PL 24 02

Page 1

NIEMCY LEGALIZUJĄ MARIHUANĘ Z

OGRANICZONYM HANDLEM ZIOŁEM

www breedbros com

Niemiecki parlament poparł nowe prawo zezwalające na rekreacyjne używanie marihuany. Zgodnie z nowymi regulacjami w Niemczech osoby powyżej 18 roku życia będą mogły posiadać znaczne ilości marihuany, ale surowe przepisy utrudnią zakup używki. Palenie konopi w wielu miejscach publicznych stanie się legalne od 1 kwietnia 2024 roku. Posiadanie do 25 gramów, co odpowiada dziesiątkom mocnych skrętów, będzie dozwolone w miejscach publicznych. W domach limit będzie wynosił 50 gramów.

Już teraz policja w niektórych miastach Niemiec, np. w Berlinie, często przymyka oko na palenie konopi w miejscach publicznych, chociaż posiadanie marihuany do celów rekreacyjnych jest nielegalne i może być ścigane. Według ministra zdrowia Karla Lauterbacha, który zainicjował reformy, używanie narkotyków wśród młodych ludzi rośnie od lat - pomimo surowych zakazów. Chce on osłabić czarny rynek, chronić palaczy przed zanieczyszczonym ziołem i ograniczyć źródła dochodów dla zorganizowanych gangów przestępczych. Legalne kawiarnie z marihuaną jednak nie pojawią się nagle w całym kraju. W Niemczech od lat toczy się ostra debata na temat dekryminalizacji marihuany, w której część lekarzy wyraża obawy o zdrowie młodych ludzi, zaś konserwatyści twierdzą, że liberalizacja

prawa zachęci do używania narkotyków. Po burzliwej sesji w Bundestagu, niemieckim parlamencie, prawo zostało ostatecznie przegłosowane 407 głosami do 226. Simone Borchardt z opozycyjnej konserwatywnej partii CDU powiedziała posłom, że rząd wprowadził “całkowicie niepotrzebne, zagmatwane prawo” mimo ostrzeżeń lekarzy, policji i psychoterapeutów. Minister Lauterbach odpowiedział, że obecna sytuacja nie jest już możliwa do utrzymania: “Liczba konsumentów w wieku od 18 do 25 lat podwoiła się w ciągu ostatnich 10 lat”. Po głosowaniu stwierdził, że ustawa “wysuszy czarny rynek” i naprawi “nieudaną politykę narkotykową”.

Jak to często bywa w Niemczech, prawo zatwierdzone przez parlamentarzystów jest skomplikowane. Palenie konopi w niektórych miejscach, takich jak szkoły i boiska sportowe, nadal będzie nielegalne. Co najważniejsze, rynek będzie ściśle regulowany, więc zakup nie będzie łatwy. Pierwotne plany zezwolenia licencjonowanym sklepom i aptekom na sprzedaż marihuany zostały odrzucone ze względu na obawy UE, że może to doprowadzić do gwałtownego wzrostu eksportu zioła. Zamiast tego, niekomercyjne kluby członkowskie, zwane “konopnymi klubami społecznymi”, będą uprawiać i dystrybuować ograniczoną ilość używki. Każdy klub będzie

miał górny limit 500 członków, spożywanie marihuany na miejscu nie będzie dozwolone, a członkostwo będzie dostępne tylko dla mieszkańców Niemiec. Uprawa własnej marihuany będzie również dozwolona, maksymalnie 3 roślin na gospodarstwo domowe.

Oznacza to, że Niemcy mogą znaleźć się w paradoksalnej sytuacji, zezwalając na posiadanie dość dużych ilości zioła, ale jednocześnie utrudniając jego zakup. Regularni palacze odnieśliby korzyści, ale okazjonalni użytkownicy mieliby trudności z legalnym zakupem, zaś turyści byliby wykluczeni. Krytycy twierdzą, że nowe prawo będzie dalej napędzać czarny rynek. W ciągu najbliższych kilku lat rząd chce ocenić efekty nowych rozwiązań i ostatecznie wprowadzić licencjonowaną sprzedaż marihuany. Biorąc pod uwagę, jak trudna była dotychczasowa debata i droga do legalizacji w Niemczech, nic nie jest pewne w przyszłości.

Zwłaszcza że opozycyjni konserwatyści twierdzą, że jeśli wejdą do rządu w przyszłym roku, to całkowicie zlikwidują reformy. Niemcy raczej nie staną się w najbliższym czasie nowym Amsterdamem Europy.

Źródło: BBC

www.softsecrets.com } 2024-02 BEZPŁATNY 18+ Jedynie dla osób pełnoletnich Gazeta
konopna od 1985 roku
POLSKI KOLEKTYW PRODUKUJĄCY WYJĄTKOWE ODMIANY MARIHUANY

Strona 4

Sweet Seeds® podnosi flagę konopi w sezonie 2024

Strona 10

Korzyści ze stosowania roślin matecznych konopi indyjskich

Strona 14

O nasionach

Strona 18

Czy promieniowanie UV może zwiększyć produkcję kannabinoidów?

Strona 24

Banana Punch Bananizacja gangu

3
www.seedstockers.com Tropical Zmoothie (Tropicana Shoes X Zmoothiez Zignature) Seedstockers

SWEET SEEDS® Sweet Seeds® podnosi flagę konopi w sezonie 2024

W nowym sezonie 2024 Sweet Seeds® zaprasza nas wszystkich do przyłączenia się do walki o wolność dla konopi. Dzięki 6 nowym i silnym odmianom, marka przygotowuje się do zakwestionowania zakazu i stygmatyzacji tej rośliny przez ostatnich kilka dziesięcioleci w okresie, który zostanie zapamiętany jako czas zmian i konsolidacji wolnej kultury konopnej.

Oczekuje się, że nadchodzący sezon będzie historycznym momentem oporu i transformacji, w którym Sweet Seeds® zaprasza nas do zabrania głosu na rzecz wolności i prawa do bardziej sprawiedliwych i uczciwych przepisów dla naszej ukochanej rośliny i oczywiście jej wiernych użytkowników. Jest to wspólne zobowiązanie Sweet Seeds® i społeczności konopnej, zjednoczonej w poszukiwaniu wolności dla konopi.

KOLEKCJA, KTÓRA BUDZI ŚWIADOMOŚĆ

Aby poszerzyć kolekcję nasion każdego hodowcy, bank nasion prezentuje nam rośliny najwyższej jakości, niektóre z nich pochodzą ze Stanów Zjednoczonych i wszystkie są opatrzone niepowtarzalną pieczęcią Sweet Seeds®

Czy jesteś gotowy na rewolucję w konopiach?

Zacznijmy naszą wycieczkę od uroczej Jet Fuel Mandarine XL Auto® (SWS109), pewnej propozycji dla wszystkich miłośników stymulujących i kreatywnych efektów. Jej gęste pąki wydychają ziemiste i cytrusowe zapachy, a jej smak przypomina dojrzałe mandarynki i mango. Unikalna kombinacja, która odzwierciedla ciągłe inno-

BANK NASION PRZEDSTAWIA NAM ROŚLINY NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI, NIEKTÓRE Z NICH POCHODZĄ ZE STANÓW ZJEDNOCZONYCH I WSZYSTKIE POSIADAJĄ NIEPOWTARZALNĄ PIECZĘĆ SWEET SEEDS®

wacje Sweet Seeds® Kolejną wspaniałą rośliną, która wyróżnia się złożonością aromatów i smaków, jest Jealousy Z XL Auto® (SWS108). Z nutami przypraw, pomarańczy i charakterystycznymi słodko-kwaśny-

4 Uprawa
Jealousy Z XL Auto. Diablo Rojo XL Auto. Black Muffin F1 Fast Version.

mi nutami najlepszych okazów Sour Diesel, odmiana ta obiecuje wyjątkowe doznania wraz z eksplozją smaków, które zachwycą nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Nadszedł czas na prezentację Papaya Zoap Auto® (SWS107), automatycznie kwitnącej odmiany 9. generacji, która nie tylko zachwyca każde podniebienie owocowymi i cytrusowymi aromatami, ale także oferuje obfitą produkcję pokrytych żywicą pąków.

Na zakończenie przedstawiamy odmianę, która z pewnością będzie wybitnym mistrzem podczas pucharów konopi, czyli Papaya Zoap F1 Fast Version® (SWS112). Jej amerykańska genetyka - wynikająca z połączenia Bruce Banner Auto® (SWS91) x Papaya i Zkittlez x Zoap - generuje wyjątkowe doznania. Intensywne słodkie i owocowe aromaty mango, papai i cytrusów mieszają się z ziemistymi, dymnymi i pikantnymi nutami.

PRZESŁANIE NA ROK 2024: “STAŃ NA WYSOKOŚCI ZADANIA!

W tym nowym roku Sweet Seeds® wysyła jasne przesłanie na rzecz wolności i odpowiedzialnych praw konsumentów. Na całym świecie rozbrzmiewa głośne wezwanie: “Stań w obronie swoich praw!”. Sezon 2024 to nie tylko czas uprawy roślin, ale także kultywowania świadomości i determinacji, by bronić naszych praw jako entuzjastów konopi i zwolenników wolności.

FOTOZALEŻNE ODMIANY F1 FAST

VERSION®: SZYBKIE I POTĘŻNE POCISKI

W szczepach fotozależnych Sweet Seeds® oferuje dwa prawdziwie hipersoniczne i potężne pociski, które obiecują przenieść doznania związane z konopiami indyjskimi na nowy poziom.

Black Muffin F1 Fast Version® (SWS111), z ultraszybkim kwitnieniem i czerwonymi kwiatami, wyróżnia się nie tylko oszałamiająco piękną estetyką, ale także intensywnym i relaksującym efektem.Ma bardzo gęsty i mocny, słodko-gorzki i owocowy aromat z nutami cytrusów i kwaśnymi nutami czerwonych jagód.

Aby uzupełnić gamę odmian automatycznie kwitnących o flagowy produkt, Sweet Seeds® prezentuje Diablo Rojo XL Auto® (SWS110). Dzięki fioletowym kwiatom i imponującym plonom, odmiana ta oferuje słodkie, cytrusowe i kadzidłowe aromaty, z nutami owoców, które przywodzą na myśl kolę; inaczej mówiąc, prawdziwa uczta dla zmysłów.

Dzięki zaangażowaniu Sweet Seeds® i Twojej determinacji, sezon 2024 zapowiada się jako rok walki o konopie. Hodowcy i miłośnicy tej rośliny wspólnie dążą do rewolucji, która zmieni sytuację konopi i wyniesie je na nowe wyżyny wolności.

Dziękujemy za udział w tej zielonej rewolucji, Ekipa Sweet Seeds®

5
Jet Fuel Mandarine XL Auto. Papaya Zoap Auto. Papaya Zoap F1 Fast Version.

Rozmowa z Panem Bakkerem, głównym badaczem w CANNA Research, Holandia Wywiad

1. Z jakiego powodu CANNA postanowiła opracować nową formułę jednego ze swoich najpopularniejszych produktów, czyli CANNA Rhizotonic?

W CANNA Research nieustannie testujemy stworzone przez nas produkty w celu ich doskonalenia i lepszego zrozumienia, jak sprawdzają się w różnych warunkach i scenariuszach uprawy. W przypadku CANNA Rhizotonic zauważyliśmy pewne problemy ze stabilnością produktu z upływem czasu (wytrącanie się i utrata koloru) oraz względnie wysokie pH produktu. Wiemy, że chociaż niektórzy użytkownicy celowo stosują CANNA Rhizotonic do poniesienia wartości pH, to nie wszyscy użytkownicy przykładają uwagę do pH swojego roztworu odżywczego. W związku z tym produkt mógłby zaburzyć idealne pH roztworu, który powinien mieć wartość między 5,2 a 6,2. Właśnie dlatego przyjrzeliśmy się bliżej procesowi produkcji i ekstrakcji z alg, i udało nam się uzyskać ekstrakt z nieco niższym pH. Oprócz uzyskania pH, które lepiej wspiera wzrost roślin, pozwoliło nam to zwiększyć stabilność produktu – jego okres przydatności do użycia wydłużył się dwukrotnie aż do 2 lat.

2. Jakie są największe różnice w porównaniu z poprzednią formułą?

Insert picture colour difference

Zdecydowanie pH i stabilność! Odmienny

proces ekstrakcji i produkcji wpłynął także na kolor (jego stabilność). Można to łatwo zaobserwować, patrząc na kolor roztworu odżywczego po dodaniu produktu Rhizotonic: jest wyraźnie ciemniejszy niż wcześniej. Ale bez obaw, ilość materii organicznej jest podobna, więc użytkownicy mogą dalej tak samo dawkować Rhizotonic co wcześniej (0,5-4 ml/l). Oczywiście można eksperymen -

Po lewej: stara formuła rozpuszczona w wodzie

Po prawej: nowa formuła rozpuszczona w wodzie

tować z dawkowaniem na małą skalę, aby dopasować je do konkretnej sytuacji. Nie powinno być żadnych różnić w działaniu.

Innym drobnym ulepszeniem jest (dalsze) zredukowanie ilości sodu. W zależności od uprawy i gatunku może to być interesującą dodatkową zaletą.

3. Czy hodowcy zauważą różnicę w praktyce?

Na pierwszy rzut oka zauważą ciemniejszy kolor roztworu odżywczego. W dodatku produkt ma mniej intensywny morski (rybny) zapach ze względu na kwasowość, mimo że zawiera taką samą ilość alg.

Podczas uprawy będzie można zauważyć pewne różnice: pH roztworu odżywczego po zastosowaniu nowej formuły CANNA Rhizotonic będzie zachowywać się inaczej w porównaniu z poprzednią formułą. Nie będzie już podnosić pH, co mogło powodować wzrost wartości pH roztworu powyżej

7. Teraz roztwór będzie obojętny lub lekko kwasowy, w zależności od pozostałych składników. To jest najważniejsza kwestia, jaką należy mieć na uwadze.

Chociaż przewodność elektryczna nowej formuły także jest odrobinę niższa, raczej nie jest możliwe zmierzenie istotnej różnicy, więc prawdopodobnie nie wpłynie to na

uprawę. Tak jak w przypadku poprzedniej formuły, rośliny powinny lepiej tolerować stresujące sytuacje (np. przesadzanie małych roślin lub sadzonek).

4. Jakie masz porady dla hodowców stosujących tę nową formułę?

Hodowcy, którzy mierzą i modyfikują pH, powinni dalej to robić po przejściu na (nową) formułę CANNA Rhizotonic i, w zależności od jakości wody, zwiększyć pH w razie potrzeby. Hodowcy stosujący CANNA Rhizotonic bez sprawdzania pH mogą być spokojni, że od tej chwili pH nie będzie już im raczej sprawiać problemów.

Należy pamiętać, że CANNA Rhizotonic zawiera materię organiczną. Jeśli będzie zbyt długo pozostawała w roztworze odżywczym (lub rurkach irygacyjnych), może dojść do rozwoju drobnoustrojów. Chociaż nie musi być to problemem, nie jest to najlepszy scenariusz. W zależności od systemu uprawy należy dbać, aby roztwór był często wymieniany/ zużywany w całości, oraz w razie potrzeby przepłukiwać rurki irygacyjne wodą lub roztworem odżywczym.

Chociaż zdajemy sobie sprawę, że stosowanie wysokiego stężenia CANNA Rhizotonic jest kuszące, aby zapewnić roślinom jak najlepszą opiekę, stosowanie wyższego stężenia niż zalecane na młodych, wrażliwych i/lub zestresowanych roślinach raczej nie jest korzystne. Aby dobrze opiekować się roślinami, trzeba także wiedzieć, kiedy jest lepiej nie przedobrzyć.

Dostępność produktu różni się w zależności od kraju.

6

NIE ZADOWALAJ SIĘ TYM, CO ZWYCZAJNE – WYHODUJ

Znalezienie skutecznej metody na każdy moment nie jest takie proste, a uzyskanie pomyślnych zbiorów oznacza dbałość o uprawę przez cały okres kwitnienia. Aby zagwarantować sukces, zaufaj duetowi Washed & Buffered Cocos oraz Rokzbastic! Washed & Buffered Cocos to idealna baza dla najbardziej wymagających hodowców kokosów. Składa się ona w 100% z najwyższej jakości umytego i buforowanego włókna kokosowego, bez uprzedniego nawożenia, co pozwala użytkownikowi na kontrolę odżywiania upraw od początku do końca. Ten materiał podłoża osiąga doskonałą równowagę między zatrzymywaniem wody i napowietrzaniem, unikając podmokłości oraz sprzyjając rozwojowi silnych korzeni. Dodaj Rokzbastic, doskonałego stymulatora kwitnienia i dojrzewania kokosów. Produkt ten łączy w sobie najważniejsze minerały, takie jak fosfor, potas, żelazo i środki biostymulujące z ekstraktów roślinnych. Wysoka koncentracja potasu stymuluje bujne kwitnienie i wpływa na powstawanie większych, bardziej zbitych owoców o doskonałym smaku i aromacie. Washed & Buffered Cocos oraz Rokzbastic tworzą wspólnie zwycięską kombinację, która gwarantuje obfite zbiory dla miłośników uprawy kokosa. Użyte razem czy oddzielnie, produkty te pozwalają hodowcom kultywować doskonałość.

www.atami.com/cs/produkt/rokzbastic/

Uprawa z przyjaznym dla środowiska ATA NRG!

Dla ekologicznego hodowcy! W obecnej epoce, w której wszyscy zwracają uwagę na aspekt ekologiczny, linia ta została opracowana dla świadomych ekologicznie hodowców, zwracających uwagę na smak i zapach gotowego produktu.

7 @atami.international
NRG ALGA-C, ATA NRG BLOOM-C, ATA NRG
ATA NRG
ATA NRG GROWTH-C, ATA NRG ROOT-C, ATA
ATA NRG:
Soft Secrets_255x183mm_ATA NRG.indd 1 13/03/2024 15:24 Produkty
ATA
FLAVOR,
FLOWER-C,
NRG UPGRADE
Bloombasticz zielonym akcentem!HIGHLYCONCENTRATED 1-2ML:1L
TO, CO NADZWYCZAJNE Z POMOCĄ DUETU: ROKZBASTIC I WASHED & BUFFERED COCOS

Nowiny konopne

WIEŚCI ZE ŚWIATA KONOPI

TAJLANDIA: REKREACYJNA MARIHUANA WKRÓTCE ZNÓW NIELEGALNA?

Chociaż marihuana została zdekryminalizowana i dostęp do niej zliberalizowany w Tajlandii zaledwie dwa lata temu, o czym szczegółowo informował Soft Secrets, rząd Królestwa planuje już zrobić krok wstecz. Korzystanie z produktów z konopi indyjskich w celach leczniczych ma pozostać legalne, ale rekreacyjny użytek ma zostać ponownie zakazany. Zostało to ogłoszone przez ministra zdrowia Cholnana Srikaewa, który już podpisał ustawę w tej sprawie. Pomysł ponownego zdelegalizowania użytku rekreacyjnego wyszedł na początku 2024 r. od premiera Srettha Thavisina, który przedstawił ten projekt w formie obietnicy wyborczej. Jednak na posiedzeniu rządu w dniu 13 lutego Cholnan Srikaew wycofał się i ogłosił, że planowana reforma została na razie wstrzymana, ponieważ politycy postanowili najpierw zebrać opinie od ludności i zastanowić się, w jakim stopniu nowy zakaz rekreacyjnego używania konopi indyjskich miałby sens i jak taki zakaz mógłby być egzekwowany w środowisku

prywatnym. W związku z tym na razie nie należy spodziewać się reformy przepisów antynarkotykowych w Tajlandii, częściowo dlatego, że partia Bhumjaithai i partia Move Forward są zdecydowanie przeciwne temu ruchowi. Planuje się na przykład, że używanie konopi indyjskich do celów nieleczniczych będzie wiązało się z grzywną w wysokości 60,000 bahtów, czyli około 1560 euro. Zaledwie dwa lata temu w Tajlandii powstały pierwsze sklepy z konopiami indyjskimi, a rząd tego kraju przekazał nawet milion roślin swoim obywatelom za darmo, aby pobudzić biznes konopny. Teraz tajlandzcy miłośnicy marihuany muszą ponownie obawiać się o swoje prawa i wolność. Źródła: der-farang.com; Thailand Sun

NIEMCY: DEKRYMINALIZACJA MARIHUANY 1 KWIETNIA

Koalicja SPD, FDP i Bündnis 90/Die Grünen ostatecznie zgodziła się na dekryminalizację marihuany w Niemczech od 1 kwietnia. Reforma prawna i wprowadzenie ustawy o konopiach indyjskich (CanG) nie obejmuje całkowitej legalizacji, a jedynie złagodzenie restrykcyjnej Betäubungsmittelgesetz (ustawy o środkach odurzających) w odniesieniu do konopi indyjskich. W przyszłości dorośli będą mogli uprawiać do trzech roślin żeńskich w domu i posiadać przy sobie do 25 gramów produktów z konopi indyjskich. Każdy, kto będzie miał przy sobie 30 gramów lub więcej w miejscach publicznych, nadal będzie podlegał ściganiu. Do 50 gramów można legalnie przechowywać w domu, ale ilości 60 gramów lub więcej pozostaną nielegalne. Przestępstwa mogą być karane grzywną w wysokości do 30,000 euro. Każdy, kto nie chce uprawiać własnych roślin, może zarejestrować się w konopnym klubie społecznym i uzyskać stamtąd marihuanę lub haszysz. Proponowane przepisy będą ograniczone w miejscach publicznych. Np. konsumpcja marihuany ma być

zabroniona w promieniu 100 metrów od szkół, przedszkoli, placów zabaw i publicznych obiektów sportowych. W strefach dla pieszych konsumpcja będzie zakazana między 7 rano a 8 wieczorem. Ustawa zostanie teraz zatwierdzona przez Radę Federalną, która według Niemieckiego Stowarzyszenia Konopnego nie może już jej uchylić. Prezydent musi następnie podpisać ustawę, która wejdzie w życie w dniu jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Republiki Federalnej Niemiec (BGBl.)

Źródła: hanfverband.de; www.ndr.de.

MALTA:

LEGALNA MARIHUANA Z KLUBU

Miłośnicy marihuany na Malcie mają szczęście. Kraj ten był pierwszym w UE, który zalegalizował posiadanie, zakup i konsumpcję konopi psychoaktywnych nieco ponad dwa lata temu. W styczniu tego roku pierwszy maltański klub społeczny o nazwie “Cannabis Harm Reduction Association KDD Society” mógł otworzyć swoje podwoje. Ponad 150 członków zarejestrowało się tylko w ciągu pierwszych dwóch dni po otwarciu klubu i czeka teraz na swoje pierwsze legalne zbiory. Klub może przyjąć maksymalnie 250 osób. Ci z kolei mogą kupić nawet siedem gramów marihuany dziennie, z miesięcznym limitem 50 gramów. Pięć oferowanych obecnie odmian konopi ma poziom THC od 11 do 17 procent, ale w przyszłości ma zostać dodanych więcej odmian. Kto nie może już znaleźć miejsca w takim klubie lub nie chce do niego dołączyć, może uprawiać do czterech żeńskich roślin, aby zaspokoić własne potrzeby - ale tylko wtedy, gdy osiągnie wiek zgody (18 lat). Źródło: timesofmalta.com

HOLANDIA: BURMISTRZYNI

AMSTERDAMU

CHCE ZALEGALIZOWAĆ KOKAINĘ

Obecna burmistrz Amsterdamu Femke Halsema opowiada się za zezwoleniem na posiadanie, sprzedaż i konsumpcję kokainy w bliskiej przyszłości. Była liderka holenderskiej partii Zielonych GroenLinks argumentuje, że kokaina jest mniej szkodliwa dla zdrowia niż alkohol, a przepisy antynarkotykowe nie są w stanie ograniczyć handlu tym południowoamerykańskim narkotykiem. Femke Halsema uważa również, że szkodliwość kokainy jest wyolbrzymiana w społeczeństwie, w czym ma oczywiście rację z naukowego punktu widzenia. Co więcej, 80 procent amsterdamskich policjantów zajmuje się przestępstwami związanymi z narkotykami, co nie powstrzymało zakazanego handlu ani nie zmieniło ceny kokainy sprzedawanej na ulicach. Halsema doszła więc do wniosku, że zakaz po prostu nie działa. Jej koledzy z Antwerpii i Rotterdamu nie podzielają jednak jej zdania. Nie tak dawno temu Halsema chciała zakazać handlu trawką w Amsterdamie, aby znacznie ograniczyć tzw. turystykę narkotykową. Źródło: www.voiceofeurope.com

8

Wywiad

Tanie Sianie Seed-Bank

Grupa profesjonalistów w służbie kolekcjonerom z pasją. Firma, dla którego dbałość o klienta jest priorytetem. Dziś z wielką przyjemnością oddajemy w Wasze ręce Przyjaciół z Tanie Sianie, 6 sklepów stacjonarnych w głównych miastach Polski, szybki i niezawodny sklep internetowy z pełną nowości i promocji ofertą dla najbardziej wymagających klientów. Wesołej wiosny życzy Soft Secrets i miłej lektury!’

Jakie usługi oferujecie swoim klientom?

Nasze usługi opierają się na sprzedaży najlepiej wyselekcjonowanych produktów, które muszą spełniać wymagania najbardziej wymagających kolekcjonerów. Nie akceptujemy kompromisów, ponieważ dla nas najważniejsza jest jakość oraz zadowolenie naszych klientów. Codziennie dążymy do doskonalenia asortymentu i obsługi naszych kupujących. Stawiając sobie wysokie cele, możemy ciągle ulepszać nasze doświadczenie w sprzedaży. W naszej ofercie znajdziesz najlepsze nasiona z całego świata oraz inne produkty konopne.

W zakresie anonimowości, jak gwarantujecie bezpieczeństwo swoim klientom dokonującym zakupów w Internecie?

Bardzo ważnym elementem, o który może zadbać klient we własnym zakresie, jest używanie programu VPN, który służy do maskowania adresu IP. Z naszej strony zapewniamy, że nasz serwer znajduje się w Hiszpanii, a strona jest zabezpieczona certyfikatem

SSL. Zalecamy korzystanie z telefonu za pośrednictwem aplikacji Signal lub Telegram oraz korzystanie z szyfrowanego e-maila ProtonMail. Wysyłkę polecamy do paczkomatu lub do zaufanej osoby, a płatności najbezpieczniej dokonywać kryptowalutami lub za pobraniem. Jeśli chcesz pozostać w pełni anonimowy, zalecamy dokonanie zamówienia na Paczkomat i podanie w zamówieniu nowo założonego adresu e-mail w serwisie

ProtonMail. Numer telefonu nie musi być prawidłowy – otrzymasz kod odbioru na stworzoną skrzynkę pocztową. Wszystkie zamówienia są usuwane po dostarczeniu przesyłki, więc nie musisz się martwić o swoje dane.

Jakie są Wasze mocne strony i jak staliście się ważną rzeczywistością dla polskiego rynku?

Nasze mocne strony to obsługa klienta, częste promocje, gratisy oraz wysokiej jakości produkty.

Posiadamy także bardzo szeroki asortyment, który mamy na stanie. Sklepy stacjonarne są dodatkową naszą mocną stroną, ponieważ klient może osobiście odwiedzić jeden z naszych oddziałów w największych miastach Polski i odebrać nasiona osobiście. Na polskim rynku działamy nieprzerwanie od 2012 roku. Czy jesteśmy ważni na polskim rynku? To zdecydowanie pytanie do naszych klientów, ale staramy się zadowolić każdego klienta, aby wracał do nas za każdym następnym razem.

Czy współpracujecie tylko z klientami końcowymi czy dystrybujecie także do innych sklepów?

Obsługujemy klientów detalicznych oraz hurtowych. Praca z każdym klientem buduje więzi oraz doświadczenie, które pomagają nam się rozwijać i iść do przodu. W ostatnich latach powstaje bardzo dużo nowych sklepów, zaczynają w spółce z nami. Pomag -

amy im się wdrążyć w biznes i wspieramy, bo wiemy jak jest ciężko na samym początku.

Ile macie obecnie sklepów i w jakich miastach?

Obecnie mamy sześć sklepów stacjonarnych w całej Polsce, zajmując lokalizację w największych miastach naszego kraju - Katowice, Wrocław, Rzeszów, Warszawa, Gdańsk oraz Szczecin. Naszym celem jest stale rozwijać naszą sieć, aby dotrzeć do większej liczby klientów.

Jakie promocje rezerwujecie dla swoich klientów na najbliższe miesiące?

Naszą już kultową promocją jest Promocja 1+1. Za każde wydane 100 zł klienci otrzymują 2 nasiona gratis, oraz kod rabatowy -20% na następne zakupy. Dlaczego promocje są dla nas tak ważne? Dlatego, że doceniamy naszych klientów i chcemy, aby podczas zakupów mieli uśmiech na twarzy.

Jakie są Wasze miejsca w sieci

oraz jak dużo uwagi poświęcacie kanala elektronicznym?

Social media w dzisiejszych to bardzo ważna kwestia, osobiście uważamy, że to przyszłościowa i duża część marketingu każdej firmy oraz kontaktu z klientami. Nie prowadzimy sprzedaży na naszych profilach społecznościowych i skupiamy się tam głównie na lifestylu, zdjęciach produktowych oraz konkursach! Znajdziecie nas na Instagramie (taniesianie) oraz Facebooku (taniesianiepl). Zapraszamy Wasz wszystkich, aby być na bieżąco z naszymi social mediami! Serdecznie pozdrawiamy całą redakcję Soft Secrets i wszystkich czytelników!

Sklep z nasionami marihuanyLokalizacje:

Katowice, ul. Owocowa 10a

• Wrocław, ul. Buraczana 9a

Warszawa, ul. Dominikańska 9/11

• Gdańsk, ul. Czesława Miłosza 25

• Rzeszów, ul. Zimowit 46/4

• Szczecin, al. Wojska Polskiego 74b

Instagram: taniesianie

Facebook: taniesianiepl www.taniesianie.pl

9

Korzyści ze stosowania roślin matecznych konopi indyjskich

Być może oglądałeś

wycieczki po plantacjach

konopi na YouTube i, będąc zdumionym rozmiarem i jakością prezentowanych

obiektów, zauważyłeś, że wszystkie mają

pomieszczenie dla roślin macierzystych. Jest to miejsce, w którym rośliny konopi utrzymywane są przy życiu w stanie

wegetatywnym, w celu produkcji świeżych sadzonek w razie potrzeby. W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o roślinach

matecznych, związanych z nimi korzyściach, optymalnym środowisku do ich przechowywania i najlepszych opcjach oświetlenia.

CZYM JEST ROŚLINA MATECZNA KONOPI?

Gdy uprawiamy rośliny konopi w pomieszczeniu, zwykle zaczynamy od nasion, które następnie rosną pod 18-godzinnym oświetleniem. To właśnie w tym czasie sadzonka rozwinie korzenie, liście i zacznie wytwarzać krzaczastą strukturę i zdrowy, zielony przyrost. Gdy roślina konopi jest utrzymywana pod 18-godzinnym oświetleniem, pozostaje w stanie wegetatywnym, co oznacza, że po pewnym czasie roślina wytworzy mnóstwo mniejszych miejsc wzrostu, z których można pobrać klony. Określenie roślina-matka wywodzi się z faktu, że roślina ta będzie teraz jedynym

źródłem tej konkretnej genetyki i wyprodukuje setki, a w niektórych przypadkach tysiące dzieci. Najczęstszym miejscem, w którym można znaleźć rośliny mateczne, są duże obiekty komercyjne, w których istnieje zapotrzebowanie na osiągnięcie określonej docelowej liczby roślin, a także hodowcy, którzy trzymają rośliny do krzyżowania, krzyżowania wstecznego i ogólnej konserwacji.

KORZYŚCI Z POSIADANIA ROŚLINY MATECZNEJ

- Rośliny mateczne zapewniają hodowcy świeże klony.

- Rośliny mateczne mogą być utrzymywane przy życiu przy niskim zużyciu energii elektrycznej.

- Hodowcy domowi nie będą musieli wydawać pieniędzy na nasiona.

- Klony, które rozwiną bryłę korzeniową, będą natychmiast gotowe do kwitnienia.

- Rośliny mateczne mogą być utrzymywane przy życiu przez dziesięciolecia.

- Doskonały sposób na utrzymanie określonej genetyki i klonów.

- Hodowcy utrzymują rośliny mateczne przy życiu w celach konserwacyjnych.

10 Uprawa konopi Stoney Tark
Oto 3 różne rośliny matki hybrydy OG Kush.

Ta roślina matka odmiany Cheese jest ogromna i gotowa do klonowania.

Jak utrzymać roślinę mateczną przy życiu Kluczem do utrzymania rośliny matecznej, która produkuje zdrowe i żywotne klony, jest jej

Produkty

powolny wzrost i niezmiennne środowisko. Przy założeniu, że harmonogram oświetlenia pozostaje między 16 a 20 godzinami światła, temperatura

Biotonex

BIOTONEX to silny, w 100% organiczny stymulator, zaprojektowany specjalnie do fazy przed kwitnieniem. Jest to ekskluzywna formuła Cannaboom SL legendarnej hiszpańskiej firmy nawozowej, która dystrybuuje swoje produkty na całym świecie pod szyldem „La poción del Brujo“. Jest to super skoncentrowany produkt (0.2 ml na litr wody), który można stosować już od ostatniego tygodnia fazy wegetatywnej do trzeciego-czwartego tygodnia kwitnienia.

Biotonex przyspiesza (maksymalnie o tydzień) początek kwitnienia i stymuluje tworzenie kwiatów, które rozwijają się w większej ilości i z krótszą przestrzenią międzywęźlową, dzięki czemu roślina jest bardziej zwarta i produktywna.

Ponadto specjalna formuła Biotonex pomaga powstrzymać rozciąganie rośliny, które jest typowe dla początku fazy kwitnienia, spowalnia wzrost w górę i jednocześnie zwiększa liczbę bocznych gałęzi. Z tych wszystkich powodów Biotonex pomaga roślinie rozwinąć optymalną strukturę w okresie kwitnienia, czyniąc ją bardziej produktywną, zwartą i odporną. Ponadto, zwiększając liczbę pędów, pozwala na uzyskanie większych i gęstszych pąków.

www.cannaboom.es

wynosi 22-25 stopni Celsjusza, a wilgotność względna wynosi od 60 do 80%. Jest to przepis na sukces. Rośliny należy karmić nawozem wegetatywnym o wysokiej zawartości azotu i unikać nadmiernego podlewania. Opryski dolistne to również świetny sposób na utrzymanie roślin w optymalnym stanie.

KIEDY POBIERAĆ KLONY I CZAS REGENERACJI

W pewnym momencie wybrana roślina mateczna będzie wystarczająco dojrzała, aby wyprodukować zdolne do życia klony. Zwykle proces ten może trwać od 8 do 12 tygodni, w zależności od odmiany, warunków oświetleniowych, składników odżywczych i wielkości doniczki. Pobieranie klonów przed osiągnięciem optymalnego poziomu wzrostu i dojrzałości ograniczy tylko liczbę klonów, które można pobrać, i może tymczasowo zahamować wzrost rośliny. Zawsze najlepiej jest pobierać klony z nowych miejsc wzrostu, które są miękkie i unikać klonów z twardego drewna, chyba że masz większe doświadczenie, ponieważ ich ukorzenienie może potrwać dłużej niż w przypadku miękkiego drewna. Gdy roślina macierzysta zostanie już prawie całkowicie ogołocona, konieczne jest zapewnienie jej dużej ilości składników odżywczych, świeżego powietrza i czasu na regenerację, aby mogła w pełni się odbudować i odrosnąć z jeszcze większym wigorem i krzaczastą strukturą.

JAKIE JEST NAJLEPSZE ŚWIATŁO I PODŁOŻE DLA ROŚLIN MATECZNYCH?

Nie każda roślina mateczna musi być utrzymywana przy życiu pod 1000W oświetleniem wyładowczym o wysokiej intensywności i zasilana

składnikami odżywczymi. Jako hodowca domowy będziesz mógł poświęcić zapasową szafkę lub niewielki namiot na roślinę mateczną i użyć dowolnej z poniższych konfiguracji oświetlenia.

CFL to świetlówki kompaktowe, są tanie w zakupie, bardzo wydajne pod względem zużycia energii elektrycznej, wytwarzają bardzo mało ciepła i świetnie nadają się do utrzymywania przy życiu roślin matecznych i klonów. Jeśli zdecydujesz się na świetlówki CFL, zalecamy użycie listwy oświetleniowej T5 i upewnienie się, że spektrum światła jest niebieskie.

LED - diody to kolejne energooszczędne oświetlenie, które jest doskonałą opcją do powolnej uprawy roślin matecznych. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli LED, które w niektórych przypadkach pozwalają na przyciemnienie światła.

250 / 400W HPS / MH - Wysokoprężne żarówki sodowe / metalohalogenkowe w połączeniu z cyfrowym statecznikiem stanowią dobre rozwiązanie jako źródło światła. Zwykle światło HPS o niskiej mocy nie wytwarza zbyt wiele, jeśli chodzi o pąki, jednak w przypadku roślin matecznych są one dobrze dopasowane i zapewniają dobre rozprzestrzenianie się światła.

PODSUMOWANIE

Istnieje wiele korzyści płynących z utrzymywania rośliny-matki w pomieszczeniu do uprawy, począwszy od oszczędności pieniędzy dzięki rezygnacji z zakupu nowych nasion przy każdym zbiorze, pracy z odmianą, która jest już wypróbowana i przetestowana, do ułatwienia sobie życia przy krzyżowaniu wstecznym i tworzeniu nowych hybryd.

Możesz albo wyhodować ogromne rośliny macierzyste zdolne do produkowania 250-500 klonów co 3 miesiące, albo zachować prostotę i małą skalę Wybór należy do ciebie!

EMERALD HARVEST

Szukasz sposobu, aby zmaksymalizować potencjał swoich roślin? Nawozy Emerald Harvest są kluczem do osiągnięcia imponujących rezultatów. Dzięki starannie dobranym składnikom odżywczym, Emerald Harvest zapewnia optymalne warunki wzrostu, zwiększając i poprawiając jakość Twoich plonów. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym growerem, czy też dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą, te nawozy spełnią Twoje oczekiwania. Łatwa w użyciu formuła pozwala osiągnąć doskonałe rezultaty bez trudu. Wybierz Emerald Harvest i zobacz różnicę w uprawie.

www.growbox.pl

11

Medyczna marihuana

lek. Marcin Kobyliński

MNIEJ OCZYWISTE WSKAZANIA DO KONOPNEJ TERAPII

W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania i uznania terapii konopnej jako ważnego elementu w leczeniu wielu schorzeń. Tradycyjnie konopie (Cannabis) są stosowane w leczeniu bólu, szczególnie przewlekłego, łagodzeniu skutków chemioterapii, takich jak nudności i wymioty, a także w terapii spastyczności mięśniowej przy schorzeniach takich jak stwardnienie rozsiane. Te dość powszechne zastosowania terapeutyczne konopi są szeroko rozpoznane i akceptowane w środowisku medycznym. Jednakże, w miarę pogłębiania wiedzy na temat potencjału konopi, naukowcy odkrywają coraz więcej mniej oczywistych, a równie obiecujących zastosowań tej rośliny.

MEDYCZNA MARIHUANA: POZA OCZYWISTYMI WSKAZANIAMI

Pracując w ośrodku specjalizującym się w Konopnej Terapii, mieliśmy okazję obserwować rzadziej dyskutowane, ale niezwykłe korzyści płynące z jej zastosowania. Dzięki wieloletniej praktyce i ciągłemu monitorowaniu efektów terapeutycznych u naszych pacjentów, zdobyliśmy doświadczenie, które pozwala nam spojrzeć na terapię konopną z nowej perspektywy.

KONOPNA TERAPIA W LECZENIU ZABURZEŃ LĘKOWYCH I DEPRESJI

Chociaż konopie są częściej kojarzone z leczeniem fizycznych dolegliwości, nasze doświadczenia pokazują, że mają one również znaczący potencjał w łagodzeniu objawów zaburzeń psychicznych, takich jak lęk i obniżenie nastroju. Wielu pacjentów zgłasza, że odpowiednio dobrane dawki i szczepy konopi pomagają im w osiągnięciu stanu spokoju, redukcji napięcia oraz poprawie ogólnego samopoczucia psychicznego. Kolejnym mniej oczywistym, ale obiecującym obszarem zastosowania medycznej marihuany jest leczenie zaburzeń lękowych, w tym zespołu stresu pourazowego (PTSD). Kannabinoidy, wykazując działanie anksjolityczne, mogą pomóc obniżyć poziom lęku i poprawić jakość snu u osób z PTSD.

KONOPNA TERAPIA ZABURZEŃ SNU

Innym, mniej oczywistym obszarem, w którym Konopna Terapia przynosi obiecujące rezultaty, jest leczenie zaburzeń snu. Pacjenci, którzy doświadczają trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu, często odnotowują znaczną poprawę jakości i ilości snu po wprowadzeniu terapii konopnej. Konopie mogą działać relaksująco i uspokajająco, co sprzyja osiąganiu głębszego i bardziej regenerującego snu.

POMOC W LECZENIU MIGREN I BÓLÓW GŁOWY

Bóle głowy i migreny są kolejnym przykładem, gdzie konopie mogą przynieść

ulgę. Wielu pacjentów odnotowuje, że regularne stosowanie konopi pomaga zmniejszyć częstotliwość i intensywność napadów migrenowych. To mniej oczywiste zastosowanie konopi zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród osób, które nie odniosły korzyści z tradycyjnych metod leczenia.

EFEKTY W LECZENIU CHORÓB SKÓRY

Konopie indyjskie mogą również przyczynić się do poprawy stanu skóry u osób cierpiących na takie schorzenia jak łuszczyca czy egzema. Składniki aktywne zawarte w konopiach, takie jak CBD (kannabidiol), wykazują właściwości

przeciwzapalne, które mogą łagodzić objawy tych chorób, redukując zaczerwienienia, swędzenie oraz stany zapalne skóry.

WSPARCIE W LECZENIU CHORÓB

PARKINSONA I ALZHEIMER‘A W naszym ośrodku obserwujemy również, że konopie mogą mieć pozytywny wpływ na życie pacjentów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroby Parkinsona i Alzheimera. Stosowanie konopi może pomóc w zmniejszeniu drżenia, poprawie mobilności, a także może mieć korzystny wpływ na pamięć i funkcje poznawcze u niektórych pacjentów.

12
Fot. Ndispensable na Unsplash.

ULGA W CHOROBACH UKŁADU POKARMOWEGO

Ostatnie badania sugerują, że medyczna marihuana może łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego (IBS) oraz choroby Leśniowskiego-Crohna, poprzez modulację działania układu endokannabinoidowego, który odgrywa kluczową rolę w regulacji bólu, stanu zapalnego i funkcjonowania jelit.

LECZENIE UZALEŻNIEŃ

Paradoksalnie, mimo że marihuana jest często krytykowana za potencjalne ryzyko uzależnienia, badania wskazują, że może ona pomagać w leczeniu uzależnień od innych substancji, takich jak opioidy, alkohol czy nikotyna, zmniejszając chęć przyjęcia kolejnej dawki, objawy odstawienia i poprawiając ogólną skuteczność leczenia uzależnień.

DZIAŁANIE PRZECIWDRGAWKOWE

Konopie znajdują również zastosowanie w leczeniu niektórych form epilepsji, zwłaszcza tych, które są trudne do kontrolowania przy użyciu tradycyjnych leków. W wielu przypadkach terapie konopne pomagają zmniejszyć częstotliwość i nasilenie napadów.

KONOPIE NA APETYT

Zaburzenia łaknienia mogą przybierać różne formy, od anoreksji, poprzez zaburzenia łaknienia u pacjentów przechodzących leczenie onkologiczne, po nadmierne łaknienie, które może prowadzić do problemów z otyłością. W zależności od konkretnego przypadku, produkty konopne mogą pomóc w regulacji apetytu, przynosząc ulgę i poprawiając jakość życia pacjentów.

ANOREKSJA I UTRATA APETYTU

W przypadku anoreksji lub utraty apetytu, zwłaszcza u pacjentów onkologicznych lub tych z HIV/AIDS, konopie mogą stymulować łaknienie. THC (tetrahydrokannabinol), jeden z głównych składników aktywnych konopi, jest znany ze swojej zdolności do zwiększania apetytu. Stosując go pacjenci mogą zwiększyć spożycie kalorii i poprawić stan odżywienia, co jest kluczowe dla procesu leczenia i regeneracji.

NADMIERNE ŁAKNIENIE I OTYŁOŚĆ

Z drugiej strony, badania sugerują, że CBD (kannabidiol), inny ważny składnik konopi, może pomóc w redukcji apetytu u osób z nadwagą czy otyłością. Chociaż potrzebne są dalsze badania, wstępne wyniki wskazują, że CBD może mieć potencjał w regulacji łaknienia i wspomaganiu utraty masy ciała.

WNIOSKI

Rozwój badań nad konopiami otwiera nowe horyzonty w medycynie, oferując nadzieję wielu pacjentom zmagającym się z różnorodnymi schorzeniami. W naszym ośrodku doświadczamy na co dzień, jak mniej oczywiste zastosowania konopi mogą znacząco poprawić jakość życia naszych pacjentów.

Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego przypadku lekarz jest w stanie dopasować terapię tak, aby maksymalnie wykorzystać potencjał leczniczy konopi, jednocześnie minimalizując ryzyko niepożądanych efektów. Jest jasne, że mimo rosnącej akceptacji i zrozumienia Konopnej Terapii, wciąż potrzebne są dalsze badania, aby pełniej zrozumieć jej potencjał i ograniczenia. W międzyczasie, nasze doświadczenia wskazują na szeroki zakres możliwości, jakie konopie oferują pacjentom, otwierając dla nich nowe możliwości alternatywnych metod leczenia.

13
Fot. Elsa Olofsson na Unsplash.

Uprawa

O NASIONACH

WPROWADZENIE

Nasiona zawierają wszystkie cechy genetyczne rośliny konopi. Geny w nasionach dyktują rozmiar rośliny, odporność na choroby i szkodniki, produkcję korzeni, łodyg, liści i kwiatów, poziom kannabinoidów i wiele innych cech. Nasiona są wynikiem rozmnażania płciowego i zawierają geny każdego z rodziców, zarówno męskiego, jak i żeńskiego. Niektóre rośliny, znane jako “interseksualne”, błędnie określane jako “hermafrodyty”, mają zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty na tej samej roślinie.

Skład genetyczny nasion jest najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, jak dobrze roślina będzie rosła w różnych klimatach i przy sztucznym świetle, świetle słonecznym i świetle

dostępnym w szklarni. Cechy genetyczne kontrolują również maksymalne ilości kannabinoidów, które roślina jest w stanie wyprodukować. Jednak warunki wzrostu również wpływają na poziom kannabinoidów. Źle wyhodowana roślina wytwarza niższe poziomy kannabinoidów niż zdrowa, dobrze wyhodowana roślina.

Główne kategorie nasion obejmują (1) nasiona regularne (2) nasiona feminizowane (3) automatycznie kwitnące nasiona regularne i (4) automatycznie kwitnące nasiona feminizowane.

Zwykłe (regularne) nasiona stają się coraz mniej popularne w wielu częściach świata, a wiele firm nasiennych oferuje wyłącznie nasiona feminizowane. Nasiona feminizowane są bardzo popularne, ponieważ wyrastają z nich rośliny żeńskie o wysokiej zawartości kannabinoidów. Jednakże,

BOTANIKA KONOPI - TABELA ODMIAN KONOPI MJ 01

THCKonopie Męskie Żeńskie Nasiona Żeńskiklon

Regularne x x x x

Feminizowane 0 x x x

Automatycznie kwitnące x x x 0

Automatycznie kwitnące 0 x x 0 feminizowane

CBDKonopie Męskie Żeńskie Nasiona Żeńskiklon

Regularne x x x x

Feminizowane 0 x x x

Automatycznie kwitnące x x x 0

Automatycznie kwitnące 0 x x 0 feminizowane

Konopie przemysłowe x x x x

niestabilne rośliny feminizowane mogą czasami rozwijać kwiaty męskie, zwane też interseksualnymi lub hermafrodytycznymi.

Silne, żywotne nasiona są produkowane przez zdrowych rodziców, którzy są odpowiednio pielęgnowani. Prawidłowo przechowywane nasiona szybko kiełkują i wyrastają z nich zdrowe rośliny dające obfite plony. Nasiona przechowywane zbyt długo kiełkują wolniej i częściej kończą się niepowodzeniem.

Silne nasiona kiełkują w ciągu 48-72 godzin i są nad ziemią w ciągu siedmiu dni. Nasiona, które kiełkują dłużej niż tydzień, mogą rosnąć wolniej i produkować mniej. Jednak niektóre odmiany kiełkują dłużej nawet w najlepszych warunkach.

Unikaj słabych nasion. Jeśli zewnętrzna powłoka ochronna nie jest odpowiednio szczelna, niewielka ilość wilgoci i powietrza przenika i próbuje aktywować wzrost. Stężenie hormonów nasiennych ulega rozproszeniu, a nasiona stają się coraz mniej żywotne. Nasiona przepuszczające wilgoć sygnalizują chorobom i szkodnikom, że mogą się do nich dostać. Słabe nasiona są niedojrzałe, jasne, kruche i łatwo się miażdżą przy lekkim nacisku palca i kciuka. Słabe nasiona nie mają wystarczającej siły do prawidłowego wzrostu.

Kupuj nasiona w opakowaniach po 1, 3, 5, 10 lub więcej sztuk. Sprzedaż bardzo małych ilości nasion rozpoczęła się od nasion feminizowanych, które mają gwarancję, że są żeńskie. Ale jeśli nasiona nie wykiełkują lub sadzonka jest słaba i chorowita, nie ma zapasowego rodzeństwa, które mogłoby zająć jej miejsce. Radzę zacząć od co najmniej trzech nasion feminizowanych lub automatycznie kwitnących i 5-10 nasion regularnych z każdej odmiany. Jeśli masz miejsce i budżet, zacznij od 10 nasion każdej odmiany. Aby zapewnić sobie obfite zbiory, zacznij od większej liczby nasion niż planujesz zebrać. Rozpoczęcie uprawy od pojedynczego nasiona

danej odmiany uniemożliwia porównanie jej z rodzeństwem. Jeśli zaczniesz od woreczka z dziesięcioma zwykłymi nasionami od renomowanego dostawcy i wykiełkujesz je wszystkie na raz, około połowa z nich będzie męska, jedno lub dwa mogą rosnąć wolniej lub być mniej silne pod względem kannabinoidów. Dwa lub trzy nasiona wyrosną na silne, zdrowe rośliny żeńskie. Spośród nich jedna będzie bardziej wytrzymała i silniejsza niż jej rodzeństwo. Wybierz tę “super” roślinę na matkę swoich klonów.

KIEŁKOWANIE

Nasiona konopi do kiełkowania potrzebują jedynie (czystej) wody, ciepła i powietrza. Zazwyczaj nasiona najlepiej kiełkują w temperaturze 25ºC. Niższe temperatury często opóźniają kiełkowanie. Temperatura powyżej 25ºC zakłóca chemię w nasionach i powoduje słabe kiełkowanie. Staraj się utrzymywać wilgotność na poziomie 100% podczas kiełkowania. Jednak moczenie nasion w wodzie dłużej niż 24 godziny spowoduje odcięcie tlenu, zasadniczo je topiąc i zabijając. Podczas kiełkowania wilgoć powoduje pękanie zewnętrznej powłoki ochronnej nasion. Wilgoć nadal wnika do środka, aby uruchomić uśpione hormony, które aktywują mały biały korzonek. Korzonek przenika do gleby, przekształcając się w korzeń palowy i zielony pęd nadziemny. Liścienie, czyli liście nasienne, wyłaniają się z wnętrza łupiny, pchając się w górę w poszukiwaniu światła.

Stały strumień wilgoci jest niezbędny do transportu wody, składników odżywczych i hormonów do szybkiego wzrostu. Jeśli sadzonki cierpią teraz z powodu stresu wodnego, regeneracja zajmie im tygodnie. Automatycznie kwitnące nasiona i sadzonki są niezwykle podatne na stres związany z wilgocią, ciepłem i tlenem.

Nasiona nie potrzebują dodatkowych hormonów ani nawozów do kiełkowania.

14 Ten artykuł jest udostępniony przez „Cannabis Encyclopedia“ ¡¡GRATIS!! w jedenastu (11) językach - czeskim, holenderskim, angielskim, francuskim, włoskim, japońskim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim, hiszpańskim i ukraińskim na stronie www.marijuanagrowing.com.
Ta grupa małych sadzonek jest uprawiana w celu przeniesienia na zewnątrz. Dwie grupy nasion różnią się od siebie. Nasiona po lewej stronie są w większości tego samego koloru, a nasiona po prawej są mocno cętkowane z nieregularnymi plamami.

DOWNLOAD TODAY!

WE GROW CANNABIS

Award-Winning cannabis cultivation author Jorge Cervantes teams up with Seedsman for a FREE, comprehensive digital book on home growing.

100-page digital book

270+ color images

Interactive – Searchable

Comprehensive guide to cannabis cultivation

FREEBOOK

Beginner and advanced growers

Easy-to-follow cultivation examples

8 chapters of cultivation wisdom

Dedicated to increasing cannabis yields

Discover the magic of cannabis!

www.marijuanagrowing.com/grow-cannabis-book

Co-Authors

Chief Scientific Officer, Dr. Gary Yates

Stefan Meyer

Table of Contents

• Cannabis Botany

• Life Cycle of Cannabis

• Cannabis Seeds & Seedlings

• Plan Your Garden

• Grow Room Setup

• Twelve-week Garden

• Harvest, Manicuring, Drying, Curing & Storage

• Diseases, Pests & Problems

JORGE CERVANTES

Author Marijuana Horticulture.

Legendary Jorge Cervantes, published in eight languages sold over a million copies worldwide.

www.jorge-cervantes.com www.marijuanagrowing.com /JoCerv @jorgecervantesmj @JorgeCervantes Jorge Cervantes Jorge Cervantes @jorgecervantesmj

Stoney Tark

RAPORT Z UPRAWY SKYWALKER HAZE

Bank nasion: Dutch Passion

Odmiana: Skywalker Haze

Wielkość doniczki: poj. 10 litrów

Medium: kokos + Atami Upgrade

Oświetlenie: 2 x SANlight Gen 2

Składniki odżywcze: Atami NRG line

Czas wegetacji (18/6): 4 tygodnie

Temperatura wegetacji: 24 stopnie

Celsjusza

Wilgotność w fazie wegetatywnej: 72%

Czas kwitnienia (12/12): 9 i 1/2 tygodnia

Temperatura kwitnienia: 22.5 stopnia

Celsjusza

Wilgotność w okresie kwitnienia: 45%

Jako fan Haze i każdego rodzaju sativy, która wprawia mnie w kreatywny i optymistyczny nastrój, dostałem w swoje ręce paczkę feminizowanej Skywalker Haze od Dutch Passion. Krzyżówka genetyczna to Mazari x Blueberry (Skywalker) i Amsterdam Amnesia, dzięki czemu jest to odmiana o dużej wydajności, która wymaga dużo miejsca do uprawy. Posadziłem jedno nasiono w 10-litrowej doniczce wypełnionej kokosem z dodatkiem Atami Upgrade, który jest wolno uwalniającym się pokarmem z bakteriami w środku.

Faza wegetatywna - 28 dni

Sadzonkę wykiełkowałem w filiżance wody, po 24 godzinach zauważyłem jak korzeń wyskakuje i jest gotowy do przesadzenia bezpośrednio do 10-litrowej doniczki. Przez pierwszy tydzień podawałem tylko bardzo łagodny roztwór NRG Root-C, Cal Mag, Atazyme i Growth-C. Namiot do uprawy ma wielkość 1,2 metra i jest ustawiony na temperaturę 24 stopni Celsjusza i wilgotność 70-75% przy włączonym oświetleniu. Temperatura po wyłączeniu światła wynosi 19 stopni Celsjusza, a poziom wilgotności 65%.

Do 14 dnia mała sadzonka rosła szybko i bardzo dobrze reagowała na składniki odżywcze i światło SAN LED. Dzięki licznym wentylatorom oscylacyjnym wewnątrz mojego namiotu Skywalker Haze staje się silny i wytrzymały.

Po 21 dniach i kontynuowaniu karmienia

Root-C, Growth-C, Cal Mag i Atazyme w ilości

3ml/litr roślina wyglądała naprawdę zdrowo i rosła z cienkimi, ząbkowanymi liśćmi, które wyrażały sativę.

W ostatnim tygodniu okresu wzrostu zwiększyłem dawkę do 5ml na litr i zauważyłem, że z dna doniczek wyrastają białe i grube korzenie. Dodaję teraz bambusowe kijki do wszystkich bocznych gałęzi, aby wesprzeć rośliny, zanim się rozciągną i zaczną kwitnąć. Roślina ma wysokość 61 cm, przy bardzo podobnej szerokości.

Faza kwitnienia - 67 dni

Po 4 tygodniach 18/6 i pozwoleniu roślinom wyrosnąć na egzotyczny krzak o wyglądzie sativy, zmieniłem timery na 12/12. Od teraz rośliny skupią się na tym, by urosnąć tak wysoko i przybrać na wadze tak dużo, jak to tylko możliwe. Wilgotność względna zostanie obniżona z 72% do 45%, a temperatura spadnie do nieco poniżej 23 stopni Celsjusza.

W drugim tygodniu kwitnienia roślina Skywalker Haze osiągnęła wysokość 118 cm i można powiedzieć, że ma jeszcze więcej do zrobienia! Bardzo szybko rosnąca roślina, która rozwija się dzięki składnikom odżywczym i optymalnym warunkom.

Dzień 28, teraz podaję 5ml na litr składników odżywczych Growth-C, Bloom-C, Flower-C, Atazyme i Cal Mag w połączeniu z 3ml na litr NRG Flavor, który jest składnikiem odżywczym na bazie melasy.

Jak dotąd jestem pod wrażeniem zarówno składników odżywczych, jak i tej odmiany od Dutch Passion. Wszystkie liście mają metaliczny, bujny i żywy zielony kolor, a na całej roślinie, od stóp do głów, znajdują się wczesne kwiaty.

Do 35 dnia formuje się mnóstwo jasnych, białych pąków, a podczas wąchania kwiatów aromat jest ostry, cytrusowy, podobny do wybielacza i świeżych cytryn. Kształt liści jest długi, wąski i oszroniony.

Spodziewam się, że Skywalker Haze przetrwa nawet 65 dni, więc zacznę spłukiwać w 50 dniu. Oznacza to, że odetnę wszystkie składniki odżywcze i użyję tylko zwykłej wody i Atazyme i pozwolę, aby chlorofil w roślinach ustał, a roślina doszła do końca kwitnienia. Rośliny zaczynają naprawdę przybierać na wadze, produkując ogromne górne kolby wielkości mojej pięści, a dolne pąki są również grube i masywne.

Dzień 67, po dokładnym sprawdzeniu trichomów za pomocą lupy powiększającej decyduję się przyciąć roślinę Skywalker Haze i usunąć bambusowe kijki, które przywiązałem na początku kwitnienia. Pąki są masywne, bardzo tłuste i lepkie w dotyku. Ostatni pomiar wykazał, że roślina ma 137 cm wysokości.

Terpeny są mieszanką antyseptyczną, ziemistą i cytrusową z jasnozielonymi i masywnymi pąkami. Roślina jest następnie przenoszona do mojego namiotu do suszenia, gdzie będzie wisieć przez 14 dni w temperaturze 15 stopni Celsjusza i wilgotności względnej 50%.

Moje wnioski

Ogólnie rzecz biorąc, ta genialna hybryda jest bardziej odpowiednia dla hodowców przyzwyczajonych do pracy z dużymi sativami. Była to odmiana o ogromnych plonach, która przypominała mi oldschoolowe hybrydy, które zawsze wyrzucały gigantyczne pąki.

Jeśli chodzi o palenie, ma potężny efekt, który jest idealny do utrzymania kreatywności i dobrej motywacji, z ziemistym, ale ostrym i cytrusowym smakiem. Upewnij się, że zapewnisz jej dużo miejsca i dodasz wsparcie na wczesnym etapie, ponieważ boczne gałęzie i pąki mogą stać się bardzo ciężkie i zacząć się przewracać.

17 Uprawa konopi
Początek 14-dniowego okresu spłukiwania. Masywne pąki na Skywalker Haze.

Czy promieniowanie UV może zwiększyć produkcję kannabinoidów?

Zastosowanie dodatkowych źródeł światła UV w uprawie przy sztucznym oświetleniu to dzisiaj gorący temat. Wielu uważa, że dodanie tego typu oświetlenia skłoni rośliny do produkcji większej ilości kannabinoidów i osiągnięcia lepszych plonów. Liczne badania pokazują jednak, że korzyści płynące z promieniowania UV nie są tak jednoznaczne i zależą od różnych czynników.

Po pierwsze, ważne jest, aby pamiętać, że promieniowanie UV dzieli się na trzy grupy: promieniowanie UV-A o zakresie długości fal 315-400 nm, promieniowanie UV-B w zakresie 280-315 nm i promieniowanie UV-C w zakresie 100-280 nm. Jakiekolwiek światło spoza tych zakresów nie należy do spektrum UV. Wspominam o tym, ponieważ niektórzy producenci oświetlenia do uprawy konopi twierdzą, że ich oświetlenie ma zwiększoną wydajność w widmie UV przy długościach fal powyżej 400 nm. Jest to jedynie chwyt marketingowy, ponieważ obszar ten zawiera już regularne niebieskie światło należące do sfery promieniowania fotosyntetycznie czynnego (PAR).

WIĘKSZA INTENSYWNOŚĆ, LEPSZE PLONY

Tak, to bardzo proste równanie. Im większa intensywność światła dostarczanego roślinom konopi, tym wyższych plonów można się spodziewać. Przeprowadzono wiele badań na ten temat, potwierdzając ten fakt. Muszę jednak dodać, że sama wysoka intensywność nie wystarczy i aby zwiększyć plony, należy spełnić inne warunki, takie jak odpowiedni klimat, wystarczająca ilość CO2, odpowiednie odżywianie i inne. Niemniej jednak nie piszę tego artykułu, aby przekazać tak trywialne informacje.

Powodem, dla którego wspominam o intensywności, jest wyjaśnienie niektórych testów mających na celu wykazanie skuteczności dodatkowego oświetlenia. Jeśli weźmiesz dowolne źródło światła do uprawy roślin i dodasz inne źródło światła, które zawiera światło w widmie PAR, zwiększasz intensywność światła

użytecznego do fotosyntezy. Dlatego też, testując korzyści płynące z dodatkowego oświetlenia emitującego światło o długości fali 420 nm (które nie jest UV), nie testujesz wpływu tej konkretnej długości fali, ale po prostu zwiększasz intensywność oświetlenia, co zawsze ma pozytywny wpływ na plony. Jeśli chcesz zbadać różnicę w plonach związaną ze składem widmowym światła, powinieneś zawsze testować dwie identyczne intensywności.

WPŁYW PROMIENIOWANIA UV-A

Według niektórych starszych badań ten rodzaj promieniowania zwiększa produkcję CBD, CBG, THC i THCV. Początkowe badania z lat 80. są już dość przestarzałe. Promieniowanie UV-A łatwo przenika przez atmosferę, a rośliny, ludzie i inne żywe organizmy miały wystarczająco dużo czasu, aby przystosować się do tego rodzaju promieniowania w trakcie ewolucji.

W porównaniu z promieniowaniem UV-B ten rodzaj promieniowania UV ma niższą energię, więc teoretycznie wymagana jest większa dawka, aby osiągnąć ten sam efekt. Promowanie pozytywnego wpływu promieniowania UV-A wydaje się być często taktyką marketingową niektórych producentów oświetlenia LED, choć nie mam zamiaru sugerować, że celowo dążą oni do oszustwa. Podkreślanie potencjalnego wpływu właśnie promieniowania UV-A może być jednak również związane z rozwojem technologii LED, która jak dotąd nie jest wystarczająco skuteczna w spektrum UV-B.

Podczas gdy diody w spektrum UV-A mają wydajność konwersji energii elektrycznej na światło na poziomie 50%, w spektrum UV-B jest to mniej niż 10%, nie wspominając nawet o dziesięciokrotnie krótszej żywotności. W przypadku stosowania dodatkowego oświetlenia w spektrum UV-B lampy fluorescencyjne są znacznie bardziej wydajne.

Kilka zespołów badawczych przetestowało wpływ promieniowania UV-A i UV-B, niektóre

z nich doszły do wniosku, że promieniowanie UV-A raczej zmniejsza efektywność wykorzystania światła. Np. czasopismo Frontiers in Plant Science opublikowało badanie prze-

prowadzone przez zespół z kanadyjskiego Uniwersytetu w Guelph, koncentrujące się na naukach o środowisku. Naukowcy przetestowali wpływ zmiany intensywności światła na

18 Growing Mr. José, info@mrjose.eu

plony konopi indyjskich oraz wpływ promieniowania UV-A i UV-B. Badanie zostało opublikowane 27 października 2022 r., co czyni je stosunkowo nowym. Naukowcy stworzyli trzy grupy roślin testowych. Pierwsza grupa była oświetlana intensywnością PPFD 600 μmol/m2s przez 12 godzin w ciągu 45 dni, druga grupa otrzymała dodatkową dawkę 50 μmol/m2s promieniowania UV-A o najwyższej wydajności w obszarze 385 nm, również przez 12 godzin w ciągu 45 dni. Trzecia grupa również otrzymała dawkę PPFD w wysokości 600 μmol/m2s przez 12 godzin w ciągu 45 dni, ale dodatkowo 3 μmol/m2s z oświetlenia zawierającego zarówno promieniowanie

UV-A, jak i UV-B, tylko w ciągu ostatnich 20 dni cyklu wzrostu.

Chociaż grupa roślin uprawianych z dodatkowym promieniowaniem UV-A była oświetlona większą ilością światła 600+50 μmol/ m2s, nie odnotowano wzrostu produkcji THC w porównaniu do grupy bez dodatkowego oświetlenia. Oznacza to, że wydajność uprawy spada przy stosowaniu promieniowania UV-A. I odwrotnie, w grupie, w której zastosowano dodatkowe oświetlenie UV-A + UV-B, nastąpił wzrost produkcji THC o ponad 30%. Niestety, wzrost ten był znaczący tylko w przypadku większych liści. W analizach całych kwiatów nie potwierdzono możliwego do udowodnienia wzrostu zawartości THC lub wynosił on tylko do 10%, co nie może być uznane za potwierdzenie, że jest to wyłącznie wynik promieniowania UV.

Wynik innego eksperymentu, przeprowadzonego w szklarni badawczej firmy SANlight, wykazał nawet, że zastosowanie dodatkowego oświetlenia o spektrum UV-A o najwyższej wydajności w obszarze 365 nm doprowadziło do spadku produkcji terpenów. Potwierdza to teorię, że promieniowanie UV-A może potencjalnie przyspieszyć fotoutlenianie terpenów, co może prowadzić do ich degradacji lub przekształcenia w inne związki.

PROMIENIOWANIE UV-B

Rośliny są wyposażone w specjalne czujniki znane jako fotoreceptory do przetwarzania światła o różnych długościach fal. Kryptochromy służą roślinom do wykrywania promieniowania o długości fali 320-350

je do produkcji większej ilości żywicy. Pozostaje pytanie, czy roślina tworzy warstwę ochronną wszędzie tam, gdzie jej potrzebujemy, czy tylko w najbardziej narażonych obszarach. We wcześniej wspomnianym badaniu

nm, co oznacza, że wykrywają one zarówno promieniowanie UV-A, jak i światło niebieskie. Jednak w przypadku promieniowania UV-B rośliny mają specjalny czujnik o nazwie UVR8, który uruchamia mechanizmy obronne w roślinach.

Dlatego też zakłada się, że promieniowanie UV-B naprawdę może zainicjować system obronny konopi i prawdopodobnie zachęcić

wynik wystawienia roślin na promieniowanie UV-B był zauważalny tylko na niektórych liściach.

Czy oznacza to, że rośliny reagują na promieniowanie UV-B większą produkcją trichomów gruczołowych z żywicą tylko w miejscach, gdzie ich stężenie jest zwykle niższe?

Dalsze badania mogą dostarczyć odpowiedzi. Jednym z badań potwierdzających twierdze-

nie, że promieniowanie UV-B może znacznie zwiększyć zawartość THC, jest praca Johna Lyndona z 1987 roku. W jego eksperymencie zawartość THC w kwiatach roślin wystawionych na 40-dniowe działanie promieniowania UV-B wzrosła z 2,5% do 3,1%.

W ujęciu procentowym był to wzrost o prawie 25%. W liczbach bezwzględnych jest to jednak wzrost zawartości THC o 0,6%. Gdyby odmiana konopi osiągająca zawartość THC na poziomie 20% doświadczyła wzrostu bezwzględnej zawartości THC o 0,6%, nie byłby to znaczący wzrost. Jest to dość specyficzne dla konopi indyjskich.

Różnica w zawartości głównych kannabinoidów w zakresie 0,5% nie jest niczym wyjątkowym, zarówno w przypadku szczepów o niskiej, jak i wysokiej mocy.

Skuteczność promieniowania UV-B w zwiększaniu produkcji kannabinoidów jest kwestionowana przez trzy dodatkowe badania. Współautorem jednego z nich jest uznany ekspert w dziedzinie oświetlenia upraw roślin z dużym doświadczeniem w uprawie konopi indyjskich dr Bruce Bugbee.

Jego badanie, opublikowane 11 sierpnia 2023 r. w czasopiśmie Frontiers of Science, stwierdza, że połączenie promieniowania UV-A i UV-B nie ma wyraźnego wpływu na produkcję kannabinoidów. Eksperyment ten został jednak przeprowadzony na szczepach CBD o niskiej zawartości THC.

Inne badanie przeprowadzone przez University of Guelph dotyczyło odmian o wyższym poziomie głównych kannabinoidów Breaking Wave i Low Tide. Obie miały zrównoważony stosunek CBD i THC. W swoim badaniu Victoria Rodriguez-Morrison, David Llewellyn i Youbin Zheng wykorzystali standardowe natężenie oświetlenia PPFD 225-400 μmol/ m2s i dodali różne dawki promieniowania UV-B o długości fali 287 nm. Rośliny były narażone na promieniowanie UV-B przez 3,5 godziny dziennie w fazie kwitnienia.

Wynik eksperymentu przyniósł zaskakujące rezultaty. Nie tylko nie odnotowano wzrostu produkcji kannabinoidów, ale wręcz nastąpił jej spadek.

Co więcej, rośliny narażone na najwyższą dawkę UV-B wykazywały spowolniony wzrost, mniejszy rozmiar, deformację liści lub przedwczesne brązowienie znamion.

Autorzy konkludują, że “niniejsze badanie sugeruje, że wykorzystanie promieniowania UV jako narzędzia produkcyjnego nie przyniosło żadnych komercyjnie istotnych korzyści dla plonów konopi indyjskich lub składu wtórnych metabolitów kwiatostanu (kannabinoidów i terpenów)”.

Badania dotyczące wpływu promieniowania

UV na konopie indyjskie będą nadal trwały i wymagały wielu wysiłków, aby potwierdzić lub całkowicie obalić jego pozytywny wpływ na produkcję kannabinoidów.

Będę nadal monitorował dla ciebie nowe odkrycia i przeczytasz o nich w swoim ulubionym Soft Secrets.

W międzyczasie porada: nie wyrzucaj jeszcze swoich dodatkowych lamp UV.

19

Kultura konopna

Pod wpływem konopi

Używki zazwyczaj działają zupełnie inaczej, gdy próbujemy ich po raz pierwszy w życiu lub używamy bardzo rzadko, inaczej zaś przy regularnym, codziennym (nad)używaniu. Palacze tytoniu często pamiętają swojego pierwszego papierosa i zmiany, które spowodował: zwiększone tętno, zatrucie, zdenerwowanie, ból głowy. Kolejne papierosy nie wywołują już podobnych przykrych odczuć, a nawet wydają się uspokajać osuwający się w uzależnienie umysł, który dostraja się do nowej sytuacji.

W przypadku palenia konopi początkowe zmiany percepcji wydaje się być jeszcze silniejsze i bardziej przypominają działanie alkoholu.

Wielu odczuwa euforię, niektórzy wpadają w paranoję (zwłaszcza na myśl o nielegalności zioła i kryminalnych konsekwencjach tego, co właśnie robią). Mogą wystąpić słabe halucynacje - mają one jednak krótkotrwały charakter i są łatwe do opanowania; nijak nie dają się

skutków społecznych. Naukowcy stronią nawet od używania słowa ‘nałóg’, gdyż nie obserwuje się zazwyczaj głodu narkotyku.

Kanadyjski rządowy Raport Komisji Fedaina z 1972 roku wymienia wśród pozytywnych skutków działania konopi jej właściwości relaksujące, wzrost akceptacji własnej osoby i dzięki temu także innych ludzi, kreatywności, wrażliwości zmysłowej, jej funkcję sakramentalną dzięki poczuciu duchowej wspólnoty z innymi. Raport wspomina też, że w związku z nielegalnością konopi młodzi ludzie widzą w niej też symbol protestu, buntu i pokoju, podczas gdy alkohol obwiniają o powodowanie agresywnych zachowań.

Poeta Czesław Miłosz, laureat Nagrody Nobla, wyrażał wątpliwości, czy spożywanie marihuany stałoby się tak powszechne, gdyby nie działało jak latarnia morska na wszystkich tych, którzy kwestionują istniejący porządek rzeczy.

AFRODYZJAKALNE WŁAŚCIWOŚCI

KONOPI OPIEWAŁY ARABSKIE „BAŚNIE 1001 NOCY”. W ODRÓŻNIENIU OD ALKOHOLU, ZACHOWANA JEST ROZWAGA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SWOJE CZYNY

Efekty spożycia marihuany tylko trochę przypominają działanie tytoniu i alkoholu.

porównać do alkoholowego delirium tremens. Nadużycie sprowadza sen. Przy częstym używaniu efekty ustępują i palacze całkiem normalnie funkcjonują w społeczeństwie, podobnie jak użytkownicy tytoniu - z tą różnicą, że nikomu, zazwyczaj nawet sobie, nie szkodzą wypuszczanym dymem. Badania potwierdzają, że doświadczeni konsumenci marihuany nie wykazują praktycznie żadnych zmian funkcji poznawczych po inhalacji. Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbia w Nowym Jorku i Brain Research Institute w San Francisco wykazali, że ludzie używający konopi prawie codziennie rozwinęli tolerancję na niektóre jej efekty

W wielu krajach (np. na Jamajce) inicjacyjny rytuał wejścia w dorosłość wymaga użycia konopi. Od pierwszej reakcji na używkę, pozytywnej lub negatywnej, zwykle zależy, czy członek społeczności będzie dalej palił. Także w Indiach, Pakistanie i innych krajach azjatyckich, gdzie używanie konopi jest przyjęte przez lokalne kultury od setek lub tysięcy lat, przyzwyczajenie to nie powoduje negatywnych

Pisze on w „Widzeniach nad Zatoką San Francisco” (1969), że okrucieństwo policji w walce z marihuaną było obsesyjne: przeszukiwania ciała, kajdanki, wyrok, więzienie. Miłosz wyjaśnia to strachem przed nieznanym i stwierdza, że być może nowa era w historii ludzkości nie została wcale otwarta przez możliwość wojny atomowej lub podróży międzygwiezdnych, ale przez psychodeliki jako zapowiedź masowych środków demokratycznych przeciw nudzie.

Z konopiami na słońce

Alkohol, siła zamachowa zachodniej cywilizacji, inaczej działa w afrykańskim słońcu, inaczej w mrozach Syberii. Podobnie rzecz się ma z konopiami.

W purytańskim USA i chłodnej Europie, gdy nauka unieważniła i ośmieszyła propagandowe oskarżenia wobec „maryśki” o powodowanie rozwiązłości seksualnej, homoseksualizmu, agresji czy uzależnienia od heroiny, konopie

obwinia się teraz czasem o powodowanie tzw. syndromu amotywacyjnego (czyli lenistwa), a także straszy mężczyzn zniewieścieniem i pacyfizmem. Tymczasem w wielu krajach afrykańskich, azjatyckich czy Ameryki Płd większość ludzi używa konopi, a nie drogiego alkoholu. Są one używane nie tylko w celach religijnych, leczniczych i relaksacyjnych, ale tradycyjnie służyły też zawsze wojownikom jako środek na odwagę, w czasie wojen i bitew (Pigmeje wierzą, że dzięki nim ‘mają siłę zabić słonia’). Uważa się, że sprzyjają płodności - znane jest ich silne działanie afrodyzjakalne. Dawały i wciąż dają siłę robotnikom niewolniczo pracującym na plantacjach. Ludzie wierzą, że ganja daje im siłę ciężko pracować i koncentrować się na manualnych zajęciach. Alkohol, zwłaszcza w tropikalnym klimacie, zupełnie się do tych celów nie nadaje.

Jeszcze ważniejsze od miejsca i jego temperatury są nasze oczekiwania i stan naszego umysłu – dlatego niektórzy naukowcy nazywają konopie słabym psychodelikiem (czyli środkiem „ukazującym umysł”) czy hipnotykiem. Konopie w zależności od potrzeby mogą na stałych użytkowników działać relaksująco lub stymulująco. Marihuana była nawet kiedyś używana przez wojskowe agencje wywiadowcze jako swoiste „serum prawdy” – potrafi wydobyć na zewnątrz stan umysłu (i dodatkowo zwiększa gadatliwość).

Konopie w Azji i Afryce tradycyjnie służą jako źródło inspiracji, do namysłu i rozwiązywania

problemów – podobnie jak amerykański tytoń, ale bez jego wysokiego potencjału uzależniającego i toksyczności. Niektórzy odczuwają po marihuanie przypływ kreatywności, inni wpadają w słowotok. Afrykańskim rytuałom wspólnego palenia konopi towarzyszy do dziś poezja: biorący w nich udział wstają po kolei i deklamują improwizowane strofy ku pustyni, niczym współcześni raperzy.

Wielu użytkowników konopi pogrąża się w medytacji bądź koncentruje na miłych i przyjaznych myślach. Zmysły, szczególnie słuch, wyostrzają się; jesteśmy wrażliwsi na bodźce. Z tego względu konopie są popularne wśród muzyków i ich słuchaczy. Także wśród kochanków są znane ze swych właściwości uwrażliwiających na piękno i wyostrzających zmysły. W Indiach uważa się je za ‘rodzinny afrodyzjak’.

Także do niedawna w Polsce były one symbolem płodności obecnym zawsze w trakcie zawierania małżeństwa. Słowianie wykorzystywali też konopie do andrzejkowych wróżb (30 listopada) dotyczących zaślubin. Ich afrodyzjakalne właściwości opiewały arabskie „Baśnie 1001 Nocy”. W odróżnieniu od alkoholu, zachowana jest rozwaga i odpowiedzialność za swoje czyny. W XIX wieku, tuż przed początkiem ery Prohibicji, w USA alkohol był oskarżany o powodowanie przemocy i dysharmonii w rodzinie. Jednocześnie wiele kobiecych organizacji zalecało używanie haszyszu zamiast alkoholu. Konopie były także polecane przez ekspertów w podręcznikach małżeńskich.

20
Fot. Dip Devices na Unsplash.
4 1 TanieSianie.pl Katowice ul. Owocowa 10A katowice@taniesianie.pl +48 535 001 525 pon-pt: 9:00 - 17:00 sob: 10:00 - 14:00 TanieSianie.pl Wrocław ul. Buraczana 9A wroclaw@taniesianie.pl +48 535 900 090 pon-pt: 9:00 - 17:00 sob: 10:00 - 14:00 TanieSianie.pl Rzeszów Zimowit 46/4 rzeszow@taniesianie.pl +48 535-500-230 pon-pt: 8:00 - 18:00 sob: 9:00 - 12:00 taniesianie taniesianiepl 4 GrowShop24.pl ul. Owocowa 10A, Katowice sklep@growshop24.pl +48 538 490 907 pon-pt: 9:00 - 17:00 sob: 10:00 - 14:00 growshop24.pl Sklep i siedziba Św. Walentego 88 48-220 Łącznik, Poland Phone: +48 501 788 882 Mail: office@growbox.pl Growshop Kazimierza Michalczyka 18 53-633 Wrocław, Poland Phone: +48 517 572 191 2 TanieSianie.pl Warszawa ul. Dominikańska 9/11 warszawa@taniesianie.pl +48 535 000 214 pon-pt: 9:00 - 18:00 TanieSianie.pl Gdańsk ul. Czesława Miłosza 25 gdansk@taniesianie.pl +48 535 201 001 Pon,Śr,Pt: 9:00 - 17:00 Wt,Czw: 8:30 - 16:30 TanieSianie.pl Szczecin ul. Aleja Wojska Polskiego 74B szczecin@taniesianie.pl +48 535 300 696 pon-pt: 9:00 - 17:00 taniesianie taniesianiepl 1 1 3 3 2 3 Poznań 61-881, ul. Kwiatowa 13/2 telefon 881 788 637 Wrocław 50-382, ul. Szczytnicka 37 telefon 690 929 061 Gdańsk 80-833, ul. Mariacka 28/30 telefon 884 335 879 Warszawa 01-001, Al. Jana Pawła II 43A/32 telefon 665 002 091 indorshop.pl indorshop.pl 3 3 1 2 2 5 6 5 6

10 NAJWAŻNIEJSZYCH PORAD NT.

SPŁUKIWANIA I ZBIERANIA KONOPI

Określenie właściwego czasu zbioru roślin konopi w pomieszczeniach powinno być wynikiem zakończonego okresu płukania i wykorzystania przez rośliny wszystkich składników odżywczych. To właśnie w ciągu ostatnich dwóch tygodni produkcja żywicy, terpenów i plonów jest zagrożona, dlatego w tym artykule przedstawiamy 10 najważniejszych wskazówek, które należy wziąć pod uwagę podczas końcowych etapów cyklu życia rośliny i co można zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać swoje uprawy indoor.

Porada #2 - Siatki do suszenia robią robotę

Siatki do suszenia są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach i są bardzo praktyczne do zawieszenia wewnątrz małego namiotu z filtrem węglowym w środku. Siatki suszące mogą być używane do umieszczania starannie przyciętych świeżych pąków lub po prostu umieszczania w nich odciętych gałęzi. Dzięki wielu sekcjom, które mogą pomieścić duże zbiory lub wiele szczepów jednocześnie, siatki do suszenia ułatwiają życie początkującym hodowcom i pozwalają pąkom przewietrzyć się na siatce.

Naszą najważniejszą wskazówką jest to, aby podczas korzystania z siatki do suszenia oznaczyć każdą sekcję, aby uniknąć pomieszania pąków. Po prostu wrzuć kawałek papieru do każdej części siatki, abyś mógł łatwo zobaczyć, co jest czym, gdy przychodzi do przycinania i późniejszej maturacji. Nie pozwól, by wentylatory dmuchały bezpośrednio na siatki suszące, ponieważ tylko przyspieszy to suszenie kwiatów.

Porada #3 - Staraj się nie przelewać roślin

Istnieją dwa sposoby na przepłukanie roślin, są to albo użycie tej samej objętości wody i odcięcie składników odżywczych, albo podanie jej roślinom 200-300% więcej niż są przyzwyczajone w ciągu ostatnich 14 dni. Dla początkujących hodowców zalanie podłoża może mieć negatywny wpływ, jeśli środowisko uprawy nie jest odpowiednio dobrane.

Porada #1 - Używaj tylko zwykłej wody

Dostarczanie roślinom tylko zwykłej wody w ciągu ostatnich 2 tygodni fazy kwitnienia pozwoli na oczyszczenie gleby z wszelkich nierozpuszczonych soli, a także wypłukanie azotu z liści. W tym czasie rośliny zaczną blaknąć, wyrażając mnogość tęczowych kolorów, co będzie wyraźnym znakiem, że kwitnienie przebiega dobrze, a dzień zbiorów jest tuż za rogiem.

Naszą najlepszą radą jest używanie tylko czystej wody i całkowite odcięcie składników odżywczych. Płukanie nie tylko poprawi ostateczny smak i ogólne wrażenia z palenia, ale także pomoże wypłukać podłoże do recyklingu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Odwrócona osmoza jest doskonałą opcją do płukania roślin, szczególnie dla hodowców hydroponicznych.

Naszą najlepszą radą jest, aby przed podlaniem poczekać, aż podłoże ponownie całkowicie wyschnie. Przesycone podłoże może powodować problemy, a nawet spowolnić wzrost. Staraj się nie przelewać roślin i pamiętaj, że tlen jest niezbędny dla korzeni oraz pożytecznych bakterii i mikroorganizmów. Zalecamy trzymanie się tej samej objętości wody i po prostu odcięcie składników odżywczych. W ten sposób nie będziesz musiał martwić się o podłoże zalane wodą na kluczowym etapie.

Porada #4 - Zawsze oznaczaj rośliny

Dobrym nawykiem dla początkujących hodowców jest etykietowanie roślin przed ich ścięciem i powieszeniem do góry nogami. Wystarczy użyć opaski zaciskowej i plastikowej etykiety z nazwą,

aby upewnić się, że każda roślina i fenotyp są prawidłowo oznakowane. Nie ma nic gorszego niż powrót do suszarni i zgadywanie, co jest czym na podstawie samego zapachu.

Porada #5 - Żółte i kruche liście

Naszą najlepszą radą jest unikanie zbierania roślin i wieszania ich myśląc, że będziesz w stanie zapamiętać każdą roślinę. Poświęcenie kilku minut na napisanie etykiety z nazwą, a następnie zawiązanie jej wokół łodygi ułatwia życie i oszczędza późniejszego stresu. Etykietowanie roślin jest również dobrym nawykiem, jeśli masz różne fenotypy różnych szczepów lub pobrałeś klony w fazie wegetatywnej do projektu hodowlanego.

Rośliny będą miały zielone liście o zdrowym blasku i żywotności podczas fazy wegetatywnej i późnego kwitnienia. Płukanie upewni nas, że cały azot został wypchnięty z roślin, w wyniku czego niegdyś bujne zielone liście wachlarzowe i mniejsze liście stają się teraz żółte i kruche. Oznacza to po prostu, że rośliny znajdują się na samym końcu swojego cyklu życiowego i nie muszą już

22 Uprawa konopi Stoney Tark
Tutaj widać, że roślina jest w pełni spłukana i gotowa do zbiorów.

koncentrować się na fotosyntezie. Naszą wskazówką jest przepłukiwanie roślin do momentu, gdy liście staną się pozbawione życia, jasnożółte, a po dotknięciu bez wysiłku opadną na ziemię. Zauważysz, że ta zmiana koloru pigmentu występuje od 7 do 14 dni zwykłej wody. Gdy liście zaczną naturalnie opadać, należy poświęcić trochę czasu na usunięcie ich z ogrodu i nie pozwolić, by zalegały na powierzchni doniczek.

Porada #6 - Zachowaj liście na haszysz

Chociaż celem hodowców indoor jest wyprodukowanie jak największej liczby aromatycznych pąków, dobrym pomysłem jest również zachowanie liści. Oczywiście, nie wszystkie liście pozostawione na roślinie są warte zachowania, jednak większość z nich jest pełna trichomów i olejków eterycznych.

Nasza rada jest taka, aby zachować jak największą ostrożność podczas obchodzenia się z liśćmi i albo zachować je i umieścić w zamrażarce, aby zrobić haszysz, albo przesiać na sucho. Może nie skończysz z workami na odpady z kilku pierwszych zbiorów, ale dobrym pomysłem jest zachowanie wszystkich liści i mniejszych niechcianych pąków, a pod koniec każdego roku zrobienie dużej porcji haszyszu. Z drugiej strony, jeśli zajmujesz się produkcją BHO, obowiązują te same zasady, a zbieranie jak największej ilości nienaruszonego, wysokiej jakości trimu jest kluczowe.

Porada #7 - Wygląd trichomów

Podążanie za czasem kwitnienia podanym przez firmę nasienną nie zawsze jest najlepszym sposobem na określenie, czy rośliny są gotowe, czy nie.

Porada #9 - Dwa tygodnie są najlepsze

Jeśli masz taką możliwość, to płukanie przez 14 dni jest najlepszą opcją i pozwoli roślinom całkowicie wyblaknąć. Istnieją scenariusze awaryjne, w których hodowca może płukać tylko przez 7-10 dni, co nie jest końcem świata, jednak większość hodowców przyznaje, że 2-tygodniowy okres jest najlepszym rozwiązaniem. W hydroponice płukanie przez tydzień jest całkowicie w porządku, a w przypadku gleby często płukanie jest bezcelowym ćwiczeniem.

Naszą najlepszą wskazówką dotyczącą płukania jest używanie zwykłej wody przez 14 dni. Nie bądź nadgorliwy i nie dostarczaj roślinom składników odżywczych w nadziei na poprawę końcowych plonów. Enzymy są również doskonałym dodatkiem do procesu płukania, szczególnie w przypadku stosowania podłoża z włókna kokosowego, które należy poddać recyklingowi w celu uzyskania drugiego plonu. Niektórzy hodowcy w ogóle nie stosują płukania, a inni płuczą rośliny przez 14 dni bez względu na wszystko, jednak my zachęcamy do płukania do momentu, gdy rośliny wypuszczą szeroką gamę kolorowych liści.

Porada #10 - Odporność na zapachy w suszarni

Jednym ze złych nawyków, które mogą rozwinąć początkujący hodowcy, jest wieszanie roślin w wolnej sypialni lub szafce. Nie będzie tam żadnej kontroli środowiskowej, a aromat wytwarzany przez suszące się rośliny może być niezwykle ostry

i przyciągać uwagę. Nie ma absolutnie żadnego sensu poświęcać tyle czasu i pieniędzy na sprzęt do uprawy i nasiona, tylko po to, by zawieść na etapie suszenia.

Po zebraniu roślin i powieszeniu ich do góry nogami, aby wyschły, lub po przycięciu i przygotowaniu świeżych mrożonych izolatorów z liści, naszą najważniejszą wskazówką jest upewnienie się, że suszarnia jest kontrolowana pod względem zapachu. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup 1-metrowej siatki, małego wentylatora wyciągowego i filtra węglowego. Wydanie dodatkowych pieniędzy sprawi, że rośliny będą suszyć się w kontrolowanym środowisku i nie będą przyciągać niepożądanej uwagi.

Podsumowanie

Płukanie roślin jest bardzo ważne, a połączenie 14-dniowego cyklu płukania z optymalnym okresem zbiorów to umiejętność, której pełne opanowanie może wymagać czasu i doświadczenia. Istnieją również znaki, które można wykorzystać do oceny dokładnego momentu zbioru, począwszy od rozwoju kielicha, produkcji żywicy, aromatu i poziomu terpenów, koloru liści i dojrzałości trichomów.

Wielu hodowców niestety zbiera swoje rośliny zbyt wcześnie z powodu braku doświadczenia, co oznacza, że nie tylko końcowy plon znacznie się zmniejsza, ale rośliny nie mają szansy w pełni wyrazić siebie w szczytowym poziomie terpenów i produkcji. Zawsze możesz poczekać 5-7 dni dłużej, jeśli nie masz całkowitej pewności, a lepiej jest być bezpiecznym niż żałować! Powodzenia w opanowaniu okresu kwitnienia i zbiorów.

Jednym z prostych sposobów, który przeniesie twoją grę w uprawę indoor na wyższy poziom, jest użycie lupy powiększającej zaprojektowanej specjalnie do sprawdzania pąków konopi. Te poręczne małe urządzenia są w stanie zbliżyć się wystarczająco blisko, aby zobaczyć kolor i dojrzałość trichomów. Powinieneś zawsze mieć lupę powiększającą w ogrodzie, a gdy jesteś w ciągu ostatnich 14 dni, zacznij sprawdzać wcześnie i uważnie obserwuj trichomy.

Naszą wskazówką jest sprawdzenie, czy trichomy są przezroczyste, mleczno-srebrne, czy też są bliżej bursztynowej strony skali. Jeśli chcesz uzyskać ciężkie i odurzające efekty, zalecamy pozostawienie roślin nieco dłużej, aż zobaczysz, że 50% lub więcej gruczołów żywicznych jest ciemnożółtych, bursztynowych lub z nutą czerwieni.

Porada #8 - Produkcja żywicy

To, jak duże i grube są twoje pąki, jest jednym z głównych priorytetów w czasie zbiorów, ale powinieneś także zwrócić uwagę na to, jak dobrze rozwinięte są trichomy i czy są one w szczytowym stadium rozwoju. Ilość żywicy na roślinach ostatecznie decyduje o tym, ile terpenów, olejków eterycznych i kannabinoidów jest dostępnych po spożyciu.

Jeśli chodzi o kontrolę żywicy, naszą najlepszą radą jest danie roślinom trochę więcej czasu, aby naprawdę przekroczyły linię mety. Istnieje również kilka różnych sztuczek, które można zastosować w celu zwiększenia produkcji trichomów podczas zbiorów, począwszy od trzymania roślin w całkowitej ciemności przez 48 godzin, a skończywszy na stosowaniu taktyki wysokiego stresu.

23
Doskonały przykład liści pokrytych włoskami, idealnych do produkcji haszyszu. Ten hodowca zdecydował się powiesić swoje rośliny na hakach, aby wyschły przed przycięciem.

Tekst i zdjęcia: Green Born Identity - G.B.I.

BANANA PUNCH

BANANIZACJA GANGU

The Doc (Doktorek), Ellis D., Mr. Knolle i Mr. Power-Planter spotkali się pewnego dnia, a każdy z nich przyniósł ze sobą samodzielnie wyhodowaną odmianę marihuany - tak wyjątkową, jak to tylko możliwe. Za pomocą ślepych testów z pomocą waporyzatora i przyznawania punktów za wygląd, zapach i efekt, rośliny miały zostać ocenione w celu wybrania najlepszej odmiany dnia. Ekipa rozpoczęła pracę wczesnym popołudniem, aby robić sobie wystarczające przerwy między poszczególnymi szczepami i mieć w miarę czyste głowy. Ponieważ każdy z tych miłośników konopi jest bardzo doświadczonym, doskonałym hodowcą i ma swój smak, rywalizacja była zacięta, ale ostatecznie wyłoniono mistrza. O którym Ellis D. powiedział, zanim dowiedział się, co to dokładnie jest, “ta odmiana jest cała bananowa, naprawdę tak pachnie i smakuje, bardzo intrygujące. Te mocno pokryte trichomami kwiaty są lepkie jak diabli i dały mi niesamowicie silny efekt super-zjarania”. Mr. Knolle ze śmiechem zgodził się: “Tak bananowy jest smak tego zioła, że myślę, że małpa też chętnie wdychałaby te opary! A potem zajęłaby się swoimi małpimi sprawami bardziej niż kiedykolwiek...”. A Mr. Power-Planter zażartował: “Tak, tak, małpa widzi, małpa wapuje - wy dwaj jesteście prawdziwymi małpami zielarskimi! Ale to prawda, z taką ilością bananowego aromatu jeszcze się nie spotkałem, jeśli chodzi o marihuanę, to dość niezwykłe. Daje takiego kopa, że teraz późnym wieczorem cieszę się, że była to ostatnia odmiana, którą dziś próbowałem! Doktorku, wprowadziłeś tutaj ten rodzaj bananowej trawki, więc powiedz nam teraz, co to właściwie jest?”. Co też Doktorek uczynił, promieniejąc radością: “To, co was całkowicie oszołomiło i zbananizowało, to Banana Punch od Barney’s Farm!”.

Banana Punch wzbudza ciekawość Doktorka

Niedawno wyhodował tę zwycięską odmianę w oddzielnym namiocie, a nie w swoim standardowym pomieszczeniu do uprawy. W tym namiocie przewidział kilka egzotycznych odmian czystej sativy i dlatego zamierzał zastosować bardzo krótki czas wegetacji wynoszący 12 dni. Krótko przed rozpoczęciem uprawy nie mógł się powstrzymać przed eksperymentalnym dodaniem rośliny Banana Punch do tego cyklu - w rzeczywistości zamierzał wyhodować dwie rośliny tej odmiany nie wcześniej niż w następnym regularnym cyklu w pomieszczeniu do uprawy. Chociaż 12 dni wegetacji było oc-

zywiście zbyt krótkie dla odmiany z lekką przewagą Indica (55%), The Doc szukał głównie tego wyjątkowego smaku, a nie dużych plonów - po przeczytaniu opisu odmiany Banana Punch z Barney’s Farm stał się jej bardzo ciekawy. Ponieważ zarówno zapach, jak i smak tej hybrydy wyhodowanej z Banana OG i Purple Punch miały przypominać dojrzałe banany, plus coś jagodowego i cytrusowego, bogaty smak zbudowany na wyraźnej obecności limonenu, pinenu, mircenu i kariofilenu.

Barney’s obiecywał silne, wytrzymałe rośliny nadające się do szerokiej gamy metod uprawy, zapewniające obfite plony na poziomie 600650g na m2 w ciągu umiarkowanych 60-65

dni kwitnienia. Banana Punch miała również odziedziczyć tę fioletową grę kolorów po swoim rodzicu Purple Punch i zapewnić silnie uspokajający i relaksujący, a jednocześnie bardzo ekscytujący efekt. Z pewnością bardzo interesujące dla ogrodników zewnętrznych jest jej wczesny finisz przy naturalnym świetle już pod koniec września, przy wysokości roślin około dwóch metrów i najbardziej obfitych plonach do 1,5 kg na roślinę.

Banana Punch nabiera rozpędu

Kiełkowanie feminizowanych nasion Banana Punch było dziecinnie proste, jak zawsze w przypadku odmian Barney’s Farm - minęły

zaledwie trzy dni, gdy sadzonka wyskoczyła z ziemi. Jakby wiedziała, że ma niewiele czasu na wegetatywny wzrost, ruszyła - po dwunastu dniach młoda roślina osiągnęła wysokość 16 cm i utworzyła trzy międzywęźla, z których osi zaczęły już wyrastać boczne gałęzie. Roślina wypuściła ciemnozielone i dość smukłe liście.

Faza kwitnienia: urocze i wielkie pąki o wyglądzie śnieżnobiałych kryształów

Doktorek z radością zauważył, że jego roślina Banana Punch intensywnie puchła w pierwszych tygodniach kwitnienia, zyskując dużą wysokość i szerokość. Wkrótce zauważył również,

24
Historia szczepu Barney’s Farm

że roślina bardzo szybko kwitnie, a po kilku tygodniach wzdłuż łodygi i bocznych gałęzi pojawiły się liczne, bulwiaste skupiska kwiatów - “wygląda na to, że będą z nich prawdziwe grubasy!”, cieszył się The Doc.

Tak było, rzeczywiście: pąki rozwinęły się w urocze mega pąki w stylu “wypasionej” grubej indiki, a przy tym wydzielały żywicę jak diabli - produkcja trichomów była kolosalna i wyczarowała wspaniały śnieżnobiały i kryształowy wygląd rośliny. “Po raz kolejny odmiana Barney’ Farm rywalizuje o tron trichomów!

swój aromat i tchnęła swój zaskakujący zapach dojrzałych bananów w Banana Punch. Po 62 dniach kwitnienia The Doc uznał pąki za dojrzałe i odciął je.

Królewski plon pąków ma zadatki na mistrza

Biorąc pod uwagę pulchność pąków, był optymistą co do ostatecznego wyniku w suszu, ale waga 68 gramów przekroczyła jego oczekiwania. “Małe, ale potężne! Jak na roślinę o wysokości zaledwie 40 cm i wyraźnie poniżej normy,

Chociaż obfite bogactwo żywicy jest typowe dla tej holenderskiej firmy nasiennej, czego byłem świadkiem tak wiele razy w ostatnich latach, fascynujące jest doświadczanie tego za każdym razem na nowo. Roślina Banana Punch nie była oczywiście największa, osiągając ostatecznie 40 cm wysokości, ale mimo to udało jej się wygenerować masywny pączek główny oraz kilka okazałych topów bocznych.

Tylko niektóre z górnych liści kwiatowych wykazywały lekką nutę fioletu, ale dla The Doca było oczywiste, że krzyżówka wykonana tylko z jedną rodzicielską odmianą fioletową nie daje całkowicie fioletowych plonów. Ważniejsze dla niego było to, że Banana OG w pełni osiągnęła

Genetyka Banana Punch (Banana OG x Purple Punch)

Faza weg 12 dni (po wykiełkowaniu)

Kwitnienie 62 dni / zwykle 60-65 dni

Medium podłoże Bionova Bio Soilmix, 11-litrowe donice

pH 6.4-6.7

EC 1.2–1.6 mS

Oświetlenie 1 x SANlight EVO 4 (250 w)

jest to królewski plon”, wielki mistrz uprawy pochwalił swoją roślinę Banana Punch i dodał: “Suszone kwiaty wyraźnie pachną bananami, to prawdziwa uczta dla nosa!”.

Kiedy przetestował zioło za pomocą swojego waporyzatora Crafty+ i przekonał się o jego potężnej mocy opartej na indice, super upaleniu i pysznym owocowo-słodkim bananowym smaku, był zdecydowanie pewien, że ma to, czego potrzeba, aby zostać mistrzem i na pewno zrobi duże wrażenie na jego kumplach... co rzeczywiście miało się wydarzyć!

Green Born Identity - G.B.I.

Dane uprawy

Temperatura 19-27°C

Wilgotność powietrza 40-60%

Podlewanie ręczne

Nawożenie Bionova Soil Supermix i PK 13-14 w fazie kwitnienia

Dodatki/stymulanty Bionova Silution, The Missing Link, Vitasol i X-cel

Narzędzia CleanLight Pro przeciw pleśni

Wysokość 40 cm

Wydajność 68 g

25

Pierwsza w Polsce legalna uprawa medycznej marihuany?

Główny Inspektorat

Farmaceutyczny uczynił historyczny krok, wydając pierwsze w Polsce zezwolenie na uprawę medycznej marihuany. Ta przełomowa decyzja otwiera nowy rozdział w produkcji konopi do celów medycznych, pozwalając pacjentom w Polsce na dostęp do lokalnie uprawianych medycznych konopi.

Instytut Biotechnologii Przemysłu RolnoSpożywczego pod kierownictwem prof. Wacława Dąbrowskiego, we współpracy z zespołem Cannabisland i producentem lamp Plantalux stoi za tą pionierską inicjatywą. Mimo skomplikowanego prawa, zespół z powodzeniem uzyskał zezwolenie na uprawę medycznej marihuany w obiekcie położonym w Konopnicy w województwie lubelskim. Wszystkie procedury bezpieczeństwa zostały zaimplementowane zgodnie z ustawą z 24 marca 2022 r., umożliwiającą uprawę konopi do produkcji surowców farmaceutycznych przez Instytuty nadzorowane przez Ministra Rolnictwa.

Dla branży konopnej i Polski to znaczący moment. Otwiera to drzwi do lokalnej produkcji medycznej marihuany, co

może przyczynić się do obniżenia cen w aptekach poprzez eliminację pośredników. Instytut oraz bracia Lachowscy, właściciele CannabisLand i Plantalux, pokazują, że determinacja i nowoczesne technologie Fot. GreenForce Staffing na Unsplash.

mogą przełamać bariery biurokratyczne. To także znak postępu i determinacji w kontekście polskich warunków prawnych

i technologicznych. Wydanie pierwszego zezwolenia na uprawę medycznej marihuany

w Polsce to istotny krok naprzód, wpływający nie tylko na rozwój branży, lecz także otwierający możliwość eksportu do innych krajów.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał zezwolenie w grudniu 2023 roku. Cztery miesiące przed decyzją inspektoratu, na platformie LinkedIn, CannabisLand ogłosił inaugurację pierwszej fazy projektu.

Historia rozpoczęła się 24 marca 2022 r., kiedy to nowelizacja ustawy umożliwiła uprawę konopi do produkcji surowców farmaceutycznych przez Instytuty nadzorowane przez Ministra Rolnictwa.

Instytut Biotechnologii Przemysłu RolnoSpożywczego, pod kierownictwem prof. Wacława Dąbrowskiego, z powodzeniem zrealizował pierwszą fazę uruchomienia nowoczesnej farmy indoor.

CannabisLand będący doświadczonym producentem konopi włóknistych oraz firma Plantalux, specjalizująca się w produkcji lamp LED pokazują, że mimo trudności prawnych, uprawa marihuany medycznej w Polsce jest możliwa i spełnia międzynarodowe standardy.

W 2022 roku weszły w życie nowe regulacje prawne, które umożliwiają uprawę konopi innych niż włókniste w celu uzyskania surowca farmaceutycznego.

Mimo pozornego złagodzenia prawa, uprawa marihuany medycznej jest możliwa tylko w instytutach badawczych nadzorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa.

Portal Farmer.pl przypomina, że rozwój branży konopnej to korzyści dla gospodarki: z pewnością upowszechnienie uprawy marihuany medycznej w Polsce w większym stopniu zaspokoiłoby popyt na konopie i ich pochodne, co z kolei mogłoby przyczynić się do obniżenia ich cen, a przez to zwiększenia dostępności.

Rozwój tej branży to także wzrost zatrudnienia poprzez stworzenie nowych miejsc pracy, wzrost nakładów inwestycyjnych i dodatkowe dochody dla budżetu państwa.

26 Nowiny konopne

Cannabis

SNOOP DOGG:

PODRÓŻ PEŁNA MUZYKI, ZIOŁA I WYTRWAŁOŚCI

Na tętniącej życiem scenie muzyki i kultury jest postać, która stoi szczególnie wysoko, nie tylko ze względu na swoją liryczną sprawność, ale także ze względu na nieskrępowaną miłość do zielonego liścia

marihuany: jest to Snoop Dogg. Od jarania w swoich

teledyskach po uruchomienie własnej linii produktów z konopi indyjskich, raper z

Zachodniego Wybrzeża stał się synonimem zarówno

brzmienia ulicy, jak i zapachu

maryśki, płynnie łącząc swoją pasję do muzyki i konopi.

Urodzony jako Calvin Cordozar Broadus Jr., legendarny raper z Zachodniego Wybrzeża zapisał się w annałach historii hip-hopu, jednocześnie broniąc marihuany i dostarczając sporo nowych kontrowersji.

Wyobraź to sobie: są wczesne lata 90., kiedy hip-hop nabierał rozpędu, a Snoop Dogg wyłonił się z ulic Long Beach w Kalifornii niczym kometa. Współpracując z legendarnym Dr. Dre, wydał swój debiutancki album “Doggystyle” w 1993 roku, a świat zbiorowo kiwał głową do hitów takich jak “Gin and Juice” i “What’s My Name?”. Płynny flow i wyluzowany styl Snoopa były jak powiew świeżego powietrza w rapowej grze, zyskując mu rzesze fanów na całym świecie. Ale Snoopowi nie chodziło tylko o tworzenie muzyki; chodziło mu o robienie dymu. Słynny stał się jego romans z maryśką, związek równie trwały jak jego bity. Związek Snoop Dogga z konopiami wykracza daleko poza treści liryczne lub użytek osobisty; jest głęboko spleciony z jego duchem pr-

ODKRYWANIE RÓŻNORODNEGO I TRWAŁEGO DZIEDZICTWA IKONY HIP-HOPU

zedsiębiorczości i zaangażowaniem w aktywizm. Rozpoznając rozwijający się rynek i zmieniające się nastawienie do marihuany, Snoop stał się kluczowym graczem w wyłaniającym się krajobrazie biznesu konopnego. Wykorzystując swoją sławę i wpływy, z impetem wkroczył do branży, stając się kimś więcej niż tylko konsumentem: wizjonerem w tej dziedzinie.

Oprócz kariery muzycznej Snoop rozwijał swoje plany przedsiębiorcy, wkraczając do branży marihuany z własną linią produktów. Jego marka, Leafs By Snoop, oferuje szereg produktów związanych z konopiami indyjskimi, w tym kwiaty, koncentraty i produkty spożywcze, wszystkie opatrzone jego pieczęcią jakości. Użyczając swojego nazwiska i specjalistycznej wiedzy tym produktom, Snoop nie tylko zdobył lukratywny rynek, ale także pomógł dalej destygmatyzować używanie konopi indyjskich i promować odpowiedzialną konsumpcję.

Co więcej, Snoop Dogg od dziesięcioleci jest głośnym orędownikiem legalizacji marihuany, uznając jej korzyści lecznicze i kwestionując społeczne tabu związane z jej używaniem.

Wykorzystał swoją platformę do wspierania wysiłków na rzecz legalizacji, wypowiadając się przeciwko przestarzałej polityce narkotykowej i opowiadając się za dekryminalizacją posiadania

marihuany. Dzięki aktywizmowi i swojej otwartości Snoop pomógł zmienić postrzeganie zioła przez opinię publiczną i utorował drogę do zmian legislacyjnych w całych Stanach Zjednoczonych.

Wpływ Snoop Dogga na branżę konopi indyjskich wykracza daleko poza jego muzykę i osobiste nawyki konsumpcyjne. Był on siłą napędową normalizacji i komercjalizacji marihuany, wykorzystując swoje wpływy do kształtowania rozmowy o niej i kwestionowania status quo. Niezależnie od tego, czy chodzi o jego biznesowe przedsięwzięcia, wysiłki na rzecz legalizacji, czy też wkład w kulturę, Snoop Dogg odcisnął niezatarte piętno na świecie konopi, przecierając szlaki tam, gdzie inni bali się stąpać.

Nie zapominajmy jednak o kontrowersjach. Podróż Snoop Dogga nie przebiegała gładko. Musiał stawić czoła sporej liczbie kłopotów sądowych, od osobistych potyczek z prawem po głośne konflikty z innymi artystami, takimi jak Eminem czy Iggy Azalea. Jedna z takich waśni miała miejsce między nim a byłym prezydentem Donaldem Trumpem.

Raper trollował byłego prezydenta w 2017 roku swoim teledyskiem “Lavender” i EP-ką “Make America Crip Again”, co doprowadziło do soczystego sporu na Twitterze między nimi. Jednak Snoop Dogg niedawno wyciągnął fajkę

pokoju do byłego prezydenta USA, stwierdzając, że ma dla niego “tylko miłość i szacunek”. Gwiazda Doggystyle przywołała w szczególności decyzję Trumpa z 2021 roku o ułaskawieniu Michaela “Harry-O” Harrisa, współzałożyciela Death Row Records, który po skazaniu w 1988 roku odsiedział wyrok za usiłowanie zabójstwa i przestępstwa narkotykowe.

To ostatnie oświadczenie rapera z Zachodniego Wybrzeża sprawiło, że wiele osób czeka na (raczej nieprawdopodobne) publiczne poparcie (raczej prawdopodobnego) kandydata Republikanów w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA.

Podsumowując, gdy patrzymy na dziedzictwo Snoop Dogga, jasne jest, że jest on kimś więcej niż tylko raperem lub ikoną palacza konopi - Snoop jest fenomenem kulturowym. Jego muzyka zapewniła ścieżkę dźwiękową do niezliczonych żywotów, jego poparcie dla maryśki wywoływało dyskusje, a jego wytrwałość zainspirowała miliony. Pokazał nam, że można być innym, kwestionować status quo i nigdy nie przepraszać za to, kim się jest.

Oto Snoop Dogg, D-O-double-G, król Zachodniego Wybrzeża, ambasador marihuany i niekwestionowany mistrz luzu. Niech długo panuje, przecierając szlaki i rzucając bity tak jak tylko on potrafi.

27

MOJO MORGAN

W tej sekcji rozmawiamy z artystami i osobistościami, które używają lub uprawiają konopie indyjskie. W tym wydaniu mieliśmy szczęście przeprowadzić wywiad z członkiem “królewskiej rodziny reggae” Morgan Heritage. Piosenkarze Gramps, Peetah i Mojo są dziećmi zmarłego jamajskiego piosenkarza Denroy’a Morgana. Po wydaniu pierwszego albumu w 1994 roku, ten legendarny zespół odniósł światowy sukces dzięki innowacyjnemu reggae, które łączy z innymi stylami muzycznymi. Kapela zdobyła aż trzy nagrody Grammy. Morgan Heritage byli w Paryżu, aby zaprezentować swój nowy album „Homeland”.

Soft Secrets: Kiedy zapaliłeś swojego pierwszego jointa?

Mojo Morgan: Zacząłem palić dopiero w wieku około 18 lat.

A ostatniego?

Zeszłej nocy.

Wolisz marihuanę, haszysz czy ekstrakty?

Wolę marihuanę.

Jaka jest twoja ulubiona odmiana?

Wolisz odmiany indica czy sativa?

Szczerze mówiąc, to zależy od tego, co robię. Uwielbiam tworzyć muzykę pod wpływem sativy, zaś relaksować się pod wpływem indiki. A hybrydy są świetne przed koncertem!

Wolisz fajki, bonga, waporyzatory czy tradycyjne jointy?

Wolę jointy.

Jaki rodzaj filtra i jaki rodzaj bibułki? Dowolny filtr i bibułki Rizla.

Jaki jest twój ulubiony sklep lub punkt sprzedaży marihuany w USA?

Jardin Cannabis Dispensary w Las Vegas w Nevadzie.

Czy byłeś kiedyś w holenderskim coffeeshopie lub hiszpańskim klubie konopnym?

Kilka razy w Holandii, ale nigdy w Hiszpanii.

Czy kiedykolwiek próbowałeś jadalnych produktów z marihuaną?

Próbowałem ich i nie są one moją ulubioną opcją.

Czy kiedykolwiek próbowałeś CBD?

Tak, i naprawdę je lubię.

Czy kiedykolwiek brałeś udział w konkursie konopnym lub odwiedziłeś targi konopne?

Nie, jeszcze nie.

Który kraj ma według ciebie najlepszą marihuanę?

Nie będę obiektywny i powiem, że Jamajka.

The Morgan Heritage nagrali świetną piosenkę o gandzi zatytułowaną

„License“, w której pytasz o licencję na palenie. Ile utworów o maryśce nagraliście do tej pory?

Myślę, że nagraliśmy 3 lub 4.

Poza twoimi utworami, jaki jest twój ulubiony kawałek o gandzi?

„Legalize It” Petera Tosha.

Co sądzisz o legalizacji w USA i na Jamajce?

Czy coś to zmieniło?

Zdecydowanie zmieniła ona sposób, w jaki konsumuję zioło w tych miejscach. Mam poczucie wolności bez martwienia się o konsekwencje.

Twój nowy album „Homeland“ jest poświęcony Afryce. Dlaczego wybraliście ten temat? Spędziliśmy dużo czasu w Afryce w ciągu ostatnich 10 lat i poczuliśmy, że w końcu nadszedł czas, aby zaprezentować ten projekt światu.

Na albumie pojawiło się wielu artystów, zarówno tych uznanych, jak i młodych. Dlaczego zdecydowaliście się gościnnie zaprosić co najmniej jednego wokalistę do każdego utworu? Wszystko naturalnie wyewoluowało w koncepcję współpracy z gośćmi we wszystkich utworach. Pozwoliło nam to zaprezentować nasze umiejętności producenckie.

Kto wyprodukował nowy album i skomponował muzykę?

Album został wyprodukowany przez Morgan Heritage. Współpracowaliśmy z wieloma producentami, którzy przyczynili się do powstania muzyki, ale wszystkie teksty zostały napisane przez zespół.

Graliście na żywo w wielu krajach. Jaka jest różnica między europejską a amerykańską publicznością?

Europejska publiczność ma tendencję do słuchania szerszej gamy muzyki. Amerykanie koncentrują się bardziej na piosenkach, które już znają. Tak więc budowanie bazy fanów na trasie w Ameryce trwa dłużej niż w Europie.

Twój nowy singiel „Who Deh Like You“

jest bardzo chwytliwy i towarzyszy mu świetny teledysk. Gdzie został on nakręcony?

Dzięki! Teledysk został nakręcony w Ghanie i na Jamajce.

Tego lata będziecie koncertować w Ameryce. Kiedy zagracie w Europie, a w szczególności we Francji?

Planujemy trasę koncertową po Europie tej jesieni.

Co sądzisz o francuskiej scenie reggae? Uwielbiam sposób, w jaki Francuzi reagują na reggae. To bardzo motywujące do tworzenia dobrej muzyki.

28 Stoner Olivier F
Zespół Morgan Heritage. Wokalista Mojo Morgan.

SOFT SECRETS SELECTION

ŚNIADANIE NA TRAWIE, CZYLI REKOMENDACJE ANIMATORA KONOPNEJ KULTURY

indoor, jak i outdoor.

WARTO PRZECZYTAĆ

WEED: SMOKE IT, EAT IT, GROW IT, LOVE IT

ELLEN HOLLAND

W zapierającym dech w piersiach hołdzie złożonym pięknym kwiatom konopi, autorka Ellen Holland zaprasza nas do podróży do serca fenomenu konopi indyjskich w jej najnowszej książce „Weed: Smoke It, Eat It, Grow It, Love It”. To niezwykłe dzieło, które ukazuje, jak obecnie wygląda uprawa, spożycie i promocja tych fascynujących roślin. Od chwili gdy konopie indyjskie stały się powszechnie dostępne w wielu regionach USA, dokonano znacznego postępu w zrozumieniu i docenieniu tej wyjątkowej rośliny. „Weed: Smoke It, Eat It, Grow It, Love It” to nie tylko książka - to przewodnik ilustrowany pięknymi zdjęciami, który zawiera wskazówki dotyczące zakupu, degustacji i odkrywania idealnej odmiany marihuany.

Gdy już zgłębisz tę fascynującą wiedzę, książka zaprasza na zabawne zajęcia, takie jak wieczory malowania czy sesje jogi z użyciem konopi indyjskich. Odkryj jak marihuana stała się luksusem i znajdź inspirację, aby docenić, chronić i pielęgnować kulturę konopną.

„Weed: Smoke It, Eat It, Grow It, Love It” to nie tylko książka - to manifestacja miłości do konopi indyjskich, ich różnorodności biologicznej i radości płynącej z ich spożywania. Przygotuj się na niezapomnianą podróż, która zmieni twój sposób postrzegania tej niezwykłej rośliny.

WARTO PRZECZYTAĆ

WEED GUMMIES COOKBOOK

RACHEL CHRIS

Zanurz się w kuszącym świecie przysmaków na bazie konopi indyjskich, dzięki temu niezawodnemu przewodnikowi po tworzeniu aromatycznych produktów spożywczych z THC i CBD. Ta wszechstronna podróż to nie tylko książka z przepisami, to również plan działania prowadzący do sukcesu na dynamicznie rozwijającym się rynku artykułów spożywczych z konopi indyjskich.

Poznaj świat, gdzie pasja kulinarna łączy się z przedsiębiorczością. „Weed Gummies Cookbook” oferuje szczegółowe omówienie tworzenia domowych słodkich przekąsek z marihuaną, dostosowanych zarówno dla początkujących artystów kulinarnych, jak i doświadczonych przedsiębiorców, którzy chcą odnieść sukces w tej szybko rozwijającej się

branży. Książka to skarbnica starannie dobranych przepisów, które urzekają kubki smakowe i podnoszą doznania kulinarne nasyconiem konopiami indyjskimi. Zagłęb się w konopny świat krok po kroku, od zrozumienia zawiłości THC i CBD po wytyczne dotyczące bezpieczeństwa, niezbędne narzędzia i szereg pysznych przepisów. Uwolnisz swoją kreatywność dzięki asortymentowi wyśmienitych przepisów, od tradycyjnych żelków THC po innowacyjne odmiany CBD, do każdego z nich dołączona jest precyzyjna lista składników i niezawodne instrukcje. Podnieś swoją wiedzę i rozpocznij pełną smaku przygodę, która zapewni satysfakcję podniebieniu.

się 1 marca 2024 roku nakładem Top Dawg Entertainment i jest dystrybuowany przez Interscope Records. Po pięciu latach przerwy od wydania „Crash Talk” w 2019 roku, artysta powraca z nowym dziełem, które spotkało się z szerokim uznaniem krytyków muzycznych.

Razem z Holland wyruszysz w podróż po różnorodnych smakach i aromatach konopi indyjskich, od tropikalnych nut po ziemiste posmaki. Dowiesz się także, jak można wykorzystać konopie indyjskie w niekonwencjonalny sposób, włączając je do potraw, dekoracji kwiatowych, koktajli i praktyk pielęgnacyjnych. Ta książka to nie tylko podróż przez świat konopi indyjskich, ale także fascynujące spotkanie z rolnikami i producentami, którzy przyczyniają się do rozwoju dzisiejszego konopnego rynku. Przekonasz się również o znaczeniu zrównoważonych praktyk uprawiania konopi, zarówno

To kompendium to więcej niż książka kucharska, to również brama do rentowności dla przedsiębiorców. „Weed Gummies Cookbook” odkrywa potencjał sukcesu w przedsiębiorczości na kwitnącym rynku artykułów spożywczych z konopiami. Zdobądź cenne informacje na temat tworzenia, budowania marki i komercjalizacji swoich produktów, zamieniając swoją pasję do słodkości z dodatkiem konopi w dochodowe przedsięwzięcie. „Weed Gummies Cookbook” może stać się drogowskazem w podróży do zdobycia kunsztu w przygotowaniu produktów spożywczych zawierających THC i CBD, gdzie pasja spotyka się z biznesem. Przygotuj się na rozkoszowanie się lukratywnymi możliwościami i rozkosznymi przysmakami, domowymi słodkościami z dodatkiem konopi indyjskich, przekształcając swoją kulinarną pasję w dochodowe przedsięwzięcie dzięki tej wyjątkowej książce.

WARTO POSŁUCHAĆ

BLUE LIPS

SCHOOLBOY Q

„Blue Lips” to szósty album studyjny amerykańskiego rapera Schoolboya Q, który ukazał

Zestawienie 18 utworów na płycie, z udziałem gościnnych artystów takich jak Rico Nasty, Devin Malik czy Freddie Gibbs, ukazuje ewolucję Schoolboya Q. Produkcja albumu, którą można zawdzięczać takim gigantom jak The Alchemist czy Cardo Got Wings, dodaje mu różnorodności dźwięków i świeżości.

„Blue Lips” przemyślnie porusza temat zmiany podejścia do branży muzycznej, podkreślając mistrzostwo artysty w pracy nad własnym stylem. To innowacyjne, introspektywne i spójne dzieło, które z pewnością zostawi słuchaczy oszołomionych i bezradnych, w pełnym zachwytu nad kreatywnością Schoolboya Q. Jego zdolność do przekraczania granic i eksplorowania nowych obszarów muzycznych sprawia, że album ten staje się niezwykłą podróżą przez świat jego sztuki. Znajdując równowagę między refleksją i ekspresją, nowy album Schoolboy’a Q doskonale odzwierciedla jego ewolucję jako artysty, czyniąc „Blue Lips” prawdziwym arcydziełem współczesnego rapu.

29
Media Rolnik Celebryta

Soft Secrets wydawany jest przez

Discover Publisher BV.

Galvaniweg 11, 5482 TN  Schijndel, Holandia

Telefon: +31(0)73 5498112

E-mail: info@softsecrets.nl

Web: www.softsecrets.com

Redaktor naczelny międzynarodowych edycji: Clifford Cremer

Redaktor naczelny polskiej edycji: Sebastian Daniel

Współpracownicy: Stoney Tark, Sebastian Daniel, Jorge Cervantes, Ed Rosenthal, Filip z Konopi, Jakub Gajewski, Mr Jose,, Tricoma

Team, Tommy Gomez, G.B.I, Boisterix, Giovanna Dark, i inni.

Adres redakcji:

E-Mail: readers@softsecrets.nl

Dział reklamy: info@softsecrets.nl

Na całym świecie zachodzi proces liberalizacji prawa do używania konopi indyjskich w celach leczniczych lub rekreacyjnych. Kolejne państwa legalizują konopie indyjskie lub różnicują podejście do tzw. miękkich i twardych narkotyków, tak jak miało to miejsce w Holandii.

W niektórych państwach obywatele mają prawo do uprawiania roślin konopi indyjskich na własny użytek. Wydawnictwo stara się rztelnie opisywać ten proces normalizacji używania konopi indyjskich. Wydawca niekoniecznie zgadza się ze wszystkimi treściami, które pojawiają się w artykułach i reklamach. Wydawca wyraźnie dystansuje się od opublikowanych tekstów lub obrazów, które mogą sprawiać wrażenie, że namawia do używania i/lub produkcji konopi indyjskich w miejscach, gdzie jest to zabronione. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za publikowane reklamy, ogłoszenia, teksty sponsorowane i nadsyłane, ani za skutki korzystania z informacji w sposób nieprawidłowy i sprzeczny z lokalnym prawem.

Od wydawcy:

Soft Secrets jest bezpłatnym czasopismem, wydawanym jako dwumiesięcznik w Holandii (pod nazwą Highlife), Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Polsce, Czechach i Chile.

Żadna część publikacji nie może być reprodukowana w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody wydawcy i innych właścicieli praw autorskich. Redakcja nie zwraca przesłanych materiałów. Wydawca dołożył wszelkich starań, aby skontaktować się z posiadaczami praw autorskich do publikowanych zdjęć i obrazów. Jeśli uważasz,

prawo do opublikowanego zdjęcia lub obrazu i zostało ono naruszone, możesz skontaktować się

30
Indeks reklamodawców
że posiadasz
z wydawcą. Advanced Hydroponics of Holland 2 Ambra 1 Atami 5 Barney’s Souvenirs 1 Barney’s Souvenirs 31 Breed Bros 1 Cervantes 16 Growbox PL 21 Growbox PL 21 Growbox PL 1 Nazwa Strona Growshop24.pl 21 Indorshop.pl 21 La Poción del Brujo 13 Pan Pestka 1 Power Strains 8 Seedstockers 1 Sweet Seeds 32 Tanie Sianie 21 Tanie Sianie 21 Tanie Sianie 1 WeedWeekDays 15
Redakcyjna
Niezależni pisarze Nieetatowy tłumacz Musi być rodzimym użytkownikiem języka polskiego z dobrą znajomością języka angielskiego. Wyślij CV na adres: info@softsecrets.nl Soft Secrets is printed by Coldset Printing Partners, Paal-Beringen, Belgium www.coldsetprintingpartners.be Następny numer
Stopka
Soft Secrets Polska poszukuje:
21 czerwca 2024
calicollection barney 'sfarm nowe w y danie Barney’s Souvenirs BV | Haarlemmerstraat 98, 1013 EW Amsterdam | Zapytania hurtowe : +31 204 117 249 | info@barneysfarm.com TUTAJ ZNAJDZIESZ NAJBLizSZEGO DYSTRYBUTORA ICE CREAM CAKE RUNTZ X LAYER CAKE MIMOSA X ORANGE PUNCH AUTO PINEAPPLE EXPRESS SOUR STRAWBERRY GIRL SCOUT COOKIES LEMON DRIZZLE BISCOTTI GELATO www.barneysfarm.PL Nowe *Wysyłka JEDYNIE OD 7,50 € - DARMOWE nasiona i towary do każdego zamówienia!
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.