Page 1

SUPER_INFO_PM04_10__16str_210x297_Sestava 1 21.4.2010 12:56 Stránka 1

23. dubna 2010 60 000 výtisků


inzertní noviny SUPER INFO, Tylova 57 I. brána, 316 00 Plzeň, nebo na e-mail: JanaLabudova@seznam.cz. Třem vylosovaným výhercům bude zaslána věcná cena.

SUPER KŘÍŽOVKA O VĚCNÉ CENY

Tajenku zasílejte (včetně vaší adresy) na korespondenčním lístku do 10. 5. 2010 na adresu:

SUPER_INFO_PM04_10__16str_210x297_Sestava 1 21.4.2010 12:57 Stránka 2

ZÁBAVA PRO VAŠE DĚTI Coby chytré děti musíte mít dobrý postřeh. Najdětě na obrázcích vlevo PĚT rozdílů. Aby to nebylo tak lehké, zkuste si změřit čas a rozdíly najděte do třiceti sekund.

SUDOKU Doplňte mřížky tak, aby všechny řady, sloupce a také všechny čtverce obsahovali číslice 1 až 9.


SUPER_INFO_PM04_10__16str_210x297_Sestava 1 21.4.2010 12:57 Strรกnka 3


SUPER_INFO_PM04_10__16str_210x297_Sestava 1 21.4.2010 12:57 Stránka 4

Rozhovor s Václavem Vydrou

Václav Vydra se naro-

dil v Praze v roce 1956 v Bubenči v Rooseveltově ulici. Je synem divadelních herců Václava Vydry a Dany Medřické. Jeho první kroky směřovaly do divadla na Vinohradech ve hrách V zajetí času a Letní hosté a podepsal angažmá v divadle Kladno (Mladá Boleslav). Zde si zahrál například ve hrách Zkrocení zlé ženy (Tranio) nebo Sen noci svatojanské (Puk), Hlava 22, Tanec seržanta Musgrava, Baron Muenchhausen a v roce 1977 na podzim nastoupil základní vojenskou službu v UHČLA, kde strávil dva roky. V roce 1979 přijal angažmá v Městských divadlech pražských (19791994), kde hrál například ve hrách Osel a stín (Skočdopollis), Sen noci svatojanské (Thisbe), Talisman, Jakub a jeho pán, Manželství pana Mississippiho atd. V roce 1995 odchází z MDP a od roku 1996 jej angažuje paní ředitelka Jiřina Jirásková do Divadla na Vinohradech, kde začíná zkoušet ve hře Jakobowski a plukovník s režisérem Jiřím Menzelem. Z dalších rolí jmenujme například Policistu z Návštěvy staré dámy, objevuje se jako Filip francouzský ve hře Král Jan nebo jako Martin Kabát ve Hrátkách s čertem a ve spoustě dalších krásných rolí. Od roku 1998 má vlastní koně a tomuto koníčku se věnuje s nesmírným nasazením. V roce 2006 se po dlouholetém soužití se oženil se svojí spolužačkou z konzervatoře, herečkou Janou Bouškovou. Které z období má rád Václav Vydra ? Jste spíše letní či zimní typ ? Mám rád každé roční období, v poslední době se věnuji hodně koním, tak upřednostňuji spíše podzim a jaro. Zima mi nevadí,spíš v létě mouchy. Pohybuji se hodně venku v přírodě, tak vím že neexistuje špatné počasí – jen špatné oblečení.

Máte rád zbraně ? Lovíte třeba lišky a králíky ? Jste v nějakém sdružení ? Já jsem nikdy nikoho nezastřelil, já nejsem lovec, ale zbraně mám rád. V současné době už člověk nemusí být v žádném mysliveckém sdružení. Mám zbrojní průkaz pro myslivost a lovecké účely, ale já nelovím. Už je to dvacet co ho mám. Jak se herec dostanete k chovu koní ? Měl jste k tomu vztah od mládí ? Dost dlouho jsem se tomu bránil, původně jsem koně nechtěl, půjčoval jsem si je-nechtěl jsem se vázat, ale před třinácti lety se to tak nějak seběhlo a já si koupil svého prvního koně. Od té doby se mi zásadně změnil pohled na ně i na

něco kolem divadla a koní. Začal jsem se zajímat o nekonvenční způsoby chovu, koně mají mít volnost pohybu, neměli by být zavření v klecích, jsou to zvířata, kteří nepotřebují žádné pomůcky ke svému životu a komunikaci, proto bychom jim měli vytvořit patřičné podmínky, např.jim, nedávat železo do huby, nekovat je,správně jim udržovat bosá kopyta a dopřát jim volnost pohyby 24 hod denně.To jsou, kromě vody a jídla, pro koně zásadní věci k životu. Nenutili vás rodiče herectví ? Rodiče mě nenutili skoro k ničemu, ale já v tom prostředí vyrůstal, tak jsem tím stejně načichnul. Sice jsem chtěl být, když jsem byl malý spisovatelem, hasičem, malířem, ošetřovatelem v ZOO, ale nakonec to dopadlo jak to dopadlo a asi i dopadnout muselo. Jak vzpomínáte na maminku Danu Medřickou ? Vzpomínám na ni rád a s láskou. Maminka nebyla přísná, naopak byla hodně tolerantní a shovívavá. Před ní jsem měl největší trému. Máma chodila na generálky i premiéry, vídávala mě dva roky na Kladně, ale toho, když jsem začal hrát Praze větší a krásné role, toho se bohužel nedožila. Odešla mi brzo.

zkušenost za sebou a naše cesty se znova potkaly a od té doby jsme spolu. Proč jste se vzali až tak po dlouhé době ? Když si dva lidi rozumí, nepotřebují na to žádný papír . Máte rád domácí práce jako je vaření ? Uklízení či žehlení ? Nemám a neprovozuji to. Kdo u vás je šéf v rodině Jana nebo vy ? Momentálně asi pes.. Přijal jste nabídku tancovat ve Star Dance, vzal byste ji znova ? Rád na to vzpomínám. Byla to velká zkušenost a měl jsem velké štěstí. Dostal jsem úžasnou partnerku – Petru Kostovčíkovou. Stále spolu občas vystupujeme. V jakých divadelních inscenacích vás mohou nyní diváci vidět ? Teď momentálně v divadle na Vinohradech v Ženitbě, zájezdových představeních je opravdu celá řada, hraju v jedenácti hrách, je toho opravdu hodně, např. v Karlínském divadle, v divadle Bez Zábradlí.... Koho máte rád z hereckých kolegů ? Ze zpěváků ? Já o tom nerad mluvím, mám řadu kamarádů, kterých si ctím, uznávám je a je pro mě čest, když pak s nimi mohu i pracovat, ale nerad bych někoho jmenoval. Jak si dodáváte energii ? Já si dobíjím baterky u koní, je to fyzicky náročný koníček a dost mě to nabíjí ty mé „lidské baterky“. Dostal jste dárek od Energetixu, líbí se vám ? Je moc krásný, určitě v magnetoterapii i věřím a může to mít pozitivní vliv, rád se o tom i něco dozvím.

Jak jste se seznámili s manželkou Janou Bouškovou ? Na konzervatoři, byli jsme spolužáci, zamiloval jsem se do ní,ona mě nechtěla, Jezdil jste třeba někdy na poníkovi, byl jsem pro ni tehdy moc mladý.Ale když jste byl malý ? zůstali jsme kamarádi a uplynulo asi Na poníkovi jsem nikdy nejezdil, a teď už deset let, každý jsme měli už manželskou ani jezdit nemohu. Poprvé jsem seděl na koni, když mi bylo třináct let a rodiče mi V jaké zemi jste byl nejdále ? zaplatili hodinu na jízdárně někde u BalaV Americe jsem byl asi nejdále. Poslední tonu, kde jsme byli na prázdninách na dodobou zjišťuji, že se mi moc nechce volené. Získal jsem pocit, že umím jezdit nikam cestovat, snad jen bych se rád ještě na koni. No a za šest let jsem teprve popodíval do Latinské Ameriky, ale vzhlemalu začal jezdit... a padat.... dem k tomu, že mám hodně práce a tolik koníčků tady u nás, tak na to nějak Kolik máte koní ? nezbývá čas. A koneckonců zjišťuji, že Mám čtyři koně, moje první kobylka je tady u nás je tolik hezkých míst, které Nelly ,tu jsme si koupili spolu s Janou. jsem ještě nepoznal. Ona taky jezdila a velmi slušně . Pak dcera Nelly, Navarra a dva valaši Gustav Kdy jste byl naposledy s manželkou na a Démon. Sám jsem jméno vybíral jen hradu či zámku ? pro Navarru. Ostatní už svá jména měli. Byli jsme s Janou naposledy asi na Křivoklátě, myslím při Hubertově jízdě a Co jste ještě v životě nestihl udělat ? bylo to, jako vždy, velmi příjemné. Já jsem spokojený, ale rád bych stihl ještě život. Koně mě uchvátili. Začal jsem se jim věnovat a to poslední čtyři roky hodně intenzivně.

Věříte alternativní medicíně ? Ano,určitě. V jaké zvíře byste se chtěl proměnit, když byste to mohl udělat? V koně, ale jen když bych byl u sebe nebo ve vydru.


SUPER_INFO_PM04_10__16str_210x297_Sestava 1 21.4.2010 12:57 Strรกnka 5


SUPER_INFO_PM04_10__16str_210x297_Sestava 1 21.4.2010 12:57 Strรกnka 6


SUPER_INFO_PM04_10__16str_210x297_Sestava 1 21.4.2010 12:57 Stránka 7

Klíšťata začínají útočit: držte si je dále od domu, zbavte se jich i na zahradě Klíšťata potřebují k životu vlhko, proto je v dostatečné vzdálenosti od obytných a rekreačních objektů pomáhá udržet strategické použití dlažby, dřevěné štěpky, kamínků a štěrku v okolí domu. V takovém prostředí se pak mohou lidé i domácí miláčci pohybovat bez obav z přisátí klíštěte.

v rostlinném porostu a drobných rostlinných zbytcích. Vytvořte nárazníkové zóny

Dlážděné, štěrkované a kamínkové plochy kolem vstupních vrat a dveří pomohou zabránit vniknutí klíšťat na pozemek a do domu. 1/ Linie lesa či křovinatého porostu Letos máme za sebou 2/ Květinová zahrada, teprve pár teplých pokud možno s použitím slunečních dní a v rostlin, které nelákají laboratoři, kde analyzují vysokou zvěř (viz vytažená přisátá klíšťata, rámeček níže) se už objevily první 3/ Větve ke spálení a exempláře. "Klíšťata k ptačí krmítka, umístěte je otestování na boreliózu a raději vně nárazníkové klíšťovou encefalitidu nám poslali lidé z Brna, Berouna, Budějovic a z Prahy," potvrdila Hobby.cz Miroslava Burýšková, vedoucí laboratoře Protean, která vytažená klíšťata testuje Není na co čekat, právě teď je ideální doba na takové úpravy zahrady, které výskyt klíšťat maximálně eliminují. Základem je vytvořit kolem zahrady a domu takzvanou nárazníkovou zónu. A tam, kde se na zahradě nejvíce pohybujeme, snížit vlhkost, kterou klíšťata nacházejí

zóny 4/ Hranice nárazníkové zóny, která by měla být nejméně 70 cm široká a 10 cm hluboká. Použijte na ni dlažbu, štěrk, kamínky, písek či dřevěnou štěpku 5/ Hrací zóna pro děti, která by ideálně měla mít podklad z dřevěné štěpky či písku. Umístěte ji dále od plotu, stromů a ptačích krmítek 6/ Nezpevněné pochozí

plochy kolem domu kryjte vysoká často zdržuje, kamínky, štěrkem či zamořeny samičkami. Ty dřevěnou štěpkou. brzy na jaře kladou tisíce vajíček a z těch se v létě Dále platí, že trávník líhnou larvy, které musíte udržovat co neokamžitě začínají hledat jkratší, zbytky trávy a listí potravu," upozorňuje co nejdříve odstraňovat a Burýšková. Je tedy kompostovat. Mezi vhodné zabránit vstupu trávníkem a porostem zvěře na pozemek kolem keřů vytvořte bariéru z domu. dřevěné štěpky či kamínků. Pokud přesto Klíšťata s nechcete oblibou pozemek používají oplocovat, při pátrání snažte se ze po hostiteli zahrady převislé vymýtit trávy a různě přečnívající alespoň kapradiny a jiné větvičky, proto při okrapřízemní rostliny prorůstající z vedlejších pozemků. Smysl má i vysazení určitých druhů rostlin, které zvěř mohou od návštěvy pozemku odradit. Jsou to například šanta kočičí, pažitka, česnek, levandule, měsíček, majoránka, oregano, tymián či cibule. Zvěř je však nevypočitatelná, takže tento recept nemusí vyjít stoprocentně. jích cestiček v zahradě udržujte krátký travní Zaručený by však měl být porost. Veškeré keříky odpudivý účinek neprané zastřihávejte, abyste surové ovčí srsti nebo lidomezili přečnívající veg- ských vlasů. Ovčí srst či etaci. vlasy omotejte kolem kmene stromků a zvěř se Pozemek oploťte, kvůli jich ani nedotkne. zvěři Okamžitě také odklízejte veškeré spadané ovoce, "Vysoká zvěř je protože pro vysokou je víoblíbeným hostitelem pro taným pamlskem a k dokončení rozmnožooblíbenému zdroji potravy vacího cyklu klíšťat, proto se zvířata často vrací. bývají oblasti, v nichž se ZDROJ: idnes.cz


SUPER_INFO_PM04_10__16str_210x297_Sestava 1 21.4.2010 12:58 Strรกnka 8


SUPER_INFO_PM04_10__16str_210x297_Sestava 1 21.4.2010 12:58 Stránka 9

Sopka se chová podobně jako Jánošík, jedněm bere, druhým dává Islandská sopka si svůj výbuch užívá. Do vzduchu chrlí spektakulární mračna prachu a k tomu se pustila i do přerozdělování peněz mezi lidmi. Chová se podobně jako Jánošík, který bohatým bral a chudým dával, jen k tomu používá jiný klíč. Peníze bere například aerolinkám a cestovkám a dává je autobusům a vlakům. Vůbec nejvíc ztrpčuje řádění vulkánu Eyjafjallajökull život aerolinkám, které kvůli němu nemohou létat a přicházejí zhruba o 250 milionů dolarů denně (4,7 miliardy Kč). České aerolinie ztráty od pátečního zákazu létání teprve sčítají, podle mluvčí ČSA Hany Hejskové se však pohybují v desetimilionových řádech. Provozovatel ruzyňských letů Letiště Praha má už odhady škod přesnější. Do dnešního poledne přišel zhruba o třicet milionů korun. "Každý den, kdy se nelétá, přicházíme na provozu zhruba o 9 až 12 milionů," říká mluvčí společnosti Michaela Lagronová.

prodloužené pobyty turistů uvízlých v zahraničí," vysvětluje mluvčí asociace Jan Papež.

cestujících si vyzkoušela moderní rychlou vlakovou dopravu a je pravděpodobné, že v případě kratších a středně Vlaky a autobusy nabírají dlouhých tras s přímým sebevědomí vlakovým spojením například z Prahy do Naopak vlaky či autobusy Berlína, Vídně nebo mezi se mohou z erupce vulkánu Prahou a Ostravou budou i radovat. Zhroucení letecké nadále více využívat dopravy jim totiž přivedlo železniční dopravu," věří nové zákazníky. Například Śťáhlavský. České dráhy zapřahají nové vagony a od pátku do Na růstu zájmu o cestování

dneška přepravily tisíce cestujících navíc. Jen na mezistátní dopravě byly jejich tržby pětkrát vyšší než obvykle a přesáhly 20 milionů korun.

vlakem profitovala také firma, která se v nich stará o stravování. "Od pátku jsme zaznamenali prudký růst tržeb. Odbyt ve výrobě teplé i studené kuchyně se zvýšil zhruba o pětinu," "Vyšší tržby jsme zazname- spočítal Miroslav Řídký, nali také ve vnitrostátní provozní ředitel společnosti dopravě, což může souviset JLV. se zrušením vnitrostátních letů a větším využitím Podobně se ze zákazu Kolaps letecké dopravy vlakových spojů mezi Pra- létání mohou radovat i autodopadá tvrdě také na hou a Ostravou," uvedl busoví dopravci. "O autonavazující byznys - cesmluvčí Českých drah Petr busy je abnormální zájem, tování. Tuzemské cestovky Šťáhlavský. zejména do Londýna, kde přišly podle odhadu Asocinamísto jednoho spoje ace cestovních kanceláří už České dráhy si navíc slibují, vypravujeme sedm a spoje o 70 milionů korun. "Víc než že jim noví cestující, které jsme přidali i do Paříže," polovinu této sumy tvoří získaly mimořádným tvrdí šéf Student Agency propadlé zájezdy, škody ale výbuchem sopky, budou Radim Jančura. narůstají také o náklady, plnit kasy pokladen i poté, které kanceláře platí za co se vulkán uklidní. "Řada Jeho radost však kalí fakt,

že ačkoliv jeho firma na jedné straně získává na tržbách o statisíce korun denně víc, na straně druhé prodělává miliony. "Jako prodejci letenek denně přicházíme na tržbách zhruba o deset milionů korun, jelikož však nemáme tak vysoké fixní náklady jako aerolinky, tak to na nás nebude mít tak tvrdé dopady," soudí Jančura. Kančí sperma do Bukurešti nedorazí, humři osiří Výbuch vulkánu přidává vrásky také spedičním firmám a obchodním řetězcům. "Všechna práce se posouvá. Čas v práci teď trávíme tak, že lidem vysvětlujeme, proč jejich balíky nedošly, a až se začne létat, tak tu budeme 24 hodin denně, abychom zvládli odbavit vše, co se nám tu hromadí," říká Hana Vintrová ze společnosti Intercontinental Cargo Services, která rozváží po světě téměř vše, na co si lidé vzpomenou. "My sami velké škody nemáme, ale jedné chovné stanici se tu zkazilo kančí semeno, které mělo letět na ozdravení chovu do Bukurešti, takže ho teď společnost musí vyhodit," popisuje kuriózní případ Vintrová. Obchodní řetězec Makro měl zase potíže s dodávkami izraelských bylinek či vodních živočichů. "Okoun nilský už skoro není, docházejí humři z Kanady a tuňák ze Srí Lanky," vypočítala mluvčí řetězce. ZDROJ: idnes.cz


SUPER_INFO_PM04_10__16str_210x297_Sestava 1 21.4.2010 12:58 Strรกnka 10


SUPER_INFO_PM04_10__16str_210x297_Sestava 1 21.4.2010 12:58 Stránka 11

Strmý růst potravin letos nehrozí, ceny na burzách naopak klesají V poslední době přicházejí z ekonomik čím dál lepší zprávy. Hospodářství se stabilizovalo i v těch nejpostiženějších zemích a začínají se projevovat známky oživení. Zatímco jsou odborníci stále ve sporu ohledně konce krize, pohled na finanční trhy nabízí jasnou odpověď. Akcie i komodity rostou nebývalým tempem. Hlavní světové akciové indexy přidaly za poslední rok průměrně 60 procent a některé komodity jsou na tom ještě výrazně lépe. Namátkou se stačí podívat na paládium či nikl, které meziročně přidávají přes 130 procent. Mezi zemědělskými komoditami bychom však takové zhodnocení těžko hledali. Vývoj cen potravin

sťal vysoké ceny a růst probíhal v minulém roce pouze pozvolna.

průmyslové komodity, kde se prudce zvyšuje spotřeba. Jíst je naopak potřeba v dobách doLetošní vývoj na trzích se brých i zlých, a proto je zemědělskými komodipoptávka po potravinách tami je zatím mírně stabilnější. překvapivý. Potraviny nenásledují ostatní To je hlavním důvodem skupiny komodit a až na současného mdlého několik málo výjimek výkonu cen a zvyšování zakončily první kvartál v nepoměru mezi pohybem mínusu. Nejvíce pak cen kávy či rýže a ostatztrácejí ty komodity, které ních průmyslovějších kojsou podstatnou součástí modit. Dalším důvodem jídelníčku lidstva. Cukr je poklesu, který se ovšem rekordmanem s téměř vztahuje i na ostatní kočtvrtinovou ztrátou od modity, je zhodnocování počátku roku. Následují amerického dolaru. pšenice, kukuřice, rýže i kakao s více než dePrávě v této měně se posetinovým poklesem na traviny na globálních

proti cenovým skokům komodit a nakupují kontrakty a opce zajišťující cenovou stabilitu na dlouhé období dopředu. Tato strategie se aktuálně nemusí jevit jako nejlepší, protože by globálně obchodované potraviny mohly zlevnit. Na druhou stranu zajišťovací obchody dlouhodobě chrání potravinářské firmy i samotné konečné spotřebitele před cenovými výkyvy. Co to znamená pro konečného spotřebitele? Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se v brzké době měla situace zásadně měnit. Pokud bude oživení pokračovat a sílit, pak by výkony zemědělských komodit měly i nadále zaostávat.

Přestože jsou ceny na burzách spojeny V polovině roku velmi dlouhou pruži2008 byla na konou s cenami v obmoditních trzích chodech, ceny výrazná cenová bublina, světových trzích. trzích většinou obchodují. základních potravin by která se nejvíce projevoSilnější americká měna zatím růst neměly a vala v cenách energií a Důvody poklesu po- zdražuje suroviny a proto naopak by i v následuzemědělských komodit. travin se ani přes pokles jících měsících měly Desítky hladových bouří v dolarových cen na zůstat stabilní. Ani do jihovýchodní Asii tehdy Zemědělské komodity burzách nemusí nízké konce roku však situace byly důsledkem jsou v mnohém specifické ceny v jiných měnových nevypadá nepříznivě a přemrštěných cen základ- a od ropy či mědi se oblastech projevit. množství peněz utracené ních potravin. Ceny rýže odlišují nízkým propoza potraviny by se nevystoupaly během jením s hospodářským muselo zvyšovat tak několika měsíců na dvo- cyklem. Zatím tak stojí v Neméně významná je i rychle, jako v jnásobek a i další poústraní a v hledáčku skutečnost, že velcí předcházejících letech. traviny měly podobné obchodníků jsou v výrobci potravin se na přírůstky. Příchod krize současné době finančních trzích zajišťují ZDROJ: idnes.cz


SUPER_INFO_PM04_10__16str_210x297_Sestava 1 21.4.2010 12:58 Stránka 12

KVĚTNOVÉ PRANOSTIKY 01.05. Prší-li na svatého Filipa a Jakuba v noci, bude úrodný rok.

25.05. Na Urbana pěkný, teplý den - bude suchý červenec i srpen. Vinná réva nedbá toho - bude míti vína mnoho.

01.05. Filipa Jakuba mráz - to obilí plný klas.

25.05. Svítí-li slunce na svatého Urbana, bude úroda hlavně na víně.

01.05. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěst. 01.05. Kolik Filipa Jakuba krapek, tolik sena kopek.

25.05. Pankrác a Urban bez deště - hojnost vína. 25.05. Prší-li na svatého Urbana, znamená újmu vína; pakli jest pěkný čas, dobré víno bude.

01.05. Prší-li na prvního máje, bude později sucho a neurodí se seno.

25.05. Jaký den 25. máje jakožto na den Urbana povětří jest, takový podzimek následovati má.

01.05. Prší-li na prvního máje, bude později sucho a neurodí se víno. 01.05. Prší-li na prvního května, bývá málo žita a sena. 01.05. Jestli se Filip a Jakub zasměje, jistě se hnedle také čočka zaseje. 01.05. Na Filipa Jakuba chrousti hučí, o Martině studený vítr fičí. 03.05. Svatý kříž - ovcí stříž. 04.05. Svatý Florián si jistě může nasadit sněhový klobouk. 04.05. Déšť svatého Floriána je ohňová rána.

Vítův len vyhánějí hospodáře z domu ven.

14.05. Pankrác, Servác, Bonifác pro sadaře jsou zlí chlapci.

27.05. O svatém Duše choď ještě v kožiše.

11.05. O svatém Mamertu zima je po čmertu.

14.05. Pakrác Urban bez 27.05. Na svatého Ducha nesvlékej kožicha; po deště - hojnost vína. svatém Duchu nezbavuj se kožichu. 11.05. Déšť na svatého 15.05. Déšť svaté Žofie Mamerta přináší soužení, švestky ubije. 27.05. Déšť o letnicích neboť v něm nic dobrého slunce na Boží tělo. není. 15.05. Žofie vína upije. 14.05. Před 13. dnem máje nejsme ubezpečeni stálého letního povětří; po tomto dni ale není zapotřebí se obávati vínu škodnému mrazu. 14.05. Před Sevrácem není léta, po Serváci s mrazy veta.

15.05. Svatá Žofie políčka často zalije

27.05. Na svatého Ducha bláto - bude laciné mláto.

16.05. Kdo o svatém Janě len zasívá, stébla zdéli lokte mívá.

27.05. Prší-li na svatého Ducha, jsou klepána žita.

25.05. Urban bývá studený pán.

28.05. Pohoda na svatodušní pondělí slibuje úrodu.

28.05. Když prší v 25.05. Pohoda na Urbana pondělí svatodušní, bude 14.05. Pan Serboni pálí - pro sedláka vyhraná. 04.05. Je-li o dni svatého zkáza na sena stromy. Floriána veliký vítr, jest 25.05. Ubran krásný, toho roku mnoho ohňů 14.05. Pankrác, Servác, vyjasněný - hojným Bonifác jsou ledoví muži, vínem nás odmění. 08.05. Stanislavova Žofie je jejich kuchařka. ZDROJ: www.e-horoskopy.cz jařice, Urbanův oves a


SUPER_INFO_PM04_10__16str_210x297_Sestava 1 21.4.2010 12:58 Strรกnka 13


SUPER_INFO_PM04_10__16str_210x297_Sestava 1 21.4.2010 12:59 Strรกnka 14


SUPER_INFO_PM04_10__16str_210x297_Sestava 1 21.4.2010 12:59 Stránka 15

Nejbizarnější zvířata roku 2009 Rok 2009 přinesl řadu kuriózních příběhů i ze světa zvířat. V Číně řádí na vlastních chovancích belgická tatérka a farmářka, v Japonsku zase učí malovat lachtany a šlechtí průsvitné ryby pro výzkum bez nutnosti pitvy. Malující lachtan

Ve volné přírodě se tento problém zatím neobjevil, v zajetí to bohužel není poprvé. Průhledná ryba ještě pilovat. Prase s chobotem V Číně porodila prasnice selátko, které na první pohled připomínalo slona. Mělo chobot a sloní uši. Jeho anatomická odlišnost ale bohužel nebyla slučitelná se životem, mládě zemřelo jen pár hodin po

narození. Na rarity ve zvířecím světě loňský rok rozhodně nebyl chudý. I Nahatý medvěd V lipské zoologkdyž je na místě uznat, že značný podíl na jejich ické zahradě se stala atrakcí výjimečnosti mívá člověk. medvědice DoZvířatům to ovšem nelores, která z upírá, jak svůj osud většinou bravurně zvládají. V japonské zoo už v prosinci pečlivě trénovali na neznámého důvodu přišla příchod nového roku podle čínského lunárního o kožich. Odborníci se přiklánějí k názoru, že kalendáře, který se pravděpodobným ponese ve znamení důvodem jejího náhlého tygra. Sedmiletý lachtan plešatění bude genetRay díky tomu dokáže ická porucha, která v namalovat slovo "tygr" v kombinaci se stresem čínských znacích, do 14. způsobuje ztrátu srsti. února má čas svůj um

V Japonsku vyšlechtili vědci průhlednou zlatou rybku, jejíž vnitřnosti lze pozorovat, aniž by ji museli pitvat. Všechny její orgány si můžete prohlédnout, není to totiž žádný drobeček. V dospělosti váží až dva

kilogramy. Tetovaní vepříci I tato rarita pochází z Asie. Umělkyně Wim Delvoye je sice původem z Belgie, ale žije v Číně, kde také provozuje prasečí farmu. Svá prasátka barevně tetuje. Těžko ale

říci, jestli se je to skutečně umění. Nejošklivější kočka Líbilo by se vám doma chovat takovou roztomilou šelmu? Tento osmiletý kocourek s příznačným jménem Ugly (anglicky ošklivý, škaredný) sice žádnou cenu za nejošklivější kočku nevyhrál, těžko by

ale hledal konkurenta. Ugly pochází z New Hampshire ve Spojených státech. Invalidní želvy Amputace nohou mohla tyto dvě želvičky připravit o veškerý pohyb, veterináři si s jejich handicapem ale po-

radili. Želva, kterou připravil o přední nohy mýval, dostala dvě protézy. Tu napravo napadl pes a přišla o jednu nohu, ale vymysleli pro ni speciální podvozek na míru. ZDROJ: idnes.cz


SUPER_INFO_PM04_10__16str_210x297_Sestava 1 21.4.2010 12:59 Strรกnka 16

super_info_pm04_10__16str_210x297  

super_info_pm04_10__16str_210x297op