslem 4/2019. Jsme v období, kdy se společně s pedagogy a žáky rozbíháme do finálové periody kalendářního roku. Možná odpočinutí, možná už jsme na svou dovolenou skoro zapomněli, ale snad s čistou hlavou a jasnými cíli jdeme do dalších pracovních dnů a týdnů. Ve druhé polovině léta se děly významné věci i v zákulisí televize TVS. Mám na mysli především ta místa, která divák vůbec nevidí, často o nich ani nepřemýšlí, ale ona jsou pro fungování naší produkce a vysílání zásadně důležitá. Přiznám se, že i mně je tato oblast na hony vzdálená. Dnes už televize nepracují s žádnými reálnými obrázky a zvuky, nýbrž s daty, tedy jedničkami a nulami, které se ve správnou chvíli a na správném místě přemění do nějaké výsledné podoby, tedy do ozvučeného obrazu. A právě toto zákulisí, nebo spíše srdce naší malé televizní továrny, prošlo zásadními změnami. Podstatnou část našeho archivu jsme uložili na bezpečné místo v datovém centru a každý den do něj kousek po kousku přidáváme nové a nové záznamy. Náš archiv roste spolu s akcemi a událostmi, o kterých nám píšete nebo voláte a ze kterých my den co den modelujeme regionální televizní vysílání. Děkujeme vám za všechny tipy a náměty. Společně tvoříme tým TVS!

KOMIKS + TV PROGRAM )

Nedělní chvilka s Janem a Jeanem.............. 18

Jan Dudek

Vydavatel: J. D. Production, s.r.o.; IČO: 25592939; evidenční číslo: MK ČR E 16466; vychází 6x ročně; adresa redakce: Panská 25, 686 04 Kunovice, redakce: Tomáš Ježek (722 910 326), Kateřina Nosková (720 041 071); e-mail: kreativna@televizetvs.cz; inzerce: Hana Klapilová (603 486 310), Dana Kosíková Dudková (777 711 032), Staňka Janíková (732 415 104); grafická příprava: Kreativna TVS; tisk: Agentura NP, Staré Město; náklad: 16.500 výtisků; vydavatel nenese odpovědnost za obsah inzerce; nevyžádané příspěvky se nevracejí; toto číslo vychází 16. září 2019; příští číslo vyjde 25. října 2019.

Anketa

)

Zeptali jsme se moderátorů televize TVS, na co budou z právě uplynulého léta nejvíce vzpomínat?

NIKOLA HAUERLANDOVÁ Nikdy nezapomenu na náš přechod Nízkých Tater. Kromě úžasných zážitků a historek jsem si odnesla poučení do příště. Za prvé – pončo do hor nepatří! Za druhé – ty posměšky vůči Čechům v Tatrách jsou bezpochyby založeny na skutečných událostech. Za třetí – to, že ve fitku na pásu uběhnete 5 km, rozhodně neznamená, že několikadenní vysokohorský pochod s plnou

polní zvládnete s úsměvem! A v neposlední řadě – i když vám nevyjde počasí a dojdou síly, pokud jste s tou správnou bandou stejně ujetých přátel, vše je přesně tak, jak má být!

ZUZANA GREGŮRKOVÁ Nejvíce budu vzpomínat na rekonstrukci koupelny v mém domě. Nepřišla mi vana, dorazila špatná baterie a už tři měsíce čekáme na vodaře! Ještěže máme v práci velké umyvadlo, ve kterém se můžu umýt! (smích)

PAVEL ŠUPINA Jelikož jsem téměř polovinu léta strávil v Americe, tak určitě na ni! A konkrétně na Jamboree, což je celosvětové setkání skautů, které se koná jednou za 4 roky. 45 tisíc skautů ze 150 zemí světa na jednom místě! Dva týdny plné ohromného dobrodružství, poznávání jiných kultur a zvyků, nacházení nových přátel,

otevírání nových obzorů a především sdílení jedné důležité myšlenky – zanechat svět alespoň o trochu lepším, než když jsme na něj přišli.

MARKÉTA MACHÁČKOVÁ Na přívaly vln na mořském pobřeží, na Nízké Tatry a úmornou cestu na Chopok, na úsměvy dětí fialové od borůvek…

KATEŘINA NOSKOVÁ Takto na první dobrou se mi vybaví situace, která se mi přihodila před dvěma týdny na moři při paddleboardingu. To je ale opravdu naprosto nepublikovatelné, to fakt říct nemůžu! (smích)

MIREK PECHURA Věděli jste, že v Česku žijí šakali? Já jsme jednoho potkal. Možná, že se za šakala vydávala jen obyčejná liška, ve čtyři ráno je to už v podstatě jedno.

EDITORIAL, ANKETA ) 3

Dobrý den, milí čtenáři!ROZHOVOR SE ZPĚVÁKEM JANKEM LEDECKÝM

) ROZHOVOR ) 5

Přestanete-li být dítětem, přestanete být umělcem…

Text: Tomáš Ježek, Foto: Ondřej Pýcha (titulní strana, s. 4), Text: Tomáš Ježek, Ivan Kahun (s. 6 a 7) Foto: Kateřina Nosková

Jistě znáte okřídlené, po moravsku upravené rčení: Co Čech, to muzikant. Co český muzikant, to Moravák. Jak se stane rodilý Pražák jednou z nejpopulárnějších hudebních osobností v Česku? No moc nás není, ale o to víc si toho vážíme. Ale co se dá dělat? Jednou to mám v rodném listě a přes to nejede vlak. Nicméně doháním to tím, že kromě Davea Mendeze, který se mnou hraje na basu a je z Británie, mám celý zbytek kapely z Moravy. A to zejména z Kroměřížska.

Nemáte přece jenom někde skryté moravské kořeny? No samozřejmě. Rodina mého tatínka pochází ze Skryjí, což rozhodně Morava je. I když západní. Ale z toho pražského pohledu to bohatě stačí. Pro nás Pražáky začíná Morava za karlínským viaduktem.

Zažil jste v počátcích své hudební kariéry nějaký silný iniciační moment, který vám pomohl se rozhodnout vydat se na nejistou cestu muzikanta? Nebo to šlo jaksi pozvolna a nenápadně? Na gymplu jsem zjistil, že s tím málem, co mám v repertoáru z klasické kytary, na mejdanech moc dlouho pozornost neudržím. Takže jsem se naučil pár věcí od Boba Dylana, Beatles, Rolling Stones a nějaké bluesové klasiky. A to už fungovalo mnohem líp. A pak jsem měl tu kliku, že mě v sedmnácti jeden kamarád

zatáhl do Houtyše. Což byla hospoda v Praze na Hanspaulce. A tam u jednoho dlouhého stolu seděli Ondřej Hejma, bráchové Tesaříkovi, Bluesberry, Krausberry... a Ivan Hlas. A zpívali tu muziku, která se mi líbila, s českými texty. A psali svoje vlastní věci. Bylo to jako osvícení. A ani ve snu by mě tenkrát nenapadlo, že si jednou pozvu Ivana jako hosta na svůj koncert a zahrajeme si Malagelo se symfoňákem. A je to tady!

Všiml jsem si z vašeho koncertního programu, že vystupujete toto léto velmi často i na docela malých hudebních akcích. Živé vystupování je docela náročné, jakou máte motivaci? Letní Open Air koncertování má svá specifika. Mimo jiné to, že se dostanu na místa, o nichž jsem neměl ani tušení. A to jsem myslel, že už jsem hrál všude. Tak třeba Výrava – měli jsme tam dvojkoncert s Peterem Nagym. Bylo to super a dorazilo tam dva a půl tisíce lidí. Další pátek tam hráli No Name a Jelen. Ze všeho, co dělám, mě živé hraní baví nejvíc. Takže léto budiž pochváleno.

Ptám se proto, že jste se svými muzikály lidově řečeno dobyl svět. Dostal jste se na prestižní pódia i v Mekce muzikálů Americe, prosadil se v Asii... Jaké to je, stát se součástí těch největších muzikálových produkcí? Jaký je to svět? V Americe to zatím nebyla ta nejprestižnější divadla, ale pracuje se na

tom. Zato v korejském Soulu už můj Hamlet vystřídal pět slavných divadel a vidělo ho tam přes šest set tisíc diváků. Japonská verze se hrála v Tokiu, Ósace a Nagoyi. Slyšet svou muziku rezonovat na druhé straně zeměkoule v úplně jiném kulturně-historickém kontextu je fakt zážitek. A zadostiučinění. Moc si toho vážím.

Dokážete v tomto rušném a hektickém prostředí pracovat na dalších hudebních projektech? Nebo se musíte od tohoto prostředí odstřihnout, abyste v klidu mohl naslouchat inspiraci? Já nejsem grafoman, který trpí přetlakem. Anebo pocitem, že na každou jeho notu nebo slovo čeká svět s napětím. Takže já si jako inspiraci dávám termín. Problém je v tom, že jsem sám sobě šéf. A to hodně benevolentní šéf.

Jihovýchodní Morava je svérázný region. Silný vztah k lidové tradici, obecná muzikálnost, víno, slivovica a s tím spojený pozvolnější životní rytmus. Jak nás vidíte z letadla na lince New York – Soul? Jak už jsem zmínil, mám kapelu od Kroměříže. Takže asi tak. Ale jinak vás musím zklamat. New York – Soul se lítá přes Pacifik.

Jaký je váš vztah k lidové tradici? K té české řekněme vlažný. K moravské – to je jiná. Vy máte senzační lidovou muziku, ze které se dá báječně čerpat. Jak to umí třeba Vlasta Redl nebo Buty. Ale ta


česká? Jakou inspiraci vám asi hodí třeba Kolíne, Kolíne?

Nelákal vás někdy prostý, bezejmenný život, který se nese v přirozeném rytmu jaro, léto, podzim, zima?

ROZHOVOR ) 6

My tak nějak akcentujeme rytmus léto, zima. Ale jinak, mám-li být upřímný, kdybych se znovu narodil a mohl si vybrat profesi, chtěl bych být zase pop star. Nemůžu si stěžovat.

Musím se dotknout ještě další vaší aktivity, která je mediálně dost propíraná. A to je spoluúčast na kariéře vaší dcery Ester Ledecké, ikoně posledních olympijských her. Náš den má 24 hodiny, kolik hodin má ten váš? Na tom jsme bohužel všichni stejně. Ale nepodceňujte Ester. Ona byla vždycky hodně samostatná. A navíc jsem na ni nebyl sám.

Máte ještě v záloze nějaké nerealizované sny, nebo jste ten šťastlivec,

který si dokázal splnit všechna svá přání? Je toho spousta. Přestože už jsem něco vzdal. Třeba jsem se smířil s tím, že nezaběhnu stovku pod deset. Jako dítě jsem si přál být popelářem, prezidentem nebo kosmonautem. Popeláře jsem si zkusil, prezident mě přestal lákat už dávno, ale ten vesmír...

Lidové rčení říká „Všechna sláva, polní tráva!“… Máte také takovou zkušenost? V současném přetlaku nabídky nad poptávkou vám fakt nehrozí, že vás někdo objeví až po smrti. Takže bez určitého druhu slávy si neškrtnete ani na alternativní scéně.

Každý člověk v takovém zápřahu, jaký máte vy, vydává neskutečné množství energie. Kde dobíjíte energii? Neměl bych to prozrazovat, ale že jste to vy... Mě dobíjí, jak si to, co jsem

napsal před rokem, dvěma, pěti, dvaceti, lidi užívají na koncertech!

Jihovýchodní Morava má punc lidové zbožnosti. Máte i vy nějaký duchovní prostor, kde člověk může naformátovat svůj lidský harddisk, srovnat si priority a vidět souvislosti? Asi jo. Ale nemám to nějak definované. Z principu.

Keith Richards z Rolling Stones na otázku, jak to, že dokáže být plný energie i ve svém věku, říká, že nikdy nepřestal být dítětem… Máte nějakou radu, jak si udržet životní optimismus a elán? No to je ten trik. Jakmile přestanete být dítětem, přestanete být umělcem a stáváte se zaměstnancem kultury. Potkávám jich spousty.


ROZHOVOR ) 7 Janek Ledecký (*27. července 1962, Praha) Absolvent gymnázia Sladkovského a Právnické fakulty UK je znám jako hudební skladatatel, kytarista a zpěvák. Na českou hudební scénu vstoupil v roce 1982 jako frontman skupiny Žentour.

S touto skupinou vydal sedm úspěšných alb, získal mnoho ocenění a usadil se na prvních místech rozhlasových a televizních hitparád. Tím se také vyhoupl z rockových klubů na stadiony. V roce 1992 se vydává na neméně úspěšnou sólovou dráhu. Od roku 1998 začal s komponováním muzikálů. Pro první muzikál Hamlet dokonce vybudoval

vlastní divadlo. Po úspěšném prvním muzikálu následovaly další – Galileo, Iago. Jeho muzikálová tvorba slavila velký úspěch nejen u nás, ale i v zahraničí. S produkcí sólových alb a muzikálů rozhodně nekončí. Každé nové album je očekáváno jeho velkou fanouškovskou základnou s napětím.


KAUZA ) 8

Kauza Už řadu let řeší soudy a policie kauzy fotovoltaických elektráren. Ve své právnické praxi se jimi zabývá i JUDr. Naděžda Kratochvílová. Požádali jsme ji o vysvětlení některých nejasností, a tak vznikl rozhovor, který se týká obecně případů fotovoltaických elektráren, ale i konkrétně tří chomutovských elektráren v majetku společností, které patří do skupiny firem Z-Group miliardáře Zdeňka Zemka.

)

V minulých letech projednávaly soudy případy elektráren Saša - Sun a Zdeněk - Sun, které stojí v podniku Válcovna trub Chomutov a patří do majetku skupiny Z-Group. Letos se k soudu dostala i kauza třetí chomutovské elektrárny VT – Sun. Jaký je Váš pohled na tento případ? Nejde jen o kauzy těchto tří fotovoltaických elektráren, ale i o další. Dochází při nich k nesmyslnému stíhání nevinných lidí, kdy trestní řízení je zneužíváno ke zcela jiným účelům, než ke kterým má sloužit, a vše je uměle vykonstruované s cílem zakrývat zdražování elektřiny a likvidaci fotovoltaických elektráren.

Podle orgánů činných v trestním řízení se obžalovaní v těchto kauzách snažili získat licenci, i když elektrárny nebyly dokončené. O jejich vině má svědčit předávací protokol a revizní zpráva na elektrárnu. Ve všech kauzách se jedná o totožný scénář – nedokončená fotovoltaická elektrárna. Nedokončenost se stává magickým slovem, ale přitom nikde není patrné, jak měla být nedokončená. Dále se objevuje pojem falešná revizní zpráva a nepravdivý předávací protokol. Orgány činné v trestním řízení tyto pojmy zcela nesprávně vyhodnocují a odmítají důkazy, a to i znalecké posudky, které obhajoba předkládá. Tím dochází ze strany orgánů činných v trestním řízení k ignoraci odborné stránky věci. Stíhanými osobami jsou jednatelé, revizní technici, manažeři stavby. Orgány činné v trestním řízení automaticky dovozují jejich srozumění s tím, že elektrárna není dokončená. Dochází tak k ignorování subjektivní stránky trestného činu. Dále soudy dovozují jejich úmysl podvést Energetický regulační úřad (ERÚ) s cílem získat licenci a obohatit se. U jednatelů společností se vytváří nová kategorie od-

povědnosti – a to, že jednatel automaticky musel vědět, že elektrárna není dokončená. Neexistující důkazy pak orgány činné v trestním řízení nahrazují jejich vlastní konstrukcí viny postavené na domněnkách a řadě nepravd.

Podpisem předávacího protokolu tedy majitelé elektráren nebo jednatelé společností nepotvrzovali, že je elektrárna dokončená? Účelem předávacího protokolu mohlo být v určitých případech podle praxe ERÚ doložení vlastnického práva k fotovoltaické elektrárně, avšak jednoznačně to nebylo doložení její kompletnosti nebo dokončenosti. Ani z energetického zákona ani z vyhlášky č. 426/2005 Sb. navíc nevyplývá, že by nezbytným předpokladem pro udělení licence byla celková stavební dokončenost nebo „kompletnost“ energetického zařízení. Naopak z ustanovení § 9 vyhlášky č. 426/2005 Sb. je zřejmé, že žadatel o udělení licence pro podnikání v energetických odvětvích musí prokázat technické předpoklady, a to prostřednictvím stanovených dokladů, jež se mohou lišit v závislosti na tom, pro který typ energetického zařízení, resp. v jaké fázi jeho dokončenosti, se licence uděluje. Soud nemá kompetenci samostatně řešit odborné otázky, díky ignoraci znaleckých posudků si soudy vytvořily vlastní hypotézu o těchto odborných otázkách, která však nemá oporu v žádném právním předpise, ani ve znaleckých posudcích.

Stejné důkazy, tedy předávací protokol a revizní zprávu, přijal soud i v případě elektrárny VT – Sun? Konkrétně u fotovoltaické elektrárny VT - Sun, kde byl vydán rozsudek soudu prvního stupně a proti němu bylo podáno odvolání, které však Vrchní soud zamítl, soudy zcela rezignovaly na jakékoli dokazování ohledně dokončenosti elektrárny VT - Sun ke dni 31. 12. 2010. Předávací protokol v této kauze byl pouze interní, jednalo se o formulářový protokol, který byl vytvořen a používán i pro další fotovoltaické elektrárny pro interní potřebu. Nikdy nedošlo k řádnému ohledání této elektrárny oprávněnými osobami, tedy pracovníky ERÚ. Elektrárna je postavená na střeše, kde tito lidé nikdy nebyli. Provedli neformální kontrolu „přes plot“. Tu ale rozhodně nelze považovat za důkaz o nedokončenosti elektrárny. Svědci, kteří tuto kontrolu prováděli, neznali projektovou dokumentaci a nevěděli, jaký je skutečný rozsah díla (třetina

plochy střechy není a neměla být podle projektové dokumentace zastavěna), a proto jejich dojem o nedokončenosti mohl být mylný. Naproti tomu soudy klíčové svědky (dodavatele stavby a dělníky, kteří na střeše pracovali) vůbec nevyslechly s odůvodněním, že mají dostatek jiných důkazů.

Podle tvrzení soudu se obžalovaní v kauzách Saša - Sun a Zdeněk - Sun mohli v budoucnu obohatit o jednu miliardu 130 milionů korun... Ve všech těchto trestních řízeních je zcela nesprávně stanovena výše údajné škody. Podle orgánů činných v trestním řízení mělo dojít k neoprávněnému obohacení za dobu následujících 20 let provozu fotovoltaické elektrárny. To je zcela hypotetická konstrukce vyčíslení potencionálního obohacení, aniž by bylo zohledněno, zda je to v reálných podmínkách vůbec možné. Jedná se opět o otázku odbornou a zodpovězení této otázky přísluší soudnímu znalci, který by ve zpracovaném znaleckém posudku stanovil výši škody. Soudy však dle mých informací vycházely pouze z jakéhosi odborného vyjádření Ing. Michálka. V průběhu všech mně známých trestních řízení tak nebyla řádným způsobem objasněna výše škody. Soudy zastávají názor, že škoda má být vypočtena jako rozdíl mezi výkupními cenami roku 2010 a roku 2011. Nezohledňují ale přitom vůbec rozsah nedokončenosti elektrárny. V některých případech připouštějí, že mohly být elektrárny v podstatné míře dokončeny, pak ale měly vyčíslit škodu jen z toho, co nebylo dokončeno. A navíc správní řád dovoloval, aby ERÚ vydal licenci na nižší výkon elektrárny, než byl původně plánovaný. Toto však ERÚ neučinil. Posouzení otázky vzniku škody a neoprávněného obohacení, jakož i jejich výše, je v daném případě rozhodující pro trestněprávní kvalifikaci jednání stíhaných osob.

Kdo tedy podle Vás způsobil škody vzniklé vysokou výkupní cenou za energii z fotovoltaických elektráren? Samotný stát připravil v roce 2005 podmínky pro podnikání v dané oblasti a v souladu s politikou EU se rozhodl podporovat výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Nikdo ze stíhaných, ale dnes již i odsouzených lidí, nebyl mezi těmi, kdo podmínky schvalovali. Nelze je vinit z toho, že stát jim nabídl takové podmínky, které se mu následně zdály nevýhodné. Nezbývá než požadovat po státu, aby nesl následky svého jednání a nepřenášel ho na podnikatele.


SPOLEK PŘÁTEL SLIVOVCE

)

Text: Tomáš Ježek Foto: Slovácké muzeum Uherské Hradiště Spolek přátel slivovice ČR vznikl na půdě Slováckého muzea v Uherském Hradišti v roce 2011. Má své řádné stanovy a vyvíjí dle stanov také řádnou činnost. Členové spolku nejenže musí dbát na vzornou reprezentaci, ale i v jejich osobním životě musí být idea spolku náležitě vidět. Proto také po několika letech vznikla ve spolku podsekce abstinentů, která se rekrutuje ze členů, kteří nezvládli svou vášeň pro destiláty nebo jim to

bylo doma zapovězeno. Spolek přátel slivovice vznikl jako další úd na těle Muzea pálenic ve Vlčnově. O tom zařízení so dozvíme z dostupných materiálů toto: Tradiční lidové kultuře je v České republice věnována poměrně velká pozornost. Poněkud stranou zájmu však stála oblast podomácké výroby pálenek ve vesnickém prostředí. Dané téma bylo sice zpracováváno v různé míře řadou autorů v odborné i populárně naučné literatuře, přesto jeho soubornější prezentace

veřejnosti dlouho chyběla. Snad prvním výrazným počinem se stala v roce 1992 výstava Moravského zemského muzea v Brně o historii a současnosti pálení destilátů, kterou její autorka Helena Beránková nazvala „Už máte vypálené?“. Tato výstava byla velmi úspěšná a sklidila vřelý ohlas návštěvníků v téměř dvou desítkách muzeí u nás i v zahraničí. Bohužel, jak už to bývá u většiny putovních INZERCE expozic, po jejím skončení byly exponáty vráceny svým majitelům a její dílčí prohlídka

Instalace zabavených domácích pálenic v Muzeu pálenic ve Vlčnově.

SPOLKOVÝ ŽIVOT ) 9

Strašné je pití, ale žízeň je strašnější


SPOLKOVÝ ŽIVOT ) 10

je možná již jen z převážně písemných, archivních či fotografických materiálů. Proto se zrodila v roce 2006 v hlavách dvou přátel a kolegů ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti Jiřího Severina a Ivo Frolce myšlenka zřídit specializované muzeum lidových pálenic se stálou expozicí. Od úmyslu k jeho realizaci však vedla dlouhá a poměrně trnitá cesta. Provedené terénní výzkumy a sběry ukázaly, že získat ilegální destilační přístroje bude obtížné, a skutečně se tak podařilo jen v ojedinělých případech. Černé pálení bylo a dosud je poměrně častým jevem, ale obavy z trestního postihu (do konce roku 2009, kdy došlo ke změně legislativy a přehodnocení trestného činu na přestupek) logicky bránily majitelům k jakémukoliv zveřejnění, a tedy i vystavování jejich mnohdy velmi zajímavých podomácky vyrobených přístrojů. Bylo tedy nutné spolupracovat s policií, úřady a soudy na území několika příhraničních krajů a tímto způsobem získávat do sbírky státem zabavené nelegální kompletní pálenice či jejich části. V Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově se podařilo shromáždit, zpracovat a vystavit kolem tří desítek kompletních destilačních přístrojů a jejich částí, velké množství dalších potřeb souvisejících s pálením, nádob, vinět a dokumentů. Textové panely, vydané drobné tisky, publikace, hudební i obrazové snímky pak dokreslují minulost i současnost podomácké výroby ovocných pálenek a jiných destilátů. Inu je vidět, že alkoholu a slivovici zvlášť je u nás věnována dostatečná pozornost. Jednou z výrazných aktivit spolku je vydávání periodického tisku s náležitým obsahem. Již z názvu LIHOVÉ NOVINY je patrno, o čem nás tento plátek informuje a čím nás baví. Podtitul Časopis neodvislý, věnovaný lidu, jeho poučení a zábavě nám dává důkaz jeho nezávislosti na politickém a společenském dění

a jeho směřování k těm prostým občanům, kteří si řádné a staletími ověřené informace zasluhují. V časopisu se realita s fikcí, skutečné příběhy s těmi smyšlenými, prolíná tak nenápadně, že nelze se spolehlivostí říci, co je co. Je to i tím, že alkohol sám má tuto schopnost lavírovat mezi realitou a nadrealitou s takovou bravurností, že konzumenti samotní neví, na jaké straně se právě nacházejí. Spolek přátel slivovice ČR pořádá ve spolupráci s Lihovýni novinami také konference, které se zabývají problematikou konzumace alkoholu. Ať pozitivní nebo negativní. Z jedné z takových konferencí sepsal dopisovatel periodika docent Labašta krátký zápis. Zde jej v plném znění otiskujeme:

Konference o sociálním vykořenění aneb lesk a bída života lihuprostých spoluobčanů

Po založení Sekce abstinentů Společnosti přátel slivovice ČR (informovali jsme v minulém čísle) se s dotazy nových členů sekce stran jejich nově zvoleného životního stylu bez alkoholu doslova roztrhl pytel. Nejprve sekce zřídila poradnu, ale pro naprosté přetížení všech zaměstnanců poradny a po opakovaném zkolabování telefonní Linky důvěry a webových stránek se rozhodla uspořádat konferenci, na kterou sezvala světové špičky z oblasti sociálních věd i z řad odborníků na psychiatrickou pomoc pro lidi žijící se syndromem sociální vykořeněnosti. Konference trvala celý týden, ale přesto se množství problémů dotkla pouze povrchně. Na stanovení základních pilířů systematické odborné pomoci pro lidi žijící dobrovolně bez alkoholu by potřebovala konference trvat nejméně měsíc. Někteří obzvláště novým životním stylem popletení účastníci dokonce tvrdili do médií, že aby konference byla úspěšná, měla by trvat nepřetržitě po celý rok. Jednání bylo uzavřené,

dokonce byl i v závěru konference zrušen na poslední chvíli brífink pro média. Důvod byl prostý, redaktoři nepřizvaných médií (Parlamentní listy, Haló noviny, Novinky.cz, Mladá fronta, Blesk, Barrandov Tv atd.) po celou dobu obléhání uzavřených prostor konzumovali ve velké míře alkohol a jejich chování k účastníkům konference překročilo všechny myslitelné meze. Někteří dokonce po několikadenním deliriu tremens vykřikovali hesla za hranou zákona. Nejčastěji se opakovaly vykřiky: Zeman navždy, Czexit nebo My chceme Ras–putina. Přivolaná policie sice konstatovala hrubé porušování stále platných zákonů, ale delikventy odmítla zadržet, protože jejich chování nebylo způsobeno zlým úmyslem, ale upřímným přesvědčením. Když prosáklo na veřejnost, že se konference zúčastní i odborníci z muslimských zemí, které mají s abstinencí tisíciletou zkušenost, nastalo úplné pozdvižení. Členové nejmenované parlamentní neonacistické strany dokonce postavili barikády, aby příjezdu hostů zabránili. Naštěstí tato nová domobrana postavila barikády omylem z důvodu špatné informovanosti v jiném městě u kulturního domu, kde se konala celonárodní burza sběratelů knoflíků československých železničářských uniforem, a tak se naše konference mohla bez dalších přerušování v klidu věnovat svému tématu. Jediným solidním periodikem, které spolehlivě informovalo veřejnost po celou dobu rokování, byly Lihové noviny. Z pera jejich redaktora profesora Labašty je i následující zpráva. Jako na každé solidní akci byly na úvod této první „abstinenční konference“ na programu promluvy všech hostů. Jejich pořadí bylo určeno jednak jejich věhlasem a významem, ale také dle jejich příjezdu na setkání. Všichni zúčastnění hosté jsou špičky ve svém oboru, a tudíž pro ně bylo velmi problematické najít ve svých adresářích volný termín. Potěšující bylo ale to, že nikdo neodmítl pozvání.


SPOLKOVÝ ŽIVOT ) 11 Instalace zabavených domácích pálenic v Muzeu pálenic ve Vlčnově.

Jako první přednesl zdravici host přímo z Bruselu, kde se touto problematikou zabývá v Evropském parlamentu. Paul Buveur poznamenal, že je Francouz a že bez konzumace jednoho litru kvalitního vína denně není schopen vůbec fungovat, a to jak po stránce tělesné, tak i po stránce intelektuální. (Pro jeho omluvu musíme uvést, že v kraji, kde pan Buveur vyrostl, je jeden litr vína pro dospělou osobu na den považováno za abstinenci.) Z jeho exaktního verbálního projevu bylo evidentní, že ví, o čem mluví, a že je také dobře obeznámen se situací v naší domovině. Podotkl totiž, že v zemi, jako je naše, kde i na nejvyšší vládní úrovni vládne menšina většině a nikomu to nepřijde divné, je naše postavení bezalkoholové menšiny v dialektické výhodě. Poznamenal, že když najdeme správnou rétoriku, například že naše menšina přesně ví, co si přeje většina, totiž že většina touží býti také prosta lihu, můžeme pak směle říci, že celý národ se dobrovolně vzdává alkoholu, neboť je to vůle lidu. Nám tímto svým projevem vlil doslova čerstvou krev do žil. Členové, kteří se věnují lokální politice, si dokonce jeho jméno poznamenali do svých zápisníků. Dalším řečníkem byl docent Kurt Kurzschnitt. Ten se ve svém příspěvku zaměřil na ekonomickou stránku abstinování. Pracující abstinent, nepotýkající se v dopoledních hodinách s odbouráváním alkoholu z předchozího večera, je mnohem výkonnější a v mnoha

případech se dokáže svou bdělou soustředěností přiblížit schopnostem stroje, který v práci obsluhuje. To samozřejmě zvyšuje konkurenceschopnost výrobků a snižuje náklady na reklamační soudní procesy. Připomněl také svou vzpomínku z dětství, kdy mu jeho dědeček, vysídlený sudetský Němec, vyprávěl o životě v malém pohraničním městečku, kde žila v dobrém soužití s Němci i česká menšina. Hospody provozované německými majitely byly plné českých pijanů, a to v kteroukoliv denní dobu. Střízliví němečtí hospodští byli spokojeni a čeští hosté také. Tím kladl důraz na to, že i tak rozdílné národy mohou úspěšně spolupracovat. Anglický host James Drinkwatter si vzal u své přednášky s názvem Výjimka potvrzuje pravidlo za vzor kultovní postavu novodobých anglických dějin Winstona Churchilla, který naplnil sám za jeden týden kontejner tříděného odpadu s cedulkou – sklo barevné. Zdůraznil v jeho životě i další povahový rys, který by nám mohl být blízký, a to, že sir Winston žil téměř po celý život ve velkých dluzích, přesto vždy jezdil v novém modelu Rolls Royce a stále měl dům plný služebnictva. Jeho literární činnost byla motivována pouze tím, aby se zbavil břímě dluhů a mohl po krátké době opět dostat úvěr. Jeho projev byl účastníky odměněn neutuchajícím potleskem. Další významný host, profesor Dmitrij Gulagovič, přijel na naši konferenci až z Ruska. Ukázalo se, že neměl připraven

žádný příspěvek, pouze se přijel podívat na abstinenty, o kterých pouze četl v odborných publikacích, ale nikdy je neviděl na vlastní oči. V jeho vlasti se vyskytují abstinenti pouze v nemocnicích. Jsou to pacienti po transplantaci jater, kteří jakmile opustí lékařskou péči, rychle se vracejí do normálního života. Jeho cíl návštěvy byl, dá se říci, opačný. Přijel vytvořit badatelskou skupinu, která bude mít za úkol zjistit, jak je možné, že Češi, kteří jsou první na světě v pití piva a druzí v pití pálenky, se přesto dožívají v průměru o 20 let více než jejich ruští kolegové. Nicméně se společně se všemi abstinenty vyfotil a přestože si udělal i krátký informační film s rozhovory autentických abstinentů, odjížděl s obavou, že mu to stejně nikdo neuvěří. (Po svém návratu pak skutečně telegrafoval, že jeho dokumenty vědecká rada domovské univerzity v Moskvě odsoudila jako nepodložené Fake News, které se pouze snaží narušit bratrskou spolupráci našich národů.) Tolik stručná zpráva z prvního dne konference. O dalším průběhu bude profesor Labašta i nadále informovat v příštích číslech našeho periodika. Tolik ze života raritního spolku. Kdo má zájem se stát členem spolku nebo se zajímá o jeho aktivity, nechť se obrátí na webové stránky Slováckého muzea v Uherském Hradišti. I v televizi TVS vás budeme o aktivitách spolku informovat.


Mozaika Střípky ze života v našem kraji

)

MOZAIKA ) 12

ZLÍN

ZOO Zlín se pyšní třemi mláďaty tygrů ussurijských Zlínské ZOO se podařilo odchovat tři mláďata tygrů ussurijských. Dvě samičky a jeden sameček, kteří se narodili na začátku června, už opustili zázemí expozice a zamířili do prostorného venkovního výběhu, kde se budou prohánět před očima návštěvníků. Matkou malých tygříků je čtrnáctiletá tygřice Tanja, pro kterou to byl již čtvrtý porod, otcem se stal osmiletý samec Boatsman z estonské Zoo Talin. „Do našeho nového tygřího páru jsme vkládali velké naděje. Navíc jsme byli poctění tím, že vedení Evropského záchranného programu pro tygry ussurijské projevilo zlínské zoo velkou důvěru a umožnilo spojení dvou geneticky nejcennějších zvířat v evropskému chovu právě u nás. Prarodiče samce i samice pocházejí z volné přírody, jejich mláďata tak znamenají mimořádný přínos pro chov tygrů ussurijských,“ uvedl hlavní zoolog Kamil Čihák. Malí tygříci v současné době váží kolem 10 kg. Slavnostní křest tygřích mláďat proběhl v sobotu 7. září za přítomnosti oblíbeného českého herce a režiséra Miroslava Krobota, který se stal jejich hrdým kmotrem.

VELEHRAD

Na Velehradě se uskutečnilo letní setkání s básníky Slovácka V zahradě velehradského kláštera se v neděli 11. srpna uskutečnilo veřejné setkání regionálních básníků. Akce Vele-

hrad poezie přivítala celou řadu autorů, kteří svými verši přispívají do časopisu Malovaný kraj. Vedle recitací autorské tvorby a hudebních vystoupení bylo na akci prezentováno též dílo básníka Miroslava Kapinuse (1932-2012). Cenná byla i přítomnost jednoho z posledních žijících abiturientů jezuitského vzdělávacího institutu, jenž na Velehradě fungoval do roku 1950, kdy byl z vůle tehdejší státní moci diktaturně zrušen.

HODONÍN

Hodonín žil Svatovavřineckými slavnostmi Od pátku 9. srpna do pondělí 12. srpna se v Hodoníně konaly už tradiční Svatovavřinecké slavnosti, které i letos nabídly bohatý kulturní program. Ten každoročně přiláká tisíce návštěvníků, kteří do města přijíždějí z širokého okolí i ze Slovenska. Ani letos tomu nebylo jinak. Masarykovo náměstí bylo plné příznivců nejen folklóru, ale také rocku, popu, country nebo dechové muziky. Sobotní dění započalo 50členným historickým průvodem, který prošel Národní třídou, kde se dopoledne konal tradiční jarmark. Odpolední a večerní hudební pásmo poté patřilo české tvorbě. Na pódiu se představil například držitel ceny Anděl Thom Artway nebo skupina Mandrage. Neděle se oproti tomu nesla v duchu tradiční hodové zábavy v čele se stárky. Významné úlohy se letos ujal Tomáš Kotek s Lindou Janoškovou a Michal Slabý s Denisou Krajsovou. Pro obě stárky to byla premiéra. Folklorní veselí si proto užívaly plnými doušky až do pondělí.

HULÍN

Do Záhlinic se vrátilo hanácké právo V sobotu 10. srpna po sedmé hodině ranní byly již celé Záhlinice na nohou.

Hned časně zrána vyšel od nádraží krojovaný průvod, který uzavíral koňský povoz se třemi statnými Hanáky v krojích s tradičními bílými halenami přehozenými přes ramena. Početný průvod měl namířeno k Muzeu Františka Skopalíka, bývalému Obecnímu domu. A proč to? Do obce se po dlouhých 47 letech vrátilo hanácké právo! Záhliničtí přišli požádat starostu Mgr. Romana Hozu o propůjčení práva se slibem, že budou moci dohlížet na vykonávání a udržování pořádku v obci. Právo bylo novému obecnímu „véboru“ slavnostně propůjčeno a představitelé města byli hned za své přestupky řádně potrestáni. Výprasku neušli ani další obyvatelé obce, které za jejich prohřešky s humorem trestala chasa procházející Záhlinicemi až do odpoledních hodin. Slavnostnímu předání práva přihlíželo více jak sto Hanáků, mnoho hostů, fotografů, etnografů, zástupců tisku a různých medií. Víkend v obci však nepatřil pouze hanáckému právu – proběhly zde také hody a současně se slavilo 130. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů.

STARÉ MĚSTO

Staré Město má svou oficiální turistickou známku a turistickou nálepku Vyhlídková věž kostela Sv. Ducha uspěla při hlasování odborné veřejnosti z řad sběratelů turistických známek a má svou vlastní Turistickou známku č. 2580. Kulatá, dřevěná, vypalovaná plaketa, která je krásným suvenýrem a zároveň „potvrzením” o dosažení tohoto turisticky atraktivního místa, zajisté potěší každého turistu, který navštíví náměstí Velké Moravy s Event centrem a který se pokochá výhledem z proskleného vrcholu vyhlídkové věže kostela. Každá turistická známka je navíc doplněna samolepicí turistickou nálepkou. Součástí turistické známky je QR kód, jehož naskenováním do chytrého mobilního telefonu spustíte vyprávěný příběh turistického známkového místa. Dozvíte se, kde se nacházíte, kdo projektoval moderní budovu kostela a jaké symboly stavba obsahuje. „Jsem velice rád, že se podařil zrealizovat projekt turis-


ny července patřily příznivcům filmu. Dramaturgie letního kina, které letos nabídlo 18 projekcí, je tradičně postavená na titulech, které patřily mezi nejúspěšnější uplynulé sezóny. Diváci mohli zhlédnout jak domácí, tak i světovou produkci a objevily se i tituly kultovní nebo formát kina naslepo. Do programu byly zařazeny také tituly v rámci projektu KINEDOK, autorského dokumentu na 180 netradičních místech v 7 zemích Evropy. Pořadatelé mysleli i na dětské diváky, a proto si i ti nejmenší mohli, často poprvé, užít atmosféru letní noci. Formát letních kin býval v minulosti velmi oblíbený a nyní je opět vítaným a vyhledávaným letním zážitkem napříč všemi generacemi a v Napajedlích o něj nepřijdete ani v roce 2020.

UHERSKÉ HRADIŠTĚ

První z akcí k 30. výročí převratu končí, ale další se chystají

NAPAJEDLA

KYJOV

XX. Slovácký rok přilákal rekordní počet návštěvníků Více než 30 tisíc lidí navštívilo jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok. Neopakovatelná atmosfé-

INZERCE

Palackého náměstí v Uherském Hradišti ozdobilo už při Letní filmové škole dvaadvacet panelů se 107 fotografiemi z období sametové revoluce 1989. Město Uherské Hradiště hostí do 20. září premiérovou verzi fotografické výstavy České tiskové kanceláře s názvem Okamžiky sametové revoluce. Jde o první akci připravenou v Uherském Hradišti k 30. výročí listopadových událostí. Město ale čekají ještě další akce. Cílem výstavy Proměny města 1989 – 2019, která začne 10. října na Mariánském náměstí, bude připomenout v odstupu 30 let formou srovnávacích fotografií nejvýraznější proměny vzhledu či obrazu města Uherského Hradiště. Trojici vzpomínkových výstav k výročí, doplněnou dokonce o publikaci s názvem Sametová revoluce v Uherském Hradišti, uzavře expozice, kterou připravuje Slovácké muzeum. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 14. listopadu 2019 ve velkém sále hlavní budovy Slováckého muzea.

ra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. „20. ročník nabídl velké množství programů a zábavy, které byly volně přístupné, a díky tomu byla letošní návštěvnost jednoznačně nejvyšší v celé historii Slováckých roků,“ uvedl starosta města a současně prezident festivalu František Lukl. Rekordní byla také účast v sobotním krojovaném průvodu. Na seřadišti se sešlo více než 4 tisíce krojovaných ze šestačtyřiceti obcí Kyjovska a Ždánicka. Kromě hlavní festivalové scény v letním kině byly další programy k vidění, slyšení i vyzkoušení na kyjovském náměstí, v městském parku a také v nově zrekonstruovaném prostoru náměstí Hrdinů před kyjovským gymnáziem. V průběhu slavností i bezprostředně po nich hodnotili účastníci letošní ročník velmi pozitivně. Chválili vysokou úroveň programů, celkovou organizaci, a především neopakovatelnou a přátelskou atmosféru. „Reakce účastníků, které neustále přicházejí a jsou plné pozitivních emocí a uznání, nás přesvědčují, že se letošní Slovácký rok mimořádně vydařil a naše město právem patří mezi nejvýznamnější folklorní centra u nás. Za dva roky to bude přesně 100 let od konání prvního Slováckého roku. Proto jsme se rozhodli, že porušíme čtyřletý cyklus a na další Slovácký rok do Kyjova můžeme milovníky lidových tradic a skvělé zábavy pozvat už na rok 2021,“ uzavírá Lukl.

Pozvánka: 16:00 – 22:00

Fakulta logistiky a krizového řízení, Studentské nám.1532, Uherské Hradiště

Letní kino v Napajedlích nabídlo filmové zážitky pod hvězdnou oblohou Letní večery na nádvoří Nového Kláštera v Napajedlích už od polovi-

bohatý zábavný program pro rodiny s dětmi chemické, technické a vědecké pokusy popularizační přednášky ukázky jednotek integrovaného záchranného systému ČR pivovar Jarošov kapela Brixen band

TĚŠÍME SE NA VÁS!!!

MOZAIKA ) 13

tické známky a turistické nálepky Vyhlídkové věže kostela Sv. Ducha a věřím, že napomůže rozvoji cestovního ruchu ve Starém Městě,“ řekl místostarosta Mgr. Martin Zábranský. Oba suvenýry si můžete zakoupit na Informačním centru v Jezuitském sklepě ve Starém Městě.


12 + jedna otázka PRO JANA GOGOLU

Foto: Kateřina Nosková

JAN GOGOLA ST. (* 1944) filmový dramaturg a pedagog ze Salaše

)


1. O čem se vám naposledy zdálo? Hrál jsem ve snu basket a sázel trojky a nakonec jsem to zapíchl s loktem nad obroučkou. Zase jsem byl nejlepší…

2. Na co z dětství nejraději vzpomínáte? Lechova ulice, to je místo mezi parkem a mařackými kopci, se sousedním hřištěm, posléze stadionem a to vše nám „patřilo“. V 50. letech tam žilo asi 15 kluků, většina z nás sportovala. Bojovali jsme na kopcích s Mařaťáky, ale když Jura Masařík (určitě to byl on) přivedl do jejich party Laďu Štefku, který nás řezal šlauchem, vzdali jsme to. S Laďou byli neporazitelní. A kromě toho jsem byl ministrantem, zpočátku značně oduševnělým, potom ale zvítězil fotbal, který jsme jako žáci hrávali v neděli dopoledne.

3. Je nějaký zážitek, který vám změnil život? Můj život nebyl měněn zážitky, ale událostmi, situacemi a lidmi. Vedoucí úloha strany tady taky nebyla pro nic za nic. Ženil jsem se velmi mlád a moje žena se vdávala ještě dřív, takže se i potomci dostavili záhy. A bylo tak hodně radosti, ale nemoc čtyřleté dcery nám potom život zcela a doživotně změnila.

4. Kterého svého zvyku byste se okamžitě zbavil, kdybyste mohl? Na to by nejlépe odpověděli moji příbuzní a známí, ovšem jak je znám, nebyli by objektivní. Moje zvyky jsou bohabojné, často dokonce inteligentní. Já o nich zase ale tak moc nevím. Mám ale pocit, že k dokonalosti nemají daleko, že ano...

5. Máte nějakou posedlost? Už ne.

6. Čeho se bojíte? Já se vždy bojím v souvislostech, takže se to týká hlavně zdraví nejbližších. A bohužel mám důvod.

7. Litujete ve svém životě něčeho? Tak to by bylo na seriál. Ale asi se to vše mělo stát. Litoval jsem, že jsem nebyl přijat na filozofickou fakultu v Brně, a tak na mě „zbyl“ Pedagogický institut v Gottwaldově. Tam jsem ale poznal úžasné lidi, posléze mé přátele na celý život a taky jsem se hned v 1. ročníku dostal na Kudlov do filmového studia a na filmový festival. To jsem ale netušil, že tam budu posléze i pracovat. Kdybych studoval v Brně, asi bych se k filmu nedostal. A neučil bych ani ve škole v Kunovicích a neuplatnil tak své pedagogické mistrovství!

8. Co je vaším největším životním úspěchem? Opět otázka pro druhé. Spolupracoval jsem na moc dobrých filmech a vychoval řadu mladých filmařů tady i na Slovensku. Ale hlavně si cením svých nejbližších příbuzných. Vím, že mají charakter a domnívám se, že jim to myslí. Rád bych ještě chvíli vydržel a sledoval, jak si povedou.

9. Co vás nejvíce motivuje? V 75 letech je motivace záležitostí hodně variabilní. Jsou dny, kdy naprosto zásadní akcí dne je úkol vymanit se z lože a zapojit se do chodu domácnosti a následně do tvůrčího procesu a dokázat svému okolí, že ještě žiju. A taky mě baví učení a v současné době třeba práce na třech filmech – Havel, Tichý společník a slovenský Potlesk.

10. Kdybyste mohl získat jednu jedinou schopnost, která by to byla? Finanční gramotnost.

11. Co vám na současném světě nejvíce vadí? Všeobsažná a všeobjímající inflace. Zahlcenost informacemi, přehlcenost zbožím všeho druhu, inflační masová turistika (foto fronty pod Mount Everestem se mnou opravdu zacloumalo), 18 000 knižních titulů (včetně kuchařek a kalendářů apod.), které každoročně vyjdou, nesmyslný počet vysokých škol, množství nových olympijských sportů... Ztratili jsme cit pro míru a únosnost.

12. Co vás naposledy rozplakalo? Já ani tak nebrečím, ale hodně se dojímám. Naprosto spolehlivě slzím, když mám pocit či přesvědčení, že jsem svědkem či účastníkem nějakým způsobem výjimečného okamžiku. A může jít o muziku, film, divadlo, knížku, ale i Messiho. Prostě když si myslím, respektive cítím, že sleduju něco téměř dokonalého. Před prázdninami jsem byl na premiéře v Bolkově brněnském divadle, kde hrál s Milanem Lasicou hru Klíště, kterou Bolek napsal i režíroval. Mnohokrát jsem zároveň řval smíchy i slzel, ti dva hoši předváděli famózní koncert. Ale pozor, podobné pocity jsem mnohokrát zažil i ve Slováckém divadle nebo na koncertech našich cimbálovek či na vystoupeních žáků lidové školy umění.

12 + 1. V jakém uměleckém díle byste chtěl žít? Jelikož přece jenom o uměleckých dílech něco vím, tož děkuju pěkně, já zůstanu v civilu. To byste nevěřili, jací jsou mnohé postavy literární, filmové i divadelní, mamlasi! A všímáte si, jak jsem ve svém vyjadřování decentní?


*

chcete být součástí našeho týmu?

DUŠA V PÉŘÍ ) 16

máte obchodního ducha? *

hledáme mediálního konzultanta...

* MOŽNÝ JE ČÁSTEČNÝ I PLNÝ ÚVAZEK. KONTAKT: JAN@TELEVIZETVS.CZ

NA KAFE DO CAFE Beseda Jana Dudka s 19. 9. 2019 v 18.00

Jožkou Kubáníkem

spisovatelem, hercem a tiskovým mluvčím slováckého divadla

kavárna Jiné Café

Havlíčkova 173 Uherské Hradiště

Pod dohledem televizních kamer

Duša v péří …ptáte se Jožky Kubáníka

)

Někdo si plete buk a dub, někdo dopoledne a odpoledne. Co si pletete vy? (Jitka) Jitko, já si pletu alkoholický a nealkoholický sekt.

Byl jste před dvaceti lety prvním moderátorem dnešní TVS. Jaké bylo vidět se poprvé na obrazovce? (Marie H.) Strašné, Marie. Bylo to tak hrozné, že jsem maminku, která u televize zrovna seděla taky, přesvědčoval, že to nejsem já.

Paříž, nebo Řím? (Tomáš) Rozhodně Paříž, Tomáši, ale jestli to má být pozvání, tak klidně i Maledivy.

Čím bych vám udělala radost? (Markéta) Jsem v posledních dnech docela unavený, tak byste mě potěšila nějakou hezkou pohádkou, Markéto. Ale trochu se bojím, abych vás neměl zítra u baráku, tak napíšu, že bych radši štrůdl.

Jak to děláte, že tak dobře vypadáte? (K. L.) Pardon, to asi nebyla otázka na mě…

Chtěl bych váš podpis. (Jan)

V rámci besedy proběhne současně uherskohradišťský křest knihy POSLEDNÍ DENÍK KVĚTY FIALOVÉ! V případě, že se chcete křtu a besedy zúčastnit, pošlete nám závazný e-mail na adresu knoskova@televizetvs. cz nebo nám zavolejte na tel.č.: 720 041 071.

Že jsem si tady, Hynku, minule řekl o reklamu na uherskohradišťské KFC, abych nemusel vařit, a přišla mi místo toho nabídka na reklamu na fitko, abych začal cvičit.

V září vám vyjde kniha Poslední deník Květy Fialové. Čekají vás autogramiády, rozhovory, besedy se čtenáři. Na co se nejvíc těšíte? (Pavel) Až skončí soud s Vlastimilem Harapesem.

Se kterou herečkou byste si chtěl zahrát? (M. S.) Meryl, to jste vy? Domluvíme se. Počkám vás na vrátnici divadla ve středu okolo čtvrté.

Zatančíte mi? (Hedvika) Rád. Ale musíte mít u toho, Hedviko, zavřené oči.

Na co z právě uplynulého léta budete nejvíce vzpomínat? (Kateřina) Na to, jak si mě jedna divačka na akci v Praze spletla s Lukášem Hejlíkem a já jsem jí to vůbec nerozmlouval.

Když to nebude na směnku, Honzo…

Co vás v poslední době zklamalo? (Hynek)

Přeji vám hezký konec léta a dušu v péří!

(Otázky pro Jožku Kubáníka posílejte na adresu kreativna@televizetvs.cz.)


)

ZLÍN

Žebrácká opera Gangsterská groteska

Autor: Václav Havel Režie: Patrik Lančarič Místo: Městské divadlo Zlín Premiéra: 21. 9. 2019 Další představení: 25. 9., 27. 9. „Mravy jsou pořád stejné, jenomže co se dřív tutlalo, to se dnes dělá veřejně!“ Souboj dvou velkých zločineckých gangů. Peachum a Macheath vládnou podsvětí. A jsou ochotní udělat cokoli, aby zdolali konkurenta a chopili se moci. Na klasický souboj však nedojde. Dnes se už bojuje jinak. Zbraní je slovo, manipulace a intriky. Jenže kdo je zločinec a kdo oběť? Co je pravda a co lež? A co na to ruka zákona, velevážený policejní velitel Lockit?

UHERSKÉ HRADIŠTĚ

HODONÍN

Dny otevřených ateliérů Jihomoravského kraje

Místo: Galerie výtvarného umění v Hodoníně Termín: 28. – 29. 9. 2019 od 10 do 17 hodin Devátý ročník Dnů otevřených ateliérů letos umožní milovníkům umění opět nahlédnout za oponu prostých výstavních síní do rozmanitých ateliérů a dílen svých sousedů výtvarníků. Akce vybízí podívat se nejen na díla umělců, ale i na místa jejich zrodu. Pocítit něco ze specifické atmosféry míst prosycených myšlenkami a úvahami nad fenoménem krásy či lidské kreativity. Malíři, sochaři, grafici, keramici, kováři, šperkaři, oděvní výtvarníci či mozaikáři otevřou své výtvarné dílny, ateliéry, studia a vystaví své práce v galeriích. Poslední zářijový víkend tak může být příjemným výletem a setkáním s tvořivými lidmi nebo relaxací při vnímání vizuální rozmanitosti děl věhlasných profesionálů či neškolených tvůrců.

BORŠICE Návraty VI.

Výstava absolventů SUPŠ Uherské Hradiště Místo: Galerie Slováckého muzea Termín: 4. 10. 2019 – 5. 1. 2020 V roce 2019 oslaví Střední uměleckoprůmyslová škola v Uherském Hradišti 80. výročí založení. Její počátky jsou spojeny s působností Baťovy Školy umění ve Zlíně a Střední uměleckoprůmyslové školy ve Zlíně, která byla v roce

Šlapání hroznů dívčí nohou

Folklórní akce pro celou rodinu

Místo: Dvůr pod Starýma Horama v Boršicích Termín: 28. 9. 2019 od 14 hodin Den plný folklóru, víno a burčák tekoucí proudem, šlapání hroznů vlastní nohou, pochutiny z místní kuchyně a udírny, vinařská tombola nebo cimbálová muzika. To všechno zažijete na konci září na pátém ročníku oblíbené akce ve Dvoře pod Starýma Horama. K poslechu i tanci zahrají soubory z Boršic, Bzence či slovenského Jarku a těšit se můžete také na vystoupení dvou cimbálových muzik. Vrcholem večera bude koncert Spirituál Kvintetu, který bude jedním z posledních před ukončením bohaté kariéry kapely. Během dne bude ve sklepeních probíhat ochutnávka moravských vín, které byly na místních výstavách ozdobeny titulem „šampion“, a pro zajímavost je budete moci porovnat s víny z francouzského regionu Alsasko.

ZLÍN

Vladimír Vašíček (1919–2003) Stále ve vzniku Výstava jednoho z předních představitelů české abstraktní tvorby

Místo: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně Termín: 25. 9. – 24. 11. 2019 (vernisáž 24. 9. 2019) Vladimír Vašíček je jedním z umělců, které řadíme k předním představitelům abstrakce na české výtvarné scéně 2. poloviny 20. století a kteří si svůj tvůrčí názor formovali na pozadí složité politické situace, jež bránila rozvoji vlastní umělecké identity. Navzdory překážkám generovaným dobou a místem Vašíček vytvořil dílo, které neztrácelo vazby na aktuální výtvarné dění a po vizuální i obsahové stránce dosáhlo mimořádné obsáhlosti a konzistentnosti. Výchozí podnět k uspořádání výstavy malíře Vladimíra Vašíčka poskytlo jeho významné výročí spojené s letošním rokem, kdy by se rodák ze Svatobořic-Mistřína u Kyjova dožil sta let. Při této příležitosti Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně představuje rozsáhlou přehlídku Vašíčkovy tvorby, jež sahá od konce 40. let 20. století až po poslední realizace z roku 2003.

KULTURNÍ SERVIS ) 17

Kulturní servis

1954 přenesena do Uherského Hradiště. Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, Střední uměleckoprůmyslová škola a Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně připravují k tomuto výročí společný výstavní projekt, který má upozornit na skutečnost, že ze zlínského a hradišťského „hnízda“ výtvarné pedagogiky vzešlo již několik generací umělců s vyhraněným tvůrčím profilem. Ti se řadí do kontextu nejen českého, ale i světového výtvarného umění.


TV program televize TVS KOMIKS, TV PROGRAM ) 18

)

PONDĚLÍ

)

)

)

)

)

STŘEDA

ČTVRTEK

PÁTEK

17.00 DENÍK

DENÍK

DENÍK

DENÍK

DENÍK

13.00

MAGAZÍN HODONÍN

MAGAZÍN HODONÍN

17.15

POŘADY

POŘADY

POŘADY

SOUSEDI SK

SOUSEDI SK

13.15

MAGAZÍN VESELÍ M.

MAGAZÍN VESELÍ N M.

17.30

SPORT

SPORT

KRÁSA PROMĚŇUJE

TÝDEN NA SLOVÁCKU

TÝDEN NA SLOVÁCKU

13.30

MAGAZÍN KYJOV

MAGAZÍN KYJOV

17.45

MAGAZÍN VALAŠSKO MAGAZÍN VALAŠSKO MAGAZÍN VALAŠSKO

MAGAZÍN VALAŠSKO

MAGAZÍN VALAŠSKO

13.45

MAGAZÍN VALAŠSKO

TÝDENÍK VALAŠSKO

18.00

DENÍK

DENÍK

DENÍK

DENÍK

14.00

ZLÍNSKÝ KRAJ

ZLÍNSKÝ KRAJ

18.15

POŘADY

MAGAZÍN UH. BROD MAGAZÍN UH. BROD

SOUSEDI SK

SOUSEDI SK

14.15

MAGAZÍN UH. BROD

MAGAZÍN UH. BROD

18.30

SPORT

SPORT

NA KAFE DO CAFE

TÝDEN NA SLOVÁCKU

TÝDEN NA SLOVÁCKU

14.30

MAGAZÍN UH. HRADIŠTĚ MAGAZÍN UH. HRADIŠTĚ

18.45

ŠPETKA SLOVÁCKA

ŠPETKA VALAŠSKA

POŘADY

SLOVÁCKÉ CYKLENÍ

POZTRÁCENÁ ŘEMESLA

14.45

POŘADY POŘADY

DENÍK

SOBOTA

NEDĚLE

)

ÚTERÝ

N

PREMIÉRA POŘADŮ KAŽDÝ DEN V 17.00 HODIN (V SOBOTU VE 13.00 HODIN), REPRÍZA KAŽDÉ DVĚ HODINY

Kde televizi TVS naladíte? V současné době vysílá televize TVS na jihovýchodní Moravě prostřednictvím pozemního digitálního vysílání DVB-T v síti MUX 4 na kanále 42 a v DVB-T2 v přechodové síti 13 na území celé Moravy. Najdete nás také v nabídce největšího kabelového operátora v České republice UPC a významného moravského operátora IT SELF.

Máte námět na reportáž? Napište nám e-mail na adresu: redakce@televizetvs.cz!

Od října se můžete těšit také na zprávy z Otrokovic! Jsme moc rádi, že se televizi TVS podařilo navázat spolupráci s městem Otrokovice. Diváci se tak od 1. 10. 2019 mohou těšit na 2 otrokovické reportáže týdně, které budeme vysílat v pravidelných Denících (PO – PÁ, premiéra vždy v 17:00).

Najdete nás na sociálních sítích!

televize tvs

televize_tvs

Buďte s námi v obraze! Chcete vědět, co pro vás v televizi TVS chystáme? Přihlaste se k odběru newsletteru a žádné novinky z naší dílny vám neuniknou! Stačí pouze vyplnit e-mailovou adresu na webu itvs24.cz (na hlavní straně dole) a my vás budeme pravidelně informovat o všem, co se v naší televizi děje.

Sledujte nás na internetu! Sledujte nás na všech mobilních aplikacích i na PC. Adresa: itvs24.cz!

Nedělní chvilka s Janem a Jeanem TAK JAK SE NAKONEC PROMĚNIL VÁŠ VZTAH K TELEVIZI?

VÍTE, JÁ JSEM ZJISTIL, ŽE PREFERUJI RADŠI SKUTEČNÝ ŽIVOT.

JAK TO MYSLÍTE? NĚJAK MI UNIKÁ SMYSL.

NO, VÍTE NA CO SE DÍVAJÍ TELEVIZNÍ DIVÁCI? CO JE NA TELEVIZI TAK PŘITAHUJE?

TO MI PROZRAĎTE. ZAJÍMÁ MĚ VÁŠ POHLED.

NO, LIDI SE V TELEVIZI DÍVAJÍ NA TO, JAK ŽIJÍ LIDI, KTEŘÍ SE NA TELEVIZI NEDÍVAJÍ.

MEDIÁLNÍ KONZULTANTI TELEVIZE TVS RADÍ: To je základní rozdíl mezi všemi televizemi a naším vysíláním. U nás uvidíte, jak žijeme my, skuteční lidé. Tedy život v přímém přenosu. A možná, když budete pozorní, uvidíte i sami sebe!


Užijte si internet bez závazků www.libli.cz

INZERCE INZERCE

VÉ O H A L POD O STUDI MONTÁŽ BORNÁ

J + OD

PRODE

2 572

2 57 Tel. 57

VODNÍ A SAUNOVÉ PROGRAMY

NABÍZÍME ŠIROKÝ SORTIMENT PODLAHOVIN + KOMPLETNÍ PODLAHÁŘSKÉ PRÁCE!

Zapojit se můžete do pravidelných programů:

Podlahové studio Radim Jegla, 687 03 Babice 38

Po - Pá 9.00 - 12.00 13.00-17.00

www.podlahyjegla.cz • info@podlahyjegla.cz

• AQUA AEROBIC • AQUABALANC • CVIČENÍ VE VODĚ PRO SENIORY • SAUNOVÁNÍ SENIORŮ • CVIČENÍ VE VODĚ PRO TĚHOTNÉ • SAUNOVÁNÍ DĚTÍ • WELLNESS PRO ŽENY • SAUNOVÉ CEREMONIÁLY • INDIVIDUÁLNÍ VÝUKA PLAVÁNÍ • PLAVÁNÍ MIMINEK OD 6 TÝDNŮ • PLAVÁNÍ KOJENCŮ, BATOLAT a DĚTÍ

www.aquapark-uh.cz