motella sinua ita, Anna meidän hem käymään tai so le arjen keskellä. Tu yhdessä tarpeitasi niin suunnitellaanketti. vastaava hoitopa Turuntie 19, SALO 94 puh. (02) 731 79 TUTTU JA TURVALLINEN KOSMETOLOGINEN HOITOLA
N:o 8
Torstaina 24. helmikuuta 2011 Palvelemme sunnuntaisin klo 12-18. Tervetuloa!
Halikon Prismasta
RATKAISEVAN EDULLISESTI Elektroniikkaa osastolla tuotteit
POISTOHINTAAN!
Snow Racer Force GT
RATTIKELKKA
Etusukseen kiinnitetty vetonaru, jousitettu ohjauspyörä, jarrut, kumigripeillä varustettu rattiohjain, Carvinmalliset sukset, rungon väri: oranssi, muoviosat kestävää polyeteeniä.
64,90 Bauer 4500
Snow Racer Black line
JÄÄKIEKKOKYPÄRÄ VERKOLLA
RATTIKELKKA
NHL:n käytetyin kypärämalli. Kaksiosainen cell-flexfoam-pehmuste, laadukas 4500-ristikko. CE-turvahyväksytty malli. Musta ja valkoinen. Koot S, M ja L.
39,90
HK
Vahva peruskelkka. Jarrut, ohjainjousi ja tukeva metallirunko.
44,90
KEVÄÄN UUDET
JOPOT
T!
OVAT SAAPUNEE
369,-
Atria
RYPSIPORSAAN LIHASUIKALEET,
400 g (4,98/kg), alkuperämaa Suomi
1,99
Kariniemen
UUNIBROILERI
n. 1,4 kg, alkuperämaa Suomi
5,95/kg
NAUDAN PAISTIJAUHELIHA 10 %
400 g (7,23/kg), alkuperämaa Suomi
X-tra
GRILLINAKKI
900 g (3,06/kg)
2,89
2,75
Arla Ingman
Rainbow
INGMARIINI
BBQ-RISTIKKOPERUNAT
Amissa
LIHAPIIRAKKA 5 kpl, 650 g (2,75/kg)
1,79 ,
ke-ma 23.-28.2.
Marokko, Maroc
APPELSIINI
ke-ma 23.-28.2.
1 lk.
0,59/kg
Costa rica, Extra Sweet Dole
ANANAS
1 lk.
Grandiosa 300 g (5,63/kg)
0,99/kg
1,69
Oululainen
Marli Natur
PULLAVA PITKO
TÄYSMEHUT
RAIKAS TAI KARPALO
Pakaste, 600 g (2,48/kg)
1,49
KIVIUUNIPIZZAT
Pakaste, 300–315 g (7,97–7,59/kg)
2,39
Kevytolo
Viipaloitu, 450 g (4,42/kg)
1,99
1l
1,09
4 x 1,5 l, 6 l (0,50/l) (sis. 2,99 + pantti 1,60)
4,59
X-tra
VIRVOITUSJUOMAT 6 x 1,5 l, 9 l (0,34/l) (sis 3,09 + pantti 2,40)
5,49
Serla Talous
TALOUSPAPERI
Valkoinen, 16 rl (0,44/rl)
6,99
PRISMA HALIKKO
Prismantie 2, 24800 Halikko, p. 075 3030 1500 Lankaverkko 8,28 snt/puhelu + 1,48 snt/min mobiiliverkko 8,28 snt/puhelu + 16,56 snt/min.
8-21, 8-18, 12-18
SALONJOKILAAKSO
2
Torstaina 24. helmikuuta 2011
Ajanvaraus: Optikko ja Silmälääkäri (02) 727 2800
verkossa: ve erkossa:
www.salonjokilaakso.net
salon.silmalasikeskus@synsam.ďŹ
Turuntie 14, Salo. Palvelemme ma-pe 9-17.30, la 9-14.
Kauneushuone Ametisti viettää avajaisia 3.-4.3.2011 klo 11-18
MAALISKUUN
TEEMAT
Tule tutustumaan upeaan hoitolaani Salon ytimessä
3.3. vko 9 Laskiainen
süü4Oü üKLOü - üTEEMMEü üMIN ü&RESHü5PüKASVOHOITOJA ü HINTAANü ₏ ü+AHDENü-ARYü#OHRüTUOTTEENüOSTAJALLEüHOITOüON ü ILMAINEN ü(OIDONüOTTANEILLEüLAHJAKSIü ₏ ETUSETELI üJONKAüVOIT ü KÛYTTÛÛüVALITSEMAASIü-ARYü#OHRüKASVO üTAIüVARTALOHOITOON sü 0Eü üKLOü - üMINERAALIMEIKKISARJAü"AREü-INERALSINüKOULUTTAJA ü -ARIEü4ANNERüTEKEEüMAKSUTTOMIAüMEIKINOPASTUKSIA Varaathan aikasi hyvissä ajoin!
10.3. vko 10 Autoilu ja liikenne 17.3. vko11 Muoti ja kauneus JÄTTIJAKELU
Kaikki kävijät osallistuvat arvontaan, jossa palkintoina: ü ü üKPLüü ₏üHOITOLAHJAKORTTI ü ü üKPLüüüü ₏üHOITOLAHJAKORTTI ü ü üKPLüü-ARYü#OHRüTUOTEPALKINTO
Oletko vuokraamassa asuntoa?? Salon OP-KiinteistĂśkeskus tarjoaa välityspalvelua myĂśs vuokra-asunnoille. Meidän kauttamme lĂśydät asunnollesi vuokralaisen vaivattomasti ja nopeasti. Helpoimmillaan sinun tulee vain hyväksyä ehdottamamme vuokralainen. Välityspalkkiomme on yhden kuun vuokra (sis. alv:n) + isännĂśitsijäntodistuksesta aiheutuva kustannus. Kun etsit vuokra-asuntoa, niin katso tämän hetkinen tarjontamme osoitteesta opkk.ďŹ /salo Kysy lisää palvelustamme 044 770 1340/Jenni Betancourt
i Olet lämpimt!äst tervetullu
24.3. vko12 Koti, sisustaminen ja rakentaminen
Kauneushuone Ametisti, Sky-Kosmetologi Miia Asikainen
(ÛMEENTIEü ü3ALOüsüP ü ü ü üsüWWW KAUNEUSHUONEAMETISTI l
Salon OP-KiinteistĂśkeskus Oy, LKV
02 7272 994, 02 7272 991 ilmoitus@salonjokilaakso.net
Turuntie 7, 24100 Salo,puh. 010 255 1377* Lankapuhelimesta soitettaessa 0,0828₏/puhelu + 0,0595₏/min. (alv 23%) Matkapuhelimesta soitettaessa 0,0828₏/puhelu + 0,1704₏/min. (alv 23%)
ENSI VIIKOLLA E
Laskiainen
Kolumni
E
duskuntavaaleihin on aikaa tätä kirjoitettaessa reilut 50 päivää. Eri viestimien maksamissa vaaligallupeissa Perussuomalaisten kannatuksen kasvu on ollut hurjaa. Kun gallupluvut ovat kasvaneet, ovat myÜs persujen arvostelijat ja vähättelijät pikkuhiljaa hiljentäneet arvosteluaan On nimittäin niin, että Perussuomalaisia tai heidän arvomaailmaansa vähättelemällä tekee saman heidän kannattajilleen. Ja sitä virhettä ei ainakaan kansanedustajaehdokkaiden kannata tehdä. Olen tavannut Timo Soinin ja vaihtanut muutaman sanankin hänen kanssaan. En yhtään ihmettele, että sanavalmis maisterismies saa ihmisiä puolelleen. Juttu luistaa ja suomalaisuudesta puhutaan isoin kirjaimin. Perussuomalaisten kannatuksen kasvu johtuu monestakin syystä. Kun puolue puhuu yhdellä suulla, ristiriitoja ei nouse esiin. Perussuomalaiset eivät myÜskään ole vaalira-
hakohukeskustelussa osapuolena, kuten esimerkiksi Keskusta, Kokoomus ja SDP. On sitten ihan toinen asia, kuinka hurjat gallupluvut ja ihmisten äänestyskäyttäytyminen lyÜvät kättä esimerkiksi Varsinais-Suomen vaalipiirissä. Äänestäjille oma ehdokas ja oma kansanedustaja on iso asia. Uskallan väittää, että äänestäjät valitsevat ensi sijassa henkilÜn, eivät puoluetta. Siksi suurin osa perussuomalaisten kuten muidenkin puolueiden �gallupäänistä� on edelleen vapaana. Uskallan väittää myÜs sen, että tässä vaiheessa pakkastalvea Varsinais-Suomessakin ainoastaan ehdokkaiden tukijoukot ja lähipiiri tietävät varmasti, ketä tulevat äänestämään. Siksi hyvin tehty vaalityÜ kannattaa varmasti. Erilaiset vaalivankkurit tuovat tulevina viikkoina kiihtyvään tahtiin ehdokkaita näytille kauppakeskuksiin ja toreille. Äänestäjien kannattaa
tyÜntyä ehdokkaiden tukiryhmien muodostamien henkisten ja fyysisten suojamuurien läpi lähietäisyydelle ja ottaa kontaktia ehdokkaaseen. Jo muutama sana kiinnostavan ehdokkaan kanssa voi antaa vastauksen siihen, äänestääkÜ vaiko eikÜ.
***
K
oripallosta kiinnostuneet salonseutulaiset ovat äänestäneet muutaman kuukauden jaloillaan ja täyttäneet Salohallin katsomon kerta toisensa jälkeen. MyÜs tunnelmaa Salohallissa on riittänyt, sillä Vilpas on kerännyt kotiotteluihinsa kerta toisensa jälkeen pitkälti toistatuhatta silmäparia Vilppaan kotiottelut ovat olleet tällä kaudella monessa mielessä viihdyttäviä ja yleisÜÜnmeneviä. Tapana nimittäin on, että Vilpas hidastelee jossain vaiheessa ottelua sen verran hyÜkkäyspelissään, että vastustaja pääsee mukavalle
karkumatkalle. Ja mikään ei tunnu yleisÜstä makeammalle, kun kotijoukkueen onnistumiset takaa-ajoasemassa ja samalla tiukentuva puolustuspeli. Siinä vaiheessa matsia yleensä tuomaristollekin tulee sen verran kiire, että pilli soi kotiyleisÜn mielestä aivan väärässä paikassa. Ja siihen jos mihin reagoidaan kunnon metelillä. Olen seurannut Vilppaan kotipelejä koko kauden ajan osittain ikään kuin vastustajan näkÜvinkkelistä. Olen kirjoittanut ToPon ja Hongan matseista jutut Helsingin Sanomiin, esimerkiksi KTP:n vierailuista Kymen Sanomiin ja niin edelleen. Se on tuonut pelien seuraamiseen toisenlaista ulottuvuutta. Viime viikonlopun Lahden NMK Y -ottelussa komein yksittäinen kuvio oli Roope Ahosen ja Nick Okorien rakentama alley-oop, joka päättyi Okorien hurjaan donkkiin lahtelaisten päiden yläpuolelta. Näyttävä suoritus, vaikka-
kin aika riskialtis. Moni muistaa kuinka Ronald Thompson nousi muutama viikko sitten Karhu-pelissä samanlaiseen alley-oop -yritykseen. Lopputuloksena pallo ohi korista, mies tuskissaan parketille ja kausi ohi. Kun kyseessä on kovavauhtinen kontaktilaji, voittajaksi ei aina selviä se, jolla on enemmän taitoa ja kokoa. Sillä koripallo-ottelussa otetaan koko ajan miehestä mittaa; ärsytetään, tÜnitään, kirotaan ja välillä filmataankin. Olen touhunnut koripallon parissa pikkupojasta asti. Nuorena miehenä sain kokea muun muassa JR-Basketin hurmion ja tutustua muutaman kauden Vilppaan edustusmiehistÜn vaihtopenkkiin. Pienen tauon jälkeen pelasin ja valmensin pari kautta PerniÜn Urheilijoiden miesten edustusjoukkuetta ja muutamaa junnuporukkaakin. Koko 2000-luvulla olen seurannut aktiivisesti suomalaista pääsarjakoripalloa. Olen myÜs muutaman vuoden toiminut tuomarina lähinnä alasarjoissa ja junioreiden peleissä. Tänä vuonna on tullut pari
kertaa tuomarikeikka miesten II-divariin myÜs naisten I-divisioonapeleihin Forssaan. Hieno laji, jossa riittää monen la ista tekemistä myÜs oman peliuran jälkeen. Joskus tulee tosin mietittyä, miksi sitä vapaaehtoisesti juoksee pilli suussa nuorten miesten keskellä ja kuuntelee tekstiä, jota ei missään muualla hyväksyisi keneltäkään. Viimeksi edellissunnuntaina miesten II-divisioonapelissä yksi nuorukainen murjaisi minulle ohiheittonsa jälkeen epärÜimättä; V�ttu sä olet paska. Siis minulle, josta Salon Seudun Sanomien urheilusivu otsikoi reilut 30 vuotta sitten �Mäenpää heitti 58�.
Pekka Mäenpää päätoimittaja
Torstaina 24. helmikuuta 2011
3
Toimituksen osoite: Sähköpostit:
Kiikalassa kuvataan elokuvaa • sivu 7
Sonja Halonen toteuttaa unelmaansa • sivu 8
Salossa jo yhdeksännet Naisex-messut • sivu 12
LP Viesti Salo haluaa haastaa • sivu 16
Turuntie 15, 24240 SALO toimitus@salonjokilaakso.net ilmoitus@salonjokilaakso.net etunimi.sukunimi@salonjokilaakso.net
Kiskossa vanhojen opetustaulujen näyttely • sivu 18
Kati Solehmainen säkenöi näytämöllä Sound of Musicin pääosassa Pekka Mäenpää
Kari Solehmainen nautiskeli maanantaina kotipihallaan talviauringosta yhdessä espanjalaisesta kulkukoiratarhasta adoptoimansa Housen kanssa.
Salolaislähtöinen Kati Solehmainen tähdittää Teatteri Provinssin perjantaina ensiiltansa saavaa musikaalia The Sound of Music. Rakastettua musikaalia esitetään Provinssin uudella päänäyttämöllä reilun kahden kuukauden ajan. Paljon tuttua musiikkia sisältävän Sound of Musicin Marian rooli on Kolehmaiselle mieluisa. - Ihanaa päästä tekemään kunnon klassikkoa. Sound of Music on valloittava musiikkinäytelmä, Solehmainen sanoo. Lahdessa ammattikorkeakoulussa musiikkiteatteria opiskellut Solehmainen työskentelee parhaillaan freelancerina; vapaana näyttelijänä. - Ammattikorkeakoulussa meni Laurin lukion jälkeen viitisen vuotta. Sen jälkeen
olen tehnyt teatteria muun muassa Kotkassa, Teatteri Eurooppa Neljässä ja Lahden kaupunginteatterissa, Solehmainen kertoo. Samaan aikaan Provinssin kiinnityksen kanssa Solehmainen tekee pääosan Kouvolan kaupunginteatterissa pyörivässä musikaalissa Rebecca. - Olin erittäin iloinen, kun Seppo soitti ja kysyi tulenko mukaan Sound of Musiciin. Aikataulujen kanssa oli sovittelemista Kouvolan ja Provinssin kesken, mutta se onnistui. Jokioisilla kanta-Hämeessä asuvaa reilua kolmikymppistä Solehmaista ei ole nähty teatterilavalla Salon seudulla muutamaan vuoteen. - Olisinko ollut viimeksi mukana kesällä 2006 Perniön Kirakassa. Provinssin Johan on markkinat -ravintolashowssa esiinnyin vajaat kymmenen vuotta sitten, Solehmainen muistelee.
Göteborgissa s y nt y ny t, mutta Saloon jo alle kymmenvuotiaana muuttanut Solehmainen pitää Sound of Musicia monipuolisena koko perheen näytelmänä. - Siinä on rakkausteema, uusperheteema ja hyvää musiikkia. Maailmansodan lähestyminen pakottaa ihmiset valitsemaan puolensa. Solehmaisen mukaan Provinssin uusi teatteritila on tekijöiltään rohkea veto. - Hy vä ltä näy ttä ä. Va rmaan paljon tuttuja tulee katsomoon, Solehmainen iloitsee. K ati Solehmaisen lisä ksi muissa pääosissa nähdään Ami Aspelund ja Juha Haanperä. Musikaalin ohjaa Otto Kanerva. Trappin perheen jälkikasvua esittää musikaalissa parikymmenpäinen salolaislasten joukko.
Salolaisnaisten elämäntapamuutos näkyy koko olemuksessa Pekka Mäenpää
Maarit Salvinen, Hanna Tuomento, Jonna Breilin ja Saila Laine voivat hyvin. Salolaisnaisten elämä on muuttunut viimeisen vuoden kahden aikana parempaan suuntaan aivan heidän omasta ansiostaan. Ylipaino ja väsymys ovat taaksejäänyttä elämää. Elämäntapamuutos on vienyt paljon, mutta antanut vielä enemmän. Näin kai voisi kiteyttää naisten olotilan; ainakin haastattelussa nelikosta virtasi energiaa vaikka muille jakaa.
- Painoni on pudonnut noin 25 kiloa viimeisen vuoden aikana. Liikun paljon ja syön terveellisesti, 21-vuotias Jonna Breilin yksinkertaistaa elämäntapamuutoksensa. Alkuun Jonna haki ja sai tietoa ja tukea Painonvartijoista. - Mutta nyt olen itse itseni ohjaaja. Olen jumpannut pitkään ja hyvältä tuntui, kun ohikulkenut tuttuni heitti positiivista kommenttia laihtumisestani hikoillessani juok-
sumatolla, päiväkodissa työskentelevä Jonna nauraa. Osittain ennestään toisensa tuntevalla nelikolla juttu luistaa rennosti. Monista omaan olemukseen ja aikaisempiin elintapoihin liittyvistä asioista naisilla on samankaltaisia kokemuksia. Mutta hyvin samanlaisia ovat myös palkitsevat tunteet muutosten näkyessä ja tuntuessa kropassa ja mielessä. Kahden lapsen äiti, reilu kolmikymppinen Saila Laine, on
ehtinyt aikojen saatossa laihduttaa jo useamman kerran. Elämäntapamuutoksen myötä painoa on pudonnut nyt 22 kiloa osin siskon ja ystävien tsemppauksen avustuksella. - Halusin pysyvän muutoksen. Nykyään liikunnasta on tullut elämäntapa ja olen siitä onnellinen, Saila iloitsee. Kolmikymppinen kotiäiti Maarit Salvinen on käyttänyt apunaan ruokapäiväkirjaa ja omaohjaajan palveluja. - Kokeilin Zumbaa ja innostuin siitä aivan valtavasti. O m a o hj a a j a n i Heidin kanssa teimme kuntosa liohje l-
Maarit Salvinen, Hanna Tuomento, Saila Laine ja Jonna Breilin ovat täynnä energiaa talven taittuessa kevääksi.
man ja katsoimme myös ruokapuolta kuntoon. Siitä lähtien paino on pudonnut ja kunto noussut, parikymmentä kiloa pudottanut Maarit kertoo. Pertteliläinen Hanna Tuomento haki alkupotkua muutokselleen Xtravaganzasta. - Koko perhe on asennoitunut hyvin uuteen elämänmuutokseeni. Käyn 3-4 kertaa viikossa ohjatuilla liikuntatunneilla ja siihen lenkkeilyt koiran kanssa päälle, 45-vuotias energiapakkaus kertoo. Hanna kehuu estoitta työkavereitaan, jotka jaksaneet kuunnella ja kannustaa matkalla uuteen kuosiin. - Harrastuksiani ovat monet erilaiset jumpat. Gymissä jumppien vetäjät ovat kyllä tsemppaajina potenssiin kymmenen. On se aina helpompaa, kun on hyvät sparraajat niin kotona, työpaikalla kuin siellä spinningpyöränkin vieressä, Hanna sanoo. Hanna nauttii elämästään, joka on hyvin kuosissa myös perheen ja läheisten suhteen. - Kukapa ei ha luaisi olla normaalin kokoinen, loistavassa kunnossa silloin kun ikää mittarissa on tämän verran, Hanna pohtii.
Kannustus ja tuki auttavat eteenpäin Kaikki neljä elämäntapamuuttujaa kehuvat yhteen ääneen ohjattujen ryhmäliikun-
tatuntien antamaa energialatausta. Kukin muisteli omia ajatuksiaan ja mietteitään ennen ensimmäistä uskaltautumista yhteistunneille. - Jumpissa käy nykyään kaiken ikäisiä ja kokoisia ihmisiä. Oma hyvinvointi terveys ovat tässä etusijalla, mutta kukapa ei haluaisi näyttää hyvältä, naiset nauravat. Vaikka läheisten ja ohjaajien kannustus on tärkeää, päätös terveellisemmästä elämästä on tehtävä itse. Juttuvinkin elämäntapamuutoksen tehneistä naisista antanut Gym & Fitness Centerin yrittäjä Kirsi Mäkelä kutsuu nelikkoa onnistujiksi. Kirsi kertoi vinkissään, että ”kyse on aikuisista naisista, jotka ovat hurahtaneet täysin liikuntaan ja terveelliseen elämään”. - On ihana huomata ihmisissä tapahtuva muutos. Aina elämäntapamuutoksen ei tarvitse lähteä raskaamman kautta, vaihtoehtoja on paljon, Mäkelä sanoo. Saman totevat Maarit, Hanna, Jonna ja Saila, jotka kertovat muuttuneensa myös jumppaajina. - Alussa sitä helposti piiloutui takariviin, mutta nyt haluaa saada parhaan paikan eturivistä.
SALONJOKILAAKSO
168 ₏ / kk
KeittiÜn hinta 9.900₏ Luottoaika 78 kk Luottohinta 13.102,06 ₏ Todellinen vuosikorko 9,36 % Lisätietoja myyjältä.
2011
UUSI KEITTIĂ–
Tarjoamme yhteistyĂśkumppaneidemme kanssa keittiĂśn ostajille nyt
*OP-prime -koron noteeraus 1,55% 23.2.2010.
4
VUODEN PARHAAT EDUT. NOUDA UUSI IDEAKIRJA!
PS. PARHAAT ASENNUSVIIKOT JAOSSA NYT! SOITA JA VARAA MAKSUTON SUUNNITTELUAIKA. MYĂ–S KOTIISI!
Puhelut: 8,21 snt/p+5,9 snt/min, gsm 8,21 snt/p+16,9 snt/min.
ZZZ VDYHQPDD IL K AIKEN TAVARAN K AUPPAHUONE
KäsitÜitä, vanhaa tavaraa, komeron aarteita ym. Tule ostoksille tai tuo myytäväksi! Länsiranta 8, Salo Ma-Pe 11-17, La 10-14 (02) 7271141 Katso myÜs
MYYDÄÄN Näyttävä PT Salo, Tupuri
ks. www.jokakoti.fi/osta/52b28
puh. 050 567 8877
TYÖSUORITUKSIA MONITOIMITALKKARI ‡SROWWRSXLGHQ WHNRD ‡OXPLW\|W ‡PHWVlW\|W ‡RPHQDSXXQ OHLNNXXW ‡NLUYHVPLHKHQ W\|W ‡PDDODXV WDSHWRLQWL ‡ODDWRLWXV ‡ODPLQDDWLW \P
040 877 1765
RAKENNUSSUUNNITTELU Vehmasto-Sulander Oy Lupa- ja rakennesuunnittelu p. 050 348 9580 Helsingintie 11, Salo
Temppuileeko tietokoneesi? Haittaohjelmien ja virusten poistot, asennukset ja huollot sekä käyttÜopastus asiakkaan luona. MyÜs tietokoneita yksityisille ja yrityksille.
SOITA 045 129 1390, Jani GrĂśnroos
VUOKRATAAN Pakettiautot, henkilĂśautot, asuntoautot ja -vaunut, moottorikelkat Salon Autovuokraus 050 444 0020 www.salonautovuokraus.fi
E AN ETAA OSTETAAN ‡ .82/,13(6,b ,13( 13(6,b (6, 6,b b 0,67g-b ,67g g -b ‡ -bb0,67g-b 77,,/$ ‡ 0$$7,/$ MIST ISTOJA T O JA IRTAIMISTOJA
0400 877 905/Salmi
OSAKKEITA KKEITA esim. SSP OSTAN/MYYN STAN/MYYN
OSAKEYHTIĂ–ITĂ„ 045 110 3110
www.asiakasturva.fi
Susanna Syrjälä
Us k e l a n R ot a r y k lu bi n Vammaistapahtuma keräsi perjantaina Anisten ratsastustalleille runsaasti väkeä, vaikka pihalla paukkui yli 20 asteen pakkanen. - Kaikki jotka pystyvät ratsastamaan, nostetaan hevosen selkään ja kierretään pieni lenkki. Ennen meillä oli rekiajoa, mutta nyt ei ole pariin vuoteen lÜytynyt sopivaa hevosta rekeä vetämään, Uskelan Rotaryklubin presidentti Eino Nygren kertoo. Anisin ratsastustalleilla pidetty tapahtuma on vuoros-
Susanna Syrjälä
SALON PUUSTELLI: Mariankatu 18, p. 010 277 7331
Lähellä lähimmäistä
Anisissa terapeuttinen talvitapahtuma saan jo yli kolmaskymmenes. Joka vuosi paikalla on ollut runsaasti innokkaita osallistujia, eikä pakkanen tai kovat pyryt ole heitä karkottaneet. - Vaikea laskea paljonko nyt on osallistuneita, koska toiset tulee ja toiset menee. Arvelisin että paikalla on käynyt lähemmäs sata henkeä, Nygren pohtii. Kaikki eivät kykene nousemaan hevosen selkään, mutta he voivat silitellä turvallisesti maan kamaralla hevosia ja syÜdä nuotiolla tai grillissä paistettua makkaraa. Tarjolla oli myÜs lämmintä juotavaa.
Hevoset ottivat vastaan lämmÜllä hellyydenosoituksia ja vastasivatkin niihin omalla tavallaan.
Salossa hiihtolomalla monennäkÜistä puuhaa
Teemme suunnitelman ja kustannuslaskelman koko remontistasi.
WWW.SALO.ADVENTIST.FI
Torstaina 24. helmikuuta 2011
.$762 -2.$ 3b,9b 7$5-28.6(7
Hiihtolomaviikolla joka päivälle on järjestetty ainakin yksi pieni tempaus eri puolilla Saloa. Keskiviikkona Talvitouhuilua on Kuusjoen Kuusjokitalon ympäristÜssä. Huonolla säällä peuhataan Kuusjoki-talon liikuntasalissa. Torstaina Paukkulassa on koko perheen luistelutapahtuma ja tapahtumaa vauhdittamassa on Salon Kiekkohait.
Perjantaina touhutaan Kiikalassa ja Suomusjärvellä Kominsuon koulun kaukalossa ja sen ympäristÜssä. Pakkasrajana on -15 astetta. Meriteijo Ski on pidentänyt aukioloaikojaan hiihtolomaviikoksi. Jos laskettelu ei maistu, voi mennä tutustumaan Meriteijo Skin tarjoamaan kahden ja viiden kilometrin hiihtolenkkiin. Jos ei vieläkään tunnu nappaavan, voi mennä ihan Salon jäähallille luistelemaan,
tai sitten lähellä kotia olevalle ulkojääkentälle. Me t s ä s s ä k i n on mu k avaa perheen kanssa rämpiä ja kunnon uurastuksen jälkeen maistella kotona tehtyä soppaa keittotermarista tai käristää muutamat makkarat turvallisella nuotiolla. Puuhaa siis lÜytyy halukkaille. Jos ei lÜydy valmiiksi järjestettyä, järjestä itse. Tuttujen kanssa on varmasti mukava hiukan kisailla vaikka pienten talviolympialaisten
merkeissä. Lomalla pitää ottaa rennosti ja pitää rutkasti hauskaa läheistensä kanssa. Jotkut joutuvat tietysti tekemään asioita, joita ei muuten kerkeä, mutta varmasti jokaiselta lÜytyy pieni hetki vaikka lautapelin pelaamiseen. Lapset kaipaavat vanhempiensa seuraa, vaikka eivät sitä suoraan sanoisikaan. Tehkää siis yhdessä leppoisa hiihtoloma.
ZZZ VDYHQ IL 6RLWD
Jälleen ensi viikolla SALONJOKILAAKSO
Meri-Teijon laskettelukeskuksen vilskettä tiistaina.
KADONNUT Hopeanvärinen sormus, vihreä kivi, 16.2. Plazan ympäristÜ-Länsiranta. Yst. lÜytäjä, palauta CafÊ Salo, Asemakatu. Tunnearvo!! LÜytÜpalkkio.
KIRPPIKSIĂ„ Kirppis Hajalas, Tapiolantie 7, la 26.2. klo 10-13. Postikortei ja merkei, Aku Ankoi ym. lehti, Arabiaastioi. Uutkin tavara lĂśytty.
PIKKULAARIn RIVI-ILMOITUKSET YKSITYISHENKILÖILLE 5₏ tai 10₏
PIKKULAARIN OSASTOT: ‰ MYYDÄÄN
‰ OSTETAAN ‰ HALUTAAN ‰ VUOKRATTAVANA VUOKRATA ‰ SEKALAISTA 5₏/kerta ‰ LAHJOITETAAN (maksuton) ‰ KADONNUT, 5₏/kerta ‰ KIRPPUTOREJA LÖYDETTY (maksuton)
1-4 riviä
HALUTAAN VUOKRATA Omakotitalo Salon seudulta. Etsimme pitkäaikaista kotia. P. 040 591 1160/Toni.
VUOKRATTAVANA
RT-kaksio 52 m² Salossa, Hakalankadulla 1.4. alkaen. Vuokra 600₏/kk + vesi, sis. sähkÜn. 2 kk takuu. P. 0400 424 177. RT 2h+k+s 60 m² + terassi. Idyllinen, uudehko maisemahuoneisto järven rannalla. V. 490₏/kk + vesi. Ei muita kuluja. P. 040 833 3648. Tule asumaan, tarjolla Salossa luhtitalosta vapautuva kaksio. Halli 130 m². P. 0400 224 099.
5 ₏ 10₏
5-8 riviä
Eläkeläinen haluaa vuokrata 1-2 h+k/kk keskustan tuntumasta. P. 040 137 8031.
Siisti yksiÜ 34 m² + parveke, Halikko, Uuttelantie. Vapaa 1.3. Vuokra 400₏/kk + vesi + sähkÜ. P. 0400 615 797.
Huom! PIKKULAARI-ilmoituksia • Rivi-ilmoitukset seuraavaan PIKKULAARIIN ko. viikon maanantaihin klo 16.00 mennessä • Täytä alla oleva ruudukko, yksi merkki/ruutu (myÜs sananväli on merkki), puh.no mahduttava myÜs ruudukkoon. EI VASTAANOTETA TAI • Tuo ilmoituksesi toimistollemme, os. Turuntie 15, (Koskisen Kulma, 2. krs) Salo, ja maksa käteisellä puhelimitse eikä POSTITA ilm. osoitteeseen: Salonjokilaakso, Turuntie 15, 24240 Salo, �Pikkulaari� ja laita rahat kuoreen. sähkÜpostilla. • MUISTA RUKSATA oikea ilmoitusosasto • 4 ensimmäistä riviä 5₏, koko ruudukko 10₏.
Nimi:
Osoite:
Puh.
Mikäli ilmoituksesi ei tehoa ensimmäisellä kerralla, (EI KOSKE Sekalaista ja Kirpputori-palstoja) saat
VELOITUKSETTA TOISTOILMOITUKSEN soittamalla numeroon 02-7272 993.
VUOKRATTAVANA
MYYDÄÄN
Levillä vk 10 paritalo tk+mh+parvi. Vuodepaikat 6 henkilÜlle. P. 0440 229 288.
Ruskea sohvakalusto 3 + 2. Ehjä, siisti, vajaa 2v. käytÜssä ollut. P. 0400 997 039. Kuljetusapu mahdollista. Hyväkuntoinen kirkkoreki, parireet, pyÜrätuoli, lämpÜuuni. P. 0400 823 820.
Vaalean ruskea istuttava sohva 100₏ ja autoilijoiden diakonaalipuku 120₏. P. 041 498 4856. Schapendoesin luovutusikäiset pennut, uros ja narttu, vielä vailla omaa, rakastavaa kotia! Pennut ovat 10 viikon ikäisiä, rekisterÜityjä, mikrosirutettuja ja eläinlääkärin terveeksi toteamia. P. 050 375 4858.
RT-pääty 4h+k+s 95 m² Tupurissa. Autokatos + lämmin varasto. Hyvä taloyhtiÜ. Rak.vuosi 2000. H. 160.000₏. P. 045 262 1553.
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 24. helmikuuta 2011
5
VIIKONLOPUN RUOKAPÖYTÄÄN SALON K-CITYMARKETISTA HINNAT VOIMASSA TO–LA 24.–26.2.2011, ELLEI TOISIN MAINITA. Tarjoukset myös netissä www.k-citymarket.fi
HK takuumurea
HK
NAUDAN SISÄ- ja PAAHTOPAISTI
SININEN LENKKI 500–580 g
palana
3,02–3,50 /kg
8
95
2 pkt
kg
3
50 raj. 1 erä/talous
-32 %
Hinta ilman K-Plussa-korttia ja yksittäin 2,59 /pkt (4,47–5,18 /kg)
Kariniemen marinoitu
Viennetta
JÄÄTELÖKAKUT 650 ml
BROILERIN KOIPIREISI
1,52 /l
1
0
49
99
kg
pkt raj. 2 pkt/talous
Hinta ilman K-Plussa-korttia 2,35 /pkt (3,61 /l)
KIIVI 500 g
COCA-COLA 4 x 1,5 l
Italia, 2,00 /kg
0,57 /l
1.-
4
rs
pack
-22 %
4
99 raj. 1x4-pack/talous sis. pantit 1,60
Hinta ilman K-Plussa-korttia 1,29 /rs (2,58 /kg) SALO Hämeentie 24–30, puh. 020 720 3700 MA–PE 8–21, LA 8–18, SU 12–18. Asiakaspalaute: tom.eriksson@citymarket.fi
www.k-citymarket.fi
Puhelun hinta 020-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 8,21 snt/puh + 6,9 snt/min (sis alv 23%), matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 16,9 snt/min (sis alv 23%).
Lisätiedot www.kesko.fi/vastuullisuus
-57 %
SALONJOKILAAKSO
6
Torstaina 24. helmikuuta 2011
6$/21 6(85$.817$ .,5.210(127 8VNHODQ NLUNRVVD PHVVX MD SlLYlULSSLNRXOXQ NRQÀUPDDWLR NOR 3XONNLQHQ :DWVRQ .LXDV .DOOLR ² 8VNHODQ NLUNRQ PHVVX UDGLRLGDDQ MRND VXQQXQWDL WDDMXXGHOOD 6DORQ NLUNRVVD PHVVX NOR $LUDNVLQHQ 5LVNX 3XXNLUNRQ NXRUR +DOLNRQ NLUNRVVD PHVVX NOR 9LKLQHQ 6DDULQHQ 9DVNLRQ NLUNRVVD VDQDMXPDODQSDOYHOXV NOR 9LKLQHQ 6DDULQHQ .LLNDODQ NLUNRVVD PHVVX NOR 3HOWRPlNL 6LUpQ .LVNRQ NLUNRVVD PHVVX NOR .lUNNlLQHQ 5LVNX .XXVMRHQ NLUNRVVD PHVVX NOR 7RLYRQLHPL 8XVLVDOR 0XXUODQ NLUNRVVD VDQDMXPDODQSDOYHOXV NOR 6DQWDNDUL 5lLVlQHQ 3HUQL|Q NLUNRVVD PHVVX NOR +HNNDOD 5DLQLR $ODUDQWD 3HUWWHOLQ NLUNRVVD PHVVX NOR /DDNVRQHQ /DDNNRQHQ NLUNNRNXRUR 0HVVXQ MlONHHQ VHXUDNXQWDWDORVVD YXRWLDLGHQ MXKODNDKYLW PXVLLNNLRKMHOPLQHHQ 7l\GHW LNlOLVlW 6XRPXVMlUYHQ VHXUDNXQWDNHVNXNVHVVD LOWDPHVVX NOR 3HOWRPlNL 6LUpQ 6lUNLVDORQ NLUNRVVD VDQDMXPDODQSDOYHOXV NOR /D[HQLXV 7DVWXOD
9,,..272,0,17$$ WR NH
6DOR 8VNHOD +DUWDXV 9HWHUDDQLSDMDVVD WR NOR 3HOWR PlNL ² ,ORVDQRPDSLLUL WR NOR VHXUDNXQWDWDORVVD ² ,OWDSlLYlNXRURQ NHYlWNRNRXV WR NOR VUN WDORVVD ² 0lHQDODQ NLQNHULW WR NOR 0DLOL MD 9HLNNR .DYDQGH ULOOD 3XUULQWLH 3HOWRPlNL .DOOLR ² 3\KlNRXOX VX NOR 0DKODNDQNDUHHOOD ² /lKHW\VNDKYLR .DIIHPXNL PD NOR ² 6DORQ NLUNRQ VLYXVDOLVVD 9HLNNR .DYDQGHU ODXVXX UXQRMD .DOHYDODQ SlLYlQ PHUNHLVVl ² 0LHVWHQ UDD PDWWXSLLUL PD NOR VUN WDORVVD $LUDNVLQHQ DLKHHQD 5RR PDODLVNLUMH ² .LUNNRNXRURQ NHYlWNRNRXV PD NOR VUN WDORVVD ² 1DLVWHQ UDDPDWWXSLLUL PD NOR VUN WDORVVD ² 7LLVWDLQ WXULQDWXSD WL NOR 3DXQDODVVD .LUVWL $LWWDPlNL ² $DPXUXNRXV NH NOR 6DORQ NLUNRVVD ² ,QNHULOlLVWHQ SLLUL NH NOR VUN WDORVVD ² .lVLW\|SLLUL 6LVNRQNDPDUL NH NOR 2OOLNDVVD ² 0LHOHQWHUYH\VLOWD NH NOR 6DORWRVVD +DOLNNR $DPXUXNRXV WR NOR +DOLNRQ NLUNRVVD MD SH NOR 9DVNLRQ NLUNRVVD ² 5XNRXVSLLUL WR NOR .DQW WRULODVVD ² /lKHW\VNLUSSLV OD NOR ² RV .LUNNRULQQH ² 3\KlNRXOX VX NOR 9DVNLRQ VUN NRGLVVD ² 9DVNLRQ OlKHW\VSLLUL WL NOR 9LUWDVHOOD 3HUlOlQWLH .LLNDOD /lKHW\V 6RSXNND OD NOR ² MD 3XLVWRWXSD PD NOR ² RV 3XLVWRUDLWWL ² 5XNRXVSLLUL WL NOR .RLYXVLOOD 5HYlQWLH ² 5HNLMRHQ ,OWDSlLYlNHUKR NH NOR 2VXXVSDQNLOOD .LVNR +DUWDXV .LVNRNRGLVVD SH NOR ² .lVLW\|NHUKR WL NOR VHXUDNXQWDWDORVVD .XXVMRNL 9DUWWXQHHQ YlHQ LOWDSlLYlNHUKR WR NOR VHX UDNXQWDWDORVVD ² 3lLYlOXNXVHW NH NOR VHXUDNXQWDWDORVVD 0XXUOD .lVLW\|SLLUL WR NOR VHXUDNXQWDNRGLVVD ² 9DUW WXQHHQ YlHQ LOWDSlLYlNHUKR NH NOR VHXUDNXQWDNRGLVVD 3HUQL| <VWlYlQNDPPDUL WR NOR VHXUDNXQWDWDORVVD ² .LQNHULW /DLWHUOD <O|QN\Ol 1XUNNLOD VX NOR (UMDODOOD 6XRPHQQLLW\QWLH ² /lKHW\VDVNDUWHOXSLLUL WL NOR 3DSSLODVVD 3HUWWHOL 7RUWRVPlHQ NHUKR PD NOR ,QNHUHHQ NHUKR WLODVVD 6XRPXVMlUYL $DPXOHQNNL NH NOR OlKW| VHXUDNXQWD NHVNXNVHOWD 6lUNLVDOR ,OWDUXVNR PD NOR VHXUDNXQWDNRGLVVD ² ,ORVDQRPDQ LOWD UDDPDWWXSLLUL WL NOR VHXUDNXQWDNRGLV VD ² .LUNRQN\OlQ 3XRVLQ 0XVNRQ MD 3HQVDORQ NLQNHULW NH NOR (QJEORPLOOD 8XGHQQLLW\QWLH <KWHLQHQ WRLPLQWD 3\KlNRXOXQRSHWWDMLHQ NRNRXV NH NOR 6DOR 8VNHODQ VHXUDNXQWDWDORVVD
0 D U L O D L V Y L H U D L W D OOlKHW\V 0DULODLVYLHUDLWD l K H W \ V LOODVVD L O O D V V D . . LLVNR V N R VVVD VD 6HXUDNXQWDDQ VDDGDDQ HQVL YLLNROOD YLHUDLWD . .HVNL 9HQl MlOWl /lKHW\VW\|QWHNLM|LGHQ $QX MD -XKD 9lOLDKKRQ PXND QD WXOHYDW PDULODLVPXXVLNRW $QQD 0LVKLQD MD . .RQVWDQWLQ =DLQHWGLQRY VHNl .D]DQLQ VHXUDNXQQDQ NLUNNRKKHUUD $QD WROL 3RJDVL +H NDLNNL RYDW PXNDQD OlKHW\VLOODVVVD .LVNRQ VHXUDNXQWDWDORVVD NH NOR 0DULODLVHQ P PXVLLNLQ MD WXRUHLGHQ OlKHW\VNXXOXPLVWHQ RKHOOD WDUMROOD RQQ YHQlOlLV W\\SSLVWl NHLWWRD VXRPDODLVWD MlONLUXRNDD MD NNDKYLW DWH ULDVWD YDSDDHKWRLQHQ PDNVX OlKHW\VW\|Q K\YlNNVL .LVNRQ NLUNNRNXRUR HVLLQW\\ 3LUMR /DKGHQ MRKGROOD MD LOOODVVD RYDW PXNDQD P\|V /LLVL .lUNNlLQHQ MD 1LLQD -\OOLOl 9LHUDLOX MDWNXX NRNR ORSSXYLLNRQ HUL SXROLOOD VHXXUDNXQWDD 7R RQ .LLNDODQ VUN WDORVVD OlKHW\NVHQ DDP PXNDKYL NOR MD LOODOOD 3HUQL|VVl YLLNNRPHHVVX OlKHWW\V NDKYHLQHHQ NOR +DOLNRVVD YLHWHWllQ .HVNLL 9HQlMlQ LOWDSlLYll OD NOR 6XQQXQWDDLQD RRQ 6DORQ NLUNRVVD PHVVX PDULODLVLWWDLQ NOR MD VHHQ MlONHHQ OlKHW\VORXQDV MD MXKOD 6DOR 8VNHODQQ VUN WDORVVVD 9LHUDLOXQ SllWWll NRQVHUWWL 6DORQ NLUNRVVD VXQQQXQWDL LOWDQD 6LQNNXWRLPLQWDD
VD OD NOR ² $NL .LUVL MD 6XYL WXRYDW WHUYHLVLl MXPDODQ SDOYHOXVHOlPlQ QHXYRWWHOXSlLYLOWl 7DPSHUHHOWD -XWXVWHOXQ ORPDVVD ODXOHWDDQ KLOMHQQ\WllQ MD MXRGDDQ NDKYLW 0XNDDQ RYDW WHUYHWXOOHLWD 5HWNL OOlKHW\VMXKOLOOH 3RULLQ NDLNNL NLLQQRVWXQHHW VHXUDNXQQDQ MRND NRONDVWD 6DORVWD WWHKGllQ UHWNL 6XRPHQ /lKHW\VVHX UDQ YXRRVLMXKOLOOH 3RULLQ ² NHVlNXXWD 0DWNDD PDNVDD \|S\PLVLQHHQ QRLQ ½ <KWHLVYDVWXXORXQDV 6lUNLVDORVVD 6lUNLVDORQ VHXUDNXQWDNRGLVVD WDUMRLOODDQ ORXQDVWD <KWHLVYDVWXXNHUl UXRNNDLOXW MRNDLQHQ KRLWDD LWVH 3HUMDQWDLQ \NVHQ K\YlNVL VX NOR 3|\WllQ RQ SXROHQWRLVWD WXQQLQ DMDQ OlKWW|DMDVWD VRYLWDDQ OlKWLM|LGHQ NHVNHQ 0DWNDOOD RYDW PXNDQD -XKD +HNNDOD MD /LLVL .lUNNlLQHQ %XVVL RQ Nl\WHWWlYLVVl SDLNDQ SllOOl NDWHWWXQD OLKDUXRND VDODDWWHLQHHQ MD NDKYLW $WHULD PDNVDD N\PSLQ +H NRNR UHWNHQ DMDQ ,OPRLWWDXWXPLVHW \KWH\VWLHWRLQHHQ QLPL RVRLWH SX ² YXRWLDDW V\|YlW YLWRVHOOD MD DOOH YXRWLDDW LOPDLVHNVL KHOLQ PDMRLWXVYDUDXVWHQ YXRNVL MR PHQQHVVl /LLVL .lUNNlLVHOOH OLLVL NDUNNDLQHQ#HYO À
.DDPERG]KDQ NXXOXPLVLD +DOLNRVVD
5lVlVWHQ OlKHWWLSHUKH .DPERG]K ]KDVWD YLHUDLOHH VX NOR +DDOLOLNNRQ VHX UDNXQWDWDORVVD NHUWRPD PDVVVD W\|VWllQ NXYLHQ NHUD 5lV lVlV lVHW HW DORLWWLYDW QHOLYXR WLVHQ W L W\|N |NDXWHQVD .DPERG]KDVVD YXR VL VLWWHQ 7LPR 5lVlQHQ WRLPLL /lKHW\V VHXUDQ \KWHLVW\|MlUMHVW|Q ,&& Q MRKGRQ QHXYRQDQWDMDQD MD WDORXVQHXYRQDQWD MDQD -RQQD 5lVlQHQ +RSH ,QWHUQDWLR QDO 6FKRROLQ RSHWXV MD KDOOLQWRWHKWl YLVVl .XOXYDQ YXRGHQ DOXVVD 5lVlVWHQ W\|VWl WXOL 6DORQ VHXUDNXQQDQ XXVL QL PLNNRNRKGH
6$/2772 .DLNHQ NDQVDQ RORKXRQH MXWWXWXSD MD NDKYLNDPDUL XWWXWXSD MD ND DYRLQQD WL²SH NOR ² RV 5XPPXQO\|MlQNDWX SXK 7LLVWDLVLQ NOR NRROOD NlVLW|LVWl NLLQQRVWXQHLWD .LQNHULW NH NOR 3HOWRPlNL 5lLVlQHQ
1825(7 6DOR 8VNHOD 1XRUWHQLOWD SHUMDQWDLVLQ NOR ² VUN WDORQ $NYDDULRVVD 3HUWWHOL 1XRUWHQLOWD WL NOR VHXUDNXQWDWDORQ QXRULVRWLODVVD
9DLNXWWDYLD YLUVLl
6LQNNXMHQ VDXQDLOWDD YLHWHWllQ SH +DOLNRQ .HVl $QJHODVVD (OlP lPlQL YLUUHW VDUMD MDWNXX NH NOR 3HUW MRQQH \KWHLVOlKGHWllQ NOR 6DOR 8VNHODQ VUN WDOROWD .LUNNRNDWX WHOLQ VHXUDNXQWDWDORVVD 7lOOl NHUWDD HOlPlQVl 2PD DXWR PXNDDQ MRV VHOODLQHQ RQ ² LOPDQNLQ YRL WXOOD WlUNHL HLVWl YLUVLVWl NHUWRR 3DXOD +DUWPDQ 9LUVLl P\|V ODDXOHWDDQ \KGHVVl VlHVWlMlQl NDQWWRUL .LU U 0DDOLVNXXVVD RQ WDUMROOD WHDWWHULD KXSLQl\WHOPl µ9DLPRQL RQ WRLVWD VL /DDNNNRQHQ PDDWDµ SH NOR WHDWWHULUDYLQWROD $VHPDVVD 6DORVVD (VLW\NVHQ MlONHHQ QDXWLWDDQ \KGHVVl SLHQL LOWDSDOD ,OWD PDNVDD ½ KHQNLO| 9lKlVVl XVNROOLQHQ ,OPRLWWDXWXPLVHW YLLPHLVWllQ WDL QLLQ NDXDQ NXLQ SDLNNRMD ULLWWll RVRLWWHHOOD MXXVR SHOWRPDNL#HYO À WDL SXK 8VNR DUMHVVD LOWDD YLHWHWllQ NH NOR 6DOR 8V NHODQ VHXUDNXQWDWDORVVD µ3XKXMDYLHUDVµ RQ WlOOl NHUWDD RPDVWD VHXUDNXQQDVWD SDVWRUL 3HNND $LUDNVLQHQ MD LOODQ 0HVVXNRXOX MDWNXX 3HUWWHOLVVl WHHPDQD µ9lKlVVl XVNROOLQHQµ .DQWWRULQD RQ 0LNNR .DO 0LWl NLUNNRRQ NXXOXX" 0LWHQ MXPDODQSDOYHOXVWD HOHWllQ WRGHNVL \P OLR 8VNR DUMHVVD LOWRMD MlUMHVWlYlW \KGHVVl .DQVDQOlKHW\V SlUL 6XRPHQ VHXUDNXQWLD" 0LWHQ VHXUDNXQWDODLVHW NRNHYDW MXPDODQ MD VHXUDNXQWD SDOYHOXNVHW" 7lWl SRKGLWDDQ PHVVXNRXOXVVD 3HUWWHOLQ VHXUDNXQWDWDORV
.$67(787 6DOR 8VNHOD 7LWXV (OLHO )RQVHOO ,ODUL $UWWXUL +HLQLQHQ 1LLOD 9HLNNR -XOLXV 2USDQD .DOOH (ULN 3DORPlNL .XXVMRNL M -DPL 0DWLDV 2ODYL 9HUKR 3HUQL| $GD 6RÀD $OHNVDQGUD .XOPDOD PDOD
Salon seurakunta verkossa: www.salonseurakunta.fi
7\WW|OHLULOOl YLHOl WLODD 1DDULODQ OHLUL NHVNXNVHVVD RQ ² YXRWLDLGHQ W\WW|MHQ OHLUL ² PDDOLVNXXWD WHH PDQD µ3RZHULDµ /HLUL PDNVDD N\P SLQ ,OPRLWWDXWX PLVHW YLLPHLVWllQ VlKN|SRVWLWVH P PDULWW PDUL WWD D MD MDUY UYHO H DL DLQH QHQ# Q#HYYO O À À
$9,2/,,77221 9,+,7<7 +HQUL -RKDQQHV /DQQHUPDD MD 3LD 0DULDQQH 5RXQDPDD 6DOR 8VNHOD
-XNND /HSSlPlNL MD 0HUL 7XXOLD /HKWL 6XRPXVMlUYL
+$87$$1 6,81$787 6DOR 8VNHOD 6XOR +HQULN /DLQH Y (OOL 0DULD 9XROLYLUWD Y +LOGD $JQHV 7XRPLQHQ Y .UHHWD .\OOLNNL $QQHYLUWD Y 6LUNND /LLVD +XRYLQHQ Y -RUPD -XKDQL 6RNHUR Y
+DOLNNR 0DUWWD ,UHQH 6HYRQ Y 3HUQL| $LOL (OLLVD .DUL Y +HLPR .DOHUYR 0lNHOl Y 3HUWWHOL $LUL ,LULV +DLOLR Y
Sähköpostia seurakuntaan: salonseurakunta@evl.fi
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 24. helmikuuta 2011
7
Kiikalassa kuvataan Verimalja-elokuvaa Mia Kuisma
Salon seudulla on kuvattu viime vuodesta saakka elokuvaa Verimalja, jonka on tarkoitus saada ensi-iltansa tämän vuoden aikana. Elokuva kertoo kolmesta suomalaisesta vapaaehtoisesta, jotka lähtivät 1942 kesällä saksalaisten mukaan Kaukasukselle. - Elokuva alkaa oikeastaan siitä, kun suomalaiset ovat jo tulossa takaisin Kaukasuksel-
ta. Suomalaiset löytävät asiakirjoja kätketystä kirkkoaarteesta, jota saksalaiset kovasti haluavat, kertoo elokuvan ohjaaja Pekka Rintala. - Suomalaiset ovat oikeastaan vain pelinappuloita suurten tapahtumien keskellä, mutta se tekeekin heistä kiinnostavia ja aitoja, toteaa Rintala. Elokuvan tarkoitus on näyttää yksi uusi puoli Suomen historiasta. Se sivuaa sitä tosiasiaa, että 1200 vapaaehtoista
lähti palvelemaan Saksan eli vieraan armeijan asevoimissa. - En halunnut kuitenkaan elokuvan kertovan vain tästä, vaan halusin elokuvalle kiinnostavan sivujuonen, jotta elokuva ei vaipuisi vain kertomaan tylsästi sotatapahtumista, Rintala kertoo elokuvan juonen synnystä. Pekka Rintala on 26-vuotias ohjaajalupaus joka opiskelee Helsingin yliopistossa sivuaineinaan elokuva ja tv-tutkimus. Elokuva on omakustan-
Kuvassa näyttelijä Marko Salminen, näyttelijä Jaana Joensuu ja kuvausryhmää
ne ja suurin osa rahoituksesta on löytynyt ohjaajan omasta pussista. - Vapaaehtoisvoimin tehty elokuva on tapa, jolla kustannukset pysyvät siedettävinä, Rintala toteaa. Kaikki elokuvassa olevat näyttelijät on löydetty internetistä. - Järjestin vapaaehtoisille koe-esiintymisen ja sen mukaan valitsin sopivat henkilöt näyttelemään heitä, Rintala kertoo. Toinen pääosan esittäjä on tv:stäkin tuttu Suomen unelmien poikamies Antti Peltonen, joka nykyään tekee paljon teatteria. Elokuvaa kuvattiin viime kesänä pitkälle Heinolassa ja sen jälkeen tarvittiin museoaluetta kohtuullisen läheltä pääkaupunkiseutua. - Sattumalta kaverini vaimo oli kotoisin Kiikalasta, joten hän suositteli Kiikalan museomäkeä ja paikka oli parempi kuin olisimme voineet toivoa, kiittelee Rintala. Avustajia elokuvassa on tarvittu paljon ja Salon seudulta onkin ollut useita lahjakkaita avustajia mukana. Yksi heistä on 14 -vuotias näyttelijälupaus Alisa Tamminen. Alisa on näytellyt jo viisivuotiaasta lähtien ja ollut mukana teatteritaiteen perusopetuksessa jo lähes seitsemän vuotta.
Trendikkäät tai ajattomat kehykset. Linssien huippuominaisuudet yksilöllisten tarpeiden mukaan. Laatu kannattaa aina www.amadeusoptiikka.fi Katrineholmink 8 Salo p (02) 7 311 622 ti-pe 9-17.30 la 10-13 ma sulj.
LÄÄKÄRIASEMA SALON LÄÄKINTÄLABORATORIO OY Rummunlyöjänkatu 7 A, 3. krs Salo P. 02 727 4100 Avoinna ma-to 8-20, pe 8-16, su 10-14 www.sallab.fi, Urheiluklinikka sallab
Tutut ortopedit uudessa osoitteessa
Ilmo Helttula
Juha-Pekka Vuori Vastaanotot Salossa. Leikkaukset Turussa.
- Näytteleminen elokuvassa oli kaiken kaikkiaan mukava kokemus. Sivuroolini oli niin pieni, ettei kuvauksissa mennyt kuin yksi päivä. Kohtauksia joissa olin mukana, oli kaksi, kertoo Alisa kokemuksestaan ensimmäisessä elokuvassaan. - Ohjaaja oli rento ja osasi ohjeistaa meitä avustajia hyvin. Kuvauksissa oli hauskaa eivätkä odotusajatkaan haitanneet. Tauoilla pidimme hauskaa ja puimme yhden miesnäyttelijöistä naiseksi. Parhaat näyttelijät osaavat kyllä eläytyä rooliin kuin rooliin, Alisa naurahtaa. - Haluan jatkossakin osallistua kuvauksiin, koska siellä tutustuu uusiin ihmisiin ja pienempää roolia esitettäessä
ei homma mene liian muodolliseksi.
Viisivuotiaasta lähtien näytellyt Alisa Tamminen.
Linnut sulostuttavat Marja-Liisa Rajasaaren elämää Leena Sorri
Halikon Tavolassa aurinkoisessa paritalossa asustaa eläkkeellä oleva äidinkielenopettaja Marja-Liisa Rajasaari. Hänen rakas harrastuksensa on ollut jo monena talvena lintujen bongaus ja ruokinta. - Linnut tuovat kovasti sisältöä elämääni ja ruokinnan vaivannäön korvaa moninkertaisesti niiden vilkas hyörintä ympärilläni, iloitsee MarjaLiisa. Linnut tuntevat hänet ja tervehtivät ruokkijaansa monenlaisilla viserryksillä ja liverryksillä. - Hömötiaisella on kirkas, hieman surumielinen laulu tii-tii-tii, johon kuusitiainen yhtyy hopeankirkkaalla vihellyksellään, Marja-Liisa kuvailee. Hän itse viheltelee tipusille kutsuäänillä viedessään niille päivittäisen ruoka-annoksen. - Tähän mennessä on kulunut jo sadan kilon paikkeilla auringonkukansiemeniä, kau-
raa, talipalloja, talipötköjä, siemenseoksia, niiden lempiruokaa murskattuja pähkinöitä ja mustarastaille rusinoita, luetteloi iloinen ”linturouva”. Tipuille kelpaa monenlainen ruoka, kunhan se ei ole pilaantunutta, eikä liian suolaista. - En ole antanut niille leipää juuri siksi, että siinä on suolaa. Marja-Liisa Rajasaaren ruokintapaikalla, suojaisassa notkelmassa, käy päivittäin kymmeniä ehkä jopa satoja lintuja syömässä. - Silloin, kun varpushaukka tulee vaanimaan läheiseen puuhun, menevät pikkulinnut piiloon ja pihalla on aivan hiljaista, kuvailee Marja-Liisa lintujen pahinta uhkaa. Hän kertoo laittaneensa polulle esteeksi verkkoa, etteivät koirat ja varsinkaan kissat mene häiritsemään hänen lemmikkejään. Rajasaarten lintulauta ja kymmenet talipallot sun muut ruuat sijaitsevat hauskasti lähellä keittiön ikkunaa, niin
Hautauspalveluja
Täyden palvelun toimisto
Salo, Turuntie 1 w P. 050 594 4499 www.salonseudunht.fi
Av. ark. 9.00-16.00 tai sopim. mukaan
Omistaja Jari Ainasoja
että kahvia juodessa voi iloita moninaisista linnuista. - Tässä käy myös kolme oravaa ruokailemassa ja yhtenä päivänä iso tilhiparvi tyhjensi pihapihlajan. Siinä ei mennyt kuin hujaus ja marjat oli syöty, nauraa Marja-Liisa.
Bongarit löysivät paikan Marja-Liisa kertoo innostuvansa linnuista yhä enemmän. - Minulla on monta lintukirjaa ja opiskelen niistä koko ajan. Talvilinnut tunnistan jo hyvin, kehaisee lintuharrastaja. Hän suunnittelee kesällä opettelevansa tunnistamaan merilintuja. - Meillä on mökki Bromarvissa meren rannalla ja siellä näkee hienoja lintuja. Ruokimme niitä kalan perkeillä. Niiden ominaisuuksia alan opiskelemaan ensi kesänä, lupaa Marja-Liisa innostuneena. - Syksyllä havaitsin lintulaudalla ensimmäisen kerran hömötiaisen näköisen linnun, joka osoittautui viitatiaiseksi. Se on Varsinais-Suomessa perin harvinainen lintu. Tieto havainnostani levisi pian lintuharrastajien pariin ja syksyn aikana pihallamme kävi yli kaksi sataa bongaria, ihmettelee Marja-Liisa ja vakuuttaa saaneensa harrastajista monta mukavaa ystävää. - Kaukaisemmat vieraat tulivat Raumalta ja Toijalasta. Kaikkein yleisimpiä vieraita Tavolantien lintulaudalla ovat
erilaiset tiaiset, viherpeipot, punatulkut, pikkuvarpuset, käpytikat, puukiipijät ja urpiaiset. Myös suuremmat linnut kuten närhet, harakat, tilhet, varikset, fasaanit ja mustarastaat ovat löytäneet tiensä ruokintapaikalle. - Ensimmäisenä adventtina näin valkoselkätikan, joka viihtyi ainoastaan vajaan viikon pihallamme. Käpytikat ajoivat ilmeisesti reviirilleen eksyneen upean urostikan pois, pahoittelee lintunainen.
kinta vähenee alkaa MarjaLiisa Rajasaari seurata lintujen pesäpuuhia lukuisissa lähipuiden lintupöntöissä.
Tällä lintulaudalla istuu normaalisti kymmeniä tipusia ruokailemassa herkullisia pähkinöitä, mutta ne pelkäävät valokuvaajaa. Ympäröivistä pensaista kuuluu valtaisa sirkutus, joka kehottaa häiritsijää poistumaan.
Keväästä, kun lintujen ruo-
Marja-Liisa Rajasaaren linturavintolassa menyy on erittäin monipuolinen. Tarjolla on auringonkukan siemeniä, pähkinöitä, kauraa, talipalloja ja -pötköjä, marjoja, siemenseoksia ja mustarastaille rusinoita.
SALONJOKILAAKSO
8
Torstaina 24. helmikuuta 2011
Sonja Halosen ompelimounelmat toteutuvat Leena Sorri
Emilia Alen ja Heidi Henttinen totesivat, että asioita joutui oikein miettimään, kun kurssilla kerrottiin ja näytettiin esimerkkejä, miten liikenteessä voi käydä.
Salossa annettiin liikennevalistusta riskikuljettajille Salonjokilaakso
Nuorten kuljettajien liikenneonnettomuuksien suhteellinen lisääntyminen on aiheuttanut huolestumista niin viranomaisissa kuin tavallisissa kansalaisissakin. Salossa järjestettiin viime viikolla liikenneturvallisuuspäivä nuorille, joilla on takanaan jonkinlaisia liikennerikkomuksia. Tapahtumia järjestävän RS-Ajovalistus ry:n teemana tilaisuuksissa on Minä, Hyvä kuljettaja. Koulutuksissa on mukana paikallisia autokouluja ja esimerkiksi poliisi. Rahoitusta yhdistys saa liikenneministeriöltä sekä yksityisiltä yhteistyökumppaneilta. - Näiden valistuspäivien tarkoituksena on viestittää nuorille autoilijoille, ettei kilpaautojen paikka ole kaduilla. Kohderyhmä tosin on ollut hieman eri, kuin alkuperäinen tarkoitus. Niitä hurjastelijoita ei juuri näihin tilaisuuksiin saa, kuvailee Reijo Skog RSAjovalistuksesta.
Salossa pidetyssä koulutuksessa nuorille esiteltiin perheauton ja ralliauton eroja sekä niiden erilaista käyttäytymistä liikenteessä ja liukkaalla kelillä, jarrutuksissa ja tiukoissa mutkissa. - Koulutus alkoi itsearvioinnilla, jota käytettiin luennon pohjana. Tavoite on saada nuoret itse sisäistämään riskiajon vaarallisuus liikenteessä, Perttu Hokeri Salon Autokoulusta kertoo. Jo kortin omistava Emilia Alen ja tällä viikolla inssiajoon osallistuva Heidi Henttinen lähtivät koulutuspäivään mielenkiinnosta, kun Holkeri mukaan pyysi. - Aluksi ei ollut tietoa kuin että joku liikennetempaus olisi kyseessä. Asia pisti kuitenkin mietityttämään, kun täällä näytettiin esimerkkejä, mitä kamalaa liikenteessä voi tapahtua, Emilia kertasi. Ajamista liukkaalla tytöt eivät kuitenkaan halunneet kokeilla, he tyytyivät katselemaan erityisesti Salo UA:n Markus Hellströmin ralli-
Volvon käyttäytymistä ja sen nopeaa ohjaukseen reagoimista sekä lyhyttä jarrutusmatkaa tavalliseen perheautoon verrattuna. Autokoulujärjestelmä antaa nuorille hyvän perustan harjoitella hyviksi kuljettajiksi. Valtaosalle nuorista se riittää maltilliseen ajamiseen. Pienelle ryhmälle säännöt tuntuvat olevan rikkomista varten. Nämä kuljettajat pilaavat muiden nuorten maineen ja vetävät myös muita mukaan. - On huolestuttavaa, että usein nuoren saatua ajokortin, annetaan kotoa vain bensarahaa evästykseksi sen sijaan, että annettaisi ohjeita liikennekäyttäytymisestä. Tässä työssä tarvitaan kaikkia, myös nuoren vanhempia, Skog tähdentää. Riskikuljettajat ovat yleensä autosuuntautuneita ja omaavat sekä omaksuvat ajamisesta monesti enemmän ja nopeammin kuin muut nuoret. Kortin saatuaan tällaiselle kuljettajalle riskinotot ja sääntöjen rikkominen on helppoa.
- Olen aina haaveillut tulevani yrittäjäksi. Oma ompelimo on ollut unelmani lapsesta saakka, huokailee tomeran tuntuinen Sonja Halonen. Oma yritys on hänelle tärkeä siksi, että saa tehdä ihan mitä haluaa ja päättää omista asioistaan. - Voin kehittää vapaasti juttuja ja tehdä vaikka risutaidetta jos haluan. Olen kova keksimään kaikkea, vakuuttaa nainen ja nostaa söpön nokkansa pystyyn ja laittaa suunsa tomerasti mutruun. Sonja Halosen töitä on varmasti moni ihaillut kahvila 2. keksissä Turuntiellä. Siellä on Sonjan suunnittelemat ja valmistamat erikoiset verhot, ja hänen hauskoja pöytäliinojaan ja alusiaan on ollut myynnissä kahvilassa vuoden alusta. Parhaillaan Sonja kantaa kaupattavaksi iloisia hattuja ja pannumyssyjä, joita hän on askarrellut talven mittaan televisiota katsellessa. - Töiden värit muuttuvat iloisemmiksi, mitä enemmän aurinko paistaa, nauraa Sonja ja näyttää hassuja, pieniä kukkasia, joilla voi merkata oman viinilasinsa. Ainoa ikävä asia, minkä jokainen käsitöitä intohimoisesti tekevä tietää, on että sormia ja ranteita saattaa alkaa särkeä. Sonjalla kipeäksi on tullut peukalo.
Ompelee melkein mitä vaan Nuoren naisen työhuone sijaitsee kodin yhteydessä ja Sonja sanookin astuvansa kuin toiseen maailmaan suljettuaan oven takanaan. - Olen kerännyt pikkuhiljaa kaikenlaisia koneita, koska olen suunnitellut tätä kauan aikaa. Hän kertoo tekevänsä tilauksesta kaikenlaisia vaatteita, kaavoittavansa ja korjaavansa. - Miesten vaatteita en lähde kuin korjaamaan, ellei joku halua jotain erityistä ja yksilöllistä, miettii Sonja ja epäilee olevansa enemmän käsityöläinen kuin taiteilija.
MAALISKUUN
TEEMAT
OMA 3.3. vko 9 17.3. vko11 3 x 93 ???? Muoti ja kauneus, Laskiainen 10.3. vko 10 Autoilu ja liikenne 02 7272 994, 02 7272 991 ilmoitus@salonjokilaakso.net
JÄTTIJAKELU
24.3. vko12 Koti, sisustaminen ja rakentaminen
- Olen luullut etten ole hyvä suunnittelemaan vaatteita, mutta toisaalta olen kova keksimään kaikenlaisia juttuja, miettii energinen nainen tulevaa rooliaan yrittäjänä. Hän on valmistunut vaatetusartesaaniksi ja merkonomiksi mikä on erittäin hyvä yhdistelmä yrittäjälle. - Jos en olisi käynyt kauppista, olisin perustanut firman aikaisemmin. Kun tietää enemmän tulee varovaisemmaksi, mutta ehkä se on vaan hyvä, tuore ompelimon omistaja pohtii. Kysymys riittääkö asiakkaita tulevaisuudessa, ei naista huolestuta. - Multa on vuosien varrella paljon kyselty erilaisia vaatteita, mutta on ollut pakko kieltäytyä. En ole muilta töiltäni ehtinyt, kertoo Sonja, joka on ollut vuoden hoitovapaalla ja
Sonjan matonkuteista yhteen virkkaamat ympyrät ovat hauskoja ja monikäyttöisiä. Niistä saa pöytäliinoja, lasinalusia, tabletteja ja vaikka pannulappuja. Idea on yksinkertainen, mutta nerokas.
kokee, että kotona olo pikkuisen Niilon kanssa antaa hyvän mahdollisuuden tutkailla miten hommat etenevät. - Teen töitä iltaisin ja silloin kun poika on päikkäreillä. Isommissa projekteissa mieheni Mikko ja appivanhemmat auttavat lastenhoidossa. - Minun on helppo aloittaa nämä hommat, kun ei tarvitse heti tienata niin hirveästi, vakuuttaa Sonja ja katsoo tulevaisuuteensa toivorikkain mielin.
Sonja Halosen suunnittelemat ja tekemät kahvila 2.keksin upeat verhot herättävät ihailua niin ohikulkijoissa kuin asiakkaissakin.
Verenluovuttajien määrä pysynyt hyvällä tasolla Salonjokilaakso o
Suoma laiset luovuttivat verta viime vuonna yhteensä 270 000 kertaa. Verenluovutukset riittivät turvaamaan potilaiden tarpeen eikä vuoden aikana ollut vakavia veripulatilanteita. Uusien verenluovuttajien osuus kaikista kävijöistä oli entiseen tapaan yli 12 prosenttia. - Verenluovuttajia kutsuttiin luovutukseen viime vuoden aikana aiempaa aktiivi-
semmin. Samalla pyrittiin viestimään säännöllisten verenluovuttajien tarpeesta, kehitysjohtaja Juha Soikkeli Suomen Punaisen Ristin Veripalvelusta kertoo. Naisluovuttajia on kaikissa ikäluokissa jonkin verran enemmän kuin miehiä. Miespuoliset verenluovuttajat käyvät kuitenkin luovuttamassa keskimäärin useammin kuin naiset. Naisluovuttajista suurin yksittäinen ryhmä ovat nuoret 21–25 -vuotiaat. Kai-
ken kaikkiaan aktiivisimpia luovuttajia ovat kuitenkin edelleen keski-ikäiset miehet ja naiset. - Toivomme, että luovuttajat kävisivät pari kolme kertaa vuodessa. Säännöllisten verenluovuttajien avulla voimme turvata verivalmisteiden riittävyyden jatkossakin. Salossa voi luovuttaa seuraavan kerran verta torstaina 24. helmikuuta klo 13-18 VPK:n talossa.
Torstaina 24. helmikuuta 2011
SALONJOKILAAKSO
Henry, Jere, Aleksi, Tanja, Jenna ja Linda nauttivat uusien kielten oppimisesta Minna Nikander
Kielten opiskelu tuntuu olevan suosittua nuorten keskuudessa. Kun vieraan kielen taitaa, niin kanssakäyminen paikallisen väestön kanssa eri maissa käy helpommin. Laurin koulun 7. luokkalaiset Henry, Jere, Aleksi, Tanja, Jenna ja Linda nauttivat kielten opiskelusta koulussa. Suomen, ruotsin ja englannin kielen lisäksi Laurissa on mahdollista opiskella vielä ainakin venäjää, saksaa ja ranskaa. Oppilaat tuumaavat, että kielen opiskeluun ei ketään koskaan pitäisi pakottaa, vaan sen tulisi mieluummin olla vapaaehtoista. Uuden kielen oppii nuorten mielestä parhaiten, kun motivaatio opiskeluun tulee itseltä. - Kielten opiskelussa ja sen oppimisessa on tärkeää kannustava opettaja, joka ei kuiten k a a n ole liia n t iu k k a. Opettajan tulisi olla iloinen, mukaansa tempaava sekä asiansa osaava. Näin tunnilla käydyt asiat tulevat myös parhaiten opittua. Kielen tunneilla keskustelemme, teemme ryhmätöitä ja toki kielioppiakin välillä päntätään, nuoret kertovat.
tua muutama sana toista kieltä puhuvan ystävän kanssa. Ystävän avulla voi itse oppia puhumaan vierasta kieltä sujuvastikin ja jos virheitä tulisikin, niin tutun ihmisen kanssa sellaisia ei tarvitse turhaa jännittää, sen kun puhuu vaan. - Kieltä meidän mielestämme oppii parhaiten kuuntelemalla ja myös itse kieltä puhumalla. Kun itse puhuu kieltä, se jää paremmin mieleen. Kielen opiskelu avaa mahdollisuuksia ulkomaille, jonne voi tulevaisuudessa mennä mahdollisesti opiskelemaan tai töihin. K ielitaito auttaa pärjäämään ja ulkomailla on varmempi olo, kun tietää mitä muut ihmiset ympärillä puhuvat.
- Kielten opiskelussa haastavinta on ainakin venäjän kielessä kirjainten opettelu ja muutenkin lausuminen ja kirjoittaminen, nuoret lopuksi luonnehtivat.
9
Tervetuloa tekemään
viihdyttäviä ostoksia!
Laurin koulun opiskelijat Henry (vas. ylh.), Jere, Aleksi, Tanja, Jenna ja Linda ovat kokoontuneet kieliluokkaan aloittamaan tämänpäiväiset kieliopinnot. Vaihtoehtoja kielten opiskeluun on heidän mielestään sopivasti. Kieltä varmasti oppii, jos siitä on kiinnostunut ja kova halua oppia uutta.
Yli 9 miljoonaa biisiä! 2 500 elokuvaa!
Kieliopinnoilla kansainvälisyyttä Suomessa on Henryn ja Jeren ja muiden luokkatovereiden mielestä hyvä osata kieliä, myös kahden kotimaisen kielen lisäksi. Heidän mielestään on hienoa saada vaihdet-
Mikä on Lähiverkkokauppa? Lähiverkkokauppa on uusi, turvallinen ja helppo tapa ostaa viihdettä verkossa. Valtavat valikoimat laatuviihdettä – yli 9 miljoonaa musiikkikappaletta ja 2 500 elokuvaa – vain muutaman klikkauksen päässä! Tule ja totea itse, miten helppoa ja edullista verkossa ostaminen voikaan olla. Lähiverkkokauppasi osoitteessa
Lasten Laulukaupunki avaa iltatorikauden Pekka Mäenpää
Lasten Laulukaupungin Vuoden uusi lastenlaulu -sävellyskilpailun finalistit on valittu. Toiminnanjohtaja Terhi Alm kertoo, että kilpailuun lähetettiin yhteensä 92 demoa,
joista finaaliin valittiin 10 sävellystä. Musiikinopettaja Marko Heikuran mukaan tällä kertaa finalistikappaleista puuttuu selkeästi perinteinen lastenlaulu. - Mukana on paljon hyviä sanoituksia, mutta ei ihan sel-
P.S. Rekisteröidy nyt – saat ILMAISEN musiikkialbumin ja elokuvan!
laista kappaletta, jonka voisi tarjota pienelle lapselle laulettavaksi, Heikura sanoo. Laulukaupungin raadin mielestä hyvän lastenlaulun ainekset ovat selkeä intro, sävellyksen melodinen A-osa sekä tarttuva, mieleenpainuva kertosäe ja lapsen maailmaan
Terhi Alm ja Marko Heikura olivat valitsemassa lastenlaulukilpailun finalisteja.
www.sspnet.fi
Terveisin Lähiverkkokauppiaasi, Katja Laaksonen
sijoittuva tarina. Tälläkin kertaa raatia ilahduttivat monien kilpailuun lähetettyjen lastenlaulujen upeat sanoitukset. Sävellysten osalta jäi tuleville vuosille jonkin verran odotuksia. - Lastenlaulun melodia ei saisi raadin mielestä olla liian yksinkertainen. Sopivasti tekstin kohtaava sävellys erottuu useimmiten edukseen muista myös mielenkiintoisilla melodiakuluilla ja pienillä laululli-
silla haasteilla, raati toteaa. Uusien lastenlaulujen finaali järjestetään Salon Kulttuuritalo KIVA:ssa perjantaina 10. kesäkuuta. Nelipäiväisen Lasten Laulukaupunki -tapahtuman avajaiset keskittyvät torstaina 8. kesäkuuta Salon torille. Laulukaupunki ja Suvisalo ry järjestävät ensimmäisen iltatorin yhteistyössä. - Esiintyjinä ovat Laulukaupungin vieraiden lisäksi
lastenorkesteri Rokki-Kokki. Molempien yhdistysten tarkoituksena on järjestää tapahtumia, jotka ovat mahdollisimman monen saavutettavissa. Tällä yhteistyöllä pyritään yhdistämään sekä iltatorin, että Laulukaupungin yleisö niiden sijoittuessa samaan ajankohtaan, Terhi Alm kertoo.
SALONJOKILAAKSO
10
Torstaina 24. helmikuuta 2011
Suuri valikoima, pienet hinnat SALON KODIN TERRA r EDULLINEN PUUTARHAN, SISUSTAMISEN JA RAKENTAMISEN TAVARATALO UUTUUS!
Bosch Qu610 4+56+8++8#.#5'4 Kodin Terra Salo ja Pientalorakentamisen Kehittämiskeskus PRKK ry järjestävät yhteistyÜssä kaikille avoimen, maksuttoman rakentajakoulun.
TERVETULOA KODIN TERRAN
Helmikuun ajan kaikki valikoimissa olevat 57-5+$1:+6
S-Etukortilla
-15%
Ässä Manhattan 5 *-²-+7#5 6 kw, sis. kivet.
RAKENTAJAKOULUUN 1UVCGUUCUK *KVCEJK UĂ€JMĂ’ V[Ă’MCNWC UCCV [JFGP XGNQKVWMUGVVC
5.3.2011 klo 9-16 SALON KODIN TERRASSA!
Jeld Wen 5#70#0 18+
6CTLQCOOG GFWNNKOOCP
Pisara 7-8x19, tervaleppäkarmi ja R[UV[XGFKP
OHJELMA r 5WWPPKVVGNW JCPMMGGP XCKJGGV PMMGGP XCKJGGV r 8CNXQPVC LC XCUVWWV r -WUVCPPWUUWWPPKVVGNW r 4CMGPVCOKUVCXCV LC QOCP V[Ă’P QUWWU r 6CTLQWUR[[PPĂ’V LC UQRKOWMUGV r 6[Ă’OCCP MĂ€[PPKUVĂ€OKPGP LC CKMCVCWNWV r 2QJLCVWVMKOWU r 2GTWUVWMUGV r 4WPMQTCMGPVGGV GPGTIKCVGJQMMWWU r 8GUKMCVVQ r 'PGTIKC LC NĂ€OOKV[ULĂ€TLGUVGNOĂ€V r *[XĂ€ UKUĂ€KNOC KNOCPXCKJVQ r 8CRCC CLCP CUWPPQP TCMGPVCOKPGP
-'+66+²0 .#/+0##66+ 2²;6 6#516 Eri pituuksia. CNMCGP
ILMOITTAUTUMINE
N www.sso-rmp.fi etu sivulla kohdasta tapahtumat 4.3. mennessä. r -QWNWVWURCKMCV VÀ[ KNOQKVVCWVWOKULÀTLGUV[VGVÀÀP MUGUUÀ Paikkoja 50. r 6CTLQKNWC
%
.'22Â 2#0''.+ Z 562 #$
OVET NOUTOKEITTIĂ–N OSTAJALLEN! KAA MU A ETT VELOITUKS QVVGKVG
159 /jm
6CTLQWU MQUMGG XCTCUVQUUC QNGXKC VW TKKVVÀÀ XQKOCUUC PKKP MCWCP MWKP VCXCTCC
Black&Decker 6#48+-'5#4,#
r 1JLGNOCUUC OWMCPC #RQNNQ MCKJFKP NÀORÒGPGTIKCP UÀÀUVÒ WNMQRWQNKUKNNC CWTKPIQP UWQLWMUKNNC
-775+2#0''.+ -
Z 568 8- 6#.175
059
109 osaa.
19
90
HUOM! TILAISUUS ON MAKSUTON! H
/jm
Kodin Terra Salo, Valtatie 5, 24800 HALIKKO R ^ YYY MQFKPVGTTC Ƃ ^ ark. 7–19, la 9–16, su 12-18 Puhelun hinta, lankaverkko: 8,28 snt/puhelu + 1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu + 16,56 snt/min.
Salolaiset NiinistÜt lähtevät jälleen Finlandia-hiihtoon
Loput talvirenkaat POISTOHINTAAN
KESÄRENKAAT SAAPUNEET!
e ja Tul raa va sa is ajo asi! m o
MERINIITYN AUTOHUOLTO L Meriniitynkatu 21, Salo P. 02 733 3020, 0400 742 128 P meriniityn.autohuolto@gmail.com
OVATHAN TALVIRENKAASI KUNNOSSA?
T d palvelun Täyden pa u n rengastalo ngas
www.rengassalo.ďŹ Salitunkatu 5, 5 puh. 731 1705, avoinna: ark.. 7-17, la 9-13 MYĂ–S RASKAAN KALUSTON R RENKAAT
Meiltä nopeat toimitukset!
KEITTIĂ–T
Salonjokilaakso
Sa lola inen K a ri NiinistÜ lähtee ensi viikonloppuna hiihdettävään perinteiseen Finlandia-hiihtoon jo 15. kertaa. Mukana on jälleen kerran myÜs vaimo Jaana KukkonenNiinistÜ, joka aktiivisena kuntoilijana innostui neljä vuotta sitten mukaan seikkailuun. Tämänvuotinen hiihto ja 15. osallistumiskerta tuo Kari NiinistÜlle myÜs hiihtoneuvoksen arvon. Saman tittelin nappaa itselleen myÜs NiinistÜjen seurassa reissuun lähtevä kulttuuritoimittaja Veli-Matti Henttonen. - Olen ollut Finlandiassa mukana vuodesta 1983 alkaen, mutta muutamia hiihtoja on jäänyt väliin erilaisten vaivojen takia. Alkunsa se sai siitä, kun kavereitten kanssa keskusteltiin mahdollisesta osallistumisesta. Kerran sitten osallistuttiin ja niin se jäi tavallaan päälle, vei siis mukanaan, eläkkeellä oleva NiinistÜ kertoo. Maaseudulla varttuneena hiihto on aina ollut häntä lähellä. Kilpahiihto alkoi jo kouluaikoina Kumion kansakoulun hiihdoista. Niinpä hiihto on ollut hänelle tärkeä kuntoilumuoto ja kilometrejä on tänäkin vuonna kertynyt yli 700 lähinnä Tupurin ja
Märynummen laduilla. - Hy vin markkinoidussa Finlandiassa eivät ladut ole olleet hiihdon arvostuksen mukaisessa kunnossa. Latupohja ei ole kestänyt hiihtäjien massaa. Toisin on Pogostassa, jossa ladut ovat olleet aina loistavia, NiinistÜ kertoo. Hän muistuttaa, että hiihto on hyvä kunnon ylläpitäjä ja hiihtotapahtumat siten oivia mittareita kunnon pysymisestä iän karttuessa. Varsinaista tavoiteaikaa hän ei hiihtoonsa aseta, mutta on tyytyväinen, jos edelleen selviää kunnialla maaliin alle neljässä tunnissa. Pitkän matkan hiihdoista NiinistÜn ohjemaan kuuluvat myÜs Pogostan ja Vuokatin hiihdot. Maaliskuussa Ilomantsissa hiihdettävä Pogostan hiihto on ehdottomasti hänen suosikkinsa hyvien olosuhteiden takia. Vuodesta 2004 lähtien NiinistÜt ovat osallistuneet myÜs Kalevan Kierrokseen, joten kuntoilutavoitteita riittää ympäri vuoden. Finlandia-hiihto hiihdettiin ensimmäistä kertaa 1974, silloin Hämeenlinnasta Lahteen. Huonojen lumivuosien seurauksena tapahtuma siirrettiin lopullisesti Lahteen vuonna 2000 ja reitiksi tuli Lahti-Hollola-Lahti ja matkaksi 50 kilometriä alkupe-
räisen 75 sijaan. Huonojen lumivuosien aikana hiihtäjämäärät Finlandiassa supistuivat melkoisesti huippuvuodesta 1985, jolloin
suksijoita oli ladulla hieman yli 13 000. Tänä vuonna järjestäjät odottavat 7 000 hiihtäjän rajan rikkoutumista.
Kari NiinistÜ valmistautuu jo 15. Finlandia-hiihtoon, joka tuo hänelle myÜs pitkän matkan hiihtäjien piirissä tavoitellun hiihtoneuvoksen nimityksen.
Torstaina 24. helmikuuta 2011
SALONJOKILAAKSO
11
Perhe
Isyyden kätketyt tunteet hätkähdyttävät äitiä VANHEMMUUS Perheterapeutti rohkaisee pariskuntia avoimeen keskusteluun. Olettamukset ja syyllistäminen tukahduttavat puhevälit. Heli Koivuniemi
Missä vika, jos mies ei puhu ongelmistaan? Entäpä, kun häntä eisitoutuminen ja pian syntyvä vauva tunnu kiinnostavan lainkaan? Miehet kyllä puhuvat ja myös kirjoittavat, jos heitä kuunnellaan ja heiltä osataan kysyä oikeita kysymyksiä. – Tä m ä tosi a si a y l l ät t i Isyyden kielletyt tunteet -julkaisun kirjoitusaineistoa tutkittaessa, kertoo Väestöliiton pari- ja seksuaaliterapeutti Minna Oulasmaa. Hä n sa noo, et t ä m ielt ä painavat tunteet purkautuvat helpommin, kun miehet vapautetaan jatkuvan syyllistämisen ikeen alta. Väestöliiton kyselyyn vastasi lähes sata miestä. Kertomuksissa nousi sykähdyttävällä tavalla esille miesten kätketyt tunteet. Väsymys, viha, syyllisyys, häpeä ja ulkopuolisuuden tunne painoivat heidän mieliään.
Oulasmaan kokemusten mukaan naiset usein kirjoittavat etukäteen perhe-elämänsä käsikirjan. He odottavat miehensä muitta mutkitta omaksuvan laatimansa käsik irjoituksen. Puhumattomuus, väärät oletta mu k set ja jopa vä ärinkäsitykset lisäävät ristiriitoja entisestään. Tilannetta ei yhtään helpota hormonien synnyttämä tunnemyrsky. Ou la sma a nost a a e si l le myös naisten yksilöprojektin tuomat ongelmat. Perheen perustaminen voi joissakin tapauksissa olla lähes täysin naisen oma projekti. Vauvakuumeen sokaisema nainen ei silloin ole yleensä riittävästi kuunnellut miehensä mielipiteitä. Mies tuntee itsensä ulkopuoliseksi tai pahimmassa tapauksessa hän ei ole koskaan halunnutkaan lasta. – Jos hankkeeseen on ryhtynyt ilman miehen hyväksyntää, on epäreilua vaatia, että mies sitoutuu siihen. Miesten vauvakuume on h iu k a n h a r v i n a i s e mp a a , mutta Oulasmaa kertoo tavanneensa miehiä, jotka osallistuvat tasa-arvoisina puolisoina uuteen perhe-elämään niin
odotukseen, yövalvomisiin kuin vaipan vaihtoihin. Isyys on näille miehille luonnollista. He ottavat aktiivisesti selvää asioista ja keskustelevat naisten tavoin lapsiperheen arjesta. Oulasmaa muistuttaa, että k a ik illa miehillä ei ole k u it e n k a a n s a m a n l a i s e t lähtökohdat tasavertaiseen vanhemmuuteen lapsen äidin kanssa. – Osa miehistä ei omassa lapsuudenperheessään ole saanut minkäänlaista isän mallia. Joidenkin kokemukset isästä ovat voineet olla hy vinkin traumaattiset. Asiantuntija uskoo miehen onnistumiseen tästäkin huolimatta. – Jos mies aidosti tiedostaa oman tilanteensa ja haluaa kasvaa vastuulliseksi ja lapsen edun huomioivaksi isäksi, hänellä on siihen hyvät mahdollisuudet. Yksikin positiivinen miehen malli elämänvarrelta voi riittää. Hyvää vanhemmuuden mallia voi ammentaa äidiltäkin. Tärkeintä on, että mies on kokenut sen hyväksi ja haluaa jatkaa tätä lähtöperheensä perintöä. Joskus miehet lämpenevät uuteen tilanteeseen hitaasti. He saattavat kokea vauvan
Väestöliitto nostaa kirjoissaan arkoja aiheita pintaan. Isyyden ja äitiyden kielletyistä tunteista puhutaan harvoin, Minna Oulasmaa tietää. hoitamisen hyvinkin vieraaksi. Suhde lapseen voi muuttua läheisemmäksi ja kiinteäm-
mäksi vasta lapsen kasvaessa. – Joidenkin isien on helpompi kiintyä lapseensa sil-
loin, kun he voivat esimerkiksi pelata, leikkiä ja tehdä yhdessä asioita, Oulasmaa lohduttaa.
SALONJOKILAAKSO
12
Torstaina 24. helmikuuta 2011
Naisex-messut yhdeksättä kertaa Salossa Ulla-Maija Wiander
Naisex-messut järjestetään Salon Moision koululla maaliskuun ensimmäisenä lauantaina. Perinteeksi muodostunut tapahtuma järjestetään tänä vuonna yhdeksännen kerran. Mukana on kuutisenkymmentä näytteilleasettajaa sekä erilaisia esityksiä ja luentoja. - Meillä ei ole mitään eri-
tyistä teemaa, koska se voi yksipuolistaa tapahtumaa liikaa. Messut ovat iloinen tapahtuma, joka on räätälöity naisille. Sieltä löytyy kaikkea sitä, mitä naiset tarvitsevat. Lisäksi tapahtuma on hyvä tilaisuus tavata tuttuja, Naisex-messujen ohjelmasta vastaava Leenakaisa Lehtola kiteyttää messujen tarkoituksen sekä ohjelman. - Olen tykännyt ohjelmatoi-
Tanssija, laulaja, koreografi Jorma Uotinen saapuu Naisexmessuille luennoimaan, kertomaan omasta tiestään sekä laulamaan muutaman ranskalaisen laulun.
mikunnan vetäjänä olemisesta. Siinä vaiheessa kun muilla on kiire ja kaikkein hektisin työ, me voimme nostaa jalat pöydälle, Lehtola vitsailee. - Messupäivänä on tietenkin vastaanottamista ja muuta sellaista, mutta koko ajan ei ole kiire. Aina yritämme saada jonkun kansallisen julkkiksen mukaan. Vastaanotto on ollut mielenkiintoista, Naisex-messuilla alusta asti mukana ollut Lehtola jatkaa. Tänä vuonna auditoriossa pitää Minun teatterini -luentoa taiteilija Jorma Uotinen. - Tulen kertomaan omasta tiestäni ja taiteen hyvästä vaikutuksesta ihmiseen, kulttuurin vaikutuksesta sekä kannustamisesta. Laulan myös muutaman ranskalaisen laulun. Aiemmin olen käynyt Salossa muun muassa Kivassa konsertoimassa, Jorma Uotinen kertoo. Lipunmyynnin jälkeen voi hakea osallistumistarran kello 13 alkavalle Uotisen luennolle. - Paikat auditoriossa ovat rajoitettuja, eivätkä kaikki messuvieraat mahdu, joten osallistumistarran hakemisella voi varmistaa paikan auditoriosta, Leenu Lehtola muistuttaa. - Puolen päivän aikaan naiset saavat kuulla päälavalla Serenadin naisille, tietysti miesten laulamana. Musiikkiopiston oopperaryhmä esiintyy, serenadin lisäksi, myös nais-
Vaskiolla 50 aktiivista metsästäjää Salonjokilaakso
Metsästys on luvanvaraista toimintaa ja siten hyvin valvottua. Ennen metsälle pääsyä on suoritettava metsästäjätutkinto ja maksettava riistanhoitomaksu. Metsästämään pääsee metsästysyhdistyksen jäsenenä. - Metsästysseurat ovat tehneet maaomistajien kanssa sopimuksia ja vuokranneet alueita metsästyskäyttöön, Vaskion Metsästysseuran puheenjohtaja Väinö Koli kertoo.
Vuosi sitten Märynummen Riistamiehet liittyivät Vaskion Metsästysseuraan. Kun märyläisaktiiveja oli alun toista kymmentä, on Vaskion Metsästysseurassa nyt kaikkiaan yli 120 jäsentä, joista noin 50 on aktiivisia metsällä kävijöitä. Metsästyskausi alkaa perinteisesti 10. elokuuta kyyhkysten metsästyksellä ja elokuun loppupuolella lintumetsästyksen piiriin tulevat sorsalinnut. Sorsalintujen metsästäjiä alueella on jonkin verran, mutta muuten lintujahdissa käydään melko vähän.
Villisika on tunnetusti Vaskion seudulla asusteleva eläin. Tässä vuosi sitten kaadettu komea yksilö, jonka pää koristaa metsästysmajan seinää.
Vaskion Metsästysseuran riistamajalla on tyypillisesti tunnusmerkkejä monenlaisesta riistasta. Yhtenä erikoisuutena Väinö Koli esittelee sotasaaliina saadut venäläisen kenraalin susisaappaat.
- Suurinta osaa riistaeläimistä saa metsästää määrättyyn aikaan vuodesta. Hirvi ja peura esimerkiksi vaativat erityisluvan, vaikka olisikin metsästysaika. Seurat tekevät alueelle kannan laskennan, jonka perusteella luvat anotaan alueen riistanhoitoyhdistykseltä, Koli kertoo. Omat lukunsa ovat sitten ilveksen metsästys ja alueen erikoisuus villisikajahti, joissa vaaditaan lyhytaikainen määräaikaislupa tietyn yksilön kaatoon.
laulajia sisältävän kokoonpanon kanssa päivän aikana. Zumba on tullut tutuksi monille, nyt messuilla on vielä uudempia liikunnallisia tansseja Maria Harttusen vetämänä, Lehtola jatkaa. Camilla Sonntag-Wilenius luennoi päivän aikana seksuaalioikeuksista, Aikuisten oikeesti. Muotinäytökset lavalla ovat messujen tärkeä vakioohjelma, osa malleista on tänä vuonna Lions Club Salo Birgittojen nuorisovaihtonuoria. Birgitoilla on myös herkkukahvio ja arpajaiset omalla osastollaan kahvion alatilassa. Uutuutena messuilla on kirjojenkierrätyskulma. - Tuo tullessas, vie mukanas. Kirjakulmaan voi tuoda itselleen tarpeettoman kirjan ja ottaa mukaansa jonkin mukavalta tuntuvan kirjan, markkinoinnista vastaava Hannele Kivikoski valottaa. Naisex-messujen tuotto käytetään hyväntekeväisyyteen. Osa tuotosta menee muun muassa Lionsien kansainväliseen nuorisovaihtoon, jossa nuoret ympäri maailmaa kokoontuvat leireille ja asuvat paikallisissa isäntäperheissä yhteensä noin kuukauden ajan kohdemaasta riippuen. Viime vuonna suurin lahjoitus annettiin lahjakortteina Salon seudun vähävaraisille perheille.
- Suurriistan metsästysaika on täällä periaatteessa syyskuun lopulta joulukuun loppuun ja peuralla tammikuun loppuun. Alueen seurojen kesken on kuitenkin sovittu, ettei jahtiin mennä kuin vasta lokakuun puolivälissä, jolloin ilmojen viilentyessä riistankäsittely on helpompaa, Koli toteaa. Samalla annetaan rauha myös muille metsänkäyttäjille, sillä syys-lokakuun vaihde on kiireistä aikaa marjastajille ja sienestäjille. Samaan aikaan osuu hirvien kiima-aika, jota metsästäjät eivät halua missään nimessä häiritä. Pelkkää metsästystä ei metsästysseurojen toiminta kuitenkaan ole. Riistanhoitoon kuuluu myös ruokinta, johon kuuluu viljaa ja juureksia kasvavien riistapeltojen ylläpito. Niitä on Vaskiollakin 25 hehtaarin edestä. - Kesällä metsään tehdään myös nuolukiviä, joista eläimet saavat tarvitsemaansa suolaa. Syksyllä täytetään myös metsässä olevat ruokinta-automaatit, joihin me olemme tänä talvena vieneet noin 45 000 kiloa viljaa ja lisäksi vielä paljon porkkanoita ja muita vihanneksia ja omenoita, Koli laskee. Itse metsästys- tai jahti on sitten kuulemma hyvin sosiaalinen tapahtuma, jossa saalis ei aina ole se tärkein juttu. Liikunta luonnossa sopivassa porukassa on hyvä, mutta kaikkine lupineen ei niin kovin halpa harrastus.
Suomen Ammattiastrologit ry valitsi salolaisen Eija Tångin vuoden 2011 astrologiksi, mikä on Eijalle merkittävä tunnustus astrologian eteen tehdystä työstä.
Astrologia helpottaa Eija Tångin arkea Minna Nikander
Astrologit tulkitsevat aikaa ja taivaankappaleiden sijainteja eri ajankohtina sekä muodostavat tiedoistaan tulkintoja tähtikarttojen avulla. Astrologiasta on mahdollisuus saada ymmärrystä omien voimavarojen, lahjojen ja kykyjen löytämiseen. Astrologian keskeisimpiin oppeihin kuuluu Eläinradan jako kahteentoista merkkiin. Eläinrata on se alue tähtitaivaalla, jossa Aurinko, Kuu ja taivaankappaleet näennäisesti liikkuvat maasta katsottuna. Salolainen, entinen taloushallinnon ammattilainen Eija Tång toimii astrologina Salossa. Hän kertoo, että astrologia on todella kiinnostava oma maailmansa, joka tempaa mukaansa. Aina löytyy uutta opittavaa, koska astrologia on käsitteenäkin todella laaja. Eija kertoo, että astrologisen kartan pohjana on taivaankappaleiden sijainti eläinradalla ja näiden suhde toisiinsa henkilön syntymähetkellä. - Horoskooppimerkit ovat myös eläinradan kahdentoista eri huoneen symboleja. Kukin näistä huoneista hallitsee tiettyä elämänaluetta, esimerkiksi kuudes huone terveyttä ja arjen toimintaa, kymmenes huone uraa ja sosiaalista asemaa. Itse käytän huoneita, mutta on astrologisia suuntauksia, joissa huoneita ei noteerata lainkaan. Kartan nousumerkki mallittaa paljon ihmisen persoonaa Aurinkomerkin (horoskooppimerkin) ja Kuun ohella, mutta kartan kokonaiskuva vasta antaa kuvan ihmisestä. Syntymäajalla ja -paikalla on paljon merkitystä sille, millaiseksi tähtikarttamme muodostuu. - Siihen millaiseksi tulemme, vaikutamme kuitenkin aina itse omilla valinnoillamme ja astrologian avulla voimme saada monia vastauksia it-
setuntemukseemme. Itse aloin kiinnostua enemmän ja aivan ammatiksi asti astrologia tuli vuonna 2001. - Toimin myös Turun Seudun Astrologisen Seuran puheenjohtajana ja pyrimme järjestämään mielenkiintoisia luentoja, kursseja, perusteiden opetusta ja erilaisia tapahtumia. Pidän myös Salossa ja muuallakin astrologian peruskursseja, joissa haluan avata astrologiaa käytännön tasolla omakohtaiseksi kokemukseksi, Eija kertoo
Neuvoja omaan jokapäiväiseen arkeen Astrologiaa voi käyttää jatkuvasti arjessa. Kuu kiertää kaikki Eläinradan merkit kuukaudessa, vaihtaen Eläinradan merkkiä 2,5 päivän välillä, antaen näin vivahteen arjen tekemisille. Kuu Oinaassa laittaa meidät aktiiviseksi ja aloitteellisiksi. Myös Kuu syntymäkartalla antaa Tångin mielestä vastauksia moniin kysymyksiin, kuten esimerkiksi mistä johtuu oma energisyys tai miksi omat lapset toimivat tietyllä tavalla. - A strologiasta saa apua omaan arkeen ja on ollut ilo huomata, että Salon seudultakin löytyy kiinnostuneita astrologian harrastajia. Itselleni vuosi 1999 oli merkittävä vuosi ja selvä suunnanmuutos elämässäni, mikä laittoi itseni pohtimaan omaa elämääni. Astrologiasta löysin itselleni oivan harrastuksen, josta on ajan saatossa tullut myös ammatti. - Astrologia on aina ollut lähellä sydäntäni ja jaan siitä tietoa mielelläni myös eteenpäin. Itselleni oma hyvinvointi ja kehitys on todella tärkeää ja astrologiasta ammennankin paljon eväitä myös omaan elämääni, Eija Tång luonnehtii.
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 24. helmikuuta 2011
13
Uusi Opel Astra Sports Tourer.
Astra Sports Tourer Enjoy
Astra Sports Tourer Sport
22 893,30 ₏* 1.4 T 120 hv 23 714,14 ₏ 1.4 T 140 hv 24 415,96 ₏ 1,7 CDTI 110 hv 25 274,34 ₏
26 197,86 ₏* 1.6 T 180 hv 27 863,29 ₏ 2.0 CDTI 160 hv 28 830,18 ₏
1.6 115 hv
1.4 T 140 hv
**Hinnat sisältävät autoveron. Hintoihin lisätään toimituskulut 600 ₏
SSO:n autoliikkeistä Bonusta jopa 5%
Uuden Astra Sports Tourer ostajalle yli 1000 ₏ arvoiset lisävarusteet kaupan päälle!* Bluetooth-HF matkapuhelinjärjestelmä, lämmitettävä ohjauspyÜrä sekä pysäkÜintitutka VELOITUKSETTA *Koskee rajoitettua erää varastossa olevia 1.6 Enjoy ja 1.4 T Sport varusteisia autoja.
Yhdistetty polttoaineen kulutus 4,5–7,4 l/100 km, CO2-päästÜt 119–174 g/km. Uusi Opel Astra ST -mallisto kokonaishinta alkaen 20 448 ₏ (autoveroton hinta alk. 16 240 ₏, arvioitu autovero 4 208 ₏). Hintaan lisätään toimituskulut 600 ₏. Kokonaishinta yht. 21 048,35 ₏. Ilmoituksessa esitellyt varusteet ovat valinnaisvarusteita. Kuvan auto lisävarustein.
Insignia Edition Business 1,6 Turbo 180hv bensiini TAI ,QVLJQLD (GLWLRQ %XVLQHVV &'7, ÂŤ KY Diesel Kumman valitset? Hinta on nyt sama! TARJOUSHINTA
30.900₏
*
+ toimituskulut 600 ₏
Active-Select 6-portainen automaattivaihteisto dieseliin vain +1500 ₏! Edition Business-line mallissa mm: -bluetooth-matkapuhelinjärjestelmä -elektroninen-ilmastointi -etusumuvalot -kevytmetallivanteet 17� -pysäkÜintitutkat edessä ja takana -Radio-CD Opera 400 7-kaiutinta -valo- ja näkyvyyspaketti -vakionopeudensäädin
Tekniset tiedot: 1.6 Turbo 180 hv - VääntÜmom. 230 Nm / 2500-5500 rpm - Co2 päästÜt 179g/km - Kulutus l/100km maantie 6.0 yhdistetty 7.7 kaupunki 10.7
2.0 CDTI ecoFLEX 160 hv - VääntÜmom. 350 Nm / 1750-2500 rpm - Co2 päästÜt 129g/ km - Kulutus l/100km maantie 4.2 yhdistetty 4,9 kaupunki 6,5
*sisältää autoveron 1.6 Turbo 180hv 8462,77 2.0 CDTI 160hv 7306,56
w w w . ppaut o . fi BONUSTA BENSASTA
SALO, Ă–rninkatu 3-5 Automyynti Huolto Varaosat
NYT saatavana myĂśs Diesel - neliveto - automaatti
Puhelun hinta lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min.
075 3040 5110 075 3040 5130 075 3040 5140
ZZZ RSHO Ăš
SALONJOKILAAKSO
14
Torstaina 24. helmikuuta 2011
FORDtarjoukset S-Etukortilla
Asiakasomistajille!
SSO:n autoliikkeistä Bonusta jopa 5%
FordFIESTA 1,25 82 HV Titanium 5-ovinen Asiakasomistajahintaan
15.900 € sis. autoveron 3.097,78, toimituskulut +600 €, yhteensä 16.500 €
FORD FIESTA TITANIUM VAKIONA MM:
CO2-päästöt 129 g/km
· ajotietokone · ESP-ajonvakautus · kevytmetallivanteet · nahkainen ohjauspyörä · sumuvalot
LISÄETUNA FIESTAAN: · automaattinen ilmastointi · audio 4 paketti (USB-liitäntä, 6-kaiutinta sekä premium monitoiminäyttö) · Bluetooth Handsfree
TITANIUM MALLISSA MM: · alumiinivanteet 16” · automaattinen ilmastointi · automaattiset tuulilasinpyyhkijät · automaattisesti himmenevä taustapeili · convers-mittaristo · led-huomiovalot · led-sisävalaistus · lämmitettävä tuulilasi · kromiviimeistely, sivuikkunoiden reunus ja etusäleikkö · urheilulliset etuistuimet · vakionopeudensäädin
FordMONDEO 2.0 145 hv Flexifuel Titanium wagon Asiakasomistajahintaan
CO2-päästöt CO2 CO2 O2-pä -pä pä ääs äst ä st stöt öt 184 118 84 8 4 g/ g/km g g/k /km km
27.900 € sis. i autoveron t 7422,07 7422 07 € toimituskulut +600 €, yhteensä 28.500 €
FordMONDEO 2.0 145 hv Flexifuel Titanium 5-ovinen
TARASIAKASOMI JOU STAJA S!
sis. autoveron 7.183,99 € toimituskulut +600 €, yhteensä y 27.500 €
26.900 €
THULE PACIFIC 700 SUKSIBOXI
S-Etukortilla t tilavuus: 460 L , mitat: 232 x 70 x 40 cm m T TAKUU 5 VUOTTA
w w w . ppaut o . fi BONUSTA BENSASTA
Asiakasomistajahintaan
SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti Huolto Varaosat
Puhelun hinta lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min.
345 €
075 3040 5110 075 3040 5130 075 3040 5140
(405 €)
Feel the difference
Torstaina 24. helmikuuta 2011
SALONJOKILAAKSO
15
Anninkartanossa asuva Martta Sorola nauttii kauneudenhoidosta ja hemmottelusta Minna Nikander
Salossa Anninkartanon ryhmäkodissa nyt kuutisen vuotta asunut Martta Sorola ker-
too olevansa kova kaunistautumaan ja laittautumaan aina tilaisuuden tullen. Kesäkuun alussa 89 vuotta täyttävän Sorolan vaatekaapis-
Kaarina Nikkinen nauttii kasvohoidosta. Ensin iho puhdistetaan ja sen jälkeen on vuorossa kasvohieronta varovasti painellen.
ta löytyy upeita pukuja ja koruja, joita on aikoinaan tullut käytettyä. Hänen mukaansa kauneudenhoito ja itsestään huolehtiminen ei ole mitenkään sidottu ikään. - Naisellisuus on tärkeää ja itselleni tulee kaunis olo, kun voin välillä laittautua, vaikka vain itseäni varten. On todella mukavaa saada hemmottelua, Sorola sanoo. Colosen Maritta Lehtiö toteutti kollegansa kanssa hemmottelupäivän Anninkartanon asukkaille ystävänpäivänä. - On ihana tunne olla hemmoteltavana. Tätä ei tapahdukaan liian usein. Täällä Anninkartanossa on todella mukavaa asua. Minulla on oma huone ja tunnelma on kodinomainen, Sorola luonnehtii. Hä nen mu k a a nsa pien i muutos normaaliin ryhmäkodin päivärytmiin on tervetullut ja se pitää mielen virkeänä. - Sain aivohalvauksen muutama vuosi sitten ja käytän nyt rollaattoria apuvälineenä liikkumisessa. Voin muuten hyvin ja muisti ja järki pelaavat täysin. Tuntuu todella hyvältä, kun meitä vanhuksia välillä muistetaan. Siitä saa hyvän mielen ja vaihtelua omaan eloon täällä ryhmäkodissa, Sorola toteaa.
Ihon hoidosta kannattaa huolehtia Pakkasten paukkuessa Maritta Lehtiö muistuttaa, että varsinkin näin talviaikaan kannattaa kiinnittää huomiota ihon kosteutukseen, koska ilma sekä sisällä että ulkona on todella kuivaa ja kuivattaa ihoa. - Tuuli voi olla kasvojen iholle yhtä ankara koettelemus kuin pakkanen, sillä se iskee voimalla kasvojen herkkään ihoon. Jos ulkona viettää pitkiä aikoja kannattaa iho suojata kunnon voiteilla. Kylmänä vuodenaikana iho tarvitsee täyteläisempiä puhdistus- ja suojavoiteita. Kesällä useimmille sopivat geelimäiset ja muutenkin kevyemmät tuotteet. - Iän myötä ihosta tulee kuivempi ja ohuempi, ja se menettää voimakkaasti kimmoisuuttaan. Nyt talvi on ollut erityisen kylmä ja siksi ihon kosteutus todella kannattaa kaiken ikäisille, Lehtiö valottaa. - Vanhusten asioista ja hyvinvoinnista puhutaan jatkuvasti ja halusimmekin kollegani kanssa olla osaltamme edesauttamassa heidän hyvinvointiaan järjestämällä hemmotteluhetkellä. Jatkossa varmasti tulemme jatkamaan näitä tempauksiamme, niin mu-
Salossa Anninkartanon ryhmäkodissa asuva kohta 89-vuotias Martta Sorola kertoo, että hän tiesi jo kolmivuotiaana miten tärkeää on pukeutua kauniisti. Hän pyysikin äidiltään mustat lakerikengät ja punaiset sukat.
kavaa ja palkitsevaa tämä on. - Anninkartanosta päätimme aloittaa, koska vierailin täällä silloin, kuin anoppini asui täällä ja paikka oli minulle jo ennestään tuttu. Vanhuksille on tärkeää kosketus ja huomiointi. Kaiken ei tarvitse
aina olla maksullista, vaan jotain voi tehdä ihan puhtaasti siksi, että saa jollekin toiselle hyvän mielen, Lehtiö sanoo.
Tähtikartat tuovat toivoa Anne Haapalan tulevaisuudelle Minna Nikander
Millainen päivä, viikko tai vuosi mahtaakaan olla tulossa? Horoskooppia lukemalla ja sen sanomaan jollain tavalla uskomalla jokaisella meistä on mahdollisuus saada tietää mitä omalle kohdalle on mahdollisesti luvassa. Salossa syntynyt ja reilun neljänkymmenen vuoden jälkeen paluumuuttajana Tampereelta Saloon palannut Anne Haapala kertoo, että häntä on aina kiinnostanut tietää, mitä tulevaisuus tuo tullessaan ja mitä mahdollisesti tulee tapahtumaan. Annen mukaan horoskoopeissa on vaan jokin taika ja siksi hänellä onkin ajoittain kova halu selvittää, voiko sen sanoma pitää paikkaansa. - Luen ja tutkin horoskooppeja ja vuosihoroskoopin luen, että tiedän mitä uusi vuosi minulle lupaa. Minulle on myös povattu ja on mukava huomata, että povaus ja horoskoopit ovat yhtenäisiä ja sivuavat toisiaan. Olen tietyssä määrin taikauskoinen ja usein horoskoopissani olleet asiat ovat kyllä hyvin pitäneetkin paikkansa, Anne toteaa. Hän jatkaa, että horoskooppeja voi tutkia siltäkin kantilta sopiiko esimerkiksi jonkun ihmisen kanssa luonteiltaan yhteen, eli miten kemiat kohtaavat. Välttämättä horoskoopeil-
la ei ole niinkään ihmisen järjen kanssa mitään tekemistä, vaan Annen mukaan enemmänkin tunteen kanssa ja tämän tunteen joko vastaanottaa tai sitten ei.
Tietoa tulevaisuudesta Toiset pitävät horoskooppeja kaikkea muutakin niihin liittyvää ihan täytenä huuhaana, mutta Anne on toista mieltä. Annea kiinnostaa eniten tulevaisuus ja oikeiden ratkaisujen löytäminen elämässä jatkossakin. Anne on kokenut elämässä monenmoista vuosien varrella ja hänen mukaansa elämässä tulee eteen erilaisia tilanteita, halusi niitä sitten tai ei. Vinkit ja neuvot ovat aina välillä tarpeen ja Anne kokeekin, että joskus on oikea polte ottaa selvää mitä neuvoja horoskoopissa on. Koko elämä on Annen mielestä etsimistä ja oikeiden ratkaisujen hakemista. A nne poimii horoskoopeista itselleen positiiviset ennustukset. Omaa elämää on kuitenkin elettävä itse, eikä minkään ohjeiden tai pelkästään horoskooppien mukaan. Apukeinona horoskoopit ovat kuitenkin oiva neuvojen lähde. - Olen horoskoopiltani jousimies, joka on suora ihminen. Voisin myös kuvata itseäni sanoin ikuinen etsijä ja utelias,
Elämässä tulee erilaisia tilanteita vastaan jatkuvasti. Horoskoopit ovat takaisin Saloon muuttaneelle Anne Haapalalle elämän apuväline, joista voi ammentaa tietoa tulevaisuudesta. Pieni kurkistus horoskooppeihin aika ajoin on Annen mielestä ihan paikallaan, mutta horoskooppien mukaan ei kuitenkaan voi tuudittautua kokonaan elämään. koska välillä tiedonjanoni on todella kova. Olen saanut rikkaan elämän, vaikka toki elämässäni on välillä ollut negatiivisiakin asioita. Olen syntynyt sunnuntaina ja niinhän sanotaan, että sunnuntaina syn-
tyneiden pitäisi olla onnellisia. Elämässä vastaan tulevat kriisit ja vaikeudet laittavat usein pohtimaan asioita. - Silloin ainakin minä haluan löytää ratkaisuja ja lähden ajatuksissani tähtikartoille.
Horoskooppi on minulle yksi elämän apuväline ja mahdollisuus saada tietoa tulevasta. Ihmisille annetaan valintoja ja horoskoopit antavat toivoa, että oman elämän hallintaan löytyy ratkaisuja. Kaikella on
aikansa ja osan ennustuksista ymmärtää vasta vuosien päästä. Mikään ei tapahdu samantien vaan pidemmissä sykleissä, Anne mietiskelee.
SALONJOKILAAKSO
16
Torstaina 24. helmikuuta 2011
LP Viesti Salo haluaa haastaa voitonvarman Bakun joukkueen Salonjokilaakso
LP Viesti Salo pelaa keskiviikkona Salohallissa ensimmäisenä suomalaisena naisjoukkueena lentopalloilun Euroopan cupien puolivälierissä. Kotimaan kentillä hurjaa voittoputkea keräävä LP Viesti tekee siis kansainvälisilläkin kentillä suomalaista historiaa. LP Viesti kohtaa keskiviikkona Challenge Cupin puolivälieräottelussa teräksenkovan kansainvälisen tähtisikermän Azerbaidzhanista. Azerrail Baku on pitkiin aikoihin paras Suomessa vieraillut naisten seurajoukkue. A zerra ilin pela ajat ovat USA:sta, Thaimaasta, Brasiliasta, Ukrainasta, Slovakiasta, Bulgariasta ja Turkista sekä pari pelaajaa myÜs seuran kotimaasta Azerbaidzhanista. LP Viestin valmentaja Tomi Lemminkäinen sanoo, että joukkue lähtee voittamaan ottelua. - Me lähdemme aina kentälle voitto mielessä. Jos onnis-
tumme pelaamaan huippupelin, voimme ainakin horjuttaa vastustajaa. Mutta jos kumpikin joukkue tekee normaalisuorituksen, kaikki tietävät, kuinka siinä käy, Lemminkäinen sanoo. Bakun valmentaja Vugar Aliyev vaikutti maanantain lehdistÜtilaisuudessa luottavaiselta. - Haluamme voittaa. LP Viesti jahtaa heti torstaina Pieksämäellä uutta lukua ennätysmäiseen voittoputkeensa. LP Viesti on nyt voittanut 69 virallista kotimaan liigan tai cupin ottelua ilman yhtään tappiota. Jos LP Viesti voittaa Pieksämäki Volleyn, niin viestittäret sivuavat karjaalaisen BK-46:n miesten käsipallojoukkueen ennätystä. BK-46 voitti 1980-luvun jälkipuolella yhteensä 63 peräkkäistä pääsarjaottelua ja yhteensä 70 virallista kotimaista (pääsarja ja cup) ottelua. Se on vielä toistaiseksi peräkkäisten voittojen ennätys kaikki Suomen palloilulajit huomioiden.
Azerrail Bakun päävalmentaja Vugar Aliyev (oik) harjoitutti joukkuettaan tiistaina Salohallissa. Itsevarman oloinen valmentaja luottaa tähtipelaajia vilisevän ammattilaisjoukkueensa iskukykyyn. Jos Pieksämäki-ottelussa hyvin käy, niin LP Viestillä on mahdollisuus ohittaa BK46 Mestaruusliigan runko-
sarjan viimeisessä ottelussaan Viesti – HPK lauantaina 5. maaliskuuta. LP Viesti hävisi edellisen
virallisen ottelunsa kotimaan kentillä 4. helmikuuta 2009. Tuolloin vastassa oli runkosarjan pelissä Vanajan Racing
Club, joka voitti Hämeenlinnassa pelatun ottelun niukasti 3-2.
Vilppaalla vielä pienoinen sauma pudotuspelipaikkaan Salonjokilaakso
Korisliiga on kääntymässä helmikuun lopulle ja pudotuspelit käynnistyvät reilun kuukauden päästä. Vilppaan joukkueenjohtajan Keijo Poutiaisen mukaan pitkän 44 ottelun runkosarjan päätteeksi haetaan niitä kahdeksaa onnellista, jotka pää-
sevät nauttimaan �April Madnessista�. - Viimeistään 4. toukokuuta tiedetään, mistä mestarijoukkueen saama Pantteripatsas lÜytää kodin seuraavaksi vuodeksi, Poutiainen tietää. Tässä vaiheessa on selvää, että pudotuspeleissä nähdään hallitseva mestari PyrintÜ (60 pistettä), KTP-Basket (50),
Kataja (50), Korihait (46) ja Honka (44). Kouvolan Kouvojen (38) pudotuspelipaikan voi tuhota enää totaalinen jäätyminen. KäytännÜssä Kouvot voi jo tehdä bussivarausta huhtikuun 1. päivälle. Kaksi paikkaa on siis jaossa, ja tällä hetkellä vahvimmin niissä ovat kiinni ToPo (32) ja Kauhajoki (32).
- Kuuden pisteen päässä väijyviltä Salon Vilppaalta ja Namika Lahdelta loppukauden on mentävä jokseenkin nappiin mikäli joukkueet pleijareissa nähdään. Keskitytään siis hetkeksi näiden neljän (ToPo, Karhu, Vilpas, Lahti) tilanteeseen.
Ottelumäärät Namika Lahdella on yhden lisäottelun etu, sillä se kohtaa tiistaina rästiottelussaan Espoossa Hongan. Muilla kolmella on jäljellä kahdeksan runkosarjan kamppailua.
Vierasottelut
Vilpas nappasi Lahdesta tärkeän voiton jja varmisti käytännÜssä Korisliiga-paikkansa ensi kaudeksi.
Lahti on tässä kategoriassa vahvimmilla, koska se pelaa vielä viidesti kotiareenallaan. Vastaan se saa Kotkan, Lappeenrannan, Tarmon, Kouvot ja PyrinnÜn. Vilpas (PyrintÜ, Kataja, Honka) ja Karhu (Vilpas, Honka, Korihait) esittäytyvät enää kolmesti kotiyleisÜlleen.
Kuntopuntari Kun lasketaan mukaan viimeiset 10 ottelua, Karhun saldo näyttää parhaimmalta. Viimeisistä 10 ottelusta Kauhajoella on koossa kuusi voittoa, ToPo ja Vilpas ovat voittaneet neljästi ja Lahti kolmesti. Mitä johtopäätÜksiä näistä voidaan vetää? - Eipä paljoa. Kylmä tosiasia on edelleen sarjataulukon kuuden pisteen kaula ToPon ja Kauhajoen hyväksi. Onko se liikaa Vilppaalle ja Lahdelle? Se nähdään seuraavien viikkojen aikana, Poutiainen sanoo. Jossiteltavaa kaudesta aina kuitenkin jää. Jos Vilpas olisi voittanut viimeksi kotonaan Lappeenrannan ja vieraissa Tarmon niin loppukausi voisi olla aivan erinäkÜinen. Yksi asia on silti varma runkosarjan loppupelit eivät ole merkityksettÜmiä. Ei Vilppaan eikä Lahden osalta.
SM-LIIGAA
Korisliigaa Salohalllissa!
CU P
PUOLIVÄLIE
Kotiottelut
VILPAS VIKINGS - RELOADED
RĂ„
LP Salo -
¡ Liput 15₏/10₏ ¡ Alle 15v ilmaiseksi Salohallissa KE 23.2. klo 18.30 ¡ VIP- ja kausikortit Otteluisäntänä: Kisakallion urheiluopisto ei kelpaa! EUROOPAN HUIPPUJOUKKUE SALOHALLISSA!! Azerrailissa vilisee maailmanhuippupelaajia, joista kirkkaimpina tähtinä USA:n maajoukkuekapteeni Jennifer Tamas, Thaimaan maajoukkuepassari Tomkom Nootsara sekä Natalia Hanikoglu, joka on pelannut yhteensä yli 300 maaottelua Venäjän ja Turkin maajoukkueissa!
Azerrail Baku
Vauhdissa mukana:
NÄMÄ HUIPUT KESKIVIIKKONA SALOHALLISSA!!!
Tule katsomaan, miten LP Salo haastaa euroopan huippujoukkueen!
-PyrintĂś www.vilpasvikings.fi
CHALLANG E
Kaikki neljä ovat haalineet suurimman osan pisteistään kotikentältä. ToPolla, Lahdella ja Karhulla on runkosarjasta koossa neljä vierasvoittoa, Vilppaalla kolme. Siksi niiden merkitys tullee korostumaan viimeisillä kierroksilla. - Vilppaan ja Karhun osalta tilanne on tässä mielessä hei-
koin, sillä molempien on reissattava vielä viidesti vieraskentälle. Vilpas kohtaa Karhun, Kouvot, Kotkan ja Lappeenrannan. Karhu matkaa Kouvojen, Katajan, Kotkan, Lappeenrannan ja Porvoon vieraiksi. ToPolla on jäljellä KTP, Lappeenranta, Tarmo ja Kouvot, Lahti reissaa rästipelin jälkeen enää toistamiseen Espooseen, Ukiin ja Topon vieraaksi Kisahalliin.
su 27.2. klo 17.00 Otteluisäntänä: Liput 12₏/6₏ S-Etukortilla 10₏/5₏
Menossa mukana:
Salohallissa LA 26.2. kllo 17.0 00
Liput Ÿ Ÿ ‡ DOOH v LOPDLVHNVL 6 (WXNRUWLOOD DOHQQXV Ÿ Ÿ Tiimellyksessä mukana
-Kataja ke 2.3. klo 18.30 Liput 12₏/6₏ S-Etukortilla 10₏/5₏
Otteluisäntänä: Menossa mukana:
MUISTA MYÖS Salkkarin maksuton lapsiparkki 3–9-vuotiaille!
Salon vauhdikkainta viihdettä!
Urheiluseurat U Ur rrh he h eiilu e luseurat lluse usse s Sunnuntaina 27.2. • klo 12.00 SalPa - TPS 2 2-div., Salohalli
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 24. helmikuuta 2011
17
Vaivattomasti Valintatalosta
Ehdotukset Ehdo Eh hdotu dotu do ruokapöytään: Grillimakkaroita ja maustesinappia sekä lihamakaronilaatikko. Nouda ainekset meiltä ja reseptit www.valintatalo.fi TARJOUKSET TO-KE 24.2. - 2.3.
79 rs
Maistuva nauta-sika jauheliha n. 20% 400 g (4,48/kg)
50
Myllyn Paras makaroni 400 g (0,63/kg)
1
1
6 ps
100
3 ps
0
Yksittäin 0,31 ps (0,78/kg)
Eldoradosipulikuutiot 200 g (1,67/kg) Yksittäin 0,59 ps (2,95/kg)
89
Eldoradoporkkanat, Suomi 1 kg (0,89/kg)
79 ps
Fazer Juusto-sämpylät 5 kpl/350 g (5,11/kg)
79
Turun sinappi 275 g (6,51/kg)
99
Carte D Or -jäätelöt 0,75 - 0,9 l (3,32-3,99/l)
ps
Tarjous to-su 24.-27.2.
00
3
2 pkt
19
1
kg
50
2
2 rs
Atria Hiillosmakkara 400 g (3,75/kg)
1
Yksittäin 1,99 pkt (4,98/kg)
Tarjous to-su 24.-27.2.
1
Golden-omenat, Ranska
2
Tarjous to-su 24.-27.2.
kpl
pkt
Kariniemi Nuggetit 200 g (6,25/kg) Yksittäin 1,95 rs (9,75/kg)
MA-PE 7 - 21, LA 8 - 18, SU 12 - 18 Pahkavuori Rauhanlinnankaari 2, Salo
Työttömyys alenee V-Suomessa Työttömyys alenee hitaasti Varsinais-Suomessa. Varsinais-Suomen työ- ja elinkeinotoimistoissa oli tammikuun lopussa 23 400 työtöntä työnhakijaa. Tammikuun aikana työttömien määrä väheni 200 henkilöllä. Viime vuoden tammikuusta määrä väheni 900 henkilöllä eli 3,7 prosentilla kun koko maassa työttömien määrä väheni 9,8 prosentilla.
Työttömien määrä väheni viime vuodesta koko maassa. Varsinais-Suomessa alenemistahti oli edelleen kaikkein hitainta lähinnä Turun seudun vaikean tilanteen johdosta. Työttömien määrä väheni viime vuodesta kaikissa Varsinais-Suomen seutukunnissa. Työttömyysaste oli korkein Salon seutukunnassa (11,5 %) sekä Turun kaupungissa (13,2 %).
VARAA ilmoituspaikkasi, SOITA: Pekka 7272 991 Katja 7272 994
Pirteä kaupunkilehti
Nuorten kesätyöpaikat haussa Salossa Salonjokilaakso
Salon kaupunki palkkaa 230 salolaista nuorta kahden viikon työsuhteisiin kesällä 2011. Työsuhteet kestävät kaksi viikkoa ja työaika on 30 tuntia/viikko. Maksettava palkka lomakorvauksineen kahden viikon jaksolta on 432 euroa. Kesän 2011 nuoret valitaan siten, että sosiaalitoimen ehdo-
tuksesta otetaan 30 nuorta ja 200 nuorta arvonnan perusteella. Arvonnassa etusijalle asetetaan ne nuoret, jotka eivät ole olleet kaupungin kesätöissä vuonna 2011. Kesätyöntekijöiksi voivat hakea vuosina 1995, 1994 ja 1993 syntyneet salolaiset nuoret. Arvonta suoritetaan samalla tavalla kuin vuonna 2010 eli ”kaupunginosittain”. Arvonta suoritetaan huhti-
kuussa ennen pääsiäistä ja arvonnassa kesätyöpaikan saaneet julkaistaan Salon kaupungin internet-sivulla.
SALONJOKILAAKSO
18
Torstaina 24. helmikuuta 2011
Vapaa-aikaan Kiskossa vanhojen opetustaulujen näyttely Salonjokilaakso
Kiskon kunnantalolla aukeaa sunnuntaina vanhojen koulujen opetustauluista koottu näyttely. �e.G-ennen Googlea�. Näyttelyssä on esillä tauluja, joita käytettiin opetuksen apuvälineinä vielä 1960-luvul-
la. Kisko-Seuran järjestämän näyttelyn taulut on kerätty monien vanhan Kiskon kunnan kyläkoulujen varastoista. Kisko-seuran puheenjohtajan Jaana Shelbyn mukaan näyttely on saanut alkunsa muutaman vuoden takaa, jolloin Kiskon kirjastossa vanhoista tauluista pidettiin hie-
man pienimuotoisempi näyttely. - Tauluja lÜytyi yli 600, joten kirjaston näyttely yn ei ollut mitenkään mahdollista tuoda edes valtaosaa esille. Nämä taulut olivat niin ihastuttavia, joten ajattelimme järjestää näyttelyn, johon useampi taulu tulisi näytille, Shelby
kertoo. Samoihin aikoihin tuli idea taulujen digitoimisesta, jotta ne säilyisivät myÜs tuleville polville. Ideasta on päästy siihen, että Salon kaupungin Mediapaja on ottanut tehtäväkseen digitoida opetustaulut. - Osa tauluista on jo sen verran huonossa kunnossa, että digitointi on paras vaihtoehto niiden säilyttämiselle. - Digitointiurakan jälkeen taulut olisi tarkoitus tuoda julki, kunhan tekijänoikeusasiat saadaan selvitettyä, Shelby kertoo. Näyttely on avoinna 13. maaliskuuta asti Kiskon kunnantalon tiloissa. Näyttelyn kuraattoreina toimivat Eila Kymäläinen ja Hanna Virtomaa. Näyttelyn sunnuntaisissa avajaisissa lauletaan vanhoja ennen vanhaan koulussa laulettuja lauluja. Näyttelyn sisäänpääsymaksu on vapaaehtoinen ja sen tuotto käytetään Toijan koululaisten retkirahaston hyväksi.
SUNNUNTAILOUNAS PitopÜytä katettuna sunnuntaisin Nummen juhlatuvalla klo 12 alk. (A-oik.) Nummentie 1, Märynummi
Tiedustelut/varaukset: Mika p. 040 730 8712 Annika p. 044 268 1408 www.hellberginpidot.fi
Aikuiset 20₏ Lapset alle 12v 10₏ alle 4v. ilmainen
(sis. kakkukahvi & lasten jätski)
TERVETULOA!
Lauantaina 26.2.
TURMION KÄTILÖT
Liput 10₏
La 5.3. Kalle Päätalo 6₏
La 12.3. Army Of Covers 5₏
Rockin´ Hood
RummunlyÜjänkatu 7, Salo - www.rockinhood.fi PAM Hotelli- ja ravintola-alan Salon osasto tiedottaa taa
Lukkosulaa ja Lumpeenkukkia -näytäntÜ tÜ su 10.4. klo 18.00 Teatteri Provinssi, Salorankatu 7-99
Liput: 5₏/jäsen, 25₏ ei-jäsen, alennus jäsenkorttia näyttämä näyttämällä. ämä ällä llä. ä. NäytÜkseen varattu 30 lippua, viimeinen lunastuspäivä päivä pe 11.3.
Kiskon kunnantalolla avataan sunnuntaina vanhojen opetustaulujen näyttely.
Lehtesi verkossa: www.salonjokilaakso.net
Ennenkuulumaton suuri inventaari-
TYHJENNYSMYYNTI!
Sama sanoma, uudet mausteet! Su 27.2. klo 17.00 Ylistyksen ja rukouksen ilta Ma 28.2. klo 18.00 Pussi majakka Ti 1.3. klo 14.00 Naisten kahvi ja keskustelu Ke 2.3. klo 18.00 Raamattu- ja rukouspiiri To 3.3. klo 18.00 Shakki- ja Backgammonilta
alennus kassalla – jo edullisista hinnoista!
Hävitämme satojen tuhansien eurojen varastot!
TL-TUKKU OY
4"-0 t 7JMIPOLBUV t BSL MB
r FJ WBSBVLTJB r FJ QVIFMJOUJFEVTUFMVKB
Jumalanpalvelus la 26.2. klo 11.00-13.00. Puhujana Kari Heikkinen Lohjan srk:sta. Uusi osoitteemme on: Helsingintie 43, Raittiusyhdistyksen kokoustila.
Olet sydämellisesti tervetullut!
Tervetuloa!
RummunlyÜjänkatu 13 p. 0400 861 634 www.pelastusarmeija.fi/salo
Vaatteet, taloustavarat, tyÜkalut, paperitavarat, kodintarvikkeet, kynttilät, kodintekstiilit, pesuaineet, kankaat, siivousvälineet, ompelutarvikkeet, kemikalit, mausteet, keksit, makeiset, lahjatavarat, koululaistavarat, lyhdyt, tyÜkoneet, sähkÜtuotteet, pientarvikkeet, muovitavarat ym. ym. TO ALKAEN opa n j ntää i h ä v
-20%-80%
www.salo.adventist.fi
Raittiusyhdistyksen kokoustila, Helsingintie 43.
Ohjelmisto ajalla
25.2.- 3.3.
1
EETU ja KONNA Pe-Su 16.00, Ma-Ti 18.30 Kotimainen animaatio -S- 7,5₏ 2 HELLA W Pe-Su 16.30, Ma-Ti 19.00 Yksi nainen, monta totuutta! K11 9₏ 1 KAKSIN KARKUTEILLĂ„(dub.) K7/5 7,5₏ Pe-Su 17.45, Ke-To 18.30 2 GULLIVERIN MATKAT 2. viikko! K7 8,5₏ Pe-Su 18.15, Ke-To 19.00 1 NAPAPIIRIN SANKARIT Pe-Su 19.30 4 Jussia! Kestosuosikki! VAIN 3₏!!! 2 VARES - Pahan suudelma Pe-Su 20.00 Kivikova dekkari. Kiirehdi! K15 9₏ 1 TUNTEMATON EMĂ„NTĂ„ La-Su sekä Ke 14.00 Ă„idit kotirintamalla! -S- 8₏ 2 JOGI-KARHU(dub.) Varo eväitäsi, Jogilla on nälkä! -S- 7,5₏ La-Su 14.30 (ELSINGINTIEÂŞ ÂŞsÂŞP ÂŞ ÂŞ ĂŠUĂŠLisää leffoista: www. biosalo.ďŹ
Koulutettujen maahanmuuttajien tilannetta kartoitetaan Salossa Salonjokilaakso
Seudun oma olohuone UUDET AUKIOLOT 1.3. ALKAEN MA-TO ... 14.00-22.00 PE .......... 14.00-02.00 LA .......... 12.00-02.00 SU ......... 12.00-22.00
MENOSSA TÄLLÄ VIIKOLLA!
HELMIKUUN HUMPAT! Keskiviikko 23.2
Trubaduuri JUHA LAHTI Perjantai 25.2
MENO-orkesteri Lauantai 26.2 2
KARAOKE SähkÜkuja 2 24800 Halikko www.ravintolameno.fi
Salon seutukunnan alueella kartoitetaan hyvän koulutuksen omaavia maahanmuuttajataustaisia henkilÜitä. Salon aikuisopiston Rauno Hoikkalan mukaan tarkoituksena on lÜytää henkilÜitä, jotka osaamisellaan ja kielitaidollaan voisivat auttaa paikallisia yrityksiä menestymään myÜs tulevaisuudessa. - Haastattelussa selvitetään henkilÜn koulutus, tyÜkokemus, kielitaito ja muu osaaminen. Lisäksi kartoitetaan Salon kaupungin palvelujen saatavuutta sekä aikuislukion mahdollisuuksia lisätä maa-
hanmuuttajien osaamista, Hoikkala kertoo. Varsinainen haastattelu kestää noin tunnin ja se tapahtuu helmi-maaliskuun aikana. Haastattelu on avoin kaikille kohderyhmään kuuluville. A ikuisopisto ja TyÜmaa Oy toteuttavat kartoituksen yhdessä TE-toimiston ja Salon kaupungin kanssa. Osalle kohderyhmään kuuluvista on lähetetty TE- toimiston kautta kutsu saapua kartoitushaastatteluun. Lisäksi potentiaalisia henkilÜitä on lÜydetty verkostojen ja henkilÜkohtaisten suhteiden kautta.
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 24. helmikuuta 2011
19
Yhdistykset
Toimintakykyisenä ikääntyminen -hanke ja Salon kaupungin liikuntapalvelut järjestävät yhteistyössä
• Salon seudun Sotaveteraanit ry: Maaliskuu Veteraanipajassa: 21.2. Käsityökerho,
IKÄINFO-iltapäivän salolaisille ikääntyneille 9.3.2011 klo 13–16 Muurlan koululla, Robintie 30 28.3.2011 klo 13–16 Komisuon liikuntahallilla, Suomusjärventie 151, Kiikala Tilaisuuksissa ovat mukana vanhuspalveluiden palveluohjaaja ja liikuntapalveluiden edustaja. Tervetuloa! Ilmoittautumiset: Muurlan tilaisuuteen 3.3. mennessä Kiikalan tilaisuuteen 18.3. mennessä Outi Korpelainen, projektikoordinaattori Toimintakykyisenä ikääntyminen -hanke Salon kaupungin vanhuspalvelut p. 044 778 3281 tai outi.korpelainen@salo.fi Muiden kevään paikkojen (Kuusjoki ja Perniö) aikataulut varmistuvat myöhemmin. www.salo.fi/sosiaalijaterveyspalvelut/vanhuspalvelut/hankkeet/
ETSIMME VAPAAEHTOISIA HENKILÖITÄ avuksi toimintaan, joka tapahtuu arkisin klo 10–14 Ikääntyneiden Neuvontakeskuksessa Halikossa, Hornintie 3 Ilmoittautumiset 28.2. mennessä koulutukseen, joka järjestetään Neuvontakeskuksen tiloissa 2.3., 7.3., 9.3. ja 14.3 klo 13–15. Lisätietoja: Outi Korpelainen, projektikoordinaattori Toimintakykyisenä ikääntyminen -hanke Salon kaupungin vanhuspalvelut p. 044 778 3281 www.salo.fi/sosiaalijaterveyspalvelut/vanhuspalvelut/hankkeet/
klo 13–15. 22.2. Antti ja Pojat laulattava, klo 13–14. 22.2. Naisjaoston vuosikokous, klo 14.30. 23.2. Tukijaoston vuosikokous, klo 14. 24.2. Hartaushetki ja virsilaulua, klo 12–13. 24.2. Veteraanitapaaminen, ”hoitotahto”, klo 13–14.30. 1.3. Runotiistai, klo 12–13. 2.3. Yhdistyksen vuosikokous, srk-talo, klo 13, kahvi klo 12. 3.3. Kolme hanuristia laulattaa, klo 12–13. 5.3. Yhdistyksen 45-vuotis-, naisjaoston 40-vuotisjuhla ja Sotaveteraaniviikon 2011 avaus Salon lukiossa. Ruokailu klo 11.30, pääjuhla klo 13. Yleisön oltava paikalla klo 12.50. 7.3. Käsityökerho, klo 13–15. 8.3. Veteraanikinkerit ja Talvisodan päättymisen muistot, srk-talo, klo 14. 10.3. Marita Toivoniemi hengellisiä lauluja, klo 12–13. 12.3. Veteraanikeräys, Res. ups. ja aliups. Salon tavarataloissa. 13.3. Talvisodan päättymisen muistojuhla Uskelan kirkossa klo 18, jonka jälkeen havuseppeleen lasku sankarihaudalla, maanpuolustusyhdistysten lippulinna. 15.3. Yhdistyksen naiskvartetti, klo 12–13. 17.3. Paavo Teuri laulattaa, klo 12–13. 17.3. Veteraanitapaaminen, klo 13-14.30. 21.3. Käsityökerho, klo 13–15. 22.3. Antti ja pojat laulattavat, klo 13–14. 24.3. Videoesitys, klo 12–13. 24.3. Veteraanitapaaminen, klo 13-14.30. 29.3. Paavo Teuri laulattaa, klo 12–13. 31.3. Hartaushetki, klo 12–13. 4.4. Käsityökerho, klo 13–15. 5.4. Runotiistai, klo 12–13. 5.-6.4. Risteily Tku–Tukholma–Tku, Ms. Isabella, iltalähtö. 25/30€, maksa viim. 22.3. 7.4. Kolme hanuristia laulattaa, klo 12–13. 12.4. Kerhoiltapäivä. Suomenpoika Harri Kask Tartosta kertoo Suomesta ja Virosta sodanaikana ja jälkeen. Laulu/lausuntaesitys. Srk-talon keskisali, klo 14–16. 26.4. Sisarpäivät Turussa. Ilm.viim. 15.3. Veteraanit ilmaiseksi, tukijäsenet 5€. • Salon Reumayhdistys ry: Kuukausikerhossa luento to 24.2. klo 18 Salon SYTY ry:n tiloissa, Rummunlyöjänk. 7 B, Salo. Avohoidon ylilääkäri Elise Wasén kertoo mitä palveluja terveyskeskuksella on tarjota vastasairastuneeelle tai jo kauan sairastaneelle reumapotilaalle. Tilaisuus on avoin kaikille yhdistyksemme jäsenille! •• Salmen Virikeryhmä kokoontuu ti 1.3. klo 12.30-15 Salon SYTY ry:n Kamarissa. Tied. Salme p. 040 821 8435. Tietoa yhdistyksestämme: www.salonreumayhdistys.fi. • Halikon Martat ry: valitsi vuosikokouksessa pj:ksi Tarja Juut- Laukkosen. Hallituksessa jatkavat Seija Tuominen, Sirpa Routasalo ja Taina Joronen. Erovuovuorossa olevat jäsenet Anneli Sillanpää ja Marjatta Tallqvist valittiin uudelleen hallitukseen ja uusina Eila Sipponen, Marjatta Lehti ja Kirsti Ruohonen. Varapj:ksi valittiin Marjatta Tallqvist, rahastonhoitajaksi Seija Nurmi, sihteeriksi Kirsti Ruohonen ja PR-martaksi Taina Joronen. • Salon Seudun Psoriasisyhdistys ry: Vesijumppaa joka ti klo 17.30 Salon Uimahallin terapia-altaassa. •• Erityisliikunnan maksuttomat kuntosalivuorot Salohallissa tiistaisin klo 11-13 ja torstaisin klo 16-18. •• Ke 2.3. klo 17 Luonnon Aarreaitasta Riikka Levonen pitää esitelmän tuotteistaan, mm. terva- ja metavoiteista, joista on ollut hyvää hoitotulosta psoriaatikoille. Esittelyssä myös luonnon saippuat ja shampoot. • L-S Syöpäyhdistys Salon Seudun Paikallisosasto: Salo-Karinassa 24.2. klo 18 Vanhuspalveluiden palveluohjauksesta, palveluohjaaja Anne Vainio. • Muurlan Martat: Ti 8.3. klo 18 Martta-ilta. Valtakunnallisena teemana Isoäidinneliöiden virkkaamista omista langoista ja langantähteistä, myös virkkuukoukku mukaan. Tule opettelemaan - martat opettavat!! Neliöistä tarkemmat tiedot www.martat.fi. Tervetuloa - meillä on avoimet ovet. •• Lippuja the Sound of Music -esitykseen voit kysyä S. Nikander p. 02-732 0399. • Salon Sydänkerho: Ti 1.3. klo 13-15 Sydänyhdistyksen hallitus vierailee kerhossa. •• Pe 4.3. klo 18 menemme Salon Teatteriin, Mariankatu 3, katsomaan Akka Pakkaa. Mahd. tiedustelut Kimmo Tolonen p. 0400 245 365. • Suur-Salon Selkäyhdistys ry: To 25.2. ei jumppaa hiihtoloman takia. • Salon Seudun Osteoporoosiyhdistys ry: 3.3. klo 16 vertaistukiryhmä, tietoa sopeutumisvalmennuksesta. Klo 17 eReseptin käyttööntulosta kertoo apteekkari Hannele Kerko.
Menovinkkejä • VNF - Valokuvataiteen oppilaiden valokuvanäyttely ”Svart eller vitt” 3.-27.2. Art Cafe Serendipityssä, Kauppiaankatu 30, Karjaa. • Sound of Music (kultt.kaupunki-hankkeessa mukana) Teatteri Provinssin päänäyt-
RINNEKESKUS
LO
SA
104
esim. kokopäivä 20€/23€, ilta 15€/17€ viikko 8 joka päivä 10–19 KARISLOJO
LOJO
Torstaina
S ä ä
1
11
51
-13
NG
Ö
Halikko
TERVETULOA!
T
A
I-HIERONT A 044 343 4874 H p.TERVETULOA!
Horninkatu, K-kaupan vier. ovi
Jasmin THAIHIERONTA Hyvää, taidokasta hierontaa Helsingintie 18, SALO p. 040 561 3299
4
3
8
1
5
9
2 3
4
6
9
1
5
5
7
4 3
7
1
2
8
9
6
5
4
Sudoku MB0028
© Bulls
Viime viikon tehtävän ratkaisu
6 8 5 2 3 4 1 9 7
4 7 1 8 9 6 5 3 2
2 3 9 5 1 7 6 8 4
1 2 7 4 8 9 3 6 5
5 6 8 3 7 2 9 4 1
9 4 3 1 6 5 7 2 8
8 9 6 7 2 1 4 5 3
7 5 2 9 4 3 8 1 6
3 1 4 6 5 8 2 7 9
su 3.4. klo 14, ke 6.4. klo 19, to 7.4. klo 19, ke 13.4. klo 19, la 16.4. klo 14 ja 19, su 17.4. klo 14, ke 27.4. klo 19, to 28.4. klo 19, pe 29.4. klo 19. Liput p. 0440 520 260. • Laila Vähälän näyttely - Elämän sirkusta 70 vuotta! Järjestötuvalla, Mäyränkatu 2, Salo. Näyttely jatkuu 27.2. saakka ti-su klo 12.-18. Vapaa pääsy. • Kalevalaa ja Kanteletarta ma 28.2. klo 18 Järjestötuvalla, Mäyränkatu 2, Salo. Viihderyhmä PöRäRäVä, lausunta Laila Vähälä. Vapaa pääsy. • Ti 1.3. klo 19 Sulkakynä-kirjailta Teatteri Provinssin päänäyttämöllä, Salorankatu 5-7. Mukana kirjailijat Juha Numminen, Harri Nykänen ja Antti Tuomainen, haastattelijana Tapio Äyräväinen. Vapaa pääsy. Tilaisuuden järjestää Salon Seudun Kirjoittajat ja Teatteri Provinssi. • Eroneuvotilaisuudet 3.3. klo 18-20 Salossa, nuorisopsykiatrian poliklinikalla, Turuntie 8 B sekä 7.4. klo 18-20 Kaarinassa, lastenpsykiatrian poliklinikalla, Oskarinaukio 5 C. Eroneuvo-teemailloissa saat tietoa ja vertaistukea eroon liittyvissä pohdinnoissa. Vapaa pääsy. Ilmoittautuminen (ei pakollista) p. 050 438 6067. • William Shakespeare Kootut teokset. Esitykset: 5.3. klo 19. Teatteri Provinssi, päänäyttämö, Salorankatu 5-7 Salo, p. 0440 520 260.
Lehtesi verkossa:
www.salonjokilaakso.net
Kisko
-8 Halikko
Pertteli
Salo
-13
Kuusjoki Somero
-7
Kiikala Suomusjärvi
Kisko
Halikko
-8
Kemiö
Pertteli
Salo
-10
Suomusjärvi Kisko
Halikko
Kemiö
Kiikala
Pertteli
Salo
Suomusjärvi
Muurla
-8
Kisko
Perniö
-8
Perniö
-7
Särkisalo
Somero
-7
Kiikala
Muurla
Perniö
Särkisalo
-9
-7 Kuusjoki
Muurla
Perniö
-11
Sunnuntaina
-7
Kemiö
Särkisalo
Särkisalo
Palvelevan meteorologin puhelinnumero 0600 1 0600 (3,95 / min + pvm)
Aineistopäivä ilmestymisviikon maanantai. Ilmoitusaineistot osoitteeseen ilmoitus@salonjokilaakso.net
Chock Dee UUSI HIEROJA Hornink. 7, p. 040 816 0537
LON SA
6
Mahachoke
THAI-hieronta 045 313 3339 - tervetuloa! Hämeentie 14, Salo
Toimituksen käynti/postiosoite Turuntie 15, 24240 SALO Puhelimet Keskus (02) 7272 980 Sivunvalmistus (02) 7272 981 Ilmoitukset (02) 7272 982 Toimitus (02) 7272 983 Laskutus (02) 7272 984 Faksi (02) 7272 999 Avoinna
ma-pe 9.00-16.00 ISSN 1456-5285
Sanomalehtien liiton jäsen
Sähköposti toimitus@salonjokilaakso.net ilmoitus@salonjokilaakso.net
Päätoimittaja Pekka Mäenpää (02) 7272 991 pekka.maenpaa@salonjokilaakso.net
Ilmestymispäivä torstai Sivunvalmistus Salonjokilaakso Painopaikka Salon Lehtitehdas Painos 29.000 kpl Jättijakelu 6 krt/v. 38.000 kpl
Ilmoitusmyynti Katja Pölönen (02) 7272 994 katja.polonen@salonjokilaakso.net
Jakelu Salo-Suorajakelu Oy, Posti, Kuljetusliike Jokinen Oy Jakeluhäiriöilmoitukset: Salo-Suorajakelu Oy p. 040 0533 090 (ark. 9.00-16.00)
Ilmoitus- ja sivunvalmistus Brita Jokiniemi (02) 7272 993 brita.jokiniemi@salonjokilaakso.net Tero Mäkinen (02) 7272 992 tero.makinen@salonjokilaakso.net
Lehden tilaus postitse kotiin 50€/vuosi.
ANJAMANI
3
9
Somero
Suomusjärvi
Hierontapalveluja
040 816 0543 - Horninkatu 9H9, Salo
8
-10
Kiikala
Muurla
Kemiö
Thaihieronta
7
Kuusjoki
Pertteli
Salo
SKIDATA
EKENÄS
Lisätietoja ja aukioloajat: www.paminne.com HA
2
Lauantaina
Somero
HELSINGFORS
KARIS
Tunti Helsingistä, 30min Salosta
1
Perjantaina
-14
52
25
4
tämöllä, Salorankatu 5-7, Salo. Esitykset: to 24.2. klo 19 Ennakko-esitys, pe 25.2. klo 19 Ensi-ilta, ke 2.3. klo 19, su 6.3. klo 14, la 12.3. klo 14 LM, la 12.3. klo 19, ke 16.3. klo 19, pe 18.3. klo 19, la 19.3. klo 14 ja 19, su 20.3. klo 14 LM, ke 23.3. klo 19, pe 25.3. klo 19, la 26.3. klo 14 ja 19, su 27.3. klo 14, ke 30.3. klo 19, la 2.4. klo 14 ja 19,
Kuusjoki POJO
6
Loppuviikon sää
Tule laskettelemaan • Korkeusero n. 90 m • Suuri hissikapasiteetti • Tilava kahvila • Kaikenkattava välinevuokraus
5
SALONJOKILAAKSO
20 KERROSTALOSTA PE5TTEL, KK. Turrintie 3 B 14. 1h+kk+ph/wc+alkovi = 29,5 m² + lasitettu parveke. 2. krs. Keskuslämmitys, kaapeli-TV. Laminaattilattia. H. 34.500₏. ‡ ES,TTEL< SU 2 .2. klo 11.00-11. 0.
SALO 0gKg,1E1. Helsingintie 29 B 14. 2h+k+s+ph/wc+vh =57m²+iso lasitettu parveke etelään. Hissitalon 2.krs, heti vapaa! Torille 700m. H. 157.000₏. Mahdollisuus ostaa lämmin autotalli. H. 16.500 ₏. ‡ ES,TTEL< PE 25.2. klo 16. 0-16.50, LA 26.2. klo 12. 0-1 .00 ja T, 1. . klo 16. 0-1 .00.
SALO PA+KA9UO5,. Lumikonkatu 5 C 31. 1h+k+kph = 38 m². Näppärä pikkukoti keskustan ja urheilupuiston tuntumassa, heti vapaa. H. 44.500₏. ‡ ES,TTEL< TO 24.2. klo 16.00-16. 0 ja LA 26.2. klo 1 .20-1 .40.
+AL,KKO KK. Postintie 14 A 6. 2h+k+ph/wc=61m²+parveke. 1.krs. Kaukolämmitys, kaapeli-tv. SähkÜstä ja vedestä omat mittaukset. Heti vapaa! H. 63.000₏. ‡ ES,TTEL< LA 26.2. klo 10.00-10.20 ja T, 1. . klo 16. 0-16.50.
SALO KESKUSTA. Esterinkatu 18 as 13. 2h+k+s+ph/wc = 43,5 m² + Lasitettu parveke. Hissitalo. Yläkerran kulmahuoneisto. Tilaihme, kuin uusi. Laatua ja tasoa, tyylikäs talo. Heti vapaa! H. 141.500₏. ‡ ES,TTEL< PE 25.2. klo 16.00-16.20, LA 26.2. klo 12.00-12.20 ja T, 1. . klo 16.00-16.20.
SALO OLL,KKALA. Ketomäenpolku 5 B 17. 3h+k+ph/wc=75,5m²+lasitettu parveke. 1.krs. Kaunis keittiÜ. Kaukolämmitys, kaapeli-tv. H. 78.000₏. ‡ ES,TTEL< LA 26.2. klo 11.20-11.40 ja 0A 2 .2. klo 16.00-16. 0.
MYYT
Y
SALO 0O,S,O. Salonkatu 8 A 3. 1h+k+ph/wc = 44 m². 1.krs. Läpi talon huoneisto melkein keskustassa. H. 46.500₏.
RIVITALOSTA
+AL,KKO KK. Lautamiehentie 7 A 2. 2h+k+s+ph/wc+vh =56,5m². Hyväkuntoinen. Lattiat laminaattia/parkettia. Kaukolämmitys, aivan keskustassa. SähkÜstä ja vedestä omat mittaukset. Autolle sähkÜpaikka. Heti vapaa! H. 87.800 ₏. ‡ ES,TTEL< LA 26.2. klo 10.40-11.00 ja 0A 2 .2. klo 16. 0-16.50.
Torstaina 24. helmikuuta 2011
VIIMEISET PÄIVÄt Turuntien liike loppuu 25.2. klo 17.00
SALO OLL,KKALA. Jokipellonkatu 1. 2h+k+s+ph/wc+vh =63m². Tilava kaksio. Päätyasunto. KaukolämpÜ. Iso terassi päiväauringon puolella. Autolle katospaikka. H. 83.000 ₏. ‡ ES,TTEL<T +ET, SO,TA
OMAKOTITALOJA
SALO KESKUSTA. RummunlyÜjänkatu 20. 4h+k+s+ph/wc+wc+vh+khh=106,5m² +kaksi isoa lasitettua parveketta. Rak.v.1988. Hissitalon ylin krs. Valoisa. Parkettia, kaakelia. H. 235.000₏ ‡ ES,TTEL<T +ET, SO,TA
K,SKO +O1*,STO. Lehtiläntie 95. Yhdessä tasossa 3h+tupakeittiÜ+s+ph/wc+wc+vh+ eteinen = 90m². Erillinen autokatos/varasto. Hieno tontti 6070m².H. 89.000₏. PE5TTEL, KK. Turrintie 14. 4-5h+k+s+pesuh.+pukuh.+khh+ 2wc=150m² +varastotilaa+lämmin autotalli. Erillinen varastorakennus. Oma tontti 1210m² aivan Kaivolan keskustassa. Vapautuu nopeasti! H.198.000₏. ‡ ES,TTEL< SU 2 .2. klo 12.00-12. 0.
VUOKRATTAVANA
KT 2h+k+pesuh/wc=61m² +parveke. Postintie 14 A 14, Halikko kk. Vuokra 495₏/kk. Vakuus 2 kk. ‡ ES,TTEL< T, 1. . klo 16.00-16.20.
avaamme 1.3. valurissa
SALON KIINTEISTÖVÄLITYS OY
Jouko Jouko k Virtanen Virtanen [A] [A] lkv lk k Jarmo J Virtanen Virtanen Turuntie 3, T 3 Salo, Salo puh. puh 02-731 02 731 5075, 5075 02-731 02 731 9940
2011
www.salonkiinteistovalitys.net
Suorat kännykkänumeromme: Jouko Virtanen 0400 534 975 Jarmo Virtanen 0400 534 976
Moision koululla lauantaina 5.3. klo 10-17 MuotinäytÜs
Kampaukset: Tangle Kynnet,suihkerusketukset,korut: Prima Lavan kankaat: Maripuoti Lavan koristelu: Kikan Kukka ja Lahja Asut: Gaala Green House Ipana K-Kenkä Lammervo Maripuoti Muotiperho Salon Turkisateljee Snob Shop Sokos Sportia Takatalo
Mukana messuilla 50 näytteilleasettajaa. 10.00 10.45 11.30 12.00 13.00 14.00 15.00 16.00 17.00
Avaussanat / Tiina Suokorpi MuotinäytÜs Luento / Camilla Sonntag-Wilenius: Aikuisten oikeesti seksuaalioikeuksista Serenadi naisille / Salon Musiikkiopiston oopperaryhmä Luento / Jorma Uotinen: Minun teatterini Uusia tansseja / Maria Harttunen Operettisävelmiä / Salon Musiikkiopiston oopperaryhmä MuotinäytÜs Messut päättyvät
Kirjojen kierrätyskulma: tuo tullessas - vie mukanas Liput 7e Tervetuloa! Kaikkien pääsylippunsa Tangle/Priman osastolle palauttaneiden kesken arvotaan messujen pääpalkinto. Järj. LC Salo Birgitat p. 044 298 4698
Messujen tuotto lahjoitetaan hyväntekeväisyyteen
Turuntie 39, Salo p. 7337 955, ma 10-18 ti-pe 10-17 la 10-14