CZ 24 02

Page 1

NĚMECKO LEGALIZUJE KONOPÍ, ALE ZTĚŽUJE JEHO KOUPI

NĚMECKÝ PARLAMENT PODPOŘIL NOVÝ ZÁKON, KTERÝ POVOLUJE REKREAČNÍ UŽÍVÁNÍ KONOPÍ.

Podle zákona budou moci osoby starší 18 let v Německu vlastnit značné množství konopí, ale přísná pravidla ztíží nákup této drogy.

Kouření konopí na mnoha veřejných místech bude legální od 1. dubna 2024. Na veřejných prostranstvích bude povoleno držení až 25 g, což odpovídá desítkám silných jointů. V soukromých domech bude zákonný limit 50 g.

Již nyní policie v některých částech Německa, například v Berlíně, často přivírá oči nad kouřením na veřejnosti, ačkoli držení této drogy pro rekreační účely je nezákonné a může být trestně stíháno.

Podle ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha, který reformy iniciuje, užívání této drogy mezi mladými lidmi navzdory stávajícímu zákonu již několik let prudce roste.

Chce oslabit černý trh, ochránit kuřáky před kontaminovaným konopím a omezit zdroje příjmů pro organizované zločinecké gangy.

Legální konopné kavárny však nebudou najednou vznikat po celé zemi. O dekriminalizaci konopí se v Německu již několik let vede zuřivá debata, v níž skupiny lékařů vyjadřují obavy o mladé lidi a konzervativci tvrdí, že liberalizace podpoří užívání drog.

Po bouřlivém pátečním zasedání Bundestagu, německého parlamentu, bylo nakonec hlasování schváleno 407 hlasy proti 226.

Simone Borchardtová z opoziční konzervativní CDU poslancům řekla, že vláda přistoupila ke svému “zcela

Zdroj: BBC www.softsecrets.com

zbytečnému a zmatenému zákonu” bez ohledu na varování lékařů, policie a psychoterapeutů.

Pan Lauterbach však řekl, že současná situace je již neudržitelná: “Počet spotřebitelů ve věku 18 až 25 let se za posledních deset let zdvojnásobil.” Po hlasování prohlásil, že zákon “vysuší černý trh” a napraví “selhávající drogovou politiku”.

Jak už to v Německu bývá, zákon schválený poslanci je komplikovaný. Kouření konopí v některých oblastech, například v blízkosti škol a sportovišť, bude i nadále nelegální. Zásadní je, že trh bude přísně regulován, takže nákup drogy nebude snadný.

Původní plány umožnit prodej konopí v licencovaných obchodech a lékárnách byly zrušeny kvůli obavám EU, že by to mohlo vést k prudkému nárůstu vývozu drogy.

Místo toho budou nekomerční členské kluby, označované jako “konopné sociální kluby”, pěstovat a distribuovat omezené množství drogy.

Každý klub bude mít horní hranici 500 členů, konzumace konopí na místě nebude

povolena a členství bude dostupné pouze pro obyvatele Německa.

Povoleno bude také pěstování vlastního konopí, přičemž na jednu domácnost budou moci připadat maximálně tři rostliny marihuany.

To znamená, že Německo by se mohlo dostat do paradoxní situace, kdy povolí držení poměrně velkého množství této drogy a zároveň ztíží její nákup.

Pravidelní kuřáci by z toho měli prospěch, ale příležitostní uživatelé by měli problém si ji legálně koupit a turisté by byli vyloučeni. Podle kritiků to jen podpoří černý trh.

Vláda chce během několika příštích let vyhodnotit dopad nového zákona a nakonec zavést licencovaný prodej konopí. Ale vzhledem k tomu, jak klikatá byla dosavadní debata, není nic jisté.

Mezitím opoziční konzervativci tvrdí, že pokud se příští rok dostanou do vlády, zákon zcela zruší. Německo se pravděpodobně v dohledné době nestane novým evropským Amsterdamem.

} 2024-02 ZDARMA 18+ Pro dospělé Konopné noviny od roku 1985
Scannen Sie den QR-Code:

Strana 6

Sweet Seeds® Zvedá konopnou vlajku pro sezónu 2024

Strana 10

Pan a paní Green Wolfovi Francouzští výrobci hašiše v Maroku

Strana 12

Může UV záření zvýšit produkce kanabinoidů?

Strana 18

Banana Punch Bananizace gangu

Strana 22

O semenech

3
www.seedstockers.com Tropical Zmoothie (Tropicana Shoes X Zmoothiez Zignature) Seedstockers

Konopná kultura

STRAŠIDELNÁ „CREEPY“ TRÁVA

PLODY PROHIBICE

Velmi silný a potenciálně toxický kmen trávy známý jako “Creepy” je v Latinské Americe velmi žádaný.

Vládní experti uznávají, že Creepy samo o sobě není novou drogou, ale jeho obsah a účinky vyvolaly v mnoha zemích vážné obavy. Původ tohoto konkrétního strainu marihuany byl vysledován až do Venezuely a Kolumbie.

Server Vice News nedávno uvedl, že v posledních několika letech se silná droga Creepy (známá také jako krippy, cripi nebo cr1p1) rozšířila po celé latinské Americe a vyskytuje se všude od Chile po Kostariku. V hudbě se na ni odvolávají všichni od Bad Bunnyho po Pabla Chill-Eho. V Chile se cena jednoho gramu na ulici pohybuje kolem 1 dolaru. nákup celého kilogramu ve velkém stojí přibližně 14 dolarů.

Odborníci tvrdí, že Creepy má velmi vysoký obsah THC (až 28 %) a někdy i celou řadu nebezpečných vedlejších účinků, jako jsou například záchvaty paniky. Ximena Steinberg Acuña, vyšetřovatelka z chilské neziskové Nadace pro vědu o konopí, řekla reportérovi Vice Nathanielu Janowitzovi, že zatímco vláda má „přesnou definici“ toho, co je Creepy jako „geneticky modifikovaná marihuana“ z Kolumbie, ona si tak jistá není. Na ulicích je tráva Creepy v různých podobách všude. Má podezření, že to, čemu se v Chile říká Creepy, může být ve skutečnosti smíšené se „syntetickým konopím“.

Možná je celý humbuk a strašení kolem Creepy přehnané a je to jen další příklad vládní drogové hysterie. Problém moderní ilegální drogové scény je však skutečný a v posledních letech se již několikrát projevil.

Něco strašidelného se k nám blíží

Tyto drogy nejsou ničím novým, ale jejich kombinace jsou stále nebezpečnější, např. kokain s příměsí fentanylu. Fentanyl, nedávný opioidní moloch, na kterém vydělává BigPharma, je přibližně 50krát účinnější než heroin a 100krát účinnější než morfin. Přináší vysoké riziko předávkování.

Konopí bylo třeba nalezeno s příměsí opioidů nebo nebezpečných syntetických kanabinoidů. „Syntetická marihuana/kanabinoidy“ jsou třídou

Foto: wild vibes na Unsplash.

molekul designových drog, které byly uváděny na trh jako bylinné kadidlo nebo „bylinné kuřácké směsi“ a prodávány pod běžnými názvy jako Spice. V mnoha zemích došlo v souvislosti se syntetickými kanabinoidy k několika úmrtím, a to i po pouhém jednom šluku (sic!).

Nové psychoaktivní látky (NPS) jsou definovány jako látky zneužitelné, které nejsou kontrolovány, ale mohou představovat hrozbu pro veřejné zdraví. Studie ukazují, že státy nebo země, které byly v posledním desetiletí nejvíce zasaženy NPS, jako jsou syntetické kanabinoidy, byly státy s nejtvrdšími zákony proti konopí a drogám, jako například části USA, Velké Británie a Polska.

Pokud bude rasistická válka proti (některým) drogám pokračovat mnoha nepředvídatelnými a krvavými způsoby, určitě se dočkáme mnoha novinek, které budou mnohem problematičtější než Spice.

Příklad „nejsmrtelnější drogy světa“ Krokodil, ruského „heroinu pro chudé“, nám dává představu o budoucnosti prohibice, která nás čeká. Po takových odrůdách „tradičních“ drog, jako je heroin, který nakonec není tak úplně starý, mohou následovat ještě silnější zcela nové preparáty. Takové formule již existují, ale naštěstí se nevyrábějí tak snadno a levně jako Krokodil.

Lidé všech druhů a ras, pracující v laboratořích mocných drogových kartelů nebo padlých států, teroristé nebo jen obyčejný psychopat využívající umělou inteligenci by jednoho dne mohli vyvinout skutečně nebezpečný produkt. Čím návykovější droga, tím lépe pro obchod a svatou válku a tím hůře pro nepřítele.

Spotřebitelé budou čelit stále sofistikovanějším novým drogám. Člověk se děsí pomyšlení, co by se mohlo stát, kdyby byla vynalezena levná super návyková droga. Jednu ze zápletek, která

se v blízké budoucnosti může stát skutečností, ukazuje film „51. stát / Formule“ se Samuelem L. Jacksonem v roli vědce pracujícího pro anglické gangstery. 51. státem USA - a testovacím polem pro novou drogu v tomto filmu - je Velká Británie. Ale může to být kterákoli země na světě: podobný scénář je možný všude.

Protože věda nedokáže kontrolovat silné drogy, kterými obdařila nic netušící lidi, jediným rozumným krokem je oddělit populární stimulanty přírodního původu (tzv. „měkké drogy“) od nebezpečnějších syntetických produktů moderní chemie („tvrdé drogy“). Právě to udělalo Nizozemsko v roce 1971.

Legalizace trávy je jen prvním krokem ke kontrole a regulaci šíleného nepořádku, který vytvořila prohibice a který pohání dnešní novou drogovou kulturu.

Vypěstujte si vlastní

Stojí za zmínku, že navzdory stále rozšířené nelegálnosti konopí, existenci černého trhu souvisejícího se zákazem a mnoha škodlivým přísadám v tomto produktu není kouření konopí lékařskými autoritami považováno za činnost, která by měla negativní dopad na zdraví veřejnosti nebo uživatele, včetně rizika rakoviny plic.

Pěstování vlastního konopí je dobrým způsobem, jak snížit zdravotní a bezpečnostní rizika. V současné době jej uznává a povoluje řada odborných komisí a vlád.

Zákonodárcům začíná být konečně jasné, že prohibice s nedostatečnou kontrolou kvality vede k záplavě mnoha NPS nebo nekvalitních výrobků s příměsí nebezpečných látek na trhu, což vede k mnoha závažným zdravotním a sociálním problémům.

Foto: Paul Wong na Unsplash.

4

Není snadné najít metodu, která by fungovala pokaždé, a získat dobrou úrodu znamená pečovat o rostlinu po celou dobu kvetení. Chcete-li si zajistit úspěch, důvěřujte duu Washed & Buffered Cocos a Rokzbastic! Washed & Buffered Cocos je ideálním základem pro nejnáročnější pěstitele kokosu. Skládá se ze 100% praného a pufrovaného kokosového vlákna nejvyšší kvality bez předhnojení, což uživateli umožňuje kontrolovat výživu plodiny od začátku až do konce. Tento substrát dosahuje dokonalé rovnováhy mezi zadržováním vody a provzdušňováním, čímž zabraňuje přemokření a podporuje vývoj silných kořenů.

Představte si Rokzbastic, dokonalý stimulátor kvetení a dozrávání pro pěstování kokosu. Tento produkt v sobě mísí základní minerální látky, jako je fosfor, draslík, železo a biostimulátory z rostlinných extraktů. Vysoká koncentrace draslíku stimuluje bujné kvetení a vytváří větší, kompaktnější plody se skvělou chutí a vůní. Společně vytvářejí Wash & Buffered Cocos a Rokzbastic vítěznou kombinaci, která zaručuje bohatou úrodu pro ty, kteří rádi pěstují na kokosu. Ať už se tyto produkty používají samostatně, nebo společně, umožňují pěstitelům dosáhnout dokonalosti.

www.atami.com/cs/produkt/rokzbastic/

Pěstování s ekologickým ATA NRG!

Pro ekologické pěstitele! V současné době, kdy každý hledí na ekologický aspekt, byla tato řada vyvinuta pro ekologicky uvědomělého pěstitele, který klade velký důraz na chuť a vůni svého hotového produktu.

5 Produkty @atami.ceskarepublika
ATA NRG ALGA-C, ATA NRG BLOOM-C, ATA NRG FLAVOR, ATA NRG FLOWER-C, ATA NRG GROWTH-C, ATA NRG ROOT-C, ATA NRG UPGRADE ATA NRG: ZJISTĚTE VÍCE! Bloombastics EKOzaměřením!HIGHLYCONCENTRATED 1-2ML:1L Soft Secrets_255x183mm_ATA NRG.indd 1 13/03/2024 13:34
NESPOKOJTE SE S OBYČEJNÝM –PĚSTUJTE NEOBYČEJNÉ S TÍMTO DUEM: ROKZBASTIC A WASHED & BUFFERED COCOS

SWEET SEEDS® Sweet Seeds® Zvedá konopnou vlajku pro sezónu 2024

V nové sezóně 2024 nás společnost Sweet Seeds® zve, abychom se připojili k boji za svobodu konopí. Se šesti novými a silnými strainy se značka chystá zpochybnit bariéry a stigmata vnucovaná po několik desetiletí v období, které si budeme pamatovat jako dobu změn a upevňování svobodné konopné kultury.

Očekává se, že nadcházející sezóna bude historickým okamžikem odporu a transformace, kdy nás Sweet Seeds® vyzývá, abychom pozvedli svůj hlas za svobodu a právo na spravedlivější a čestnější zákony pro naši milovanou rostlinu a samozřejmě i pro její věrné uživatele. Jedná se o společný závazek společnosti Sweet Seeds® a konopné komunity, které se spojily v úsilí o dlouho vydobytou svobodu pro konopí.

KOLEKCE, KTERÁ PROBOUZÍ SVĚDOMÍ

Pro rozšíření sbírky semen každého pěstitele nám banka představuje rostliny špičkové kvality, z nichž některé pocházejí ze Spojených států a všechny nesou nezaměnitelnou pečeť Sweet Seeds®. Jste připraveni na konopnou reevoluci? Začněme naši prohlídku okouzlující odrůdou Jet Fuel Mandarine XL Auto® (SWS109), která je sázkou na jistotu pro všechny milovníky povzbuzujících a kreativních účinků. Její husté palice vydechují zemitou citrusovou vůni, zatímco její chuť připomíná zralé mandarinky a mango. Jedinečná kombinace, která odráží neustálé inovace společnosti Sweet Seeds®

SEED BANKA PŘEDSTAVUJE

ROSTLINY ŠPIČKOVÉ KVALITY, Z NICHŽ NĚKTERÉ POCHÁZEJÍ ZE SPOJENÝCH STÁTŮ A VŠECHNY NESOU NEZAMĚNITELNOU PEČEŤ SWEET SEEDS®

Další nádhernou rostlinou, která vyniká komplexností svých vůní a chutí, je Jealousy Z XL Auto® (SWS108). S nádechem koření, pomeranče a charakteristickými sladkokyselými tóny nejlepších exemplářů Sour Diesel slibuje

6 Pěstování
Jealousy Z XL Auto.
Diablo Rojo XL Auto.
Black Muffin F1 Fast Version.

tento strain jedinečný zážitek spolu s explozí chutí, která potěší i ty nejnáročnější chuťové buňky.

S velkým nadšením, které překvapí i ty nejsamolibější pěstitele konopí, nastal čas pro představení Papaya Zoap Auto® (SWS107), samonakvétacího strainu 9. generace, který nejenže potěší všechny chuťové buňky ovocnými a citrusovými vůněmi, ale také nabízí velkorysou produkci palic pokrytých pryskyřicí. Aby byla řada samonakvétacích odrůd doplněna o vlajkový produkt, představuje Sweet Seeds® odrůdu Diablo Rojo XL Auto® (SWS110). Tento strain s fialovými květy a působivými výnosy nabízí sladké, citrusové a kadidlové aroma s nádechem červeného ovoce, které evokuje colu - jinak řečeno, skutečná pastva pro smysly.

FOTODEPENDENTNÍ STRAINY F1

FAST VERSION®: RYCHLÉ A VÝKONNÉ STŘELY

V rámci fotodependentních strainů nabízí společnost Sweet Seeds® dvě skutečné hypersonické a výkonné rakety, které slibují posunout zážitek z konopí na novou úroveň. Black Muffin F1 Fast Version® (SWS111) s

se za svá práva jako milovníci konopí a zastánci svobody. Díky odhodlání společnosti Sweet Seeds® a vašemu odhodlání se zdá, že sezóna 2024 bude rokem boje v historii konopí. Pěstitelé a milovníci rostlin společně usilují o reevoluci, která změní konopnou scénu a vynese konopí do nových výšin svobody.

Děkujeme, že jste součástí této konopné reevoluce, tým společnosti Sweet Seeds®

ultrarychlým kvetením a červenými květy vyniká nejen úžasně krásnou estetikou, ale také intenzivním a uvolňujícím účinkem. Má velmi husté a silné, hořkosladké a ovocné aroma s citrusovými tóny a kyselým nádechem červených bobulí.

Na závěr vám představujeme odrůdu, která bude jistě vynikajícím šampionem v konopných pohárech, a to Papaya Zoap F1 Fast Version® (SWS112). Její americká genetika - vzniklá kombinací Bruce Banner Auto® (SWS91) x Papaya a Zkittlez x Zoap - vytváří jedinečný zážitek. Intenzivní sladké a ovocné aroma manga, papáji a citrusů se mísí se zemitými, kouřovými a kořeněnými tóny.

VZKAZ PRO ROK 2024: „POSTAVTE SE

ZA SVŮJ HIGH!“

V tomto novém roce vysílá společnost Sweet Seeds® jasný vzkaz za svobodu a práva zodpovědných uživatelů.

Do celého světa se rozléhá hlasitá výzva: „Postavte se za svůj high!“. Sezóna 2024 je nejen časem pro pěstování rostlin, ale také pro pěstování povědomí a odhodlání postavit

7
Jet Fuel Mandarine XL Auto. Papaya Zoap Auto. Papaya Zoap F1 Fast Version.

KONOPNÉ NOVINKY Z CELÉHO SVĚTA

THAJSKO: REKREAČNÍ KONOPÍ BUDE BRZY OPĚT NELEGÁLNÍ?

Ačkoli bylo konopí v Thajsku dekriminalizováno a liberalizováno teprve před dvěma lety, jak podrobně informovalo Soft Secrets, vláda království již plánuje udělat krok zpět. Léčebné užívání konopných produktů má zůstat legální, ale rekreační užívání konopí má být opět zakázáno. Oznámil to ministr zdravotnictví Cholnan Srikaew, který již podepsal příslušný zákon. S myšlenkou opětovného znemožnění rekreačního užívání přišel na začátku roku 2024 premiér Srettha Thavisin, který tento krok prezentoval formou předvolebního slibu. Po zasedání vlády 13. února však Cholnan Srikaew zařadil zpátečku a oznámil, že plánovaná reforma byla prozatím odložena, neboť thajští politici chtějí nejprve zjistit názory obyvatelstva a zjistit, do jaké míry by nový zákaz rekreačního užívání konopí dával smysl a jak by bylo možné zákaz prosadit v soukromém prostředí. Reformu drogových předpisů v Thajsku tedy prozatím nelze očekávat, mimo jiné proto, že strany Bhumjaithai a Move Forward jsou rozhodně proti tomuto opatření. Plánuje se například, že za užití konopí k nelékařským účelům bude hrozit pokuta ve výši 60 000 bahtů, tj. asi 1560 eur. Ještě před dvěma lety se v Thajsku objevilo několik obchodů s konopím a vláda země dokonce zdarma rozdala svým občanům milion rostlin konopí, aby povzbudila konopný byznys. Nyní se thajští huliči a milovníci konopí musí opět obávat o svá práva a svobodu. Zdroje: der-farang.com; Thailand Sun

NĚMECKO: 1.

DUBNA DOJDE K DEKRIMINALIZACI

„Semaforová“ koalice SPD, FDP a Bündnis 90/Die Grünen se nyní konečně dohodla na dekriminalizaci konopí v Německu k 1. dubnu. Právní reforma a zavedení zákona o konopí (CanG) nezahrnuje úplnou legalizaci, ale pouze zmírnění restriktivního zákona o omamných látkách (Betäubungsmittelgesetz) ve vztahu ke konopí. V budoucnu budou moci dospělé osoby pěstovat doma až tři samičí rostliny a mít u sebe až 25 gramů konopných produktů. Kdo bude mít u sebe na veřejných prostranstvích 30 gramů nebo více, bude i nadále trestně stíhán. Doma bude možné legálně přechovávat až 50 gramů, ale množství 60 gramů a více bude i nadále nezákonné. Přestupky mohou být potrestány pokutou až do výše 30 000 eur. Každý, kdo si nechce pěstovat vlastní rostliny, se může zaregistrovat v konopném sociálním klubu a získat trávu nebo hašiš odtamtud. Navrhovaná nařízení budou ve veřejném prostředí nepraktická. Konzumace konopí má být například zakázána v okruhu 100 metrů kolem škol, školek, dětských hřišť a veřejných sportovišť. V pěších zónách bude konzumace zakázána mezi 7. a 20. hodinou. Návrh zákona nyní schvaluje Spolková rada, která jej podle Německé asociace pro konopí již nemůže zvrátit. Spolkový prezident pak musí zákon podepsat a ten vstoupí v platnost dnem zveřejnění v Úředním věstníku Spolkové republiky Německo (BGBl.)

Zdroj: hanfverband.de; www.ndr.de

MALTA: LEGÁLNÍ MARIHUANA Z KLUBU

Milovníci konopí na Maltě mají štěstí. Tato země jako první v EU před o něco více než dvěma lety legalizovala držení, nákup a konzumaci psychoaktivního konopí. Letos v lednu by mohl

na Maltě otevřít své brány první společenský klub s názvem “Cannabis Harm Reduction Association KDD Society”. Jen během prvních dvou dnů po otevření klubu se zaregistrovalo více než 150 členů, kteří nyní čekají na první legální sklizeň. Klub smí přijmout maximálně 250 osob. Člrnové si zase mohou koupit sedm gramů konopí denně s měsíčním maximem 50 gramů. Pět v současnosti nabízených odrůd konopí má obsah THC od 11 do 17 procent, v budoucnu však mají přibýt další. Každý, kdo už v takovém klubu nenajde místo nebo se do něj nechce zapojit, může na Maltě pěstovat až čtyři samičí rostliny konopí pro vlastní potřebu - ale až po dosažení plnoletosti (18 let).

Zdroj: timesofmalta.com

NIZOZEMSKO: STAROSTKA AMSTERDAMU SI PŘEJE LEGALIZOVAT KOKAIN

Současná starostka Amsterdamu Femke Halsema je pro to, aby bylo v budoucnu povoleno držení, prodej a konzumace kokainu. Tato bývalá předsedkyně nizozemské strany zelených GroenLinks tvrdí, že kokain je méně zdraví škodlivý než alkohol a že celkově protidrogové zákony nejsou schopny omezit obchod s touto jihoamerickou drogou. Femke Halsema se také domnívá, že škodlivost kokainu je ve společnosti přeháněna, v čemž má z vědeckého hlediska jednoznačně pravdu. Navíc se 80 % amsterodamských policistů zabývá trestnými činy souvisejícími s drogami, což zakázaný obchod nezastavilo ani nezměnilo ceny kokainu prodávaného v ulicích. Halsema proto dochází k závěru, že zákaz jednoduše nefunguje. Její kolegové z Antverp a Rotterdamu však její názor nesdílejí. Není to tak dávno, co chtěla Halsema zakázat hulení v Amsterdamu a masivně tak omezit drogovou turistiku. Zdroj: www.voiceofeurope.com

8
News

Rozhovor s panem Bakkerem

Hlavním výzkumným pracovníkem CANNA Research, Nizozemsko

1. Z jakého důvodu chtěla společnost CANNA vyvinout nové složení jednoho ze svých nejprodávanějších produktů, CANNA Rhizotonic?

Ve společnosti CANNA Research neustále testujeme námi vyvinuté produkty, abychom je mohli vylepšovat a lépe pochopit, jak fungují za různých okolností a v různých scénářích.

V případě přípravku Rhizotonic jsme zaznamenali určité problémy se stabilitou při stárnutí výrobku (srážení a ztráta barvy) a poměrně vysoké pH výrobku. Jsme si vědomi toho, že někteří uživatelé vědomě používají přípravek Rhizotonic ke zvýšení hodnoty pH, ne všichni uživatelé však věnují pozornost pH svého živného roztoku.

Výrobek by tak mohl představovat riziko pro ideální pH roztoku, které bychom rádi udržovali v rozmezí 5,2 až 6,2. Proto jsme se zaměřili na proces výroby a extrakce řas, které používáme, a podařilo se nám získat extrakt, který nemá tak vysoké pH. Kromě pH, které je vhodnější pro růst rostlin, nám to také umožnilo zvýšit stabilitu výrobkuzdvojnásobit jeho trvanlivost.

2. Jaké jsou největší rozdíly ve srovnání se původní recepturou?

Rozhodně pH a stabilita! Odlišný proces extrakce a výroby také zvýšil stabilitu barvy.

Toho si můžete snadno všimnout, když se podíváte na barvu živného roztoku poté, co jste do něj přidali Rhizotonic; má znatelně výraznější nebo tmavší barvu než starý přípravek.

Buďte si však jisti, že množství organických látek z řas je podobné, takže můžete použít stejnou dávku přípravku Rhizotonic jako dříve (0,5-4 ml/l). Klidně s ním ale

nalevo: původní receptura rozpuštěná ve vodě. napravo: nová receptura rozpuštěná ve vodě.

experimentujte v malém měřítku, abyste ho přizpůsobili své konkrétní situaci. Ve funkci nejsou žádné rozdíly.

Dalším menším rozdílem je, že se nám podařilo ještě více snížit množství sodíku. V závislosti na konkrétní plodině a odrůdě to může být zajímavý další přínos.

3.Čeho si pěstitel všimne v praxi?

Již na první pohled jsou patrné některé smyslové rozdíly. Určitě si všimnete, že barva živného roztoku je tmavší. Kromě toho má produkt méně mořského (slaného, rybího) zápachu díky kyselosti produktu, ačkoli je v něm stejné množství mořských řas.

Během kultivace se také objeví určité rozdíly. Jak již bylo zmíněno, pH živného roztoku po aplikaci nového přípravku Rhizotonic se samozřejmě bude chovat jinak než u předchozího přípravku. Nebude již zvyšovat pH, což by mohlo způsobit zvýšení pH živného roztoku nad 7. Nyní bude roztok neutrální nebo mírně kyselý, v závislosti na tom, co v něm ještě bude. To je hlavní věc, kterou je třeba vzít v úvahu. EC nového přípravku je sice také o něco nižší (mimo jiné kvůli nižšímu obsahu sodíku), ale je pravděpodobné, že nebudete schopni naměřit relevantní rozdíl, takže toto nebude mít žádný vliv na vaše

pěstování. Stejně jako u staré receptury by rostliny měly být odolnější vůči stresovým situacím, např. při přesazování řízků nebo malých rostlin.

4. Jaké tipy byste chtěl dát pěstitelům k tomuto nové receptuře?

Pěstitelé, kteří měří a upravují pH, by to měli udělat po použití (nového) přípravku Rhizotonic a v závislosti na kvalitě vody pH trochu zvýšit. Pěstitelé, kteří používají přípravek Rhizotonic bez kontroly pH, si mohou být naprosto jisti, že pH nyní nebude způsobovat problémy.

Uvědomte si, že Rhizotonic obsahuje organické látky. Pokud je ponecháme v živném roztoku (nebo v zavlažovacích hadicích a kapilárách) příliš dlouho, může se v nich začít dařit mikrobům. I když to nemusí být problém, není na to nejlepší pohled. V závislosti na vašem zavlažovacím systému nezapomeňte roztok často měnit a v případě potřeby propláchnout trubice vodou nebo živným roztokem.

Ačkoli chápeme, že je lákavé použít vysoké koncentrace přípravku Rhizotonic, abychom rostlinám poskytli co nejlepší péči, použití vyšších než doporučených koncentrací u mladých, citlivých a/nebo již stresovaných rostlin pravděpodobně není prospěšné. Správná péče o rostliny znamená také vědět, kdy to s ní nepřehánět. Dostupnost se v každé zemi liší

9
Rozhovor

Interview

PAN A PANÍ GREEN WOLFOVI: FRANCOUZŠTÍ VÝROBCI HAŠIŠE V MAROKU

SSFR: Kdy jste se poprvé dostal ke konopí?

Pan Green Wolf: Prvního jointa jsme vykouřili, když nám oběma bylo asi 15 let. Byl to hašiš z černého trhu, ne moc kvalitní. Hned jsme však začali pěstovat. Víte, s paní Green Wolfovou se známe už dlouho.

Jaké to bylo, když jste poprvé pěstovali konopí?

Pan GW: Začali jsme pěstovat v roce 1996 a tehdy ještě nebyl internet. Učili jsme se tak,

že jsme si přečetli nějaké knihy. Strainy byly neznámé. Používali jsme semena prodávaná v sáčcích na černém trhu; pěstovali jsme je uvnitř pomocí HPS lampy, kterou nám dal kamarád, který pracoval v nemocnici.

Kdy jste začali extrahovat a vyrábět hašiš?

Pan GW: Začali jsme v roce 2013, ale profesionálně pracujeme od roku 2017.

A začali jste vyrábět lisy na

Tato dvojice francouzských pěstitelů konopí a výrobců hašiše usazených v Maroku se specializuje na výrobu hašiše špičkové kvality pomocí hi-tech zařízení. Sám El Professeur je považuje za nejlepší výrobce hašiše na scéně. Na sociálních sítích zveřejňují krásné fotografie a videa svých výtvorů různých barev a textur.

extrakci pryskyřice...

Pan GW: Když jsme v roce 2017 přijeli do Maroka, byl v módě butanový hašišový olej (BHO). Rychle jsme si ale uvědomili, že tento projekt není životaschopný. Extrakce pomocí butanu představuje určitá rizika. Začali jsme tedy vyrábět lisy na pryskyřici. V té době, abyste si ho mohli pořídit, museli jste si ho koupit z USA a stál 5 000 USD. Proto jsme si ho začali vyrábět sami. Protože jsem tak trochu kutil, vyrobil jsem si ho doma z hydraulického lisu, přidal desky a řídicí jednotky.

Jaká je kapacita vašich lisů?

Pan GW: Můžete zpracovat až 100 gramů hašiše, ale pro lepší kvalitu bych doporučoval nepřekračovat 25-30 gramů najednou. Pryskyřice se vždy vyrábí z hašiše. Lisováním konopných květů se mnoho produktu nezíská.

Jak jste se dostal k práci v odvětví konopí v Maroku?

Paní Green Wolf: Zpočátku jsme se jen přijeli seznámit s pěstiteli a podívat se, jak pracují. A uvědomili jsme si, že jim máme co nabídnout, abychom jim pomohli v jejich práci.

Pan GW: Přijeli jsme sem s feminizovanými semeny, systémy kapkové závlahy, vykopali jsme studny..... Poskytovali jsme rady a také jsme v této zemi investovali.

Paní GW: První roky jsme se řídili čistě humanitárním duchem a přispívali jsme svými znalostmi a prostředky. Na možnost prodeje nebo vývozu hašiše jsme ani nepomysleli.

Bylo těžké je přesvědčit, aby změnili své zvyky?

Paní GW: Nesmírně obtížné. Nejdříve museli zjistit, co a jak, a teprve potom nám mohli důvěřovat. Co se jim hodně líbilo, byla naše přísnost při práci.

Pan GW: Když ukážete, že víte, o čem mluvíte, a vyrábíte tu nejlepší kvalitu vůbec, je snadné být přesvědčivý... Při použití našich semen k výrobě hašiše se dostali z výnosu 3 % na úctyhodných 8 %.

A co jste se od Maročanů naučili?

Pan GW: Naučili jsme se extrahovat ve velkém množství.

Paní GW: U tohoto druhu plodin už nemluvíme o pěstování, ale o skutečném zemědělství. Je to něco úplně jiného než

Čerstvě

10
Olivier F / Fotografie: The Green Wolf Zmražené prosévání z odrůdy Kush Dawg. zmrazené z odrůdy Tropple (Bubblegum x Tropicanna Cookies).

Čerstvě zmrazené na začátku curingu.

pěstování pod stanem nebo v pěstírně. To nás naučili.

A dnes si pěstujete vlastní plodiny?

Pan GW: Máme marocké partnery. Nemůžete mít vlastní pozemek, který byste obdělávali, pokud nejste marockým občanem. Máme tři pěstební místa v oblasti Ríf, v nadmořské výšce 700 a 1200 metrů: jedno u Ketamy, další u Bab Beredu a další ještě u pobřeží Středozemního moře. Bab Bered považuji za hlavní město konopí. Zde se pěstuje největší množství plodin. Každá lokalita má jinou půdu: v Ketamě je velmi jílovitá, zatímco v Bab Beredu není špatná a je o ni dobře postaráno.

Jaká je celková obdělávaná plocha?

Pan GW: Celkem asi 3 hektary.

Jaká hnojiva používáte?

Pan GW: Hnojení se trochu liší podle půdy. Půdu připravujeme ovčím hnojem. Používáme také některá minerální hnojiva pro zemědělství.

Pěstujete ze semen nebo z řízků?

Pan GW: Pouze ze semen. V Maroku je velmi komplikované odebírat řízky. Elektrická síť není nejlepší a musíte je skladovat po celý rok. Semena klíčíme mezi dvěma listy kuchyňského papíru. Pak je dáme do kelímků, a když rostliny dosáhnou výšky 15 centimetrů, zasadíme je do země asi metr od sebe.

Máme štěstí, že na jihu Španělska máme tým šlechtitelů/producentů semen, kteří nám dodávají semena dokonale vhodná pro naše plodiny.

Jaké odrůdy pěstujete v

Maroku?

Pan GW: Pěstujeme hlavně Bubble Gum, ale také některé módní strainy jako Zkittles, Runtz, Do Si Dos.....

Podle jakých kritérií vybíráte strainy k pěstování?

Paní GW: Hlavním kritériem je nízká spotřeba vody a vždy upřednostňujeme terpeny před výnosem.

Kolik rostlin pěstujete na hektar?

Pan GW: Asi 10 000 rostlin na hektar. Ve kterém měsíci začínáte s pěstováním?

Pan GW: V dubnu nebo květnu. Záleží na lokalitě. V Ketamě a na pobřeží začínáme o něco dříve než v Bab Beredu, kde je chladněji.

Jaké jsou vaše pěstitelské techniky?

Pan GW: Naše rostliny neřežeme ani neprořezáváme, to by při množství exemplářů, které pěstujeme, nebylo možné. Stejně tak by nebylo užitečné rozdělit stonky seříznutím špičky: při větru by rostliny byly křehčí. Jednoduše je ve spodní části trochu odlistíme.

Jaké velikosti rostliny dosahují?

Pan GW: 1,5 až 1,7 m. Letos některé strainy dosáhly až 2,2 m.

Jaký je výnos z jedné rostliny?

Pan GW: Řekl bych, že 300-400 g na rostlinu. Paní GW: Ale tyto rostliny jsou plné semen. I když pěstujeme pouze feminizované odrůdy, naše exempláře jsou opylovány rostlinami na sousedních polích. V Maroku není možné pěstovat marihuanu bez semen.

Existuje možnost koupit si v Maroku květy ke kouření?

Pan GW: Ve městě se dají sehnat, ale často se dovážejí ze Španělska. Jinak se vyrábí pouze hašiš z venkovních plodin. V každé palici je 50 % semen.

Jaké druhy hašiše vyrábíte?

Pan GW: Suchý prosátý, čerstvě mražený a ledový. Původně jsme chtěli extrahovat pryskyřici, ale v Maroku nebyl trh. V Evropě jsme vyráběli hodně extraktu z hašiše, který jsme vypěstovali v Maroku.

Jaké zařízení používáte k výrobě ice-o-lator nebo čerstvě zmrazeného?

Pan GW: Používáme sáčky od společnosti Pure Extract. Jsou to 120litrové pytle. V závislosti na projektu používáme síť 159/73 mikronů, 159/90 mikronů nebo 159/120 mikronů. Nejdůležitější je, že máme nainstalované lyofilizační sušičky, které nám umožňují zvýšit obsah terpenů a zároveň zabraňují oxidaci.

Dokonce jsme nechali nainstalovat chladírnu, jaká se používá v potravinářském průmyslu, pro zpracování a skladování produktů. Zkrátka jsme vykonali velké dílo, jaké se v tomto odlehlém regionu nikdy nedělá. Máme také mrazicí boxy. Pro práci jsme v chladírně nastavili 0 stupňů, ale teplotu lze nastavit i dále až na minus 35 stupňů.

Chlad zabraňuje přítomnosti hašišenu (viz Soft Secrets France 5-2023), což je specifický terpen hašiše...

Pan GW: Ano, chlad zabraňuje oxidaci, takže nedochází k přítomnosti hašišenu, který se již dlouho vyskytuje ve všech marockých hašiších a dominuje nad všemi ostatními terpeny.

Znamená to, že hašiš můžete vyrábět v kteroukoli roční dobu?

Pan GW: Ve skutečnosti musí většina pěstitelů počkat, až bude dostatečně chladno, aby mohli hašiš vyrábět. V našich chladírnách můžeme hašiš vyrábět kdykoli během roku. Právě jsme strávili dva a půl měsíce v Maroku výrobou hašiše.

Je váš hašiš podobný tomu, čemu se ve Španělsku říká Piattella?

Pan GW: Je trochu jiný. Je to také hašiš sušený za studena, ale v Maroku se nedá sehnat ve stejné kvalitě.

Proces je složitější a my pracujeme s marihuanou obsahující semena. Vždy je lepší pracovat s květy bez semen.

Na sociálních sítích se objevují krásné fotografie vašich hašišových a kalafunových výrobků. Jak například vyrábíte své chrámové kuličky?

Pan GW: Naše hašišové koule (temple balls) vyrábíme metodou Frenchy Cannoli. Vezmete láhev naplněnou horkou vodou a použijete ji jako váleček. Temple balls se mi ale v poslední době líbí méně, a to kvůli oxidaci.

Jsou Maročané vstřícní?

Paní GW: Jsou velmi vstřícní. Ani jeden z nás není marockého původu, a přesto jsme se dokázali integrovat.

V Maroku je naprostá svoboda! Je to trochu jako ve Francii před 70 lety. Když nikomu nešlápnete na kuří oko, můžete si tu opravdu dělat, co chcete. Zvyknete si také na život s minimem materiálních statků.

V Maroku není možné pěstovat rostliny bez semen.

11

Může UV záření zvýšit produkce kanabinoidů?

Používání přídavných UV světlených zdrojů je při pěstování pod umělým osvětlením velmi žhavým tématem. Mnozí věří, že přidáním tohoto typu osvětlení přimějí rostliny produkovat větší množství kanabinoidů, a navíc dosáhnou lepší úrody. Řada studií nicméně ukazuje, že přínos UV záření není tak jednoznačný a závisí na řadě faktorů.

V první řadě je třeba připomenout, že UV záření se dělí do tří skupin. UV–A záření s rozsahem vlnových délek 315–400 nm, UV-B záření v rozsahu 280–315 nm a UV-C záření v oblasti 100–280 nm.

Jakékoliv světlo mimo tyto rozsahy nepatří do UV spektra. Píšu to proto, že někteří výrobci osvětlení pro pěstování konopí tvrdí, že jejich osvětlení má zesílený výkon v UV spektru o vlnových délkách nad 400 nm. Je to pouze obchodní trik, protože v této oblasti už se nachází běžné modré světlo spadající do sféry fotosynteticky aktivního záření (PAR).

VÍCE INTENZITA, LEPŠÍ ÚRODA

Ano, je to velmi jednoduchá rovnice. Čím větší intenzitu rostlinám konopí dopřejete, tím vyšší můžete očekávat úrodu. Na toto téma už vzniklo mnoho studií, které tento fakt potvrzují. Musím ale dodat, že pouhá vysoká intenzita nestačí a pro zvýšení úrody musejí být splněny i další podmínky, jako správné klima, dostatek CO2, správná výživa a další. Nicméně nepíšu tento článek proto, abych vám sdělil tak triviální informaci.

Důvodem, proč intenzitu zmiňuji je objasnění některých testů, které mají prokázat účinnost přídavného osvětlení. Pokud vezmete jakýkoliv světelný zdroj pro pěstování rostlin a přidáte k němu další světelný zdroj zahrnující světlo v oblasti PAR, zvyšujete intenzitu osvětlení využitelnou pro fotosyntézu.

Když tedy budete testovat přínos doplňkového osvětlení vyzařující světlo o vlnové délce 420 nm (což není UV), netestujete vliv té konkrétní vlnové délky,

ale jednoduše zvyšujete intenzitu osvětlení, která má vždy pozitivní vliv na úrodu. Chcete-li zkoumat rozdíl ve výnosu v souvislosti se spektrálním složení světla, měli byste vždy testovat dvě stejné intenzity.

VLIV UV-A ZÁŘENÍ

Tento typ záření podle některých starších studií zvyšuje produkci CBD, CBG, THC a THCV. První studie z 80. let jsou už poměrně staré. UV-A záření snadno proniká atmosférou a rostliny lidé i další živé organismy měli dostatek času se během evoluce na tento typ záření adaptovat. Tento typ UV záření má ve srovnání s UV-B zářením nižší energii, a tak ho je teoreticky pro dosažení stejného účinku je zapotřebí větší dávka.

Prosazování pozitivního vlivu UV-A záření se zdá být často obchodní taktikou některých výrobců LED osvětlení, i když nechci tvrdit, že by úmyslně chtěli někoho napálit. Nicméně vyzdvihování možného účinku právě UV-A záření souvisí také může souviset s rozšířením LED technologie, která prozatím není dostatečně efektivní v oblasti UV-B.

Zatímco LED diody v oblasti UV-A záření mají efektivitu přeměny elektřiny na světlo 50 %, v oblasti UV-B je to méně než 10 %, a to nemluvím o až desetkrát kratší životnosti.

Pro použití přídavného osvětlení ve spektru UV-B je daleko efektivnější použít fluorescenční výbojky. Testování vlivu

UV-A a UV-B záření se už věnovalo několik výzkumných týmů a některé z nich došly k závěru, že UV-A záření efektivitu využití světla spíše snižuje.

Například časopis Frontiers in Plant Science zveřejnil v studii týmu z kanadské University of Guelph zaměřenou na environmentální vědu. Vědci testovali vliv změny intenzity osvětlení na úrodu konopí a zároveň vliv

UV-A a UV-B záření. Studie byla publikována 27. října 2022 a je tedy poměrně nová. Výzkumníci vytvořili tři skupiny testovaných rostlin. První skupina byla osvětlena intenzitou PPFD v hodnotě 600 μmol/m2s

UV-A společně s UV-B vedly v jednom pokusu ke zvýšení THC pouze ve větších okvětních listech.

45 dní po dobu 12 hodin, druhá skupina k tomuto osvětlení dostala navíc dávku 50 μmol/m2s UV–A záření s nejvyšším výkonem v oblasti 385 nm, rovněž po dobu 12 hodin v délce 45 dní. Třetí skupina dostala také

dávku PPFD v hodnotě 600 μmol/m2s 45 dní po dobu 12 hodin, ale k tomu navíc 3 μmol/m2s z osvětlení obsahující UV–A i UV–B záření, pouze během posledních 20 dnů pěstebního cyklu.

12 Growing Mr. José, info@mrjose.eu

I když byla skupina rostliny pěstovaná s přídavným UV-A zářením osvětlena větším množstvím světla, 600+50 μmol/m2s, nedošlo k nárůstu produkce THC ve srovnání se skupinou bez přídavného osvětlení. To znamená, že efektivita pěstování se při použití UV-A záření snižuje.

Naopak u skupiny, kde bylo použito přídavné osvětlení UV-A + UV-B došlo k nárůstu produkce THC o více než 30 %. Bohužel, ten nárůst byl markantní pouze na větších okvětních listech. Při rozborech celých květů se prokazatelný nárůst obsahu THC nepotvrdil, respektive byl pouze do 10 %, což nelze považovat za potvrzení toho, že je důsledkem výhradně působení UV záření. Výsledek dalšího pokusu, provedeného ve výzkumné pěstírně firmy SANlight, dokonce ukázal, že při použití přídavného osvětlení s UV-A spektrem s nejvyšším výkonem v oblasti 365 nm došlo k poklesu produkce terpenů. To by podporovalo teorii, že UV-A záření má potenciál akcelerovat fotooxidaci terpenů, což může vést k jejich degradaci nebo přeměně na jiné sloučeniny.

UV-B ZÁŘENÍ

Pro zpracování světla různých vlnových délek jsou rostliny vybavené speciálními senzory, které se nazývají fotoreceptory. Pro detekci záření o vlnových délkách 320–350 nm slouží rostlinám kryptochromy.

To znamená, že detekují UV-A záření i modré světlo. Pro UV-B záření mají ale rostliny speciální senzor UVR8, který spouští obranné mechanismy v rostlinách.

Proto se předpokládá, že UV-B záření má skutečně schopnost nastartovat obranný

systém konopí a možná ho i přimět k vyšší produkci pryskyřice. Otázkou je, zda rostlina vytváří ochrannou vrstvu všude, kde bychom

to potřebovali nebo pouze na nejvíce exponovaných místech. V již zmíněné studii byl výsledek vystavení rostlin UV-B záření

PRO UV-B ZÁŘENÍ

MAJÍ ROSTLINY SPECIÁLNÍ SENZOR UVR8, KTERÝ SPOUŠTÍ ROSTLINNÉ OBRANNÉ MECHANISMY

znatelný pouze na některých listech. Znamená to snad, že rostliny reagují na UV-B zářením vyšší tvorbou žláznatých trichomů s pryskyřicí pouze v místech, kde je jejich koncentrace obvykle nižší? Odpověď možná přinesou další studie.

Jednou ze studií, o kterou se opírá tvrzení, že UV-B záření dokáže signifikantně zvýšit podíl THC je práce Johna Lyndona z roku 1987. V jeho pokusu došlo ke zvýšení obsahu THC v květech u rostlin vystavených 40 dnů UV-B záření z 2,5 % na 3,1 %.

Vyjádřeno procenty se jednalo o nárůst o téměř 25 %. V absolutním čísle je to ale 0,6 % THC.

Pokud by u odrůdy konopí dosahující obsahu THC 20 % došlo ke zvýšení absolutního obsahu THC o 0,6 %, nebyl by to nijak zásadní nárůst. A to je u konopí poměrně specifické. Rozdíl v obsahu hlavních kanabinoidů v rozmezí 0,5 % není nic výjimečného ani v případě nízko potentních, ani v případě vysoce potentních odrůd.

Účinnost UV-B záření na zvýšení produkce kanabinoidů zpochybňují hned tři další studie. Spoluautorem jedné z nich je známý odborník na osvětlení pro pěstování rostlin s bohatými zkušenostmi s pěstováním konopí Dr. Bruce Bugbee.

Z jeho studie, publikované 11. srpna 2023 rovněž v časopisu Frontiers of Science, vyplývá, že kombinace UV-A a UV-B záření nemá prokazatelný vliv na produkci kanabinoidů. Tento pokus ovšem probíhal na CBD odrůdách s nízkým podílem THC.

Ovšem další studie University of Guelp už pracovala s odrůdami s vyššími podíly hlavních kanabinoidů. Breaking Wave a Low Tide, obě s vyrovnaným podílem CBD a THC. Ve své studii použili Victoria RodriguezMorrison, David Llewellyn and Youbin Zheng intenzitu standardního osvětlení v hodnotě PPFD 225-400 μmol/m2s a k němu přidali různou dávku UV-B záření o vlnové délce 287 nm. Rostliny byly UV-B záření vystaveny 3,5 hodiny denně ve fázi kvetení.

Výsledek pokusu přinesl překvapivé výsledky. Nejen že nedošlo ke zvýšení produkce kanabinoidů, ale došlo naopak k jejímu snížení.

Navíc rostliny vystavené nejvyšší dávce UV-B vykazovaly zpomalený růst, menší velikost a deformaci listů nebo předčasné hnědnutí blizen.

Autoři studie závěrem dodávají, že užití UV záření jako produkčního nástroje nepřineslo žádné komerčně relevantní výhody pro výnos konopí nebo složení sekundárních metabolitů, tedy kanabinoidů a terpenů.

Výzkum na poli vlivu UV záření konopí ještě bude vyžadovat hodně úsilí, abychom se dobrali potvrzení, nebo úplného vyvrácení jeho pozitivního vlivu na produkci kanabinoidů.

Nové poznatky pro vás budu sledovat a dočtete se o nich ve vašem oblíbeném Soft Secrets. Mezitím své přídavné UV zářiče ještě nevyhazujte.

13
Test přídavného osvětlení o vlnové délce 420 nm nepřinesl žádný pozitivní
přínos.
Fluorescenční technologie je pro přidávání UV-B záření mnohem efektivnější než LED.

Cannabis Culture

MARY JANE VS. MARLBORO MAN

KONOPÍ SE STÁVÁ POPULÁRNĚJŠÍM NEŽ TABÁK

Poprvé v historii kouří v USA více lidí marihuanu než cigarety.

Vypadá to, že zákeřný tým American Tobacco prohrává na domácí půdě USA s indickým konopím, známým také jako Cannabis Indica.

Podle nedávných průzkumů veřejného mínění překonalo pravidelné užívání konopí v USA užívání cigaret. Užívání marihuany se za poslední půlstoletí dramaticky zvýšilo a v současné době je nejvyšší v historii. Počet kuřáků konopí nyní v Americe převyšuje počet kuřáků tabáku.

Užívání cigaret má v posledních desetiletích klesající tendenci - v nedávném průzkumu agentury Gallup bylo uvedeno, že je kouří pouze 12 % Američanů, zatímco v polovině 50. let minulého století to bylo 45 %. Sedmnáct procent Američanů tvrdí, že kouří marihuanu, přičemž 48 % uvedlo, že ji někdy v životě vyzkoušelo.

V roce 1969 pouze 4 % Američanů uvedla, že kouřili marihuanu. V témže roce 40 % respondentů uvedlo, že v daném týdnu kouřilo cigarety. Během posledních desetiletí je zřejmé, že užívání cigaret mezi Američany kleslo, zatímco užívání marihuany výrazně vzrostlo.

Nejvíce marihuanu kouří mladí Američanétéměř třetina respondentů mladších 35 let uvedla, že kouří marihuanu. V této věkové skupině však kouří cigarety alespoň jednou týdně pouze 8 % respondentů. Na amerických vysokých školách také poprvé v historii převažují uživatelé marihuany nad kuřáky cigaret - vyplývá to ze studie, o které informoval web Science Daily.

Změnil se také postoj k oběma látkám. Podle odborníků je kouření cigaret jednoznačně na ústupu a v příštích letech se s největší pravděpodobností stane ještě větší vzácností. Odráží to jak povědomí veřejnosti o negativních účincích tabáku, tak pokračující snahy vlád na všech úrovních omezit jeho užívání. Mezitím jsou názory Američanů na dopady marihuany méně negativní - přibližně polovina dospělých

uvedla, že marihuana má pozitivní účinky na ty, kteří ji užívají, i na společnost. Nejoblíbenější látkou v Americe je však alkohol, a to již delší dobu. V posledním průzkumu uvedlo 67 % Američanů, že pijí alkohol, zatímco v roce 1939 to bylo 63 %.

V Evropě vládní studie ukázala, že ve Španělsku začínají noví uživatelé marihuany převyšovat počet nových uživatelů tabáku. Podle studie ministerstva zdravotnictví o užívání drog ve Španělsku začalo v roce 2013 užívat konopí celkem 169 000 Španělů oproti 142 000, kteří začali kouřit tabák.

MOCNÝ TABÁK: ŽÁDNÉ

SLITOVÁNÍ ANI „FÉROVÁ HRA“

NEJSOU POVOLENY

Každý ví, že sestava Big Tobacco nikdy nehrála fér. Po téměř sto let prohibice konopí riskovali američtí občané za jeho užívání vězení a tvrdé tresty, například ztrátu majetku a dobrého jména. Ve stejné době Big Tobacco agresivně propagovalo své vysoce návykové výrobky, což jí vláda současně umožnila šířením lží o konopí v rámci propagandy drogové války.

Přesto lidé důvěřovali svému instinktu a pudu sebezáchovy a dali přednost životu před smrtí, zdraví před nemocí a svobodě před závislostí (dokonce i za mřížemi).

Legalizace konopí je nyní spojena se snížením spotřeby alkoholu a cigaret, stejně jako se

snížením užívání léků na předpis k léčbě bolesti, úzkosti, spánku a záchvatů. Různé studie vyvrátily názor, že konopí je takzvanou „vstupní drogou“, která vede ke konzumaci dalších, potenciálně nebezpečnějších kontrolovaných látek.

Američané považují marihuanu za mnohem bezpečnější než cigarety, alkohol a opioidy. Tvrdí, že užívání marihuany je méně návykové než užívání kterékoli z těchto látek.

Po legalizaci rekreačního užívání klesá četnost spotřeby cigaret a alkoholu, zejména mezi mladými dospělými.

Průmysl si to uvědomuje. Velký tabákový spolek spolu s Velkým alkoholovým spolkem a Velkým farmaceutickým spolkem již desítky let financují válečné tažení proti marihuaně.

Velké korporace blokovaly legalizaci marihuany pro lékařské nebo rekreační užívání, aby ochránily své vlastní zisky. Již léta lobbují za to, aby marihuana zůstala nelegální, protože se obávají konkurence legalizované trávy.

Neměli bychom zapomínat ani na obrovský americký soukromý vězeňsko-průmyslový komplex, který by rád i nadále vydělával na budování dalších věznic, které by zaplnil uživateli drog.

V poslední době v soudních síních a na ulicích vítězí svoboda a vzdělání, ale případ ještě není uzavřen a hra zdaleka nekončí. Přesto je toto velké vítězství konopí v USA, vlasti amerického tabáku a kolébce konopné prohibice, dobrým znamením do budoucna. Zdá se, že velké peníze nedokázaly porazit sílu lidu.

14
Plakát pro propagandistický film “Devil’s Harvest” (1942).

Biotonex

BIOTONEX je silný 100% organický stimulátor speciálně určený pro fázi před květem. Jedná se o exkluzivní recepturu společnosti Cannaboom SL, historické španělské společnosti s hnojivy, která své produkty distribuuje po celém světě pod značkou „La poción del Brujo“. Jedná se o superkoncentrovaný přípravek (0,2 ml na litr vody), který lze aplikovat již od posledního týdne vegetační fáze až do třetího/čtvrtého týdne kvetení.

Biotonex urychluje (maximálně o jeden týden) začátek kvetení a stimuluje tvorbu květů, které se rozvinou ve větším množství a s kratšími internodii, takže rostlina je kompaktnější a produktivnější. Speciální složení přípravku Biotonex navíc pomáhá zastavit natahování rostliny, které je typické na začátku fáze kvetení, zpomaluje její růst do výšky a zároveň zvyšuje počet bočních větví.

Ze všech těchto důvodů Biotonex pomáhá rostlině vytvořit optimální strukturu pro fázi kvetení, čímž se stává produktivnější, kompaktnější a odolnější. Navíc zvýšením počtu výhonů umožňuje vytvořit větší a hustší květy.

www.cannaboom.es

15 Produkty

Výhody konopné mateční rostliny

Možná jste na YouTube sledovali prohlídky konopných zahrad, a zatímco jste žasli nad velikostí a kvalitou předváděných zařízení, všimli jste si, že všechny mají mateční místnost. To je místo, kde se rostliny konopí udržují při životě ve vegetativním stavu, aby z nich bylo možné v případě potřeby vypěstovat čerstvé řízky. V tomto článku rozebereme vše, co potřebujete vědět o matečních rostlinách, výhodách s nimi spojených, optimálním prostředí pro jejich udržování a nejlepších možnostech osvětlení.

CO JE KONOPNÁ MATEČNÍ ROSTLINA?

Při pěstování konopí indoor obvykle začínáme semenem, které pak roste pod 18 hodinami světla. Během této doby se u semenáčku vytvoří kořeny, listy a začne vytvářet keříčkovitou strukturu a zdravý zelený růst. Když je rostlina konopí udržována pod 18 hodinami světla, zůstane ve vegetativním stavu, což znamená, že po určité době rostlina vytvoří množství menších růstových míst, z nichž lze odebírat klony konopí. Termín mateční rostlina pochází ze skutečnosti, že tato rostlina bude nyní jediným zdrojem dané genetiky a vyprodukuje stovky a v některých případech tisíce potomků. Nejčastějším místem, kde najdete mateční rostliny, jsou velká komerční zařízení, kde je poptávka po dosažení určitého cílového počtu rostlin, a šlechtitelé, kteří si ponechávají rostliny pro křížení, zpětné křížení a obecné uchování.

VÝHODY DRŽENÍ MATEČNÍ ROSTLINY

Mateční rostliny poskytnou pěstiteli čerstvé klony. Mateční rostliny lze udržovat při životě pomocí malého množství elektřiny.

• Domácí pěstitelé nebudou muset utrácet peníze za semena.

• Klony, které vytvoří kořenový bal, budou okamžitě připraveny ke kvetení.

• Mateční rostliny lze udržovat při životě po desítky let.

• Vynikající způsob, jak udržovat specifickou genetiku a klony.

• Šlechtitelé budou udržovat mateční rostliny při životě pro účely uchování genetik.

JAK UDRŽET MATEČNÍ ROSTLINU

16 Growing Stoney Tark
PŘI
ŽIVOTĚ
Zde jsou 3 samostatné mateční rostliny hybridů OG Kush.

Tato mateční rostlina Cheese je obrovská a připravená k odběru klonů.

Klíčem k udržení mateční rostliny, která produkuje zdravé a životaschopné klony, je udržovat jejich pomalý růst a nikdy neměnit prostředí. Za předpokladu, že světelný režim zůstává mezi 16 a 20 hodinami světla, teplota je 22-25 stupňů Celsia a relativní vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 60 a 80 %, je to recept na úspěch. Rostliny je třeba vyživovat vegetativními hnojivy s vysokým obsahem dusíku a vyvarovat se přelévání. Skvělým způsobem, jak udržet rostliny v optimálním stavu, je také listový postřik.

KDY ODEBÍRAT KLONY A ČAS ZOTAVENÍ

V určitém okamžiku je vybraná mateční rostlina dostatečně zralá, aby mohla produkovat životaschopné klony. Tento proces může trvat 8-12 týdnů v závislosti na odrůdě, světelných podmínkách, živinách a velikosti květináče. Odběr klonů dříve, než se dostanete do bodu růstu a připravenosti, vás pouze omezí v počtu odebraných klonů a může dočasně zbrzdit růst rostliny. Vždy je lepší brát klony z nových míst růstu, které jsou měkké, a vyhnout se klonům z tvrdého dřeva, pokud nemáte více zkušeností, protože ty mohou zakořeňovat déle než měkké dřevo. Jakmile mateční rostlinu zbavíte téměř všeho, je nezbytné jí poskytnout dostatek živin, čerstvého vzduchu a času na regeneraci, aby se mohla plně obnovit a vyrůst ještě silnější a bujnější.

JAKÉ JE TEDY NEJLEPŠÍ SVĚTLO A PĚSTEBNÍ MÉDIUM PRO MATEČNÍ ROSTLINY?

Ne každá mateční rostlina musí být udržována při životě pod 1000w vysoce intenzivním

výbojkovým osvětlením a zásobována živinami. Jako domácí pěstitel můžete mateční rostlině věnovat volnou skříň nebo malý stan a použít některou z následujících sad osvětlení.

CFL - kompaktní zářivky, jsou levné na pořízení, velmi efektivní při spotřebě elektřiny, produkují velmi málo tepla a jsou skvělé pro udržení matečních rostlin a klonů při životě. Pokud se vydáte cestou CFL, doporučujeme použít sestavu světelného pásu T5 a ujistit se, že spektrum je modré.

LED - LED světla jsou dalším energeticky účinným světlem, které je vynikající volbou pro pomalé pěstování matečních rostlin. V současné době je na trhu mnoho modelů LED, které v některých případech umožňují světla ztlumit.

250 / 400w HPS / MH - Vysokotlaké sodíkové / halogenidové lampy v kombinaci s digitálním předřadníkem představují dobré řešení jako zdroj světla. Za normálních okolností by nízkovýkonné HPS světlo produkovalo jen málo, co se týče květů, nicméně pro mateční rostliny se dobře hodí a poskytují dobrý rozptyl světla.

ZÁVĚR

Udržování mateční rostliny v pěstírně má mnoho výhod, od úspory peněz díky tomu, že nemusíte každou sklizeň kupovat nová semena, přes práci s již vyzkoušenou odrůdou až po usnadnění života při zpětném křížení a vytváření nových hybridů.

Můžete buď pěstovat obrovské mateční rostliny schopné každé 3 měsíce vyprodukovat 250-500 klonů, nebo vše udržet jednoduché a v malém měřítku. Volba je na vás!

17 www.softsecrets.com
World’s greatest cannabis information resource
Scan QR to check our socials:

Barney’s Farm strain story

Text a fotografie: Green Born Identity – G.B.I.

BANANA PUNCH BANANIZACE GANGU

The Doc, Ellis D., pan Knolle a pan Power-Planter se onehdy sešli na pohodovém setkání, přičemž každý z nich měl s sebou přinést pokud možno výjimečnou odrůdu vlastnoručně vypěstované trávy. Pomocí vaporizačního testování naslepo a udělování bodů se měl hodnotit vzhled, vůně a účinek, aby se vybral nejlepší strain. Parta vyrazila už v brzkém odpoledni, aby si udělala dostatečné přestávky mezi jednotlivými strainy a rozumně si vyčistila hlavu. Jelikož každý z těchto konopných nadšenců je velmi zkušený vynikající pěstitel a má vybraný vkus, byla to těsná soutěž, ale nakonec vynikl šampion. O kterém Ellis D. ještě předtím, než se dozvěděl, co to přesně je, řekl: “Tenhle strain je naprosto banánový, opravdu tak voní a chutná, velmi zajímavé. Tyhle silně trichomy obalené květy jsou pekelně lepkavé a daly mi ohromně silný superstoned stav”. Pan Knolle se smíchem souhlasil: “Tahle tráva má takovou banánovou příchuť, že by tuhle páru asi dychtivě inhalovala i opice! A pak by se opičila víc než kdy jindy...” A pan PowerPlanter zažertoval: “Jo jo, opice vidí, opice vapuje - vy dva jste opravdové opice od trávy! Ale je pravda, že na tolik banánového aroma jsem ještě nenarazil, co se týče marihuany, je to dost výjimečné. Má takovou sílu, že jsem teď v pozdějších večerních hodinách rád, že to byla poslední odrůda, kterou jsem dnes ochutnal, rien ne va plus! Dockie, ty ses přihlásil k tomuto druhu banánové trávy, tak nám teď řekni, co to vlastně je? Což také udělal, rozzářený radostí: “To, co vás všechny naprosto omámilo a zbanánovalo, je Banana Punch od Barney’s Farm!”

Banánový punch vzbudil Dockovu zvědavost...

Tento vítězný strain před nedávnem pěstoval v samostatném pěstebním stanu, nikoli ve své standardní pěstírně. Pro tento stan počítal s několika exotickými odrůdami čisté sativy, a proto hodlal použít velmi krátkou vegetační dobu 12 dní. Krátce před zahájením pěstování neodolal a experimentálně do tohoto cyklu přidal rostlinu Banana Punch - ve skutečnosti měl v úmyslu pěstovat dvě rostliny tohoto straibu až v dalším pravidelném cyklu v pěstební místnosti. Ačkoli 12 dní vegetační doby bylo samozřejmě příliš krátkých pro odrůdu s

mírnou dominancí indiky (55 %), The Doc chtěl hlavně získat onu zvláštní chuť a ne až tak velký výnos - poté, co si přečetl popis odrůdy Banana Punch od Barney’s Farm, byl na ni velmi zvědavý.

Protože vůně i chuť tohoto hybridu vyšlechtěného z Banana OG a Purple Punch měly připomínat zralé banány, navíc se přidalo něco bobulovitého a citrusového, bohatá chuť postavená na výrazné přítomnosti limonenu, pinenu, myrcenu a karyofylenu. Barney’s slibovali silné robustní rostliny vhodné pro širokou škálu pěstitelských metod, poskytující dostatečné výnosy 600-650 g na metr čtvereční

během mírného období 60-65 dnů kvetení. Banana Punch měl také zdědit onu fialovou hru barev po svém otci Purple Punch a poskytovat silně uklidňující a relaxační, zároveň však vysoce povzbuzující účinek. Pro venkovní zahrádkáře je jistě hodně zajímavý její časný finiš na přirozeném světle již koncem září, výška rostlin kolem dvou metrů a nejštědřejší výnosy až 1,5 kg na rostlinu.

Banana Punch se rozjíždí

Fáze kvetení: Rozkošné mega palice se sněhově bílým krystalickým vzhledem

Doktor si s radostí všiml, že se jeho rostlina Banana Punch během prvních týdnů kvetení čile nadouvá a nabírá hodně do výšky i do šířky. Brzy si také všiml, že rostlina projevuje nejpilnější aktivitu v kvetení, po několika

Klíčení feminizovaného semínka Banana Punch bylo jako vždy u odrůd Barney’s Farm hračkou - neuplynuly ani tři dny, když semínko vykouklo ze země. Jako by věděla, že má jen málo času na vegetativní růst, dala se do pohybu - po dvanácti dnech dosáhla mladá rostlina výšky 16 cm a vytvořila tři internodia, z jejichž paždí již začaly vyrážet boční větve. Rostlina vytvářela tmavě zelené a poměrně štíhlé listy.

18

týdnech se podél stonku a postranních větví objevily četné cibulovité květní úbory - “vypadá to, že z nich budou opravdoví tlouštíci!”, radoval se Doc. Ach ano, skutečně: květy se vyvinuly v rozkošné megapalice ve stylu “hovězí” tlusté indiky a přitom z nich vytékala pryskyřice jako čert - produkce trichomů byla kolosální a vykouzlila na rostlině nádherný sněhobílý krystalický vzhled. “O trichomový trůn se opět uchází odrůda Barney’ Farm! Ačkoli je hojné pryskyřičné bohatství pro tuto holandskou semenářskou firmu typické, čehož jsem byl

velmi pouhých 62 dnech kvetení považoval The Doc palice za zralé a odřízl je.

Královský výnos palic, které mají na to, aby se staly šampiónem.

Vzhledem k buclatosti květů byl ohledně konečného suchého výsledku optimistický, ale výsledných 68 gramů pak předčilo jeho očekávání. “Malé, ale docela mocné!

Na výšku rostliny pouhých 40 cm a výrazně nestandardní velikost je to královský výnos,”

v posledních letech mnohokrát svědkem, je fascinující zažít to pokaždé znovu. Rostlina Banana Punch samozřejmě nakonec nebyla největší, dosáhla konečné výšky 40 cm, ale přesto se jí podařilo vytvořit mohutný středový květ a několik velkých bočních vrcholů.

Pouze některé horní listy květu vykazovaly lehký nádech fialové, ale The Docovi bylo jasné, že kříženec vytvořený pouze s jedním rodičovským fialovým strainem nevytvoří zcela fialovou úrodu. Důležitější pro něj bylo, že Banana OG se plně prosadila po aromatické stránce a vdechla Banana Punch svou překvapivou vůni zralých banánů. Po

Genetiky Banana Punch (Banana OG x Purple Punch)

Vegetativní fáze 12 dnů (od naklíčení)

Fáze kvetení 62 dnů / 60-65 dnů obecně

Médium Bionova Bio Soilmix, 11litrové květináče

pH 6,4-6,7

EC 1,2–1,6 mS

Osvětlení 1 x SANlight EVO 4 (250 W)

pochválil svou rostlinu Banana Punch starý velmistr pěstování a dodal: “Sušené květy jsou výrazně cítit po banánech, je to opravdová pastva pro nos!”

Když pak trávu otestoval svým vaporizérem Crafty+ a přesvědčil se o její mohutné indické, super zhulující potenci a lahodné ovocně-sladké banánové chuti, byl si rozhodně jistý, že má na to, aby se stala šampionem, a určitě také hluboce zapůsobí na jeho kamarády... což se pak vskutku stalo!

Green Born Identity - G.B.I.

Teplota 19-27 °C

Vlhkost vzduchu 40-60 %

Zavlažování Ručně

Hnojiva Bionova Soil Supermix, plus PK 13-14 během kvetení

Aditiva/stimulanty Bionova Silution, The Missing Link, Vitasol a X-cel

Nástroje CleanLight Pro pro prevenci plísní

Výška 40 cm

Výnos 68 g

19
Pěstebni data

Cannabis Culture

ĎÁBELSKÉ KOŘENY PROHIBICE

Ještě před 100 lety byly drogy považovány státem pouze za zboží. Profesorka Fernanda

Mena z London School of Economics vysvětluje, že křížovou výpravu proti drogám, které se staly synonymem zla, vedla nejprve náboženská hnutí.

Italy, Poláky, ruské Židy a další „neřešitelné zástupy neasimilovaných a neasimilovatelných národů ... nakažených dědičností a zvyky“, „špinavé lidi, které dnes najdete na chodnících“ a ještě hůře. V roce 1926, v důsledku 18. (prohibičního) dodatku k ústavě, vydělával organizovaný zločin více peněz než kolik tvořily veškeré výdaje americké vlády.

Podle historiků byla prohibice zavedena s těmi nejlepšími úmysly, ale měla ty nejhorší výsledky.

Snaha zbavit Ameriku alkoholu měla za následek tisíce úmrtí na otravu špatným pašovaným alkoholem, vzestup organizovaného zločinu, vlnu násilí a rozšířené pokrytectví a nerespektování zákonů.

HNUTÍ ZA PROHIBICI BYLO ČASTO FANATICKÉ, RASISTICKÉ A ŠOVINISTICKÉPODOBNĚ JAKO POZDĚJŠÍ

PROTIDROGOVÁ PROPAGANDA

od daně. Ještě důležitější bylo, že nákup alkoholu nebyl nezákonný - trestný byl pouze jeho prodej nebo výroba. Přesto prohibice selhala. Když 21. dodatek ukončil zákaz prodeje alkoholu, bylo třeba najít nový cíl, který by pomohl státním úředníkům udržet si práci. Výsledkem bylo, že konopínejoblíbenější droga na světě (kromě alkoholu) a zázračná přírodní droga - bylo vyňato z rukou předepisujících lékařů a předáno černým obchodníkům.

Francouzský filozof Montesquieu o prohibici napsal, že zákony, které jsou vytvořeny proto, aby nás učinily spravedlivějšími, jsou často využívány k násobení přestupků - lidský duch je rozporuplný a bouří se proti přijímání příkazů.

Televizní kanál History Channel ve svém seriálu Illegal Drugs and How They Got That Way zdůrazňuje rasistické pozadí dnešních drogových zákonů. V roce 1901 americký Senát zakázal konzumaci alkoholu a opiátů „necivilizovaným rasám“.

Také pozdější zákaz konopí nesouvisel ani tak s vlastnostmi této drogy, jako spíše s rasovou příslušností (její obliba mezi černochy a mexickými přistěhovalci ji činila obzvláště podezřelou ve světle její rostoucí obliby u bílé mládeže).

Protidrogová prohibice však pouze učinila drogy nelegálními - nikoli nedostupnými.

Kongres by možná nejednal, kdyby mohl předvídat dlouhodobé důsledky: mnohamiliardový černý trh, posílení organizovaného zločinu na mezinárodní úrovni a americké věznice značně přeplněné menšinami.

Za prohibici (alkoholu, 1920-33) lobbovaly sufražetky, které viděly, jaké škody chronický alkoholismus působí rodinám a komunitám, a fundamentalističtí křesťané. Hnutí za prohibici bylo často fanatické, rasistické a šovinistické - podobně jako pozdější protidrogová propaganda. Protiimigrační náboženští a političtí vůdci nazývali černochy, Iry, Němce,

Dokázal přebít stát a ochromit jeho demokratické instituce. Zisky byly tak vysoké, že gangsteři zastrašili, nebo podplatili téměř kohokoli.

Prohibice posílila mafii, vyprodukovala Al Caponeho, šířila korupci a neúctu k zákonům a přinesla s sebou vlnu násilí gangů.

Zákaz měl posílit morálku a snížit kriminalitu způsobenou zneužíváním alkoholuAmeričané však pít nepřestali a kriminalita se zvýšila.

Navzdory souvislosti mezi konzumací alkoholu a násilným chováním prohibice zvýšila počet vražd. Nejbrutálnější epizody moderní americké současnosti se shodují s prohibicí alkoholu a pozdější eskalací války proti drogám. O prohibici a násilí gangů píše nositel Nobelovy ceny za ekonomii Milton Friedman: „Al Capone je ztělesněním našich dřívějších pokusů o prohibici, Crips a Bloods jsou ztělesněním této [tj. války proti drogám].“

Během prohibice bylo užívání alkoholu pro náboženské a průmyslové účely osvobozeno

O půl století později spisovatelka George Sandová prohlásila, že každé zneužití vede k odporu. Nátlak přináší odpor. Abraham Lincoln řekl, že prohibice překračuje meze rozumu v tom, že se pokouší ovládat lidskou chuť k jídlu pomocí zákonů a dělá zločin z věcí, které zločinem nejsou.

Lincoln také řekl, že zákony o prohibici by zasadily ránu samotným principům, na nichž byla založena americká vláda.

Osmdesát let po Lincolnovi Albert Einstein řekl, že prestiž vlády byla prohibicí nepochybně značně snížena, neboť nic neničí úctu k vládě a zákonům země více než přijímání zákonů, které nelze vymáhat. Poznamenal, že je veřejným tajemstvím, že nebezpečný nárůst kriminality v USA s tímto zákonem úzce souvisí.

Přibližně 80 let po Einsteinovi to tvrdil nositel Nobelovy ceny Milton Friedman: „Nemusíme řešit etickou otázku, abychom se shodli na politice. Prohibice je pokus o léčbu, který zhoršuje situaci jak pro závislé, tak pro nás ostatní.“

Prohibice konopí (1937-?) trvá mnohem déle než prohibice alkoholu a je prakticky celosvětová, takže její dopady jsou ještě větší.

Vytvořila obrovský černý trh, největší počet vězňů v historii a ekonomické a etické problémy všude na světě.

20

SKYWALKER HAZE GROW REPORT

Seedbanka: Dutch Passion

Strain: Skywalker Haze

Velikost květináče: 10litrové květináče

Médium: Coco + Atami Upgrade

Osvětlení: 2 x SANlight Gen 2

Živiny: Atami NRG line

Vegetativní doba (18/6): 4 týdny

Teplota při vegetaci: 24 stupňů Celsia

Vlhkost vegetaci: 72 %

Doba kvetení (12/12): 9,5 týdne

Teplota při kvetení: 22.5 stupňů Celsia

Vlhkost při kvetení: 45% vlhkost

Jako fanoušek haze a jakéhokoli druhu sativy, která mě dostane do kreativní a optimistické nálady, jsem dostal do rukou balení feminizované odrůdy Skywalker Haze od Dutch Passion. Jedná se o genetického křížence jejich odrůd Mazari x Blueberry (Skywalker) a Amsterdam Amnesia, což z ní dělá odrůdu s velkým výnosem, která vyžaduje dostatek prostoru pro růst. Zasadil jsem jedno semínko do 10litrového květináče plného kokosu s přidaným Atami Upgrade, což jsou pomalu se uvolňující živiny s bakteriemi uvnitř.

Vegetativní fáze - 28 dní

Semínko jsem naklíčil v šálku s vodou a po 24 hodinách jsem si všiml, že z něj vykukuje kořínek, který byl připraven k přesazení přímo do 10litrového květináče. První týden jsem přikrmoval pouze velmi mírným roztokem NRG Root-C, Cal Mag, Atazyme a Growth-C. Pěstební stan má velikost 1,2 metru a je nastaven na teplotu 24 stupňů Celsia a 70-75% vlhkost při zapnutém osvětlení. Při vypnutém světle je teplota 19 stupňů Celsia a vlhkost 65 %.

Do 14. dne malá sazenice rychle rostla a velmi dobře reagovala na živiny a LED světlo SANlight. Díky četným oscilačním ventilátorům uvnitř mého stanu Skywalker Haze jemně ovívá a stává se silným a robustním.

Po 21 dnech, kdy jsem pokračoval v podávání Root-C, Growth-C, Cal Mag a Atazyme v dávce 3 ml na litr, rostlina

citrusová, podobná bělidlu a čerstvým citronům. Tvar listů je dlouhý a úzký.

Očekávám, že Skywalker Haze vydrží až 65 dní, takže začne opadávat 50. den. To znamená, že odříznu všechny živiny a budu používat pouze čistou vodu a Atazym a nechám rostlinu, aby přestala produkovat chlorofyl a dospěla ke konci kvetení. Rostliny začnou opravdu přibývat na váze a vytvoří několik obrovských vrcholových kol o velikosti mé pěsti, přičemž spodní květy jsou také tlusté a mohutné.

67. den a po důkladné kontrole trichomů lupou se rozhoduji rostlinu Skywalker Haze seříznout a odstranit bambusové tyčinky, které jsem použil na začátku kvetení. Květy jsou masivní a na dotek velmi mastné a lepkavé.

Poslední měření ukazuje, že rostlina je vysoká 137 cm. Terpeny jsou směsí

antiseptických, zemitých a citrusových látek s jasně zelenými a robustními palicemi. Rostlinu poté převezu do svého sušícího stanu, kde bude viset 14 dní při 15 stupních Celsia a 50% relativní vlhkosti.

Můj závěr

Celkově je tento skvělý hybrid vhodnější pro pěstitele zvyklé pracovat s velkými sativami. Byla to masivně výnosná odrůda, která mi připomínala hybridy ze staré školy, které vždy tvořily obří palice.

Co se týče kouřového reportu, má silný účinek, který je ideální pro udržení pracovní aktivity, kreativity a dobré motivace, se zemitou, ale ostrou citrusovou chutí.

Ujistěte se, že máte dostatek prostoru a přidejte oporu na začátku pěstování, protože boční větve a palice mohou velmi ztěžknout a začít se převracet.

vypadala opravdu zdravě a rostla s tenkými, zubatými listy, které vyjadřovaly sativu.

Během posledního týdne růstu jsem zvýšil podávání živin na 5 ml na litr a všiml jsem si, že ze dna květináčů vyrůstají bílé, chlupaté a silné kořeny. Nyní přidávám na všechny boční větve bambusové tyče, abych rostlinám pomohl s oporou, než se roztáhnou a začnou kvést. Měřím rostlinu ve výšce 61 cm, s šířkou velmi podobnou.

Fáze kvetení - 67 dní

Po čtyřech týdnech pěstování v režimu 18/6, kdy jsem rostliny nechal vyrůst do podoby exotického keře sativy, nyní přepínám časovač na 12/12. Od této chvíle se rostliny budou soustředit na to, aby se natáhly co nejvýše a nabraly co největší hmotnost. Úroveň relativní vlhkosti se upraví ze 72 % na 45 % a teplota klesne na necelých 23 stupňů Celsia.

Ve druhém týdnu kvetení rostlina Skywalker haze skutečně vystřelila do výšky 118 cm a je vidět, že má ještě co zlepšovat! Velmi rychle rostoucí rostlina, které se daří na živinách a v optimálních podmínkách.

Den 28 a nyní podávám 5 ml na litr živin Growth-C, Bloom-C, Flower-C, Atazyme a Cal Mag v kombinaci s NRG Flavor 3 ml na litr, což je živina na bázi melasy. Zatím jsem velmi nadšený jak z živin, tak z tohoto strainu od Dutch Passion. Všechny listy jsou kovově svěží a zářivě zelené a po celé rostlině jsou malé kvítky. Kolem 35. dne se tvoří množství jasně bílých květů a při přivonění k nim je vůně ostrá,

21 Growing Stoney Tark
Začátek 14denní periody proplachování. Masivní palice Skywalker Haze.

O SEMENECH

ÚVOD

Semeno obsahuje všechny genetické vlastnosti rostliny konopí. Geny v semenu určují velikost rostliny, její odolnost vůči chorobám a škůdcům, produkci kořenů, stonků, listů a květů, množství kanabinoidů a mnoho dalších vlastností. Semena jsou výsledkem pohlavního rozmnožování a obsahují geny od obou rodičů, samčího i samičího. Některé rostliny, známé jako “intersex” rostliny, mylně označované jako ¨hermafroditi¨, nesou na jedné rostlině samčí i samičí květy.

Genetická výbava semen je nejdůležitějším faktorem, který určuje, jak dobře bude rostlina růst v různých klimatických podmínkách a za umělého osvětlení, slunečního světla a světla dostupného ve skleníku. Genetické vlastnosti také řídí

maximální množství kanabinoidů, které je rostlina schopna vyprodukovat. Hladinu kanabinoidů však ovlivňují také podmínky růstu. Špatně pěstovaná rostlina produkuje nižší množství kanabinoidů než zdravá dobře pěstovaná rostlina.

Mezi hlavní kategorie semen patří (1) běžná semena, (2) feminizovaná semena, (3) samonakvétací běžná semena a (4) samonakvétací feminizovaná semena. Běžná semena jsou v mnoha částech světa stále méně rozšířená a řada semenářských společností nabízí pouze feminizovaná semena. Feminizovaná semena jsou velmi oblíbená, protože z nich vyrůstají samičí rostliny, které mají vysoký obsah kanabinoidů. U nestabilních feminizovaných rostlin se však občas mohou objevit samčí květy, tzv. intersex

BOTANIKA KONOPÍ - MJ 01 KONOPÍ ODRŮDY TABULKA

THCkonopí Samčí Samičí Semena Samičíklon

Regular x x x x

Feminizované 0 x x x

Samonakvétací x x x 0

Samonakvétací 0 x x 0 feminizované

Tato skupina malých sazenic se pěstuje pro přesun ven.

CBDkonopí Samčí Samičí Semena Samičíklon

Regular x x x x

Feminizované 0 x x x

Samonakvétací x x x 0

Samonakvétací 0 x x 0 feminizované

Technikcké konopí x x x x

neboli hermafroditi. Silná a životaschopná semena vznikají ze zdravých rodičů, kterým je věnována náležitá péče. Správně skladovaná semena rychle klíčí a vyrůstají z nich zdravé rostliny, které přinášejí bohatou úrodu. Příliš dlouho skladovaná semena klíčí pomalu a mají vyšší míru neúrody. Silná semena vyklíčí během 48-72 hodin a do sedmi dnů vyklíčí nadzemní část. Semena, která klíčí déle než týden, mohou růst pomalu a dávat méně úrody. Některé odrůdy však klíčí déle i za nejlepších podmínek.

Vyhněte se slabým semenům. Pokud vnější ochranný obal řádně netěsní, proniká do něj trochu vlhkosti a vzduchu a snaží se

aktivovat růst. Koncentrace semenných hormonů se rozptýlí a semena se postupně stávají méně životaschopnými. Vlhkost propouštějící semena signalizují chorobám a škůdcům, aby se nastěhovali dovnitř. Slabá semena jsou nezralá, světle zbarvená, křehká a snadno se rozdrtí mírným tlakem mezi prstem a palcem. Slabá semena nemají dostatečnou sílu k řádnému růstu.

Kupujte semena v baleních po 1, 3, 5, 10 a více kusech. Prodej velmi malého množství semen začal feminizovanými semeny, u kterých je zaručeno, že jsou samičí. Pokud však semínko nevyklíčí nebo je sazenice

22
Growing
Dvě skupiny semen vykazují různé znaky. Semena vlevo mají většinou stejnou barvu a semena vpravo jsou silně skvrnitá s nepravidelnými skvrnami.

slabá a nemocná, neexistuje žádný záložní sourozenec, který by ji nahradil. Doporučuji začít alespoň se třemi feminizovanými nebo samonakvétacími semeny a 5-10 běžnými semeny od každé odrůdy. Pokud máte místo a rozpočet, začněte s 10 semeny od každé odrůdy. Abyste si zajistili úrodu, založte více semen, než plánujete sklidit.

Založení jediného semínka odrůdy znemožňuje její porovnání se sourozenci. Pokud začnete se sáčkem deseti běžných semen od renomovaného dodavatele a necháte je naklíčit všechna najednou, přibližně polovina z nich bude samčího pohlaví, jedno nebo dvě mohou růst pomalu nebo být méně účinné na kanabinoidy. Ze dvou nebo tří semen vyrostou silné a silné samičí rostliny. Z těchto samic bude jedna silnější a účinnější než její sourozenci. Tuto “super” samici vyberte jako matku svých klonů.

KLÍČENÍ

Semena konopí potřebují ke klíčení pouze (čistou) vodu, teplo a vzduch. Semena obvykle nejlépe klíčí při teplotě 25 °C. Nižší teploty často klíčení zpožďují.

konopí bohatých na THC.

Teplota vyšší než 25 ºC narušuje chemii v semenech a způsobuje špatné klíčení. Snažte se během klíčení udržovat stoprocentní vlhkost vzduchu. Namočením semen do vody na více než 24 hodin však dojde k odpojení kyslíku, čímž se semena v podstatě utopí a zahynou.

Při klíčení vlhkost způsobuje rozštěpení vnějšího ochranného obalu semene. Vlhkost dále proniká dovnitř a spouští nečinné hormony, které aktivují malý bílý radikul. Radikul proniká do půdy a mění se v kořen a zelený nadzemní růst. Kotyledony neboli semenné listy vyrůstají ze skořápky a tlačí se vzhůru za světlem.

Pro rychlý růst je nezbytný neustálý přísun vody, živin a hormonů. Pokud nyní semenáčky utrpí stres z nedostatku vody, bude jim trvat týdny, než se zotaví. Samonakvétací semena a sazenice jsou mimořádně citlivé na stres z nedostatku vláhy, tepla a kyslíku.

Semena nepotřebují ke klíčení další hormony ani hnojiva.

Semeno se skládá z embrya obsahujícího geny a zásobu živin, které je svázáno v ochranném vnějším obalu. Zralá životaschopná semena jsou tvrdá, béžová až tmavě hnědá a skvrnitá nebo strakatá mají nejvyšší klíčivost. Měkká, světlá nebo zelená semena jsou obvykle nezralá a je třeba se jim vyhnout. Nezralá semena špatně klíčí a často z nich vyrůstají nemocné rostliny. Životaschopná, čerstvá, suchá, zralá semena mladší než jeden rok klíčí rychle (24-48 hodin) a vyrůstají z nich statné rostliny.

ČASOVÝ PLÁN PRO VYKLÍČENÍ SILNÝCH ŽIVOTASCHOPNÝCH SEMEN A VÝVOJ V SAZENICE

Stačí, když se otevře, aby se špička radikulu dostala ven a hledala potravu a vodu.

Semena absorbují vodu za přítomnosti vzduchu a iniciují tak klíčení.

Po 48-72 hodinách je viditelná bílá špička kořene (radikul).

Po 4-7 dnech vyrůstají kořeny, semena klíčí nadzemní částí.

Po 5-8 dnech se otevřou kotyledony.

Po 6-9 dnech jsou viditelné pravé listy

V 6-21 dnech se vyvíjejí kořeny, roste jen málo listů.

Ve 21-25 dnech dozrává kořenový systém a vyrůstají protistojné listy.

Ve 25-30 dnech jsou semenáčky připraveny k zahájení vegetativního růstu.

Jakmile semenáčkům vyroste kořenový systém, růst buněk se zrychluje; stonek, listy a kořeny se vyvíjejí rychle. Podpořte tento přirozený růst a sklízejte silnou úrodu. Semena, která nezakoření a nezačnou silně růst, později často rostou pomalu.

Tento malý kořínek už vysílá druhý kořínek.

23
Tento článek je podporován knihou Cannabis Encyclopedia, ¡¡ZDARMA!! v jedenácti (11) jazycích - češtině, holandštině, angličtině, francouzštině, italštině, japonštině, němčině, portugalštině, ruštině, španělštině a ukrajinštině na adrese www.marijuanagrowing.com. Detailní snímky těchto semen konopí ukazují složité vzory na vnějším obalu. Malá a velká semena. Velká semena nahoře jsou běžná u plánů technikcého konopí malá semena níže jsou velikosti, která se vyskytuje u mnoha tropických odrůd

DOWNLOAD TODAY!

WE GROW CANNABIS

Award-Winning cannabis cultivation author Jorge Cervantes teams up with Seedsman for a FREE, comprehensive digital book on home growing.

100-page digital book

270+ color images

Interactive – Searchable

Comprehensive guide to cannabis cultivation

FREEBOOK

Beginner and advanced growers

Easy-to-follow cultivation examples

8 chapters of cultivation wisdom

Dedicated to increasing cannabis yields

Discover the magic of cannabis!

www.marijuanagrowing.com/grow-cannabis-book

Co-Authors

Chief Scientific Officer, Dr. Gary Yates

Stefan Meyer

Table of Contents

• Cannabis Botany

• Life Cycle of Cannabis

• Cannabis Seeds & Seedlings

• Plan Your Garden

• Grow Room Setup

• Twelve-week Garden

• Harvest, Manicuring, Drying, Curing & Storage

• Diseases, Pests & Problems

JORGE CERVANTES

Author Marijuana Horticulture.

Legendary Jorge Cervantes, published in eight languages sold over a million copies worldwide.

www.jorge-cervantes.com www.marijuanagrowing.com /JoCerv @jorgecervantesmj @JorgeCervantes Jorge Cervantes Jorge Cervantes @jorgecervantesmj

Léčebné konopí

TRÁVA A HALUCINACE

Konopí je někdy označováno za halucinogen, což se většině jeho uživatelů může zdát jako nesmysl přímo z vládní protidrogové propagandy. Vědci však nedávno prokázali, že tato bylina může na některé lidi skutečně působit jako halucinogen.

Nedávná studie z londýnské King‘s College potvrdila, že uživatelé marihuany s genetickou predispozicí ke schizofrenii jsou po konzumaci konopí vystaveni nejvyššímu riziku psychózy.

Studie využila údaje z biomedicínské databáze obsahující podrobné zdravotní a genomické informace o účastnících. Konkrétně vědci zkoumali vztah mezi genetikou, užíváním konopí a psychotickými zážitky. Údaje pocházely od více než 100 000 osob. Aby pochopili vztah mezi těmito třemi prvky (konopí, schizofrenie a genetika), zkoumali zprávy o tom, jak často pacienti užívali marihuanu a zda měli psychotické zkušenosti. Tyto psychotické zážitky byly sluchové nebo zrakové halucinace. Vědci pak u každého účastníka hodnotili genetické riziko schizofrenie analýzou mutací DNA, které se častěji vyskytují v populaci pacientů se schizofrenií.

Vědci zjistili, že u uživatelů marihuany byla pravděpodobnost psychotických zážitků o 50 % vyšší než u neuživatelů. Kupodivu však 60 % z nich mělo nejvyšší riziko vzniku schizofrenie, zatímco 40 % nejnižší. „Tato studie, ačkoli má omezený rozsah, je důležitým krokem vpřed v pochopení toho, jak mohou užívání marihuany a genetika společně ovlivňovat riziko vzniku psychózy,“ uvedl Dr. Shreejoy Tripathy, jeden z autorů studie. „Čím více budeme vědět o souvislosti mezi konopím a psychózou, tím lépe budeme moci informovat veřejnost o možných rizicích užívání této látky. Tento výzkum je oknem do budoucnosti, kdy genetika může lidem pomoci činit informovanější rozhodnutí o užívání drog.“

ŠÍLENSTVÍ PROHIBICE

V dřívějších studiích mnoho vědců poukazovalo na souvislost mezi úzkostí a

paranoiou po užití marihuany a její trestní prohibicí. Tvrzení, že „marihuana způsobuje psychózy“, je ve své podstatě nepravdivé. Lidé žijící v prohibičních systémech nebo s predispozicí ke schizofrenii mají vyšší výskyt než ti, kteří žijí v liberálnějším prostředí nebo takovou predispozici nemají.

Lidé s predispozicí ke schizofrenii mají sice větší pravděpodobnost, že se u nich psychóza vyvine, ale většina konzumentů bez takové predispozice není vystavena většímu riziku. Žádný konkrétní strain konopí například nemůže způsobit schizofrenii.

Po legalizaci se na mnoha místech snížil počet přijetí do psychiatrických léčeben.

Možná je na čase obvinit z tohoto efektu prohibici, nikoli trávu. Za hysterií z trávy, nakažlivým strachem a paranoiou však stojí víc než samotná prohibice.

„PROBLÉM PRVNÍHO SVĚTA“ A „BŘEMENO BÍLÉHO MUŽE“?

Začátkem roku 2019 vědci objevili kritickou genovou mutaci u lidí, kteří tvrdí, že po užití trávy mají halucinace. Mutace genu CHRM3, pocházejícího z evropské populace, je spojena s dalšími geny, které jsou zodpovědné za zrakové a sluchové halucinace. Studie, publikovaná v časopise „Translational Psychiatry“, byla výsledkem rozsáhlého

společného výzkumného projektu vědců z Yaleovy univerzity, Washingtonovy univerzity, Indiana University, Bostonské univerzity, lékařských fakult Pensylvánské univerzity a Newyorské státní univerzity Downstate Medical Center.

Vědci odebrali vzorky DNA od více než 9 000 Američanů - zhruba poloviny evropského původu a druhé poloviny afrického původu. Poté se respondentů zeptali: „Zažili jste někdy v souvislosti s užíváním marihuany něco z následujícího: slyšeli jste, viděli jste nebo cítili věci, které tam ve skutečnosti nebyly?“.

Odpovědi respondentů byly porovnány s jejich genovými sekvencemi. Ti, kteří uvedli, že viděli, cítili nebo slyšeli věci, „které tam ve skutečnosti nebyly“, měli jedno společné: mutaci v genu CHRM3.

Gen CHRM3, který je zodpovědný za způsobování halucinací, pochází s největší pravděpodobností z evropské, nikoli africké populace. Co přesně tento gen dělá? Vědci se to stále snaží zjistit, ale jednou z věcí, za kterou je zodpovědný, je regulace našich spánkových cyklů REM. Spánek REM, neboli rychlé pohyby očí, nastává, když vstoupíme do nejhlubší fáze spánku a začneme snít.

Stejně jako ve spánku zažíváme věci, které se odehrávají pouze v naší hlavě, mohou lidé s mutací CHRM3 při kouření trávy část tohoto snového světa proniknout do bdělého světa. CHRM3 je také fyzicky spojen s dalšími geny, které jsou spojeny s halucinacemi.

Je možné, že současný téměř celosvětový zákaz konopí byl inspirován některými středověkými pohlaváry v Evropě, jako byli papežové, králové a královny proslulými svým šílenstvím? Osobnosti typu svaté inkvizice se špatnou genetickou reakcí na konopí, které zakoply o ďábelskou trávu, konkrétně hašiš z muslimských zemí? Kdo ví...?

Mezi lidmi, kteří kouří marihuanu a pak propadají halucinacím, a těmi, kteří trpí schizofrenií, existují určité genetické podobnosti. Někteří lidé vidí nebo slyší věci, které nejsou, když jsou sjetí trávou. Je to genetická záležitost a nemá nic společného s úrovní jejich tolerance, zkušeností nebo užíváním jiných drog.

Tolik možností pro výzkum bylo ztraceno v minulém století války proti trávě - ale konečně to není halucinacevěci vypadají růžověji.....

25
Edvard Munch „Výkřik”, 1893.

10 TOP TIPŮ PRO PRŮPLACH A SKLIZEŇ ROSTLIN KONOPÍ

Správný čas sklizně indoor pěstovaných rostlin konopí by měl být rovnováhou mezi dokončeným proplachováním a spotřebováním všech živin rostlinami. Právě během posledních dvou týdnů je ohrožena produkce pryskyřice, terpenů a výnos, proto v tomto článku uvádíme 10 nejlepších rad, které je třeba vzít v úvahu během závěrečných fází životního cyklu rostliny a co můžete udělat, abyste ze své indoor úrody vytěžili maximum!

Top tip #1 – Používejte pouze čistou vodu

Pokud rostliny během posledních dvou týdnů kvetení zaléváte pouze čistou vodou, umožníte jim, aby se půda zbavila nerozpuštěných solí a aby se z listů vyplavil dusík. Během této doby začnou rostliny blednout a ukazovat množství duhových barev, což bude jasným znamením, že se průplach daří a den sklizně je již za rohem.

Naším nejlepším tipem je používat pouze čistou vodu a zcela odříznout přísun živin. Nejenže proplachování zlepší výslednou chuť a celkový zážitek z kouření, ale také vám pomůže vyprat pěstební médium pro případnou recyklaci. Reverzní osmóza je vynikající volbou pro proplachování rostlin, zejména pro hydroponické pěstitele.

Top tip #2 – Skvělou volbou jsou sušicí sítě

Sušicí sítě se dodávají v různých tvarech a velikostech a jsou velmi praktické pro zavěšení uvnitř malého stanu s uhlíkovým filtrem uvnitř. Sušicí sítě lze použít k umístění

pečlivě zastřižených čerstvých palic nebo do nich jednoduše umístit uříznuté větve. Sítě na sušení mají několik sekcí, aby se do nich vešla velká úroda nebo více strainů najednou, usnadňují život začínajícím pěstitelům a umožňují palicím vyschnout na síti.

Naším tipem je, abyste si při používání sušící sítě označili jednotlivé sekce, abyste předešli záměně květů. Jednoduše do každé části sítě vhoďte kousek papíru, abyste při trimmingu a později při sušení snadno viděli, co je co. Nenechávejte větráky foukat přímo na sušící sítě, protože tím pouze příliš urychlíte sušení květů.

Top tip #3 – Zkuste rostliny nepřelévat

Existují dva způsoby, jak rostliny propláchnout, a to buď použít obvyklý objem vody a omezit přísun živin, nebo rostlinám během posledních 14 dnů dodat o 200-300 % více vody, než jsou zvyklé. Pro začínající pěstitele může mít zaplavení pěstebního média negativní účinek, pokud nemáte vyladěné pěstební prostředí.

Naším nejlepším tipem je počkat, až pěstební médium zcela vyschne, a teprve poté zalévat. Přesycené pěstební médium způsobuje problémy a může dokonce zpomalit růst. Snažte se rostliny nepřelévat a pamatujte, že kyslík je nezbytný pro kořeny a prospěšné bakterie a mikroorganismy. Doporučujeme držet se metody zalévání stejným objemem vody a pouze odříznout živiny. Tímto způsobem se nemusíte obávat přelitého média v rozhodující fázi.

Top tip #4 – Vždy si rostliny označte

Dobrým zvykem začínajících pěstitelů je označit rostliny předtím, než je seříznou a zavěsí kořeny vzhůru. Stačí použít stahovací pásku a plastovou jmenovku, abyste měli jistotu, že je každá rostlina a fenotyp správně označen. Není nic horšího než se vrátit do sušárny a jen na základě pachů hádat, co je co.

Naším nejlepším tipem je vyhnout se sklízení rostlin a jejich věšení v domnění, že si každou rostlinu zapamatujete. Už jen to, že strávíte pár minut napsáním jmenovky a jejím pevným uvázáním kolem stonku, vám usnadní život a ušetří vás pozdějšího

Zde vidíte, že rostlina je plně vykvetlá a připravená ke sklizni.

stresu. Označování rostlin je také dobrým návykem, který je třeba si osvojit, pokud máte různé fenotypy různých odrůd nebo jste si pro šlechtitelský projekt pořídili klony ve vegetativní fázi.

Top tip #5 – Žluté a křehké listy

Rostliny budou mít během vegetace a pozdního kvetení zelené listy se zdravým leskem a živostí. Proplachování zajistí, že z rostlin bude vytlačen veškerý dusík, v důsledku čehož kdysi svěže zelené vějířovité listy a menší listy nyní žloutnou a křehnou. To jen znamená, že rostliny jsou na samém konci svého životního cyklu a nebudou se již muset soustředit na fotosyntézu.

Naším tipem je propláchnout rostliny tak, aby byly velké listy bez života, jasně žluté, a když se jich dotknete, bez námahy spadnou na zem. Této změny barevného pigmentu si všimnete po 7 až 14 dnech čistého zalévání. Jakmile začnou listy přirozeně opadávat, věnujte čas jejich odstranění ze zahrady a nenechávejte je ležet na povrchu květináčů.

26 Growing Stoney Tark

Top tip #6 – Uchovejte listy pro výrobu hašiše

Přestože cílem indoor pěstitelů je vypěstovat co nejvíce aromatických palic, je dobré zachovat i listy. Samozřejmě ne všechny listy, které na rostlině zůstanou, stojí za to zachránit, nicméně většina z nich bude plná trichomů a esenciálních olejů.

Naším tipem je, abyste byli při manipulaci s listy a cukernatými odřezky co nejopatrnější a buď je zachránili a uložili do mrazáku na výrobu hašiše, nebo je nasušili. Z několika prvních sklizní sice neskončíte s plnými pytli na odpadky, ale dobrým nápadem je uložit si všechny listy a menší nechtěné květy a na konci každého roku naklepat velkou dávku hašiše. Na druhou stranu, pokud se zabýváte výrobou BHO, pak platí stejná pravidla a klíčové je dnes sbírat co nejvíce neporušených a kvalitních odřezků.

Top tip #7 – Jak vypadají trichomy

Sledování doby kvetení, kterou uvádí společnost produkující osivo, není vždy nejlepším způsobem, jak zjistit, zda jsou vaše rostliny připravené, nebo ne. Jedním z jednoduchých způsobů, který posune vaši hru na indoor pěstování na další úroveň, je použití zvětšovací lupy určené speciálně pro kontrolu květů konopí. Tato šikovná malá zařízení se dokážou přiblížit natolik, že

Top tip #9 –14 dní je nejlepších

Pokud máte tu možnost, je nejlepším řešením proplachování po dobu 14 dní, které umožní rostlinám zcela dokvést.

Existují nouzové situace, kdy pěstitel může proplachovat pouze 7-10 dní, což není konec světa, nicméně většina pěstitelů přísahá, že dvoutýdenní proplachování je nejlepším řešením. V případě pěstování v hydro systémech je proplachování po dobu jednoho týdne naprosto v pořádku a v případě půdy je proplachování často zbytečné.

Naším nejlepším tipem pro proplachování je použití čisté vody po dobu 14 dní. Nepřehánějte to s horlivostí a nezasypejte rostliny živinami v naději, že tím zlepšíte konečný výnos. Enzymy jsou také skvělým doplňkem procesu proplachování, zejména pokud používáte substrát z kokosového vlákna, který je třeba recyklovat pro druhou sklizeň. Jsou pěstitelé, kteří neproplachují vůbec, a jiní, kteří proplachují 14 dní bez ohledu na to, co se děje, nicméně my bychom vám doporučili proplachovat, dokud rostliny nevyznačují širokou škálu barevných listů.

Top tip #10 – Odstraňte zápach ze sušicí místnosti

Jedním ze zlozvyků začínajících pěstitelů je vyvěšování rostlin v zadní místnosti nebo ve skříni. Není zde žádná kontrola prostředí a aroma, které sušící se rostliny vydávají, může být velmi ostré a přitahovat nesprávnou

pozornost. Nemá smysl utrácet tolik času a peněz za pěstební vybavení a semena, abyste pak ve fázi sušení neuspěli.

Jakmile sklidíte rostliny a zavěsíte je na 14 kořeny vzhůru, aby se usušily, nebo je chcete čerstvě ostříhat a vyrobit z listů čerstvé mražené izoláty, náš hlavní tip je, abyste se ujistili, že vaše sušárna má kontrolu zápachu. Nejjednodušším řešením je zakoupit síť o velikosti 1 metru, odsávací ventilátor malých rozměrů a uhlíkový filtr. Když nyní utratíte peníze navíc, budou se vaše rostliny sušit v kontrolovaném prostředí a udržíte nežádoucí pozornost na uzdě.

Závěr

Proplachování rostlin je velmi důležité a skloubit 14denní cyklus proplachování s optimálním obdobím sklizně je dovednost, jejíž plné zvládnutí vyžaduje čas a zkušenosti. Existují také znaky, které vám mohou pomoci odhadnout přesný okamžik sklizně, od vývoje kalichů, produkce pryskyřice, vůně a hladiny terpenů, barvy listů a zralosti trichomů.

Mnoho pěstitelů bohužel sklízí své rostliny kvůli nezkušenosti příliš brzy, což znamená nejen výrazné snížení konečného výnosu, ale rostliny nedostanou šanci plně se projevit na vrcholu terpenů a produkce. Pokud si nejste zcela jisti, můžete vždy počkat o 5-7 dní déle, a je lepší být v bezpečí než litovat!

Hodně štěstí při zvládnutí průplachu a sklizňového okna.

můžete vidět barvu a zralost trichomů. Lupu byste měli mít vždy po ruce na zahradě, a kdykoli se nacházíte v posledních 14 dnech, začněte s kontrolou brzy a pozorně sledujte trichomy.

Naším tipem je zkontrolovat, zda jsou trichomy čiré, mléčně stříbřitého vzhledu nebo se blíží spíše jantarové straně stupnice. Pokud chcete mít těžké tělo a narkotické účinky, doporučujeme nechat rostliny o něco déle, dokud neuvidíte, že 50 % nebo více pryskyřičných žláz je tmavě žlutých, jantarových nebo s nádechem do červena.

Top tip #8 – Produkce pryskyřice

Jednou z hlavních priorit v době sklizně je, jak velké a tlusté jsou vaše palice, ale měli byste také dbát na to, jak dobře jsou vyvinuté trichomy a zda jsou na vrcholu vývoje. Množství pryskyřice na rostlinách v konečném důsledku určuje, kolik terpenů, esenciálních olejů a kanabinoidů je k dispozici při konzumaci.

Pokud jde o kontrolu pryskyřice, naším nejlepším tipem je dát rostlinám trochu více času, aby se skutečně dostaly přes cílovou čáru. Existuje také několik různých triků, které lze použít pro zvýšení produkce trichomů v době sklizně, od udržování rostlin v úplné tmě po dobu 48 hodin až po použití taktiky vysokého stresu.

27
Dokonalý příklad listů potažených trichomy, které jsou ideální pro výrobu hašiše. Tento pěstitel se rozhodl zavěsit své rostliny na háčky, aby se před stříháním usušily.

Cannabis

SNOOP DOGG:

V NÁLADĚ DÍKY HUDBĚ, ZELENÉMU LISTU A PEVNÉ VŮLI

V živé hudební a kulturní tapiserii je postava, která vyniká nejen svou lyrickou zdatností, ale také bezmeznou láskou k zelenému listu, a tou je Snoop Dogg. Od hulení ve svých hudebních videoklipech až po uvedení vlastní řady produktů z konopí se rapper ze západního kabátu stal synonymem pro zvuk ulice i vůni Mary Jane a plynule spojil svou vášeň pro hudbu s oddaností rostlině.

Tato legenda západního pobřeží, která se narodila jako Calvin Cordozar Broadus Jr., se zapsala do historie hip hopu a zároveň se zasazovala o konopí a procházela řadou kontroverzí.

Představte si to: začátek 90. let, kdy se hiphop dostával na vrchol a Snoop Dogg se vynořil z ulic Long Beach v Kalifornii jako kometa. Ve spolupráci s legendárním Dr. Dre vydal v roce 93 své debutové album „Doggystyle“ a svět si společně pohupoval hlavou při hitech jako „Gin and Juice“ nebo „What‘s My Name?“. Snoopova plynulá flow a uvolněný styl byly v rapu jako závan čerstvého vzduchu a získaly mu zástupy fanoušků po celém světě.

Ale Snoopovi nešlo jen o to, aby dělal hudbu, ale aby vyvolal rozruch. Jeho láska ke konopí je stejně trvalá jako jeho beaty. Snoop Doggův vztah ke konopí zdaleka nespočívá jen v lyrickém obsahu nebo osobním užívání; je hluboce spjat s jeho podnikatelským duchem a angažovaností v oblasti

POHLED NA MNOHOSTRANNÝ A TRVALÝ ODKAZ HIPHOPOVÉ IKONY

propagace. Snoop si uvědomuje rostoucí trh a měnící se postoje ke konopí, a proto se stal klíčovým hráčem na nově vznikajícím trhu s konopím. Využil své slávy a vlivu, s chutí se pustil do tohoto odvětví a prosadil se nejen jako spotřebitel, ale i jako vizionář v oboru.

Kromě hudební kariéry si Snoop nasadil klobouk podnikatele a pustil se do konopného průmyslu s vlastní řadou produktů. Jeho značka Leafs By Snoop nabízí řadu produktů souvisejících s konopím, včetně květů, koncentrátů a poživatin, které nesou jeho schvalovací razítko. Propůjčením svého jména a zkušeností těmto výrobkům Snoop nejenže vstoupil na lukrativní trh, ale také pomohl destigmatizovat užívání konopí a propagovat jeho zodpovědnou konzumaci.

Snoop Dogg je navíc již několik desetiletí hlasitým zastáncem legalizace konopí, uznává jeho léčivé účinky a zpochybňuje společenská tabu, která jeho užívání obklopují.

Svou platformu využil k podpoře legalizačních snah, vystupoval proti zastaralé protidrogové politice a zasazoval se o dekriminalizaci držení marihuany. Svým aktivismem a otevřeností pomohl Snoop

změnit vnímání veřejnosti a připravit půdu pro legislativní změny v celých USA. Kromě jeho podnikatelských záměrů a advokační činnosti přesahuje Snoop Doggův vliv na konopný průmysl daleko za hranice jeho hudby nebo osobních konzumačních návyků. Byl hnací silou normalizace a komercializace konopí a využil svého vlivu k tomu, aby formoval konverzaci a zpochybňoval status quo. Ať už svými podnikatelskými aktivitami, propagací nebo kulturním přínosem, Snoop Dogg zanechal ve světě konopí nesmazatelnou stopu a razil cestu tam, kam se ostatní báli vkročit.

Nezapomínejme však na kontroverze. Snoop Doggova cesta nebyla jen hladká. Měl svůj podíl na problémech se zákonem, od potyček se zákonem až po vysoce medializované spory s kolegy umělci, jako je Eminem nebo Iggy Azalea. Jeden takový spor se rozhořel mezi ním a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Rapper bývalého prezidenta v roce 2017 trolloval svým videoklipem „Lavender“ a EP „Make America Crip Again“, což vedlo k pikantní hádce mezi nimi na Twitteru.

Snoop Dogg však nedávno bývalému americkému prezidentovi podal olivovou

ratolest a prohlásil, že k němu chová „jen lásku a respekt“. Hvězda Doggystyle konkrétně citovala Trumpovo rozhodnutí z roku 2021 omilostnit Michaela „Harry-O“ Harrise, spoluzakladatele Death Row Records, který si po odsouzení v roce 1988 odpykával trest za pokus o vraždu a drogové delikty. Nad tímto nejnovějším prohlášením rappera ze západního pobřeží USA se však přesto mnohým zatočila hlava a čekali na (většinou nepravděpodobnou) veřejnou podporu (většinou pravděpodobného) republikánského kandidáta v nadcházejících prezidentských volbách v USA.

Závěrem, když se podíváme na Snoop Doggův odkaz, je jasné, že je víc než jen rapper nebo ikona huličů; Snoop je kulturní fenomén. Jeho hudba se stala soundtrackem nesčetných životů, jeho propagace vyvolala rozhovory a jeho houževnatost inspirovala miliony lidí. Ukázal nám, že je v pořádku být jiný, zpochybňovat status quo a nikdy se neomlouvat za to, kým jste.

Takže na Snoop Dogga - D-O-double-G, krále západního pobřeží, velvyslance konopí a nesporného mistra pohody. Ať ještě dlouho vládne, razí cestu a pouští beaty, jak to umí jen on.

28
Autor:

SOFT SECRETS SELECTION

K DÍVÁNÍ

DÍVČÍ SÍLA V “PRETTY STONED”

Připravte se, že s nejnovějším filmem MTV prorazíte cestu mezi huličské komedie: “Pretty Stoned.” Tentokrát se dostanou do centra pozornosti to dámy, protože Pretty Vee a Paris Berelc se spojí jako Stella a Darcy, dvě dívky, které omylem spláchnou do záchodu jemný produkt v hodnotě 20 000 dolarů jako pikantní akt pomsty. Nyní mají co do činění s hrozivou drogovou královnou Pin Madame X a její svalnatou Tik Tock (hraje ji divoká Brandee Evans).

Pojďme si říct na rovinu recenzi bez příkras: pokud vám něco říká Puffing the magic Dragon a obdivujete báječné Derrieres, tohle je film pro vás. Vážně, v tomhle filmu je víc přitažlivosti než na srazu rodiny Kardashianových. A poslechněte si - navzdory názvu neuvidíte na plátně jedinou palici, jen několik předbalených jointů a bongů s prázdnějšími miskami než vaše zásoba svačiny po půlnočním mlsání.

Jistě, “Pretty Stoned” možná není hollywoodský kasovní trhák a určitě není hoden Oscara, ale má srdce - a trhliny, které ukazují jeho rozpočet. Přesto se rozněžňuji nadějí, že to zažehne oheň pro další zhulenecké komedie v ženském podání. Tyhle hlavní představitelky si zaslouží pokračování s vyšším rozpočtem, protože, přiznejme si to, táhnou tuhle pecku ve velkém stylu. A nezapomeňme na Blaise - skutečnou MVP. Doufejme v další dobrodružství s našimi oblíbenými postavami, větší rozpočet a možná i pár dalších zelených bujných rostlinek.

KE ČTENÍ

KUCHAŘKA LET’S GET BAKED: REDEFINOVÁNÍ KONOPNÉ KUCHYNĚ SKRZE KULTURU, DĚDICTVÍ A VZDĚLÁNÍ

Vstupte do lákavého světa konopné kuchyně, kde šéfkuchaři a mixologové prolamují stereotypy s kapkou vkusu a zelené magie. Zapomeňte na to, co jste si mysleli, že víte o pokrmech připravovaných z trávy - otevírá nová odvážná kulinářská hranice!

Seznamte se s dynamickým duem, které se na této scéně pohybuje: Haejin Chunová a Jamie Evansová připravili kuchařku, která není jen o vaření; je to chuťově zajímavá cesta, v níž se mísí dědictví, kultura a kulinářské znalosti s příměsí ganji. Jejich mistrovské dílo “Let’s Get Baked” není jen tak ledajaká sbírka receptů - získala zlatou pečeť od High Times, svatého grálu všeho konopného. Uvnitř najdete více než 60 lákavých receptů (včetně některých přímo od hostujících šéfkuchařů), které rozezpívají vaše chuťové pohárky. Od knedlíčků z konopných listů po obohacené arašídové máslo - o vaše chutě je postaráno. Ale nejde jen o jídlovymyslely také několik zabijáckých receptů

na nápoje, jako je Serrano Pineapple Margarita a legendární Dankest Over-TheTop Kimchi Bloody Mary, doplněná mini cheeseburgerovou ozdobou. Tomu říkám koktejl!

Ale počkejte, je toho víc! Chun a Evans vám prozradí, jak si připravit vlastní konopné infuze, aby vaše konopné koktejly a dezerty byly dokonalé. A pro Chunovou to není jen vaření - je to cesta za jejími korejskoamerickými kořeny. Evansová mezitím přináší své zkušenosti s konopím a vínem, což z tohoto dua dělá sílu, se kterou je třeba počítat. Pokud jste tedy připraveni pozvednout svou kulinářskou hru a vrhnout se po hlavě do světa, kde se střetává tráva a wellness, pořiďte si výtisk knihy “Let’s Get Baked “ a nechte se unášet dobrou náladou!

K POSLECHU

ROZLUŠTĚNÍ PODVODU JUICYFIELDS S “CANNABIS COWBOYS”

Držte si klobouky, protože se po hlavě ponoříme do skutečné kriminální záhady, která vzrušuje celý svět. JuicyFields - slyšeli jste o něm někdy? Pokud jste jedním z tisíců investorů, kteří se do tohoto konopného crowdfundingového podvodu zapletli, čeká vás výuka ve škole tvrdých úderů. Představte si to: sliby tučných výnosů z investic do léčebného konopí, sny o zeleni plnící hlavy investorů jako mlžný oblak. Když se však společnost JuicyFields v červenci 2022 rozplynula ve vzduchu, vzala s sebou víc než jen kouř a zrcadla - vzala s sebou i životní úspory lidí. Následovalo trestní vyšetřování,

razie, zmrazené účty. Je to příběh starý jako čas: zklamaná důvěra, zničené sny a pachatelé, kteří se jako duchové vytrácejí do stínů.

Připoutejte se, protože tady mluvíme o pořádných penězích - mluvíme o stovkách milionů, možná dokonce o miliardách, které mizí v kanálu. Někteří si šeptají o vazbách na ruskou mafii, jiní ukazují na jihoamerické drogové barony, mluví se dokonce o falešné německé šlechtě. Ale kdo tahá za nitky? Kdo stojí v pozadí tohoto podvodu s vysokými sázkami?

Vstupte do díla “Cannabis Cowboys “, který je vaší vstupenkou na divokou jízdu za odhalením pravdy. Průvodci labyrintem podvodů, kde každý zvrat odhaluje příběh podivnější než fikce, jsou moderátoři Andreas Becker a Nicolas Martin, kteří vás nechají o všem pochybovat.

Takže si vezměte sluchátka a připravte se na to, že vás to chytne, protože tohle není pohádka pro babičky na dobrou noc. “Cannabis Cowboys” přináší DW - což je zkratka pro Deutsche Welle, německou mezinárodní televizní stanici vysílající od roku 1953 - a je k dispozici online na dw.com.

29
Media

Soft Secrets je vydáván

Discover Publisher BV.

Galvaniweg 11, 5482 TN  Schijndel, Nizozemí

Telefon: +31(0)73 5498112

E-mail: info@softsecrets.nl

Web: www.softsecrets.com

Šéfredaktor: Cliff Cremer

Redaktoři: Stoney Tark, Mr. José, Jorge Cervantes, Ed Rosenthal, Robert B., Jindřich Hempy Krása, Sebastian Daniel, G.B.I., Tommy Gomez, Tricoma Team,další

Překlady: Jindřich Hempy Krása a další

E-Mail: readers@softsecrets.nl

Reklamy: info@softsecrets.nl

Slovo od vydavatele:

Soft Secrets je magazín zdarma vydávaný jednou za dva měsíce v Nizozemsku (s názvem HighLife), Německu, Itálii, Španělsku, Velké Britániim Polsku, České republice, Chile a Argentině. Po celém světě probíhá proces relativní liberalizace přístupu k užívání konopí

ať už pro léčebné nebo rekreační účely. Několik zemí legalizovalo konopí jako způsob oddělení lehkých a tvrdých drog, jak se již osvědčilo v Holandsku. Další země legalizovali užívání léčebného konopí včetně práva pěstovat si rostliny konopí pro vlastní potřebu.

Vydavatel chce zdůraznit proces normalizace v užívání konopí. To znamená, že vydavatel nemusí nutně souhlasit se vším, co se objevuje v článcích a reklamách. Vydavatel se proto výslovně distancuje od zveřejněných názorů nebo obrázků, které by mohly vyvolat dojem, že podporuje užívání a / nebo produkci konopí.

Nic z této publikace nesmí být kopírováno ani reprodukováno v jakémkoliv formátu bez předchozího souhlasu vydavatele a dalších držitelů autorských práv. Vydavatel neodpovídá za obsah a / nebo náznaky v reklamě. Editor nepřebírá žádnou odpovědnost za nevyžádané příspěvky.

Vydavatel vynaložil veškerou snahu k tomu, aby kontaktoval všechny držitele autorských práv k fotografiím a / nebo obrázkům. Domníváte-li se, že máte na tato práva nárok, obraťte se na vydavatele.

Následující číslo vyjde

21. červen 2024

Seznam reklam

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

30
Atami 5 Barney’s Souvenirs 1 Cervantes 24 La Poción del Brujo 15 Power Strains 7 Firma Strana Seedstockers 1 Soft Secrets 18 Soft Secrets 31 Sweet Seeds 32 Tiráž
Naskenujte QR kód:

Sledujte naši novou sérii dokumentů

PĚSTOVAT v 10
JAK
epizodách
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.