Skip to main content

Vko31 - 2011

Page 1

TAEKWONDON 1FSOJĂšTTĂŠ LMP ALKEISKURSSIT BMLBWBU 4BMPTTB LMP

Ensi viik

on teem

ana

Viikolla 33 Salonjokilaaksossa

JÄTTIJAKELU

6VEFU KB WBOIBU IBSSBTUBKBU UFSWFUVMPB t -JTĂŠUJFE KB JMNPJUU XXX TTTUTBMP DPN

Opettajana Jari Johansson (4. Dan) Puh. 044-297 2165 jari@sstsalo.com

P. (02) 7272 994, (02) 7272 991

(02) 7272 994, ilmoitus@salonjokilaakso.net

ilmoitus@salonjokilaakso.net

N:o 31

Torstaina 4. elokuuta 2011 Palvelemme sunnuntaina klo 12-18. Tervetuloa!

Palvelemme ma-pe 8-21, la 8-18, su 12-18. Tervetuloa!

Koulutarvikkeet

RATKAISEVAN EDULLISESTI ERĂ„ PENAALEJA Xerox

alk.

KOPIOPAPERILAATIKKO

17,50

3,50

TIMO PARVELA: ELLA JA SAMPAN UROTYĂ–T

16,95

VOITA JOPA 1000 ₏ Klikkaa Prisma.ďŹ ja osallistu!

PARHAAT KOULULAISVITSIT 2011 TURVALLINEN HEVONEN

8,95

HK

VILJAPORSAAN ULKOFILEEPIHVI

Yrtti-valkosipulimarinoitu. n. 1,3 kg, alkuperämaa Suomi

Kariniemen

BROILERIN FILEEPIHVEJĂ„ 6 kpl,

1 kg, alkuperämaa Suomi

NAUDAN ULKOFILEEPALA MAKURASVALLA

Alkuperämaa Brasilia tai Uruguay

7,99/kg

7,90

Valio

Arla Ingman

PEHMEĂ„ MAITORAHKA

MAUSTETUT JOGURTIT

VESIMELONI

0,69

0,29

0,89/kg

250 ml (2,76/l)

200 g (1,45/kg)

Nalle

ANNOSPAKATTU OSPAKATTU A KAURAPUURO

Saarioinen

2,40

3,49

360 g (6,67/kg)

LETTUHILLO

800 g (4,36/kg)

13,90/kg

Unkari SiemenetĂśn, 1 lk.

ke-su 3.8.-7.8.

Rainbow

A-LUOKAN GRILLIMAKKARA 400 g (4,73/kg)

1,89

Suomi

ke-su 3.8.-7.8.

RUUKKUJÄÄSALAATTI

1 lk.

0,49/kpl

Dan Sukker

GB Glace

VANILJAKERMAJÄÄTELÖ

7,95

1l

1,29

200 g (13,45/kg)

2,69

TALOUSSOKERI UMPIKÄÄRE

10 kg (0,80/kg)

Rainbow

HALLOUMI JUUSTO

ke-su 3.8.-7.8.

Suomi

AVOMAAKURKKU

1 lk.

0,89/kg

Kevyt Olo

KIVENNÄISVEDET

Raikas tai karpalo, 4 x 1,5 l, (0,55/l) (sis. 3,29 + pantti 1,60)

4,89

Tämän ilmoituksen lĂśydät myĂśs www.sso.ďŹ

PRISMA HALIKKO

Prismantie 2, 24800 Halikko 075 3030 1500 (8,28 snt/puhelu + 11,99 snt/min)Â

8-21, 8-18, 12-18


SALONJOKILAAKSO

2 Sampo Pankki Oyj, www.sampopankki.fi

Hae Kilpaileva Asuntolainatarjous Sampo Pankista

Niko Aalto 050 422 6761

Sabine Raita 050 422 6742

Kysy lisätiedot ja varaa aika neuvotteluun konttorissamme. Sähköpostit: etunimi.sukunimi@sampopankki.fi Salon konttori Turuntie 6

Merivoimat tiedottaa Suomenlahden Meripuolustusalue toteuttaa taisteluharjoituksen Kiikalan lentokentän alueella 8. - 17.8.2011. Harjoitukseen osallistuu noin 1000 sotilasta. Alueella käytetään harjoitusampumatarvikkeita ympäri vuorokauden. Harjoituksen johtajan yhteystiedot ovat Suomenlahden Meripuolustusalueen tilannekeskuksen tiedossa. Yhteys Puolustusvoimien vaihteen kautta numerosta 02 99 800

Torstaina 4. elokuuta 2011

Ajanvaraus: Optikko ja Silmälääkäri (02) 727 2800 salon.silmalasikeskus@synsam.fi

Turuntie 14, Salo. Palvelemme ma-pe 9-17.30, la 9-14.

Pirteä kaupunkilehti

Lammilta lämmöOllvä et Ikkunat ja

järjestää

LAUANTAINA 6.8. 8. kl klo 10-15 Perniössä Laurin markkinoilla osoitteessa Lupajantie pj 1 Tervetuloa Terv Te rvet etul uloa oa ttutustumaan tut utus ustu tuma maan an myy m myytävänä yytä tävä vänä nä oleviin ole olevi viin in uusiin uuus usiiiinn ha harm harmonikkamalleihin. rmon onik ikka k malleih Esittelijänä Esit ittteli teelilijäjänä nä Kultainen Kul Kul ulta tain innen H Har Harmonikkakilpailun armo m nikkakilpa p ilun voittaj voittajaja 1995 Pekka Laa Laakso. aks k o. ERIKOISESITTELYSSÄ Roland-digitaaliharmonikat ja HUIPPU-UUTUUS Roland BK-7m komppimoduli! Mukana M Mu kana hharmo harmonikkojen nikk ikkkojen j kkä kärkimerkit: ärki kimerki ki kit: it Bugari, Buga Bu gari ri, La Lass Lasse ssee Pi Pihl Pihlajamaa, hlaj ajam amaa aa, Gi Giul Giulietti, ulie iett ttii, RRol Roland olan andd

Käytettyjen harmonikkojen JÄTTIALE! Hurjia hintoja ja alennuksia! Jos olet koskaan harkinnut soittimen hankintaa niin nyt se on edullisempaa kuin koskaan. Tule ja hae omasi! Pekka Laakso, p. 044 353 5586, pekka.laakso@savellaakso.fi

Lisätietoja: www.savellaakso.fi

Johanna Laaksonen

Savu tuprutti pimeässä illassa Valkeakosken paperitehtaan piipusta, kun Jenni Vartiainen kajautti ilmoille ”Missä muruseni on?” – hitin ensisävelet. Viime viikonloppuna juhlittu Valkeakosken Työväen Musiikkitapahtuma oli järjestyksessään jo 40. kerta, kun samaan aikaan juhlittiin paperiliiton 105-vuotispäivää. Vuonna 1972 aloitetun tapahtuman juuret ovat syvällä työläiskaupungin maaperässä. - Työväen Musiikkitapahtuma nousee vuosi vuodelta Suomen tapahtumien eliittiin, Paperiliiton puheenjohtaja Petri Vanhala totesi iloisena. Talkoovoimin järjestetty tapahtuma huokui työläisyyttä, kun paikalla oli monipuolisesti erilaisia käsitöitä aina tekstiileistä huonekaluihin. Jo pelkästään sijaintinsa puolesta Työväen Musiikkitapahtuma ansaitsee suuret kehut, sillä UPM Tervasaaren paperitehtaan pihalle rakennettu päälava teki suuren vaikutuksen yleisöön ja loi tapahtumaan samalla 1800-luvun tunnelmaa. - Tapahtumaa on uudistettu ja siinä on onnistuttu hienosti. Olemme vierailleet Työväen Musiikkitapahtumassa useampana vuonna, kertoo salolainen Maire Anttonen, joka on itse asunut Valkeakoskella aikoinaan 12 vuotta. Kaupunkiin on edelleen hyvä syy tulla käymään, sillä tytär perheineen asuu nykyään

Teuvo Jeskanen Puh. 050 505 7667 www.lammin.fi

ALE ENÄÄ

3

PÄIVÄÄ TULE LOPPURYSÄYKSEEN JA HÄMMÄSTY HINTOJAMME! MA 8.8. SIIVOAMME LIIKE SULJETTU

Turuntie 3 P. 02-731 2827

Tehtaan pilli soi Valkeakosken Työväen Musiikkitapahtumassa Valkeakoskella. Viisivuotiasta tyttärentytärtä kiinnosti sunnuntaina tapahtumassa esiintynyt lasten suosikkibändi Kengumeininki. - Lämmin ilma on suosinut koko viikonloppua, Anttonen toteaa iloisena. Myös esiintyjäkaartissa nähtiin salolaisväriä, kun lahjakas jazzrumpali Teppo Mäkynen esiintyi Suomen soul-naisen Johanna Förstin eli Jo Stancen ja bändin rinnalla. Salossa lapsuutensa asunut Mäkynen sai suuret aplodit näyttävästä soolostaan. ”Tehtaan pilli soi” lause oli symbolina neljäpäiväisen tapahtuman aikana. Ja pilli to-

dellakin soi. Jos ei ole koskaan käynyt Valkeakosken Työväen Musiikkitapahtumassa, niin kannattaa ehdottomasti tutustua tapahtumaan perinteisen Ruisrockin, Down By the laiturin, Provinssirockin ja Pori Jazzin ohella. Työväen Musiikkitapahtuman toiminnanjohtajan Marianne Haapojan sanoin; - Päälavan takaa kohoavaa tehtaan piipun savu -tehostetta ei voittaisi yksikään savukone. Harvalla tapahtumalla on näin näyttävät ja historialliset puitteet. Täytyy olla ylpeä ja kiitollinen.

Salolainen Maire Anttonen ja lapsenlapsi Elsa nauttivat viikonloppuna aurinkoisesta säästä Valkeakoskella.


Torstaina 4. elokuuta 2011

3

Toimituksen osoite: Turuntie 15, 24240 Salo Sähköpostit: toimitus@salonjokilaakso.net ilmoitus@salonjokilaakso.net etunimi.sukunimi@salonjokilaakso.net

Kuusjokelainen Lauri Kajakko kokeili ohjaaja Jaakko Rauman vatsalihaksia Salossa alkaneella Sporttis-leirillä Pekka Mäenpää

Salon Urheilupuistossa riittää torstaihin asti vipinää, kun kolmisensataa Sporttis-leirille osallistuvaa lasta ja nuorta leireilevät ohjaajineen monipuolisen liikunnan parissa. Kuusjokelainen Lauri Kajakko (13) osallistui maanantaina itsepuolustustunnille, jossa Jaakko Rauma innosti kymmenpäistä poikajoukkoa muun muassa kokeilemaan

nyrkillä ohjaajan vatsalihasten pitoa. - Ihan hauskaa on ollut. Olen harrastanut vajaan vuoden taekwondoa ja halusin siksi tulla itsepuolustukseen, Lauri kertoo. Leirin johtajan Anna Pakkasen mukaan Sporttiksen kantava ajatus on, että jokainen leiriläinen valitsee itselleen yhden lajin, johon hän tutustuu leirin aikana. Kenenkään ei tarvitse olla lajin har-

Salonjokilaakso

Annika Vieraankivi ja Siiri Niemi ehtivät kokeilla työnteon ohessa niin sirkuslajeja kuin itsepuolustusta.

Kuusjokelainen Lauri Kajakko mäjäytti pyynnöstä nyrkkinsä Jaakko Rauman vatsalihaksiin.

rastaja, vaan vasta-alkajat ovat tervetulleita mukaan. - Leirin jälkeen kyllä jo tietää onko tämä se ”minun juttuni” ja haluanko jatkaa harrastusta syksyllä. Perustaitojakin ehditään hieman jo hankkia, Pakkanen sanoo. Salo on tunnetusti ihanteellinen kaupunki järjestää kyseisen tyypistä toimintaa. Harvasta kaupungista löytyy kävelyetäisyydellä niin monelle eri lajille oikea harrastuspaikka. Leirikeskuksena toimii Al-

haisten koulu. Siitä pääsee helposti kävellen harrastamaan niin pallopelejä, golfia kuin ratsastustakin. Halikkolainen Siiri Niemi (14) pyöritti Urheilutalon aulassa leirin ruokalaa yhdessä Ypäjältä leirille vapaaehtoistyöhön tulleen Annika Vieraankiven (13) kanssa. - Olen ollut aikaisemmin Sauvossa Kesis-leirillä ja äiti houkutteli mukaansa tänne vapaaehtoistöihin, Siiri kertoo. Salon Sporttiksella on aina

pidetty kunnia-asiana sitä, että leirille ovat kaikki tervetulleita liikkumaan. - Erityislapsille on järjestetty avustajat, jolloin he voivat liikkua samoissa lajeissa kuin muutkin fyysisistä tai henkisistä rajoitteista riippumatta. Hakastaron koulun esteettömät tilat tarjoavat loistavat puitteet futuurileiriläisille, leirin johtaja Pakkanen kertoo.

Somerolainen Emeliina aloittaa koulun innostuneena Leena Nuotio

S omerol a i sen E mel i i n a Tähtisen elämässä on alkamassa uusi ja jännittävä vaihe ensi viikolla, kun hänestä tulee Kirkonmäen koulun ekaluokkalainen. Sa ma ssa kou lussa a loittaa koulunkäynnin Emeliina mukaan lukien 17 oppilasta, joista tyttöjä on viisi ja poikia kaksitoista. Yli 120-vuotias Kirkonmäen koulu on Someron kouluista vanhin ja sijaitsee nimensä mukaisesti kirkonmäellä, aivan Someron kirkon kupeessa. Oppilaita koulussa on noin 130. Elokuun 10. päivänä alkavana lukuvuonna Somerolla on yhteensä reilut sata koulunsa aloittavaa ekaluokkalaista. - Odotan koulun alkamista kovasti, mutta vähän mua jännittää, Emeliina sanoo. - Samaan kouluun tulee kavereista Kia, Melina, Joni ja Juuso, Emeliina luettelee ja sanoo, että on kiva mennä kouluun, kun tuntee kavereita jo ennestään. Emeliina on Tähtisen perheen esikoinen, joten koulun alkaminen vaatii myös muulta perheeltä sopeutumista uu-

denlaiseen arkeen. Perheen äiti, Kaisa Tähtinen tekee lyhennettyä työpäivää, joten hän voi saattaa Emeliinan kouluun ja olla tätä vastassa koulupäivän päättyessä. - Olen harjoitellut koulumatkaa jo yhdessä äidin kanssa. Me asutaan tässä lähellä ja kuljen koulumatkan kävellen, Emeliina selvittää tulevan koulunsa pihamaalla. - Koulumatka ei ole onneksi pitkä, vain puolisen kilometriä, mutta rakenteilla olevan teollisuusalueen vuoksi matkalla on paljon raskasta liikennettä, joten varovainen pitää olla, Kaisa Tähtinen sanoo ja toivoo, että kevyen liikenteen väylä saataisiin alueelle mahdollisimman pian. Emeliinan koulun aloittamiseen liittyy tietynlaista nostalgiaa ja mukavia yhteensattumia: Kaisa Tähtinen kertoo käyneensä itse aikoinaan samaa koulua, jossa Emeliina nyt aloittaa, ja ekaluokkalaisen tuleva opettaja on opettanut myös perheen isää, Tero Tähtistä. Emeliina onkin opettajansa Riikka Aaltosen oppilaista ensimmäinen toisen polven kas-

Pola Ivanka tähdittää Someron katutansseja

Somerolainen Emeliina Tähtinen aloittaa koulunkäynnin Kirkonmäen koulussa, joka sijaitsee nimensä mukaisesti kirkonmäellä, aivan Someron kirkon vieressä.

vatti. Keväällä järjestetyn kouluun tutustumispäivän perusteella Tähtisen perhe uskoo, että yhteistyö kodin ja koulun välillä on aktiivista ja oppilaat hyvin huomioon ottavaa. Kaisa Tähtinen myöntää, että olo on haikea ja vähän jännittynytkin perheen esikoisen aloittaessa koulunkäynnin. - Aika kuluu tosi nopeasti. Tuntuu, että Emeliina oli ihan vauva vasta, ja on nyt jo menossa kouluun, tyttären äiti huokaa. - Olen kuitenkin luottavainen, että Emeliina pärjää. Hän on aina tullut hyvin toimeen kaikkien kanssa ja on innokas oppimaan uutta. - Opin lukemaan tänä kesänä, Emeliina kertoo ylpeänä ja arvelee tykkäävänsä koulussa kaikista aineista yhtä paljon. - Koululaukuksi haluan turkoosinsinisen Heppa-repun. Se me ollaan menossa ostamaan Turusta, tuleva ekaluokkalainen suunnittelee innoissaan ja lisää, että ensimmäisen koulupäivän pukeutumisasia on myös mietitty jo valmiiksi. Kouluteemasivut 8-9

Drag-tähti Pola Ivanka nähdään Somerolla lauantaina katutanssien pääesiintyjänä. Osa Someron pääkadusta suljetaan lauantaina iltapäivällä ja kello 18 alkaen sydämet viritetään tanssille ja mukavalle yhdessäololle. Somero sydämessä –yhdistyksen Ulla Hautamäki kertoo, että tunnelmaa kohottaa myös latinotanssija ”Fabi” Hernandez. Tanssiorkesterin solistina on Maija Teelahti. - Illan pääesiintyjänä yleisöä viihdyttää upea drag-tähti Pola Ivanka, jonka show alkaa noin puoli yhdeksältä. Taitava Pola Ivanka laulaa itse esityksensä orkesterin tai pianistin säestyksellä.

Suomusjärvellä kesäillan serenadi Salonjokilaakso

Salon seurakunnan kesäkonserttisarja jatkuu vielä elokuun ajan. Tu le va na su nnu nta ina konserttipaikkana on Suomusjärven kirkko, jossa kuultava Kesäillan serenadi sisältää todellisia klassikkosävellyksiä. Kolmen naisen muodostaman Kide-trion ojelmassa on muun muassa Mozartin alkusoitto Figaron häistä, Haydnin Lontoo-trio ja Debussyn Clair de Lune. Myös Bach esiintyy säveltäjälistalla. Huilisti Pia Nevalainen, viulisti Saana Kähkönen ja sellisti Satu Ylönen aloittavat konsertin kello 20. Pia Nevalainen aloitti huilunsoiton 9-vuotiaana Joensuun Konservatoriossa. Hän on opiskellut Kölnissä Robert Winnin oppilaana sekä mestarikursseilla Suomessa ja ulkomailla. Hän valmistui Pohjois-Karjalan AMK:sta musiikkipedagogiksi vuonna 2009. Saana Kähkönen aloitti viulunsoiton kolmevuotiaana isänsä Jarmo Kähkösen johdolla. Kähkönen valmistui Helsingin Ammattikorkeakoulu Stadiasta erinomaisin arvosanoin keväällä 2008. Satu Ylösen musiikkiura alkoi 80-luvulla Lohjalla. Ammattiopintoihin hän siirtyi 2000-luvulla Joensuuhun ja valmistui 2005.


SALONJOKILAAKSO

4

Torstaina 4. elokuuta 2011

Pertteliläinen Anne Haapala laittaa runonlausunnassa itsensä peliin ja käyttää koko kehon kieltä Saara Olkkonen

Pertteliläinen lausuntataiteilija Anne Haapala nauttii esiintymisestä. Alkaessaan lausua runoa vanhasta Vattusesta, hänen silmänsä alkavat loistaa ja hän eläytyy runoon koko kehollaan. Äänenpainot vaihtelevat ja niiden mukana Vattusen mielialat. - Alunperin aloitin lausunnan, koska silloin ei tarvinnut olla harjoitusvaiheessa riippuvainen toisten aikatauluista, Haapala kertoo. Uransa hän on aloittanut harrastajanäyttelijänä Someron Näytelmäpiirissä yli 40 vuotta sitten. Tämän jälkeen hän on näytellyt Salon Nuorisoteatterissa ja Salon NäyttämÜllä. Siirtyminen runonlausuntaan oli siis luonnollinen vaihtoehto ja vuodesta 1994 asti Haapala on ollut Suomen Lausujainliiton jäsen. - Lausunta on hyvin lähellä näyttelemistä, sillä otan lau-

PILATES ja KAHVAKUULA Ti 9.8. klo 17.00-18.00 Kahvakuula (Salo) Ti 30.8. klo 18.45-19.45 Pilates (Salo)

suessani itselleni runon tarjoaman roolin, näyttelijän tapaan, Haapala kertoo. Lausunta olisi Haapalan mukaan hankalaa omana itsenään, sillä runojen tekstit ovat toisinaan erittäin voimakkaita ja vaativat vahvaa eläytymistä itse runoon. - Runo ei saisi koskaan olla niin henkilÜkohtainen, ettei sitä pysty esittämään, mutta jokin siinä pitää itseen kolahtaa, hän toteaa.

Lausunta tuo iloa esittäjälle ja kuulijalle Haapala on lausunut runoja niin yksit yisten kuin erilaisten yhteisÜjenkin tilaisuuksissa. Hänellä on ollut myÜs yhteisesiintymisiä lausujien, muusikkojen ja kuorojen kanssa. Omia lausuntailtoja hänellä on takanaan neljä. Hän pitää ilon ja toivon tuottamista ihmisille �punaisena lankanaan�. - Aikaisemman tyÜni vastapainona sain lausuntayleisÜltä paljon voimaa arkipäiviini, Haapala kertoo. Hän valitsee esittämänsä runot aina tulevan tapahtuman mukaisiksi ja muokkaa esityksensä ensin miettien jo tunte-

JÄTTIJAKELU

Su 4.9. ja 11.9. klo 15.00-17.00 Pilates peruskurssi (Salo)

Peltikattomaalaukset yms. kattomaalaukset, korkeapainepesut myĂśs muut rakennusmaalaukset.

PPT Maalaus

040 5900 898, 0400 542 262

Anne Haapala lausuu Eeva Heilalan runon Vattusesta, joka kertoo vanhemman miehen ja naisen rakkaudesta. Runonlausunnassa koko kehon kieli on tärkeä.

X TW WIGA IGA-MIINIMAR INIMARATHON NIM MARA M A ATHON HON N

Salon keskusurheilukentällä su 28.8. klo 11.00

‡ 6DrjDW alk. 3–4 vuotiaista 15–17 vuotiaisiin. ‡ 0DtkDt: 200 m – 4,2 km. ‡ /lKW|SDLNND keskusurheilukenttä, Salo ‡ ,OPRLWtDXWXPLQHQ keskusurheilukenttä klo 9.00-10.30 ‡ 2VDOOLVWXPLVPDNVX PHQQHVVl ₏ (kaikki tähän mennessä ilmoittautuneet saavat T-paidan. Merkitse pankkisiirtoon nimi, osoite, ikä, paidan koko ja seura).

(02) 7272 994, ilmoitus@salonjokilaakso.net

LÖYDETTY Kamera Olympus KemiÜn traktorikavalkadista 9.7.2011. Voi noutaa KemiÜn Väri ja Autotarvike, Tuomarinkehä 1, p. 0400 124 636.

OSTETAAN Lähellä lähimmäistä

Kuoleman käsittelyä runon keinoin Uusin ja ha a stavin a ihe uralla on ollut lausuminen turkulaisen Noch a mól-yhtyeen nauhoittamalla kuolemaaiheisella cd-levyllä. - Kyseessä on ensimmäinen äänitys, jolla lausun ja tämä projekti oli erittäin haastava, mutta myÜs hurjan mielenkiintoinen, Haapala kertoo. Mukana on mielenkiintoisia instrumentteja kuten kantele ja saha, niiden lisäksi kuullaan klarinettia, bassoklarinettia, pianoa ja viulua. - Runot, jotka lausuin käsittelivät kuolemaa ja kun kuuntelin niitä jälkeen päin, tunsin kylmät väreet ihollani, hän kertoo. - Runoihin sisälle pääseminen kesti todella kauan, enkä tiedä ymmärränkÜ niitä täysin vieläkään, mutta uskon, että pääsin hyvin sisälle niiden tunnelmaan, hän jatkaa. Yhtyeen, Valoa kohti –esitys, pidettiin toukokuussa Turun taidekappelissa, jossa se myÜs nauhoitettiin.

Viikolla 33 Salonjokilaaksossa

Ke 31.8. klo 18.00-19.00 Pilates (Kisko)

Ilmoittautumiset ja tiedustelut: Mira Kallio 040 518 3114 mira.kallio@suomi24.fi

miaan runoja, ja selaten sen jälkeen runokirjoja. - On tärkeää, että runon osaa ulkoa ja että sen merkityksen on sisäistänyt mahdollisimman hyvin ennen kuin sitä lausuu, Haapala selventää. Lausuntaesityksessä tärkeää ovat myÜs runojen rytmitys ja tauot. Varsinkin jos runot ovat vaikeasti avautuvia tai runojen asiasisältÜ vaihtuu, kuulijoille pitää antaa mahdollisuus sisäistää runo syvemmin taukojen avulla. - Tykkään ennenkaikkea lausua runoja, joissa on jokin tarina, Haapala jatkaa. Monet nykyrunoista ovat Haapalan mukaan minäkeskeisiä ja ne sisältävät paljon itselle suunnattua terapiaa. - Lyhyitä ja liian minäkeskeisiä runoja on minusta hankala lausua ja saada kuulijoille perille, hän jatkaa. Suomalaiset runot ovat lähellä sydäntä ja Haapala kirjoittaa runoja myÜs itse. - Teen mielelläni hauskoja riimityksiä, kronikoita ja loppusoinnullisia runoja, joita voin myÜs lausua. Ja sitten kirjoitan henkilÜkohtaisempia runoja itselleni minämuodossa, joita en kyllä lukisi kenellekään, hän naurahtaa.

WWW.SALO.ADVENTIST.FI

Ostan auton käteisellä. Kaikki huomioidaan. MyÜs asuntovaunut kiinnostavat. Tarjoukset p. 046 849 3334.

Tee hautajaistestamentti/ www.testamenttikeskus.fi

SähkÜkaapelia ym. ym. metalliromua. Nouto, käteismaksu. P. 040 516 5706.

- PHQQHVVl ₏ (ei ole varmaa että saa T-paitaa). Ota maksukuitti mukaan ilmoittautumiseen. ‡ PDQNNL\KWH\V Handelsbanken 313130-2331346 /LVlWLHGRW ZZZ WDNDWDOR IL VDORPDUDWKRQ KWPO WDL VRLWD $QGLOOH

PIKKULAARIn RIVI-ILMOITUKSET YKSITYISHENKILÖILLE 5₏ tai 10₏

PIKKULAARIN OSASTOT: ‰ MYYDÄÄN

‰ OSTETAAN ‰ HALUTAAN ‰ VUOKRATTAVANA VUOKRATA ‰ SEKALAISTA 5₏/kerta ‰ LAHJOITETAAN (maksuton) ‰ KADONNUT, 5₏/kerta ‰ KIRPPUTOREJA LÖYDETTY (maksuton)

1-4 riviä

KIRPPIKSIĂ„

VUOKRATAAN 3DNHWWLDXWRW KHQNLO|DXWRW DVXQWRDXWRW MD YDXQXW PRRWWRULNHONDW 6DORQ $XWRYXRNUDXV ZZZ VDORQDXWRYXRNUDXV IL

ETAA ETA AA N OSTETAAN ‡ .82/,13(6,b ,13( ,13(6,b (6, 6,b b ‡ -bb0,67g-b 0,67g 0,67g-b g -b 7,/$ ‡ 0$$7,/$ 0,6772-$ 0,672-$ ,57$,0,672-$

/Salmi

3$5$6 +,17$ puhelinosakkeista Maksan vs-veron

6RLtD 0 1

14pv! 5 NaisenKirppis 14pv! Ma 1.elo-Su 14.elo Länsiranta 8, Artiskan tiloissa (Marimekkoa vastapäätä)

Siisti yksiÜ 32 m² MÜkÜisissä. Ranskalainen parveke. Koulut lähellä. Vapautuu elokuussa. P. 044 727 2109. Elok. lopussa vapautuu tasokas kaksio sekä moneen tarkoitukseen sopiva tyÜ/varastotila Salossa. Hyvällä paikalla. P. 0400 224 099.

MYYDÄÄN Peräkärry Muuli 1250Xi, h. 550₏. P. 050 339 9840.

5 ₏ 10₏

5-8 riviä

VUOKRATTAVANA Salossa hyvällä paikalla täysin kalustettu yksiÜ n. 40 m² 16.9.201130.4.2012 väliseksi ajaksi. Valoisa huone, alkovi, kk, sauna + kh + parveke. P. 041 571 7969.

Huom! PIKKULAARI-ilmoituksia • Rivi-ilmoitukset seuraavaan PIKKULAARIIN ko. viikon maanantaihin klo 16.00 mennessä • Täytä alla oleva ruudukko, yksi merkki/ruutu (myÜs sananväli on merkki), puh.no mahduttava myÜs ruudukkoon. EI VASTAANOTETA TAI • Tuo ilmoituksesi toimistollemme, os. Turuntie 15, (Koskisen Kulma, 2. krs) Salo, ja maksa käteisellä puhelimitse eikä POSTITA ilm. osoitteeseen: Salonjokilaakso, Turuntie 15, 24240 Salo, �Pikkulaari� ja laita rahat kuoreen. sähkÜpostilla. • MUISTA RUKSATA oikea ilmoitusosasto • 4 ensimmäistä riviä 5₏, koko ruudukko 10₏.

Nimi:

Osoite:

Puh.

Mikäli ilmoituksesi ei tehoa ensimmäisellä kerralla, (EI KOSKE Sekalaista ja Kirpputori-palstoja) saat

VELOITUKSETTA TOISTOILMOITUKSEN soittamalla numeroon 02-7272 993. Huollettuja pyÜriä: Aino 3-v., 250₏. Poni 22�, 150₏. Jopomallinen Solifer 24�, 125₏. Kaunotar 3-v., 95₏. Osia. P. 050 592 9135. 0,5 ha ojanvarsitontti Kiikalan Kärkelässä, Mansikkaojantie. Vesi, sähkÜ, puh. ja kuitu lähellä, koivumaasto. P. 050 326 9857.

Mazda Pick-Up 2.5 diesel vm. -98. Kats. toukok., siisti. Iso arkkupakastin, 50₏. P. 050 310 9627. Hyvä, siisti Stiga Park 10 ajoleikkuri. Kokeilumahdollisuus. Uusi akku. H. 900₏ (uusi n. 2.700₏). Esittely, p. 0400 120 086. 19� TV Philips ja Topfied-digiboxi, 100₏. P. 040 528 5143.

Sony highend viritin SA3ES, 50₏. Pioneer hifi-vahvistin A109 2x30W, 40₏. Laitekaappi, 15₏. P. 045 207 8382. Parvekelasitus kiinnityslistoineen. Laseja 8 kpl, kokonaiskork. 175cm, lev. å 62cm. Eniten tarjoavalle, lähtÜhinta 500₏. P. 0400 127 753.

Kuivaa koivuklapia 45₏/heittomotti + edullinen kuljetus. P. 0440 450 777 tai 0500 828 124.


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 4. elokuuta 2011

5

KESÄKOKIN HERKUT SALON K-CITYMARKETISTA HINNAT VOIMASSA TO–LA 4.–6.8.2011, ELLEI TOISIN MAINITA Tarjoukset myös netissä www.k-citymarket.fi

Arla

Marin noitu porsaan

POHJANPOIK A 1 kg 5, 5,49 49 9 /kg

K ASLERPIHVI 700 g 4, 4 27 7 //kg kg

2

5

99

49

-30 %

rs

-21 %

kpl

4,29 29 9 /r //rss (6 6,1 ,,13 3 /k /kg) g g) Hint Hi ntta iliilman n ma an KK Pl Plussa Plus usssa s -kor sa-k orr tt t ia 4,

Hint H Hi n a ililma nt man ma n KK Pl Plus ussa us sa a-k kor o tt tttia ia a 6, 6,99 99 /k /kpl p , (6 pl (6,9 6,9 ,99 99 /k //kg) g)

Saarioinen Jyväbroilerin

Sie emenettömät vih hreät

FILEEPIHVIT 640 – 670 g

RYPÄLEET 500 g /rs

mied mi ed e d. su uol o at attu tu jja a ma maus u te us t tt ttu u 8, 8 94 94–9 –9,3 –9 ,3 36 /k kg

5

1,98 1, 9 /kg 98 kg,, Es E pa panj na nj

0

99

99

rs

Har twall

TUUTIT

JAFFA 1,5 l

68 8 –6 –69 9 g ma m ns nsik iik kka ka,, va vani niljlja, ni lja, a, suk u la laa a ta ai to offfee ee,, 7, 710 10–7 –7 7,2 21 /k /kg g

4 -pack

kpl

erä sis. pantit 1,60

-37 %

Hint H Hi ntta ilma n iillma man man nK K--Pl Plus ussa us sa-k -k -kor kor ortt ttia tt a6 6,99 9 /4 /4-p -p pac ack, ack k, sis k is.. pa pant p anttitt 1 1,6 ,60 ,6 0 (0 0,9 90/ 0/l) l)

Pommac ja Pommac light

COCA-COLA 1,5 l

VIRVOITUSJUOMAT 1,5 l

m ös my ös Zer Zero o ja lig ght ht 0,,5 57 l

1 40 /l 1,

pl

4

99

5 .-

erä sis. pantit 0,80

4 -pack

Y si Yksi Yk ssitt ttäi tt ä n 2, äin 2,75 75 5 //pl p (1 pl (1,5 ,5 57 /l / ), ) sis is. s. pa p nt pant n itt 0,4 ntit 40

4

99 erä sis. pantit 1,60

SALO Hämeentie 24–30, puh. 020 720 3700 MA–PE 8–21, LA 8–18, SU 8.5. suljettu. Asiakaspalaute: tom.eriksson@citymarket.fi

Puhelun hinta 020-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 8,21 snt/puh + 6,9 snt/min (sis alv 23%), matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 16,9 snt/min (sis alv 23%).

www.k-citymarket.fi

0

0,57 //l,l, rraj 0,57 a . 2 er aj e ää ää/t /tal /t a ou al ouss

49

2

rs

Lisätiedot www.kesko.fi/vastuullisuus


SALONJOKILAAKSO

6

Torstaina 4. elokuuta 2011

6$/21 6(85$.817$ .,5.210(127 .LUNDVWXVVXQQXQWDL ‡ 8VNHODQ NLUNRVVD PHVVX NOR .LXDV 3XONNLQHQ :DWVRQ NDQWWRULQD 0DUMXW -DDNROD PXNDQD 8XGHQNLUNRQ SLWlMl MXKODQ YlNHl 0HVVXQ MlONHHQ Nl\QWL VDQNDULKDXGDOOD MD XGDOOD MD .DUMDODDQ MllQHLGHQ PXLVWRPHUNLOOl ² 0HVVX UDGLRLGDDQ MRND VXQQXQWDL WDDMXXGHOOD ‡ 6DORQ NLUNRVVD NRXOXWLHOOH OlKWHYLHQ VLXQDXV NOR R 3XONNLQHQ :DWVRQ /DDNNRQHQ ‡ +DOLNRQ NLUNRVVD PHVVX NOR 2LQDV 0DOLQHQ .RLYLVWR ‡ .LLNDODQ NLUNRVVD PHVVX NOR .LYHNlV 6LUpQ ‡ .LVNRVVD VDQDMXPDODQSDOYHOXV .DXNXULQ UXNRXVKXRQHHOOD NOR 9LLWDQHQ 6lUNLMlUYL ‡ .XXVMRHQ NLUNRVVD SHUKHPHVVX MD NRXOXXQ OlKWHYLHQ VLXQDDPLQHQ NOR +XKWDVDOR /DDNNRQHQ .LUNNRNDKYLW MD PHKXW NLUNNRSLKDVVD OlKHW\VW\|Q K\YlNVL ‡ 0XXUODVVD LOWDPHVVX NOR 9LLWDQHQ 5lLVlQHQ ‡ 3HUQL|Q NLUNRVVD PHVVX NOR $UL 1RUUR +HNNDOD 7DVWXOD 0HVVXQ MlONHHQ HYDQNHOLXPLMXKOD MDWNXX VHXUD NXQWDWDORVVD 1RUUR +HNNDOD (LOD .LUNROD -RNLQHQ \NVLQODXOXD 0DXUL -RNLQHQ \P ‡ 3HUQL|Q NLUNRVVD NRXOXXQOlKWHYLHQ VLXQDDPLQHQ NOR .RLYXQHQ .RVNLQHQ ‡ 3HUWWHOLQ NLUNRVVD NRQÀUPDDWLRPHVVX NOR /DDNVRQHQ 5lLVlQHQ ‡ 6lUNLVDORVVD LOWDNLUNNR NOR +HNNDOD 7DVWXOD +RO\ &RPPXQLRQ 6XQGD\ $XJXVW DW SP DW WKH 6DOR &KXUFK .LUNNRNDWX IROORZHG E\ WHD FRIIHH DQG IHOORZVKLS $OO ZHOFRPH

9,,..272,0,17$$ WR NH Â&#x2021; (KWRROOLVKDUWDXV WR NOR .XNRQNDOOLRVVD MD 3DXNNXODNRGLVVD Â&#x2021; 5DDPDWWXKHWNL WR NOR MD UXNRXVSLLUL NOR +DOLNRQ .DQWWRULODVVD Â&#x2021; /DXOXLOWD WR NOR <OLNXOPDQ UXNRXVKXRQHHOOD 3HUQL|VVl Â&#x2021; $DPXUXNRXV SH NOR 9DVNLRQ NLUNRVVD Â&#x2021; +DOLNRQ DOXHHQ XXVLHQ SlLYlNHUKRODLVWHQ WXWXVWXPLVLOWD WL NOR ² 3LNNXSDSSLODVVD Â&#x2021; ,OWDPHVVX 0XXUODVVD NH NOR (UNND 1XUPL 5lLVlQHQ 9HWHUDDQLODXODMDW Â&#x2021; <KWHLVODXOXLOWD NH NOR .LVNRQ NLUNRVVD Â&#x2021; .XXVMRHQ DOXHHQ SlLYlNHUKRLQIR VUN WDORVVD NH NOR

6$81$,//$7 /lKHW\VO|\O\W .LLNDODQ /DPPHQMlUYHOOl SH NOR -XYDQNRVNHOOD 3HUWWHOLVVl HL VDXQDLOWDD ULSSLOHLULQ YXRNVL .HVl $QJHODVVD $QJHOQLHPHOOl NHVNLYLLNNRLVLQ NOR 1DDULODQ OHLULNHVNXNVHVVD NHVNLYLLNNRLVLQ 6DXQDW OlP SLPLQl NOR ² %XVVL .LUNNRNDGXQ VUN WDOROWD NOR PHQR SDOXX ½ ODSVHW 3HUQL|Q OHLULNHVNXNVHVVD NHVNLYLLNNRLVLQ NOR ² 7DNVLNXOMHWXV ½ $VHPDQ YDQKXVWHQWDOR NOR VUN WDOR 7LLSLOl

.LLNDODQ OHQWRNHQ WlOOl RQ QlKWlYll MD NRHWWDYDD SLHQLO OH MD VXXULOOH VX NOR ² 3DLNDOOD RQ XOWUDNHY\W NRQH SXUMHNRQH MD ODVNX YDUMRU\KPl 7XWXV WXPLVOHQWRRQNLQ RQ WLODLVXXV RSHWWDMDQ MRKGROOD KLQWD ½ LNlUDMD XOWUDNHY\HVVl NRQHHVVD Y MD SXU U MHNRQHHVVD Y /XYDVVD RQ P\|V PP OHQQRNNLHQ YDOPLVWXVWD MD OHQQlW\VWl WRLPLQWDUDVWHMD MD SXXKDV WHOXDXWRUDWD VHNl OHQQRNNLKDUUDVWDMD 9HVD 6XRPLVHQ SLHQRLVPDOOHMD 0\\WlYlQl RQ SLHQLl OHQQRNNHMD MD PDNNDUDD OLVlNVL NDQQDWWDD RWWDD RPLD HYlLWl 7D S KWXPDQ MlUMHVWlYlW 6DORQ VHXUDNXQWD MD 6DORQ 6HX SD GXQ ,O,OPDLOLOXN XNHU HUKR KR U U\ \

.HVlLOODQ VHUHQDGL 6XQQXQWDL LOWRMHQ NRQVHUWWLVDUMDVVD RQ VX VX NOR YXRU YX RURV RVVD VD 6 6XRPXV MlUYHQ NLUNNR .DU U MDODORKMDQWLH 6LHO Ol NXXO ODDQ NODVVLNNRVlYHOLl MRWND VRLWWDD NRO P Q QXRUHQ QDL PH VHQ PXRGRV GRVWD WDPD PD .LGH WULR 3LD 1HYDODLQHQ KXLOX 6DDQD .lKN|QHQ YLXOX MD 6DWX <O|QHQ VHOOR ,OODQ VlYHOWlMlQLPLl RYDW PP 0R]DUW +D\GQ MD 'HEXVV\ ² 6DUMD MDWNXX 3HUQL|Q NLUNRVVD .RQVHUWWHLKLQ RQ YDSDD SllV\ RK MHOPD PDNVDD ½ /lKHW\VNLUSSLNVHW DYRLQQD

.DNVL OlKHW\VW\|Q K\YlNVL WRLP PLYDD NLUSSXWRULD DYDXWXXX NHVll WDXRQ MlONHHQ OD +DOLNRQQ NLUSSLV RQ DYRLQQD OD NOR ² .LUNNRULQQH VVl MD .LLNDODQQ /lKHW\V 6RSXNND OD NOR ² 3XLVWRUDLWWL VVD 7HUYHWXORDD RVWRNVLOOH

/DXULQ PDUNNLQDW 3HUQL|VVl

6HXUDNXQWD RQ PXNDQD ODD /DXULQ PDUNNLQRLOOD 3HHUQL|VVVl 3XQDLVHVVD SDSSLODVVD VHHXUDNXQWDWDORQ YLHUHVVl WRLP PLL NDKKYL OD NOR ² MD VHXUDNX NXQQDQ NRMXVWD NLUNNRD YDVWDSSllWll RQ VDDWDYLOOD KHUQHNHLWWRDD NOR VWl OlKWLHQ 6HNl NDKYYLODQ HWWl NRMXQ WXRWWR PHQHH OOlKHW\VW\|OOH

/lKHW\VNDKYLR NHVNXVWDVVD

6$/2772 Â&#x2021; .DLNHQ NDQVDQ RORKXRQH DYRLQQD WL²SH NOR ² RV 5XPPXQO\|MlQNDWX 5 PPXQOO\|M 5X |M l Q |Ml |M S Â&#x2021; 9DSDDHKWRLVW\|Q SlLY\VW\V WL NOR ² S

1825(7 6DOR 8VNHOD 1XRUWHQLOWD PDDQDQWDLVLQ NRNRRQWXPLQHQ W LL N N NOR VHXUDNXQWDWDORQ $NYDDULRVVD ² $YRLPHW RYHW $NYDD ULRVVD NHVNLYLLNNRLVLQ QRLQ NOR ² .$67(787 6DOR 8VNHOD 0LOND 0DULNNL +DONLODKWLL (OPHUL 0DUWWL ,OPDUL .RYDQHQ +DOLNNR 0DLMD 0HUL +HOPL /DPPLQHQ 0LUDQGD (VWHU +LUYHQVDORR .LVNR 7LOGD 6LLUL 6RĂ&#x20AC;D $OKD 0XXUOD $OPD .HUWWX $OLLVD 6DYRODLQHQ 6XRPXVMlUYL M 2OLYHU (HPLO $DOWR

3DOD WDLYDVWD

/lKHW\VW\|Q NHHVl VlNDKYLRVVD PD YLHUDLOHYDW 6LUN UNND MDD /DVVH /HKWLQHQ .LLLND NDODVWD +H WXRYDW VDQRLQ MD NXYLQ WHHUYHLVVHW .DQ VDQ 5DDP DPDWWXVHXUDQ MlUMHVWlPlOWl HVWlPlOWl OlKH Ol KHW\ W\VNHQWWlPDWNDOWD . .HVl NDKYLR RQ DYRLQQD NOR ²² 6DOR 8VNHODQ VHXUDNXQWDWWD ORQ NHVNLVDOLVVD .LUNNR NDWX .DKYLWXNVHVWD YDVWDDYDW WlOOl NHUWDD .DQVDQOlKHW\NVHQ W\|Q \VWlYlW

$9,2/,,77221 9,+,7<7 6DOR 8VNHOD 0DWWL 2ODYL 0XQWROD MD 6DUD ,ORQD +HLVWROD ,VWR -RKDQQHV 3HOWRPlNL MD ,LQD 0DULD 2MDQVXX +NL .DOOLR

+DOLNNR 7HHPX ,OPDUL $DOWRQHQ MD 2XWL (OLQD 0lNLQHQ 3HUQL| 1LNR 3HWWHUL 6XQGKROP MD 'LDQD .ULVWLQD 5HKQVWU|P 2VVL -DQQH 7DSDQL .QXXWLOD MD .DWDULLQD 0DUWWD .LUYHOl

+$87$$1 6,81$787 7 6DOR 8VNHOD $LOL .\OOLNNL 0XXUR Y 7RXNR .DOHUYR 7XORQHQ Y +DOLNNR 3HUWWL $XNXVWL 1LHPL Y

Manna ja Sella viihtyivät hevosten parissa.

Leirielämää hevosten parissa PerniÜssä Heli Laaksonen

PerniÜn ponitallin yhdelle leirille mahtuu 20 leiriläistä, osalla mukana saattaa olla oma hevonen. Tallilta jokainen leiriläinen saa viikon ajaksi oman hoitohevosen, jota voi päivisin käydä harjailemassa ja taputtelemassa. - Meillä on täällä yhteensä 29 hevosta ja ponia. Olen pitänyt ratsastuskoulu PerniÜn Ponitallia 26 vuotta ja tällä paikalla talli on ollut 22 vuotta. Olen Vantaalta kotoisin ja valmistunut hevosenhoitajaksi, tallin omistaja Katariina Kiviluoma kertoo. Monipuoliseen leiriohjelmaan kuuluu muun muassa kaksi tuntia ratsastusta päivässä, teoriatunteja, leirikaste ja perjantaisin leirikilpailut. PerniÜn Ponitalli sijaitsee maalaismaisemassa, jossa on hyvät mahdollisuudet maastoratsastukseen, joka myÜs on leiriläisten suosiossa. - Meillä kaikki hevoset käyvät kilpailuissa ja ovat hyvin koulutettuja. Näiden kanssa voi päästää aloittelijankin ratsastamaan melko nopeasti ilman taluttajaa, Kiviluoma toteaa. Tänä kesänä viiden päivän leirejä on yhteensä kymmenen ja kaikki ovat täyteen varattuja. Ratsastuksen opettajana tallilla toimii Satu Aittamäki, joka on valmistunut Ypäjän hevosopistosta vuonna 1997. Tallissa käy kuhina, leiriläi-

set ovat juuri laittamassa hevosia tuntikuntoon. Vuorossa on kouluratsastustunti, vaikka eniten leiriläisiä kiinnostavat estetunnit. Opettaja Satu Aittamäki ohjaa oppilaansa maneesiin, ettei tarvitse kentällä läkähtyä kolmenkymmenen asteen helteessä. Viimeisinä tallista lähtevät viikon leirillä olleet kolmetoistavuotias Sella Hartikainen ja neljätoistavuotias Manna Aho. Leirin viimeisenä päivänä tunnelma on varmasti haikea. TytÜt harjasivat karsinassa makaavaa Munsboro Cecily hevosta, joka lähtee tunnille mukaan. TytÜt olivat tulleet leirille keskisuomesta asti, Sella Jämsästä ja Manna Muuramesta. - Olen ratsastanut kuusi vuotta toisella tallilla mutta tämä on ensimmäinen kerta täällä, Manna Aho kertoo. - Minäkin olen ratsastanut melkein kuusi vuotta, minullakin tämä on ensimmäinen kerta täällä, Sella Hartikainen toteaa. TytÜt ovat koko leirin ajan touhunneet hevosten kanssa, ratsastaneet ja välillä käyneet uimassa viilentymässä. Molemmat tytÜt ovat tykänneet leiristä ja hevosharrastus on vienyt sydämen mukanaan. - Toivottavasti pääsemme ensi vuonna uudelleen tänne, haluaisimme kovasti tulla. Täällä on ollut todella mukavaa ja leiri on ollut hyvä, tytÜt kertovat kuin yhdestä suusta ja katoavat tunnille.

Päivän ensimmäinen ratsastustunti pidettiin maneesissa.

Hautauspalveluja

3HUQL| (UNNL (VNR 7XUXQHQ Y 3HUWWHOL 8QWR 7XRPDV 7DKNRNDOOLR YY

Verkossa: www.salonseurakunta.ďŹ Âˇ SähkĂśpostia: salonseurakunta@evl.ďŹ Âˇ Puh.: (02) 774 51

Täyden palvelun toimisto

Salo, Turuntie 1 w P. 050 594 4499 www.salonseudunht.fi

Av. ark. 9.00-16.00 tai sopim. mukaan

Omistaja Jari Ainasoja


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 4. elokuuta 2011

Markku ja Seija Rostedt tekivät kivikausiasut teemajuhliin Heli Laaksonen

Suomusjärvellä mökkeilleet Markku ja Seija Rostedt pukeutuivat itse tekemiinsä kivikauteen liittyviin asusteisiinsa ennen Viron matkaansa. Puvut otettiin matkalle mukaan, sillä Rostedtit matkasivat Virossa tapahtumaan, jossa on teemana kivikausi. Tapahtuma järjestetään kerran kesässä ja joka vuosi siellä on eri teema. - Olemme käyneet siellä lukuisia kertoja. Kerran pukeuduimme merirosvoteeman mukaisesti. Tänä vuonna teimme asusteet vanhoista pellavasäkkikankaista, Seija Rostedt kertoo. - Tarkoitus oli ensin tehdä vain minulle asu mutta Seijan mieli muuttui ja hän päätti tehdä myös itselleen puvun teeman mukaisesti. Seija kyseli minulta mitä tarvitaan ja ompeli asut. Itse tein omat koristelut ja sahasin Seijalle puusta helmet, Markku Rostedt toteaa. Suunnittelussa meni aikaa mutta se oli myös hauskaa.

Turussa järjestettäviltä keskiaikaismarkkinoilta ostettiin puvussa olevat taljat ja kolme pellavasäkkiä. Lisää rekvisiittaa löytyi Somerniemen kesätorilta. - Pari viikkoa meni pukujen teossa mutta tein niitä pikku hiljaa ja rauhassa, Seija kertoo. Upeat puvut valmistuivat ja matka Viroon tuli ajankohtaiseksi. Tapahtumassa pariskunta palkittiin parhaista teemaasuista. - Näitä teemajuhlia voisi olla enemmänkin. Esimerkiksi syntymäpäivillä tai sukujuhlilla voisi pukeutua jonkun teeman mukaisesti. Kutsussa voisi kertoa pukeutumiskoodin ja sen mukaan valittaisiin vaatteet, Markku vihjaa. - Ja tätä kivikausiteemaa voitaisiin hyödyntää vaikka ensi vuoden Suomusjärvipäivillä, täällähän on eletty kivikausi ja onhan tämä muutenkin kivikylä, kun on Kivihovikin. Tänä vuonna emme laittaneet asuja Suomusjärvipäivään, kun teemana oli lehmä, mutta ehkä ensi vuonna voisimme pukeutua näihin, saa nähdä, Markku

7

ASTRUM HENKILÖSTÖPALVELUT

Ota yhteyttä niin kerromme lisää Aluepäällikkö Sari Laakso, p. 044 515 9332 Annankatu 7, Salo

jatkaa. jjaatk tkaaaa.

YHTEISTYÖLLÄ MENESTYKSEEN

Kesä yhdessä Tule ja kierrä kotikaupunkiasi

Seija ja Markku Rostedt toivovat, että teemajuhlia järjestettäisiin enemmän.

Salossa 2011

www.salo.fi/kesayhdessa

Laurinmarkkinat 6.8. Perniön markkinatori, klo 8 - 16

Someron vanhainkodin entiset työntekijät kokoontuivat muistelemaan menneitä

Someron vanhainkodissa Härkälän kartanossa 1970-luvun lopulla yhdessä työskennelleet kokoontuvat kesäisin muistelemaan menneitä. Tänä vuonna paikalla oli 17 muistelijaa. Leena Nuotio

Iloiset ilmeet, lämpimät halaukset ja vilkas puheensorina sävyttivät heinäkuista iltapäivää, kun parikymmentä Someron vanhainkodissa aikoinaan työskennellyttä tapasivat toisensa entisen työpaikkansa pihamaalla, Härkälän kartanossa. - Tapaamme nyt neljännen kerran. Paikalla on meitä, jotka työskentelimme vanhainkodissa eri tehtävissä vuonna 1979, jolloin vanhainkoti muutti Härkälän kartanosta nykyiselle paikalleen sairaalan taakse, kertoo joukon koollekutsuja, somerolainen Kyllikki

Koskinen. Koskinen itse oli vanhainkodin keittäjä nä 1960 - ja 1970-luvuilla Härkälän kartanossa, jonne Someron kunta oli perustanut kunnalliskodin 1920-lvulla. Kunnalliskodissa oli viitisenkymmentä asukasta ja viereen rakennetussa kulkutautisairaalassa parikymmentä hoitopaikkaa. Mutta mikä saa entiset, yli kolmenkymmenen vuoden takaiset työkaverit kokoontumaan kerta toisensa jälkeen muistelemaan menneitä? - Hyvät muistot, huudahtaa Kyllikki Koskinen ja samaa mieltä on Taina Lehtinen, joka työskenteli vanhainkodin keit-

tiöapulaisena samaan aikaan Koskisen kanssa. - Kyllä työilmapiiri oli erilainen silloin. Olimme kuin yhtä suurta perhettä. Koko henkilökunnan kesken vallitsi erittäin hyvä henki ja huumori kukki, Koskinen muistelee. - Silloin arvostettiin työntekoa ja hyvin tehdystä työstä muistettiin antaa myös kiitosta, Koskinen painottaa.

Perunapuuroa ja muita herkkuja Vanhainkodin sydän oli keittiö, jossa kaikki ruoka tehtiin itse ja suurin osa ruoka-aineista saatiin kartanon

omasta maasta. Ruokalistalla oli terveellistä perusruokaa, jonka tekemiseen vanhainkodin asukkaat saivat halutessaan osallistua. - Oli iso asia, että asukkaat osallistuivat töihin. Se oli heille myös hyvää terapiaa, vahvistaa Taina Lehtinen. - Hyvät muistot liittyvät etenkin vanhainkodissa vietettyihin jouluihin, jotka olivat hy vin kodinomaiset ja rauhalliset. Tarjolla oli tietysti kaikkia perinteisiä jouluherkkuja, Lehtinen muistelee. - Täkäläisistä perinneruoista perunapuuro oli monen lempiruokaa, niin myös minun. Teen sitä vieläkin ja syön voisilmän ja maidon kanssa, kertoo puolestaan Kyllikki Koskinen. Sekä Koskinen että Lehtinen muistelevat lämmöllä vanhainkodin silloista johtajaa, Kyllikki Alitaloa, tiukkaa ja vaativaa mutta kannustavaa esimiestä. Kiitosta saa myös osaava, hyvin nuorena vanhainkodin emännäksi tullut Leena Lehti. Vaikka Lehden työura jatkui vielä pitkään Härkälän vuosien jälkeen toisaalla, hän tulee aina mukaan entisten työkavereiden tapaamisiin.

Tule viettämään leppoisaa kesäpäivää kanssamme tapahtumaan, jonka juuret juontavat keskiajalle saakka. Ohjelmassa musiikkiesityksiä, näyttelyitä, näytelmiä sekä kilpailuja. Markkinaviikonloppu käynnistyy perjantai-iltana markkinapubilla, jatkuu lauantaina kesätorilla ja päättyy sunnuntaina yhteiseen kiertokävelyyn. Tervetuloa! PS. Laita jo kalenteriin Kuusjoki-päivä 14.8.

nyt itse paikalla näyttämässä vanhainkodin Härkälän ajoista kertovaa filmiä. - K a i k k i va n h at, hy vät muistot nousivat pintaan filmiä katsellessa. Ja ne mukavat vanhainkodin asukkaat, jotka olivat jokainen oma persoonansa, Koskinen kehuu. Vanhainkodin asukkaista Kosk isen mieleen tulee kaikkien kyläläisten tuntema ”Härkälän Oksa”, joka auttoi monin tavoin vanhainkodin erilaisissa töissä, muun muassa maidon kuljettamisessa kartanon navetasta meijeriin. - Kerran Oksa seisoi ilkialastomana saunan jälkeen ulkona ja sanoi, ettei saa vaattei-

ta päällensä, koska naiset ovat aina hänet vaatettaneet. Oksa vaati minua pukemaan itsensä, muistelee Koskinen ja sanoo tehneensä työtä käskettyä. - Kun kerroin asiasta keittiössä muille, he nauroivat makeasti ja väittivät, että Oksa oli ”hoopottanut”, eli narrannut minua. Nyt asia naurattaa minuakin, mutta kyllä silloin nolotti, paljastaa Koskinen ja jatkaa, että vastaavanlaisia tarinoita on vaikka kuinka paljon. - Kyllä meillä niin mukavaa silloin töissä oli, että haluamme jatkaa näitä muisteluita. Tapaamme ensi kesänä varmasti jälleen, Koskinen lupaa.

Tapaamisia jatketaan Tämänvuotisen tapaamisen kohokohdaksi muodostui vanhan, Oiva Lindénin kuvaaman, filmin katsominen. Aikoinaan Someron nuorisoohjaajana toiminut Lindén oli

Vanhainkodin joulu oli kodinomainen ja rauhallinen. Kuva vuodelta 1957, Härkälän kartanon arkisto.


SALONJOKILAAKSO

8

Torstaina 4. elokuuta 2011

KOULU ja OPISKELU Halikkolainen Hanna-Katri Rekilä lähtee Kuopioon opiskelemaan Heli Laaksonen

Yhdeksäntoistavuotias Halikkolainen Hanna-Katri Rekilä aloittaa opinnot syksyllä Kuopiossa. Sairaanhoitajaopinnot alkavat syyskuussa ja Rekilä muuttaa soluasuntoon Kuopioon elokuun puolessa välissä. - Hain ensin yksiötä, mutta sellaista ei löytynyt. Tämä soluasunto oli seuraava vaihtoehto ja sinne olen nyt muuttamassa. Se on kolmen hengen solu, Rekilä kertoo. Rekilä valmistui lukiosta vuosi sitten keväällä ja suunnitelmissa oli jo silloin lähteä opiskelemaan. Hänelle tarjottiin töitä ja hetken mietittyään Rekilä otti työpaikan vastaan ja siirsi opiskeluja vuodella. - Ajattelin, etten siinä mi-

perhettä ja kavereita. Jännittää lähteä sinne, enkä oikein vielä tajua sitä todeksi, Rekilä sanoo. Noin 500 kilometrin päässä oleva, kolme ja puoli vuotta kestävä, koulu vaikutti kiinnostavalta ja odotuksia uusien kavereiden löytymiseenkin on. - Se kuulosti kiinnostavalta paikalta ja halusin vaihtelua. Olen kuullut sen olevan viihtyisä paikka. Toivonkin, että se olisi sitä oikeasti. Veljeni asuu Joensuussa ja se myös inspiroi minua hakemaan sinne suuntaan, Rekilä kertoo. Suunnitelmia pidemmälle ei ole valmiiksi tehtynä mutta

tään menetäkään. Tein vuoden töitä ja nyt on opiskelun vuoro, Rekilä toteaa. Ensimmäisellä yrittämällä sisään päässyt Rekilä ei tunne Kuopiota kaupunkina juuri ollenkaan. Ensin hänen oli tarkoitus muuttaa sinne yksin mutta nyt on kaveri lähdössä opiskelemaan samaan paikkaan. - Kerran olen Kuopiossa käynyt. Kaveri ilmoitti minulle tänä kesänä, että hän on kanssa saanut paikan Kuopiosta, Rekilä selittää. Junalla Salosta Kuopioon kestää mennä kuusi tuntia ja autolla suunnilleen saman verran. Kotiin ei siis ihan joka päivä tulla käymään, joten Rekilä suunnittelee vierailevansa kotona kerran kuukaudessa. - Täältä jään kaipaamaan

Hanna-Katrilla on edessä jännittävät ajat vieraassa kaupungissa.

Salon uusi liikuntaopas ilmestyi Jarmo Laakso

Salon Liikuntapalvelut on julkaissut uuden liikuntaoppaan, joka koskee nyt vain tulevan syksyn tarjontaa. Opasta ei tänä vuonna enää jaeta ko-

teihin, vaan painetun oppaan löydät esimerkiksi monipalvelupisteistä, pääkirjastosta sekä liikuntapaikoista. Toiminnoista saa lisätietoa myös kaupungin nettisivuilta. - Toivomme, että ihmiset

löytäisivät oppaan netistä jos ja kun sitä ei enää jaetakaan kotiin. Painettu opas palvelee kuitenkin niitä, jotka sen painettuna haluavat, Liikuntapalveluiden vs. tiedostussihteeri Hanna Pitkänen kertoo.

KOULUUN KOULUUN PUMA CAMPUS REPORTER SUOSITTU OLKALAUKKU, jossa erillinen tasku läppärille

Eritysliikunta on oppaassa samoissa kategorioissa muiden tapahtumien kanssa, mutta merkinnällä SL, eli soveltuva liikunta. Opas on jaettu myös selkeämmin kategorioihin, jotka ovat Lapset ja perheet, Työikäiset sekä Ikäihmiset. - Olemme nostaneet liikuntaoppaan tavallaan 2000 –luvun ajattelun tasolle, jossa liikuntaa on tarjolla kaikille ikä- ja muille ryhmille, Pitkänen painottaa. Salon Liikuntapalvelut on rakentanut yhdessä LounaisSuomen Liikunnan ja Urheilun (LiikU) kanssa yhteistä koulutusohjelmaa, josta toteu-

tuu urheiluseurojen toimijoille suunnattu seuraseminaari Turussa 1. lokakuuta. Kou lut u sohjelma ssa on myös f y ysisen harjoittelun koulutus sekä Vammaisurheilun perusteet –kurssi. Lisäksi tarjolla on aikuisten harrasteliikunnan käynnistämisen koulutus. Liikunnan vaikutukset terveyteen ja hyvinvointiin ovat kiistattomat. Syrjäytymisen ehkäisyssä liikunta on ehkä kaikkein paras lääke. Salon liikuntapalvelut on omalta osaltaan julkaissut liikuntaoppaan jokaisen avuksi löytämään oma liikuntaharrastus.

&

tekstiilit iilit jja jalk ii jalkineet kineett un et.. unee saapuneet.

39,90 (55.-)

ima Hyvä valiko ja! koulureppu

ALE JATKUU...

NEIT N EITTA ja j PYÖRÄT,, JJALKINEITA TEKSTIILEJÄ TEKST TEKSTII TEKS STII T LE LEJÄ Ä JOPA

% % 0 0 5 -3 N KUNNO LÄ MYYMÄ

mietitty on kaikenlaista. Opiskelun ohessa voisi tehdä töitä, liikuntaharrastuksen voisi aloittaa ja muuta sellaista. - Aluksi keskityn opiskeluun, mutta sitten kun se lähtee hy vin menemään, niin voisin miettiä työntekoa opiskelun ohessa. Toivottavasti Kuopio on viihtyisä kaupunki ja voisin jopa jäädä sinne opintojen jälkeen asumaan, Rekilä suunnittelee.

% 0 -7 Turuntie 4, Salo T puh. 733 5131 puh ark. 9.30-18, la 9-14, www.sportia.fi

Hanna Pitkänen esittelee uutta liikuntaopasta.

on Ensi viik

teemana

P. (02) 7272 994, (02) 7272 991

ilmoitus@salonjokilaakso.net

- Liikuntaopas antaa kattavan kuvan kaupungin liikuntapalvelujen tarjonnasta, joka on varsin runsas. Kannattaa tutustua oppaaseen, valita oman mieltymyksen mukainen ryhmä ja ilmoittautua mukaan toimintaan, Pitkänen kannustaa. Hän muistuttaa, että oppaan tekeminen kattamaan vain vajaa puoli vuotta, eli syksy ja kevät erikseen, takaa sen, että tiedot pysyvät ajan tasalla. Pidemmällä ajanjaksolla näin ei välttämättä olisi. Kevään opas ilmestyy ennen vuoden vaihteessa ja sen ohjelma alkaa tammikuun alusta.


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 4. elokuuta 2011

9

KOULU ja OPISKELU Susanna Rotkus siirtyy Ollikkalasta Lohjalle Tuulia Rivasto

Kesää on vielä jäljellä, mutta ajatuksissa häämÜttää jo tuleva koulutie - ainakin Susannalla, peruskoulun alaluokkien opettajalla. Susanna Rotkus on toiminut melko tuoreena luokanopettajana, ja on ollut sijaisena viime lukuvuonna Ollikkalan ala-asteella. Kokemuksistaan luokanopettajana Rotkus on pitänyt. - TyÜ on tuntunut mukavalta, oma ala on lÜytynyt. Olen saanut hyvää palautetta oppilailta, vanhemmilta ja kollegoilta. Oppilaisiin on tutustunut aika nopeasti ja saanut luokan haltuun, siinä auttavat ehdottomasti iloinen asenne ja huumori.

Yhdessä, käsi kädessä,

hyvien koulupäivien puolesta! OSTA KOULULAISELLE MARIMEKON OLKALAUKKU! Lahjoitamme summasta 5 euroa Mannerheimin Lastensuojeluliiton tukioppilastoimintaan.

Länsiranta 8 Salo, p. 731 7083 ma-pe 9.30â&#x20AC;&#x201C;17, la 9â&#x20AC;&#x201C;14 kesätorstaisin 9.30-18 Kesätori kutsuu to alk. klo 15

Susanna haluaa painottaa, että tyĂś Ollikkalan ala-asteella on ollut tosi kivaa, tyĂśyhteisĂś on tukenut tyĂśssä mahtavasti ja tyĂś on ollut palkitsevaa kaikin puolin. Kesä on ollut erittäin terveellinen hengähdystauko. Se on kaksi ja puoli kuukautta â&#x20AC;?opetuksetonta aikaaâ&#x20AC;?, ja sitä tarvitaan, sillä tuntien valmistelu, kokeiden korjaus, tuntien suunnittelu jatkavat koulupäivää pitkälle iltaan. â&#x20AC;&#x201C; Mietin jo kesällä tulevia tyĂśasioita, ja tulevaa tyĂśvuotta. Varmaan tyĂśn tekeminen helpottuu jokaisen lukuvuoden myĂśtä. Mutta nyt kesällä olemme rentoutuneet koko perhe, on mĂśkkeilty, matkusteltu vähän ulkomaillakin ja touhuttu kaikenlaista. Olen jopa ehtinyt lukea kirjaa ja ottaa käsitĂśitä esille, niitä on mukava tehdä kun ei ole kiire, Susanna tuumaa. Syksy tuo muutoksia Su-

sannan ja hänen perheensä elämään, sillä elokuun alussa seuraa muutto Lohjalle. Susannasta tulee määräaikainen tuntiopettaja kyläkouluun, 3-6- luokkalaisten yhdysluokalle. â&#x20AC;&#x201C; Odotan innoissani tätä tyĂśtä, se varmaan tulee olemaan tyĂśntäyteistä, sillä minun täytyy kehitellä uusi opetustapa, ja jännittää, miten se lähtee menemään. Odotan kyläkoulun luonnonläheisyyttä, ja oppilaiden välistä sosiaalisuutta, koska pienessä koulussa suhteet ovat tiiviimmät. TyĂś antaa kuitenkin pysyvyyttä, sillä vuoden päästä määräaikaisuus muuttuu viraksi, ja siksi koko perhe muuttaa Lohjalle. Aviomiehen tyĂśmatka lyhenee pääkaupunkiseudulle merkittävästi. Susanna on muuttanut miehensä kanssa Saloon Raumalta ja täällä tyttäret, Olivia ja Hilla, ovat syntyneet. Koko per-

Heli Laaksonen

mitään suurempia hankintoja. - Reppu on valmiina, joten en oikeastaan tarvitse mitään, Haikonen toteaa. Elise Ojanen (17) aloittaa lukiossa toista vuotta. Kesä hänellä on mennyt tÜissä torimyyjänä. - Välillä olen ollut kalakojussa ja nyt taas tässä myymässä herneitä, mansikoita, muita marjoja ja sieniä, Ojanen kertoo. - Loma olisi saanut olla pidempi. En ole oikein ehtinyt käymään missään tai muutenkaan tekemään mitään erityistä, kun olen koko kesän ollut tÜissä, Ojanen jatkaa.

K

ou lujen a l k uu n on enää viikon verran aikaa. Loman loppuminen saattaa harmittaa joitakin, mutta silti kouluun lähdetään iloisin mielin. K a hdek santoistavuotias Tiia Koponen Perttelistä opiskelee hotelli- ravintola- ja gatering â&#x20AC;&#x201C; alaa toista vuotta. Kesä on mennyt hyvin, mutta koulua varten mitään hankintoja ei vielä ole tehtynä. - Toisaalta on ihan kivaa, kun koulut alkavat taas, Tiia Koponen toteaa. Neljätoistavuotias Matias Haikonen odottelee koulun alkua neutraaleilla tunnelmilla. - Ei se oikeastaan harmita mutta en minä kyllä riemustakaan kilju, Haikonen naurahtaa. Haikosen kesä meni Suomea reissatessa ja riparilla ollessa. Koulua varten ei tehdä

Koulutus

SALON KANSALAISOPISTO Uskelankatu 13 Syyskauden 2011 opinto-opas jaetaan kaupungin alueella jokaiseen kotitalouteen ja yritykseen ma 15.8. ja pe 19.8. välisenä aikana. Opinto-ohjelma julkaistaan 15.8. netissä osoitteessa www.salonkansalaisopisto.fi  Ilmoittautuminen kursseille ma 22.8. alkaen opintooppaassa mainittuina aikoina. Kurssit käynnistyvät ma 5.9. alkaen perustoiminnan osalta; taiteen perusopetus ja avoin yliopisto ma 29.8. alkaen.  Tervetuloa kansalaisopiston kursseille!

he on viihtynyt erittäin hyvin Salossa koko ajan, noin nelisen vuotta. â&#x20AC;&#x201C; Salo on toimiva kaupunki. Olemme tykänneet olla Salossa, harmittaa vähän muuttaa, koska meillä on ollut mukavia naapureita. Jään myĂśs kaipaamaan mansikkamaatani ja omaa pihaani, jonka olen juuri saanut kuntoon. Mutta Lohjalla, omakotitalossa meillä on oma piha, jota laittaa. Syksy tuo siis monenlaisia muutoksia mukanaan, uusi elämänjakso alkaa koko perheelle.

Susanna Rotkuksen tyttäret Olivia ja Hilla eivät taida vielä aavistaakaan, mitä muutoksia elokuu tuo tullessaan.

Nuoret kouluun hyvillä mielin

Tiia Koposen mielestä on kiva, kun koulut alkavat taas.

Matias reissasi kesän aikana ympäri Suomea ja palaa kouluun hyvillä mielin.

Elise vietti kesän tÜissä ja olisi toivonut lomalle jatkoa.

Koulutus OLEMME SALON SEUDUN OSAAMISEN KEHITTĂ&#x201E;JĂ&#x201E;. <5,7<67(1 -$ -8/.,6<+7(,6g-(1 .(+,77b0,6.8033$1, -$ 6,181 0(1(67<.6(6, 63$55$$-$ TAKUULLA PARHAITA TEKIJĂ&#x2013;ITĂ&#x201E;.

KASVATA OSAAMISTASI JA PONNAHDA MENESTYKSEEN! Tarvitsetko osaamisen päivittämistä, kaipaatko uusia näkÜkulmia tyÜhÜsi tai harkitsetko alan vaihtoa? Tutustu tarjontaamme

www.sskky.fi/aikuisopisto ja valitse omasi!

Esimerkkejä henkilĂśstĂśkoulutuksista: Aika Hinta 7\|WXUYDOOLVXXVNRUWWLNRXOXWXV â&#x201A;Ź 9HVLK\JLHQLDQ RVDDPLVNRXOXWXV â&#x201A;Ź 6lKN|W\|WXUYDOOLVXXV â&#x201A;Ź 1l\WWlY\\WWl WDUMRLOXXQ â&#x201A;Ź $UYRQOLVlYHURWXNVHQ SHUXVWHHW â&#x201A;Ź $SXD PLQlN| \OHLV|Q HWHHQ" â&#x201A;Ź

Paula Heinosen tyĂśhyvinvoinnin tukipilarit -seminaari pe 28.10. klo 13â&#x20AC;&#x201C;16. Merkkaa kalenteriin ja ilmoittaudu heti!

Haku Aloitus Alkavia omaehtoisia pitkäkestoisia koulutuksia: .RXOXQNl\QQLQ MD DDPX MD LOWDSlLYlWRLPLQQDQ RKMDDMD 6DOR 7XUNX .HKLW\VYDPPD DODQ DPPDWWLWXWNLQWR V\NV\ 6lKN|DVHQWDMDQ DPPDWWLWXWNLQWR Haku sskky.fi/ 7DORQUDNHQWDMD WDORQUDNHQQXVDODQ DPPDWWLWXWNLQWR aikuisopisto /DLWRVKXROWDMDQ DPPDWWLWXWNLQWR 6DOR MD 5DDVHSRUL 6LLYRXVW\|QRKMDDMDQ HULNRLVDPPDWWLWXWNLQWR 6DOR MD 5DDVHSRUL 7XWNLQQRQ YRL VXRULWWDD P\|V LOPDQ YDOPLVWDYDD NRXOXWXVWD .\V\ OLVll HUL DORMHQ NRXOXWWDMLOWD Lisää koulutus- ja tapahtumatietoja netissä! Tutustu uuteen Koulutuskalenteriin Syksy 2011â&#x20AC;&#x201C; Kevät 2012. Tilaa itsellesi tai tyĂśpaikalle: akoinfo@sskky.fi. SALON SEUDUN AIKUISOPISTO, Hyvoninkatu 1, 24240 Salo, p. (02) 7704 1 Â&#x2021; DNRLQIR#VVNN\ IL Â&#x2021; ZZZ VVNN\ IL DLNXLVRSLVWR www.sskky.fi/aikuisopisto

Tavata a iltator n illa 25.8.


SALONJOKILAAKSO

10

Torstaina 4. elokuuta 2011

Vilppaan Miia Kurppa mitalijahtiin

Työtä tarjolla

TULE MEILLE TÖIHIN!

Jakamaan mainoksia

(14v. täyttäneet - ei yläikärajaa) Salossa ja ympäristössä! Lisäksi piirejä vapaana, joissa oma auto välttämätön. Jakopäivät ovat keskiviikko ja lauantai!

SOITA MA-PE KLO 8-16 733 1841 tai 0400 533 090

SALO-SUORAJAKELU OY

Walliuksen tarjoukset MIG-/MAGpuoliautomaatti

Pekka Mäenpää

S

alon Vilppaan yleisurheilun keulakuva Miia Kurppa lähtee viikonlopun Kalevan Kisoihin mitalinkiilto silmissä. Viidettä kertaa Kalevan Kisojen seitsenotteluun osallistuva Kurppa tietää itse, että mitalisaumat ovat Turun Kupittaalla järjestettävissä kisoissa hyvät. - Yritän haastaa myös Niinan (Kelo), vaikka hän on todella hyvä tsemppaamaan kovassa paikassa, Kurppa kertoo. Helsingissä hammaslääketiedettä opiskeleva Kurppa oli jo viime vuonna palkintokorokevauhdissa, mutta kaatuminen 200 metrillä vei mitalimahdollisuudet. - Nyt olen paremmassa kunnossa kuin koskaan. Edessä on kauden pääkisa ja paikalla on toivottavasti paljon kannustajia, Kurppa toivottaa salonseu-

tulaiset yleisurheilun ystävät tervetulleeksi kisakatsomoon. Kurpan lisäksi mestaruusjahtiin lähtee Someron Esan seiväskaksikko Minna Nikkanen ja Eemeli Salomäki. Nikkanen voi kisata ilman paineita, sillä yhtenä viidestä suomalaisurheilijasta hänellä on jo elokuun Korean MMkisalippu taskussa. Nikkanen hakee Kupittaalta uutta ulkoratojen Suomen ennätystä.

LMC 175

sis. poltin ja maattokaapelin

N

NTAA NYT HI

890.sis.alv 2

1-vaihe hit

sauslaite

LMC 156

2%

NTAAN NYT HI

790.sis.alv 2

ja maatto sis. poliltnin e p kaa

2%

Meillä myös edullisia puikkokoneita ja käytettyjä mig-hitsauskoneita

ULOSHEITTOHINTAAN

Muurlantie 510, 25130 Muurla, p. 02-728 000

www.wallius.com

Asennamme Fortum Älybokseja Perttelissä

Vilppaan Miia Kuisma hakee SM-mitalia Kalevan Kisoista, samoin kuin Someron Esan Minna Nikkanen ja Eemeli Salomäki.

Uudenkirkon pitäjäjuhlat sunnuntaina Salossa Salonjokilaakso

Uusikirkkolaiset ja karjalaismieliset kohtaavat toisensa tulevana sunnuntaina, kun Salossa vietetään perinteisiä Uudenkirkon pitäjäjuhlia musiikin ja teatterin merkeissä. Tilaisuus aloitetaan juhlamessulla Uskelan kirkossa, josta jatketaan sankarihautojen kautta päiväjuhlaan.

Juhlapuheesta ja esilaulusta vastaa Enosta saakka Saloon saapuva karjalaisseurojen Pohjois-Karjalan piirin puheenjohtaja Pekka Räty, joka ehkä paremmin tunnetaan näyttelijänä ja muistetaan roolistaan Simpauttajan Imppana. Lisäksi nähdään Somerniemen musiikkiteatterin musiikkipainotteisena pienoisnäytelmänä katkelmia Tuntemattomasta Sotilaasta.

- Ohjelmalla pyrimme saamaan aikaan iloisen, karjalaisen tunnelman. Jotta juhlat saadaan kustannustehokkaasti toteutettua, tarvitaan talkooapua monissa tehtävissä. Vahvistusta tähän olemme saaneet Salon karjalaisilta, kiittelee Uusikirkko säätiön puheenjohtaja, Kari Niinistö. Ensimmäiset Uudenkirkon pitäjäjuhlat järjestettiin1940 Lohjalla, silloin vielä Uudenkirkon seurakunnan järjestämänä. Juhlia on järjestetty Perniössä, Halikossa, Turussa ja 1960-luvulta lähtien myös Salossa Alussa pitäjäjuhlien järjeste-

lyistä vastasi Uudenkirkon seurakunta ja kunta. Myöhemmin 70-luvulta lähtien pitäjäjuhlajärjestelyistä ovat vastanneet Uusikirkko-seura ja Uusikirkko-säätiö yhdessä. - Vuosikymmenten takaisille juhlille saapui jopa tuhansia ihmisiä. Perinteet keräävät yhteisen kiinnostuksen pariin edelleen. Uusikirkko-seuran jäsenmäärä on kasvanut muutaman viime vuoden aikana yli 20 prosenttia, kertoo seuran puheenjohtaja Outi Grusander. - Varsinaisia juhlavieraita odotamme tulevaksi vajaat 300, mikä on ollut aika vakiomäärä viime vuosina.

Tervetuloa tutustumaan tulevaisuuden virrannäyttäjään ja tapaamaan Fortumin edustajia Perttelin kirjastolle Tortosmäenkuja 1 B, ti 9.8 klo 14 - 18. YYY Hortum Ƃ alyDoksi

Kuvassa osa pitäjäjuhlatoimikunnasta Pirkko Lönnqvist, Kari Niinistö ja Yrjö Saustila.


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 4. elokuuta 2011

11

Kodin Terra - aina yhtä edullinen SALON KODIN TERRA r EDULLINEN PUUTARHAN, SISUSTAMISEN JA RAKENTAMISEN TAV AVARATALO Infra KORIPAKETTI 4 KORIA

Electrolux ZCS2100 Classic Silence PĂ&#x2013;LYNIMURI Tehokas ja erittäin hiljainen (72 dB). Pestävä Hepa 12 -poistoilmansuodatin. Teleskooppivarsi ja ergonominen kääntyvä kantokahva. Mukana erillinen parkettisuulake. Standardoitu pĂślypussi S-Bag. Toimintasäde 12 m. Teho 1800 W.

Valkoinen, 53,5 x 44 x 69,5 cm. Säädettävät jalat.

3490

PAINEKYLLĂ&#x201E;STETTY TERASSILAUTA vihreä 25x95

89 /jm

0 099

ruskea 25x95

/jm

129,â&#x20AC;&#x201C;

Infra KORIPAKETTI 6 KORIA Valkoinen, 53,5 x 44 x 10 02 cm. Säädettävät jalat.

ULKOKR alkaen

5 50

5490

Kaikki varastossa olevat EVIMEX SUIHKUSEINĂ&#x201E;T

Eri värejä!

119,â&#x20AC;&#x201C;

IN SYYSISTUTUKSINEET! PU A SA T PERENNA

Tammiston Puun AITAELEMENTIT AITAELE

-15% 5 SĂ&#x201E;KKIĂ&#x201E;

Berner PUUTARHAMULTA 50 L Luonnonlannoitettu. 0,07/l.

Etu jopa yli 100 â&#x201A;Ź!

1690

Kodin Terra Salo, Valtatie 5, 24800 HALIKKO R ^ YYY MQFKPVGTTC Ć&#x201A; ^ ark. 7â&#x20AC;&#x201C;19, la 9â&#x20AC;&#x201C;16, su 12-18 KEITTIĂ&#x2013;T

Puhelun hinta: 8,28 snt/puhelu + 11,99 snt/min

Sannariikan Superupee nuoren naisen haaveiden täyttymys Saara Olkkonen

Sup er up e e on uu si v a ate l i ike Salossa Annankadulla ja upeaa on myÜs se, että yrittäjänä toimii 22-vuotias Sannariikka Suomi. Paljasjalkaiselle salolaiselle oman yrityksen perustaminen on ollut haaveena jo pitkän aikaa. - Valmistuin viime helmikuussa Salon ammattiopiston vaatetuslinjalta ja yritykseni toimintaa ja konseptia olen todenteolla suunnitellut viime syksystä saakka, Suomi kertoo. Yrityksen aloittamiseen Suomi sai ensivalmiudet koulusta, joka on yrityspainotteinen ja kannustaa yrittäjäksi lähtemistä. Koulun lisäksi Suomi kävi yrityskurssin ja sai neuvoja YritysSalosta. - Lainasin lisäksi kirjastosta yrityksen perustamista käsittelevää kirjallisuutta ja netistä olen myÜs etsinyt ja lÜytänyt paljon tietoa, Suomi selventää. - Periaatteessa yrityksen perustaminen paperilla on erittäin helppoa ja yksinkertaista, mutta toimintasuunnitelman tekemiseen ja kontaktien hankkimiseen on kulunut monen kuukauden tyÜ, hän jatkaa. Nuoreen yrittäjään on suhtauduttu hieman varauksella esimerkiksi Suomen hakiessa lainarahoitusta yritykselleen. - Minulta kysyttiin suoraan, enkÜ oikeasti aio opiskella lisää, Suomi naurahtaa. Uuden yrittäjän mahdollisuus starttirahaan meni sivu suun, sillä Suomi oli hankkinut itselleen toimi-

nimen jo 3,5 vuotta sitten myydäkseen tuotteitaan harrastuspohjalta. - Jos olisin silloin tiennyt, että toiminimen ottaminen estää mahdollisuuden hakea starttirahaa myÜhemmin, en olisi sitä vielä silloin hankkinut, sillä käsitÜitä voi myydä pieniä määriä myÜs ilman toiminimeä, Suomi kertoo. Aikaisemminkin Suomi myi tuotteitaan internetissä ja uusi sivusto aukesi samana päivänä liikkeen kanssa. - Nykyään verkkokauppa on varsinkin pienelle liikkeelle erittäin tärkeä, sillä vaatteiden ostaminen netistä on lisääntymässä kokoajan. Annankatu kympissä myydään värikkäitä ja tyttÜmäisiä vaatteita moneen makuun Vaatteiden värit ja mallit ovat Suomelle erittäin tärkeitä ja hän uskoo, että värikkäitä, kauniita ja tyttÜmäisiä vaatteita tarjoavalle liikkeelle on kysyntää. Hän haluaa myÜs tarjota naisille, ja etenkin nuorille, vaihtoehdon hankkia vaatteita muualta kuin isojen ketjujen liikkeistä. - Myytävien vaatteiden ja asusteiden tyyli lähtee osittain itsestäni ja omasta tyylistäni, tarkoitukseni on myydä massasta poikkeavaa, mutta ei kuitenkaan hirveän profiloitunutta vaatetta, hän selventää. - Tällä hetkellä minulla on myynnissä ulkomailta tuotuja vaatteita, sekä jonkin verran suomalaisten suunnittelijoiden valmistamia tuotteita. Tulevaisuudessa minulla on toiveena tehdä itse suunnittelemiani vaatteita myyntiin ja vielä isompana

haaveena saada mallisto myÜs tehdastuotantoon, Suomi jatkaa. Liikkeestä lÜytyy vaatteita sekä arkeen, että juhlaan ja myÜs kenkiä on saatavilla, niitäkin kirkkaissa väreissä. - Otan myÜs avoimesti vastaan toiveita ja parannusehdotuksia sillä haluan, että ihmisillä on mahdollisuus vaikuttaa valikoimiin ja, että heidän toiveensa tulevat kuulluiksi, hän jatkaa.

Omassa saa tehdä sitä mistä nauttii Yrityksen perusasiat ovat hallinnassa ja uutta oppia tulee kokoajan. Mainostaminen on tähän asti toiminut sosiaalisessa mediassa ja liike on saanut sitä kautta paljon näkyvyyttä. - Lähitulevaisuudessa pitää etsiä erilaisia mainostamiskanavia, mutta tällä hetkellä facebook hoitaa asian hienosti, Suomi kertoo. Tällä hetkellä Suomi tyÜskentelee yrityksessään kuutena päivänä viikossa. Hänen mukaansa tyÜmäärällä ei ole niin paljon väliä, kun tekee tyÜtä, josta tykkää hirveästi. Perhe ja ystävät ovat olleet nuoren yrittäjän tukena ja tÜitä on tehty talkoovoimin yhdessä ennen liikkeen avajaisia. - Minulla on varmasti maailman paras perhe ja parhaat ystävät, sillä he ovat auttaneet minua todella paljon. Isäni remontoi liikkeen melkein kokonaan omin käsin, hän hymyilee.

Sannariikka Suomelle oman vaateliikkeen perustaminen on ollut selvää jo pitkään.


SALONJOKILAAKSO

12

Torstaina 4. elokuuta 2011

ford.fi

Ford Mondeo 1.6 TDCi 115hv ECOnetic Titanium Sedan tai 5-ovinen

Bonusta Bonu sta jopa j 5%

29.997 €

ELOKUUSSA KAIKKIIN UUSIIN FORDEIHIN 1000 € ARVOSTA LISÄVARUSTEITA VELOITUKSETTA!

+ toimituskulut 600€ , yhteensä 30.597 €. Co2 päästöt 114g/km,

EU-KESKIKULUTUS 4,3 l / 100km

* koskee rajoitettua erää maassa olevia autoja, jotka rekisteröidään 30.9.2011 mennessä.

Titanium mallissa vakiona: kaksoisautomaattinen ilmastointi (DEATC) lämmitettävä tuulilasi etusumuvalot polttoainekäyttöinen lisälämmitin** nahkainen ohjauspyörä led-takavalot led-huomiovalot (päiväajovalot) led sisävalaistus kuljettajan istuimen sähkötoiminen korkeudensäätö seitsemän turvatyynyt, mukaan lukien kuljettajan polviturvatyyny 16” 10-puolaisest kevytmetallivanteet urheilulliset etuisuimet Brushed Titanium Cool -väriset sisätilojen koristelistat

Mukavuuspaketti 3 HINTAAN 780 €

polttoainekäyttöisen lisälämmittimen ajastin sekä kaukosäätö parkkitutkat takaikkunoiden aurinsuojat sähkötoimiset lapsilukot

1.6 TDCi 115hv ECOnetic mallisto Jh[dZ i[ZWd `W +#el_d[d (.$/-- Ï Jh[dZ mW]ed )&$ )// Ï J_jWd_kc i[ZWd jW_ +#el_d[d (/$//- Ï J_jWd_kc mW]ed )'$)// Ï Hinnat sisältävät autoveron 5.337,39 - 5.589,06 €. Toimituskulut 600 € lisätään hintaan.

Ford Fiesta 1.25 82hv Titanium 5-ovinen

15.990 €

Hinta sisältää autoveron 3097,78€, toimituskulut +600€ , yhteensä 16.590 € co2 129g/km (kuvan auto erikoisvarustein)

Titanium varustelu W`ej_[jeaed[ ;IF#W`edlWaWkjki` h`[ij[bc [jkikcklWbej '+Ç *#fkebW_i[j a[lojc[jWbb_lWdj[[j dW^aW_d[d e^`Wkifo h ahec_dl h_d[d [jki b[_a d a[^oi sekä ikkunalistat i_i j_be`[d b[Z#lWbW_ijki

KESÄETUNA

JOUSTAVA FIESTA RAHOITUS

Käsiraha Maksuaika Kk-erä

1.650 € 60 kk 259 €

korko 5,9 %, maksuaika 60 kk, suurempi viimeinen erä 2.950,00 €, luotonperustaminen 185,00 €, eräkohtainen käsittelykulu 8,00 €, ksl:n mukainen todellinen vuosikorko 7,61 %, ksl:n mukainen todellinen luottohinta 19.899,93 €

LISÄKSI: WkjecWWjj_d[d#_bcWije_dj_bW_j[ WkZ_e * fWa[jj_ KI8#b__j dj " ,#aW_kj_djW i[a fh[c_kc ced_je_c_d ojj 8bk[jeej^ >WdZi\h[[ SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi

Puhelun hinta: 8,28 snt/puh + 11,99 snt/min.

**diesel mallit

ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 ma-pe 7.30-17 antait Kesälau ttu sulje ma-pe 7.30-17

LOHJA, Maksjoentie 8-9 Automyynti 075 3040 5210 Huolto 075 3040 5230 Varaosat 075 3040 5240 www.ppauto.fi

ma-pe 9-18 | la 10-14 ma-pe 7.30 -17 ma-pe 7.30 -17


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 4. elokuuta 2011

Tämän lisävarustepaketin ansiosta auton lastaaminen kesäreissuille on leppoisaa. Samoin se, että saat paketin veloituksetta. Koska kesä on valitettavan y lyhyt,, mukana tulevat myös talvirenkaat. Hit the road! Tarjoukset ukset koskevat QASHQAI- ja JUKE-malleja.

ROAD PACK VELOITUKSETTA:

13

NISSAN QASHQAI N ALK.

22 590 €

(Autoveroton hinta 17 935,06 €, autovero 4 654,94 €; toimituskulut 600 €. Yhteensä 23 190 €)

Alk. 22 590 €

IVkVgVi^aVc bjdidbViid IV`Vejh`jg^c hjd_Va^hiV IVak^gZc`VVi ETUSI YHTEENSÄ: QASHQAI 1 650 € JUKE 1 320 € MICRA 940 €

NISSAN RAHOITUS:

UUSI NIS SSA A N JUK E

NISSAN MICR CR A

AL LK. K

AL LK. K

19 740 €

(aut eroton hinta 15 698 (autov 8,21 8 1 €, € , auto autover vero o 4 04 041,79 €; toimit toi mitusk uskulu ulutt 600 600 € €. Yht Yhteen Yhtee eensä sä 20 340 3 €)

SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi Puhelun hinta: 8,28 snt/puh + 11,99 snt/min.

2,9 % KORKO*

13 360 €

((autoveroton hintaa 10 996,69 €, auto utover vero o 2 36 363,3 3,31 1 €; toimit toi mituskulut 600 €. Yht Yhteen eensä s 13 960 €)

ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 ma-pe 7.30-17 antait Kesälau ttu ma-pe 7.30-17 sulje SSO:n autoliikkeistä Bonusta jopa 5%

www.nissan.fi EU-yhdistetty kulutus ja CO2-päästöt: JUKE-mallisto 5,1-7,6L/100km, 134-175 g/km; NOTE 4,2–6,8 l / 100 km ja CO2-päästöt 110–159 g/km. *Korko 2,9%, kun rahoitettava osuus 13 000 €, sopimusaika 36 kk, kk-erä 256,36 €, suurempi viimeinen erä 4 806,36 €, KSL:n mukainen todellinen vuosikorko 2,98 %, KSL:n mukaiset luottokustannukset yhteensä 778,95 €. Maksimi rahoitettava osuus 15 000 €. Rahoitus edellyttää hyväksytyn rahoituspäätöksen ja kaskovakuutuksen. Tarjoukset ovat voimassa 31.8.2011 asti.


SALONJOKILAAKSO

14

Torstaina 4. elokuuta 2011

www.peugeot.ďŹ

3-ovinen

Pack-varustepaketti 498 â&#x201A;Ź Â&#x2030; ÂŚ Â&#x160; Â&#x2030;Âą! X ! !

Â&#x2030; Âľ Â&#x160;

Â&#x2030; ¸ Â&#x2030; Âť

!!

+toimituskulut 600 â&#x201A;Ź, yhteensä 16.590 â&#x201A;Ź hinta sisältää autoveron 3249,37 â&#x201A;Ź Co2 päästĂśt 137g/km, yhdistetty kulutus 5,8 l/100 km

KAUPAN PĂ&#x201E;Ă&#x201E;LLE

5-ovinen

16.990 â&#x201A;Ź

en Automaattin , ti in to as m il kä metalliväri se din ää ns de eu v kionop va

+toimituskulut 600 â&#x201A;Ź, yhteensä 17.590 â&#x201A;Ź

hinta sisältää autoveron 3456,28 â&#x201A;Ź Co2 päästĂśt 137g/km, yhdistetty kulutus 5,8 l/100 km

PEUGEOT 308 SW VTi 120 Millesim 200 II

ERĂ&#x201E; 22.500

â&#x201A;Ź

­ Â&#x192; Ä´Â&#x192;įĸĴÂ&#x201E;Ĝľ Äš Ĺ&#x201A; ľįį ÄšÂ&#x201E; ! ĹIJÂ&#x192;İįį Äš COÄąÂ&#x160; !! X İĴĴ ¤

SALO, Ă&#x2013;rninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi Puhelun hinta: 8,28 snt/puh + 11,99 snt/min.

ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 ma-pe 7.30-17 antait Kesälau ttu ma-pe 7.30-17 sulje

LOHJA, Maksjoentie 8-9 Automyynti 075 3040 5210 Huolto 075 3040 5230 Varaosat 075 3040 5240 www.ppauto.fi

ma-pe 9-18 | la 10-14 ma-pe 7.30 -17 ma-pe 7.30 -17


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 4. elokuuta 2011

15

Mökkielämää autiotuvalla luonnon keskellä la jokaisesta paikasta voi tulla erittäin mielenkiintoinen, hän pohtii. Vaskion historialla on pitkät juuret ja aluetta on asutettu jo kivikaudella. Läheisestä joennotkosta on löytynyt vanhoja nuolenpäitä ja hieman etäämmällä metsässä seisoo edelleen vanhoja kivijalkoja. Myös itse torppa on yli sata vuotta vanha ja sen pihapiiristä ja sisältä löytyneet tavarat ovat olleet Harrille aarreaitta. - Vanhat tarinat ovat hirveän kiinnostavia ja minusta on mukavaa, että voin esitellä lapsille pihalta löytämiäni vanhoja esineitä, hän jatkaa.

Mökin ikkunasta lankeaa kaunis valo vanhaan pirttiin, jonka paljon puhuvia seiniä ei ole peitetty tapeteilla.

Saara Olkkonen

Vaskiolla sijaitsevaa vanhaa autiotaloa ja sen runsasta pihapiiriä on asuttu kesäisin jo neljänkymmenen vuoden ajan. Helsink ilä iset Terttu ja Harri Stenberg ovat viettäneet Vaskion rauhassa suuren osan kesistään ja viikonlopuistaan. - Luonto on ollut meille aina lähellä sydäntä ja olimme telttailleet paljon aiemmin, ennen tämän mökin hankintaa, Terttu toteaa. Telttailua harrastettiin ympäri Suomea ja matkan varrel-

la sattui ja tapahtui. - Kerran, kun maitojauhe ei liuennut veteen, ja jouduin siksi varastamaan maitoa läheisellä laitumella käyskentelevältä lehmältä vuoden vanhalle tyttärellemme, totesin, että haluan hellan ja katon pääni päälle, hän naurahtaa. Pariskunta alkoi etsiä mökkiä Etelä-Suomesta ja vastaan tuli vanha tila ja sen torppa, joka sopi rikkinäisine ikkunoineen ja vuotavine kattoineen oivasti suunnitelmiin. - Kyseessä oli todellinen autiotalo. Koko puutarha oli ruohon ja nokkosten peitossa ja sen alta alkoi vasta pikkuhiljaa paljastua miellyttävä yllätys, Terttu hymyilee

Historia on täynnä tarinoita

Vanhasta isännän kaapista löytyy esineitä, joilla jokaisella on oma tarinansa.

Pariskunnalle autiotalon löytäminen tarkoitti ennen kaikkea sitä, että talo olisi vanha. - Olemme aina ihailleet vanhoja asioita ja antiikinkeräily kiertää meillä verissä, Terttu toteaa. Myös historia kiinnostaa varsinkin Harria, joka on tutkinut alueen historiaa suurella mielenkiinnolla. - Tämä on mukava harrastus sillä historiaa tutkimal-

nurmikko ja vanhat vaahterat luovat kauniita varjoja pihamaalle. - Olemme halunneet säilyttää pihapiirin kasvit mökkikasvustona välttäen liiallista asettelua ja suoria rivejä, Terttu naurahtaa. Myöhemmin pihalle on rakennettu kasvihuone ja kasvimaa, josta saa maukkaita yrttejä ja kasviksia ruokapöytään. Omavaraisuus on yksi pariskunnalle tärkeistä asioista. - Aiemmin elimme täällä melko omavaraisesti, kun myös maito haettiin tonkalla lähitilalta, Terttu kertoo. - Olemme aina hyödyntäneet villejä luonnon antimia,

Stenbergien mökki tarjoaa suvun miehille oivan mahdollisuuden toimia kesärenkeinä. Lauri Stenberg sahaa poikki omenapuun vanhoja oksia isoisä Harri Stenbergin opastaessa.

Terttu ja Harri Stenberg nauttivat mökillä olosta täysin siemauksin.

Luonnonantimista Aarteeksi osoittautui myös nokkospuskien alta löytynyt joskus erittäin taidokkaasti istutettu ja hoidettu puutarha. - Ruusut, päivänliljat ja iirikset kasvoivat täällä täysin villiintyneinä ja ne paljastuivat vasta kun saimme raivattua nokkoset pois. Parasta raivaustyössä oli, että kerta kerralta puskien alta löytyi aina jotakin uutta, Terttu kertoo. Tällä hetkellä pihalla kasvaa monia eri lajikkeita olevia omenapuita, kirsikkapuita, vadelmia, viinimarjapensaita ja viikunoita, kaikki vanhan puutarhan peruja. Pihaa peittää luonnon itse muodostama

joiden käytöstä äidilläni on paljon tietoa ja kokemusta, hän jatkaa. Nokkoskeittoa, voikukkasalaattia, koivunlehtiteetä ja tillikeittoa on nautittu muun luonnonravinnon ohella mökillä useasti. - Meille on ollut hyvin tärkeää säilyttää kosketus luontoon ja sen antimiin ja olemme myös voineet tarjota lapsillemme ja lapsenlapsillemme mahdollisuuden kokea saman, Terttu kertoo.

Jo perinteeksi muodostunut pikniktapahtuma Oodi muuttaa lauantaina Rautatienpuistosta Vuohensaareen. Yhdeksän vuotta sitten kaveripiirin puistosoitteluista alkanut ja vähitellen kokoperheen tapahtumaksi muodostunut kesäinen piknikjuhla haluaa muutoksella nostaa niin imagoaan kuin kävijämääriäänkin. - Oodi kasvoi tavallaan ulos Rautatienpuistosta, naurahtaa

tapahtuman järjestäjä Jarkko Anttila. - Tänä vuonna Oodissa ei sallita omia juomia. Täysikäisille on toki oma anniskelualueensa. Anttila näkee paikanmuutoksessa myös paljon muuta positiivista. - Vuohensaari on mielestäni myös huomattavasti pientä Rautatorinpuistoa parempi paikka bileille. Siellä on enemmän tilaa niin yleisölle kuin kunnolliselle esiintymislaval-

lekin, paremmat wc-tilat sekä palveleva kahvio. Lisäksi paikalla Vuohensaaressa on mahdollista uida, pelata beach volleyta sekä kokeilla vesiurheilua, esimerkiksi ajella kumirenkaan kyydissä veneen perässä. Lapsia varten on leikkipuisto sekä poniratsastusta. – Moni l le noin kolmikymppisille tämä on myös nostalginen paikka, jossa aikoinaan järjestettiin jokakesäinen Vuohisrock, jossa

Kasvihuonetta ympäröivät liljat ja muut kauniit kukat.

- Rauha on täällä parasta. Hyvä jos menee yksi moot-

toripyörä viikossa ohitse, joka aiheuttaa melua. Helsingissä melu on jotakin aivan erilaista, Stenbergit toteavat. Heille mökkeily on enemmän harrastamista ja rentoutumista kuin työntekoa. Pihaa on kunnostettu hiljalleen, samoin rakennuksia. Muutama vuosi sitten torppaan rakennettiin yksi huone lisää, jotta yönviettäjiä mahtuisi paikalle

enemmän. - Juhannuksena meitä oli täällä kaksitoista ja lapsenlapsemme nauttivat juhannuksen taioista luonnossa kulkien, Terttu toteaa. Kosketus luontoon pitää mielen virkeänä ja toiveena on, että torppa pysyisi pystyssä myös jälkipolvien tulla ja mennä sekä nauttia maaseudun antimista.

Jarkko Anttilan mukaan Oodi kasvoi ulos Rautatienpuistosta.

monet nyt jo omia lapsiakin saaneet ovat ehkä ensi kerran kohdannet toisensa, Anttila hymyilee. Uudistuneen Oodin onnistumiseksi on otettu monia asioita huomioon. Vuohensaareen on järjestetty Salon torilta bussikuljetus, tapahtumasta voi välillä tarvittaessa myös poistua. Sateen yllättäessä ohjelma siirtyy kahvilan ja tanssilavan tiloihin. – Eiköhän niistäkin kunnon bileet saada aikaiseksi, Anttila naurahtaa. Hän kiittelee myös tapahtu-

man järjestämisessä aktiivisesti mukana olleita Vuohensaaren leirintäalueen uusia yrittäjiä, jotka ovat luvanneet hoitaa kahvilatuotteiden lisäksi tarjolle myös perinteistä festariruokaa. Tänä vuonna Oodin lavalle nousevat paikallisten kykyjen lisäksi leppoisasta Suomi-reggaestaan tunnettu Nopsajalka, sekä Are ja Stepa. - Uimarannalla taas tanssitaan kesäisen elektronisen musiikin tahtiin, Anttila kertoo.

Rauhaa ja luontoa

Oodi muuttaa Vuohensaareen Suvi Lehtinen

Kesäjuttu


SALONJOKILAAKSO

16

Torstaina 4. elokuuta 2011

Viikonloppuna katukorista ja allaslentistä Salonjokilaakso

Salolaisravintolat tempaisevat yhteisen urheilullisen viikonlopun merkeissä, kun Rockin’Hoodin takapihalla pelataan lauantaina katukorista ja Toriterassin pihalla sunnuntaina allaslentopalloa. Rummunlyöjänkadun Hood Streetbasket Tournament on järjestyksessään toinen, mutta Torikadun Poolvolley -turnaus pelataan jo neljännen kerran. - Meidän katukoristurnaus lähti liikkeelle Vilppaan Jussi Savolaisen ehdotuksesta ja se laitettiin pystyyn varsin nopealla aikataululla, Henna Laakso Rockin’ Hoodista kertoo. Turnauksen voitti viime vuonna Vilpas-väritteinen joukkue, jossa pelasivat Sami Himberg, Roope Ahonen, Ville Keto-oja, Antti Järveläinen ja Lauri Järvinen. Ottelut pelataan kolmimiehisin joukkuein ja kaksi pelaajaa saa olla vielä vaihdossa. Turnauksessa oli kaikkiaan 15 joukkueita, joista kolme oli

Rockin’ Hoodin katukoris sai viime vuonna hyvän vastaanoton ja turnauksen toivottiin saavan jatkoa.

Allaslentopallo on kerännyt Toriterassin takapihan täyteen lentopallon ystäviä jo kolmena vuotena. naisjoukkuetta. Viime vuoden palaute oli hyvää, joten turnaus saa näin jatkoa. - Osallistuakseen ei tarvit-

se olla koripallon pelaaja, sillä sarjoja tänä vuonna on kolme, kilpasarja, harrastesarja ja naiset. Muutenkaan tapahtuman

ei ole tarkoitus olla tiukan kilpailuhenkinen, vaan mukaan toivotaan leikkimieltä, Laakso muistuttaa.

Sunnuntaina on vuorossa Toriterassin neljäs Poolvolley -tapahtuma, jossa kaksihenkiset joukkueet pelaavat lentopalloa 4x7 metrin kokoisessa uima-altaassa. - Tämän vuoden turnauksessa on varauduttu jopa kahteen altaaseen, joten edellisvuosien 16 joukkueen kaaviota voidaan laajentaa esimerkiksi 24 joukkueeseen, kuvailee Kimmo Tuominen Toriterassilta. Turnauksen kolmena edel-

lisenä kertana voiton vieneet Vilppaan jalkapalloilijat Petri Salomaa ja Topi Luukkala saavat varmasti haastajia, sillä jo viime vuonna voitto oli tiukemmalla kuin edellisinä vuosina. Varsinaisen turnauksen lisäksi ohjelmassa on näytösotteluita, joissa Katja Taimelan kokoamat valtuustoryhmien joukkueet pelaavat vastakkain. Molemmat turnaukset alkavat kello 12.

Vilppaan ja LP Viestin joukkueet lähes valmiit Salonjokilaakso

Salon Vilpas on saanut Korisliigan ensimmäisenä joukkueena kokoonpanonsa kuntoon k audelle 2011-2012. Viimeinen palanen päävalmentaja Mikko Tupamäen palapeliin sorvattiin kuntoon viikonloppuna. Vilppaan sisäpelaajaksi saapuu elokuun lopulla 206-senttinen John Fields Pohjois-Carolinasta. 23-vuotias Fields valmistui viime keväänä kovatasoisesta Tennesseen yliopistosta, ja aloittaa siten ensimmäisen kautensa ammattilaisena. Päävalmentajan suunnitelmissa on lennättää John Fields Saloon jo aikaisemmin palkattuja amerikkalaispelaajia Ingramia ja Colemania aiemmin. - Rookie-pelaajalle tilanne on aina uusi, ja ylimääräinen viikko ilman maamiehiä voisi olla hyväksi. Kyseessä on fiksu nuori mies, sillä Fields suoritti yliopistotutkintonsa vuoden etuajassa. Myös pitkät keskustelut Tennesseen päävalmentajan Bruce Pearlin kanssa tukivat lopullista päätöstä. Saamme Fieldissä raamikkaan levypallopelaajan ja paljon torjuntauhkaa korin alle, arvioi Tupamäki. estaruusliigakauteen valmistautuva LP Viesti on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen slovakialaisen Martina Konecnan, 28, kanssa. 180-senttinen yleispelaajaa kuuluu maansa maajoukkueeseen, jota hän oli edustamassa myös vuoden 2009 EM-kisoissa Puolassa. Viime kaudella Konecna pe-

M

John Fields vahvistaa Vilpasta alkavalla kaudella. lasi kotimaassaan Bratislavan joukkueessa. Aiemmin pelaajaurallaan Konecna edusti pitkään itävaltalaista Post Wien jouk kuetta, jonka riveissä hän voitti kahdeksan Itävallan mestaruutta ja pelasi myös kolme kautta Mestarien liigaa. Pelaajan taustatiedot olivatkin niin vakuuttavat, että LP Viestin johto allekirjoitti sopimuksen epäröimättä ja ilman testileirejä. - Uskon, että Konecnasta tulee olemaan paljon hyötyä joukkueelle. On hienoa saada tämän tason pelaaja LP Viestiin, urheilutoimenjohtaja Tomi Lemminkäinen toteaa. Myös LP Viestin tuore päävalmentaja Teemu Sarna on iloinen uudesta palasesta Suomen mestaruutta puolustavaan joukkueeseensa. - Konecnan myötä saamme joukkueeseen kokemusta. Hänellä on kokemusta kovista peleistä monen vuoden ajalta ja uskon, että hän tuo meille niistä oppia mukanaan. Ainakin vastaanottopelissä hänellä tulee olemaan iso rooli, Sarna kommentoi. LP Viesti etsii vielä ulkomaista laitapelaajaa. Keskiviikon harjoituspeliin saapuu testiin ukrainalaispelaaja.


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 4. elokuuta 2011

17 Laadukas eurooppalainen rengas Uutuudet nyt myĂśs pakettiautoihin!

Jalkapallon Kakkonen 2011 TBSLJTUVUB rFOLBBU FOOFO MPNBB

Urheilupuistossa lauantaina 6.8. klo 16.00

,FTäMBVaOUaJU TVMKFUUV BKaMMa 2.7.-13.8. )VPNJPJ QäJWZTUZTOVNFrP: 3FOHBTSJLkPQĂ&#x160;JvZTUZT 24 h

Pelissä mukana

sisältää tyÜn

4Ă&#x160;äMMä kVJO TĂ&#x160;äMMä

Renkaan ensiapupakkaus 47â&#x201A;Ź

TVrvBMMJTUB NaUkaa!

Tule kaupoille!

0500 531 950

Piisitie 3 B Halikko as.

Av BSL t 4BMJUVOLBUV t P

MA-PE 8-17

Vaivattomasti Valintatalosta Ehdotus ruokapĂśytään: Oopperaleipä ja Broilerwokki. Nouda ainekset meiltä ja reseptit www.valintatalo.ďŹ

TARJOUKSET TO-KE 4.-10.8.

39

Kariniemen kananpojan marinoidut paistisuikaleet 300 g (4,63/kg)

29

Kotivara Siluetti kevytmeetvursti 100 g

1

rs

2

pkt

300

(22,90/kg)

Eldorado Wok-vihannekset 450 g (3,33/kg)

2 pss yksittäin 1,75 pss (3,89/kg)

99

49

2

rs

99

1

tlk

Tarjous to-su 4.-7.8.

HK naudan paistijauheliha 400 g

1 1

rs

79 pkt

149 kg

1

rs

(7,96/kg)

Vaasan Taikaruis 100% ruissämpylät tai -viipaleet 360-550 g (3,25-4,97/kg)

Kurkku Suomi

Valio A+ luonnonjogurtti 1 kg (1,99/kg)

89

59

Valio Koskenlaskija 250 g

(6,23/kg) Tarjous to-su 4.-7.8.

Tarjous to-su 4.-7.8.

1

kpl

Uncle Ben s ateriakastikkeet 390-400 g (4,73-4,85/kg)

Tumma luumu President 1 kg Ranska uutta satoa

MA-PE 7 - 21, LA 8 - 18, SU 12 - 18 Katso tarkemmat myymälän aukiolot www.valintatalo.ďŹ

Pahkavuori Rauhanlinnankaari 2, Salo

www.japiparts.com

SalPaâ&#x20AC;&#x201C; Turun Toverit

19 195-65/15" 1 1959 alk. 250â&#x201A;Ź/sarja 205-55/16" 20 2 05alk. 275â&#x201A;Ź/sarja

Täyden palvelun rengastaloo


SALONJOKILAAKSO

18

Torstaina 4. elokuuta 2011

Vapaa-aikaan

Anjalan ja Haukkalan kylätansseissa halattiin ystäviä

Leena Kivimäki ja Matti Nikkanen ovat olleet mukana järjestämässä Haukkalan ja Anjalan kylätansseja jo 21 vuoden ajan.

Marika Nurmi oli tuonut hevosensa Tian kyydittämään halukkaita. Anna Pitkänen ja Krista Lehtola olivat innoissaan kärryajelusta. Suvi Lehtinen

Musiikki kuuluu jo kauas ja autoja on tien pientareella vieri vieressä. Nikkasen konepajan pihassa, aivan Salon ja Perttelin rajalla, juhlittiin perjantaisessa kesäillassa jo 18. kertaa perinteisten kylätanssien merkeissä. - Anjalan ja Haukkalan kyläläiset ovat talkootyĂśnä järjestäneet tällaiset pihatanssit ensimmäisen kerran jo 21 vuotta sitten, kertoo yksi tapahtuman puuhanaisista, pertteliläinen luokanopettaja Leena Kivimäki. Tämän vuoden tapahtumapaikaksi konepajansa pihaa lainannut yrittäjä Matti Nikkanen myĂśntää kylätanssien vaativan melko paljon tyĂśtä, mutta hyvällä yhteishengellä on haasteista selvitty. - Vaikka suurin vastuu järjestelyistä lankeaakin aina sille, kenen luona tanssit pidetään, niin aina on ollut vaivan väärtiä, kun näkee että ihmiset viihtyvät, hän toteaa. Tänä vuonna juhlissa tanssittiin salolaisen Fernanda-yhtyeen tahtiin. â&#x20AC;&#x201C; Lisäksi on tietenkin pe-

rinteiset arpajaiset, hevosajelua sekä buffetti, Kivimäki ja Nikkanen kertovat. â&#x20AC;&#x201C; Parasta koko tapahtumassa on kuitenkin tuttujen tapaaminen, pääsee halaamaan ystäviä, joita näkee pitkästä aikaa, Kivimäki toteaa. MyĂśs Nikkanen on samoilla linjoilla. - Kyläläisethän ne ovat, jotka tämän tapahtuman todella luovat. Vaikka tapahtuma on nimetty kylätansseiksi, ovat kaikki tervetulleita. Viime vuonna oli kävijĂśitä vajaat 300, Leena Kivimäki kertoo, ja uskoo tapahtuman saavuttavan saman kävijämäärän myĂśs tänä vuonna. â&#x20AC;&#x201C; MyĂśs lapsiperheitä on aiempaa enemmän mukana. Anjalan kylässä jo 50 vuotta asunut Pirkko Rintala on käynyt kylätansseissa alusta asti. â&#x20AC;&#x201C; Joka kerta olen ollut mukana, ja vaikka paikat ovat vaihdelleet, ovat tunnelma ja ohjelma pysyneet samana, hän kiittelee. â&#x20AC;&#x201C; Vilkkaana ihmisenä minulle on kertynyt paljon tuttuja, joita on aina mukava nähdä tällaisissa tapahtumissa. Nuoresta asti olen tykännyt tans-

neensa kovasti, kun postilaatikkoon oli ilmestynyt kutsu kyläjuhliin. â&#x20AC;&#x201C; On todella mukavaa päästä tutustumaan paremmin naapuruston väkeen, Hannele kertoo, ja lisää nähneensä jo monta tuttua kasvoa, joiden ei edes tiennyt asuvan alueella. Keijo Karosen mielestä on hienoa, että joku jaksaa järjestää tällaisia tapahtumia. - Vielä tyĂśelämässä mukana olevana ei oikein tule nähtyä naapureita, kun kaikki lähtevät aamulla tĂśihin ja palaavat vasta illansuussa. Pariskunta kertoi viihty-

neensä tilaisuudessa niin hyvin, että tulevat varmasti paikalle myÜs ensi vuonna. Leena K ivimäki ja Matti Nikkanen lupaavat juhlia myÜs ensi vuodelle. - Minulta aletaan aina jo keväällä tiedustella tansseista, Kivimäki naurahtaa. - Miksi katkaista hyväksi havaittua perinnettä, kun porukkaa riittää ja ihmiset tuntuvat viihtyvän, Nikkanen toteaa.

Seudun oma olohuone

Pirteä kaupunkilehti

Hannele ja Keijo Karonen olivat saapuneet juhliin Anjalasta. â&#x20AC;&#x201C; Olemme täällä ensikertalaisia, mutta viihdymme oikein hyvin, he kertoivat. seista, joten totta kai menen, kun vielä omalla paikkakunnalla järjestetään, Rintala kertoilee. Tänä vuonna ensimmäistä

kertaa paikalle saapuivat vasta puolisen vuotta Anjalassa asuneet Hannele ja Keijo Karonen. Perttelistä muuttanut pariskunta kertoi ilahtu-

Liikuntaa ravintoloissa 6-7.8!!!

KESĂ&#x201E;AUKIOLOAJAT 1.7. alkaen: Ma-To..... 12.00-24.00 Pe-La ...... 12.00-02.00 Su .......... 12.00-24.00

Ke, Pe ja La

Varaa ilmoituspaikkasi, soita heti: Pekka 7272 991 Katja 7272 994

Sama sanoma, uudet mausteet ! Â&#x2021; 6X NOR Sanaa sinulle

T ervetuloa! SSähkĂśkuja hk k 2 24800 Halikko lk www.ravintolameno.ďŹ

RummunlyÜjänkatu 13 puh. 0400 861 634 www.pelastusarmeija.fi/salo

Kehitysvammaisten Tukiliiton järjestämä

Syyskonsertti Tampere-talossa La 1.10. klo 14.00

Matkailu

MARINE LINES RISTEILYT HANGON SAARISTOSSA

2011

BENGTSKĂ&#x201E;R â&#x20AC;&#x201C; Pohjoismaiden korkein majakka LähdĂśt Läh hddĂśt Ăś päivittäin p ivi pä vittääin i Hangon Ha Itäsatamasta 1.0 M/S Summersea 1.00, Rus RussarĂśn Ru llinnakesaari linn li inn nak akes esaa a rii aa Tutustu RussarĂśn tykkipatteristoon ja 148-vuotiaaseen majakkaan. LähdĂśt Hangon Itäsatamasta. Varaa liput 14 vrk ennen risteilyä.

MARINE LINES

ZZZ VDOR DGYHQWLVW Ă&#x20AC;

BENGTSKĂ&#x201E;R HAUENSUOLI

Risteily Tammisaareen joka keskiviikko 1.â&#x20AC;&#x201C;31.7. LähdĂśt Itäsatamasta klo 10.30.

Varaa heti! 0400 536 930

www.marinelines.fi

Salon paikallisyhdistys tarjoaa matkan 50,-/hlĂś (jäsen) ja 60,-/hlĂś (ei-jäsen). Hintaan sisältyy matka, konsertti, lounas ja kahvi. Ilmoittautumiset viimeistään 10.8. mennessä Satu Anttilalle 040-7319388 tai satu.anttila@pertteli.salonseutu.ďŹ . Matkatiedote lähetetään ilmoittautuneille syksyn aikana.

Tervetuloa! Salon Kehitysvammaisten Tuki ry.

Esiintyjä nä Antti Tuis ku

(ELSINGINTIEÂŞ ÂŞsÂŞP ÂŞ ÂŞ www. biosalo.ďŹ 1 ROSKISPRINSSI Pe-To 17.30 Uusi kotimainen nuorisopätkä! K7 9â&#x201A;Ź 2 HARRY POTTER 7, osa 2 Pe-To 17.45 3. vko! KIIREHDI!! K11 9,5â&#x201A;Ź Pe-To jokaSUKKANAUHAKĂ&#x201E;Ă&#x201E;RME ilta 19.00, La-Su myĂśs 16.30 Pe-To 19.30 ENSI-ILTA! K13 9â&#x201A;Ź 1 VARES: pimeä puoli 2 TRANSFORMERS: Spielbergin tuottama scifi-jännäri! Kiirehdi! K13 9â&#x201A;Ź SUPER 8 Pe-To 20.00Kuun La-Su KUNG FU PANDA 2 (dub.) Uusi 16.30Pe 12.8. Suomen ensi-illat: PIRATES OF THE CARIBBEAN 4 La-Su 16.00 tehtävä... FAST&FURIOUS 5 Ma-To 18.30 AUTOT 2 sekä APINOIDEN kaukana PLANEETAN SYNTY. paratiisista... Lisää infoa leffoista ym. nettisivuiltamme. Olemme myĂśs Facebookissa.


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 4. elokuuta 2011

Roosa Suonpää viihtyy kesätÜissä

=LHMWX]OWIX Â&#x2021; 6DORQ 6HXGXQ 2VWHRSRURRVL\KGLVW\V U\ 1DDQWDOLQ UHWNHOOH 6DORQ WRULOWD

NOR 3DXNNXODNRGLQ OXRWD 7RLMDODQPlHQ /DXWDPLHKHQWLHQ MD +DOLNRQ NLUNRQ OXRWD S\VlNHLOWl 0DU\QXPPL NOR Â&#x2021;Â&#x2021; 9HVLOLLNXQWDU\KPLLQ PD NOR MD NH NOR HQWLVWHQ OLVlNVL XXVLD MD WR NOR U\KPllQ LOPRLWWDXWXPLVHW PHQQHVVl SXK WDL $LQR 0lQQLNN| Â&#x2021; 6XXU 6DORQ 6HONl\KGLVW\V U\ 7L UHWNL )D]HULODDQ MD 6XRPHQ 3DQNLQ UDKD PXVHRRQ /lKW| NOR 6DORQ WRULOWD 6LWRYD LOPRLWWDXWXPLQHQ $QQHOOH PHQQHVVl S Â&#x2021; $$ 6LOODQSllU\KPl 7XOH URKNHDVWL U\KPllQ .XQ KDOXDW ORSHWWDD MXRPLVHQ ROHW WHUYHWXOOXW $$ KDQ $$ VVD RQ QDLVLD MD PLHKLl NDLNLOWD HOlPlQ DORLOWD $$ VVD HL ROH OLLWW\PLV HLNl MlVHQPDNVXMD $$ 6LOODQSllU\KPl Q NRNRXNVHW VXQQXQWDLVLQ NOR 3DXQDODQ VHXUDNXQWDNRWL 6LOODQSllQN 6DOR $XWWDYD SXKHOLQ SlLYLWWlLQ NOR ZZZ DD WXSD Ă&#x20AC; $$ $QRQ\\PLW $ONRKROLVWLW Â&#x2021; 6DORQ $$ U\KPl NRNRRQWXX WLLVWDLVLQ MD SHUMDQWDLVLQ NOR .DLYRNDWX 6DOR 9RLW P\|V VRLWWDD QLPHWW|PlQl WL SH NOR ² 0XLWD 6DORQ DOXHHQ $$ U\KPLl +DOLNRQ 5\Vl U\KPl PDDQDQWDLVLQ MD WRUVWDLVLQ NOR .LUNNRULQQH 3HUQL|Q $$ U\KPl WRUVWDLVLQ NOR /XSDMDQWLH 3HUQL| S .HPL|Q $$ U\KPl PDDQDQWDLVLQ NOR /DXWDPLHKHQWLH VUN Q QXRULVRWDOR 3XK WDL 7XOH URKNHDVWL PXNDDQ Â&#x2021; $O $QRQ U\KPl KHQNLO|LOOH MRWND HOlYlW WDL RYDW HOlQHHW DONRKROLVWLQ OlKHLVHQl MD NlUVLQHHW KlQHQ MXRPLVHVWDDQ 7XOH URKNHDVWL PXNDDQ NRNRRQQXPPH 6DORVVD 9LOKRQ YLQWLVVl 7/ WXNXQ VLVlSLKD 8XVL DLND OlKWLHQ PDDQDQWDLVLQ NOR SDLWVL NN Q PDDQDQWDLQD HL NRNRXVWD 9RLW P\|V VRLWWDD QLPHWW|PlQl SXK PD WL MD WR NOR ² /LVlWLHWRMD ZZZ DO DQRQ Ă&#x20AC; Â&#x2021; 3HUQL|Q $$ U\KPl NRNRRQWXX VUN WDORQ ÂľWDNNDKXRQHHVVDÂľ /XSDMDQWLH WRUVWDLVLQ NOR 6LVllQNl\QWL WDORQ WDNDD Â&#x2021; 9DLKWRHKWR U\ .DLYRNDWX 6DOR S $YRLQQD PD SH NOR

Leena Nuotio

Somerolaista Roosa Suonpäätä onnisti kesätyÜpaikan haussa tänä vuonna tuplasti; hän sai tÜitä sekä Someron kaupungin infopisteestä Somerniemen torilta, että päiväkoti Tuulihatusta. - Somerniemen torille pääsin onnekkaan sattuman kautta. Osallistuin viime vuonna koulussa yrittäjyyskurssille ja tehtäväni oli järjestää kurssille tutustumiskäynti kaupungintalolla. Kun olin sopimassa asiasta, minua pyydettiin tÜihin tänne, Roosa kertoo iloisena kaupungin infopisteessä päivystäessään. Vilkkaan Somerniemen kesätorin laidalla sijaitsevassa toriaitassa palvelee toista kesää Someron kaupungin infopiste, jossa Roosan lisäksi tyÜskente-

1IRSZMROOINĂ&#x2021; Â&#x2021; (LOD 5DPSH MD OLNND NRPHGLD +DOLNRQ 5LNDODQPlHQ NHVlWHDWWH ULVVD 5LNDODQWLH +DOLNNR /LSXW /LVlWLHWRMD ZZZ WHDWWHULSURYLQVVL Ă&#x20AC; Â&#x2021; 3HULQQHPDLVHPDUHWNL +DOLNRQMRHOOD NOR 2SDVWHWWX WXWXVWXPLQHQ +DOLNRQMRHQ SHULQQHPDLVHPDDQ /lKW| +DOLNRQ PXVHRVLOODOWD 2SSDDQD (LMD +DJHO EHUJ 7LHG SURMHNWLNRRUGLQDDWWRUL (OLQD 9lOWWLOl S 7DSDKWXPDQ MlUM 6DOR 7DSDKWXPD RVDQD 6DORQ NDXSXQJLQ 7XUNX NXOWWXXULSllNDXSXQNLRKMHOPDD /LVlWLHWRD ZZZ VDOR Ă&#x20AC;

Â&#x2021; 9DVNLRQ SXLVWRQ DYDMDLVHW OD NOR .DXSSDWLHQ 5DXWDSllQWLHQ OHLNNL SDLNND 7XOH WXWXVWXPDDQ SXLVWRQ XXVLLQ WRLPLQWRLKLQ .DKYLD PHKX MD SLSDULWDUMRLOXD 7RLPLQWDD QXUPLDOXHHOOD 7RLPLQQDVVD PXNDQD SDLNDOOLVHW \ULW\NVHW \KGLVW\NVHW

Â&#x2021; 6DORQ NDXSXQJLQ WDSDKWXPDNDOHQWHUL ZZZ VDOR Ă&#x20AC; Â&#x2021; 0HULWDORQ PXVHR 0RLVLRQNDWX 6DOR S $YRLQQD DVWL NH VX NOR 1l\WWHO\ .RXOXWDXOXMHQ NHUWRPDD Â&#x2021; ,WVHQlLV\\GHQ PXVHR +HOVLQJLQWLH NUV $Y VX NOR PXXOORLQ VRSLPXNVHQ PXNDDQ 3 Â&#x2021; 6DORQ WDLGHPXVHR 9HWXULWDOOL 0DULDQNDWX S $Y WL SH

OD MD VX /LSXW ½ $OOH Y LOPDLQHQ VLV SllV\ 3H NOR ² LOPDLQHQ VLV SllV\ <OHLV|RSDVWXNVHW NH /LVlWLHG ZZZ VDORQWDLGHPXVHR Ă&#x20AC; Â&#x2021; 6LQLQHQ 7DOR 5XPPXQO\|MlQNDWX DYRLQQD WL WR NOR SH NOR OD VX NOR PD VXOMHWWX PXXOORLQ VRS PXNDDQ S Â&#x2021; 6DORQ 7DLWHLOLMDVHXUDQ 7DLGHODLQDDPR MD *DOOHULD 6DORQ 6LQLVHVVl 7DORVVD 5XPPXQO\|MlQN $Y WL WR NOR SH NOR MD OD VX NOR

Roosa Suonpää päivystää kesällä Punaisessa toriaitassa Somerniemen kesätorin laidalla.

kaupungilta. Somerolta otettiin yhteyttä ja sain neljäksi viikoksi tÜitä Tuulihatusta, Roosa kertoo tyytyväisenä ja sanoo viihtyvänsä lasten parissa hyvin. Taikahattujen ryhmässä on neljästä seitsemään -vuotiaita lapsia, joiden kanssa Roosan tehtävänä on muun muassa pelata erilaisia pelejä, lukea satuja ja valvoa muun henkilÜkunnan apuna lasten turvallisuutta heidän ulkoillessa päiväkodin pihapiirissä. - Tykkään lapsista tosi paljon. Tulevaisuudessa haluai-

sinkin tehdä tĂśitä lasten parissa joko lastentarhan- tai luokanopettajana, Roosa paljastaa. K a ht a ke sät yĂśt ä teke vä Roosa vakuuttaa, etteivät tyĂśt häntä rasita, pikemminkin päinvastoin. - Kun välillä tekee â&#x20AC;?oikeitaâ&#x20AC;? tĂśitä, maistuu opiskelukin sitten taas paremmalta. Ja kyllä se oman rahan saaminen motivoi myĂśs, Someron lukion toisella luokalla opintonsa syksyllä aloittava Roosa pohdiskelee.

Roosa Suonpään toinen kesätyÜ oli somerolaisessa päiväkoti Tuulihatussa, jonka kiipeilytelineet kiinnostavat kaikkia lapsia. Tällä kertaa Roosan vahdittavina olivat Taneli (vas.) ja Emeliina Tähtinen.

Hierontapalveluja Jasmin THAIHIERONTA

DONG-DE

Hyvää, taidokasta hierontaa Helsingintie 18, SALO p. 040 561 3299

UUSI HIEROJA! Kirkkokatu 11 040 371 3098

Chock Dee

THAI-hieronta 045 313 3339 - tervetuloa! Hämeentie 14, Salo

Hornink. 7, p. 040 816 0537

LON SA

Thaihieronta

ANJAMANI

044 554 4250 - Horninkatu 9H9, Salo TERVETULOA!

I-HIERONT A p. 044 343 4874 H TERVETULOA!

A

THAI-HIERONTA

Mahachoke

Horninkatu, K-kaupan vier. ovi

Loppuviikon sää 6

7

9

4

7

Torstaina

S ä ä

8 1

Perjantaina

22

8

3 9

1

5

3

2

5

22 Halikko

7 4

Kisko

5

22

9

Pertteli

Salo

21

Suomusjärvi Kisko

Halikko

22

KemiĂś

Särkisalo

8

22

Kisko

KemiĂś

8

6

3

Viime viikon te tehtävän ratkaisu

9 6 9 8 5 2 3 1 4 7

3 4 7 8 9 1 2 5 6

8 3 9 7 6 2 4 1 5

7 1 6 4 5 9 8 2 3

2 5 4 1 3 8 7 6 9

Kisko

23

22

KemiĂś

Särkisalo

Ain neiisttop päiivä ä ilm mesttymisvviikkon n maaanaantai. Ilmoitusaineistot osoitteeseen ilmoitus@salonjokilaakso.net

2 Š Bulls

5 2 1 6 7 4 3 9 8

Suomusjärvi

PerniĂś

Särkisalo

5

Sudoku MB0051

Pertteli

Salo

Muurla

22

21

Särkisalo

Halikko

PerniĂś

4 1

Suomusjärvi

Kiikala

Palvelevan meteorologin puhelinnumero 0600 1 0600 (3,95 / min + pvm)

1 4

Pertteli

Salo

Somero

22

Kiikala

Muurla

PerniĂś

21

Kuusjoki Somero

Kiikala

Muurla

PerniĂś KemiĂś

7

Halikko

Suomusjärvi

Muurla

6

1

22

21

Kuusjoki Somero

Kiikala

Pertteli

Salo

22

Kuusjoki Somero

6

Sunnuntaina

22

Kuusjoki

2

Lauantaina

1 6 3 2 8 5 9 7 4

9 7 2 3 4 6 5 8 1

4 8 5 9 1 7 6 3 2

Toimituksen käynti/postiosoite Turuntie 15, 24240 SALO Puhelimet Keskus (02) 7272 980 Sivunvalmistus (02) 7272 981 Ilmoitukset (02) 7272 982 Toimitus (02) 7272 983 Laskutus (02) 7272 984 Faksi (02) 7272 999 Avoinna ma-pe 9.00-16.00 ISSN 1456-5285 Sanomalehtien liiton jäsen

SähkÜposti toimitus@salonjokilaakso.net ilmoitus@salonjokilaakso.net

Päätoimittaja Pekka Mäenpää (02) 7272 991 pekka.maenpaa@salonjokilaakso.net

Ilmestymispäivä torstai Sivunvalmistus Salonjokilaakso Painopaikka Salon Lehtitehdas Painos 29.000 kpl Jättijakelu 6 krt/v. 38.000 kpl

Ilmoitusmyynti Katja PĂślĂśnen (02) 7272 994 katja.polonen@salonjokilaakso.net

Jakelu Salo-Suorajakelu Oy, Posti, Kuljetusliike Jokinen Oy JakeluhäiriÜilmoitukset: Salo-Suorajakelu Oy p. 040 0533 090 (ark. 9.00-16.00)

Ilmoitus- ja sivunvalmistus Brita Jokiniemi (02) 7272 993 brita.jokiniemi@salonjokilaakso.net Kimmo Lehto (02) 7272 992 kimmo.lehto@salonjokilaakso.net

Lehden tilaus postitse kotiin 50â&#x201A;Ź/vuosi.

lee vuorolauantaisin toinenkin somerolaisnuori. Infopisteestä saa tietoa Someron palveluista ja matkailukohteista sekä somerolaisten yhdistysten toiminnasta. Jutuntekopäivänä toriaitassa oli paikalla Yhteiset jätevedet -hankkeen asiantuntijoita ja Someron Kamerakerhon valokuvanäyttely. Sadekuuron yllättäessä aitassa oli väkeä välillä tungokseen asti. - Tapaan täällä paljon mukavia ihmisiä ja opin itsekin uusia asioita paikalla olevilta yhdistyksiltä. KävijĂśitä kiinnostavat eniten Someron esitteet ja kartat sekä palvelut. Paljon kysellään myĂśs nähtävyyksistä, muun muassa Baddingin kioskista ja Hiidenlinnasta, Roosa luettelee. - Tähän mennessä erikoisin pyyntĂś tuli polttariporukalta, joka pyysi esiintymislupaa Baddingiksi puetulle sulhaselle. Lupa annettiin ja toriyleisÜä kerääntyi kuuntelemaan â&#x20AC;?Baddinginâ&#x20AC;? yllätysesiintymistä, Roosa kertoilee. Roosa Suonpään kesätyĂś kaupungin infopisteessä Somerniemen torilla jatkuu koulun alettuakin torilauantaisin syyskuun alkuun saakka. Sen lisäksi tämä yritteliäs lukiolainen tyĂśskenteli heinäkuun ajan somerolaisessa päiväkoti Tuulihatussa Taikahattujen ryhmässä. - Olin hakenut kesäksi tĂśitä sekä Someron että Salon

T

19


SALONJOKILAAKSO

20 KERROSTALOSTA

SALO PALOMETSĂ&#x201E; Hakalankatu 6. 1h+kk+ph/wc = 30,5m² + pieni terassipiha. Näppärä pikkukoti. 1.krs. Ph/wc kaakeloitu. Myydään vuokrattuna. H. 41.500â&#x201A;Ź

HALIKKO MĂ&#x201E;RYNUMMI Kersantintie 2. Yhdessä tasossa. 5h+k+s+ph/wc+wc+khh = 156 m² + lämmin at. 34,3 m²+ lämmin var. 17,6 m²+ autokatos. Talo on hyvässä kunnossa. SähkĂślämm. IlmalämpĂśpumppu. Var. takka. Ph/wc:ssä poreamme. Viihtyisää asumista. Oma tontti 1.275 m² kadun päässä. H.215.000â&#x201A;Ź HALIKKO KK. Aaritie 1. Yhdessä tasossa 6h+k+s+khh+ 2ph/wc+2vh = 148,5m² + lämmin at + var.+ terassit + ulkovarasto. Rak. v. 2002. LattiasähkĂślämmitys. Varaava takka. Hyvä talo! Paljon laatoitettua pihaa. Vt. 1.242m². H.265.000â&#x201A;Ź

SALO KESKUSTA RummunlyĂśjänkatu 20 B 8. 4h+k+s+ph/wc+wc+vh+khh = 106,5m² + kaksi isoa lasitettua parveketta. Rak.v.1988. Hyvä ja toimiva. Valoisa, hissitalon ylin krs. Parkettia, kaakelia. Kaikin puolin mukavaa asumista. Heti vapaa! H. 229.000â&#x201A;Ź Â&#x2021; (6,77(/< LA 6.8. klo 12.10-12.30

SALO OLLIKKALA Ollikkalankatu 4. 1h+k+ph/wc = 31m²+ oma piha-alue. Siistikuntoinen. Tilava ph/wc, kaakeloitu suihkunurkkaus. Päätyhuoneisto. 1.krs. Kaukolämmitys. SähkĂśstä ja vedestä omat mittaukset. YhtiĂśllä oma tontti HALIKKO KK Ojatie 2-8 8.034m². Heti vapaa. H. 35.800â&#x201A;Ź 3h+k+s+ph/wc+vh = 80m². Siistikuntoinen, tilava huoneisto. HALIKKO KK. Kuruntie 8 B 17. Suojainen oma piha. Ph/wc kaake1h+k+ph/wc+vh+et. = 33,5m². loitu. Lattiat laminaattia/muoviHyväkuntoinen. Kaukolämmitys. mattoa. Hieno sijainti. H. 96.500â&#x201A;Ź SähkĂśstä ja vedestä omat mittaukset. Heti vapaa. H. 41.500â&#x201A;Ź HALIKKO KK Tukkipojantie 6. Â&#x2021; (6,77(/< 4h+k+s+ph/wc+khh+wc+vh = LA 6.8. klo 11.00-11.20 103,5m² + autotalli ja lämmin varasto. Yhdessä tasossa. Tilava ja valoisa. SALO RAPPULA LattiasähkĂślämmitys. Yv. 124,20â&#x201A;Ź/kk. Ristinkedonkatu 35. SähkĂśstä ja vedestä omat mittaukset. 1h+kk+kph+vh+alkovi = 35,5m². Takapihalla hienot näkymät. 5.krs. Hissitalo. Tilava ja toimiva. H. 162.000â&#x201A;Ź Heti vapaa. Autolle sähkĂśpaikka H. 42.500â&#x201A;Ź SALO KESKUSTA Esterinkatu 4. O PALOMETSĂ&#x201E; NiittäjänNiittäjä 3h+k+kph = 71m² +lasitettu parve- SALO ke. Toimiva tilankäyttĂś, hyväkuntoi- kuja 3B. 3h+k+s+ph+khh+wc = 80m² + lämmin varasto + autonen. Lattiat parkettia/laminaattia. katos. Parkettilattiat. Ph ja wc 3.krs. Mukavasti keskustassa. kaakeloitu. SähkĂślämmitys. Oh:ssa H. 117.000â&#x201A;Ź Uuniseppien varaava takka. SALO RAPPULA Edulliset asumiskulut. YhtiĂśllä oma Ruuhikoskenkatu 10. tontti. H. 139.000â&#x201A;Ź 3h+k+ph/wc+vh=73m² +lasitettu parveke. Hissitalon 5.krs. Kaukolämmitys, kaapeli-tv. Ph/wc kaakeloitu. Rauhallinen asuinalue. PERTTELI KK Turrintie 14. H. 79.500â&#x201A;Ź 4-5h+k+s+pesuh.+pukuh.+khh+ HALIKKO KK. Salituntie 2b B 10. 2 wc = 150m² + varastotilaa + 4h+k+ph/wc+wc = 91m² + parveke lämmin autotalli. Erill. varasto1.krs. Vain 8 porrasta. Tilava, rakennus. Oma tontti 1.210m² valoisa huoneisto. Heti vapaa! aivan Kaivolan keskustassa. Heti H. 95.000â&#x201A;Ź vapaa. Nyt hintaan 188.000â&#x201A;Ź!! Â&#x2021; (6,77(/< Â&#x2021; (6,77(/< LA 6.8. klo 11.30-11.50 PE 5.8. klo 16.00-16.30

RIVITALOSTA

PARITALOSTA

OMAKOTITALOJA

SALO AARNIONPERĂ&#x201E; Karjaskylänkatu 243. Tilaa tarvitsevalle! 4h+k+rh+s+2ph/wc+takkahuone +khh+wc+vh+ask/pukuhuone = 200 m² + lasitettu parveke 21m² + parveke + lämmin autotalli 18m² + lämmin varasto 5,6 m². Varaava takka. LattiasähkĂślämmitys. Kaikin puolin hyvä talo! Kaupungin vuokratontti 1.578m². Keskustaan 4 km. H. 277.000â&#x201A;Ź

VAPAA-AIKAAN

KIIKALA IKALA PIRILĂ&#x201E; Helsingintie 2021B, Kruusila. HirsimĂśkki 30m². Tupa+kk+sauna+terassi, yläkerrassa tilava makuuparvi. Rak.v.1989. Hyväkuntoinen. SähkĂślämmitys. Uuniseppien varaava takka. Tontti n.1.600m². Saloon 20km. H. 73.000â&#x201A;Ź

VUOKRATTAVANA KT 2h+k+ph/wc = 52m² + parveke KĂśssinkatu 2, Salo MĂśkĂśinen. Vuokra 620â&#x201A;Ź/kk. Vakuus 2 kk. KT 2h+kk+ph/wc = 53m² + parveke Ristinkedonkatu 39, Salo Rappula.. Vuokra 530â&#x201A;Ź/kk. Vakuus 2 kk.

Torstaina 4. elokuuta 2011

ELOKUUN

TEEMAT 11.8. Autoilu ja liikenne 18.8. JĂ&#x201E;TTIJAKELU 25.8. Koti, sisustaminen ja rakentaminen

Ilmoitusvaraukset: 02 7272 994 (Katja) 02 7272 991 (Pekka) ilmoitus@salonjokilaakso.net

SALON KIINTEISTĂ&#x2013;VĂ&#x201E;LITYS OY

Jouko Jouko k Virtanen Virtanen [A] [A] lkv lk k Jarmo J Virtanen Virtanen Turuntie 3, T 3 Salo, Salo puh. puh 02-731 02 731 5075, 5075 02-731 02 731 9940

www.salonkiinteistovalitys.net

Suorat kännykkänumeromme: Jouko Virtanen 0400 534 975 Jarmo Virtanen LOMALLA

30

KONE-RUUSKANEN TĂ&#x201E;YTTĂ&#x201E;Ă&#x201E; Husqvarna Rider 111B

Husqvarna LTH 126

hydrostaattinen, tuntimittarilla

Pieni, ketterä, runko-ohjautuva hydrostaattisena.

sh. 1990.-

2690â&#x201A;Ź

1750 â&#x201A;Ź

Husqvarna LB48 Kompakti ja vankka kotipihan leikkuri. BioClip ja sivulle puhallus.

hintaan 489â&#x201A;Ź Husqvarna 339 hintaan 199â&#x201A;Ź Husqvarna 236 taan 429â&#x201A;Ź in h 5 4 4 a n r a v Husq

sh. 395.-

339â&#x201A;Ź

Husqvarna Rider 16C AWD

Husqvarna M46 Kevyt ja helppokäyttÜinen bioleikkaava ruohonleikkuri. ABS-runko.

Markkinoiden edistyksellisin neliveto. Hydrostaattinen.

Tarjoukset voimassa synttäriviikon tai niin kauan kuin tavaraa riittää.

S! U U T U U

Husqvarna 545FX

Ammattiluokan saha sĂĽ ĂĽCMĂ&#x17D; sĂĽ ĂĽK7 sĂĽ"ALANCEĂĽ84 VALJAAT

sh.. 925.-

4790 â&#x201A;Ź Synttäriviikon aikana arvonta. ARK. 8.30-17.00 LA 9.00-14.00

MOOTTORISAHOJEN PUUTARHAKONEIDEN TARVIKKEIDEN JA VARUSTEIDEN ERIKOISLIIKE SALOSSA

sh. 322.-

sh. 5590.-

Käytetyistä koneista kova kysyntä, nyt reilu hyvitys.

S

U TARJO

sh. 3090.-

279â&#x201A;Ź

.::/5* t )60-50 t 7"3"04"5

H E L S I N G I N T I E 2 4 , P. 0 2 - 7 3 1 8 4 6 6

759â&#x201A;Ź

SYNTTĂ&#x201E;RIPĂ&#x201E;IVĂ&#x201E;NĂ&#x201E; KONEKAUPAN TEHNEILLE YLLĂ&#x201E;TYSLAHJA! Laaja ja kunnon valikoima varusteita sekä tarvikkeita TARJOUSHINNOIN!


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Vko31 - 2011 by Salonjokilaakso lehti - Issuu