__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

2020 | NR. 06

ŽURNALAS SĖKMIN GAM VERSLUI

„Menas

meta iššūkį technologijoms, o technologijos įkvepia meną.“ - Džonas Laseteris

WWW.STRUCTUM.LT


Ar galima medines grindis naudoti visuomeniniame interjere? Atsakymas – TAIP, galima.

Nes jos ilgaamžės. ESTA PARKETT parketlentės gamykloje gali būti padengiamos specialiu visuomeninėms patalpoms skirtu lako padengimu LIFETIME. LIFETIME padengimas 3–4 kartus viršija standartinės parketlentės lako sluoksnio storį. Pagrindiniai privalumai – nelieka įbrėžimų perstatant baldus, sumažina aukštakulnių paliekamų žymių tikimybę, pažeidimo riziką išmetus įvairius daiktus, užtikrina aukštą atsparumą patalpose su dideliais žmonių srautais, paviršius tampa apsaugotas nuo mikroįbrėžimų. Nes jos atitinka aukštus gaisrinius reikalavimus. Dažnai architektai ar interjero dizaineriai negali naudoti medinių grindų visuomeniniuose interjeruose dėl aukštų atsparumo ugniai reikalavimų. ESTA PARKETT parketlentės gamykloje gali būti padengiamos specialiu ugniai atspariu laku, kuris medinei grindų dangai suteikia Bfl – s1 degumo klasę. Tai leidžia panaudoti medinę grindų dangą net visuomeninių ir komercinių patalpų koridoriuose – evakuacijos keliuose bei patalpose, kuriuose vienu metu gali būti daugiau kaip 600 žmonių.

Kontaktai: indre@intero.lt / Tel. 8 612 30 698 / www.intero.lt


Plytelės jūsų svajonių namams www.artfiksa.lt Laisvės pr. 60, Vilnius +370 698 33230


KAI PROFESIONALUMÄ„ GALIMA RINKTIS


DC 1800

DC TROMB

DC 2900c

info@hidromega.lt | +370 677 10254 | www.hidromega.lt | www.e-industry.lt


2020 M. NR. 6 I ŽURNALAS PLATINAMAS NEMOKAMAI

REDAKCIJOS ŽODIS ISSN 2335-2108

‘6

Darbo ir kasdienio gyvenimo jau neįsivaizduojame be skaitmeninių priemonių ir informacijos mainų realiuoju laiku. 3D modeliuose modernūs pastatai iškyla realūs, lengvai suvokiami ir kiaurai permatomi tiesiogine prasme. Architektūroje ir statyboje skaitmeninimas leidžia nuolat stebėti darbų eigą, registruoti esamą aplinkos situaciją, valdyti procesus ir fiksuoti pasikeitimus. Skaitmeninės nuotraukos, išsamūs objekto duomenys, realios aplinkos vaizdai, neribota prieiga prie projekto brėžinių ir 3D modelių leidžia visai komandai vienu metu žiūrėti į vieną tašką ir matyti tą patį vaizdą, siūlyti idėjas ir taisyti klaidas. Šios galimybės palengvina kūrybą ir bendrą darbą. Tačiau architektams šiandien tenka nauja, itin sunki užduotis, kurios nepadės permatyti jokie skaitmeniniai prietaisai, realiuoju laiku teikiantys skaitmeninę informaciją ir vaizdus 3D formatu: būtina perprasti kritiškai pasikeitusius dabarties visuomenės poreikius ir net įžvelgti jos ateitį. Kas laukia rytoj? Kaip tragiški įvykiai pakeis žmonijos poreikius ir gyvenimo kokybę? Architektas – gyvenimo erdvių kūrėjas – privalo vienas pirmųjų numatyti, kokia bus visuomenė rytoj. Kaip keisis jos siekiai? Ar atviros ir didelės viešosios erdvės, kurios žavėjo dar vakar, nebaugins rytojaus visuomenės? Ar objektai, kuriuose jautėmės bendruomenės dalis, kurie stulbino inovatyviais sprendimais, rytoj atitiks pakitusios visuomenės interesus? Visuomeninių pastatų koncepcija tiesiogiai siejasi su kasdieniais bendruomenės poreikiais. Funkcionalumas ir inovatyvumas visada yra greta ir visada varžosi dėl pirmųjų vietų tarp žmogaus poreikių. Bet saugumas ir gyvenimo kokybė – visada svarbiausi poreikiai. Skirtingos architektūros objektai, atstovaujantys tam tikriems visuomenės interesams ir tikslingai atliekantys savo funkcijas, kuriami siekiant užtikrinti socialinius, ekonominius ir kultūrinius aspektus. Architektūra ir jos inovacijos modernioje visuomenėje, formuojant tiek viešosios, tiek privačios paskirties objektą, turės skaitmeninėmis inovatyviomis priemonėmis kurti tobulos paskirties pastatus, atitinkančius šiuolaikiškos bendruomenės lūkesčius. Idėja, koncepcija, kūrybinis mąstymas išliks svarbiausi aspektai.

TURINYS 8 12 26 30 40 50 56 60 68 74 80 90

Deimantų tobulumas anglies atspalvių interjere Mielas natūralių medžiagų interjeras: tai, ką davė dosnioji gamta Tautos namų kūrėjai: kodėl mums būtina tapti unikaliems? Apdovanoti „Išmaniojo miesto“ kūrėjai „Workspace – smartspace“ projekto dalyvių darbai Dirbtinis intelektas (DI) - pažangi pagalba statybų sektoriuje „SPARK“ interjeras „Paupyje“ – su elektromobilių lenktynių Lietuvoje čempionų taure „Business Stadium“ antrasis kvartalo verslo centras: šiuolaikiškumas ir tvarumas viename Vilniaus licėjus – atnaujintas, modernesnis ir pasiruošęs naujiems mokslo metams Strategiškai patogioje vietoje įsikūrė naujas sandėliavimo terminalas Tūkstantmetės nanodalelės valdo ir šiame amžiuje Iš Šiaurės kyšulio iki Malagos pietuose – elektromobilius įkraunančiu keliu

VIDA DANILEVIČIŪTĖ ČERNIAUSKIENĖ

LEIDĖJAS UAB „Structum projektai“ A. Juozapavičiaus g. 9A-68, LT-09311 Vilnius, +370 5 208 03 35 +370 620 55 199 DIREKTORĖ Ignė Dutova info@structum.lt REDAKTORĖ Vida Danilevičiūtė Černiauskienė vida@structum.lt REDAKTORĖS PAVADUOTOJA

8

TEKSTŲ AUTORIAI Vida Danilevičiūtė Černiauskienė, Aura Jankūnaitė

KALBOS STILIUS IR KOREKTŪRA UAB Kalbos ir komunikacijų centras www.kkc.lt

NUOTRAUKŲ AUTORIAI Laimonas Ciūnys, Amandas Juška, Lukas Mykolaitis, „Arquivio“, Amit Geron ©unsplash.com, ©shutterstock.com ADMINISTRACIJOS VADOVĖ Aurelija Ruželienė administracija@structum.lt

Redakcija neatsako už reklaminių skelbimų turinį ir kalbą.

Perspausdinti straipsnius ir iliustracijas be leidėjo sutikimo griežtai draudžiama.

PARDAVIMŲ VADOVĖ

Aura Jankūnaitė aura@structum.lt

Audronė Dausevičienė +370 610 04 066 audrone@structum.lt

DIZAINERĖ

FINANSININKĖ

Dovilė Steniukynaitė dizainere@structum.lt

Ona Afuvape

© UAB „STRUCTUM projektai“, 2020 © STRUCTUM, 2020 Elektroninę žurnalo versiją skaitykite www.structum.lt


DEBESŲ KOMPIUTERIJA GRĮSTI SAUGOS SPRENDIMAI PATENKINKITE SAVO KLIENTŲ POREIKIUS

Powered by Microsoft Azure

Debesų kompiuterija grįsti MAXPRO® Cloud sprendimai atspindi augančią turto ir gyvybės saugos technologijų paklausą. Apsaugos nuo neteisėto įsibrovimo, patekimo kontrolės ir vaizdo stebėjimo sistemos čia susiejamos taip, kad smulkaus ir vidutinio verslo savininkai, būdami bet kur ir bet kada, gali lengvai prisijungti prie savo saugos valdymo sistemų ir realiu laiku gauti duomenis į savo mobiliuosius prietaisus iš bet kurio saugomo objekto. Apginkluokite savo klientus priemonėmis, kurios suteiks jiems galimybę tinkamu laiku priimti tikslia informacija pagrįstus sprendimus, užtikrinant efektyvią turto apsaugą ir eksploatavimą, didinant verslo pajamas, mažinant kaštus ir kuriant tvarius santykius su klientais.

Įgaliname jus dirbti išmaniau. Jei norėtumėte šį sprendimą nemokamai išbandyti, kreipkitės:

ATEITĮ KURIAME PATYS © 2019 Honeywell International. All rights reserved

ARTechnika www.aritechnika.lt biuras@aritechnika.lt T.: (8 5) 203 43 58 S.Konarskio 7, 03109 Vilnius


ARCHITEKTŪRA

10


ARCHITEKTŪRA

DEIMANTŲ TOBULUMAS ANGLIES ATSPALVIŲ INTERJERE

Aura Jankūnaitė Nuotr. Amit Geron

11


ARCHITEKTŪRA

Prieš keletą mėnesių architektūros studija „Baranowitz + Kronenberg“ Niujorke, Soho rajone, pristatė naują juvelyrinių dirbinių parduotuvės „Âme“ interjerą, išsiskiriantį medžio anglies spalvos plieninėmis sienomis.

Viename judriausių Manhatano rajonų įsikūrusi parduotuvė užima tris aukštus: cokoliniame aukšte įrengtos administracijos patalpos bei sandėlis, o pirmame ir antrame eksponuojami juvelyrikos dirbiniai. Prekių ženklas „Âme“ garsėja tuo, kad visus papuošalus gamina ne iš tradicinių deimantų, o iš laboratorijoje pagamintų. Būtent tai, kad naudojami brangakmeniai gaunami sintetiniu būdu, nulėmė ir visos parduotuvės interjero koncepciją: naudojami anglies atspalviai – tai aiškus simbolis į natūraliai išgaunamus deimantus (deimanto cheminė sudėtis – kristalinė anglies modifikacija). Izraelio dizaineriai kūrė prabangos ir estetiškumo pojūtį, interjere beveik nenaudodami natūralių medžiagų. Pasak jų, šioje parduotuvėje susijungia praeitis, dabartis ir ateitis, todėl medžiagos pasirinktos atsižvelgiant į pramoninę praeitį ir šiuolaikišką išvaizdą.

12


ARCHITEKTŪRA

Parduotuvės sienos yra pagamintos iš nerūdijančiojo plieno plokščių. Šios rūšies plienas naudojamas ir vitrinoms, kuriose eksponuojami papuošalai. Norint išgauti švelnų ir tamsų plieno blizgesį, plokštės buvo apdorotos specialiu skysčiu, o vėliau nulakuotos. Pagrindinis parduotuvės akcentas – vitrinos. Visi papuošalai turi savo individualią kapsulę arba yra įmontuoti į modernius stiklinius laikrodžius. Jie eksponuojami ant baltų stalviršių, kurių pagrindai pagaminti iš sidabro. Įdomu tai, kad kiekvienas pagrindas yra skirtingo stiliaus: vieni itin didelių matmenų, kiti – ploni ir elegantiški. Dalis šių laikrodžių, kurių viduje gerai matomi sintetiniai deimantai, patalpinti skaidraus stiklo induose ir išdėstyti ant vertikalių lazdelių nuo grindų iki lubų. Indai taip pat remiasi į stalus. Vienintelis spalvų kontrastas parduotuvėje yra sėdimoji erdvė – čia pastatyta smėlio spalvos sofa bei kėdė. Kuriant interjerą pasitelktos ne tik vizualinės priemonės, bet specialiai šiai parduotuvei sukurtas kvapas. Jį pagal užsakymą pagamino žinoma britų kvepalų kūrėja Azzi Glasser. Pasak jos, kvapas skirtas jausminiams potyriams sustiprinti: naudojamos žemiškos, dūminės natos.

13


ARCHITEKTŪRA

14 Nuotr. Takumi Ota


ARCHITEKTŪRA

Nuotr. Takumi Ota

MIELAS NATŪRALIŲ MEDŽIAGŲ INTERJERAS: TAI, KĄ DAVĖ DOSNIOJI GAMTA Vida Danilevičiūtė Černiauskienė

Pagrindinė pastarųjų metų interjero tendencija – sugrįžta natūralios medžiagos ir natūralios spalvos. Vis daugiau žmonių ieško sveikų statybos būdų, akcentuojama ekologija ir tvarumas. Natūralios apdailos medžiagos yra lengvai perdirbamos ir netoksiškos, o jų išskirtinė spalva ir tekstūra leidžia kurti įspūdingas formas, pritaikant modernias technologijas ir šiuolaikinį dizainą. Interjerui būdingos begalinės natūralumo suteikiančių dangų ir apdailos medžiagų alternatyvos, tai gali būti mediena, akmuo, molis, kalkių ir kreidos mišiniai, medienos, uolienų ar metalo plokštės, žemės pigmentai, taip pat natūralių augalų ekstraktai – aliejus ir vaškas. Nauja tai, kad visos medžiagos ir konstrukcijos atvirai eksponuojamos.

Mediena – labiausiai vertinama natūrali medžiaga, naudojama ir pastatų statybai, ir interjero dizainui. Jos populiarumas neblėsta daugybę metų ir vis didėja. Mediena yra universali, jauki, šilta medžiaga, su ja lengva dirbti, pavyzdžiui, gaminant baldus – visada populiarios medinės lentynos ir knygų spintos, medinės durys ir langų rėmai. Lentos ir dailylentės ilgai buvo naudojamos sienų ir lubų apdailai, bet tausojant žaliavą ištobulinta įvairių medienos plokščių gamyba iš įvairių natūralių medžiagų, padengtų natūralios medienos lukštu. Lygi medinė plokštė tampa gamtos išraiška interjere. Šio namo, įskaitant sausainių parduotuvę, kuri yra dalis namo, plotas yra tik 26 kv. metrai. Visas namas be pertvarų suskirstytas į septynis lygius, o visus juos jungia metaliniai laiptai namo centre: iš parduotuvės jie kyla į virtuvę ir valgomąjį pusantriniame lygyje, vėliau aukštyn į gyvenamąją erdvę antrame lygyje ir galiausiai – į miegamąjį viršutiniame aukšte. Antrieji laiptai šiame name yra betoniniai. Jie veda žemyn – iš pirmojo aukšto į rūsį, kur įrengtas vonios kambarys. Šiame name unikalus yra ne tik erdvės planavimas, bet ir natūralių medžiagų naudojimas – beveik visai namo vidaus apdailai panaudota maumedžio fanera, kurios skydai supjaustyti į lygiagretainius, išdėstytus eglutės piešiniu. Šis motyvas nuosekliai kartojamas ir vidaus interjere, ir namo išorėje – dramblio kaulo spalvos fasado „eglutė“ pagaminta iš cinkuoto plieno lakštų.

15


Nuotr. Ricardo Gonçalves

Medinės sienų ir lubų plokštės yra unikalus estetinis bei funkcinis sprendimas. Patalpose, kuriose ypač svarbu sumažinti aidėjimą, interjere gali būti naudojamos faneruotos akustinės plokštės su medienos plaušu – taip išsprendžiamos ir architektūrinės, ir akustinės užduotys. Dėl sudėties ir gamybos proceso tokios plokštės atitinka tarptautinius tvarumo sertifikavimo reikalavimus. Plokštės – patogi statybinė medžiaga, nes montuojant nereikia ypatingų įgūdžių, o atnaujinti sienas ar lubas galima labai greitai: nereikia šveisti, glaistyti ir dažyti. Jos ilgalaikės ir atsparios aplinkos poveikiui, mechaniniams pažeidimams ir kenkėjams. Šimtus metų neprilygstamas interjere yra medinis parketas, išreiškiantis stilių ir prabangą. Portugalų studijos „Aboim Inglez Arquitectos“ architektai atnaujino XX a. 4-ojo dešimtmečio butą Lisabonoje su istorinėmis raštuoto parketo grindimis, derindami pilko marmuro paviršius ir specialiai sukurtus medinius baldus natūralios šviesos pripildytose atvirose, saulėtose erdvėse. Pagrindinis buto interjero akcentas – kietmedžio parketas. Kur buvo įmanoma, jis atkurtas originalus ir pakeistas tose vietose, kur buvo nepataisomai susidėvėjęs. Parketo spalvos labai ryškios, šviesios ir tamsios medienos kvadratai sukuria margą grindų raštą, o vieną spalvą nuo kitos ir įvairius parketlenčių pynimo raštus skiria plonas šviesios medienos juostelių kontūras. Atviras betonas ir mediena puikiai dera interjere. Mados tendencijos greitai keičiasi ir tiesiog neįmanoma suspėti

16


ARCHITEKTŪRA

kaskart keisti namų dekoro, o betonas yra universalus. Be to, palyginti, pavyzdžiui, su kaimiškomis medinėmis grindimis, betoninės grindys yra daug pigesnės, patvaresnės ir joms nereikia daug priežiūros. Žinoma, ne kiekvienas sutiktų tiesiog išlupti grindų dangą ir likti ant betono. Dauguma žmonių mano, kad medinis interjeras yra šiltas ir jaukus, o betonas, priešingai, – šaltas ir nemalonus, todėl geriausiai tinka pramoninėms patalpoms. Tačiau atviras betonas interjere tampa vis populiaresnis. Toks interjeras nėra pernelyg ekstravagantiškas – tai minimalistinis dizainas, tačiau atviro betono sienos sukuria savitą stilių. Naudojant betoną, interjeras neturi būti pilkas ir nuobodus – galima rinktis įvairius stilius ir spalvas. Per daugybę metų ši medžiaga ištobulinta ir gali būti šlifuojama, dažoma, be to, pilkumas gerai dera su įvairių natūralių medžiagų natūraliomis spalvomis. Žaismingumo ir spalvų atviro betono interjerui suteikia stilingi baldai, meno kūriniai, kiti ryškūs interjero elementai. Paprastos kėdės su ryškiomis spalvotomis pagalvėmis puikiai atrodys pilko betono fone. Taip pat svarbus tinkamas apšvietimas, kad patalpoje būtų pakankamai šviesos ir jis neatrodytų niūrus. Brazilijos architektų studija „Super Limão“ atnaujino apartamentus San Paule, modernistinio stiliaus pastate, kurį 1958 m. sukūrė garsus brazilų architektas João Artacho Jurado. Po renovacijos visos buto vidinės pertvaros ir kai kurie langai buvo pašalinti – sukurta bendra erdvė. Pagrindinė šviesių sienų ir grindų dangos medžiaga yra betonas. Atviri palikti konstrukciniai elementai ir

Nuotr. Maíra Acayaba

vamzdžiai. Architektai norėjo išsaugoti daugelį istorinių interjero elementų ir išlaikyti maksimalų esamų apdailos medžiagų kiekį kaip istoriją. Nuo pagrindinių paviršių buvo nuvalytos apdailos medžiagos ir paliktos matomos konstrukcijos. Net durų apvadai nulupti, paliekant didelius atvirus gipso ir plytų gabalus. Atviri vamzdžiai prie sienų ir lubų nudažyti šviesia melsvai žalia spalva. Pastelinė spalva kontrastuoja su rausvomis lubomis pagrindinėje gyvenamojoje zonoje, o mėlynos spalvos atspalviai naudojami pigmentuoto betono stalviršiui virtuvėje. Medinis grindų parketas – originalaus istorinio dizaino dalis, išlikusi buto interjere. Vonios kambaryje atvirų baltų plytų siena suderinta su šiuolaikiškomis baltų grindų plytelėmis ir stalviršiu. Kiti natūralių medžiagų elementai yra metalinės lentynos, tvirtinamos prie baltų plytų sienų, ir į garažo vartus panašios nuleidžiamos metalinės durys. Butui parinktas eklektiškas baldų derinys, pavyzdžiui, valgomajame – didelis balto marmuro stalas, prie kurio priderintos kėdės.

Nuotr. Maíra Acayaba

Betonas, metalas arba akmuo šiandien yra realūs baldų elementai, nors tai skamba neįtikėtinai. Seulo dizaineris Jeonghwa Seo sukūrė lieto aliuminio ir žalvario baldus kavinei ir vyno barui. Baldai buvo gaminami pagal užsakymą erdvei, kuriai būdingas neapdoroto betono interjeras. Norėdamas jį papildyti, dizaineris pasirinko dirbinius iš aliuminio, žalvario ir ąžuolo. Dideli stalviršiai, kėdžių sėdynės bei suolų lentos uždėtos ant masyvių stovų, pagamintų iš lieto aliuminio lakštų, suvirintų pa-

17


Nuotr. Jeonghwa Seo

ilgos elipsės forma. Suvirinimo linijos nenušlifuotos, kad būtų matyti gamybos procesas. Kėdėms ir stalviršiams pasirinktas ąžuolas. Apšvietimo elementams daugiausia naudojamas žalvaris. Siekiant išreikšti erdvės tęstinumą, suoliukai, žibintai ir pavieniai akmenys išdėlioti erdvėje, kurią dalija tik stiklo pertvaros. Kavinės interjere naudojama daug stiklo – iš jo pagamintas kavinės fasadas, t. y. visa erdvė kiaurai permatoma. Norėdamas pabrėžti atvirumą, dizaineris vieną suoliuką tarsi perkišo per priekinę stiklinę kavinės sieną – įrengė sėdimas vietas ant jo ir kavinėje, ir lauke. Kavinės grindys pakeltos virš gatvės lygio ir pagamintos iš vienos betoninės plokštės. Betono kraštai palikti atviroje lauko terasoje, kad būtų parodytas vientisas masyvas. Sieninės ir grindų lempos maksimaliai išnaudojamos tekstūrai atskleisti. O prie vienos vidinės sienos pastatyta aukštai iškilusi vyno lentyna, padaryta iš senų vyno dėžių – tarsi vyno bokštas iš medienos ir plytų. Išilgai stiklinės priekinės fasado sienos išrikiuotas betoninis „kubų miškas“, ant kurio statomi gėlių vazonai.

Nuotr. Jeonghwa Seo

18

Kitos „Aesop“ parduotuvės Briuselyje naujas interjeras sukurtas iš geltonų plytų. Architektas Bernardas Dubois sako iš naujo atradęs išskirtines tradicines geltonas plytas, naudotas pastatuose visoje Belgijoje XX a. 4-ajame dešimtmetyje ir pokario metais iki 7-ojo praėjusio amžiaus dešimtmečio. Dauguma belgų geltonų plytų interjere iki šiol jaučiasi kaip namie, nes tai primena vaikystę, lietingas atostogas prie Šiaurės jūros. Plytas, kurių niekas nenaudojo pastaruosius 30 metų, architektas suklojo vertikaliai, užuot jas guldęs horizontaliai. Tiesa, dabar plytos nebegaminamos siauros briketų formos, kokios reikėjo architekto sumanymui įgyvendinti, tad gamintoja įmonė standartines plytas pjaustė pagal nurodytus dydžius.


ARCHITEKTŪRA

Didėja ir natūralaus molio populiarumas. Molio tinkas – natūrali vidaus sienų ir lubų apdaila, alternatyva dažymui ir glaistymui. Taip tinkuojami įvairiausi paviršiai, pavyzdžiui, gipskartonio ar gipso plaušų plokštės, senas cementinis tinkas ar seniai dažyti paviršiai. Toks tinkas yra ilgalaikis, nekenksmingas, be to, nereikia reguliarios priežiūros – jį galima nuvalyti drėgna kempine. Molis taip pat padeda reguliuoti vidaus drėgmę ir temperatūrą, nes absorbuoja drėgmę ore. Be to, sugeria ir atiduoda šilumą – taigi kuria komforto sąlygas ir sumažina patalpų oro kondicionavimo poreikį. Natūralus molis yra atsparus pelėsiui, netraukia dulkių, todėl tai yra sveikesnė alternatyva alergiškiems žmonėms. Natūralus tinkas, pagamintas iš molio ir natūralių priemaišų, gali būti dažomas mineraliniais pigmentais. Molį lengva minkyti ir tinkuoti, o išdžiūvęs tinkas yra atsparus skilinėjimui ir jam gaminti reikia mažai energijos. Natūralaus molio žemėje yra gausu, jis naudojamas tūkstančius metų, o nepanaudotas gali būti grąžintas į žemę, o ne į sąvartyną. Vokietijoje „Unstudio“ suprojektuota vila „Haus am Weinberg“ yra ir kaime, ir priemiestyje. Šios vilos interjerui panaudotos natūralios medžiagos paryškina šviesos atmosferą viduje: baltu moliu tinkuotos sienos, išmargintos mažais spindinčio akmens fragmentais, natūralios ąžuolo grindys ir natūralus akmuo. Namas „sukasi“ paskui saulę, o per didelius langus atsiveria platus vaizdas į vynuogyno kalvą. Stumdomos vitrinos leidžia namą visiškai atverti, kad išnyktų riba tarp vidaus ir išorės, o dienos šviesa lietųsi gilyn į namus ir atsispindėtų nuo baltu moliu tinkuotų sienų.

Nuotr. Romain Laprade

Išplėšti iš tamsos: subtilūs apšvietimo sprendimai Apšvietimo idėjos, profesionalūs patarimai ir projektavimas. Apšvietimo projektavimas: - Gyvenamųjų patalpų - Visuomeninių objektų - Architektūrinis - Landšafto

Asta Remeikienė Apšvietimo dizainerė

Vilnius/Klaipėda | +370 656 48668 | info@lightpro.lt | www.lightpro.lt | FB: lightprolt | IG: lightprolt

19


ARCHITEKTŪRA

KAI NEIGIAMA... ...YRA YPAČ TEIGIAMA

AR ŽINOTE, KĄ REIŠKIA NEIGIAMAS ANGLIES DVIDEGINIO PĖDSAKAS? Tai ypač teigiamas dalykas mums, gamtai ir aplinkosaugai. Tai proveržis! Jis reiškia, kad gaminant grindų dangą „Amorim Wise“ sugeriama daugiau anglies dvideginio, nei jo išmetama į atmosferą, taigi toks gaminys yra TEIGIAMAS klimatui.

TAI REIŠKIA, KAD MAŽINAME CO2 KIEKĮ ATMOSFEROJE. Teisingai valdomas kamštinių ąžuolų miškas sugeria 14,7 t CO2 iš 1 ha per metus. Tai nėra tik šūkis – tai realiai teikiama nauda. 100% natūralus gaminys, 33 klasės atsparumas. „Amorim Wise“ taip pat gerina vidaus patalpų oro kokybę.

TAI PADEDA SUMAŽINTI KLIMATO ATŠILIMO POVEIKĮ. Kaip paprasta būti atsakingam!

20


ARCHITEKTŪRA

SIDABRO PRIEDŲ TURINTYS DAŽAI – NUO PAVOJINGŲ BAKTERIJŲ Sidabras yra gerai žinomas bakterijų priešas, turintis gydomųjų savybių, kurias žmonės išnaudoja ne vieną šimtmetį, pavyzdžiui, maistas ir vanduo nuo seno buvo laikomas sidabriniuose induose, kad liktų šviežias ir neplistų ligos. Šiuo metu siekiama išvengti bakterijų plitimo mūsų aplinkoje. Dažų gamintojai, panaudodami gerąsias sidabro savybes, sukūrė antibakterinius dažus. Šiems dažams būdingas bakterijoms pražūtingas poveikis.

Kovojant su bakterijomis, verta pasitelkti antibakterinius „Topcolor“ dažus „Argentum7“ su sidabro priedais. Naudodami šiuos dažus, pagerinsite vidaus patalpų mikroklimatą ir užtikrinsite sveikesnę gyvenamąją aplinką sau ir savo artimiesiems. „Argentum7“ yra antibakteriniai ir priešpelėsiniai dažai su sidabro bei kitais priedais, kurie stabdo pelėsių, bakterijų ir kitų grybelių atsiradimą ant paviršių. Šie dažai skirti sienoms ir luboms dažyti patalpose, kurioms keliami aukšti higienos reikalavimai. Biocidinis produktas „Argentum 7“ yra skirtas sienoms ir luboms apsaugoti nuo kenksmingų mikroorganizmų – bakterijų, grybelių, pelėsių – augimo. Šis produktas gali būti naudojamas sveikatos priežiūros įstaigų, mokyklų, maisto pramonės įstaigų ir kitų visuomeninių bei gyvenamųjų patalpų, taip pat biurų sienoms ir luboms dažyti. Šie dažai tinka praktiškai viskam: tinkuotiems ir betoniniams paviršiams, plytoms, dažomiems tapetams, įvairioms plokštėms ir kitokiems paviršiams dažyti, išskyrus medieną. Kaip ir daugelis „Topcolor“ produktų, dažai „Argentum7“ buvo sukurti įvertinus klientų poreikius. UAB „Topcolor“ palaiko glaudžius ryšius su savo klientais, t. y. dizaineriais, darbų vadovais, dažytojais, naujakuriais. Šylant klimatui ir dažnėjant liūtims, vartotojai vis dažniau susiduria su pelėsių problemomis. Tyrimai parodė, kad ten, kur atsiranda pelėsis, dažniausiai kaupiasi ir bakterijos. Todėl technologams buvo didelis iššūkis sukurti ne tik pelėsiams, bet ir bakterijoms atsparius dažus. Sėkmingai susidorojusi su

šiuo iššūkiu, technologų komanda siūlo puikaus darbo rezultatą – dažus „Argentum7“, kurie puikiai saugo ne tik nuo pelėsių, bet ir stabdo nepageidaujamą bakterijų plitimą. „Argentum7“ yra maksimaliai atsparūs intensyviam plovimui, taip pat jie atsparūs įvairioms plovimo ir dezinfekavimo priemonėms. Šie dažai ilgalaikiai – jie puikiai apsaugos nuo nepageidaujamų mikroorganizmų plitimo ant patalpų paviršių tol, kol bus naudojami, nesvarbu, kaip patalpos yra eksploatuojamos. Šių dažų gamybai naudojamos moderniausios inovacinės technologijos ir kokybiškos bei inovatyvios žaliavos, kurios gaunamos iš įvairių Europos Sąjungos šalių ir JAV. Specialiai šiam produktui gaminti įsigyta speciali įranga, padedanti technologams užtikrinti šių dažų ilgalaikes savybes: apsaugą nuo bakterijų, grybų bei pelėsių augimo visą dažyto paviršiaus naudojimo laikotarpį. UAB „Topcolor“ produktų kokybę užtikrina keli sudedamieji veiksniai – tai inovatyvios bei kokybiškos žaliavos, profesionali bei inovatyvi, daugiametę darbo patirtį turinti technologų komanda bei šiuolaikinė įranga, be kurios būtų labai sunku sukurti tokį produktą.

topcolor.lt

21


I ŠM A NUS UŽUOL AID Ų VA L D YM A S J ŪSŲ NA M A M S

Savanorių pr. 214, Kaunas | Mob. +370 698 48901 | renversa@gmail.com | www.celestinatekstil.lt

užuolaidų salonas


ARCHITEKTŪRA

UNIKALUS PROJEKTAS TIKRIEMS NEKILNOJAMOJO TURTO GURMANAMS LAISVĖ ARCHITEKTŪRINEI KŪRYBAI

Aukščiausioje Vilniaus vietoje įkurtas įspūdingas individualių namų kvartalas „RO16“. Daugiau nei 200 m virš jūros lygio esančioje teritorijoje sukurti aukštos kokybės bei drąsios architektūros namai išrankiausiems klientams. Sklype pastatai išdėstyti vadovaujantis parkų planavimo taisyklėmis. Tai reiškia, kad visi namai vienas kito atžvilgiu neužstoja nei Pavilnio regioninio parko panoramos, nei beveik 5 ha ploto sklype esančių vaizdingų teritorijų. Architektūros skaidrumas užtikrina glaudų ryšį su vietovės vaizdinėmis panoramomis, o pačių namų koncepcija – privatumą, kuris kuriamas parteriniame namo aukšte, formuojant iš dalies uždarus, iš trijų pusių apribotus kiemus. Namų struktūra organizuojama laisvo planavimo principu, privačias erdves slepiant nuo kvartalo viešųjų erdvių už reljefo plastiką atkartojančių sienų, taip vizualiai skaidrus namas tampa privatus ir apsaugotas nuo pašalinių žvilgsnių ir taip pat leidžia ten gyvenantiesiems tiesiogiai būti gamtoje.

24

UAB „RO16“ kartu su Architektų sąjunga paskelbė atvirą konkursą kvartalui projektuoti. Tai bene pirmas toks atvejis Lietuvoje. Konkursą laimėjo ne vieną išskirtinį projektą įgyvendinusi UAB „Studija lape“. „Tokių namų, kuriems būtų keliami aukštesni nei vidutiniai reikalavimai, iš tiesų nėra daug. Šiame projekte buvo suteikta architektūrinė laisvė: užsakovas net nedalyvavo komisijoje, kai buvo renkamas projektas“, – viename interviu teigė „Studijos lape“ vadovas, architektas Tomas Lapė. Sklype suprojektuota net 16 vieno ar dviejų aukštų, 170 m2 – 411 m2 ploto namų, kurių kiekvienas išsiskiria ne tik modernumu, bet ir pažangiausiomis inžinerinėmis sistemomis: pastatai atitinka išmaniųjų namų koncepciją. A+ energinės klasės namuose suplanuotos išmaniosios sistemos, rekuperacija, šilumos siurbliai, kapiliarinis šildymas ir vėsinimas. „Kvartalo pranašumų gausybė: ir vieta, ir drąsūs architektūriniai bei inžineriniai sprendimai, konstrukcijos, taip pat naudojamos medžiagos. Labai svarbu, kad visur išlaikytas vientisumas, kuriamas bendrumo jausmas. Naujai kurta infrastruktūra užtikrina kiekvieno gyventojo patogumą“, –


ARCHITEKTŪRA

apie kvartalo išskirtinumą pasakoja „RS Team Solutions“ projektų vadovas Raimundas Stanišauskas. Pasak jo, kuriant kvartalą galvota ir apie bendruomeniškumo skatinimą, ir apie gyventojų privatumą. Dauguma kvartalo namų suprojektuoti iš dviejų tūrių: skaidraus gyvenamojo ir privataus šeimos poilsio. Tūriai komponuojami skirtinguose reljefo lygiuose ir turi atskirus išėjimus į lauką. Kadangi kiekviename name naudojama labai daug stiklo, jo tiekėjams buvo kelti itin aukšti reikalavimai. ŠIUOLAIKIŠKA TECHNOLOGIJA KIEKVIENAME PASTATE „Šio projekto užsakovai ir architektai itin kruopščiai rinkosi, kokias sistemas naudoti. Reikalavimai buvo susiję su šilumos izoliacija, erdvėmis, pritaikymu prie aplinkos. Unikalu, kai standartiniai „Reynaers“ sprendiniai dėl architekto įžvalgumo tampa visiškai nestandartiniai ir išskirtiniai“, – pasakoja įmonės „Reynaers Aluminium“ vadovas Lietuvoje Linas Kėvelaitis. Pasak jo, projekte dominuoja skaidrumas, didelės stiklo plokštumos, siauri aliuminio rėmai, todėl visos vitrinos yra daromos iš termiškai izoliuotos fasadinės sistemos „Reynaers CW 50SC-HI“. Ši technologija ypatinga tuo, kad stiklai jungiasi tarpusavyje tik struktūriniu silikonu, o profiliai yra tik vitrinų kraštuose. „Šio projekto išskirtinumas – stiklinimas 80 mm storio keturių stiklų stiklo paketais. Tai novatoriškas sprendimas, garantuojantis ne tik šilumos, bet ir garso izoliaciją. Išskirtinei erdvei sukurti buvo pasitelkti stikliniai stogai, kurie daromi iš „Reynaers CW 50 RA“ (roof aplication) sistemos. Taip užtikrinama nuolatinė šviesa tam tikroje pastato dalyje. Įdomu ir tai, kad nėra varstomų langų, o tik su integruotomis „Masterline 8“ orlaidėmis, – teigia L. Kėvelaitis. – Tokiu novatorišku būdu pastate užtikrinama ventiliacija ir apsauga nuo iškritimo. Pro akis neprasprūs ir kitas sprendimas – visai nėra nei vidinių, nei išorinių palangių.“ „Reynaers“ vadovas teigia, kad bene daugiausia diskusijų sukėlė durų pasirinkimas: jos turi būti atsparios, tvirtos, šiltos, bet kartu ir gražios, elegantiškos, modernios, kaip ir

Išskirtinės „Pivot“ tipo durys

visas pastatas. Nuspręsta, kad pirmuosiuose namuose bus naudojamos „Reynaers Masterline 8“ plokštinės durys su paslėptais durų vyriais. Taip pat siūlomos ir išskirtinio funkcionalumo „Pivot“ tipo durys, kurios sukiojasi aplink ašį. Tokios durys suteikia išskirtinumą pastatui, jos gali būti „panelinio“ tipo su minimalistiniais dizaino elementais. SVARBI PASTATO DETALĖ – SLANKIOSIOS DURYS „Su dabartinėmis technologijomis vidaus erdves galima gana lengvai sujungti su lauko erdvėmis – tam praverčia itin didelės stumdomos stiklo plokštumos su kuo mažesniais rėmais. Taip pat galimi ir sulankstomi elementai, tačiau iš karto daugėja matomų aliuminio profilių. Šiuo atveju buvo pasirinkta slankioji sistema „Reynaers CP155LS HI“, kuri, beje, turi standartinį sprendimą ir su atidarymu 90 laipsnių kampu“, – sako L. Kėvelaitis. Atidaromų plokštumų plotis projekte „RO16“ yra didesnis nei 2 m, o aukštis viršija 3 metrus. Įdomiausia, kad visa tai galima padaryti su standartinėmis „Reynaers“ sistemomis. „Reynaers“ vienintelis Europoje suteikia 10 metų garantiją savo produkcijai. Tai liudija kasmet atnaujinamas tarptautinis draudimo polisas. Įmonės padalinys Lietuvoje konsultuoja langų gamintojus ir statybų proceso dalyvius, kaip tinkamai projektuoti, gaminti ir montuoti aliuminio ir stiklo konstrukcijas. „RO16“ projekte apgalvota kiekviena detalė užtikrina, kad šių namų gyventojai turės ne tik patogiausius technologinius bei inžinerinius sprendimus, bet ir mėgausis privatumu, estetiškumu.

„Reynaers Masterline 8“ panelinių durų pjūvis

Integruotų „Masterline 8“ orlaidžių pjūvis

el. p. pardavimai@ro16.lt tel. +370 6 1061116 www.ro16.lt

25


KOKIA OZONAVIMO SISTEMOS NAUDA? • Kvapų šalinimas. Maisto gaminimas yra neatsiejamas nuo jo sukeliamų kvapų, kurie kartu su ištraukiamąja ventiliacija yra išmetami į aplinką ir neretai erzina aplinkinius. Naudojant ozonavimo sistemą yra pašalinami visi organinės ir neorganinės kilmės kvapai;

NAUJA LINIJA OTRIKS. KITCHEN UAB „AirPLUS1 Lituanica“ pristato naują išmanią komercinių virtuvių ištraukiamosios ventiliacijos ozonavimo sistemą, skirtą išmetamų kvapų šalinimui, riebalų oksidacijai, priešgaisrinei prevencijai ir ventiliacinės sistemos priežiūrai. Pagamintas ozonas teflono vamzdeliais tiekiamas į esamą ventiliacinę sistemą, į ištraukimo ortakių pradžią, kuo arčiau taršos šaltinio. Ozonas, būdamas stipriu oksidatoriumi, reaguoja su riebalais, skaido jų aerozolius ir neleidžia kauptis ant ortakių sienelių bei kitų ventiliacijos komponentų. Sistema yra valdoma automatiškai ir nereikalauja priežiūros – įsijungia ir išsijungia kartu su ištraukiamąja ventiliacija.

• Riebalų oksidacija. Ozonas efektyviai oksiduoja riebalų aerozolius, palengvina jų atskyrimą/surinkimą iš oro srauto. Užkerta kelią patekimui į tolesnius ventiliacijos komponentus, oksiduodamas juos iki dujinių mineralinių molekulių/dalelių, kurios oro srauto pagalba yra pašalinamos per ištraukiamąją ventiliaciją; • Bakterijų šalinimas. Ozonas efektyviai naikina įvairius mikroorganizmus tokius kaip virusai, bakterijos ir kt. patogenai bei neleidžia jiems patekti atgal į virtuvės patalpas; • Priešgaisrinė prevecija. Maisto ruošimo proceso metu susidarantys riebalai nusėda ir kaupiasi ant gartraukių, ortakių sienelių, filtrų, ventiliatorių, rekuperatorių ir šilumokaičių. Susikaupęs riebalų sluoksnis itin padidina gaisro pavojų. Naudojant ozonavimo sistemą yra sumažinamas gaisro pavojus; • Ortakių priežiūra. Dažnas valymas reiškia dideles išlaidas, o neretai nepadėjus valymui tenka keisti ir pačius ortakius ir kitas ventiliavimo sistemos dalis. Naudojant ozonavimą ventiliacijų sistemose, laikas tarp ortakių valymų ir ventiliavimo sistemos dalių keitimo gali prailgėti net keletą kartų; • Taupymas/ekonomiškumas. Karštas išvalytas oras yra vertinga medžiaga, kuris turi tiesioginę įtaką energijos suvartojimui patalpoje. Pavyzdžiui, restoranas, kurio išmetamo oro srautas yra 5000 m3 / h (t. Y. 1380 l / s), praranda maždaug 13 500 EUR vertės energijos per metus. Naudojant efektyvų išmetamo oro valymą ozonuojant, galima perdirbti iki 82% energijos bei naudoti orą iš virtuvių rekuperacijai. www.airplus1.co.uk

26


ŠVIESOS KONTROLĖ ĮNORINGAM SKONIUI UAB „Barema rytai“ Lietuvos rinkos lyderė žaliuzių srityje. Įmonė taip pat siūlo įvairių tipų ir modifikacijų susukamas grotas, ventiliacines groteles, pavėsines, aliumininius fasado profilius, aliuminius fasado dangtelius. www.baremarytai.lt


ARCHITEKTŪRA

„TAUTOS NAMŲ“ KŪRĖJAI: KODĖL MUMS BŪTINA TAPTI UNIKALIEMS? Nuotr. „Arquivio“

Nacionalinės koncertų salės „Tautos namai“ architektūros konkursą laimėjusios studijos „Arquivio“ steigėjas, architektas prof. Danielis Fraile dalyvaus žurnalo STRUCTUM organizuojamoje konferencijoje „Visuomeninių pastatų išliekamasis faktorius“ ir kalbės apie tai, kaip sukurti visuomeninius pastatus, kurie ne tik žavėtų savo estetika, bet ir atliktų visuomeninę funkciją. Konferencijos žiūrovams architektas pristatys tokius studijos projektuotus visuomeninius pastatus kaip Albasetės teatras-auditorija Ispanijoje, Liublianos mokslo centras Slovėnijoje, Meridos senamiesčio teatras Ispanijoje, Gvangdžu viešoji biblioteka Pietų Korėjoje.

28


ARCHITEKTŪRA

Žurnalo skaitytojams pateikiame interviu su studijos „Arquivio“ steigėju, architektu prof. D. Fraile. Jis sako, kad, nusprendusi dalyvauti Nacionalinės koncertų salės „Tautos namai“ architektūros konkurse Lietuvoje, studijos architektų komanda iš karto suprato, koks jautrus ir sudėtingas yra šis projektas.

KAIP SODO METAFORA VIRSTA ARCHITEKTŪRA Prof. D. Fraile tikina, kad dalyvaudama konkurse jo komanda suprato organizatorių pastangas pabrėžti politinį kontekstą per peizažą ir meną. „Arquivio“ architektai pasiūlė tris tūrio elementus. „Pastato koncepciją kūrėme remdamiesi kraštovaizdžio elementais: šalies miškais ir kalnais bei Lietuvos tradicija. Dėl to pastato išorinė laikančioji konstrukcija bus medinė. Pastato geometrinis modelis pasiskolintas iš lietuviškų sodų – geometrinių figūrų, gaminamų iš šiaudų. Domėjomės sodų metafora, kuri atspindi sumažintą pasaulio modelį, ir tai įkvepia. Netaisyklinga koncertų salės geometrinė forma ir jos skaidrumas yra sodo pavertimas architektūrine forma, remiantis šiuolaikišku požiūriu. Trys elementai bus sujungti po vienu stogu“, – pasakoja architektas. Suprantama, kad projekte pirmenybė teikiama tvarioms ir efektyvioms medžiagoms. Vizualiai objektas turi du – vidinį ir išorinį – apvalkalus. „Interjeras yra tankus, sunkus, nepermatomas. Labai daug dėmesio skyrėme akustikai, siekėme išvengti ir aidėjimo, ir išorinio triukšmo. Interjere naudojamas akmuo, betonas ir medis. Pasirinkome akmenį, nes interjero detales iš akmens gali sukurti vietiniai

Daniel Fraile

menininkai ir tai yra šviesą atspindinti medžiaga. Betonas naudojamas pastato laikančiosioms konstrukcijoms ir tankiui, garso valdymui. Mediena šiame pastate pasirinkta komfortui sukurti ir akustikai pagerinti. Įrengėme keletą vitražų, kuriuos bet kada galima uždengti nepermatomomis plokštėmis. Apšvietimo pasikeitimas atlieka svarbų vaidmenį suvokiant erdvę“, – kalbėjo D. Fraile. „Tautos namų“ pastato eksterjeras sukurs kontrastą su jo interjeru – jis bus lengvas, skaidrus, demokratiškas. Siekta, kad šie architektūriniai sprendimai perteiktų visuomenės vertybes ir taptų atviros komunikacijos simboliu. Fasadui bus naudojamos ir metalinės, ir medinės kons-

29


ARCHITEKTŪRA

trukcijos, taip pat stiklas. Visos medžiagos užtikrins puikią šilumos izoliaciją. Fojė suprojektuoti kelių lygių balkonai. Techniškai jie bus pritvirtinti taip, kad atrodytų plūduriuojantys ore. Kiekvieno balkono forma bus unikali, kad iš jų būtų patogu stebėti renginius. KONKURSAI NE VISADA DUODA REZULTATĄ Paklaustas, kuo šis konkursas buvo išskirtinis, architektūros studijos „Arquivio“ steigėjas šypsosi: „Viskuo ir niekuo.“ Anot D. Fraile, konkurencija ir architektūros konkursai yra pigiausias ir efektyviausias būdas organizatoriams gauti atsakymus į rūpimus klausimus, konkursai kainuoja santykinai nedaug ir tai yra sąžiningas būdas per trumpiausią laiką atsirinkti tinkamiausius architektūros sprendimus. Tačiau norint, kad tokie konkursai duotų rezultatą, juose turi būti suburta tinkama, kompetentinga komisija. Pašnekovas tvirtina, kad „Tautos namų“ projekto konkursas šiuo aspektu buvo tobulas. „Šio projekto konkurse papildomas veiksnys yra aplinka. Nuostabi kuriamo objekto vieta iš karto privertė mus įsimylėti projektą. Dalyvaudami architektūros konkursuose visame pasaulyje, esame susidūrę su blogais miesto kūrėjų sprendimais, kuriuos lėmė tiesioginiai įsipareigojimai vardams, o ne idėjoms. Kai kas mano, kad projekte dalyvaujantis vardas užtikrina jam sėkmę.

30

Tai nesąžininga, nes tokio tipo projektai yra vieši ir turi būti kuriami vieši objektai, skirti visuomenei. Jeigu pasirenkamas tik vardas, rizikuojama nubraukti diskusijas ir tokių projektų sukurtos erdvės neprigyja miesto gyvenime“, – teigia architektas. Paklaustas, ką reiškia unikalus pastatas ir kodėl mums reikia tokių pastatų, D. Fraile sako, kad architektūros kokybę apibūdina tokie terminai kaip funkcija, urbanistika, naujovės, o unikalus pastatas yra tobulos pusiausvyros taškas tarp modernumo ir tradicijų. „Mums reikia būti unikaliems, nes tik unikali architektūra yra gera architektūra. Nepaisydamas viso to, netikiu asmeniniais stiliais, tikiu miestu, kurį suformuoja gyventojai. Todėl kai ruošėmės konkuruoti su 250 projektų, pateiktų konkurse, daugiausia laiko skyrėme idėjai išgryninti ir nereikalingam kontekstui atmesti. Šiuolaikiniame globaliame pasaulyje gana sunku pasisemti išskirtinių ir tyrų idėjų – vaizdų galia yra tokia stipri ir patraukli. Todėl, norėdami rasti tikrąjį sprendimą, turime įsigilinti į procesą. Turime pabrėžti pagrindinius dalykus ir juos paaiškinti atsargiai, bet tiesiogiai“, – sako D. Fraile. Kurdama architektūros objektus įvairiose šalyse, „Arquivio“ komanda siekia pažinti ir suprasti vietos bendruomenę bei savo kuriama architektūra sustiprinti to miesto architektūros stilių. Lietuvoje ši architektų komanda taip pat kuria Kauno M. K. Čiurlionio koncertų centro projektą.


IŠMANUSIS MIESTAS

Itališka linija biurui

Spintelių ir užraktų ekspertai bei gamyba pagal individualius poreikius Daiktų saugojimo sprendimai

Skandinaviška linija pramonei

Prima NOTA, UAB Verkių 34 A Vilnius, Lithuania / +370 618 22908 / rimvydas@primanota.lt / www.primanota.lt / www.notalockers.com

31


APDOVANOTI „IŠMANIOJO MIESTO“ KŪRĖJAI 1-osios vietos laimėtojai Artūras Mažeika ir Arūnas Proberkas

Nuotr. Amandas Juška

„Structum projektai“ ir septynios Lietuvos regionų savivaldybės pakvietė aukštosiose mokslo įstaigose besimokančius architektūros, inžinerijos, statybos ir kitų programų studentus bei profesionalų komandas rengti projektus ir prisidėti prie Lietuvos miestų bei miestelių augimo ir plėtros. Šeštus metus vykstančio projekto „Išmanusis miestas“ nugalėtojais šiemet tapo Vilniaus Gedimino technikos universiteto RAA komanda, suprojektavusi Biržų miesto centrinėje dalyje esančią pramoninę teritoriją. Šiemet pirmą kartą prie studentų jungėsi ir profesionalų komandos. Profesionalų kategorijoje pirmą vietą laimėjo architektai Arūnas Proberkas ir Artūras Mažeika. „Išmanusis miestas“ – vienas inovatyviausių tokio tipo nacionalinių projektų Lietuvoje, kuris sprendžia probleminių viešųjų šalies erdvių likimą.

32


IŠMANUSIS MIESTAS

PRITAIKĖ ERDVES ŽMONĖMS Įmonės „Structum projektai“ inicijuojamo projekto metu 38 komandos iš Lietuvos universitetų ir aukštųjų mokyklų bei profesionalų komandos pagal konkurse nurodytus kriterijus orientavosi į aukštos gyvenimo kokybės užtikrinimą ir efektyvų energijos bei resursų panaudojimą. Kad įgyvendintų viziją, kūrėjai turėjo pasitelkti inovatyvius sprendimus ir pažangiąsias technologijas. „Šis pavasaris mums visiems buvo sudėtingas. Tačiau aplinkybės leido iš naujo įvertinti tai, kas anksčiau atrodė savaime suprantama: kavos puodelis, žvelgiant į miesto panoramą, susitikimas su draugais parke. Visi skubėjome ir bėgome, dabar turėjome unikalią galimybę sustoti, pergalvoti, kitaip įvertinti ir pažvelgti į kasdienybę“, – kalbėjo projekto „Išmanusis miestas“ sumanytoja ir organizatorė, žurnalo „Structum“ leidėja Ignė Dutova. Kaip ir kasmet, studentai kūrė teritorijų vizijas iš šiemet dalyvavusių Klaipėdos, Mažeikių, Biržų, Joniškio, Šilutės, Jonavos ir Utenos rajono savivaldybių pasiūlytų teritorijų, dėstytojų kuruojami studentai būrėsi į grupes ir teikė konkursui savo projektinius pasiūlymus. Profesionalai taip pat pateikė savo vizijas. Siekdami atskleisti „Išmaniojo miesto“ specifiką, dalyviai turėjo savo idėjas sieti su darniosios plėtros ir išmaniojo miesto principais, taip pat panaudoti bent vieną kiekvienos grupės partnerio siūlomą produktą, paslaugą ar darbo įrankį. Kompetentingai komisijai nebuvo lengva išrinkti pačius geriausius, o tai tik įrodo, kad judame į priekį išmaniųjų

1-osios vietos laimėtoja – VGTU komanda

miestų kūrimo link ir norime spręsti įvairias demografines bei socialines problemas. Šių metų komisijos nariai: Artūras Blotnys, Vytautas Pajaujis, Tomas Lapė, Edita Meškauskienė, Kęstutis Vanagas, Mindaugas Statulevičius, Gintaras Čaikauskas, Marius Narmontas. Projekto partneriai, kurie palaikė konkurso iniciatyvą: „COWI Lietuva“, SFS, „YIT Lietuva“, „Mida LT“ („Technonicol“), „Eternit Baltic“, STS („Scenos techninis servisas“), „Velux Lietuva“, „IMI Hydronic Engineering“, JUNG, „Baltic Master“, „Betono mozaika“, SKV („Specializuota komplektavimo valdyba“), „Schneider Electric Lietuva“, NIT, „Isort“, „Schomburg Baltic“, „Barema Rytai“, „Hexing Electrical“, „Hydro Building Systems Lithuania“, „Renson“.

33


IŠMANUSIS MIESTAS

Iš aukštųjų mokyklų konkurse dalyvavo Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetas, Kauno technologijos universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas, Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija. Taip pat konkurse dalyvavo Lietuvos profesionalų studijos: architektūros studija „Altitudės“, architektūros studijos „Konceptas“ ir „Devyni architektai“, kraštovaizdžio architektūros studija „Sodo formos“, architektai A. Mažeika ir A. Proberkas. Aplinkos viceministras Marius Narmontas

ĮTEIKĖ APDOVANOJIMUS Apdovanojimų ceremoniją vedė Ignas Krupavičius ir UAB „Structum projektai“ direktorė bei projekto „Išmanusis miestas“ autorė I. Dutova. Konkursą palaiko Susisiekimo, Aplinkos, Kultūros, Vidaus reikalų ministerijos. Sveikinimo žodžius visoms LR ministerijoms bei Lietuvos regionų savivaldybėms, kurios jau ne pirmus metus globoja „Išmaniojo miesto“ konkursą, tarė LR kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, Susisiekimo ministras Jaroslav Narkevič, Aplinkos ministerijos viceministras Marius Narmontas, Vidaus reikalų ministerijos viceministras Tautvydas Tamulevičius, Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas, Mažeikių rajono meras Vidmantas Macevičius, Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius, Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius ir Biržų rajono meras Vytas Jareckas. LR Susisiekimo ministras Jaroslav Narkevič

LR Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas

34

Vidaus reikalų ministerijos viceministras Tautvydas Tamulevičius

COWI Lietuva projektų vadovas Vytautas Pajaujis


IŠMANUSIS MIESTAS

Mažeikių raj. sav meras su VDA Kauno fakulteto komanda

Jonavos raj. sav. meras Mindaugas Sinkevičius su kraštovaizdžio architektūros studija „SODO FORMOS“

Savo sveikinimo kalbose politikai linkėjo, kad studentų pristatyti projektai virstų realiais darbais. Kultūros ministras M. Kvietkauskas citavo šviesaus atminimo filosofą, politiką, visuomenės veikėją Leonidą Donskį: „Sąmonė formuoja miestą arba sąmonė formuojasi mieste. Sakome gerai, kai sąmonėje yra stipri atmintis, kai vertina, ką paliko protėviai, ir blogai, kai stokoja atminties, tada ji naivi ir lengvai užvaldoma. Gerai, kai sąmonė dialogiška ir atvira, blogai, kai egoistiška ir nepaisanti aplinkos. Aš manau, kad šio konkurso dalyviai eina kūrybingos, atviros, dialogiškos sąmonės kryptimi. Norisi, kad šia kryptimi keistųsi ir mūsų miestai. Norisi, kad planai, kurie yra pateikti šiam projektui, būtų įgyvendinti.“

Biržų raj. sav. meras Vytas Jereckas ir KTU komanda

tetingos tarptautinės komisijos, projektus kūrė nuo rugsėjo mėnesio. Pateikti projektai buvo vertinami atskirose kategorijose pagal nurodytas temas. Kiekvienoje kategorijoje buvo išrinktas nugalėtojas, išsiskiriantis savo idėjų originalumu, atlikimo kokybe ir sprendimų pagrįstumu. Geriausi studentų darbai buvo įvertinti trimis prizinėmis vietomis. Atskiroje kategorijoje įvertinti profesionalų darbai. Joniškio raj. sav meras, pavaduotoja ir VTDK komanda

Vidaus reikalų ministerijos viceministras T. Tamulevičius sakė, kad viskas nuolat keičiasi ir kiekvienas esame šio pokyčio dalis: „Kiekvienais metais seku sprendinius, kuriuos pasiūlo komandos. Ir galiu pasakyti, kad noriu gyventi pasaulyje, kurį pasiūlė projekto dalyviai. Man tai pirmasis renginys po ilgos pertraukos, todėl dabar galime iš naujo įvertinti, kokios artimos aplinkos mes norime.“ „Mažesni miesteliai ir regionai, kaip ir didesni miestai, nori būti šiuolaikiški, inovatyvūs, išmanūs. Dalyvaujame ne pirmus metus. Tikime, kad šie projektai bus įgyvendinti“, – savo sveikinimo kalboje sakė Jonavos rajono meras M. Sinkevičius. Geriausios „Išmaniojo miesto“ komandos, atrinktos žinomų architektų, urbanistų, universitetų dėstytojų, nekilnojamojo turto, statybų rinkos bei savivaldybių atstovų autori-

35


IŠMANUSIS MIESTAS

Projekto dalyviai

Geriausia urbanistinė koncepcija Studija „Konceptas“. Nariai: Vytautas Oželis, Andrejus Pieškovas, Artūras Žuravliovas. Teritorija: Utena, teritorija prie Rašės upės. I vieta studentų kategorijoje

Geriausias inžinerinis sprendimas

Vilniaus Gedimino technikos universiteto RAA komanda. Projektas – Biržų miesto centrinėje dalyje esanti pramoninė teritorija. Projektą rengė: Austėja Jurčiukonytė, Andrius Mockaitis, Rūta Kapustaitė. Projekto vadovai: prof. Sigitas Kuncevičius, dr. Darius Linartas.

Vilniaus Gedimino technikos universitetas. Nariai: Edvinas Voiskunovičius, Vilius Priščepionokas, Kotryna Žirgulytė. Vadovai: Raimundas Stupakas, Donaldas Trainauskas. Teritorija: Gargždų miesto centrinė dalis.

I vieta profesionalų kategorijoje Architektai Arūnas Proberkas ir Artūras Mažeika. Projektas – Biržų miesto centrinėje dalyje esanti pramoninė teritorija. II vieta studentų kategorijoje Vilniaus Gedimino technikos universitetas. Projektas – Gargždų miesto pietinės dalies daugiabučių gyvenamųjų namų teritorija. Projektą rengė Aistis Stalaučinskas. Projekto vadovai: doc. dr. Dalia Dijokienė, prof. Audrius Ambrasas, doc. dr. Martynas Valevičius. III vieta studentų kategorijoje Vilniaus Gedimino technikos universitetas. Projektas – Gargždų miesto centrinė dalis. Projektą rengė: Ieva Viržintaitė, Danielė Dikevičiūtė, Aistė Karaliūtė. Vadovai: doc. dr. Dalia Dijokienė, prof. Audrius Ambrasas.

36

Išraiškingiausia architekto ambicija Kauno technologijos universitetas. Nariai: Karolis Lasys, Gediminas Viliūnas, Kristina Podinskaitė, Fausta Adomaitytė. Vadovas Martynas Marozas. Teritorija: Biržų trečioji teritorija. Specialiuosius prizus už geriausią produktų integraciją į projektą įsteigė konkurso partneriai. Už geriausią produkto integraciją į projektą „Baltic Master“ ir „Schneider Electric Lietuva“ apdovanojo vizijos Biržams kūrėjus iš Kauno technologijos universiteto. Projekto idėja – siekti ne tik miestų gražinimo, bet ir verslumo skatinimo: kaip plėtoti miesto socialinę infrastruktūrą, skatinant ekonomiką? „Isort“ įsteigti prizai įteikti aktyviausiems projekto dalyviams – Godai ir Giedrei. „Betono mozaikos“ įsteigtas prizas atiteko socialiai jautraus projekto, t. y. Dorotės Granickaitės sveikatingumo namų prie Rašės upės projekto, kūrėjams. „Eternit Baltic“ už geriausią produkto integraciją


ir puikų medžiagų parinkimą sveikino net dvi komandas ir jų atstovus. Buvo apdovanoti profesionalai Arūnas Proberkas ir Artūras Mažeika. Studentų kategorijoje pasveikintas VGTU studentas Aistis Stalaučinskas, kūręs Gargždų miesto pietinės dalies daugiabučių gyvenamųjų namų teritorijos projektą. Už šį projektą A. Stalaučinską taip pat pasveikino ir specialųjį prizą įteikė „Hexing Electrical“. SFS įsteigti prizai įteikti Biržų miesto projekto „Ašis“ rengėjams. „Velux Lietuva“ apdovanojo Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto komandą. Specialiosios nominacijos „15min.lt“ skaitytojų sprendimu specialusis prizas atiteko Kauno technologijos universiteto komandos nariams. Projektinio pasiūlymo rengėjai: Karolis Lasys, Gediminas Viliūnas, Kristina Podinskaitė, Fausta Adomaitytė. Projekto vadovas – Martynas Marozas.

„Structum projektai“ direktorė Ignė dutova ir 15min portalo nominacijos laimėtojai iš KTU

Specialiuosius prizus įsteigė Susisiekimo, Kultūros, Vidaus reikalų ir Aplinkos ministerijos, projekte dalyvavusios savivaldybės. Didelis jaunų žmonių susidomėjimas kuriant tvarią Lietuvos miestų ateitį tik dar kartą įrodo, kad pasaulis nestovi vietoje ir stengiasi spręsti ekologijos ir visuotinio atšilimo problemas. Kiekvienas toks tarpinstitucinio bendradarbiavimo pavyzdys suteikia galimybę priimti iššūkius ir prisidėti prie šalies vystymosi.

3-iosios vietos laimėtoja – VGTU komanda

37


„Structum projektai“ direktorė Ignė Dutova ir LR Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas

Joniškio raj. sav. meras Vitalijus Gailius ir mero pavaduotoja Vaida Aleknavičienė

Klaipėdos raj. sav. meras Bronius Markauskas ir savivaldybės atstovai

Mažeikių raj. meras Vidmantas Macevičius ir mero patarėjas Virgilijus Radvilas

„Schomburg Baltic“ vadovas Gytis Jonas Vitkus ir Linas Kazimieras Vitkus

„Baltic Master“ generalinis direktorius Artūras Paškauskas, komunikacijos vadybininkė Sigita Macanko ir „Structum projektai“ direktorė Ignė Dutova

„JUNG Vilnius“ direktorius Raimundas Skurdenis

Studijos „9Architektai“ architektas Arūnas Skrolis

„SFS“ įmonės atstovas Baltijos šalyse Aleksandr Maslenikov

„Structum projektai“ direktorė Ignė Dutova ir 1-osios vietos laimėtoja – VGTU komanda

„YIT Lietuva“ NT plėtros skyriaus vadovas Alvydas Kvedaravičius

„Tonesa“ direktorius Oskar Romanovskij


Projekto dalyvė Dorotė Granickaite ir „Betono Mozaika“ marketingo projektų vadovė Raimonda Mikalajūnienė

„Isort“ vadovas Dainius Kriaučiūnas su kraštovaizdžio architektūros studija „SODO FORMOS“

„EQUITONE“ plokščių pardavimų vadovas Baltijos šalims Gintaras Šlepikas, architektai Artūras Mažeika ir Arūnas Proberkas

„Baltic Master“ atstovai su KTU komanda

VDA Kauno fakulteto studentė Birutė Jankauskaitė su VELUX įsteigtais prizais

„Schneider Electric“ marketingo koordinatorė Šarūnė Karmonaitė su KTU komanda

VGTU komanda

VTDK Interjero dizaino komanda

VTDK komanda


„MAPEI ULTRATOP“

POLIRUOTO BETONO, MIKROCEMENTO, TERRAZZO grindų sistemos: tvarumas, ilgaamžiškumas, estetika

www.mapei.lt 40


WORKSPACE – SMART PLACE

WORKSPACE – SMART SPACE SUKURKITE bendradarbystės erdvės vizualizacijas

PAMATYKITE savo projektą žurnale

LAIMĖKITE kelionę į parodą ir daugybę kitų prizų

KVIEČIAME REGISTRUOTIS ARCHITEKTUS IR INTERJERO DIZAINERIUS Daugiau informacijos ir registracija tel. +370 626 36 493 bei el. paštu linas@structum.lt REGISTRUOKITĖS JAU DABAR!

41


VIKA PRANAITYTĖ O-D-A. architecture studio www.o-d-a.lt / info@o-d-a.lt Miestų centrai pilni neišnaudotų industrinių pastatų bei jų stogų. Tokiuose pastatuose jau tapo įprastos konversijos, pritaikant bendradarbystės, biurų erdvėms ar gyvenamajai funkcijai, tačiau plotas, plytintis ant neeksploatuojamų stogų, galėtų taip pat įgauti naujų verčių ir tapti inovatyviais pavyzdžiais. Šioje koncepcijoje ant buvusios Kauno radijo gamyklos stogo projektuojamas medžio konstrukcijų antstatas, kuris leidžia formuoti modulines erdves ir atverti neišnaudotas gražiausias miesto panoramas. Kuriamoje bendradarbystės erdvėje daug dėmesio skiriama natūraliam žmogaus poilsiui, atsipalaidavimui. Esame įpratę visą savaitę darbuotis dirbtinėse erdvėse ir tik po darbų ar savaitgaliais atsipalaiduojame gamtoje, gryname ore. Tačiau darbo vieta taip pat gali būti gamtoje, todėl daug dėmesio skiriama žalumai, augalams, atviroms lauko terasoms ant stogo. Bendradarbystės erdvė remiasi „Shinrin-Yoku“ idėja. „Shinrin-Yoku“ iš japonų kalbos išvertus reiškia miško maudynes – sąmoningą buvimą gamtoje, kuris atnaujina visas gyvybines sistemas: atpalaiduoja, nuramina, sukoncentruoja mintis, pašalina įtampą. Svarbūs visi pojūčiai: vaizdas, spalva, kvapas, garsas, lytėjimas, todėl visose erdvėse daug įvairios augalijos.

42

Interjeras kuriamas minimalistinis ir asketiškas, neapkraunantis minčių – leidžiama veikti gamtai. Dominuoja šviesūs atspalviai, betonas ir medis. Bendradarbystės erdvė kuriama ir uždara, ir atvira – formuojamos individualios kūrybinės studijos, taip pat atviros darbo erdvės. ARTFIKSA. Didelių matmenų (120 x 260 cm) ispaniškos plytelės „Azuvi Tecnica“, naudojamos vonios kambarių sienoms ir grindims, pratęsia visos erdvės medžiaginį ir idėjinį vientisumą. DANGŲ STUDIJA. Žaliuosiuose laundžuose grindims sušildyti naudojama medį imituojanti vinilinė danga (PVC plytelės). Natūraliai medienos raštus perteikiančios plytelės visuomeninėse erdvėse yra ir praktiškos, ir estetiškos. GAJA DECOR GROUP. Bene pagrindiniu akcentu tampa žaliosios miško augalų sienelės, kurių interjere gana daug. Jos formuoja gamtos oazes, išsidėsčiusias palei stiklines lauko vitrinas. Taip pat naudojamos ir susitikimų bei pasitarimų kambariuose. Tai pažangiomis technologijomis stabilizuoti natūralūs augalai, todėl jų beveik nereikia prižiūrėti – laistyti, persodinti, taip pat jiems nebūtini tiesioginiai saulės spinduliai ar specialus apšvietimas.


WORKSPACE – SMART PLACE

GEBERIT. Sanitarinių mazgų patalpų keramikai pasirinkti „Acanto“ serijos pakabinami unitazai, taip pat ovalūs praustuvai „Vari Form“, pastatomi ant stalviršio. Panaudoti lakoniško dizaino į sieną montuojami bekontakčiai vandens maišytuvai „Piave“, kurie užtikrina ekonomišką vandens naudojimą, bei vandens nuleidimo mygtukas „Sigma 20“. JUNG. Išmanioji KNX automatizavimo sistema visas funkcijas (apšvietimą, multimedijas, šildymą, vėsinimą, vėdinimą ir kt.) sujungia į bendrą tinklą ir valdo centralizuotai. Į sieną įmontuojami ir idealiai lygią plokštumą su ja sudarantys „LS Zero“ linijos jungikliai suteikia visam interjerui išgrynintos detalių estetikos. KAMĖ. Sanitariniuose mazguose panaudota minimalaus dizaino „D-line“ serijos apatinė pakabinama spintelė su stalčiais ir stalviršiu, pratęstu į kabyklą. Stiklinė dušo pertvara „Model 15“ minimaliai akcentuoja dušo zoną ir neapkrauna erdvės. Virš praustuvo tvirtinamas šviečiantis veidrodis „Lotus Round“ su rėmeliu. MAPEI. Visos darbo grindys ir dalis sienų, išskyrus žaliuosius susitikimų kambarius, liejamos betonine „Ultratop Loft“ technologija. Pagrindinei virtuvės, valgomojo ir poilsio zonai pasirinkta mozaikinio betono technologija, pagal kurią akmenėliais galima išgauti bet kokį norimą efektą. Toks dangos vientisumas ir tolygumas visam biurui sutiekia purizmo estetiką ir ramybę. NARBUTAS. Bendradarbystės erdvė siekia formos paprastumo ir minimalizmo, šiltų medžiagų naudojimo, kūrybiško požiūrio, todėl dauguma baldų pasirinkti iš gamintojų „Ondaretta“, „Buzzi“ ir „Plushale“. Jų produktai minimalūs, išradingi ir šilti. Darbo vietoms pasirinka linija „Ondarreta Bai“: stalai su sukryžiuotomis juodomis plieninėmis kojomis, apvalintos faneros stalviršiu, darbo kėdės paminkštintos, su ratukais ir galimybe reguliuoti sėdėjimo

aukštį. Susitikimų kambariams naudojamos kėdės „Bai Terracota“. Pasirinkti apvalinti stalai „Buzzi Table“, suteikiantys patalpoms kokybės ir elegancijos. Žaliųjų oazių erdvėms naudojami laundžo tipo foteliai „Plushale For Now“ su medinėmis kojomis, taip pat pufai „Proto“ bei žemi mediniai kavos staliukai „Aarhus“. THINK LIGHT. Visai bendradarbystės erdvei apšviesti naudojama gamintojo „Flos“ modulinė sistema „Diversion“. Ji leidžia prisitaikyti prie esamo lubų dalinimo modulio ir savo struktūra jį papildyti – taip formuojami kvadratiniai šviečiantys elementai bendrosiose erdvėse bei pailgi vienetai darbo zonose. Darbo vietoms svarbu turėti tolygiai krintantį, nevarginantį apšvietimą, todėl virš darbo stalų pakabinamos pavienės šios struktūros atkarpos, visu paviršiumi šviečiantys profiliai ir nuleidžiamos į kiek žemesnį lygį, kad šviesa stipriau apšviestų darbo vietą. Pasitarimų kambariuose bei virtuvės ir poilsio zonoje naudojama kvadratinė struktūra, suformuota iš pailgų šviečiančių profilių ir atkarpų su prožektoriaus tipo taškiniais elementais. Augalų sienoms ir sanitarinių mazgų dekoratyviajam apšvietimui naudojama „Flos“ šviesos diodų juostų sistema „Infinity“.

43


AGNIJA PONOMARIOVA Architektūra ir interjero dizainas El. paštas agnijaponomariova3@gmail.com Šiuolaikiniam žmogui, kuriam kompiuteris tapo neatsiejamu darbo įrankiu ir kuris vis dažniau pasirenka lankstų darbo grafiką bei nenori dirbti niūriame, uždarame biure, siūloma alternatyvi bendradarbystės erdvė „WorkspaceSmartspace“. Tai šiuolaikinė darbo erdvė, kurioje kiekvienas ras sau tinkamiausią vietą, kurioje visi patogumai yra vienoje vietoje, o aplinka įkvepia siekti naujų tikslų. Norint sukurti kokybišką darbo erdvę, buvo iškelti svarbiausi biurų interjero aspektai: apšvietimas, ergonomiškumas, patogumas bei įvairovė. Todėl, projektuojant naują bendradarbystės erdvę, buvo pasirinkti kokybiški ir patikrinti produktai, kurių sprendimai šiuos aspektus padarė įgyvendinamus.

44

JUNG. Jungikliai, kištukiniai lizdai yra nors ir maža interjero dalis, tačiau itin reikalinga. Projekte pasirinkti kištukiniai lizdai JUNG SCHUKO su A ir C tipo USB jungtimis patogumui užtikrinti. Taip pat pasirinkti jungikliai JUNG LS 990, kurių išmanusis apšvietimo valdymas ne tik leidžia reguliuoti šviesos intensyvumą, reikalingą darbo patalpose, bet ir pagal laiką bei žmonių judėjimą patalpose taupo elektros energiją ir sąnaudas. Be to, integruota išmanioji valdymo sistema JUNG KNX leidžia visiems elektros prietaisams darniai funkcionuoti, užtikrindama saugumą, tinkamą mikroklimatą ir temperatūrą. Visi JUNG produktai puikiai dera biuro interjere, nes turi didelį spalvų, dizaino pasirinkimą. NARBUTAS. Bendradarbystės erdvės plane vyrauja atviro tipo išdėstymas: sanitariniai mazgai, susisiekimo ir pagalbinės patalpos yra plano viduryje, o aplink išdėstytos įvairiausių tipų darbo zonos, tenkinančios skirtingus žmonių lūkesčius. Labai svarbu, kad kiekvienas sau rastų patogią vietą darbui pagal poreikį – nuo izoliuotos, privačios, konferencijų salės iki atviro tipo erdvės. Projekte pasirinkti


WORKSPACE – SMART PLACE

gamintojo „BuzziSpace“ baldai, nes jis siūlo itin didelį pasirinkimą biurų erdvėms. Pavyzdžiui, sofos „BuzziSpark“ su mažais staliukais ir aukštomis nugarėlėmis sukuria jaukaus privatumo efektą norintiesiems padirbėti atskirai. Bendroje salėje ir pusiau privačiose darbo erdvėse naudojamos kėdės „BuzziFloat“ yra lengvos ir jaukaus minimalizmo estetikos. Jos puikiai dera su stalais „BuzziDesk“, kurie pagal pasirinkimą gali turėti garsą izoliuojančią pertvarą per stalo vidurį, tačiau ji palieka vietos bendradarbiavimui. Lengvai judinamos akustinės sienelės „BuzziBlinds“ padalina patalpą, palikdamos ją lengvai transformuojamą ir bebarjerę, be to, leidžia pasiekti norimą privatumo lygį. Nors daugiausia projektuojamos lengvai transformuojamos ir atviro tipo bendradarbystės erdvės, yra numatyti ir uždari kambariai privatiems susitikimams, kuriuose baldai yra lakoniški, minimalistiniai, mažiau blaškantys: danų gamintojo „+Halle“ transformuojami stalai „Nest System“ ir „Andreu World“ kėdės „Brandy“. Kad darbo aplinka būtų įkvepianti ir dar produktyvesnė, numatytos erdvės poilsiui su stalo žaidimais bei virtuvėlė. Šiose erdvėse pritaikyti „+Halle“ „Proto“ ir „Andreu World“ ,,Alya“ žaismingi minkštieji baldai atsipalaidavimui arba darbui, kuriam nereikia didelio susitelkimo. GAJA DECOR GROUP. Seniai įrodytas teigiamas biofilijos harmonizavimo poveikis žmogui. Todėl visas bendradarbystės erdves lydi augalai ir žaliosios stabilizuotos „Gaja Decor Group“ dekoro sienos. THINK LIGHT. Kadangi darbo patalpose svarbus itin kokybiškas apšvietimas, kuris kuo mažiau vargintų akis ir būtų tolygus, pasirinktas „Think Light“ apšvietimas „Molto Luce“, slankiosios sistemos „Dash AC Track“ su šviesos intensyvumo ir krypties reguliavimo funkcija bendram patalpų apšvietimui bei į lubas įmontuojamais šviestuvais. Vietoms, kurioms reikia papildomo apšvietimo, naudojami šviestuvai „Flos Cap“. Erdvėse, kurioms reikia papildomo akcento, pavyzdžiui, poilsio vietose, naudojami „Flos Lightbell“.

KAMĖ. Vonios kambaryje įrengtos pilko kašmyro spalvos „D-Line“ serijos pakabinamos apatinės spintelės su paspaudus atidaromomis durelėmis kartu su stalviršiniu keraminiu praustuvu „Tondo“ sukuria šiuolaikišką interjero sprendinį. Be to, dušo kabinos sistema su grūdintu, lengvai valomu stiklu ir sandariai užsidarančiomis magnetinėmis durimis užtikrina maksimalų komfortą kambaryje. GEBERIT. Taip pat vonios kambaryje naudojama šiuolaikinė potinkinė sistema „Geberit Duofix“, apimanti universalius ir savilaikius montavimo elementus. Jie gali būti montuojami gipskartonio konstrukcijose įrengiant bet kokius santechnikos įrenginius. Tai montavimo elementai, kuriuos galima naudoti pertvarose, lengvasvorės konstrukcijos karkasinės sienelės vidinėje pusėje ir dalinio aukščio bei patalpos aukščio potinkinėse konstrukcijose. Pasirinkti „Geberit“ bekontakčiai vandens nuleidimo mygtukai „Sigma80“ ir jutikliniai maišytuvai „Brenta“, pakabinami unitazai „AquaClean“ su apiplovimo funkcija tobulai sprendžia higienos klausimą biuruose. MAPEI. Pasirinkta „Mapei“ įmonės grindų įrengimo sistema „Ultratop Terrazzo a la Veneziana“ yra praktiška ir ilgalaikė, ypač tinka viešosioms erdvėms. Be to, „Terrazzo“ stiliaus grįstų akmenų efektas bendradarbystės erdvei suteikia šarmo ir nostalgiškus, šiltus jausmus iš praeities. DANGŲ STUDIJA. Uždaruose kambariuose privatiems susitikimams naudojamos patvarios PVC lentelės „Camaro Wood“ iš „Dangų studijos“. ARTFIKSA. Vonios kambaryje naudojamos natūralią medieną imituojančios gamintojo „Dualgres“ keraminės plytelės „Wood Essence“, o virtuvėlės zonoje pasirinktos laiko patikrintos ispaniškos keraminės sienų plytelės „Adex“ iš serijos „Studio Volcánico“, suteikiančios erdvei originalų prieskonį.

45


„INSENSE“ Gintarė Žarytė, +370 658 17 716 Irena Kalabuckaitė, +370 625 15 182 info@insense.lt / www.insense.lt Sparčiai populiarėjančios bendradarbystės erdvės kviečia įvairių sričių darbuotojus iškeisti uždaras bei privačias darbo patalpas į erdvią, šiuolaikišką ir bendruomenišką aplinką. Tokioje erdvėje darbuotojai gali ne tik laisvai komunikuoti tarpusavyje, keistis idėjomis, bet ir dirbti laisvesnėje, harmoningoje, namų atmosferą primenančioje patalpoje. Tam, kad šis jausmas būtų stiprus, nusprendėme bendradarbystės erdvės koncepciją kurti atsigręždamos į gamtą bei žmogaus prigimtį. Darbui žmogus neretai skiria itin daug laiko ir didelę dienos dalį praleidžia darbo vietoje. Todėl siekėme, kad bendradarbystės erdvė darbuotojui būtų maloni, patogi ir priimtina savo spalvų gama. Kūrėme erdvę, kurioje žmogus jaustųsi lyg sode, apsuptas žalumos, kuri skatina produktyvumą, kartu padėdama atsiriboti nuo kasdienio streso.

46

GAJA DECOR GROUP. Interjere naudotos apvalios, lenktos formos, žemės spalvos ir gausiai integruoti „Gaja Decor Group“ stabilizuoti augalai, kurie erdvei suteikė gyvybingumo, gaivos ir padėjo atskleisti interjero koncepciją. MAPEI. Prie to labai prisidėjo ir „Mapei“ dekoratyvios liejamųjų grindų dangos „Ultratop“, „Terazzo“, kurios yra ne tik tvirtos, besiūlės, lengvai prižiūrimos, bet ir galimas didelis jų spalvų bei raštų pasirinkimas. DANGŲ STUDIJA. Vietose, kuriose būna didžiausi žmonių srautai ir norima suderinti praktiškumą su estetika, pasirinktos „Dangų studijos“ siūlomo tiekėjo „Polyflor“ kolekcijos „Camaro Wood PUR“ medį imituojančios PVC lentelės. Likusiose patalpose, kuriose siekiama įnešti jaukumo bei suteikti akustinių savybių, panaudotos taip pat „Dangų studijos“ atstovaujamo „Balsan“ kolekcijos „Stoneage“ ir „Ultrasoft“ linijos kiliminės dangos. ARTFIKSA. Bendrosiose tualetų patalpose ir duše panaudotos „Artfiksos“ tiekėjų „Azuvi“ bei „Cristacer“ plytelės. Sienų dangai pasirinktos kolekcijos „Argent“ reljefinės


WORKSPACE – SMART PLACE

plytelės, o grindys išklotos interjero koncepciją išryškinančiomis kolekcijos „Earth“ plytelėmis. GEBERIT. Bendruosiuose sanitariniuose mazguose, kuriuose itin svarbi švara bei higiena, panaudoti grakščios formos „Geberit“ jutikliniai maišytuvai „Piave“, jutikliniai vandens nuleidimo mygtukai „Sigma 10“, potinkiniai unitazo bakeliai „Sigma“ ir keraminiai gaminiai: „Xeno2“ serijos praustuvas bei higieną užtikrinantis unitazas „AquaClean“. KAMĖ. Praustuvus pasirinkta statyti ant minimalistinės kolekcijos „City“ spintelių, kurių dizainas kuria šiuolaikiškumo įspūdį. Dušo patalpoje nuspręsta montuoti taip pat įmonės „Kamė“ rekomenduojamą funkcionalią dušo kabiną su visiškai magnetine uždarymo sistema ir skaidriu, grūdintu stiklu. JUNG. Siekiant bendradarbystės erdvei suteikti išmanumo, inovatyvumo bei šiek tiek kontrasto, prie apvalių, lenktų formų derinami JUNG serijos LS 990 griežtų formų, elegantiško dizaino klasikiniai jungikliai bei išmanioji KNX valdymo sistema. Ši pasaulyje pripažinta technologija sujungia apšvietimo, mikroklimato, temperatūros, žaliuzių, saugos sistemos ir daugialypės terpės įrangos sritis, o tai leidžia inžinerinių sistemų valdymą paversti ne tik patogesniu, bet ir taupesniu bei saugesniu. NARBUTAS. Daug dėmesio bendradarbystės erdvėje skiriama ergonomikai ir dinamikai, todėl darbo vietose pasirinkti elektra reguliuojami „Narbuto“ stalai „Easy“, o jų junginiai atskiriami akustinėmis sienelėmis „Arper“, kurių forma atspindi interjero koncepciją. Prie reguliuojamų stalų derinamos kolekcijos „Planesit“ subtilaus dizaino kėdės su porankiais. Pagrindinėje bendrų darbo vietų erdvėje įrengtos daiktų saugojimo spintelės „Choise“, kuriose galima saugiai laikyti asmeninius daiktus bei biuro reikmenis. Bendroje erdvėje taip pat integruoti vienviečiai bei dviviečiai akustiniai baldai „Silent Room“ – tai puikus sprendimas, norint atsiriboti nuo blaškančios aplinkos ir padidinti produktyvumą. Konferencijų kabinetuose bei

virtuvėje pasirinkti subtilaus dizaino „InClass“ stalai „Essens“. Virtuvėje naudojamos minimalistinės „Infiniti Design“ kėdės „Pure Loop Binuance“. Toje pačioje patalpoje esančioje poilsio zonoje panaudoti tiekėjo „Capdell“ organiškų formų minkštieji baldai „Insula“. Įvairios jų kombinacijos kartu su dviejų dydžių „Andreu World“ apvaliais staliukais „Reverse Occasional“ suteikia erdvei žaismingumo bei užtikrina funkcionalumą. Šie staliukai naudojami ir privačių pokalbių patalpoje, kurioje jie derinami su tiekėjo „Arper“ lenktų formų akustinėmis sienelėmis „Paravan“ bei „+Halle“ kolekcijos „Proto“ minkštaisiais baldais. THINK LIGHT. Visoje bendradarbystės patalpoje naudojamas „Think Light“ apšvietimas. Siekiant sukurti tolygų ir nevarginantį šviesos srautą, pagrindiniam apšvietimo sluoksniui naudojamos tiekėjo „Ledvance“ juostinės sistemos bei tiekėjo „Flos“ magnetinė apšvietimo sistema „The Tracking Magnet“. Virš darbo stalų panaudoti „Molto Luce“ baltos spalvos „Lens PDI“ ir, atsižvelgiant į patalpų dinamiškumą, prie individualių bei dviejų darbo vietų numatyti taip pat „Molto Luce“ pastatomi šviestuvai „System 02 F“. Privačių pokalbių patalpoje panaudoti „Flos“ arkinės formos šviestuvai „Arco“, kurie puikiai pabrėžia interjero koncepciją. Kolekcijos „Smithfield Suspension“ šviestuvai prisideda prie koncepcijos atskleidimo ir tolygiai apšviečia valgomojo zoną.

47


ALEKSANDRA ZNIŠČINSKA IR DEIMANTĖ ULECKYTĖ studijos „Dunamai“ dizainerės www.dunamai.lt / Tel. 8 695 84 805 / info@dunamai.lt

48

„Workspace – smart space“ – antrieji namai. Taip galima pavadinti šių dienų darbo vietą. Čia augame, tobulėjame ir... keliame kvalifikaciją. Kolegos tarsi šeimos nariai, jų nepasirenki, o tiesiog gauni tokius, kokie yra. Todėl, mūsų supratimu, darbo erdvė turi būti išmani, estetiška, ergonomiška ir prisitaikanti prie kiekvienos asmenybės, kad sukurtų maksimalų komfortą ir darbinę atmosferą kiekvienam darbuotojui.

bendradarbystės erdvėse būna ir nemažai triukšmo, šiai problemai spręsti išnaudotas „kambarys kambaryje“ tipo sprendimas iš „Framery“ – modulis „Framery O“, užtikrinantis tylą ir sukuriantis susikaupimo oazę šiuolaikiniame biure. Darbo erdvėse taip pat naudotos magnetinės rašymo lentos „Lintex“. Reprezentatyviam įmonės įvaizdžiui sukurti bendrose erdvėse pasirinktos rafinuotos ir stilingos darbuotojų kėdės „Next“ iš „Andreu World“.

NARBUTAS. Šiuolaikiška, moderni ir stilinga bendradarbystės erdvė kurta pasitelkus įmonės baldų tiekėjo „Narbutas Lietuva“ asortimentą, nes ši produkcija yra draugiška aplinkai ir vartotojui, siūlomi funkcionalūs ir įvairiose erdvėse lengvai pritaikomi baldai. Bendroje poilsio zonoje jaukumui ir žaismingumui sukurti panaudoti italų „True Design“ moduliniai baldai „Code“. Darbo erdvėse pasirinkta lietuvių gamintojo „Narbutas“ ergonomiška ir funkcionali „sėsk – stok“ stalų sistema „Easy“, kurią sudaro vienviečiai stalai ir jų junginiai. Kadangi atviro tipo

GAJA DECOR GROUP. Vienu pagrindinių akcentų bendradarbystės erdvėse tampa žalios sienos, pagamintos iš stabilizuotų augalų. Joms nereikia papildomos priežiūros, vandens, saulės šviesos ar karpymo. Savo natūralumu jos sukuria jaukią ir išskirtinę darbo atmosferą. DANGŲ STUDIJA. Kadangi „Dangų studija“ siūlo didelį grindų dizaino pasirinkimą ir įvairias dėliojimo galimybes, darbo erdvėse pasirinktos interjero koncepcijai tinkančios „Dangų studijos“ dangos „Nexus“ ir „Nexus Link“. Privatesnėms erdvėms, konferencijų salėms pasitelktas neutralus grindų sprendimas „Urbanist“, kuris savo tekstūra primena namų jaukumą.


ARTFIKSA. Aukščiausios rūšies ispaniškos plytelės pasirinktos iš įmonės „Artfiksa“. Būtent šio atstovo plytelės panaudotos WC ir dušo patalpoms, pasirinkta puikiai bendrą interjero stilistiką atspindinti kolekcija „Azuvi General Duomo“ – mėtų spalvos plytelės gofruotu paviršiumi. Akcentinei sienai išskirti prie sanitarinių mazgų pasirinktos plytelės „Monopole Ceramica Cupidón Light Green“. Grindims bendrose erdvėse pasitelkta kolekcija „Cevisama Ceppo di Gré Dark Grey“. KAMĖ. Bendroje WC erdvėje panaudoti juodi matiniai maišytuvai iš sienos su potinkine dalimi – modelis „Kame T9001B“, išsiskiriantis neįtikėtinai grakščia, nesenstančia ir elegantiška forma. Vienu iš pagrindinių vonios akcentų pasirinkti įmantrūs praustuvai, kurie patalpai suteikia akcentą ir išskirtinumą. MAPEI. Siekiant pabrėžti WC patalpos spalvinę gamą, grindims pasirinktas neutralus ir kartu unikalus sprendimas – betono grindų sistema „Mapei Ultratop“, o bendrai poilsio erdvei panaudota unikali ir kartu žaisminga grindų danga „Teracas Ultratop“ su spalvotais akmenukais. THINK LIGHT. Bendradarbystės erdvėse numatytas akių nevarginantis ir funkcionalus apšvietimas. WC patalpose numatyti buvimo jutikliai. Jie itin tinka, kai darbuotojas ne visą darbo laiką būna darbo vietoje. Toks jutiklis leidžia pritemdyti ar visai išjungti apšvietimą, kai darbo vietoje nieko nėra. Bendroms patalpoms apšviesti pasirinkta modulinė šviestuvų sistema „Flos Infrastructure“. Darbo vietų apšvietimui pasirinkti „Molto Luce Log Out Up/ Down PDI“ šviestuvai. Erdvės išskirtinumui ir tęstinumui pabrėžti poilsio zonose naudoti užglaistomi šviesos diodų skydeliai, kurie yra visiškai neutralūs ir įsilieja į bendrą erdvę. Sanitarinių mazgų apšvietimo akcentas – šviestuvėliai „Molto Luce Loon Mini PD“. GEBERIT. Visame biure parinkta vietą taupanti, hidrauliškai optimizuota pastatų nuotekų šalinimo sistema „Geberit SuperTube“. Siekiant sukurti harmoningą dizai-

ną, panaudoti to paties atstovo funkcionalūs, išskirtinį patogumą ir maksimalų patvarumą turintys potinkiniai bakeliai „Sigma“ ir unitazai „AquaClean Tuma“. Prie šių gaminių priderinti vandens nuleidimo mygtukai „Geberit Sigma40“, kuriuose integruotas blogo kvapo šalinimo blokas „Geberit“, kuris, kaip žinoma, turi didelį pranašumą bendro naudojimo patalpose. JUNG. Biurui valdyti pasirinktas universalus ir sumanus inžinerinės įrangos valdymas pasitelkiant išmaniąją KNX sistemą, kuri sujungia ir valdo visus elektrinius namų prietaisus: apšvietimą, mikroklimatą – vėdinimą, šildymą, žaliuzių sistemas, temperatūrą bei saugos sistemas. Visame biure naudojami prietaisai su ekranais, kuriuose patogiai pateikiamas grafinis atvaizdavimas ir atliekamas valdymas. Tai leidžia užtikrinti maksimalų komfortą kiekvienam darbuotojui. Dizainui ir architektūrai būtina aiški ir tarpusavyje derančių spalvų sistema, įkūnijanti įprastas gamtos spalvas, kurias būtų galima harmoningai derinti, todėl visame biure pasirinkta „Les Couleurs® Le Corbusier“ spalvomis išsiskirianti klasikinių jungiklių serija LS 990.

49


MB „MONDIZAINAS“ Monika Černych ir Gabrielė Šakinytė info@mondizainas.lt / 865757189

„Workspace“ – žodis kaip atspirties taškas. Verčiame tiesiogiai – darbo erdvė, kur erdvė atitinka visatą. Minties ir kūrybinė laisvė sudėta į struktūrą. Kaip ir visatoje: viskas, kas atrodo chaotiška, iš tikrųjų turi savo tvarką. Šis koncepcinis projektas pritaikytas realiai erdvei Klaipėdos centre. Darbo erdvė kuriama iš pasikartojančių architektūrinių segmentų, kurie dėl pačios patalpos galimybės sudaro įspūdį, lyg biuras būtų tiesiog gatvėje. Kiekviena darbo zona turi savo privačią erdvę, tačiau kartu jaučiama bendrystės atmosfera, skatinanti motyvaciją, kontrolę ir komunikaciją. Paslėptas retro futurizmo motyvas lemia minimalų baldų bei elementų panaudojimą, tačiau tuo pačiu visi interjere panaudoti objektai yra pagrįsti kokybe, išliekamąją verte bei novatoriškumu. Viskas orientuota į naujausias technologijas bei erdvę mintims. Toks biuras skirtas tikslingai ir itin kūrybiškai, novatoriškai nusiteikusiems žmonėms, kurie nori pasiekti žvaigždes. NARBUTAS. Projekte panaudoti „Andreu World“ biuro baldai: kėdės, stalai, konferencijų stalai ir pan. Individua-

50


liems pasitarimo kambariams siūlomi gamintojo „Framery“ akustiniai sprendimai. GEBERIT. Panaudota keraminė santechnika (WC puodai, kriauklės), praustuvo maišytuvas bei WC nuleidimo mechanizmas. THINKING LIGHT. Gamintojo „Flos“ serijos „Architectural“ šviestuvai. Pasirinkome šios serijos šviestuvus dėl aiškios formos ir minimalaus dizaino. ARTIFIKSA. Projekte panaudotos „Monopole Ceramic“ kolekcijos plytelės. DANGŲ STUDIJA. Gamintojas „Balsan“, kolekcija „Trust Link“. Biurams skirta kiliminė danga. Kiliminės dangos panaudojimas biuro erdvėse – estetinis, akustinis sprendimas. JUNG. Metaliniai „LS 990“ serijos jungikliai. Šios serijos produktai tvarūs, minimalistiški. MAPEI. Kolekcijos „Ultratop“ šlifuoto betono grindys (pasirinkta antracito spalva) su integruotu šviesos diodų juostų tinklu. Betono paviršius tampa fonu bendrame grindų kontekste, išryškinami apšvietimo bei kitų tekstūrų elementai. GAJA DECOR GROUP. Augalų fragmentai sukuria gamtos elementą, pasimetusį šiuolaikinio gyvenimo srovėje. Augalai suminkština interjere vyraujančias griežtas formas.

51


STATYBA

DIRBTINIS INTELEKTAS – ATEITIS JAU ŠIANDIEN Aura Jankūnaitė

Duomenys, gaunami iš mobiliųjų įrenginių, saugumo jutiklių ir kamerų, dronų, vaizdo įrašų ar statinio informacinio modeliavimo (BIM), tapo informacijos jūra. Ją tinkamai panaudojus, statybų pramonė įgyja neeilinę galimybę sukurti naujus darbo greičio, kokybės ir saugumo standartus. Naudojant prieinamus, nebrangius internetinius prietaisus, įmanoma iš kiekvieno pastato kampo rinkti didelius duomenų fragmentus. Statybų sektoriuje atsiranda vietos dirbtiniam intelektui (DI): surinkti duomenys analizuojami ir apdorojami, vėliau pateikiamos įžvalgos, padedančios priimti pagrįstus sprendimus. 52

DI NETURI BŪTI APRIBOTAS Prakalbus apie DI, dauguma vis dar įsivaizduoja futuristines filmų scenas, tačiau šiandien tai jau realybė. Dirbtinis intelektas yra terminas, skirtas apibūdinti procesui, kai technologijos imituoja žmogaus pažinimo funkcijas. Pavyzdžiui, problemų sprendimą, skirtingų modelių atpažinimą ar mokymąsi. Būtent pastarasis yra DI sritis, kurioje naudojami statistiniai metodai. Svarbiausia, kad kompiuterinės sistemos galėtų mokytis nebūdamos aiškiai užprogramuotos: tuomet teikiamos objektyvesnės įžvalgos, apdorojama daugiau duomenų. SPARTESNIS DARBO PROCESAS DI naudojimas statybų sektoriuje dar nėra labai dažnas, bet vis dėlto egzistuoja. Vienas iš pritaikymo būdų – statybos darbų proceso stebėjimas. Naudojantis DI pa-


STATYBA

remtomis programomis, galima valdyti užduočių planavimą ir pasiskirstymą: stebimi visi tiesiogiai su statybomis susiję įvykiai, galintys turėti įtakos terminams. Šiuo metu ypač populiarus tapo išmanusis grafikas. Jis paremtas kiekvieno proceso dalyvio stebėsena – ir kompetencijų, ir darbo laiko prasme. Pavyzdžiui, jei vadovas staiga suserga ar išeina atostogų, sumanus grafikas nuskaito kitų darbuotojų, kurie turi tinkamų įgūdžių, duomenis ir perskirsto svarbiausias užduotis, krūvius. Svarbu ir tai, kad DI gali analizuoti ir gretutinius įvykius: eismo spūstis, tarptautinius įvykius, medžiagų pristatymo terminus ir pan. Tokia programinė įranga gali leisti nuolat tobulinti projekto planavimą ir padidinti efektyvumą. OPTIMALUMAS VISOSE SRITYSE Kaip teigia „Forbes“, šiuolaikiniai pastatai yra ne tik keturios sienos ir stogas – visa tai dėl skaitmeninių technologijų. Tyrimų duomenimis, tikimasi, kad pasaulinė išmaniųjų pastatų rinka iki 2020 m. pasieks 36 mlrd. JAV dolerių. Kasmet keičiasi statybos procesas, nes klientams reikia ne tik gyvenamosios ar darbo vietos – dėmesys kreipiamas ir į pastato efektyvumą bei tvarumą. Jau įrodyta, kad DI gerokai padidina alternatyvios elektros galimybes – jis suranda optimalius saulės kolektorių ir vėjo jėgainių išdėstymus. Tad DI pramonės planavimo srityje įgauna neįtikėtiną populiarumą.

53


STATYBA

DI įrankiai analizuoja esamus pramonės planus, informaciją apie naujas statybas bei jau pastatytų objektų schemas. Analizuojami visi statybų planai, kad DI išmoktų naujų statybos modelių. Pagrindinė šios analizės užduotis – surinkti reikiamą informaciją apie pagrindinius veiksnius, turinčius įtakos bendrai kokybei ir statybų sąnaudoms. Remdamasis įvairiais veiksniais, tokiais kaip darbo sudėtingumas, projekto dydis, naudojamos medžiagos ar sutarties rūšis, DI gali įvertinti apytikslį išlaidų viršijimą pagal panašumus kuriant ankstesnius projektus. Be to, DI gali apskaičiuoti bendras išlaidas, atsižvelgdamas į visas problemas ir galimą riziką, remdamasis ankstesnių projektų duomenimis. Naudojant DI optimalesnis tampa ir pats projektavimo procesas, nes nebereikia klausti užsakovo, kokio pastato jis tikisi. DI geba analizuoti visus su užsakovu susijusius kriterijus ir pasiūlyti būtent jam pritaikytus sprendimus. SUMAŽINTAS TRAUMŲ KOEFICIENTAS Valstybinės darbo inspekcijos duomenimis, vien praėjusiais metais Lietuvoje įvyko beveik 160 nelaimingų atsitikimų statybvietėse, iš kurių net 39 baigėsi darbuotojų mirtimi. Statybų pramonė išlieka viena rizikingiausių sričių jau ne vienus metus iš eilės. Nelaimingi atsitikimai gali būti suskirstyti į grupes: žmonių ir įrangos. Paprastai, siekdamos užkirsti kelią visoms su

54

žmonėmis susijusioms problemoms, įmonės kuria įvairius taisyklių rinkinius. Tačiau vis tiek išlieka tikimybė, kad darbuotojai pažeis saugos taisykles. Sprendimą, kaip išvengti pažeidimų, taip pat gali pasiūlyti DI. Statybose jau dabar naudojama technologija, kai realiuoju laiku analizuojami vaizdo įrašai iš saugos kamerų. DI paremtos technologijos iš šių duomenų gali nustatyti nenormalų darbuotojų elgesį ir įspėti statybų bendrovę. Su įranga susijusios problemos taip pat gana dažnos, tad buvo sukurtas metodas stebėti įrangos nusidėvėjimui: darbuotojų grupė apžiūri įrangą, fotografuoja ir įkelia nuotraukas bei užpildo ataskaitas. Būtent pagal šiuos duomenis inžinieriai moko DI, kaip nustatyti galimus įrangos gedimus. DI sugeba sekti avarijas ir jas numatyti, išvengdamas žalingų situacijų. ŽMONIŲ NEBEREIKS? Deja, DI negali pakeisti žmogaus. Tam tikrais atvejais jis vis dar negali būti naudojamas be operatoriaus įsikišimo: ypač statybų pramonėje, kur kiekvienas sprendimas ar įvykis grindžiamas daugybe išorinių veiksnių ir gali sukelti skirtingų pasekmių. Kompiuterinės technologijos pačios savaime negali išspręsti problemų ir tam vis tiek reikia žmogaus pagalbos. Vis dėlto mašinų mokymasis ir DI turi neribotą potencialą statybų srityje. Tai įrankis, užtikrinantis intuityvesnį žmogaus sąveikos su programomis ir duomenimis procesą.


STATYBA

APLINKOS SKAITMENIZAVIMO PRIETAISAI – BIM SISTEMOS DALIS Modernių statybų tikslas – skaitmeninimas, kuris leistų nuolat stebėti darbų eigą ir ją valdyti. Vienas iš skaitmeninės statybos ir statinio informacinio modeliavimo (angl. Building Information Modeling, BIM) uždavinių – registruoti esamą aplinkos situaciją (angl. reality capture). Tam skirti skaitmeniniai prietaisai, realiuoju laiku teikiantys skaitmeninę informaciją ir vaizdus 3D formatu. Skaitmeninės nuotraukos, išsamūs objekto duomenys ir realios aplinkos vaizdai naudojami projektuojant ir statant pastatus bei inžinerinius tinklus ir eksploatuojant objektus. „Siūlome labai platų spektrą realybei fiksuoti skirtos įrangos. Trimačius objekto matavimus galite atlikti iš specialia įranga padarytos nuotraukos“, – sako UAB „SmartOffice“ direktorius Jonas Varnas. UAB „SmartOffice“ yra oficialus šveicarų kompanijos „Leica Geosystems“ atstovas Lietuvoje. Bendrovės siūlomi elektroniniai prietaisai yra skirti realybei fiksuoti. Profesionalūs 3D vaizdo matavimo prietaisai akimirksniu paprastas nuotraukas paverčia trimatėmis ir leidžia profesionaliai tiksliai atlikti 2D bei 3D matavimus. „Leica BLK3D“ – rankinis fotogrametrinis įrenginys, 3D kamera, kurios nuotraukose galima atlikti 2D ir 3D matavimus. Šis kompaktiškas ir lengvas prietaisas – puikus pasirinkimas ir architektams, ir stogo dangos klojimo specialistams visur, kur reikia fiksuoti esamą objekto situaciją, geometrinę informaciją. Nufotografavus objektą, 3D nuotraukoje iš karto galima atlikti matavimus prietaiso ekrane arba kompiuteryje. 3D nuotraukos išsaugomos įrenginyje. Vėliau nuotraukose galima taip pat išmatuoti bet ką – objekto ilgį, aukštį, plotą. Tai unikalus mobilus sprendimas įvykių ir darbų dokumentacijai, 2D ir 3D matavimui ir inventorizacijai. Kitas BIM įrankis yra skirtas lazeriniam objekto skenavimui – tai nešiojamasis 3D lazerinis skeneris „Leica BLK-

2GO“, leidžiantis efektyviai atlikti 3D matavimus einant, bėgant ir važiuojant. Tai puikus būdas gauti nepriekaištingos kokybės, spalvotas ir aukščiausios raiškos panoramines nuotraukas. Nešiojamasis 3D lazerinis skeneris su integruotomis naujausiomis realybės fiksavimo technologijomis tiksliai atkuria 3D vaizdus judant. Jis fiksuoja ir išsaugo aukštos raiškos nuotraukas bei aukščiausios kokybės taškų masyvą realiuoju laiku, o naudojama SLAM technologija užtikrina nepriekaištingą pozicionavimąsi erdvėje. Prietaisas „Leica BLK2GO“ yra belaidis ir lengvas, maitinamas įkraunamomis baterijomis, jam nereikia stovo, o duomenys saugomi vidinėje atmintyje. Aplinkos skenavimas ir skaitmeninis fiksavimas atliekamas realiuoju laiku. Todėl statybų įmonės ir statybos objektų techninę priežiūrą atliekantys specialistai naudojasi šia realybės fiksavimo įranga statybų būklei stebėti ir koordinuoti. „Kiekvienam statybų darbo etapui – nuo pasirengimo projektui ir jo pradžios iki įgyvendinto projekto valdymo bei priežiūros – siūlome reikalingą įrangą“, – pabrėžia J. Varnas. „SmartOffice“ siūlomi pažangūs sprendimai pritaikomi labai plačiai ir įvairiose veiklos srityse, tokiose kaip skaitmeninė ir klasikinė pastatų bei kelių statyba, miškininkystė, geodezija, kartografija, kadastras, žemėtvarka, geotechninis monitoringas, deformacijų stebėjimas, architektūra, požeminių komunikacijų paieškose, taškų masyvo (angl. pointcloud) apdorojimo programos.

UAB „SMARTOFFICE“ Islandijos pl. 91, LT-49176 Kaunas Mob. +370 614 48 773 | www.matuok.eu

55


STATYBA

SKLANDUS PROJEKTAVIMO IR STATYBOS PROCESAS SU „DALUX“. „BALTIC ENGINEERS“ PATIRTYS IR PATARIMAI XXI a. nebeįsivaizduojame savo darbo be skaitmeninių pagalbininkų, kurie padeda užtikrinti sklandžius informacijos mainus. „Baltic Engineers“ darbuotojų patirtis rodo, jog svarbiausia rasti komandai tinkamą įrankį, kurį būtų patogu naudoti tiek būnant biure ir projektuojant, tiek statybų aikštelėje, vykdant techninę ir autorinę priežiūrą. Dirbdami su mažais ir dideliais objektais, tokiais kaip langų gamybos miestelis „Dovista“ ar didelės gamyklos pastatas, supratome, kad, siekiant išnaudoti 3D modelių ir juose esančios informacijos teikiamą potencialą, reikalingas įrankis, kuriame visi galėtų matyti aktualią informaciją vienu metu PDF ir 3D formatu, gebėti fiksuoti defektus tiesiai 3D modelyje ir planuose, žymėti paklausimus ir pastabas, jas priskirti konkretiems asmenims. RANGOVŲ IR PROJEKTUOTOJŲ ATSILIEPIMAI: • itin paprasta naudoti, intuityvus meniu; • patogus defektų administravimas, defekto vieta matoma ir plane, ir 3D modelyje, taip pat matoma nuotrauka su komentarais; • veikia naršyklėje, planšetėje ir kompiuteryje, nereikalingas galingas kompiuteris, 3D modeliai veikia išmaniuosiuose telefonuose, nebūtinas kompiuteris; • nemokama 3D modelio peržiūros funkcija, nesvarbu, koks modelio dydis, sistema palaiko itin didelius modelius, >100 000 kv. m pastatus su visomis inžinerinėmis sistemomis. PROJEKTAVIMAS Kiekvienam projektui nuo pat pradžios būtina platforma, skirta keistis duomenimis. „Baltic Engineers“ vykdomuose projektuose esame pasirinkę „Dalux Box“ platformą. Kadangi mūsų tikslas atverti platformą ir neriboti ja besinaudojančių asmenų skaičiaus, tuo metu ji geriausiai atitiko minėtą poreikį. Visi komandos nariai, naudodamiesi naršykle, gali peržiūrėti modelius, juos komentuoti, palyginti skirtingas brėžinių versijas, pateikti el. būdu užsakovo peržiūrai.

56

STATYBA Siekdami pagerinti techninę ir autorinę priežiūrą, „Baltic Engineers“ valdomuose projektuose jau daugiau kaip trejus metus naudojamės „Dalux Field“ ir „Dalux Box“ platformomis, kurios mums ir visai statybų komandai suteikia neribotą prieigą prie projekto brėžinių (PDF ir DWG), 3D modelių. Turėdami tokį įrankį, galime operatyviai palyginti sprendinius su faktu statybvietėje. Kaip tai veikia? „Dalux Box“ išsaugote projekto informaciją – brėžinius, 3D modelius, o „Dalux Field“ naudojasi „Dalux Box“ esančiais brėžiniais (PDF ar DWG) ir 3D modeliais (IFC), leisdama mums fiksuoti defektus ne tik nuotraukose, bet ir pažymint konkrečią vietą pastate ir pagal poreikį pažymint 3D elementus. Džiugi žinia, kad netrukus „Dalux Field“ platformoje fiksuojant defektus bus galima užfiksuoti ir 360 nuotraukas. Lygindami esamą faktą ir nuokrypius nuo 3D projekto modelio, naudojame papildytosios realybės (AR) sprendimą. Jis suteikė galimybę techninės priežiūros specialistui planšetės ekrane matyti ir esamą situaciją, ir 3D modelį, kur 3D modelis yra tarsi užklijuotas ant esamo pastato vaizdo. Kad galėtumėte pradėti, tereikia: „Dalux Field“ programos, telefono ar planšetės, nueiti objekte į pasirinktą patalpą, pažymėti vietą, kurioje stovite, nuskenuoti grindis ir ekrane išvysite 3D modelį su fone esančia realia situacija. Neatitikimus galima iškart fiksuoti, paspaudus ant 3D elementų matyti jų informaciją, pavyzdžiui, kokia izoliacija turėjo būti, ar ortakis pakabintas tinkamame aukštyje ir kt. Mūsų manymu, svarbiausia ne galybė funkcijų, kurias turi programos, bet tai, kad programa būtų paprasta naudotis. Taip pat svarbu, kad atliekant skirtingus veiksmus būtų galima naudotis ta pačia aktualia projekto informacija: ir statant statinį, ir vėliau, kai pastatas jau pastatytas.


STATYBA

GERIAUSIA VIZITINĖ KORTELĖ – ATLIKTŲ DARBŲ SĄRAŠAS Renkantis įmonę, kuriai bus patikėti naujo objekto apdailos darbai, dėmesys dažniausiai kreipiamas ne tik į galutinę darbų kainą, bet ir į profesionalumą, darbų atlikimo greitį ir kokybę. UAB „HiLTUS“ sujungia visus šiuos kriterijus ir savo klientams siūlo moderniausius sprendimus. Įmonė atlieka objektų statybos bei įrengimo darbus ir individualiuose, ir komerciniuose pastatuose. „HiLTUS“ DARBŲ ISTORIJOJE – ĮSPŪDINGI OBJEKTAI Įmonės klientų sąraše daugybė objektų, išsiskiriančių tikslumu bei specifinėmis savybėmis. Prieš metus „HiLTUS“ buvo patikėtas UAB „JUNG“ sandėliavimo pastatas su administracinėmis patalpomis, užimantis beveik 3 tūkst. kv. metrų. Šiame objekte atlikti vidaus apdailos darbai: gipskartonio sukimas, sienų glaistymas, dažymas, grindų dangos ir pakabinamų lubų įrengimas. „Užsakovas buvo labai reiklus kokybės atžvilgiu, be to, norėjo, kad darbai būtų atlikti greitai, todėl šiam objektui skyrėme labai daug laiko. Per pusę metų pasiekėme visus džiuginantį rezultatą“, – apie darbus JUNG objekte pasakoja įmonės „HiLTUS“ vadovas Edvardas Sokolovskij. Pasak jo, atliekant vidaus apdailos darbus, dažnai tenka imtis nestandartinių sprendimų. Pavyzdžiui, šiuo metu įmonės darbuotojai įrenginėja du daugiau nei 2 mln. eurų vertės namus Vilniuje, kuriuose klijuojamos neįprasto dydžio (3 x 1,6 m) plytelės.

„HiLTUS“ apdailos darbus atliko ir didelio visuomenės susidomėjimo sulaukusiame naujame Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centre. Taip pat įmonės darbuotojai įrengė žinomą sporto klubą „Hobby Fitness“. Įmonės vadovas tikina, kad nesvarbu, ar darbai atliekami privačiuose, visuomeniniuose ar komerciniuose pastatuose, visur laikomasi aukščiausių reikalavimų ir, siekiant užtikrinti rezultatą, nuolatos bendraujama su užsakovais, architektais, dizaineriais bei techniniais prižiūrėtojais. INDIVIDUALUS DĖMESYS KLIENTUI „HiLTUS“ vadovas tvirtina, kad vienas iš sėkmingo darbo garantų yra nuolatinė komunikacija. Būtent todėl įmonė organizuoja tarpinius rezultatų aptarimus ir nuolatos derina net menkiausias detales su užsakovais. Glaudus bendravimas tęsiasi ir su naudojamų medžiagų tiekėjais, kurie prireikus suteikia konsultacijas technologiniais klausimais. „Mes bandome užsakovus įtraukti į procesą, ne tik galutinį variantą pristatyti. Tuomet jau atliekant darbus galima daryti reikiamus pakeitimus. Žinoma, papildomam bendravimui reikia ir papildomo laiko, tačiau visuomet svarbiausia yra galutinis rezultatas, – sako E. Sokolovskij. – Esame lankstūs, kiekviename objekte galime prisitaikyti: ieškome tinkamų sprendimų pagal kainą, kokybę, vaizdą bei laiką.“ Ne mažiau svarbi ir darbuotojų kvalifikacija: kiekvienas įmonės specialistas yra atitinkamai apmokomas bei nuolatos tobulėja tęstiniuose kursuose. Jų įmonėje darbuojasi 30. Darbuotojai yra apmokyti naudotis tinkavimo aparatais, glaistymo, dažymo, šveitimo technika. Visa ši technologija gerina darbų našumą, užtikrina jų kokybę. Be to, tausoja darbuotojų sveikatą.

57


STATYBA

Nuotr „Darnu Group“

„SPARK“ INTERJERAS „PAUPYJE“ – SU ELEKTROMOBILIŲ LENKTYNIŲ LIETUVOJE ČEMPIONŲ TAURE Nuotr. Lukas Mykolaitis OBJEKTAS: „SPARK“ biuro interjeras UŽSAKOVAS: „SPARK Technologies“ ARCHITEKTAI: Lina Bakienė ir „Mild Studio“ PASKIRTIS: verslo biuras PLOTAS: 255 m

2

ĮGYVENDINTAS: 2020 m. Unikalios nuotaikos, santūriai solidus verslo namų biuras, netrukdančios susikaupti, privatumą teikiančios darbo vietos ir atpalaiduojantys sprendimais bendrose bei poilsio erdvėse. Tai elektromobilių dalijimosi paslaugą Lietuvoje, Bulgarijoje ir Rumunijoje teikiančio holdingo „SPARK Technologies“ naujojo biuro interjeras, kuris nuteikia susikoncentruoti į užduotis, o poilsio valandėlėmis padeda atsipalaiduoti.

58

Šiame interjere ryški riba tarp darbo vietų, kuriose galima ramiai padirbėti, ir posėdžiams bei bendrauti su kolektyvu skirtų erdvių. Vienų santūrumą atsveria ryškios kitų erdvių detalės ir spalvos bei įdomesnių formų baldai. Skirtinga danga išklotos grindys darbo ir bendrose erdvėse taip pat tarsi žymi ribą, kurią peržengęs patenki į kitą nuotaiką ir vykdai kitokią užduotį. Biuro naujakurius džiugina interjerui panaudotos „SPARK“ ženklo spalvos. Naujojo biuro interjero kūrėja, architektė Lina Bakienė atskleidžia, kad kuriant šį projektą natūraliai susidėliojo natūralių medžiagų teikiama tamsių spalvų gama – sodrus medis, betoninės lubos, juodas ažūras ir mėlyni akcentai. Pasak autorės, „SPARK“ biuro interjero stiliui įtakos turėjo objektyvios aplinkybės. Projektuotas biuras yra neeiliniame, naujai atgimstančiame Vilniaus senamiesčio kvartale „Paupys“. „Visa „Paupio“ kvartalo aplinka yra labai subtili. Šio kvartalo erdvių mastelis yra labai jaukus“, – sako L. Bakienė.


STATYBA

59


STATYBA

„Darnu Group“ vystomo projekto verslo namų „Paupys“ korpusas, kuriame įsikūrė „SPARK Technologies“ ir šio holdingo Lietuvos operacijų bendrovė „Ride Share“, yra labai solidus ir ryškus, todėl, architektės teigimu, biuro interjere nepabijota naudoti tamsesnių atspalvių. „Norėjosi sukurti solidų namų biurą. Labai smagu, kad užsakovas iškart pritarė šiam pasiūlymui. Nors įprasta, kad, pasiūlius tokias spalvų gamas, užsakovai jų paprastai vengia – nori šviesių erdvių“, – sako L. Bakienė. Viename aukšte išdėstytas „SPARK“ biuras yra stilingo ir išskirtinio charakterio. Esminis uždavinys planuojant darbo ir poilsio erdves buvo gana standartiškas – sukurta priėmimo zona, poilsio zona ir darbo vietos, vadovų kabinetai. Pasak architektės, užsakovas nesirinko atvirų bendrų darbo erdvių – darbuotojų darbo vietos kurtos privačios ir gana erdvios, o kasdienis naudojimo patogumas parodė, kad patalpų išdėstymas labai pasiteisino, susidūrus su šių dienų aktualijomis. Biuro interjerui renkantis apdailos medžiagas, ypatingas dėmesys skirtas jų kokybei. Siekta, kad visos medžiagos būtų atsparios dėvėjimui, ilgalaikės ir nesudėtingai prižiūrimos. Tad architektė džiaugiasi, kad su esamos apdailos medžiagomis, tik parinkus skirtingus spalvinius sprendinius, pavyko sukurti unikalią biuro nuotaiką. Pasirinktos pusiau atviro tipo lubos. Interjero kūrėja teigia, kad atviro tipo lubos ne visada yra gražios. Pagrindinis uždavinys buvo sutalpinti visą inžinerinę įrangą ir ją užmaskuoti po pusiau atviro tipo lubų apdailos elementais.

60


STATYBA

Visas mikroklimato palaikymo ir valdymo sistemas šiame biure, kaip ir visuose verslo namuose „Paupys“, įrengė UAB „Dizaja“. Įmonės direktorius Titas Kecorius ypač džiaugiasi užsakovo pasirinkimu pastate įdiegti modernią „Daikin“ gamintojo trivamzdę šaldymo ir šildymo sistemą, leidžiančią maksimaliai efektyviai išnaudoti pastato šilumos išsiskyrimus. „SPARK“ biurui buvo pasirinkta tipinė apdaila, o dauguma jo interjero detalių buvo gaminamos individualiai. Unikaliausia interjero dalis – medinis kubas patalpų centre. Jo apdailai pasirinktos ypatingo tvirtumo ir atsparumo, aukšto slėgio laminato „Fundermax“ plokštės – ši dailylentės imitacija yra itin aukštos kokybės ir didelės spalvinės gamos. Tai leido tobulai įvykdyti visus apdailos poreikius: ji naudota sienų apdailai, durų apdailai ir ta pati plokštė naudota baldų apdailai. Ypač tikrovišką medienos dekorą užtikrinanti ir aukštus atsparumo ugniai reikalavimus atitinkanti apdaila – itin tinkamas pasirinkimas projektuojant visuomeninius objektus. „Šis sprendinys yra netipinis pagal siūlomą „Paupio“ projekto tipinę apdailą“, – paaiškina architektė. Lina juokauja, kad vienintelė planuota interjero detalė, kurios buvo gaila atsisakyti, buvo stalo teniso stalas. Mat įmonėms įsikėlus į patalpas, pasikeitė aktyvios poilsio erdvės poreiki ir ji buvo paversta poilsio zona su patogiais minkštasuoliais, kviečiančiais pailsėti. „SPARK“ įkūrėjas ir vadovas Nerijus Dagilis teigia, kad šios verslo grupės įmonės „Paupio“ verslo centre įsikūrė dėl

patogios jo vietos mieste: sostinės Senamiestyje, netoli nuo Užupio rajono įsikūrusį biurą patogu pasiekti, o tai labai sutrumpino „SPARK“ darbuotojų keliones į darbą ir iš jo. „Džiugina, kad šis kvartalas yra visiškai naujas ir primena Olandijos ar Skandinavijos miestus“, – šių erdvių aurą ir stilių akcentuoja N. Dagilis. Jis taip pat palankiai vertina gerą kitų verslo namų nuomininkų kaimynystę. „Paupyje“ moderniose A klasės biurų patalpose kuriasi senamiesčio kultūrą vertinantis verslas. Čia sukurta moderni infrastruktūra ir įgyvendinti pažangūs technologiniai sprendimai. Taip pat įrengtos terasos su vaizdu į Vilnelę ir senamiestį. Siekiant sujungti visų šalių „SPARK“ paslaugos bendroves, 2019 m. įkurto holdingo „SPARK Technologies“ vadovas pabrėžia patogų biuro patalpų išplanavimą – jose mažai nenaudingo ploto, o pasirinktas biuro erdvių planavimas – ir kabinetais, ir bendro darbo erdvėmis – patogus dirbti. Unikalus „SPARK“ interjero akcentas: jame galima rasti įmonės istorijos atributų, tarp kurių – 2018 m. laimėta tradicinių kasmečių elektromobilių lenktynių Lietuvoje čempionų taurė.

61


STATYBA

„BUSINESS STADIUM“ ANTRASIS VERSLO CENTRAS: ŠIUOLAIKIŠKUMAS IR TVARUMAS VIENAME Nuotr. Laimonas Ciūnys

PAVADINIMAS: „Business Stadium North“ ADRESAS: Rinktinės g. 3, Vilnius UŽSAKOVAS: investicijų į nekilnojamąjį turtą kompanija „Hanner“ RANGOVAS: UAB „Promola“ ARCHITEKTAI: „SquareOne“, „NOR3D“, „Senamiesčio projektai“ PASKIRTIS: verslo centras ENERGINĖ KLASĖ: A+ PLOTAS: 16 tūkst. kv. m AUKŠTAI: 8 BAIGTAS: 2020 m. III ketv.

62

„Business Stadium“ kvartalas plėtojamas vos 700 metrų nuo Katedros aikštės, buvusioje „Žalgirio“ stadiono teritorijoje. Čia jau pastatytas „Courtyard by Marriott“ viešbutis, „Business Stadium West“ biurų pastatas, sertifikuotas pagal Lietuvos pastatų tvarumo vertinimo sistemą. Pastatui yra suteiktas – puikus – įvertinimas, kuris prilygsta tarptautiniam „excellent“ įvertinimui. Kvartale taip pat įsikūrė gyvenamieji namai, restoranai, sporto, sveikatos ir grožio priežiūros centrai. Beveik baigtas ir antrasis verslo centras „Business Stadium North“, statomas šiaurinėje kvartalo dalyje. Funkcionalios, modernios biurų erdvės, išskirtinis interjeras ir eksterjeras, įvairių paslaugų centras, unikalios viešosios erdvės, žaliosios poilsio zonos – tai tik nedidelė dalis to, ką gali pasiūlyti naujasis verslo centras „Business Stadium North“. Pastatas išsiskiria ne tik savo daugiafunkciškumu, itin patogia lokacija, bet ir tuo, kad jį sukūrė tarptautinė architektų ir dizainerių komanda. Prie „Business Stadium North“ verslo centro pastato projekto dirbo kompanijos iš Danijos „SquareOne“ ir „NOR3D“, taip pat ir Lietuvos projektuotojai – UAB „Senamiesčio projektai“.


STATYBA

KERTINIAI KRITERIJAI – FUNKCIONALUMAS IR EKOLOGIŠKUMAS Naujojo verslo centro pirmasis aukštas skirtas įvairioms kasdienėms paslaugoms, parduotuvėms, restoranams. Visuose kituose „Business Stadium North“ pastato aukštuose bus įrengtos lanksčiai planuojamos biurų erdvės. Siūlomi plotai įmonėms svyruoja nuo 150 iki 2 tūkst. kv. m viename aukšte. Visos darbo vietos įrengtos taip, kad nuo natūralios dienos šviesos nebūtų nutolusios daugiau kaip 3,6 metro. Viršutiniuose aukštuose – terasos, iš kurių atsiveria miesto panorama. O po visu kvartalu įrengta požeminė 2 000 vietų automobilių aikštelė. „Business Stadium North“ atitinka Žaliųjų pastatų standartą. Be to, veikia elektromobilių dalijimosi paslauga, įrengtos elektromobilių krovimo stotelės ir dviračių saugyklos su dušinėmis ir persirengimo zonomis. ATSIŽVELGTA Į ISTORINĮ IR EKONOMINĮ KONTEKSTĄ Kurti pastatą vietoje, apie kurią daugelis jau ne vienerius metus turi susikūręs tam tikrų stereotipų, nėra lengva. „Žalgirio“ stadionas yra vieta, kuri tarsi balansuoja ant ribos tarp senamiesčio ir dabartinių verslo zonų. Dėl šios priežasties reikėjo kurti ne per daug išsiskiriantį, bet kartu ir šiuolaikišką pastatą.

„Istoriniame senamiestyje tokios apimties pastatas ar kompleksas būtų neįmanomas. Čia, istorinės miesto dalies pakraštyje, sukūrėme fasadą, atitinkantį konkretų technologinį ekonominį kontekstą, kuris dera su kitais greta esančiais pastatais Šeimyniškių gatvėje ir Konstitucijos prospekte“, – viename interviu sakė „SquareOne“ įkūrėjas ir architektas Kostas Poulopoulos. Pasak jo, šiuolaikinio verslo atstovus galima pritraukti tik daugiamačiu pasiūlymu, akcentuojančiu ne tik darbo vietą, bet jungiančiu poilsį, svetingumą ir miesto erdvę, viešąsias erdves šalia biuro. Sukurtas pastatas puikiai atitinka šiandienes tendencijas: tvarus dizainas, mažesnis suvartojamos energijos kiekis, energijos gamyba, perdirbamumas ir modulinė statyba. Statybų metu išliko projekte numatytas pastato tūris, tačiau keitėsi fasado vizija: pirminiame projekte buvo numatyta medžio apdaila, tačiau, įvertinus priešgaisrinius reikalavimus, jo buvo atsisakyta ir pasirinktos aliuminio kompozicinės plokštės. „Visa architektų komanda daug dėmesio skyrė fasado apdailai – buvo bandoma rasti geriausius spalvų derinius, kurie vizualiai būtų artimi medžio apdailai. Pasirinktos šiltos, žemiškos plokščių spalvos sustiprina šį įspūdį. Svarbiausia, mano manymu, yra tai, kad galutinis rezultatas džiugina visus, vadinasi, mums pavyko atlikti užduotį“, – teigia vienas iš pastatą kūrusios komandos narių, „Senamiesčio projektų“ architektas Tomas Kudzmanas.

63


STATYBA

INDIVIDUALŪS FASADO APDAILOS SPRENDIMAI Architektai ir dizaineriai dažniausiai siekia, kad naujas pastatas ne tik įsilietų į bendrą aplinką, bet ir būtų išskirtinis bei įsimintinas. Sprendimai dėl išorės fasado techninių ir estetinių parametrų – bene vieni svarbiausių naujiems objektams. Būtent todėl stengiamasi atrasti ne tik kokybiškų medžiagų tiekėjus, bet ir įmones, kurios geba pateikti optimalų bei užsakovo reikalavimus atitinkantį projektą.

„Užsakovui spalvas rinkome individualiai: teko ne vieną kartą pavyzdžius siųsti iš gamintojo, kol radome patį geriausią spalvų derinį, – pasakoja įmonės UAB „Heliopolis“ projektų vadovas Rolandas Tukanas. – Buvo svarbu išrinkti tinkamą paviršiaus matiškumą, blizgumą. Taip pat užsakovų pageidavimu dalis fasado plokščių turėjo turėti raižymo efektą.“

UAB „Heliopolis“ jau daugiau nei 20 metų yra žinoma kaip viena stambiausių ventiliuojamo fasado plokščių tiekėja Lietuvoje. Pasitikėdami ilgamete patirtimi, „Business Stadium North“ užsakovai pasirinko UAB „Heliopolis“ naujojo verslo centro fasado aliuminio kompozicinėms plokštėms „Albond“ tiekti ir frezuoti.

Pasak R. Tukano, visų pirma buvo renkami tamsesni fasado elementai, vėliau pereita prie raižytų plokščių pasirinkimo. Procesas truko daugiau nei pusę metų.

DAUGIAUSIA DISKUSIJŲ KILO DĖL SPALVŲ PASIRINKIMO

PATVARUMAS IR KOKYBĖ

UAB „Heliopolis“ klientams siūlo ne tik itin didelį „Albond“ aliuminio kompozicinių plokščių spalvų spektrą, skirtą fasado apdailai, bet ir atlieka plokščių frezavimo ir brėžinių rengimo darbus. „Business Stadium North“ verslo

64

centre naudotos net keturių spalvų aliuminio kompozicinės plokštės.

Fasadui, kurio plotas 6 tūkst. kv. m, buvo panaudota: 2 tūkst. kv. m tamsių, o kita dalis – 4 tūkst. kv. m raižytų aukso ir vario spalvų aliuminio kompozicinių plokščių.

„Mūsų įmonė ne tik tiekė medžiagas, bet ir atliko plokščių apdirbimą: gaminiai buvo atvežti iki mūsų sandėlio, čia juos frezavome, vėliau pateikėme įmonei „Glasma Service“, kad jie išlankstytų ir nuvežtų atgal į objektą Vilniuje“, – apie darbų eigą pasakoja R. Tukanas.


STATYBA

Naudojant nesudėtingą įrangą, galima lengvai išlankstyti ir suformuoti sudėtingiausius gaminius ir formas. Kadangi šios plokštės yra itin lengvos, joms montuoti nereikalingas masyvus karkasas. Svarbu ir tai, kad plokštėms suteikiama ilgametė garantija. „Vienas svarbiausių naudotų plokščių iššūkių – išraiškingas jų išraižymas. Tai nėra įprasta šioms plokštėms, todėl reikėjo ne kartą ieškoti naujų sprendimų: pavyzdžiai kartais ir kardinaliai skirdavosi savo blizgumu ar spalva. Užsakovas kėlė itin griežtus reikalavimus, – sako Ž. Kūris. – Tai buvo kone tarptautinis projektas: dažų tiekėjas buvo Norvegijoje, gamintojas – Turkijoje, mes – Lietuvoje. Procesas buvo sudėtingas, bet gelbėjo gera komunikacija. Per vieną dvi dienas jau gaudavome reikalingus pavyzdžius.“ KOMANDINIS DARBAS UŽTIKRINA REZULTATUS Vykdant apdirbimą, fasado plokštes teko ne vieną kartą vežti iš Kauno į Vilnių, tartis su architektais ir dizaineriais dėl galutinių sprendinių atlikimo. „Dirbti nuo pat pradžių reikėjo su dideliu susikaupimu, bet viskas vyko labai sklandžiai: architektų komanda buvo išsikėlusi aiškius tikslus, tad reikėjo tiesiog prisitaikyti prie jų poreikių, – sako R. Tukanas. – Architektai iš tiesų labai kūrybiški – komanda sugalvojo įsiamžinti projekte. Fasade yra perforuotos oro ventiliacijos angos, kuriose Morzės abėcėlės kodu užšifruoti šiame projekte dirbusių architektų vardai.“

Autorizuotos aliuminio konstrukcijų bei jų elementinių gaminimo įmonės „Glasma Service“ atstovas Žygaudas Kūris pasakoja, jog išrinkti tinkamiausią plokščių sudėtį buvo nelengva užduotis: reikėjo daug laiko skirti ne tik priešgaisrinių reikalavimų įvykdymui, bet ir pačios plokštės išvaizdai bei charakteristikai. Verslo centre „Business Stadium North“ buvo numatyta naudoti fasado apdailos medžiagas, atitinkančias Bs1d0 degumo klasę. Užsakovai projektui kėlė aukštus gaisrinius reikalavimus, todėl buvo sutarta, kad po to, kai medžiagos bus sumontuotos ant fasado, užsakovui pareikalavus, atsitiktine tvarka dalis plokščių būtų numontuotos ir išvežtos ištirti į Gaisrinių tyrimų centrą, esantį Valčiūnuose, įsitikinti plokščių kokybe. Projekte panaudotos aliuminio kompozicinės plokštės „Albond“ yra daugiasluoksnė medžiaga, susidedanti iš dviejų 0,5 mm storio aliuminio lakštų, padengtų PVDF danga, bei vidurinio mineralinio užpildo. Šios plokštės gali būti pjaustomos, gręžiamos, frezuojamos, lenkiamos, kasetuojamos. Plokštės išsiskiria ypatingu atsparumu nepalankioms oro sąlygoms, saulės spindulių poveikiui, korozijai.

65


STATYBA

KOKYBĖ IR IŠSKIRTINUMAS Projekte yra panaudotos „Reynaers“ fasadinės ir langų sistemos. Atsižvelgdami į ankstesniuose projektuose įgytą patirtį bei šių sistemų ilgalaikiškumą, eksploatacines savybes ir gamintojo teikiamas garantijas, užsakovai pasirinko padidintos izoliacijos fasado sistemą CW50HI bei sistemos „Masterline 8“ langus. Sistema „Masterline“ lengvai derinama su stikliniais fasadais ir yra unikali tuo, kad gerokai sumažina šildymo išlaidas ir gaminio savikainą. Ji naudojama pasyviuosiuose namuose, joje yra apie 30 % mažiau sudedamųjų medžiagų, mažiau detalių, o tai mažina tiekimo ir sandėliavimo išlaidas. Gaminant langus su „Reynaers“ sistema „Masterline 8“, reikia atlikti mažiau gamybinių operacijų. Tai keičia gamybos greitį ir mažina galutinio produkto kainą. Platus savybių spektras leidžia sistemą „Masterline 8“ pritaikyti labai skirtingiems reikalavimams. „Tinkamai ir iš anksto projektuojant, visada galima pasiekti gerą kainą už aukštą kokybę“, – patirtimi dalijasi UAB „Reynaers Aluminium“ vadovas Lietuvoje Linas Kėvelaitis. – O didelis „Reynaers“ standartinių sprendinių asortimentas leidžia projektavimą daryti lankstesnį. Pastatui buvo keliami A+ energinės klasės reikalavimai, o stikliniams fasadams kartu su aklinomis dalimis ir varstomais langais reikalaujama Ucw reikšmė buvo 0,46 W/ m2K. Naudojant „Reynaers“ sistemas, rezultatas pranoko lūkesčius – pasiekta 0,4 W/m2K reikšmė.“ „Reynaers“ vienintelis Europoje suteikia 10 metų garantiją savo produkcijai. Tai liudija kasmet atnaujinamas tarptautinis draudimo polisas. Įmonės padalinys Lietuvoje konsultuoja langų gamintojus ir statybų proceso dalyvius, kaip tinkamai projektuoti, gaminti ir montuoti aliuminio ir stiklo konstrukcijas.

66

INOVATYVŪS INŽINERINIAI SPRENDIMAI – OPTIMALUS MIKROKLIMATAS MAŽIAUSIOMIS SĄNAUDOMIS Vienas svarbiausių naujų objektų elementų, kuriems skiriamas ypatingas dėmesys, yra šildymo, vėdinimo bei oro kondicionavimo sistemos. Suprojektuoti efektyvią sistemą visada yra didelis iššūkis, nes nuo projekto kokybės priklausys ne tik žmonių savijauta, bet ir pastato eksploatacinės sąnaudos. „Business Stadium North“ užsakovai šioms sistemoms įrengti pasirinko rinkoje jau daugiau nei dešimtmetį veikiančią ir ne vieną žinomą projektą įvykdžiusią UAB AIRCS. Įmonė ne tik taiko inovatyvius inžinerinius sprendimus, bet ir teikia konsultavimo paslaugas, atlieka projektavimo darbus ir gali pasirūpinti jau įrengtų sistemų eksploatavimo priežiūra. Beje, AIRCS analogiškas sistemas įdiegė ir praėjusiais metais įrengtame pastate „Business Stadium West“. Vienintelis skirtumas yra tai, kad naujajame pastate kiekviename aukšte numatyti atskiri vėdinimo įrenginiai su savo automatika ir drėkinimu. „Business Stadium West“ patalpoms vėdinti įrengta rekuperacinė sistema su rotaciniais šilumokaičiais – tai užtikrina minimalias eksploatacines sąnaudas. Patalpoms šildyti bei orui kondicionuoti įrengta trivamzdė orinio šilumos siurblio sistema su šilumos atgavimo funkcija, todėl pastato naudotojai turi visišką nepriklausomybę ir gali pasirinkti jiems tinkamą režimą bei temperatūrą kiekvienoje patalpoje individualiai.


STATYBA

Mikroklimatui užtikrinti numatyti tylūs kanaliniai (montuojami virš kabamųjų lubų) ventiliatoriniai konvektoriai, oras į patalpas tiekiamas linijiniais difuzoriais, todėl patalpoje užtikrinamas itin mažas oro judrumas ir aukščiausi komforto reikalavimai. Šiam objektui buvo suprojektuoti vėdinimo įrenginiai su sorbciniais rotaciniais šilumgorąžiais, kurie žiemą efektyviai regeneruoja drėgmę, o vasarą atlieka sausinimo funkciją, reikšmingai sumažindami patalpų vėsinimo išlaidas. Šildymo, vėsinimo bei vėdinimo technologijos sujungtos su pastatų valdymo sistema, todėl duomenys gali būti analizuojami automatiškai ir taip užtikrinamas efektyviausias sąnaudų valdymas. Sklandų sistemų darbą taip pat užtikrina kompanijos „LG Electronics“ šilumos siurbliai bei kompanijos „Komfovent“ vėdinimo įrenginiai. Vėdinimo sistemą gamino UAB „Komfovent“. Pasiūlytos įrangos techniniai parametrai tiksliausiai atitiko projektinius reikalavimus. SUDERINTOS SKIRTINGOS TECHNOLOGIJOS SUSIJUNGĖ Į BENDRĄ SISTEMĄ Verslo centro „Business Stadium North“ saugumo klausimai buvo patikėti STEBKAM (UAB „Visual Solutions“): įmonės specialistai ne tik įrengė gaisrinės signalizacijos sistemą visame pastate, bet ir buvo atsakingi už praėjimo kontrolės, apsaugos ir vaizdo stebėjimo sistemos „Hikvision“ įdiegimą.

„Tai pirmas toks didelis objektas, kuriame naudojome gamintojo „Teletek“ gaisrinės signalizacijos sistemą. Tačiau jau turėjome patirties Latvijoje, todėl aiškiai žinojome, kad sistema pasiteisins, – apie pastate naudotą įrangą pasakoja įmonės vadovas Danielius Šuškevič. – Sistema ypatinga ne tik kokybės ir kainos atžvilgiu, bet ir tuo, kad turi papildomų funkcijų. Turint ilgametę patirtį, ją iš tiesų nesunku įdiegti ir suprogramuoti pagal užsakovo lūkesčius.“ Sistemą sudaro dvi centralės, sujungtos į bendrą tinklą, todėl viename kompiuteryje įdiegta centralizuota valdymo programinė įranga stebėtojui pateikia visą svarbią informaciją apie visų patalpų daviklių būseną visame pastate ir suteikia galimybę greičiau ir tinkamiau reaguoti į įvykius, be to, sistemą galima valdyti net per atstumą. Verslo centre įrengta ir privaloma evakuacinio balsinio įspėjimo apie gaisrą sistema „Bosch Paviro“: gaisro atveju visame pastate pasigirsta pranešimas apie evakuaciją su nurodymais, kaip elgtis. Pasak D. Šuškevič, gaisrinės signalizacijos įrengimo laikas priklauso nuo pastato dydžio. Po projektavimo 2 tūkst. kv. m ploto pastate signalizaciją galima įrengti per maždaug dvi savaites. Šis pastatas – daugiau kaip 20 tūkst. kv. m ploto. „Turėjome ir papildomą iššūkį – visas naudojamas medžiagas ir įrenginius pritaikyti prie griežtų dizainerių reikalavimų, suderinti su kitomis medžiagomis. Kai kuriose patalpose interjerui naudojamos vien tamsios spalvos, tad reikėjo prisitaikyti: standartiniai sprendimai čia netinka,

67


STATYBA

todėl individualiai užsakėme reikalingus įrenginius iš užsienio“, – pasakoja įmonės STEBKAM (UAB „Visual Solutions“) atstovas. Individualių sprendimų prireikė ir apsaugos signalizacijos bei praėjimo kontrolės sistemai. Šiam pastatui pasirinkta naujausios serijos „Inner Range“ gamintojo „Integriti“ sistema, kurią sudaro daugiau kaip 120 kontroliuojamų durų: reikėjo derinti skaitytuvų spalvą bei dizainą, naudoti nestandartinę įrangą ir pajungimo būdus. PASIRINKTA VOKIŠKA KOKYBĖ UAB „Aquahome“ garsėja kaip privačių vonios erdvių įrangos tiekėja, be to, yra gerai žinoma ir įvairiuose viešuose objektuose. Naujajam verslo centrui įmonė tiekė aukštos kokybės GROHE potinkines WC sistemas, keramiką, maišytuvus. Pasak „Aquahome“ projektų vadovo Vytauto Budniko, tokiuose projektuose kaip „Business Stadium North“, dažnai tenka susidurti su iššūkiais: reikia tarpusavyje suderinti patvarumą, estetinę išvaizdą, inovacijas ir neperlenkti su kaina. Žinoma, labai svarbų vaidmenį čia vaidina architektai – su jais įmonė daug dirba, konsultuoja, rengia prezentacijas ir visada stengiasi pateikti naujausią informaciją. „Šiame objekte taip pat buvo nemažai derinimo ir diskusijų. Tačiau darbai nestrigo ir vyko sklandžiai, – sako V. Budnikas. – Smagu, kad būdami tokie maži prisidedame prie didelių projektų įgyvendinimo.“

68

Platų asortimentą ir darbuotojų profesionalumą V. Budnikas įvardija kaip vieną svarbiausių įmonės privalumų. DIRBTINIO AKMENS MASĖS PRAUSTUVAI ĮRENGTI VISAME VERSLO CENTRE Neribotos galimybės – štai kas svarbiausia, kalbant apie dirbtinio akmens masę „Corian“: pakaitintas tam tikroje temperatūroje, šis akmuo tampa lankstus ir jį galima formuoti be jokių apribojimų. Būtent „Corian“ medžiagą naujojo verslo centro praustuvams parinko MB „Modernstonė“. Įmonė klientams siūlo itin inovatyvius ir išskirtinius akmens masės sprendimus, kurie stebina ne tik estetine išvaizda, bet ir patvarumu. Praustuvus iš masės „Corian“ dizaineriai dažnai renkasi ir dėl nematomų sujungimų. Be to, kitaip nei akmuo ar medis, pati medžiaga „Corian“ yra beporė ir vienalytė per visą storį, todėl jokie skysčiai neįsigeria ir nelieka dėmių. Medžiaga „Corian“ gaminama iš natūralių mineralų, akrilo dervos ir spalvinių pigmentų, nenaudojant jokių sveikatai pavojingų ar alergiją sukeliančių medžiagų. „Verslo centrui „Business Stadium North“ tiekiame net 87 klasikinės baltos spalvos praustuvus, kuriuose įmontuotas nematomas vandens nutekėjimas. Tai standartinio dizaino praustuvai, itin tinkantys tokios paskirties pastatuose“, – teigia įmonės vadovas Mindaugas Arlauskas. Pasak jo, įmonės specialistai gali sukurti projektus ir pagaminti gaminius bet kokio tipo pastatui: kuo sudėtingesnis projektas, tuo įdomiau dirbti.


STATYBA

BETONO GRINDŲ PATIRTIS – 750 000 KVADRATINIŲ METRŲ Kokybiškos, estetiškos ir patvarios grindys prekybos, gamybinėse ir logistikos įmonių patalpose yra itin svarbios užtikrinant sklandų įmonių darbą. Būtina jas tinkamai įrengti iš pirmo karto, nes pataisyti „neskausmingai“ nėra galimybių. Svarbu gerai organizuoti darbus ir nenusižengti technologiniams reikalavimams. Taip pat svarbus tinkamai paruoštas pagrindas, gerai parinktas ir laiku į statybvietę patiektas betono mišinys, technologiškai atliktas betonavimas ir tolimesni grindų įrengimo procesai. Pagrindinis kokybės garantas - darbus atliekančių darbuotojų profesionalumas ir patirtis. Kokybiškas betono grindis įrengianti UAB „Tatoma“ atlieka visus betonavimo, betono restauracijos, poliravimo darbus. Nuo 2008 m. dirbanti statybos įmonė sukaupė didelę patirtį – įrengta daugiau nei 750 000 kv. metrų grindų. Solidus ir jos atliktų darbų sąrašas – nuo privačių namų iki didžiausių prekybos centrų ar pramoninių objektų betoninių grindų įrengimo. Viena iš įmonės specializacijos sričių – pramoninių betoninių grindų įrengimas (betonavimas, glaistymas/geležinimas), atliekamas profesionalia betono apdirbimo technika, betoninių grindų remontas, senų grindų padengimas apsauginiu sluoksniu, paviršiaus lyginimas išlyginamuoju mišiniu, betono atnaujinimas, grindų impregnavimas. Kokybiškos betoninės grindys įrengiamos naudojant betono mišinį, specialiai pritaikytą konkrečioms grindims. Betonas pilamas tiesiai iš betonvežio arba pilant naudojamas betono siurblys. Pramoninių grindų paviršius, atsižvelgiant į poreikį, gali būti lygus (sandėliai, vidaus grindys, prekybinių patalpų grindys ir t.t.) arba šiurkštus (lauko aikštelės, automobilių stovėjimo aikštelės, techninių aikštelių grindys). Taikoma technologija leidžia lygiai

padengti didelius plotus bei pasiūlyti klientams didelę spalvų gamą. Įmonė gali ne tik įrengti betono grindis, bet ir atlikti visą jų įrengimo procesą – nuo darbo aikštelės paruošimo iki betoninių grindų pagerinimo specialiomis medžiagomis ir technologijomis. Norint pasiekti išskirtinį betono estetinį vaizdą ir žymiai ilgesnį eksploatavimo laiką – galimas betono šlifavimas bei poliravimas. Poliruotos betoninės grindys yra puikus, praktiškas ir individualus interjero sprendimas privatiems namams bei visuomeniniams objektams, kurių įrengimas gali būti net ekonomiškesnis nei kitų grindų. Dėl poliruotų grindų įrengimo technologinių procesų bei betono savybių, šlifuotos-poliruotos betoninės grindys pasižymi daug geresnėmis eksploatacinėmis savybėmis nei paprastos betoninės grindys. Poliruoto betono galutinis vaizdas gali būti įvairus. Tai priklauso nuo įregiamo betono kokybės ir savybių, grindų apdirbimo lygio, taikomų spalvos pigmentų ar net apsauginių impregnantų bei kitų betono savybes gerinančių priemonių. Svarbu, kad betoninės grindys skiriasi savo savybėmis – chrakteristikomis. Nebūtinai sprendimas, kuris tiko venoje vietoje, tinka ir kitoje. Be to, technologijos nuolatos žengia į priekį, tad norint kokybiškų sprendimų, reikalingas tinkamas pasirinkimas. O sukaupti tinkamą patirtį padeda ilgalaikis darbas ir žingeidumas. UAB „Tatoma“ info@tatoma.lt mob. +370 679 11153

69


STATYBA

VILNIAUS LICĖJUS – ATNAUJINTAS, MODERNESNIS IR PASIRUOŠĘS NAUJIEMS MOKSLO METAMS Nuotr. Laimonas Ciūnys

PAVADINIMAS: Vilniaus licėjus ADRESAS: Širvintų g. 82, Vilnius STATYTOJAS: BĮ Vilniaus licėjus RANGOVAS: UAB „Eikos statyba“ REKONSTRUKCIJOS PRIEŽIŪRA: UAB „Vilniaus vystymo kompanija“ PASKIRTIS: ugdymo įstaiga PLOTAS: 4 888,97 kv. m AUKŠTAI: 3 PRADĖTAS: 2019 m. I ketvirtis BAIGTAS: 2020 m. I ketvirtis FINANSAVIMAS: Vilniaus miesto savivaldybė INVESTICIJOS: 5 mln. eurų

70

Vilniaus licėjus jau trisdešimt metų garsėja savita ugdymo sistema, kuri gabiems mokiniams sudaro palankias sąlygas siekti pačių aukščiausių tikslų bei tobulinti asmeninius gebėjimus. Licėjus nuo pat įkūrimo laikomas viena autoritetingiausių mokymo įstaigų, bet patalpoms, kuriose vykdomas ugdymo procesas, didelis dėmesys nebuvo teikiamas. 2006 m. vykusio remonto metu buvo pakeisti pastato langai, sutvarkyta šildymo sistema, apšiltintas stogas. Tačiau pastatas per visus šiuos metus nė karto nebuvo visapusiškai rekonstruotas, todėl pernai prasidėję statybos darbai itin džiugino visą licėjaus bendruomenę. Šių metų kovo 2 dieną rekonstrukcija oficialiai baigta. Pasak licėjaus direktoriaus Sauliaus Jurkevičiaus, iš pradžių buvo numatyta dalinė pastato rekonstrukcija, tačiau, darbų metu kilus problemų dėl rangovo, buvo išrinktas naujas rangovas ir pastatas rekonstruotas visapusiškai.


STATYBA

Tiesa, nesklandumų nepavyko išvengti – kilo konfliktas su Vilniaus licėjaus rekonstrukcijos projektą rengusios projektavimo įmonės, kuris neišspręstas iki šiol. Nepaisant to, pakeitus generalinį rangovą, suplanuotus darbus pavyko atlikti laiku. Iki šiol licėjus nebuvo tinkamai pritaikytas žmonėms su negalia, tačiau dabar licėjaus patalpose yra įrengtas specialus keltuvas, kuriuo saugiai ir patogiai galima patekti į sporto salę. Taip pat įrengtas specialus langas, pro kurį galima stebėti tai, kas vyksta salėje. Lauke visiškai performuota veja, įrengta nuovaža neįgaliesiems, naujai įrengti suoliukai, atsiras ir dviračių stovai, apšvietimas. Nors šiemet licėjus švenčia savo veiklos 30-ies metų jubiliejų, tačiau atlikta rekonstrukcija yra tik gražus sutapimas. ATNAUJINTAS NUO STOGO IKI TERASOS 1990 m. statytas Vilniaus licėjaus pastatas ne vienus metus laukė kapitalinio remonto. Rekonstrukcijos reikėjo visoms erdvėms ir sistemoms – klasių patalpoms, stogui, elektros instaliacijai, šildymo ir vėdinimo sistemoms. Visame pastate pakeista grindų danga, durys, sumontuotos kabamosios lubos, įrengti šviestuvai, perdažytos sienos, rekonstruoti laiptai, pakeista elektros instaliacija, vamzdynai, radiatoriai, įrengtas liftas, performuotos durų angos, dėl saugumo įrengta įeigos kontrolė. Atnaujinta ir sporto erdvė, aktų salė, taip pat licėjaus virtuvė bei tualetai.

71


STATYBA

Apšiltintas fasadas, cokolis, stogas, pakeisti langai. Visose klasėse sumontuoti kondicionieriai, įrengtas mechaninis vėdinimas, projektoriai. Pokyčiai matyti ir lauke. Pakeistas ir suformuotas naujas šaligatvis, vidiniame kieme įrengta terasa. Ir vidaus erdvė, ir išorės aplinka dabar pritaikyta žmonėms su negalia. Vilniaus licėjaus rekonstrukcija dėl sudėtingumo užtruko beveik visus mokslo metus, tačiau tai išskirtinis atvejis. „Vilniaus vystymo kompanijos“ (VVK), besirūpinančios visų sostinės savivaldybei priklausančių pastatų atnaujinimo projektų valdymu, vadovės Rasos Čeponytės teigimu, darbai truko ilgiau, bet atlikti kokybiškai. „Mokyklų remontas paprastai vyksta vasaros atostogų metu, tačiau Rugsėjo 1-oji visada alsuoja į nugarą. Kai vyksta rekonstrukcija, darbų laikotarpis gali ir išsitęsti, bet visada turime laikytis labai griežtų terminų. Kartais vasarą darbai vykdomi pastato viduje, o vėliau, mokiniams jau mokantis, baigiami fasado darbai. Didžiausias mokyklų tvarkymo prioritetas – saugumas“, – pasakoja VVK direktorė. R. Čeponytė neslepia, kad senų mokyklų pastatų rekonstrukcija kelia daugybę iššūkių. Ne išimtis ir Vilniaus licėjaus pastatas. „Priešgaisrinių reikalavimų įgyvendinimas bei pritaikymas neįgaliesiems senuose pastatuose visada kelia daug rūpesčių. Perdarant senus pastatus pagal naujus reikalavi-

72


mus neretai prireikia greitų ir neįprastų sprendimų“, – sako R. Čeponytė. NAUJOS SISTEMOS UŽTIKRINS KOMFORTĄ UAB „Lakmalit“ licėjuje pakeitė visą šildymo sistemą, vamzdynus, įrengė karšto vandens recirkuliacija, sumontavo naujus radiatorius su termostatiniais reguliatoriais, kurie palaikys ir užtikrins reikiamą patalpų temperatūrą. „Atnaujinti vandentiekio tinklai, įrengtas naujas vandentiekio įvadas, skirtas priešgaisrinei sistemai, atnaujinta lietaus ir technologinių nuotekų (iš virtuvės) sistema,“ – atliktus darbus vardija UAB „Lakmalit“ atstovas. – Vietoje natūralios traukos vėdinimo sistemos įdiegėme mechaninę vėdinimo sistemą. Naujai įrengtą sistemą sudaro kelios atskiros dalys: mechaninis klasių vėdinimas su natūraliu pritekėjimu, virtuvės technologinis vėdinimas. Sporto ir aktų salėse įrengėme dvi atskiras rekuperacines vėdinimo sistemas su vėsinimo galimybe. Taip pat sumontuota serverinės patalpos kondicionavimo sistema.“ Iki šildymo sezono pradžios UAB „Lakmalit“ įrengė naują šilumos trasą, per ypatingai trumpą laiką atnaujino šilumos punktą ir šildymo sistemos vamzdynus. Rekonstrukcijos metu keitėsi objekto generalinis rangovas, tad statybos buvo sustojusios net keletui mėnesių. „Mes esame ŠVOK specialistai ir tai yra mūsų kasdienybė. Kol pasikeitė generalinis rangovas buvo prarasta nemažai

73


STATYBA

laiko. Taip pat projekto derinimas užtruko ilgiau nei planuota. Tokios apimties projekto įgyvendinimas mūsų įmonei yra ne naujiena, tačiau atlikimo terminas tapo išūkiu. Todėl reikėjo pasistengti ir sutelkti visas pajėgas, kad tai galėtume atlikti laiku,” – pasakoja UAB „Lakmalit” atstovas. OPTIMALŪS VĖDINIMO SPRENDIMAI KOMFORTIŠKAM MIKROKLIMATUI Vėdinimo įrangą gamino UAB „Komfovent“. Įmonės produktų linijoje gausu tiek standartinių, tiek ir pagal individualius poreikius pritaikomų sprendimų, todėl surasti Vilniaus licėjui optimalų variantą nebuvo sudėtinga. Šiam objektui buvo parinktas kompleksinis sprendimas: tiek standartiniai, tiek individualiai projektuojami vėdinimo įrenginiai „Verso“, kurių bendras našumas siekia 15 000 kub. m/h. Visi įrenginiai atitiko projekto sąlygų reikalaujamą A+ energinę klasę. Iššūkiu galėjo tapti tai, kad įrenginiai montuojami ant mokyklos stogo, o tai reiškia tam tikrus konstrukcijos ypatumus – įrenginys turi būti pritaikytas veikti lauko sąlygomis. Visi „Komfovent“ vėdinimo įrenginiai „Verso“

74

skirti montuoti lauke, tad ši projekto sąlyga sunkumų nesukėlė. Vilniaus licėjuje mokiniai ir mokytojai visus metus jausis komfortiškai: išmanioji „Komfovent C5“ valdymo automatika bus atsakinga už darnų vėdinimą visose mokyklos patalpose; karštomis dienomis į patalpas tiekiamas lauko oras bus vėsinamas, o ankstyvą rudenį, kai šildymo sezonas dar neprasidėjęs, oras bus šildomas – tai užtikrins kartu su vėdinimo įrenginiais sumontuoti šilumos siurbliai. Mokykla yra greta vienos judriausių miesto gatvių, todėl svarbu, kad į patalpas būtų tiekiamas ne tik pastovios, komfortiškos temperatūros, bet ir švarus oras. Lauko oras filtruojamas aukščiausios „ePM1“ 60 proc. klasės filtrais, sulaikančiais tokias smulkias daleles kaip automobilių emisijos produktai, statybų dulkės, žiedadulkės ir pan. UAB „Komfovent“ džiaugiasi galimybe prisidėti prie mokyklų modernizavimo ir tikisi, kad Vilniaus licėjus gali tapti puikiu pavyzdžiu kitoms mokykloms, kurios bus renovuojamos ateityje.


STATYBA

75


STATYBA

STRATEGIŠKAI PATOGIOJE VIETOJE ĮSIKŪRĖ NAUJAS SANDĖLIAVIMO TERMINALAS Nuotr. Laimonas Ciūnys

PAVADINIMAS: „Transekspedicijos“ logistikos terminalas ADRESAS: Galinės k., Avižienių sen., Vilniaus raj. UŽSAKOVAS: UAB „Transekspedicija Invest“ PASKIRTINIS: sandėliavimo pastatas ENERGINĖ KLASĖ: A+ PLOTAS: 25 tūkst. kv. m BAIGTAS: 2020 m. II ketv. INVESTICIJOS: 10 mln. eurų

UAB „Transekspedicija“ įsikūrusi šiuolaikiškame transporto ir logistikos centre, esančiame strategiškai patogioje vietoje, vos penki kilometrai nuo Vilniaus vakarinio aplinkkelio. Visi, važiuojantys magistrale iš Vilniaus Panevėžio link, galėjo stebėti, kaip šalia gerai matomo UAB „Transekspedicija“ logistikos centro iškilo dar vienas pastatas. Tai – pats naujausias įmonės sandėlis, kurį pastačius, bendrovės valdomų sandėlių plotas išaugo kone dvigubai: nuo beveik 30 tūkst. kv. m iki 57 tūkst. kv. metrų. Kadangi tai ne pirmas tokio tipo įmonės pastatas, buvo nuspręsta nebeieškoti rangovo, o statybas vykdyti ūkio principu. Be to, didžioji dalis projekte dalyvavusių įmonių darbus atliko ir prieš tai statytuose terminaluose. Statybų procesas nuo projektavimo iki pridavimo vyko apie aštuoniolika mėnesių: atsiradus stambiam nuomininkui, darbai buvo atliekami pagal griežtą grafiką. Užsakovai džiaugiasi, kad pavyko išvengti nesklandumų ir statybas baigti pagal numatytą terminą. „Norime sandėlių nuomos verslą koncentruoti vienoje vietoje: taip esame lankstesni, siūlydami įvairaus dydžio

76


STATYBA

nuomos plotus, – pasakoja Kęstutis Balčiūnas, „Transekspedicijos Invest“ plėtros direktorius. – Sandėlis gerai matomas ir lengvai pasiekiamas nuo automagistralės A2, šalia yra viadukas bei gerai išvystyta, logistikos veiklai tinkanti infrastruktūra, taip pat yra kavinė ir muitinė.“ Pasak K. Balčiūno, pastate įrengti įvairiai veiklai skirti vartai ir rampos. Pavyzdžiui, autobusiukų krovai. Pastatas pritaikytas sunkiasvorei technikai: grynas sandėlio aukštis yra 11 metrų, o grindys gali atlaikyti 12 tonų apkrovą vienam kvadratiniam metrui. Be to, nuo naujojo sandėlio iki ankstesniųjų tėra keli šimtai metrų, todėl jie patenka į vieną kompleksą: logistikos centras įsikūręs prie viaduko, važiuoja viešasis transportas, yra „City Bee“ stovėjimo vietos, veikia kavinė, yra muitinės postas, kuris dirba visą savaitę. Objektai pastatyti taip, kad čia įsikurti gali ir logistikos sandėlių operatoriai, ir vežėjai, ir gamybininkai. K. Balčiūno nuomone, rinkoje yra naujų logistikos sandėlių poreikis, juolab kad Lietuvoje vežimo, logistikos ir sandėliavimo paslaugos sudaro daugiau kaip 10 proc. BVP. „Matome, kad nemažai didelių gamybos įmonių reziduoja senuose posovietiniuose pastatuose, todėl ir savo logistikos centrus statome tokius, kad jie galėtų būti taikomi įvairiai naujų klientų veiklai. Tikimės, kad mūsų plėtojamas projektas labiausiai atitiks jų lūkesčius“, – viename interviu sakė K. Balčiūnas.

SKLANDUS PROJEKTO ĮGYVENDINIMAS PRIKLAUSO NUO DĖMESIO DETALĖMS Daugelis atkreipia dėmesį, kad visi „Transekspedicijos“ sandėliai išsiskiria suapvalintais pastato kampais. Lenkto kompozito fasado įrengimas buvo patikėtas UAB „Būsto investicijos“. Įmonė taip pat atliko skardinio pakloto montavimo darbus, sieninių vidaus ir lauko (sandwich) plokščių montavimo ir skardinimo darbus. Be to, „Būsto investicijos“ atliko metalinių laiptinių, priešgaisrinių kopėčių gamybą bei montavimą naujame sandėlyje, nuo pat pamatų pastatė siurblinės ir apsaugos pastatus. „Konkurso pradžioje pasiūlėme užsakovui kompleksiškai atlikti ne tik darbus, bet ir darbo brėžinius. Tai itin taupo laiko sąnaudas. Mūsų konstruktorius atliko fasadų, siurblinės bei apsaugos postų sertifikuotus brėžinius, kuriais vadovavomės visos statybos metu“, – pasakoja įmonės vadovas Mindaugas Breskis. Pasak jo, didžioji darbo dalis priklauso nuo pasiruošimo ir brėžinių tikslumo, kad visos nurodytos detalės būtų aiškios: kuo mažiau klausimų, tuo sklandžiau vyksta darbai. GREITAS DARBO TEMPAS KOKYBEI NEKENKIA Pagrindinio pastato fasado dengimas truko beveik tris mėnesius. Įrengta daugiau nei 18 tūkst. kv. m: 12,5 tūkst. kv. m sieninių ir lauko plokščių, lenkto kompozito fasadų – 350 kv. m.

77


STATYBA

Projekte naudotos medžiagos buvo pasirinktos pagal darbo projektą bei užsakovo nurodymus. Atsižvelgta ir į kalendorinį grafiką, norit išvengti medžiagų tiekimo sutrikimų. „Pagrindiniai mūsų darbo kriterijai – išgirsti, įsiklausyti į užsakovo lūkesčius bei viską įvykdyti sutartu laiku be papildomų rūpesčių“, – sako M. Breskis. KOMANDINIS DARBAS – UŽTIKRINTI REZULTATAI Nors atliktų darbų apimtys buvo didelės, viską pavyko atlikti sklandžiai ir be papildomų iššūkių. Rangovų teigimu, neatsilikti nuo drabų grafiko itin padėjo valdytojo Lino Bugenio bei techninės priežiūros specialisto Aurimo Kievišio laiku išsakytos teisingos pastabos bei išsamūs komentarai. „Būsto investicijos“ atsakingai ir operatyviai reagavo į pastabas bei netruko jas ištaisyti. Dėl šios priežasties visus darbus pavyko užbaigti sutartu laiku. Prie sklandaus komandinio darbo prisidėjo Vidmantas Pelėda bei Kęstutis Balčiūnas: įsipareigojimų vykdymas bei sutarčių terminių laikymasis vienas svarbiausių bet kurios įmonės kriterijų. „Džiaugiuosi, jog dirbome su tokia profesionalia komanda, – sako M. Breskis. – „Būsto investicijų“ kolektyvas eilinį kartą įrodė, kad kartu galime įveikti visus iššūkius.“

78

KOKYBIŠKAI IR PRECIZIŠKAI TIKSLIAI ĮRENGTI PAMATAI „Transekspedicijos“ logistikos centro naujajame pastate buvo įrengti skirtingų parametrų gręžtiniai pamatai, monolitinės galvenos kolonoms, taip pat monolitinės randsijos po laiptinių sienomis. UAB „Pamatukai“ direktorius Gediminas Dringelis sako, kad nei pačios konstrukcijos, nei geologinės sąlygos neišsiskyrė sudėtingumu, todėl pamatams įrengti buvo taikomos daugelį metų pasiteisinančios tradicinės technologijos. Tokio pobūdžio darbas įmonei buvo įprastas ir įrengti kokybiškus gręžtinius pamatus tikrai nebuvo sudėtinga. „Šio tipo pamatų įrengimas yra, ko gero, stipriausia mūsų įmonės savybė. Kur kas didesnis dėmesys buvo skiriamas monolitinėms galvenoms įrengti. Čia reikėjo itin didelio atidumo, kruopštumo ir kantrybės, kad būtų išlaikytos minimaliausios tolerancinės nuokrypos. Žinoma, būtina paminėti puikų užsakovo darbų organizavimą. Tai tikrai palengvino darbą visiems rangovams,“ – paaiškina G. Dringelis. Specialistas akcentuoja išskirtinę objekto apimtį: užstatymo plotas siekė beveik 25 000 kv. metrų. Tokia projekto apimtis jaunam įmonės kolektyvui tikrai nėra eilinė ar kasdienė, todėl vadovas labai džiaugiasi, kad užsakovas šiuos darbus patikėjo atlikti būtent įmonei „Pamatukai“.


STATYBA

Dėl projekto apimties ir dydžio pagrindinis iššūkis įmonei buvo šio projekto įgyvendinimas kokybiškai ir laiku. Kadangi pastatai suprojektuoti daugiausia iš surenkamųjų konstrukcijų, pagrindinė „Pamatukų“ komandos užduotis buvo preciziškai tiksliai įrengti pamatų ir surenkamųjų konstrukcijų jungiamuosius mazgus. „Ant įrengtų monolitinių galvenų buvo sumontuota beveik 260 surenkamųjų gelžbetonio kolonų. Mūsų užduotis buvo tiksliai įbetonuoti inkarinius varžtus kolonoms sujungti, – sako įmonės vadovas. – Be galo džiaugiuosi ir didžiuojuosi savo kolektyvu, kad šį darbą atlikome tiesiog puikiai, neapsirikome nė vienoje konstrukcijoje, iššūkį priėmėme ir jį įveikėme.“ NAUJASIS PASTATAS – PUIKUS BENDRO DARBO REZULTATAS Naujojo logistikos centro pastato gelžbetoninio karkaso statybos ir vidaus apdailos darbus atliko UAB „Sintervalas“. Pagrindinė šios patyrusios įmonės veikla – generalinė ranga ir subranga bendrųjų statybos darbų sektoriuje. Tad didelio ploto pastato statyba šiai įmonei buvo ne pirmas tokio dydžio projektas. Nors dėl įtemptų statybos terminų ir darbų apimties kilo šioks toks iššūkis, tačiau patyrusios įmonės komanda puikiai su juo susitvarkė ir sklandžiai įvykdė visas užduotis. Bendrovės „Sintervalas“ direktorius Dalius Satkūnas sako, kad šio projekto sprendiniai yra optimalūs logistikos centrui. Pagrindinis reikalavimas pastato karkasui – funkcionalumas. Statinio konstruktyvas turėjo atitikti tokio

dydžio logistikos centrui taikomus aukštus ergonomiško sandėliavimo reikalavimus. „Įgyvendinant karkaso sprendimus buvo ypač svarbu, jog didžioji dalis konstrukcijų surenkamos, t. y. pagamintos gamykloje, o objekte tik montuojamos – tai gerokai pagreitina statybą“, – teigia D. Satkūnas. Direktoriaus teigimu, darbų grafikas objekte buvo gana įtemptas, nes statytojas buvo prisiėmęs įsipareigojimus nuomininkams dėl įsikėlimo į patalpas terminų, tad jų reikėjo laikytis. Be to, statybos darbų vykdymo metu Lietuvoje buvo paskelbtas karantinas dėl COVID-19 infekcijos pandemijos ir tai sukėlė tam tikros įtampos. Bet statytojui profesionaliai organizuojant darbo procesą, buvo sklandžiai vykdomas visas projektas, o profesionali „Sintervalo“ komanda visus numatytus įsipareigojimus įvykdė laiku. Įmonė taip pat atliko visus pastato apdailos darbus: įrengtos mūrinės ir gipsinės pertvaros, nudažytos sienos, suklijuotos plytelės, įrengta grindų danga ir pakabinamosios lubos. D. Satkūnas sako, kad kiekvienas objektas įmonei yra svarbus: „Statant kiekvieną objektą, atsiranda tam tikras ryšys – tiek su statytoju, tiek ir su pačiu statiniu. Ne išimtis ir šis projektas. Kiekvienas statinys – tarsi kūrinys, kuris po gabalėlį lipdomas, kol pamatomas puikus bendras rezultatas. Nors statybos vykdymo metu diskutuojame, keičiamės nuomonėmis, prieštaraujame, bet bendras pasiekiamas rezultatas visada puikus.“

79


STATYBA

STOGAS, PRITAIKYTAS NET ŽVARBIAM ORUI Apie 25 tūkst. kv. metrų naujojo „Transekspedicijos“ logistikos centro pastato stogo uždengta patikima aukštos kokybės „Icopal“ danga. Panaudota dvisluoksnė stogo sistema. Viršutinis dangos sluoksnis „Icopal Top 5.0“ – tai prilydoma ritininė SBS modifikuoto bitumo medžiaga, armuota poliesterio audiniu, dangos paviršius padengtas mineraliniu pabarstu, apačia – profiliuota. Apatinė danga „Icopal Base 4.0“ – tai prilydoma ritininė SBS modifikuota bituminė danga, armuota poliesterio audiniu, šios dangos paviršius padengtas apsaugine plėvele, apačia yra padengta lengvai nudegančia plėvele. UAB „Icopal“ vadovas Ramūnas Pajarskas paaiškina, kad šios dvi dangos sudaro dvisluoksnę stogo sistemą: „Abiejų dangų techniniai parametrai yra identiški: armuojančio sluoksnio svorio, nutraukimo jėgos, santykinių pailgėjimų, lankstumo žemoje temperatūroje ir atsparumo nutekėjimui rodikliai sutampa, todėl šios dangos kartu veikia idealiai – kaip kinta viena, taip pat ir kita. Apatinio sluoksnio dangos viršutinė pusė padengta ne smėliuku, o plėvele, kuri kaitinama nudega, todėl gaunamas geras dangų tarpusavio sukibimas.“ Kaip teigia R. Pajarskas, šios dangos – tarsi vidurys tarp „Icopal Premium“ ir standartinės klasės dangų: „Jos puikiai tinka didelio ploto stogams, yra pakankamai ilgalaikės, be to, su jomis lengva dirbti.“ Dangos priskiriamos greitai montuojamų medžiagų grupei ir jas montuojant sunaudojama mažiau dujų. Greitasis profilis – tai naujos kartos prilydomos SBS modifikuoto bitumo dangos, kurių 30 proc. daugiau priklijuojama per

80

tą patį laiką. Kadangi dangų apačia yra profiliuota, o ne lygi, kaitinamas didesnis bitumo paviršiaus plotas. Dėl šios priežasties bitumas išteka greičiau. Taip pat sunaudojama mažiau dujų dangas prilydant. „BMI Icopal“ grupė gamina ir tiekia aukštos klasės produktus plokštiems stogams – įvairias poliesteriu armuotas SBS modifikuotas bitumines dangas. SBS priedas bituminėms dangoms suteikia lankstumo, patvarumo ir gerą sukibimą su montuojamu paviršiumi. „Icopal“ dangos išsiskiria tvirtumu ir patvarumu. Jos gali būti puikiai eksploatuojamos, esant bet kokioms oro sąlygoms: „Transekspedicijos“ pastatui parinktos dangos išlieka elastingos temperatūrai nukritus iki –25 °C. Dėl didelės nutraukimo jėgos jos yra ilgalaikės ir labai atsparios dinaminiam poveikiui, plyšimui ir įvairiems mechaniniams pažeidimams. ĮSPŪDINGO DYDŽIO INŽINERINIAI TINKLAI UAB „Agvysta“ direktorius Aurelijus Želnys džiaugiasi atliktu darbu bendrovės „Transekspedicija“ naujo logistikos centro pastate. Objekte įrengti standartiniai logistikos centro inžineriniai tinklai, geriamo vandens vandentiekis, priešgaisriniai, buitinių nuotėkų ir lietaus nuotėkų tinklai. Tačiau ne vieną iššūkį teko įveikti dėl sklypo specifikos. Buvo sumontuota didelės talpos infiltracinių kasečių sistema, kadangi dėl sklypo aukščio ir geografinės padėties šalia Vilniaus vakarinio aplinkkelio nebuvo galimybės natūraliai nuvesti lietaus vandens į natūralius vandens telkinius – griovius ar upes, be to, šioje Vilniaus rajono vietovėje nėra centralizuotų tinklų. Todėl techninio projekto sprendiniu buvo suprojektuotos dvi lietaus surinkimo sistemos – atvira ir uždara. Į jas lietaus


STATYBA

vanduo subėga ir susigeria. Nemažai lietaus vandens nuotėkų objekte susidaro dėl didelio ploto stogų ir kieta danga dengtų automobilių aikštelių. Uždarai sistemai buvo suprojektuota ir sumontuota 750 kub. metrų talpos infiltracinių kasečių sistema. „Tai buvo įspūdingos apimties ir tūrio darbas – didžiulės iškasos ir didžiuliai kasečių plotai“, – teigia A. Želnys. Tuo metu, kai buvo atliekami darbai, tai buvo didžiausia Lietuvoje sumontuota infiltracinė sistema. Bendrovės „Agvysta“ anksčiau įrengta didžiausia infiltracinė sistema buvo 500 kub. metrų talpos sistema, sumontuota objekte, esančiame sostinės Šiaurės miestelyje. Tokiame objekte labai svarbus faktorius yra medžiagų tiekimas, su kuriuo puikiai susitvarkė ilgametis „Agvysta“ partneris UAB „Gairana“. Didelės apimties darbai įmonei ne naujiena – tiek privačių, tiek ir didelės apimties komercinių bei valstybinių projektų vamzdynus tiesianti ir renovuojanti įmonė turi daug patirties įveikti sudėtingas kliūtis ir profesionaliai kloti vamzdynus, esant ypač nepalankioms sąlygoms: šlapiame grunte, dideliame gylyje, esant įšalui. Įmonė yra įdiegusi sertifikuotą kokybės valdymo sistemą ir užtikrina darbo kokybę. Patyrusios įmonės įsimintinų darbų sąrašas ilgas, bet, kaip sako bendrovės „Agvysta“ vadovas, „Transekspedicijos“ projektas išliks tarp įsimintiniausių. GAUSUS „HORMANN BALTIC“ GAMINIŲ ASORTIMENTAS PUIKIAI ATITIKO LŪKESČIUS „Užsakovai pasirinko mūsų gaminius, nes jau turi patirties vykdydami ankstesnius projektus, tad yra įsitikinę vartų kokybe ir patikimumu, – sako UAB „Hormann Baltic“ projektų vadovai. – Renkantis vartus, vienas svarbiausių

kriterijų – šviesa. Dėl šios priežasties užsakovai pasirinko vartus su stiklintais aliuminio segmentais.“ Objekte sumontuoti segmentiniai pakeliami lauko vartai valdomi automatikos. Tai itin patogu dideliuose projektuose, nes užtikrina patogumą ir ilgesnį vartų eksploatavimo laiką. Stengiantis taupyti finansines ir laiko sąnaudas, „Hormann Baltic“ specialistams pavyko pritaikyti standartinius sprendimus. Šiame projekte įmonė taip pat sumontavo ir krovimo techniką. „Visiems logistikos centrams svarbiausia, kad patikimai veiktų krovimo technika, nes tai pagrindinė prekių judėjimo į ir iš sandėlio vieta. Užsakovai pasirinko tik cinkuotas konstrukcijas: rampos išlyginimo tiltelis ir rampos namelio konstrukcijos yra visiškai cinkuotos. Tai užtikrina patvarumą – net ir po intensyvaus naudojimo gaminiai atrodys kaip nauji“, – savo atstovaujamų gaminių kokybe neabejoja „Hormann Baltic“ darbuotojai. Be to, projekte sumontuotos plieninės durys D65 OD; H3 OD ir H6 OD, kurios išsiskiria atsparumu ir tvirtumu. Taip pat STU T30 durys su nerūdijančiojo plieno 3D reguliuojamais vyriais bei populiariosios ZK tipo durys, kurios yra itin lengvos, atsparios ir paprastos konstrukcijos. Objekte sumontuotos vidaus durys yra standartinės spalvos RAL9002, lauko – RAL9007 spalvos. Svarbu ir tai, kad viskas komplektuota gamykloje: spynos, evakuaciniai sprendimai ir durų pritraukimo mechanizmai. Beje, nuomininko pageidavimu buvo pagamintos vienos RC3 saugumo klasės durys.

81


INŽINERIJA

82


INŽINERIJA

TŪKSTANTMETĖS NANODALELĖS VALDO IR ŠIAME AMŽIUJE Vida Danilevičiūtė Černiauskienė

Chemikai ir biologai seniai tyrinėja natūraliai egzistuojančias nanodaleles – molekules ir virusus, toksikologai – anglies daleles variklių išmetamosiose dujose. Padangų eksploatacinėms savybėms pagerinti gamintojai jau 1920 m. naudojo anglies nanodaleles – suodžius, o vitražus kuriantys viduramžių menininkai aukso ir sidabro dulkes dėjo į stiklo mišinį ir suteikdavo ryškių spalvų bažnyčių langams. Nanodaleles žmonės naudoja tūkstančius metų, neišmanydami jų technologijos. Gyvename apsupti nanomedžiagų, negana to – esame iš jų pagaminti: atomai ir molekulės yra nanomastelio objektai. Tai ne naujiena.

83


INŽINERIJA

Tačiau, sukūrus tokius prietaisus kaip atominės jėgos mikroskopas ir skenuojantis tunelinis mikroskopas, naudojant elektronų pluošto litografiją, galima valdyti nanodaleles ir konstruoti naujas nanomedžiagas. Vienas patraukliausių nanotechnologijų aspektų yra neįtikėtinai mažas mastelis, kuriame vyksta nanoinžinerija ir nanogamyba. Tokių sprendimų vis labiau reikia moderniai statybų pramonei ir architektūrai. Konstruojant nanomedžiagas, buvo pralaužtas dydžio barjeras, žemiau kurio kietosios dalelės elektronų energija kiekybiškai kvantuojama. Vadinamasis kvantinio dydžio efektas apibūdina kietųjų dalelių elektronų savybes, sumažinus iki nanomastelio: dėl to medžiagos gali įgauti kitokių savybių, palyginti su tuo, ką jos demonstruoja makroskalėje. Pavyzdžiui, nepermatomos medžiagos tampa skaidrios (varis); inertiškos medžiagos tampa katalizatoriais (platina); stabilios medžiagos tampa degios (aliuminis); kietos dalelės kambario temperatūroje virsta skysčiais (auksas); izoliatoriai tampa laidininkais (silicis). Antras svarbus nanoskalės aspektas yra tas, kad kuo mažesnė nanodalelė, tuo didesnis jos santykinis paviršiaus plotas ir elektroninė jo struktūra kardinaliai pasikeičia. Abu šie reiškiniai labai pagerina katalizinį aktyvumą, tačiau taip pat gali sukelti agresyvų cheminį reaktyvumą. Įspūdingos nanotechnologijų, kurias siūlo inžinieriai ir tyrėjai, perspektyvos kyla iš šių unikalių kvantinių ir paviršiaus reiškinių, kurie yra svarbūs nanoskalėje, todėl galima kurti naujas medžiagas ir jas inovatyviai pritaikyti. Nanotechnologijų pritaikymas statybų pramonėje ir statybinėse konstrukcijose yra vienas ryškiausių mokslinių tyrimų bendruomenės prioritetų. Nanomedžiagos naudojamos nuo konstrukcijų sutvirtinimo iki savaime išsivalančių medžiagų gamybos ir energijos taupymo bei aplinkos taršos mažinimo.

84

TOBULINAMOS CEMENTO SAVYBĖS Cementas yra viena plačiausiai naudojamų medžiagų statybų pramonėje, bet jo mechaninės savybės labai blogos, ir tai mažina konstrukcijų komponentų patvarumą. Be to, cemento gamyba yra vienas didžiausių CO2 išmetimo šaltinių (5–6 % visų CO2 išmetimų kasmet). Didėjant aukštos kokybės konstrukcinių medžiagų ir komponentų poreikiui, sparčiai kuriamos naujos medžiagų klasės: statybų pramonė yra aštunta sritis pagal nanotechnologijų taikymą. Medžiagos, kurių pagrindas yra anglis ir metalų oksidai kaip nanopriedai betono gamyboje pagerina jo savybes ir sprendžia tokius iššūkius kaip ilgas cemento mišinių kietėjimo laikas, silpnas konstrukcijų atsparumas įtrūkimams, mažas gniuždomojo stiprio rodiklis, menkas lankstumas ir didelė vandens sugertis. Daugiausia dėmesio skiriama tam, kad naujos medžiagos eksploatacijos laikotarpis būtų ilgesnis, ji pati būtų atsparesnė ir funkcionalesnė. Nanotechnologijos yra plačiai naudojamos hidraulinio cemento ir portlandcemenčio gamyboje, taip pat tobulinant kompozicinį cementą. Į cementą maišomos nanodalelės – tai įvairios nanoskalės medžiagos, kurios pridedamos prie cemento, siekiant pagerinti įvairias cementinių medžiagų mechanines savybes: nanosilicis, anglies nanovamzdeliai, nanokalcio karbonatas, nanotitanas, nanoaliuminis, nanocinko oksidas, nanoceliuliozė ir kt. Naudojant nanotechnologijas sukurti nauji produktai demonstruoja didesnį cementinių medžiagų atsparumą tempimui, korozijai, įtrūkimams, karščiui, stiprumą ir daugelį kitų mechaninių savybių.


INŽINERIJA

drėgmę ir maistines medžiagas, kad bakterijos galėtų daugintis ir mineralizuotis – panašiai kaip jūros kriauklės susidaro vandenyne. Konstrukcijai biomineralizuoti naudota melsvadumblių fotosintezė, todėl medžiaga yra žalia kaip Frankenšteinas. Smėlio ir hidrogelio plyta ne tik gyva, bet ir dauginasi. Padalijus plytą per pusę, bakterijos gali išauginti dvi plytas, naudodamos papildomą smėlį, hidrogelį ir maistines medžiagas. Tyrėjai pademonstravo, kad viena „tėvų“ plyta per tris kartus gali sukurti iki aštuonių plytų. Tai iššūkis įprastiems konstrukcinių statybinių medžiagų gamybos būdams. Betonas yra antra labiausiai naudojama medžiaga žemėje po vandens, tačiau jo gamyba labai tarši. Tyrėjų komandos sukurtas metodas suteikia ekologišką alternatyvą šiuolaikinėms statybinėms medžiagoms. Bažnyčia Romoje: jos statybai panaudotas fotokatalitinis, savaime išsivalantis betonas, kurį pagamino bendrovė „Italcementi“; tokie paviršiai gali nukenksminti ant jų esančius infekcijos sukėlėjus ir užkirsti kelią bakterijų plitimui per užterštus paviršius. (Šaltinis: quartiermagazin.com/quartier08/der-weise-riese)

ŽALIOS AUGANČIOS PLYTOS PRILYGSTA BETONUI Mokslininkai sukūrė gyvą betoną, panaudodami melsvadumblių bakterijos fotosintezę, jai augant ir mineralizuojantis smėlio ir hidrogelio terpėje. Sukurta gyvoji medžiaga turi ir laikančiųjų konstrukcijų stiprumo, kaip cemento skiedinys, ir biologinę funkciją. Metodas pristatytas sausį žurnale „Matter“. Mokslininkai sukūrė konstrukciją iš smėlio ir hidrogelio bakterijai augti. Hidrogelis sulaiko

Vis dėlto šiai žaliai medžiagai reikia išlygų. Plyta turi būti visiškai išdžiovinta, kad pasiektų maksimalų konstrukcinį stiprumą, o džiovinimas pakenkia bakterijos gyvybingumui. Norint išlaikyti struktūrinę funkciją ir užtikrinti mikrobų išlikimą, yra kritiškai optimali santykinė drėgmė ir laikymo sąlygos. Kontroliuojant drėgmę ir temperatūrą, galima pasiekti, kad bakterijos augtų ir medžiaga atliktų struktūrines funkcijas. Tyrimas padėjo pagrindą naujoms įdomioms medžiagoms sukurti, atsižvelgiant į poveikį aplinkai. Tyrėjai sako, kad jie bando „atgaivinti“ statybines medžiagas. Kitas žingsnis – ištirti daugybę šio metodo pritaikymo galimybių, naudojant skirtingo funkcionalumo bakterijos, ir kuriant naujas medžiagas.

85


INŽINERIJA

PAJĖGIOS SUSIDOROTI IR SU TRIUKŠMU Triukšmas – viena didžiausių šiuolaikinio gyvenimo problemų. Speciali nanomedžiaga, gebanti pakeisti garso bangų kryptį, gali būti taikoma statybų srityje, siekiant slopinti pašalinį triukšmą. Mokslininkai iš Ispanijos sukūrė šią technologiją, panaudoję dviejų medžiagų sluoksnius. Šios medžiagos sudėtyje turi garso kristalų grupes – kompozicijas iš miniatiūrinių aliuminio arba kitų medžiagų dalelių, kurios leidžia prasiskverbti vieno ilgio bangoms, bet blokuoja kitokio ilgio bangas. Kurdami medžiagą, tapusią užkarda tam tikro ilgio mikrobangoms, mokslininkai naudojo metamedžiagas, dirbtiniu būdu pagamintus kompozitus. Siekdami blokuoti tam tikro diapazono šviesos bangas, naudodami nanotechnologijas mokslininkai netikėtai sukūrė medžiagą, kurioje metamedžiagos manipuliuoja garso bangomis: garsams sklindant iš skirtingų pusių, viena garso banga, besiskverbianti per medžiagą iš vienos pusės, juda kitokiu greičiu nei banga, judanti priešais ją. Perėjusios per objektą, jį apjuosusios bangos sugrįžta į pradinę būseną, tad esantieji objekto viduje neišgirsta jokių garsų, sklindančių iš išorės. ENERGIJOS TAUPYMO SPRENDIMAI Pasinaudojant nanotechnologijų pažanga, ieškoma ne tik būdų pagerinti medžiagų funkcionalumą, bet ir analizuojami energijos taupymo bei energinio efektyvumo gerinimo aspektai, nes didelė dalis visos energijos sunaudoja-

86

ma komerciniams ir gyvenamiesiems pastatams šildyti, apšviesti ir kondicionuoti. Nanotechnologijos leido sukurti naujas izoliacines medžiagas, išsiskiriančias geresnėmis izoliacinėmis savybėmis, intelektualiomis struktūromis, galinčiomis optimizuoti energijos naudojimą. Nanostruktūriniai aerogeliai yra labai porėtos kietosios medžiagos, kurių daugiau nei 80 % sudaro oras. Ši izoliacinė medžiaga naudojama statybų sektoriuje vidaus ir išorės izoliacijai. Aerogelis – mažo tankio, kieta, bet


INŽINERIJA

labai lengva medžiaga, iš kurios ištrauktas skystis pakeistas dujomis. Medžiaga yra permatoma, bet tvirta: nurodoma, kad 2 g aerogelio išlaiko 2,5 kg svorio plytą. Aerogelis yra atsparus ugniai ir atlaiko iki 1 400 °C temperatūrą. Šią nanomedžiagą įmanoma gaminti įvairių žaliavų pagrindu. Daugiausia pagaminama silikatinių, taip pat gaminami ir anglies, plastiko bei metalo oksido aerogeliai. Dauguma aeorgelių, naudojamų statybų sektoriuje, yra sintetiniai silikatiniai aerogeliai, amorfiniai arba kristaliniai, pavyzdžiui, besiskverbiančio lankstaus neaustinio paviršiaus. Statybų pramonei naudojamiems šiltinimo produktams gaminti naudojamas silicis ir jo oksidas. Specialiuose autoklavuose džiovinimo metodu gaminamo aerogelio poringumas yra 80 % ir tai užtikrina mažą šilumos laidumą. Aerogeliai yra pritaikyti įvairiems pastatų šiltinimo normatyvams. Jie naudojami stiklo paketuose tarp stiklų ir stiklo konstrukcijose, taip pat kaip šiltinimo medžiaga tarp sienų arba vidaus šiltinimo darbams. Populiariausios yra iš aerogelių gaminamos izoliacinės plokštės, jos klijuojamos prie sienos ir dengiamos armuoto tinko sluoksniais. Tačiau aerogelio gamybai eikvojami dideli energijos ištekliai, šios medžiagos gamybos savikaina yra didelė. Be to, gaminant, apdirbant ar utilizuojant šią nanostruktūros medžiagą, kyla dulkės, nuo kurių turi būti apsaugoti kvėpavimo takai, oda, taip pat aplinka.

Vakuuminės izoliacijos plokštė (angl. Vacuum Insulated Panels, VIP) puikiai izoliuoja būdama tik penktadalio įprastos izoliacinės medžiagos storio. Jos šilumos laidumas itin mažas. Vakuuminės izoliacijos plokštes, sukurtas naudojant nanotechnologijas, sudaro porėta šerdis (pavyzdžiui, silicio rūgšties silikagelis) ir hermetiškas apvalkalas (dažniausiai metalizuota plastiko folija). Vakuuminė izoliacija naudojama šaldymo bei kituose specializuotuose pramonės įrenginiuose. Šios plokštės taikymo sritys apima gyvenamųjų pastatų konstrukcijas, išorinių sienų šiltinimą, perdangų izoliaciją. Ji itin tinka izoliacijai taupant erdvę, pavyzdžiui, ten, kur yra žemos lubos, arba izoliuojant palėpes. Taip pat ši izoliacinė medžiaga naudojama ir stiklo paketuose, duryse ir kt. Nepaisant gerų pačios plokštės izoliacinių savybių, atsiranda šilumos nuostolių per jos jungtis – plokštės dydis turi idealiai tikti, kad izoliuotų be plyšių. Plokštes būtina nepažeidžiant pritvirtinti sandūrose: sandarus plokštės paketas nei montuojant, nei vėliau negali būti pažeistas, todėl vakuuminės izoliacijos plokščių įrengimo darbai gana sudėtingi. Vakuuminė izoliacija turi būti įrengiama taip, kad ją būtų įmanoma išmontuoti pasibaigus naudojimo laikui. Šios plokštės šerdies medžiaga yra tokia brangi, kad ją rekomenduojama naudoti pakartotinai. Vakuuminės izoliacijos gamybai reikia daug energijos ir jos savikaina yra didelė, todėl ji naudojama tik ten, kur nepakanka erdvės įprastam izoliaciniam sluoksniui.

KOKYBIŠKI SPRENDIMAI AMBICINGIEMS POREIKIAMS • Lauko baldai, gultai, skėčiai nuo saulės • Kėdės ir stalai, skirti pobūviams ir konferencijoms • Stalų kojos ir stalviršiai • Led baldai ir dekoracijos

www.liramta.lt | www.liramtabaldai.lt | info@liramta.lt

87


GERAS ORAS JŪSŲ NAMUOSE Dar prieš karantino paskelbimą apie 90 % savo laiko praleisdavome patalpose. Tendencijos rodo, kad šis skaičius gali ir didėti. Visi sutinkame dėl kvėpavimo geru oru svarbos. Bet kaip tai užtikrinti mūsų gyvenamosiose patalpose? Oro kokybę galima vertinti trimis pagrindiniais veiksniais. Temperatūra: per karštas ar per šaltas oras sukelia mums diskomfortą. Šiuo rodikliu rūpinasi patalpų šildymo sistema. Oro drėgmė: ir per sausas, ir per drėgnas oras kenkia mums bei aplinkai. Tvarkytis su drėgme mums padeda vėdinimas. CO2 (anglies dvideginio) kiekis ore: šis parametras tiesiogiai priklauso nuo to, kiek žmonių yra patalpoje ir per kiek laiko pakeičiame patalpų orą. Suvokti, ar kambaryje CO2 koncentracija yra tinkama, žmogui labai sunku. Kaip ir mūsų planeta, žmonės nėra įpratę prie didelio CO2 kiekio. Kuo mažesnės bei sandaresnės patalpos ir kuo daugiau žmonių jose yra, tuo didesnis CO2 lygis. Norint mėgautis puikia savijauta ir gyvybingumu, reikia panaudotą patalpų orą nuolat keisti šviežiu. Kalbant apie temperatūrą, pirmiausia suprantame, kad mums šalta ar karšta. Jei šalta – šildome, jei karšta – vėsiname.

88

AR ŽINOJOTE, KAD..? Kambaryje, kur yra didesnis drėgmės lygis, jaučiamės daug nepatogiau ir karščiau nei kambaryje, kuriame yra ta pati temperatūra, bet oras sausesnis (pavyzdžiui, saunoje). Užuot pučiant šaltą orą oro kondicionieriumi ir rizikuojant susirgti peršalimo ligomis, užtektų tiesiog sumažinti oro drėgmės lygį. KARTAIS ORO DRĖGNUMAS PATALPOSE YRA LABAI SVARBUS ASPEKTAS. KADA? Per didelis drėgmės kiekis ore sudaro žalingą terpę, dėl kurios gali būti pažeidžiamos apdailos medžiagos, atsirasti sveikatai kenksmingų pelėsių ar nepageidaujamose vietose susidaryti kondensatas. Šiaurės šalių žiemos nėra tokios šaltos kaip anksčiau, tačiau šildymo laikotarpiu oro drėgmė vis dar yra gana žema. Jei žiemą kambarius vėdinsime tiesiogiai įleisdami šaltą lauko orą, mūsų patalpų oras bus tikrai sausas, o tai gali sukelti tam tikrų nepatogumų. Pernelyg sausas oras nėra tinkamas mūsų gleivinei ir odai, taip pat mūsų baldams, grindų parketui ir kitiems mediniams paviršiams. Jei bandytume padidinti oro drėgnumą ar tik išlaikyti jo lygį, greitai suprastume, kad tai padaryti yra daug sunkiau, nei pašalinti drėgmę. Žmogui komfortiški oro parametrų lygiai: • temperatūra nuo +20 iki +25 °C; • drėgmė nuo 35 iki 60 %; • CO2 < 1 000 ppm (palyginimas: pušyno CO2 koncentracija yra 400 ppm).


INŽINERIJA

KAS SU ORU NUTINKA NAMUOSE, TURINČIUOSE SKIRTINGO TIPO VĖDINIMĄ? PAMODELIUOKIME KELIS SCENARIJUS. 1. Kokia būtų įprasta situacija sandariuose namuose su šiuolaikiškais langais ir šildymu, bet be vėdinimo sistemos, pavyzdžiui, savaitgalį, kai visi namuose, ar šiokiadienį, kai tėvai dirba, o vaikai mokosi iš namų? Namai ir įpročiai gali skirtis, tačiau, jei imtume vidutines lietuvių gyvenamąsias patalpas ~ 100 m2 ploto su trimis miegamaisiais ir bendra svetainės bei virtuvės erdve, šis scenarijus nenustebintų: • patalpų temperatūra +22 °C; • oro drėgmė svetainėje 60–65 %; • CO2 lygis 1 800–2 500 ppm;

Temperatūra komfortiška, tačiau oro drėgmė sumažėjo daugiau nei per pusę. Tai reiškia, kad pradės trauktis ir girgždėti medinės grindys, sausėti burnos ir nosies gleivinė, rankos, perštėti akys. Ką turėtume daryti? Yra du būdai, kaip pagerinti drėgmės lygį: arba ją išlaikyti patalpose, arba nuolat jas drėkinti. Pigiau ir efektyviau yra išsaugoti drėgmę ir neleisti jai pasišalinti per langus, nesandarias vietas ar vėdinimo sistemą. Lengviausias būdas tai pasiekti – naudoti vėdinimo įrenginį su entalpiniu (drėgmę grąžinančiu) šilumokaičiu. 3. Kokia būtų situacija namuose, naudojant rekuperatorių su entalpiniu šilumokaičiu? Šio scenarijaus parametrai: • patalpų temperatūra +22 °C;

• oro kaita kas 5 valandas.

• oro drėgmė 35–45 %;

Verta pridurti, kad tokiuose namuose vėdinimas vyksta per nesandarias pastato vietas ir darinėjant duris bei langus.

• oras patalpose bus visiškai ištrauktas ir pakeistas šviežiu per dvi valandas.

Kuo blogas šis scenarijus? Temperatūra atitinka mūsų komforto zoną, drėgmė šiek tiek aukštesnė už komfortišką, bet pakenčiama, tačiau CO2 lygis yra mažiausiai du kartus didesnis, nei rekomenduojama. Tai net šešis kartus blogesnis oras nei užmiesčio miške. Ne taip seniai mūsų protėviai, leisdami daug laiko lauke ir gyvendami itin nesandariuose namuose, nuolat kvėpuodavo tokiu oru. Nelabai tikėtina, kad evoliucija privertė mus pakankamai prisitaikyti prie tokių aukštų CO2 lygių, kuriuos patiriame šiais laikais.

• CO2 lygis 700–1 000 ppm;

Išspręsta! Oro kokybė patalpose atitinka visus komforto parametrus. Entalpinis šilumokaitis gali grąžinti 74 % patalpų drėgmės, o tai padeda išlaikyti santykinę oro drėgmę 5–10 % aukštesnę, nei naudojant rekuperatorių su standartiniu šilumokaičiu, ir to pakaktų, kad jaustumėtės patogiai savo namuose. Be to, drėgmę grąžinantis rekuperatorius yra gerokai taupesnis elektros naudojimo atžvilgiu, nes grąžinus drėgmę nesusidaro kondensato, kuris gali užšalti. Tad elektrinis tenas įsijungia itin retai.

Galvos skausmas rytais, prasta miego kokybė, sunkumas susikaupti, virusinės infekcijos ir kvėpavimo takų ligos – visi šie simptomai gali būti blogos oro kokybės gyvenamosiose patalpose pasekmės. 2. Kokia situacija būtų namuose naudojant rekuperacinę vėdinimo sistemą? Vėdinimo įrenginys pašalins panaudotą orą ir pakeis jį šviežiu lauko oru. Keliaudamas vidun lauko oras yra papildomai išfiltruojamas, kad į namus nepatektų lauko dulkės ir kiti nešvarumai. Išfiltruotas šaltas lauko oras keliauja pro šilumokaitį, kuriame sušyla prasilenkdamas su išeinančiu šiltu patalpų oru. Jei vėdinimo įrenginyje naudojamas aukštos kokybės efektyvus plokštelinis šilumokaitis, šalinamas oras nesimaišys su grynu oru, o įeinantis oras prieš patekdamas į kambarius pakankamai sušils, kad būtų komfortiškai naudojamas ir taupytų šilumą. Tokio scenarijaus parametrai: • patalpų temperatūra +22 °C; • oro drėgmė svetainėje 25–30 %; • CO2 lygis 700–1 000 ppm; • oras patalpose bus visiškai ištrauktas ir pakeistas šviežiu per dvi valandas. Kuo blogas šis scenarijus? Mums pavyko sureguliuoti CO2 lygį, nes oro kaita padidėjo 2,5 karto, palyginti su prieš tai nagrinėtu atveju.

89


INFRASTRUKTŪRA

VOS PER METUS ATLIKTI REKONSTRUKCIJOS DARBAI STEBINA APIMTIMI 4,5 km lietaus kanalizacijos tinklo ir 207 m renovuotų vamzdynų, 8 km apšvietimo tinklams skirtų elektros ir beveik 2 km šviesolaidinių kabelių, poliams įrengti sunaudota 1 420 kub. m betono ir 223 t armatūrinio plieno, 31 tūkst. kub. m šalčiui atsparaus sluoksnio, 38 tūkst. kub. m asfalto sluoksnių – tai tik dalis UAB „Fegda“ darbų, atliktų vienoje iš svarbiausių Lietuvos kelių atkarpų A1 Vilnius– Kaunas–Klaipėda. „Didžiausias projekto iššūkis – eismo srautų perskirstymas šiame kelyje. Ir patiems kauniečiams, ir pro šalį važiuojantiesiems šis plentas labai svarbus, tad reikėjo užtikrinti, kad transportas laisvai ir netrukdomai galėtų pravažiuoti per statybvietę, – pasakoja įmonės direktorius Žydrius Baublys. – Galvojome, kad būsime visuomenės priešai. Tačiau, praėjus mėnesiui po statybos pradžios, pamatėme, kad transportas gana lengvai juda statybvietėje, be to, žmonės rinkosi aplinkinius kelius. Nusiskundimų po pirmo mėnesio beveik nebeliko.“

90

Įmonė, laimėjusi daugiau nei 17 mln. eurų Islandijos plento rekonstrukcijos projektą, visus numatytus darbus atliko per vienus metus. Objekte nuolat dirbdavo apie 120 darbuotojų. INŽINERINIŲ TINKLŲ STATYBA: SENIEJI – REKONSTRUOTI, NAUJI – ITIN PATIKIMI Kadangi vykdant kelio platinimo darbus asfalto dangų plotas padidėjo kone dvigubai, buvo svarbu tinkamai išspręsti paviršinio vandens nuvedimo klausimą neviršijant projekto apimties. Šiame kelio ruože paviršinio vandens tinklai padalinti į du baseinus: pirmasis yra prijungtas prie jau buvusių lietaus nuotekų tinklų, o antrojo baseino lietaus vanduo išvalomas naftos produktų atskirtuve ir išleidžiamas į Neries upę. Prie šio lietaus kanalizacijos tinklo yra prijungti ir drenažo tinklai, šalinantys požeminį vandenį, susirenkantį asfalto dangos konstrukcijoje.


INFRASTRUKTŪRA

Nauja greitkelio apšvietimo linija įrengta skiriamojoje kelio juostoje – pastatytos saugios 12 m aukščio apšvietimo atramos su dvigubomis gembėmis, ant kurių montuojami 140 W šviesos diodų (LED) šviestuvai. Jungiamieji keliai apšviečiami 51 W LED šviestuvais, sumontuotais ant 10 m aukščio atramų. Ir nors apšviečiamas dangų plotas padvigubėjo, apšvietimui sunaudojamas elektros kiekis išliks toks pat kaip iki šiol. NAUJOJI KELIO DANGA GEROKAI TVIRTESNĖ Visa buvusi kelio danga buvo keičiama nauja, sustiprinta dangos konstrukcija. Dėl dabartinės transporto apkrovos buvo išmontuota esama dangos konstrukcija ir tvarkoma žemės sankasa, stabilizuojant ją 30 cm smėlio bei žvyro mišinio sluoksniu. Taip pat kai kuriose silpnose vietose žemės sankasa buvo sustiprinta geotekstilės sluoksniu bei geotinklais. Pagal dabartines projektavimo taisykles, toks žemės sankasos sustiprinimas atliekamas siekiant, kad įrengta žemės sankasa būtų eksploatuojama be remonto ne mažiau kaip 100 metų. Be to, vandeniui pašalinti iš apsauginio šalčiui atsparaus sluoksnio įrengtas drenažas iš d.113 vamzdžių su geotekstilės filtru. Greitkelio danga įrengta SV dangos konstrukcijos klasės, jungiamuosiuose keliuose – II klasės. Abipus greitkelio įrengti H2 sulaikymo lygio apsauginiai kelio atitvarai, taip pat priemonės nuo akinimo.

ATRAMINĖ SIENA UŽTIKRINA SAUGUMĄ Siekiant išplatinti kelią nuo keturių iki aštuonių eismo juostų ir įrengti jungiamuosius kelius, reikėjo praplatinti iškasą, todėl pastatyta atraminė siena A1 kelio dešinėje pusėje ties Vytėnais, sulaikanti grunto poslinkius į važiuojamąją dalį. Atraminės sienos konstrukciją sudaro gręžtiniai d.620, d.880 betoniniai ir gelžbetoniniai poliai. „Šioje vietoje buvo itin stiprus gruntas, tad gręžti buvo labai sudėtinga. Tai užtruko kur kas daugiau laiko, nei mes planavome“, – apie darbų specifiką pasakoja įmonės direktorius. – Vaizdžiai kalbant, gruntas buvo toks stiprus, kad buvo galima šlaitą nukasti vertikaliai statų ir palikti be jokių atraminių sienų, kaip daroma kalnuotose vietovėse. Tik to neleidžia padaryti projektavimo taisyklės ir erozinis paviršinio vandens poveikis, kuris susilpnina gruntą.“ Sienos apdailai naudojami rūdinto plieno U profilio lankstiniai. Visi matomi paviršiai impregnuojami ir padengiami nuo grafičių apsaugančia danga.

– www.fegda.lt

91


INFRASTRUKTŪRA

NUO ŠIAURĖS KYŠULIO IKI MALAGOS PIETUOSE – ELEKTROMOBILIUS ĮKRAUNANČIU KELIU Vida Danilevičiūtė Černiauskienė

Siekiant mažinti transporto taršą ir daugėjant elektromobilių, vis dar ieškoma, kaip juos atpiginti, o jų baterijas įkrauti kuo greičiau ir su jomis nuvažiuoti kuo toliau. Bet kam reikalingos įkrovimo stotelės, kai elektromobilį tiesiogine prasme gali įkrauti kelias? Ateities keliai – elektrifikuoti keliai, taip mano švedai. Kodėl turėtume investuoti į elektrifikuotus kelius? Švedų atsakymas paprastas: norime prisidėti prie tvarios infrastruktūros. Elektrifikuoti keliai – tvarus ateities transporto sprendimas. 92

Švedijos miestas Lundas bus vienas pirmųjų pasaulyje, kuris realiai pademonstruos naujo tipo elektrinių kelių galimybes. Elektrifikuotas kelio ruožas leis įkrauti juo važiuojančius elektromobilius. Sprendimas pagrįstas laidžia technologija: po kelio danga sumontuotas elektrinis bėgelis tiekia energiją ir per srovės rinktuvą įkrauna transporto priemonę jai važiuojant keliu. Pirmoji tokia bandomoji elektrinio kelio trasa „eRoadArlanda“ jau pastatyta Švedijos valstybinės magistralės ruože tarp Arlandos krovinių terminalo ir Rosersbergo logistikos centro – tai 2 km elektrifikuoto kelio. Technologijai bandyti sukurtas 18 t elektrinis sunkvežimis. Jis 2 km demonstracine kelio atkarpa dvejus metus gabens „PostNord“ krovinius, kad būtų galima nustatyti, ar įrenginys gerai veikia įprastomis eismo sąlygomis, taip pat esant įvairioms oro sąlygoms.


INFRASTRUKTŪRA

NEPRIKLAUSOMI NUO IŠKASTINIO KURO „eRoadArlanda“ yra vienas iš kelių Švedijos transporto administracijos išankstinių (angl. pre-commercial) viešųjų pirkimų, susijusių su elektrifikuotų kelių plėtra. Elektrifikuoto kelio tyrimų ir bandymų pirkimo projektas Švedijoje pradėtas 2013 m., bendradarbiaujant Švedijos transporto administracijai, Švedijos energetikos agentūrai ir Švedijos pramonei. Siekiama nustatyti, ar įmanoma įgyvendinti energijos perdavimo technologijų panaudojimą realiomis eismo sąlygomis, ar jos yra saugios, patikimos, ar jas reikia tobulinti. Bus nutiestos kelios bandomosios trasos, kuriose bus kuriama, tobulinama ir vertinama kelių elektrifikavimo technologija. Sukauptos žinios bus panaudotos įrengiant elektrifikuotus kelius visoje Švedijoje, kurios vyriausybės tikslas – 2030–2050 m. sukurti nepriklausomą nuo iškastinio kuro visos šalies transporto infrastruktūrą. Švedai mano, kad reikia skubiai sumažinti iškastinio kuro naudojimą. Prognozuojama, kad iki 2030 m. kelių transporto srautas padidės 59 %, tad, norint sumažinti anglies dvideginio išmetimą, reikia derinti kelis sprendimus: biokurą, elektrifikavimą ir energijos optimizavimą. Kelių eismas Švedijoje sudaro 33 % išmetamo anglies dvideginio, trečdalį to – krovinių vežimas. Skaičiuojama, kad jau iki 2030 m. du trečdaliai sunkvežimių Švedijoje galėtų vežti krovinius elektrifikuotais keliais, o tai sumažintų energijos sąnaudas maždaug 10 TWh ir atitiktų 3

mln. t degalų. Elektrifikuotas kelių transportas sumažins išmetamų teršalų kiekį 80–90 %. Manoma, kad reikės elektrifikuoti tik pagrindinius kelių maršrutus, t. y. 2–4 % kelių tinklo. Elektrifikuojant kelius, galima panaudoti esamą infrastruktūrą, o anglies dvideginio išmetimą ir energijos sąnaudas sumažinti. Elektriniai keliai bus mokami – elektromobilių vairuotojai atsiskaitys už kelyje sunaudotą elektros energijos kiekį. Be to, dėl elektrinės kelių technologijos akumuliatoriai galės būti 80 % mažesni nei tradiciniai elektromobilių akumuliatoriai, o dėl to, kaip tikimasi, atpigs pačios elektrinės transporto priemonės. Jei darytume prielaidą, kad elektromobiliai su mažomis baterijomis kainuos tiek pat, kiek vidaus degimo varikliais varomi automobiliai, ir jų padaugės, už kelių elektrifikavimą būtų sumokėta mažiau nei trejus metus. TRUMPAI KELIONEI – AKUMULIATORIUS, TOLIMAI – KELIAS Projekte, pavadintame „eRoadArlanda“, naudojamas sprendimas yra pagrįstas laidžia technologija, panašia į oro kabelius, kuriais įkraunami elektriniai autobusai ir troleibusai, tačiau čia jie įmontuoti po kelio danga (srovė tiekiama per srovės kontaktą). Kai transporto priemonė važiuoja elektriniu keliu, prie jos dugno primontuotas kontakto strypas (lankinis srovės rinktuvas) nuleidžia-

93


INFRASTRUKTŪRA

mas ant takelio, kuriame sumontuoti į tramvajaus kelią panašūs bėgiai, paima energiją ir įkrauna automobilio akumuliatorių. Šis strypas lieka nuleistas žemyn tol, kol automobilis važiuoja virš bėgio. Išvažiavus iš šio kelio ruožo, kontakto strypas automatiškai pakeliamas. Bėgiai, prijungti prie elektros tinklo, taip pat veikia automatiškai. Jie yra padalinti į skyrius ir kiekvienas jų gauna maitinimą tik tada, kai virš bėgių yra elektrinė transporto priemonė. Kai mašina sustoja, srovė išjungiama. Trasa veikia ir lyjant, ir sningant. Sistema sukurta sunkiasvoriams sunkvežimiams, tačiau ateityje ji taip pat galės įkrauti elektrinius automobilius ir autobusus. Be to, sistema apskaičiuoja transporto priemonės sunaudojamą energiją, kuri leidžia nurašyti elektros energijos sąnaudas kiekvienai transporto priemonei ir vartotojui pateikti sąskaitą. Šiuo metu iššūkis elektromobilių naudotojams yra mažas nuvažiuojamas atstumas vieną kartą įkrovus bateriją, bet „eRoadArlanda“ technologija derina akumuliatoriaus energiją ir tiesioginį energijos tiekimą, kai mašina važiuoja. Šalutiniuose keliuose, kurie sudaro didžiąją dalį kelių tinklo, transporto priemonės gali važiuoti trumpus atstumus naudodamos akumuliatoriaus energiją, o pagrindiniuose keliuose akumuliatoriai bus nuolat įkraunami. Elektromobilius galima įkrauti namuose, darbe ar prekybos centre. Įkrauto akumuliatoriaus energijos užteks nuvažiuoti nedideliems atstumams, o kai transporto priemonė išsuks į pagrindinį kelią, kuriuo važiuos didelius atstumus, važiuodama ji bus įkraunama.

94


INFRASTRUKTŪRA

Jei būtų elektrifikuoti maždaug 20 tūkst. km Švedijos greitkelių ir jie būtų išdėstyti kaip tinklas visoje Švedijoje, tinklo ilgis būtų apie 45 kilometrus. Transporto priemonėms reikėtų nuvažiuoti tik nedidelius atstumus naudojant akumuliatorių, bet jie būtų mažesni nei dabar. Važiuojat labai didelius atstumus, elektra yra pranašesnė už šiuolaikines sistemas su vidaus degimo varikliais. Švedai tvirtina, kad, tokią sistemą įdiegus visoje Europoje, būtų galima nuvažiuoti iš Šiaurės kyšulio Norvegijos šiaurėje iki Malagos pietinėje Ispanijoje, nesustojant degalų.

Elektra varomi tramvajai, kaip ir vėliau atsiradę troleibusai, vis dar naudojami. Bet pakabinami tramvajaus kabeliai buvo laikomi kliūtimi eismui. Traukiniai ir metro dažniausiai elektrifikuojami. Net geriausi akumuliatoriai gali kaupti tik dalelę energijos, palyginti, pavyzdžiui, su dyzelino energija. Automobilį per dvi minutes galima užpildyti 60 l degalų, o akumuliatoriams krauti reikia daug ilgesnio laiko arba labai stiprios srovės.

TECHNOLOGIJA, ŽINOMA 100 METŲ

KIEK TAI KAINUOJA?

Yra keli elektrifikuotų kelių tiesimo būdai:

Elektrifikavimo ir elektros kaina yra mažesnė už transporto priemonių sunaudojamų degalų kainą.

- induktyvioji technologija apima magnetinį energijos perdavimą; - laidžioji technologija leidžia tiekti elektrą dviem būdais: iš viršaus – per oro linijas arba iš apačios – per kelyje įrengtus kabelius. Baterijomis varomi automobiliai sulaukė nemažo susidomėjimo 1800 m. pabaigoje. Ferdinandas Porsche 1900 m. pradėjo gaminti hibridinę transporto priemonę su vidaus degimo varikliu, kuris varė du elektrinius variklius, o šie varė priekinius mašinos ratus. Tad pirmieji elektromobiliai buvo sukurti daugiau nei prieš 100 metų – tokios transporto priemonės dominavo JAV keliuose iki 1915 metų.

Tikimasi, kad 20 tūkst. km Švedijos kelių elektrifikavimas naudojant laidžias technologijas kainuos apie 7,38 mlrd. Eur (80 mlrd. SEK). Tradicinės transporto priemonės degalų sąnaudos (7 mln. t x 6 tūkst. SEK =) per metus iki mokesčių siekia 3,87 mlrd. Eur (42 mlrd. SEK). Švari elektros energija kainuotų apie (25 TWh x 0,4 SEK/ kW =) 0,92 mlrd. Eur (10 mlrd. SEK) per metus, neatskaičius mokesčių. Taigi per metus būtų galima sutaupyti 2,95 mlrd. Eur (32 mlrd. SEK).

Geriausi tarptautinių kurjerių pasiūlymai vienoje vietoje Pristatymas į daugiau nei 230 pasaulio šalių

Jūsų patikimas siuntų partneris

95


INFRASTRUKTŪRA

Pasaulyje ir Lietuvoje jau daugybę metų betonas naudojamas kelių ir aikščių dėvimajam sluoksniui įrengti. Betono danga tvirtesnė nei asfalto danga, joje nesusidaro provėžų, jos nesugadina benzinas ar tepalai. Betonas yra šviesiai pilkos spalvos, todėl įkaista gerokai mažiau nei asfaltas ir išskiria mažiau karščio į aplinką. Tik sudėtingesnis betono klojimas ribojo betono dangų naudojimą. Šis trūkumas yra išspręstas pradėjus naudoti voluojamojo betono technologiją (angl. roller compacted concrete, RCC). Ši technologija pasaulyje naudojama jau kelis dešimtmečius, Lietuvoje prieš trejus metus pirmoji ją pradėjo naudoti UAB „KTD group“. Betono dangai įrengti naudojamas paprastas asfalto klotuvas ir asfalto volas. Sujungus dvi „KTD group“ naudojamas technologijas – kelio pagrindų įrengimą, stabilizuojant gruntus ir voluojamąjį betoną – atsirado puikus techninis sprendimas logistikos centrų aikščių ir privažiavimo kelių dangoms įrengti. Pagrindiniai pranašumai: • labai sutrumpėja įrengimo laikas; • sutaupoma daug pinigų; • negadinami aplinkiniai keliai; • mažiau teršiama aplinka. Geras pavyzdys – UAB „KTD group“ įrengta Klaipėdos krovinių terminalo aikštelė, kurioje 80 t sverianti technika vežioja 40 t konteinerius. Aikštelė labai intensyviai eksploatuojama. Prieš metus įrengta voluojamojo betono danga jau įrodė, kad puikiai išlaiko didžiules apkrovas ir labai intensyvų eismą. Voluojamojo betono danga tinka ir sandėlių grindims. Tai modernus ir pasaulyje plačiai taikomas kelių statybos metodas, tausojantis gamtos išteklius, taupantis lėšas ir statybos laiką.

96

UAB „KTD GROUP“ Jorupės g. 6, Smiltynų 1 kaimas, Kauno raj. sav. Tel.: +370 699 39399 E. paštas: info@keliutiesimas.lt


INFRASTRUKTŪRA

97


Namai, kuriuose pilna gyvybės: stebinanti spalvų gama ir egzotiškas dekoravimas

Salonas "Terracota" Lietuvininkų a. 4, Klaipėda tel. 864887186 | www.terracota.lt facebook: Plytelių salonas Terracota Instagram: Plyteliu salonas Terracota


MAGIŠKA ŠVIESA Magnetinė apšvietimo sistema skirta kurti ištisines sistemas. XTRIM siūlo futuristinius sprendimus architektūriniam apšvietimui su daugybe programų bei dideliu pasirinkimu magnetinių šviestuvų.

Kandelas UAB Žirmūnų g. 70, LT-09133 Vilnius Liepų g. 54, LT-92106 Klaipėda www.kandelas.lt


Profile for UAB Structum projektai

Structum 2020 birželis  

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded