Skip to main content

L20-11

Page 1

Ari Oinas kirkkoherraksi

LLA ENSI VIIKO ja Kesälehti Jättijakelu

Uudistuvat työmuodot Elinvoimaiset alueet

Haastatteluja, artikkeleita, näytesaarnoja ym.

www.facebook.com/oinas.ari

N:o 20

Torstaina 19. toukokuuta 2011 Palvelemme sunnuntaisin klo 12-18. Tervetuloa!

Vauhtia Halikon Prismasta

Ratkaisevan edullisesti RuLLALAutA ut utA

Kryptonics Punk Series. Aloittelijalle / harrastajalle, 9 kerroksinen vaahtera dekki, pro muotoilu, valkio dekki, 50 mm kryptonics renkaat katu ja parkki käyttöön.

teMPPuPOtKu uLAutA ut utA

19,95

laudassa pyörivä taka-akseli, nylon dekki, edessä 100 mm pu rengas ja takana 80 mm pu rengas.

44,90 LASten POtKuLAutA utA PInKKI utA En tyyppihyväksytty, 608 zb laakerit, edessä 125 mm pu rengas, takana 2 x 100 mm pu rengas. Maksimi käyttäjän paino 50 kg.

POtKuLAutA ut utA

34,90

POtKuLAutA ut utA

POtKuLAutA ut utA

19,95

24,90

125 mm.

LASten POtKuLAut ut SInInen utA En tyyppihyväksytty, 608 zb laakerit, edessä 125 mm pu rengas takana 2 x 100 mm pu rengas, maksimi käyttäjän paino 50 kg

Alumiini potkulauta isoilla pyörillä, en tyyppihyväksytty, abec 5 laakerit, potkulauta kulkee vauhdikkaasti isoilla 200 mm renren kailla. Maksimi käyttäjän paino 100 kg.

145 mm.

59,90

34,90 2.

Atria

nAuDAn PAIStIJAuHeLIHA 10 %

400 g (7,23/kg), alkuperämaa Suomi

2,89

HK

KABAnOSSI GRILLIMAKKARAt

400 g (5,62/kg)

Hinta voimassa vain PE 20.5.,

Atria

BROILeRVARRAS

Pippurinen, 500 g (8,58/kg), alkuperämaa Suomi

4,29

Amissa

LIHAPIIRAKKA

5 kpl, 650 g (2,75/kg)

1,79

Arla Ingman

Valio Viilis

1 kg

150–200 g (3,13–2,35/kg)

1,19

tuORe LOHIfILee Norjalainen, pakattu

9,99/kg

Arla

Vaasan

POHJAnPOIKA KeRMAJuuStO

RuISPALAt JÄLKIuunI

1 kg

300 g (4,63/kg)

5,99

1,39

ke-su 18.-22.5.

2,25

MAuStettu JOGuRttI

max. kaksi filettä/talous

Herkkukeidas

MAuStettu VIILI

0,47

Suomi tOMAAttI

1 lk.

1,49/kg

Myllyn Paras

MAKAROnI

400 g (0,55/kg)

0,22

ke-su 18.-22.5.

Unkari ja Espanja

tAnKOPARSA 500 g (3,98/kg), 1 lk.

1,99/pkt

Kevyt Olo

RAIKAS tAI KARPALO

4 x 1,5 l, 6 l (0,55/l) (sis. 3,29 + pantti 1,60)

4,89

Argentiina

ke-su 18.-22.5.

SAtSuMA

1 lk.

1,49/kg

Dr. Oetker

RIStORAnte PIZZAt

Pakaste, 320–390 g (7,47–6,46/kg)

2,39

PRISMA HALIKKO

Prismantie 2, 24800 Halikko, p. 075 3030 1500

Lankaverkko 8,28 snt/puhelu + 1,48 snt/min mobiiliverkko 8,28 snt/puhelu + 16,56 snt/min.

8-21, 8-18, 12-18


2

Matildan Ruukkipolku kertoo kylän historiaa Salonjokilaakso

PerniÜn Mathildedalissa käynnissä oleva kaksivuotinen KulttuuriValimo-hanke on edennyt loppusuoralleen. Mathildedalin kulttuuriyhdistyksen tiedottaja Tuula Sipilä kertoo, että syksyllä päättyvän hankkeen konkreettisia tuloksia putkahtelee esiin useampaan otteeseen kesän aikana. - Niistä ensimmäiset, Ruukkipolku, sen opaslehtinen sekä historiatallenne, julkistetaan tulevana lauantaina, Sipilä kertoo. Ruukki oli 1800-luvulla enemmän kuin tyÜpaikka. Se tarjosi väelleen asunnon, elannon ja kaikki tarvittavat pal-

velut. TyÜväki poistui ruukin alueelta vain harvoin. - Matildan Ruukkipolun varrella olevien talojen seiniin on nyt kiinnitetty kyltit kertomaan ruukkilaisten elämästä ja rakennuksen alkuperäisestä käyttÜtarkoituksesta. Lauantaina Meri-Teijo Makasiineilla Ruukki elää! -teemapäivänä järjestetään opastettuja kierroksia ruukkipolulla. Paikalla esitetään myÜs vastavalmistunutta DVD-tallennetta �Ruukkilaisen silmin� kokoustila Kankirautavarastossa. Muusik ko LauNau alias Laura Naukkarinen toteuttaa vanhaan valimorakennukseen uudenlaisen ääniteoksen. Sitä voi kuulla Mathildedalissa pidettävänä varsinaisena Ruukkipäivänä heinäkuussa.

Fredrikspoffi ja Anttipoffi

Ruukkipolku tuo nykypäivän ihmisen eteen häivähdyksen menneestä.

Ruukkipolun talojen historiasta lÜytyy hauskoja tarinoita. - Tehtaan isännÜitsijä sai 1900-luvun alkupuolella tehtaan johdon vakuuttuneeksi siitä, että uskoon tulleet ovat parasta tyÜvoimaa. Tehdas halusi edesauttaa uskontojen harjoittamista kylässä ja rakennutti Matildaan 1906 rukoushuoneen kaikkien vapaiden uskontokuntien käyttÜÜn, Sipilä kertoo.

siksi tarvittiin myÜs yhteisnavettaa, Sipilä kertoo. 1920-luvulla rakennetun puusepänverstaan tyÜnjohtajana oli Alvar Merikanto, jonka kertomaa historiatietoa ruukkielämästä on tallennettu lauantaina julkistettavalle DVD:lle. Ruukkipolun historiallisista rakennuksista kertovaa opaslehtistä voi tulostaa pian sen ilmestyttyä osoitteesta www. meriteijomakasiinit.fi.

Rukoushuone nimettiin myÜhemmin Fredrikspoffi ksi aktiivisesti Raamatun sanomaa levittäneen koneasentaja Fredrik HäggstrÜmin mukaan. Vuodelta 1852 peräisin olevassa 16 hellahuoneen Anttipoffi ssa asui parhaimpina aikoina 100 henkilÜä. - Yhteisnavetta rakennettiin n. 1852 tyÜläisten eläinsuojaksi luonnon- ja kuonakivistä sekä harkkokivistä. Jokaisella tyÜläisellä oli omien hyÜtyviljelmien lisäksi sikoja ja lehmiä,

Torstaina 19. toukokuuta 2011

Ajanvaraus: Optikko ja Silmälääkäri (02) 727 2800 salon.silmalasikeskus@synsam.fi

Turuntie 14, Salo. Palvelemme ma-pe 9-17.30, la 9-14.

LOPPUUNMYYNTI LIIKE LOPETETAAN

Kaikki kankaat

1-10 1-10 -70%%

Alennukset jopa

MyÜs pÜydät ja tiskit myydään

AVOINNA MA-PE 10-17 • LA 10-13

Lehtesi verkossa: www.salonjokilaakso.net

LOUNASLISTA ark. 10.30-14.00 ja la 11.00-14.30 Muina aikoina A´la carte, pizzat ja hampurilaiset TO Hernekeitto+pannukakku ..6,40 Leike Burgundinkastikkeella......8,40 PE Rapeat kalapalat ...............7,40 Aurajuustoleike.................8,40 LA Porsaanleike ................... 8,40 VIIKON PIHVI TO- LA Viherpippurihärkä.......... 10,90 Pizzat, hampurilaiset ja A´la carte klo 11.00-19.30, myÜs sunnuntaisin

MA Kinkku-Ananaskiusaus ..... 7,40 Bearnaiseleike .................. 8,40 TI Lohta katkarapukermassa 7,40 Viherpippuripossu ............ 8,40 KE Lihapullat.......................... 7,40 Porsaanleike ruohosipulidippi ............... 8,40 VIIKON PIHVI MA-KE Grillipihvi ........................ 10,90

Meiltä saat plussaa

VAIN TÄLLÄ KUPONGILLA Sämpylän ostajalle

KUPPI KAHVIA ILMAISEKSI

Puhtaalla Teboil-kaasulla grillaat helposti

✃

Kuponki voimassa 25.5.2011 asti. Max. 2 kpl/kuponki

AVAAMME ARKISIN JO klo 6.00

Teboil Takatalo

puh. 02-7272 432 Avoinna ark. 6-20, la 8-20, su 8-20

Helsingintie 32, SALO


Torstaina 19. toukokuuta 2011

3

Armfeltin koulussa ekoillaa Itämeren puolesta • sivu 4

Jukka Peltosen toinen koti on perunamaalla • sivu 8

Suomen suurin pelargoniaviljelmä PerniÜssä • sivu 11

Prisma-liiga potkaistiin käyntiin • sivu 15

Vaenerberg Vilppaan korismiehistÜÜn • sivu 18

Suvisalon Iltatorit alkavat yhteistyÜssä Laulukaupungin kanssa Pekka Mäenpää

Salon iltatorikausi alkaa kesäkuun toisena torstaina. Tänä kesänä salolaisia ilahduttavat iltatorien ilmaiskon-

serteillaan muun muassa Antti Tuisku, Arja Koriseva ja Pepe Willberg orkestereineen. Suvisalon hallituksen puheenjohtajan Pauli Kuisman mukaan iltatorit etenevät jo

hyväksi todetulla sapluunalla. - Jokaiselle jotakin, Kuisma lupaa aikaisempien vuosien tapaan. Ensimmäinen iltatori järjestetään poikkeuksellisesti vas-

Iltatorit alkavat kolmen viikon kuluttua. Suvisalon Risto Lehti ja kaupungin, Laulukaupungin ja Autoliiton edustajat pitivät neuvoa tiistaina torin lavan kahvihuoneessa.

ta kesäkuun toisena torstaina, koska ensimmäiseen torstaihin osuu helatorstai. Kesän saavatkin aloittaa Lasten Laulukaupungin iloiset laulavat ja tanssivat lapset. - Tämä on hy vä ratkaisu molempien yhdistysten kannalta, laulukaupungin toiminnanjohtaja Terhi Alm sanoo. Salon kaupungin puhelinvaihteen hoitajan Minna Martin mukaan iltatorit kuuluvat myÜs puhelinlinjoilla. - Päivän aikana keskukseen tulee kymmeniä puheluja, joissa kysytään illan esiintyjää ja Salon säätä. Siksi pidän huolen, että ne ovat tiedossani torstaisin heti aamusta, Martti naurahtaa. Iltatorit ovat tärkeitä tapahtumia myÜs salolaisille yrityksille ja kaupungin markkinointiorganisaatiolle.

- Iltatori on helmi. Se on Salon sydän ja varmasti Suomen paras tori ainakin kesäaikaan, markkinointipäällikkÜ Anne Nenonen hehkuttaa. Salon Yrittäjät juhlistavat 80-vuotista taivaltaan elokuussa - missäs muualla kuin iltatorilla. - Haluamme tuoda yhdistystä ihmisten joukkoon. Iltatoreilla on iso merkitys myÜs yrittäjille, yhdistyksen hallituksen jäsen Ari Kaamanen sanoo Suvisalon avausilta huipentuu lastenorkesteri Rokki-Kokin esiintymiseen. Seuraavana torstaina torin valtaa viisi kuoroa, joista yksi tulee Saksasta saakka. - Sa lon V ii hdelau lajien isännÜimässä illassa esiintyvät saksalainen Polizeichor Wuppertal, Turun Naispoliisilau-

lajat, Turun Poliisilaulajat sekä Hoiturit-kuoro, järjestäjät kertovat. Kesään mahtuvat myÜs juhannusaatonaaton tunnelman luova tangokuningas 1989 R isto Nevala, supersuosittu Torikaraoke sekä Unikeon juhla, jossa yhteislaulua vetää Veepee Lehto. Kesän päättää elokuun viimeisenä torstaina perinteisesti tangomarkkinoilla kruunattu uusi tangokuninkaallinen. - Tämän kesän salolainen esiintyjä on 13 Stances, joka esittää soulia ja muuta rytmimusiikkia. Komppiryhmän ja useiden laulajien lisäksi meininkiä vauhdittaa torvisektio, puheenjohtaja Kuisma kertoo.

Salo tarjoaa tÜitä, tukea ja terapiaa mielenterveyskuntoutujille Ulla-Maija Wiander

TyÜtoiminta on yksi osa Salon kaupungin psykososiaalisiin palveluihin sisältyviä mielenterveyspalveluja. Osa ston hoit aja Seppo Haanpään mukaan tyÜtoiminnan tavoitteena on rytmittää mielenterveyskuntoutujan arkea, parantaa elämänhallintaa ja lisätä sosiaalista verkostoa. Ör n i n k a du l l a ny k y ä ä n sija itseva T-ha lli on ollut 1970-luvulta lähtien osa erikoissairaanhoidon toimintaa, mutta vuonna 2009 se siirtyi Salon terveyskeskuksen alaisuuteen. Perjantaina T-hallissa järjestetään avoimet ovet joiden tarkoituksena on lisätä toiminnan tunnettavuutta. - Asenteet mielenterveyskuntoutujia kohtaan ovat edelleen vanhanaikaisia. Ennen hoitopaikat rakennettiin keskelle ei mitään. Varmasti rauhoittaviin maisemiin, mutta myÜs pois muiden yhteiskunnan jäsenien silmistä, osastonhoitaja Haanpää sanoo. Taud in kuva on selvä st i muuttunut, esimerkiksi syr-

jäytyminen ja koulukiusaaminen tuovat oman osansa nykyyhteiskuntaan. - Nuoret ovat uusin ryhmä kuntoutujissa. Hyvin harvasta mielenterveyskuntoutujasta näkyy päällepäin sairaus, kadulla vastaan kävelevistä ihmisistä ei voi ulkoisen olemuksen perusteella sanoa kuka on kuntoutuja, tyÜnohjaaja Kirsi Tetri sanoo.

400 kuntoutujaa ja 15 tyÜntekijää T-hallin muutto Märynummelta uusiin tiloihin Salon Meriniittyyn Örninkadulle tehtiin tämän vuoden maaliskuun alussa. Hallin viimeistely, verhojen asentaminen ja tilan viihtyvyyden lisääminen muuton jäljiltä ovat tämän viikon tehtäviä. T-hallissa sijaitsee myÜs ulkotyÜryhmän tukikohta. Toiminta on esimerkiksi piha-alueiden hoitamista, roskien kuljettamista sekä pienimuotoisia muuttoja ja tavaroiden kuljettamista. T-hallin avo-tyÜtoiminta suuntautuu yrityksiin ja yhdistyksiin, siis avoimille tyÜ-

Sari ja Tauno saavat tyÜstään T-hallissa sisältÜä arkeen.

markkinoille. TyÜ räätälÜidään kuntoutujalle yksilÜllisesti ja tavoitteet ovat lähempänä tyÜelämään tai opiskeluihin suuntautumista. T-hallissa, ulkotyÜryhmässä ja avo-tyÜtoiminnassa on mukana yhteensä noin 50 henkilÜä. Tukea kuntoutujat saavat tyÜnohjaajien lisäksi sosiaalityÜntekijältä. Sairaanhoitaja taas kartoittaa kuntoutujien psyykkistä, fyysistä sekä sosiaalista tilannetta ja ohjaa tarvittaessa jatkotoimenpiteisiin. - Autan virallisten asioiden selvittelyssä, hakemusten täyttämisessä sekä erilaisissa tukiasioissa. Tervekin ihminen tarvitsee apua näissä ja jos on sairauden vuoksi esimerkiksi aloitekyvyttÜmyyttä, jäävät hakemukset helposti tekemättä, sosiaalityÜntekijänä T-hallissa reilun kuukauden toiminut Sanna Haakanen kuvailee.

TyÜtoiminta tuo sisältÜä elämään T-halli on nimensä mukaan pieni halli tyÜpisteineen, lisäksi on toimisto sekä kahvihuone. Kuntoutujat tekevät kokoonpanotehtäviä omissa pÜydissään. Sari ja Tauno ovat olleet toiminnassa mukana jo vuosia. - Tämä on tosi hyvä paikka, joka saa sängynpohjalta kotoa pois. Täältä saa hirveästi tukea ja ohjaajat ovat ihania. Käyn täällä kolme kertaa viikossa, neljä tuntia päivässä. Mun mielestä tyÜ ei ole tärkeintä vaan kuntoutuminen, vuodesta 2003 tyÜtoiminnassa mukana ollut Sari kertoo. - Olen osallistunut myÜs

Seppo Haanpää, Kirsi Tetri ja Seidi Tontti toivovat T-hallin perjantaisiin avointen ovien päivään päättäjiä, kaupungin tyÜntekijÜitä sekä muita toiminnasta kiinnostuneita. teattereihin, kesänäytelmiin ja risteilyihin. Tänne voi tulla vaikka olo olisi millainen ja aina saa keskusteluapua ja tukea elämään. Elämänhallinnan tunne paranee, tyÜn tekeminen tuo elämään rungon. Täällä saa käyttää myÜs tietokonetta ja saa aterian. Täällä pidetään huolta, salolainen Sari kokoaa tyÜtoiminnan tuomia hyÜtyjä omassa elämässään. Kuusjokelainen Tauno kertoo tulleensa taloon 1997 silloisen tyttÜystävän, nykyisen vaimon kannustamana. - Tämä on hyvä paikka, kaverit ovat täällä ja saa kuluttaa aikaa. Tällä hetkellä teen puimuriin meneviä peruutusvaloja, jossa on monta komponenttia. Se on mukavaa kun näkee valmiin tyÜn, sen on itse tehnyt. Tärkeintä on kun saa tehdä tÜitä, sellaista mitä pystyy, Tauno pohtii. - Jos mitään tällaista ei olisi, tuntuisi hyvin tyhjältä jäädä

kotiin. Nyt tuntee itsensä tarpeelliseksi, tärkeäksi, neljästi viikossa viisi tuntia päivässä tyÜskentelevä Tauno jatkaa. - TyÜ tehdään tehtaan laatukriteerien mukaan. TyÜpanos on tärkeä, koska tyÜt ovat oikeita, ei mitään harrastelua, tyÜnohjaaja Seidi Tontti kertoo. - TyÜtoiminta kohottaa itsetuntoa ja rahallinen hyÜty on myÜs monelle tärkeää. T-halli järjestää myÜs virkistystoimintaa esimerkiksi retkiä ja teatteria, osastonhoitaja Haanpää lisää. - Kerran hiljaisena päivänä pistettiin pystyyn lettukestit, Kirsi Tetri naurahtaa. T-hallin avoimiin oviin on kutsuttu mukaan päättäjiä, yhteistyÜkumppaneita sekä asiakkaiden omaisia. Ovet avautuvat ja kahvitarjoilu alkaa perjantaina puolilta päivin. - Toivottavasti päättäjät ja muut asiasta kiinnostuneet

tulevat. Toivotamme tervetulleeksi myÜs ne, joilla on asenteita mielenterveyskuntoutujia kohtaan, Seppo Haanpää vinkkaa. - Tärkeä yhteistyÜkumppanimme on Hella Lighting Finland jonka kokoonpanotehtäviä olemme tehneet neljänkymmenen vuoden ajan. Toiminta alkoi ihan pienestä, mutta kasvoi melko nopeasti seitsemänkymmentäluvun alussa. Talmu, nykyinen Hella, rakensi hallin tyÜtoimintaa varten vuonna 1974. Talmu-halli, rakennettiin Halikon sairaalan läheisy yteen ja tyÜtoimintaan pystyi osallistumaan myÜs potilaita osastoilta. MyÜhemmin sairaala osti hallin tehtaalta ja vuosien myÜtä nimi muotoutui T-halliksi. - T-halli tarjoaa tyÜtä, terapiaa, tuttavia ja tekemistä, joten nimi on edelleen ihan osuva, Tetri kertoo tyÜtoiminnan ja T-hallin historiaa.


4

Halutaan vuokrata!

Kaksio keskustasta.

p. 044 512 3467

Myytävänä

Perinteinen

juurakkosavusauna sisämitat 3.3x3.3 m, k. 2.85 m Mukaan ovi, ikkuna, sisäkatto ja laudeaineet. P. 0400 105 143.

Halutaan ostaa vanHaa irtainta:

Huonekalut, valaisimet, vinttitavarat, korut, kirjat, lehdet yms. Nouto/käteismaksu. www.kiertokaluste.com

P. 0400 824 997 Peltikattomaalaukset yms. kattomaalaukset, korkeapainepesut myĂśs muut rakennusmaalaukset.

PPT Maalaus

040 5900 898, 0400 542 262

Tehokkaat aseen äänenvaimentajat

www.ouluntyostokeskus.com

040-508 5833, 08-311 3133

Lähellä lähimmäistä

WWW.SALO.ADVENTIST.FI

Itämeren suojelu asenteeksi yläasteiden ekopajoissa – Ollaanko Armfeltin koulussa ekoja vai Ükyjä? Pauliina Kallio

Kuluvan kevään ja tulevan syksyn aikana Varsinais-Suomessa järjestetään koululaisille ekopajoja Itämeren tilanteesta ja suojelusta. Itämeren suojelu -ekopajat ovat osa Turku 2011 kulttuuripääkaupunkivuoden tapahtumakarttaa. - Mukana on kymmenkunta koulua ja kymmeniä luokkia, kertoo toinen ekopajan vetäjistä, Susanna Auvinen Valoniasta. Valonia on Varsinais-Suomen kestävän kehityksen ja energia-asioiden palvelukeskus, joka mm. järjestää monenlaisia tempauksia, tapahtumia ja koulutuksia luonnon ja kestävän kehityksen näkÜkulmasta. Toinen vetäjistä on teatteriilmaisuohjaaja Markku Tuulenkari. Susanna Auvisen harteilla koululaispajoissa on jakaa tietoa ja Tuulenkarin tehtävä on saada tuo tieto jäämään kokemuksen kautta ekopajalaisten mieliin. - Hienointa olisi, jos tieto jalostuisi kokemuksen kautta asenteiksi, pohtii Auvinen. - Jos jokainen leikkisi olevansa merelle hyvä ja tärkeä rakkolevä, jonka päälle kaadetaan kauheasti pahoja leviä kuten sinilevää ja rihmalevää,

Lumaryhmäläisiä tekemässä moottoripyÜrää – itsestään. Taustalla opettaja Kati Ahlqvist. niin tietäisi, miltä rehevÜityminen tuntuu. Voitaisiin heittää pään päälle ja harteille paksu märkä peitto ja siellä alla saisi sitten koittaa elää, Auvinen ja Tuulenkari havainnollistavat elävästi. Rakkolevä esimerkiksi tarjoaa pienille kalanpoikasille piilopaikkoja ja tekee monenlaista muuta hyvää, kun taas merkittävästi lisääntynyt rihmalevä tukahduttaa kaiken ja on iso tekijä merenpohjien happikadon etenemisessä. Ekopajoissa nuoret saavat itse pohtia esimerkiksi ’eko vai Üky’ -tehtävän kautta, millainen elämäntyyli ja asenne aiheuttaa mitäkin.

Hyvää taidetta ja antiikkia, katso kuvastomme

www.taidejaantiikki.fi P. 040 551 0979

Varaa nyt kesän julkisivumaalaus MyÜs lisäeristykset, terassit ja pienremontit ym.

Torstaina 19. toukokuuta 2011

OSTETAAN PyÜräkelkka. Hyväkuntoinen, Tuplapotku-merkkinen, lyhyempi Tuplapotku-merkkinen, malli, väri miel. punainen tai vihreä. Yst. vast. p. 040 547 8479.

P. 040 594 5943

Koiramme-lehtiä v. 2004 koko vuosikerta. P. 731 9541.

Omakotitalo/tilakeskus maalta, väh. 2 hehtaarin tontilla, max. 25 km säteellä Salon keskustasta. P. 0440 936 411.

- Harjoituksissa nuoret eivät ehkä vielä ymmärrä kaikkia juttuja, mutta ajatteleminen saa aikaan paljon, Tuulenkari painottaa. Monesko kännykkä, kulutuksen symboli, sinulla on menossa?

Peetu ja Santeri lumaryhmäläisiä Armfeltin koulun eli entisen Halikon yläasteen kahdeksasluokkalaiset Peetu Savikko ja Santeri Knaapinen kuuntelevat muun luokan tavoin kiinnostuneina Auvisen alustusta. Itämeren suojelu on valtaisa ja monisyinen teema, mutta Auvisen välitÜn ja keskusteleva opetustyyli saa nuoret osallistumaan kohtuullisen innokkaasti jo kalvosulkeisissa.

Ryhmässä on 17 nuorta, joista 13 on poikia ja vain 4 tyttÜjä. - Poikavoittoista on, kyllä, myÜntää biologian ja maantiedon opettaja Kati Ahlqvist. - Tämä on lumaryhmä eli luonnontiedepainotteinen ryhmä. Lumaryhmäläisille pyritään järjestämään aina jotain ekstraa. YmpäristÜasiat ovat tärkeitä, mutta opetettavan aineen sisällä ei ehdi riittävästi niitä painottaa. Viime syksynä mm. kaikki seiskaluokkalaiset pääsivät retkelle Vuohensaareen ja tämä laajentaa aihetta lumaryhmäläisten osalta. - Haluttiin lumaryhmään, koska täällä oli paljon kavereita samalla luokalla, lähes 15-vuotiaat Peetu ja Santeri kertovat. - Tottakai myÜs luonnon-

tiede kiinnostaa, etevänoloiset pojat myÜntävät. Lumaryhmäläiset pääsevät tekemään lukuisia matkoja, retkiä ja yritysvierailuja lukuvuoden aikana. - Retket ovat ehkä parasta lumaryhmässä ja tämä on mukava luokka, pojat miettivät. Itä meren suojelu lienee myÜs pojista kiinnostava teema, sillä varsinkin Peetun ja Santerin kädet nousevat useasti pyytämään vastausvuoroa, kun Auvinen heittää kysymyksen. - Ei me vielä tiedetä, mitä meistä tulee isoina. Me ollaan niin nuoria vielä. Mutta lukioon aiotaan molemmat, pojat kertovat tulevaisuudensuunnitelmistaan.

PIKKULAARIn RIVI-ILMOITUKSET YKSITYISHENKILĂ–ILLE 5₏ tai 10₏ Huom! PIKKULAARI-ilmoituksia • Rivi-ilmoitukset seuraavaan PIKKULAARIIN ko. viikon maanantaihin klo 16.00 mennessä • Täytä alla oleva ruudukko, yksi merkki/ruutu (myĂśs sananväli on merkki), puh.no mahduttava myĂśs ruudukkoon. EI VASTAANOTETA • Tuo ilmoituksesi toimistollemme, os. Turuntie 15, (Koskisen Kulma, 2. krs) Salo, ja maksa käteisellä TAI puhelimitse eikä POSTITA ilm. osoitteeseen: Salonjokilaakso, Turuntie 15, 24240 Salo, â€?Pikkulaariâ€? ja laita rahat kuoreen. sähkĂśpostilla. • MUISTA RUKSATA oikea ilmoitusosasto • 4 ensimmäistä riviä 5₏, koko ruudukko 10₏. PIKKULAARIN OSASTOT: ď ąď€ MYYDÄÄN

ď ą OSTETAAN ď ą HALUTAAN ď ą VUOKRATTAVANA ď€ ď€ VUOKRATA ď ąď€ SEKALAISTA 5₏/kerta ď ą KIRPPUTOREJA 5₏/kerta ď ą LAHJOITETAAN (maksuton) ď ą KADONNUT, ď€ ď€ ď€ ď€ LĂ–YDETTY (maksuton)

1-4 riviä

Riukuja. P. 044Â 353 0336.

VUOKRATAAN

KT 2h+k 62 m² Ruuhikoskenkatu. Vapaa 1.6.

p. 044 556 7426

TYÖSUORITUKSIA K KANTOJEN JYRSINTÄÄ pihoilta ja puutarhoista

p. 040 747 0060

OSTETAAN • KUOLINPESIÄ • JÄÄMISTÖJÄ • MAATILAIRTAIMISTOJA

0400 877 905/Salmi

OSAKKEITA esim. SSP OSTAN/MYYN

OSAKEYHTIĂ–ITĂ„ 045 110 3110

www.asiakasturva.fi

5₏ 10₏

LAHJOITETAAN Vanha puimakone Teijon Paavo vm. -1936. P. 0500 821Â 404.

KIRPPIKSIĂ„

5-8 riviä

Salon seudun Eläinsuojeluyhdistyk Eläinsuojeluyhdistyksen kirpputorit jatkuvat 18.6. asti lauantaisin klo 10-14 Asemakatu 2. Heinäkuu suljettu.

SEKALAISTA Tarvitsetteko lapsenhoitoapua kesällä? Mopolla liikkuva tyttÜ voi hoitaa esim. ekaluokkalaista sop. muk. P. 040 415 1464/Janina.

HALUTAAN VUOKRATA OKT Salosta (keskustaan 1-15 km) sair.eläk. olevalle avioparille. Ei paritalo. Vuokra max. 600₏. P. 041 720 9570. Autotalli tai muu lämmin varasto tavaroiden säilytykseen. P. 040 552 3812.

VUOKRATTAVANA Paritalohuoneisto 3h+k+s 75 m² Salossa. Vuokra 600₏. Vapautuu 6/11. Tied. p. 050 341 5461.

Nimi:

Osoite:

Puh.

Mikäli ilmoituksesi ei tehoa ensimmäisellä kerralla, (EI KOSKE Sekalaista ja Kirpputori-palstoja) saat

TOISTOILMOITUKSEN VELOITUKSETTA soittamalla numeroon 02-7272 993. Pienkerrostalosta kaksio 51 m², 1 km torilta, Hämmäistenkatu 9. Vuokra 520₏/kk + sähkÜ + vesi. Vapaa 1.6. P. 050 592 9301. Siisti kaksio 69 m² + kattoterassi Perttelissä. Vapaa 1.6. Vuokra 500₏/kk sis. sähkÜn. 1 kk vuokratakuu. P. 050 350 0403. Keskustassa 1. kerroksen 2h+k+kph 60 m² kalustettuna. Vapaa. P. 0400 300 958. PienkerrostaloyksiÜ. Siisti. Melkein keskustassa. P. 040 553 9028.

MYYDÄÄN Huollettuja pyÜriä: N 28� Ainotar v-ton ja Kaunotar 3-v. M 28� Pappa-Tunturi v-ton ja jopo jopomallinen Solifer. P. 050 592 9135. PolkupyÜrät Tunturin Elina ja Akseli 28�, jalkajarru, uutta vastaavat, aj. n. 200 km, Made in Finland, h. 175₏/kpl. P. 0400 242 343. Limoviikuna n. 2 m ja pullojukka n. 1 m. Keräilylaseja eri teksteillä n. 500 kpl. P. 040 532 0163.

Valkoisen Länsiylämaanterrierin reipas, ulkoileva, luovutusikäinen tyttÜpentu. H. 1.400₏. P. 044 338 7289. Musta keinutuoli, h. 30₏. Matala, pehmustettu keinutuoli, koivurunko, h. 40₏. P. 050 469 6790.

Vanha hirsitalo purettavaksi ja poisvietäväksi PerniÜssä. P. 040 532 429 tai 040 861 0429. Lada Samara -99. Siisti, vetokoukku, 2-renkaat, radio, lohkolämmitin. Kats. 4/2012 asti. H. 850₏. P. 040 538 0241.

Kuivaa ja tuoretta koivuklapia 45₏/m³. P. 0440 450 777 tai 0500 828 124.

Mazda 323 1.3 -88. Juuri kats. 4/2012. Kelpo 3-ov. käyttÜauto, tällä voi tosiaan ajaa, kaikki pelaa. Vetok. H. 699₏. P. 040 854 9749.

Siisti Omega-sarjan pyĂśkkinen taso (kukka) 160x65x65. Lasiovet ja kaksi puuovea, kulmapala, avoin hylly. P. 044Â 383 8758.

2 kpl lippuja Eric Claptonin konserttiin 1.6. P. 044 353 0336.


Torstaina 19. toukokuuta 2011

5

SYNTTÄRIHINNAT HINNAT VOIMASSA TO–LA 19.–21.5.2011, ELLEI TOISIN MAINITA. www.k-citymarket.fi

Kariniemen Kananpojan

GRILLIBOXI n. 1,2 kg

3

Norjalainen

LOHIFILE

8

49

95

kg

kg raj. 2 kpl/talous

-43 %

Hinta ilman K-Plussa-korttia 15,95 /kg

Atria

VILJAPORSAAN OHUET LEIKKELEET FILEESTÄ 750–800 g

IRTOMAKEISET

5

naturel ja BBQ, 6,86–7,32 /kg

5

90

49

kg

uuden sadon

TOMAATTI

PERUNA 1 kg/ps

Espanja, 1,29 /kg

Suomi

0

1

99 kg

ps

Carlsberg

VIRVOITUSJUOMAT 1,5 l 0,57 /l

III-OLUT 0,33 l tlk 2,57 /l

5.-

18

sis. pantit 1,60 raj. 1 erä/tal.

PACK

Hinta ilman K-Plussa-korttia ja yksittäin 2,49 /pl, sis. pantin 0,40 (1,39 /l)

-59 %

17

99 sis. pantit 2,70

-15 %

Hinta ilman K-Plussa-korttia

20,88 /18-pack, sis. pantit 2,70 (3,06 /l) SALO

Hämeentie 24–30, puh. 020 720 3700 MA–PE 8–21, LA 8–18, SU 12–18. Asiakaspalaute: tom.eriksson@citymarket.fi

Puhelun hinta 020-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 8,21 snt/puh + 6,9 snt/min (sis alv 23%), matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 16,9 snt/min (sis alv 23%).

www.k-citymarket.fi

PL

29

Voimassa 21.3.2011 alkaen

Fanta

4

rs

Lisätiedot www.kesko.fi/vastuullisuus


6

Torstaina 19. toukokuuta 2011

SALON SEURAKUNTA KIRKONMENOT 22.5. • Uskelan kirkossa messu klo 10, toinen vaalinäyte; Kalle Elonheimo, avustajina Kiuas, Laurila ja PulkkinenWatson, kanttoreina Laakkonen ja Suutela-Kuisma. – Uskelan kirkon messu radioidaan joka sunnuntai taajuudella 88,2. • Salon kirkossa messu klo 16; Kiuas, Laurila, Lahti, Kesä1-rippileirin nuoret. • Halikon kirkossa messu klo 13; Jorma Manninen, Malinen, Suutela-Kuisma. • Angelniemen kirkossa kirkkosoutumessu klo 13; Kiiski, Ruha, Koivisto. • Kiikalan kirkossa kansanlaulukirkko klo 18. • Kiskon kirkossa sanajumalanpalvelus klo 12; Airaksinen, Lahti. • Kuusjoella ei jumalanpalvelusta. • Muurlan kirkossa messu klo 12; Pulkkinen-Watson, Uusisalo. • PerniÜn kirkossa perhekirkko klo 13; Koivunen, RainioAlaranta, päiväkerholaiset ja Leticia-kuoro. Kirkon jälkeen päiväkerholaisten kevätjuhla Pappilan pihalla. • Perttelin kirkossa musiikillinen ehtoollinen klo 16. • Suomusjärven kirkossa mukulamessu klo 13; Launonen, SirÊn. • Särkisalossa iltakirkko klo 18; Laxenius, Rainio-Alaranta.

VIIKKOTOIMINTAA to 19.5.-ke 25.5. • Salo-Uskela: Ilosanomapiiri to klo 14 srk-talossa. – Päiväkerhon kevätkirkko to klo 18 Salon kirkossa. – Miesten raamattupiiri ma klo 15 srk-talossa, Airaksinen; Roomalaiskirje. – Naisten raamattupiiri ma klo 18.30 srktalossa. – Unkarin-matkalaisten kokoontuminen ti klo 18 srk-talossa. – Yksinäisten juttuhetki ke klo 13.30 srktalossa yhdessä näkÜvammaisten kontaktikerhon kanssa. – Mielenterveysilta ke klo 16 Salotossa. • Halikko: Aamurukous to klo 7 Halikon kirkossa ja pe klo 6.35 Vaskion kirkossa. – Päiväkerhon päätÜsjumalanpalvelus to klo 18 Halikon kirkossa. – Miesten piirin saunailta to klo 18 Kesä-Angelassa. – Rukouspiiri to klo 19 Kanttorilassa. – Lähetyskirppis la klo 11–15, Kirkkorinne 5. – Eskarilaisten kouluun siunaaminen ke klo 18 Halikon kirkossa. – Kirkonseudun lähetyspiiri ke klo 18 Ritva Viskarilla, Kirjailijantie 2 A 4. • Kiikala & Suomusjärvi: Lähetys-Sopukka la klo 10–13, Puistoraitti 8, Kiikala. – Puistotuvan ja Toivon kammarin retki Lammenjärvelle ma klo 12–15 kimppakyydein. LähtÜajat Kitulan srk-keskukselta klo 11.30 ja Puistotuvalta klo 12. Retkimaksu 3 ₏/hlÜ. Tiedustelut Sanna Saramo 044 774 5296 tai Virva Haikonen 040 520 9673. – Rukouspiiri ti klo 18.30 Koivusilla Rekijoella, Reväntie 181. • Kisko: Päiväkerhon ja Crescendon kevätjuhla to klo 18.30 srk-talossa. – KäsityÜkerho ti klo 11 srk-talossa. • Kuusjoki: Pikkuväen kevätkirkko to klo 9.30. – Varttuneen väen iltapäiväkerho to klo 14 srk-talossa; ota mukaan mielirunosi tai mielimusiikkiasi. – KylvÜjen siunaus pe klo 19 Yli-Vesällä, Kanungintie 121. • Muurla: KäsityÜpiiri to klo 13 srk-kodissa. – Eskarilaisten kevätkirkko ja koulutielle siunaaminen ti klo 18; kirkon jälkeen juhla srk-kodissa. – Naistenpiiri ke klo 11 srk-kodissa. – Tukipiiri ke klo 19 Muurlan opistolla. • PerniÜ: ÄijäKlupi ke klo 18 PerniÜn leirikeskuksen rantasaunalla. • Pertteli: Vähäväkisten ja A-klinikan yhteinen virkistyspäivä to klo 10–15 Juvankoskella. – Tapani Laitamäen eläkkeellelähtÜjuhla to klo 18 srk-talossa. • Särkisalo: Hartaus Särkisalokodissa to klo 13.30. – Hautakivien oikaisutalkoot ti klo 18 hautausmaalla. • Yhteinen toiminta: Siioninvirsiseurat ti klo 18 PerniÜn srk-talossa. – NäkÜvammaisten kontaktikerho ke klo 13.30 Salo-Uskelan srk-talossa. • Rauhanyhdistys: La klo 18 iltakirkko Angelniemen kirkossa ja sen jälkeen iltakylä Kesä-Angelassa. – Su klo 13 messu Halikon kirkossa ja klo 15 seurat Halikon srk-talossa.

SALOTTO • Kaiken kansan olohuone, juttutupa ja kahvikamari avoinna ti–pe klo 10–14 os. RummunlyÜjänkatu 7, puh. 044 774 5261. • Pe 20.5. klo 10.30–11.30 vieraana projektityÜntekijä Sari Nyrhinen Salon muistiyhdistyksestä.

NUORET • Salo-Uskela: Nuortenilta pe 20.5. klo 18 srk-talon Akvaariossa.

KIRKKOHERRAN VAALI Vuorossa toinen vaalinäyte

Toisella vaalisijalla oleva Sauvo-Karunan kirkkoherra Kalle Elonheimo antaa vaalinäytteensä su 22.5. toimittamalla messun Uskelan kirkossa klo 10. Timo Hukka teki saman 15.5. ja Marika Huhtasalo on vuorossa 29.5. Vaalinäytteen antavat vain vaalisijoilla olevat ehdokkaat. Ylimääräisellä ehdokkaalla Ari Oinaalla ei tällaista näyttÜmahdollisuutta ole. – Kirkkoherranvaali käydään kesäkuussa. Lisätietoa vaaleista: www.salonseurakunta.fi.

Vaalipaneeliin kuljetus

Ma 30.5. klo 18 järjestettävään vaalipaneeliin on maksuton kuljetus eri puolilta seurakuntaa. Ilmoittautumiset viim. 25.5. kirkkoherranvirastoon (02) 774 5206. Reitit Seurakuntasanomien vaalinumerossa. Pro Fide – Uskon puolesta

Pro Fide -yhtyeen duo Heik Heikki Kärhä ja Markus Ikonen konsertoi to 19.5. klo 18 Suomusjärven kirkossa. Luvassa on kunnon gospelia niin rippikoululaisille kuin muillekin kuulijoille.

Nuttutalkoot jatkuvat Kiikalassa

Kansanlaulukirkko Kiikalassa

Kansanlaulusävelmät Anna-Mari Kaskisen sanoituksin ovat musiikkina jumalanpalveluksessa Kiikalan kirkossa su 22.5. klo 18. Kansanlaulukirkkoa ovat siellä toteuttamassa Kiikalan ja Suomusjärven kirkkokuorot, lapsikuoro LaBCis, Gideonit ja kaikki Kiikalan alueen tyÜntekijät. Kirkon jälkeen nautitaan iltapalaa ulkosalla.

Huhtikuulta jäi niin paljon kankaita, lankoja ja innostusta, et että Kiikalan seurakuntatalossa pidetään uudet nuttutalkoot pe 20.5. klo 18–21. Talkoissa valmistetaan nuttuja ja sukkia lahjaksi etiopialaiseen lastensairaalaan. Tarjoilu järjestetään nyyttäriperiaatteella. Lisätietoja saa Anni Launoselta 050 910 6628.

Christianus konsertoi Halikossa

Nelivuotiaat juhlivat Suomusjärvellä

Avaaz Nepal – Nepalin ääni

Suomusjärveläiset lapset, jotka ovat nyt nelivuotiaita tai täyttävät neljä tänä vuonna, kutsutaan läheisineen yhteiseen juhlaan 22. toukokuuta. Juhla alkaa mukulamessulla kirkossa klo 13 ja jatkuu seurakuntatalossa.

Christianus-kuoro konsertoi Halikon kirkossa su 22.5. klo 18 johtajanaan Arto Tinell ja säestäjänä Angela Saarinen, piano. Ohjelmassa on tuttuja hengellisiä lauluja sekä Larry Bryantin kuoroteos Soli Deo Gloria. Konserttiin on vapaa pääsy, ohjelma maksaa 5 ₏ ja kympillä saa sekä ohjelman että kuoron levyn.

Soutamalla Angelniemen kirkkoon

Perinteinen kirkkoonsoutu järjestetään su 22.5. Angelniemellä. Matkaan lähdetään Kokkilan uimalasta klo 11.30. Osallistujien toivotaan pukeutuvan vanhoihin vaatteisiin, mutta mukaan voi lähteä myÜs nykyajan tamineissa. Osallistuminen on maksutonta, soutumatkalla lauletaan vir virsiä ja messun jälkeen nautitaan kahvit kirkonmäellä. Lisätietoja ja ilmoittautumiset: Elina Kivelä p. 050 355 4546. Säävaraus!

Rakkaus on lahja Jumalan

Perttelin kirkossa on musiikillinen ehtoollinen su 22.5. klo 16. Kirkossa kuullaan lauluja ja ajatuksia rakkaudesta ja rakastamisen vaikeudesta. Tilaisuus päättyy ehtoollisenviettoon. Mukana on mm. Perttelin kirkkokuoro.

KASTETUT Salo-Uskela: Annasofi Benita Gustafsson Emma Hilma Annika HellstrÜm Kasper Ilmari Lukkarinen Ella Helinä Petäjäjärvi Halikko: Vilho Matias Rokka Peppi Kerttu Vivika SjÜman Muurla: Adelina Aleksandra Heino Pertteli: Leevi Oskari Koski Saaga Noora Sofia Määttänen

Salon seurakunta verkossa: www.salonseurakunta.fi

Nepalilainen näkÜvammaisten musiikkiryhmä esiintyy ma 23.5. klo 14.15 Salon kirkossa, Kirkkokatu 7. Ryhmä esittää nepalilaista kansanmusiikkia sekä kristillisiä ja itse tekemiään vammaisuudesta kertovia lauluja. Muusikkojen kanssa Saloon tulevat pastori Om Prakash Subba ja hänen vaimonsa Shanti Sunuwar-Subba, jotka kertovat vammaisten asemasta Nepalissa. Mukana on myÜs pitkään Nepalissa tyÜskennellyt diakonissa Kirsti Kirjavainen. Konsertissa kootaan kolehti Suomen Lähetysseuran Tasaus-keräykseen Nepalin alakastisten ja vammaisten koulutukseen ja terveydenhuoltoon. – Lähetyskahvio Kaffemuki on avoinna Salon kirkon sivusalissa klo 13:sta alkaen ja konsertin jälkeen.

HAUTAAN SIUNATUT Salo-Uskela: Inkeri Amandra Kuiro 90 v. Liisa Vireä 88 v. Hilkka Kyllikki Hirvonen 79 v. Helena Marjatta Ruokomäki 59 v. Halikko: Sylvi Maria Lehtovaara 94 v.

Kuusjoki: Terttu Hellä Gunilla Rantanen 87 v. Pirkko Inkeri LepistÜ 81 v. PerniÜ: Mauno Kalervo Veistinen 85 v. Valdemar Aarne Armas Vahtermaa 80 v. Kauko Kalevi Saari 65 v.

Pertteli: Kisko: Maire Sirkka Vesterinen 91 v. Jaakko Vales Teuri 92 v. Anja Amanda Tellervo HuldĂŠn 75 v.

SähkÜpostia seurakuntaan: salonseurakunta@evl.fi


Torstaina 19. toukokuuta 2011

7

Salolainen Seija Hietanen luottaa kunnon nahkakenkiin Minna Nikander

Miellyttäviä, hyvännäkÜisiä, sopivan mallisia, oikean

värisiä ja oikeasta materiaalista olevia kenkiä ei ole aina helppo lÜytää, vaikka tarjontaa varmasti on.

Kaupassa kengät saattavat näyttää oikeinkin sopivilta, mutta vasta kenkiä käytettäessä selviääkin tuleeko niistä käyttÜkengät vaiko hyllyn koristeet. Sa lolaiset elä kepäiviään viettävät Seija Hietanen, Rainer Takala sekä Eeva Lento etsiskelivät Salon kenkämarkkinoilla VPK:n talolla sopivia kenkiä kesäksi. - Huomasimme sattumalta kaupungilla kävellessämme kyltin kenkämarkkinoista VPK:n talolla ja päätimme poiketa hetkeksi sisälle vilkaisemaan, jos vaikka lÜytyisi itselle jotkut sopivat ja oikeanlaiset kengät. Kenkien pitää tuntua hyviltä jalassa ja parhaimmat kengät ovat kyllä mielestäni aidot nahkakengät. Tekonahkakenkiä en itselleni edes harkitsisi. Nyt kesäksi hankin hyvät sandaalit tai kävelykengät tukipohjalla, Seija Hietanen toteaa.

Hyvissä kengissä viihtyy

Kenkien osto ei käy aina niin helposti, kuin mitä voisi kuvitella. Tärkeintä kenkien hankinnassa on salolaisten Seija Hietasen (vas.), Eeva Lennon ja Rainer Takalan mielestä laatu ja kengän istuvuus.

Trendikkäät tai ajattomat kehykset. Linssien huippuominaisuudet yksilÜllisten tarpeiden mukaan. kenkäparia. Kaikki eivät niistä kuitenkaan ole enää sopivia, koska jalan malli on muuttunut ja kenkiä ei siksi enää tule pidettyä. - Kengissä pitää olla hieman korkoa, niin silloin kenkiä on mielestäni miellyttävämpi käyttää. Kenkien hinnalla ei ole niinkään väliä, mutta laadulla kyllä on. Jalkojen hyvinvointi on tärkeää ja se vaikuttaa koko olemukseen. Liukaspohjaiset sandaalit jäävät takuulla itselläni käyttämättä, Lento luonnehtii. Rainer Takala käyttää sandaaleja harvemmin. Hän toteaakin, että ne eivät hänen mielestään ole mukavimmat jalkineet siitä syystä, että niihin menee aina hiekkaa sisään. Mieluiten jalassa on kunnon nahkakengät joita kaapista lÜytyy 4-5 paria. - Parhaita kenkiä tulee käytettyä melko harvoin ja vain erikoistilaisuuksissa, kuten juhlissa. Lenkkarit toimivat aina tai sitten kunnon reilut kävelykengät, Takala lopuksi tuumaa.

ASTRUM HENKILĂ–STĂ–PALVELUT

Ota yhteyttä niin kerromme lisää AluepäällikkÜ Sari Laakso, p. 044 515 9332 Annankatu 7, Salo

YHTEISTYĂ–LLĂ„ MENESTYKSEEN

Hautauspalveluja Täyden palvelun toimisto

Salo, Turuntie 13 • P. 050 594 4499 www.salonseudunht.fi

Av. ark. 9.00-16.00 tai sopim. mukaan

räsb e i är 460 w

KESÄÄN!

Maahantuojan edustaja Jukka Paloheimo paikalla to.

YllAlpina a

,5 9 2

t, yÜrä ot p ttori s i , vä oo erää s -m vä/k erie vetä S 500 s B&

Omistaja Jari Ainasoja

SUOMALAISEN

salossa to 19.5. somerolla pe 20.5. KuulalaakeripyÜrät, galvanisoitu teräsrunko ja vahva B&S 500 XMH moottori.

www.amadeusoptiikka.fi Katrineholmink 8 Salo p (02) 7 311 622 ti-pe 9-17.30 la 10-13 ma sulj.

Eeva Lento oli huomannut lehdessä ilmoituksen Salossa pidettävistä kenkämarkkinoista ja aivan uteliaisuuttaan päätti mennä paikan päälle tarkastamaan kenkätarjonnan. Hän tunnustaa, että kaapista lÜytyy melko monta

pienkonepäivät

Multiclip 50 euro b

Laatu kannattaa aina

Sadepäivien ratoksi!

(vetävä malli 395,-)

âœ

10,-

J ä ä k i e ko n m

1390,-

Briggs & Strattonin 4165 AVS moottorilla, multiclip-lisälaitteella sekä vetokoukulla. Leikkuuleveys 98 cm.

taru s e m n a aailm

NY T

Sinikka Nopola, Tiina Nopola GEKKO JA PUUPPONEN WSOY Kirja ja äänikirja yhteishintaan

uden kunniaksi

3490,-

9 95

(4995 )

TRIVIAL PURSUIT TEAM -PELI 1500 kpl:n erä

KesäkeittiÜÜn!

B&S 3130 AVS moottori, hydrostaattinen vaihteisto ja Combi 85 cm leikkuulaite.

Park Compact 16 hst – Compact 14 hst:n hinnalla

Briggs & Strattonin 4155 AVS moottori, hydrostaattinen vaihteisto ja Combi 95 cm leikkuulaite.

1500

EVIDENCE OHUKAISPANNU 22 CM Tefal

Katso muut tarjoukset www.sporttikone.fi ja kotiin tulevasta Stiga Vihreät hetket -kuvastosta a Sanoma company

Huolto ja varaosapalvelu

Joensuunkatu 5, SALO p. 02 7211 400 ma-pe 8.30-17, la 9-14 Ruunalantie 5, SOMERO p. 02 748 9300 ma-pe 9.00-18.00, la 9-14

1000

1995

Maria Sandin, Patricia Rodas STRĂ–MSĂ– Parhaat palat Schildts Vain Suomalaisesta!

Viihdykettä riippukeinuun!

(norm.tarjous 3690,-)

Villa 14 hst – Villa 12 hst:n hinnalla

(norm.tarjous 3090,-)

HuoM. leikkurit kasattuna ja luovutushuollettuna

1295

(2495 )

Kaisa Isotalo, Raija Kuittinen KOTIRUOKA Otava Vain Suomalaisesta!

TARJOUS

Leluleikkuri

2790,-

149,-

Estate tornado 14

Tällä kupongilla

TARJOUS

295,-

TARJOUS

Oksaleikkuri shj 550

1500

95 (2695 –29 )

Kari Hotakainen IHMISEN OSA Siltala

Riikka Pulkkinen TOTTA Otava

Ovi lukemattomiin maailmoihin www.suomalainen.com


8

Piha ja puutarha

Torstaina 19. toukokuuta 2011 Salonjokilaakson teemasivut

Ruohonleikkuri hankitaan tarpeen mukaan Salonjokilaakso

AUTOTALLIN OVET

Yhdystie 303, KISKO p. 0400 745 181, puh./fax 02-736 2477

Yli 50-vuotta pienkoneliikkeenä tunnettu Kone-Glans on tänä päivänä paljon muutakin, kuin ruohonleikkureiden ja jyrsimien tai mopojen ja moottorisahojen ostopaikka. Liike on nyt toiminut uusissa tiloissa Joensuunkadulla vuoden ja sen aikana tuotevalikoimaa on tullut hurjasti lisää. Nyt esillä ovat esimerkiksi pienajoneuvot, kylpyhuonekalusteet, kasvihuoneet ja pihavarastot sekä piha- ja sisustustuotteet. - Uu si mpa na t uot teena meillä ovat nuo Italiasta tuotetut perinteiset hellat, kamiinat ja pellettikattilat. Ne ovat hy vännä kÜisiä ja toimivia lämmittimiä vaikka mÜkille, varastoon tai lisälämmÜnlähteeksi lämmitysjärjestelmään, Kari Glans esittelee. Hän on ollut erittäin tyytyväinen liikkeen nykyiseen toimipaikkaan ahtaiden vuosikymmenten jälkeen. Entisessä autotalossa on ajanmukaiset tilat toimistolle, hyvät toimintaedellytykset tyÜntekijÜille niin myymälässä kuin huollossakin sekä asiakkaille tuotteet ovat avarassa myymälässä hyvin esillä ja tutustuttavina. Kone-Glansin kevätpäivillä vietettiin samalla liikkeen 1-vuotissynttäreitä varsinkin puutarhakoneiden kannalta

Tuija ja Vesa Kovalainen ostivat traktorimallisen ruohonleikkurin isolle pihalleen. Markku Vainio antaa vielä viimeiset ohjeet koneen käytÜstä. hyvin ajankohtaiseen aikaan. - Vuosi sitten muuttomme osui todella melko lailla oikeaan aikaan kevääseen, kun puutarhakoneiden hankkiminen on kuumimmillaan. Vaikka nettikaupan osuus on suurin liikevaihdosta, niin tällaisille tempauksille on oma paikkansa, Klans arvioi. Eikä ar vio mennyt hukkaan, sillä kevätpäivillä myytiin lukuisia tarjouksessa ol-

leita ruohonleikkureita, erikokoisia erilaisiin tarpeisiin. Yksi suosituimmista oli isoimmille pihoille käytännÜllinen päältä ajettava traktorimallinen leikkuri. Saukkolasta Saloon ostoksille tulleet Vesa ja Tuija Kovalainen ostivat ajoleikkurin tarpeeseen, kun vanha alkoi olla tiensä päässä. - Meillä on iso piha-alue ja se vaatii hyvän ja tehokkaan

leikkurin. Vanha kestikin isältä pojalle, sillä sen vuosimalli oli jostain 80-luvun puolivälistä, Kovalainen toteaa. Ostopaikan he lÜysivät netti-ilmoituksen perusteella, eivätkä tienneet Kone-Glansin kevätpäivistä mitään. - Osuimme oikeastaan ihan sattumalta juuri näille hulapaloo-päiville tänne. Ihan hyvä juttu näin, sillä nyt säästyi hieman rahaakin, hän naurahtaa.

Palstaviljelijä Jukka Peltonen ihailee kasvun ihmettä sipuleita, yhdessä porkkanoita, yhdessä on mansikkamaa ja loput ovat perunamaana. - Joo, ja vähän herneitä tulee herkuiksi. Linnuille kasvatan auringonkukkia. Ne kaunistavat myÜs ohikulkevien maisemia kävelytien reunassa, miettii Jukka.

Leena Sorri

Moni ei ehkä muista, että Euromarketin paikalla oli ennen Salon kaupungin puutarhapalstoja ja täsmällisesti marketin lipputangon kohdalla sijaitsi palstaviljelijä Jukka Peltosen neljän aarin tila. - Sieltä siirryimme tänne jokirantaan Tiilitehtaanpihalle ja tässä olen viljellyt näitä palstoja siitä lähtien, koko sielunsa voimalla pottujen ja porkkanoiden kasvusta nauttiva, eläkkeellä oleva teurastaja kertoo. Miehen oikea ammatti olisi kenties ollut maanviljelijä, sillä niin voimakkaasti hänen verensä vetää multaa muokkaamaan, ettei hän pysty talvisinkaan pysymään poissa kasvimaaltaan. - Odottelen aina kovasti kevättä. Tänäkään talvena ei lumi meinannut häipyä ollenkaan. Levittelin hangen päälle tuhkaa ja multaa, että se sulaisi nopeammin ja pääsisin istuttamaan pottuja ja sipuleita, kuvailee sutjakka ja hyväkuntoinen Jukka Peltonen. Hän on kylvänyt porkkanan siemenet jo syksyllä, koska ne kestävät neljä viikkoa itää. - Sipulit istutin huhtikuun puolivälissä ja varret ovat nyt kymmenen senttiä korkeat.

Kuuhullu ja muuhullu

Jukka Peltonen on intohimoinen hyÜtyviljelijä. Hän viettää palstoillaan taimiensa luona miltei enemmän aikaa kuin kotonaan. �Ei voi mitään, veri vetää vaikka vain ihailemaan kuinka kaikki kasvaa�, mies huokaa. Muut tulevat vasta istuttamaan omiaan ja mulla ne kasvavat jo korkeana, naureskelee

mies ilkikurisesti. Hänellä on parhaillaan viisi palstaa viljelyssä. Yhdessä aarissa kasvaa

Kaupungin puutarhapalstojen vuokra on 10 euroa ja Jukan vuosivuokra on 50 euroa. - Yksi kaveri laskeskeli kerran, että sillä summalla ostaisi jo suuren määrän vihanneksia, mutta tämähän on niin paljon muuta, kuvailee palstaviljelijä suurta intohimoaan. - Jos istuisin vaikka kaiken sen ajan ravintolassa, niin ei siinä kunto kasvaisi, eikä kellari täyttyisi, tokaisee multasormi ja vakuuttaa viettävänsä viljelyksillään aikaa monta tuntia kesän jokaisena päivänä. - Paitsi tietenkin kovalla sateella. Jos ei siellä ole mitään tÜitä menen muuten vain ihailemaan ja katsomaan kuinka kaikki kasvaa, naureskelee Jukka Peltonen hyväntahtoisesti itselleen. Joskus aamuyÜstä hän ajattelee taimiaan niin kiihkeästi, ettei saa nukutuksi. - Silloin nousen ja menen

Jaanunpuistossa palstojaan viljelee jo kolmatta kesää Irakilainen perhekunta. Istutushommissa mukana on kolme sukupolvea: isoäiti, tytär ja lapsenlapset. kasvimaalle. Tulen takasin kotiin keittämään aamukahvia, kun muu perhe vasta herää, paljastaa mies hulluuttaan. Peltosen perheellä riittää koko talven itse viljeltyjä vihanneksia. - Mansikat pakastetaan ja niistä tehdään mehua. Perunat, porkkanat ja sipulit säilyvät vaimon veljen kellarissa Pahkavuoressa, selvittää Jukka, joka asuu Ollikkalassa täysin kellarittomassa rivitalossa. Mies kehuu olevan ihanaa syÜdä oman palstan tuotoksia.

- Nautin ihan joka vaiheesta: perkaamisesta, kylvämisestä ja korjaamisesta, huokaisee palstaviljelijä ja hymyilee tyytyväisenä. Salon kaupungin keskustassa on kolme eri puutarhapalstakohdetta: Jaanunpuisto Pahkavuoren kupeessa, Tiilitehtaanpiha Ollikkalassa ja KyntÜmiehenpuisto vanhan hautausmaan vieressä. Jaanunpuiston palstat ovat kaikki jo vuokratut, mutta muissa kahdessa on vielä vapaita palstoja ihmisten vuokrata ja viljellä.


Torstaina 19. toukokuuta 2011

Piha ja puutarha

9 Salonjokilaakson teemasivut

Kannot hakkeeksi koneen käänteessä Pauliina Kallio

Mäen päälle rakennettiin talo, jonka perustuksia varten piti tietysti kaivaa mahdottoman suuri kuoppa. Kaivinkone ja talon anturoiden paikat viis veisasivat siitä, missä suurten kuusten ja mäntyjen juuret kulkivat. Suuri mänty oli alun alkaenkin valinnut kasvupaikakseen hieman haasteellisemmat olosuhteet, se kasvoi keskisuuren kallion päällä sammalen seassa ja sen suurin juuri kulki suoraan tulevan talon alle.

Säälimättä kaivinkone kaivoi, mistä sen pitikin, ja suuri mänty jäi seisomaan paikoilleen vailla tukea, vailla suurta juurtaan. Talo valmistui ja onnellinen perhe muutti taloon. Ensimmäinen kevät toi myÜs ensimmäiset myrskyt, eikä suurella männyllä ollut juurikaan mahdollisuuksia voimakasta puhuria vastaan. Se huoahteli hetken paikoillaan ja rojahti sitten kallion päälle. Perhe pelästyi ensin, mutta lopulta mänty sai kunnian tarjota perheelle kunnon lÜylyt. Jotakin

si aa Var paikka s oituheti! ilm

26.5.

(02) 7272 994, (02) 7272 991, ilmoitus@salonjokilaakso.net

suuresta männystä kuitenkin jäi. Suuri kanto, jota perhe ei olisi pihalleen halunnut.

Kannonjyrsijälle liian suuria kantoja ei ole - Ai se kanto onkin kalliolla, hmm.. Katsotaas mitä sille voidaan tehdä, pohtii miettiväisen näkÜisenä lohjalaisen TA-Partnerin kannonjyrsijä Jani Tuominen. – Ainoat esteet jyrsimiselle ovat, että kanto on irti tai että on kalliota tai suuria kiviä liian lähellä. Tuominen seuraa tarkasti kollegansa Petri Jehkosen kanssa, kuinka jyrsintäkoneen telaketjut vievät koneen kaltevaa kalliota myÜten ylÜs kannon luo. – Tästä paljon kaltevampaa ei varmaan pystyisi kulkemaan, mutta luokse päästiin, nyt vaan terä pyÜrimään, tokaisee Jehkonen, asettaa suojalevyn eteensä ja kuulosuojaimet korviinsa. Perheen pikkupoika varautuu pahimpaan ja piiloutuu äitinsä selän taakse, mutta suuren koneen ääni ei ole kovinkaan suuri. PuunsärÜjä alkaa lennellä sinne tänne ja suuri kanto pienenee pikkuhiljaa. - Suurin k a nto, mitä muistan, oli halkaisijaltaan 160-senttinen poppeli. Oli se

Joka kolmas lohjalaisen jyrsintäyrityksen asiakkaista on Salossa. - Aiemmin jyrsittiin kaikki Salon kaupunginkin kannot, nyt kierretään eteläistä Suomea. Asiakkaita ovat kaupungit, seurakunnat ja yksityiset. Viimeksi oltiin Lappeenrannassa golfkentällä jyrsimässä. Puolessatoista päivässä satoja kantoja, kollegat muistelevat päitään puistellen. Jehkonen ohjaa konetta ja Tuominen tarkkailee tilannetta, eikä aikaakaan, kun suuren

komean näkÜinen, mutta niin vaan hakkeeksi meni, Jehkonen kehaisee. – Eikä silläkään ole väliä, mitä puulajia kanto on. Omenapuu on kovaa, mutta ne ovat yleensä aika pieniä ja helpoissa paikoissa, Tuominen säestää. Tarkkaakin kannonjyrsintä voi joskus olla. Tuominen näyttää valokuvaa, jossa jyrsittävä kanto on muutamien senttien päässä sähkÜpylväästä. – Siinä sai kieltämättä olla välillä tarkkana, Jehkonen muistaa saman kannon.

männyn suuri kanto on muisto vain. Tai eipä oikeastaan. Suuri kanto on haketta vain, suunnilleen auton peräkärryllisen verran. – Se on hy vää puiden ja pensaiden juurelle, helpottaa nurmikon leikkuuta ja happamasta pitävät kasvit tykkäävät erityisesti, Tuominen vinkkaa. Tyytyväinen onnellisen perheen äiti kerää kalliolta kannon rippeitä ämpäriin ja kiikuttaa alppiruusujensa juurelle.

Petri Jehkonen ohjaa kantojyrsintä lähelle hiukan haasteellisempaa kantoa.

Edullisesti puutarhakauteen SALON KOdiN TerrA • edULLiNeN pUUTArhAN, SiSUSTAmiSeN jA rAKeNTAmiSeN TAv TAvA vArATALO UUdENgUINEANlIISA

METAll llIKEINU

Kotimaassa viljelty,12 cm:n ruukussa.

2

K 180 x L 200 cm, painoraja 200 kg. Kaksi keinulautaa ja parikeinu. UlkokäyttÜÜn.

90

99,-

RIIPPUPE IIPPUPElARgONI

Kotimaassa viljelty Minicascaderiippapelargoni 12 cm:n ruukussa.

3

90

Kekkilä KES ESä äKUKKAMUlTA l 30 l lTA

Viktoria PIHAKEINU

2-puoleinen keinu

389,299,katos erikseen

HIEKKAlAATIKKO KANNE KANNEllA

Koko n. 120 x 120 cm, korkeus n. 25 cm. Puuvalmis.

AmmattiviljelijÜidenkin käyttämä kevyt ja ilmava erikoismulta, jossa on monipuolisesti eri kivennäismaa kivennäismaalajeja ja pitkävaikutteista lannoitetta. Vettä sitovat ja sitä hitaasti luovutta luovuttavat kastelukiteet pidentävät kasteluväliä. (0,15/l)

6490

4

50

S-lEIKKIMĂ–KKI/ EIKKIMĂ–KKI/ VIERASMAJA

Pinta-ala 4 m2+kuisti. Hirren paksuus 28 mm, pohja 195x195 + kuisti 100.

Ruskea, puolipyÜreä KORISTEREUNA

Kyllästettyä koivua, kovapuusävy. 5 x 30 x 200 cm

9

95

V lTTI VA l KAlUSTE- JA TERASSIĂ–lJY 2,7 l

Soveltuu käsittelemättÜmälle tai aiemmin Üljytylle puulle sekä kesto-, kova- ja jalopuulle sekä lämpÜkäsitellylle puulle. KäyttÜkohteita: pihakalusteet, terassit, portaat, kaiteet, aidat yms.

3150

S-Etukortilla KASVIHUONE Insert Nature line 5,8 m2

P 310 x L 186 x K 207 = 5,8 m2. Lasinkirkkaat polykarbonaattiseinäpaneelit läpäisevät jopa 90 % päivänvalosta, kun taas kennolevykattopaneelit taittavat valon siten, että kasvit saavat varjoisan suojan. Levyt ovat lähes särkymättÜmät ja antavat 99,9 % UV-suojan. Pakkauksessa mukana sokkeli, räystäät ja kattoluukku. Takuu rungolla 5 v., levyillä 10 v.

599,-

799,-

Tikkurila VINHA 9 l

Valkoinen, sävytettävissä oleva puolihimmeä peittävä suoja ulkokäyttÜÜn. Säilyttää puun luonnollisen pintakuvioinnin. Mm. sahatuille, hÜylätyille ja painekyllästetyille pinnoille, myÜs teollisesti pohjamaalatuille puupinnoille. KäyttÜkohteita ulkoseinät, ikkunanpuitteet, vuorilaudat ym. Riittoisuus 4–10 m2/l. Vesiohenteinen. (7,10/l)

(hinta ilman S-Etukorttia 849,-)

Biolan lillevilla PUUCEE

63

/kpl

90

Pohja 140x140. Pinta-ala n. 1,96 m2, hirren paksuus 28 mm

590,-

/prk + sävytys

Toukokuun ajan

Kodin Terra Salo, Valtatie 5, 24800 HALIKKO, p. 075 3030 2727 | www.kodinterra.fi | ark. 7–19, la 9–16, su 12-18

Puhelun hinta, lankaverkko: 8,28 snt/puhelu + 1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu + 16,56 snt/min.

KEITTIĂ–T


10

Piha ja puutarha Laatumerkit! Meiltä Husqvarna Rider Husqvarna arna Rider 111B5 16C AWD Markkinoiden edistyksellisin neliveto. Hydrostaattinen.

4990₏ Kysy vaihtotarjousta!

Husqvarna M46 Kevyt ja helppo käyttÜinen, bioleikkaava ruohonleikkuri. ABS-runko.

289₏

2690₏

Pieni, ketterä, runko-ohjautuva. Saatavana myÜs hydrostaattisena.

Husqvarna LB48 Husq Kompakti ja vankka kotipihan leikkuri. BioClip ja sivulle puhallus.

Husqvarna 343F 45cm³ • 2 kW Balance X-valjaat. sh. 830₏

599₏

349₏

VAIHTOTARJOUS

535₏

Husqvarna 445 HYVITÄMME vaihdossa toimivasta sahastasi VÄHINTÄÄN

150₏

ARK. 8.30-17.00

LA 9.00-14.00

MARKIISIT - KAIHTIMET - VERHOT

45v. 0400 914 000

www.kojokaihdin.fi

A SI ITA TTI H O O N N! I LL R EM O O TE T US TIĂ– AT PU K E I T A K T KO IAS KO L ATT

Torstaina 19. toukokuuta 2011 Salonjokilaakson teemasivut

Halikon Penttijaakontiellä laitettiin piha kuntoon talkoilla Tuulia Rivasto

Halikossa Penttijaakontiellä haravat suihkivat ja kottikärryt olivat kovassa käytÜssä, kun asukkaat panivat viikonloppuna kuntoon taloyhtiÜn yhteistä piha-aluetta. Vaikka sää oli sateinen ja kolea, taloyhtiÜn asukkaat osallistuvat kaikki yhteiseen ponnistukseen; vuosittaiseen pihan kevätsiivoukseen. Asukasyhdistyksen puheenjohtaja Kari Rotkus kertoo, että kaikki tietävät missä mennään. - Tämä on suurenmoista perinnettä. Oman taloyhtiÜn eteen tehdään tÜitä. Samalla tässä siivotaan varasto ja kärrätään vanhoja maaleja ja muuta käytÜstä poistettua tavaraa kierrätykseen ja jäteasemalle. Säästämme samalla talonmiehen palkan, kun teemme tyÜt itse. Keväällä pidämme yhteiset kevättalkoot ja syksyllä syyslehtien haravavointitalkoot. Hieno homma, Rotkus sanoo. Jo monta vuotta talossa asuneen Susanna Rotkuksen mielestä kevätsiivoustalkoot ovat todella hieno juttu, sillä yleiskuva pihasta on heti siistimpi. - Toivomuksena olisi, että jos ei ole talonmiesvuorolla vaikkapa nurmikon leikkaus-

Susanna Rotkus on tyytyväinen, kun pihasta tulee siisti ja kaunis. ta, pidettäisiin pihaa silloinkin kunnossa. Siisti piha nostaa heti asunnon arvoa. Tehdään yhdessä tÜitä ja pidetään pihasta huolta, Susanna Rotkus sanoo.

Vasta taloyhtiÜÜn muuttanut Mira Lehtovaara kehuu kaunista ja vihreää asuinympäristÜään. - Tämä on mukava paikka asua. Tykkään yhdessä teke-

misestä ja siitä, että tässä samalla tutustuu uusiin naapureihin paremmin. Tämä yhteistyÜ - ja talkookulttuuri on katoamassa, sillä yleensä yksi tai kaksi tekee, eivätkä muut tee mitään. Tämä yhdistää porukkaa. Minusta on parempi, että talkoot järjestetään viikonloppuna, sillä käyn tÜissä ja minulla on kaksi pientä lasta, joten en ehdi muulloin, Lehtovaara tuumii. Pihalla on luonnonpuiden, kuten mäntyjen, koivujen, kuusten ja haapojen lisäksi myÜs koristepensaita ja puita, kuten tuijia, norjanangervoita ja marjakuusia, jotka viihtyvät hyvin hoidetulla pihalla. Tuomet kukkivat parhaillaan ja niiden alla kasvaa valkovuokko- ja mukulaleinikkejä. Pihassa on myÜs pieni niittykasvilaikku, jossa kukkivat kevätesikot, päivänkakkarat, mansikat ja matarat sekä ketoneilikat perhosten ja muiden ÜtÜkÜiden ilona. Pihatalkoiden päätteeksi talkoolaisille oli tarjolla perinteisesti pizzaa ja juotavaa, ja mahdollisuus hengähtää tyÜn lomassa. Talkoiden tuloksena onkin kaunis ja vihreä nurmikko, siistit hiekkakäytävät ja puhdas varasto, ja kaikilla hyvä mieli.

Horninpuistoon istutettiin monenlaista

WWW.PUUSTELLI.FI

Tuulia Rivasto

TULE TAI SOITA JA VARAA MAKSUTON SUUNNITTELUAIKA. MYĂ–S KOTIISI!

Teemme suunnitelman ja kustannuslaskelman koko remontistasi. SALON PUUSTELLI: Mariankatu 18, p. 010 277 7331 Puhelut: 8,21 snt/p+5,9 snt/min, gsm 8,21 snt/p+16,9 snt/min.

ELÄMÄSI HELPOIN KEITTIÖREMONTTI

Runsaat valikoimat perinteistä ja uutta

HAVOINNA AGSTRÖMIN PU PUUTARHA UUTAR U UTAR TAR ARHA ARH JOKA PÄIVÄ Heinäsuontie 13, Vaskio • p. 02-728 5222

www.salonjokilaakso.net

Kevään edetessä Salon kaupungin puistot alkavat houkutella yhä enemmän kävijÜitä. Salon vanhan kaupungintalon takana Salojoen varressa sijaitseva Horninpuisto koki viime viikolla kevätehostuksen, kun sinne istutettiin perhospuutarhaa kävijÜiden iloksi. Janina Mäkinen Aurinkoinen tulevaisuus ry:stä kertoi, että puistoon istutetaan muun muassa vuorenkilpeä, minttua, kevätkaihonkukkaa, auringonkukkaa, suopayrttiä, päivänkakkaraa, mukulaleinikkiä ja koristemansikkaa. Kukat on saatu lahjoituksina tutuilta ja ystäviltä. - Salon kaupunki leikkaa nurmikot ja tekee käytävät. Toivottavasti auringonkukatkin itävät ja ilmestyvät esiin. Meillähän on täällä myÜs linnunpÜnttÜjä sekä lepakonpÜnttÜjä, joihin toivomme tietysti asukkaita, Janina kertoo. Horninpuistossa asuu myÜs pikkuvarpusia sekä kirjosieppoja, jotka voisivat ehtiä pesiä vielä tänä vuonna. - Lepakot tuskin asettuvat pÜnttÜihin täksi kesäksi, mutta ensi kesänä toivottavasti tällä pesii myÜs niitä, sanoo Janina. Jari Martikainen Salon kau-

Pajuaitaa tekemässä Liisi Huotari, Markus Rantanen ja Jari Martikainen. pungin Waltti -talosta rakensi muiden talkoolaisten kanssa kasvilavoja. Kukkapenkkejä perustettiin tuomalla multaa ja kaivamalla maata; matalat pajuaidat kukkapenkkien ympärillä suojaavat kukkia ruohonleikkurin kidalta. Kasvilavoihin on jo istutettu mm. mansikkaa ja muitakin yrttejä. - Tämä on valtavan hieno hanke, saadaan vihreyttä ja kukkia tänne, ja on mukava tehdä yhteistyÜtä muiden tahojen kanssa, varsinkin kun sää suosii meitä nyt, Jari totesi.

Puisto onkin hehkeimmillään juuri nyt, kun ruoho on alkanut viheriÜidä, ja kukkaset alkavat kukkia aivan pian. Salonjoki kimaltelee sinisenä taustalla. Horninpuisto -projektiin kuuluu kukkapenkkien perustamisen lisäksi myÜs pÜnttÜjen ripustamista, lavojen rakentamista, leikkipuiston maalaamista ja kunnostamista sekä lapsille sopivan pajulabyrintin tekemistä. - Tarkoitus on vielä lisäksi tehdä lasten leikkeihinkin sopiva taideteos. Horninpuisto

on ollut aika vähäisellä käytÜllä, ja siksi tempaus haluttiinkin järjestää juuri tähän puistoon, tekijät kertovat. Projekti aloitettiin Vuokon päivänä ja sitä jatkettiin viime viikolla Ruusun ja Kukan päivänä. Seuraavaksi ovat edessä kirsikkapuiston istutustalkoot tulevana perjantaina Kylmälähteen puistossa MÜkÜisissä. Salon kirjastossa ja Laurinsalissa vietetään puutarhapäivää ensi viikon torstaina. Kirjastossa on samalla näytteillä puutarha-aiheista kirjallisuutta.


Torstaina 19. toukokuuta 2011

Piha ja puutarha

11 Salonjokilaakson teemasivut

K-raudan puutarhamyymälä laajeni Passelin piha-alueelle

Toukokuun ajan Old Luxembourg ja New Wave sarjat -20%

Salonjokilaakso

K-Rauta Passeli on laajentanut puutarhaosastoa melkoisesti. Nyt kasveja, lannoitteita ja pihakalusteita on parkkialueella niin, että piha-alueen toinen portti on kiinni. Valikoiman laajentamiseen taimien ja kukkien osalta oli toivomusta asiakkaiden suunnalta. - Aikaisemmin kasveja oli vähemmän ja niitä asiakkaat valikoimaan toivoivat lisää. Muita puutarhatuotteita täällä on aina ollut enemmän ja nytkin tällä on melkoinen valikoima esimerkiksi grillejä, esittelee Tuukka Alanko Passelin puutarhamyymälästä. K a i ken k a i k k ia a n puutarhamyymälään on pyritty Alangon mukaan hakemaan uudenlaista ilmettä sijoittamalla kasvit ja osa kalusteista juuri ulos ikään kuin näyttelyksi, ja näin helpommin tutustuttaviksi. - Edelleen grillit ovat yksi myymälämme päätuotteista. Kaasugrillit ovat suosittuja, kun taas sähkÜgrillien suosio on hieman laskussa ja hiiligrilleillä on oma kannattajakuntansa. Myydyin mallimme on Weberin kaasugrilli, jota voisi kuvailla vaikka pihakeittiÜksi, Alanko kuvailee. Grilli on malliston keskikokoa. Siinä on kaksi polttimoa, reunoilla aputasot ja alapuolella kaappi tarvikkeita varten.

Siimesvaara Oy

Myllyojankatu 7, Salo

Tuukka Alanko esitteli tehokasta kaasugrilliä, jollaisen Pasi Nurmi oli äskettäin hankkinut itselleen. Salolainen Pasi Nurmi osti itselleen siitä pari pykälää isomman Classic -mallin, jossa on polttimoita jo kolme ja sivulla vielä keittotaso. - Aikaisemmin minulla oli pienempi kaasugrilli, joka alkoi olla jo aikansa elänyt. Tämä on tehokkaampi, eikä ole niin herkkä tuulelle, kun terassilla grillailee, Nurmi toteaa.

Valmistaja tarjoaa vielä pitkän takuun, kattavasti varaosia ja lisätarvikkeita, joten niiden avulla käyttÜikäkin lisääntyy. Useimpien grillien irto-osat pystyy vielä laittamaan astianpesukoneeseen. - Classicin ritilät ovat posliiniemaloitua terästä, joten ne on helppo pitää puhtaana. Joissain malleissa ritilä on emaloitua valurautaa. Rasvan-

ran ja pihvien lisukkeeksi grilkeruu toteutuu irrotettavalla salonjokilaakso_vko_20_11.indd 1 laan myÜs paljon vihannekfolioastialla, Alanko kertoo. Nurmi käyttää grilliä sään- sia ja parilassa on hyvä laittaa nÜllisesti viikoittain ja gril- myÜs juustoa, hän toteaa. Uutta grilliä on jo muutalattavana ovat useimmin perinteiset makkarat tai pihvit. man kerran testattu ja hyväkGrilli on hänellä kaiken aikaa si havaittu. Nurmi on tyytysuojapeitteen alla terassilla väinen hankintaansa ja uskoo sen käytÜn vielä lisääntyvän käyttÜvalmiina. - Grilli on päällä pääasiassa entisestään. viikonloppuisin ja kesällä tietysti useamminkin. Makka-

PerniÜssä Suomen suurin pelargoniaviljelmä kun tuntuu, ettei se tulee ollenkaan. Sitten olette perillä, naureskelee Jouko Pukki tuuheaan partaansa. Hän on viljelly t kuk k ia vuodesta 1978 saakka.

Leena Sorri

PerniÜläinen puutarhuri Jouko Pukki innostui aikoinaan pelargonioiden viljelyyn, kun sai vanhalta mummolta lahjaksi ruusunnuppupelargonian. - Puutarha oli aikoinaan isäni ja äitini. Kun he vanhenivat, jatkoin heidän tyÜtään ja erikoistuin pelargonioihin, kertoo hieman jÜrÜ ja verkkaisesti puhuva puutarhuri. Pukin puutarhaan on vaikea lÜytää. Se sijaitsee PerniÜn Leppäkorvessa ja on kirjaimellisesti miltei asumattomassa korvessa, kilometrien päässä sivistyksestä ja saasteesta. - Oli meillä kylttikin ison tien varressa, mutta se on tainnut kaatua. Pitäisi kai pystyttää uusi, miettii mies ja pälyilee tuuheiden kulmakarvojensa alta toimittajaa. LÜytyy hänestä tilkka runoilijaakin, sillä hän kertoo jokaisessa lajikkeessa takana olevan tarinan. - Esimerkiksi PerniÜstä lÜytyi aikoinaan oikein kaunis tummanpunainen pelargoni, jonka nimeksi tuli Sotaleski. Kylällä pidettiin sotaleskien hyväksi juhlat ja mamma toi kukkiaan juhlahuoneen koristeeksi. Hän ei halunnut niitä

puh. 02 777 400

Huopakattojen SANEERAUKSET ja HUOLTOKORJAUKSET

16.5.2011 11:21:38

VESKATE Oy

Keijo Mäkinen 0500 536 564

tulipata

Ympärivuotisiin grillausja nuotionautintoihin!

Pelargonia on suursyÜmäri

Suomalainen mies, puutarhuri Jouko Pukki, ei valokuvassa hymyile, vaikka ympärillään on kaikki kaunottarensa: sadoissa punaisen sävyissä hehkuvat pelargonit. viedä takaisin kotiin, vaan jakoi katsojille ja näin lÜydettiin tämä lajike, Pukki tarinoi. Hän sanoo olevan hauskaa kerätä pelargonilajikkeita, joita on maailmassa tuhansia ja tuhansia. - Niitä on hauska haalia, sillä se on loppumaton tie. Koskaan ei pysty saamaan niitä kaikkia, mietiskelee mies, jol-

la on kolmessa kasvihuoneessaan 500 erilaista pelargonilajiketta. Hän on omien sanojensa mukaan hurahtanut vanhoihin lajikkeisiin. - Tällaista paikkaa ei ole Suomessa toista, painottaa mies vaatimattoman ylpeästi. Pukin puutarha on kesäisin pelargonioita keräävien ihmis-

ten pyhiinvaelluskohde. Sinne tulee retkeilijÜitä linja-autolasteittain ja niinkin kaukaa kuin Virosta, Venäjältä ja Ruotsista. Vaikka isolla tiellä ei olekaan kylttiä, lÜytävät matkailijat perille, sillä sanaa kulkee harrastajien joukossa. - Y htä helsinkiläistä pariskuntaa oli neuvottu, että ajatte metsätietä niin kauan,

Pukin puutarhasta lähetetään pelargonioiden taimia Matkahuollon ja postin kautta ihmisille. Netistä on lajikkeita helppo tilata. - Paketti tulee seuraavana päivänä perille, lupaa Jouko Pukki ja kertoo puutarhansa tuotteita myytävän myÜs toreilla, erilaisissa tapahtumissa ja kukkamessuilla. - Tukkuun menee tavallisia lajikkeita. Erikoispelargonioita ei sinne riitä, sanoo puutarhuri ja kertoo normaaleja vikoja pelargonioiden hoidossa olevan valon puute ja epätasainen kastelu. - Ennen se kuolee liikakasteluun kuin kuivuuteen, erikoistuntija muistuttaa ja sanoo säännÜllisen lannoittamisen olevan erittäin tärkeätä. - Pelargoni kuluttaa kyllä ravinteita runsaasti. Voidaan sanoa, että se on oikea suursyÜmäri, naureskelee puutarhuri partaansa ja sanoo myÜs

www.espegard.fi ,!(4) s

auringon takaavan runsaan kukinnan. - Valoa täytyy olla runsaasti ja vanhat lehdet ja kukinnot täytyy poistaa säännÜllisesti. Jouko Pukilla on hyvä vihje kukkien talvehtimiseen. - Harvoilla, kun nykyään on kellaria, missä taimia säilyttää, niin monet leikkaavat kasveista syksyllä pistokkaita ja pitävät niitä pienissä ruukuissa ikkunalaudalla. Maaliskuussa, kun kasvu alkaa, ne kannattaa latvoa sopiviksi ja aikanaan istuttaa isompiin ruukkuihin. Pu k k i v i ljele e Per n iÜssä myÜs kesäkukkia ja toista vanhaa kukkaa, verenpisaraa. Niitä hänellä on 60 eri lajiketta ja puutarhuri uskoo lujasti kauniin kasvin uuteen tulemiseen.


12

Torstaina 19. toukokuuta 2011

VIIKONLOPPUNÄYTTELY LA 10-14 ja SU 11-14

Hyvitys autosta kuin autosta AUTOMAATTI Ford MONDEO 2,0 EcoB 203 PwrShift Titanium 2010 aj. 19000 km

37.990

REK 7 HLĂ– Peugeot 5008 Sport HDI 110 FAP

2011 aj. 4000 km

REK 7 HLĂ– Ford TRANSIT 300S 2,2TDCi 85 N1 Van Trend FWD 4,2 2011 aj. 5000 km

30.980

32.980

DIESEL Peugeot BOXER 335 L3H2 HDI 120 van

2010 aj. 30000 km

29.980

Nissan QASHQAI+2 2,0L N-Tec 2WD MY11 2011 aj. 2000 km

30.780

DIESEL Peugeot 3008 Sport HDi 110 FAP

29.980

29.980

29.950

Peugeot EXPERT L2H1 1,6 HDi 90

Opel ASTRA Sport Tourer Sport 1,4 Turbo 103kw 2011 aj. 2000 km

2011 aj. 5000 km

29.990

DIESEL Opel INSIGNIA 2,0 CDTi Ecoflex 96 Cosmo Bsn 2009 aj. 12000 km

Peugeot 508 Active HDi 112 FAP

2011 aj. 5000 km

Fiat DUCATO 11 2.3 Multijet 10m3 Van (H1L2) 2010 aj. 8000 km

Ford C-MAX 1,6 125 Titanium

2011 aj. 6000 km

28.890

DIESEL / REK 7 HLĂ– Opel ZAFIRA 5-ov Enjoy 111 1,7 CDTI EcoFLEX DPF 81 2010 aj. 24000 km

26.980

Nissan JUKE 1,6L DIG-T Acenta 2WD Sport Pack Connect 2010 aj. 8000 km

26.580

DIESEL / AUTOMAATTI BMW 525 Diesel Touring E61

2005 aj. 182000 km

24.880

2011 aj. 2000 km

25.980

25.980

DIESEL Nissan NAVARA 2.5 dCi XE 4x4 King Cab 2007 aj. 106000 km

23.980

DIESEL

2011 aj. 3000 km

24.980

DIESEL

2008 aj. 45000 km

VW PASSAT Variant 2.0 TDI PwD 125 Comfortline 5d 2007 aj. 122000 km

23.880

23.750

Opel ASTRA 5-ov Enjoy 1,6 Ecotec 85

Honda CIVIC 1.8 Sport 5d

19.980

19.480

Volvo V50 1.6D DRIVe Kinetic

Ford FOCUS 1,6 125 Trend

Ford FOCUS 1.8 TDCi 115 Trend Wag

2009 aj. 31000 km

21.980

DIESEL VW GOLF Variant Comf 1.4 TSI 90kw

2008 aj. 35000 km

20.880

Toyota COROLLA VERSO 2.2 D4D 136 CPower Linea Sol 2007 aj. 94000 km

20.480

2010 aj. 20000 km

2008 aj. 31000 km

vaihtoautot osoitteessa:

www.ppauto.fi

Volkswagen TRANSPORTER Umpi p-a pitkä 2.5 TDI 96kw 2005 aj. 193000 km

18.980


Torstaina 19. toukokuuta 2011

13

väh. 1500*euroa! *Kiittää, että auto ajallaan katsastettu ja ajokuntoinen. Koskee yli 5000₏ autoja.

AUTOMAATTI Opel VIVARO Van L1H1 2,0 CDTI 66kw

Saab 9-5 2.0t Linear Wagon

Ford FIESTA 1,25 82 Titanium

Volkswagen JETTA 1.6 Comfortline

Citroen C4 1.6i 16V SX Berline 5d

18.900

17.890

14.980

2007 aj. 86000 km

2007 aj. 168000 km

2011 aj. 2000 km

2006 aj. 100000 km

16.480

14.980

Opel ASTRA 1.8-16 Enjoy 5d

Opel ZAFIRA 1.8 Enjoy Business Line 5d

Ford FOCUS 1.6 Ti-VCT Ghia Wagon

Nissan MICRA 1,2 59 25th Anniversary

13.980

13.980

13.880

13.580

2007 aj. 81000 km

2007 aj. 149000 km

2001 aj. 91000 km

2009 aj. 34000 km

2008 aj. 28000 km

Fiat GRANDE PUNTO Actual 1,2 8v 69hv S&S 2011 aj. 1000 km

13.480

AUTOMAATTI Kia CEED 1.6 LX 5d

Opel ASTRA 1.6-16 Enjoy Wagon

Opel ASTRA 1.6-16 Cosmo Wagon

Nissan NOTE 1.4 Visia 5d

Chrysler VOYAGER 3.3 V6 SE 5d

12.980

11.980

11.850

10.980

10.480

2007 aj. 49000 km

2005 aj. 85000 km

2005 aj. 98000 km

2006 aj. 97000 km

2001 aj. 97000 km

DIESEL / PAKETTIAUTO Opel VECTRA 1.8 Comfort Wagon

Ford FIESTA VAN 1.4 TCDi 68hv

Nissan PRIMERA 1.8 Visia Traveller

Nissan MICRA 1.2 Visia+ 3d

Opel ASTRA 1.6-16 Enjoy 5d

9.980

9.980

9.480

7.980

7.900

20064 aj. 165000 km

2008 aj. 103000 km

2004 aj. 115000 km

2004 aj. 58000 km

2004 aj. 168000 km

Mitsubishi CARISMA 1.6 Classic 5d

Ford FOCUS 1.6 Trend 5d

Ford FOCUS 1.6 Ambiente 5d

Mitsubishi PAJERO Wagon GLS V6

Nissan ALMERA 1.8 Sensation 4d

7.780

7.450

6.980

6.900

5.590

2003 aj. 138000 km

2003 aj. 131000 km

2002 aj. 135000 km

1993 aj. 247000 km

2002 aj. 216000 km

Täyden palvelun autotalo. BONUSTA BENSASTA

SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi Puhelun hinta lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min.

ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 | la 10-14 ma-pe 7.30-17 ma-pe 7.30-17 SSO:n autoliikkeistä Bonusta jopa 5%


14

Torstaina 19. toukokuuta 2011

Wagon ensiesittelyssä meillä 21.–22.5. Lauantaina klo 10-14 ja sunnuntaina klo 11-14

TÄYSIN UUSI FORD FOCUS. Käynnistä enemmän kuin autosi. Wagon alkaen

22.090,95 ₏

(+ toim.kulut 600 ₏)

ford.fi

Ajattelee sinua.

Driver Alert -vireystason valvonta.

Ajattelee puolestasi, jotta voit nauttia ajamisesta.

Ajattelee muita.

Aktiivinen kaistanpitoavustin.

Ajattelee itseään.

Aktiivinen pysäkÜintiavustin.

Täysin uusi Ford Focus Wagon alk. 22.090.95 ₏ (autoveroton hinta 17.540 ₏ + arvioitu autovero CO2-päästÜillä 139 g/km 4.550,95 ₏) Hintaan lisätään toimituskulut 600 ₏. Kuvan auto erikoisvarustein.

BONUSTA BENSASTA

SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi Puhelun hinta lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min.

ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 | la 10-14 ma-pe 7.30-17 ma-pe 7.30-17 SSO:n autoliikkeistä Bonusta jopa 5%


Torstaina 19. toukokuuta 2011

15

Prisma-liigaa pelataan tuhannen nuoren voimin valmennusryhmään. Soljama kiittelee, että mukana on sentään onneksi ohjaajiakin kolmisenkymmentä, joka takaa hienosti sen, että jollekin vuototyÜn tai muun esteen sattuessa, on joku aina paikalla. - Niinhän se on, että vanhemmat ovat joka tapauksessa kentän laidalla katsomassa lastensa edesottamuksia. Siitä on helppo ja tärkeää siirtyä myÜs mukaan itse. Tämä mahdollistaa toiminnan mielekkyyden, hän kuvailee. Pr i s m a-l i i g a n v a s t a av a Berndt Ahlfors katseli ensimmäisiä pelejä kentän laidalta ihastellen urheilupuiston vil-

www.dekkpartner.fi

- rengaskauppiaasi

Haluamme vastata asiakkaidemme tarpeisiin aina. Asioidessasi DekkPartner -myymälässä sinua palvelee asiantuntija, joka tuntee suomalaiset ja suomalaisten erityistoiveet.

MERINIITYN AUTOHUOLTO Meriniitynkatu 21, Salo

Salla Lindegren toimi FC Halikon joukkueessa pelaamaan innosta pursuavien Annastiina Eskolan ja tyttärensä Alla Lindegrenin huoltajana. – TytÜt ovat odottaneet tätä hetkeä todella paljon. Salonjokilaakso

Jalkapallon nuorten Prisma -liigan avajaisia vietettiin sunnuntaina Salon Urheilupuistossa suuren odotuksen ja innon mielialoissa. Sateenuhka hieman häiritsi nuorten jalkapallojuhlaa, mutta iloisia ilmeitä avajaispäivässä silti riitti. SalPan organisoimaa liigaa pelataan tänäkin vuonna noin tuhannen 6-11 -vuotiaan lapsen voimin. Kesän aikana pelataan noin 600 ottelua noin

30 tuomarina toimivan pelinohjaajan johdolla. Kesän viimeiset ottelut ovat päättäjäispäivänä 10. syyskuuta. Avajaispäivän ensimmäisten pelien aikana kentän laidalla olleet pelaajat seurasivat pelejä omia pelejään malttamattoman jännittyneinä odotellen. Tupurin palloseuran pojat olivat katsomassa ensimmäisiä otteluita ohjaajansa Janne Soljaman kanssa. Pojilla riitti peuhattavaa jännitystä karkoittaakseen, kun omaan pe-

liin oli aikaa reilu puoli tuntia. - Eivät nämä pojat enää jännitä peliä, mutta kova into heillä on kentälle. He ovat 8-10 –vuotiaita ja olleet jo useamman kesän mukana tässä ja tietävät mitä kesältä odottaa, Soljama toteaa. Tupurin aluevastaavana hän tietää myÜs, mitä vaatii olla nuorten ohjaajana. Asuinalueella on toiminnassa mukana 160 nuorta, jotka harjoittelevat Mahlakankareen puistossa. Ryhmä on jaettu kahteen

Seitsemäs Kolmonen sai sateen niskaansa

Tupurin Palloseuran pojat Mikael Breilin, Miika OjaKaukola, Mikke Soljama, Kalle Pantsu, Matti Kärkkäinen ja Tapio Rantanen odottamassa omaa otteluaan ohjaajansa Janne Soljaman kanssa.

P. 02 733 3020, 0400 742 128 meriniityn.autohuolto@gmail.com

kasta toimintaa yhdessä SalPan edustusjoukkueen pelaajan ja seuran liikuntakoordinaattorin Antti Hakalan kanssa. - Samalla sabluunalla tämä liiga toimii kuin aiemminkin eli ennakkojärjestelyjen jälkeen liigan ottelut lähtevät rullaamaan. Alkuun lähtÜ tietysti aina jännittää, mutta sekin on vuosi vuodelta helpompaa, Ahlfors kuvailee. Hieman häntä sanomansa mukaan viikko sitten huolestutti, kun hän havahtui järjestelyjen puolesta hyvänolontunteeseen ja se pisti mietityttämään, että jokin taitaa olla pielessä ‌ ei kuitenkaan ollut.

Halikko-soutu järjestettiin ensimmäisen kerran jo viime vuosituhannella.

Salonjokilaakso

Miesten liikuntatapahtuma Kohtuuden Kolmonen sai tänä vuonna niskaansa kastavan sateen, mutta se ei äijien reitille lähtÜä haitannut. Ehkä se sai porukan liikkumaan vain entistä ripeämmin. - Ei tätä sadetta tuolla kävellessä juuri huomannut. Nyt kun tässä istuu, tuntuu viileä kosteus menevän luihin ja ytimiin, totesi Team Autoasin joukkueen Kari Iivonen lusikoidessaan maukasta makkarasoppaa kävelyn jälkeen. Autoa sin viisimiehinen joukkue selvisi kolmen kilometrin reitistä noin puolessa tunnissa. Keskinäistä kisaa eivät miehet käyneet, vaikka ruokapÜydässä toisilleen kommenttia kunnon kestävyydestä ja porukassa mukana pysymisestä heittivätkin. - Tämä oli meille viides kerta, kun olimme tapahtumassa mukana. Millään teemalla emme mukana ole, vaan tämä on tällainen yhteinen kuntoilupäivä porukan kesken, Iivonen kuvailee. Tämänvuotinen Kohtuuden Kolmonen oli samalla järjestävän yhdistyksen Ilmari Kiannon Perinneyhdistys K.H.P.V:n Salon osaston 20-vuotisjuhlatapahtuma. Kuntoilutapahtumaan osallistui jälleen ennätysmäärä

Halikossa soudetaan taas Mia Kuisma

Sade ei haitannut Kai Vesterisen ja Kari Iivosen kävelyä, mutta maalissa pysähdyttyä viileä kosteus alkoi tuntua ytimissä. miehiä, 330. Tämä äijien Kolmonen ei ole kilpailutapahtuma, vaan miesten yhdessäolon ja liikkumisen tapahtuma. Harva osallistuja reitillä juoksi, vaikka ensimmäisenä maaliin tullut Juuso Korpi niin tunnustikin tehneensä. Toki juokseminenkin on sallittua. Kolmonen on tapahtumana paisunut vuosi vuodelta suu-

remmaksi. Osallistujien määrä on tasaisesti noussut vuosittain noin 50:llä. Mukana on paljon yritysten henkilÜkunnan joukkueita, kaveri- ja yhdistysporukoita sekä tietysti yksityishenkilÜitä, jotka haluavat olla mukana miesten yhteisessä tapahtumassa, jossa toki oli mukana naisiakin, huolto- ja kannustustehtävissä.

Halikon kirkkoveneyhdistys järjestää lauantaina jo 12. kerran perinteisen Halikkosoudun, johon odotetaan noin 400 osallistujaa. Yhdistyksen puheenjohtajan Saila Rouhiaisen kirkkovenesoutuharrastus alkoi ensimmäisistä soutukilpailuista vuonna 2 000 ja nyt on vuorossa jo 12 kerta. - Halikko-soutu on tarkoitettu sekä yrityksille että yhdistyksille tai kenelle tahansa kiinnostuneille kuntotempaukseksi. Halikko-soutu on kaikille avoin ilman ikärajaa, joten siihen voivat myÜs nuoret osallistua vaikka heille on myÜs oma kilpailunsa, innostaa Saila Rouhiainen. Nuorten soudun kohderyhminä ovat peruskoululaiset, lukiolaiset, ammattikoululaiset tai jonkin muun oppilaitoksen nuoret. - Minkäänlaisia pääsyvaatimuksia ei ole, vaan ajatus on tehdä soutua tutuksi myÜs nuorille, kertoo Rouhiainen. - Kirkkovenesoutu onkin joukkuelajia parhaimmillaan. Soudussa liikkeet ovat suoraviivaisia ja pehmeitä eikä ni-

veliin kohdistu vääntÜä tai iskuja. Kirkkovene liikkuu eteenpäin vähäisellä voimalla, joten se ei vaadi kovaa kuntoa vaikka pohjakunnosta ei toki ole haittaakaan, Rouhiainen naurahtaa. Sekajoukkueessa voi soutaa miehet sekä naiset, eikä joukkueella tarvitse olla omaa venettä. Y hdist ykseltä voi vuokrata veneen käyttÜÜnsä, kunhan siitä ilmoittaa riittävän ajoissa. Tapahtumassa on myÜs esillä alueen eri yhdistysten toimintaa, joten kannattaa lähteä mukaan viettämään keväistä päivää meren tuntumaan ja seuraamaan kilpailuja. Kirkkoon soutu puolestaan on retkimuotoinen tapahtuma, joka lähtee Kokkilan rannasta sunnuntaina. Soutumatka vie Angelniemen kirkolle, jossa on voi osallistua jumalanpalvelukseen ja nauttia kirkkokahvit luonnon helmassa. - Toivomme osallistujilta pukeutumista ajan kuvaan sopivaksi, sen ajan mukaisesti kuin vielä kirkkoon soudettiin, opastaa Rouhiainen. – Se ei kuitenkaan ole edellytys osallistumiselle.

Halikko-soutu on osa Länsirannikko-Cupia, joka toimii cupin ensimmäisenä osakilpailuna. Turun soutupiirin toiminnanjohtaja Risto Piepponen kertoo länsirannikko-cupin syntyneen vuonna 2008. - Haluttiin luoda yhteenkuuluvaisuutta lähiseudun soutajien kesken ja koettiin, että näin ne parhaiten tukevat toisiaan. Joukkueiden pisteet tulevat osakilpailuiden mukaan. Voittaja saa kiertopalkinnon sekä myÜs sijoituspalkintoja. Turun saaristosoutu on osa kulttuuripääkaupunki 2011 tapahtumaa ja sen jälkeen tapahtuu vielä saariston retkisoutu sekä täydenkuun kuutamosoutu. – Itse tulee kierrettyä soutuja ympäri maata ja kyllä se kilpakuntoa kasvattaa. Itse asiassa soutaminen on heti uimisen jälkeen tehokkain liikuntamuoto, Piepponen sanoo harrastuksestaan. Mikä soutamisessa viehättää, on suomen kaunis luonto, liikunta sekä mahtava joukkuemeininki.


16

Torstaina 19. toukokuuta 2011

Yleisurheilijat avaavat kisakauden -

VOIKUKKARAUTA

395

Vilppaan Track Gamesit viikonloppuina

TO-LA

Tukkupakkaus VINYYLIKÄSINEITÄ 100 kpl

VĂ„ HY

KETTI A P N TOINE SEKSI! ILMAI

I! OM SU

ILMAN-

3

90

MÄRKÄ/KUIVAIMURI RAIKASTINSPRAY RT-VC 1500W • seinälle ripustettava • kahvasta kaukoohjattavissa

300 ml

plo

PRK

(3,33/l)

L

T-PAasten N E D I E T T ITOJ A VA A I T N Y Y M HARJOJAA! OUTLET HALVALL PISTEESSĂ„

3

10.kpl

n MiesteUSKAULOJA PAIT

SUOMI 2/as. K

2 2.50 kpl

EVÄT PIPOT

kpl

5

99

TO-LA

2 129.- 1.-

ITA KANKATRI 1,- ME

JÄTTITO-LA PUSSI Korkealuokkaista LEHTIPUUHIILTÄ 30L

SINI TOPĂ–LYNIMURI- LA PUSSIT pkt

3 90 5

90

2.-

ISO 70 L SAAVI • sininen

9

90

TERVETULOA

TL-TUKKU OY

SALO • Vilhonkatu 22 • 02-7335 955 ark 9-18, la 8-16

ENSI VIIKOLLA Jättijakelu ja Kesälehti

(02) 7272 994, (02) 7272 991, ilmoitus@salonjokilaakso.net

Yleisurheilijat ovat kuin yksi suuri perhe. Tässä korkeushyppääjien ryhmä vanhempineen ja huoltajineen odottelemassa kisansa alkua viime vuoden Track Gamesissa. Salonjokilaakso

Vilppaan nuorten yleisurheilun Track Games järjestetään tänä vuonna kolmen osakilpailun mittaisina. Vilppaan Jussi Haartela kertoo, että torstaisten iltakisojen sijasta kilpasarja viedään läpi nyt viikonloppuisin alkaen ensi lauantaina. Seuraava kilpailupäivä on lauantaina 28. toukokuuta ja viimeinen perinteisellä paikalla helatorstain pyhäkisana. - Aikaisemmin kilpailtiin pääosin arki-iltaisin. Nyt saadaan kolmeen kilpailupäivään mahtumaan enemmän lajeja, kun kilpailut aloitetaan lauantaisin ja helatorstaina jo kello 12. Muuten kilpailusarja viedään läpi samoilla säännÜillä kuin aiemminkin, Haartela kertoo. Varsinais-Suomen yleisurheilun (VarSy) toivomukses-

ta Vilpas on ottanut mukaan myÜs miesten 3 000 metrin kisan, koska turkulaisten Paavo Nurmi -stadion on remontin alla. Nyt nuorille painotetussa kisasarjassa on aikuisille matkat 3 000m, 800m ja 300m. - 300 metriä tuntuu olevan aikuisille haluttu matka näin ulkokauden alussa. 400 metrin juoksijat haluavat hakea vauhtia juoksuunsa kaarretta lyhyemmältä matkalta, Haartela arvioi.

Urheilupuiston piinan päivät Kilpailijoita odotetaan Vilppaan taholta muutenkin entistä enemmän, sillä turkulaisten yleisurheilupyhätÜn ollessa poissa käytÜstä, kilpailu- ja harjoittelupaikkoja on haettava muualta. Alun perin Urheilupuiston kentän Turussa piti valmis-

tua hyvissä ajoin ennen heinäkuun puolivälissä olevia Paavo Nurmi –kisoja. Nyt Turun Urheiluliitossa eletään piinaavan jännittäviä aikoja, sillä kaikki tuntuu menevän viimeiseen hetkeen. - Mondon ratapinnoitetehdas Italiassa tuhoutui tulipalossa ja nyt pinnoite tulee tiukalla aikataululla Kanadasta. Stadionin on luvattu olevan kunnossa vain kaksi päivää ennen kisaa. Onnistuuko se, jää nähtäväksi, toteaa turkulaisten puolesta harmissaan oleva Haartela. Turkula isten hermostumisen ymmärtää, sillä Paavo Nurmi -kisojen piti olla kenraaliharjoitus elokuun Kalevan kisoja varten. Salonjokilaakson tiistaina saaman tiedon mukaan Paavo Nurmi -kisat joudutan peruuttamaan pinnoitteen myÜhästymisen takia.

Classic motocrossin harrastajat hakivat vauhtia Kavilan leiriltä tioinen brittipyÜrä BSA M50. Se on aikoinaan tuotettu Suomeen USA:sta ja kokenut sen jälkeen muodonmuutoksen. - Tämä oli sellainen katuenduro, mutta tein siitä pari vuotta sitten itselleni crossipyÜrän. Se onnistui, koska runko on molemmissa malleissa sama. Minä tykkään tästä, virnistää mies pyÜränsä vieressä. Pantsu lähtee yhdessä Veijo Matinahon kanssa mukaan cupiin, jossa he sijoittuivat viime vuonna kolmanneksi. Pantsulla on kaksikin sivuvaunupyÜrää. Vanhempi on 1000 -kuutioinen Folan vm-85 ja

Salonjokilaakso

Classic Motocross on vanhoille crossipyÜrille tarkoitettu motocross-luokka. Cup-muotoisessa kilpasarjassa ensimmäinen osakilpailu ajettiin Vantaalla 1998 eli kolmetoista vuotta sitten. Vanhoilla motocross-moottoripyÜrillä oli harrastettu sitä ennen erilaista paikallisten kerhojen tai yksityishenkilÜiden järjestämää epävirallista ajotoimintaa jo useiden vuosien ajan. Vaikka tällaiset tapahtumat olivat pääasiassa hyvin järjestettyjä ja osallistujien mielestä hauskoja, niin epävirallisuutensa vuoksi niissä oli puutteena vakuutusturva. Tämä oli eräs suurimmista syistä miksi toimintaa ohjattiin viralliseen, Suomen Moottoriliiton alaiseen suuntaan. Niinpä sen toiminta nyt Classic Motocross Finland ry:n alaista toimintaa. Tämän vuoden Classic Motocross Cupin ensimmäinen osakilpailu ajetaan Salon Kavilassa kesäkuun alussa. Silloin on luvassa jälleen historian havinaa, kun varikolla ja radalla

Petri Pantsun vanhempi Folan on vielä talven jäljiltä tyÜn alla, joten hän oli Veijo Matinahon kanssa Kavilan ajoleirillä uudemman KTM-pyÜränsä kanssa. nähdään niin veteraanipyÜriä, kuin kuskejakin. Salon Moottorikerho järjesti classic motocrossin harrastajille ajoleirin, jossa kuskit saivat testata ajokkejaan ennen kilpailurupeaman alkamista. Useimmat kun ovat tuomas-

sa pyÜriään ensimmäisiä kertaa ulos talven kunnostamisen jälkeen. - Meillä on täällä kymmenkunta sivuvaunupyÜrää ja parikymmentä soolopyÜrää, jotka ajavat radalla vuoroajoin. Tarkoitus on tarjota osallis-

tujille ajoaikaa tällaisen testipäivän muodossa, esittelee kokoonkutsujana leirillä toiminut Petri Pantsu. Yksi mielenkiintoa leirillä herättänyt pyÜrä oli sipoolaisen Teppo Havattalan vuoden 1971 –mallia oleva 500 kuu-

uudempi pari vuotta nuorempi 640 -kuutioinen KTM. - Tässä sarjassa jo maaliin pääseminen on kova juttu ja menestyminen perustuu pitkälle kaluston toimivuuteen. Itse olin mukana purkkiorjana viime vuonna ensimmäistä kertaa sivuvaunussa ja nyt se oikeastaan vasta alkaa sujua, Matinaho kuvailee. Pantsu ja Matinaho olivat ajoleirillä ainoat salolaiskilpailijat, mutta omiin Hela-Cross -kisoihin lÜytynee sitten useampi salolainen klassikkopyÜrä ‌ ja -mies.

Taimenen ja kirjolohen kalastusta kaikilla vapavälineillä ympäri vuoden. Perhokalastuskursseja kaikille Perhokalastuksen SM-karsinta 21.-22.5.2011 H E NR E NG A S LO LOHENRENGAS Merikulmantie 1391 25570 TEIJO 050-370 6342, 050-370 6334 http://lohenrengas.websites.fi


Torstaina 19. toukokuuta 2011

17

KOHTI KESÄÄ...

Jalkapallon Kakkonen 2011

KESÄRENKAAT AUTOOSI EDULLISESTI, vaivatta ja nopeasti!

A RENKAIT JA A VANTEIT

Tampereen-Viipurin Ilves

LAAJA VALIKOIMA ERI MERKKEJÄ, käy tutustumassa valikoimiimme www.rengassalo.fi

Runsaasti raskaankaluston renkaita suoraan varastosta

Salitunkatu 5,

Urheilupuistossa keskiviikkona 18.5. klo 18.30 Pelissä mukana

Täyden palvelun rengastalo

Kesärenkaat kuntoon ja

KEULA KOHTI KESÄÄ! Voimaa.com optimoinnit MYÖS RASKAASEEN KALUSTOON

puh. 7311705 ark 8-17, la 9-13

Piisitie 3 B Halikko as.

RENGASRIKKOPÄIVYSTYS 24 H, P. 0500 531 950

MA-PE 8-17 LA 9-13

Vaivattomasti Valintatalosta

Ehdotukset ruokapÜytään: Parsa-mozzarellasalaatti ja mantelikuorrutettu porsaanleike. Nouda ainekset meiltä ja reseptit www.valintatalo.fi

TarjoukseT To-ke 19.- 25.5.

1

99 ps

400

29

1

Eldorado juustohampurilainen 2x150 g (4,30/kg)

99

Kavli hampurilaiskastike 230 g (8,65/kg)

rs

1

1

rs

1

99 rs

0

49 kpl

(3,98-4,42/kg)

Uncle Ben’s pitkäjyväinen riisi keitinpussissa 4x125 g (4,00/kg)

2 pkt

99

Findus Wokvihannekset 450-500 g

kpl

Yksittäin 2,49 pkt (4,98/kg)

Tarjous to-su 19.-22.5.

Pouttu Porsaan nuijittu ulkofilepihvi 240 g (8,29/kg)

3

Tarjous to-su 19.-22.5.

1

Kariniemen kananpojan filesuikale 250-300 g (6,63-7,96/kg)

Tarjous to-su 19.-22.5.

99 kpl

Valio Oltermanni 450-500 g (7,98-8,87/kg)

29

HK Meetvursti 200 g (6,45/kg)

00

Valio maustetut jogurtit 1 kg

3

pkt

2 prk

(1,50/kg) Yksittäin 2,19 prk

Ruukkusalaatti Suomi

Katso tarkemmat myymälän aukiolot www.valintatalo.fi

ma-pe 7 - 21, la 8 - 18, su 12 - 18 Pahkavuori Rauhanlinnankaari 2, Salo

www.japiparts.com

SalPa–

Laadukas eurooppalainen rengas Uutuudet nyt myĂśs pakettiautoihin!


18

Torstaina 19. toukokuuta 2011

Vapaa-aikaan Alex Vaenerberg Vilppaan korismiehistÜÜn Salonjokilaakso

Salon Vilpas on solminut pelaajasopimuksen loppukesästä 19 vuotta täyttävän Alex Vaenerbergin kanssa. Nuorten maajouk kueen

aloittava pelintekijä siirtyy Saloon tuplamestari Tampereen PyrinnÜstä, ja 183-senttisen takamieslupauksen sopimus on kaksivuotinen. Sveitsin Zurichissä syntynyt Vaenerberg on kuulunut

Nuorten maajoukkueen pelintekijä Alex Vaenerberg on solminut kaksivuotisen sopimuksen Salon Vilppaan kanssa.

jo kolmen vuoden ajan Suomen nuorisomaajoukkueiden vakiokalustoon, ja jatkaa mainiosti nuorten pelaajien linjaa Vilppaan tulevassa miehistÜssä. Aiemmin Vilpas on solminut sopimukset nuorten maajoukkuemiesten Mikael Sandbergin ja Miska Ahosen kanssa. - Tunnen Alexin jo vuosien takaa, ja tiedän nuoren miehen potentiaalin ja halun tehdä tÜitä koripallon eteen. Haluamme rakentaa Vilppaaseen joukkueen, jonka kanssa on ilo tyÜskennellä ja joka haluaa kehittyä. Kokeneiden kehäkettujen (Kaaresvirta, Kataja) rinnalla uudet hankinnat tukevat erinomaisesti tätä linjaa, summaa päävalmentaja Mikko Tupamäki. Alex Vaenerbergin viime kautta ei voi luonnehtia ainakaan pitkävetiseksi. - Sovimme Pieti Poikolan kanssa, että viime kaudella BC Nokian pelit olivat ykkÜsprioriteetti kehityksen kannalta. Nyt on aika päästä uralla eteenpäin, ja Salon Vilpas vaikuttaa erinomaiselta vaihtoehdolta kehitykseen. Täällä on tuttu valmentaja, joka haluaa panostaa nuoriin pelaajiin, toteaa Vaenerberg siirron syistä. Tuttuja lÜytyy myÜs pelaajapuolelta. Vaenerberg vietti

viime kesän Tommi Huolilan kanssa U-18 maajoukkueessa, ja kesä päättyi upeasti nousuun A-divisioonaan Israelin Tel Avivissa. Edellisvuonna yhteissävel Mikael Sandbergin kanssa lÜytyi samasta syystä, Suomen menestys jäi Sarajevon kisoissa vaatimattomammaksi (10. sija). Va enerb er g on nou s sut nuorten maajoukkueen aloittavaksi pelintekijäksi, ja nuori mies odottelee vastuuta myÜs tämän kesän U-20 ryhmässä. - Ringissä on 20 pelaajaa, ja niistä 12 valitaan lopulliseen ryhmään. Pystyn pelaamaan perusvarmaa pointtipeliä, ja vahvuuksiin voisi mainita pelinjohtokyvyn, pallonkäsittelytaidot sekä kyvyn rauhoittaa peliä tiukoissa tilanteissa, Vaenerberg toteaa. Vilpas ei pääse hirveästi nauttimaan uuden takamiehen palveluista alkukesästä. Saloon muuttava takamies aloittaa kesäkuun 6. päivä varusmiespalveluksen Lahden Urheilukoulussa, ja maajoukkuekiireet kestävät heinäkuun lopulle saakka. - Urheilukoulussa on paljon tuttuja pelimiehiä. Kovin nimi on tietysti ammattilaisena pelaava Junnu Lee, Vaenerberg toteaa.

Asemakatu 15, +358(0)27744100

SHOWTIME KLO 22

TULOSSA:

Sama sanoma, uudet mausteet! • Su 22.5. klo 17.00 Ylistyksen ja rukouksen ilta • Ma 23.5. klo 18.00 Majakka • Ti 24.5. klo 14.00 Naisten kahvi ja keskustelu Klo 17.00 Kitaransoiton alkeet • Ke 25.5. klo 18.00 Raamattu- ja rukouspiiri

T ervetuloa!

RummunlyÜjänkatu 13 puh. 0400 861 634 www.pelastusarmeija.fi/salo

Rokkia ja luentoja salolaisille soittajille Antti KyÜstilä

Kun Salon lukion oppilaskunnan vuosittainen bändikatselmus osui samaan päivään kuin Salon kaupungin nuorisotoimen musiikkimessut, tapahtumat päätettiin yhdistää. Lauantaipäivä piti sisällään kahdeksan upeaa bändiä, kaksi mielenkiintoista luentoa sekä Peer Gßntin rumpali Sakke Koivulan loistavan rumpuklinikan. Koivula opetti muun muassa rumpujen virittämistä sekä eri soittotekniikoita. Tämän jälkeen Lena Haapala piti hyvän luennon keikkamyyjän ammatista. Toinen luennoitsija Jussi Vuola kertoi studioäänittämisen saloista. Luentojen välissä bändit esittelivät soittotaitojaan. Bändit koostuivat enimmäkseen lukiolaisista. Suurin osa bändeistä soitti rokkia hyvällä asenteella. Dirty Mindin rumpali Rasmus, basisti Antti, kitaristit Santtu ja Valtteri sekä laulaja Aleksi kertoivat bändinsä suurimmiksi vaikuttajiksi Guns ´n Rosesin, Nirvanan, Soundgardenin sekä kebabravintola Airinin. Y hdessä he ovat soittaneet muutaman vuoden, ja heidän mielestään bändisoitossa on parasta keikat ja keikkafiilis. - Ainainen nälkä ja koko ajan jano, bändin pojat sanoivat, kun kysyin heiltä tuo-

Dirty Mind vas. Santtu Lietzen (16), Valtteri Mäkelä (17), Aleksi Kaamanen (16), Rasmus Luomaniemi (17), Antti Niemi (17).

reimmat fiilikset. Omasta mielestään heillä oli ihan peruskeikka, mutta he valittelivat huonoja soundeja. Keikkaan oli valmistauduttu harjoittelemalla kappaleita ja opettelemalla ulkoa sanat, jotka muun bändin mukaan laulaja Aleksi oli vasta edellisenä päivänä opetellut. Bändi soitti myÜs oman kappaleensa nimeltä Fish` Have Fun. - Biisi kertoo meidän oudosta ajatuksesta tuoda akvaariokaloja muovipussissa treenikämpälle. Mutta sitten ajatel-

tiin, että niillä kaloilla on varmaan �kivaa� muovipussissa, joten ei sitten tuotu, bändin basisti Antti kertoi. - Kukaan ei tiedä, millainen tulevaisuus bändillä on. Mutta se on varmaa, että minä olen mieluummin muusikko kuin kassalla tÜissä, puhui kokemuksella kitaristi Santtu. Haastattelu päättyi, kun rokkarien piti lähteä kebabille.

Seudun oma olohuone UUDET AUKIOLOT

MA-TO ... 14.00-22.00 PE .......... 14.00-02.00 LA .......... 12.00-02.00 SU ......... 12.00-22.00

Ke, To, Pe ja La

SEURAPELEJÄ BILJARDIA DARTSIA SähkÜkuja 2 24800 Halikko www.ravintolameno.fi

HALIKON PRISMAN P-ALUE

Puh. 0500 415 422

ALUEELLE Y. ÄÄS VAPAA P OA! L U T E V TER

Huippuhauska

Tivoli avoinna:

K

ARKK •KE-PE klo 15-20 S A I•LA klo 11-19 SUNN DE U •SU klo 12-17 klo 1 NTAINA 4

KAUDEN UUTUUS:

.00

www.tivoliseitera.fi Ohjelmisto ajalla

20.- 26.5.

1 2 2 2

PIRATES OF THE CARIBBEAN: Vierailla vesillä

K11/9 9,5₏ Pe-To joka ilta 19.00 La-su myÜs 16.00 Jack Sparrow is back! Seikkailua! RED RIDING HOOD Pe-Su 17.30 Ma-To 19.30 Kauhulegenda! K13 8,5₏ FAST & FURIOUS 5 Pe-Su 19.30 Kiirehdi! Kumi sulaa asfaltilla! K13 9₏ RIO (dub.) La-Su 15.30 KIIREHDI! Ice Age -tekijÜiden uusin! Hauska! -S- 8₏ Johnny Depp!

Sakke Koivula vetämässä rumpuklinikkaa

VIERAILLA VESILLĂ„

PE 27.5. Kauhea Kankkunen 2

Helsingintie 11 • p. 02-731 2690 • Lisää leffoista: www. biosalo.fi


Torstaina 19. toukokuuta 2011

19

Hyvän Ilman Parturi-Kampaamossa ei tarvitse kärsiä hajuista nuttua oli selvää, ettei tÜiden jatkaminen samaan malliin ollut enää mahdollista. Siitä lähti idea uudenlaiseen parturi-kampaamoon, jossa asiakkaidenkaan ei tarvitsisi kärsiä hiustenlaitossa käytettävien kemikaalien kärystä, Norrgürd kertoo. - Liikkeessäni käytetään ainoastaan kotimaisen tuotesarjan hajusteettomia tai hypoparfymoituja aineita. Hy-

Suvi Lehtinen

Salolainen Sari Norrgürd tyÜskenteli vuosia parturikampaajana, kunnes voimakkaan tuoksuiset väri- ja permanenttiaineet alkoivat viitisen vuotta sitten aiheuttaa hänelle epämiellyttäviä oireita, kuten migreeniä. - En ollut koskaan erityisemmin pitäny t va hvoista hajuista, ja oireiden ilmaan-

Salon Laulu-Seppojen perinteisen

VAPPUAAMUN LÄMPÖTILAVEIKKAUKSEN voittajat • LED valosarja (Hella) Tuula Vainio • Veitsisarja (Fiskars) Henteri Hallamaa • Valaisinlahjakortti (Ello) Jaana Riski • Navigaattori (Kalustetukku) Matti Pohjola • 30 kg sokeria (Sucros) Sinikka Laihanen • Kahvinkeitin (Expert) Maija Hellman • Saunamittari (OP-Kantrisalo) Kari Kautto • Kirves (Fiskars) Kalevi Palenius • Kirves (Fiskars) Jukka Saarinen • Sammutuspeite (OP-Kantrisalo) Kirsti Leppänen • Pyyhe (OP-Kantrisalo) Maria Hemmilä • VyÜsarja (Tmi Sakari Kankaanpää) Markku Koski • Sudokupeli (Salon AluesähkÜ) Timo Elonen. Vappuaamun 2011 lämpÜtila Kärkän mittausasemalla klo 8.00 oli +3,1◌ C. Palkinnot on toimitettu henkilÜkohtaisesti voittajille, onnittelut heille ja kiitos kaikille arvontaan osallistuneille.

poparfymoidulla tarkoitetaan luonnontuoksua, joka ei jää leijumaan ilmaan vaan haihtuu heti pois. Hyvän Ilman Parturi-Kampaamossa käytettävissä tuotteissa myÜs kaikki muut aineet on pyritty karsimaan minimiin. - Normaaleissa hiustenhoitotuotteissa saattaa olla jopa 35-50 ainesosaa, minun käyttämissäni tuotteissa niitä on vain 10-15. Kaikki turhat ainesosat on jätetty pois, koska mikä tahansa kemikaali saattaa olla allergisoiva. Näillä aineilla monet aiemmin allergisia oireita esimerkiksi hiusväreistä saaneet ovat pystyneet värjäyttämään tukkansa, Norrgürd kertoo. - Ihmiset ovat yhä allergisempia mitä moninaisimmille aineille ja altistumme koko ajan erilaisten kemikaalien hajuille. Jo lähes joka kolmas kampaaja joutuu luopumaan a mmatista a n a llergioiden vuoksi, joten tällaiselle lii-

Parturi-kampaamoyrittäjä Sari Norrgürd toivottaa kaikki tervetulleeksi kokeilemaan hiustenlaittoa ilman hajuherkkiä ja allergikkoja häiritseviä tuoksuja. keidealle on selvästi kysyntää. Asiakkaita on riittänyt kauempaakin, Norrgürd hymyilee. – Etenkin astmaatikoille ja hajuherkille ihmisille tällainen kampaaja saattaa olla suuri helpotus. Voimakkaat tuoksut rajoittavat salolaisen Marjatta Kinnusen elämää. Aikoinaan ammattitaudista alkunsa saanut hajuherkkyys

Yhdistykset

Thaihieronta

Chock Dee

ANJAMANI

044 554 4250 - Horninkatu 9H9, Salo

Hornink. 7, p. 040 816 0537

TERVETULOA!

LON SA

Mahachoke

THAI-hieronta T

Hämeentie 14, Salo

A

045 313 3339 - tervetuloa!

I-HIERONT A p. 044 343 4874 H TERVETULOA!

Horninkatu, K-kaupan vier. ovi

DONG-DE

THAI-HIERONTA

 ����

UUSI HIEROJA! Kirkkokatu 11 040 371 3098

• Salon Muistiyhdistys ry: Kesäretki 1.6. suuntana Aboa Vetus -museo Turussa. Ilmoittautumiset ja lisätietoja 044 523 6501/Sari M. • Halikon Kaffekellari: 20.5. Miten hoidan muistiani? Kaisa NiinistÜ Halikkokodin alakerrassa klo 13 alkaen. • Salmi ry: Ma 23.5. klo 12-15 ma-kerho, ti 24.5. klo 12-14 Kädentaito, To 26.5.

klo 13-14 Juha Ristimäen keskusteluryhmä. Ryhmän jälkeen keskustellaan kesäsuunnitelmista. Pe 27.5. klo 12-15 pe-kerho. • Salon seudun Sotaveteraanit ry: Kesä-heinäkuu Veteraanipajassa: 19.5. Paavo Teuri laulattaa klo 12-13. 24.5. Antti ja pojat laulattavat klo 12-13. 26.5. Hartaushetki klo 12–13. 31.5. Trio Vienonen, Laine ja Määttänen laulavat klo 12-13. - 1.6. Veteraanipaja auki, mutta ohjelmat kesätauolla syyskuun alkuun. Hengelliset laulut ja Hartaushetki jatkuvat vielä kesäkuun. 2.6. Helatorstai, Veteraanipaja on suljettu. 7.6. �Jatkosodan alkamisesta 70 vuotta� -konsertti, mukana Tuija Saura ja Lotta-orkesteri. Astrum-keskus klo 18. Linja-auto Salon torilta klo 17.30 ja paluu konsertin jälkeen. 50 Veteraania/puolisoa ilmaiseksi, tukijäsen 15₏. Ilmoitt. Pajalle viim. 16.5. 9.6. Hengelliset laulut klo 12–13. 9.6. Kotiseuturetki Laitilaan, 5₏ (15₏ tukijäs). LähtÜ Salon torilta klo 9. Ilm. Pajalle 1.6. 12.6. Mannerheimin muistojuhla Louhisaaressa. Ilmoitt. Pajalle viim. 31.5. 14.6. Suvihuvit Rantapirtillä, linja-auto torilta klo 11.30, paluu Lehmijärveltä klo 16.00. 16.6. Alkuvuoden päätÜshartaus klo 12-13. 29.6. PiikkiÜn kesäteatteri, Kievarin kaunis Katriina. LähtÜ Salon tori klo 18.00. Veteraanit 5₏, tukijäs. 10₏, sis. matkan, lipun ja väliaikakahvin. Maksa viim. 16.6. Pajalle. 20.6.-11.8. Veteraanipaja kesälomalla Juhannuksesta elokuun puoliväliin. - 3.7. Metsäkirkko PÜytyän KyrÜssä. LähtÜ Salon torilta klo 11.00. Matka 5₏ maksetaan pajalle 16.6. mennessä, ruokamaksu 5₏ kerätään autossa. 12.7. Suvihuvit Rantapirtillä, linja-auto lähtee torilta klo 11.30, paluu klo 16. 19.7. Suomusjärven kesä-

pakottaa Kinnusen usein harkitsemaan tarkkaan, minne hän uskaltaa lähteä. - Nenä alkaa vuotamaan, pää särkemään ja silmät kirvelemään. Kyllä se pistää miettimään, mitkä liikkeet ja paikat kannattaa kiertää kaukaa, Kinnunen sanoo. - Jos olisin tiennyt tuollaisesta parturi-kampaamosta, jossa ei joudu kärsimään tuok-

suista, olisin käynyt ehdottomasti, hän hymyilee. - Normaaliin kampaamoon en pystyisi menemäänkään. Liikkeet ja ravintolat eivät juurikaan ota huomioon asiakkaita, jotka eivät kestä voimakkaita hajuja. Tupakanhajusta nostettiin aikoinaan kauhea meteli, mutta minun nenääni haisevat yhtä pahalle hiuslakat ja parfyymit. MyÜs päivittäistavarakaupoissa toivoisin pesu- ja siivoustarvikkeiden olevan sijoiteltu siten, että ne voisi kiertää, jolloin kaupassa käynnistä selviäisi oireitta. – Hajusteettomia tuotteita on onneksi nykyään hyvin tarjolla, kunhan ensin uskaltautuu kaikkien pahanhajuisten tuotteiden sekaan niitä etsimään. Erittäin toimivaksi ja täysin hajusteettomaksi ratkaisuksi pyykinpesuun olen lÜytänyt ekologiset pesupähkinät, joilla pyykki puhdistuu aivan samalla lailla kuin pyykinpesuaineellakin, Kinnunen kertoo.

teatteri, Rakas Lotta. LähtÜ Salon tori klo 18.00. Veteraanit 5₏, tukijäs. 10₏, sis. matkan, lipun ja väliaikakahvin. Maksa viim. 16.6. pajalle. - 9.8. Suvihuvit Rantapirtillä, linja-auto torilta klo 11.30, paluu klo 16. 15.8. Kesätauko päättyy, Veteraanipaja avataan klo 11.00. 19.8. Rosvopaisti-tapahtuma Raumalla. Mukaan ilmoittautumisjärjestyksessä, etusija veteraaniväellä. Veteraaniväki 5₏, tukijäs. 10₏. Ilmoittaudu Pajalle viimeistään 16.6.

Menovinkkejä • Saapasjalkakissa 16.4.–27.5., Salon Teatteri, Mariankatu 3. Esitys on teatterin

50-v. juhlanäytelmä. Esitykset: 18.5. ja 20.5. klo 18 • 21.5. ja 22.5. klo 16 • 25.5. ja 27.5. klo 18. Tied. ja ennakkovaraukset toimisto@salonteatteri.com tai p. 02-731 6055. www.salonteatteri.com. • Liljan päivä/Kirsikkapuiston istutustalkoot 20.5. klo 12.00 Kylmälähteenpuisto, Tahkonkatu, MĂśkĂśinen. Liljanpäivänä Kylmälähteen puistosta tehdään kirsikkapuisto. Istutuspaikat ja taimet valmiina. Istutus tapahtuu talkoovoimin. Kaupungin puisto-osaston henkilĂśkunta opastaa tarvitt. Tied. Elina Välttilä p. 02-778 4929. Järj. Salo 2011. Tapahtuma on osana Salon kaupungin Turku 2011 kulttuuripääkaupunkiohjelmaa. Lisätietoa vuoden 2011 ohjelmasta osoitteessa www.salo.ďŹ /2011. • Teatteri Provinssi päänäyttämĂś, Salorankatu 5-7, Salo: 20.5. klo 19.00 Tango Primo- Johanna Debreczeni, Jouni Keronen. Samuli Jokinen-haitari. Liput ja tiedustelut: 0440 520 260. • Ulkoilmakirpputori la 21.5. klo 10-15 Halikossa Pirkkatorin pihalla (sateen sattuessa teltassa). Partiolippukunta Halikon Sinisten järj. kirpputorilla myynnissä hyväkuntoisia lasten ja aikuisten vaatteita ja tavaraa. Lisäksi myymme muurinpohjalettuja. Kirpputorin tuotto käytetään Halikon Sinisten Norjan leirimatkan kustannuksiin.

6

9

2

7

6 3 7

4

5

6

2

14

7

3 MB0039 1 Sudoku

5

8

6 8

4

4

7 6

4

3

5

Sudoku MB0040 8 5 84 92 76 59 1 13 27

9 3 15 71 84 46 5 3 2 67

13 Halikko

Pertteli

19

Kiikala

Halikko

Muurla

Pertteli Muurla

Kisko

16 Halikko

Kisko

16 KemiĂś

KemiĂś

3 1 98 44 37 15 6 29 62

6 4 8 9 1 4 8 7 6 2 3 9 5 5 6 2 9 8 3 1 4 7 7 3 9 1 5 4 2 6 8

Suomusjärvi

Muurla

Kisko

18

Kisko PerniĂś

16 KemiĂś

Särkisalo

Särkisalo

Aineistopäivä ilmestymisviikon maanantai. Ilmoitusaineistot osoitteeseen ilmoitus@salonjokilaakso.net

2

5 4 19 26 82 33 8 77 51

Pertteli

Salo

16

PerniĂś

7

6 4 1 2 7 7 6 8 9 2 23 74 563 76 35 57 988 61 52 31 491 59 18 22 776 98 4 9 2 7 3 6 9 5 4 8 1 6 4 5 94 83 315 84

Halikko

Kiikala

Palvelevan meteorologin puhelinnumero 0600 1 0600 (3,95 / min + pvm)

6

Š Bulls

Suomusjärvi

15 Särkisalo

Somero

17

Kiikala

Muurla

5 2

Pertteli

Salo

19

PerniĂś

Särkisalo

Kuusjoki Somero

Kiikala Suomusjärvi

Salo

13

18

Kuusjoki Somero

Suomusjärvi

Salo

Sunnuntaina

16

Kuusjoki Somero

13

Š Bulls

Viime viikon tehtävän 2 ratkaisu 3

Kuusjoki

KemiĂś

65

Lauantaina

19

PerniĂś

2

8 5

Perjantaina

14

1

49

7 9

2

Torstaina

S ä ä

1

6 89 8 3 14

3

16

7 2

593

4

9

7

1

6

8 2

8

3

Toimituksen käynti/postiosoite Turuntie 15, 24240 SALO Puhelimet Keskus (02) 7272 980 Sivunvalmistus (02) 7272 981 Ilmoitukset (02) 7272 982 Toimitus (02) 7272 983 Laskutus (02) 7272 984 Faksi (02) 7272 999 Avoinna

ma-pe 9.00-16.00 ISSN 1456-5285

Sanomalehtien liiton jäsen

SähkÜposti toimitus@salonjokilaakso.net ilmoitus@salonjokilaakso.net

Päätoimittaja Pekka Mäenpää (02) 7272 991 pekka.maenpaa@salonjokilaakso.net

Ilmestymispäivä torstai Sivunvalmistus Salonjokilaakso Painopaikka Salon Lehtitehdas Painos 29.000 kpl Jättijakelu 6 krt/v. 38.000 kpl

Ilmoitusmyynti Katja PĂślĂśnen (02) 7272 994 katja.polonen@salonjokilaakso.net

Jakelu Salo-Suorajakelu Oy, Posti, Kuljetusliike Jokinen Oy JakeluhäiriÜilmoitukset: Salo-Suorajakelu Oy p. 040 0533 090 (ark. 9.00-16.00)

Ilmoitus- ja sivunvalmistus Brita Jokiniemi (02) 7272 993 brita.jokiniemi@salonjokilaakso.net Tero Mäkinen (02) 7272 992 tero.makinen@salonjokilaakso.net

Lehden tilaus postitse kotiin 50₏/vuosi.

8

5


20 KERROSTALOSTA

Torstaina 19. toukokuuta 2011

RIVITALOSTA

SALO AARNIONPERÄ Karjaskylänkatu 243. Tilaa tarvitsevalle! 4h+k+rh+s+2ph/wc+takkahuone +khh+wc+vh+ask/pukuhuone = 200 m² + lasitettu parveke 21m² + parveke + lämmin autotalli 18m² KIIKALA KK + lämmin varasto 5,6 m². Varaava Sepäntie 7B. 2h+k+s+ph/wc = takka. LattiasähkÜlämmitys. 53,5m² +varasto. Päätyasunto Kaikin puolin hyvä talo! Kaupungin kauniissa ympäristÜssä. Kiikala kk:n vuokratontti 1578m². Keskustaan palvelujen vierellä. YhtiÜvastike 4 km. H. 277.000₏. 53,50₏/kk. SähkÜstä ja vedestä omat mittaukset. Heti vapaa. H. 53.000 ₏.

SALO RAPPULA Ristikedonkatu 35 as 29. 1h+kk+kph+vh+alkovi = 35,5m². 5.krs. Hissitalo. Tilava ja toimiva. Heti vapaa. Autolle sähkÜpaikka H. 42.500₏. • ESITTELY PE 20.5. klo 16.00-16.30 ja SU 22.5. klo 10.30-10.45

SC Odotettu skootteriuutuus! Pirteä nelitahtimoottori, tuplaiskunvaimennus takana. 2 värivaihtoehtoa, mustaharmaa ja vaaleansininen. Pirteä 50cc nelitahtimoottori. RekisterÜity kahdelle.

Hinta:1290,-

SALO OLLIKKALA Ketomäenpolku 5 B 17. 3h+k+ph/wc = 75,5m² + lasitettu parveke. 1.krs. Kaunis keittiÜ. Kaukolämmitys. Kaapeli-tv. Heti vapaa. H. 78.000₏. • ESITTELY TO 19.5. klo 16.00-16.30 ja SU 22.5. klo 11.40-12.00

SALO KESKUSTA RummunlyÜjänkatu 20 B 8. 4h+k+s+ph/wc+wc+vh+khh = 106,5m² + kaksi isoa lasitettua parveketta. Rak.v.1988. Hyvä ja toimiva, hissitalon ylin krs. Valoisa. Parkettia, kaakelia. Kaikin puolin mukavaa asumista. Heti vapaa! H. 229.000₏. • ESITTELY SU 22.5. klo 13.30-14.00 ja MA 23.5. klo 16.00-16.30

Laatuvaihdokit aina edulliseen hintaan!

SALO VALHOJA Kuuselankatu 7 as 3. 3h+k+s+ph+khh+2wc = 93,5m². +var.+autolle katospaikka. Kaukolämm. Laminaattilattiat. Rak.v.1990. Hyväkunt. Kauniilla asuinalueella. Heti vapaa. H. 145.000 ₏. • ESITTELY SU 22.5. klo 11.00-11.20 SALO SALLITTU. Karnapajantie 44, Suomusjärvi. Hyväkuntoinen hirsirakenteinen mÜkki. 1h+tupakeittiÜ+sauna+pukuhuone+ parvi+parveke+terassi. As. p-ala 49m². Rak.v.2002. SähkÜlämmitys+Porin Matti. Oma porakaivo. Piharakennus 19m², leikkimÜkki. Tilan p-ala 0,3820ha. Hoidettu yhteisranta Enäjärvessä, johon mÜkiltä matkaa 300m. H. 155.000₏.

OMAKOTITALOJA

PERTTELI KK Turrintie 14. 4-5h+k+s+pesuh.+pukuh.+khh+ 2 wc = 150m² + var.tilaa + lämmin at. Erill. varastorak. Oma t. 1210m² aivan Kaivolan keskustassa. Vapautuu nopeasti! H.198.000₏. • ESITTELY SU 22.5. klo 12.30-13.00

Aprilia Tuono 1000R Factory, vm. 2008, 23 tkm.

Aprilia RSV 1000R, vm. 2003, 61 tkm

Hinta: 8490,-

Hinta: 4990,-

Iveco M75L kuorma-auto takalaitanostimella. vm. 2001, 161 tkm....................... Hinta: 8900,Kawasaki Z750 vm. 2006, 13 tkm......................................................................... Hinta: 5990,Yamaha XJ600 Diversion vm. 1997, 45 tkm ....................................................... Hinta: 2290,TULOSSA: Kawasaki ZX12R Ninja vm. 2000, 20 tkm..................................... Hinta: 6890,-

VUOKRATTAVANA

Meiltä edullisimmat rahoitukset! Esim. 10 kk Aktiiviraha Mastercard –rahoituksen korko

KT 1h + kk + ph/wc + alkovi = 32m² Vanutehtaankatu 2, Salo Ollikkala. Vuokra 370₏/kk. Vakuus 2 kk. KT 2h+kk+ph/wc = 47m² + lasit.parv. Kirsikkakuja 1, Halikko kk. Vuokra 490₏/kk. Vakuus 2 kk.

Piisitie 3, HALIKKO AS. (Uusi osoite) myynti@falmek.fi avoinna ma-pe 8.00 - 16.00

„  ’ ­ Â? Â

 Â?  Š Â?   Â?Â?Â? Â

‹ �

Â?  „ Â

� ‚ “ � ­

†† ­

­  Â? Â?  „  Â

 �  �  ��

Š Â? ­ ­Â?Â? Â? ­ Â?Â?Â? Š ­ Â? Â? Š š Œ–Â?‰žž š‰‰Œ ¥‰ ž‰Â?ÂšÂšÂ›Â€Â˜Â Â Â„ÂšÂ˘Â„

­   �       ��  „ •

„

„ ›

… „… � �

ƒ ‰‰ ˆ ƒ ˆ

ˆ ‰ ‰ ™

“ —Ž ­ ­ ­‚ £ £† ­‚ “�’ Ž

ÂĄ £† ­ ‚ €­­ ­Â? • Â… „… Â?  ­ ÂŽ —Ž ­ ­ ­‚ “Â?Â’ ÂŽ Â…ÂŽÂ Â

‡‡

­ ­‚ ­­ � ‡ � † ­­

‡‡ �­  ­­

‡‡ �– � � ‘‡‡  � �  � � ‹ ‹

Š ­ Š „  … „… Â? Â

“

” –    Â? Â

­ † — — “

Â… ÂŽ

‰ ƒ  Â? ­Â

— — “ ­

‚ ‚‚ ­ ‚ ­

­ ­ ‚ ­ — “’ — ­ ‡ Œ›˜€€›�› “� � � ‚­ ­ – ‚ ­‚‚† ­

­ ‚

‡

Â… ÂŽ

�  � � … Ž

Š   „

‰ ‚  › €€ ‰‰  � � ‰• ƒ � ž ‰ ƒ

� � Š  �� �� ŽŽ ­ � � � • ��  ­ „­­

� � ­­ � � “

  „ � Š �  ���  � Š � �   �   „ �  † ­‚ ­­ † ‚ ­ ‚­ † ­ � � „

 Â?Â?   ­­  Â?Â? Â

 …†  ‡  ­­ „ Â

Ž ��� ­ � ž … �  ��  „ ‡

 ­­ �

 ‹ Œƒ …  ��    ���

‡

Â? ­ Â

Š Â?Â? Â? Š Â? Â

Â? Â? Â

Â? Â?Â?Â? …  ­­ Â? Š Â? Â?Â?Â?Â?  Â?Â? Â

­ Š   ­

„ ‡

Â

‡—— ’  ­ Ž �

� „  � � ’  ­  Š

�  ­­ � … € ­ � ‚ ‚ ­ ­ ‚ ‚ �  � ­ � ­ ƒ ‚ � � Š� ��� ­ ­ … �� ���� ‘ ’ „ €„�„€ †† ­ �

­ † ­†

 Â? Â?Â?Â? Â?­ ÂŽ Â?  Â?Â? Â

“ …“Ž” ˆ˜™š›€

ÂŽ Â

™ ”

Â? Â?Â?

‘

 ­­ � �

­ „ ­ ­­     �  � �

„ ˆ ‰ ƒ  Œ ™ Â? Â

Š  � ‡  �� �  ™ ” ‡ � …Ž � �  ‰Œ€�œš ‰€ š  ž„ ›‰–‰™ �„ž‰ Œ„

‡‡š

œ  �  Š

‡

 �  „   �  �

‡‡ š ‡ �  „€‚ … ˆ ƒ ‰

 ��  „

€‚ ƒ „ Â

226 229 228 048

­ „

Â?Â? ŠÂ? Š Â? Â?Â? Š  Â?Â? Â

 �� �  �  ­

­  ‡­ � ‚ ­‡­ ˆ ‰Š� Š ‹Œ ­† ‚ ‡­ † Ž ‚ ­ † ­ †‘ † ­ ­ †‚ † ‚ ’’  ‚ ­‚ ­‘ “ …� “�” ­ †‚ † …“ …� “�” • ­ – — ‹ — � Ž — ’’ — “Ž

 „„ Â? Š   Â?  „­Â

3131 3131 3131 3131

€ƒ ƒ ‰

1.6. Salo Golf 9.6. Meri-Teijo Golf

044 044 044 044

�† ‚­‚ † † ­ � � ‰ ƒ •

„˜ ‹

�  � ��� � � ���� �  ­­ �  � ­ �

£ £† ­‚ Ž Ž�Ž

€‚ € ‚ € € €€‚

Myynti: Jani Tuomaala Jori Falkstedt Varaosat: Huolto:

€ Œ ‰‰ ”  Œ ™ ” “ � � � � Œ ˆ •

„„ „Œ€ ¢„–€„ Â?š› Â?„‰Œ

­­ „ Â

seuraavat pelipäivät:

To 19.5. Meri-Teijo Golf To 26.5. Wiurila Golf

­ € –… “  „  ��  ­ ˆŒ Œ €

Â? Â

‹‡‡ �– � � ‡‡

TOUR 2011

www.falmek.fi

Suorat kännykkänumeromme: Jouko Virtanen 0400 534 975 Jarmo Virtanen 0400 534 976

www.salonkiinteistovalitys.net

GOLFARIT HUOMIO!

0%

SALON KIINTEISTÖVÄLITYS OY

Jouko Virtanen [A] lkv Jarmo Virtanen Turuntie 3, Salo, puh. 02-731 5075, 02-731 9940 T

(1490,-)

Tarjous voimassa 27.5. saakka

KESÄMÖKKI

› ™ Œ ‰

‡‡ š

­ �  ­­  – ‡

“ƒÂ&#x;

„ ‰ € ‚‚

Â… ‡ Â? Â&#x;  Â?

Ž  � � ‡ †† ­ ­ ‘

� † ‚ ­ “ �… � … ‚

 � �

‡

ž­ † ­ ­‚

‘ ‡

‚

Â? ­ ­Â?Â? Â? ­­ Â? ­ Â?Â?Â? ™ Â? Â

Š � ‡ ‡‡ ”• ‡ ‡ ‡‡ ‡ ‡• ƒ• „ � � ‹ ­ � ‘ �


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
L20-11 by Salonjokilaakso lehti - Issuu