__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

Nr 4/2017(8)

WIELKA UROCZYSTOSC

naszych uczniów

eksperymenty

WYDARZENIA

Julia Pietrucha POMOC PRZEDMEDYCZNA

NASZE BARWY NAR O DOWE List z Kancelarii Prezydenta RP

Z wizytą na wsi, u KOWOLA

OBCHODY DNIA PATRONA SZKOŁY Konferencja

DZIEŃ DOBRY SZTUKO 2017 SPOTKANIE z MARCINEM PAŁASZEM

rozmowa z

Konkurs piosenki

Pielgrzymka klas VI do Częstochowy

PROJEKT

„zawod”

TOWARZYSZYMY WYPROWADZANIU JEDNEGO Z TRZECH NAJWIĘKSZYCH NA ŚWIECIE ŻAGLOWCÓW


WITAJ ! Jeszcze niedawno pracowaliśmy nad pierwszym, drugim numerem, a tu – powoli już koniec roku szkolnego i ósmy już numer CoolSchool. Coś niesamowitego! Planując czerwcowy nr zrobiliśmy w młodszej grupie małe podsumowanie. Przejrzeliśmy jak przez ten czas nasze czasopismo ewoluowało, debatowaliśmy też nad utrzymaniem, rezygnacją lub wznowieniem niektórych stałych działów. Mamy już swoje typy, ale chętnie usłyszymy i Twoją opinię. W końcu pracujemy dla Ciebie! :-) Przed Tobą nowy numer naszego szkolnego pisma. Wkładamy w każdy mnóstwo naszych serc i jesteśmy przekonani, że znajdziesz tu coś, co Cię zaskoczy, zaciekawi, ubogaci. Wachlarz jest naprawdę szeroki. Z niecierpliwością czekamy, aż przewrócisz każdą następną stronę :) Ale ciii... Zobacz sam(-a)! I... podziel się z innymi na portalu społecznościowym. www.issuu.com/spsuchylas Pozdrawiamy!

Redakcja CoolSchool Redaktor naczelna/opieka nad redakcją: Katar zyna Stachula Skład i grafika: Katar zyna Stachula Redakcja: uczniowie klas 1-6 SP w Suchym Lesie, im. W. Bogusławskiego, ul. Szkolna 15, 62-002 Suchy Las Kontakt: czasopismoszkolne@gmail.com


OBCHODY DNIA PATRONA SZKOŁY

I-III

12.04.2017 roku był dla naszej szkoły dniem szczególnym. Obchodziliśmy 260. rocznicę urodzin W.Bogusławskiego, patrona Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie.

różne techniki multimedialne, aby zainteresować uczniów. Efektem naszej pracy są piękne gazetki i albumy, które dzieci stworzyły o Patronie.

Julia Karolczak, Magdalena Wilczyńska, Justyna Szkudlarska, Weronika Rożek, Organizatorki obchodów Dnia Patrona w klasach I-III.

To wspaniałe wydarzenie, ponieważ dotyczyło Ojca Teatru Polskiego. Nie sposób poznać Jego wszystkich zasług w jeden dzień, dlatego w klasach I-III zajmowaliśmy się tematem Patrona przez trzy dni, realizując ciekawy i pouczający projekt.

Drugim ważnym punktem projektu było wprowadzenie uczniów w magiczny świat teatru, tak bliskiego W. Bogusławskiemu. Poznawaliśmy słownictwo związane z teatrem, oglądaliśmy fragmenty przedstawień teatralnych i robiliśmy piękne kukiełki przedstawiające postaci z bajek.

Dzieci poznawały sylwetkę W. Bogusławskiego: z książek, filmów, Internetu, zdjęć oraz prezentacji. Wykorzystane były

Ukoronowaniem obchodów Dnia Patrona był występ zespołu 4


Józef Reichan - cyfrowe.mnw.art.pl

teatralnego Kulturka z przedstawieniem pt.:”Szelmostwa Lisa Witalisa”, który uczniowie obejrzeli z wielkim zainteresowaniem, tym bardziej, że spektakl łączył się z tematyką konkursów literackich zorganizowanych przez pp. Magdę Wilczyńką i Justynę Szkudlarską: ”Znamy twórczość J.Brzechwy i J.Tuwima”. Była więc okazją, żeby dzieci, które brały udział w tych konkursach, zostały uhonorowane nagrodami książkowymi i dyplomami na deskach prawdziwej sceny. Obchody urodzin Wojciecha Bogusławskiego były pouczające i ciekawe dla uczniów, rodziców oraz grona nauczycielskiego i mamy nadzieję, że zostawiły w naszych wspomnieniach trwały ślad.

OBCHODY DNIA PATRONA SZKOŁY Dorota Anders polonista w SP

IV-VI

Uczniowie klas 6b, 6c, 6d, 6e oraz 4e wraz z opiekunami – pp. Magdaleną Łuczak i Dorotą Anders – zadbali o to, aby społeczność szkolna należycie uczciła pamięć tego wybitnego Polaka . Tego dnia nie było tradycyjnych lekcji, przewidziano w programie turniej sportowy zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego, za-

jęcia z wychowawcami, podczas których uczniowie mieli wykonać plakat 5

c.d. na s. 50.


MAJOWA

WITAJ

JUTRZENKO!

DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

In varietate concordia (Jedność w różnorodności)

1 V 2004, Polska

2 V to Dzień Flagi Rzeczypo-

stała się członkiem Unii Europejskiej.

spolitej Polskiej. Święto to jest obchodzone od 20.02.2004 roku.

9 V obchodzony jest Dzień Europy.

Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia utworzenia Planu Schumana (pomysłu utworzenia wspólnoty).

Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Tego dnia wywiesza się flagę polską przy domu, organizowane są również akcje, manifestacje patriotyczne, koncerty, powszechne stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. WARTO WIEDZIEĆ:

Polscy żołnierze , po zdobyciu Berlina, umieścili flagę polską na Kolumnie Zwycięstwa i na Reichstagu. Kiedy? 2 maja 1945 roku. 6


3V

Święto Narodowe

rozjuszyło późniejszych zabor-

Trzeciego Maja – polskie

ców.

święto obchodzone 3 maja,

Po odzyskaniu niepodległości

ustanowione w 1919 i w 1990,

w 1918, rocznica Konstytucji

w rocznicę uchwalenia Kon-

3 maja została uznana za świę-

stytucji 3 maja Rzeczypospolitej

to narodowe. W czasie okupacji

Obojga Narodów (3 maja 1791).

niemieckiej i radzieckiej władze

Pierwsza w Europie, a druga

zabroniły publicznego święto-

na świecie, konstytucja była

wania. Dopiero w 1981 roku

demonstracją siły i suweren-

władza ludowa zezwoliła na o-

ności Polski, co jeszcze bardziej

bchody „trzeciomajowe”.

Maryja Królowa Polski

3 V Kościół katolicki w Polsce obchodzi

uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość nawiązuje do ważnych wydarzeń w polskiej historii: obrony Jasnej Góry przed „potopem szwedzkim” w 1655 r., do ślubów króla Jana Kazimierza w 1656 r. (powtórzonych w 1956 r. i w 1966 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego) i do uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, która realizowała część ślubowań króla Jana Kazimierza. 7


Co każdy Polak wiedzieć powinien...

Godło

Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.

WARTO WIEDZIEĆ:

Herb dynastii Piastów (966-1370)

Flaga

Prostokątny płat tkaniny o Polskiej i proporcji 5:8, umie

Hymn

Mazurek Dąbrowskiego, 1

Słowa hymnu, nazywanego Pieśnią Legi napisane przez Józefa Wybickiego. Auto ludowego mazura, nieznany. Stał się p hymnów i pieśni.

Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów za panowania Jana III Sobieskiego (1674-1696)

Herb Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony w 1956 r. przez Rząd na uchodźstwie 8


POLSKIE SYMBOLE NARODOWE

Barwy narodowe

Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny barwach Rzeczypospolitej oglądanej z przodu. Barwy szczony na maszcie. zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 V 1792.

?

Polski

797r.

onów Polskich we Włoszech, zostały r melodii, opartej na motywach otoplastą dla innych słowiańskich

Pamiętaj, by nie mylić KOKARDY z kotylionem! Kotylion to znak umowny na zabawie tanecznej, wzorowany na orderach. Mogą to być małe wstążeczki, rozetki, bukieciki lub kokardy.

Kokarda narodowa

Rozetka w barwach biało-czerwonych będąca patriotycznym, narodowym symbolem Polaków. Zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw kokarda odwzorowuje godło Królestwa Polskiego: białego orła na czerwonym polu. HERALDYKA:

nauka pomocnicza historii, zajmująca się badaniem rozwoju i znaczenia oraz zasadami kształtowania się herbów.


10


Minister Wojciech Kolarski pełni nadzór m.in. nad Biurem Kultury i Dziedzictwa Narodowego

To dopiero miła niespodzianka! Nasi dziennikarze otrzymali uprzejmy list od p. ministra Wojciecha Kolarskiego, Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Zaskoczenie i radość z odpowiedzi na nasz list, ogromna! Za zgodą, publikujemy jego treść, która zrobiła na dzieciach silne wrażenie i wywołała oklaski radości (poważnie! :) ). To dla nas wyróżnienie!

Największa

fot. K. Stachula

flaga Polski Aż 40kg waży ogromna flaga, która, z okazji Dnia Flagi, była zawieszona na najwyższej latarni w Europie, w Świnoujściu.


OGŁOSZENIE wyników konkursu ”Znamy twórczość J.Brzechwy i J.Tuwima” w filii. Wręczenie nagród.

12

fot. K. Stachula

I miejsce zajęły: Oliwia Gidaszewska (3i), Zosia Wieczorek (3f ) i Tatiana Klupś (2g).


Parsley

Julia Pietrucha Z p. Julią udało nam się spotkać dzięki uprzejmości p. Alicji Piaseckiej z CKiBP w Suchym Lesie. Jak się okazało, dzieci bardzo dobrze znały panią Julię, zarówno z płyt, których słuchały z rodzicami, jak i z telewizyjnego ekranu. Film, piosenka, miss nastolatek... Czy czuje się Pani kobietą sukcesu?

JP: Marzenia są takie fajne, że można co dziennie wymyślać nowe ;) , więc kto wie, jakie się jeszcze pojawią :)

Julia Pietrucha: A co to znaczy „osiągnąć sukces”?

Czy często widzi się Pani z siostrami? JP: Mieszkam w Gdańsku, a moje siostry w Warszawie, więc nie widujemy się często, ale wychowywałyśmy się razem, mieszkałyśmy razem w pokoju, przez bardzo długi czas, więc jesteśmy bardzo związane.

Rozmawialiśmy przed wywiadem na ten temat i Emilka stworzyła ładną definicję: jest to osoba, która spełniła swoje marzenia. JP: To tak, czuję się kobietą sukcesu, spełniłam swoje marzenia :)

Dlaczego wszystkie piosenki na Pani płycie są w j. angielskim?

Pozostało coś z marzeń...? 13


JP: Zawsze komponowałam sobie po angielsku, tak mi w duszy gra. Lubię ten język. Właściwie to mój drugi język. Czy chciałaby Pani podró-

żować i śpiewać, czy koncertować w Polsce? JP: Chciałabym i podróżować, i śpiewać, i robić wszystko na co mam ochotę ;-) , ale niestety nie można mieć wszystkiego :)

fot. B. Młodkowska i K. Stachula

Nasi reporteży: Antosia Kowalska, Emilka Młodkowska, Zosia Bryl i Jeremi Przybyła, z Julią Pietruchą.


Widzieliśmy próbę przed koncertem. Zachwyca gra światła! Piękna! Kto jest reżyserem tego widowiska? JP: Artur Mielewski i Tomasz Śródka. Ma Pani jakieś zwierzę? JP: Wychowywałam się z kotami, miałam ich osiem, perskich. Dlaczego przeznaczyła Pani swoją nagrodę na schronisko dla zwierząt? JP: Bardzo lubię zwierzęta. Teraz nie mogę mieć żadnego, bo często przeprowadzam się i często jestem poza domem – nie mogłabym się nim opiekować. Ale chciałabym mieć dużo zwierząt. Skąd pomysł na grę na ukulele? JP: To wesoły instrument. Mały, dlatego mogę zabrać go wszędzie tam, gdzie jadę. I prościutki – bardzo prosto się na nim gra, tak że gdybyście chciały – polecam Wam serdecznie.

SPE C JA LNIE

dla

cie bie

ia pozdrowien

Pani Kasia uczy nas muzyki, mogłaby nas uczyć grać na ukulele! JP: To jest pomysł! :) To jest bardzo fajny instrument :) Można wziąć ukulele, pobrzdąkać sobie, zaśpiewać wesołą piosenkę i od razu człowiek się uśmiecha. Którą ze swoich piosenek najbardziej Pani lubi? JP: To jest trudne pytanie. Każdą z nich ja napisałam i każda jest mi bliska. Lubię grać „Where you going tonight” – sprawia, że się uśmiecham, jest mi dobrze, a na przykład „On ma own” mówi o tym, że jeśli postawi się na swoim, to wszystko się uda – ona daje mi poczucie tego, że dobrze zrobiłam, że podjęłam się śpiewania. Lubię każdą i nie chciałabym wybierać. To tak jak rodzice – kochają wszystkie swoje dzieci, a każde jest inne :) Serdecznie dziękujemy! . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Czy wiesz, co oznacza słowo parsley? ;-)


fot. K. Stachula

PRZ

fot. K. Stachula

L KO

16

fot. M. Rajczak


YGODA Z

ECH LEJORZEM! EM

Franciszek Kiciński

LECH ! LECH ! KOLEJORZ ! Oczywiście chodzi o najlepszą drużynę piłkarską w Wielkopolsce. Dzięki p. Katarzynie Stachuli i p. Lilianie Szymczak z biura


Chorzów, dnia 21 kwietnia 2017r. Zostaliśmy zauważani nawet przez kapitana drużyny Lecha, Łukasza Trałkę! W spotkaniu brał udział również jeden z najlepszych trenerów: Nenad Bjelica. Na zakończenie konferencji również i my udzieliliśmy wy-

prasowego Lecha, kółko redakcyjne z Suchego Lasu miało okazję podglądać pracę dziennikarzy piłkarskich podczas konferencji prasowej na stadionie Lecha, która odbyła się przed meczem z Ruchem

18


wiadu dla TV Lech! Pan Waldek Mielcarz zadbało pełny strój kibica dla każdego z nas. Z okrzykami piłkarskimi, zwiedziliśmy stadion i zaplecze stadionu: szatnię piłkarzy, „odnowę”. Usiedliśmy na miejscach piłkarzy na ławce rezerwowych i choć nie odbywał się jeszcze mecz, poczuliśmy się jak prawdziwi sportowcy! Warto wiedzieć, że na poznańskim stadionie

stkich kibiców Lecha i nie tylko do odwiedzenia stadionu, aby poczuć atmosferę prawdziwych emocji związanych z piłką nożną. Inea, podczas meczu czynna jest specjalna trybuna dla dzieci i rodzin. Po meczu podchodzą do niej sportowcy (to nie lada gratka dla łowców autografów! ;-) ), a kibicowaniu towarzyszą dodatkowe atrakcje! Zapraszamy wszy-

To doskonałe miejsce naspędzenie wspólnie czasu i doznanie nowych emocji! A to naprawdę wciąąąga! :-) Jednak wcześniej obejrzyjcie naszą relację, którą, wraz z p. Marcinem Rajczakiem z Lecha, udokumentowaliśmy na zdjęciach ;-)


fot. A. Otrębski

Magdale

25 kwie do Częs na Jasn Opowie Sanktu Bastion ostatni Częstoc

Obraz jest przyozdobiony zachowanymi do dzisiaj XV wiecznymi srebrnymi i złotymi blachami ofiarowanymi przez króla Władysława Jagiełłę.

20


Pielgrzymka

klas szóstych

do Częstochowy

na Łuczak

tnia 2017 r. uczniowie z klas szóstych uczestniczyli w pielgrzymce tochowy organizowanej przez s. Justynę Wiench. Po klasztorze ej Górze oprowadziła nas s. Faustyna ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek. działa nam historię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz historię arium na Jasnej Górze. Zwiedziliśmy między innymi: Kaplicę Matki Bożej, św. Rocha, Skarbiec, Muzeum 600 – lecia . Najważniejszym i zarazem m punktem pielgrzymki była oczywiście Msza Św. w Kaplicy Matki Boskiej howskiej.

21

fot. M. Łuczak


Ania Lasecka

Widowisko

Pod koniec kwietnia byliśmy na występie naszej koleżanki z klasy, Zosi Nowak. Spektakl odbył się w szkole akrobatyczno-baletowej. Sztuka nazywa się „Naturalion ku Słońcu”. Podczas przedstawienia były zadziwiające momenty. Np. nie wiemy jakim sposobem występujące dzieci wyszły z książki! Mieliśmy okazję widzieć Zosię kilkukrotnie na scenie, w postaci pięknego rajskiego ptaka.

Robiła gwiazdy, mostki i przewroty. Podobały mi się i taniec, i akrobacje. Było dużo zaproszonych gości, wszystkie miejsca były zajęte! Na koniec nagrodzono artystów oklaskami. Bardzo dużymi.

fot. D. Piwnicka


Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem

Kuba Stachula

Uczniowie klas drugich zostali zaproszeni do CKiBP na spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem, autorem wielu książek i słuchowisk. Pisarz, w bardzo zabawny sposób opowiadał o swojej pracy, o pomysłach na książki i o swoim towarzyszu i bohaterze książek, Elfie, psie.

fot. K. Stachula

Wszyscy byli zasłuchani i roześmiani. Po spotkaniu, jeszcze przez następne dni, nasza szkolna biblioteka była celem czytelników chcących pożyczyć książki poznanego autora.

23


KIEDY NUDA...

Nasz dziennikarz, Filip Ignacy, postanowil wykor komputer i Internet w innym celu, anizeli granie i ogladanie vlogerow. Sposob na nude i dobra zabawe. WEJDŹ TUTAJ ANIMACJA POKLATKOWA

Czy wiesz, dlaczego...?

W maju i czerwcu ptaki uczą swoje małe latać. Podloty zaczynają poznawać świat. Maluchy w trawie, zaroślach, na niskich gałęziach drzew, mogą wyglądać na zagubione, może nam się wydawać, że mają złamane skrzydło... Rzeczywiście, mogą potrzebować pomocy, ale... swoich rodziców, które mog je obserwować, a już na pewno znajdą je, gdy te zacznie ich wołać i wydawać tzw. „żebrzące” dźwięki. Poobserwuj podlota z odległości, sprawdź czy jest bezpieczne, ale nie zabieraj go. Chyba, że jest w miejscu niebezpiecznym dla niego (ulica, obecność psów...) - przenieś go nieco dalej, w zarośla. Jeśli znajdziesz pisklę – rozejrzy się, pewnie znajdziesz gniazdo. Włóż malucha do niego delikatnie. Do weterynarza zabieraj tylko ptaki ranne lub nieopierzone pisklęta, jeśli nie znajdziesz ich gniazda lub jego rodzice nie żyją. Wiesz, dlaczego nie powinniśmy ruszać maluchów? Podlot zabrany z naturalnego środowiska będzie skazany na życie w niewoli lub zajmie niskie miejsce w hierarchii.

fot. K. Stachula

NIE

Część uczniów z klasy 4g prezentuje plakaty na temat skutków palenia nikotyny. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach profilaktycznych w ramach edukacji zdrowotnej.


ą

Naszym kochanym

MAMOM Z okazji Twego święta, Mamo, życzę Ci zdrowia, sił i codziennej radości, wraz ze słowami największej wdzięczności. Za wszystkie dla mnie trudy i starania składam Ci dzisiaj podziękowania.*

TROCHE RUCHU

Jakie macie pomysły na zabawy na dworze? Może przeciąganie liny? 2a może powiedzieć, że to niezła zabawa!:)

fot. K. Stachula 25

* Znalezione w Internecie.

zystac


Ignacy Kiciński

U Kowola

Nie tak daleko od Suchego Lasu jest wyjątkowe miejsce, gdzie można poczuć się jak dzieci z Bullerbyn. Do starej chaty u Kowala w Kluczewie, dnia 5 maja 2017r., zjechały się na wielkanocne śniadanie dwie klasy trzecie (3a i 3c ). I choć Suchy Las jest wsią, o prawdziwym wiejskim życiu mogliśmy się dowiedzieć właśnie tam. Po raz pierwszy widzieliśmy jak dawniej wyrabiano masło i była to naprawdę czasochłonna praca. 

Najmilej jednak wspominamy zabawy z królikami, choć nie wiem czy one też nas miło zapamiętają. Woziliśmy je w wózkach i taczkach, ale można się było do nich też przytulić. Nie zabrakło również atrakcji motoryzacyjnych. Przejażdżka traktorem, to nie wyścig formuły jeden, ale ma swoje zalety. Warczenie silnika traktora, podziwianie podwórza z trzęsącej  i szarpiącej przyczepy – bezcenne.

Dla chłopaków szczególną atrakcją była wizyta w kuźni. Trzeba mieć krzepę, aby wyczarować coś z metalu. Gospodarzowi udało się to z łatwością, bo przecież to chata u Kowala.

A zatem jak na prawdziwą wieś, to tylko do Kowola.

26


fot. archiwum 3c

WKRÓTCE ZACZYNAMY PRACĘ W NASZYCH OGRODACH! (w numerze 1., ogrody na jesień) 27


KT

zawó

d

To miała być zwykła rozmowa. Dostaliśmy jednak szansę, by poczuć namiastkę emocji towarzyszącej tym zawodom... Praca na pilotówce ma niewiele wspólnego z pracą na statku. Porównać ją można z pracą na... kolejce górskiej. Poważnie! Poznajcie dziś ludzi o stalowych nerwach i głowie zawsze na karku.

reportaż

PROJE

Szyper – dowódca, kapitan niewielkiej jednostki. Pilot – marynarz przeprowadzający statki przez niebezpieczne lub zatłoczone wody – porty i ujścia rzek.

Mechanik – stanowisko

oficerskie w dziale maszynowym na jednostce pływającej.

Praca na pilotówce Szyper, Oficer mechanik, Pilot

Pilotówka – specjalistyczna jednostka pływająca (zazwyczaj jest to szybka łódź motorowa) służąca do transportu pilota morskiego i przedstawicieli in. organów portowych na statek lub ze statku, podczas ich przemieszczania się na redzie portu morskiego. Podchodząc do burty statku, pilotówka równa ze statkiem tak, by pilot mógł wspiąć się (lub zejść) po sztormtrapie na pokład. 28


fot. K. Stachula

Naszym zadaniem było wyprowadzenie jednego z trzech największych żaglowców świata – Kruzenszterna. Jest olbrzymi. Zawrócić musiał mu pomóc Uran – holownik, który popychał go w odpowiednim kierunku.

Holownik odprowadzał żaglowiec włączając armatki wodne (mieliśmy piękną tęczę), a my płynęliśmy po pilota, który wyprowadzał statek.


Praca na pilotówce przypomina pracę na kolejce górskiej. Góra, dół, prawo, lewo, szarpie, stuka, okna raz pełne nieba, raz pełne wody... Trzeba mieć mocne nerwy, by panować nad łódką i dobre

zdrowie, by po dobie dyżuru nie chorować w ubikacji... Wierzcie na słowo – bujanie na statku to nic w porównaniu z rzucaniem na łódce :-) Nie wyobrażamy sobie, co czuje załoga podczas dyżuru w nocy, gdy morze jest ciemne, a widoczność jest na 15 metrów... Po 20-25 minutach, „zdjęliśmy”pilota żaglowca, tj. ten zszedł po sztormtrapie (drabince pilotowej) na naszą pilotówkę i wracał z nami na... inny sta-

tek, by go wyprowadzić. My zawróciliśmy na spokojniejszą wodę i wróciliśmy pełni wrażeń do przystani pilotówek.

30


PROJEKT

Skoro już mowa o obsłudze pojazdów... Pisaliśmy o wodzie, czas na przestworza! :)

zawód

Emilka Młodkowska

musi umieć pomóc pasażerowi, gdy ten źle się poczuje.

Stewardessa to pani,

która pomaga pasażerom w czasie lotu samolotem. Stewardessa powinna być miłą, uśmiechniętą osobą, powinna być przygotowana na różne, niebezpieczne sytuacje, powinna umieć pływać, na wypadek awaryjnego lądowania w wodzie;

Stewardessa nie może mieć tatuaży w widocznym miejscu. Musi za to być zadbana i sprawna fizycznie – powinna uprawiać sport, który pomoże jej w utrzymaniu kondycji. Takie same wymagania stawia się stewardom.

Maj daje nam okazję do szczególnego zachwycania się Światem. Rozejrzyj się po swoim osiedlu! :-) Koniecznie też zerknij tutaj:

fot. K. Stachula

COŚ PIĘK NEGO 31


ŚWIĘTO TEATRU


ŚWIĘTO TEATRU

XII PRZEGLĄD MŁODEGO TEATRU WIELKOPOLSKI – DZIEŃ DOBRY SZTUKO

2017

EMILKA MŁODKOWSKA i MATYLDA DZIURKA

Festiwal rozpoczynało przedstawienie poza konkursem: „Ble”. Było ciekawe. Wszystkie przedstawienia były bardzo wciągające. Każde było w zupełnie innym temacie. Poziom był na bardzo wysokim poziomie. Dzieci dobrze poruszały się po scenie, mówiły wyraźnie. Myślałyśmy, że zostaniemy może na dwóch spektaklach, ale było tak fajnie, że zdecydowałyśmy się zostać do końca, a nawet przyszłyśmy drugiego dnia, by kontynuować tę ciekawą, teatralną przygodę.

Spektakle były bardzo interesujące. Podobały mi się wszystkie przedstawienia. Najbardziej chyba o gołębiach i wróblu – bardzo zabawne i mądre przedstawienie. Starsze dzieci przedstawiały trudniejsze tematy. Mówiły o wartościach (a raczej ich braku wśród młodzieży i dorosłych), o błędnym postrzeganiu wolności. Mimo, że nie rozumiałem do końca przesłania przedstawień licealistów, to podobały mi się – na scenie wciąż działo się coś ciekawego. Za rok na pewno wrócę!

fot. K. Stachula

FILIP IGNACY


Deszczowa parada

Zosia Bryl

Parowozownia w Wolsztynie ma już 110 lat i w tym roku organizowała XXIV paradę parowozów. Na paradzie było bardzo dużo ludzi, nie tylko z Polski, ale też

W paradzie wzięło udział dziesięć parowozów z różnych krajów: z Niemiec, z Polski i z Czech. Paradę otworzyła Petucha – lokomotywa z Wolsztyna. Potem mogliśmy zobaczyć między innymi: najszybszy parowóz, który mógł jechać nawet 180 km/h, najstarszy parowóz, który miał 83 lata, najwolniejszy parowóz, który jeździł tylko 45 km/h, oraz najmniejszy parowóz, który służył do jazdy w górach. Największą atrakcją był przejazd parowozów połączonych w trojki lub większe grupy. Przejazdom parowozów towarzyszyły kłęby pary i bardzo głośne gwizdy. Wrażenie było tak niesamowite, że wszyscy robili zdjęcia i nagrywali filmy, żeby zapamiętać tę wyjątkową chwilę.

34


linach, dmuchańcach i pływającym kole. Można też było kupić pamiątki. W czasie tych wszystkich atrakcji strasznie lało. Prowadzący imprezę stwierdził, że kiedy matka natura usłyszała, że do parowozów potrzebna jest woda, postanowiła odkręcić wszystkie krany, które miała. Mimo deszczu i szczękania zębami warto było zobaczyć paradę parowozów. To jedna z największych takich imprez w Polsce.

z Niemiec. Część gości przyjechała na paradę pociągami z zabytkowymi lokomotywami. Oprócz parady można było zwiedzać stare pociągi, którestoją w parowozowni w Wolsztynie, wziąć udział w festynie, na którym można było się bawić, na przykład, na wielkich trampo-

fot. E. Bryl 35


JAK SIĘ UCZYĆ? w domu

Uczniowie klas V, na polecenie p. Hanny Dziubińskiej, zobrazowali lektury „Chłopcy z placu broni” (Ferenc Molnár) i „W pustyni i w puszczy” (Henryk Sienkiewicz). Polecamy i Tobie tę metodę nauki. Zobrazuj temat, którego się uczysz, który chcesz zrozumieć, umieść go w czasie, warunkach historycznych i geograficznych, poznaj warunki powstania myśli/dzieła/hipotezy/utworu... Będzie łatwiej! :) Nasza wychowawczyni klasy 2j już wkrótce będzie świętować sakrament małżeństwa!

36


Mama Mu w Suchym Lesie Milena Szurkało

W przerwie dzieci uczyły się piosenki, a na koniec mogły zrobić sobie zdjęcie z pluszowymi postaciami w teatralnej oborze.

Przyszło mnóstwo dzieci, które świetnie się bawiły.

Przedstawienie rozpoczęło Tydzień Bibliotek, który trwał do 14 maja.

Dwie aktorki przygotowały dwie przygody bohaterów: Mama Mu na rowerze i Mama Mu tańczy.

Książki o przygodach szalonej krowy Mamy Mu i jej przyjaciela, Pana Wrony, można wypożyczyć w bibliotekach.

fot. K. Szurkało

W niedziele 7 maja, do naszego Centrum Kultury przyjechał Teatr w kropki z przedstawieniem „Przygody Mamy Mu i Pana Wrony”.


Szkolniaki czytaja PRZEDSZKOLAKOM Uczniowie Klasy 3i oraz 3e wraz z wychowawcami: Anną Ławniczak i Elżbietą Jarusz

W kwietniu, klasy 3i oraz 3e wzięły udział w akcji czytelniczej, mającej na celu integrację dzieci szkolnych z przedszkolnymi, ale również motywowanie szkolniaków do czytania, a przedszkolaków do aktywnego słuchania bajek.

fot. A. Ławniczak

Wspólne czytanie rozwija ich wyobraźnię i poprawia koncentrację uwagi. Trzecioklasiści, jako byli absolwenci, odwiedzili trzy sucholeskie przedszkola :„Wesoły Delfinek”, „Ul” oraz „Leśne Ludki”. 38

Czytające Szkolniaki sprawdziły się również w niełatwej sztuce autoprezentacji i pracy z grupą. Takie spotkania to wspaniały trening umiejętności publicznej ekspozycji, a także zachęta do poprawnego zachowania.


fot. A. Ławniczak

Czas spędzony w grupie przedszkolnej to dla Szkolniaków okazja do udzielania pomocy maluszkom, choćby w doborze kolorów przy wykonaniu prac plastycznych i podpisywaniu tych prac.

w grupie przedszkolaków upłynął w życzliwej, przyjaznej atmosferze. W podziękowaniu otrzymały dyplom i słodki upominek .

Trzecioklasiści czytali opowiadania z książki Wojciecha Widłaka pt.„Pan Kuleczka”. Dzieci słuchały bajki uważnie i z zaciekawieniem, czego dowodem była duża aktywność w czasie zadawanych pytań i wykonaniu prac plastycznych. Uczniowie podstawówki spisali się na medal! Jasno i czytelnie objaśnili przedszkolaczkom, co mają robić, służyli pomocą, byli bardzo dumni jako ci starsi, jako opiekunowie. Cały czas spędzony

CZY WIESZ, ŻE...? W Średniowieczu, drukowana książka ( jedna!) kosztowała tyle, co kilka wsi! 39


fot. E. Jarusz

40


Uczniowie klasy IIIe uczestniczyli w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Prowadziła je pani dr med. Karolina Chojnacka, a prywatnie mama Julka z naszej klasy. Podczas zorganizowanego spotkania dzieci poznały zasady zachowania się w sytuacji zagrożenia życia, zasłabnięcia, zachłyśnięcia i zadławienia. Ponadto dzieci utrwaliły znajomość numerów alarmowych oraz wzywania pomocy poprzez odgrywanie scenek rodzajowych, np. rozmowy z dyspozytorem. Wiele emocji wzbudził pokaz resuscytacji z udziałem fantoma. Później dzieci samodzielnie, pod czujnym okiem specjalistki, doskonaliły umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Na zakończenie czekał na dzieci quiz oraz nagrody w postaci bandaży i opatrunków. Spotkanie było nie tylko niezwykłą przygodą, ale również nauką, niezwykle ważną lekcją ratowania życia….. Pani Karolinie serdecznie dziękujemy. 41

NA RATUNEK

Uczniowie klasy IIIe z wychowawcą

JAKA APKA?


KUP

płyte

Muniek Staszczyk, Maleo, Niemen, Sebastian Karpiel-Bułecka, Golec i w i e l u i n nych ! Całkowity dochód ze sprzedaż y jest przeznaczony na wsparcie dzieci i młodzież y z Syrii, które w wyniku wojny utraciły dosłow n i e ws z ys tk o. Pięknie wydana, z wyjątkową muzyką, w szlachetnym celu, dla konkretnej pomocy! R e d a k cja C S s e rd e cz n i e p o l ec a!


MIĘDZYGMINNY KONKURS MATEMATYCZNY Teresa Błażak Nauczycielka matematyki

W czwartek 27 kwietnia 2017r. odbył się finał XVII Międzygminnego Konkursu Matematycznego. Konkurs skierowany był do uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych.

Zwycięzcą tegorocznego konkursu został Tobiasz Stachowiak, uczeń klasy V d SP w Suchym Lesie. Drugie miejsce zdobył Marek Machiński, uczeń klasy V b SP w Czerwonaku. Trzecie miejsce wywalczył Maciej Życzyński z klasy VI a naszej szkoły.

W pierwszym etapie, który został przeprowadzony 16 lutego w macierzystych szkołach, uczestniczyło 56 uczniów. Spośród nich do ścisłego finału zakwalifikowało się sześcioro piątoklasistów i szóstoklasistów. Finaliści zmagali się z zadaniami konkursowymi 60 minut.

43

Serdecznie dziękuję panu Janowi Grabowskiemu, Staroście Poznańskiemu, który po raz kolejny objął konkurs honorowym patronatem oraz władzom powiatu poznańskiego za sfinansowanie nagród książkowych dla finalistów.


III

Dorota Anders

miejsce w Powiatowym Konkursie „Ortograficzne potyczki”

Z ogromną radością i dumą informujemy, że reprezentacja uczniów Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie w składzie: Kacper Jęch (6a), Jan Waligóra (6c) i Maciej Życzyński (6a) zajęła 3. miejsce w XVI Powiatowym Konkursie „Ortograficzne potyczki”, którego finał odbył się w piątek 21. kwietnia w Szkole Podstawowej w Koziegłowach. Serdecznie gratulujemy!!!

fot. K. Stachula

W zeszłym miesiącu omówiliśmy trzy idiomy: „once in a blue moon” – bardzo rzadko, „cost an arm and a leg” – kosztować majątek, „Keep your eye on the ball!” – Uważaj na piłkę! Pora na kolejną porcję idiomów.

english l anguage

Przygotował: Mikołaj Gas

a piece of cake – coś łatwego, „bułka z masłem” (w dosłownym tłumaczeniu: kawałek ciasta)

give a hand – pomagać (w dosłownym tłumaczeniu: dać dłoń)

smell a rat – wyczuwać podstęp (w dosłownym tłumaczeniu: smród szczura)

44


Widziałeś 19.04. ludzi z przypiętymi do ubrania żonkilami? Tego dnia, już od 5 lat, rozdawane są (już nie tylko na ulicach Warszawy!) papierowe żonkile, symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Jest to część corocznej akcji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Sztuczna krew Mikołaj Gas

EKSPERYMENT

W zeszłym miesiącu mieliśmy zajęcia pt. ”Z czego składa się krew?”. W ramach eksperymentu, robiliśmy sztuczną krew. Wykorzystaliśmy: małe nasiona, płatki śniadaniowe – okręgi, ziarenka fasoli i sok pomidorowy. Najpierw, za pomocą pipety, przelaliśmy sok pomidorowy przez słomkę, na talerz. Słomka obrazowała aortę, a cały proces miał pokazać nam pracę serca. Następnie musieliśmy powtórzyć tę czynność w odwrotnym kierunku, czyli z talerza do kubka. Kiedy naczynie było już napełnione sokiem, wrzuciliśmy do niego nasiona i płatki. Nasiona fasoli oznaczały białe 45

krwinki, małe nasiona – płytki krwi, a płatki śniadaniowe – czerwone krwinki. Eksperyment był bardzo ciekawy. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się dużo o krwi człowieka.


„Wiosną śpie Małgorzata Lasecka

Mimo, że tego dnia, za oknem aura była iście marcowa, my przez chwil poczuliśmy powiew wiosennego ciepła – dzięki dzieciom uczestnicząc w szkolnym konkursie muzycznym, skierowanym do uczniów klas 1 – 3.

Młodzi artyści wzbogacili swoje wykonania ruchem i gestem scenicznym, aktorskim szeptem i fragmentami recytowanymi.

Konkurs został zorganizowany przez panie: Urszulę Macioszek, Katarzynę Stachulę oraz Małgorzatę Lasecką i odbył się 9.05. na scenie sali widowiskowej CKiBP w Suchym Lesie.

Nie zabrakło też pomysłowych – stosownych do śpiewanej treści – strojów, które stanowiły artystyczne dopełnienie całości.

W muzyczną rywalizację włączyło się 22 uczniów z klas 2 i 3. Zgodnie z tematyką konkursu, dzieci śpiewały piosenki o mamie oraz o wiośnie.

Przeważały piosenki z podkładami instrumentalnymi, ale kilkoro dzieci odważyło się zaśpiewać a’cappella, co w tak młodym wieku nie jest proste.

Wśród wykonań znalazły się bardzo ciekawe prezentacje, w których tekst był nie tylko zaśpiewany, ale ZINTERPRETOWANY.

Po konkursie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i tulipany. 46


wamy dla mamy”

Konkurs piosenki

ę ym

Dzieci wyróżnione wkrótce otrzyGabrysi Zielińskiej z klasy 3i, mają także nagrody – niespodzianki. za aktorskie wykonanie piosenki „Moja mama jest artystką”, Komisja konkursowa przyznała wyróżnienia dla: Oskara Foryckiego z klasy 3h, za wykonanie a’cappella piosenki „Rap dla mamy”, Uli Nadolnej z kl. 3g, za rockową interpretację utworu „Co się stało z moją mamą?”,

duetowi: Laurze Floris i Nadii Marchlewskiej z klasy 2i, za ciekawy muzyczny dialog w piosence „A ja wolę moją mamę”. Trzecia nagroda (przyznana ex equo), powędrowała do Tatiany Klupś oraz Klaudii Dropik – uczennic klas 2g i 2b. 47


Jeszcze jednym chłopcem nagrodzonym w konkursie został Wojtek Łacki z klasy 2g, który za wykonanie piosenki „Wiosna w ogródku” uplasował się na miejscu II. Z dużym wdziękiem, smakiem i subtelnością przywitała wiosnę Marysia Ostoja-Zagórska – uczennica klasy 2h. To właśnie jej interpretacja piosenki „Witaj wiosno” okazała się zwycięska. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu – za pracę włożoną w przygotowania i jej efekty. Gratulujemy także rodzicom, dziękując za to, że aktywnie wspierają swoje pociechy w rozwijaniu ich muzycznych pasji. :)


Kiermasz

Maja Witkowska i Maja Skrzypczak

3 kwietnia 2017r. uczniowie klasy 5a, wraz z wychowawczynią Teresą Błażak, zorganizowali charytatywny kiermasz. Chcieliśmy sprawić przyjemność naszym rówieśnikom z okazji Świąt Wielkanocnych. Ze sprzedaży słodyczy, książek i własnoręcznie zrobionych upominków uzyskaliśmy kwotę około 550zł. Zebrane pieniądze zostały przekazane dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z Zespołu Szkół Specjalnych nr. 103 w Poznaniu. Nasz podarunek sprawił im wielką radość . W podziękowaniu otrzymaliśmy własnoręcznie wykonane zajączki, świece z podstawką oraz Przewodnik po Poznaniu.


c.d. ze str. 5.

o życiu i twórczości Patrona szkoły, a także prezentację multimedialną i spektakl teatralny. Podczas wspólnego spotkania w holu szkolnym poszczególne klasy mogły wysłuchać najważniejszych informacji przygotowanych przez Małgosię Walkowiak i Martę Sochę z klasy 6c. fot. A. Budna

Chłopcy z klasy 6d pod przewodnictwem Janka Marciniaka nakręcili krótki filmo miejscach na terenie gminy, które wiążą się z postacią W. Bogusławskiego. Dopełnieniem tej etiudy była sonda przeprowadzona wśród mieszkańców Suchego Lasu na temat znajomości sylwetki Patrona zrealizowana przez Julkę Kołdunek,

50


Olę Młodziejowską i Nadię Fiebig. Całość prowadziła Olga Sobkowiak, a w uroczystości brał również udział poczet sztandarowy. Dla organizatorów Dnia Patrona oczywistym było, że obchody tego święta muszą zakończyć się przedstawieniem, bowiem wszyscy wiedzą , że Wojciech Bogusławski uznawany jest za ojca teatru polskiego. Młodzi aktorzy z naszej

fot. A. Budna

„podstawówki” przygotowali więc spektakl zatytułowany „Słaba płeć” oparty na tekstach Juliana Tuwima, Agnieszki Osieckiej, Andrzeja Poniedzielskiego i in. w reżyserii Doroty Anders. Sądząc po aplauzie, widzowie bawili się doskonale. Aktorzy dostali ogromne brawa, co na pewno stanowić będzie zachętę do dalszej pracy, choć ich teatr jeszcze nie ma nazwy :)


Joanna Szatan

Szczęście jest jedyną rzeczą, którą się mnoży, jeśli się ją dzieli. (Albert Schweitzer) Taki cel miała inicjatywa uczniów z klasy 3d, którzy poprzez zbieranie nakrętek, mogli pomóc dzieciom z Domu Dziecka w Kórniku. Bardzo się cieszymy, że choć w małym stopniu uczniowie wspomogli udział wychowanków domu dziecka w czasie letniego wypoczynku.

fot. A. Ławniczak


KRÓTKA POWTÓRKA U SPECJALISTÓW

Anna Ławniczak

Na początku kwietnia klasa 3i wybrała się do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 w Poznaniu. Dzięki życzliwości panów strażaków, uczniowie mieli możliwość poznania specyfiki tej odpowiedzialnej pracy. Oglądali sprzęt strażacki, służący ratowaniu życia i mienia ludzi, a także chroniący życie i zdrowie strażaka podczas wykonywania swoich

W trakcie wykładu, dzieci zostały zapoznane z zagrożeniami jakie czyhają w szkole i w domu, a także z zasadami prawidłowego zachowania się w sytuacjach pożaru i innych nieszczęśliwych wypadkach. Nie zapomniano o przypomnieniu numerów alarmowych, czyli 998 do Straży Pożarnej oraz numeru ratowniczego 112, o których wszystkie dzieci pamiętały. Panowie strażacy, jako ratownicy medyczni przeprowadzili praktyczną lekcję powtórkową z zasad udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomów. Dzięki takiemu spotkaniu uczniowie utrwalili sobie wiadomości zdobyte na innych zajęciach lekcyjnych.

obowiązków. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość wejścia do wozów strażackich. 53


127 uczniów

fot. K. Stachula

Komunii Świętej (dod do Komunii w innych dzieci przygotowywa Podczas uroczystych i zaproszo

54


Uroczysty

dzień naszych uczniów

naszej szkoły przystąpiło 14 V do Pierwszej odatkowo, kilkunastu uczniów przystąpiło ch parafiach). To welkie święto, do którego wały się... praktycznie od zawsze. ch Mszy świętych, prócz dzieci, rodziców onych gości, obecni byli również niektórzy nauczyciele i wychowawcy.

55


Profile for Magazyn Szkolny Cool School Suchy Las

Sucholeski Magazyn Szkolny Cool School Nr 4/2017(8)  

Sucholeski Magazyn Szkolny Cool School Nr 4/2017(8)  

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded