SA.lt Modernus vonios kambarys

Page 1

2022

MODERNUS VONIOS KAMBARYS ELEGANTIŠKAS

TVARUS

IŠMANUS

INOVATYVUS
Norite sužinoti daugiau apie vonios kambarį? Skaitykite:

Leidėjas VšĮ „SA.lt projektai“ Verslo centras „Kamanė“, Vilnius LT-12142 Tel. +370 610 39 642, el. p. redakcija@sa.lt www.sa.lt

VONIOS KAMBARIO PLANAVIMAS 6

Pataria interjero dizainerės Audronė Ambrazienė ir Daiva Pocevičienė

8

Pataria architektė, interjero dizainerė, studijos „Toota“ įkūrėja Justė Žibūdienė

12

Pataria architektė Ieva Prunskaitė (architektūros studija „Prusta“)

16

Vonios praustuvas: kaip sukurti ir išlaikyti praktišką estetiką?

Redaktorė Aušra Nyman Tekstų autoriai: Vida Kuzmickaitė, Aušra Nyman ir Rūta Anusevičienė Kalbos redaktorė Brigita Kulikovskienė Dizainas Edita Namajūnienė Reklamos skyrius Liuda Michalkevičienė Tel. +370 610 39 642 Šiuo ženklu žymimas užsakomasis turinys. Redakcija neatsako už reklamų turinį

ERGONOMIŠKAS VONIOS KAMBARYS 22

Pokyčiai vonios kambaryje

32

Įvairioms kartoms pritaikytas vonios kambarys: funkcionalumas susijungia su estetika

38

Stilius keičiasi, bet geras dizainas išlieka: kaip vonios kambaryje derinti madą su praktiškumu?

42

„hansgrohe“ kuria autentišką vonios kambarį

© Statyba ir architektūra Kopijuoti, platinti tekstus ir iliustracijas galima tik gavus redakcijos sutikimą. Redakcija už reklamos ir skelbimų turinį neatsako. Spausdino UAB „Standart Impressa“ ISSN 2538-8797 Mūsų viršelyje – „TUBES radiatori S.r.l.“ nuotr.

IŠSKIRTINIS VONIOS KAMBARYS 46

Vonios kambarys istorinėse erdvėse

52

Kolekcija „THE NEW CLASSIC“: akimirksniu paperkanti klasikinio dizaino interpretacija

58

Kūrybiškumui ribų nėra

62

Vonia ir miegamasis vienoje erdvėje – dar viena hibridinė erdvė ateičiai

66

Šiuolaikinis vonios įrangos dizainas su istoriniu pagrindu

70

Mėgstamiausia vaikų žaidimų vieta

VISUOMENINIS VONIOS KAMBARYS

SA.lt – statybos ir architektūros sektoriaus naujienos kasdien

78

Taupyti reikia pradėti jau dabar

84

Visuomeniniai WC, SPA, vonios kambariai – saugumas, neaukojant estetikos

90

Santechnika viešosiose erdvėse: svarbiausi kriterijai – inovatyvumas ir tvarumas

PRAKTINIAI PATARIMAI @StatybairArchitektura

94

Mažasis namų SPA

104

Daugiau išmanumo vonios kambaryje – vietai, laikui ir ištekliams tausoti

106

Neblėstantis švaros jausmas vonios kambaryje – be didelių pastangų

@statybairarchitektura

Statyba ir architektūra


ŽENKIME Į ATEITIES VONIOS KAMBARĮ

Šiame leidinyje kalbėsime ne apie vonios kambario madas, o apie tai, kaip klimato kaita ir besitęsianti pandeminė situacija lemia pokyčius šioje svarbioje patalpoje. Apie naujausias technologijas, kasdienius prausimosi ritualus paverčiančias maloniais ir atpalaiduojančiais, o vonios patalpą – vi saverčiu kambariu, kuriam skiriamas ne mažesnis dėmesys nei svetainei. Čia rasite ne tik dizainerių ir architektų minčių, kaip funkcionaliai ir estetiškai suplanuoti vonios kambarį, bet ir pažangiausių gamintojų atstovų įžvalgų bei patarimų, kokias technologijas svarbu rinktis jau šiandien, kad visi vonios kambario elementai susilietų į visumą ir taptų neatsiejama patalpos dalimi. Kitaip tariant, investuoti į ateitį. Didžiausioje tarptautinėje santechnikos, šildymo ir vėdinimo įrenginių parodoje „ISH digital 2021“, kuri kas antri metai vyksta Frankfurte prie Maino (Vokietija), pristatytos trys pagrindinės tendencijos, lemsiančios vonios kambario dizaino ir technologijų vystymąsi per ateinančius metus. Vonios erdvė bus išmani; žalia; vonios patalpa taps kambariu arba mažuoju namų SPA (angl. SMART. GREEN. LIVING).

.SMART Išmaniojo vonios kambario samprata kuriama suliejant rinkoje jau esančius gaminius – santechnikos prietaisai sujungiami su išmaniosiomis technologijomis. Tokiu būdu dėl sukurtų modernių dušo kabinų, praustuvų vonios procedūros tampa maksimaliai patogios, greitos ir higieniškos. Išmanieji veidrodžiai tampa savotiškais informaciniais centrais, kuriuose pateikiami faktai apie vidaus ir lauko oro temperatūrą, drėgmę, juose yra integruota žadintuvo funkcija, įdiegti „Wifi“ ir „Bluetooth“. Dušo kabinoje, tualeto zonoje montuojamos novatoriškos vandens valdymo priemonės, išmaniaisiais pulteliais arba telefone įdiegtomis mobiliosiomis aplikacijomis valdomi dušo tualetai, bidė, vanduo duše ir vonios kambario patalpos, dušo apšvietimas.

.GREEN Žaliasis vonios kambarys turi būti kuo arčiau gamtos. Ši kryptis formuoja ateities vonios kambario konceptą, kuriame optimaliai derinami išmanūs, energiją ir vandenį taupantys gaminiai, ekologiškos ilgaamžės medžiagos ir tvarus gaminių dizainas. Dizaineriai, projektuojantys vonios kambarį, atsigręžia į tvarius sprendimus, turinčius išliekamąją vertę.

.LIVING

LAUFEN nuotr.

Vonios kambarys peržengia savo tradicines ribas – tai jau ne tik švaros ir higienos zona, bet ir gyvenamosios erdvės tęsinys. Vonios patalpa tampa nedideliu kambariu arba mažuoju namų SPA. Ypač pandemijos metu, vis daugiau laiko praleisdami namuose, žmonės pradėjo kurti individualią ir jaukią namų sveikatingumo zoną. Mažasis SPA gali būti kuriamas ir sujungiant miegamojo bei vonios kambario erdves, kai vonios indas tampa patalpos ašimi.

3


Norint patogiai įrengti vonios kambarį, svarbiausia yra planavimas. Interjero kūrėjai pataria pradėti nuo to, ką pamatyti įėję norime pirmiausia. Apgalvoti, kad visi prietaisai būtų išdėstyti logiškai ir patogiai naudoti. Didžiausia prabanga – atvira, neperkrauta erdvė, todėl būtina ją kiek įmanoma labiau atverti arba vizualiai išplėsti.

4


VONIOS KAMBARIO planavimas

A. Ambrazienės ir D. Pocevičienės interjeras. Leono Garbačausko nuotr.

5


pataria

INTERJERO DIZAINERĖS AUDRONĖ AMBRAZIENĖ IR DAIVA POCEVIČIENĖ SIENOS

MOZAIKA SIENŲ IR GRINDŲ

limestone PULPIS PERLA 58X118

Marmuras Art49 Carrara+black (pol) 305x305x7 429553

RENKANTIS MEDŽIAGAS PIRMIAUSIA ATSIŽVELGIAMA Į TAI, KOKIO STILIAUS NORIME.

VONIOS KAMBARIO SIENOS SU PLYTELĖMIS BENDRAS VAIZDAS

Vonios patalpos prietaisų išdėstymo planavimas prasideda nuo esamos situacijos (durų, lango, pagrindinių esamų vandentiekio ir kanalizacijos nuotekų stovų) įvertinimo. Jeigu leidžia galimybės laisvai planuoti vonios erdvę, tuomet pradedame nuo to, ką pamatyti įėję norime pirmiausia. Stengiamės apgalvoti, kad visi prietaisai būtų išdėstyti logiškai ir patogiai naudoti. Taip pat siūlome unitazo puodą projektuoti ne&pačioje Audronė Daiva matomiausioje vietoje ir ne priešais duris, pro kurias įėjus iš karto jį pamatytume. architektūra&dizainas

6

Praustuvas (-ai) ir veidrodis gali papuošti visą erdvę, todėl juos patartina statyti geriausiai matomoje vietoje. Vonios indą, kuriame norima pailsėti, atsigauti, rekomenduotume numatyti erdvesnėje, jeigu įmanoma, šviesioje vietoje, arčiau patalpoje esančio lango. Vonia ar dušo kabina – nusprendžia pats žmogus, kuris tuo naudosis. Daugiausia butuose įrengiamas dušas, o individualiuose namuose nemažai įrengiama ir vonių. Vyresni žmonės pasirenka dušą, o jaunoms šeimoms su mažais vaikučiais dažniausiai prireikia vonios.

SIENOSDušo

padėklai daugiausia MOZAIKA SIENŲįrengiami IR GRINDŲ ten, padaryti grindų nuožulnumo Marmuras Art49 Carrara+black (pol) 305x305x7 ir nuvesti vandens į lataką. Arba žmogus 429553 renkasi pats – dėl higienos sumetimų, nes vientisą padėklo paviršių išvalyti lengviau.

limestone kur negalima PULPIS PERLA 58X118

Jeigu leidžia galimybės, dušai statomi su lataku grindyse, formuojant nuolydį ir taip suvienodinant patalpos grindų lygį. Dušo vieta susilieja su visa patalpa, nelieka slenksčių. Aptakios formos geriau nusivalo ir yra praktiškesnės. Renkantis medžiagas pirmiausia atsižvelgiama į tai, kokio stiliaus norime.


Stilistiniai sprendimai

2 aukšto VAIKŲ DUŠO KAMBARYS SU SIENOS

MINIMALIZMAS VONIOS KAMBARYJE

Leono Garbačausko nuotr.

marca corona 4d deep blue matt 40x80 marca corona 4d deep white matt 40x80

Šio stiliaus pranašumai – neapkrauta, atvira erdvė. Ypač kai patalpoje esantys keli prietaisai atlieka daugiau funkcijų, nei buvo iki šiol, – jie tarsi ištirpsta ir gali estetiškai susilieti su visuma. Tuomet atidarius vonios kambario duris pirmiausia jame pamatome ne daiktus, o erdvę. Tai būdinga ir skandinaviškai stilistikai: medžiagos – vientisos, lygios, spalvos – šviesios, monochrominės. Natūralaus medžio baldai arba detalės. Taip pat galimas ir prabangesnis, ištaigesnis minimalizmas, kai naudojami išraiškingi akmens ar plytelių raštai, ryškūs ir originalūs akcentai.

dekoro juostytė marca corona 4d profile bronze+ w

E071

PRIETAISAI TURI BŪTI IŠDĖSTYTI LOGIŠKAI IR PATOGIAI NAUDOTI. PRAUSTUVĖ IR VEIDRODIS PRIE LANGO BUS GERIAU APŠVIESTI.

GRINDYS Reveal Eldorado Lapp. Rett. 6

Leono Garbačausko nuotr.

KLASIKINIS STILIUS IR MODERNIOS TECHNOLOGIJOS

R504 Bistrot Decoro Intreccio Calacatta Michelangelo* 40x120

R4UF Bistrot Calacatta Michelangelo rettificato 40x120

-275

poliruota

poliruota

praustuvės siena

Šiuo metu sanitarinių patalpų įranga sparčiai tobulėja ir leidžia mums pakeisti senus įrenginius į daugiafunkcius, kurie užima mažiau erdvės. Naujausios technologijos suteikia galimybę įsirengti patinkančio stiliaus vonios kambarį ne tik patogiai, bet ir maksimaliai estetiškai. Klasikinio stiliaus vonios kambario prietaisai ir įranga nuo modernių skiriasi tik savo forma. Tiek Audronė&Daiva a r c htiek i t e k moderniame t ū r a & d i z a i n a s vonios kambaryje galima rinktis ir vonias su klasikiniame, kojelėmis, maišytuvus su aukso ar vario atspalvių padengimais.

KLASIKINIAM STILIUI BŪDINGA SIMETRIJA, KURIĄ IR SIEKTA PABRĖŽTI VONIOS KAMBARIO ELEMENTŲ IŠDĖSTYMU.

7

praustuvės siena


pataria

ARCHITEKTĖ, INTERJERO DIZAINERĖ, STUDIJOS „TOOTA“ ĮKŪRĖJA JUSTĖ ŽIBŪDIENĖ Norint patogiai įrengti vonios kambarį, svarbiausia yra planavimas. 6 m2 patalpoje gali tilpti ne tik unitazas su praustuvu, bet ir vonia su dušu, skalbyklė ir džiovyklė. Daug kas priklauso ne nuo patalpos dydžio, o nuo proporcijų. Nelygu, kaip pasiseks suplanuoti. Planuojant vonios kambarį svarbu atsižvelgti į tai, kurioje vietoje yra kanalizacijos įvadas, mat unitazo perkelti taip lengvai nepavyks. Tad pirmiausia reikia išsiaiškinti, kur toks prietaisas įmanomas. Jei vonios kambarys stačiakampio, pailgo plano, racionaliausia būtų numatyti patekimą į patalpą per centrą. Vienoje pusėje galima įrengti dušą, kitoje – vonią. Priekyje priešais duris labai patogiai išsidėstytų unitazas ir praustuvas šalia. 1 SCHEMA.

Kitas populiarus patalpos planas, kai pailgoje patalpoje įėjimas projektuojamas iš patalpos galo. Tuomet prietaisai rikiuojami vienoje eilėje, patalpos galą užbaigiant dušu ar vonia. Toks planavimas racionalus ir kompaktiškas. Tada arčiau durų rekomenduočiau projektuoti praustuvą, kuris ne tik dažniau naudojamas, bet ir šiek tiek pridengia unitazą. 2 SCHEMA. Mūsų studijos projektuose dažnas prietaisų išdėstymo variantas, kai unitazas atsiranda vienoje eilėje su praustuvu. Paprastai toks sprendimas taupo vietą ir mes rekomenduojame išnaudoti erdvę virš unitazo bakelio – negilios lentynos labai patogios vonios higienos reikmenims. Nemenkas iššūkis surasti vietą skalbyklei ir džiovyklei. Mūsų studijos principas – slėpti prietaisus nišoje šalia dušo. Taip išnaudojamas dušui reikalingas gylis ir paslepiami buitiniai prietaisai.

Planuojant vonios kambarius, reikia atkreipti dėmesį į durų kryptį – ar patalpa pakankamo dydžio, kad būtų įrengtos į vidų atsidarančios durys. Jei yra galimybė, geriau duris atverti į išorę. Neįprastos konfigūracijos vonios kambariai taip pat gali būti dėkingai ir patogiai suplanuoti, tarkim, įrengiamas dušas po laiptais, formuojama niša su kita patalpa dušui ar praustuvui. Tokie vadinamieji sienų iškandimai gali keistai atrodyti planuose, bet realybėje taptų pranašumu. Dušas ar vonia? Labai tikėtina, kad dušas bus naudojamas gerokai dažniau. Žmonės vonią dažnai renkasi tik dėl to, kad mąsto apie pardavimą, neva su vonia būstą parduoti lengviau. Įprastai vonią naudoja tik maži vaikai arba vonios mėgėjai. Aš rekomenduočiau rinktis tai, ką naudosite dažniau. Jei būste yra keli vonios kambariai, logiška vieną įrengti su dušu, kitą – su vonia. 3 SCHEMA. Kambarys su langu tinkamesnis voniai, ne dušui. Taip galima susikurti nedidelį namų SPA įspūdį.

1 SCHEMA

Daiktų laikymas vonios kambaryje dažniausiai sprendžiamas balde po praustuvu (stalčiai gilesni, tinkami stambesniems daiktams), spintelėse virš veidrodžio ar virš unitazo, nišose, nedideliuose balduose (tinkamos yra net ir 20 cm gylio spintelės, nes vonios reikmenų yra tikrai smulkių).

2 SCHEMA

8


Norbert Tukaj nuotr.

3 SCHEMA

Norbert Tukaj nuotr.

Praustuvas vonios kambaryje gali būti montuojamas kaip atskiras pakabinamasis prietaisas. Tai ypač pasiteisina mažose erdvėse, kur reikalingas minimalus prietaisas rankoms nusiplauti. Didesni gamykliniai praustuvai turės standartinius dydžius – jie nebūtinai bus racionalūs ir tinkami. Praustuvai gali būti pastatomi ant stalviršio – dubens tipo. Tokie praustuvai turės papildomą valymo paviršių (šonus), bus kiek sudėtingesnė priežiūra. Praustuvai gali būti montuojami iš po stalviršio. Tokiu atveju galimas nestandartinis dydis, o naudoti tokį praustuvą bus labai paprasta. Tik reikia įsivertinti, kad stalviršis turi būti atsparus vandeniui. Yra galimybė praustuvą lieti iš monogaminės medžiagos – betono ar kompozitinio akmens.

Apšvietimas. Aš visada stengiuosi projektuoti 4 apšvietimo scenarijus (tipus): budintis apšvietimas, kuris, naudojantis vonios kambariu naktį, įsijungia automatiškai; bendrasis apšvietimas – pagal normas reglamentuojamas lubinis išsklaidytas; koncentruotas apšvietimas prie veidrodžio veido procedūroms; prislopintas, vakarinis, kuris būtų naudojamas bendrajam apšvietimui pakeisti – tai įvairūs paslėpti LED principo pašvietimai.

Vienas ar du praustuvai vonios kambaryje? Kažkodėl klientai labai dažnai ateina su poreikiu turėti du praustuvus, nors neretai tai išbandžiusieji vieno atsisako. Aš už vieną praustuvą, nebent yra pakankamai vietos ir vonios kambarys skirtas visai šeimai. Įrengiant antrą praustuvą turi likti komfortiškos vietos vonios reikmenims – naudojamam fenui, bižuterijos reikmenims pasidėti. Todėl jei vietos nėra daug, prioritetą skirčiau papildomam stalviršiui nei papildomam praustuvui. Tai, beje, ir pigesnis sprendimas.

Norbert Tukaj nuotr.

Bidė su dušeliu ar išmanusis unitazas? Jei yra galimybių, tai išmanusis unitazas. Jis funkcionalesnis už bidė, sutaupo ir taip ribotą vietą vonios kambaryje, o kainų skirtumas nėra toks didelis, jei įsivertintume papildomas bidė dalis – rėmą, maišytuvą. Bidė dušelis gali būti tarpinis sprendimas – pigesnis įrengimas, taupoma vieta.

9


Vonios kambario stiliaus formavimas

MINIMALISTINIS, SKANDINAVIŠKAS STILIUS Skandinaviški vonios kambariai yra gana konservatyvūs. Yra juokaujama, kad švedai gimsta ir miršta su tais pačiais „Gustavsberg“ unitazais. Todėl tikrieji skandinaviški vonios kambariai turės mažo formato baltas plyteles, tuos pačius skandinavų gamintojų prietaisus, na, ir gal kokias schematiškai suklijuotas grindų plyteles. Dabartinės tendencijos po truputį kinta, bet skandinaviško vonios kambario filosofija nesiskiria nuo bendros tokio stiliaus filosofijos: natūralios medžiagos, natūrali šviesa, minimalizmas ir saikas.

SKANDINAVIŠKO VONIOS KAMBARIO FILOSOFIJA:

Norbert Tukaj nuotr.

Norbert Tukaj nuotr.

NATŪRALIOS MEDŽIAGOS, NATŪRALI AR JAUKI DIRBTINĖ ŠVIESA, MINIMALIZMAS IR SAIKAS.

NETRADICINIAI SPRENDIMAI

10

Šiame bute tikru juvelyriniu darbu tapo vonios grindys. Jose yra inkrustuoti juodos spalvos mozaikiniai akmenys, laužyti ir pjauti lygiai. Smulkus raštas vonios kambarį vizualiai padidina, suteikia gražios gyvybės. Nepabijojome kontrasto – vonios prietaisai, maišytuvai parinkti juodi. Tokie vonios kambariai, kuriuose panaudoti netradiciniai sprendimai ar medžiagos, ne tik daro juos išskirtinius ir savitus, bet ir kuria unikalią nuotaiką.


IŠRYŠKINTI ERDVĖS UNIKALUMĄ Malūnų gatvėje, Vilniuje, buto vonios kambaryje grąžinome po tinku paslėptas senamiesčio plytas. Jas išryškinome papildomu apšvietimu. Mums norėjosi parodyti tokios erdvės unikalumą ir išskirtinumą. Ir tos plytos tapo pagrindiniu motyvu, nuo kurio prasidėjo vonios kambario sprendiniai. Prie jų derinome mozaikinę dangą, pratęsiančią koloritą, suprojektavome stambų praustuvą iš betono, naudojome varinius maišytuvus, pastatomąją vonią.

PLYTOS TAPO PAGRINDINIU MOTYVU,

Norbert Tukaj nuotr.

NUO KURIO PRASIDĖJO VONIOS KAMBARIO SPRENDINIAI.

11


pataria

ARCHITEKTĖ IEVA PRUNSKAITĖ (ARCHITEKTŪROS STUDIJA „PRUSTA“)

Planuojant vonios kambarį, pirmiausia reikia įsigilinti į būsto šeimininkų poreikius.

Kitas svarbus aspektas – išsiaiškinti technines galimybes: be santechnikos įvadų, aktualu, koks būste numatytas vėdinimas, kokia temperatūra jame bus palaikoma, ypač jeigu vonia ar dušas jungiamas su miegamuoju ar kita patalpa.

Didžiausia prabanga – atvira, neperkrauta erdvė, todėl būtina ją kiek įmanoma labiau atverti arba vizualiai išplėsti įvairiomis priemonėmis: veidrodžiais, stiklo pertvaromis, išlaikant kuo didesnį vientisumą su kitomis patalpomis.

Tokiais principais buvo vadovaujamasi ir kuriant buto sostinės centre interjerą. Žinant šeimininko poreikius, nutarta atsisakyti pertvarų tarp patalpų, taip laimint kuo didesnės erdvės pojūtį. Buto centre suformuotas techninis boksas, kuriame išdėstytos inžinerinės komunikacijos – santechnikos ir ventiliacijos įvadai su rekuperatoriumi paslėpti aukštose sieninėse spintose. Šalia suplanuotas nedidelis sanitarinis mazgas, kuriame telpa unitazas ir nedidelis praustuvas. Dušo kabinai numatyta vieta atviroje erdvėje tarp miegamojo ir svetainės. Tokį sprendimą padiktavo galimybė nesunkiai išlaikyti norimą temperatūrą visame bute – jis įrengtas naujos statybos energiškai efektyviame name, su galimybe butuose reguliuoti temperatūrą ir kitus parametrus pagal savo poreikius. Rekuperatoriumi galima greitai pašalinti perteklinę drėgmę iš buto, jeigu išsimaudžius duše jos susikaupia per daug. Tai vienintelė šlapioji zona bute, todėl patogiau turėti erdvesnę dušo kabiną, atitveriant ją nuo likusios erdvės stikline pertvara. Priešais dušo kabiną įrengtas modernios klasikos formų praustuvas ant elegantiškų kojelių-konsolės, išlaikant kuo atviresnę erdvę. Patartina dušo kabinos pertvarą atviroje erdvėje numatyti iki lubų. Maudantis garai sušildo dušo erdvę. Pasirinkus dušo kabiną ne iki lubų, reikia turėti omeny, kad patalpa, kurioje ji įrengta, turėtų būti gana šilta. Ypač projektuojant vonios zoną bendroje erdvėje su miegamuoju. Tačiau jeigu dušo kabina yra atskirtoje vonios patalpoje, patartina palikti atvirą erdvę virš dušo kabinos.

Jeigu norite, kad vonios patalpa atrodytų kaip kambarys, o ne kaip utilitari švarinimosi zona, geriau skalbyklę slėpti tam įrengtoje spintoje arba perkelti į gretimą patalpą – sandėliuką, sieninę spintą.

drabužių spinta

tv drabužių spinta

dušas Durų h iki lubų

orkaitė

skalbyklė+ džiovyklė viename

rekuperatorius šaldytuvas

aukšta spinta

kaitlentė

Oro kondicionierius

257

praustuvas

tv

12

Funkcinis planas. 2017-10-26 Adresas : Šaltinių g. D205, Vilnius arch. Ieva Prunskaitė 868534818


Norbert Tukaj nuotr.

NESTANDARTINIS SPRENDIMAS! PRAUSIMOSI ZONA – ATVIROJE ERDVĖJE.

13


W

indaplovė

GSPublisherVersion 0.0.100.100

DIDELĖ PROGRAMA MAŽOJE PATALPOJE.

Norbert Tukaj nuotr.

SKALBYKLĖ SLEPIAMA SPINTOJE. VEIDRODŽIAI, BLIZGŪS AR SKAIDRŪS PAVIRŠIAI – PRIVALOMI!

Jaunai šeimai su mažu vaiku buvo svarbu turėti vonią maudymuisi, o siekiant nesumažinti gyvenamosios erdvės ir dar suplanuoti pakankamai vietos pasidėti higienos bei prausimosi priemonėms, teko įvertinti kiekvieną centimetrą. Mažoje patalpoje pavyko sutalpinti ne tik vonią, bet ir gana erdvų dušą. Skalbyklė su džiovykle paslėptos šalia dušo įrengtoje spintoje. O praustuvui suprojektuota pailga spintelė, kurioje telpa nemažai smulkmenų, ant jos stalviršio taip pat galima patogiai pasidėti įvairias priemones prausiantis. Vientisumas su kitomis patalpomis išlaikomas ir spalvomis: plytelėmis apdailintos tik tos sienų plokštumos, ant kurių tiesiogiai patenka vanduo, likusios padengtos drėgmei atspariais švelnios rausvos pastelinės spalvos dažais, suteikiant jaukumo ir vizualios šilumos. Virš praustuvo erdvei praplėsti įrengti net du veidrodžiai. Vonios kambarį nuo bendros erdvės skiria stumdomoji pertvara, leidžianti sutaupyti vietos, joje sumontuotas veidrodis, atspindintis ir taip dvigubinantis patalpą.

14VONIOS PRAUSTUVAS: KAIP SUKURTI IR IŠLAIKYTI PRAKTIŠKĄ ESTETIKĄ? Vonios kambaryje esanti praustuvo zona sulaukia vis daugiau dėmesio tiek iš santechnikos gamintojų, tiek iš interjero dizainerių – juk būtent čia atliekame bene daugiausia asmeninės higienos rutininių darbų: prausiamės rankas, veidą, valomės dantis, šukuojamės. Štai kodėl šią zoną dera ne tik apgalvotai suprojektuoti, bet ir ilgainiui nepaversti chaotiška daiktų laikymo erdve. Specialistų teigimu, iš anksto atlikti namų darbai šią misiją pavers nesunkiai įgyvendinama. 16


SPINTELĘ DERĖTŲ SUSIPLANUOTI PATOGIAI PAGAL SAVO POREIKIUS, PAVYZDŽIUI, SU­SISKIRSTANT SEGMENTAIS.

GEBERIT nuotr.

Nuo daiktų pertekliaus gelbėja gerai apgalvotos spintelės „Daugumai kasdienių vonios procedūrų žmonės naudoja ne pačią vonią ar dušo kabiną, o tik praustuvo erdvę, todėl neretai visame kambaryje ji tampa centrine“, – įsitikinusi interjero studijos „DAStudio“ įkūrėja, dizainerė Dovilė Aukštikalnė. Kai praustuvo zona atsiduria pirmame plane, svarbiausias uždavinys interjero dizaineriui, o paskui ir naudotojui – išlaikyti estetiką, todėl ypač rekomenduojama apgalvoti tas vietas, kur bus laikomi kasdien naudojami daiktai, būtiniausios higienos priemonės. „Jei vonios kambaryje norite turėti vientisą ramybės oazę, be chaotiško, daiktais nukrauto praustuvo su iš spintelių kyšančiais daiktais fone, pravartu visas šioje namų erdvėje esančias nišas užpildyti spintelėmis, skirtomis daiktams laikyti. Spintelę derėtų susiplanuoti patogiai, susiskirstyti segmentais: galbūt vienus skirsite kosmetikai, kituose – paslėpsite kištukinius lizdus, kad kaskart patogiai prijungtumėte elektrinius įrenginius. Gražios erdvės tikrai neverta apkrauti papildomais laidais ar prietaisais“, – pataria dizainerė.

Siūlo neužmiršti erdvės virš praustuvo Siekiant sukurti išties komfortišką praustuvo zoną, D. Aukštikalnė atkreipia dėmesį ir į virš praustuvo kabantį baldą ar veidrodį. Jei numatoma kabinti veidrodį ir juo naudotis, pavyzdžiui, makiažui atlikti, dizainerė pataria iš anksto nusimatyti patogų elektros įvadą ir tinkamą veidrodžio apšvietimą. Na, o tiems, kam aktualu po ranka sutalpinti kuo daugiau daiktų, virš praustuvo rekomenduoja rinktis gerai apgalvotas ir suprojektuotas spinteles. „Dažniausia tokioms spintelėms numatomas ant durelių klijuotas veidrodis, kuris atlieka ne tik savo tiesioginę funkciją, bet ir vizualiai padidina erdvę. Šiandien tokiose daugiafunkcėse spintelėse gamintojai siūlo įvairiausias alternatyvas: nuo integruoto kokybiško apšvietimo, paslėpto muilo dozatoriaus iki rankų rankšluostėlių. Tokie sprendimai taip pat padeda išlaikyti erdvę tvarkingą, estetišką“, – teigia dizainerė.

VISAS DĖMESYS VONIOS KAMBARYJE – PRAUSTUVO ZONAI.

17


Ką rinktis: atskirus segmentus ar ištisas vonios kambario linijas?

Inovatyvūs sprendimai kuria komfortiško kambario pojūtį

Sanitarinių sistemų gamintojos „Geberit“ atstovas Tadas Ivanauskas pažymi, kad pastaraisiais metais gyventojai vonios kambaryje ieško minimalistinio dizaino ir išskirtinio funkcionalumo sinergijos – tokie sprendimai ne tik gražūs, bet ir turi praktinę naudą. „Įrengdama vonios praustuvo zoną, ypač jeigu sukaupta ankstesnė patirtis nedžiugina, dauguma tikisi paprastų dalykų: lengvesnio valymo, daugiau laisvos erdvės ir aiškios daiktų organizavimo sistemos. Vertindami šiuos lūkesčius, gamintojai ir dizaineriai surėmė pečius ir pristatė ne tik atskirus produktus, bet ir ištisas linijas, pavyzdžiui, „Geberit ONE“, galinčias išpildyti keliamus reikalavimus ir kartu padėti išlaikyti vientisą vonios kambario interjero vaizdą“, – sako T. Ivanauskas. Vientisa vonios kambario linija padeda kurti komfortišką ir visų naudotojų prausimosi poreikius atitinkančią vietą: nuo praustuvo, jo spintelių ar atskirų spintelių iki stalviršių. Be to, ji yra tinkama tiek mažoms vonios kambario erdvėms, tiek didesnėms – atskiri elementai puikiai dera ir modeliuojasi tarpusavyje.

T. Ivanausko teigimu, vartotojai ypač palankiai atsiliepia apie galimybę kurti individualų patogumą, mat moduliniai serijos baldai leidžia rinktis reikiamus parametrus ir jų derinius. Dėmesį traukia ir išskirtiniai dizaino sprendimai – gaminių linija „ONE“ turi platų spalvų ir medžiagų pasirinkimą, taip pat siūlo keletą skirtingo apšvietimo variantų veidrodinėms spintelėms. Vis dėlto ekspertas atkreipia dėmesį, kad bene didžiausias šios serijos elementų pranašumas – sumaniai po siena ar visai greta jos montuojamos santechnikos detalės, stipriai taupančios vietą, leidžiančios džiaugtis papildomomis daiktų erdvėmis ir kuriančios harmonijos pojūtį vonios kambaryje.

VIETĄ TAUPANTIS SIFONAS PADĖS SUKURTI PAPILDOMOS ERDVĖS DAIKTAMS SPINTELĖJE.

Vietą spintelėje užimantys praustuvo vamzdynai – praeityje

Vientisa vonios kambario linija padeda kurti komfortišką ir visų naudotojų prausimosi poreikius atitinkančią vietą. 18

Pasak T. Ivanausko, nors paprastai plika akimi nuotekų sistemos nematome, iš tiesų senesnės kartos praustuvuose būtent jie atima daug vietos, tad net ir didelės praustuvų spintelės tampa mažai vertingos. „Stebime, kad technologijos tobulėja. Pavyzdžiui, praustuvų serijoje „Geberit ONE“ yra horizontalus nuotakas, turintis išorėje matomą elegantišką keraminį dangtelį su integruota plaukų ir nešvarumų gaudykle. Visuose modeliuose įdiegtas vietą taupantis sifonas, dėl kurio nereikia įprastinės sifono išpjovos spintelėje, o viršutiniame stalčiuje atsiranda papildomos vietos“, – pažymi T. Ivanauskas, pridurdamas, kad papildoma erdvė daiktams yra visų šeimininkų noras, nesvarbu, kokio dydžio yra vonia.ergonomiškas VONIOS KAMBARYS

20


SCARABEO CERAMICA nuotr.

Vonios kambarys - mažiausia namų erdvė, reikalaujanti investicijų bent 15-ai metų. Todėl jos turi būti gerai apgalvotos ir nevienadienės. Klimato kaita ir pandeminė situacija įtakojo tai, kad į vonios kambarį sparčiai veržiasi technologijos. Susipažinkite su naujausiais pokyčiais.

21


ergonomiškas vonios kambarys

NESUNKIAI VALOMI PAVIRŠIAI IR ENERGIJĄ TAUPANČIOS TECHNOLOGIJOS TURI TAPTI PAGRINDINIAIS PRIORITETAIS.

22

GRAFF Shower Aqua Sense nuotr.

POKYČIAI VONIOS KAMBARYJE


ergonomiškas vonios kambarys

Per pastaruosius metus vartotojai jau spėjo įgyti naujų įgūdžių: kruopščiai plautis rankas grįžus iš lauko ir naudoti dezinfekcinius skysčius.O kokius lūkesčius higienai bei saugumui ir tvarumui jie puoselėja įsirengdami naują vonios kambarį? Ar naujos technologijos, kurios pastaruoju metu sparčiai veržiasi į vonios kambarį, padės labiau rūpintis švara ir higiena?

Namai turi būti saugus „burbulas“ Latvių architektė Zanė Teterė-Šulcė teigia, kad švara ir higiena šiuo metu yra labai aktualios klientams. Visų pirma domimasi klimato kontrolės ir vėdinimo sistemomis – kalbama ne tik apie oro cirkuliaciją, bet ir apie jo kokybę ir grynumą, tinkamą drėgmės lygį namuose. Taip pat žmonės daugiau dėmesio skiria tiek medžiagų ekologijai ir natūralumui, tiek lengviau valomiems paviršiams. „Kalbant apie paviršius, tikėtina, kad ir toliau bus pasirenkamos medžiagos, kurias būtų lengva valyti ir prižiūrėti, o vonios kambaryje neįgertų per daug drėgmės (pavyzdžiui, ekooda). Esmė yra ta, kad žmonės siekia apsaugoti savo namų aplinką nuo išorinių grėsmių. Grįžę namo jie neturi bijoti liesti paviršių ar kvėpuoti užterštu oru. Namai turėtų būti saugus „burbulas“, – sako architektė. Projektuojant namus, netoli lauko vestibiulio neretai būdavo numatoma WC patalpa – svečiams. Naujiems būstams tai turėtų tapti įprasta norma. „Įeinant į namus jau įprasta lengvai pasiekti praustuvę – žmonės neretai norėdavo tik įėję nusiplauti rankas, – sako Z. TeterėŠulcė. – Tačiau dabar gali pasirodyti priimtina ar net įprasta, kad rankų dezinfekavimo priemonės jau yra iškart už lauko durų ar koridoriuje. Tokie dozatoriai tampa savarankiškais dizaino elementais ir nebegadina bendro interjero vaizdo.“ „Kalbėdami apie klimato kaitos padarinius, galime tikėtis, kad klientai taps labiau išprusę, todėl turės naujų reikalavimų, pavyzdžiui, naudoti ekologiškas medžiagas ir energiją taupančias technologijas. Problema ta, kad inovatyvios technologijos šiuo metu brangios, jos nėra prieinamos masėms. Tikrai reikia palaikančių įstatymų ir dotacijų, kad ekologiški sprendimai ir toks gyvenimo būdo pasirinkimas taptų norma“, – įsitikinusi architektė.

Alvis Rozenbergs nuotr.

Žmonės siekia apsaugoti savo namų aplinką nuo išorinių grėsmių.

MEDŽIAGŲ, KURIAS IŠ TIKRŲJŲ LENGVA PRIŽIŪRĖTI, ĮVAIROVĖ VONIOS KAMBARYJE GALI BŪTI GANA DIDELĖ. TODĖL JAS RENKANTIS INTERJERAS NEATRODYS PRASTESNIS. ARCHITEKTĖ Z. TETERĖ-ŠULCĖ.

23


MINIMALIZMAS VISUOMET PASITEISINA VONIOS KAMBARYJE. DIZAINERĖ A. ŠEIBELIENĖ

24


ergonomiškas vonios kambarys

Ką reikia žinoti kreipiantis į interjero dizainerį? Tad ar tikrai ši įranga tokia brangi, kaip teigia Z. TeterėŠulcė? Anot kalbintų santechninės įrangos gamintojų atstovų, daugelis tiesiog nežino naujų galimybių. Tačiau suformulavus įrangos pardavėjams ar dizaineriams savo pageidavimus, būtų lengviau parinkti poreikius labiau atitinkančius produktus. Vonios kambario įranga iki šiol technologijų prasme buvo viena lėčiausiai besivystančių, tačiau pokyčiai, regis, įgauna pagreitį. Vystantis technologijoms, mažėja ir įrangos kaina, nes gamintojai, jausdami poreikį, jas standartizuoja ir tobulina. Rinkoje jau atsiranda ir klozeto bakelių su dviem vandenimis – švariu ir panaudotu, taip pat juose montuojami papildomi dezinfekcinių skysčių dozatoriai. Jau yra ir hidroboost technologija, kai vanduo, patenkantis į bakelį, suka specialų generatorių ir gamina elektros energiją jutikliui, kuris nuleidžia vandenį.

Leono Garbačausko nuotr.

Suformulavus įrangos pardavėjams ar dizaineriams savo pageidavimus, būtų lengviau parinkti poreikius labiau atitinkančius produktus. Interjero dizainerė Aušrinė Šeibelienė linkusi siūlyti užsakovams naujausiomis technologijomis pagrįstus sprendimus, reikalaujančius mažiau priežiūros. Ypač dizainerės rekomenduojami yra potinkiniai maišytuvai, nes tuomet pagrindinė maišytuvo dalis slepiama sienoje, o matomą dalį paprasčiau valyti. Taip pat dizainerė siūlo rinktis šlifuoto metalo maišytuvus, kurie paprasčiau prižiūrimi. „Savo namuose vonios kambaryje rinkomės potinkinius maišytuvus, o svečių WC – paprastą. Po kurio laiko jau apgailestavome, kad nepasirinkome potinkinių abiejose patalpose, – pasakoja Aušrinė. – Taip, jie yra brangesni, bet naudojimo patogumas ir paprasta priežiūra gana greitai atperka šias investicijas.“ Dizainerė pripažįsta, kad tiek išskirtiniai matiniai ar spalvoti vonios įrangos paviršiai, kurie dabar itin madingi, tiek technologijos nėra pigūs, bet vonios kambarys įrengiamas ne vieneriems metams, todėl ir investicijos jam reikalingos didesnės. 25


Leono Garbačausko nuotr.

ergonomiškas vonios kambarys

26


ergonomiškas vonios kambarys

TECHNOLOGIJOS VONIOS KAMBARYJE NEMATOMOS – JOS SLEPIAMOS PAČIUOSE PRIETAISUOSE IR SIENOSE.

STALVIRŠIO IR PRAUSTUVĖS, IŠLIETŲ IŠ TOS PAČIOS

Leono Garbačausko nuotr.

Leono Garbačausko nuotr.

MEDŽIAGOS, PRIEŽIŪRA GEROKAI PAPRASTESNĖ. DIZAINERĖ A. ŠEIBELIENĖ.

Žvilgsnis į ateitį – išmanieji klozetai?

Bekontaktės technologijos – jau čia pat Iki šiol vyravę visuomeniniuose tualetuose, bekontakčiai maišytuvai ryžtingai žengia ir į namų erdvę. Pasak Paulo Flowerso, vandens technologijos prekės ženklo „LIXIL“ vyriausiojo dizaino vadovo, bekontakčių gaminių, tokių kaip tualetai ir maišytuvai, paklausa auga. Namų savininkai vis labiau domisi ir bekontakčiais klozetais. „Pandemijos pradžioje matėme smarkiai kylantį bekontakčių gaminių, valdomų jutikliais, poreikį, taip pat kojinio pedalo ar alkūnės paspaudimu, – tvirtina P. Flowersas. Atsižvelgdami į augantį poreikį, gamintojai į rinką paleidžia vis daugiau bekontakčių gaminių, tarp jų – maišytuvų, dušų ir tualetų. Kai kuriuose klozetuose-bidė jau yra dangčiai, kurie atsidaro ir užsidaro automatiškai, taip pat automatizuotos plovimo, džiovinimo ir praplovimo funkcijos. „Eini į vonios kambarį, o tualeto dangtis pakyla automatiškai, – sako P. Flowersas. – Po naudojimo jis praplauna ir užsidaro pats, todėl nereikia gaminio liesti rankomis. Šis pažangus tualetas taip pat nereikalauja tualetinio popieriaus.“ Anot dizainerio, nors yra medžiagų, atsparesnių bakterijoms ir virusams, galiausiai geriausias būdas sumažinti taršą – pašalinti kontakto poreikį.

Pirkdami kompiuterį, mes nesirenkame vakarykščio modelio, o norime, kad jis tarnautų mums bent kelerius metus, todėl kreipiame dėmesį į jame įdiegtas pažangiausias inovacijas. Panašus požiūris turėtų būti ir renkantis santechnikos įrangą, juolab kad čia technologinės naujovės nesivysto žaibo greičiu, palyginti su kompiuterinėmis ir įrangos nereikia taip dažnai keisti. P. Flowersas pastebi, kad ateityje tualetuose, tikėtina, atsiras jutiklių, kad būtų galima analizuoti žmonių mitybos trūkumus ir siūlyti sveikesnės mitybos idėjas, atsiras ir kvapų sugėrimo technologijos, taip pat ir bekontakčiai gaminiai, mitybos diagnozavimas.

Ateityje tualetuose, tikėtina, atsiras jutiklių, kad būtų galima analizuoti žmonių mitybos trūkumus ir siūlyti sveikesnės mitybos idėjas. 27


freepik nuotr.

LUA

PAPRASTA Nuostabi formos, funkcijos ir jausmingumo dermė

AIŠKI

LUA – nauja, universali LAUFEN vonios kambario kolekcija, pritaikyta tiek gyvenamiesiems būstams, tiek komercinėms patalpoms.

LANKSTI 28

Įkvėpta mūsų kasdienio ryšio su vonios kambariu kaip gyvenamąja erdve. Suteikia individualumo šios patalpos estetiniams sprendimams.


ESSENTIAL SVARBI

There is no piece that stands out from the rest. Each one is special Nei vienas kolekcijos elementas and important for the collection.

nėra išskirtinis ar dominuojantis. Visi yra vienodai svarbūs.

ACCESSIBLE

DARNI

Visi kolekcijos elementai, iki menkiausių smulkmenų, suprojektuoti Each element has been designed down pasiūlyti tobulą estetinę to the siekiant smallest detail to offer perfect pusiausvyrą ir maximum ypatingąflexibility naudojimo aesthetic balance and LUA įvairovė ir also of use.lankstumą. LUA is diverse in itself and can universalumas leidžia ją derinti be easily mixed with other collections suextensive kitomis kolekcijomis iš gausaus from the LAUFEN catalogue. LAUFEN asortimento.

Proporcingos formos, subtilus dizainas

The balanced design ensures that LUAkolekciją can suteikia galimybę derinti LUA be combined with almost any common design su įvairiais gaminiais, skirtais vonios trend. kambariui.

„Visi elementai yrabyįkvėpti “All elements ofkolekcijos the collection are inspired the shapeovalo of an oval with slightly flattened formos su plastiškai suapvalintais vertices. I kampais. wanted to create a form that is part kuri Norėjau sukurti formą, of the collective memory.” yra dalis kolektyvinės atminties“. Toanas Nguyenas, dizaineris Toan Nguyen, Designer

www.laufen-lua.com www.laufen-lua.com

UNIVERSALI CONNECTED 29


05

IDEAL STANDARD nuotr.

04


01

MAIŠYTUVAS „JOY“, ŠUKUOTOJO SIDABRO,

su dugno vožtuvu – 289* Eur

02

MAIŠYTUVAS „JOY“,

ŠUKUOTOJO SIDABRO,

be dugno vožtuvo – 339 Eur

04

PRAUSTUVAS

03

60 cm su persipylimu ir viena maišytuvo anga – 279 Eur

SIDABRO PRAUSTUVO MAIŠYTUVAS „JOY“,

be potinkinės dalies – 329 Eur

05

„EXTRA“

POTINKINIS ŠUKUOTOJO

PAKABINAMASIS UNITAZAS

„BLEND CURVE“ („AQUABLADE“),

dizainas – „Palomba Serafini Associati“, 4,2 l, baltas – 296 Eur

* Nurodytos kainos specializuotuose prekybos salonuose. 31


ergonomiškas vonios kambarys

KIEKVIENAS MŪSŲ GALIME KAD IR TRUMPAM TAPTI NEĮGALUS – NUTIKUS NELAIMEI, AR SERGANT JAUSTIS SILPNIAU. O BŪSTE, KURIAME GYVENA VYRESNIO AMŽIAUS AR KELIŲ KARTŲ ŽMONĖS, BŪTINA PAGALVOTI APIE ĮVAIRIUS GYVENIMO SCENARIJUS.

32


ergonomiškas vonios kambarys

ĮVAIRIOMS KARTOMS PRITAIKYTAS VONIOS KAMBARYS: FUNKCIONALUMAS SUSIJUNGIA SU ESTETIKA

Vonios kambario erdvei keliami vis aukštesni reikalavimai – vonia turi tapti ne tik grožio ir ramybės oaze, bet ir įvairioms kartoms ar žmonėms su negalia pritaikyta funkcionalia zona. Interjero dizaineriams, architektams ir santechnikos gamintojams kyla naujų iššūkių, kaip suderinti vonios funkcionalumą KALDEWEI nuotr.

ir estetiškus sprendimus.

33


IŠSKIRTINĮ DĖMESĮ GAMINTOJAI SKIRIA KONSTRUKCINĖMS IR DIZAINO YPATYBĖMS. VYRAUJA BERĖMĖS KONSTRUKCIJOS, ORIENTUOJAMASI Į KUO PATOGESNĮ ĮĖJIMĄ Į DUŠĄ.

Ieškoma universalumo

LAUFEN / ROCA nuotr.

Architektūros ir interjero studijos „Prusta“ architektė Ieva Prunskaitė mano, kad, nors kuriant vonios kambario dizainą vis dar kyla diskusijų tarp tendencijų ir praktiškumo, siekiama vientisumo: „Technologijos, estetika ir funkcionalumas turėtų susijungti ir eiti link vieno idealaus sprendimo.“ Architektė išskiria, kad įvairioms kartoms aktualus vonios įvairiapusiškumas: „Labai patogu platinti dušą. Jei yra pakankamai daug vietos, dušas galėtų būti be jokių stiklinių durų, labai patogus tiek valant, tiek vyresniam žmogui ar įvažiuojant neįgaliojo vežimėliu. Jeigu neįmanoma pasiekti bent 1,4 m dušo ilgio, galima jį projektuoti su stiklinėmis varstomosiomis durimis tam, kad nebūtų jokių profilių, trukdančių įvažiuoti vežimėliu“, – pasakoja I. Prunskaitė ir pažymi, kad taip pat labai patogu duše integruoti stacionarų, plytelėmis apklijuotą arba atlenkiamą suoliuką. Architektė dalijasi, kad svarbiausia vonios suplanavimas, forma, integruojami įrenginiai. Taip pat aktualu išspręsti santechnikos įrenginių aukščio klausimą (pavyzdžiui, standartiškai kriauklių viršus yra 85 cm aukštyje, tačiau neįgalieji dažniausiai ją pažemina), numatyti durų varstymo kryptis į išorę, o praėjimas į vonios kambarį turėtų būti 90 centimetrų.

Studijos „AV-archilab“ partnerė architektė Viktorija Puodžiūtė akcentuoja, kad būtina kreipti dėmesį į erdvių pritaikymą įvairių poreikių žmonėms. Pasak specialistės, apie tai pagalvoti reikėtų dar projektavimo metu: „Dažnai susiduriu su projektais, kuriuose vonios kambariai labai maži, į juos vis dar montuojamos siauresnės durys. Jei yra planuojama, kad tokiuose namuose gyvens vyresni asmenys, tokį planavimą laikyčiau klaida.“ Taip pat V. Puodžiūtė teigia, kad, galvojant apie įvairius gyvenimo atvejus, reikia susiplanuoti truputį didesnį vonios kambarį pirmame aukšte ir vengti pastatomųjų dušo kabinų: „Geras, patogus ir visų poreikius atitinkantis dušas turėtų būti apie metro pločio, be didelių slenksčių, su dviguba dušo sistema (pagrindinė galva ir žemiau pakabintas dušelis). Tokie dušai, vadinamieji „walk-in shower“, visada atrodo estetiškiau nei pastatomosios dušo kabinos, taip pat tarnauja ilgiau. Kuo didesnis toks dušas, tuo geriau – išvengiama papildomų durų, valymo, mechanizmų nusidėvėjimo, patalpa atrodo erdvesnė.“ 34

LABAI PATOGU DUŠE INTEGRUOTI STACIONARŲ, PLYTELĖMIS APKLIJUOTĄ ARBA ATLENKIAMĄ SUOLIUKĄ.

IDEAL STANDARD nuotr.

Architektai pataria pradėti nuo apgalvoto vonios zonos suplanavimo


Kuo didesnis toks dušas, tuo geriau – išvengiama papildomų durų, valymo, mechanizmų nusidėvėjimo, patalpa atrodo erdvesnė.

KALDEWEI nuotr.

ergonomiškas vonios kambarys

35


„IDEAL STANDARD“ yra sukūręs potinkinį rėmą su elektrine pavara. Prie tokio rėmo pritvirtintas pakabinamasis unitazas yra kilnojamas nuotoliniu pultu, prie vartotojo poreikių priderinamas aukštis. 36

IDEAL STANDARD nuotr.

ergonomiškas vonios kambarys


ergonomiškas vonios kambarys

LINIJOS „PRO LIBERTY“ GAMINIAI

Specializuoti įrenginiai vis labiau primena standartinius Šveicarų gamintojas „LAUFEN“ deda pastangų, kad specialiųjų poreikių turintiems žmonėms skirti gaminiai išoriškai mažai kuo skirtųsi nuo standartinių, o tam tikri funkciniai reikalavimai neatimtų iš vonios kambario estetikos. Žmonėms su negalia pritaikytos „Pro Liberty“ linijos unitazas suprojektuotas taip, kad būtų maksimaliai panašus į standartinį „Pro“ unitazą, tik pagal reikalavimus paaukštintas, pailgintas ir šiek tiek kitaip tvirtinamas, kad būtų užtikrintas atsparumas didesnėms apkrovoms. Tuo tarpu praustuvą „Pro Liberty“ žmogus, judantis vežimėliu, gali naudoti ir be šoninių porankių, nes praustuvo šonas yra pakankamai žemas, kad į jį būtų galima įsikibti. Be to, abiejų šonų apačioje keramikoje yra specialios įrantos, kurios užtikrina, kad įsikibus ir traukiantis artyn prie praustuvo ranka nenuslystų. Elegantiškas dizainas susilieja su patogumu ir kuria visiškai naują vartotojo patirtį.

Gamintojai rinkai siūlo sprendimus, kurie ilgainiui gali būti patogiai transformuojami

SAVO DIZAINO SPRENDIMAIS MAŽAI KUO SKIRIASI NUO STANDARTINIŲ, TAČIAU PASIŽYMI FUNKCIONALUMU, DIDESNIU ATSPARUMU APKROVOMS IR PRITAIKYMU INDIVIDUALIEMS SPECIALIESIEMS POREIKIAMS.

Dėl kokybiškų ir atsakingų sprendimų rinkoje vertinamas gamintojas „IDEAL STANDARD“ savo gaminių krepšelyje turi visą produktų gamą specialiųjų poreikių turintiems žmonėms. Sanitarinių įrenginių gamintojas pastebi, kad žmonės su judėjimo negalia renkasi aukštesnius unitazus. Tokie produktai yra specialiai sukurti ir palengvina judėjimo negalią turintiems žmonėms tiek atsisėdimą, tiek naudojimąsi. Tačiau, jei tuo pačiu vonios kambariu naudojasi ir kiti žmonės, jiems aukštesnis unitazas bus nepatogus ir gali kelti problemų. „IDEAL STANDARD“ yra sukūręs potinkinį rėmą su elektrine pavara. Prie tokio rėmo pritvirtintas pakabinamasis unitazas yra kilnojamas nuotoliniu pultu, prie vartotojo poreikių priderinamas aukštis. Taip be diskomforto tuo pačiu unitazu gali naudotis kiekvienas vartotojas. Papildomas svarbus elementas galvojant apie senjorus ar judėjimo negalią turinčius žmones – ranktūriai. Jie montuojami iš abiejų sanitarinių prietaiso pusių. Siekiant tvarumo, jie turėtų būti kokybiški ir tvirti, taip pat dušuose montuojami ranktūriai turi būti atsparūs vandeniui ir rūdims. „IDEAL STANDARD“ yra vienas didžiausių vonios kambario įrangos gamintojų, o produktai tiekiami į įvairios paskirties pastatus. Ligoninės, sanatorijos ar reabilitacijos centrai daug kur Europoje yra aprūpinti „IDEAL STANDARD“ produkcija. Įgyvendinant tokius projektus yra labai svarbi produktų kokybė, jų patikimumas, turimi sertifikatai, sukaupta patirtis. IDEAL STANDARD nuotr.

LAUFEN nuotr.

Integruojamos aktualios technologijos

Jei būsto planas neleidžia turėti ir vonios, ir dušo, „LAUFEN“ rekomenduoja vonią įrengti taip, kad vėliau nesunkiai būtų galima pakeisti ją į dušą, nes laipiojimas į vonią su amžiumi gali tapti vis didesne problema. Tokie gamintojai kaip „LAUFEN“ (Šveicarija), „ROCA“ (Ispanija) siūlo dušo padėklus, kurie matmenimis atitinka standartinių vonių matmenis – pavyzdžiui, 150 x 70 cm, 180 x 80 cm ir t. t. Taip pat svarbu, kad dušo padėklas būtų įrengtas kaip galima žemiau, o idealiu atveju netgi sulygintas su grindimis. Didesnių nesklandumų ateityje gali padėti išvengti ir „Comfort“ aukščio unitazai, kuriuos gamintojas „LAUFEN“ yra sukonstravęs taip, kad daugeliu atvejų juos vietoj seno standartinio unitazo galima būtų įrengti neperdarinėjant vandens, kanalizacijos privedimų, nekeičiant potinkinių sistemų. 37


GEBERIT nuotr.

ergonomiškas vonios kambarys

STILIUS KEIČIASI, BET GERAS DIZAINAS IŠLIEKA: KAIP VONIOS KAMBARYJE DERINTI MADĄ SU PRAKTIŠKUMU? Kiekvienais metais interjero dizaineriai pristato naujausias tendencijas, be kurių bus neįsivaizduojamas šiuolaikiškas vonios kambarys. Vis dėlto paikai vaikytis madų ekspertai nepataria, akcentuodami, kad šioje namų erdvėje itin svarbus ilgaamžiškumas ir kokybė. Tačiau ar įmanoma suderinti šias savybes, neignoruojant ir stiliaus apraiškų? Apie tai, kaip tinkami sprendimai gali sukurti funkcionalų ir nesenstantį vonios kambario įvaizdį, pasakoja Europos santechnikos gaminių rinkos lyderės „Geberit“ ekspertas. 38


Laikui nepavaldi minimalistinė estetika – jau ir vonioje

Dizainas neatsilieka nuo technologinės pažangos

Domėdamiesi, kas 2022-aisiais bus populiaru vonios kambaryje, labai nenustebsite, mat jau kelerius metus iš eilės populiarumo viršūnės neužleidžia minimalistinis, neperkrautas stilius. Tokia vonios erdvė, pasak interjero ekspertų, dvelkia skandinaviška estetika, jai būdingos medžiagos bei spalvos leidžia dominuoti švaros ir jaukumo pojūčiui. „Vonios erdvė pastarąjį dešimtmetį vangiai pasiduoda pompastikai – naujakuriai linksta prie stilingų, tačiau neapkrautų santechnikos ir kitų įrenginių pasirinkimų, kuriuos būtų lengva derinti tarpusavyje ir kurie tiek įvaizdžiu, tiek savo savybėmis suponuotų kokybę“, – pažymi „Geberit“ atstovas Tadas Ivanauskas.

Atliepdamas šiuolaikiško vonios kambario interjero poreikį, „Geberit“ grupės gamintojas „Ifö“ savo asortimente turi išskirtinę vonios kambario baldų seriją „Sense Art“, pasižyminčią plačia spalvų, rankenėlių, pločių ir gylių įvairove. Ji išsiskiria paprastu, dailiu dizainu ir lygiomis linijomis – tai vonios kambariui suteikia stilistinę vienovę ir atspindi gerą, trumpalaikėms madoms nepavaldų skonį. Šios serijos baldus galima rinktis iš standartinių matinių spalvų (lavos, vidurnakčio mėlynos, baltos) arba įvairių, natūraliai atrodančių medienos raštų (riešutmedžio ir ąžuolo) – tai itin estetiškai ir prabangiai atrodantys paviršiai. Visų jų korpusai pagaminti iš drėgmei atsparių, ilgaamžiu tarnavimu pasižyminčių medžiagų. „Mada yra ne tik įvaizdis, bet ir techniniai parametrai. Šiuo metu dauguma jų orientuoti į kuo didesnį komfortą vartotojui, pavyzdžiui, patogūs atidarymo ir uždarymo mechanizmai, papildomos apšvietimo galimybės. Tai yra iš tiesų būtini šiuolaikinio interjero komponentai, tačiau dar geriau, kai gamintojas leidžia kurti individualų stilių, derantį su technologine pažanga“, – įsitikinęs ekspertas.

SKANDINAVIŠKA ESTETIKA, JAI BŪDINGOS MEDŽIAGOS IR SPALVOS LEIDŽIA DOMINUOTI ŠVAROS IR JAUKUMO POJŪČIUI.

Dar daugiau dėmesio individualiems pasirinkimams

Paprastumas ne tik kalbant apie dizainą, bet ir apie priežiūrą

„Ifö“ baldų linijoje „Sense Art“ individualumui skirta itin daug dėmesio: galima rinktis dideles ir mažas, modeliuotis uždaras arba su atviromis lentynomis spinteles. Taip pat ši linija pasižymi plačiu tradicinio, modernaus, industrinio arba natūraliai atrodančio stiliaus rankenėlių asortimentu. Jei labiau patinka paprastas ir aptakus baldų vaizdas, vietoj rankenėlių galima rinktis švelnų durelių arba stalčių atidarymo mechanizmą juos paspaudžiant. Stalčiuose galima įsirengti erdvės skirstymo daiktadėžes, taip pat šviesos diodų apšvietimą, įsižiebiantį automatiškai vos pravėrus stalčių. Šioje linijoje esantys gaminiai kruopščiai prisitaiko ir puikiai tinka tiek mažuose, tiek erdviuose vonios kambariuose pagal asmeninius poreikius: mažesnėms erdvėms – praustuvai su 40 ar 45 cm pločio spintelėmis, didesnėms – standartinio dydžio praustuvai su įvairių pločių spintelėmis. Taip pat gausus šoninių spintelių ir priedų pasirinkimas, leidžiantis kurti absoliučiai savitą svajonių vonios dizainą.

Kai kurie dalykai niekuomet neišeis iš mados ir švara visada bus vienodai aktuali, todėl vonios kambario baldų ir santechnikos gamintojai ypač daug dėmesio skiria paprastai, puikius rezultatus su minimaliomis pastangomis užtikrinančiai jų priežiūrai. Ši namų zona reikalauja atidumo dėl paviršių įvairovės ir drėgmės pertekliaus rizikos. Dėl to tiek gamintojai, tiek interjero dizaineriai pataria atkreipti dėmesį ne tik į įrenginių išvaizdą, bet ir į kitus parametrus. Pavyzdžiui, „Ifö“ „Sense Art“ serijos praustuvai ir kiti keramikos produktai neturi kampų ar siūlių, kur kauptųsi purvas, todėl juos itin lengva valyti. Be to, jie yra padengti paviršiaus glotnumą užtikrinančia „Ifö Clean“ glazūra, prie kurios sunkiai limpa nešvarumai, o juos pašalinti – paprasta. Be to, visi šios linijos baldai gaminami tik iš drėgmei atsparių medžiagų, kurios yra individualiai parinktos atitinkamoms vonios kambario zonoms, o tai leidžia mėgautis kontrastingų temperatūrų vonios SPA malonumais ir nesibaiminti, kad kondensatas pakenks pamėgtiems vonios baldams. „Pastaraisiais metais neriamasi iš kailio, siekiant atliepti kuo daugiau vartotojų poreikių ir siūlant labiausiai nudailintą variantą, tačiau renkantis vonios gaminius rekomenduoju neskubėti – atidžiai peržiūrėkite gamintojo patirtį, lankstumą, suteikiamas garantijas, o kokybę vertinkite ne tik žiūrėdami į madas. Nepamirškite, kad jos keičiasi dažnai, o štai kokybiškas dizainas išlieka ilgam“, – pataria „Geberit“ ekspertas.

Kai kurie dalykai niekuomet neišeis iš mados ir švara visada bus vienodai aktuali.

39


VIDURŽEMIO JŪROS DVELKSMAS Naujojoje vonios kambario kolekcijoje „Ona“ (ispanų gamintojas „Roca“) dominuojantys Viduržemio jūros regiono kraštovaizdžiui būdingi natūralių gamtos atspalvių deriniai suteiks atpalaiduojančią ir jaukią atmosferą. Prie matinės baltos praustuvų subtiliai derės matinės pilkos, žalsvos spalvos, taip pat guobos ir šviesaus ąžuolo faneruotės spintelės. Kolekcijoje „Ona“ stilistinių akcentų vaidmuo patikėtas maišytuvams, kurie gali būti ne tik chromo ar aukso, bet ir klasikinės matinės juodos ar titano juodos.

01

PRAUSTUVO IR BALDŲ KOMPLEKTAS

Aukšta spintelė su atvira lentyna, matinė žalia spalva, 1750 x 400 mm – 388,10* Eur Asimetriškas praustuvas iš „Fineceramic®“, baltas, su 2 stalčių spintele, matinė žalia spalva, 800 x 460 mm – 587,00 Eur Praustuvo maišytuvas su dugno vožtuvu, matinė juoda spalva – 182,00 Eur Veidrodis „Luna“, Ø 800 mm – 121,00 Eur

03

PAKABINAMIEJI UNITAZAS IR BIDĖ

Pakabinamasis keraminis bekraštis (rimless) unitazas su lėtai užsidarančiu dangčiu, baltas – 340,70 Eur Pakabinamoji keraminė bidė, balta – 172,20 Eur Bidė maišytuvas su dugno vožtuvu, matinė juoda spalva – 174,70 Eur 40


„Ona“ – tai kompleksinis sprendimas tiek mažam, tiek dideliam vonios kambariui. Plačios galimybės tarpusavyje derinti skirtingų formų ir dydžių praustuvus, vonias, maišytuvus, unitazus, bidė, baldus ir aksesuarus padės sukurti vientisą, iki mažiausių detalių apgalvotą ir kartu unikalų vonios kambario stilių.

04

APVALUS DUBUO IR POTINKINIS MAIŠYTUVAS

Praustuvas-dubuo iš „Fineceramic®“, baltas, Ø 370 mm – 111,40 Eur Potinkinis praustuvo maišytuvas (visas komplektas), matinė juoda spalva – 411,60 Eur

05

MODULINIAI AKSESUARAI

IŠ PERDIRBAMO PLASTIKO, PRITAIKYTI PRAUSTUVO KRAŠTUI ARBA STALČIUI, MATINĖ ŽALIA SPALVA

Padėkliukas 350 mm – 15,40 Eur Dėžutė 150 mm – 8,80 Eur Stiklinėlė – 11,00 Eur Skystojo muilo dozatorius – 26,40 Eur

02

AKMENS MASĖS „STONEX®“ VONIA IR VONIOS MAIŠYTUVAS

Kampinė vonia iš „Stonex®“ medžiagos, su sifonu ir integruota apdaila, balta, 1600 x 700 mm – 1920,00 Eur Sieninis vonios (dušo) maišytuvas, matinė juoda spalva – 333,20 Eur

06

PRAUSTUVO MAIŠYTUVAS

Praustuvo maišytuvas su dugno vožtuvu, rožinio aukso spalva (PVD danga) – 195,00 Eur

07

PRAUSTUVAS SU BEKONTAKČIAIS ĮTAISAIS

Praustuvas, 600 x 460 mm – 111,30 Eur Elektroninis maišytuvas su temperatūros reguliatoriumi, maitinimas iš tinklo – 287,80 Eur Elektroninis skystojo muilo arba dezinfekcinio rankų skysčio dozatorius – 189,00 Eur

*

Visur nurodytos rekomenduojamos mažmeninės kainos be PVM; realios kainos prekybos vietose skiriasi nuo pateiktųjų. 41


„hansgrohe“ KURIA AUTENTIŠKĄ VONIOS KAMBARĮ „HANSGROHE FINORIS”

Šiuolaikiniam vonios kambariui keliami vis aukštesni vartotojų lūkesčiai – jie ieško išskirtinio dizaino, aukščiausios kokybės vonios įrenginių ir aksesuarų, suteikiančių autentišką patirtį. Vis dažniau dairomasi sprendimų, kurie žavės savo estetika, tačiau bus funkcionalūs, tinkami šeimos gyvenimui. Apgalvoti ir aukščiausios kokybės pasaulyje lyderiaujančio vokiečių gamintojo „Hansgrohe“ sprendimai padeda kurti individualų ir itin harmoningą vonios kambarį.

Universaliems poreikiams – „hansgrohe Finoris“ Maišytuvų linija „hansgrohe Finoris“ sukurta universaliai, patogiam šeimos gyvenimui pritaikytai voniai, kurioje galima atsipalaiduoti, mėgautis vandens procedūromis, be jokių rūpesčių maudyti vaikus ar atlikti įvairius kasdienius darbus. Grakščiu, minimalistinio stiliaus dizainu pasižymintis „hansgrohe Finoris“ praustuvo maišytuvas yra itin funkcionalus, jame integruota daug laisvės suteikianti funkcija „Flex“. Greitai plauti plaukus su ištraukiamąja maišytuvo dušo galvute jau galima tiesiog praustuve. Ištraukiamoji dušo galvutė 42

su 500 mm veikimo spinduliu subtiliai integruota į magnetinio pritraukimo laikiklį, todėl kiekvienąkart panaudojus sklandžiai grįžta į pradinę padėtį. Kiekvienas „hansgrohe Finoris“ modelis pritaikomas skirtingo dizaino ir suplanavimo vonios kambariuose: jie gali būti trijų skirtingų aukščių, derinami su įvairiais praustuvų modeliais, papildomai siūlomi ir potinkiniai maišytuvai. Ieškančius stilingo ir išraiškingo dizaino gaminių sužavės chromuotas, matinis juodas „Matt Black“ ar matinis baltas „Matt White“ paviršiai. Taip pat „hansgrohe Finoris“ serijos gaminius vonios kambaryje galima derinti su „hansgrohe Rainfinity“ dušo produktais ir „hansgrohe AddStoris“ aksesuarų asortimentu.


Naujoji aksesuarų linija išsiskiria savo kokybiškomis medžiagomis ir sumaniu dizainu – gamintojas kviečia atkreipti dėmesį į įvairius modernaus, minimalistinio dizaino produktus, kurie pasižymi aiškiai apibrėžtomis, lygiomis formos ir diskretiška išvaizda. Šie aksesuarai yra lengvai derinami su įvairaus stiliaus vonių kambariais. Aksesuarų „hansgrohe AddStoris“ asortimente įvairūs spalvoti paviršiai – matinis juodas „Matt Black“, matinis baltas „Matt White“ – bei išskirtiniai PVD technologija dengti paviršiai – „Polished Gold Optic“, „Brushed Bronze“ ir „Brushed Black Chrome“.

„HANSGROHE VIVENIS“

Maišytuvai „hansgrohe Vivenis“ sujungia estetišką dizainą su rimties akimirka prie švelniai šniokščiančio krioklio ar kito vandens šaltinio. Šis gaminys iš karto patraukia dėmesį išlenktu maišytuvo snapeliu ir plačiu lanku į praustuvą tekančiu vandeniu, o subtilios rankenėlės ir itin plataus, bet lygaus čiaupo derinys pabrėžia natūralų maišytuvo paprastumą. Taip pat į gaminį integruotas inovatyvus aeratorius su technologija „AirPower“, kuri tekančią vandens srovę praturtinta oru. Krioklio tipo srovė sukuria švelnius, lengvesnius ir visaverčius vandens lašelius, kuriuos malonu liesti. Gamintojas „Hansgrohe“ orientuotas ne tik į vartotojo patirtį, dizainą, bet ir į tvarumą – vandens ir energijos taupymas užtikrinamas su taupymo technologija „EcoSmart“, leidžiančia per minutę suvartoti tik penkis litrus vandens. Dėl inovatyvios technologijos, net ir esant skirtingiems vandens slėgiams, vandens srautas išlieka tolygus, o vartotojai visuomet gali mėgautis kokybiška, oro prisotinta vandens srove. Vandens maišytuvus „hansgrohe Vivenis“ paprasta integruoti skirtingo dizaino vonios kambariuose – gamintojo asortimente ne tik chromuoti, bet ir matinės juodos „Matt Black“ bei matinės baltos „Matt White“ spalvų paviršiai. Taip pat siūlomi skirtingų aukščių praustuvų, vonios, dušo, bidė maišytuvai. Šios serijos maišytuvai dažnai komplektuojami su „hansgrohe Pulsify“ dušo asortimentu ir „hansgrohe AddStoris“ aksesuarais.

Harmoningam vonios dizainui – „hansgrohe AddStoris“ aksesuarai

hansgrohe/Hansgrohe SE nuotr.

Orientuota į pojūčius – „hansgrohe Vivenis“

„HANSGROHE ADDSTORIS“

Laiko patikrintas prekės ženklas „hansgrohe“ siūlo inovatyvius sprendimus virtuvėms ir vonios kambariams, kurie derina išmanųjį funkcionalumą, išskirtinį dizainą ir ilgalaikę kokybę. Daugybė gamintojo produktų yra gavę apdovanojimus už dizainą ir funkcionalumą, o prekės ženklas šiandien diktuoja tendencijas ir formuoja vandens tėkmę virtuvėje ir vonios kambaryje. Kartu su ilgamečiais dizaino partneriais „PHOENIX Design“, gamintojas kuria išmaniąją programą „Smart Living“, daugiausia dėmesio skirdamas kasdienio žmonių gyvenimo praturtinimui ir siūlydamas daugiau funkcionalumo bei saugumo namuose. „Hansgrohe Group“ aukščiausios kokybės prekės ženklas „hansgrohe“ jau ilgus metus gamina aksesuarus, dušo produktus, dušo sistemas, vandens maišytuvus vonios kambariui ir virtuvei bei virtuvės plautuves. Daugiau informacijos: www.hansgrohe.lt

Vonios erdvė jau seniai peržengė standartines ribas – ji tapo ne tik higienos, bet ir poilsio, bendravimo zona. Harmoningai, pojūčius išlaisvinančiai erdvei kurti vokiečių gamintojas sukūrė aksesuarų liniją „hansgrohe AddStoris“, siūlančia platų pasirinkimą nuo individualių kabliukų iki muilinių ar rankšluosčių laikiklių. „hansgrohe AddStoris“ gaminiai padeda į darnią visumą sujungti vonios kambario architektūrą, įrenginius ir baldus. 43


44


išskirtinis VONIOS KAMBARYS

COMPAB nuotr.

Jau nieko nebestebina tai, kad dar neseniai buvusi utilitari švarinimosi patalpa vis labiau tampa panaši į kambarį. Jai skiriama erdvė didėja, o kartais jungiama ir su miegamuoju. Didelę reikšmę vonios kambaryje įgauna natūralus apšvietimas, todėl jame tarpsta augalai, o patogūs naudoti aksesuarai vis labiau primena gyvenamosios patalpos interjero detales. Už išraiškingų formų slypi naujausios technologijos, suteikiančios daugiau galimybių atsipalaiduoti ir mėgautis tikru mažuoju namų SPA.

45


išskirtinis vonios kambarys

VONIOS KAMBARYS ISTORINĖSE ERDVĖSE Restauruoti ar rekonstruoti senoviniai pastatai – išsaugotas praeities palikimas, didelė vertybė. Kam lemta gyventi juose, jaučia ypatingą praėjusių laikmečių dvasią. Didesnis galvosūkis autentiškas erdves atkuriantiems architektams ir dizaineriams – įrangos parinkimas vonios kambariams. Juk tai gali būti pastatas senamiestyje, kuriame stengiamasi išlaikyti bent dalį istorinės dvasios, o gali būti ir paveldui priklausantis saugojamas tikslas atkurti maksimalų autentiškumą. 46

LAUFEN nuotr.

statinys, kurio restauratoriams keliamas


RESTAURUOTOJE GARSAUS VOKIEČIŲ IR AMERIKIEČIŲ ARCHITEKTO MIES‘O VAN DER ROHE‘S VILOJE, ĮTRAUKTOJE Į UNESCO PAVELDĄ, VISA SANTECHNINĖ ĮRANGA ATKURTA PAGAL ORIGINALIUS 1929–1930 M. BRĖŽINIUS, NUOTRAUKAS, ESKIZUS.

Kokią įrangą istorinių pastatų vonios kambariams siūlo gamintojai?

Žinoma, senoje viduramžių pilyje autentiško vonios kambario neatkursi, nes jo ten arba nebuvo, arba buvo toks, kuris tikrai neatitiktų šiuolaikinių sanitarinių reikalavimų. Tačiau kartais vonios įrangos gamintojai imasi autentiško įrangos atkūrimo projektų, nors tai yra gana ilgas ir brangus procesas, labai priklausantis nuo užsakovo valios ir finansinių galimybių. Pavyzdžiui, 2012 m. Brno (Čekija) mieste restauruotoje garsaus vokiečių ir amerikiečių architekto Mies‘o van der Rohe‘s Tugendhat viloje, įtrauktoje į UNESCO paveldo sąrašą, visas interjeras, įskaitant ir santechninę įrangą, atkurtas pagal originalius 1929– 1930 m. brėžinius, nuotraukas, eskizus ir pagal originalių interjero elementų liekanas. Paties M. van der Rohe‘s suprojektuotus originalaus dizaino santechninės keramikos įrenginius – praustuvus, unitazus, plautuvę ir bidė – atkūrė ir pagamino Šveicarijos gamintojo „Laufen“ dukterinė įmonė „Laufen CZ“ Čekijoje, Znoimo mieste. Tačiau tokie projektai yra gana komplikuoti ir reti. Dėl to dauguma santechninės įrangos gamintojų savo asortimente turi vieną ar kelias klasikines kolekcijas, kurios išsiskiria savo senoviniu dekoratyvumu, būdingu XIX a. pabaigai ar XX a. pradžiai, – tais laikais vonios įranga buvo prieinama tik patiems turtingiausiems, tad ir projektuojama ji buvo pataikaujant jų skoniams ir rūmų stilistikai. Funkcionalumu jie paprastai nedaug nusileidžia moderniems gaminiams; tiesa, dėl apdailos specifikos gali būti sudėtingesnė jų priežiūra, o kai kuriais atvejais – mažiau patogus naudojimas. Bene racionaliausias kompromisas istorinių erdvių sanitarinėms patalpoms ar namų SPA – vadinamieji modernios klasikos gaminiai, kurių dizainas paprastai būna gana universalus, bet turintis aiškių užuominų į praeitį. Tad seno pastato interjere juos lengva pritaikyti prie bendros stilistikos, tačiau jie gali puikiai suskambėti ir šiuolaikiškame, eklektiškame interjere.

LAUFEN nuotr.

Nerijus Bakšys, gamintojų „Laufen“, „Roca“ ir „Jika“ atstovas Baltijos šalims.

Ignas Jankauskas, gamintojo „Ideal Standard“ plėtros Baltijos šalyse direktorius. „Ideal Standard“ pagrindinis dizaino centras yra Italijoje, todėl mums labai svarbi galimybė savo gaminiais prisidėti prie senosios architektūros išlaikymo ir atnaujinimo. Juk klasikinis stilius remiasi antikos idėjomis ir vertybėmis, kurios giliai įleidusios šaknis Italijoje jau daug amžių. Senojoje Europoje yra labai daug architektūros paveldo, kuris metams bėgant atnaujinamas išlaikant pirmines architektūrines idėjas. „Ideal Standard“ gamina tiek vonios keramikos produktus, tiek maišytuvus, įkvėptus klasikinio stiliaus. Stengiamasi gaminti kelias kolekcijas, derančias tarpusavyje ir galinčias vonios kambaryje išlaikyti vientisą klasikinį stilių.

47


ROCA nuotr.

išskirtinis vonios kambarys

KOLEKCIJA „CARMEN“

Vintažiniai, klasikinį stilių interpretuojantys maišytuvai, praustuvės ar sanitarinė keramika – kokios jų ypatybės, kokie gaminiai? N. Bakšys. Klasikiniams maišytuvams būdingiausios medžiagos buvo varis, bronza, o išskirtiniais atvejais ir auksas. Per pastaruosius tris dešimtmečius mums tapo įprasti viena svirtele reguliuojami maišytuvai, tačiau seniau jų vožtuvai dažniausiai būdavo užsukami – atskirai šalto ir karšto vandens. Gana mažai nuo senųjų laikų pasikeitė unitazai. Pagrindinė ir nenukonkuruojama jų medžiaga nuo XIX a. iki šių laikų liko glazūra dengta keramika – ir tikrai ne dėl gamybos paprastumo (anaiptol – tai gana sunkiai suvaldoma, deformuotis gamybos procese linkusi medžiaga), o dėl savo higieniškumo, vandens neįgėrimo. Reikšmingai patobulėjo tik jų nuplovimo technologijos, priežiūros patogumas, ekonomiškumas. Ispanų sanitarinės įrangos gamintoja „Roca“ 2017-aisiais šventė savo istorijos šimtmetį ir ta proga naujai gyvybei prikėlė 1946 m. sukurtą vintažinį praustuvą „Carmen“, tapusį tikru tos eros simboliu. Kaip sakoma, geras dizainas niekur nedingsta, tad po septynių dešimtmečių „Carmen“ 48

ATSPINDI ŠIUOLAIKINIO VARTOTOJO NOSTALGIJĄ PRAEIČIAI, SUŽADINA POZITYVIAS EMOCIJAS, TAČIAU JI YRA NE TIK APIE JAS: GAMINTOJAI NEPAMIRŠO FUNKCIONALUMO, KOMFORTO IR AUKŠČIAUSIOS KOKYBĖS.

sugrįžo, ir šį kartą ne viena, o su visu būriu kitų vonios įrangos elementų, leidžiančių vartotojui susidėlioti beveik visą vientiso stiliaus kambarį. „Carmen“ baldai, tarsi įžengę iš senelių ar prosenelių nuotraukų, turi ypač talpius, visiškai atsidarančius ir tyliai užsiveriančius stalčius. Aukšta spintelė su įstiklintomis durelėmis savo modernumą išduoda vos tik ją atidarius, kai įsijungia stiklinių lentynėlių LED apšvietimas. „Carmen“ kolekcija atspindi šiuolaikinio vartotojo nostalgiją praeičiai, sužadina pozityvias emocijas, tačiau ji yra ne tik apie emocijas: gamintojai nepamiršo funkcionalumo, komforto ir aukščiausios kokybės. Elegantiškas „Carmen“ unitazas suprojektuotas be vandens paskirstymo apvado (naujoviška „Rimless“ technologija), jis kokybiškai nuplaunamas vos su 4, 5/3 litro vandens, o lėtai nusileidžiantis unitazo dangtis pagamintas iš itin atsparios ir higieniškos „Supralit“ medžiagos. Tačiau jo išvaizda – pabrėžtinai vintažinė. Vien ką reiškia bakelio šone įrengta chromuota vandens nuplovimo rankenėlė...


išskirtinis vonios kambarys

I. Jankauskas. Maišytuvų gamyba yra labai pažengusi į priekį nuo tos, kurią mes galime sieti su senuoju klasikiniu stiliumi. Yra galimybė gaminti ilgiau tarnaujančius, lengvesnių formų prietaisus, todėl šioje srityje dominuoja modernios interpretacijos, ryšiui stiprinti naudojamos spalvinės jungtys. Pavyzdžiui, šlifuoto aukso ar sidabro spalvos turi emocinį ryšį su klasikiniu stiliumi. Sanitarinė keramika pagal naujas technologijas gaminama švaresnių formų, tikslesnė, todėl klasikinis stilius atsiskleidžia su dar didesniu žavesiu.

„IDEAL STANDARD“ –

IDEAL STANDARD nuotr.

LABAI SVARBI GALIMYBĖ SAVO GAMINIAIS PRISIDĖTI PRIE SENOSIOS ARCHITEKTŪROS IŠLAIKYMO IR ATNAUJINIMO.

Sanitarinė keramika pagal naujas technologijas gaminama švaresnių formų, tikslesnė, todėl klasikinis stilius atsiskleidžia su dar didesniu žavesiu.

49


LAUFEN nuotr.

Moderni kokybiška įranga – tendencijos, naujovės. N. Bakšys. Šveicarijos gamintojo „Laufen“ specialistai teigia, kad Europoje ryškiai išreikštos, prabangiai dekoratyvios klasikos poreikis yra nykstantis. Tad prieš trejus metus jie pristatė naują pasaulinio garso dizaino žvaigždės Marcelio Wanderso kolekciją „The New Classic“ iš inovatyvios patentuotos keramikos „SaphirKeramik“. M. Wanderso kūrybine vizitine kortele buvo neobarokinis stilius, kuriam būdinga elegancija, lengva ironija ir teatrališkumas, tačiau kolekcijoje „The New Classic“ dizaineris nustebino itin jautriu ir subtiliu požiūriu. M. Wandersas sugebėjo apeiti stilistines klišes ir stereotipus bei išryškinti klasikiniam stiliui būdingą eleganciją ir santūrumą. Pats dizaineris apie dizaino idėją sakė: „Tai, ką šioje kolekcijoje norėjome atskleisti, yra poetiška patirtis, nes vonios kambarys – vieta poilsiui, atsinaujinimui ir tikrajai ramybei.“ Tai puikus modernaus požiūrio į klasikinį dizainą pavyzdys, kuriame naudojamos inovatyvios medžiagos, įdiegtos komfortą užtikrinančios funkcinės naujovės. 50

M. WANDERSAS SUGEBĖJO APEITI STILISTINES KLIŠES IR STEREOTIPUS BEI IŠRYŠKINTI KLASIKINIAM STILIUI BŪDINGĄ ELEGANCIJĄ IR SANTŪRUMĄ.

Tai, ką šioje kolekcijoje norėjome atskleisti, yra poetiška patirtis, nes vonios kambarys – vieta poilsiui, atsinaujinimui ir tikrajai ramybei.


IDEAL STANDARD nuotr.

I. Jankauskas. „Ideal Standard“ praustuvų kolekcija „Tipo-Z“ yra moderni klasikinio praustuvo interpretacija. Tokia praustuvo forma buvo naudojama dar 1954 m. Gio Ponti, kultinio Italijos architekto ir dizainerio, kuriamose vonios keramikos kolekcijose. 2021-aisiais dizaineris Roberto Palomba sukūrė savo interpretaciją. Šie praustuvai yra nepaveikūs laikui, jų forma unikali. Tik sudėtingomis šiuolaikinėmis technologijomis galima pagaminti tokių plonų linijų ir didelių matmenų praustuvą. Ši kolekcija gaminama baltos ir juodos spalvos. Tai klasikinė kertinių vertybių dvikova. Su klasikinių formų keramikos kolekcijomis „Ideal Standard“ derina „Joy Neo“ maišytuvų kolekciją. Tai technologiškai labai modernūs maišytuvai, tačiau jų siluetas dera tiek su moderniomis, tiek su senomis klasikos formomis. Ši kolekcija pasižymi dviem valdymo svirtimis, o tai nukelia toli į praeitį. Tačiau palietus maišytuvą suprantama, kad naudojamas daiktas yra šiuolaikinio tikslumo viršūnė. Šiuo metu labai laukiame kolekcijos „Ideal Standard Calla“ atnaujinimo. Tai dešimtmečius gaminama klasikinių formų kolekcija, kuri 2022 m. balandį bus pristatyta pasauliui iš naujo. Prie šios kolekcijos atnaujinimo dirba Roberto Palomba. Jau pavasarį galėsime džiaugtis atjaunėjusia, tačiau brandžia klasikinio stiliau kolekcija „Calla“.

SU KLASIKINIŲ FORMŲ KERAMIKOS KOLEKCIJOMIS „IDEAL STANDARD“ DERINA „JOY NEO“ MAIŠYTUVŲ KOLEKCIJĄ. TAI TECHNOLOGIŠKAI LABAI MODERNŪS MAIŠYTUVAI, TAČIAU JŲ SILUETAS DERA TIEK SU MODERNIOMIS, TIEK SU SENOMIS KLASIKOS FORMOMIS.

Ką rekomenduotumėte rinktis ir kodėl?

IDEAL STANDARD nuotr.

N. Bakšys. Pagrindinis patarimas: nepasiduoti nostalgijai ar kitai emocijai ir neįsigyti nefunkcionalių, neilgaamžių daiktų. Rinktis arba laikui ir naudojimui atsparias medžiagas (glazūra dengtą keramiką, emaliuotąjį plieną, ketų), arba tokias, kurios su laiku dėvisi natūraliai, organiškai, ir tampa dar žavesnės (natūralų medį, akmenį).

I. Jankauskas. „Ideal Standard“ gamybos procesai yra tobulinami jau daug dešimtmečių ir šiuo metu gaminami tokios kokybės keramikos gaminiai, kad jiems suteikiama 100 m. garantija. Tikėtina, kad kokybiškai atnaujintas klasikinio stiliaus vonios kambarys net ir po 100 m. galės būti naudojamas. 51


KOLEKCIJA „THE NEW CLASSIC“: AKIMIRKSNIU PAPERKANTI KLASIKINIO DIZAINO INTERPRETACIJA


LAUFEN nuotr.

Vonios kambario įrengimas visada bus susijęs su elegantišku funkcionalumu, – Marcelis Wandersas.

MARCELIS WANDERSAS, GABRIELE‘IS CHIAVE

„The New Classic“ – tai vonios kambario kolekcija, sukurta garsaus Nyderlandų dizainerio Marcelio Wanderso talkinant kūrybos vadovui Gabriele‘iui Chiave, žymiam šveicarų gamintojui „Laufen“. Tandemas pripažinimą pelnė dėl ekstravagantiško dizaino, inovatyvių medžiagų ir gebėjimo integruoti naująsias technologijas. M. Wanderso pavardė neabejotinai įrašyta tarp pačių garsiausių pastarojo dešimtmečio interjero dizainerių. Kolekcija „The New Classic“ į visumą sujungia ištobulintą dizainą, kokybę ir funkcionalumą: „Visus gaminius vienija dvi pagrindinės tendencijos: emocingas itališkas dizainas ir šiaurietiško preciziškumo bei aiškumo tradicija“, – įsitikinęs G. Chiave. Kolekcija 2019 m. pelnė tarptautinį prestižinį „iF“

Pagrindinė medžiaga, naudojama vonioms, praustuvams, unitazams ir kitiems gaminiams, – iš pirmo žvilgsnio kiek porcelianą primenanti „SaphirKeramik“. „Ši lengva, bet elastinga medžiaga suteikė unikalią galimybę išaukštinti porceliano grožį išgaunant elegantiškas, švelnias linijas. Vonios kambario įrengimas visada bus susijęs su elegantišku funkcionalumu, todėl kiekvieną detalę kūrėme taip, kad ji neiškristų iš konteksto. Pirmą kartą „SaphirKeramik“ panaudojome kurdami klasikines ikoniškas formas. <...> Ji padėjo įgyvendinti dizaino koncepciją“, – teigia M. Wandersas. Žvelgiant į kūrinius matyti tiek švelnūs linkiai, primenantys besiskleidžiančius gėlių žiedus ir mėgstami klienčių moterų, tiek tvirti kampuoti elementai, pamėgti stipriosios lyties atstovų. G. Chiave plačiau aptaria praktinius medžiagos aspektus: „Ištyrėme, kad „SaphirKeramik“ yra lengva, universali, tvirta ir lengvai formuojama. Ji leido sukurti daugybę skirtingų variacijų kasdieniam naudojimui. Dėl itin plono profilio medžiaga pritaikoma klasikinėje ir šiuolaikinėje erdvėje, be to, ji draugiška aplinkai.“

LAUFEN nuotr.

dizaino apdovanojimą už jausmingumo ir estetikos derinį.

Pagrindinė medžiaga, primenanti porcelianą

53


Preciziškumas galvojant apie kiekvieną detalę

LAUFEN nuotr.

Kolekcijos asortimente – įprasti ir pastatomieji praustuvai, skirtingų tipų unitazai, bidė, vonios, veidrodžiai, vonios baldai. Daug dėmesio skirta ir aksesuarams, taip pat gaminamiems iš „SaphirKeramik“. Tarp jų – prie sienos tvirtinama lentynėlė, muilinė, dantų šepetėlio ir tualetinio šepečio laikikliai, skystojo muilo dozatorius, elegantiškas ovalus veidrodis, kurio rėmas – irgi iš „SaphirKeramik“ medžiagos. Prie kolekcijos priderinti aukščiausios kokybės poliruoti chromuoti maišytuvai plonomis rankenėlėmis ir snapeliais. Derinant subtilią, organišką keraminių elementų estetiką, griežtą baldų geometriją sukuriama bohemiška, kosmopolitiško miestietiško žavesio kupina aplinka. Pasirinkęs „The New Classic“ bet kuriuo atveju laimi klientas: jis gauna didelę praktinę naudą, nepavaldumą laikui, naujausias technologijas.

Bandymas įtikti išrankiausiems klientams derinant daugybę skirtingų medžiagų G. Chiave teigimu, medžiagų dermė atrandama visiškai atsitiktinai: „Dirbome su daugybe skirtingų medžiagų. Tuomet ir sugalvojome naujas koncepcijas <...>. „Laufen“ vonios kambario kolekcijoje tai reiškia drąsius medienos ir keramikos, architektūrinių metalų derinius su stiklu ir veidrodžiais.“ Geras dizainas padeda suderinti, sujungia pavienius elementus, sukuria tam tikrą prasmę, o kartu ir atspindi tų namų gyventojų asmenybes. Baldų apdailai parinkti tamsaus ąžuolo lukštas, blizgi balta ir matinė pilka dangos. Tai dar vienas įrodymas, kad kūrėjai – puikūs interpretuotojai. Prisiekę klasikinio dizaino gerbėjai gali rinktis baldus su išlenktomis kojelėmis: itin elegantiškas variantas – graikinio riešuto medienos rėmas, kurį galima komplektuoti su baldiniu praustuvu. Medinės kojelės tarsi įrėmina visą praustuvą ir palieka atvirą erdvę po juo. Praktiškumo gerbėjams siūlomos tradiciškesnės spintelės. Tai dar vienas kolekcijos universalumą liudijantis aspektas.

54

Geras dizainas padeda suderinti, sujungia pavienius elementus, sukuria tam tikrą prasmę, o kartu ir atspindi tų namų gyventojų asmenybes.


KOLE KC IJA LUA _ DI Z AI N AS TOAN N G U Y E N L AUF EN 1892 | ŠV E I CAR I JA


Vonios įrangos gamintojas „Ideal Standard“ (Belgija) savo populiariausiems produktams suteikė matinę juodą spalvą – išskirtinumo ir vientisumo vonios kambaryje įspūdžiui pasiekti. Visi vonios kambario įrangos elementai dabar gali būti pagaminti tokios pačios juodos spalvos ir derėti tarpusavyje: unitazai, praustuvai, vonios maišytuvai, dušai, dušo kabinos ir padėklai ar net baldai taps išbaigtumo interjerui suteikiančiomis detalėmis ir akcentais.

01

PAKABINAMASIS

UNITAZAS „CONNECT AIR“

(„RimLS+“ technologija) – 355* Eur


02

POTINKINIO TERMOSTATINIO

03

DUŠO IR VONIOS MAIŠYTUVO „CERATHERM T100“

išorinė dalis – 419 Eur

04

POTINKINIO TERMOSTATINIO

DUŠO IR VONIOS MAIŠYTUVO „CERATHERM C100“

išorinė dalis – 449 Eur

08

MAIŠYTUVAS „CERALINE“

be dugno vožtuvo – 95 Eur

05

TERMOSTATINĖ DUŠO

SISTEMA „IDEALRAIN“ – 429 EUR

ANT STALVIRŠIO MONTUOJAMAS PRAUSTUVAS „STRADA O“

60 x 42 cm – 175 Eur

07 06

PAKABINAMASIS UNITAZAS „TESI“

(„Aquablade“ technologija) – 275 Eur

LAISVAI PASTATOMOJI VONIA „DEA DUO“

170 x 75 cm, išorė matinė juoda – 2 150 Eur

* Nurodytos kainos specializuotuose prekybos salonuose. 57


TECHNINĖS IR ĮRANGOS DETALĖS –

Alvis Rozenbergs nuotr.

VARINIS VAMZDYNAS IR VARIO PADENGIMO DUŠO SISTEMA KARTU SU ORIGINALIA SIENŲ APDAILA – VINTAŽINEI NUOTAIKAI SUKURTI. ARCHITEKTĖ ZANĖ TETERĖ-ŠULCĖ (LATVIJA).


išskirtinis vonios kambarys

KŪRYBIŠKUMUI RIBŲ NĖRA Vonios kambarys – pati mažiausia ir intymiausia erdvė. Todėl kiekviena detalė joje yra reikšminga. Kad nepasiklystume skirtingų elementų gausoje, dažniausiai įvardijami populiariausi vonios kambario stiliai – minimalistinis, klasikinis, skandinaviškas. Tačiau kūrybinga asmenybė visuomet suras būdų net tokioje ribotoje erdvėje pabrėžti savo individualumą ar pomėgius.

DU ŠIMTUS METŲ SKAIČIUOJANTI SENOVINĖ KOMODA PASIRINKTA KAIP FUNKCIONALI VONIOS KAMBARIO DETALĖ. DIZAINERĖ ŽANETA SMAILIENĖ.

„Gyvename tokiu laikmečiu, kai pradedame suvokti, kad moderni aplinka nebegali patenkinti visų žmogaus poreikių. Kuo tampame civilizuotesni, tuo labiau suprantame, kad mums reikia atsvaros – archaikos. Tokia yra rustika – stilius, siejamas su archajiškumu ir net grubumu, kurio sąmoningas neišbaigtumas geriausiai atsiskleidžia minimalistiniame kontekste. Vieni svarbiausių rustikos elementų yra laiko paliestas ar natūraliai sendintas medis, su visais paviršiaus nelygumais ir įtrūkimais, kurie suteikia ypatingo žavesio ir kitos laiko dimensijos pojūtį“, – sako architektė Gitana Valavičiūtė. Ji sieja archajišką rustinį stilių ir su japoniška vabisabio (jap. wabi sabi – tobulumas netobulume) filosofija, skatinančia mėgautis natūraliu grožiu ir paprastais daiktais. Be laiko paliesto medžio, rustikai būdingi nelygūs, grublėti sienų paviršiai ar gruboki metalo dirbiniai. Ši stilistika tinka ir vonios kambariui – tiek užmiesčio sodybose, tiek minimalistiniam vonios interjerui pagyvinti. Ypač jeigu vonios interjerą papildo ir danų hiugė (dan. hygge) ar švedų Lagom gyvenimo būdą atspindintys tekstilės elementai: natūralus nuskalbtas linas, vilna ar rankomis pinti krepšiai.

Kuo tampame civilizuotesni, tuo labiau suprantame, kad mums reikia atsvaros – archaikos.

Augustės Smailytės nuotr.

Sąmoningas grubumas ir neišbaigtumas

Autentiškos detalės „Man svarbu jaukumas ir stilių įvairovė. Vadovaujuosi taisykle, kad senoviniai baldai ar interjero detalės gali atrodyti šauniai ir puikiai būti derinami su kitų stilių baldais. Todėl šiai vonios patalpai buvo ieškomas specialus baldas, kuris sujungtų ispaniškas grindų plyteles ir skandinaviško stiliaus sienų dekorą. Mintis, kad tai tikrai tai, ko ieškau, kilo tik pamačius šią komodą antikvariate. Iškart supratau, kad ji gali virsti pagrindiniu vonios kambario akcentu, jo pažiba“, – sako interjero dizainerė Žaneta Smailienė. Ji tvirtina, kad labai svarbu iš anksto apmąstyti, ar autentiškas baldas tikrai derės toje patalpoje, ar jis bus proporcingas patalpos tūriui. „Todėl mintis, kad spintelė bus tikrai netradicinė, buvo jau planuojant vonios kambario medžiagas, raštus ir faktūras, tačiau kol nerandi konkretaus baldo, visada išlieka intriga, kaip iki galo pavyks kūrybinis sumanymas. – sako dizainerė. – Juk ieškodamas senovinio, charakteringo baldo niekada nežinai, ką antikvariatuose pavyks surasti. Daug potencialių kandidatų būna netinkamos būklės – arba per prastos, kai baldas jau pradėjęs trūnyti, arba per geros – t. y. puikiai išsilaikęs autentiškas egzempliorius, kurį išties gaila perdaryti, juk reikia išgręžti skyles marmuro plokštėje, atitinkamai perdaryti ir komodos vidų, kad jame galima būtų paslėpti vandentiekio ir kanalizacijos sistemas.“ 59


Leono Garbačausko nuotr.

išskirtinis vonios kambarys

Ypatingą nuotaiką vonios kambaryje padeda sukurti ir atidengtos bei atvirai eksponuojamos pastato konstrukcijos – medinės ar metalinės sijos, mūro sienos fragmentai, autentiškos pastato detalės. Tai architektai ir dizaineriai puikiai išnaudoja istoriniuose pastatuose ar loftuose. Nelygūs, grublėti ir laiko paliesti paviršiai gali suteikti originalų foną ar kontrastą moderniems preciziškiems santechnikos gaminiams. Tačiau ne visuomet pavyksta šį sumanymą įgyvendinti, jeigu nėra galimybės atidengti autentiškų konstrukcijų arba naujas pastatas dar kvepia šviežiais dažais. Tuomet pastato istoriją atspindintį scenarijų galima sukurti pabrėžiant konstrukcijų ypatybes, pavyzdžiui, paliekant apdaila nedengtas gelžbetonines lubas natūraliai jų tekstūrai atskleisti. O latvių architektė Zanė Teterė-Šulcė viename iš vonios kambarių kaip vintažinę detalę panaudojo varinius vamzdynus, derančius prie tokio paties padengimo vandens maišytuvų, taip sukurdama praeito šimtmečio vonios interjero nuotaiką. 60

Leono Garbačausko nuotr.

Išryškinamos pastato konstrukcijos ir techniniai elementai

NEDIDELIS VONIOS KAMBARYS, ĮRENGTAS SENOSIOS PAGULBIO SODYBOS KAMINE. ARCHITEKTAS MANTAS MAZILIAUSKAS (STUDIJA „MPJŪVIS“).


REKONSTRUOTO NAMO PALĖPĖJE ĮRENGTO BUTO

Przemyslaw Skora nuotr.

ARCHITEKTAI DOMINIKA TRZCINSKA IR MICHAL KOTLOWSKI (STUDIJA „SUPERPOZYCJA ARCHITEKCI“, LENKIJA) NUTARĖ EKSPONUOTI PLYTŲ MŪRĄ VONIOS KAMBARYJE NUDAŽYDAMI JĮ GRAFITO SPALVA. PRAUSTUVĖS STALVIRŠIUI PANAUDOTA MEDINĖ LENTA IŠRYŠKĖJA PILKAME IR BALTAME FONUOSE KAIP NEĮPAREIGOJANČIO JAUKUMO SUTEIKIANTIS ELEMENTAS.

Mažiau yra daugiau LINO UŽUOLAIDOS, AUTENTIŠKOS MEDINĖS GRINDYS IR STIKLO PERTVARA – INTRIGUOJANTI PRELIUDIJA Į VONIOS KAMBARĮ. ARCHITEKTAS VINCENTAS VAN DUYSENAS (BELGIJA).

Funkcionalumas ir drėgmei atsparūs paviršiai

Ši taisyklė tinka visur, net ir kuriant individualų stilių savo namuose, o kartu ir vonios kambaryje. Svarbiausia yra išlaikyti stilistinį vientisumą ir neperkrauti detalėmis. Kartais ir vienos senovinės taburetės ar medinių kopėčių pakanka, kad vonios kambariui būtų suteikta norima nuotaika. Jeigu vonios patalpa nėra didelė, geriau rinktis daiktus, kurie turėtų ne tik dekoratyvią, bet ir praktinę paskirtį.

Neretai originali idėja aukojama dėl funkcionalumo, paprastesnės priežiūros. Prieš suteikiant laisvę fantazijai, reikėtų įvertinti, ar patikusi vintažinė detalė galės būti nesunkiai valoma ar pakeičiama, ar patalpoje yra pakankama ventiliacija. Kai kuriuos interjero elementus, ypač medinius, patartina padengti drėgmei atspariu laku ar kitaip impregnuoti, nekalbant jau apie hidroizoliaciją tų paviršių, ant kurių tiesiogiai patenka vanduo. Dizainerė Ž. Smailienė patikslina senovinės komodos, kaip spintelės praustuvui, pasirinkimo motyvus: „Galbūt ne kiekvienoje vonioje galimas toks variantas, bet konkrečiai šioje patalpoje yra langas, gera vėdinimo sistema, drėgmė neužsilaiko. Komodos viršus – marmuro plokštė, tad ji visiškai nebijo vandens. Komoda yra tvirta, lakas nepažeistas. Senovės meistrų dirbinys išlaikė du šimtus metų, išlaikys antra tiek, svarbu, kad praustuvė būtų tinkamai integruota į baldą ir jis perdarytas santechnikos įvadams uždengti. Šis konkretus baldas tiko puikiai, jame išliko net visas funkcionalumas – lengvai darinėjami erdvūs stalčiai.“ VIEŠBUČIO ANTVERPENE (BELGIJA) MINIMALISTINIO VONIOS KAMBARIO PAGRINDINIS ELEMENTAS – AUTENTIŠKA MEDINĖ STOGO KONSTRUKCIJA. ARCHITEKTAS VINCENTAS VAN DUYSENAS (BELGIJA).

61


išskirtinis vonios kambarys

VONIA IR MIEGAMASIS VIENOJE ERDVĖJE – DAR VIENA HIBRIDINĖ ERDVĖ ATEIČIAI

62


ARCHITEKTĖ IEVA PRUNSKAITĖ, SUPROJEKTAVUSI NEMAŽAI BENDRŲ MIEGAMOJO IR VONIOS KAMBARIŲ, PATARIA ATSIŽVELGTI Į ŠEIMOS GYVENIMO BŪDĄ – AR ŠEIMOS NARIAI KELIASI IR GULASI VIENU METU, AR SUTAMPA JŲ AKTYVUMO IR POILSIO LAIKAS. KAD ĮJUNGTAS APŠVIETIMAS VONIOS ZONOJE AR STIPRESNĖ VANDENS SROVĖ NETRUKDYTŲ PARTNERIO POILSIUI. NE MAŽIAU SVARBŪS IR TECHNINIAI PATALPOS PARAMETRAI: VĖDINIMAS, DRĖGMĖS SURINKIMAS BEI APDAILOS PASIRINKIMAS.

Mokslininkų skaičiavimais nustatyta, kad 2050 m. 60 proc. pasaulio gyventojų bus įsikūrę didžiuosiuose miestuose. Jau dabar pastebime tendencijas – miestai tankėja, būstai brangsta, jų plotas mažėja ir dizaineriai stengiasi kuo efektyviau išnaudoti turimą erdvę. Prie bendros svetainės, virtuvės ir valgomojo erdvės jau spėjome priprasti. Britų dizaineriai prognozuoja, kad artimiausiu metu pokyčiai laukia ir miegamojo bei vonios kambarių. Greičiausiai jie netolimoje ateityje bus jungiami į vieną hibridinę erdvę, slepiant skalbimo mašiną spintose ar įkurdinant ją kitoje patalpoje.

Neabejotina tokios erdvės puošmena yra atskirai stovintis vonios indas. Tokį vonios indą, laisvai stovintį erdvėje, klasikinio ar modernaus stiliaus, gali pasiūlyti dauguma gamintojų, laikomų lyderiais pasaulyje. „Pagrindinis laisvai statomos vonios privalumas tikriausiai yra estetinis, emocinis. Ji gali tapti tikra bet kurios erdvės puošmena, dominuojančiu interjero elementu. Ir jausmas prausiantis yra kitoks, kai aplinkui – laisva erdvė, o ne sienos. Tiesa, tokiu atveju patartina ją įrengti taip, kad to laisvės pojūčio nevaržytų baimė prilaistyti vandens už vonios kraštų, – sako Nerijus Bakšys, gamintojų „Laufen“, „Roca“ ir „Jika“ atstovas Baltijos šalyse, ir priduria: – Ne mažiau įspūdingas, o kartu ir praktiškas variantas gali būti miegamojo ar kitoje gyvenamojoje erdvėje įrengtas laisvai statomas praustuvas.“ Julijus Neufeldas, „Kaldewei“ atstovas Lietuvoje pabrėžia: „Patalpų susiliejimas ir sujungimas – ilgametė tendencija, neaplenkianti vonios kambario integracijos, pirmiausia su miegamaisiais. Todėl pagrindinis atskirai stovinčios vonios privalumas – liukso, prestižo, prabangos pojūtis, švaresnis kambario vaizdas, mažiau kampų, plytelių.“

Norbert Tukaj nuotr.

Laisvai pastatomas vonios indas – bendros erdvės puošmena


išskirtinis vonios kambarys LAISVAI ERDVĖJE STATOMA VONIA NEABEJOTINAI YRA ERDVĖS PUOŠMENA. INTERJERO AUTORĖ – ARCHITEKTĖ IEVA PRUNSKAITĖ.

Leono Garbačausko nuotr.

J. Neufeldo tvirtinimu, itin svarbu gerai apgalvoti, ar pakaks erdvės patalpoje – ne tik voniai, bet ir maišytuvui, vonios apėjimui, judėjimui kambaryje, taip pat nepamirštant valymo. „Maišytuvas – kita itin svarbi dalis: būtina kruopščiai parinkti jam vietą, ypač jei bus įtvirtinamas ant grindų. Potinkinė jo dalis montuojama liejant grindis, todėl suplanuoti jam vietą reikia labai atsakingai. Jeigu vonia vis tik viena kraštine glaudžiama prie sienos, verta numatyti potinkinį maišytuvą toje sienoje, vandens pripildymo funkciją atliekant per sifoną – mažiau detalių ir pripildymas vyks beveik nepastebimai“, – pataria specialistas.

Ištrinti ribą tarp vonios kambario ir miegamojo

Ką svarbu numatyti, norint turėti atskirai stovintį vonios indą? Anot N. Bakšio, apie laisvai statomą vonią reikia pagalvoti iš anksto, kol dar neišvedžiotos pagrindinės komunikacijos – vandens įvadai, nuotekų vamzdžiai, o jeigu vonia numatoma su masažo sistema ar šviesos efektais – tai ir elektros įvadai. „Paprastai laisvai statomai voniai reikalingas ir ant grindų montuojamas maišytuvas, tad reikia iš anksto numatyti, kur jis stovės, ir įrengti vandens įvadą. Jei vonia statoma visai netoli sienos, o jos viršutinė briauna yra plona, gali tikti ir sieninis maišytuvas su ilgesniu pripildymo snapu“, – pataria pašnekovas. Specialisto teigimu, būtina pagalvoti ir apie vandens nebijančią grindų dangą, kitų erdvėje esančių ir vandens nemėgstančių objektų apsaugą. Kaip teigia Ignas Jankauskas, gamintojo „Ideal Standard“ plėtros Baltijos šalyse direktorius, vonios prietaisų montavimas miegamajame kambaryje – modernus sprendimas, kuris reikalauja šiuolaikinių vėdinimo ir kitų inžinerinių sprendimų. Vėdinimo sistema turi gebėti pašalinti padidėjusį drėgmės kiekį ore. „Vandens prietaisų vietos ir vamzdynų kelias turi būti suplanuotas ankstyvoje projekto stadijoje. Juk vamzdynai turi būti paslėpti, vanduo turi tekėti tyliai ir stipria srove. Reikia atkreipti dėmesį, kad į sieną ar į grindis įmontuoti praustuvai turi specialias paslėptas dalis, kurias reikia sumontuoti prieš sienų apdailą“, – sako pašnekovas. 64

„Atskirai stovinti vonia jau tapusi ikoniškos architektūros simboliu. Tokios vonios pagrindinė paskirtis nėra kasdienis nusiprausimas. Kambaryje stovinti vonia yra ritualo dalis. Tas ritualas gali būti ilgas ir lėtas pasilepinimas putų pilnoje vonioje ar grožio procedūros. Kambaryje stovinti vonia yra dovana sau. Tačiau ne tik vonios atkeliauja į miegamąjį. „Ideal Standard“ kartu su dizaino partneriais studija „Ludovica + Roberto Palomba“ jau keleri metai iš eilės pristato naujas veidrodžių ir praustuvų kolekcijas, kurios dera su miegamojo erdvės sprendimais. Mūsų nuomone, ypač patogu nusiplauti rankas pasinaudojus kosmetika ar išsivalyti dantis tiesiog miegamajame“, – sako I. Jankauskas. Gyvenamos paskirties kambaryje montuojamai santechnikai yra keliami labai aukšti reikalavimai. „Ideal Standard“ tendenciją sujungti vonią su miegamuoju pastebėjo ir suprato, kad reikalingi ypatingi santechnikos prietaisai. „Naujus produktus kuriame su studija „Ludovica + Roberto Palomba“, kuriančia dizainą ir žymiems baldų gamintojams. Tokie dizaino meistrai geba sujungti keramikos produktus, maišytuvus ir interjerą į vieną visumą. Architektūra, dizainas ir technologijos yra pagrindiniai šios kolekcijos principai. Kolekcija „Linda-X“, apimanti tiek praustuvų, tiek elegantišką vonios dizainą, išsiskiria lengvumu, kuris yra minimalistinis ir švarus, tačiau sukurtas taip, kad turėtų dramatišką poveikį, – pažymi I. Jankauskas. J. Neufeldas: „Visuomet bus projektų ir situacijų, kur tokie sprendimai tinkami – megapolio premium kategorijos butai, industriniai loftai, užmiesčio vilos ir pan. O kalbant apie pavyzdinius, demonstracinius sprendimus, ištrinti vizualias ribas yra dizainerių užduotis. Juk toks sprendimas mums primena svajonę, tobulumą, kurį matome paveikslėliuose, viešbučiuose per atostogas.


išskirtinis vonios kambarys NEKYLA ABEJONIŲ, Į KĄ KRYPSTA AKYS, ĮŽENGUS Į ŠĮ MIEGAMĄJĮ! DIZAINERIAI L. IR R. PALOMBOS.

Technologijos prisideda prie hibridinės vonios ir miegamojo erdvės populiarėjimo

LAUFEN nuotr.

I. Jankausko teigimu, „Ideal Standard“ gamina bene tyliausius pasaulyje unitazus su technologija „Aquablade“. „Unitazai pagal mūsų įmonės filosofiją yra įkurdinami erdvėse, iš kurių vandens nuleidimo keliamas triukšmas neturi keliauti į kitas patalpas. „Aquablade“ tai atlieka puikiai. Labai daug pastangų yra skiriama kuriant ir vystant dušo galvas. Duše prausiamės dažnai, todėl efektyvus vandens naudojimas jame yra labai svarbus, – sako pašnekovas. Taigi, tik laiko klausimas, kada vonia ar dušas miegamajame taps tokie pat įprasti kaip ir virtuvė svetainės erdvėje. Interjero dizainerės R. Jankūnienės teigimu, jau dabar verta investuoti į ateitį ir, jeigu yra tokia galimybė, išdrįsti sujungti šias patalpas į vieną. Ypač, jeigu namuose yra daugiau dušo ar WC patalpų, kuriomis naudojasi kiti šeimos nariai. Interjero dizainerė Rūta Jankūnienė, bendrą miegamojo ir vonios kambarį savo namuose įsirengusi prieš gerą dešimtmetį, tvirtina tokiu sprendimu nenusivylusi – vonios patalpai tenka daugiau šviesos, vizualiai padidėja jos erdvė. „Iš pradžių galvojome, kad ilgainiui įsirengsime stiklinę pertvarą, skiriančią vonios ir miegamojo erdves, tačiau šios skirtingų funkcijų zonos taip ir liko viena patalpa, nes nepastebėjome jokių šio sprendimo trūkumų, – sako R. Jankūnienė. – Vonios erdvę išnaudoju ir kaip papildomą vietą kosmetikai, kūno priežiūros priemonėms pasidėti, todėl bendra miegamojo vonios erdvė tarnauja kaip mažasis namų SPA.“

Tylūs ir daugiafunkciai santechnikos prietaisai

VONIOS ĮRENGIMAS MIEGAMAJAME – MODERNUS SPRENDIMAS, KURIS REIKALAUJA ŠIUOLAIKINIŲ VĖDINIMO IR KITŲ INŽINERINIŲ SPRENDIMŲ.

IDEAL STANDARD nuotr.

Jaukiame namų SPA, kuriuo naudojasi ne vienas žmogus, o dažniausiai pora, santechnikos prietaisai turi būti tylūs, kad netrikdytų partnerio, kuris tuo metu žiūri mėgstamą televizijos programą, nori atsipalaiduoti ar jau miega. „Pastaruoju metu pasaulyje populiarėja ir daug funkcijų turintys sanitariniai įrenginiai – kai kurie jų gali būti drąsiai įrengiami ne tik vonios kambaryje, bet ir hibridinėse erdvėse, juolab kad jie skirti asmens higienai, švarai ir sveikatai palaikyti“, – sako N. Bakšys. „Pavyzdžiui, ispanų gamintojas „ROCA“ šiais metais pristato unikalų unitazą su bidė funkcija „In-Wash In-Tank“, kuriam nereikalingas atskiras vandens bakelis – vanduo laikomas išorinėje unitazo sienelėje įrengtame rezervuare. Ir puodui nuplauti, ir higieniniam apsiprausimui vanduo paduodamas itin tyliai veikiančiu siurbliuku. Sūkurinis nuplovimas yra taip pat gerokai tylesnis, nei įprasta, kad netrikdytų besiilsinčiųjų. O blanki naktinė LED švieselė leidžia susiorientuoti nejungiant kambario šviesos“, – atkreipia dėmesį N. Bakšys. J. Neufeldas atskleidžia, kad Lietuvoje sanitarinių prietaisų triukšmo klausimas kol kas beveik nekeliamas. Europoje visi vandens reguliavimo, nuleidimo prietaisai (maišytuvai, unitazų ar pisuarų nuleidikliai, potinkinių bakelių pripildymo mechanizmai) klasifikuojami pagal triukšmo lygį. Atitinkamai suteikiama „I“ (tylesnė) arba „II“ (triukšmingesnė) kategorija. Privačiame būste nerekomenduojama naudoti „II“ kategorijos prietaisų, todėl patartina nesigundyti pigiausiais ir „geriausiais“ pasiūlymais. Todėl besirūpinantiems savo artimiausia ir intymiausia aplinka būtina domėtis ir maišytuvų triukšmingumu, kaip domimasi langų ar durų triukšmo izoliacijos lygiu. Ne mažiau svarbu ir instaliaciją atliekančių meistrų darbo kokybė, atitinkanti technologinius reikalavimus.

65


NAUJOSIOS KOLEKCIJOS „CONCA“ GAMINIAI, ĮKVĖPTI JŲ ISTORINIŲ PIRMTAKŲ, KURIAIS DIZAINERIS NAUDOJOSI DAR VAIKYSTĖJE.


DIZAINERIAI LUDOWICA IR ROBERTO PALOMBOS.

Nuo pat studijos įkūrimo 1994 m., „Palomba Serafini Associati“ išskirtinis bruožas yra gebėjimas atspindėti ir papildyti šiuolaikinius visuomenės ir vartotojų poreikius, naudojant istorines ir kultūrines dizaino šaknis. Tai duoda rezultatų, sujungiant praeitį su ateitimi. Dėl šio unikalaus ir asmeninio požiūrio dizaineriai yra ypač jautrūs funkcinei objektų paskirčiai ir būtinybei kurti ilgalaikius produktus. Kokybe garsėjantis vonios kambario produktų gamintojas „Ideal Standard“ (Belgija) savo produktų prioritetais laiko funkcionalumą ir patvarumą. Ir ne tik – kokybiškas ir laikmetį atitinkantis dizainas visada buvo svarbus šiai daugiau nei 100 metų veikiančiai įmonei. „Ideal Standard“ nuolatos bendradarbiauja su lyderiaujančiais pasaulio dizaineriais: kolekcijas šiai įmonei kūrė tokie žinomi autoriai kaip Gio Ponti ar Achille Castiglioni. Nuo 2019-ųjų vyriausiojo dizainerio pareigas eina ir visų naujų kolekcijų kūrimui „Ideal Standard“ įmonėje vadovauja Roberto Palomba.

„Palomba Serafini Associati“ išskirtinis bruožas yra gebėjimas atspindėti ir papildyti šiuolaikinius visuomenės ir vartotojų poreikius, naudojant istorines ir kultūrines dizaino šaknis.

67


Kuriant kasdien naudojamus produktus reikia būti labai atsakingam. Nėra galimybės blaškytis ar eksperimentuoti su klientais.

NAUJOSIOS KOLEKCIJOS „CONCA“ GAMINIŲ ESKIZAI.

68

Roberto savo prisijungimą prie „Ideal Standard“ kolektyvo visu pirma grindžia emociniu ryšiu. Jis užaugo namuose naudodamas kolekcijos „Conca“ praustuvą, kurį tuo metu „Ideal Standard“ įmonei kūrė garsus italų dizaineris Paolo Tilche. Šią praustuvo formą Roberto laiko stilinga ir kartu labai praktiška. Tai produktas, kuris idealiai tinka naudoti kasdien. Prisijungęs prie „Ideal Standard“, Roberto išsikėlė tikslą atkurti kolekciją „Conca“ ir padaryti ją centrine vonios kambario ašimi. Tam buvo panaudotos naujausios technologijos keramikos produktų gamyboje. Dėl jų „Conca“ pasižymi plonomis sienelėmis, mažo lenkimo spindulio kampais ir kasdieniam naudojimui pritaikyta forma. Akis mato šiuolaikiškas linijas ir formas, o funkcijos kokybė – dar labiau ištobulinta. Įmonės „Ideal Standard“ produktus dizaineris vertina kaip vonios kambario įrangos paveldo tęstinumą, tarsi šios industrijos DNR elementą. Jis stengiasi išlaikyti Gio Ponti ir Achille Castiglioni sukurtas pagrindines įmonės dizaino vertybes ir kurti šiuolaikiškus produktus. Jo nuomone, istorijos ir kultūros tąsa naujuose produktuose yra tikroji pramoninio dizaino užduotis. Žinoma, nauja vartotojo patirtis ir su ja susijusios emocijos taip pat yra svarbios. Todėl Roberto stengiasi išnaudoti šiuolaikines technologijų galimybes, nustebinti moderniomis kompozicijomis ar proporcijomis, derinamomis su produkto funkcija ir jo kuriama ilgalaike verte. Anot dizainerio, emocija yra perteikiama per apgalvotą funkciją. Sąžiningumą, paprastumą ir supratingumą Roberto išskiria kaip „Ideal Standard“ DNR pagrindą. Jis mano, kad kuriant kasdien naudojamus produktus reikia būti labai atsakingam. Nėra galimybės blaškytis ar eksperimentuoti su klientais. Smalsumas yra labai svarbi dizainerio savybė, jis turi domėtis kasdienos procesais ir padaryti juos dar patogesnius, kitaip tariant, pagelbėti vartotojui, palengvinti jo buitį. To Roberto išmoko daugiau nei 25 metus kurdamas kasdien žmones supančius daiktus.išskirtinis vonios kambarys

MĖGSTAMIAUSIA ŽAIDIMŲ ERDVĖ Pirma mintis, daugeliui pagalvojus apie vaikų vonios kambarį, asocijuojasi su ryškiomis, žaismingomis spalvomis. Tačiau vaikų vonios

KALDEWEI nuotr.

kambariui ne mažiau svarbūs ir kiti dalykai.

70


KALDEWEI nuotr.

išskirtinis vonios kambarys

„Jeigu bute ar name yra ir vaikų vonios kambarys, stengiuosi jį derinti prie bendro būsto stiliaus. Vaikų patalpoms būdingas ryškesnes spalvas galima sukurti ir parenkant akcentus: spalvotus maišytuvus, rankšluosčių kabliukus, lentynėles“, – sako architektė ir interjero dizainerė Ieva Prunskaitė. Ji rekomenduoja patį vonios indą numatyti ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų vonios kambaryje, nes šie mėgsta ilgiau pasibūti vonioje, pasimėgauti laivelių plukdymu ar tiesiog pažaisti su vandeniu. Vonios indą pastačius tik tėvų kambaryje, tenka su vaikais dalytis privatesne erdve. Architektė pažymi, kad specializuota, vaikams skirta įranga įprastai parenkama vaikų darželiams, mokykloms. „Vaikai greitai auga, po metų kitų, žiūrėk, mažylis jau tapo paaugliu, o vonios įranga dar nespėjo nusidėvėti“, – sako architektė.

Kad higienos procedūros taptų linksmesnės ir patrauklesnės Spalvinga, vaizduotę žadinanti „Laufen“ vonios įrangos kolekcija „Florakids“ (diz. A. Dimitriadis, „platinumdesign“) padeda sukurti tokį vonios kambarį, kuriame vaikams tikrai patiks būti. Apvalios, patrauklios formos yra derinamos su drąsiomis spalvomis ir gyvūnų bei augalų inspiruotais elementais. Šis vonios kambarys – ideali erdvė vaikui pasinerti į savo vaizduotės pasaulį. Čia vaiko santykis su vonios kambariu užtikrinamas ne tik funkciniu, matmenų aspektu, bet ir emociniu lygiu. „Šis vonios kambarys yra tarsi sukurtas pagal vaikų užsakymą“, – sako kolekcijos dizaineris. Žaismingumo savo nedidelei vonios įrangos linijai „Baby“ pasistengė suteikti ir čekų gamintojas „Jika“. Jos praustuvą ir plastikinį pastatomojo unitazo bakelį papuošė žiogelis, nupieštas vieno bendrovės darbuotojo vaiko.

71


LAUFEN nuotr.

DIZAINERIS ANDREASAS DIMITRIADIS, SUKŪRĘS VONIOS ĮRANGOS KOLEKCIJĄ „FLORAKIDS“ ŠVEICARŲ GAMINTOJUI „LAUFEN“, AKCENTAVO, KAD VAIKŲ VONIOS KAMBARIUI SVARBI ŠIUOLAIKIŠKA, GYVA, DRAUGIŠKA VAIKAMS ATMOSFERA, KURI NUO PAT ANKSTYVŲJŲ AUGIMO METŲ PUOSELĖJA HIGIENOS SVARBOS SUVOKIMĄ.

Ergonomika vaikų vonios kambaryje N. Bakšys pastebi, kad vaikams sudėtinga naudotis standartiniame aukštyje įrengtu praustuvu, unitazu, dušu, pisuaru. Įprasta unitazo sėdynė yra per plati, o kadangi kojos nesiekia žemės, yra pavojus neišsilaikyti ir nukristi. Tiesa, yra įvairių kėdučių pasilipti, unitazo sėdynių adapterių, su kuriais iš dalies galima išspręsti problemą. Tačiau patikimesnis variantas – viską įrengti patogiame vaikui aukštyje.

Kai kurie gamintojai siūlo specialias montavimo sistemas, leidžiančias nesudėtingai reguliuoti unitazo, praustuvo aukštį, net nepermontuojant įrangos. Tačiau apie tai reikia galvoti dar prieš įrengiant kambarį, be to, tai santykinai brangūs sprendimai. Didesni vonios įrangos gamintojai paprastai siūlo kompaktiškesnius, mažesnius gaminius būtent vaikams. „Laufen“ unitazų „Florakids“ sėdimosios dalies aukštis yra 35 cm, kad tiktų ir jauniausiems, ir vyresniems. Unitazų

REKOMENDUOJAMAS VAIKŲ VONIOS ĮRANGOS AUKŠTIS PAGAL NACIONALINIUS VOKIETIJOS, AUSTRIJOS, ŠVEICARIJOS STANDARTUS (cm): Praustuvas

Unitazas

Vaikai iki 6 metų

55–60

35–38

6–10 metų vaikai

65–75

35–40

10–14 metų paaugliai

85

38–42

Suaugusieji

85–90

40–46

Šaltinis: „Laufen“

72

Pisuaras

55–80 (priklausomai nuo ūgio)


išskirtinis vonios kambarys

VAIKŲ AR PAAUGLIŲ VONIOS KAMBARIUI SIŪLOMA

LAUFEN nuotr.

TAIKYTI UNIVERSALIUS SPRENDIMUS. PAVYZDŽIUI, KOLEKCIJOJE „VAL“ (DIZ. KONSTANTIN GRCIC) YRA UNIKALI, APVALI, 130 CM SKERSMENS VONIA, KURI GANA ŽEMA (505 MM) IR PRETENDUOJA TAPTI PATOGIA VAIKŲ VANDENS PRAMOGŲ VIETA.

73


IDEAL STANDARD nuotr.

INTERJERO DIZAINERIAI VAIKŲ VONIOS KAMBARIUS KURIA ŽAISMINGUS, TODĖL JUOSE TINKA UNIVERSALŪS, PATOGŪS IR SAUGŪS APTAKIŲ FORMŲ GAMINIAI.

plotis taip pat pamažintas: jei įprasto unitazo plotis būna apie 36 cm, tai vaikiškų modelių – apie 30 centimetrų. Unitazas „Florakids“ leidžia išspręsti tai, kad vaikai auga: jo tvirtinimas, vandens įvadas ir nuotakas yra suprojektuoti tokiame aukštyje, kad prireikus jį būtų galima pakeisti į standartinį suaugusiojo unitazą, išvengiant sienų ardymų! Rekomenduojamas praustuvo plotis vaikams – 45–50 cm, tačiau ne bėda, jei praustuvas bus ir platesnis – juk ištaškyto vandens likučius lengviau valyti praustuve, o ne aplink jį. Vaikų vonios kambaryje gamintojai siūlo labai įvairių dydžių vonias – jų ilgis būna nuo 100 cm (vadinamosios sėdimosios vonios) iki daugiau nei 200 centimetrų. Tačiau tai nereiškia, kad vienos skirtos vaikams, o kitos – suaugusiesiems. Panaršius gamintojų katalogus, galima rasti gana įdomių sprendimų, puikiai tinkančių vaikų vonios kambariui. Pavyzdžiui, „Laufen“ kolekcijoje „Val“ (diz. Konstantin Grcic) yra unikali, apvali, 130 cm skersmens vonia, kuri gana žema (505 mm) ir pretenduoja tapti patogia vaikų vandens pramogų vieta.

Saugumas ir paviršių higieniškumas Vienas svarbiausių saugumo vaikų vonios kambaryje principų tas, kad reikia vengti aštrių kampų, briaunų, lengvai lūžtančių ar dūžtančių medžiagų. „Laufen“ unitazas „Florakids“, sukurtas būtent vaikams, neturi aštrių briaunų ar kampų, visos siūlomos unitazo sėdynės turi mažas atramėles nugaros dalyje ir yra mažo skersmens, kad mažesnis vaikas neįsmuktų žemyn. Kolekcijoje yra ir speciali 74

ergonomiška sėdynė, kurios šonuose kyšo ranktūriai, už kurių gali prisilaikyti vaikas, besipratinantis prie sėdėjimo ant unitazo. Vaikiškam unitazui rekomenduojama rinktis sėdynę be dangčio – taip irgi saugiau. Ant dangčio gali kilti pagunda lipti, mažesni vaikai gali juo prisispausti pirštus. Keramikos glazūra, plieno emalis yra bene higieniškiausi, nesvetingiausi bakterijoms, lengviausiai valomi paviršiai, tad, pasirinkę juos vaikų vonios kambariui, neapsiriksite. Sintetiniai paviršiai (akrilas, akmens masė) yra pažeidžiamesni, įgeria daugiau vandens, nešvarumų. Reikėtų nepamiršti, kad vaikai vonios kambaryje ne tik prausiasi, bet ir žaidžia. Jei vaikas sugalvos papiešti ant sintetinio paviršiaus, piešinys, priklausomai nuo dažančios medžiagos, nebūtinai nusivalys – paviršių reikės restauruoti. Maišytuvai taip pat turėtų būti saugūs: jų korpusai turėtų būti nekaistantys, o geriausia, jei maišytuvo kasetėje yra karšto vandens ribotuvas. Maišytuvas turi būti lengvai, patogiai valdomas. Jutiklinis maišytuvas taip pat gali būti geras sprendimas. Vienas didžiausių jo pranašumų yra tas, kad vanduo automatiškai nustoja bėgęs, kai užsisvajojęs vaikas nustoja plauti rankas ir išeina iš vonios kambario. „Mes rekomenduojame vaikų vonios kambario maišytuvus naudoti tik su karšto vandens temperatūros ribojimo funkcija, – sako Ignas Jankauskas, „Ideal Standard“ plėtros Baltijos šalyse direktorius. – Tada išvengiame nusiplikymo atvejų. Maišytuvų su karšto vandens ribojimo funkcija būna ir įprastų vienasvirčių ir termostatinių. Vaikų vonios kambariui tinkamiausias yra jutiklinis maišytuvas su paslėptu termostatiniu pamaišymo vožtuvu. Tokiu atveju suaugęs žmogus iš anksto gali sureguliuoti saugią ir malonią vandens, kuri bėgs iš maišytuvo, temperatūrą“.


išskirtinis vonios kambarys VAIKAMS IR PAAUGLIAMS SKIRTOSE HIGIENOS PATALPOSE PAKANKA IR RYŠKESNĖS SIENOS AR DETALIŲ.

Produktų vaikams kūryba prašyte prašosi ryškesnės, žaismingesnės spalvos. „LAUFEN „Florakids“ kolekcijoje į akis krenta ryškiai raudona ir žalia: šiomis spalvomis gali būti dekoruotos keraminių praustuvų ir lentynėlių viršutinės plokštumos, unitazų sėdynės, veidrodžių rėmai, maišytuvų svirtelės. Svarbu, kad keramikos gaminių spalva yra įdegta glazūroje, tad ji yra visiškai atspari įvairiems poveikiams ir saugi, netoksiška, – pažymi N. Bakšys. – „Jika“ ir „Roca“ vaikų vonios kambarį siūlo pagyvinti, pasirenkant spalvotą unitazo sėdynę. „Roca“ unitazo „Happening“ sėdynė gali būti ryškiai geltona, o „Jika“ „Baby“ – salotinė arba rožinė.“ Ryškiais atspalviais vaikų vonios kambario produktus puošia ir gamintojas „Ideal Standard“. Dažnai vaikams skirtose kolekcijose pamatysite geltonus, raudonus ar žydrus unitazų dangčius ar vandens nuleidimo klavišus. „Mes tikimės, kad interjero dizaineriai vaikų vonios kambarius kuria žaismingus ir mūsų produktų ryškūs akcentai juose puikiai derės“, – sako I. Jankauskas.

ROCA nuotr.

Spalvos ir vaikų vonios kambarys – neatskiriamos sąvokos

PROJEKTUOJANT VAIKŲ VONIOS KAMBARĮ, REKOMENDUOJAMA ATSIŽVELGTI Į KELETĄ SPECIFINIŲ ASPEKTŲ

Patogumas.

Mažiesiems patogiausia bus naudotis žemiau įrengtais ir mažesnių gabaritų unitazu, praustuvu, dušu ir kitais įrenginiais. Taip pat svarbu, kad įrenginių valdymo, funkciniai mechanizmai būtų nesudėtingi ir atsparūs. Sumaniai ir patogiai įrengtas vonios kambarys gali tapti mėgstamiausia vaiko laisvalaikio vieta.

Saugumas.

Vonios kambaryje po prausimosi gali būti slidu, o bėgantis vanduo vaikus dažnai nuteikia pasitaškyti, padūkti, todėl šioje erdvėje neturėtų būti aštrių kampų, detalių, lengvai lūžtančių ar dūžtančių daiktų. Taip pat svarbu vaikus apsaugoti nuo rizikos nusideginti karštu vandeniu. Elektros lizdai turėtų būti kaip galima toliau ir uždariau nuo vandens bei atitikti privalomus saugos reikalavimus.

Emocijos.

Žinia, kad ne visi vaikai mėgsta praustis, plautis rankas, valytis dantis. Tad vaikų vonios kambarys turėtų būti spalvingas, žaismingas ir žadinantis vaizduotę – toks, kuriame jiems tikrai patiktų būti. Puiku, jei į jį patenka dienos šviesa, o jei ne, gerą nuotaiką turėtų užtikrinti kokybiškas, gana stiprus apšvietimas – vaikai prieblandos dažniausiai nemėgsta. Žaismingos, spalvingos detalės turėtų atspindėti vaiko pomėgius, tik geriau, kad jos būtų lengvai keičiamos – juk su metais kinta ir pomėgiai, ir poreikiai, ir skoniai.

Universalumas. Vaikui ar vaikams augant, žemiau įrengtas unitazas, praustuvas pasidarys nebepatogūs, tad įrengiant vaikų vonios kambarį svarbu iš anksto pagalvoti, kaip minimaliomis sąnaudomis jį bus galima pertvarkyti į paauglio ar suaugusiojo erdvę. 75


76

IDEAL STANDARD nuotr.


VONIOS KAMBARYS

77


visuomeninis vonios kambarys

TAUPYTI REIKIA PRADĖTI JAU DABAR

VIENAS IŠ BŪDŲ SUKURTI DAUGIAU VERTĖS IR MALONUMO VARTOTOJUI – DIEGTI EFEKTYVIAS IR RESURSUS TAUSOJANČIAS TECHNOLOGIJAS.

78


Klimato kaita tampa didžiausia globalaus pasaulio problema. Įvairios tarptautinės organizacijos, mokslininkai jau ne vieną dešimtmetį su dideliu nerimu signalizuoja, kad žmonijai kyla (ir toliau kils) rimtų iššūkių dėl senkančių gėlo ir švaraus vandens rezervų bei augančios jo paklausos. Mūsų planetos išteklių taupymas, panašu, yra jautri ir svarbi tema ne tik žaliųjų judėjimų entuziastams, bet ir pažangioms sanitarinės įrangos gamybos įmonėms.

NAUDOJANT UNITAZĄ SU „AQUABLADE“ TECHNOLOGIJA, SUTAUPOMA APIE 1000 l VANDENS PER MĖNESĮ BE JOKIŲ PASTANGŲ.

IDEAL STANDARD nuotr.

Kiek patiems gamintojams yra aktualu, kad šiuolaikiniai sanitariniai prietaisai tausotų gamtos išteklių – vandenį? Nerijus Bakšys, gamintojų „Laufen“, „Roca“ ir „Jika“ atstovas Baltijos šalims.

Ignas Jankauskas, gamintojo „Ideal Standard“ plėtros Baltijos šalyse direktorius.

Mes, kaip gamintojai, suvokiame, kad mums tenka nemaža dalis atsakomybės už tvarų gyvybiškai svarbaus ištekliaus – vandens vartojimą. „Laufen“ buvo vienas pirmųjų unitazų gamintojų, prieš daugiau nei dvi dešimtis metų perėjusių prie naujo vandens tausojimo standarto: unitazų konstrukcijos ir nuplovimo sistemos pradėtos projektuoti taip, kad kokybiškam didžiajam ir mažajam nuplovimui pakaktų atitinkamai vos 4,5 ir 3 l vandens. Senesnės sistemos vienam nuplovimui sunaudodavo 6, 9 ar net daugiau litrų vandens, tad ekonomija tapo tikrai reikšminga: vienas namų ūkis su tokiu ekonomišku unitazu metinį vandens suvartojimą gali sumažinti daugiau nei 10-čia tūkstančių litrų. Dabar „Laufen“ savo asortimente turi unitazų, kurie kokybiškai nuplaunami ir su 4/2 l vandens – jie paklausūs projektuose, kuriuose siekiama ypač aukšto energinio naudingumo įvertinimo (pavyzdžiui, „LEED Platinum“). Ir tai ne riba – būtų galima ir dar labiau mažinti unitazo nuplovimui reikalingą vandenį, tačiau didėja rizika, kad to vandens kiekio nebepakaks kokybiškam nuotekų vamzdžių išplovimui ir jie pradės kimštis. Kad vandens tausojimas santechnikos įrenginiuose turi ribas, iliustruoja ir situacija su maišytuvais. Mažėjant vandens debitui ateina riba, kai rankas ar plaunamą daiktą po vandens srove tiesiog turėsime laikyti ilgiau, kad visiškai nuplautume. Vartojimą gali padėti mažinti automatiniai maišytuvai, aktyvuojami jutiklio. Vanduo iš tokio maišytuvo ima bėgti tik tada, kai prie jutiklio veikimo zonos prikišame ranką, ir nustoja tada, kai ranką patraukiame. Tokiu būdu užtikriname, kad vanduo bėga tik tada, kai jo reikia.

„Ideal Standard“, jau daug metų kurdamas produktus, remiasi keturiais kertiniais kriterijais – tai dizainas, kokybė, higiena ir vandens taupymas. Labai svarbu, kad prietaisai būtų ne tik komfortiški naudoti, bet ir taupytų vandenį. Vanduo yra fundamentalus išteklius ir jo neefektyvus vartojimas nedera su įmonės vertybėmis. Energijos ir vandens taupymo reguliavimai dažniausiai yra adresuoti pastatams. Statant energiškai efektyvų pastatą turi būti naudojami ir efektyvūs, vandenį taupantys santechnikos prietaisai. Tai skatina tobulinti produktus, diegti inovacijas. Patiems produktams reguliavimo, susijusio su vandens taupymu, nėra daug. Yra nusistovėję reikalavimai, kurie nėra ambicingi. Tik lyderiaujantys gamintojai, kaip „Ideal Standard“, savo gaminiuose diegia efektyvias naudoti, bet vandenį taupančias technologijas. Tai vienas iš būdų sukurti daugiau vertės ir malonumo vartotojui. Šeima, naudodama unitazą su „Aquablade“ technologija, sutaupo apie 1000 l vandens per mėnesį be jokių pastangų.

Statant energiškai efektyvų pastatą turi būti naudojami ir efektyvūs, vandenį taupantys santechnikos prietaisai. Tai skatina tobulinti produktus, diegti inovacijas. 79

IDEAL STANDARD nuotr.

visuomeninis vonios kambarys


LAUFEN nuotr.

visuomeninis vonios kambarys

TERMOSTATINIAI MAIŠYTUVAI SU JUTIKLINIU VALDYMU ATITINKA AUKŠČIAUSIUS TVARUMO IR HIGIENOS STANDARTUS.

ŠALTO STARTO MAIŠYTUVUOSE CENTRINĖ SVIRTELĖS POZICIJA REIŠKIA ŠALTĄ VANDENĮ, O SUKANT JĄ KAIRĖN, JIS ŠILTĖJA. TAI PADEDA TAUSOTI ENERGIJĄ IR MAŽINTI CO2 EMISIJĄ.

Kokios naujausios technologijos padeda taupyti vandens ir žaliavų išteklius? N. Bakšys. Santechnikos sprendimai, prisidedantys prie klimato kaitą mažinančių veiksnių, neapsiriboja vandens tausojimu; yra daug daugiau būdų ir technologijų, kaip santechnikos produktai gali padėti gerinti situaciją. Viena iš gana naujų ir neįtikėtinai paprastų technologijų, kurią prieš kelerius metus ėmė diegti „Roca“, „Laufen“, – tai viensvirčiai praustuvo maišytuvai su vadinamąja šalto starto sistema. Mes esame įpratę: jei vandens reguliavimo svirtelė yra centrinėje pozicijoje (atsukta į mus), tai pakėlus ją bėgs šiltas vanduo. Jei svirtelę sukame į kairę, vanduo karštėja, o jei į dešinę – šaltėja. Atlikus tyrimus pasirodė, kad vartotojai net tada, kai jiems reikia šalto vandens, iš pradžių pakelia svirtelę, ir tik tada, kai jau bėga vanduo, suka svirtelę, ieškodami šalto vandens. O kol jį suranda, be reikalo aktyvuojamas vandens šildytuvas ir eikvojama energija. Šalto starto maišytuvuose centrinė svirtelės pozicija reiškia šaltą vandenį, o sukant ją kairėn, jis šiltėja. Tai padeda tausoti energiją ir mažinti CO2 emisiją. Vandenį ir energiją padeda taupyti ir termostatiniai maišytuvai. Jie daug greičiau (per mažiau nei 3 sekundes) sumaišo vandenį iki nusistatytos temperatūros, nei žmogus tai atlieka rankomis. Faktas, kad žmogus nepradeda praustis, o vanduo bėga veltui, kol nėra pasiekta norima temperatūra. 80

I. Jankauskas. Mažai vandens naudojantys unitazai yra viena efektyviausių pasyvaus vandens taupymo priemonių. Šiuo metu populiariausi yra pakabinamieji unitazai, todėl potinkinis WC rėmas taip pat turi būti vandenį taupantis. „Ideal Standard“ gamina tiek potinkinius rėmus, tiek unitazus ir abu šiuos prietaisus suderina maksimaliam efektyvumui. Potinkinis rėmas „Prosys“ kartu su „Aquablade“ technologijos unitazu, kurio pilnam nuplovimai pakanka 4 l vandens, yra vienas efektyviausiu produktų rinkoje. Tradiciniai unitazai įprastai sunaudoja 6 l vandens vienam pilnam nuplovimui. Toks didelis skirtumas leidžia sutaupyti apie 10 l vandens vienam žmogui per dieną. Būtina atkreipti dėmesį, kad vien vandenį taupančio potinkinio WC rėmo nepakanka. Mažai vandens naudojantis unitazas turi gerai nusiplauti vienu mygtuko paspaudimu, sunaudodamas tik 4 l vandens. Tik nedaugelis unitazų yra suprojektuoti veikti su mažu vandens kiekiu. Senų technologijų unitazams 6 l vandens tiesiog būtini geram nuplovimui.


visuomeninis vonios kambarys

LAUFEN nuotr.

N. Bakšys. Turbūt reikėtų kelti filosofinį klausimą: ar technologijos turi kontroliuoti žmonių sąmoningumą, ar atvirkščiai – žmonės turėtų būti sąmoningi ir kurti technologijas bei naudotis jomis taip, kad situacija pasaulyje gerėtų? Unitazų gamintojai išties kartais kelia tokį klausimą, ar du nuplovimo mygtukai atnešė tą efektą, kurio tikėtasi. Kartais ir gamintojai, kurdami vis įmantresnį mygtukų dizainą, patys to nenorėdami pradėjo klaidinti vartotojus, nes pastarieji nebesuprato, koks yra skirtumas tarp vieno ir kito mygtuko paspaudimo. Šią problemą iš dalies sprendžia automatinio nuplovimo valdymo sistemos. Pavyzdžiui, „Laufen“ siūlo elektroninį potinkinio bakelio klavišą AW3 iš juodo stiklo su integruotu jutikliu, kuris pagal naudotojo praleistą laiką nusprendžia, kokį vandens kiekį – didesnį ar mažesnį – išleisti iš bakelio.

LAUFEN nuotr.

Vandenį tausojanti dviejų mygtukų klozeto vandens nuleidimo sistema nėra efektyvi, nes ne visi žmonės yra sąmoningi ir dažniausiai spaudžia didįjį arba abu mygtukus. Kokias alternatyvas siūlo gamintojai?

UNITAZAS „SAVE!“ LABAI PAPRASTU PRINCIPU ATSKIRIA ŠLAPIMĄ Į ATSKIRĄ NUOTEKŲ SISTEMĄ, KAD IŠ JO BŪTŲ GALIMA PAGAMINTI ORGANINES KOMPLEKSINES TRĄŠAS.

I. Jankauskas. Mūsų šalyje vandens kaina nėra didelė, turime daug upių ir ežerų, namuose iš maišytuvo gauname geriamąjį vandenį. Tokios sąlygos neverčia susimąstyti apie vandens taupymą ir poveikį gamtai. Taip pat dažnai vartotojus lydi bloga patirtis taupant vandenį. Pavyzdžiui, dviejų mygtukų klozeto vandens nuleidimo sprendimas yra nuvylęs daug ką. Paspaudus mažąjį mygtuką unitazas nėra nuplaunamas švariai. Dažnu atveju tai nutinka dėl blogo potinkinio rėmo ir unitazo suderinamumo, kai keraminiai unitazai nėra pritaikyti nuplauti mažu vandens kiekiu. Gamintojai, tai pastebėję, nusprendžia investuoti į kūrimą produktų, kurie pasyviai taupytų vandenį. Jie investuoja, kad sukurtų vandenį taupančius produktus ir neatsisakytų komforto juos naudojant. Vandenį taupantys dušai ar maišytuvai privalo nuplauti muilą greitai ir efektyviai. Tik lyderiaujantys gamintojai savo gaminiuose diegia efektyvias naudoti, vandenį taupančias technologijas.

Julijus Neufeld, „Kaldewei“ ir „Keuco“ atstovas mūsų šalyje. Klimato kaita ir jos keliamos problemos nėra tik vandens trūkumas ar dviejų WC nuleidimo mygtukų problema. Svarbu ir tvarumas bendrąja – viso gamybos proceso ir produkto gyvavimo ciklo prasme. Kad vartotojas, rinkdamasis vonios įrangą, susimąstytų ne tik apie dizainą, kainą, bet ir apie patį produktą – iš ko, kur ir kaip pagamintas, kiek ilgai tarnaus (gyvavimo ciklas), ar gamintojas laikosi gamtosaugos reikalavimų ir ar turi tai įrodančius sertifikatus, kas bus, kai produktą reikės išmesti. Juk apie plastiko pakuotes ir maišelius jau kalbame daug ir drąsiai, bet apie daiktus, kuriais turėtume ilgai ir saugiai naudotis, nesusimąstome. Pavyzdžiui, kad plastiko (maišelių) gamyba ir perdirbimas yra sudėtingi procesai ir dažnai kenksmingi aplinkai – žinome, bet kad didelė dalis vonių (akrilas, polimerinis betonas, „akmens masė“) ir praustuvų yra lygiai tiek pat ir net kenksmingesni gamtai ir žmogui – nepagalvojame. 81


LAUFEN nuotr.

visuomeninis vonios kambarys

ISPANŲ GAMINTOJAS „ROCA“ SUKŪRĖ IŠMANIOJO DUŠO SISTEMĄ SU TERMOSTATINIU VALDYMO MECHANIZMU, KAI REIKIAMOS TEMPERATŪROS VANDUO SUMAIŠOMAS VOS PER PORĄ SEKUNDŽIŲ. „SMART SHOWER“ SKYDELĮ INTEGRUOTI SUKIOJAMIEJI VALDIKLIAI, TAD IŠMANIUOJU DUŠU PAPRASTA NAUDOTIS VAIKAMS IR PAGYVENUSIEMS ŽMONĖMS.

82


visuomeninis vonios kambarys

Ar skatinamas antrinis žaliavų, įrangos ar vandens (pavyzdžiui, dušo) nuotekų panaudojimas? Kaip ir kur tai taikoma? J. Neufeld. Supratimas apie ekologišką statybą ir renovaciją niekada nebuvo toks didelis. Vonioje – bene intymiausioje namų patalpoje – žmonės kur kas mieliau apsuptų save natūraliomis, o ne plastiku ir kitomis aplinkai kenksmingomis sintetinėmis medžiagomis. Stiklas, mediena ir natūralus akmuo yra pagrindinės medžiagos šiuolaikiniuose, tvariuose vonios kambariuose.

LAUFEN nuotr.

N. Bakšys. Pažangūs vonios įrangos gamintojai nuolat galvoja, kaip padidinti savo gaminių energinį naudingumą. „Roca“ jau daugiau nei dešimtmetį gamina unikalų įrenginį, sujungiantį praustuvą ir unitazą – „W + W“. Prausimuisi panaudotas vanduo yra filtruojamas, dezinfekuojamas ir panaudojamas unitazo bakeliui papildyti. Vandens suvartojimą, palyginti su paprastu 6/3 l unitazu, „W + W“ padeda sumažinti apie 25 procentus. „Laufen“ kartu su bendraminčiais partneriais, mokslininkais, technologijų kūrėjais ir gamintojais pristatė unitazą „Save!“, kuris labai paprastu principu atskiria šlapimą į atskirą nuotekų sistemą, kad iš jo būtų galima pagaminti organines kompleksines trąšas. Tokiu būdu sukuriamas beveik uždaras azoto ir kitų pagrindinių maistinių medžiagų ciklas, stipriai prisidedantis prie pasaulio ekologinių problemų sprendimo. Dar vienas svarbiausių išteklių vartojimo mažinimo būdų – tualetinio popieriaus atsisakymas arba bent jau naudojimo mažinimas. Popieriaus reikės mažiau, jei naudositės bidė arba įsigysite unitazą su integruota bidė funkcija. Jo tereikės nusausinimui.

PRAUSTUVAS IR UNITAZAS KARTU – „W + W“. NE TIK TAUPO VANDENĮ, BET IR VIETĄ MAŽOJE PATALPOJE.

„Roca“ jau daugiau nei dešimtmetį gamina unikalų įrenginį, sujungiantį praustuvą ir unitazą – „W + W“. Prausimuisi panaudotas vanduo yra filtruojamas, dezinfekuojamas ir panaudojamas unitazo bakeliui papildyti. 83


SANITARINĖS ĮRANGOS ATRANKOS METU


LAUFEN nuotr.

visuomeninis vonios kambarys

PAŽANGŪS GAMINTOJAI VISUS SAVO AUTOMATINIUS ĮRENGINIUS PASIŪLYS JUNGTI Į BENDRĄ BELAIDĮ TINKLĄ IR STEBĖTI, KEISTI NUSTATYMUS, GAUTI INFORMACIJĄ APIE PRIETAISŲ BŪKLĘ.

Kokie pokyčiai pastebimi svetingumo (HORECA – angl. žodžių hotels, restaurants, cafes trumpinys) vonios ir tualeto kambarių įrangos sektoriuje, palyginti su tuo, kas buvo iki pandemijos?

Nerijus Bakšys, gamintojų „Laufen“, „Jika“ ir „Roca“ atstovas Baltijos šalims.

Julijus Neufeld, gamintojų „Kaldewei“ ir „Keuco“ atstovas mūsų šalyje.

Pandemija daug ką privertė iš naujo permąstyti ne tik savo higienos įpročius, bet ir aplinką, kurią sau kuriame arba renkamės – jos švarą, saugumą. Tad ne tik HORECA, bet ir apskritai viešajame sektoriuje nuo pandemijos pradžios pastebimas didesnis susidomėjimas sprendimais, padedančiais lengviau (ir ilgiau) palaikyti švarą, išvengti bereikalingų kontaktų.

Pandemija ištiko gal ir netikėtai, tačiau žmonija prisitaiko ir ieško būdų gyventi bei darbuotis toliau, įprastai. Taip pat ir visuomeninis sektorius, HORECA – šie sektoriai ypač paveikti, bet kartu ypač svarbūs, kad galėtume keliauti tiek verslo, tiek asmeniniais tikslais, naudodamiesi viešosiomis paslaugomis ir kartu būdami maksimaliai apsaugoti. Pagrindiniai pandemijos nulemti pokyčiai visuomeniniame sektoriuje matomi plika akimi – tai daugybė dezinfekcijos skysčių dozatorių. Ko gero, tai pati matomiausia pasikeitimų dalis be veido kaukių.

Ignas Jankauskas, gamintojo „Ideal standard“ plėtros Baltijos šalyse direktorius. Pagrindinis pokytis – dingęs skubėjimas. Daugumos naujų viešbučių vystymo projektų Baltijos šalyse per pandemiją buvo sustabdyta ar nukelta. Ne sezono metu vykdavo mažų viešbučių renovacijos projektai Lietuvos pajūryje ir vos kelių naujų viešbučių statybos šalių sostinėse. Pastebėjome, kad klientai atrankos metu vis atidžiau vertina produktų kokybę, jų saugumą ir patikimumą.

85


visuomeninis vonios kambarys

LAUFEN nuotr.

I. Jankauskas. Viešbučiai akcentuoja skirtingas poreikius bendrosiose patalpose ir gyvenamuosiuose kambariuose, todėl diegiamos naujovės yra skirtingos. Bendrosiose erdvėse naudojama daugiau jutiklinių maišytuvų, daugiau automatinio nuplovimo pisuarų. Formuojasi faktais pagrįsta geroji praktika – viešosiose erdvėse naudojami maišytuvai su laminariniu vandens srautu, kad būtų išvengta aerozolio efekto ir neleista virusams nuo rankų pakilti į orą kartu su vandens garais. Vis dažniau akcentuojama rankų plovimo kokybė. Žiūrima, kad būtų naudojamas muilas ir rankų plovimas truktų bent 20 sekundžių. Gyvenamuosiuose kambariuose – dėmesys dušo zonos grindims. Matome, kad vis dažniau pasirenkami akmens masės dušo padėklai neslidžiu paviršiumi. Žiūrima, kad dušo maišytuvai būtų su vėsaus korpuso technologija ir prisilietimas prie jų nesibaigtų nusideginimu. Taip mažinama nelaimingų atsitikimų rizika. Investuotojai nuolat tikrina produktų kokybę, kur yra įmanoma, vengia plastikinių maišytuvų ir jų dalių. Taip didinamas produktų tarnavimo laikas, kas objektyviai vertinant yra tvarus reiškinys.

BENDROSIOSE ERDVĖSE NAUDOJAMA DAUGIAU JUTIKLINIŲ MAIŠYTUVŲ, DAUGIAU AUTOMATINIO NUPLOVIMO PISUARŲ.

N. Bakšys. Bendrojo naudojimo sanitariniams mazgams viešbučių, SPA vystytojai dabar jau dažnai renkasi bekontakčius, automatiškai aktyvuojamus maišytuvus, skystojo muilo, dezinfekcinio skysčio, rankšluosčių dozatorius, pisuarus. Dar retai, bet jau pasitaiko norinčių, kad unitazų nuplovimas taip pat būtų automatinis, ir daugelis gamintojų jau pasiruošę teikti tokius sprendimus. Jei automatinių nuplovimo aktyvavimo klavišų pakabinamiesiems unitazams pažangesni gamintojai siūlė ir iki pandemijos, tai paprastų pastatomųjų unitazų su bekontakčiais mygtukais rinkoje buvo reta. Tačiau prasidėjus pandemijai, gamintojai siūlo ir inovacijų, pavyzdžiui, naują unitazo nuplovimo mechanizmą, kurį aktyvuoti galima mostelėjus ranka virš unitazo bakelio. Beje, daugėjant elektronikos sanitariniuose įrenginiuose, kyla ir jų priežiūros klausimų. Tai nebėra prietaisai, kuriuos gali prižiūrėti įprasta santechnikos įrankių dėže apsiginklavęs meistras. Pažangūs gamintojai visus savo automatinius įrenginius pasiūlys jungti į bendrą belaidį tinklą ir stebėti, keisti nustatymus, gauti informaciją apie prietaisų būklę, vandens suvartojimą, diagnozuoti gedimus per mobilųjį įrenginį – telefoną, planšetę ar kompiuterį. 86

LAUFEN nuotr.

Kokias naujoves šiuo metu siūlo žymūs gamintojai?

VEIDRODŽIUS REKOMENDUOJAMA ĮRENGTI

J. Neufeld. Pastebimas ir didesnis dėmesys jutiklinei vonios kambarių įrangai, ypač praustuvo zonoje. Nors jutikliniai maišytuvai ir nėra naujiena, bet įrengiant ar atnaujinant viešąsias patalpas pastaruoju metu jų montuojama gerokai daugiau. Tam tikra naujiena yra jutikliniai muilo dozatoriai – padidėjo tiek jų pasiūla, tiek paklausa. Bet kokie technologiniai patobulinimai bus beverčiai, jei dozatoriuose nebus dezinfekcinio skysčio arba jei mes jais nesinaudosime, todėl svarbu ne tik turėti ar įrengti, bet ir naudotis.

SU INTEGRUOTU APŠVIETIMU IR JUTIKLINIU VALDYMU.


Ar jaučiama tendencija naudoti daugiau nešvarumų neįgeriančių ir lengvai valomų paviršių?

IDEAL STANDARD nuotr.

I. Jankauskas. Į viešbučius investuoja verslas, kuris nuolatos stebi atsiperkamumą, sąnaudas ir kitus kaštus, todėl iš viešbučių personalo reikalaujama didesnio efektyvumo, kurį pasiekti padeda geriau suplanuoti, aukštesnės kokybės produktai. Rinkdamiesi keramiką investuotojai pirmenybę teikia lengvai valomiems unitazams. Dušo kabinų segmente – produktams su antikalkinėmis dangomis. „Premium“ klasės viešbučiai renkasi praustuvų maišytuvus, sumontuotus sienose, nes jų valymas daug lengvesnis ir greitesnis.

J. Neufeld. Lengvas ir kartu greitas valymas ypač aktualus vonios kambaryje – tiek privačiame, tiek visuomeniniame, todėl patogūs valyti vonios prietaisai yra būtinybė. Šiuo metu, ko gero, dauguma gamintojų siūlo paviršių patobulinimus, tačiau vartotojams svarbu neapsigauti pavadinimų gausybėje. Natūralios kilmės paviršiai – emaliuotasis plienas, emalis ant keramikos, nerūdijantysis plienas – visuomet bus lengviau ir paprasčiau prižiūrimi nei dirbtiniai jų analogai (akrilas, mineraliniai paviršiai, dirbtinis akmuo), o tokių paviršių pagerinimas su antikalkinėmis dangomis – idealus pasirinkimas. Jei valymas ir priežiūra lengvesnė, suvartojama ir mažiau valiklių, taip saugant aplinką ir gamtą. Kokybiškas emalis, dengtas ant plieno ar keramikos, ko gero, pati tinkamiausia ir ilgaamžiškiausia vonios kambario paviršių danga – ji beporė, todėl nešvarumai neturi kur užsilaikyti ir yra lengvai pašalinami. Maišytuvai – kita svarbi tema. Populiariausia jų danga – chromas, kartu ir atspariausia ilgalaikiam poveikiui. Tiesa, chromo dangą kaip ir kitus paviršius lengva sugadinti su agresyviais valikliais, todėl reikia naudoti tik švelnias arba specializuotas, tik chromo dangai skirtas priemones. Šiuo metu populiarūs kitokių dangų maišytuvai – juodi, aukso atspalvių ir kiti, kurių priežiūra yra ne paprastesnė, dažniausiai net sudėtingesnė nei chromo paviršių. Kad ir kaip gražiai atrodytų vieni ar kiti, svarbu pasitikrinti, kokios kokybės dangos yra siūlomos: ar dažyti paviršiai ar PVD technologijos – pastaroji yra ypatinga ir paviršiai ypač atsparūs fiziniam poveikiui (valymui, kalkėms, apnašoms), tačiau ir kainos skiriasi ženkliai. Dažyti paviršiai yra gerokai prieinamesni, o kokybė labai skirtinga. Todėl čia siūlyčiau pasikliauti žinomais ir patikimais prekių ženklais ir jų garantijomis, juk maišytuvai turi tarnauti ilgus metus kontaktuodami su vandeniu, muilais, kalkėmis ir kt. Viešuosiuose dušuose turėtų būti privalomai naudojami termostatiniai, temperatūrą sureguliuojantys maišytuvai. Tokie maišytuvai apsaugo nuo netyčinio apsideginimo itin karštu vandeniu arba nuo šalto dušo nepageidaujamos terapijos. Būtent visuomeniniai maišytuvai dar dažnai turi gamyklinę termoapsaugą ties 42–44 laipsniais, ir vartotojas tiesiog neturi galimybės paleisti karštesnio vandens.

KALDEWEI nuotr.

N. Bakšys. Keramikos glazūra, plieno emalis – tai beveik visiškai vandens neįgeriantys, mikrobų plitimui neparankūs, sunkiai pažeidžiami, lengvai valomi paviršiai. Ne veltui jie jau šimtmečius karaliauja ten, kur švarą ir higieną prižiūrėti labai svarbu, – vonios ir tualeto kambariuose. Kitos populiarios medžiagos, naudojamos santechninės įrangos gamybai, yra įvairūs kompozitai (dar vadinami akmens mase, dirbtiniu akmeniu ar pan.), akrilas. Juos pastaruoju metu pamėgo ir vartotojai (dėl medžiagos „šiltumo“, jutiminio malonumo), ir dizaineriai (dėl formų įvairovės, matmenų ir linijų tikslumo, galimybės pritaikyti specifinėms erdvėms). Gamintojai siūlo savo keraminius gaminius dengti papildomu glazūros sluoksniu, kuris yra dar lygesnis ir mažiau porėtas nei standartinės glazūros, tad prie jo gerokai sunkiau prikimba įvairūs nešvarumai ir jis yra daug lengviau valomas. Artimiausiu metu planuojama pristatyti naujus antibakterinėmis savybėmis pasižyminčius keramikos paviršius.

ESTETIŠKI IR LENGVAI PRIŽIŪRIMI NERŪDIJANČIOJO PLIENO DEZINFEKCINIŲ SKYSČIŲ DOZATORIAI.

„PREMIUM“ KLASĖS VIEŠBUČIAI RENKASI PRAUSTUVŲ MAIŠYTUVUS, SUMONTUOTUS SIENOSE, NES JŲ VALYMAS DAUG LENGVESNIS IR GREITESNIS.

87


visuomeninis vonios kambarys

VIEŠBUČIO LANKYTOJAS TURI GALĖTI LENGVAI

IDEAL STANDARD nuotr.

IDEAL STANDARD nuotr.

IR INTUITYVIAI NAUDOTIS VIEŠBUČIO VONIOS KAMBARIU. GRINDŲ DANGOS TURI BŪTI NESLIDŽIOS IR LENGVAI PRIŽIŪRIMOS.

Vonios kambariuose kartu su sanitarine keramika ar maišytuvais gamintojai siūlo ir baldus. Ar jie populiarūs visuomeniniame sektoriuje ir kokie turėtų būti jų paviršiai? N. Bakšys. Viešbučiuose, kitų visuomeninių pastatų vonios kambariuose tradicinių baldų yra šiek tiek privengiama. Jie dažniausiai nėra tokie atsparūs vandens poveikiui, subraižymams, sulaužymams, tad turbūt pastebėjote, kad viešbučių vonios kambariuose įprastų baldų dažniausiai nebūna – apsiribojama platesniais paviršiais, lentynomis, veidrodžiais, būtinais aksesuarais. Veidrodžius viešbučiuose rekomenduojama įrengti su integruotu apšvietimu ir jutikliniu valdymu. Naudojimo komfortą tikrai padidina ir prie veidrodžio nugarinės dalies įrengiamos šildomosios plėvelės, kurios apsaugo nuo rasojimo.

88

I. Jankauskas. Visuose vonios kambariuose naudojami baldai. Dažnai jie yra užsakomi iš tų pačių maišytuvų ar keramikos gamintojų. Labai svarbu tai, kad keramikos produktai ir maišytuvai puikiai dera su to paties gamintojo kurtais baldais.

J. Neufeld. Visuomeninis sektorius skiriasi nuo privataus, todėl dauguma (nors ir ne visi) siūlomų baldų netinka viešbučiams. Jei jau rinktis – tai kokybiško laminato (melamino) baldų paviršiai būtų mano pirmas pasirinkimas. Jei leidžia viešbučio lygis (žvaigždutės), puikiai tinka ir medžio faneruotės paviršiai. Bet tik ne stalviršiai – šiuos rekomenduočiau arba keraminius kartu su praustuvu (jei plotis iki 100–140 cm), arba natūralaus akmens (granito) su įleidžiamaisiais praustuvais.


Ar minimalizmas ir švari, neperkrauta erdvė tampa pagrindiniu privalumu?

I. Jankauskas. Viešbučio lankytojas turi galėti lengvai ir intuityviai naudotis viešbučio vonios kambariu. Atsakingas viešbutis būtinai pasirūpins kliento saugumu ir patogumu. Panaudoti sprendiniai bus klasikiniai ir įprastų funkcijų, bet būtinai nepriekaištingos kokybės. Emocija bus kuriama gražia forma ar spalvomis. Matome, kad viešbučiai nėra linkę eksperimentuoti diegdami naujus produktus. Jie renkasi laiko patikrintus sprendimus, kuriuos klientai naudos lengvai ir su malonumu.

IDEAL STANDARD nuotr.

N. Bakšys. Taip, svarbu yra neperkrauti erdvės nereikalingais elementais, detalėmis, kurios gali kaupti nešvarumus, bakterijas. Kokybiškos, drėgmei atsparios, vandens neįgeriančios, ilgaamžės medžiagos, lygūs ir lengvai valomi paviršiai, bekontakčiai sprendimai – tai raktas į švarią, saugią ir patogią sanitarinę erdvę viešajame pastate. Tiesa, pats svarbiausias veiksnys visada liks mūsų pačių atsakingas požiūris į švarą, higieną, naudojimosi viešosiomis erdvėmis kultūrą.

Kaip derinami estetika, saugumas ir tvarumas? I. Jankauskas. Vonios kambariuose pastebimas spalvų atsiradimas. Architektai interjerus papildo šukuotojo aukso ar sidabro spalvomis. Drąsiuose interjeruose matome juodos matinės spalvos akcentų. Tvarumas yra tema, kuri minima statant kiekvieną naują viešbutį. Vandens ir kitų išteklių taupymas yra ypač svarbus. Dušo ir kiti maišytuvai turi naudoti labai mažai vandens, bet sukurti pakankamai stiprią srovę ir nekelti nepatogumų prausiantis. Unitazų nuplovimas turi būti stiprus ir tylus, bet sunaudojant kaip įmanoma mažiau vandens.

J. Neufeld. Minimalizmas kaip interjero tendencija nėra naujovė ar naujiena, tačiau pastaruoju metu ji stiprėja. Visuomeniniai interjerai savo paskirtimi dažniausiai yra asketiškesni nei privatūs. Minimalizmas suteikia daugiau švaros vonios ar prausimosi patalpoms, ko mes visi ir tikimės. Ne veltui daugumoje viešbučių svečių apklausų kaip pirmas arba antras pasirinkimas klausiant „kas svarbiausia viešbutyje“ nurodoma švarus ir higieniškas vonios kambarys.

VIEŠBUČIAI RENKASI LAIKO PATIKRINTUS

IDEAL STANDARD nuotr.

SPRENDIMUS, KURIUOS KLIENTAI NAUDOS LENGVAI IR SU MALONUMU.

89


GEBERIT nuotr.

SANTECHNIKA VIEŠOSIOSE ERDVĖSE: SVARBIAUSI KRITERIJAI – INOVATYVUMAS IR TVARUMAS Šiandien komfortas tampa ne tik lūkesčiu, bet ir iššūkiu, ypač kai kalba pasisuka apie įvairiapusį patogumą visuomeninės paskirties objektuose. Europos santechnikos gaminių rinkos lyderės „Geberit“ ekspertų teigimu, viešosiose, komercinės paskirties patalpose nebeužtenka pasirinkti tvirtos, kokybiškos ir ilgaamžės įrangos – čia taip pat būtina ieškoti sumanių, novatoriškų ir aukščiausios higienos reikalavimus atitinkančių sprendimų, neužmirštant ir kito svarbaus kriterijaus – tvarumo.

Tadas Ivanauskas, „Geberit“ atstovas ir sanitarinių sistemų žinovas, atkreipia dėmesį, kad viešosioms sanitarinėms patalpoms skirti gaminiai visada yra tarsi po didinamuoju stiklu ir privalo atitikti daugybę reikalavimų, pavyzdžiui, būti saugūs naudoti kasdien, higieniški, patogiai prižiūrimi ir atsparūs netgi tyčiniam sugadinimui. Be to, viešųjų sanitarinių patalpų būklė ir įranga dažnai tampa savotiška vizitine kortele, kuri gali padėti suformuoti gerą pirmą įspūdį apie pačią įmonę.

„Ilgametė „Geberit“ patirtis sanitarinių sistemų gamyboje leidžia derinti estetiką, funkcionalumą ir tvarumą, taip pat skirti ypatingą dėmesį higienai – visi šie kriterijai privalomai turi būti atliepti, siekiant parinkti kokybišką santechniką viešosioms erdvėms“, – sako T. Ivanauskas, išskirdamas tris produktų grupes, be kurių neapsieina jokia komfortiška viešoji sanitarinė zona: tai – kokybiški pisuarai, maišytuvai ir potinkiniai rėmai.

VIEŠOSIOMS SANITARINĖMS PATALPOMS SKIRTŲ GAMINIŲ KOKYBĖ – TARSI PO DIDINAMUOJU STIKLU.

90


Lanksti ir išmani pisuarų sistema „Geberit“ pisuarų sistemą sudaro platus komponentų asortimentas: pisuarai, sifonai arba pisuarų valdymo sistemos ir kt. „Dauguma „Geberit“ pisuarų yra su integruotais purkštukais. Jie pilnam nuplovimui sunaudoja vos pusę litro vandens, tad, visų pirma, yra ekonomiški ir tvarūs. Šie kriterijai dažno naudojimo patalpose itin svarbūs. Galima palyginti – standartiniai pisuarai suvartoja apie 2–3 litrus vandens. Be to, integruoti purkštukai apsaugo nuo vandens taškymosi per šonus, taigi užtikrinamas kokybiškas ir higieniškas nuplovimas. O šiuolaikiškas pisuarų dizainas užtikrina paprastą, greitą valymą“, – pažymi T. Ivanauskas.

Kalbėdamas apie konkrečius modelius, santechnikos ekspertas išskiria pisuarą su integruotu valdymu – „Preda“. Tai berėmis, lengvai montuojamas, idealiai su potinkine sistema ar be jos įrengiamas modelis. Kitas puikus pasirinkimas iš „Geberit“ asortimento – „Narva“. Nors ir neturi integruoto valdymo, šis pisuaras pasižymi itin paprasta technine priežiūra, dėl to yra dažnas pasirinkimas šalies degalinėse ir kitose viešosiose erdvėse. „Įrengdami viešąsias sanitarines zonas, visada turime galvoti apie kaštus ir laiko sąnaudas jų tvarkymui bei priežiūrai. Juk tai itin dažnai lankomos zonos, be to, ne visi žmonės jose elgiasi kultūringai, tad tokios vietos greičiau teršiasi, kaupia daugiau nešvarumų“, – pabrėžia ekspertas.

KOKYBIŠKI MAIŠYTUVAI, PISUARAI IR POTINKINIAI RĖMAI – SVARBIAUSI KOMFORTIŠKOS VIEŠOSIOS SANITARINĖS ZONOS ELEMENTAI.

Įrengdami viešąsias sanitarines zonas, visada turime galvoti apie kaštus ir laiko sąnaudas jų tvarkymui bei priežiūrai. 91


Visoms situacijoms paruoštos potinkinės sistemos Kalbėdamas apie potinkinių rėmų sistemas, T. Ivanauskas akcentuoja kokybės ir patikimumo būtinybę, mat dažni remontai ir keičiama santechnika nebūtų nei ekonomiškas, nei darnus sprendimas. „Viešosios erdvės „Geberit“ potinkinius bakelius renkasi dėl itin aukšto patikimumo: kiekvieno bakelio sandarumas patikrinamas gamybos proceso metu. Saugumui užtikrinti gamintojas suteikia 25 m. atsarginių dalių tiekimo bei absoliučiai viskam, kas yra po siena, 10 m. garantijas. Šios sistemos tvarumą grindžia ir vandens taupymas – standartinį vandens paleidimą nesunkiai galima pakeisti į 2–4 litrų

režimą, kuris bus ne tik komfortiškas, bet ir darnus“, – teigia T. Ivanauskas. Dar viena išskirtinė „Geberit“ potinkinių rėmų sistemos vertė – platus, įvairaus dizaino mygtukų pasirinkimas. Viešosioms erdvėms įrengti gamintojas siūlo kokybiškus ir patvarius, nuo vandalizmo saugančius mygtukus, pagamintus iš metalo lydinio ir atsparius smūgiams ar kitiems išoriniams pažeidimams. Ekspertas išskiria ir bekontaktę mygtukų sistemą, kuri viešosiose erdvėse, ypač pandemijos laikotarpiu, yra nepakeičiamas sprendimas. Tokių mygtukų „Geberit“ asortimente gausu, įskaitant ir veikiančius infraraudonųjų spindulių pagrindu, kurie itin praverčia aptarnaujant specialiųjų poreikių turinčias visuomenės grupes.

BEKONTAKČIAI VANDENS NULEIDIMO MYGTUKAI LEIDŽIA IŠVENGTI INTENSYVAUS PAVIRŠIŲ LIETIMO.

Progresuojantys jutikliniai maišytuvai

92

GEBERIT nuotr.

„Geberit“ jutikliniai maišytuvai, pakeitus aeratorius nuo standartinio praleidžiamo vandens srauto, siekiančio apie 5 l/m, leidžia sumažinti iki 3,8, 1,9 ar net 1,3 l/m.

Tvaraus gyvenimo būdų palaikymas „Geberit“ paskatino rinkai pasiūlyti ir jutiklinius maišytuvus. Nors viešosiose erdvėse tai bene dažniausiai sutinkamas išmanus vandens tekėjimo sprendimas, T. Ivanausko nuomone, kokybė gali smarkiai skirtis. Tokiose erdvėse maišytuvai privalo veikti patikimai, atlaikyti nemažą apkrovą, kartais netgi šiurkštų naudojimą, tad patikimumas ir lengva techninė priežiūra yra esminiai kriterijai. „Geberit“ jutikliniai maišytuvai, pakeitus aeratorius nuo standartinio praleidžiamo vandens srauto, siekiančio apie 5l/m, leidžia sumažinti iki 3,8, 1,9 ar net 1,3 l/m. Kokybine prasme gaunamas tas pats rezultatas, o vandens srautas – kur kas mažesnis“, – progresą akcentuoja T. Ivanauskas, pridurdamas, kad viešųjų ir pusiau viešų pastatų sanitarinėse patalpose įgyvendinami sprendimai visada turi eiti koja kojon su inovacijomis ir pasižymėti tvarumu.


praktiniai PATARIMAI

SCARABEO CERAMICA nuotr.

Šiuolaikinis vonios kambarys - tai darni estetinių, funkcinių sprendimų, išmaniųjų technologijų ir inovatyvių produktų visuma. Norint kokybiškai įsirengti savo mažąjį SPA, pravers specialistų patarimai.

93


MAŽASIS NAMŲ SPA

Specialioje „ISH Digital 2021“ parodos platformoje „Pop up my Bathroom“ pristatyta vonios erdvę transformuojanti kryptis „Living“, numatanti vonios patalpos virsmą į nedidelį namų SPA. Ši tendencija sparčiai keičia privačių vonios kambarių projektavimą ir suplanavimą. Vonios kambario erdvė plečiasi, šiandieniniuose būstuose jai skiriama daug daugiau vietos nei prieš 5–10 metų: gyvenamuosiuose namuose ar erdvesniuose butuose kartais įrengiami ir keli vonios kambariai. 94


praktiniai patarimai

01

Idėja, kaip pabūti vonioje ilgiau, yra tendencinga. Tai tampa uždaviniu tiek pačiam užsakovui, tiek dizaineriui, – Justė Žibūdienė.

Naujoji kryptis – pastebima ir lietuvių dizainerių Vonios kambario zona, jos suplanavimas sukoncentruojami į penkis pagrindinius žmogaus pojūčius, vonia tampa erdve, skirta relaksacijai ir pasimėgavimui poilsiu, SPA. Projektuojant vonią ir kuriant jos dizainą išlieka svarbus tvarumas, išmanumas, individualūs dizaino sprendimai, tačiau vienas pagrindinių rodiklių – mažasis namų SPA turi būti jaukus, o savo spalviškumu ir interjero sprendimais priminti gyvenamąją erdvę. Interjero dizaino studijos „Toota“ vadovė, dizainerė Justė Žibūdienė pasakoja, kad progresyvios vonios kambario dizaino idėjos neryškią formą turėjo dar iki pandemijos, o jos metu įgavo aiškius rėmus: „Sakyčiau, idėja, kaip pabūti vonioje ilgiau, yra tendencinga. Tai tampa uždaviniu tiek pačiam užsakovui, tiek dizaineriui. Ateina supratimas, kad reikia rasti laiko sau, atsipalaidavimui. Žmonės nebegali išvykti į SPA, ieško vietos poilsiui namuose, todėl sustiprėjo samprata apie mažųjų SPA įrengimą vonioje. Tikėtina, ji vystysis ir ateityje.“ Interjero dizainerei pritaria „GG arch“ įkūrėja, architektė Greta Gedvilienė: „Vonios kambarys vis dažniau

tampa vieta, kurioje ne tik prausiamasi, bet ir gyvenama, todėl jam skiriama vis daugiau dėmesio, stengiamasi, kad jis atrodytų kuo estetiškiau ir jaukiau. Dažnai užsakovas nebenori rinktis kažkurio vieno varianto – turėti vonią ar dušą patalpoje, ir jeigu tik leidžia plotas, pageidauja turėti abu. Šiuo metu populiarūs ir erdvūs dušai su lietaus sistema.“ G. Gedvilienė projektuodama gyvenamuosius namus sako pastebėjusi, kad vis dažniau pageidaujama įsirengti pirtį privačioje erdvėje, t. y. savo vonios kambaryje. Tuomet erdviame vonios kambaryje įrengiama stiklo pertvaromis atskirta nedidelė dvivietė pirtis. Jeigu trūksta erdvės, projektuojamos dušo kabinos su garo generatoriumi. Tačiau specialistai pabrėžia, kad, nepaisant tendencijų, prieš įsirengiant nedidelį SPA namų erdvėje, pirmiausia būtina numatyti galimybes, erdvę ir jos suplanavimą. „Labai svarbu įvertinti vonios patalpos dydį, ar iš tikrųjų ten yra vietos. Jeigu teks koreguoti vonios kambarį, reikia numatyti, kurios erdvės sąskaita namuose bus norima jį padidinti. Reikia tam tikrų kompromisų, kad namai atrodytų namais, bet kartu turėtų nemažą vonios kambarį, kuris galėtų priminti namų SPA“, – teigia studijos „YCL“ partneris, architektas Aidas Barzda.

Andriaus Stepankevičiaus nuotr.

INTERJERO AUTORIAI – STUDIJA „YCL“.

95


„VONIOS KAMBARYS VIS DAŽNIAU TAMPA VIETA, KURIOJE NE TIK PRAUSIAMASI, BET IR GYVENAMA".

Dėmesys santechnikos įrenginiams Santechnikos įrenginių gamintojai, interjero dizaineriai daug dėmesio skiria pažangioms įrenginių technologijoms, jų higieniškumui. Sanitarinių įrenginių dizainas tampa neatsiejama visumos dalimi, subtiliai papildančia vonios kambario erdvę ir suteikiančia jai išskirtinumo. „Šių dienų klientas pageidauja investuoti į santechnikos įrenginius, jam tampa svarbu pamatyti, paliesti tam tikrus įrenginius, pajusti jų kokybę. Vonios kambariui skiriama tiek pat dėmesio kiek, tarkim, svetainei“, – pažymi architektas A. Barzda. Jis išskiria, kad užsakovai pageidauja turėti patogius priėjimus prie vonios ir funkcionalią erdvę. Atsiranda noras slėpti viską, kas išduotų, kad tai higienos patalpa: 96

džiovintuvus, skalbimą ir džiovinimą, nereikalingas lentynas. Dėl šių priežasčių vonios kambario erdvė lieka švari ir apibrėžta, matomi tik gražiausi santechnikos įrenginiai ir vonios elementai. Tai savotiškai sukuria tvarkingo vonios kambario vaizdą. G. Gedvilienės teigimu, renkantis santechnikos įrangą, aktualus ne tik įrenginių ilgaamžiškumas, bet ir jų funkciniai elementai: „Labai svarbus ergonomiškumas ir praktiškumas. Yra tekę susidurti su atvejais, kai labai stilinga, moderni vonia buvo itin nepatogi gulėti, netgi nesaugi. Elegantiškai atrodantys dubens formos praustuvai, padėti ant stalviršio, nėra pats tinkamiausias pasirinkimas vonios kambariams, kurie yra labai dažnai naudojami, arba vaikų vonios kambariams – tokį stalviršį reikia nuolat valyti ir prižiūrėti.“

„GG arch“ (B. Šileikos) nuotr.

ARCHITEKTĖ GRETA GEDVILIENĖ:


praktiniai patarimai

ELEGANTIŠKAI ATRODANTYS DUBENS FORMOS PRAUSTUVAI,

„GG arch“ (B. Šileikos) nuotr.

PADĖTI ANT STALVIRŠIO, NĖRA PATS TINKAMIAUSIAS PASIRINKIMAS VONIOS KAMBARIAMS, KURIE YRA LABAI DAŽNAI NAUDOJAMI.

VONIOS KAMBARIO ERDVĖ LIEKA ŠVARI IR APIBRĖŽTA, MATOMI TIK GRAŽIAUSI IR VONIOS INTERJERO ELEMENTAI.

Jeigu tik yra galimybė, stengiuosi projektuoti vonios kambarius su langu – tuomet jame gali apsigyventi ir daug jaukumo suteikiantys gyvi augalai, – Greta Gedvilienė.

„GG arch“ (B. Šileikos) nuotr.

02

97


praktiniai patarimai

ITIN AKTUALUS ELEMENTAS TRANSFORMUOTOJE VONIOS ERDVĖJE – APŠVIETIMAS.

Norbert Tukaj nuotr.

Vonios dizainas įgauna naujų atspalvių

03

98

Žmonės vonios patalpą ima priimti kaip kambarį, o ne kaip pagalbinę erdvę prie kambarių. Tai duoda įdomių kūrybinių galimybių ir įdomių rezultatų, – Aidas Barzda.

Jaukumo įspūdį vonios kambario erdvėje gali padėti sukurti tinkamai pasirinktas spalvinis koloritas ir medžiagos. Parodoje „ISH Digital 2021“ interjero specialistai skatinti atsigręžti į spalvas, jų derinius ir kuriamą estetiką. Kartais verta pabėgti nuo kelių tradicinių tonų ir kurti visiškai autentišką patirtį. Anot G. Gedvilienės, pastaruoju metu į vonios kambarį vis dažniau atkeliauja drąsios, tamsios spalvos – tamsiai pilka, juoda, sodri mėlyna. Tokios spalvos suteikia solidumo, išskirtinumo. Tradicinius chromuotus maišytuvus keičia juodi, žalvario, balti. Neretai, netgi ir santechninė keramika pasirenkama nebe tradicinė balta, o vario, aukso, pilkos ar netgi juodos spalvos. Tradicinę sienų ir grindų apdailos medžiagą – plyteles dažnai keičia tapetai, drėgmei atsparios baldinės plokštės. Kalbant apie grindis, plytelės dažnai lieka tik dušo zonoje, o likusiai erdvei pasirenkama šiltesnė medžiaga – medinės parketlentės. Svarbus aspektas kuriant jaukią erdvę – specialiai pritaikyta plytelių apdaila, kurioje vyrauja šilti ir natūralūs atspalviai. „Vyrauja viskas, kas primena Azijos kraštus, Viduržemio jūros regioną, nes tai mums, šiauriečiams, asocijuojasi su tikromis atostogomis“, – akcentuoja J. Žibūdienė. Dizainerė pabrėžia, kad į rinką grįžta ir natūralūs kalkakmeniai, smiltainiai, mozaikinio betono elementai, atkuriantys natūralų gamtos grožį. Vonios kambariuose organiškai įsilieja rankų darbo tekstūros. Kitas itin aktualus elementas transformuotoje vonios erdvėje – apšvietimas. Dizaineriai ir architektai skiria vis daugiau dėmesio natūraliam apšvietimui. Be to, santechnikos gamintojai integruoja modernius apšvietimo sprendimus į dušo plokštes, išmaniuosius veidrodžius ir kitus įrenginius. A. Barzda įsitikinęs, kad vonios erdvėje gali atsirasti praktiškai bet kokie kūrybiniai sprendimai. Tačiau svarbiausia, kad jie turėtų tam tikrą sąsają su bendra interjero koncepcija ir vonios kambario erdvė sklandžiai įsilietų į bendrą stilistiką ar kūrybinį sumanymą.


Leono Garbačausko nuotr.

INTERJERO AUTORIAI – STUDIJA „YCL“.

ARCHITEKTAS AIDAS BARZDA: „SANITARINIŲ ĮRENGINIŲ DIZAINAS TAMPA NEATSIEJAMA VISUMOS DALIMI, SUBTILIAI PAPILDANČIA VONIOS KAMBARIO ERDVĘ IR SUTEIKIANČIA JAI IŠSKIRTINUMO.“

99


praktiniai patarimai Baldai tampa svarbiu vonios kambario elementu Labiau pastebimi spalviniai sprendimai, išskirtinė apdaila – šie elementai nuosekliai kuria jaukią ir artimą erdvę, kurioje galima atsipalaiduoti. Taip pat vonios erdvėje savo vietą atranda ir baldai, kurie anksčiau dažniau būdavo matomi gyvenamųjų kambarių ar svetainės interjere. „Suoliukai, skirti prisėsti ir luktelėti, paskaityti knygą prie lango, krėslas greta praustuvo – tai pamažu tampa kasdienybe. Vonios kambarys tikrai asocijuojasi su smagia vieta“, – pabrėžia J. Žibūdienė. „Renkantis baldus būtina atsižvelgti į bendrą stilistiką ir jų atsparumą drėgmei. Visi aksesuarai, elementai turėtų būti pasirinkti pirmiausia atsižvelgus į tai, kokia atsparumo drėgmei klasė turi būti vonios kambaryje. Baldai turi būti atsparūs drėgmei – jų gamybai gali būti naudojamas medžio masyvas, MDF plokštės, populiarus inovatyvus laminatas „Compact HPL“. Taip pat vonios kambaryje puikiai įsilies natūralių akmenų stalviršiai, baldai ir kitos plokštumos“, – akcentuoja dizainerė.

Apibendrinant Gyvenamasis vonios kambarys, mažasis namų SPA reflektuoja su pasikeitusiomis gyvenamosiomis sąlygomis ir jas keičia savoje namų erdvėje. Vis labiau atsigręžiama į žmogų, jo jauseną – kuriamas holistinis interjeras visiškai atspindi vartotojo šiandienos poreikius. Interjeras tampa jaukus, artimas, funkcionalus, tačiau kartu yra kuriamas išskirtiniais, ryškiais sprendimais. Prognozuojama, kad ši tendencija išliks aktuali artimiausius kelerius metus, atvers naujų kūrybinių klodų ir palengva įgaus vis aiškesnius architektūrinius ir dizaino rėmus.

04

Vonios erdvėje gali atsirasti praktiškai bet kokie kūrybiniai sprendimai. Tačiau svarbiausia, kad jie turėtų tam tikrą sąsają su bendra interjero koncepcija, – Aidas Barzda.

ARCHITEKTAS AIDAS BARZDA:

Andriaus Stepankevičiaus nuotr.

100

INTERJERO AUTORIAI – STUDIJA „YCL“.

„VONIOS KAMBARIUI SKIRIAMA TIEK PAT DĖMESIO KIEK, TARKIM, SVETAINEI“UAB „SCHOMBURG BALTIC" gytis@schomburgbaltic.eu +370 698 25 309

Hidroizoliacijos įrengimas vonios kambaryje Apkrovos klasė 0, A 1. Vonia ar dušo kabina 2. Naudojant jungimo juostas „ASO-Join-Tape-2000-Sanitar“ sandarinami visi kampai ir jungtys 3. Hidroizoliacija „SANIFLEX“, „AQUAFIN-2K/M-PLIUS“ ar „AQUAFIN 1K-Flex“ 4. „ASO-Join-Tape-2000“ tarp hidroizoliacijos sluoksnių 5. Plytelių klijai „MONOFLEX“ ar „LIGHTFLEX“ 6. Siūlių glaistas „ASO-FUGENBUND“ ar „CRISTALLFUGE“ 7. Kampų sandarinimas silikonu „ESCOSIL-2000“ (jungiamos tik dvi plokštumos)

Hidroizoliacija po plytelėmis (Apkrovos klasė AO – Sienos klasė A) 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.

Betonas Gruntas „ASO-Unigrund“ Hidroizoliacija „SANIFLEX“ Kampinė juosta „ASO-Joint-Tape-2000“ Poroloninis užpildas „ASO-Backer rod“ Plytelių klijai „MONOFLEX“ Plytelės Siūlių užpildas „ASO-FUGENBUNT“ Kampų silikonas „ESCOSOL-2000“


SANIFLEX

Tai vienkomponentė, iš karto paruošta naudoti, be skiediklių, pastos konsistencijos hidroizoliacinė mastika, kuri išdžiūvusi pavirsta į elastingą, nepralaidžią vandeniui, bet praleidžiančią garus sintetinę plėvelę. Ši greitai džiūstanti mastika užtepama glaistykle, voleliu ar teptuku.

Techninės charakteristikos Pagrindas

Sintetinė dispersija

Tankis

≈ 1,5 g/cm3

Spalva

Geltona

Minimali darbo temperatūra

+5 °C

Džiūvimo laikas*

5–6 valandos

Galima vaikščioti *

Po 5 valandų

Įtrūkimų dengiamumas

> 0,75 mm, kai sluoksnio storis 0,8 mm

Išeiga

Ne mažiau kaip 1,2 kg/m2

Galiojimo laikas

12 mėn.

Valymas

Vandeniu

* reikšmės duotos esant aplinkos temperatūrai +20 °C ir santykinei oro drėgmei 65 %. Bijo šalčio!

Paskirtis Vidaus patalpose suformuoti besiūlę ir ištisinę hidroizoliacinę dangą prieš plytelių klojimą drėgnose patalpose – vonios, dušo kambariuose, virtuvėse ir panašiai. Tačiau ši hidroizoliacija negali būti naudojama ten, kur danga visą laiką bus po vandeniu. SANIFLEX turi gerą adheziją prie visų statybinių paviršių. Sudaro bendrą statybinę sistemą su plytelių klijais MONOFLEX, UNIFLEX.

Reikalavimai paviršiams Paviršiai, kurie bus dengiami hidroizoliacija SANIFLEX, turi būti tvirti, pakankamai lygūs, išorinė pusė šiek tiek porėta, be duobių, be ištrupėjusių vietų, nedulkėta, netepaluota ir t. t. Ant paviršių negali likti jokių medžiagų, mažinančių adheziją. Gruntuoti. Labai porėtus paviršius ir didelius nelygumus užglaistyti plytelių klijais UNIFIX.

Vartojimo instrukcija Po grunto išdžiūvimo neskiestą hidroizoliaciją SANIFLEX ant paviršiaus užtepti voleliu ar šepečiu. Leisti išdžiūti. Paskui užtepti antrą sluoksnį. Glaistykle hidroizoliaciją galima tepti vienu sluoksniu. Siekiant gauti lygų, reikiamo storio sluoksnį, reikia naudoti dantytą 3–4 mm elastingą glaistyklę. Visiems sluoksniams išdžiūvus, galima klijuoti plyteles naudojant UNIFIX ar MONOFLEX klijus. Įrankius ir tarą iškart plauti vandeniu. Vėliau medžiaga nusivalys tik mechaniškai.

Pastabos Labai drėgnose, šaltose ir blogai vėdinamose patalpose būtina įvertinti džiūvimo laiko pailgėjimą. Neleisti pakliūti vandeniui ant nesusirišusio sluoksnio. Neleisti pakliūti skiedikliams ant papildomai neapsaugotos dangos. Laikykitės darbų saugos instrukcijų ir prieš pradėdami darbą susipažinkite su medžiagos saugos duomenų lapais.


DAUGIAU IŠMANUMO VONIOS KAMBARYJE – VIETAI, LAIKUI IR IŠTEKLIAMS TAUSOTI Šiuolaikiniai vonios kambariai ne tik išsiskiria pažangiausiomis technologijomis, bet ir yra funkcionalūs bei suteikia visišką komfortą. Būtent dėl to nė vienas gaminys čia nepatenka atsitiktinai: kiekvienas iš jų turi būti maksimaliai higieniškas, ekologiškas, funkcionalus ir ypač pageidautina – universalus. Santechnikos įrangos gamintojams vartotojai ir pati rinka metė itin ambicingus iššūkius, su kuriais, regis, jiems pavyko sėkmingai susidoroti. Išmaniosios technologijos padeda taupyti vandenį, elektros energiją ir svarbiausia laiką.

SPINTELĖ-VEIDRODIS „NUCLEO“, KURIAME INTEGRUOTI MAIŠYTUVAS IR MUILO DOZATORIUS.

ROCA nuotr.

Tūkstančiai litrų sutaupyto vandens naudojantis dušu

104

Maudantis po dušu net iki keliolikos litrų vandens, iki jis atiteka reikiamos temperatūros, tenka išleisti veltui. Vedinas tikslo sumažinti beprasmį vandens švaistymą, ispanų gamintojas „Roca“ sukūrė išmaniojo dušo sistemą su termostatiniu valdymo mechanizmu, kai reikiamos temperatūros vanduo sumaišomas vos per porą sekundžių. Į 12 mm storio „Smart Shower“ skydelį integruoti sukiojamieji valdikliai, tad išmaniuoju dušu paprasta naudotis vaikams ir pagyvenusiems žmonėms. Taip pat visos funkcijos valdomos ir išmaniuoju telefonu: kiekvienas namų gyventojas programėlėje gali susikurti asmeninį profilį, nusistatyti reikiamą temperatūrą, vandens srovės intensyvumą, paprašyti sistemos prileisti vonią ir kt. Išmanusis dušas turi ir savaiminio išsivalymo funkciją.

Jokių muilo likučių, netvarkos ir nešvarumų Dar viena daugeliui pažįstama situacija – greta praustuvo išrikiuotos muilinės, muilo dozatoriai, keraminiai dantų šepetėlių indai, kuriantys netvarkos įspūdį, apsunkinantys valymą. Todėl gamintojai siūlo dar vieną pažangų sprendimą – ispanų gamintojo „Roca“ sukurtą spintelę-veidrodį „Nucleo“, kuriame integruoti maišytuvas, muilo dozatorius ir net viešiems objektams skirtas rankų džiovintuvas. Praustuvas lieka praktiškai be paviršių, ant kurių kaupiasi muilo likučiai, kalkių nuosėdos ir kiti nešvarumai. Vis tik neįsivaizduojantiems vonios kambario be tradicinio maišytuvo šveicarų gamintojas „Laufen“ siūlo nerūdijančiojo plieno maišytuvus su infraraudonųjų spindulių jutikliu (tokie maišytuvai plačiai naudojami ir viešosiose vietose).


„IN-WAS IN-TANK“ UNITAZUI NEREIKIA IŠORINIO BAKELIO! VANDENS REZERVUARAS YRA INTEGRUOTAS UNITAZO PUODO VIDUJE. PASPAUDUS NUPLOVIMO MYGTUKĄ, VANDUO PADUODAMAS TYLAUS VEIKIMO SIURBLIUKU.

Jau prieš kelis dešimtmečius vieni pirmųjų unitazus su apiplovimo funkcija (bidė) pradėjo naudoti japonai. Europiečiai jais susidomėjo gerokai vėliau. Šiandien žinomiausi ir daugiausia į naująsias technologijas investuojantys gamintojai kuria analogų neturinčius gaminius su higieniniais apiplovimo purkštukais. Naudotojai gali reguliuoti apiplovimo galvutės srovės stiprumą, temperatūrą, pasirinkti džiovinimo ir kitas funkcijas. Rinkos flagmanais galima vadinti „Laufen“ unitazus „Cleanet RIVA“ ir „Roca“ išmaniuosius unitazus „InWash In-Tank“. Juose integruota kelių pakopų higienos koncepcija – tai ne tik pagrindinės plovimo, bet ir savaiminio išsivalymo-kalkinimo funkcijos. Unitazuose nebeliko vandens paskirstymo apvado, kuriame vėlgi kaupiasi nešvarumai ir kalkių nuosėdos, tad pasinaudojus tualetu išeikvojama vos nuo ~2 iki ~4,5 l vandens. Unitazų paviršius dengtas specialiomis dangomis, kurios padaro jį švelnesnį, atstumia nešvarumus. Regis, išmaniosios santechnikos gamintojai pagalvojo apie viską: unitazų dangčiai gali būti šildomi, pačiuose santechnikos gaminiuose integruojami radijo imtuvai, LED apšvietimas, automatiniai oro gaivikliai ir t. t. Viešiems ar pusiau viešiems objektams „Laufen“ siūlo ne tik automatinius elektroninius maišytuvus, pisuarus, unitazų nuplovimo aktyvavimo klavišus, unitazus su integruota bidė funkcija, bet ir bendrą jų valdymo bei diagnostikos programą „Laufen SmartControl“.

UNIKALUSIS „W + W“ –

Iš opiausių problemų išvaduojami ir daugiabučių gyventojai Ar esate pastebėję, kad kai kurie žmonės po praustuvais stato plastikinius dubenis, kuriais vėliau nupila unitazą? Į tai atkreipę dėmesį jau prieš daugiau nei dešimtmetį gamintojo „Roca“ dizaineriai suprojektavo unikalųjį „W + W“ – praustuvą ir unitazą viename, kai praustuvo vanduo panaudojamas dukart. Be to, sprendimas labai tiktų ir gyvenantiems senos statybos daugiabučiuose, kai itin ankštuose vonios kambariuose tenka sutalpinti dušo kabiną ar vonią, praustuvą, unitazą, skalbyklę ir vonios spintelę. O jei anksčiau daugiabučio kaimynai girdėdavo nuleidžiamo vandens garsą ir naudotojai dėl to jausdavosi kiek nejaukiai, šiuolaikiniams gamintojams pavyko išspręsti šią problemą integruojant unitazo naudojimo ir veikimo garsus slopinančias sistemas. „Laufen“ jau pradėjo gaminti pirmuosius unitazus su itin tylaus nuplovimo sistema „Silent Flush“. Pirmasis toks modelis dabar pardavinėjamas Šveicarijoje, o jau artimiausiu metu naujieji unitazai su šia inovatyvia technologija laukiami ir eksporto rinkose.

ROCA nuotr.

PRAUSTUVAS IR UNITAZAS VIENAME.

ROCA nuotr.

Japoniškus standartus atitinkanti švara ir higiena

105


NEBLĖSTANTIS ŠVAROS JAUSMAS VONIOS KAMBARYJE – BE DIDELIŲ PASTANGŲ

Vonios kambaryje kiekvieną laisvą minutę norisi skirti savo malonumui, o ne jo tvarkymui, tačiau, kad tokio laiko turėtume į valias, svarbu ne tik pedantiškumas, bet ir kokybiškas, praktiškas įrengimas. Štai kodėl specialistai vis dažniau atkreipia dėmesį į tai, kad, norint džiaugtis tvarkinga ir estetiška vonios kambario aura, pirmas ir bene svarbiausias žingsnis yra tinkamos santechnikos pasirinkimas. Šiai minčiai antrina ir ilgametę patirtį santechnikos gaminių gamyboje turinčios įmonės „Geberit“ ekspertai, akcentuodami novatoriškus vonios kambario sprendimus.

AUTOMATIŠKAI ĮJUNGIA LED ORIENTACINĮ

GEBERIT nuotr.

APŠVIETIMĄ, KAD RASTUMĖTE KELIĄ NAKTĮ.

106


DUŠO LATAKAS „CLEANLINE“ NEREIKALAUJA JOKIOS KAS­DIENĖS PRIEŽIŪROS, PASIŽYMI ELEGANTIŠKA IŠVAIZDA IR LENGVU ĮRENGIMU.

Sakoma, kad estetiškumo vonios kambariui visuomet suteikia vientisa erdvė, tad pastaraisiais metais naujakuriai išties aktyviai renkasi grindyse įrengtus dušo trapus ar latakus. „Geberit“ eksperto Tado Ivanausko teigimu, tai yra puikus pasirinkimas, kai prioritetas skiriamas tik kokybei. Kitaip rizikuojama susidurti su intensyviais valymo darbais ir nepageidaujamų kvapų rizika. „Dušo latakai – vizualiai patrauklus ir patogus dušo vandens išleidimo būdas, bet kai kalba pasisuka apie valymą, daug kas imtų prieštarauti šiam faktui. Tiesa ta, kad po standartinių latakų grotelėmis per visą ilgį kaupiasi nešvarumai ir veisiasi bakterijos, o ir pats grotelių nuėmimas yra sudėtingas. Laimei, gamintojai šiandien jau siūlo praktiškų sprendimų“, – sako ekspertas. T. Ivanauskas pasakoja, kad prieš 5 metus kompanija „Geberit“ pristatė naujovę – dušo lataką „CleanLine“, nereikalaujantį jokios kasdienės priežiūros. Toks sprendimas suderina elegantišką išvaizdą ir lengvą įrengimą grindyse. „CleanLine“ grotelės vandens surinkimo ertmę turi tik centrinėje dalyje, o vanduo iš šonų surenkamas grotelių paviršiumi. Dėl to vanduo dušo kabinoje teka tik grotelių paviršiumi, priežiūra ir valymas tampa ypač paprasti ir greiti. „Šie latakai itin populiarūs dėl nesenstančių dizaino linijų, tačiau paklausą augina ir kitos svarios priežastys: nesudėtingas įrengimas ir paprasta priežiūra. Latakas gali būti įrengtas tiek prie pat sienos, tiek dušo erdvės viduryje. Vandens tekėjimo paviršiuose nėra kur užsilaikyti nešvarumams, tad jie teka į trapą ir lieka specialioje plaukų ir nešvarumų gaudyklėje, kurią nesunkiai išvalys ir neįgudęs namų šeimininkas“, – pažymi „Geberit“ atstovas.

GEBERIT nuotr.

Už gražaus dušo vaizdo – varginantys valymo darbai. Kaip to išvengti?

PLAUKAI IR KITI NEŠVARUMAI LIEKA SPECIALIOJE GAUDYKLĖJE, KURIĄ YPAČ LENGVA IŠVALYTI.

107


Daugiau jokių nemalonių kvapų

Pasak T. Ivanausko, ne mažiau svarbų estetiško ir švaraus vonios kambario vaizdą dažnai nulemia ir plika akimi nepastebimi, tačiau puikiai apgalvoti santechnikos sprendimai. „Pavyzdžiui, nematoma sienoje paslėpta sanitarinė technika yra ta, kurią mielai renkasi santechnikos sistemų inžinieriai ir sanitarinių patalpų projektuotojai. Dėl šios priežasties „Geberit“ sukūrė potinkinių sistemų „Duofix“ asortimentą su universaliai įrengiamais montavimo elementais. Jų galima įsigyti visiems sanitariniams prietaisams, skirtiems gipso kartono plokščių konstrukcijoms. Montavimo elementai tinkami pertvarų konstrukcijoms, montavimui į sieną, lengvos konstrukcijos sienoms bei dalinėms arba patalpos sienų aukščio sieninėms konstrukcijoms“, – atkreipia dėmesį ekspertas, pridurdamas, kad „Duofix“ naudojami tiek naujoje statyboje, tiek renovuojamuose statiniuose. Ši gamintojo serija apima daugiau nei 200 skirtingų sprendimų variantų, padedančių paprastai sumontuoti WC puodus, pisuarus, praustuvus, praustuvų maišytuvus, sieninius dušo latakus ir kitą santechniką. „Naudojant „Duofix“, sanitarinė technika tampa nematoma, o vonios kambarys virsta komfortiška, erdvia patalpa, kurioje galima mėgautis estetine vienove ir kartu išvengti bereikalingo paviršių valymo. Tobulėjančios technologijos pačios užtikrina, kad būtų atliepiami aukščiausi higienos reikalavimai“, – inovacijas vertina „Geberit“ atstovas. 108

NEMATOMOS POTINKINĖS SISTEMOS LEIDŽIA MĖGAUTIS ESTETINE VIENOVE IR SUMAŽINTI VALOMŲ PAVIRŠIŲ KIEKĮ.

ORO VALYMO MODULĮ GALIMA DERINTI SU DAUGUMA „SIGMA“ SERIJOS VANDENS NULEIDIMO MYGTUKŲ.

GEBERIT nuotr.

Daugiau komforto suteikia ir nematomi santechnikos sprendimai

Kalbėdamas apie švarą ir estetiką vonios kambaryje, santechnikos ekspertas taip pat mini ir kitą problemą – nemalonius kvapus, su kuriais kovoja ne tik naudotojai, bet ir patys santechnikos gamintojai. „Praverti langai, skersvėjis, cheminiai oro gaivikliai ar kiti būdai siekiant pašalinti nemalonius kvapus jau praeitis. Šiandien rinkoje yra kur kas novatoriškesnių ir puikius rezultatus suteikiančių sprendimų. Pavyzdžiui, „Geberit“ asortimente esantis oro valymo modulis „DuoFresh“ padeda efektyviai išvengti nemalonių kvapų“, – intriguoja ekspertas. „DuoFresh“ įsijungia automatiškai, vos tik atsisėdus ant WC puodo – būtent iš jo ištraukiamas oras ir išfiltruotas, t. y. švarus, grąžinamas atgal į patalpą. T. Ivanausko teigimu, modulį galima lengvai sumontuoti kiekviename „Geberit“ „Sigma“ bakelyje ir derinti su dauguma šios serijos vandens nuleidimo mygtukų. Šis prietaisas pasižymi ir kitomis pažangiomis funkcijomis, pavyzdžiui, judesio jutiklis aptinka, kad kažkas priartėjo prie WC puodo, ir automatiškai įjungia LED orientacinį apšvietimą, kad rastumėte kelią naktį. „Nemalonus kvapas nėra smulkmena. Kovoti su juo ir palaikyti švarą rekomenduoju taikant kokybiškus sprendimus, o ne atgyvenusius ir ne visuomet patikimus metodus“, – pabaigoje priduria T. Ivanauskas.Kolekcija „Ona“

Paprasta kaip gamta „Ona Collection“ įkvėpta Viduržemio jūros. Natūralios spalvos, aiškios linijos ir švelnios formos. Tai „Ona“: nepavaldi laikui, įvairiapusiška ir tvari kolekcija. roca.com/ona