Ensi viikolla teemana
AUTOILU IKENNE IIK JA LII
Jari Johansson
02-3619 0504
atk@sstsalo.com www.sstsalo.com/atk-apu Nyt myös tietokoneet asiakkaan haluamilla osilla ja käyttöjärjestelmällä.
Ilmoitusvaraukset: Katjalle (02) 7272 994 tai ilmoitus@salonjokilaakso.net
Ari Oinas kirkkoherraksi
Uudistuvat työmuodot Elinvoimaiset alueet
Haastatteluja, artikkeleita, näytesaarnoja ym.
www.facebook.com/oinas.ari
N:o 23
Torstaina 9. kesäkuuta 2011 Myymälämme on suljettu helluntaipäivänä su 12.6. Tervetuloa!
Kesän helteisiin Prismasta
RATKAISEVAN EDULLISESTI
UIMA-ALLAS 366 X 76 CM
99,-
Värit: n, pinkki, sinine musta, vihreä ja nutria.
Rainbow
2-HENGEN PVC-VENE
VAUVA V N UIMA-ALLAS 61CM
36,90 169,- 5,50 Luhta
K SIPYYHE KÄ 50 x 70 cm
K LPYPYYHE KY 70 x 140 cm
4,70 12,95
UIMA-ALLAS 3-RENGASTA T
39,90
Kariniemen
PORSAAN ULKOFILEEPIHVI
KANANPOJAN FILEEPIHVI
800 g (8,11/kg), alkuperämaa Suomi
Hunajamarinoitu, 6 kpl, 1 kg, alkuperämaa Suomi
6,49
UIMA-ALLAS 366 X 81 CM
7,90
Atria KEVYT JAUHELIHA 10 % 400 g (6,73/kg), alkuperämaa Suomi
2,69
Saarioinen
Atria
KEBAKKO
WILHELM-GRILLIPIHVI
5 kpl, 200 g (7,45/kg)
320 g (7,16/kg)
1,49
2,29
ke-su 8.6.-12.6.
Valiojäätelö AINO &-HERKUTTELUJÄÄTELÖT 0,48 l (7,27/l)
3,49
Oolannin
UUNINRAPEAT RANSKALAISET 500 g (1,78/kg)
0,89
Arla Ingman
Costa Rica, Extra Sweet Dole ANANAS 1 lk.
1,99/kg
Valio
TÄYTEPITKOT
MAUSTETTU JOGURTTI
GEFILUS -MEHUT
410 g (7,20/kg)
1 kg
1l
Perheleipurit
2,95
1,19
1,79
Espanja
ke-su 8.6.-12.6.
Unkari
KESÄKURPITSA
VARHAISKAALI
1 lk.
1 lk.
Arla
COCA COLA, MYÖS ZERO
1,19/kg
POHJANPOIKAKERMAJUUSTO 1 kg
5,99
ke-su 8.6.-12.6.
0,89/kg
15 x 0,33 l, 4,95 l (1,52/l) (sis. 7,54 + pantti 2,25)
9,79
Tämän ilmoituksen löydät myös www.sso.fi
PRISMA HALIKKO Prismantie 2, 24800 Halikko, p. 075 3030 1500 Lankaverkko 8,28 snt/puhelu + 1,48 snt/min mobiiliverkko 8,28 snt/puhelu + 16,56 snt/min.
8-21, 8-18, 12-18
SALONJOKILAAKSO
2 Sampo Pankki Oyj, www.sampopankki.fi
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
Pese itse, kuivaa kotona
Hae Kilpaileva Asuntolainatarjous Sampo Pankista
ISO VAIN KONE
Puoti ja museot avoinna: Kartanopuoti 2.6.-29.8.2010
25€
ke-su 12-17, la 12-16, ma-ti sulj.
ke-su 12-17, la 12-16,
Kartanon historiaa ja museoesittely 16.6. ja 7.7. kloma-ti 16.00 sulj. Hinta 10 €,aukeaa lapset alle 12 v. 5 €, Joulupuoti 16.10.2010 sis. kahvi ja pulla Ilmoittaudu puh. 044 345 0019 Viurilantie 126 • 24910 Halikko Viurilantie 126 • 24910 Halikko Puh. (02) 736 2062 Puh. (02) 736 2062 www.wiurilankartano.fi www.wiurilankartano.fi
Esim. 2 kpl 160x2330 cm mat attoja atto tojja to ja taii no noin 10 m kapeaa kap matt ma ttoa o Pesemme myös plyy p yysi- ja käytävämatot PALVELU- JA ITSEPALVELUPESULA SALON
Niko Aalto 050 422 6761
Sabine Raita 050 422 6742
733 4444 Hämeentie 35, Salo Av. ma-pe 9-17.30, la 9-14
Kysy lisätiedot ja varaa aika neuvotteluun konttorissamme. Sähköpostit: etunimi.sukunimi@sampopankki.fi
Lehtesi verkossa: www.salonjokilaakso.net
Salon konttori Turuntie 6
Salolaismiehet Inkakulttuurin raunioilla Andien rinteillä Teemu Laakso
Kello on neljä aamuyöllä ja bussikuski hätistää matkustajat ulos Cuscon yöhön. Lähdimme veljeni Mikon matkaan Copacabanasta Bolivian puolelta Titicaca-järveä. Cusco on Perun entinen inkapääkaupunki, josta kuuluisia kuningas Manco Inca pakeni hävittyään sodan espanjalaisia valloittajia vastaan. Nykyisin Cuscoon saapuu joka päivä kasoittain turisteja, jotka ovat aikeissa nähdä Machu Picchun rauniot.
On aikainen herätys Cuscossa. Paksujen peittojen alta on vaikea päästä liikkeelle. Yöt ovat kylmiä 3300 metrin korkeudessa. Edessä on yhdeksän päivän trekki Andeilla, joka ei ole helpoimmasta päästä. Noin 140 km kävelymatkaan sisältyy 13 km vertikaalinousuja ja -laskuja. Vuorille noustaan jyrkkiä siksakkeja tai portaita. Tavoitteenamme on päästä Choquequiraon raunioille, jonne ei pääse bussilla kuten Machu Picchulle. Toisena päivänä joudumme laskeu-
tumaan 500 m joen ylitykseen ja nousemaan sen jälkeen 1500 m yhteen menoon saapuaksemme Choquequiraon porttien läheisyyteen. Tä ssä va iheessa k iitä mme onneamme, että olemme viettäneet paljon aikaa 30004000 m korkeudessa Boliviassa ennen vaellusta. Iltapäivällä laskeudumme vielä tutustumaan vuorenseinämälle alempana sijaitseviin terasseihin, joilla inkat viljelivät muun muassa maissia. Choquequiraon uskotaan olevan paljon Machu Picchua
LOUNASLISTA ark. 10.30-14.00 ja la 11.00-14.30 Muina aikoina A´la carte, pizzat ja hampurilaiset
TO Jauhelihamureke...............7,40 Yrttileike............................8,40 PE Pyttipannu .........................7,40 Omena-juustoleike............8,40 LA Porsaanleike ......................8,40 VIIKON PIHVI TO-LA Lehtipihvi ....................... 10,90 Pizzat, hampurilaiset ja A´la carte klo 11.00-19.30, myös sunnuntaisin
MA Pasta bolognese ............. 7,40 Currypossu ...................... 8,40 TI Makkara-perunavuoka.. Leike chilimajoneesilla .. KE Lindströmin pihvit ......... Punaviinileike ................
7,40 8,40 7.40 8,40
VIIKON PIHVI MA-KE Mustanpekan pippuripihvi .......................... 10,90
isompi, mutta vasta pieni osa kaupunkia on paljastettu ja arkeologeilla on paljon työtä tehtävänä. Yövymme hevosmiestemme kotikylässä, jossa saamme mahamme täyteen marsua, paikallisten juhlaherkkua. Matkamme jatkuu kohti vaelluksen korkeinta kohtaa, joka sijaitsee 4650 m korkeudessa. Sieltä seuraamme muinaista kivestä rakennettua inkareittiä, joka on suurilta osin vieläkin alkuperäisessä kunnossa.
MARKIISIT - KAIHTIMET - VERHOT
45v. 0400 914 000
Reissun päältä
Leijalautailua Mancorassa Aamulla heräämme aikaisin ja illalla ennen yhdeksää kaikki ovat sikeässä unessa teltoissansa. Yöt ovat entistä kylmempiä korkeimmissa leireissä. Lämpötila laskee pakkasen puolelle ja kosteus tuntuu luissa ja ytimissä. Vaelluksen jälkeen unirytmi on sekaisin ja jalat väsyneet. Matka jatkuu 30 tunnin bussimatkalla Liman kautta Trujilloon. Perussa bussimatkailu on yksi taiteenlaji, sillä bussiyhtiöitä on satoja ja osa on huomattavasti parempia kuin toiset. Lisäksi kaikilla on oma terminaalinsa jossain päin kaupunkia. Vuoristotiet ovat vaarallisia ja matkat pitkiä, joten laadusta kannattaa maksaa. Ensi kertaa matkustamme luksusbussilla, jossa penkit saa kaadettua täysin vaakatasoon. Lisäksi tar-
Muinainen Inka-kaupunki Choqueguiraon rakennelmat kertovat omaa kieltään heimon elämästä. joillaan illallinen ja aamupala. Televisiossa pyörii elokuva espanjaksi dubattuna. Korvatulpat korviin ja unten maille. Maisemat ovat vaihtuneet. Pohjois-Perussa Mancoran pienessä rantakaupungissa ei turha stressi tai kylmyys pääse yllättämään. Lähes joka päivä voimakkaat tuulet puhaltavat rannalla, joka mahdollistaa leijalautailun silmänkantamattomiin jatkuvalla rannalla. Jopa 12 metrin kokoinen leija nostaa helposti isonkin ihmisen ilmaan ja vaikean extremelajin opetteluun pitää suhtautua tietyllä vakavuudella. Juomme litroittain meri-
Meiltä saat plussaa
Puhtaalla Teboil-kaasulla a grillaat helposti sti
AVAAMME ARKISIN JO klo 6.00
Teboil Takatalo puh. 02-7272 432 Avoinna ark. 6-20, la 8-20, su 8-20
www.kojokaihdin.fi
Helsingintie 32, SALO Vaeltajien leiri 3800 metrin korkeudessa Andeilla.
vettä aalloissa, raahaudumme hiekassa leijan perässä ja taistelemme luovuttamatta saadaksemme leijan takaisin ilmaan vedestä. Lopulta koittaa hetki jolloin onnistumme nousemaan laudan päälle ja maistamaan ensimmäiset metrit sitä, mitä leijalautailun oikeasti pitäisi olla. Jäätelökioski. Ottaako riski? Perussa jäätelö on pahaa. Ei vedä vertoja italialaiselle tai argentiinalaiselle jäätelölle. Lupaavat kuitenkin itsetehtyä jäätelöä ilman lisäaineita, joten otan riskin. Ensimmäistä kertaa kannatti! Huomenna uudestaan.
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
3
Toimituksen osoite: Sähköpostit:
Kirkkoherranvaalin ennakkoäänestys käynnissä • sivu 7
Salon keskustassa tapahtuu torstaina • sivu 8
Kissat valtasivat Kiikalan kirjaston • sivu 13
Turuntie 15, 24240 SALO toimitus@salonjokilaakso.net ilmoitus@salonjokilaakso.net etunimi.sukunimi@salonjokilaakso.net
Duende-tanssiteos ensi-iltaan • sivu 19
Nummentalo aloittaa Viestin puheenjohtajana • sivu 22
Kierrätysmateriaaleista syntyi uutta muotia Kuusjoella Suvi Lehtinen
Kuusjoen kirjastolla voi tämän kuun ajan käydä tutustumassa tekstiili-, vaatetus ja sisustusalan artesaanin Heidi Kirjavaisen kierrätysmateriaaleista valmistettujen vaatteiden ja asusteiden näyttelyyn. Ihmeteltävää ja ihasteltavaa löytyy, sillä materiaaleiksi upeisiin asuihin ovat päätyneet niin vanhat ruokaliinat kuin solmiotkin, erikoisimpana sulatejuustorasia. - Kävin ruokakaupassa kokeilemassa, mistä juustorasiasta syntyisi paras pohja pillerihatulle, Heidi nauraa ja esittelee pientä pyöreää harsopäällysteistä päähinettä. Vanhoista verhoista on syntynyt värikkäitä, 60-lukuhenkisiä mekkoja, kahdeksasta parista farkkuja tuli fantasiapuku ja vanhasta lakanasta juhlamekko. - Kaikki asut ovat syntyneet kirpputoreilta tai huutokaupoista löytyneiden kankaiden pohjalta. Jos näen silmääni miellyttävän kankaan, se on pakko ostaa talteen odottamaan sopivaa inspiraatiota, Heidi kertoo. - Kierrätyskankailla on mukava tehdä mitä mielikuvituksellisimpia kokeiluja, koska materiaalit eivät maksa paljoa. Asut eivät myöskään ole tilaustöitä, joten olen saanut tehdä niistä juuri omanlaisiani, kaavojen muokkauksesta lähtien, Heidi sanoo. - Kirpputorien ja huutokauppojen kiertely on aina jännittävää, kun ei koskaan voi tietää, minkälaisia aarteita tarttuu mukaan ja millaisia ideoita niistä sitten kotona syntyy. - Esimerkiksi ensimmäinen asu, vaaleanpunaruudullinen kesämekko syntyi sekalaista
LP-Viestin kultajoukkueessa pelannut Hanna-Mari Arminen on yksi hyväntekleväisyysotteluun osallistuvista huippupelaajista.
Nostalgisia retrokuvioisia mekkoja löytyy näyttelystä niin äidin kuin tyttärenkin kokoisina. sälää sisältäneen huutokauppalaatikon pohjalta löytyneistä
ruokaliinoista, joiden kuosista tuli heti mieleen kohujulkkis
Heidi Kirjavainen viimeistelee vanhoista solmioista koottua asua.
Johanna Tukiaisen omintakeinen tyyli, Heidi naurahtaa. Va nhoissa materia a leissa Heidi kertoo arvostavansa etenkin niiden kestävyyttä, erilaisuutta ja kotimaisuutta. - Monet verho- tai lakanakankaat ovat kymmeniä vuosia vanhoja, eikä niissä silti näy juurikaan käytön jälkiä; monestako nykypäivän tekstiilistä voi sanoa samaa, hän huomauttaa. Heidi toivoo näyttelyn innostavan myös muita tekemään kokeiluja kierrätyskankailla tai oppivan arvostamaan entisaikojen kestäviä materiaaleja. - Joi l lek in nä mä kuosit saattavat myös tuoda mieleen nostalgisia muistoja vaikkapa oman lapsuudenkodin vanhoista kodintekstiileistä. Näyttely on avoinna kesäkuun ajan kirjaston aukioloaikoina ja asut ovat myös myytävänä. Kauneus ja trendit ss. 10-11
Salo-Volley tukee lasten ja nuorten liikuntaa Salonjokilaakso
Uudistuneella ilmeellä heinäkuussa järjestettävä SaloVolley -turnaus tarjoaa harrastejoukkueiden lisäksi myös huipputason lentopalloa. Turnauksen päättäjäisissä pelattava hyväntekeväisyysottelu kokoaa entisiä ja nykyisiä lentopallon Mestaruusliigan pelaajia Salohallin parketille. - Ensin oli päämäärä, ja se oli salolaisten lasten ja nuorten urheilun tukeminen. Sen jälkeen ovat ideat toteuttamistavasta ja kohteista syntyneet. Olen todella iloinen siitä, miten pyyteettömästi pelaajat ovat lähteneet mukaan, SaloVolleyn projektipäällikkö Johanna Laaksonen kertoo. Ottelussa naiset ja miehet pelaavat sekajoukkueissa. Pelaajat ovat sekä entisiä, että nykyisiä lentopallon Mestaruusliigan pelaajia. Valmentajina toimivat muiden lajien edustajat. Toinen valmentajista on NBA:ssakin pelannut Bernard
”Benkku” Harris, joka on valmentanut myöhemmin urallaan salolaista Vilpas Vikings koripallojoukkuetta. Harris pitää urheilua tärkeänä osatekijänä lasten elämässä. - Urheilu opettaa elinikäisiä arvoja kuten tiimityötä, johtajuutta ja myötätuntoa. Urheilu voi olla avuksi myös itsetunnossa, hän korostaa. Hyväntekeväisyysottelutuotolla tuetaan erityisesti lapsia, joilla ei muuten ole edellytyksiä urheilun harrastamiseen, joko perheen taloudellisen tilanteen tai huonojen kotiolojen takia. - Urheilu ja liikunta on oleellinen osa hyvinvointia ja tärkeää kehityksessä kohti tasapainoista aikuisuutta. Liikunta ei saisi puuttua yhdenkään lapsen elämästä. Hyväntekeväisyysottelun tuotto lahjoitetaan Salon Perhetukikeskuksen kautta kahden lastenkodin urheiluvälineisiin, sekä Pelastakaa Lapset ry:n kanssa järjestetään lapsille ilmainen urheiluviikko, Laaksonen täsmentää. Hyväntekeväisyysotteluun on varmistanut osallistumisensa mm. Eerik Jago, Antti Esko, Hanna-Mari Arminen, Hillaelina Hämäläinen, Ville Kakko, Jesse Mäntylä, Ismo Moilanen, Tomi Rumpunen ja Jimmy Hernandez.
Itsekin 10 vuotta lentopalloa juniorina pelannut Salo-Volleyn projektipäällikkö Johanna Laaksonen korostaa lasten ja nuorten liikunnan tärkeyttä.
Ovia omaishoitajan arkeen – Salossa koulutetaan arjessa jaksamiseen Mia Kuisma
Varhaisessa vaiheessa saatu tieto ja tuki on erityisen tärkeää omaishoitajien arjessa jaksamiseen. - Omaishoitajille on tyypillistä, että he hakevat apua vasta sitten, kun eivät enää itse jaksa ja pysty vastaamaan hoidettavien tarpeisiin, kertoo Salon Seudun Omaiset ja Läheiset ry:n puheenjohtaja Seija Hyvärinen. Omaishoitajat ja Läheiset -liitto ry:n Ovet -projekti tukee omaishoitajia järjestämällä valmennusjaksoja yhteistyössä paikallisten omaisyhdistysten kanssa eri puolilla Suomea.
Raha-automaattiyhdistyksen tuella toteutettu Ovet -projekti tarjoaa mahdollisuuden omaishoitajavalmennukseen sellaisille omaishoitajille, joille tilanne on uusi ja jotka hyötyvät varhaisessa vaiheessa saadusta tiedosta ja tuesta. Valmennuksessa saa tietoa, jota voi hyödyntää omaishoitotilanteissa ja myös tietoa siitä, mistä saa apua silloin kun sitä tarvitsee. Projektin tarkoituksena on tukea omaishoitajia ja omaisyhdistysten toimintaa sekä lisätä paikallista yhteistyötä. Salon seudun Omaiset ja Läheiset ry järjestää valmennusta omaishoitajille syksyllä.
Valmennuksen aikana osallistujat voivat selvittää, ovatko he kenties omaishoitajia. Kun omainen ymmärtää elävänsä omaishoitotilanteessa, hänen on aiempaa helpompi hankkia tietoa ja ohjausta sekä tukea kotiin. Valmennus on tarkoitettu sairastuneiden ja vammautuneiden henkilöiden omaisille, erityisesti omaisille, joiden perheessä omaishoitotilanne on uusi. Valmennuksessa käydään läpi esimerkiksi omaishoitotilanteen tunnusmerkkejä, muutoksen kohtaamista sekä omaishoitajuutta osana elämän kokonaisuutta. Valmennuksessa saa myös
vertaistukea, fyysistä ja henkistä hyvinvointia sekä eväitä arkeen ja elämässä eteenpäin. Valmennukseen on hakuaikaa jäljellä pari viikkoa ja siihen haetaan erillisellä lomakkeella, joita on saatavissa Salon Seudun Omaiset ja Läheiset ry:n Omaishoitokeskuksesta. Valmennuksesta vastaavat Helena Ahonen, Kaija Virtanen ja Seija Hyvärinen sekä eri alojen asiantuntijat. Valtakunnallisen varovaisen arvion mukaan omaishoitajia on 7 % väestöstä. Salon kaupungissa on n. 55 000 asukasta, joten omaishoitajia täällä on miltei 4 000. Omaishoidon tuen piirissä heitä on n. 500.
Omaishoitokeskuksen vakiokävijät Erkki Tötterström ja Anja Nurmi päästivät omaishoitajansa retkelle Kemiöön ja opastivat työharjoittelijoita Haohan-Tokola Phantehareeta, Wipawan Yenjaita sekä Sasimaporn Selanonia askartelun maailmaan.
SALONJOKILAAKSO
4 tulipata
Ympärivuotisiin grillausja nuotionautintoihin!
www.espegard.fi ,!(4) s
Tehokkaat aseen äänenvaimentajat
www.ouluntyostokeskus.com
040-508 5833, 08-311 3133
HALUTAAN OSTAA VANHAA IRTAINTA: Huonekalut, valaisimet, t, vinttitavarat, korut, kirjat, lehdet yms. Nouto/käteismaksu. www.kiertokaluste.com
P. 0400 824 997 Peltikattomaalaukset yms. kattomaalaukset, korkeapainepesut myös muut rakennusmaalaukset.
PPT Maalaus
040 5900 898, 0400 542 262
Varaa nyt kesän julkisivumaalaus Myös lisäeristykset, terassit ja pienremontit y . ym
P 040 P. 0 594 94 594 9 3
Lähellä lähimmäistä WWW.SALO.ADVENTIST.FI
Kansalaisopiston kurssilla valmistui pihaveistoksia betonista Suvi Lehtinen
Salon kansalaisopiston lyhytkurssilla syntyi kuvanveistäjä Marjukka Malkin johdolla betonista veistoksia pihalle tai puutarhaan. – Puutarha-asiat ja pihan somistaminen ovat nyt suosiossa, ja omannäköinen veistos tuo aina mukavan lisän puutarhan ilmeeseen, siksi tällaiselle kurssille oli nyt tilausta. Materiaalina betoni on säänkestävää, ja sopii siksi loistavasti pihaveistosten tekoon, Malkki kertoo. Salolainen Mirja Rautiainen kertoo tulleensa kurssille opettelemaan uutta tekniikkaa. - Tämä on minulle ihan uusi juttu, kertoo useilla muillakin kädentaitokursseilla viihtynyt Rautiainen. - Tästä piti tulla alun perin kyyhkynen, mutta olkoon nyt vaikka sitten pihalintu, hän nauraa. Myös Satu Soini oli valinnut eläinaiheen veistokselleen. - Mallina oli alun perin lasten pehmolelu, oli helpompi lähteä hahmottamaan veistosta kolmiulotteisesta mallista, hän kertoo sammakkoveistoksestaan. - Minulle tuli yllätyksenä, kuinka vaikea betonista pintaa oli työstää. Nyt kun osaan
keilla jotain uutta ja tehdä veistoksen pihalle. Alun perinhän lampun tilalla piti olla kynttilä, mutta se olisi polttanut sfinksin naaman, hän naurahtaa. - Niinhän se on, että vasta tekemällä oppii ja tällaiset teokset kehittyvät aina vasta valmistumisen edetessä. Marjukka Malkki kiitteli ryhmäänsä innokkaaksi ja nopeasti oppivaksi. - Tällaisella lyhytkurssilla pitää aina olla motivaatiota mukana, jotta työt tulevat ajoissa valmiiksi. Kurssilaiset vaikuttivat sitoutuneen hyvin tavoitteeseen, hän hymyilee. Mirja Rautiaisen betonilinnulla tulee olemaan pihalla paljon sammaleesta ja pajuista valmistettuja kavereita. - Piha alkaa olla jo täynnä kaikista kokeiluistani, Rautiainen nauraa.
KANTOJEN K JYRSINTÄÄ pihoilta ja puutarhoista
p. 040 747 0060
- Halusin kokeilla jotain uutta vaihteluksi perinteisille kuvanveistotekniikoille, kertoi Oiva Mononen.
tekniikan, aion tehdä näitä lisää kotona, ehkä hieman viimeistellymmällä lopputuloksella, Soini naurahtaa. Somerolainen Marja-Liisa Leimala viimeisteli reliefiveistostaan ja kertoi siitä tulevan vedenhaltija. - Sain idean veteen upotettavasta veistoksesta, ja lähdin työstämään vedenhaltijattaren kasvokuvaa. Matkan varrella se kuitenkin alkoikin näyttää enemmän haltijalta, hän nauraa.
TA KS I J A A K KO L A 040 763 5307
Taksi-, tilataksi- ja limousine-kuljetukset Kiikalasta koko Etelä-Suomen alueelle Hyvää taidetta ja antiikkia, katso kuvastomme
TYÖSUORITUKSIA
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
www.taidejaantiikki.fi P. 040 551 0979
OSTETAAN Edullinen teliperäkärry sekä puuvajaksi sopiva mökki jonka p-ala 5-6 neliötä ja kork. vähintään 1,8 m. P. 044 532 7938.
- Halusin tulla tänne pilaamaan tämän essun, naureskeli Marja-Liisa Leimala hauskassa nakkikuvoisessa esiliinassaan.
- Betoni ei ollut minulle materiaalina tuttu ja se olikin haastavampi työstää kuin uskoinkaan, mutta nyt kun tekniikka on opittu, tästä tulee luultavasti seuraava intohimoni, koko ikänsä maalannut ja piirtänyt Leimala sanoo. Oiva Mononen oli keksinyt veistokselleen erikoisen aiheen ja käyttötavan. - Tämä sfinksimäinen veistos toimii samalla pihalamppuna. Sfinksin kasvojen alle tulee auringon valosta latautuva lamppu, joka valaisee illan tullen veistoksen kasvot, hän kertoo. - Olen aiemmin tehnyt kuvanveistoa, ja nyt halusin ko-
- Aion tehdä näitä kotona lisää, nyt kun opin tekniikan, Satu Soini kertoi.
PIKKULAARIn RIVI-ILMOITUKSET YKSITYISHENKILÖILLE 5€ tai 10€
Eristetty parakki vaihtolavakiskoilla. P. 0400 423 008.
Huom! PIKKULAARI-ilmoituksia • Rivi-ilmoitukset seuraavaan PIKKULAARIIN ko. viikon maanantaihin klo 16.00 mennessä • Täytä alla oleva ruudukko, yksi merkki/ruutu (myös sananväli on merkki), puh.no mahduttava myös ruudukkoon. EI VASTAANOTETA • Tuo ilmoituksesi toimistollemme, os. Turuntie 15, (Koskisen Kulma, 2. krs) Salo, ja maksa käteisellä TAI puhelimitse eikä POSTITA ilm. osoitteeseen: Salonjokilaakso, Turuntie 15, 24240 Salo, ”Pikkulaari” ja laita rahat kuoreen. sähköpostilla. • MUISTA RUKSATA oikea ilmoitusosasto • 4 ensimmäistä riviä 5€, koko ruudukko 10€.
SOITA 045 129 1390, Jani Grönroos
KIRPPIKSIÄ
PIKKULAARIN OSASTOT: MYYDÄÄN
ETA ETAAN ETAA AAN AA OSTETAAN
Pikkurahan pihakirppis! La 11.6. klo 10-16, Kistolantie 101, Muurla. Tavaraa laidasta laitaan. Säävaraus.
Temppuileeko tietokoneesi? Haittaohjelmien ja virusten poistot, asennukset ja huollot sekä käyttöopastus asiakkaan luona. Myös tietokoneita yksityisille ja yrityksille.
.82/ 82/,13(6,b ,13( ,13(6,b (6, 6,b b 0,67g 0,67g-b g -b -bb0 bb0,67g-b 0$$7 $$7,/$ 7,/$ ,57$,0,672-$ ,57$,0 0,6772-$ 0,672-$
0400 877 9005//SSSa Salmi alm mi
3ARAS HINTA puhelinosakkeista Maksan vs-veron
Soita 045 125 4422 Ensi viikolla teemana
ILU JA AUTOIL LII IKENNE IIK
OSTETAAN HALUTAAN VUOKRATTAVANA VUOKRATA SEKALAISTA 5€/kerta KIRPPUTOREJA 5€/kerta LAHJOITETAAN (maksuton) KADONNUT, LÖYDETTY (maksuton)
1-4 riviä
5€ 10€
HALUTAAN VUOKRATA Autotalli tai vastaava tila harrastustoimintaan/varastoksi. P. 050 330 6609.
5-8 riviä
VUOKRATTAVANA Pienkerrostalosta vapaana 1h+k+ph+wc, n. 40 m² sekä 1h+kk+wc käytävässä, n. 18 m² Perniössä. Sopii myös opiskelijalle. Hyvät kulkuyhteydet Saloon ja Tammisaareen. Näyttö sopimuksen mukaan. P. 041 507 0456 Salonsaaren vuokrayksiöt. RT 1h+kk+alkovi = 43 m² parveke alakerta sauna+ph = 21 m². Vuokra 390€/kk + sähkö + vesi. Vakuus 2 kk. Muurla. P. 045 310 4584. 30.6. vapautuvat tasokkaat kaksio ja kolmio sekä pieni toimiva varastotyötila. Maksukykyisille. P. 0400 224 099. Siisti 50m² kaksio Halikon keskustassa. Vapaa 1.6. Iso parveke. Vuokrasta neuvotellaan. Soita P. 0400 328 342.
Nimi:
Osoite:
Puh.
Mikäli ilmoituksesi ei tehoa ensimmäisellä kerralla, (EI KOSKE Sekalaista ja Kirpputori-palstoja) saat
TOISTOILMOITUKSEN VELOITUKSETTA soittamalla numeroon 02-7272 993. Kunnolliselle parisk. kesämökki viikoksi, viikonlop. tai sopimuksen muk. kesä-, elo- tai syyskuussa. P. 040 514 9508.
HT-vene Yamarin 540, moottori Yamaha 60. Lisävar. GPS kaiku/karttaplotteri. Siisti vene. H. 4200€. P. 0400 888 177.
Saunall. yksiö 34 m². Turuntie. Vuokra 380€+vesi+sähkö. Tied. P. 040 411 5015 (ilt.)
Sekaklapia + koivua edullisesti Salossa, lähellä Lidliä. P. 044 577 0962.
MYYDÄÄN
Jäppinen – Länsi-ylämaan terrieriuros yllätti Bischon-Frise –nartun sekä isäntänsä. Luovutusikäiset pennut. P. 044 338 7289.
Asuntovaunu Solifer 530 Goldie -98. Eritt. hyväkuntoinen, hyvät varusteet. H. 9.900€. P. 0400 170 532.
Kuivaa ja tuoretta koivuklapia 45€/ m³. P. 0440 450 777 tai 0500 828 124. Oikein siisti Asko Avalon 2-istuttava luonnonvalkoinen sohva. H. 175€/ kpl. Oikein siistejä. P. 040 577 4815. Hellas-piano + tuoli, hp. 600€. Bassokitara ESP F-255, 5-kielinen, hp. 400€. P. 040 510 4307.
Opel Astra G 1.6 -01. Aj. 207 tkm, siisti, h. 1.800€/tarjous. Kymco mp -01. aj. 12 tkm, h. 1.000€/tingi. P. 040 501 4926. Uusi ruohonleikkuri, tavallinen, h. 100€. 2 kpl käytettyjä ulko-ovia karmeineen, hinta 50€/kpl. Soita P. 0400 328 342. Jopo vaal.sin, käyttämätön 320€. Koivurunkoinen nojatuoli, vihreä kangasosa, h. 20€. Koivupöytä 140x80, siisti, h. 100€. P. 040 413 0660.
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
5
VIIKONLOPUKSI SALON K-CITYMARKETISTA HINNAT VOIMASSA TO–LA 9.–11.6.2011, ELLEI TOISIN MAINITA. Tarjoukset myös netissä www.k-citymarket.fi
Palvelusta Suomalainen
SAVUSIIK A
GRILLIPIHVI PORSA AN ULKOFILEESTÄ
K na Ka nada da
mari ma r no ri n it itu tu ta taii ma m ri r no noim im mat a on n
10
7
95
95
kg
kg
Kariniemen Kananpojan
OHUEN OHUET FILEEPIHVIT 40 0 – 5 0 0 g
Saarioinen
PIZZAT 200 g
natu na t re tu rel,l,l hun unaj a a ta aj ai h de he delm lmäi lm äine äi n n (l ne (lis isäa is säa ä in inee ee eto ton) n)) 7 90 7, 90–9 –9,8 –9 ,88 ,8 88 /k / g
3
4,50 4, 50–4 –4,9 –4 ,9 95 /k /kg g
0
95
99
-20 %
rs
H nt Hi nta a ililma man n KK-Pl Plus Pl usssa sa-k -kor -k or tttia ortt or a 4,95 //r /rs s ((9 (9,9 ,90– ,9 90– 0–12 12,38 12,3 12 ,3 38 //k kg) g
-28-33 %
kpl
Hint Hint Hi nta a ili ma man n K-Pl K-Pllus Kussa sa-k sa -k kor ortt tttia ttia a 1,39 –1,49 //r /rss ((6 (6,7 ,7 77– 7–6, 6 95 /kg 6, g)
Pepsi, Pepsi Max tai 7Up
VIRVOITUS JUOMAT 1,5 l
NEKTARIINIT 1 kg
0,48 /l 0,
Espa Es panj pa njja, 1,4 49 /k /kg g
2
2-pack
4
1
49
50 raj. 1 erä/talous sis. pantit 1,60
-44 %
rs
Hint Hint Hi nta ililma nta man m nK K--Pl Plus Pl Plus u sa ussa sa-k s a-k kor or tt tttia ia a ja yk yksi yks sitt si t äi äin ä in n 3,39 /2 /2-p 2-p pac ck, k sis is. s. pa antit ntitt 0,8 nt ,80 80 (0,8 (0 0,8 ,86/ 86/ 6 l)) SALO Hämeentie 24–30, puh. 020 720 3700 MA–PE 8–21, LA 8–18, SU 12.6. suljettu. Asiakaspalaute: tom.eriksson@citymarket.fi
www.k-citymarket.fi
Puhelun hinta 020-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 8,21 snt/puh + 6,9 snt/min (sis alv 23%), matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 16,9 snt/min (sis alv 23%).
Lisätiedot www.kesko.fi/vastuullisuus
SALONJOKILAAKSO
6
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
6$/21 6(85$.817$ .,5.210(127 +HOOXQWDL 8VNHODQ NLUNRVVD PHVVX NOR .LYHNlV 3XONNLQHQ :DWVRQ 5LVNX 0HVVXQ MlONHHQ DONDD NLUNNRKHUUDQYDDOLQ llQHVW\V ² 0HVVX UDGLRLGDDQ MRND VXQQXQWDL WDDMXXGHOOD 6DORQ NLUNRVVD PHVVX NOR +HOO 5LVNX +DOLNRQ NLUNRVVD PHVVX NOR 9LKLQHQ 6LUpQ $QJHOQLHPHQ NLUNRVVD QXRULVRPHVVX NOR +DQQD .ROL VDDUQD 0DOLQHQ 5lLVlQHQ ULSSLOHLULOlLVHW .HVl $QJHODVWD .LVNRQ NLUNRVVD VDQDMXPDODQSDOYHOXV NOR 6DQWDNDUL /DKWL .XXVMRHQ NLUNRVVD PHVVX NOR +XKWDVDOR 6DDULQHQ /lKHW\VNDKYLW NLUNRQ SLKDOOD 0XXUODQ NLUNRVVD PHVVX NOR 6DQWDNDUL .DOOLR 3HUQL|Q NLUNRVVD LOWDNLUNNR NOR +XKWDVDOR 5DLQLR $ODUDQWD 3HUWWHOLQ NLUNRVVD NRQÀUPDDWLRPHVVX NOR 7RLYRQLHPL /DDNNRQHQ 6lUNLVDORVVD VDQDMXPDODQSDOYHOXV NOR 9LLWDQHQ 5DLQLR $ODUDQWD -XPDODQSDOYHOXNVHQ MlONHHQ Nl\QWL 0HUHQXKULHQ PXLVWRPHUNLOOl MD 6XYLVRLWWR WDSXOLVWD
+RO\ &RPPXQLRQ 6XQGD\ -XQH DW SP DW WKH 6DOR &KXUFK .LUNNRNDWX IROORZHG E\ WHD FRIIHH DQG IHO ORZVKLS $OO ZHOFRPH
.LUNNRKHUUDQYDDOL Nl\QQLVVl .XNND QQHOMlVWl HKGRNNDDVWD RQ 6DORQ VHXUDNXQQDQ XXVL NLUNNRKHUUD" 6H UDWNDLVWDDQ YDDOLVVD ² NHVlNXXWDD 66XQQXQWDLQD llQHVWHWllQ 8VNHODQ NLUNRVVD llQHVW\V DONDD PHVVXQ MlONHHQ MD SllWW\\ NOR 0DDQDQWWDLQD llQHQVl YRL DQWDD NOR ² 6DOR 8VNHODQ VHXUDNXQWDWDORVVD .LUNNRNDWX
blQHVW\VSSDLNRLOOD RQ V\\Wll YYDUDXWXD WRGLVWDPDDQ KHQNLO|OOLV\\WHQVl (QQDNNRRQNNLQ HKWLL YLHOl llQHVWll WR MMD SH VHXUDDYLVVD SDLNRLVVD .LUNNRKHUUDQYLUDVWRR 77RULNDWX WR MD SH NOR ² + +DOLNRQ VHXUDNXQWDWRLPLLVWR WWR NNOR ² $QJHOQLHPHHQ VVUN WDOR WR NOR ² .LVNNR 77RLMMDQ 2S Q NRNRXVKXRQHH WWR NNOR ² .XXVMRHQ VHXXUDNXQWDWDOR WR NOR ² 0XXUODQ VHXUDNXQWWDWRLPLVWR WR NOR ² 3HUQL|Q NLUMDVWR WR NOR ² 3HUWWHOLQ VHXUDNXQWDWRLPLVWR WR NNOR ² 66lUNLVDORQ VHXUDNXQWDNRWL WR NOR ² 2PLD MMD HKKGRN NDLGHQ PLHOLSLWHLWl YRL YHUWDLOO OD YDDOLNRQHHVVD MRKRQ SSllVHH VHXUDNXQQDQ YHUNNRVLLYXLOWD ZZZ Z VVDORQVHXUDNXQWD À 0HVWDUHLWD 8VNHODQ XUNXSDUYHOOD
9,,..272,0,17$$ WR NH 6DOR 8VNHOD (KWRROOLVKDUWDXV WR .XNRQNDOOLRVVD NOR MD 3DXNNXODNRGLVVD +HOO 5LVNX ² .HVlYHLVXW PD NOR 6DORQ NLUNRQ SLKDOOD VDWHHOOD NLUNRVVD ODXODWWDMDQD 6DQQD 5lLVlQHQ ² 3HUKHNHUKR NH NOR ² 2OOLNDVVD MD 3DXQDODVVD +DOLNNR 5DDPDWWXKHWNL WR NOR MD UXNRXVSLLUL NOR .DQWWRULODVVD ² $DPXUXNRXV SH NOR 9DVNLRQ NLUNRVVD ² /lKHW\VNLUSSLV OD NOR ² 5\VlVVl .LUNNRULQQH ² 6DXQDLOWD .HVl $QJHODVVD NH NOR ² .LLNDOD 6XRPXVMlUYL /lKHW\V 6RSXNND OD NOR ² RV 3XLVWRUDLWWL DV .LLNDOD ² .HVlUHWNL 3RUYRRVHHQ WR KLQWD ½ $LNDWDXOX 8XVL +LUYHOl NOR +LUYHOl NOR 5HNLMRHQ 2S .LLNDODQ VUN WDOR 6XRPXVMlUYHQ VRV MD WHUYH\VWDOR NOR .LWXODQ VUN NHVNXV NOR 3DOXX QRLQ NOR ,OPRLWW YLLPHLVWllQ SH 9LUYD +DLNRVHOOH S .LVNR ,OWD 3DSSLODQQLHPHVVl NH NOR DOXNVL KDUWDXV MD VLWWHQ SLHQWl LOWDSDODD
6$/2772 .DLNHQ NDQVDQ RORKXRQH MXWWXWXSD MD NDKYLNDPDUL DYRLQQD WL²SH NOR ² RV 5XPPXQO\|MlQNDWX SXK
1825(7 6 D O R 8 V N H O D 1 X R U W H Q L O W D P D D Q D Q W D L V L Q NRNRRQWXPLQHQ NOR VHXUDNXQWDWDORQ $NYDDULRVVD ² $YRLPHW RYHW $NYDDULRVVD NHVNLYLLNNRLVLQ QRLQ NOR ²
.$67(787
6DOR 8VNHOD (OOL 0DULHOD 0HWVlQSHUl 9LLYL 2OLYLD 6LQHUYR 7RPL 3HNND 6XRPLQHQ (HPHOL 3DDYR ,OPDUL 7RLYRQHQ (OOL 0DWLOGD 7RLYRQHQ 2LYD $UPDV -XKDQL 9LUWDQHQ +DOLNNR +XJR 2QQL /HUR\ /DLKR $GHOPLLQD 6DDUD (OLVDEHW :DOOHQLXV 0XXUOD $DURQ (LQDUL /DDNVRQHQ
7XUXQ WXRPLRNLUNRQ NDQWWRUL -XNND 3LHWLOl MD XUNXWDLWHLOLMD .DOHYL .LYLQLHPL NRQVHUWRLYDW SH NOR 8VNHODQ NLU U NRVVD 2KMHOPDVVD RQ PP 0HULNDQWRD )UDQFNLD 'YRUD NLD 1RUGTYLVWLl &RFKHUHDXWD MD :LGRULD .RQVHUWWLLQ RQ YDSDD SllV\ RKMHOPD PDNVDD HXURD ² .DOHYL .LYLQLHPL RQ NDQVDLQ YlOLVHVWL HULWWlLQ DUYRVWHWWX XUNXUL MRQND WDLWXULOOLVXXV MD PRQL SXROLVXXV RYDW WHKQHHW KlQHVWl \KGHQ PDDLOPDQ N\V\W\LPPLVWl XUNXWDLWHLOLMRLVWD 0RQHOOD PDQWHUHHOOD HVLLQW\Q\W .LYLQLHPL RQ HULNRLVWXQXW UDQVNDODLVHHQ PXVLLNNLLQ -XNND 3LHWLOl RQ WRLPLQXW YDOPLVWXPLVHVWDDQ VDDNND 7XUXQ WXRPLRNLUNRQ NDQWWR ULQD 6RRORNRQVHUWWLHQ RKHOOD 3LHWLOl RQ WRLPLQXW SDVVLRVROLVWLQD VHNl 6XRPHVVD HWWl XONRPDLOOD
3UHOXGL NHVlOOH 0XXUODVVD
6XQQXQWDL LOWRMHQ NHVlNRQ VHUWWLVDUMD MDWNXX NOR 0XXUODQ NLUNRVVD 6LHOOl NXXO ODDQ EDURNNLPXVLLNNLD 3RKMRLV 6DNVDVWD VDORODLVLQ NDQWWRULYRL PLQ /DXOXVROLVWLQD RQ .LLNDODQ MD 6XRPXVMlUYHQ NDQWWRUL 0D ULD 6LUpQ XUXLVVD 6DOR 8VNHODQ NDQWWRUL 0LNNR .DOOLR ² .RQVHUW W WLLVD VDUMD MDWNXX .XXVMRHQ NLUNRVVD $SLOR WULRQ MD LWDOLDODLVHQQ PXVLVLLN LNLQ SDULVVD .RQVHUWWHLKLQ RQ YDSDD SllV\ RKMHOPD PD PDN N VDD ½ ½ . RNR NHVlQ NRQVHUWWLSDVVLQ KLQWD RQ ½
.LUNNRMD DYRLQQD NHVlOOl
8VNHODDQ NLUNNR RQ DYRLQQD SlLYLWWlLQ NOR ² SDLWVL MMXKDQ QXNVHQD D +DOLNRQ MD 3HUQL|Q NLUNNRRQ YRL WXWXVWXD OllKW K LHQ +DOLNRVVDD MRND SlLYl NOR ² MD 3HUQL|VVl WLLVWDLVWWD VXQQXXQWDL KLQ NOR ²²
/DXOXLOWRMHQ WRUVWDL 0XXUUODQ 5DQWDPDMDOOD ODXOXLOWD NOR . .HVlLVLl \K WHLVODXXOXMD VXYLYLUVL PDNNDUDQJULOODXVWD VDXQDD OlPSLP Pl Ql 0XNDQD 6DQQD 5lLVlQHQ MD 0DUWWL 6DQWDDNDUL 3HUQL||Q 3XQDLVHVVD SDSSLODVVD \KWHLVODXOXWLODDLVXXV NOR PXNDQD 0DULD 5DLQLR $ODUDQWD MD 3HHUQL|Q //DX OXNXRUUR .XXVMMRHQ NLUNRQ SLKDVVD ODXOXLOWD WRLYHYLUVLHQ SSDULVVD NOR ODXODWWDMDQD 6DWX 8XVLVDOR 6DWHHQ VDWWWXHVVD OODX OHWDDDQ NLUNRVVD
6LQNXW NHVlUHWNHOOH
6LQNNXMHHQ NHVlUHWNL VXXQWDXWXX NH 0XVWLROOHH 2KMHOP PDVVD RQ NDUWD WDQRNLHUURV DWHULD 0XVWLRQ UDYLQWRODVVD MD NH NHVlWHDWWWHULVVD IDUVVL µµ5LHPXUDKDWµ 3DLNNRMD RQ YDUDWWX OOH 55HWNHOOH OlKGH WllQQ NLPSSDN\\GHLQ 6DOR 8VNHODQ VHXUDNXQWDWD N DOROWD NOR R ,OP PRLWWDXWXPLVHW YLLPHLVWllQ VX MXXVR SHHOWRPDNN L#HYO À WDL SXK 5HWNHQ KLQWD ½ KOO| SLWll PDNVDD WD YLLPHLVWllQ
0DD RQ QLLQ NDXQLV
.LHYDULQ NHVlKDUWDXV
7U|PSHULQ NHVWLNLHYDULVVD +DOLNRQ +DMDODVVD RQ WR NOR NHVlLQHQ KDUWDXV MRVVD RYDW PXNDQD $UL 2LQDV -XNND 6DDULQHQ MD .LUNNRNXRUR .DKYLDNLQ RQ WDUMROOD 7LODLVXXGHVVD NRRWDDQ NR OHKWL OlKHW\VW\|OOH +DMDODQ OlKHW\VSLLULQ NDXWWD .LHYDUL VLMDLWVHH RVRLWWHHVVD 9DQKD 7XUXQWLH
3HUQL| -DVSHU 3HWWHUL /DKWLQHQ 3HUWWHOL -DOPDUL 0DXUL -XKDQL /LVLQHQ 6lUNLVDOR +D +DUDOG *XVWDI +HOOVWU|P
Salon seurakunta verkossa: www.salonseurakunta.fi
$9,2/,,77221 9,+,7<7
0DWWL +DQQHV /DXQLHPL MD .DLMD ,QNHUL /LQGKROP 6DOR 8VNHOD
-DUNNR 9HLNNR (QVLR 0|OOHU MD 6RQMD +HOHQD .DOHYR +DOLNNR
7LPR 7DSDQL /LQGVWHGW MD 2XWL 0LUMD /HKWRQHQ 3HUQL| <O|MlUYL
3HUQL|Q NL 3HUQL|Q NLUNRVVD RQ KDUPRQLN N NL NNDNRQVHHUWWL NH NOR HHVLLQW\MLQl 9HLNNR $$ KYHQDLQQHQ MD &DULQD 1RUGOXQQG 2KMHOPD VLVlOWWll 0R]DDUWLQ $OELQRQLQ 66LEHOLXNVHQ MD %DFFKLQ PXVLLLNNLD VHNl $KYH QDLVHQ YLUVLVRYL YLWXNVLD KKDUPRQLNDOOH 9DSDD SllV\ \ RKMHOPDD ½
+$87$$1 6,81$787
6DOR 8VNHOD (OOL $XJXVWD /DLQH Y 0DXUL -RKDQQHV 7XRPLQHQ Y 6\OYL /HKWRQHQ Y (LOR 9DOGHPDU -\OKlODKWL Y +HLNNL 7DSLR 1LXNNDQHQ Y 5LVWR 2ODYL /HKWLQHQ Y 0LNNR (HOLV $QWHUR +DXWDOD Y +DOLNNR +HLNNL $UPDV ,LYDUL .DWDMD Y $LUD $QQHOL 3HOWRPlNL Y .LVNR +HLNNL -XKDQL 3HOWRQHQ Y
Sähköpostia seurakuntaan: salonseurakunta@evl.fi
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
SALONJOKILAAKSO
Kirkkoherranvaalin ennakkoäänestys käynnistyi rauhallisesti
7
Ari Oinas kirkkoherraksi
Saloon
Avoin päätöksentekokulttuuri Elinvoimaiset alueet Uudistuvat toimintamuodot Työhyvinvoinnin edistäminen Työikäisten aikuisten kysymykset Lapset ja nuoret Diakonia ja vanhustyö Äänestys 6.-10. ja 12.-13. kesäkuuta Haastatteluja, puheita, äänestyspaikat- ja ohjeet:
facebook.com/oinas.ari UUDISTUVAN KOTISEURAKUNNAN PUOLESTA Seurakuntalaisten pyynnöstä asetettu ylimääräinen ehdokas
ASTRUM HENKILÖSTÖPALVELUT
Ota yhteyttä niin kerromme lisää
Pirjo ja Ari Kallio miettivät vielä omaa osallistumaan kirkkoherran vaaliin.
Salonjokilaakso
Salon seurakunnan kirkkoherra Jouko Pukarin jäädessä eläkkeelle, on Salossa käynnissä kirkkoherran vaalit. Uusi kirkkoherra valitaan kansanvaalilla ja äänioikeutettuja seurakuntalaisia on Salossa noin 36 000. Enna k koä ä ne st y s a l koi maanantaina, jolloin äänensä kävi antamassa 317 äänestäjää. Ennakkoon voi äänestää tämän viikon perjantaihin asti. Ennakkoäänestyspaikkana toimii kirkkoherranvirasto, mutta ennakkoäänestysmahdollisuus on tarjolla kaikilla kymmenellä seurakunta-alueella. Varsinaiset vaalipäivät ovat sunnuntaina Uskelan kirkossa ja maanantaina seurakuntatalolla.
Turun tuomiokapitulin laatiman ehdollepanon mukaisesti ensimmäisellä vaalisijalla on Pöytyän kirkkoherra Timo Hukka, toisella Sauvo-Karunan kirkkoherra, TT Kalle Elonheimo ja kolmannella Kuusjoen aluekappalainen Marika Huhtasalo. Neljäntenä, ylimääräisenä ehdokkaana on mukana Halikon aluekappalainen Ari Oinas. Seurakunta- ja kirkkoherran vaalit ovat saaneet seurakuntalaisia äänestämään melkoisen nihkeästi, vaikka näkyvälle paikalle halutaankin yleisesti edustavaa henkilöä. Ari ja Pirjo Kallio eivät kovin innokkaasti osallistu kirkollisiin tilaisuuksiin eivätkä seuraa seurakunnan asioita. - Äänestäminen on meillä vielä harkinnan alla. Kirkko-
herraksi ehdolla olevista tunnemme vain yhden, joka oli vähän aikaa sitten yhdessä perheen tilaisuudesta, Pirjo Kallio miettii. Oman paikkakunnan ehdokas olisi hänen mukaansa ehkä se paras vaihtoehto, mutta ehdokkaista ei kukaan ole syntyjään Salon seudulta. - Kirkkoherran pitäisi olla sellainen tavallinen ihminen, mutta samalla omaa arvoaan kunnioittava ja esiintymiskykyinen, sillä he ovat kuitenkin esillä julkisuudessa, Kalliot miettivät. Mitään kantaa he eivät ottaneet myöskään tulevan kirkkoherran sukupuoleen. Heidän mukaansa ennen pappi miellettiin yleisesti mieheksi, mutta niin ei ole enää. Henri ja Pia Lannermaan,
sekä Petri Vuoren kokemukset ja kosketukset seurakuntaan ovat jääneet muutamiin ns. pakollisiin tapahtumiin, kuteen häihin ja ristiäisiin. Pia Lannermaa tosin käy vuosittain joulun alla kirkossa kuuntelemassa kauneimpia joululauluja. Hän on seurannut ehdokkaitten ajatuksia lähinnä lehtien kautta. Sy vällisempää kiinnostusta hänellä ei valintaa kohtaan ole, mutta yleissivistykseen asia hänen mukaansa kuuluu tietää. Omasta äänestämisestäänkään hän ei ole vielä varma. Vaaleja hänen tulee seurattua, mutta oma äänestäminen on tupannut unohtumaan. - Periaatteessa olen valintani jo tehnyt, sillä oma vihkipastori on luonnollisesti tuttu, eikä muista juuri ole tietoa. Olen ollut aika huono äänestämään. Jotenkin tilaisuus on vain jäänyt, Lannermaa toteaa.
Lammilta lämmöOllvä et Ikkunat ja
Aluepäällikkö Sari Laakso, p. 044 515 9332 Annankatu 7, Salo YHTEISTYÖLLÄ MENESTYKSEEN
Ensi viikolla teemana
AUTOILU JA LIIKENNE
Ilmoitusvaraukset: Katjalle (02) 7272 994 tai ilmoitus@salonjokilaakso.net
Hautauspalveluja
Teuvo Jeskanen Puh. 050 505 7667 Henri ja Pia Lannermaa sekä Petri Vuori eivät omalta kannaltaan pidä kirkkoherran vaaleja tärkeänä. Vili Lannermaa ja Rasmus Vuori eivät vielä pääse edes äänestämään.
www.lammin.fi
Täyden palvelun toimisto
Salo, Turuntie 1 w P. 050 594 4499 www.salonseudunht.fi
Av. ark. 9.00-16.00 tai sopim. mukaan
Omistaja Jari Ainasoja
8
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
KesäKeikka kuuluu ja näkyy keskustassa
Kesän ensimmäinen iltatori on koko Salon keskustan tapahtuma Salonjokilaakso
SaloShops -liikkeiden yhteinen kesän avaus KesäKeikka valtaa Salon keskustan kesän ensimmäisenä sekä viimeisenä iltatoritorstaina. SaloShopsliikkeet valtaavat myös kadut ja tapahtumia riittää aina iltayhdeksään asti. Liikkeistä ja torilla olevasta KesäKeikka-teltasta voi hakea SaloShops-kuponkivihon ja hyödyntää erikoisliikkeiden kesäetuja. Vihossa on paljon hyödyllisiä tarjouksia ja etuuksia kesään. Mukana on muotia, kauneutta ja sisustusta sekä myös herkuttelua. - Viime elokuun KuutamoKeikka –tapahtuma sai yrittäjiltä positiivista palautetta ja väkeä oli todella runsaasti liikkeellä. Tämä on saanut juuri sellaisen luonteen, kuin olemme ajatelleetkin, eli tehdään yhdessä ja verkostoidutaan, kuvailee Riikka Nurmi Yrityssalosta. Hän muistuttaa, että torilla on myös SaloVisit-verkoston matkailuyrityksiä kertomassa vinkkejä siitä, mitä kaikkea Salosta löytyy vapaa-aikaan. Aina ei tarvitse lähteä kauemmaksi, vaan voi pistäytyä lähikohteissa. KesäKeikoissa on myös kilpailu, jossa on liikkeiden tuotepalkintoja. Kilpailu aukeaa torstaina www.saloshops.fi -sivustolla. Siihen voi osallistua netissä tai palauttamalla kuponkivihossa olevan kupongin toritelttaan tai Salon
Peppi Majuri ja Hely Sainio-Lehtovirta toivovat uusina yrittäjinä luovansa KesäKeikassa virikkeellisiä kontakteja niin asiakkaisiin kuin muihin yrittäjiinkin. pääkirjastossa olevaan palautuslaatikkoon. Tämän viikon torstaina, ensimmäisenä KesäKeikka – iltana on luvassa näytöksiä, tuote-esittelyjä, kilpailuja ja muuta mukavaa toimintaa yli 30 erikoisliikkeen voimin. Muun muassa Länsirannassa on Yrittäjänaisten järjestämä kirjanvaihtotapahtuma. Sinne voi tuoda luetut kirjat ja ottaa mukaan uutta kesälukemista. Pa lometsän Päivä kodin
Mansikat esiintyvät Länsirannan sisäpihalla klo 17.30.
Muotiuutuuksista tuote-esittelyihin Kuparikulmassa erikoisliikkeet järjestävät yhteisen katumuotinäytöksen. Kesän kuumaa muotia esitellään näytöksillä klo 17 ja 19 liikkeiden edustalla Turuntiellä ja Asemakadulla. - Tämä on minusta hieno idea. Me olimme innolla mu-
Perheyritys Zapaton Kristiina Nyberg odottaa KesäKeikka-illasta hienoa ja vilkasta kesätapahtumaa, joka tuo keskustan muotitarjonnan esille.
www.krassi.fi
Ka Kaikki a ki V Vil Villeroy ille le ero oy & Boch'in Boch ja Cultlt Designin C Desig ignin tuote tuoteet alennettuun a un hintaan an
-30%
Lehtesi verkossa: www.salonjokilaakso.net
Tervetuloa SalloShoops--päiiväänä 9..6.
Raikkaalle Lounaalle vain
Myös ulkona aletuotemyyn tu nti www.serviisi.fi Turuntie 10, Salo P. (02) 7311535
kana jo viime kesän onnistuneessa KuutamoKeikassa, kun meiltä halukkuutta kysyttiin, hehkuttaa Kristiina Nyberg kenkäliike Zapatosta. Nybergin mukaan yhteistyöllä Kuparinkulman liikkeiden kanssa kaikki pääsevät esille yhdistelmillään. Uusina yrittäjinä Salon Sisustustalon Hely Sainio-Lehtovaara ja Peppi Majuri odottavat tapahtuman auttavan elävöittämään Salon keskustaa ja tuovan palvelut yhteisesti esille. - Näkyvyyttähän tässä haetaan ja ihmisille tietoisuutta tarjolla olevista palveluista. Haluamme myös lisätä erikoisliikkeiden yhteistyötä entisestään, Sainio-Lehtovaara toteaa. He houkuttelevat ihmisiä tutustumaan liikkeen tarjontaa jakamalla kultakolikoita, suklaanappeja, joilla pääsee tutustumaan heidän viihtyisään WC:hen, jossa sopii asioida myös esimerkiksi pyörätuolilla. Turuntien Lytinkulman liik keissä on trendimittari, josta voi etsiä kesän kuumimmat trendit ja osallistua arvontaan. Oman trendimittarin voi hakea Lytinkulman liikkeistä, tehdä kierros mittarin kanssa ja palauttaa mittari täytettynä ja osallistua kolmen lahjakortin arvontaan. KesäKeikat saavat jatkoa elokuussa.
Avoinna: Ma-pe 10-17 La 9.30-14
(99,100€)
7,50€
Lounas katettuna klo 10.330-115..000. Ter vetu t lo loaa! Turunntiie 21, Sa S lo ww www.kraassi.fi
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
9 LEIKKAA TÄSTÄ ITSELLESI 10-KORTTI JA HYÖDYNNÄ KESÄISET ALE-PROSENTIT
Leikkaa katkoviivaa pitkin
Toiminnanjohtaja Terhi Alm ja festivaalia vuosia sitten perustamassakin ollut Alla Bergen kertovat kaiken olevan valmiina Lasten Laulukaupungissa. Lukuisista tapahtumista löytyy varmasti nähtävää ja koettavaa joka makuun.
ARK. 9.30-18.00
ON NN Ä KU YMÄL Y M
Turuntie 4, Salo LA 9.00-14.00 puh. 02-733 5131 HUOM! torstaina 9.6. www.sportia.fi
avoinna klo 21 asti!
Laulukaupungin avajaisia vietetään torstaina Heli Laaksonen
Salossa torin ja lähiympäristön valtaa jo 21 kerran lasten laulufestivaalit. Torstain avajaisia vietetään samaan aikaan iltatorien avajaisten kanssa. Tänä kesänä festareilla on uutuutena mukana vauvalaulu. - Asiakaskyselyissä kyseltiin paljon, miksei pienille ole mitään. Sen takia tänä vuonna järjestimme tällaisen vauvalaulu -tapahtuman. Vauvoille laitetaan patjat maahan ja äidit voivat laulaa, toiminnanjohtaja Terhi Alm kertoo. Kolme päivää kestäville fes-
tivaaleilla on monenlaista tapahtumaa. Esiintyjiä tulee niin Salosta kuin ulkomailtakin. Valtakunnallisesti tunnettu Mikko Perkoila esiintyy perjantaina torilla. - Halusimme sellaisen esiintyjän joka on tehnyt lapsille musiikkia pitkään. Perkoilan sanoitukset ovat saaneet kiitosta. Hän on mukana myös vuoden lastenlaulu tuomaristossa, puuhanainen Alla Bergen sanoo. - Niin ja Wilson Kirva soitti minulle itse ja kertoi olevansa samalla viikolla Sauvossa. Wilson kysyi voiko hän tulla lukemaan sadun lapsille, Alm
jatkaa. Tapahtumaa ja kojuja on paljon. Lasten kojut ovat ilmaisia ja siellä voi muun muassa tehdä kierrätysmateriaaleista narubasson. Maksullisia tapahtumia festareilla on kolme; Vuoden uusi lastenlaulu, Salkkuna Velhojen Verkossa –näytelmä sekä Siina ja Taikaradio. - Siina ja Taikaradio ovat tuttuja tv:stä, Alla Berg huomauttaa. Viime vuodelta tuttu kuoroskaba järjestetään jälleen tänä vuonna. Tällä kertaa mukana kisailemassa on neljä kuoroa.
- Kuoroja edustaa Paimion musiikkiopisto, Perttelin Pikkolo lapsikuoro ja Perniön Letician poikakuoro sekä tyttökuoro, Berg kertoo. Festivaalit on tarkoitus järjestää ulkona, mutta sateen sattuessa jokaiselle tapahtumalle on varattu sisätilat. Maksulliset tapahtumat järjestetään kulttuurikeskus Kivassa. - Minulla on kyllä tilauksessa aurinkoinen sää, Alm vakuuttaa.
t Visi Salo a ltass e t i r -to ja luja i a p kil kejä vink sään n ke Salo
Hotel Fjalar Katiskanmäki Ruukin Avain Ruukkipäivä Wiurilan Museot ja Kartanopuoti Meriteijo Ski&Action Namila Design Hill Taidemuseo Veturitalli
at htum a a p a T ss .fi ttee osoi oshops l w.sa ww
Palvelemme klo 10.00 – 21.00.
– siivousvälineet
-25%
Ta voim rjous assa 9.6.
Kesän avajaisten kunniaksi kahvitarjoilu alkaen klo 15.00. Tervetuloa tutustumaan siivoustarvikkeisiin kahvin merkeissä!
Ammattisiivouksen asiantuntija. Laadukkaat välineet, aineet ja koneet myös kotisiivoukseen. 6ILHONKATUª ª ª ª ª ªs Avoinna: ma – pe klo 10.00–17.30
Kesäfiilis
1 15-2 ustan o l k kesk keissä a j ik lla Tori hops litöksiä S y Salo uotinä elyjä
da Nou s Shop Salo VIHKO I ONK KUP ja ! uista d e ä i kes naut
SaloShops Kesäkeikka torstaina 9.6.
-DFNSRW HVLWWHO\ WlQllQ
KesäKeikka to 9.6. t m -esit ia e t o tu uks tarjo ttelua mo hem iluja... kilpa
- Kaikki siivoukseen liittyvä saman katon alta -
NÄYTÄ KAHTA KOKOA PIENEMMÄLTÄ DREAM FARKUISSA
Myyntiedustaja Hannele Rauvanto paikalla klo 12 lähtien Olemme avoinna tänään klo 21 asti
Turunt Tur unttie ie 3, Salo Salo p. (02 p. 2) 731 731 101 1 1 10 Av nna Avoinn Avo a ma ma-to 9-17.30, -1 p 9-1 pe 18, la 9-1 9-14
Ensi viikolla teemana Turuntie Turuntie 3,, SALO, S LO, SA O, p. p. 02-731 7 3545 35 545
Jälleen ensi viikolla SALONJOKILAAKSO
AUTOILU JA LIIKENNE
Ilmoitusvaraukset: Katjalle (02) 7272 994 tai ilmoitus@salonjokilaakso.net
www.salonjokilaakso.net
SALONJOKILAAKSO
10
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
Kauneus ja trendit Kesämuotia salolaisittain Suvi Lehtinen
sesti, trendikkäästi ja rennosti. Vaikutteita tyyliinsä mies poimii jenkeistä, sekä suosikkimerkkiensä Niken ja Benchin mallistoista. - En varsinaisesti ihaile kenenkään tietyn henkilÜn tyyliä, rento tyyli ihan yleisesti inspiroi pukeutumistani, hän sanoo. Kesätyylisuosikeikseen Seppo nimeää farkkushortsit ja värikkäät kauluspaidat, sekä Niken tämän kevään erikoismalliston kenkäuutuudet. - Toivoisin salolaisilta enemmän rohkeutta ja väriä pukeutumiseen, Seppo vinkkaa.
Tämän kesän hallitsevia trendejä ovat kirkkaat värit, rohkeat kuviot, 70-luku liehuvine helmoineen ja leveine lahkeineen sekä tietysti joka kesä palaavat raita- ja pilkkukuosit. Päähän laitetaan ehdottomasti olki- tai lierihattu ja jalkoihin korkkipohjakengät. Mutta millaista kesämuoti ja oma tyyli todellisuudessa ovat Salon kaduilla? Asiaa kysyttiin muutamalta vastaan tulleelta tyyliniekalta.
Irina Mänkäri, opiskelija Irina kuvailee tyyliään trendikkääksi ja vaihtelevaksi, ainoastaan jotain pinkkiä lÜytyy lähes asusta kuin asusta. Vaikutteita pukeutumiseensa hän poimii katukuvasta, enimmäkseen ulkomailta sekä muotiblogeista. - On aina kivaa, jos lÜytää jotain erilaista. Saan inspiraatiota usein myÜs kavereideni pukeutumisesta, ja myÜs omista vanhoista tyylimokista voi ottaa opikseen asukokonaisuuksia luodessa, hän
Kesäinen ter tervehdys Kauneuspiste Kauneusp Sarista Sarista! Lämpimä i tervetuloa Lämpimästi uuteen hoitolaani u torin laidalla! Uutuushoitona Kollageeniinduktioterapia eli aito alkuperäinen Dermaroller-neulaushoito: sü-ATALILLEüAKNE JAüVESIROKKOARVILLEü sü )SOISTAüIHOHUOKOSISTAüKÛRSIVILLE sü %PÛPUHTAALLEüJAüTUKKOISELLEüIHOLLE sü4UPAKOITSIJANüIHOLLE sü *UONTEIDENüJAüVELTOSTUNEEN ü IHONüHOITOON sü+IRKASTAMAANüIHOA sü-AKSALÛISKIENüHOITOON
Kampaajana tyÜskentelevä Kati Tuisk pukeutuu aina naisellisesti. – Huoliteltu olemus on myÜs kunnioitusta muita ihmisiä kohtaan.
- Iloisuus ja kokonaisvaltainen hyvinvointi sopivat kaikkiin tyyleihin, Irina Mänkäri hymyilee. kertoo. Tämän kesän suosikkivaatteikseen Irina mainitsee korkeavyÜtärÜisen hameen ja pitsipaidat, sekä vaaleansävyiset asusteet. - Mielestäni naiset voisivat panostaa myÜs arkipukeutumiseensa, eikä ainoastaan juhliin. Kauniilla vaatteilla on helppo parantaa mielialaansa, iloisuus on aina paras asuste asuun kuin asuun, Irina hymyilee.
Kati Tuisk, parturi-kampaaja Sari Engblom-Yliluoma Yliluoma Horninkatu 7A3 3 (2.krs) p. 0500 400 023
- Minun tyylini on aina naisellinen, se on kaiken pukeu-
tumiseni perusta. Mekot ja korkokengät ovat suosikkejani, Kati kertoo. - Olen kotoisin Virosta, jossa meille opetettiin jo lapsena, että aina pitää pukeutua huolellisesti ja toisia kunnioittavasti. Virossa on tärkeää, että naiset näyttävät naisilta ja miehet miehiltä. Tämän kesän suosikkivaatteikseen Kati mainitsee etenkin kirkkaan keltaisen rÜyhelÜmekon ja itse virkkaamansa pitsimekon. - Tykkään myÜs tuunata vaatteita juuri minulle sopiviksi. Tyyli-idolikseen Kati nimeää Sinkkuelämää sarjan Carri-
Irina Mänkärille kengät ovat tärkeä asuste: -Värikkäillä kengillä saa asusta kuin asusta pirteämmän. -Mustat korkkarit ovat nähneet monia reissuja ja ovat edelleen aina hyvä valinta juhliin lähtiessä.
Santeri Tikka, opiskelija Santeri kuvailee tyyliään erilaiseksi ja aina hiukan massasta erottuvaksi. - Pukeutumiseeni on vaikuttanut etenkin Etelä-Koreassa vietetty vaihto-oppilasvuosi. Poimin mielelläni ideoita pukeutumiseeni eri tyyleistä. Musiikkivideot, elokuvat ja katumuoti ulkomailla inspiroivat minua, Santeri kertoo. - Hy viä ideoita t y yliini lÜydän myÜs netin muotisivustoilta, etenkin korealaiset pikkumerkit miellyttävät minua. Haluan pukeutua yksilÜllisesti, enkä siksi osta vaatteitani perus ketjuliikkeistä, koska silloin joka toisella vas-
taantulijalla olisi samanlaiset. Toivoisin muidenkin antavan oman persoonansa näkyä pukeutumisessaan. Ei aina tarvitse tyytyä tuttuun ja turvalliseen, Santeri vinkkaa. - Tämän kesän tyyliini kuuluvat ainakin pillifarkut, räikeät värit, Conversen tossut sekä haaremishortsit, jotka ovat uskomattoman mukavat ja monikäyttÜiset.
Erika Tatti, rakennustyÜntekijä - Minun ty ylini on aina erottunut massasta. En seuraa muotia, enkä juurikaan toisten pukeutumista vaan muokkaan tyylini itse, Erika sanoo. - Pukeudun aina rennosti ja melko poikamaisesti ja saankin enemmän inspiraatiota miesten muodista kuin naisten, Erika nauraa. - Esimerkiksi korkokenkiä en käytä koskaan, enkä mitään muutakaan, missä on vaikea olla. Tyyliini tänä kesänä kuuluvat ainakin lÜysät t-paidat, flip-flopit ja suuret laukut. Asujen ilmettä vaihtelen myÜs erilaisilla laseilla. Erika toivoisi kaikkien uskaltavan pukeutua niin kuin itse haluaa ja osaavan ottaa rennosti: - Ei aina ole pakko mennä valtavirran mukana, jos ei siltä tunnu.
en, eli Sarah Jessica Parkerin. - Hänen t y ylik ky ytensä tasolle tulen tuskin koskaan pääsemään, mutta hän on aina näyttävä ja tyylikäs, Kati naurahtaa.
Seppo Elander, opiskelija Seppo kertoo pukeutuvansa mieluiten katumuodin mukai-
Kauneushuone Ametisti Hoitolastani saat:
sü-ARYü#OHRüERIKOISKASVOHOIDOTüIHONüTARPEIDENüMUKAANüRÛÛTÛLšITYNÛ sü-ARYü#OHRüVARTALOHOIDOTüJAüHOITOPAKETIT sü"AREü-INERALSüMINERAALIMEIKIT sü!LEXANDRIAü"ODYü3UGARINGüVARTALOSOKEROINTIMENETELMÛ üMYšSüBRASILIALAINEN sü,ADYü,ASHü%XTENSIONSüRIPSIENPIDENNYKSET sü$ERMAROLLERüMIKRONEULAUSüIHONüKIINTEYTTÛMISEEN üJUONTEISIINüJAüARPIIN sü$R ü#HRISTINEü3CHRAMMEKüYRTTISYVÛKUORINTAüVOIMAKKAASEENüIHONüUUDISTAMISEEN ü -M üAKNENüHOITOON üAKNEARPIIN üIHONüKIINTEYTYKSEEN ü-YšSüUUDISTUNEET ü KEVYEMMÛTüKUORINNAT sü(EMMOTTELEVATüJALKAHOIDOTü0EDIXüTUOTTEILLA sü5UTUUTENAü!LESSANDROüVARPAANKYNSIENüGEELAUKSET sü9KSILšLLISETüLAHJAKORTIT sü-ARYü#OHRüHOITOTUOTTEETüIHOSIüHYVINVOINTIIN
Olet lä m tervetullpuimästi t!
Kauneushuone Ametisti, Sky-Kosmetologi Miia Asikainen ü(ÛMEENTIEü ü3ALOüsüP ü ü ü üsüWWW KAUNEUSHUONEAMETISTI l
Seppo Elanderin tyyliin kuuluu rento meininki. – Toivoisin salolaisilta enemmän rohkeutta pukeutumiseen, hän sanoo.
Erika Tatti ei piittaa muiden mielipiteistä, vaan on uskollinen vain omalle tyylitajulleen. – Miesten muotia, mutta naisen silmällä, hän kuvailee omaa pukeutumistaan.
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
11
Kauneus ja trendit Salolaisen Susanna Ketolan tulevaisuus on muodin parissa
VARAATHAN AIKAA s ,EIKKAUKSET s +AMPAUKSET s 6ËRJËYKSET s (IUSTENHOIDOT s 2AIDOITUKSET s (IUSTATUOINNIT s 2IPSIEN JA s 0ERMANENTIT PARTURI-KAMPAAMO  RAKENNEKËSITTELYT  KULMIENVËRJËYS 6),(/.+A45 3!,/ AURINKOISTA JA
DiA
Minna Nikander
Salolaisen Susanna Ketolan suunnitelmissa oli pitää lukion jälkeen välivuosi, mutta hetken päähänpistosta hän päättikin hakeutua opiskelemaan vaatetusalan artesaaniksi. PäätÜstään hän ei ole katunut hetkeäkään ja hän uskookin, että tulevaisuudessa hän tulee varmasti toimimaan juuri tällä alalla. Susanna valmistuu koulusta tämän vuoden lopulla, jonka jälkeen hän haluaa opiskella vielä liiketaloutta englanniksi. Susanna on taiteellisesti lahjakas ja onkin taitava piirtämään ja maalaamaan. Ompelun Susanna myÜntää oppineensa kunnolla vasta koulussa. - Vasta koulussa oppii käytännÜn, koska siellä suunnitellaan, piirretään, ommellaan ja toteutetaan luomuksia alusta loppuun. Parasta opiskelussa on, että omia oppimiaan taitoja voi hyÜdyntää tyÜharjoittelussa, jotka koulutukseen kuuluvat, Susanna kertoo. TyÜharjoittelun kautta voi ja on todella hyvät mahdollisuudet näyttää omaa osaamistaan ja tuoda taitojaan esille. - Olin Lontoolla tyÜharjoittelussa alkuvuodesta kuuden viikon ajan Minna Hepburnin studiolla. Olen lähdÜssä vielä uudelleen samaan harjoittelupaikkaan toiselle tyÜharjoittelujaksolle, koska pidin paikasta todella paljon. Olen nyt täällä Suomessa Minnan avustava käsi, joten yhteistyÜ
p. 02-733 2222
TERVETULOA!
Kampaaja kotiin, n,
HELPPOA!! PARTURI-KAMPAAJA
Sari Rinne-Rauhaniemi haniemi mii puh. 050 411 1592 www.parturikampaajasari.com
• YksilÜlliset hoidot kasvoille ja vartalolle • Lumoavat ripset ja hoidetut jalat Susanna Ketolan suunnittelemia hienoja pukuja kelpaa ihailla. Susanna saa inspiraatiota internetistä, lehdistä ja suoraan asiakkailta. Materiaaleista suosikki on tällä hetkellä sifonki. Nuorista suunnittelijoista Susanna seuraa mielellään Katri Niskasen uraa.
Erikoiskosmetologi Natalia Piispa ASEMAKATU 7, 24100 SALO, PUH. (02) 734 9894
jatkuu myÜs varmasti tulevaisuudessakin. OpinnäytetyÜnä teen oman vaatemalliston Helsingin Green Dress liikkeeseen, joka on Jani Toivolan francising-ketju. Toivottavasti mallistoni sitten lanseerattaisiin ensi vuoden puolella, Susanna sanoo.
Alalle on paljon pyrkijÜitä Muotiala on hektistä ja tilanteet alalla muuttuvat jatkuvasti. Susannan mielestä ala sovel-
tuu parhaiten henkilÜlle, joka ei stressaa ja omaa taidon toimia ja tehdä tÜitä kovankin paineen ja aikataulujen alla. Itse hän tunnustaakin, että saa paremmin aikaan pienen paineen alla ja on hyvä, että aina on jokin tietty päämäärä mihin mennessä tyÜ on saatava valmiiksi. - Tulevaisuudessa haaveilen omasta yrityksestä, kunhan sitä ennen opiskelen vielä liiketaloutta. Haluan luoda myyvää ja kaupallista muotia, johon kaikilla on varaa. Mieluiten suunnittelen vaatteen
asiakkaan toiveiden mukaan. Tällä alalla pitää olla itse todella aktiivinen, koska alalle on paljon hakijoita ja halukkaita. YhteistyÜkumppaneita on tärkeää saada ja saattaa auttaa, jos on oikeassa paikassa oikeaan aikaan. Sattumaa myÜs välillä tällä alalla tarvitaan. - Välillä saatan tehdä tÜitä ilman korvausta kontaktien toivossa, mutta tämä kaikki onkin omalle uralle vain sykäys eteenpäin, Susanna uskoo.
Minna Nikander
Katja Mikkola saa Sari Rinne-Rauhaniemen käsittelyssä hiuksiinsa hienot raidat. Katjan mielestä tärkeintä kampaajan kanssa on henkilÜkemia ja hänestä tuntuukin, että he olisivat Sarin kanssa tunteneet jo kauan. Sarilla on mukana liikuteltava pesupaikka, joten värjäykset ja permanentit onnistuvat paikassa kuin paikassa.
www.nataliapiispa.ďŹ
KESÄVARPAAT
KUNTOON PRIMASTA: Minx-varpaat 45₏ Geelilakkaus 40₏ Geelit/akryylit 52₏
Korun ostajalle toinen koru -25% koko kesän! Kaikki -tuotteet elokuun loppuun asti
OSTA 3 MAKSA 2
Katja Mikkola nauttii liikkuvan parturi-kampaajan käsittelyssä TyÜn, perheen ja arjen pyÜrittämisessä kuluu aika kuin siivillä. Salolaisen elektroniikka-alalla tyÜskentelevän Katja Mikkolan arkeen mahtuu niin tyÜtä, tavallista lapsiperheen arkea kuin harrastuksiakin ja välillä tuntuukin, että aikaa ei jää mihinkään ylimääräiseen, kuten esimerkiksi kampaajalla käyntiin. Katja saikin oivalluksen kutsua kotiinsa liikkuvan parturi-kampaajan Sari Rinne-Rauhaniemen nähdessään hänen mainoksensa sanomalehdessä. - On todella kätevää, kun kampaaja tulee kotiin eikä minun tarvitse lähteä minnekään. Olimme menossa juhliin ja silmiini osui Sarin mainos juuri oikeaan aikaan. Tuurilla häneltä lÜytyi vielä sopiva aikakin, jotta minulle saatiin loihdittua upea kampaus juhliin. En ole aikaisemmin kuullut samanlaisesta palvelusta, mutta jatkossa varmasti tulen tätä palvelua hyÜdyntämään.
LÄMMINTÄ KESÄÄ!
AV ÂŹMA PEÂŹ ÂŹLAÂŹ T: SARI ja ANU
Omaa aikaakin säästyy, koska elämme keskellä lapsiperheen arkea, jossa aikaa ei ole koskaan liikaa. - Pidän pidemmästä tukasta ja helppohoitoisesta mallista. En ole mikään arkimeikkaaja ja laittautuja, mutta juhlat ja hienot tilaisuudet ovat sitten erikseen ja niihin onkin ihanaa laittautua oikein kunnolla. Itsellekin tulee varmempi ja hienostuneempi olo, kun on satsannut myÜs kampaukseen, Katja myhäilee tyytyväisenä. Kahden lempityÜn yhdistäminen onnistuu Salolainen, alunperin Helsingistä Saloon vuonna 1999 muuttanut Sari Rinne-Rauhaniemi meni aluksi Saloon tullessaan Nokialle tÜihin, mutta se tyÜ vaihtui oppisopimuskoulutukseen kampaamossa, jossa Sari olikin tÜissä kaksostyttÜjen syntymään saakka. Sari oli välillä tyttÜjen kanssa kotona kolmisen vuotta ja valmistui samalla koulunkäyntiavustajaksi. Hänelle tarjottiin iltapäiväkerhosta tÜitä, jon-
shampoo + hiuslakka yhteishintaan 45 ₏ (norm. 52₏) y Koko kesän kampaamopuolella oppilastyÜt -50%
9.6 liike avoinna klo 20.00 asti! Kynsistudio
Parturi-kampaamo
www tangle www.tangle.fi
A S E M A K AT U 7, S A L O
ka hän otti vastaan. Hän ei voinut kuitenkaan kokonaan unohtaa toista intohimoaan, kampaajan tyÜtä, joten hän päätti ryhtyä Saloon liikkuvaksi kampaajaksi yhdistäen kaksi toiveammattiaan. - Parhainta kampaajan tyÜssä ovat tietysti asiakkaat. Minulle on todella tärkeää tarjota henkilÜkohtaista palvelua. Haluan hoitaa jokaisen asiakkaan alusta loppuun rauhassa. Tekemällä päivällä kerho-ohjaajan tyÜtä ja iltaisin ja muina aikoina kampaajan tÜitä, saan toteuttaa itseäni kahdessa ammatissa, joista todella pidän. Haluan päästä eroon stressaavista aikatauluista ja nyt voinkin suunnitella omat
w w w. p r i m a . ďŹ P.(02)
734 9894
aikatauluni itse ja olla oman itseni herra. Kampaamo alalla riittää haasteita ja uutta opittavaa ja kokoajan on tärkeää kouluttaa itseään, koska tekniikat ja tuotesarjatkin muuttuvat jatkuvasti. - Tulevaisuudessa minulla on tarkoitus tehdä myÜs kotiini liikehuoneisto, jossa voin palvella asiakkaita. Toki vierailen mieluusti myÜs asiakkaiden kotona, koska se tämän liikkuvan parturi-kampaajan juju juuri onkin, Sari kuvailee tyÜtään.
SALONJOKILAAKSO
12
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
Muinaisia juttuja Rikalanmäellä Tuulia Rivasto
On kaunis kesäpäivä, ja mäellä häärivät naiset, miehet ja lapset askareissaan. Useampia telttoja on pystytetty mäelle. Nuotioita viritellään, ja pian kattilassa kiehuu vesi. Joku tekee laakanauhaa, joku takoo raudasta pihtejä, oven kahvoja tai veitsen teriä. Päällään ihmisillä on pitkiä mekkoja, liinoja, nahka- tai villavöitä, esiliinoja ja kuparisolkia sekä rannekoruja. Kyseessä on Halikon Rikalanmäellä järjestetyt muinaismarkkinat. Myyntipöydissä on tarjolla kaikenlaista koruista solkiin ja vaatteista kuppeihin. Hopeakuun kojussa on mielenkiintoisia hirveluusta ja hirvensarvesta valmistettuja tuotteita. Helena Vienola Hopeakuusta kertoo, että luut ja sarvet työstettynä sopivat eri työvälineisiin, kuten nyörihaarukka nyörien tekoon, taittoluu kirjansitojalle ja nahkatöihin tai käpy verkon ja lautanauhan tekoon sekä koruihin. Ontosta hirven tai peuran sarvesta valmistuu mm. sieniveitsiä, muinaispuukkoja tai siitä saadaan keihääseen tai nuoleen kärkiä. – Nämä pienemmät ontot luut ovat metsäkauriin sääriluita ja isommat kuuluvat hirvelle. Saan näitä luita syksyllä, kun hirven metsästyskausi alkaa. Meillä Satakunnassa on montakin metsästysseuruetta,
- Pellavaa ei ole paljon värjätty, sillä siihen ei oikein väri tartu ja auringonvalossa se haalistuu. Väri tuntuu jäävän pellavan pintaan. Kesällä pellavavaatteet ovat kuitenkin kaikkein mukavimmat, sillä pellava hengittää tai talvella lämmittää, kun taas puuvilla hiostaa, neuvoo Leena.
Soppaa keittelemässä Viivi Platan, Nina kantoniemi, Julius Väliaho ja Marjut Hernesniemi. kertoo Helena. Tamperelainen monitoiminainen Kirsi Ylinen on artenomi ja teatteripuvustaja, lavastaja. Hän tuli markkinoille mukaan Helenan pyynnöstä. - Teen näitä nahka- ja hopeakoruja kaulaan, ranteeseen, hiuksiin tai ketjuiksi, Kirsi selittää. -Nämä riimukivet on tehty poltetusta savesta, ja mukana on tietysti ohjekirja. ”Pellavasta kultaa” Ihmisillä on päällään ilmiselvästi pellavasta tehtyjä pukuja, joista monet on värjätty punaisen, ruskean tai vihreän
eri sävyillä. Mutta muinaispukujen valmistaminen alusta asti ei todellakaan ole hätäisen hommaa. Leena Muurilla on myynnissä monenlaista liinaa, ryijyä ja peitettä, pannunalusia ja pyyhkeitä. – Me olemme viljelleet kotona Särkisalossa pellavaa ihan alusta asti, ja kun kävin Salon kotiteollisuuskoulun, innostuin sen jälkeen jatkojalostamaan näitä tuotteita. Sanotaan, että ”pellavasta kultaa, villasta multaa” mikä tarkoittaa, että oikein säilytettynä pellavavaate säilyy jopa 60 vuotta kuivassa, viileässä ja
valolta suojattuna, mutta villa ei säily. Pellava nyhdetään pellosta juurineen, sitten kuivatetaan, liotetaan ja taas kuivataan rutikuivaksi pellavasaunassa. Sen jälkeen se loukutetaan, lihdataan ja häkilöidään. Häkilöinnissä pellavasta erotetaan hienompi, silkkinen aivinakuitu ja karkeampi rohdinpellava. Aivinasta tehdään liinoja, naisten ja lasten hienoja pukuja tai vauvan vaatteita, rohtimesta miestenpaitoja. Rohdinpellava sisältää paljon karheita säikeitä, ja on kovaa ja karheaa.
Mäeltä nousee savua, ja nuotion vieressä kyyköttääkin useampi naishenkilö. He ovat tekemässä aamiaista, johon kuuluu puuroa, jossa neste on marjahillosta ja hunajasta ja sekaan laitetaan ohra- tai ruisjauhoja. Keitetään myös munia ja tehdään litteitä leipäsiä. Päivälliseksi on sitten luvassa ehkä nokkoskeittoa tai keitettyjä nauriita, porkkanoita ja kaalia. Viivi Platan kertoo että tämä muinainen tapa elää on oikeastaan mukavaa, ei ole kiire minnekään, ei ruoanlaitossa eikä muutenkaan. – Tämä on sellainen elämäntapa, sillä näitä muinaistapahtumia on melkein joka viikonloppu jossakin päin Suomea aina syyskuulle asti. Seuraavaksi mennään Turun keskiaikamarkkinoille, Euraan, Rosalaan Ahvenanmaalle ja kauden päättää Helsingissä Pukkisaaren muinaismarkkinat syyskuun alussa. Toki näitä muinaispäiviä pidetään myös ulkomailla Ruotsissa, Visbyssä, Puolassa Grunwal-
dissa tai Englannissa, Hastingissa. Tapahtuman järjestäjänä on häärinyt Hanna Nore. Tällaisen tapahtuman järjestämiseen kuluu helposti puolikin vuotta. – Oli oikein mukava tulla tänne Rikalanmäelle ja sääkin on meitä suosinut nyt. Museovirastolla on tietysti tiukat määräykset, missä saa olla ja mitä saa tehdä ja itseasiassa, vaikka tämä näyttää väljältä, tässä on hiukan ahdasta. Ehkä voisin kutsua vielä pari muutakin mukaan ensi vuonna, muttei yhtään enempää. Tämä on sellainen elämäntapajuttu, useat ovat ekoihmisiä ainakin hiukan, kertoo Hanna.
Helena Vienola ja Kirsi Ylinen Hopeakuusta myyvät mm. luista ja sarvista tehtyjä tuotteita.
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
13
Kissa-aiheinen näyttely Kiikalan kirjaston yläkerrassa Heli Laaksonen
Kiikalan kirjaston yläkerrassa on esillä Seppo Lehdon kissa-aiheinen näyttely heinäkuun puoleen väliin asti. Näyttelyssä on esillä Lehdon, taiteilijanimeltään Zezzo, maalauksia ja valokuvia kissoista. Lehdolla on aikaisemminkin ollut näyttelyitä pienillä paikkakunnilla ja kirjastoissa. Suurempiin gallerioihin pääsy on kallista ja se vaatisi sponsorin. - Joihinkin paikkoihin on pitkät jonot. Jonottaminen kannustaa maalaamaan lisää, Seppo Lehto kertoo. - Idea kissojen maalaukseen lähti Hyvään kotiin -kirjan myötä. Jouduin töistä lomautukselle ja maalasin pari sataa kissaa. Ihailen Vincent van Goghia ja Pablo Picassoa, ehkä heiltä olen omaksunut tyylini. Tauluni ovat värikkäitä, tyylisuuntaus on ehkä kubistinen, Lehto jatkaa. Seppo Lehto on ammatiltaan suunnitteluinsinööri. 40 vuoden uran jälkeen hän on siirtymässä eläkeputkeen ja maalaukselle jää enemmän aikaa. - Halusin ilmaista itseäni. Vaikka töissäkin suunnittelin ja piirsin, vedin oman puumerkkini alareunaan, silti siinä oli aina toisten määräämät säännöt ja aikataulut. Monet tekivät samanlaisia kuvia. Nyt kun maalaan, minulta jää elä-
Seppo Lehto on imenyt värikkäisiin tauluihinsa vaikutteita ihailemistaan Vincent van Goghista ja Pablo Picassosta. mään jotain, Lehto sanoo. - Toki vaimo, lapset ja itse rakentamani omakotitalo Espoossa ovat ne suurimmat jäljet, Lehto jatkaa ylpeänä. L ehdolta on ilmest yny t myös neljä kirjaa. Kirjailijan ura lähti liikkeellä Takiainen kirjasta, joka kertoo työelämän solmuista. Tämän jälkeen ilmestyi Avaimet käteen.
- Se on rankka kertomus vähäosaisen elämästä. Siitä voi tulla vähän paha mieli, Lehto selittää. Seuraava kirja oli kissakirja Hyvään Kotiin, mikä kertoo hyvän mielen tarinan kissan kotiin tulosta ja perheen elämästä kissan kanssa. Yhdessä tyttärensä kanssa Lehto on tehnyt lapsille suun-
natun kirjan Matka maahan. - Sanna teki ala-asteella pehmeäkantisen A5 vihkosen. Tarina oli hyvä ja päätin jo silloin, että tästä tehdään vielä joskus kirja. Vähän jouduin tarinaa muuttamaan ja siitä tyttäreni ei oikein pitänyt. Tästä kirjasta on tullut paljon kehuja ja siinä on asioita, joita lukijan tarvitsee selittää lapsel-
le, Lehto ohjeistaa. Kissoja Lehdon perheellä on yhteensä neljä; Pörri, Boris, Napu ja Matti. Kissojen valokuvaaminen on haasteellista puuhaa. Kissa ei noin vain pysy paikallaan kuvaustilanteessa ja Sepon tarkoitus onkin kuvata kissat niiden omassa ympäristössään ja luonnossa. - Halusin vähän haastetta.
Kärsivällisyyttä tämä vaatii mutta Boris on oikea filmitähti ja Pörriä olen kuvannut niin paljon, että se on jo oppinut pysymään paikallaan, Lehto kehaisee. Kuvista tehdään kortteja ja tauluja, joihin voi tutustua perheen yrityksen ApriSanin nettisivuilla. Korttejaan hän ei ole tarjonnut yrityksille vaan pitää oikeudet itsellään. - Näitä kortteja on jo 600 erilaista ja ne ovat todella suosittuja. Nämä ovat luonnollisia kuvia. Monet kaupan kortithan ovat melko teennäisiä, kissoilla on myssyjä päässä ja sen semmoista, Lehto toteaa. Seppo Lehto täyttää vuoden päästä 60 vuotta. Taiteilijan ura hänellä on vasta alussa. - Olen laskenut, että minulla olisi vielä ainakin 20 vuotta aikaa maalata ja kuvata. Olen onnellinen ja kiitän luojaa, että saan nyt tehdä sitä, mikä todella on intohimoni, Lehto kertoo. Lehdon perhe on nykyään kulttuuriperhe. Lapsista toinen opiskelee kuvataidetta ja toisella on yhtye, jonka kanssa heillä on ollut muutama konsertti New Yorkissa asti. Molemmat lapset soittavat pianoa. - Vaimo käy vielä sitkeästi töissä, Lehto naurahtaa. - Ilman vaimon ja perheen tukea tämä homma ei olisi onnistunut. He ovat jaksaneet tukea ja kannustaa, Lehto vakavoituu.
Älyttömillä tarjouksilla kesään! Samsung Galaxy Mini
Nokia C7-00
Oikea SuperMini, kosketusnäyttöpuhelin. 600 MHz prosessori pienessä koossa. Helppokäyttöinen. Huikea hintalaatusuhde.
Pinta upeasti kiillotettua ruostumatonta terästä. Ohut kosketusnäytöllinen älypuhelin. Tuhansia lisäsovelluksia Ovi Kaupassa. 8 megapikselin kamera ja HD -tason videokuva.
+ DNA Onni M -liittymä
+ DNA Onni M -liittymä
= 6,90
€/kk* (24 kk)
= 12,90
Kaupan päälle* min puhetta
3000
DNA - matkapuhelinliittymiin kuukaudessa 12 kk:n ajan DNA Kimppa (24 kk) –sopimuksella.*
PUHELIN ILMAN LIITTYMÄÄ 139€
DNA Onni M
2,90
€/kk
sis. 100 min DNA-DNA kotimaan matkapuheluita.
Norm. hintaiset kotimaan puhelut ja tekstarit
0,069
€/min & kpl
Puheluissa minuuttiveloitus. Liittymän avaus 2,90 €.
€/kk* (24 kk)
Kaupan päälle* min puhetta
3000
DNA - matkapuhelinliittymiin kuukaudessa 12 kk:n ajan DNA Kimppa (24 kk) –sopimuksella.*
PUHELIN ILMAN LIITTYMÄÄ 329€
SURFFAILE NETISSÄ RAJATTOMASTI PIKKURAHALLA!
DNA Liikkuva Laajakaista S –lisäpalvelu
1€/kk*
vain
koko sopimuskauden ajan (norm. 4,90 €/kk)
*3000 min puheluita uusiin DNA Onni M -liittymiin DNA Kimppa 24 kk -sopimuksella. Lisäksi halutessa DNA Liikkuva Laajakaista S –lisäpalvelu 1 €/kk koko sopimuskauden ajan ja sen avaus 0 € (norm 4,90 €/kk ja avaus 2,90 €). DNA Kimppa 24kk: esim. Samsung Mini (4 €/kk) + DNA Onni M 2,90 €/kk = yht. väh. 168,50 € (sis. Avaus 2,90 €). Erikseen 72,50 € + 139 € = 211,50 €. DNA Liikkuva Laajakaista S:nopeus jopa 0,5 megaa, norm. vaihteluväli 0,25 – 0,4M. Etuoikeutettu data 1 Gt. Kk-maksuun sisältyvä etuoikeutettu datamäärä välitetään liittymän ilmoitetulla nopeudella. Etuoikeutetun datamäärän täytyttyä nopeus saattaa laskea alle ilmoitetun. Enimmäisnopeus on saavutettavissa rajoitetusti 3G-verkossa. Käyttö ulkomailla erillisen hinnaston mukaisesti. Tarjous voimassa 22.6.2011 saakka ja koskee uusia liittymiä sekä nykyasiakkaita, jotka vaihtavat DNA Onni S/Onni/Into/Helmi/Mainio –liittymästä DNA Onni M:ään. Lisätiedot www.dna.fi
HALIKKO
SALO
Prismantie 2 (Prisman kauppakäytävällä) Ark. 10-18, la 10-15
Linjuri Vilhonkatu 14 Ark. 10-19, la 10-18, su 12-16
SALONJOKILAAKSO
14
Ruoka Heli Koivuniemi
MAKEINEN Karkin valmistus on ammattikondiittorin mukaan helppoa. Parasta on, että kotikarkit eivät sisällä turhia lisä- ja väriaineita.
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
Tee iki-ihanat vaahtokarkit, marmeladit ja fudget itse ja ihan vain jouluhern jouluh h erkuiksi kotiin. Juhliin Katajala valmistaa jopa 100–150 kappaletta karkkeja, mutta kotikäyttöön riittää pienempi, 50 – 60 kappaleen erä.
Heli Koivuniemi
kien makuun. - Vaahtokarkit kuivatetaan pöydällä ja ne kieritellään tomusokeri-maissijauheseoksessa. Maissi sitoo kosteuden, eikä vaahtokarkeista tule löllöjä. Työvaiheet saattavat kuulostaa monimutkaisilta, mutta Katajala lupaa, että työn tuoksinassa ne tuntuvat yksiselitteisiltä ja helpoilta.
Karkin valmistus on Kun Katajalan perheen lapset jäivät yksin kotiin, he ot- ammattikon d i it t o r i n mu k a a n tivat kaapista esiin kattilat ja ryhtyivät keittelemään toffee- helppoa myös kotikeittiöissä. ta. - Moni arkailee kark- Sotku oli melkoinen, eikä Konvehtien valmistus lupaa olisi herunut, jos van- kien tekoa, mutta oikeilon jo taitolaji. Katajala hemmilta olisi kysytty, Anne- la nikseillä onnistut varon kuvannut valmistusli Katajala muistelee lapsuut- masti. vaiheet tarkasti blogisKun peruspohja on taan. saan. Menemättä tarNyt pari vuosikymmentä oikea, voi fudgen makempiin yksityiskohtiin, myöhemmin, Katajala pitää kua vaihdella esimerhän nostaa esille kaksi omaa blogiaan Kermaruusu, kiksi makusiirapeilla, tärkeää työvaihetta. jossa hän kertoo yksityiskoh- suklaalla, pähkinöillä, Suklaan temperointaisesti, miten konvehtit val- manteleilla, kuivatuilla ti parantaa konvehtin mistetaan oikeaoppisesti tai hedelmillä tai karkkirakennetta. Temperoimikä on vaahtokarkkimassan rouheella. Helpoin tapa Anneli Katajala valmistaa tuttavilleen vaahtokarkkeja, toffeita ja konvehteja. Suositussa Kermatu suklaa ei esimerkiksi testata keitoksen ruusu-blogissaan hän kertoo omista kokeiluistaan ja vastaa viikoittain lukijoiden esittämiin kysysalaisuus. sula herkästi kädessä tai k y p s y y t t ä on myksiin. Työ kondiittorina ja pa huoneenlämmössä. vesitippakoe. suurtalousesip i t i ien ään - Kunnolliset muotit Laita piemiehenä p ita kylm a a L ovat myös tärkeitä, konvehtien liivatteen joukkoon, ja lopuksi keja rohkeasti kokeilemaan tuovat marjat, mehut ja soni tippa seosta kylon k e h itp ” tip sta tä ny t kokseo n. Jos ge on mään veteen. Jos keri. Jähmettynyt marmeladi myös vaahtokarkkien tekoa. seok seen lisätään valku- valmistaja muistuttaa. d ee tippa jähmettyy, leikataan palasiksi ja pinnan Niiden valmistuksessa Katak austa itovet ttyy, fu s aisvaahto. .” istu e Anneli Katajalan blogi Massa purjala suosittelee käyttämään annetaan kuivahtaa ennen sofudge on valmis. ja, joten fuds i m m l h va ” valm n www.kermaruusu.com sotetaan tyllämpötilamittaria. Va la sen jä l keen kerointia. gen, toffeen tai jä . ie eht itolaji v lalla tai purTä smä lleen - Marmeladi säilyy kuivassa massa laakeaan astiaan tai v a a ht o k a r k i n n ta o sotinpussilla pellille. silikonivuokaan ja anna sen ja viileässä. Yleispätevä sääntö oikea lämpötila ”K on jo valmistus sujuu Vaahtokarkeista voi pursotitse tehtyjen karkkien säilytys- on varmistettava häneltä nopeasti ja vaivatto- jähmettyä yön yli kylmässä. taa vaikkapa sydämenmuotoiajaksi on viikko. Ja kyllähän siksi, että massa ei masti. M a r mela d i i n t a r v it a a n ne on jo yleensä popsittu en- leviä pursotettaessa. Oikean sia karkkeja. Erilaisilla marjaKatajalan ystävät ja tutut tilämpöinen sokeriliemi sekoite- soseilla tai suklaalla saa halulaavat usein itse tehtyjä kark- agar-agaria, jota saa aptee- nen sitä, Katajala naurahtaa. Katajala suosittelee kotikok- taan marjasoseen kanssa ensin tessaan vaihtelua vaahtokarkkeja omiin juhliinsa, häihinsä kista. Makua marmeladeihin
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
SALONJOKILAAKSO
15
Kampanja voimassa VIP-asiakkaille 6.6.–10.6.2011 kaikissa FilmTowneissa. Enintään 4 elokuvaa/VIP-asiakas/vrk, irtomakeisissa ei ostorajoitusta, ei voi yhdistää muihin etuihin/tarjouksiin.
€/100g
€/vrk (norm. 3-6 €/vrk)
SALO, Vilhonkatu 15 Puh. 022-828 711 Avoinna: Ma-La 11-23, Su 12-23
IRTOKARKIT
ELOKUVAT
10,00 €/kg (norm. 11,90 €/kg)
W W W. F I L M T O W N . F I
FACEBOOK.COM/FILMTOWN
Valokuvaaja Pekka Turunen lupaa Kemiöön ikuista kesää ja ArSboretum11 -näyttelyssä sen uskoo Pauliina Kallio
We stersin y r t t it a rha ssa kymmenisen kilometriä Kemiön keskustasta avattiin lauantaina neljättä kertaa ArSboretum -näyttely. Nä y t t e l y n on k o on nut MTV3:n Tila-ohjelmastakin tutuksi tullut helsinkiläis-kemiöläinen galleristi PirkkoLiisa Topelius, joka lupaa kesän kuluessa ravata ahkerasti Helsinki-Kemiö -väliä. - Olen luvannut olla täällä ylen aikaa. Tulen esittelemään näyttelyä ainakin täällä Westersissä järjestettävien konserttien aikana. Näyttely on avoinna tiistaista sunnuntaihin elokuun lopulle asti. Näyttelyssä teemana on ihminen ja luonto ja yhtä vaille kaikilla taiteilijoilla teemana on myös muotokuva. Taiteilijoita Kemiön yrttitarhaan ja eri tiloihin on löydetty kuusi. - Taiteilijat on nimenomaan löydetty, esimerkiksi Tero Annanollin töitä näin vaateliikkeen ikkunassa ja ajattelin, että hänen työnsä sopisivat tänne. Jokainen on tullut vastaan sattuman kautta. Valokuvaaja Pekka Turunen on kemiöläinen ja me Christina Holmlundin kanssa osa-aikakemiöläisiä, Topelius nauraa. Holmlund on tehnyt valoisassa Kanalassa pienen yrityksen ymmärtää luontoa. Valokuvissaan ja piirroksissaan linnut ovat keskiössä ja ihmiset statisteina. Muut näyttelyyn osallistuvat taiteilijat ovat ruotsalainen öljyväreistä vesiväreihin siirtynyt Karin Oldfelt Hjertonsson, jonka näyttelyssä olevat teokset kuvaavat maisemia ja taivasta eri säätiloissa, meriLapissa asuva Petra Kaminen Mosher, jonka maalauksissa vesi välkehtii epätavallisen
Christina Holmlund on luonut valoisaan Kanalaan kiinnostavan kokonaisuuden lintuja ja ihmisiä valokuvista ja piirroksista.
Kemiöläinen valokuvaaja Pekka Turunen on kuvannut persoonallisia ihmisiä omassa elämässään. taidokkaasti. - Petralla on monta pientä lasta, joista nuorin syntyi tammikuussa, joten hän ei ymmärrettävästi päässyt tulemaan paikalle. Hän maalaa ympärillään olevaa Lapin luontoa ja lapsia, kuten näissä huvimajan tauluissa, Topelius esittelee. Kuudes näyttelyn taiteilijoista on Kaisa Salmi, jonka veistokselliset ympäristötaideteokset ovat herättäneet huomiota jokaisessa sijaintikohdassaan Keski-Euroopasta Suomen eri paikkakuntiin. Salmi on tehnyt ArSboretumiin syötävän veistoksen nimeltään ’Vivan’. Teos koostuu kompostimullasta, teräsverkosta, mansikoista, kerä-
kaalista, lehtikaalista, yrteistä, kurpitsasta, kukista ja kipsistä. - Tämä teos muuttuu päivittäin, nyt kasvit ovat vielä juurtumisvaiheessa, taiteilija Salmi kertoo. - Pian krassi-hiukset valuvat pitkin hahmon selkää ja kummallakin olkapäällä on kurpitsa. Rinnoilla on mansikoita, täällähän on jo yksi raakilekin, Salmi tutkiskelee maukasta ja mielenkiintoista teostaan.
Tero Annanolli raaputtaa rillitikuilla pullotussivärejä Helsinkiläisen Tero Annanollin pienet muotokuvat löytyvät Westersin kirjastoparvelta. - Nämä ovat välähdyksiä ja
tuokiokuvia omasta pojastani ja lapsista yleensä, Annanolli kuvaa. - Lapsuuden kesän väreissä on toivoa ja tulevaisuudenuskoa, eikä lapsen kuvan tarvitse olla iso. A nnanollin maalaustekniikka on erikoinen. - Kaadan pullotussivärejä kankaalle ja raaputtelen sitä grillitikuilla haluamaani suuntaan. Siten teokseen saa myös sattumanvaraisuutta ja lapsenomaisuutta, sillä joskus väri saattaa levitä liikaa, Annanolli hymyilee. - Käytän värejä yksi kerrallaan, kerroksittain. Näin teos hengittää eivätkä kaikki värit tuhraannu harmaaksi sotkuksi. Annanollin teoksia on samanaikaisesti esillä myös Billnäsissä. - Erilaisissa paikoissa käy
erilaisia katsojia ja se on tietysti hyvä asia, täällä Westersissä on näyttelyn lisäksi ruokaa, luontoa ja konsertteja. Valokuvaaja Pekka Turusen suuret muotokuvat koristavat ravintolasalin seiniä. Teokset ovat värikylläisiä, tasapainoisia ja sisältävät paljon herkullisia yksityiskohtia. Herkimmässä teoksista keskiössä on nuori morsian, joka imettää juhlapukuista tyttövauvaansa hellä hymy kasvoillaan. Turusen valokuva saa hiljentymään yhtä lailla kuin Annanollin pieni ’Työmies’ saa riehakkaaksi, kuten maalauksen pieni lippalakkipäinen poikakin on. - Westers on loistava paikka pitää näyttely. Hieno yhtenäinen tila ja luomupuutarhakin ympärillä, Turunen kehuu. - Ja täällä Kemiössä on aina näin hieno keli!, vakuuttaa
hymyilevä Turunen aurinkoisessa yrttitarhassa.
Kaisa Salmen ’Vivan’ muuttuu päivä päivältä – kasvaa ja tulee syödyksi.
SALONJOKILAAKSO
16
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
SSO:n autoliikk kkeist eis ä Bonu onusta sta jopa 5%
TÄYSIN UUSI FORD FOCUS. Käynnistä enemmän kuin autosi. Wagon alkaen
22.090,95 €
(+ toim.kulut 600 €)
ford.fi Ajattelee sinua. Driver Alert -vireystason valvonta.
Ajattelee puolestasi, jotta voit nauttia ajamisesta.
Ajattelee muita. Aktiivinen kaistanpitoavustin.
Ajattelee itseään. Aktiivinen pysäköintiavustin.
Täysin uusi Ford Focus Wagon alk. 22.090.95 € (autoveroton hinta 17.540 € + arvioitu autovero CO2-päästöillä 139 g/km 4.550,95 €) Hintaan lisätään toimituskulut 600 €. Kuvan auto erikoisvarustein.
Ford Fiesta 1.25 82hv Titanium 5-ovinen
15.990 €
Hinta sisältää autoveron 3097,78€, toimituskulut +600€ , yhteensä 16.590 € co2 129g/km (kuvan auto erikoisvarustein)
Titanium varustelu W`ej_[jeaed[ ;IF#W`edlWaWkjki` h`[ij[bc [jkikcklWbej '+Ç *#fkebW_i[j a[lojc[jWbb_lWdj[[j dW^aW_d[d e^`Wkifo h ahec_dl h_d[d [jki b[_a d a[^oi sekä ikkunalistat i_i j_be`[d b[Z#lWbW_ijki
KESÄETUNA
JOUSTAVA FIESTA RAHOITUS
Käsiraha Maksuaika Kk-erä
1.650 € 60 kk 259 €
korko 5,9 %, maksuaika 60 kk, suurempi viimeinen erä 2.950,00 €, luotonperustaminen 185,00 €, eräkohtainen käsittelykulu 8,00 €, ksl:n mukainen todellinen vuosikorko 7,61 %, ksl:n mukainen todellinen luottohinta 19.899,93 €
LISÄKSI: WkjecWWjj_d[d#_bcWije_dj_bW_j[ WkZ_e * fWa[jj_ KI8#b__j dj " ,#aW_kj_djW i[a fh[c_kc ced_je_c_d ojj 8bk[jeej^ >WdZi\h[[ SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi
075-alkuisen puhelun hinta: lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min
ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 | la 10-14 ma-pe 7.30-17 ma-pe 7.30-17
LOHJA, Maksjoentie 8-9 Automyynti 075 3040 5210 Huolto 075 3040 5230 Varaosat 075 3040 5240 www.ppauto.fi
ma-pe 9-18 | la 10-14 ma-pe 7.30 -17 ma-pe 7.30 -17
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
17
8XVL 2SHO $VWUD 6SRUWV 7RXUHU
SSO:n autoliikkeistä Bonusta ta jopa j 5%
3DONLWWXD W\\OLNN\\WWl Uusi Opel Astra Sports Tourer on Vuoden Auto Suomessa 2011, eikä suotta. Tyylikäs farmari on kuin tehty suomalaisiin olosuhteisiin, joissa autolta vaaditaan ajo-ominaisuuksien lisäksi runsaasti käytännÜllisyyttä. Lukuisat yksityiskohdat, suuret tilat ja huippuluokan ajettavuus kruunaavat komean ulkonäÜn. Tervetuloa tutustumaan. .RH DMDPLVHQ LOR ZZZ RSHO ø
RAJOITETTU ERĂ„!* $VWUD 6SRUWV 7RXUHU 7XUER KY VSRUW
₏ + toimituskulut 600 ₏, yhteensä 26.500 ₏. CO2 päästÜt 144 g/km, yhdistetty kulutus 6,1 l/100 km .RVNHH UDMRLWHWWXD HUll YDUDVWRVVD ROHYLD DXWRMD
YDNLRQD PP Automaatti-ilmastointi Vakionopeudensäädin 17� alumiinivanteet Sport-istuimet Automaattiset tuulilasinpyyhkijät
Sport-malliin VELOITUKSETTA SPORT PRO 2-PAKETTI ‡ QDKNDLQHQ OlPPLWHWWlYl RKMDXVS\|Ul ‡ VlKN|LNNXQDW WDDNVH ‡ EOXHWRRWK KDQGVIUHH BLACK LINE-PAKETTI ‡ WXPPDW WDNDODVLW PXVWDW NDWWRNDLWHHW ‡ YHORXU PDWRW ‡ WDNDVSRLOHUL &RQWLQHQWDO WDOYLUHQNDDW DOXPLLQLYDQWHHW ´
(786, \OL Ăś
8SHDW HGXW 2SHO &RUVDDQ
(6,0(5.,.6, (QMR\ 7ZLQSRUW KY FR J NP
8XWHHQ 2SH HO &RUVD DDQ
RYLQHQ Ăś
UDKRLWXXVNR RUNNR
RYLQHQ Ăś
*
(QMR\ 7ZLQSRUW KY FR J NP RYLQHQ Ăś
7DUMRXVODVNHOPD PXNDDQ (rahoitusesimerkki): Auton hinta a 13 580 ₏, käsirahha 2 9999 ₏, luottoaika 36 kk, luottosuhteen perustamiismaksuu 0 ₏, laskutuspalkkio 0 ₏, kk-erä 199,997 ₏, viim. suuuremp pi erä 3 999 ₏, KSL:n mukainen luottohinta 13 9997 ₏, KSL:n mukainen todellinen vuosikorko 1,92 %. Edellyttää luottopäätÜksen ja ka askovakuuutukksen.. Rahoituksen maksimimäärä 15 000 ₏ . Rahoitustarjous on voimassa 30.66.2011 asti.
1HVWH H SROWWR RDLQQH OD DKMDNNRUWWWL
RYLQHQ Ăś
Hinnat sisältävät autoveron 2784,25-3390,39 + toimituskulut 600 ₏
(QMR\ YDUXVWHOX ‡ Ajotietokone ‡ 3-puolainen nahkaverhoiltu ja lämmitettävä ohjauspyÜrä ‡ Suhteessa 60 : 40 jaettu takaistuin ‡ SähkÜtoimiset ikkunat edessä ‡ Kauko-ohjattu ovien, takaluukun ja polttoainesäiliÜn kannen keskuslukitus ‡ Korinväriset ovenkahvat ‡ Keskikonsoli mattakromia ‡ Ilmastointi ‡ ESP-ajonvakautusjärjestelmä ‡ Radio-CD MP3 toiminnolla, 7-kaiutinta, kaukosäätÜ ohjauspyÜrässä ‡ Vakionopeudensäädin SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi
075-alkuisen puhelun hinta: lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min
ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 | la 10-14 ma-pe 7.30-17 ma-pe 7.30-17
LOHJA, Maksjoentie 8-9 Automyynti 075 3040 5210 Huolto 075 3040 5230 Varaosat 075 3040 5240 www.ppauto.fi
ma-pe 9-18 | la 10-14 ma-pe 7.30 -17 ma-pe 7.30 -17
SALONJOKILAAKSO
18
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
www ww.pe peuge u ot.ďŹ
Ä´ ƒ En nnakkoesittelyssä ä 10.-1 11.6. perjantaina klo 99 18 ja laua ant ntai aina ai na k klo lo 100-14 14
Tervetuloa!
308 h ƒ Ä°Ä´ÂƒÄ´ÄŻÄŻ Äš Ĺ‚ ƒ ÄłÂƒÄ°Ä´Ä´Â„ÄˇÄł ̄ kokonaishinta 19.655,84 ₏ + toimituskulut 600 ₏. CO2Š !! X İįij‹İġį ¤ „
ij„į ‹Ĝ„ġ ¤İįį ƒ °
ƒ š Ä´ ¤ Ä°ÄŻÄŻÂƒÄŻÄŻÄŻ ÂŽÄą Š Ĺ‚ IJ Âľ Ä°ÄŻÄŻÂƒÄŻÄŻÄŻ Â?ƒ
*
08-malleihin
&3 Peugeot 207
ja än lahjakortte m h y -r S ta s o arv ÄLLE! KAUPAN PÄ
Pack-varustepaketti 498 ₏
3-ovinen
5-ovinen
+toimituskulut 600 ₏, yhteensä 16.590 ₏
+toimituskulut 600 ₏, yhteensä 17.590 ₏
15.990 ₏ 16.990 ₏ hinta sisältää autoveron 3249,37 ₏ Co2 päästÜt 137g/km, yhdistetty kulutus 5,8 l/100 km
Sisä ältää: ‰ Œ Š
‰ ¹! X ! !
‰ ¾ Š
‰ ¸ ‰ 
!!
hinta sisältää autoveron 3456,28 ₏ Co2 päästÜt 137g/km, yhdistetty kulutus 5,8 l/100 km
*Koskee rajoitettua erää Peugeot 207 Active & Millessim sekä 308 Millessim autoja. Etu koskee 1.-30.6.2011 välisenä aikana tehtyjä uusia tilaussopimuksia. SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi 075-alkuisen puhelun hinta: lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min
ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 | la 10-14 ma-pe 7.30-17 ma-pe 7.30-17
LOHJA, Maksjoentie 8-9 Automyynti 075 3040 5210 Huolto 075 3040 5230 Varaosat 075 3040 5240 www.ppauto.fi
ma-pe 9-18 | la 10-14 ma-pe 7.30 -17 ma-pe 7.30 -17
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
SALONJOKILAAKSO
Mia Kuisma
Kuusjokelainen veteraani Kaino Lehtonen koki mukavan yllätyksen kun hänen talonsa valittiin Varsinais-Suomen Sotaveteraanipiirin, Varsinais-Suomen Reserviupseeripiirin ja Varsinais-Suomen Reserviläispiirin koordinoiman talkootempauksen kohteeksi. Tempauksessa todellisessa tarpeessa olevan sotaveteraanin talon julkisivuihin tehdään tarpeelliset pohjatyöt ja ulkomaalaus. Työn tekemisen taustalla ovat järjestöjen paikallisyhdistyksen jäsenet, jotka halusivat ehdottomasti olla mukana veteraanien auttamisessa. Talkootempaus on jaettu kahteen osaan ja ensimmäisessä tempauksessa kyseessä olivat rappaustyöt.
KESÄLOMAREISSUN KESÄLOMAREISSUN ONNISTUMISEN ONNISTUMISEN TAKAAMISEKSI TAKAAMISEKSI TYRE FIRST AID KIT, jolla paikkaat renkaan!
Idean isä, Virtasen maalitehtaan toimitusjohtaja Kimmo Suomi tutustui vuoden alussa Salon messuilla veteraani- ja reserviläisjärjestöjen edustajiin. - Omat vanhempani olivat molemmat veteraaneja ja auttamisen halu oli itänyt minussa jo pitkään. Kimmo Suomi oli miettinyt muotoa kiittää veteraaneja siitä, mitä he tekivät 70 vuotta sitten meidän muiden eteen. - Tämä on osa kiitosta siitä, että me voimme edelleen elää, voimme hengittää ja puhua edelleen suomen kieltä. Yhteistyö syntyi mutkattomasti veteraani- ja reserviläisjärjestöjen edustajien kesken. - Puhuin ideasta Mik ko Halkilahden ja Jaakko Allerin kanssa ja sitä kautta Kuusjoke-
Lisäpatruunoita saa meiltä! (Ovh 75€)
nyt 55€ Piisitie 3 B Halikko as.
MA-PE 8-17
TARKISTA RENKAASI ENNAKOI VESILIIRTO - vaihda uudet renkaat alle hyvän sään aikana! A IT A K N E LAA A JA VAL ALI LIKOI OIMA MA E ERI RI M MER ERKK ER KKEJ KK EJÄ EJ Ä, Ä, R JA käy kä y tut tutust tust stum umas um assa as sa v val alik al likoiimi mii iim imme imme A www.rengassalo.fi VANTEIT Runsaasti raskaankaluston renkaita suoraan varastosta
Salitunkatu 5, Täyden palvelun rengastalo
puh. 7311705 ark 8-17, la 9-13
RENGASRIKKOPÄIVYSTYS 24 H, P. 0500 531 950
Vapaaehtoiset talkoolaiset jonottamassa kahville.
Kuvassa sotaveteraani Kaino Lehtonen.
Laadukas eurooppalainen rengas Uutuudet nyt myös pakettiautoihin!
www.japiparts.com
Kuusjoella tempaistiin hyvällä asialla
19
lainen veteraani Kaino Lehtonen löytyi. – Kaikki täällä tehtävä työ on talkootyötä. Kaikilta löytyy juuri oikeaa asennetta tähän tärkeään projektiin, tämä on joukkuepeliä niin kuin MM kisat tänä vuonna tai talvisotahenkisyys 70 vuotta sitten. Kun kohde vaan on oikea, kyllä auttamisen halua löytyy, kiteyttää Kimmo Suomi. Kuusjoen veteraanien puheenjohtaja Jaakko Aller on ollut toimeenpaneva voima Kuusjoella. - Kuusjoella on noin 15 veteraania ja Kaino sekä Kainon talo valikoitui helposti tempa-
uksen kohteeksi. - Kävimme yhdessä Kimmo Suomen kanssa tarkistamassa maaliskuussa talon ja siitä tämä projekti sitten alkoi. - Talkooporukkaan kuuluu noin 20 henkeä eikä sen kokoaminen ollut vaikeaa, edes kiristämistä ei tarvinnut harrastaa, naurahtaa Aller. Talkooporuk ka koostuu Kuusjoen veteraaneista, Kuusjoen VPK:sta ja Lions clubin jäsenistä. Porukkaa on tullut myös Halikosta, Paimiosta ja Salosta. - Aluksi oli suunniteltu vain julkisivun kunnostusta maalaamalla, mutta sitten ilmeni
suurempia ongelmia. Päätimme yhdessä laudoittaa uudelleen kuistin sekä korjata ulko-oven ja sen rakennustöistä vastaa kirvesmies Marko Heinonen. - Otin yhteyttä korjausneuvoja Antero Hiilevuohon, joka toimii vanhustyön keskusliitossa. Hän kävikin katsomassa taloa ja nyt odotamme vastausta, että voidaanko esimerkiksi sisälle vetää vesijohto. Itse K aino Lehtonen on kaikesta saamastaan avusta ja huomiosta hämillään. 88-vuotias veteraani on tottunut asustelemaan yksin vihreässä talossaan, joka on maalattu edellisen kerran 80 luvulla. - Olen erittäin tyytyväinen minuun ja talooni kohdistuneesta auttamisen halusta. Kyllä nämä seinät jo kipeästi uutta maalia kaipaavatkin. Tunnelma talkoissa oli erit-
täin lämmin tuulisesta säästä huolimatta. - On sitä joskus kovemminkin tuullut, totesi Kaino Lehtonen rauhallisesti ja jatkoi lautojen siirtelyä. Huumorinkukka rehotti joka nurkalla, iloinen rupattelu kaikui korviin joka suunnalta ja silloin tällöin joku alkoi laulaa reippaita säveliä. Puolen päivän aikaan saapui odotettu vieras, Seija Aller kahvien ja sämpylöiden kera. – Kyllä minä kahvit keitin ja sämpylät tein kun näin tärkeällä asialla ollaan. Kahvit ja sämpylät tarjosi Kuusjoen veteraanien yhdistys. Talkoot jatkuvat vielä kesäkuun toisena lauantaina maalaustalkoilla, minkä suorittavat Salon Seudun Reserviupseerit ry:n ja Salon Seudun Reserviläiset ry:n jäsenet.
Mies Duenden takana ja edessä Mia Kuisma
Salolainen Aki Palenius on tanssinut noin 12 vuotta. Hänet innoitti aikanaan tanssimaan 90-luvun lopun ja 2000 luvun alun break dance ja se kulttuuri Paleniuksen mukaan näkyy yhä jollain tasolla hänen tekemisessään. - Minulle tanssi ja musiikki on ollut aina tärkeitä elementtejä. Musiikki tuottaa minussa liikettä luontevasti ja luonnollisesti, ei ole tärkeää miten tanssi tehdään ulkoisesti vaan se kokemus, jonka siitä tanssista saa. Hänen mielestään tanssissa on kyse vapaudesta; ainakin sitä haetaan, vaikkei sitä ehkä aina löydä. Palenius on tähän saakka tanssinut pääosin yksin, mutta nyt perjantaina ensi-iltansa saavaan Duendetanssiteokseen löytyi partneri. - Pyysin Pauliina Vessliniä mukaan koska koin, että meidän sisäiset maailmamme kohtaavat monissa kohdin. Tuntuu, että meillä on enemmän sanottavaa itsemme ja toistemme kautta ja puhumme samoista asioista eri historian kautta. Parhaimmillaan kaksin tekeminen on paljon
parempaa kuin yksin, koska osapuolet ikään kuin ruokkii toinen toistaan ja parhainta on se hetki, kun syntyy yhteinen ajatus. Negatiivista on oikeastaan vain aikatauluttaminen molemmille sopiviksi. - Pauliinan kanssa oli helppo lähteä yhteistyöhön, sillä kokemusta siitä oli jo mm. lastennäytelmän tiimoilta. Itseasiassa Aki on näytellyt jo kymmenisen vuotta joten tämä vuosi on hänelle merkityksellinen monessakin muodossa. – Juhlin 10-vuotistaiteilijavuotta vaikka harrastushan tämä minulle on, toteaa Aki tyylilleen uskollisesti. - Koen että näyttelemisestä on enemmän hyötyä kuin haittaa. En usko, että Duende olisi Duende pelkästään tanssien tai pelkästään näytellen. Minulle on hyötyä näyttelijä kokemuksesta esim. siinä, että osaan keskittyä tekemiseeni paremmin. Moni asia on kiinni olennaisen asian kiteyttämisestä ja pienistä nyansseista. Palenius ja Vesslin ovat harjoitelleet säännöllisen epäsäännöllisesti helmikuusta asti.
Aki Palenius on tanssinut jo useita vuosia. Duende - näytelmä -teos hahmottaa maailmaa flamencolta lainatuin keinoin. - Osa kohtauksista olivat visioina päässäni ja osa niistä on syntynyt treeneissä. Yllättävää on ollut se, että miten merkitykselliseltä tämän teoksen tekeminen on tuntunut omassa elämässäni. Duende- sana kuvastaa tekijän/taiteilijan sisäistä kokemusta omasta tekemisestään. - Olen saanut paljon itselleni ja jos jotain siitä kaikesta
pystyn välittämään katsojalle, olen onnistunut tavoitteessani. Tietenkään en voi päättää, miten kukakin teoksen kokee koska jokainen näkee sen oman historiansa kautta. Duende – näytelmä on Aki Paleniuksen ja Pauliina Vesslinin f lamencon innoittama tanssiteos. Tanssi menee osittain lähelle näyttelemistä ja siinä yhdistyvät nykytanssin,
katutanssin ja flamencon liikekieli Timo A. Aallon tunteikkaaseen valo- ja videosuunnitteluun. Tuotannosta vastaa Kulttuuriosuuskunta Kuokka. Työryhmälle teos on ollut tutkimus rakkaudesta ja ennen kaikkea vapaudesta. Vapaana maailmassa voi elää, kun on ollut vapaana maailmasta. Flamenco on ollut me-
todi, jolla on hahmotettu vapauden perusluonnetta: irti olemista. Mitä on irtipäästäminen ja pyrkimisestä luopuminen, ja voiko irtipäästämisen halusta luopua? Duende –näytelmä on tämän jalon tutkimustyön tulos. Duende- näytelmä saa ensi-iltansa 10. kesäkuuta Salon Teatterissa.
SALONJOKILAAKSO
20
Tervetuloa torstaina klo 9-19! To-Ma OITEET To-Ma K a i k k i AURINKOV
VESILETKUT
14,90
To-Ma VAHAKANKAITA Nanso Alk. PUSSILAKANAT
Plastex VESIKANISTERI
MONIKÄYTTÖMATTO
5.- -50% 2.90 90 90 90 9 6 6
3
Alk.To
2 l KATTILA lasikannella
45 l
1/as.
VAATTEIDEYNYNTIOUTLET MĂ„ Alk.To PISTEESS Naisten kpl
SAAVI
10 l hanalla
/m
Kokoontaittuva RETKITUOLI Alk.
2.-
)VSKBTUJ n KESÄVAATTEITA KOKO PERHEELLE!
1.-
-80% 2
98
Voi elämä,
miten tyylikkään edullinen tarjous taas Nisseniltä.
To-Ma
Aikuisten T-PAIDAT
TOPPEJA Miesten KAULUSRIP PUSERO Nyt
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
t 4 9- t QBMKPO WĂŠSFKĂŠ
4,90 max. 3/as.
.FJMUÊ IFMQPUVTUB IFMUFFTFFO &SJMBJTJB 566-&55*.*" Lasiset TIKKAJÄLKIRUOKA- TAULU KULHOT
FARKKUKIETAISUHAMEET
MUOVIKULHO
KANKAITA
kpl
/m
AURINKOLASIT alk.
JUOMABALLERINA- LASEJA KENGÄT TO-MA 5ZUUÚKFO OBJTUFO
1.- 1.- 1.- 1.- 1.- 1.- 1.- 41.41. - 1.- 1.- 1.- 21.- 1.- 1.- 1.TL-TUKKU OY 3 kpl
kpl
kpl
Bambu PĂ–YTĂ„- Pellavasekoite LĂ–YTĂ–JĂ„ TABLETTEJA KAITALIINOJA
TYYNY- TO-MA AUTO VAHALIINAT SHAMPOO TO 1L
kpl
kpl
&SĂŠ 1"37&,& KUURAUSLAATIKOITA HARJOJA
kpl
MÄNTYNESTE 2L
kpl
kpl
kpl
kpl
plo
kpl
Tervetuloa
kpl
kpl
*MNPJUVT WPJNBTTB UP BML
4"-0 t 7JMIPOLBUV t BSL MB
HINTA SISÄLTÄÄ KAIKEN – SÄÄSTÄT JOPA 200 ₏: Aurinkolasit voimakkuuksilla (säästÜ 65 ₏/165 ₏) Kovapinnoitelinssit silmälaseihin (säästÜ 20 ₏) NäÜntarkastus (säästÜ 15 ₏) Kehykset 200 mallin joukosta
Ostaessasi silmälasit väh. 75 ₏:n kehyshintaryhmästä, saat kaupan päälle optikon näÜntarkastuksen, kovapinnoitteiset linssit silmälaseihin sekä aurinkolasit omilla voimakkuuksillasi. Voit valita aurinkolasit laajasta 65 ₏ / 165 ₏:n B&G valikoimasta. Silmälaseissa kovapinnoitteiset vakiovalmisteiset peruslinssit ja aurinkolaseissa vakiovalmisteiset perusaurinkolasilinssit. Molemmat lasit samalle henkilĂślle. Lue lisää www.nissen.ďŹ
SALO Vilhonkatu 11-13, puh. 020 110 6100. Puhelun hinta matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 16,9 snt/min ja kiinteästä verkosta 8,21 snt/puh + 6,9 snt/min. www.nissen.ďŹ
Paintball-seura Soulseekers toivoo lajille lisää harrastajia Salossa Suvi Lehtinen
Miltä kuulostaisi harrastus, joka varmasti laittaa adrenaliinin liikkeelle ja hien virtaamaan, mutta on silti taatusti hauskaa? Paintball eli värikuulapeli on urheilulaji, jossa ideana on ampua merkkaimella värikuulia, joiden osumilla
pyritään pudottamaan vastapuolen pelaajat pelistä. Salolaiset Mika Hakanpää, Jari Ruokonen ja Kimmo Suominen lÜysivät lajin kolmisen vuotta sitten, ja totesivat myÜs Salon kaipaavan omaa Paintball-seuraa. - Soulseekers perustettiin viime vuonna ja meitä on nyt
15 mukana, Jari Ruokonen laskeskelee. - Pelaamme SM-liigan 3.divisioonassa nyt toista kautta ja tästä olisi tarkoitus lähteä nousemaan ylemmille sarjatasoille, kunhan joukkue on saanut hieman lisää harjoitusta. - Paintball on alun perin kehitetty 1970-luvulla Yhdysvalloissa, merkkaimet suunniteltiin alun perin joko karjan tai puiden merkitsemiseen ja Suomeen laji rantautui 80-luvun puolivälissä, Ruokonen valottaa. Paintballia pelataan talvisin sisähalleissa ja kesäisin ulkona aidatulla kentällä. Kisoissa kentälle rakennetaan rata ilmatäytteisistä esteistä, joiden suojissa pelaajat etenevät. - Kesällä pyritään treenaamaan kerran viikossa, talvisin noin pari kertaa kuukaudessa, Kimmo Suominen kertoo. Miehet myÜntävät harrastuksen olevan melko kallis, mutta joka pennin arvoinen. - Aluksi joutuu panostamaan asianmukaisten varusteiden hankintaan, joihin uppoaa helposti tonnikin, arvioi Mika Hakanpää. Seura kustantaa kuitenkin esimerkiksi peliturnausten kuluja.
Paintball on vauhdikas ulkolaji.
-Soulseekers kaipaa uusia innokkaita pelaajia, kertovat joukkueen kapteeni Jari Ruokonen (vas), sekä seuran jäsenet Kimmo Suominen ja Mika Hakanpää. - Talkoilla ollaan kerätty rahaa kausimaksuihin ja pelireissuihin. Miehet ovat yksimielisiä siitä, että laji sopii kaikille. - Nuorimmat harrastajat, joita olemme nähneet, ovat olleet 7-vuotiaita. Kisoihin ei kuitenkaan alle 14-vuotiailla ole asiaa. Laji ei vaadi erityisen hyvää kuntoa, tosin siitä on toki etua, onhan tämä nopeutta vaativa laji, Ruokonen kertoo. - Toisin kuin yleensä luullaan, värikuulien osumat eivät satu, tai ainakaan niitä ei tiivistahtisessa pelissä ehdi huo-
mata, tosin seuraavana päivänä mustelmia ei voi olla näkemättä, Suominen naurahtaa. -Suojamääräykset ovat silti tarkkoja niin harjoituksissa kuin peleissäkin, eikä niistä tingitä, Ruokonen muistuttaa. Miehet vakuuttavat lajin sopivan yhtä hyvin myÜs naisille ja toivottavatkin kaikki tervetulleiksi tutustumaan lajiin. - Salossa ei ole vielä naisia pelaamassa näkynyt, mutta ulkomaisissa joukkueissa heitä on mukana. Turnauksissa ovat siis sekajoukkueet sallittu, Suomessa ei naisille ole
omaa sarjaa. Harrastusta hankaloittaa Ruokosen mukaan lähinnä se, että lähimmät treenauspaikat lÜytyvät tällä hetkellä Paimiosta. - Tur vallisuuden vuoksi Paintballia pelataan ulkona aidatuilla kentällä, jollaista ei Salosta vielä lÜydy, mutta uskomme ja toivomme että sellainen tänne tulevaisuudessa saadaan, kunhan laji tulee tunnetummaksi ja useammat lÜytävät sen.
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
Marskin ritari Eino Laisille muistolaatta Salonjokilaakso
Seudun Sotilaspojat kunnioittivat puolustusvoimain lippujuhlapäivänä Salon perinteisesti Salon alueen Mannerheim-ristin ritareita. Sotilaspojat laskivat kukkavihot ritareiden everstiluutnantti Hans von Essenin haudalle Halikon hautausmaalla,
lentomestari Urho Lehtovaaran haudalle Salon vanhalla hautausmaalla ja alikersantti Eino Laisin haudalle Helisnummen hautausmaalla. Mahlakankareen seurakuntatalolla paljastettiin Marskin ritari Eino Laisin kunniaksi harmaagraniittinen muistolaatta. Tilaisuuden avasi Vapaussodan ja Itsenäisyyden Salon Seudun Perinneyhdistyksen puheenjohtaja lehtori Matti Rajasaari, jonka jälkeen esiintyi Salon Seudun Sotaveteraanien kuoro. uhlaesitelmän ritari Eino Laisista piti professori Ilmari Koppinen. Mainittakoon, että Mahlakankareen
21
seurakuntatalo sijaitsee ritari Eino Laisin entisen tilan mailla. Muistola ata n ha n k k imisesta ovat vastanneet Vapaussodan ja It senä is y yden Sa lon Seudu n Perinneyhdistys ry, sekä Salon Seudun Sotilaspoikien Perinnekilta ry. Muistolaatan on valmistanut ja lahjoittanut Salon Seudun Kivihuolto.
Mannerheim-ristin ritari Eino Laisin kunniaksi paljastettiin harmaagraniittinen muistolaatta Mahlakankareen seurakuntatalolla.
Vaivattomasti Valintatalosta Ehdotus ruokapöytään: Grillipihvit ja paistetut kasvikset. Nouda ainekset meiltä ja reseptit www.valintatalo.fi
TARJOUKSET TO-KE 9.- 15.6.
99
Saarioinen jyväbroilerin fileepihvi 450 g (6,64/kg)
00
Oolannin lohkoperunat 400 g (3,75/kg)
2 3
2 ps
yksittäin 1,79 ps (4,48/kg)
39
Atria sinappinen grillisalaatti 380 g (3,66/kg)
49
Vaasan Täyshyvät Jyväiset viipaleet 390 g (3,82/kg)
1 Pahkavuoren Valintatalon synttärit pe 10.6. Pullakahvit klo 10-18. Tervetuloa!
rs
rs
1
pkt
Tarjous to-la 9.-11.6.
79
1
rs
00
3
2 prk
Snellman grillipihvi 3 kpl/300 g
329 pkt
(5,97/kg)
ei laktoosittomat puutarhanmarjat ja kinuski-toffee
Tarjous to-la 9.-11.6.
Eldorado ananakset 227/137-140 g
Valio maustetut jogurtit 1 kg
300
5 prk
(1,50/kg), yksittäin 2,19 prk ei laktoositon
1
rs
Tarjous to-la 9.-11.6.
viipale, pala, murska (4,29-4,38/kg) yksittäin 0,69 prk (4,93-5,04/kg)
Tarjous to-la 9.-11.6.
29
19
Valiojäätelö Pingviini tuutit 6 kpl/420 g (7,83/kg)
1
kg
Royal Gala omena Brasilia
Eldorado pisaratomaatti 250 g (4,76/kg), Hollanti
MA-PE 7 - 21, LA 8 - 18, SU 12 - 18 Katso tarkemmat myymälän aukiolot www.valintatalo.fi
Pahkavuori Rauhanlinnankaari 2, Salo
Helluntaina 12.6. myymälä suljettu!
SALONJOKILAAKSO
22
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
Vapaa-aikaan Salolainen Tuula Rokka poimii runojensa aiheet arjesta Leena Nuotio
Sa lolaisen Tuula Rokan kirjoitusharrastus alkoi onnekkaan sattuman kautta viitisen vuotta sitten, kun aikoinaan Swivelin kurssilla tavattu �tanssikaveri� kehotti häntä kokeilemaan runojen kirjoittamista. Kiinnostuneena A-klinikan toiminnasta Rokka liittyi Salon A-klinikan runoryhmään, jota tuolloin veti Ilkka Laaksonen. Runoryhmältä oli juuri valmistumassa heidän ensimmäinen runoantologiansa, johon Rokka vielä ehti mukaan. Toinenkin runoratsun siivittämä runokirja saatiin myÜhemmin aikaan. - Mitä ä n minu lla ei ollut valmiina pÜytälaatikossa, aloin vaan kirjoittaa. Kun runoryhmän vetäjältä ja ryhmäläisiltä tuli myÜnteistä palautetta teksteistäni, sain rohkeutta jatkaa kirjoittamista, Rokka kertoo ja muistelee lämpimästi runoryhmän jäseniä. - Kirjoittamisen jatkamiseen kannusti myÜs entinen luokanvalvojani, jolle toimitin vuosi sitten tekstejäni luetta-
vaksi, Rokka lisää viitaten viidenkymmenen vuoden takaiseen lukioaikaan PerniÜn yhteiskoulussa.
Aiheet arjesta Sota-ajan lapset, nykyiset eläkeläiset Tuula Rokka ja hänen miehensä Tapio, viettivät suurimman osan lapsuudestaan ja nuoruudestaan PerniÜssä, josta sittemmin muuttivat Saloon. Perheen neljä lasta ovat vuosia olleet omillaan ja lastenlapsiakin on jo seitsemän, jotka kaikki kuuntelevat mielellään �Mimmin� kirjoittamia runoja. Yhteisiä eläkepäiviä varjostaa Tapio Rokan muistisairaus, joka todettiin neljä vuotta sitten, mistä lähtien Tuula Rokka on ollut miehensä omaishoitaja. - Kirjoittaminen on minulle erittäin tärkeä henkireikä. Olen lapsesta asti pohtinut asioita vakavasti, ja pyrin nyt pukemaan ne runoiksi, Tuula Rokka selvittää ja lukee esimerkkinä runostaan Liikaako likaako? säkeen: �Ihoni kysyy: Jumala, mitä Sinä tekisit sijassa-
ni, minun nahoissani, minun voimillani?� Aiheet elämänmakuisiin runoihinsa Rokka poimii omista kokemuksistaan sekä perheen ja muiden läheisten arjesta. Hän käsittelee niin Jumalasuhdetta, vanhemmuutta ja luontoa kuin parisuhdetta, itsetuntoa ja ikääntymistäkin. - Olen optimistinen pessimisti. Runoissani on aina mukana sekä musta että valkoinen, ja kipeitäkin asioita käsittelevistä teksteistä lÜytyy huumori, Rokka sanoo. Rokka on ollut tuottoisa, ja tähän mennessä omakustanteisia runokirjasia on syntynyt jo kahdeksan. Niistä neljä, Aino ja Reino, Ainot ja Reinot Herra ja Frouva luon, Halu ja Aatu Ainon ja Reinon tykÜ ja Aino ja Reino Irlanniss on parisuhdekomiikkaa sisältäviä, valloittavia Salon murteella kirjoitettuja runoja. Rokan murrerunojen pääosissa ovat Aino ja Reino, eli Tuula ja Tapio Rokka. Kyynel kyyneleestä on Rokan mukaan raskasta tekstiä, Aakkosissa hän leikkii sanoilla ja Kalevala-henkinen Tarutar on tehty sukulaisille. Yhdeksäs
runokirjanen, nimeltään Aika kallellaan, on tekeillä.
Murrerunot näytelmäksi Tuula ja Tapio Rokan lapsista vanhin, Annina Rokka, on salolaisille tuttu Lasten Laulukaupungin edellisenä, pitkäaikaisena vetäjänä ja Quo vadis -ryhmän esiintyjänä. Paitsi Salossa, Annina Rokka tunnetaan myÜs Oulussa, Oulun kaupunginteatterin nykyisenä näyttelijänä. Hänen aloitteestaan Oulun kaupunginteatterissa saa syksyllä ensi-iltansa Tuula Rokan Aino ja Reino -murrerunoista koottu, Heta Haanpään ohjaama koreografinen runokollaasi, jossa Rokan mukaan on �tanssia, teatteria ja haitaripelejä�. - Esitys käsittelee muun muassa eläkÜitymistä ja muistihäiriÜitä. Se on elämänmakuinen syväluotaus rakkautta, lisääntymisviettiä ja kuolemanpelkoa märehtiville, luonnehtii Tuula Rokka, joka itseoikeutetusti on paikalla Oulun kaupunginteatterin ensi-illassa lokakuussa.
�Ooo, happi. Suuri on happi, ajatuksen hassunkin aivoihini askaroi�, intoutuu salolainen Tuula Rokka lausumaan Happi-runoa esitellessään puutarhansa uusinta hankintaa, lentoon lähdÜssä olevaa kotkaa.
Nummentalo Viestin puheenjohtajaksi Salonjokilaakso
Salon Viesti on kevätkokouksessaan valinnut uuden puheenjohtajan, kun kaksi vuotta seuraa vetänyt Jari Aaltonen luovutti puheenjohtajan nuijan Juhani Nummentalolle. Aaltonen oli ilmoittanut seuraväelle hyvissä ajoin, että aikoo luopua puheenjohtajuudesta. Vaihdoksen piti tapahtua jo aiemmin, mutta sopivan seuraajan lÜytyminen kesti aiottua pidempään. - Olen itse enemmän tällainen lapiotyÜntekijä enkä oikein viihdy toimistopÜydän takana, mutta pidän nuorten kanssa touhuamisesta ja aion jatkossakin olla mukana talkoohommissa, Aaltonen toteaa. Hän muistuttaa, että Vies-
Seudun oma olohuone UUDET AUKIOLOT MA-TO ... 14.00-22.00 PE .......... 14.00-02.00 LA .......... 12.00-02.00 SU ......... 12.00-22.00
Ke 8.6. ja Pe 10.6.
TAINA LAUAN.6. 11
Juhani Nummentalo pitää nyt käsissään myÜs Salon Viestin puheenjohtajan nuijaa. ensimmäisenä tyÜnä hänellä tulee oleman seuraväen kanssa 100-vuotisjuhlien organisoiminen. ti valmistautuu reilun vuoden kuluttua järjestettäviin seuran 100-vuotisjuhliin ja seuraavan vuoden aikana tapahtuvaan valmistelutyÜhÜn uusi puheenjohtaja on kokous- ja edustustehtävissä paikallaan. - Tätä tehtävää ei missään nimessä saa politisoida. Halusimme tehtävään ulkopuolisen henkilÜn ja päätin kysyä Numppaa, koska hän on ollut seuraamassa otteluita. Hänen kauttaan seurankin näkyvyys
on positiivinen asia, Aaltonen kuvailee. Nummentalo on tutustunut Viestiin urheilua seuraavana lähinnä katsomosta, sekä muutaman kerran Aaltosen esittelemänä. Lähiaikoina sekin tulee tapahtumaan tarkemmin ja ensimmäinen tyÜ on koota juhlatoimikunta eri jaostojen henkilÜistä. - A luksi tämä on tietysti seuraavan vuoden projekti, mutta seuratyÜn kannalta se (ELSINGINTIEª ªsªP ª ª
www. biosalo.ďŹ 1 2 1
SähkĂśkuja 2 24800 Halikko www.ravintolameno.ďŹ
2 2
KUNG FU PANDA 2 (dub.) Pe-To 17.45 La-Su myÜs 16.00 K7/5 8₏ X-MEN: FIRST CLASS Pe-To 17.30 2. seikkailuviikko! K13 9,5₏ PIRATES OF THE CARIBBEAN 4 Pe-To 19.30 Seikkailua! K11 9,5₏ KAUHEA KANKKUNEN 2 Pe-To 20.00 Darra iskee Bangkokissa K13 9₏ THOR $ La-Su 15.20 Marvelin fantasiaseikkailu! Viimeiset kerrat! K13 8,5₏
Lisää infoa leffoista ym. nettisivuiltamme. Olemme myÜs Facebookissa.
on vain lyhyt aika. Tutustumisen jälkeen pitää katsoa ja kartoittaa miten edetään. Uskon, että ensimmäisiä tehtäviäni on eri jaostojen yhteistyÜn koordinoimisessa, Nummentalo arvioi. MyÜs hän uskoo, että Viestin ajatuksena on saada hänestä kokenut järjestÜihminen toimintaa organisoimaan. Kokemusta hänellä on urheiluseuroista, kun hän jokin aika sitten toimi Salon SkÜssien puheenjohtajana. - Nyt pitää kuunnella, mitä seuraväellä on toivomuksena. Salo-Volley on jo lähtenyt uudistumaan ja uskon, että muiltakin jaostoilta tulee evästyksiä minun suuntaani, jotta pääsen pureutumaan asioihin kiinni, hän miettii. Viestistä hän uskoo saavansa hyvän kokonaiskuvan ison seuran toiminnasta ja saada itsekin siitä virikkeitä muihin elämänalueisiin. 100-vuotistaival on urheiluseuran toiminnassa merkittävä virstanpylväs, joten pelkästään siinä tulee olemaan seuraväellä kokonaisuutena tyÜsarkaa.
Sama sanoma, uudet mausteet! ‡ 6X NOR Kevätjuhla ‡ .H NOR Raamattu- ja rukouspiiri yksityiskodissa soita 045 139 4069
T ervetuloa!
RummunlyÜjänkatu 13 puh. 0400 861 634 www.pelastusarmeija.fi/salo
! I R
U U T T L U
www.salo.ďŹ /2011
VUOHENSAAREN KAHVIO
Lauantaina 11.6. YKSITYISTILAISUUS Saari suljettuna la klo 7.00-su 00-su u klo klo 7.00. 7.00 00. MyÜs to ja pe poikkeavat liikennejärjestelyt.
www.vuohensaari.fi
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
23
Ysiluokkalaisten viimeinen Suvivirsi Moision koulussa Salonjokilaakso
Lauantaina koulujen päätöspäivänä Moision koulussa oli jo kesäiset tunnelmat. Perinteisessä kevätjuhlassa nähtiin oppilaiden musiikki-
esityksiä, tanssia ja beatboxausta. Parhaiten menestyneet oppilaat palkittiin stipendein ja rehtori piti puheen yhdessä lähtevän oppilaan kanssa. Tämän jälkeen 9-luokka-
3ALON 4ORSTAIKIERROKSET
laiset saivat päättötodistuksen ja Suvivirren loputtua kaikilla alkoi kesäloma. - Nyt on loistavat ja iloiset fiilikset, kehui juuri peruskoulun päättänyt Elias Leppänen. Elias jää kaipaamaan Moisiosta paria hyvää opettajaa sekä kavereita, jotka eivät tule lukioon. Myös Hen na Brei l i n ja Waltteri Vihiniemi menevät lukioon, joten työnteko ei lo-
pu tähän. - Kesällä aiomme tehdä kesätöitä ja hengailla kavereiden kanssa, he kertoivat. - Sekä tietysti treenata, lisäsi koripalloa harrastava Waltteri. Peruskoulu on päättynyt, ja jokainen on jo valinnut oman jatko-opiskelupaikkansa. Vaikka osa menee lukioon ja osa ammattikouluun niin silti kaverisuhteet säilyvät yhteisten muistojen takia.
Tutustu Salo on hurmaaviin matkailu- ja kultttuurikohteisiin iltatoritorstaiden yhteydessä! Retkien jälkeeen ehditään vielä nauttia tori-illan esiintyjästä. Torstaisin:
16.6.11 CURIOUS SALO klo 14:30 – 18:00
30.6.11 KISKON RAITILLA klo 15:00 – 18:00
7.7.11
VIIMEISIÄ LEPOSIJOJA A HALIKOSSA
klo 15:00 – 18:00
Paikkoja rajoitetusti! Ilmoittaudu retkeä edeltävänä tiistaina klo 16 mennessä: Salon Matkailuneuvonta p. (02) 7337 637 tai matkailuneuvonta@matkaplaza.fi. Liput: 20 € / aikuinen, 12 € / alle 12v.
Musiikkiluokkalaiset esittivät kappaleen ”Kun tänään lähden”.
Lisätietoja:
www.salo.fi/torstaikierros
Menovinkkejä
Hierontapalveluja
Waltteri Vihiniemi, Henna Breilin ja Elias Leppänen onnellisina peruskoulun päättymisestä
Thaihieronta
Chock Dee
ANJAMANI
044 554 4250 - Horninkatu 9H9, Salo
Hornink. 7, p. 040 816 0537
TERVETULOA!
LON SA
Mahachoke
THAI-hieronta T
Hämeentie 14, Salo
A
045 313 3339 - tervetuloa!
I-HIERONT A 044 343 4874 H p.TERVETULOA!
Horninkatu, K-kaupan vier. ovi
Jasmin THAIHIERONTA
DONG-DE
THAI-HIERONTA
Hyvää, taidokasta hierontaa Helsingintie 18, SALO p. 040 561 3299
UUSI HIEROJA! Kirkkokatu 11 040 371 3098
Yhdistykset • Halikon Kaffekellari: 10.6. Helinäiset, Helinä Rinteen johdolla Halikkokodin alakerrassa, klo 13 alk. • Suur-Salon Selkäyhdistys ry: Pe 10.6. karaoke/saunailta. Ilmoittautumiset Penalle 044 524 3221 tai Mikalle 040 544 1114. • Salmi ry: Ma 13.6. klo 13-15 Tuparit Salonkadulla, ti 14.6. klo 13.30-15 mus.ryhmä, ke
15.6.klo 12-14 ompeluseura, to 16.6.klo 13-14 Juha Ristimäen keskusteluryhmä, to Tennistä Urheilupuistossa. Muista ilmoittautua juhannusjuhliin! • Salon Kuulonhuoltoyhdistys ry: 5.7. perhepäivä Rantapirtillä. Päivä on maksuton. Edestakainen bussi 5€. Lähtö Salon torilta klo 11, paluu klo 15. 27.7. Ruokaretki Harjavaltaan ja Huittisiin. Lähtö klo 8 torilta. Jäsenh. 20€, muut 30€. 8.-9.9. retki Viipuriin via Lappeenranta-Saimaan kanava. Jäsenh. 160€, muut 185€. Lähtö 8.9. klo 9 Salon torilta, paluu 9.9. yömyöhällä. Mukaan passi, jonka on oltava voimassa 6 kk matkan jälkeen. Tied. ja ilm. Terttu Lindgren p. 731 7620 tai 050 306 7960. • Salon Karjalaiset ry: Kirpputoritoiminta loppunut!
• Teatteri Provinssin päänäyttämöllä, Salorankatu 5-7, Salo, p. 0440 520 260
8.6. klo 19.00 ja 10.6. klo 19.00 (kaksi esitystä) William Shakespeare kootut teokset - hulvaton naurupommi. • Hoiturit-kuoron Musiikki-iloittelu, Holon Saiturien Äänitehdas, Somerolla Somerniemen Kaskiston Koulumäessä to 9.6. klo 19. Kesto n. 1 tunti. Liput 7€, alle 16-v. 4€. Ei väliaikaa. Talon pullakahvit esityksen jälkeen 3 €. Lippuja ovelta. Tiedustelut 0400 127 753 Riitta. • ”Duende – näytelmä” Salon Teatterissa kesäkuussa. Duende – näytelmä on Aki Paleniuksen ja Pauliina Vesslinin flamencon innoittama tanssiteos. Liput 10/8€. Esityspäivät pe 10.6. klo 19(e-i), 12.6. klo 19, 18.6. klo 19, 19.6. klo 19. • Salopaloja - Jokivarren reittien avaus 16.6. klo 17.00 Salon tori.
Kaupunkitaiteilija Meiju Niskalan toteuttamat jokivarren reitit sukeltavat salolaisuuteen ja antavat uusia näkökulmia tuttuun ympäristöön. Salopaloja -reittikokonaisuus muodostuu kolmesta eri lähestymistavasta: Saloa ensikertalaiselle, Jokivarren tunnelmia ja Fillarilla läpi Salon. 16.6. klo 16 lähtien reittiohjeet voi tulostaa osoitteessa www.salopaloja.fi, jonne voi myös lisätä omia paikkasidonnaisia tarinoita muistellen tai unelmoiden. Reiteillä on myös muutama tehtäväpiste, jossa tekstiviestillä jaetaan kokemukset ja aistimukset paikan päältä. Iltatorilla kulttuuriteltasta voi noutaa reittiohjeet ja tavata reitit suunnitelleen kaupunkitaiteilija Meiju Niskalan. Tapahtuman järj. Salo 2011. Tapahtuma on osana Salon kaupungin Turku 2011 kulttuuripääkaupunkiohjelmaa. Lisätietoa vuoden 2011 ohjelmasta www.salo.fi/2011.
• Vain Muutaman Huijarin Tähden. Hilpeä maalaiskomedia Salossa Vuohensaaren Kesäteatterissa 18.6.–30.7. Järj. Salon Teatteri ry. www.salonteatteri.com • Kamarimusiikin juhlaa. Kemiönsaaren musiikkijuhlien konsertti 16.7. klo 19. Salossa, Kulttuuritalo KIVAssa. Sonja Fräki, Sonja Korkeala, Katinka Korkeala, Niklas Pokki, Ulrich Wolff, Gerhard Urban, Martin Wandel, Clemens Weigel.
Loppuviikon sää 1
8
4
3
5
2
S ä ä
9
Torstaina
Perjantaina
26
6
26 Halikko
4 5 6
8
3
6
9
8
7
2
3
1
6 8
Kisko
Pertteli
Salo
27
Kiikala Suomusjärvi
Muurla
26
Kisko
Perniö
26 Kemiö
Halikko
Särkisalo
Salo
6 2 3 7 9 1 6 5 4 8
6 4 9 5 7 8 1 3 2
8 5 1 3 4 2 9 7 6
Halikko
Pertteli
Salo
Kiikala Suomusjärvi
Muurla
28
Kisko
23
Perniö
22 Kemiö
Särkisalo
Särkisalo
Aineistopäivä ilmestymisviikon maanantai. Ilmoitusaineistot osoitteeseen ilmoitus@salonjokilaakso.net
5 © Bulls
3 1 5 4 2 9 8 6 7
Suomusjärvi
Perniö
26 Kemiö
7
4 7 8 1 6 5 3 2 9
Somero
24
Kiikala
Kisko
4
Sudoku MB0043
Pertteli Muurla
28
Perniö
27 Kemiö
Särkisalo
Kuusjoki Somero
Palvelevan meteorologin puhelinnumero 0600 1 0600 (3,95 / min + pvm)
5
9 2 6 7 8 3 4 5 1
Halikko
Suomusjärvi
5
2
Viime viikon tehtävän ratkaisu
27
23
Kuusjoki Somero
Kiikala
Muurla
8
9 1
Pertteli
Salo
27
Kuusjoki Somero
8
Sunnuntaina
27
Kuusjoki
7
Lauantaina
5 8 2 6 3 1 7 9 4
1 9 4 2 5 7 6 8 3
7 6 3 8 9 4 2 1 5
Toimituksen käynti/postiosoite Turuntie 15, 24240 SALO Puhelimet Keskus (02) 7272 980 Sivunvalmistus (02) 7272 981 Ilmoitukset (02) 7272 982 Toimitus (02) 7272 983 Laskutus (02) 7272 984 Faksi (02) 7272 999 Avoinna
ma-pe 9.00-16.00 ISSN 1456-5285
Sanomalehtien liiton jäsen
Sähköposti toimitus@salonjokilaakso.net ilmoitus@salonjokilaakso.net
Päätoimittaja Pekka Mäenpää (02) 7272 991 pekka.maenpaa@salonjokilaakso.net
Ilmestymispäivä torstai Sivunvalmistus Salonjokilaakso Painopaikka Salon Lehtitehdas Painos 29.000 kpl Jättijakelu 6 krt/v. 38.000 kpl
Ilmoitusmyynti Katja Pölönen (02) 7272 994 katja.polonen@salonjokilaakso.net
Jakelu Salo-Suorajakelu Oy, Posti, Kuljetusliike Jokinen Oy Jakeluhäiriöilmoitukset: Salo-Suorajakelu Oy p. 040 0533 090 (ark. 9.00-16.00)
Ilmoitus- ja sivunvalmistus Brita Jokiniemi (02) 7272 993 brita.jokiniemi@salonjokilaakso.net Tero Mäkinen (02) 7272 992 tero.makinen@salonjokilaakso.net
Lehden tilaus postitse kotiin 50€/vuosi.
9
SALONJOKILAAKSO
24 KERROSTALOSTA
SALO RAPPULA Ristikedonkatu 35 as 29. 1h+kk+kph+vh+alkovi = 35,5m². 5.krs. Hissitalo. Tilava ja toimiva. Heti vapaa. Autolle sähköpaikka H. 42.500€. (6,77(/< LA 11.6. klo 12.50-13.10
SALO KESKUSTA Rummunlyöjänkatu 20 B 8. 4h+k+s+ph/wc+wc+vh+khh = 106,5m² + kaksi isoa lasitettua parveketta. Rak.v.1988. Hyvä ja toimiva, hissitalon ylin krs. Valoisa. Parkettia, kaakelia. Kaikin puolin mukavaa asumista. Heti vapaa! H. 229.000€. (6,77(/< LA 11.6. klo 12.00-12.30 ja MA 13.6. klo 16.00-16.30
paritalosta
SALO PAHKAVUORI Tuiskunkatu 4A. 3h+k+s+ph+khh+wc+vh=83m² + lämmin autotalli 20,5m²+ lämmin varasto 11,1m². Sähkölämmitys ja varaava takka. Ilmalämpöpumppu. Edulliset asumiskulut. Yhtiöllä oma tontti 1320m². Suosittu asuinalue. H.138.800€.
RIVITALOSTA
Torstaina 9. kesäkuuta 2011
OMAKOTITALOJA
PERTTELI RTTELI KK T Turrintie i ti 14. 14 4-5h+k+s+pesuh.+pukuh.+khh+ 2 wc = 150m² + varastotilaa + lämmin autotalli. Erillinen varastorakennus. Oma tontti 1210m² aivan Kaivolan keskustassa. Vapautuu nopeasti! Nyt hintaan 188.000€!! Tule ja katso! (6,77(/< KIIKALA KK LA 11.6. klo 11.00-11.30 Sepäntie 7B as 6. 2h+k+s+ph/wc = TI 14.6. klo 16.00-16.30 53,5m² +varasto. Päätyasunto kauniissa ympäristössä. Kiikala kk:n palvelujen vierellä. Yhtiövastike 53,50€/kk. Sähköstä ja vedestä omat mittaukset. Heti vapaa. H. 53.000 € ESITTELY HALIKKO KK. Aaritie 1, LA 11.6. klo 10.00-10.20 yhdessä tasossa. 6h+k+s+khh+2ph/wc+2vh= SALO VALHOJA 148,5m² +lämmin autotalli + Kuuselankatu 7 as 3. varasto+terassit+ulkovarasto. Rak. 3h+k+s+ph+khh+2wc = 93,5m². v. 2002. Lattiasähkölämmitys ja +var.+autolle katospaikka. Kaukovaraava takka. Hyvä talo! V-tontti lämmitys. Rak.v.1990. 1242m². H.265.000€ Hyväkuntoinen. Laminaattilattiat. Kauniilla asuinalueella. Heti vapaa. H. 139.000 € ESITTELY TO 9.6. klo 16.00-16.30
SALO AARNIONPERÄ Karjaskylänkatu 243. Tilaa tarvitsevalle! 4h+k+rh+s+2ph/wc+takkahuone +khh+wc+vh+ask/pukuhuone = 200 m² + lasitettu parveke 21m² + parveke + lämmin autotalli 18m² + lämmin varasto 5,6 m². Varaava takka. Lattiasähkölämmitys. Kaikin puolin hyvä talo! Kaupungin vuokratontti 1578m². Keskustaan 4 km. H. 277.000€
HALIKKO KK Tukkipojantie 6. 4h+k+s+ph/wc+khh+wc+vh =103,5m²+autotalli ja lämmin varasto, yhdessä taasossa! Tilava ja valoisa. Lattiasähkölämmitys. Yv. 124,20€/kk. Sähköstä ja vedestä omat mittaukset. KTT 2h+k+ph/wc = 61m²+ parveke Takapihalla hienot näkymät. Postintie 14, Halikko KK. Vuokra 490€/kk. Vakuus 2 kk. H. 162.000€
VUOKRATTAVANA
SALON KIINTEISTÖVÄLITYS OY
Jouko Jouko k Virtanen Virtanen [A] [A] lkv lk k Jarmo J Virtanen Virtanen Turuntie 3, T 3 Salo, Salo puh. puh 02-731 02 731 5075, 5075 02-731 02 731 9940
Suorat kännykkänumeromme: Jouko Virtanen 0400 534 975 Jarmo Virtanen 0400 534 976
www.salonkiinteistovalitys.net
SUORAAN MAAHANTUOJALTA
Vesihieronta. Vedenlämmitys + Mönkijään tai pientraktoriin lämpöeristys. Otsonidesinfiointi ULKOPOREAMME Radio+ CD ym. TUKKIKÄRRY - 50 pientä hierontasuutinta
WONDER-SPA
+ 12 isoa ! - 10 ilmaporesuutinta - 2280*2280*920 mm - 4 istuinta + 2 makuupaikkaa. Ym.
HÄMMÄSTYTTÄVÄÄN ENNAKKOHINTAAN!!!
Vastaavat jopa 10 000
595
I AIKK JA K VAIN
3990
TODELLA VAIKUTTAVA JA MONIPUOLINEN KYLPYKESKUS ISOMMALLEKIN PORUKALLE!
TÄYDELLISELLÄ KESÄ- JA TALVIPAKETILLA
ja nyt vielä nopeille SAMAAN HINTAAN PUUTAVARANOSTURI!
400 cc
Voimakas, ketterä 4-vetomönkijä kaikkeen työhön. -4-veto ja sähköinen 2/4 vedon kytkin -sähköinen, helppo ja varma vaihteensiirto -erillisjousitus kaikissa pyörissä
JA NOPEILLE KAUPANPÄÄLLE UPEAT ALUVANTEET, KIPPAAVA PERÄKÄRRY JA VINSSI ASENNETTUNA!
GREEN TRIM
3990
POLTTOMOOTTORITehokas ja erittäin luotettava sekä kevyt TRIMMERI nurmikonviimeistelijä SHOKKAI-N A 2-t. moottorilla. HINT Automaattinen siimansyöttö
99
ERÄ VAIN
Maailman UUTUUS by GlansPower
RAIVAUSSAHA
GREEN TRIM
Vakiona 3-lap. VESAKKOTERÄ + VALJAAT
- 42,7 cm3/1,7 hv - Paino 7,8 kg Vääntävä, tehokas
43cc moottori
Shokkihintaan erä
139
VIELÄ LISÄKSI KAUPANPÄÄLLE JALUMILEVY ASENNUSSARJOINEEN!
CG430
KONEKAUPPAA VUODESTA -56
TOSI
- B&S 3,5 hv SUOSITTU 4-tahtimoottori - 2 vetävää pyörää - keinuva 87 cm vahva terä - tosi tehokas ja tukeva!
MINIEFFE
NIITTOKONE ÄNPITK ÄN HEINTOON KAA
DIESEL-GENERAATTORI Maks. teho HDY6000LXT
- OHVmoottori 123cc - teräsrunko 43cm - 1-vivun korkeussäätö - ergokahva - kuulalaakerit
5 kW,
3-VAIHE jatkuva 4,6 kW
SHOKKI N A HINTA
745 545 esim. 2,5 hv ERÄ
SÄHKÖPYÖRÄT
7,4 m2
Pulse 07
Slim 07
899
SEA SEA
5 HV
375
TOSI TUKEVA RAKENNE! K SUURI KORKEUS, O (595 ) SH LEVEÄT OVET. Lujaa kennomuovilevyä. + IRTOTANKKI KAUPAN PÄÄLLE! Vakiona SOKKELI
(50Hz) 230/400V
TAAN SUPERHIN
1-vaihemalli 545
UUTTA, NETTILUOTTO! MAKSA JOUSTAVASTI KK-ERISSÄ, JOTKA VOIT ITSE VALITA! TOIMITUKSET Sopimuksen teet KOKO MAAHAN! suoraan kätevästi nettikaupassamme!
169
4,75 hv OHV4-tahtimoottori Easy Starter
HUIPPUMOOTTORI
MALLI
199
Myös Bioterä vakiona! VETÄVÄ tai BIOSILPPUAVA JA KERÄÄVÄ G48TBQ RUOHONLEIKKURI LAADUN HUIPULTA!!
UPEA UUTUUS! TYÖNNETTÄVÄ PERUS- / BIOLEIKKURI M510
!! !
7 V. Shimano-vaihteet, 28 renkaat, alumiinirunko. Nopeus max 25 km/t. Ei ajokorttia, ei vakuutusmaksuja, ei päästöjä!
899
299
- kehräävä 4-tahtimoottori, TIELIIKENsähkö + poljinstartti TEESEEN - uusi, tukeva REKISTEetuhaarukka VAIN RÖITÄVÄ! - levyjarrut edessä
795
Klassisen ajaton MANKImuotoilu!
Vahva 250 w moottori, moderni 36 V/10AH Li-Ion-akku. Ajoaika n. 80 km
189
OHV- 4-tahtimoottori Easy Starter
4 LEIKKURIA SAMASSA!
-ALLESILPPUAVA BIO -SIVULLEPUHALTAVA -TAAKSEJÄTTÄVÄ -KERÄÄVÄ YH58SCH
Tämä pitää kokea, niin helppoa se nyt on! -tehokas 650 sarjan ohv-moottori -työleveys 53 cm -MAHTAVAT O/30 cm takapyörät -kuulalaakerit, keskuskorkeussäätö
ITSEVETÄVÄ 3-PYÖRÄLEIKKURI
-5-vaihdetta, käsikytkin -edessä UPSIDE-DOWN keula -takana säädettävä kaasuiskari -2-mänt. levyjarrut etu+taka -tukeva teräsrunko -istuinkork. 880mm -renkaat e+t 100/70-17" /130/70-17" -mitat: L x W x H, 2300 x 880 x 1235 mm
UUSI SUPER SPORT 50 CC
50QT-7A
-50 L keruusäiliö -kuulalaakeripyörät
3,1 kW
- ISOT 13 RENKAAT
+ BOXI KAUPANPÄÄLLE NOPEIMMILLE!
SUPERMOTO
AGB36 UUSI MALLI Parhaista osista tehty! -50cc tehokas 4-t.
50
- tehokas, kiertävä 2-tahtikone - mitat (p*l*k) mm 1980*702*1168 - isompi akseliväli - kaukokäynnistin - hälytin ym. Värit: sininen, punainen, hopea
YLIVOIMAINEN HINTA-LAATUSUHDE
PH02 SE Special Editon
125 cc CROSSI -Tehokas OHV-nelitahtimoottori -UP-side-Down etujousitus
449
SHOKKIHINTAAN
70cc ENSICROSSI
359
Alottelijoille UUSI 50 cc JUNIORI-CROSSI
ISHOKK S U O J R A T
899
1250
ERÄ NOPEILLE
Huippuominaisuuksin
S510V ALLESILPPUAVA UUSI 3 IN 1 VETÄVÄ - KERÄÄVÄ TAI TAI ALLESILPPUAVA 4,75 hv BIOLEIKKURI ULOSHEITTÄVÄ! BIOLEIKKURI 4,75 hv IKK ! SHO TAAN HIN
595 345
NYT ERÄ
PERÄMOOTTORILLA!
- Uusin 4-tahtitekniikka - Hiljainen, vähäpäästöinen - Normaali rikipituus Nyt vanha prutku vaikka verkonpainoksi JA MEILTÄ UUSI... KI
EDULLISEMMIN SUORAAN MAAHANTUOJALTA!! Uuden sukupolven
KASVIHUONE
S420V VETÄVÄ JA KERÄÄVÄ HUIPPULEIKKURI UUSI B&S SERIES 550 Työnnettävä
690 139
Lisävarusteina: puskulevy, harjalaite, jyrsin, ruohonleikkuri.
AGREGAATIT MEILTÄ!
SEA Nyt SEA vesille Juhannukseksi UUDELLA KUNNON
www.kone-glans.fi
Sataa ja paistaa, ruoho kasvaa! MANKI-MOPO Katu-uskottavuutta maantielle.
TT400B
TT400E tieliikenteeseen rek. 4590
GT 30 UUTUUS!!
31cc
4x4
MIKSI MAKSAISIT LIIKAA...
AGB 37-4
245
- ärhäkkä 50cc 2 t moottori - autom. kytkin - levyjarrut - 8 aluvanteet ERÄ VAIN
JOENSUUNKATU 10, 24100 SALO p. 0403 00 1050. Av. MA-TO 9-17, PE 9-18, LA 9-14
Tilaa helposti nettikaupastamme www.kone-glans.fi