Skip to main content

L10-11

Page 1

ANDI Suomi rakennetaan

YHDESSÄ!

www.mwegerano.com

N:o 10

Torstaina 10. maaliskuuta 2011

Palvelemme sunnuntaisin klo 12-18. Tervetuloa!

Pihaleikkeihin Prismasta

RATKAISEVAN EDULLISESTI

Ciraf

TYT Y ÖN KUOS K SIPUKU Liila tai pin nkki. Koot 92–128 cm.

34,,90 0 Ciraf

Cir f Ciraf

Ciraf

Atsalea tai t.harmaa. Koot 62–86 cm.

Atsalea taii t.harmaa. Koot 62–8 86 cm.

VAUVA V N SETTI

VAUVA V N HAALARI

34,90

29,9 90

34,,90

29,95

HK

Kivikylän

HÄRKÄ- TAI POSSURUUKKU

400 g (4,72/kg), alkuperämaa Suomi

1,89

ENSIASKEL KENGÄT Ä

Pakattu, 1 lk.

1,49/kg

Nahkaa. Oliivi tai punainen. Koot 19–24.

ke-ma 9.-14.3.

400 g (2,23/kg)

Ranska/Itävalta, Golden Delicious

Suomi

ke-ma 9.-14.3.

OMENA

1 lk.

0,99/kg

LASAGNET TAI PASTAT

UUNILENKKI

Kastikkeessa, n. 650 g, alkuperämaa Suomi

300 g (5,97/kg)

0,89

KURKKU

1 lk.

2,29/kg

1,79

ke-ma 9.-14.3.

400 g (9,23/kg)

3,69

Elovena

Fitness

KAURAPALAT

AAMIAISMUROT

6 kpl, 400 g (4,38/kg)

1,75

375 g (6,11/kg)

2,29

Arla Ingman

MAUSTETTU JOGURTTI

200 g (1,35/kg)

0,27

Apetit X-tra

LOHKOPERUNAT

1 kg

1,25

Rainbow Vaasan

ISOÄIDIN MARJAPITKO

2,95/nippu

Saarioinen X-tra

9,90/kg

JÄÄVUORISALAATTI

10 kpl/nippu. Ciraff Ci

SIKA-NAUTAJAUHELIHA 22 %

Espanja

TULPPAANIT

POIKIEN N KUOSIPUKU

Musta tai vihreä. v Koot 92–128 cm.

Kevään ! kotiin värejä

PERUNA- & KEITTOKASVIKSET

750 g (2,33/kg)

1,75

Kevyt Olo

TUOREPURISTETTU APPELSIINITÄYSMEHU

RAIKAS TAI KARPALO

2,04

4,59

1l

4 x 1,5 l, 6 l (0,50/l) (sis. 2,99 + pantti 1,60)

PRISMA HALIKKO

Prismantie 2, 24800 Halikko, p. 075 3030 1500 Lankaverkko 8,28 snt/puhelu + 1,48 snt/min mobiiliverkko 8,28 snt/puhelu + 16,56 snt/min.

8-21, 8-18, 12-18


SALONJOKILAAKSO

2

VAIN

4

PÄIVÄÄ KE-LA

Kauppakeskus Linjurin yläkerrassa Snob Shopin, Maripuodin, Solid Furnituren poistomyymälä KE-PE 10-18, LA 10-15. TULE TEKEMÄÄN LÖYTÖJÄ! KANKAITA

ASUSTEITA

alk.

JOPA

10₏

PYYHKEITĂ„ alk.

-70%

LAPSILLE alk.

ym. ym.

5₏

4,50₏ Farkkuja T-paitoja Kenkiä Huppareita Takkeja

Tuotteita

ALK.

5₏

TEKSTIILEJĂ„ KALUSTEITA SISUSTUSTAVAROITA DESICON KYNTTILĂ–ITĂ„ ASKARTELUPALIKOITA LEIKKUULAUTOJA VIINIBOXEJA -20%

-30%

-70%-50%

Nuorta sorminäppäryyttä Johanna Tuominen Susanna Syrjälä

Halikkolaisen Lauri Kivikallion sormet liukuvat harmonikan näppäimillä ripeästi. Vasta yhdeksänvuotias poika on soittanut harmonikkaa jo neljä vuotta. Perheessä myÜs äiti ja kaksi siskoa soittavat harmonikkaa. Perheen isä Tarmo Kivikalliokin tarttuu tottuneesti harmonikkaan, tosin vain korjausmielessä. Kivikallioiden

perhettä voisi siis kutsua harmonikkaperheeksi, missä toisia tuetaan ja kilpailureissut matkataan yhdessä. Lauri Kivikallion soittoharrastus alkoi jo pienenä. Siskot soittivat omia harmonikkojaan ja Laurista soittaminen vaikutti ja kuulosti kivalta. Sisartensa jalanjälkiä seuraten suunta oli Salon musiikkiopistoon opiskelemaan harmonikan soittoa lähemmin. - Soitan harmonikkaa joka päivä vähintään vartin ver-

Nyt voimme vihdoinkin avata liikkeemme kun pakkaset ovat ohi.

VESIVAHINGOITTUNEITA

KANKAITA

2 1 3

Torstaina 10. maaliskuuta 2011

Ajanvaraus: Optikko ja Silmälääkäri (02) 727 2800 salon.silmalasikeskus@synsam.ďŹ

Turuntie 14, Salo. Palvelemme ma-pe 9-17.30, la 9-14.

#81+00# /# 2' Ĺ– .# 57.,'667

ran. Kisojen alla yritän soittaa enemmän, Lauri kertoo. Nuoren Kivikallion harmonikasta lÜytyy standardi -ja melodinen basso. Harmonikkoja lÜytyy myÜs pelkkänä standardibassona tai melodisena bassona. Kun molemmat ovat yhdessä, on harmonikka hieman isompi. - Harmonikka kasvaa lapsen mukana. Laurin vanhemmalla siskolla on menossa jo viides harmonikka, Laurin isä Tarmo Kivikallio kertoo. – Harmonikat eivät ole halpoja ja niitä saa olla ostamassa aika usein, varsinkin kun lapsi vielä kasvaa. Mutta harmonikka ei onneksi menetä juuri myyntiarvoaan, Tarmo jatkaa hymyillen. Laurin haitarissa on pienet näppäimet, vaikka vaihtoehtona olisi pianohaitari. Pianohaitarin näppäinten tilalla on pianonkoskettimet, joita on pianon soittajien helpompi

soittaa. Koska perheessä kaikki muut soittavat näppäimillä, oli melkein selvää että Laurikin alkaa soittaa näppäimillä. Kisoista pitävä Lauri ei jännittänyt viikonloppuna ollutta Hopeista Harmonikka semifinaalia. Semifinaali pidettiin laivaristeilyllä, missä laiva oli täynnä pelk kiä harmonikkaihmisiä. Viidestätoista kilpailijasta valittiin seitsemän f inalistia, jotka kilpailevat Hopeisesta Harmonikasta Ikaalisten TV-finaalissa. Kisan finaali näytetään suorana lähetyksenä kesäkuun lopussa. Hyvin sujunut semifinaali ei kuitenkaan Laurille finaalipaikkaa tuonut. Nuori taituri on kerinnyt kisailemaan jo enemmänkin ja yksi voitto on jo tullut. Valtakunnallisissa Minä soitan harmonikkaa –kisoissa Lauri Kivikallio vei voiton Salossa 2008.

Lauri Kivikallion mielestä mukavin kappale soittaa on Kuunkuiskaajien TyÜlki ellää.

Naisex-messuilla terveyttä ja kauneutta metsästämässä Ulla-Maija Wiander

Moision koululla lauantaisilla Naisex-messuilla oli tarjolla monenlaista suolaista ja makeaa, kaunista ja pehmeää. Koulun käytävillä oli esillä tarot-kortteja, tupperikulhoja ja paljon niiden väliltä. Kalpea iho kaipasi väriä, herkut maistajia ja terveysvaikutteiset tuotteet testaajiaan. R e e t t a H ä n n i nen i s t u i penkkiin Kynsistudio Priman messuosaston lavalla. Kalpea suomalainen iho muuttui Susanne Kilpeläisen suihkutuksessa kauniin päivettyneeksi. - Tykkään maata auringossa tuntikaupalla, mutta vaalea ihoni ei kovin helposti rusketu. Auringossa tunteja vietetty aika ei ole kovin terveellistä joten ehkä suihkurusketus voisi olla minun juttuni. Kevyt suihkutus oli hieman viileä, muttei lainkaan epämiellyttävä, ensimmäistä kertaa suihkurusketusta kokeillut Reetta Hänninen kuvaili. - Yläkropan suihkutus vie aikaa kaikkineen noin viisitoista minuuttia. Iholle suihkutettu rusketus on aurinkoa paljon nopeampi ja terveellisempi vaihtoehto, Päivi Kurman kertoi. - Jos haluaa pitää värin koko ajan, ruiskutuksessa pitää

kaiken itse, tyÜtä tehdään hikeä säästelemättä ja haasteita pelkäämättä, Olavi Mattsson painotti. Esillä olevat pellava- ja nahkavaatteet olivat Ann Mattssonin tekemiä, ammatiltaan hän on tekstiilitaiteilija. Henkarissa roikkuva ruskea paita oli kudottu linnan omien lampaiden villasta. - Tarjoamme lämminhenkisiä juhlia ja elämyksiä, ihmiseltä ihmiselle. Aikaa Kalliolaakson linnaan kuluu Salosta noin 15 minuuttia, jonka jälkeen 3000 hehtaarin metsän keskellä on rauhallista. Puitteet ovat hyvät, Ann Mattsson lisäsi.

Joonas Panu esitti Serenadin messujen naisille.

Reetta Hänninen sai suihkurusketuksen Susanne Kilpeläisen osaavissa käsissä. käydä suunnilleen puolentoista viikon välein. Tällä saa iholle kauniin tasaisen värin joka kuivuu nopeasti. Väri syvenee pikkuhiljaa ruiskutuksen jälkeen ja noin kymmenen tunnin päästä se näyttää siltä miltä pitääkin. Vaatteista väri lähtee neljässäkympissä pesukoneessa, suihkurusketuksen tehnyt Susanne Kilpeläinen jatkoi. - Iho ei tunnu mitenkään tahmealta ja topin rajalta näkee, että väriäkin on jo. Todel-

la helppo tapa ruskettua, Hänninen pohti hymyillen. Naisia istui messukahviossa, kulki käytävillä ja tutustui näytteilleasettajien tuotteisiin, messuilla kuultiin myÜs Serenadi naisille. Serenadin esitti komeaääninen Joonas Panu musiikkiopiston oopperaryhmästä. Pienet vauvanuket hätkähdyttivät aitoudellaan ja aloe veraa lÜytyi sekä syÜtävinä paloina, että voiteina purkissa. Korujen kimallus sekä pellava-

vaatteiden pehmeys houkuttelivat koskettamaan. Kalliolaakson linnan isäntäpari Olavi ja Ann Mattsson esittelevät omalla osastollaan itse tekemiään pellava- ja nahkavaatteita sekä linnansa elämysjuhlia. - 1981 aloitimme rakentamaan taloa. Siirsimme Somerolta pala palalta 200 vuotta vanhan hirsirakennuksen jonka ympärille olemme rakentaneet talon, Kalliolaakson linnan. Teimme ja teemme

Ann ja Olavi Mattssonin mukana messuilla oli tytär Desiree.


Torstaina 10. maaliskuuta 2011

Toimituksen osoite: Sähköpostit:

ENSI A L L O K VII JÄTTI Turuntie 15, 24240 SALO U EL toimitus@salonjokilaakso.net K A J ilmoitus@salonjokilaakso.net

3

etunimi.sukunimi@salonjokilaakso.net

Avoin päiväkoti sai uudet tilat • sivu 4

Liikenneosaamista opetellaan kouluissa • sivu 9

Kirkkaat hanget häikäisevät keväisin • sivu 15

Petteri Husun näyttely Sinisessä Talossa • sivu 17

Maailmanluokan bluesia Somerolla • sivu 20

Keväthanget miellyttävät salolaisia Pauliina Kallio

Elohopea kipuaa nollan tienoille ja ylikin, aurinko hellii ja leuto tuuli hyväilee kasvoja. On upea maaliskuun alun sunnuntai Wiurilassa. Linnut laulavat ja iloiset hihkaisut täyttävät ilman pulkkamäessä, onpa joku saapunut nauttimaan kupposen kahvia ja laskiaispullaa sivakoidenkin. Puheensolinan keskeyttää hirnahdus. Pukuratsastajat saapuvat Peppi Pitkätossun johdolla ja myös rekiajelulle pääsee pian. Salolaiset Leena Paganus, Kirsi Oksanen, Jani Mäkilä ja reilun vuoden ikäinen Minea Mäkilä paistattelevat päivää ja nauttivat grillimakkaroista. – Tarkoitus oli tuoda Minea elämänsä ensimmäiseen laskiaisriehaan, ja innokkaasti lähdettiin matkaan. Mutta kun saatiin auto parkkiin, huomattiin, että Minea nukkuu, nauraa isoäiti Paganus. – Ja piti tulla näyttämään Minealle ilmieläviä hevosia, mutta ehkä täytyy vaan napsia kuvia ja näyttää niitä sitten, hymyilevät myös Minean vanhemmat Oksanen ja Mäkilä. Pa ljonpuhutusta pik kuMineasta näkyvät pikkuruiset talvisaappaat ja iloisenoranssi torkkupeitto rattaiden sisästä. – Mutta on täällä silti kivaa, kolmikko pohtii ja tulee yh-

- Ei päästy pulkkamäkeen asti, kun tyttö nukahti, nauravat Leena Paganus (vas.), Jani Mäkilä ja Kirsi Oksanen. Minea Mäkilä vetää sikeitä rattaissaan. teistuumin siihen tulokseen, että ainakin pakkanen saisi jo riittää, vaikka hieno keväinen talvipäivä on upea sekin.

Ilo irti keväthangista Johanna ja Ulf Helenius Salosta ovat tulleet Wiurilaan

hiihtämään. – Ei keväällä ole kiire, tulkoon huhtikuussa vasta. Nyt on parhaat hiihtokelit ja kivaa kun aurinko paistaa, hyväntuulinen pariskunta mietiskelee laskiaispullan syönnin lomasta. – On muuten hyvää pullaa,

vaikka onkin hillolla, Johanna Helenius kommentoi ja saa nyökkäyksen vastaukseksi. – Hiihtäminen on meillä talven lempiharrastus, nyt on kierretty kertaalleen tämä 3-4 kilometrin mittainen latu, Heleniukset kertovat. Ei siis ihme, että talvi ja kantavat valkoiset hanget yhäti kelpaavat. Nelihenkinen perhe jonottaa rekiajelulle. - Ei olla kukaan oltu varmaan ikinä rekiajelulla, onpa kivaa, kun on sellaiseenkin mahdollisuus, puhelevat salolaiset Bernoullit eli isä Otto, äiti Anne ja lapset Sofia ja Hans ja nauttivat hienosta kelistä. - On kiva, että on lunta ja kunnon talvi, vanhemmat toteavat ja Sofia on yhtä mieltä. - Olen rakentanut lumilinnaa, luistellut, pulkkaillut, hiihtänyt… - Eli ottanut ilon irti siitä mitä on, isä Otto kuittaa nauraen. Vanhempien mielestä keväistä talvea saa olla vielä kuukauden päivät. – Ja sitten nopeasti lämmin, niin ei ole kauhean kauaa kelirikkoa ja loskakelejä. Perheen kuopuksen Hansin toive sen sijaan on hieman vaateliaampi. - Kesä heti!

Isohärjänmäen latu-ura oli melko haasteellisessa kunnossa maanantai-iltana.

Hiihtokausi jatkuu Salossa, ladut siivotaan havuista Pekka Mäenpää

Salossa muutoin hyväkuntoiset hiihtoladut ovat roskastuneet pahan kerran tuulen tuomista havuneulasista. Liikuntatoimenjohtaja Urpo Sorsa lupaa, että latuja pidetään mahdollisuuksien mukaan hiihdettävässä kunnossa pitkälle kevääseen. - Teimme tiistaina päätöksen, että Salossa Tupurin hiihtoreitit ajetaan latukoneella päivittäin ja näin voidaan estää roskien tuomia haittoja. Myös Perniön Melassuolla latuja huolletaan aktiivisesti, Sorsa kertoo.

Latujen tekeminen vie jonkin verran aikaa, sillä reitti ajetaan läpi kolmeen kertaan. - Menemme Tupuriin aina aamuisin. Ensin murskataan latu-ura pois, toisella kierroksella luistelu-ura ja kolmannella ajetaan sitten uudet ladut, Sorsa kertoo. Hän muistuttaa, että Salon golfkentän neljän kilometrin reitti pysyy melko hyvin puhtaana roskista, sillä kentällä ei ole latuja roskaavia havupuita. - Pyrimme käymään mahdollisimman usein myös Märyssä ja Kajalassa ja muitakin latuja ajetaan aina kuin ehditään, Sorsa lupaa. Hänen mukaansa latupohjat ovat niin hyvässä kunnossa, että hiihtoharrastusta voi Salossa jatkaa vielä viikkoja. - Sitten kun tulee märkää, latujen hoitaminen käy vaikeaksi, Sorsa muistuttaa.

Salossa järjestettiin viime viikolla kaavoitukseen ja maankäytön suunnitteluun keskittyvä seminaari, jonka päätteeksi järjestettiin paneelikeskustelu.

Salon Meriniitty hyvä esimerkki onnistuneesta kaavoituksesta Pekka Mäenpää

Salossa pohdittiin viime viikolla kaupungin tulevaisuutta teemalla ”Yrittäjän ja elinkeinoelämän Salo 2030”. Lukiossa pidetyssä seminaarissa löydettiin useita alueita, joissa Salossa on maankäytössä onnistuttu. Mutta kyllä maankäytölle löytyi myös haasteita. K aupunginjohtaja A ntti Rantakokon mielestä Meriniityn teollisuusalue, Salon tiivis kaupunkirakenne ja keskustaalueen kauppapaikat ovat esimerkkejä onnistuneesta kaavoituksesta.

- Poikkeamisluvat ovat menneet aika nopeasti läpi, siinä mielessä on yhteistyössä yrityselämän kanssa onnistuttu, totesi vuorostaan Kokoomuksen edustajana paneelissa istunut valtuutettu Juha Punta. Kaupunkisuunnittelujohtaja Jarmo Heimo löysi onnistumisen moottoritien rakentamisen aikaistamisesta. - Vastaavan tyyppistä liikenneverkon parantamista tarvitaan lisää. Tehdään aktiivista ja pitkäaikaista maapolitiikkaa, että maata on käytettävissä kaavoitukseen ja eri tarkoituksiin jatkossakin, Hei-

mo sanoi. Keskustan Ulla Huittinen kiitteli maankäytön suunnittelua siitä, että ympäri uutta kaupunkia ja myös keskustaalueella on ollut tonttimaata myös yrityskäyttöön. - On ollut ja toivottavasti on myös jatkossa. Kauppakeskus Plazan johtajan Päivi Korpelan mielestä Salossa asuinalueet ja esimerkiksi kauppa-alueet ovat selkeästi erillään. Hyvää on myös se, että ne ovat melko lähellä toisiaan. Kauppakamarin edustajana paneelissa puhunut Markku

Blom kehui kaupunginjohtajan tavoin Meriniittyä. - Meriniityssä on salliva ja riittävän tehokas kaava, lopputulos on aika lailla mahtava. SDP:n va ltuutettu R iitta Nieminen kehaisi erikseen Salon ja Halikon yhteistyönä aikanaan valmistunutta yleiskaavaa, joka koskettaa nykyisen kaupungin keskustan alueita. Kristillisten Jaana Shelby kertoi pitävänsä Perniön keskustasta, varsinkin nyt, kun sen liikenneturvallisuutta on lisätty. - Salossa pitäisi kaavoittaa

valmiiksi mahdollisimman joustavasti, koska ei voida tietää mitkä tulevat tarpeet on ja millaisia yrityksiä tänne tulee, Shelby sanoo. Myös k aupunginjohtaja Rantakokko haluaa kaavoituksen vastaavaan huutoon. - Rakennuspaikkoja pitää olla oikeissa paikoissa. Kaavoituksen on toimittava jouhevasti, että tavoitteet saadaan toteutettua, Rantakokko sanoo. Kauppakamarin Markku Blom uskoo, että kaavoituksella voidaan vaikuttaa myös työllisyyteen.

- Paikallisilla toimijoilla on ollut selkeästi halua investoida pääomia, kun muualla on investoijista pulaa. Nyt täytyy olla rohkeutta miettiä, miten pääomia saataisiin käyttöön ja saataisiin tänne työpaikkoja, Blom sanoi. Maa na nta i-ilta na Sa lon kaupunginvaltuusto hyväksyi Salon Enolan ja Halikon Prisma-keskuksen kaavat, joilla on mittava vaikutus niin rakentamiseen kuin alueen yrityselämäänkin..


SALONJOKILAAKSO

4

Avoin päiväkoti kokonaisuudessaan keskustaan

RAKENTAJA

2011

TiesitkÜ, että Puustelli on Suomen ostetuin keittiÜmerkki jo vuodesta 1983.

Puustellista koko kodin kalusteet

9.900 ₏

Rakentaja, soita tai tule käymään. Kerromme lisää.

NOUDA UUSI IDEAKIRJA!

KOTIMAISEEN PUUSTELLIIN VOIT LUOTTAA! Käytä hyÜdyksi yksilÜllinen suunnittelupalvelumme, saat juuri sinun kotiisi ja budjettiisi sopivat kalusteratkaisut. SALON PUUSTELLI: Mariankatu 18, p. 010 277 7331 Puhelut: 8,21 snt/p+5,9 snt/min, gsm 8,21 snt/p+16,9 snt/min.

ZZZ VDYHQPDD IL .LSRU PRRWWRULW DJJUHJDDWLW MD YHVLSXPSXW DON Ä„

.$762 -2.$ 3b,9b 7$5-28.6(7 ZZZ VDYHQ IL 6RLWD SXK

TYĂ–SUORITUKSIA MĂ–KKIH82/72

K AIKEN TAVARAN K AUPPAHUONE

KäsitÜitä, vanhaa tavaraa, komeron aarteita ym. Tule ostoksille tai tuo myytäväksi! Länsiranta 8, Salo Ma-Pe 11-17, La 10-14 (02) 7271141 Katso myÜs

ZZZ VDYHQPDD IL +LHNDQ SLHQVLHPHQWHQ N\OY|NRQHHW .lVL DNNXNl\WW| KLQDWWDYDW

DON Ä„

P. Kir ves

‡ Kaikenlaiset ulko-/sisätyÜt ‡ MÜkit, OKT-/ pari- ja rivitalot

5$.(118668811,77(/8 Vehmasto-Sulander Oy /XSD MD UDNHQQHVXXQQLWWHOX p. 050 348 9580 Helsingintie 11, Salo

Temppuileeko tietokoneesi? Haittaohjelmien ja virusten poistot, asennukset ja huollot sekä käyttÜopastus asiakkaan luona. MyÜs tietokoneita yksityisille ja yrityksille.

SOITA 045 129 1390, Jani GrĂśnroos

VUOKRATAAN Pakettiautot, henkilĂśautot, asuntoautot ja -vaunut, moottorikelkat Salon Autovuokraus 050 444 0020 www.salonautovuokraus.fi .salonautovuokraus.fi

ETAA AA AN A N OSTETAAN ‡ .82/ 82/,13(6,b ,13( ,13(6, (6, 6,b ,b ,b ‡ -bb0 bb0,67g-b 0,67g 0,67g-b g -b ‡0$$7 7,/$ ‡ 0$$7,/$ IRTAIM MISTTO MISTO OJJJA A IRTAIMISTOJA

0400 877 9005//SSSa Salmi alm mi

OSAKKEITA KKEITA esim. SSP OSTAN/MYYN STAN/MYYN

OSAKEYHTIĂ–ITĂ„ 045 110 3110

www.asiakasturva.fi

Kokouksia MLL/Perttelin yhdistyksen KEVÄTKOKOUS Inkereellä Päiväkoti Päivänsäteessä, Pyynkuja 10, KE 23.3. klo 18. Esillä sääntÜmääräiset asiat. Kahvitarjoilu. Tervetuloa!

Torstaina 10. maaliskuuta 2011

.$762 -2.$ 3b,9b 7$5-28.6(7 ZZZ VDYHQ IL 6RLWD SXK

Lähellä lähimmäistä WWW.SALO.ADVENTIST.FI

Leena Sorri

Salon avoin päiväkoti sai vihdoin kaikki toimintansa samaan rakennukseen, kun varhaiskasvatuksen kerhotoiminta siirtyi Ollikkalasta Annankadulle entisen lankakaupan tiloihin. Avoin päiväkoti on toiminut talon toisessa kerroksessa jo kolme vuotta. Päiväkodin johtaja Pirjo Alm sanoo, että on tärkeätä saada kaikki toiminnat saman katon alle. - Ennen remonttia nämä tilat näyttivät todella masentavilta, mutta maali on ihmeellinen asia, huudahtaa Pirjo Alm ja näyttää kädellään valoista ja avaraa tilaa lasten leikkiä. - Tässä ei ole muuta negatiivista, kuin ulkoilupaikan puuttuminen. Sekin on tulossa joskus keväällä, kun lumet sulavat, vakuuttaa Alm. Hän sanoo takapihalla olevan hyvin tilaa aidatulle alueelle, keinuille ja leikkipaikalle. Tällä hetkellä pihaa käytetään yleisenä parkkipaikkana. - Me vaikka kiellämme ulkopuolisia pysäkÜimästä autoaan tänne, jos muu ei auta, painottaa päiväkodin johtaja.

Lapsilla omat eväät Annankadun tiloissa toimii seitsemän eri Hulivilikerhoa, neljä niistä on tarkoitettu yli kolmevuotiaille ja kolme kaksivuotiaille. Pienimmät lapset tulevat kerhoon kerran viikossa ja ovat pari tuntia kerrallaan. Yli kolmevuotiaat voivat haluttaessa käydä kerhossa kaksi kertaa viikossa kolme tuntia kerrallaan. - Pienimmät ehkä itkeskelevät ihan alkuun, mutta se ei kestä kauaakaan. Täällä on niin paljon hauskaa tekemis-

MYYDÄÄN Elintarvikekioskina toiminut liiketila 60 m² Tupurissa. p Sopiva esim. grilli- tms. yrittäjälle. P. 040 701 5934. Beessit sohvat 3 + 2. 4-v. vanhat, uudenveroiset, 250₏. Lasinen sohvapÜytä 135x75 cm, 25₏. P. 040 735 5917. VW Golf 1.3 vm. -89. 3-ov., jjuuri katsastettu, ajoaikaa j 16 kk, vetokoukku, radio, tuplavalot. H. 699₏. P. 040 854 9748.

Flunssat ja sitkeä vatsatauti ovat verottaneet Hulivilikerhon lapsikatrasta. Leipominen kuitenkin sujuu näiltäkin pikkuisilta vetäjien (vas.) Ritva Niemisen ja Leena Laukkasen avustuksella. tä ja muiden pikkuisten kanssa on kiva leikkiä, vakuuttaa Alm ja sanoo lapsille tekevän hyvää hieman itsenäistyä ja olla poissa kotoa. Parin tunnin aikana leikin ja laulun lomassa lapset syÜvät mukanaan tuomiaan omia eväitä. Hulivilikerhot ovat tällä hetkellä täynnä ja Pirjo Alm sanoo, että jonossakin on lapsia. - Tilassa on tarkoitus aloittaa maanantaisin vauvatreffit. Ne on tarkoitettu äideille, joilla on ensimmäinen lapsi. On tärkeätä, etteivät he jää kodin seinien sisään yksistään vauvan kanssa. Treffeillä he voivat vertailla pikkuistensa kehitystä, vaihtaa tietojaan vauvojen hoidosta ja muutenkin jutella mistä tahansa, selvittää Pirjo Alm ja lupaa vauvatreffien alkavan huhtikuussa, kun tilat saadaan lopulliseen kuntoon ja viimeinenkin hylly seinälle.

ja heidän äitinsä Susanna Jänkälä on tyytyväinen viikon vanhoihin tiloihin Annankadulla. - Paikka on oikein kiva, värikäs ja valoisa, toteaa nuori kolmen lapsen äiti. TyttÜjen pikkuinen veli ei ihan vielä pääse kerhoon, mutta Susannan mielestä on tärkeätä, että hän saa olla kaksivuotiaan Viljamin kanssa rauhassa kahdestaan sillä aikaa, kun sisaret ovat kerhossa. - TytÜt tykkäävät tosi kovasti käydä täällä. He oppi-

vat ryhmässä olemista ja uusia leikkejä ja lauluja, kehuu Susanna. Sisarukset käyvät Hulivilikerhossa kahdesti viikossa ja se maksaa 28 euroa lapselta. - Hinta on mielestäni oikein sopiva, toteaa kotiäiti ja sanoo, ettei hänellä ole vielä kiire tÜihin. - Niitä ehtii kyllä tehdä myÜhemminkin, nyt haluan olla lasteni kanssa, myhäilee Susanna ja auttaa vaatteita iloisesti hälisevien tyttäriensä päälle.

Kiva olla keskustassa Sisarukset Minna ja Martta Lehtinen aloittivat Hulivilikerhossa Ollikkalassa syksyllä

Pikkuista Pipsa Eloa ujostuttaa valokuvan otto kamalasti, eikä ikä meinaa tulla millään mieleen. Välillä nousee neljä sormea välillä kaksi. Lopuksi se selviää, Pipsa on kolmevuotias.

PIKKULAARIn RIVI-ILMOITUKSET YKSITYISHENKILÖILLE 5₏ tai 10₏

Huom! PIKKULAARI-ilmoituksia • Rivi-ilmoitukset seuraavaan PIKKULAARIIN ko. viikon maanantaihin klo 16.00 mennessä • Täytä alla oleva ruudukko, yksi merkki/ruutu (myÜs sananväli on merkki), puh.no mahduttava myÜs ruudukkoon. EI VASTAANOTETA TAI • Tuo ilmoituksesi toimistollemme, os. Turuntie 15, (Koskisen Kulma, 2. krs) Salo, ja maksa käteisellä puhelimitse eikä POSTITA ilm. osoitteeseen: Salonjokilaakso, Turuntie 15, 24240 Salo, �Pikkulaari� ja laita rahat kuoreen. sähkÜpostilla. • MUISTA RUKSATA oikea ilmoitusosasto • 4 ensimmäistä riviä 5₏, koko ruudukko 10₏. PIKKULAARIN OSASTOT: ‰ MYYDÄÄN

‰ OSTETAAN ‰ HALUTAAN ‰ VUOKRATTAVANA VUOKRATA ‰ SEKALAISTA 5₏/kerta ‰ LAHJOITETAAN (maksuton) ‰ KADONNUT, 5₏/kerta ‰ KIRPPUTOREJA LÖYDETTY (maksuton)

1-4 riviä

Kirsikanvärinen kulmapÜytä, p y hp. p 50₏. Valk. nojatuoli j 2 kpl + rahi. Pieni valk. kulmapÜytä p y + turkoosi tuoli, hp. 50₏. P. 0500 531 284. OK-talo Salossa, Kauniaisten kaupunginosassa. p g Alakerrassa 3h+kph+s, p yyläkerrassa 2 isoa huonetta. Erillinen autotalli/varasto sekä kasvihuone. Oma, ppuistoon rajoittuva, kokonaan aidattu tontti. P. 734 7840.

OSTETAAN RT-kolmio Salosta. P. 044 550 5543. Skootteri, hyväkuntoinen käytetty, musta. P. 0400 828 288.

KIRPPIKSIÄ Salon seudun Eläinsuojeluyhdistykj y y sen kirpputori pp avoinna lauantaisin klo 10-14, Asemakatu 2 (sisäpiha). Tervetuloa!

5 ₏ 10₏

5-8 riviä

Nimi:

Osoite:

Puh.

Mikäli ilmoituksesi ei tehoa ensimmäisellä kerralla, (EI KOSKE Sekalaista ja Kirpputori-palstoja) saat

VELOITUKSETTA TOISTOILMOITUKSEN soittamalla numeroon 02-7272 993.

HALUTAAN VUOKRATA KesämÜkki/-asunto kesäksi sektorilta Salon seutu-Kisko-Somero. P. 050 538 2163. KT-yksiÜ tai kaksio Salosta. Vuokra max. 500₏. P. 046 612 2978.

VUOKRATTAVANA Parvekkeellinen, ppieni KT-kaksio Salon jja Halikon rajalla. j V. 450₏/kk + v + s. Heti vapaa. Takuu 1 kk. P. 050 353 5553 tai 0500 644 854.

Saunallinen yyksiÜ 34,5 m² keskustassa. Vuokra 400₏/kk + vesi + sähkÜ. Vapautuu 1.4. P. 040 350 0699. Remontoitu kolmio keskutan tuntumassa. Kaikki kodinkoneet, halutessa myÜs kalustettuna. Varasto 130 m². Vapaa. P. 0400 224 099.

V. 2010 remontoitu 1h+k+wc+ suihku 31 m² Manuntuvan ppäätyasunto, y lähellä keskustaa. Vuokra 360₏/kk + sähkÜ. P. 041 461 8472/Reino.


Torstaina 10. maaliskuuta 2011

SALONJOKILAAKSO

5

Tarjoukset voimassa to–la 10.–12.3.2011. Ellei toisin mainita. Ei jälleenmyyjille.

KAHVI 500 0g 5,98 /kg

2

99

pkt raj. 2 pkt/talous

Saaristomeren istomeren Ka Kalan

SAVUSIIKA n. 700 g

HK takuumurea

Valio

kokonaisena Suomi

ei appelsiini, ppelsii 1,33 /l yyks. 1,59 9 /tlk (1 (1,59 /l)

TÄYSMEHUT MEHUT 1l

NAUDAN SISÄFILEE

Juhla Mokka

24

90

3 tlk

kg

Pout uttu

Saario S oinen

KER K RMAIN AINEN N KA SLER KASSLER n. 1 1,2 kg k

P ZAT PIZZAT 200–220 0–22 g

Kanada, vaku akuumiss ssa

8

95 kg

4,04–4,45 4–4,45 /kg /

0

kpl

Hinta ilman K-Plussa-korttia 1,39–1,49 /kpl (6,77–6,95 /kg)

kokon naisena a Costa a Rica

Israel

1

99 kg

3

89

HUNA AJA A- tai CAN NTALO LOUPEMEL LONII

PU UNAIN INEN P RIKA PAPR

4.99

-35-40 %

kg

Findus

ALASK KAN NSEITI 400 g pakaste, 4,98 98 /kg g

0

1

99

99

kg

pkt

Muk ksu

KATK K TKARAPU 6 0g 600

Carte Dór C

J TELÖT JÄÄT 750––1000 ml 7 2,99–3 2 3,99 /l

pak kaste, 8,32 /kg

4

99 ps

2

99 pkt

L STEN ATERIAT 12 LASTEN 2 kk 2 0–250 g 200– 2,0 00–2 2,50 /kg yks s. 1,0 05–1,09 /prk (4,3 36–5,2 ,25 /kg)

4 prk

2.-

SALO Hämeentie 24–30, puh. 020 720 3700 MA–PE 8–21, LA 8–18, SU 12–18. Asiakaspalaute: tom.eriksson@citymarket.fi

Puhelun hinta 020-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 8,21 snt/puh + 6,9 snt/min (sis alv 23%), matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 16,9 snt/min (sis alv 23%).

www.k-citymarket.fi

Eur uro Shopper Sh

Lisätiedot www.kesko.fi/vastuullisuus


SALONJOKILAAKSO

6

Torstaina 10. maaliskuuta 2011

6$/21 6(85$.817$ .,5.210(127 8VNHODQ NLUNRVVD PHVVX MD WDOYLORPDOHLULQ NRQÀUPDDWLR NOR /DKWL 3XONNLQHQ :DWVRQ 6LUpQ ² 8VNHODQ NLUNRQ PHVVX UDGLRLGDDQ MRND VXQQXQWDL WDDMXXGHOOD 6DORQ NLUNRVVD µSXQDLVHQ YHLVXNLUMDQ PHVVXµ NOR +HOO 5LVNX ,OWDSlLYlNXRUR +DOLNRQ NLUNRVVD PHVVX MD KDOLNNRODLVWHQ WDOYLORPDOHLULOlLV WHQ NRQÀUPDDWLR NOR 9LKLQHQ .RLYLVWR 6DDULQHQ .LLNDODQ NLUNRVVD PHVVX NOR /DXQRQHQ 5lLVlQHQ .LVNRQ NLUNRVVD PHVVX NOR 6DQWDNDUL /DKWL .XXVMRHQ NLUNRVVD PHVVX NOR +XKWDVDOR 8XVLVDOR 0XXUODQ NLUNRVVD LOWDPHVVX NOR 6DQWDNDUL .DOOLR ULSSLNRXOXODLVHW 3HUQL|Q NLUNRVVD PHVVX NOR .RLYXQHQ 5DLQLR $ODUDQWD 3HUWWHOLQ NLUNRVVD PHVVX NOR /DDNVRQHQ /DDNNRQHQ 6XRPXVMlUYHQ VHXUDNXQWDNHVNXNVHVVD PHVVX NOR /DXQRQHQ 5lLVlQHQ 6lUNLVDORVVD LOWDNLUNNR NOR .RLYXQHQ 5DLQLR $ODUDQWD

9,,..272,0,17$$ WR NH 6DOR 8VNHOD 6DQDD MD VlYHOLl 5XPSDOLVVD WR NOR $LUDN VLQHQ 6XXWHOD .XLVPD ² ,ORVDQRPDSLLUL WR NOR VUN WDORVVD ² $QMDODQ +DXNNDODQ NLQNHULW WR NOR 9LUWDVLOOD ,QNHUHHQWLH -RXWVLQLHPL 5LVNX $QMDOD +DXNNDODQ OlKHW\VSLLUL PXNDQD NLQNHUHLOOl HL PXXWD NRNRRQWXPLVWD PDDOLVNXXVVD ² 3\KlNRXOX VX NOR 0DKODNDQNDUHHOOD MD 2OOLNDVVD ² 7DOYLVRGDQ SllWW\PLVHQ PXLVWRWLODLVXXV VX NOR 8VNHODQ NLUNRVVD 3XNDUL .XQQLDNl\QWL VDQNDUL KDXGRLOOD ² /lKHW\VNDKYLR .DIIHPXNL PD NOR ² 6DORQ NLUNRQ VLYXVDOLVVD ² .LQNHULW 6DOR .DULQDVVD PD NOR 3XONNLQHQ :DWVRQ /DDNNRQHQ ² 0LHVWHQ UDDPDW WXSLLUL PD NOR VUN WDORVVD $LUDNVLQHQ 5RRPDODLVNLUMH ² 1DLVWHQ UDDPDWWXSLLUL PD NOR VUN WDORVVD ² $DPX UXNRXV NH NOR 6DORQ NLUNRVVD ² ,QNHULOlLVWHQ SLLUL NH NOR VUN WDORVVD ² .lVLW\|SLLUL 6LVNRQNDPDUL NH NOR 2OOLNDVVD ² .LQNHULW NH NOR ,ORODQVDORVVD $LUDNVLQHQ 5LVNX ² 0LHOHQWHUYH\VLOWD NH NOR 6DORWRVVD +DOLNNR $DPXUXNRXV WR NOR +DOLNRQ NLUNRVVD MD SH NOR 9DVNLRQ NLUNRVVD ² 7\|LNlLVWHQ PLHVWHQ LOWD WR NOR VUN WDORVVD ² 5XNRXVSLLUL WR NOR .DQWWRULODVVD ² /lKHW\VNLUSSLV OD NOR ² .LUNNRULQQH ² 3\KlNRXOX VX NOR $QJHOQLHPHQ VUN WDORVVD MD 3LNNXSDSSLODVVD NOR 0XVWDPlHQ NRXOXOOD ² 9DUWWXQHHQ YlHQ NHUKR PD NOR 9DVNLRQ VUN NRGLVVD ² 9DVNLRQ OlKHW\VSLLUL WL NOR VUN NRGLVVD .LLNDOD /lKHW\V 6RSXNND OD NOR ² MD 3XLVWRWXSD PD NOR ² RV 3XLVWRUDLWWL ² 5XNRXVSLLUL WL NOR .RLYXVLOOD 5HYlQWLH .LVNR .LQNHULW WR NOR /DLQHHOOD 8XGHQPDDQWLH ² .lVLW\|NHUKR WL NOR VUN WDORVVD ² .XUNHODQ 6RUWWLODQ <O|WN\OlQ NLQNHULW WL NOR $UNNLODOOD /DWDRMDQWLH 0XXUOD .lVLW\|SLLUL WR NOR VHXUDNXQWDNRGLVVD 3HUQL| <VWlYlQNDPPDUL WR NOR VUN WDORVVD ² <OLVN\OlQ NLQNHULW WR NOR 3LUMR 3DUYLDLVHOOD <OLVN\OlQWLH ² .HKLW\VYDPPDLVWHQ UXSDWWHOXU\KPl WL NOR VUN WDORVVD ² /lKHW\VDVNDUWHOXSLLUL WL NOR 3DSSLODVVD ² $DPXNDKYLW 7HLMRQ 3RVWLOODVVD NH NOR 3HUWWHOL +LLGHQ GLDNRQLDSLLUL WR NOR $QQHOL .DVYLOOD ,KDPlHQWLH ² .LQNHULW VX NOR 7XRPDODOOD +LLGHVVl ,KDPlHQWLH ² <VWlYlSLLUL WL NOR VUN WDORQ NDKYLRVVD 6XRPXVMlUYL 7RLYRQ NDPPDUL WR NOR VUN NHVNXNVHV VD ² $DPXOHQNNL NH NOR OlKW| VUN NHVNXNVHOWD /HQNLQ MlONHHQ NDKYLW MD DDPXQ 6DQD ² 6DQDVHXUD NH NOR VUN NHVNXNVHVVD DLKHHQD 5RRP 6lUNLVDOR +DUWDXV 6lUNLVDORNRGLVVD WR NOR ² ,OR VDQRPDQ LOWD UDDPDWWXSLLUL WL NOR VHXUDNXQWDNRGLVVD

6$/2772 .DLNHQ NDQVDQ RORKXRQH MXWWXWXSD MD NDKYLNDPDUL DYRLQQD WL²SH NOR ² RV 5XPPXQO\|MlQNDWX SXK 7LLVWDLVLQ NOR NRROOD NlVLW|LVWl NLLQQRVWXQHLWD 3H NOR ² YLHUDLOXOOD 3HUWWHOLQ DOXHNDSSDODLQHQ 6XYL /DDNVRQHQ

1825(7 6DOR 8VNHOD 1XRUWHQLOWD SHUMDQWDLVLQ NOR ² VUN WDORQ $NYDDULRVVD +DOLNNR 1XRUWHQ YLLNNRPHVVX SH NOR NO +DOLNRQ NLUNRVVD NLUNNRPHKXW .DQWWRULODVVD .XXVMRNL M 1XRUWHQLOWD WL NOR VUN WDORVVD 3HUWWHOL 1XRUWHQLOWD WL NOR VHXUDNXQWDWDORQ QXRULVRWLODVVD

( [[LL W NNNR RQ QVHU V H U WWRL R L 3 3 3HUQL|Q H U Q L | Q NNNLL UUNR N R VVVD VD 6XRPHQ WXQQHWXLPSLLQ JRVSHO\KW\HLVLLQ NXXOXXYD ([[LW HVLLQW\\ VX NOR 3HUQL|Q NLUNRVVD <KW\HHHQ SHH UXVWLYDW YXRQQD 3HNND 6LPRMRNL MD MRXNNNR PXL WD JRVSHOPXXVLNRLWD ([LW ROL 6XRPHVVD HQVLP PPlLVLl URFNLQ MD NULVWLOOLVHQ VDQRPDQ \KGLVWlMLl <KW\H WXQQHH WDDQ WDUWWXYLVWD PHORGLRLVWD MD PDDQOlKHLVLVWl WHHNVWHLV Wl MRWND WXRYDW LNLYDQKDQ HYDQNHOLXPLQ WlPllQ DMDQQ NLHOHOOH 0RQHW NDSSDOHLVWD RYDW ROOHHW VXXULD KLWWHMll ULSSLNRXOXLVVD MD VXRVLWXLPPDW QLLVWl RYDW SllW\QHHWW XVHLVLLQ QXRWWLNLUMRLKLQ ([LWLQ NRQVHUWHLVVD Nl\ NNDLNHQ LNlLVWl \OHLV|l ² QlLQ RQ WRLYRWWDYDVWL P\|V 3HUQQL|VVl .RQVHUWWLLQ RQ YDSDD SllV\ 1XRUWHQ YHLVXW VRSLYDW YDUWWXQHHPPLOOHNLQ

µ3XQDLVHQD NLUMDQDµ WX WXQQ QQHWWX 1XRUHQ VHXUDN DNXQ XQQDQ YYHL VXNLUMD RQ ODXOXXMH MHQQ OlKWHHQl 6DORQ NLUNRQ PHVVXVVDD VVX X NOR 99HLVXW RYDW PLHOXLVWD ODXOHWWDYDD PXLOOHNLQQ NXLQ QXRRULULOOOH MD QLLQSl HVLODXODMDQD WRLPLL WlOOl NHUWDD YDUWWXXQHLVWD ODXODMLVWD NRRVWXYD ,OWDSlLYlNXRUR .DL NHQL QLNlLQHQ NLUNNRNDQVD RQ WHUYHWXOOXWWD WlKlQ PHVVXXQ XQ MRQND WRLPLWWDD 3HUWWL +HOO .DQWWRULQD MD NXRURQ MRKWDMDQD RQ $QWWL MR 5LVNX MRND SllWWll PHVVXQ UXPSXVRRORRQ

0DDOLVNXXVVD (/< MXKODDQ 7DPSHUHHOOH

(YDQNHOLQHQ /lKHW\V\KGLVW\V (/< YLHWWll NROPLYXRWLVMXKODDQVD VX 7DPSHUHHOOD -XKODDQ WHKGllQ 6DORVWD UHWNL 0DWND PDNVDD ½ UXRNDLOXNXOXW /LVlWLHWRMD MD LOPRLWWDXWXPLVHW PHQQHVVl +LONND /lKGHNRUSL LOWDLVLQ

+XKWLNXXVVD OHPPLNNL MD SLHQRLVPDOOLPHVVXLOOH

7RLYR MD ODXOD

0XXUODQ VHXUDNXQWDNRGLVVD RQ NH NOR \KWHLVODXOXWLODLVXXV <KWHLVYDVWXXNHUl\NVHQ K\YlNVL 7LODLVXXV DONDD NDKYLWDUMRLOXOOD MD SLH QHOOl LOWDSDODOOD MRQND DLNDQD YRL RVWDD \KWHLVODXOXOLVWDOWD WRLYRPDQVD KHQJHOOLVHQ ODXOXQ .DKYLWWHOXQ MlONHHQ ODXOHWDDQ \KGHVVl VXRVLNLW ,O ODVVD RYDW PXNDQD 1LLQD -\OOLOl 6DQQD 5lLVlQHQ MD 0DUWWL 6DQWDNDUL

.HVlNXXVVD OlKHW\VMXKOLOOH 3RULLQ

5HWNL 6XRPHQ /lKHW\VVHXUDQ YXRVLMXKOLOOH 3RULLQ ² PDNVDD NDDKG K HQ \|Q \|S\PLVLQHHQ QRLQ ½ ,OPRLWWDXWXPLVHW \KWH\VWLHWRL QHHQQ QLPL RVRLWH SXKHOLQ PDMRLWXVYDUDXVWHQ YXRNVL MR PHQ QHVVl l SDVWRUL /LLVL .lUNNlLVHOOH OLLVL NDUNNDLQHQ#HYO À

(ORNXXXVVD YLUNLVW\PllQ .XXVDPRRQ

'LDNRQLDDW\| MlUMHVWll ² YDHOOXV MD YLUNLVW\VYLLNRQ .XXVDPRV VD HQVLVLLMDLVHVWL QLLOOH MRWND NRNHYDW WDUYLWVHYDQVD HULW\LVWl YLUNLVW\VWl MD YRLPLD DUNHHQ PP RPDLVKRLWDMDW MD \NVLQlLVHW 2KMHOPDVVD PP SDWLNRLQWLDD 2XODQJDQ NDQVDOOLVSXLVWRVVD OlKL\PSlULVW|Q QlKWlY\\NVLl \KGHVVlRORRD MD OXRQQRQ UDXKDD 0DMDSDLNNDQD QXRULVRNHVNXV 2LYDQ NL 0DWNDWW MD Wl\VLKRLWR ² ½ RVDOOLVWXMDPllUlVWl ULLSSXHQ ,OPRLWW PHQQHVVl 9LUSL /DVRUODOOH S WDL 6DQQD /DDNNRVHOOH S

/D UHWNHLOOllQ SLHQRLVPDOOL ODSVL MD OHPPLNNLPHVVXLOOH +HOVLQJLQ 0HVVX NHVNXNVHHQ 0DWNDDQ OlKGHWllQ 6DORQ NLUNRQ OXRWD NOR MD WDNDLVLQ WXOODDQ LOODOOD 6HXUDNXQWD PDNVDD EXVVLQ LWVH SLWll NXVWDQWDD V\|PLVHW MD SllV\OLSXW DLN ½ ² Y ½ MD ² Y ½ XVVD 9DQKDDQ 9DODPRRQ P\|V SHUKHOLSSXMD RQ VDDWDYDQD ² ,OPRLWWDXWXPLVHW YLLPHLVWllQ 6\\VNXX 6HXUDNXQWWDPDWNDOOD ² WXWXVWXWDDQ /DDWRNDQ OXRVWDUHLKLQ 9DOD WDL QLLQ NDXDQ NXLQ EXVVLVVD RQ WLODD MXXVR SHOWRPDNL#HYO À PRRQ MD . .RQHYLWVDDQ 0DWNDQ KLQWD ½ YLLVXPL ½ VLVlOWll SXK SXROLKRLGGRQ EXVVL MD ODLYDPDWNDW UHWNHW U\KPlYLLVXPLQ MD PDMRLWXN N VHQ K K K XRQHLVVD NDNVL \|Wl 9DODPRVVD \NVL 6DNNRODVVD .\PPHQ +LOMDLVHOOD YLLNROOD 9LYDPRRQ NXQWD SSDLNNDD MlOMHOOl 3LNDLVHW LOPRLWW (OLVH -RUROOH WDL 6XYL /DDDNVRVHOOH

3llLYlNHUKRRQ LOPRLWWDXWXPLQHQ Nl\QQLVVl

3HUWWHOLQ DO DOXH X HOWD WHKGllQ NH UHWNL 9LYDPRQ 5DDPDW DWWWXN\OllQ /RKMDOOH VHXUDDP DPDDQ SllVLlLVQl\WHOPll 5HWNHOOH RYYDW DW WHUYHWXOOHLWD P\|V PXXW NXLQ SHUU WW WWHO HOLOlLVHW ² µ,KPLVHQ 3RLNNDµ Dµ RQ SXROLWRLVWDWXQ WLQHQ YDHOOXVQl\WHOPl MRND YLH LH KL KLOMOMDL DLVH VHQ YLLNRQ WDSDKWXPLLQ MD Sll L VLlLVDDPXQ LKPHHVHHQ (QQHQ YDHOOXVWD QDXWLWDDQ ORXQDV 9LYDPRQ UXRNDODVVD 5HWNL PDNVDD ½ ODSVLOWD ½ ² Y +LQWD VLVlOWll EXVVLNXOMHWXNVHQ ORXQDDQ Ql\WHOPlQ MD NDKYLW 0DWNDDQ OlKGHWllQ NOR 3HUWWHOLQ VHXUDNXQWDWDOROWD WDNDLVLQ WXOODDQ QRLQ NOR ,OPRLW WDXWXPLVHW PHQQHVVl PLHOXLWHQ VlKN|SRVWLOOD VXYL ODDNVRQHQ# HYO À WDL DNL WRLYRQLHPL#HYO À 0XNDDQ QLPL RVRLWH SXKHOLQQXPHUR DOOHUJLDW \P .$67(787 6DOR 8VNHOD 'HQL] 6HEDVWLDQ 'RJDQ $UWWX 2ODYL -lUYLQHQ (ULN $QWRQ $NVHOL .DUS 9HHUD (PLOLD /HKWRQHQ 1HD $XURUD 9XRULQHQ +DOLNNR 7DWX -XKDQL -RNLQLHPL $DGD 0DULD 9DONRPD .LVNR 7RLYR $XJXVW )ULGROI /HKWRQHQ /HKWRQHQ 3HUQL| (PPD $OHNVDQGUD /XXNNDQHQ 5LLQD 6RÀD 7XRPLQHQ 1HOOD 0DULD 7XUXQHQ

Salon seurakunta verkossa: www.salonseurakunta.fi

,OP PRLWWDXWXPLQHQ ODVWHQ SlLYlNHUKRLKLQ V\N N V\OOl DONDYDNVL WRLPLQWDNDXGHNVL RQ PHQHLOOllQ .DLNLVVD NHUKRLVVD RQ \KWHLQHQ SXKHOLQDLND LOPRLWWDXWXPLVLD YDUWHQ WR NOR ² PXWWD DLHPPLQNLQ YRL WRLPLD .HUKRSDLNRLVWD VDD LOPRLWWDXWXPLVORPDNNHL WD MD VlKN|LVHVWL DVLD KRLWXX YHUNNRVLYXLOOD ZZZ VDORQVHXUDNXQWD À 6LHOOl RQ P\|V WLH GRW VLLWl PLVVl NDLNNLDOOD SlLYlNHUKRMD RQ WDUMROOD

3HUKHQHXYRQQDQ DMDQYDUDXNVHOOD XXVL DLND 3HUKHDVLDLQ QHXYRWWHOXNHVNXNVHQ DMDQYDUDXV SlLY\VWll PD²WR NOR ² QXPHURVVD

$9,2/,,77221 9,+,7<7 7RPL -RKDQQHV 1XUPL MD 7LLD +HOHQD /HKWR 6DOR 8VNHOD

+$87$$1 6,81$787 6DOR 8VNHOD 6DDUD ,QJHERUJ /LSVRQHQ Y +LONND .\OOLNNL 5DXPDQ Y %LUJLW 0DULWD $DOWRQHQ Y 0DUMD /LLVD 5LQJERUJ Y +DOLNNR 3DDYR 3HOOHUYR 6WRFNOLQ Y <UM| -RKDQQHV 6LOODQSll Y 7HXYR -XKDQL 5LHW] Y

.LLNDOD .LUVWL $QQLNNL -RNLQHQ Y Q Y .LVNR 3DXOD :HQGHOLQ Y 3HUQL| $OLVD .\OOLNNL -RNLQHQ Y 6XRPXVMlUYL M .HUWWX 9LOKHOPLQD $DOWR Y

Sähköpostia seurakuntaan: salonseurakunta@evl.fi


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 10. maaliskuuta 2011

7 Trendikkäät tai ajattomat kehykset. Linssien huippuominaisuudet yksilöllisten tarpeiden mukaan.

Hautaustoimistossa omaisille annetaan aikaa

Laatu kannattaa aina

Pekka Mäenpää

Hautaustoimistot palvelevat vainajien omaisia ja läheisiä ajan kanssa. Salossa tammikuussa hautaustoimiston avanneen Jari Ainasojan mukaan vainajan viimeinen matka suunnitellaan aina omaisten ehdoilla. Heillä on myös paras tietämys siitä, minkälaisiksi vainaja itse mahdollisesti hautajaisensa halusi. - Tällä alalla tarvitaan luottamusta ja hyvää palvelua. Se tarkoittaa usein koko hautajaisketjun rakentamista yhdessä omaisten kanssa. Meidän kauttamme voi varata niin hautapaikan, kukat kuin valokuvauksenkin, Ainasoja kertoo. Kaarinassa jo lähes kaksikymmentä vuotta hautaustoimistoa pitänyt Ainasoja kertoi katselleensa jo pitkään Salon suuntaan. Alalla on kilpailua ja tuotteet ovat kaikilla melko samanlaisia. - Meidät on otettu Salossa hyvin vastaan. On hyvä, jos

www.amadeusoptiikka.fi Katrineholmink 8 Salo p (02) 7 311 622 ti-pe 9-17.30 la 10-13 ma sulj.

LÄÄKÄRIASEMA SALON LÄÄKINTÄLABORATORIO OY Rummunlyöjänkatu 7 A, 3. krs Salo P. 02 727 4100 Avoinna ma-to 8-20, pe 8-16, su 10-14 www.sallab.fi, Urheiluklinikka sallab

Tutut ortopedit uudessa osoitteessa

Ilmo Helttula

Juha-Pekka Vuori Vastaanotot Salossa. Leikkaukset Turussa.

Jumalanpalvelus la 12.3. klo 11.00-13.00. Puhujana Erkki Haapasalo Tampereelta

Olet sydämellisesti tervetullut! Yrjö Koivisto ja Sirpa Pitkäjärvi työskentelevät yhdessä yrittäjä Jari Ainasojan (oik.) kanssa Salonseudun Hautaustoimistossa. tarjolla on vaihtoehtoja. Ainasoja kertoo kristillisen vakaumuksensa antavan voi-

mia ihmisten kohtaamiseen. - Uurnahautaus on viime vuosina lisääntynyt myös Sa-

lossa, Kaarinassa perheineen asuva Ainasoja kertoo.

Ensi viikolla kevään aloittava

KELU A J I T JÄT

(02) 7272 994, (02) 7272 991, ilmoitus@salonjokilaakso.net

Hautauspalveluja

Täyden palvelun toimisto Salo, Turuntie 1 w P. 050 594 4499 www.salonseudunht.fi

Av. ark. 9.00-16.00 tai sopim. mukaan

Omistaja Jari Ainasoja

Koulutus

Yhdistelmäajoneuvonkuljettajakoulutus 26.4. - 26.10.2011, työvoimakoulutus Koulutuksen tavoitteena on työllistyminen yhdistelmäajoneuvonkuljettajaksi ja saavuttaa alalla tarvittava osaaminen ja ammattitaito. Koulutuksen aikana on mahdollista suorittaa logistiikkaalan perustutkinto tai sen osia. Koulutus toteutetaan Salossa. Hakijalla tulee olla vähintään B- tai BC-luokan pysyvä ajo-oikeus ja alan työtehtävien edellyttämä terveydentila ja moitteeton tausta. Lisätietoja koulutuksesta: kouluttaja Petri Heinonen, puh. 044 907 3966 tai petri.heinonen@turkuai.fi Haku päättyy 30.3.2011 Koulutukseen haetaan Työ- ja elinkeinotoimiston verkkosivujen www.mol.fi kautta tai täyttämällä hakulomake lähimmässä Työ- ja elinkeinotoimistossa. Koulutuksen hakunumero on 628978

Lehtesi verkossa: www.salonjokilaakso.net

Hakemukseen (myös sähköiseen) tulee liittää ote ajokorttirekisteristä. Ajokorttirekisteriote toimitetaan Salon työ- ja elinkeinotoimistoon, os. Turuntie 6, Salo tai postitse Salon työ- ja elinkeinotoimisto, PL 164, 24101 Salo. Ajokorttirekisteriotteen voi toimittaa myös haastattelutilaisuudessa.

Elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus


SALONJOKILAAKSO

8

Torstaina 10. maaliskuuta 2011

Autoilu ja liikenne Loput talvirenkaat POISTOHINTAAN

KESÄRENKAAT SAAPUNEET!

e ja Tul raa va sa is ajo asi! om

MERINIITYN AUTOHUOLTO L Meriniitynkatu 21, Salo P. 02 733 3020, 0400 742 128 P meriniityn.autohuolto@gmail.com

Juhlavuosi 25 v.

DEERE

O varaosat ja huolto O Castrol-öljyn myynti

KONEHUOLTO T. LAUKKANEN OY Lieto,Yliskulma p. 487 5965, 0500 226 028 www.konehuoltolaukkanen.fi

RE N

KA AT

KESÄRENKAAT NOKIAN, MICHELIN, KUMHO, HANKOOK ym. JO 30 VUOTTA RENKAITA EDULLISESTI Hinnat: www.rengasketola.fi

HEIMO KETOLA

Pertteli Kaukolankuja 1 p. 02-734 6450

VA NT EE T

Rengasliike

TALVEN SUOLAT POIS! työt Pesut, vahaukset ym. alan yli 20 v. kokemuksella!

Meriniitynkatu 21, 24100 SALO (02) 733 2685, 0440 749 128 Örninkatu 8 A, 24100 SALO, 0440 749 129

Mika Rinteen mukaan rengaskauppa on muuttunut kymmenessä vuodessa Salonjokilaakso

Salolainen rengasliikeyrittäjä Mika Rinne sanoo, että autonrenkaiden tarjonta on lisääntynyt niin, että aina ei ole selvää, mitkä renkaat autoon kuuluvat. Ennen autoilijat tiesivät autonsa oikean rengastuksen, mutta nyt vaihtoehdot ovat lisääntyneet autojen kehittymisen myötä. - Tarjontaa ja vaihtoehtoja on vaikka kuin. Uusien autojen renkaiden ja vanteiden koot tarjoavat sellaisen viidakon, että niistä on välillä todella vaikea ottaa selvää, Rinne toteaa. Hän viittaa uusien autojen valmistajien antamiin merkkikohtaisiin rengas- ja vannekokojen vaihtoehtoihin, joita annetaan nykyisissä autoissa paljon enemmän, kuin aikaisemmin. Tämä siksi, että autot ovat kehittyneet kooltaan ja ajettavuudeltaan vaativammiksi renkaiden suhteen. Sama suuntaus on Rinteen mukaan raskaan kaluston renkaissa joissa aikaisemman kahden vaihtoehdon sijasta on nyt tarjolla jopa seitsemää erilaista kokoa. Henkilöautoissa oli pitkään yleisin koko 195/65 15-tuuman vanteella kun se nyt on jo 205/55 16-tuuman vanteella. - Tulossa on taas jo leveämpää, kuten VW Passatissa ja Volvossa, joissa leveys on jo 215. Leveys ei Suomen tieolo-

Mika Rinne sanoo, että rengasalalla on jossain määrin pulaa osaavista tekijöistä. Työ on ajoittain raskasta ja vaatii sopeutumista ja venymistä. suhteissa ole kuitenkaan hyvä asia ja se tuo tullessaan myös meluhaittoja, Rinne arvioi. Myös rengasmerkkejä on tullut lisää todella paljon ja tunnetuillakin merkeillä on omat halpismallinsa. Tilanne näyttäisi kuitenkin kääntyvän niin päin, että tunnetut merkit kasvattavat suosiotaan muutaman vuoden takaisesta. - Kiinalaiset ovat nostaneet hintojaan todella rajusti, enkä oikein tiedä siihen syytä. Se on kuitenkin kääntämässä suosi-

on takaisin perinteisten rengasmerkkien eduksi. Perinteikäs salolainen rengasliike RengasSalo Oy on toiminut nykyisen yrittäjän Mika Rinteen vetämänä kymmenen vuotta. Synttäreitä vietetään koko tämän viikon ja joka päivälle lauantaihin asti on luvassa ohjelmaa. RengasSalo on aloittanut myös oman maahantuonnin japanilaiselle Falken –merkkiselle renkaalle. Ensimmäinen kontti on tulossa näinä päivi-

nä Suomeen. - Tarkoitus on aloittaa niiden myynti nettikaupalla ja myöhemmin ehkä jälleenmyyntiverkoston kautta. Katson ensin, miten merkki lähtee menemään, Rinne kertoo. Maailman taloustilanne huolestuttaa myös Rinnettä. Varmuutta ei tunnu olevan oikein mistään ja ainakin Salossa luottamus tulevaisuuteen tuntuu olevan jossain määrin epävarmaa.

Särkisalon pengertien silta uusitaan Salonjokilaakso

Riittävän pysty ajoasento ehkäisee kolaritilanteessa syntyviä vammoja. Pahimmassa tapauksessa väärässä kohdassa kulkeva turvavyö saattaa aiheuttaa ylimääräisiä vammoja.

Oikea ajo-asento lisää turvallisuutta Salonjokilaakso

Istuma-asennolla voi olla suuri merkitys siihen, miten selviää mahdollisesta kolarista. Monet kuljettajat istuvat autossaan väärin. Liikenneturvan mukaan huono ajo-asento voi viedä jopa hengen. Turvallisuusinsinööri AriPekka Elovaaran mukaan kuljettajan on istuttava suorana

jalat kevyesti koukussa - Säädä selkänoja niin, että istut selkä mahdollisimman suorana. Jos istuimen selkänoja ei ole tarpeeksi pystyssä, lantiovyöhön kohdistuu kolaritilanteessa enemmän törmäysvoimaa, eikä olkavyö pidä istujaa paikallaan. Myös riski vöiden ali liukumiseen lisääntyy. Jos lantiovyö nousee vatsan päälle, sisäelinvam-

mojen todennäköisyys kasvaa, Elovaara kirjoittaa. Istua pitää niin, että jalat ovat kevyesti koukussa. Turvavyö on myös tärkeää laittaa oikein. Lantiovyö tulee asettaa kulkemaan lantion päältä ja olkavyö olkavarren keskeltä. Vyön on oltava mahdollisimman kireällä.

Särkisalon pengertien uuden sillan rakentaminen aloitetaan torstaina. Sä rk isa lossa ma a nt iel lä 1823 sijaitseva silta uusitaan, koska nykyinen silta on erittäin huonossa kunnossa. Va rsina is-Suomen ELYkeskuksen siltainsinöörin Jari Nikkin mukaan liikenne joudutaan rajoittamaan yhdelle ajokaistalle lähes koko rakentamistyön ajaksi. - Pyydämme autoilijoita varautumaan liikenneruuhkiin rakennustöiden aikana, etenkin kesäviikonloppuisin. Uusi silta otetaan käyttöön marraskuun loppuun mennessä. Pahoittelemme rakennustöiden liikenteelle aiheuttamaa haittaa, Nikki sanoo. Liikenne joudutaan rajoittamaan heti torstaina yhdelle ajokaistalle. Liikennettä ohjataan viikolla 10 vielä käsiohjauksella, mutta tämän jälkeen liikenteenohjaus järjestetään liikennevaloilla. - Liikenne rajoitetaan yhdelle ajokaistalle, koska uusi silta rakennetaan vaiheittain puoli siltaa kerrallaan nykyisen tie-

penkereen päällä. Vanha silta joudutaan purkamaan puolikas kerrallaan, jotta kulkuyhteys Särkisaloon voidaan turvata koko rakentamisen ajaksi, Nikki sanoo. Marraskuun 2011 loppuun mennessä vanha silta on purettu ja uusi silta otettu käyttöön ja meri-penkereen kaivutyöt on saatu valmiiksi. Keväällä 2012 tehdään vielä viimeistely- ja päällystystöitä. Kokonaisuudessaan työt valmistuvat vuoden 2012 toukokuun loppuun mennessä. Maantien 1823 liikennemäärä on kesäisin noin 1 300 ajoneuvoa vuorokaudessa, joten valitettavasti varsinkin kesäviikonloppuisin ruuhkia tulee jonkin verran muodostumaan, kun käytössä on vain yksi ajokaista. Särkisalon uudesta sillasta tulee kolmeaukkoinen jännitetty betoninen jatkuva ulokepalkkisilta, jonka pituus on yhteensä 63 metriä. - Sillan kohdalta meripenger tullaan kaivamaan pois jopa yhdeksän metrin syvyyteen, joten sillan alikulkukorkeudeksi tulee sama kolme metriä kuin Särkisalon vanhassakin

sillassa. - Uuden sillan huomattavasti suuremman virtausaukon myötä virtausolosuhteet paranevat mahdollistaen veden vaihtumisen ja veden laadun paranemisen penkereen lähivesillä. Nykyinen Särkisalon silta on rakennettu vuonna 1962 ja silta on erittäin huonossa kunnossa. Silta on perustettu puupaaluille ja toisessa maatuessa on havaittu selkeää painumista. Rakennustyön urakkahinta on noin 1 530 000 euroa. Hankkeen toteutumisen mahdollisti monikantarahoitus. Salon kaupunki osallistuu hank keen kustannuksiin 300 000 eurolla ja lisäksi hankkeelle myönnettiin työllisyysperusteista investointitukea 750 000 euroa. Loppu rahoitus on perustienpidon rahoituksesta. Ilman tätä monikantarahoitusta hankkeen toteuttaminen ei olisi ollut mahdollista.


Torstaina 10. maaliskuuta 2011

SALONJOKILAAKSO

9

Autoilu ja liikenne

PASSELIAUTON VAIHTOAUTOKORKO 2,9% KEVÄTMARKKINAT

EI MUITA KULUJA

Esim: luottoaika 48kk auton hinta 12.000.-, vaihtoauto 2.000.rahoitettava osuus 10.000.-, kkerä 220,90, luottokustannukset 603,27, kokonaiskorko 2,94%, Edellyttää myönteistä luottopäätöstä.

MINIMIHYVITYS katsastetusta autosta

2.000€

yli 10.000€ arvoiseen vaihtoautoon

Chevrolet Aveo -09 Citroen C4 2,0i -08 Ford Fiesta 1,4i -04 Ford Focus 1,6 -06 Honda Civic 1,8i -07 Kia Ceed 1,6 CRDi -08 Mazda 6 2,0 ml.14tkm 12.600 ml.64tkm 14.900 ml.80tkm 7.850 ml.83tkm 11.950 ml.82tkm 16.800 ml.84tkm 14.700 ml.95tkm

-04 13.700

Peugeot 308 Premium -08 Renault Scenic 1,6 -06 Skoda Octavia 2,0 TDI -05 Toyota Auris 1,6 -07 Toyota Avensis 1,8 -07 Toyota Avensis 2,0-05 Toyota Avensis 2,4 -06 ml.16tkm 17.850 ml.69tkm 11.700 ml.142tkm 16.800 ml.50tkm 18.900 ml.94tkm 19.700 ml.75tkm 16.800 ml.98tkm 21.900

Toyota Aygo ml.20tkm

-07 Toyota Corolla 1,6 -08 Toyota Corolla 1,6 -09 Toyota Corolla 1,6 -02 Toyota Corolla verso 1,6 -03 Toyota Corolla verso 1,6 -06 Toyota Corolla verso 2,2 -07 12.800 ml.60tkm 17.900 ml.85tkm 23.600 9.850 ml.54tkm 18.400 ml.23tkm 21.800 ml.153tkm 10.500 ml.115tkm

Lisää vaihtoautoja www.passeliauto.com Myllyojankatu 11, Salo ma-pe 8-18, la 9-14 Toyota Prius ml.103tkm

-07 Toyota Yaris 1,8 -07 Volkswagen Passat 2,0 -02 9.800 20.900 ml.81tkm 16.800 ml.197tkm

www.passeliauto.com

Myynti puh. 0403 066 280 Huolto puh. 0403 066 275

Liikenneosaamista jo alakoululaisille Johanna Tuominen Susanna Syrjälä

Kaivolan koulun oppilaille on jaettu liikennetyökirja, minkä kanssa opiskellaan liikenteessä liikkumista. Ensimmäisellä luokalla jaettava kirja on yleensä lahjoitus paikalliselta yritykseltä. - Kirjassa riittää oppimista ihan kuutosluokalle asti. Ykkösellä aloitetaan helpoista asioista, kuten heijastimen ja polkupyöräkypärän käytöstä, kakkosluokan opettaja Anja Akkanen esittelee. Kaivolan kakkosluokkalaiset miettivät, mitä ovat ykkösellä oppineet ja monet väittävät että mitään ei ole päähän jäänyt. Hetkellisen kyselyn ja purkamisen jälkeen alkaa kypärän käyttö ja heijastinasiat tulla mieleen, mutta yhdestä asiasta luokka on hieman eri mieltä. Kummalla puolella pitikään kävellä? - Oikealla puolella, kuuluu useaan otteeseen luokasta. Opettaja Akkanen kuitenkin pian paljastaa että vasemmalla puolellahan sitä pitäisi kävellä, mihin kuuluu näppärä vastaus. - Vasen on oikea puoli kävellä, kuuluu yhden luokan pojan suusta. Kouluinfo Oy:n Liikenne-

Kaivolan koulun kakkosella opiskeleva Iida pitää liikennetyökirjan täyttämisestä, vaikka sitä tehdäänkin harvoin.

opetusmateriaali on ollut kouluissa valtakunnallisesti käytössä jo vuodesta 1995 lähtien. Lähes kaikista Suomen kouluista löytyy jo neljäosainen liikenneopetuskansiosarja. Opetuskansiot ovat liikenneopettajien ja muiden liikennealan ammattilaisten suunnittelemat. Materiaali löytyy myös ruotsin- ja englanninkielisenä. Lapsen oma liikennetyökirja käsittää liikkumisen maalla, vesillä, joukkoliikenteessä sekä perusliikennemerkit. Työkirja auttaa lasta omaksumaan paremmin ne asiat, joita käsitellään opettajan kanssa tunnilla. Lapsi oppii liikennesäännöt tekemällä tehtäviä eri liikennetilanteista. - Kouluinfo Oy pyrkii edistämään lasten liikenneturvallisuutta koko Suomen alueella. Ilahduttavaa on, että 0-14-vuotiaiden lasten liikennekuolemat ovat vähentyneet viimeisen kymmenen vuoden aikana. Vuosittain liikenteessä louk kaantuu kuitenk in edelleen n. 600 ja kuolee 1020 alle 15-vuotiasta lasta, Taru Salonen kertoo Kouluinfo Oy:sta. Tunneilla tehdyt tehtävät herättävät Akkasen mukaan paljon keskustelua. Monet se-

littävät omia henkilökohtaisia kokemuksiaan. Nytkin monet osaavat selittää, mitä tien vieressä ei saa tehdä. - Ojaan ei saa tehdä lumilinnaa, jos aura sattuu tulemaan. Se on vaarallista, yksi tytöistä selittää. - Mäkeä ei saa laskea tielle päin, toinen tyttö kertoo reippaasti. Luokan mielestä liikennetyökirjaa on helppo ja kiva käyttää. Työkirjan sivuilla on paljon tilaa piirroksille, eikä niillä ole lainkaan tekstiä. Värikkäät kuvat herättävät lapsen mielenkiinnon nopeasti ja helpottavat oppimista.

Jälleen ensi viikolla SALONJOKILAAKSO Varaa ilmoituspaikkasi, soita heti: Pekka 7272 991 Katja 7272 994


SALONJOKILAAKSO

10

Torstaina 10. maaliskuuta 2011

Autoilu ja liikenne SYNTTÄRIT JATKUVAT ESITTELYSSÄ KESKIVIIKKONA PERJANTAINA PE-LA

Edullisia synttäritarjouksia, kahvitarjoilu koko viikon! Tule kysymään rengastarjousta – Falken renkaiden maahantuonti

Salitunkatu 5, Täyden palvelun rengastalo

puh. 7311705 ark 8-17, la 9-13

MYÖS RASKAAN KALUSTON RENKAAT

Rauno Nikander

0440 12 17 15 Kirjastolantie 84, 24240 Salo

USA AUTOJEN EXPERTIT AMMATTITAIDOLLA JENKKIAUTOJEN JEN ja LAATUTUOTTEILLA VARAOSAT T DXWRLOPDVWRLQWLKXROORW WHVWDXNVHW 6QDS2Q 86$ DXWRWHVWHULOOl MDUUXWHVWDXNVHW NYT AUTO SDNRNDDVXQ KEVÄT PLWWDXNVHW EHQVLLQL KUNTOON! Autokorjaamo j 0400 528 838

SALES@AMERICANAUTOPARTS.FI

WWW.AMERICANAUTOPARTS.FI

P. 040 7575757

Linnapellontie 22, 24910 Halikko as.

Ensiapukurssin opettaja Liisa Anttila itsekin auttajana auto-onnettomuudessa Johanna Laaksonen

- Kolmekymmentä painallusta ja kaksi puhallusta, Someron kansalaisopiston ensiapuryhmän vetäjä Liisa Anttila sanoo ja aloittaa Anne-nuken paineluelvytyksen. On menossa ensiapukurssin toinen ja samalla viimeinen lauantai. Tunnelma on 14 oppilaan kesken rento ja nauravainen, toiset ovat opiskelemassa ensiaputaitoja ensi kertaa ja toiset ovat päivittämässä kolme vuotta vanhaa ensiapukorttia. - Aina kun kurssi alkaa, niin on paljon tulijoita, jopa enemmän kuin mahtuisi. Kiinnostusta on, Anttila toteaa. Turun ammattikorkeakoulun Salon yksikössä terveydenhuollon opettajana toimiva Anttila tietää mistä puhuu, sillä on opettanut ensiapua yli 20 vuotta. Jossain vaiheessa mietinnässä oli opettamisen lopettaminen, kunnes eräs ilta ratkaisi päätöksen. - Olimme autolla matkalla juhliin. Edessä oleva auto lensi, kiepsahti ympäri ja jäi katolleen. Autossa oli kaksi matkustajaa, jotka roikkuivat tajuttomina turvavöissä. He olivat väriltään sinertäviä, eivätkä hengittäneet kunnolla. Avasin hengitystiet ja tunsin kuinka hengitys vapautui kulkemaan. Auttaminen on niin pienestä kiinni. Silloin päätin, että jatkan opettamista, koska haluan että mahdollisimman moni osaa ensiapua, Anttila kertoo. Ensiapukurssin aikana on paljon asiaa, sillä taidot hallitaan jo kahden kahdeksantuntisen lauantain jälkeen. Hätäensiavun ja peruselvytyksen tärkeys korostuu monessa kohtaa. Välitön reagointi elotto-

- Heijastinliivit ja ensiapupakkaus ovat tärkeitä välineitä autossa, ensiavun opettaja Liisa Anttila muistuttaa. maan ihmiseen on tärkeintä. Kun verenkierto ei toimi, aivot eivät saa välttämätöntä happea ja aivokudoksen solut vaurioituvat jo 4-6 minuutin kuluttua sydänpysähdyksestä. Viime vuosina on puhuttu puhallusten merkityksestä maallikkoelvytyksessä. Juuri uusittujen SPR:n elvytysohjeiden mukaan puhallukset kuuluvat edelleen elottoman ihmisen ensiapuun. - Suomen elvytysohjeet on rakennettu kansainvälisten suositusten pohjalta. Täällä välimatkat ovat niin pitkiä, että avun saapuminen kestää ja siksi maallikkoelvytyksessä sekä puhallus, että painanta ovat tärkeitä. Jos ensiaputaidot eivät ole hallussa, niin hälytyskeskuksesta voidaan ohjeistaa pelkästään paineluelvytys. Tärkein asia on kuitenkin muistaa soittaa heti hätänu-

meroon, Anttila muistuttaa. Tärkeä asia onnettomuuspaikalla on tehdä myös tilannearvio, jonka kertoo hätäkeskukseen. Ei riitä että ajetaan ohi, ja soitetaan vasta myöhemmin, sillä joku voi jäädä ilman apua. Aina pitää pysähtyä ja kertoa hätäkeskukseen sijainti ja tapahtunut tilanne. Jos käykin niin, että arvio on väärä ja ihminen lähtee kävelemään esimerkiksi selvittyään humalasta. Voidaan hätäkeskukseen soittaa uudelleen ja kertoa muuttunut tilanne. Liian pitkäksi aikaa ei kannata jäädä arvuuttelemaan kannattaako hätänumeroon soittaa vai ei.

Työantajat velvoitettu ensiapukurssiin Kurssilaiset pääsevät toimintapisteiden kautta harjoittelemaan miten toimia näytel-

lyssä tositilanteessa. Yhdessä pisteessä on puukotuksen uhri, toisessa sairauskohtauksen saanut ja kolmannessa epilepsiakohtaus. Oppilaat empivät hetken, mutta tarttuvat nopeasti toimiin opitun pohjalta. Juha Saarimäki on opettelemassa ensiapua ensimmäistä kertaa. 15 vuotta Someron Ollilan koulussa työskennellyt opettaja on tullut kurssille työturvallisuuslain takia. Ohjeistuksessa on, että tietty prosentti työpaikalla osaa ensiaputaidot. Työantajat Suomessa on tähän velvoitettu ja esimerkiksi Anttilan työpaikalla ammattikorkeakoulussa on monta ensiapuopettajaa valmiina pitämään ensiapukursseja työpaikan tarpeiden mukaisesti. - Harmittaa etten ole aikaisemmin tullut. Tämä on todella hyvä taito, kun toimii lasten kanssa. Nyt on paljon selkeämpi olo siitä, mitä kuuluu tehdä. Liikaa luotetaan siihen, ettei mitään pahaa tapahdu, Saarimäki pohtii. Anttilan mukaan nuoret ovat erittäin innostuneita oppilaita. 12-vuotiaat ovat olleet nuorimpia ensiapukurssilaisia. Taitojen oppiminen ei kuitenkaan ole iästä kiinni. - Minulla oli eräät vanhemmat rouvat kurssilla oppimassa. He eivät itse jaksaisi antaa elvytystä ikänsä takia, mutta olivat tulleet kurssille oppimaan taidot, että tarvittaessa voisivat neuvoa hätätilanteessa muita. He olivat todella aktiivisia ja tiesivät juuri oikein miten kuuluu toimia, Anttila kertoo hymyillen ja muistuttaa myös henkisen ensiavun tärkeydestä. Potilaan rauhoittelu ja oma rauhallinen keskittyminen potilaaseen ovat kullanarvoisia taitoja.

Automaalaamo Ketola puh. 040 742 5673, 02-734 1124

www.maalaamoketola.fi

Ensi viikolla kevään aloittava

U L E K A J I T T JÄ Teemana MUOTI JA KAUNEUS (02) 7272 994, (02) 7272 991, ilmoitus@salonjokilaakso.net

Tarja Nummenpää esittää sydänkohtauspotilasta ja Ari Linden harjoittelee opittuja ensiaputaitoja.

Mitenkäs päin se liina oikein laitettiin? nauravat ensiapukurssilaiset Marjaana Kemppi ja Juha Saarimäki.


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 10. maaliskuuta 2011

11

SSO S :n SO n au autol to iik tol iikkei keistä kei stä Bon Bonust onusta ust sta jopa jopa 55%

LAU UAN NTAINA KLO 10-14 ja SU UNN NUNTAINA KLO 12-15

SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti Huolto Varaosat

075 3040 5110 075 3040 5130 075 3040 5140

Puhelun hinta lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min.

MICRA EU-yhdistetty kulutus 5,0-5,4 l/100 km, CO2-päästöt 11-125 g/km


SALONJOKILAAKSO

12

Torstaina 10. maaliskuuta 2011

8XVL 2SHO &RUVD 9LLNRQORSSXQl\WWHO\VVl /$8$17$,1$ NOR MD 6811817$,1$ ./2

+(7, 9$5$67267$ (5b 2SHO $VWUD (QMR\ 6SRUWV 7RXUHU

N NRUNRWD DUMMRXXV

Ăś + toimituskulut 600 â&#x201A;Ź, yhteensä 23.500 â&#x201A;Ź. CO2 päästĂśt xxx g/km, yhditetty kulutus x,x l/100 km

Premium-luokan varusteet! Â&#x2021; DMRWLHWRNRQH *,' Ql\W|OOl Â&#x2021; DXWRPDDWWLVHVWL KLPPHQHYl WDXVWDSHLOL Â&#x2021; &' 2SHUD UDGLR DX[ OLLWlQWl NDLXWLQWD NDXNRVllW| RKMDXVS\|UlVWl Â&#x2021; (63 DMRQYDNDXWXV Â&#x2021; ODWWLDNRQVROLQ MD HWXRYLHQ WXQQHOPDYDODLVWXV Â&#x2021; VDGHWXQQLVWLQ Â&#x2021; VLLSLPDOOLVHW SlLYlDMRYDORW Â&#x2021; YDNLRQRSHXGHQVllGLQ Â&#x2021;NDWWRNDLWHHW

5DKRLWXVHVLPHUNNL Käsiraha/vaihtoauto Maksuaika Viim. suurempi erä

2350 â&#x201A;Ź 60 kk 2350 â&#x201A;Ź

.N HUl

Ăś

KSL:n muk. tod. vuosikorko 5,09 %, ksl:n muk. tod. luottohinta 26.513,76 â&#x201A;Ź

.$83$1 3bb//( 352 3$.(77,

7$/9,5(1*$63$.(77,

Â&#x2021; QDKNDLQHQ OlPPLWHWWlYl RKMDXVS\|Ul Â&#x2021; S\VlN|LQWLWXWND WDNDQD Â&#x2021; %OXHWRRWK KDQGVIUHH PDWNDSXKHOLQMlUMHVWHOPl

Â&#x2021; WHVWLYRLWWDMD *RRG <HDU 8* H[WUHPH ´ WDOYLUHQJDVSDNHWWL

(786, Ăś

Tervetuloa koeajamaan uusi Opel Astra Sports Tourer.

.RH DMDPLVHQ LOR .RVNHH UDMRLWHWWXD HUll YDUDVWRVVD ROHYLD DXWRMD

SALO, Ă&#x2013;rninkatu 3-5 BONUSTA BENSASTA

SSSO SSO O:n au autol toliik ii kei e stä ei tää Bo B Bon onus on usta jjopa ust op op opa pa 5% 5%

Automyynti Huolto Varaosat

Puhelun hinta lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min.

075 3040 5110 075 3040 5130 075 3040 5140


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 10. maaliskuuta 2011

13

FORDtarjoukset S-Etukortilla

Asiakasomistajille!

SSO:n autoliikkeistä Bonusta jopa 5%

VIIKONLOPPUNÄYTTELY LA klo 10-14 ja SU KLO 12-15 FordFIESTA 1,25 82 HV Titanium 5-ovinen Asiakasomistajahintaan

15.900 € sis. autoveron 3.097,78, toimituskulut +600 €, yhteensä 16.500 €

FORD FIESTA TITANIUM VAKIONA MM:

CO2 CO2 CO 2-p -pä pää pä äs äst sttöt s öt 1129 29 29 g g/km km

· ajotietokone · ESP-ajonvakautus · kevytmetallivanteet · nahkainen ohjauspyörä · sumuvalot

LISÄETUNA FIESTAAN: · automaattinen ilmastointi · audio 4 paketti (USB-liitäntä, 6-kaiutinta sekä premium monitoiminäyttö) · Bluetooth Handsfree

TITANIUM MALLISSA MM: · alumiinivanteet 16” · automaattinen ilmastointi · automaattiset tuulilasinpyyhkijät · automaattisesti himmenevä taustapeili · convers-mittaristo · led-huomiovalot · led-sisävalaistus · lämmitettävä tuulilasi · kromiviimeistely, sivuikkunoiden reunus ja etusäleikkö · urheilulliset etuistuimet · vakionopeudensäädin

FordMONDEO 2.0 145 hv Flexifuel Titanium wagon Asiakasomistajahintaan

CO C CO2 O2-pä O pä ää ästö äst äs sttö s ött 184 18 18 84 4 g/ g/k g/km g/km km

27.900 € sis. i autoveron t 7422 7422,07 07 € toimituskulut +600 €, yhteensä 28.500 €

FordMONDEO 2.0 145 hv Flexifuel Titanium 5-ovinen

TAR JOU S!

ASI AK ASO MIS TAJ A

sis. autoveron 7.183,99 € toimituskulut +600 €, yhteensä 27.500 €

Asiakasomistajahintaan

26.900 €

Continental Esimerkiksi:

Eco Contact 3 175/65/14

Premium Co C ntact 2 195/65/15

Premium Conttact 2 205/55/16

349 € / sarja* j

399 € / sarja* j

499 € / sarja*

*Hinnat Hinnat sisältävät asennuksen, tasapainoituksen sekä s ä kierrätysmaksun. sek

SALO, Örninkatu 3-5 BONUSTA BENSASTA

Automyynti Huolto Varaosat

Puhelun hinta lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min.

075 3040 5110 075 3040 5130 075 3040 5140

Feel the difference


SALONJOKILAAKSO

14

Torstaina 10. maaliskuuta 2011

VIIKONLOPPUNĂ&#x201E;YTTLEY LA KLO 10-14 ja SU KLO 12-15

FIAT GRANDE PUNTO AIR Start&Stop

SSO:n autoliikkeistä Bonusta jopa 5%

12.990 â&#x201A;Ź 5-ovinen

UPJNJUVTLVMVU ĂŠ ZIUFFOTĂ&#x2026; ĂŠ TJTĂ&#x2026;MUĂ&#x2026;Ă&#x2026; BVUPWFSPO ĂŠ

Z

ä r e l p k 20

$0 QĂ&#x2026;Ă&#x2026;TUĂ&#x2022;U H LN ,VWBO BVUP FSJLP PJTWBSVTUFJO

Air varustelu: "KPUJFUPLPOF r &41 BKPOWBLBVUVT r *MNBTUPJOUJ r $ $% .1 SBEJP LBJVUJOUB r 4UBSU 4UPQ UPJNJOUP

199â&#x201A;Ź/kk Punto Air rahoitustarjous

Käsiraha KĂ&#x201E;SIRAHA 1 5001500,00 â&#x201A;Ź Maksuaika 48 kk KORKO 4,9 Korko 4,9 % Viim. suurempi erä 5.000 â&#x201A;Ź KK-ERĂ&#x201E; 199 Kk-erä 199,00 â&#x201A;Ź

Talvirengastarjous Punto Air Continental Ice Contact 185/60/15 + vanteet

499â&#x201A;Ź

,TM O NVLBJOFO WVPTJLPSLP ,TM O NVLBJOFO MVPUUPIJOUB ĂŠ , M L J JL L , M L J M UU IJ U ĂŠ

SALO, Ă&#x2013;rninkatu 3-5 BONUSTA BENSASTA

Automyynti Huolto Varaosat

Puhelun hinta lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min.

075 3040 5110 075 3040 5130 075 3040 5140

XXX Ă BU Ă


Torstaina 10. maaliskuuta 2011

SALONJOKILAAKSO

15

Autoilu ja liikenne Power is nothing without control.

Kevään kuumimmat vanneuutuudet

Silmät olisi suojattava auringolta

www.japiparts.com

Pekka Saarisella on päässään suositut autoilijan aurinkolasit sekä käsissään perinteiset ja modernit uutuuslasit. Muodikkaat suuret linssit suojaavat silmiä myÜs hajavalolta.

Salonjokilaakso

Auringon UV-säteily on lyhytaaltoista, näkymätÜntä säteilyä. Aurinkoisella säällä silmiin kohdistuu suuri määrä UV-säteilyä, koska se heijastuu maan tai veden pinnasta ja erittäin hyvin juuri vedestä ja lumesta. Näin esimerkiksi kesäisellä merellä, hiekkarannalla ja keväisillä hangilla säteily on erittäin runsasta. Silmien suojaaminen ultraviolettisäteilyltä on yhtä tärkeää kuin ihon suojaaminen. Silmän mykiÜ ei vaurioiduttuaan koskaan korjaudu ennalleen, joten silmistä on syytä pitää erityisen hyvää huolta. Aurinkolasit suojaavat silmää UVsäteilyltä, liialta valolta, häikäistymiseltä ja niiden muotoilusta riippuen myÜs tuulelta tai ilmavirtauksilta. Auringonvalon kirkkaus myÜs rasittaa silmiä ja saattaa laukaista päänsäryn. - Aurinkola seilla nä kee miellyttävästi olosuhteissa, joissa auringon valo tavalla tai toisella haittaa näkemistä. Tärkeää on suodattaa auringon säteilystä sininen aallonpituus pois, sillä juuri se koetaan kirkkautena silmiin, kuvailee optikko Pekka Saarinen Optiikka Amadeuksesta. Parhaan hyÜdyn aurinkolaseista saa kun valitsee ne käyttÜtarkoituksen mukaan oikean sävyisenä. Lasien valinnassa huomio tulisi kiinnittää linssien tummuusasteeseen ja väreihin sekä kehyksen muotoon.

Valinta käytÜn mukaan Aurinkolaseilta tulee edellyttää samaa optista laadukkuutta kuin silmälaseiltakin. Aurinkolaseja hankitaan yhä

Piisitie 3 B Halikko as.

MA-PE 8-17

POLKUPYĂ&#x2013;RĂ&#x201E;T | MOPOT | SKOOTTERIT | OMPELUKONEET | TARVIKKEET | VARAOSAT | HUOLLOT

TAPSALTA!

Lasten- ja nuorten fillarit esittely- ja mallikappaleita erittäin sopivasti!

HINNAT ALK.

69,Sirpa Lehtonen uusi voimakkuuksilla olevat aurinkolasinsa uusiin muodikkaampiin isompilinssisiin. Samalla voimakkuuksia korjattiin paremmin näkÜä vastaavaksi. enemmän myÜs omilla voimakkuuksilla. Salolainen Sirpa Lehtonen on vannoutunut aurinkolasien käyttäjä niin autoillessa, kuin muutenkin auringossa oleillessaan. - Kävin juuri tilaamassa uudet aurinkolasit entisten kuusi vuotta vanhojen ja kuluneiden tilalle. Valitsin muodikkaammat, isommilla kehyksillä ja omilla vahvuuksilla olevat moniteholinssit, hän esittelee. Hänen mukaansa laatu aurinkolaseissa on tärkeää varsinkin nyt, kun lunta on paljon ja auringon kirkkaus alkaa tulla esiin ja muodostaa paljon häikäisyjä.

Hiotuilla linsseillä ei ole optisia virheitä, jotka Saarisen mukaan saattavat aiheuttaa päänsärkyä. Autoiluun hän suosittelee ohutsankaisia laseja, koska ne eivät estä näkyvyyttä ja urheiluun sporttisesti muotoillut ja myÜs ilmavirtaukilta suojaavia laseja. Yleisimmät aurinkolasien linssien värit ovat ruskea, vihreä ja harmaa, koska ne näyttävät ympäristÜn värit luonnollisempina kuin muut värit. Urheiluun tarkoitetuissa laseissa paljon käytettyjä värejä ovat keltaisen ja punaisen sävyt, koska ne korostavat ympäristÜn kontrastieroja.

Lasten pyÜräilykypärät alkaen

BIKESERVICE

10,-

Vilhonkatu 22, 24240 SALO ď&#x20AC;¨ 0201 222 600

WWW.BIKESERVICE.FI | WWW.POLKUPYORAKAUPPA.FI

Ensi viikon teemasivut

Muoti ja kauneus JĂ&#x201E;TTIJAKELU (38.000kpl) u ilmoitus@salonjokilaakso.net


SALONJOKILAAKSO

16

Torstaina 10. maaliskuuta 2011

Prisma-keskuksen laajennus alkaa Salonjokilaakso

Suur-Seudun Osuuskauppa aloittaa Halikon Prisma-keskuksen laajennustyöt kesällä. Salon kaupunginvaltuusto hyväksyi maanantai-iltana Prisma-keskusta koskevan laajennuksen, mikä mahdollistaa töiden nopean aloituksen. - Olemme erittäin tyytyväisiä valtuuston päätöksestä. Nyt käynnistämme hankkeen

tarkemman suunnittelun ja SSO:n hallitus päättää rakentamisesta kevään kuluessa, SSO:n toimitusjohtaja Esko Jääskeläinen kertoo. - Mikäli kaikki etenee aikataulussa, rakentaminen aloitetaan jo ennen kesää. Laajennuksessa Prisma-keskuksen kokonaisneliöt tuplaantuvat, eli tilat kasvavat noin 20 000 neliöön. Lisätila mahdollistaa valikoimien laajentamisen eri-

tyisesti käyttötavarakaupan kysyntäalueilla, mutta myös päivittäistavaroissa. Laajennus jaetaan useampaan rakennusvaiheeseen ja uusi laajennettu Prisma-keskus pyritään avaamaan niin pian kuin mahdollista, Jääskeläinen sanoo. Suur-Seudun Osuuskauppa aikoo aloittaa Prismakeskuksen laajennustyöt mahdollisimman nopeasti.

Tarjoukset voimassa YkkösBonus-kortilla 3.-16.3. ellei toisin mainita.

YkkösBonus-

asiakkaan

SENTIN

VIIKOT

3.-16.3.11. www.sentinvenytysviikot.fi sääs

tä sääs

tä

37%

23%

Tumma tai vihreä siemenetön rypäle 500 g/rs (4,58 kg)

Voimassa vain to-su 10.-13.3. Snellman porsaan uunifilee, maustettu n. 1,2 kg

4

99

2

29 rs

Kariniemen kananpojan nuggetit 200 g (6,25 kg)

Ilman korttia 2,79 rs (5,58 kg)

2 rs

Ilman korttia yksittäin 1,99 rs (9,95 kg)

sääs

tä sääs

250

tä

13%

28%

kg

Ilman korttia 6,49 kg

sääs

Valio ruokakermat 2 dl (3,75 l) ei laktoositon, ei luomu

tä

24%

150 2 prk

Ilman korttia yksittäin 1,05 prk (5,25 l)

sääs

tä

Valio Juustoraasteet 150 g (13,33 kg) Ei Aura2 ps raaste Ilman korttia yksittäin 2,29 ps (15,27 kg)

400

ER Ä !

23%

sääs

tä

30%

Sis. ruukku ja alunen, multa, siemenet ja yrttisakset.

Tulppaanit 7 kpl/kimppu

2

99 kimppu

Ilman korttia 3,95 kimppu

Fazer Rukiiset piirakat 6-9 kpl pkt 330-420 g (4,74-6,03 kg) Ilman korttia 2,59 pkt (6,17-7,85 kg)

199

Yrttiruukkusetti - ruohosipuli persilja tai basilika

895 pkt

Ilman korttia 12,95 pkt

Katso kaikki Herra Sentin hintatäräykset osoitteesta www.sentinvenytysviikot.fi

(XURPDUNHW


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 10. maaliskuuta 2011

17

Ekonomisti Lauri Uotilan mukaan talouden suhdanteet positiivisia Salonjokilaakso

Tuomas Suominen, Rami Laaksonen, Emma Lehtonen ja Anna Seppälä tekevät teatteria kauppakeskuksessa.

Ruudun Takaa- mallinuket heräävät henkiin Johanna Tuominen

Näytelmä Ruudun Takaa on Rauli Badding Somerjoen Ikkunaprinsessa-kappaleen ympärille kirjoitettu esitys. Tuomas Suominen Salon Näyttämöltä kertoo, että Ruudun Takaa näytelmän voi nähdä kolmena seuraavana lauantaina kauppakeskus Plazassa. - Näytelmää esittävä Teatteria Nuorille- ryhmä on osa Turun kulttuuripääkaupunki 2011 ohjelmaa. Projekti starttasi jo viime kesänä, projektipäällikkö Tuomas Suominen kertoo. Ruudun Takaa- näytelmä sai ensi-iltansa viime lauantaina kauppakeskus Plazassa.

Katsojia oli paikalla runsaasti. - Näytelmä kestää noin vartin ja sitä on helppo tulla katsomaan samalla kun käy perheen kanssa ostoksilla, Suominen kertoo. Ruudun takaa kertoo yksinäisestä ja sosiaalisia tilanteita pelkäävästä kauppakeskuksen vartijasta ja hänen ihastuksestaan mallinukkeen. - Idea näy telmää n lä hti improvisaatioharjoituksista ja mallinukkekuvista, joita näyttelijä Rami Laaksonen räpsi. Aluksi näytelmästä piti tulla musikaali, mutta siitä ideasta luovuttiin melkein kokonaan, kertoo Suominen. Teatteri Nuorille -ryhmän tarkoitus on tuottaa teatte-

ria nuorilta nuorille. Työryhmä koostuu pääasiassa 15–25 vuotiaista nuorista, jotka tekevät produktion alusta loppuun itse. - Näytelmä esitetään Plazassa siksi, että ihmiset, ja ennen kaikkea nuoret, saisivat teatterikokemuksia, jos he eivät ennen ole teatteria päässeet näkemään. Kauppakeskuksessa se on ilmaista ja niin helppoa. Haluamme myös innostaa nuoria lähtemään mukaan ryhmäämme, Suominen hehkuttaa. - Ensi-ilta meni hyvin, toivottavasti seuraavat esitykset menevät yhtä hyvin tai paremmin ja lisää katsojia saisi tulla, summaa Rami Laaksonen.

Salossa Yrittäjien teemaillassa viime viikolla luennoinut Sampo-Pankin johtava neuvonantaja Lauri Uotila valotti kuulijoille ajankohtaisia näkymiä suhdanteista ja rahoitusmarkkinoista. Värikkääseen ja kansantajuiseen tyyliinsä puhunut Uotila painotti, että hänen ajatuksensa ovat nimenomaan ekonomistin näkemyksiä. - Ti la ntee ssa , jost a ny t olemme vähitellen nousemassa, alkoi yllättäen syyskuun 15. päivä vuonna 2008, kun Yhdysvaltain pankkijätti Lehman Brothersin kaatuminen yllätti finanssimaailman, Uotila aloitti. Syntyi finanssikriisi, jossa pankit pelkäsivät toisiaan ja maailmantalous romahti. Uotilan mukaan siitä on nyt ruvettu elpymään ja tilanne alkaa helpottaa. - Silti pitää huomioida Kiinan merkitys maailmantaloudelle. Maa on selvä veturi Eurooppaan ja jopa USA:han verrattuna. Lisäksi jatkossa Kiina ja Intia kasvavat edelleen. Myös Venäjän talous on elpymässä, Uotila muistuttaa. Hän esitti lukuja, joiden mukaan Kiina ja Intia ovat bruttokansatuotteen kasvussa Euroaluetta 6-8 prosenttia korkea mma lla ta solla.

Eurooppa kuitenkin noussut -5%:n kuopasta +2%:n tasolle. Euroopan tasolla Uotila ei näe Suomella nykyisessä tilanteessa olevan mitään hätää. Teollisuus- ja palvelualojen suhdannenäkymät ja -odotukset näyttävät kehittyvän vahvasti positiiviseen suuntaan. Samansuuntaisia näkymiä on Yhdysvalloissa ja se näkyy myös kuluttajien luottamuksessa. Suomen kokonaistuotannon volyymi bruttokansantuotteella verrattuna on Euroopan kärkitasoa. Kriisiuhan alla oleva Espanja on lähellä Suomen tasoa, kuten USA ja Ruotsikin. Näissä vertailuissa ovat Saksa ja Japani yllättävän alhaalla. Kuvaavan tilaston Uotila

esitti sitten maiden sisäisen kaupan eli vähittäismyynnin volyymista. Siinä Suomi ja Ruotsi ovat selvästi kärjessä ja hyvinä kauppamaina tunnetut Saksa ja Japani todella alhaalla. - Tästä näkee omalle elintasolleen pihit saksalaiset ja japanilaiset. Maat keskittyvät vahvasti vientiin, mutta kansalaisten elintaso ja kulutus on minimaalista. Se ei ole tervettä talouspolitiikkaa, Uotila täräyttää. Suomen paljon puhutusta valtionvelasta hän haluaa toppuutella. Vaikka valtionvelka nykyisestä yli 80 miljardista eurosta hieman vielä nousisi ja nouseekin, niin on muistettava yli 60 miljardin rahoitussaamiset.

Lauri Uotila esittää tuttuun tyyliinsä Suomen taloustilanteen varsin positiiviseksi tämän hetkisen taloustilanteen uhkatekijöistä huolimatta

Taiteilija Petteri Husun töissä näkyy oman ammatin arvostus Suvi Lehtinen

Kuvataiteilija Petteri Husun tauluihin voi käydä tutustumassa perjantaista lähtien taiteilijan 10-vuotisnäyttelyssä Salon Sinisessä Talossa.

- Vuonna 2001 pidin ensimmäisen näyttelyni samaisessa paikassa, sen jälkeen taulujani on ollut esillä näyttelyissä ja messuilla Suomen lisäksi muun muassa Nizzassa, Pariisissa ja Pietarissa, Husu kertoo.

Autotalli muuntautuu tarvittaessa ateljeeksi.

Oriveden opistosta vuonna 2000 kuvataiteilijaksi valmistunut Husu sanoo olleensa jo pienestä pitäen varma omasta osaamisestaan ja kiinnostuksestaan luovaa työtä kohtaan. - Koulussa oppii nopeasti kaikki tarvittavat tekniikat ja perusasiat, mutta jokaisella taiteilijalla on oltava se oma visionsa, oma juttunsa jota lähteä toteuttamaan. Hän vertaakin taiteilijan ammattia muusikon uraan. - Jokainen voi oppia halutessaan soittamaan muiden tekemää musiikkia, mutta ammattilainen on se, joka sitä musiikkia kykenee itse luomaan. Vaikka vaihtoehtoja taiteilijan uralle Petteri Husu ei myönnä koskaan edes harkinneensa, on hänkin joutunut elättämään itseään erilaisilla pätkätöillä maalaamisen lisäksi. - Suomessa ei taiteilijalle helposti arvostusta heru. Apurahoja myönnetään vasta sitten, kun on jo tarpeeksi nimeä elääkseen muutenkin taiteellaan, hän harmittelee. Myös Nizzassa asunut Husu sanoo suhtautumisen taiteilijoihin olevan esimerkiksi juuri Ranskassa aivan erilaista kuin Suomessa. - Siellä taide on ammatti, jota kummastelun sijasta arvostetaan eikä taiteilijoita pidetä automaattisesti yhteiskunnan väliinputoajina. Asenteita taiteilijan ammat-

Petterin teokset syntyvät akryyliväreillä kankaalle. Tekniikka on oman kehittelyn tulosta. tia kohtaan kuvaa Petterin mukaan hyvin hänelle itselleen pari vuotta sitten sattunut tapaus. - Olin käyttämässä kaksospoikiani neuvolassa, missä piti täyttää lomakkeeseen vanhempien ammatit. Kirjoitin vastaukseksi kuvataiteilija, jolloin virkailija kehotti minua korjaamaan kohdan ja lisäämään siihen oikean ammattini. Sain vakuutella useampaan otteeseen, ettei minulla muuta ammattia ole, että ihan oikea työ tämäkin on. - Monilla ihmisillä on en-

nakkoluulonsa taiteilijoista ja ns. taiteilijaelämästä, mutta tämä on kutsumusammatti siinä, missä mikä tahansa muukin työ voi olla. Ihan samalla tavalla tähänkin hommaan välillä kypsyy ja taas innostuu uudelleen, onnistuu ja epäonnistuu. Uudella näyttelyllä ei Husun mukaan ole tällä kertaa mitään erityistä teemaa. - Maalauksiin vaikuttavat tietysti aina ympäristö ja tunnetilat, sekä ihmiset joiden kanssa olen paljon tekemisissä. Abstraktiksi ekspressionis-

miksi tyyliään luonnehtiva Husu kertoo maalaustekniikkansa olevan itse kehitelty. - Se on syntynyt vuosien mittaan lukuisten kokeilujen kautta. Tämän näyttelyn töissä olen pyrkinyt aiempaa ilmavampaan ja yksinkertaisempaan ilmaisutapaan. Tauluillani ei ole nimiä, pidän siitä, että ne ovat monimerkityksellisiä, jolloin jokainen katselija voi vapaasti luoda kuville oman tulkintansa. Petteri Husun taidenäyttely Sinisessä Ta lossa 11.31.3.2011.


SALONJOKILAAKSO

18

Torstaina 10. maaliskuuta 2011

SALON KODIN TERRA r EDULLINEN PUUTARHAN, SISUSTAMISEN JA RAKENTAMISEN TAV AVARATALO

Habo

VĂ&#x201E;LIOVENV P PAINIKE Harjattu kromi tai messinki.

250

/kpl

LOPUT VARASTOSSA OLEVAT DEFA AUTON SISĂ&#x201E;TILALĂ&#x201E;MMITTIMET

KELLARIVALAISIN ROUND

Teho 100 W, E27kanta, IP44, ø 21cm. Muovirunko, varjostin lasia. Valkoinen/kirkas.

890

Jeld-Wen

PEILIOVI 3P 7-9X21 Muotopuristettu. Painikkeet, pintahelat ja karmit eivät sisälly hintaan.

-50%

/kpl

69,-

Helo

PUUKIUAS HELO 20 KL Saunan koko 8â&#x20AC;&#x201C;22 m3. Teho 20 kW. Lasiluukku, säätĂśjalat. Hormiliitos päältä tai takaa. L 41 x K 73 x S 52 cm. Kivimäärä n. 40 kg. Paino ilman kiviä 58 kg.

KIUASKIVET

sisältyvät hintaan!

249,-

Gustavsberg, Nordic 2300

KĂ&#x201E;Ă&#x201E;NTYVĂ&#x201E; SUIHKUSEINĂ&#x201E;

Nelson Garden

PIENOISKASVIHUONE

WC-ISTUIN Piilotettu S-lukko, 2-toiminen huuhtelu 3/6 l, vakioistuin, istuin korkeus 40 cm.

Kääntyvä jakoseinä 50 x 190 cm. 6 mm:n turvalasia, 180° aukeava ovi nostosaranoilNC .GXGĂ&#x20AC; MKTMCU MTQOKRTQĆ&#x201A;KNK mahdollistaa putkien läpiviennit. Nopea ja helppo asentaa.

89,90

199,-

69,-

LIUKUOVIKOMERO Rosenlew RKL 505

SĂ&#x201E;HKĂ&#x2013;LIESI 50 cm.

299,-

Laadukas ja helposti kasattava runko. Kaksi kirkaspeililiukuovea, viisi säädettävää hyllyä ja yksi ripustustanko. K 191 x L 120 x S 60 cm.

Multiline 6 M2

299,-

KASVIHUONE

Snap-n Grow

599,-

595,-

KASVIHUONE

Kodin Terra Salo, Valtatie 5, 24800 HALIKKO R ^ YYY MQFKPVGTTC Ć&#x201A; ^ ark. 7â&#x20AC;&#x201C;19, la 9â&#x20AC;&#x201C;16, su 12-18 Puhelun hinta, lankaverkko: 8,28 snt/puhelu + 1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu + 16,56 snt/min.

Halikkolaisen Sinikka Saarisen mieli pysyy virkeänä mielekkäällä tekemisellä Minna Nikander

Joskus kotoa lähtiessä saattaa tulla epävarmuus siitä, tuliko kahvinkeitin sammutettua ja hellan levyt käännettyä pois päältä. Jos näin on, silloin ei auta muu kuin palata kotiin tarkastamaan miten asianlaita on. Halikkolainen yli 30 vuotta Salossa palvelumy yjänä toiminut Sinikka Saarinen toteaa, että hänen muistinsa on omasta mielestään hyvä ja asiat eivät juurikaan unohdu. Nyt hänellä on ollut surua omaisen poismenon johdosta, joten se kyllä vie ajatukset välillä muualle. Sinikka ei tunnusta olevansa mikään turhista asioista murehtija, mutta stressi voi tulla kovan paineen alla. Nykyajan tyÜtahti on mel-

koista ja tuloksen tekeminen on tärkeää. Tuntuu myÜs, että tyÜssä on ainainen kiire. TyÜntekijältä vaaditaan paljon ja uutta opittavaa on jatkuvasti. Pitää aina olla myÜs valmiina ottamaan uutta informaatiota vastaan. - Itse nautin omasta tyÜstäni ja siihen vaikuttaa todella paljon ihanat tyÜkaverit ja hyvä henki tyÜpaikalla. Pidän oman mieleni ja muistini virkeänä askartelemalla ja kutomalla. Pyrin tekemään käsillä mahdollisimman paljon. Ulkoilen, kävelen ja syÜn sydänystävällistä ruokaa. Hyvän ravinnon ja liikunnan ansiosta nukun hyvin ja mieli virkeänä jaksaa ottaa arjen vastaan paljon paremmin, Saarinen lausahtaa. Kaikkea ei voi aina muistaa ja muistin pätkiminenkin on

SM-LIIGAA

KEITTIĂ&#x2013;T

dän pitäisi kiinnittää enemmän huomiota tyÜn ja levon tasapainoon ja poistaa ympäriltämme turhat häiriÜtekijät, Kalakoski toteaa kirjassaan Pieni kirja muistista. Omaa muistia voi kehittää ja tähän auttaa asioiden kertailu. Kalakosken mukaan tehokkainta on tyÜstää ja pohtia muistettavia asioita. Unohtelu ei ole enää normaalia, jos arkipäiväiset asiat alkavat tuottaa ongelmia kuten esimerkiksi autolla ajaminen tai kahvin keittäminen. Kalakoski kertoo vielä, että muistisairauksien diagnosoiminen on usein hankalaa, koska muistikatkokset saattavat liittyä stressaavaan elämäntilanteeseen tai vaikka masennukseen. - Mielessä ei saa yrittää pitää liian montaa asiaa yhtä aikaa. Jos tekemäsi tyÜ keskeytyy, kannattaa merkitä jonne-

aivan normaalia ajoittain. Salon muistiyhdistyksessä tyÜskentelevä Marika Lindholm muistuttaa, että Helsingin tyÜter veyslaitoksen erikoistutkija Virpi Kalakoski tulee luennoimaan Saloon Moision koulun auditorioon ensi viikon maanantaina aivojen hyvinvoinnista tyÜssä. NykytyÜllä on suuri vaikutus ihmisten aivoihin, koska siinä on paljon keskeytyksiä ja aivot ovat kovalla koetuksella jatkuvasti. - Liian suuri tyÜkuorma aiheuttaa stressiä, univajetta, masennusta ja tätä kautta saattaa ilmetä myÜs muistivaikeuksia. TÜissä keskittymistä vaikeuttavat jatkuvat keskeytykset kuten palaverit, sähkÜposti ja taustahäly. Mei-

Ratkaisupeli

t

1. VĂ&#x201E;LIE RĂ&#x201E;O alkaa! T TE L U

LP Viesti-

??????

Otteluisäntänä: Kisakallion Urheiluopisto

Salohallissa KE 9.3.

o 18.3 30

Liput Âź Âź Â&#x2021; DOOH v LOPDLVHNVL 6 (WXNRUWLOOD DOHQQXV Âź Âź Tiimellyksessä mukana

Nyt alkaa taistelu ďŹ naalipaikasta! Neljällä voitolla ďŹ naaliin! Tule kannustamaan LP Viesti kohti ďŹ naalia!

Salolainen Marika Lindholm tyÜskentelee Salon muistiyhdistyksessä. Hän odottaa jo kovasti Virpi Kalakosken luentoa aivojen hyvinvoinnista tyÜssä.

Urheiluseurat Pe 11.3. klo 21.00 SaTo-RaBa, Urheilutalo La 12.3. klo 13.15 Salo HT-K-Oulu, SM-karsinta, Salon Jäähalli La 12.3.: MinitytĂśt I div klo 11.00 Vilpas-99/00 â&#x20AC;&#x201C; Rapy sin, Meritalo MinitytĂśt I div klo 15.00 Pirvi-99 â&#x20AC;&#x201C; Vilpas-99/00, Meritalo B-pojat I-div klo 12.00 Vilpas III â&#x20AC;&#x201C; RaPy, Moisio A-tytĂśt 1 div (valtakunnallinen) klo 13.00 Vilpas â&#x20AC;&#x201C; WB, Salon Urheilutalo A-pojat SM-sarja klo 15.30 Vilpas â&#x20AC;&#x201C; Torpan Pojat, Salon urheilutalo Su 13.3.: Minipojat II div klo 11.00 Vilpas-00 â&#x20AC;&#x201C; BC Nokia, Meritalo Minipojat II div klo 15 Ura Basket-00 â&#x20AC;&#x201C;Vilpas-00, Meritalo B-pojat I-div klo 12.00 Vilpas II â&#x20AC;&#x201C; Vilpas III, Moisio A-pojat 1 div (alue) klo 16.00 Vilpas Red â&#x20AC;&#x201C; PyrintĂś, Salon urheilutalo Ti 15.3.: Naiset III div klo 18.30 Vilpas Basket â&#x20AC;&#x201C; Unikoris, Moision koulu To 10.3. klo 20.30 SalPa Satellites-Mesuca, miehet III-div., Urheilutalo Su 13.3. klo 19.15 Mesuca - Sixty Turku, miehet III-div., Urheilutalo

Seuraava kotiottelu, edustus

Salohallissa MA 14.3. klo 18.30

-

kin ylÜs mihin kohtaan tÜissä jäi. Ei kannata hermostua, jos joku asia unohtuu. Anna mielen levätä ja mieti hetki jotain muuta, niin asia palaa mieleen, Kalakoski rauhoittaa.

Liput 15/12â&#x201A;Ź S-Etukortilla 2â&#x201A;Ź alennus

Mikäli LP Viestin vastustaja on Pislaploki tai Pieksämäki niin seuraava välieräottelu SALOSSA on heti tiistaina 15.3. klo 18.30. Jos vastustaja on Vauhdissa mukana: LiigaEura, niin seuraava välieräottelu SALOSSA on lauantaina 19.3. klo 17.00.

Jäähallissa lauantaina 12.3. klo 16.30. Liput: 6â&#x201A;Ź/3â&#x201A;Ź

www.kiekkohait.fi MENOSSA MUKANA


Torstaina 10. maaliskuuta 2011

SALONJOKILAAKSO

Hyyppärähiihto järjestettiin sunnuntaina aurinkoisessa Kiikalassa

Salon Uimarit on nyt seudun toinen Nuori Suomi Sinetin saanut Uimaseura. Aikaisemmin samaisen kunnianosoituksen on saanut Someron Esa. Kaikkiaan Suomessa uimaseuroilla on sinettejä neljätoista. Sinetin saamisessa vaadittavan seuran toimintaohjeen valmistelu alkoi jo viisi vuotta sitten. - Toimintaohjeemme runkoa mietittiin t yör yhmän

Salon Liikuntakeskus KuntoileVillen Savipajankadulle!

Jäsenyys + 1kk VIP-kortti 60€ Kuntosali 10krt+2krt kaupan päälle 50€ (voimassa 3kk) Ohjatut tunnit 10krt+2krt kaupan päälle 68€ (voimassa 3kk) Vuosisopimukset teemalla; Kuntoile Ihan Kympillä, kun teet vuosisopimuksen avajaisviikolla kuntoilet ensimmäisen kk:n 10€:lla! (Avajaistarjoukset voimassa 07.03 - 13.03.2011)

Liikuntakeskus KuntoileVille SALO Savipajankatu, 24260 Salo p. 040 689 3907 salo@liikuntakeskuskuntoileville.fi www.liikuntakeskuskuntoileville.fi

Mikko Pelto toimi kolmatta kertaa tapahtuman johtajana. kolmatta vuotta tapahtuman johtajana toiminut Mikko Pelto kertoi. - Tapahtuma on suuri projekti ja joka vuosi oppii jotain uutta. Hyyppärähiihtoa ei järjestetä pelkästään varainkeruun vuoksi, vaikka siitä idea on varmasti aluksi lähtenyt. Retkellä hiihtäjille on tarjolla voileipiä, munkkia, suolakurkkua, rusinoita, mehua ja kahvia, 26-vuotias Pelto kertoo. Finlandia-hiihtoon viime viikonloppuna osallistunut Kirsti Laine sivakoi koko lenkin ja tänä vuonna hiihtokilometrejä on tullut yhteensä noin 500. - Kesällä pääsi aloittamaan hiihtämisen jo Paimion putkessa. Hyyppärähiihto on vähän kuin loppuverryttely, hyvä päätös Finlandia-hiihdolle. Tykkään tästä tapahtumasta, viidettä kertaa Hyyppärähiihtämässä ollut Kirsti Laine

pohti. - Kouluajoista lähtien olen hiihtänyt ja vuodesta 1987 asti olen osallistunut Finlandiahiihtoon. Kunnon ylläpitämiseksi hiihtäminen on hyvä harrastus. Kaksi pientä hiihtäjää sujahtaa ladulta huoltorakennuksen eteen suksineen. Peetu ja Ronja Orelma tekivät kahdentoista kilometrin lenkin isoisänsä kanssa. Matkaan kului aikaa reilusti, mutta nuotiolla makkaran syöminen sekä ladun antaminen nopeammille vei aikaa tehohiihdolta. Peetun harrastuksiin kuuluu hiihtäminen sekä luistelu. - Hiihtäminen tuntui kivalta, eikä kauheen pitkältä. Tykkään hiihtää, neljävuotias huippuhiihtäjä Peetu Orelma kiteytti. Parempaa säätä hiihtoretkelle ei juuri voinut toivoa, auringon paiste ja kevättalven kirkkaan valkoinen hanki.

Salon Uimareista tuli sinettiseura Salonjokilaakso

Olemme avanneet Avajaistarjoukset:

Ulla-Maija Wiander

Kiikalan Kelopartio järjesti ensimmäisen Hyyppärä-hiihdon 1997. Osallistujia laturetkellä on ollut vuosittain 100-300, tänä vuonna hiihtäjiä oli noin 290. Matkan voi laturetkellä valita kuuden ja kahdenkymmenenviiden kilometrin väliltä. Latuasema muonittaa hiihtäjiä retkellä ja jokainen osallistuja voi valita vauhtinsa sekä matkansa itse. Hiihto järjestetään Kiikalan lentokentän ja Johannislundin männikkökangas-maastossa. Vuonna 2000 nuorimman ja vanhimman hiihtäjän ikäero oli 80 vuotta. Aiemmin useina vuosina tapahtuman järjestäjänä toiminut Lauri Tuomaala kertoo, että Hyyppärä-hiihdon tavoitteena on ulkoilutapahtuman järjestäminen hiihdon ystäville. Tapahtuman tarkoituksena on myös olla yhdistävä ja haasteellinen tapahtuma järjestävälle partiolippukunnalle, parhaimmillaan tapahtuma tuottaa mielihyvää sekä kartuttaa leirirahastoa. Tänä vuonna Kiikalan Kelopartio ry. järjesti 15. kerran laturetken ja vain yksi vuosi on jäänyt lumen puutteen vuoksi hiihtämättä. Laturetkien järjestäminen alkoi jo vuonna 1988, mutta silloin se ei kantanut vielä nimeä Hyyppärähiihto. - Olen tullut partiotoimintaan mukaan seitsemänvuotiaana, ja se taitaa olla yleisin ikä partioharrastuksen aloittamiseen. Tällä hetkellä lippukunnassa on noin 30 jäsentä. Lapsia ja nuoria mahtuisi toimintaan mukaan enemmänkin,

19

toimesta aina silloin tällöin, kunnes siihen viime vuoden keväällä panostettiin hieman enemmän, jotta saimme sen luovutusvalmiiksi. Pienten korjausten jälkeen meidät sitten auditoitiin joulukuussa hyväksyttävästi, selvittää SalU:n puheenjohtaja Riitta Laakko. Sinetti on otettu hänen mukaansa Uimareissa vastaan positiivisesti. Nyt jäsenistölle pitää vain saada tietoa toimintaohjeen olemassaolosta ja sen noudattamisesta. Seuratyön pitää jatkossa-

LiikU:n Anna Pakkanen ja Uimaliiton Pertti Tamminen luovuttivat Nuori Suomi Sinetin Salon Uimareitten puheenjohtaja Riitta Laakolle.

kin olla laadukasta, sillä uusi auditointi on parin vuoden kuluttua. Nyt toimintaan on kuitenkin olemassa selvät toimintasäännöt, joita jokaisen pitää noudattaa, Laakko muistuttaa. Salon Kevätuintien yhteydessä sinettiä oli Uimareille luovuttamassa Pertti Tamminen Suomen Uimaliiton edustajana ja Anna Pakkanen LiikU:sta, jotka toimivat myös audotoijina Salossa. Sinettiseuran arvon saamisessa on tietyt Nuori Suomen ja lajiliittojen yhteiset kriteerit, joita on kaikkiaan yhdeksän ja ne painottuvat luonnollisesti lapsien ja nuorten urheiluseuratoimintaan. Kaupungin tervehdyksen Sinetin juhlistamiseen toi Salon sivistystoimen toimialajohtaja Petri Moilanen, joka kiitteli Salon Uimareitten pitkäjännitteistä toimintaa. - Tällaista ei tehdä hetkessä, vaan on tulosta pitkäjännitteisestä työstä altaassa ja sen reunalla. Samalla, kun onnittelen seuraa toivon, että Uimarit jaksavat olla hyvän toiminnan tiellä jatkossakin.

LP Viesti teki voittoennätyksen, Piivolley taistelee pudotuspelipaikasta Pekka Mäenpää

LP Viesti ei antanut HPK:n katkaista ennätysmäistä voittoputkeaan lentopallon kotimaisessa pääsarjassa. LP Viesti voitti HPK:n lauantaina Salohallissa 3-1 ja teki samalla uuden Suomen ennätyksen peräkkäisten voittojen sarjassa. HPK :n yk köspelaaja oli Pauliina Vilponen (15/+9), joka ei ujostellut verkon toisella puolella torjuvia mestarisuosikkeja lainkaan. Pallo sai kyytiä ja tuuletukset olivat komeita. - Kentällä pitää mennä aina täysillä, ei siellä voi ujostella. On helppo pelata kun vierellä on hyviä pelaajia ja joukkueessa hyvä henki, Vilponen sanoi. LP Viestin yleispelaaja Tatjana Lapukhina (14/+7) oli kaksi erää melkein pitelemätön, mutta suli lopussa vaihtopenkille asti HPK:n torjunnan masentamana. Isosisko Natalia Kandratsyeva (19/+16) oli ainoa salolaispelaaja, johon HPK ei saanut otetta koko pelin aikana. Virginie de Carne jäi alussa muutaman kerran HPK:n torjunnan ja puolustuksen kiinniottamaksi, mutta tehot löytyivät pelin edetessä. LP Viestin parhaana palkittiin libero Hillaelina Hämäläinen. LP Viesti pääsee nyt harjoittelemaan reilun viikon ajan,

välierät alkavat ensi viikon maanantaina.

Piivolley Salohallissa Salon Piivolley lähtee keskiviikkona Salohallissa Hurrikaania vastaan hakemaan voittoa, jolla joukkue pysyisi mukana taistelussa pudotuspeleihin. - Kaikki pelit ovat voitettavissa. Loimu-pelin jälkeen tunnelma joukkueen sisällä on hyvä ja itseluottamus vahva. Samaa linjaa lähdemme tavoittelemaan, kuin edellisissäkin otteluissa ja uskon sen tuovan meille pudotuspelipaikan, arvioi Piivolleyn valmentaja Ismo Tuominen. Hurrikaanissa ex-salolaisten Ismo Moilasen ja Tomi Rumpusen panos tulee olemaan kova entisellä kotiareenalla. Heidän onnistumisestaan riippuu paljolti joukkueen voittaminen tai kaatuminen. Peli tulee taatusti olemaan kiihkeää taistelua tärkeistä pisteistä. - Asetelman luulisi kiinnostavan lentopalloyleisöä. Toivon Salohalliin runsasta ja äänekästä väkeä tuvan täydeltä.

Vilpas taisteli Kauhajoella Salon Vilpas pisti lauantaina Korisliigan pudotuspelipaikkaansa varmistelevan Kauhajoen Karhun tiukille. Ottelun

ratkaisuhetki nähtiin puoli sekuntia ennen loppusummeria, jolloin Vilppaalla oli mahdollisuus viedä ottelu jatkoajalle. Nicchaeus Doaksin heitto kolisi kuitenkin rautoihin ja taululle jäivät Karhun voittoluvut 90-88 (45-41). Ottelun hahmo oli toisen kerran tällä kaudella niskalenkin Jerehiah Woodista ottanut Doaks, joka repi 26 pisteen ohella komeat 19 levypalloa. Kauhajoki nousi tärkeällä voitollaan ohi ToPon seitsemänneksi. Vilppaan leirissä otettiin puolestaan Namika Lahden voitto Lappeenrannasta tyytyväisenä vastaan. - Täytyy olla ylpeä joukkueesta, huonon alun jälkeen teimme hienon nousun. Joukkueessa oli tahtoa ja puolustus Woodia vastaan onnistui mukavasti, myönsi Kimmo Vyyryläinen. Loppuhuomiona voidaan todeta, että Kauhajoen uudessa hallissa nähtiin kauden parasta tuomarointia. - Pekka Saros piti päätuomarina ohjat hyvin hanskassaan ja Timo Lamminen ja Roope Liljeberg antoivat hyvää tukea. Ottelu ratkaistiin kentällä, ja näin sen pitäisi aina olla. Liian usein oikeudenjakajat tuppaavat ottamaan liian ison roolin itselleen, Vilppaan joukkueenjohtaja Keijo Poutiainen sanoo. Vilppaan kausi jatkuu lauantaina Kouvolassa.

LP Viesti teki uuden Suomen ennätyksen peräkkäisten voittojen sarjassa kukistamalla HPK:n Mestaruusliigan runkosarjan viimeisessä ottelussa.


SALONJOKILAAKSO

20

Torstaina 10. maaliskuuta 2011

Sama sanoma, uudet mausteet!

Vapaa-aikaan Maailmanluokan bluesartisti Bill Ă&#x2013;hrstrĂśm Somerolla

Bluesin ystäville on tarjolla perjantai-iltana todella korkeatasoista, harvinaista herkkua, kun maailmaluokan laulaja ja huuliharpisti Bill Ă&#x2013;hrstrĂśm esiintyy bändeineen Someron Seurahuoneella. Ruotsalaisen bluesin parhaimmistoon kuuluvan Ă&#x2013;hrstrĂśmin Someron vierailu ajoittuu maaliskuussa 42. kerran järjestettävään kansainväliseen Turku Jazz -festivaaliin. Bill Ă&#x2013;hrstrĂśm Blues Band -kokoonpanossa esiinty vät Ă&#x2013;hrstrĂśmin lisäksi Ilkka Rantamäki, kitara, Vesku Saloranta, basso ja Johan Ă&#x2013;lander, rummut. Vuoden 2011 Euroopan Kulttuuripääkaupungissa järjestettävässä Turku Jazzissa bändi esiintyy Someron keikan jälkeisenä päivänä. - Bill Ă&#x2013;hrstrĂśmin saaminen tänne meille on esimerkki Someron Kulttuurin ja Turku Jazzin välisestä hyvästä yhteistyĂśstä, iloitsee Someron Kulttuuri ry:n kulttuurituottaja

Eeva Pettersson. - Asiasta sovittiin alustavasti läänintaiteilija Ilkka Rantamäen vierailun yhteydessä viime vuoden syksyllä, jolloin hän kehui Someron kulttuuritarjontaa monipuoliseksi ja vilkkaaksi, Pettersson lisää tyytyväisenä.

Bill Ă&#x2013;hrstrĂśmin kerrotaan saaneen 15-vuotiaana äidiltään lahjaksi ensimmäisen huuliharppunsa, jota hän, laulamisen ohella, harjoitteli soittamaan yksikseen joskus perheen autossakin, jottei olisi häirinnyt muita. Nyt liki 70-vuotias Ă&#x2013;hrstrĂśm on suomalaisyleisĂślle tuttu jo vuosikymmenien takaa, sillä hän on esiintynyt muun muassa Ruisrockissa ensimmäisen kerran 1970-luvulla. Joillekin tämän charmantin herrasmiehen olemus saattaa olla tuttu myĂśs Dressmannin mainoksista.

PitopÜytä katettuna sunnuntaisin Nummen juhlatuvalla klo 12 alk. (A-oik.) Nummentie 1, Märynummi

(sis. kakkukahvi & lasten jätski)

www.pelastusarmeija.fi/salo

Luvassa svengaavaa bluesia

SUNNUNTAILOUNAS

Aikuiset 20â&#x201A;Ź Lapset alle 12v 10â&#x201A;Ź alle 4v. ilmainen

Tervetuloa!

RummunlyÜjänkatu 13 p. 0400 861 634

Tiedustelut/varaukset: Mika p. 040 730 8712 Annika p. 044 268 1408 www.hellberginpidot.fi

TERVETULOA!

Seudun oma olohuone UUDET AUKIOLOT MA-TO ... 14.00-22.00 PE .......... ... 14.00-02.00 LA .......... ... 12.00-02.00 SU ......... ... 12.00-22.00

Someron kulttuurituottajan Eeva Petterssonin esittelemän julisteen mukaan Vuoden 2011 Euroopan Kulttuuripääkaupungissa järjestettävässä Turku Jazzissa esiintyvä Bill Ă&#x2013;hrstrĂśm Blues Band keikkailee myĂśs Somerolla. nais-Suomen läänintaiteilijan kolmivuotisen pestin aloittanut Rantamäki. Rantamäen mukaan läänintaiteilijan yhtenä tehtävänä on järjestää nimekkäille artisteille keikkoja myĂśs pienille paikkakunnille, joilla ei välttämättä ole tarjottavana isoja esiintymislavoja eikä suuria yleisĂśmääriä. - Kun hyvä musiikki ja tunnelma vievät yleisĂśn muka-

naan, ei keikan onnistuminen ole puitteista kiinni, Rantamäki painottaa. - Nyt on Somerolla tarjolla todellista herkkua, svengaavaa perusbluesia, joka sopii kaikille. Korkeasta iästään huolimatta Bill on vauhdikas esiintyjä, joka varmasti villitsee yleisÜn, lupaa Rantamäki, joka itsekin soittaa illan kokoonpanossa Someron keikalla.

Somerolla kyläiltamat

lamassa ovat muun muassa Maija Tolvi, Piritta Sihvonen sekä Jari Tuusa. Musiik kipuolesta vastaa Tytti Pelkonen sekä Unton Valitut Hellin Laineen johdolla. Väliin on ripoteltu Unton valittujen historiaa Arto Tuomisen kertomana. Tanssiosuuksissa esiintyy tanssiseura Monokkaan tanssijoita.

Eurooppaa Ă&#x2013;hrstrĂśm kiersi muun muassa Jukka Tolonen Bandin kanssa 1980-luvulla, jolloin hänen musisointiinsa tutustui myĂśs nykyisin Turussa asustava kitaristi Ilkka Rantamäki. - Tutustuin Bill Ă&#x2013;hrstrĂśmiin 1980 -luv un lopu lla, jolloin kutsuin hänet esiintymään Helsinki City Blues -festivaalilla, muistelee viime vuonna jazzmusiikin Varsi-

Salonjokilaakso

Lavatanssiseura Monokas ry aloitti viime syksynä Kyläiltamaprojekti-hankkeen, jonka tarkoituksena on vahvistaa kylien asukkaiden yhteishenkeä ja luovuutta. A hti Kuk konen Monokkaasta kertoo, että iltamat aloitetaan 19. maaliskuuta Pitkäjärveltä, jossa pitkäjärveläi-

set esittävät ohjelmaa otsikolla â&#x20AC;?Myllyllä tapahtuuâ&#x20AC;?. - Ohjelmassa on mm. laulua, runonlausuntaa ja rivitanssia. Mylläri (Jani Kurvinen) ja Myllärin muori (Olla-Riitta Aarikka) johdattavat katsojat myllyn tunnelmaan. Mirja Honkanen ja Anne Kalin eläyty vät runonlausuntaan. Heidi Virtanen ohjailee Vesaisten kerhon lapsia. Lau-

Ke, Pe ja La

SEURAPELEJĂ&#x201E; BILJARDIA DARTSIA SähkĂśkuja Ăśkuja j 2 24800 Halikko H www.ravintolameno.fi www.ravintolamen

MENNĂ&#x201E;Ă&#x201E;N VIIHTEELLE... WÄ&#x2021;Ä&#x2021;ĹśÄ&#x2021;Ç&#x2021;ĆŠÄ&#x2021;ĹľĆ&#x201A;Í&#x2022; Salorankatu 5-7, Salo ke 9.3. klo 19 Sound Of Music pe 11.3. klo 19 Dragshow Osku Heiskanen ja Jarkko Valtee la 12.3. klo 14 ja klo 19 Sound of Music ----------------------------

<ƾůƊƾƾĆ&#x152;Ĺ?Ć&#x161;Ä&#x201A;ĹŻĹ˝ </s Horninkatu 21, Salo

pe 11.3. klo 19 Tahroja paperilla ͲŏŽŜĆ?Ä&#x17E;Ć&#x152;ĆŤ :ĆľĹ&#x161;Ä&#x201A; dÄ&#x201A;Ć&#x2030;Ĺ?Ĺ˝ ĹŠÄ&#x201A; KĆŠĹ˝ <Ä&#x201A;ĹśÄ&#x17E;Ć&#x152;Ç&#x20AC;Ä&#x201A; Ͳ Ĺ˝Ć&#x152;ĹŹÄ&#x17E;Ć?Ć&#x161;Ä&#x17E;Ͳ Ć&#x152;Ĺ?Ć?Ć?Ä&#x201A; Ć?Ĺ˝Ĺ?ĆŠÄ&#x201A;Ä&#x201A; žžÍ&#x2DC; >Ä&#x17E;ŜŜĹ?Ͳ<Ä&#x201A;ĹŻĹŻÄ&#x17E; dÄ&#x201A;Ĺ?Ć&#x2030;Ä&#x201A;ĹŻÄ&#x17E; ---------------------------Liput: ma-pe klo 11-14 ja ke klo 16-19 Salorankatu 5-7 Salo/ lippumyymälä 0440 520 260 Lippupalvelu Oy 0600 10 800

Provinssi TEATTERI

RIKALA LIVE

Ç Ç Ç Í&#x2DC;Ć&#x161;Ä&#x17E;Ä&#x201A;ĆŠÄ&#x17E;Ć&#x152;Ĺ?Ć&#x2030;Ć&#x152;Ĺ˝Ç&#x20AC;Ĺ?ĹśĆ?Ć?Ĺ?Í&#x2DC;ÄŽ

$VHPDNDWX 6DOR ZZZ VVRUDYLQWRODW Ă&#x20AC;

Perjantaina 11.3.2011 -K18-

ESTRADI

ACOUSTIC LADY BAR&NIGHT

MIKKO POHJOLA "MENKĂ&#x201E;Ă&#x201E; TE, MINĂ&#x201E; JĂ&#x201E;Ă&#x201E;N" -levynjulkaisukiertue PIN PINJA INJA NJ NJA JA PERHONE JA PERHONEN PERHO P PERHON ERHO RHONE 06/0 06/0 06/09 06 6/09 6/ /0 /09 09

Ohjelmisto ajalla

4â&#x201A;Ź (5â&#x201A;Ź) 2

PALEFACE Tulossa la 26.3. K35-The RockShow * *Ennakkoliput myynnissä Kauppakeskus Plazan infossa. Tulossa pe 25.3.

*

Pidätämme oikeuden muutoksiin.

Leena Nuotio

Su 13.3. klo 17.00 Sanaa Sinulle Ma 14.3. klo 18.00 Majakka Ti 15.3. klo 14.00 Naisten kahvi ja keskustelu Ke 16.3. klo 18.00 Raamattu- ja rukouspiiri To 17.3. klo 18.00 Shakki- ja Backgammonilta

1 2 1 2 1 2 1

11.- 17.3.

EAT PRAY LOVE Pe-To 17.30 Odotettu, kysytty uusi Julia-Roberts -leffa! -S- 9â&#x201A;Ź GNOMEO & JULIA (dub.) Pe-Ti 17.45 Riemukasta menoa koko perheelle! -S- 7,5â&#x201A;Ź VARES - Pahan suudelma Pe-Su 20.00 Viimeiset kerrat? KIIREHDI!!! K15 9â&#x201A;Ź KOHTALON VALVOJAT Pe-To 19.30 Suomen ENSI-ILTA! Matt Damon! K11 9â&#x201A;Ź PRINSESSA La-Su 15.30 Koskettava lämmin draama! YHĂ&#x201E; TOIVOTTU! K11 6â&#x201A;Ź KAKSIN KARKUTEILLĂ&#x201E; (dub.) La-Su 15.30, Ke-To 17.45 Disney! K7/5 7,5â&#x201A;Ź NAPAPIIRIN SANKARIT Ma-To 20.00 Kestosuosikki!! K11 VAIN 3â&#x201A;Ź HELLA W Viimeisen kerran *BÂ&#x2C6;Ă&#x203A;BÂ&#x2DC;BĂ&#x17E;Ă&#x152;Â&#x;Ă&#x192;Ă&#x160; Ă&#x160;ÂŁ{°ääĂ&#x160;UĂ&#x160; >Â&#x2026;Ă&#x203A;Â&#x2C6;Ă&#x152;>Ă&#x20AC;Â?Â&#x153;Â&#x2C6;Â?Ă&#x2022; K11 8â&#x201A;Ź

(ELSINGINTIEÂŞ ÂŞsÂŞP ÂŞ ÂŞ Ă&#x160;UĂ&#x160;Lisää leffoista: www. biosalo.ďŹ


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 10. maaliskuuta 2011

8

5

3

6

9

4

6

7

9 4

8

2

2

6

4

7

5

Kutsu kaupunkilaisille

Tervetuloa Waltin avajaisiin

3

15.3.2011 klo 10.00â&#x20AC;&#x201C;12.00. Waltti, Salon seudun tyĂśvoiman palvelukeskus Tehdaskatu 7, Salo

1

3 8 6

2

5

3 1

4

2

7

3

9

Š Bulls

Viime viikon tehtävän ratkaisu

8 5 6 4 7 1 9 3 2

3 1 2 6 9 5 7 4 8

9 4 7 8 2 3 5 1 6

5 8 9 7 1 2 4 6 3

1 7 4 3 8 6 2 9 5

6 2 3 5 4 9 1 8 7

2 3 1 9 5 8 6 7 4

7 6 5 1 3 4 8 2 9

4 9 8 2 6 7 3 5 1

KIDS´ACTION NIGHT TOIMINTAILTA 6-13-VUOTIAILLE! Pe 11.3. klo 18.00-20.15 Alhaisten ala-asteella (Koulukatu 3)

Ohjelman keskipisteenä Jeesus

Â&#x2021; toimintapisteitä Â&#x2021; laulua Â&#x2021; kilpailuja Â&#x2021;tarjoilu Vapaa pääsy, 200 ensimmäistä mahtuu mukaan. Vanhemmat myĂśs tervetulleita.

TERVETULOA! Järj. vapaasrk, helluntaisrk, pelastusarmeija & adventtisrk

Lisätietoja: www.salonparhaaksi.fi

RINNEKESKUS

Tule laskettelemaan 104

LO

SA

LOJO

Yhdistykset â&#x20AC;˘ Suomen Nivelyhdistys ry/Salon nivelpiiri kokoontuu 16.3. klo 17 Salon Sytyn

tiloissa, RummunlyĂśjänkatu 7 B, 3 krs. Tule keskustelemaan nivelrikkoon, reumaan tai tekoniveliin liittyvistä asioista tai mistä tahansa aiheesta vertaisryhmässä. â&#x20AC;˘ Halikon Martat ry: Marttailta Tammilehdossa, Hornintie 7, Halikko 15.3. klo 17.30. Tamarindo Oy, Ilo-koruesittely ja myynti. â&#x20AC;˘ Salon seudun Parkinson-kerho: Muistutus! Seuraava kuukausitapaaminen vasta pe 18.3. â&#x20AC;˘â&#x20AC;˘ Risteily to 10.3. klo 19 (Turun satama). Bussi lähtee Salon torin turistipysäkiltä klo 17.30. Tiedustelut, ym. p. 050 918 3259, Timo. â&#x20AC;˘ Salon Reumayhdistys ry: Sidekudossairaiden vertaistukiryhmä kokoontuu to 10.3. klo 18 Salon SYTY ry:n Kamarissa. Yht.hlĂś Tanja SĂśderstrĂśm p. 050 352 5473. â&#x20AC;˘ Salon Marttayhdistys ry: Marttailta srk-talossa ma 14.3. klo 18. Vieraana toimittaja Lasse Kylänpää. â&#x20AC;˘â&#x20AC;˘ KäsityĂśkerho sr-talossa to 17.3. klo 18. â&#x20AC;˘ Salon Muistiyhdistys ry: Kansainvälistä Aivoviikkoa vietetään viikolla 11. Salon alueen eri kirjastoissa on Salon Muistiyhdistys ry:n infopiste, josta lĂśytyy muistiaiheista materiaalia ja kirjallisuutta. â&#x20AC;˘â&#x20AC;˘â&#x20AC;?Aivojen hyvinvointi tyĂśssäâ&#x20AC;?, avoin yleisĂśluento Moision koululla 14.3. klo 17-18.30. Virpi Kalakoski PsT, erikoistutkija TyĂśterveyslaitos. â&#x20AC;˘â&#x20AC;˘ Aivoterveyspäivä to 17.3. Salon kirjaston Laurin salissa. Paikalla Salon Muistiyhdistyksen tyĂśntekijĂśitä klo 12-17. â&#x20AC;˘â&#x20AC;˘ YleisĂśluento klo 12.00 Ajattele aivojasi - Pidä huolta muististasi! Anne Viirret-Rautio, Salon Muistiyhdistys ry. â&#x20AC;˘â&#x20AC;˘ YleisĂśluento klo 15.30. Anne Vainio, Palveluohjaaja, Salon kaupunki. Tilaisuus on kaikille avoin ja maksuton. â&#x20AC;˘ Suur-Salon Selkäyhdistys ry: To 10.3. jumppaa klo 18. Huom!! Muistathan maksaa Sound of music-lippusi 25.3. mennessä tilille 541002-20180452. â&#x20AC;˘ Kiikalan Marttayhdistys: ma 14.3. klo 18 Op-Kantrisalo: kevätkauden käsitĂśiden ideointi. Ota mukaan mahd. malleja ja/tai materiaaleja. â&#x20AC;˘ Suomen Kipu ry Salon aluejaosto: Vertaistukiryhmä aloittaa kokoontumiset joka kuukauden 3. torstai klo 14-16 Salon Syty ry:n tiloissa, RummunlyĂśjänk. 7 B, 3. krs. Ensimmäinen kokoontuminen on 17.3. â&#x20AC;˘ Mielenterveysyhdistys Salmi ry: Maanantaikerho 14.3. poikkeuksellisesti Salonkatu 10 A 6. Avoimet ovet klo 13-14. Tule tutustumaan uusiin toimitiloihin. â&#x20AC;˘â&#x20AC;˘Ti 15.3. klo 12-14 Kädentaito, to 17.3. klo 13-14 Juha Ristimäen keskusteluryhmä, la 26.3. retki kädentaitomessuille Turkuun. Tied. ja sit. ilm. Leenalle 11.3. mennessä p. 044 295 5508. â&#x20AC;˘ Salon seudun Diabetes järjestää yhdessä turkulaisten kanssa 14.4. klo 17-19 Pfarmacityn luentosalissa,Turussa: Diabetesta sairastavien lasten vanhemmille koulutustilaisuus, jossa aiheina mm. insuliinipumpun käyttĂś, Yl.Anne Kinnala; Lasten suun hoito, EHL Helena Yli-urpo ja pitkäaikais verensokerimittauksen merkitys; dos. Harri Niinikoski. Kuljetus Salon torilta 15.30, ilm.Tiinalle 02-733 1436. â&#x20AC;˘ Halikon Kaffekellari: Perjantaisin klo 13 vietämme ohjelmallisia hetkiä Halikkokodin alakerrassa, Hornintie 3. HUOM! uusi paikka. â&#x20AC;˘â&#x20AC;˘ Kerhohuoneemme/kirppis,

Torstaina

S ä ä

1

25

51

NG

Ă&#x2013;

+2 Halikko

I-HIERONT A 044 343 4874 H p.TERVETULOA!

A

T

LON SA

Horninkatu, K-kaupan vier. ovi

Jasmin THAIHIERONTA Hyvää, taidokasta hierontaa Helsingintie 18, SALO p. 040 561 3299

Halikko

â&#x20AC;˘ 3.-27.3. VNF - Valokuvataiteen oppilaiden valokuvanäyttely â&#x20AC;?Dagen svalnarâ&#x20AC;? esillä Art CafĂŠ Serendipityssä, Kauppiaankatu 30, Karjaa. â&#x20AC;˘ Sound of Music (kultt.kaupunki-hankkeessa mukana) Teatteri Provinssin päänäyttämĂśllä, Salorankatu 5-7, Salo. Esitykset: La 12.3. klo 14 LM, la 12.3. klo 19, ke 16.3. klo 19, pe 18.3. klo 19, la 19.3. klo 14 ja 19, su 20.3. klo 14 LM, ke 23.3. klo 19, pe 25.3. klo 19, la 26.3. klo 14 ja 19, su 27.3. klo 14, ke 30.3. klo 19, la 2.4. klo 14 ja 19, su 3.4. klo 14, ke 6.4. klo 19, to 7.4. klo 19, ke 13.4. klo 19, la 16.4. klo 14 ja 19, su 17.4. klo 14, ke 27.4. klo 19, to 28.4. klo 19, pe 29.4. klo 19. Liput p. 0440 520 260. â&#x20AC;˘ 11.3. klo 19 ShoWat Dragshow - Osku Heiskanen ja Jarkko Valtee, Teatteri Provinssin päänäyttämĂś, Salorankatu 5-7 Salo, p. 0440 520 260. â&#x20AC;˘ 11.3. klo 19 Tahroja paperilla - Juha Tapio ja Otto Kanerva, Kulttuuritalo KIVA, Horninkatu 21, Salo, p. 0440 520 260. â&#x20AC;˘ Prem Rawati`in viesti: Opi tuntemaan sinussa jo oleva rauha. Videoitu esittelytilaisuus pe 11.3. klo 17-18 Salon kaupunginkirjasto, Laurin sali. Järj. Mahdollisuus-Ryhmä. Lisätietoja: www.mahdollisuus.info ja www.wopg.org â&#x20AC;˘ Estradi-iloittelu Akkapakan esitykset 11.3. ja 12.3. klo 19. Salon Teatteri, Mariankatu 3, Salo, p. 02-731 6055, toimisto@salonteatteri.com. â&#x20AC;˘ Naisten juttuja to 10.3. klo 18.30 UN Womenin harrastajataidenäyttelyn tiloissa Astrum-keskuksessa, Salorankatu 5, ovi 7. Juttelemassa toimittaja-tietokirjailija Ulla Järvi. Vapaa pääsy. â&#x20AC;˘ Naisten ilta su 13.3. klo 18 Somerniemen srk-talolla. Aiheena Naisen asema Kauko-Idässä ja näkĂśkulmana on naisten asema Taiwanissa. â&#x20AC;˘ Salon srk tapahtumat osoitteessa www.salonseurakunta.fi â&#x20AC;˘ Salon helluntai-srk tapahtumat osoitteessa www.salonhelluntaisrk.fi â&#x20AC;˘ Salon HenĂłtĂŞs-srk tapahtumat osoitteessa www.Henotes.com â&#x20AC;˘ Jehovan todistajat tapahtumat osoitteessa www.watchtower.org â&#x20AC;˘ Salon adventtiseurakunnan tapahtumat osoitteessa www.salo.adventist.fi â&#x20AC;˘ HR-rukousklinikka avoinna tiistaisin klo 18.30-20.30 os. Katrineholminkatu 9, Salo.

Kisko

Pertteli

Salo

Kuusjoki Somero

+2

Suomusjärvi

Halikko

-0

Pertteli

Salo

Suomusjärvi Kisko

Halikko

Suomusjärvi Kisko

PerniĂś KemiĂś

Pertteli

Salo

Kiikala

Muurla

+2

+1

PerniĂś

+1

Särkisalo

Somero

+2

Kiikala

Muurla

-1

PerniĂś KemiĂś

+1

+1

Kiikala

Kisko

PerniÜ Särkisalo

Sunnuntaina

Kuusjoki

Muurla

+1

Hierontapalveluja

Hämeentie 14, Salo

-1

Suomusjärvi

+2

045 313 3339 - tervetuloa!

Menovinkkejä

Somero

Kiikala

Muurla

KemiĂś

THAI-hieronta

+RSHLVHW 6lYHOHW U\

Vanha Turuntie 1. Avoinna ma - pe 10-14, la 10-13, p. 044 383 8988. â&#x20AC;˘â&#x20AC;˘ Suomalaisen kirjakaupan paketointitalkoiden palkitsemiskahvitus. 21.3. klo 10-17 kerhohuoneella. â&#x20AC;˘ Salon Eläinsuojeluyhdistys ry (SSEY): www.ssey.fi â&#x20AC;˘ Salon Karjalaiset ry: Kahvitupa ja kirppis avoinna sunnuntaisin klo 13-16. â&#x20AC;˘ Salon Muistiyhdistys ry: Horninkatu 19 B 16, p. 02-731 9872, muistiyhdistys@ alzsalo.fi. Moision Päiväpaikka Pensalantie 3, Halikko, p. 044 031 9872, paivapaikka@alzsalo.fi. Ensitieto ja tuki sairauden varhaisvaiheessa -projekti, p. 040 197 9274, ensitieto@alzsalo.fi. TyĂśikäisten Muisti-projekti, p. 044 333 7853 ja 044 333 7854, muistikuntoutus@alzsalo.fi.

Kuusjoki

Pertteli

Salo

SKIDATA

EKENĂ&#x201E;S

/LSXW â&#x201A;Ź: +DQQX 0llWWlQHQ WDL KDQQX PDDWWDQHQ#VDOR VDORQVHXWX IL

-1

Somero

Lisätietoja ja aukioloajat: www.paminne.com

Mahachoke

5DLPR 3DDVLYDDUD ODXOX Â&#x2021; -XKDQL 7XRPLQHQ WHQRULVD[ KXLOX Â&#x2021; (HUR 3LKNR KDUPRQLNND Â&#x2021; 5LVWR 0lNLQHQ KDUPRQLNND EDVVR Â&#x2021; +DQQX 0llWWlQHQ NLWDUD Â&#x2021; $DUR /HKWLQHQ UXPPXW

Lauantaina

+1

HELSINGFORS

KARIS

Tunti Helsingistä, 30min Salosta HA

Raimo Paasivaara & Hopeiset Sävelet

Perjantaina

Kuusjoki

11

POJO

7XXOD .XLWXQHQ ODXOX Â&#x2021; 5LVWR 0lNLQHQ GLJLKDQXUL KDQXUL Â&#x2021; -XKDQL 7XRPLQHQ WHQRUVD[ KXLOX Â&#x2021; 7DSLR .LOSL EDVVR Â&#x2021; +DQQX .DUYLD UXPPXW

Tervetuloa tutustumaan tuotteisiin ja palveluihin.

52

â&#x20AC;˘ Korkeusero n. 90 m â&#x20AC;˘ Suuri hissikapasiteetti â&#x20AC;˘ Tilava kahvila â&#x20AC;˘ Kaikenkattava välinevuokraus

Tuula Kuitunen & Riges Evergreens

Loppuviikon sää

esim. kokopäivä 20â&#x201A;Ź/23â&#x201A;Ź, ilta 15â&#x201A;Ź/17â&#x201A;Ź viikko 8 joka päivä 10â&#x20AC;&#x201C;19 KARISLOJO

Musisoimassa

Waltti palvelee lisäksi yrityksiä, yksityishenkilÜitä sekä kaupungin yksikÜitä sosiaalisesti ja ekologisesti kestävällä tavalla. Waltissa korjataan vanhaa ja rakennetaan uutta.

8

Sudoku MB0030

Kulttuuritalo KIVAssa, Horninkatu 21, Salo

Waltti on Salon kaupungin ja Salon Te-toimiston yhteinen talo, jossa on tarjolla monenlaisia palveluita tyÜttÜmille; tyÜtoimintaa, ryhmiä, infotilaisuuksia, yksilÜohjausta sekä Salon seudun tyÜvoiman palvelukeskuksen asiakkaille sosiaalitoimen, Te-toimiston ja terveydenhoitajan palvelut.

6

4

LAUANTAINA 26.3. klo 17.00

+1

KemiĂś

Särkisalo

Särkisalo

Palvelevan meteorologin puhelinnumero 0600 1 0600 (3,95 / min + pvm)

Aineistopäivä ilmestymisviikon maanantai. Ilmoitusaineistot osoitteeseen ilmoitus@salonjokilaakso.net

Chock Dee UUSI HIEROJA Hornink. 7, p. 040 816 0537

GOOD LUCK THAIHIERONTA 040 816 0543

Horninkatu 9H9, Salo TERVETULOA!

Toimituksen käynti/postiosoite Turuntie 15, 24240 SALO Puhelimet Keskus (02) 7272 980 Sivunvalmistus (02) 7272 981 Ilmoitukset (02) 7272 982 Toimitus (02) 7272 983 Laskutus (02) 7272 984 Faksi (02) 7272 999 Avoinna

ma-pe 9.00-16.00 ISSN 1456-5285

Sanomalehtien liiton jäsen

SähkÜposti toimitus@salonjokilaakso.net ilmoitus@salonjokilaakso.net

Päätoimittaja Pekka Mäenpää (02) 7272 991 pekka.maenpaa@salonjokilaakso.net

Ilmestymispäivä torstai Sivunvalmistus Salonjokilaakso Painopaikka Salon Lehtitehdas Painos 29.000 kpl Jättijakelu 6 krt/v. 38.000 kpl

Ilmoitusmyynti Katja PĂślĂśnen (02) 7272 994 katja.polonen@salonjokilaakso.net

Jakelu Salo-Suorajakelu Oy, Posti, Kuljetusliike Jokinen Oy JakeluhäiriÜilmoitukset: Salo-Suorajakelu Oy p. 040 0533 090 (ark. 9.00-16.00)

Ilmoitus- ja sivunvalmistus Brita Jokiniemi (02) 7272 993 brita.jokiniemi@salonjokilaakso.net Tero Mäkinen (02) 7272 992 tero.makinen@salonjokilaakso.net

Lehden tilaus postitse kotiin 50â&#x201A;Ź/vuosi.

1

21


SALONJOKILAAKSO

22 V A R A S T O N

Torstaina 10. maaliskuuta 2011

V A I H T O V I I K O T Ostetaan SSP:n osakkeita kilpailukykyiseen hintaan!

TULE TEKEMÄÄN LÖYTÖJÄ! ÖJÄ! Ä!

Kauneushoitola lla ola a

Hely Rosenlund

alennuksella Länsiranta t 8, II krs, krs, Salo, puh. 02-731 3541, 050 550 4541 www.helyrosenlund.fi

Kysy tarjous! P.050 553 4631 www.otc.fi

Sotaveteraaniviikon avausjuhla Salossa Salonjokilaakso

Valtakunnallinen Sotaveteraaniviikko avattiin tänä vuonna komeasti Salossa, jossa juhlittiin samalla erityisesti Salon Seudun Sotaveteraanien 45-vuotistaivalta ja yhdistyksen 40-vuotiasta naisjaostoa. Nimikkoviikollaan sotaveteraanit haluavat palauttaa mieleen talvisodan merkityksen, jota muisteltiin myös Salon seurakuntatalossa tiistaina pidetyillä kinkereillä. Siellä Salon Seudun Sotaveteraanien puheenjohtaja Voitto Laine muistutti kuulijoita ensi sunnuntaista, jolloin tulee kuluneeksi 71 vuotta Talvisodan päättymisestä. - Sodan päättyminen oli kaivattu ja odotettu. Tunnettiin, että uhattu itsenäisyys ja vapaus pystyttiin säilyttämään, maa oli pelastettu, Laine sanoi. Lauantaina Salon lukiossa pidetyssä juhlassa puhunut yli-

johtaja Rauno Saari onnitteli Salon Seudun Sotaveteraaneja ja naisjaostoa. - Uskon, että yhdistyksen toiminta on ollut monelle teistä paitsi tarpeellinen, myös tärkeä henkireikä, Saari sanoi. Saari muistutti, että yhteiskuntamme nykyiset puitteet on rakennettu kahden veteraanisukupolven työllä. Sotien jälkeinen rakentamisen ja kehittämisen aika suurine muutoksineen on muokannut suomalaisen yhteiskunnan. - Maassamme on toteutettu viime vuosien aikana ennätysmäärä hallinto- ja palvelurakenteiden muutoksia. Kun kysymys on veteraanien asioitten hoidosta, kaikkea vastuuta ei voi eikä saa sysätä kuntien harteille, Saari sanoo Valtion tulee Saaren mukaan kantaa päävastuu veteraanien asioiden hoitamisesta. Ikäihmisten ja veteraanien hoitoon on löydyttävä niin valtakunnallinen kuin paikal-

linenkin pidemmän aikavälin suunnitelma. - Tarvitaan ainakin kymmenen vuoden tarkastelua. Suunnitelman viestin niin jokaiselle veteraanille kuin muillekin ikäihmisille tulee olla ”Teistä huolehditaan kaikissa oloissa”, Saari totesi. Veteraanisukupolven vanhuudenhuollon turvaaminen kuuluu valtiovallalle. Velvoite kestää niin kauan kuin veteraanien hoivan ja huollon tarve jatkuu. - Pyydän kiittää teitä, juhlan arvoisat vieraat, että olette täällä tänään. Se on kunnianosoitus Salon Seudun Sotaveteraanien juhlavuodelle. Se on myös merkki siitä, että vahvat muistot elävät ja säilyvät. Toivon teille kaikille hyvinvointia sekä yhteiskunnan monipuolisia kuntouttavia palveluja monille tuleville vuosille, Saari kertoi - Viesti kulkee, vetovastuu vaihtuu, hän jatkoi.

Eeva Nummen öljyväriteos ”Ilman madonreikiä Carvaggion mukaan” on tehty kansalaisopiston taidekurssiin liittyvänä harjoitustyönä. – Tarkoitus oli perehtyä eri aikakausien maalaustekniikoihin, taiteilija kertoo.

Salolaisen harrastajataiteen näyttelyssä värien hehkua Mari Salonen

Jokavuotinen salolainen harrastajataiteen näyttely avasi ovensa uudessa Astrum-keskuksessa Salorankadulla. Paikka on oivallinen, sillä ainakin sunnuntaina avajaispäivänä moni teatteri Provinssiin menijä pääsi lämmittelemään harrastajataiteen parissa. Esillä on kymmenien harrastajataiteilijoiden töitä. Näyttelyluettelon mukaan osa taiteesta on myös ostettavissa. Suurimmalle osalle harrastajataiteilijoista päämäärä ei kuitenkaan ole taiteen myyminen vaan taiteen tekemisen ilo ja sitä iloa halutaan välittää myös koko kansalle näyttelyn muodossa. Näyttelyssä on esittelyssä erilaisin tekniikoin työstettyä taidetta kaikenikäisiltä harrastajilta.

Pastellivärin lumoissa

Voitto Laine puhui Salo-Uskelan seurakuntataloon kinkereille kokoontuneille veteraaneille, sotainvalideille ja lotille talvisodan päättymisestä.

Näyttelyyn töitään esille tuovat harrastajataiteilijat tekevät taidetta kukin omalla tavallaan. Moni saattaa harrastaa yksinään, toisille taas taidekursseilla ohjaajan ja toisten harrastajien kanssa tekeminen antaa virikkeitä.

Sirpa Vainio on taitelijana itseoppinut, rohkea kokeilija. Hän saattaa tarttua vaikkapa metsästä löytämäänsä kiveen ja jos se sattuu näyttämään jänikseltä, hän maalaa sen sellaiseksi. Tällä kertaa hän on tuonut pastelliväritöitään näytteille. – Ensin piirrän vapaalla kädellä mustalle kartongille pastelliliidulla ja sitten sormella hieman levitän, Vainio kuvailee pastelliväritekniikkaa. - Töitteni kehykset ovat kierrätyksestä löytyneet, koska olen tällainen kierrätysihminen. Pastellivärit ovat lumonneet Sirpa Vainion muutama vuosi sitten. Hän sattui Saksan matkaltaan löytämään kirkkaat hehkuvat pastellivärit. Hän kertoo kokeilevansa aina uutta. Viime kerralla häneltä oli näyttelyssä kivitöitä, mutta ensi vuonna hän lupaa tuovansa taas jotain uutta. - Teen taidetta omaksi ilokseni ja nautin muutenkin kaikesta käsillä tekemisestä.

Yhdessä maalaamisen ilo Eeva Nummi on tuonut näyttelyyn öljyvärityönsä ”Il-

Suomi nousuun -talousseminaari Salonjokilaakso

Björn Wahlroos puhuu seminaarissa Euroopan nykytilanteesta.

Lentopallojoukkue Salon Piivolleyn yhdessä Salon Nuorkauppakamarin kanssa ensi viikon perjantaina järjestämä Suomi nousuun - alue kasvuun -seminaari jatkaa Piivolleyn talousseminaarien sarjaa. Seminaari on suunnattu ensisijaisesti yrityksille ja se on osa Piivolleyn manageri Jouni Mäntylän ideoimaa seminaariketjua salolaisen teollisuuden ja yritysten talousviestinnän eteenpäinviemiseksi. - Tämä on jatkumoa pari vuotta sitten metallialan yrityksille pidetystä teemapäivästä ja viimevuotisesta seminaa-

rista. Seminaarin toteutumiseen ovat olleet vaikuttamassa Piivolleyn taustalla toimivat henkilöt, Mäntylä selvittää. Sampon ha llituksen puheenjohtaja Björn Wahlroos puhuu seminaarissa Euroopan selviytymisestä nykytilanteessa ja palkansaajien tutkimuslaitoksen johtaja, valtiotieteiden tohtori Seija Ilmakunnas hyvinvointivaltiosta kuntatalouden kannalta. Valtiovarainministeriön valtiosihteeri Velipekka Nummikoski valottaa Suomen talouden haasteita ja kaupunginjohtaja Antti Rantakokko kertoo, miten Salo katsoo tulevaisuuteen.

Sirpa Vainion ”Yönkaunottaret” on pastelliväriteos. Itseoppinut taiteilija kokeilee mielellään uusia tekniikoita ja on muutama vuosi sitten ottanut käteensä myös pastelliliidut. - Saksasta löytyneet hehkuvanväriset pastelliliidut lumosivat, kertoo taiteilija.

man madonreikiä Caravaggion mukaan”. Työ liittyy kansalaisopistossa käytyyn kurssiin, jossa opeteltiin eri aikakausien taiteilijoiden maalaustyylejä ja -tekniikoita. - Tämähän on tietenkin tehty Caravaggion työtä mallina käyttäen, mutta sillä erolla, että tässä ei ole madonreikiä, Eeva Nummi kertoo ja näyttää teoksessa olevia omenoita, joissa ei siis näy madonreikiä. Teos on väreiltään yltäkylläinen ja voimakas asetelma. – Tätä teosta ei kuitenkaan voitu työstää Caravaggion menetelmällä, koska se olisi vaatinut aivan liian paljon aikaa. Teoksessa kun on liian paljon yksityiskohtia. Eeva Nummelle harrastajataiteilu on hyvää vastapainoa tarkkuutta ja kurinalaisuutta vaativalle työlle laboratorioanalyytikkona. – Taiteen parissa saan rentoutua ja olla luova. Keittiöstä on tullut vähitellen ateljee, jossa on useampia keskeneräisiä töitä. Keskeneräisyys ei ole huono asia, sillä töitä kannattaa olla monta työn alla. Kun jää jumiin yhden taulun kanssa, kannattaa siirtyä toisen pariin – aivot saavat sillä tavalla levätä ja työstää asiaa rauhassa. Eeva Nummi on maalannut jo nuoruudesta alkaen taideopettajien ohjauksessa kansalaisopiston kursseilla. – Ryhmissä on tietenkin toisia maalareita. Se on valtavan hienoa, koska toisilta voi aina oppia uusia tekniikoita ja toisaalta voi itsekin neuvoa toisia ja antaa vinkkejä. UN Women paikallistoimikunnan jo 28. kerran Salossa järjestämää tilaisuutta pidetään ainutlaatuisena, koska tämän kaltaista suurta monen kymmenen harrastajataiteilijan töitä yhteen kokoavia näyttelyitä ei juurikaan ole muualla. Näyttely on avoinna ensi sunnuntaihin asti arkisin ja lauantaina klo 11-18 ja sunnuntaina klo 11-16.


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 10. maaliskuuta 2011

23

MIELIKUVA VS. TODELLISUUS MIELIKUVA KESTÄVYYDESTÄ

VÄHITEN VIKOJA

Volvo

Citroën C5

Volkswagen

Mazda 6

Audi

Toyota Avensis

Toyota

Volvo V50

Mazda

Škoda Superb

Škoda

Ford Mondeo

Honda

Audi A4

Ford

VW Passat

Opel

Škoda Octavia

Citroën

Volvo V70 Honda Accord Opel Insignia

% 0

20

40

60

80

% 0

100

20

40

60

80

100

TNS Gallup, Uuden Auton Ostajat -tutkimus, yritykset 2010, Citroën C5:n kilpailijaryhmä.

CITROËN-MYYNTI + 56,9 %

UUDISTUNUT CITROËN C5 alk.

24 989 €

Lähde: TraFi. Citroënin myynnin kasvu 2010 vs. 2009.

TNS GALLUPIN TEKEMÄ TUTKIMUS OSOITTI ASIAN, JONKA ME JO TIESIMME. Autoveroton svh. alk. 19 690 € + arvioitu autovero 5 298,92 € CO2-päästöllä 144 g/km + toimituskulut 600 € = 25 588,92 €. Vapaa autoetu 570 €/kk, käyttöetu 390 €/kk. EU-keskikulutus 4,6–7,3 l/km. CO2-päästöt 120–195 g/km. Kuvan auto lisävarustein.

CRÉATIVE TECHNOLOGIE

Astrum Auto Oy Joensuunkatu 15 24100 SALO

Honda Accord Sport – erikoismalli erikoishintaan! Erikoism Erik koism o alli Honda Honda Accor c odS Sp port Busi B ness on urhe urheilul ilullise lisen n ajetta ajettavuut vuutensa ensa n lisä lisäksi isä sä äksi k erin r omai m sest se i varust varu rusteltu eltu.. T Tässä rajo rajoitet itet t ussa erä erässä ssä sä on autoj a toja a tehokk tehokk h kaill a a aill b bens iini ini-- ja a di dieselm selmoott oottorei oot o lla sekä or k lin linjakk jakkaana aana an n Sed Sedanin anina ae että spor sp ttiffarkk kku u To erin Tou Tour ri a. Verta Verta e ile e ja huoma uomaat, at että at, ttä näi näin n hyvää hyvää v hintta-la a-laatu atu – suhdet suhdetta, ta, a varu varustestetelua u ja ua a sp port rttis tist s a ajetta ajetta t vuut u ta a et muualt muualt ualta a löydä. löydä. ydä Terv e vetul etu tu oa koeaj oe oll oe oea oll olle lle, ra rajoit jo et joit ettu ttt e erikois ko o erä odot od taa jo! jo

Ma-Pe 8-18 La 10-14

Astrum Auto: Hovila Aleksi 044 777 3957 Laaksonen Leevi 044 777 3920

DVWUXP À À

Nämä ja paljon muuta alkaen

29.709 € Ᏽ 17” kevytmetallivanteet Ᏽ I-Dual ACC-erillisilmastointi Ᏽ Vakionopeussäädin Ᏽ Sadetunnistin Ᏽ Sähkötoiminen takaluukku (Tourer) Ᏽ Monitoimiohjauspyörä Ᏽ 5 tähteä turvallisuudessa, NCAP Ᏽ Sumuvalot Ᏽ USB-Audio Ᏽ 2.0 i-VTEC, 156 hv Ᏽ 2.2 i-DTEC, 150 hv

BMW X5 3.0d 70 SAV ml.45tkm

-09 BMW 520 dA E61 Touring Business 74.900 ml.94tkm

-09 Mercedes-Benz C 280T -07 Opel Antara 5-ov Enjoy 2,0-08 4MATIC A CDTI 110kW/150hv AT5 AWD 41.900 ml.80tkm 36.900 ml.74tkm 29.900

K Kuvie n au autott er erikois ikois kois kois isva var varus arusstein tein. tein ein n

Audi A6 Avant 2,0 TFSI -06 Volvo S60 2,4 (170) 125 kW multitronic-aut. Business Summum aut ml.124tkm 25.900 ml.60tkm

-06 Volkswagen Golf Sportline-06 Dodge Avenger 2,0 M5 SE -08 2,0 TDI 103 kW PowerDiesel DSG-aut. 4d 22.900 ml.108tkm 18.900 ml.71tkm 17.500

Citroen C5 2,0i 16v -07 Citroen C4 2,0I 16V VTR -06 Fiat Grande punto 1,3 -08 Exclusive Break Autom. BERLINE Multijet 16V 75 Dynamic 5D ml.89tkm 14.900 ml.88tkm 11.900 ml.42tkm 11.700

Toyota Aygo + 1,0 VVT-i -06 5ov ml.68tkm 7.900

Volkswagen Transporter 2,0 -10 Mercedes-Benz Sprinter -07 Mercedes-Benz Vito -04 TDI 62 kW umpipakettiauto. 309CDI-3,2/32 Kasten 115CDI-2,7/32KB keskipitkä A2 A ml.26tkm 31.500 ml.86tkm 26.900 ml.106tkm 18.900

Citroen Jumpy 2,0 HDi 900-04

Va apa paa a au auto toet to ettu al a ka k en 630 0 €//k kk, k käy käy äytt ttöe tt öe ö etu u 450 €/kk. /k kk Honda o onda Acco c rd 2 2.0 Spo ortt Busines Bu B sines s e s, autovero sine ove tton hinta 22.398 €, autovero 7.310,72 €, kokonaish ais is inta 29.708,72 € + toimit oi uskulut, oimit CO O2-päästöt 172 g/km, m E EU-kes U-ke kikul ulutus 7,5 l/100 km. Honda Accord Tourer 2.0 Sport Business, autoveroton hinta 23.753 €, autovero 7.879,88 €, koko k naish hinta 31.632,88 € + toimituskulut, CO2-päästöt 175 g/km, EU-keskikulutus 7,6 l/100 km.

ET HONDAMIEH DVWUXP À P À

Joensuunkatu 15 24100 SALO

Sami Rahkonen Puh. 044 777 3915

Yrittäjänkaari 7 30420 FORSSA

Mika Härkönen Puh. 044 777 3951

DVWUXP À P À Astrum Auto Oy Joensuunkatu 15 24100 SALO

Ma-Pe La

8-18 10-14

Astrum Auto: Hovila Aleksi Jokinen Henri Laaksonen Leevi Rahkonen Sami Lampinen Jussi Packalen Kai Astrum Rengas:

ml.135tkm

044 777 3957 040 779 8160 044 777 3920 044 777 3915 044 777 3916 044 777 3918 (02) 777 3939

10.900


SALONJOKILAAKSO

24

Ennenkuulumaton suuri inventaari-

PARITALOSTA

KERROSTALOSTA 3(577(/, .. 577(/, .. Turrintie 3 B 14. 1h+kk+ph/wc+alkovi p = 29,5 m² + lasitettu as tettu parveke. pa p e e 2. krs. s Keskuslämmitys, y kaapeli-TV. p Lamina Lam inaatt ina attila att ilatti ila ttiaa. tti a. H. H. 29 29.900 29. 900â&#x201A;Źâ&#x201A;Ź. 900 â&#x201A;Ź. Â&#x2021; (6,7 (6,7 6,77(/ 7(/< 7(/ < PE 11.3. 3 klo 16 16.1 6 15 6.15 5-1 16.3 16 6 30. 6.30 0.

SALO KESKUSTA. RummunlyĂśjänkatu y j 20. 4h+k+s+ph/wc+wc+vh+khh=106,5m² p , +kaksi isoa lasitettua pparveketta. Rak.v.1988. Hissitalon ylin y krs. Valois Val oisaa. ois a. Par Parket kettia ket tia, kaak aakeli eliaa. eli a. H. 235.00 H. .000â&#x201A;Ź 000â&#x201A;Ź 0â&#x201A;Ź. Â&#x2021; (6, (6,77( 77(/<7 77( /<7 +(7, +(7, 62,7$ 62,7$ ,7$

RIVITALOSTA

6$/2 /8..$5Ă?10b., Raivaajankatu j 14 as as. 44. 1h+k+wc+eteinen = 32 m². 2. krs. Keskus Kes kusläm lämmit mitys y He ys. Hetiti vappaa aa. H. 27 27.800 800â&#x201A;Źâ&#x201A;Ź. 800 Â&#x2021; (6,7 (6,7 6,77(/ 7(/< 7(/ < PE 11.3. 3 klo 16 16.0 6 00-1 6.00 0 16 16.3 6 30. 6.30 0. SALO KESKUSTA. Esterinkatu 18 as 13. 2h+k+s+ph/wc = 43,5 m² + Lasitettu parveke. Hissitalo Yläkerran kulmahuoneis Hissitalo. kulmahuoneisto. Tilaihme, kuin uusi. Laatua ja tasoa tas oa,, tyyy yyli y käs ta talo lo. He Hetiti vappaa! H. 141.50 H. .500â&#x201A;Ź 500â&#x201A;Ź 0â&#x201A;Ź. Â&#x2021; (6 (6,7 6,77(/ 6,77(/ 7(/< < TO O 10.3. 3 klo 16 16.0 6 00-1 6.00 0 16 16.3 6 30. 6.30 0. +$/,..2 .. Postintie 14 A 6. 2h+k+ph/wc=61m²+parveke. p p 1 krs Kaukolämmitys 1.krs. Kaukolämmitys, y kaapeli-tv kaapeli tv. SähkĂśstä ja j vedestä omat mittau mit taukse tau ksett.t. Het kse Hetii vvapa apa p a! H. H. 63 63.000 63. 000â&#x201A;Źâ&#x201A;Ź. 000 â&#x201A;Ź. Â&#x2021; (6,7 (6,7 6,77(/ 7(/< 7(/ < TO 10.3. klo 15.00-15.20. 6$/2 2//,..$/$ Ketomäenpolku p 5 B 17. 3h+k+ph/wc=75,5m²+lasitettu p , parveke. 1.krs. Kaunis keittiĂś. p K k lä it kaapeli-tv. Kaukolämmitys, k li t H. 78. 78.000 000â&#x201A;Ź. â&#x201A;Ź. Â&#x2021; (6,7 (6,7 6,77(/ 7(/< 7(/ < LA 12.3. klo 11.00-11.30.

TYHJENNYSMYYNTI!

.,6.2 72,-$ Kelomännyntie y 8B. 3h+k+s+ph+wc+vh p = 75m² +autotalli 18,4m²+lämmin varasto 3 5m² Hyvä 3,5m². Hyvä. y SähkĂślämmitys y ja varaava takka. Kaunis piha! H. 105.00 H. .000â&#x201A;Ź 000â&#x201A;Ź 0â&#x201A;Ź/T /Tarjo j us! s!! Â&#x2021; (6,7 (6,7 6,77(/ 7(/< 7(/ < SU 13.3. 3 klo 14 14.3 4 30-1 4.30 0 15 15.0 5 00. 5.00 0.

+$/,..2 .. /,..2 .. Lautamiehentie 7 A 2. 2h+k+s+ph/wc+vh =56,5m². Hyväkuntoinen. y Lattiat laminaattia/parkettia Kaukolämmitys tia/parkettia. Kaukolämmitys, y aivan keskustassa. SähkĂśstä ja vedestä omatt m oma mitt ittauk itt aukset auk set. A Auto utolle uto lle sä sähkĂś hkĂśhkĂś p ikk pai kka. Hetiti va vapaa p ! H. paa H. 87 87.800 87. 800 â&#x201A;Źâ&#x201A;Ź.. Â&#x2021; (6,7 (6,7 6,77(/ 7(/< 7(/ < LA 12.3. 3 klo 10 10.0 0 00-1 0.00 0 10 10.3 0 30. 0.30 0. 6$/2 2//,..$/$ Jokipellonkatu 1 A 1. 2h+k+s+ph/wc+vh =63m². Tilava kaksio. Päätyasunto. y KaukolämpĂś. p Iso terassi päiväauringon g puolella. Autoll Autoll Aut ollee kkato atospa ato spa p ikk ikkaa. a. H. H. 83 83.000 83. 000 â&#x201A;Źâ&#x201A;Ź.. Â&#x2021; (6,7 (6,7 6,77(/ 7(/< 7(/ < TO TO 10 10.3 0 3. kl klo lo 16 16.00 16. 00-16 00 16.30 16. 30. 30

Vaatteet, taloustavarat, tyÜkalut, paperitavarat, kodintarvikkeet, kynttilät, kodintekstiilit, pesuaineet, kankaat, siivousvälineet, ompelutarvikkeet, kemikalit, mausteet, keksit, makeiset, lahjatavarat, koululaistavarat, lyhdyt, tyÜkoneet, sähkÜtuotteet, pientarvikkeet, muovitavarat ym. ym. ALKAEN pa O T jo tään n i h vä

OMAKOTITALOJA

.,6.2 +21*,672 6.2 +21*,672 Lehtiläntie 95. Yhdessä tasossa 3h+tupakeittiĂś+s+ph/wc+wc+vh+ eteinen = 90m². Erillinen autokatos/varasto. t k t / t Hieno Hi tontti t tti 6070m² 607 0m . H. H. 89 89.000 89. 000â&#x201A;Źâ&#x201A;Ź. 000 â&#x201A;Ź. Â&#x2021; (6 (6,7 ,77( ,7 7(/< 7( /< SU SU 13.3 .3. 3. kl klo o 15.3 .30 300-16.0 .00 00. 0.

3(577(/, .. Turrintie 14. 4-5h+k+s+pesuh.+pukuh.+khh+ p p 2wc=150m² +varastotilaa+lämmin autotalli. Erillinen varastorakennus. Oma tontti 1210m² 1210m aivan Kaivolan keskustassa. Vapautuu nopeasti! H 198 H.198 H.1 98.000 000â&#x201A;Źâ&#x201A;Ź. â&#x201A;Ź. Â&#x2021; (6,7 (6,7 6,77(/ 7(/< 7(/ < PE 11.3. 3 klo 16 16.4 6 40-1 6.40 0 17 17.0 7 00. 7.00 0.

VUOKRATTAVANA

KT2h+kk+kph=43,5m²+parve ke. Otsonkatu 13, Salo Pahkavuo6$/2 9$/+2-$ ri. Vuokra 460â&#x201A;Ź/kk. Vakuus 2 kk. Kuuselankatu 7. 3h k s ph khh 2wc 93,5m . 3h+k+s+ph+khh+2wc=93,5m². KT 2h+k+pesuh/wc=61m² +varasto+autolle katospaikka. +parveke. Postintie 14 A 14, Halikko Kaukol Kau kolämm kol ämmity ämm ity tyys, s, rak.v.199 v 199 9900. Kau Kaunii niilla nii lla kk. Vuokra 495â&#x201A;Ź/kk. Vakuus 2 kk. asuiina asu inalue inal lueell ella lla. a. H. H. 145.00 .000 000 â&#x201A;Źâ&#x201A;Ź.. Â&#x2021; (6,77(/< Â&#x2021; (6,7 (6,7 6 7(/ 7(/<7 <7 +(7 <7 +(7, +(7 , 62, , 62 7$ 62, TO 10.3. klo 15.30-15.45.

-20%-80% alennus kassalla â&#x20AC;&#x201C; jo edullisista hinnoista!

SALON KIINTEISTĂ&#x2013;VĂ&#x201E;LITYS OY

Jouko Jouko k Virtanen Virtanen [A] [A] lkv lk k Jarmo J Virtanen Virtanen Turuntie 3, T 3 Salo, Salo puh. puh 02-731 02 731 5075, 5075 02-731 02 731 9940

4"-0 t 7JMIPOLBUV t BSL MB

r FJ WBSBVLTJB r FJ QVIFMJOUJFEVTUFMVKB

SUORAAN MAAHANTUOJALTA

VAHVAT LUMIKONEET TĂ&#x201E;YDELLISELLĂ&#x201E; TALVI- JA KESĂ&#x201E;PAKETILLA esim.

400 cc

Voimakas, ketterä 4-vetomÜnkijä kaikkeen tyÜhÜn.

3990

-4-veto ja sähkÜinen 2/4 vedon kytkin -sähkÜinen, helppo ja varma vaihteensiirto -erillisjousitus kaikissa pyÜrissä

JA NOPEILLE KAUPANPĂ&#x201E;Ă&#x201E;LLE UPEAT ALUVANTEET, KIPPAAVA PERĂ&#x201E;KĂ&#x201E;RRY JA VINSSI ASENNETTUNA!

4x4

AUTOMATIC

17,5 HV

MYĂ&#x2013;S LUMILEVY KAUPANPĂ&#x201E;Ă&#x201E;LLE!

1995Â&#x20AC;

NYT KAUPANPĂ&#x201E;Ă&#x201E;LLE VAKIONA 107 cm KUNNON PERĂ&#x201E;KĂ&#x201E;RRY LEIKKUULAITE ja RUOHONLEIKKURIIN PORTAATON BIOKIERRĂ&#x201E;TYSSARJA! HYDROSTAATTIVOIMANSIIRTO

Rinnanistuttava, LAVALLINEN 4-VETOMĂ&#x2013;NKIJĂ&#x201E;

400 cc

UTV400

Pihan ja metsän yleiskone jolla pääset tiellekin!

- KIPPAAVA LAVA -SĂ&#x201E;HKĂ&#x2013;INEN VAIHTEENSIIRTO - 4-veto, kardaanivoimansiirto

JA VIELĂ&#x201E; ENSIMMĂ&#x201E;ISILLE KAUPANPĂ&#x201E;Ă&#x201E;LLE ALUVANTEET JA VINSSI ASENNETTUNA!!

RekisterÜidään mÜnkijäksi.

4990Â&#x20AC; RekisterĂśitävä 5990Â&#x20AC;

PELLETTITAKKA

YLIVOIMAINEN TAVALLISIIN KAMINOIHIN VERRATTUNA = täysautomaattinen syÜttÜ, paloaika NYT lähes vuorokausi 1 täytÜllä, ERIKOISteho n. 8 kw, erittäin hyvä hyÜtyHINTAAN suhde, puhdas palotulos, tyylikäs!

KONEKAUPPAA VUODESTA -56

KAIKKI VAIN

LSS8T/1050

JALUSTA NYT SAMAAN HINTAAN!

PyÜrät, tosi tukeva rakenne.

7T

HYVĂ&#x201E; 7T-52 TYĂ&#x2013;ASENTO. Vuoden takuu!

HYDRAULINEN AJONEUVONOSTURI SAKSIMALLINEN

NOSTOTEHO 2700 KG, NOSTOKORKEUS 1200 mm

NYT

1595

MAAHANTUOJALTA ERĂ&#x201E; VAIN

UUTTA, NETTILUOTTO! MAKSA JOUSTAVASTI KK-ERISSĂ&#x201E;, JOTKA VOIT ITSE VALITA! TOIMITUKSET Sopimuksen teet KOKO MAAHAN! suoraan kätevästi nettikaupassamme!

NOSTOTEHO 3200 KG, NOSTOKORKEUS 1800 mm, KOKONAISKORKEUS 2757 mm

Tieliikenteeseen rek. 1799Â&#x20AC;

KEVĂ&#x201E;Ă&#x201E;N UUTUUS SKOOTTERI Upeassa muotoilussa

Â&#x20AC;

-isot 12" pyÜrät -luotettava 4-tahtimoottori

ERIKOISHINTAAN

PARHAISTA OSISTA TEHTY!

A29

-50cc tehokas 4-t. - 4-vaihdetta, käsikytkin - takana säädettävä kaasuiskari, edessä UPSIDEDOWN keula

ään ! v e K uus uut

- 2-mäntäiset levyjarrut etu+taka - tukeva teräsrunko - istuinkork. 780 mm YLIVOIMAINEN HINTA-LAATUSUHDE - kevyt putkirunko ja sarjansa tehokkain 50cc vesijäähdytteinen 2-t moottori! - kevyet aluminiivanteet - cst-kisarenkaat - laadukas, tukeva jousitus - maantikäyttÜÜn E-tyyppihyväksytty

995Â&#x20AC;

(raj.erä)

TALVIALENNUS

SUPER MOTARD PARASTA EUROOPPALAISTA SUUNNITTELUA! UUSI TEIDEN VALTIAS ON TĂ&#x201E;SSĂ&#x201E;!

SKOOTTERI Spring Wind

Â&#x20AC; 499 799Â&#x20AC;

SUPERMOTO

HYENA EVO 50cc

ään Kev uus! uut

N VAI

RAPTOR

1590Â&#x20AC;

- vähäpäästÜinen ja -ruokainen - tehokas 4-tahtimoottori - rekisterÜity kahdelle

vivahdus retroa, mutta myÜs sporttia. Tässä todella yksilÜllinen valinta.

NYT

TYYLIĂ&#x201E;, HIENO 250 cc SPORTTIMĂ&#x2013;NKIJĂ&#x201E; ISOKOKOINEN SPORTTIPELI TEKNIIKKAA, VAUHTIA! BS250S-11B 250cc vesijäähdytteinen 4-tahtimoottori - teho 16 hv - vaihteet 4+1

MUTTA VIELĂ&#x201E; TALVIHINTAAN!

PURISTUSVOIMA

tai TOLPPAMALLI

SĂ&#x201E;Ă&#x201E;STA jopa YLI PUOLET LĂ&#x201E;MMITYSKULUISSA!

995Â&#x20AC;

1050 mm

445Â&#x20AC;

I IKKIN A K VA

TYĂ&#x2013;HĂ&#x2013;N TAI VAPAA-AIKAAN

8T

TT400B

Â&#x20AC; JA VIELĂ&#x201E; LISĂ&#x201E;KSI KAUPANPĂ&#x201E;Ă&#x201E;LLE TT400E tieliikenteeseen rek. 4590Â&#x20AC; LUMILEVY ASENNUSSARJOINEEN! PIENTRAKTORI

199Â&#x20AC;

PURISTUSVOIMA mahtavat TEHO 2200 W - pĂślli 52 cm / 3000 W Puun max. pit.

www.kone-glans.fi Kohta KEVĂ&#x201E;TTIET KUTSUVAT...

MIKSI MAKSAISIT LIIKAA...

KLAPIKONEET

- moottori vahva 3000 W/230V valovirta - pĂśllit 1050/550/430 mm

Hävitämme satojen tuhansien eurojen varastot!

TL-TUKKU OY

Suorat kännykkänumeromme: Jouko Virtanen 0400 534 975 Jarmo Virtanen 0400 534 976

www.salonkiinteistovalitys.net

Torstaina 10. maaliskuuta 2011

1495Â&#x20AC; (1695Â&#x20AC;)

899Â&#x20AC;

n Makei NEW FLY 50 SPORTTISKOOTTERI NYT MEILLĂ&#x201E; - Tehokas 4-tahtimoottori - Isot 12" pyĂśrät - Vauhdikas muotoilu ja värit

JOENSUUNKATU 10, 24100 SALO, p. 0403 00 1050. Fax (02) 733 2686

Tilaa helposti nettikaupastamme www.kone-glans.fi


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
L10-11 by Salonjokilaakso lehti - Issuu