Page 1

Випуск №26, літо 2018

здоров'я

психологія

краса

дієтика

візьми

безкоштовно

із собою

Життя під покровом

Хелікобактер пілорі сонце, море і пісок Маленькі секрети фітнесу на пляжі

Правда солодка й не дуже

Замінники цукру

оціни журнал Заповни анкету отримай приз від «Сінево»! Умови на стор. 3


№26/2018 (літо)

Виходить щоквартально Засновник

ТОВ «Сінево Україна» Телефон гарячої лінії 0 (800) 50-70-30 www.synevo.ua Керівник проекту

Олена Скавронська a.skavronska@synevo.ua Видавець

ДП «Бурда-Україна»

КВАНТІФЕРОНОВИЙ ТЕСТ

точний інструмент для діагностики

лАТЕНТНОгО ТубЕРКульОзу

Головний редактор

Еллона Гагіч

гАРячА НОВИНА

Дизайн і верстка

Тамара Алексейчук Анна Сиволожська Фото: Fotolia; Shutterstock.com

Важливо вчасно діагностувати туберкульоз, оскільки це небезпечне захворювання часто має латентний (прихований) перебіг. Оптимальним рішенням для діагностики латентного туберкульозу є КВАНТІФЕРОНОВИЙ ТЕСТ. Це найкраща альтернатива шкірним тестам – пробі Манту та Діаскінтесту, адже має кілька переваг, а головне, не дає хибнопозитивних результатів після вакцинації БЦЖ.

Адреса видавця і редакції

Україна, 03124, Київ, вул. Радищева, 10/4 Свідоцтво про реєстрацію

КВ №18720-7520Р від 31.01.2012 Надруковано ТОВ Skay-print: Київ, вул. Академіка Кржижановського, буд. 4 Номер замовлення 0317 Номер підписано до друку 22.05.2018 Дата виходу 01.06.2018 Тираж 100 000 примірників

Переваги квантіферонового тесту:

• відсутність протипоказань • безпечність процедури

• висока специфічність (99,1%)

Розповсюджується безкоштовно

• висока чутливість (89,0%)

Усі матеріали охороняються законами України і міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Будь-яке використання матеріалів журналу дозволяється тільки за письмової згоди засновника і видавця. Відповідальність за достовірність фактів, власних імен та інших відомостей несуть автори матеріалів. Відповідальність за зміст рекламної інформації несе рекламодавець.

Доступний у будь-якому відділенні «Сінево» в Україні Код послуги: 2378

i www.synevo.ua

ОЦІНИ ЖуРНАл!

Кожен новий номер журналу «Будь здорова!» ми робимо з любов’ю і турботою про тебе. І нам важлива твоя думка! Допоможи зробити журнал ще кращим і цікавішим!* СканУй QR-коД або перехоДь за поСиланням www.bit.ly/Bud_Zdorova на СторінкУ нашої анкети На всіх читачів, які коректно заповнили анкету, чекає приємний бонус: можливість виграти один із 50 сертифікатів на аналіз біохімія кроВі (пакет №4.12 + звіт з описом лабораторних показників). Це комплексне дослідження, яке дає змогу за один аналіз крові оцінити 19 показників роботи твого організму. Детальніше про дослідження на www.synevo.ua * Детальніше про умови участі в Акції «Оціни журнал!» (надалі – Акція) ти можеш дізнатися за посиланням: www.goo.gl/VTnQBV

Термін дії Акції з 1 червня 2018 р. по 31 липня 2018 р. включно. Переможців буде визначено 1 серпня 2018 року за допомогою сервісу random.org.

3


новини лабораторії

У квітні в Усіх охочих бУла чУдова можливість зазирнУти за лаштУнки роботи нашої лабораторії та стати ще ближчими до «сінево» завдяки циклУ екскУрсій. За цей час ми в лабораторіях Києва, одеси, Чернівців, вінниці, львова, Харкова і дніпра:

«Живи серцем»

> з радістю відповідали на безліч цікавих запитань; > показували ближче і розповідали про потужні машини – наші аналізатори: кожен міг на власні очі переконатися в точному й автоматизованому виконанні досліджень; > трошки посміялися над деякими міфами про аналізи (наприклад, здавати аналізи на гельмінти лише на повний місяць. Ні!).

і найприємніше: бачили ваші очі й щирУ зацікавленість! дяКУємо вам і ЧеКаємо на настУпні ЗУстріЧі! анонси майбутніх подій:

SynevoLab

Synevo_Ukraine

У квітні й травні, піклуючись про здоров’я українців, лабораторія «Cінево» долучилася до соціальної програми турботи про кардіоздоров’я «Живи серцем», яку вже третій рік поспіль проводить в Україні компанія Philips. У рамках акції «Живи серцем» у п’яти великих містах: понад 200 людей пройшли УЗ-обстеження серця найсучаснішою ультразвуковою системою Philips CX50 у спеціальному кардіомобілі й отримали консультацію провідних кардіологів. понад 1500 людей безкоштовно здали аналіз крові для виявлення ризиків переддіабету і діабету. надалі планується розширення географії акції слідкуй за анонсами на:

SynevoLab

Synevo_Ukraine

Kyiv HaLf MaratHon 22 квітня понад 100 співробітників «сінево» взяли участь у 8-му Nova Poshta Kyiv Half Marathon! Це вже добра традиція для «Сінево» – біжимо четвертий рік поспіль. #давайБігтиразом! 4


день донора в «Сінево»

традиційно в головному офісі «Сінево» в києві пройшов день донора. До доброї справи, що рятує дитячі життя, долучилися співробітники та клієнти лабораторії.

як це було, дивись на нашій сторінці

SynevoLab

нове

дослідження в лабораторії «Сінево»

пАкЕТ № 341

«Харчові алергени» (216 показників, антитіла IgG, Блотаналіз)

Це оптимальний варіант за один аналіз крові перевірити свій організм на наявність харчової непереносимості й визначити, що саме з харчових продуктів може бути причиною тривалої алергії (антитіла IgG). Алергопанель – змістовний комплексний аналіз на 216 показників! Вартість 7100 грн.

РОДИНА ЛАБОРАТОРНИХ ВІДДІЛЕНЬ «СІНЕВО» РОЗШИРЮЄТЬСЯ, ЩОБ БУТИ ЩЕ БЛИЖЧОЮ ТА ЗРУЧНІШОЮ ДЛЯ ВАС! приймають клієнтів нові відділення: м. київ, вул. Єфремова (Уборевича), 8-А м. Запоріжжя, вул. Соборна, 44 м. миколаїв, пр-т Центральний, 22/6 м. Херсон, пл. Свободи, 3 м. каховка, пр-т Європейський, 5 м. лозова, вул. Благовіщенська (Карла Лібкнехта), 15 м. прилуки, вул. Ю. Коптєва, 10/1 с. крюківщина, вул. Жулянська, 2-А м. Черкаси, вул. С. Кішки, 216 неЗаБаром планУєтьСя відкриття:

м. київ, вул. В. Липківського (Урицького), 16-Б

м. київ, пр-т Науки, 4 м. дубно, вул. Грушевського, 171-Б м. калуш, пр-т Лесі Українки, 15-А м. корюківка, вул. Шевченка, 101 смт Софіївська Борщагівка, вул. Волошкова, 1

смт петропавлівська Борщагівка,

вул. Соборна, 1-А м. лубни, Володимирський майдан, 20

м. новоград-волинський, вул. Пушкіна, 3

5


тема номера

Хелікобактер пілорі: життя під покровом «Helico» у слові Helicobacter означає «спіраль» – це вказує на те, що бактерія хелікобактер пілорі має спіральну форму. навіть під мікроскопом вона виглядає страхітливо: така собі закручена у спіраль змійка з довгими джгутикамивусами. Саме вони допомагають бактерії вільно рухатися під шаром слизу, що покриває стінки шлунка, ховаючись у затишних куточках. там, де жодна інша бактерія не виживає, H. Pylori пристосувалася до життя в суворому кислому середовищі шлунка. вона може навіть змінити це середовище і зменшити його кислотність, викликаючи зрештою запалення, ерозії, виразки.

Час від Часу майже в кожного з нас виникає запитання: Чому людина, яка веде здоровий спосіб життя і не порушує режиму ХарЧування, потерпає від заХворювань органів травлення? невже приЧина тільки у стресаХ?

п

ротягом десятиліть і навіть тисячоліть лікарі вважали, що гастрит, виразка шлунка й інші захворювання шлунковокишкового тракту з'явилися у людей через стрес, від гострої їжі, куріння або інших шкідливих звичок. але коли 1982 року вчені виявили новий тип бактерій – хелікобактер пілорі (Helicobacter Pylori, H. Pylori), то з’ясували, що ці бактерії також є причиною більшості захворювань шлунка1. крім того, вони можуть спричинити інші проблеми зі здоров’ям, як-от печія, здуття живота, нудота, безпричинна втрата апетиту, часта відрижка.

1 Згідно з останніми дослідженнями, ці бактерії відповідальні за близько 80% виразок шлунка і 90% виразок дванадцятипалої кишки.

6


Звідки й куди

добра новина Бактерія, про яку йдеться, може жити в організмі впродовж багатьох років, але так ніколи й не спричинити йому жодних проблем. За статистикою, лише у близько 10% людей, інфікованих H. pylori, розвивається виразкова хвороба. А ось коли імунна система дає збій, бактерія, яка до цього дрімала в очікуванні слушного моменту, починає руйнівну дію. На думку фахівців, у схильних до гастриту і виразки людей існує генетично запрограмований «пролом» в імунітеті. Причому спадковість зачіпає і імунну, й нервову систему. Недарма вважають, що гастрит, виразка та рак шлунка і дванадцятипалої кишки – це хвороби нервів. Така ситуація здебільшого стосується тих, хто схильний до психологічного самоїдства. А за законами психосоматики, спрямована всередину агресія підриває місцевий захист органів травної системи, створюючи режим найбільшого сприяння хелікобактер. Змінити характер навряд чи можливо, але привчити себе мислити позитивно не завадить. Учені впевнені: якщо перебудувати свідомість на позитивний лад, із бактерією вдається покінчити вже після першої антибіотикотерапії.

Близько двох третин людей на планеті інфіковано хелікобактером. У багатьох із них ця особлива бактерія оселяється у слизовій оболонці шлунка ще в дитинстві. А що дорослі? Річ у тім, що H. pylori дуже легко потрапляє в організм із зовнішнього середовища. Шляхи передачі інфекції ще недостатньо досліджені, але найбільш імовірні – немиті продукти, загальні предмети вжитку, посуд, вода. По приклади далеко ходити не треба. Багато хто люБить полоскати рот солоною водою, запливаючи в море якомога далі від Берега. Ще наші бабусі вважали, що такі дії корисні для ясен і мигдаликів. Насправді ж краще уникати навіть випадкового потрапляння і морської, і прісної води в рот: якщо в цій воді встигла поплавати заражена бактерією людина, бактерія живе там до 2 тижнів! Щоб не заразитися, пий лише кип'ячену воду або воду у пляшках. Обов’язково мий фрукти й овочі перед вживанням – їх поливають водою, в якій може опинитися хелікобактер. нервуєш, коли хтось п'є з твоєї чашки? І це правильно! Хоча хелікобактер не такий заразний, як, приміром, грип, але його можна підхопити від хворої людини, якщо користуватися загальним із нею посудом. маєш хвостатого друга? Мий руки з милом після контакту з вихованцем – бактерія дуже впевнено почувається на шерсті тварин. І наостанок – про поцілункові інфекції: манера європейців, вітаючись, цілувати одне одного у щічку, не торкаючись шкіри, дуже доречна й у випадку з хелікобактер.

«Сінево» рекомендує здати 4097 Пакет №346 біохімія крові з клінічним аналізом крові (автоматизованим з формулою) + звіт з описом лабораторних показників – 790 грн/ 2 робочих дні 2041 Helicobacter pylori, антитіла IgG – 160 грн/1 робочий день 2209 Helicobacter pylori, антиген у калі (кількісне визначення) – 390 грн/3 робочих дні

i

www.synevo.ua

Телефон гарячої лінії:

0 (800) 50-70-30

7


тема номера перевір кислотність і не тільки У нормі шлунковий сік містить 0,4-0,5% соляної кислоти. У разі хронічного запалення кислотність змінюється. Якщо в бік зниження, виникає гіпоацидний гастрит: неприємно, але хелікобактер тут ні до чого. а ось при гастриті гіперацидному – з підвищеною кислотністю – бактерію виявляють у 98% випадків. тест на кисЛотність

В обох випадках звернися до лікаря. Під час фізикального огляду він перевірить ознаки здуття живота або болю, слухатиме звуки в черевній порожнині. Наявність бактерії H. Pylori можна виявити за допомогою аналізу крові, ендоскопії, дихального тесту. Суть останнього в тому, щоб визначити у повітрі, яке видихає пацієнт, ізотоп вуглецю у складі вуглекислого газу, що утворюється, коли уреаза2 розщеплює сечовину на аміак і вуглекислоту.

• неприємний смак у роті; • поганий апетит і нудота вранці; • відрижка повітрям і бурчання в животі; • нестійкі випорожнення. Усе це ознаки дефіциту соляної кислоти, тобто це свідчить про гіпоацидний гастрит. • Біль і важкість у надчеревній ділянці живота; • запори; • печія і відрижка з кислим присмаком. У наявності симптоми гіперацидного гастриту, в якому майже напевно залучений хелікобактер.

2 Уреаза – фермент, який виділяє хелікобактер, щоб захистити себе від кислоти шлункового соку.

До аналізу готуйсь! У разі позитивного результату аналіза крові на антитіла до хелікобактера пілорі треба розглянути питання дообстеження та призначення лікування. Також бажано здати аналіз крові людям, які мають постійний близький контакт із таким хворим. за 3 дні до аналізу відмовся від спиртних напоїв. за добу – від куріння, смаженої, гострої, копченої та іншої важкої їжі, чаю, кави й газованої води. Кров здають натщесерце. за 8–10 годин до аналізу має бути останній прийом їжі.

пам’ятка натуральні ліки отримавши схвалення лікаря, ти можеш використовувати деякі харчові продукти як допоміжну терапію та для профілактики захворювань ШКТ за наявності хелікобактера пілорі. Це може збільшити ефект звичайних ліків під час лікування та після. + + + + + +

Фітотерапія

Лужний напій від бактерії хелікобактер пілорі Змішай сік сирої картоплі й моркви (по 2 частини) із соком селери (1 частина). Пий свіжоприготованим перед кожним прийомом їжі. ! Перед вживанням проконсультуйся з лікарем.

8

Зелений чай мед Броколі оливкова олія Імбир Білокачанна капуста

(краще споживати у вигляді соку з додаванням води)

+ Банани + Часник (як профілактика) Бажано виключити з меню деякі продукти, як-от цукор, вироби з рафінованої муки та рис.


ЗДОРОВ'я жінки поради жІнкам ВІком 45–54* * Ще більше інформації на стор. 10–11

ПеРевіРка ПаРаметРів

ідеальна вага

Зріст (см) 150–155 155–160 160–165 165–170 170–175 175–180 180–185 180–185 Вага (кг)

58–62

63–66

67–72

73–77

78–79

83–84

87–88

91–95

ідеальний пульс У стані спокою Після фізичного навантаження

РегуляРне хаРчування Режим харчування. Прийом їжі повинен відбуватися 4 рази на день в один і той же час. Не рекомендується пропускати прийоми їжі, особливо сніданки. Що в меню? Бажано, щоб їжа була багата білками, вітамінами та мікроелементами: овочі (насамперед брюссельська капуста, броколі), фрукти, цільнозернові й молочні продукти, риба жирних сортів, червоне м'ясо, масло насіння льону. Візьми за правило з'їдати в день п'ять порцій фруктів і овочів. За добу випивай не більше і не менше, ніж 2–2,5 л чистої води. Рекомендується випивати склянку води за півгодини до і через годину після прийому їжі.

75–80 ударів за хвилину близько 100 ударів за хвилину, але не більше 150

Заняття споРтом Ходьба, біг, танці – ці вправи задіють основну м'язову частину тіла, зміцнять серцево-судинну систему. Достатньо займатися 3–4 рази на тиждень протягом 20 хвилин. Вправи, розраховані на підняття ваги, покращують поставу, зміцнюють м'язи, зменшують ризик виникнення різних травм у нижній частині спини. Розтяжка (пілатес і йога) важлива, щоб зберегти амплітуду рухів у суглобах, гнучкість. Ці заняття зміцнюють тіло й позитивно впливають на нервову систему. Обов'язковий здоровий сон. Безперервний сон повинен тривати мінімум 7–8 годин на добу. Ідеальний час – з 22:00 до 5:00. У цей період активно виробляється мелатонін – гормон сну, молодості й довголіття. Перед сном бажані прогулянки пішки мінімум півгодини та душ. відвідування стоматолога Зміни гормональні в жінок 45+ відображаються на стані кровоносних судин, розташованих в яснах. Вони легко травмуються, стають занадто чутливими і кровоточать. Тому відвідуй стоматолога 2 рази на рік.

спостеРеження За емоційним станом Не бійся пробувати щось нове, будь соціально активною, але розраховуй свої сили, щоб не отримати стрес. Як можна більше проводь часу з друзями, щоб переважали позитивні емоції. сексуальна активність Рівень гормонів знижується. Проте це абсолютно не означає, що жінка менше відчуває задоволення від сексу. Просто рідше виникає спонтанне бажання займатися коханням. Мінусом гормонального недоліку в цьому віці є сухість піхви, від чого секс може бути болючим. Однак ця проблема вирішується. Порадься зі своїм лікарем. догляд За волоссям та шкіРою • Корисні маски для обличчя з кисломолочних продуктів, фруктів, компреси з настоїв трав. • Використання декоративної косметики мінімальне. • Підбір косметичних засобів повинен проводитися індивідуально – обирай призначені для зрілої шкіри, щоб вона повільніше втрачала еластин і колаген. • Здоров'я волосся прямо пропорційно пов'язане зі способом життя (достатня зволоженість, правильне харчування, повноцінний сон).

Більше статей про здоров'я – на порталі для пацієнтів euromd.com.ua


здоров'я жінки

жінка у віці 45–54 років перебуває напередодні менопаузи або ж цей період уже настав. саме зараз гормональне тло, яке повільно, але впевнено змінюється, безпосередньо впливає на зміни у фізичному стані й навіть у настрої. це абсолютно природний процес, уникнути його неможливо і не потрібно. просто трохи зміни життя й уважно стеж за своїм здоров'ям.

Грай, Гормон

Глобальна перебудова в організмі жінки віком 45+ – це так званий перехідний період до менопаузи. Усе було добре, і ось перші дзвіночки, що повідомляють про його прихід: проблеми з серцем, погіршення стану

10

45+ І знову яг ягІдка Гормони, як і інші препарати, мають низку протипоказань. тому призначати їх має лише лікар і тільки після ретельного обстеження

волосся і шкіри, збільшення ваги, стрибки тиску. Понад те, це може бути напряму пов’язане зі зниженням вироблення в яєчниках двох важливих видів жіночих гормонів – естрогену й прогестерону. звернись до лікаря й прислухайся до його порад.

правильно підібрана гормональна терапія може: • Вирішити питання, пов'язані з добрим самопочуттям, красою шкіри й волосся. • Допомогти уникнути вікових захворювань. Йдеться про захворювання, які найчастіше проявляються саме у віці 45+: остеопороз (тоншання, розрідження кісткової тканини), ревматоїдний артрит (проявляється запаленням суглобів – ураженням гомілковостопних суглобів, суглобів кісточок, колін і кистей рук), холецистит (запалення жовчного міхура), цукровий діабет, атрофічний вагініт (сукупність трофічних порушень слизової оболонки піхви), підвищений уміст ліпідів (холестерину) в крові.


Шлях до СерЦя… розпізнати запобіГти просто стеж за собою: роби Узд дбати про своєйгінекологічне здоров'я у віці 45+ – цілком вірно, але це лише частина турбот. річ у тім, що найвища смертність в Україні – від серцево-судинних захворювань. Жінкам у цьому сенсі пощастило: поки не настає менопауза, організм виробляє достатню кількість естрогену – а цей гормон, своєю чергою, захищає від атеросклерозу, інсульту, інфаркту. з віком ризики захворювання зростають, але є шанси знизити їх –

серця, ЕКГ і ліпідний профіль крові, міряй тиск (унаслідок його підвищення серцевий м'яз збільшується – гіпертрофується). якщо якісь показники вийшли за межі норми, не панікуй: повернути їх «у вихідне положення» реально. зміна раціону і способу життя, правильно підібраний режим фізичної активності допоможе серцевому м'язу прийти в норму. важливо: роби це під наглядом фахівців.

попередЖувальні кроки

Нині сам факт виявлення онкології (раку шийки матки, раку грудей), не страшний. Страшно виявити рак на тій стадії, коли одужання ніхто не гарантує. А ось якщо застати будь-які зміни в зародку, то неприємностей, окрім необхідності пройти нескладний курс лікування, вони не принесуть. Тому є низка обов'язкових обстежень, які кожній жінці 45+ потрібно проходити задля власного ж здоров'я і спокою. Періодичність досліджень продумано так, щоб до моменту наступного обстеження зміни в організмі не стали фатальними, навіть якщо почалися наступного дня після попереднього аналізу.

якщо тобі 45+, роби Це реГулярно Візит до акушера-гінеколога

1 раз на рік, якщо нічого не турбує і результати ПАП-тесту у нормі

Візит до мамолога

1 раз на рік, якщо нічого не турбує

Мазок на флору з піхви

Під час обстеження в лікаря-гінеколога

Мазок на онкоцитологію шийки матки

За рекомендацією лікаря-гінеколога (але не рідше, ніж 1 раз на рік)

УЗД органів малого тазу

За показами або 1 раз на рік

УЗД молочних залоз

1 раз на рік

Аналіз на наявність вірусу папіломи * людини

Скерування на аналіз видає особистий лікар

УЗД серця, ЕКГ

1 раз на рік

Ліпідний профіль (ліпідограма) Вимірювання тиску**

1 раз на рік Регулярно (бажано в той самий час, краще зранку)

«Сінево» рекомендує здати 1080 Глікований гемоглобін (HbA1c) – 150 грн/1 роб. день 1576 пакет №134 порушення вуглеводного обміну (Глюкоза (сироватка); Інсулін; З'єднуючий пептид (С-пептид); Глікований гемоглобін (HbA1c); Розрахунок індексу HOMA) – 500 грн/1 роб. день 1569 пакет №125 Жіноча онкологічна панель розширена (Онкомаркер молочної залози (СА 15-3); Онкомаркер яєчників (СА 125); Онкомаркер Cyfra СА 21-1 (фрагмент цитокератину 19); Раково-ембріональний антиген (РЕА, СЕА); Кальцитонін; Антиген плоскоклітинної карциноми (SCC); Онкомаркер HE4; Розрахунок ризику раку яєчника (індекс ROMA, %)) – 1480 грн/2 роб. дні 4040 пакет №129 Цервікальний скринінг (ПАП-тест на основі рідинної цитології; ПЛР. ВПЛ ВКР (кількісне визначення CS)) – 620 грн/4 роб. дні

i

www.synevo.ua

Телефон гарячої лінії:

0 (800) 50-70-30 * Саме ВПЛ практично у 100% випадків є збудником раку шийки матки. ** Норма для віку 45+: верхній показник тиску становить 127– 137 мм рт. ст.; нижній показник тиску – 80–84 мм рт. ст.

11


здоров'я чоловіка

Пам’ятка

Гастритом називають запально-дистрофічні зміни слизової оболонки шлунка. І це серйозно, адже може призвести до таких грізних наслідків, як атрофія слизової, виразка і навіть рак шлунка, а також відобразитися на функціонуванні сусідніх органів (жовчного міхура, підшлункової залози).

Знати в обличчя

Першими «дзвіночками» гастриту є біль у ділянці живота, здуття, відрижка. однак точний діагноз ставлять лише після ретельного обстеження, що включає гастроскопію (іноді з біопсією), й аналізу на інфекцію хелікобактер пілорі, яка зазвичай винувата в розвитку захворювання (дихальний тест, аналіз калу на антиген або гістологія).

Норма

Також роблять загальний і біохімічний аналіз крові, за необхідності – моніторинг кислотності та моторики шлунково-кишкового тракту. кщо діагноз «гастрит» підтверякщо джено, пацієнта ставлять на диспансерний облік, що передбачає спостереження щонайменше раз на рік.

Гастрит

ДіаГноз «Гастрит» вважають популярним – йоГо ставлять у сереДньому 30–40% пацієнтам, і більшість із них – чоловіки. чи можна уникнути цієї хвороби та що робити, якщо вона вже є?

Гастрит у чоловІкІв

12


Хто винен?

Левова частка гастритів (90%) має бактеріальну природу – їх викликає сумнозвісна бактерія хелікобактер пілорі. «Підхопити» її неважко, адже вона передається через слину та слиз і достатньо стійка до факторів зовнішнього середовища. (Більше про хелікобактер пілорі читайте на стор. 6–8). Зараження хелікобактер

пілорі – тільки півсправи. Для того, щоб воно призвело до розвитку гастриту, потрібні ще тригери: стрес, шкідливі звички, безконтрольний прийом ліків, що подразнюють слизову шлунка, неправильне харчування (наявність шкідливої їжі (снеки, фастфуд) і порушення режиму споживання страв (великі перерви між прийомами їжі, часті перекуси)). Коли присутні відразу кілька чинників, шанси на розвиток гастриту, звісно, зростають.

ЯК ліКувати?

Лікування гастриту – комплексне і залежить від того, наскільки серйозні пошкодження слизової. Залишати хворобу без уваги не варто хоча б тому, що хелікобактер пілорі є канцерогеном першого ступеня. За сучасними протоколами, лікування гастриту передовсім включає антихелікобактерну терапію спеціальними антибіотиками, а також препарати-інгібітори кислотності, пробіотики, ліки, що поліпшують регенерацію слизової, вітаміни, ферменти. Хворому призначають щадну дієту: слизові супи, омлети, протерті каші, суфле з нежирного м'яса й риби, відварені овочі, узвар, кисіль. Гостре, жирне, смажене – під забороною. Такого раціону необхідно дотримуватися в період загострення гастриту, але й під час ремісії надмірностей у їжі теж варто уникати.

«Сінево» рекомендує здати 4097 Пакет №346 Біохімія крові з клінічним аналізом крові (автоматизованим з формулою) + звіт з описом лабораторних показників – 790 грн/2 робочі дні 4010 Копрограма – 130 грн/ 1 робочий день 2041 Helicobacter pylori, антитіла IgG – 160 грн/ 1 робочий день

i

www.synevo.ua

Телефон гарячої лінії:

0 (800) 50-70-30

ЯК заПоБігти? КореКціЯ раціону. Потрібно надавати перевагу свіжоприготованій їжі, не зловживати жирним і смаженим, помірно використовувати спеції, чергувати рідкі й сухі страви. Переїдати, як і голодувати, не варто – те й інше шкідливо для слизової шлунка. налагодженнЯ режиму ХарчуваннЯ. Дуже важливою є регулярність прийомів їжі – якщо харчуватися щодня в той самий час, органи травлення працюють якісно, рівень шлункової секреції налагоджується, що мінімізує ризик ураження слизової оболонки. Також важливо не відволікатися за столом і добре пережовувати їжу. Контроль шКідливиХ звичоК. Алкоголь може не лише подразнювати слизову оболонку шлунка, а й, будучи неякісним, викликати її хімічний опік. Щодо тютюнового диму, то він не впливає на шлунок безпосередньо, однак посилює негативний вплив інших чинників. гігієна СтреСу. Рекомендовано менше нервувати і не брати все близько до серця – здоров'я дорожче. Також важливо повноцінно висипатися, частіше бувати на свіжому повітрі, займатися спортом. І не забувати про якісний відпочинок!

13


тема номера здоров'я дитини Літо – це маЛеньке життя, особЛиво в дитинстві. можна досхочу погуЛяти на дачі, вирушити в подорож, піти в похід… та при цьому не забувати про безпеку!

Діти

на віДпочинку: правила безпеки

1

Літо на дачі – це свіже повітря, сонце і свобо свобода. А також діарея, садна і скал скалки... Як цього уникнути?

Збудники «хвороб брудних рук»

знаходяться в ґрунті й потрапляють у рот через немиті руки або дари садів-городів, тому головне правило – мити те й інше.

Влітку через спеку підвищується ризик отруєнь. Щоб цього не сталося,

варто стежити за терміном придатності магазинних продуктів. для перекусу можна дати дитині крекери, але не їжу з вуличних лотків – на ній осідає багато пилу. Також треба пити лише бутильовану або кип'ячену воду.

«Бойові поранення» під час рухливих ігор – не рідкість, і це не привід

від них відмовлятися. однак важливо запобігти появі саден (наприклад, вдягнувши дитині налокітники та наколінники), а якщо травма вже в наявності, правильно її «полікувати».

14

для цього під рукою завжди мають бути перекис водню, зеленка або йод, пластир, бинт. невеликі ранки можна обробити самостійно, якщо ж рана глибока або знаходиться на обличчі, краще звернутися за медичною допомогою. Те ж саме стосується і забоїв, за якими можуть критися вивихи чи навіть переломи. Скалки з'являються, коли під шкіру потрапляють дрібні шматочки дерева або металу, і їх важливо витягти, щоб уникнути запалення. дрібну скалку можна спробувати дістати за допомогою клейкої стрічки (прикріпити її до ушкодженої ділянки, а потім різко смикнути), для великих же – задіяти простерилізовану голку або пінцет. якщо дістати скалку ніяк не виходить, мерщій до лікаря.


Вибір виду транспорту залежить від особистих переваг, адже в кожному з варіантів є плюси і мінуси. Так, літак – це швидко і комфорт­ но, але є перепади тиску, від яких закладає вуш­ ка, поїзд – зручно і спокійно, але довго, до того ж навколо багато «чужих» мікробів, авто – це сво­ бода пересування і звична обстановка, але їхати довго і часто стомливо.

2

Побачити нові міста й країни і запастися враженнями на рік дитині важливо не менше, ніж дорослим. І вже з 3–4 років, на думку педіатрів, малюк цілком може скласти вам компанію в подорожі. по На що звернути увагу?

Під час автоподорожі обов'язково використовуйте автокрісло для дитини

до 12 років (або зріст 145 см). Воно надає безпе­ ку, знижуючи ймовірність травм у 4 рази, робить пересування комфортним, зменшуючи тряску і підтримуючи спину. До того ж у автокріслі зручно поїсти та є чим розважитися (послухати аудіо­ казку, дослідити ігрову панель). Кожні 2–3 години треба робити зупинку, щоб дитина провітрилась і розім'яла кінцівки. Водієві це теж не завадить.

Дитина неодмінно має бути пристебнута ременем безпеки. Заздалегідь

обговори з дитиною правила поведінки в салоні авто: не можна стояти під час руху, без дозволу відкривати вікна тощо. Варто вибрати правиль­ ний старт: час режимного сну дитини або мо­ мент, коли на автобані найменше машин.

3

Пікнік або ж похід у будь-якому випадку пригода! І повноцінне спілкування з при природою, якого так не вистачає міським жителям. Як зробити його безпечним?

Намагатися уникати контактів із кусючими комахами (комарами, осами), а також кліщами. Найкращим захис­

том від них буде попередня обробка репелентами і доречний одяг – капелюх, футболка з довгим рука­ вом, заправлені у взуття брюки. Бувають і «кусючі» рослини, напри­ клад кропива жалка. Опік нешкідливий, однак неприємний, і для зняття свербіння й болю треба змастити шкіру розчином харчової соди. З більш небезпечними жалкими рослинами – рутою за­ пашною, ясенцем, борщівником, пастернаком – дитині краще взагалі не «спілкуватися»! На природі є ризик опіку – як сонячно­ го, так і звичайного. У першому випадку допоможе крем із SPF не менше 30, який необхідно нанести заздалегідь, а також панама або кепка. У другому – проста обережність: не дозволяй малюкові крути­ тися біля мангала та відкритого вогню! Якщо він все ж таки отримав опік, пошкоджену шкіру треба обробити спреєм із пантенолом, якщо є пухирі – не відкривати їх і звернутися до лікаря.

15


зДОрОВ’Я сім’ї

У спекУ саме час згадати про родимки. чомУ? та томУ, що всі ми прагнемо на природУ, на пляж, на сонечко, хочемо засмагнУти. стоп! а як же відреагУють на це наші маленькі «божі мітки»?

бути чи не бути?

родимки і… літО Б

ільшість родимок з'являється у нас ще від народження або через кілька тижнів чи місяців після народження. У підлітковому віці (в період статевого дозрівання) й під час вагітності їх кількість може зростати, а також можлива зміна розміру, контуру, рельєфу й кольору родимок.

Вони такі різні Пласкі родимки. Найбільш поширені. Найчастіше мають чіткі межі й однорідне забарвлення. Ці родимки можна вважати і найбезневиннішими. Вони, за рідкісними винятками, не створюють незручностей, майже не травмуються. Основне правило – захищати їх від сонячних променів. оПуклі родимки. До них потрібно ставитися уважніше, надто якщо вони розташовані в незручному місці, де ти часто зачіпаєш їх (наприклад, коли одягаєшся).

16

боятися родимок не слід – як правило, вони не приносять неприємностей. достатньо ставитися до них з увагою, особливо влітку

Поверхня родимок будьякого тиПу індивідуальна: від абсолютно гладкої до шорсткої або покритої волосинками. гама кольорів: від жовтого до червоного, темнокоричневого й навіть чорного кольору.

Найбільш популярне запитання про родимки: видаляти їх чи краще не чіпати? У кожному конкретному випадку треба порадитися з лікарем. Скажи «так» Якщо фахівець каже «так», то саме він визначає після ретельного обстеження вибір методу видалення. Це може бути лазер, радіохвильова або електрична коагуляція, кріохірургія (рідким азотом) або звичайне хірургічне видалення. Ці маніпуляції проводять в амбулаторних умовах, вони безпечні й майже не залишають слідів. ! видаляти родимку має тільки лікар. використовуючи народні засоби, якими рясніє інтернет, ти лише згаєш час, і це в кращому випадку. Скажи «ні» Не наполягай на видаленні родимки тільки з побоювань, що вона може переродитися у злоякісну. Наявність змін може й не означати, що це рак шкіри – зміни часто виникають через мікротравми. Переродження родимок можуть спричинити також генетичні й ендокринні фактори. А ось перевіритися в лікаря з приводу родимки, яка викликає в тебе підозри, буде зовсім не зайвим.


«сінево» рекомендує здати 4097 Пакет №346 Біохімія крові з клінічним аналізом крові (автоматизованим з формулою) + звіт з описом лабораторних показників – 790 грн/ 2 робочі дні

Чи можна засмагати?

Окрім травмування, найчастіше таким собі поштовхом для переродження родимок стає надмірне перебування на сонці. Причому для кожної людини критичний час впливу сонячних променів індивідуальний. І визначити ту саму межу дуже непросто. Просто запам'ятай: тривале перебування на сонці може завдати родимкам суттєвої шкоди. Темніша пігментація поглинає більше ультрафіолету, через що родимки частіше схильні до ракових перероджень.

якщо на тілі є родимки, засмагати можна, але дотримуючись Правил: • Ходи на пляж до 10-ї ранку та після обіду, коли спадає спека; • перебувай на сонці не більш ніж 1,5-2 години на день; • користуйся сонцезахисною косметикою з високим рівнем захисту; • захищай родимки на обличчі за допомогою головного убору з широкими полями або з широким козирком – родимкам потрібна тінь; • спостерігай влітку за родимками постійно, особливо якщо ти на відпочиваєш на морі.

Людям із великою кількістю родимок на тілі лікарі радять узагалі відмовитися від засмаги. Тривале перебування на сонці (тобто тривалий вплив ультрафіолетового випромінювання на відкриті ділянки шкіри) збільшує ризик виникнення меланом1 майже на 60%. 1 Злоякісне новоутворення, яке часто виникає, зокрема, на місці вродженої пігментної плями.

1228 25-гідроксивітамін D, 25-(OH)D – 330 грн/3 робочі дні

i

www.synevo.ua

Телефон гарячої лінії:

0 (800) 50-70-30 Привід звернутися до фахівця, якщо: • Змінився колір родимки (зменшилася або різко посилилася пігментація – аж до чорного кольору). • З'явилися лущення, тріщини на поверхні. • Виник запальний ободок (почервоніння у вигляді віночка, кровоточивість). • Змінилася форма родимки, контур виглядає розмитим. • Збільшився розмір або з'явилося ущільнення. • З поверхні родимки почали випадати волосинки. • У ділянці родимки турбує свербіж, печіння, поколювання. • Родимка травмувалася внаслідок необережної дії (наприклад, під час гоління або її зачепили нігтем, губкою, якимось гострим предметом). ! лікар-дерматолог огляне родимку й за необхідності скерує тебе на аналізи.

17


здоров'я профілактика

НесподіваНий «подарунок» літо – пора відпусток і... романів. пекуче сонце, п'янке морське повітря, красиві напівоголені люди. усе це розбурхує кров, підштовхуючи нас в обійми незнайомця. довідки від лікаря ніхто ні в кого не вимагає... а дарма. медична практика невблаганно свідчить: на початку осені різко зростають черги до фахівців із венеричних хвороб.

25% жінок почувалися на відпочинку сексуально найпривабливішими. 47% жінок на курорті відчували найбільш активний сплеск своєї сексуальності*

до інформації Відпускна пора має свої «жнива». Як правило, це хворі на ЗПСШ (захворювання, що передаються статевим шляхом). Ціна літніх насолод може вилитися для жінок у години очікування на порозі лікарського кабінету та тривале лікування. Взагалі, за даними ВООЗ, близько мільйона людей щодня заражаються інфекціями, що передаються статевим шляхом.

Вони такі різні

під час статевого контакту може передаватися більш ніж 25 збудників статевих інфекцій. до найбільш небезпечних належать вірус імунодефіциту людини (віЛ, що спричиняє сНід), гепатити B і с, гонорея та сифіліс. до серйозних ускладнень можуть також призвести хламідіоз, герпес II типу, трихомоніаз, вірус папіломи людини, урео- й мікоплазмоз. прикро те, що імунітет після перенесеного венеричного захворювання не виробляється. Нерідко зпсШ можна виявити за характерними симптомами, але набагато частіше вони відразу жодним чином не показують себе, і дізнатися про них можна виключно лабораторним шляхом.

Хвороба може мати безсимптомний перебіг, аж поки не з'являться ускладнення. Тому перевірка на наявність інфекції є важливою частиною профілактики. Варто мати на увазі, що інкубаційний період в інфекцій різний, у середньому він триває 5–7 днів. У цей час ти можеш і не відчути хвороби. Але навіть у разі незначних змін у самопочутті – легкий біль унизу живота або збій менструального циклу – звернися до лікаря. * За опитуванням понад 5 тисяч жінок із 10 країн Європи й Америки

20


Також, якщо наявні:

• дискомфорт чи біль при сечовипусканні; • виділення з часом становляться більш інтенсивними; • свербіж і печіння, почервоніння в інтимних зонах; • збільшення лімфатичних вузлів, звернися до лікаря, щоб обстежитися і здати відповідні аналізи.

міфи і РеаЛьніСть

Венеричні захворювання обросли безліччю чуток і міфів. оСь П’ять із них. 1 Існують антибіотики, що вилікують будь-яку інфекцію лишень за три дні. Лікування венеричних захворювань одним препаратом категорично протипоказане. Використовуючи ті самі ліки для лікування однакового недугу, різні люди можуть отримати цілковито протилежний результат. 2 Презерватив не захищає від інфекцій, тому користуватися ним не обов'язково. Можливості зараження трихомоніазом, хламідіозом, гонореєю презерватив зможе запобігти на 98-99%. 3 Протизаплідні таблетки успішно перешкоджають проникненню збудників інфекцій. Таких препаратів не існує. 4 Спринцювання теплою підкисленою водою зупинить інфекцію. Цією дією можна тільки прискорити проникнення збудників інфекцій углиб організму. 5 У разі близькості з хворим партнером лише один раз можна й не заразитися. У світі відомо тільки декілька випадків, коли доля виявилася прихильною до жінок, котрі мали стосунки з вірусоносіями СНІДу.

«Сінево» рекомендує здати 3120 Пакет №150 ПЛР. Діагностика урогенітальних інфекцій по сечі (ПЛР. Mycoplasma genitalium (сеча, якісне визначення); ПЛР. Chlamydia trachomatis (сеча, якісне визначення); ПЛР. Neisseria gonorrhoeae (сеча, якісне визначення); ПЛР. Trichomonas vaginalis (сеча, якісне визначення); ПЛР. Ureaplasma species (сеча, якісне визначення)) – 680 грн/3 робочі дні

i

www.synevo.ua

Телефон гарячої лінії:

0 (800) 50-70-30 СамоЛікування – під забороною! Коли звертаєшся до лікаря після сумнівного контакту або за перших ознак захворювання, є шанс без проблем вилікувати ЗПСШ. На жаль, зараз багато хто воліє займатися самодіагностикою і самолікуванням. Прочитавши медичну літературу, статті в Інтернеті, зателефонувавши до колежанок, жінки самі собі ставлять діагноз і призначають «забійний» препарат (в аптеках нині представлено широкий асортимент засобів). А це, до речі, найнебезпечніший з усіх можливих варіантів лікування ЗПСШ. Воно може виявитися марним, і час буде втрачено. Або ж може закінчитися ускладненням. Та й лікувати потім таких пацієнтів фахівцеві буде значно складніше. Адже на тлі «забитої» безконтрольним прийомом ліків інфекції поставити правильний діагноз зовсім непросто. 21


Психологія: жіноче питання

еМоЦії

як Шантаж та насильство

терМін «еМоЦія» Походить від латинського emovere, що Перекладається як «рухати, Порушувати, Підбадьорювати». щастя, любов, вдячність – Це такі ж саМі еМоЦії, як і страх, образа, гнів, тривога. на Перший Погляд здається все логічниМ. але в тоМу й суть еМоЦійності людини, що логіЦі вона не ПідПорядкована.

У

практичній психології немає жодного іншого терміна, який містить у собі таку невизначеність при такій високій частоті використання, як термін «емоції». За допомогою емоцій ми виражаємо своє ставлення до світу, людей, подій. емоціями наповнене наше спілкування. тому важливо й потрібно розуміти, що ми можемо не тільки отримувати задоволення від виявлених емоцій, а й відчувати себе нещасними, коли нами маніпулюють, застосовуючи ті ж самі емоції.

Замкнуте коло емоційного насильства люди, які не вміють у спілкуванні володіти своїми емоціями, зобов'язані звернути на це увагу і почати змінюватися. Емоційність не потрібно контролювати, нею потрібно навчитися керувати, усвідомлюючи те, що ти відчуваєш.

властива людям емоційна залежність і час від часу невміння трансформувати негативні переживання приводять до того, що напругу від них ми скидаємо на людину, яка поруч. таким чином найчастіше біль ми завдаємо тим, хто нас

любить. Мама, контролюючи дитину, чинить насильство. Дружина, ображаючись на чоловіка, викликає почуття провини і маніпулює цим. емоційний шантаж нерідко служить ознакою залежності з боку людей, стурбованих владою і контролем.

коли тебе контролюють, використовуючи почуття та емоції, це виглядає як замкнутий цикл:

«вимога-опір-тиск-загрози-скарги-підпорядкування» 1) вимагають від тебе певної емоційної реакції. 2) ти пручаєшся, якщо тобі щось не подобається. 3) партнер, для того щоб посилити вимогу, застосовує тиск, загрози. 4) відчуваючи емоційний біль, ти починаєш захищатися і скаржитися, а це втрата енергії та автоматичне підпорядкування «ґвалтівнику».

22


що сАМЕ ввАжАєТЬсЯ ЕМоційНИМ шАНТАжЕМ1?

Ведуча рубрики ▸ викликання почуття провини ▸ критика та порівняння з ін«ПСИХОЛОГІЯ: «якщо ти цього не зробиш, я шими: «ти не такий, як…» жіноче питання» – помру» ▸ завищені або нездійсненні ТЕТЯНА ▸ любов: вимоги: «зроби так, як я хочу» «якщо ти мене кохаєш…» ДУГЕЛЬНА, ▸ прихильність до чогось: психолог, письменниця, автор ▸ цілі: «я заберу в тебе це, якщо ти…» 17 книг про радість і любов. «ти мусиш…» ▸ погрози та приниження: ▸ покарання: «ти нікчема» pole_lubvi@ukr.net «я покараю тебе, якщо ти не…» ▸ вимога страждати разом: ▸ залежність: «якщо ти мене любиш, повинна polelubvi.in.ua «я потребую тебе» страждати, як я» ▸ співзалежність: ▸ прояв негативних емоцій: +38 (050) 522-61-51 «він пропаде/помре без мене» «ти образив мене» ▸ роздратування і гнів: 1 Емоційний шантаж – це насильство. Шантажистами, як правило, виступа«ти мене злиш» ють родичі. Вони знають твої больові точки і використовують цю інформацію для того, щоб домогтися твоєї покори.

ПРАКТИКА: що Я віДчУвАю ПРЯМо зАРАз?

Мета: навчитися визначати сенс свого настрою, який виник у даний момент часу. Місце проведення: коли почнеш практикувати, перший раз влаштуйся там, де тебе ніщо й ніхто не буде відволікати. Потім ти зможеш це проробляти в будь-яких умовах. 1 частина: Подивися внутрішнім зором у власний настрій. Запитай у себе2: • Що я відчуваю на даний момент? • Чи маю я негативні емоції? Чим вони викликані? Сильніші чи слабші вони, ніж позитивні? • Які люди або обставини вплинули на те, що в мене з'явилися ці емоції та почуття? 2 частина: • Зупини цей емоційний потік і зафіксуй його у вигляді картинки. • Розглянь її за допомогою свого внутрішнього спостерігача. • Постарайся зрозуміти, що потрібно в собі змінити, а від чого слід відмовитися, щоб більше таких переживань не виникало. 3 частина: • Запиши свої усвідомлення в щоденник. Намалюй. • 40 днів відстежуй, як ти по-новому реагуєш на такі ж самі ситуації. Досягнення: за цей період у тебе сформується нова позитивна навичка емоційної поведінки. 2 Став запитання, дозволяючи емоціям текти вільно й легко, не гальмуй їх прояви.

23


секрети краси

Море хвилюється Повернутися з відПустки чарівнішою, з гарною золотистою засмагою та відчутно стрункішою? легко! отже, кілька Практичних Порад.

МОрЕ

Більше рухайся у воді та плавай. Що це дає? • Спалювання калорій; • зміцнення м'язів рук, ніг, живота; • природний масаж. Хвилі – тренажер для кровоносних судин (поліпшується кровообіг), гідромасаж (і м'язи в тонусі, і шкіра підтягується); • живлення і зміцнення коренів волосся (морська вода багата на мінеральні солі).

Пам’ятка вважається, що морська вода сушить і псує волосся. Що робити? Вийшовши з моря, прополощи волосся прісною водою, витри насухо й нанеси спеціальний захисний спрей. ти контролюєш свою вагу, але на пляжі розігрався апетит? З'їж щось багате на білки, наприклад, жменю горіхів. Перекусом можуть стати фрукти та ягоди з невеликим вмістом цукру (зелене яблуко, груша, персик, нектарин, малина, чорниця, полуниця).

24

ПІсОк

• Стань сама собі псамотерапевтом1 (з латинської «псамотерапія» – лікування піском). Як? Зрооби неглибоку ямку в нагрітому піску й ляж у неї. Голова має бути в тіні, лоб накрий вологим рушником, пісок має покривати тіло на 5 см (окрім ділянки серця), в районі живота – на 2 см. Після 15–30 хвилинного сеансу прийми теплий душ і відпочинь у тіні. Через день «ванну» можна повторити. Такі «ванни» прискорюють обмінні процеси, посилюють потовиділення, що призводить до втрати зайвих кілограмів, а також мають ефект легкого пілінгу. • Прогулянка узбережжям босоніж – це нагода помасажувати всі рефлекторні точки на стопах. Відмінний спосіб отримати рівномірну засмагу. • Звичайний біг по піску – одна з найефективніших вправ для ніг, стегон, сідниць і м'язів живота. 1 Псамотерапія протипоказана при туберкульозі легенів, у період загострення захворювань, дітям віком до трьох років.

ра з … сОНЦЕ

Під впливом ультрафіолету в організмі виробляється «гормон щастя» серотонін, який дарує нам чудовий настрій. Тільки не забувай пити достатньо води, оскільки перебування на сонці зневоднює організм.

візьМи до відоМа! Про що необхідно знати, щоб легка золотиста засмага не зашкодила здоров'ю? Оптимальний період перебування на сонці для нормальної шкіри – 10–20 хв. рятівна тінь важлива з 10 до 16 години, адже коли сонце в зеніті, ультрафіолетові промені найагресивніші. Вода відбиває ультрафіолетові промені, і під час купання засмага «чіпляється» швидше, хоча відразу цього можна й не помітити. користуйся водостійкими засобами захисту для тіла, а після купання витирайся: краплі води, як лінзи, в кілька разів збільшують силу інфрачервоного випромінювання, тому велика ймовірність отримати небажане почервоніння або навіть опік.


мертве мОре Найсолоніше (≈ 300 г на 1 л). Можна лежати на воді без жодних зусиль, уміти плавати не обов'язково. Людям зі шкірними (вугрова висипка чи псоріаз), бронхолегеневими, гінекологічними захворюваннями, хворобами суглобів. Високий вміст брому у воді Мертвого моря має цілющий вплив на нервову систему і допомагає добре розслабитися. Цілий рік 35 °С

Обери мене: моря для відпочинку Обираючи місце для відпочинку2, пам’ятай, що моря відрізняються, зокрема, солоністю (кількість грамів морської солі на 1 літр морської води), і візьми це до уваги. ЧОрне мОре Помірно солоне (18 г на 1 л). Практично всім. Особливо корисне людям із захворюваннями органів дихання: чорноморське повітря насичене морськими іонами, фітонцидами хвойних рослин та ароматами лікувальних трав. З кінця травня до початку жовтня 22–26 °С

ЧервОне мОре За солоністю поступається лише Мертвому (41 г солі на 1 л). Вважається найчистішим і найбільш прозорим. Сухе повітря пустелі полегшує перебування на курортах людям, які мають проблеми з диханням. Окрім того, морська вода корисна людям зі шкірними захворюваннями, проблемами з нервовою системою, ефективно виліковує гнійні захворювання, зокрема фурункульоз. З початку вересня до кінця червня (літню спеку краще пропустити) 22–29 °С

АзОвське мОре Помірно солоне (21 г на 1 л). Людям з ослабленим імунітетом, бронхолегеневими захворюваннями, проблемами судин і суглобів.

середземне мОре Третє за солоністю після Мертвого й Червоного (38 г на 1 л). Людям, які страждають на захворювання серцевосудинної системи й суглобів, тим, хто погано переносить перепади температур.

З кінця травня до початку жовтня 22–27 °С

З кінця квітня до кінця жовтня 22–28 °С

бАлтійське мОре Солоність води в ньому, порівняно з іншими морями, низька (7 г на 1 л). Тим, хто страждає на захворювання вегетативної нервової системи, шкірні та серцево-судинні недуги. Завдяки невисокій температурі води під час купання обмінні процеси в організмі відбуваються значно активніше. А ще можна прогулятися узбережжям серед славнозвісних сосен, які також мають лікувальний ефект і зміцнюють імунітет. З середини червня до середини вересня Рідко піднімається вище за 18 °С

2 УМОВНІ ПОЗНАЧКИ: Кому підходить? Курортний сезон Середня температура води в сезон

25


здоров'я дієтика

Замінники

цукру:

правда солодка й не дуже Більшість людей люБлять солодке та їдять його часто. але лікарі-дієтологи постійно говорять про шкодУ надмірного споживання цУкрУ, маючи на УваЗі сахароЗУ, і навіть проЗвали його «Білою смертю». томУ вони радять (осоБливо тим, хто страждає на цУкровий діаБет і деякі інші хвороБи) відмовитися від цУкрУ аБо перейти на його рівноцінний Замінник. існУє Багато спосоБів підсолодити їжУ БеЗ додавання цУкрУ. але, як ЗаЗвичай БУває, в них є свої плюси й мінУси. май на УваЗі!

перед прийомом будь-якого замінника цукру бажано отримати консультацію лікаря.

26

якщо в тебе виникло бажання повністю або частково відмовитися від цукру, є кілька варіантів: заміни його на натуральні солодощі: ягоди і фрукти, сухофрукти (родзинки, курага, чорнослив, фініки), овочі1 (їх краще вживати свіжими або звести термічну обробку до мінімуму), мед. просто зменш кількість вживання цукру в день до рекомендованої норми.

1

2

У стані стресу не поспішай їсти цукор або шоколад. краще з’їсти фрукти або мед – фруктоза, яка входить до їх складу, швидко приведе організм і настрій до ладу

Рекомендована ВООЗ щоденна норма вживання вільних цукрів2 для дорослих і дітей: не більш ніж 10% загальної кількості спожитих калорій на день, краще – менш ніж 5%. (≈ 25 г, або 6 ч. л. – для дорослого з нормальною вагою)

оБережно! нині в супермаркетах можна знайти багато

продуктів зі штучними замінниками цукру (дивися на етикетку). деякі з них мають побічні ефекти. Такі синтетичні підсолоджувачі, як аспартам (E951) та цикламат натрію (E952), у багато разів перевершують цукор за рівнем солодкості. передозування аспартаму може обернутися головним болем і безсонням, ацесульфаму калію (E950) – алергією. до речі, цикламат натрію у сШа заборонено як канцероген!


Стевія

Належить до низькокалорійних підсолоджувачів – його отримують із листя чагарнику стевії. + Лікувальний і тонізуючий ефект, низькокалорійна. Стевія – вибір тих, у кого проблеми з цукром у крові, надмірна вага, діабет, високий кров'яний тиск (вживання стевії може знизити його на 6–14%), алергія. Стевію сміливо можна додавати замість цукру в чай або каву, готувати з нею будь-які солодощі та випічку, застосовувати при вуглеводних дієтах. Стевія в 10–15 разів солодша за цукор. – Має особливий трав'яний присмак – не всім подобається. Щоденна безпечна доза для дорослої людини – 4 мл на 1 кг тіла.

КоКоСовий цуКор

Органічний неочищений цукровий продукт. Видобувають із соку кокосової пальми. + Кокосовий цукор поживніший, аніж звичайний цукровий пісок. У ньому в невеликій кількості містяться мінерали (цинк, залізо, кальцій і калій) та антиоксиданти. – Кокосовий цукор коштує дорожче ніж звичайний. Щоденна безпечна доза для дорослої людини – 4 мл на 1 кг тіла.

«Сінево» рекомендує здати 1080 Глікований гемоглобін (HbA1c) – 150 грн/1 роб. день 1576 Пакет №134 Порушення вуглеводного обміну (Глюкоза (сироватка); Інсулін; З'єднуючий пептид (С-пептид); Гліко-ваний гемоглобін (HbA1c); Розрахунок індексу HOMA) – 500 грн/ 1 роб. день

i

www.synevo.ua

Телефон гарячої лінії:

0 (800) 50-70-30

ФруКтоза Природний аналог цукру, належить до групи вуглеводів. Отримують з ягід і фруктів. + Фруктоза (399 ккал/100 г) практично дорівнює калорійності

1 Овочі, що мають найвищий вміст цукру (г / 100 г продукту)

буряк

12,8

перець чилі

10

цибуля-порей

7,0

ріпчаста цибуля

6,3

помідори чері червоні

5,3

стручкова квасоля

5,0

цвітна капуста

4,8

бруква

4,5

кукурудза

4,5

морква

3,9

2 Йдеться про всі цукри, які додає в харчові продукти або напої виробник, кухар або споживач, а також всі цукри, які від природи присутні в меді, сиропі, фруктових соках і концентратах фруктових соків. Приміром, в 1 ст. л. кетчупу міститься близько 4 г (приблизно 1 ч. л.) вільних цукрів.

цукру (400 ккал/100 г), і майже вдвічі солодша. Людям із цукровим діабетом лікарі радять споживати її в обмеженій кількості. На відміну від цукру, фруктоза не завдає шкоди зубам, знімає напруження від стресу. – Зловживання загрожує порушеннями апетиту, підвищенням рівня холестерину, захворюваннями печінки, розвитком подагри. Безпечна доза – 25–30 г на день для дорослого з нормальною вагою.

КСиліт (КСилітол) Цукровий спирт, який витягують із кукурудзи або берези, з багатьох фруктів та овочів. + Ксиліт має жовчогінну дію, сприяє поліпшенню мікрофлори

кишківника, запобігає розвитку карієсу. – Калорійність ксиліту практично дорівнює калорійності звичайного цукру! Безпечна доза – 0,3 г на 1 кг тіла (або близько 40 г на день).

СироПи Кленовий сироп (260 ккал), сироп винограду (256 ккал), фініків (303 ккал) або агави (310 ккал). + Містять деяку кількість вітамінів і мінералів, мають високу

антиоксидантну здатність. Найбільш корисний – кленовий сироп: налагоджує роботу підшлункової залози, допомагає контролювати вагу. – Калорійність сиропів (показник на 100 г) усе ж висока. Їх споживання призводить до підвищення рівня цукру в крові, хоча й не настільки швидко, як зі звичайним цукром. Вживай сиропи в помірних кількостях.

27


кухня

МОРОЗИВО ВДОМА? ЛЕГКО! Пломбір із Полуниці та м'яти

600 г свіжої полуниці • 6 гілок м’яти • 5 жовтків • 125 г цукрової пудри • 400 г вершків

1. Ягоди вимий, видали плодоніжки, дрібно наріж. М'яту вимий, листки дрібно порубай. 2. Жовтки збий із цукровою пудрою на теплій водяній бані до консистенції густого крему. Потім зніми миску з водяної бані та продовжуй збивати 5 хв за кімнатної температури. Отриману масу з'єднай із полуничним пюре і м'ятою. 3. Збий вершки та добав їх до яєчнофруктової маси. Виклади все у вистелену харчовою плівкою форму, помісти в морозильну камеру на 5 год. 4. Перед подачею на стіл розділи пломбір на порційні шматочки.

Ескімо 300 г малини • 100 г цукрової пудри • 1 яйце • 400 мл натурального йогурту

1. Половину малини перемішай із 1 ст. л. цукрової пудри та збий у блендері, щоб отримати пюре. 2. Окремо на водяній бані змішай залишки цукрової пудри з яйцем. Трохи остуди, перемішай із йогуртом та знову збий. 3. Половину отриманої маси перемішай із малиновим пюре. Поклади в склянки та постав у морозильну камеру на півгодини. Тим часом із залишків ягід зроби пюре. 4. Поклади пюре на йогуртову масу, залиш у морозильній камері ще на півгодини. Потім поклади залишки крему в кожну порцію. Заморожуй 4 год.

28


Фруктове морозиво 2 банани • по 500 г м'якоті дині та кавуна • по 150 г малини й червоної смородини • 200 мл натурального йогурту • 100 г цукрової пудри • сік 1 лайма • ягоди малини • білий шоколад

1. Банани очисть й наріж скибочками. М'якоть дині та кавуна наріж шматочками. Малину й червону смородину вимий і висуши. 2. Підготовлені фрукти та ягоди подрібни в блендері, потім змішай із йогуртом, цукровою пудрою, соком лайма й злегка збий. 3. Цю масу постав у морозильну камеру на 2 год. Періодично, кожні 40 хв, перемішуй масу ложкою. 4. Готове морозиво розклади по склянках і прикрась за бажанням.

малиновий сорбет 450 г малини • 200 г цукру • 200 мл води • сік 1 апельсина. Для прикраси: • 100 г ягід малини • 50 г м'яти

1. Малину вимий і висуши. Цукор залий водою, постав на вогонь і, помішуючи, доведи до кипіння. Вари 2 хв, дай охолонути. 2. Малину помісти в чашу блендера, подрібни та протри через сито. Влий сік апельсина, цукровий сироп і перемішай. Суміш перелий у ємність для заморожування. 3. Прибери в морозильну камеру на 1 год. Перемішай і поверни в морозильну камеру ще на 1 год. Так повтори 3 рази. 4. Готовий сорбет розклади по склянках, прикрась ягодами малини та листочками м'яти.

29


розваги для дитини

Хто що їсть? У ведмедика, зайченяти й лисички настав час обідати. Як гадаєш, що кожному із них до вподоби? з’єднай відповідні крапки.

метелик-веселик

Метелик багато літав й вирішив відпочити на галявині. Допоможи йому знайти шлях до квітів.

розгадай загадку

Пахне грядка невеличка – Швидко виросли сестрички, Чепурушки круглолиці заховались у травиці. Чорні крапочки на личках… здогадалися? … Сунички

арифметика влітку

Порахуй те, що зображено на кожній частині великого малюнка, та запиши відповідь у білий квадратик.

30


конкурс «сінево»1 1. Проскануй QR-код або введи посилання www.bit.ly/skanvord у рядок браузера. 2. Вкажи ключове слово. Підказки шукай на сторінках цього випуску журналу. 3. Залиш свої контактні дані (ПІБ, e-mail, телефон). 4. Готово! Чекай на результати розіграшу2.

Хай щастить!

1Детальніше про умови участі в Акції «Конкурс «Сінево» (надалі – Акція) ти можеш дізнатися за посиланням: www.goo.gl/5vnw6A. Термін дії Акції з 1 червня 2018 р. по 30 червня 2018 р. включно. 2Переможців буде визначено 20 липня 2018 р. за допомогою сервісу Random.org.

скАнворД роЗГАДАЙ ТА ПрИЗИ вИГрАвАЙ! ОДИН ІЗ КРУТИХ ПАКЕТІВ АНАЛІЗІВ:

На вибір: Пакет № 183, код: 1641 CHECK-UP Все під контролем для жінок + Звіт з описом показників або Пакет № 184, код: 1642 CHECK-UP Все під контролем для чоловіків + Звіт з описом показників На вибір: Пакет № 46, код: 1238 Здоров’я чоловіка + Звіт з описом показників або Пакет № 45, код: 1242 Здоров’я жінки + Звіт з описом показників Пакет № 155, код: 1589 Здоров’я дитини + набір магнітів «Сінево»

31


наша команда

відкрий СЕБЕ із «СіНЕвО» ЧОму СамЕ «СіНЕвО»? Лабораторія «Сінево» – це не лише найвищі стандарти в якості надання послуг лабораторної діагностики та сервісу, а й піклування про співробітників. Ми надаємо можливість почати професійне зростання з нами і побудувати успішну кар’єру в європейській мережі лабораторій «Сінево». Перспективних і талановитих співробітників компанія навчає в три рівні: • перший – на базі бізнес-школи мІм-київ за програмою, спеціально розробленою для «Сінево»; • другий та третій – Medicover Leadership Development Program, що проходить у бізнес-школі Roffey Park Institute поблизу Лондона, Великобританія. Кожен із рівнів навчальної програми для співробітників триває приблизно рік. Усі витрати, пов’язані з навчанням, оплачує компанія, щороку інвестуючи значні кошти в розвиток талановитих працівників. Будь кращою!

Приєднуйся до команди кращих! Контакти відділу кадрів ТОВ «Сінево Україна»: iryna.kokhan@synevo.ua тел. (067) 485-70-55 iryna.gyrenko@synevo.ua тел. (067) 485-70-44 Актуальні вакансії на сайті: www.goo.gl/rBm5kN

32

ЗНАЙОМСЯ:

НАШІ СПІВРОБІТНИКИ

рано власюк Сходинки кар’єри 2011 р. – медсестра лабораторного центру 2012 р. – старша медсестра лабораторного центру 2016 р. – старша регіональна медсестра м. Києва 2018 р. – менеджер відділу преаналітичного етапу вибір професії Ким працювати, Рано знала ще в дитсадку. Там була медсестра, яка вразила її милосердям і водночас силою: її всі слухалися. Тоді й зрозуміла – це її. До «Сінево» – одразу після навчання – 4 роки працювала в державній лікарні й дуже вдячна за цей досвід. Яскраві моменти в «Сінево» – Колективна робота, що приносить радість від отриманого результату. – Взаємодопомога колег на кожному етапі й нові знання і враження. – Навчання в Київській бізнес-школі МІМ від компанії. Одне слово, «Сінево» – це впевненість у завтрашньому дні й друга родина. девіз і що надихає Одрі Хепберн якось сказала: «Робіть усіх людей довкола трішки щасливішими». Я намагаюся слідувати цьому девізу. Мене надихає щоденний виклик самій собі: якщо інші здатні зробити, то і я зможу!


Будь Здорова літо 2018  
Будь Здорова літо 2018  
Advertisement