Skip to main content

Viikko 16 - 2012

Page 1

Joko olet valmis vaihtamaan kotia? Tee asuntosi Hintatesti™: www.huom.fi tai tilaa ilmainen arviokäynti: 044-206 0600 KIINTEISTÖNVÄLITYSTÄ VUODESTA 1969

Välityspalkkio 3,94%, min. 2460€ (sis. alv)

N:o 15 - Torstaina 19. huhtikuuta 2012 - www.salonjokilaakso.net

ASIAKASOMISTAJAPÄIVÄT TO 19.4. – SU 22.4. 22

S-Etukortilla

Kaikki kodin ja j pihan tuotteet, puutarhan, sportin (ei polkupyörät), hygienian yg jja kkosmetiikan tuotteet, lelut, vaatteet sekä remontointija autotuotteet autotuotteet. Osa viihteen ja kodintekniikan tuotteista.

Osa viihteen ja kodintekniikan tuotteista sekä polkupyörät.

RATKAISEVAN

EDULLINEN

p sma.fi prisma.fi

Rainbow Sika-nautajauheliha 22 % 600 g (4,98/kg), alkuperämaa Suomi

2,99

Atria Perhetilan Broilerin ohut leike Naturel, 720 g (11,10/kg), alkuperämaa Suomi

7,99

Olvi Angry Birds virvoitusjuomat Tropic ja Paradise, 0,33 l (3,15/l) sis. pantin

Danone Danio Maustetut rahkat 180 g (4,39/kg)

1,19

0,79

Valio Gefilus-mehut 1l

1,79

To 19.4. - Su 22.4. To 19.4. - Su 22.4.

Oululainen Reilu-viipaleet 500–550 g (2,78–2,53/kg)

Pouttu

Porsaan uunifilee Maustettu, n. 1,2 kg (6,89/kg) alkuperämaa Suomi

6

89 /kg

Suomi LK1 Makea frisee salaatti

1,39

0,89

Espanja / Hollanti LK1 Kirsikkatomoaattirasia Punainen, 250 g (3,16/kg)

0,79

To 19.4. - Su 22.4.

Ecuador LK1

Atria

Pizzat 200 g (3,95/kg)

0

79

Ananas

0

99

PRISMA HALIKKO Prismantie 2, p. 075 3030 1500

(8,28 snt/puhelu + 11,99 snt/min)

8-21, 8-18, 12-18


2

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

TAEKWONDON ALKEISKURSSIT

alkavat Salossa UP 3.5.2012 alk PerniÜssä UJ ONBU WVPSPU Junioreille (7-12v) ja aikuisille

Ajanvaraus: Optikko ja Silmälääkäri (02) 727 2800 salon.silmalasikeskus@synsam.ďŹ

Uudet ja vanhat harrastajat tervetuloa!

keskus, Salo m u s A tr 21.– 22.4.2012

Lisätied. ja ilmoitt. XXX TTUTBMP DPN Opettajana Jari Johansson (4. Dan) QVI t KBSJ!TTUTBMP DPN

VUOKRATTAVANA Tarvitsetko apua asuntosi vuokraukseen?

, antaina 10-18 u la a n in vo A ¡ a 10-17 ja sunnuntain /8 ₏ ¡ Liput 12 /10

Hoidamme asuntosi markkinoinnin, esittelyn sekä hakijoiden haastattelut. Luottotiedot tarkastamme kaikilta hakijoilta. Helpoimmillaan Sinun tulee vain hyväksyä ehdottamamme vuokralainen.

Klikkaa mua!

KT Puistokuja 4 as 10 1h,kk,kph 30,5m² 380₏/kk KT Puistokuja 6 B 12 1h,kk,kph 28m² 350₏/kk KT Ruuhikoskenkatu 5 B 10 3h,k,kph 76m² 600₏/kk KT Turuntie 20 B 5 3h,k,s 59,5m² 720₏/kk Turuntie 24 Autohallipaikka 60₏/kk Lisätiedot: 044 770 1340/Jenni Betancourt

MESSUJEN JÄRJESTÄJÄ, 050 316 5029

633870 638608 640001 637109 636870

Salon OP-KiinteistĂśkeskus Oy, LKV

Sukellusseura Simppu ry

Laitesukelluskurssin (CMAS*)

Lankapuhelimesta soitettaessa 0,0828₏/puhelu + 0,0595₏/min. (alv 23%) Matkapuhelimesta soitettaessa 0,0828₏/puhelu + 0,1704₏/min. (alv 23%)

Lisätietoja ja ilmoittautumiset

Jarkko Nieminen, 0400 603 528

PetPointissa on nyt

KOLMEN PÄIVÄN Ever Clean Cedar kissanhiekka 2/as.

14

90

10 kg

Kevythäkit, K 70 cm, alk.

alk.

3,-

VERHOT SINULLE J ASENTAA PELLEE JA MPE SUUNNITTELEE, OM TTilaa käynti kotiin!

Kissan kuljetusboksi

9

90 alk.

HHelena Virta, 040 516 87 26

KODIN SÄHKÖTYÖT

vaihtotyĂśt vianhaku/korjaus

IL MALÄMPÖPUMPUT

LG 5v:n täystakuulla! myynti asennus/huolto

HOPIAVUORI

ASENNUSPALVELU

Turuntie 7, 24100 Salo,puh. 010 255 1377*

Kurssin aloitus tiistaina 8.5.

Pantoja

PELLAVAT YM. KANKAAT

TyÜn osuudesta kotitalousvähennysoikeus 45 %

järjestää Salossa

39,-

LASKOSVERHOT , OHUET

Välityspalkkiomme on yhden kuukauden vuokra + alv 23%.

www.facebook.com/auto.saloon.messut

TO PE LA

Turuntie 14, Salo. Palvelemme ma-pe 9-17.30, la 9-14.

Teräs- Ko häkkejä pe iran tejä

-40% Hill´s koiran ruuat

-30%

MyĂśs hevospuolella spuolella paljon poistoja poistoja, oistoj asusteita, steita loimia ym ym.

P. 045 865 4747

www.asennuspalvelu-hopiavuori.ďŹ


3

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

Salon ikäinfo 2012 -messut tarjosivat monipuolista tietoa ikäihmisten arkeen Jonna Kirjavainen

Salossa tiistaina järjestetyt ikäinfo 2012 -messut toivat Astrum Areenalle runsain joukoin kävijöitä, joita tavalla tai toisella kosketti ikäihmisten arjen sujuminen.

Lähes sadan näytteilleasettajan pystyttämät erilaiset infopisteet houkuttelivat messuvieraita tutustumaan tarjontaan. Yksi näytteilleasettajista oli Salon Jalkahuolto, joka tarjoaa monipuolisia jalkahuoltoja ja -tutkimuksia.

Jalkaterapeuttiopiskelija Hanna Kaisa Järvinen toivoi runsasta kävijämäärää messuille. - On erittäin tärkeää, että tällaisia messuja järjestetään. Tapahtuma on tehokas informaation lähde ja tarjonta on

Hanna Kaisa Järvinen näytti mallia Salon Jalkahuollon messuständillä, miten jumppapallerolla voidaan aktivoida kämmenten lihaksia ja niveliä.

todella monipuolista ja hyödyllistä. Meille Salon Jalkahuollossa nämä ovat toiset messut, missä olemme mukana näytteilleasettajana. Sanomaa vanhuspalveluista ja vanhuspalveluiden hankkeista on tärkeää saada julki. Tavoitteena on, että ikäihmiset voisivat erilaisen avun turvin asustella kotonaan mahdollisimman pitkään. Järvisen mukaan tapahtuman soisi olla jokavuotinen. - Saisi ilman muuta järjestää joka vuosi, koska eläkkeelle siirtyy uusia ihmisiä. Lisäksi saadaan paljon tutkimustuloksia hyvinvointiteknologiasta ja tällaisilla messuilla ammattilaiset voivat kertoa tarjonnasta suoraan kasvotusten. Salon Jalkahuollon messuständillä sai tutustua muun muassa paljasjalkarataan sekä jumppapalleroon. Molempien tarkoitus on tähdätä jalkojen hyvinvointiin aktivoimalla jalkojen lihaksia. Jumppapalleroa puristellessa voi lisäksi aktivoida myös kämmenten pieniä lihaksia ja niveliä. - Pallero asetetaan jalan alle ja tehdään pientä liikettä kevyesti. Kädessä jumppapalleroa puristellaan nyrkissä. Molempia on näppärä harjoittaa

vaikka televisiota katsellessa, Järvinen vinkkaa.

Ensivaikutelma oli positiivinen Messut avautuivat kävijöille kello 10 alkaen ja sisälle Astrum Areenaan saapui vieraita tasaiseen tahtiin. Marja-Leena Lindholm oli yksi messuvieraista, jonka mukaan ensivaikutelma messuista oli upea. - Upealta näyttää ja tosi hienoa, että tällaiset järjestetään varttuneelle väelle. Kaiken lisäksi jostain tulee aivan ihana kahvin tuoksu, Lindholm naurahtaa. Ystävänsä kehottamana messuille lähtenyt Lindholm kertoi, ettei aikaisempaa kokemusta vastaavanlaisista messuista ollut. Messujen jokavuotinen järjestäminen saa kuitenkin mietteliääksi. - Vaikea sanoa haluaisinko messuista jokavuotiset. Riskinä saattaa olla, että asia kulutetaan loppuun. Vanhustyössä koko ikänsä ollut Lindholm ei osaa nimetä omakohtaista esimerkkiä vanhuspalveluteknologian hyödystä, mutta kertoo työssään nähneensä kaikenlaista.

Kuusivuotias Malva Salmelin Peppi Pitkätossuna Swivelin tanssishowssa Jerker Jokiniemi

Tanssiurheiluseura Swivel järjestää tulevana viikonloppuna Game-tanssishown Salon urheilutalolla. Lauantaina on kaksi näytöstä ja sunnuntaina kolme. Sunnuntaina esiintyy myös Malva Salmelin, alias Peppi Pitkätossu. Hän on harrastanut tanssia jo muutaman vuoden, eli ihan aloittelija ei kuusivuotias perniöläistyttö ole. Malva on aina edustanut Swiveliä. Näytöstä varten on harjoiteltu pitkin kevättä Salohallilla. - En ole kauheasti harjoitellut, aloittaa Malva. Äiti Mian patistelujen jälkeen tyttö kuitenkin myöntää, että koko kevät on harjoiteltu. Myös kotona. - Kukaan ei saa nähdä kun harjoittelen kotona, Malva jatkaa. Peppi Pitkätossun rooliin eläydytään kaikki tai ei mitään meiningillä. Äiti on luvannut meikata pisamia ja peruukkikin löytyy. Myös vaatteet on suunniteltu valmiiksi. - Haluan et ajetaan vaikka

kalju tukka, ettei omat hiukset näy peruukin alta, Malva valistaa tosissaan. - Herra Tossavainen puuttuu tai on meillä kotona iso oranssi apina, mutta ei se ole Tossavainen. Tulossa on rankka päivä, lapset kun esiintyvät kaikissa sunnuntain näytöksissä. Kysyttäessä että eikö ole raskasta tanssia kolmessa näytöksessä Malva toteaa; - Kyllä. Tanssitunneilla on mwyös Malvan paras ystävä Jemina, joten tylsää tunneilla ei ole ollut. Myös uusia kavereita on kuulemma löytynyt tanssin parista. - Tanssi on ihan ok mutta jumppa on mukavinta. Hiihto on kivaa ja siinä minä olen ykkönen, Malva huudahtaa kysyttäessä parasta harrastusta. Kaikki harrastukset ovat liikuntapainotteisia, videopelejä ei edes mainita keskustelussa. Viimeinen kysymys on vaikein, jännittääkö Peppi Pitkätossua? - Joo, tosi paljon, kun kaikki tulee katsomaan; mummi, ukki, mumi, pupi, Kaisa ja

Heta-serkku, Malva luettelee. Äiti muistuttaa, että myös oma perhe tulee. - Koirat ei saa tulla, Malva tietää. Lopuksi päädytään siihen että jännittäminen on turhaa, onhan Peppi maailman vahvin tyttö.

- Minulla ei ole poikaystävää, Peppi Pitkätossua esittävä Malva ilmoittaa topakasti. Tosin haussa olisi samanikäinen tanssikavaljeeri Malvalle.

To Pilvi, Pälvi Pe Nella, Lauha La Anssi, Anselm i Su Alina Ma Yrjö, Jyrki, Jyri Ti Pertti Ke Markku, Marko

Marja-Leena Lindholm päätti ystävänsä kehotuksesta lähteä tutustumaan Salon ikäinfomessujen tarjontaan.

- Sanoisin, että kokonaisuudessaan palveluiden kehittyminen on tosi hyvä asia. Kaikenlaisesta avusta on hyötyä vanhustyössä, Lindholm tietää.


4

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

Salolaiset nauttivat kevään ensijäätelÜistä ja terassijuomista Salonjokilaakso

Kevään tähän saakka lämpimin päivä houkutteli sunnuntaina salolaiset sankoin joukoin ulkoilemaan ja naut-

Lammilta Üllä lämm t ja Ovet Ikkuna

Teuvo Jeskanen Puh. 050 505 7667 www.lammin.fi Peltikattomaalaukset yms. tiilikattomaalaukset/pinnoitukset, korkeapainepesut myĂśs muut rakennusmaalaukset

PPT Maalaus 040 5900 898, 0400 542 262

timaan auringosta. Kaupungilla tehtiin ahkerasti näyteikkunaostoksia, koirat pääsivät tavallista pidemmille lenkeille ja puistot täyttyivät leikkivistä lapsista. Salolaiset ystävykset Hillevi HärkÜnen ja Hanna-Kaisa Kuitunen olivat saapuneet paistattelemaan päivää Volum-baarin uudelle laajennetulle terassille. - Terassit alkavat heti auringon paistaessa pistää silmään katukuvasta, sanoo HärkÜnen. - Valitsimme tämän kaikkein aurinkoisimman. Kyllä tämä on ehdottomasti varma kevään merkki, kun pääsee terassille. Kyllähän tässä viihtyisi kauemminkin, naiset naureskelevat. Kauniin päivän kunniaksi ex temporena tehty terassikäynti on molemmille kevään ensimmäinen, mutta kesän mittaan terasseilla tulee varmasti käytyä enemmänkin. - Saloon saisi tulla lisääkin terasseja, sellaisia joille paistaa ilta-aurinko, naiset toivovat.

JäätelÜkioskeilla kävi vilske jo aamusta alkaen. - Koko ajan on ollut jonoa, vahvistaa kesätyÜnään jäätelÜitä myyvä Julia Lehtonen. - Kioski on ollut nyt viikon auki ja tämä sunnuntai on ollut selkeästi kiireisin. Salolaisten suosikkimakuja tuntuvat olevan rommirusina ja vanhanajan suklaa, pirteä jäätelÜnmyyjätär kertoo. Tämän kevään uutuustuotteiksi hän mainitsee uudelleen valikoimiin palanneen salmiakin, m.a.c-vaniljan sekä mango-melonin laktoosittoman version. Janne Ranta-aho ja Tomi Kanko herkuttelivat kevään ensimmäisillä jäätelÜtÜtterÜillä torin laidalla. - Upeat kelit houkuttelivat ulos, harmi vaan etteivät tulleet jo viikonlopuksi, päärynäjäätelÜn suosikikseen nimennyt Ranta-aho tuumailee. - Ensimmäinen jäätelÜkioskikeikka on aina varma kevään merkki. Terassille ei olla vielä ehditty, Kanko kertoo.

PURKUOSAT 2000-luvun autoihin www.purkamolahtinen.com p. 010 666 9620 SIIVOA PIHASI, Noudamme vanhat autosi ja yli 500 kg metalliromuerät veloituksetta. Vaihtolavapalvelut. PurkutyÜt. Rom.tod. Soita ANTTI 045 230 6228

Lähellä lähimmäistä WWW.SALO.ADVENTIST.FI

KIRPPUTOREJA

KIRPPIS

Uudenmaan SUURIN Katso www.karismakirppis.fi

TYĂ–SUORITUKSIA mattilanpihapalvelut.com alvelut.com

044 351 1877 16 vuoden kokemuksella r QBSWFLLFFU r LBJUFFU r UFSBTTJU r UFSBTTJSVOHPU

0400 745 171

Hierontapalvelu Mikko Rantanen

Prima, Helsingintie 2 HIERONTATARJOUS alk. 20₏

Puutarhapalstojen vuokraus Puutarhapalstojen vuokrausta hoitaa Halikon palvelupiste, osoite Hornintie 2-4, puh. 044 778 4981.

Paritalo/OKT 3-4 h keskustan tuntumasta. P. 0500 776Â 714.

KIRPPIKSIĂ„

Kirppis Hajalas, Tapiolantie 7, la 21.4. klo 10-13. Mp-ajopukui, sähkÜsaha, aikakauslehti, esim. Seura 40-50 luvult ym. sekalaist. Kirpputori lauantaisin klo 10-14 Asemakatu 2. Monenlaista tavaraa. Uutta kissa/koiratarviketta. Edulliset hinnat. SSEY ry.

Kysy tutustumistarjousta!

KANTOJEN JYRSINTÄÄ

Saunallinen kolmio lähellä keskustaa. Lasitettu parveke. Vaikka kimppa-asunnoksi. Vapaa. P. 0400 224 099.

p. 040 747 0060

OSTETAAN

PARAS HINTA

puhelinosakkeista Maksan vs-veron

Soita 045 125 4422 puhelinosake.com

Tule tutustumaan

Klo 14.00 esitys kokonaisvaltaisesta hyvinvoinnista. Tarjoilua. Avajaispäivänä tilatuista hoidoista -20%

Sydämellisesti tervetuloa! Kaarina - p. 040 546 2857 Annankatu 8, 2.krs - Salo

PIKKULAARIn

RIVI-ILMOITUKSET YKSITYISHENKILĂ–ILLE

3h+k+s 71 m² rivitalosta Halikon kirkonkylästä 1.5. alkaen. Tied. p. 0400 483 467.

HALUTAAN VUOKRATA

OKT Salosta, keskustaan 1-15 km, sairaseläkkeellä olevalle avioparille. Vuokra 300-600₏. P. 044 917 0140.

6 ₏ tai 12₏

Huom! PIKKULAARI-ilmoituksia Rivi-ilmoitukset seuraavaan PIKKULAARIIN ko. viikon maanantaihin klo 16.00 mennessä. Täytä alla oleva ruudukko, yksi merkki/ruutu (myÜs sananväli on merkki), puh.no mahduttava myÜs ruudukkoon. EI VASTAANOTETA ilmoituksesi toimistollemme, os. Turuntie 15, (Koskisen Kulma, 2. krs) Salo, ja maksa käteisellä TAI Tuo puhelimitse eikä POSTITA ilm. osoitteeseen: Salonjokilaakso, Turuntie 15, 24240 Salo, �Pikkulaari� ja laita rahat kuoreen. sähkÜpostilla. ! ! $%#!# #$! ( # * #$* " & * ₏, koko ruudukko 12 ₏. PIKKULAARIN OSASTOT: ‰ MYYDÄÄN

‰ OSTETAAN ‰ HALUTAAN ‰ VUOKRATTAVANA VUOKRATA ‰ SEKALAISTA 6₏/kerta ‰ LAHJOITETAAN (maksuton) ‰ KADONNUT, 6₏/kerta ‰ KIRPPUTOREJA LÖYDETTY (maksuton)

1-4 riviä

VUOKRATTAVANA

RT-kaksio 52 m² 2h+k+kph+2 vh +var.+ak. Hellmanninkatu. Viihtyisä takapiha. V. 500₏/kk + vesi + sähkÜ. P. 044 555 8988.

PIHOILTA JA PUUTARHOISTA

perheen miesväki vannoi suklaajäätelÜn nimeen, Virpille maistui minttusuklaatÜtterÜ - LämpÜä, lomia ja iltatorejahan tässä jo odotellaan, Virpi ja Jussi naurahtavat.

Sisäisen Hyvinvoinnin ohjaukseen ja Quantum Touch- energiahoitoon (näytehoitoja 10₏).

Vapaaksi jääneet palstat ovat 30.4.2012 alkaen myÜs muiden vuokrattavissa. Palstan vuosivuokra on 10 euroa.

OSTETAAN

toteavat. MyÜs kevään ensimmäisistä kioskijäätelÜistä nauttineet Virpi, Jussi ja Veeti Helenius olivat lähteneet sunnuntaiajelulle kauniin päivän innostamina. Mielellään ulkoilevan

Avajaiset Oman Voiman Paikassa lauantaina 21.4. klo 11.00-16.00

Palstan aikaisemmin vuokranneella on etuoikeus uudelleenvuokraukseen maksamalla vuokra 16.4. - 27.4.2012 välisenä aikana Halikon virastotalon palvelupisteeseen.

Hierojan kotikäynnit Laillistettu hieroja Yli 20 v. kokemuksella P.040 375 9203/Kari

Tulevan kesän suhteen hän odottaa eniten lämpimiä ilmoja ja kauniiden naisten ilmaantumista katukuvaan. - Kyllähän se aina positiivisesti vaikuttaa mielialaan, kun aurinko paistaa, miehet

Palstoja vuokrataan Tiilitehtaanpuistosta Ollikkalassa, KyntÜmiehenpuistosta Palometsässä ja Jaanunpuistosta Pahkavuoressa. Palstat vuokrataan yhdeksi vuodeksi kerrallaan. Vuokraajan tulee noudattaa vuokratessa annettuja ohjeita palstan siisteyden ym. suhteen.

Uusi 40 m² kaksio Kavilank. 2. Lasit. parv., sauna, 2. krs, hissi on. V. 500₏/kk + vesi + sähkÜ. Vuokravak. Valm. 1.7. P. 050 538 5036.

0400 764 936

Hillevi HärkÜnen ja Hanna-Kaisa Kuitunen päivittivät kuulumisia kevään ensimmäisellä terassikäynnillä.

6 ₏ 12₏

5-8 riviä

Nimi:

Osoite:

Puh.

Mikäli ilmoituksesi ei tehoa ensimmäisellä kerralla, (EI KOSKE Sekalaista ja Kirpputori-palstoja) saat

VELOITUKSET TA soittamalla numeroon (02) 7272 993. TOISTOILMOITUKSEN

MYYDÄÄN

Naisten 28� mamma, miesten 28� 3-vaiht. Nuorten 16� polkupyÜrät. P. 045 639 8774. Naisten 28� 3-v. sininen Jupiter mammamalli. Huollon jälkeen vähän ajettu. Vaihtomahdollisuus. H. 125₏. P. 050 592 9135.

Kotim. Nopsa naistenpyÜrä 28�, punainen, 3-v., jalkajarru. Erittäin hieno, huollettu, paljon uutta osaa. H. 100₏. P. 0400 242 343.

Candy pesukone. Vanha, mutta hyvin toimiva. Koneessa myÜs kuivatusmahdoll. TäyttÜ edestä, h. 40₏. P. 040 736 8153.

Rosenlew Passeli pesukone, siv. täyt., h. 150₏. PyÜreä koivupÜytä + 2 tuolia, 100₏. 26� väri-tv + taso, 100₏. Sänky, 60₏. P. 044 257 2265.

Peugeot 205 V -88. 3-ovinen, aluvanteet, aj. 210 tkm. Katsastus voim. 30.11.12. H. 550₏. P. 040 480 4202.

Audi 80 vm. -88. Leimaa loppuvuoteen, 2-renkaat, täysin toimiva. H. 400₏. P. 040 702 9494. Mopo Kinroad XT 50Q-2 + kypärä. Ajettu n. 7.000 km. Kahden istuttava. Rekisterissä. Huolto tehty. Edullisesti. P. 040 810 9556. Kaunis rivitaloasunto 3h+k+s, 80 m² + autotalli. P. 050 528 3356.


5

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

HINNAT VOIMASSA TO–LA 19.–21.4.2012, ellei toisin mainita.

www.k-citymarket.fi

EDULLISTA JOKA PÄIVÄ Juhla Mokka

KAHVI 500 g

BROILERIN KOIPIREISI n. 1,3 kg

5,58 /kg

hunajamarinoitu

2

1

79

pkt raj. 2 pkt/talous

49 kg

-30 %

Hinta ilman K-Plussa-korttia 3,99 /pkt (7,98/kg)

-37 %

Hinta ilman K-Plussa-korttia 2,39 /kg

Kivikylän

HUILUNTUHTI ja JUUSTOTUHTI GRILLIMAKKARAT 400 g 6,73 /kg

TUOREKURKKU Suomi

1

2

99

69

kg

HK

pkt

KABANOSSI GRILLIMAKKARAT 300–400 g

Hinta voimassa 2.4.–3.6.2012

6,23–8,30 /kg

2,88 /l

Karjala

III-OLUT 0,33 l tlk

2

49 pkt

-16 %

18 -pack

Hinta ilman K-Plussa-korttia 2,99 /pkt (7,48–9,97 /kg)

19

80 sis. pantit 2,70

SALO Hämeentie 24–30, puh. 020 720 3700 MA–PE 8–21, LA 8–18, SU 12–18. Asiakaspalaute: tom.eriksson@citymarket.fi

www.k-citymarket.fi

Puhelun hinta 020-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 8,21 snt/puh + 6,9 snt/min (sis alv 23%), matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 16,9 snt/min (sis alv 23%).

Lisätiedot www.kesko.fi/vastuullisuus


6

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

SALON SEURAKUNTA +)2+/.-%./4ü ‡ +DOLNRQ NLUNRVVD PHVVX NOR 0DOLQHQ .LLVNL .RLYLVWR 0HVVXQ MlONHHQ MD YXRWLDLGHQ MXKOD MDWNXX seurakuntatalossa. ‡ .LLNDODQ NLUNRVVD PHVVX NOR -RXWVLQLHPL 6LUpQ ‡ .LVNRQ NLUNRVVD VDQDMXPDODQSDOYHOXV NOR +XNND 5lLVlQHQ ‡ .XXVMRHQ NLUNRVVD VDQDMXPDODQSDOYHOXV NOR .lUNNlLQHQ 6lUNLMlUYL ‡ 0XXUODQ NLUNRVVD PHVVX NOR +XNND 5lLVlQHQ ‡ 3HUQL|Q NLUNRVVD PHVVX NOR .RLYXQHQ 7DVWXOD ‡ 3HUWWHOLQ NLUNRVVD VDQDMXPDODQSDOYHOXV NOR .lUNNlLQHQ 6XXWHOD .XLVPD ‡ 6XRPXVMlUYHQ NLUNRVVD PHVVX NOR (OlNHOLLWRQ 6XRPXV MlUYHQ \KGLVW\NVHQ NLUNNRS\Kl -RXWVLQLHPL 6LUpQ 0HVVXQ MlONHHQ VHXUDNXQWDWDORVVD WDUMRLOXD MD SLHQWl RKMHOPDD .DLNNL HOlNHOlLVHW MD PXXWNLQ PXNDDQ ‡ 6lUNLVDORQ NLUNRVVD LOWDPHVVX NOR .RLYXQHQ 7DVWXOD ‡ 8VNHODQ NLUNRVVD PHVVX NOR /DXQRQHQ 5LVNX ,OWDSlLYlNXRUR MD 3XXNLUNRQ NXRUR ² 0HVVX UDGLRLGDDQ WDDMXXGHOOD Holy Communion Sunday 22 April at 1 pm at Salo Church, Kirkkokatu 7, followed by tea, coffee and fellowship. – More information: Revd Timo Viitanen tel. 044 774 5295.

6))++/4/)-).4!!ĂĽTOĂĽ -ĂĽKEĂĽ Â&#x2021; Salo-Uskela: 6DQDD MD VlYHOLl WR NOR 5XPSDOLVVD ² ,OR VDQRPDSLLUL WR NOR VUN WDORVVD ² 3\KlNRXOX VX NOR 2OOLNDVVD ² /lKHW\VNDKYLR .DIIHPXNL PD NOR ² 6DORQ NLUNRQ VLYXVDOLVVD NOR NDNNXMXKODW ² 0LHVWHQ UDD PDWWXSLLUL PD NOR VUN WDORVVD ² 1DLVWHQ UDDPDWWXSLL UL PD NOR VUN WDORQ DODVDOLVVD ² 6LLRQLQYLUVLVHXUDW WL NOR VUN WDORQ NDSSHOLVVD ² ,QNHULOlLVWHQ SLLUL NH NOR VUN WDORVVD ² .lVLW\|SLLUL 6LVNRQNDPDUL NH NOR 2OOLNDVVD ² <NVLQlLVWHQ MXWWXKHWNL NH NOR VUN WDORVVD ² 9LLNNR PHVVX NH NOR 6DORQ NLUNRVVD 5DQWDOD 6XXWHOD .XLVPD Â&#x2021; Halikko: $DPXUXNRXV WR NOR +DOLNRQ NLUNRVVD MD SH 9DVNLRQ NLUNRVVD ² 0LHVWHQ SLLUL WR NOR VUN WDORVVD ² 9LYD OD 0XVLFD NRQVHUWWL WR NOR +DOLNRQ NLUNRVVD ² 5XNRXVSLLUL WR NOR .DQWWRULODVVD ² /lKHW\VNLUSSLV OD NOR ² 5\VlVVl .LUNNRULQQH ² 3\KlNRXOX VX NOR $QJHOQLHPHQ VUN WDORVVD HL S\KlNRXOXD 0XVWDPlHQ NRX OXOOD ² 1DLVWHQ UDDPDWWXSLLUL PD NOR +DOLNRQ VUN WDORVVD NHYlWNDXGHQ SllW|V ² +DMDODQ UXNRXVSLLUL PD NOR 1LHPHOOl 5LNXQWXYDQNXMD Â&#x2021; Kiikala & Suomusjärvi: Varttikirkko to klo 12 Kiikalan VUN WDORVVD QXRUHNDV PLQLKDUWDXV ODSVLOOH MD DLNXLVLOOH ² /l KHW\V 6RSXNND OD NOR ² MD 3XLVWRWXSD PD NOR ² RV 3XLVWRUDLWWL .LLNDOD PD 0DULD 6LUpQ ODXODWWDPDVVD ² 5XNRXVSLLUL WL NOR .RLYXVLOOD 5HNLMRHOOD 5HYlQWLH ² +DUDYRLQWLWDONRRW NH NOR 6XRPXVMlUYHQ KDXWDXV PDDOOD 7DONRRODLVLOOH KHUQHNHLWWRD SDQQDULD MD NDKYLW Â&#x2021; Kisko: .lVLW\|NHUKR WL NOR VUN WDORVVD Â&#x2021; Kuusjoki: 9DUWWXQHHQ YlHQ NHUKR WR NOR VUN WDORVVD Â&#x2021; Muurla: .lVLW\|SLLUL WR NOR VUN NRGLVVD Â&#x2021; PerniĂś: /lKHW\VSLLUL WR NOR VUN WDORVVD Â&#x2021; Pertteli: +lKNlQlQ YDUWWXQHHW MD 7RUWRVPlHQ NHUKR PD NOR +lKNlQlQ NHUKRWLODVVD OlKW| 7RUWRVPlHQ NHUKROWD NOR ² <VWlYlSLLUL WL NOR VUN WDORVVD ² +DUDYRLQ WLWDONRRW KDXWDXVPDDOOD NH NOR ² RPD KDUDYD PXNDDQ talkoolaisille kahvit. Â&#x2021; Yhteinen toiminta: .DDWXQHLGHQ 2PDLVWHQ 6DORQ RVDV WR U\ Q MD VHXUDNXQQDQ QHXYRWWHOX WR NOR 6DOR 8VNHODQ VUN WDORVVD DLKHHQD PP NDDWXQHLGHQ PXLVWRSlLYllQ OLLW W\YlW DVLDW

SALOTTO Â&#x2021; .DLNHQ NDQVDQ RORKXRQH DYRLQQD WL²SH NOR ² RV 5XPPXQO\|MlQNDWX SXK Â&#x2021; 7LLVWDLVLQ NOR NRROOD NlVLW|LVWl NLLQQRVWXQHLWD Â&#x2021; 0LHOHQWHUYH\VLOWD MD NDKYLOD NXQWRXWXMLOOH NHVNLYLLNNRLVLQ NOR ² Â&#x2021; 3lLY\VW\V YDSDDHKWRLVW\|Q WRLPLVWRVVD WL NOR ² SXK

NUORET Â&#x2021; Halikko: 1XRUWHQLOWD SH NOR .DQWWRULODVVD Â&#x2021; PerniĂś: 1XRUWHQLOWD WR NOR VUN WDORVVD Â&#x2021; Salo-Uskela: 1XRUWHQLOWD SH NOR ² VUN WDORQ $NYDDULRVVD ² 3HOLYXRUR WL NOR VUN WDORQ MXPSSDVDOLVVD ² 5DDPLV NH NOR $NYDDULRVVD Â&#x2021; Gospel-baila SH NOR VUN WDORQ MXPSSDVDOLVVD

PARTIO Â&#x2021; 3DUWLRNLUNNR MD OXSDXVMXKOD PD NOR 6DORQ NLUNRVVD Â&#x2021; 3HUWWHOLQ 3LNHWWLHQ <UM|Q SlLYlQ MXKOD PD NOR 3HUWWHOLQ VUN WDORVVD

Iloiset aamukahvit Lauantaiaamu sujuu rennoissa tunnelmissa 21.4. klo 10 Suomusjärven seurakuntakeskuksessa, sillä aamukahvivieraana on näyttelijä, stand up -koomikko Hannu Friman ja teemana â&#x20AC;?Jokainen ihminen on naurun arvoinenâ&#x20AC;?. Aamupala maksaa 3 â&#x201A;Ź, muun huvin saa maksutta. Seurakuntakeskus sijaitsee Kitulassa osoitteessa Kitulantie 3.

Kanttorin läksiäisjuhla Kesällä eläkkeelle jäävä kanttori Antti Risku on su 22.4. klo 10 viimeistä kertaa virallisesti urkujen äärellä Uskelan kirkon messussa. Musiikissa avustavat Riskun johtamat Iltapäiväkuoro ja Puukirkon kuoro. Messun jälkeen tarjotaan seurakuntatalossa lähtÜkahvit. Veisukinkerit

Haastekävelyä Kuusjoella

Oletko laulanut Punaista veisukirjaa rippikoulussa tai nuortenilloissa? Olipa noista ajoista kolme tai kolmekymmentä vuotta, niin nyt on tilaisuus uudistaa veisututtavuus. Tule to 19.4. klo 19 Salo-Uskelan seurakuntataloon laulamaan ja miksei soittamaankin klassikkoveisuja. Kitarat ja kaverit mukaan â&#x20AC;&#x201C; talo tarjoaa rummut! Iltaa isännĂśivät Kaisa Suutela-Kuisma ja Kaarlo Launonen. MyĂśs pientä tarjoilua on luvassa.

Mitäpä jos haastaisi tyĂśtoverin, ystävän tai naapurin seuraksi iltalenkille hyvän asian puolesta? Kuusjoella kävellään ma 23.4. Yhteisvastuun hyväksi. Seurakuntatalolla voi ilmoittautua klo 17â&#x20AC;&#x201C;19 ja lähteä sen jälkeen taivaltamaan Murron lenkin (5 km), Liipolan lenkin (2 km) tai lyhyen lähilenkin. Vitosen osallistumismaksulla saa kävelyn jälkeen grillimakkaran, mehun ja arvan. Lisäksi voi ostaa kahvia ja lisää arpoja.

Ulkoilua Inkereellä Inkereen urheilukentällä Perttelissä tapahtuu su 22.4. klo 12â&#x20AC;&#x201C;15. Ohjelmassa on kävelykierroksia, joihin voi haastaa vaikka ystävän mukaan. Ratakierros maksaa 3 â&#x201A;Ź, kaksi kierrosta vitosen. Lapsille ja perheille on tarjolla luontopolku â&#x20AC;?Pienestä kiinniâ&#x20AC;?, johon saa perhelipun vitosella. Pienimmille on ihan oma yhden euron rata. Suuhunpantavaksi on myynnissä makkaraa, lättyjä, kahvia ja pullaa. Tuotto menee Yhteisvastuukeräykselle.

Lapsikuorot konsertoivat Salon seurakunnan lapsikuoroja kuullaan su 22.4. klo 18 Salon kirkossa. Konsertti on saanut nimen â&#x20AC;?Jumalan unelmaâ&#x20AC;?, ja laulujen myĂśtä selviää, mikä ja millainen se unelma on. Kuorot ovat valmistelleet konserttia kukin tahollaan kevätkauden aikana, mutta laulut viimeistellään viikonlopun kuoroleirillä Naarilassa. Konsertissa kuorolaiset laulavat pääosin yhdessä, mutta luvassa on myĂśs muutama soolo. Yhteislauluissa yleisĂśkin pääsee osallistumaan. Tilaisuuteen on vapaa pääsy.

Yhteisvastuulaulajaiset Muurlan seurakuntakodissa lauletaan Yhteisvastuun hyväksi ti 24.4. klo 18. Säestyksestä vastaa kanttori Hanna-Leena Keinänen. Kahvitarjoilusta voi antaa vapaaehtoisen maksun Yhteisvastuukeräykselle.

Raamattuluennot jatkuvat Vanhaan testamenttiin perehdyttävä luentosarja â&#x20AC;?Raamattu avautuuâ&#x20AC;? jatkuu ke 25.4. klo 18 Halikon seurakuntatalossa. Luennoitsijana on Kimmo Malinen ja teemana tällä kertaa â&#x20AC;?Isä kasvattaa ja ohjaa välimiehen kauttaâ&#x20AC;?. Opetusosuuden lisäksi iltaan sisältyy musiikkia, keskustelua, rukousta ja pientä tarjoilua.

Uskoa arjessa Helsingin Kansanlähetyksen julistustyÜntekijä Seppo Palonen on puhujavieraana Usko arjessa -illassa ke 25.4. klo 18.30 Salo-Uskelan seurakuntatalossa, Kirkkokatu 6. Illan teemana on Jumalan tunteminen. Illassa ovat mukana myÜs pastori Tarja Laurila ja kanttori Satu Uusisalo.

Terveisiä Nepalista Halikkolaiset Päivi ja Hannu PÜlÜnen olivat alkuvuonna kolme kuukautta vapaaehtoistyÜssä Nepalissa. He kertovat kokemuksistaan sanoin ja kuvin lähetysillassa ti 24.4. klo 18 Halikon seurakuntatalossa. KASTETUT

Salo-Uskela:

Halikko:

1LNODV 9HOL -XKDQL $VLNDLQHQ +HOPLLQD $GD (PLOLD -DORQHQ Klaudia Eila Aleksandra Katainen 2RQD ,ORQD .HLKlV

,LQD 0DUMD 7XXOLD .DNNR -RKDQQHV 0DQJDOLVR 7XUXQHQ Kiikala:

-XOLD 0DULD $QQLNNL 8UPDV Kuusjoki:

-RKDQQHV 2OLYHU 5XXVND Roope Rikhard Vahtera PerniĂś:

)HOL[ )UDQV -RQDWDQ %lFNPDQG Pertteli:

6DUD $OHNVDQGUD +lUUL Niilo Oskari Viitanen

Särkisalo:

Vilho Topias Linna

HAUTAAN SIUNATUT Halikko:

-DDNNR 6DNDUL 8UPDV Y Kisko:

Niilo Konstantinus Kavander 94 v. PerniĂś:

$VNR 7DSDQL +LLKWROD Y Pertteli:

/DLOD 0DLOLV -lUYLQHQ Y Salo-Uskela:

$LPR $UWWXUL $DOWRQHQ Y /HD $QQLNNL 8XVDKR Y +DQQX 2ODYL %UHLOLQ Y

WWW SALONSEURAKUNTA FIĂĽĂĽĂĽĂĽĂĽsĂĽĂĽĂĽĂĽĂĽSALONSEURAKUNTA EVL FIĂĽĂĽĂĽĂĽĂĽsĂĽĂĽĂĽĂĽĂĽVAIHDEĂĽ ĂĽ ĂĽ


7

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

Rengastalkoot auttavat lapsia ja nostattavat yhteishenkeä

Rengastalkoiden avulla halutaan kerätä rahaa Komisuon koulun lapsia varten. Hyvän asian puolesta järjestetty tapahtuma keräsikin paikalle paljon ihmisiä pienestä tihkusateesta huolimatta. Riina Aapio

Kiikalassa vaihdettiin lauantaina autojen talvirenkaita kesärenkaisiin yhteisen hyvän puolesta. Komisuon koulun vanhempainyhdistyksen järjestämät rengastalkoot pidettiin taksiyrittäjä Jan Jaakkolan kotona, ja sateisesta säästä huolimatta monet toivat autonsa renkaat vaihdettavaksi. Vanhempainyhdistyksen jäsenten lisäksi tapahtuman järjestäjinä toimi joukko aktiivisia koululaisten vanhempia. - Järjestimme samanlaisen tapahtuman ensimmäistä kertaa viime syksynä. Suomusjärvellä pidettiin tällaisia samanlaisia rengastalkoita, mistä saimmekin idean järjestää samanlaisen Kiikalassa, kertoo Komisuon koulun vanhempainyhdistyksen puheenjohtaja Päivi Ekman.

Renkaiden vaihdon lisäksi ihmisille tarjoutui mahdollisuus renkaiden pesuun. Hintaan sisältyi myös kahvitarjoilu sekä pientä purtavaa. Tapahtumasta kertyneet rahat menevät Kiikalan Komisuon koulun lasten hyväksi. Viime vuonna rengastalkoot keräsivät paikalle suuren joukon ihmisiä, ja tapahtumasta on saatu jälkeenpäin paljon positiivista palautetta. Monet ovatkin viime syksystä asti kyselleet, järjestetäänkö samanlainen tapahtuma vielä uudestaan. - Ihmiset ovat kovasti odottaneet uusien rengastalkoiden järjestämistä. Viime vuonna autojen renkaita tuotiin vaihtoon niin paljon, että talkoot loppuivat vasta kello 17, vaikka niiden piti loppua kello 15, Ekman naurahtaa. Hänen mukaansa rengas-

talkoista aiotaan tehdä traditio, joten uudet talkoot järjestetään näillä näkymin jälleen ensi syksynä. Päivi Ekman on vahvasti sitä mieltä, että rengastalkoot kasvattavat ihmisten yhteishenkeä. - Yhteishenki nousee näiden talkoiden myötä, koska ihmiset tulevat tänne yhteisen hyvän asian puolesta. Ihmiset haluavat auttaa ja tukea koululaisia, Ekman kertoo. Talkoista saadut rahat menevät 1-4 -luokkalaisten luokkaretkirahastoon. Rahaa kerätään myös muun muassa välituntien viihtyvyyden lisäämistä varten. Myös autojensa renk aat vaihtoon tuoneet ihmiset pitivät rengastalkoita yhteishenkeä nostattavana tapahtumana. - Tapahtuma ehdottomasti lisää yhteishenkeä. Kävin

RekryTreffit Nokian Salon tehtaalla Salonjokilaakso

Sa lossa Nok ian tehtaa lla järjestetään torstaina suuri rekrytointitapahtuma. Nokian Bridge-ohjelman ja Yrityssalon järjestämillä RekryTreffeillä salolaiset yritykset ja Nokia-uraa tehneet työntekijät tapaavat toisiaan. - RekryTreffeillä halutaan tarjota mukaan lähteville yri-

tyksille mahdollisuutta tavata suuri joukko Nokian Bridge -tukiohjelmassa olevia henkilöitä. Tapahtuma tarjoaa loistavan tilaisuuden uusien osaajien suorarekrytointiin sekä työnantajamielikuvan vahvistamiseen, Maija Pirvola Yrityssalosta kertoo. Tapahtuma koostuu niin sanotusta Rektytorista, jossa sijaitsee eri yritysten esittelypis-

teitä ja ohjelmalavoja. - Ilmoittautuneet nokialaiset voivat osallistua myös täsmätapaamisiin, jossa työantajat keskustelevat henkilökohtaisesti hakijoiden kanssa noin vartin pituisissa tapaamisissa. RekryTreffeille on ilmoittautunut jo kymmeniä eri alojen ammattilaisia etsiviä yrityksiä niin Salosta kuin muualtakin eteläisestä Suomesta.

Seppo Pietarisesta Salon myyntijohtaja Salonjokilaakso

KTM Seppo Pietarinen (s. 1965) aloittaa Salon kaupungin myyntijohtajana toukokuun alussa. Pietarinen on kansainvälisen liiketoiminnan moniosaaja. Hänellä on yli 15 vuoden kansainvälinen työkokemus muun muassa ICTalalta ja vahvuuksina kansainvälistyminen, yritysten kilpailuetujen analysointi ja kehittäminen sekä laaja markkinaalueiden tuntemus. Pietarinen tuntee hy vin viennin ja kansainvälistymisen edistämisorganisaatiot, kuten Invest in Finlandin,

Finpron ja Finnveran ja hänellä on hyvät kansainväliset verkostot. Hän tuntee myös varsinaissuomalaista yrityselämää ja on konsultoinut kymmeniä alueen yrityksiä. Pietarinen raportoi suoraan kaupunginjohtaja Antti Rantakokolle ja Pietarisen kanssa

työskentelee kolmihenkinen Invest in -tiimi sekä strategisen kehittämisen osaston viestintä ja markkinointi. Viimeksi Pietarinen on työskennellyt FINTRAssa useissa eri johdon ja asiakasyritysten kehittämisen tehtävissä.

Pe 20.4. klo 11.00 Eläkeläisten ja työttömien ruokailu, 3€ Su 22.4. klo 11.00 ILOX-kuoro Lohjan helluntaisrk:sta. Risto Hyttinen puhuu aiheesta ”Herra on uskollinen” Ti 24.4. klo 18.30 Sana ja rukous Ke 25.4. klo 18.30 Ilmestysmajan ilta Helluntaiseurakunta Mököistenkatu 18, Salo p. 045 110 9309 www.salonhelluntaisrk.fi

Tervetuloa!

talkoissa myös viime vuonna, ja mielestäni on erittäin hyvä asia, että tällaisia järjestetään, tapahtumaan osallistunut Aimo Kuusikoski kertoo. Talkoisiin osallistunut Pirkko Mäkinen kävi myös viime vuonna vaihtamassa autonsa renkaat rengastalkoissa. - Käyn vaihtamassa renkaat täällä kahdesta syystä. Ensinnäkin minun ei tarvitse vaihtaa renkaita itse ja toiseksi talkoista tulleet rahat menevät todella hyvään tarkoitukseen. Täällä tapaa myös paljon tuttuja ihmisiä, Mäkinen kertoo. Talkoissa sekä miehet että naiset tekevät töitä lasten auttamiseksi. - Välillä tuntuu siltä, että ainoastaan naiset järjestävät erilaisia tapahtumia hyvien asioiden puolesta, joten on erittäin hyvä asia, että myös miehet osallistuvat toimintaan, Mäkinen jatkaa. Komisuon koulun vanhempainyhdistys kerää rahaa lapsille myös myymällä muun muassa sukkia ja Jokioisten pakasteleivonnaisia. Yhdistyksen sihteerinä toimii Jyrki Rinta-Paavola. Vanhempainyhdistyksessä on suunnilleen kymmenen aktiivista jäsentä. Myös monet lasten vanhemmista osallistuvat aktiivisesti yhdistyksen toimintaan.

Paikkoja avoinna

Prisma Halikko hakee kassatiimiin

MYYJÄÄ määräaikaiseen (1.6.-31.12.2012), osa-aikaiseen työsuhteeseen.

Odotamme:

- tarkkuutta ja joustavuutta - ahkeruutta ja asiakaspalveluhenkisyyttä

Tarjoamme:

- työn nuorekkaassa, avoimessa ja joustavassa tiimissä - SSO:n ja S-ryhmän kattavat henkilöstöedut ja kehittymismahdollisuudet Lisätietoja: palvelupäällikkö Sari Nohteri 044 7705 181 Sähköiset hakemukset 22.4.2012 mennessä www.sso.fi > avoimet työpaikat. Hyväksymme ainoastaan sähköisesti lähetetyt hakemukset.

www.sso.fi

Suur-Seudun Osuuskauppa SSO on läntisellä Uudellamaalla ja Varsinais-Suomessa 9 kunnan alueella toimiva, kasvava alueosuuskauppa. SSO toimii viidellä päätoimialalla päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, matkailu- ja ravitsemiskaupassa, rauta-, maatalous- ja puutarhakaupassa sekä liikennemyymäläkaupassa ja autokaupassa. Asiakasomistajia SSO:ssa lähes 60 000, liikevaihto v. 2010 oli 421,1 miljoonaa euroa ja henkilökuntaa n.1600.

Haemme vakituisia ja osa-aikaisia

MYYNTINEUVOTTELIJOITA vahvistukseksi kasvavalle toiminallemme, tule mukaamme menestymään!

Älä mieti - vaan toimi! Soita 044 380 6354/Päivi, tai täytä hakemus netissä

www.jatopal.fi

Olemme paikalla Salo TE-toimiston tiloissa 24.4. klo 10-14. Tavoitat meidät myös os. Horninkatu 15, Salo. Ps. Kysy myös kesätyöpaikoistamme.


8

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

TEE HYVĂ&#x201E; KAUPPA LOIMAALLA SUNNUNTAINĂ&#x201E;YTTELYT 22.4. ja 29.4. klo 11-15. Pullakahvitarjoilu. Ĺ koda Octavia

Nissan Juke

Hinta alk. 19 990â&#x201A;Ź

Ford Focus

Hinta alk. 19 700â&#x201A;Ź

Hinta alk. 21 848,95â&#x201A;Ź

Meiltä uusiin Ford, Skoda ja Nissan autoihin kaikki kampanjatarjoukset. Meillä kauppa käy. Ostamme ja vaihdamme halvempaan myÜs moottoripyÜrät, asuntoautot ja -vaunut.

NYT VAIHTOAUTOKAMPANJA!

Reilut hyvitykset, alennukset ja joustava rahoitus jopa ilman käsirahaa ja korkoa. Laatukasko vuodeksi veloituksetta käytetyn ostajalle. HENKILĂ&#x2013;AUTOT

Audi A3 1,8 Turbo Attraction quattro 3d 208tkm -03 Audi A4 2.0 TDI S-line Aut. 153tkm -07 Audi A4 Avant 1,8 turbo 258tkm -02 Audi A4 Avant 1,8 turbo 240tkm -02 Audi A4 Avant 2,0 TDI (DPF) 162tkm -09 Audi A4 Avant 2,0 TDI 103 kW 145tkm -05 Audi A6 Avant 2,0 TDI (DPF) 103 kW multitronic-aut. 260tkm -08 Audi A6 Avant 2,4 V6 125kW multitronic-autom 161tkm -03 BMW 118 d (GU31) 199tkm -05 BMW 316 d E90 Sedan Business Edition 0 -11 BMW 318 i E90 Sedan AAC 49tkm -08 BMW 320 CdA E92 CoupÊ 15tkm -11 BMW 320 iA 2,2 4d 207tkm -01 BMW 330 iA 4d 150tkm -01 BMW 330 xdA touring 198tkm -02 BMW 525 dA Touring 116tkm -05 Chevrolet Aveo 4-ov LS 1,4 AC 76tkm -07 Chevrolet Evanda 2,0 16V CDX 4d ECC AT 94tkm -06 Chevrolet Kalos 1,4 16V SX 5d A/C 113tkm -05 CitroÍn Berlingo 2,0 HDi Multispace 171tkm -05 CitroÍn C4 1,6 16v Exclusive Berline 77tkm -07 Dodge Journey 2,0 CRD DCT SXT 7h 129tkm -08 Fiat Idea 1,4 95 5d 139tkm -04 Ford C-max 1,8 TDCi 115hv Trend M5 5-ov 76tkm -09 Ford Focus 1,6 100 hv Trend Design 5-ov 47tkm -10 Ford Focus 1,6 100hv autom. Ghia Sedan 43tkm -05 Ford Focus 1,6 100hv Ghia M5 5-ov 68tkm -09 Ford Focus 1,6 100hv Trend M5 5-ovinen 97tkm -08 Ford Focus 1,6 100hv Trend M5 Sedan 59tkm -07 Ford Focus 1,6 100hv Trend M5 viistoperä 22tkm -09 Ford Focus 1,6 100hv Trend Wagon M5 175tkm -06 Ford Focus 1,6 125 hv Titanium M5 5-ov 8tkm -11 Ford Focus 1,6 TDCi 90hv ECOnetic M5 Wagon 140tkm -08 Ford Focus 1,6 TDCi 90hv ECOnetic M5 Wagon 57tkm -08 Ford Focus 1,6 TDCi 90hv Trend M5 5-ov 99tkm -07 Ford Focus 1,6 TDCi 90hv Trend M5 5-ov 103tkm -08 Ford Focus 1,6 TDCi 90hv Trend M5 5-ov 104tkm -08 Ford Focus 1,6 TDCi 90hv Trend M5 viistoperä 126tkm -08 Ford Focus 1,6 TDCi 90hv Trend M5 Wagon 109tkm -09 Ford Focus 1,6 TDCi 95 hv Start/Stop Trend M6 5-ov 12tkm -11 Ford Focus 1,6 VCT 115hv Trend M5 Wagon 258tkm -06 Ford Focus 1,6i 100hv Ambiente Limited Wagon 119tkm -04 Ford Focus 1,6i 100hv Ambiente Limited Wagon 168tkm -05 Ford Focus 1,6i 100hv Trend Limited Wagon 148tkm -04 Ford Focus 1,8 125hv Titanium M5 viistoperä 64tkm -08 Ford Focus 1,8 TDCi 115hv Trend Wagon 243tkm -05 Ford Galaxy 2,0 TDCi 140 hv autom. Trend A6 5-ov 218tkm -09 Ford Mondeo 1,6 EcoBoost 160 hv Trend M6 5-ov 7tkm -11 Ford Mondeo 1,8 110hv Trend M5 Wagon 160tkm -05 Ford Mondeo 1,8 110hv Trend M5 Wagon 158tkm -06 Ford Mondeo 1,8 125hv Limited 125 M5 Wagon 84tkm -07 Ford Mondeo 1,8 125hv Trend Wagon 180tkm -06 Ford Mondeo 1,8 TDCi 100 hv Trend M5 Sedan 223tkm -08 Ford Mondeo 1,8i 110hv Ambiente Sedan 4d 130tkm -03 Ford Mondeo 1,8i 110hv Trend Sedan 100tkm -04 Ford Mondeo 1,8i 110hv Trend Sedan 126tkm -04 Ford Mondeo 1,8i 110hv Trend Sedan 52tkm -05 Ford Mondeo 1,8i 125hv Trend Wagon 192tkm -02 Ford Mondeo 2,0 145hv Flexifuel Titanium M5 5-ov 9tkm -11 Ford Mondeo 2,0 TDCi 115hv DPF Trend M6 5-ovinen 53tkm -09 Ford Mondeo 2,0 TDCi 115hv DPF Trend M6 5-ovinen 24tkm -10 Ford Mondeo 2,0 TDCi 115hv M6 Wagon 168tkm -08 Ford Mondeo 2,0 TDCi 115hv Trend M6 5-ov 22tkm -11 Ford Mondeo 2,0 TDCi 130 hv pf autom. Trend A6 Wagon 246tkm -07 Ford Mondeo 2,0 TDCi 140 hv Ghia 5-ov. 112tkm -08 Ford Mondeo 2,0 TDCi 140 hv pf Ghia M6 Wagon 146tkm -08 Ford Mondeo 2,0 TDCi 140hv DPF A6 Trend Design 5-ov 162tkm -10 Ford Mondeo 2,0 TDCi 140hv DPF autom. Trend Design A6 Wagon 157tkm -09 Ford Mondeo 2,0i 145hv Ambiente Sportback 5-ov 140tkm -03 Ford Mondeo 2,0TDCi 130hv Trend X M6 Sedan 254tkm -06 Ford Mondeo 2,0TDCi 90hv Ambiente Sedan 226tkm -05 Ford Mondeo 2,3 161hv autom. Ghia A6 Wagon 42tkm -09 Ford Mondeo 2,5 V6 170hv Ghia Wagon aut 150tkm -05 Ford Mustang 4,6 GT AUT. AVO 14tkm -07

11.990 21.990 9.990 11.890 24.990 17.990 22.990 13.890 13.990 35.990 24.990 49.990 8.990 12.990 14.990 24.990 8.890 8.980 5.990 7.990 10.890 20.990 5.990 17.890 18.390 13.980 16.890 13.890 13.980 17.980 7.990 24.890 13.890 16.890 14.890 15.890 15.890 14.980 16.890 24.890 7.880 7.980 6.980 6.890 15.980 6.890 22.890 29.990 10.880 11.890 14.990 11.980 14.990 6.980 9.980 9.890 12.980 6.990 27.890 24.980 26.990 17.890 29.990 14.990 17.990 19.890 23.890 22.890 7.890 9.890 9.990 27.890 10.890 44.990

Ford Tourneo connect 1,8 TDCi 7-hlÜ 284tkm -03 Ford Transit Kombi 300S 2,0TDCi Pikku-bussi 79tkm -05 Gm daewoo Tacuma 2,0 16V CDX 5d A/C 120tkm -03 Hyundai Tucson 2,0 CRDI VGT GLS AAC ESP 136tkm -06 Jaguar X-type 2,0D Classic Estate 141tkm -06 Kia Ceed 1,6 EX HB 3D AC 44tkm -09 Mazda 6 Sport 2,0 Elegance 6MT 5d V10 111tkm -07 Mercedes-Benz 300 CE 219tkm -89 Mercedes-Benz B 180 CDI A188tkm -06 Mercedes-Benz C 200 CDI A Classic 212tkm -02 Mercedes-Benz C 200 CDI T A Classic 109tkm -09 Mercedes-Benz Clc 180 Kompressor SportcoupÊ A Classic 141tkm -08 Mercedes-Benz E 200 CDI BE A Avantgarde 28tkm -11 Mercedes-Benz E 200 CDI Classic 388tkm -05 Mercedes-Benz E 200 Kompressor Elegance 23tkm -06 Mercedes-Benz E 320T CDI A Elegance 247tkm -03 Mercedes-Benz E 350 CGI A 25tkm -09 Mercedes-Benz R 350 4Matic Aut. 110tkm -06 Mitsubishi Colt 4D HATCHBACK 1.3 89tkm -07 Nissan 370z Coupe Pack 3,7 L 6M/T 19' alloys & Connect Premium 1tkm -12 Nissan Almera 1,5 Comfort SportDeck 3ov 162tkm -01 Nissan Almera 1,5 Visia+ 4-ov. 215tkm -04 Nissan Almera tino 1,8 Visia AC 148tkm -04 Nissan Maxima QX V6 24V 3,0 AT Elegance A/C Nahkaverhoilu 219tkm -03 Nissan Maxima QX V6 24V 3,0 AT Elegance A/C Nahkaverhoilu 82tkm -04 Nissan Micra 1,5 dCi 63 Visia 5-vaiht. 5-ov. 24tkm -09 Nissan Note 1,4 65 Visia 5-vaiht. 5-ov. 136tkm -08 Nissan Note 1,4 65 Visia 5-vaiht. 5-ov. ESP 58tkm -08 Nissan Note 1,4 65 Visia Base 5-vaiht. 5-ov. 61tkm -07 Nissan Note 1,5 dCi 50 Visia 210tkm -06 Nissan Note 1,6 81 Visia 5-vaiht. 5-ov. 103tkm -07 Nissan Primastar 2,0 dCi 114Bussi Combi 9 2,9t L2H1 6MT 50tkm -08 Nissan Primera 1,6 Sport SportDeck A/C 5ov 170tkm -01 Nissan Primera 1,6 Sport+ SportDeck A/C 5ov 190tkm -01 Nissan Primera 1,6 Visia 5-ov. 86tkm -05 Nissan Primera 1,8 Business+ Sedan 168tkm -02 Nissan Primera 1,9 dCi 120 Visia ESP 5-ov. 154tkm -05 Nissan Primera 2,0 CVT Automaatti Tekna Traveller 223tkm -02 Nissan Qashqai 1,5 dCi DPF Acenta 6MT 4x2 90tkm -08 Nissan Qashqai 1,6 Acenta 5MT 4x2 71tkm -09 Nissan Tiida 1,6 Acenta 5MT 4-ov. 42tkm -08 Nissan Tiida 1,6 Visia 4AT 5-ov. 38tkm -07 Nissan Tiida 1,6 Visia 5MT 4-ov. 62tkm -07 Nissan Tiida 1,6 Visia 5MT 5-ov. 19tkm -08 Nissan X-trail 2,0 dCi 110kW SE 6AT 4x4 85tkm -07 Nissan X-trail 2,0 dCi 110kW XE 6MT 4x4 180tkm -08 Opel Astra Sedan Enjoy Comfort Edition 1,6 Twinport XER 85kW/ 56tkm -08 Opel Meriva 5-ov Enjoy 1,7 CDTI (DPF) 74kW/100hv M6 132tkm -08 Opel Vivaro Combi 1.9 CDTI 1+8 184tkm -03 Opel Zafira 1,8 Ecotec Plus 140tkm -05 Peugeot 206 XT 1,6 5d 150tkm -02 Peugeot 307 Olympia 1,6 5-ov 92tkm -06 Peugeot 406 ST 2,0 Executive 167tkm -03 Peugeot 407 Executive HDi 136 FAP Automaatti 256tkm -09 Peugeot 807 SR 2,0 HDi 7h AT 226tkm -04 Renault Laguna Break 1,6 16V Expression BUSINESS 119tkm -04 Renault Laguna Coupè Dynamique 2,0 dCi 16V FAP 150hv 29tkm -09 Renault Laguna Hatchback Expression 2,0 16v 49tkm -08 Renault Megane 2,0T 16V Sport HB 5-ov 42tkm -06 Renault Megane Sedan 1,6 16v 70tkm -07 Saab 9-3 Sport Sedan 1,8i Linear 5v Business 36tkm -06 Seat Altea xl 1,4 TSI Stylance 96tkm -09 Seat Leon Ecomotive 1,9 TDI DPF Style 71tkm -09 Skoda Fabia 1,2 12V 23tkm -07 Skoda Fabia Sedan 1,4 Classic 50kW 139tkm -03 Skoda Octavia 1,4 TSI Ambiente 91tkm -09 Skoda Octavia 1,6 TDI CR DPF Ambiente 49tkm -09 Skoda Octavia 1,6 TDI CR DPF Ambiente DSG Autom. 99tkm -10 Skoda Octavia 1,9 TDI Ambiente 155tkm -07 Skoda Octavia 1,9 TDI Ambiente 109tkm -08 Skoda Octavia 1,9 TDI Ambiente HB 70tkm -09 Skoda Octavia 1,9 TDI DPF Elegance 134tkm -08 Skoda Octavia 1,9 TDI Elegance 262tkm -05 Skoda Octavia 1,9 TDI Elegance 270tkm -05 Skoda Octavia 1,9 TDI Elegance 231tkm -07 Skoda Octavia 1,9 TDI Elegance DSG Autom. 98tkm -06

Loimaan

7.990 19.990 5.990 19.990 16.990 13.890 14.890 6.490 17.990 11.990 32.990 24.990 54.990 14.990 29.990 18.990 69.990 44.990 8.890 67.990 5.890 5.990 7.890 5.990 9.990 13.990 9.990 12.890 10.990 8.990 9.990 29.990 6.990 5.990 9.990 5.990 9.990 5.990 20.990 18.990 14.990 14.990 12.990 13.990 26.990 24.990 14.980 11.990 19.990 9.990 4.980 9.990 6.890 13.990 10.990 7.890 29.990 16.890 19.990 10.990 17.990 16.990 16.890 11.990 5.990 17.890 20.490 21.980 14.890 16.890 19.890 15.990 11.890 9.990 12.990 16.490

Skoda Octavia 1,9 TDI Elegance DSG Autom. 161tkm -08 Skoda Octavia 2,0 TDI Ambiente 188tkm -06 Skoda Octavia 2,0 TDI Elegance 129tkm -06 Skoda Octavia 2,0 TDI Elegance 142tkm -07 Skoda Octavia 2,0 TDI Elegance DSG Aut. 248tkm -05 Skoda Octavia 2,0 TDI Elegance DSG Aut. 146tkm -06 Skoda Octavia 2,0 TDI Elegance DSG Autom. 141tkm -07 Skoda Octavia 2,0 TDI Elegance DSG Autom. 88tkm -07 Skoda Octavia 2,0 TSI RS DSG Autom. 11tkm -11 Skoda Octavia Combi 1,6 FSI Elegance 100tkm -08 Skoda Octavia Combi 1,9 TDI 81kW Ambiente 286tkm -04 Skoda Octavia Combi 1,9 TDI Ambiente 175tkm -09 Skoda Octavia Combi 1,9 TDI Ambiente AC 227tkm -05 Skoda Octavia Combi 1,9 TDI Elegance 247tkm -05 Skoda Octavia Combi 1,9 TDI Elegance 128tkm -08 Skoda Octavia Combi 1,9 TDI Elegance 131tkm -08 Skoda Octavia HB 1,9 TDI 66kW Ambiente 201tkm -03 Skoda Roomster 1,9 TDI Style 147tkm -07 Skoda Superb 1,8 Turbo Comfort 168tkm -03 Skoda Superb 2,0 TDI DPF Classic 240tkm -07 Skoda Superb 2,0 TDI DPF Comfort DSG 208tkm -10 Skoda Superb 2,5 V6 TDI Comfort A 276tkm -04 Skoda Superb 2.0 TDI Comfort DSG-automaatti 158tkm -09 Skoda Superb Combi 2,0 TDI 140 Ambition DSG Autom. 72tkm -11 Suzuki Swift Hot Chili 1,3 GL 5D 57tkm -08 Toyota Avensis 1,6 VVT-i Linea Terra Liftback 36tkm -06 Toyota Avensis 2,0 VVT-i Linea Sol Technical aut. Wagon 165tkm -03 Toyota Avensis 2,2 D-4D 150 Clean Power Linea Sol 4ov 191tkm -07 Toyota Corolla 1,4 D-4D 90 Linea Sol Wagon 156tkm -07 Toyota Corolla 1,4 D-4D 90 Linea Terra 5ov Hatchback 152tkm -05 Toyota Corolla 1,6 Dual VVT-i Linea Terra 4ov 29tkm -09 Toyota Corolla 1,6 VVT-i Linea Sol 3ov Hatchback 64tkm -06 Toyota Corolla 1,6 VVT-i Linea Sol 4ov Aut. 173tkm -02 Toyota Corolla 1,6 VVT-i Linea Terra 5ov Hatchback AC 136tkm -05 Toyota Corolla verso 2,0 D-4D 116 Linea Sol 7p 150tkm -05 Volkswagen Bora 1,4 55kW 140tkm -02 Volkswagen Caddy 2,0 SDI 51 kW umpipakettiauto 37tkm -07 Volkswagen Golf 1,4 Comfortline 3d 121tkm -03 Volkswagen Golf Highline 2,0 TDI 103 kW, DSG-autom. 3-ov. 47tkm -10 Volkswagen Jetta 1,6 TDI 77 kW Comfort DSG-autom. 38tkm -10 Volkswagen Passat 1,9 TDI PowerDiesel 74kW Trendline 152tkm -03 Volkswagen Passat 2,0 96kW Trendline 140tkm -04 Volkswagen Passat 2,0 FSI 110 kW Comfortline 156tkm -05 Volkswagen Passat Comfortline 1,9 TDI PowerDiesel 77 kW 173tkm-08 Volkswagen Passat Variant 1,9 TDI PowerDiesel 77 kW 80tkm -08 Volkswagen Passat Variant Comfortline 2,0 TDI PowerDiesel 103 kW 150tkm -08 Volkswagen Passat Variant Sportline 2,0 TDI PowerDiesel 103 kW DSG-a 129tkm -08 Volkswagen Passat Variant Trendline 2,0 TDI PowerDiesel 103 kW 164tkm -07 Volkswagen Polo Comfortline 1,4 TDI PowerDiesel 59 kW 4d 40tkm-08 Volkswagen Touareg V10 5,0 TDI, Tiptronic-autom. 230kW 115tkm -04 Volkswagen Touran Conceptline 1,4 TSI 103 kW DSG-autom. 71tkm -08 Volkswagen Touran Firstline 1,6 FSi 85kW 128tkm -03 Volkswagen Touran Freestyle 2,0 TDI 103 kW (140 hv) DSG-autom. 188tkm -10 Volvo S40 1,6D (110 hv) 114tkm -08 Volvo S60 2,4 140hv 85tkm -03 Volvo S60 2,4 140hv 224tkm -03 Volvo S60 2,4D Kinetic man 181tkm -08 Volvo S80 2,4T A Business 170tkm -02 Volvo S80 D5 Summum aut 251tkm -10 Volvo V50 1,6D DRIVe start/stop man 49tkm -09 Volvo V70 2,4 20V 250tkm -00

16.890 14.890 13.890 17.980 12.890 15.990 16.890 19.990 35.890 16.890 7.890 17.890 13.990 8.990 18.980 16.990 9.890 12.990 10.890 12.990 19.990 11.990 21.890 34.890 10.890 17.990 13.990 13.990 12.890 10.890 17.490 12.990 8.990 12.990 12.990 6.890 17.980 8.990 24.990 24.890 12.890 10.990 14.890 16.890 21.980 20.990 22.890 17.990 13.990 39.990 21.890 11.890 22.880 18.890 13.990 8.990 19.990 12.990 23.990 24.980 6.990

PAKUT+MAASTURIT YM. Citroen Jumper 30L2H1 HDi 100 Keskipitkä Normaali 129tkm Citroen Jumper 35LH 2,8 HDi pitkä korotettu kuorma-auto 7-hlĂś 147tkm CitroĂŤn Jumper 29C 2,0 HDi Lyhyt Matala 125tkm Fiat Ducato 11 2,2 Multijet (H1L1) 8 m3 , pa 228tkm Fiat Ducato Maxi 2,8 JTD 3700 12 m3 van KA 146tkm Fiat Ducato Maxi 20 3,0 Multijet (H2L3) 13 m3 , ka 6 HLĂ&#x2013; 38tkm Ford Fiesta Van 1,3 70hv 49tkm Ford Fiesta Van 1.3 40tkm Ford Ranger Pick-Up Super Cab Limited 2,5 TDCi 4x4 68tkm Ford Ranger Pick-Up Super Cab XL AC 2,5 TDCi 4x4 118tkm Ford Transit 300M 2,2TDCi 140 N1 Van Trend FWD (matala) 86tkm Ford Transit 300S 2,2TDCi 140 N1 Van Trend FWD 4,36 matala 99tkm

-08 -05 -03 -08 -05 -09 -08 -08 -08 -08 -09 -10

19.980 14.990 7.990 14.990 12.990 24.990 8.990 9.990 25.980 24.890 24.980 24.980

Ford Transit 300S 2,2TDCi 85 N1 Van Trend FWD 132tkm Ford Transit 350L 2,4TDCi 115 RWD KA 98tkm Ford Transit Van etuveto 2,0TDi 100 FT300S 258tkm Ford Transit Van etuveto 2,0TDi 100 FT300S 149tkm Ford Transit Van etuveto 300S 2,0TDI 75 248tkm Ford Transit Van kevytkuorma-auto 350L 2,4TDI 125 hv 235tkm Honda Cr-v 2,0i ES 4WD 148tkm Honda Cr-v 2,2 i-CTDi 4WD 59tkm Hyundai H-1 2,5 TCi GLS AC 105tkm Mazda B2500 2,5 Turbo Diesel 4x4 Regular Cab 113tkm Mercedes-Benz Vito 109CDI-2,7/32K normaali 173tkm Mercedes-Benz Vito 111CDI-2,7/32K normaali 157tkm Mercedes-Benz Vito 115CDI Automaatti 86tkm Mitsubishi L200 2,5 TD-IC 4WD 279tkm Mitsubishi Pajero Station Wagon 2,8TD 5d Paku 448tkm Nissan Pathfinder 2,5 dCi 128 XE 6-vaiht. 5-ov. 201tkm Nissan Pathfinder 2,5 dCi 128 XE 6-vaiht. 5-ov. 140tkm Nissan Pick-up 2,5 Di Single Cab 4X4 225tkm Nissan Pick-up 2,5 TD King Cab 4x4 232tkm Nissan Primastar 2,0 dCi 114 Van 2.9 t L2H1 6MT 187tkm Peugeot Boxer Umpi-KA 2,8 HDi pitkä, korkea 105tkm Suzuki Grand vitara 2,0 4WD 5d A/C 59tkm Toyota Hiace 2,4 Dsl 4ov 164tkm Toyota Land cruiser 95 3,0 TD 308tkm Volkswagen Transporter alusta 1,9 TDI 77 kW AC 115tkm Volkswagen Transporter umpipaku, pitkä 2,5 TDI 75kW av.3320 273tkm

-08 -07 -04 -04 -01 -02 -04 -09 -05 -02 -04 -05 -05 -00 -97 -06 -07 -03 -00 -08 -06 -03 -00 -00 -05 -97

MOOTTORIPYĂ&#x2013;RĂ&#x201E;T + MOPOT Benelli Tnt 1130 Cafe Racer 6tkm BMW F 650 CS 12tkm BMW R 1100 S 70tkm Harley davidson Flstf Fat Boy 3tkm Honda Cb SF X-Eleven 48tkm Honda Cbf 600 N 18tkm Honda Vt 750 S 14tkm Mitsubishi Casalini mopoauto M10 0 Moto guzzi Nevada 750 Classic 21tkm Moto guzzi Sport 1200 11tkm Suzuki Dl 650 V-Strom 27tkm Suzuki Gsf 1200 S Bandit 68tkm Yamaha Fz6-n 4tkm Yamaha Fz6-s 23tkm Yamaha Fz6-s S2 18tkm Yamaha Mt-03 4tkm Yamaha Vx deluxe 110 Yamaha Xj 6 Diversion 700 Yamaha Xjr 1200 43tkm

-07 -06 -00 -11 -99 -08 -10 -11 -07 -09 -07 -03 -10 -07 -08 -07 -06 -09 -97

ASUNTOAUTOT JA -VAUNUT Adria Adora 512 UP 0 Adria Classica 743 PU 0 Adria Classica 743 UP 0 Adria Vision I 707 SG Renault 2.5dCi 150 hv 34tkm Fendt Platin 650 TFD 0 Fiat Ducato Frankia A 540 2,5d 294tkm Fiat Ducato Heku 600 2.5 TDi 148tkm Fiat Ducato Rollerteam Autoroller 15 1,9TD 89tkm Fiat Granduca Auto-Roller 4 1.9TD 151tkm Fiat P.l.a S 700 2.3JTD 1tkm Fiat-adria Ducato 2,8 JTD 660 SL Matkailuauto 69tkm Fiat-adria Ducato 2,8 JTD A 660 DP Matkailuauto 96tkm Fiat-adria Win 2,3 JTD 120tkm Fiat-dethleffs Esprit globetrotter A 5830 2.5 TDi 231tkm Fiat-lmc Liberty 560 2,8 72tkm Fiat-lmc Liberty 6700 ti 2,8 JTD 70tkm Ford-dethleffs Globevan 1 Transit 2,2 TDCI 91tkm Frankia 680 rd 3.0TDI 21tkm Kabe Ametist GLE 0 Renault-knaus Sport ti 700 ufb 2.5 2tkm Solifer Finlandia 570-S7 0 Solifer Goldie 500 0 Solifer Mobile 544 K 2,3JTD 95tkm Solifer S9 0 VW-karmann Transporter Colorado 660 Solifer 2.5TDi 18tkm

-04 -04 -05 -07 -07 -92 -97 -01 -99 -11 -05 -04 -04 -98 -00 -02 -07 -08 -10 -10 -04 -99 -04 -98 -06

Palvelemme ." r 5* 1& r -"

Lamminkatu 7

Laatuauto

.ZZOUJ )VPMUP

w w w . l o i m a a n l a a t u a u t o . fi

yli 300 vaihtoautoa

19.880 19.990 9.880 12.890 7.890 8.480 13.990 27.990 11.990 11.990 12.990 14.890 22.990 8.990 5.990 24.990 26.990 11.990 9.990 14.990 16.990 13.890 9.990 18.990 21.990 5.990

Lamminkatu 39 .ZZOUJ )VPMUP

11.990 6.990 5.990 27.990 6.990 5.990 8.990 13.990 8.990 11.990 6.990 5.990 7.990 5.990 6.990 6.990 7.990 7.990 5.990

13.990 16.990 17.990 59.990 23.990 7.990 15.990 19.990 17.990 58.990 36.990 29.990 24.990 14.990 19.990 32.990 36.990 59.990 29.990 49.990 19.990 10.990 23.990 11.990 49.990


9

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

Kevätautoilu & moottoripyöräily Salon vaihtoautonäyttelyillä on kaupungissa pitkät perinteet

Salon Merkkiliikkeiden yhdistyksen puheenjohtaja Seppo Alanko tähdentää, että autoliikkeissä vaihtoehtoihin on luontevaa tutustua, sillä iso osa autoista on sisätiloissa ja liikkeet ovat lähellä toisiaan. Jarmo Laakso

Salon Merkkiliikkeiden yhdistyksellä on perinteitä aktiivisena toimijana kaupungin autokaupassa jo vuodesta 1960 lähtien. Salossa toimiva kahdeksan autoliikkeen yhdistys järjestää keväällä ja syksyllä yhteiset vaihtoautonäyttelyt. - Yhdistys perustettiin aikanaan kehittämään salolaista autokauppatoimintaa ja sen tiimoilta syntyi ajatus autoliikkeiden yhteisestä vaihtoautonäyttelystä, kuvailee yhdistyksen puheenjohtaja Seppo Alanko Traktoautosta. Näyttely tuo Alangon mukaan hy vin esille myös talousalueen ulkopuolelle sen, että Salossa tarjolla olevat eri merkit ovat varsin kattavasti ja helposti nähtävillä. Lisäksi liikkeillä on tällä hetkellä

varsin runsas vaihtoautovalikoima. Kevät on perinteisesti vaihtoautokauppa-aikaa. Siksi esimerkiksi merkkiliikkeiden kevätnäyttely on vuosittain saanut autoista kiinnostuneen väen liikkeelle. Tämän viikon torstaista sunnuntaihin oleva näyttely on monille autoa hakeville tärkeä katselmus- ja ostomahdollisuus. - Yhteistyö on hyvä lähtökohta kehittää autoliikkeiden asiakaspalvelua, mutta mielestäni toimintaa voitaisi kehittää edelleen. Meriniityssä on tarjontaa ja Salo on alueena varsin pieni, joten autoja pitäisi saada myytyä myös ulos, toteaa Juha Sjöholm Astrum Autosta. Hänen mukaansa LänsiUusimaa, Lohja ja Tammisaari ovat selviä markkinaalueita samoin, kuin sitten Ke-

miönsaaren sekä Paimion autoihmiset, jotka turhan usein siirtävät katseensa Turkuun.

kauppaan luottamusta niin ostajille kuin myyjillekin. - Yhteistyö on kehittänyt autokauppojen asiakaspalvelua ja tuonut yhteiset näyttelyt ja samat aukioloajat, jolloin maakunnassakin tiedetään, milloin autokaupat ovat auki, muistuttaa Matti Lehtinen PP-autosta. Autonäyttelyt ovat oikeastaan ainoa yhteinen toimintamuoto, jota yhdistyksen keskustelufoorumi on tuonut tullessaan. Alalle se on kuitenkin tuonut sellaisia piirteitä, jotka kehittävät sen luonnetta. Vaikka autokaupat toimivat jokainen omana liikkeenään, on niillä näyttelyiden lisäksi esimerkiksi yhtenäinen tiedotus, joka pienentää mainoskustannuksia, jotka ovat asiakkaiden suuntaan luonteva palvelumuoto. Ensi viikonloppu on Salossa varsin autoiluvoittoinen, sillä Astrum-keskuksessa järjestettävät Auto Saloon -messut vetävät puoleensa runsaasti nuoria autoilijoita, joiden autoliikkeet toivovat liikkuvan myös toiselle puolen junarataa.

Yhteistyötä hyvässä hengessä Salo on autokaupan kannalta merkittävä paikkakunta, sillä liikkeet ovat keskittyneet samalle alueelle Meriniittyyn, joten asioiminen ja siirtyminen liikkeestä toiseen on helppoa. - Yhdistys on kehittänyt toimintaamme hyvään suuntaan. Salossa voi yhdellä käynnillä tutustua vaihtoautoihin monessa autoliikkeessä ja moneen merkkiin, kuvailee Antero Jokinen Passeliautosta. Merkkiliikkeiden yhdistyksen toiminta varsinkin vaihtoautokaupan suhteen on hänen mukaansa suunniteltu hyvässä hengessä. Se on tuonut auto-

TALVEN SUOLAT

Pesut, vahaukset ym. alan työt yli 20 v. kokemuksella!

Muista autosi kestovahaus!

s -ERINIITYNKATU 3!,/ (02) 733 2685, 0440 749 128 s ¾RNINKATU ! 3!,/ 0440 749 129

KEVÄÄN SUPERTARJOUKSET! MAXON M AXON MAX1 MAX1 2 –TAHTINEN SKOOTTERIUUTUUS! Värit: musta ja valkoinen

1190,-

(1390,-)

MAXON -skootterit saapuvat varastoon huhtikuun loppuun mennessä. Nyt ennakkovaraajille myös suojapeite ja ensihuolto kaupan päälle! MUUT SKOOTTERIUUTUUDET JO ESILLÄ MYYMÄLÄSSÄMME. HUIKEITA TARJOUKSIA! HINNAT ALKAEN 990,TERVETULOA TUTUSTUMAAN ENTISTÄ LAAJEMPAAN MALLISTOOMME! TERVET

POLAR 500 4X4 MÖNKIJÄT P

OSTETAAN AUTOJA JA MOOTTORIPYÖRIÄ

NYT ALKAEN

KÄTEISELLÄ AUTO R RAHAKSI

KATSO LISÄÄ

Ensi viikolla teemana

Koti, sisustaminen, rakentaminen ja Vappu

ALUMIINISET AJORAMPIT PRO FOREST A ATV SÄHKÖ/pari VINSSI

www.falmek.fi

TAKATALO.fi 02-7272 409

4590,(5490,-)

MOOTTORIPYÖRÄT NYT ALENNETUIN HINNOIN!

PRÄTKÄ RAHAKSI

POIS

129,-

(199,-)

Vetokyky 3000lbs/1360kg

129,-

Kaikki tarjoukset voimassa a toukokuun loppuun saakka, sa sa tai niin kauan kuin tavaraa riittää.

Meiltä edullisimmat rahoitukset! Esim. 10 kk Aktiiviraha Mastercard –rahoituksen korko

(299,-)

0%

02 7272 994 ilmoitus@sa lonjokilaakso .n

www.falmek.fi www.falmek.fi fi et

Piisitie 3, HALIKKO AS. myynti@falmek.fi avoinna ma-pe 8.00 - 16.00

Myynti: Jani Tuomaala Jori Falkstedt Varaosat: Huolto:

044 044 044 044

3131 3131 3131 3131

226 229 228 048


10

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

Kevätautoilu & moottoripyöräily Starttaa kesään, renkaita joka lähtöön!

PALJON

Jerker Jokiniemi

erimerkkisiä kesärenkaita esim. Nokian Hakka Blue

Kysy lisää Hakka-turvasta! www.vianor.fi

Salitunkatu 5 p. 02 731 1705 ark. 7-17, la 9-13

Täyden palvelun rengastalo

Rauno Nikander

0440 121 715 Kirjastolantie 84, 24240 Salo

NYT JENKKI KESÄKUNTOON! AMMATTITAIDOLLA & LAATUTUOTTEILLA KXROORW MD NRUMDXNVHW WHVWDXNVHW 6QDS2Q 86$ DXWRWHVWHULOOl 0HLOWl MDUUXWHVWDXNVHW OHJHQGDDULVHW *8/) SDNRNDDVXQ |OM\WXRWWHHW PLWWDXNVHW EHQVLLQL Autokorjaamo 0400 528 838

American Car Showssa riitti nähtävää

JENKKIAUTOJEN EN N VARAOSAT T

+XRP QHWWL .DWVRVWDPPH NDXSD SALES@AMERICANAUTOPARTS.FI

WWW.AMERICANAUTOPARTS.FI

P. 040 7575757

Linnapellontie 22, 24910 Halikko as.

Suomen suurin autonäyttely, American Car Show järjestettiin jo 35. kerran. Tapahtuma keräsi autoja jokaiseen makuun saman katon alle Helsingin messukeskukseen. Va i k k a näy t tely k a nta a American Car Show -nimeä, e si l lä oli ku iten k in myös muun muassa japanilaisia ja eurooppalaisia autoja. Näyttely tarjosikin läpileikkauksen autoharrastukseen yli merkkirajojen. Kemiöläiset Johan Fabiansson ja Benny Vilander olivat tutustumassa autoihin, kuten aikaisempinakin vuosina. - Kyllä täällä on tullut käytyä aikaisempinakin vuosina, tämä on vähän niin kuin perinne, he kertovat. Johanin mielenkiinto on eurooppalaisissa autoissa, tarkemmin sanottuna Opeleissa, jollainen miehen tallista löytyy. - Se on sellainen C-Kadett, uudemmalla moottorilla ja turboahtimella, hän aloittaa. - Auto on oikeasti kokonaan uudelleen rakennettu vuosien mittaan. Moottori ja vaihteisto on vaihdettu uudempiin ja tehokkaampiin, samoin kaikki alustan osat. Jarrut on suuremmat, hän jatkaa päästyään

Benny Vilander ja Johan Fabiansson kävivät messuilla tartuttamassa autokuumeen itseensä. vauhtiin. Pääsiäisen näyttely on perinteisesti avannut kesän ajokauden. Talven seisonnassa olleet kulkupelit käynnistetään tallien periltä. Johan ei ole vielä saanut Opeliaan liikenteeseen. - Olihan se jo hetken tuossa liikenteessä, mutta nyt se on taas korjauksen alla, mies tuskailee. Benny opiskelee, hänellä ei varsinaista harrasteautoa ole

vielä. - Kyllä tässä suunnitelmissa on, että jossain vaiheessa hommaisin harrasteauton. Merkkiä tai mallia mies ei vielä tiedä. Salon omat automessut lähestyvät, Auto Saloon messut olivatkin esillä myös American Car Showssa. Promoottori Niko Peltola kertoo että messut edistyvät hyvin, alakerran hallista on kuulemma väliseinätkin saatu purettua joten tilaa

on. - Ongelmaksi koituu autojen saaminen sisään halliin, luiska kun on aika jyrkkä, Niko tuskailee. - Muuten Salon messut ovat ihan hyvällä mallilla. Autoja on tulossa ihan mukavasti, hän kertoo. Benny Vilander kiteyttää American Car Shown tarkoituksen. - Kyllähän tässä autokuume nousee.

Nurkat siistiksi ja pyöränraadot Salon Ekotorille kunnostettaviksi Leena Sorri

Pyörähuollon asiantuntija Veijo Laakso Salon Ekotorilta suosittelee lämpimästi jokakeväistä menopelin huoltamista. - On hyvä aloittaa katsoma lla onko renkaat ehjät. Niihin pumpataan ilmaa. Jos ne tuntuvat tyhjentyvän, niin paikkausvälineet esiin, rengas ja sisäkumi irti ja reikä löytyy lähemmin tutkimalla vesisaavissa, selvittää Veijo monelle jo lapsena tutuksi tullutta puuhaa. - Kannattaa tutkia tarkkaan paikkausvehkeiden käyttöohjeet. Vaikka homma on helppo, siinä on monelle hutiloivalle käynyt köpelösti, neuvoo mies pilke silmäkulmassa. - Ja jos ei homma vieläkään suju, eikä ilma pysy renkaassa, pyydetään apuun sitä naapurin miestä, virnuilee Veijo. Helppo se on naureskella, kun sen osaa. Myös päälikumi voi olla huonossa kunnossa. - Nykyään, kun ne tehdään muoviseoksesta, renkaat murtuvat hyvinkin nopeasti. Jos niissä on halkeamia, kannattaa ostaa uudet kumit, toteaa mies vastaan panemattomasti. - Ennen kumit olivat kumia ja kestivät, Veijo pamauttaa ja näyttää vielä miten renkaat laitetaan vanteisiin takaisin.

ja siinä ei lämmin vesi auta yhtään. Ne pestään tinnerissä tai bensassa. Sitten ne rasvataan ketjuöljyllä tai jopa vaseliinilla. Jos ketjut ovat kovasti kuluneet, ostetaan uudet, toteaa asiantuntija.

Vaikeampaan vaiheeseen

Jarrupalojen kunnon tarkistus on erittäin tärkeä huoltotoimenpide. - Helppo ne on pois ottaa, mutta on sitä nähty kaikenlaista laittajaa, miettii mies. - Ensin asetetaan päälirenkaan toinen reuna paikalleen ja sitten sisärengas takasin. Ja niin ovat kumit helpon näköisesti paikallaan. - Sitten katsotaan onko

välystä, (normaalikielellä väljyyttä) eli heiluuko rengas. Jos siinä on klappia, niin kiristetään navan juuresta, siis pyörän navan, painottaa pyöräkorjaaja-humoristi. - Ketjut kannattaa irrottaa ja katsastaa. Jos ne ovat kovin hiekkaiset, pitää ne pestä

Myös jarrut on syytä tarkistaa. Monivaihteisessa pyörässä voi olla kuluneet jarrupalat. Yksivaihteisessa (eli vaihteettomassa) pyörässä katsotaan messinkistä jarrulieriötä. Jos se on kulunut kuparille, niin pitää ostaa uusi. - Näissä hommissa voi taas olla se naapurin miehen apu tuiki tarpeellinen, nauraa iloluontoinen asentaja ja kehottaa viemään fillarin korjaamolle, jos ei ole koskaan pyörien kanssa vehdannut. - Sama juttu, jos eivät vaihteet toimi. Pyöräkorjaaja Veijo Laakso kertoo 80-luvun vaihdepyörämuodin olevan onnellisesti ohitse. - Nykyään ostetaan enemmän tavallisia pyöriä. Muun muassa jopot, ponit ja nopsat ovat kovasti muotia. Ihan halvat pyörät tuppaavat olemaan maanantaipyöriä, toteaa korjaaja ja neuvoo satsaamaan laatuun.

Edulliset pyörät voivat hänen mukaansa hajota jo vuoden sisällä. Huolellisen huollon jälkeen on vuorossa pyörän pesu. - Joku viksu pesee pyörän painepesurilla ja ihmettelee, kun se ei sitten toimikaan, mies vitsailee. Vettä ei saa mennä pyörän kappaan. - Ei lämmin vesi ja rättikään riitä. Liuottimella lähtee rasvat ja lika hyvin, eikä se vahingoita pyörää. Velosipeedin kokonaisilmettä voi vielä ehostaa ostamalla uudet ohjauspyörän käsisuojat. Salon Ekotorilla kunnostetaan pyöriä ja myydään uuteen käyttöön.

- Me rakennetaan kokonainen pyörä, vaikka ihan osista. Kun siivoatte nurkkianne, älkää viekö romuja kaatopaikalle. Meille kelpaa vaikka minkälaiset pyöränraadot ja muutkin koneenromut kuten ruohonleikkurit ja jyrsimet. Aina niistä saa jonkun osan otettua talteen, vakuuttaa asialleen omistautunut kierrättäjä, joka näkee aarteen läpiruostuneessa roskakasassa. Ekotorilta saa ostaa kunnostettuja pyöriä edulliseen hintaan. Aikuisten pyörien hinnat ovat 35 eurosta ylöspäin ja lasten pyörien hinnat lähtevät 25 eurosta.

Veijo Laakso esittelee ansaitun ylpeänä kunnostamaansa nuorten Poni -suosikkipyörää. Menopeliin on jouduttu myös ostamaan paljon uusia osia, mutta nyt se on hienossa kunnossa ja kaipaa päästä kiitämään kaduille.


11

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

PASSELIAUTON VAIHTOAUTOVIIKOT VAIHTOAUTOKORKO

2,9

YVITtaYS MINIMsteIH tusta autos

+kulut

%

katsa

(maks. 48kk)

8€/kk, avausmaksu 150€, käsittelymaksu Vaihturi 15. 000€, käsiraha 6.500€, 2% 1055,85€, todellinen vuosikorko 6,0 kk-erä 199,09€, luottokustannukset

1 .500€

oon yli 5000€ arvoiseen vaihtoaut

-02 BMW 316 1.8i Touring A 139 tkm, ilmastointi, cruise, nahkaverhoilu

11.500;

-09 Toyota AURIS 1,6 Dual VVT-i Terra 38 tkm, lohkolämmitin, MP3

-07 Fiat DUCATO 11 2.2 Multijet Van, 155 tkm, ilmastointi, Webasto

14.900;

-04 Toyota AVENSIS 1.6 VVT-i Terra Wagon 224 tkm, ilmastointi, ABS, alut

9.900;

10.800;

-00 Toyota AVENSIS 1.8 Terra 4d A -00 106 tkm Autom. vaiht., Ilmast., Aluv.

7.900;

14.900;

-09 Toyota AVENSIS 1.8 Valvematic L Sol Plus 31 tkm, p-tutka, aut.ilm., aluvant., cruise

26.500;

6.300;

-10 Toyota AVENSIS 2,0 D-4D DPF Linea Sol 119 tkm, 4-ov., p-tutka, Webasto, aut. ilm.

24.500;

-05 Honda CIVIC 1.6i ES 5d 107 tkm, ilmastointi, vetokoukku, lohkol. -05 Hyundai TUCSON 2.0 GLS 4WD AC 100 tkm ilmastointi, vetokoukku, aluvant. -05 Hyundai GETZ 1.4 GLS 5d 121 tkm ,ilmastointi, lohkolämmitin, aluv.

17.800;

-08 Kia CEED 1.6 CRDi EX Sporty Wagon 77 tkm, Webasto, Ilmastointi, vetokoukku

14.800;

-08 Toyota AVENSIS 2.0 D-4D Linea Sol 111 tkm, 4-ov., navi, aut. ilm., cruise, sadet.

18.500;

-08 Mazda 6 2.0 Elegance 4-ov. 33 tkm, autom. ilmastointi, cruise, lohkol.

21.900;

-08 Toyota AVENSIS 2.0 VVT-i Linea Sol 87 tkm, p-tutka, aut. ilm., vetok., cruise,

18.900;

-06 Mercedes-Benz E 280 CDI Classic 4d 136 tkm, automaattivaiht., cruise, ilmast.

26.700;

-09 Toyota AVENSIS 2.2 D-CAT Sol Plus Wag. 99 tkm, Bi-Xenon, cruise, aut. ilmast. NYT

28.500;

-04 Mercedes-Benz VITO 111 CDI pitkä 149 tkm, ilmastointi, vetokoukku

14.500;

-11 Toyota AVENSIS 2,2 D-4D DPF 150 L S Plus 15 tkm, p-tutka, TC, aut.ilm., cruise, vetok.

-07 Mercedes-Benz VITO umpi 115 CDI norm. 130 tkm, ilmastointi, cruise

20.900;

-08 Toyota AVENSIS 2.2 D-4D Linea Sol 26 tkm, 4-ov., aut. ilm., vetok., cruise, MP3

23.500;

-09 Mitsubishi COLT 95 Invite Cool ESC 22 tkm, takuu, cruise, lohkolämmitin

12.800;

-08 Toyota COROLLA 1.4 D-4D Terra 106 tkm, ilmastointi, ABS

14.900;

-09 Mitsubishi L-200 2.5 TD Club Cab 90 tkm, 4x4, vetokoukku, lohkolämm. NYT

26.900;

-05 Toyota COROLLA VERSO 1.6 VVT-i Sol 61 tkm, käynn. esto, aut. ilm, luistonesto

16.900;

32.400;

-04 Nissan PRIMERA 1.8 Visia Traveller 124 tkm, autom. ilmast., ajotietokone

9.400;

-04 Toyota PREVIA 2.4 VVT-i 7h A 143 tkm, autom., aut. ilm., cruise, p-tutka

21.900;

-08 Peugeot 308 Premium 1.6 VTi 120 23 tkm, cruise, ilmastointi

16.900;

-11 Toyota PRIUS HSD Linea Sol 1 tkm, autom., alv-väh. kelp., cruise MP3

35.700;

-02 Peugeot 406 SV 3.0 V6 4d A 101 tkm, aut.-ilmastointi, 1 om., vetokoukku

8.800;

-09 Toyota AURIS 1,4 D-4D Linea Sol NYT 75 tkm, autom. ilmast., MP3

18.900;

-11 Toyota RAV4 2,0 Valvem. 4WD Luxury 22 tkm, autom., alv-väh. kelp., takuu, bluet.

40.900;

-10 Toyota YARIS 1,0 VVT-i Terra 25 tkm, 5-ov., takuu, lohkolämm.

Lisää vaihtoautoja www.passeliauto.com Myllyojankatu 11, Salo ma-pe 8-18, la 9-14 www.passeliauto.com

Myynti puh. 0403 066 280 Huolto puh. 0403 066 275

13.400;


12

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

Kevätautoilu & moottoripyöräily Polkupyöräkausi on vihdoinkin alkanut kunnolla Salon seudulla Saara Olkkonen

Maastopyörä, kaupunkipyörä, kilpapyörä, hybridi vai cycle cross? Polkupyörän valinta lähtee käyttäjän tarpeesta, joka on hyvä kartoittaa valmiiksi jo ennen pyöräkaupoille lähtöä. Pyörän valinta runsaasta valikoimasta sujuu sen jälkeen osaavan myyjän avustuksella ja tien päälle voi lähteä vaikka saman tien. - Kun ihminen on kotona miettinyt valmiiksi mihin pyörän tarvitsee, osaamme koota täällä sellaisen paketin, johon asiakas on varmasti tyytyväinen, Ari Salmiranta, Pyörä ja urheiluvälinehuolto Salmirannasta kertoo. Salmirantojen liikkeessä on laaja valikoima polkupyöriä aktiiviharrastajille ja kilpapyöräilijöille. Myös peruskäyttöön tulevia pyöriä on tarjolla. Pyörän ostoon on hänen mukaan-

rän, jolla voi pyöräillä kunnolla ja korvata juoksulenkit, hän jatkaa. Parivaljakko on jo tehnyt yli kahdenkymmenen kilometrin lenkkejä ja molempien kasvoilta kuultaa innostus. - Tällaisella kunnon pyörällä on ihan erilaista ajaa kuin aiemmin, Teemu Hento toteaa. Pyöräksi valikoitui molemmille Nishiki Pro, jossa on kilpapyörän rakenne, mutta leveämmät renkaat ja suora ohjaustanko.

Kokeneen harrastajan vinkit

Annimaria ja Teemu Hento hankkivat pyöriinsä lukkopolkimet, joiden avulla ajamisesta tulee entistä nautittavampaa. sa hyvä varata runsaasti aikaa. - Tavallinen peruspyörä voi-

www.dekkpartner.fi

- rengaskauppiaasi

Haluamme vastata asiakkaidemme tarpeisiin aina. Asioidessasi DekkPartner -myymälässä sinua palvelee asiantuntija, joka tuntee suomalaiset ja suomalaisten erityistoiveet.

MERINIITYN AUTOHUOLTO

Meriniitynkatu 21, Salo P. 02 733 3020, 0400 742 128 meriniityn.autohuolto@gmail.com

daan myydä vartissa tai puolessa tunnissa. Kilpapyörän myynti puolestaan vie vähintään tunnin tai kaksi. Lisäksi pyörän rakennukseen on varattava pari tuntia, sillä polkupyörään kuuluu vain runko ja perusosat. Kaikki polkimista mittareihin ovat sitten lisävarusteita, hän listaa. Salmirannan mukaan aktiiviharrastajien määrä on vankassa nousussa myös Salon seudulla ja kunnollisille pyörille on kysyntää. Peruskäyttöön tulevan pyörän hintahaitari on 700 euron luokkaa ja kilpapyörissä hinnat ovat 1000 euron yläpuolella. - Näistä pyöristä ei ole saatavilla halpoja kiinaversioita, vaan pyörät ovat laadukkaita ja kestävät aktiivikäytössä kymmenisen vuotta, ellei matkan varrella halua päivittää pyöräänsä parempaan. Pyörän päiväkohtainen hinta jää siis loppujen lopuksi pieneksi, hän jatkaa. Jos pyörän haluaa kestävän kauan, on sen huollosta huolehdittava säännöllisesti. Tärkein huolto on ensihuolto, joka tehdään 300 kilometrin tullessa täyteen. Sen jälkeen huolto-

väli on noin vuosi tai vastaavasti 2500 ajokilometriä. - Pyörän voi toki huoltaa itsekin, jos on niistä erityisen hyvin perillä. Useasti huoltoon tarvitaan kuitenkin erikoistyökaluja. Ihan uusimmissa sähkövaihteisissa pyörissä on tietokone, joka laitetaan lukijalaitteeseen, josta nähdään mitä pyörä on matkan aikana syönyt. Tekniikka on siis samaa kuin autohuollossa, Salmiranta kertoo.

Raimo Tamminen Raaseporista on pyöräkaupan vakioasiakas ja hän on pyöräillyt vuodesta 1973 asti. Hänen mukaansa pyöräilyharrastus kannattaa aloittaa varovasti ja pidentää matkoja hiljalleen, jotta innostus ei laannu. - Itse aloitan matkanteon huhtikuun alussa ja ajan ensiksi 40 kilometrin lenkkejä. Tavoitteenani on osallistua kesällä Ruotsissa ajettavaan 300 kilometrin ajoon, Tamminen kertoo. Pyöräilyvarusteet ovat kehittyneet huimasti eteenpäin siitä, kun Tamminen aloitti aktiivisen pyöräilyn.

- Silloin ajettiin verkkahousuissa ja sateella yllä oli hiostava sadetakki. Tänä päivänä pyöräilyvaatetus on huippuluokkaa, eikä keväisin ja syksyisin tarvitse enää palella. Hyvän pyörän lisäksi myös oikeat varusteet lisäävät ajonautintoa. Tammisen mukaan ensin tulee hankkia itse pyörä, sitten kypärä ja seuraavaksi pyöräilyhousut, jotka vähentävä satulan ja ihon välistä kitkaa säämiskän ja pehmusteiden avulla. - Enää ei tarvitse ajella pumpulia pöksyissä, hän naurahtaa. Lukkopolkimet ovat myös tärkeä varuste, sillä ne auttavat jalkaa löytämään oikean asennon varsinkin ylämäissä. Tamminen neuvoo myös ajamaan tarpeeksi pienillä vaihteilla, silloin kun se on tarpeen. - Turhan suurilla välityksillä ajaessa jalat menevät helposti maitohapoille ja ajonautinto häviää, hän toteaa. Myös nestettä on muistettava nauttia riittävästi. Lyhyillä matkoilla riittää vesi, pidemmillä tarvitaan energiaa antavaa juomaa ja patukoita. - Itse luotan, monen pyöräilykaverini tavoin, mustaherukkamehuun ja patukoihin, hän toteaa.

Uudella pyörällä on mielekästä ajella Salolaiset Annimaria Hento ja Teemu Hento päättivät aloittaa aktiivisen pyöräilyn ja hankkivat itselleen uudet pyörät puolitoista viikkoa sitten. Nyt oli aika varustella pyöriä lisää ja tarkistaa, että kaikki on kunnossa. - Aikaisemmin minulla on ollut tavallinen käyttöpyörä, mutta nyt kun isäni ehdotti pyöräilyharrastuksen aloittamista, sain myös minä uuden pyörän, Annimaria Hento kertoo. - En halunnut mitään pinkkiä tyttöjen pyörää, vaan pyö-

Raimo Tamminen muistuttaa pyöräilykypärän tärkeydestä. Hyvällä pyörällä ajaessa vauhti nousee helposti korkeaksi ja kypärä antaa suojaa, joka saattaa pelastaa pyöräilijän hengen.

Auto Saloon -messut viikonloppuna Astrumissa Salonjokilaakso

Piisitie 3 B, Halikko as., puh: 044-7335000, 044-7335001 AVOINNA ma-pe 8-17, la 10-14 (sesonkiaikana)

Salon Astrum-keskuksessa järjestetään viikonvaihteessa Auto Saloon -messut. Messuilla on esitteillä autokalustoa laidasta laitaan. Messupäivät on jaettu päiväkohtaisesti niin, että lauantai on normaali messupäivä ja sunnuntai perhepäivä. Lisäksi pihalla on näytösajoja ja harrasteparkki, jonka avulla harrastaja pääsee lähelle messualuetta oman ajokin kanssa. Messuilla esittäytyy koko autoilun skaala uusista autoista harraste- ja kilpa-au-

toihin. - Lauantaina paikalla on muun muassa tapahtuman järjestäjän Autoteku Osuuskunnan kummi, ralliautoilija Jaro Kinnunen kalustonsa kanssa. Salon Autokoulu toteuttaa iltapäivällä mopon hitaanajo -tehtävän ja mukana on myös viisinkertainen Rally-Crossin Euroopan Mestari Matti Alamäki, Niko Peltola Autotekusta kertoo. Alamäki esittelee kehittämäänsä simulaattoria ja haastaa mukaan kaksipäiväiseen kilpailuun, josta nopeimman ajan ajaneelle voittajalle luo-

vutetaan palkinnoksi uusi kesärengassarja henkilöautoon. - Sunnuntaina paikalla on Matti Alamäen lisäksi myös TV:stä tuttu Sami Sarjula, joka esittelee tuunattua Dodge Avenger -henkilöautoaan. Messuilla on monenlaista nähtävää ja tutustuttavaa muun muassa useamman harrastekerhon kautta. Sunnuntaina paikalla on Lehtimäen Timon 7500hp nitrodragsteri ja myös American Car Show Tuning puolen 2012 voittaja-auto Nissan 350Z. Lisäksi Suzuki Hayabus Turbo 550 hp, ja lukuisia

driftereitä. Messuprojekti alkoi vuonna 2008 Turussa. - Salossa on paljon autoalan harrastajia ja autoilun ystäviä, joten uskomme täällä olevan kiinnostusta tällaiseen. Messuille on tulossa yli sata näytteilleasettajaa ja kymmenkunta autokerhoa. Tavoitteena on saada messuille 2000-4000 kävijää, Peltola sanoo. Peltolan mukaan he pyrkivät luomaan automessuista vuosittaisen tapahtuman Varsinais-Suomeen ja Saloon.


13

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

Kevätautoilu & moottoripyÜräily

Sanni Malinen ja Jyri Kuitunen ovat innostuneet kevytmoottoripyĂśrien tarjoamasta vauhdista

Mari Salonen

Kuusitoistavuotiaana saa ajaa kevytmoottoripyÜräkortin eli A1-luokan ajokortin, jonka suorittaminen vaatii teoriakokeen, käsittelykokeen sekä ajokokeen läpäisemistä. Halikkolaiselle Sanni Maliselle moposkootterilla ajo jäi vain vuoden mittaiseksi. Heti kuusitoista vuotta täytettyään hän vaihtoi isompaan menopeliin. - Kevari lÜytyi helposti ja läheltä, kun isoveli luopui siitä, kertoo Sanni. Hän nauttii siitä, että kevarilla pääsee lujaa. - Skootterilla meno alkoi jo kyllästyttää, kun se on niin hidas. Sanni kertoo tarvitsevansa kesäaikaan kulkuvälinettä tyÜmatkaansa. Lukiota käyvällä Sannilla on jo vuoden

verran ollut vakituinen tyÜpaikka viikonloppuisin ja loma-aikoina. Hän on tÜissä Motonetissä. - Oman rahan ansaitseminen on hienoa. Myymälässä tyÜskenteleminen motivoi opiskelemaan ahkerasti, Sanni pohtii.

- Lopulta sopiva lÜytyi aika läheltä, kun kaveri oli myymässä omaansa, Jyri kertoo ja on ottanut asiakseen huoltaa menopelinsä itse. - Mopoa korjaillessa ja kasatessa opin paljon pyÜrän huollosta ja tekniikasta. Isältä saan

MAD MAX 300

0RWRULVWLW +820

MAASTO

$MRNDXVL DONDD ROH YDOPLLQD 0HLOWl KXROORW NRUMDXNVHW MD UHQNDDW NDLNNLLQ PHUNNHLKLQ &217,1(17$/ 52$' $77$&. 5HQJDV VDUMD NRRW XV WDUMR WDL â&#x201A;Ź /DKMDNVL &RQWLQHQWDO PS UHSSX

3490 â&#x201A;Ź TIELIIKENNE 4455â&#x201A;Ź

+82/72.25-$$02 7$.$7$/2 6$$5, +HOVLQJLQWLH S ZZZ KXROWRWDNDWDORVDDUL Âż

KA AT

NOKIAN, MICHELIN, KUMHO, HANKOOK ym. JO 30 VUOTTA RENKAITA EDULLISESTI

Hinnat: www.rengasketola.fi

Rengasliike

HEIMO KETOLA

Pertteli Kaukolankuja 1 p. 02-734 6450

VA NT EE T

myĂśs paljon apua. Tehdessä oppii, vakuuttaa Jyri. Hän kääntyy ammattilaisten puoleen huoltoliikkeissä sitten, kun omat neuvot eivät riitä. Jyrillä on tiedossa Salon kaupungin parin viikon mittainen kesätyĂśpaikka, joten kulkuväline on tarpeen tĂśihin kiiruhtaessa. Muutama muukin kesätyĂśpaikka on nuorella ajajalla hakusessa. Tulevaisuudessa Jyriä kiinnostaisi ehkä opiskella rakennustekniikkaa. Vapaa-ajalla Jyri moottoripyĂśräilee ihan huvikseenkin Salossa. Sanni ei huolla itse moottoripyĂśräänsä. - Vien sen huoltoon. Mutta jos jotain pikkuvikaa tulee tai tarvitsen muuten apua, saan tarvittaessa apua isoveljeltä ja isältä. MyĂśs moottoripyĂśräilevä naapuri auttaa, jos on pulmia, Sanni kertoo. KevytmoottoripyĂśrää sanotaan satapiikkiseksi sen takia, että sen kuutiotilavuus on 125 m3 eli satanen ja siihen päälle â&#x20AC;?pieni piikkiâ&#x20AC;?. Sillä pääsee moottorin tehosta riippuen vähintään 65 kilometrin tuntivauhtia. Sanni Malisen ja Jyri Kuitusen menopeleillä on tehoa niin paljon, että päästään yli sadan kilometrin tuntivauhtia. - Liikennerajoitusten mukaan tietenkin ajetaan. Kotiväki aina varoittelee, että lujaa ei saa ajaa, Sanni naurahtaa. Vuoden aikana on tapahtunut vain yksi pieni haaveri. - Soratiellä irtosora lähti liukumaan. Kaatuminen tapahtui niin äkkiä, että sitä ei oikein tajunnut. Onneksi selvittiin vain pienillä haavoilla. Pitemmille matkoille nuoret eivät vielä tässä vaiheessa aio. Siihen on montakin syytä. - Bensiinin hinta on kallis ja kevarin tankkiin menee vain kymmenen litraa polttoainetta, nuoret pohtivat.

KESĂ&#x201E;RENKAAT

Meiltä testivoittaja-kesärenkaat!

TULE JA VARAA OMASI !

-RAHOITUS

www.japiparts.com

- En oikein voisi kuvitella olevani ihan koko ikääni sellaisessa tyÜssä. Ehkä opettajan ammatti voisi olla hyvä. Sehän sopii hyvin moottoripyÜräilijällekin. Kesät kun ovat vapaata aikaa. Jyri Kuitusella on ollut kevari allaan vasta muutaman viikon. Vuoden verran hän oli miettinyt ja odotellut kevariin siirtymistä, koska mopo tuntui hitaalta.

RE N

Sanni Malinen ja Jyri Kuitunen siirtyivät mopoista kevareihin vauhdin hurmassa

Maksa osissa. Jopa 12 kk ilman korkoa!

Piisitie 3 B

MA-PE 8-17 10-14

044 733 5000 - 044 733 5001 Halikko as. LA

LAATUMERKIT AMMATTITAIDOLLA NYT MOPOPAKETTI (sis. mopokortin) YHTEENSĂ&#x201E; Y

850,1TA T I 189,-/kk

- DJ 50 skootteri - mopokortti (autokoulu) - luovutushuolto

OSTA NYT, saat 10 kk maksuaikaa!

Korko YHTEENSĂ&#x201E;

- MRT Europa Motard - mopokortti (autokoulu) - luovutushuolto

0%

*

*Maksa ostos 10 tasaerässä, kulusi ovat 4â&#x201A;Ź tilinhoitopalkkio/kk TAI 299,-/kk sekä 30â&#x201A;Ź perustamismaksu. Aktiiviraha Mastercard korttiluoton todellinen vuosikorko on 18,01%, kun luoton määrä on 1500â&#x201A;Ź. Kortin vuosimaksu 30â&#x201A;Ź toisesta vuodesta alkaen.

2950,-

MUISTA M UISSTA STA T M MOPO MOPOISTA OP POIST STA TA MOPOKORTTIPAKETTIA!

Nyt mopokauppoihin

SINISALO AJOTAKKI

YhteistyÜssä: Salon ja Someron Autokoulut

(arvo 199,-)

Kymco MXU REVERSE mopomÜnkijä

Tarjous voimassa 30.5.2012 asti

2.890,-

kaupan päälle

POLKUPYĂ&#x2013;RIEN LOPPUUNMYYNTI

BENELLI SKOOTTERI

1390â&#x201A;Ź

NYT KAIKKI LOPUT

(ovh. 1790â&#x201A;Ź )

JA POLKUPYĂ&#x2013;RĂ&#x201E;T SEKĂ&#x201E; KUNTOPYĂ&#x2013;RĂ&#x201E;T

SAMURAI 70

www. LISĂ&#x201E;Ă&#x201E; TUOTTEITA

490â&#x201A;Ź

Ligier MOPOAUTOT ((Due D Du ue e First) F rs alk. k.

9.590,-

-30%

Mallisto päivittyy maahantuojalla, muutamia autoja poistohintaan. Kysy tarjousta!

Salon myymälästä

PS. Pensasaitaleikkurit ja oksasilppurit saapuneet ! â&#x20AC;&#x201C; TULE TUTUSTUMAAN HUOLTO- JA VARAOSAPALVELU

Alumiinitie 2 PAIMIO 050 516 1165

Salo â&#x20AC;˘ Somero

Joensuunkatu 5, SALO p. (02) 7211 400 ma-pe 8.30-17, la 9-14


14

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

VIIKON LOISTAVIMMAT TARJOUKSET Huikea Valoviikko 16.4.–21.4.2012 SSPNET myymälöissä. PLAYSTATION 3 SLIM 320GB

239€

VALOKAISTA VUOKRALIITTYMÄ

(Norm. 279 €)

LEFFAPÄIVÄ PE 20.4.

Jani-Petteri vastaa kiperiin kysymyksiin klo 16:00, 17:00 ja 18:00. PELIPÄIVÄ LA 21.4.

itet tu

e rä

3990€/kk

Tekken 6 challenge ota haaste vastaan klo 11:00–15:00.

l/as ia

kas,

rajo

TAINUS AN L AU TAR JO ER SUP

1 kp

ELISA VIIHDE

3990€/kk TO: LG FULLHD VERKKOMEDIASOITIN PE: TOPFIELD TF100C DIGIBOKSI

49 €

65 €

Valoviikon aikana MM-LÄTKÄ JA KOKO F1-KAUSI 2012 KAUPAN PÄÄLLE.

(Norm. 99 €)

(Norm. 75 €)

LA: PLAYSTATION MOVE STARTTIPAKETTI

49 €

IPUT VOITA L N O JÄ ÄKIEK IN! OIH MM -KIS

(sis. Katsomo Jääkiekko ja Katsomo F1, arvo 54,10 €)

(Norm. 65 €)

Osallistu kilpailuun myymälässä tai facebookissa.

Tarjoukset voimassa myös Someron myymälässä, Heikintie 4

JOKA PÄIVÄ VAIHTUVIA TARJOUKSIA > FACEBOOK.COM/SSPNET

SSPNET Salo Vilhonkatu 8

Antti Nymanin ensimmäinen valokuvanäyttely taidegalleria Lillanissa Heli Laaksonen

Halikkolainen harrastajavalokuvaaja Antti Nyman avasi ensimmäisen oman näyttelynsä Salon taidegalleria Lillanissa huhtikuun alussa. Näyttelyä voi käydä katsomassa huhtikuun loppuun asti. - Sen pystyttäminen vaati paljon aikaa, kuvien valinta oli minulle ongelma. Kaikki kuvat mitä tänne valitsin, eivät olleet digimuodossa, joten jouduin skannaamaan niitä dioista ja käsittelemään kuvankäsittelyohjelmassa, Antti Nyman kertoo. - Tämä on ensimmäinen ja mahdollisesti samalla viimeinen oma näyttelyni. Yhteisnäyttelyihin olen osallistunut aiemminkin. Kaverit ja tuttavat suosittelivat näyttelyä ja vaimoni kanssa valitsimme kuvat niin, että lopulta päädyimme rajaamaan ne Salon seudulta otettuihin kuviin, Nyman jatkaa. Valokuvausharrastukseen Nyman hurahti jo 1940 luvulla sodan jälkeen, kun ensimmäinen suomalainen kameramalli tuli markkinoille. - Siihen aikaan harrastin yhtä sun toista. En tarkkaan muista mistä kipinä valokuvaukseen lähti, olisiko ollut ihan kameran näkemisestä ja siitä, kun se oli suhteellisen helposti ostettavissa. Se ei ollut liian kallis ja tiesin jo valokuvauksesta jotain, Nyman muistelee.

luontoa kuvannut varhaisessa vaiheessa. En ole mihinkään isompiin kilpailuihin osallistunut, suurin taisi olla Varsinais-Suomessa maakuntaliiton järjestämä kilpailu. Siihen osallistuin kahdessa sarjassa; mustavalkokuvat ja värikuvat, Nyman kertoo. - Aiheina olivat maisema ja elinkeino. Toisessa sarjassa voitin ja toisessa tulin kolmanneksi. Se oli joskus -60-luvulla, Nyman jatkaa. Antti Nyman osti ensimmäisen kameransa jo 1940 luvulla sodan jälkeen. Luontokuvaus on lähellä miehen sydäntä ja arkistoista löytyy erilaisia kuvia sienistä noin 5 000 kappaletta ja muusta luonnosta ainakin saman verran.

- Kameran ostettuani aloin kehittää kotona filmejä; ensin tein pinnakkaisvedokset lasilevyjen välissä kunnes sain hankittua suurennuskoneen. Siitä se lähti kehittymään eteenpäin, Nyman jatkaa. Harrastuksen alkuvaiheessa filmien kehitys oli suhteellisen alkeellista puuhaa ja Nyman kertookin, ettei mitään kehitysrasioita ollut. - Allas minulla oli ja fi lmiä huljuttelin siellä niin, että pidin fi lmiä molemmista päistä kiinni. Asuinhuoneeni muuntui pimiöksi aina tarvittaessa, Nyman toteaa.

- Alan kirjallisuutta alkoi ilmestyä niihin aikoihin ja ostin sellaisen valokuvausoppaan, josta sai tarkkaa tietoa muun muassa filmin kehityksestä, Nyman jatkaa. Nymanin ensimmäisessä kamerassa mekanismi oli yksinkertainen ja aukkovaihtoehtojakin oli kolme, jotka sai käännettyä linssin eteen. - Kameran linssi oli tehty Suomessa, Väisälän laboratoriossa. Siinä oli aika hyvä terävyys ja silloin kuvattiin ainoastaan mustavalkoisia kuvia, Nyman sanoo. - Alkuun kuvasin pääasiassa

ihmisiä kuten luokkakavereita, mutta aika nopeasti siirryin luontokuviin paremman kameran myötä. Sain puhuttua veljeni ostamaan meille yhteiseen käyttöön paljekameran, joka oli paljon edistyneempi, Nyman jatkaa. Valokuvauskilpailuihinkin mies on muutaman kerran osallistunut suhteellisen hyvällä menestyksellä. Anjalassa asuessaan, koulun päättymisen jälkeen hän osallistui kulttuurilautakunnan järjestämään kilpailuun kangasvuokko kuvalla ja voitti kilpailun. - Siitä muistan, että olen

Valkohäntäpeura kymmenen metrin päässä Valokuvausretkille mahtuu paljon mukavia muistoja ja voimakkaimmat mielikuvat ovat jääneet Lapista ajalta, jolloin Nyman kulki paljon Utsjoella. - Lähempääkin tulee yksi kiva kokemus mieleen; liikuin metsässä ja aina välillä tulee tilanteita, jolloin joutuu näpertämään paikallaan kameran kanssa tai vaihtamaan filmiä. Istuin kannolla ja katselin, että mikä peltipurkki tuolla sadan metrin päässä on. Huomasin sen olevan valkohäntäpeura, Nyman kertoo. - Olin kuusen takana ja peura tuli uteliaisuuttaan lähemmäs. Lopulta se oli vain kymmenen metrin päässä ja sain siitä muutaman hyvän kuvankin, Nyman jatkaa. Luontokuvaus on Nyma-

nille mieluisaa jo biologian ja maantiedon opettajan ammatinkin takia. Varsinkin sieniä hän kuvaa paljon ja arkistoista löytyy 5 000 erilaista sienikuvaa. - Omia kuvia käyttää opetustyössä mieluiten. Kuvat on otettu erilaisilta kasvupaikoilta ja eri sienilajeja kuvien joukossa on useita satoja, Nyman toteaa. - Opiskeluaikoina keräsin perhoskokoelmaa, mutta nyt olen tullut siihen tulokseen, että lajin harrastajia on niin paljon, ettei se edistä tiedettä vaikka keräisinkin itse niitä. Nyt teen kameralla perhoskokoelmaa, Nyman jatkaa. Filmikamerat ovat Nymanilta jääneet historiaan, ensimmäisen digikameransa hän sai lahjaksi pojaltaan ja vaimoltaan. Myöhemmin hän vaihtoi sen uudempaan ja tällä hetkellä kuvauskalustona toimii Nikonin järjestelmäkamera. - Kuvien tekeminen vie nyt paljon enemmän aikaa kuin filmin kanssa. Nyt niitä täytyy vähän käsitellä kuvankäsittelyohjelmillakin. Etuna tässä on se, että kuvia voi ottaa mielettömät määrät, kun filmiä ei kulu, Nyman miettii. - Melkoinen opiskelu tässä vielä on, tekemistä riittää vaikka kuinka paljon varsinkin kuvankäsittelyohjelmien kanssa, Nyman jatkaa ja alkaa esitellä näyttelyn upeita otoksia.


15

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

no3

RATKAISEVAN prisma.ямБ

EDULLINEN


16

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

Uusi, laajennettu Prisma t: a v a a t s a v a s s ma s i r P n o k i l a H a t

s

lu e v l a p ä t s ä v y H

Kati Virta, parturi-kampaamon esimies Kati on SSO:n oman parturi-kampaamon esimies. Parhaillaan Kati on rekrytoimassa uuteen parturikampaamoon kauneuden ammattilaisia. Katin tiimiin tulee noin 20 parturi-kampaajaa.

Heikki Keskinen, Prisman johtaja Heikki vastaa Halikon Prisman kaupallisesta johtamisesta. Heikki on myös koko Halikon Prisman henkilökunnan esimies ja hän vastaa lisäksi päivittäistavaraosaston toiminnasta.

Saija Leino, myyntipäällikkö Saija vastaa Prisman sportin, viihteen ja kodintekniikan, kodin, puutarhan ja pihan sekä rakentamisen ja remontoinnin tuotteista. Saijan tiimissä on 12 ammattilaista.

Sari Nohteri, palvelupäällikkö Sari vastaa Prisman infosta, S-Pankista ja kassalinjastosta. Henkilökuntaa kassa- ja infotiimissä on viitisenkymmentä.

RATKAISEVAN prisma.fi ma-pe

8–21,

la

8–


17

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

avataan keväällä 2013 Työtä tehdään asiakkaiden arjen helpottamiseksi

Halikon Prisma työllistää kaupan alan ammattilaisia Halikon Prisma on yksi Salon suurimmista palvelualan työllistäjistä - Prismassa asiakkaita palvelee tällä hetkellä noin 90 kaupan ammattilaista. Prisman laajentuessa henkilöstömääräkin kasvaa nykyisestä ja tulee olemaan reilut 150 henkilöä. Prisma tarjoaa monipuolisia ja mielenkiintoisia kaupan alan tehtäviä. Suurin osaajien ryhmä on asiakaspalvelu- ja myyntihenkilöstö. Halikon Prisman asiakaspalvelu- ja myyntihenkilöstö palvelee lähimpänä asiakkaita. Osastojen laajentuessa Prisma tarvitsee lisää työntekijöitä. – Eniten uutta työvoimaa tarvitsee kassaosasto sekä uutena toimintonsa aloittava Prisman parturi-kampaamo, kertoo Prisman johtaja Heikki Keskinen.

Mari Träsk, myyntipäällikkö Mari vastaa Prisman naisten, miesten ja lasten pukeutumisen tuotteista, sekä kengistä ja laukuista. Marin tiimissä on viisi ammattilaista.

SSO pitää hyvää huolta henkilöstöstään ja tarjoaa kaikille mahdollisuudet kehittyä ammatillisesti. - Työniloa syntyy merkityksellisestä työstä, jota tehdään asiakkaiden arjen helpottamiseksi, Heikki jatkaa.

Työtä nuorille Vakituisten työntekijöiden lisäksi Prisma tarjoaa työmahdollisuuksia myös nuorille. - Vuosittain Prismassa työskentelee useita kymmeniä kesätyöntekijöitä ja lisäksi kymmeniä nuoria työskentelee Tutustu työelämään ja tienaa -kesäharjoittelussa. Lisäksi Prisma tarjoaa kymmeniä TET työelämään tutustumis-, taksvärkki-, työharjoittelu- ja työssäoppimispaikkoja koululaisille ja ammattiin opiskeleville, Heikki kertoo.

Panu Kärjes SSO:n Prismojen johtaja

Uusi parturi-kampaamo

Panu työskentelee kaikkien SSO:n Prismojen – Halikko, Lohja ja Nummela – johtajana. .

SSO:n ensimmäinen parturi-kampaamo on saanut jo esimiehen. – Olen juuri aloittanut työni ja ensimmäinen tehtäväni on rekrytoida uuteen kampaamoon ammattitaitoisia ja hyvän palvelun parturi-kampaajia. Prisman parturi-kampaamoon tulee 14 tuolia ja neljä tai viisi pesupaikkaa. Kaikkiaan henkilökuntaa rekrytoidaan noin 20, kertoo Kati Virta. - Prisman parturi-kampaamossa tullaan tarjoamaan asiakasomistajille ja asiakkaille kaikki nykyaikaisen parturi-kampaamon palvelut. Hiuksiin liittyvien töiden lisäksi osaamista löytyy myös päänahan analyyseissä ja –hoidoissa. Liikkeeseemme tulee myös runsas ja laadukas valikoima hiusten hoito- ja muotoilutuotteita. Ja S-Etukortilla saa bonusta kaikista kampaamopalveluista ja –tuotteista, Kati kertoo.

EDULLINEN S-Etukortilla

–18,

su

12–18


18

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

P

PRISMANTIE

TIE

ION

SK VA

P

P

Automaatti 24h

VALTATIE

RATKAISEVAN prisma.ямБ

EDULLINEN


19

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

PALVELEVASTA RAUTAKAUPASTA EDUSTAJA PAIKALLA PE KLO 10-17 KAIKKI 21.4.- 28.4.2012 TEHDYT KAUPAT

Värisuunnittelua sekä tyÜnäytÜs terassin käsittelystä!

-25 %

Somerkirjan kirjakauppias Eila Tuominen (vas.) kertoi viime viikolla asiakkailleen, somerolaisille Eeva Mäki-Teerille ja Heli Joutsenlahdelle tulevasta Kirjan ja ruusun päivästä.

Kirjan ja ruusun päivänä Tuomas KyrÜn uutuusteos kaupan päälle Leena Nuotio

Kirjailija Tuomas KyrÜn Miniä on valittu ensi maanantaina vietettävän Kirjan ja ruusun päivän teokseksi. KyrÜn uusin teos ilmestyy erikoispainoksena, jota on saatavissa ainoastaan Kirjan ja ruusun päivänä. KyrÜn Miniä aloittaa uuden suomalaisen Kirjan ja ruusun päivän perinteen, jonka mukaan päivän teokseksi valittu kirja annetaan kaupan päälle kyseisenä päivänä vähintään kymmenellä eurolla kirjoja ostaville asiakkaille. Kampanjan takana ovat kotimaiset kirjakauppiaat, jotka haluavat nostaa Kirjan ja ruusun päivän kaikkien kirjanystävien merkkipäiväksi. - Tuomas KyrÜ oli ykkÜsvalintamme, sillä halusimme ensimmäiseksi Kirjan ja ruusun päivän kirjailijaksi tämän hetken suosituimman kirjailijan, perustelee Kirjakauppaliiton puheenjohtaja Tuula Korte valintaa ja kehuu, että teoksen teksti on taattua KyrÜä eikä siitä voi olla pitämättä. Somerolainen Somerkirja on yksi Kirjan ja ruusun päivä -tapahtumaan osallistuvista kirjakaupoista, ja siellä asiakkaille on kerrottu tulevasta kampanjasta etukäteen. Kirja-

kauppias Eila Tuomisen mukaan Kirjan ja ruusun päivän kirjailija pidettiin salassa ihan viime metreille saakka. - Minusta Tuomas KyrÜn valinta oli perusteltua, sillä hän on ollut hyvin paljon esillä ja KyrÜn Mielensäpahoittaja on kaikille tuttu, kertoo Tuominen. - Tällaiset kampanjat ovat hieno idea, ja minulle oli itsestään selvää, että lähdemme siihen mukaan. Toivottavasti tapahtuma otetaan hyvin vastaan ja siitä tulee perinne, sanoo Tuominen ja paljastaa itse lukevansa mieluiten dekkareita, joista viimeksi luki Outi Pakkasen Julman kuun. Somerkirjassa viime lauantaina asioineet Heli Joutsenlahti ja Eeva Mäki-Teeri olivat jo kuulleet Kirjan ja ruusun päivästä. Molemmat vakuuttivat tulevansa uudelleen ostoksille kampanjapäivänä saadakseen Tuomas KyrÜn Miniän itselleen. - Olen tutustunut Tuomas KyrÜn teksteihin Hesarissa julkaistuista pakinoista, jotka luen aina. KyrÜ kertoo hauskasti sekä isoista että arjen pienistä asioista, ja hänen valintansa oli minusta hyvä, kertoo Heli Joutsenlahti. Joutsenlahti sanoo asioivansa kirjakaupassa usein katso-

massa, mitä mielenkiintoista luettavaa olisi tarjolla. Kirjojen suurkuluttajaksi paljastuneelle Joutsenlahdelle kirjoja onkin kertynyt monen kirjahyllyn verran, sillä hän ostaa mieluiten kirjan itselleen ja lainaa niitä sitten tuttavilleen. Tällä kertaa kirjakaupasta mukaan tarttui Italo Calvinon Tämä vaikea elämä. - Minusta tämä kirjakaupoissa toteutettava kampanja kuulostaa mielenkiintoiselta. Tosin Tuomas KyrÜ ei ole minulle entuudestaan tuttu kirjailijana, sillä useimmiten ostan pokkareita matkalukemisiksi. Kerään myÜs keittokirjoja, juttelee puolestaan vastikään kakkublogeihin hurahtanut Eeva Mäki-Teeri. Kirjan ja ruusun päivän perinteen kerrotaan saaneen alkunsa Barcelonasta, jossa paikallisen kirjakauppiaan ideasta valittiin huhtikuun 23. päivä Kirjan ja ruusun päiväksi. Vanhan perinteen mukaan miehen tulisi tuona päivänä antaa naiselle ruusu ja naisen puolestaan miehelle kirja. Unesco julisti saman päivän Maailman kirjan ja tekijänoikeuden päiväksi vuonna 1995. Salossa Kirjan ja ruusun päivä -kampanjaan osallistuu Kauppakeskus Plazan Suomalainen Kirjakauppa.

50345"*

1&3+"/5"*

-"6"/5"*

Korvien Kor ien reiâ&#x20AC;&#x2122;itys reiâ&#x20AC;&#x2122;it s

UUTUUS!

Kulta - ja hopeakorujen puhdistusta VELOITUKSETTA! max. 10 korua/asiakas.

10â&#x201A;Ź/pari tai 7â&#x201A;Ź/kpl (Norm. 17â&#x201A;Ź/pari. Alaikäraja 7 vuotta.)

Reikien ottajalle erä kulta- ja hopeakoruja PUOLEEN HINTAAN! TAAN!

TERĂ&#x201E;S CHIPPENDALET SAAPUNEET! 6 kpl kahvilusikoita 24,90 Kakkulapio 25,-

(Ei koske Kalevala koru eikä Lumoava umooava -mallistoja)

Tutustu myĂśs uuteen o.n.e transparent kellomallistoomme 21,90 USEITA ERI VĂ&#x201E;REJĂ&#x201E;!

EDUSTAJA PAIKALLA LA KLO 10-14

EDUSTAJA PAIKALLA LA KLO 10-15 KAIKKI NORMAALIHINTAISET VARASTOTAPETIT Tarjos voimassa la 21.4.-12 asti

-25 %

AVATAAN ma 16.4. Salossa!

OSTAMME KULTAA JA HOPEAA Tule ja myy paikan päällä suoraan ilman välikäsiä. Maksamme parhaan hinnan. Saat rahat heti tilillesi. Ostamme: t LVMUB KB IPQFBFTJOFFU NZĂ&#x161;T SJLLJOĂ&#x160;JTFU t QMBUJOBB KB QBMMBEJVNJB t TJKPJUVTLVMUBB SBIBU MBBUBU LVMUBLFMMPU ZN t IPQFBLPSVU SBIBU MBBUBU KB QĂ&#x161;ZUĂ&#x160;IPQFBU Maksamme kullasta jopa

40â&#x201A;Ź/g

an kullan LME-hinn z /o â&#x201A;Ź 05 ollessa 13

Kultatukulla on jo kymmeniätuhansia asiakkaita. Liity tyytyväisten asiakkaidemme joukkoon!

80 â&#x201A;Ź

Yli 10 g:n kultaesineistä 10 â&#x201A;Ź:n lisäbonuksen.

Tutustu myĂśs NETTIHUUTOKAUPPAAMME osoitteessa: www.kultatukku.com Vilhonkatu 14, Salo avoinna ark. 9.30-18.30, la 9.30-16

Puutarhamyymälästämme kaikki pihaan ja puutarhaan, tervetuloa! Myllyojankatu 11, Salo Ark. 8-18, la 9-15 P. 0403 066 200 www.skroy.com

Ota ilmoitus talteen. Saat yli 50 g:n kultaesineistä 80 â&#x201A;Ź:n lisäbonuksen!

Tervetuloa!

EDUSTAJA PAIKALLA PE KLO 10-17

Tuoteesittelyjä ja erikoistarjouksia!

Nyt voit myĂśs vaihtaa arvoesineesi sijoituskultaan!

w w w. k u l t a t u k k u . f i

SALO, Turuntie 14, Lytinkulma, avoinna ma-pe klo 10-17 ď&#x161;ş HELSINKI ď&#x161;ş HYVINKĂ&#x201E;Ă&#x201E; ď&#x161;ş IISALMI ď&#x161;ş JĂ&#x201E;RVENPĂ&#x201E;Ă&#x201E; ď&#x161;ş KIRKKONUMMI ď&#x161;ş LAHTI ď&#x161;ş RIIHIMĂ&#x201E;KI ď&#x161;ş NUMMELA ď&#x161;ş NURMIJĂ&#x201E;RVI ď&#x161;ş SEINĂ&#x201E;JOKI ď&#x161;ş Ă&#x201E;Ă&#x201E;NEKOSKI ď&#x161;ş


20

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

Salolaiskoira Nuppu pääsi talviturkistaan

Edellisestä trimmauksesta on kulunut viisi kuukautta ja norwichinterrieri Nuppu näyttää epämääräiseltä karvakasalta. Sen on aika päästä koiratrimmaaja Mona Lydeckenin taitaviin käsiin.

Leena Sorri

Kahdeksanvuotias tyttÜkoira Nuppu on rodultaan norwichinterrieri. Ne ovat Suomessa melko harvinaisia ja Salossa ei ole tullut vastaan kuin kaksi samanlaista. Niiden harvalukuisuus johtuu siitä, että ne lisääntyvät nihkeästi ja saavat 2-3 pentua kerrallaan. Nupullakin on ollut kolme poikuetta, joista eloon on jäänyt vain puolet pennuista.

Norwichit ovat luonteeltaan reippaita ja iloisia. Ne rakastavat erityisesti lapsia ja ovat ihmisystävällisyydestään johtuen huonoja vahtikoiria. Nuppukaan ei hauku mitään muuta, kuin häntä ilkkuvia, erittäin kiusallisia harakoita. Viisaat linnut tietävät tarkkaan, ettei koira osaa lentää ja istuvat usein pihapuussa nauraa räkättäen. Nor wichit tu levat, niin kuin useimmat terrierirodut Englannista. Terrieri- nimitys

Teemat toukokuussa Viikolla 17 26.4. Koti, sisustaminen ja raken rakentaminen u Vappu Viikolla 18 3.5. Hyvinvointi nvointi ja kauneus Viikolla 19 .YLPEX w âMXMIRTĂ&#x2021;MZĂ&#x2021; Viikolla 20 4MLE NE TYYXEVLE w ,IPEXSVWXEM Viikolla 21 24.5. Autoilu ja liikenne Viikolla 22 31.5. K e s ä l e h t i JĂ&#x201E;TTIJAKELU

Ilmoitusvaraukset Katja 02 7272 994, Pekka 02 7272 991 tai ilmoitus@salonjokilaakso.net

juontuu sanasta terra. Koiria on nimittäin käytetty koloeläinten, kuten kettujen, kanien ja mäyrien metsästyksessä. Kuoppien intohimoinen kaivaminen onkin ainoa negatiivinen luonteenpiirre, mikä Nupussakin on voimakkaana jäljellä. Norwichin terrierit kuuluvat siihen karkeakarvaisten lajiin, jonka turkki yleensä nypitään pari kolme kertaa vuodessa. Koirien trimmaaja Mona Lydecken kertoo nyppimisen olevan tärkeää, jottei karva muutu pehmeäksi. - Jos koira käy näyttelyssä, siltä edellytetään, että turkki on karhea. Karkeakarvaisia koiria ei yleensä myÜskään pestä. Turkki tulee vedestä pehmeäksi ja liukkaaksi, niin että nyppiminen ei enää onnistukaan. Nupulla on kuitenkin pitkä näyttelyura takanapäin. Kirjahylly notkuu palkinnoista. Se on moninkertainen Suomen muotovalio ja jopa Tuurin miljoonakoira. Rasittavat näyttelyreissut ovat ohi ja Nupun emäntä on päättänyt, ettei sen tarvitse enää kärsiä karvojen suht´ ikävästä poisrepimisestä. Voi olla, että jotkut koirat oikein nauttivatkin toimenpiteestä, mutta ei Nuppu.

Trimmaajia on kovin erilaisia ja jotkut jopa sitovat koiran remmeillä pÜytään, jotta voivat rauhassa nyppiä. Nuppua ei enää kiusata, sen turkki leikataan mutkattomasti pari kertaa vuodessa.

Koirien ehdoilla - Minusta nämä jutut pitää tehdä koirien ehdoilla. Minä varaan trimmaukseen runsaasti aikaa, että voidaan edetä rauhallisesti ja turvallisesti, painottaa helläkätinen trimmaaja. Mona asuu Tammisaaressa, mutta käy Salossa kerran viikossa torstaisin trimmaamassa koiria. Hänellä itsellään on kolme villakoiraa ja lammaskoirana tyÜskentelevä bordercollie. - Silloin, kun aloitin nämä hommat ei ollut kouluja, vaan ammatti opittiin oppisopimuspohjalta. Kävin eri kasvattajilla oppimassa trimmaamaan kaikenlaisia rotuja ja pääsin Linnanmäen koiratrimmaamoon oppisopimuksella, kertoo varsinkin villakoirien trimmaamiseen erikoistunut Mona. Nuppu ainakin nauttii naisen hoidossa, vaikka aluksi epäilikin suuresti hänen taitojaan. Huonot kokemukset säi-

lyvät muistoissa kauan. Mona varaa koiran käsittelyyn tunnista kahteen, riippuen tietysti karvojen määrästä ja koirarodusta. - Joskus koira reagoi niin voimakkaasti, että on laitettava kuonokoppa, mutta remmeihin en laita koiraa koskaan. Yleensä ne rauhoittuvat, kun huomaavat, ettei tämä satu lainkaan, vakuuttaa hissukseen eläintä rentouttava Mona. Toimitus etenee sutjakkaasti ja näyttää miltei nautittavalta hieronnalta. Pikkuisen Nupun turkin leikkaus kesti puoli tuntia ja

kynnetkin lyhenivät tuskattomasti toisin kuin kotona. Siellä toimenpide on yleensä tahtojen kova kamppailu, joka saa hien pintaan ja kestää kiusallisen kauan. Oltuaan huomion ja huollon kohteena, Nuppu on kuin uusi koira. Se on hoikistunut ja nuortunut ainakin viisi vuotta. Rouva sipsuttelee itsetietoisena pää ja häntä ylpeästi pystyssä. Se luo ympärilleen arvokkaita katseita, kuin sanoakseen â&#x20AC;?huomaatteko, minä olen kaunis jälleenâ&#x20AC;?.

Nyt homma on hoidettu. Nuppu on kaunistunut ja nuorentunut viidellä vuodella. Ihan askel kevenee ja katse kirkastuu, kun kiusalliset karvat ovat poissa.

Saloon perustettiin urheiluklinikka Salonjokilaakso

Salolainen 55-vuotias lääkäriasema Salon Lääkintälaboratorio Oy on uudistunut. Se on muuttanut uusiin tiloihin Helsingintielle ja nimikin on lyhentynyt Sallabiksi. Uusinta uutta on urheiluklinikan perustaminen lääkäriaseman yhteyteen. Perustamisen idea sai alkunsa, kun kaksi urheiluperäisiin sairauksiin ja vammoihin erikoistunutta ortopediä, Ilmo Helttula ja Juha-Pekka Vuori, aloittivat vastaanottonsa Sallabissa. - Urheiluklinikan tavoitteena on tarjota asiantuntevia ortopedisiä palveluita niin huippu-urheilijoille kuin aktiivisille kuntoliikkujille. Samalla on tarjolla paneutumista myÜs tyÜperäisiin ortopedisiin ongelmiin, Helttula ja Vuori kertovat. Urheiluklinikan toimintaan liittyy kyseisten ortopedien kautta läheinen yhteistyÜ uuden kotimaisen ortopediseen päiväkirurgiaan keskittyneen Sairaala NEOn kanssa. Jos ortopedien Sallabissa toteama vamma vaatii leikkaushoitoa, niin tämä voidaan toteuttaa joustavasti Turussa Sairaala NEOssa. Leikkauksen jälkeisen kuntoutumisen ohjauksesta ja seurannasta vastaa tiimi, johon kuuluvat ortopedien lisäksi yleislääkäri Pauli Svahnbäck, OMT-fysioterapeutti Juha Tammelin

ja fysioterapeutit Eerik Breilin ja Jarmo Kari. TyÜperäisissä ongelmissa antaa ohjausta ja neuvontaa tyÜfysioterapeutti Sari Lähteelä. Urheiluklinikka Sallab keskittyy tuki- ja liikuntaelinongelmien tutkimiseen, hoitoon ja ennaltaehkäisyyn. Se tekee läheistä yhteistyÜtä Salossa muun muassa palloilun pääsarjaseurojen, Vilppaan ja LP Viestin sekä jääkiekossa Kiekkohaiden ja jalkapallossa SalPan kanssa. - Yhtälailla me palvelemme myÜs aktiivisia kuntoliikkujia, joille helposti tulee yli-

rasitustiloja varsinkin keväisin, kun innostutaan liikaa esimerkiksi sauvakävelystä ja hÜlkkäilystä, Helttula ja Kari toteavat. Heidän mukaansa inspiraation saaneet kuntoilijat lähtevät usein liikkeelle vanhoilla tossuilla ja kovilla tavoitteilla. Kuntoiluinnostus ja huolenpito itsestään ovat aina eduksi, kunhan ymmärretään aloittaa maltilla. OMT-fysioterapiassa hoito perustuu ongelmien syiden tarkkaan selvittämiseen alkututkimuksen ja mahdollisen lääkärin lähetteen perusteella.

Sama toimii myÜs toisin päin, eli fysioterapiassa voidaan tarvita urheilulääkärin apua aina operatiivisia toimenpiteitä myÜten. - Tämä on kokonaisvaltainen medisiininen paketti, jossa päivitetty liikuntalääketieteeseen nojaava valmennus on heti aktiiviliikkujan saatavilla, Jarmo Kari esittelee. Liikkuja saa mukaansa selkeät valmennukselliset ohjeet siitä mitä, milloin ja miksi oheisharjoitteita oireiden kuntoon saattamiseksi tulee itse tehdä.

Lääkäriasema Sallabin yrittäjä Tuomo Niskanen (oik.), ortopedit Ilmo Helttula ja JukkaPekka Vuori sekä omt-fysioterapeutit Eerik Breilin ja Jarmo Kari palvelevat liikkujia Sallabin urheiluklinikalla.


21

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

Huhtikuun hurjimmat Poyting 3G/4G -antenni

TP-LINK TL-MR3220

Missä sinä, siellä netti. Soneran kattavassa verkossa surffaat nettitikulla helposti myös matkalla kaikkialla, missä kännykkä kuuluu. 14 vuorokauden tyytyväisyystakuulla kokeilet tuotetta huoletta.

3G ja Lite-N WLAN reititin samassa. Suomiohjelmisto valmiiksi asennettuna, jossa operaattoriasetukset valmiina valikossa. Tukee testatusti Suomen 3G tikkuja. Mokkulan USB-liittimen lisäksi 4-portin kytkin ja 150Mb/s langaton tiedonsiirto

Suuntaava jagi-antenni, joka kattaa 3G/HSPA/4G, 1,7-ja GSM 900/1800/1900 taajuudet. Pakkauksessa tarvittavat osat seinään tai tolppaan kiinnitystä varten. Testissä antoi täyden nopeuden vielä 15 km kartan 3G-alueen ulkopuolella.

Sonera nettitikku

149€€

39€€

norm. 199€

Nettiin verkon maksiminopeudella 24 kk sopimuksella (svh. 119 €) Automaattinen asennus MicroSD-muisti-korttipaikka (jopa 8 Gt) Sisäinen antenni

alk.

1290

norm. 69€

€/kk

Huawei G2800 DualSim

Huawei Ideos X1 3G

Huawein G2800 on ainutlaatuisen edullinen peruspuhelin höystettynä tupla-sim-ominaisuudella. Halutessasi voit käyttää molempia sim-kortteja samanaikaisesti tai sulkea toisen tarvittaessa

- Android 2.2 käyttöjärj. - 2,8" kosketusnäyttö - 3,2 Mpix kamera, videokuvaus - Nopea 3G-yhteys ja Wifi

29€€

89€€

norm. 49€

3990 90

Nettitikku Huawei E353, Täysnetti-palvelu & Liikkuva netti-liittymä yhteensä hinnalla 12,90€/kk koko 24kk:n sopimuskauden ajan. Sopimuskauden kokonaishinta 309,60€. Palvelu sisältää 20Gt tiedonsiirtoa kotimaassa laskutuskauden aikana, jonka jälkeen nopeus hidastuu 64kbit/s. Maksiminopeudet (jopa 6Mbit/s ja normaali vaihteluväli 0,4-3Mbit/s) käytettävissä ainoastaan 3G-verkon alueilla. .DWVR VXXQWDD DQWDYDW SHLWWRDOXHHW ZZZ VRQHUD ¿ NXXOXYXXV +LQWD YRLPDVVD WRLVWDLVHNVL

TP-Link TL-PA211 Starter Kit Muuttaa kodin tai pientoimiston sähköverkon varmatoimiseksi ja nopeaksi lähiverkoksi. Kahden sovittimen sarja, kummassakin on RJ45-liitos verkkoon.

norm. 119€

Viivakoodinlukija PanCode

59€€

Pistooli-tyyppisellä viivakoodinlukijalla luet laskujen viivakoodit hetkessä. Liitä lukija USB-porttiin ja se on heti käyttövalmis.

norm. 79,90

norm. 669€

HP CQ57-318SO - AMD tuplaydin suoritin stia - 4Gt keskusmuistia vy - 320GB Kiintolevy - 15.6" LED äyttö taustavalaistu näyttö

375€€ norm. 499€

SALO Myllyojankatu 13, p. 040 306 6250, ark. 9–18, la 9–15

HP LaserJet Pro CM1415FN

Samsung ST-30 Digikamera -10 Mpx1/3" CCD kenno -28mm laajakuva (28-84mm) -3X OptinenZoom - Litium-akku

Tulosta, kopioi ja skannaa väreissä sekä faksaa ensimmäisellä HP LaserJetillä, joka tulostaa verkosta ja mobiililaitteista. Värillisen kosketusnäytön avulla voit tulostaa näyttäviä asiakirjoja.

279€€ norm. 379€

4990 90 norm. 89,90

Tarjoukset voimassa 30.4. asti tai niin kauan kuin tavaraa riittää.


22

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

PP-autossa tapahtuu!

HUHTIKUUN HURJAT ASIAKASOMISTAJAEDUT!

Ford KUGA 2.0 TDCi 136 DPF Titan. 4wd

Opel INSIGNIA S.Tour 2,0 CDTI eFLEX 118 BL 2011 aj. 19000 km

Mercedes-Benz C 180 Kompr Business 4d 2007 aj. 73000 km

Ford TRANSIT 260S 2.2TDCi SportVan

Opel VECTRA 1.9 CDTI 120 Ultimate Edition 5-ov 2009 aj. 41000 km

Ford MONDEO 1.6 110 Trend Wagon

2008 aj. 53000 km

Opel INSIGNIA 2,0 CDTi 96 Edit. Busin SportsT 2009 aj. 166000 km

Ford FOCUS 1,6 100 Trend Design 5-ov

2006 aj. 95000 km

Peugeot BOXER 330 L2H1 HDI 100 van

Peugeot 308 SW Sport 1.6 HDI 110 FAP

Honda CIVIC 1.8 Comfort 5d

Seat LEON 1.9 TDI Ecomotive

Toyota AURIS 2.0 D-4D Linea Sol 5ov

2008 aj. 112000 km

2009 aj. 85000 km

2008 aj. 45000 km

2009 aj. 64000 km

2008 aj. 135000 km

Volvo S80 2.4D Classic 4d A

Peugeot 307 Premium Plus 1.6 HDi 90

Mercedes-Benz C 220T CDI STW 5d A

Opel VECTRA 1.8 Comfort 4d

Hyundai SONATA 3.3 V6 GLS 4d ACC A

2006 aj. 320000 km

2008 aj. 104000 km

2002 aj. 246000 km

2004 aj. 82000 km

2005 aj. 155000 km

Toyota COROLLA 1.4 D4D 90 Sol 5d

Opel VECTRA 2.2 Comfort Business 4d

Nissan PRIMERA 2.2 dCi Tekna ESP Trav.

Mazda 3 1.6 Elegance 4-ov

Volkswagen GOLF 1.6 Trendline Variant

2005 aj. 216000 km

2004 aj. 157000 km

2005 aj. 239000 km

2003 aj. 135000 km

2003 aj. 140000 km

2010 aj. 30000 km

34.980

31.980

Ford TRANSIT 300S 2.2TDCi van 130

19.980

19.980

16.980

16.950

12.880

8.980

12.580

8.880

26.980

18.990

16.880

11.880

8.780

2008 aj. 89000 km

25.980

18.980

16.880

10.980

8.480

Nissan NAVARA 2.5 dCi XE 4x4 King Cab 2-ov 2007 aj. 117000 km

23.980

2010 aj. 66000 km

17.980

16.480

10.880

7.880

Hyvitys autosta kuin autosta väh. 1500 €. Riittää käsirahaksi! Katsastus voimassa vähintään 4kk ja ajokuntoinen. Koskee yli 5000€ autoja.

* RAHOITUSESIMERKKI: Auton hinta 15 000 € | Maksuaika 60 kk | Korko 3,9 % | Kk-erä 287 €

Luoton perustaminen 185 €, eräkohtainen käsittelykulu 8 €/kk, luottokustannukset 2.218 €, ksl:n muk. vuosikorko 5,71 %, ksl:n muk. luottohinta 17.218 €. Edellyttää myönteistä luottopäätöstä.


23

Rahoituskorko 3,9 %* 50 € tarvike-etuseteli

TUPLA + BONUS

taan aupasta kirja Vaihtoautok stoiksi. 2000 € bonuso 0 €) (normaalisti

100

Subaru LEGACY 2.0TD AWD

Honda CR-V 2.2i-CTDo Elegance 4wd

Ford FOCUS 1,6 100 Trend Design W.

2008 aj. 177000 km

Volvo V50 1.6D DRIVe start/stop Momentum 2010 aj. 86000 km

Honda FR-V 1,8i Comfort A

2008 aj. 65000 km

2009 aj. 69000 km

2010 aj. 32000 km

Saab 9-3 1.8t Linear Business S. Sedan

Opel VECTRA 1.9 CDTI 120 Ultimate Edition Wagon 2008 aj. 121000 km

Volkswagen PASSAT Luxline 1.9 TDI PwD 77kw 2008 aj. 140000 km

Opel ZAFIRA 1.8 Enjoy Business Line 5d

Peugeot 407 Trendy 2.0 Wagon

2007 aj. 70000 km

2007 aj. 95000 km

2008 aj. 45000 km

Skoda OCTAVIA Combi 1.6 FSI Eleg.

Skoda FABIA Combi 1.9 TDI DPF Sport

Toyota AVENSIS 1.6 VVT-i Terra 4d

2008 aj. 74000 km

Peugeot 407 Premium 1.6 HDi 110 FAP 4-ov 2008 aj. 73000 km

Dodge CALIBER 1.8 SXT 5d

2006 aj. 85000 km

2007 aj. 60000 km

2005 aj. 123000 km

Nissan NOTE 1.5 dCi Visia 5d

Opel ASTRA 1.6-16 Enjoy Wagon

Peugeot 406 1.8 SR Executive GW

Fiat PANDA Dynamic 1,2 8v 60hv Eco

Mazda 6 1.8 Elegance 4-ov A05

2007 aj. 147000 km

2005 aj. 91000 km

2004 aj. 98000 km

2010 aj. 28000 km

2002 aj. 124000 km

Skoda OCTAVIA 1.6 Ambiente Combi

Renault GRAND SCENIC 1.9 dCi Confort Expr. 5d 2005 aj. 247000 km

Citroen JUMPY 2.0HDi van

Fiat PUNTO 60 Torino 3d

Fiat STILO 95 16V Actual 5d

2001 aj. 211000 km

2005 aj. 51000 km

2005 aj. 165000 km

22.880

17.950

15.980

9.980

2004 aj. 202000 km

7.480

22.380

17.480

15.480

9.880

6.980

21.980

17.380

14.880

9.490

5.880

20.980

19.980

16.980

16.980

13.980

12.980

8.980

8.980

5.490

4.480

Yli 300 tarkastettua vaihtoautoa www.ppauto.fi SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi

ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 | la 10-14 ma-pe 7.30-17 ma-pe 7.30-17 Puhelun hinta: 8,28 snt/puh + 11,99 snt/min.

Voimassa 1.-30.4.2012

Torstaina 19. huhtikuuta 2012


24

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

FORD KEVÄTMARKKINAT 12.–20.4.2012

SSO:n autoliikkeistä Bonusta jopa 5%

Kevät on värien aikaa. Tule ja valitse mieleisesi metalliväri, veloituksetta.* ford.fi

Esimerkiksi: Ford Fiesta Titanium 1.25 82 hv 5-ov

Esimerkiksi: Ford Focus Trend 1.0 EcoBoost 100 hv Start/Stop

Autoveroton hinta 13.260 €. Arvioitu autovero 3.403,26 € + toimituskulut, yhteensä 17.263,26 €. CO2 129 g/km

Autoveroton hinta 18.120 €. Arvioitu autovero 3. 728,95 € + toimituskulut, yhteensä 22.448,95 €. CO2 109 g/km

16 663,26 €

22. 248,95 €

*Koskee uusia yksityisasiakkaiden tekemiä Ford-henkilöautojen tilaussopimuksia ajalla 12.–20.4.2012. Ei koske erikoisvärejä.

FORD TRANSIT TREND X ON NYT TÄÄLLÄ!

JOUS KORKOTAR **

Trend X-varustelu ajotietokone auto-start-stop -järjestelmä ESP-ajovakauden hallintajärjestelmä mäkilähtöavustimella sähköikkunat lämmitettävä tuulilasi sähkösäätöiset ja lämmitettävät peilit kaiko-ohjattava keskuslukitus ilmastointi vakionopeudensäädin Bluetooth Hands Free Ford 6000 CD Radio AUX-in-pistokkeella polttoainekäyttöinen lisälämmitin ajastimella TAKUU 3 VUOTTA

3,9%

Trend X -mallisto* 300S 2.2 TDCi 125 hv 26.060 € + autovero 4.267,94 €, yhteensä 30.327,94 €, co2 189g/km

300M 2.2 TDCi 125 hv 26.650 €

+ autovero 4.678,82 €, yhteensä 31.328.82 €, co2 194g/km

**Rahoitusesimerkki

Tavaratilan mitat:

Ford Transit 300S Trend X 2.2 TDCi 125hv

300 S tilavuus 6,55 m3 pituus 2450 mm leveys 1762 mm korkeus 1430 mm 300 M tilavuus 7,44 m3 pituus 2850 mm leveys 1762 mm korkeus 1430 mm *hintoihin lisätään toimituskulut +600 €

(sisältää toimituskulut 600€)

Käsiraha Maksuaika Viimeinen suurempi erä Kk-erä

30.927,94 € 3.500 € 60 kk 5.500 € 439 €

ksl:n muk. vuosikorko 4,80 %, ksl:n muk. luottohinta 34.887,48 €

SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi Puhelun hinta: 8,28 snt/puh + 11,99 snt/min.

ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 | la 10-14 ma-pe 7.30-17 ma-pe 7.30-17

LOHJA, Maksjoentie 8-9 Automyynti 075 3040 5210 Huolto 075 3040 5230 Varaosat 075 3040 5240 www.ppauto.fi

ma-pe 9-18 | la 10-14 ma-pe 7.30 -17 ma-pe 7.30 -17


25

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

Keskustan koulun 3C luokka seikkailee liikkumalla ympäri Suomea Heli Laaksonen

Osa Salon alakoulujen oppilaista osallistui tiistaina Nuori Suomen järjestämään Liikuntaseikkailu -tapahtumaan. Keskustan koulun musiikkipainotteisen 3C-luokan oppilaat ovat liikkuneet ahkerasti ja saaneet liikuntakorttiin huimat määrät väritettyjä ruutuja. - Harrastan sählyä ja siitä saa aina merkinnän, kuten myös koulun välitunneista ja liikuntatunneista. Olen rakentanut kaverin kanssa majaa ja jumpannut, Linus Siggberg kertoo. Yhden väritetyn ruudun liikuntakorttiin saa kymmenen minuutin liikunnasta ja kaksitoista väritettyä ruutua vastaa kahta tuntia liikuntaa. - Minulle väritettyjä ruutuja kertyy jalkapallosta, trampoliinilla pomppimisesta sekä koulun välitunneilta ja liikuntatunneilta, Siiri Varis sanoo. Linuksen ja Siirin tavoin myös Tuulia Toivainen ulkoilee paljon ja liikuntakortti

Yhdeksänvuotiaat kolmasluokkalaiset Linus Siggberg, Tuulia Toivainen ja Siiri Varis ovat innokkaita liikkujia. Liikuntapassit täyttyvät hurjaa vauhtia. täyttyy kovaa vauhtia. - Harrastan uintia uimahallissa, kesällä uin myös järvessä. Olen pyöräillyt, pelannut jalkapalloa ja viime viikolla pompimme kaverini kanssa trampoliinilla, Tuulia Toivai-

nen kertoo. Kolmikko viihtyy liikuntatunneilla, joita Keskustan koulussa pidetään kerran viikossa kahden tunnin ajan. Lajit vaihtelevat muun muassa sählyn, koripallon, suunnistuksen, te-

linevoimistelun, pallon heiton ja juoksun välillä. - Juoksusta, pituushypystä ja pallonheitosta pidetään välillä kilpailutkin. Omia suosikkejani ovat sählyn lisäksi kaikki muut kisamaiset jutut.

Sellaiset lajit missä ei kisata, eivät kuulu suosikkeihini, mutta kyllä nekin välillä ovat ihan kivoja harjoituksen vuoksi, Linus sanoo. Siirin suosikkeihin kuuluu lentopallo ja muut joukkuepelit. Kilpailut ja koripallo taas eivät ole hänen mieleensä. Tuuliakin tykkää joukkuepeleistä. - Joukkuepeleissä saa tehdä yhteistyötä ja se on kivaa. Inhokkeja minulla ei kauheasti ole, Tuulia miettii. Oppilaat ovat havainneet, että Liikuntaseikkailu maapallon ympäri -kampanja kannustaa heitä liikkumaan enemmän ja kavereitakin tulee nähtyä useammin. - Passi kannustaa liikkumaan, mutta kyllä yleensä liikun saman verran kuin nytkin, Linus kertoo ja Siiri puolestaan toteaa liikkuvansa ainakin tunnin enemmän mitä normaalisti. - Nyt olen liikkunut paljon ja kavereiden kanssa olen ulkona enemmän, kyllä tämä

passi kannustaa. On kiva nähdä miten paljon rasteja tulee ja niitä on kiva vertailla kavereiden kanssa, Tuuli sanoo ja Linus sekä Siiri nyökyttelevät vieressä. Kampanja kestää huhtikuun loppuun asti ja kolmannesta luokasta alaspäin rastit merkataan Suomen karttaan. Ylemmillä luokilla käytössä on maailman kartta. Keskustan koulun 3C -luokan kartta näyttää hyvältä ja he ovatkin jo kerran käyneet Rovaniemellä ja kiertäneet sieltä takaisin Helsinkiin. - Lopuksi kaikki rastit kerätään yhteen ja luku jaetaan viidelläkymmenellä, jolloin yksi ruutu vastaa kilometriä. Tulokset laitetaan nettiin ja luokat voivat keskenään kilpailla, kuka pääsee pidemmälle, Keskustan koulun rehtori Leena Liusvaara kertoo. - Nuori Suomen kampanja on meille maksutonta ja se on opetusministeriön tukema, Liusvaara jatkaa.

Vanhemmuuden viikko korostaa yhdessä tekemisen tärkeyttä Jonna Kirjavainen

Turun seudun nuorisotoimialan verkosto TURBO on ideoinut teemaviikon, jonka viettäminen näky y Salossa Takomossa ensi viikon keskiviikkona. Lasten vanhemmat ja muut aikuiset ovat tällöin tervetulleita tutustumaan Walkers -kahvilan toimintaan. Teemaviikon toimintaan on haastettu vanhempien ja isovanhempien lisäksi lasten ja nuorten kanssa toimivia tahoja. Nuorisotyön koordinaattori Rea Hietanen kertoo Salon nuorisopalveluiden ottaneen haasteen vastaan erilaisen toiminnan merkeissä. - Takomossa vietetään yhteistä aikaa erilaisen tekemi-

sen muodossa lasten, nuorten sekä vanhempien kanssa. Teemaviikon tapahtumat ja paikat painottuvat sen mukaan, mitä missäkin voidaan toteuttaa. Lisäksi salolaisille nuorisotiloille voi kutsua vanhempia mukaan tutustumaan toimintaan ensi viikolla tiistaina, keskiviikkona ja perjantaina. TURBO:n toiveena on ollut, että viikon aikana järjestetään positiivista yhdessä tekemistä sekä erityisesti toimintaa lapsille, nuorille ja heidän vanhemmilleen. Salossa tämä tarkoittaa tutustumista Walkersiin. Paikalla olevat vapaaehtoistyöntekijät kertovat vanhemmille toiminnasta. Lisäksi Pajatoiminnan kahvila Metkasta

Puutarhamyymälöistä IHANAT ORVOKIT

on mahdollisuus tehdä tarjoushintaan ostoksia. - Toivottavasti vanhemmat tulevat katsomaan, missä nuoret viettävät vapaa-aikaansa ja osallistuvat viikon aikana yhteiseen vapaa-ajan viettoon. Toivon myös, että tilojen toiminta tulee tutuksi vanhemmille. Toivottavasti heiltä tulisi enemmän ajatuksia siitä, mitä toimintaa nuorisopalveluilta odotetaan, Hietanen pohtii. Vanhemmuuden viikon teemoiksi on asetettu muun muassa yhdessä tekemisen tärkeys perheissä sekä vanhempien vastuu lasten ja nuorten kasvattajina. - Perheiden laatuaika ei mielestäni tarvitse olla mitään suurta, kallista ja kummal-

MEHUKATTI MEHUTIIVISTEET 1,5 L (1,33/L) appelsiini- ja sekamehu Norm. 2,71

Norm. 0,79/kpl

lista. Tämän päivän lapset ja nuoret arvostavat ihan tavallisia yhdessä tekemisen asioita kuin aikaisemminkin, Hietanen tietää. Vanhemmuuden teemaviikko on ensimmäinen laatuaan ja sen jatkosta ei ole vielä tietoa. - En tiedä, tullaanko vanhemmuuden viikkoa viettämään jatkossa vuosittain, mutta idea on minusta ainakin todella hyvä, kehuu Hietanen.

Nuorisotyön koordinaattori Rea Hietanen toivoo nuorten vanhemmilta aktiivista osallistumista teemaviikon tapahtumiin.

ERÄ COLGATE HAMMASTAHNA 75 ml 3-PACK

5

en Perinteine inen tt u ik a v syvä

ua/tal. max. 2 kann

KOHTA MAALIN SUOMI TEKEE KOHTA MAALIN, E KE TE I OM SU

Voita lätkän ! ut isalip MM-k 0€ 10 kisalippua à 31

99 1 KARJALA 12-PACK 0,33 L (2,20/L) 0,82/pl, hinta sisältää pantin, voimassa 17.2.-22.4.2012

50 3 Whiskas 12 x 100 g kerta-annos kissalle (2,92/kg) Norm. 3,95

Jaossa

issä nsernin my ymälö aan Tokmanni-ko -22 .4.2012 Ar vonta suoritet Kilpailuaika 16. n. ske ke n ide n täy ttäne arvontalipukkee

ä eri esittäjiä

19,95

n Poikien ja miesteXERIT Hockey Bird BO key Bird paketissa mukana avaimenperä! koot 92/98–170 cm koot S–XXL

(14,39/kg) Norm. 7,03

(15,56/L) Norm. 3,68

00 8 k pl

T AT LEIJONA 2012 Y CD-LEVY

Bike+ kypärät EDULLISESTI koko perheelle!

TUMMELI VOIDE 410 g

990

700 2 pk t

90 5 KOPPARBERG SIIDERI 0,5 l tölkki

HTA MAALIN OMI TEKEE KO HTA MAALIN, SU KO E KE TE I SUOM

JUNIORI, rullapikalukkosäätö 52-56 cm Norm. 11,95

1000 Tyttöjen ja poikien PYÖRÄILYKYPÄRÄ KIDS, rullapikalukkosäätö Norm. 9,99

850

(3,70/L) 2,00/tlk, Tropical Exotic, Tropical Peach, Tropical Kiwi, hinta sisältää pantin, voimassa 3.4-3.6.2012

Aikuisten PYÖRÄILYKYPÄRÄ

1000 5 tlk

Hoc

16,95 19,95

Tyttöjen ja poikien PYÖRÄILYKYPÄRÄ

rullapikalukkosäätö, irroitettava lippa Norm. 14,95

1300

SALO, Halikko ark 9–21 la 9–18 su 12–16 SOMERO ark 9–20 la 9–18 su 12–16 www.tarjoustalo.fi Tarjoukset voimassa TORSTAISTA SUNNUNTAIHIN 19.–22.4. tai niin kauan kuin tuotteita riittää tarjousaikana.


26

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

Sydänviikolla Salossa kiinnitetään huomiota sydämen terveyteen Saara Olkkonen

Terve sydän vaikuttaa koko kehon toimintaan ja kuluvalla viikolla sydämen terveyteen kiinnitetään erityistä huomiota valtakunnallisen Sydänviikon puitteissa. Salon Seudun Sydänyhdistys on aktiivisesti mukana valtakunnallisen Sydänviikon toiminnassa teemalla “Yksi sydän – monta toimijaa”. - Tämä on meille vuoden tärkein tapahtuma, jota on vietetty jo yli 20 kertaa ja viikon aikana teemme yhteistyötä apteekkien, kauppakeskusten ja AMK:n sairaanhoitaja- ja terveydenhoitajaopiskelijoitten kanssa, Salon Seudun Sydänyhdistyksen sydänhoitaja ja sihteeri Ulla Sagulin-Lehtinen kertoo. Keskiviikkona keskitytään sydä men ensiapuun Ha likon ja Perniön Apteekeissa ja ohjataan ihmisiä sydänystävällisemmän ruokavalion pariin Halikon Prismassa, Plazassa ja Salon K-citymarketissa. Torstaina kardiologi Mikko Savontaus luennoi Somerolla aiheesta “Hillitse eteisvärinä”. Perjantaina puo-

lestaan vietetään Pukeudu Punaiseen -päivää, jonka tarkoituksena on kiinnittää huomiota naisten sydänterveyteen. - Monesti varsinkin naisilla on tunne, että pitäisi riittää joka paikkaan. Lapset, koti ja työ menevät helposti oman jaksamisen edelle, SagulinLehtinen pohtii. Päivän tarkoituksena on pysähtyä pohtimaan oman elämän stressitekijöitä ja miten stressiä voisi paremmin hallita. - Olemme koko viikonlopun Plazassa Hy vinvointitapahtumassa mukana kertomassa yhdistyksemme toiminnasta ja samalla voi myös liittyä jäseneksi, Sagulin-Lehtinen jatkaa.

Sydänterveydestä huolehdittava Liikunta, oikea ruokavalio, tupakoimattomuus ja liiallisen stressin hallitseminen ovat avaimet sydämen hyvinvointiin. Monesti elämäntapoja muutetaan vasta sairastumisen jälkeen ja Sagulin-Lehtisen tavoitteena onkin herättää ihmiset ajattelemaan asioita jo ennen oireiden ilmaantumista.

KEVÄTSIIVOUS Paljon tuotteita

-60% normaalihinnoista

Annankatu 8, Salo ma-pe 10-18, la 10-14 p. 040 571 1073

Danica

parturi-kampaamo

Kaisa Taponen ja Taru Leinonen ovat muuttaneet uusiin tiloihin

Turuntie 5

Lämpimästi tervetuloa uudet ja vanhat asiakkaat. ark. 9-17 0400 339 773 la 9-14

FARKKULIIKKEEN N

UUSI OSOITE LÄNSIRANTA 8 (sisäpihalla, Marimekkoa vastapäätä)

Avajaistarjouksia a Ke:

Miesten farkkujen ostajalle Diesel-boxerit 10€ (norm. 22€)

To:

Naisten farkkujen ostajalle Diesel-yläosa oman valinnan mukaan (t-paita, tunika, mekko) -50%

Pe:

UUSI MERKKI SNOBISSA! Erä t-paitoja miehille ja naisille 19€ (norm. 29€)

La:

CurveID tummat slimfit farkut naisille 90€ (norm. 110€) 501 musta, tummansininen, kivipesty 70€ (norm. 90€)

Normaalihintaisten farkkujen ostajalle aina tarvittaessa lyhennys ilmaiseksi!

Jos farkkujen hankinta on Sinulle vaikeaa ja epämukavaa, tule Snobiin, teemme siitä helppoa ja hauskaa! AVOINNA: ti-pe 10-17, la 10-14, ma suljettu

Asiantuntijat palveluksessanne, Jonas ja Taija

- Esimerkiksi sepelvaltimotauti saattaa alkaa kehittyä jo lapsuudessa, jolloin elämäntapojen muutos saa taudin kehityksen hidastumaan tai pysähtymään kokonaan, SagulinLehtinen toteaa. Kovan rasvan vähentäminen ja säännölliset ruoka-ajat ovat asioita, joista sydänterveellinen elämä kannattaa aloittaa. Lisäksi tulee tietenkin liikunta, joka vaikuttaa kehon lisäksi myös mieleen helpottaen stressioireita. - Sydänterveellinen elämä suojaa myös muilta taudeilta kuten diabetekselta, SagulinLehtinen vahvistaa. Hänen mukaansa ihmisten tulisi muistaa, että viinerit ja pullat kuuluvat juhlaan, joka ei suinkaan ole joka päivä. Jos oma ruokavalio vaikuttaa terveelliseltä, mutta paino ei esimerkiksi silti pysy kurissa , saattaa vika olla liian suuressa annoskoossa. - Syömme helposti silmillämme ja täytämme lautasen liian täyteen. Työn kuormittavuuden vähetessä myös energiantarpeemme vähenee, mutta jatkamme silti helposti syömistä vanhan tottumuksen mukaan. Pienemmät lautaset saattaisivat olla ratkaisu silmillä syömisen ongelmaan, hän naurahtaa.

Vapaaehtoistyön koukussa Salon Seudun sydänyhdistyksessä on yli 500 jäsentä ja aktiivisia vapaaehtoisia kymmenkunta. - Tarjoamme yhdistyksessä vertaistukea, apua ja neuvoja sydänsairaille ihmisille ja heidän läheisilleen, Sagulin-Leh-

Ulla Sagulin-Lehtinen nauttii vapaaehtoistyöstä ja suosittelee sitä muillekin.

tinen kertoo. Tämä tarkoittaa esimerkiksi puhelinneuvontaa ja tiedon levittämistä erilaisin kurssein. Yhdistyksen Sydänkerho kokoontuu joka kuukauden ensimmäinen tiistai Salon seurakuntatalossa. - Sydänkerhossamme käy kuukausittain yli 80 ihmistä ja tapahtuma tarjoaa sydänsairaille mahdollisuuden sosiaali-

seen kanssakäymiseen samassa tilanteessa olevien kanssa, Sagulin-Lehtinen kertoo. Hän itse vastailee ahkerasti puhelimeen ihmisten tarvitessa apua ja tukea muun muassa ennen sydänleikkauksia. - Kerran sain soiton eräältä naiselta, kuka tarvitsi tietoa ennen läppäleikkaukseen menoa. Oli loma-aika ja olin parhaillaan veneellä mieheni

kanssa ja päädyin antamaan ohjeita moottorin jylinän ohitse, hän naurahtaa. Sagulin-Lehtinen kaipaisi lisää vapaaehtoisia mukaan toimintaan ja hän vakuuttaa, että vapaaehtoistyö kannattaa. - Tykkään tehdä tätä työtä ja palkan sijaan se antaa minulle jotakin muuta rahaa arvokkaampaa, Sagulin-Lehtinen toteaa.

Kirsi Rantanen avasi rullaluistelukauden Jonna Kirjavainen

Kevään tulo ja sepelistä puhdistetut jalkakäytävät merkitsevät salolaiselle Kirsi Rantaselle tärkeää etappia, sillä on aika kaivaa kaapista rullaluistimet ja korkata talvikauden tauolla ollut laji. Yli kymmenen vuotta rullaluistelua harrastanut Rantanen kertoo, kuinka elämä aukeaa uudelleen kun luistimet pujottaa jalkoihinsa. - Rullaluistelu on kesäajan tärkein juttu. Saa raitista ilmaa, kokee vauhdin hurmaa ja näkee paljon uusia maisemia. Nyt kun olen muuttanut Perttelistä Halikkoon, saan lisäksi etsiä ja kokeilla uusia luistelureittejä. Rullaluistellessa maisemat vaihtuvat tiuhaan, luistimet ”nielevät” asvalttia ja kilometrejä kertyy. Pitkä lenkki onkin suhteellinen käsite. Viisi kilometriä voi kävellen olla paljon, mutta rullaluistellessa eipä juuri mitään. - Itse teen mieluimmin pitkiä lenkkejä ja 20 kilometriä on aika vakio. Kerran jopa osallistuin rullaluistelumaratonille, mutta ei se nyt niin

pitkältä tuntunut, Rantanen muistelee. Rullaluistelua – etenkin sauvoilla – on hieman hankalaa harrastaa seurassa. Sauvoilla vauhtia suihkiessa tuntuu, että tarvitsee koko jalkakäytävän itselleen. Rantanenkin luistelee yksin, mutta saa joskus lenkille seuraa. - Ei oikein ole ketään kuka rullaluistelisi kanssani. Ja se on vähän hankalaakin, kun ei samalla voi juurikaan keskustella. Joskus kaveri kyllä lähtee pyörällä seuraksi lenkille.

tuli pyöräilijä alikulussa samaa puolta vastaan enkä kerinnyt enää jarruttaa vaan kaaduin. Silloin opin senkin, että rullaluistelusuojia kannattaa käyttää.

Jarruttaminen on kaiken A ja O Rullaluistelussakin on hyvät ja huonot puolensa. Lähes loppuun kulunut jarrupala saa Rantasen mietteliääksi; noinkohan lenkki sujuu mutkitta kotiin saakka? Lajista haaveilevalle hän antaakin neuvoksi opetella ensitöikseen jarruttamaan rauhallisella alueella. - Jarrutus kannattaa opetella kunnolla. Silti joskus omalle kohdallekin tulee äkkitilanteita, joissa ei ehkä osaa reagoida tarpeeksi nopeasti. Kerran

Kirsi Rantanen rullaluistelee mieluusti sauvojen kanssa.

Lajille omat haasteensa antaa pyöräteiden kunto. Kiven murikat ja asvaltin halkeamat saavat katseen pysymään tiukasti tiessä. - Alamäet otan kyllä varovasti ja aina jarrutellen. Pienikin kivi kun menee pyörien väliin, niin se on sitten siinä, Rantanen kertoo. Rullaluistelun lisäksi Rantanen harrastaa kävelyä, juoksua, tanssia sekä ohjatuilla kuntoilutunneilla käymistä. Ilman säännöllistä liikuntaa olo on tukkoinen ja vetämätön. - Pitää kyllä paikkansa, että yhdestä liikuntatunnista saa kahden tunnin edestä energiaa. Jaksan paljon paremmin käydä töissä ja opiskella. Rullaluistelu sauvoilla tai ilman jakaa lajin harrastajia. Sauvojen kanssa koettu rullaluistelukokemus on jäänyt mieleen hyvässä tai pahassa. - Ehdottomasti otan aina sauvat mukaan. Kerran kun päätin sauvoja kokeilla, niin enää en luopuisi. Kasvattaa kuntoa mukavasti kun yläkroppakin pääsee töihin. Lenkin jälkeen tuntee todella liikkuneensa kunnolla, Rantanen tietää.


27

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

Tarjous to-su 19.-22.4.

79

1

kpl

Tarjous to-su 19.-22.4.

Tarjous to-su 19.-22.4.

99

4

HK siniset lenkit 500-580 g (3,09-3,58/kg)

99

0

Valio Edamjuustot 700 g (7,13/kg)

kpl

Paprikamix 300 g (3,33/kg) Hollanti

pkt

Viikonlopun ruokapöytään Tarjoukset voimassa to-su 19.-22.4.

Ehdotukset ruokapöytään: Uunilenkki ja broileria rypälekastikkeessa. Nouda ainekset meiltä ja reseptit www.valintatalo.fi

Atria porsaan ohutleikkeet 300-400 g (7,48-9,97/kg)

299 rs

149

Kariniemen kananpojan paistisuikaleet 250-300 g (4,97-5,96/kg)

99

Grandiosa kiviuunipizzat 280-350 g (8,54-10,68/kg)

1

Valio maustetut jogurtit 175-200 g (1,67-1,90/kg) yksittäin 0,49 prk (2,45-2,80/kg)

159

rs

HK Herkkumaksamakkarat 300 g (3,33/kg) yksittäin 2,09 kpl (6,97/kg)

95

2

ps

Vaasan Kotiuunin korvapuusti 9 kpl/630 g (4,68/kg)

169 tlk

UUTUUS! Angry birds virvoitusjuomat 0,33 l (4,67/l) hinta sis. pantin 0,15

200

2 kpl

2

099

Jonagold omena Hollanti

kpl

99 pkt

Snellman tosi murea palvikinkku 200 g (9,95/kg)

kg

Eldorado herkkusieni 200 g (4,95/kg), Liettua

00

2

99

0

rs

6 prk

pkt

Vaasan Isoäidin donitsi 6 kpl /200 g (7,95/kg)

Kun ostoksesi ylittävät 15€, saat Me-lehden uuden ja herkullisen keittokirjan hintaan 2€

Tarjoukset voimassa 19.-25.4. ellei toisin mainita

(XURPDUNHW

Katso lähikauppasi palvelut osoitteesta www.valintatalo.fi

MA–PE 7–21, LA 7–18, SU 12-18 Hämeentie 37, Salo

MA-PE 7 - 21 LA 8 - 18, SU 12 - 18 Pahkavuori, Salo

Hurrikaanin salolaispelaajat vedossa Salonjokilaakso

Lentopallon miesten Mestaruusliigan ensimmäinen finaali keräsi Salohallin täyteen katselijoita viime sunnuntaina. Salolaisittain parasta Hurrikaanin ja VaLePan ottelussa oli salolaisten Tuukka Anttilan ja Jesse Mäntylän vahvat otteet Hurrikaanin kotivoittoon päättyneessä pelissä. Joukkueet kohtaavat uudestaan Salohallissa ensi sunnuntaina, viikolla pelataan kaksi

ottelua VaLePan väliaikaisessa kotihallissa Tampereella. On mahdollista että Salohallissa juhlitaan toistamiseen lentopallon Suomen mestaruutta vain muutaman viikko LP Viestin voittojuhlien jälkeen.

Vesa Kujanpää Loimun peräsimeen Salolainen pitkän linjan lentopallomies Vesa Kujanpää on nimitetty Raision Loimun lentopallon Mestaruusliigajouk-

kueen tulevan kauden päävalmentajakasi. Kujanpään nimi oli Loimun seurajohdon valmentajalistalla kärkipäässä, sillä puolikkaasta yhdessä työskennellystä kaudesta jäi puolin ja toisin erittäin hyvä kuva. Sekä kotimaisilta että ulkomaalaisilta pelaajilta tullut erittäin positiivinen palaute Kujanpään harjoituksista ja vaatimustasosta oli yksi tärkeimmistä syistä jatkosopimusneuvotteluihin. Neuvotteluissa yhteinen sävel ja ajatus valmennustyylistä ja -tavoista

Loimijoen Hurrikaani oli vahvempi viime sunnuntaina Salohallissa.

löytyi varsin nopeasti. - Kun toinen Suomen maratontaulukon ylivoimaisista kärkiseuroista, ja valtakunnan perinteisin lentopalloseura, tarjoaa päävalmentajasopimusta, niin onhan se niitä asioita, joista ei voi kieltäytyä, kommentoi Vesa Kujanpää. Kujanpää on ennen viime kaudella alkanutta Loimu-pestiä valmentanut naisten liigassa sekä pää- että apuvalmentajana, valmentanut junioreita sekä toiminut URHOtv:n kommentaattorina. Kujanpään analyyseista voi nauttia parhaillaan käynnissä olevissa miesten finaaliotteluissakin. Ensi kaudesta Kujanpää on käynyt Loimun seurajohdon lisäksi paljon keskusteluja valmennustiimin muiden jäsenten kanssa. - Lajista riippumatta on selvää, että kun Mestaruusliigaan lähdetään, niin sinne lähdetään menestymään. Perinteinen suomalaisasenne, että lähdetään tekemään parastamme, on aina häviäjien puhetta. Tavoitteet laitetaan korkealle ja pelaajamarkkinoilta haetaan sopivat pelaajat sitä tavoittelemaan. Meidän valmennustiimi haluaa, että Loimu on ensi kaudella liigan aggressiivisin joukkue. Meitä vastaan pitää olla inhottava pelata ja Kerttulaan vastustajien epämieluisaa tulla, kertoo Kujanpää.

Salolainen Vesa Kujanpää valmentaa ensi kaudella Raision Loimua lentopallon Mestaruusliigassa.

Ensi viikolla teemana Koti,sisustaminen, rakentaminen ja Vappu 02 7272 994 jokilaakso.net ilmoitus@salon


28

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

Vapaa-aikaan

Teatteri Puutaivaan Lumikuningatar on onnistunut esitys Leena Sorri

Vaskiolaisen Teatteri Puutaivaan Tikut ovat ohjaajansa Maisa Pitkäsen johdolla tarttuneet miltei ylivoimaiseen tehtävään valitessaan tekstikseen H.C. Andersenin monivaiheisen satuklassikon Lumikuningatar. Kunnianhimo kuitenkin kannatti, sillä perjantaina ensi-iltansa saanut näytelmä oli hienoin Tikkujen tähänastisista esityksistä ja myÜs yksi parhaimmista näkemistäni Maisa Pitkäsen ohjauksista. Huolimatta pienestä tilasta ei näyttämÜ tuntunut ahtaalta, koska esitys oli rytmitetty taitavasti kahteen kerrokseen, eteen ja taakse. Elävä ja kaunis näyttämÜkuva toimi hienosti ja näyttelijät olivat luontevia, eivätkä unohdelleet repliikkejään. H.C. Andersen olisi ehkä kääntynyt haudassaan, sillä niin radikaalisti oli hänen seitsentarinaista satuaan Vaskiolla lyhennetty. Kiinnostuneen kannattaakin lukea Lumikuningatar ennen teatterikokemusta, sillä pienimmille

vauhdilla etenevä pikakelaus saattaa tuntua sotkuiselta. Onneksi Tiia Sokko selviytyy haastavasta kertojan tehtävästään hyvin. Hänellä on kuuluva, selkeä ääni ja ajatusta mukana kerronnassaan.

Matka aikuisuuteen Tarina kertoo kahdesta kÜyhästä lapsesta, Kaista ja Kertusta, jotka asuvat rinnakkaisissa ullakkohuoneissa. He ovat olleet sydänystäviä syntymästään saakka ja heidän lempipuuhansa on istua kattotasanteella unelmoimassa laajasta maailmasta kaupungin ulkopuolella. Eräänä päivänä Kai saa silmäänsä peilinsirusen, joka muuttaa hänet kylmäksi ja kovaksi. Hän kohtaa hohtavan kauniin lumikuningattaren, joka houkuttelee pojan mukaansa suudelmalla. Kerttu jää yksin pitkäksi talveksi ikävÜiden ja surren menetettyä ystäväänsä. K ain luullaan kuolleen, mutta Kertun sydämessä elää toivo. Niin hän lähtee pitkälle

matkalleen maailman ääriin. Hän kokee monia jännittäviä seikkailuja ja lÜytää lopulta rakkaan ystävänsä lumikuningattaren linnasta pohjoisnavalta. Linnasta, jonka seinät ovat tuiskuavaa lunta, ja ovet sekä ikkunat hyytävistä tuulista tehty. Kai, jolle lumikuningatar on luvannut koko maailman, oli hyytynyt miltei jäiseksi, mutta sulaa Kertun kuumista ilon kyyneleistä. Ja niin tyttÜ ja poika kulkevat kotiin käsi kädessä. Perille tultuaan he huomaavat kasvaneensa aikuisiksi.

Hienot lavasteet ja kauniit puvut

Sanni Ratamo näyttelee niin uskottavasti lumikuningatarta, että jäätävä pelko leviää katsomoon saakka. Sen sijaan Kai (Aino Sorvari) lumoutuu kuningattaren kauneudesta ja suudelmasta, ja lähtee hänen mukaansa maailman ääriin.

Vaikka käsiohjelmassa lukee miltei joka kohdassa Maisa Pitkänen ja tyÜryhmä, voi arvailla, että koko tuotanto on pitkälti Pitkäsen kädenjälkeä. Kaunis lavastus toimii yllättävän hienosti ja pienillä vaihdoilla saadaan tilaan luotua niin kuninkaan palatsi kuin rosvoluolakin. Lapsen mielikuvituksen avulla näyttämÜllä

tuiskuaa jäätävä lumi ja solisee kaunis joki. Tiia Sokko ja Lotta Oksanen olivat suunnitelleet upean puvustuksen, jonka toteutuksessa on ohjaajalla ja tyÜryhmällä ollut mittava tehtävä. Kaunis musiikki, valot ja äänet luovat hienoja tunnelmia pienelle näyttämÜlle.

Erilaisia hahmoja esityksessä nähdään kymmeniä, joista kuusitoista nuorta näyttelijää selviävät hienosti. Rosa Saastamoinen Kerttuna ja Aino Sorvari Kaina ovat herttaisia ja aitoja. Sanni Ratamon lumikuningatar on juuri niin jäätävä ja kaunis kuin vain ajatella saattaa, tosi cool.

Monet näyttelijÜistä ovat tuttuja vuosien varrelta. He ovat kehittyneet valtavasti ja näkyy, että kaikki huolellinen harjoittelu on kannattanut. Teatteri Puutaivaan tikut esittävät Lumikuningatarta vielä viisi kertaa ja viimeinen esitys nähdään Vaskiolla 3. toukokuuta.

Pe 20.4. BAR VALLATTOMAN BĂ&#x201E;NDISKABAFINALISTIT

Salon Salo Sa lo on Urheilutalolla U he Ur h il PerniĂśntie 7

LLA A 21.4. 21.4. 4 kl klo o 14 14 ja 17 SU 22.4. klo 12, 15 ja 18

Helsingintie 2, Salo www.keikkamesta.fi KAHVIMESTA

LOHJA

La 21.4. SPINEFARM YOUNG GUNS 2012 PROFANE OMEN CARNALATION C.B MURDOC (swe) DEALS DEATH (swe) Liput 6/8â&#x201A;Ź

019-386133

Sama sanoma, uudet mausteet ! UĂ&#x160;Su 22.4. klo 15.00 Sanaa sinulle, komentajat

Aikuiset

Dick ja Vibeke Krommenhoek

15â&#x201A;Ź

Eläkeläiset, opiskelijat tai koululaiset 10â&#x201A;Ź Lapset 5-12 v 7â&#x201A;Ź alle 5v ilmaiseksi

UĂ&#x160;Ma 23.4. klo 18.00 Pussimajakka UĂ&#x160;Ti 24.4. klo 17.00 Kitaransoiton alkeet UĂ&#x160;Ke 25.4. Ei ole tilaisuutta UĂ&#x160;Su 29.4. klo 15.00 Sanaa sinulle, â&#x20AC;?Varpusetâ&#x20AC;?

Salo

lauluryhmä, puhuja Anneli Tolvanen

T ervetuloa!

RummunlyÜjänkatu 13 puh. 0400 861 634 www.pelastusarmeija.fi/salo

Tervetuloa maukkaalle lounaalle! To 19.4. Jauhelihapihvejä, Broileri-pekonikiusausta Pe 20.4. Makkara Mixiä, Jauheliha-makaronilaatikkoa Ma 23.4. Naudan jauhettua pihviä, Pasta carbonaraa (pekoni) Ti 24.4. Lihapullia, tonnikala-katkarapulasagnea Ke 25.4. HÜyrynakkeja, Slaavilaista broileripataa Päivittäin pihvilinjastosta grillipihvejä tai porsaanleikkeitä

Salon Patarouvassa uudistunut SALAATTI DELI! Lounas tai pihvilounas sis. salaatit, leipä, kotikalja/vesi, jälkiruoka/kahvi

Joensuunkatu 1, 24100 SALO

www.salonpatarouva.fi

Ensi viikolla teemana Koti, sisustaminen, rakentaminen ja Vappu

(ELSINGINTIEÂŞ ÂŞsÂŞP ÂŞ ÂŞ ÂŞ

www. biosalo.ďŹ PROJECT X Pe-Su, Ke-To 19.30 ENSI-ILTA! Sut on kutsuttu bileisiin! K16 9â&#x201A;Ź IRON SKY Pe-Su, Ke-To 19.00 Kotimainen menestys! Natsit palaavat! K12 9â&#x201A;Ź TITANIC 3D La-Su 16.00 Unohtumaton elämys! 100 v. Titanicista! K12 11â&#x201A;Ź AMERICAN PIE: Luokkakokous La-Su 16.30, Ma-Ti 19.00 K12 9â&#x201A;Ź HĂ&#x201E;RMĂ&#x201E; Ma-Ti 18.30 YleisĂśn pyynnĂśstä! Huippu kotimainen! K16 TARJOUS 6â&#x201A;Ź

Lisää infoa leffoista ym. nettisivuiltamme. Olemme myÜs Facebookissa.

02 7272 994 jokilaakso.net ilmoitus@salon


29

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

Astrum-keskukseen avataan hotelli

Koulutus AMMATTILAISILLE ON TYÖTÄ TARJOLLA - KOULUTTAUDU SINÄKIN

AMMATTILAISEKSI SEURAAVILLE ALOILLE:

Salonjokilaakso

sa, Teatteri Provinssin Seppo Suominen sanoo. Hotelli täydentää Hanhivaaran Liikuntakeskuksen harjoittelumahdollisuuksia. - Pystymme tarjoamaan tulevaisuudessa harjoitusleirejä, kursseja, turnauksia ja kilpailuja seuroille, yhteisöille ja yrityksille myös Salon seudun ulkopuolelle. Viikonlopun tapahtumasta tulee todella tehokas, kun kaikki tarvittavat palvelut ovat saman katon alla – harjoitustilat, majoitus ja ravintolapalvelut. Illaksi viihdettä teatteri Provinssissa tai Astrum Areenalla, Jussi Saarinen visioi. Hotellin omaleimainen ja rohkea ilme suunnitellaan yhteistyössä Salon seudun ammattiopiston käsi- ja taideteollisuusalan opiskelijoiden kanssa. Tällä tavalla halutaan nostaa esille paikallista osaamista ja nuoria suunnittelijoita.

Salon Astrum-keskukseen avataan hotelli marraskuussa. Kaksikerroksinen hotelli valmistuu vuonna 1974 rakennettuun televisiotehtaaseen ja täydentää Astrumkeskuksen palvelutarjontaa majoitustiloilla. Hotelli auttaa keskuksen markkinointia aktiivisen kokous- tai hyvinvointipäivän paikkana. Astrum-keskus toimii hotellin osalta kiinteistöyhtiönä ja hotellin toiminnasta vastaa itsenäinen yrittäjä. - Teatterissa käynti on aina ollut kokonaisvaltainen kokemus, joka alkaa kotiovelta ja päättyy kotiovelle. Kaikki mitä sillä välin teatteriretkellä tapahtuu, on tärkeää. Monesti näihin teatteriretkiin kuuluu myös yön yli matkaaminen ja silloin on tärkeää, että teatteri ja majoittuminen on mutkatonta ja mielellään vaikka samasta paikasta tilattavis-

Kaikki kodin remontit ja korjaustyöt www.monipalvelu.fi p. 0440 740 575

Hierontapalveluja Jasmin THAIHIERONTA

I-HIERONT 044 343 4874 HAp.TERVETULOA! Horninkatu 9, Salo

Hyvää, taidokasta hierontaa Helsingintie 18, SALO p. 040 561 3299

A

ChocȹΎƜȳȳ

www.tts.fi

Lisätietoja TTS - Opintosihteeri Minna Heino, gsm 050 3870 066 - Werlanderintie 170, Sammatti - www.tts.fi

• Liisa Ihmemaassa. Esitykset: pe 20.4. klo 18, la 21.4. klo 16, ti 24.4. klo 18, pe 27.4.

Yhdistykset • Halikon Kaffekellarin tilaisuus Ikäkeskus Majakassa, Hornintie 3, klo 13.00 alkaen. 20.4. kirjoista ja kirjastopalveluista kertoo kirjastonjohtaja Anne Järvinen. • Salon Reumayhdistys ry: Nivelreumaa sairastavien vertaistukiryhmä kokoontuu

to 19.4. klo 18 Salon SYTY ry:n tiloissa, Rummunlyöjänkatu 7 B, Salo. Kahvin ja keskustelun lomassa tutustutaan PAAVO- avuntarpeen itsearviointimenetelmään. Yhteyshenkilö Ritva Jokinen, p. 0500 532 345. • Eläkeliiton Salon yhdistys: Jäsentilaisuus 25.4. srk-talolla klo 10.30. Pentti Kataja kertoo entisajan elämästä Uskelassa. • Salon Karjalaiset ry: Neulekinnaskurssi Maila Riskin johdolla jatkuu kahvi- ja tarinatuokion yhteydessä su 22.4. klo 13 alkaen Perinnepirtissä, Rummunlyöjänkatu 22 A. Soita ovikelloa, jotta pääset sisään. • Eläkeliiton Halikon yhdistys ry: Kuukausikerho Ikäkeskus Majakassa to 19.4. klo 12.15. Liikunnanohjaaja Jani Nurmi kertoo ikäihmisille sopivista liikuntamuodoista, esittelee kuntosalin laitteita ja opastaa niiden käyttöä. Kahvitarjoilu. • Salo-Jooga ry: Kesäjoogaa 7 kertaa 24.4.–12.6. (ei 1.5.) ja 4 kertaa 7.-28.8. klo 18:00– 19:30 Moision koululla. Kesäjoogaan voivat osallistua kaikki joogasta kiinnostuneet, myös ensikertalaiset ovat tervetulleita. Ilmojen salliessa voidaan joogata myös ulkona. Mukaan täysimittainen alusta ja joustavat vaatteet. Jäsenet voivat käyttää aamujoogaan etukäteen ostamiaan viiden tai kymmenen kerran joogamaksujaan (ks. salojooga.net). Kertamaksuna 8€. • Joogaa aamuvirkuille torstaisin 3 kertaa 26.4., 3.5. ja 10.5. klo 6.15–7.45 Salon uimahallin liikuntatiloissa, 3 krs. Jäsenet voivat käyttää aamujoogaan etukäteen ostamiaan viiden tai kymmenen kerran joogamaksujaan (ks. salojooga.net). Kertamaksuna 8€, joka maksetaan paikan päällä. Varaathan mukaan tasarahan. • Mielenterveysyhdistys Salmi ry: Ke 18.4. klo 12-14 Ompeluseura, to 19.4. klo 14-15 Tennistä Salon Tenniskeskuksessa, pe 20.4. klo 12-15 pe-kerho, ma 23.4. klo 12-15 ma-kerho, ti 24.4. klo 12-14 Kädentaito, ke 25.4. klo 12-13 Juha Ristimäen keskusteluryhmä, pe 27.4. klo 12-15 pe-kerho, ma 30.4. Wappujuhlat klo 12-15 Salonkadulla.

Menovinkkejä • Salon Seudun Taideharrastajien kuukausittain vaihtuva näyttely Sinisen Talon yläkerrassa, Taidekammarissa. • Raid ja mustempi lammas. Esitykset: pe 13.4. klo 19.00, la 14.4. klo 15.00 ja

HorniȼȹȯɂɃΎ̶˴Ύ p˷Ύ̯̳̯Ύ̷̵̰Ύ̴̶̯̲

klo 19.00. Teatteri Provinssin päänäyttämöllä, Astrum-keskus, Salorankatu 5-7, Salo. Liput: 0440 520 260, myynti@teatteriprovinssi.fi

Sudoku

klo 18, la 28.4. klo 16, ma 30.4. klo 18 ja pe 4.5. klo 18. Salon Teatteri, Mariankatu 3, Salo, p. (02) 731 6055, 044 031 6055, toimisto@salonteatteri.com, www.salonteatteri. com. Toimisto avoinna ke-pe klo 12-16. Lipunmyynti aukeaa tuntia ennen esitystä. • ARMA 2012 asemessut 22.4. Turun Messu- ja kongressikeskuksessa. Näytteillä aseita, tarvikkeita, militariaa, puukkoja, kirjallisuutta ym. Av. sunnuntaina klo 10-16. Liput 10€, parkki 5€. Järjestää Asehistoriallinen yhdistys Arma Aboa. Lisätietoja www.turunmessukeskus.fi • Su 22.4. klo 16 Kabinettiorkesteri ja nuoret solistit Kevään korvalla. Kabinettiorkesterin kevätkonsertti, Kulttuuritalo Kiva, Horninkatu 21. Liput 10€/5€. www.kabinettiorkesteri.net • Pipoka-yhtyeen konsertti 24.4. klo 19–21, Kulttuuritalo KIVA, Horninkatu 21, Salo. Yhtyeessä soittavat Veli Kujala, harmonikka; Jarmo Julkunen, kitara, banjo, ukulele; Petri Keskitalo,

tuuba. Pipokan soittajien virtuositeetti näkyy ja kuuluu musiikissa, jossa on vaikutteita niin jazzista, progesta, klassisesta kuin kansanmusiikistakin. Liput 10€, koululaislippu 5€. Lippuja ovelta kaksi tuntia

ennen konsertin alkua.

• To 26.4. klo 15-17 Casting-tilaisuus Teatteri Provinssin päänäyttämöllä, Astrum

Keskus, Salorankatu 5-7, Salo. Teatteri Provinssi etsii näyttelijöitä ja näyttelijälaulajia 2013 produktioihin. Lisätietoa: www.teatteriprovinssi.fi • Pe 27.4. klo 19.00 Tuure Kilpeläinen ja Kaihon Karavaani. Teatteri Provinssin päänäyttämöllä, Astrum-keskus, Salorankatu 5-7, Salo. Liput: 0440 520 260, myynti@teatteriprovinssi.fi • Pe 27.4. klo 19.00 Gospel-konsertti. Kulttuuritalo Kiva. Esiintyjinä Jukka Borg, Tuire Haatanen ja Jussi Holopainen. Tilaisuuteen vapaa pääsy. • Ma 30.4. klo 18.00 Juoppohullun päiväkirja. Teatteri Provinssin päänäyttämöllä, Astrum-keskus, Salorankatu 5-7, Salo. Liput: 0440 520 260, myynti@teatteriprovinssi.fi • Kevätmyyjäiset la 21.4. klo 10-13 Syty:n tiloissa, Rummunlyöjänkatu 7 B, 3. krs. Myynnissä mm. yhdistystuotteita sekä kädentaidonnäytteitä leivonnaisista käsitöihin. Arpajaiset, kahvia ja pullaa. Mukana Hengitysyhdistys, Invalidit, Kuulonhuoltoyhdistys, Mielenterveysseura, Reumayhdistys, Sydänyhdistys, Kipuyhdistys ja Syty. • Salon kansalaisopiston oppilastöiden näyttelyt eri puolilla Saloa: Kiikalan kirjasto, lasten kuvataide, 27.4. saakka kirjaston aukioloaikoina. • Kuusjoen kirjasto, kuvataide ja käsityö, 27.4. saakka kirjaston aukioloaikoina. • Suomusjärven kirjasto 20.4. saakka kirjaston aukioloaikoina. • Halikon kirjasto, taiteen perusopetus (kuvataide), 27.4. saakka kirjaston aukioloaikoina. • Salo, Moision koulu, kädentaidot sekä Halikon keramiikka- ja carborundum-grafiikkaryhmien töitä su 22.4. klo 12-18 ja lausuntamatinea ”Nuotit hukassa – mutta onhan meillä sanat” klo 15 auditoriossa. • Salo, Pirita, kuvataide ja kudonta, 22.-24.4. klo 12-18. • Kuusjoen kirjasto, taiteen perusopetus, 2.5. alkaen kirjaston aukioloaikoina.

Loppuviikon sää

3 6

1

1

7

S ä ä

4

Torstaina

3

10

9 8

Halikko

Suomusjärvi Kisko

Särkisalo

Pertteli

Kuusjoki

Salo

Somero

+7

Kiikala Suomusjärvi

Muurla

+9

Kisko

Perniö

+9 Kemiö

Halikko

Särkisalo

Suomusjärvi Kisko

Perniö

+3 Kemiö

Salo

Muurla

+2

Somero

+7

Kiikala

Pertteli

Halikko

Salo

Kiikala Suomusjärvi

Muurla

+8

Kisko

Perniö

+5 Kemiö

Pertteli

+8

Perniö

+7 Kemiö

Särkisalo

Särkisalo

Palvelevan meteorologin puhelinnumero 0600 1 0600 (3,95 / min + pvm)

7 9

6

8

2

8

Aineistopäivä ilmestymisviikon maanantai. Ilmoitusaineistot osoitteeseen ilmoitus@salonjokilaakso.net

3

Näin tavoitat meidät:

6

2

7

4

5

9

8

1

6

3

3

8

6

2

7

1

9

5

4

1

9

5

3

4

6

7

2

8

7

2

9

8

1

5

3

4

6

4

1

8

6

3

9

2

7

5

6

5

3

7

2

4

8

1

9

Toimituksen käynti/postiosoite Turuntie 15, 24240 SALO Puhelimet Keskus (02) 7272 980 Sivunvalmistus (02) 7272 981 Ilmoitukset (02) 7272 982 Toimitus (02) 7272 983 Laskutus (02) 7272 984 Faksi (02) 7272 999

8

3

1

4

6

2

5

9

7

Avoinna

5

4

2

9

8

7

6

3

1

9

6

7

1

5

3

4

8

2

© Bulls

VIIME VIIKON RATKAISU

Salo

+2

+8

Kuusjoki Somero

Kiikala

Muurla

4

3 1

Halikko

2

2

4

8

Pertteli

Sunnuntaina

+8

Kuusjoki Somero

1

8

Lauantaina

+2

Kuusjoki

7

9

Perjantaina

10

6 6

Koulutusaika ja hakeutuminen Koulutukset alkavat 3.9.2012 ja kestävät 1 - 2 vuotta. Hakeutuminen 15.6. mennessä suoraan oppilaitokseen osoitteessa www.tts.fi. Koulutuksiin sisältyy työssäoppimisjaksot, joissa voit hyödyntää TTS:n kansainväliset kontaktit ulkomaisiin työssäoppimispaikkoihin. Perustutkinnoisssa ilmainen majoittumismahdollisuus kouluviikon aikana. Voit suorittaa koulutuksen myös oppisopimuskoulutuksena. Oppisopimus edellyttää työpaikkaa.

© Bulls

ma-pe 9.00-16.00

ISSN 1456-5285 Sanomalehtien liiton jäsen

Sähköposti toimitus@salonjokilaakso.net ilmoitus@salonjokilaakso.net Ilmestymispäivä torstai Sivunvalmistus Salonjokilaakso Painopaikka Salon Lehtitehdas Painos 30.000 kpl Jättijakelu n. 6 krt/v. 39.000 kpl Jakelu Salo-Suorajakelu Oy, Matkahuolto, Posti, Kuljetusliike Jokinen Oy Jakeluhäiriöilmoitukset: Salo-Suorajakelu Oy p. 040 0533 090 (ark. 9.00-16.00)

Päätoimittaja Pekka Mäenpää (02) 7272 991 pekka.maenpaa@salonjokilaakso.net Ilmoitusmyynti Katja Pölönen (02) 7272 994 katja.polonen@salonjokilaakso.net Ilmoitus- ja sivunvalmistus Brita Jokiniemi (02) 7272 993 brita.jokiniemi@salonjokilaakso.net Kimmo Lehto (02) 7272 992 kimmo.lehto@salonjokilaakso.net

Lehden tilaus postitse kotiin 50€/vuosi.

T

LON SA

- Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki - Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija - Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, vastaanottovirkailija - Matkailualan perustutkinto, matkailupalvelujen tuottaja - Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto, kodinhuoltaja - Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto, toimitilahuoltaja - Ravintolakokin ammattitutkinto - Tarjoilijan ammattitutkinto - Dieettikokin erikoisammattitutkinto, hinta 230 € sisältäen tutkintomaksun 58 €.


30

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

Kansallisen veteraanipäivän vietto Salossa vuonna 2012 "Jälleenrakentamisen sankarit - Återuppbyggnadens hjältar"

KANSALLISEN VETERAANIPÄIVÄN PÄÄJUHLA Aika: 27.4.2012 kello 13.00 Paikka: Moision koulu, Uskelankatu 13, 24100 SALO

Aamulla seppeleiden lasku sankarihaudoille veteraanijärjestöjen toimesta. Klo 13.00 Kenttähartaus Moision koulun pihalla - Virsi 577, 1-4 - Puhe, kirkkoherra Timo Hukka - Virsi 579 - Seppelpartio lähtee Vapauden liekki -muistomerkille Sibeliuspuistoon Klo 13.20 Keittotarjoilu Moision koulun ruokalassa Klo 14.20 Juhla Moision koulun juhlasalissa - Suomen lippu saapuu - Musiikkiesitys, Suomalaisia kansanlauluja, Salon lukion lauluryhmä, johtajana Marko Heikura - Tervehdyssanat, Katja Taimela, Salon kaupunginvaltuuston puheenjohtaja - Puhe, Voitto Laine, puheenjohtaja, Salon Seudun Sotaveteraanit ry - Musiikkiesitys, Salon Veteraanilaulajat, johtajana Martti Räisänen - Varsinaissuomalaisten laulu - Suomen lippu poistuu Klo 15.20 Kahvitarjoilu Moision koulun ruokalassa Linja-autokuljetukset juhlaan: Linja-auto 1: klo 11.40 Vaskio/Sale – klo 11.50 Halikko/Pirkkatori – klo 12.00 Hajala/entinen pankki – klo 12.20 Kokkila/Lossiranta Linja-auto 2: klo 11.40 Suomusjärvi/OP – klo 12.00 Kisko/OP – klo 12.25 Muurla/ Kunnantalo Linja-auto 3: klo 11.45 Kiikala/Kunnantalo – klo 11.55 Rekijoki/Kauppa – klo 12.05 Kanunki/Someron th – klo 12.20 Kuusjoki/SRK-talo – klo 12.35 Pertteli/Entinen OP Kaikki linja-autot ovat Moision koululla n. klo 12.45. Juhlallisuuksiin ja kuljetuksiin liittyvät tiedustelut: viestintäpäällikkö Teija Järvelä, (02) 778 2151 tai 044 778 2151.

KANSALLISEN VETERAANIPÄIVÄN VIETTO PERTTELIN JA KUUSJOEN ALUEELLA Aika: 27.4.2012 kello 11.30 Paikka: Perttelin seurakuntatalo Klo 11.30 Seppeleen lasku veteraanikivien luona. Juhla Perttelin seurakuntatalolla: - Juhlapuhe, kansanedustaja Pertti Hemmilä - Lounas

KANSALLISEN VETERAANIPÄIVÄN VIETTO PERNIÖN ALUEELLA

Salolaisen Kabinettiorkesterin riveissä nuoret soittajat oppivat yhteissoittoa Mari Salonen

Salolainen Kabinettiorkesteri syntyi aikanaan muutaman salolaisen muusikkoperheen toimesta. Näissä perheissä oli useita musiikinopettajia sekä muita osaavia muusikoita. - Tuntui kivalta ajatukselta soittaa porukassa ja ottaa myös lapset mukaan. Vähitellen porukkaan imeytyi mukaan myös muiden lapsia sekä musisoivia perheitä, kertoo kabinettiorkesterissa viulua soittava musiikinopettaja Susanna Mäkinen. Hän on ollut miehensä Toni Mäkisen kanssa kantavina voimina Kabinettiorkesterissa sen perustamisesta alkaen. - Yhteissoittoa treenataan orkesterissa vakavasti, mutta ei otsa rypyssä. Aikuiset ja lapset musisoivat yhdessä ja väärin soittamista ei tarvitse pelätä. Kabinettiorkesterissa on soittamisen iloa ja tekemisen meininki. Aikuisille musiikin harrastajille ei liiemmin ole mahdollisuuksia soittaa orkesterisoittoa niin monipuolisessa orkesterissa, joten kabinettiorkesteri on myös aikuisille tärkeä, Susanna Mäkinen kertoo. Kabinettiorkesterissa käyrätorvea soittava Erkki Kuisma on myös ollut orkesterissa mukana sen alkutahdeista alkaen ja tuonut mukanaan kolme tytärtään orkesterin pariin. - Orkesterissa soitto kehittää nuorten taitoja, koska kappaleet ovat rytmeiltään, stemmoiltaan ja melodioiltaan haastavia, Erkki Kuisma kertoo. Kuisman perheen kolmesta

tyttärestä kaksi on jo opiskelemassa Sibelius Akatemiassa. - Monesti nuoret harjoittelevat musiikkiopistoissa yksinään muutamaa kappaletta. Niitä hiotaan ja viimeistellään, mutta tässä orkesterissa opitaan vähitellen melko laajasti musiikkikappaleita eri tyylilajeista ja yhteissoittotaito hioutuu, Kuisma jatkaa. - Orkesterin kokoonpano on soitinnukseltaan vaihteleva ja monipuolinen. Kabinettiorkesterissa on soittimia kaikista sinfoniaorkesterin soitinryhmistä, mutta sointi on kuitenkin viihdeorkesterille luotu, kertoo Salon Lukion musiikinopettaja Marko Heikura, joka soitintaa valmiit kappaleet orkesterille. Sibelius Akatemiassa opettava musiikinmaisteri Toni Mäkinen sovittaa kokoonpanolle viihteellisiä kappaleita. Kabinettiorkesterin sointi luodaan harjoittamalla soitinryhmiä yhdessä ja erikseen. Nuorille soittajille kokemus on ollut antoisaa myös muussakin kuin soittamisessa. - Orkesterissa on tosi kivaa. On mukava nähdä kavereita ja pitää hauskaa yhdessä soittamalla. Keikat ja matkat ovat kaikkein hauskimpia, kertoo kolmetoistavuotias Minttu Mäkinen, joka on soittanut viulua kuusi vuotta. Kabinettiorkesterin riveihin hän liittyi kahdeksanvuotiaana. Kabinettiorkesteri on pysynyt tiiviisti yhdessä jo pitkään. - Hyvä yhteishenki meitä varmasti pitääkin yhdessä. Aikuisen näkökulmasta yksi tärkeä näkökulma on myös oman

soittokunnon ylläpito. Itse en työssäni musiikinopettajana päivittäin soita viulua, joten ilman orkesteria en varmasti tarttuisi niin usein soittimeen. Perheen yhteisenä harrastuksena Kabinettiorkesteri on aivan mahtava. Vanhin lapsista on soittanut siinä jo monta vuotta, keskimmäinen odottaa vuoroaan päästä myös viulistiksi orkesteriin ja nuorinkin on muiden tavoin hengaillut harjoituksissa vauvasta asti. Koko perhe siis liikkuu aina mukana, kertoo Susanna Mäkinen. Kabinettiorkesterissa soittaa tällä hetkellä kolmisenkymmentä soittajaa. Orkesterissa soittavat aikuiset ja nuoret eivät ainakaan tiedä, onko vastaavanlaista orkesteria muualla Suomessa. - Taidamme olla aika ainutlaatuinen kokoonpano, naurahtaa Susanna Mäkinen. Kulttuuritalo Kivassa järjestetään sunnuntaina kevätkonsertti Kabinettiorkesteri ja nuoret solistit Kevään korvalla. Solisteina Kabinettiorkesterissa Reetta Kuisma (viulu, piano, kontrabasso), Laura Kuisma (viulu, piano) ja Jaakko Lindfors (lyömäsoittimet). Konsertin ohjelmisto koostuu viihteellisestä musiikista. Konsertissa kuullaan jazzia, elokuvasäveliä, kansanmusiikkia ja uutta suomalaista musiikkia unohtamatta kevyttä klassista. Erikoista ja hienoa kevätkonsertissa ovat nuoret ”paluumuuttajat” eli Kabinetin riveistä lähteneet soittajat, jotka ovat nykyisin musiikin ammattiopiskelijoita SibeliusAkatemiassa.

Aika: 27.4.2012 kello 13.00 Paikka: Perniön seurakuntatalo

Klo 13.00 Veteraanien lippukulkue Pyhän Laurin kirkon asehuoneelta sotaan lähteneiden muistomerkille, jossa seppeleenlasku. Kunniakäynnin jälkeen siirrytään lippukulkueena seurakuntatalolle viettämään kansallisen veteraanipäivän juhlaa. Juhla Perniön seurakuntatalolla: - Suomen lippu saapuu, Reserviläiset - Lippulaulu, säestää Hanna-Leena Keinänen - Hartaus, rovasti Juha-Heikki Myllylä - Kahvitarjoilu, Maa- ja kotitalousnaiset - Yhteislaulu: Varsinaissuomalaisten laulu, säestää Hanna-Leena Keinänen - Nurkkilan koulun oppilaiden esitys - Tervehdys veteraaneille, KTM Outi Grusander - Perniön mieskuoro, johtaa MuM Joonas Pyöli - Päätössanat, rovasti Juha-Heikki Myllylä - Maamme-laulu, säestää Hanna-Leena Keinänen - Suomen lippu poistuu, Reserviläiset

KANSALLISEN VETERAANIPÄIVÄN VIETTO SÄRKISALON ALUEELLA Aika: 27.4.2012 kello 11.45 Paikka: Särkisalon Meripirtti

Klo 11.45 Kunniakäynti sotaan lähteneiden muistomerkillä entisen kunnantalon edustalla. Klo 12.00 Juhla Meripirtissä: - Koululaisten musiikkiesitys - Vapaaehtoinen maanpuolustustyö nykyreserviläisen silmin - Mahdolliset huomionosoitukset - Kaupungin ja seurakunnan tervehdykset - Hernekeitto- ja kahvitarjoilu Kuljetuspyynnöt 25.4. mennessä 050 359 8501/Palm, 050 563 9825/Vuorijoki tai 050 516 3492/Willgren. Kansallinen veteraanipäivä on valtioneuvoston päätöksellä yleinen liputuspäivä. Liputus kello 8.00 – 21.00. Veteraanimitalien ja kunniamerkkien käyttö on suotavaa. Toivotamme sotiemme veteraanit ja veteraaninaiset puolisoineen sekä kaikki kaupunkilaiset tervetulleiksi juhliin.

Veteraanijärjestöt Salon kaupunki Salon seurakunta

Salolainen Kabinettiorkesteri kokoaa musisoivat perheet yhteen. Kevään korvalla –konsertissa kuullaan ensi sunnuntaina monipuolista viihteellistä orkesterisoittoa. Soittimia on kaikista sinfoniaorkesterin soitinryhmistä. Kuvassa eturivissä vasemmalta: Minttu Mäkinen, Erkki Kuisma, Veera Kuisma, Laura Kuisma, Jaakko Heikura. Takarivi vasemmalta: Susanna Mäkinen, Toni Mäkinen, Erkki Kiiski, Leena Kiiski, Reetta Kuisma ja Marko Heikura.

Salon kansalaisopiston kevätnäyttelyiden avajaiset sunnuntaina useammassa paikassa Salonjokilaakso

Salon kansalaisopiston kevätnäyttelyt käynnistyvät sunnuntaina ympäri Salon seutua. Tulevana sunnuntaina töitä voi käydä katselemassa Kiskon vanhassa kunnantalossa, Perniön lukiossa, Kiikalan Osuuspankin opistotiloissa, Perttelin vanhassa kunnantalossa sekä Muurlan koulussa. Esillä on kädentaitojen ja ku-

vataideaineiden oppilastöitä kuluneen talven ajalta. Kuvataidetta on esillä Halikon sekä Kuusjoen kirjastoissa, lasten kuvataidetta esitellään Kiikalan kirjastossa. Suomusjärven kirjastossa töitä nähdään tämän viikon perjantaihin asti, muissa kirjastoissa 27. huhtikuuta asti aukiolojen mukaisesti. Salossa Moision koulun lisäksi kuvataidetta ja kudontatöitä esitellään Piritas-

sa sunnuntaina. Kevätnäyttelyn yhteydessä järjestetään perinteisesti opiskelijakunnan lausuntaryhmän runomatinea runoesitys. - Esitys kuullaan Moision koulun auditoriossa sunnuntaina. Ohjelman on koonnut ohjaaja ja lausuntataiteilija Riitta Vasenkari. Hanurimusiikkia kuullaan Kalevi Röynän esittämänä, Laila Vähälä lausuntaryhmästä kertoo.


31

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

Rikala-seura vastustaa Rikalanmäen myymistä Pauliina Kallio

Talousahdingossa kärvistelevä Salo on myynyt monen monta entistä koulua ja muuta kiinteistöä, mutta myytävien lista ei tunnu loppuvan. Nyt myytäväksi on harkittu

ravintola Räntmestarin krouvi sekä Rikalanmäen kesäteatteri Provinssi. - Tänään on päivälleen 145 vuotta siitä, kun Halikossa pidettiin ensimmäinen virallinen kuntakokous, kertoo Rikala-seuran puheenjohtaja Jari

Halikko-aiheisen postikorttikokoelman koonnut Eila Huttunen löysi harrastuksensa sattumalta. - Muuten vaan innostuin keräämään. Oman paikkakunnan tunteminen ei tee kellekään pahaa, biologian opettajana työskentelevä Huttunen kommentoi hymyillen.

myös Halikon Rikalanmäkeä, jossa sijaitsevat historiallisesti merkittävä kalmisto ja muinaispolku, missä tällä hetkellä toimivat muun muassa keraamikko Johanna Sarparanta,

J.Laiho huhtikuun puolivälin sunnuntaina Rikalanmäellä, jossa vietettiin ensimmäistä Rikala-seuran järjestämää Halikko-päivää muun muassa hallintotieteiden tohtori Heik-

ki Kosken tarkkaa Halikon historia -luentoa kuunnellen ja samasta aikakaudesta kertovaa Siltavero -näytelmää katsellen. Rikalanmäellä oli esillä ensimmäistä kertaa myös halikkolaisen Eila Huttusen kokoama Halikko-aiheisten mustavalkoisten postikorttien näyttely. - Päivä haluttiin järjestää nimenomaan täällä Rikalanmäellä, jotta saadaan paikkaa hiukan esille. Pyritään vaikuttamaan siihen, että tätä paikkaa ei myytäisi. Haluamme osaltamme olla mukana Rikalanmäen puolustamisessa ja kehittämisessä, Laiho kertoo. - R ikalanmäki on hieno paik ka, harmi jos se my ydään. Tätä pitää puolustaa, postikorttikerääjä Huttunen on samoilla linjoilla. Rikala-seura on muutoinkin aktiivinen toimija Halikossa. - Rikala-seura vaalii perinteitä ja kotiseututietämystä. Jaamme itsenäisyyspäivänä Halikko-mitalia, järjestämme Trömperi-päivän aina heinäkuussa, keräämme vanhoja Halikko-aiheisia valokuvia, palkitsemme parhaan pihapiirin joka kesä Rikalan ruukun näköiskappaleella ja monenmoista muuta. Rikalan ruukun kappaleita on löytynyt täältä Rikalanmäeltä arkeologisissa kaivauksissa, Laiho luettelee. Halikossa on myös kansallisesti harvinainen vi-

rallinen kotiseutuarkisto. – Sen digitalisointityö aloitetaan tänä keväänä.

Pöytälaatikosta Halikkopäivän herkuksi V ii me su n nu nt a i k si oli Räntmestarin krouvin yläkertaan asetettu esille Eila Huttusen yli 15-vuotinen harrastus ja pöytälaatikon aarre, toista sataa mustavalkoista Halikkoaiheista postikorttia. - Halikosta ei ole paljoakaan kortteja tehty, mutta kartanot, varsinkin Joensuun kartano ja kirkko ovat monessa kortissa, kokoelman kerääjä kertoo. Omaa ehdotonta suosikkia Huttusella ei kokoelmassa ole, mutta talvimaisemakortti 1900-luvun alusta on Huttusen mieleen. – Se on ehkä kaunein. Vaikuttava on myös kortti Märynummen kansalaissodan joukkohaudasta, Huttunen näyttää. ”Joukkohauta Halikossa Märynnummella”, kortti kertoo. - 50 somerolaista punavankia teloitettiin toukokuussa 1918 itsekaivamiinsa hautoihin, järkyttävää. - Tä mä on k u l kematon kortti, mutta kellepä tällaisen lähettäisikään, Huttunen pohtii. Huttunen on tuonut esiin myös korttiensa omat tarinat. Yhdenkin kortin takaa löytyy

kirjoitusvirheineen kaikkineen suloinen teksti; ”Tää tervehdys on multa sua aina aaltelen, tää on toivomukseni sulta teetkö armas samaten. Tätä toivoo A. H. 18.1.1919.” Kortteihin ja niiden monituisiin yksityiskohtiin uppoaa väkisinkin. Niin on käynyt myös halikkolaiselle paluumuuttajalle Peppi Laineelle, joka yhdessä tyttärensä Liinan (12) kanssa katseli Huttusen kokoelmaa lähes nenä kiinni

korteissa. - Fantastinen postikorttikokoelma. Postikortteihin kätkeytyy monta tarinaa, en pysty sanomaan, mikä on lemppari. Toiset ovat kauniita ja toiset taiteellisia. Ilman muuta tämä täytyy saada esille johonkin, vaikka kirjastoon, Laine hehkuttaa. - Näin paluumuuttajana Halikossa kokee juurilleen tulemisen, täällä on hyvä asua ja kasvaa.

Rikala-seuran puheenjohtaja Jari J. Laiho (vas.) ja johtokunnan jäsen, Halikko-päivän käytännön järjestelyt hoitanut Pekka Rinne ihmettelevät salolaisten suhteellisen vähäistä Rikalanmäen tuntemusta. - Ei kovinkaan moni tiedä tämän Rikalanmäen ja tuon viereisen Linnamäen opastetuista muinaispoluista. Näihin voi oma-aloitteisesti tulla kiertämään, Rinne vinkkaa.

Y

TEL NÄIHIN AUTOIHIN EDULLINEN RAHOITUS SEKÄ VIIKONLOPPUNÄYT LA 21.4. klo 10 -14 ervetuloa! MATKAPLAZAN 1000 € :N MATKALAHJAKORTTI ! SU 22.4. klo 11-15 T

Chevrolet Epica 4-ov LT 2,0D -02 A/T ECC -08 8.900 ml.100tkm 12.900

Fiat Ducato 11 2,2 Multijet (H1L1) 8 m3 , pa -07 ml.138tkm 14.900

Ford Mondeo 1,8 TDCi 100 hv Trend M5 Sedan -08 ml.160tkm 14.900

Mercedes-Benz A 150 5D Toyota Avensis 2,0 D-4D Linea Business -09 Sol Technical Wagon -05 ml.35tkm 17.900 ml.131tkm 18.900

Honda Cr-v 2,2 i-CTDi Elegance 4WD -07 ml.158tkm 22.900

Mercedes-Benz Vito Mercedes-Benz C 200 CDI Business Classic -07 115CDI-2,7/34K pitkä A3 Aut-08 23.900 ml.59tkm 23.900 ml.170tkm

Audi A6 Sedan Business 2,0 Toyota Verso 2,0 D-4D 126 -08 DPF Linea Sol -10 TDI (DPF) multitronic 29.900 ml.32tkm 26.900 ml.97tkm

Fiat-hymer Exsis/320 Mercedes-Benz E 200 CDI A BMW 520 iA E61 Touring -09 Matkailuauto -05 Avantgarde -08 ml.50tkm 36.900 ml.55tkm 34.900 ml.61tkm 34.900

Saab 9-5 Wagon 2,0t Linear ml.155tkm

Astrum Auto Oy Joensuunkatu 15 24100 SALO

Ford Mondeo 2,0TDCi 130hv Mercedes-Benz C 180T -03 Trend X M6 Wagon -07 Kompressor 15.900 ml.157tkm 14.900 ml.126tkm

DVWUXP À Ma-Pe 8-18 La 10-14

Skoda Octavia 2,0 TDI DPF Elegance -07 ml.115tkm 16.900

Mazda 6 Sedan 1,8 Classic 5MT 4ov UB1 -08 ml.89tkm 17.900

Mercedes-Benz E 220T CDI A Mercedes-Benz Vito Volkswagen Transporter -07 115CDI-2,7/32K norm. A1 Aut-08 umpipak. pitkä 2,5 TDI 96 kW -08 Classic 26.900 ml.85tkm 24.900 ml.54tkm 25.900 ml.136tkm

Volvo Xc90 D5 Summum Mercedes-Benz 5-paikkanen aut -07 Cls 350 CGI ml.85tkm 38.900 ml.76tkm

Astrum Auto: Hakala Jaana Jokinen Henri Laaksonen Leevi Rahkonen Sami Lampinen Jussi Packalen Kai Astrum Rengas:

044 777 3913 040 779 8160 044 777 3920 044 777 3915 044 777 3916 044 777 3918 (02) 777 3939

-06 44.900

Mercedes-Benz Ml 280 CDI 4Matic A -06 ml.112tkm 44.900


32

Torstaina 19. huhtikuuta 2012

KERROSTALOSTA SALO OLLIKKALA Ollikkalankatu 2 A 2. 2h+kk+ph/wc=35m²+ omapiha-alue. Laminaattilattia. Ph/wc kaakeloitu. Uudehko keittiĂś. Heti vapaa! YhtiĂśllä oma tontti 8034m².H. 38.500â&#x201A;Ź. Â&#x2021; (6,77(/< /$ NOR

+$/,..2 .. Salituntie 2b B 10. 4h+k+ph/wc+wc=91m²+parveke. Vain 8 porrasta. Tilava, valoisa. Heti vapaa. H. 95.000â&#x201A;Ź. Â&#x2021; (6,77(/< /$ NOR

SALO OLLIKKALA Hämeenojankatu 8 A 7. 1h+k+kph +eteinen=38m². Hissitalo, 1.krs. Laminaattilattia. Toimiva pienasunto. Heti vapaa! H. 42.800â&#x201A;Ź. Â&#x2021; (6,77(/< 3( NOR

3(577(/, +b+.b1b KĂśmykuja 1 as 2. 2h+k+s+ph/wc+vh=59m². Hieno sijainti. Salon keskustaan 7,5 km. H. 56.500â&#x201A;Ź. Â&#x2021; (6,77(/< 7, NOR

OMAKOTITALOJA

SALO PAHKAVUORI Majavankatu 2 A 13. Osaomistusasunto. 2h+k+s+ph/wc=57m²+parveke. Hissitalo.Hyvä! H. 27.000â&#x201A;Ź Â&#x2021; (6,77(/< 0$ NOR

HALIKKO KK Lautamiehentie 5B. 4h+k+3wc+s+pesuh.+pukuh.+ask. /tv-huone. As.p-ala 125m². As OY okt. Varainsiirtovero 1,6%. SähkĂślämmitys, varaava takka. Aivan keskustassa! Heti vapaa.H. 124.500â&#x201A;Ź Â&#x2021; (6,77(/< 0$ NOR

6$/2 .(6.867$ Esterinkatu 4 A 25. 2h+k+ph/wc = 57,5m² +parveke. Hyväkuntoinen. Lattiat parkettia ja laminaattia. Ph/wc kaakeloitu. KeittiĂś uusittu. Heti vapaa. H. 89.500â&#x201A;Ź Â&#x2021; (6,77(/< /$ NOR

3(577(/, 3g<7,g Juvakoskentie 4. Tilava talo remonttitaitoiselle. Alak.5h+k+eteistilat+ph+wc. Yläk.3h+ullakkotilaa. Kellarissa varastotilaa. As.p-ala 200 m². Talousrakennus 200 m². Hieno tontti 6500 m². Salon keskustaan 14 km. H. 125.000â&#x201A;Ź.

IMME KAIVOSTOSTA A VAR KOJA HAUS OJA! POIST

www.salonkiinteistovalitys.net

GLANS ENERGY

TOSI MAHTAVA 187 OSAINEN TYĂ&#x2013;KALUSARJA

99Â&#x20AC; VAIN

KäyttĂśveden lämmittämiseen, asuintilojen lämmittämiseen... PIENI ERĂ&#x201E;

YLIVOIMAINEN HINTA-LAATUSUHDE

PIENENNĂ&#x201E; PARHAISTA ENERGIALASKUASI JA SĂ&#x201E;Ă&#x201E;STĂ&#x201E; YMPĂ&#x201E;RISTĂ&#x2013;Ă&#x201E;! - 50cc tehokas 4-t.

Sis. AURINKOKERĂ&#x201E;IMET 32 kpl - 300 L HYPRIDIVARAAJA - KIERTOVESIPUMPPU - SĂ&#x201E;Ă&#x201E;DINYKSIKĂ&#x2013;T - PAISUNTA-ASTIA

AURINKOENERGIA HYĂ&#x2013;TYKĂ&#x201E;YTTĂ&#x2013;Ă&#x2013;N

1995Â&#x20AC; 1295Â&#x20AC;

NYTKKI KoAkkIihintSaĂ&#x201E;an

/PAKETTI (raj.erä)

sh

YHTEEN

2790Â&#x20AC;

50

PKT Ihastuttavia KIILTOKUVIA

PKTkk=ia

ILLE

NOPE

KPL

Uuden sukupolven

Slim 07

NAISTEN ja MIESTEN Pulse 07

899Â&#x20AC;

Vahva 250 w moottori, moderni 36 V/10AH Li-Ion-akku. Ajoaika n. 80 km

KONEKAUPPAA VUODESTA -55

NETTILUOTTO!

TO

MĂ&#x201E;NTYNESTE 1L

(ĂĄ 0,75)

pulloa

MIKSI MAKSAISIT LIIKAA...

JINMA

KASVIHUONE TEHOKAS 4-VETO AUTOMATIC

JM-244E

PKT

kevätkekkereihin...

PIENTRAKTORI UUSI UPEAMPI 2012 MALLI!

17,5 HV

1995Â&#x20AC;

www.kone-glans.fi TOSI TUKEVA RAKENNE! INFRAPUNASAUNA SUURI KORKEUS, HotWind SEK-G2 LEVEĂ&#x201E;T OVET. - Kahden istuttava Lujaa kennomuovilevyä. - Digitaalinen Vakiona SOKKELI ohjaustaulu

- 5 keraamista lämpÜelementtiä - Teho 1400w - Valo

6 m2

475Â&#x20AC; 490Â&#x20AC;

795Â&#x20AC;

!! !

-runko vahvaa Mitat: 1000 x 950 x 1900 mm RAJOITETTU ERĂ&#x201E;! sinkittyä terästä -iso oviaukko, UUTUUS 2012 ! kunnon tuuletus, riittävä korkeus!

PIHAVARASTO

(L)193 x (P)244 x (K)211cm

KULUISSA! PUUHELLAT myĂśs vesikeskus-

alk. VAIN

9990Â&#x20AC;

PELLETTITAKKA

15 VUODEN SĂ&#x201E;Ă&#x201E;STĂ&#x201E; jopa RUOSTUMATTO- YLI PUOLET MUUSTAKUU!! LĂ&#x201E;MMITYSlämmitykseen kytkettävät mallit!. UPEAT ITALIALAISET

Virallisesti maantieliikenteeseen hyväksytty.

MAKSA JOUSTAVASTI KK-ERISSĂ&#x201E;, JOTKA VOIT ITSE VALITA! TOIMITUKSET Sopimuksen teet KOKO MAAHAN! suoraan kätevästi nettikaupassamme!

TO

KPL Yplon ripustettava WC-RAIKASTIN 40 g

PKT

):70/*/,"56 t4"-0 BSL t MB t Q

HV 3-syl. 4-tahtidiesel -voiman + hydrauliikan ulosotto ym. Tieliikennemalli

7 V. Shimano-vaihteet, 28Â&#x201D; renkaat, alumiinirunko. Nopeus max 25 km/t. Ei ajokorttia, ei vakuutusmaksuja, ei päästĂśjä!

TO

PKT Lakatut PUUHENKARIT

5- 56,,6 0:

ETUKUORMAAJALLA!

VAIN

METRILAASTARI

PKT

- 24

- 15 vuoden ikä riittää - ALUVANTEET ajamiseen + mopokortti - ABS ym. - toimintasäde n. 120 km latauksella

kerää

metriä Muovisia SĂ&#x201E;ILYTYSRASIOITA

Ter vetuloa

TRAKTORIT

SĂ&#x201E;HKĂ&#x2013;mopoAUTO ON NYT TĂ&#x201E;Ă&#x201E;LLĂ&#x201E;! PUHDASTA, PĂ&#x201E;Ă&#x201E;STĂ&#x2013;TĂ&#x2013;NTĂ&#x201E; AJOA, EIKĂ&#x201E; MELUA!! VARAA HETI, NĂ&#x201E;ITĂ&#x201E; EI VARMAAN RIITĂ&#x201E; KAIKILLE. TODELLA EDULLINEN ENNAKKOHINTA NOPEILLE

TO-MA RUOKA SERVETTEJĂ&#x201E;

1 erä/as.

2 erää/ as.

EDULLISEMMIN SUORAAN MAAHANTUOJALTA!! UUSI AIKA ON KOITTANUT!!

SĂ&#x201E;HKĂ&#x2013;PYĂ&#x2013;RĂ&#x201E;T

TO-MA

max. 2/as.

MUOVIIHMESIENI RUUKKUJA ø 19 cm 2 kpl/pkt

TĂ&#x201E;YDELLISENĂ&#x201E;

VAKIONA 107 cm LEIKKUULAITE JA NYT KAUPANPĂ&#x201E;Ă&#x201E;LLE KUNNON KI PERĂ&#x201E;KĂ&#x201E;RRY JA PUSKULEVY JA AIK IN K A RUOHONLEIKKURIIN BIOKIERRĂ&#x201E;TYSSARJA! V

kpl tai pkt

KPL

6 ar

VUOKRATTAVANA

PORTAATON HYDROSTAATTIVOIMANSIIRTO

seinälle ustaksi pannunal

TO-MA

4-veto DIESEL-

- tukeva teräsrunko - takana säädettävä kaasuiskari - istuinkork. 880 mm - edessä UPSIDE-DOWN keula - renkaat e + t - 5-vaih., käsikytkin 100/70-17"/130/70-17" - 2-mänt. - mitat L x W x H: levyjarrut 2300x 880x1235 mm etu+taka

ERILAISIA Hauska AUTOTARVIKKEITA SEINĂ&#x201E;NAULAKKO

@-MERKKI

1 erä/as.

OKTT 4h+k+s+th+2wc = 126m²+ autotalli+varasto. Koulutie 11, Muurla PyĂśli. Vuokra 800â&#x201A;Ź/kk. Vakuus 2 kk.

9890Â&#x20AC;

kpl

TO-MA NEULEValkoinen MONIKĂ&#x201E;YTTĂ&#x2013; LANKOJA t NZĂ&#x161;T NFUBMMJIPIUPJTFU KERTAKANGAS

KIIKALA PIRILĂ&#x201E; Helsingintie 2021B, Kruusila. HirsimĂśkki 30m². Tupa+kk+sauna+terassi. Yläkerrassa tilava makuuparvi. Rak.v.1989.SähkĂślämmitys. Uuniseppien varaava takka.Tontti 1600m². Saloon 20km. H. 73.000â&#x201A;Ź

IN SUPERMOPO VA

+kotimainen astiaharja

14,50

Mouline LANKOJA

VAPAA-AIKAAN

OSISTA TEHTY!

YHT.

Hurjasti MEIKKEJĂ&#x201E;

2/as.

8,50 12,50

Suorat kännykkänumeromme: J k Virtanen Vi t 0400 534 975 Jouko Jarmo Virtanen 0400 534 976

Upeassa pyÜrällisessa alumiinisalkussa

TO

Lady in Color HIUSVĂ&#x201E;RIT

kpl

SUORAAN MAAHANTUOJALTA TĂ&#x201E;YDELLISET AURINKOKERĂ&#x201E;INPAKETIT

m

Naisten ALUSHOUSUJA

SALON KIINTEISTĂ&#x2013;VĂ&#x201E;LITYS OY

Jouko Jouko k Virtanen Virtanen [A] [A] lkv lk k Jarmo Jarmo Virtanen Virtanen Turuntie 3, T 3 Salo, Salo puh. puh 02-731 02 731 5075, 5075 02-731 02 731 9940

Blick ASTIANPESUAINE 1 L

1.- 1.- 1.- 1.1.- 1.- 1.- 1.3 1.- 2 1.- 2 1.- 3 1.3 1.- 2 1.- 2 1.- 3 1.3 1.- 2 1.- 2 1.- 2 1.-

+$/,..2 0b5<1800, Kersantintie 2. Yhdessä tasossa. 5h+k+s+ph/wc+wc+khh = 156m² +lämmin autotalli 34,3m²+lämmin varasto 17,6m²+autokatos. SähkĂślämmitys ja ilmalämpĂśpumppu. Oma tontti 1275 m². H.198.000â&#x201A;Ź +$/,..2 0b5<1800, Sipiläntie 5. Hyväkuntoinen remontoitu talo. 6h+k+2wc+vh+eteinen=150m² + kuisti+kellarikerroksessa takkah. +tyĂśh.+s+ph+ph/wc+khh+lämpĂśkeskus +varasto+kellari. Ă&#x2013;ljykeskuslämmitys. Kaksi varaavaa takkaa+pystyuuni. Kaksi ilmalämpĂśpumppua. H. 249.000â&#x201A;Ź

SALO OLLIKKALA Tyynelänkatu 5 as 7. Viihtyisällä asuinalueella keskustan tuntumassa. 4h+k+takkah +s+ph+2wc=114/125m²+parveke +autokatos ja varasto sisäänkäynnin yhteydessä. Tilava asunto! H. 128.500â&#x201A;Ź.

TO alk.

KANKAITA

3(577(/, .. Turrintie 14. 4-5h+k+s+pesuh.+pukuh.+khh+ 2 wc = 150m² + varastotilaa + lämmin autotalli. Erillinen varastorakennus. Oma tontti 1210m² aivan Kaivolan keskustassa. H. 188.000â&#x201A;Ź Â&#x2021; (6,77(/< 7, NOR

SALO PAHKAVUORI Norpankatu 15 as. 3. 3h+k+s+ph+khh+wc = 95m² +varasto ja autokatos sisäänkäynnin yhteydessä. SähkĂśstä, vedestä ja kaukolämmĂśstä omat mittaukset. Varaava takka. Puuliesi. Lattiat laattaa ja parkettia. Vain 2km keskustaan. H. 162.500â&#x201A;Ź Â&#x2021; (6,77(/< 72 NOR

SALO ALHAISI Koulukatu 12 as. 19. 2h+kk+kph+vh=49,5m²+parveke. Valoisa! Autolle sähkĂśpaikka. Vapaa. H. 49.800â&#x201A;Ź Â&#x2021; (6,77(/< 3( NOR

SALO MOISIO Salonkatu 16 B 12. 2h+k+ph/wc=56m²+lasitettu parveke Toimiva päätyasunto. Heti vapaa! H. 71.500â&#x201A;Ź Â&#x2021; (6,77(/< .( NOR

SALO VALHOJA Leppätie 26. 5h+k+s+ph+2wc+khh+vh = 114m² + autotalli+varasto. Kaukolämmitys ilmalämmityksenä. Kaupungin vuokratontti 950m². H. 169.500â&#x201A;Ź. Â&#x2021; (6,77(/< 3( NOR

RIVITALOSTA

6$/2 .(6.867$ Turuntie 26 B 18. 2h+kk+ph/wc+eteinen+vh=44,5m² +lasitettu parveke. Hyvä tilankäyttĂś. Heti vapaa! H. 54.500â&#x201A;Ź Â&#x2021; (6,77(/< 72 NOR

SALO MOISIO Salonkatu 12 B 19. 2h+k+ph/wc=52m². Hyväkuntoinen. Jämäkkä kivitalo. H. 73.500â&#x201A;Ź. Â&#x2021; (6,77(/< .( NOR

SALO OLLIKKALA Nohterinkuja 9. 4h+k+2wc+eteinen = 110m² +kellarissa sauna+pesuh+pukuh/ takkah+khh+lämpĂśkeskus+varastotila. Oma tontti 1008m². Torille 1,5km. H. 158.000â&#x201A;Ź.

6$/2 .(6.867$ Esterinkatu 4. 3h+k+kph=71m²+lasitettu parveke. Toimiva! Hyvä! Kaukolämmitys. H. 117.000â&#x201A;Ź

895Â&#x20AC;

GlansPower

ZNEN FLY 50 Makea retrohenkinen skootteri uusimmalla tekniikalla.

!!!

1295Â&#x20AC;

= täysautomaattinen syÜttÜ, paloaika lähes vuorokausi 1 täytÜllä, TEHO 12 KW, AJASTIN + TERMOSTAATTI !!! Erittäin hyvä hyÜtysuhde, puhdas palotulos, tyylikäs!

MOPOSKOOTTERI

UUTUUSMALLI ERIKOISHINTAAN

799Â&#x20AC; VAIN

Luotettava 4-tahtimoottori. Autom. vaihteet. Erotu massasta, valitse klassikko

JOENSUUNKATU 10, 24100 SALO p. 0403 00 1050. Av. MA-TO 9-17, PE 9-18, LA 9-14

Tilaa helposti nettikaupastamme www.kone-glans.fi


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Viikko 16 - 2012 by Salonjokilaakso lehti - Issuu