Kansanedustaja
Katja Taimela
Hyv ä alka ä vaa kesää !
Tavattavissa vaalituvalla, Annankatu 5 Maanantaina 6.6. klo 14-16
Tervetuloa tuomaan kuulumiset! www.katjataimela.com www.sdpsalo.fi
Ari Oinas kirkkoherraksi
Uudistuvat työmuodot Elinvoimaiset alueet
Haastatteluja, artikkeleita, näytesaarnoja ym.
www.facebook.com/oinas.ari
N:o 22
Torstaina 2. kesäkuuta 2011 Myymälämme on suljettu helatorstaina 2.6. Palvelemme normaalisti ke 1.6. ja pe 3.6. Tervetuloa!
Kesän juhliin Prismasta
RATKAISEVAN EDULLISESTI Lentävät Lakit
YLIOPPILASMUKI
6 95
K Kesä
Kesä
17,95
37,50 17,95
K TIKEKASARI 0,7 L KAS
KATT A ILA A 3,9 L
Kesä
MAITOKASARI 1,2 L
Aino Aalto
JUOMALASI 22 CL KIRKAS, 2 KPL
KUOHUVIINILASI 2 KPL
A RINLAHJAPAKKAUS ATE 24-osoinen.
Rainbow Miedosti suolattu, 800 g (9,99/kg), alkuperämaa Suomi
Essence
22,50
PORSAAN PIHVIFILEET
Alkuperämaa Tanska
5,95/kg
Philadelphia
SALAATTIJUUSTOKUUTIOT
UKKOPEKKA GRILLIMAKKARAT
400 g (4,98/kg)
1,99
ke-su 1.6.-5.6.
Rainbow
TUOREJUUSTO
1,69
9,95
Onnea e! uvill valmist RUUSU
Yksittäispakattu.
2,90/kpl
Portti Rainbow
7,99
175–200 g (9,66–8,45/kg)
33 CL, KIRKAS, 2 KPL
MALJ L A 2 KPL
22,50
69,95
BROILERIN OHUT LEIKE
7,50
Essence
Savonia
150–175 g (8,60–7,37/kg)
1,29
Ruotsi VARHAISPERUNA multa
0,99/kg
Rainbow
Apetit
SILLIT
MUURIKKA-KASVIKSET
2,35
2,29
275–550 g (8,55–4,27/kg)
Espanja/Hollanti
ke-su 1.6.-5.6.
MANSIKKARASIA
500 g (2,78/kg) 1 lk.
1,39/rs
Pakaste, 500 g (4,58/kg)
Ruotsi
ke-su 1.6.-5.6.
JÄÄVUORISALAATTI pakattu, 1 lk.
1,29/kg
Vaasan Dr. Oetker Paula
TÄPLÄJOGURTIT TAI -VANUKKAAT
4 x 125 g, 500 g (2,98/kg)
1,49
ISOÄIDIN RUKIINEN KARJALAN- TAI PIKKUPIIRAKKA
320–390 g (5,56–4,49/kg)
1,75
ke-su 1.6.-5.6.
Valiojäätelö
KAKKURULLAT
MAUSTETUT KERMAJÄÄTELÖT
6,95
2,09
Fazer 500 g (13,90/kg)
Ei laktoositon, 1 l
Estrella
PERUNALASTUT
300 g (6,30/kg)
1,89
Tämän ilmoituksen löydät myös www.sso.fi
PRISMA HALIKKO
Prismantie 2, 24800 Halikko, p. 075 3030 1500
Lankaverkko 8,28 snt/puhelu + 1,48 snt/min mobiiliverkko 8,28 snt/puhelu + 16,56 snt/min.
8-21, 8-18, 12-18
SALONJOKILAAKSO
2
Someron kulttuuripäivä sai kiitosta Leena Nuotio
Someron keskustassa viime lauantaina liikkeellä olleita ilahdutettiin musiikkiesityksillä keskustan liikkeissä ja pääkadun varrella kaupungin kulttuuripäivän merkeissä. Kolea sää verotti yleisömäärää, mutta paikalla olleet pitivät näkemästään ja kuulemastaan. Tarjolla oli kuorolaulua, harmonikan soittoa ja tanssiesityksiä. Torppamuseolla oli avoimet ovet ja vanhuksia käytiin tervehtimässä Tervaskannossa ja Lamminniemessä. Lasten kulttuuri Nuppu ry järjesti lapsille toimintaa Leikkivallankumous-pajassa. - Halusimme tuoda kulttuuripäivänä nyt toisen kerran taidetta arjen keskellä paikkoihin, joissa sitä ei yleensä nähdä
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
Ajanvaraus: Optikko ja Silmälääkäri (02) 727 2800 salon.silmalasikeskus@synsam.fi
Turuntie 14, Salo. Palvelemme ma-pe 9-17.30, la 9-14.
Somerniemen musiikkiteatterin näyttelijöistä koottu kuoro esiintyi Niina Alitalon johtamana Someron kulttuuripäivänä muun muassa pääkadun varrella sijaitsevan kahvilan edustalla. tai kuulla, perustelee Someron
Kulttuuri ry:n kulttuurituottaja Eeva Pettersson. - Kävin itsekin useimmilla esiintymispaikoilla ja näin, kuinka esiintyjien iloisuus välittyi myös yleisöön. Ensi vuonna jatkamme samaan malliin, mutta esiintyjiä tulemme varmasti kutsumaan mukaan enemmän, Pettersson kaavailee.
Myönteistä palautetta
Somerolaiset Sirkku Hyvönen (vas.), Tuula Vaittinen ja Marjukka Tervo nauttivat kahvilan terassilla kulttuuripäivän musiikkiannista.
Somerolaisessa marketissa lauantaina asioinut, Somerolle mökkeilemään tullut Minna Luusua sanoi yllättyneensä iloisesti, kun kuuli mieskuoro
LOUNASLISTA ark. 10.30-14.00 ja la 11.00-14.30 Muina aikoina A´la carte, pizzat ja hampurilaiset
TO Helatorstaina pizzat, hampurilaiset ja A´la carte klo 11.00-19.30 PE Karjalanpaisti ....................7,40 Chilipaprikaleike ...............8,40 LA Porsaanleike ......................8,40 VIIKON PIHVI TO-LA Aurahärkä...................... 10,90 Pizzat, hampurilaiset ja A´la carte klo 11.00-19.30, myös sunnuntaisin
MA Mozzarellalohi................ 7,40 Milanonleike................... 8,40 TI Merimiespihvi ................ Mexicolainen leike......... KE Kukkoa viinissä .............. Pippuri-pekonipossu .....
7,40 8,40 7.40 8,40
VIIKON PIHVI MA MA-KE KE Lehtipihvi vi 10,90
Meiltä saat plussaa
PANINI ja KAHVI
4,90
VAIN TÄLLÄ KUPONGILLA
PESU KUIN PESU
#
-20%
Etua ei voi yhdistää muihin tarjouksiin. Kuponki voimassa 9.6. 2011 asti.
AVAAMME ARKISIN JO klo 6.00
Teboil Takatalo
puh. 02-7272 432 Avoinna ark. 6-20, la 8-20, su 8-20
Helsingintie 32, SALO
Laulumiesten laulavan marketissa. - Tuli ihan juhlava olo ensimmäisiä varhaisperunoita valitessa, kun mieskuoro kajautti komeat laulunsa. Yllättävän paljon tapahtumia oli myös muualla keskustassa, helsinkiläinen Luusua kehui kulttuuripäivän antia. Somerolaiset Sirkku Hyvönen, Tuula Vaittinen ja Marjukka Tervo nauttivat kulttuuripäivän musiikkiannista pääkadun varrella sijaitsevan kahvilan terassilla. - Nautin musiikista. Nuorten laulajien esittämä ohjelmisto sopi mielestäni erittäin
hyvin tähän vuodenaikaan, Hyvönen kiitteli. - Olin unohtanut koko kulttuuripäivän, mutta onneksi satuin paikalle hyvään aikaan ja pysähdyin kuuntelemaan lauluesitystä. Kovasti tykkäsin, Tervo kehui. - Tälläydyin paikalle ihan tätä varten ja pidin musiikkiteatterilaisten esityksestä. Tällaisia tilaisuuksia voisi olla useamminkin, sanoi puolestaan Vaittinen. - Tällainen tapahtuma tuo mukavaa vipinää ja ihan kansainvälistä meininkiä keskustaan, kehui Café Rosen yrittäjä Anu-Miisa Forell kahvilan edustalla laulaneiden Somerniemen musiikkiteatterilaisten esiintymisen jälkeen. Aiemmin päivällä Forell oli itsekin ollut esiintymässä Metka Köörin mukana. Ennen keskustassa esiintymistään Somerniemen musiikkiteatterin kuoro oli käynyt tervehtimässä palvelukoti Tervaskannon vanhuksia, jotka musiikkiteatterin hallituksen puheenjohtajan Sari Ojalan mukaan silminnähden
20-v. synttäritarjouksia Terve ihminen Suomalainen lääkärikirja
5€
(sh. 68 €)
GT Tiekartasto Suomi 2011
20€ (sh. 39 €)
TARJOUSKIRJAKAUPPA
ABC Piihovi, Salo joka päivä 9.00-20.00 p. 02-731 8166 nauttivat heidän esityksestään. - Oli todella mieluista esiintyä vanhuksille ja todeta, miten suuri merkitys musiikilla on. Tämmöistä pitäisi kyllä tehdä useammin, mietti Ojala.
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
3
Toimituksen osoite: Sähköpostit:
Lämpenevät kelit täyttävät matonpesupaikat • sivu 4
Seurakuntalaiset tenttasivat kirkkoherraehdokkaita • sivu 7
Vaskion koululaiset perhosten lumoissa • sivu 12
Salolaiskotien käsityöaarteet kirjaksi • sivu 14
Turuntie 15, 24240 SALO toimitus@salonjokilaakso.net ilmoitus@salonjokilaakso.net etunimi.sukunimi@salonjokilaakso.net
LP Viesti solmi ensimmäiset pelaajasopimuksensa • sivu 20
Torstaisin tutustutaan Salon pieniin ja suuriin ihmeisiin
Pirkko Frey, Jouko Kiviranta ja Anne Nenonen toivottavat kaikki kiinnostuneet mukaan kesäisille torstaikierroksille. Heli Laaksonen
Viime vuoden tapaan torstaisin pääsee jälleen kiertelemään Salon nähtävyyksiä. Linja-auto lähtee Kulttuuritalo Kivan edestä kello 15. Kierrokset järjestää Salon kaupunki yhdessä Salon seudun Opaskillan kanssa. Matkoilla toimii oppaina Opaskillan koulutetut oppaat. Retkille ilmoittaudutaan ennakkoon Salon matkailuneuvontaan matkatoimisto MatkaPlazassa. - Ennak koon ilmoittautuminen on tärkeää. Viime vuonna eräs lohjalainen pariskunta ajoi Saloon osallistuakseen retkelle, mutta bussi oli jo täynnä. Tänä vuonna on jo tullut ennakkoilmoittautumisia lähes joka retkeen, Markkinointipäällikkö Anne Nenonen kertoo. Kohteet on mietitty tarkkaan. Aikataulu on tiukka ja siihen pitää mahduttaa ajomatkat ja kahvitarjoilu. Tänä vuonna tarkoitus on kiertää kohteissa, joissa ei viime vuonna käyty. Osa retkistä sisältää sellaisiakin paikkoja jotka eivät ole auki muuta kuin ryhmille. - Propellipäiden Salo tuli lisänä tähän kierroksille. Nyt on mahdollista käydä katsomassa muun muassa entisiä Saloran rakennuksia ja miten nykyään tehdään elektroniikkaa. Monelle Nokia on työpaikka, mutta nyt meillä on mahdollista käydä tutustumassa siellä, Anne Nenonen sanoo. Viime vuonna varsinkin kartanokohteilla oli kysyntää. Ilmoittautumisia oli jonoksi asti, tänä vuonna tähänkin on varauduttu. - Meillä on nyt muutamaan kohteeseen kaksi retkeä. Jos
mukaan lähtee vähintään 20 henkilöä, niin retki toteutuu, opas Jouko Kiviranta selittää. Joihinkin kohteisiin liittyy mielenkiintoisia tarinoita. Curius Salo -retken tarkoitus on kertoa faktan lisäksi tarinoita, joita matkan varrella on tapahtunut. - Siellä on sellaisia juttuja, mitä ei kannata ottaa niin vakavasti. Kohteet ovat tuttuja, mutta tarinat uusia. Tämä retki saattaisi kiinnostaa nuorisoakin, opas Pirkko Frey kertoo. Asiantuntevat oppaat vievät retkeläisiä moniin mielenkiintoisiin paikkoihin. Halikossa tutustutaan muun muassa Wiurilan kartanomiljööseen ja vieraillaan Erkka ja Tuula Auermaan taiteilijakodissa. Kiskossa matka käy kylänraittia pitkin Kiskon kirkkoon ja Haapaniemen linnanraunioille. Perniössä vieraillaan Kaisa-Leena Kaarlosen Levola -huvilassa, jossa kuullaan talon tarina ja nautitaan kahvit. Särkisalossa kuullaan juttuja merimieselämästä ja nautitaan merellisistä maisemista. Kuusjoella taas ollaan aidosti maalla ja käydään tutustumassa kirkon lisäksi kivimakasiinin näyttelyyn, joka palauttaa mieliin menneiden aikojen nostalgian. Muurlassa retken teema on pitäjän oma kuuluisuus Viljo Hurme. Retkellä on mahdollista tutustua myös lasinvalmistukseen. - Muurlan lasissa voi sitten tuhlata rahansa, Nenonen naurahtaa. Retkistä saa lisätietoa muun muassa osoitteessa Salon kaupungin nettisivuilta. Ensimmäinen retki starttaa kulttuuritalo Kivan edestä kohti Halikkoa ensi viikon torstaina.
Ystävykset Kalle Pettilä, Sissi Peltonen, Irma Savolainen, Jorma Nieminen, Pirkko Havia ja Tarja Arovaara pääsivät ylioppilaiksi Salon yhteislyseosta 50 vuotta sitten.
Salon Yhteislyseon 1961 abiturientit pysyneet ystävinä läpi vuosikymmenten Pekka Mäenpää
”Sylabit `61”, eli Salon yhteislyseon abiturientit keväältä 1961 osallistuvat riemuylioppilaina ja kunniavieraina tulevana lauantaina pidettäviin Salon lukion ylioppilasjuhliin. Sylabien luokkaretkitoimikunnan jäsen Sissi Peltonen kertoo, että viisikymmentä vuotta sitten omia ylioppilasjuhliaan viettäneet Sylabit saapuvat koulun lakkiaisiin 36 hengen voimin. - Agronomi Kalle Pettilä pitää ylioppilaille puheen ja luovuttaa riemuylioppilaiden keskuudestaan keräämän stipendin uudelle ylioppilaalle, Peltonen kertoo. Hänen mukaansa Kalle Pettilän isä Carolus Bock oli yksi niistä kahdeksasta nuoresta, joista leivottiin Salon yhteiskoulun ensimmäiset ylioppilaat vuonna 1923. - Kalle luovuttaa juhlassa myös vastailmestyneen historiikkimme muistoksi koulun arkistoon. Historiikki luovutetaan myös Hermannin koululle, jossa Salon yhteislyseo toimi. Koulun juhlan jälkeen Sy-
VIII A-luokka 1961.
labit jatkavat Riemuylioppilasluokkaretkeään lounaalla Salossa, minkä jälkeen retki suuntaa Särkisalossa pidettävään iltajuhlaan. - Siellä on tarjolla ohjelmaa, hyvää ruokaa ja tilaisuuteen sopivaa 50 vuotta sitten ajankohtaista musiikkia, Kalle Pettilä ja Pirkko Havia kertovat. Sylabien Riemuylioppilasluokkaretkeä ovat olleet järjestämässä myös toimikunnan puheenjohtaja Jorma Nieminen, historiikin koonnut Irma Savolainen, sekä Pekka Heininen ja Tarja Arovaara. - Me Sylabit´61 edustamme harvinaista ystäväporukkaa, jossa jokainen on toisensa kaveri iänikuisesti. Tällä ystävyydellä on ollut tärkeä merkitys meidän kunkin elämässä. Meistä löytyy vaikka minkälaista ”sankaritarinaa” kerrottavaksi, Tarja Arovaara sanoo. Keväällä 1961 Salon yhteislyseossa oli 62 abiturienttia, joita oli pyöritelty luokasta toiseen koko lukion ajan, kunnes kahdeksannen luokan alkaessa luokat järjestettiin uudelleen pitkän kielen mukaan. - Vaikka rinnakkaisluok-
kalaisista monet olivat tuttuja yhteisten valinnaisaineiden tunneilta, muutos tuntui julmalta. Ehkä se oli osasyynä Sylabien, ”Salon yhteislyseon abiturientit 1961”-porukan syntymiselle. Muu koulu sanoi, että ”nehän juhliikin vain keskenään”, Pirk ko Havia muistelee. Luokkahenki oli kova jo silloin, ja kaikki ovat tänä päivänä yksimielisiä siitä, kuinka tärkeä asia hyvä luokkahenki on ollut jokaisen elämänvaiheissa.
Historiikki Sylabit kokoontuivat säännöllisesti ylioppilaaksi pääsynsä jälkeen muutaman vuoden välein luokkakokouksiin. Luokkakokouksilla oli kuitenkin tapana venyä seuraavan vuorokauden puolelle ja niinpä ne muuttuivat kuin itsestään luokkaretkiksi. - Esimerkiksi keväällä 1991 ryhmä ”Keltalakit” purjehti Tukholmaan. Matkalla oli ohjelmassa poikkitieteellinen laivaseminaari, jossa luokkamme asiantuntijat pitivät esitelmiä muun muassa sylimikrosta, al-
VIII B-luokka 1961.
koholidopingista hevosurheilussa, hirven umpilisäkkeen poistosta metsäolosuhteissa ja Salon vapaudenpatsaan sopivasta sijoituspaikasta. Vuoden 1961 abiturienteista kun on vuosien varrella tullut insinöörejä, lääkäreitä, maistereita, taiteilijoita, ekonomeja, professoreita, sairaanhoitajia ja sotilaita. Sylabit ovat tavanneet luokkaretkillään lukuisia kertoja erilaisissa paikoissa. Koulun 90-, 100- ja 110-vuotisjuhlat ovat olleet nekin hyvä syy tavata. - Retkiin on yleensä osallistunut jopa 70 prosenttia sylabeista. Kaukaisimmat osallistujat ovat Sydneystä Australiasta ja Beverly Hillsistä Yhdysvalloista. Nämä tytöt ovat muuten melkein aina mukana, niin nytkin, kertoo Irma Savolainen. Sissi Peltosella on lauantaina lukiolla yksi henkilökohtainen ilonaihe muita sylabeja enemmän, sillä hän pääsee todistamaan ensimmäisen lapsenlapsensa Jaakko Tuomelan lakitusta käytännössä samassa lukiossa, jossa hän itse juhli lakkiaisiaan 50 vuotta sitten.
SALONJOKILAAKSO
4 POSSUNKORVAT ym.herkut koirille suoraan valmistajalta! 0400 741 606 www.hau-nau.com
Riitta-Liisa ja Jouko aloittivat matonpesukauden �alkuverryttelyllä� Salonjokilaakso
tulipata
Ympärivuotisiin grillausja nuotionautintoihin!
www.espegard.ďŹ ,!(4) s
Tehokkaat aseen äänenvaimentajat
Matonpesupaikat ovat taas auenneet ja pesijät ovat päässeet jokakeväiseen urakkaansa. Ilman koleus on pitänyt vielä suuremmat ruuhkat pesupaikoilla syntymättä, mutta luvassa on lämpimämpää ja samalla pesijÜiden määräkin lisääntyy. Halikkolaiset Riitta-Liisa ja Jouko Koski olivat Salon jätevedenpuhdistamon pesupaikalla tiistaina muutaman maton kanssa. Heidän piti tulla heti aamulla, mutta odotteli-
vat sään selkiytymistä. - Nyt millä oli näin aluksi neljä matonpätkää. Tämä oli sellaista alkuverryttelyä. Käymme yleensä kaksi tai kolme kertaa mattoja pesemässä. Riippuu siitä, millainen fi ilis on ja miten monta mattoa viitsii kerralla mukaan ottaa, rouva toteaa. Koskien mukaan matonpesupaikan aukeamista oikein odottaa. Viime kesänä, kun oli jo toukokuussa lämmintä, he ehtivät jo kaupungille soittaakin, että koska pesupaikka aukeaa.
Naapurialtaaltakin mattojen pesua kommentoitiin, että se on maailman parasta hommaa. Oikein kuulemma jännittää, koska ensimmäisen kerran pääsee pesemään. - Eihän nämä nyt vielä niin kovin likaisiakaan olleet, mutta kun on tapana nämä keväisin pestä, niin pitäähän tänne tulla. Pesuaineena käytän mäntysuopaa. Sillä tulee kotiin niin raikas tuoksu pitkäksi aikaa, Riitta-Liisa Koski kuvailee. Hänen mielestään peseminen onnistuu hieman koleam-
mallakin säällä, kun vesi Salon pesupaikalla on niin lämmintä. Sitä paitsi tuulisella säällä matot kuivuvatkin paremmin. - Mikäs tänne on tullessa
NÄYTTELYRYHMIÄ JA KODINKONEITA
-70%
www.ouluntyostokeskus.com
040-508 5833, 08-311 3133
JOPA
HALUTAAN OSTAA VANHAA IRTAINTA:
Koko AEG-kodinkonemallistomme uudistuu. Myymme näyttelystä kaikki uusimmatkin koneet pois.
P. 0400 824 997
PPT Maalaus
Mariankatu 18, Salo p. 010 277 7331
040 5900 898, 0400 542 262
TA KS I J A A K KO L A
Varaa nyt kesän julkisivumaalaus
Lähellä lähimmäistä WWW.SALO.ADVENTIST.FI
TYÖSUORITUKSIA 1\W 021,72,0,0,(6 20 vuoden kokemuksella ‡NLUYHVPLHKHQ W\|W ‡NDDNHOLODDWRLWXNVHW ‡ODPLQDDWLW PDDODXNVHW ‡PHONHLQ PLWl YDLQ N\VHOH
040 877 1765
('8//,6(67,
KANTOJEN K JYRSINTÄÄ pihoilta ja puutarhoista
p. 040 747 0060
VUOKRATAAN 3DNHWWLDXWRW KHQNLO|DXWRW DVXQWRDXWRW MD YDXQXW PRRWWRULNHONDW Salon Autovuokraus 050 444 0020 www.salonautovuokraus.fi
E AN ETAA OSTETAAN ‡ .82/ 82/,13(6,b ,13( ,13(6,b (6, 6,b b ‡ -bb0 bb0,67g-b 0,67g 0,67g-b g -b ‡0$$7 ‡ 0$$7,/$ 7,/$ ,57$,0,672-$ ,57$,0 0,6772-$ 0,672-$
0400 877 9005//SSSa Salmi alm mi
OSAKKEITA esim. 663
MA-PE 10-17 Muulloin sop.muk.
NYT ON ELÄMÄSI TILAISUUS HANKKIA LAADUKKAAT KALUSTEET JA KODINKONEET ULOSKANTOHINTAAN.
Peltikattomaalaukset yms. kattomaalaukset, korkeapainepesut myĂśs muut rakennusmaalaukset.
P 040 P. 0 594 94 594 9 3
-80%
me. näyttelyäm e m m ta is YTÖJÄ! Uud NNISTÄ LÖ Y Y M O T IS Ä ÄN PO TULE TEKEM
Huonekalut, valaisimet, t, vinttitavarat, korut, kirjat, lehdet yms. Nouto/käteismaksu. www.kiertokaluste.com
MyÜs lisäeristykset, terassit ja pienremontit y . ym
useampaankin kertaan, kun paikka on hyvä ja matka on lyhyt. Kolmisen kilometriä, siinä ei aikaa juuri tuhriinnu, Koski heittää.
WWW.PUUSTELLI.FI
Kuivatut, kotimaiset
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
Jouko ja Riitta-Liisa Koski olivat aluksi muutaman maton kanssa pyykillä. Uudelleenkin pitää tulla. Jouko Koski toimii veivaajana, kun he puristivat matosta suuremmat vedet kuivainmankelissa.
OSTETAAN Ajokunnossa j oleva henkilÜauto, mielellään farmari. Ostohinta max. 500₏. P. 046 600 6003. Onko asuntovaunusi yylimääräinen? Kaikenkuntoiset huomioidaan, soita ja tarjoa p. 046 849 3334.
HALUTAAN VUOKRATA
040 763 5307
Taksi-, tilataksi- ja limousine-kuljetukset Kiikalasta koko Etelä-Suomen alueelle
PIKKULAARIn RIVI-ILMOITUKSET YKSITYISHENKILÖILLE 5₏ tai 10₏
Huom! PIKKULAARI-ilmoituksia • Rivi-ilmoitukset seuraavaan PIKKULAARIIN ko. viikon maanantaihin klo 16.00 mennessä • Täytä alla oleva ruudukko, yksi merkki/ruutu (myÜs sananväli on merkki), puh.no mahduttava myÜs ruudukkoon. EI VASTAANOTETA TAI • Tuo ilmoituksesi toimistollemme, os. Turuntie 15, (Koskisen Kulma, 2. krs) Salo, ja maksa käteisellä puhelimitse eikä POSTITA ilm. osoitteeseen: Salonjokilaakso, Turuntie 15, 24240 Salo, �Pikkulaari� ja laita rahat kuoreen. sähkÜpostilla. • MUISTA RUKSATA oikea ilmoitusosasto • 4 ensimmäistä riviä 5₏, koko ruudukko 10₏. PIKKULAARIN OSASTOT: ‰ MYYDÄÄN
‰ OSTETAAN ‰ HALUTAAN ‰ VUOKRATTAVANA VUOKRATA ‰ SEKALAISTA 5₏/kerta ‰ LAHJOITETAAN (maksuton) ‰ KADONNUT, 5₏/kerta ‰ KIRPPUTOREJA LÖYDETTY (maksuton)
Autotalli tai vastaava tila harrastustoimintaan/varastoksi. P. 050Â 330 6609.
1-4 riviä
Autotalli tai vastaava Halikko kk, kaikki huomioidaan. P. 040Â 878 7477.
RT 1h+kk+alkovi = 43 m² pparveke alakerta sauna+ph p = 21 m². Vuokra 390₏/kk + sähkÜ + vesi. Vakuus 2 kk. Muurla. P. 045 310 4584.
Kaksio 60 m², 1. krs, 300 m torilta. Saunallinen kaksio 61 m², hissitalo Rappulassa. P. 0400 300 958. RT 1-2 h+k+s 50 m² + terassi. Idyly linen, uudehko koti jjärven rannalla. Palvelut lähellä. V. 490₏/kk + vesi. Ei muita kuluja. P. 040 833 3648.
MYYDÄÄN Leijonaharjakaniuros j j tarvikkeineen, h. 60₏. Hellas-piano, h. 450₏. P. 044 217 3444.
5 ₏ 10₏
5-8 riviä
VUOKRATTAVANA
Kesäasunto lammen rannalla yyhdeksi kuukaudeksi tai ppidemmäksi ajaksi. j Yhdelle tai ppienelle perheelle. P. 040 322 3934.
Nimi:
Osoite:
Puh.
Mikäli ilmoituksesi ei tehoa ensimmäisellä kerralla, (EI KOSKE Sekalaista ja Kirpputori-palstoja) saat
VELOITUKSETTA TOISTOILMOITUKSEN soittamalla numeroon 02-7272 993. Sekaklapia p + koivua edullisesti Salossa, lähellä Lidliä. P. 044 577 0962.
Opel p Astra G 1.6 -01. Aj.j 207 tkm, siisti, h. 1.800₏/tarjous. j Kymco y mp -01. aj. 12 tkm, h. 1.000₏/tingi. P. 040 501 4926.
2 kpl p oikein siistejä j Asko Avalon 2-istuttavia luonnonvalkoisia sohvia. H. 175₏/kpl. P. 040 577 4815.
Noin 3 v. vanha, nuorekas vuodesohva. Lasikantinen teak-sohvapÜytä. P. 040 594 5990.
Hellas-piano p + tuoli, hp. p 600₏. Bassokitara ESP F-255, 5-kielinen, hp. 400₏. P. 040 510 4307.
Jopo, p käyttämätÜn, y 320₏. KoivupÜytä p y 140x80, siisti, 100₏. Lack sohvapÜytä, koivuviilua, 20₏. P. 040 413 0660.
Kuivaa ja tuoretta koivuklapia 45₏/m³. P. 0440 450 777 tai 0500 828 124. Lasipurkkeja, p j erikokoisia Karhu ja Riihimäki. P. 050 550 1910. Toyota y Yaris 1.3 vm. -02. Aj.j 170 tkm, huoltokirja, j kulutus 4,9, sin., h. 4.500₏. P. 050 573 1218 to illasta eteenpäin.
2 sohvaa (mikrok.), 3 kpl Emma-tuoleja, j ppieni kirjahylly, j y y iso TV, yyÜpÜyp y tä, kattokruunuja, mattoja, tauluja, suihkuseinä. P. 0400 983 311. 60 ltr kuumavesivaraaja j Haato, käytetty, h. 120₏. P. 044 999 5759. Koirankoppi, pp leikkimÜkki, maitolaituri ja postilaatikon teline. P. 040 550 8241.
267$1 0<<1
26$.(<+7,g,7b 045 110 3110
www.asiakasturva.fi
Lehtesi verkossa: www.salonjokilaakso.net
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
5
KESÄPÖYTÄÄN SALON K-CITYMARKETISTA HINNAT VOIMASSA PE–LA 3.–4.6.2011, ELLEI TOISIN MAINITA. Tarjoukset myös netissä www.k-citymarket.fi
3000 30 3 000 00 kg: g : n erä! erä! er ä!
VARHAISPERUNA
K A H V I 50 0 g
Ru uottsi si sä äävva arrau rau auss
4,98 4, 98 8 /kg g
2
0
49
99
pkt raj. 2 pkt/talous
Hint Hi nta ililma nta illma man K man ma K--Pl Plus ussa sa-k -kor -k kor or tt ortt t ia a3 3,39 3, ,39 39 /p /pkt ( 6 /pkt 6,78 6, ,78 78 /kg kg))
-26 %
Perjantaina 3.6. Kalamestan konsulentilta: K LM KY LMÄS ÄS SAV AVUUtaii GR ta GRAA AA AVI VI-LOHI LO H FI HI FILE LE EE siivvun siiv si una na
Atri At ria Mi ria ri M xi
28 90 19
90
GRILLILAUTANEN 1 kg 9, 9 85 5 /kg g
9
kg
KA ATK TKAR ARAP AR APUAP USALA SA LA A AT TT TII ta taii NIER NI E IÄ ER IÄFI FILE FI LE EE
kg
85
kg
rs
H nt Hint Hi nta iillma nta lma man an K K-P KPllus Pl Plus ussa us ssa sa-k -kor -k kor or tt tttia ia a 10 0,9 95 /r /rs rs (1 ((10, 0,95 0, 0 95 /kg 95 kg ) kg)
-10 %
K la Ka lane n uv ne uvos os
GR A AVI- jaa K YLMÄSAVULOHISIIVU n. 200 g
mari ma r no ri noit itu it u
vaku va ku uum umis isssa a
4,27 4, 4,27 7 /kg g
19
K ASSLERPIHVI 700 g
90
2
99
kg
rs
Hint Hi nta n ta iliilma lman ma an KK-Pl Plus ussa u ssa sa-k a-k -kor kortt or ttia or ttia tt a 4, 4,29 4 ,29 29 /r /rs (6 ( 6,1 (6,1 ,13 13 /kg /kg) /k g)
-30 %
HK Kab aban anos an nos o si s
Tuor Tu o e ma or make kea ke a
GRILLIMAKK ARAT 300 – 400 g 4,9 ,98– 98– 8–6, 6 63 /kg 6,
ANANAS Cost Co s a Ri st Rica ca ca
1
99
kg
pkt
SALO Hämeentie 24–30, puh. 020 720 3700 MA–KE 8–21, TO 2.6. suljettu, PE 8–21, LA 8–18, SU 12–18. Asiakaspalaute: tom.eriksson@citymarket.fi
Puhelun hinta 020-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 8,21 snt/puh + 6,9 snt/min (sis alv 23%), matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 16,9 snt/min (sis alv 23%).
www.k-citymarket.fi
0
99
Lisätiedot www.kesko.fi/vastuullisuus
SALONJOKILAAKSO
6
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
SALON SEURAKUNTA KIRKONMENOT Helatorstai 2.6. • Uskelan kirkossa messu klo 10; Pukari (lähtösaarna), Hell, Kallio, Suutela-Kuisma. • Halikon kirkossa messu klo 13; Kiiski, Oinas, Saarinen. • Kuusjoen kirkossa messu klo 10; Huhtasalo, Uusisalo. Kirkkokahvit kirkkopihassa lähetystyön hyväksi. • Muurlan kirkossa messu klo 10; Santakari, Räisänen. • Perniön kirkossa messu klo 13; Hekkala, Rainio-Alaranta. • Perttelin kirkossa messu klo 10; Laaksonen, Laakkonen. Messun jälkeen tapulikahvit ja infotilaisuus jumalanpalveluksen vapaaehtoistehtäviin liittyen. • Suomusjärven kirkossa messu klo 10; Launonen, Sirén, kirkkokuorolaisia. Karjalaseurojen Salon piirin kirkkopyhä. Messun jälkeen juhla seurakuntatalossa. Kaikki tervetulleita! • Särkisalossa sanajumalanpalvelus ja kesäkauden avaus Tallbackassa klo 10; Laxenius, Tastula. Kirkkokahvit. Sunnuntai 5.6. • Uskelan kirkossa messu klo 10; Airaksinen, PulkkinenWatson, Kallio. – Uskelan kirkon messu radioidaan joka sunnuntai taajuudella 88,2. • Salon kirkossa messu klo 18; Airaksinen, Kallio. • Halikon kirkossa messu klo 10; Oinas, Vihinen, Saarinen, kirkkokuoro. • Kiikalan kirkossa messu klo 10; Launonen, Sirén. • Kiskon kirkossa messu klo 10; Kärkkäinen, Lahti. • Kuusjoen kirkossa messu klo 10; Peltomäki, Huhtasalo, Uusisalo. Pihassa kirkkokahvit lähetystyön hyväksi. • Muurlan kirkossa sanajumalanpalvelus klo 12; Kärkkäinen, Lahti. • Perniön kirkossa messu klo 10; Hekkala, Rainio-Alaranta. • Perttelin kirkossa keskipäivän messu kitarasäestyksin klo 12; Laaksonen, Toivoniemi. • Suomusjärven kirkossa iltamessu klo 18; Launonen, Sirén. • Särkisalossa iltamessu klo 18; Hekkala, Rainio-Alaranta.
Ennakkoäänestys alkaa maanantaina Kirkkoherranvaalissa voi äänestää ennakkoon viikolla 23. Varsinaiset vaalipäivät ovat 12. ja 13.6. Äänestyspaikalla kannattaa varautua todistamaan henkilöllisyytensä.
Ennakkoäänestyspaikat 6.–10.6.
Ma–pe klo 9–18 kirkkoherranvirasto, Torikatu 6
Halikko • ma–to 9–18 srk-toimisto, Vaskiontie 31 • ma 15–18 Vaskion seurakuntakoti • ti 15–18 Hajalan entisen Op:n kerhotila • ke 15–18 Märynummen paloasema • to 15–18 Angelniemen srk-talo Kiikala • ma 9–13, ti–ke 14–18 seurakuntatoimisto Kisko • ma–ti 15–18 seurakuntatalo • ke 11–14 ja to 15–18 Toijan Op:n kokoushuone Kuusjoki • ma–ke 12–17, to 12–18 seurakuntatalo
Vaalikoneesta apua valintaan?
Kirkkoherranvaalin vaalikoneeseen pääsee seurakunnan verkkosivuilta osoitteesta www.salonseurakunta.À. Kirkkoherran lähtöjuhla
SALOTTO • Kaiken kansan olohuone, juttutupa ja kahvikamari avoinna ti–pe klo 10–14 os. Rummunlyöjänkatu 7, puh. 044 774 5261. • Vapaaehtoistyön päivystys ti 7.6. klo 12–14 puh. 044 774 5296.
NUORET • Salo-Uskela: Nuortenillat 6.6. lähtien maanantaisin klo 16– ; kokoontuminen seurakuntatalon Akvaariossa, josta voidaan lähteä esim. pelikentälle. – Avoimet ovet Akvaariossa 8.6. lähtien keskiviikkoisin noin klo 15–20.
Kesäveisut puukirkon pihalla
Salon seurakunnan kirkkoherra Jouko Pukari jää eläkkeelle 1. kesäkuuta. Hän pitää lähtösaarnansa Uskelan kirkon messussa helatorstaina 2.6. klo 10. Messun jälkeen juhla jatkuu kirkkokahvilla ja ohjelmalla Salo-Uskelan seurakuntatalossa, Kirkkokatu 6.
VIIKKOTOIMINTAA to 2.6. 2.6.-- ke 8 8.6. .6. • Salo-Uskela: Koulujen kevätkirkkoja Uskelan kirkossa: Lauri pe klo 9.30, Pajula la klo 9. – Lähetyksen kesäkahvio ma klo 13–15 srk-talon alasalissa; vierailija Suomen Lähetysseurasta; mukana myös Pirkko Lönnqvist ja SiniMarja Ahovalkamo. – Kesäveisut ma klo 18 Salon kirkon pihamaalla, sateella kirkossa; Kallio. – Kesäinen perhekerho ke klo 10–12 Ollikassa ja Paunalassa. – Mielenterveysilta ke klo 16 Salotossa. • Halikko: Raamattuhetki to klo 18 ja rukouspiiri klo 19 Kanttorilassa. – Aamurukous pe klo 6.35 Vaskion kirkossa. – Koulujen kevätkirkkoja: Halikon kirkossa pe klo 12.30 Armfelt ja lukio, la klo 9.15 ala-asteet. Vaskion kirkossa Vaskion koulun kevätkirkko ja mukulamessu la klo 8. – Lähetyskirppis la klo 11–15, Kirkkorinne 5; hartaus klo 12. – Saunailta Kesä-Angelassa ke klo 17.30. • Kiikala & Suomusjärvi: Lähetys-Sopukka la klo 10–13, Puistoraitti 8, Kiikala. – Rukouspiiri ti klo 18.30 Koivusilla, Reväntie 181. • Kisko: Koululaisten kevätkirkko la klo 9. – Kesäilta kirkossa -yhteislaulutilaisuus ke klo 18. • Kuusjoki: Koululaisten kevätkirkko pe klo 10. – Kesän ajan kirkkokahvit kirkkopihassa lähetystyön hyväksi. Jos haluat kahvinkeittoon, ota yhteys Pirjoon p. 050 381 1717. • Muurla: Koulun kevätkirkko pe klo 18. • Perniö: Kylvöjen siunaus to klo 17 Alikulman rukoushuoneella. – Kirkonkylän koulun kevätkirkko pe klo 9.30 Perniön kirkossa. – Kylvöjen siunaus su klo 16 Ylikulman rukoushuoneella. • Pertteli: Koulujen kevätkirkko pe klo 12 Perttelin kirkossa. • Särkisalo: Hartaus Särkisalokodissa to klo 13.30.
Muurla • ma–to 13–18 seurakuntatoimisto Perniö • ma 9–12 seurakuntatoimisto • ti–ke 10–19, to 10–17 Perniön kirjasto Pertteli • ti ja to 10–18 seurakuntatoimisto Suomusjärvi • ma–ti 15–19, ke 9–15 Kitulan srk-keskus Särkisalo • ti 17–20 ja to 10–18 seurakuntakoti
Kanttorit suvituulella
Salon kanttorit jatkavat suosittua konserttikiertuettaan helatorstaina 2.6. klo 18 Kiikalan kirkossa. Uudistuneen ohjelman perustana ovat vuoden päästä Jyväskylässä vietettävien Kirkon Musiikkijuhlien laulut. Kanttorit eivät ole kuitenkaan unohtaneet gospelia, ja konsertin loppupuolella jammaillaan keväisin sävelin. Samalla kuullaan, millainen sointi on Kiikalan kirkon uudessa pianossa. – Konserttiin on vapaa pääsy, ohjelma 5 €.
Sunnuntaisarja alkaa Halikosta
Salon seurakunnan kirkoissa soi tänäkin kesänä joka sunnuntaiilta. Ensimmäisessä konsertissa su 5.6. klo 20 Halikon kirkossa tuodaan esiin harmonikan mahdollisuuksia hengellisessä musiikissa. Luvassa on tuttuja, ikivihreitä hengellisiä lauluja ja virsiä harmonikalla soitettuina ja varmasti uniikkeina versioina. Esiintyjinä ovat salolaisille tutut serkukset Pekka Laakso ja Janne Kuusinen. Laaksoa kuullaan konsertissa myös laulajana. Kesäkonsertteihin on vapaa pääsy, ohjelmalehtisen saa viidellä eurolla. Musiikin suurkuluttajille on tarjolla konserttipassi (30 €), jota vilauttamalla saa ohjelman joka konserttiin. Ahkerimmat kävijät palkitaan kesän lopulla.
KASTETUT Halikko: Jose Juhani Alarik Aalto Pertteli: Amanda Aino Maria Ojaranta Viivi Kristiina Väntsi Kisko: Luna Ariella Holmberg
Salon seurakunta verkossa: www.salonseurakunta.fi
Salon kirkon pihamaalla harrastetaan taas yhteislaulua kesä- ja heinäkuun maanantai-iltoina klo 18. Ensimmäisellä kerralla 6. kesäkuuta laulattaa Mikko Kallio. Ohjelmistossa on sekä virsiä että muita kesäiseen kirkkopihaan sopivia lauluja. Sateen sattuessa mennään sisälle kirkkoon.
Saunailtoja Kesä-Angelassa
Kesä-Angelassa saunotaan 8.6. lähtien keskiviikkoisin (paitsi juhannusviikolla perjantaina). Sauna on lämpimänä klo 17.30–20, pihalla voi grillata ja sisälle on katettuna kahvipöytä. Pieni hartaus pidetään noin 19.30. – Kesä-Angela sijaitsee Angelniemellä, ja sinne on Halikon keskustasta matkaa 16 km. Kokkilan lossin jälkeen ajetaan noin 500 metriä ja käännytään opasteen mukaan vasemmalle.
Kesäretki Porvooseen
Suomusjärven ja Kiikalan alueiden kesäretki to 16.6. suuntautuu Porvooseen. Retken hinta 40 € sisältää kahdet kahvit, lounaan, matkat ja oppaan palvelut. Aikataulu: Hirvelä klo 7.30, Rekijoen Op 7.40, Kiikalan srk-talo 7.50, Suomusjärven sosiaali- ja terveystalo klo 8, Kitulan srk-keskus klo 8. Paluu noin klo 17.30. Ilmoitt. viimeistään pe 10.6. Virvalle p. 040 520 9673.
Heinäkuussa suurleirille?
Syke 2011 Partaharjulla kutsuu myös salolaisia suurleirin tunnelmiin 20.–25. heinäkuuta. Ikäraja on kymmenen vuotta, mutta nuoremmatkin pääsevät mukaan, jos leirille lähtee koko perhe. Leirin hinta 70 € sisältää matkat, ruoat, kaiken ohjelman ja myös telttapaikan, ellei halua ottaa mukaan omaa telttaa. Ilmoittautumiset juhannukseen mennessä nuorisotyönohjaajille osoitteisiin timo.sjoblom@evl.À, maritta.jarvelainen@evl.À, matti.lahdekorpi@evl.À, sanna.salmio@evl.À tai martti.rouhiainen@evl.À. Heiltä saa myös lisätietoa leiristä. Sitä löytyy myös netistä: http://syke.ptk.À/
AVIOLIITTOON VIHITYT Salo-Uskela: Reijo Olavi Reunanen ja Seija Sinikka Rannikko Pertteli: Mikko Tapio Tapaninen ja Niina Johanna Pajala Esa Arvi Ruohola ja SoÀa Sari Helena Sallinen
HAUTAAN SIUNATUT Salo-Uskela: Vieno Puurtinen 88 v. Erkki Tapio Ranta 80 v. Halikko: Aini Lehtoruusu 85 v. Pertteli: Pekka Valdemar Oranta 82 v. Särkisalo: Aarre Albert Landen 81 v. Leif Allan Sjöblom 66 v.
Sähköpostia seurakuntaan: salonseurakunta@evl.fi
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
SALONJOKILAAKSO
7 Trendikkäät tai ajattomat kehykset. Linssien huippuominaisuudet yksilöllisten tarpeiden mukaan. Laatu kannattaa aina www.amadeusoptiikka.fi Katrineholmink 8 Salo p (02) 7 311 622 ti-pe 9-17.30 la 10-13 ma sulj.
Ari Oinas Timo Hukka, Kalle Elonheimo, Marika Huhtasalo ja Ari Oinas tuntuivat jopa viihtyvän seurakuntalaisten tentittävinä maanantai-iltana seurakuntatalossa.
Salon seurakuntalaiset valitsevat kirkkoherran neljästä ehdokkaasta Pekka Mäenpää
Salon seurakuntaan valitaan kesäkuussa uusi kirkkoherra. Seu ra ku nna n nyk y inen kirkkoherra Jouko Pukari on jäämässä eläkkeelle ja pitää helatorstaina jäähyväissaarnansa Uskelan kirkossa. Äänestäjille kirkkoherraehdokkaat tulivat tutuiksi maanantai-iltana järjestetyssä lämminhenkisessä vaalipaneelissa, jossa ehdokkaat saivat näyttää osaamistaan muun muassa Raamatun kohtien tunnistamisessa ja virsien sanojen muistamisessa. Niitäkin tärkeämpää seurakuntalaisten ja suurella joukolla paikalle saapuneiden seurakunnan työntekijöiden mielestä on kuitenkin se, miten ehdokkaat näkevät roolin-
sa esimiehenä ja seurakunnan paimenena. Ensimmäiselle vaalisijalle asetettu Pöytyän kirkkoherra Timo Hukka kuvaa itseään kirkkoherraksi, joka haluaa huolehtia työyhteisönsä hyvinvoinnista. - Esimerkiksi nykyisessä työpaikassani työterveyshuollon sairauskulut ovat laskeneet, koska olemme panostaneet ennaltaehkäisevään työhön, Hukka sanoo. Toiselle vaalisijalle asetetun Sauvo-Karunan kirkkoherran Kalle Elonheimon mukaan hän arvostaa henkilöstön ammattitaitoa. - Esimiehenä pitää huolehtia myös siitä, että ihmiset eivät pala loppuun, Eloheimo muistuttaa. Kuusjoen a luek appa la i-
Salon seurakuntatalon keskisali oli tupaten täynnä kiinnostuneita kuulijoita.
nen Marika Huhtasalo uskoo kuuntelemiseen ja palautteen antamiseen. - Olen valmis yhteistyöhön kaikkien niiden kanssa, jotka suostuvat minun kanssani yhteistyöhön, Huhtasalo lupaa. Ylimääräisenä ehdokkaana vaalissa mukanaoleva Halikon aluekappalainen Ari Oinas pitää erilaisia kristillisiä liikkeitä ja järjestöjä tarpeellisina toimijoina seurakunnassa. - Itse haluaisin lisää voimavaroja työikäisten aikuisten kanssa tehtävään työhön, Oinas sanoo. Ehdokkaista Timo Hukka näkee hyvän kirkkoherran omaavan tunneälyä. - Kirkkoherralla tulee olla sellaista ymmärrystä, jota nykyään kutsutaan usein tunneälyksi. Kirkkoherra on seurakunnassa hallinnon tuntija, mutta myös hengellinen kaitsija. Vastuun jakaminen ja työtovereihin luottaminen on tärkeää, Hukka sanoo. Kalle Elonheimon mukaan hyvä kirkkoherra muistuttaa jatkuvasti, että kirkko on ratkaisevasti ja erottamattomasti riippuvainen Jeesuksesta Kristuksesta. - Pystyn hahmottamaan kokonaisuudesta olennaisen. Us-
kon, että olen tästä joukosta paras tähän hommaan, Elonheimo sanoo. Marika Huhtasalon mielestä hyvällä kirkkoherralla on seurakunnan perustehtävä kirkkaana mielessä. - Pitää johtaa, mutta niin, että kuuntelee ja tekee yhteistyötä. Minulla on aika paljon näkökulmaa Salon seurakuntaan, Huhtasalo muistuttaa. Ari Oinaksen mukaan hyvän kirkkoherran ihanteena on rakastaa Jumalaa yli kaiken ja seurakuntalaisia kuin itseään. - Kirkkoherra vastaa hyvästä hallinnosta, visioi tulevaisuutta ja kehittää seurakunnan toimintaa tuomalla sen lähelle myös seurakuntalaisten arkitodellisuutta. Koen olevani valmis tähän hommaan. Seurakuntatalon keskisali pullisteli maanantai-iltana ehdokkaista kiinnostuneista yleisöstä. Kysymyksiä sateli monesta suunnasta ja välillä koko sali raikui yhteisistä naurunpurskahduksista, kun ehdokkaat vastailivat rennolla otteella haastattelijoiden kysymyksiin. Vaalikone löytyy Salon seurakunnan nettisivuilta.
kirkkoherraksi
Saloon
Avoin päätöksentekokulttuuri Elinvoimaiset alueet Uudistuvat toimintamuodot Työhyvinvoinnin edistäminen Työikäisten aikuisten kysymykset Lapset ja nuoret Diakonia ja vanhustyö Äänestys 6.-10. ja 12.-13. kesäkuuta Haastatteluja, artikkeleita, näytesaarnoja, äänestysajat- ja paikat:
facebook.com/oinas.ari
ASTRUM HENKILÖSTÖPALVELUT
Ota yhteyttä niin kerromme lisää Aluepäällikkö Sari Laakso, p. 044 515 9332 Annankatu 7, Salo
YHTEISTYÖLLÄ MENESTYKSEEN
Juuso Forsman hallitsee ilmaveivin Salonjokilaakso
Salolainen Juuso Forsman haluaa pelata salibandya ja on valmis myös panostamaan siihen. 15-vuotian Moision koulun 8-luokkalainen valmistautuu jo toiseen kauteensa TPS:n C-junioreissa, jossa viime kaudelta on taskussa jo SM-hopeaa. Hän on pelannut salibandya 5-vuotiaasta ja jo ennen sitä hän on viettänyt aikaa salilla isoveli Villen ja vanhempien mukana. Forsmanin perheen elämä pyörii aika lailla salibandyn ehdoilla, sillä isä Jouni on toiminut vuosikaudet valmennuksessa ja äiti Krista jaostossa ja taustavoimissa. Juuso seuraa isoveljen viitoittamaa tietä lajissa, sillä Ville lähti TPS:aan B-junioreihin 17-vuotiaana kaudeksi 2004-2005. Hän palasi SalPan 2-divisioonamiehistöön ja nyt hän valmistautuu jo kolmanteen kauteensa TPS:n liiga-
TPS:ssa on imua muutenkin lähialueelta, sillä Juuson ja turkulaisten lisäksi joukkueessa on pelaajia Naantalista, Maskusta ja jopa Forssasta. Juuso pelaa puolustajaa ja jäi kuulemma tilastoissa plussalle, vaikka ei lopullista maalimääräänsä muistakaan. Muutamaan kertaan hän sentään puolustajan paikaltaankin ehti maalintekoon. Ilmaveivikin on Juuson hallussa ja tarjosi siitä näytteenkin, mutta ei sitä kuulemma juuri peleissä näe. Harjoituk-
Juuso Forsman näyttää miten ilmaveivi tehdään. Pallo pysyy hyvin lavassa, vaikka moista suoritusta ei peleissä juuri käytetä. miehistössä. - Osittain lähdin Turkuun Villen innoittamana. Toisaalta sillä ei ole merkitystä, missä hän pelaa, sillä haluan itse kehittyä pelaajana ja siksi halusin mennä Tepsiin. Vinkkejä häneltä kyllä saan ja Ville oli
katsomassa myös viime kauden finaalia, Juuso toteaa. Ero SalPan ja TPS:n harjoittelussa on merkittävä. Turussa treenataan kovempaa ja useammin. Moottoritie on tullut tutuksi, kun Juuso menee harjoituksiin 4-5 kertaa viikossa.
SalPassa harjoituskertoja on pari kertaa vähemmän. - Reissaamiseen on tässä perheessä totuttu. Ajamme Juusoa Turkuun vuorotellen Kristan kanssa. Meillä on omat ajopäivät, toteaa Jouni Forsman.
sissa sillä joskus herkistellään. - Varsinkaan puolustajana sitä ei pääsisikään käyttämään, kun peli on sen verran nopeatahtista, ettei sitä näe peleissä hyökkääjienkään tekevän kuin satunnaisesti, Juuso heittää. Juuso on saanut myös kutsun Pikku Pohjola Alueleirille sekä Salibandyliiton ikäluokan talentti-leirille. Siellä on 56 Suomen parasta junioria ja käytännöstä siitä ryhmästä valitaan myös maajoukkue.
Hautauspalveluja
Täyden palvelun toimisto
Salo, Turuntie 1 w P. 050 594 4499 www.salonseudunht.fi
Av. ark. 9.00-16.00 tai sopim. mukaan
Omistaja Jari Ainasoja
SALONJOKILAAKSO
8
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
Kesäloma
Salonjokilaakson teemasivut
KOULU
Muurlan opistossa tapahtuu Tuulia Rivasto
Muurlan valkoinen opistorakennus seisoo tukevasti korkean mäen päällä, ja opiskelijoita ja vierailijoita kulkee jatkuvasti ovista sisään ja ulos. Opiston toiminta tuntuu olevan vilkasta, ja kun opiskelijoilla on vielä mahdollisuus asua viihtyisässä piharakennuksessa, puitteet opiskelulle ovat hyvät. Muurlan opisto on ennen ollut evankelisena opistona, mutta nyttemmin se toimii kansanopistona. Toimitusjohtaja Leena Huhtala on ollut Muurlan opiston rehtorina puolitoista vuotta. - Keskeisiä asioita toiminnassamme ovat hyvät tuotteet eli taidealan kansanopistokoulutukset ja tyÜhyvinvointia edistävät koulutukset. Me erotumme muista kouluttajista mm. sarjakuvan, graafi sen suunnittelun, valokuvauksen, ekspressiivisen taideterapian, logoterapian ja tyÜnohjauksen avulla. Olemme osa Salon taidekenttää ja Muurlan taideelämää. - Va lokuvauskoulutusta olemme järjestäneet kohta 25 vuotta, ja hakijoita on yleensä enemmän kuin voidaan ottaa, ja olemmekin nyt harkinneet
: Avoinna18
Ke To
toisen valokuvauslinjan perustamista ensi syksystä lähtien. Olemme sarjakuvataiteen uranuurtajia kansanopistokentässä, sarjakuvilla on selkeää nostetta nuorten parissa. Graafinen suunnittelu alkaa ensi syksynä, ja se integroi näitä taidekoulutuksia yhteen, ollen osittain yhteinen muiden
taidekurssien kanssa. - Opettajamme ovat lahjakkaita, ja tekevät itsekin taidetta, joten he ymmärtävät oppilaitaan, ja tästä tulee lisäarvoa koulutukseen. Me pysymme taiteiden opetuksessa, ja täällähän onkin siihen hyvät mahdollisuudet. Tällä hetkellä opiskelijoita on kansanopisto-
Onnittelumme kevään Ylioppilaille ja vastavalmistuneille!
9Sulj.
rstai) (Helato
Pe La
Opiston auringonpaisteisella pihalla seisovat valokuvausopiskelijat Elina Melasaari, Ami Koiranen, Riku Vejander ja Jyrki Aaltonen.
9-18 8-16
Ke-Ma
Ke-Ma
Lingon & Blübär
Lasten VAATTEET
2 KPL
VAATTEIDENYNTIOUTLET MY PISTEESSĂ„ KAULUSPAITOJA kpl: TOPPEJA kpl: PIKEE KAULUSPAITOJA
3 kpl:
2 1.1.10.-
50
...jo alennetuistakin hinnoista koskee yli 4,-/m kankaita
ISE KIRMAÄN KESÄ UN K TL-TU TA! T KAU
POLTTOMOOTTORI-
6 2. 1.
Ke-Ma pkt KERTAATERIMET Ke-Ma GRILLAUSALUSTAT
t W UBLVV
pkt
Tervetuloa
TL-TUKKU OY 4"-0 t 7JMIPOLBUV t BSL MB
opetuksessa noin 45, ja monimuotokoulutuksessa toiset 45 eli hieman alle sata opiskelijaa. Monimuotokoulutuksen opiskelijat käy vät pääosin tÜissä, joten he eivät asu täällä kurssin aikana, päinvastoin kuin taideopiskelijat, joille opisto toimii tavallaan sisäoppilaitoksena. Majoituskapasiteettia Muurlassa on jopa 70 hengelle. Tarjolla on myÜs lyhytkursseja, jotka täydentävät opiston muuta tarjontaa. Lyhytkursseja pidetään muun muassa maalauksesta, ikonimaalauksesta tai ensiaputoiminnasta, kitaransoitosta tai vedic-taiteesta. Kesäkursseilla piirretään sarjakuvia, koulutetaan hygieniaosaamista tai tehdään vaikkapa kasvivärjäystä. - Meillä on uusi taidekahvila, Pikku-Margareta, joka avattiin huhtikuussa opiston yhteyteen. Toistaiseksi kävijÜitä on ollut vähän, mutta kesäksi pidennämme aukioloaikaa alkaen puolelta päivin. - Vuonna 2012 Opistolla on 70-vuotisjuhlat, ja suunnittelemme juhlavuoteen mielenkiintoista ohjelmaa. Kaikki ideat ovat tervetulleita, sanoo rehtori Leena Huhtala. Ruokasalissa istuu joukko valokuvauksen opiskelijoita. Elina Melasaaren mielestä
koulutus on ollut hyvin monipuolista. - Meillä on erikseen taidevalokuvausta, omakuva-, väri- mustavalko-, muoto- ja valaisukuvausta, pimiÜtyÜskentelyä, studiokuvausta, kuvan käsittelyä, lehtikuvausta, yrityskuvausta. Tähän kuuluu myÜs yrittäjätietoutta, mainosten tekoa ja lehtikuvausta, Melasaari kertoo. Kurssit ovat olleet haastavia ja tyÜteliäitä, mutta puolen vuoden jälkeen kaikki ovat oppineet perustaidot. - Tämä on ollut mielenkiintoista, mielekästä ja meillä on ollut hyvät opettajat, jotka pystyvät ohjaamaan meitä yksilÜllisesti, joka on hienoa. Opettajat ovat kiinnostuneita jokaisen vahvuuksista – tämä on ollut vähän kuin pitkää taideterapiaa! Itse olen sosiaa-
lipuolelta, ja olen ajatellut nyt yhdistää sen ja valokuvauksen ehkä jonkinlaiseksi taideterapiaksi, tuumii Elina. Riku Vejander on myÜs ollut oikein tyytyväinen kurssiin. – Opettajillamme on eri vahvuuksia, eri osa-alueita, joissa he ovat hyviä, ja se on monipuolista. Meilläkin on kolme opettajaa: Kikka Niittynen, Toni Kitti ja Marko Hämäläinen, joilla on ollut aikaa opettaa meitä yksilÜllisesti. Oppilaat ovat hyvin eri-ikäisiä, nuorin lienee 16, ja vanhin 59 vuotias. Osa etsii itselleen ammattia, toiset vain harrastavat valokuvausta. Täällä on mukavaa ja opetus on hyvää, valokuvausryhmäläiset toteavat yhdestä suusta.
Opiston pientä, viihtyisää kappelia esittelee rehtori Leena Huhtala. Se vihittiin käyttÜÜnsä 1990-luvulla.
Ensi viikolla
sekä
Kauneus ja trendit
KESÄKEIK KA
Jätä ilmoitusvarauksesi joko puhelimitse 02 7272 994 (Katja), tai sähkÜpostilla ilmoitus@salonjokilaakso.net
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
9
Kesäloma
Salonjokilaakson teemasivut
KOULU
AMK:n Salon toimipisteestä suoraan työelämään Heli Laaksonen
Turun ammattikorkeakoulun Salon toimipisteestä valmistui tänä keväänä yhteensä
48 oppilasta sairaanhoitajiksi, terveydenhoitajiksi, tradenomeiksi ja insinööreiksi. Tunnin kestäneessä juhlassa pidettiin puheita ja kuunnel-
Karjalohjalaisen Seija Jussilan kesä kuluu töiden ja lasten parissa. Jatkosuunnitelmiakin Seijalla on, mielessä väikkyy suuntautuminen työterveydenhoidon pariin.
tiin musiikkiesityksiä. Insinöörit lausuivat yhteen ääneen Arkhimedeen valan ja sairaanhoitajat lausuivat sairaanhoitajan lupauksen. Suvivirteen päättyneen tilaisuuden jälkeen oli kahvi- ja kakkutarjoilu. Yksi valmistuneista on terveydenhoitajaksi opiskellut karjalohjalainen 39-vuotias Seija Jussila. Kolmen lapsen äiti Seija oli pitkään lasten kanssa kotona. Hän oli ystäväpiiristä ensimmäisten joukossa, joka sai lapsia. Ystävät kyselivät häneltä lastenhoidosta. - Siitä lähti ajatus terveydenhoitajan ammatista, Seija kertoo. Valmistumisen jälkeen terveydenhoitajan ammattitutkinnon suorittaneelle riittää töitä. Seijan mukaan paikkoja on tyrkyllä monia. - Kyselty on moneen paikkaan, vaikka mihinkään en ole vielä hakenut, Seija naurahtaa. Kesä Seijalla menee töissä ja lasten parissa. Koulusta hän jää kaipaamaan luokkatovereita. Jatkokoulutussuunnitelmakin Seijalla on. - Työterveyden parissa olisi mukava tehdä töitä, siihen voisin kouluttautua, Seija toteaa. Aikaisemmin keväällä valmistuneita juhlittiin samana päivänä. Anu Harju opiskeli terveydenhoitajaksi ja hän on yksi niistä, jotka valmistuivat aikaisemmin. - Tänään juhlitaan meitäkin, Anu iloitsee. Kou lut ovat ohi ja kesä Anulla menee töiden parissa. Hän on saanut paikan terveydenhoitajan sijaisena. Terveydenhoitajista on pulaa ja Anu saikin paikan heti valmistumisensa jälkeen. Kouluakin saattaa kesän aikana hieman tulla ikävä. - Jään kaipaamaan tätä porukkaa ja hyvää henkeä, mikä meillä on ollut. Tämä on pieni koulu ja henki on ollut hyvä, Anu sanoo. - Jatko-opiskelut eivät nyt ole suunnitelmissa, ehkä joskus myöhemmin, Anu jatkaa.
Salolainen Anu Harju valmistui terveydenhoitajaksi jo keväällä. Koulusta hän jää kaipaamaan hyvää yhteishenkeä.
KESÄKUUN
TEEMAT 02 7272 994, 02 7272 991 ilmoitus@salonjokilaakso.net
9.6. vko 23 Kauneus ja trendit
23.6. vko25 Juhannus
16.6. vko 24 Autoilu ja liikenne
30.6. vko26 Kesäale
Lahjaksi hänelle
Mari Moisio, Sari Härri, Sini Ketonummi ja Samuli Rönkkönen saivat Suur-Seudun Osuuskaupan stipendit.
Turun AMK:n SSO-stipendit neljälle Salossa Salonjokilaakso
Suur-Seudun Osuuskauppa on jakanut stipendit Turun ammattikorkeakoulun Salon toimipisteestä valmistuville Sari Härrille, Sini Ketonummelle ja Samuli Rönkköselle sekä Mari Moisiolle ja Pavel Gavriloville. SSO: henkilöstöpäällikkö Pirjo Lindholm kertoo, että
Turun ammattikorkeakoulu ja SSO ovat jo pitkään tehneet yhteistyötä, joka nivoo opiskelua lähelle työelämää ja luo runsaasti oppilaitosta, opiskelijoita ja osuuskauppaa hyödyntäviä kontakteja. - Turun Ammattikorkeakoulun Salon yksikön yhteydessä toimii SSO:n nimeä kantava rahasto, josta vuosittain lahjoitetaan yhteensä 1700 euroa stipendeinä opiskelijoille, Lindholm kertoo. Stipendien saajista päättää Turun ammattikorkeakoulun Salon yksikkö.
Rentouttavat ja ihanasti hemmottelevat hoidot kasvoille sekä vartalolle. Anna lahjaksi LAHJAKORTTI! Ihonhoidon ja hyvinvoinnin erikoisliike Asemakatu 7 (sisäpiha)
www.rosmarinus.fi, p. 02-731 3 31 3 03
Jälleen ensi viikolla SALONJOKILAAKSO
10
Ajassa Heli Koivuniemi
60-luvun kerrostalossa asuva Minna Suhonen ottaa vajaa kuuden neliön parvekkeellaan kesästä kaiken irti. Intohimoinen kotipuutarhuri istutteli kasveja vuokrapalstallaan, kunnes hän luki lehdestä, että pienissäkin tiloissa viihtyviä lajikkeita on olemassa. - Homma on pikku hiljaa paisunut, enkä ole tyytynyt pariin purnukkaan. Kesän mittaa parvekkeeni on kuin pieni rivitalon piha täynnä vihreää ja erivärisiä kukkia, Suhonen naurahtaa. Tomaatti, chili ja paprikat ovat ilahduttaneet Suhosta sadollaan vuosi toisensa jälkeen. Ruukkulajikkeet ovat hänen mukaansa tukevia, eivä eivätkä v tkkä ne kasva kass va liian liiian a korkeikkorkeeik iksi. Kasvuun Kasv s uun hyötyhyött ykasvit tarvitsevat at lä hinnä vettä, ä, lämpöä ja vava loa. - Ne oovat vatt va uskomattouskoma matt t o-man he helphelp ppoja. pojaa . OhOh hjeiden mu k a a n kuuloskuulos ku o tavat
a h r a t puu haastavammilta, kuin todellisuudessa ovatkaan. Suhonen peittelee tomaattinsa tiukasti harson alle, jotta ne kestävät viileät yöt. Kärhö on Suhosen mukaan huippumuodikas parvekekasvi, ja hän on päättänyt kokeilla sen kasvattamista, vaikka sen talvehtimista on luonnehdittu haastavaksi. Yläilmoihin kasvavat köynnöskasvit soveltuvat hänen mukaansa pieniin tiloihin, koska ne eivät vie liikaa lattiatilaa. Työläin homma parvekepuutarhassa on syksyllä, kun on mullan tyhjennyksen aika. - Kasvit imevät yhdessä kaudessa ravinteet mullasta, eikä vanha multa pidä samalla ta-
Parvekepuutarhuri Minna Suhonen on saanut tomaatintaimet kukoistamaan parvekkeellaan. Alhaisten yölämpötilojen takia taimet tarvitsevat vielä harsoa suojakseen. Valmiina ostettujen taimien tuotokset ovat jo lähes kypsiä.
SALONJOKILAAKSO
Partsipuutarhurin tomaatit kypsyvät vauhdilla kertoo, että haasteellisinta kasvien kuvaamisessa on löytää oikea kuvakulma. - Hyviä, teknisesti onnistuneita kuvia on varsin vähän. Kasvit on tunnistettava kuvista. Onnistuakseen kuvaajan on tiedettävä, miten kasvi käyttäytyy. Puutarhafriikit haluavat nähdä tarkasti kasvin.
Minna Suhosen parveke värittyy hiljalleen iloisen kirjavaksi ruukuista, laatikoista ja ämpäreistä pursuavista kukista, yrteistä ja kasveista. valla vettä. Mitä enemmän on ruukkuja, sitä työläämpi on homma. Minulla on ruukkuja niin valtavasti, että työmäärä vastaa pienen rivitalopihan kokoista aluetta, nainen arvioi. Parvekkeen olosuhteet vaikuttavat lajikkeiden valintaan ja hoitoon. Paljon on merkitystä sillä, suuntaako parveke, etelään, itään vai länteen eli kuinka kuumaa paadetta parvekkeen kasvit joutuvat päivisin sietämään. Parvekelasien ansiosta kasvukautta voi pidentää keväästä ja syksystä. - Kasvit ovat elollisia olentoja, ja ne vaativat säännöllistä hoitoa. Yhden kasvukauden aikana oppii tuntemaan omien kasviensa tarpeet, partsipuutarhuri uskoo. Hän suosittelee varaamaan ruukkuihin riittävästi multaa.
Näin varmistetaan riittävä kosteus, eivätkä kasvit vaadi kahta kastelukertaa päivässä. Usein kuvitellaan, että kesäkukkien kasvattaminen parvekkeella on helpointa. Suhonen on kuitenkin erimieltä asiasta. - Eniten minulla on ollut epäonnistumisia kesäkukkien kanssa. Parvekkeellani paahtaa aurinko liian kuumasti, ja useat kukat vaativat, että kuihtuneet kukat nypitään pois. Siitä en oikein pidä. Mediaohjaajana työskentelevä Suhonen innostui puutarhaharrastuksensa myötä päivittämään partsipuutarhurinimistä blogia. - Kirjoittelen blogiin lähinnä omaksi muistokseni. Kuvauksen ammattilainen
Luomupuutarhurin salaiset aseet: komposti, madot ja nokkonen Heli Koivuniemi
KOTIPIHA Kompostimulta ja nokkosliuotteet ovat oivia lannoitteita. Leikatusta ruohosta saa lisäravinnetta ja katteen, josta eivät rikkaruohot pilkistele. Kiinalaisen sananlaskun mukaan on ryhdyttävä puutarhuriksi, jos haluaa olla ikuisesti onnellinen.
Suvi Lehtonen toteutti unelmansa ja vaihtoi ravintoalan puutarhanhoitoon. Hän valmistuu Suomen ensimmäisten opiskelijoiden joukossa luomupuutarhurik si syk-
syllä 2012. Orastavan vihreässä puutarhassa kävellessä maallikko voi vain ihmetellä, kuinka pienillä teoilla kierrättäminen ja luomuilu on mahdollista. Lehtonen myöntää, ettei hän ennen opiskeluaan itsekään käsittänyt, kuinka omavaraisesti voi oikeastaan elää. Nyt hän kerää omasta puutarhastaan mausteyrtit, omenat, viinimarjat ja tomaatit. Tontin lähellä sijaitsevan pellon nainen vuokrasi valkosipulin kasvatusta varten. - Pellolla vil-
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
jeltiin apilaa muutama vuosi, joten sekin on luomupelto. ”Nokkonen torjuu tuholaisia, ja se on ennen kaikkea syötävä kasvi, jota käytetään jopa rohtona.” Puutarhuri astelee tonttinsa nurkalle ja esittelee ylpeänä kullan kallista ravinneaarrettaan. - Lämpökompostorimme toimi koko talven naapurin tuomalla hevosen lannalla. Vastineeksi veimme hevosille kuivia leipiä ravintolasta, Lehtonen puhelee kauhoessaan höyryävää kompostijätettä. Muovisessa kompostorissa möyhentyvät kotitalousjätteet ja hiukan taaempana sijaitsevaan kompostiin on kerätty puutarhajätteitä. - Luonnonmukaisesti viljelevän puutarhurin perus-
Suvi Lehtonen haravoi ruohosta tekemäänsä kasvualustaa säännöllisesti. Pihan muita aarteita ovat kompostimulta ja nokkoset, joilla hän lannoittaa puutarhaansa. Hevosen lanta estää talousjätekompostorin jäätymisen talvella.Kompostorin sisältä nousee lämmin höyry, kun Lehtonen möyhii uudet jätteet sekaan.
kivet ovat: oma kompostimulta, madot ja nokkoset, nainen luettelee. Kuohkeassa, elinvoimaisessa maassa elävät madot, jotka ovat elintärkeitä hyvälle kasvualustalle. Nok kosilla on Lehtosen mukaan kolme tärkeää tehtävää. - Nokkosista saa vahvan ravinneliuoksen puutarhan kasveille. Nokkonen torjuu tuholaisia, ja se on ennen kaikkea syötävä kasvi, jota käytetään jopa rohtona. On vielä neljäskin kikka, joka on luomuilijalle itsestään selvyys, leikatusta nurmikosta saatava ruohokate. Sen alta puutarhurin mukaan eivät kasva edes rikkaruohot. - Vaari sanoi aina, että paljas maa on pahinta, mitä puutarhalleen voi tehdä. Paljaassa maassa ei kasva mikään. - Tässä olen käyttänyt ruohokatetta. Leikattu ruoho ripotellaan heti kasvien juurille ja kasvualustalle. Ruohoa ei parane jättää kasoihin, sillä se homehtuu. Syksyllä ruoho
Pientä hallaa, jopa pakkasta kestävä orvokki on yksi helpoimmista kukista. Se aloittaa ja päättää parvekekauden. Minna Suhonen kokee kesäkukkien kasvattaminen paahteisella parvekkeella haasteelliseksi. Kun ruukkuihin laittaa riittävästi multaa, kukkia ei tarvitse kastella jatkuvasti.
jää maan pinnalle ja keväällä se möyhitään mullan sekaan. Näin varmistetaan, että maaaines on kuohkeaa, Lehtonen kouraisee penkasta irtonaista katetta käsiinsä. Vajan seinälle Lehtonen on rakentanut pienen kasvihuoneen tomaateille. - Va nhat ik kuna npok at odottavat uusimista. Tuttumme vaihtavat ikkunansa ja saamme kasvihuoneelle sitten uudet pokat. Rautaiset kehikot suojattiin viinipullon korkeilla, ettei emäntä satuta tomaatin taimia hoitaessaan käsiään. Lämpölavalla kasvavat kovaa vauhtia jo basilikat. Hiukan myöhemmin basilikat saavat seurakseen pinaatin ja vihannesportulakan. - Perheemme on yrttien suurkuluttaja, hän hymyilee ja tarkistelee päivän saldoa poikansa Thulanin kanssa. Omenapuissa roik kuvat naapurista lainatut hevosenkengät. Alaspäin taivutetut oksat kukkivat ja antavat satoa paremmin. Yhteen puuhun isäntä on rakentanut puisen pöntön, jossa on kolme peukalon kokoista reikää. - Pönttö on kimalaisten syöttöpaikka. Laitoin sisälle
siitepölyä ja sokerilientä, mehiläistarhurin tytär naurahtaa ja kertoo kimalaisten pölyttävän omenapuiden ja marjapensaiden kukinnot äärimmilleen.
Liekö luomupuutarhuriopiskelijssa ripaus taikauskoa? Puutarhan taikapuussa kimaltelevat kristallit ja suojelusenkelit.
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
11
Asus A52N-EX151V
Asus A52N kannettava tietokone 15,6 -tuuman näytöllä. - AMD V140 prosessori, jossa ossa 2,3 GHz:n kellotaajuus - 4GB DDRIII keskusmuisti ti - 500GB kiintolevy - ATI Mobility Radeon HD4250 näytönohjain
15,6”
499€€
Älypuhelin ansaitsee älykkään operaattorin Nokia C7-00 Sonera Edition 4 Sisältää Minun Sonera -liittymän ja huippupuhelimen 24 kk sopimuksella (svh. 459 €) 4 Spotify Premium – rajattomasti musiikkia käytössäsi 4 Laadukkaat Bluetoothstereokuulokkeet sekä valkoiset suojakuoret
549€
Asus A52JT-SX339V
vain
Asus A52JT kannettava tietokone tehokkaalla Intel Core i5-480M prosessorilla. - 4GB DDR3 keskusmuisti - 640GB kiintolevy - ATI Radeon HD 6370M näytönohjain omalla muistilla a
999 €/kk
15,6”
699€€
Nokia C7-00 Sonera Edition alk. 8 €/kk + Minun Sonera -liittymän kk-maksu alk. 1,99 €/kk, 24 kk sopimus. 24 kk sopimuksella paketin hinta väh. 239,76 €. Minun Sonera -liittymän puhelut 0,0796 €/ alkava minuutti + puhelun aloitusmaksu 0,049 €/kpl. Tekstiviestit 0,0796 €/kpl. Hinnoittelu koskee normaalihintaisia kotimaan puheluita ja tekstiviestejä (ei palvelu-ja yritysnumeroihin). Kotimaan dataliikenne alk. 0,91 €/ alkava tunti. Katso suuntaa-antavat peittoalueet www.sonera.fi/kuuluvuus. Lisäksi Nokia C7-00 Sonera Editionin ostajalle tarjotaan Spotify Premium maksutta 6 kk ajaksi palvelun kytkennästä (norm. 9,95 €/kk). Tarjouksen etu 59,70 €. Edun saaminen edellyttää 24 kk sopimuksen tekemistä laitteesta. Tarjousajan jälkeen palvelu jatkuu toistaiseksi voimassaolevana ja normaali-hintaisena (9,95 €/kk). Tarjous koskee vain uusia Spotify-tilauksia Soneran kautta. Tarjous voimassa 30.6.2011 asti.
799€
Asus X72F-TY205
Nokia 3720
Edullinen 17.3 tuumaisella näytöllä varustettu Asus kannettava, jossa Intel Pentium P6200 prosessori, 4Gt:n keskusmuisti sekä 500 Gt:n kiintolevy.
17,3”
599€€ 699€
Asus eeePC 1001PX Asus minikannettava 10,1 tuuman näytöllä - Intel Atom prosessori - 1Gt:n keskusmuisti - Windows 7 käyttöjärjestelmä
Nokia X3-02 - Nokia X3 Touch and Type pidä yhteyttä tällä tyylikkäällä musiikkipuhelimella, jossa on kosketusnäyttö ja näppäimistö, musiikkisoitin, pelejä, pikaviesti-, tekstiviesti-, ja sähköpostiominaisuudet sekä nopea internet-yhteys.
- Nokia 3720 classic on kestävä, luotettava ja helppokäyttöinen laite, jonka avulla voit taltioida ja jakaa elämän tärkeät hetket.
139€€ 127€€
Nokia C1
Nokia C3
- Tyylikäs ja luotettava puhelin, jossa on paljon multimedia- ja viestitoimintoja
229€€
- Nokia C3-puhelimen helppokäyttöiset viestiominaisuudet sekä nopea ja luotettava internet-yhteys pitävät sinut lähellä ystäviäsi ja yhteisöpalveluja - Qwerty-näppäimistö - 2Mpix kamera & Bluetooth
49€€ 99€€
150€
299€
PASSELI
Salo Myllyojankatu 13, Puh. 0403 066 250 0403 066 260 avoinna ma-pe 9-18, la 9-15 www.skroy.com
Tarjoukset voimassa 12.6. asti tai niin kauan kuin tavaraa riittää.
SALONJOKILAAKSO
12
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
Kevätmarkkinat toi Märynummelaiset yhteen Mia Kuisma
Halikon Märynummella vietettiin aurinkoinen ilta kevätmarkkinoiden merkeissä. Markkinoiden järjestämisestä vastasi Märynummen koulu ja tilaisuus oli oppilaille vapaaehtoinen. Kevätma rk k inoilla avasi ovensa koulun kesäkahvila yellow house café, jonka nimen alun perin keksi Pinja Yläkotola. Pinja sai kunnian avata kesäkahvilan oven The final countdownin musiikin tahdissa. - En tiedä mistä nimi tuli mieleeni - se vain tuli, kertoi Pinja nimen synnystä. Palk kioksi Pinja sai olla kahvilan ensimmäinen asiakas. Koulun opettaja Minna Valtanen toivotti kaikki tervetulleeksi kevätmarkkinoille ja tervetuliaisiksi kuultiin kolmannen luokan oppilaiden nokkahuilun soitantaa. Heti kahvilan vierestä alkoi ostoskatu, jossa pystyi pikkurahalla viemään kotiin vaikka pehmoisen Nalle Puhin. Kakkosluokkalaiset Alisa Elovaara ja Nette Virtanen penkoivat innoissaan pehmolelulaatikkoa. Ty töt kertoilivat koulussa mukavinta olevan liikunta ja matematiikka, joskin nyt juuri kesäloman odotus oli päällimmäisenä.
Aleksi Turunen, Aleksi Vienola, Arttu Mäki, Teemu Nieminen, Samuli Vienola ja Milja Pakarinen viihtyivät Twister pelin tiimellyksessä. - Me mennään ainakin Särkänniemeen ja serkuille, Alisa mietti kesän suunnitelmia. Jättikokoisen twisterin luota löytyi lauma iloisia lapsia. - Mä tulin tänne ihan vaan huvin vuoksi, kun täällä tapahtuu kaikkee kivaa, Aleksi Turunen naurahti. Samuli Vienola mietti kouluansa. - Märynummen koulu on pieni mukava kyläkoulu, jossa kaikki tuntee toisensa. Kylälle vasta muuttanut Teemu Nieminen oli muodostanut Märynummesta jo mielipiteen.
- Täällä on hyvä olla kun täällä ei valehdella, ei kiusata eikä täällä ole rikollisia. Pojat nimesivät lempipaikoikseen motoMäryn sekä uimalan seudun, ja erittäin hyväksi todettiin monet polut ja reitit, joissa voi pyöräillä. Eetu Laiho aikoo kesälomalla uida paljon ja linnanmäelle olisi mukava päästä. Eetu kertoo nyt olevansa neljännellä luokalla, mutta syksyllä odottaa viidesluokka. - Kyllä se vähän jännittää että onko siellä vaikeita tehtäviä. Kevätmarkkinoilla oli tarjolla myöskin poniajelua, eri-
laisia leikkejä ja leikkimielisiä kilpailuja. Yksi lasten ja miksei aikuistenkin suosikki oli Halikon VPK:n järjestämä alue. Alueella oli mm. Sisu merkkinen paloauto sekä puhallettava toimintarata jotka näyttivät olevat kovasti suosiossa. VPK:n alueella pääsi myös kokeilemaan paloletkun kanssa sammuttamista, oikeata tulta ei tosin alueella ollut. Oliver Väkiparta oli niin vilkas kaveri, ettei häntä saanut haastatteluun mutta kuvat t ava k si hä n ku iten k in suostui. Jari Santanen Halikon VPK:sta esitteli lapsille
Alisa Elovaara ja Nette Virtanen tekivät löytöjä ostoskadulla hieman totuttua pienempää paloautoa. - Ei tällä sentään hälytyksiin ole lähdetty, Santanen naurahti. Halikon VPK on erittäin aktiivinen palokunta, joka kiertää erilaisissa tapahtumis-
sa palojen sammuttamisen ja ensivastetoiminnan lisäksi. Tapahtumasta pois lähdettiin yhdessä tuumin tiputanssin askelin, toivoen että näistä kevätmarkkinoista syntyy uusi perinne.
Vaskion koululaiset rakensivat perhosten jatulintarhan Suvi Lehtinen
Vaskion koululla tehtiin kevään aikana oma jatulintarhaperhospuutarha. - Saimme idean yhdistää perhospuiston rakentamisen jatulintarha -haasteen yhteyteen, jossa oli tarkoituksena rakentaa maakuntiin uusia jatulintarhoja, kertoo Vaskion koulun rehtori Kristiina Toivonen. - Jatulintarhat ovat keskiajalta peräisin olevia, labyrinttimaisia kivikehiä, joiden al-
kuperäistä käyttötarkoitusta ei tarkkaan tiedetä, mutta niiden arvellaan liittyneen joihinkin muinaissuomalaisiin rituaaleihin, Toivonen kertoo. Suomesta jatulintarhoja on löydetty rannikko- ja saaristoseuduilta, mutta niitä esiintyy myös muualla Euroopassa. - Projekti aloitettiin jo maaliskuussa 5-6-luokkalaisten pitämällä oppitunnilla siitä, mitä jatulintarhat ovat. Koko koulu osallistui hankkeeseen; esimerkiksi matematiikan ryhmä suunnitteli kivien
Jatulintarha on innoittanut lapsia monenlaisiin leikkeihin
sijoittelun ja laski niiden tarvittavan määrän, perhosryhmä suunnitteli perhosten kuvat kiviin ja puukäsitöissä tehtiin perhosille ”hotelleja”, eli pönttöjä joissa perhoset voivat yöpyä turvallisesti, Toivonen kertaa. Koululla vieraili myös biologi kertomassa perhosten elintavoista. Perhospuutarhan tarkoituksena on houkutella luonnonvaraisia perhosia koulun läheisyyteen. - Kylvimme viereiselle niitylle kukkia, joita perhoset voivat hyödyntää, kun taas niille epäedulliset kasvit kitkettiin pois. Tarkoitus olisi hoitaa niittyä vastedeskin, Kristiina Toivonen kertoo. - Ennen kuin koulut loppuvat perustamme niityn laidalle vielä perhosbaareja, joissa tarjoillaan siirappia ja sokeria hyönteisten herkuteltavaksi. - Puutarhan ja jatulintarhan yhteyteen rakennettiin myös yhteistyössä Marian koulun kanssa ”elävä maja”, eli istutimme ympyrän muotoon pajuja, joiden latvukset on koottu majan katoksi. Kun pajut kasvavat, ne muodostavat majalle seinät. Lapset olivat jo ottaneet heti uuden leikkipaikan omakseen. Ekaluokkalaiset Suvi Jokioinen ja Aada Pirttimäki kertoivat kuuluneensa perhosryhmään. - Kannoimme kiviä jatulintarhaan ja maalasimme niihin
perhosia. Aada kertoi päässeensä myös kylvämään niitylle siemeniä ja nähneensä siellä jo oikeitakin perhosia. Toista luokkaa käyvä Rosa Saastamoinen kertoi innostuneensa projektin myötä perhosista niin kovin, että on jo sisustanut huoneensakin perhosaiheiseksi. - Hausk inta oli k äy ttä ä omaa mielikuvitusta perhosia piirtäessä, hän kertoo. Rosan ja Aadan mielestä kuitenkin parasta koko projektissa olisi nähdä, että perhoset viihtyisivät hyvin puutarhassa. Jalitulintarha rakennettiin Turun kulttuuripääkaupungin ohjelmaan kuuluvan Loikkaa leikkiin – juokse jatulintarhaan -hankkeen sekä Salon kaupungin Polku-projektin puitteissa.
Rosa Saastamoinen, Aada Pirttimäki ja Suvi Jokioinen kertoivat oppineensa paljon uutta perhosista.
Vaskion koulun projektissa syntyi koululaisten oma jatulintarha, jonka viereen rakennettiin maja.
KESÄKUUN
TEEMAT
9.6. vko 23 Kauneus ja trendit
23.6. vko25 Juhannus
16.6. vko 24 Autoilu ja liikenne
30.6. vko26 Kesäale
02 7272 994, 02 7272 991 ilmoitus@salonjokilaakso.net
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
TV-ohjelmaeesi. tiedot puhelim e Lataa Elisa Viihd id -sovellus Andro Marketis ta maksut ta
13
Nokia C2-01
Nokia N ki 5 5230 Black Chrome
Perusvaihtoehto ekstraominaisuuksin Hinta norm. 79 €
Navigoi selkeän kokoisella kosketusnäytöllä. Hinta norm. 119 €
69 €
Etusi
10 €
99 €
Etusi
20 €
Huawei Ideos X5 Suurella näytöllä ja pienellä hinnalla varustettu Android –puhelin. Hinta norm. 279 €
199 €
Etusi
80 €
NORPPA+ Puhelut/min, tekstiviestit/kpl 0,066€
Nokia X3-02
ZTE Blade
0,66 €/kk
Elisa Shopit – siinä on ideaa.
Menolippu Android-maailmaan! 5 Mp kamera, iso ja tarkka kosketusnäyttö. Hinta norm. 189 €
Kosketa ja näppäile! Klassinen puhelinmalli kosketusnäytöllä. Hinta norm. 169 €
119 €
139 €
Etusi
70 €
Etusi
30 €
Hanki puhelimet liittymällä tai ilman Puhelimet eivät ole SIM- tai verkkolukittuja.
Myymälä Salo: Vilhonkatu 14: ma–pe 10–19, la 10–17. Tarjoukset voimassa sunnuntaihin 5.6.2011 asti tai niin kauan kuin tavaraa riittää. Norppa+ asiakkaat saavat Saunalahden ja yhteistyökumppaneiden tarjouksia matkapuhelimeen.
Kelloseppä Markus Saari herättää vanhaa henkiin Leena Sorri
Kelloseppä Markus Saari tuntee ylläpitävänsä perinteitä, kun hän työskentelee samassa paikassa, kuin enonsa, joka toimi kelloseppänä Jokisen liikkeessä Salossa 42 vuotta. Markus Saari aloitteli ammattipolkuaan setänsä jalanjäljissä jo 23-vuotiaana ja on viihtynyt hyvin työssään. - Me olemme panostaneet kellojen korjaamiseen ja töitä on joskus vähän liikaakin, miettii mies. Hän on toinen Salon kahdesta toimivasta kellosepästä ja hän on erikoistunut seinäkelloihin. - Ammattitaito kehittyy koko ajan. Kellon iällä ei ole väliä. Varaosia tehdään, jos ei niitä löydy, lupaa kelloseppä ja kertoo, ettei Kello ja Kulta Jokista vastaavia liikkeitä ole Suomessa kovin montaa. Jos Markus Saari haluaisi vaihtaa työpaikkaa, pitäisi hänen muuttaa Helsinkiin, jotta saisi ammattitaitoaan vastaavaa työtä. - Tässä hommassa on hienointa se, kun saa herätettyä vanhan kellon henkiin, Markus painottaa ja näyttää seinäntäyttä mitä upeampia ajannäyttäjiä. Suurin osa niistä on tuttuja tupien seiniltä ja mummolasta, mutta on joukossa harvinaisuuksiakin. Kaikki ne käyvät kauniisti ja soivat kymmenillä eri äänillä Markuksen työn jäljiltä.
Kellosepän työasento on hankala. Korjattavat osat ovat pienen pieniä. Sorminäppäryyttä ja hyvää näköä tarvitaan. - Joidenkin mielestä vanhan kellon korjaaminen on kallista puuhaa. Se on kuitenkin erittäin hidasta hommaa, sillä koneistosta puretaan joka ikinen osa. Yleisin vika on, että ne ovat likaisia ja kuluneita. Tässä pelataan millin kymmenes ja sadasosilla, että tapit ja rattaat saadaan sopiviksi.
Tarvitaan pitkä pinna Ei ole ihme, että kellosepän työssä hyvä näkö ja tarkat kädet ovat ehdottomat edelly-
tykset. Hyvä kunto on myös tarpeen, sillä töitä tehdään leuka kiinni pöydässä ja kyynärpäät pöydän tasalla. - Asento rassaa kovasti selkää, vakuuttaa Markus ja sanoo harrastuksensa olevan liikunnan. - Tulisin varmaan mielisairaaksi, jos en pääsisi liikkumaan. Enää en voi juosta ja hyppiä, mutta luistelen ja rullaluistelen, kertoo timmissä kunnossa oleva mies. Jos joku mielii vanhaan käsityöammattiin, täytyy hänen omata Markuksen mukaan
pitkä pinna ja luova mieli. Kelloseppäkoulu sijaitsee Espoon Leppävaarassa ja sinne otetaan vuosittain vain kolmetoista oppilasta. - Suomen koululla on maailmalla hyvä maine. Sveitsissäkin määrää tahdin suomalainen kelloseppä. Hän tekee uniikkikappaleita vain kuusi, seitsemän kelloa vuodessa. Ne ovat hurjan kalliita ja menevät yleensä öljysheikeille, naureskelee Markus ja kertoo, että nykyisinkin myydään mekaanisia kelloja. - Yleensä kello ostetaan lah-
Kelloseppä Markus Saari esittelee korjaamansa 150 vuotta vanhan mestari Carl Thomasin Venäjällä Pietarissa valmistamaa kellon koneistoa. jaksi tärkeänä merkkipäivänä. Uudet seinäkellotkin ovat yleensä vanhojen kaltaisia. Mallit eivät ole paljon muuttuneet vuosien varrella. Markus Saari kertoo, että vaikka vanhan kellon huolto maksaakin pari sataa euroa, käyvät ne sen jälkeen taas monta kymmentä vuotta. - Vuosisadan vaihteessa valmistetut laitteistot olivat paremmista aineista tehdyt ja kävivät lähes satakin vuotta huoltamatta, sanoo Markus kunnioitusta äänessään. Ny-
kyaikaisista paristokelloista hänellä ei ole kovinkaan hääviä käsitystä, eivätkä ne saa kehuja ammattimiehen taholta. - Ne ovat kertakäyttöisiä, eikä niitä voi korjata. Ne voivat hyvällä onnella kestää monta vuotta, mutta voivat yhtä hyvin hajota saman tien. Mekaaniseen kelloonkin voi vaihtaa paristokäyttöisen koneiston, mutta se on hienon kellon raiskaamista, johon ei mielellään ryhdy, lataa ammattiaan arvostava käsityöläinen lopuksi.
SALONJOKILAAKSO
14
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
Salon Meritalon koulussa kädentaidot kukoistavat Mari Salonen
Toukokuuta odotetaan Meritalon koulussa aina kuumeisesti. Silloin koulun oppilaat saavat esitellä omia käsitöitään koulun omassa muotinäytöksessä. Tänä keväänä muotinäytökseen saatiin glamouria, kun Salon seudun ammattioppilaitoksen parturi-kampaajalinjan oppilaat Jenna Alm ja Hanna-Maria Willgren saapuivat koululle laittamaan tytöille upeat kampaukset. – Yhdessä ideoimme kampaukset. Oli mukavaa tulla auttamaan muotinäytöksessä ja itse tapahtuma on upea kokemus, Jenna ja Hanna-Mari iloitsivat katsellessaan miten koulun oppilaat kävelivät kukin vuorollaan ”catwalkia” koulun juhlasalissa. Yhteistyö ammattioppilaitoksen kanssa on luontevaa, koska Meritalon koulun yläkoulusta haetaan pääsääntöisesti ammattiopintoihin. Koulun oppilaat voivat valita yläkoulussa valinnaisaineita normaalia enemmän. Koulun oppilailla on seitsemänneltä luokalta alkaen koko yläkoulun ajan pakollisina aineina kotitalous ja tekstiili- tai tekninen työ. Yhden valinnaisaineen oppitunteja voi käytännössä olla enimmillään kymmenen tuntia viikossa.
Kädentaidoista hyötyä Yhdeksäsluokkalainen Juwan Dilshadi on sitä mieltä, että käsitöissä opituista tai-
Salon seudun ammattioppilaitoksen parturi-kampaajalinjan oppilaat Jenna Alm ja Hanna-Maria Willgren saapuivat koululle laittamaan tyttöjen hiuksia. Koulun omaan muotinäytökseen loivat glamouria siis myös upeat kampaukset. doista on runsaasti hyötyä. – Vaatteita voi tehdä itse ja siinä säästää paljon rahaa, sillä varsinkin iltapuvut ovat hyvin kalliita ostaa. Merkonomiksi tähtäävä Juwan kertoo, että myös kotitaloudesta on koulussa ollut hyötyä. Hän loihtii kotona mielellään erilaisia jälkiruokia äidin ja pikkusiskon iloksi. Peruskoulunsa tänä keväänä päättävä Josefi ina Karppinen on myös tyytyväinen kotitaloudessa saamiinsa oppeihin. Hän on suuntaamassa hotelli-, ravintola- ja catering-alalle, mutta tekstiilityössä saamansa opit eivät ole silti haitaksi.
– Jos vaate menee rikki, on helppo korjata. Toisaalta osaan kutoakin itselleni jotain, Josefiina miettii. Meritalon koulun yläkoulun oppilailla on työelämään tutustumista tavallista enemmän. Y läkoulun jokaisella vuosiluokalla oppilaat jalkautuvat työharjoitteluun. Kahdeksasluokkalaiset Jenniina Leppälahti ja Johanna Paananen ovat sitä mieltä, että työelämään tutustuttaminen ja kädentaitoihin panostaminen on antanut tytöille itseluottamusta siinä määrin, että kesätyöpaikkakin on ollut helpompi saada.
Jenniinaa kiinnostaa vaatetusala, mutta koska alalla ei ehkä ole kovasti töitä, hoitoala saattaa olla varmempi valinta. Tanssia harrastava Johanna puolestaan on varma, että ei tule hakeutumaan hoitoalalle, koska häntä kiinnostaa enemmän kotitalous. Molemmilla tytöillä on kotitaloutta kahdeksan tuntia viikossa. - Saattaisihan se vaatetusala jollain tapaa tulla kysymykseen, mutta luulen, että kotitalousala vie varmaankin voiton, Johanna toteaa ja hymyilee arvoituksellisesti. – Ennen kaikkea käsityöstä on ollut se hyöty, että on oppinut
Salon Meritalon koulun oppilaiden käsissä syntyy näyttäviä iltapukuja. Josefiina Karppinen ja Juwan Dilshadi esittelivät koulun väelle omia luomuksiaan koulun omassa muotinäytöksessä. Nuoret uskovat, että kädentaitoihin panostaminen auttaa ammatinvalinnassa ja työnhaussa. tekemään itselleen asusteita ja korjaamaan vaatteita. Vaikeinta iltapuvun tekemisessä oli tyttöjen mielestä tyllin tekeminen, mutta sen jälkeen työ helpottui. Lopputulokseen tytöt olivat tyyty-
väisiä. Molemmat tytöt ovat tehneet itselleen myös vapaaaikanaan asusteita, kuten kesämekon.
Käsitöitä salolaisten kotien kätköistä Tuulia Rivasto
Helena Honka-Hallilan ja Maija Uusitalon ”Kotien kätköistä” -kirjasarja on saanut jatkoa kahdella uudella kirjalla ”Ristipistoja kotien kätköistä” sekä ”Ryijystä räsymattoon”. Honka-Hallilan ja Uusitalon Ristipisto-kirjassa esitellään ristipistomalleja sekä mallipiirroksin että valokuvin. Siinä on kokoelma erilaisia ristipistotöitä: koristeellisia tuolinpäällisiä, tyynyjä, nimikoituja lakanoita, koriste-esineitä. Ristipisto-kirja on sarjan vii-
des osa. Muita sarjaan kuuluvia kirjoja ovat ”Kotien kätköistä”, ”Valkokirjontaa kotien kätköistä”, ” Villakirjontaa kotien kätköistä”, ”Kesäistä kotien kätköistä” ja viimeiseksi ”Ristipistoja kotien kätköistä”. Honka-Hallilan ”Ryijystä räsymattoon” -kirja esittelee Salon seudun sisustus- ja käyttötekstiilejä, ryijyjä, kuvatäkkejä, lakanoita, verhoja ja pöytäliinoja. Aineistoa on saatu Salon seudun museoista, kodeista, Turun museoista, Kansallis-
museosta sekä Wetterhoffin kokoelmista. Mukana on myös näytteitä Salon naiskotiteollisuuskoulun ja paimiolaisen Lyyli Tuomolan kokoelmista. Helena Honka-Hallila on tutkija, tietokirjailija ja käsityöntekijä. Maija Uusitalo on kerännyt malleja maatalousnaisilta, tuttavilta ja martoilta. - Näihin käsitöihin liittyy lämpöä, ajatuksia ja vaivannäköä. Tässä on tällaista historiallista perspektiiviä. Näiden kirjojen avulla on haluttu saada monipuolisesti käsityön
Uusia kirjoja esittelemässä syreenin varjossa Maija Uusitalo ja Helena Honka-Hallila.
historiaa talteen Salon seudulta ja laajemmin Varsinais-Suomesta. Tämä on pienimuotoinen työn juhla esiäitien ja mummien työn kunniaksi. Mallit ovat vanhoja ja kauan sitten tehtyjä, Helena kuvailee. Helena ja Maija ovat halunneet tuoda uudelleen käyttöön vanhoja malleja. - Tämä on myös historiaa, sillä nämä liinat ovat olleet kovassa käytössä. Kuvauksissa olemme jopa joutuneet piilottamaan parsintakohtia, reikiä tai fläkkejä. Näin on pyritty kuvin ja tekstiilein tekemään pieni katsaus naisten käsityötaidon historiaan. Toivomme että näistä saisi ideoita omiin käsitöihin ja toisaalta, antaa arvoa käsitöille, sille vaivanäölle ja työteliäisyydelle, mitä niihin on käytetty. On hauskaa, että nämäkin mallit jatkavat elämäänsä ja pääsevät toivottavasti uuteen käyttöön. Kun löytää uusia malleja, niitä ei raatsi olla käyttämättä, ne on pakko ottaa kirjaan, naiset kertovat. Maija on käsityön opettaja, mutta on ollut maalaistalon emäntänä jo 20 vuotta. - Meillä on Koskella tila ja lehmiäkin, joten ei ole oikein ollut itse aikaa tehdä paljon käsitöitä. Mutta tämä kirjojen teko on hyvää vaihtelua. Meillä on Koskella aktiivisia
maatalousnaisia, jotka pitävät kahvilaa ja esittelevät samalla käsitöitä. Niinpä sitä kautta on tullut tutuksi muiden emäntien kanssa ja tutustunut myös käsitöihin. Ensimmäisen kirjan jälkeen tuli paljon kyselyjä ja ehdotuksia, että meillä olisi tällaisia malleja ja niinpä sitten tehtiin seuraava ja sitä seuraava kirja.
Maija Uusitalo arvostaa vanhoja tavaroita. Kahvipöytäänkin hän on löytänyt kauniit vanhat kupit.
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
HINTA
15
*
U T E S Y T Ä R R + KIE
MYLLÄKKÄ! 3 298,PÄIVÄÄ
VAIN Tämä tarjous
Myymälässämme lisää 3 PÄIVÄN SHOKKITARJOUKSIA!
(389,-)
Carolina pöytä + sohva + 2 tuolia.
Kun ostat meiltä kalusteet, otamme vastaan vanhan kesäkalustosi, sohvasi, pöytäsi, sänkysi . . . ja lahjoitamme tai hävitämme ne asianmukaisesti luontoa kunnioittaen. ETUSI jopa 50,-
UTA! U P A V O K A T S PULAADUKA
NYT VAIN
/$ $'8.$67$ 32/<5277,1.,$
*
HUIP
MylläkkäHintaan!
Sisältää istuinpehmusteet
Raj.erä! 1/tal.
399,-
KESÄKEITTIÖ KUNTOON! Meillä runsas valikoina KAASUGRILLEJÄ.
%%4
Kesän Juhliin laaja valikoima katoksia!
%$5%(48( %< 0$6.8
Detroit pöytä 190 x 90 cm + 6 Detroit lite säätötuolia.
Landmann Kaasugrilli. • 3 poltinta • puuvaunu
198,-
Kesäpihallamme valtava valikoima erilaisia kovapuuryhmiä.
(249,-)
199,-
Paviljonki 3x3m • Väri pähkinä/ vihreä
! N A TA IN H Ä K K Ä L L Y M a it te s lu a k Talo täynnä laatu Nopea ja helppokäyttöinen vuodemekanismi sekä divaanissa iso säilytyslaatikko.
Rajoitettu erä!
TARJOUS
Stressless Consul Batick-nahalla ®
795,-
rahi + 200,rajoitettu varastoerä
NYT VAIN
Frida pöytä+ 6 tuolia. Pöytä 180 x 90 cm. Värit valkoinen tai musta.
Avoinna myös SUNNUNTAINA klo 12-16
298,-
(399,-)
Osa tuotteista toimitusmyyntinä. Ei puhelinvarauksia.
*Puhelun hinta: - lankapuhelimesta 8,21 snt/puh + 2 snt/min - matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 14,9 snt/min
Fanny vuodekulmadivaani. Alk. Rimini-kankaalla, väri pun. 299,-. Saatavana useilla kankailla/väreillä.
299,-
Salon SUURMYYMÄLÄ Turuntie 12, 24100 Salo, avoinna ark 10-18, la 10-15 puh. 0201 211 200 *
Parkkihallissamme on 60 ilmaista, lämmintä parkkipaikkaa.
Sisäänajo parkkihalliin Katrineholminkadulta.
Kampanja voimassa 01.06. - 19.06.2011.
SUOMEN VAHVIMMAT Maskun Kalustetalo Oy
2011
Suomen Asiakastieto Oy
www.masku.com
SALONJOKILAAKSO
16
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
SSO:n autoliikk kkeist eis ä Bonu onusta sta jopa 5%
TÄYSIN UUSI FORD FOCUS. Käynnistä enemmän kuin autosi. Wagon alkaen
22.090,95 €
(+ toim.kulut 600 €)
ford.fi Ajattelee sinua. Driver Alert -vireystason valvonta.
Ajattelee puolestasi, jotta voit nauttia ajamisesta.
Ajattelee muita. Aktiivinen kaistanpitoavustin.
Ajattelee itseään. Aktiivinen pysäköintiavustin.
Täysin uusi Ford Focus Wagon alk. 22.090.95 € (autoveroton hinta 17.540 € + arvioitu autovero CO2-päästöillä 139 g/km 4.550,95 €) Hintaan lisätään toimituskulut 600 €. Kuvan auto erikoisvarustein.
Ford Fiesta 1.25 82hv Titanium 5-ovinen
15.990 €
Hinta sisältää autoveron 3097,78€, toimituskulut +600€ , yhteensä 16.590 € co2 129g/km (kuvan auto erikoisvarustein)
Titanium varustelu W`ej_[jeaed[ ;IF#W`edlWaWkjki` h`[ij[bc [jkikcklWbej '+Ç *#fkebW_i[j a[lojc[jWbb_lWdj[[j dW^aW_d[d e^`Wkifo h ahec_dl h_d[d [jki b[_a d a[^oi sekä ikkunalistat i_i j_be`[d b[Z#lWbW_ijki
KESÄETUNA
JOUSTAVA FIESTA RAHOITUS
Käsiraha Maksuaika Kk-erä
1.650 € 60 kk 259 €
korko 5,9 %, maksuaika 60 kk, suurempi viimeinen erä 2.950,00 €, luotonperustaminen 185,00 €, eräkohtainen käsittelykulu 8,00 €, ksl:n mukainen todellinen vuosikorko 7,61 %, ksl:n mukainen todellinen luottohinta 19.899,93 €
LISÄKSI: WkjecWWjj_d[d#_bcWije_dj_bW_j[ WkZ_e * fWa[jj_ KI8#b__j dj " ,#aW_kj_djW i[a fh[c_kc ced_je_c_d ojj 8bk[jeej^ >WdZi\h[[ SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi
075-alkuisen puhelun hinta: lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min
ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 | la 10-14 ma-pe 7.30-17 ma-pe 7.30-17
LOHJA, Maksjoentie 8-9 Automyynti 075 3040 5210 Huolto 075 3040 5230 Varaosat 075 3040 5240 www.ppauto.fi
ma-pe 9-18 | la 10-14 ma-pe 7.30 -17 ma-pe 7.30 -17
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
17
8XVL 2SHO $VWUD 6SRUWV 7RXUHU
SSO:n autoliikkeistä Bonusta ta jopa j 5%
3DONLWWXD W\\OLNN\\WWl Uusi Opel Astra Sports Tourer on Vuoden Auto Suomessa 2011, eikä suotta. Tyylikäs farmari on kuin tehty suomalaisiin olosuhteisiin, joissa autolta vaaditaan ajo-ominaisuuksien lisäksi runsaasti käytännÜllisyyttä. Lukuisat yksityiskohdat, suuret tilat ja huippuluokan ajettavuus kruunaavat komean ulkonäÜn. Tervetuloa tutustumaan. .RH DMDPLVHQ LOR ZZZ RSHO ø
RAJOITETTU ERĂ„!* $VWUD 6SRUWV 7RXUHU 7XUER KY VSRUW
₏ + toimituskulut 600 ₏, yhteensä 26.500 ₏. CO2 päästÜt 144 g/km, yhdistetty kulutus 6,1 l/100 km .RVNHH UDMRLWHWWXD HUll YDUDVWRVVD ROHYLD DXWRMD
YDNLRQD PP Automaatti-ilmastointi Vakionopeudensäädin 17� alumiinivanteet Sport-istuimet Automaattiset tuulilasinpyyhkijät
Sport-malliin VELOITUKSETTA SPORT PRO 2-PAKETTI ‡ QDKNDLQHQ OlPPLWHWWlYl RKMDXVS\|Ul ‡ VlKN|LNNXQDW WDDNVH ‡ EOXHWRRWK KDQGVIUHH BLACK LINE-PAKETTI ‡ WXPPDW WDNDODVLW PXVWDW NDWWRNDLWHHW ‡ YHORXU PDWRW ‡ WDNDVSRLOHUL &RQWLQHQWDO WDOYLUHQNDDW DOXPLLQLYDQWHHW ´
(786, \OL Ăś
8SHDW HGXW 2SHO &RUVDDQ
(6,0(5.,.6, (QMR\ 7ZLQSRUW KY FR J NP
8XWHHQ 2SH HO &RUVD DDQ
RYLQHQ Ăś
UDKRLWXXVNR RUNNR
RYLQHQ Ăś
*
(QMR\ 7ZLQSRUW KY FR J NP RYLQHQ Ăś
7DUMRXVODVNHOPD PXNDDQ (rahoitusesimerkki): Auton hinta a 13 580 ₏, käsirahha 2 9999 ₏, luottoaika 36 kk, luottosuhteen perustamiismaksuu 0 ₏, laskutuspalkkio 0 ₏, kk-erä 199,997 ₏, viim. suuuremp pi erä 3 999 ₏, KSL:n mukainen luottohinta 13 9997 ₏, KSL:n mukainen todellinen vuosikorko 1,92 %. Edellyttää luottopäätÜksen ja ka askovakuuutukksen.. Rahoituksen maksimimäärä 15 000 ₏ . Rahoitustarjous on voimassa 30.66.2011 asti.
1HVWH H SROWWR RDLQQH OD DKMDNNRUWWWL
RYLQHQ Ăś
Hinnat sisältävät autoveron 2784,25-3390,39 + toimituskulut 600 ₏
(QMR\ YDUXVWHOX ‡ Ajotietokone ‡ 3-puolainen nahkaverhoiltu ja lämmitettävä ohjauspyÜrä ‡ Suhteessa 60 : 40 jaettu takaistuin ‡ SähkÜtoimiset ikkunat edessä ‡ Kauko-ohjattu ovien, takaluukun ja polttoainesäiliÜn kannen keskuslukitus ‡ Korinväriset ovenkahvat ‡ Keskikonsoli mattakromia ‡ Ilmastointi ‡ ESP-ajonvakautusjärjestelmä ‡ Radio-CD MP3 toiminnolla, 7-kaiutinta, kaukosäätÜ ohjauspyÜrässä ‡ Vakionopeudensäädin SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi
075-alkuisen puhelun hinta: lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min
ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 | la 10-14 ma-pe 7.30-17 ma-pe 7.30-17
LOHJA, Maksjoentie 8-9 Automyynti 075 3040 5210 Huolto 075 3040 5230 Varaosat 075 3040 5240 www.ppauto.fi
ma-pe 9-18 | la 10-14 ma-pe 7.30 -17 ma-pe 7.30 -17
SALONJOKILAAKSO
18
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
www.pe www peuge ugeot. ot.ďŹ ďŹ
lleihin*
& 308-ma Peugeot 207
lahjakorttejja n ä m h y -r S ta arvos ÄLLE! KAUPAN PÄ
3 i 3-ovinen
5 i 5-ovinen
15.990 ₏ 16.990 ₏ +toimituskulut 600 ₏, yhteensä 16.590 ₏
+toimituskulut 600 ₏, yhteensä 17.590 ₏
hinta sisältää autoveron 3249,37 ₏ Co2 päästÜt 137g/km, yhdistetty kulutus 5,8 l/100 km
hinta sisältää autoveron 3456,28 ₏ Co2 päästÜt 137g/km, yhdistetty kulutus 5,8 l/100 km
KAUPAN PÄÄLLE en Automaattin ilmastointi, kä metalliväri se din ää ns de eu p op o o on kii ak va
Pa ack-varustepaketti 498 ₏ Sisältää: ‰ Œ Œ Š
‰ ¹! X ! !
‰ ¾ ¾ Š
‰ ¸ ‰  
!!
PEUGEOT 308 SW VTi 120 Millesim 200 II *koskee rajoitettua erää Peugeot 207 Active & Millessim sekä 308 Millessim autoja. Etu koskee 1.-30.6.2011 välisenä aikana tehtyjä uusia tilaussopimuksia.
SALO, Ă–rninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi 075-alkuisen puhelun hinta: lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min
ERĂ„ 22.500
₏
 ƒ Ä´ÂƒÄŻÄ¸Ä´Â„ÄśÄľ Äš +toimituskulut 600 ₏, yhteensä 23.100 ₏ CO2Š !! X İĴĴ ¤
ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 | la 10-14 ma-pe 7.30-17 ma-pe 7.30-17
LOHJA, Maksjoentie 8-9 Automyynti 075 3040 5210 Huolto 075 3040 5230 Varaosat 075 3040 5240 www.ppauto.fi
ma-pe 9-18 | la 10-14 ma-pe 7.30 -17 ma-pe 7.30 -17
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
19
AN A M A T S O E TUL MYYMÄÄN N VAIHTAMAA
1 1 0 2 SALON
lauantaina 2. heinäkuuta klo 8-15 MOISION KENTÄLLÄ t BVUPNPCJJMFKB t LÊZUFUUZKÊ KB VVTJB PTJB t NPPUUPSJQZÚSJÊ NPQPKB
t UBSWJLLFJUB t BOUJJLLJB t LJSKBMMJTVVUUB t WBBUUFJUB KB LBJLLFB t LFSĂŠJMZUBWBSBB NBBO KB UBJWBBO WĂŠMJTUĂŠ
Tule sinäkin myymään! .ZZKÊU FMMF QÊÊTFWÊU BMVF KB LMP KP QFSKBOUBJOB MBVBOUBJOB LMP
Paikkavaraukset ja tiedustelut tiedustelut: t: Raimo Huuhka 02-731 2026, 040 514 5723, huuhka.raimo@gmail.com
www.salonrompetori.net
Tapahtuman järj. LP Viesti, Salon Vilpas, Salon Urheiluautoilijat ja Salon S Tennisseniorit (viime vuonnakin yli 4.000 kävijää)
Billnäsissä puutarhamessuilla erinomaiset puitteet Tuulia Rivasto
Billnäsin ruukissa, lähellä Fiskarsia ja Karjaata pidettiin toukokuun viimeisenä viikonloppuna puutarhamessut. Ainakin puitteet olivat erinomaiset, sillä Billnäs sijaitsee joen rannalla, ja vanha ruukkimiljÜÜ tiilirakennuksineen ympärÜi aluetta. Tapahtumia oli siroteltu sekä sisälle vanhoihin rakennuksiin että myÜs ulkosalle, jonne oli tehty 16 pikkuruista mallipihaa. Isossa pajassa muun tarjonnan joukossa erottuivat Mia Hakalan somat, hempeän vaaleanpunaiset kukka-asetelmat ja kukkakimput, jotka sopisivat vaikka häihin. Mia Hakala onkin kukkasidonnan Suomen mestari. - Pidän kuk kasidonnan kursseja ihan kaikille halukkaille. Vaikka toimin Tampereella, matkustan kyllä muuallekin pitämään lyhytkursseja, esimerkiksi floristeille, kukkakauppiaille, tukkukauppiaille, jopa lapsille, Hakala kertoo. Sen verran pitää olla ikää, että sakset pysyvät kädessä. - Käytän asetelmissani nykyisin kestäviä lajeja, värin mukaan: krysanteemia, ruusua ja neilikkaa. MyÜs harsokukkaa on lisänä. Nykyisin käytän aika paljon metallilankoja ja lisäksi timantteja pieninä koristeina kukkakimpun joukossa. Vaaleanpunaisen kimpun
ViherPihan pikkuinen puutarha sisältää kaiken tarpeellisen: puutarhavajan, lepolassen, kauniit maisemat ja piskuisen kasvihuoneen, jossa voi nautiskella iltapäiväteetä mansikoiden kera. Puutarhaunelmaa esittelemässä Auli Honkanen. keskellä on pieniä strassiperhosia, palloja tai muun muotoisia kimaltelevia koristeita. - Kyllä täällä kauppa käy, ja muutenkin Billnäs on ihana paikka tulla käymään, Hakala sanoo. Kun siirryttiin sisätiloista koleahkoon ulkoilmaan, suuren piha-alueen perällä odottivat 16 pientä mallipuutarhaa. Auli Honkanen kertoi ViherPiha -pihastaan. - Me ajattelemme niin, että voisimme antaa erilaisia ideoita ihmisille, jotka voisi toteuttaa helposti ja kivasti. Että puutarha ei olisi pelkkää raa-
tamista, vaan myÜs juhlimista, oleskelua ja lasten leikkiä varten. Puutarhasta voi ja saa myÜs nauttia, se on nykyajan tapa. Maailmalla puutarhanhoito on trendikästä, siitä on tullut yhä suositumpaa, sillä siinä yhdistyy ekologisuus ja kierrätys, viljellään kukkia mehiläisille, jotka ovat alkaneet kadota puutarhoista. MyÜs se, että tietää, mistä omat salaatit ja porkkanat ovat peräisin ja miten niitä on kasvatettu, on terveyden ja ekologisuuden kannalta hyvä juttu. - KävijÜitä on riittänyt, ja
olemme saaneet paljon ideoita. Ihmiset kyselevät esimerkiksi hyÜtykasveista, eri kasvien yhdistämisestä, mitä laittaa parvekkeelle, mitä voi tehdä itsekin vähällä vaivalla, ruokaskandaaleista. Kun pidämme puutarhastamme hyvää huolta, silloin kaikki voivat hyvin, Honkanen tiivistää sanomansa. Olavi ja Ansa Kaikkosella on peräti 21 vuoden puutarhakokemus takanaan. - Nyt olemme kiertäneet noin puolet alueesta, toinen puoli on vielä nä kemättä. Olemme bussimatkalla, meitä
Kukkasidonnan Suomen mestari Mia Honkanen esittelee kauniita vaaleanpunaisia kukkakimppuja. on tullut tänne isompi joukko. Ennak kokuvitelma oli suuremmasta alueesta, ja kun näimme tämän paikan, niin tuumasimme: aha, tämäkÜ se sitten olikin! Alueen koko oli pettymys, mutta muuten tämä ei ole ollut pettymys, mielikuvitus alkaa kiertää. Olavi on katsellut ympärilleen tekevän miehen katsein. - Paljon on hyviä ideoita, mielenkiintoisia ja monipuolisia ratkaisuja. Tästä saa ideoita omaan pihaan ja puutarhaan, varsinkin nuo kivihommat ovat kiinnostavia. Miten luonnonkivistä voidaan myÜs tehdä muureja ja
reunuksia. Kasveissakin jää miettimään, mikähän tuokin pensas mahtanee olla. Ansa on katsellut pikku puutarhoja myÜs sillä silmällä, mitä omaan puutarhaan voisi laittaa. – Meillä on omakotitalo ja siinä oma puutarha. Olemme nyt asuneet 21 vuotta tässä viimeisessä talossa, ja sinä aikana ovat tietysti puutarhasuunnitelmatkin muuttuneet. Aina sitä vähän uusitaan, vanhat poistuvat ja uudet tulevat tilalle. Kyllä näistä mallipuutarhoista aina jotakin oppii, kun pitää silmät auki, Auli LaaksoKaikkonen tuumii.
SALONJOKILAAKSO
20
LP Viestille nuorta voimaa
TARKISTA RENKAASI ENNAKOI VESILIIRTO - vaihda uudet renkaat alle hyvän sään aikana! A IT A K N E LAA AAJA JA VAL ALIIKOI OIMA MA E ERI RI M MER ERKK ER KKEJ KK EJÄ EJ Ä, Ä, R JA käy kä y tu tutu tust tu stum st umas um assa as sa v val alik al ikoiimi mii iim imme imme A www.rengassalo.fi VANTEIT
Salonjokilaakso
Runsaasti raskaankaluston renkaita suoraan varastosta
Salitunkatu 5, Täyden palvelun rengastalo
puh. 7311705 ark 8-17, la 9-13
RENGASRIKKOPÄIVYSTYS 24 H, P. 0500 531 950
MARKIISIT - KAIHTIMET - VERHOT
45v. 0400 914 000
www.kojokaihdin.fi Laadukas eurooppalainen rengas Uutuudet nyt myös pakettiautoihin!
Voimaa.com optimoinnit MYÖS RASKAASEEN KALUSTOON Piisitie 3 B Halikko as.
www.japiparts.com
Erä Marangonin kesärenkaita 175-65/14" 220€/sarja Kysy myös 195-65/15" 265€/sarja muita kokoja! 205-55/16" 320€/sarja a asennettun
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
MA-PE 8-17
Lentopallon hallitseva Suomen mestari LP Viesti on tehnyt ensimmäiset pelaajakiinnitykset ensi kaudelle. Seuran ilmoittaman tavoitteen mukaan joukkue sai nyt nuoria vahvistuksia. Joukkueen johdon ja kannattajien iloksi joukkueen yksi profiilipelaaja, passari Riikka Arminen (28), on tehnyt jatkosopimuksen salolaisen kasvattajaseuransa kanssa. Hänellä lähtee joukkueessa jo neljäs perättäinen kausi. - Onhan se tärkeää, että saimme pitää maajoukkuetason passarin. Riikalle olisi ollut vaikea saada korvaajaa ainakaan Suomesta, kiitteli valmentaja Teemu Sarna suojattinsa valintaa. LP Viesti on tehnyt jatkosopimuksen loukkaantumisen takia epäonnisen viime kauden jälkeen myös Sini Häkkisen (20) kanssa. Samoin Mona Kärkkäinen (18) jatkaa Salossa, mutta vaihtaa tulevaan kauteen keskipelaajan paikalta hakkuriksi. Uusina pelaajina nähdään sitten 17-vuotiaat nuorten maajoukkuepelaajat Noora
LP Viestin nuorta voimaa ensi kaudella. Jatkosopimuksen tehneet Sini Häkkinen ja Mona Kärkkäinen sekä uusina Noora Kosonen ja Michaela Madsen. Kosonen ja toisen polven lentopalloilija Michaela Madsen. Kosonen on 182-senttinen yleispelaaja ja Madsen 182-senttinen keskipelaaja.
Kummatkin valitsivat LP Viestin kehittyäkseen ja saadakseen lisää kokemusta. - Seura vaikutti hy vä ltä vaihtoehdolta itsensä kehittä-
miseksi ja samalla myös lisämenestyksen hankkimiseen lentopallouralla, Madsen tiivisti.
Seurakunnan kesäkonserttisarja käynnistyy Halikosta Vilppaan juoksukoulun suosio yllätti Salonjokilaakso
Salonjokilaakso
Hyvän vastaanoton kahtena edellisenä vuonna saanut Salon seurakunnan kesäkonserttisarja jatkuu tulevana sunnuntaina Halikon kirkossa. Seurakunta-alueiden kymmenen pääkirkon lisäksi sarjassa on tänä kesänä mukana Teijon kirkko. Yksi konsertti on viime vuoden tapaan Angelniemellä. - Ohjelmisto on tänäkin vuonna vaihtelevaa: barokkia, kanteleensoittoa, hengellistä harmonikalla, kamarimusiikkia, urkuteoksia, gospelia ja poikakuorolaulua, Salon seurakunnan tiedottaja Ulla-Maija Kytölä kertoo. Kesän ensimmäisessä konsertissa Halikossa tuodaan esiin harmonikan mahdolli-
suuksia hengellisessä musiikissa. Luvassa on tuttuja, ikivihreitä hengellisiä lauluja ja virsiä harmonikoilla soitettuna ja varmasti uniikkeina versioina. Esiintyjinä ovat salolaisille tutut serkukset Pekka Laakso ja Janne Kuusinen. Konsertteihin on vapaa pääsy. Konserttisarjan järjestämistä voi tukea ostamalla konsertin ohjelman. Musiikin suurkuluttajille on tarjolla koko kesän konserttipassi. Sillä saa ohjelman käteensä vaikka jokaisessa konsertissa. Kesän lopulla palkitaan ne, jotka ovat leimauttaneet passinsa 13 kertaa.
- Malttakaa ja nauttikaa liikkumisesta, lopetti ohjaaja Aimo Peltonen osuutensa Tupurin maisemissa järjestetyn juoksukoulun päätöstilaisuudessa. Y hde ssä Tapio Tu r u sen kanssa koulun läpi vetänyt pitkän juoksu-uran tehnyt Peltonen jaksoi innolla vastailla koululaisten kysymyksiin. - Muistakaa, etteivät tulokset parane pelkällä tasavauhtisella juoksemisella. Vauhdin kanssa leikittely ja lihaskunnosta huolehtiminen kuuluvat oleellisesti harjoitteluun. H a r r a s t u k s e e n s a uut t a vauhtia hakeneet ja täysin uuden harrastuksen pariin koulun kautta lähteneet saivat neljänä torstaina monipuoliset eväät hyvän liikuntamuoJuoksukoululaiset kävivät opettaja Aimo Peltosen avulla läpi juoksemisen monipuolista maailmaa.
Lentisliikuntakoulu 144.-117..6.220110 klo o 10-144 Saalo on Urheilu utallolla Tarrkooitetttu 7-10 -vvuootiaiille tyttöille.
Vetääjinä Salonn Viesstin valmeentajiaa, juniorejaa sekää mukana yllätyysvierraita. Ohjeelmasssa on lentopallon alkeita, pallooleikkejä ja hauuskannpitoaa. Osaallistuujia mahtuuu muukaann 30 tyttöää (vähh. 15 osallisstujaa).
Hin ntaa S-EEtu ukorrtillla 50 € (norrm. 588 €). Hintta sisältää vakuuutukksen, Viestiin T-paaidann ja diiplom min. Omat evääät mukkaan. Lisätieedo ot jaa ilm moitttau utum miset 10.66. menn nesssä Sannna Soomerikko, sannaa.som merikkko@kkolum mbus..fi
Salon Viesti
don saloihin. Jokaiselle kerralle oli tarjolla uusi teema, joka sisälsi 45 minuutin teoriajakson. Loppuillaksi siiryttiin kenttäolosuhteisiin Tupurin purulle. Molemmat ohjaajat pyrkivät hillitsemään juoksijoiden liiallista intoa. - Minulla on monta kokenutta juoksijakaveria, jotka ovat kevään kunniaksi juosseet itsensä ylikuntoon. Siitä toipuminen vie kauan, mutta olisi helposti vältettävissä, varoitteli Turunen heti kurssin alussa. Iso osallistujamäärä tuli järjestäjille pienenä yllätyksenä. Salon Vilppaan ja Suomen Ur-
heiluliiton yhteistyönä järjestetty ensimmäinen koulu selvitettiin kuitenkin kunnialla ja palaute oli molempiin suuntiin positiivista. - Suunnitelmissa oli ilmoitella koulusta laajemminkin, mutta lista täyttyi nopeasti. Meille järjestäjille jäi tästä hyvä mieli ja iso kiitos aktiiviselle ryhmälle, kertoi Vilppaan Pentti Kovala. Vilppaalaisten suunnitelmat tulevan maratonkoulun osalta ovat vielä hiukan auki. Kiinnostusta koululle on selvästi olemassa, kyse on lähinnä resursseista. - Asiasta on käyty keskuste-
lua ja en pidä lainkaan mahdottomana, että juoksukoulu saisi jatkoa, jatkoi Kovala.
Varaa ilmoituspaikkasi, soita heti: Pekka 7272 991 Katja 7272 994
Pirteä kaupunkilehti
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 2. kesäkuuta 2011 Jalkapallon Kakkonen 2011
IF Kamraterna, Ă…bo Urheilupuistossa keskiviikkona 1.6. klo 18.30
Kauneus ja trendit
(ha)
PESU
KESÄKEIK KA
Jätä ilmoitusvarauksesi joko puhelimitse 02 7272 994 (Katja), tai sähkÜpostilla ilmoitus@salonjokilaakso.net
Pelissä mukana
15₏
sekä
Ensi viikolla
SalPa–
21
&/0-"/ ,¨4*"6501&46-" r Q
*GNUKPIKPVKG 6CMCVCNQP VCMCRKJC Ĺ– Avoinna: ma-la 9.00-20.00
Pirteä kaupunkilehti
YkkĂśsBonus-
Urheiluseurat Jalkapallo Miehet IV-divisoona Pe 3.6.: SaTo-MynPa / 19.30 / KHT, Salo
Voita 100 000 ½ arvosta rahapalkintoja!
asiakkaan
SENTIN
Jokainen kassakuitti on arpa - katso heti voititko! (www.sentinvenytysviikot.ďŹ ) Kampanja-aika 26.5.-29.6.2011 Ei ostopakkoa. Saat ostokuitin tiedot myĂśs lähettämällä tekstiviestin â€?Sentinvenytysâ€? numeroon 16 232 (norm. tekstiviestin hinta)
VIIKOT 26.5.-8.6.11. www.sentinvenytysviikot.ďŹ tä sääs
s ää s
tä
s ää s
25%
tä
21%
37%
Voimassa 8.6. saakka
Voimassa 8.6. saakka
Voimassa pe-su 3.-5.6.
HK Rypsiporsaan ďŹ leepihvi 360 g (8,31/kg)
2
HK Herkkumaksamakkara 300 g (4,17/kg)
2
50 2 kpl
Ilman korttia 1,99 kpl (6,63/kg)
Valio Pehmeä maitorahka 250 g (2,67/kg)
200 3 prk
Ilman korttia 0,85 prk (3,40/kg)
99 rs
Ilman korttia 3,99 rs (11,08/kg)
s ää s
tä
s ää s
Voimassa 8.6. saakka Maggi Pastaria-ateriat 140-171 g (8,77-10,71/kg)
tä sääs
40%
tä
7% 31-3
26%
3
00
2 kpl Ilman korttia 1,89 kpl (11,05-13,50/kg)
Voimassa 8.6. saakka Valio GeďŹ lus -mehut 1 litra (1,50/l)
3
00 2 prk
Ilman korttia 2,19-2,39 prk
Voimassa pe-su 3.-5.6.
Valio maustetut jogurtit 175-200 g (1,25-1,43/kg)
1
00 4 prk
Ilman korttia 0,49 prk (2,45-2,80/kg)
s ää s
tä
s ää s
3% 28-3
tä
24%
Voimassa 8.6. saakka
2
00
Fazer Suklaapatukat 37-39 g (10,26-10,81/kg) 5 kpl Ilman korttia 0,56-0,60 kpl (14,36-16,22/kg)
Voimassa 8.6. saakka Bio Luvil -pesuaine 750 g (3,33/kg)
500 2 pkt
Ilman korttia 3,29 pkt (4,39/kg)
Katso kaikki Herra Sentin hintatäräykset osoitteesta www.sentinvenytysviikot.ďŹ
SALONJOKILAAKSO
22
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
Vapaa-aikaan Mussaaren koulussa tutustuttiin matelijoiden elämään Suvi Lehtinen
PerniÜn Mussaaren alakoulussa tutustuttiin matelijoiden maailmaan osana Salon kaupungin Polku-hankkeen ympäristÜkasvatusta. Koululaisten vieraaksi oli saapunut Aurinkoinen tulevaisuus ry:n Janina Mäkisen
lisäksi myÜs hieman eksoottisempi vierailija, Janinan lemmikkikäärme, joka herätti lapsissa suurta mielenkiintoa. Janina Mäkinen sanoo ympäristÜkasvatuksen olevan tärkeää jo pienestä pitäen. - Maalla asuvia lapsia tuntuvat kiinnostavan luontoasiat enemmän kuin lähiÜissä vart-
tuneita ikätovereitaan. Silti kaikilla pitäisi olla tasapuolinen mahdollisuus saada tietoa luonnosta ja eläimistä. Koulun vararehtori Seija Lähdesoja sanoo Mussaaren koululla olevan erinomaiset lähtÜkohdat ympäristÜkasvatukselle. - Koulu on metsän laidalla,
Jesaja Shelby ja Minna Jaala ottaisivat itsekin mielellään käärmeen lemmikiksi. Saara Muuri ja Aada Hämäläinen harkitsevat asiaa vielä.
Koululaiset kuuntelivat tarkkaavaisesti, mitä Janina Mäkinen kertoi matelijoiden elintavoista.
mikä tarjoaa monenlaista ihmeteltävää lapsille. Olemme mm. tutustuneet kasveihin ja hyÜnteisiin oman koulun pihapiirissä, keränneet pajunkissoja sekä vierailleet läheisessä lampolassa. Aina mennään ulos katsomaan, kun siihen kerran on ainutlaatuinen mahdollisuus, Lähdesoja kertoo. Idyllisessä maalaismaisemassa metsien ja peltojen ympärÜimän pikkukoulun ei ole vaikea uskoa jo itsessään tarjoavan lapsille hyviä eväitä ympäristÜn kunnioittamiseen ja vastuulliseen hyÜdyntämiseen. Vai kuinka monessa koulussa voi välitunnin alkaessa juosta kilpaa metsänreunaan syÜmään ketunleipiä? Tunnilla puhuttiin niin koko maailman kuin Suomenkin matelijoista ja niiden elintavoista. Oppilaita tuntui ihmetyttävän erityisesti se, että käärmeistä voi olla ihmiselle hyÜtyäkin, eivätkä ne oikeastaan olekaan niin häijyjä ja pelottavia, mitä yleensä luullaan. - Tarkoituksena on hieman hälventää ihmisten epäluuloja esimerkiksi käärmeitä kohtaan, ja opettaa, ettei pihaan tullutta käärmettä ole pakko tappaa, vaan sen voi vain siirtää kauemmas, Janina Mäkinen kertoo. Oppitunnin kohokohdaksi nousi ehdottomasti Mäkisen mukana olleen kuningaspytonin esiintyminen. Lapset saivat halutessaan silittää käärmettä, eikä se tuntunut olevan yhtään niin vastenmielinen, mitä he aluksi pelkäsivät. - Luulin, että se olisi limainen tai muuten ällÜttävä, sanoi Saara Muuri. - Ensin ajattelin, etten uskaltaisi koskea sitä, mutta uskalsinpas, totesi Aada Hämä-
MARINE LINES RISTEILYT HANGON SAARISTOSSA
2011
o ois oism maid den ko orrkein ein majak akkka BEN BE NGTSK KÄR Ä – Pohj LähhddÜt LähdÜt Ü päivi päivittä vittä ttäin täin iin Ha Hangon Han g It gon Itäsa äsattama äsa am masta 18.6. 18 6.–– 21. 2 8. 8 klo kl 11.000, 0,, M/S M/ Summe Summ mme merrsseaa me
Ru R us ssar ss a Ün ar Ü linn nnak akes esaa a rii aa Uutta! lilinn Tutustu RussarÜn tykkipatteristoon ja 148-vuotiaaseen majakkaan. LähdÜt Hangon Itäsatamasta. Varaa liput 14 vrk ennen risteilyä.
MARINE LINES
BENGTSKÄR HAUENSUOLI
Ensi viikolla
Rist Ri s ei st eily ly y Ta T amm amm m is saa are reen en en jok ooka kesk eskivi ivi ivi v ikk ikko kkko 1.– 31. 31 7.. L dÜt Läh ÜÜt It I äsa äs ttam amast as a kl kloo 10.3 0.330. 0.
Kuningaspythonin silittäminen oli jännittävää puuhaa. läinen tyytyväisenä. Toista luokkaa käyvät tytÜt sanoivat molemmat oppineensa jotain uutta matelijoista, ja myÜs joidenkin asioiden tulleen yllätyksenä. - Vaikka se, ettei käärmeillä ole silmäluomia ollenkaan, hämmästeli Saara. Hän sanoo ennen vähän pelänneensä käärmeitä, mutta nyt ne tuntuivat mielenkiintoisilta otuk-
Sama sanoma, uudet mausteet! ‡ 6X NOR Sanaa sinulle ‡ 7L NOR Naisten kahvi ja keskustelu ‡ .H NOR Raamattu- ja rukouspiiri
Seudun oma olohuone UUDET AUKIOLOT MA-TO ... 14.00-22.00 PE .......... 14.00-02.00 LA .......... 12.00-02.00 SU ......... 12.00-22.00
T ervetuloa!
RummunlyÜjänkatu 13 puh. 0400 861 634 www.pelastusarmeija.fi/salo
1.6.
(sekä pe ja la)
Varaa heti! 0400 536 930
www.marinelines.fi sekä
Kauneus ja trendit
Jälleen ensi viikolla SALONJOKILAAKSO
KESÄKEIK KA
Asemakatu 15, Salo
silta. Jesaja Shelby ja Minna Jaala ottaisivat mielellään käärmeen lemmikiksikin. - Meistä on aina hauskaa, kun oppii jotain uutta, täällä saisi käydä tällaisia vieraita vaikka joka päivä, he naureskelivat.
Jätä ilmoitusvarauksesi joko puhelimitse 02 7272 994 (Katja), tai sähkÜpostilla ilmoitus@salonjokilaakso.net
11.6. Kesäillan tanssit
SähkÜkuja 2 24800 Halikko www.ravintolameno.fi Ohjelmisto ajalla
3.- 9.6.
1 2 1 2
PIRATES OF THE CARIBBEAN 4 Pe-To 17.30 Seikkailua! K11 9,5₏ THOR (2D) Pe-To 17.00 Marvelin huikea fantasiaseikkailu! K13 8,5₏ KAUHEA KANKKUNEN 2 Pe-To 20.00 Darra iskee Bangkokissa K13 9₏ X-MEN: FIRST CLASS Pe-To 19.30 Suomen ENSI-ILTA!! K13 9,5₏
Loman alkajaisiksi SUPERPÄIVÄ
Su 5.6. Liput vain
5₏ KUNG FU PANDA 2 Pe 10.6. ENSI-ILTA!
kpl
(ELSINGINTIE s P ÊUÊLisää leffoista: www. biosalo.fi
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
23
Paluu työelämään unelma-ammatissa Salonjokilaakso
Suomusjär veläinen Heli Laaksonen on aloittanut Salonjokilaakso-lehdessä harjoittelijana. 23-vuotias Laaksonen valmistui Forssan ammatti-instituutista media-assistentiksi vuonna 2007. Valmistumisen jälkeen hän muutti takaisin Suomusjärvelle, jossa hän asuu järven rannalla äitinsä kanssa. Valmistumisen jälkeen Heli oli pitkään työttömänä ja myöhemmin myös sairaslo-
malla. Nyt hän tuntee olevansa terve ja valmis palaamaan työelämään. - Olo on pirteä ja onnellinen, Heli toteaa. Luonteeltaan Heli on avoin, rehellinen ja luotettava. Huumorintajuakin löytyy. Heli kertoo tulevansa hyvin toimeen erilaisten ihmisten kanssa. - Ilman ennakkoluuloja pärjää pitkälle ja näin on helpompi tutustua ihmisiin, Heli jatkaa.
Heli Laaksonen
Hoiturit vierailee musiikkiiloitteluineen Somerniemellä
mansa Hoiturit-kuoron esiintymään Somerniemen Kaskiston kylään. Kuoro esittää näyttämöllisen musiikki-iloittelunsa, joka kantaa nimeä ”Holon Saiturien Äänitehdas”. Holon Saiturit on sanamuunnos Salon Hoitureista. - Laulujen lisäksi esitys sisältää myös puhe- ja mykkärooleja. Kuoro on luonnollisestikin pääroolissa tehtaan työntekijöinä. Yli puolella kuorolaisista on myös jokin henkilökohtainen roolinsa. Heistä mainitta-
Salonjokilaakso
Someron Somerniemellä aikoinaan kanttorina yli seitsemän vuotta toiminut Riitta Helenius vie 26 vuotta johta-
Hierontapalveluja Thaihieronta
Chock Dee
ANJAMANI
044 554 4250 - Horninkatu 9H9, Salo
Hornink. 7, p. 040 816 0537
TERVETULOA!
LON SA
Mahachoke
THAI-hieronta T
Hämeentie 14, Salo
A
045 313 3339 - tervetuloa!
I-HIERONT A 044 343 4874 H p.TERVETULOA!
Horninkatu, K-kaupan vier. ovi
Jasmin THAIHIERONTA
DONG-DE
THAI-HIERONTA
Hyvää, taidokasta hierontaa Helsingintie 18, SALO p. 040 561 3299
UUSI HIEROJA! Kirkkokatu 11 040 371 3098
koot työnjohtajina toimivat, mm. Somerolla sydänkerhoja vetänyt Ulla Sagulin-Lehtinen ja perniöläinen Tuula-Maija Meri-Huhti. Soololauluroolissa nähdään ja kuullaan monia busseilla kyydinnyt Teija Lindgren, Riitta Helenius kertoo. Äänitehtaan roolijuontaja Orvokki Jollilana on lausuntataiteilija Anne Haapala, joka on lähtöisin Somerolta. Hän aloitti näyttelijän uransa nuorena tyttönä Somerolla tyttönimellään Anne Kallio. Äänitehtaan ideointi- ja ohjausapuna kuorolla on ollut näyttelijä Annina Rokka.
Ehkä juuri tästä syystä Helin kaveripiiri on todella laaja. Hän pyrkii näkemään kavereitaan mahdollisimman paljon, jotta välit säilyisivät hyvinä. - Onneksi on internet. Yhteydenpito kavereihin on netin kautta helpompaa, Heli toteaa.
Luontokuvausta ja siivousta Harrastuk sia Helillä on muutamia kuten valokuvaus, lukeminen ja kirjoittaminen. Äänitehdas on Annina Rokan, Riitta Heleniuksen ja kuorolaisten yhdessä koostama kokonaisuus, joka sisältää myös muutaman lainatun sketsin ”Maisasta ja Kaarinasta”. Riitta Helenius on laatinut yhteenkokoavan käsikirjoituksen. Esityksessä hän toimii musiikin- ja tehtaanjohtajana. Hoiturien Äänitehdas Somerniemellä esitetään ensi viikon torstaina. Paikkana on Koulumäki, Kaskiston entinen koulu.
Menovinkkejä • Teatteri Provinssin päänäyttämöllä, Salorankatu 5-7, Salo, p. 0440 520 260
7.6. klo 18.00 Jatkosodan alkamisesta 70 vuotta -konsertti. Tuija Saura ja Lottaorkesteri, Elina Mäenpää hanurimusiikkia, Joonas Suominen ja Tuomas Hillervo sota-ajan lauluja, V-S Sotaveteraanipiirin toiminnanjohtaja Osmo Suominen puhe. 8.6. klo 19.00 ja 10.6. klo 19.00 (kaksi esitystä) William Shakespeare kootut teokset - hulvaton naurupommi. • Hoiturit-kuoron Musiikki-iloittelu, Holon Saiturien Äänitehdas, Somerolla Somerniemen Kaskiston Koulumäessä to 9.6. klo 19. Kesto n. 1 tunti. Liput 7€, alle 16-v. 4€. Ei väliaikaa. Talon pullakahvit esityksen jälkeen 3 €. Lippuja ovelta. Tiedustelut 0400 127 753 Riitta. • Salon srk tapahtumat osoitteessa www.salonseurakunta.fi • Salon helluntai-srk tapahtumat osoitteessa www.salonhelluntaisrk.fi • Salon Henótês-srk tapahtumat osoitteessa www.Henotes.com • Jehovan todistajat tapahtumat osoitteessa www.watchtower.org • Salon adventtiseurakunnan tapahtumat osoitteessa www.salo.adventist.fi • HR-rukousklinikka avoinna tiistaisin klo 18.30-20.30 os. Katrineholminkatu 9, Salo.
Valokuvauksesta Heli kiinnostui jo yläasteella, jolloin hän kirjoitti ja valokuvasi koulun omaan lehteen. Harrastus valokuvauksesta tuli kuitenkin vasta ammattikoulussa. Koulutukseen kuului valokuvausta jonkin verran mutta hän on itse opiskellut kotona aiheesta lisää. - Luontokuvaus on lähellä sydäntä, ja kamera roikkuu aina mukana, Heli toteaa. Vapaa-ajallaan harrastusten lisäksi Heli käy isovanhemmillaan naapurissa siivoamassa ja auttamassa muissa kodin töissä aina tarvittaessa. - Hienoa, kun isäni van-
hemmat asuvat niin lähellä. Voin tarvittaessa olla apuna ja muutenkin näen heitä lähes päivittäin, Heli sanoo. - Ukkini täyttää joulukuussa 90 vuotta ja mammalla juhlapäivä on muutaman vuoden päästä, Heli jatkaa. Heli toivoo saavansa töitä työharjoittelun jälkeen lehden toimittajana, jolloin hän voisi yhdistää kaksi rakkainta harrastustaan; valokuvauksen ja kirjoittamisen. - Siinä yhdistyisi molemmat harrastukseni ja se olisi sellaista työtä josta todella pidän, Heli toteaa.
Yhdistykset • Nuorisoseurojen
Hermannit ja Hermanskat: Kesäteatteriretki Piikkiöön 29.6. klo 19 näytökseen Kievarin kaunis Katriina. Ilmoitt. 15.6. mennessä Seppo Kallio 050 505 3927/Paimio, Terttu Laakso 02-728 5233/Vaskio, Ulla Virtanen 040 573 2785/ Kiikala. • Salon Muistiyhdistys ry järjestää yhteistyössä Maaseudun Terveys- ja Lomahuolto ry:n kanssa ja Raha-automaattiyhdistyksen rahoittamana omaishoitajaloman Lehmirannan lomakeskuksessa 30.8.-5.9. Hakulomakkeet ja lisätietoja p. 02-731 9872. • Halikon Eläkkeensaajat ry: Ti 7.6. kokoontuminen Vartsalan Työväentalolla klo 12. Retkikohde päätetään paikan päällä. Omat eväät. • Halikon Martat ry: 6.6. klo 17 alk. menemme Maila Juvosen luo Marttojen puutarhapalstan tekoon. Kaikki halukkaat mukaan, kahvitarjoilu! Tied. Tarja p. 0400 783 049. • Halikon Kaffekellari: 3.6. Metalli 57. Veteraanikuoro, Visertäjät Halikkokodin alakerrassa klo 13 alkaen. • Salmi ry: Ke 1.6. klo 12-14 Ompeluseura, omat käsityöt mukaan. •• To 2.6. klo 14-15 (vaikka on pyhä!) Mölkkyä Sarkatalon pihalla. •• Ti 7.6. klo 12-14 Kädentaito. •• Ke 8.6. alk. klo 13 suunnittelija Pekka Makkonen, VSSHP, tulee kertomaan uudistuksista vuodenvaihteen tienoilla. •• To 9.6. retki Helsinkiin Korkeasaareen. •• Ma 13.6. alk. klo 13 tuparit uusissa toimitiloissa. • Salon Reumayhdistys ry: Vielä muutama paikka vapaana kesäteatterimatkalle Mustion Linnan Kesäteatteriin katsomaan Riemurahat -farssia su 10.7. klo 14:n näytökseen. Ilm. 6.6. mennessä Pirjolle p. 045 876 3677 tai 0400 650 476. • Salon Eläinsuojeluyhdistys ry (SSEY): www.ssey.fi • Salon Karjalaiset ry: Kahvitupa ja kirppis avoinna sunnuntaisin klo 13-16. • Halikon Kaffekellari: Kerhohuoneemme/kirppis, Vanha Turuntie 1. Av. ma-pe 10-14, la 10-13, p. 044 383 8988. Myytävänä hyväkuntoista kodin tavaraa, pieniä huonekaluja, astioita, käsitöitä ym. Otamme vastaan myös lahjoituksia. • Salon Muistiyhdistys Ry Horninkatu 19 B 16, p. 02-731 9872, muistiyhdistys@ alzsalo.fi. Moision Päiväpaikka Pensalantie 3, Halikko, p. 044 031 9872, paivapaikka@ alzsalo.fi. Ensitieto ja tuki sairauden varhaisvaiheessa-projekti, p. 040 197 9274, ensitieto@alzsalo.fi. Työikäisten Muisti-projekti, p. 044 333 7853 ja 02 731 98 72, muistikuntoutus@alzsalo.fi. Muistisairaudet alkoholin varjossa-projekti, p.044 333 7854 ja 044 523 6501, muisti@alzsalo.fi. • Suomen Kipu ry Salon aluejaosto: Vertaistukiryhmä kokoontuu joka kuukauden 3. torstai klo 14-16 Salon Syty ry:n tiloissa, Rummunlyöjänk. 7 B, 3. krs. Pidämme kesätaukoa kesä- ja heinäkuun. Ryhmä jatkaa jälleen 18.8. • Salon Vilppaan Veteraanit kutsuu sinut, liikuntaa kaipaava mies, mukaamme kuntovoimistelu- ja sählytunnille torstaisin Salon keskustan koululle, Kavilankatu 1, klo 16-17.30. Ohjattua liikuntaa, kuntovoimistelua, keppijumppaa ja lopuksi rauhallista sählynpeluuta. Voimistelutunnit jatkuvat keväällä huhtikuun loppuun asti.
Loppuviikon sää 8 1
S ä ä
7
5
Torstaina
Perjantaina
8
9
4
3
2
8
Halikko
7
9 2
4
6
3
8
1
9
7
20 Halikko
Suomusjärvi
Salo
21
Kiikala Suomusjärvi
Kisko
Halikko
Särkisalo
Pertteli
Salo
Somero
20
Kiikala Suomusjärvi
Muurla
21
Kisko
Perniö
22 Kemiö
Särkisalo
Kuusjoki Somero
Halikko
Salo
Kiikala Suomusjärvi
Muurla
22
Kisko
Perniö
22 Kemiö
Pertteli
20
Perniö
21 Kemiö
Särkisalo
Särkisalo
Palvelevan meteorologin puhelinnumero 0600 1 0600 (3,95 / min + pvm)
3
7
2
6
Aineistopäivä ilmestymisviikon maanantai. Ilmoitusaineistot osoitteeseen ilmoitus@salonjokilaakso.net
9 5
Sudoku MB0042
Viime viikon tehtävän ratkaisu
Pertteli Muurla
19
Perniö
8
4
Salo
Kisko
20 Kemiö
9
Kuusjoki Somero
Kiikala
Muurla
1
5
2
Pertteli
21
22
Kuusjoki Somero
18
Sunnuntaina
20
19 Kuusjoki
6
Lauantaina
© Bulls 3 2 6 9 8 1 7 4 5
4 9 8 2 7 5 6 1 3
7 1 5 4 6 3 9 2 8
2 8 9 5 4 6 3 7 1
1 6 7 3 2 9 5 8 4
5 3 4 8 1 7 2 6 9
9 7 2 1 3 8 4 5 6
6 5 1 7 9 4 8 3 2
8 4 3 6 5 2 1 9 7
Toimituksen käynti/postiosoite Turuntie 15, 24240 SALO Puhelimet Keskus (02) 7272 980 Sivunvalmistus (02) 7272 981 Ilmoitukset (02) 7272 982 Toimitus (02) 7272 983 Laskutus (02) 7272 984 Faksi (02) 7272 999 Avoinna
ma-pe 9.00-16.00 ISSN 1456-5285
Sanomalehtien liiton jäsen
Sähköposti toimitus@salonjokilaakso.net ilmoitus@salonjokilaakso.net
Päätoimittaja Pekka Mäenpää (02) 7272 991 pekka.maenpaa@salonjokilaakso.net
Ilmestymispäivä torstai Sivunvalmistus Salonjokilaakso Painopaikka Salon Lehtitehdas Painos 29.000 kpl Jättijakelu 6 krt/v. 38.000 kpl
Ilmoitusmyynti Katja Pölönen (02) 7272 994 katja.polonen@salonjokilaakso.net
Jakelu Salo-Suorajakelu Oy, Posti, Kuljetusliike Jokinen Oy Jakeluhäiriöilmoitukset: Salo-Suorajakelu Oy p. 040 0533 090 (ark. 9.00-16.00)
Ilmoitus- ja sivunvalmistus Brita Jokiniemi (02) 7272 993 brita.jokiniemi@salonjokilaakso.net Tero Mäkinen (02) 7272 992 tero.makinen@salonjokilaakso.net
Lehden tilaus postitse kotiin 50€/vuosi.
2
1
SALONJOKILAAKSO
24 RIVITALOSTA
OMAKOTITALOJA
Torstaina 2. kesäkuuta 2011
paritalosta
SC-R
P(R77(L, .. Turrintie 14. 4-5h+k+s+pesuh.+pukuh.+khh+ 2 wc = 150m² + varastotilaa + lämmin autotalli. Erillinen varastorakennus. Oma tontti 1210m² aivan Kaivolan keskustassa. Vapautuu nopeasti! Nyt hintaan 188.000₏!! Tule ja katso! ‡ (S,77(L< LA 4.6. klo 12.00-12. 0 7, .6. klo 1 .00-1 . 0
.,,.ALA .. Sepäntie 7B as 6. 2h+k+s+ph/wc = 53,5m² +varasto. Päätyasunto kauniissa ympäristÜssä. Kiikala kk:n palvelujen vierellä. YhtiÜvastike 53,50₏/kk. SähkÜstä ja vedestä omat mittaukset. Heti vapaa. H. 53.000 ₏ ‡ (S,77(L< LA 4.6. klo 11.00-11.20
SALO VALHOJA Kuuselankatu 7 as 3. HAL,..O ... Aaritie 1, 3h+k+s+ph+khh+2wc = 93,5m². yhdessä tasossa. +var.+autolle katospaikka. Kauko6h+k+s+khh+2ph/wc+2vh= lämmitys. Rak.v.1990. 148,5m² +lämmin autotalli + Hyväkuntoinen. Laminaattilattiat. varasto+terassit+ulkovarasto. Rak. Kauniilla asuinalueella. Heti vapaa. v. 2002. LattiasähkÜlämmitys ja H. 139.000 ₏ varaava takka. Hyvä talo! V-tontti ‡ (S,77(L< 1242m². H.265.000₏ SU .6. klo 11.00-11. 0 ja 7, .6 klo 1 .10-1 . 0
SALO AAR1,O1P(Rb Karjaskylänkatu 243. Tilaa tarvitsevalle! 4h+k+rh+s+2ph/wc+takkahuone +khh+wc+vh+ask/pukuhuone = 200 m² + lasitettu parveke 21m² + parveke + lämmin autotalli 18m² + lämmin varasto 5,6 m². Varaava takka. LattiasähkÜlämmitys. Kaikin puolin hyvä talo! Kaupungin vuokratontti 1578m². Keskustaan 4 km. H. 277.000₏
Skootterimalliston tähti! Tehokas nelitahtimoottori, säädettävät takaiskunvaimentimet. Futuristiset LED –valot ja XENON –look ajovalot edessä. 2 värivaihtoehtoa, mustapunainen ja mustasininen.
SALO PAH.AVUOR, Tuiskunkatu 4A. 3h+k+s+ph+khh+wc+vh=83m² + lämmin autotalli 20,5m²+ lämmin varasto 11,1m². SähkÜlämmitys ja varaava takka. IlmalämpÜpumppu. Edulliset asumiskulut. YhtiÜllä oma tontti 1320m². Suosittu asuinalue. H.138.800₏.
Hinta:1450,Vähän käytetyt, juuri huolletut moottoripyÜrät edullisesti, vertaa hintoja!
KERROSTALOSTA
SALO RAPPULA Ristikedonkatu 35 as 29. 1h+kk+kph+vh+alkovi = 35,5m². 5.krs. Hissitalo. Tilava ja toimiva. Heti vapaa. Autolle sähkÜpaikka H. 42.500₏. ‡ (S,77(L< LA 4.6. klo 10.00-10.20 ja 7, .6. klo 16. 0-16. 0
Aprilia Tuono 1000R, vm. 2008, 23 tkm................................................................ Hinta: Kawasaki Z750, vm. 2006, 13 tkm ......................................................................... Hinta: Aprilia RSV 1000R, vm. 2003, 61 tkm ................................................................... Hinta: Yamaha XJ600 Diversion, vm. 1997, 45 tkm ....................................................... Hinta: KTM Super Duke, vm. 2006, 18 tkm ...................................................................... Hinta: Kawasaki ZX12R Ninja, vm. 2000, 20 tkm .......................................................... Hinta: Suzuki SV 650S, vm. 2007, 19 tkm ......................................................................... Hinta: Ducati Monster 800 Dark, vm. 2002, 42 tkm ...................................................... Hinta: Ducati Sport 750, vm. 2001, 24 tkm ...................................................................... Hinta: Suzuki GSX R600, vm. 2002, 44 tkm ..................................................................... Hinta: Ducati SuperSport 750, vm. 1997 ....................................................................... Hinta: Honda Hornet, vm. 2002, 17 tkm ............................................................................ Hinta: Yamaha 660, vm. 2005, 42 tkm ............................................................................... Hinta:
HAL,..O .. Tukkipojantie 6. 4h+k+s+ph/wc+khh+wc+vh =103,5m²+autotalli ja lämmin varasto, yhdessä taasossa! Tilava ja valoisa. LattiasähkÜlämmitys. Yv. 124,20₏/kk. SähkÜstä ja vedestä omat mittaukset. KTT 2h+k+ph/wc = 61m²+ parveke Takapihalla hienot näkymät. Postintie 14, Halikko KK. Vuokra 490₏/kk. Vakuus 2 kk. H. 162.000₏
MIKSI MAKSAISIT LIIKAA...
4-veto DIESEL-
- 20 HV 3-syl. 4-tahtidiesel - voiman+ hydrauliikan ulosotto ym.
11.950€
VAIN
JIN
400 cc
Voimakas, ketterä 4-vetomÜnkijä kaikkeen tyÜhÜn. -4-veto ja sähkÜinen 2/4 vedon kytkin -sähkÜinen, helppo ja varma vaihteensiirto -erillisjousitus kaikissa pyÜrissä
JA NOPEILLE KAUPANPÄÄLLE UPEAT ALUVANTEET, KIPPAAVA PERÄKÄRRY JA VINSSI ASENNETTUNA!
GREENÂ’TRIM
3990
POLTTOMOOTTORITehokas ja erittäin luotettava sekä kevyt TRIMMERI
99€
ERĂ„ VAIN
Maailman UUTUUS by GlansPower
RAIVAUSSAHA
GREENÂ’ TRIM
Vakiona 3-lap. VESAKKOTERĂ„ + VALJAAT
TT400B
- 42,7 cm3/1,7 hv - Paino 7,8 kg Vääntävä, tehokas
- B&S 3,5 hv 4-tahtimoottori - 2 vetävää pyÜrää - keinuva 87 cm vahva terä - tosi tehokas ja tukeva!
TOSI SUOSITTU
MINIEFFE
NIITTOKONE ÄNPITK ÄN HEINTOON KAA
AGREGAATIT MEILTĂ„!
5
teho kW, DIESEL-GENERAATTORI Maks.jatkuva 43cc 4,6 kW moottori
Shokkihintaan erä
139€
GENERAATTORI
CG430 14 L polttoainesäiliÜ. nelitahti dieselmoottori. DH186FE Moottoriteho 10.0 hv/ 3600rpm. Ohjauspaneeli, sähkÜstartti ym.
KONEKAUPPAA VUODESTA -56
S420V
(50Hz) 230/400V SUPERHINTAAN
NYT ERĂ„
VETÄVÄ JA KERÄÄVÄ HUIPPULEIKKURI
SHOKKI N A HINTA
169€
UUSI B&S SERIES 550 TyÜnnettävä MALLI HUIPPUMOOTTORI
199€
MyÜs Bioterä vakiona! VETÄVÄ tai BIOSILPPUAVA JA KERÄÄVÄ G48TBQ RUOHONLEIKKURI LAADUN HUIPULTA!!
UPEA UUTUUS! 4,75 hv OHV4-tahtimoottori Easy Starter
690€139
Lisävarusteina: puskulevy, harjalaite, jyrsin, ruohonleikkuri.
3-VAIHE- HDY6000LXT
- OHVmoottori 123cc - teräsrunko 43cm - 1-vivun korkeussäätÜ - ergokahva - kuulalaakerit
TYÖNNETTÄVÄ PERUS- / BIOLEIKKURI M510
299€
375€
189€
-ALLESILPPUAVA BIO -SIVULLEPUHALTAVA -TAAKSEJÄTTÄVÄ -KERÄÄVÄ YH58SCH
Tämä pitää kokea, niin helppoa se nyt on! -tehokas 650 sarjan ohv-moottori -tyÜleveys 53 cm -MAHTAVAT O/30 cm takapyÜrät -kuulalaakerit, keskuskorkeussäätÜ
UUTTA, NETTILUOTTO! MAKSA JOUSTAVASTI KK-ERISSÄ, JOTKA VOIT ITSE VALITA! TOIMITUKSET Sopimuksen teet KOKO MAAHAN! suoraan kätevästi nettikaupassamme!
TIELIIKENTEESEEN REKISTERÖITÄVÄ!
795€
Klassisen ajaton MANKImuotoilu!
Huippuominaisuuksin
1495€
-Tehokas OHV-nelitahtimoottori -UP-side-Down etujousitus
70cc ENSICROSSI 359€
KEVÄTALENNUS
SUPER MOTARD PARASTA EUROOPPALAISTA SUUNNITTELUA! UUSI TEIDEN VALTIAS ON TÄSSÄ!
- ISOT 13” RENKAAT
449€
TYYLIĂ„, HIENO 250 cc SPORTTIMĂ–NKIJĂ„ ISOKOKOINEN SPORTTIPELI TEKNIIKKAA, VAUHTIA! BS250S-11B
250cc vesijäähdytteinen 4-tahtimoottori - teho 16 hv - vaihteet 4+1
50QT-7A
+ BOXI KAUPANPÄÄLLE NOPEIMMILLE!
(1695€)
SHOKKIHINTAAN
125cc CROSSI PH02 SE Special Editon
Tieliikenteeseen rek. 1799€
3,1 kW
995€
YLIVOIMAINEN HINTA-LAATUSUHDE - kevyt putkirunko ja sarjansa tehokkain 50cc vesijäähd. - kevyet aluminiivanteet 2-t moottori! - cst-kisarenkaat - laadukas, tukeva jousitus - maantikäyttÜÜn E-tyyppihyväksytty
UUSI SUPER SPORT 50 CC
-50 L keruusäiliÜ -kuulalaakeripyÜrät
595€ 345€ ITSEVETÄVÄ 3-PYÖRÄLEIKKURI
VERTAA!!! Äänitaso (7m) 84 db(A) 1-vaihemalli 545 €
- kehräävä 4-tahtimoottori, sähkÜ + poljinstartti - uusi, tukeva etuhaarukka VAIN - levyjarrut edessä
S510V
OHV- 4-tahtimoottori Easy Starter
4 LEIKKURIA SAMASSA!
PARHAISTA OSISTA TEHTY!
!! !
ALLESILPPUAVA UUSI 3 IN 1 VETÄVÄ - KERÄÄVÄ TAI TAI ALLESILPPUAVA 4,75 hv BIOLEIKKURI ULOSHEITTÄVÄ! BIOLEIKKURI 4,75 hv IKK ! SHO TAAN HIN
€
226 229 228 048
- 50cc tehokas 4-t. - 4-vaihdetta, käsikytkin - takana säädettävä kaasuiskari - edessä UPSIDE-DOWN keula - 2-mäntäiset levyjarrut etu+taka - tukeva teräsrunko - istuinkork. 780 mm
SUPERMOTO
A29
Sataa ja paistaa, ruoho kasvaa! MANKI-MOPO
€ JA VIELÄ LISÄKSI KAUPANPÄÄLLE TT400E tieliikenteeseen rek. 4590€ LUMILEVY ASENNUSSARJOINEEN!
GT 30 UUTUUS!!
nurmikonviimeistelijä 31cc SHHINOTKAKAI-N 2-t. moottorilla. Automaattinen siimansyÜttÜ
4x4
3131 3131 3131 3131
www.kone-glans.fi
TOSI TUKEVA RAKENNE! (L)193 x (P)244 x (K)211cm SUURI KORKEUS, (595€) 15 VUODEN RUOSTUMATTOMUUSTAKUU!! LEVEÄT OVET. -runko vahvaa sinkittyä terästä Lujaa kennomuovilevyä. -iso oviaukko, kunnon tuuletus, riittävä korkeus! Vakiona SOKKELI
TÄYDELLISELLÄ KESÄ- JA TALVIPAKETILLA
044 044 044 044
7,4 m2
490€
MA
9.6. Meri-Teijo Golf
Myynti: Jani Tuomaala Jori Falkstedt Varaosat: Huolto:
KASVIHUONE
PIHAVARASTO
TEHOKAS 4-VETO
1.6. Salo Golf
Piisitie 3, HALIKKO AS. (Uusi osoite) myynti@falmek.fi avoinna ma-pe 8.00 - 16.00
SUORAAN MAAHANTUOJALTA
ETUKUORMAAJALLA!
seuraavat pelipäivät:
www.falmek.fi www.falmek.fi fi
Suorat kännykkänumeromme: Jouko Virtanen 0400 534 975 Jarmo Virtanen 0400 534 976
TÄYDELLISENÄ
TOUR 2011
0%
SALON KIINTEISTÖVÄLITYS OY
TRAKTORIT
9800,6890,6400,5900,4400,4250,3990,3850,4900,-
GOLFARIT HUOMIO!
Meiltä edullisimmat rahoitukset! Esim. 10 kk Aktiiviraha Mastercard –rahoituksen korko
VUOKRATTAVANA
www.salonkiinteistovalitys.net
8490,5990,4990,2290,-
TULOSSA:
SALO .(S.US7A RummunlyÜjänkatu 20 B 8. 4h+k+s+ph/wc+wc+vh+khh = 106,5m² + kaksi isoa lasitettua parveketta. Rak.v.1988. Hyvä ja toimiva, hissitalon ylin krs. Valoisa. Parkettia, kaakelia. Kaikin puolin mukavaa asumista. Heti vapaa! H. 229.000₏. ‡ (S,77(L< SU .6. klo 12.00-12. 0 ja 0A 6.6. klo 16.00-16. 0
Jouko Jouko k Virtanen Virtanen [A] [A] lkv lk k Jarmo J Virtanen Virtanen Turuntie 3, T 3 Salo, Salo puh. puh 02-731 02 731 5075, 5075 02-731 02 731 9940
(1690,-)
Tarjous voimassa 10.6. saakka
- tehokas, kiertävä 2-tahtikone - mitat (p*l*k) mm 1980*702*1168 - isompi akseliväli - kaukokäynnistin - hälytin ym. Värit: sininen, punainen, hopea
RAPTOR (raj.erä)
1590€
SKOOTTERIMOPO
Tyylikäs, runsas varustelu, hienot ajoominaisuudet
ISHOKK S U O J R A T
899€ 599€ VAIN
NOPEIMMILLE TILAAJILLE VIELÄ TAVARABOXI KAUPANPÄÄLLE !!
JOENSUUNKATU 10, 24100 SALO p. 0403 00 1050. Av. MA-TO 9-17, PE 9-18, LA 9-14
Tilaa helposti nettikaupastamme www.kone-glans.fi