Skip to main content

Viikko 47 - 2011

Page 1

3LNNXMRXOXMXRNVX

6X NOR /lKW| 6DORQ XUKHLOXWDOROWD

Olemme koko talven avoinna myĂśs sunnuntaisin klo 9-18.

Tule ja pesetä autosi ennen pakkasia!

66DUMDW MD PDWNDW -XRNVX MD NÄŁYHO\ 0LHKHW MD QDLVHW Ĺ™Ĺ˜ Ĺ?NP 7\WÄľW MD SRMDW DOOH řŠY Ĺ™Ĺ˜ Ĺ?NP M W M WN W - N M NÄŁ O 0L K W M L W Ĺ™Ĺ˜ Ĺ?N 7 WÄľW M M W OO Ĺ™Ĺ Ĺ™Ĺ˜ Ĺ?N 2VDOOLVWXPLVPDNVX ĹšĹ˜Ĺ’ NÄŁYHO\ Ĺ™Ĺ?Ĺ’ -XRNVLMDNRUWLOOD ŚŒ DOHQQXV

,OPRLWWDXGX QHWLVVģ WDL XUKHLOXWDOROOD WXQWLD HQQHQ OģKWľģ -XRNVXQ MģONHHQ WDUMRWDDQ VDXQD XLPDPDKGROOLVXXV ULLVLSXXURD NDKYLD MD SXOODD /DXOHWDDQ MRXOXODXOXMD 7HUYHWXORD

&/0-"/ ,¨4*"6501&46-" r Q

*GNUKPIKPVKG 6CMCVCNQP VCMCRKJC Ĺ– #XQKPPC OC NC

DQGL#PZHJHUDQR FRP S Ĺ˜ĹœĹ˜ Ĺ?ĹšĹ? Ĺ˜Ĺ&#x;Ĺ?ĹĄ ZZZ WDNDWDOR IL VDORPDUDWKRQ

2 S 8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE [[[ WEPSRNSOMPEEOWS RIX

IHANAT LAHJAT! Joululahjojen paketointi la 26.11. klo 10-14 ja su 27.11. klo 12-18

9

95

Rento

Arabia Lumileikkejä

Muumi-muki 0,3 l

14,95

Lahjapakkaus juuttipussissa

Rakkausmuumi

Sis. lÜylytuoksu 400 ml eukalyptus, suihkugeeli 250 ml metsäyrtti, sisalkuorintasieni.

Käsipyyhe

Emendo

7,50

11

95

Puuvillaa. Vaaleanpunainen tai -sininen. 50 x 70 cm.

LÜylytuoksu Terva, eukalyptus, metsä tai koivu. 500 ml (7,00/l)

Kylpypyyhe 70 x 140 cm.

3,50

18,95

Iittala Taika

Muki 0,4 l Punainen, sininen tai valkoinen.

RATKAISEVAN

EDULLINEN

prisma.ďŹ

Fazer Kivikylän

Marli

Myllyn Paras

Dronningholm

GlĂśgijuoma

Torttutaikinalevyt

Luumumarmeladi

400 g (4,22/kg)

6–9 kpl, 330–420 g (5,75–4,50/kg)

1l

1 kg

300 g (2,63/kg)

1,69

1,89

0,99

1,69

0,79

Rainbow

Valio

Pehmeä maitorahka

Valio

Ke 23.11. - Su 27.11. Espanja

Ke 23.11. - Su 27.11.

Kalkkunan fileerulla

Arkijogurtti

Punainen paprika

Omena

alkuperämaa Suomi

250 g (2,76/kg)

1 kg

lk. 1

lk. 1

8,90/rs

0,69

0,99

LĂśylylenkki

2

89

Rainbow

Sika-nautajauheliha 22 % 600 g (4,82/kg), alkuperämaa Suomi

Bonus tuplana

10 %

Bonus jopa

www.sso.fi

Rukiiset piirakat

1,49/kg

Puola, Ida Red

0,49/kg

Bonus tuplana 1.11. – 30.11. Kampanja-ajan ostoista Bonusta jopa 10 % Bonus tuplana -kampanjaostojen bonusprosentti määräytyy koko kuukauden bonusostojesi mukaan. Jos kaikki kuukausiostosi oikeuttavat 5 %:n Bonukseen, saat kampanja-aikana kampanjaan kuuluvista toimipaikoista tehdyistä ostoista 10 % Bonusta.

Tuplabonusta saat SSO:n Prismoista, S-marketeista, Saleista, Sokoksista, Emotionista, Kodin Terrasta, S-Raudoista ja Agrimarketeista. Lue lisää www.sso.fi

LIITY NYT SSO:n ASIAKASOMISTAJAKSI, saat liittymislahjana 41 EURON LIITTYMISEDUT! PRISMA HALIKKO Prismantie 2, p. 075 3030 1500

(8,28 snt/puhelu + 11,99 snt/min)Â

8-21, 8-18, 12-21


Sampo Pankki Oyj, www.sampopankki.ďŹ

8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

Jos se tuntuu heti kodilta, kysy asuntolainatarjous Sampo Pankista. Pia Viljamaa 050 424 0864 pia.viljamaa@ sampopankki.ďŹ

Soita ja pyydä tarjous! Olet kotona ennenkuin huomaatkaan. Ei muuta kuin tuumasta toimeen. Salon konttori Turuntie 6

Tehokasta apua asunnon vuokraukseen Hoidamme asuntosi markkinoinnin, esittelyn sekä hakijoiden haastattelut. Luottotiedot tarkastamme kaikilta hakijoilta. Helpoimmillaan Sinun tulee vain hyväksyä ehdottamamme vuokralainen. Välityspalkkiomme on yhden kuun vuokra (sis. alv:n) + isännĂśitsijäntodistuksesta aiheutuva kustannus. Kun etsit vuokra-asuntoa, niin katso tämän hetkinen tarjontamme osoitteesta opkk.ďŹ /salo Kysy lisää palvelustamme 044 770 1340/Jenni Betancourt Salon OP-KiinteistĂśkeskus Oy, LKV

Turuntie 7, 24100 Salo,puh. 010 255 1377* Lankapuhelimesta soitettaessa 0,0828₏/puhelu + 0,0595₏/min. (alv 23%) Matkapuhelimesta soitettaessa 0,0828₏/puhelu + 0,1704₏/min. (alv 23%)

Ostamme, myymme ja otamme vastaan hyväkuntoista tavaraa. Myymme myĂśs asiakkaidemme tuotteet nettihuutokaupalla. TULE TUTUSTUMAAN!! Pursimiehenkatu 3, Salo Meriniitty. P. 045 671 1119 tai 0400 438 971 Ma – Pe 9.00 – 17.00 La 10.00 – 14.00, www.aarealisointi.ďŹ

Ajanvaraus: Optikko ja Silmälääkäri (02) 727 2800 salon.silmalasikeskus@synsam.ďŹ

Turuntie 14, Salo. Palvelemme ma-pe 9-17.30, la 9-14.

,EPMOSWWE XILHÇÇR XIVZI]WXYXOMQYWXE ,IPM 0EEOWSRIR

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos tekee Terveys 2011 tutkimusta, johon on kutsuttu Suomesta 10 000 täysi-ikäistä ihmistä. Tut k i mu sjoht aja M at ias Raunio kertoo, että Salon alueelta mukana on noin 160 tutkittavaa ja tutkimukset tehdään Halikon sairaalan Lepola rakennuksessa tämän viikon aikana. Viimeksi tutkimus tehtiin

vuonna 2000 ja nyt on tarkoitus verrata miten ihmisten terveys on kehittynyt reilun kymmenen vuoden aikana. - Jokaiselle tutkimukseen osallistuvalle tehdään kattava terveystarkastus, joka sisältää muun muassa kehon koostumuksen mittauksen, sydänďŹ lmin, verikokeita sekä laajan haastattelun. Osalle osallistujista tutkimus sisältää myĂśs liikuntaosion, Raunio kertoo. Tutkimuksen perusteella saadaan ainutlaatuiset tiedot

Paula Ronkainen tekee näkÜtestiä Eila Anjalinille. – Olen varannut aikaa tähän neljän tunnin tutkimukseen, joten sen pituus ei minua haittaa.

siitä, mihin tekijÜihin puuttumalla voidaan parantaa väestÜn tyÜ- ja toimintakykyä, pidentää tyÜuria sekä vähentää hoidon ja hoivan tarvetta. - Tämä on pitkittäistutkimus ja jotkut tutkittavat ovat olleet mukana jo vuodesta 1979. He saavat olla mukana niin pitkään kuin haluavat. Suurin osa tutkittavista on tullut mukaan vuonna 2000, vastaava tutkimusjohtaja Marjatta Harkas kertoo. Salolainen Eila Anjalin osallistui tutkimukseen jo vuonna 2000. Hän sai uudelleen tutkimuskutsun kotiinsa ja päätti lähteä mukaan. - Tämä on tavallaan jatkotutkimus vuodelle 2000. Sain kutsun tilaisuuteen ja totta kai se oli käytettävä hyväksi. Tässä saa hyvin tietoa omasta terveydentilasta, Anjalin sanoo. Neljän tunnin tutkimus ei Anjalinia haittaa. - Olen varautunut tähän tutkimukseen, joten sen pituus ei haittaa. Järjestelin asi-

Vastaava tutkimusjohtaja Marjatta Harkas toivoo, että jokainen tutkimukseen kutsuttu tulisi sovittuna aikana Halikon sairaalalle. – Yritämme olla joustavia aikavarauksessa ja muutenkin, jotta jokainen halukas pääsee tulemaan. at niin, että pääsin tulemaan tänne, Anjalin toteaa ja lähtee tutkittavaksi.

+HDGOLQH 287/(7 VKRS $9$778 'HVLJQ +LOOLLQ 2XWOHWLQ 683(5('87 2VLV VHVVLRQ PO ODNND KRLWRVXLKNH

QRUP

%RQDFXUH VKDPSRR KRLWRVXLKNH VHVVLRQ PO ODNND

QRUP

:HOOD ODKMDSDNNDXV VLV YlULVKDPSRRQ MD KRLWRDLQHHQ

QRUP

(Ul 7LJL 7ZHHQV SDNNDXNVLD

0\\PlOlVWlPPH VDDW ODDGXNNDLWD NDPSDDPRWXRWWHLWD KXLSSXHGXOOLVHVWL

MRSD QRUPDDOLKLQQRLVWD 2XWOHW Wl\QQl XVNRPDWWRPLD WDUMRXNVLD +DH MR YDLNND SXNLQNRQWWLLQ

&KRR] SDNNDXV

VLV ODNDQ PRQLWRLPLVXLKNHHQ /XPHQH ULSVLYlULQ

QRUP

VKRS

' H V L J Q + L O O ‡ 9 D V N L R Q W L H + D O L N N R $ Y R L Q Q D D U N O D V X


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

4IVMRXIMRIR NSYPYOEHYR EZEYW NE ,]ZÇR QMIPIR XSVM 7EPSWWE WYRRYRXEMRE ,IPM 0EEOWSRIR OWSRIR

Salon joulun avaus käynnistyy sunnuntaina Hy vän mielen torilla. Puolenpäivän aikaan alkavassa toritapahtumassa koululaiset, partiolaiset sekä yhdistykset myyvät muun muassa käsitÜitä ja leivonnaisia. Ohjelmaan kuuluu myÜs puhe, joululauluja sekä perinteinen joulukulkue. - Kulkueessa on mukana joulupukki, torvisoittokunta, paraatitytÜt, lyhtyryhmä sekä karkkiauto, Hannu Määttänen Joulukatutoimikunnasta kertoo. - Kulkue lähtee liikkeelle Helsingintieltä ja kiertää muun muassa Katrineholminkadulta Vilhonkadulle Plazan ohi takaisin torille, länsirantaan, Määttänen jatkaa. Kulkue saapuu torille illan suussa ja pää-, sekä reittikadut ovat hetken ajan suljettuina liikenteeltä. Joulupukki jää kulkueesta torille jakamaan karkkia lapsille ja juttelemaan heidän kanssaan. Torilla kuullaan myÜs joululauluja Kimmo Lindegrenin laulamana. - Kimmo Lindegren esiin-

tyy ensimmäistä kertaa salon seutukunnassa seniorilaulukilpailun voiton jälkeen, Määttänen toteaa. - Saamme tapahtumalle nimekkään avaajan. Torvisoittokunta on myÜs luvannut soittaa joulumusiikkia, mutta siinä on säävaraus. Jos on niin paljon pakkasta, että torvet jäätyvät, silloin he eivät voi soittaa, Määttänen jatkaa. 29 kertaa järjestettävä joulukadun avaus toteutetaan talkoovoimin Salon Joulukatutoimikunnan toimesta. Maanantai-iltana toimikunta kävi asentamassa jouluvalot paikalleen. - Lamput on pesty ja tarkastettu, että kaikki ovat ehjiä. Käytämme energiansäästÜlamppuja, Määttänen kertoo.

7IRMSVMPEYPENMIR WYSQIRQIWXEVM Joulukadun avajaisissa esiintyy Särkisalosta kotoisin oleva Kimmo Lindegren. 35 vuoden ajan laulanut ja keikkalavoja kiertänyt Lindegren osallistui seniorilaulukilpailuihin ja voitti kokonaiskilpailun. Voi-

ton myÜtä hänestä tuli seniorilaulajien suomenmestari 2011. - Tämä on käsittääkseni ainoa virallinen SM-laulukilpailu senioreille. Olen äärimmäisen ylpeä saavutuksestani, Lindegren toteaa. Nykyään Lindegren keikkailee viisihenkisen, Kimmo Lindegren ja Mika Raittilan yhtye -nimeä kantavan bändin kanssa enimmäkseen tanssilavoilla, häissä ja syntymäpäivillä. - Tammikuussa tulee 14 vuotta, niin pitkään olemme yhdessä keikkailleet. Keikkoja saisi kyllä olla enemmänkin, Lindegren toivoo. - Ohjelmistossa on coverkappaleita, mutta sieltä lÜytyy myÜs kaksi omaa sävellystä. Minulta on ilmestynyt yksi levy vuonna 2010, se oli omakustanne, Lindegren jatkaa. Ensimmäinen Lindegrenin itsensä järjestämä joulukonsertti lähenee, mutta mitä mies itse tekee jouluna? - Jouluna ei keikkailla, vaan otetaan rauhallisesti. Oman porukan kanssa voidaan laulaa tuttuja joululauluja, Lindegren toteaa.

.SYPYOSRWIVXXM ,EPMOSWWE Erilaisia konsertteja ja yhteislaulutilaisuuksia järjestetään ennen joulua ahkerasti. Joulukuun ensimmäisenä päivänä joulukonsertti järjestetään Halikon kirkossa. Kimmo Lindegrenin organisoimassa konsertissa esiintyvät hänen itsensä lisäksi Pirkko Pelander sekä pianisti Reima Pekola. - Konsertissa kuullaan perinteistä joulumusiikkia minun ja Pirkon laulamana. Esitämme kaikille tuttuja joululauluja ja joukossa on muutama tuntematonkin kappale, Kimmo Lindegren kertoo. - Tällainen kirkkokonsertti on ollut haaveenani jo monta vuotta. Mietin, että jos nyt uskaltaisin kokeilla, Lindegren jatkaa. Pitkään laulanut Kimmo Lindegren on aikaisemminkin tehnyt yhteistyÜtä Pirkko Pelanderin ja Reima Pekolan kanssa, mutta nyt ensimmäistä kertaa kirkkokonsertin muodossa. - Minua jännittää se, että saadaanko sinne poruk-

kaa kuuntelemaan. Musiikin toimivuutta en epäile, mutta

7R /HPSL 3H .DWUL .DLMD .DWMD /D 6LVNR 6X +LONND 0D +HLQL .DLVOD 7L $LPR .H $QWWL $QWHUR $W WH

kokonaisuus jännittää, Lindegren jatkaa.

Kimmo Lindegren esiintyy sunnuntaina joulukadun avajaisissa ja järjestää myÜhemmin konsertin Halikon kirkossa.

-OSRMQEEPEYW VEYLSMXXEE QYYVPEPEMWIR 0IIRE 9YXIPER QMIPIR - Eräs kiehtova asia ikonimaalauksessa on se, että maalatessaan ei voi tehdä mitään peruuttamatonta virhettä vaan kaikki on aina korjattavissa. Siinä suhteessa ikonien maalaaminen on erilaista kuin elämä, jossa tekemäänsä virhettä ei voi koskaan pyyhkiä täydellisesti pois, Uutela kuvailee ikonien maalaamisen filosofiaa. Anteeksi antavan maalaustek nii k a n v uok si mat k a n varrella on aikaa pohtia asioita ja tehdä ratkaisuja rauhassa. Saman aiheen pariin

Ikonimaalari Leena Uutela saa maalaamisesta rauhaa ja iloa itselleen. 7EEVE 3POOSRIR

Muurlalainen Leena Uutela on maalannut ikoneja harrastuksekseen toistakymmentä vuotta. Matkan varrella on syntynyt useita kymmeniä pyhiä kuvia, joista osa on parhaillaan esillä Muurlan opiston KahvilaGalleria Pikku-Margaretassa. Galleriassa nähtävät ikonit ovat syntyneet Uutelan käsissä viimeisen viiden vuoden aikana. Ikonien aiheet ovat jo olemassa olevia kuvia kirkon pyhiksi julistamista hahmoista kuten Jeesuksesta, enkeleistä ja profeetoista. - Maalatun kuvan ei tarvitse olla täysin identtinen alku-

peräisen kuvan kanssa vaan toteutusta ja värejä voi muuttaa hieman. Tietyt värit on kuitenkin aina laitettava kuvaan niihin liittyvän symboliikan vuoksi, Uutela kertoo. Aiheet ikoneihinsa Uutela valitsee joko kiinnostavan tarinan kautta tai asiakkaan toiveesta. Jostakin aiheesta saattaa syntyä useita eri kuvia. - Innostus Serafi-aiheeseen syntyi luettuani pyhimyks e n e l ä m ä n k e r r a n johon ihastuin ja innostuin maal a a m a a n u seit a k uv ia s amasta aiheesta, hän jatkaa. Ikonima a lau k sessa tä rkeää ei ole pelkästään valmis kuva vaan itse maalausprosessilla on suuri merkitys.

pikkunurkkaukseeni ja keskittyä edessäni olevaan kuvaan. - Ikonien maalaus ei onnistu, jos pullataikina kohoaa samaan aikaan, vaan maalaukselle on annettava aikaa, hän jatkaa.

1EEPEYWXIORMMOOE NE ZÇVMX SZEX WEQEX OYMR XYLEX ZYSXXE WMXXIR Ikonimaalauksessa väreillä, muodoilla ja ruumiin osien asennoilla on vahva symboliikkansa josta maalarin on oltava tietoinen maalaukseen ryhtyessään. Us ei n i konei s s a n ä ht ävä lehtikullattu tausta kuvastaa esimerkiksi taivaan kirkkautta. Symboliikka tulee parhaiten tutuksi ikonimaalauskurssilla, joille Uutela on osallistunut ahkerasti. - Jos haluaa oppia maalaa-

Eräs suosituimmista ikoniaiheista on kuva äidistä ja lapsesta. voi myÜs palata uudestaan ja uudestaan, niin kauan ett ä lopput u los m iel ly t t ä ä . - Saan aiheista rauhaa ja maalatessa muu maailma unohtuu täysin. Ikonimaalaus on minulle hiljentymistä ja mietiskelyä ja nautin suuresti, kun saan viikonloppuisin vetäytyä rauhassa maalaamaan omaan

Ikonimaalauksessa käytettävät värijauheet ovat peräisin luonnosta.

maan paremmin tar vitsee matkan varrella opettajien ohjeistusta. Itselläni on ollut onni saada opiskella hyvien opettajien johdolla ja heidän avullaan olen päässyt eteenpäin. Suosikki ikonini, Pyhä kolminaisuus, syntyi venäläisen mestarin vetämällä kurssilla Valamon luostarissa. Haastavan ikonin maalaaminen oli suuri ilo, Uutela kertoo. Ikonin maalaus aloitetaan puulevyn pohjustuksella, jonka rakenne on sama kuin tuhat vuotta sitten maalatuissa ikoneissa. Levyn pohjustukseen käytetään jänisliimaa, jota levitetään levylle ohut kerros kerrallaan. Taidetarvikeliikkeistä voi myÜs ostaa valmiita ikonipohjia. Kun puulevy on valmis, sille joko siirretään valmis kuva tai se piirretään itse mallista. Sen jälkeen tartutaan siveltimeen ja maalataan pohjavärit, jonka jälkeen siirrytään hiljalleen pienempiin yksityiskohtiin. - Ikonimaa laus on kuin puuhun kiipeämistä, kokoajan kuljetaan ylÜspäin kohti pienempiä yksityiskohtia ja matkan varrella tarkistetaan sävyt ja tiedostetaan mitä on vielä tehtävä, Uutela selventää. Ikonimaalauksessa käytetään luonnosta saatavia värijauheita, jotka sekoitetaan munankeltuaisen ja veden kanssa tahnaksi. - Sana luonnonväri saattaa kuulostaa terveelliseltä, mutta joissakin väreissä on mukana myÜs myrkyllisiä luonnosta saatavia aineita. Aidossa sinooperin punaisessa on mukana

muun muassa elohopeaa. Itse pyrin välttämään myrkkyvärien käyttÜä tÜissäni, Uutela jatkaa. Luonnonvärit tarvitsevat valoa säilyäkseen kirkkaina, sillä värit haalistuvat valottomassa tilassa. Valmis tyÜ päällystetään vernissalla ja kultauksella tarpeen mukaan. Lehtikullan lisäksi ikoneissa käytetään myÜs muita jalometalleja kuten hopeaa ja platinaa.

-OSRMQEEPEYW WSTMM OEMOMPPI Taideliikkeistä ja internetistä voi tilata materiaaleja. Parhaiten ikonimaalaukseen pääsee kuitenkin sisälle kurssin kautta. Ikonien maalaminen sopii Leena Uutelan mukaan kenelle tahansa, eikä kukaan ole maalarina koskaan täysin valmis. - Mielestäni olen onnistunut maalauksessani jos olen saanut tyÜhÜni kauneutta ja rauhaa. Mestariteos syntyy siitä, kun saa vangittua maalatessa vallinneet rauhan ja seesteisyyden tunteet ikoniin, Uutela kertoo. - Ikonima a laus on iha n oma juttunsa. Kokeilin aiemmin muita maalaustekniikoita, mutta tästä on tullut ehdottomasti omani. Alkuun pääsee helposti kunhan osaa pitää sivellintä oikein päin kädessä, muuta ei tarvita. Parasta on, että kehittyä voi kokoajan vaikka maalaamalla samaa aihetta kunnes se on omasta mielestä valmis, hän jatkaa.


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

VERHOT

SUUNNITTELU,

OMPELU, ASENNUS

Ratapolku 2, Salo

Helena Virta, 040 516 8726

Lammilta lämmÜOllvä et Ikkunat ja

Teuvo Jeskanen Puh. 050 505 7667 www.lammin.fi

/MVTTYXSVMR WYSWMS ]PPÇXXM 8YYPME 6MZEWXS

Meillä on noin 200 isoa paikkaa, ja 60 pienempää paikkaa. Meillä on myÜs itsemyyntipaikkoja, jotka ovat menneet hyvin kaupaksi, Tuija Mäntylä kertoo. – Olemme iloisia siitä, että ihmisillä on riittänyt kärsivällisyyttä siinä, että he ovat jaksaneet jonottaa. Koko päivä on ollut yhtä hullunmyllyä, kukaan ei laskenut eilisen, ensimmäisen päivän kävijämääriä, mutta jo ennen ovien aukeamista oli jonoa ovella, Siku Oksanen kertoo. Kirpputori Aarresaari muutti Vilhonkadun toiselta puolelta uusiin, suurempiin tiloihin. – On mukava nähdä entisiä asiakkaita täällä, toteaa Marja Alapeura. – Me pyrimme räätälÜimään toimintamme asiakkaiden tarpeen mukaan, mitä he ovat toivoneet. Tässä vaikuttaa paitsi hyvä sijainti, myÜs se, kuinka asiakkaita palvellaan. Tällä hetkellähän emme tiedä,

Ihmisiä tulee ovesta sisään, parveilee hyllyjen väleissä ja pitkä jono ulottuu vielä kassallekin. Uuden Kahvila-kirpputori Aarresaaren suosio on yllättänyt järjestäjät. Eikä mikään ihme, sillä myynnissä on tavanomaisten vaatteiden, astioiden, kirjojen, lehtien ja kenkien lisäksi vähän jouluisempaa tavaraa, kuten joulukoristeita, linnunpÜnttÜjä, villasukkia, luistimia ja monoja, suksia, talvikenkiä ja talvivaatteita sekä leluja. Myynnissä on myÜs huonekaluja ja polkupyÜriä. Saman katon alla on lisäksi kahvila ja lasten puuhapiste. Tilaa on runsaasti, väljyyttä on hyllyjen väleissä mukavasti. Paikkaa pyÜrittävät Marja Alapeura, Tuija Mäntylä ja Siku Oksanen iloitsevat avajaispäivän vilskeestä. – Kylläpäs on ollut väkeä, olemme oikein tyytyväisiä.

kuinka jatkossa käy, mutta tulevaisuus sitten näyttää, miten toiminta sujuu. Uskomme että itsemyyntimahdollisuus lyÜ itsensä läpi, koska monet ovat varanneet paikan jo seuraavaksi viikonlopuksi. Nyt olemme iloisesti yllättyneitä tämän kirpputorin suosiosta, tämä on sellainen �katettu iltatori�, Tuija, Marja ja Siku sanovat. Käytävällä kävelee monen ikäisiä ihmisiä tuomassa tai viemässä tavaroita. Eräs heistä on Airi Mäntylä. – Olen hyvin tyytyväinen tähän paikkaan, tämä on siisti, valoisa ja täällä tuoksuu raikkaalle. Olen tuonut tänne vanhaa ja uudempaakin tavaraa, osa on vielä paketissa. Tässä ennen joulua pyrkii saamaan omat kaapit tyhjennettyä, toivottavasti ei tule saman verran takaisin, Airi sanoo. Airin mies on lÜytänyt jotakin ostettavaa, hänellä on kädessään joulukranssi. – Onneksi on jotakin jo

Uuden Kahvila-kirpputori Aarresaaren suosio on yllättänyt Siku Oksasen, Marja Alapeuran ja Tuija Mäntylän. mennytkin, ettei tarvitse viedä kaikkea kotiin. Sitä paitsi pojan avovaimo on kiinnostu-

nut kirppareilla käymisestä, joten sitä tulee harrastettua, Airi Mäntylä toteaa.

2SVHIER 7ZIRW ZEVSMXXEE VELSMXYOWIR OEPPMWXYQMWIWXE

/lKHOOl OlKLPPlLVWl ::: 6$/2 $'9(17,67 ),

TYĂ–SUORITUKSIA $LHPPLOWD YXRVLOWD WXWWX

JOULUPUKKI 7XSXULLQ MRXOXDDWWRQD NOR YlOLOOl K ₏ 9DU NOR MlON PHQQ 9 9HVDODLQHQ

+LHURQWDSDOYHOX 0LNNR 5DQWDQHQ 3ULPD +HOVLQJLQWLH

0g..,+82/72 3 .LUYHV

‡ X ONR MD VLVlW\|W ‡ P |NLW 2. MD ULYLWDORW

7DSHWRLQWL PDDODXV MD ODPLQRLQWLW\|W \PV SLQWDUHPRQWLW 0DDNXQQDQ 0RQLSDOYHOX

S

OSTETAAN 3$5$6 +,17$ SXKHOLQRVDNNHLVWD 0DNVDQ YV YHURQ

6RLWD

tävästi aikaisempaa kalliimpaa. Pankkien saaman rahoituksen hinta on kasvussa ja se näkyy myÜs pankkien asiakkaiden rahoituksen hinnassa, Svens sanoi tiistaina Salossa. Hänen mukaansa yritysten maksukyky ja yrityksellä ole-

Nordean varatoimitusjohtaja Lasse Svens sanoo pankkitoiminnan raaka-ainekustannusten olevan nousussa nykyisessä markkinatilanteessa. - Pankkitoiminnasta on tulossa uudessa toimintaympäristÜssä (new normal) merkit-

KIRPPIKSIĂ„

PIKKULAARIn RIVI-ILMOITUKSET YKSITYISHENKILÖILLE 5₏ tai 10₏

Kirppis la 26.11. klo 10-14 Tammilehdossa, Hornintie 7, Halikko. Useita myyjiä, tavaraa laidasta laitaan, käsitÜitä ja leivonnaisia.

Tervetuloa penkomaan 21.11.-2.12. klo 12-18 joka päivä, Hämeenojantie 32, Pitkäjärvi (ent. Iltatuuli).

VUOKRATTAVANA

Pertteli, Hiisi, RT-kaksio 56 m². Vuokra 420₏/kk sis. sähkÜn ja veden. Takuu 1 kk. 18 km Salosta. Koulu vieressä. P. 050 592 3561.

aan varten kovinkaan aktiivisesti. - Kun Ruotsissa ja Tanskassa kolme vanhempaa neljästä säästää lapsilleen säännÜllisesti, Suomessa näin tekee alle puolet vanhemmista, Nordeasta kerrotaan.

vien vakuuksien merkitys kasvaa aikaisemmasta. - Tiivis asiakassuhde on entistä tärkeämpi, Sven sanoo. Nordea julkisti tiistaina myÜs tutkimuksen, jonka mukaan suomalaiset vanhemmat eivät kuitenkaan säästä lapsi-

Huom! PIKKULAARI-ilmoituksia • Rivi-ilmoitukset seuraavaan PIKKULAARIIN ko. viikon maanantaihin klo 16.00 mennessä • Täytä alla oleva ruudukko, yksi merkki/ruutu (myÜs sananväli on merkki), puh.no mahduttava myÜs ruudukkoon. EI VASTAANOTETA TAI • Tuo ilmoituksesi toimistollemme, os. Turuntie 15, (Koskisen Kulma, 2. krs) Salo, ja maksa käteisellä puhelimitse eikä POSTITA ilm. osoitteeseen: Salonjokilaakso, Turuntie 15, 24240 Salo, �Pikkulaari� ja laita rahat kuoreen. sähkÜpostilla. • MUISTA RUKSATA oikea ilmoitusosasto • 4 ensimmäistä riviä 5₏, koko ruudukko 10₏. PIKKULAARIN OSASTOT: ‰ MYYDÄÄN

‰ OSTETAAN ‰ HALUTAAN ‰ VUOKRATTAVANA VUOKRATA ‰ SEKALAISTA 5₏/kerta ‰ LAHJOITETAAN (maksuton) ‰ KADONNUT, 5₏/kerta ‰ KIRPPUTOREJA LÖYDETTY (maksuton)

1-4 riviä

KT 1h+kk 31 m² keskustassa. Remontoitu, siisti ja rauhall.paikka. V. 390₏/kk + vesi + sähkÜ kulutuksen mukaan. P. 0400 745 271.

YksiÜ 44 m² Salossa Salonkadulla. Vapaa 1.12. Vuokra 400₏/kk + vesi + sähkÜ. P. 0400 795 198 tai 0400 409 263.

Nimi:

HALUTAAN VUOKRATA

Kuivaa koivuhalkoa. P. 0440 285Â 391.

OMPEEOWS RIX MPQSMXYW$WEPSRNS

Puh.

VELOITUKSETTA TOISTOILMOITUKSEN soittamalla numeroon 02-7272 993. Autotalli tai muu lämmin tila. Voimme sopia myÜs talven lumitÜistä. P. 050 330 6609.

)RWM ZMMOSPPE XIIQERE

Osoite:

Mikäli ilmoituksesi ei tehoa ensimmäisellä kerralla, (EI KOSKE Sekalaista ja Kirpputori-palstoja) saat

Monelle ikäryhmälle sopiva hyvä kaksio keskustan tuntumassa. Maksukykyisille. Vapaa 1.12. P. 0400 224 099.

Edullinen kaksio Salon keskustasta 1.12. alkaen. P. 046Â 520 1025.

5 ₏ 10₏

5-8 riviä

1h+k 31,5 m² + lasitettu parveke. Halikko, Kuruntie 16. Vap. 1.12. Vuokra 320₏/kk + vesi + sähkÜ. P. 044 555 3083. YksiÜ 31 m² Pahkavuoressa, lähellä oppilaitoksia. Vapaa. P. 050 375 4851.

MYYDÄÄN

Kuivaa koivuklapia. Edulliset, nopeat toimitukset. P. 0400 534Â 758.

Electrolux kuivauskaappi. Vähän käytetty, ripustustilaa 16 m. Mitat 172x60x60. Hp. 200₏. P. 050 413 7771. Uudehkot sähkÜhella keramiikkatasolla + liesituuletin 50 cm. Kaksi nahkaista lepotuolia. Hyväkuntoinen heteka. P. 0400 826 518.

27 m² laminaattia, tammi, 6 mm, pit. 140, lev. 20, h. 80₏. 3-os. kirjahylly, lev. 250, kork. 178. 53+120+77. Tv-taso, lasiovet, hyllyjä, lokerikkoja, vetolaatikoita. Väri terrakotta. H. 100₏. P. 045 359 7433.

-RXOXNRWL

KerrostaloyksiÜ Salossa. Velaton ja vapaa, h. 34.500₏. P. 040 819 2164 tai tekstiviesti.

LLAHJOITETAAN

R Rintamamiestalon alkuperäiset hyväkuntoiset ikkunat. hy y Eri kokoja 9 kpl. P. 050 342 3963. Er


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

HINNAT VOIMASSA TO–LA 24.–26.11.2011, ELLEI TOISIN MAINITA. Tarjoukset myös netissä www.k-citymarket.fi

PALVELEMME SUNNUNTAISIN KLO 12–21.

HK

VILJAPOSSUN JUHLAPÖYDÄN KINKKURULLA 2–3,5 kg

KAHVI 500 g 4,98 /kg

pakaste

4

2

95

49

kg

Hinta ilman K-Plussa-korttia 6,99 /kg

-29 %

pkt raj. 2 pkt/talous

Hinta ilman K-Plussa-korttia 2,99 /pkt (5,98 /kg)

-16 %

Snellman maustettu

NAUDAN SISÄPAISTI n. 1,2 kg

Myllyn Paras

palana

1,69 /kg

TORTTUTAIKINA 1 kg

10

1

95

69

kg

pkt

Hinta ilman K-Plussa-korttia 2,19 /pkt (2,19 /kg)

-22 %

Arla

Palvelusta

KERMAJUUSTO 17% 1 kg

SAVUSTETTU LOHIFILEE

4,99 /kg

16

4

90

99

kg

kpl raj. 2 kpl/talous

-34 %

Hinta ilman K-Plussa-korttia 7,59 /kpl (7,59 /kg)

SALO Hämeentie 24–30, puh. 020 720 3700 MA–PE 8–21, LA 8–18, SU 12–21. Asiakaspalaute: tom.eriksson@citymarket.fi

www.k-citymarket.fi

Puhelun hinta 020-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 8,21 snt/puh + 6,9 snt/min (sis alv 23%), matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 16,9 snt/min (sis alv 23%).

Lisätiedot www.kesko.fi/vastuullisuus


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

6$/21 6(85$.817$ KIRKONMENOT 27.11. (QVLPPlLQHQ DGYHQWWLVXQQXQWDL

8VNHODQ NLUNRVVD SHUKHPHVVX NOR /DXQRQHQ 3XONNL QHQ :DWVRQ 6XXWHOD .XLVPD ODSVLNXRUR $OOHJUR ² /LL NXQWDHVWHLVLOOH PDNVXWRQ LQYDWDNVLNXOMHWXV MRKRQ LOPRLW WDXWXPLVHW YLLPHLVWllQ SH 6DOR 8VNHODQ GLDNRQLDWRL PLVWRRQ S .LUNRVVD DYXVWDMLD QLLWl WDUYLWVH YLOOH ² 0HVVX UDGLRLGDDQ WDDMXXGHOOD 6DORQ NLUNRVVD WXRPDVPHVVX NOR .QXXWLOD /DXQRQHQ 6XXWHOD .XLVPD QXRULVRNXRUR 'LVNDQWWL 0HVVXQ MlONHHQ JO|JLl VLYXVDOLVVD +DOLNRQ NLUNRVVD DGYHQWWLYHVSHU MD NLUNNRNXRURQ MXKOD NOR .LLNDODQ NLUNRVVD NRNR SHUKHHQ DGYHQWWLNLUNNR NOR -RXWVLQLHPL 6LUpQ /D%&LV .LUNRQ MlONHHQ VHXUDNXQWDWDORVVD NDKYLW MD ODVWHQ MRXOXODXOXW .LVNRQ NLUNRVVD PHVVX NOR 6DQWDNDUL 5lLVlQHQ .XXVMRHQ NLUNRVVD PHVVX NOR (OlNHOLLWRQ NLUNNRS\Kl +XKWDVDOR 8XVLVDOR NLUNNRNXRUR .LUNNRNDKYLW VUN WDORVVD (OlNHOLLWWR NDKYLWWDD 3HUQL|Q NLUNRVVD SHUKHMXPDODQSDOYHOXV NOR .RLYXQHQ MD /HWLFLD NXRUR 3HUWWHOLQ NLUNRVVD NRWLNLUNNR PXVLLNNLPHVVX NOR 3DUYLR 9RJW 7RLYRQLHPL /DDNNRQHQ NLUNNRNXRUR 9lKlQ SXKHWWD SDOMRQ ODXOXD 0HVVXQ MlONHHQ JO|JLWDUMRLOX MD MRXOXVHLPHQ S\VW\W\VWDONRRW 6XRPXVMlUYHQ NLUNRVVD PHVVX NOR -RXWVLQLHPL 6LUpQ NLUNNRNXRUR *O|JLMDWNRW VUN WDORVVD 6lUNLVDORVVD +RRVLDQQDNLUNNR VXXULOOH MD SLHQLOOH NOR /D[HQLXV 7DVWXOD /XRYXUL 6lUNLVDORNXRUR ODSVLNXRUR 3DPSXODW MD ElQGL VHNl 6HSSR 0XOWDPlNL WUXPSHWWL +RO\ &RPPXQLRQ 6XQGD\ 1RYHPEHU DW SP DW 6DOR &KXUFK .LUNNRNDWX IROORZHG E\ WHD FRIIHH DQG IHOORZVKLS $OO ZHOFRPH 5HYG 7LPR 9LLWDQHQ WHO $GYHQGL MD M}XOX DMD MXPDODWHHQLVWXV PLVVD NROPDSlHYDO NHOO 6DOR NLULNXV .LUNNRNDWX 3lUDVW MXPDODWHHQLVWXVW NLULNXNRKY

9,,..272,0,17$$ WR ² NH 6DOR 8VNHOD +DUWDXV WR NOR 9HWHUDDQLSDMDVVD ² 6DQDD MD VlYHOLl WR NOR 5XPSDOLVVD ² ,ORVDQRPDSLLUL WR NOR VUN WDORVVD ² 3\KlNRXOX VX NOR 2OOLNDVVD ² 3RULQDSLLUL PD NOR 6DORWRVVD ² /lKHW\VNDKYLR .DIIHPXNL PD NOR ² 6DORQ NLUNRQ VLYXVDOLVVD ² 0LHVWHQ UDDPDWWXSLLUL PD NOR VUN WDORVVD ² 1DLVWHQ UDDPDWWXSLLUL PD NOR VUN WDORV VD ² 6LLRQLQYLUVLVHXUDW WL NOR VUN WDORVVD ² /DXULQ NRXOXQ DGYHQWWLNLUNNR NH NOR 8VNHODQ NLUNRVVD ² ,QNHULOlLVWHQ SLLUL NH NOR VUN WDORVVD ² .lVLW\|SLLUL 6LVNRQNDPDUL NH NOR 2OOLNDVVD ² .DQWWRULQ ODXOXKHWNL NH NOR ,ORODQ VDORVVD +DOLNNR $DPXUXNRXV WR NOR +DOLNRQ NLUNRVVD MD SH NOR 9DVNLRQ NLUNRVVD ² (OlNHOLLWRQ LOWDSlLYl µ,VlQPDDOOL VHW ODXOXWµ WR NOR +DOLNRQ VUN WDORVVD ² 0LHVWHQ SLLUL WR NOR +DOLNRQ VUN WDORVVD ² 5XNRXVSLLUL WR NOR .DQWWRUL ODVVD ² /DVWHQ OlKHW\VNHUKR SH NOR $QJHOQLHPHQ VUN WD ORVVD ² /lKHW\VNLUSSLV OD NOR ² 5\VlVVl .LUNNRULQQH ² 3\KlNRXOX VX NOR 0XVWDPlHQ NRXOXOOD ² 9DVNLRQ Ol KHW\VSLLUL NH NOR /HHQD 1XPPLODOOD 3DLPLRQWLH YLHUDD QD ,VUDHOLQ OlKHWWL $QQX .\|VWLOl 6DQWXV .LLNDOD 6XRPXVMlUYL (KWRROOLVKDUWDXV WR NOR +LQWDQ YDQKDLQNRGLVVD ² /lKHW\V 6RSXNND OD NOR ² MD 3XLVWRWXSD PD NOR ² RV 3XLVWRUDLWWL .LLNDOD 3XLVWRWXYDVVD PD NOR \KWHLVODXOXD NDQWWRULQ MRKGROOD ² $DPXOHQNNL WL NOR .LLNDODQ VUN WDOROWD MD NH NOR 6XRPXVMlUYHQ VUN NHVNXNVHOWD .LVNR .RQVHUWWL VX NOR NLUNRVVD MlUM /LRQV &OXE .LVNR ² (OlNHOlLVWHQ LOWDSlLYlNHUKR WL NOR VUN WDORVVD ² -RXOX KDUWDXV MD P\\MlLVHW WL NOR .DXNXULQ UXNRXVKXRQHHVVD .XXVMRNL 9LLNNRPHVVX WR NOR NLUNRVVD MD YDUWWXQHHQ YlHQ LOWDSlLYlNHUKR NOR VUN WDORVVD YLHUDDQD .LVNRQ YDUW WXQHHQ YlHQ NHUKR ² .RXOXODLVWHQ DGYHQWWLNLUNNR SH NOR NLUNRVVD ² <VWlYlQ NDPPDUL PD NOR VUN WDORVVD 3HUQL| <VWlYlQNDPPDUL WR NOR VUN WDORVVD ² 5DDPDW WXSLLUL WR NOR VUN WDORVVD ² .RXOXMHQ DGYHQWWLNLUNNR SH NOR 3HUQL|Q NLUNRVVD ² 9HWHUDDQLHQ SLNNXMRXOX SH NOR VUN WDORVVD ² (LQR *U|QLQ MRXOXNRQVHUWWL SH NOR 3HUQL|Q NLUNRVVD MlUM 3HUQL|Q 6LVX ² /lKHW\VDVNDUWHOXSLLUL WL NOR 3DSSLODVVD ² bLMl.OXSL NH NOR VUN WDORVVD ² .DXQHLPPDW MRXOXODXOXW NH NOR <OLVN\OlQ NLUNRVVD 3HUWWHOL +lKNlQlQ YDUWWXQHHW MD 7RUWRVPlHQ NHUKR PD NOR +lKNlQlQ NHUKRKXRQHHOOD 7RUWRVPlHQ NHUKRQ SLKDOWD OlKW| NOR ² <VWlYlSLLUL WL NOR VUN WDORVVD ² .RNR SHU KHHQ MRXOXDVNDUWHOXLOWD NH NOR ² VHXUDNXQWDWDORQ QXRUL VRWLODVVD 0DOOHMD MD RSDVWXVWD WDUMROOD P\|V NXPPLQ WDL PXP PLQ NDQVVD YRL WXOOD 6lUNLVDOR +DUWDXV WR NOR 6lUNLVDORNRGLVVD ² ,OWDUXVNR PD NOR VUN NRGLVVD ² ,ORVDQRPDQ LOWD UDDPDWWXSLLUL PD NOR VUN NRGLVVD

*RVSHOLD &RYHUWDHQ

-\YlVN\OlOlLQHQ \KW\H *RVSHO &RYHUWDMDW NRQVHUWRL WR NOR 6DORQ NLUNRVVD .LUNNRNDWX &RYHUWDMLLQ NXXOXX NROPH PXVLLNLQ DP PDWWLODLVWD 0LNNR 0LHWWLQHQ ODXOX MD KXLOXW +DQQHV $VLNDLQHQ NLWDUDW MD ODXOX MD (VNR 7XUSHLQHQ NLWDUDW MD ODX OX /XYDVVD RQ PRQLSXROLQHQ NXYD VXR PLJRVSHOLVWD .RQVHUWLQ MlUMHVWll VHXUDNXQQDQ RSLVNH OLMDW\| MD VLLKHQ RQ YDSDD SllV\

'LVNDQWWL HVSDQMDODLVWXQQHOPLVVD

0XXUODVVD YHVSHU MD P\\MlLVHW

1XRULVRNXRUR 'LVNDQWWL YLHUDLOL V\\VORPDYLLNROOD (VSDQMDVVD MD NHUWDD Q\W PDWNDQVD RKMHOPLVWRD GUDDPRLQHHQ ODXOXLQHHQ MD WDQVVHLQHHQ 6DOR 8VNHODQ VHXUDNXQWDWDORVVD WR NOR ,OODQ SllWWHHNVL RQ WDUMROOD WHHWl YDORNXYLD MD PDWNDWHUYHLVLl 9DSDD SllV\

0XXUODQ NLUNRVVD XXVL NLUNNRYXRVL DORLWHWDDQ $UPDV 0DDVDORQ $G YHQWWLYHVSHULOOl NOR 0XNDQD RQ NLUNNRNXRUR MD +RRVLDQQD ODXOHWDDQ \KWHLVODXOXQD 9HVSHULQ MlONHHQ RQ VHXUDNXQWDNRGLVVD P\\MlLVHW OlKHW\V MD GLDNRQLD W\|Q K\YlNVL 7DUMROOD RQ PP NlVLW|LWl MD OHLYRQQDLVLD VHNl NDKYLSXI IHWWL MRQND WXRWWR PHQHH OlKHW\NVHOOH ² /DKMRLWHWWDYLD P\\MlLVWXRWWHL WD RWHWDDQ YDVWDDQ VHXUDNXQWDNRGLVVD VXQQXQWDLQD NOR VWD OlKWLHQ 0XLVWD WXRWHVHORVWH OHLYRQQDLVLLQ MD UXRNDWDUYLNNHLVLLQ

1DLVWHQ DDPXNDKYLOWD YRLPLD DUNHHQ $UMHQ NHVNHOOH RQ K\ Yl VDDGD OHYlKG\VKHW NLl MD S\VlKW\l YlOLOOl PLHWWLPllQ PLNl RQ HOlPlVVl ROHHOOLVWD 7lOODLVHQ OHYlKG\VKHW NHQ MD PDKGROOLVXX GHQ XXVLHQ YRLPLHQ NHUllPLVHHQ WDUMRDD QDLVWHQ DDPXNDKYL OD NOR 3HUQL |Q VHXUDNXQWDWDORVVD /XSDMDQWLH $DPXNDKYLYLHUDLNVL WXOHYDW ODX ODMD NLUMDLOLMD +DQQD (NROD MD ODXODMD SLDQLVWL 9LUSL /DKWL /XYDVVD RQ ODXOXMD MD SXKHWWD MDNVDPLVHVWD OXRSXPLVHVWD MD WRLYRVWD $DPXSDOD ½ 7HUYHWXORD NDLNHQLNlLVHW QDLVHW

3HUWWHOLVVl Nl\GllQ PHVVXNRXOXD

.DKYLNRQVHUWLOOD DSXD $IULNDQ VDUYHHQ 1lOlQKlWl $IULNDQ LWlRVLVVD RQ MRKWDQXW 6lUNLVDORQ VXXQQDOOD VHQNDO WDLVLLQ WRLPHQSLWHLVLLQ HWWl VHXUDNXQWDNRGLVVD MlUMHVWHWllQ NDKYLNRQ VHUWWL HQVLPPlLVHQl DGYHQWWLQD NOR 9DSDDHKWRLQHQ NDKYL UDKD YlOLWHWllQ HWHHQSlLQ .LUNRQ 8ONRPDDQDYXQ NDXWWD

0\\MlLVHW 2OOLNDVVD .lVLW\|SLLUL 6LVNRQNDPDUL MlUMHVWll SHULQWHLVHW MRXOXP\\MlLVHW WL NOR ² 2OOLNDQ VHXUDNXQWDNRGLVVD +lPHHQRMDQNDWX 7DUMROOD RQ NlVLW|LWl OHLYRQQDLVLD MD DUSRMD 0\\MlLVHW DYDD NLUNNRKHUUD 7LPR +XNND

-RXOXLORD RPDWHNRLVHOOD NRUWLOOD .LLNDODQ VHXUDNXQWDWDORVVD DVNDUUHOODDQ MRXOXNRUW WHMD PD MD 6XRPXVMlUYHQ VHXUDNXQWDNHV NXNVHVVD NH .XPSLNLQ SDMD RQ DYRLQQD NOR ² PXNDDQ YRL WXOOD LWVHOOHHQ VRSLYDDQ DLNDDQ $QMD 1XUPL RSDVWDD VHUYLHWWLDVNDUWHOXXQ +lQHQ OLVlNVHHQ PXNDQD RYDW GLDNRQL .DLMD 9LUWDQHQ VHNl ODVWHQRKMDDMDW +DQQHOH 0DUNXOD MD 3LUMR 1XPPL *O|JL MD SLSDULWDUMRLOX

3LWlLVLN| PHVVXQ ROOD QXRUHNDV YDL LNLDLNDLQHQ" 0LWl MD PLWHQ SLWlL VL XXGLVWDD" 0LVWl HL YRL OXRSXD" 7lWl SRKGLWDDQ PHVVXNRXOXVVD OD NOR ² -XYDQNRVNHQ NHVlNRGLOOD 3HUWWHOLVVl .DLNNL MRLWD MXPDODQSDOYHOXNVHW LKDVWXWWDYDW WDL YLKDVWXWWDYDW RYDW WHUYHWXOOHLWD .RNRRQWXPLQHQ SllWW\\ UXRNDLOXXQ ,OPRLWWDXWXPLVHW 0DUMDWWD 3DUYLR 9RJWLOOH WDL $NL 7RLYRQLHPHOOH

+DOLNRQ NLUNNRNXRUR MXKOLL ODXODHQ +DOLNRVVD RQ ROOXW NLUNNRNXRUR MR YXRWWD 3LWNll WDLYDOWD MXKOL WDDQ HQVLPPlLVHQl DGYHQWWLVXQQXQWDLQD .LUNNRNXRUR RQ PXNDQD DGYHQWWLYHVSHULVVl +DOLNRQ NLUNRVVD NOR 6HQ MlONHHQ MXKOD MDWNXX VHXUDNXQWDWDORVVD MRVVD RQ WDUMROOD PXVLLNLOOLVHW NLUNNRNDKYLW 2KMHOPDVVD RQ NDKYLWWHOXQ MD NXRURQ HVLW\VWHQ OLVlNVL 6HSSR +DDYLVWRQ MXKODSXKH MD -DUL - /DLKRQ YlOlKG\NVLl YXRWLVWDLSDOHHOWD

,ORD MD \NVLQNHUWDLVXXWWD YLUVL LOODVVD µ(WWl HOlLVLPPH LORVVD \NVLQNHUWDLVXXGHVVD MD DUPDKWDYDLVXXGHVVD µ 1lLQ RQ RWVLNRLWX LOWD MRND 0XXUODQ VHXUDNXQWDNRGLVVD YLHWHWllQ NH NOR $QQD 0DLMD 5DLWWLODQ YLUVLl ODXODHQ MD SRKWLHQ (HYD 6WLLQD 6QHOOPDQ NHUWRR $QQD 0DLMD 5DLWWLODVWD MD WXR KlQHOWl WXRUHLWD WHUYHLVLl 0XNDQD RQ P\|V ODXOXU\KPl 0DUWWL 6DQQD 1LLQD ,OWD SDODDNLQ RQ WDUMROOD

SALOTTO .DLNHQ NDQVDQ RORKXRQH DYRLQQD WL²SH NOR ² RV 5XPPXQO\|MlQNDWX S .lVLW\|SLLUL WLLVWDLVLQ NOR 9LHUDLOLMDQD SH NOR ² SDVWRUL 3HNND $LUDNVLQHQ 9DSDDHKWRLVW\|Q SlLY\VW\V WL NOR ² S .$67(787 6DOR 8VNHOD (PLOLD (OOHQ 3DXOLLQD $OKR -HPLQD 9HQOD 0DDULD .DUUR /XXNDV /DXUL .XOOHUYR .lPlUlLQHQ $PDQGD -XXOLD /HKLNRLQHQQ 6LLUL (VWHUL /HRQVDDUL $DYD 7XXOL <OLQHQ +DOLNNR (HWX (QVLR 7DSLR .QXXWLODD 9LLYL (OLVD 0lQW\Ol $LQR (OODPDULD 6DPSLQHQ 3HUQL| /DXUL -RUPD $OODQ .XSDULQHQ

NUORET 6DOR 8VNHOD 1XRUWHQ LOWDPHVVX SH NOR 6DORQ NLUNRVVD MDWNRW VUN WDORQ $NYDDULRVVD 3HUWWHOL 1XRUWHQLOWD WL NOR VHXUDNXQWDWDORQ QXRULVRWLODVVD *RVSHO EDLOD SHUMDQWDLVLQ NOR VUN WDORQ MXPSSDVDOLVVD 7RULNDWX RYL SLKDQ SHUlOOl

$9,2/,,77221 9,+,7<7 6DOR 8VNHOD -RQL (VNR .DXQLR MD $QX (OLQD +DUMX -XNND 3HNND 9DKWHUD MD $QMD $QLWWD 7XXUL +DOLNNR 3DDYR .DOHYL /DDMD MD /LLVD /lKWHHQRMD 3HWUL 7DSDQL 5LLKLDKR MD $QQH 0DDULW /HLQR 9HVD .DOHUYR 7RLYRQHQ MD 6XYL 6XVDQQD 6DQWDYXRUL

+$87$$1 6,81$787 6DOR 8VNHOD (OOL 0DWLOGD .DVNLQHQ Y $LQR /LQGJUHQ Y 2QQL 2ODYL %ORPJUpQ Y (VNR $QWHUR 0DUWLNDLQHQ Y -XNND 6DNDUL /HKWL Y +DOLNNR 9DOWWHU 9DOHQWLQ 6XRPL Y /DLOD 0DULD -lUYLQHQ Y .LVNR +HQULN *XQQDU /DKWLQHQ Y 3HUQL| .HUWWX .\OOLNNL $KOIRUV Y

www.salonseurakunta.fi • salonseurakunta@evl.fi • Vaihde (02) 774 51


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

7EPSR OERWEPEMWSTMWXSWXE STTME NSYPYOSVXXMIR XIOSSR

Hiljalla (vas.), Mirja-Liisalla ja Loviisalla (oik.) on mukanaan kamalasti roinaa ja kyllä sitä on kertynytkin kaksi korillista. Kortteja syntyy vauhdilla tyttÜjen näppärissä sormissa. 0IIRE 7SVVM

Vielä pari vuotta sitten joulukortit ja niiden postittelu näytti uhkaavasti kuolleelta kansanperinteeltä saati, että kukaan olisi viitsinyt itse väsätä tervehdyksiä. Useat syyttivät kiireitä, jotkut kohonneita postimaksuja siitä, että lähettivät jouluterveisensä kännykän välityksellä tekstiviestillä. Niitäkään ei tekstailtu yksilĂśllisesti, vaan kaikki ystävät saivat samat -hy vää joulua ja onnellista uutta vuotta â&#x20AC;&#x201C; lĂśpinät. Onneksi aika on kääntynyt. Kierrättämisen ja käsityĂśn arvon lisääntymisen myĂśtä on

tullut muotiasiaksi tehdä itse joulutervehdykset. Ahkerimmat askartelevat jopa pakkaukset ja kääreet kierrätysmateriaaleista. Salon kansalaisopisto on välittÜmästi tukemassa hyviä tapoja ja harrastuksia järjestämällä opetusta joulutarvikkeiden valmisteluun. Joka maanantai yhteensä kahdeksantoista tunnin verran kokoontuvat vanhemmat ja isovanhemmat perillistensä kera tyÜstämään kauniita joulukortteja käsityÜnopettaja Merja-Liisa Bredenbergin opastuksella. Ahkerasti kaikenlaisia käsitÜitä harrastava yksitoistavuo-

tias Peppi Savikko on paikalla isoäitinsä Seija Niemisen kanssa vasta toista kertaa ja ehti huolellisena tyttÜnä valmistaa ensimmäisellä tunnilla vasta yhden joulukortin. - Siinä on sydämiä ja kirjasta revittyjä tekstinpaloja, kuvailee Peppi ujosti. Hän ajatteli lähettää itsetehtyjä kortteja ystävilleen. Joululahjaksi Peppi toivoo villalankoja, sillä hän on juuri saanut valmiiksi itselleen kutomansa tunikan ja pipon. Vihjeeksi joulupukille sanottakoon, että neidon lempiväri on vihreä. Virkkaamisessa Peppi on varsinainen mestari. Hän teh-

tailee koukun avulla langasta pieniä hahmoja ja pienoismalleja, esimerkiksi leivoksia. Pepin mummi Seija Nieminen on päällystänyt sipsipurkin tapetilla ja suunnittelee laittavansa sinne joululahjaksi vaikka puikkoja tai virkatun kauniin pitsiliinan. - Tämä menee nyt vähän väärinpäin, kun ensin teen paketit ja sitten suunnittelen lahjat, nauraa Seija ja kertoo, ettei ole vielä ehtinyt hankkia ainuttakaan joululahjaa. Joulukortteja hän aikoo lähettää kolmisenkymmentä kappaletta, mutta epäilee, että vain läheisimmät ihmiset saavat itsetehdyn tervehdyksen. Hän on tuonut kotoa kaikenlaisia tarvikkeita kuten kakkupaperia, kahvipaketteja ja lehdistä leikattuja kuvia. Parhainta joulussa Seijan mielestä on yhdessä olo ja Pepille parasta ovat lahjat.

TyttÜ taittaa parhaillaan kartongista paketteja. Mummi ja Loviisa valmistavat joulukortteja. - Joululahjojakin on jo ostettu jopa mummin kissalle. Kaikkia muistetaan, lupaavat nämä ahkerat kurssilaiset. - Minä virkkaan paljon pieniä eläimiä ja hahmoja, arigurumeja jätelangoista. Teen niitä sukulaisille ja kavereille, kertoo käsistään kätevä Loviisa. Joulua vietetään yhdessä jonkun sukulaisen luona ja

parasta jouluruokaa tyttÜjen mielestä ovat lihapullat ja rosolli. Isoäiti Mirja-Liisa Mukarilla on kaksi lasta ja jopa seitsemän lastenlasta. Perhe kertoo ylpeänä olevansa Halikkolaisia. - Jos sanoo olevansa Salosta niin ei kukaan tiedä mistä sitä on kotoisin, kiteyttää mummi ja tytÜt yhtyvät häneen nyÜkäten painokkaasti.

/EQEPEWXM OEMOIRPEMWXE VSMREE Mirja-Liisa Mukari on ottanut mukaansa kansalaisopistoon lapsenlapsensa Hilja (16 v.) ja Loviisa ( 11v.) Le´manin. TytÜt ovat olleet ennenkin mumminsa mukana nukentekokurssilla, mutta joulujuttujen tekemistä he opiskelevat ensimmäistä kertaa. Mukana on Hiljan mukaan kaikenlaista krääsää: kaksi korillista naruja, papereita, kartonkeja, pitsiä ja erilaisia purkkeja. - Loviisa kerää kamaa ja niitä on kotona varmasti pari huonetta täynnä, kiusoittelee Hilja siskoaan.

Peppi Savikko ja hänen mumminsa Seija Nieminen ovat tuoneet joulukorttikurssille kartonkeja, sipsipusseja ja kakkupaperia. Niistä syntyy kauniita kortteja ystäville lähetettäväksi.

6YSOEZE QIWWYX ZEPXEEZEX 7SQIVSR QSRMXSMQMXEPSR ZMMOSRPSTTYRE 0IIRE 2YSXMS

Perinteisesti ensimmäisenä adventtiviikonloppuna järjestettävät Someron Ruokavamessut ovat varma merkki joulunajan lähestymisestä. Tänä vuonna monitoimitalon valtaa 90 käsityÜ- ja elintarvikemyyjää, jotka esittelevät ja myyvät itse tekemiään tai jalostamiaan tuotteita. Viikonloppuna järjestettävillä messuilla on entiseen tapaan tarjolla leivonnaisten ja muiden herkkujen lisäksi joulukoristeita, monenlaisia käsitÜitä, keramiikkaa ja kynttilÜitä sekä muita lahjoja pukinkonttiin. KäsityÜ- ja elintarvikemyyjien lisäksi Ruokavaan osallistuu myÜs somerolaisyhdistyksiä, muun muassa Somero-Seura ry. Yhdistyksen pÜydällä on tänä vuonna ihastel-

tavana pienoismalli Someron Härkälän komeasta tuulimyllystä, joka tuhoutui lokakuun alussa vuonna 1925 raivonneessa myrskyssä. - Tunnettu somerolainen, kotiseutuneuvos Tapio Horila, oli aikoinaan tehnyt Härkälän tuulimyllystä vihkosen, jonka kannessa oli kuva tuulimyllystä. Kuvan nähtyäni päätin, että joskus rakennan myllystä pienoismallin, kertoo aikeensa viime talvena toteuttanut somerolainen Raimo Paajanen. - Somero-Seuran pyynnÜstä pienoismalli on nyt näytillä Ruokavassa, Paajanen lisää.

4Ă&#x2021;VIX]¸X TIVMRX¸RĂ&#x2021; /EVNEPEWXE Taitavasti rakennetun tuulimyllyn pienoismallin lisäksi teknisen tyĂśn opettajana So-

,EYXEYWTEPZIPYNE 8Ă&#x2021;]HIR TEPZIPYR XSMQMWXS

7EPS 8YVYRXMI w 4 [[[ WEPSRWIYHYRLX JM

%Z EVO XEM WSTMQ QYOEER

3QMWXENE .EVM %MREWSNE

merolla vuosikymmeniä toimineen Paajasen kädentĂśinä Ruokavassa on esillä hänen puutĂśitään. My ytävänä on muun muassa Paajasen omalla verstaallaan tekemiä puisia nuken pinnasänkyjä ja nukenvaunuja sekä rekka-auto. Parhaiten Paajanen tunnetaan ehkä kuitenkin hänen päretĂśistään sekä tyĂśnäytĂśksistään, joissa nähdään, miten pärekori syntyy. Paajasen valmistamia, erikokoisia pärekoreja voi käyttää esimerkiksi kauppa- ja puukorina tai asusteena kansallispuvun kanssa. - Olen syntynyt rajantakaisessa Karjalassa, Antrean kunnan Noskuassa, jonka kyläviirissä on viljantähkien lisäksi pärekori. Lapsesta asti olen nähnyt, miten päreitä ja pärekoreja tehdään, Paajanen selittää päretĂśihin innostumistaan. Koreihin tar vittavat päreet Paajanen tekee itse käsin mäntypuusta, jonka pitää hänen mukaansa olla tiheää, jotta korista tulee kestävä. Terävä puukko ja taitavat kädet ovat ainoa â&#x20AC;?koneâ&#x20AC;?, jonka Paajanen päreiden valmistuksessa tarvitsee. Pärekorin sangan hän tekee koivusta. - Päreiden tekoon parhaiten

sopivan puun saanti on kuitenkin suuri ongelma, Paajanen valittelee. Someron Ruokava-messut ovat Paajasen mukaan odotettu tapahtuma, johon hän on osallistunut reilut kymmenen vuotta. - On tietysti mukavaa, jos tyÜni menevät kaupaksi, mutta tärkeintä minulle on tuttavien tapaaminen ja heidän kanssaan jutteleminen. Vuosi-

Ruokava-messuilla on Somero-Seuran pÜydällä nähtävänä Raimo Paajasen rakentama yksityiskohtainen pienoismalli Härkälän tuulimyllystä, joka tuhoutui rajussa myrskyssä lokakuussa 1925. Pärekorin teko on taitolaji, jonka somerolainen Raimo Paajanen hallitsee. Ruokavassa Paajanen näyttää, miten kori syntyy itse tehdyistä päreistä.

en varrella monet kävijät ovat tulleet tutuiksi ja tilaustÜitäkin olen pyynnÜstä tehnyt, Paajanen kehuu Ruokavan antia.

Kuudennentoista kerran järjestettävät Ruokava-messut ovat avoinna lauantaina ja sunnuntaina Someron monitoimitalolla, ja niihin on vapaa sisäänpääsy.


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

0XRWL MD NDXQHXV (IWMKR ,MPPMR EMWXMIR MPPEWWE YYWME XYYPME 7EPSRNSOMPEEOWS

Halikon Design Hillissä päästiin perjantai-iltana tutustuman muun muassa kier-

rätysmateriaaleista tehtyihin muotivaatteisiin. Kuukauden verran Design Hillin tiloissa toiminut kotimainen Globe Hope on inno-

233,/$67<g1b .ODVVLQHQ .$692+2,72

â&#x201A;Ź QRUP â&#x201A;Ź

WDL -$/.$+2,72

â&#x201A;Ź QRUP â&#x201A;Ź

7DUMRXV YRLPDVVD DVWL

%HDXW\ DX XW\ SHUIHFW FDUH SHUI SH UIHFW FDUH

Tu Turuntie T Turu uru runt ntiie nt ie 114 14, 4, 2424 24 2400 Salo 24 Salo Sal Sa lo 24240 puh. 02-733 3780

vatiivinen suomalainen designyritys, joka valmistaa kierrätysmateriaaleista ekologisia vaatteita ja asusteita. Toimitusjohtaja Seija Lukkalan mukaan yritys muokkaa edellisestä käyttÜtarkoituksestaan tarpeettomaksi jääneitä materiaaleja ja luo niistä uutta. - Olemme sitoutuneet tuotannossamme kestävän kehityksen periaatteisiin. Haluamme tarjota kuluttajille ekologisen ja kestävän vaihtoehdon sekä samalla kannustaa ekologiseen ja ympäristÜystävälliseen ajatteluun, Lukkala sanoo. Hän iloitsee yrityksensä onnistuneesta rantautumisesta Halikkoon. - Anu Pelander on luonut Design Hilliin upean kokonaisuuden arvostetuista designmerkeistä. On hienoa että saimme luoda ensimmäisen shop-in-shop myymälämme juuri tänne. Ensimmäisen kuukauden hyvä vastaanotto kannustaa meitä avaamaan vastaavalla konseptilla myÜs muualle Suomeen, Lukkala sanoo. Globe Hope tekee asusteita muun muassa vanhoista purjeista, turvavÜistä, mainoslipuista ja -banderolleista sekä armeijatekstiileistä.

Kaiio -silkkipaita MyĂśs nutria.

29,95

Kaiio -housut

49,95 Marraskuussa S-Etukortilla kaikki norm.hintaiset miesten puvut

- Meillä on maailman laajin kierrätysvaatemallisto, Seija Lukkala sanoo. Halikossa järjestetyssä Aistien illassa kampaamoyrittäjä Kari Hartman taituroi tiimeineen malleilleen monenlaisia silmin aistittavia kampauksia. - Nyt eletään juhlakampauksien sesonkiaikaa. Tämän hetken trendeinä ovat pitkät hiukset ja esimerkiksi lyhyisiin hiuksiin saadaan pituutta hiuslisäkkeillä. Painopiste keskitetään otsalle ja hiuksissa saa olla väriä, Kari Hartman kertoo. Punainen on tämän hetken väri, joka näkyy esimerkiksi hennonkauniisti raidoitetuissa hiuksissa. Kreppiraudalla saadaan hiuksiin etnotyyppinen pinta ja sormikiharissa hiukset näyttävät kuohkeilta. Miesten hiukset tehdään nyt maskuliinisen vahvoiksi. Pääliosaan saa jäädä vähän pituutta. - Takatukka ei ole tyylikäs, vaan nyt mennään armeijastylellä, Hartman neuvoo. Kampaamo Headline on avannut Design Hilliin Outlet Shopin, johon Aistien illan vieraat pääsivät myÜs tutustumaan. - Outlet-shopin ideana on myydä laadukkaita kampaamotuotteita jatkuvasti vaihtuvina kampanjoina. Mikään tuote tai sarja ei ole pysyvästi shopissa myynnissä, vaan tuotteet vaihtuvat usein ja varmasti edulliseen hintaan, Merja Hartman kertoo. Ristomatti Ratian suunnittelun uutuuksia ovat pehmeät trikoiset lakanat ja tyynyt. Hän on myÜs suunnitellut sohvasarjan, jonka materiaalista 90 prosenttia on tehty ympäristÜjätteestä. - Saan inspiraationi katselemalla ympärilleni. En ole mitenkään erityinen. Jokainen ihminen pystyy siihen, pitää vain avata silmänsä, Ratia sanoo.

Ristomatti Ratia oli tyytyväinen suureen yleisÜmäärään.

.,,726

MARRASKUUSSA

Bonus tuplana

10 %

Bonus

Salon lukion muotinäytÜkseen osallistuneille liikkeille mahtavasta tuesta stipendirahaston kartuttamiseksi.

jopa

Palvelemme s sunnuntaina klo 12-20

Mukana olivat Design Hill, Salon Headline, Gaala, Ipana, K-Kenkä, Lammervo, Maleena, Marimekko, Muotiperho, Snob Shop, Sokos ja Zapato

SOKOS SALO Kauppakeskus Plaza ma-pe 9-20, la 9-18, su 12-20 (0,0828 â&#x201A;Ź/puhelu + 0,1199 â&#x201A;Ź/min)

Mallit olivat Headlinen omia tyttÜjä. Headline tyÜllistää tällä hetkellä 26 tyÜntekijää.

Juhlaan...

-20%

www.sso.fi

Kari Hartman kertoo juhlakampauksistaan.

7XUXQWLH 6$/2 S

Seija Lukkala kertoi mallin paidan olevan valmistettu armeijan tekstiilistä.


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

0XRWL MD NDXQHXV

4IOOE 1ÇIRTÇÇ 4IOOE 4IO OE 1ÇI OE 1 RTÇ 1Ç TÇÇ T ÇÇ

S

yksyn yksy yk syn sy n ta tait taittumista ittu it tuumi mist staa ta st talv talveksi lvek lv eksi ek si oodo odotedote do tte taan ta an jo jo kovasti. kova ko vast va sti.i.i. st Talvivaatteiden kauppa Talv Ta lviv lv ivaa iv aatt aa ttei tt eiide den n ka kaup upppa oon n al al-kanu ka kanut nutt jo vvii nu viikkoja iikk ii kkoj kk ojaa si oj sitten, itt tten en,, va en vaik vaikka ikka ik kaa vvie vielä ielä ie l eeii lä Salon seudulla talvesta koettu Salo Sa lon lo n se seud udul ud ulla ul la oole le ttal alve al vest ve staa ko st koet ettu et tu kkuin uin ui n pari pa ri kkohtalaista ohhta tala lais la ista is ta ppak pakkasyötä. akka ak kasy ka syöt sy ötä. öt ä. Joukko muotiliikkeitä Jouk Jo ukko uk k sal ko ssalolaisia alol al olai ol aisi ai siaa mu si muot otil ot ilii il iikk ii kkei kk eitä ei tä esitteli lauantaina esit es itte teli li talven ttal all ve ven n trendejä tren tr ende en dejä de jä llau auan au anta an tain ta inaa in Salo Sa Salon lon n lu lukiossa u ki k os o sa jjär järjestetyssä ärje är jest je s et st etys yssä ys sä hhyv hyvänyvän yv änän tekeväisyysmuotinäytöksessä. teke te kevä väis isyy y sm yy smuo uoti tinä näyt nä y ök yt ökse seess ssä. ä. Fa Farkkuliike a rk rkku kuu li liik ikee Snob Snob Shopin SSho hoopi pin n yr yrit yrittäjä ittä täjä tä jä Jonas muotinäytöksen Jona Jo nas a s Jokilehto Joki Jo k le ki leht htoo toi tooi mu muot otin inäy äytö töks ksen e en yleisölle näyttävien yl lei eisö söll llee nähtäväksi näht nä htäv ht äväk äv äksi äk sii n äyy tt t äv ävie ien ie n malmallma lien li en yllä y ll llää muun muun muassa mua u ss ssaa su supe superstrechperss tr pe trec ecc hh denimistä deni de nimi mist s ä tehdyt st tehd te h yt Leviksen hd Lev evik ikkse sen farkut. fark fa rkut kutt. - Janinan Jani Ja nina nan n farkut fark fa rkut u joustavat ut jjou oust stav avat av at jjaa so sopi sopipiivatt moneen va mone mo neen en vartalon vvar arta talo lon n kurviin. kurv ku rvii iin. n Rikun R ik ikun un olevat Tepphar yllä yl lä oole leva vatt Diesel Dies Di esel el T epph ep phar ar ––farkut fark fa rkut ut ssisis-is ältä äl ältävät tävä vätt el elas elastaania asta taan ania ia jjaa ov ovat at ssik siksi iksi si eeri erittäin ritt ttäi äin n mukavat, Jokilehto kertoo. muka mu kava vat, t, JJok okil ileh ehto to kker erto too. o. K-kengän palkittu K-ke Kkeng ngän än ppal alki kitt ttuu yrittäjä yrit yr ittä täjä jä Terhi Ter T erhi hi SiSSiiipola kertoo, että talven jalkinemuoti on monipuolista mutta mukavaa jalassa. - R ikulle puimme näy tök seen Va g a bond i n ren non t y yl i k k ä ät nyörinilkkurit hauskalla, näyttävällä pohjalla. Janinan jalkineet ovat nuorten kestosuosikit, paksulla karvavuorilla varustetut pehmeät mokkaiset uggikset, joissa hauskat isot nappisomisteet sivulla, Siipola kertoo. Eijan valkoinen trendikkäällä karvareunasomisteella varustettu top-

sopi lämpimästi yhteen renppasaapas, pa s ap sa apas as,, so opi pi lläm ämpi äm p määst pi stii yh yhte teen en rren en-ponchon kanssa. Marko non no n po ponc ncho nc hon ho n ka kans nssa sa.. Ma sa Mark rkoo sen rk s n sijaan se sija si jaan ja an asteli aste as telili lavalle llav aval alle le Mantereen Man ante tere reen en kengän kken en ngä gän n ajattajat aj a tat omissa omis om issa saa nahkaisissa nah a ka kais isis issa sa bootsinilkkureissa. bboo oots tsin inilillkk kkur urrei eiss ssa. a. Glope Hopen Glop Gl opee Ho op Hope pen n ki kkierrätysmateriaaleiserrä er räty rä tysm ty sm mat ater eria er i allei ia eisstehdyt naisten takit istuivat opettat tteh ta ehdy eh dytt na dy nais iste is ten te n ta taki kitt is ki istu t iv tu ivat at oope pett pe ttaatt jamallien lämpimästi. ja ama m llllie ien ie n päällä pääl pä ällä äl lä lläm ämpi äm pimä pi mäst mä sti.i. st Nanson Nans Na nss on o 990-vuotisjuhlavuoden 0 vu 0vuot otis ot i sju is juu hl hlav avuo av uuoo de den n mallistosta Black mall ma lll issto tost staa lavalla st lava la vaa llla nähtiin näht nä htii ht iin ii n upea upea B lack la ckk Dress. Dres Dr ess. es s. - Mekot Meko Me kott ovat ko ov at Nanson Nan N anso an son so n malliston mall ma llis ll isto is ton to n kruunuja siksi juhlamalliskruu kr uunu uu nuja nu ja jjaa si siks ksii tä ks tämä mä jjuh uhla uh lama la mall ma llis ll is-is to hhaluttiin alut al utti ut tiin ti in rakentaa rrak aken ak enta en taa a juuri juur ju urii mekoista. ur meko me kois ko ista is ta.. ta Mallistossa M Ma lllis isto toosssa on kkuusi uusi uu sii näyttävää näy n äytt äy ttäv ävää äää mekmek ekkkoa, ko a, jotka jjot otka k muuntuvat ka muu m u nt uu ntuuvat uvat erilaisilla eri rila lais i il is i la asusaasu suuskäänteessä toimistoasusta tteilla te illa il la kkäden ädden n kkää ä nt ää ntee e ss ee ssää to toim imis isto toas asus usta ta juhlavaatteeksi. juhl ju hlav hl a aatt av aaatt t ee eekksi. k si. Siten SSit iten en jo jo yksi ykk si si mekko mekk ko monikäyttöinen, Nansoa on nm onik on ikäy k äy äytt t öi tt ö ne nen, n, N anso an soaa Design Desi De s gn Hillissä Hill Hi llis issä sä myyvä myy yyvä vä Anu A nu Pelander Pel elan ande derr kertoo. kert ke rtoo oo. Lapsille Laps La psil ille le on on tarjolla tarj ta rjol olla la talveksi ttal alve veks ksii käytänkäyt kä ytän ännöllisiä, laadukkaita värikkäitä nöll nö llis isiä iä,, la laad aduk ukka kait itaa ja vvär ärik ikkä käit itää vaatteita. vaat va atte teit ita. a. Puimme tytöt tanPuim Pu imme me iihastuttavat hast ha stut utta tava vatt ty tytö tött ta tan nskalaisen Kids Up merkin klassisiin juhlamekkoihin ja asusteisiin, Ipanan Monika Hakala kertoo. Sokoksen mallit Marko ja Satu, Aino ja Riccardo puettiin hyvännäköisiin juhla-asuihin. - Naisten juhla-asuissa on upeita kiiltäviä materiaaleja, pitsejä samettia ja sifonkia. Miesten pukujen linja on edelleen kapea ja yksirivinapitettu. Mies poimii daaminsa juhla-asun värin omiin asusteisiinsa kuten paitoihin ja solmioihin, tavaratalopäällikkö Marja Eriksson kertoo. Talviseen sesonkiin kuuluvat ehdottomasti Marimekon monet klassikkovaatteet kuten Jokapoika paita niin pienille kuin vähän isommillekin pojille ? Maripuodin yrittäjän Mari Vihervaaran mukaan talven pikkujouluihin voi pukeutua esimerkiksi ajattoman tyylikkääseen Ruusupuu-mekkoon. - Puhtaita klassisia linjoja ja tyylikkäitä sävyjä nähdään Winter-nimisessä yksivärisessä sarjassa, jota somistavat koristeelliset pompulanauhat, kuten pienet lumipallot. Se on kaunis mekko talven lumisiin päiviin tai tunnelmallisiin juhliin, Vihervaara sanoo Miesten vaatetusliike Lammervo puki Sepon, Riccardon ja Rikun mukaviin asukokonaisuuksiin. - Meidän ykkösmerkkimme housuissa on saksalainen istuvuudeltaan tunnettu Meyee,

He Heik ikk ki L a me am merv rvoo ke rv kert rttoo oo.. Heikki Lammervo kertoo. Titt Ti ttii Ny tt Nybe berg be rg Z Zap apat ap attos osta taa kkertoo, erto er too, to o, eet tTitti Nyberg Zapatosta ettää heiltä heilt eii lt ltää löytyy löyt lö ytyy yt yy nykyisin nyk y yi yisi sin si n kenkien kenk ke nkie nk ien ie n ja la auk ukku kuje ku jen je n lilisä säks sä k i my ks myös ös vvaatteita. aatt aa ttei tt eita ei ta.. ta laukkujen lisäksi Johannalle - Jo Joha hann ha nnal nn a le ppuimme al u mm ui mmee boomerangin boom bo omer om eran er angi an gin gi n reis re isit is itas it a ku as kuis i set is e stretshousut et s tr t et etsh shou sh ousu ou sutt ja PBOn su PBO P BOn BO n reisitaskuiset aangoraneuleen. an g ra go rane n ullee ne een n. A n. nnik nn ikal ik alla al la on on näytöknäyt nä ytök yt ökök kAnnikalla sess se ssä nahkavuoriset nahk na h av hk avuo uori uo rise ri sett stretsavokkaat se stre st rets re tssav avok okka ok kaat ka at ja ja sessä Heidillä Boomerangin He eid idil illä il lä B Boo oome oo mera me rang ra ngin ng in vvillaneule illa il lane la neul ne ulee ja Ital It alia al iala ia lais la iset is et m mai aiha ai hari ha rihe ri henk he nkis nk iset is et n ahka ah kasa saaaItalialaiset maiharihenkiset nahkasaapaat pa at,, Ny at Nybe berg be rg kker erto er tooo. o paat, Nyberg kertoo. Muot Mu o ipp er ot e ho h n yrittäjä yrit yr itt tä t jä K Kri rist stt ii iina na Muotiperhon Kristiina Lemp Le mppiä i in inen en n ttoi oii n äytö äy t ks tö ksee eeen Ri R itan it an yyllä llllää Lempiäinen näytökseen Riitan harm ha rmaa aasä sävy vyis isen en SSte teeil ilma mann n in n kkauniin auuni auni n in n harmaasävyisen Steilmannin vill vi llak akkan anga gaast stak akin in ja ja Mexxin M xxin Me x xin n tur urki kiss ki ssoovillakangastakin turkissom mi sttei e sseen la lauk ukun uk un n. misteisen laukun. - Sa Satu tu oon n pu puke keut utun unut u kklassiseen lass la ssis isee een n pukeutunut F Fl arre Co are Coll llec ecti tion onin in harmaaseen hhar arma maas asee een n vi vil lFlare Collectionin villaka la kang ngas asta takk kkii iin. n. M Muo uoti tipe perh rhos ossa sa oon n lakangastakkiin. Muotiperhossa erii to er toim imit ittaajijien en niin niiiin n villakangasvillllak vi akan anga gass- kuin kkui uin n toimittajien topp to ppat atak akke keja ja,, Lempiäinen Lemp Le mpiä iäin inen en kker erto too. o. toppatakkeja, kertoo. Myös My ös M Muo uoti tipe perh rhon on jjuh uhla la-a -asu sutt Muotiperhon juhla-asut ihas ih astu tutt ttiv ivat at yyle leis isöä öä.. ihastuttivat yleisöä. Boutique Maleena tarjoaa Johanna Iltasen mukaan asukokonaisuuksia arjesta isoonkin juhlaan. - Parhaillaan on juhlakausi kuumimmillaan ja näytösvaatteemmekin olivat juhlavia leninkejä ja iltapukuja. Asut olivat naisellisia ja vaatteiden viehätys näkyi upeissa yksityiskohdissa - oli pitsiä, kimalteita, tavallisuudesta poikkeavia leikkauksia, kukkasomisteita. Materiaalit laskeutuivat kauniisti. Mustan ohella juhlamuoti on vahvasti värikästä. Näytösasuihin valikoimme loisteliaan petrolin ja fuksian lisäksi suomalaiselle kauniin sinisen, Iltanen kertoo. Gaalan Annika Kiiskinen oli pukenut malliensa päälle muun muassa kullanvärisen Tiffanys-malliston helmi- ja paljettikirjaillun juhlapuvun sekä syvänsinisen paljetein kirjaillut tyllipuvun Gino Cerrutin mallistosta. - Eevan juhla-asu oli tummanvihreä helmi- ja paljettikirjailtu Gino Cerrutin taftipuku ja Liinan Forever Yours- malliston viininpunainen kapealinjainen paljettikirjailtu taftipuku, Kiiskinen kertoo. Lukion muotinäytöksessä nähtiin monenlaisia kauniita asukokonaisuuksia. Kampaukset malleille oli tehnyt Kampaamo Headlinen taitavat kampaajat. Yhteistä asuille oli se, että ne toimivat parhaiten edukseen heti talven tullen


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

0XRWL MD NDXQHXV )PĂ&#x2021;MRTVMRXMX WYSWMXXYNE WMPQĂ&#x2021;PEWIMWWE NE O]RWMIR KIIPMPEOOEYOWMWWE

Laatumerkit Muotiperhosta ^ Tommy

,IPM 0EEOWSRIR

HillďŹ ger lďŹ ger ďŹ ger

^ ESPRIT ^ MEXX ^ Jackpot ^ Gerry

Weber ber ^ Steilmann ^ Kello ^ Signature g ym. ym.

Turuntie 3, Salo, p. (02) 731 1011, Avoinna ma-to 9-17.30, pe 9-18, la 9-14

Pikkujoulukauden ollessa käynnissä pursuaa vaateliikkeet toinen toistaan kauniimpia juhla-asuja sekä asusteita, joilla kokonaisuus kruunataan. Persoonallisuutta sekä arkiettä juhlapukeutumiseen saadaan muun muassa koruilla, kampauksilla, silmälaseilla sekä kynsillä. Tällä hetkellä muotia silmälasikehyksissä ovat retromuodot ja kehykset ovat hieman suurempia, pyÜreämpiä ja naisilla kissamaisia. Kissailmettä korostavat myÜs leopardikuviot. - Omaa persoonallisuutta voidaan tuoda esille silmälaseilla. Räiskyvällä persoonalla useimmiten on rohkeat vaatteet ja siihen katsotaan myÜs sopivat silmälasit. Jokaisen kasvonmuodot ovat erilaiset ja kehyksillä voidaan korostaa tai

2VWD WDL YXRNUDD

PXVWLVWD XVWLVWD VWLVWD 3LNNXPXVWLVWD ODDKXVSXNXLKLQ ODDKXVSXN ODDKXVSXN ODDKXVS ODDKXVSX SXN

Paljon tunikoita

-50% Q t 5VSVOUJF 4BMP XXX [BQBUP GJ

(Ul MXKODSXNXMD

Katrineholminkatu 9, Salo p. 02-731 5525 avoinna ma-pe 11-17, la 10-13 www.gaala.net

-konseptimyymälä Länsiranta 8 Salo, p. 731 7083 ma-pe 9.30â&#x20AC;&#x201C;17, la 9â&#x20AC;&#x201C;14

häivyttää haluttuja kasvojen piirteitä, Salon Silmälasikeskus Synsamin optometristi Antti Koskinen kertoo. - Silmälasit ovat edelleen näkemisen apuväline, mutta koko ajan niistä on tulossa isompi osa kokonaisuutta ja asustusta. Muovikehysten rinnalla käytetään myÜs metallisia kehyksiä, Koskinen jatkaa. Suosittu väri kehyksissä on musta, joka soveltuu arkeen ja juhlaan. Miehillä takuuvarmat värit mustan lisäksi ovat ruskea, kulta, oranssi, pronssi tai harmaa. Naiset käyttävät maanläheisiä sävyjä, joihin otetaan kirkkaampia sävyjä mukaan. - Etupinta saattaa monesti olla hillitty, mutta takaosassa saattaa olla esimerkiksi turkoosia. Räiskyvän turkoosia kehystäkin käytetään, Koskinen toteaa. - Muoti on aina muotia ja vaihtelee kaupungin mukaan. Saloon muotivirtaukset tulevat aina hieman myÜhässä ja täytyy muistaa, ettei huippumuoti ole kaikkien juttu, Koskinen jatkaa. Nuorille lasien hankinta on helpompaa ja yksillä laseilla pärjää pitkälle. Kaveriksi otetaan monesti piilolinssit, joiden käyttÜ nuorten keskuudessa on lisääntynyt. - A ikuisnä kÜiselle lasien hankkiminen saattaa olla haastavampaa, sillä laseja voi olla useampiakin tarpeesta riippuen. Tänä päivänä piilolinssejäkin on monitehoina, Koskinen toteaa. - Piilolinssit ovat helppoja ja turvallisia käyttää. Niiden käytÜn nuori voi aloittaa koska vaan, kunhan käyttäjän perhe ja käyttäjä itse ovat saaneet asianmukaisen ohjeistuksen, Koskinen jatkaa.

.LUNNDXWWD MD SLULVW\VWl WDOYHHQ XXVLOOD VLOPlODVHLOOD

7DOYLWDUMRXV .DLNNL NHK\NVHW tai

0RQLWHKRODVLHQ RVWDMDOOH OXNXODVLW NDXSDQSllOOH

Elina Varvikko sovittaa silmälaseja Antti Koskiselle Salon Silmälasikeskus Synsamissa.

Länsirannassa, HiusStudio Merinellin tiloissa tyÜskentelevä Susanna Korpela kertoo, että pikkujoulukynsiin sopivat erityisesti pienet punaiset timantit sekä glitter.

/]RRIX OYRXSSR TMOOYNSYPYOWM Huolitellut kynnet ovat osa juhlatyyliä. Rakennekynsien laitossa menee parisen tuntia ja kynnet pysyvät hyväkuntoisina kolmesta kuuteen viikkoa riippuen oman kynnen kasvuvauhdista. Vuoden sisällä yleistyneet geelilakkaukset ovat suosittuja erilaisilla kuvioilla. - Geelilakkauksessa käytetään geelimäistä kynsilakkaa. Aineet kovetetaan UV-uunissa rakennekynsien tapaan. Geelilakkaus pysyy yleensä parisen viikkoa ja se myÜs suojaa omaa kynttä, Susanna Korpela Kynsistudio Milasta kertoo. - Geelilakkauksessa tällä hetkellä muodissa ovat eläinprintit, leopardikuviot sekä glit-

terit. Jouluteeman mukaisesti voidaan lisätä esimerkiksi pieniä punaisia timantteja. Yleensä kynsillä halutaan korostaa juhlavuutta, Korpela jatkaa. Ranskalaisella manikyyrillä saadaan huoliteltu vaikutelma ja se voidaan tehdä myÜs geelilakkauksen yhteydessä. Geelilakkaus sopii kaikille eikä se vaadi totuttelua rakennekynsien tapaan. MyÜs kädet kaipaavat välillä perusteellisempaa huoltoa. - Käsihoidoilla voidaan hemmotella käsiä ja monet ottavatkin pelkän käsihoidon. Hoidon voi yhdistää esimerkiksi geelilakkaukseen. Hoidossa kädelle tehdään kunnon kosteutus talven varalle ja hoitosuunnitelma, Korpela sanoo.

/XNXODVLW HULW\LVPDOOLVWRVWD SLQQRLWHWXLQ OLQVVHLQ NXQ PRQLWHKRODVLW RYDW QRUPDDOLKLQWDLVHW

,QWNWVCTLQWMUGPC UCCV MCUXQ LC LCNMCJQKVQKJKP MŸUKGPJKGTQPPCP MCWRCP RŸŸNNG

.DXQHXVKRLWROD .

7XUXQWLH 6DOR 3DOYHOHPPH PD SH OD $MDQYDUDXV RSWLNNR MD VLOPlOllNlUL

+HO\ 5RVHQOXQG

/lQVLUDQWD ,, NUV 6DOR VLUDQWD ,, N W UV 6DO 6 R SXK ZZZ KHO\URVHQOXQG IL KHO\ O URVHQOXQG IL


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

,EPMOSR PYOMSR STTMPEEX OSRWIVXSMZEX )TTYNIR XELXMMR ,IPM 0EEOWSRIR

Halikon lukio järjestää tulevana tiistaina kuorokonsertin Halikon liikuntahallilla. Kuoro on koottu reilusta 70 eri-ikäisestä Halikon lukion oppilaasta. Jo perinteeksi muodostuneessa kuorokonsertissa kuullaan tänä vuonna Eppu Normaalin musiikkia. - Tämä on tavallaan teemal-

linen konserttisarja. Aikaisempien vuosien konserteissa kuultiin muun muassa Leevi and the Leavingsien, Abban ja Beatlesin musiikkia, kuoronjohtaja ja musiikin opettaja Päivi Tinell kertoo. Keväällä kuoron teemaksi Eppu Normaalin lisäksi vaihtoehtoina oli muun muassa Dingon, YÜn ja Juice Leskisen musiikkia. - Päätimme kokeilla äänes-

tystä ryhmänohjaajien tuokiossa, jossa jokainen Halikon lukion opiskelija ja opettaja äänesti omaa ehdokastaan. Eput voittivat ylivoimaisesti. Tänä vuonna konsertissa kuullaan ainoastaan Eppujen musiikkia. Onhan tämä melko haastava aihe, mutta ainakin aikaisemmat konsertit ovat olleet menestyksiä, Tinell toteaa. - Olemme suunnitelleet

konsertin juonnot niin, että niissä kuullaan muun muassa Eppu Normaalin historiikkia ja levytietoa, Tinell jatkaa. Kuoroa säestää bändi, joka on myÜs koottu lukiolaisista. Konserttia varten on harjoiteltu syksyn ajan kaksi tuntia viikossa. - Nyt kun konsertti lähenee, olemme harjoitelleet kolme tuntia viikossa. Tämä on yksi lukion kurssi, jossa on 30 tuntia. Koeviikolla emme ole harjoituksia pitäneet. Bändiryhmäläiset ovat harjoitelleet yhteisten harjoitusten ulkopuolellakin, Tinell sanoo. - Toivottavasti saamme hallin täyteen katsojia. Kuoron koko on sen verran suuri, että jos kaikki tuovat vanhempansa ja isovanhempansa paikalle, niin siitä tulee jo aika iso joukko, Tinell laskeskelee. Halikon liikuntahallin konsertin lisäksi kuoro konsertoi myÜs Marian koululaisille ja Armfeltin koululaisille. Kaikki kolme konserttia järjestetään Halikon liikuntahallilla. - Marian koulun kanssa samaan aikaan pidämme konsertin omille lukiolaisillekin. Konsertissa näemme myÜs solistiryhmiä, välillä laulavat tytÜt ja välillä pojat, Tinell toteaa.

Essi Lehtovirta, Mia Laine ja Emmi Saarinen odottavat jännittyneinä tiistain kuorokonserttia.

Kuorojohtaja ja musiikin opettaja Päivi Tinell johtaa reilun 70 henkilÜn kuororyhmää. Kiinnostus kuoroon on kasvanut lukiolaisten keskuudessa. - Viime vuonna kuorossa oli koulumme oppilaista neljännes ja tänä vuonna mukana on jo kolmannes. Kuoron koko tuo haastetta johtamiselle, Tinell kertoo. 17-vuotiaat tytÜt Mia Laine, Essi Lehtovirta ja Emmi Saarinen lähtivät innokkaasti mukaan lukion kuoroon. Aikaisempaa kuoro- ja esiinty-

miskokemusta heiltä lÜytyy, osalta jo ala-aste -ajoilta. - Tähän kuoroon oli kiva tulla mukaan. Täällä on hyvä yhteishenki ja tietysti laulaminen on kivaa, tytÜt kertovat. - Tuleva konsertti jännittää ja se, että saammeko kaikki valmiiksi. Vähän voi kiire tulla, mutta eikÜhän se hyvin mene. Eppu Normaalin biisit on meille kaikille tuttuja, tytÜt jatkavat.

8ERWWMR VMIQYE 7EPSR PYOMSPPE 7YZM 6MZEWXS

+\Yll SDVWDD O|\W\\ ,WDOLDD OlKHPSllNLQ +HUNXOOLVWD +HVH3DVWDD VDDW XXGLVWXQHHVWD 0DUWLQNDGXQ +HVEXUJHULVWD

88',678187

+HVEXUJHU 6DOR 'ULYH LQ 0DUWLQNDWX 6DOR $YRLQQD PD¤WR ¤ SH¤OD ¤ VX ¤

Salon lukion liikuntasalista kuuluu klassista musiikkia. Baletti 5 harjoittelee innokkaana uutta tanssiaan. Kaikki oppilaat muistavat jo tässä vaiheessa syksyä paikkansa ja harjoittelu etenee hienosti. Salossa Turun Tanssioppilaitoksen tunteja on tiistaista perjantaihin, ja tunneille osallistuu kolmevuotiaista lastentanssiryhmän oppilaista aikuisjazzin harrastajiin. Opettaja Jonna Meron mielestä on edistytty hyvin. - On motivoivaa opettaa innostuneita ja aktiivisia oppilaita, Mero sanoo. - S a lo s s a on koko aja n enemmän uusia innokkaita oppilaita. Lastentanssiryhmiä

on jo niin paljon, ettei uusia enää mahdu, Mero jatkaa. Mero on opettanut Salossa vuodesta 2007 lähtien eli kyseessä on hänen viides vuotensa. Meron mielestä on palkitsevaa, kun näkee, että oppilaat ymmärtävät miksi ja miten erilaiset liikkeet tehdään. Oppilaiden oma innostus on myÜs tarttuvaa. - Meillä on esityksiä kaksi kertaa vuodessa, ja harjoittelemme nyt 17. joulukuuta pidettävään joulunäytÜkseen, Mero sanoo. Liisa Oranalla ja Elina Hynnisellä on kummallakin takanaan jo monta vuotta tanssimista. Molemmat tulivat nuorempana kokeilemaan harrastusta, ja sen paljastuttua oikein mukavaksi harrastus on jatkunut vuodesta toiseen.

- Pidän todella paljon tanssimisesta, erityisesti hyppysarjojen tekemisestä. MyÜs esitystanssit ovat kivoja, Elina sanoo. - Ba lettia tanssiessa oppii todella paljon. Tanssiminen pitää paitsi yllä kuntoa ja ryhtiä, on opettanut minulle myÜs kärsivällisyyttä. Ja kyllähän siinä notkistuukin, kertoo Liisa. Tunti jatkuu ojennuksin, askelein ja hypyin. Ilmassa on keskittymistä, harjoittelun ja osaamisen tuntua.

Salon lukiossa on peilisali, jossa harjoittelevat Tiina Palokankare, Emilia Juvonen, Eveliina Juuse ja Karoliina Kakko.


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

7EPSRNSOMPEEOWS

;MYVMPEWWE NSYPYQ]]NÇMWIX

Wiurilan kartanon anon tunneltunnell malliset joulumyyjäiset järjestetään tämän viikon sunnuntaina. – Tarjolla on jälleen kaikkea maan ja taivaan väliltä, kertoo Wiurilan kartanon joulupuodin toinen omistaja ja myyjäisten järjestäjä, Hannele Nieminen.

– Paikalle saapuu 35 myyjää ympäri Varsinais-Suomea mukanaan käsitöitä, leivonnaisia, kransseja, koruja, joulukoristeita sekä sisustustavaraa, Nieminen sanoo. - Tapahtuma on aina ollut todella lämminhenkinen ja hieno tapa aloittaa jouluun valmistautuminen, Nieminen

Salon Joulun avaus su 27.11. -

Hyvän H ä mielen i l tori t i 12 12-17 17 Joulukatuparaati alk. klo 16. Joulukadun avaus klo 16.30 Ohjelmaa torilla. Esiintymässä mm. Seniorilaulajakilpailun voittaja Kimmo Lindegren klo 15.00, 15.50 ja 16.40.

Tervetuloa jouluiseen uluis u lluise uisee en n tunnelmaan!

Wiurilan kartanon

JOULUPUOTI

SU 27.11. AVOINNA JOKA PÄIVÄ ma-su 11-19, la 11-16 Käsityöläisten MYYJÄISET klo 11-16 Wiurila Ravintolasta Golfkenttä esim. riisipuuroa Salo n. 5 km Viurilantie 126, Halikko www.wiurilankartano.fi

Turku 48 km (110-tie) Rikalanmäki

Tarvikkeita ja virikkeitä hakemaan

E

M

AA

TULE

N

p. 02-736 2062

IS MAALA

M

A

IS

Jouluaskarteluun

Avoimet jouluaskarteluillat 29.11., 8.12., 14.12 alk. 17.30 ASKARTELUN ERIKOISLIIKE

Vahterantie 62, Salo p. 02 7333 022 Avoinna: ARK 10-17 •LA 10-13

www.

askartelu.net

Tervetuloa kartanomaisemaan

Wiurilan Tallille · Ratsastustunteja kaikenikäisille ja -tasoisille j jjuhliin jja tapahtumiin p · Hevosajelut

:LXULODQ MRXOXPDUNNLQDW Talutusratsastusta

7XWXVWXPLVUDWVDVWXV Koskee 24.-27.11. varattuja aikoja. Vain uusille asiakkaille.

Wiurilan Talli

€

Viurilantie 126, Halikko p. 040 867 7009 www.wiurilantalli.sporttisaitti.com

toteaa. – Olen todella iloinen myytävänä olevien käsintehtyjen tuotteiden korkeasta laadusta ja runsaasta tarjonnasta. Etenkin sisustustavaravalikoima on kasvanut, nyt kun persoonallinen sisustaminen on ollut paljon esillä. Ostosten ohella voi käydä nauttimassa perinteistä riisipuuroa tai vaikkapa tervehtimässä Wiurilan tallin hevosia, jotka kyydittävät väkeä kartanon pihalla myyjäisten aikana, Nieminen sanoo. Salolainen Liisa Klinckowström on yksi myyjäisiin osallistuvista kädentaitajista. Hänen myyntipöydältään voi tänä vuonna bongata esimerkiksi iloisen värisiä sukkia, lapasia ja huiveja sekä huovutettuja laukkuja ja pussukoita. – Hittituotteeksi aiempina vuosina ovat nousseet nämä siililapaset, hän naurahtaa esitellessään pörröisiä siilinnaamaisia karvalapasia. – Yllätyin, kun jopa nuoret pojat tappelivat näistä. Siilejä on matkannut lahjaksi aina Y hdysvaltoihin saak ka, Klinckowström kertoo. Yksi Klinckowströmin erikoisimmista tuotteista ovat valkoiset posliinienkelit, joiden mekko-osat on valmistettu vanhojen sähkötolppien posliinieristeistä. Myös rapatassuiksi nimetyt fleeselapasen ja jääskrapan yhdistelmät herättävät

varmasti ainakin autoilijoiden uteliaisuuden. - Kaikki tietävät, kuinka ikävää on raapia jäätä auton ikkunoista kun kädet palelevat ja kastuvat, siitä tämä ajatus, Klinckowström hymyilee. – Kaikenlaisia ideoita tulee itse kehiteltyä, ja monista saa kiittää kekseliästä siskoakin, hän kertoo. Käsitöitä koko ikänsä harrastanut Klinckowström sanoo ihmisten ostavan nykyään lähinnä käytännöllisiä tuotteita, mitään turhan erikoista ei kannata alkaa tekemään. – Käsityötä osataan arvostaa, mutta tuotteen on oltava ostajalleen tarpeellinen. Kun tekee sitä mistä todella pitää, ei tarvitse laskeskella tuntipalkkaa, hän kiteyttää varmasti kaikille käsityöläisille tutun tosiasian.

E Enkeleitä kierrätysmateriaaaleista; - Näitä vanhojen sähkötolppien posliinieristeitä on enää melko hankalaa saada mistään, käsityöharrastaja Liisa Klinckowström kertoo.

Liisa Klinckowströmin käsissä syntyy lämmikettä talven pakkasten varalle.

Wiurilan kartanon joulupuodin pitäjä Hannele Nieminen odottaa innolla kartanon juhlasalissa järjestettäviä käsityöläisten myyjäisiä.

;MYVMPEWWE TÇÇWII LIZSWENIPYPPI 7EPSRNSOMPEEOWS

Wiurilan talli on saanut uudet, innokkaat yrittäjät. Päivi Saarinen ja Olli Läntinen ovat syyskuusta lähtien pyörittäneet idyllisessä kartanomiljöössä ratsastuskoulua, jonka yhteydessä tarjolla on myös täyshoitopaikkoja hevosille, sekä hevosajelupalveluita. – Mitä monipuolisempi tarjonta, sitä paremmin pystytään asiakasta palvelemaan, eli mitä vain hevosiin liittyvää kannattaa kysyä, kiteyttää Läntinen parin liikeidean. Rakkaus hevosiin ajoi mui-

den ammattien ohitse, ja jo Porissa ratsastuskoulua päivätöidensä ohessa pyörittänyt pariskunta keskittyy nyt kokopäiväisesti unelmaansa omasta monitoimitallista. – Ei ajatus oravanpyörästä hyppäämiselle yhdessä yössä syntynyt, mutta nyt olemme tilanteeseemme erittäin tyytyväisiä, he hymyilevät. Ratsastuskoulu pyörii ammattitaitoisten tuntiopettajien voimin. - Meillä on tuntiryhmiä kaikenikäisille, vasta-alkajista aina kilpatasolle saakka, sekä lisäksi päivävalmennuksia ni-

mekkäiden kilpavalmentajien johdolla. Hieman erikoisempana palveluna tarjoamme valjakkoajeluja esimerkiksi häihin, polttareihin, yritysten juhliin tai oikeastaan mille tahansa ryhmille. Kartanon maat tarjoavat myös loistavat puitteet valjakkoajokisoille, Saarinen ja Läntinen kertovat. Wiurilassa hyvin viihtyneet yrittäjät kertovat aloittaneensa lähes nollasta. - Remonttia tehtiin aika lailla ennen kuin talli, täysmittainen maneesi sekä ulkokenttä saatiin tähän kuntoon, Saarinen ja Läntinen hymyilevät.

– Parasta täällä ovat kuitenkin ainutlaatuiset, loistavasti niin valjakkoajoon kuin maastoratsastukseenkin soveltuvat vanhan kartanoidyllin maisemat, he toteavat. Saarinen ja Läntinen kiittelevät kartanonväen panosta tallin hyväksi. - Ilman heidän tukeaan sekä yhteistyötä kartanon muiden yritysten kanssa alku olisi ollut huomattavasti haastavampaa. – Täällä vallitsee hyvä yhteishenki naapuriyritysten välillä, ja uskomme, että golfkentän, sen ravintolan ja erilaisten kartanon rakennuksilla järjestettävien kulttuuritapahtumien kävijöistä riittää tallillekin lisää tutustujia. Tallinväki on mukana myös Wiurilan käsityöläisten joulumyyjäistapahtumassa, jossa halukkaat voivat kokeilla valjakkoajelua tai talutusratsastusta. – Toki tänne saa muutenkin tulla tutustumaan tiloihin ja hevosiin, Päivi Saarinen lupaa.

Wiurilan tallin Päivi Saarisen ja Olli Läntisen ylpeys on valjakkoajoa varten hankittu friisiläis-rotuinen Sippo.


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

Ilmoitus

Tiedotuslehti 2011 XWQVKCU 5CNQP 2CKMCNNKULÂźTLGUVĂ&#x2018; LWJNK ,ÂźTLGUVĂ&#x2018;VWXCNNC

SAK:n tyÜ- ja elinkeinojohtaja Matti Tukiainen arvioi miten tyÜkykyä voidaan edistää.

Salon PaikallisjärjestÜn perustamisesta tulee tänä syksynä kuluneeksi 80 vuotta. Tapausta juhlittiin syysedustajiston juhlakokouksen merkeissä marraskuun 9. päivänä Salon JärjestÜtuvalla. Paikalle oli saapunut 33 edustajaa 17 ammattiosastosta. Juhlapuheen piti SAK:n tyÜ- ja elinkeinotoimenjohtaja Matti Tukiainen. 17 vuotta järjestÜn taloudesta vastannut Hilkka Lindholm sai SAK:n kultaisen ansiomerkin. Avaussanat lausunut Salon PaikallisjärjestÜn puheenjohtaja Simo Vesa totesi, että lokakuussa 1931 perustetun Salon ammatillisen paikallisjärjestÜn nimi on nykyään tuttavallisesti Sap. Sap:n toiminta on muuttunut vuosien saatossa ja muistan itsekin nuorena kun Sapin lehteä odotettiin innolla, isäni oli mukana lehtitoimikunnassa Virtasen Pekan, Niemelän Toivon, Merikukan Sakarin ja Aatos Sinivaaran kanssa, sekä Korkalaisen Thea, joka haki mainoksia Sapin lehteen. Nyt ei lehden painoarvo ole sama, samoin omasta mielestäni Sapin maine ei ole sama kuin ennen, sillä nykyään ei olla ay-liikkeestä kiinnostuneita kuin hädän kynnyksellä. Tällä hetkellä tilanne Suomessa ja muualla maailmassa on sen tapainen, että nyt viimeistään pitäisi olla kiinnostunut ay-liikkeestä ia omasta tyÜpaikasta. Nykypäi-

vän muotisana on yt-neuvottelut sekä irtisanomiset, en ole pitkään aikaan kuullut että johonkin tyĂśpaikkaan olisi otettu lisää väkeä. Mikään ei olevinaan kannata ja tyĂśntekijästä pumpataan kaikki teho irti mitä saadaan. Johtajille riittää kultaisia kädenpuristuksia ja isoja optioita sekä palkankorotuksia. Joku uskaltaa vielä mainita että Suomeen tulee tyĂśvoimapula jossain vaiheessa. Uskon kuitenkin, että Salon PaikallisjärjestĂś jatkaa perinteistä tietä ammattiyhdistysväen parhaaksi ja avaa tietä kohti uusia haasteita sekä pysyy nykyteknologiassa mukana ja jatkaa seuraavat 80 vuotta tyĂśväestĂśn etuja puolustamalla. SAK:n onnitteluterveiset juhlivalle paikallisjärjestĂślle toi SAK:n tyĂś- ja elinkeinotoimenjohtaja Matti Tukiainen, joka lausui, että tyĂśkyvyttĂśmyyden ehkäisy on ehdottomasti tärkein toimenpide, kun halutaan pidentää tyĂśuria. Vuosittain eläkkeelle jää yli 60 000 ihmistä. Heistä kolmannes eli reilut 20 000 joutuu lopettamaan tyĂśuransa kesken tyĂśkyvyttĂśmyyden takia. â&#x20AC;&#x201C; TyĂśkyvyttĂśmyyseläkkeelle jäädään keskimäärin 52-vuotiaana. Melko nuoriakin tyĂśkyvyttĂśmiä on siis paljon ja siksi eläkeiän alarajan korottaminen ei edelleenkään ole tehokas keino

pidentää tyĂśuria. Silloin juopa todellisen ja tavoitellun eläkkeelle jäämisiän välillä vain kasvaisi entisestään. Millä keinoin tyĂśkykyä sitten voidaan edistää? Edessä on iso savotta eivätkä ratkaisut välttämättä ole helppoja. â&#x20AC;&#x201C; On mentävä tyĂśyhteisĂśtasolla ja parannettava johtamista sekä lisättävä tyĂśpaikan motivaatiotekijĂśitä. On tehostettava ennalta ehkäisevää tyĂśterveyshuoltoa ja saatettava myĂśs tyĂśttĂśmät tyĂśterveyshuollon piiriin. MyĂśs koulutuksella on keskeinen merkitys. Jokaisella nuorella ja tyĂśikäisellä on oltava mahdollisuus hankkia koulutus ja myĂśs päivittää koulutustaan tyĂśuran aikana. â&#x20AC;&#x201C; U h k a ava n t a lou sk r i i si n myĂśtä keskusteluun on noussut tyĂśurien pidentämisen lisäksi taas myĂśs tyĂśeläkkeiden rahoitus. Rahoitus on turvattava siten, että nuorillekin voidaan luvata riittävä eläketurva. Siksi SAK on sitä mieltä, että eläkemaksujen nostosta tulisi päättää mahdollisimman nopeasti. Juhlan päätĂśssanoissa Harri Lindholm kertoi lĂśytäneensä hieman erikoisen maininnan 30-luvun oman ammattiosastonsa toimikunnan tekemä päätĂśs. Oli päätetty lahjoittaa Sak:n Salon PaikallisjärjestĂślle kĂśysi, kĂśydenvetokilpailuja varten. â&#x20AC;&#x201C; Mielestäni tämä episodi kuvaa omalta osaltaan hyvin toimintaa sen aikaisessa ammattiyhdistysliikkeessä. Tarvittiin sitkeyttä ja voimaa silloisessa taistelussa lamaa ja voimansa tunnossa olleita oikeistovoimia ja tyĂśnantajia vastaan. â&#x20AC;&#x201C; Sitkeyttä ja voimaa on tarvittu myĂśhemminkin 80 vuotisen toiminnan aikana erilaisissa yhteiskunnallisissa myllerryksissä, milloin mitäkin yhteiskunnallista epäoikeudenmukaisuutta vastaan, joskus jopa sisäisiä uhkiakin vastaan. Päättäväisellä toiminnalla haasteisiin on aina vasattu. â&#x20AC;&#x201C; Tällä hetkellä globaali maailma koettelee erittäin kovalla kädellä erityisesti Paikallisjärjes-

SAK:n kultaisen ansiomerkin luovutti Matti Tukiainen vuodesta 1995 PaikallisjärjestÜn taloudesta vastanneelle Hilkka Lindholmille.

tĂśmme toiminta-aluetta ja osaa jäsenyhdistystemme jäsenkuntaa, irtisanottujen ja lomautettujen joukko nousee tuhansiin ja vaikutukset koskettavat tavalla tai toisella koko laajaa jäsenjoukkoamme. â&#x20AC;&#x201C; Nykyisellään yli kymmentuhantinen jäsenjoukkomme on osoittanut tarpeellisuutensa vuosikymmenien kuluessa. PaikallisjärjestĂś ja paikallisjärjestĂśssä toimineet ja toimivat ihmiset ovat olleet ammattiosastojen ja osas-

tojen jäsenten linkkinä ympärĂśivään yhteiskuntaan ja yhteiskunnallisiin vaikuttajiin. â&#x20AC;&#x201C; Kaikista ponnisteluistamme huolimatta emme ole pystyneet tekemään itseämme tarpeettomiksi, jotenka tyĂś jatkuu, tekijät vain vaihtuvat, kuvaili SAP:n hallituksessa vuodesta 1983 lähtien toiminut ja nyt poisjäävä Harri Lindholm. Jukka Ruohonen

Puheenjohtaja Simo Vesa keskellä kukitti (vasemmalta)juhlassa runoja lausuneen Jyrki Homasen, hallituksen jättävän Ritva Hännisen, Hilkka Lindholmin, entisen puheenjohtajan Erkki Vesterisen ja hallituksesta poisjäävän Harri Lindholmin. etualalla Matti Tukiainen.


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

Ilmoitus

SAK Salon PaikallisjärjestĂś â&#x20AC;&#x201D; 2011 â&#x20AC;&#x201D; www.sak-paikalliset.ďŹ /salo

/WWVCOKC OKGVVGKVŸ XWQVKUVCKRCNGGNVC Mauno Tähtinen kirjoitti vuoden 1957 silloisen Salon Ammatillisen paikallisjärjestÜn tiedotuslehdessä: Ammatillinen paikallisjärjestÜ oli Salossa toiminnassa jo Suomen AmmattijärjestÜn aikoina 1920 luvulla. Tästä toimintakaudesta ei valitettavasti nykyisellä paikallisjärjestÜllä ole edes arkistotietoja jäljellä, sillä niin sanottuina lapualaisvuosina, jolloin mm. Suomen AmmattijärjestÜ lakkautettiin, hävisivät myÜs Salon Ammatillisen paikallisjärjestÜn paperit tuntemattomuuteen. SAK:n tultua perustetuksi alkoi myÜs Salossa ammattiosastojen toiminnan uudelleen henkiinherättäminen. TällÜin ilmeni myÜs nopeasti tarve perustaa Saloon oma paikallisjärjestÜ ohjaamaan ammattijärjestÜjen valistustyÜtä ja olemaan paikkakunnallisena yhdyselimenä keskusliiton ja ammattiosastojen välillä. Paljon arvokasta koulutus- ja

Kiitokset kaikille tukijoille, lukijoille ja tekijÜille Suosikaa mainostajiamme! SAK Salon PaikallisjärjestÜ

Tiedotuslehden toimituskunta:

Jukka Ruohonen Simo Vesa Hilkka Lindholm Raimo Nieminen

valistustyÜtä ja puuttumista yhteiskunnallisiin epäkohtiinkin, sisältyy Salon Ammatillisen paikallisjärjestÜn kuljettuun toimintataipaleeseen. Tehty tyÜ on kaikki ollut palkatonta, vapaaehtoiseen harrastukseen perustuvaa tyÜtä. Se tyÜ on ollut sitäkin arvokkaampaa, että tyÜn palkkana tuskin koskaan on ollut edes julkista kiitosta, enemmän melkein päinvastaista. Oman lehden palstoilla, jonka syntyminen on myÜs tämän vapaaehtoisen tyÜn tulosta, on syytä tämä kiitos jo tyÜtä tehneille sukupolville julkisesti antaa. Toivottavasti tätä samaa pyyteetÜntä harrastusintoa jatkuvasti salolaisissa tyÜntekijäin edustajissa riittää, niin että SAP:n valistus- ja kasvatustyÜ saa entistä mittavammat toimintamuodot. Pekka Virtanen kirjoitti vuoden 1969 seuraavaa: Y li 10 vuotta kestänyt ammattiyhdistysväen korpivaelluksen kausi on päättymässä. Tuosta kaudesta kirjoitettava historia muodostaa murheellisen luvun ihmisten itsekkyydestä ja sokeudesta nähdä omaa parastaan. Ei tarvita suurtakaan asiantuntemusta havaitakseen miten paljon palkanansaitsijat ovat menettäneet riviensä hajanaisuuden johdosta. Tosin kehitystyÜtä on tapahtunut, mutta sen vauhti olisi varmaankin ollut voimakkaampi

jos kaikki olisivat voineet puhaltaa samaan hiileen. Emme voita mitään sillä, että kaivelemme esiin niitä syitä, jotka yhteisen marssitahdin sekoittivat. Syytä on ollut eri osapuolissa, sillä â&#x20AC;?yksi kivi ei tee jauhojaâ&#x20AC;?. Riitaa synnyttäneet aseet on nyt haudattu ja eripuraisuudet kitkettävä joukostamme. Yhteisymmärryksen hengen tulisi valloittaa mielemme. Järjestäytyneisyyden voimakasta kasvua on eniten havaittavissa murrosvuosien aikana SAK:ssa pysyneissä liitoissa. Yhteinen jäsenmäärä on jo saavuttanut puolen miljoonan rajan, jota korkeammalla se ei ole koskaan ollut. MyĂśs Salossa on ammatillisen PaikallisjärjestĂśn jäsenmäärä noussut räjähdysmäisesti. Kahden viimeksi kuluneen vuoden aikana on jäsenistĂśssä tapahtunut kolmanneksen lisäys. Kun jäsenmäärä on nyt noin 3 200, osoittaa se verrattain korkeaa järjestäytymisastetta, kuuluen eturiviin koko valtakunnassa. Samalla kun kasvava järjestäytyminen avaa uusia mahdollisuuksia tehokkaampaan toimintaan tyĂśntekijĂśiden hyväksi, antaa se myĂśs lisääntyvää vastuuta. On liioiteltua sanoa ay-liikkeen käyttävän valtaa ohi eduskunnan, mutta se on totta, että palkanansaitsijoiden sana on tänään painavampi kuin aikaisemmin. Tätä sanaa tulee pyrkiä käyttämään taitavasti, jotta mahdollisimman nopeasti voidaan poistaa niitä epäkohtia, joita palkanansaitsijoiden, eläkkeen saajien ja muiden vähätuloisten kansalaisryhmien elämänoloissa vielä esiintyy. Aulis Sulin 1980 kirjoitti osak-

PaikallisjärjestÜ haki pitkään kokoustiloja ja vuokrasi 1976 Asemakatu 2 kiinteistÜstä huoneiston. Tilojen kunnostustÜissä oli kuvassa vasemmalla oleva Aulis Sulin ja mukana talkoissa oli useita jäseniä eri ammattiosastoista.

keella â&#x20AC;?Tarttis jotain tehdäâ&#x20AC;? Palkankorotuspaineet ammattiyhdistysliikkeen kentässä ovat melkoiset. Palkansaajien reaaliansiot kehittyivät menneen laman aikana vuosina 1976-1978 erittäin heikosti. Viime vuonna tapahtunut reaaliansion neljän prosentin ja kuluvana vuonna arvioitu noin yhden prosentin kasvu eivät riitä tapahtuneiden menetysten korvaamiseen .

PAM Salon LiiketyÜntekijät sähkÜposti: osasto092@suomi24.fi Turun toimisto: 0207742360

On esimerkiksi puhuttu tuloratkaisusta, joka olisi pitkä matala ja leveä eli sisältäisi mahdollisesti pienten nimelliskorotusten ohella muuta turvaa pahenevien aikojen varalta ja ulottuisi myÜs raha- ja maatalouspolitiikkaan. Moni saattaa pitää tuon tyyppistä ratkaisua tarpeellisena, mutta yhtä moni ei ehkä pidä sitä mahdollisena. Jo pitkään on puhuttu siitä, että esimerkiksi lääkärit ovat jo näillä tiedoilla ajautumassa lakkoon. Miten tehdä kokonaisvaltaista, jos niin moni liitto siitä irtautuu, että syntyy vain liittokohtaiset ratkaisut. Hyvätuloisten kapina on täydessä vauhdissa ja porvarilehdistÜ yllyttää parhaissa asemissa olevia ulosmittaamaan lisää. Maassamme viime vuosina toteutetut palkkaratkaisut on mitoitettu varsin vaatimattomiksi ja tuoreessa muistissa ovat myÜs tapahtuneet palkankorotusten siirrot sekä suoritetut markan devalvoinnit. Kun näissäkin oloissa tarjotaan maltillista toimintaa, niin kenen osaksi maltti sitten jää ellei pienituloisten ja heikompien. Jos ollaan sitä mieltä siitä, että maltilla ja pidättyvyydellä parhaiten tulevaisuutta turvataan, niin maltin piirin tulee ulottua paljon SAK:n ja TVK:n pienituloisten jäsenryhmien ulkopuolelle. Jukka Ruohonen


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

Ilmoitus

SAK Salon PaikallisjärjestĂś â&#x20AC;&#x201D; 2011 â&#x20AC;&#x201D; www.sak-paikalliset.ďŹ /salo

/CCKNOC OWWVVWW O[Ă&#x2018;U RQUVKPLCMGNWUUC Kuten kaikkialla Suomessa on myĂśs Salonseudulla tapahtunut näkyviä ja tuntuvia muutoksia postinjakelussa. Osa muutoksista johtuu vuosi sitten valmistuneesta uudesta postilaista ja osa paikallisemmista syistä. Samalla, kun postilaki teki Itellasta yleispalveluvelvoitteen hoitajan jakelupalveluiden tuottajana, laki selvensi postinsaajien oikeuksia ja palveluiden valvontaa. Viestintävirasto valvoo palveluiden laatua ja antaa ohjeita jakelun toteut-

tamisesta. Salossa muutoksia on tuonut myĂśs sanomalehtien varhaisjakelun siirtyminen Turun Sanomien omistamalle jakeluyhtiĂślle. Postilaatikolla pysähtyy postiauton lisäksi ainakin eri yhtiĂśn lehdenjakaja ja ilmaisjakelun mainoksia tuova ďŹ rma. Oman lisänsä asiaan tuo vielä Posti-Itellan tehostamistoimien käynnistämä postilaatikoiden uudelleensijoittelu ja ryhmittely. K ansalaisen perustietoihin kuuluukin nyt tutustua Viestin-

3$0 6$/21 6(8'81 .,,17(,67g7<g17(.,-b7 5< 26 38+ -2+7 (,-$ +b55,

täviraston ohjeisiin vaikkapa postilaatikon sijainnista. Ohjeissa on tarkkoja sääntĂśjä ja havainnepiirroksia postilaatikon paikasta erilaisilla alueilla. Kuinka moni maaseudun asukas on tietoinen mikä on kohtuullinen noutomatka postilaatikolta? Miten jakajan tyĂśturvallisuus vaikuttaa laatikon paikan valintaan? Onko jakelupalvelun tuottajalla, tässä tapauksessa Postilla, oikeus sanella laatikon paikka? Mitä sanottavaa asiaan on vaikkapa kunnalla tai tienpitäjällä? Ficora.ďŹ on nettiosoite, josta lĂśytyy selkeää ja mielenkiintoista tietoa postinsaajan oikeuksista ja velvollisuuksista. Seniorikansalaisilla ja vaikkapa liikuntarajoitteisilla on myĂśs hyvä syy tutustua siihen mitä postinjakelua valvova viranomainen edellyttää heidän palveluiltaan. Taajamissa jakelutapa eri tyyppisiin rakennuksiin on tarkkaan määritelty. Asiaan tutustuminen voi tuottaa mukavan yllätyksen, kun huomaa olevansa oikeutettu parempaan palveluun kuin aikaisemmin. Viraston postivalvontaa ja jakelua esittelevällä sivustolla on linkki yksityiskohtaisiin mää-

Taajamissa jakelutapa eri tyyppisiin rakennuksiin on tarkkaan määritelty. Asiaan tutustuminen voi tuottaa mukavan yllätyksen, kun huomaa olevansa oikeutettu parempaan palveluun kuin aikaisemmin.

räyksiin jakelun toteuttamisesta erilaisissa rakennuksissa ja paikoissa. Siellä on myÜs tietoa valituksen tekemisestä ja vaikkapa postilaatikon sijainnista synty-

neen erimielisyyden ratkaisemisesta. Arto Niini

Nappaa parhaat keskittämisedut. Tule asiakkaaksi. Salon Osuuspankki tarjoaa kattavimmat pankki- ja vakuutuspalvelut ja ykkÜsluokan keskittämisedut. Varaa oma neuvotteluaikasi numerosta 010 255 1372.

Puhelut 010-numeroihin maksavat kaikkialta Suomesta soitettaessa lankapuhelimesta 0,0828 e/puh + 0,0595 e/min, matkapuhelimesta 0,0828 e/puh+ 0,1704 e/min.

KELLO JA KULTA JOKINEN OY TURUNTIE 10 24240 SALO PUH. 731 2325 VILHONKATU 8 PLAZA PUH. 731 2386 PRISMAKESKUS HALIKKO PUH. 736 4950

kirsti.lannermaa@gmail.com

http://salo.yhdistysavain.ďŹ


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

Ilmoitus

SAK Salon PaikallisjärjestĂś â&#x20AC;&#x201D; 2011 â&#x20AC;&#x201D; www.sak-paikalliset.ďŹ /salo

8WQFGP VQKUGPNCKUGUVC JKUVQTKCUVC QNGOCUUC VKNCWU PaikallisjärjestÜn kustantama kirja Märyn Laukausten Kaiku on osoittanut selvästi, että ihmisillä on tarve saada tietoja kansalaissodan tapahtumista. Monet ovat kertoneet, ettei itse asiassa koulussa ole paljoakaan kerrottu sen aikaisista tapahtumista. Puhumattakaan tapahtumista kansalaissodan jälkeen, jolloin sodan voittajat kohdistivat käsittämättÜmiä kostotoimia tyÜväestÜä kohtaan. Pekka Lehtosen kirjoittama kirja ei anna vastauksia kovinkaan moneen kysymykseen, mutta herättää kysymyksiä sitäkin enemmän. Esimerkiksi Märyssä 13.5.1918 tehtyjen veritÜiden tekijÜiden nimet ovat edelleen arvoitus, on vain arvailuja. Alpo Roseliuksen kirjassa Teloittajien jäljillä kerrotaan myÜs teloittajien nimiä, mutta todellinen totuus saattaa jäädä ikuisiksi ajoiksi selvittämättä. Pekka Lehtosen kirjassa herätellään kysymystä, kuka antoi käskyn teloittaa viisikymmentä

miestä, kun varsinaiset sotatoimet olivat jo päättyneet. Someron suojeluskunnan vastaukset oikeuskanslerin tekemään tiedusteluun kaksikymmenluvulla paljastavat ainoastaan, että valheet verhoavat koko aikakautta. SAK:n Salon paikallisjärjestÜn kustantama kirja on herättänyt laajan kiinnostuksen Salon seudulla. Viidensadan kappaleen painoksesta on enää vajaa parisataa jäljellä. Kun tapahtumista on lähes sata vuotta, toivottavasti kiinnostus omaan historiaan lisääntyy edelleen ja vihdoin voitaisiin lopettaa valheet ja vaikeneminen. Kirjoja voi edelleen tiedustella Suomalaisesta kirjakaupasta Salosta tai suoraan SAK:n Salon paikallisjärjestÜstä allekirjoittaneelta. Kirjan hinta on kaksikymmentä euroa.

Raimo Nieminen

Pekka Lehtosen kirjoittama kirja Märyn laukausten kaiku sai positiivista palautetta.

2WJGGPLQJVCLWWU XCKJVWW ta reviireistä kiinni kokouksissa ja pitää pyytää paikallisia kansanedustajia tyĂśväenpuolueista puhumaan kokouksiin puoluekannasta riippumatta. Vappujuhlat on yksi esimerkki, jossa politikoidaan eikä päästä samaan juhlaan, tässä yksi syy miksi jätän puheenjohtajuuden. Muistutan vielä, että ensi vuosi taas vaalivuosi, ensiksi valitaan presidentti tammikuussa, ennakko äänestys 11.â&#x20AC;&#x201C;17.1. 2012 ja virallinen äänestyspäivä on 22.1 2012 ja kunnallisvaalit ennakko-

PaikallisjärjestÜn eroava puheenjohtaja Simo Vesan mielestä nykyään pitäisi panostaa myÜs tyÜhyvinvointiin, jotta ihmiset jaksaisivat tyÜssä eläkeikään asti.

Sapin uudeksi puheenjohtajaksi valittiin Raimo Nieminen JärjestÜtuvalla olleessa syyskokouksessa, tämä on perinteisesti ollut niin sanotun isomman ryhmän paikka, mutta tällä kertaa ei lÜytynyt siitä halukkuutta. Nuo kyseiset 2 vuotta, jotka itse olin, pienen tauon jälkeen, nuijan varressa meni nopeasti. Saatiin sentään jotain aikaiseksi, hieno kirja Mär yn laukausten kaiku, jonka kirjoitti Pekka Lehtonen asiantuntemuksella ja taidolla ja jota on myyty ihan mukavasti. Kirjaa saa edelleen ostaa minulta ja Niemisen Raimolta, hinta on 20 euroa. Nyt kun ollaan saamassa keskusjärjestÜjen tekemä raamiso-

pimus läpi, niin palkat nousevat jonkin verran, mikä on hyvä asia, sillä tyÜmies on palkkansa ansainnut. Tosin tyÜnantajat pitävät ratkaisua kalliina. Näinä aikoina pitäisi panostaa myÜs tyÜhyvinvointiin, jotta ihmiset jaksaisivat tyÜssä, jopa eläkeikään asti. Uudessa raamiopimuksessa on myÜs puute, eli tyÜttÜmät pitäisi saada myÜs tyÜterveyshuollon piiriin jotta ei tapahdu syrjäytymisiä ja se voi tapahtua jo jos on ollut yli vuoden tyÜttÜmänä. PaikallisjärjestÜn painoarvo pitää saada takaisin sille tasolle, jolla se on joskus ollut. Se ei nouse politikoimalla ja pitämällä omis-

äänestys 17.â&#x20AC;&#x201C;23. 10. 2012 ja virallinen äänestyspäivä 28.10.2012. Kannustan kaikkia duunareita käymään vaaliuurnilla. Kansalaisvelvollisuus pitää suorittaa ja kun äänestää oikein niin asiat paranevat Suomessa. Vuoden pimeimpänä aikana pitää näkyä, joten muistakaa heijas-

tin ja iloinen ja positiivinen asenne elämään, sekä hymyileminen ei maksa mitään eli jotain saa ilmaiseksikin. Niin ja ystävän halaus per päivä pitää lääkärin loitolla. Simo Vesa

^hhZ Ͳ^ >KE :,> Zz Ď´Ďł dĆľĆ&#x152;ƾŜĆ&#x;Ä&#x17E; ĎŽĎ­ Ä&#x201A; Ď­Í&#x2022; ώϰώϰϏ ^ >K Ć?Ä&#x201A;ůŽϏϴϳÍ&#x2DC;ĹŠĹ&#x161;ĹŻÇ&#x2021;Ĺ&#x161;Ä&#x161;Ĺ?Ć?Ć&#x161;Ç&#x2021;Ć?Í&#x2DC;ÄŽ

:,>Í&#x2014;Ĺś Ä&#x17E;Ä&#x161;ĆľĆ?Ć&#x161;Ä&#x201A;ĹŠĹ?Ć?Ć&#x161;Ĺ˝Ç&#x20AC;Ä&#x201A;Ä&#x201A;ĹŻĹ?Ć&#x161; Ď­ĎŽÍ&#x2DC; Í´ ĎŽĎ´Í&#x2DC;ĎŻÍ&#x2DC;ĎŽĎŹĎ­ĎŽÍ&#x2DC; KĹŻÄ&#x17E; žƾŏÄ&#x201A;ĹśÄ&#x201A; Ç&#x20AC;Ä&#x201A;Ĺ?ŏƾƊÄ&#x201A;ĹľÄ&#x201A;Ć?Ć?Ä&#x201A;Í&#x160;Í&#x160;

Nygrenâ&#x20AC;&#x2122;in Kukkakauppa 6WTWPVKG 5CNQ 2WJ


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

Ilmoitus

SAK Salon PaikallisjärjestĂś â&#x20AC;&#x201D; 2011 â&#x20AC;&#x201D; www.sak-paikalliset.ďŹ /salo

'NŸMMMGGNNG UKKTV[XKGP LCVMQV GNŸMMGGPUCCLKUUC Suomalaiset ikääntyvät ja eläkÜity vät. Eläkkeelle jääminen merkitsee aina suurta elämänmuutosta. TyÜelämän kiireet ja paineet poistuvat. Tulee tilaa uudenlaisille aktiviteeteille ja harrastuksille, sekä uudenlaisille vaikut-

tamismahdollisuuksille. Salossa lähellä ammattiyhdistyksiä ovat Salon Eläkeläiset ja Salon Eläkkeensaajat. Molemmilla vuosikymmenien perinteet järjestää tyÜelämän taakseen jättäneille toimintaa ja tapahtumia.

Eläkkeensaajien tarkoituksena on toimia eläkkeensaajien edunvalvojana sosiaalisen ja taloudellisen oikeudenmukaisuuden toteuttamiseksi, luoda edellytyksiä sosiaaliseen kanssakäymiseen,

kannustaa itsensä jatkuvaan kehittämiseen kautta koko elämänkaaren sekä tarjota mahdollisuuksia monimuotoiseen kulttuuri- ja harrastustoimintaan. Tavoitteena on, että eläkeikäiset voivat nauttia täysipainoisesti tyĂśelämän jälkeisistä vuosistaan. Täyttä elämää â&#x20AC;&#x201C; hyvässä seurassa, on meidän slogaanimme! Ensi vuosi on EU:n aktiivisen ikääntymisen ja sukupolvien välisen solidaarisuuden teemavuosi. Yhdessä eri eläkeläisjärjestĂśjen kanssa valmistellaan tiedotusaineistoa, toteutetaan koulutusta ja toimitaan näkyvästi aktiivisen ikääntymisen ja sukupolvien välisen solidaarisuuden toteutumiseksi. I kä i h m isten mää rä ka s vaa Suomessa seuraavien vuosikymmenien aikana nopeammin kuin missään muualla Euroopassa. Maamme eläkkeensaajat tulevat käyttämään suurta valtaa tulevaisuudessa. Vuonna 2015 he voisi-

vat jo äänestää enemmistÜn eduskuntaan!

Kuorolaulu on suosittu harrastus eläkkeensaajien keskuudessa. Erilaisia toimintayhtymiä on kaikkiaan viitisentoista.'

Simo Paassilta Salon Eläkkeensaajien puheenjohtaja

Eläkkeensaajien äänen painoarvo on sidoksissa heidän järjestäytymisasteessa, kuten ammattiyhdistysihmiset hyvin tietävät. K annustan kaikkia eläkkeelle olevia ja eläkkeellä jääviä tyÜn veteraaneja hakeutumaan mukaan eläkeläisjärjestÜjen toimintaan. Eläkkeensaajissa lähdemme siitä, että eläkkeellä oloajan on oltava ihmisen parasta aikaa hyvien ystävien ja mielekkään toiminnan parissa. Kotisivuiltamme lÜydätte yksityiskohtaisia tietoja Salon Eläkkeensaajista (www.salonelakkeensaajat.net). Jäsenasioiden hoitajamme on Anja Kanko puh. 050 358 9697, sähkÜpostiosoite anja.kanko@ seutuposti.fi. Jäsenasioissa voitte asioida myÜs toimistossamme Raatihuoneenkatu 3, 24100 Salo. Toimisto on avoinna torstaisin klo 10-13. Tervetuloa mukaan toimintaamme!

5#- P RCKMCNNKULÂźTLGUVĂ&#x2018; JCNWMCU CWVVCOCCP UGWVWMWPVCC XCKMGKFGP CKMQLGP [NK Yrittäjyyttä ja yrityskoulutusta on voimakkaasti lisätty Salossa. On hyvä että uusia yrityksiä syntyy. Olisi myĂśs hyvä, että uusia yrityksiä muuttaisi seutukunnalle. Seutukunnalla tarvittaisiin tyĂśvoimavaltaista teollisuutta tai palvelua, joka tyĂśllistäisi lopetetuista tai irtisanovista yrityksistä tyĂśntekijĂśitä. Salossa on puhuttu ja tiedostettu vuosikaudet, kuinka paikkakunnan tyĂśllisyysrakenne on vain yhden tukijalan varassa. Nyt kun se yksi tukijalka on alkanut pettää, ollaan vaikeuksissa. En usko, että apu lĂśytyy pelkästään yksinyrittäjistä, toki niitäkin tarvitaan. Paikkakunnalle tarvittaisiin kipeästi teollisuustyĂśpaikkoja ja nimenomaan vientiteollisuuden tyĂśpaikkoja. Vientiteollisuuden tyĂśpaikat synnyttävät ympärilleen myĂśs pieniä palvelualan tyĂśpaikkoja. On aivan sama avautuuko vienti Eurooppaan vai Kaukoitään. Kunhan jatkuvuus pitkällä tähtäimellä turvataan ja syntyy pysyvää tyĂśtä. VuokratyĂś ja epätyypilliset tyĂśsuhteet eivät anna sitä varmuutta ihmisille, jolla ihmiset uskaltaisivat tulevaisuuttaan rakentaa ja

lestäni auta seutukuntaa selviytymään talouslaman yli. SAK:n paikallisjärjestÜ aikoo tulevan vuoden aikana ottaa yhteyttä Salon nuorisovaltuustoon. Haluamme kertoa tuleville yrittäjille ja palkkatyÜläisille ay-liikkeen toiminnasta ja periaatteista. Salon paikallisjärjestÜÜn kuuluu eri alojen ammattiosastojen kautta kymmenentuhatta palkkatyÜntekijää. Raimo Nieminen

Syysedustajiston jäseniä 80-vuotisjuhlissa.

synnyttää uusia palveluja ja uusia tyÜpaikkoja. SAK valtakunnallisena keskusjärjestÜnä, tyÜntekijÜiden edunvalvojana voisi olla apuna, kun yrittäjä tarvitsee tyÜvoimaa. Ammattiyhdistyksen mielestä tyÜntekijät voivat olla yksi yrityksen voimavara. Yritys tarvitsee osaavaa sitoutunutta tyÜvoimaa, joka voi myÜs synnyttää uusia innovaatioita yrityksen menestyksen turvaamiseksi. Ammattiyhdistysliike nähdään usein pelkkänä haittana yrittäji-

en keskuudessa. Viimeistään nyt olisi aika muuttaa käsitystä ammattiyhdistysliikkeestä. TyÜntekijÜiden etujärjestÜ, ajamalla sopimuksiin ja lainsäädäntÜÜn perustuvia oikeuksia tyÜntekijÜille, tuo vakautta ja turvallisuudentunnetta jäsenilleen, jotta tyÜntekijÜille syntyisi ostovoimaa ja mahdollisuus käyttää paikkakunnan palveluja. Tämän johdosta hyvinvointia pystyttäisiin lisäämään paikkakunnalla. Harmaa talous ja epätyypillisillä tyÜsuhteilla kikkailu eivät mie-

Salon Alueen Kemian os.121 ry.


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

Ilmoitus

SAK Salon PaikallisjärjestĂś â&#x20AC;&#x201D; 2011 â&#x20AC;&#x201D; www.sak-paikalliset.ďŹ /salo

6CRCJVWOKC VÂźNVÂź XWQFGNVC XKKMMQC GPPGP XCCNGLC

8CRRWOCTUUK

Salon torilla vietettiin viisi viikkoa ennen vaaleja tapahtuma, jossa tarjolla oli muun muassa hernekeittoa ja hyvää juttuseuraa.

Vappumarssi järjestettiin toisena vuotena peräkkäin. Marssi aloitettiin Läntisen Terveysaseman pihalta ja marssittiin Vilhonkatu pitkin pilvipoutaisessa säässä Salon torille.

.CKVWTKHGUVCTKV

1PMKMKNRCKNWV

Salon PAU:laisia puhutti alkukesästä, miten selvitään syksyllä edessä olevasta varhaisjakelun siirtymisestä pois Itellalta.

XWQVKULWJNCV SAK-Salon PaikallisjärjestÜ piti mato-ongintakilpailun Vuohensaaren tien kupeessa. Elmerin päivän kokonaissaalis jäi 37380 grammaan. 49:ää osallistujaa ei pieni sadekuuro illan päätteeksi haitannut.

Tulokset:

Juhlakahvit maistuivat SAK:n Turun aluejohtaja Outi Rannikolle(vas.) Jukka Vikmannille, Simo Vesalle ja Reijo Korhoselle.

Naiset: 1. FagerstrÜm, Leena 2. Koskinen, Aila 3. Järvinen, Tuula

735g 630g 420g

Miehet: 1. FagerstrĂśm, Mauri 2. Saloranta, Markku 3. Kalin, Juha

3955g 2715g 2600g

Nuoret: 1. Virtanen, Juuso 2. Saarinen, Jere 3. Ruohonen, Eemeli

435g 295g 250g

Päivän suurimman kalan (645g) sai Hankar Jamal.


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

Ilmoitus

Puheenjohtaja 1.1.2012 saakka:

Puheenjohtaja 1.1.2012 alkaen:

Simo Vesa p. 040 761 1674 simo.vesa@salo.salonseutu.fi

Raimo Nieminen p. 0400 536 704 kotiraipe@gmail.com

Metalli 57:n toimisto palvelee jäseniä: Autamme jäsenyyteen, tyÜttÜmyyteen ja edunvalvontaan liittyvissä asioissa.

ZZZ MKO QHW Yhteystiedot:

Toimistolle tulevat jäsenien luettavaksi seuraavat lehdet: Salon Seudun Sanomat, Uutispäivä Demari ja Kansan Uutiset.

Kalle Määttänen Pekka Lintunen, sihteeri

kalle.maattanen@gmail.com pekka.lintunen@halikko.salonseutu.fi

Toimistolla on jäsenistÜn käyttÜÜn tarkoitettu tietokone, jossa ovat yleisimmät ohjelmat ja nettiyhteys. Siitä voi vaikkapa käydä lähettämässä tyÜttÜmyyspäivärahan jatkohakemuksen, kirjoittaa tyÜhakemuksia tai selailla netistä vapaita tyÜpaikkoja. Tervetuloa toimistolle! Salon metallityÜväen ammattiosasto r.y. 57 Helsingintie 16, 24100 Salo SXKHOLQ ID[ VlKN|SRVWL WRLPLVWR#PHWDOOL FRP RVDVWRQ NRWLVLYXW ZZZ PHWDOOL FRP

7RLPLVWRQ DXNLRORDMDW 0DDQDQWDL 7LLVWDL .HVNLYLLNNR 7RUVWDL 3HUMDQWDL $DWWRSlLYLQl

MD MD MD MD

URVA JOUSTAA ASIAKKAAN ARJESSAÂ&#x2020;

VARAATHAN JOULUKINKKUSI

AJOISSA!

(VARAUKSET PE 9.12 MENNESSĂ&#x201E;)

Maksuaikaa tyÜttÜmyyden kohdatessa Turva elää asiakkaansa kanssa arjessa myÜs taloudellisen taantuman aikana. MyÜnnämme tyÜttÜmäksi jääneelle asiakkaallemme, joka on ammattiliiton jäsen, kuuden viikon korottoman lisämaksuajan. TyÜttÜmyyden aikana taloudellisen turvan tarve on suurimmillaan, joten vakuutusten irtisanominen saattaa olla kaikkein huonoin vaihtoehto. Kysy meiltä henkilÜkohtaista vakuutusneuvontaa.

MERINIITYN LIHAKAUPPA, VALIMONKATU

MA

4,

MERINIITTY, PUH.

02-735 8817,

SULJETTU, TI-TO 10-16.30, PE 10-17 WWW.MERINIITYNLIHAKAUPPA.FI

Keskinäinen VakuutusyhtiÜ Turva Helsingintie 10, SALO Harri Kemppinen, 044 532 3298 Satu Koivumäki, 050 356 7681 Henna Lahti, 0400 202 219

Keskinäinen VakuutusyhtiÜ Turva 01019 5110 www.turva.fi


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

Ilmoitus

SAK Salon Paikallisjärjestö — 2011 — www.sak-paikalliset.fi/salo

6$. 6DORQ 3DLNDOOLVMlUMHVW|Q MlVHQ\KGLVW\NVHW YNR OOD 6$. 6DORQ 3DLNDOOLVMlUMHVW|Q MlVHQ\KGLVW\VWHQ SXKHHQMRKWDMDW VHNl \KWH\VWLHGRW 6DORQ 6HXGXQ +HLNNR MD 9DKYDYLUWDRVDVWR U \ 3XKHHQMRKWDMD -XKD 0DQQRQHQ 9DUVDQNDWX DV 6DOR SHWUL VDVVL#VDOR VDORQVHXWX ¿ 6LKWHHUL 3HWUL 6DVVL 7DORXGHQKRLWDMD 7LPR +HLQLQHQ 3$0 6DORQ VHXGXQ .LLQWHLVW|W\|QWHNLMlW U\ 3XKHHQMRKWDMD (LMD +lUUL 9DQXPDPPDQWLH & 6DOR HLMD KDUUL#JPDLO FRP 6LKWHHUL 9LUSL +DNDOD 7DORXGHQKRLWDMD $LOD 9LUWDNDQJDV 3$0 +RWHOOL MD UDYLQWROD DODQ 6DORQ RVDVWR U \ 3XKHHQMRKWDMD (UMD 7LDLQHQ 6RPSDNDWX $ 6DOR HUMD WLDLQHQ#VDOR VDORQVHXWX ¿ 6LKWHHUL /HHQD 6DOPL 7DORXGHQKRLWDMD $LOD 7XRPLQHQ 3$0 6DORQ /LLNHW\|QWHNLMlW U\ 3XKHHQMRKWDMD 7DLQD 6XRPL 5LQWHHQWLH 6DOR WDLQD VXRPL#VXRPL ¿ 6LKWHHUL 3LUMR 6DORODLQHQ /DLQH 7DORXGHQKRLWDMD 6DQQD 9LUWDQHQ 6DORQ DOXHHQ .HPLDQ RVDVWR U\ 3XKHHQMRKWDMD -DUL .DXSSLQHQ ,QNHUHHQWLH 6DOR MDUL JDXEELQHQ#VPDLO ¿ 6LKWHHUL $QQH +DNDPlNL 7DORXGHQKRLWDMD /HD (HULNlLQHQ

6DORQ VHXGXQ WHUYH\GHQKXROWRDODQ DPPDWWLRVDVWR -+/ U\ 3XKHHQMRKWDMD .DOOH 0llWlQHQ 3HQWWLMDDNRQWLH E +DOLNNR NDOOH PDDWWDQHQ#JPDLO FRP 6LKWHHUL MD WDORXGHQKRLWDMD 3HNND /LQWXQHQ 6XXUVDORQ -+/ U\ 3XKHHQMRKWDMD 6DWX 3DUWWLPDD 9DUHVYXRUHQNDWX 6DOR 6LKWHHUL MD WDORXGHQKRLWDMD $QLWD (ORYDDUD 2VDVWRQ SRVWL -+/ WRLPLVWR 7XUXQWLH $ 6DOR 6DORQ $XWRDODQ W\|QWHNLMlW U\ RV 3XKHHQMRKWDMD -DUL +XOYHOD $ODULQQH DV 6DOR MDUL KXOYHOD#OXXNNX FRP 6LKWHHUL 7HUR /HSSlQHQ 7DORXGHQKRLWDMD .DDULQD 9DMDQWR 6DORQ .LUMDW\|QWHNLMlW U \ 6DORQ RVDVWR

3XKHHQMRKWDMD 7LPR .HOORNDQJDV /DPPHQNDWX 6DOR WLPR NHOORNDQJDV#VVV ¿ 6LKWHHUL +HOHQD ,VRWDOR 7DORXGHQKRLWDMD 7LPR .HOORNDQJDV 6DORQ 6HXGXQ (OLQWDUYLNHDORMHQ W\|QWHNLMlW U \ DR 3XKHHQMRKWDMD -XNND 9LNPDQ -lUYHOlQSRONX $ 6DOR MYLNPDQ#VHXWXSRVWL ¿ 6LKWHHUL MD WDORXGHQKRLWDMD .LUVWL /DQQHUPDD

5DNHQQXVOLLWWR U \ 6DORQ RVDVWR 3XKHHQMRKWDMD $UL .RVNL $MRNDWX 6DOR DUL MP NRVNL#KRWPDLO FRP 6LKWHHUL .DWMXVD /HYlQLHPL 7DORXGHQKRLWDMD -DUNNR 1XUPL

3RVWL MD ORJLVWLLNND DODQ 8QLRQLQ 6DORQ RVDVWR 3$8 6DORQ RVDVWR 3XKHHQMRKWDMD $UWR 1LLQL 7|UQLQWLH +DOLNNR DUWR QLLQL#KDOLNNR VDORQVHXWX ¿ 2VDVWRQ SRVWL 3/ 6DOR 6LKWHHUL -XNND 5XRKRQHQ 7DORXGHQKRLWDMD 5DLQHU (ORPDD

6DORQ NXQQDQW\|QWHNLM|LGHQ DPPDWWL\KGLVW\V -+/ 3XKHHQMRKWDMD 0LND 1LHPLQHQ .HWRUDQQDQNDWX 6DOR PLND QLHPLQHQ#VDOR ¿ 6LKWHHUL +DQQX 1LHPL 7DORXGHQKRLWDMD +DUUL 3HOWRVDOR

3XX MD (ULW\LVDORMHQ OLLWWR 6DORQ RVDVWR U\ 3XKHHQMRKWDMD 5LWYD 5LVVDQHQ )ULE|OHQWLH 6DOR ULWYD ULVVDQHQ #JPDLO FRP 6LKWHHUL -XNND /LVNL 7DORXGHQKRLWDMD 6RLOH 0HKWlOl 6DORQ PHWDOOLW\|YlHQ DPPDWWLRVDVWR U \ 3XKHHQMRKWDMD /DVVH +HOVN\DKR .LUMXULQWLH 0lU\QXPPL ODVVH KHOVN\DKR#HEDDQD QHW 6LKWHHUL +HQQD +HLQRQHQ 7DORXGHQKRLWDMD 6LUSD .DOOLR

ALUEPALVELUKESKUS Maariankatu 6, 20100 Turku Aluejohtaja Outi Rannikko Puh. 040 543 4875 - outi.rannikko@sak.fi

+DOLNRQ PHWDOOLW\|YlHQ DPPDWWLRVDVWR U \ 3XKHHQMRKWDMD (LQR +DDWDMD 6LKWHHUL ,VPR .DVNL 7DORXGHQKRLWDMD 9HOL 3HNND .LYLDKR 6DORQ 6HXGXQ $XWRDODQ DPPDWWLRVDVWR U \ 3XKHHQMRKWDMD -DUL 3RVNLSDUWD +DNDODQNDWX % 6DOR MDUL SRVNLSDUWD#SDVVHOLDXWR FRP 6LKWHHUL .DOHYL -RKDQVVRQ 7DORXGHQKRLWDMD +HLPR <UWWLUDQWD

6$. 6DORQ 3DLNDOOLVMlUMHVW|Q KDOOLWXV NDXGHOOH 2WJGGPLQJVCLC 4CKOQ 0KGOKPGP

8CTUKP L¼UGP *CMCO¼MK #PPG *[P[PGP 'UC *¼TTK 'KLC -CNNKQ /CTLQ .KPFJQNO *KNMMC .KPVWPGP 2GMMC /CPPQPGP ,WJC

0WTOK ,CTMMQ 4KUUCPGP 4KVXC 4WQJQPGP ,WMMC 8CLCPVQ -CCTKPC 8GUVGTKPGP 'TMMK

8CTC L¼UGP 'MDNQO +TLC *CCRCPGP /CCTKV ,¼TXKPGP 6WWNC /CTLWCJQ 6QOK /¼¼VV¼PGP 2GMMC 6WTVKCKPGP 6CTQ 8KMOCP ,WMMC

8KTVCMCPICU #KNC 8KTVCPGP ,CTK 8¼PVUK 5KTRC


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

1EVMQIOOS RÇ]XXIP] XYS QMIPIIR QYMWXSNE 4EPZIPYOIWOYW -PSPERWEPSWWE 4EYPMMRE /EPPMS

Salolaisessa Palvelukeskus Ilolansalossa on marraskuussa riittänyt katseltavaa ja kuunneltavaa tavallistakin runsaskätisemmin. Ikäihmisten palvelukeskuksessa on vietetty jokavuotista kulttuuriviikkoa, jonka antia ovat olleet muun muassa lauluhetket ja keppijumppa, runopiiri ja keramiikkanäyttely. Ilolansalon uudella puolella on esillä kuukausittain vaihtuva taidenäyttely ja uutena ideana ruokasalin seinälle on tuotu Suomen kartta vuodelta 1959. Kartalla on nelisenkymmentä muistilappua, joissa on ilolansalolaisten nimiä. Kutkuttava idea on, että kukin saa merkitä kartalle oman syntymäpaikkakuntansa. Muutama nimilappu on myös nykyisen itärajan takana. – Suosituimpia kulttuuriviikon tapahtumista ovat olleet paljon toivotut päivätanssit ja Kai Fagerströmin ”Autiotalojen elämää” -valokuvaesitys ja tietysti tämä, palveluohjaaja Anu Hirvikorpi esittelee aulaan ripustetun ”Marimekkoa vuosien varrelta” -näyttelyn, jota voi käydä katsomassa marraskuun loppuun asti. - Ny t on Marimekon 60-vuotisjuhlavuosi. Keräsimme tänne yhdessä asukkaiden

ja henkilökunnan kanssa kaikenlaista Marimekko-aiheista tavaraa, Hirvikorpi perustelee kivaa ajatusta. Palvelukeskuksen aulaan on saatu sulassa sovussa verhoja, Mariskooleja, vuodevaatevalikoima, laukkuja ja lukuisa määrä monenkuviollisia vaatekappaleita. – Nämä Jokapoikapaidat, sininen ja punainen, ovat varmaan olleet joululahjoja. Punainen on minun paitani ja

sininen kuului miehelleni, seuraava sukupolvi on saanut kulutetuksi loppuun nämä kulutusta kestävät paidat, kertoilee ilolansalolainen Anne Juntti, joka on tuonut näyttelyyn monenmonta vaatekappaletta, joista suurimpaan osaan liittyy jokin muisto. Merkityksettömiä vaatekaapin täytteitä suomalaiset designvaatteet eivät ole. – Todella ihanaa, todella kauniisti laitettu, nostalginen,

Anu Hirvikorpi (vas.) ja Maritta Eronen ihastelevat ja muistelevat Marimekko-mekkoja. – Nuorena rouvana vaatemakuni oli aika ”tätimäinen”. Ruskea ja tummaraidallinen kokohame olivat sopivia mammamekoksikin. Enää en päälleni laittaisi, kertoo puvut näyttelyyn tuonut Anne Juntti.

kuvailee Ilolansalon näyttelyä Salon Aikuisopiston kouluttaja Maritta Eronen, joka on ollut Ilolansalossa tapaamassa opiskelijaa. – 1980-luvulla muistan hoitotyön opettajilla olleen paljon Marimekon mekkoja, hei, juuri tällaiset muistan opettajieni päällä, Eronen innostuu näyttelyn vaatetankoa selatessaan. - Ja tällaisesta kankaasta ompelin kesäshortsit! Myös va nhust yön nä köku lma sta on ihanaa, että kulttuuria tuodaan luokse. Kulttuuri on myös lääkettä, joku vaate voi herättää muiston, Eronen analysoi syvällisemmin. – Osallistuminen auttaa, nyökkää palveluohjaaja Hirvikorpi. Anu Hirvikorven suosikkituote Marimekkonäyttelyssä on ihastuttava pyjama kokoa 80 senttimetriä. Valkoisella pohjalla virnistelevät vallattomanoloiset eläinhahmot on kuosina sellainen, jonka Hirvikorpi voisi kuvitella omankin lapsensa päälle. – Kokokin olisi juuri sopiva, pitäisiköhän lainata tätä, Hirvikorpi vitsailee. Eronen puolestaan rakastaa punaista Mariskoolia. – Onhan tästäkin esineestä kaikenmaailman kopioita tehty, mutta kyllä aidon tunnistaa, kaunis on.

K Käsityökeskus k ttoivottaa kaikki k ttervetulleiksi JJoulumyyjäisiin. m

/ÇWMRXILX]NÇ NSYPYPELNSNE ]PPÇXXÇZÇR PÇLIPXÇ .IVOIV .SOMRMIQM

Varsinais-Suomen käsi ja taideteollisuus ry ylläpitää Sinisen Talon pihapiirissä Salon käsityökeskusta. Mukavissa tiloissa tarjotaan neuvonta- ja koulutuspalveluita kaikille käsitöistä kiinnostuneille sekä tietenkin samanhenkistä seuraa. Arja Hakala käsityökeskuksesta kertoo, että lapsille ja aikuisille järjestetään erilaisia käsityökursseja, missä jokainen voi oppia tekemään omin käsin vaikka mattoja lattialle. – Y hdistyksen tavoite on kaikin tavoin kehittämään käsityöelinkeinoja, jolloin vahvat kädentaidot saadaan säilymään seuraaville sukupolville. Kädentaitokursseilta saa myös vastavoimaa arjen harmaaseen aherrukseen ja samalla oppii uusia taitoja, Hakala sanoo. Itse kudottujen mattojen pää llä oleva joulukuusik in näyttää jotenkin aidommalta omatekoisten kynttilöiden valossa.

Sunnuntaina Salon käsityökeskuksessa avataan joulumyyjäiset. Oman kaupungin ihmisten tekemiä tuotteita on mahdollisuus ostaa sunnuntain jälkeen päivittäin. – Myyjäiset pidetään talkoovoimin. Viikonloppujen aukiolot ovat täysin kiinni talkoolaisista. Arkipäivisin olen tietysti töissä, mutta viikonloput mennään talkoohengen varassa, Arja Hakala kertoo. Hän toimi Salon käsityökeskuksen tämänhetkisenä vastaavana vuorotteluvapaisen vuoksi. Arja kertookin joulumyyjäisten perinteestä – Kolmannet tai neljännet myyjäiset ovat menossa. – Myyjiä on ollut alusta asti mukana riittävästi. Myyntipaikkoja vuokrataan kurssilaisille ja harrastuspohjalla mukana oleville. Ammattilaisia ei myyjäisiin oteta. – Jokainen myy omia tuotteitaan, keskus ottaa pöytävuokran ja pienen osuuden myynnistä, kertoo Hakala toivottaen samalla kaikki tervetulleiksi.


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

Ruoka

7GEVPIXX NE 7EERE TĂ&#x2021;Ă&#x2021;X]ZĂ&#x2021;X TIPPSPXE TYPPSSR NSYPYOWM 89388%.% 0YSQYSLVEPENMOOIMHIR QEXOE QEPXEEWXE SPYIOWM SR O]PPĂ&#x2021;WXIXX] QSRMZMZELXIMWMPPE XYSOWYMPPE NE PYOYMWMPPE X]¸ZEMLIMPPE

,IPM /SMZYRMIQM

Isovanhempiensa aikaiseen asuun pukeutunut Simolan tilan isäntä Lasse Sipilä ilahtui kuullessaan, että tytär Aino haluaa jatkaa isänsä jalanjälkiä. â&#x20AC;&#x201C; Se oli elämäni paras joululahja, tilan vanha isäntä antaa tunnustusta tyttärensä päätĂśkselle.

â&#x20AC;&#x201C; Mitä kylvät, sitä niität. Kun sataa sopivasti ja aurinko paistaa, niin satoa tulee. Pelloillani ph-arvot ovat nousseet, vaikken ole kalkkia käyttänyt, täräyttää Luomu-Lasseksi itseään kutsuva Hollolassa sijaitsevan Simolan tilan vanha isäntä Lasse Sipilä. Mies ei kainostele puheissaan, vaan lataa suoraan tiskiin sen, mitä on sanottavaa. Hän kertoo kulkevansa vastavirtaan ja myĂśntää, ettei se aina ole ollut helppoa. â&#x20AC;&#x201C; Jos kylvät ohraa ohran perään, ovat opintosi menneet hukkaan. Apila on tehokas rikkakasvien torjuja. Sillä saat leskenlehdetkin kuriin, luomumallasohraa viljelevä Sipilä tietää. Hän huolestui tilansa poikki virtaavan joen voinnista. Torjunta-aineiden kyllästämänä se kuohui. Niinpä viljelijä ryhtyi miettimään, lĂśytäisikĂś hän ongelmaan jonkin lääkkeen. Pian Sipilä huomasi, että luomuviljely antoi satoa vain hiukan vähemmän, mutta toisaalta lannoite ja torjunta-aine kulut poistuivat. Vuodesta 1996 apuun tuli vielä EU luomutukiohjelmineen.

TUULILASIN PESUNESTE 5 L

URHEILUSUKKIA

Kotimaiset JOULUPAPERIARKKIRULLAT

8 2.- 3250 350 rullaa = (norm. 1,00 RLL!) 24 arkkia Ei jälleenmyyjille

(0,70 l)

PARIA

Disney 3 D PALAPELIT t /BMMF 1VI t "VUPU

Erä Sydän VALOKUVAKEHYKSIĂ&#x201E;

3

4,50

0

39

50

kpl max. 4/as.

9,95

RAKENNUSSARJA Metalli

RITARISETTI valoilla t FSJMBJTJB

2.-

90

3

â&#x20AC;&#x201C; Toivoisin, että vuoteen 2025 mennessä puolet Suomen pelloista on luomussa, vanha isäntä jyrähtää. Simolan tila on yksi Viking Ma ltin sopimusviljelijĂśistä. Lahdessa sijaitseva Viking Malt on pohjoismaiden suurin maltaiden valmistaja. Vuosittain noin 80 000 tonnia mallasohraa käyttävä jätti pyrkii hankkimaan ohransa mahdollisimman läheltä. Viking Maltin maajohtaja Timo Huttunen hehkuttaa Suomen maaperän soveltuvuutta ohranviljelyyn. Ohrantuotanto kattaa noin puolet Suomessa viljellystä viljasta. Noin 30 prosenttia ohrasta mallastetaan, loput käytetään rehuna kotieläintiloilla tai rehuteollisuudessa. Huttunen myĂśntää, että luomuviljan osuus kokonaistuotannosta on vielä vähäinen. â&#x20AC;&#x201C; Se on hyvin pieni erikoistuote tuotannossamme. Mallasohrat käyvät läpi tiukan laatukriteeriseulan. â&#x20AC;&#x201C; Arvostamme ehjää, tasaista jyväkokoa. Huonolaatuisen ohran haittapuolia ei voida enää valmistusvaiheessa paikata. Ohranjyvät lilluvat kylpylämäisissä sammioissa porisevassa vedessä. Märkä- ja kuivaliotuksen aikana jyvien kosteusprosentti lähes kolminkertaistuu. Massiivisissa idätyssammioiden kautta siementen matka jatkuu kohti kuivatusta ja rouhimista. Osa siemenistä paahdetaan ennen rouhimista. â&#x20AC;?Toivoisin, että vuoteen 2025 mennessä puolet Suomen pelloista on luomussa.â&#x20AC;? Rouhitut maltaat kuljetetaan oluttehtaalle, jossa mukaan astuvat, hiivat, humalat, kantavierteet ja hapettomat tasausvedet. Renkomäen harjuilta, vain muutaman kilometrin päästä pumpattua vettä kuvaillaan korkealaatuiseksi.

Mallasohra porisee märkälikoaltaissa. Huoneessa tuoksuu voimakas märän heinän haju.

Paahdetun mallasohran Tipplen maku muistuttaa palanutta paahtoleipää. â&#x20AC;&#x201C; Paahdettua mallasta voidaan käyttää vain yhdestä kahteen prosenttia. Se tuo olueeseen väriä ja makua, Viking Maltin tuotepäällikkĂś Raimo Koljonen kertoo.

Noin 95 prosenttia siemenistä alkaa itää. Siemenet lämmittävät idätyshuonetta talvisin. Kesällä huonetta joudutaan viilentämään.

61 MNQ %'8 %WR

Lasiset ENKELI HAUTAKYNTTILĂ&#x201E;T

290

OMPELUKONE + SILITYSRAUTA

SYDĂ&#x201E;NTYYNY

3

90

10.-

AURINGONKUKANSIEMEN Kuorittu, 2 kg

499

+PVMVO MĂ&#x161;ZUĂ&#x161;MFIUFNNF PO JMNFTUZOZU Seuraa postiasi!

JOULUMYYMĂ&#x201E;LĂ&#x201E; lk a e n ! T O 2 4 .1 1 . a

4BWJQBKBOLBUV # -JEM O WJFSFTTĂ&#x160; BSL t MB t TV Q Viereisestä varastohallista kankaita, ompelutarvikkeita ym. TL-Tukku Oy HYVONINKATU 10, Salo p. 02-7335 955

XU

<1- 8WMQXCT

-TQCVKC

1VVGNWKUĂ&#x20AC;PVĂ&#x20AC;

#KMWKUGV a 'NĂ&#x20AC;MGNĂ&#x20AC;KUGV a XWQVKCCV a #NNG XWQVKCCV KNOCKUGMUK

8+2 LC MCWUKMQTVGKNNC GK UKUĂ&#x20AC;Ă&#x20AC;PRĂ&#x20AC;Ă&#x20AC;U[Ă&#x20AC; GWTQRGNGKJKP

6WVWUVW WWUKKP PGVVKUKXWKJKP YYY NRXKGUVK Ć&#x201A;

â&#x20AC;&#x201C; Humala on yleensä pelletin tai uutteen muodossa. Luomuviljellyn humalan tuomme ulkomailta. Suomesta sitä ei valitettavasti saa. Entisaikoina humalan tilalla käytettiin siankärsämÜä, kertoo tutkimus- ja kehityspäällikkĂś Jorma Rasi Hartwallilta. Jouluoluista lĂśytyy karamellisoitua mallasta, joka tuo aavistuksen makean vivahteen tummaa puhuvaan juomaan. â&#x20AC;&#x201C; MĂźnchener-tyyppisissä oluissa karamellisoitu mallas on tyypillinen, panimomestari Mika Mäkelä Hartwallilta täsmentää. Kun joulupĂśydässä seuraavan kerran korkkaa olutpullon, tulvahtaa mieliin oitis Scarletin ja Saanan värikäs ja tuoksuista täyteläinen matka.


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

SSO:n autoliikkeistä Bonusta jopa 5%

FORD MARKKINAT 21.-26.11.2011

IS O P MAHTAVAT EDUT A T S A N HIN

KOKO FORD-MALLISTOON!

FORD KUGA hinnat alk. 36.895,54 € + toim. kulut 600 €, hinta yhteensä 37.495,54 € (sis. autoveron 8.525,54)

Uuden Fordin ostajalle*

Uuden Fordin ostajalle*

RAHOITUSTARJOUS

Metalliväri ja Continental talvirenkaat Ford-kevytmetallivanteilla

2,95%

KUVA

295€

*esimerkkilaskelmassa rahoitettava summa 20 000 €, sopimusaika 60 kk, kuukausierä 369,63 €, Luoton perustaminen 150 €, eräkohtainen käsittelykulu 8 €/kk Ksl:n mukainen todellinen vuosikorko 4,22 %, Ksl:n mukainen luottohinta 22.177,21 €.

Hyödynnä myös FORD Huollon tarjoukset:

Kaikille uuden Fordin koeajaneille Lauri Tähkän uusi CD “Polte”

Defa-sisätilalämmitin

Ford täysjoustosulat

Defa Termini 1350 ja lakupaketti mukaan

kaikki mallit

nyt

nyt

58€

KUVA

29€

/pari

FORD FIESTA hinnat alk. 13.388,71 €

FORD MONDEO hinnat alk. 26.612,13 €

+ toim. kulut 600 €, hinta yhteensä 13,988,31 €. (sis. autoveron 2.558,71)

+ toim. kulut 600 €, hinta yhteensä 27.212,13 € (sis. autoveron 6.132,13)

*Koskee yksityistalouksien tekemiä uusia tilaussopimuksia ajalla 21.-26.11.2011 Tarjous ei koske Fiesta Titanium S- mallia.

SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi Puhelun hinta: 8,28 snt/puh + 11,99 snt/min.

ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 | la 10-14 ma-pe 7.30-17 ma-pe 7.30-17

LOHJA, Maksjoentie 8-9 Automyynti 075 3040 5210 Huolto 075 3040 5230 Varaosat 075 3040 5240 www.ppauto.fi

ma-pe 9-18 | la 10-14 ma-pe 7.30 -17 ma-pe 7.30 -17


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

Huippuvarusteltu NISSAN MICRA Acenta 1.2 80hv 5d Parking Pack VARUSTEET: VjidbVVii^"^abVhid^ci^ kV`^dcdeZjYZc h~~Y^c enh~` ^ci^Vej enh~` ^ci^iji`V :HE"V_dc]Vaa^ciV

Rajoitettu erä!

14 570 € (Autoveroton hinta 12 578,29 €, autovero 2 711,71 €; toimituskulut 600 €. Yhteensä 15 890 €)

KORKO 0%* TALVIRENKAAT KAUPAN PÄÄLLE! ETUSI JOPA 3000 €!

Innovatiivisia autoja, innostavia kauppoja Kun suunnittelemme autoja, meitä ajaa pyrkimys innovaatioihin. Kun sinä ajat autoillamme, toivomme sen näkyvän. Tervetuloa tutustumaan, hyödyntämään tarjoukset ja, ennen kaikkea, innostumaan.

NISSAN QASHQAI Alk. 22 590 €

NISSAN JUKE Alk. 19 740 €

NISSAN NOTE Alk. 16 991 €

(Autoveroton hinta 17 935,06 €, autovero 4 654,94 €; toimituskulut 600 €. Yhteensä 23 190 €)

(Autoveroton hinta 15 698,21 €, autovero 4 041,79 €; toimituskulut 600 €. Yhteensä 20 340 €)

(Autoveroton hinta 13 503,56 €, autovero 3 487,44 €; toimituskulut 600 €. Yhteensä 17 591 €)

KORKO 0%**

KORKO 0%**

TALVIRENKAAT KAUPAN PÄÄLLE!

TALVIRENKAAT KAUPAN PÄÄLLE!

TALVIVARUSTEET KAUPAN PÄÄLLE iVak^gZc`VVi ad]`da~bb^i^c h^h~e^hid`Z

EDUN ARVO 1650 €

:J"n]Y^hiZiin `jajijh _V 8D2"e~~hi i/ B>8G6"bVaa^hid/ )!("*!) a $ &%% `b! .."&'* \$`b0 ?J@:"bVaa^hid *!&Ä,!+ a $ &%% `b! &()Ä&,* \$`b0 F6H=F6>"bVaa^hid/ *!'Ä-!' a $ &%% `b! &(,Ä&.) \$`b0 CDI:"bVaa^hid/ )!'"+!- a $ &%% `b! &&%"&*. \$`b GV]d^ijhZh^bZg``^/ @dg`d % `jc gV]d^iZiiVkV hjbbV bVm &* %%% Ï! `~h^gV]V % Ï! hde^bjhV^`V bVm (+``! `jj`Vjh^Zg~ ('. Ï! _~~cc hVgkd gV]d^iZiiVkVhiV hjbbVhiV bVm '& ! Z^ bj^iV `jaj_V! idYZaa^cZc kjdh^`dg`d % # :YZaanii~~ ]nk~`hninc gV]d^ijhe~~i `hZc _V `Vh`dkV`jjij`hZc# GV]d^ijhZh^bZg``^/ @dg`d % `jc gV]d^iZiiVkV hjbbV bVm &* %%% Ï! hde^bjhV^`V bVm (+``! _~~cc hVgkd gV]d^iZiiVkVhiV hjbbVhiV bVm &% ! Z^ bj^iV `jaj_V! idYZaa^cZc kjdh^`dg`d % # :YZaanii~~ ]nk~`hninc gV]d^ijhe~~i `hZc _V `Vh`dkV`jjij`hZc! idYZaa^cZc kjdh^`dg`d % # :YZaanii~~ ]nk~`hninc gV]d^ijhe~~i `hZc _V `Vh`dkV`jjij`hZc# IVg_dj`hZi dkVi kd^bVhhV kjdYZc '%&& adeejjc hVV``V

SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi Puhelun hinta: 8,28 snt/puh + 11,99 snt/min.

ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 | la 10-14 ma-pe 7.30-17 ma-pe 7.30-17

SSO:n autoliikkeistä Bonusta jopa 5%


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

www.peugeot.fi

PEUGEOT ERIKOISMALLISTO ESITTÄYTYY

SSO:n autoliikkeistä Bonusta jopa 5%

Huippuvarusteltu mallisto nyt erikoisehdoin! Peugeot RAHOITUSTARJOUS

KAMPANJAMALLI µ ĵİĸ ¹­µ ¹ ıĵĶ ±

alkaen

27.967,15 €

KORKO VAIN

2,9% *

Ń Ķİİ ĺ ! 28.567,15 €

*RAHOITUSESIMERKKI *RAHO µ µ ĵİĸ ¹­µ ıĵĶ ¦ IJĸ ĵĶķ ıĵ ĺ Ķİİ ĺ

!

!

!

!

!

ij İİİ ĺ Ķİ

IJ Ĺ Ŝ ĵ ĵİİ ĺ ijĹİ ĺ

± ± ıĸĵ ĺ !

! ĸ ĺ¤

!

ij ĸı Ŝ ijı ĵijı ijı ĺ

**

² ı Ķ ¹

® ıĵ ² ı Ķ ¹

® ıĵĹĸ ıĵĹĸ Ĺĸ ij ¸ ¤

Ĵ¤ıĶ ¹ ııĵ¤ıĵĶ ¼¤ ¸ ¸

¤¤

Ĵ¤ıĶ ¹ ııĵ »!! X IJĴİ ¤ ıĴİİ ³ ¤ ¤ µ X X »

Ķ ! »!! X IJĴİ ¤ ıĴİİ ³ ¤ ¤ µ X X »

Ķ ! ­ IJIJIJ ¤ °

İ ıİİ ¤ ĸ Ķ ¤ ªº Ķ IJ ¤ıİİ ¤ıĴĴ ¤

Active Limited-varustelu: ıĶ ° IJ µ ! X ¹ !! ¸! X

X µ

¸¼ ¦

¦ ! ! ¦ ª¸µ ª ³ !! X !

KAMPANJAMALLI µ ijİİĸ ¦ µ ıIJİ »¹

23.497,31 €

Ń Ķİİ ĺ ! 24.097,15 €

*RAHOITUSESIMERKKI µ ijİİĸ ¦ µ ıIJİ »¹ IJĴ İĹķ ijı ĺ Ķİİ ĺ

!

!

!

Ĵ ķİİ ĺ Ķİ

IJ Ĺ Ŝ Ĵ ķİİ ĺ IJĹķ ĺ

± ıĸĵ ĺ !

! ĸ ĺ¤

Ĵ İĹ Ŝ IJĵ ĹİIJ ĵĵ ĺ

Peugeot Actve Pack mallissa mm: ¨ ! X IJ

! ! X ! Ń !

! X !! ıķ X !

!! X X ! ¹ ´ ¼®µ ¸ · ¤¨© !! X ! Ń Ķ ²µij **Takuu 5 vuotta /100 000 km. (2 vuotta ilman km-rajoitusta + 3 vuotta Peugeot jatkotakuu 100.000 km asti). SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi Puhelun hinta: 8,28 snt/puh + 11,99 snt/min.

ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 | la 10-14 ma-pe 7.30-17 ma-pe 7.30-17

LOHJA, Maksjoentie 8-9 Automyynti 075 3040 5210 Huolto 075 3040 5230 Varaosat 075 3040 5240 www.ppauto.fi

ma-pe 9-18 | la 10-14 ma-pe 7.30 -17 ma-pe 7.30 -17


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE Somerolaistaiteilija Pekka Leppälä kuvaa herkissä luontoaiheisissa maalauksissaan usein lintuja.

0IIRE 2YSXMS

Luonto, etenkin linnut sekä kukat ja muut kasvit ovat useimmin esiintyvät aiheet somerolaisen kuvataiteilijan Pekka Leppälän herkissä töissä, joita on esillä Kiiruun tilalla lauantaina avautuvassa näyttelyssä. Leppälän ensimmäisestä, Someron A holassa olleesta näyttelystä tuli viime keväänä kuluneeksi 25 vuotta, minkä vuoksi taiteilija on nimennyt nyt esillä olevan näyttelynsä nimellä ”Matkan varrelta”. - Olin ollut sunnuntaimaalari jo pitkään, mutta vaimoni Sirkka-Liisan varattua töilleni ensimmäisen näyttelytilan Aholasta tilanne karkasi käsistä, ja nyt maalaan lähes päivittäin, muistelee kemiläissyntyi-

nen, Somerolle vajaat kolmekymmentä vuotta sitten kotiutunut Leppälä. Taitavana luontokuvaajanakin tunnustusta saanut Leppälä sanoo löytävänsä monet aiheet liikkuessaan kameroineen luonnossa. - Maalatessa käytän usein apuna ottamiani kuvia. Valmiiseen työhön on saatettu kerätä yksityiskohtia monesta eri kuvasta, jotta saan ikuistetuksi esimerkiksi linnulle tyypillisen, oikean asennon, Leppälä selvittää. - Usein kerään mukaani luonnosta malliksi myös linnunsulkia, oksia ja sammalta, hän lisää. Luontoaiheiden lisäksi Leppälä maalaa mielellään myös vanhanaikaisia asetelmia sekä vanhoja autoja, joista viimeisimpiä on näyttelyssäkin esillä oleva, vanhaa Buickia esittävä maalaus. - Vanhoissa autoissa minua viehättävät niiden muodot. Nykyajan autothan näyttävät kaikki lähes samasta muotista tehdyiltä, Leppälä kritisoi.

7SQIVSPEMWXEMXIMPMNE 4IOOE 0ITTÇPÇ OSOSEE ZYSXMWNYLPERÇ]XXIP]RWÇ /MMVYYR XMPEPPI Kuvataiteilijana Leppälä on realisti, joka maalaa hyvin yksityiskohtaiset, herkät työnsä joko vesivärein, lyijykynällä tai tussilla. Esikuvikseen hän mainitsee 1600-luvun hollantilaistaiteilijat. - Peili on erittäin hyvä opettaja. Peilikuvasta nimittäin näkee selvästi, ovatko kaikki pienetkin asiat kohdallaan, Leppälä perustelee ja tunnustaa, että myös vaimon mielipiteellä on suuri merkitys. - Aina pitää olla parantamisen varaa, omiin töihinsä hyvin kriittisesti suhtautuva taiteilija lisää.

1YWMMOMR WIOEX]¸PÇMRIR Pekka Leppälän varsinainen päätyö on pianonsoiton opetus Someron Musiikinystävät ry:ssä, jossa hänellä on tällä hetkellä nelisenkymmentä eriikäistä oppilasta. - Joissakin somerolaisperheissä on jo toinen sukupolvi menossa oppilaanani. Opettamisessa minua viehättää eni-

ten oppilaan edistymisen seuraaminen, Leppälä kertoo. - Suurin osa ihmisistä on musikaalisia. Kaikki oppilaat ovat erilaisia ja kaikkien on tehtävä lujasti töitä edistyäkseen. Mutta siihen tarvitaan pitkäjänteisyyttä, kärsivällisyyttä ja pitkää pinnaa – myös opettajalta, Leppälä painottaa. Musiikin sekatyöläiseksi itseään tituleeraavalle Leppälälle musiikki on myös harrastus, joka on peräisin jo lapsuudenkodista. Opetustyön lisäksi hän soittaa edelleen sekä päivittäin kotona että esiintyy somerolaisten iloksi pienimuotoisissa tilaisuuksissa eri kokoonpanoissa. Lauantaina avautuva Matkan varrelta -taidenäyttely on avoinna marraskuun 30. päivään saakka Kiiruun tilalla, jonka pääsalin flyygeli on Pekka Leppälän mielisoitin. Toivoa sopiikin, että myös näyttelyvieraat saisivat nauttia Leppälän osaamisesta pianistina. Pekka Leppälän uusimmista töistä ovat 25-vuotisjuhlanäyttelyssä esillä muun muassa vanha Buick ja lime-asetelma.

8EMZEMRIR NE 8EZEWXM OYPXXYYVMTEPOMXXMMR ,IPM 0EEOWSRIR

Tekstiilitaiteilija Annika Tavasti ja kulttuurituottaja Anu Taivainen vastaanottivat viime viikolla vuoden 2011 kulttuuriteko -palkinnon. Pro Rantakivet ry on jakanut palkintoa vuodesta 2001 lähtien. Palkinto jaetaan kulttuuriteosta, joka on tuonut tai luonut jotain uutta Salon kulttuuriin sekä antanut katsojille ajateltavaa, elämyksiä ja iloa. - Kulttuuriteko -palkinto on annettu tapahtumalle, projektille, esitykselle, toiminnan kehittämiselle, yhdistykselle tai yksityisille henkilöille, Pro Rantakivet ry:n puheenjohtaja Päivikki Franck sanoo. - Tämä palkinto on tarkoitus antaa nimenomaan ruohonjuuritason työstä. Tekstiilitaiteilija/pedagogi Annika Tavasti ja kulttuurituottaja Anu Taivainen ovat tehneet monien vuosien ajan työtä Salon lastenkulttuurin kehittämisen hyväksi, Franck jatkaa. Taivainen ja Tavasti ovat pääosassa Polku – lasten kulttuurikasvatusohjelman kehittämisessä. Yhteistyötä on tehty niin lasten, opettajien, vanhempien kuin museotyöntekijöidenkin kanssa. - Yhteistyöllä on saatu aikaan konsepti, joka on herättänyt kiinnostusta koko Suomessa, Franck sanoo. A nu Taivainen ja A nnika Tavasti ovat osallistuneet muun muassa Lasten Aurinkojuhlien tekemiseen ensimmäisen kerran vuonna 2004 ja neljä vuotta myöhemmin heiltä ilmestyi Lasten Aurinkovuosi kirja.

- Maailma on monikulttuurinen ja meillä on Polku hankkeessa eri teemoja, joissa harjoitetaan erilaisia taitoja. Esimerkiksi Minä-teeman tarkoitus on vahvistaa itsetuntoa, Taivainen ja Tavasti kertovat. - Olemme myös tuoneet esille läheltä löytyvää tekemistä. Paljon asioita löytyy ihan tassutteluetäisyydeltä ja niitä asioita olemme miettineet liikuntapuolen kanssa, Taivainen ja Tavasti jatkavat. Pienen puheen saattelemana Taivainen ja Tavasti kävivät noutamassa palkinnon Pro Rantakivien puheenjohtajalta. - Kiitos, olemme liikuttuneita tästä, Taivainen ja Tavasti totesivat.

Annika Tavasti ja Anu Taivainen työstivät Salon Taidemuseo Veturitallissa nuorten kanssa värimuisto taideteosta.

Annika Tavasti ja Anu Taivainen ottivat vuoden 2011 kulttuuriteko -palkinnon vastaan Pro Rantakivet ry:n puheenjohtaja Päivikki Franckilta.


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

HULLUT

T O K I I V I R Ă&#x201E; T T N Y S

7(67,92,77$-$

.11.-4.12.2011

Kampanja-aika 18

A N N E M O U H & N Ă&#x201E; Ă&#x201E; TĂ&#x201E;N

-25 -70% kaikki tuotteet

%

vähintään

Varia

(Ei koske Ekornes-tuotteita.)

DON

AINA VAIN HUALLTLAU! HALVIN OSTAA MUU

jopa

SOHVAT -25%

PATJAT -25%

RUOKARYHMĂ&#x201E;T -25%

HYLLYT/TV-TASOT -25%

KOMEROT -25%

HINTA

10 x LAAJEMPI

VALIKOIMA

TAKUU

TOIMITUS

+ KAIKKI MUUT

-25%

8878867<<1<

M A S K U S S A PA R H A AT M A K S U E H D O T.

MAKSUAIKAA

40 kk

Rahoituskampanja voimassa vain yli 1500,- ostoja 10.-27.11.2011 Koskee ja vain uusia tililuottoja.

SALON SUURMYYMĂ&#x201E;LĂ&#x201E;, Turuntie 12, 24100 Salo Avonna ark. 10-18, la 10-15, puh. 0201 211 200

*

KOROT Osa tuotteista toimitusmyyntinä. Ei puhelinvarauksia.

0â&#x201A;Ź

*Puhelun hinta: - lankapuhelimesta 8,21 snt/puh + 2 snt/min - matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 14,9 snt/min

Osta nyt, maksa ostoksesi takaisin TUOHI MasterCard -tililuotolla 40 tasaerässä ilman korkoa. Maksat vain tilinhoitomaksun 5 euroa/ kk. Avatessasi uuden vuosimaksuttoman TUOHI MasterCard -tililuoton saat ensiostolle 40 kk maksuaikaa tasaerissä. Maksat tasaerä ajalta tilinhoitomaksun 5 euroa/kk. TUOHI MasterCard -tililuoton muusta käytÜstä maksat korot ja kulut sopimusehtojen mukaisesti. Todellinen vuosikorko laskettuna 1500 euron käytÜssä olevalle TUOHI MaterCard-tililuotolle on 22,49%. Laskennassa on käytetty 3 kk:n euribor-korkoa (06/2011) ja siinä on huomioitu kuukausittainen tilinhoitomaksu. Luoton korko on 3 kuukauden euriborkorko + 12%. Tilinhoitomaksu on 5 euroa. Luottoraja on 1000-10 000 euroa. TUOHI MasterCard on voimassa toistaiseksi. Luotonantaja on Nordea Rahoitus Suomi Oy.

elämäsi DIILI

Parkkihallissamme on 60 ilmaista, lämmintä parkkipaikkaa.

Sisäänajo parkkihalliin Katrineholminkadulta.


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

7ITTS 4IPXSWXE IM LYMQEE ]PĂ&#x2021;MPQSMWWE

Seppo Peltonen kertoo, että isoa lava-autoa liikutellessa hyvinkin ahtailla pihoilla täytyy varoa istutuksia ja märkiä nurmikoita, sillä auto painaa 18 tonnia. 0IIRE 7SVVM

On monia syitä miksi ihmiset haluavat päästä eroon

021(1 0,(/(67b 3$5$6

pihapuistaan. Moni pelkää puiden kaatuvan talon päälle syysmyrskyssä, joitain harmittaa, kun puu vie voimat ja ve-

0227725,6$+2-(1 3887$5+$.21(,'(1 7$59,..(,'(1 6(.b 9$5867(,'(1 (5,.2,6/,,.( 6$/266$

3DLNDOOD +XVTYDUQDOWD VDKDVSHVLDOLVWL 7XRPDV .XLYDPlNL

Kahvitarjoilu!

.RHVDKDXNVHVVD KXLSSX XXWXXV ;3*

/$+-$.2577,

VDKDQ WDL WDUYLNNHLGHQ RVWDMDOOH ½ Â&#x2021; ½ RVWRNVLVWD ½ Â&#x2021; ½ RVWRNVLVWD ½

½ RVWRNVLVWD

Husqvarna 435

Husqvarna 545FX

sĂĽ CMĂ&#x17D;ĂĽsĂĽ ĂĽKG

sĂĽ CMĂ&#x17D; sĂĽ . ĂĽK7ĂĽ"ALANCE XT-valjaat.

7DUMRXV

sh. 450 â&#x201A;Ź

KOMBI KANNUTĂĽALK

â&#x201A;Ź

â&#x201A;Ź

Saatavana MyĂśs LĂ&#x203A;MPÂ&#x161;KAHvoilla

7DUMRXV sh.ĂĽ â&#x201A;Ź

â&#x201A;Ź

â&#x201A;Ź

laippa + ĂĽTERĂ&#x203A;Ă&#x203A;ĂĽ

Turvasaappaat tarjous

â&#x201A;Ź

â&#x201A;Ź

ARK. 8.30-17.00, LA 9.00-14.00

OVATHAN TALVIRENKAASI KUNNOSSA?

TTäyden ä yd yden d palv pa palvelun a lvv elun re rengas rengastalo s ta talo

www.rengassalo.ďŹ

Lava-autoa ja miehiä voi tilata Salon alueella 25 kilometrin säteelle. - Se on pikemminkin sellainen neuvoa antava sääntÜ, jota ei niin tarkkaan tarvitse noudattaa. Tulipaloihin mennään kyllä pitemmällekin, vaikka KemiÜÜn ja Turkuunkin saakka, lupaa Seppo Kääriäinen pontevasti.

Seppo Peltonen (vas.) on saanut tyÜparikseen Tero Nikanderin ja yhdessä puunkaato sujuu vaivattomasti ja rutinoidusti.

4Ă&#x2021;MZĂ&#x2021; TEPSEWIQEPPE XETELXYQE ,EPMOSR :4/ PPE PEYERXEMRE 1ME /YMWQE

3AHAPĂ&#x203A;IVĂ&#x203A;NĂĽTARJOUKSENAĂĽKAHDELLAĂĽ TERĂ&#x203A;VARUSTUKSELLAĂĽ MMĂĽJAĂĽ MM

Turvahousut ALK Hva 13â&#x20AC;?

den pihan istutuksilta. Joskus pelkkä nurmikon roskaantuminen saattaa olla syynä vuosikymmeniä kasvaneen puun kaatoon. Miehet Seppo Peltonen ja Tero Nikander ovat vastuussa Salon VPK:n nostolava-auton käytÜstä ja huhkivat päivänsä enimmäkseen metsurin hommissa. - Lavan pystyy nostamaan 25 metriin ja meitä voi tilata kaikenlaisiin hommiin, missä tarvitsee nousta ylÜs. Teemme

muun muassa rännien puhdistusta, ikkunoiden pesua, katon korjuuta ja syksystä kevääseen on paljon pihapuiden kaatoja, selvittää eläkkeellä päivätyÜstään leipomotyÜnjohtajana oleva Seppo Peltonen. Hän on erittäin tyytyväinen hommiinsa VPK:ssa ja kertoo miesten saavan tyÜstään myÜs pientä korvausta. - Tässä saa olla ulkona, tapaa paljon ihmisiä ja aika kuluu mukavasti, vakuuttaa hyväkuntoinen ja riuska eläkeläismies. Sepon mu k a a n s yk s yllä miehiä ja autoa tyÜllistävät enimmäkseen puun kaadot, keväällä taas halutaan puhtaita ikkunoita. - Meidät voi tilata kuka hyvänsä, niin yhteisÜt kuin yksilÜtkin ja hinta on hyvin kohtuullinen, mainostaa mies hyväntuulisesti. Hän on tyytyväinen, että on saanut tyÜkaverin hommiin, joita teki ennen yksinään. - Toinen ajaa autoa ja toinen tekee tyÜt. Ja vaikka tämä on iso auto, niin sillä pääsee ihmeteltävän pienillekin pihoille ja kujille, lupaa puunkaataja. Eikä siinä kauaa nokka tuhise, kun korkea pihakoivu on klapin kokoisina pätkinä ruohikolla. - YlÜs mennessä karsitaan pois oksat ja alas tulessa sahataan runko noin metrin

kappaleiksi, niin ei tule vahinkoa. Jatko on sitten tilaajasta kiinni, Seppo toteaa ja kertoo, että hälytyksen tullen saa puunkaatohommat jäädä, kun kaksikko ja auto kiirehtivät välittÜmästi tositoimiin palopaikalle. Mies on kuulunut Salon Vapaapalokuntaan jo 40 vuotta ja on siitä ansaitun ylpeä.

Lauantaina Halikon paloasemalla järjestettävän Päivä Paloasemalla -tapahtuman teemana on Kuka on kotisi palopäällikkÜ? - Pääsemme kokeilemaan alkusammutusvälineitä, tutustumme kodin turvatarvikkeisiin kuten palovaroittimeen, opettelemme hälyttämään palokunnan paikalle sekä poistumaan oikeaoppisesti palopaikalta, kertoo Halikon palokunnan naisjaoston puheenjohtaja Seidi Tontti. - Päivän aikana oppii varmasti jotakin uutta ja hyÜdyllistä ja pääsee tutustumaan lähemmin palokalustoon ja VPK:n toimintaan. - Lapsille on suunniteltu erilaisia rasteja, joissa varmas-

ti riittää tekemistä niin isoille kuin pienillekin lapsille, Tontti lupaa. Taiteellisen puolensa voi päästää valloilleen tuunaamalla sammutuspeittokoteloita uuteen uskoon. â&#x20AC;&#x201C; Toivomme tietysti reipasta osallistumista, koska koskaan ei ole liian varhaista tai liian myĂśhäistä oppia kuinka palotilanteissa tulee toimia, summaa Tontti päivän odotuksia. Päivä Paloasemalla on vuosittain järjestettävä valtakunnallinen koko perheen tapahtuma, jonka järjestävät Suomen Pelastusalan KeskusjärjestĂś SPEK, If VahinkovakuutusyhtiĂś, alueelliset pelastusliitot, alueelliset pelastuslaitokset ja lukuisat palokunnat kautta maan. Lisäksi tapahtumaa tukee

Päivä paloasemalla -tapahtuman puuhanaiset: Seidi Tontti, Sari Nurmi, Minttu Nurmi, Essi Elomaa, Eija Oksanen sekä Aila Akkanen. Palosuojelurahasto. Tavoitteena on valistaa suomalaisia paloturvallisuuteen liittyvistä riskeistä, niiden ennaltaehkäisystä ja toiminnasta onnettomuustilanteissa.

Päivä Paloasemalla on koko perheen tapahtuma, jossa voi kartuttaa tärkeitä paloturvallisuustaitoja ja pääsee tutustumaan palokunnan toimintaan.

Salitunkatu 5, puh. 731 1705, avoinna: ark. 7-17, la 9-13

7EPSR XEMHIQYWISR 773 WXMTIRHM XEMXIMPMNE -PSRE 2MIQIPPI

MYĂ&#x2013;S RASKAAN KALUSTON RENKAAT .CCFWMCU GWTQQRRCNCKPGP TGPICU .C CCFWMC MCU U GWTQQRRCNC CKPGP TGPICU U 7WV 7WVWWFGV P[V O[Ă&#x2018;U RCMGVVKCWVQKJKP WVVWWF FGV GV P[ P[V [V O[ O[Ă&#x2018; [Ă&#x2018; Ă&#x2018;U R RCMGVVKCWVQKJ MGV MG GVV VVVKC KCWV WVQ VQ QKJKP KP

7EPSRNSOMPEEOWS YYY LCRKRCTVU EQO YYY L YY LCR LCRKRCTVU EQO RKRCTVU EQO

6CKXCU XCTLGNG OKVÂź UKGNVÂź VWNGG UKGNVÂź VWNGG

-EE EPE * -" -EEOEPEA * -" %=HEGGK =O )

Taiteilija Ilona Niemi on saanut Salon taidemuseon tämänvuotisen SSO:n stipendin. Ilona Niemi on suorittanut taideopintonsa Skotlannissa ja Yhdysvalloissa valmistuen taiteen maisteriksi vuonna 2007. Hänen tÜitään on ollut esillä lukuisissa näyttelyissä Suo-

messa ja ulkomailla, kuten Lontoon National Portrait Galleryssä ja Chicagon Gescheidle-galleriassa. Niemen teoksille on myÜnnetty palkintoja, kuten Royal Scottish Academy Painting Prize ja Maclaine & Watters Medal. Ilona Niemi asuu Salossa skotlantilaisen miehensä Davidin ja kahden lapsensa kanssa. Niemellä on tällä hetkellä

menossa studionäyttely â&#x20AC;?Kukkuluuruuâ&#x20AC;? Salon taidemuseon Veturitallin tornissa. Niemen teokset tuovat mieleen lapsuuden leikkimaailman, mutta piilottavat sisälleen synkkiä tarinoita ja aikuismaista psykologista jännitettä. Hänen pastellinväriset hahmonsa käsittelevät lapsuuden ja aikuisuuden vastakohtaisuutta.

Ilona Niemi esittelee Kukkuluuruu-installaatiossa uusia hahmoja.


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

YkkĂśsBonus-

asiakkaan

Tarjoukset voimassa YkkĂśsBonuskortilla 24.11.-5.12. ellei toisin mainita.

SENTIN

VIIKOT 24.11.-5.12.2011

Katso kaikki Herra Sentin hintatäräykset osoitteesta www.sentinvenytysviikot.ďŹ

www.sentinvenytysviikot.fi s ää s

tä

29% tä sääs

tä sääs

20%

11%

Voimassa 24.11.-5.12.2011

Voimassa vain 24.-27.11.

Atria Nauta-sika jauheliha 20% 400 g (4,23/kg)

1

69

5

99 kpl

Ilman korttia 6,79 kpl (6,79/kg)

1

Perheleipurit Aamiaissämpylät 7 kpl/420 g (3,79/kg)

59 pkt

Ilman korttia 1,99 pkt (4,74/kg)

s ää s

tä

2% 16-2

rs

Ilman korttia 2,39 rs (5,98/kg)

t s ää s

Arla Pohjanpoika 1 kg (5,99/kg)

Voimassa 24.11.-5.12.2011

tä sääs

31%

ä

2% 23-4

Voimassa 24.11.-5.12.2011 Risifruttivälipalat 165-175 g (4,29-4,55/kg)

150 2 prk

Ilman korttia yksittäin 1,09 kpl (6,23-6,61/kg)

Voimassa 24.11.-5.12.2011 Fazer makeisboxit 320-350 g (10,42-11,11/kg)

1000 3 kpl

Ilman korttia yksittäin 3,99-4,29 kpl (11,41-13,41/kg)

Voimassa vain 24.-27.11.

Eldorado kivennäisvesi ja lähdevesi 1,5 l (0,39/l) hinta sis. pantin 0,40

0

s ää s

99 pl

Ilman korttia 1,39-1,89 pl (0,66-0,99/l) sis. pantin 0,40

tä

27%

Voimassa 24.11.-5.12.2011 UUTUUS! ERĂ&#x201E;! Angry Birds -lautapeli - sopii koko kpl perheelle (+ 5 v.) -2-4- pelaajalle

Raaputa lisäiloa joulun odotukseen! Joulukalenteri ja Ă&#x201E;ssä nyt meiltä!

2195

Ilman korttia 29,95 kpl

Tervetuloa Sentinvenytysviikoille toivottavat:

www.vilpasvikings.fi

(XURPDUNHW VILPAS VIKINGS - 5(%251 Korisliigaa K orisliigaa Salohallissa! Salohalli

-Kouvot KE 30.11. klo 18.30

Liput 12Âź 6Âź S-Etukortilla 10Âź/5Âź

Otteluisäntänä:

Menossa mukana:

08,67$ 0<g6 6DONNDULQ PDNVXWRQ ODSVLSDUNNL Âą YXRWLDLOOH

Salon vauhdikkainta viihdettä!

9VLIMPYWIYVEX Lauantai 26.11. Salohalli naiset 3-div. klo 10.00 SBS Pori - SalPa klo 19.00 SalPa - TVA Sunnuntai 27.11. Salohalli miehet 2-div. klo 17.00 SalPa - SBS Masku Perjantai 25.11. Koripallon III-divisioona, klo 21.00 SaTo - Sun City Basket Urheilutalo

9VLIMPYWIYVEX Lauantai 26.11. â&#x20AC;˘ klo 10.30 Vilpas 2-FoKoPo Blue C-pojat 2. divisioona, lukio â&#x20AC;˘ klo 15.30 Vilpas 2-Ura Basket C-pojat 2. divisioona, lukio Sunnuntai 27.11. â&#x20AC;˘ klo 12.00 Vilpas 3 - Korihait A-pojat 1. divisioona, lukio â&#x20AC;˘ klo 14.15 Vilpas 2-PyrintĂś 2 A-pojat 1. divisioona, lukio â&#x20AC;˘ klo 19.30 Mesuca-Vilpas Basket naiset 3. divisioona, Urheilutalo

)RWM ZMMOSPPE XIIQERE Sunnuntai 27.11. klo 17.30 Mesuca-RaPy Rahola, Miehet II-div. Urheilutalo klo 19.30 Mesuca - Vilpas asket, Naiset III-div. Urheilutalo Lähetäthän urheiluseurapalstalle tulevat ilmoitukset sähkÜpostilla ilmoitus@salonjokilaakso.net toimitukseemme maanantaihin klo 16.00 mennessä.

-RXOXNRWL RIX $WEPSRNSOMPEEOWS YW SMX MPQ


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE E

:ETEE EMOEER %PI\ /MZMOSWOM

:SHSY 0ERH &ERH WIOĂ&#x2021; ,IZMSWWS OSRWIVXSMZEX OYPXXYYVMXEPS /-:%WWE 7EPSRNSOMPEEOWS

Kulttuuripääkaupunkivuosi Salossa päättyy musiikkiteemaan tulevana perjantaina ja lauantaina Kulttuuritalo KIVAssa, jossa esiintyvät Vodou-Land Band sekä Heviosso. -Vodou-Land Bandissä soittaa Gildas Houessou, Felix AdjÊ, Peter Tattersall, Hanna Nore ja Faride Lala. Lisäksi mukana soittaa usein muita vierailevia artisteja, tiedotussihteeri Maarit Saari kertoo. - KIVAssa Vodou-Land Bandin vieraana ovat muutaman biisin

ajan viime vuoden Salon kesämuusikko Heikki Laaksonen, tämän vuoden Salon kesämuusikko Eetu Sadeharju sekä Aleksi Kivikoski. Tämän yhdistelmän kanssa kokeillaan eri tyylilajien ja instrumenttien yhdistämistä rumpuvaltaiseen jammailuun, Saari jatkaa. Heviosso puolestaan on syntynyt Halikon Musiikkiyhdistyksessä Gildasin opetusryhmänä. Bändissä soittaa yhdeksän salolaista nuorta; Okko Kaasinen, Oona ja Kia Kallio, Oscar ja Thomas Kivikoski, Juuso Leino, Gal Malka sekä Emilia ja Oskari Rii-

ko. - Heviosso tarkoittaa Gildasin äidinkielellä, minaksi, ukkosta. Nuoret soittavat länsiafrikkalaisia rumpuja ja KIVAssa ensi kertaa myÜs muovisia tynnyreitä, joita bändi sai kokeilla viime kesänä osallistuessaan norjalaisille musiikkifestivaaleille, Saari toteaa. - Tulevaisuudessa on suunnitteilla matka Beniniin tutustumaan länsiafrikkalaiseen kulttuuriin ja musiikkiin paikan päällä, jota varten Heviosso kerää varoja, Saari jatkaa.

SUNNUNTAILOUNAS Märynummen Juhlatuvalla

Tiedoksi kaikille henkisen tien kulkijoille, joogan harjoittajille, etsijĂśille ja kiinnostuneille:

Jooganopettaja, kirjailija, runoilija, elokuvaohjaaja ym.

27.11. klo 13.00-15.30. 22,-/aik. 10,-/lapset 4-12 v. PĂśytävaraukset ja tiedustelut 040 730 8712 TERVETULOA! www.hellberginpidot.ďŹ

Taavi Kassila Salon Sinisessä Talossa 30.11.2011 klo 18.00 alkaen

Illan aikana joogaamme ja meditoimme Taavin johdolla. Kuulemme Taavin luennon hänen uudesta käännĂśksestään ja tulkinnastaan Bhagavad Gita - Jumalten laulu -teoksesta. Liput Taavin iltaan maksavat 20â&#x201A;Ź niiltä, jotka osallistuvat sekä joogaan että luentoon, pelkkä luento, joka alkaa noin 19.30, on 15â&#x201A;Ź. Bhagavad Gita -suomennos myynnissä halukkaille hintaan 35â&#x201A;Ź.

5DYLQWROD +DSS\ )DFH 7XUXQWLH 6DOR Â&#x2021; S

$'9(177,.$+9,7

PD WR Â&#x2021; SH OD Â&#x2021; VX

½

6+2..,+,17$$1

SH NOR OD NOR

.HEDE ULLVLOOl WDL UDQVNDODLVLOOD

6XROD MD 9DONHXV

VLV O MXRPDQ

NULVWLOOLQHQ NLUMD MD PXVLLNNLNDXSSD .DWULQHKROPLQN 6DOR SXK

7DUMRXV YRLPDVVD

www.astrumkeskus.fi/tapahtumat

RI!

0HLOWl P\|V DQQRNVHW PXNDDQ

JUMBOPIZZA

Ă&#x2DC; 60cm + 2l juoma

Astrum

U U T T L U

/b03,0b67, 7(59(78/2$

SOITA JA TILAA!!!!

19â&#x201A;Ź

Hinta voimassa mukaan otettuna klo 22 asti. (Hinta klo 22 jälkeen 26â&#x201A;Ź)

AREENA

Helsingintie 2, 24100 Salo 02-7314400

6DPD VDQRPD XXGHW PDXVWHHW astrumk

101194

La 26.11. SUURLĂ&#x201E;HETTILĂ&#x201E;Ă&#x201E;T 22 â&#x201A;Ź

TULEVAA OHJELMISTOA: La 10.12. Tähtitanssit MATTI JA TEPPO

17 â&#x201A;Ź

La 31.12. Tähtitanssit ANNELI MATTILA & V.I.P.

15 â&#x201A;Ź

La 28.1. Tähtitanssit JOHANNA DEBRECZENI & JOUNI KERONEN & Keidas 15 â&#x201A;Ź

Liput ovelta klo 20 alk. tai

UĂ&#x160;Su 27.11. klo 15 Adventin sanomaa, majuri Marja Meras UĂ&#x160;Ma 28.11. klo 18 Pussimajakka/joulujuhla UĂ&#x160;Ti 29. 11. klo 17 Kitaransoiton alkeet UĂ&#x160;Ke 30.11. klo 18 Raamattu- ja rukouspiiri

7 HUYHWXORD

Pirteä kaupunkilehti

5XPPXQO\|MlQNDWX SXK ZZZ SHODVWXVDUPHLMD IL VDOR (ELSINGINTIEÂŞ ÂŞsÂŞP ÂŞ ÂŞ

www. biosalo.ďŹ JOHNNY ENGLISH - Uudestisyntynyt Pe-Su 17.30 Ma-Ti 19.00 K11 9â&#x201A;Ź Almodovarin uusin! KIIREHDI!! K15 9â&#x201A;Ź Pe-Su 19.00 IHO JOSSA ELĂ&#x201E;N TARTUNTA Pe-Su 19.30 Ke-To 19.00 Mikään ei leviä niinkuin pelko... K13 9â&#x201A;Ź PIIAT La-Su 16.00 Ma-Ke 18.30 ENSI-ILTA!! Muutos alkaa kuiskauksella. K7 9â&#x201A;Ź TINTIN SEIKKAILUT La-Su 15.30 Vauhdikasta menoa! Kiirehdi!! K11 8â&#x201A;Ź PE 2.12. Ensi-ilta HAPPY FEET 2 sekä Laatusarjassa MARGUERITTE

/LVll LQIRD OHIIRLVWD \P QHWWLVLYXLOWDPPH 2OHPPH P\|V )DFHERRNLVVD

K-23 www.salo.ďŹ /2011

Astrum Areena

Salorankatu 5-7 SALO

0ILXIWM ZIVOSWWE

[[[ WEPSRNSOMPEEOWS RIX


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE

/SOSYOWME

=LHMWX]OWIX

Salon Hermanni-seura ry:n sääntÜmääräinen SYYSKOKOUS pidetään keskiviikkona 30.11.2011 klo 17.30 Sisustusliike Lillanin Galleriassa, Asemakatu 12, Salo.

TULE SAVENMARKKINOILLE WWW.SAVEN.FI hieronta- kippipenkki 179â&#x201A;Ź istuimet

Juoksumaton ja kippipenkin ostajalle hierontaistuin kaupan päälle!

ďŹ tness juoksumatto

alk. 89â&#x201A;Ź

piipunhatut Esla potkukelkat ja -pyĂśrät alk. 79â&#x201A;Ź lumilingot

3 mallia

alk. 399â&#x201A;Ź

kiporit paljon malleja

alk. 399â&#x201A;Ź

Armeijakauppa

kaminat, puuliedet

alk. 349â&#x201A;Ź

WWW.SAVENMAA.FI

alk. 249â&#x201A;Ź

p. 0400 288500 info@savenmaa.ďŹ

NHUUDQ

RUOKAVA MESSUT

Âą NOR Âą 6RPHURQ 0RQLWRLPLWDOROOD .LLUXXQWLH

KäsitÜitä & Herkkuja Juonto: Hannu Määttänen

JOULUPUKKI!

7YHSOY

1IRSZMROOINĂ&#x2021; Â&#x2021; Salon Seudun Taideharrastajien kuukausittain vaihtuva näyttely jatkuu Sinisen Talon yläkerrassa, Taidekammarissa. 20.10.-30.11. Kirja, joka muutti elämäni -näyttely. Salolaisten lukukokemuksista koottu Â&#x2021; näyttely Salon pääkirjaston kirjatorilla. http://www.salo.ďŹ /toimialoittain/sivistystoimi/kulttuuripalvelut/

seinä http://www.salo.ďŹ /toimialoittain/sivistystoimi/kulttuuripalvelut/salo2011/salo2011tapahtumat/18094.aspx

Â&#x2021; Pekka Leppälän 25-vuotisjuhlanäyttely Somerolla, Kiiruun tilalla, Joensuuntie 22. Avajaiset 25.11. klo 18-20. Avoinna 26.-30.11. päivittäin klo 12.00-18.00. Â&#x2021; 25.11. klo 19.00 Vain Bocelli puuttuu, Satu Silvo ja Reidar Palmgren. Teatteri Provinssin päänäyttämĂś, Salorankatu 5-7. Â&#x2021; Vodou-Land Band: Talking Drums 25.11. ja 26.11. klo 18 Kulttuuritalo KIVA, Hornink. 21. http://www.salo.ďŹ /toimialoittain/sivistystoimi/kulttuuripalvelut/salo2011/salo2011tapahtumat/12900 aspx http://www.salo.ďŹ /toimialoittain/sivistystoimi/kulttuuripalvelut/salo2011/salo2011tapahtumat/12901.aspx

Â&#x2021; Talking Drums - Vodou-Land Bandin ja Heviosson konsertti 25.11. ja 26.11. klo 18.00 Kulttuuritalo KIVA, Horninkatu 21. http://www.salo.ďŹ /toimialoittain/sivistystoimi/ kulttuuripalvelut/salo2011/salo2011tapahtumat/12900.aspx http://www.salo.ďŹ /toimialoittain/sivistystoimi/ kulttuuripalvelut/salo2011/salo2011tapahtumat/12901.aspx

Â&#x2021; Luento enkeleistä, henkioppaista, Tarot-tulkinnoista, selvänäÜstä ja

energian/parantavan voiman lähettämisestä pe 25.11. klo 18, Sininen Talo, RummunlyĂśjänkatu 2, Salo. Luennoi Tarja Suorsa, Pohjois-Suomen tunnetuin selvänäkijä. Hinta 10â&#x201A;Ź sis. kahvi/teen ja pullan. Lisätietoja ja yksityisaikoja antaa Hannele 0400 748 365. Tilaisuuden järjestää: Salon Seudun Henkinen Kehitys ry. Â&#x2021; 26.11. klo 19.00 Jukka Puotila-show. Teatteri Provinssin päänäyttämĂś,Salorankatu 5-7. Â&#x2021; 26.11. klo 20.00 Tähtikeikka, Suurlähettiläät, Astrum-Areena, Salorankatu 5-7. Â&#x2021; Pe 2.12. ja la 3.12. klo 19.00 Kirkan lahje. Ria Kataja, Tatu Siivonen, Petja Lähde. Teatteri Provinssin päänäyttämĂśllä, Salorankatu 5-7, Salo. Â&#x2021; Su 4.12. klo 19.00 Mielipuolen päiväkirja. Martti Suosalo. Teatteri Provinssin päänäyttämĂśllä, Salorankatu 5-7, Salo. Â&#x2021; La 10.12. klo 20.00-01.30 Tähtitanssit Matti & Teppo. Astrum Areena, Salorankatu 5-7, Salo. Â&#x2021; Salon kaupungin tapahtumakalenteri www.salo.ďŹ Â&#x2021; Meritalon museo, Moisionkatu 18, Salo, p. 02-778 4886. Avoinna talvikaudella 1.10.2011-1.5.2012 sopimuksen mukaan. Poikkeuksista ilmoitetaan erikseen. Â&#x2021; Itsenäisyyden museo, Helsingintie 5, 2. krs. Av. su klo 13.00-15.00, muulloin sopimuksen mukaan. P. 040 514 0279. Â&#x2021; Salon taidemuseo Veturitalli, Mariankatu 14, p. 02-778 4892. Av.: ti-pe 10-18, la 11-17 ja su 11-18. Liput: 4â&#x201A;Ź. Alle 18-v. ilmainen sis.pääsy. Pe klo 16â&#x20AC;&#x201C;18 ilmainen sis.pääsy. YleisĂśopastukset ke 16.30. Lisätied.: www.salontaidemuseo.ďŹ Â&#x2021; Sininen Talo, RummunlyĂśjänkatu 2, avoinna ti-to klo 12-18, pe klo 12-15, la-su klo 12-18, ma suljettu, muulloin sop. mukaan, p. (02) 733 4340. Â&#x2021; Sinisen Talon â&#x20AC;?Taidekammariâ&#x20AC;? Salon Seudun Taideharrastajien näyttely jatkuu lokakuun 2011 uusien taiteilijoiden tĂśillä.

0DKDFKRNH

Jasmin THAIHIERONTA

Ć&#x203A;ȜȽȹȚÎ&#x17D;Ć&#x153;ȳȳ

7+$, KLHURQWD

Hyvää, taidokasta hierontaa Helsingintie 18, SALO p. 040 561 3299

WHUYHWXORD +Ă PHHQWLH 6DOR

Ć Č˝É&#x20AC;ȟȡȟȚˡÎ&#x17D;̜˴Î&#x17D;ȞˡÎ&#x17D;̯̳̯Î&#x17D;̡̰̾Î&#x17D;̴̯̲̜

0STTYZMMOSR WĂ&#x2021;Ă&#x2021;

Kuusjoki

+6 Halikko

Pertteli

Salo

Suomusjärvi Kisko

Halikko

+7

KemiĂś

Pertteli

Suomusjärvi

Salo

Muurla

+6

Kisko

Halikko

Pertteli

Salo

Suomusjärvi Kisko

PerniĂś KemiĂś

Kiikala

Muurla

+5

+6

PerniĂś

+5

Särkisalo

Somero

+6

Kiikala

+8

KemiĂś

Särkisalo

Särkisalo

3DOYHOHYDQ PHWHRURORJLQ SXKHOLQQXPHUR 0600 1 0600 PLQ SYP

$LQHLVWRSÂŚLYÂŚ LOPHVW\PLVYLLNRQ PDDQDQWDL ,OPRLWXVDLQHLVWRW RVRLWWHHVHHQ LOPRLWXV@VDORQMRNLODDNVR QHW

1ÂŚLQ WDYRLWDW PHLGÂŚW

7RLPLWXNVHQ NÂŚ\QWL SRVWLRVRLWH 7XUXQWLH 6$/2 3XKHOLPHW .HVNXV 6LYXQYDOPLVWXV ,OPRLWXNVHW 7RLPLWXV /DVNXWXV )DNVL $YRLQQD

Â&#x2039; %XOOV

5$7.$,68 Âź

Pertteli

Salo

+5

PerniĂś

Särkisalo

Kuusjoki Somero

Kiikala

Muurla

+6

+6

KemiĂś

9,,0( 9,,.21

Halikko

Suomusjärvi Kisko

+7

+5

Kuusjoki Somero

Kiikala

Muurla

6XQQXQWDLQD

+3

Kuusjoki Somero

/DXDQWDLQD

+6

PerniĂś

3HUMDQWDLQD

+5

7RUVWDLQD

S ä ä

Â&#x2039; %XOOV

PD SH

,661 6DQRPDOHKWLHQ OLLWRQ MÂŚVHQ

6ŒKN¸SRVWL WRLPLWXV#VDORQMRNLODDNVR QHW LOPRLWXV#VDORQMRNLODDNVR QHW ,OPHVW\PLVSŒLYŒ WRUVWDL 6LYXQYDOPLVWXV 6DORQMRNLODDNVR 3DLQRSDLNND 6DORQ /HKWLWHKGDV 3DLQRV NSO -ŒWWLMDNHOX Q NUW Y NSO -DNHOX 6DOR 6XRUDMDNHOX 2\ 0DWNDKXROWR 3RVWL .XOMHWXVOLLNH -RNLQHQ 2\ -DNHOXKŒLUL¸LOPRLWXNVHW 6DOR 6XRUDMDNHOX 2\ S DUN

3ŒŒWRLPLWWDMD 3HNND 0ŒHQSŒŒ SHNND PDHQSDD#VDORQMRNLODDNVR QHW ,OPRLWXVP\\QWL .DWMD 3¸O¸QHQ NDWMD SRORQHQ#VDORQMRNLODDNVR QHW ,OPRLWXV MD VLYXQYDOPLVWXV %ULWD -RNLQLHPL EULWD MRNLQLHPL#VDORQMRNLODDNVR QHW .LPPR /HKWR NLPPR OHKWR#VDORQMRNLODDNVR QHW

/HKGHQ WLODXV SRVWLWVH NRWLLQ Ć&#x20AC; YXRVL

â&#x20AC;˘ Joulujuhla Ränmestarin Krouvissa 13.12. klo 17.00. Kysy kaverilta kyytiä jos tarvitset. Pieni paketti ja joulumieli mukaan. Tied. Tarja p. 0400 783 049. Â&#x2021; Salon Reumayhdistys ry: Kuukausikerho to 24.11. klo 18 Salon SYTY ry:n tiloissa, RummunlyĂśjänk. 7 B, Salo. VyĂśhyketerapeutti Liisa Arve kertoo vyĂśhyketerapiasta. YhteyshenkilĂś Pirjo Randell, p. 0400 650 476. â&#x20AC;˘ Jouluaskarteluilta ti 29.11. klo 16-20 Salon SYTY ry:n tiloissa.RummunlyĂśjänk. 7 B, Salo. YhteyshenkilĂś Salme Säilä, p. 040 821 8435. â&#x20AC;˘ Joulujuhla la 10.12. klo 15 lähtien Golf- ravintola Tiipiissä, Aninkaistenkatu 1, Salo. Sit. ilmoitt. 25.11. mennessä Pirjolle, p. 0400 650 476 tai Tanjalle, p. 050 352 5473. Â&#x2021; Salon Kuulonhuoltoyhdistys ry: 5.12. klo 13 yhdistyksen pikkujoulu seurakuntatalossa, Kirkkokatu 6. Tuo nimetĂśn joululahja mukanasi. â&#x20AC;˘ Matka Tampereen TyĂśväenteatteriin 28.1.2012. Klo 13 Aino Kallaksen tekstin mukaan â&#x20AC;?Suden Morsianâ&#x20AC;?. Esitys on villin kaunis balladi kesyttĂśmän sydämen valinnoista. Rivit 9-10, salissa on induktiosilmukka. Bussi Salon torilta klo 10, paluu n. klo 19. Hinta 45 â&#x201A;Ź, ei-jäsenet 50 â&#x201A;Ź sis. matkan, lipun ja ruokailun teatteriravintola Nataliessa, varauksessa mainittava joko kala tai liha ruokavaihtoehto. Tiedustelut ja sitovat varaukset Irmeli VäinĂślä, p. 040 545 6152. Â&#x2021; Halikon Kaffekellari: 25.11. Laulu- Sepot, Seniorit, Ikäkeskus Majakassa (Halikkokodin alakerta) Hornintie 3, klo 13.00 alkaen. Â&#x2021; Salon Marttayhdistys ry: Marttailta ma 28.11. Tutustumme Design Hilliin Halikossa. Bussi torilta klo 17.45. Kahviraha 5â&#x201A;Ź kerätään bussissa. Â&#x2021; Halikon Karjalaiset ry: Ohjelmallinen pikkujoulu Franssintalolla la 26.11 klo 14. Ota pikkupaketti mukaan joulupukin pussiin. Â&#x2021; Suur-Salon Selkäyhdistys ry: To 24.11. jumppa Paukkulakodissa klo 18.00. â&#x20AC;˘ Ma 28.11. askarteluilta klo 18-21 Prykin kerhohuoneella, Salmenranta 2, Salo. Tehdään ulkolyhtyjä sekä ruususytykkeitä. Â&#x2021; Salon Seudun Psoriasisyhdistys ry: Kylpyläreissulle Turun Ruissaloon on vielä tilaa. Reissu on 3.12. ja lähtĂś Salon torilta klo 13, bussikuljetus. Ilmoittautumiset Tarja Peltolalle p. 044 328 6384 tai 044 281 8541. Â&#x2021; Salmi ry: Ma 28.11. klo 12-15 ma-kerho, ti 29.11. klo 11.30-13 lukupiiri, ti 29.11. klo 13.30-15 mus.ryhmä, ke 30.11. klo 12-14 ompeluseura, 1.12. klo 14-15 Keilausta Salohallissa, pe klo 13-15 Itsenäisyyspäiväkahvitus. Â&#x2021; AA- Sillanpääryhmä: Tule rohkeasti ryhmään! Kun haluat lopettaa juomisen, olet tervetullut AA:han. AA:ssa on naisia ja miehiä kaikilta elämän aloilta. AA:ssa ei ole liittymis- eikä jäsenmaksuja. AA-Sillanpääryhmä:n kokoukset sunnuntaisin klo 19 Paunalan seurakuntakoti Sillanpäänk. 5, Salo. Auttava puhelin päivittäin klo 18-20 02-250 1125. www.aa-tupa.ďŹ AA (Anonyymit Alkoholistit). Â&#x2021; Salon AA-ryhmä kokoontuu tiistaisin ja perjantaisin klo 19, Kaivokatu 4, Salo. Voit myĂśs soittaa nimettĂśmänä (02) 733 1811 ti, pe klo 18.30â&#x20AC;&#x201C;20.30. Muita Salon alueen AA-ryhmiä: Halikon Rysä-ryhmä maanantaisin ja torstaisin klo 19, Kirkkorinne 5. PerniĂśn AA-ryhmä torstaisin klo 19, Lupajantie 22, PerniĂś, p. 040 870 3558. KemiĂśn AA-ryhmä maanantaisin klo 19 Lautamiehentie, srk:n nuorisotalo. Puh. 040 526 8758 tai 040 777 1759. Tule rohkeasti mukaan! Â&#x2021; PerniĂśn AA-ryhmä kokoontuu srk-talon â&#x20AC;?takkahuoneessaâ&#x20AC;?, Lupajantie 9, torstaisin klo 19. Sisäänkäynti talon takaa. Â&#x2021; Vaihtoehto 90 ry: Kaivokatu 4, Salo, p. 02-731 2071. Avoinna ma-pe klo 8-16.

,MIVSRXETEPZIPYNE

Tervetuloa! Vapaa sisäänpääsy! Järj. Someron kaupunki

Â&#x2021; Halikon Martat ry: LähtĂś Fazerin retkelle Pirkkatorin edestä 29.10. klo 10.00.

klassikko! Esitykset: klo 19 (Huom! 26.11. esitys klo 16) Ke 23.11., to 24.11., pe 25.11., la 26.11., ke 30.11., to 1.12., la 3.12., ma 5.12., ke 7.12., to 8.12. ja pe 9.12. Toimisto avoinna ke-pe klo 12-16. Lipunmyynti aukeaa tuntia ennen esitystä. Salon Teatteri, Mariank. 3, Salo, p. 02 731 6055 tai 044 031 6055, toimisto@salonteatteri.com www.salonteatteri.com. Â&#x2021; Ravintolashow Trabantti Sokos Hotel Rikala Night, Asemakatu 15. Esitykset: Ke 23.11. klo 19, ke 30.11. klo 19, la 3.12. klo 17, ke 7.12. klo 19, to 8.12. klo 19, ke 14.12. klo 19, to 15.12. klo 19, la 17.12. klo 17 ja klo 20. Â&#x2021; Perheteatteri Heinähattu, Vilttitossu ja Littoisten riiviĂś, Teatteri Provinssin päänäyttämĂś, Salorankatu 5-7. Esitykset: Su 27.11. klo 15, ti 29.11. klo 18, ke 30.11. klo 18. Liput: p. 0440 520 260, myynti@teatteriprovinssi.ďŹ tai Lippupiste. Â&#x2021; RĂślli ja Metsänhenki Salon NäyttämĂśllä, Vilhonkatu 9. Esitykset: Ke 23.11. klo 18, pe 25.11. klo 18, su 27.11. klo 16, ke 30.11. klo 18, pe 2.12. klo 18, su 4.12. klo 16, pe 16.12. klo 18, la 17.12 klo 16, to 5.1. klo 18, pe 6.1 klo 18, su 8.1. klo 16, su 15.1. klo 16, ke 18.1. klo 18. Varaukset ja tiedustelut: 040 721 0215 tai salonnayttamo.ďŹ . Â&#x2021; Vaimoni on toista maata. Teatteri Provinssin päänäyttämĂś, Salorankatu 5-7. Esitykset: Pe 9.12. klo 19, la 10.12. klo 17 ja klo 20. Â&#x2021; 23.11. klo 19.00 Naurua kolmannella. Suomalainen huumorilaulukonsertti. Otto Kanerva, Mikko Kivinen, Matti Suosalo. Nelihenkistä orkesteria johtaa Kalle Torniainen. Teatteri Provinssin päänäyttämĂś, Salorankatu 5-7. Â&#x2021; 24. ja 25.11. klo 7.30-20.00 Heijastuksia unelmien Salosta. Salon uuden kaupungintalon

salo2011/salo2011tapahtumat/12902.aspx

Annosruokailu: Erkki Timperi

Â&#x2021; Salon Teatteri Arsenikkia ja vanhaa pitsiä, mustan huumorin komedia-


8SVWXEMRE QEVVEWOYYXE +$/,..2 .. 3RVWLQWLH % K N SHVXK Pð ODVLWHWWX SDUYHNH 3llW\DVXQWR + Âź Â&#x2021; (6,77(/< /$ NOR

6$/2 2//,..$/$ .HWRPlHQSRONX $ K NN SK ZF Pð SDUYHNH +HWL YDSDD + Âź Â&#x2021; (6,77(/< /$ NOR

+$/,..2 .. &DLUHQLXNVHQNXMD DV K N V SK ZF Pð 3HUXVNXQWRLQHQ NDNVLWDVRUDWNDLVX $XWRWDOOL + Âź Â&#x2021; (6,77(/< /$ NOR

+$/,..2 .. 6DOLWXQWLH E% K N SK ZF ZF Pð SDUYHNH 9DLQ SRUUDVWD + Âź Â&#x2021; (6,77(/< 68 NOR

6$/2 $/+$,6, .RXOXNDWX DV K NN NSK YK Pð SDUYHNH 9DSDD + Âź Â&#x2021; (6,77(/< /$ NOR

OMAKOTITALOJA 3(577(/, .. 7XUULQWLH K N V SHVXK SXNXK NKK ZF Pð YDUDVWRWLODD OlPPLQ DXWRWDOOL 2PD WRQWWL Pð + Âź Â&#x2021; (6,77(/< /$ NOR

RIVITALOSTA

6$/2 78385, 6DDOLVNDWX $ K NN V SK ZF DONRYL Pð 0XNDYD SLHQDVXQWR + Ÿ

6$/2 3$/20(76b 1XPPLODQNDWX % K NN SHVXK ZF Pð (L SRUWDLWD KHWL YDSDD + Âź 0\|V YXRNUDXV Âź NN 9DNXXV NN Â&#x2021; (6,77(/< /$ NOR 6$/2 02,6,2 6DORQNDWX % K N SK ZF YK Pð +\YlNXQWRLQHQ MlPlNNl NLYLWDOR + Âź Â&#x2021; (6,77(/< /$ NOR

+$/,..2 0b5<1800, 9DQLNNDWLH K N V SK ZF Pð +\YlNXQWRLQHQ 6lKN|OlPPLW\V 9DUDDYD WDNND (ULOOLQHQ DXWRWDOOL Pð 3LKDVDXQD 2PD WRQWWL Pð + Âź Â&#x2021; (6,77(/< /$ NOR

6$/2 3$+.$9825, 6XSLQNDWX DV K NN V SK ZF Pð DXWRNDWRVSDLNND + Âź Â&#x2021; (6,77(/< 68 NOR

6$/2 5$338/$ 5LVWLQNHGRQ NDWX DV K NN SK ZF Pð +LVVLWDOR YDSDD + Âź Â&#x2021; (6,77(/< /$ NOR

Inspiraatiota ja ideoita kotiisi:

1.11.-31.1

KABINETTI-liukuo2.2011 vikaapistot

-1 5%

6$/2 78385, 2ODVNDWX DV K N V SHVXKXRQH ZF Pð +\Yl NDNVLR DXWROOH NDWRVSDLNND + Âź 0\|V YXRNUDXV Âź NN 9DNXXV NN Â&#x2021; (6,77(/< /$ NOR

+$/,..2 .. .XUXQWLH % K N SK ZF Pð ODVLWHWWX SDUYHNH 9DORLVD OlSL WDORQ KXRQHLVWR + Âź Â&#x2021; (6,77(/< 68 NOR

+$/,..2 0b5<1800, .HUVDQWLQWLH <KGHVVl WDVRVVD K N V SK ZF ZF NKK Pð OlPPLQ DXWRWDOOL Pð OlPPLQ YDUDVWR Pð DXWRNDWRV 6lKN|OlPPLW\V MD LOPDOlPS|SXPS SX 2PD WRQWWL Pð + Âź Â&#x2021; (6,77(/< /$ NOR

+$/,..2 .. 2MDWLH DV K N V SK ZF YK Pð 6XRMDLQHQ SLKD + Âź Â&#x2021; (6,77(/< 68 NOR

+$/,..2 0b5<1800, +LUYLWLH % K N SK ZF YK Pð ODVLWHWWX SDUYHNH 7RLPLYD + Âź Â&#x2021; (6,77(/< /$ NOR

Tyyliä ja toimivuutta kotisi säilytystiloihin

KABINETTI-liukuovikaapistoilla

6$/2 .(6.867$ +HOHQDQNDWX DV +\Yl NDNVL WDVRUDWNDLVX K NN UK V NSK SK ZF Pð SDUYHNH RPD SLKD +$/,..2 0b5<1800, +HWL YDSDD + Âź .RUSUDDOLQWLH <KGHVVl WDVRVVD Â&#x2021; (6,77(/< K N WDNNDK V SK ZF NKK /$ NOR Pð OlPPLQ DXWRWDOOL Pð YDUDVWR Pð + Âź 6$/2 9$/+2-$ .XXVHODQNDWX DV K N V NSK SK NKK ZF Pð DXWRNDWRV YDUDVWR + Âź .7 K N UK SK ZF K N K K Pð ð +RUQLQNDWX 6DOR NHVNXVWD Â&#x2021; (6,77(/< 9XRNUD Âź NN 9DNXXV NN /$ NOR

6$/2 .(6.867$ (VWHULQNDWX K N NSK Pð ODVLWHWWX SDUYH NH 7RLPLYD K\Yl + Âź 6$/2 5$338/$ 5XXKLNRVNHQNDWX & K N SK ZF YK Pð ODVLWHWWX SDUYHNH +LVVLWDOR KHWL YDSDD + Âź Â&#x2021; (6,77(/< /$ NOR

Käytä nyt tilaisuus hyväksesi â&#x20AC;&#x201C; tarjoamme vuoden loppuun asti

KABINETTI-liukuovikaapistot 15% alennuksella!

VUOKRATTAVANA

www.salonkiinteistovalitys.net

Tarjous on voimassa 1.11.-31.12.2011 ja koskee uusia tilauksia. Ei voi yhdistää muihin tarjouksiin.

6XRUDW NlQQ\NNlQXPHURPPH N 9L W -RXNR 9LUWDQHQ -DUPR 9LUWDQHQ

SUORAAN MAAHANTUOJALTA

OSTAMINEN ON NYT HELPPOA! MAKSA NYT OSISSA,

0%

KORKO

hoitomaksu on 5 euroa. Luoton myÜntäjä on Nordea Rahoitus Suomi Oy.

KLAPIKONE Vuoden takuu! 7T-52

3000 W/230V valovirta

TEHO -pĂśllit 1050/550/430 mm 2200 W -RISTITERĂ&#x201E; vakiona

199

I KAIKKIN VA

7T

Â&#x20AC; k /k Â&#x20AC; 5 2 i

ta

Maksuaika 10 kk, tilinhoitomaksu 5 Â&#x20AC;/kk, luottohinta 249 Â&#x20AC;

JALUSTA NYT SAMAAN HINTAAN!

PURISTUSVOIMA

- PĂ&#x2013;LLI 52 cm

445Â&#x20AC;

8T LSS8T/1050

0Â&#x20AC;

HUIPPUOMINAISUUKSIN -Tehokas OHV 4 tahtimoottori

PyÜrät, UP-side-Down tosi tukeva etu- jousitus rakenne,

HYVĂ&#x201E; TYĂ&#x2013;ASENTO.

299Â&#x20AC;

NYT SAMAAN HINTAAN RAIVAUS- JA VESAKKOTERĂ&#x201E; JA AUTOM. SIIMALEIKKURI !

SHOKKIHINTAAN

SPARTA 440

Maksuaika 10 kk, tilinhoitomaksu 5 Â&#x20AC;/kk, luottohinta 609 Â&#x20AC;

Tehokas ja ympäristÜystävällinen yleissaha. Luxusvarustelu: ketjun pikakiristys, primer, Ergosatr. 31,8cc/1,6 hv / 4,2 kg

GS-350

JA VIELĂ&#x201E; KAUPANPĂ&#x201E;Ă&#x201E;LLE TURVAKYPĂ&#x201E;RĂ&#x201E; JA BENSA/ VAIN Ă&#x2013;LJY -KOMBIKANNU ! ! !

TUKKIKĂ&#x201E;RRY

KONEKAUPPAA VUODESTA -55

249Â&#x20AC;

MĂ&#x2013;NKIJĂ&#x201E;Ă&#x201E;N TAI PIENTRAKTORIIN.

JA NYT NOPEILLE SAMAAN HINTAAN VIELĂ&#x201E; PUUTAVARANOSTURI !!!

tai 35 Â&#x20AC;/kk

595Â&#x20AC;

tai 65 Â&#x20AC;/kk

VAATIVAAN HARRASTE JA VAPAA-AJANKĂ&#x201E;YTTĂ&#x2013;Ă&#x2013;N VARMASTI TOIMIVA

uusien normien mukainen mootori takaa alhaiset päästÜt, kulutuksen ja äänitason. Antaa tasaista voimaa ja vääntÜä kaikissa tilanteissa. NETTILUOTTO!

169Â&#x20AC;

AGB 37-4

tai 65 Â&#x20AC;/kk

KI JA KAIINK VA

MAKSA JOUSTAVASTI KK-ERISSĂ&#x201E;, JOTKA VOIT ITSE VALITA! TOIMITUKSET Sopimuksen teet KOKO MAAHAN! suoraan kätevästi nettikaupassamme!

Maksuaika 10 kk, tilinhoitomaksu 5 Â&#x20AC;/kk, luottohinta 645 Â&#x20AC;

ERĂ&#x201E; VAIN!

Maksuaika 10 kk, tilinhoitomaksu 5 Â&#x20AC;/kk, luottohinta 645 Â&#x20AC;

- vähäpäästÜinen ja -ruokainen - tehokas 4-tahtimoottori - rekisterÜity kahdelle

(Sh. 460 Â&#x20AC;)

Maksuaika 10 kk, tilinhoitomaksu 5 Â&#x20AC;/kk, luottohinta 349 Â&#x20AC;

38,9 cc/2 hv/ 4,4 kg

- ärhäkkä 50 cc 2 t. moottori - autom. kytkin - levyjarrut - 8Â&#x201D; aluvanteet

Isot pyÜrät ja luja tekniikka.

tai 61 Â&#x20AC;/kk

MS181CE ErgoStart

Uusi tehokkaampi, väkivahva, vääntävä ja varmakäyntinen moottori

TEHOPAKKAUS VARUSTEINEEN - paino vain 6,6 kg - tukeva rakenne 42 cm3

- PERUUTUSVAIHDE! - PUOLIAUTOMAATTIKYTKIN!

!!! Â&#x20AC; 559!!Â&#x20AC;! 595

SKOOTTERI Spring Wind 50 cc

KISHOKAAN T N I H

tai 55 Â&#x20AC;/kk

15

BENSA-Ă&#x2013;LJYKOMBIKANNU

/KPL

19

TURVAKYPĂ&#x201E;RĂ&#x201E;YHDISTELMĂ&#x201E;

tai 280 Â&#x20AC;/kk

- Mitat 1000x950x1900mm - Kahden istuttava - Digitaalinen ohjaustaulu - Valo - 5 keraamista lämpÜelementtiä - Teho 1400w

90 /KPL

-Laajataajuuksinen hiilikuitulämmitin ja keraaminen -Enemmän lämmitin jalkatilassa, 2 + 2 kpl upeaa lasipintaa -Karkaistu täyslasinen ovi -Digitaalinen ohjaustaulu sisä- ja ulkopuolella -Lukuvalo -Radio ja CD-soitin -Ionisaattori -Teho 1300w -Mitat L.900 x S.1050 x K.1900mm

tai 95 Â&#x20AC;/kk

PELLETTITAKKA SĂ&#x201E;Ă&#x201E;STĂ&#x201E; jopa YLI PUOLET LĂ&#x201E;MMITYSKULUISSA!

795Â&#x20AC; 995Â&#x20AC;

INFRAPUNASAUNA CP01

90

- Upea, lämpÜä varaava Majolic-keraaminen ulkokuori - Sisäänrakennettu kiertovesipumppu ja paisuntasäiliÜ

245!Â&#x20AC;!! 2750Â&#x20AC;

Maksuaika 10 kk, tilinhoitomaksu 5 Â&#x20AC;/kk, luottohinta 845 Â&#x20AC;

Maksuaika 10 kk, tilinhoitomaksu 5 Â&#x20AC;/kk, luottohinta 549 Â&#x20AC;

- ominaisteho 3,9- 13,1 KW - viikkoajastin - kaukosäätÜ

INFRAPUNASAUNAT Esim. HotWind SEK-G2 Maksuaika 10 kk, tilinhoitomaksu 5 Â&#x20AC;/kk, luottohinta 2800 Â&#x20AC;

tai 85 Â&#x20AC;/kk

499Â&#x20AC;

KESKUSLĂ&#x201E;MMITYSPELLETTIUUNI

vesikiertoiseen keskuslämmitykseen kytkettävä

vaihteisto - isot 25Â&#x201D; pyĂśrät Aloittelijoille UUSI 50 cc JUNIORI-CROSSI

SPORTS-HAMMER

4-tahtimoottori, hiljainen ja vähäruokainen.

Nordica Extraflame Duchessa

Energiaystävällinen uutuustuote - 300 cc - CVT-portaaton ITALIASTA!

JA VIELĂ&#x201E; KIPPAAVA PERĂ&#x201E;KĂ&#x201E;RRY KAUPAN PĂ&#x201E;Ă&#x201E;LLE JA UPEAT ALUMIINIVANTEET! JA VINSSI ASENNETTUNA!!

110 cc MĂ&#x2013;NKIJĂ&#x201E;

PH02-140

Uutuusmalli EUROOPPALAISTA HUIPPULAATUA!

FA-D300

4x4

tai 345 Â&#x20AC;/kk

Maksuaika 10 kk, tilinhoitomaksu 5 Â&#x20AC;/kk, luottohinta 3445 Â&#x20AC;

tilinhoitomaksu 5 Â&#x20AC;/kk, luottohinta 1345 Â&#x20AC;

MOOTTORISAHA

Maksuaika 10 kk, tilinhoitomaksu 5 Â&#x20AC;/kk, luottohinta 495 Â&#x20AC;

3395Â&#x20AC;

VAIN

5 Â&#x20AC;/kk tai 13Maksuaika 10 kk,

140 cc Puun max. pit. CROSSI

1050 mm

NYT MEILTĂ&#x201E;!

HINTAAN PIENI ERĂ&#x201E;!

1295Â&#x20AC;

tai 50 Â&#x20AC;/kk

RAIVAUSSAHA

www.kone-glans.fi

MIKSI MAKSAISIT LIIKAA...

YLIVOIMAINEN HINTA-LAATUSUHDE UUTUUS 4-VETOMĂ&#x2013;NKIJĂ&#x201E;T PARHAISTA OSISTA TEHTY! SUPERMOPO Meillä tunnetun maailmanmerkin uusimmat, upeimmat -50cc tehokas 4-t. -takana säädettävä kaasuiskari NYT TOSI HĂ&#x201E;MMĂ&#x201E;STYTTĂ&#x201E;VĂ&#x201E;Ă&#x201E;N mallit.!

-edessä UPSIDE-DOWN keula -5-vaihdetta, käsikytkin -2-mänt. levyjarrut maksat vain 5 Â&#x20AC;/kk tilinhoitomaksun! etu+taka Maksuaika 10 kk, tilinhoitomaksu 5 Â&#x20AC;/kk, luottohinta = käteishinta + 50 Â&#x20AC; -tukeva teräsrunko TUOHI MasterCard -tililuoton 50 -istuinkork. 880mm todellinen vuosikorko KLAPIKONE -renkaat e+t tyypilliselle 2 000 euron NOPEILLE mahtavat 100/70-17"/130/70-17" luotolle on 17,68 % -mitat L x W x H: Ja talven SUPERETUNA (01/2008). Kuukausittainen tilin2300x 880x1235 mm vielä KOTIINKULJETUS

PURISTUSVOIMA/ 3000 W -moottori vahva

Hämeentie 23, Salo Puh. (02) 733 4846, fax (02) 733 7922 Ma-pe 9â&#x20AC;&#x201C;17, la 9â&#x20AC;&#x201C;13

Tule tutustumaan mallistoon ja pyydä tarjous kotiisi sopivasta kokonaisuudesta!

SALON KIINTEISTĂ&#x2013;VĂ&#x201E;LITYS OY

-RXNR 9 -RXNR 9LUWDQHQ >$@ ONY -DUPR 9LUWDQHQ N 9LUWDQHQ >$ >$@@ ON >$ ON ONY N -DUPR 9 9LUWDQHQ 7XUXQWLH 6DOR SXK 7XUXQWLH 7 6DOR SXK

+%)44)ž s +9,09(5/.% s +/-%2/4

RAJOITETTU ERĂ&#x201E;

KERROSTALOSTA

895Â&#x20AC;

tai 105 Â&#x20AC;/kk

Maksuaika 10 kk, tilinhoitomaksu 5 Â&#x20AC;/kk, luottohinta 1045 Â&#x20AC;

= täysautomaattinen syÜttÜ, paloaika lähes vuorokausi 1 täytÜllä, teho n. 8 kw, erittäin hyvä hyÜtysuhde, puhdas palotulos, tyylikäs!

PUUHELLAT myĂśs vesikeskus-

lämmitykseen kytkettävät mallit!. UPEAT ITALIALAISET

alk.VAIN

tai 75 Â&#x20AC;/kk

695Â&#x20AC; !!!

Maksuaika 10 kk, tilinhoitomaksu 5 Â&#x20AC;/kk, luottohinta 945 Â&#x20AC; Maksuaika 10 kk, tilinhoitomaksu 5 Â&#x20AC;/kk, luottohinta 745 Â&#x20AC;

JOENSUUNKATU 10, 24100 SALO p. 0403 00 1050. Av. MA-TO 9-17, PE 9-18, LA 9-14

Tilaa helposti nettikaupastamme www.kone-glans.fi


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Viikko 47 - 2011 by Salonjokilaakso lehti - Issuu