__MAIN_TEXT__

Page 1

SwO

street

PASIKEITĘS VĖJAS

Nr. 23 2017 kovas – balandis


SwO

street

Akvilė Lesauskaitė VYRIAUSIOJI REDAKTORĖ / EDITOR-IN-CHIEF akvile.lesauskaite@swo.lt Anžela Ter-Vardanian KŪRYBOS DIREKTORĖ / CREATIVE DIRECTOR anzela.vardanian@swo.lt Monika Bartoševičiūtė NAUJIENŲ REDAKTORĖ / FEATURES EDITOR Agnė Bolytė, Agnė Adomaitienė KALBOS REDAKTORĖS / LANGUAGE EDITORS ŽURNALĄ RENGĖ / TEAM: Liucija Adomaitė Laura Vanagaitė Ieva Raudeliūnaitė Kristen Wheeler Antonio Carrillo Ačiū prisidėjusiems / Our precious contributors: Giovanni Giannoni / Alisha Wheeler / Helaina Wheeler Jazmyn @ Clyne Model Management / Willy Vandeperre Yung Cheng Lin / Itzel Salazar / Anthony Rivera Briseida Landell / Jesus Rios Cozzetto / Adolfo Dominguez „Noisy Home“ / Carlos Khu / Monika Burkot „SW Goh“ / Calvin Klein

SwO street – nemokamas miesto mados žurnalas Dizainas: SwO © SwO street Nr. 23 (2017 kovas – balandis)

Leidinyje panaudotos nuotraukos bei straipsniai, jei nenurodyta kitaip, yra UAB „SwO group“ nuosavybė. Naudoti ir platinti informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama. Už reklamos turinį redakcija neatsako.

SwO

street

|2

www.swo.lt


NUMERYJE

SKAITYKITE:

FOTOSESIJA: LAISVĖ MAORIAMS CALVIN KLEIN RENESANSAS PIRKINIAI INTERVIU SU DIZAINERIU MAX TAN KURTI ATSAKINGĄ MADOS KARTĄ FOTOSESIJA: DEEP DESIRE TRYS CENTIMETRAI ODOS

4 16 21 24 30 36 46

Nuotrauka – Anželos Ter-Vardanian

Viršelyje: FOTOGRAFĖ – Kristen Wheeler STILIUS – Alisha Wheeler VIZAŽAS IR PLAUKAI – Helaina Wheeler MODELIS – Jazmyn (Clyne Model Management)

www.swo.lt

Mes visada laukiame talentų! Rašykite mums laiškus el. paštu redakcija@swo.lt

http://issuu.com/swomagazine https://www.facebook.com/SwO.magazine http://instagram.com/swomagazine

3 | SwO

street


HAERE NOA LAISVĖ MAORIAMS

FOTOGRAFĖ – KRISTEN WHEELER STILIUS – ALISHA WHEELER VIZAŽAS IR PLAUKAI – HELAINA WHEELER MODELIS – JAZMYN (CLYNE MODEL MANAGEMENT)

SwO

street

|4

www.swo.lt


www.swo.lt

5 | SwO

street


SwO

street

|6

www.swo.lt


www.swo.lt

7 | SwO

street


SwO

street

|8

www.swo.lt


www.swo.lt

9 | SwO

street


SwO

street

| 10

www.swo.lt


www.swo.lt

11 | SwO

street


SwO

street

| 12

www.swo.lt


www.swo.lt

13 | SwO

street


SwO

street

| 14

www.swo.lt


www.swo.lt

15 | SwO

street


CALVIN KLEIN RENESANSAS Autorė – Liucija Adomaitė Nuotraukos – mados namų archyvai, Giovanni Giannoni, Willy Vandeperre

2014-ieji. „Instagram“

1981-ieji. Amerika Kamera lėtai slenka ties laibomis Brooke Shields kojomis, kuri dėvi tamsaus, beveik pilkšvo mėlynumo džinsus. Sužiba kaubojiška diržo sagtis. Pasigirsta švilpavimas: švelnus ir be pastangų. Taip švilpauja tie, kurie švilpauja geriau nei kiti, ant kurių flaneliniai marškiniai akimirksniu virsta haute couture, tie, kurie kramtydami gumą atrodo mandagūs. Staiga kamera sustoja, Brooke pakelia įkypas akis ir išdrėbia: „Nori sužinoti, kas slypi tarp manęs ir mano Calvin? Nieko.“ Konservatyvi namų šeimininkė turėjo dvi galimybes – staigiai perjungti kanalą arba išmesti iš rankų dar vieną obuolių pyragą. Bet buvo per vėlu. Įsibėgėjusiai įžūlumo revoliucijai dirigavo dvi raidės – CK – jau tapusios vienu įtakingiausiu naujosios kartos amerikietišku prekės ženklu. 80-aisiais „Times Square“ jau puošė milžiniška vos trumpikėmis prisidengusio olimpinio sportininko Tom Hintnaus nuotrauka su prierašu „Calvin Klein Underwear“. Kompanija pardavė tris milijonus porų trumpikių vos per tris savaites, o masinės psichozės varomi gerbėjai išvogė plakatus net iš autobusų stotelių. 90-aisiais jaunutė Kate Moss įkūnijo androgenišką „Calvin Klein“ viziją, garbinančią nepriklausomą, atviro seksualumo išraišką, kuriai pritarė ir rokenrolo tėvu vadinamas Iggy Pop. Marketingo žiniuoniai, atsukę krūtines į vakarus, kartojo burtažodį sex sells.

SwO

street

| 16

Beveik pusė milijono čia esančių nuotraukų turi žymę #MyCalvins. Reklaminė kampanija tokiu pat pavadinimu socialiniuose tinkluose praūžė kaip uraganas. Aritmetika – „Facebook“ puslapis pasipildė 2,2 milijonais naujų patinka, „Instagram“ – beveik 2 milijonais. Kas atsitiko? Socialinių tinklų grandai Justin Bieber, Kendall Jenner, FKA Twigs įstojo į klubą. 2016-ųjų gegužę CK metė dar vieną kozirį. Kampanija „I ___ in #mycalvins“, kurioje dirbo fotografai Harley Weir ir Tyrone Lebon, kilstelėjo vidutinę metinę temperatūrą. Viskas, apie ką galėjai pagalvoti, ką galėjai įrašyti į paliktą tarpą, galėjo tapti realybe. Nuotraukoje Justin Bieber, kurio ranka tarsi netyčia patogiai guli ant klyno, sako sapnuojąs savo #kalvinuose, tuo tarpu Abbey Lee, ranka uždengusi nuogą krūtį, tikina, jog yra laisva savo #kalvinuose. Tačiau, provokaciją sėkminga galima buvo skelbti tik tada, kai Klara Kristin parodė raštuotus apatinius. Prierašas „I flash in #mycalvins“ galėjo reikšti arba aliuziją į Britney, kuri dar savo aukso amžiuje mokė Holivudą iš naujo permąstyti apatinių (ne)dėvėjimo prasmę lipant iš taksi, arba tai, kad buvo peržengta per toli. Publikai toks vojeristinis žiūros taškas pasirodė seksistinis ir menkinantis moterį. Beveik nepastebimai „Calvin Klein“ iš prekės ženklo, kuris simbolizavo pareiškimą, tapo tarsi rentgenu peršviesta, nuoga provokacija. Nuogas dėl nuogumo „Calvin Klein“ identitetas, įspeitęs save į kampą ir supratęs, kad nuogesnis būti nebegali, turėjo kažką sugalvoti. Ir labai greitai.

www.swo.lt


2017-ieji. Amerikietiškas renesansas Vos užėmęs „Calvin Klein“ vyriausiojo dizainerio kėdę, belgų dizaineris Raf Simons nieko nelaukė. Beveik simboliškai atrodo pirma jo įvykdyta misija – kartu su grafikos dizaineriu Peter Saville perkurtas ikoniškasis „Calvin Klein“ logotipas. Būtent toks logotipo dizainas, anot dizainerio, žymi ženklo grįžimą prie savo originalių ištakų. Tai reiškia du svarbius strateginius žingsnius. Naują „Calvin Klein“ gyvavimo erą ir naują užduotį jam pačiam – parvesti namo kažkur paklydusį Kleinišką entuziazmą, tik šįsyk pro pagrindines duris West 39-oje gatvėje, Niujorke. Strateginio kelio, kurį pasirinko dizaineris, gale išnyra Laisvės statulos kontūrai. Iš esmės, Raf Simons bandys grąžinti Amerikai jos pačios širdį. Buvęs „Christian Dior Couture“ mados namų womenswear kūrybos vadovas, pasižymi tipišku minimalistiniu braižu ir savo liberaliu požiūriu į industriją, kurioje elitizmui nėra vietos. „Calvin Klein“ vadovas Steve Shiffman yra sakęs, kad būtent Raf Simons prisidėjo prie modernios mados estetikos formavimo, tos mados, kokia ji yra šiandien. Tvarkingi kirpimai, švari forma, intelektuali ramybė, idėja prieš formą. Būtent tokia ir buvo vasario 7-ąją pasirodžiusi pavasario-vasaros „Calvin Klein“ kampanija pavadinimu „American Classics“, kurią fotografavo jaunosios kartos, plačiai neišgarsėjęs kūrėjas Willy Vanderperre. Nuotraukose matyti tokių amerikiečių tapytojų kaip Andy Warhol, Richard Prince, Dan Flavin ir Sterling Ruby darbai. Didžiulio kontrasto su tuo „Calvin Klein“, kurį gerai žinome, negalima nepastebėti. Modeliai, dėvintys CK džinsus, baltus marškinėlius ar tik trumpikes, stovi basi ant šalto galerijos grindinio. Žiūrovui, pripratusiam prie kaltų siužetų, įprastų CK plakatuose, gali pasidaryti nejauku. Šįkart, pusnuogiai vaikinai ne tik nusisukę nuo kameros, jie absoliučiai į mus nežiūri. Dar daugiau – atrodo, jog jie

www.swo.lt

17 | SwO

street


tikrai užsiėmę – apžiūrinėja paveikslus, diskutuoja, gėrisi, mąsto, apsikabina, pasibučiuoja. Tušti žvilgsniai iš iki prakaito įkaitusių #MyCalvins plakatų „American Classics“ virto subtiliai kontempliuojančia kūno kalba. Svarbu ir tai, kad Raf Simons praplėtė apatinio rūbo sampratą į lentynas grąžinęs klasikinius apatinius marškinėlius ir džinsų medžiagiškumą. Atiduodamas duoklę drabužių dizainui, kaip aukščiausios klasės eruditas, Raf Simons aprengė prieš tai apnuogintus modelius ir papuošė juos renesansišku noru pažinti. Po kelių dienų, vasario 10-ąją, Raf Simons pristatė savo naują „Calvin Klein“ 2017-ųjų rudens viziją ant podiumo. Kolekcija buvo apie viską po truputį, tokia, kokia yra ir pati Amerika. Į permatomą plastiką įsukti klasikiniai moteriški siluetai, rankų darbo skiautinių detalės, juodai rudos spalvos modernūs kaubojiški batai, Amerikos vėliavos spalvas ir raštą atkartojantys motyvai, dizainerio stiprioji pusė – moteriškas ir vyriškas kostiumas, langučiai, lengvos PVC (polivinilchloridas – red. pastaba) suknelės ant petnešėlių, puoštos rankų darbų plunksnomis, ir, žinoma, labai daug džinso. Jaunatviškos, ryškios ir aiškios spalvos – oranžinė, auksinė, rožinė, sodriai mėlyna, violetinė, kreminė, koralinė, anglies juoda, klasikinė pilka ir smėlio – sukūrė pritaikomos ir apgalvotos kolekcijos įspūdį. Sodrios aukso spalvos kailinis paltas, per liemenį perjuostas virve, iškart tapo vakaro vinimi. Natūralūs, beveik be makiažo modelių veidai tarytum skaitė Niujorkui minimalistinės mados architektūros pradžiamokslį. Socialinių tinklų žvaigždučių ant podiumo nebuvo. Raf Simons aiškiai parodė, kad sekėjų skaičius jam įspūdžio nedaro. Toks beveik vintažinis dizainerio požiūris „Twitter“ valdomoms Jungtinėms Valstijoms galėjo pasirodyti kaip iš medžio iškritęs europietiškas akibrokštas.

SwO

street

| 18

Vis dėlto, optimistiška kolekcijos energija tvyrojo ore. Menininko Sterling Ruby kūrinys „Flag“ – balinta ir dažyta drobė, atkartojanti Amerikos vėliavos motyvą, puošė pirmo aukšto lubas „Calvin Klein“ būstinėje. Didįjį pristatymo finalą vainikavo David Bowie daina „This Is Not America“. Bet iš tiesų, Amerikos čia buvo daugiau nei Baltuosiuose rūmuose. Pats Raf Simons savo debiutą apibūdino kaip įvairovės šventę. Dizaineris meistriškai atidavė savo duoklę šaliai, kurioje amerikietiškos ikonos statusas priklauso „Calvin Klein“, ir kurios vėliavą jis jau pasiryžo nešti. Ar permatomo plastiko motyvai galėjo būti atkirtis tradicinei „Calvin Klein“ nuogumo filosofijai? Toks neintymus, beveik nuasmeninančios medžiagos pasirinkimas sukūrė sintetinį, gamyklinį pakuotės efektą. Jei Brooke Shields dabar vėl paklaustų, kas slypi tarp jos ir „Calvin Klein“, ši būtų atsakiusi: „visi mano rūbai“. Rišdamas virves per modelių liemenis, Raf Simons užrišo ir visas likusias vulgarumo užuominas. Atėjo laikas ištarti – Calvin Cleaned.

www.swo.lt


www.swo.lt

19 | SwO

street


Reklama


Reklama

. URBANISTINES

Pirkiniai

Piniginė: COMME DES GARÇONS, € 145 Striukė: S.W.O.R.D 6.6.44 ,€ 766 Virvutė akiniams : VIR VIR, € 32 Aliejinis kompleksas veidui: NECTAROME (spianato.lt), € 42 Avalynė: Mahabis, € 91 Rankinė: LITTLE LIFFNER (littleliffner.com), € 355,50 Laikrodis: Radley ,€ 63 Akiniai nuo saulės: RAY-BAN,€ 153 Džinsai: ZARA, € 49,95 Sportinis megztinis: CALVIN KLEIN, €113 Užrašų knygutė: Mahabis, € 22 Auskarai: MARC JACOBS, € 60 Geltonas megztinis: MANGO, € 39,99

www.swo.lt

21 | SwO

street


Reklama

MIESTO

Pirkiniai

Laikrodis: LARSSON & JENNINGS, € 295 Skarelė: ROCKINS, € 90 Lietpaltis: MANGO, € 119,99 Veido kremas: BULY 1803, € 45 Rankinukas: MANU ATELIER, € 331 Suknelė: ZARA, € 19,95 Auskarai: Ileana Makri (ileanamakri.com), € 150 Kvepalai: Byredo, € 87 Lūpų dažai: Burberry Beauty, € 31 Avalynė: ROBERT CLERGERIE, € 350

SwO

street

| 22

www.swo.lt


Reklama

>

. GROZYBES

Pirkiniai

Virvutė akiniams : VIR VIR, € 32 Striukė: River Island, € 66 Auskarai: MARIA BLACK,€ 135 Makiažo šepetėlis: ARTIS BRUSH, € 102,50 Avalynė: MANGO, € 79,99 Rankinė: LITTLE LIFFNER (littleliffner.com), € 470,50 Lūpų dažai: LIPSTICK QUEEN, €24 Veido kaukė: NECTAROME (spianato.lt), € 35 Suknelė: ZARA, € 49,95 Blakstienų tušas: EYEKO, € 23 Akiniai nuo saulės: RAY-BAN, € 234

www.swo.lt

23 | SwO

street


VIZUALUS DIZAINO KONCEPTAS, APGAUBTAS MINIMALIZMU

INTERVIU SU DIZAINERIU MAX TAN Autorė – Laura Vanagaitė Nuotraukos – Carlos Khu

E

stetikos ir minimalizmo užuominos dizainerio Max Tan kolekcijoje yra tik pirmas dalykas, kuris patraukia mūsų dėmesį. Tačiau vis labiau besidomint dizainerio darbais – vis gilesnę prasmę pradedame įžvelgti. Dizaineris remiasi ne tik įgytomis žiniomis ir patirtimi, jo kūryboje galima įžvelgti ir Singapūro kultūros elementų. Čia netrūksta modernumo ir tikrumo ryšio, kurie įgyja vizualinę išraišką, patraukiančią savo formomis, siluetais bei tekstūromis. Ar gali papasakoti mūsų skaitytojams, kaipgi prasidėjo tavo, kaip dizainerio, kelias mados pasaulyje? Ar visą laiką jautei, kad nori susieti savo gyvenimą su mada, ar šis potraukis jai atėjo tik vėliau? Mano mama buvo siuvėja, todėl nuo pat vaikystės dalyvaudavau drabužių siuvimo procese (popierinių šablonų gamyba, medžiagų kirpimas ir t. t.) dar prieš man suprantant, ką reiškia žodis mada. Būdamas vaikas labai mėgau piešti ir eskizuoti, visą laiką žinojau, kad norėčiau savo profesiją susieti su kūryba. Mada tapo įprasta mano gyvenimo dalimi ir nusprendžiau stoti į menų mokyklą Singapūre. Ar pabaigęs mokslus iškart nusprendei pristatyti savo prekės ženklą, ar prieš tai kaupei patirtį, bendradarbiaudamas su kitais dizaineriais? Savo prekės ženklo nusprendžiau nepristatyti iki tol, kol pabaigsiu studijas. Kadangi esu Singapūro pilietis, turėjau atlikti privalomąją karinę tarnybą. Būtent ten dalyvavau talentų konkurse, kuriame pardaviau savo kolekcijos drabužius nepriklausomam butikui. Pradėjau siūti drabužius laisvalaikiu. Vienerius metus dirbau Singapūro televizijos studijoje stilistu, vėliau, 2010 metais, pristačiau savo prekės ženklą.

SwO

street

| 24

Su kokiais sunkumais tenka susidurti? Kas yra geriausia būnant savo kompanijos vadovu? Manau, kad susiduriu su tomis pačiomis problemomis ir iššūkiais kaip ir bet kuris kitas augantis dizaineris. Mūsų komandą sudaro 3 žmonės, todėl dažnai tenka keistis vaidmenimis, kad viskas būtų atlikta teisingai. Laimei, turiu komandą, kuria galiu pasitikėti. Verslas ir kūryba yra dvi skirtingos sritys, reikalaujančios išlaikyti pusiausvyrą. Kaip tau pavyksta ją atrasti mados versle? Atsiliepimai, kurių sulaukiame iš pirkėjų, mums palengvina komunikavimą su klientais. Taip pat labai svarbu apsupti save patikimais komandos nariais, kurie yra ne tik kūrybiški, bet ir geba matyti kitas darbo perspektyvas. Kokia buvo įsimintiniausia pamoka, kurią išmokai dirbdamas mados industrijoje? Būti imliam, tačiau tuo pačiu metu sugebėti priimti visus atsiliepimus ir informaciją bei sugebėti tai perteikti dizaino formatu, neprarandančiu kūrybinės visumos.

www.swo.lt


www.swo.lt

25 | SwO

street

Nuotraukos – Carlos Khu, modelis – Monika Burkot, makiažas ir plaukai – SW Goh


SwO

street

| 26

www.swo.lt


www.swo.lt

27 | SwO

street


SwO

street

| 28

www.swo.lt


„Manipuliuojame iprastais , kvadratiniais siluetais“ Ar galėtum papasakoti apie naujausią savo projektą ar kolekciją? Šiuo metu išparduodame FW 17–18 kolekciją ir pradedu paieškas naujai SS 18 kolekcijai. Be sezoninių kolekcijų, mes dirbame ir su keliais projektais, kurie suteikia mums galimybę nevaržyti savo kūrybinio polėkio komerciniais tikslais. Džiaugiamės, kad šiais metais buvome atrinkti mūsų šalies Nepriklausomybės dienos paradui. Vienas iš dalykų, kurį mini savo tinklalapyje, yra minimalizmas. Tai galima pamatyti ir tavo kolekcijose, projektuose. Iš kur semiesi įkvėpimo kiekvienai kolekcijai? Minimalizmas yra neatsiejama mūsų studijos dalis. Mes esame labai susikoncentravę ties formomis, apmušalais ir įdomiais siluetais bei proporcijomis, mes panaikiname daugumą detalių arba kaip tik panaudojame jas ten, kur jų neturėtų būti. Nuskambės gana banaliai, tačiau inspiracijos semiamės iš visur. Tokiu būdu kiekvieną sezoną mes paverčiame visą gautą informaciją iš inspiracijos į dizaino strategiją. Drabužių kirpimas geometrinėmis formomis Azijos šalyse yra tai, į ką mes visą laiką atkreipiame dėmesį. Ar galime tikėtis pamatyti vyriškų dizaino objektų „MAX TAN“? Kiekvienoje kolekcijoje galima atrasti dalykų, skirtų tiek vyrams, tiek moterims. Tačiau nemanau, kad artimiausiu metu sukursime kolekciją, skirtą tik vyrams. Kokia, tavo manymu, turėtų būti mados verslo darbo etika? Kadangi esame iš mažos šalies kaip Singapūras, mums yra sunkiau išvengti masinės mados namų ir prekės ženklų įtakos. Nesu prieš greitai pagaminamų drabužių prekybą, tačiau manau vertėtų atkreipti dėmesį į prastą darbo etiką, kai šiuos drabužius galima įsigyti už ypač žemą kainą. Labai norėčiau, kad klientai atkreiptų dėmesį į tai kuo dažniau! Mes tikime, kad reikia dirbti atsižvelgiant į vietinį kontekstą ir paremiant kitas mažesnes studijas Singapūre. Mes bendradarbiaujame su keliais dizaineriais Singapūre, o ne su tolimųjų šalių kūrėjais ir tai lemia aukštesnę drabužių kainą. Nuvertinant dizainerio darbą reikštų, kad ateityje mums tektų sumokėti didesnę kainą.

www.swo.lt

Kaip 3 žodžiais apibūdintumėte prekės ženklą „MAX TAN“? Lengvos geometrinės formos. Kaip yra parenkamos medžiagos, naudojamos kolekcijoje? Ar yra sudėtinga su jomis dirbti? Mes medžiagomis perteikiame dizaino principą ir parodome, kaip jomis jis gali būti pakeistas. Tai suteikia unikalią galimybę kuriant prototipą patikrinti kiekvieną medžiagą. Kiekvienas audinys gali sukelti problemų dirbant, kai yra panaudojamas neteisingu būdu. Kai tinkama medžiaga yra parenkama tinkamam dizainui – problemų iškyla mažiau. Kuri kolekcija yra įsimintiniausia ir kodėl? Kiekviena kolekcija yra vienodai įsimintina ir suteikia neįkainojamą patirtį. Jeigu tektų išsirinkti vieną, tuomet rinkčiausi debiutinę SS 2010 kolekciją. Ją pasirinko viena iš dešimties SS 10 moteriškos avalynės kampanijų ir patalpino tinklalapyje stylesight.com. Šalia šio prekės ženklo buvo tokie garsūs vardai kaip „Alexander McQueen“, „Prada“, „Valentino“ ir kt. Tai atvėrė nemažai mados pasaulio durų. Ką klientas turėtų žinoti apie šį prekės ženklą? Kas, tavo manymu, yra „MAX TAN“ stiprioji pusė? Kurdami savo dizainus ir tobulėdami, nepamirštame Azijos tradicinių medžiagų kirpimų metodų. Manipuliuojame įprastais kvadratiniais siluetais juos paversdami į įdomias formas, transformuojančias geografines ribas ir stereotipus.

29 | SwO

street


KURTI ATSAKINGĄ MADOS KARTĄ POKALBIS SU „FASHION BLOC“ ĮKŪRĖJA IEVA ZU Autorė – Laura Vanagaitė Nuotraukos – Ieva Zu asmeninio archyvo, Noisy Home

Ar galite trumpai pristatyti patį „Fashion Bloc“ konceptą? Kaip pasikeitė idėja per pastaruosius metus? „Fashion Bloc“ – tai projektas, pristatantis alternatyvią Europos mados sceną ir remiantis nepriklausomus mados dizainerius iš augančių Europos šalių. Tokia buvo pradinė „Fashion Bloc“ idėja ir tokia ji išliko iki šiol. Kito įgyvendinimo priemonės ir kristalizavosi mūsų vertybių skalė. „Fashion Bloc“ įsteigtas kaip platforma, vėliau įkūrėme internetinę parduotuvę, o šiuo metu veikiame kaip internetinis žurnalas ir mini agentūra. Žurnalas skirtas mados naujienų skaitytojams, agentūra skirta nepriklausomiems prekės ženklams, ieškantiems galimybių augti. Kaip save atradote mados srityje, kaip susidomėjote šia veikla?

Š

iomis dienomis mada keičiasi tiesiog sekundėmis, tačiau kur kas svarbiau atkreipti dėmesį ar pokyčiai yra į gerą. Dauguma dizainerių prabyla apie madą, kuri gali ne tik suteikti galimybę sukurti išskirtinį stilių, tačiau ir parduoti idėją, žinią, koncepciją bei padėti pristatyti savo šalies tradicijas. Ieva Zu, kuri yra „Fashion Bloc“ įkūrėja, pasidalijo istorija apie tai, kaip kilo mintis sukurti šią platformą, kuri jau buvo pastebėta BBC ir ryžtingai žengia pirmuosius žingsnius, suteikdama galimybę nepriklausomiems prekės ženklams augti bei būti pristatomiems tarptautiniu mastu. Tai ne tik šalis vienijanti idėja, bet ir parodanti, koks spalvingas, išskirtinis ir įdomus gali būti mados pasaulis, kuriame kiekvienas galime prisidėti prie atsakingos mados koncepcijos kūrimo.

SwO

street

| 30

Mano specialybė – žurnalistika. Lietuvoje dirbau žurnaliste, prieš šešerius metus išvykusi į Londoną baigiau mados žurnalistikos magistro studijas London College of Fashion. Toks žingsnis buvo tikslingas, norėjau konkretizuoti savo specializaciją. Dar studijuodama pradėjau dirbti mados srityje, įdarbinimo agentūroje, kur sukūriau neįkainojamą kontaktų bazę ir per trejus metus pažinau mados sistemos užkulisius Londone, Europoje ir už jos ribų. Mada tai tik kryptis, kuri man artima. Bet nelaikau savęs mados pasaulio atstove. Pagrindinis tikslas yra pristatyti Europos šalių dizainerių produktus. Kodėl pasirinkote būtent Europos šalių dizainerius, o ne, tarkime, Azijos ar Amerikos kūrėjų darbus? „Fashion Bloc“ iš pradžių pristatė Baltijos šalių dizainerius, vėliau įtraukėme ir kitų šalių kūrėjus. Tai natūralus pasirinkimas – Londone pastebėjau, kad naujoji Europa, buvęs Rytų blokas yra menkai reprezentuojamas. Manau, kad mano kompetencija Europos mados rinkoje yra patikrinta ir užtikrinta, tad tai – natūralus pasirinkimas. Be to, asmeniškai noriu populiarinti Made in Europe konceptą.

www.swo.lt


www.swo.lt

31 | SwO

street


Ar yra susiduriama su nuomone, kad pristatyti Europos šalių kūrėjų, ypač jaunų dizainerių darbus yra gana rizikingas verslas? Kas yra sunkiausia pristatant kolekciją?

„Projekta . , pastebejo BBC televi zija“

Mada yra rizikingas verslas. Taškas. Europa ar Azija – tai sudėtingas mechanizmas su begale sudedamųjų dalių. Jauni kūrėjai susiduria su daug iššūkių ir nežinomybe. Aš negaliu visko išspręsti, bet mėginu padėti. Būtent dėl to, stebėdama besikartojančius iššūkius, klaidas ir trukdžius, pradėjau „Fashion Bloc“ vystyti kaip edukacinę mados verslo platformą. Vasario mėnesį organizavome unikalius trijų dienų mokymus Londone dizaineriams iš įvairių pasaulio kampelių, o tuoj po to startuosime su lengvai prieinamos narystės platforma, kuri suteiks suvirškintą informaciją ir kontaktus, reikalingus tarptautiniam augimui. Kaip apibūdintumėte „Fashion Bloc“? Kokie pirmi žodžiai ateina į galvą ištarus šį pavadinimą? Pavadinimo kilmė – Rytų bloko mada. Šiuo metu geografiškai ir geopolitiškai nesame taip konkrečiai apsibrėžę, bet vis dar esame vieta, kurioje buriasi kūrėjai iš augančių Europos šalių. Siekiu, kad „Fashion Bloc“ taptų judėjimu, apjungiančiu kūrėjus, o taip pat skatinančiu atsakingą mados vartojimą. Savo tinklalapyje minite, kad tikite pozityvia, teigiama mada (angl. Positive Fashion). Ką turite omenyje taip apibūdindama vieną iš dizaino sričių? Ko šiomis dienomis yra pasigendama mados srityje? Pozityvi mada mados žodyne – tokia, kuri nedaro žalos aplinkiniams ir aplinkai (arba siekia tokia tapti) bei skatina atsakingą vartojimą, o kartais skatina politinį, socialinį ir kultūrinį aktyvumą. Teigiami pavyzdžiai nuo lietuvaičių „The Knotty Ones“, kurios gerbia savo darbščias mezgėjas ir skatina vietinę gamybą, ar „D.Efect“, kurie kartoja, kad mūsų netobuli kūnai yra tobuli, iki rusų Bezgraniz Couture, kurie kuria kolekcijas žmonėms su fizine ir protine negalia. Pozityvi mada įkvepia. Tokių pavyzdžių yra daug, bet per mažai. Nors „Fashion Bloc“ – visiems prieinama platforma, dizaineriai, norintys tapti mūsų dalimi, privalo prisiimti atsakomybę už savo gamybos grandinę ir gaminti atsakingai.

SwO

street

| 32

Šiandien dėl socialinių medijų išlikti išskirtiniu mados srityje gana sunki užduotis. Koks mados pasaulis atrodo jums, kaip apibūdintumėte šiandien kuriamas kolekcijas? Vizualus išskirtinumas yra labai sudėtingas reiškinys. Dažnai laimi marketingas ir ryšiai. Mados pasaulis šiandien keičiasi kaip ir viskas aplink. Žmonės nori pokyčių, prekių ženklų atstovai tai supranta. „Vetements“ (Paryžiaus mados namai, vadovaujami brolių Gvasalia iš Gruzijos), pavyzdžiui, žaidžia nostalgijos korta ir ir naudoja nepakankamumo triuką. Skaičiau interviu su Demna Gvasalia, kur jis minėjo, jog „Vetements“ sąmoningai išleidžia mažiau produktų nei planuoja parduoti – jų paklausa tokiu atveju tik didėja. Šis prekės ženklas yra geriausias praėjusių metų sėkmės pavyzdys tiek kolekcijų, tiek ir marketingo prasme. Kokias tendencijas pastebite pristatydami skirtingų šalių kolekcijas? Lietuviai santūresni, ukrainiečiai labiau politiški, lenkai – spalvingi. Tačiau tai – labai paviršutiniški vertinimai ir generalizacija. Visi žinome, kad japonų mada turi tam tikrą braižą, kad Los Andželo ir Niujorko stilius visiškai skirtingas, bet atskirus kūrėjus dėti į kategorijas labai sunku. Galėčiau tik išskirti Gruzijos ir Ukrainos dizainerius – jie akivaizdūs lyderiai Rytų-Centrinės Europos mados rinkoje.

www.swo.lt


www.swo.lt

33 | SwO

street


Ar manote, kad mada gali būti panaudota ir politiniais, socialiniais siekiais? Ar dabar yra pastebima tendencija mados srityje, kai kalbama apie politiką? Žinoma, ne tik gali, bet ir turėtų. Mada, mano nuomone, tai komunikacijos priemonė. Kartais, tiesiogine to žodžio prasme. Man asmeniškai patinka, kai prekės ženklas, kolekcija ar produktas turi žinutę. Dažniau tai pasitaiko tarp jaunų, ar nepriklausomų kūrėjų. Mados konglomeratams priklausantys garsūs mados ženklai dažnai yra apriboti vidinės politikos, tad negali garsiai reikšti nuomonės apie išorinę. Ieva, pati esate lietuvė. Ką pastebite pirmiausia, kai grįžtate? Ar čia mada ir jos supratimas labai ženkliai skiriasi nuo kitų šalių tendencijų? Manau, kad kiekviena šalis yra savotiška ir išskirtinė, ypatingai šalys, turinčios gilias tradicijas ir aktyvią tautinę išraišką. Lietuvoje to nelabai daug, gerai tai ar blogai – ne man spręsti. Todėl gatvės mada Lietuvoje nėra ypatinga, dažnai – vakarų gatvės mados pavėluota kopija. Vilnius, žinoma, spalvingesnis, bet vėlgi, manau, kad tai kosmopolitiško miesto bruožas, kuriame vis labiau matoma kultūrinė, tautinė, rasinė ir kitokia įvairovė. Londonas, gatvės mados prasme, mano mylimiausias pasaulio miestas, nurungiantis Paryžių ar Niujorką. Jo spalvų pakaktų nudažyti visai Lietuvai. Kuris projektas buvo įsimintiniausias „Fashion Bloc“ veikloje? Visa veikla įsimintina. „Fashion Bloc“ – jaunas projektas, startuolis, tad viskas, ką darome – pirmą kartą. Tai, kad projektą pastebėjo BBC televizija, tai, kad esu kviečiama vesti paskaitų tokiuose pasaulio kampeliuose kaip Dnipras Ukrainoje, laukia pristatymo renginys Londone, London College of Fashion su „i-D“, „Not Just a Label“ ir „Fashion Bloc“ dizaineriais, mūsų ateinantys kursai su Istituto Marangoni profesionalais dėstytojais. Kiekvienas žingsnis yra iššūkis, pamoka ir pasiekimas. Kokie šių metų planai jau sukasi mintyse? Išvystyti „Fashion Bloc“ kaip mados verslo plėtros platformą nepriklausomiems prekės ženklams, dizaineriams ir entrepreneriams. Jau balandį startuos naujas projektas – internetinė mados agentūra. Taip pat asmeniškai rengti daugiau paskaitų ir mokymų įvairiose pasaulio šalyse. Svarbiausia – taikyti dar didesnius reikalavimus ir atrankos kriterijus „Fashion Bloc“ pristatomiems dizaineriams. Ir daug rašyti – šviesti visuomenę primenant, kad atsakingas vartojimas yra svarbiau už dešimtą porą džinsų.

SwO

street

| 34

www.swo.lt


Reklama

www.swo.lt

35 | SwO

street


DEEP DESIRE FOTOGRAFAS – ANTONIO CARRILLO MODELIS – ITZEL SALAZAR STILISTAS – ANTHONY RIVERA MAKIAŽAS IR PLAUKAI – BRISEIDA LANDELL MADOS REDAKTORIUS – JESUS RIOS COZZETTO DRABUŽIAI IR AKSESUARAI – ADOLFO DOMINGUEZ

SwO

street

| 36

www.swo.lt


www.swo.lt

37 | SwO

street


SwO

street

| 38

www.swo.lt


www.swo.lt

39 | SwO

street


SwO

street

| 40

www.swo.lt


www.swo.lt

41 | SwO

street


SwO

street

| 42

www.swo.lt


www.swo.lt

43 | SwO

street


SwO

street

| 44

www.swo.lt


Reklama

www.swo.lt

45 | SwO

street


TRYS CENTIMETRAI ODOS POKALBIS SU FOTOGRAFU YUNG CHENG LIN Autorė – Ieva Raudeliūnaitė Nuotraukos – Yung Cheng Lin

P

o abstrakčiu ir mažai ką pasakančiu pseudonimu „3 cm“ slepiasi talentingas fotomenininkas iš Taivano. Neįprastu ir dažnai šokiruojančiu stiliumi kuriantis Yung Cheng Lin nebijo tokių nepatogių temų kaip feminizmas ar nuogas žmogaus kūnas. Su jaunu kūrėju kalbėjomės apie tai, ką jam reiškia fotografija, kodėl darbuose idėjos yra užkoduojamos simboliais, iš kur gimsta neretai brutalūs ir erotizuoti siužetai.

SwO

street

| 46

www.swo.lt


Studijavai skulptūros meną. Kaip save atradai fotografijoje? Tam tikra meno sritis tėra tik išraiškos priemonė. Fotografija yra lengvesnis ir greitesnis būdas sukontroliuoti kompoziciją ir atvaizdą. Perpratęs fotografijos principus supratau, kad dėl intensyvaus grafiko turiu išties mažai laiko ir tinkamos erdvės dirbti. Skaitmeninė fotografija patogesnė nei rankų darbas. Ar jautei, kad skulptūra negali perteikti idėjų? Medžiaga nedaro įtakos tam, kaip aš norėsiu save išreikšti ar reprezentuoti. Pagrindinis ir svarbiausias kriterijus man yra laikas, per kurį galiu ką nors sukurti. Kaip suprantu, fotografijos mokeisi savarankiškai? Taip, jos mokiausi savarankiškai, o geriausia mokytoja buvo praktika. Tavo fotografijos nepasižymi estetiškais ir akiai maloniais vaizdais. Jos neretai spinduliuoja erotika ir šokiruojančiais siužetais, pavyzdžiui, rožė, įsmigusi kakle. Iš kur ateina tokie vaizdiniai? Fotografijoms dažniausiai renkuosi žmogaus kūną, kadangi juo lengviausia išreikšti žmogiškas mintis, išgyvenimus ir emocijas. Taip pat, brutaliai vaizduodamas moters kūną, noriu perteikti ir feministines idėjas. Žiūrint į tavo nuotraukas galima pastebėti vieną besikartojantį motyvą – raudoną siūlą. Ką jis reiškia? Savo darbais noriu analizuoti religingų žmonių elgesį. Raudonas siūlas simbolizuoja tai, kad moterys vertina ir gerbia Dievo nulemtą likimą santykiuose su kitu žmogumi, antrąja puse. Jos yra pasiryžusios aukotis ar ką nors pakeisti gyvenime vardan meilės. Kaip nedidelis siūlo gabalėlis leidžia kažkam iš mūsų pasiekti išganymą? Kaip tokia iliuzija gali virsti tikrove? Nepatogumo ir skausmo jausmas yra tai, ką noriu, jog žiūrovas patirtų, susitapatintų su modeliu, esančiu konkrečioje fotografijoje. Panašiai kaip neturtingasis, kuris patiria daugiau rūpesčių. Noriu, kad vyktų interaktyvus grįžtamasis ryšys tarp asmens fotografijoje ir to, kuris į jį žiūri. Ar iš anksto sugalvoji ir planuoji siužetus? Nesu spontaniškas. Tokie siužetai kaip mano reikalauja šiokio tokio išankstinio pasiruošimo ir planavimo. Tad taip, kiekviena fotografija yra iš anksto apgalvota.

www.swo.lt

47 | SwO

street


„Kunas šiomis dienomis tapo labiausiai naudojama išraiškos priemone mene“

Ką savo kuriamu menu nori pasakyti žiūrovui? Ar idėjos ateina iš tavo pasąmonės, intuityviai? Iš tiesų, yra sunku kontroliuoti vaizdinę išraišką ir tai, kokią žinutę tu nori išsakyti ja. Šių dviejų svarbių dalių santykio ieškojimas atima daug laiko ir jėgų, kad spėtumei ne tik apmąstyti, bet ir sukurti tobulą kompoziciją fotografijoje. Mano nuomone, idėja, kurią nori išsakyti, neturi būti pernelyg suprantama ir nepaliekanti žiūrovui vietos vaizduotei, bet tavo vizija turi būti apibrėžta. Kokia tavo nuomonė apie žmogaus kūną, kuris mene naudojamas kaip objektas?

yra

Tikiu, kad kūnas šiomis dienomis tapo labiausiai naudojama išraiškos priemone mene, todėl nėra taip paprasta pasipriešinti tam. Ar tavo idėjos išreiškiamos tik pasitelkiant žmogaus kūną? Žinoma, kad ne. Manau, pasirinkus tokį vaizdavimo būdą yra lengviausia priartėti prie žiūrovo kasdienybės ir to, kas jam labiausiai artima. Tokiu būdu paliesi jo vidinius išgyvenimus ir save, kaip kūrėją, išreikšiu geriausiai.

SwO

street

| 48

www.swo.lt


www.swo.lt

49 | SwO

street


Iš kur semiesi įkvėpimo? Labai mėgstu skaityti poeziją. Prie kūrybinių minčių atsiradimo prisideda ne tik perskaityti žodžiai, bet ir gyvenimo patirtys ir jo stebėjimas. Visa tai vienaip ar kitaip materializuojasi mano fotografijose, o poezija visada suteikia naujų minčių sukurti kuo įvairesnius siužetus. Ar tau yra svarbios žmonių reakcijos? Kokių jų esi sulaukęs? Kiekviena fotografijų serija yra tarytum mano dienoraštis, įrašai, apibūdinantys mano gyvenimo patirtis, su kuriomis tenka susidurti. Ar gali teigti, kad skulptūros menas visgi padarė įtakos tau, kaip fotografui? Žinojimas, kaip sukurti skulptūrą man padeda kaip fotografui, kadangi abi sritys yra glaudžiai susijusios su trimačio vaizdo panaudojimu. Skulptūros mene kiekvienas kampas ar maža detalė turi būti pastebėta ir tinkamai išnaudota. Kai 3D naudojamas fotografijoje, jis parodo, kaip tu sugebi pateikti harmoningą vaizdą tarp objekto ir jo aplinkos. Koks yra tavo, kaip fotografo, tikslas ir ateities planai? Deja, negaliu pasakyti, kad turiu aiškiai suformuluotą tikslą ar misiją. Paprasčiausiai fotografija man padeda perteikti tai, ką matau ar galvoju.

SwO

street

| 50

www.swo.lt


www.swo.lt

51 | SwO

street


#SwOstreet

SwO.lt/live-feed

SwO magazine Facebook

Profile for SwO magazine

SwO street #23  

Free urban bi-monthly fashion magazine. www.SwO.lt

SwO street #23  

Free urban bi-monthly fashion magazine. www.SwO.lt

Advertisement