a product message image
{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade

Page 1

VYDÁNÍ | 02


VYDÁNÍ | 02

05

EDITORIAL

KREATIVNÍ LIDÉ Zelená oáza v centru Prahy

01 DIY NÁPADY Vajíčka barvená přírodou Stylové plstěné pouzdro na ipad

02 VÝBĚR REDAKCE Elegantní a věčný mramor Tajemný a mladistvý denim

03 PRACOVNA 2 × místo pro kreativní lidi

04 KNIHY Dětské knížky a pomůcky

06 SVĚŽÍ JARNÍ VAŘENÍ Ranní šálek kávy z Aeropressu Zdravý jarní oběd Pečený pstruh Celozrnný koláč s tvarohem Vejce s lososovou pomazánkou

07 CESTOVÁNÍ Hrabalovo Kersko Vrbové kočičky

08 KVĚTINY Květiny na talíři


09

11

KRAJINY Charismatické předjarní Sopoty

BYDLENÍ Dřevěný dům finské blogerky S citem pro různé styly

10 SKICÁK Výběr a umístění jídelního stolu

12 KALENDÁŘ AKCÍ

© Copyright časopis SOFFA Všechna práva vyhrazena. www.soffamag.com info@soffamag.com

Fotografie na obálce | styling: SOFFA | foto: Lina Németh


K R Á S N É JA RO ! text: Adéla Kudrnová | ilustrace: Lenka Hlaváčová

Než začnete listovat druhým vydáním našeho magazínu SOFFA, rády bychom vám popřály hezké jaro! My toto roční období milujeme, a tak je nové číslo jarních témat opravdu plné. Jako červená nit se celým časopisem táhne motiv květin, a  to jsme to původně ani neplánovaly! To bychom ale nebyly my, abychom květiny nepojaly trochu jinak. Ukážeme vám například, že okrasné květiny nemusí stát jen ve váze. Dají se jíst a mohou i levitovat! Na výletě do Kerska jsme chtěly fotit hlavně les, ale nakonec nás i tady uchvátila krása kvetoucích kočiček a dalších jarních květin. Nejvíce nás tu ale překvapil mlsný kocour, který se úplně neplánovaně pustil do nastylované scény lesního pikniku! V tomto čísle pro vás máme také hned několik novinek. Především vám s radostí představujeme naši novou fotografku a kamarádku Linu Németh. S Linou máme společnou vášeň pro přírodu a krajinu, a tak jsme založily novou rubriku na toto téma. Kromě toho se od tohoto čísla můžete pravidelně těšit i na sekci Knihy. Na úvod jsme vybraly podle nás nejlepší knihy určené dětem. A hádejte, kdo z toho měl největší radost? Linin syn Alex. Samozřejmě nechybí obvyklé články týkající se bydlení. Naše designérka Lenka pro vás připravila praktický návod, jak pracovat s umístěním jídelního stolu v interiéru, a také vyrobila stylové doplňky do pracovny. Najděte si na jaře také čas na výlet. A můžete nám pak napsat svoje zážitky! Budeme se těšit, Váš tým časopisu SOFFA P.S. Nezapomeňte sledovat náš nový účet na Instagramu!


1

DI Y N Á PA DY Dva projekty, které musíte vyzkoušet


VAJÍČK A BA RV EN Á PŘ Í RO DO U text: Adéla Kudrnová | styling: SOFFA | foto: Lina Németh

PŘEMÝŠLÍTE, JAK LETOS NAMALUJETE VELIKONOČNÍ VAJÍČKA? VYZKOUŠEJTE S NÁMI BARVENÍ PŘÍRODNÍMI BARVIVY. VAJÍČKA DÍKY NIM ZÍSKAJÍ KRÁSNÉ PASTELOVÉ TÓNY A TY JSOU LETOS TRENDY! NÁROČNOST: snadné ČAS: 60 min. až 1 den (záleží na množství vajec a barev; u některých barev je nutné vajíčko nechat louhovat v nálevu přes noc) CO POTŘEBIJETE: hrnec (nebo několik) lžíci bílá a hnědá vejce cibuli špenát kávu kari koření

Už naše prababičky zdobily vajíčka pomocí koření a surovin, které nabízí běžná domácnost a zahrada. Vyzkoušejte také tyto tradiční postupy barvení. Budete překvapeni, kolik barev se v přírodě skrývá! POSTUP: Podle barev, kterých chcete dosáhnout, si sežeňte suroviny. My jsme použily cibuli, kari koření, mletou kávu a drcený špenát. V hrnci s vodou surovinu rozmíchejte. Povařte ji. Některé suroviny je třeba vařit déle, aby pustily barvu. Mezitím si omyjte a  odmastěte vajíčka. Poté vložte na pár minut do vody k povaření vajíčko. Podle potřeby nechte vajíčko v nálevu louhovat i po vystydnutí (někdy i přes noc). TIP: Červenou barvu získáte nejlépe pomocí červené řepy. K dosažení modré je zase ideální červené zelí. Žlutě barví květ pampelišky.


BARVENÍ VAJEC V ODVARU Z CIBULOVÝCH SLUPEK JE NEJZNÁMĚJŠÍ. PRO TMAVŠÍ ODSTÍN HNĚDÉ BARVY ZVOLTE HNĚDÉ VAJÍČKO. ČERVENÁ CIBULE ZASE DODÁ HNĚDÉ NÁDECH DO ČERVENA.


ŠPENÁT, AŤ UŽ LISTOVÝ NEBO VE FORMĚ PROTLAKU, JE TŘEBA VAŘIT DLOUHO. ZVOLTE BÍLÉ VAJÍČKO A NECHTE HO V NÁLEVU PŘES NOC. SYTOST BARVY ZÁLEŽÍ NA DÉLCE LOUHOVÁNÍ.


DÍKY ODVARU Z NAMLETÉ KÁVY ZÍSKÁ BÍLÉ VAJÍČKO KRÁSNOU ‚CAFFE LATTE‘ BARVU. SYTĚJŠÍ BARVY S ODSTÍNEM DO ČERNA DOSÁHNETE OBARVENÍM HNĚDÉHO VAJÍČKA.


SMĚS KOŘENÍ KARI MÁ VÝRAZNOU VŮNI, CHUŤ I BARVU. BÍLÉ VAJÍČKO STAČÍ V ODVARU Z KARI NECHAT PÁR MINUT A BUDE ZÁŘIVĚ ŽLUTÉ. DELŠÍM LOUHOVÁNÍM DOCÍLÍTE NÁDECHU DO ORANŽOVA.


S T Y LOV É P L STĚ N É PO U ZDRO N A I PA D text a styling: Lenka Hlaváčová | foto: Lina Németh

SEHNAT JEDNODUCHÝ MODERNÍ OBAL NA IPAD MŮŽE BÝT OPRAVDU TĚŽKÉ. JESTLI TAKÉ STÁLE JEŠTĚ NEMÁTE TEN PRAVÝ, ZKUSTE SI HO VYROBIT SAMI PODLE NAŠEHO NÁVODU. JE TO SNADNÉ! NÁROČNOST: střední ČAS: 60 min. na celoplstěné pouzdro + (2 – 3 hod na pošití víka) CO POTŘEBIJETE: 0,5 m plsti zbytek látky nebo tenké kůže velikosti A4 na pošití víka (volitelně) 2 tenké kůžičky nit nůžky šídlo křídu na textil špendlíky jehly různých velikostí vytištěný střih lepidlo

Poté, co jsme dlouho marně hledaly pouzdro na iPad, které by bylo stylově jednoduché a přitom funkční, jsme se rozhodly, že si takový obal vytvoříme samy. Připravily jsme pro vás návod, podle kterého takový obal ale můžete mít taky, a  dokonce ho můžete přizpůsobit svému šatníku! Stačí si jen vytisknout střih z  našich webových stránek. Základ pouzdra zvolte ze silnější plsti v neutrální barvě a podle toho, jaké odstíny se vám líbí, můžete pouzdro nechat jen celoplstěné, nebo horní díl přišít z pravé kůže, či pošít látkou. Každý obal může být originál! POSTUP: Stáhněte si z našeho webu střih a vytiskněte si ho na tiskárně. Vystřihněte a lepidlem přilepte šrafované části ke střednímu dílu, tak aby vznikla jedna šablona. Křídou na textil si překreslete tvar šablony na rozloženou plsť. Vystřihněte a  složte malé boční klopy 04, 05 do středu, stejně tak spodní díl 03. Na zkoušku dovnitř vložte tablet,


případně podobně velkou knížku, abyste dobře odhadli velikost vnitřního prostoru. Boční klopy po stranách opatrně přišpendlete ke spodnímu dílu. Tablet nebo knížku vyjměte. Šídlem si udělejte v místě sešpendlení dírky a sešijte je tenkou kůžičkou.


Pokud chcete mít vrchní díl pošitý, překreslete díl 02 na druhou látku a díl vystřihněte o  cca 1-1,5 cm větší. Okraj látky v  místě našití na ohyb víka založte dospodu a přišijte svrchu na plsť. Zbylé okraje látky založte dospodu pod plstěný základní díl a přišijte k němu. Nakonec, ať už jste víko pošívali, nebo nechávali plstěné, udělejte uprostřed spodního okraje šídlem dírku, kterou protáhněte delší kůžičku na zavázání. Doufáme, že vám vlastnoručně ušité pouzdro bude dobře sloužit a dělat radost! STŘIH NA VÝROBU OBALU NAJDETE ZDE.


2

V Ý B ĚR R EDA KC E Mramor a denim jsou trendy


E L EGANT NÍ A V ĚČ N Ý M R A M O R styling: SOFFA | foto: archiv firem

HLEDÁTE-LI NÁBYTEK A DOPLŇKY, KTERÉ BUDOU MÍT NADČASOVÝ VZHLED, VSAĎTE NA MRAMOR. NEOKOUKÁ SE A NYNÍ JE V KURZU! NÁM SE NA MRAMORU LÍBÍ, ŽE I Z DROBNOSTI DOKÁŽE UDĚLAT VZNEŠENOU ZÁLEŽITOST!

HODINY od Menu | Superstore DBK

STOLNÍ LAMPA SPOT od House Doctor | Nordic Day

SET KRABIČEK od Snugstudio | Etsy


ILUSTRACE HEXAGONS Ferm Living

ZÁPISNÍKY MARBLE By Nord

ZÁVĚSNÁ LAMPA Studio Vit

POLŠTÁŘ FUSION TRIANGLE Ferm Living

ODKLÁDACÍ STOLEK od Poliform | Stockist


TAJ E M NÝ A M L A DI S T V Ý DEN I M styling: SOFFA | foto: archiv firem

DŽÍNY JSOU NEJPOPULÁRNĚJŠÍ KALHOTY NA SVĚTĚ. LETOS NA JAŘE NAVÍC DENIM OVLÁDL NEJEN MÓDNÍ KOLEKCE, ALE I SVĚT INTERIÉROVÉHO DESIGNU. NEJŽHAVĚJŠÍM TRENDEM JE KOMBINOVAT RŮZNÉ ODSTÍNY DŽÍNOVINY NARÁZ!

POLŠTÁŘ DENIM od HK Living | Nordic Day

ŽIDLE HYM SALVAGE Urban Outfitters

DŽÍNOVÝ BĚHOUN Etsy


POUZDRO NA TUŽKY Mi-Pac

HODINKY KOMONO MAGNUS ss.Thomas

TUNIKA H&M

TAŠKA Llane Alexis

KOBEREC AMLAPURA od Designers Guild | Dreamhouse


3

PR ACOV N A Dva styly, kterĂŠ si zamilujete


2 × MÍSTO PRO K R EAT I V N Í L I DI text: Adéla Kudrnová | styling: SOFFA | foto: Lina Németh

PROTOŽE VÍME, ŽE VY, ČTENÁŘI NAŠEHO MAGAZÍNU, JSTE TVOŘIVÍ A HODNĚ PRACUJETE, PŘIPRAVILY JSME PRO VÁS INSPIRACI V PODOBĚ DVOU PRACOVNÍCH ZÁTIŠÍ. INSPIRUJTE SE NAŠIMI NÁPADY A VYKOUZLETE SI KREATIVNÍ PROSTŘEDÍ I U SEBE DOMA! Z vlastní zkušenosti víme, že mezi hezkým pracovním prostředím a dobrými výsledky platí přímá úměra. Čím lepší podmínky si pro práci připravíte, tím snadněji se vám bude pracovat. Ať už máte rádi černobílou minimalistickou barevnou kombinaci, nebo tíhnete spíše k  trendy jemným pastelovým barvám, zkuste si v  našich pracovních koutech najít alespoň jedno vylepšení pro svoji domácí pracovnu. Může to být třeba vlastnoručně vyrobený origami koš na papíry nebo plstěný kapsář, který zároveň slouží i jako nástěnka! Návod na jejich výrobu najdete na našem webu www.soffamag.com.

Za spolupráci a poskytnutí prostor k fotografování v Uhelném mlýně velmi děkujeme společnosti LUGI.


MÁTE-LI TO ŠTĚSTÍ, ŽE MÁTE VYSOKÉ STROPY A KRÁSNÁ OKNA I ZDI, JAKO MY PŘI FOCENÍ V UHELNÉM MLÝNĚ, NEVÁHEJTE PRACOVNÍ STŮL POSTAVIT VOLNĚ DO PROSTORU. BĚŽNÝ ŠATNÍ STOJAN PAK MŮŽETE POUŽÍT TŘEBA JAKO ODVÍJEČ NA PAPÍRY. Stůl Marcel z limitované edice, Lugi Židle Copenhague od Hay, Stockist Šatní stojan Turbo vhodný i na ven, Ikea Kožená taška Ealing od Conkca, Bonami Hodiny Smartville, BoConcept Kovové dekorační písmeno E, Nanovo Grafika Up od Fine Little Day, Selbrekka Role papíru na kreslení Måla, Ikea Tři kartonové úložné boxy od Ferm Living, Nordic Day

Dřevěná dekorační bota od Madam Stoltz, Nordic Day Kovové a plastové nůžky Plastic od Tine K Home, Nordic Day Černé úložné tácky od Hay, Stockist Papírový koš, design SOFFA


MILUJETE PAPÍR? ZKUSTE SI Z NĚJ SAMI POSKLÁDAT KOŠ NA PAPÍRY ZCELA V DUCHU JAPONSKÉHO UMĚNÍ ORIGAMI. NÁVOD NAJDETE NA NAŠEM WEBU. A KDYŽ VÁS TO BUDE BAVIT, MŮŽETE SI PODOBNĚ VYTVOŘIT I STOJÁNKY NA TUŽKY!


I PRACOVNA MŮŽE BÝT STYLOVÁ. KOMBINUJTE NOVÉ DOPLŇKY SE STARÝMI KOUSKY PO BABIČCE. I TY MOHOU BÝT FUNKČNÍ A MÍT SVÉ KOUZLO! STARÉ KANCELÁŘSKÉ DOPLŇKY SEŽENETE NEJLÉPE V ANTIKU NEBO NA BLEŠÍM TRHU.


KOMBINOVAT RŮZNÉ DRUHY DŘEVA JE POVOLENO! STŮL S DŘEVĚNOU DESKOU VYPADÁ SKVĚLE PŘED DŘEVĚNOU STĚNOU. ŠATNÍHO SLUHU Z TMAVŠÍHO DŘEVA ZKUSTE VYUŽÍT NETRADIČNĚ TŘEBA JAKO STOJAN NA MALÍŘSKÉ POTŘEBY. OSTATNÍ DOPLŇKY UŽ VOLTE V PASTELOVÝCH BARVÁCH! Stůl Jean z limitované edice, Lugi Pracovní tovární židle, Nanovo Sluha 03 z masivního ořechu, Lugi Stolní lampa TR17 od Tom Rossau, Lugi Úložný drátěný koš Mint Large od Ferm Living, Nordic Day Oboustranný koberec Renate, Ikea Kožená aktovka Naturapura, design Elajediova, Popout

Růžová krabice s víkem Pallra, Ikea Vázy Medveten a Olik, Ikea Část servírovacího stolku Råskog, Ikea Pořadače na časopisy Knuff, Ikea Kožešinový sedák na židli Befara, Ikea Plstěný kapsář, design SOFFA


I V PŘÍPADĚ POUŽITÍ PASTELOVÝCH BAREV V INTERIÉRU SI ZVOLTE JEDNU JAKO HLAVNÍ. MY JSME ZVOLILY TYRKYSOVOU A ZOPAKOVALY JI NA DRÁTĚNÉM KOŠI, ŽIDLI I BOXU NA KŘÍDY.


CHYBÍ VÁM NAD STOLEM PRAKTICKÉ MÍSTO NA ODKLÁDÁNÍ? VYROBTE SI PLSTĚNÝ KAPSÁŘ PODLE NÁVODU NA NAŠEM WEBU. JE TO SNADNÉ! NAŠE DESIGNÉRKA LENKA HO NAVÍC NAVRHLA TAK, ŽE DÍKY PATENTKŮM SLOUŽÍ ZÁROVEŇ I JAKO NÁSTĚNKA.


4

KNIHY Nové tituly pro nejmenší


D Ě T SK É K N Í ŽK Y A PO M ŮC K Y text: Adéla Kudrnová | styling: SOFFA | photo: Lina Németh

PRO NOVOU RUBRIKU JSME NA ÚVOD ZVOLILY TÉMA KNIH PRO DĚTI. NEJVĚTŠÍ RADOST Z TOHO MĚL SYN NAŠÍ FOTOGRAFKY ALEX, A TAK SE NEPLÁNOVANĚ STAL SOUČÁSTÍ FOCENÍ. POHÁDKA NA DOBROU NOC / ASK THE STARS L. & S. Favardin Edition Lidu

Bilingvní česko-anglická pohádka na dobrou noc je určena pro malé i velké snílky. Pojednává o  Žirafě ze souhvězdí Camelopardalis. Kniha získala řadu ocenění za svou poetiku, minimalistické ilustrace a grafickou koncepci.

THE ANIMALS V KRABIČCE Jana Nachlingerová Fler/Jou Jou

Didaktická pomůcka obsahuje 30 papírových kartiček s obrázky zvířat. Na kartičkách najdete anglický nápis a  český překlad. Ideální pomocník při výuce angličtiny a zvířat!

FERDINANDE! Robin Král / Andrea Tachezy Bežíliška

Trojrozměrné barevné leporelo obsahuje veselé veršované vyprávění o ztraceném netopýrovi a jeho dobrodružstvích. Nejmenší děti si z leporela mohou postavit domeček.

FOLLOW THE WHITE RABBIT L. & S. Favardin Edition Lidu

Pohled ze sady 11 grafických pohlednic s postavami z  interaktivního příběhu Follow the White Rabbit, který se pohybuje mezi ilustrací, videohrou a literaturou. Prozkoumejte to!

ČÍSLA V KRABIČCE Jana Nachlingerová Fler/Jou Jou

Didaktická pomůcka pro děti, které se učí počítat. V krabičce najdete kromě číslic i nejrůznější panáčky, puntíky a další tvary.


MALÝ PRINC Antoine de Saint-Exupéry Albatros

Nyní můžete mít tuto klasickou knížku v novém, kapesním vydání, které má rozměry 12,5 × 20,5 cm. Kniha vyšla v novém překladu R. Podaného s původními ilustracemi autora.

CHRUDOŠŮV ZVĚŘINEC Chrudoš Valoušek Baobab

Chrudošův zvěřinec jsou vlastně tři knížky v jednom. Velkoformátová kniha Chrudošova televize je určena pro starší děti. Sešítek Valouškova zvířátka (na fotce pod Chrudošovou televizí, předsádka s  oranžovými puntíky) je pro nejmenší, stejně jako masky a omalovánky Vtom a  Žery. Ve všech třech dílech najdete zábavné linoryty, které ocení i dospělí!

ZÁLOŽKA S LIŠKOU Sharon Rowan Volně stažitelná

Sharon Rowan z blogu Lemon Squeezy navrhla a  připravila volně stažitelné záložky s  motivem lišky. Ke stažení jsou zde!

SLON A MRAVENEC Daisy Mrázková Baobab

Ve věrné barevnosti vyšla knížka od ilustrátorky a spisovatelky Daisy Mrázkové. Jedná se o vyprávění o slonovi, mravencovi a veverce, kteří se měli rádi i přesto, že byl každý jiný.

MR. TIGER GOES WILD Peter Brown Little, Brown and Company

Spisovatel a ilustrátor Peter Brown vytvořil příběh o  Panu Tygrovi, který se rozhodl být jiný a který se rozhodl bavit se. Díky chytrému humoru a  originálním ilustracím tato kniha chytne každé dítě bez ohledu na věk!

Vinylový koberec, Selbrekka Textilní hračka Žirafa, Edition Lidu


NAHOŘE: Z leporela Ferdinande! lze sestavit i malý netopýří domeček. Děti si pak mohou hrát na to, kdo v domečku bydlí. Domeček poslouží i jako dekorace v pokojíčku.


5

K R EAT I V N Í L I DÉ Zahrada na niti


Z E L E NÁ OÁZ A V C EN T RU PR A H Y text: Adéla Kudrnová | styling: SOFFA | foto: Lina Németh

SNÍTE O VLASTNÍM OBCHODĚ, DO KTERÉHO SE LIDÉ BUDOU VRACET JAKO DO GALERIE? PŘÍBĚH LENKY HRUBÉ A JEJÍ ZAHRADY NA NITI VÁS INSPIRUJE! STAČÍ JEN NÁPAD, ODHODLÁNÍ A SPOUSTA ENERGIE! Protože milujeme květiny a také příběhy lidí, kterým se díky jejich šikovnosti a píli splnil sen, již dlouho jsme se chystaly vám představit naši kamarádku Lenku Hrubou a její zelenou oázu v centru Prahy plnou zvláštních levitujících rostlin a  skleněných baněk. S  přicházejícím jarem konečně nastal ten vhodný čas! S Lenkou jsme se seznámily před pár lety na svatbě jednoho společného kamaráda. Mezi svatebními dary se tehdy objevil i jeden zcela originální - závěsná mechová koule, ze které rostla krásná květina – byla to kokedama a její autorkou byla právě Lenka, která si v té době zrovna otevřela malý obchod plný těchto levitujících kokedam – Zahradu na niti. Od té doby se Lence podařilo obchod úspěšně rozjet, vyrobila spoustu kokedam, založila si blog a vyhrála regionální kolo soutěže Rozjezdy roku 2013. Kromě kokedam začala v Zahradě na niti prodávat i závěsné skleněné baňky podle vlastního návrhu – takzvaná aerária – a další věci. S Lenkou jsme strávily jeden celý den. Ukázala nám také podrobný postup, jak si sám vyrobit závěsné aerárium (návod najdete na našem webu www.soffamag.com). O ní, jejím obchodě a kokedamách se dočtete více v našem rozhovoru: CO TĚ VŮBEC PŘIVEDLO KE KOKEDAMÁM? To je trochu delší vyprávění. Vystudovala jsem Zahradní a  krajinnou tvorbu na ČZU. Dlouho jsem hledala práci jako zahradní architekta, ale


konkurence v tomto oboru je velká a není to jednoduché. Věnovala jsem se realizacím zahrad a balkónu, ale nebylo to úplně ono. Pak mi jednou můj manžel přivezl jako dárek z  Amsterodamu první kokedamu. Tehdy jsem ale vůbec nevěděla, co jsem to dostala. Byla to mechová koule na niti, ze které rostl cypřiš. Mám moc ráda knížku Malého prince a  kokedama mi okamžitě připomněla stromek baobabu. Byla jsem zvědavá a začala jsem kokedamy víc a víc studovat, a také jsem si je zkoušela vyrábět. Mého muže pak napadlo, že bych si mohla otevřít obchod a kokedamy začít prodávat. OKAMŽITĚ SI TEDY SOUHLASILA A VRHLA SE NA PODNIKÁNÍ? Vůbec ne. Docela dlouho jsem váhala. Čtyři měsíce jsem hledala vhodný prostor. Když jsem založila Zahradu na niti, měla jsem navíc v úmyslu kokedamy dovážet z  Holandska a  v  Čechách je jen prodávat. To se ale ukázalo nereálné, takže jsem se musela naučit vyrábět kokedamy sama. CO JSOU TO TEDY VLASTNĚ KOKEDAMY? MŮŽEŠ NÁM JE PŘEDSTAVIT? Kokedamy pocházejí z  Japonska. Slovo kokedama v  překladu znamená ‚mechová koule’. Má se za to, že kokedamy vznikly z jednoho druhu bonsají právě tak, že se kořenový systém bonsají nechal porůst mechem. Kokedamy jsou tedy rostliny v  kulatém balu speciální zeminy (a  dalších příměsí podle potřeby květiny), který je obalený mechem. Existují dva druhy kokedam – na zavěšení levitující v prostoru (ty se musí ručně oplétat provázkem) a neopletené, které se umísťují na misku či talířek. JAKÉ ROSTLINY SE DO KOKEDAM POUŽÍVAJÍ? Dají se použít vlastně všechny druhy rostlin – od okrasných až po bylinky. V Japonsku se do kokedam tradičně umísťují bonsaje a venkovní rostliny. TVOJE KOKEDAMY JSOU ALE URČENY PŘEVÁŽNĚ DO INTERIÉRU? Ano. Mám svůj vlastní tajný způsob výroby a postup, takže moje kokedamy


KOKEDAMA MŮŽE MÍT RŮZNÉ PODOBY. ZÁLEŽÍ NA VÁS, ZDA SI VYBERETE OLIVOVÝ HÁJ NEBO ZELENÝ PRALES! ZLEVA: KOKEDAMA ASPARAGUS PLUMOSUS A MYRTHUS COMMUNIS


LENKA PRÁVĚ OSAZUJE AERÁRIUM SUKULENTY A KAMÍNKY. NENÍ TO SLOŽÍTÉ, ALE JE POTŘEBA TRPĚLIVOST! PODROBNÝ NÁVOD NAJDETE NA NAŠEM WEBU!


jsou převážně do interiérů. Když vyrobím kokedamu s novým typem rostliny, vždy nejprve testuji, zda je pro toto použití vhodná. JAK O KOKEDAMU PEČOVAT? Je to poměrně snadné. Kokedamy potřebují dostatek světla, vzduch a vodu. Ke každé rostlině přidávám ‚návod k použití‘. Zalévání se provádí tak, že kokedamu na pár minut namočíte do kbelíku s odstátou vodou. Zbytek péče vlastně, stejně jako u normálních rostlin, závisí na druhu. KAM JE KOKEDAMY NEJVHODNĚJŠÍ ZAVĚSIT? Záleží na vás. Často si je lidé zavěšují na okno, do obývacího pokoje, nebo do chodby. Krásně vypadá více kokedam pohromadě, které mohou fungovat jako předělovací stěna. V ZAHRADĚ NA NITI ALE NEPRODÁVÁŠ JEN KOKEDAMY... Ano. Chtěla jsem zachovat koncept ‚na niti’, a tak jsem navrhla závěsná aerária. Jsou to skleněné baňky, které osazuji sukulenty, masožravkami, broméliemi či orchidejemi a  doplňuji kamínky. Kromě aerárií vyrábím i rostlinná terária. Skleněné baňky pro mě vyrábí jedna česká sklárna. CO TĚ NA ZAHRADĚ NA NITI BAVÍ NEJVÍC? Mám radost, že jsem do České republiky přinesla něco nového a že moje rostliny dělají lidem radost. Baví mě pozorovat jejich reakce, když ke mně do Zahrady přijdou a poprvé uvidí kokedamy. Baví mě vymýšlet nové věci a experimentovat. CO PLÁNUJEŠ NOVÉHO V NEJBLIŽŠÍ DOBĚ? Ráda bych nafotila nějaký katalog, nebo interiérové fotky, které by lidem lépe ukázaly, jak se kokedamy dají využít v interiéru. Pracuji také na návrzích dalšího skla. Baví mě i psaní blogu. Více se dozvíte na www.zahradaniti.cz


ZÁVĚSNÁ AERÁRIA VYPADAJÍ SKVĚLE, KDYŽ JICH JE VÍCE VEDLE SEBE! V ZAHRADĚ NA NITI SEŽENETE I KERAMICKÉ KVĚTINÁČE A DOPLŇKY ZNAČKY USE MY ART.


ROZHODLY JSME SE LENCE TROCHU POMOCI S JEJÍMI PLÁNY OHLEDNĚ FOCENÍ A UKÁZAT VÁM, JAK ÚŽASNĚ MOHOU KOKEDAMA, ROSTLINNÉ TERÁRIUM S AERÁRII A SKLENĚNÉ VÁZY NA CIBULOVINY VYPADAT DOHROMADY S INTERIÉROVÝMI DOPLŇKY. PODOBNÁ KVĚTINOVÁ ZÁTIŠÍ SI DOMA MŮŽETE VYTVOŘIT I VY! STAČÍ JEN TROCHA FANTAZIE! Svícen Välkänd a tác Trendig, Ikea Ubrus, konvička a břidlicová deska, Butlers Skleněné vázy, aerária, terárium, provázek a květináč, Zahrada na niti


6

SVĚ ŽÍ JA R N Í VA Ř EN Í Čtyři rychlé a zdravé recepty


RANNÍ ŠÁL E K K ÁV Y Z A ERO PR ES S U text: Adéla Kudrnová | styling: SOFFA | foto: Radostina Boseva

NAŠI PRAVIDELNÍ ČTENÁŘI VĚDÍ, ŽE MILUJEME KÁVU. PROTO, KDYŽ JSME OBJEVILY PŘÍPRAVU KÁVY POMOCÍ PŘÍSTROJE AEROPRESS, BYLO JASNÉ, ŽE VÁM TUTO NOVINKU MUSÍME BLÍŽE PŘEDSTAVIT. DOBA VÝROBY: cca 4 min. i s přípravou STAČÍ NA: 1 až 2 hrnky POTŘEBY: Aeropress papírový filtr (bývá součástí balení, lze dokoupit) čerstvě upražená káva (cca 15 – 19 g na jeden Aeropress) voda (nejlépe filtrovaná) ruční mlýnek digitální váha stopky míchátko hrnek

S novým způsobem přípravy kávy pomocí Aeropressu jsme se seznámily při návštěvě pražské Venezia caffe & pasta. Chuť kávy i samotný způsob přípravy nás tak nadchl, že jsme si Aeropress ve Venezia caffe & pasta hned pořídily, a hlavně jsme místního baristu Honzu požádaly, aby pro vás připravil návod, jak si kávu v Aeropressu udělat co nejlépe. Příprava kávy na Aeropressu je jednoduchá, rychlá, levná a hlavně chuťově kvalitní. Aeropress je tak ideální pro domácí použití, třeba na přípravu ranní kávy, nebo pro použití na cestách. Vznik přístroje Aeropress stojí za zmínku, vymyslel ho v roce 2005 Alan Adler ze společnosti Aerobie, která se jinak zabývá výrobou létajících talířů a hraček. V případě Aeropressu jde vlastně o kombinaci filtrace a tlakové přípravy kávy. Aeropress využívá jak tlak, tak i  podtlak. Káva je filtrována pomocí vzduchu přes papírový filtr. Díky velkému tlaku a této filtraci potom vynikne dokonale chuť a vůně kávy.


POSTUP: Na váze odměřte 17 g zrnkové kávy. Poté přistupte k namletí kávy v ručním mlýnku (používá se hrubší mletí než u espressa, ale jemnější než u frenchpressu). Píst vytáhněte a  do spodní části plastového válce vložte propláchnutý papírový filtr. Postavte Aeropress na hrnek, nasypte do válce namletou kávu a zalijte ji horkou vodou (voda by měla mít cca 85-90 °C). Pár vteřin nechte kávu extrahovat a poté promíchejte. Nasaďte na válec píst a opatrně pomalu stlačujte kávový extrakt do hrnku. Celý tento proces od namletí kávy pro stlačení do hrnku netrvá déle než 2 minuty. TIP: Nevíte, jakou kávu do Aeropressu použít? V  každé dobré kavárně vám poradí.

Děkujeme za spolupráci na focení týmu Venezia caffe & pasta. Aeropress koupíte ve Venezia caffe & pasta nebo na internetu.


NAHOŘE: Aeropress je vhodný i k  přípravě drahých káv, protože umožňuje dokonale vyniknout chuti i vůni kávy. Ideální je ruční namletí kávy těsně před extrakcí v Aeropressu. VPRAVO: Aeropress vypadá vlastně jako stříkačka. Díky tomu, že je vyrobený z plastu, je také velmi lehký a nerozbitný.


Z D R AV Ý JA R N Í O B ĚD text: Adéla Kudrnová | styling: SOFFA | foto: Radostina Boseva

ČEKÁTE NÁVŠTĚVU A NEVÍTE, CO UVAŘIT, ABY TO BYLO LEHKÉ A PŘITOM ORIGINÁLNÍ? ZKUSTE SE INSPIROVAT DVOUCHODOVÝM OBĚDEM, KTERÝ PŘIPRAVILA ADÉLY SESTRA TEREZA. Sestra naší šéfredaktorky Adély Tereza moc ráda vaří a je přímo posedlá zdravým životním stylem. Proto, když jsme k ní měly přijít na návštěvu na nedělní oběd, bylo nám jasné, že pro nás přichystá něco hodně zdravého, ale i hodně dobrého. Tereza miluje farmářské trhy (nejraději chodí na ty na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze) a rybárny. „Na trzích vždy objevím nové produkty od malých českých prodejců a získám tam spoustu inspirace na nové recepty,” říká Tereza. „Jen s čerstvými rybami je to stále ještě v České republice horší. Nejlepší jsou prostě ty vlastnoručně ulovené,” stěžuje si Tereza, když nám servíruje první chod oběda, který pro nás přichystala. Je to pečený pstruh s  lehkým bramborovým salátem. A  protože i  ona je, stejně jako my, milovnicí sladkého, upekla jako dezert celozrnný koláč s  tvarohem a jablky, na kterém jsme si pochutnaly u hrnku kávy. Že se vám už sbíhají sliny? Uvařit takový oběd je poměrně rychlé a snadné. A návštěvy vás budou milovat za to, že se staráte o jejich kondici a linii. Přesvědčte se sami!


P EČEN Ý PS T RU H text: Adéla Kudrnová | styling: SOFFA | foto: Radostina Boseva

DOBA VÝROBY: PSTRUH 10 min. + 15 min. BRAMBOROVÝ SALÁT 30 min. POČET PORCÍ: pro 4 osoby INGREDIENCE: PSTRUH 4 porce ryby (pstruh) hladká mouka máslo sůl kmín BRAMBOROVÝ SALÁT 500 g brambor 100 g hrášku 100 g kyselých okurek 100 g kukuřice 3 červené cibule 2 lžíce oleje citronová šťáva pepř pažitka

POSTUP: Vykuchané pstruhy osušte, osolte a okmínujte (i  vevnitř). Takto připravené pstruhy obalte v hladké mouce a položte do pekáčku vyloženého máslem. Pečte dozlatova na 200 °C asi 15 minut. Mezitím připravte bramborový salát. Brambory uvařte ve slupce. Poté je oloupejte a nakrájejte na plátky. Cibuli nakrájejte na proužky, okurky na kolečka a přidejte ještě k teplým bramborům s hráškem a kukuřicí. Salát osolte, opepřete a  zakapejte citronovou šťávou. Můžete přidat i 2 lžíce oleje. Salát promíchejte a nechte vychladnout. Rybu vytáhněte z  trouby těsně před servírováním a  salát podávejte zastudena. Obojí dozdobte něčím zeleným, například pažitkou. TIP: Pstruha podávejte s bílým suchým vínem (my jsme pily Ryzlink vlašský) a  nezapomeňte na stůl dodat i pečivo!


Ubrus, prostírání, utěrka, a příbory, vše Butlers

talíř


CE LOZ R NNÝ KO L ÁČ S T VA RO H EM text: Adéla Kudrnová | styling: SOFFA | foto: Radostina Boseva

DOBA VÝROBY: 15 min. (příprava) + 45 min. (pečení) POČET PORCÍ: pro 14 osob INGREDIENCE: 340 g celozrnné pšeničné mouky 4 jablka 3 dl polotučného mléka 2 polotučné tvarohy 150 g slunečnicových semínek 100 g třtinového cukru 80 g másla 1 vejce 1 prášek do pečiva mletá skořice

POSTUP: Mouku smíchejte s máslem a  cukrem. Poté přidejte mléko a  prášek do pečiva a  vzniklé těsto nalijte do vymazané a vysypané dortové formy. Rozmíchejte tvaroh s  vajíčkem a  0,5 dl polotučného mléka. Vzniklou směs rozprostřete na těsto ve formě. Nastrouhejte jablka a  smíchejte je se slunečnicovými semínky. Směs rozložte na vrstvu tvarohu. Koláč dejte péct do předem vyhřáté trouby na 180 °C na 45 minut. Pro zvýraznění chuti můžete koláč posypat trochou mleté skořice. TIP: Koláč, i když vypadá jako dort, je díky své nízké nutriční hodnotě vhodný i jako snídaně nebo svačina.


Talíře, ubrus a prostírání, Butlers Hrnky, Lesní ateliér Kuba


VEJCE S LO SOS OVO U PO M A ZÁ N KO U text, styling a foto: Bára Perglová

VEJCE JAKO SYMBOL VELIKONOC I JAKO CHUTNÝ A ZDRAVÝ PŘEDKRM! ZNÁME RECEPT, KTERÝ SI OBLÍBÍTE DÍKY JEHO JEDNODUCHOSTI A KTERÝ SI MŮŽETE PŘIPRAVOVAT PO CELÝ ROK! DOBA VÝROBY: cca 20 min. POČET PORCÍ: 8 - 12 INGREDIENCE: 4 - 6 natvrdo uvařených vajec 100 g uzeného lososa 2 velké lžíce majonézy 2 lžíce na jemno nasekané jarní cibulky špetka pepře pažitka na ozdobu

POSTUP: Uvařená vejce oloupejte, rozkrojte na dvě poloviny a zbavte je žloutků. Poloviny uvařených vajec zespodu seřízněte, nebudou vám pak klouzat po talíři. Uvařené žloutky rozmixujte s  90 g lososa a  majonézou a  do ušlehané pěny ručně zamíchejte nasekanou cibulku a  špetku pepře. Není třeba přidávat sůl, uzený losos je sám o sobě dostatečně slaný. Vzniklou směsí naplňte důlky uvařených vajec a ozdobte kousky ze zbylých 10 g lososa a pažitkou. Podávejte s čerstvým pečivem k zakousnutí. TIP NA LOUPÁNÍ VAJEC: Uvařená vejce slijte a  zatřeste s  nimi v  hrnci, aby jejich skořápka popraskala. Do hrnce s vejci pak napusťte studenou vodu. Studená voda se prasklinami dostane pod skořápku, a vejce se tak budou snáze loupat.


7

C ES TOVÁ N Í Výlet do Kerska


HR ABA LOVO K ER S KO text: Adéla Kudrnová | styling: SOFFA | foto: Lina Németh

28. BŘEZNA 2014 UPLYNULO 100 LET OD NAROZENÍ VÝZNAMNÉHO ČESKÉHO SPISOVATELE BOHUMILA HRABALA. PROTOŽE JEHO KNIHY A FILMY PODLE JEHO KNIH MÁME RÁDY, ROZHODLY JSME SE NAVŠTÍVIT JEDNO Z MÍST, SE KTERÝM JE BOHUMIL HRABAL NEODMYSLITELNĚ SPOJEN – STŘEDOČESKÉ KERSKO – A NAFOTIT HO PRO VÁS. VYCHUTNEJTE SI JEHO JARNÍ ATMOSFÉRU! Chystáte se navštívit Prahu a  přemýšlejte, kam v  jejím okolí se podívat? Nebo už jste v Praze byli tisíckrát a rádi byste poznali i něco jiného? Vsaďte na Kersko. Z  Prahy trvá cesta autem asi 30 minut a  rázem se ocitnete v jiném světě. My jezdíme do Kerského lesa poměrně často, ale jeho poetika a určité tajemno nás nepřestávají fascinovat. Stejně jako lesní osada u  Nymburka okouzlila Bohumila Hrabala, nás a  mnoho dalších, učaruje i vám. A jestli se ptáte, co budete celý den dělat v lese, vězte, že je tu toho k vidění opravdu hodně! CO NAVŠTÍVIT A DĚLAT V KERSKU: Kersko je vlastně lesní městečko, které tvoří chatky rozeseté po lese, který je součástí Přírodního parku Kersko-Bory. Oficiálně je osada součástí obce Hradištko. V Kerském lese roste řada vzácných druhů rostlin a žijí tu chránění živočichové. V evropsky významné lokalitě Kerských rybníčkách se vyskytuje například významná populace čolka velkého. Toho jsme bohužel neviděly, ale pár zajíců ano. Půvab místu dodávají především domky skryté v hustém lese. V jedné takové chatce se zeleně natřenými vraty a zelenou střechou (foto na další straně) bydlel spisovatel Bohumil Hrabal, který Kersko proslavil. Stezkou, která nese jeho jméno, můžete lesem chodit dlouhé hodiny a stále


nacházet další obydlí a roztomilá zátiší. Nakonec dojdete právě k domu, kde Hrabal bydlel i se svými pětadvaceti polodivokými kočkami. Bohumil Hrabal kočky miloval, a ty se i tak staly jedním z charakteristických symbolů Kerska. I proto nám přišlo více než příznačné, že se nám při focení lesního pikniku do scény přikradl rezavý kocour a začal si pochutnávat na jedné z rekvizit, chlebu s máslem. Při procházce lesem vyhládne, takže si svačinu určitě vezměte s sebou! Bohumil Hrabal se sice narodil v Brně, ale právě Kersko a Polabí považoval za svůj rodný kraj. Sem umístil i  děj jedné ze svých nejznámějších knih Slavnosti sněženek. V povídkové knize vylíčil příběhy svérázných obyvatel Kerska, svých sousedů a  známých. „Napsal jsem povídky lidí, kteří jsou zasaženi krásou i steskem...,” řekl jednou o této knize sám autor. V roce 1983 natočil režisér Jiří Menzel v Kersku podle knihy stejnojmenný, dnes již klasický, český film. Jestli jste Slavnosti sněženek nečetli ani neviděli, napravte to (k výročí narození Bohumila Hrabala se na trhu objevila řada nových vydání), a teprve pak se vydejte na průzkum Kerského lesa. Téměř všechna slavná místa, objevující se ve filmu, lehce najdete! Neminete ani legendární nápis ‚Zahrádkáři Kersku‘, který ve filmu dvě postavy chodící po lese s plechovkou barvy malují na vše, co potkají. Nejčastější příjezd do Kerska je alejí, kde se ve filmu odehrává slavná scéna honění divokého prasete. Na této cestě leží také známá restaurace Hájenka, Lesní ateliér Kuba i Pramen sv. Josefa, kam voda stéká až z Jizerských hor. Přibalte si do batohu kelímek, ať můžete ochutnat! Nám bylo na výletě horko a čerstvá voda nám přišla vhod. V  Kersku určitě nesmíte vynechat návštěvu Lesního ateliéru Kuba. Uprostřed lesa tu rodina Kubových provozuje prodejní galerii, kde se konají výstavy, koncerty a  další společenské akce. Asi nejznámější akcí, kterou zde Kubovi pořádají každoročně už od roku 1999 je Hrabalovo


Kersko. Kromě procházky po místech, které měl Bohumil Hrabal rád, je tu vždy připravena i výstava a  divadelní a  koncertní program. Letos se Hrabolovo Kersko uskuteční 17. května. Vyrazíte? My určitě ano! CO A KDE JÍST A PÍT: Dlouhou procházku určitě musíte zakončit návštěvou legendární restaurace Hájenka, která je známá z knihy i filmu Slavnosti sněženek. Když vejdete dovnitř, překvapí vás, že vypadá přesně jako ve filmu, jenom je o dost menší. Vzpomínáte na scénu z filmu, kde se hádají dvě myslivecká sdružení o úpravu divočáka...v Hájence si kančí můžete dát se šípkovou i se zelím! Nám více chutná kančí se šípkovou, a proto jsme pro vás připravily recept na toto jídlo, který najdete na našem webu. Ať už si v Hájence dáte cokoliv, zapijte to výborným Postřižinským pivem z Pivovaru Nymburk. CO A KDE NAKUPOVAT: Máte pocit, že v lese není co nakupovat? Omyl. V Lesním ateliéru Kuba si na své přijdou hlavně milovníci umění. K  mání jsou tu díla známých i  méně známých českých umělců. Zakoupit si můžete i  řadu materiálů o Bohumilu Hrabalovi, například novou knihu Slavnosti sněženek – lidské osudy a  odhalená tajemství v  Hrabalově Kersku, kterou Bronislav Kuba napsal právě ke 100. výročí narození Bohumila Hrabala. JAK SE SEM DOSTAT: Do Kerska se nejlépe dostanete autem či autobusem. Jízda autem z centra Prahy trvá přibližně 30 – 40 minut. Jedete po D 11 směrem na Hradec Králové a sjedete exitem 18. Poté už jen sledujete směr Kersko. Do Kerska jezdí autobus Pražské integrované dopravy č. 398. KDE SE UBYTOVAT: Chcete-li v Kersku strávit dovolenou, vyberte si k tomu stylové bydlení. Bungalovy Kersko jsou malebné dřevěné chatičky přímo v borovicovém


lese. Máte-li rádi Hrabalovu knihu Obsluhoval jsem anglického krále, ubytujte se v hotelu Modrá hvězda v Sadské, který byl Hrabalovou inspirací k sepsání této knihy. CO VÁM NESMÍ UNIKNOUT V OKOLÍ: Polabí skýtá celou řadu výletních cílů, které byste neměli minout. Ve Vlastivědném muzeu v  Nymburce navštivte stálou expozici Bohumila Hrabala. Mají tu dokumenty připomínající jeho život, a  dokonce i  jeho známou beranici. Nedaleko Kerska se nachází skansen v Přerově nad Labem, kde se můžete seznámit s lidovou architekturou. V Přerově si nenechte ujít proslulé Rozárium a Muzeum Moto & Velo. V  blízkosti Kerska se nachází také Vesnice řemesel a  umění Botanicus s krásnou zahradou, kterou si nejlépe užijete právě na jaře. VÍCE INFORMACÍ NAJDETE NA: www.hradistko-kersko.cz | www.hrabal-nymburk.cz www.lesniatelierkuba.cz

Taška přes rameno od firmy Playbag a brýle od firmy Proof, obojí Leeda Kapesní nůž Tovo, Bonami Kniha Slavnosti sněženek, Kosmas


VR BOV É KO Č I Č K Y text: Adéla Kudrnová | foto: Lina Németh

KERSKO NENÍ JEN LES, NAJDETE TU I LOUKY, NA NICHŽ NA JAŘE KVETOU VRBY. VRBOVÉ KOČIČKY A VČELÍ BZUKOT JSOU TYPICKÝM SYMBOLEM VELIKONOC! VĚDĚLI JSTE, ŽE JIŽ ROZVITÝM PUPENŮM OBALENÝM ŽLUTÝM PYLEM SE ŘÍKÁ KOCOUŘI?


8

K V ĚT I N Y Jedlé jarní květy a bylinky


K V Ě TI N Y N A TA L Í Ř I text: Adéla Kudrnová | styling: SOFFA | foto: Lina Németh

MOŽNÁ JSTE ZVYKLÍ KUPOVAT KVĚTINY JEN DO VÁZY. NĚKTERÉ DRUHY OKRASNÝCH KVĚTIN JSOU VŠAK JEDLÉ A DO POKRMŮ JE POUŽÍVALI UŽ NAŠI PŘEDKOVÉ. CHCETE SI TAKÉ UŽÍT KRÁSU KVĚTŮ NA TALÍŘI? UKÁŽEME VÁM, JAK NA TO. NA RECEPTY JSME POUŽILY: KARAFIÁTY: Okvětní lístky karafiátů mají kořenitou nasládlou vůni a jemně nahořklou chuť. Hodí se na dozdobení sladkých pokrmů, jako obloha salátů, ale i k výrobě sirupů. RŮŽE: Okvětní lístky lze sypat do zeleninových salátů, ale i  na všechny druhy dezertů. Častá je jejich úprava kandováním. Méně známá je příprava růžových šťáv, sirupů a zmrzliny. PRVOSENKY/ PRIMULE: Květy prvosenky jsou nejen jedlé, ale i  léčivé. Říká se, že tlumí kašel. Můžete je použít k dozdobení sladkých i slaných pokrmů. Tradiční je výroba čaje, džemů, sirupů a vína. MACEŠKY: Květy macešky a  fialky mají kořenitou chuť a  sladce voní. Používají se jako dekorace na letní saláty a obložené mísy. Časté je i kandování a příprava čajových směsí. ROZMARÝN: Rozmarýn je velmi aromatická bylinka. Hodí se do salátů, zálivek, na pečené ryby, maso i zeleninu. Je dobrý na trávení a pomáhá při nízkém krevním tlaku. TYMIÁN: Tymián má silné protizánětlivé účinky. Jako koření v  jídle také zlepšuje trávení a  brání nadýmání. Tymián se hodí k  tmavým masům, bramborům a do salátů.


VLEVO: Ověřte si, které druhy jsou opravdu jedlé! Pokud nemáte v blízkosti přírodu, najděte si na internetu, kde ve vašem okolí jedlé květiny (pěstovány bez použití pesticidů) prodávají. NAHOŘE: Květiny před konzumací nezapomeňte pořádně omýt a případně také osušit.

Drátěný košík, skleněná mísa a talíř, Butlers Bavlněná utěrka, Fler/Kosí sestry


VLEVO: U karafiátů je nutné odstranit bílou část lístků. Květy macešek můžete použít celé. DOLE A NA DALŠÍ STRANĚ: Jarní salát jsme dozdobily maceškami. V případě zdobení dezertů je ideální květiny zasadit do polevy. My jsme bábovku polily bílou čokoládou a ozdobily primulkami a karafiáty.


9

KRAJINY Polské Sopoty očima fotografky


CH AR ISMATICK É PŘ EDJA R N Í S O POT Y text: Adéla Kudrnová | foto: Lina Németh

NAŠE FOTOGRAFKA LINA SE JEŠTĚ PŘED PŘÍCHODEM JARA VYPRAVILA NA SEVER POLSKA K BALTSKÉMU MOŘI, ABY PRO VÁS ZACHYTILA JEDINEČNOU ATMOSFÉRU PLÁŽÍ U PŘÍMOŘSKÉHO LÁZEŇSKÉHO LETOVISKA SOPOTY. Protože my v České republice moře nemáme, dlouhé písčité pláže, mola a barvy moře nás fascinují. Věříme, že si pohled na ně užijete také! Sopoty jsou lázeňské město ležící na pobřeží Baltského moře blízko měst Gdaňsk a  Gdyně. Město proslavil především hudební festival, založený v roce 1961. Nachází se tu ale také nejdelší dřevěné molo v Evropě. Více se dočtete na www.sopot.pl


ZAMRAČENÉ NEBE MÁ TÉMĚŘ STEJNOU BARVU JAKO MOŘE A SPLÝVÁ S NÍM. OPRÝSKANÉ MOLO TAK PŮSOBÍ JEŠTĚ MOHUTNĚJI.


ZAVŘENÉ PLÁŽOVÉ DOMKY A RESTAURACE MAJÍ JEDINEČNÉ KOUZLO. AŽ ZAČNE SEZÓNA, PROMĚNÍ SE V RUŠNÉ MÍSTO PLNÉ TURISTŮ.


ČERVENÁ BARVA OSTŘE KONTRASTUJE S BARVOU ZIMNÍHO MOŘE. NÁPISY PŘIPOMÍNAJÍ MINULÉ LETNÍ SEZÓNY.


NEJDELŠÍ DŘEVĚNÉ MOLO V EVROPĚ SI PŘED PŘÍCHODEM JARA MŮŽETE UŽÍT I Z JINÉHO POHLEDU, NEŽ BÝVÁ OBVYKLÉ.


POHLED NA MOŘE MŮŽE BÝT VELMI OSVOBOZUJÍCÍ.


PROCHÁZET SE PO PLÁŽI A SBÍRAT KAMENY SE DÁ CELÉ HODINY.


PÍSKOVCOVÉ ÚTESY V OKOLÍ PLÁŽE UDÁVAJÍ KRAJINĚ RÁZ. JEJICH PODOBA SE S ČASEM MĚNÍ TAK, JAK JE VODA A VÍTR OMÍLÁ.


RYBÁŘSKÉ LODĚ, TRAKTORY A DALŠÍ STROJE PŘIPOMÍNAJÍ KAŽDODENNÍ ŽIVOT V PŘÍMOŘSKÉM MĚSTĚ.


10

SKICÁK Řešení jídelního stolu


V Ý BĚ R A U MÍST ĚN Í J Í DEL N Í H O S TO LU text a ilustrace: Lenka Hlaváčová

JÍDELNÍ STŮL, AŤ UŽ JAKO SOUČÁST KUCHYNĚ NEBO V SAMOSTATNÉ JÍDELNĚ, JE VE VĚTŠINĚ DOMOVŮ CENTREM VEŠKERÉHO DĚNÍ. NA JEHO VÝBĚRU SI PROTO DEJTE OPRAVDU ZÁLEŽET. PORADÍME VÁM, JAK NA TO! Nejvhodnější umístění jídelního koutu je v  kuchyni, kde je stůl poblíž kuchyňské linky, a  servírování i  sklízení ze stolu je tak snazší. Navíc je kuchař v blízkém kontaktu s lidmi u stolu. Pokud ale v kuchyni nemáte na jídelní stůl místo, můžete ho umístit i do obývacího pokoje, či do samostatné jídelny. Důležité však je, aby byl vždy dobře přístupný z kuchyně, kvůli bezpečnosti při manipulaci s horkým jídlem. Na jídelní kout je dobré počítat s plochou minimálně 8 - 9 m2, ta stačí pro umístění jídelního stolu pro 6 - 8 osob. Při výběru zvažte, jakým způsobem budete stůl používat, pro kolik lidí má být určen, jak jste zvyklí se stravovat a zda bude sloužit pouze ke stolování. Ke stolu by se vždy měli pohodlně vejít všichni, kteří jsou zvyklí jíst společně. Pokud je potřeba zohlednit i časté návštěvy, můžete zvolit stůl rozkládací. V případě, že se stravujete spíše venku, bude stačit i stůl menší sklápěcí stůl. Je-li ale společné jídlo důležitým bodem denního programu, je lepší zvolit stůl větší a komfortnější.


P RO STO R KO L EM S TO LU ODSTUP STOLU OD STĚN NEBO OSTATNÍHO NÁBYTKU BY MĚL BÝT MINIMÁLNĚ 75 CM NEBO VÍCE, ABY BYLO MOŽNÉ OD STOLU POHODLNĚ VSTÁT. POKUD JE ZA ZÁDY SEDÍCÍCH NUTNÝ PROSTOR NA PRŮCHOD, POČÍTEJTE SE 110 CM ODSTUPU.


O BD É L NÍKOV Ý S T ŮL PRO 4 – 6 L I DÍ NA JEDNO MÍSTO JE DOBRÉ POČÍTAT MINIMÁLNĚ SE 60 CM ŠÍŘKY A 30 CM HLOUBKY STOLU, ABYSTE SE U STOLU NAJEDLI POHODLNĚ. STŮL PRO DVĚ OSOBY SEDÍCÍ NAPROTI SOBĚ BY MĚL MÍT ŠÍŘKU MINIMÁLNĚ 75 – 80 CM KVŮLI VELIKOSTI NÁDOBÍ. DÉLKA STOLU SE PAK ODVÍJÍ OD POČTU OSOB.


K U L AT Ý S T Ů L PRO KRUHOVÉ NEBO OVÁLNÉ STOLY JE TŘEBA SI VYHRADIT TROŠKU VÍCE PROSTORU: PRO 2 LIDI PRŮMĚR 75 CM, PRO 4 LIDI PRŮMĚR 90 CM, PRO 6 LIDÍ PRŮMĚR 120 CM.


S T Ů L P RO DVA DO M A LÝC H PRO S TO R POKUD STŮL UMÍSTÍTE KE STĚNĚ NEBO DO ROHU, UŠETŘÍTE PROSTOR NUTNÝ K MANIPULACI KOLEM STOLU A VEJDE SE I DO MENŠÍCH MÍSTNOSTÍ. V PŘÍPADĚ POTŘEBY JE MOŽNÉ ZVOLIT I STŮL SKLÁPĚCÍ. ČTVERCOVÝ STŮL PRO DVĚ OSOBY MÁ MÍT MINIMÁLNÍ ROZMĚRY 75 × 75 CM. OBDÉLNÍKOVÝ PRO 2 OSOBY SEDÍCÍ POUZE Z JEDNÉ PODÉLNÉ STRANY (DRUHOU LZE PŘIRAZIT KE STĚNĚ) MŮŽE MÍT ROZMĚR 50 × 120 CM. PŮLKULATÝ PAK 65 × 100 CM.


11

BY DL EN Í Dvě ženy – dvě země – dva domy


D Ř E VĚ NÝ D Ů M F I N S K É B LO G ER K Y text: Adéla Kudrnová | styling a foto: Maiju Saha

MÁTE RÁDI SKANDINÁVSKÝ DESIGN? NECHTE SE INSPIROVAT SVĚTLEM ZALITÝM DOMEM FINSKÉ BLOGERKY MAIJU SAHA, VE KTERÉM SE MÍSÍ NÁBYTEK OD RENOMOVANÝCH FIREM S ÚLOVKY Z BLEŠÍCH TRHŮ. Když jsme hledaly zahraniční byt do tohoto čísla, řekly jsme si, že bychom rády představily nějaký skandinávský domov. Netušily jsme ale, že se nám podaří najít dům, který je opravdu prototypem severského bydlení. A to nejen, co se týče nábytku a doplňků, ale především co se týče stylu života. Dům ve finské Vaase patří blogerce Maiju Saha, která zde bydlí se svojí rodinou: manželem námořníkem, roční dcerou Ainou a šestiletým synem Paavem. Maiju je na nyní na mateřské dovolené s Ainou a kromě toho se věnuje psaní svého blogu My 2nd Hand Life. Jak název blogu napovídá, Maiju ráda kombinuje nové a staré věci a jedním z jejích největších koníčků je hledání úlovků na bleších trzích a  v  bazarech. Barevné kousky, které takto získává a  často jim také vrací krásu a  styl, se pak v  jejím světlém domě vyjímají jako umělecká díla. Největší vášní je ale pro Maiju psaní blogu, připravování různých DIY projektů, receptů a  dalších nápadů pro něj. S  tím souvisí i  její záliba ve fotografování. Ačkoliv není profesionální fotografkou, její práce se už objevila v několika magazínech. Starý dřevěný dům, ve kterém Maiju s  rodinou bydlí, má čtyři pokoje, kuchyň a protože je ve Finsku, nechybí tu ani sauna. Stejně tak tu nechybí ani nábytek a doplňky od tradičních finských značek, jako jsou Marimekko a  Iittala. Jako základní barvu si Maiju v  interiéru zvolila bílou. Na jejím základě si potom pohrává s různými barevnými kombinacemi, mixuje


JÍDELNA: Místnosti vévodí stůl s patinou, kolem kterého stojí designové ikony v  podobě židle Tulip a  Bertoia od firmy Knoll, doplněné židlemi od Hay. Na stole je kromě porcelánu od Marimekka, také svícen od studia Eno. Talíř od Marimekka zase slouží jako nástěnná dekorace.


lesk s patinou, různé vzory i styly. Díky čistému jednobarevnému základu pak skvěle vynikají drobnosti, které Maiju nashromáždila při návštěvách blešáků a ze kterých různě po domě sestavuje roztomilá zátiší. V rozhovoru, který nám Maiju poskytla, se o jejím domě dozvíte mnohem více: JAK JSTE SE VŮBEC DOSTALA KE PSANÍ BLOGU? Začala jsem blogovat už v roce 2007, když jsem byla na mateřské dovolené se svým synem. Začala jsem číst první švédské blogy o bydlení a designu a rozhodla jsem se to taky zkusit. Vlastně ve skutečnosti nevím, proč blog píšu – možná protože je to zábava, je to inspirativní a dá se to lehce dělat doma. Jsem hodně kreativní člověk a stále se chci zlepšovat v tom, co dělám. I proto je, možná, blogování pořád tak zábavné a krásné :). PROČ JSTE ZAČALA PSÁT ZROVNA O  BYDLENÍ A  INTERIÉROVÉM DESIGNU? Jsem hodně esteticky založený člověk, ráda bydlím v příjemném prostředí a obklopuji se hezkými věcmi. Možná proto je pro mě samozřejmostí na blogu psát o těchto tématech. Ráda také sleduji trendy a přemýšlím, jak ještě můžu vylepšit náš domov. Je to pro mě neustálá výzva. MŮŽETE NÁM PŘIBLÍŽIT VÁŠ KRÁSNÝ DŮM A JAK JSTE HO OBJEVILI? Ve Finsku je pár takových menší oblastí, ve kterých se nacházejí staré dřevěné domy. Vždy jsem si přála v jednom z takových dřevěných domů bydlet, a  proto jsem byla opravdu nadšená, když jsem tento dům před dvěma a  půl lety našli. Je to splněný sen! První patro domu bylo postaveno už v roce 1890 a druhé, kde žijeme, je o něco starší (z roku 1938). Na našem domě mám nejraději staré dřevěné podlahy, původní dveře, stará kamna a krby a původní okna. Každá místnost je navíc zalitá světlem! TRÁVÍTE DOMA HODNĚ ČASU? Ano, i když také máme letní chatku v šérách. Náš domov je pro mě moc důležitý, a proto ho chci stále vylepšovat a zkrášlovat.


DĚTSKÝ POKOJ: Bílá postýlka a barevné hračky vynikají na pozadí tabulového nátěru, který slouží také jako ochrana proti ušpinění. Úložné koše od firmy Marimekko jsou krásné a praktické. I do dětského pokoje Maiju umístila poklady, které našla na bleších trzích. Barevné hračky a skládačky tvoří na bílých poličkách skoro umělecká zátiší.

JAK JSTE VYBÍRALA ZAŘÍZENÍ DOMU? Dříve jsem preferovala starý nábytek, ale poté, co jsme se přestěhovali do tohoto domu, mi začala kombinace se starým nábytkem připadat příliš intenzivní. Moc starého nábytku nevypadalo na jednom místě dobře, takže jsem postupně začala pořizovat i novější kousky. Líbí se mi skandinávské


doplňky a dekorace od značek jako Muuto, Hay, Iittala a další. Myslím, že, aby domov působil útulně, je důležité kombinovat staré s novým. CO PRO VÁS ZNAMENÁ ‚DOMOV‘? Nejdůležitější místo na světe! JAKÉ VĚCI VÁS INSPIRUJÍ? Mám ráda dobrý jednoduchý design, který se dá obohatit o  osobnější doplňky, jako jsou úlovky z bleších trhů. Také se mi líbí černobílá kombinace a grafické motivy. Myslím, že skvělý styl mají Dánové, a je pro mě vždy zajímavé moci si prohlédnout nějaký dánský domov. Miluju jejich čistý styl, který ale působí útulně a přirozeně. JAK KONKRÉTNĚ INTERIÉRU DODAT OSOBITÝ RÁZ? Vsaďte na osobitý styl! Neřiďte se trendy za každou cenu, spíše si je přizpůsobujte. Kombinujte dobrý design s osobitějšími doplňky, například poklady z  blešáků. Důležité jsou koberce a  lampy, ty proto vybírejte pečlivě. Stěny namalujte na bílo, interiér tak bude světlejší. VE VAŠEM DOMĚ LZE VIDĚT HODNĚ Z  FINSKÉHO DESIGNU. JAKÝ JE VÁŠ VZTAH K FINSKÉMU A SKANDINÁVSKÉMU DESIGNU VŮBEC? Myslím, že mnoho finských značek v současnosti vyrábí zajímavé produkty. Ve Finsku existuje silný odkaz designérů jako byl Alvar Aalto a  další. Produkty od těchto designérů nikdy nevyjdou z  módy. Měla jsem období, kdy se mi tento funkční styl nelíbil, ale nyní si k designovým ikonám začínám nacházet cestu. EXISTUJE NĚCO, CO BYSTE NA SVÉM BYDLENÍ RÁDA ZMĚNILA? Mým tajným snem je, že bychom koupili byt z prvního patra našeho domu a  propojili ho s  naší domácností. Získali bychom tak obrovský prostor a  jeden pokoj navíc. Ale je to opravdu odvážná myšlenka! Plánuji také renovaci kuchyně, takže to bude další velká změna u nás doma.


LOŽNICE: Světlé ložnici dominují stará kachlová kamna. V protějším rohu jim pak směle konkuruje úložný policový systém Woody od firmy Hay. Zátiší na jedné z poliček systému Woody představuje například lampu Block od Design House Stockholm, či svícen od Kristiny Stark. Jedním z nejnovějších přírůstků v ložnici je tapeta Gryning od firmy Sandberg.


CO VÁS BAVÍ NA DIY PROJEKTECH? Bytové doplňky nejsou levné, takže mě baví nacházet způsoby, jak si vyrobit něco nového bez toho, aniž bych utratila moc peněz. DIY projekty také dělají domov originálnějším! Úplně největší odměnou mi pak je, když vidím nebo slyším, že se jiným lidem moje nápady také líbí! SLEDUJETE SOUČASNÉ TRENDY V INTERIÉROVÉM DESIGNU? Myslím, že do určité míry ano :) Hlavně asi barvy a materiály. CO PLÁNUJETE NA JARO VE SVÉM BYTĚ? Vlastně moc neplánuji, nyní bych ale ráda dokončila zařizování naší ložnice a potom vylepšila vstupní prostor. Koupím si určitě pár cibulovin a možná vyměním několik polštářů ;) A ještě musíme vymalovat jeden pokoj!


S CIT E M P RO RŮZN É S T Y LY text: Adéla Kudrnová | styling: SOFFA | foto: Lina Németh

DOMEK NA PRAŽSKÉ OŘECHOVCE MÁ SVÉ KOUZLO JIŽ SÁM O SOBĚ. DÍKY CITLIVĚ VYBRANÉMU ZAŘÍZENÍ INTERIÉRU V EKLETICKÉM STYLU JE ALE JEHO ATMOSFÉRA OPRAVDU NEOPAKOVATELNÁ. Na první pohled docela malý řadový domek byl na Ořechovce postaven v rámci původní zástavby již ve 20.letech 20.století. Družstevní vilky pro úředníky, stejně jako multifunkční dům s  kinem Ořechovka, navrhli architekti Jaroslav Vondrák a Jan Šenkýř. Paní Iveta Tonová se sem s dětmi přistěhovala teprve loni v září, ale cítí se tu, jako kdyby tu bydlela odjakživa. „Bydlení tady splňuje všechny naše požadavky a vlastně se mi tím splnil sen,“ říká na úvod naší návštěvy Iveta. „Když jsme se sem nastěhovali, byla tu vlastně jen kuchyňská linka, což mi vyhovovalo, protože jsem měla volnou ruku při zařizování interiéru i zahrady,“ vysvětluje Iveta. „Zajímám se o bydlení, design a umění, takže vybavování domu pro mě byla a stále je radost,“ dodává. Třípatrový dům se jí povedlo zařídit v  osobitém eklektickém stylu, kde se mísí industriální, romantické a  etno prvky. Dřevěné kousky s  patinou tu stojí vedle designových ikon z plastu, stará zrcadla odrážejí obrazy moderního umění. Vše přitom působí velmi harmonicky a samozřejmě. „Hodně cestujeme, a možná také proto mám ráda etno styl. Líbí se mi ale i nábytek a doplňky z jiných období, například z 50. a 60. let. Právě nyní jsem si v  bazaru koupila dva ‚Brusel‘ stolky, které mám v  plánu nechat CHODBA: Vstupní prostor domu i přilehlou koupelnu, která se skrývá za posuvnými dveřmi, zdobí ručně vyráběná cementová dlažba (více na historickadlazba.sk).


JÍDELNÍ ČÁST: Kolem velkého dřevěného stolu ze Snelu stojí ikonické židle DAR od manželů Eamsových. Dominantu pokoje tvoří velké zrcadlo také ze Snelu. Stěnu vedle okna zdobí kolorované fotografie krajek od Lucie Tallové zapůjčené z Artotéky. DETAILY: Knihy o  umění, suvenýry z  cest a  květiny jsou nedílnou součástí tohoto domu. Za květinami vykukuje modernistické křeslo H269 od Jindřicha Halabaly.


zrenovovat a umístit je před pohovku,” vypráví nadšeně Iveta. Základ interiéru se nese v neutrálních barvách – bílé a šedé. Výraznou doplňkovou barvou je potom tyrkysová, což je oblíbená barva majitelky. Tyrkysová je nejen komoda ze Snelu, ale i nově potažená klasická křesla od Jindřicha Halabaly. „Kromě tyrkysové také miluju květiny, hlavně ty velké,“ dodává Iveta a ukazuje na květiny ve vázách a květináčích. Velmi výrazným prvkem v interiéru domu je umění. Na stěnách v obývací části i v ložnici visí obrazy od současných mladých umělců, které si Iveta vybrala a zapůjčila v Artotéce Praha. „Umění je pro mě důležité, nechci ale obrazy sbírat, a proto se mi velmi zalíbil projekt Artotéka, což je vlastně půjčovna současného umění. Tím, že mám obrazy doma, můžu alespoň trochu podpořit mladé nadějné umělce,” vysvětluje. Vedle umění pozornost poutají i zrcadla, ve kterých se odráží světlo i obrazy, a celý interiér tak dostává jiný rozměr. Komfortní bydlení v  domě zajišťují také důmyslná řešení na míru. Řada vestavných skříní, posuvných dveří, dřevěných obkladů či kuchyňská linka na míru. Iveta ráda vaří, proto jsou pro ni kuchyně a jídelní část důležité. „V kuchyni ráda sbírám různá koření i drobnosti, které dostávám. Jediné, co bych si tu přála, je okno s výhledem, když vařím. Bydlíme v domě krátce, takže tu mám ještě velké plány. Zrovna přestavuji ložnici a chystám se na nákup svítidel,” uzavírá Iveta.

Květinová výzdoba, www.floren.cz

OBÝVACÍ ZÓNA: Sedačka je zvolena v bílé neutrální barvě a díky tomu nepůsobí velkým dojmem. Staré zrcadlo ve zlatém rámu je dar od přítele a dodává místnosti mystickou atmosféru.


KOLONIÁLNÍ PRVKY: Před velkou exoticky působící skříní ze Snelu se právě protahuje další člen rodiny – pes Blondie. Vyřezávaný reliéf skříně krásně kontrastuje s dalšími doplňky v domě, jako jsou například obrazy s asijskými motivy a nápisy.


ZÁKOUTÍ V OBÝVÁKU: Na tyrkysové komodě (opět ze Snelu) stojí okrasné nádoby ze Studia Floren. Nad komodou visí dominanta pokoje – obraz Čtenář od Reného Hábla zapůjčený z Artotéky – který svým minimalismem kontrastuje s ostatním zařízením interiéru. DOPLŇKY: Krabička s detailem ruky a talíř s tajemnou dívkou jsou do italské značky Fornasetti. Kovová mísa je z H&M Home.


KUCHYNĚ: Kuchyňská linka vyrobená na míru je provedena v bílé barvě, a nechává tak vyniknout pokladům na otevřených policích nad ní. Vedle dřevěné figurky od firmy Vitra stojí hrnky po babičce, svícny z Ikea a další poklady. V umělecky zaměřené domácnosti nesmějí chybět štětce!


KUCHYŇSKÉ ZÁTIŠÍ: Porcelánový set od anglické firmy Wedgwood, polévková mísa, měděný zvonek i etažér tu mají své pevné místo. SCHODIŠTĚ: Bíle natřené dřevěné schody také mohou sloužit jako výstavní prostor. KOUPELNA: Za posuvnými dveřmi se skrývá malá koupelna obložená dřevem. Stolička z Nordic Day ladí s cementovou dlažbou.


12

K A L EN DÁ Ř A KC Í Náš výběr na toto jaro


DUBEN VÍDEŇ / RAKOUSKO The Present of Modernism / Museum Moderner Kunst / 14. 3. 2014 – 8. 2. 2015

BRNO / ČESKÁ REPUBLIKA Někdy v sukni. Umění 90. let / Moravská galerie v  Brně / 7. 2. 18. 5. 2014

LONDÝN / VELKÁ BRITÁNIE Henri Matisse: The Cut-Outs / Tate Modern Gallery / 17. 4. - 7. 9. 2014

MILÁN / ITÁLIE Salone Internazionale del Mobile / 8. - 13. 4. 2014

PRAHA / ČESKÁ REPUBLIKA Milan Chabera – 60 / Galerie La Femme / 27. 3. - 21. 4. 2014

MILÁN / ITÁLIE Polish Job Exhibition / Salone Internazionale del Mobile / 8. 13. 4. 2014

STOCKHOLM / ŠVÉDSKO Surrealismen & Duchamp / Moderna museet / 27. 3. - 17. 8. 2014 PRAHA / ČESKÁ REPUBLIKA 90. Výročí založení sbírky francouzského umění 19. a 20. století / Veletržní palác / 3. 2. - 31. 12. 2014

PRAHA / ČESKÁ REPUBLIKA Tim Burton a jeho svět / Dům u Kamenného zvonu / 28. 3. - 3. 8. 2014 NEW YORK /USA Gauguin: Metamorphoses / MoMA / 3. 3. - 8. 6. 2014


KVĚTEN CELÝ SVĚT Unikko 50th Anniversary / Marimekko

ŠTÝRSKÝ HRADEC / RAKOUSKO Designmonat Graz / 30. 4. 1. 6. 2014

BRATISLAVA / SLOVENSKO Alfons Mucha: Cesta ku sláve / Galéria mesta Bratislavy / 31. 1. 11. 5. 2014

BUKUREŠŤ / RUMUNSKO Romanian Design Week / 16. – 25. 5. 2104

SOFIE / BULHARSKO Sofia contemporary / 19. 4. 12. 5. 2014 LONDÝN / VELKÁ BRITÁNIE Designs of the Year / Design Museum / 26. 3. - 25. 8. 2014

BĚLEHRAD / SRBSKO Belgrade Design Week / 26. 5. 2. 6. 2014 VÍDEŇ / RAKOUSKO And yet there was art! / Leopold Museum / 9. 5. - 15. 9. 2014 PAŘÍŽ / FRANCIE D' Days Festival / 19. - 25. 5. 2014 BERLÍN / NĚMECKO Berlin Design Week / 26. 5. 1. 6. 2014


P Ř I S PĚVAT EL É MAIJU SAHA mysecondhandlife.indiedays.com

STYLING A FOTOGRAFIE Dřevěný dům finské blogerky

BÁRA PERGLOVÁ baraperglova.com

TEXT, STYLING A FOTOGRAFIE Vejce s lososovou pomazánkou

RADOSTINA BOSEVA 79ideas.org

STYLING A FOTOGRAFIE Ranní šálek kávy z Aeropressu Pečený pstruh Celozrnný koláč s tvarohem

R EDA KC E INFO@SOFFAMAG.COM +420 777 623 346 ADÉLA KUDRNOVÁ adela@soffamag.com

ŠÉFREDAKTORKA

LENKA HLAVÁČOVÁ lenka@soffamag.com

VÝTVARNÁ ŘEDITELKA DESIGNÉRKA

LINA NÉMETH info@soffamag.com

FOTOGRAFKA

ZBYNĚK MELOUN zbynek@soffamag.com +420 734 232 676

MARKETING & PR


VÁŠ P RO S TO R V Č A S O PI S E www.soffamag.com | Zbyněk Meloun zbynek@soffamag.com | +420 734 232 676

CHCETE BÝT VY NEBO VAŠE FIRMA TAKÉ VIDĚT V NAŠEM ČASOPISE A NA NAŠEM WEBU? V PŘÍPADĚ ZÁJMU O INZERCI I JINOU FORMU SPOLUPRÁCE NÁS NEVÁHEJTE KONTAKTOVAT!


FACEBOOK INSTAGRAM PINTEREST

Profile for SOFFA

SOFFA 02 / KVĚTINY, Czech edition  

ČÍSLO 02: KVĚTINY | SOFFA | Tištěná vydání a předplatné až do své schránky objednáte na: www.soffamag.cz | Design, móda, lifestyle, bydlení,...

SOFFA 02 / KVĚTINY, Czech edition  

ČÍSLO 02: KVĚTINY | SOFFA | Tištěná vydání a předplatné až do své schránky objednáte na: www.soffamag.cz | Design, móda, lifestyle, bydlení,...

Profile for soffamag
Advertisement