Page 1

geobusiness

měsíčník

10 tisíc výtisků

Rozhovory: Milan Novotný / Vladimír Remek / Jan Šunkevič / Tomáš Bláha / Ondřej Patočka

11/08

geobusiness srozumitelně o geoinformatice v praxi

www.geobusiness.cz | listopad 2008

V tomto čísle: Jak funguje

Národní dopravní informační centrum Bloudí

Galileo

v Babylonu Evropy? Seriál: Chyby v mapách:

Kartodiagramy DPZ: Pro co využijete

satelitní snímky Tipy&triky: Přehled – Databázové systémy Poster

Síťové analýzy pro indikátory udržitelného rozvoje

www.geobusiness.cz

ČR 65 Kč / SK 109 SK (předplatné v ČR: 48.50 Kč) Europe ... € 6.90 | World ... US$8.99

listopad 2008

Reportáže: Berit Fórum 2008, INTERGEO 2008, 17. konference GIS ESRI v ČR a další Jak využít GPS při stavebních pracích Kalendář akcí na rok 2009 listopad 2008 |   GeoBusiness  Poradna / Kraje jako na dlani
geobusiness

ušetříte!

Předplaťte si časopis a dostanete od nás až čísel zdarma!

1 rok za 585 Kč 43 Kč 2 roky za 1300 Kč 99 Kč

Ušetříte 148 Kč

Více než 2 čísla od nás ZDARMA!

Ušetříte 501 Kč

Více než čísel od nás ZDARMA!

Neváhejte... a předplaťte si GeoBusiness www.geobusiness.cz/predplatne

Běžná cena čísla je 65 Kč, v předplatném je cena pouze 48,50 Kč včetně poštovného. GeoBusiness v roce 2008 vychází v počtu 9 čísel, v následujících letech bude vycházet 10 čísel ročně. tato konkrétní nabídka platí pro objednávky předplatného na adresy v České republice, přijaté do 10. prosince 2008. 2 GeoBusiness   |  listopad 2008


oBsah

geobusiness

listopad 2008

Foto na úvodní straně: ESA

Téma

24 S mashupy za zločinci, na cesty i k sousedovi Vybrali jsme pro vás inspirativní mashupy. 2 Dopravní informace? Začalo to v rádiu reportáž z národního dopravního informačního a řídícího centra v Ostravě. 30 Jak to bylo na 22. kilometru Miloslav Jančík sledoval zásah na d1 přímo v ostravském ndiC. 3 Jak funguje systém JSDI 32 Bloudí Galileo v Babylonu Evropy? Jak to vypadá s rozvojem evropského navigačního systému galileo.

foto: pořadí Shora: redakce, archiv vladimíra remka, archiv arcdata praha, miloSlav jančík | ilu: jaroSlav burian

Rozhovory

20 T-MAPY vznikly na závodech rozhovor s Milanem novotným, ředitelem firmy. 33 Vladimír Remek: Galileu máme co nabídnout První evropský kosmonaut odpovídá na otázky geobusinessu. 34 Další zpoždění Galilea už je nežádoucí Martin Šunkevič z České kosmické kanceláře o pozitivním dopadu krize a o šancích Prahy. Co se děje u Bentley? Ondřej Patočka vysvětluje novinky ve firmě. Nákupem profi přístroje ušetříte Tomáš bláha představuje produkty Magellanu pro geinformatiku.

Radar

05 Radar Aktuality z domova a zahraničí. 06 Kalendář akcí rozděleno na Čr+sr a zahraničí. Víte, co se bude dít v roce 2009? 0 Kraje jako na dlani Aneb zpravodajství z regionů Čr.

Reportáže

3 Konference ESRI v Praze reportáž ze 17. ročníku konference uživatelů gis esri. Plus seznam vítězných posterů. 6 Veletrh a dvě konference: inTergeO 2008, beriT fórum, informační systémy pro územní management a správu majetku. 9 Jak s GPS přesně pracovat při stavebních pracích reportáž ze semináře navigujte se správným směrem.

www.geobusiness.cz

Řešení

 Šikovně na metadata Představení software Metis společnosti T-MAPY.

Seriál

36 Chyby v mapách inspirující . díl seriálu. Umíte správně vytvořit kartodiagramy? 42 Praktické využití družicových snímků Pro co se dají snímky použít v archeologii, geologickém mapování, mapování ekologických rizik?

Milan Novotný: T-MAPY vznikly na závodech (str. 20)

Stálé rubriky

40 Poradna Vyznáte se v interpolacích? Která ze sedmi interpolačních metod je nejlepší pro vaše data? 50 Republika ze vzduchu Ze vzduchu je vidět řada detailů. Jakub Trojan vybral brněnský Černovický lesík.

Vladimír Remek: Galileu máme co nabídnout (str. 33)

Poster

26 Síťové analýzy pro indikátory udržitelného rozvoje Plakát Petra Pance, elišky bradové, Michala Pochmanna a Jiřího Čtyrokého z Útvaru rozvoje hl. m. Prahy.

Tipy a triky

45 Velký přehled databází devět databázových systémů, které můžete použít v geoinformatice.

Reportáž: Sedmnácté setkání uživatelů GIS ESRI v České republice (str. 13)

Profi

4 Dejte světu vědět, že jste tady Poradíme vám, jak napsat dobrou tiskovou zprávu. 49 Ostrava Až pojedete na gis Ostrava 2009, bude se vám hodit náš přehled.

Reportáž z Národního dopravního informačního a řídícího centra (str. 28)

GeoBusiness je nezávislý časopis, který nestranně informuje o dění v geoinformatice a v řadě dalších oborů jako je Gps, katastr nemovitostí, kartografie či fotogrammetrie a dpz.

Poradna: Vyznáte se v interpolačních metodách pro digitální model? (str. 40) listopad 2008 |   GeoBusiness  3


ÚVodNíK

ROZHOVORY Vážené čtenářky, vážení čtenáři, dostává se vám do rukou letošní číslo 11. Toto vydání jsme v redakci označili jako „rozhovorové“. Podařilo se nám exkluzivně získat odpovědi kosmonauta a europoslance Vladimíra Remka k problematice kolem budovaného navigačního systému Galileo. S Martinem Šunkevičem z České kosmické kanceláře jsme vedle Galilea probrali také šance Prahy na zřízení řídícího střediska tohoto celoevropského projektu. Přinášíme také rozsáhlý rozhovor s Milanem Novotným, ředitelem společnosti T-MAPY. Začátkem září bylo otevřeno Národní dopravní informační a řídící centrum v Ostravě. Přinášíme o tom reportáž. Podrobnosti kolem vzniku a budoucnosti Jednotného systému dopravních informací ochotně vysvětlil Jaroslav Zvára, koordinátor projektu. Dozvíte se také, z jakých komponent se celý systém skládá. V seriálu Chyby v mapách, který je podle ankety na webu GeoBusinessu (už jste ji vyplnili všichni?) jednou z oblíbených částí časopisu, vás tentokrát Vít Voženílek a Jaromír Kaňok provedou úskalím tvorby kartodiagramů. Další seriál pokračuje – přečtěte si o možnostech praktického využití družicových snímků v různých oblastech, například při archeologickém průzkumu či mapování ekologických rizik. V Poradně jsou pro vás nachystané interpolace. Věděli jste, že volbou interpolační metody významně ovlivníte výsledný digitální model? V rubrice Profi, která souvisí s profesním rozvojem geoinformatiků, vám poradíme, jak napsat kvalitní tiskovou zprávu. A také vás pozveme do Ostravy, kde se koncem ledna 2009 bude konat sympozium GIS Ostrava 2009. Velmi stručný průvodce zajímavými místy se bude hodit. Jaromír Kolejka spolu s Jaroslavem Burianem pro vás připravili rozsáhlou reportáž ze 17. konference GIS ESRI v ČR. Byli jsme se podívat také na řadě dalších akcí, o nichž informujeme v rubrice Radar. Přeji vám všem slunný listopad a hodně času na čtení, Josef Hnojil, šéfredaktor GeoBusinessu

FAQ (= často se nás ptáte)

Jakým způsobem vybíráte zprávy do rubriky Aktuality?

Záleží na tom, co nám zrovna v daném měsíci zůstalo na „radaru“. To znamená, že výběr zpráv do Aktualit je naprosto v rukou redakce, vybíráme ze zpráv (tiskových i neformálních), které nám dorazí v uplynulém období do uzávěrky do redakční schránky. Stává se, že nám někdo vytkne, že o nich nepíšeme nebo o nich píšeme málo. Příležitost objevit se v Aktualitách však mají všichni, a to zcela zdarma. (Finální výběr zpráv je samozřejmě na nás.)

měl/a bych zájem napsat pro GeoBusiness článek/případovou studii. Jak mám postupovat? Jak by měl být článek dlouhý?

Před tím než se vůbec pustíte do psaní, doporučujeme kontaktovat redakci (viz tiráž) a zeptat se, zda je téma pro časopis zajímavé. (Tiskové zprávy a krátké zprávy posílejte samozřejmě rovnou.) Při psaní e-mailu na sebe uveďte také přímý telefonický kontakt, abychom vás mohli rychleji kontaktovat. Řada článků v GeoBusinessu je jedno- až dvoustránkových. Na jednu tiskovou stránku časopisu se vejde cca přibližně mezi 4500 a 7000 znaky včetně mezer (velmi záleží na počtu obrázků, které budou na stránce umístěny). Obrázky vždy dělejte v největším rozlíšení monitoru, nijak nezmenšujte, nepřevádějte, nekomprimujte. Obrázky je lepší posílat samostatně, nevkládat je do textového souboru. Dokážeme přečíst .doc, .rtf, (PDF není vhodné, nedá se z něj snadno načítat do programu, ve kterém je časopis sázen). Formátování textu je nejlepší úplně obyčejné. Při psaní dělte pokud možno text do logických odstavců a zkuste vždycky přidat nadpisy jednotlivých kapitol.

Existuje studentské předplatné GeoBusinessu?

Když jsme stanovovali cenu nového GeoBusinessu, prvním pravidlem bylo, že cenově na časopis musí dosáhnout také studenti. Proto je cena, za kterou časopis seženete, již vlastně studentská. Další slevu můžete získat při objednávce dvouletého předplatného.

mohu si časopis předplatit na dva roky dopředu?

Můžete. Právě pro vás máme připraveno dvouleté předplatné za cenu 799 Kč (roční předplatné je 437 Kč, takže ušetříte navíc dalších 75 Kč). • 4 GeoBusiness  |  listopad 2008

GeoBusiness

...srozumitelně o geoinformatice v praxi měsíčník o geoinformatice v praxi 7. ročník vydání listopad 2008 (číslo 11/2008) www.geobusiness.cz e-mail: redakce@geobusiness.cz Redakce Šéfredaktor: Josef Hnojil (e-mail: josef.hnojil@geobusiness.cz,  mobil: 775 239 478, skype: jhnojil) Redakce: Miloslav Jančík, Jaroslav Burian Redakční spolupráce: Alena Vondráková,  Jakub Miřijovský, Jan Heisig,  Roman ožana, Miloš René Výroba Grafika a sazba: redakce CtP a tisk: Tisk Horák, a. s. Vydavatel a adresa redakce Springwinter, s. r. o. Brtnická 1169/9, 101 00 Praha 10 tel./fax: 251 565 572, 603 787 118 Inzerce Josef Hnojil (tel.: 775 239 478,  josef.hnojil@geobusiness.cz, skype: jhnojil) Radek Petr (tel.: 603 787 118,  redakce@zememeric.cz, skype: radekpetr) Ceník s aktuálními cenami inzerce najdete na  www.springwinter.cz Předplatné Časopis si můžete předplatit  přes web www.geobusiness.cz  emailem na predplatne@geobusiness.cz Ve volném prodeji – 65 Kč Celoroční předplatné pro ČR: 437 Kč (48,50 Kč/číslo) pro SR: 687 Sk Registrace ISSN 1802-4521 Evidence MK ČR E 18118 Periodicita: V roce 2008 vyjde 9 čísel měsíčně,  kromě dvoučísel v lednu-únoru, červnu-červenci a srpnu-září. V roce 2009 vyjde 10 čísel. Náklad tohoto čísla: 10 000 kusů Uzávěrka čísla: 15. října 2008 Změny uvedených údajů nebo tiskové chyby  jsou vyhrazeny. právní režim autorských děl nabídnutých redakci se řídí autorským zákonem č. 35/1965 Sb. a vyhláškou mk čr č. 55/1978 Sb. (výjimky z povinnosti sjednávat písemně smlouvy o šíření literárních a jiných děl). + rukopisy redakce nevrací. v případě přijetí díla k uveřejnění redakce autora o této skutečnosti uvědomí. tím nabývá vydavatel výhradní práva k šíření přijatého díla časopiseckou formou včetně možnosti zveřejnění na webových stránkách časopisu, vydání na cd/dvd nebo jiným způsobem v elektronické podobě. + autorská odměna bude poskytnuta jednorázově do pěti týdnů po prvním uveřejnění příspěvku, ve výši určené interním sazebníkem a zahrne i odměnu za případné vydání díla v elektronické podobě. po uplynutí jednoho roku od prvního vydání příspěvku je autor oprávněn jej uveřejnit i jinde bez předchozího písemného souhlasu vydavatele. + všechna práva k uveřejněným dílům jsou vyhrazena. přetisk, přepracování, překlad do jiného jazyka a jiné užití díla nebo jeho části, jakož i zařazení díla do jiného díla (souborného, spojení s dílem jiným, zařazení do jakékoliv formy elektronické publikace ap.) bez souhlasu vydavatele jsou zakázány. + autorské právo k časopisu a navazujícím elektronickým publikacím vykonává vydavatel.

Vydavatelství Springwinter, s.r.o. vydává  časopisy GeoBusiness, Zeměměřič,  Geoacademia, Kompendium geoinformatiky. Prosím recyklujte: Abychom k vám časopis dopravili  v neporušeném stavu, balíme jej do  igelitového obalu. Prosíme, abyste obal  vyhazovali do nádob, určených pro sběr plastů.


RADAR

aktuality z domova i ze světa RADAR ... VŽDY POSKYTUJE SKVĚLÝ SERVIS

Autodesk uvádí Autodesk Topobase 2009

Společnost Autodesk uvedla na trh Autodesk Topobase 2009. Toto řešení pomůže správcům inženýrských sítí snáze integrovat do procesů informace v reálném čase a efektivně spravovat svou infrastrukturu. „Trendy v současném odvětví inženýrských sítí, včetně inteligentních sítí a snah o trvalou udržitelnost, si žádají složitější projekty a lepší přístup k přesným informacím o síti,“ řekla Lisa Campbell, viceprezidentka Autodesk Geospatial. „Integrací návrhu sítě a správy majetku pomáhá Autodesk zákazníkům zvyšovat účinnost a kvalitu dat v průběhu celého životního cyklu jejich majetku.“ Autodesk Topobase je postaven na softwaru AutoCAD Map 3D a Autodesk MapGuide Enterprise. Data ukládá v centralizované databázi. Autodesk Topobase 2009 obsahuje přes 50 nových funkcí pro inženýrské sítě včetně pracovních postupů pro inspekci kanalizace, které integrují správu sítě a videoinformace, generování síťových schémat a možnosti vizualizovat vnitřek síťových infrastruktur, například transformátorových stanic. Aplikace funguje s různými verzemi databáze Oracle a v základním produktu nyní obsahuje vertikální moduly pro správu vodovodů, kanalizací, plynovodů a elektrických rozvodných sítí. • — ( jc)

ilu: archiv autodeSk, archiv cnet.com | foto: archiv z corporation

Boj proti informačnímu zahlcení

Společnost Xerox se stala zakládajícím korporátním členem sdružení Information Overload Research Group, které se zaměřuje na omezování informačního zahlcení a zvyšování produktivity práce. Společnost tak pokračuje ve svých aktivitách, kterými pomáhá firmám a lidem jednodušeji a rychleji sdílet informace. Xerox se připojil ke společnostem Microsoft, Intel, IBM a dalším firmám, které se zavázaly vyvíjet řešení, jež třídí a kategorizují záplavu elektronických informací, které každý den přicházejí z mobilních telefonů, e-mailů, komunikačních programů (instant messengerů) a miliard vytištěných stránek po celém světě. Podle výzkumné společnosti Basex zbytečná přerušení a čas nutný pro návrat k úkolu stojí americkou ekonomiku 650 miliard USD za rok. To představuje 28 % dne zaměstnance, zatímco tvorba produktivního obsahu zahrnuje 25 % času, vyhledávání informací 15 %, schůzky 20 % a přemýšlení pouhých 12 %. Sdružení IORG, které bylo založeno v létě 2008, si klade za cíl upozorňovat na možnosti vyšší produktivity, provádět výzkumy v této oblasti, definovat osvědčené postupy, přispívat k tvorbě řešení a zdrojů, poskytovat poradenství a podporu a pomáhat s bojem proti informačnímu zahlcení. • — (tk) www.geobusiness.cz

Google Earth pro Apple iPhone

Společnost Google představila aplikaci Google Earth také pro mobilní telefon Apple iPhone. Aplikace je velmi podobná klasické desktopové verzi a nabízí většinu základních funkcí pro práci s daty. Pro ovládání programu je plně využit dotykový displej telefonu. Vedle klasických leteckých snímků aplikace také nabízí tematické vrstvy, jako například Wikipedii, fotografie z aplikace Panoramio nebo popisky jednotlivých geografických objektů. Užitečnou funkcí je možnost použití programu offline. Aplikace totiž umožňuje pracovat s daty, která si do přístroje nahrajete předem při předchozím prohlížení vybrané oblasti. Výrazně se tak může snížit cena za přenesená data při online připojení k internetu. Aplikaci je možné zdarma stáhnout z AppStore prostřednictvím iTunes. • — (cn)

Tiskněte ve 3D

V listopadu 2008 bude na trh uveden nový model 3D tiskárny společnosti ZCorporation s názvem ZPrinter 650. Tato nová tiskárna v sobě bude kombinovat produktivitu a automatické procesy z tiskárny ZPrinter 450 spolu s vynikajícími výstupy, které zaručovala tiskárna Spectrum Z510. 3D tiskárna ZPrinter 650 se stává novou vlajkovou lodí tohoto amerického producenta. S 3D tiskárnou ZPrinter 650 se zákazníkům dostává nástroj pro tvorbu prostornějších modelů při vysokém rozlišení a přesných a konzistentních barvách. Odborníci z oblasti GIS, architektury, strojírenství, školství či medicíny mají možnost převádět svá digitální 3D data do fyzické podoby v rekordně krátkém čase (5 až 10 krát rychleji oproti předchozímu modelu) a podle slov výrobce s polovičními náklady než u konkurenčních technologií. Tiskárna tiskne plnobarevně v rozlišení 600 x 540 dpi. Modely mohou mít maximální velikost 254 x 381 x 203 mm. Při tisku pracuje automatický systém pro plnění a recyklaci prášku, součástí je integrovaná jednotka pro odprášení a finalizaci, takže tiskárnu lze používat přímo v kanceláři. • — (lk) listopad 2008 |   GeoBusiness  5


RadaR

KALENDÁŘ Akce v ČR a SR

konference, semináře, školení, kongresy, uzávěrky soutěží a výběrových řízení

listopad 11 10. – 11. 11. / Living landscape: memory, transformation and future scenarios / UJEP, Liberec / http://conference.geoscape.cz 11. – 12. 11. / ÚP-GIS na západě - tradiční „vranovský“ seminář poprvé na Šumavě / Srní / www.cagi.cz 11. – 12. 11. / proREGIO 2008 – Udržitelný rozvoj regionů, měst a venkovských sídel / Brno / www.proregio.cz 11. 11. / Využití letecké fotogrametrie pro zpracování návrhu pozemkových úprav / Ústí nad Labem / jitka.charvatova@ ingeos.cz 12. 11. / Geografický underground 2008 / Ústí nad Labem / http://geography.ujep.cz/geo_s/gu.html 12. - 14. 11. / 15 rokov vojenskej geografie na Slovensku / hotel Permon, Podbanské / http://topu.army.sk/aktivity/vyrocie15.htm 18. - 19. 11. / ITAPA 2008 / Bratislava / www.itapa.sk

Akce ve světě

listopad 11 4. – 6. 11. / 28th International INCA Congress 2008 / Gandhinagar, Gujarat, Indie / www.cmap.org.in 6. – 7. 11. / Telematics 2008 / Mnichov, SRN / www.telematicsupdate.com 11. – 13. 11. / Third Annual International Airport GIS Conference / Amsterdam, Nizozemí / http://events.aaae.org/sites/081202/ nebo www.airportgisconference.com 11. – 14. 11. / International Symposium on Global Navigation Satellite Systems, Space-based and Ground-based Augmentation Systems and Applications / Berlín, Německo /

eckhard.bock@senstadt.berlin.de 26. – 28. 11. / 5th International Symposium on LBS & TeleCartography / Salzburg, Rakousko / www.lbs2008.org

Chcete mít stále přehled nad akcemi? Využijte digitální kalendář GeoBusinessu Vložte si všechny

19. 11. / modelovanie a vizualizácia priestorových dát / Bratislava / www.sagi.sk

akce v kalendáři do svého outlooku, Google Mailu nebo jiného

Chybí v kalendáři vaše akce? Pište na redakce@geobusiness.cz.  Zveřejnění v kalendáři je zdarma.

19. – 20. 11. / 16. slovenské geodetické dni / Bratislava / www. geodni.sk

kalendáře. Na adrese www.geobusiness. cz/kalendar.php jsme

19. 11. / Den GIS / celý svět / www.gisday.com

pro vás připravili kalendář v digitální

19. 11. / Inspirujme se daty / www.inspirujmese.cz 21. 11. / GeoCup 2008/ Ústí nad Labem/ http://fzp.ujep.cz/kig/geocup/ 21. 11. / Seminář pro pozemkové úřady/ Praha / www.hsi.cz/pozem 25. 11. / Seminář HSI a Bentley Systems/ Brno / www.hsi.cz/hsidaybrno prosinec 12 2. 12. / GIS a územná samospráva / Bratislava / www.sagi.sk

podobě.

Uveřejňování informací o akcích v kalendáři GeoBusinessu je zdarma. pořádáte konferenci, seminář, výstavu? Nebo víte o akci, která v kalendáři zatím není? pište na adresu redakce@geobusiness.cz.

Chcete na svoji akci pozvat čtenáře GeoBusinessu? Zde může být váš inzerát s pozvánkou, podrobným programem akce a dalšími výhodami při včasném přihlášení. Více informací o možnostech naleznete na www.springwinter.cz 6 GeoBusiness  |  listopad 2008


radar

2009 - ČR a SR

leden 1 19. – 22. 1. / Cartography and Geoinformatics for Early

Warning and Emergency Management: Towards Better Solutions / Praha / http://c4c.geogr.muni.cz

25. – 28. 1. / GIS Ostrava 2009 / VŠB - TU Ostrava, Ostrava / www.gis2009.com únor 2 19. – 20. 2. / Mezinárodní konference „Application of Fire Engineering“ / ČVUT, Praha / http://eurofiredesign.fsv.cvut.cz/ březen 3 25. – 27. 3. / INSPIREd SDI Building for Enlarged Europe / Praha / www.cagi.cz duben 4 6. – 7. 4. / ISSS 2009 / Hradec Králové/ www.isss.cz

2009 - svět leden 1 26. – 28. 1. / International Lidar Mapping Forum / New Orleans, USA / www.lidarmap.org/papers 27. – 30. 1. / DGI EUROPE 2009 / Londýn, Velká Británie / www.dgieurope.com únor 2 10. – 13. 2. / Map World Forum / Hyderabad, Indie / www.mapworldforum.org březen 3 22. – 27. 3. / The Association of American Geographers Annual Meeting / USA / www.aag.org/annualmeetings/2009 duben 4 31. 3. – 1. 4. / Offshore Survey 09 / Southampton, Velká Británie / www.offshoresurvey.co.uk 21. – 25. 4. / GEO- SIBERIA – 2009 / Novosibirsk, Rusko /

www.geosiberia.sibfair.ru

foto: archiv gSOFT COnsulting, etrend.sk, archiv dell

červen 6 15. – 18. 6. / Intergraph 2009 / Washington, D. C., USA / www.intergraph2009.com 15. – 19. 6. / GSDI 11 World Conference / Rotterdam, Nizozemí / téma: Spatial Data Infrastructure Convergence: Building SDI Bridges to Address Global Challenges / www.gsdi.org/gsdi11 24. – 26. 6. / UDMS 2009 27th Urban Data Management Symposium / Ljubljana, Slovinsko / www.udms.net září 9 22. – 24. 9. / INTERGEO 2009 / Karlsruhe, SRN / intergeo.de www.geobusiness.cz

MapInfo Professional 9.5

Společnost Pitney Bowes MapInfo uvedla na trh novou verzi svého geoinformačního software MapInfo. V minulosti patřil tento GIS mezi systémy, které jsou využívány zejména v marketingu, případně ve veřejné správě. Aktuální verze MapInfo Professional 9.5 však nabízí celou řadu nových nástrojů, které jistě zaujmou další zájemce o GIS. Nejvýznamnější novinkou je soubor nástrojů MapCAD, který nabízí velké množství nových funkcí pro efektivnější editaci prostorových dat. Tyto nástroje jsou zaměřené zejména na snadnější editaci pozemkových map a map inženýrských sítí. Nová verze systému současně podporuje nejnovější verze relačních databázových systémů (Oracle 11G, Microsoft SQL 2008 Spatial, ESRI SDE 9.x). Kvalitnější tvorbu tiskových výstupů podporují nové možnosti textových popisů, stylů bodových, liniových a plošných objektů, včetně nastavení průhlednosti vybraných polygonových objektů. Pro pokročilejší uživatele je k dispozici podpora programovacího jazyka Visual Basic .NET, přičemž uživatelé původního programovacího jazyka MapBasic si mohou zdarma stáhnout ze serveru společnosti aktuální verzi MapBasic 9.5. • — (mr)

Intergraph na Slovensku V druhé polovině září otevřela společnost Intergraph CS novou obchodní kancelář v Bratislavě. Kancelář se nachází v novém obchodním centru Apollo Business Center a bude sloužit především k organizování obchodních schůzek a pořádání meetingů pro zákazníky ze Slovenska a dalších zemí jihovýchodního regionu. Více informací naleznete na webu www.intergraph.cz. • — (nh)

Personální změny ve vedení VÚGK

Server Geoinformatika.sk oznámil, že 13. října 2008 byla odvolána dosavadní ředitelka Výskumného ústavu geodézie a kartografie v Bratislave Daniela Navrátilová. Nahradil ji Ľudovít Hamaš, který přichází do ústavu z Úradu geodézie, kartografie a katastra, kde zastával post ředitele odboru informatiky. Předtím působil jako ředitel sekce informatiky Sociální pojišťovny. Daniela Navrátilová zůstává ve VÚGK pracovat jako odbornice na katastr nemovitostí a pozemkové úpravy. • — (mf)

DELL má nového generálního ředitele

Pavel Zentrich (1968) byl od 1. října 2008 jmenován do funkce generálního ředitele společnosti Dell Computer. Zkušenosti s řízením společností a lidí získal v Sony a následně Sony Ericsson, kde prošel řadou manažerských pozic. Do Dellu přichází z Ruska, kde od května 2007 působil ve funkci generálního ředitele pro Sony Ericsson. • — (red) listopad 2008 |   GeoBusiness  


rozhovor

Co se děje u Bentley? V květnovém čísle GeoBusinessu jsme uveřejnili krátkou zprávu o novém logu společnosti Bentley Systems. Zeptali jsme se Ondřeje Patočky z české pobočky firmy, co vedlo společnost k tomuto kroku.

inzerce

 GeoBusiness  |  listopad 2008

Na podzim jste oznámili novou verzi vašich produktů. Co mohou uživatelé očekávat za novinky?

Ohlášená verze našich produktů, včetně odvětvových řešení, přichází v souladu s hlavními principy již zmíněné strategie o udržitelné infrastruktuře. Vedle výrazně posíleného výkonu, především v oblasti práce s 3D daty a modely, se mohou uživatelé těšit na výrazný posun našich platformních produktů (MicroStation a ProjectWise) do geoprostorově orientovaného světa. Práce s daty v souřadnicových systémech, využití webových služeb WMS, komunikace s GPS, vylepšená práce s rastry ve 3D modelování a další funkce

jsou dnes dostupné přímo v prostředí MicroStation. Rovněž naše řešení správy a řízení dat, ProjectWise, obsahuje ve svém základním modulu možnost organizovat a evidovat data či projekty ve vztahu ke geoprostorovému umístění. Platformní produkty jsou tedy plně připraveny k modelování 3D reality světa. Vedle platformních produktů se mohou uživatelé těšit také na výrazný posun v nabídce odvětvových řešení. Mluvím především o expertních modulech, které vychází z naší GIS platformy, produktu Bentley Map. Standardizovaná řešení jako Bentley Water, Electric, Gas, případně District Heating, která splňují především požadavky systému kladené na standardní systémy GIS, je totiž možné rozšířit o expertní moduly například pro hydrodynamické výpočty, modelování chová-

ní distribučních sítí, plánování a rozpočtování výstavby a další. Některé z těchto novinek jsme již prezentovali v rámci lokálního Bentley Geospatial Fora, nicméně doporučuji všem sledovat informace na www.bentley.cz a především pak vyčkat na 6. listopad 2008, kdy budou nové verze oficiálně uvolněny.

Jak se Bentley Systems angažují v oblasti udržitelného rozvoje?

Zřejmě narážíte na překlad anglického označení “Sustaining Infrastructure”, které má naše společnost jako součást loga. Pro Bentley je působení v oblasti udržitelného rozvoje zásadní. Návrh architektury, funkčnosti a pozicování jednotlivých produktů vychází striktně z premisy „produktivita – efektivita – univerzálnost” s cílem maximalizovat přínos a minimalizovat náklady. Naším cílem je, aby prostřednictvím řešení od Bentley byli naši zákazníci schopni spravovat jimi provozovanou a budovanou infrastrukturu po celou dobu jejího životního cyklu. Aby veškeré nástroje, které použijí, a to nejen z dílny Bentley, mohli použít v rámci integrovaného prostředí, které dokáže pracovat s různými typy a zdroji (formáty) dat a vzájemně si předávat dílčí výstupy, na které lze navázat bez nutnosti konverze. Na otázku, zda se tak daří, bych si dovolil odkázat na výsledky soutěže zákaznických projektů „BE Awards“, kterou naše společnost každoročně pořádá. Prezentaci všech těchto projektů a jejich přínosů na www.be.org jistě není třeba komentovat. • — ptal se Radek Petr

foto: ARCHIV redakce

Změna loga a s tím související celé firemní prezentace přichází v návaznosti na dlouhodobou strategii naší společnosti: poskytování software, řešení a služeb v oblasti budování, rozvoje a správy infrastruktury. Nejde tedy o nějakou novinku, spíše o završení dlouhodobého procesu strategického směřování Bentley, které výstižně shrnul Buddy Cleveland, ředitel Bentley Applied Research Group, v dokumentu „Sustaining Infrastructure“ o udržitelné infrastruktuře (pozn. red.: Čtenáři si jej mohou přečíst na webových stránkách www.bentley.cz). Stručně řečeno, v rámci strategie “Sustaining Infrastructure” se zavazujeme dodávat technologie, řešení a služby, jejichž prostřednictvím naši zákazníci budují

a spravují světovou infrastrukturu s maximálním důrazem na produktivitu, efektivitu a ohleduplnost k životnímu prostředí.

propagace společnosti bentley systems ČR

Firma Bentley Systems změnila logo. Jak to souvisí s firemní strategií?


Mapování zemědělské půdy Nadpis pro monitoring pesticidů v hydrosféře

Krátké zprávy Krátké zprávy

Forestry Mapování krajiny pro potřeby monitorinGisat certifikován ISO forest mapping & inventories, change dete gu v oblasti životního prostředí je jedním V září 2008 proběhl v Gisatu certifikační ion, damage analyses, forest mapping z hlavních aktivit Gisatu. Se zvyšujícím se audit integrovaného systému inventories, managechange detection, damag analyses, forest mapping & inventorie povědomí o možnostech využití družicomentu jakosti ISO 9001:2000 a systéchange detect ion, damage analyses, fore vých snímků přibývá nejen aplikačních mu environmentálníhomapping managementu & inventories, change detect... využití, ale také nároků kladených na ISO1400:2004. Gisat tak potvrzuje svoje GISAT has long experience with management of international cooperation as well as good understanding of tyto produkty. Z pohledu dynamiky změn úsilí dodržovat a dále zlepšovat vysokou Forestry specific agricultural and environmental situation in the CEE countries having been the leader or taking a part v krajině je nejvýraznější vegetace a to překvalitu svých produktůforest a služeb a inventories, snamapping & change dete in various international projects within ESA and EU/PHARE framework. In particular, GISAT experts have ion, damage analyses, forest mapping devším v zemědělské části krajiny. been involved for more than a decade in European land cover mapping (CORINE hu maximálně vstříc požadavkům Land vyjít Cover programme) inventories, change detection, damag Gisat dostal v roce 2007 za úkol mapoa potřebám svých zákazníků. and various LC/LU data applications including land accounting and indicator development. In 1997-2000, analyses, forest mapping & inventorie GISAT was a leader of EEA PHARE Topic Link on Land Cover. Since 2001, GISAT is the member of EEA vání plodin na orné půdě v celorepublichange detect ion, damage analyses, fore European Topic Centre on Terrestrial Environment. mapping & inventories, change detect... kovém měřítku. Toto zadání je součástí půdou a potenciální kontaminace podGeomatica a PostgreSQL GISAT has long experience with management of international cooperation as well as good understanding of projektu „Výskyt a transport pesticidů zemních vod. PCI Geomatics oznámila, že její softwaspecific agricultural and environmental situation in the CEE countries having been the leader or taking a part Seznam v hydrosféře ČR“, řešeného Českým hydMapování takto velké úzerové produkty umožní využití databáze in various international projects plodin within ESApro and EU/PHARE framework. In particular, GISAT experts have forest mapping & inventories rometeorologickým ústavem (Oddělení míforjemore obtížný úkol.in Je zde například nutné s extenzí PostGIS been involved than a decade European land cover mapping (CORINE PostgreSQL Land Cover programme) changepro detectsprávu ion and various zvolit LC/LU data applications including land accounting and indicator development. 1997-2000, damage analyses, jakosti vod) a Českou zemědělskou univervhodná data s velkým prostorovým (čtení i Inzápis) vektorových a rastrových orest mapping & inventories GISAT was a leader of EEA PHARE Topic Link on Land Cover. Since 2001, GISAT is the member of EEA zitou v Praze (Katedra pedologie a ochrapokryvem. Vývoj vegetace je značně dynadat. Uživatelé programu Geomatica tuto change detection European Topic Centre on Terrestrial Environment. ny půd). Jedním ze studovaných témat je mický, což vede k využití dat s vysokým možnost získají s verzí 10.2, plánovanou damage analyses, prostorová lokalizace aplikace vybraných temporálním rozlišením. Pro popsanou na začátek roku 2009. PostgreSQL tak pesticidů. Hlavními vstupy jsou inforúlohu byla vybrána data MERIS evropské představuje zajímavou open-source alterNadpis Tabulka mace o plošném rozložení zemědělských družice Envisat s rozlišením 300 metrů.as well asnativu k již standardní podpoře řešení GISAT has long experience with management of international cooperation good understanding of tab 1 položka specific agricultural and environmental situation in the CEE countries having been the leader or taking part plodin, u kterých je známa aplikace Klasifi kace pěti tříd zemědělských plodin založeného naaOracle Spatial 11g. tab 2 10g &položka in various international projects within ESA and EU/PHARE framework. In particular, GISAT experts have vybraných pesticidů. V dalším kroku je proběhla na datovém souboru MERIS tab 3 položka been involved for more than a decade in European land cover mapping (CORINE Land Cover programme) řešena problematika transportu pesticidů metodou umělých neuronových sítí.  RapidEye na oběžné tab 4 dráze položka and various LC/LU data applications including land accounting and indicator development. In 1997-2000,

29. srpna 2008 byla na oběžnou dráhu kolem Forestry international cooperation as well as good understanding of specific agricultural and environmental situation in Země vynesena sestathe CEE countries having been the leader or taking a part in various international projects within ESA and 6. září 2008 (v závislosti na požadovaném úhlu pohleva pěti družic RapidEye. EU/PHARE framework. In particular, GISAT experts have been involved for more than a decade in European byla vynesena du). Přestože je družice dvě patra vysoká Družice byly vypuštěny land cover mapping (CORINE Land Cover programme) and various LC/LU data applications including land forest mapping & inventories, change dete na oběžnou a váží tuny, Inbude schopna zaměřit kosmodromu Bajaccounting and indicatordvě development. 1997-2000, GISAT was a leader of EEA PHARE Topic Link on z ion, damage analyses, forest mapping & in Land Since 2001, GISAT is member of EEA European Topic Centre on Terrestrial Environment.. konur v Kazachstánu za dráhu dal-Cover.svoji kameru natheněkolik nezávislých cílů Forestry internationalvcooperation as well as good understanding specific potřeagricultural and environmental situation in rakety ší komerční průběhu jednoho obletu a ofpodle pomoci ukrajinské DNEPR. the CEE countries having been the leader or taking a part in various international projects within ESA and družice se by rotovat vpřed, vzad nebo do stran. Pro družice RapidEye bude typická komEU/PHARE framework. In particular, GISAT experts have been involved for more than a decade in European schopnostíland zís-cover mapping Tato (CORINE mimořádná hbitost umožní družici binace velkého pokrytí území, krátkého Land Cover programme) and various LC/LU data applications including land forestsnímkováním, mapping & inventories, change detec kat snímky Země s půlmetrovým prostoběhem jednoho obletu pořídit více intervalu mezi opakovaným accounting and indicator development. In 1997-2000, GISAT wassníma leader of EEA PHARE Topic Link on ion, damage analyses, forest mapping & in Land Cover. Since 2001, GISAT is the member of EEA European Topic Centre on Terrestrial Environment.e rovým rozlišením. GeoEye-1 bude pořizo- ků a snižovat tak riziko konfl iktu mezi vysokého prostorového rozlišení a pěti agricultural and environmental situation i European Topic Centre on Terrestrial Environment. vat panchromatická data s rozlišením member 0,41 of EEA větším počtem objednávek od zákazníků, spektrálních pásem. To by znamenat the mělo CEE countries having been the leade metru a multispektrální data s rozlišením požadujících pořízení dat z podobného pro RapidEye značnou výhodu or takingoproti a part konin various internationa 1,65 metru. V případě barevných dat se území. Za jeden den družice zvládne 15 kurenčním systémům. projects within ESA and EU/PHARE particular, GISAT expert jedná dvojnásobné zlepšení oproti dosud obletů ve výšce 681 km s orbitální rychPět identických družicframework. má denníInkapaciKromě standardních marketingových a prodejních informací Vám můžeme zprostředkovat naše praktické have been involved for more agricultura 2 nejlepším komerčním družicím vybavelostí získané 7,5 km/s. slunečně-synchronní snímkování vícei než 4 miliony km s prorady a zkušenosti, během Díky dlouholetého používání uvedených programů vturámci řady komerčně and environmental situation in the CEE výzkumně orientovaných projektů. přelétá To dohromady vytváří záruku, oblast že Vaše financestorovým budou nákupem těchto ných čtyřpásmovým multispektrálním dráze družice přes danou rozlišením 5countries metrů.having Pořízené been the leader or taking nástrojů u nás využityden opravdu efektivně. Při10:30 výběru Vám poradíme,času. co by Vašim multispektrální potřebám mohlo nejlépe international projects snímacím zařízením. Přestože je družice každý v přibližně místního snímky part majíin various pět spektrálvyhovovat a hlavně Vám budeme k dispozici při zavádění zakoupeného programu do užívání.Kromě schopna pořizovat snímky s takto vysokým Firma GeoEye zdokonalila svou pozemní ních pásem: modré, zelené, červené, blízké standardních marketingových a prodejních informací Vám můžeme zprostředkovat naše praktické rady a rozlišením, budou panchromatická zkušenosti, data získané stanici ve svém ústředí v Dulles ve Vigičervené a blízké infračervené. Gisat s.r.o., během dlouholetého používání uvedených programů v rámci řady komerčně i výzkumně 101 00 Praha 10 převzorkována na rozlišení 0,5 metruorientovaných pro niiprojektů. a dále budou vytváří fungovat ještě dalšíbudou tři nákupemDružice RapidEye tak první7,komerčTo dohromady záruku, že Vaše finance těchto nástrojů u nás jsouCharkovská Tel/Fax: +420 271741935/36 využity opravdu efektivně. Při výběru Vám poradíme, co by Vašim potřebám mohlo nejlépe vyhovovat a všechny zákazníky, kteří nemají zvláštní pozemní stanice. Všechny stanice dohroní družice pořizující datawww.gisat.cz,gisat@isat.cz v blízkém červehlavně Vám mady budeme kzajistí dispozici při zavádění zakoupeného programu do užívání. ném pásmu „Red-Edge“ (690 až 730 mikpovolení od americké vlády. Kromě zatím primární přijetí obrovského nepřekonaného rozlišení budou data objemu nasnímaných dat, v záloze pak rometrů), které umožňuje lépe postihnout www.geobusiness.cz GeoBusiness I 2/ družice GeoEye-1 dodávána s absolutní bude ještě pozemní stanice v Colarodo. rozdíly ve vegetačním pokryvu a tedy snápolohovou přesností 3 metrů (bez vlivu GeoEye-1 bude doplňovat stávající ze odlišovat jednotlivé druhy vegetace či výškových poměrů), což zjednoduší celou družici IKONOS – společně budou obě monitorovat její zdravotní stav. řadu aplikací, které již nebudou závislé na družice schopny pořídit snímky z území ----------------------------------------------------------GISAT was a leader of EEA PHARE Topic Link on Land Cover. Since 2001, GISAT is the member of EEA

Družice GeoEye-1

European Topic Centre on Terrestrial Environment.GISAT has long experience with management of

propagace SpolečnoSti giSat

ilu: archiv giSat

Nadpis

dalším zpracování dodaných dat, zejména procesu ortorektifikace vyžadujícím dostupnost pozemních kontrolních bodů. GeoEye-1 se bude pohybovat po polární oběžné dráze, každý bod na Zemi bude moci nasnímat každé tři dny nebo i častěji

o velikosti až milion km 2 každý den (až 700 tisíc km 2 v panchromatickém a až 350 tisíc km 2 v multispektrálním módu). To je klíčové zejména pro projekty vyžadující podrobné mapování rozsáhlých území v krátkém čase. 

Gisat Charkovská 7, 101 00 Praha 10 tel./fax: + 420 271 741 935 (36) e-mail: gisat@gisat.cz www.gisat.cz


radar

Kraje jako na dlani

Moravskoslezský kraj představil projekt Integrovaného bezpečnostního centra (IBC), jehož cílem bude na regionální úrovni zajistit špičkové fungování všech složek záchranného systému. Projekt, který je první svého druhu v České republice i v Evropské unii, má vynikat rychlostí, efektivitou, profesionalitou a hospodárností. Krajské IBC, které bude mimo jiné propojovat práci policistů, záchranářů a hasičů (do střediska budou svedena všechna tísňová čísla v rámci Moravskoslezského regionu, včetně evropského tísňového čísla 112), dostalo od zastupitelů zelenou právě kvůli efektivitě, pozitivním zkušenostem a výsledkům ostravského CTV. Celkové náklady na výstavbu nového centra přijdou na 680 milionů korun, z čehož 85 procent bude financováno ze strukturálních fondů Evropské unie. Zbytek peněz půjde ze státního rozpočtu a vyrovnaným podílem přispějí město Ostrava a Moravskoslezský kraj. Integrované bezpečnostní centrum by mělo být dokončeno v roce 2011 a nahradí nyní nedostavěnou budovu „META“ v blízkosti hasičské stanice a ostravské Městské nemocnice na Fifejdách.

Moravskoslezský kraj přerozdělí peníze z EU do oblasti vzdělávání

Na projekty v oblasti vzdělávání v Moravskoslezském kraji bude přerozděleno 263 milionů korun z Operačního progra10 GeoBusiness  |  listopad 2008

mu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK). Jedná se o první část z celkové sumy 2,1 miliardy korun, které kraj rozdělí na zkvalitnění systému vzdělávání do roku 2015. V uplynulém období bylo ve 261 předložených projektech předkladateli požadováno více než 1,7 miliardy korun. Podpora byla přerozdělena rovnoměrně mezi všechny typy žadatelů, malými základními školami počínaje, přes domovy mládeže, různá sdružení právnických osob, příspěvkové organizace kraje, také vysoké školy a městy pak konče. Druhá výzva k předložení žádostí o příspěvek z OP VK je plánována na leden roku 2009. Žadatelé budou moci naposledy realizovat své projekty na tři roky. V rámci druhé výzvy kraj přerozdělí na projekty 540 milionů korun, což je dvakrát více než v první výzvě. Materiály a informace naleznou zájemci na webu www. nuts2moravskoslezsko.cz.

Zlínský kraj Radní projednali zásady územního rozvoje kraje

Důležitý strategický dokument Zásady územního rozvoje (ZÚR) Zlínského kraje, který bude aktualizován každé dva roky, projednala na svém zasedání krajská rada. Rada dokument doporučila schválit krajskému zastupitelstvu. Příprava koncepčního materiálu trvala dva roky. Zásady územního rozvoje jsou prvním územně plánovacím podkladem, který jednotně řeší rozvoj území celého Zlínského kraje a navazuje na dva předchozí v kraji platné

územně plánovací dokumenty (Územní plán Zlínské aglomerace a územní plán Beskyd).

Kraj podpořil vznik Inovačního centra vizuální komunikace Zlín

Zlínský kraj vstoupil do sdružení, jehož cílem je vybudování Inovačního centra vizuální komunikace Zlín. Cílem projektu je vznik podnikatelského inkubátoru na zlínských ateliérech, který bude zaměřen na rozvoj vzdělávání, podpory inovačních trendů pro podnikání v oblasti audiovize, spolupráce při tvorbě návrhů koncepcí vzdělávání v audiovizuálních oborech a také při jejich prosazování a uplatňování v praxi. Členy sdružení jsou dále Univerzita Tomáše Bati a společnosti podnikající v oboru audiovizuální komunikace. Projekt navazuje na bohatou tradici výroby reklamy, filmů a dalších audiovizuálních produktů ve zlínském regionu již od dob fungování firmy Baťa a vzniku filmových ateliérů na Kudlově.

Kraj Vysočina Krajští zastupitelé schválili zásady územního rozvoje

Zastupitelstvo kraje Vysočina schválilo zásadní územně plánovací dokument kraje – Zásady územního rozvoje. Jejich pořízení uložil krajům nový stavební zákon. Jde o nástroj územního plánování, kterým se bude koncepčně koordinovat rozvoj a uspořádání konkrétního území. Dokumentace ZÚR se pořizuje ve velkém měřítku a řeší roz-

voj území na krajské úrovni. V době veřejného projednání byla k návrhu ZÚR veřejností, firmami i obcemi předložena řada připomínek, které byly přiměřeně zohledněny a 48 zásadních námitek, o kterých zastupitelé rozhodovali. Mezi nejčastěji zmiňované oblasti námitek patřila problematika budoucnosti vysokorychlostní trati nebo lokalit pro akumulaci povrchových vod.

Karlovarský kraj Kraj přidá peníze Klubu českých turistů

Karlovarský kraj navýší finanční příspěvek pro Klub českých turistů (KČT), který se stará o pravidelnou údržbu a značení nových turistických tras v regionu. KČT dostává od roku 2005 příspěvek od kraje ve výši 200 tisíc korun a díky této podpoře dochází v posledních letech k výraznému navýšení počtu vyznačených cyklistických tras. Zatímco před pěti lety bylo v kraji 365 kilometrů značených tras, v současnosti je to víc než 1300 kilometrů. Vzhledem k tomu, že v letošním roce Klub českých turistů vynaložil na údržbu značení a vyznačení nových cyklotras 350 tisíc korun, rozhodl se kraj navýšit příspěvek o dalších 125 tisíc korun. Nově vyznačené trasy v letošním roce slouží domácím i zahraničním turistům od konce července a mají délku 70 kilometrů. Trasy doplňují síť cyklotras v kraji, kde dosud značení chybělo a kde je možno využít provoz cyklobusů. Zároveň se turisté dostanou do atraktivních, a přesto méně známých míst regionu.

ilU a foto: ihned.cz, archiv, KČT

Moravskoslezský kraj Budování regionálního záchranného systému


radar

Olomoucký kraj Zapojení veřejnosti do přípravy nového územního plánu

Rozsáhlou informační kampaní plánuje olomoucká radnice oslovit odbornou i laickou veřejnost při přípravě nového územního plánu města Olomouce. Strategický dokument, který bude utvářet podobu města na příštích 15 let, bude postupně vznikat do roku 2011. Celý proces zpracování tohoto strategického dokumentu budou mít zástupci široké veřejnosti, zájmových skupin a odborných organizací příležitost sledovat a připomínkovat, a to v rozsahu mnohem širším než samosprávám ukládá zákon. Rozsáhlou kampaní chce vedení města mimo jiné předejít následným problémům a častým požadavkům na změny již schváleného územního

plánu, které se v minulosti pravidelně opakovaly. Součástí kampaně bude vedle běžných postupů, jako je zveřejnění jednotlivých informací na úředních deskách a informování prostřednictvím sdělovacích prostředků, i řada dalších aktivit. Ty by měly zahrnout kromě besed, konferencí a diskusí také možnost zapojit se prostřednictvím speciálního webu. Zde by měly být umístěny například nejrůznější ankety, dotazníky a online diskuze.

Jihočeský kraj Kraj projednal územně analytické podklady

Zastupitelstvo Jihočeského kraje projednalo územně analytické podklady Jihočeského kraje. Ty jsou v současnosti povinně vytvářeny všemi kraji a obci s rozšířenou působností v ČR. Zpracování ÚAP na úrov-

ni podkladů pro RURÚ (Rozbor udržitelného rozvoje území) zadal Jihočeský kraj společnosti EKOTOXA. Následně byl dokument předán k oponentuře kompetentním osobám z řad zaměstnanců krajského úřadu i z jiných externích firem a jejich připomínky byly v odůvodněných případech do dokumentu začleněny. Na základě upravené textové části RURÚ byla zpracována pracovníky oddělení územního plánování grafická část územně analytických podkladů v rozsahu požadovaném vyhláškou č. 500/2006 Sb. Následně byl celý dokument projednán zastupitelstvem Jihočeského kraje.

Psané texty na jihočeském webu můžete také poslouchat

Většinu textů na webových stránkách Jihočeského kraje si

lze již i vyslechnout. Umožňuje to zcela nová služba Voice Reader Web, kterou zprovoznil krajský úřad. Jihočeský kraj se tak stává prvním z krajů, který touto technologií usnadňuje přístup ke svým internetovým stránkám i občanům se zrakovým postižením. Voice Reader Web umožňuje si stránku stáhnout jako soubor MP3. Poslech si uživatel spustí volbou předčítacího odkazu v podobě grafického tlačítka, umístěného pod nadpisem stránky. Funkční je u většiny sekcí a rubrik nejen pro stránky v českém jazyce, ale i pro všechny jejich jazykové verze, tedy v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině, ruštině a holandštině.

Středočeský kraj Nové propagační brožury

Středočeský kraj má nové pro-

inzerce

www.geobusiness.cz

listopad 2008 |   GeoBusiness  11


radar

Hlavní město Praha Mapa tramvají ukáže sto zajímavých míst Prahy

Magistrát hlavního města Prahy vydal mapu, která ukáže turistům pomocí tramvajových linek cestu po více než stovce nejzajímavějších památek v Praze. Mapa vyjde nákladem 180 000 kusů a po další tři roky bude mapa vycházet v aktualizovaných reedicích. Projekt vyšel na téměř 900 tisíc korun. Mapy budou k dostání v informačních centrech Pražské informační služby a infocentrech magistrátu. Praha se jimi bude také prezentovat na zahraničních veletrzích cestovního ruchu. Mapa byla zpracována v sedmi jazykových verzích. V základním textu jsou obsaženy informace nejen o MHD včetně cen jízdenek, ale také o dopravě letecké, vlakové, autobusové, lodní a o záchytných parkovištích. 12 GeoBusiness  |  listopad 2008

Zastupitelé projednali změny územního plánu

Pražské zastupitelstvo odsouhlasilo pořízení celoměstsky významných změn Územního plánu hl. m. Prahy. Jde o celkem 43 návrhů změn, které byly projednány a doporučeny k pořízení Výborem územního rozvoje zastupitelstva a Radou hl. m. Prahy a nyní budou změny platného Územního plánu sídelního útvaru hl. m. Prahy zpracovány a projednány v souladu se zákonem. Všechny navržené změny mají významný celoměstský dopad například v oblasti technické a dopravní infrastruktury nebo se týkají transformačních území či regenerace přírodního potenciálu Prahy. Mezi navrženými změnami jsou především rozsáhlé plochy původních průmyslových areálů v současné době hodnocených jako brownfields (Modřany, Sedlec) a území určené k revitalizaci v důsledku nového řešení železniční infrastruktury (Masarykovo nádraží, Nákladové nádraží Žižkov, VRÚ Smíchov - jih).

Pardubický kraj Možnost bezplatného poskytnutí geodat

Pardubický kraj uzavřel dodatek k licenční smlouvě o užití Základní báze geografických dat ZABAGED a státního mapového díla v digitální formě, které poskytuje Zeměměřický úřad. Obce mohou v rámci kraje využívat rastrové základní mapy ČR v měřítkách 1 : 10 000, 1 : 50  000 a 1 : 200 000. K dispozici je rovněž soubor vektorových dat správních hranic a hranic katastrálních úze-

mí ČR, digitální barevné ortofoto (na území, kde zatím není k dispozici, panchromatické ortofoto), digitální topologicko-vektorová data ZABAGED a také databáze Geonames. Pardubický kraj je ze smlouvy oprávněn poskytnout výše uvedené datové sady městům a obcím, stavebním úřadům na území Pardubického kraje pro jejich potřebu výkonu státní správy. Současně je Pardubický kraj povinen zavázat všechny obce, kterým datové sady poskytl, k ochraně předávaných dat tak, aby data nemohla být zneužita pro komerční účely. Nový dodatek této smlouvy mezi Pardubickým krajem a Zeměměřickým úřadem umožňuje obcím také připojení k WMS službě ČÚZK. Nabyvatel dat může navíc podle „Dodatku“ užít digitální produkt v tiskové podobě pro zhotovení orientačních turistických mapek, informačních tabulí a propagačních materiálů výhradně pro nekomerční účely.

Liberecký kraj Na regeneraci čeká až 650 brownfieldů

Podle odhadů agentury CzechInvest je v Libereckém kraji 400 až 650 brownfieldů. Obce nebo podnikatelé na ně přitom mohou od Evropské unie a z národních zdrojů čerpat dotace v celkové výši několika desítek miliard korun. Obce, na jejichž území chátrá velký počet brownfieldů, pomalu ztrácejí atraktivitu nejen pro podnikatele a investory, ale i pro bydlení a rekreaci. Liberecký kraj proto na základě Vyhledávací studie brownfieldů (www.brown-

fields.cz), zpracované v roce 2007 spolu s CzechInvestem, zveřejnil na internetových stránkách kraje vlastní databázi brownfieldů a zpracoval přehled dotačních titulů, ze kterých je možné finanční podpořit jejich revitalizaci. Snahou kraje je shromáždit do ucelené databáze všechny objekty tak, aby v nich bylo možné vyhledávat podle velmi konkrétních požadavků uživatele.

Krajská karta Opuscard

Liberecký kraj jako první v ČR spustí integrovaný dopravní systém, který využívá elektronickou kartu Opuscard jako jízdní doklad. Bezkontaktní čipová karta naváže na již zavedenou libereckou městskou kartu Citycard. Hlavní výhoda pro občany spočívá v tom, že cestující bude moci na jeden jízdní doklad kombinovat spoje jak vlakové, autobusové městské i příměstské, tak i městské hromadné dopravy. Sjednocení dopravního propojení v rámci kraje umožní do budoucna dopravcům lépe koordinovat jízdní řády a sofistikovaně plánovat spoje, garantovat návaznost spojů, zrychlit odbavení cestujících. Integrované dopravní systémy nejsou v evropských městech, přeplněných auty a potýkajících se s velkými problémy s parkováním, ničím novým. • — z informací na webech a z tiskového servisu krajských úřadů připravila redakce

Dokončili jste projekt, získali financování, vydali publikaci, nebo jste realizovali něco zajímavého? Napište nám do redakce.

ilU: ČÚZK, foto: středočeský kraj, Petr vilgus

pagační a informační materiály k aktivní podpoře turistického ruchu. Ucelená řada čtrnácti tematických brožurek byla vydána v šesti jazykových verzích. Cílem je aktivní podpora domácího i zahraničního turistického ruchu. Zvolené řešení brožurek čtvercového formátu vychází vstříc variabilnímu využití – umožňuje práci s celým čtrnáctidílným kompletem, opatřeným praktickým šanonem, a rovněž s jeho jednotlivými částmi. Součástí brožurek jsou také orientační mapky. Vedle tištěné podoby v celkovém nákladu 630 tisíc výtisků jsou výstupy projektu k dispozici na turistickém portálu www.centralbohemia.cz. Celkové náklady na tisk brožurek dosáhly výše 1 793 000 Kč.


radar

Konference ESRI v Praze Zubaté podzimní slunce, probleskující skrze sivé mraky, uvítalo 23. října 2008 v Kongresovém centru na pražském Vyšehradě téměř osm stovek zvědavých účastníků již 17. konference uživatelů produktů firmy ESRI. Společnost ARCDATA PRAHA, výhradní distributor produktů ESRI a Leica Geosystems na českém trhu, zvolila osvědčený pozdní říjnový termín, který vyhovuje většině účastníků po náročném pracovním roce, a je také dostatečně včas před závěrečným prosincovým účtováním. Vlastní jednání konference otevřel ve společenském sále „kongrescentra“ Petr Seidl, ředitel společnosti ARCDATA PRAHA. Ve svém úvodním projevu stručně nastínil důležitost technologií GIS obecně ve prospěch rozvoje lidské společnosti, hospodářství, ochrany prostředí i bezpečnosti lidí nakonec. Konference je podle Petra Seidla jedinečnou příležitostí pobýt spolu a sdílet získané zkušenosti, probrat nápady, vyměnit si informace, nastínit hodnoty a projednat rozmanité řešitelské přístupy. Přítomným pak představil své vize o budoucnosti GIS v ČR, zejména ve spolupráci na nejprospěšnějších tématech s klíčovými partnery, a to v oblasti implementace nejnovějšího software a ucelených služeb. Virtuálně se konference zúčastnil také generální ředitel ESRI Jack Dangermond, který k přítomným promluvil z obrazovky cestou speciálně připraveného videozáznamu. Ocenil přínos české geoinformační komunity, jedné z nejpočetnějších na světě měřeno v poměru k počtu obyvatel země. Další z amerických hostů konference, tentokrát osobně přítomný Damian Spangrund z ESRI, ve svém generálním přehledu snad všech oblastí nasazení firemní technologie GIS po celém světě připomněl jednu důležitou věc – svět, ve kterém všichni žijeme, se velice rychle mění. S těmito změnami je nutné držet krok a důležitým nástrojem v adaptaci či případném zvládnutí změn mohou být také GISy. Podle Spangrunda je k tomu zapotřebí mít digitální geografické údaje, navodit prostorové myšlení a zavést spolehlivou komunikaci mezi účastníky sdílení geografických informací. Geografie v akci pak spočívá v udržování myšlenkové posloupnosti kroků počínaje pořizováním dat a jejich lokalizací, přes jejich analýzu a zobrazení výsledků, na jejichž podkladě probíhá koncipování projektů a plánů, navazující teritoriální rozhodování a nakonec vlastní realizace záměru. Aby tato řada mohla fungovat, je nutné zabezpečit efektivní sdílení geografických dat, kterého se účastní jak jejich tvůrci v laboratořích i v terénu, tak uživatelé při desktop nebo mobilních zařízeních GIS. Tuto službu mohou vykonávat servery GIS a internet. Není pochyb o tom, že těchto možností mohou diferencovaně využívat specialisté GIS, informatici, odborná i široká veřejnost. Společnost ESRI vidí vedle rozvoje vlastního software ohromné perwww.geobusiness.cz

spektivy právě v technologiích zpřístupnění a sdílení geografických dat a znalostí. Nová generace ArcGIS Serveru má zabezpečit požadovanou komunikaci. Integraci aktivit složek IZS v ČR s dopravním servisem ukázal s pomocí živých audiovideo přenosů Jaroslav Zvára, koordinátor realizace Jednotného systému dopravních informací pro ČR. V simulované akci k naznačené havárii na dálnici D1 byla živě předvedena součinnost dopravní policie, hasičského sbo-

ru a zdravotnické pomoci opírající se o vlastní mapovou dokumentaci události a oddělenou tabelární evidenci skutečností v institucionálních informačních systémech uvedených složek. Účinnosti spolupráce zúčastněných institucí v budoucnosti prospěje sdílené jednotné kartografické vyjádření i společná, postupně specificky doplňovaná dokumentace. Jan Fischer, předseda Českého statistického úřadu, ve svém příspěvku přiblížil minulost i současnost nasazení geoinformačních technologií ve

inzerce

Trimble GeoXH • Nejpřesnější ruční GPS současnosti • Dvoufrekvenční přijímač • Okamžitá přesnost až 10 cm • Revoluční H-Star™ technologie • Výkonný integrovaný terénní počítač • VGA displej s nejvyšším rozlišením • 1 GB paměti plus slot pro SD/SDHC karty • Windows Mobile v.6 nektivita • Bluetooth a WiFi ko konektivita

GEOTRONICS Praha, s. r. o. o. Pikovická 11, 147 00 Praha a4 Tel.: +420 296 801 186 gis@geotronics.cz www.geotronics.cz

JEDINEČNÉ VÁNOČNÍ SLEVY Kontaktujte nás do 15. 12. 2008 ! listopad 2008 |   GeoBusiness  13


radar svém rezortu a jejich přerod z okrajové v klíčovou technologii s velkým dokumentačním a informačním nábojem. ČSÚ realizuje sčítání lidu, domů a bytů a odpovídá za spolehlivost a správu pořízených dat. Naposledy mohli občané ČR sledovat činnost ČSÚ v průběhu nedávných krajských a senátních voleb. Střízlivý pohled do chápání relativity času a prostoru v geografickém prostředí přinesl Ivan M. Havel, šéfredaktor časopisu Vesmír. Na inspirativní obrazové dokumentaci doložil omezenost schopností lidských smyslů sledovat procesy různé rychlosti, zejména v krajních oblastech jevů. Podobně je člověk jen neurčitě schopen vnímat extrémní kategorie plochy a hmotnosti, obvykle z důvodu absence srovnávacích kritérií, resp. představivosti.

Novinky v ArcGIS 9.3

14 GeoBusiness  |  listopad 2008

Petr Seidl, ředitel ARCDATA PRAHA, ve svém úvodním referátu ukázal široké možnosti geoinformačních systémů; Petr Seidl blahopřeje Ivanu M. Havlovi k jeho 70. narozenínám; Jan Fischer, předseda ČSÚ, ve své přednášce představil využití geoinformatiky svém rezortu a její přerod z okrajové v klíčovou technologii s velkým dokumentačním a informačním nábojem; Jaroslav Zvára ve své přednášce představil Jednotný systém dopravních informací pro ČR; Damian Spangrud, produktový manažer ESRI ArcGIS

dušší. Snadnější je práce s atributovými tabulkami. Nyní můžete údaje třídit současně podle více sloupců, zobrazování alternativních označení sloupců je realitou. Snadnější je systematická práce s geokódováním. „Red lining“ umožňuje přenos kresby z jedné vrstvy do druhé. Formát KML zdokonalil

práci například se programem Google Earth. Ačkoliv s formátem PDF program ArcView spolupracuje již delší dobu, nyní je možné se v tomto formátu dotazovat na atributy polygonů. Široce byly komentovány novinky v jednotlivých extenzích. Vedle toho si uživatelé bez znalosti programování mohou

najít na stránkách ESRI potřebná makra a ta vkládat do programového vybavení ve svém desktopu. Extenze Map Book dává možnost vybírat mapy podle zadaných kritérií a konvertovat je do cílového formátu. Velká pozornost byla v prezentacích věnována ArcGIS Serveru. Novinkou je mimo jiné

foto: 5x archiv arcdata praha, 1x jaromír kolejka

Plenární jednání konference pak pokročilo k uvedení novinek v produktu ArcGIS 9.3. Důkladného přehledu se za pořadatelskou firmu ARCDATA PRAHA ujali Radek Kuttelwascher, Petr Urban, Marcel Šíp, Matěj Vrtich, Vladimír Hudec, Marek Ošlejšek a Matěj Nevěřil, připojil se k nim také Paul Hardy z ESRI. Ve třech blocích uvedli výběr z množství vylepšení tohoto GIS. Seznam novinek by byl skutečně velmi dlouhý, proto je vhodnější zmínit jen některé, ačkoliv názory na jejich důležitost se mohou lišit. V editačním bloku je k dispozici nástroj umožňující barevné sladění legendy v případě poloprůhledného zobrazení zvolené datové vrstvy nad jiným barevným podkladem. Daleko mobilnější jsou nyní záložky (bookmarks), které lze rozmanitě přerozdělovat, přeskupovat a exportovat. Efektivněji lze pracovat s popiskami, které můžete společně vypínat a upravovat. Tvorba a přesuny (kopírování) výřezů z jedné mapy (vrstvy) do jiné je jedno-


radar nástroj pro tvorbu „míchanic“ (mashups), umožňující vytvářer doslova směs mapových služeb. Kešování v nové verzi lze realizovat na třech úrovních: základní, standardní a celopodnikové. Daleko snadněji lze vytvářet „živé mapy“ a umísťovat je například na firemní webové stránky. Snadnější je rovněž spolupráce s vývojovým prostředím FlexAPI. Image Service nyní umožňuje efektivní správu rastrových dat. Rastrová data lze navíc sdílet pomocí webové služby a pracovat s nimi, jako by byly uloženy lokálně. Ze stránek ESRI lze stáhnout Geodatabase Toolset jako nástroj zobrazující rodokmen (genealogii, původ) datových souborů. ESRI připravila novou verzi software pro mobilní zařízení ArcPad Mobile 9.3. To umožňuje připojení na server, na něm měnit údaje v databázi, stahovat a zobrazovat je. Vytvoření „rychlého formuláře“ umožňuje ArcPad Studio.

Sekce a workshopy

Po plenárních prezentacích se jednání konference rozdělilo do sekcí a workshopů. Zde se zájemci mohli podrobněji informovat o dalších novinkách v ArcGIS 9.3. Paralelně probíhaly sekce věnované správě inženýrských sítí, dopravě a posléze veřejné správě. Edgar Sweet z EBS Management Consulting na obecné rovině nastínil politické a ekonomické aspekty nasazení GIS technologií do energetiky, aby pak na příkladu konkrétní aplikace vystoupili zástupci skupiny ČEZ. Zajímavé je, že ESRI dnes pokrývá svými produkty 37 procent trhu GIS v energetice a inženýrských sítích. Pro srovnání uvedl Edgar Sweet následující statistiku: 30 % trhu připadá na SmallWorld, 6 % na Intergraph a zbytek na další producenty. O implementaci GIS na Magistrátu města Brna ve spolupráci se společností T-MAPY informoval Luděk Tichý. Nyní v Brně funguje otevřený městský GIS na bázi ArcGIS, respekwww.geobusiness.cz

tující standardy, je relativně jednoduchý a umožňuje šifrovný vzdálený přístup širokému spektru magistrátních uživatelů. Tomáš Hrabík ze společnosti CORTIS Consulting seznámil zase přítomné se zaváděním GIS na krajském úřadě Zlínského kraje na příkladu aplikace pro potřeby záchranné zdravotnické služby. Využitím technologie GIS došlo cestou modelovaných scénářů jednak k posouzení stávajícího stavu dostupnosti území kraje vozidly záchranné služby, situace po případném doplnění výjezdních stanovišť o lokality navrhované ministerstvem zdravotnictví, a také o rozšíření sítě o další výjezdová místa navrhovaná na kraji tak, aby dojezdy maximálně vyhovovaly oficiálním nařízením. V této souvislosti bylo zapotřebí v řadě případů doplnit podklady o silniční síti v databázi ZABAGED. Touto prezentací byl odborný program prvního dne uzavřen a další neformální jednání se uskutečnila na následujícím společenském večeru.

Druhý konferenční den

Organizátoři připravili na druhý den konference bohatý program ve třech paralelních blocích. Bylo nemožné stihnout všechny, návštěvníci byli mnohdy postaveni před složitý výběr jedné ze tří přednášek. Ti, kteří dopoledne zvolili sekci v hlavním sále, měli možnost od Jiřího Hradce,

ředitele CENIA, vyslechnout, jak se přibližuje termín implementace evropské směrnice INSPIRE a jak je na něj Česká republika připravena. Vladimír Kovařík z Univerzity obrany hovořil o využívání produktu ArcGIS pro tvorbu map pro Radu Evropské unie. Dočkají se i české vrcholné politické orgány využívání profesionálních služeb kartografů?

Tematické aplikace

Ladislav Šmejda z plzeňské Západočeské univerzity přesvědčil posluchače, že archeologie se stává tradiční oblastí využití materiálů DPZ. Petr Šebesta z firmy T-MAPY podrobně představil velmi obsáhlý systém digitální mapy Prahy, kombinující technologie Oracle, Bentley, ESRI s nadstavbami od společnosti T-MAPY. Územně analytické podklady (ÚAP) jsou stále živým tématem. Posluchače o tom přesvědčil Luboš Hübsch z firmy GEOREAL, který představil nadstavbu pro ArcGIS s názvem Spirit GIS ÚAP, která je určena právě pro správu ÚAP. Ačkoliv 2D geodatabáze objektů Národního památkového ústavu ještě není zdaleka naplněna, hovořil Šimon Eismann a Karel Jedlička o tvorbě 3D databáze. O tom, že ani vysokoškolská pracoviště nejsou pozadu, přesvědčil publikum Michal Schneider z Karlovy univerzity s referátem o budování infra-

struktury prostorových dat na univerzitě.

Workshopy

Na druhý den pořadatelé připravili také tři pracovní semináře. David Ondřich podrobně rozebíral shodné a rozdílné funkce v produktech ArcIMS a ArcGIS Server. Tradičně nejvíce obsazeným workshopem byla přednáška Petra Urbana, zaměřená na ArcGIS Desktop 9.3. Představeny byly tipy, triky a novinky se zaměřením na kartografické reprezentace, exporty do PDF a KML nebo nové možnosti ořezávání rastrů. Pozorným posluchačům by již neměla dělat problém tvorba stínovaného reliéfu nebo správa jednotlivých licencí, včetně možnosti „odstřihnutí“ konkrétního člověka „natvrdo“.

Co bude nového v ArcGIS 9.4

Pravidelnou součástí konference je soutěž posterů. V závěru konference proto vyhlásil předseda hodnotící komise Vít Voženílek (Univerzita Palackého v Olomouci) její výsledky (viz rámeček). Poté následovala krátká přednáška Damiana Sprangruda ze společnosti ESRI, který představil, kam se bude dále vyvíjet software ArcGIS ve verzi 9.4. V úplném závěru byl rovněž prostor pro nejrůznější otázky z publika. • — Jaromír Kolejka (1. den konference), Jaroslav Burian (2. den)

Výsledky soutěže posterů na 17. konferenci uživatelů GIS ESRI v ČR 1. místo: Aleš Bartečko, Marek Ratiborský, Kamil Kořínek (Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje) — Aplikace pro sběr dat o obcích Olomouckého kraje 2. místo: Petr Panec, Eliška Bradová, Michal Pochmann, Jiří Čtyroký (Útvar rozvoje hl. m. Prahy) — Síťové analýzy pro indikátory udržitelného rozvoje 3. místo: Peter Ivica, Petr Poláček (Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad) — Sběr, evidence a editace změnových údajů pro DMÚ 25 Cena účastníků konference: Irena Košková, Jiří Šmída (Krajský úřad Libereckého kraje, Pedagogická fakulta Technické univerzity v Liberci) — Atlas životního prostředí Libereckého kraje

listopad 2008 |   GeoBusiness  15


radar

Třetí konference Sitewellu ce o objektech udržuje v rámci jedné instituce devět jejích dceřiných společností. Prezentace ukazovaly nové přístupy – často v prezentacích zněly možnosti spojené s využíváním 3D dat. Mojmír Macek, generální ředitel Sitewellu, vystoupil s příspěvkem „Geoinformatika Geoff Zeiss, technologický ředitel Autodesku, pou- Mojmír Macek hovořil o nutnosti nejen pro mapy (o živokazoval na možnosti využití digitálních informací posunu od GIS ke geoprostorově inte- tě v prostoru)“, kde pounapříč organizací ligentním informačním systémům kázal na nutnou změnu v myšlení a posunu od správy majetku s pomocí sítí. Uvedl, že v USA Společnost Sitewell tradičního GIS ke geouspořádala 16. října 2008 Autodesk Topobase. prostorově inteligentbude do obnovy a údržtřetí ročník konference Letos akci navštíviby infrastruktury nutním informačním sysse zaměřením na řešení lo přes 70 účastníků, né během následujících témům. V odpoledním pro územní management kteří měli příležitost 10 let vložit více než 60 bloku pokračoval David poslechnout si refemiliard dolarů. Na zajíKrch, konzultant Oracle, a správu majetku. Dopolední blok předrát Geoffa Zeisse, techjenž ukázal novinky mavém příkladu z pranášek zahájil David nologického ředitele databázové platformy xe ukázal, jak v inženýrských sítích může nastat Blažek z Autodesku, kteAutodesku, o současOracle 11g. V závěru konrý představil možnosti ném světě inženýrských situace, kdy informaference se Jan Kříž ze

Sitewellu věnoval referenčním projektům společnosti z oblasti územního managementu, facility managementu a provozně technických informačních systémů pro inženýrské sítě a energetiku. Letošní doprovodný program byl rozšířen o „diskuzní stůl“, u kterého měli účastníci možnost zeptat se Geoffa Zeisse na nejrůznější otázky zaměřené na vývoj v geoinformatice, propojení CAD, GIS a BIM a další technologické novinky. Firma Sitewell nabízí všem zájemcům možnost stáhnout si z jejich webu všechny přednášky, které na konferenci zazněly. • — (red)

Uživatelé informačních systémů LIDS, TOMS a AMES společnosti BERIT se letos setkali již potřinácté, tentokrát ve dnech 9. až 10. října 2008 v Rozdrojovicích u Brna. Na letošní konferenci přijali pozvání zástupci z Ministerstva vnitra, Eva Kubátová a Vladimír Weis se svými referáty o přípravě zákona o registrech a rozvoji geoinformatiky v ČR. Pavel Rotschein z Beritu představil novinky ve firemních produktech a řešeních. Jiří Winkner hovořil o nových možnostech integrace LIDS 7 pomocí webových služeb WMS a WFS. Frank Kutter z německého Beritu ukázal praktické příklady využití TOMS, integraci se SAP a možnostech reportingu v norimberském N-ERGIE, která dodává energii více než 650 tisícům zákazníků. Představil rovněž řešení TOMS SUSI, vhodné pro menší utilitní společnosti. Jiří Baldrián prezentoval novinky v software AMES, určeném pro podporu správy majetku. V něm je možné mimo jiné vypočítat daně, zjistit si obsazení místností či propojit systém s GIS. Martin Skalický, zástupce Asseco ČR, přítomným vysvětlil možnosti propojení GIS a business intelligence, které umožňuje reporting, proaktivní monitorování procesů a vícerozměrné analýzy datových zdrojů. • — ( jh) 16 GeoBusiness  |  listopad 2008

INTERGEO je jedním z největších veletrhů, které se věnují geodézii, geoinformace a územním informačním systémům. Letošní ročník se konal na přelomu září a října v Brémách, kam během tří dní přijelo na 15 tisíc návštěvníků z celého světa. Své výrobky, služby a řešení zde nabízelo více než 500 vystavujících firem a institucí z 32 zemí světa. Podle manažera veletrhu Olafa Freiera stoupl počet zahraničních návštěvníků na 20 procent. Zahraniční vystavovatelé zaujali více než 50 procent výstavní plochy. Na veletrhu byla k vidění obrovská řada témat. Mohli jste vyzkoušet prostředky pro sběr dat či pro navigaci. Diskutovat jste mohli o krizovém managementu, aplikacích pro životní prostředí, 3D vizualizacích. Řada společností nabízela nástroje pro laserové skenování, které se dostává do popředí jako prostředek pro přesné 3D snímkování. Ostatně 3D je trend, který se rozhodně vyplatí sledovat.•— (jh)

foto: 1x archiv hinte messe, 1x archiv berit, 2x archiv redakce

BERIT Fórum Intergeo


řešení

Šikovně na metadata MetIS je metadatový katalog, nejrozšířenější software tohoto typu v ČR. Stovky uživatelů už do něj vložily úctyhodné množství metadat, popsaly přes šest tisíc datových sad. Autorům metadat i těm, kdo je využívají, se to rozhodně vyplatí. Objevte metadata

„Vše co víme o datech“ je poměrně dlouhá a neohebná složenina. Abychom tuto frázi zkrátili, říkáme prostě „metadata“, podobně jako říkáme metafora, metastáze, metamorfóza nebo metajazyk. Tak jako spotřebitel v obchodě zkoumá nálepku na potravinách, aby zjistil složení, výživnou hodnotu a výrobce, tak si může uživatel geoprostorových dat prohlédnout metadatový záznam, který ho informuje o zdroji dat, datu pořízení apod. Metadata v geoinformatice odpovídají na základní otázky „Co, Kdo, Kde, Kdy a Jak“ se stalo a děje ohledně nějakých dat.

Co umí MetIS

MetIS je webová aplikace. Proto svým uživatelům umožňuje metadata velmi efektivně používat, aniž by museli cokoli instalovat nebo studovat nějaké normy. Metadata mohou být zapsána velmi stručně i velmi podrobně (jeden záznam může mít pouhé tři položky, anebo 400 i více), mohou být hromadně importována z aplikací ESRI. Metadata mohou být propojena s daty nebo mezi sebou, mohou být využívána z webových stránek zákazníka, z mapových i desktopových aplikací. Například desktopový prohlížeč a editor geografických dat GISel umožňuje ke každému tématu v projektu přiřadit odkaz do MetIS a zobrazit si tak na jedno kliknutí potřebná metadata.

propagace společnosti t-mapy ILU: ARCHIV

Výhody metadat

S rostoucím množstvím vytvořených a získaných dat vzniká reálná potřeba tato data organizovat a popsat pro budoucnost. Popis má být tak veřejný a tak snadno dostupný, jak to jen jde. Tento přístup přináší významné výhody: • Metadata pomáhají organizovat a zhodnotit firemní investice do dat. (Nad touto větou se vyplatí zamyslet, i kdyby zde jiný přínos už nebyl). • Metadata ve formě katalogu vytvářejí nabídku firemních dat. Velmi zjednodušují výdej dat, stejně jako správu ÚAP. • Dostupná metadata mohou eliminovat tvorbu nebo koupi duplicitních dat a propagují geodata i mimo tradiční komunitu uživatelů GIS. www.geobusiness.cz

• Uživatelé mohou najít všechna geoprostorová data, která spadají do jejich oblasti zájmu nebo studia. • Poskytovatelé dat inzerují a propagují dostupnost svých dat i prostřednictvím online služeb. • Koncepce katalogů metadat je ve shodě s legislativou a vládními směrnicemi, které prosazují snazší přístup k informacím. Formát uložení metadat v MetIS vychází důsledně z evropských norem ISO 19100, jejichž podmnožinou bude INSPIRE. Vzhledem k důležitosti amerického formátu FGDC, který je použit v aplikacích ESRI ArcGIS, byl zpracován také převod z tohoto formátu. Výstupy metadat mohou být buď strukturované – ve strojově čitelné formě jazyka XML – nebo v lidsky

Editor GISel umožňuje propojit mapové téma s odkazem na jeho metadata. Metadata lze chápat jako strukturovanou informaci (vpředu) i jako informační systém (okno vzadu).

Metadata vám dají odpověď na otázky: Co název, popis a zatřídění datové sady, Kdo původce, dodavatel dat, Kde zeměpisné souřadnice, jména míst nebo oblastí, Kdy kdy byla datová sada vytvořena, jak často bude aktualizována, pokud vůbec, Jak jak získat další informace, objednat datovou sadu, formáty, paměťová média, omezení, Proč důvody vytvoření datové kolekce. čitelné výstupní sestavě, která navíc může být upravena podle přání zákazníka. Vše je podřízeno efektivní práci. Například kontakt na dodavatele dat se přes klávesnici vkládá pouze poprvé. Do všech dalších záznamů se tento kontakt již dále vybírá z číselníku. Vedle rychlosti práce s programem z toho vyplývá i konzistence dat, jejich rychlá změna a snadné vyhledávání.

Hledání v metadatech

Existují tři různé úkoly, tj. tři způsoby použití metadat: Nalezení metadat – které odpovídá na otázku „Jaké datové sady obsahují ten typ dat, který mne zajímá?“; Prozkoumání metadat – „Obsahují vyhledaná data dost informací na to, aby mohla být provedena smysluplná analýza, jakou potřebuji?“ a Využití metadat – proces, který vede k získání požadovaných dat a k jejich použití pro zamýšlený účel. Angličtina pro tyto úlohy používá pojmy discovery, exploration, exploitation. V rámečku je uvedena odpovídající struktura metadat. Tyto obecné kategorie musíme omezit, abychom minimalizovali úsilí potřebné ke shromažďování informací, ale abychom přesto předali informaci o podstatě a obsahu datového zdroje. MetIS obsahuje výběr nejdůležitějších položek pro metadata. Výběr není náhodný, ale je dlouhé roky upravován podle potřeb našich uživatelů. Ve světě roste tlak na snazší a rychlejší přístup ke správným informacím, pokud možno zdarma. Vyhledávání v MetIS je díky systému číselníků a klíčových slov rychlé a přesné. Zájemci si mohou funkčnost MetIS vyzkoušet na demo.tmapserver.cz. • Petr Říha, T-MAPY listopad 2008 |   GeoBusiness  17


rozhovor

Nákupem profi přístroje ušetříte

Před zhruba čtyřmi lety Magellan přišel na základě výzkumu trhu s prvním přístrojem pro typického uživatele GPS pro aplikace GISu. Jednalo se tehdy o tzv. handheld přístroj Mobile Mapper; později se tento přístroj vybavil možností korekce dat v postprocessingu a byl prodáván jako Mobile Mappper Pro. Řada Mobile Mapper se ukázala být jako velmi úspěšná, a proto v ní Magellan pokračoval a bude pokračovat i nadále. Naše současné dva produkty, které mohu vřele doporučit všem uživatelům v oblasti geoinformatiky, jsou přístroje Mobile Mapper CX a Mobile Mapper 6. Jedná se o „handheldy“ umožňující metrovou až podmetrovou přesnost sběru dat v terénu. Oba přístroje umožňují díky otevřenému operačnímu systému nejen pracovat se softwarovými aplikacemi od Magellanu, ale uživatel si může do zařízení nainstalovat jakýkoli program kompatibilní s Windows CE, případně Windows Mobile. Robustní vodotěsné provedení je důležité pro sběr dat v jakých-

koliv terénních a povětrnostních podmínkách. Při ukládání bodů u přístroje Mobile Mapper 6 může uživatel aktivovat fotoaparát a k bodu snadno přiřadit obrázek. Přístroj může být používán i jako osobní organizér, který ve spojení s mobilním telefonem přes Bluetooth umožní i přístup na internet. Pokud jej uživatel vybaví softwarem TourNavigator Pro, bude moci v České republice užívat přesné turistické mapy od Shocartu i zdarma stahovat mapy celého světa například přes Google.

Jak se vaše produkty liší od konkurence?

Firma Magellan je jediným výrobcem přijímačů GPS od velmi jednoduchých turistických přístrojů až po profesionální geodetické přijímače dosahující přesnost několika milimetrů. To umožňuje naší firmě upravit cenově velmi výhodné tzv. konzumní nebo outdoorové přístroje pro profesionální použítí. Přístroje řady Mobile Mapper vznikly na základě prodejně úspěšných outdoorových GPS přístrojů tím, že byl otevřen operační systém pro profesionální softwarové aplikace, byla zvýšena přesnost možností korek-

ce dat a přidány různé komunikační prvky pro přenos dat. Uživatel přístrojů Magellan tedy může za bezkonkurenční ceny měřit s vysokou přesností a spolehlivostí jednoduchým přístrojem typu „handheld“. Důraz je kladen na flexibilitu a možnost práce s různými softwarovými aplikacemi, jakož i datovými a mapovými formáty.

dat uživatele přijde na víc než úspory za nákup profesionálního přístroje. Uživatel by kromě požadované přesnosti přístroje měl především dbát na robustnost, životnost baterie, možnost zálohování dat, a samozřejmě také na to, jak snadno přenese veškerá naměřená data včetně atributů do své počítačové databáze.

Co byste doporučil při nákupu GPS přístrojů, které se používají v terénu pro sběr dat? Na co mají dát nakupující pozor?

Kde si mohou zájemci vyzkoušet přístroje Magellanu?

V dnešní době je GPS anténa stále častěji nabízena jako součást různých handheldů typu PDA nebo dokonce i jako příslušenství k mobilním telefonům. Možnost flexibilně pracovat s takovým PDA s využitím veškerých softwarových aplikací svádí k tomu toto řešení využívat i pro profesionální účely sběru dat v terénu. Je to velmi levné řešení. Vše vypadá velmi jednoduše, ale pouze do té doby, než se venku při sběru dat v terénu strhne déšť nebo vám v zápalu práce přístroj spadne na zem. Potom celodenní práce přijde vniveč a často už jen jeden den ztráty veškerých

Magellan Professional je v České republice zastoupen firmami Geoobchod a GEOVAP. Obě firmy disponují zkušenostmi z prodeje a technické podpory veškerých výrobků Magellanu a zájemcům přístroje rádi odborně předvedou. Přístroj je navíc možné nakoupit přes internet od všech partnerů firmy Recall. Doporučuji rovněž firmu Navisat, která se největší měrou zasloužila o to, že lze Mobile Mapper 6 vybavit přesnými turistickými i cykloturistickými mapami umožňujícími nejen zobrazení aktuální pozice na mapě, přesnou navigaci, plánování a ukládání tras a tracků či párování fotografií. — ptal se Josef Hnojil

inzerce

CenovÔ dostupný mobilní GIS/GPS pāístroj, kde nic nechybí MobileMapper 6 ™

SkuteËný mobilní GIS pro každého MobileMapper 6 pāedstavuje kompletní systém všech potāebných hardwarových i softwarových vlastností pro každého, kdo vyžaduje produktivní sbÔr dat a efektivní evidenci pozemkĔ nebo jiných bodových, liniových Ëi plošných objektĔ pāímo v terénu. PodrobnÔjší informace Vám velice rádi poskytneme: tblaha@magellangps.com | Tel.: +420 / 733 387 414 www.pro.magellanGPS.com 18 GeoBusiness  |  listopad 2008

©2008 Magellan Navigation, Inc. All rights reserved. Magellan, the Magellan logo and MobileMapper are trademarks of Magellan Navigation, Inc. All other products and brand names are trademarks of their respective holders.

propagace společnosti magellan professional

Jaké produkty má společnost Magellan ve svém portfoliu pro geoinformatiky?

foto: ARCHIV redakce

Tomáš Bláha ze společnosti Magellan představuje novinky pro geoinformatiku, vysvětluje jak se jejich produkty liší od konkurence a kde si je vyzkoušíte.


radar

Jak s GPS přesně pracovat při stavebních pracích Na konci září 2008 se v Praze uskutečnil seminář Navigujte se správným směrem. Jeho cílem bylo představení nejnovějších trendů v projektování a automatizaci stavebních prací. Akci pořádaly společnosti Autodesk a GEODIS Brno.

foto: 3x AUTOR

Grejdr s anténou pro příjem signálu GPS; Pohled do kabiny s  namontovanou řídící jednotkou; Detailní pohled na řídící jednotku

Budoucnost digitálních technologií ve stavebnictví byla hlavním tématem semináře, který byl rozdělen na dva hlavní bloky – dopolední prezentační a odpolední s praktickou ukázkou v terénu. Během dopoledního programu jsme nejprve zhlédli prezentaci od specialisty z firmy GEODIS Brno, ve které podrobně vysvětlil samotnou podstatu navigačního systému GPS, princip fungování 3D GPS řídících systémů a zajímavé informace o síti TopNET, budované touto společností. Síť umožňuje uživatelům GPS používat korekční data pro přesné určení jejich měřené pozice. Další vystoupení bylo věnováno praktickému využití 3D GPS na stavebních strojích. Účastníkům semináře se dostalo vysvětlení, jak systém funguje v praxi, a zdůrazněno, že nejdůležitější na celém systému je správné umístění GPS antény na stroji a následné nastavení parametrů. Pokud je tato část splněna správně, stroj sám dokáže hlídat například výšku radlice nad terénem a hrnout materiál do požadované výšky. Část prezentace se pochopitelně zabývala hlavními výhodami při práci s tímto systémem, www.geobusiness.cz

mezi které patří například možnost pracovat 24 hodin denně za jakéhokoliv počasí, úspora nákladů (pohonné hmoty, opotřebení stroje), úspora za geodetické práce, úspora materiálu, zvýšení produktivity práce nebo zvýšení kvality práce (práce probíhá podle digitálního modelu terénu). Softwaru, ve kterém je možné digitální model terénu vytvořit, se věnovala zástupkyně společnosti Autodesk. Představila produkt AutoCAD Civil 3D 2009, který je založen na programu AutoCAD. Oproti němu ale dokáže navíc vytvářet dynamické modely. To v praxi znamená, že pokud změníte jeden parametr, okamžitě se vám změní všechny dotčené části modelu. Civil 3D dokáže vytvářet digitální model terénu z terénních zaměření a následně provádět analýzy nad tímto modelem (hypsometrie, sklonová mapa, odtokové poměry na stavbě...). Nad modelem si můžete vytvořit vlastní návrh, který je opět dynamicky propojen, a pokud změníme například vedení trasy, okamžitě se změní podélný profil. Civil 3D také umožňuje výpočty kubatur a zemních prací. Prezentaci

Autodesku zakončila praktická ukázka tvorby příčných řezů, výpočtů kubatur, zobrazení výkopů, násypů a řady dalších stavebních prvků. Na závěr dopoledního programu se s námi o své zkušenosti podělily dvě společnosti, které výše popsané technologie na svých strojích již s úspěchem využívají. Společnost Alpine je první, která zakoupila systém Topcon 3D GPS. V současnosti těchto systémů vlastní devět a potvrdila jeho veškeré výhody včetně dosahované přesnosti jeden až dva centimetry. Také ryze česká společnost Aquasys potvrzuje výhody systému, a to hlavně při vodohospodářských úpravách, revitalizacích toků, lesotechnických a ekologických stavbách nebo zemních pracech. Po společném obědě jsme se přistavenými autobusy pře-

sunuli na stavbu silničního obchvatu Prahy. Zde jsme měli jedinečnou možnost prohlédnout si stavební stroj k urovnání terénu, tzv. grejdr, vybavený výše uvedeným systémem, v akci. I přes velké finanční náklady na hodinu práce tohoto stroje nám byl k dispozici více než hodinu a zájemci se mohli podívat na práci řidiče grejdru přímo z jeho kabiny, kde je umístěna řídící jednotka s nahraným digitálním modelem terénu a veškerým ovládacím software. Rozhovor se řidičem opět potvrdil výše uvedené výhody systému. Seminář byl velice zdařilou a na profesionální úrovni připravenou akcí, kde se odborná veřejnost dozvěděla o nejnovějších trendech a technologiích ve stavebnictví a uplatnění systému GPS i v tomto odvětví. • — Jakub Miřijovský

inzerce

Ústav geodézie Fakulty stavební VUT v Brně pořádá konferenci s mezinárodní účastí

DRUŽICOVÁ MĚŘENÍ A SÍTĚ V GEODÉZII

ve čtvrtek 5. února 2009 od 9:30 hod. do 15:30 hod. v posluchárně D182 budovy D, na Veveří 95. Přihlášky je možné posílat na adresu: Ústav geodézie, Veveří 95, Brno 602 00; e-mail: zmolova.v@fce.vutbr.cz, fax: 541 147 218 Elektronická přihláška je na www.fce.vutbr.cz

listopad 2008 |   GeoBusiness  19


rozhovor

Milan Novotný: T-MAPY vznikly na závodech S Milanem Novotným jsme se setkali v říjnu 2008 v nových větších kancelářích firmy T-MAPY na Velkém náměstí Hradce Králové, kam se firma přestěhovala v červnu letošního roku.

Už za studií mě zaujal GIS, geografické informační systémy. Studoval jsem Lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně. (Pozn. red.: Nyní je to Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně.) S technologií geografických informačních systémů jsem se setkal již v předmětech týkajících se informatiky a také při zpracování diplomky v roce 1988. Už tehdy mne GISy zaujaly. Když jsem po škole nastoupil do Lesprojektu, kde jsem pracoval celý následující rok, měl jsem možnost pracovat také s technologiemi ESRI.

Jak jste se vlastně dostali k firmě T-Kartor?

V roce 1991 se u nás objevili zástupci T-Kartoru a hledali někoho, kdo by byl ochoten v České republice založit firmu. Setkání bylo iniciováno v souvislosti s orientačním během. Tehdy se v ČSFR konalo mistrovství světa v orientačním běhu, s lidmi z T-Kartoru jsme se potkali na závodech u piva, slovo dalo slovo, a do několika měsíců vznikly T-MAPY.

V té době jste asi netušil, že budete mít ve firmě 75 zaměstnanců, stomilionový obrat... Myslel jste tehdy na to, že byste někdy v budoucnu měl takto velkou firmu?

Nabídka T-Kartoru mě zaujala, vůbec jsem tehdy netušil, kam se to všechno vyvine. Po roce 1989 panovalo všeobecné nadšení do podnikání, byl jsem mla-

20 GeoBusiness  |  listopad 2008

dý, práce mě bavila. Baví mě i dnes, i když náplň práce je úplně odlišná od té před 16 lety.

Proč jste se pojmenovali T-Mapy?

Mapa se švédsky řekne „kartor“. Písmeno T vychází z tehdejší situace, kdy firma T-Kartor tvořila mapy pro telekomunikační společnosti a turistiku. My jsme si to pozměnili – „T“ v názvu znamená „tvoříme mapy“. Už od počátku jsme se soustředili na publikování map a informací s nimi souvisejícími. Součástí naší práce je od počátku maximální vytěžení geografických informací včetně tvorby analýz, takže jsme rozsah záběru v ČR posunuli o kus dále než byla původní kartografická náplň práce v T-Kartoru. Postupně jsme se přesunuli od kartografie do geografických informačních systémů. V tom se od T-Kartoru lišíme – i když v kartografii se dnes také používají bezešvé databáze a celá kartografická linka již inklinuje k využívání technologií GIS.

Zkuste porovnat dobu před 16 lety a dnes. Co se změnilo ve firmě, co ve společnosti?

Tehdy GIS začínal, byly to systémy, které se instalovaly na velké pracovní stanice. GIS byl záležitostí jednotlivců. Dnes je situace jiná, také díky globálním společnostem jako je například Google, které zpřístupnily mapy široké veřejnosti, což pomohlo dalšímu rozvoji celé geoinformatiky. GIS je v současnosti záležitostí velkého množství lidí, kteří s nimi chtějí a umějí pracovat.

Přestože naše firma vyrostla, princip zůstává stejný. Po čtyřech letech bylo ve firmě deset lidí, dnes je nás sice více než sedmdesát, ale starosti jsou pořád stejné. Pouze s rozdílem, že pracuji s větším objemem dat a informací. Pořád je nedostatek času, stále je co řešit. S větší firmou máte stabilitu, máte jméno, můžete z toho těžit. Na druhé straně je s velikostí spojena větší zodpověd-

nost za zaměstnance a vše co s tím souvisí.

Jak vypadá váš běžný pracovní den?

Po příchodu do práce se podívám na novinky v našem informačním systému a projdu došlé e-maily. Podívám se na mé naplánované akce včetně nezbytné přípravy. Poté již následuje série jednání, která je zakončena obědem. Po obědě

foto: archiv˝redakce

Před 16 lety jste založil firmu. Jak jste se k podnikání dostal?


rozhovor opět zběžně projdu přišlé e-maily se zaměřením na ty důležité a vyřeším nutné telefonáty. Hned poté následují další jednání a rozhovory. Na konci pracovního dne se ještě letmo podívám na aktivity dne následujícího a podle jejich charakteru podniknu nezbytnéou přípravu. Co se týče týdenního rozvrhu: pondělí a pátky mám vyhraženy věcem firemním, zbytek týdne komunikuji se zákazníky. Toto je však naplánovaný ideál, realita je většinou úplně jiná. Uvedených mantinelů se však snažím držet.

O geoinformatice GIS je analytický nástroj. Kolik procent vašich projektů a zakázek tvoří analytické práce a kolik jsou vizualizace a mapy?

Pro analýzu potřebujete vstupní data a software. Klasické GIS analýzy tvoří oproti ostatním pracem v našich projektech jednotky procent. Pak tu jsou specifické GIS úlohy nebo dodávka speciálního software, který umožňuje analyzovat data pro konkrétního zákazníka. Vlastní analytické funkce jsou součástí software nebo řešení, které zákazníkovi dodáváme. Analýzy se provádějí nad vybudovanými datovými sklady. Analýzou v tomto pojetí může být jakýkoliv dotaz, například na konkrétní parcelu, její vizualizaci a následnou kombinaci (průnik) s dalšími tematickými daty, například územním plánem, cenovou mapou, pásmem hygienické ochrany a dalšími.

foto: milan kollinger

Kolik zákazníků za vámi přichází s požadavkem analýzy, například udělat rozbor demografického složení v určitém regionu?

Takové požadavky se pohybují v procentech. Zákazníci si totiž pomocí námi dodaných nástrojů mohou analýzy dělat přímo sami, protože je to baví. V okamžiku, kdy jde o rozsáhlý datový soubor nebo o komplikowww.geobusiness.cz

vanější řešení, pak se obracejí na nás a společně hledáme vhodné řešení. Vždy je dobře, když se zákazník podílí na realizaci, protože zná místní podmínky a umí nejlépe definovat zadání.

Jakou zajímavou analytickou úlohu jste dělali?

Zmíním hned dvě. První je analýza vlivu havárie produktovodu na životní prostředí – tedy jaký vliv bude mít prasklé potrubí, ze kterého vytéká ropa na životní prostředí. Za jak dlouho steče do údolí, jaký vliv bude mít v zastavěné oblasti, jak ohrozí spodní vody, jak ohrozí rostliny a živočichy apod. Z analýzy můžete identifikovat oblasti, kde je nutné realizovat preventivní opatření k zamezení případných škod. Druhým příkladem je analýza dostupnosti lokálních veřejných prostranství, sportovních zařízení, obchodů s potravinami, zastávek MHD, mateřských a základních škol, zdravotnických služeb a nádob na separovaný sběr na území města Hradce Králové. Souhrnným výsledkem je geografická vrstva obydlených objektů, která má připojeny atributy dostupnosti jednotlivých veřejných prostranství a služeb. Samotný výsledek hovoří jednoznačně — na území Hradce Králové dosahuje bydliště 84,59 % obyvatel města více než 10 bodů (na bodové stupnici 0 až 16 bodů), naproti tomu méně než 5 bodů dosahuje bydliště jen 1,80 % obyvatel města.

Když jsme u projektů; úřady ČR v současnosti „žijí“ územním plánováním a zpracováním územně analytických podkladů. Mluví se o nedostatku lidí, kteří jsou schopni pracovat na přípravách územně analytických podkladů. Jak to vidíte vy?

Všechno spustil nový stavební zákon, který nabyl účinnosti v průběhu loňského roku. Z pohledu využití a nasazení

Společná fotografie kolektivu T-MAPY při výročí 15 let založení firmy

lidských kapacit byl tento zákon podceněný. Termíny, do kdy se mají v první etapě zpracovat územně analytická data, jsou hodně „šibeniční“. Tolik lidí – informatiků, urbanistů, úředníků – v České republice není. V některých případech musíme po dohodě se zákazníkem přistoupit ke kvalitativnímu kompromisu, protože kapacity zkrátka nejsou. A v dalších etapách budeme obsahovou náplň dat dále zkvalitňovat. Vzhledem k rozsahu prací si musíme „vybírat“ zákazníky, se kterými spolupracujeme. V tomto případě upřednostňujeme kvalitu před kvantitou, tedy raději realizujeme méně zakázek, ale kvalitněji. Některé zakázky jsme museli navíc odmítat. Pro danou obec již nebyl k dispozici vhodný urbanista, se kterým bychom mohli zakázku realizovat.

Který z projektů je váš nejoblíbenější?

Je jich více, ale dovolím si zmínit projekt, ve kterém implementujeme GIS pro Magistrát města Brna. Z interních projektů pravidelně sleduji rozvoj T-Mapserveru. Již v roce 2000 jsme přišli s nadčasovým webovým mapovým řešením, a z jeho předností těžíme dodnes.

O současných projektech V posledních době je o vás slyšet i na velkých projektech. Jakou máte motivaci pro jejich realizaci?

Teď jste mi svou otázkou nahrál. Kdo mne zná, tak mé konstatování, že T-MAPY jsou postaveny na lidech, pro něj není nic nového. S jejich zkušenostmi a odborným růstem byly velké projekty logickým krokem v rozvoji firmy. Pouze jsme těch rozsáhlejších projektů v posledních třech letech realizovali mnohem více než jsme původně čekali a tudíž jsme museli bojovat i s našimi kapacitami. Za zmínku stojí především Informační systém krizového řízení České republiky, ve kterém jsme zúročili naše dlouholetou spolupráci se zástupci Hasičského záchranného sboru ČR a zkušenosti v oblasti krizového řízení. Dalším projektem je projekt Digitální mapy Prahy, který svým pojetím na úrovni společného vedení katastrální a technické mapy, technického řešení za použití nejmodernějších technologií ESRI/Bentley/ Oracle a celkovým rozsahem a kvalitou spravované datové základny patří mezi významné projekty svého druhu nejen v České republice. Velkým projektem je také Informační systém kartografie pro Zeměměřický úřad, ve kterém se realizují kolegyně a kolegové v oblasti kolem vybudování technologické linky kartografických produktů map v měřítkách 1 : 10 000 až 1 : 100 000. Po třech uplynulých letech jsem na naše zaměstnance pyšný. T-MAPY se mohou pochlubit nejen odborníky v informatice, ale rovněž máme specialisty listopad 2008 |   GeoBusiness  21


rozhovor rých pět i více let stará řešení jsou stále stabilní a spolehlivě fungují.

v tematických i věcných oblastech krizového řízení, správě a údržbě dat map velkých i středních měřítek, kartografii, fungování městského úřadu, územním plánování, dopravě a podobně.

Dodáváme jednotné řešení, které je nadstavbou nad několika základními technologiemi GIS. Řešení stavíme buď nad open source nebo nad softwarem od ESRI. K tomu přidáváme naši práci a know-how, tedy vlastní přidanou hodnotu. Snažíme se, aby k základním technologiím byl vždy jednotný přístup.V mnoha případech kombinujeme svět komerční se světem open source. Zbytek vyřešíme pomocí našich nadstaveb, které dlouhodobě udržujeme a rozvíjíme. K rozhodnutí, který software nasadit, se dochází po diskuzi se zákazníkem – pokud bude chtít open source, tak jej použijeme, a totéž se software ESRI. Často se stává, že open source použijeme u zákazníka, který má k dispozici menší finance. Naopak u robustních řešení preferujeme komerční ESRI technologie, které jsou zárukou kvality a spolehlivosti. Při implementaci klademe důraz na integrační potenciál aplikací GIS pro ostatní části informačních systémů. GIS pro nás není pouze hezká mapa, ale zejména služba. Právě v této oblasti firma ESRI v jednom ze svých stěžejních produktů ArcGIS Server učinila velký krok kupředu. Tento potenciál se snažíme v projektech maximálně využít. Příjemným zjištěním posledních let je, že cena již není zásadním kritériem při výběru koncového řešení. V mnoha případech jsme úspěšní díky 22 GeoBusiness  |  listopad 2008

To je těžká otázka, protože dnes už se to tak nerozděluje a oba přístupy se kombinují. Pokud bychom se je pokusili od sebe odlišit, tak požadavky na web oproti desktopu výrazně dominují, přibližně v poměru 70 : 30.

Ve volném čase je Milan Novotný aktivním sportovcem.

jednoduchosti a intuitivnímu uživatelskému prostředí.

Jak jste se dostali k neGISovým aplikacím?

Vyplynulo to z našich dodávek ve veřejné správě, zejména pro městské úřady. Zákazníci vyžadovali řešení konkrétních agend na jednotlivých odborech. Prostředí jsme znali z nasazování GIS. Odtud byl jen krůček k napsání dalších aplikací pro řešení dílčích agend. Naše vývojářské prostředí a frameworky jsou postaveny obecně, takže je lze použít pro mapová řešení i databázové agendy. Náš záběr jsme postupně rozšiřovali.

Kolik máte ve firmě programátorů? Teď jich je kolem 25.

Takže máte metodiku vývoje software...

Ano, vývoj software probíhá v několika doménách a technologických prostředích. Používané technologie jsou natolik specifické, že vyžadují vlastní metodiku řízení práce vedoucích projektů, vývojářů a implementátorů. Za ta léta se nám podařilo vytvořit celou řadu metodik a nástrojů pro efektivní vývoj software, které průběžně dále rozvíjíme. V loňském roce byly T-MAPY certifikovány na ISO 9001.

Řada firem předělávala jádra svých programů... Stalo se vám to také?

V roce 2000 jsme dostatečně dopředu zachytili vývoj webových technologií. Od té doby nabízíme naše webová řešení. Tlak na přepis aplikací tudíž nebyl zpočátku velký. Vývoj technologií se ovšem posouvá mílovými kroky a jsme nuceni jej sledovat. Současný aplikační záběr T-Map je hodně široký. Vše začalo psaním programů v prostředí Delphi, poté využívání skriptovacího jazyka PHP a pokračuje psaním programů v prostředí .NET či v Javě. Vývojový framework T-WIST, který jsme vyvinuli a který je základem široké palety aplikací, v minulosti skutečně několikrát prošel větší či menší revizí. Jedním z nejsilnějších požadavků při těchto pracech byla zpětná kompatibilita nové verze. Aktuálním trendem, který nám pomáhá řešit heterogennost technologií, je servisně orientovaná architektura (SOA), která je v našich řešeních standardně využívána. Umožňuje na základě standardních protokolů integrovat dříve těžko propojitelné systémy. Díky tomu můžeme kombinovat řešení mezi sebou a budovat interoperabilní systémy. Ve výsledku záleží na tom, jak stabilní řešení dodáte zákazníkovi. Pokud máte programy dobře navržené, nemusíte je dlouhou dobu v jejich jádře měnit. I přes obecně deklarovanou morální tříletou životnost software máme díky kvalitním návrhům plno zákazníků, u kte-

Jak se tedy řešení rozlišují, když ne web versus desktop?

Dnešní řešení jsou již kombinací obojího. Desktopové programy si umějí načítat webové služby ze serverů. Je to patrné hlavně v publikování dat. Různé webové mapové servery publikují mapové služby na úrovni zpřístupnění dat či služeb, které využívají nejen běžící desktopové aplikace, ale i jiná serverová řešení. Například veřejně přístupné katastrální mapy z ČÚZK promítáme u některých zákazníků také v námi dodaném desktopu nebo v mapovém serveru. Webové aplikace byly původně hodně „syrové“. Ovšem v posledních letech na sebe přenášejí funkce známé pouze z desktopu – tato řešení začínají převažovat. U řady zákazníků bude ovšem řada softwarových aplikací dále běžet na desktopu, například při editování dat, zobrazování dat z lokálních uložišť a zejména při zpracování analytických úloh.

O budoucnosti Co chystáte v oblasti software nového?

S úplně novým produktem se v současné době přichází již jen velmi obtížně. Spíš se snažíme, aby naše produkty byly technologicky na výši, tj. aby splňovaly požadavky na technologie konce první dekády 21. století. Standardy, interoperabilita, nástroje ve stylu Web 2.0, AJAX klienti, integrování veřejných datových zdrojů do již funkčních řešení. Snažíme se, abychom

foto: 1x petr kadeřávek, 1x archiv milana novotného

O software Vaše společnost je známá tím, že má vlastní řešení, nasazuje open source software a zároveň je partnerem ESRI. Podle čeho vybíráte, jaký software implementujete u konkrétních zákazníků?

Kolik zákazníků chce web, kolik ještě požaduje desktop?


rozhovor naše řešení měli otevřená a použitelná jako nedílnou a integrální součást informačního systému.

Jak jste přišli na nápad s T-Mapserverem?

Každý mapový server vyžadoval nějakou přidanou hodnotu. Proto jsme se snažili sjednotit přístup ke geografickým datům. Považuji za vhodné zmínit, že T-Mapserver není mapový server, nýbrž aplikační nadstavba nad mapovými servery. Umožňuje pracovat nad serverem ESRI, nad open source mapovým serverem nebo také nad libovolnou relační databází, ve které lze ukládat prostorová data. T-Mapserver zajišťuje jednotný přístup k těmto serverům, bezpečnost přístupu, editační nástroje a také celou řadu klientů pro publikování dat. Je v něm rozhraní, umožňující publikování dat z datového skladu směrem k zákazníkovi v podobě, kterou potřebuje. T-Mapserver je univerzální nadstavba a sada služeb, tedy systém. Jeho síla se projeví zvláště v integraci mapových služeb do řešení třetích stran, respektive při začlenění map jako integrální součásti informačních systémů v organizacích.

Jak se má česká geoinformatika vůči světu?

Myslím, že se má velmi dobře. Při několika zahraničních cestách jsme poznali,že naše řešení jsou na světové úrovni a že jsme maximálně konkurenceschopní a za svou práci se nemusíme stydět. Do světa má česká geoinformatika co nabídnout – určitě bychom se neztratili. Oproti světu jsme ale velcí detailisté – v tom dobrém slova smyslu – a snažíme se řešení, která tu jsou, precizovat hodně do hloubky, což se ve světě často neděje.

Samozřejmě jak stále rosteme, začíná pro nás být český trh malý. Přestože máme v České republice stále co dělat, ze strategického pohledu nám trh může za chvíli přestat stačit a buď budeme omezovat růst firmy anebo musíme za hranice. Pod hlavičkou T-Kartor Group volíme růstovou možnost, tedy hledáme příležitosti v zahraničí.

Kam se geoinformatika podle vás za pět let posune?

To je věštění z křišťalové koule. Bude se jednat o přesun do mobilních zařízení. Data budou mnohem podrobnější, všechno bude ve třetím rozměru – 3D, data budou k dispozici kdekoliv a komukoliv, polohopisný základ bude poskytován zdarma a nad tím bude celá řada aplikací sloužit odborníkům i široké veřejnosti. • — ptal se Josef Hnojil

Tento dotazník, který osobními otázkami a rychlými odpověďmi prozradí opravdovou povahu zpovídaného, proslavil francouzský spisovatel Marcel Proust. » Kdy a kde jste byl v životě

» Čeho nejvíc v životě lituje-

nejšťastnější? Kdykoliv, když

te? Nic mě nenapadá.

jsem v přírodě s rodinou.

» V jaké situaci lžete?

» Která vlastnost je pro vás

Lhal jsem na vojně…

absolutně charakteristická?

» V jakém stavu mysli se

Optimismus, klídek, pohoda.

právě nacházíte? Tvůrčí,

» Kde na zemi, či mimo

mám chuť něco vytvářet.

ni, byste rád žil? V přírodě

» Kterou vaši dobrou

optimálně na horách.

vlastnost lidé kolem příliš

» Pro které chyby máte

přeceňují? Toleranci.

největší pochopení?

» Co byste změnil na své

Které se neopakují.

rodině, kdybyste měl tu

» Na co byste rád měl

možnost? Nic bych neměnil.

talent? Umět hrát na nějaký

» Které slovo či větu příliš

hudební nástroj.

často používáte? Používal

» Jakou písničku jste si

jsem „v podstatě“, ale to už

naposledy zpíval celý den

jsem se odnaučil.

a nemohl se jí zbavit? Není

» Kdo nebo co je největší

nutno od Svěráka/Uhlíře.

láska vašeho života?

» Jaký film můžete vidět

Sportování – orientační

kdykoliv znovu a neomrzí

běh, běh na lyžích a jízda na

vás? Sedm statečných.

horském kole.

» Jakou soukromou radost

» Čeho ze svého vlastnictví

si nikdy neodepřete?

si nejvíce vážíte? Zdraví.

Něco sladkého.

» Z čeho máte největší

» Kým byste rád byl?

strach? Z bouřky na horách

Sám sebou.

nebo na moři.

» Jaká je vaše největší

» Řekněme, že věříte v pře-

chyba, které byste se rád

vtělování – jako co nebo

zbavil? Roztěkanost.

kdo byste se chtěl příště

» Co by pro vás bylo největ-

narodit? Zase jako já, ale

ší neštěstí?

se zkušenostmi, které mám

Ztráta někoho blízkého.

v tomto věku.

» Jak si naopak představuje-

» Jak byste chtěl umřít?

te dokonale šťastnou chvíli?

Ve spánku.

Když se okolo všichni smějí.

» Čeho si nejvíc vážíte

» Koho z našich současníků

u svých přátel? Upřímnosti.

považujete za skutečného

» Co považujete za svůj

hrdinu a skutečnou hrdinku?

doposud největší životní

Teď mne opravdu žádný

úspěch?

současník nenapadá.

Spokojenou rodinu a firmu.

» Kterou historickou

» Jak nejraději trávíte čas?

postavu nemůžete vystát?

Sportem, čtením. » Kdo na vás měl doposud

– Hitlera a Stalina.

největší vliv? Přátelé.

» Koho z historie naopak

» Jaká je vaše oblíbená

obdivujete? Karla IV. a samo-

cesta? Projížďka na běžkách

Milan Novotný (1965) je ředitelem společnosti T-

zřejmě Járu Cimrmana.

zasněženou krajinou.

MAPY od roku 1992, kdy ji založil společně se s Jaro-

» Jaké zvíře nemáte rád?

» Máte nějaké životní hes-

slavem Kačmarčíkem a Stenem Ravhedem. V roce

Myš.

lo? Být svůj.

2003 se k nim připojil čtvrtý společník Jiří Bradáč.

» Čeho si nejvíce vážíte

» Jaké máte vzory v podni-

Milan Novotný je absolvent Lesnické fakulty Mendelo-

u žen?

kání? Názory Jacka Welche

vy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Je ženatý,

To, jak se o nás umějí

z General Electric, o němž

má 3 dcery. Mezi jeho záliby patří přírodní sporty,

postarat.

jsem četl, jsou mi blízké.

trénování mládeže v orientačním běhu, cestování,

» A čeho si nejvíc vážíte

Potvrdil jsem si spoustu

fotografování, hudba, historie a literatura.

u muže? Zvědavosti.

věcí, o kterých píše.

To se takto nedá říct. Zaměření na

foto: archiv redakce

Snažíte se i vy přes T-Kartor dostat do světa?

Proustův dotazník pro Milana Novotného

Zde si dovolím dvě postavy

Je to dobře nebo špatně?

www.geobusiness.cz

technický detail je vlastnost nejen GISáků, ale lidí v České republice obecně. Podívejte se na úroveň mobilních technologií u nás – za tím je vidět český hloubavý, technicky založený človíček, který si se vším hrozně rád hraje a chce všemu co nejvíc rozumět. Firmy jsou nuceny, aby nabízely podstatně kvalitnější řešení než která nabízejí v jiných státech. Myslím si, že plno britských nebo německých firem nemá na místním trhu vůbec šanci na úspěch kvůli své pragmatičnosti. Když jsme před časem byli v USA na exkurzích u místních uživatelů, jenom jsme se divili, jak pragmaticky využívají nástroje GIS. Například ESRI ArcView používali v základní úrovni a bohatě jim to stačilo. Takoví uživatelé u nás také byli, ale těm základní funkčnost naopak vůbec nestačila. Potřebovali další a další funkce, které se musely programovat. S růstem požadavků rostla také naše firma.

listopad 2008 |   GeoBusiness  23


trendy

S mashupy za zločinci, na cesty i k sousedovi V minulém čísle jste se mohli dozvědět, že mashupem bývají v prostředí internetu nazývány takové webové aplikace, které v sobě kombinují data z více zdrojů do jednoho kompaktního výsledku připraveného pro další použití. Po výletu do světa realit a nemovitostí si tentokrát ukážeme další zajímavé aplikace ze zahraničí.

Za tlustými dveřmi

Každé stěhování na nové místo nás staví před úkol adaptovat se v cizím prostředí, seznámit se se sousedy a poznat své okolí. Přitom ne každý je zvyklý obcházet okolní domy či byty s láhví slivovice nebo čerstvě napečenými buchtami. Tím

méně v dnešní čím dál hektičtější době, navíc ve velkých městech tak anonymní, jak jen to je možné. A nemusí to být jen ve velkých aglomeracích. Ve Spojených státech amerických je běžné i pro několikatisícová městečka, že

Letem videosvětem

se obejdou bez chodníků. Ze souseda mnohdy vidíte jen jeho vyjíždějící či zajíždějící automobil a těžko pak můžete probírat na zápraží novinky z politiky či počasí. Překonat tyto zábrany by měla pomoci služba FatDoor. Ta by měla umožnit lidem seznámit se se svým okolím na místní úrovni. FatDoor zobrazuje informace přes mapy Microsoft Virtual Earth a lze je přepínat mezi 2D a 3D zobrazením. Dá se říci, že jde o vizualizaci telefonního seznamu, na mapě se tedy můžete podívat kdo bydlí v sousedním vchodu nebo přes ulici. Navíc je možné navázat se sou-

sedem vztah přes email, popřípadě s těmi již známými udržovat kontakt. Aplikace však není orientována jen na sousedy, vidět v ní můžete i různé firmy z vašeho okolí, obchody s jejich otevírací dobou, popřípadě kalendář akcí, které se ve vašem životním prostoru konají. Je možné nakouknout za „tlusté dveře“ i u nás? Zatím tato služba funguje jen ve Spojených státech, takže si budeme muset vystačit se zmiňovanou slivovicí a buchtami. A to je možná dobře.

Přání z Flickru

Mashup, to rozhodně neznamená výhradní spojení jen s mapami. Celá řada aplikací je postavena například na Twitteru, tedy jakémsi mikroblogu, který hýbe zájmem především za Atlantikem, nebo třeba na Flickru, už dobře známé databance volně dostupných fotek, které volně šíří uživatelé internetu. Jedním z nich je i Phreetings, které vám pomůže vyřešit zapeklitý problém, pokud se vám podařilo zapomenout na kamarádovy narozeniny. To nejjednodušší, co může člověk v takové situaci udělat, je poslat e-mailem své přání, ale může se stát, že vás ta komerční s předtištěnými nápisy ukrutně nudí a shodili byste se ještě víc. Zachrání vás Phreetings, pomocí kterého si vytvoříte přání během okamžiku ze kterékoliv fotky umístěné na Flickru, k ní dopíšete svůj osobní a nesporně vtipem přetékající text. 24 GeoBusiness  |  listopad 2008

ilu: archiv redakce

Zajímavý mashup s názvem Youtube Vision propojil známých Google Maps a populárního serveru YouTube, na kterém jsou miliony krátkých i dlouhých videí. Celý mashup slouží spíš pro ukrácení dlouhé chvíle. Na mapách Google se zobrazují poslední videa nahraná do YouTube, která v sobě obsahují prostorové určení. Uživatel se tak může během několika minut podívat po celém světě. Pokud vás nalistované video neoslovuje, je možné se přesunout na další, celkově je v prostředí neustále aktualizováno padesát posledních přidaných videí. Pokud máte na internetu dlouhou chvíli, je to jeden ze způsobů, jak se zabavit.


trendy

Chyť mě, když to dokážeš

Prst na tepu zločinu

Pod trochu krkolomným názvem Dopllr se skrývá mashup, jež se řadí do rodiny social network service. Tedy k aplikacím, jež by měly podporovat soudržnost připojené (nebo chcete-li online) populace, a pomocí kterých na sebe ochotně prozrazujete svým přátelům i neznámým lidem své pocity, záliby a plány. Mezi ty nejpopulárnější patří MySpace nebo třeba Facebook. Dopllr je online služba, kterou asi nejvíce ocení nadšení cestovatelé neúnavně křižující celý svět. Umožňuje vám totiž vytvářet si vlastní kalendář svých budoucích cest po celém světě, zobrazovat si je pomocí Google Maps a sdílet je s vašimi přáteli. Ideálně můžete mít přehled o tom, kde se vaši kamarádi či obchodní partneři právě nacházejí a zda se s nimi na svých cestách můžete někde potkat. Už by se vám tedy neměla přihodit ta smutná příhoda, kterou jsme už jistě všichni tolikrát zažili, kdy po týdenním osamělém pobytu v newyorském Hiltonu zjistíte, že váš kamarád byl celou dobu o patro výše a stejně jako vy se ukrutně nudil. K tomu všemu budete mít k dispozici kompletní statistiky svých cest včetně celkového počtu absolvovaných kilometrů a přesného výčtu navštívených měst. Využít můžete i zajímavých tipů od dalších uživatelů, které se mohou vztahovat k místo, kam máte namířeno. Například jakýsi Doug doporučuje všem návštěvníkům Prahy, aby se obezřetně vyhnuli čínskému jídlu, které je prý „jedno z nejhorších ve městě“.

Kriminalita je pro veřejnost bezesporu jedno z nejsledovanějších témat, vždyť kolik bulvárních deníků se uživí na tom, aby nám každý den přinesly ty nejotřesnější zločiny a strčily nám je bez ptaní přímo před oči. Na zájmu veřejnosti o kriminální delikty je vystavena velmi zajímavá aplikace CrimeReports.com, která využívá data Google Maps. Geograficky je vymezena jen pro území Spojených států a je určena pro všechny Američany, kteří si kladou otázku: „Je bezpečné moje okolí?“ Na portálu CrimeReports.com si můžete vyhledat libovolnou adresu v USA a podívat se, kolik trestných činů a jakého charakteru bylo spácháno v jejím okolí. Pomocí bodových znaků jsou v mapě rozlišeny různé druhy trestných činů, loupežemi a únosy dětí počínaje, přes krádeže, vloupání, domácí násilí a sexuální delikty konče. Pro řadu lokalit je dokonce k dispozici registr sexuálních delikventů a to včetně takových podrobností, jako je fotka násilníka, jeho celé jméno, rasa, datum trestného činu a jeho stručný popis. Celá služba je navíc pro běžnou populaci zdarma, zainteresované instituce si mohou svou dávku kriminality dopřát za jistý měsíční poplatek. Další výhodou je možnost stanovit si časové období, ve kterém ke zločinům mělo dojít. Tím nejkratším úsekem jsou předchozí tři dny, přičemž většina údajů by měla být aktualizována jednou denně. Služba CrimeReports.com je v podstatě křižovatka, která sbírá informace o kriminalitě od orgánů činných v trestním řízení a standardizuje způsob, jakým jsou předkládány veřejnosti. Opačným směrem jsou ale těmito orgány informace filtrovány a řízeny tak, aby nedocházelo ke zveřejňování citlivých informací. Uživatel však nemusí jen na vlastní pěst procházet mapu, ale může si zdarma nechat pravidelně posílat informace ze své čtvrti. Po zadání vstupní adresy může být i každý den informován o nových porušeních zákonů ve svém okolí. Cílem aplikace je podle tvůrců nejen zpětná vizuální kontrola spáchaných zločinů, ale také možnost poskytnout občanům alespoň malou výhodu pro boj se zločinem. Tedy jakési tvrzení, že každý má právo vědět, co se odehrává v jeho okolí. Je skutečně dobré vědět, že za rohem došlo loni k únosu nebo že se vám po čtvrti potuluje sexuální deviant? To už je každého volba, zda službu využije – nepochybně je dobré mít možnost se rozhodnout. V případě amerických velkoměst a jejich čtvrtí s nepříliš dobrou pověstí by však citlivý člověk po shlédnutí deliktů za poslední měsíc zřejmě nedošel ani nakoupit do vedlejšího bloku.

ilu: archiv redakce

Kdo chce žít nonstop Celá řada mashupů vám poslouží, pokud si rádi při práci poslechnete svou oblíbenou hudbu. Jedním z nich je Guerilla Radio, kde stačí zadat jméno své oblíbené skupiny nebo umělce a tvůrci vám slibují, že vyhledají www.geobusiness.cz

veškerý guerillový, nebo chcete-li partyzánsky umístěný obsah internetu vašeho umělce, seřadí vám je do playlistu a vy můžete hodiny a hodiny nerušeně poslouchat. Navíc onu partyzánštinu doplní ještě linkem pro stažení.

Na podobné myšlence, ale s nástavbou pro vaše oči je založen InfiniTube. Na základě vašeho klíčového slova vyhledá všechna videa na YouTube, seřadí je do playlistu pod sebe a televizní maraton může začít. • — (mj) listopad 2008 |   GeoBusiness  25


poster

SÍ�OVÉ ANALÝZY pro indikátory udržitelného rozvoje

ÚVOD

UKÁZK

Sledování probíhajících zmìn v území a hodnocení kladných nebo záporných stránek jejich pùsobení na kvalitu prostøedí, obyvatelstvo a charakter procesù probíhajících v území, je jednou ze základních podmínek pro úspìšnou koordinaci a plánování jeho rozvoje. Pro území hl. m. Prahy je z tohoto dùvodu postupnì vytváøen systém monitoringu zmìn v území založený na ucelené sadì indikátorù pokrývajících všechny základní tematické oblasti udržitelného rozvoje území. Nezastupitelnou úlohu urèující celkový charakter i potenciál území hraje bezesporu dostupnost. Dosažitelnost základní veøejné vybavenosti, ploch k rekreaci, zastávek hromadné dopravy a dalších cílù v území pøímo ovlivòuje atraktivitu území a tím i funkèní potenciál, strukturu obyvatel a další faktory. Zjiš�ování a vyhodnocování dostupností v území je pro území hl. m. Prahy provádìno s využitím sí�ových analýz, umožòujících relativnì vìrnì simulovat skuteèné èasové a prostorové vzdálenosti se zohlednìním vlivu pìších komunikací, ulièní sítì a bariér v území.

Útvar rozvoje HLAVNÍHO MÌSTA PRAHY

VSTUPNÍ DATA SÍ� PÌŠÍCH CEST, ADRESNÍ BODY, STATISTICKÉ JEDNOTKY Sí� pìších cest vznikla v naší organizaci pùvodnì pro modelování dostupností zastávek MHD. Jak dokládají naše sí�ové analýzy, potenciál jejího využití pro modelování rùzných variant pìší dostupnosti je daleko širší. Adresní body pochází z Registru obyvatel zpravovaného magistrátem hl. m. Prahy. Nám slouží ke kvantifikaci pøiøazení obyvatel k vytvoøeným zónám obslužnosti. Údaje o poètu obyvatel vychází z roku 2006. K dalšímu statistickému vyhodnocení primárnì slouží základní sídelní jednotky (ZSJ), popøípadì vìtší jednotky z nich agregovatelné.

DOSTUPNOST

Vlastní analýza pr Zanedbáváme pøe Pro každý vstupní uvažována jako pr Pøekryvem tìchto obyvatelstva v rùz

MÍRA VYBAVEN SOUVISLÉ PLOCHY ZELENÌ A VSTUPY DO ZELENÌ Na základì prùzkumu souèasného stavu využití území byla vymezena vrstva souvislých ploch zelenì - zahrnuje lesní plochy, krajinnou i komponovanou zeleò vytváøející dohromady lokality s pøirozeným rekreaèním potenciálem. Prùnikem sítì pìších cest se souvislými plochami zelenì jsme získali bodovou vrstvu pøíležitostí ke vstupu do zelenì. Pro tyto body jsme následnì dostupnost modelovali.

SÍ� ZASTÁVEK MHD Bodová vrstva zastávek sítì MHD pochází od organizace ROPID povìøené koordinací systému hromadné dopravy hl. m. Prahy. Modelována byla zvláš� dostupnost k zastávkám kolejové dopravy (viz. schéma) a zvláš� k zastávkám autobusù. Ve spojení s informacemi jízdních øádù lze modelovat i dostupnost v rámci sítì MHD.

Útvar rozvoje hlavního mìsta Prahy pøíspìvková organizace Odbor prostorových informací Vyšehradská 57/2077 128 00 Praha 2 www.urm.cz Mgr. Petr PANEC panec@urm.mepnet.cz Mgr. Eliška BRADOVÁ bradova@urm.mepnet.cz Mgr. Michal POCHMANN pochmann@urm.mepnet.cz Mgr. Jiøí ÈTYROKÝ ctyroky@urm.mepnet.cz ArcGIS Desktop 9.2 extenze: NetworkAnalyst, SpatialAnalyst CorelDraw 11

Poster se umístil na druhém místě v soutěži posterů na 17. konferenci GIS ESRI v ČR v říjnu 2008 26 GeoBusiness  |  listopad 2008

SÍ� ŠKOLSKÝCH ZAØÍZENÍ Data pochází z databáze školských zaøízení spravované Magistrátem hl. M. Prahy. Dostupnost byla modelována zvláš� pro mateøské školy a zvláš� pro školy základní. U vyšších stupòù škol nepoèítáme s potøebou pìší docházky.

Ke každému adres školské zaøízení, z (15 minut) od bodu Pro vìtší názorono území.


poster Vyhodnocení podílù obyvatelstva dle èasové dostupnosti souvislých ploch zelenì za katastrální území relativnì vùèi poètu obyvatel.

KY ANALÝZ A STATISTIK

Na základì obslužných oblastí je odvozena pøedpokládaná zátìž jednotlivých lokalit. Pro snažší porovnání je poèet potencionálních návštìvníkù vyjádøen ve vztahu k rozloze jednotlivých lokalit.

T SOUVISLÝCH PLOCH ZELENÌ

robíhá pomocí extenze NetworkAnalyst v ArcGIS Desktop 9.2 evýšení terénu a zdržení chodce na pøechodech. Prùmìrnou rychlost chodce uvažujeme 1000 m za 15 minut. í bod je vygenerována obslužná oblast v dosahu pìší chùze trvající 5, 10 a 15 minut v podobì polygonové vrstvy. Hranice 15 minut je ráh pìší dostupnosti. o polygonù s adresními body získáme podklad pro následné statistické zpracování. Jako pøíklad mùže posloužit graf vyjadøující podíly zné dostupnosti ploch zelnì za jednotlivá katastrální území.

NOSTI V PÌŠÍM DOSAHU

snímu bodu jsme pøiøadili informaci o tom zda je v jeho pìší vzdálenosti nìkterý z námi definovaných bodù zájmu “vybavenosti” (zeleò, zastávka MHD). Výsledný ukazatel je souètem pøedchozích. Pro naše úèely staèilo hodnotit zda adresní bod leží/neleží v pìší vzdálenosti u zájmu. Do budoucna se nabízí hodnotit adresní body podle souètu tøí vzdáleností. ost jsme opìt vytvoøili graf vyjadøující podíly obyvatel s dostupností k vybranému vybavení (èi spíše s vhodným zázemím) dle katastrálních

Podíly obyvatel s dostupností ke každé z uvažovaných složek tvoøících zázemí bydlištì za katastrální území. Souhrn pøedchozích vyjádøuje podíl obyvatel a míru úplnosti jejich zázemí opìt za katastrální území relativnì k poètu bydlících obyvatel.

ZÁVÌR Na základì zahranièní inspirace náš zájem smìøoval nejprve k zeleni, její dostupnosti pro pìší v místì bydlištì. Dalšími otázkami byla dostupnost školských zaøízení a veøejné hromadné dopravy. Dílèí ukazatele jsme se pokusili vyhodnotit multikriteriérnì i s vìdomím, že náš výbìr není reprezentativní pro popis základní vybavenosti obyvatel a zázemí jejich bydlištì (chybí napø.zdravotnická zaøízení, obchody, restaurace). Další rozvoj by mìl smìøovat ke zdokonalení metodiky a automatizaci zpracování výpoètu dostupností i následných statistických vyhodnocení. Úkolem našeho odboru není rozhodování, ale ani pouhé shromaždování dat. Snažíme se data smysluplnì využívat pro uživatele uvnitø organizace povìøené tvorbu územnì plánovacích

dokumentací, ale i pro obèany hlavního mìsta.

www.geobusiness.cz

listopad 2008 |   GeoBusiness  27


doprava

Dopravní informace? Začalo to v rádiu

2000 – 2007: Období zrodu systému se zbraní v ruce

„Ta věc je velmi jednoduchá,“ začal své vyprávění koordinátor celého projektu Jednotného systému dopravních informací Jaroslav Zvára, ale už záhy je jasné, že až tak jednoduché to být nemohlo. „Zhruba v roce 2000 vzniklo rádio Impuls, které začalo s fenoménem nejrychlejší dopravní informace přímo od řidičů. Tehdy jsem pracoval v Českém rozhlasu, který byl závislý na zdrojích od policie, jenže řidičských informací bylo víc. Řidičské informace mají jeden zásadní problém: jsou rychlé, ale ne vždy přesné a úplné. Český rozhlas potřeboval vysílat ověřené autorizované zprávy, protože veřejná služba je prostě zásadní záležitost. Vznikl první otazník: kdo další a jakým způsobem může poskytovat dopravní informace, aby byl co nejúplnější přehled,“ vysvětlil první z kroků Jaroslav Zvára a pokračoval: „Později Ministerstvo dopravy mezi lety 2001 a 2003 udělalo projekt vědy a výzkumu s názvem Metodika ovlivňování chování účastníků silničního provozu prostřednictvím médií. Vytvořili jsme podklady a materiály, něco jsme ověřili v praxi a identifikovali jsme subjekty, které mohou poskytovat dopravní informace, jako jsou hasiči, záchranná služba, policie. Zároveň jsme identifikovali technologické možnosti jak by vše mohlo fungovat a z toho vznikl závěr,“ doplnil. 28 GeoBusiness  |  listopad 2008

Také na základě tohoto projektu v roce 2005 Ministerstvo dopravy přijalo za úkol zajistit Jednotný systém dopravních informací a do ruky dostalo mocnou zbraň v podobě zákona. „V červenci 2005 v zákonu s bodovým systémem o silničním provozu bylo zakotveno, že Ministerstvo dopravy nebo jím pověřená osoba zřídí, spravuje, provozuje JSDI, a že policie, hasiči, správci komunikací, silniční správní úřady a obecní policie musí pro tento systém poskytovat informace. To už byl základ toho, aby se systém stal skutečností,“ vysvětlil Jaroslav Zvára. Další etapou bylo shánění financí, vznik prvních aplikací a hledání sídla pro budoucí Národní dopravní informační a řídící centrum. Pro umístění centra do Ostravy bylo

Jaroslav Zvára, koordinátor projektu Jednotného systému dopravních informací pro ČR

hned několik důvodů. „Především zde v této budově přímo pod námi sídlí Silniční databanka, což je organizace, která spravuje geografická silniční data. Zde se buduje jednotná georeferenční síť silničních komunikací, aby správci komunikací a veřejná správa spolu mohli komunikovat. V NDIC vznikají dávková data za určité období s údaji o počtu nehod na konkrétních místech a jestliže víte, kde se staly dopravní nehody a dokážete datově analyzovat jejich opakované příčiny, tak můžete v konkrétní lokalitě udělat protinehodová opatření. To jsou otázky geodat o komunikacích a registrů nad základními daty, takže vazba na silniční databanku je jasná,“ prozradil jeden z důvodů Jaroslav Zvára a přešel k dalším: „Za druhé tu byly technické a technologické prostory a za třetí tu nepochybně hrálo roli to, že přece jenom jsme chtěli vytvořit nová pracovní místa v oblasti, kde to v té době bylo důležité. Faktorů tedy bylo víc, ale Silniční databanka byla klíčová.“ Ostrava by však v budoucnu nemusela zůstat jediným místem, kde by se shromažďovaly dopravní informace. S plánovaným rozvojem dálniční sítě a zvyšující se hustotou provozu je možné, že by podobné centrum vzniklo i v západní části České republiky. „Myslím si, že v budoucnu vznikne ještě jedno podobné centrum v západní části

foto: archiv jaroslava zváry, archiv redakce

Slavnostní otevření Národního dopravního informačního a řídícího centra (NDIC) je jen jeden ze schodů, které vedou do podlaží s názvem Dokonalý a fungující dopravní systém. Ten schod rozhodně není první, ale stejně tak není ani tím posledním. Kolik z nich a jakých se muselo vyšlapat, aby se mohlo dojít až tam, kde se Jednotný systém dopravních informací (JSDI) dnes nachází?


doprava republiky. Obě centra spolu budou komunikovat a vzájemně se budou zálohovat.“

2008: Rok fungující technologie

Od okamžiku, kdy poslanci potvrdili nutnou potřebu po zřízení Jednotného systému dopravních informací, uběhly tři roky. Za tu dobu proběhla řada jednání se záchrannými složkami o napojení na jejich fungující systémy a tvořilo se centrum v Ostravě. „Teď jsme v situaci, kdy technicky a technologicky je systém v zásadě hotový a momentálně už některé subsystémy běží naplno. Máme všechny informace od hasičů, záchranná služba takto funguje ve dvou či ve třech krajích a postupně se vše rozšiřuje. V současnosti jsme ve fázi, kdy máme technologické pracoviště, webový portál, funguje RDS-TMC pro navigační přístroje, rozšiřuje se počet proměnných informačních tabulí na komunikacích a funguje datové distribuční rozhraní, aby si data mohl každý zájemce na základě smlouvy zdarma odebírat,“ naznačil současnou situaci koordinátor projektu.

Pohled na pracoviště v Národním dopravním informačním a řídícím centru

foto: autor, ilU: archiv jaroslava zváry

2009: Rok významných změn

Momentálně je NDIC v režimu záběhu a v plném provozu by mělo být od ledna 2009. To ovšem vůbec neznamená, že by už měl být celý systém, který technicky ladí firma VARS BRNO, uzavřen. „Ještě nás čeká hodně práce a já osobně vidím v příštím roce významné mezníky. Významný zlom bude už na konci letošního roku, kdy dokončíme napojení na mýtné komunikace. To nám umožní sledovat dopravní proud. Z kamionů nad dvanáct tun a následně z aut nad tři a půl tuny budeme mít vzorek z toho, jestli se na úseku mezi dvěma mýtnými branami pohybuje dopravní proud standardním způsobem nebo je tam nějaké zpoždění,“ prozradil Jaroslav Zvára a pokračoval: „Další významný zlom bude polovina příštího roku, kdy bude dálnice D1 pokryta kompletní telematickou technologií a vznikne do té doby termín na projekt, který pokryje všechny komunikace technologií FCD, tedy Floating Car Data.“ Pod touto zkratkou se skrývá anonymní flotila vozidel vybavených vysílačem, který odesílá informace o pohybu a tím poskytuje přehled o dopravním proudu. „Mezitím doladíme informace jako jsou ty od obecní policie, takže rok 2009 bude rok významných změn. Už dnes se postupně každý den a týden objem informací a jejich aktuálnost zvyšuje. Tak to půjde dál, i když trend nárůstu nebude natolik prudký jako je tomu v těchto měsících,“ vysvětlil Jaroslav Zvára. • — Miloslav Jančík www.geobusiness.cz

Pohled do prostředí programu, který při své práci využívají hasičské sbory

Informace z NDIC se na proměnnou tabuli dostanou během okamžiku

Programové prostředí pro navigaci a sledování vozů zdravotní záchranné služby

Videobrána umožňuje pracovníkům NDIC pohledově hodnotit situaci na komunikacích

Pro NDIC je velmi důležitá výměna informací mezi jednotlivými složkami systému listopad 2008 |   GeoBusiness  29


doprava

Jak to bylo na 122. kilometru

Nepříliš nápadnou budovu na Slovenské ulici poblíž dálnice D1 je snadné přehlédnout. Přestože z agenturních fotografií tuším, jak vypadá i kde by měla být, hledání mi pár minut zabere. Podle vzhledu nevelké čtyřpodlažní budovy by člověk nečekal, že se tu skrývá centrála veškerých dopravních informací. Zvlášť když se vzápětí ukáže, že tou centrálou je pouze jedno patro. Vlastně ani to ne, je to spíš jedna velká místnost s osmimetrovou digitální stěnou, která působí na první pohled vskutku impozantně. Záhy se mě ujímá vedoucí oddělení Ctirad Weissmann a začíná mi vysvětlovat pozadí celého Jednotného systému dopravních informací. „Středisko pracuje sedm dní v týdnu, čtyřiadvacet hodin denně v nepřetržitém provozu a celá problematika spočívá v tom, že operátoři přijímají dopravní informace od jednotlivých dodavatelů. V okamžiku, kdy hasiči přijmou volání na tísňovou linku a jejich operátorka zadá do systému, že se jedná o dopravní nehodu na dálnici, tak hasiči otevírají vrata a my dostaneme do systému informaci o tom, že tam vyjíždějí. Pokud je povolána zdravotnická záchranná služba, dostaneme tutéž informaci se zpožděním řekněme dvou minut. Pak dostaneme potvrzenou informaci o přesné poloze nehody od policie, protože chvíli trvá, než se tam policie dostane,“ vysvětluje Ctirad Weissmann a pokračuje k dalším agendovým systémům jako jsou správci komunikací, obecní policie, silniční správní úřady a pokračuje k telematickým systémům, které obsahují dohledové kamery, meteorologický informační sytém, SOS schránky, informace z mýtných bran a tak dále. Informací spravovaných v centru je skutečně mnoho a především téměř každá pochází z jiného zdroje. 30 GeoBusiness  |  listopad 2008

Práci v NDIC jsem si původně představoval jako nekonečný shon, podobný třeba burzám s akciemi z amerických filmů, kde makléři, nebo v tomto případě operátoři, neví kam dřív skočit, k uším mají přilepená minimálně dvě telefonní sluchátka a přijímají jednu nehodu za druhou. Ve skutečnosti je to úplně naopak. Dva operátoři v klidu sedí za stoly a kolem sebe mají plochu složenou ze čtyř monitorů. Před sebou digitální stěnu, na které se míhají obrázky z dynamických a statických kamer. Vládne soustředěnost a klid, do kterého se jen tiše ozývá poklikávání myší, jak do sebe auta co chvíli někde vrazí, nebo se třeba na dálnici vytvoří kolona. Zatímco se letmo seznamuji s aplikacemi v JSDI, přichází hlášení od hasičů o nehodě. Je 12:22 a na 122. kilometru dálnice D1 směrem na Brno se stala nehoda. O dvě minuty později následuje hlášení stejného znění od záchranné služby. Hasičům i záchrance to musel předtím zavolat zřejmě nějaký kolemjedoucí řidič nebo přímo účastník. V tuto chvíli je informace o poloze nehody i jejím charakteru velmi stručná, přesto už jeden z operátorů vyzývá řidiče k opatrnosti na proměnné informační tabuli na 88. kilometru. Prodleva je minimální, určitě ne delší než minutu. Další operátor mezitím volá policistům pro přesnější informace o průjezdnosti a polohu, ale neúspěšně. „Ještě tam nejsou,“ vysvětluje mi Ctirad Weissmann: „Vždycky to chvíli trvá, než se policie k nehodě dostane, ale potom potvrdí přesnou polohu.“ V tu chvíli už ovšem k řidičům několika kanály míří informace o možné komplikaci na 112. kilometru. Kromě tabule na dálnici mohou informace slyšet z rádia nebo se jim objeví na navigaci, pokud jejich přístroj pod-

poruje vysílání dopravních informací pomocí technologie RDS-TMC. Po upřesnění policistů se informace o průjezdnosti aktualizují až do úplného odstranění nehody, ale to už naše pozornost směřuje k digitální stěně, na které je vidět pomalu jedoucí kolona aut. V názvu nového centra je i slovo „řídící“, tak bych rád věděl, jak se dá řídit (popřípadě vyřídit) taková kolona na dálnici. „Samozřejmě, že naše nástroje pro skutečné řízení jsou omezené a nejsme tu od toho, abychom odkláněli dopravu mimo dálnici. Můžeme řidiče na tento stav upozornit, předat mu zavčas informaci, aby se mohl sám rozhodnout,“ vysvětluje Weissmann. Vzápětí přichází Jaroslav Zvára, koordinátor celého projektu Jednotného systému dopravních informací. V agenturních zprávách se psalo, že NDIC je zatím v záběhu, ptám se ho tedy, kdy bude celé centrum hotové. Jaroslav Zvára na to odpovídá: „Vždy budou existovat ještě další možnosti, abychom získali více informací. Ale dá se říct, že jsme ve třech čtvrtinách a blížíme se k jasnému finále, jak by systém mohl vypadat. Pak řidičům nepochybně velmi poslouží,“ slibuje. Na konci mé návštěvy dodává: „Dokud se nezmění myšlení lidí, tak se toho moc nezmění. Musí se změnit zásadní příčina nehod – lidský faktor. Když si řidiči sedají do aut, žádný z nich se nechce zabít. Přesto se jen vloni zabilo kolem dvanácti set lidí. Dopravní informace jsou nástrojem pro ovlivnění myšlení řidičů. Pokud ovšem řidiči alespoň v určité míře nezačnou spolupracovat, tak to nepůjde,“ poslal Jaroslav Zvára vzkaz z NDIC všem řidičům, který ale tentokrát nešel ani jedním z klasických distribučních kanálů JSDI. • — Miloslav Jančík

foto: autor, iLu: archiv jaroslava zváry

11. září 2008 bylo v Ostravě slavnostně otevřeno Národní dopravní informační a řídící centrum. Stalo se tak za účasti ministra dopravy Aleše Řebíčka, předsedy vlády Miroslava Topolánka i generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic Alfreda Brunclíka. Jakmile uhasla záře blesků agenturních fotografů a utichly motory vládních limuzín, zajeli jsme se do Ostravy podívat, abychom pro vás připravili reportáž z běžného pracovního dne v NDIC.


doprava

Jak systém JSDI funguje Jednotný systém dopravních informací lze rozdělit na samostatné skupiny podle způsobu, jakým data poskytují.

ilu: 2x archiv jaroslava zváry

Agendové systémy

Agendové systémy zahrnují záchranné systémy hasičů i zdravotnické služby, policii ČR, správce komunikací a v blízké budoucnosti by k nim měly patřit také systémy obecní policie a silničních správních úřadů. Na začátku tedy stojí řidič, který boural, případně viděl nehodu a zavolal 150 (hasiči) nebo 155 (záchranná služba). „Máme všechny informace od hasičů, záchranka takto funguje ve dvou či ve třech krajích a postupně se to rozšiřuje. V budoucnu bychom údaje o přesné poloze nehody měli od policie dostávat v souřadnicích GPS, zatím se to ověřuje voláním,“ vysvětlil Jaroslav Zvára. Nejen informace o nehodách sdružuje JSDI. Správci komunikací dodávají informace o sjízdnosti komunikací či jejich úpravách a údržbě. „Správci komunikací zadávají čtyřikrát denně zprávu o sjízdnosti, počasí, směru větru, srážkách a operátoři tyto informace shromažďují, hlídají, kontrolují, aby informace byly všechny a veškeré informace se online objevují na internetu. V případě, že dochází k dramatické situaci ohledně vývoje počasí a zpráva je označena jako mimořádně naléhavá, pak se obnovuje dokud nebezpečí trvá,“ doplnil vedoucí oddělení NDIC Ctirad Weissmann. V období několika měsíců by měl být zprovozněn systém centrální evidence uzavírek ze strany silničních správních úřadů, uživatelé by tak na jednom místě měli mít přehled o všech uzavírkách v republice.

Telematické systémy

Větší komfort dopravy a dohled nad její bezpečností, to by měly v JSDI zajišťovat telematicwww.geobusiness.cz

ké systémy. Patří mezi ně dohledový kamerový systém, který disponuje dynamickými statickými kamerami, celkem v počtu kolem sedmdesáti kusů s tím, že v blízké budoucnosti by se toto číslo mělo zvýšit o dalších čtyřicet. „Není smyslem tohoto pracoviště sedět u kamer a sledovat je, ale pokud se dozvím, že se v blízkosti něco děje a mám k dispozici kameru, tak se můžeme rychle podívat, jaká je na silnici situace,“ přidal vysvětlení Ctirad Weissmann. Další aplikací je meteorologický informační systém, který může podat výstrahu v případě nepříznivého počasí. V případě nouze si mohou řidiči zavolat o pomoc z tzv. hlásek, tedy klasických oranžových budek na dálnici, určených pro tísňové volání. V dalších měsících se plánuje využití informací z nedávno vybudovaných mýtných bran. „S jejich pomocí lze počítat kolony na základě průjezdů mezi jednotlivými branami. Následující brány odečtou Základní schéma fungování JSDI; jednotlivé prvky JSDI na komunikacích kolik projede aut za časořka okamžitě. Prostřednictvím vou jednotku, a z toho lze dostane data v takovém formátu, vysílačů Českého rozhlasu který umožňuje s nimi dále praodvodit rovněž dojezdové doby,“ vyjmenoval Weissmann. míří dopravní informace také covat. Jinými slovy: stát tu hraje roli, že maximum dostupných k uživatelům navigací vybaveDalší vstupy ných přijímáním signálu RDSinformací posbírá, zkompletuDo JSDI míří také další vstupní TMC. O proměnných inforje a v datové podobě poskytne informace spíše lokálního mačních tabulích na dálnicích nejen orgánům veřejné správy pro jejich vnitřní informačvýznamu, jako v případě velkých už byla řeč v předchozím článakcí náročných na dopravu ní systémy, ale rovněž televiku, zbývá dodat, že k existují(Velká cena Brna silničních cím šesti na trase mezi Prahou zím, rádiím, které s nimi mohou motocyklů, Velká Pardubická a Brnem přibude zanedlouho jen nakládat a využívat pro sebe. a další), od přepravců nadměrKdyby si řidič měl ještě platit, že v tomto úseku dalších dvaadvacet. Důležitou formou výstupu dostane informaci... On si musí ných nákladů, vlastníků a správců inženýrských sítí či řídících je datové distribuční rozhraní, platit službu, třeba mobilnícenter tunelů. které je na základě podepsané mu operátorovi, který mu pošle SMS. Ale vlastní informace je smlouvy k dispozici všem dalším Výstupy zadarmo, protože je nutné, aby subjektům v čele s rozhlasovýMožností výstupů je několik. se dostala co nejširším kanálem mi stanicemi a televizí či telekoObčané, kteří se teprve chystají munikačními operátory. Vše je k těm, co ji potřebují,“ přidal na na cestu, mohou využít dopravnavíc zdarma. závěr vysvětlení Jaroslav Zvára, ní portál Dopravniinfo.cz, kde se „Kdo podepíše smlouvu koordinátor projektu JSDI. • objevují veškeré informace tak — Miloslav Jančík s Ředitelstvím silnic a dálnic, listopad 2008 |   GeoBusiness  31


navigace

Bloudí Galileo v Babylonu Evropy? Velká poptávka po navigování zavládla v posledních dvou dekádách po celém světě. Jejím původcem a zároveň také zachráncem byl GPS – Globální polohovací systém vyvinutý ve Spojených státech amerických původně pro vojenské účely a později uvolněný i pro civilní využití. Hlad po souřadnicích však nechce přestat, a tak se jej rozhodla utišit rovněž Evropa. V roce 1999 byl oficiálně zahájen projekt Galileo, jehož výsledkem by měl být druhý globální navigační systém. Oproti GPS by měl disponovat vyšší přesností a především by měl být primárně pro civilní využití. Šlechetné myšlenky se ale přeměňují v realitu zatím v bolestech a termín dokončení se posouvá dál a dál.

miliard eur, a i když existuje předpoklad, že v roce 2015 by to mohlo být už 270 miliard eur, přesto se soukromé firmy nedokázaly zbavit svých pochybností o návratnosti obrovských investic a domluvit se na jejich rozdělení. Vleklá krize vyvrcholila v roce 2007, kdy všech osm soukromých společností muselo odstoupit a začaly se hledat náhradní zdroje. Jedno z možných řešení bylo dokonce i předčasné ukončení celého projektu a zánik Galilea, nakonec ale nedošlo svého naplnění. Evropská rada se loni rozhodla financovat celý projekt z vlastních zdrojů. V současné době byl rozpočet zvýšen na 3,4 miliardy eur, podle odhadů zveřejněných agenturou Reuters však celkové náklady mohou dosáhnout až čtyř miliard eur.

Třicet stříbrných satelitů...

Nechuť Ameriky šmakovala Evropě

Globální navigační systém Galileo je údajně největší společný průmyslový projekt Evropy. Kolik národů, tolik různých názorů, chtělo by se říci. Jisté je, že projekt začal nabírat zpoždění už od začátku. Podle původních záměrů měl být systém v provozu v roce 2008, ale v průběhu dalších let se ukázalo jak utopický plán to byl. Galileo musel už od začátku bojovat s nedůvěrou, kterou k němu měla většina členských státu Evropské unie. Změnilo se to paradoxně až po dalších negativních reakcích, které přišly ze strany USA, tedy provozovatele dosud jediného celosvětového systému. Ať už postoj Ameriky vycházel z obavy o vlastní bezpečnost po teroristických 32 GeoBusiness  |  listopad 2008

Jak dál?

útocích v roce 2001, nebo šlo spíš o ekonomické zájmy, byla to pro Galileo doslova přihrávka před prázdnou branku. Jeden z hlavních předkládaných důvodů pro realizaci evropského projektu byla závislost na libovůli Spojených států, které by mohly použít celosvětový systém jako nástroj politické moci a v případě krize ho jednoduše odpojit. Nakolik je to jen získávání bodů u vystrašených lidí pro realizaci systému a nakolik reálná hrozba? V dosavadní historii zatím nebyl signál vypnut, na jaře roku 2003 však byl při invazi USA rozostřen nad územím Iráku. Jisté je, že odmítavý postoj Spojených států tuto myšlenku jen podpořil, sjednotil celou Evropskou unii a Galileu blikla na semaforu zelená.

V dubnu letošního roku byla na oběžnou dráhu vynesena družice s označením GioveB. Jde o druhé zařízení (první s označením Giove-A bylo vypuštěno v roce 2005) a mělo by sloužit k testování technických parametrů pohybu družic. Jeho hmotnost je 500 kilogramů a na palubě nese mimo jiné nejpřesnější hodiny vyslané do kosmu. Po něm by měla následovat čtveřice navigačních satelitů, vždy po dvou na první dvě orbitální roviny. Tato čtveřice společně s částí pozemního centra by měly s pomocí simulátorů ověřit funkčnost systému a následně by měly být doplněny zbývající družice. • — Miloslav Jančík

Galileo bude poskytovat pět druhů služeb »Z ákladní služba – přístupná všem bez

Bezedný veřejný měšec

Celý projekt byl v počátcích vyčíslen na tři miliardy eur a o jeho naplnění se měla z jedné třetiny postarat Evropská komise společně s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA, European Space Agency). To mělo stačit na pokrytí prvních dvou fází projektu – definiční a fáze vývoje a hodnocení. Rozmístění a provozní fázi už mělo spolufinancovat konsorcium soukromých firem pomocí partnerství mezi soukromým a veřejným sektorem. Tato myšlenka ale nakonec nedošla svému naplnění. V současné době se protočí v navigačních systémech každý rok přibližně dvacet

omezení »S lužba „kritická“ z hlediska bezpečnosti – vylepšení bezplatné služby, která má občany varovat před nejrůznějšími druhy nebezpečí. »K omerční služba – zpoplatněná služba s větší přesností a vyšším datovým tokem »V eřejně regulovaná služba – šifrovaný signál s vyšší přesností s využitím například v ozbrojených složkách »V yhledávací a záchranná služba – umožňuje Galileu přijímat nouzový signál vysílaný v případě kritické situace například letadla, či lodě.

foto: esa

Celý systém bude tvořit dohromady třicet družic, z nichž tři budou záložní. Pohybovat by se měly ve výšce 23 500 kilometrů ve třech rovinách, kdy každá bude svírat s rovinou rovníku úhel 56°. Právě velký počet družic by měl Galileu zajistit větší míru přesnosti při určování polohy, hovoří se o odchylce menší než jeden metr. V současnosti ovšem zatím není na oběžné dráze ani jediná z třicítky navigačních družic. Důležitým prvkem bylo, že po počátečních odmítavých reakcí ze strany Spojených států došlo k dohodě a oba globální systémy by v budoucnu měly spolupracovat, což se jen odrazí v ještě vyšší míře přesnosti. Galileo by měl spolupracovat i se systémem GLONASS, který provozuje ruská armáda.


rozhovor

Vladimír Remek: Galileu máme co nabídnout Exkluzivně pro GeoBusiness

Server iHNed.cz jej označil za „jednoho z mála lidí, kteří se vyznají v nekonečném seriálu kolem navigačního systému Galileo.” Koho? Vladimíra Remka, prvního Evropana ve vesmíru, který absolvoval let v březnu 1978 na palubě Sojuzu 28. Dosud jediný československý kosmonaut totiž v současnosti sleduje boje o Galileo doslova z první linie z poslaneckého křesla v Evropském parlamentu a jako jediný z českých politiků byl u toho, když se v loňském roce rozhodovalo o budoucnosti Galilea. Jaký máte názor na celý projekt Galileo?

Myslím, že už je všeobecně známo, že projekt Galileo jednoznačně podporuji. Důvodů pro to je více. Jde o mezinárodní projekt, což koresponduje s mým přesvědčením, že kosmonautika je polem právě pro mezinárodní spolupráci. Galileo je navíc projekt, spojující špičkové technologie v zájmu kvalitnějšího života lidí. A jedním z podstatných důvodů, proč jsem pro zavedení evropského projektu družicové navigace Galileo, je i fakt, že jde o první projekt garantované civilní služby za všech okolností. Tedy bez ohledu na politické či vojenské zájmy, to na rozdíl třeba od GPS. Proto se také ve prospěch Galilea angažuji ve všech fázích, které jeho spuštění provázely i provázejí v Evropském parlamentu a mimo něj.

foto: archiv vladimíra remka

Loni se podařilo překonat krizi s financováním, jaká je současná situace?

Ano, skutečně se povedlo přesvědčit poslance Evropského parlamentu, aby podpořili financování zaváděcí fáze Galilea z veřejných prostředků. Poté, co bohužel selhal pokus zapojit soukromý sektor, to byla www.geobusiness.cz

asi jediná šance, jak ambiciózní projekt nenechat „zemřít“. Uvítal jsem, že nakonec Evropský parlament ukázal schopnost rozhodovat perspektivně. A jsem také rád, že jsem nakonec mohl být – jako jediný z poslanců za ČR – u rozhodujících jednání, včetně řešení situace, kdy se uvažovalo vůbec o existenci úřadu pro dohled na systémem družicové navigace. Nakonec také tato otázka dopadla tak, že úřad je stále ve hře a o jeho sídlo nadále jako Česká republika usilujeme. Ještě k té aktuální situaci. Galileo postupuje krok za krokem. První z experimentálních družic systému, GIOVE-A i druhá, GIOVE-B, která je oběžné dráze od dubna letošního roku, už zahájily činnost. Mezi tím už probíhají tendry, při kterých Evropská unie a Evropská kosmická agentura ESA vybírají uchazeče o zakázky na výstavbu systému. Jde o podporu navigace, prvky pro družice, ale i další služby, spojené s provozem Galilea...

Jak by měla vypadat nejbližší budoucnost?

Vedle řešení technických otázek a prací na technických zařízeních, včetně příprav na vypouš-

tění dalších družic – což se mimochodem děje ve spolupráci s Ruskem, se nadále rozhoduje o sídle agentury pro dohled nad systémem Galileo. Není tajemstvím, že přidělení agentury do Prahy podporuji od samotného počátku této myšlenky a snažím se v tomto směru i působit nejen v Evropském parlamentu, ale i při dalších příležitostech. Jsem totiž přesvědčen, že máme specialisty, máme zkušenosti, máme tradici nejen v podílu na výzkumu vesmíru, ale i s vedením podobných institucí v minulosti. Můžeme jen získat. Kontakt s odborníky v oboru špičkových technologií, možnost prezentovat ČR a také Prahu, být blíž projektům, spojeným s rozvojem Galilea. Ještě poznámku ke zmíněné spolupráci – bude se upřesňovat podíl dalších zájemců na budování a využití Galilea. Už teď je jasné, že to není jen projekt pro Evropskou unii. Spolupráce běží s Ruskem, zapojeny už jsou (nebo jsou v jednání) také USA, Čína, Izrael, Indie a další státy.

Kde vidíte prostor pro uplatnění českých vědců či firem v projektu? Jak už jsem zmínil, máme

v tomto směru na co navazovat a navíc, máme i lidi, které projekt Galileo v dobrém slova smyslu „vyprovokoval“ k aktivitě. Již před schválením financování v EU se u nás sešli zástupci firem, vysokých škol i výzkumných a vědeckých pracovišť a některé subjekty na aplikacích pro Galilea aktivně pracují. Připomenu České vysoké učení technické, ale také různé firmy, spojené se zahraničními partnery. Pro ilustraci, na první fázi Galilea je připraveno přibližně 2,3 miliardy eur. Jsem rád, že jsem se podílel na prosazení zásady, podle které šanci na čtyřicet procent této částky musí dostat malé a střední podniky. Nepohybujme se jen v oblasti možná pro někoho odtažitých pojmů, spojených s vědou nebo výzkumem. Družicová zařízení – a pozemní aplikace o to víc – potřebují například speciální kabely, produkty spojené s nanotechnologiemi, počítačovou výbavou, ale leccos bude potřeba v souvislosti s projektem Galileo také postavit. To všechno přece v České republice umíme nejméně tak dobře jako jinde v Evropské unii. • ­— ptal se Miloslav Jančík listopad 2008 |   GeoBusiness  33


rozhovor

Další zpoždění Galilea už je nežádoucí S Martinem Šunkevičem z České kosmické kanceláře jsme diskutovali o pozitivním dopadu krize, indickém systému, který možná ani nebude, a také o šancích Prahy při závodech o umístění řídícího centra celého projektu. Palčivou potřebu informovat o vývoji systému Galileo cítilo Ministerstvo dopravy. Proto byl zřízen Národní kontaktní bod pro Galileo, který funguje při České kosmické kanceláři. Ve svém zorném poli ho má Martin Šunkevič. A právě on se pro čtenáře GeoBusinessu rozpovídal o minulosti, současnosti i budoucnosti evropského navigačního systému.

Hlavní příčinou zpoždění byl původně plánovaný model financování PPP – tzv. Public Private Partnership, neboli financování projektu veřejnými a soukromými zdroji najednou. Konsorcium firem, které se na projektu finančně mělo podílet, nebylo schopné po dlouhé dva roky od května 2005 do května 2007 uzavřít smlouvu o výstavbě systému (třetí fáze projektu, tzv. fáze rozmístění, deployment phase) a zejména o velikosti příspěvku jednotlivých firem. Zejména tato nejasnost, tedy kdo vytvoří a bude financovat podstatnou část systému, způsobila posunutí termínu spuštění systému.

Proč vlastně ke zpoždění došlo? První fáze projektu z let 2005-2008 byla financovaná ze zdrojů EU a ESA, krize konsorcia firem nastala v roce 2007 a ještě v témž roce bylo jasné, že Evropská unie převezme finanční záruky. Nebyl tedy důvod ke zpoždění, ne? Pokusím se uvést vše na pravou míru. První fáze, tzv. definiční (definition phase), během níž se navrhly technické para34 GeoBusiness  |  listopad 2008

metry systému, měla proběhnout a proběhla podle plánu v letech 1999 až 2001. Poté následovala fáze druhá, vývoje a hodnocení (development and in-orbit validation phase), která měla proběhnout v období 2002 až 2005. Během ní měly být vypuštěny první dvě testovací družice a první čtyři operační družice a vybudována část pozemního segmentu systému. Ve třetí, již zmiňované fázi rozmístění, měl koncesionář (konsorcium firem) v letech 2006 až 2007 postavit zbývající část systému. Jenže smlouva o výstavbě 26 družic uzavřena nebyla, a proto se vypuštění prvních čtyř operačních družic odložilo – momentálně na rok 2010, protože v okamžiku vypuštění druhé „dávky“ družic by „dávce“ první končila životnost a bylo by nutné je nahradit dalšími čtyřmi novými družicemi. Takže hlavním důvodem zpoždění výstavby zůstává model financování třetí fáze, resp. nepodepsání smlouvy s konsorciem.

Jaké jsou tedy poslední odhady o datu uvedení do provozu?

Poslední odhad uvedení systému Galileo do provozu je konec roku 2013. Začíná se mluvit také o posunutí tohoto termínu z důvodu dodržení lhůt během výběrového řízení, nicméně Evropská komise společ-

ně Evropskou kosmickou agenturou si zatím tuto možnost nepřipouští.

Jaký je současný stav?

V současné době jsou ve výstavbě první čtyři operační družice, které by měly být vypuštěny, jak již bylo řečeno, v průběhu roku 2010. Dále se již dokončuje první část pozemního segmentu. Veřejná soutěž týkající se dokončení systému (výstavba většiny družic a druhá část pozemního segmentu systému) je momentálně v polovině procesu – hlavní kontraktoři na tyto podstatné zakázky budou známi do poloviny roku 2009.

Dá se současná situace nějak pojmenovat?

Nacházíme se za polovinou druhé fáze a současně již začala fáze třetí – tedy došlo k překrytí fází, což si ovšem nijak neodporuje. Po dalším přehodnocení časového plánu měly být v roce 2008 vypuštěny kromě dvou testovacích i čtyři operační satelity. V dubnu však byla vypuštěna teprve Giove-B, tedy druhá testovací.

Jak daleko je k realizaci prvních operačních satelitů?

Družice GIOVE-B opravdu měla, kvůli problémům technického rázu, zpoždění vypuště-

ní dva roky. Nicméně vzhledem k celkovému zpoždění výstavby systému šlo paradoxně až o pozitivní jev. Životnost testovacích družic je totiž dva roky (u provozních družic je to sedm let), a proto je možné, že nebude nutné postavit další testovací družici (což by celý systém prodražilo). Abych vysvětlil nutnost přítomnosti alespoň jedné družice na oběžné dráze – pokud by se frekvence vyhrazené pro systém pro vysílání směr družice-Země tři měsíce nevyužívaly, byly by pak volně k dispozici. Pravděpodobně by je okamžitě zabralo Rusko, Čína nebo jiná velmoc pro své účely. Koncept systému by potom musel být, alespoň po technické stránce, přetvořen, což by vedlo k výraznému zpoždění výstavby systému, ne-li k úplnému zrušení. Pro doplnění: ESA pro jistotu podržení frekvencí podepsala v březnu 2007 kontrakt na výstavbu třetí testovací družice. Tato družice, pojmenovaná GIOVE-A2, by mohla být v případě nutnosti vytvořena a vyslána na oběžnou dráhu v poměrně krátkém čase.

Má Galileo již konkrétní výsledky, které by směřovaly k jeho zprovoznění, nebo se zatím řeší legislativa?

Ano, již existují hmatatelné výsledky – obě testovací družice

foto: archiv martina šunkeviče

Podle úplně prvních plánů měl být Galileo v provozu už v roce 2008. V čem vidíte hlavní příčiny zpoždění?


RozhoVoR vysílají signály, jejichž příjem slouží k testování a ověřování namodelovaných vlastností. Legislativa se dotváří už jen v oblasti veřejně regulované služby, která bude určena pro bezpečnostní složky jako jsou policie, hasičské sbory, případně armáda.

Chystá se zpřesnění GPS, ale i dílčích navigačních systémů Indie, Ruska a Číny. Nemůže se stát, že vinou zpožďování už bude Galileo v době svého zprovoznění přežité? Po modernizaci systému GPS, tzv. družice generace GPS III, budou jeho charakteristiky přesnosti srovnatelné s určením polohy pomocí systému Galileo v úrovni komerční služby. Modernizace GPS se však globálně projeví až po roce 2015 po výměně všech GPS družic a to může být až v roce 2020. Určení polohy pomocí ruského systému GLONASS je zatím nesrovnatelně horší než pomocí ostatních systémů. U čínského systému Compass je zatím proklamován rok dokončení také 2013, ale zatím nikdo neví, jak přesně pomocí něj budeme schopni polohu určit. Co se týká indického systému, dle mého názoru ani nebude dokončen – Indie se podílí na výstavbě systému GLONASS tak, že dává k dispozici své rakety pro vynesení družic na

oběžnou dráhu. Nicméně každé další zpoždění Galilea je velmi nežádoucí a jistě by snížilo jak konkurenceschopnost systému, tak především kredibilitu Evropy.

klad na železnici). Dokonce se stává, že některé fi rmy se na výstavbě systému podílí a ani o tom samy neví, protože se jedná i o několikanásobně předanou zakázku.

Je v silách Evropské unie dovést tak náročný projekt do zdárného konce? Je to nejsložitější průmyslový projekt v evropské historii...

České fi rmy by se mohly podílet na tvorbě systému. můžete být konkrétnější, v jakých oblastech by to mohlo být?

Po stránce fi nanční se pro srovnání jedná o ani ne desetinu rozpočtu ČR nebo cenu výstavbu jedné jaderné elektrárny (pozn.: 3,4 miliard euro za třetí fázi). To nejsou žádné velké náklady, navíc se Evropě v podobě navigačních aplikací mnohonásobně vrátí. Organizační stránka projektu byla svěřena Evropské kosmické agentuře ESA, která má s podobnými projekty, sice menšího rozsahu, mnohaleté zkušenosti. Zakázky, na které dohlíží ESA, budou zadávány evropským fi rmám.

Také v ČR se řeší projekty související s Galileem. O které se jedná?

Některé softwarové fi rmy se například podílely na přípravě systému EGNOS, předchůdce systému Galileo. Dále probíhaly nebo stále probíhají národní projekty, které jsou zaměřené přímo na systém Galileo (vývoj Galileo přijímače) anebo na vývoj navigačních aplikací (využití systému Galileo napří-

Tendry na třetí fázi systému byly rozděleny do šesti „balíčků“. Každý získá pravděpodobně jen jedna velká evropská fi rma. Je stanoveno, že minimálně čtyřicet procent těchto zakázek musí být v podobě subdodávek svěřeno malým a středním podnikům z celé Evropské unie. Proto tyto velké společnosti již nyní, ještě před samotným získáním zakázky, hledají potencionální subdodavatele. Českým fi rmám, pokud se na stavbě systému chtějí podílet, bych doporučil se na tyto evropské fi rmy obrátit. Jejich seznam je uveden například na webových stránkách www. czechspace.cz/telekomunikace-a-navigace/galileo-foc-tendry-11-fi rem-uzsim-vyberu. Vzhledem k velikosti a různorodosti zakázky ( jde o pozemní část systému, družice, řízení systému atd.) se při výstavbě systému mohou uplatnit fi rmy s různým zaměřením, od vývoje software až například po výrobu telekomunikačních součástek.

Praha se snaží prosadit jako místo pro zřízení řídícího centra. Jakou má podle vás šanci proti ostatním zemím?

Ano, Praha je kandidátem na umístění instituce GSA (GNSS Supervisory Authority), která bude zejména dohlížecí institucí nad procesy spojenými s provozováním systému Galileo. Šance na získání sídla této instituce jsou pro ČR poměrně vysoké a víceméně stejné jako v roce 2006, kdy se o hledání sídla instituce začalo hovořit. Pro ČR je příznivý zejména nepsaný příslib umísťování nových evropských institucí na území nových členských států Evropské unie. Kandidaturu také pozitivně ovlivňuje blízké plné členství ČR v Evropské kosmické agentuře.

Kteří další kandidáti jsou ve hře?

Ve hře je jedenáct kandidátů, nicméně společně s Českou republikou jsou jen další dva novými členskými státy Evropské unie.

Kdy se o určení místa řídícího centra rozhodne?

Přesné datum zatím není známo, nicméně rozhodnutí by mělo padnout do konce roku 2010. Je ale možné, že se o GSA bude jednat již za našeho předsednictví EU, tedy během první poloviny roku 2009. • — ptal se Miloslav Jančík

inzerce

Máte všechna čísla GeoBusinessu? Chybí vám některé číslo GeoBusinessu? Předchozí výtisky nyní nabízíme za jednotnou cenu 55 Kč za kus. Spěchejte, u některých čísel máme skutečně poslední výtisky. Objednávejte na www.geobusiness.cz/objednavky

www.geobusiness.cz

listopad 2008 |   GeoBusiness  35


kartografie

11. díl seriálu Chyby v mapách Kartodiagramy jsou vyjadřovací prostředky pro znázorňování kvantity, především pro znázorňování absolutních hodnot jevu. Mají široké uplatnění ve všech oborech, které pracují s prostorovými daty, jako je ekonomie, demografie, humánní i fyzická geografie a další obory. Jsou vhodné především pro srovnání konkrétních hodnot v dílčích územních celcích na mapě, například počet obyvatel, množství výrobků, velikost vývozu a dovozu apod. Někdy se označují termínem „diagramové mapy“. Metody kartodiagramu znázorňují absolutní hodnoty jevu tak, že se vypočtená velikost diagramu (díl seriálu Stupnice) přiřadí v mapě k bodu, linii nebo k areálu. Základní charakteristikou metody kartodiagramu je znázorňování hodnot absolutních dat. K tomu se používají výhradně proporcionálně a gradovaně sestavené stupnice diagramů. Pokud je stupnice dia-

gramu negradovaná a neproporcionální, jedná se o chybu. Zásada proporcionality stupnice diagramu dodržuje to, že vypočtené velikosti diagramů jsou ve stejných proporcích jako příslušné velikosti statistických dat. To zaručuje, že čtenář při odhadování hodnot jevu, a to především z délky, plochy a počtu elementů diagramových znaků (sloup-

Kartografie má své počátky v antickém období. Od té doby rozpracovali odborníci způsob zobrazování prostoru do složitého systému zákonů, zásad, pouček a doporučení. Za více než dvě tisíciletí si všechna tato pravidla jednak obhájila svoji nezbytnost a jednak zformulovala svoje přesné znění. Mapy jsou unikátním nástrojem ke sdělení velkého objemu prostorových informací. Tato sdělení předávají mapy přesně a rychle. Pokud jsou na mapách chyby, znamená to, že je některé z pravidel tvorby mapy porušeno a sdělení prostorové informace je uskutečněno nepřesně nebo pomalu, mnohdy i chybně či dokonce vůbec. Kdo sestavuje mapu, měl by se chybám v mapách vyvarovat. A to nejlépe tím, že si nastuduje základní kartografickou literaturu.

Takto ne!

2

1

3 36 GeoBusiness  |  listopad 2008

5

4

ILU: archiv autorů

Kartodiagramy


kartografie ce, výseče aj.), získá objektivní představu o rozložení velikosti jevu. Nejlépe jsou hodnoty odhadovány z jednorozměrných diagramů, zejména sloupců. Odhady hodnot z dvourozměrných diagramů (čtverce, kruhy) jsou méně přesné. Čtenáři vnímají například plochu kruhu menší než ve skutečnosti je. Hůře se vnímají plochy trojúhelníků a největších nepřesností se při čtení hodnot uživatel dopouští u pseudoprostorových diagramů (koule, krychle). Přestože se velikosti kruhových diagramů podhodnocují, používají se velmi často, a to díky jednoduchému výpočtu, snadnému zhotovení, efektivnímu využití plochy a možností jednoduchým způsobem znázornit strukturu celku. Je-li snahou zachovat proporce v rámci jevu, pak se velikosti znaků musí měnit ve stejném poměru jako odpovídající vstupní data. Např. statistickým údajům 20, 60, 80, 120 musí odpovídat velikosti diagramů v poměru 1 : 3 : 4 : 6. V dílu seriálu Stupnice bylo popsáno, jak vypočítat velikost diagramů z odpovídajících statistických dat a jak naopak z tzv. měřitelných parametrů (délka sloupce, průměr kruhu, strana čtverce aj.) zjistit odpovídající data. Je nutné si však uvědomit, že čtenář

kartodiagramu srovnává velikosti diagramů nikoli podle průměru kruhu, ale podle plochy kruhu, tzn. nikoli podle měřitelných parametrů, ale podle ploch obrazců diagramů. Protože při čtení a srovnávání pseudoprostorových diagramů dochází k velkým chybám, kartografové je nedoporučují užívat. Zásada gradace je přímou závislostí mezi hodnotami vstupních dat a odpovídajícími velikostmi diagramů. Pokud se hodnoty dat zvětšují, musí se zvětšovat i velikosti diagramů. Zvětšování diagramů však nemusí být v plynulém, stálé stejném poměru. Musí však vystihovat charakter dat. Existují totiž soubory dat, které nejsou rovnoměrně rozptýleny v celé šířce výskytu dat. Z tohoto vyplývá potřeba konstrukce tzv. skokových stupnic. I když se jeví výše popsané skutečnosti logické a samozřejmé, přesto se konstruují v mapové a atlasové tvorbě většinou tzv. pseudokartodiagramy, které však porušují zásady gradace a proporcionality. Autoři to zdůvodňují tvrzením: „aby se do mapy vešly všechny diagramy“. Ale toho lze docílit skokovou nebo intervalovou stupnicí, případně vhodnějším výběrem tvaru diagramu. Pseudokartogramy i pseu-

Obr. 1 – Příklad porušení zásady proporcionality. Měřitelným parametrem diagramu je výška sloupce, zde výška člověka. Je-li výška sloupce pro hodnotu 1000 výchozí, pak se očekává pro hodnotu 2000 dvojnásobná výška sloupce. Obr. 2 – Příklad porušení zásady proporcionality. Měřitelným parametrem je průměr kruhu. Plocha kruhu pro hodnotu 4 není dvojnásobná k ploše kruhu pro hodnotu 2. Čtenář v mapě vnímá především proporce mezi kruhy, tedy srovnává plochy kruhů, nikoli průměry. Průměry kruhů potřebuje k výpočtu hodnoty jevu. Obr. 3 – V kartodiagramu jsou porušeny tři zásady: 1) menší diagramy se vykreslují na větší, 2) nesmí být zakryto více jak 50 % plochy diagramu, 3) parametry diagramů, ze kterých se měřením zjišťují velikosti jevu, nesmějí být zakryté. Obr. 4 – Pseudoprostorové kruhové diagramy v eliptické poloze způsobují zkreslení čtení hodnot diagramů (viz v dílu seriálu Grafy a diagramy). Vybarvená část pláště válce zvětšuje plochu modré barvy a tím mění vnímání velikosti kruhové výseče, zde Mexičanů. Ke zkreslení čtení hodnot dochází i u různě položených kruhových výsečí v elipse. Navíc zde chybí stupnice a popis. Obr. 5 – V kartodiagramu jsou porušeny tři zásady: 1) menší diagramy se vykreslují na větší, 2) nesmí být zakryto více jak 50 % plochy diagramu, 3) parametry diagramů, ze kterých se měřením zjišťují velikosti jevu, nesmí být zakryty. Ze stupnice nelze zjistit v mapě konkrétní hodnotu jevu. Obr. 6 – Mapu nelze považovat za kartodiagram – nemá řádnou stupnici a proto jsou hvězdy považovány za bodové znaky s neurčitou velikostí.

6

www.geobusiness.cz

dokartodiagramy mohou nevhodně ovlivnit čtenáře mapy při jeho důležitých rozhodováních. Proto kartografové nedoporučují pseudokartogramy a pseudokartodiagramy vytvářet.

Jak na to?

Před vlastní tvorbou kartodiagramu je nezbytné uvědomit si, jaká data jsou určena ke znázornění. Na základě kritického posouzení dat se vybírá nejlepší varianta stupnice (viz díl seriálu Stupnice). Respektují se pravidla tvorby stupnic a zásady gradace a proporcionality. Důležité je, zdali se data vztahují k bodům (obr. 12, 13, 14), liniím (obr. 11) nebo k areálům (obr. 9, 15). Podle toho se volí způsob umísťování diagramů a celková kompozice mapy. Rozhodující je i zvolený tvar diagramu a jeho barva. Dbá se především na účel mapy, komu se mapa předkládá a co má sdělit. Někdy se přihlíží i k tradici vyjadřovacích

7

8 Obr. 7 a 8 – Ukázky segmentového kartodiagramu, kde čtenář vnímá počet segmentů a podle toho určuje hodnotu jevu. listopad 2008 |   GeoBusiness  37


9

10

11 Obr. 9 – Strukturní kartodiagram se vyznačuje stejnou plochou obrazce a v ní je podle dalších kritérii rozdělen celek – tzv. procentní čtverec, kde jeden dílčí čtvereček má hodnotu 1 % celku. Obr. 10 – Vektorový kartodiagram ukazuje odkud kam směřují obousměrné světové letecké spoje. Přehuštěnost čar lze chápat jako místa s největší hustotou leteckého provozu. Ale někdy méně znamená více. Obr. 11 – Pokud vyjadřuje stuhový kartodiagram dva jevy (dovoz vývoz), je každý veden po jedné straně základní linie (železnice) a kartodiagram je doplněn povinnou stupnicí.

prostředků v daném vědním oboru (viz díly seriálu Grafy a diagramy, Barvy, Kompozice mapy).

Jaké kartodiagramy existují?

Základní dělení rozlišuje kartodiagramy bodové, liniové a plošné. V bodovém kartodiagramu (obr. 3, 12, 13, 14) jsou kvantitativní charakteristiky bodů znázorněny pomocí diagramů, přičemž hodnoty jevu se vztahují k bodům (např. k meteorologickým stanicím). Avšak data v mapě musí být zpracována komplexně a jednotně v celé zkoumané ploše, protože objektivní stupnice se vytvářejí pro data v celé mapě, nikoli pro jednotlivé diagramy. Liniový kartodiagram 38 GeoBusiness  |  listopad 2008

dokáže vyjádřit nejen velikost jevu, ale i směr pohybu jevu. Data se vztahují k liniím. Nejčastěji používané linie k vytváření liniových kartodiagramů na mapách jsou řeky, silnice a železnice (obr. 11). Avšak lze vytvořit kartodiagramy jen pro směr pohybu jevu, mimo výše vyjmenované linie (obr. 10). Pak je důležitý počáteční bod pohybu (někdy i dílčí územní celek), směr pohybu, délka pohybu a konečný bod pohybu (někdy i dílčí územní celek). Specifické jsou kartodiagramy znázorňující pohyby vzduchových hmot (větrů) při celkové cirkulaci ovzduší Země nebo pohyby mořských proudů. Plošné kartodiagramy (obr. 1, 2, 9, 15) se liší od bodových vztažením k ploše (světadílu, státu, regionu, administrativní

jednotce nebo k přírodním jednotkám, např. povodím). Dále se kartodiagramy dělí na jednoduché, složené, strukturní, součtové, srovnávací, dynamické, segmentové (obr. 7, 8), vektorové (obr. 10), stuhové (obr. 11), anamorfózní, a další. Z naznačeného výčtu je patrné, že každý druh je svým způsobem specializován pro znázornění určitého druhu jevu. Jednoduchý kartodiagram zobrazuje pouze jeden jev, zatímco složený kartodiagram znázorňuje současně jevů více, přičemž každý z nich je znázorněn buď jiným typem diagramu nebo stejným typem, ale kvalitativně rozlišených rastrem nebo barvou (obr. 9, 15). Všechny jevy mohou být zpracovány buď v jedné nebo ve více jednotkách (tzv. složené kartodiagramy jednoměřítkové či víceměřítkové). Strukturní kartodiagram (obr. 9) používá diagramy stejné velikosti strukturně dělené pro znázornění jevů v bodech nebo vyjadřují informace o jevech pro dané plochy. Nelze však z nich zjistit absolutní hodnotu jevu. U diagramů dává součet všech dílčích částí vždy 100 %. Součtový kartodiagram je soubor diagramů vztažených k bodu nebo ploše, kde každý z nich zobrazuje velikost sledovaného jevu v absolutních hodnotách a zároveň znázorňuje vnitřní strukturu jevu (obr. 4). Jsou to diagramy, kde velikosti jevu jsou znázorněny součtem jednotlivých složek (např. počet nezaměstnaných v jednotlivých odvětvích hospodářství). Srovnávací kartodiagram používá diagramy složené ze dvou dílčích diagramů. Jeden má stálou velikost, je obvykle vykreslen jen v obrysech a vyjadřuje většinou střední hodnotu jevu na sledovaném území nebo velikosti optimální, výchozí či perspektivní. Velikost druhého diagramu vyjadřuje velikost jevu v dané pozici nebo v dílčí územním celku. Dynamický kartodiagram vyjadřuje časově proměnlivé jevy. V případě, že by na obr. 2 byl uveden třetí srovnáva-

cí časový údaj (např. 1973, 1981, 1990), šlo by o dynamický kartodiagram. Dynamické kartodiagramy jsou bodové i plošné, jednoduché i složené, kruhové, čtvercové, trojúhelníkové, čárové či sloupcové. Segmentový kartodiagram (obr. 7, 8) předkládá čtenáři statistické údaje v segmentech uspořádaných do větších pravidelných obrazců, např. řádků, čtverců, obdélníků. Ty jsou pak vztaženy k plochám, méně častěji k bodům. V přiložené stupnici je k různě velkým segmentům přiřazena jiná hodnota jevu. Za segmenty se nejčastěji užívají čtverce, kruhy, ale i symbolické znaky. Čtenář vnímá počet segmentů a podle toho určuje součtem celkovou hodnotu jevu. Liniový kartodiagram vyjadřuje dvě informace o jevu, a to jeho směr a velikost. Rozlišují se vektorové a stuhové. Vektorový kartodiagram (obr. 10) je typický svým počátečním bodem, směrem a délkou vektoru. S jejich použitím lze konstruovat kruhové grafy, např. pro meteorologické stanice (např. větrná růžice má svůj střed, směry světových stran a délky vektorů reprezentující intenzitu jevu – obr. 14). Rozlišují se kartodiagram vektorový dosahový a kartodiagram vektorový proudový, který nemá centrální bod. Skládá se z proudu nebo trsu šipek vhodně lokalizovaných a podle sledovaného jevu správně směrově orientovaných. Užívá se především pro znázornění mořských proudů a převažujících směrů větrů v určitém období. Někdy se délka a šířka šipek využívá nejen k vyjádření kvality (studený, teplý mořský proud), ale také i k vyjádření kvantity, např. (rychlosti proudění). Stuhový kartodiagram (obr. 11) zachovává reálný průběh čar a vyjadřuje i podíly přemísťované kvantity jevu. Číselná hodnota jevu je vyjádřena celkovou šířkou stuhy, zatímco směr linie znázorňující průběh přemísťování jevu se mění. Stuhový kartodiagram má řadu variant ( jednoduchý, složený, strukturní, součtový, srovnávací,

Příspěvek je součástí výstupů projektu GA ČR 205/06/0965 „Vizualizace, interpretace a percepce prostorových informací v tematických mapách.

kartografie


kartografie ložené stupnice zjišťuje velikost zobrazeného jevu. Umístění diagramu v plošném kartodiagramu je volnější. Obvykle se celý umísťuje do středu příslušného územního celku (obr. 1, 2, 9, 15). Pokud to nelze zajistit, umísťuje se diagram mimo mapové pole a k upřesnění polohy se použije vodicí linka nebo číslo s vysvětlivkami.

14

12

13

15

dynamický, izochronický, jednosměrný, dvousměrný apod.). Rozlišení směrů se provádí buď šipkami podél stuhy nebo použitím šraf či barev. Kvalitativní rozlišení musí být vysvětleno v legendě. Pokud se znázorňuje frekvence dopravy, používá se pro zlepšení orientace označení středu křižovatky prázdný kroužek. Každý kartodiagram musí být doplněn stupnicí nebo alespoň jednoduchým zápisem, který vyjadřuje vztah mezi šířkou stuhy a velikostí jevu, například 1 mm ~ 4 vozy za hod. (tzn. 1 mm šířky stuhy odpovídá čtyřem vozům za 1 hodinu).

Jak se do mapy umísťují diagramy?

Při zakreslování diagramů do bodového kartodiagramu musejí být diagramy umístěny buď na konkrétní pozice, kterými jsou například sídla nebo meteorologické stanice (na mapě jsou obvykle zaznačeny bodovými znaky, obr. 12, 14 nebo jsou přiřazovány k těžištím velmi malých areálů, které vzhledem k charakteru dat vystupují jako body. Při zakreslování diagramů do bodového kartodiagramu se dodržují následující zásady: a) Vztažným bodem kruhového diagramu je jejich střed. Střed obrazce se jako vztažný bod používá i u pravidelných mnohoúhelníků (pětiúhelník, šestiúhelník, sedmiúhelník, osmiúhelník). b) U polokruhového diagramu je vztažným bodem konstrukční střed polokruhu, u čtvercového a obdélníkového průsečík úhlopříček www.geobusiness.cz

Co musí kartodiagram obsahovat? Obr. 12, 13, 14, 15 – Některé vědní obory používají pro své potřeby tradiční kartodiagramy. V hydrologii pro průběhy teplot ve vodoměrných stanicich řek (bodový kartodiagram), v klimatologii větrné růžice (bodový kartodiagram), v demografii věkové pyramidy (plošný kartodiagram).

a u rovnostranného trojúhelníku průsečík výšek. Nedoporučuje se používat střed základny nebo jakýkoli jiný vrchol. c) U  dynamických diagramů je vztažný bod shodný se společným výchozím bodem všech částí dynamického diagramu (např. u kruhového dynamického „pavího oka“ je to vnitřní dotykový bod kružnic). d) U čárových a sloupcových grafů použitých jako diagramy je vztažný bod shodný s průsečíkem os x, y (obvykle je to levý dolní roh grafu, u věkové pyramidy střed dolní základny). e) Ve výjimečných případech lze diagram posunout. Důvodem může být zdůraznění výjimečnosti charakterizovaného bodu. Například diagram pro říční přístav na státní hranici, se posune do příslušného státu. Při snaze nezakrýt diagramem důležitou linii která je rozhodující pro orientaci v mapě (záliv, poloostrov aj.) nebo lepší čitelnost mapy. Od všech posunutých diagramů se pak vedou vodicí linky k pozicím, ke kterým se diagramy vztahují nebo se na tuto skutečnost upozorní v doprovodném textu. f) Pokud se přesto překryvu diagramů nelze vyhnout, dodržuje se zásada: menší diagram přes větší diagram. Velmi malý diagram se znázorňuje vždy celý. Je-li jeden diagram zakrýván více diagramy, nesmí zakrytá plocha přesahovat 50 % zakrývaného diagramu. g)Vždy musí být čitelný a měřitelný parametr diagramu, ze kterého se podle při-

Kartodiagram je regulérní mapové dílo a vztahují se na něho všechny kompoziční požadavky (viz díl seriálu Kompozice mapy). Kromě toho musí být každý kartodiagram doplněn grafickým vyjádřením použité stupnice a v doprovodném textu musí být uvedeny vzorce, podle kterých byla stupnice sestavena. Obsah kartodiagramů může zahrnovat podle potřeby i další prvky (hranice, vodstvo, komunikace, sídla aj.). Jejich kartografické vyjádření je obvykle potlačeno, aby nebyl zastíněn původní záměr autora kartodiagramu – informovat čtenáře o kvantitě a rozmístění jevu hlavního tématu (obr. 7, 9, 10, 11, 12, 15). • — Jaromír Kaňok, Vít Voženílek Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci

Zapamatujme si

1. Před konstrukcí kartodiagramu se vyhodnotí odpovědi na otázky: Jaká data zpracováváme (relativní x absolutní hodnoty)? K čemu jsou hodnoty vztaženy (k bodům, liniím, plochám)? Který druh diagramu a jeho barva je nejvhodnější? 2. K artodiagramy jsou vyjadřovací prostředky vhodné pro znázorňování kvantity jevu a jeho rozmístění v prostoru. Znázorňují se absolutní hodnoty jevu (počet, množství). K 3. artodiagram má vytvořenou stupnici proporcionálně a gradovaně. Jestliže mají statistická data hodnoty 20, 60, 80, 120 musí mít diagramy odpovídající velikosti v poměru 1 : 3 : 4 : 6. 4. J estliže se data zvětšují, musí se zvětšovat i konstruované diagramy. Zvětšování diagramů nemusí být konstantní, naopak mělo by kopírovat charakter seřazených dat. Zpracování nerovnoměrně rozložených dat v souboru se řeší konstrukcí skokové stupnice. K 5. aždý kartodiagram musí mít svou stupnici. Např. u liniových kartodiagramů stačí jednoduchý zápis, který vyjadřuje vztah mezi šířkou stuhy a velikostí jevu. Např. 1 mm ~ 4 vozy za hod. (1 mm šířky stuhy odpovídá čtyřem vozům za 1 hodinu). listopad 2008 |   GeoBusiness  39


poradna

Vyznáte se v interpolacích? Mám použít IDW nebo spline? Pokud jste někdy vytvářeli digitální model, museli jste vybírat vhodnou interpolační metodu. Víte, která je nejvhodnější pro vaše data? Co to je interpolace

Jako interpolace je označován proces, při kterém je odvozována (odhadována) neznámá hodnota určitého jevu (například nadmořské výšky nebo teploty) na základě okolních známých hodnot. Existuje řada interpolačních metod, které provádějí výpočet neznámé hodnoty nejrůznějším způsobem. Každá metoda má své přednosti i mínusy, se kterými je třeba při interpolaci počítat. K interpolaci má také velmi blízko extrapolace. Ta odvozuje hodnotu neznámého jevu mimo oblast, která je pokryta známými hodnotami a nové hodnoty jsou tedy dopočítávány za hranicemi vstupních bodů.

Exaktní metody versus aproximující metody

Jedno ze základních rozdělení interpolačních metod vymezuje exaktní a aproximující interpolační metody. Exaktní metody jsou takové metody, které přesně respektují původní naměřené hodnoty. Pokud je například interpolována nadmořská výška v místě, kde se nachází jeden ze vstupních bodů, je do výsledného modelu přiřazena právě tato hodnota. Protipólem jsou aproximující interpolační metody, které naopak výsledný povrch zahlazují a ohýbají. Výsledné povrchy jsou potom sice na pohled pěkné a zahlazené, ale někdy také nepřesné.

po vrcholem je vypočítán vážený průměr bodů, nikoliv však odhad výšky vrcholku. Metoda IDW je aproximující, tedy výsledný povrch neprochází přímo vstupními hodnotami. Nevýhodou je také tvorba koncentrických izolinií v okolí známých bodů, známá také jako „bull eyes“. Metoda IDW je výpočetně velmi rychlá a používá se například pro interpolaci meteorologických jevů jako jsou srážky nebo teploty.

ké struktury pole charakteristik. Kriging vytvořil Georges Matheron na základě práce Daniela G. Krige již v roce 1963. Metoda se hodí pro průzkum ložisek nerostných surovin. Kriging je výpočtově jedna z nejsložitějších a řadí se mezi exaktní interpolační metody. Používá se zejména pro geologické aplikace, někdy se však hodí také pro interpolaci výšek nebo meteorologických dat.

Metoda minimální křivosti (spline)

Natural neighbourhood

Metoda minimální křivosti (tzv. spline) pracuje s matematicky definovanými křivkami, které po částech interpolují hodnoty daného jevu. Výsledkem je povrch, který má co nejmenší křivost (je co nejhladší), ale zároveň se přesně přimyká vstupním bodům. Jde tedy o exaktní interpolační metodu, která zachovává původní hodnoty. Metoda také dokáže vypočítat vyšší či nižší hodnotu než jsou extrémní hodnoty ve vstupních datech. To může být výhodné například při interpolaci vrcholu hory. Spline není vhodnou metodou v případě, že vstupní body jsou blízko sebe a mají velmi rozdílné hodnoty. Metoda se používá při interpolaci klimatických jevů nebo pro interpolaci nadmořské výšky v málo členitém území.

Metoda Natural Neighbors (metoda přirozených sousedů) je založena na principu Thiessenových polygonů. Polygony jsou vytvořeny z bodové vrstvy tak, že do každého polygonu spadá jeden bod a všechna místa polygonu jsou blíže bodu, který leží uvnitř něho, než bodu jinému. Tato metoda je velice efektivní, pokud jsou naměřené hodnoty rozmístěny pravidelně. Metoda spočívá v odhadu neznámých hodnot z několika nejbližších hodnot. Území je nejprve rozděleno do nepravidelných trojúhelníků (tzv. Delaunay triangulace), z nichž jsou následně vytvářeny tzv. Thiessenovy polygony. Metoda není vhodná pro spojitě se měnící jevy (srážky nebo teplota) a je využívána například pro plošné odhady srážek.

Kriging (krigování)

Trend

Kriging je geostatistická interpolační metoda, která provádí výpočet neznámé hodnoty pomocí váženého průměru okolních naměřených. Váhy jsou přiřazeny variogramem, tedy příslušnou funkcí statistic-

Metoda trend bývá většinou používána, pokud chceme získat informaci o tom, zda data vykazují určitý prostorový trend nebo ne. Typickým příkladem může být sada bodů nadmořských výšek, ze kterých zjis-

Metoda inverzních vzdáleností (IDW)

40 GeoBusiness  |  listopad 2008

Interpolační metoda IDW

Interpolační metoda spline

ilu: jaroslav burian

Hlavním principem metody IDW je skutečnost, že na hodnotu jevu v neznámém místě mají větší vliv bližší známé body než vzdálenější. Výsledná hodnota je počítána pomocí váženého aritmetického průměru hodnot naměřených v okolí bodu, kde váhy jsou funkcí inverzní vzdálenosti mezi interpolovaným bodem a bodem měření. Metoda neumí vypočítat hodnoty vyšší nebo nižší než jsou vstupní hodnoty. V místech s extrémními hodnotami tedy dochází k jistým nepřesným výpočtům. V případě odhadu výšky kopce z bodů umístěných mírně


poradna tíme, zda území má například stoupající nebo klesající trend. Výsledné povrchy jsou také používány k popisu a odstranění hrubých rysů z datových sad. Výsledný povrch je zbaven lokálních detailů a je tak velmi hladký. Lze vytvářet několik typů trend povrchů od jednoduchých až po členitější.

TIN

Metoda TIN je jedna z nejčastěji používaných metod pro tvorbu digitálních modelů reliéfu. Není ovšem interpolační metodou v pravém slova smyslu, protože pracuje na odlišných principech než klasické interpolační metody. Pro tvorbu TIN struktury je využíváno triangulace, která je založena na lineární interpolaci uvnitř trojúhelníku. Algoritmus spojuje body v síti trojúhelníků tak, aby se jejich hrany nikde neprotínaly. Výsledný povrch je na rozdíl od ostatních rastrových povrchů tvořen sítí trojúhelníků. Metoda je výpočetně velmi rychlá, avšak generuje nepřirozené a neexistující rovné plochy. V případě tvorby modelu nadmořských výšek vytváří také chybný průběh údolí a hřbetů.

Interpolační metoda kriging

Interpolační metoda natural neighbourhood

Topo to Raster

Nástroj Topo to Raster je specifickou metodou programu ArcGIS, která je určena pro vytváření hydrologicky korektního digitálního modelu terénu. Interpolační metoda se zakládá na programu ANUDEM verze 4.6.3. Je upravením metody spline, přičemž dovoluje modelovat náhlé změny v reliéfu terénu. Metoda umí při výpočtu kombinovat nejen výšková data, ale také data terénních zlomů, vodních toků, vodních ploch a dalších jevů, které mají vliv na výsledný digitální model.

Interpolační metoda trend

ilu: jaroslav burian

Výběr interpolační metody

Je obecně známé, že neexistuje žádná univerzální metoda, kterou by bylo možné použít na výpočet všech možných jevů v krajině. Výběr závisí na chování sledovaného jevu (srážky, teplota, nadmořská výška) a na rozložení vstupních bodů (nepravidelné, pravidelné, řídké, atd.). Interpolačních metod existuje velké množství, avšak ne všechny metody jsou vhodné pro všechny jevy. Dokonce i v rámci jednoho jevu (například nadmořská výška) se může lišit nejvhodnější metoda podle členitosti terénu. Metoda, která je vhodná pro ploché území, nemusí poskytovat kvalitní výsledky pro horské oblasti. Proto neexistuje striktní všeobecná poučka pro použití interpolační metody a výsledky je vždy nutné ověřovat. Jedním z možných způsobů výběru interpolační metody je tzv. bumerangový test. Nejprve jsou z datové sady vybrány body, které dále nevstupují do interpolace. Následně je porovnána hodnota vytvořeného povrchu s hodnotou v původních datech. Na základě porovnání několika metod je možné vyhodnotit, kde je odchylka nejmenší a tudíž která metoda je nejvhodnější. Většina interpolačních metod také nabízí mnoho druhů nastavení výpočtu. Proto je bumerangový test používán rovněž pro porovnání různých nastavení jedné interpolační metody, aby výsledný model byl vždy co nejpřesnější. • — Jaroslav Burian www.geobusiness.cz

Interpolační metoda TIN

TIN převedený na rastrovou strukturu grid

Interpolační metoda Topo to Raster listopad 2008 |   GeoBusiness  41


DPZ

Praktické využití družicových snímků

Další díl našeho seriálu o dálkovém průzkumu Země věnujeme seznámení se s možnostmi využití družicových dat. Na praktických příkladech ukážeme, jak mohou informace z nich získané pomoci firmám a institucím, ať již v pozici koncového uživatele nebo řešitele nejrůznějších projektů a zakázek.

Při výběru aplikací se soustředíme zejména na ty příklady, které by mohly být inspirativní pro českého a slovenského čtenáře. Proto u každé tematické sekce uvedeme vždy konkrétní projekty s odkazem na jejich řešitele nebo uživatele. V prvních dvou číslech pomineme typické aplikační oblasti, jako je například zemědělství, lesnictví nebo mapování krajiny, a zaměříme se na příklady z jiných oborů, u kterých sehrává významnou roli snadná dostupnost družicových dat z téměř jakéhokoliv místa naší zeměkoule. Pořizování družicových dat dnes není limitováno politickými ani geografickými hranicemi a data komerčních družic jsou každému dostupná prakticky bez omezení (ať už se jedná o data archivní nebo data aktuální, pořízená podle specifických požadavků zákazníka). K rozhodnutí o použití družicových snímků v níže uvedených oborech tedy nevede pouze jejich informační obsah, ale také skutečnost, že často představují jediné schůdné řešení problému, jak získat 42 GeoBusiness  |  listopad 2008

ze zahraničních lokalit kvalitní obrazové nebo mapové podklady.

Archeologický průzkum

Použití družicových dat pro archeologický průzkum a archeologické mapování se v poslední době stává rovnocennou alternativou využití klasických leteckých snímků. Družicová data umožňují provedení prvotní dokumentace území před zahájením terénních prací nebo sledování časoprostorových souvislostí v širším geografickém kontextu (například mapování hydrologických poměrů a existujících biotopů mohou napomoci v určování alespoň přibližné podoby, jak vypadalo zkoumané území ve vzdálené minulosti). Při detailním mapování s cílem identifikovat hledané archeologické objekty se snímky podrobují analýze, při které se analyzují anomálie ve vegetaci nebo půdním pokryvu. Pro získání přehledu o charakteru území v regionálním měřítku postačí družicová data vysokého rozlišení, pro podrobnější analý-

Geologické mapování

Mezi nejčastější oblasti využití družicových dat v geologii patří různé typy morfotektonických studií zahrnujících detekci regionálních strukturních fenoménů (vrásy, zlomy) a litologických rozhraní, posuzování geologických rizik a vyhodnocování dynamických změn reliéfu (například

Citadela ERBIL - Copyright © 2006 GeoEye

Citadela v iráckém městě Erbil, snímek družice IKONOS (prostorové rozlišení 1 metr)

zu krajiny a hledání antropogenních tvarů jsou vhodnější data s velmi vysokým rozlišením. Radarová data zase nacházejí své uplatnění v oblastech s hustým vegetačním pokryvem. Součástí archeologického výzkumu v Egyptě je také využití družicových dat s velmi vysokým rozlišením (QuickBird). Po prvních pozitivních zkušenostech v oblasti Abúsíru byla tato data pořízena i pro vybrané oblasti egyptské Západní pouště, konkrétně z oázy Baharíja – území el-Hajez a el-Ríz. Z tohoto území jsou dostupné pouze mapy malých měřítek, které jsou pro archeologický výzkum nepoužitelné. Satelitní snímek absenci map plně nahrazuje, je podkladem pro mapování a pro interpretaci topografických a archeologických objektů a jevů (Český egyptologický ústav FF UK, egyptologie. ff.cuni.cz, 2003-2008). Další aplikací je mapování rozlehlých památkových objektů, jako například dokumentace geoglyfů na planině Nazca v Peru či dokumentace cenné citadely AlQala v kurdské provincii Hawler v Erbilu v severním Iráku. Irák je bezletovou oblastí a pořízení klasických leteckých snímků není prakticky možné, historické snímky jsou obyčejně nedostupné a neumožňují vyhodnocení současného stavu. V této době je citadela ve velmi špatném stavu a její základní dokumentace, založená na družicových datech (QuickBird a Ikonos) a fotogrammetrických snímcích, je velmi důležitá, neboť neexistují téměř žádné mapy ani plány této památky. Na základě vyhodnocení těchto dat byl vytvořen také prostorový informační systém citadely (ČVUT v Praze, ZČU v Plzni a Gema Art, 2006-2008).


DPZ

Snímek poskytl © GISAT s.r.o. , Družicová data QuickBird, Distributed by © EURIMAGE S.p.A. [2003]

Erdenet (Mongolsko)

Výřez z družicového snímku QuickBird zachycuje část města Erdenet ležícího v centrální části Mongolska nedaleko hranic s Ruskem. Své jméno město získalo podle jednoho z největších světových měděných ložisek. Jako každý zásah do přírody však má těžba i svou negativní stránku, a tou jsou rizika spojená s těžbou a úpravou rudy a s depozicí odpadu (možná kontaminace půd, povrchových a podzemních vod, vzdušná prašnost, vstup rizikových prvků do potravinového řetězce apod). Zpracovaný ekologický audit se opíral především o eko-geochemický výzkum v okolí těžebně-zpracovatelského závodu GOK Erdenet, doplněný o hydrogeologický průzkum a vyhodnocení družicových snímků. Projekt byl řešen v letech 2004 až 2006 jihlavskou společností GEOMIN družstvo v rámci pomoci České republiky rozvojovým zemím. • —(lk) www.geobusiness.cz

listopad 2008 |   GeoBusiness  43


dpz tržemi morénových hrází (Geomin, www. geomin.cz, 2007 až 2009).

Vědecké a výzkumné expedice

Ostrov v Antarktidě, pojmenovaný podle polárního průzkumníka sira Jamese Clarka Rosse, snímek z družice Landsat 7 (prostorové rozlišení 15 metrů)

Mapování ekologických rizik

Do této kategorie lze zařadit celou škálu aktivit souvisejících se sledováním ekologicky citlivých nebo rizikových jevů a oblastí. Jde například o monitoring dopadů těžby nerostných surovin, skládkové činnosti, modelování erozního ohrožení, znečištění vodních toků, mapování důsledků přírodních katastrof apod. Využití družicových dat je zde dáno nejen jejich snadnou dostupností, ale také možností rychle pořídit nová data zachycující aktuální stav sledované lokality nebo při využití archivních dat zmapovat historický vývoj území či identifikovat změny mezi dvěma časovými horizonty. V některých případech je hlavním cílem standardní topografické nebo tematické mapování zájmového území (zejména data velmi vysokého rozlišení), v jiných případech slouží družicová data pro detailní analýzu stavu nebo druhové skladby vegetačního krytu. Díky široké nabídce družicových dat je dnes možné najít tyto aplikace na úrovni lokální (například při posuzování vlivu na životní prostředí), regionální i kontinentální (například při modelování dopadů klimatických změn). Jako typický příklad můžeme uvést ekologický audit povrchové těžby měděných rud v mongolské oblasti Erdenet. Provedený geochemický a hydrologic44 GeoBusiness  |  listopad 2008

Jeden z ostrovů norského arktického souostroví Svalbard, snímek z družice ASTER (prostorové rozlišení 15 metrů)

Družicové snímky hrají často důležitou roli při plánovaní a realizaci vědeckých a výzkumných expedic. Zejména v případě neobydlených nebo vzdálených oblastí představují družicové mapy zpravidla jedinou možnost, jak získat dostatečné aktuální a podrobné informace o situaci v zájmovém území. Na základě družicových snímků, nejčastěji v kombinaci s dalšími geografickými daty, je možné připravit tematicky zaměřené mapové podklady, například pro základní orientaci v terénu, plánování trasy expedice, lokalizaci hledaných objektů, vegetačních nebo krajinných typů, realizaci konkrétních vědeckých aktivit apod. Během české vědecké expedice na souostroví Svalbard byly využity družicové ortofotomapy (ASTER) pro podrobné mapováni vegetace a pro lokalizaci odběru vzorků (sinice, řasy, lišejníky a mechorosty). Skupině mořských biologů, kteří se potápěli v zálivu Petunia, snímky umožnily identifikaci mělčin, kterým je lepší se při potápění i při jízdě lodí za odlivu vyhnout (Botanický ústav AV ČR, www. ibot.cas.cz, 2008). Jiným příkladem jsou vědecké a výzkumné aktivity související s budováním a provozem první české vědecké antarktické stanice na ostrově James Ross, v rámci kterých byly družicové snímky (Landsat, SPOT) využity při provedení místního geomorfologického průzkumu a vyhodnocení (Česká geologická služba, www.geology.cz, 2004 až 2006). • ­— Karel Pavelka, ČVUT v Praze

ký průzkum byl doplněn o vyhodnocení družicových dat (Landsat, Aster a Quickbird) a umožnil identifikovat hlavní zdroje znečištění, které se podílejí na konV příštím dílu seriálu se budeme věnovat možnostem a příkladům využití družicových taminaci okolního životního prostředí (Geomin, www.geomin.cz, 2004 až 2006). dat například pro humanitární účely nebo mapování infrastruktury. Vyhodnocení družicových dat s velmi vysokým rozlišením (WorldView) je součástí studie posuzující dopady těžby vulkanických hornin vhodných pro výrobu kvalitního drceného kameniva v oblasti Devils Race Course na Jamajce (GET, www.get.cz, 2008). Mapování vysokohorských ledovcových jezer v Kyrgyzstánu, prováděné s využitím družicových dat (QuickBird), má za cíl zavedení systému pro monitoring jezer a navazujících ochranných opatření jako nejefektivnější ochrany místního obyvatelstva před katastrofálními Planina Nasca v Peru pohledem družice QuickBird (prostonásledky povodní vzniklých průrové rozlišení 60 centimetrů)

foto: Svalbard - Distributed by EURIMAGE © NASA (2004), JAMES ROSS - Distributed by EURIMAGE (2000), Nasca - Distributed by EURIMAGE © DIGITALGLOBE (2006)

v důsledku zemětřesení, sopečné činnosti, sesuvů půdy nebo povodní) a v neposlední řadě také hledání povrchových známek přítomnosti podpovrchových zásob minerálů, ropy, plynu či podzemní vody. Zatímco předchozí aplikace jsou spíše doménou dat středního a vysokého rozlišení, data velmi vysokého rozlišení jsou vhodná – nejlépe v kombinaci s digitálním modelem terénu – pro detekci detailních struktur nebo erozních projevů. Optická multispektrální, případně hyperspektrální data nacházejí své využití zejména při mapování v aridních oblastech, kde nepřítomnost vegetačního krytu umožňuje povrchové mapování horninového složení, radarová data zase umožňují detailní analýzu morfologie terénu. Sestavení geologické mapy a mapy geochemických anomálií proběhlo za pomoci družicových dat (Landsat, Aster, Quickbird, ERS) při rozsáhlém geologickém mapování Mongolského Altaje (Česká geologická služba, www.geology.cz, 2003– 2007). Kombinace geofyzikálního průzkumu a vyhodnocení družicových dat (Landsat) bylo základem pro zhodnocení uhlovodíkového potenciálu severního Kamerunu (Geofyzika Brno, 2001).


tipy a triky

Velký přehled databází

Od vzniku prvního databázového systému uběhlo již 50 let. Bez databází by se pravděpodobně zastavil dnešní svět geoinformatiky. Proto stojí za to vědět, který systém můžete využít. Vybírat můžete z devíti systémů, jejichž přehled jsme pro vás připravili. Oracle

MySQL

PostgreSQL

MS SQL Server

DB2

dBase

MS Access

SQL Lite

Informix

Poskytovatel

Oracle Corporation

Sun Microsystems

PostgreSQL Global Development Group

Microsoft

IBM

Borland

Microsoft

D. Richard Hipp

IBM

Web

oracle.com

mysql.com

postgresql.org

microsoft.com /sql

ibm.com/db2

dbase.com

microsoft.com /access

sqlite.org

informix.com

První vydání

1979

1996

1989

1989

1982

1978

1992

2000

1985

Poslední verze

11g

5.0.xx

8.3.3

9.0.xx

9.5

2.6.x

12 (2007)

Licence

vlastní licence

GPL nebo vlastní

BSD

vlastní

vlastní

vlastní

vlastní

public domain

vlastní

Opensource

NE

ANO

ANO

NE

do budoucna ANO

NE

NE

ANO

NE

Orientační rozmezí cen za jednu licenci

od 5800 do 47000 USD

zdarma / od 479 do 3999 EUR

zdarma

od 739 do 13969 USD

od 175 do 2995 USD

od 29 do 449 USD

samostatně od cca 229 USD

zdarma

od 50 do 119 USD

Platforma

Windows, Mac OS X, Linux, UNIX

Windows, Mac OS X, Linux, UNIX

Windows, Mac OS X, Linux, UNIX

Windows

Windows, Linux, UNIX

Windows

Windows, Mac OS X

Windows, Mac OS X, Linux, UNIX

Windows, Mac OS X, Linux, UNIX

Velikost databáze

bez omezení

bez omezení

bez omezení

524 258 TB

512 TB

2 GB

2 GB

2 TB

?

Velikost tabulky

4 GB

4 GB

32 TB

524 258 TB

512 TB

?

2 GB

?

?

Velikost řádku

bez limitu

64 KB

1.6 TB

8060 B

32 677 B

?

16 MB

?

Počet atributů

1000

3398

Až 1600

1024

1012

255

255

?

?

BLOB/CLOB

4 GB

4 GB

1 GB

2 GB

2 GB

?

64 KB / 1GB

?

?

Podpora prostoru

Oracle Spatial & Locator

Spatial Extensions

PostGIS

Spatial Extension

DB2 Spatial Extende

nepodporuje

bepodporuje

SpatiaLite

Spatial DataBlade

Limity

Vlastnosti databáze ACID

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

?

NE

ANO

ANO

Referenční integrita

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

ANO

NE

ANO

Primární rozhraní

SQL

SQL + GUI

SQL

SQL

GUI + SQL

GUI

GUI + SQL

SQL

SQL + GUI

Další operace a metody

INTERSECT, EXCEPT, RANGE, HASH COMPOSITE, LIST

RANGE, HASH COMPOSITE, LIST

INTERSECT, EXCEPT, RANGE, HASH COMPOSITE, LIST

INTERSECT, EXCEPT, RANGE

INTERSECT, EXCEPT, RANGE, HASH COMPOSITE, LIST

INTERSECT, EXCEPT

RANGE, HASH COMPOSITE, LIST

Podpora indexů

R-/R+ tree, Hash, Expresion, Partial, Reverse, Bitmap

R-/R+ tree, Hash - jen některé typy tabulek

R-/R+ tree, Hash, Expression, Partial, Reverse, Bitmap, GiST, GIN

Hash, Expression, Partial, Reverse

Expression, Reverse, Bitmap

?

nepodporuje

Reverse

R-/R+ tree, Hash, Expression, Partial, Reverse, Bitmap, GiST, GIN

Společné vlastnosti uvedených databázových systémů

• Podpora dočasných tabulek (temporary table) • Kódování UNICODE pro uložení hodnot v DB • Všechny SŘBD podporují operace: INNET JOIN, LEFT/RIGHT JOIN, UNION, INNER SELECT, MERGE (neověřeno www.geobusiness.cz

u dBase a SQL Lite) • Všechny uvedené databázové systémy kromě Microsoft Access podporují Cursor, Trigger a Function, SQL Lite podporuje pouze Trigger

Vysvětlivky k přehledu:

• Hodnoty některých parametrů se mohou lišit v závislosti na verzi porovnávaného

produktu. • Otazníkem jsou označeny hodnoty, které se nepodařilo zjistit vůbec. • Vybrané zkratky a pojmy jsou vysvětleny dále v článku. • Parametry, které jsou společné pro všechny srovnávané SŘBD naleznete pod tabulkou. • Písmeno X, u verze SŘBD nahrazuje část čísla. listopad 2008 |   GeoBusiness  45


Slovníček Systém řízení báze dat (SŘBD) je program, nebo sku-

pina programů zajišťující práci s databází – často se zkráceně se nazývá jen databázový systém. Obdobou české zkratky SŘBD je anglická zkratka DBMS (database management system).

SQL (Structured Query

Language) je standardizovaný dotazovací jazyk pro práci s daty v relačních databázích. Tento standard je v současnosti podporován prakticky každou relační databází. Jazyk SQL v sobě zahrnuje příkazy pro manipulaci dat, definici dat, řízení práv a přístupů transakční příkazy a celou řadu dalších. 46 GeoBusiness  |  listopad 2008

Historie jazyka sahá do 70. let dvacátého století. V současnosti existuje několik verzí standardu, poslední verze nese označení SQL3 nebo také SQL-99, podle roku standardizace (1999). I když je jazyk SQL standardizo-

Index je datová struktura

zvyšující rychlost operací nad databázovou tabulkou, nejčastěji se požívají k urychlení vyhledávání dat (FULL-TEXT index). Indexy je možno vytvořit nad jedním nebo více atributy

dat v databázi. Typicky se jedná například o obrázky, audio nebo jiný multimediální obsah. Někdy může také jít o spustitelný kód.

CLOB (Character Large OBject) je označení pro datový typ, který slouží k uložení textu (znaků). Co do velikosti dokáže typicky uchovat až 2 GB dat.

JDBC (Java Database Connecti-

ván již řadu let, jednotlivé SŘBD se často v jeho implementaci liší, například speciálními prioprietárními funkcemi.

Referenční integrita je nástroj, který pomáhá udržovat vztahy mezi záznamy v relačně propojených tabulkách. Vztah mezi záznamy je definován prostřednictvím jedinečných klíčů. Transakce je posloupnost akcí,

které se provedou zcela a všechny, anebo se neprovedou vůbec.

Kurzor (cursor) – ukazatel,

je používán při zpracování jednotlivých záznamů v databázovém systému. Většina běžně programovacích jazyků nedokáže zpracovat výsledek dotazů najednou, proto je zpracovává postupně (sekvenčně). Kurzor pak vždy ukazuje na aktuálně zpracovávaný záznam (řádek), po jeho zpracování se přesouvá na další záznam. Kurzor je zpravidla používán při operaci SELECT, nevyužívá se pro operace INSERT, DELETE a UPDATE.

Trigger (spoušť) definuje

činnost, které se mají automaticky provést v případě definované události nad databázovou tabulkou. Událostí může být například vložení nebo smazání dat v tabulce.

(sloupci) tabulky. Indexy, ve srovnání s původními daty, zabírají mnohem menší prostor. Nevýhodou indexů je, že poněkud zpomalují operace, které pracují s obsahem indexovaných sloupců (operace UPDATE, INSERT). Nejčastěji jsou indexy implementovány prostřednictvím B-stromů (případně R-/R+ stromy). Indexů existuje celá řada, včetně speciálních, jako jsou např. Reverse index, Partial index nebo Bitmap Index.

ACID (Atomicity, Consistency,

Isolation , Durability) je souborem vlastností, které by měl zaručovat SŘBD pro spolehlivé zpracování transakcí: • Atomicity (atomicita) – transakce je buď provedena celá bez chyb, nebo vůbec • Consistency (konzistence) – transakce transformuje databázi z jednoho konzistentního stavu do jiného konzistentního stavu • Isolation (nezávislost) – víc současně běžících transakcí se nijak neovlivňuje, transakce běží nezávisle na sobě • Durability (trvanlivost) – zaručuje to, že pokud je nějaká transakce ukončena je i uložena trvale v databázi

BLOB (Binary Large OBject)

je označení pro datový typ blíže nespecifikovaných binárních

vity) je API pro programátory v programovacím jazyce Java, které definuje jednotné rozhraní pro přístup k relačním databázím. JDBC je součástí Java Standard Edition od JDK 1.1. Pro přístup ke konkrétnímu databázovému serveru je potřeba JDBC ovladač, který poskytuje tvůrce databázového serveru.

ODBC (Open Database Con-

nectivity) je standardizované softwarové API pro přístup k databázovým systémům. Snahou ODBC je poskytovat přístup, který je nezávislý na programovacím jazyku, operačním systému a databázovém systému.

ADODB je knihovna (rozhra-

ní) pro PHP a Python, postavená na podobném konceptu jako ActiveX Data Object nebo JDBC. Dovoluje vývojářům psát aplikace, bez zřejmé vazby na použitý databázový systém, ten pak může být vyměněn, bez nutnosti zásahu do programového kódu.

DAO (Data Access Object) je

objekt, poskytující abstraktní rozhraní pro přístup k databázovým systémům. Dovoluje provádět standardní operace s databází, bez nutnosti přímé vazby na databázový systém.

ADO (ActiveX Data Objects) je

skupina COM komponent pro přístup k datovým zdrojům. Je to mezivrstva mezi programovacím jazykem a fyzickým způsobem uložení dat. Tato vrstva dovoluje psát programy bez pevné vazby na konkrétní databázový systém. ADO bylo firmou Microsoft představeno v roce 1996. • — Roman Ožana

ilu: archiv redakce

Každý databázový systém se hodí pro něco jiného. Tímto způsobem také musíte na jednotlivé databázové systémy nahlížet. Některé projekty přímo vyžadují nasazení robustního a výkonného databázového systému. Jiné se spokojí se SQL Lite, který je pohotový a velmi jednoduchý. Někdy potřebujete data spravovat centrálně, jindy zase uvítáte, když můžete databázi přenést jako soubor. Mějte na paměti, že nejdražší neznamená automaticky nejlepší. Důkazem jsou MySQL a PostgreSQL, které jsou dlouhodobě v popředí mezi databázovými systémy nasazovanými na internetových serverech. Většina srovnávaných systémů dokáže nějakým způsobem pracovat také s prostorovými daty. Tato funkčnost je většinou dodávána formou nadstavby nebo zásuvného modulu do stávajících systémů. Příkladem za všechny může být nadstavba PostGIS pro PostgreSQL. Mnohé společnosti plánují zavést ve svých systémech nativní podporu prostorové složky dat. Za všechny jmenujme například Microsoft SQL Server 2008, který dokáže nativně pracovat s prostorem již dnes. Do budoucna bude svazek mezi geoinformatikou a světem databází určitě ještě více posilovat.


PROFI

Jak napsat dobrou tiskovou zprávu; Ostrava – město, kde se bude konat GIS Ostrava 2009

Dejte světu vědět, že jste tady aneb co má obsahovat dobrá tisková zpráva

foto: roger h. goun@flickr.com, laineyS_repertoire@flickr.com

Máte pocit, že vaše firma skvěle šlape, nechává ostatní za sebou, ale přitom vaše úspěchy zůstávají stranou zájmu médií? Nebo pořádáte zajímavý seminář, ale bojíte se, že se to nikdo z vašich webových stránek nedozví? Přišel čas dát vědět světu, že jste tady, a že je potřeba s vámi počítat. Přišel čas napsat dobrou tiskovou zprávu. Člověk si idealizuje práci novináře jako reportéra v terénu, který se honí za senzacemi a ty odhaluje svým neotřelým investigativním způsobem. Proto vás možná udivuje, že se na vaši skvělou prosperující společnost neustále zapomíná. Skutečnost je taková, že ve všech médiích existují nekonečné zástupy editorů, kteří pracují jen z kanceláře a vaši firmu v životě neuvidí, přesto o ní mohou psát tak, že budete spokojeni. K tomu právě poslouží tisková zpráva, pomocí které vytvoříte médiím dokonalý servis v přísunu informací. www.geobusiness.cz

vaše zpráva byla úspěšná. Udělat dobrý titulek je skutečně umění, vždyť kolik zpráv v novinách si ani nepřečtete, protože vás nezaujme titulek. Německý odborník Peter Linden, který se zabývá vzděláváním novinářů a výzkumům reakcí čtenářů k titulku říká: „Titulek musí obsahovat sdělení, o čem text je. Všeobecný titulek dělá medvědí službu: Když se z titulku čtenář nic nedozví, článek nečte. Je-li dobrý titulek a dobrá fotka, podrží i slabší text. Naopak to neplatí.“ To platí u čtenářů, vy však píšete novináři, což je trochu něco jiného. Typickému novináři projde za den rukama i několik desítek tiskových zpráv, dovedete si tedy asi představit, že si žádnou tiskovou zprávu nečte několikrát, aby nakonec zjistil, že je pro něj nepoužitelná. O to důležitější roli pro nás titulek hraje. Musí být stručný a výstižný, ale současně krátký a zajímavý. Pokud je to jen trochu možné, měl by obsahovat sloveso.

Perex

Perex je krátký výtah zprávy, který se uvádí hned pod titulkem. Slouží k tomu, aby ten, komu zprávu posíláme, mohl rychle zjistit obsah našeho sdělení. Zapomeňte na svůj literární talent, kterým jste schopni vygradovat děj do velkého finále a poslední větou čtenáře šokovat. K onomu šokujícímu závěru už by se totiž zřejmě nikdo nedostal, pokud by se v perexu nedozvěděl ve stručnosti celé vaše sdělení. V úvodu perexu je dobré upřesnit místo a uvést datum, aby byl jasný místní a časový aspekt zprávy.

Text zprávy

Pokud jsme udrželi novinářovu pozornost až sem, jsme na dobré cestě, aby se naše informace dostala do médií. Vyhráno však zdaleka není. V samotném textu zprávy přichází čas na to, abyste rozvedli stručné informace uvedené v perexu. Zpráva by však neměla být příliš dlouhá a měla

Na úplném začátku byste si měli napsat seznam médií, která hodláte svou zprávou oslovit. Nemá totiž smysl psát o svém novém objevu na poli Web 2.0 do Cosmopolitanu nebo na server o umění. V dalším kroku je dobré si řekneme, které všechny součásti by měla kvalitní tisková zpráva mít. Kromě vlastního sdělení (nepište tiskovou zprávu jen proto, abyste něco rozeslali) by tisková zpráva měla obsahovat titulek, perex, doplňující informace a kontakt.

Titulek

Titulek je klíčem k tomu, aby listopad 2008 |   GeoBusiness  4


profi která bude schopna dodat doplňující údaje, a to včetně telefonu a e-mailové adresy, případně také pracovní pozice osoby ve firmě či instituci. Kontaktní údaje je pro rychlješí orientaci novináře dobré také uvést na začátku zprávy.

Uzávěrky

48 GeoBusiness  |  listopad 2008

zpráva by měla pouze informovat, tedy zastupovat jakousi zpravodajskou činnost, protože novinář zkrátka nemůže vědět úplně o všem a tiskové zprávy jsou pro něj oficiálním a povoleným zdrojem informací. Pokud se budete rozplývat nad tím, jak jste jedineční a nepostradatelní, novinář vaši zprávu zahodí už jen z toho jednoduchého důvodu, že by měl spoustu práce s jejím přepracováním. Důležité je uvádět jen pravdivé a ověřené informace a přesné zdroje, ze kterých jsme čerpali. Stačí jeden omyl nebo nepravda, která bude otištěna a může to navždy „pohřbít“ vaši společnost i spolupráci s novinářem. Nikdy není dobré dávat do jedné zprávy více sdělení. Pokud se u vás nashromáždilo více zajímavých novinek, o kterých chcete informovat, tak je lepší pro každou z nich sepsat krátkou tikovou zprávu. Navíc to zvyšuje pravděpodobnost, že aspoň jedna z nich bude zveřejněna.

Doplňující informace

Na závěr zprávy můžete uvést doplňující informace o vaší společnosti nebo produktu. Není to povinná součást, ale novinář tak může získat přehled a lépe si vás zapamatovat do budoucna. Také se může stát, že bude potřebovat zprávu prodloužit a v tom případě může tyto informace bez obav využít. Vy zase budete mít jistotu, že informace budou pravdivé.

Kontakty

Součástí tiskové zprávy by měl být kontakt na osobu (i více),

Obrázky

Jako doplněk ke zprávě je dobré na svůj web vystavit doplňující fotografie, ilustrace či obrázky (například z programů). Pamatujte na vysoké rozlišení, které je vhodné pro tisk. Tyto soubory dejte v části webu, vyhrazené novinářům, volně k dispozici. Nedávejte je zaheslované nebo zazipované. Tím jen přiděláváte novinářům práci a snižujete pravděpodobnost, že se vaše zpráva objeví v tisku. Dost často je problematické najít logo společnosti ve vektorovém formátu. Pokud jej máte, tak jej na web také umístěte.

Umíte česky?

Dobrou radu na závěr přidává Pavel Pospíšil ve své knize Efektivní public relations a media relations: „Pokud jsou redaktoři na něco skutečně hákliví, tak je to správný český pravopis. Až budete s psaním tiskové zprávy u konce, spusťte proto ve Wordu kontrolu pravopisu (tedy v případě, že používáte Word...).“

Měření úspěšnosti tiskové zprávy

Jak poznáte, zda vaše tisková zpráva byla dobře napsaná? Cílem samozřejmě je, aby se informace dostaly do médií, skutečným měřítkem pro vás ovšem může být, že redaktor vaši zprávu měnil už jen minimálně a ta se v médiích objevila v původním znění, které jste do médií poslali. • — Miloslav Jančík

Jak a komu posílat?

Pokud máte vytvořený seznam novinářů, tak si připravte průvodní e-mail. Je dobré do e-mailu napsat alespoň ve stručnosti, o čem je přiložená tisková zpráva. Tiskovou zprávu posílejte novinářům ve formátu, ze kterého se dá snadno kopírovat. Naprosto nevhodný je pro tyto účely formát PDF, hojně používaný je DOC Wordu (u něj pozor

foto: thunderbird_tm@flickr, net_efekt@flickr

by si rozsahem vystačit s jednu stranu formátu A4. Je dobré, když je text opticky i obsahově rozdělen do odstavců, přičemž ty nejpodstatnější údaje řadíme do prvních odstavců. Běžný editor totiž zprávu krátí po celých odstavcích vždy odzadu. Pokud chceme mít skutečně dobrou tiskovou zprávu, nevyhneme se použití přímé řeči. V dnešní době už v novinách a časopisech téměř nenajdete článek bez přímé řeči a pokud novinář, kterého oslovujeme, za něco stojí, určitě bude mít touhu přímou řeč do článku dostat. K tomu máme dvě možnosti: Buď tedy můžeme uvést v závěru naší zprávy kontakty na vhodné osoby, na které se může novinář obrátit nebo můžeme přímou řeč do naší zprávy dodat sami. Šanci na úspěšné otištění naší zprávy určitě zvýšíme, když novináři ulehčíme práci a sami vyzpovídáme konkrétní osoby. Bohatě budou stačit dvě tři věty, při delších úsecích přímé řeči už totiž obvykle čtenář ztrácí pozornost. V textu je nevhodné používat zkratky bez jejich vysvětlení či se utápět v odborných termínech. Zprávou se nesnažíte dokázat okolí jak velký jste odborník v dané problematice. Obsah zprávy by měl být jasný i laikovi, proto je zbytečné líčit podrobnosti nebo detaily, které vám mohou desetkrát připadat jasné, ale čtenář, který nebude z oboru a pro kterého je text určen, se v nich ztratí. Cílem je samozřejmě propagace vaší společnosti, služeb nebo produktu, nesmí to být zřejmé na první pohled. Vaše

Důležitou věcí, na kterou musíte brát zřetel, jsou uzávěrky. Sice se říká, že správný novinář pracuje neustále, ale není dobré na to spoléhat, zvlášť když s takovou věcí, jako je uzávěrka, nic neudělá ani držitel Pulitzerovy ceny. Zprávy pro otištění v denících tedy posílejte ideálně během dopoledne, kdy ještě není přesně známý obsah příštího čísla. Večer, kdy už jsou celé noviny hotové, není jednoduché zprávu do vydání dostat (tedy pokud vaše informace není takového charakteru, jako že třeba budete příští den rozdávat klíčky od mercedesů zdarma).

na novou verzi formátu DOCX). Seznam novinářů, kterým zprávu posíláte, vždy skryjte. Konkurenční boj mezi jednotlivými médii je velký a pokud bude redaktor v jednom listu ze seznamu příjemců vaší zprávy vědět, že konkurence vaši informaci dostala taky a bude ji vzhledem k uzávěrce publikovat dříve, ubývá na jeho straně zájem. Neověřujte si u novinářů, zda zprávu otisknou nebo zda ji vůbec dostali. Pokud je vaše zpráva zaujala, a budou potřebovat další informace, tak se sami ozvou.


profi

Ostrava

Horké Slezsko se svou bohatou historií. Kypící kus země, který zřejmě pochopíte, jen když v něm budete žít. Na jeho okraji stojí město Ostrava. Nejlepší názory i pohledy jsou samozřejmě ty vlastní, přinášíme vám alespoň několik námětů k procházkám po severomoravské metropoli, až v ní koncem ledna budete na konferenci GIS Ostrava 2009. » Na chvíli havířem

Nad místem trvalého svazku Odry s Ostravicí blahosklonně bdí vrchol Landek, který v sobě skrývá mnohá potěšení. Kromě přírodovědně archeologického je to především největší hornické muzeum u nás. Nachází se v oblasti bývalého dolu Anselm a svým návštěvníkům nabízí neotřelý pohled na hornickou minulost. Kromě hornické umývárny či řetízkové šatny (viz obrázek) je možné vyzkoušet fárání těžní klecí do podzemí i prohlídka 250 metrů původních důlních chodeb. K vidění je i unikátní expozice báňského záchranářství nebo přehlídka strojní techniky a to vše s poutavým výkladem bývalých havířů.

Foto: boris renner, OStravaci.cz

» Za vyhlídkou na radnici

K pohledu seshora je potřeba zajít na radnici. Ne snad, že by ostravský magistrát vydával povolení, ale ideální výhled nabízí věž Nové radnice. Přízvisko Nová se však váže ke dvacátým letům minulého století, kdy byla ve stylu neoklacisismu a funkcionalismu vystavěna. Ostatně řada dobových prvků interiéru je k vidění dodnes. Samotná věž měří pětaosmdesát metrů a zhotovilo ji místní Vítkovické horní a hutní těžířstvo. Z terasy, jež se nachází 12 metrů pod vrcholem je možné přehlédnout kromě samotného města i Poodří, Beskydy www.geobusiness.cz

či polské příhraničí. V případě, že se necítíte na desítky schodů, můžete se svézt stylovým rychlovýtahem, který je navržen jako kulturní technická památka.

» Celý svět na dlani

Pokud máte neodolatelnou touhu roztáhnout křídla a nakouknout přes hranice našich všedních dnů, máte v Ostravě jedinečnou šanci. Nebudete potřebovat tisíce na letenky, postačí vám několik desetikorun. V areálu výstaviště Černá louka je k vidění Miniuni. Jde o čtyřiatřicet miniatur významných budov a divů z celého světa zmenšených v měřítku 1:25. Areálem se prohání i železniční modely, jezírko brázdí miniatura parníku. Otevřeno je kromě ledna od úterý do neděle.

» Pod hvězdami s vysokoškoláky

Pokud byste si z procházky Ostravou rádi odnesli i nějaké vědecké poznatky, můžete se nechat pozvat do Hvězdárny a planetária Johanna Palisy, která leží u Porubského lesa. Ty patří pod ochranná křídla VŠB - Technické univerzity, což je samo o sobě unikátem v českém vysokém školství. V planetáriu uvidíte na kupoli o průměru 12,5 metru věrný obraz noční oblohy typický pro různá roční období doplně-

né o videa a animace, hvězdárna vám za dobrého počasí nabídne dva dalekohledy o průměrech 305 a 150 milimetrů.

» Na rande s Emou

Našli jste v sobě síly ke zdolání Landeku? Pokud ano, možná pro vás bude výzva vystoupit na další významný ostravský vrchol – haldu Emu. Ta je se svými více než třemi sty metry (postupně se slehává) vidět snad ze všech stran města. Vznikat prý začala kolem roku 1920 navážením hlušiny z dolu Trojice. V šedesátých letech došlo k jejímu vznícení a hořela až do roku 1976, ostatně termicky aktivní je dodnes. Uvnitř prý teploty dosahují až 1500 stupňů, navenek to však poznáte jen podle stoupající páry a červené půdy bez vegetace ve vrcholové části. I když je na Emu vstup jen na vlastní nebezpečí, vede až na její vrchol turistická značka a pokud se po ní vydáte, můžete kromě výhledů obdivovat i teplomilnou faunu.

» Pokleslý hrad

Pokud žlutou turistickou značku neztratíte, bezpochyby vás dovede na nedaleký Slezskoostravský hrad. Vystavěn byl zřejmě ve 13. století a měl dohlížet na hranici mezi Polskem a českými zeměmi. I když ve své historii zažil mnohé, kromě přestavby, požáru a třicetileté války, nebylo to nic ve srovnání s devatenáctým

a dvacátým stoletím. Zásluhou těžby v blízkém okolí došlo k poddolování a hrad postupně poklesl o sedmnáct metrů. V padesátých letech na něj byl dokonce vystaven demoliční výměr, nakonec ale přežil i poněkud necitlivou rekonstrukci v 80. letech a teď zažívá zase tučné roky. Expozice útrpného práva a čarodějnic společně s bohatým kulturním programem táhnou davy návštěvníků. A pokud snad spatříte v jeho okolí Železného muže, neberte mu probůh žádné mince. Podle pověsti jde o strážce pokladu, který by vám palicí srazil vaz.

» Země klubů

Pokud jste si dopřáli všechny tipy, které vám GeoBusiness předložil a stále cítíte v nohách nevybouřenou energii, či jste si schválně nechali síly na dlouhý divoký večer, měli by jste zamířit do lokality přezdívané Clubland, tedy do Stodolní ulice. Ještě před deseti lety byste v ní marně pátrali po jakékoliv zábavě, dnes je však nejznámější ulicí města. Stodolní se synonymem zábavy ovšem nestalo až v posledních letech, už koncem 19. století v ní prý fungovalo několik veřejných domů a byla centrem prostituce. Dnes v ní a okolních uličkách funguje téměř šedesát klubů s hudbou nejrůznějších žánrů a ať sem zavítáte v kterýkoliv den v týdnu, buďte si jisti, že tu bude živo. • —(mj) listopad 2008 |   GeoBusiness  49


republika ze vzduchu

foto: © geodis brno

Černovický lesík

Všudypřítomná vůně divokého česneku je zejména v jarních měsících charakteristická pro lokalitu zbytku lužního lesa na okraji Brna. V katastrálním území Brněnských Ivanovic leží tento dnes již stále unikátnější ekosystém na samém kontaktu s moderní civilizací. Z jihu jej lemuje dálniční přivaděč D1, východně probíhá železniční trať, severní části dominuje průmyslová zóna brněnských Černovic a západní lem hraničí se zemědělskou plochou. Historie k Černovickému hájku nebyla příliš přívětivá – těžba štěrkopísků, černé skládky, intenzivní doprava a s tím spojené negativní externality udělaly z lesa, který je mezi Brňany označovaný jako „Paradajs“, ohroženou lokalitu (která přitom odedávna fungovala jako regionální biocentrum). Aby zcela nezanikla jeho unikátní vyrovnávací funkce, stal se tento zbytek lužního lesa ve svitavské nivě společně s Rájeckou tůní přírodní rezervací. • — Jakub Trojan, Zlín propagace

Možnosti objednání dat    Data z malých prostorů a  informační náhledy v  plném rozlišení jsou na webových stránkách

http://www.geodis.cz/www/www_data    Data pro větší území lze získat přímo. Kontaktní údaje na obchodní oddělení jsou tel.: +420 538 702 040 fax: +420 538 702 061 www.geodis.cz (stránky „fotogrammetrie“) e-mail: fotogrammetrie@geodis.cz 50 GeoBusiness  |  listopad 2008

Technické informace o barevné ortofotomapě ČR bezešvě pokrývá celou ČR, snímkování a zpracování dat proběhlo v obdobích: 1. snímkování v letech 2002–2003, 2. snímkování v letech 2004-2006, 3. snímkování od roku 2007 do současnosti velikost pixelu ortofotomapy je 20 cm, data jsou georeferencována v souřadnicovém systému JTSK, standardní grafický formát je TIF (popř. jiný), členění dat je do souborů podle kladu SM 1 : 2 000.


Opravdu chcete čekat? VÝVOJOVÉ ODDĚLENÍ

A kde jste Vy?

Lucka

MARKETINGOVÉ ODDĚLENÍ 

Honza

Lukáš DATOVÉ ODDĚLENÍ

Milan ODDĚLENÍ TECHNICKÉ PODPORY

Petra OBCHODNÍ ŘEDITEL ŘEDITEL

Institucím a firmám nabízíme výhodné předplatné „2 + “. Více na geobusiness.cz/predplatne


GIS Ôešení Praha £eské BudÇjovice Pardubice Brno Ostrava

Autodesk Topobase

všechna data pohromadÈ Moderní otevÔené Ôešení pro efektivní práci s geoprostorovými informacemi

Topobase je GIS Ôešení s jednotným prostÔedím pro desktop i web. UmožÎuje uložení všech dat do centralizované databáze Oracle v otevÔeném formátu, práci s rÕznými GIS formáty, topologií, dlouhými transakcemi, historizaci dat, jednoduchou správu aplikace a disponuje také kvalitními GIS a CAD nástroji.

Vyžádejte si pÔedvedení Topobase již dnes. Kontaktujte XANADU – info@xanadu.cz

www.xanadu.cz/topobase

GeoBusiness 11/2008  

v Babylonu Evropy? Poster Jak funguje informační centrum V tomto čísle: Bloudí geobusiness Síťové analýzy pro indikátory udržitelného rozvoj...