Parasta Äidille! - lahjakortti
SUOMEN SUOMEN LÄTKÄPELIT LÄTKÄPELIT SCREENILTÄ!!! SCREENILTÄ!!! Tervetuloa!
-kauppa -kahvio -terassi Tervetulo oa na auttim maa an!
Jari Johansson
hemmotteluhoitoihin
02-3619 0504
atk@sstsalo.com www.sstsalo.com/atk-apu
TUTTU JA TURVALLINEN KOSMETOLOGINEN HOITOLA
Num mmentiie 2, Märy ry ynummi
Nyt myös tietokoneet asiakkaan haluamilla osilla ja käyttöjärjestelmällä.
Turuntie 19, SALO puh. (02) 731 7994
N:o 18
Torstaina 5. toukokuuta 2011 Myymälämme on suljettu su 8.5. Hyvää Äitienpäivää!
Äidin suosikkilahjat
RATKAISEVAN EDULLISESTI NISUORISTIN 3032
Pienikokoinen: kulkee kätevästi mukana. Lämmönkestävä säilytyspussi. yy p Käyttöy valmis noin minuutissa, lämpötila enint. 185 °C. Merkkivalo.
9,95
RUUKKURUUSU KURUUSU
MUUMIMUKI 0,3 L
11,95
PITKÄ K YÖPAITA T
Koot S-XXL.
29,95 PYJ Y AMA
Koot S-XXL. Punainen tai sininen
Useita värejä.
2,90/kpl KASVOJEN KOHOTTA TAJA
Kiinteyttää y jja nuorentaa kasvot. Mikrojännitteellä j toimiva laite stimuloi jja kiinteyttää y kasvojen j lihaksia. Mukana kollageenia g jja retinolia sisältävät laput. p Laitteen avulla kollageeni g jja retinoli imeytyvät yy syvälle y ihopinnan alle. Paristokäyttöinen.
JALKAKYLPY + HIERONTALAI T TE
Lahjapakkaus, j p , jjoka sisältää monipuolisen p j jalkakylvyn y y p poreominaisudella sekä pitkävartisen lämpöhierontalaitteen.
159,-
29,95 44,95
400 g (4,98/kg), alkuperämaa Suomi
1,99
Frödinge
PAKASTEKAKUT
480–565 g (11,90–9,90/kg)
4,95
Pouttu
UUNIFILEE
n. 1,2 kg, alkuperämaa Suomi
5,95/kg
KANANPOJAN FILEPIHVI
Kokkikartano
KIUSAUKSET TAI PASTAT
Apetit
4,69
2,29
Hunajamarinoitu, 1 kg, alkuperämaa Suomi
700 g (6,70/kg)
Rainbow
Espanja
7,29
ke-la 4.-7.5.
Elonen
KINUSKIKREEMIKAKKU
10:lle, 800 g (12,44/kg)
KAHVI
500 g (5,98/kg)
9,95
2,99
TÄPLÄJOGURTIT TAI -VANUKKAAT
Valio
Valio
1,49
5,52
Dr.Oetker Paula
4 x 125 g, 500 g (2,98/kg)
12,90
Kariniemen
HK
RYPSIPORSAAN LIHASUIKALEET
ÄITIENPÄIVÄN KIMPPU
ke-la k l 4.-7.5.
MANSIKKARASIA 500 g (3,38/kg),1 lk.
1,69/rs
Kevyt Olo
ALPPI KREIVI JUUSTO 300 g (18,40/kg)
GEFILUS MEHUT
1l
1,79
RAIKAS TAI KARPALO
4 x 1,5 l, 6 l (0,50/l) (sis. 2,99 + pantti 1,60)
4,59
KERMAPERUNAT
Pakaste, 750 g (3,05/kg)
Unkari ja Espanja
ke-la 4.-7.5.
VIHREÄ TANKOPARSA 500 g (3,98/kg), 1 lk.
1,99/pkt
Hartwall
JAFFA APPELSIINI TAI LIGHT, 4 x 1,5 l, 6 l
(0,73/l) (sis. 4,39 + pantti 1,60)
5,99
PRISMA HALIKKO
Prismantie 2, 24800 Halikko, p. 075 3030 1500 Lankaverkko 8,28 snt/puhelu + 1,48 snt/min mobiiliverkko 8,28 snt/puhelu + 16,56 snt/min.
8-21, 8-18, 12-18
SALONJOKILAAKSO
2
Salon rautatieasemalta Tylypahkan noitakouluun? Leena Sorri
Lasten Laulukaupungin teatteriryhmä harjoittelee parhaillaan kuumeisesti uusinta näytelmäänsä Velhojen verkossa. Värikkäässä ja hauskassa musikaalissa on mukana kaiken kaikkiaan neljätoista näyttelijää, kaksi aikuista ja 12 lasta. Humoristisen lastennäytelmän on kirjoittanut jälleen kerran Alla Bergen ja näytel-
män ohjaavat Maisa Pitkänen ja Karoliina Blom. - Mukana on runsaasti Lasten Laulukaupungin tuottamia lauluja vuosien varrelta, kertoo ohjaaja Maisa Pitkänen. Ja näin kerran kuultuna voi vilpittÜmästi sanoa, että lapset ovat erinomaisia laulajia
MEILTÄ LÖYDÄT s H ARRASTEKIRJAT s K EITTOKIRJAT s R OMAANIT s L ASTENKIRJAT JA PALJON MUUTA
Sisarukset Merja (vas.) ja Marko Korpela mielivät näytelmässä Tylypahkan velhokouluun opiskelemaan.
Synttäriviikon KAIKKI LELUT JA VAATTEET
Kaikki kirjat tarjoushinnoin
ABC Piihovi, Salo joka päivä 9.00-20.00 p. 02-731 8166
ja sävelmät mukaansa tempaavia. NäyttelijÜitä on valmentanut lauluihin muusikko Janne Kuusinen. Tekijät eivät vielä tiedä näytelmän lopullista pituutta, mutta veikkaavat sen kestävän puolesta tunnista kolmeen varttiin. - Juttu sopii varmasti kaikille kolmesta vuodesta ylÜspäin, miettii Maisa ja kertoo värikkään puvustuksen olevan kierrätetty. Vaatteiden kunnosta ja yhteensopivuudesta vastaa Pirjo Sinervo. Velhojen verkossa -näytelmässä jännitetään pääseekÜ Salon rautatieasemalta nousemaan Tylypahkan velhokoulun junaan. Selviää, että Salkkunalla on suhteita velhokansaan ja hänen tehtäväkseen annetaankin selvittää ongelma. Mutta, onko noidalla kännykkää, voiko ja uskaltaako sille soittaa? Tylypahkan kouluun mie-
OTA 3 2 VUOTTA MAKSA 2
Kaupan päälle tarra- tai tatuointiarkki
Asemak 12, avoinna: ti-pe 10-17, la 10-14 Asem
LOUNASLISTA ark. 10.30-14.00 ja la 11.00-14.30 Muina aikoina A´la carte, pizzat ja hampurilaiset TO Makkarakeitto...................6,40 Pestopossu .........................8,40 PE Curry-broilerkastike ..........7,40 Yrtti-valkosipulipossu ........8,40 LA Porsaanleike ......................8,40 VIIKON PIHVI TO- LA Sipulipihvi ....................... 10,90 Pizzat, hampurilaiset ja A´la carte klo 11.00-19.30, myÜs sunnuntaisin
MA Makkarapata .................... 7,40 Porsaanleike Budapest..... 8,40 TI Pariloitu Lohi sipulikastikkeella .............. 7,40 Pustan leike ...................... 8,40 KE Tahitin broileria................ 7,40 Sipuli-omenaleike............. 8,40 VIIKON PIHVI MA-KE Konjakkipippuripihvi ..... 10,90
Meiltä saat plussaa VAIN TÄLLÄ KUPONGILLA
-20%
Kuponki voimassa 15.5.2011 asti.
HAMPURILAISATERIAT
Puhtaalla Teboil-kaasulla a grillaat helposti sti
AVAAMME ARKISIN JO klo 6.00
Teboil Takatalo puh. 02-7272 432 Avoinna ark. 6-20, la 8-20, su 8-20
Helsingintie 32, SALO
Torstaina 5. toukokuuta 2011
Ajanvaraus: Optikko ja Silmälääkäri (02) 727 2800 salon.silmalasikeskus@synsam.ďŹ
Turuntie 14, Salo. Palvelemme ma-pe 9-17.30, la 9-14.
Oletko kiinnostunut kirjoittamisesta? Salkkunaa näyttelevä Henna Silokangas on villi, hauska ja estoton roolissaan lii opiskelemaan sisaruspari Mullin Mallin ja Sikin Sokin. Heitä näyttelevät mainiosti oikeassakin elämässä sisaruksia olevat Merja ja Marko Korpela. Villin ja eläväisen Salkkunan roolissa nähdään Henna Silokangas. Ensimmäisen kerran Lasten Laulukaupunki -festivaalia juhlittiin jo vuonna 1998 ja perinne jatkuu tänäkin vuonna torstaina yhdeksäs kesäkuuta avajaisissa torilla. Musikaalin Velhojen verkossa ensi-ilta nähdään ensi viikon tiistaina kulttuuritalo Kivassa, jossa on kaksi näytÜstä. Kesän festivaaleilla lauantaina 11. kesäkuuta on näytelmän viimeinen esitys.
Haluatko kertoa oman paikkakuntasi kiinnostavista ja ajankohtaisista asioista?
Salonjokilaakso-lehden toimitus etsii aktiivisia ja innostuneita
AVUSTAJIA Jos kiinnostuit, ota yhteyttä Päätoimittaja Pekka Mäenpää
p. 02-7272 991, 050 342 3963 tai pekka.maenpaa@salonjokilaakso.net
www.salonjokilaakso.net
Torstaina 5. toukokuuta 2011
3
Toimituksen osoite: Sähköpostit:
Halikon VPK mukaan ensivastetoimintaan • sivu 4
Wiurilan Varjot -esitykseen etsitään näyttelijöitä • sivu 7
Kevään juhlamuoti antaa tilaa yksilöllisyydelle • sivu 13
Horninpuistossa teemana ympäristö ja puutarha • sivu 14
Salossa keskusteltiin avioeron vaikutuksesta lapseen Pekka Mäenpää
Avioerot ovat Suomessa ja myös Salon seudulla arkipäivää. Jokainen aikuinen tuntee eronneen ihmisen ja myös lapsilla on kokemuksia kavereista, joiden vanhemmat asuvat eri osoitteissa. Salossa annettiin tiistaina koulutusta eroperheiden kohtaamiseen. Lastensuojelun keskusliiton koulutuspäällikkö R iitta Mykkänen-Hänninen muistutti, että vaikka avioero on usein kova paikka aikuiselle, varsinkin lapsi tarvitsee kaiken mahdollisen tuen eroprosessin aikana ja sen jälkeen. - Tarvitaan yhteistyövanhemmuutta. Äidin, isän ja lapsen kolmiosuhde voi jatkua eron jälkeenkin, sillä lapsi edustaa edelleen molempia vanhempiaan, Myk känenHänninen sanoo. Hilkansaliin kokoontuneet kuntien, seurakuntien ja eri järjestöjen työntekijät kohtaavat avioerokriiseissä eläviä pariskuntia ja heidän lapsiaan omassa työssään. Mykkänen-Hännisen mukaan niin lapsille, äideille kuin
Koulutuspäällikkö Riitta Mykkänen-Hänninen ja perhetyöntekijä Nina Tattari uskovat koulutuksen auttavan kohtaamaan erokriisin keskellä eläviä perheitä. isillekin on tärkeää se, millaisen suhteen esimerkiksi päiväkodin, koulun tai sosiaalipuolen työntekijät heihin luovat. - Jotkut isät joutuvat harjoittelemaan arjen pyörittämistä lähes alusta alkaen. He tarvitsevat siihen tukea ja ym-
märrystä ja siksi juuri oikeanlainen ruokaympyrä ei ole uuden opettelun hetkellä se tärkein juttu, hän muistuttaa. Tiistaipäivän kestäneen koulutuksen tavoitteena oli lisätä työntekijöiden valmiuksia kohdata eroperheitä sekä per-
Turuntie 15, 24240 SALO toimitus@salonjokilaakso.net ilmoitus@salonjokilaakso.net etunimi.sukunimi@salonjokilaakso.net
heitä, joissa harkitaan eroa. Koulutuksessa kiinnitettiin erityistä huomioita lapsen näkökulmaan ja pohdittiin eron jälkeisen vanhemmuuden tukea. Mykkänen-Hännisen mukaan eroperheille on tarjolla monenlaista opastusta ja koulutusta. - Lastensuojelun Neuvokeskuksen ”Lasten rauhanmarssi” kokoaa eri järjestöjen ennaltaehkäiseviä eropalveluja saman katon alle. Osoitteesta neuvokeskus.fi löytyy monenlaista informaatiota lapsen menetysten minimoimiseen vanhempien erotessa, MykkänenHänninen kertoo. Salossa julkaistiin tiistaina Erosta eteenpäin -opas, josta löytyy tietoja eron kohtaavalle aikuiselle. Remontti-hankkeen perhetyöntekijä Nina Tattari kertoo, että oppaassa esittäytyvät salolaiset toimijat, jotka tukevat lapsiperheitä erotilanteessa. - Tällaisesta oppaasta on ollut puutetta ja lähinnä opasta tulevat jakamaan kaikki lapsiperheiden kanssa toimijat, jotka kohtaavat eroavia perheitä, Tattari kertoo.
Hevosnäyttely lauantaina Hovitallilla • sivu 18
Lapsilisät menevät Salossa kulutukseen Salonjokilaakso
Suomalaisperheet käyttävät lapsilisät pääasiallisesti normaaliin kulutukseen tulotasosta tai koulutusasteesta riippumatta. Asiakkuuspäällikkö Matti Rostedt SampoPankin Salon konttorista kertoo, että merkittävä osa perheistä ei myöskään suunnitelmallisesti säästä lasten tulevaisuutta varten. Tulokset käyvät ilmi Sampo Pankin tutkimuksesta, jossa haastateltiin 3 500 perhettä Suomessa, Ruotsissa, Norjassa, Tanskassa, Virossa, Irlannissa ja Pohjois-Irlannissa. - Suomalaisista lapsiperheistä 78 prosenttia käyttää lapsilisät kuukausittaisiin menoihin. Keskimäärin 13 prosenttia perheistä ilmoitti pääsääntöisesti säästävänsä lapsilisät. Lisät säästävistä suomalaistalouksista 85 prosenttia ohjaa varat suoraan lapsille. Salossa tilanne on uskoakseni keskiarvon mukainen, Rostedt sanoo.
Asiakkuuspäällikkö Matti Rostedt kertoo, että lapsilisät käytetään Suomessa pääasiassa normaaliin kulutukseen. Pohjoiseurooppalaisessa vertailussa tarkasteltiin sitä, kuinka perheet varautuvat lasten kotoa muuttamiseen tai opiskelujen aloittamiseen. - Noin 27 prosenttia suomalaisista kotitalouksista ei varaudu lastensa tulevaisuuteen lainkaan. Tutkimuksessa kysyttiin vastaajilta myös näkemyksiä siitä, missä määrin koulujen, kotien, yhteiskunnan, tai esimerkiksi pankkien tulisi kantaa vastuuta lasten taloustaitojen kehittämisestä. Kaikissa tutkituissa maissa vastaajat kokivat, että perheen merkitys lasten talousosaamisen kehittäjänä on ratkaisevan tärkeä.
Nuoret äidit Lotta Friberg ja Johanna Hemmilä kerhoilevat mielellään Minna Nikander
Seurakunnan perhekerhossa ahkerasti käyvät ystävykset, halikkolainen Lotta Friberg ja Angelniemen Kokkilasta kotoisin oleva Johanna Hemmilä, viettivät mukavan äitien kauneusillan Kesä-Angelassa. Ilta piti sisällään kauneudenhoitoa kotikonstein Kaisa Taposen ohjeistamana, saunomista ja muutenkin mukavaa yhdessäoloa toisten Halikon perhekekerhojen äitien kanssa. - Äitienilta oli mukava hetki tavata muita perhekerhojen äitejä välillä ilman lapsia. Saimme itse sekoittaa naamioiden ainekset, jotka ovat aika perusaineksia kuten hunajaa, jogurttia ja oliiviöljyä, joten varmaan jatkossakin tulee tehtyä näitä kotikonstein toteutettuja naamioita. Toki ohjeen sai myös mukaan, ettei mikään aineosa pääse unohtumaan. - Pehmentävän kasvokuorinnan jälkeen iho oli ihanan pehmeä, Lotta ja Johanna luonnehtivat. Lotta vielä jatkaa, että saunomisen yhteydessä tuli heitettyä myös talviturkki yltä. Lotan mielestä Kesä-Angelassa oli mukavaa vierailla pitkän tauon jälkeen.
Paikka on Lotalle entuudestaan tuttu, koska hän on käynyt siellä lapsena tyttö- ja sekaleireillä, teininä rippikoulun ja sen jälkeen ollut siellä isosenakin.
Kerhoja eri puolilla Saloa Lotta mietti erilaisia aktiviteetteja itselleen ja pojalleen, kohta kaksivuotiaalle Stefanille tämän ollessa pieni. Hän päätti seurata seurakunnan perhekerhossa käyvän naapurin äidin esimerkkiä. Kerhoilut Lotta aloitti, kun Stefan oli 2,5 kuukautta vanha. Lotta ja Stefan ovat ahkeria kerhoilijoita ja heidän viikkonsa koostuukin monenlaisesta toiminnasta. Lotta ja Stefan käyvät perhekerhon lisäksi Salon kaupungin järjestämässä avoimessa päiväkodissa, Kansalaisopiston musapajassa, Halikon MML:n perhekahvilassa ja viikonloppuisin vielä koko perheen voimin liikuntatoimen järjestämässä peuhussa. Tok i v i i k ko on m a ht uu muutakin kuin ohjattua toimintaa ja kerhoilua. - Muu aika sitten ulkoillaan ja tehdään kotona kaikkea
Halikon perhekerhojen äitejä sekoittamassa itselleen sopivia naamioita niin kasvoille kuin hiuksiinkin Kesä-Angelassa. mukavaa. Olen aika tarkka Stefanin päivärytmistä, nukkumisajankohdasta ja ruokailusta ja pidän niistä tarkoin kiinni. Johanna kerhoilee kaksivuotiaan poikansa Toukon kanssa Halikossa ja Kokkilassa. Kohta perheeseen syntyy vauva, mutta Johannan mukaan vau-
va kulkee hyvin perheen touhuissa mukana, niin kerhoissa kuin muuallakin. Kokkilasta ei silti joka päivä tule lähdettyä kerhoilemaan, vaan aikaa vietetään Johannan mukaan myös paljon omalla pihalla. - Kerhoissa äidit ja lapset saavat seuraa toisistaan ja mielekästä tekemistä. Ohjatut lau-
lu- ja leikkihetket ovat mukavia. Ohjattu toiminta kehittää lapsen kasvua, motivoi ja myös innostaa yhdessä tekemiseen. Kerhoissa kerhotädit osaavat kertoa lapsille mukavia opettavaisia tarinoita lasten omalla kielellä, joten heidän on helppo seurata ja pysyä tarinoissa mukana.
- Kerhoillessa saa päiviin rytmiä ja lapsen kanssa ei tarvitse aina vaan jäädä kotiin, eikä äitien tarvitse aina toimia ohjelmatoimistona ja lastensa viihdyttäjinä. Aktiviteettia on vaikka jokaiselle päivälle, jos niin haluaa ja menoa kaipaa. Toki on todella mukavaa välillä olla vaan rauhassa kotona ja mennä puistoon keinumaan, liukumaan ja rakentamaan vaikka hiekkakakkuja, Lotta ja Johanna toteavat. Salon seudulla toimii monta eri Salon seurakunnan järjestämää perhekerhoa. Jokainen on toisistaan hieman erilainen, johtuen kerhon ohjaajasta ja ohjattavasta ryhmästä. Nyt ryhmiä toimii kaikkiaan 16 ja syksyllä Mahlakankareelle perustetaan uusi äiti/ vauva ryhmä, jollainen nyt jo toimii Halikossa, kertoo Salon seurakunnan lapsityönohjaaja Tuire Kallio. Hänen mukaansa kannattaa ottaa rohkeasti yhteyttä ja kysellä, mitä kaikkea aktiviteettia seurakunnalla on tarjota lapsiperheille. Myös netti on oiva väline, josta saa varmasti tarvittavaa lisätietoa syksyllä alkavista ryhmistä. Äitienpäivä ss. 8-9
SALONJOKILAAKSO
4
Halikon vapaapalokunta aloitti ensivastetoiminnan Halikon VPK aloitti huhtikuun ensimmäisenä päivänä ensivastetoiminnan. Ensivasteella pyritään antamaan hätätilapotilaalle apua mahdollisimman nopeasti. EnsivasteyksikkÜ saa hälytyksen hätäkeskuksesta ja liikkeelle se pääsee pääsääntÜisesti viidessä minuutissa. Ensivastetoiminta on herättänyt kysymyksiä avunsaajissa kun paloauto tulee paikalle, vaikka tulipaloa ei ole. - Ensivaste tarkoittaa sitä, että avuntarvitsijan luokse kiireellisessä tilanteessa lähetetään yksikkÜ joka tavoittaa potilaan nopeasti. Voimme aloittaa potilaan hoidon ja varmistaa sen, ettei tila ainakaan huonone ennen ambulanssin tuloa, Harri Lindgren ensivasteyksikÜstä tiivistää. - Pystymme mittaamaan potilaan verenpaineen, sokerin ja happisaturaation eli hengityksen riittävyyden, sekä periaatteessa sydämenrytmin. Kalustoon kuuluu myÜs defibrilaattori kammiovärinätilanteita varten. Konsultoinnin jälkeen voimme antaa sokeripotilaalle glukoosipiikin ja asetyylisa-
Huopakattojen SANEERAUKSET ja HUOLTOKORJAUKSET VESKATE Oy
lisyylihappo sekä Dinit-suihke ovat sydänpotilaita varten, Lindgren kertoo. Ensivastetoiminta alkoi huhtikuun alussa, mutta prosessi on ollut liikkeellä pidempään. Koulutuksen ja kaluston harjoittaminen ovat vaatineet aikaa. Halikossa toiminta alkoi vasta nyt, mutta ensivastetoimintaa on ollut muualla jo pitkään. Halikon vapaapalokunnan ensivastetoiminnassa on mukana yhteensä 28 henkilÜä, joista 18 Halikossa ja 10 Kokkilassa. - Aluksi Aluepelastuslaitos oli negatiivisella kannalla, mutta innostui alun jälkeen ja olemme saaneet esimerkiksi koko kaluston sieltä. YhteistyÜ on sujunut hyvin myÜs terveyskeskuksen kanssa. Koulutus alkoi viime syksynä ja jokaisen ryhmässä mukana olevan on läpäistävä koe sekä saatava terveyskeskuksen hyväksyntä, vuodesta 1975 vapaapalokunnassa mukana ollut Harri Lindgren kertoo. Paloautot lähtevät vapaapalokunnan autohallista yksi kerral-
SALON HYÖTYKÄYTTÖ OY TIEDOTTAA:
ILMAINEN RISUSAVOTTA LAUANTAINA 7.5. klo 8-13
Salon HyÜtykäyttÜ Oy:n lajittelulaitoksella osoitteessa Satamakatu 31 otetaan vastaan ilmaiseksi risuja, oksia ja haravointijätettä lauantaina. Risukuormien mukana ei saa tuoda muita jätteitä. Tuotaessa haravointijätettä muovisäkeissä on tuojan tyhjennettävä säkit haravointijätteen keräyspaikkaan. MyÜs mullan myyntiä.
Harri Lindgren esittelee ensivastetoiminnan kalustoa. laan. Joka maanantaiset harjoitukset ovat alkamassa, teemanaan maastopalo. EnsivasteyksikÜn tyÜkalut siirtyvät yhteen autoista, jotta hälytysvalmius pystytään ylläpitämään koko ajan. - Ihmiset ovat ihmetelleet miksi paloauto tuli, vaikka kyseessä ei ole tulipalo. Meille on tulossa vihreät varusteet mistä tunnistaa ensivastetoimijat. Pelkkää ensivasteyksikkÜä ei voi saada paikalle, vaan se tulee aina yhdessä ambulanssin kanssa. Osa porukasta on hoitoalan
Edulliset pihavarastot, leikkimÜkit, huussit, jätekatokset, elementtirakenteiset �kytykopit� metsästäjille ym.
www.taidejaantiikki.ďŹ P. 040 551 0979
LAHJOITETAAN Betoninen kaivonrengas. P. 050Â 410 0168.
TYĂ–SUORITUKSIA
Hyvään y kotiin 3 sylikissaa. y Pentu, synt. y 12/2010 sekä 2 aikuista tyttÜkissaa. P. 044 552 1030.
Väliovien, keittiÜkaapistojen, ym. puun pintakäsittelyä
OSTETAAN
58,6.8//$
T:mi Jouni Suominen
Luovutusikäinen, terve, ppienirotuinen kiltti koiranpentu p hyvään y kotiin lemmikiksi (ei näyttelykoiraksi). y y Ota yhteyttä p. 02-731 8198.
KANTOJEN K JYRSINTÄÄ
Asuntovaunu. Saa olla ppikkuvikainenkin, kaikki tarjoukset j huomioidaan. Nopea käteiskauppa. P. 040 516 5706.
040 764 3610
pihoilta ja puutarhoista
p. 040 747 0060
VUOKRATAAN 3DNHWWLDXWRW KHQNLO|DXWRW DVXQWRDXWRW MD YDXQXW PRRWWRULNHONDW Salon Autovuokraus 050 444 0020 www.salonautovuokraus.fi
E AN ETAA OSTETAAN ‡ .82/ 82/,13(6,b ,13( ,13(6,b (6, 6,b b ‡ -bb0 bb0,67g-b 0,67g 0,67g-b g -b ‡ 0$$7 $$7,/$ 7,/$ ,57$,0,672-$ ,57$,0 0,6772-$ 0,672-$
0400 877 9005//SSSa Salmi alm mi
OSAKKEITA esim. 663 267$1 0<<1
26$.(<+7,g,7b 045 110 3110
www.asiakasturva.fi
A SI ITA TTI H O O N N! I LL R E M O O TE T US TIĂ– AT PU K E I T A K T KO IAS KO L ATT
PPT Maalaus
Hyvää taidetta ja antiikkia, katso kuvastomme
Lähellä lähimmäistä
Satamakatu 31, 24100 Salo, p. 727 3500 tai 040 745 7358
Peltikattomaalaukset yms. kattomaalaukset, korkeapainepesut myĂśs muut rakennusmaalaukset.
Keijo Mäkinen 0500 536 564
WWW.SALO.ADVENTIST.FI
ammattilaisia, osa taas ei. Toiminta on mielekästä ja tuo uutta vapaapalokuntaan, Lindgren pohtii. Halikon VPK järjestää 14. toukokuuta �Tule palokuntaan� päivän, silloin on mahdollisuus tutustua palokunnan toimintaan sekä jäsenistÜÜn. Päivän aikana pääsee kokeilemaan muun muassa laskeutumista ja savusukellusta. Päivän aikana saa myÜs tutustumiskoulutusta, varusteet sekä ateriat. - Asemalla voi tulla aina käymään jos haluaa mukaan toimintaan, halikkolainen Lindgren muistuttaa.
WWW.PUUSTELLI.FI
Ulla-Maija Wiander
Torstaina 5. toukokuuta 2011
040 5900 898, 0400 542 262
TULE TAI SOITA JA VARAA MAKSUTON SUUNNITTELUAIKA. MYĂ–S KOTIISI!
Varaa nyt kesän julkisivumaalaus
Teemme suunnitelman ja kustannuslaskelman koko remontistasi.
MyÜs lisäeristykset, terassit ja pienremontit y . ym
P 040 P. 0 594 94 594 9 3
SALON PUUSTELLI: Mariankatu 18, p. 010 277 7331 Puhelut: 8,21 snt/p+5,9 snt/min, gsm 8,21 snt/p+16,9 snt/min.
ELÄMÄSI HELPOIN KEITTIÖREMONTTI
PIKKULAARIn RIVI-ILMOITUKSET YKSITYISHENKILÖILLE 5₏ tai 10₏
Huom! PIKKULAARI-ilmoituksia • Rivi-ilmoitukset seuraavaan PIKKULAARIIN ko. viikon maanantaihin klo 16.00 mennessä • Täytä alla oleva ruudukko, yksi merkki/ruutu (myÜs sananväli on merkki), puh.no mahduttava myÜs ruudukkoon. EI VASTAANOTETA TAI • Tuo ilmoituksesi toimistollemme, os. Turuntie 15, (Koskisen Kulma, 2. krs) Salo, ja maksa käteisellä puhelimitse eikä POSTITA ilm. osoitteeseen: Salonjokilaakso, Turuntie 15, 24240 Salo, �Pikkulaari� ja laita rahat kuoreen. sähkÜpostilla. • MUISTA RUKSATA oikea ilmoitusosasto • 4 ensimmäistä riviä 5₏, koko ruudukko 10₏. PIKKULAARIN OSASTOT: ‰ MYYDÄÄN
‰ OSTETAAN ‰ HALUTAAN ‰ VUOKRATTAVANA VUOKRATA ‰ SEKALAISTA 5₏/kerta ‰ LAHJOITETAAN (maksuton) ‰ KADONNUT, 5₏/kerta ‰ KIRPPUTOREJA LÖYDETTY (maksuton)
1-4 riviä
VUOKRATTAVANA
KT 1h+kk+ph/wc p 35 m² + ppatio, Salo Ollikkala. Vuokra 380₏/kk + sähkÜ + vesi. Vakuus 2 kk. P. 734 6702.
MYYDÄÄN Pyykinpesukone. yy p Päältä täytettävä, y täysin y kunnossa oleva, huippusiisti, pp 2 vuotta käytÜssä y ollut Siemens muuton vuoksi. P. 0400 783 232. 2 kpl p Pappatuntureita. pp Käsivaiht. v. 1969 ja jalkavaihteinen v. 1970. Täysremontoituja, y j erittäin siistejä. j H. 1.000₏/kpl. P. 02-748 6509.
5 ₏ 10₏
5-8 riviä
Kuivanmaan saunamÜkki koko kesäksi Kuusjoella. P. 050 322 3934. Siisti kaksio 50 m² Halikko kk. Lasitettu, iso pparveke, rauhallinen ppiha-alue. Kaikki ppalvelut lähellä. Vapautuu p 1.5. Vuokra 450₏/kk + sähkÜ + vesi + syj. y Vuokratakuu yj 2 kk vuokra. Tied. 0400 328 342 tai 0400 168 342.
Nimi:
Osoite:
Puh.
Mikäli ilmoituksesi ei tehoa ensimmäisellä kerralla, (EI KOSKE Sekalaista ja Kirpputori-palstoja) saat
VELOITUKSETTA TOISTOILMOITUKSEN soittamalla numeroon 02-7272 993. Naisten HD-Vintage g nylon-takki, y koko S, h. 150₏. HD-huppari p , pp koko S, h. 20₏. New Rock reactor mu/hopp liekki kengät, g koko 39, h. 50₏. P. 0500 944 314.
Naisten jja miesten Jupiter-merkkiset p ppolkupyÜrät. py 3 vaihdetta, jalka- ja käsijarrut, h. 35₏/kpl. P. 0400 781 813.
Vuodesohva, 3-istuttava, vihreä kangasverhoilu, h. 50₏. P. 02-735 2468 tai 050 462 9115.
Mazda 323 1.3 -88. Juuri kats. 4/2012. Kelpo p 3-ov. käyttÜauto, y tällä voi tosiaan ajaa, j kaikki ppelaa. Vetok. H. 699₏. P. 040 854 9749.
Naisten py pyÜrä, Tunturin valmistama 3-vaihteinen Nopsa p 28� jjalkajarrul j la. Uudet renkaat, huollettu, hyvä. H. 100₏. P. 0500 535 636.
Golfin kesärenkaat aluvantein 195/50R15 4-pulttiset p uudenveroiset. Vanhan Ladan aluvanteet. P. 050 353 8833.
Asuntovaunu Matkaaja j 460. Ei rekisterissä. Pohjassa j pehmeyttä, hinattavissa. H. 350₏. P. 040 705 1838 Halikko. Avattava puusohva ppehmusteineen, 120₏. 3-ov. ppuinen vaatekaappi ppp , 100₏. 4-ov. lastulevykaappi y pp 2:lla peilillä, 50₏. P. 046 636 3780. Painonnostopenkki p edullisesti. Nouto itse, kohde Halikossa. P. 050 338 4398.
Subaru Impreza p 2 l bensiini. Manuaali neliveto vm. 2004. Sininen metalliväri. Tarjoa! P. 046 577 4118. Ford Sierra entisÜintiin/peltoautoksi. p PolkupyÜriä; py Tunturi mammamalli 28� sekä muita korjauskelpoisia p jja varaosia. P. 045 639 8774. 8
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 5. toukokuuta 2011
5
PARASTA ÄIDILLE SALON K-CITYMARKETISTA HINNAT VOIMASSA TO–LA 5.–7.5.2011, ELLEI TOISIN MAINITA. Tarjoukset myös netissä www.k-citymarket.fi
Erä! Er Tuor Tu ore or e no norj r al rj alai a ne ai en
HK ta ak kuu uumu m re mure rea a
NAUDAN SISÄPAISTI n. 1 kg
LOHIFILEE pa aka att ttun una a
8
9
95
95 kg raj. 2 kpl/talous
kg
H nt Hi nta ililma nta ilma man ma n KK-P K Plus P Pl lus ussa sa-k a-k kor o tt ortt t ia a 12 12,9 ,95 95 /k /kg
-23 %
Om man n lei e po pomo m n mo
Paul Pa ulig ig g Pre r si s de dent n ti nt t
TUORE MANSIKK APALAK AKKU
K A H V I 50 0 g 7,98 7, 98 /kg k
6 he h ng ngel e le el e
3
99
13
30
pkt raj. 2 pkt/talous
Hiint Hint H n a ililma ma m an K K-Pl KPlus Pl u sa ussa us sa-k -kor or tt ortt ttia a5 5,10 0 /p /pk ktt ((10 10 0,2 20 /k /kg kg) g)
-21 %
GE IS HA SYDÄNRASIA 225 g
BANA ANI
24 2 4,4 40 /k / g
Ko Kolu olu lumb mb bia/C ia a //C Cos osta ta a Ric ica a
5
0
49
kpl
99
rs
Valiliio Au Va Aura ra
kg
MINILUUMUTOMA ATTI 250 g
SINIHOMEJUUSTO 170 g 11 1 1,7 71 /k /kg g
E pa Es panj njja, n a 3,9 ,96 6 /k kg
1
99
0
99
kpl raj. 2 kpl/talous
H nt Hi nta a ililma ilma man m ma n KK Pl P us Plus ussa ssa sa-k -kor -k kor o tt ortt ttia ia a 2, 2,57 5 /k 57 /kpl p (15 pl 15,1 1 ,12 ,1 12 /k /kg) g)
-22 %
rs
SALO Hämeentie 24–30, puh. 020 720 3700 MA–PE 8–21, LA 8–18, SU 8.5. suljettu. Asiakaspalaute: tom.eriksson@citymarket.fi
www.k-citymarket.fi
Puhelun hinta 020-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 8,21 snt/puh + 6,9 snt/min (sis alv 23%), matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 16,9 snt/min (sis alv 23%).
Lisätiedot www.kesko.fi/vastuullisuus
SALONJOKILAAKSO
6
Torstaina 5. toukokuuta 2011
6$/21 6(85$.817$ .,5.210(127 8VNHODQ NLUNRVVD SHUKHPHVVX NOR 3XONNLQHQ :DWVRQ 6XXWHOD .XLVPD ODSVLNXRUR $OOHJUR ² 8VNHODQ NLUNRQ PHVVX UDGLRLGDDQ MRND VXQQXQWDL WDDMXXGHOOD 6DORQ NLUNRVVD PHVVX NOR -RXWVLQLHPL 5lLVlQHQ ULSSL 5l l OHLUL .HVl Q QXRUHW +DOLNRQ NLUNRVVD PHVVX NOR 9LKLQHQ 2LQDV .RLYLVWR .LUNNRNDKYLW VUN WDORVVD PXNDQD YLHUDLWD \VWlY\\VVHXUD NXQQDVWD 9LURQ 7DUYDVWXVWD .LLNDODQ NLUNRVVD PHVVX NOR /DXQRQHQ 6DDULQHQ .LVNRQ NLUNRVVD VDQDMXPDODQSDOYHOXV NOR .lUNNlLQHQ 5LVNX .XXVMRHQ NLUNRVVD PHVVX NOR +XKWDVDOR /DDNNRQHQ 0XXUODQ NLUNRVVD PHVVX NOR OlKHW\VS\Kl /DXULOD 6DQWDNDUL 5lLVlQHQ 3HUQL|Q NLUNRVVD PHVVX NOR 3XNNLOD .DOOLR 3HUWWHOLQ NLUNRVVD SHUKHPHVVX NOR /DDNVRQHQ 7RLYRQLHPL /DDNNRQHQ 6XRPXVMlUYHQ NLUNRVVD LOWDPHVVX NOR /DXQRQHQ 5LVNX 6lUNLVDORVVD SHUKHNLUNNR NOR /D[HQLXV 7DVWXOD
9,,..272,0,17$$ WR NH 6DOR 8VNHOD (KWRROOLVKDUWDXV WR .XNRQNDOOLRVVD NOR MD 3DXNNXODNRGLVVD 3HOWRPlNL 6XXWHOD .XLVPD ² ,ORVDQRPDSLLUL WR NOR VUN WDORVVD ² /lKHW\VNDKYLR .DIIHPXNL PD NOR ² 6DORQ NLUNRQ VLYXVDOLVVD YLHUDDQD NOR +HLGL -lUYHQSll ,JZH ² 6HXUDNXQWDSLLUL 6DOR .DULQDVVD PD NOR 5LVWROD 1LVNDOD ² 0LHVWHQ UDDPDWWXSLLUL PD NOR VUN WDORV VD $LUDNVLQHQ 5RRPDODLVNLUMH ² 1DLVWHQ UDDPDWWXSLLUL PD WW LL L NOR VUN WDORVVD ² $QMDOD +DXNNDODQ OlKHW\VSLLUL WL NOR 0LUMD 7HXULOOD +DWDNRQWLH ² .lVLW\|SLLUL 6LVNRQNDPDUL NH NOR 2OOLNDVVD ² 0LHOHQWHUYH\VLOWD NH NOR 6DORWRVVD +DOLNNR $DPXUXNRXV WR NOR +DOLNRQ NLUNRVVD MD SH NOR 9DVNLRQ NLUNRVVD ² -RNDPLHKHQ SLLULQ MD W\|LNlLV WHQ PLHVWHQ SLLULQ VDXQDLOWD WR NOR .HVl $QJHODVVD ² 5XNRXVSLLUL WR NOR .DQWWRULODVVD ² /lKHW\VNLUSSLV OD NOR ² .LUNNRULQQH KDUWDXV NOR ² 9DVNLRQ OlKHW\VSLLUL WL NOR 8OOD .HWRODOOD 2QQHQSHUlQWLH YLHUDDQD $QWWL ,MlV 6XRPHQ 5DDPDWWXRSLVWROWD .LLNDOD /lKHW\V 6RSXNND OD NOR ² MD 3XLVWRWXSD PD NOR ² RV 3XLVWRUDLWWL ² 5XNRXVSLLUL WL NOR .RLYXVLOOD 5HYlQWLH .LVNR .HYlWN\OY|MHQ VLXQDXV PD NOR $QQH MD 7HUR 0LNNRODOOD 7RLMDQWLH ² .lVLW\|NHUKR WL NOR VHXUDNXQWDWDORVVD ² /DXOXKHWNL .LVNRNRGLVVD NH NOR 0XXUOD .lVLW\|SLLUL WR NOR VUN NRGLVVD 3HUQL| <VWlYlQNDPPDUL WR NOR VUN WDORVVD ² 9LLNNRPHVVX WR NOR 3HUQL|Q NLUNRVVD ² .HKLW\V YDPPDLVWHQ UXSDWWHOXU\KPl WL NOR VUN WDORVVD 3HUWWHOL bLWLHQ YLUWDSLLUL WR NOR VUN WDORVVD ² <KWHLV ODXOXWLODLVXXV NH NOR VUN WDORVVD PXNDQD ,OWDSlLYlNXRUR 6XRPXVMlUYL 7RLYRQ NDPPDUL WR NOR VHXUDNXQWD NHVNXNVHVVD 6lUNLVDOR +DUWDXV 6lUNLVDORNRGLVVD WR NOR ² ,ORVDQRPDQ LOWD UDDPDWWXSLLUL WL NOR VUN NRGLVVD
6$/2772 .DLNHQ NDQVDQ RORKXRQH MXWWXWXSD MD NDKYLNDPDUL DYRLQQD WL²SH NOR ² RLQQD WL SH NOR RV 5XPPXQO\|MlQNDWX SXK 7LLVWDLVLQ NOR NRROOD NlVLW|LVWl NLLQQRVWXQHLWD 3H NDQWWRUL .DLVD 6XXWHOD .XLVPD ODXODWWDD NOR ²
1825(7 6DOR 8VNHOD 1XRUWHQLOWD SH NOR VUN WDORQ $NYDDULRVVD ² 9LLNRQORSSXOHLUL ² 1DDULODVVD KLQWD ½ ,OPRLWW 9LOKROOH +DOLNNR 1XRUWHQLOWD SH NOR .DQWWRULODVVD ² /HLUL ² $QJHODVVD KLQWD ½ ,OPRLWW YLLPHLVWllQ 6DQQDOOH VDQQD VDOPLR#HYO À
+llPDUVVHMD MD PXXWD YLKNLlLVPXVLLNNLD 8VNNHODQ NLUNRVVD RQ SHULQWHLQHQ KllPXVLLNNLNNRQVHUWWL NHV 8 NLYLLNNNRQD NOR +lLKLQ VRSLYLD PDUVVHMD YYLUVLl MD ODXOXMMD HVLWWHHOHYlW 6DORQ VHXUDNXQQDQ NDQWWRULW MRLGHQ NNDQV VD YRL VDP PDOOD QHHXYRWHOOD WXOHYLVWD KlLVWl MD QLLGHQ PX VLLNHLVWD .LUNRQPllHOOH MMDONDXWXX P\|V NLUNNRKHUUDQYLUDVWR MR NNOR ² MRWHQ NRQVHUWWLPDWNDQ \\KWH\GGHVVl KRLWXYDW HVLPHUNLNVL NXXOX WXNVHWW MMD NLUNNRMHQ YDUDXNVHW <NVL SDSSLLNLQ RQ SSDLNDOOD YDVWDDPDVVD YLKNL PLVHHQ OLLWWW\YLLQ N\V\P\NVLLQ ² -RV KlLWl HL ROHH QQlN||SLLULVVl WDL QLLVWl RQ YXR VLN\PPHQLl DLNNDD NRQVHUWWLLQ YRL WLHW\VWL WXOOD YDLQQ NNXXQWWHOHPDDQ MXKODOOLVWDD MD QRVWDOJLVWDNLQ PXVVLLNNLD bLWLHQSlLY LYllQ RKMHOPDD
8VNHODQ NLUNRVVD RQ lLWLHQQSl SlLYl Ql SHUKHPHVVX NOR PXNDDQD Q P\|V ODSVLNXRUR $OOHJUR 0\|V V 6lUNLVDORVVD SHUKHNLUNNR DONDD N\PPHQHOWl MD VLHOOl YLHWHWllQ NLUNRQ MlONHHQ lLWLHQSlLYlMXKODD VHXUDNXQWDNRGLVVD 3HUWWHOLVVl NLUNRQNHOORW NXWVXYDW SHUKHPHVVXXQ NOR MD PHVVXQ MlONHHQ RQ VHXUDNXQWDWDORVVD WDUMROOD LOWDSDODD 0XXUODVVD YLHWHWllQ lLWLHQSlLYlQl OlKHW\VS\Kll .LUNRVVD NOR DONDYDVVD PHVVXVVD VDDUQDD SDVWRUL 7DUMD /DXULOD MRND NLUN N NRNDKYLOOD VHXUDNXQWDNRGLVVD WXR WHUYHLVLl MD K\YLl XXWLVLD 1HSD OLVWD 6XRPHQ /lKHW\VVHXUDQ 7DVDXV NHUl\NVHQ WlPlQYXRWLVHVWD NRKGHPDDVWD
3HUWWHOLVVl UHWNHLOOllQ WDVDWDDQ MD WDQVVLWDDQ
3HUWWHOLVWl WHKGllQ OD NRNR SHUKHHQ UHWNL +lQWlOlQ QRWNRLOOH RSSDDQD +HQQD 6HSSlOl MD YDUXVWHLQD RPDW HYllW MD VllQPXNDLQHQ YDDWHWXV 5HWNHOlLVWHQ WRLYRWDDQ VXRVLYDQ \KWHLVN\\WHMl MD NRNRRQWXYDQ +lQWlOlQ NRXOXOOD NOR /LVlWLHWRMD VDD 6XYL /DDNVRVHOWD <NVLQNHUWDLVHQ HOlPlQ W\|SDMDVVD WL NOR 3HUWWHOLQ VHXUDNXQWDWDORVVD SRKGLWDDQ PP WDVDXVWD MD NRKWXXWWD 0LWHQ UDNHQWDD NHVWlYll VROLGDDULVWD MD HNRORJLVWD HOl PlQWDSDD" 7RLQHQ µ7DQVVLLQNXWVXµ HOL LOWD VLQXOOH MD NXPSSDQLOOHVL RGRWWDD NH NOR ² 3HUWWHOLQ VHXUDNXQWDWDORVVD 7HHPDQD RQ DUNL MD DUMHQ VLHWlPLQHQ /\K\HQ DOXVWXNVHQ MlONHHQ 0DUNNX MD 5DLVD MRKGDWWDYDW WDQVVLLQ
,QIRD LNlLKPLVLOOH
,NlLKPLVLOOH VXXQQDWWXMD SDOYHOXMD HVLWHOOllQ ,NlLQIR LOWDSlLYlVVl NH NH NOR ² 3HUQL|Q VHXUDNXQWDWDORVVD 7DSDKWXPDQ MlU U MHVWlY lYlW \KWHLVW\|VVl µ7RLPLQWDN\N\LVHQl LNllQW\PLQHQµ KDQN QNH 6DORQ VHHXU X DNXQWD MD 6DORQ NDXSXQJLQ OLLNXQWDSDOYHOXW .DDKY KYLWDU U MRLOXQ YXRNV NVLL WLODLVXXWHHQ WRLYRWDDQ LOPRLWWDXGXWWDYYDQ DQ YLLPHLV WllQ 2XWL . .RU RUSH SHODLVHOOH S Vl VlKKN|SRVWL RXWL NRUSHODLQHQ#VDOR ÀÀ .$67(787 6DOR 8VNHOD 1LLOR 2WVR -XKDQL +HLNNLOl $OH[ $XJXVW ,OPDUL .DDUHVYLUWD $VVL 8OOD 7XXOLNNL .DDUHVYLUWD 0DUWWD +HOPLLQD .LYHOl 7RPL 0DWLDV 2ODYL .XUSSD .DLXV $NVHOL -XVVLQSRLND /HLQR -RVHÀLQD -XOLD 1HXODVDOPL -XVWLLQD (PLOLD 1HXODVDOPL ,VOD $QQD (OHRQRUD 7KRPDV +DOLNNR -DDNNR (HUR 0LNDHO 5DQWD /RWWD -RKDQQD 7XNLD
Salon seurakunta verkossa: www.salonseurakunta.fi
9DSDULW NHYlWEUXQVVLOOH
.DLNNLD VHXUDNXQQDQ YDSDDHKWRLVW\|VVl l WRLPLYLDD NXWVXWDDQ WR NOR NHYlWEUXQVVLOOH 6DOR 8VNHHODQ VHXUUDNXQWDWD ORRQ .LUNNRNDWX 7DUMRLOXQ YXRNVL WLODLVXX WHHQ S\\GHWllQ LOPRLWWDXWXPDDQ YLLPHLVWllQ WLWL 6DQQD 6DUDPROOH S VDQQ QQD VDUDPR#HYO À 3XKHOLPLWVH 6DQQDQ WD YRLWWD WDD YDUPLPPLQ WLLVWDLVLQ NOR ²
6HXUDN DNXQWDUHWNLl
3HUWWHOLQ DOXHHOWD WHKGllQ WR VHXUDNXQWDUHWWNL 6DVWDDPD ODDQ MRQQQH OlKGHWllQ NOR VHXUDNXQWDWDOROWDD MD WDND NDLVLQ WXOODDQ QRLQ LQ NOR /LQMD DXWR DMDD +lKNlQlQ MD ,QNNHUHHQ NNDXW W WD 5HWNHOOll WXWXVWXWDDQ PP 7\UYllQ 3\KlQ 2ODYLQ NLUNNRRRQ MD 6DVWDPDODQ 3 \KlQ 0DULDQ NLUNNRRQ +LQWD ½ VLVlO l Wll NXXOMH WXNVHW NDKYYLQ L MD ORXQDDQ 0XNDQD RYDW $NL 7RLYRQLHHPL MD ((OLVH -RUR ,OPRLWWDDXWXPLVHW (OLVHOOH PHQQHVVl S 3HUQL|VWl UHWNNHLOOllQ OD +DQNRRQ MRVVD WXWXVWXXWDDQ NLUN N NRRQ SllVWlllQ RSDVWHWXOOH NLHUWRDMHOXOOH MD Nl\GllQ PXVHRVVVD 5HWNHQ KLQWDD ½ VLVlOWll PDWNDW UXRNDLOXQ MD NDDKYLW $LND WDXOX LOPRLWHWWDDQ P\|KHPPLQ ,OPRLWWDXWXPLVHW PHQQQHV Vl +DQQD + +DQQXODOOH S WDL $QQH . .|VVLOOH .LVNRQ MD 0 0XXUODQ DOXHLGHQ \KWHLQHQ NLUNNRUHWNL VVXQQXQWD WDLQD VXXQWWDXWXX VHNLQ 6DVWDPDODDQ 0DWNDDQ OlKGGHWllQ MRR DD PXVHLWVHHPlOWl MD WDNDLVLQ WXOODDQ LOWDNXXWHHQ PHHQQHVVl 6DV WDPDODVV VVD RVDOOLVWXWDDQ MXPDODQSDOYHOXNVHHQ ORXXQDVWHWDDDQ MD WXWXVWXXWDDQ 7\UYll lQ 3\KlQ 2ODY DYLQ NLUNNRRQ ,OP PRLWWDXWXPLVHW SH PHQQHV Vl MD OLVlWLHWRMD 1LLQD -\OOLOlOWl S
.LLNDOD 2VNDUL 0LNDHO -DORQHQ .LVNR 7LPL 6HYHUL 2MDPDD .XXVMRNL M (HOL ,LYDUL .RWLODLQHQ $9,2/,,77221 9,+,7<7 0LND -XKDQL MD 2OHVVLD 6DDUHOD DYLROLLWRQ VLXQDXV .LVNR +$87$$1 6,81$787 6DOR 8VNHOD 1HHD .DUROLLQD 9XRUL YDXYD
+DOLNNR 0DUWWL 2ODYL .LQQXQHQ Y .XXVMRNL M 0DUNNX -RKDQQHV +DLNLR Y
Sähköpostia seurakuntaan: salonseurakunta@evl.fi
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 5. toukokuuta 2011
7
Wiurilan Varjot -esitykseen etsitään näyttelijÜitä Leena Sorri
Halikon Wiurilan kartanon pihapiirissä nähdään ja kuullaan ensi syksynä kiehtovia tarinoita vuosien saatosta. Wiurilan Varjot -tyÜryhmä on kerännyt kartanoon liittyviä tarinoita, jotka saavat uuden muodon taiteen keinoin. YleisÜlle ilmestyvät sekä historiasta tunnetut henkilÜt että entuudestaan tuntemattomat, varjoista nousevat hahmot. Esityksessä vuorottelevat näynomaiset, runolliset visiot sekä rehevät, humoristiset tilanteet, jossa aikakaudet
iloisesti sekoittuvat. Osa tarinoista esitetään kuvataiteen tai valon ja äänen keinoilla, osa tarinankerronnan tai teatterikohtausten kautta. Esitystä on valmistamassa monipuolinen ja ammattitaitoinen joukko taiteilijoita, joista osa on Salon Taiteilijaseuran jäseniä kuten Erkka Auermaa ja Satu-Maaria Mäkipuro ja osa taas maamme ykkÜsrivin tekijÜitä. Tuotannon ohjaa läänintaiteilija, Annamari Karjalainen, jonka alueena Varsinais-Suomessa on esittävät taiteet ja monikulttuurisuus.
Projektin vetäjä Tarja Ervasti peräänkuuluttaa kaiken ikäisiä ja kokemuspohjaisia ihmisiä mukaan jännittävään poikkitaiteelliseen Wiurilan Varjot -esityksen valmistamiseen.
TyÜryhmän vetäjänä toimii valosuunnittelija Tarja Ervasti, jota tyÜllistää myÜs Turku2011 Nosturitaidehanke, jonka luonnoskilpailun hän voitti.
Monenlaisia ihmisiä tarvitaan Ervastin mukaan Wiurilan Varjoihin etsitään parhaillaan näyttelijÜitä. - Me kaipaamme teatterikohtauksia ja tarinankerrontaa varten kaiken ikäisiä miehiä, naisia ja lapsia. Mukaan mahtuu niin kokeneempia näyttelijÜitä kuin niitä, jotka eivät ole aikaisemmin teatteria tehneet. - Iso osa kohtauksista rakentuu pelkän toiminnan varaan ilman vuorosanoja. Esityksessä on pieniä rooleja ja joukkokohtauksia runsaasti. Näihin tarvitsemme kaikenlaisia ihmisiä, selvittää Tarja Ervasti. Hän kertoo Salon kansalaisopiston taiteen perusopetuksen lapsiryhmän harjoitelleen jo kohtauksia Sarika Lipastin ohjauksessa koko talven. - Tulevia harjoituksia on kolme kertaa touko-kesäkuussa ja elokuun puolivälistä alkaen harjoitellaan viidestä kuuteen kertaan kaikki yhdessä. PäähenkilÜillä on jonkun verran repliikkejä ja he ehkä joutuvat harjoittelemaan roolejaan enemmän, Tarja Ervasti painottaa ja kertoo esityksen ensi-illan olevan ensimmäinen
päivä syyskuuta. Kaiken kaikkiaan näytÜksiä on kymmenen ja ne jatkuvat syyskuun puoliväliin saakka. - Esitys tulee tapahtumaan eri puolella kartanon piiriä ja yleisÜ liikkuu kohtausten mukana, Ervasti selvittää. Hän sanoo, että Wiurilan Varjojen myÜtä halutaan saada kartanon miljÜÜ tutuksi tämän päivän ihmisille. - Käsikirjoituksen tarinat on koottu kartanoon liittyvistä kertomuksista, jotka ovat kulkeneet suusta suuhun sukupolvien ajan. Osa niistä on aavetarinoita ja vielä tänäkin päivänä puhutaan valkeasta neidosta, joka ratsastaa hämärissä kartanon mailla, maalailee Ervasti. Hän kehottaa ihmisiä tulemaan rohkeasti paikalle näyttelijÜiden ensimmäiseen tapaamiseen 10. toukokuuta. kello 18.00 Wiurilan kartanon ravintolan sisäpihalle. - Tarvitsemme myÜs erityistaitoisia ihmisiä, esimerkiksi nuorisoa, joka osaa kulkea puujaloilla tai taitaa akrobatiaa. Esityksessä on mukana hevosia, mutta jos jollain kulkee autossa mukana vaikka kesy possu, niin tervetuloa, nauraa Tarja Ervasti. Hänen mukaansa kartanon piirissä eli ja tyÜskenteli suuri joukko monenlaisia ihmisiä, siksi myÜs Wiurilan Varjoihin tarvitaan mukaan runsaasti väkeä.
Trendikkäät tai ajattomat kehykset. Linssien huippuominaisuudet yksilÜllisten tarpeiden mukaan. Laatu kannattaa aina www.amadeusoptiikka.fi Katrineholmink 8 Salo p (02) 7 311 622 ti-pe 9-17.30 la 10-13 ma sulj.
ASTRUM HENKILĂ–STĂ–PALVELUT
Ota yhteyttä niin kerromme lisää AluepäällikkÜ Sari Laakso, p. 044 515 9332 Annankatu 7, Salo
YHTEISTYÖLLÄ MENESTYKSEEN Tervetuloa Israel-tilaisuuteen! Liesl & Bram Maas ja Juha Ketola vieraina Salon helluntaiseurakunnassa, MÜkÜistenkatu 18 perjantaina 6.5. klo 19.00. Mukana myÜs Eero Ketola sekä Lauri, Daniel ja Hannu band. Järj. ICEJ Suomen osasto ja Helluntaiseurakunta
LÄHELLÄ LÄHIMMÄISTÄ www.salo.adventist.fi Konsertti koko perheelle, äitejä muistaen. Rukoushuoneella MÜkÜistenkatu 18, 8.5. klo 16.00 t .VVTJLLP +VLLB #PSH w"KBUVLTJB FMÊNÊTUÊ MBVMVKB UBJWBBTUBw t 1BTUPSJ +PFM 4BBSJOFO QVIVV BJIFFTUB w-PIEVO MÊIUFFMMÊw LBJLFO IÊO LFTUÊÊ
Kakkutarjoilu.
Kaikki sydämellisesti tervetulleita! Järjestää Salon Adventtiseurakunta
Tule käymään:
Salossa
POLKUPYÖRÄT 449,-
349,-
(595,-)
649,-
(429,-)
Naisten X220 hybridipyÜrä
Prego 28/3
Bella 28/7
Väri pun.
Väri pun., 3-vaihdetta, Säädettävä ohjainkannatin
Väri vanilla., 7-vaihdetta, ruutukuosiset kädensijat ja satula.
Perjantaina 6.5 Klo: 11.00-18.00 Salo Cumulus Länsiranta 10
Myy kultasi markkinoiden parhaimpaan hintaan! Maksamme käteisellä heti paikan päällä.
Shape 24/3
599,-
Väri vihreä. 3-vaihdetta, ergonomiset kädensijat
359,-
Avance 28/3 Väri pun., sin. ja musta. 3-vaihdetta, moderni hamesuoja, matala jalannostokorkeus
Myy siis kultasi markkinoiden parhaimpaan hintaan!
(429,-)
Väri petrol. 7-vaihdetta, joustohaarukka, kolme jarrua.
499,-
SGS 60L pensassakset litiumakulla
59,-
LASTENPYÖRÄT alk. 139,Tunturi-polkupyÜrissä kahden vuoden takuu
osa alvelu! Pienkoneiden huolto ja varaosap
www. SBMP t Somero
Jos et pääse paikan päälle, niin vieraile kotisivuillamme osoitteessa: ssa: www.kultapiste.ďŹ Asiakaspalvelu: 09-2316 4446
Maksamme jopa 29₏/gramma kullastasi.
Bomber 24/7
Vakiona ruoho-, sekä pensasterä.
Kultap Kult apis iste te vvie iera rail ilee Sal alos lossa sa!! TTervet etul tuloa loa myy myy yymä mään äään kul kulta ltta tasi si.i. M Meid Me idän id idä än kokeneet kultasepät arvioivat kultasi maksutta ja saat rahat heti pa p ikan päällä,, kun ku n my myyt yt kul kulta tasi si mei meilllle! e! Ost Ostamme kaikenlaista kultaa, riipp ppumatta väris istä tä,, karaat kara atei eist staa. Ost Ostam amme me vvanh haa, uutta, t kulunu kulu nutt ttaa, rik rikki kinä näis isiä iä kult ltakor k uja, j valk va lkok okul ulta taaa, kel kello lojja ja jopa p kultah l hamp hampai aita ta..
.fi
Joensuunkatu 5, SALO p. 02-721 1400 ma-pe 8.30-17, la 9-14 Ruunalantie 5, Somero 02-748 9300 ma-pe 9-18, la 9-14
Jälleen ensi viikolla
Hautauspalveluja
Täyden palvelun toimisto
SALONJOKILAAKSO
Salo, Turuntie 1 w P. 050 594 4499 www.salonseudunht.fi
Av. ark. 9.00-16.00 tai sopim. mukaan
Omistaja Jari Ainasoja
SALONJOKILAAKSO
8
Salonjokilaakson teemasivut
www.krassi.fi
Ter vetu tulo loaa viiih ihty tyisään y n rav avintolaam mmee
Äitienpäivälounaalle!
Ravviintola olla Kras a si sinn Äitiienpä päivä välounaas kloo 111.00-16.000 Loun Lo unaaan hi h nta 24€, la laps pset s 66 12 v. 7€, laaps p et 3-66 v. 2€ Pöytävarau aukssett p. 02-7333 422 42228 r vak akras assi sii@l @ uukkku. u coom Ter vetu tulo loa! a! Turuunntie 21, Sa S lo www ww w .krrassi.fi fi
Äitienpäivä Pertteliläinen Sisko Leino on viettänyt äitienpäivää neljässä polvessa Pauliina Kallio
Pertteliläinen Sisko Leino saa viettää tulevana sunnuntaina 87. äitienpäiväänsä, sillä elokuussa hän viettää 88. syntymäpäiväänsä. - Onhan se erilaista olla äiti, isoäiti tai isomamma, Leino pohtii. - Olen aina tykännyt lapsista ja nyt niitä on enemmän ympärillä kuin silloin ennen. Ja muutenkin, Leino toteaa. Hänellä on yksi poika, jolla on kolme lasta, joilla on yhteensä 7 lasta.
1920-luvulla tehtiin töitä eikä 1950-luvullakaan laiskoteltu - Se oli pula-aikaa, kun minä olin lapsi. Työnteko oli kaikki kaikessa, ei silloin ollut tapana halailla tai suukotella. Saattoi äiti joskus silittää päätä, Leino muistelee omaa lapsuuttaan. - Äiti Hilda Maria oli tiukka ja työtä tekevä nainen, joka laittoi myös lapset tekemään. Kotityöt oli oltava tehty, kun vanhukset tulivat kotiin ja myös juurikkaan harvennusta tehtiin kesäisin paljon, Leino muistelee.
Suvun vanhin ja nuorin ihmettelevät kaulanauhaa. Äitienpäivää vietettiin laittamalla pöytään harvinaista herkkua, pullaa ja kahvia. - Meitä oli viisi lasta. Sylvin, meistä vanhimman syntymästä tulee ensi vuonna sata vuotta, Leino kertoo pysäyttävän yksityiskohdan. Sisko Leinon isoveli, Uuno, kaatui sodassa ja Leino itse on sisarusparvensa toiseksi nuorin. Leinon poika, Rauli, on syntynyt keväällä 1946. – Ensimmäisenä omana äitienpäivänäni Rauli oli noin kahden kuukauden ikäinen. Pienestä pojasta asti R au-
Äidille
aksi Jälkiruo kkua kaka mansik via ja kah
Hyvää äitienpäivää!
HERKULLINEN ÄITIENPÄIVÄN LOUNAS
13,90
huivit meikkilaukut
pussilakanat
lahjakortti j Erä Unikko t-paitoja nyt myymälässä 49,50€ Länsiranta 8, Salo, P. 731 7083 Ma-pe 9.30-17.00, la 9.00-14.00
Lapset alle 12v 5,90
Kukkaisaa äitienpäivää! Valitse hänelle kotimainen kukka-amppeli, josta on iloa koko kesän. Vaskiontie 420, 24800 Halikko puh. (02) 733 3350. Palvelemme 24 h www.helmisimpukka.fi
li oli isänsä kanssa hoitamassa minkkejä ja kettuja, joita meillä silloin 1950-luvulla oli. Lisäksi oli lehmiä, hevonen, kanoja ja possuja, ja äitienpäivänä olivat pellot sopivasti kuivanneet, että oltiin kylvötöissä. Osasin minäkin hevosella ajaa ja monenlaista muuta hommaa tehdä, Leino muistelee hymyssä suin raskasta mutta antoisaa aikaa. - Silloin 1950-luvulla oli aina kouluissa isot äitienpäiväjuhlat, joihin lapset olivat tehneet ohjelmaa. Oli lauluja, runoesityksiä ja pieniä kuvaelmia. Ei sellaisia juhlia enää kouluissa järjestetä, Leino kertoilee nostalgisesti. - Silloin tein aina ruokaa äitienpäivänä, jossain välissä tulivat pellolta syömään ja vanhukset tulivat meille myös.
suudestani muuttunut ihan täysin, ei sitä nuori ihminen edes ymmärrä. Ei voi ymmärtää, Leino toteaa hiukan surumielisesti. - Silloin oli pula-aika ja mitä se sota-aikakin oli, huh huh. Nyt tehdään koneilla kaikki, silloin ennen kaikki oli tehtävä itse, omin käsin. Mutta minä olen nauttinut, kun olen saanut laittaa ruokaa ja kaikki ovat tulleet syömään kun on pyydetty, Leino paljastaa oman tapansa osoittaa välittämistä. Nuorin lapsenlastenlapsista, 1-vuotias, tepsuttaa sisään ovesta,ojentaa molemmat kätensä ja halaa. - Tärkeä ja rakas olet, oma isomammamme!
1970-luku teki isoäidiksi, 2000-luku isoisoäidiksi
laukut trikoopaidat/tunikat yöpaidat skoolit kylpytakit/pyyhkeet
SU 8.5. klo 11-16
Shell HelmiSimpukka Halikko
Torstaina 5. toukokuuta 2011
KOTIMAINEN KUKKA MUISTAA ÄITIÄ!
MARKEN KUKKAKAUPPA Marke Rauman, Merikulmantie 645, p. 0500 538 363
Raulin esikoinen Jani on syntynyt joulun alla 1971. - R aulilla on kolme lasta, poika ja kaksi tyttöä. Jokainen toi aina äitienpäivänä oman valkovuokkokimpun ja omatekemän kortin. Janin kimpussa oli joskus valkovuokot juurineen päivineen, Leino nauraa ilmeisen mielissään. - Ja vieläkin on niitä itsetehtyjä äitienpäivä-, nimipäivä- ja syntymäpäiväkortteja tallella aika pahuksen paljon. Ny t L ei non l a p s en l a p set ovat saaneet omia lapsia ja sukua on neljässä polvessa. Lapsenlastenlapsia on yhteensä seitsemän, vanhin heistä 8-vuotias ja nuorin hiukan päälle vuoden. - Maailma on minun lap-
Lahjaksi hänelle
Rentouttavat ja ihanasti hemmottelevat hoidot kasvoille sekä vartalolle. Anna lahjaksi LAHJAKORTTI! Ihonhoidon ja hyvinvoinnin erikoisliike Asemakatu 7 (sisäpiha)
www.rosmarinus.fi, p. 02-731 3 31 3 03
Äidille lahjaksi rentouttavat kasvo-, käsi- ja jalkahoidot
Kauneushoitola
Hely Rosenlund
Länsiranta 8, II krs, Salo, puh. 02-731 3541, 050 550 4541 www.helyrosenlund.fi
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 5. toukokuuta 2011
9
Äitienpäivä
Salonjokilaakson teemasivut
Kristiina Sarmialalla on maailman ihanimmat lapset Leena Sorri
Sarmialan perheeseen kuuluvat äiti, isä, 17-vuotiaat kaksoset ja 11-vuotias tyttö. Perheessä hellitään paljon toisiaan ja kaikesta huokuu rakastava hyväksyntä. Se mikä Sarmialan perheessä on erilaista on, että kaksosista toinen, Amanda, on vaikeasti kehitysvammainen. - Kaksoset syntyivät kuukauden etuajassa ja synnytyksessä oli komplikaatioita. Molemmat joutuivat keskoskaappiin, mutta Amanda oli todella huonossa kunnossa. Oli aivan kiikun kaakun jäisikö hän henkiin, kuvailee Kristiina kohtalokkaita päiviä ja sanoo helpotuksen olleen valtavan, kun pahin vaara oli ohi. - Amandan vammaisuus tuli pikkuhiljaa esiin, koska hän kehittyi hirvittävän hitaasti. Vammaisuuden diagnoosia lykättiin vuosikausia ja vasta, kun hän oli neljävuotias näin sen ensimmäisen kerran paperille kirjoitettuna. Totta kai se oli aluksi shokki, mutta pääasia oli, että tyttö jäi henkiin, painottaa kolmen lapsen äiti. - Käytännön ongelmat olivat pienet, Amanda kuitenkin kehittyi koko ajan, vaikka hitaastikin. Terveestä lapsesta sain voimaa, vaikka samalla koko ajan vertailinkin heidän kehitystään, muistelee Kristiina ja selvittää, ettei tytön vammaisuuden syytä ole koskaan todettu.
TORILLA Äitienpäiväkukat Salon torilta lauantaina 7.4. Kiskon Puutarhamyymälä Ky
Vilikkalantie 96, KISKO, p. 040 575 6748
Ylpeä äiti Kristiina Sarmiala ympärillään rakkaat tyttärensä Amanda (vas.) ja Ada. - Suurimmalla osalla kehitysvammaisia on vamman syy tuntematon. Aikoinaan olisin halunnut tietää oliko syy perinnöllinen. Halusin vielä lapsen, että Arvilla olisi ollut terve sisarus. Kun Ada sitten syntyi normaalina, ei syyllä ollut enää mitään väliä, muistelee Kristiina. Hänen mukaansa pikkusisko on ollut Amandalle erittäin tärkeä. - Kun Ada harppasi kehi-
tyksessä ohitse, niin Amandankin kehitys meni eteenpäin. Kristiina Sarmiala kuvailee äitiyden olevan hänelle elämän tärkein rooli. - Jos pitäisi valita, en haluaisi vaihtaa Amandaa toisenlaiseksi. Hän on sellaisenaan aivan ihana, ylistää Kristiina. Hänen mielestään, kuten kaikkien muidenkin äitien mielestä, heidän lapsensa ovat maailman ihanimpia. Kuiten-
kin vaikeasti vammaisen lapsen äitinä oleminen on väistämättä myös raskasta. - Amanda ei tule itsekseen toimeen ja hän joutuu käyttämään vaippoja. Hänellä on ollut kahdeksan lonkkaleikkausta ja parhaillaankin toinen lonkka on murtunut. Hänellä on osteoporoosi, kertoo Kristiina, joka on joutunut Amandan sairastamisen vuoksi ottamaan huomattavan paljon omaa lomaa päivätyöstään fysioterapeuttina. - Tämä käy kyllä taloudellisestikin aika raskaaksi ja siksi minua suututtaa, kun paikkakunnalla kulkee tarina, että vammaisten lasten vanhemmat yrittäisivät jotenkin hyötyä tilanteesta. Se loukkaa ihan kamalasti ja on sitä paitsi käytännössä täysin mahdotonta, painottaa Kristiina vakavana ja miettii, että väärästä asenteesta johtuen heitä kohdellaan pohjasakkana. - Minua pidetään paikkakunnalla pahana akkana ja naarastiikerinä. Olen näistä nimityksistä ylpeä, pamauttaa nainen. Hän sanoo, ettei vammaisten perheitä kuunnella tarpeeksi asioita päätettäessä. - Eivät kehit ysva mma iset ole homogeenistä mössöä. Heillä on kaikilla yksilölliset tarpeet. Tällaisilla perheillä on muutenkin raskasta ja normaalit perheasiat on hoidettava vielä kaiken päälle, asuntovelat sun muut. Kristiinalla on jo etukäteen
huoli tyttärestään Amandasta, joka muuttaa parin vuoden kuluttua kotoa pois kaupungin asumispalveluyksikköön. - Toivon, että työntekijät välittäisivät aidosti hoidettavistaan ja ottaisivat heidän tarpeensa huomioon. Amandakin rakastaa musiikkia, kirjoja ja elokuvia. Mietin, että kuka häntä rakastaa, kun meitä ei enää ole. Vammaisten vanhemmat toivovatkin saavansa
elää edes päivän kauemmin kuin lapsensa, jotta nämä eivät jäisi yksin, sanoo Kristiina syvä huoli sydämessään. - Joskus kuitenkin tuntuvat maailman murheet kaukaisilta. Kehitysvammaisen lapsen vanhempana oppii iloitsemaan pienistäkin asioista, kuten yhdestä selvästi lausutusta lauseesta. Minä koen pakahduttavaa onnea silloin, kun lapset ovat tässä ympärilläni.
N E N I A K O T I E N S KAS KA N Ä V I Ä P N E I ÄIT KUNNIAKNSI E KAIKKI NAIST ET ALKINE J A J T I L I I T S K TE
-30% voimassa la 7.5. asti
”Ilman äitejä ei olisi isiä” KUN MYY NON MÄL Ä
Meiltä myös lahjakortit! Turuntie 4, Salo puh. 733 5131 ark. 9.30-18, la 9-14, www.sportia.fi
Äidille!
Anna äidille lahjaksi hemmottelua ja omaa aikaa.
Äideistää parhain! Lahjakortti Lahj La hjak akor ortt ttii jalkahoitoon
30€
Energiaa iholle tehohoidolla! Hoidon tuloksena iho virkistyy ja saa terveen hehkun. Muista äitiä lahjakortilla!
sisältää myös rentouttavan kuumakivihieronnan jaloille
Helsingintie 9, Salo p. 044 539 2732
katso hintaa!
a skin care system researched and developed by The International Dermal Institute
Uutuus! Ruusuhoitolinja yht. TARJOUS:
Yö- ja päivävoide
12€
dipl. di pl. l kosmetologi k kosm eto t
Soile S il H Harris Helsingintie 4, Salo, puh. 02-733 2457
Äidille orvokkeja ja paljon erilaisia amppeleita. HAGSTRÖMIN PUUTARHA Avoinna joka päivä
Ed dullineen hint nta ei tar a koitaa vä v hemp pää suori ritu tusk skyk ykyä. ä 15,6 ,6 tuum man teerä r väpi piirtonääyt ytöllä, lang gat atto tomi mill llaa te tekkniikoi oilla jaa 2 meg gap a ikseelilin web-ka kameralla varustettu H 620 HP 20 on si sinun link n kisi maa a ilmaan. 2G 2GB, B, 320 320GB GB, In nte t l Ceele l ron Du D al Cor oree T310 00, 15.6” LCD HD, webcam, m, Win77 Premiu ium 64bi bit. t Heinäsuontie 13, Vaskio, p. 728 5222
tervetuloa ostoksille!
SALO: Kauppakeskus Plaza 2.krs, ma–pe 9–20, la 9–18, su 12–16 sOMERO: Heikintie 4, ma–pe 8–16.30 GL?% '/'' *' *'' nnn%jjgE<K%Ô nnn%jjge\k%Ô&bXlggX
389 €
SALONJOKILAAKSO
10
Torstaina 5. toukokuuta 2011
Puutarhakauden avaus! SALON KODIN TERRA r EDULLINEN PUUTARHAN, SISUSTAMISEN JA RAKENTAM S MISEN TA TAVARATALO TAV A Waterking ALLASPUMPPU
RU R UUKKURUUSU 12 cm ruukussa, eri värejä.
TERASSIH HO ORTENSIA
290
RUUKKURUUSUVA A ATI 19 9 ccm vadissa, kotimain nen.
9
1000 l tunnissa
Näytttävvä hortensia 3,5 littran ruukussa – yli 10 kukkaa. Ih hanteellinen laahja äidille, jo olla on vihreä peeukkalo!
90 9 JALORUUSU PAJUKORISSA P A
19
2890 ALLASMUOVI Koko: 2,5x3 m
2990 ALLASSUBSTRAATTI 10 kg
90
Kotimainen. K
90 0
18
Toimii altaan biologisena suodattimena; se estää levän muodostumista ja pitää altaan veden kunnossa. Käytetään 1-2 cm:n kerroksena altaan pohjalla ja reunakouruissa. Poistettava talveksi, jos allas jäätyy umpeen. Voidaan käyttää uudestaan (huuhdottava kuumalla vedellä). Ei sisällä kemikaaleja.
/kpl
PIENOISK KASVIHUONE 69 X 49 9 X 120 CM
1480
Sopii parrveekeelle tai terassille. Ikkunat muovia, runko puuta.. Helppo kasata. ka
Tikkurila HOMEENPOISTO 1L
8990
HyytelÜmäinen liuos homeenpoistoon maalatuilta ja maalaamattomilta puupinnoilta ennen uudis- ja huoltomaalausta.
750
Barbec Family 3 KAASUGRILLI
Riviera KEIN KEI NU
3 polttimoa
89,-
VALTTI KALUSTE- JA TERASSIĂ–LJY 2,7 L
Liuoteohenteinen, hyvin puuhun tunkeutuva ruskea puunhoitoÜljy. Tasoittaa hyvin kovapuupinnan värin. Soveltuu käsittelemättÜmälle tai aiemmin Üljytylle puulle sekä kesto-, kova- ja jalopuulle sekä lämpÜkäsitellyllt puulle. KäyttÜkohteita: pihakalusteet, terassit, portaat, kaiteet, aidat yms.
199,-
3150
Kodin Terra Salo, Valtatie 5, 24800 48 HALIKKO AL R ^ YYY MQFKPVGTTC Ƃ ^ ark. 7–19, la 9–16, su 12-18 Puhelun hinta, lankaverkko: 8,28 snt/puhelu + 1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu + 16,56 snt/min.
Hyvää Äitienpäiväviikonloppua! 2-OS. ÄITIENPÄIVÄKORTIT
-50%-12 80% LASILAUTASET Ă˜ 17cm
Tervetuloa rottinki/metalli AMPPELI seinälle
KPL
19,90
390
ĂĄ 1,- kpl
Kukka PELTIRASIA PIPAREITA 454 g
t UFMFTLPPQQJ alumiinivarsi t JLLVOBOQFTJO t JLLVOBMBTUB
1.-
pkt
9.-
t TJUSVVOB t NJOUUV
3 5.kpl
Neste Oil PIENMOOTTORIBENSIINI 5 L 2-tahti moottoreille
PLO
Kaikki
t 1*)"1"54""5 - JA KORISTEET TO-LA LYHDYT
(5,50 kg)
1 erä/as.
2 1.- 15,90
Keraamiset
50
Puiset t +"-,")*&30/5" RULLAT t )*&30/5" kpl RULLAT SELÄLLE
MUOVISET SÄILYTYSLAATIKOT
2.-
200 kpl Blick Rosa SUODATIN pasäkkäsautÜ- ASTIANPESUAINEs! PUSSIT 1x4 TIIVISTE 500 ml
5.-
2
9,90
TO-LA
Aino IKKUNANPESUSETTI
Pikku Pirtti PALIKKAPELI
’’Kimalle’’ TORKKUPEITE Lahjaksi
LAHJARASIA 4 erikoispulloa kynsilakkaa & lakanpoistoaine
9.-
6 3.-
t .VPUJLPSVO LBVMB IJVT KB korvakorut -30% to-la t /PWJUB O ZĂšQBJEBU PMPQBJUVMJU pyjamat, kylpytakit -50% to-la
-50%-40% TO-LA
(äideille, isoäideille kiva lahjaidea!)
ESILIINOJA t QVVWJMMB
LOPUT KUKKA SADEMITTARIT t UJLVMMB t MBTJNJUBMMB t LPSLFVT 120 cm
Sinkkiset KUKKA-ALTAAT t LBJLLJ LPPU
3.-
Kyselyn mukaan Salon kaupungin henkilÜstÜ kohtuullisen tyytyväinen Salonjokilaakso
Tammikuussa 2011 toteutetun kaupungin henkilÜstÜkyselyn tavoitteena oli saada käytännÜn tietoa siitä, millaisia ajatuksia henkilÜstÜllä on uuden organisaation toimivuudesta, sen johtamisesta sekä tyÜtyytyväisyydestä. Vs. henkilÜstÜpäällikkÜ Tiina Wiirilinnan mukaan kyselyyn vastasi 1301 Salon kaupungin tyÜntekijää. - Arvoasteikolla 1-5 henkilÜstÜkyselyn kokonaisarvosanaksi muodostui 3,54. Ottaen huomioon muutokset, jossa Salon kaupunki tällä hetkellä elää, henkilÜstÜkyselyn tulosta voidaan pitää melko hyvänä, Wiirilinna sanoo. Parhaimman arvosanan saivat väittämät �Tiedän mikä on oman yksikkÜni perustehtävä� sekä �TyÜyksikÜssäni pidetään säännÜllisesti tyÜpaikkakokouksia�.
- Avoimissa kommenteissa tuotiin kuitenkin esiin, että perustehtävän toteuttaminen on välillä haastavaa resurssipulasta johtuen ja asioiden nopea muuttuminen voi hämärtää ajoittain perustehtävän tuntemusta.
LähiesimiestyÜlle kiitosta, viestintään tehoja Hy vän arvosanan henkilÜstÜkyselyssä saivat myÜs esimiestyÜ, tyÜyksikÜn ilmapiiri, palvelutehtävän onnistuminen, riittävä tiedon saanti tyÜhÜn liittyvistä asioista, tyÜstä saadun palautteen määrä, tyÜtehtävän määrittely, kehityskeskustelujen toteutuminen sekä se, että tyÜyksikÜssä ei esiinny kiusaamista, häirintää eikä epäasiallista kohtelua. Tarkasteltaessa avoimia vastauksia parannettavaa toki lÜytyy näissäkin osa-alueissa. - Palautetta toivottiin asia-
Hauskat KEITTIÖVÄLINE PATALAPUT
3 2.2.TL-TUKKU OY 3 1.50
KEITTIĂ–T
kpl
7,90
Ilm. voimassa to alkaen
4"-0 t 7JMIPOLBUV t BSL MB
Bonaria ILMANRAIKASTINGEELI 150 g
KPL
Pian valmistuvasta kaupungintalosta tulee yli kahdensadan ihmisen tyĂśpaikka.
kaspalautteen lisäksi myÜs organisaation sisältä ja esimiesvastauksissa ilmeni muun muassa toive alaisilta saadun palautteen lisääntymiseen. Palautteen antaminen nähtiin tyÜyhteisÜn kehittämisen välineenä, jota pitäisi osata hyÜdyntää nykyistä paremmin, Wiirilinna kertoo. Neljännes vastaajista ilmaisi tyytymättÜmyyttä oman esimiehensä toimintaan. - Kehittämistarpeita nähtiin erityisesti palautteen antamisessa. Usein koettiin, että esimies ei anna riittävästi tai lainkaan palautetta. Rakentavan ja kannustavan palautteen antamista sekä esimiehen läsnäoloa kaivattiin yleisesti. Tiedonkulussa ja vuorovaikutuksessa nähtiin puutteita, mutta myÜs vahvuuksia ja onnistumisia. Esimiehen toimintaan tyytyväisiä oli hieman päälle 70 prosenttia vastaajista ja vastausten perusteella esimiestyÜn vaativuutta myÜs ymmärrettiin. - PääsääntÜisesti omaa lähiesimiestä pidettiin reiluna ja oikeudenmukaisena, Wiirilinna sanoo. Kyselyn tulokset on lähetetty toimialoille ja esimiehet käyvät ne läpi yksikÜittäin. Kaupunginhallitukselle kysely esitellään ensi maanantaina.
Torstaina 5. toukokuuta 2011
SALONJOKILAAKSO
11
Liikekeskus Valuri on tullut tutuksi salonseutulaisille Salonjokilaakso
Liikekeskus Valurin nimeä maistellaan keskikaupungilla vielä osin miettiväisin tai jopa tietämättömin miettein. Valuri on yksi Salon monista liikekeskittymistä vanhan ykköstien ja Hämeenojankadun välissä, Savipajankadun ja Savenvalajankadun varrella, aivan Salon keskustan kupeessa.
Alueella sijaitsee monia tunnettuja liikkeitä, kuten esimerkiksi Motonet, Tekniset ja Hong Kong, Lastentarvike, kodinkonehuoltoliike HuoltoJärvi sekä lemmikkieläinliike Musti ja Mirri, unohtamatta tietenkään palolaitoksen tukikohtaa. Valurin logosta käytiin reilu vuosi sitten suunnittelukilpailu ja voittanut ehdotus ammennettiin alueen käsityöläis-
historiasta. Tunnuksessa voidaan nähdä muotoutumassa oleva saviastia ja samalla Valurin V-kirjain. - Tiedämme, ettei Valurinimi ole salolaisille vielä iskostunut mieliin ja siksi täällä olevat liikeyritykset yhdessä toteuttavat tämänkaltaisia markkinointitempauksia, toteaa Musti ja Mirri –liikkeen yrittäjä Antti Simonen Vapun Valuri-päivistä.
Antti Simonen ja Hannu Toivonen odottavat Valurin kehittyvän alueena positiivisesti ja markkinointitapahtumia on luvassa jatkossakin varsinkin, kun pysäköintialue tarjoaa siihen hyvät mahdollisuudet.
Hän on iloissaan Valurin yritysten yhteistyöstä alueen markkinoinnissa, sillä alueella on todellista potentiaalia kehittyä tunnetuksi ja monipuoliseksi kauppakeskittymäksi. Alue on toiminut Valurina siis vuoden verran. Liikkeet ovat lisääntyneet ja syksyn aikana on tulossa vielä lisää. - Yhteistyö alueen yrittäjien kesken on hyvää eikä tällainen markkinointitempaus muuten olisi onnistunutkaan. Odotamme alueelle suotuisaa kehitystä, heittää Hannu Toivonen Teknisiltä. Vesa ja Marita Salenius lähtivät Valuri-päiville lastensa Jarkon, Jennan ja Janikan kanssa. Heille Valurin liikekeskus on tuttu paikka. - Tämä on ihan hyvä alue ja olemme asioineet lähes kaikissa liikkeissä. Miehenä tietysti useimmin Motonetissa ja Hong Kongissa, kun emäntä on asioinut enemmän tuolla Mustissa ja Mirrissä, Salenius toteaa. Ainakin Vapunaaton markkinointitapahtumaan väki oli löytänyt tiensä varsin runsaslukuisesti. Puolenpäivän aikaan koomikko Timo Harjakaisen esiintymistä seurasi monisatapäinen yleisö. Häntä odottivat esiintymään myös Anne Salonen ja Irma Aaltonen, jotka käyttivät pihan buffetin tarjontaa hyväkseen ja nauttivat odotellessaan kahvia.
- Kyllä täällä tulee aika usein asioitua. Va rsink in Hon k k a rissa tulee silloin tällöin käytyä. Sen sijaan kodinkoneita tai elektroniikkaa ei vähään aikaan ole ollut tarvis hankkia, Aaltonen miettii.
Ari Järvi Huolto Järvi Oy:stä ja Ritva Lehtola Motonetista onnittelevat pusulalaista Anne Hirvikorpea joka voitti Valuripäivillä arvotun lahjakortin.
Vesa Salenius on lastensa Jarkon, Jennan ja Janikan kanssa asioinut lähes kaikissa Valurin liikkeissä.
Anne Saloselle ja Irma Aaltoselle maistui ulkoilmabuffetin kahvi Valuri-paivän ohjelmaa odotellessa.
SALONJOKILAAKSO
12
Salonjokilaakson teemasivut
Torstaina 5. toukokuuta 2011
Kevään ja kesän juhlat Vaskiolaisilta vaatekutsuilta ihanat vaatteet kevään ja kesän juhliin
nyt meillä
Q t 5VSVOUJF 4BMP XXX [BQBUP GJ
Upeat mekot NHYllQ MD NHVlQ MXKOLLQ Kuvan mekko 209,-
Minna Nikander
Mikä onkaan parempi tapa koota yhteen ystäviä ja heidän lapsiaan, kuin järjestämällä vaatekutsut. Siinä saa sopivasti yhdistettyä shoppailun ja leikkimisen. Toki ostosten teon lomassa jää hyvin aikaa myÜs seurusteluun. Ei voi myÜskään unohtaa emännän tarjoamia herkkuja, joita on päästävä maistamaan. Vaskiolainen Mari Mikola on kutsujen emäntä ja hän ottaa vieraat ovella vastaan leveä hymy kasvoillaan ja toivottaa kaikki tervetulleiksi. Marin kotiin sisälle astuessa ei voi olla aistimatta ihanaa leivonnaisten tuoksua. Marille kutsujen järjestäminen on jo tuttua, onhan nämä jo hänen kolmannet kutsunsa. Mari kertoo, että jokin saa vain aina uudelleen hänet järjestämään me&i vaatekutsut. Vaatteet ovat kestäviä, laadukkaita ja mikä tärkeintä perheen pojat pitävät niistä myÜs, koska vaatteet ovat niin värikkäitä ja suloisia.
Ihania kuoseja vaatteissa
Ă„ideille ja kevään juhlasankareille! Anna A nna lah llahjaksi ah hjaks jjaaksii LA LAHJ LAHJAKORTTI HJAK AKOR ORTT TTII hyvän olon h l hetkeen... h k Tuula Immonen SKY-Cidesco dipl. kosmetologi, kynsiteknikko Annankatu 12, Salo, 050 414 6515 www.kauneushoitolagreippi.ďŹ Lahjakortin j voit tilata kätevästi myĂśs y nettitilauksena 24/7 /
Halikkolainen Anne Pietikäinen ihastelee rekillä roikkuvia vaatteita. Hänen mielestään on ihanaa pukea omat tyttÜnsä värikkäästi, vaikka itse suosiikin omassa pukeutumisessaan aika lailla mustaa. Rekillä on niin paljon kaikkea ihanaa, että on oikein vaikea päättää mitä itselleen ja lapsilleen niistä hankkisi.
Ripsien pidennys ₏ Î ₏) minkkikuiduilla m inkkkkik ikuid kuidui u lla Ranskalaiset ₏ Î ₏) raaken rrakennekynnet nn nek ekyn y ne yn n t Oman kkynnen ynneen n geelaus gee eela elaus u ₏ Î ₏) Lumoavat sokeroinnitt ‰ O¹ O¹¹NAP ¹¹NNAPP ₏ ‰ G=EJ ‰ G=EJ=HKP J=HKP P ₏
85 55 39
(UOU IUĂ O IQEP= OKGANKEJPAF= 1=NFKQO RKEI=OO= =OPE
Hornink. 13 C 4, p. 02-733 8188/Suvi ma-pe 10.00-17.00, la 9.00-14.00
* HPÂą IUĂ O *AE 00P=N $=VAN GUJ $ G JOEH=G=P F= EH G F PQKPPAAP
Ajatuksena ekologisuus
Salolainen Marjo GrÜnfors esittelee tulevan kesän mekkoja ja kuoseja. Samaa mekkoa on saatavana niin äidille kuin tyttärellekin. Vaatteet ovat korkealaatuisia ja käyvät niin arkeen kuin juhlaankin. - En voi olla ostamatta uusia vaatteita tytÜilleni, koska lastenvaatteet ovat vaan niin kertakaikkisen ihania. Juuri nämä vaatteet ovat kyllä hintansa väärtti, koska ne kestävät ja voinkin käyttää samoja vaatteita sitten molemmille tytÜille. Ostelen itselleni vaat-
teita harvemmin ja harkiten, enemmänkin tulee hankittua kaikkea kivaa lapsille. Tällä kertaa päätin ostaa myÜs itselleni vaatteita, joita voin sitten käyttää keväällä ja kesällä tilaisuudessa kuin tilaisuudessa, Anne luonnehtii. Salolainen Sanna Vehmas
Salolainen Marjo GrÜnfors esitteli me&i:n vaatteita kutsuilla ja hän kertoo, että vaatteissa on suurelta osin materiaalina luomupuuvilla. Vaatteiden takaa lÜytyy ekologista ajattelua ja tuotteet ovat valmistettu eettisesti oikein ympäristÜä ja tyÜntekijän arvoja kunnioittaen. - Kuviot ja printit on valittu niin, että ne ovat lasten mieleen. Ne ovatkin niin leikillisiä. Vaatteet ovat kestäviä ja tiedän tämän ihan kokemuksesta, koska itselläni ja lapsillani on ollut nämä tuotteet käytÜssä jo monta kautta. Se on myÜs kätevää, että laadukkaat vaatteet säilyvät kaikille lapsille hyvinä. Aina ei siis tarvitse ostaa niin paljon uusia tilalle, toteaa neljän lapsen äiti lopuksi syvällä kokemuksen rintaäänellä.
Murenasta uusia ideoita kodin juhliin Salonjokilaakso
Kauniina kevääseen!
iha stui kutsuilla hienoon printtipuseroon, jota oli pakko kokeilla ja sitten itselleen hankkia. Kesällä on tärkeää, että vaate on materiaaliltaan joustavaa, ilmavaa ja vilpoisaa ja että siinä viihtyy. Vaatteiden tulisi olla myÜs laadukkaita. Sannan mielestä äiti ja tytär voivat aivan hyvin pukeutua juhliin vaikka samanlaisiin mekkoihin. - Nyt ristiäiset onkin tulossa, joten uusi paita tulee varmasti heti käyttÜÜn, Sanna naurahtaa.
Salolainen Miina Laukkanen on avannut Salon keskustaan herkku- ja lahjaliikkeen. Horninkadulla sijaitsevasta herkku- ja lahjaliike Murenasta lÜytyy monenlaista lähi- ja luomuruokaa, sekä muun muassa Italiasta tuotuja erikoisuuksia. - Lisäksi minulla on myynnissä monenlaisia lahjatavaroita vauvasta vaariin, Laukkanen kertoo. S a l o s s a k y m m e n k u nt a vuotta sijaisena opettajan tÜitä tehnyt pian kolmikymppinen Laukkanen kertoo aina tienneensä ryhtyvänsä yrittäjäksi. - Kun ystäväni kuulivat tästä putiikista, he totesivat, että siitähän sinä olet aina puhunut. Olen perinyt yrittäjyyden isältäni; taisin olla hänen kanssaan ensimmäisen kerran jo neljävuotiaana myymässä joulukuusia, Laukkanen kertoo. Uudesta putiikistaan innostunut Laukkanen kertoo saaneensa paljon apua Yrityssalosta muun muassa lähiruo-
katuottajien lÜytämiseen. - Yritämme palvella parhaamme mukaan lahjantarvitsijoita ja myÜs yrityksiä. Teemme tilauksesta monenlaiset tuliaiset, häälahjat, naapurin
ilot tai vaikkapa lahjan puolison hemmotteluun, Laukkanen sanoo. Murenan lahjapalvelusta voi tilata soittamalla tai sähkÜpostilla valmiiksi yhden tai 10
herkkukassia vaikkapa naapureille jouluna kukkasen sijasta. - Tai mÜkkiviemiseksi ihanan kassin täynnä maukasta grillattavaa ja muuta hyvää, Laukkanen sanoo.
Miina Laukkanen lupaa hyvää palvelua asiakkailleen lahjatavarakauppa Murenassa.
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 5. toukokuuta 2011
Salonjokilaakson teemasivut
13
Kevään ja kesän juhlat
Salolaisesta Angelica Bridesin morsius- ja juhlapukuliikkeestä löytyy prinsessaunelmia Suvi Lehtinen
Salolaissisarusten Ulriika Sundell-Kaasalaisen ja Anna Zamoran liikkeeseen astuessa tuntee heti itsensä kuin prinsessaksi ostoksilla. Kauniisti sisustettu ja viihtyisä morsius- ja juhlapukujen myyntiin ja vuokraukseen erikoistunut Angelica Brides avattiin Salon keskustaan viime helmikuussa, mutta unelma-asuja on ollut saatavissa liikkeen nettikaupasta jo vuodesta 2008. - Meiltä saa kaiken mitä täydellinen juhla-asu vaatii, kiteyttää Ulriika Sundell-Kaasalainen. Valikoimaan kuuluu pukuja ja asusteita naisille, miehille ja lapsille. Mallistoista löytyy asuja kaikille ja jokaiseen tilaisuuteen, esimerkiksi häihin, päättäjäisiin ja vanhojentansseihin. Kaiken ikäiset ja kokoiset on huomioitu, ja tarvittaessa vaatteita saadaan vielä kustomoitua, joko korjausompelulla tai värjäämällä. - Esimerkiksi kenkien värjääminen juhlapuvun väriseksi tai vaikkapa häiden jälkeen muuhun käyttöön on ollut suosittua, Sundell-Kaasalainen kertoo. Hän sanoo asiakkaiden löytäneen liikkeen hyvin, ja ostoksille tullaan kauempaakin. – Olemme useiden merkkien ainoita jälleenmyyjiä Suomessa, sisarukset kertovat. Monille on tärkeää, että elämän tärkeiden tapahtumi-
Tämän kesän trendikkäimmässä morsiuspuvussa on pitsiä. Myös pienille morsiusneidoille tai sulhaspojille löytyy ihastuttavaa päälle pantavaa. en asut jäävät itselle muistoksi, jotkut taas päätyvät vuokraamaan puvun. – Vuokraus antaa mahdollisuuden pukeutua juuri tietyn suunnittelijan upeimpaan luomukseen ilman, että hinta muodostuu ongelmaksi. Myös vuokrapukuja on mahdollista tilata asiakkaan toiveiden mukaisesti, Sundell-Kaasalainen vinkkaa. Tämän kesän morsiusmuotiin vaikuttavat ennen kaikkea kuninkaalliset häät. – Heti häiden jälkeen tuli kyselyitä prinssi Williamin morsiamen Kate Middletonin päällä nähdyn pitsipuvun kaltaisista mekoista, sisarukset naurahtavat. Muutenkin pitsi ja muut kevyet materiaalit kuten or-
ganza, sifonki ja tafti ovat tämän kesän trendejä. Vyötärölinja on nousemassa lantiolta ylöspäin, ja muutenkin suositaan vanhan ajan tunnelmaa. Vyötärönauhat saavat olla värikkäitä ja puvuissa on runsaasti kukka-aiheisia koristeita. Luonnonvalkoinen on edelleen ykkösväri, mutta ennakkokäsitysten vastaisesti Sundell-Kaasalainen vakuuttaa myös puhtaan valkoisen olevan usein erittäin sopiva valinta vaaleahipiäiselle suomalaiselle. – Myös miehet panostavat entistä enemmän juhlapukeutumiseen ja perinteisen mustan puvun rinnalle on nousemassa valkoinen. Myös pukujen leikkausten suhteen ollaan nykyään rohkeampia. Sulhasen asusteet valitaan usein sävy sävyyn morsiamen puvun yksityiskohtien kanssa. Morsianten ykkösasuste on tiara, huntuja käytetään huomattavasti vähemmän kuin ennen, sisarukset kertovat. – Etiketti ei ole enää niinkään juhlapukeutumista määrittävä tekijä, vaan pikemminkin yksilöllisyys ja oman persoonan korostaminen. Kevään valmistujaispuvuissa pinnalla ovat sisarusten mukaan aiempaa lyhyemmät ja näyttävämmät tylliunelmat, yksiolkaimisuus ja espanjalaishenkiset frillat. – Myös vanhojentanssimuoti on mennyt rohkeampaan suuntaan, nuoret ottavat mallia jenkkien upeista promtanssiaisasuista. Muotiväreiksi tänä kesänä näyttävät nousevan kirkkaat, räväkät värit; keltaista, pinkkiä ja oranssia kysytään paljon, Sundell-Kaasalainen kertoo. – Toki meiltä löytyy myös maltillisempaa asua, hillittyjä värejä sekä muodikkaita jakkuja varttuneempaankin makuun, hän lisää. Angelica Bridessa viihdytään usein pitkiäkin aikoja juuri sen oikean puvun metsästyksessä, ja sisarukset pitävät liikkeen auki vaikka il-
Tervetuloa! Kauneutta, rauhaa ja historian havinaa.
Härkälän kartano Juhlat, kokoukset, majoitus. Historialliset esittelykierrokset. Näyttelyt. - Geishat ja samurait. - Kalevalan linnut 28.8. Aukioloajat/varaukset: www.harkalankartano.fi Härkälänkuja 33, Somero P. 050 570 6226
9DOPLVWXMDLVHW 5LSSLMXKODW +llW
3XNX YDOLNRLPD Q\W SDUKDLP PLOODDQ Anna Zamora (vas.) ja Ulriika Sundell-Kaasalainen tekevät morsianten puku-unelmista totta. tamyöhään, mikäli sovitukset venyvät. Myös sulhaset ja poikaystävät ovat tervetulleita makutuomareiksi.
– M ieh i l l ä on nyk y ä ä n usein hyvinkin vahvat mielipiteet sopivasta asusta, SundellKaasalainen
Katrineholminkatu 9, Salo p. 02-731 5525 avoinna ma-pe 11-17, la 10-15 www.gaala.net
Uutta ihanaa kesän juhliin Tanglessa ja Tammisaaren Primassa koko toukokuun ajan:
Muista ÄITIÄ lahjakortilla
Väri- ja leikkauspaketin ostajalle Color Ignite -hoitoaine kaupan päälle (arvo 29€) Tarjous ei koske oppilastöitä
Hiukset: Emmi, Tangle Kynnet: Satu, Prima
Pirteä kaupunkilehti T runtie 3, SALO, Tu S LO, SA O p. 02-731 7 3545 Turuntie
Kesän juhliin Primasta SolGlo-suihkurusketus ja unelmiesi kynnet, myös varpaisiin! Kesän kauneimpiin juhliin Kampaukset ja Meikit Tanglesta Kynsistudio
Parturi-kampaamo kampaamo
www.prima.fi
www.tangle.fi l
A S E M A K AT U 7, S A L O
Juuri nyt juhla-asuissa suosiossa ovat naisilla kirkkaat värit ja miehillä kokovalkoiset puvut.
P.(02)
734 9894
Lehtesi verkossa: www.salonjokilaakso.net
SALONJOKILAAKSO
14
Torstaina 5. toukokuuta 2011
Katja Taimelan vaalituvalla pohdittiin hallituskuvioita Pekka Mäenpää
Salolainen Katja Taimela uudisti kansanedustajapaikkansa komeasti huhtikuun eduskuntavaaleissa. Taimelaa äänestäjiltä saatu tuki lämmittää ja hän lupaa jatkaa työtä niiden asioiden puolesta, joita viime vaalikaudella ja vaalien alla on tuotu esiin. - Oli mahtava tunne löytää jollain tavalla sama aaltopituus kahdeksan ja puolen tuhannen äänestäjän kanssa. Sen eteen tehty työ menneellä vaalikaudella ei mennyt hukkaan. Tästä on hyvä jatkaa, yhdessä, Taimela sanoo. Taimela jatkaa yhteydenpitoa salolaisten kanssa kerran kuukaudessa vaalituvallaan Salon Työväentalon kupeessa. Maanantaina vaalituvalla käytiin vilkasta keskustelua hallitusneuvotteluista ja kansaedustajan saama viesti oli selvä: vaalilupauksista täytyy pitää kiinni. Hänen mukaansa eduskuntavaalit ovat aina tilaisuus, jossa kansa osoittaa tahtonsa. Demokratiaan kuuluu, että vaaleissa esille tulevat signaalit otetaan tosissaan. Vaaleissa sai täystyrmäyksen neljä vuotta istuneen porvarihallituksen politiikka. Osa tyytymättömyydestä näkyi SDP:n kannatuksessa, mutta merkittävimmin se kuului perussuomalaisten vaalivoitossa. - Perussuomalaisten vaali-
tulos on monella tapaa historiallinen. Se oikeuttaa puolueen täysillä mukaan korkean tason päätöksentekoon, jopa hallitustasolle asti. On tärkeää, että heidät hyväksytään mukaan. Samalla heidän on kuitenkin hyväksyttävä se, että valtaan kuuluu aina myös vastuu, Taimela sanoo. Yhteistyön perusedellytys on Taimelan mukaan jonkinlainen hyväksyntä toisen mielipiteille ja arvoille, ja toisaalta sen myöntäminen, että kaikille on mahdollistettava omien arvojensa ajaminen. - Mutta me sosialidemok raatit emme voi missään tapauksessa hyväksyä muukalaisvastaisuuteen ja suoranaiseen vihaan pohjaavaa toimintaa. Päinvastoin, nykymaailmassa suvaitsevaisuus on äärimmäisen tärkeää. Suomelle olisi erittäin vahingollista kääntyä sisäänpäin, pois kansainvälisestä yhteistyöstä. Silti yhteistyöllekin on asetettava rajat. EU:n tukipolitiikalle SDP:n vaalien alla määrittelemistä ehdoista on pidettävä kiinni. Taimelan mukaan vapun alusviikolla kuultiin jälleen Saloakin koskevia uutisia Nokiasta. - Ne koskettavat rankasti myös omaa lähiseutuamme, joskin pahimmalta olemme välttymässä jälleen kerran. Lohduttomassa uutisessa on Salon kannalta positiivistakin. Merkittävä osa tuotantoa
tullaan jatkossa keskittämään tänne, Taimela sanoo. SDP uskoo, että Suomeen on aidosti mahdollista luoda maailman paras työelämä. Maailman paras työelämä olisi todellinen kilpailuvaltti kansainvälisessä kilpailussa huippuosaajista. Suomen talouden haasteisiin löytyy salolaisedustajan mukaan vastaus päättäväisillä toimilla. - Tarvitsemme uutta kasvupolitiikkaa, toimia täystyöllisyyden saavuttamiseksi sekä menokuria. Suomen on jälleen voitettava uusia markkinaosuuksia maailmalla hyödyntämällä keksintöjä ja luovia ratkaisuja. - Meidän on satsattava myös vihreään kasvuun. Siihen kuuluu metsä- ja metalliteollisuuden tarvitsema edullinen perusvoimaratkaisu. Lisäksi se edellyttää energiatehokkuuden kehittämistä ja uusiutuvan energian lisäämistä. Tässä piilee Suomen tulevaisuuden kannalta valtava potentiaali.
Menokuria ja verotuloja Julkista taloutta on ryhdyttävä tasapainottamaan, kunhan talouskasvu on riittävän vahvalla pohjalla. Talouden tasapainottaminen edellyttää menokuria koko tälle vuosikymmenelle. - Se vaatii myös verotulojen lisäämistä. Veropohjan vahvistaminen on tehtävä niin, että
Heikki Tuominiemi, Ellen Virtanen, Ossi Hussi, Jari T. Virtanen ja Harri Lehtonen jutustelivat kansanedustaja Katja Taimelan kanssa maanantaina vaalituvalla. se kannustaa työntekoon ja on oikeudenmukaista. Myös yritysten toimintaedellytyksistä ja kilpailukyvystä on huolehdittava. Julkisen talouden tasapainottaminen edellyttää rakenteellisia uudistuksia. Valtion ja kuntien vastuunjakoa on uudistettava niin, että kuntien peruspalvelujen rahoitus voidaan turvata kohtuullisella kunnallisveroasteella. - Revenneet tuloerot ovat yksi Suomea vaivaavista sosiaalisista ongelmista. Siksi tarvitsemme aitoja tekoja tuloero-
jen pienentämiseksi. Tärkeintä oikeudenmukaisuuden lisäämisen kannalta on huolehtia julkisten palveluiden riittävästä laadusta ja saatavuudesta. Erityistä panostusta kaivataan vanhuspalveluihin sekä päihde- ja mielenterveyspalveluiden vahvistamiseen. SDP on valmis taloudellisesti hankalassakin tilanteessa sadan euron korotukseen työttömän peruspäivärahaan, työmarkkinatukeen sekä sairaus- ja vanhempainpäivärahojen minimitasoon. - Tämä vähentää köyhyyt-
tä ja kaventaa tuloeroja. Köyhimpien perheiden auttamiseksi meidän on taattava lapsilisät myös toimeentulotuen asiakkaille. Sosialidemokraatit haluavat, että verot on asetettava maksukyvyn mukaan. - Vastustamme tasaverokehitystä emmekä halua korottaa köyhimpiä ankarasti kohtelevia veroja kuten arvonlisäja energiaveroja. Välttämättömät veronkorotukset on tehtävä suuriin omaisuuksiin sekä pääomatuloihin.
Salon Horninpuistossa nautitaan ympäristöstä ja puutarhasta Pauliina Kallio
Horninpuisto II:ssa eli kaupungintalon viereisessä isohkossa puistossa avattiin maanantaina Turun kulttuuripääkaupunkiohjelman toukokuun Salon tapahtumat. Toukokuun teema on ympäristö ja puutarha. Teeman toteutumismuotoja ovat muun muassa Horninpuisto II:een nouseva pajulabyrintti, puihin ripustetut ja ripustettavat lintujen- ja lepakoidenpöntöt, hyötykasveja pullollaan oleva kasvilava, puiston läheisyyteen toteutettava perhosniitty, leikkipuiston kasvojenkohotus ja monenlaista muuta mielen-
Salolaiset Helmi Pitkäniemi ja Saara Järviö mittailevat pajulabyrintin paikkaa.
Suomusjärveläinen pian 17-vuotias Arttu Auranen on tehnyt Horninpuisto II:een linnuille kodin.
kiintoista ja valloittavaa. Salo 2011 projektikoordinaattori Elina Välttilä kertoo, että toteutuksessa on mukana monenlaisia kaupunkilaisryhmiä, kuten puuseppäartesaaniopiskelijoita, päiväkotilapsia, koululaisryhmiä, yhdistyksiä – kaupungin teknistä tointa ja kirjaston kanssa tehtävää yhteistyötä unohtamatta. - Tulevia ja olevia tapahtumia ovat keskiviikon eli Ruusun päivän ja ensi viikon Kukan ja Floran päivän istutus-
talkoot Horninpuisto II:ssa, Liljan päivän kirsikkapuidenistutustalkoot Mököisissä Kylmälähteenpuistossa ja oheistapahtumat kuten toukokuun viimeisen torstain puutarhapäivä Salon kirjastossa, jossa puutarhuri Seppo Laine auttaa kotipuutarhurien pienten ja suurten ongelmien ratkaisemisessa, Välttilä kertoo. Lisäksi ensi viikon tiistaina biologi Jan Södersved luennoi kaikille avoimissa tilaisuuksissa Toijan ja Suomusjärven kouluilla Suomen luonnon
yölaulajista. Myös huhtikuun polkupyöräilyteemaa jatketaan kulttuuritalo KIVAn edustalla, jossa esillä ovat torilla tuunatut polkupyörät.
Pajulabyrintti kutsuu leikkimään linnunlauluun Salon seudun ammattiopiston puuseppäartesaaniopiskelijat Helmi Pitkäniemi ja Saara Järviö käyttelevät tottuneesti lapiota ja kankea. Horninpuisto II:n saviseen maahan nou-
see kuusirankoja, joiden väliin kiinnitetään pajuseiniä. - Tästä tulee pajulabyrintti lasten leikkipaikaksi ja saavat sinne aikuisetkin tulla, salolaiset Pitkäniemi ja Järviö kertovat. Hauska kulkureitti saa lopullisen muotonsa toukokuun aikana. - Tästä tulee vähintään neljä kertaa neljä metriä, mutta ehkä tämä tästä rönsyilee jopa seitsemänmetriseksi, opiskelijat nauravat. - Tänne on tarkoitus myös istuttaa sinne tänne jotain köynnöskukkia, ei kylläkään vielä tiedetä mitä. Jotain piikitöntä, myrkytöntä ja kukkivaa eli lapsiystävällistä ja kaunista. - Horninpuisto valittiin toiminnan keskukseksi, koska se on ollut aika vähäisellä käytöllä tässä paljon käytössä olevien paikkojen keskellä. Tori on kovalla käytöllä ja kaupungintalo tietenkin, kolmannella sivulla joen toisella puolella oleva rautatieasema on niin ikään aktiivinen paikka, kertoo kulttuuripääkaupunkitapahtuman suunnittelussa mukana oleva taiteilija, teollinen muotoilija Tuukka Halonen. Puuseppäartesaaniopiskelijat ovat elävöittämisprojektissa mukana myös kirjaimellisesti elämän tuojina. He ovat tehneet ja tekevät yhäti puiston puihin kiinnitettäviä pönttöjä lintujen ja lepakoiden asuinsi-
joiksi. Linnut ja lepakot eivät kuuleman mukaan naapureina karsasta toisiaan. - Mun linnunpönttöni ei täällä vielä ole, se on vielä kesken, mutta eiköhän sekin tänne pääse. Tottakai siitä tulee hieno, kertoo ensimmäisen vuoden opiskelija Arttu Auranen. - Kivaa niiden tekeminen on, nuorukainen pohtii. Horninpuiston lähellä kerrostalossa asuva 82-vuotias Sirkka Laiho on puiston uudesta ilmeestä hyvin mielissään. - Tämä puisto on elävä taulu ikkunassa, innostuneina odotetaan, mitä tästä vielä tulee, Laiho sanoo. - Nyt kun en enää pääse niin hyvin liikkeelle, on mukavaa, kun kaikki on lähellä ja tämä puisto tulee korvaamaan paljon, kertoo luonnosta kiinnostunut Laiho. Lähialueiden asukkaat ja muutkin saavat nauttia puistosta myös hieman erilaisella tavalla, sillä puistoon rakennetaan hyötykasvilavoja kaupunkilaisia varten. - Jos siis salaatti kaipaa basilikaa, niin täältä vaan hakemaan? - Kyllä, hakemaan vaan, nauraa Salo 2011 projektikoordinaattori Elina Välttilä.
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 5. toukokuuta 2011
SSO:n autoliikkeistä Bonusta jopa 5%
15
TÄYSIN UUSI FORD FOCUS Käynnistä enemmän kuin autosi. Ajattelee sinua.
Liikennemerkkien tunnistus.
Ajattelee muita. Automaattiset kaukovalot.
Ajattelee puolestasi, jotta voit nauttia ajamisesta.
Ajattelee itseään.
Aktiivinen pysäköintiavustin.
Alkaen
21.394,36€ (+ toim.kulut 600 €)
Täysin uusi Ford Focus -mallisto alk. 21.394,36 € (autoveroton hinta 17.050 € + arvioitu autovero CO2-päästöillä 136 g/km 4.344,36 €). Hintaan lisätään toimituskulut 600 €. Kuvan auto erikoisvarustein.
ford.fi
*
ERÄ
FORD C-MAX ja GRAND C-MAX-autoja
UPEIN EDUIN!
RAHOITUSTARJOUS!
**Rahoitusesimerkki C-Max Trend 1.6 105 hv Auton hinta
korko
**
2,9%
luotonperustaminen 139 €, käsittelykulu 8,00€/kk, ksl:n mukainen luottohinta 26.056,02 €, ksl:n mukainen vuosikorko 4,06 %.
BO B BON ON O NU US UST STA ST BEN BE EN E NSA SA SAS AS STA TA
23.598,71 €
(Hinta sis. toimitusk. 600 €)
Esimerkiksi C-Max Trend 1.6 105 hv C-Max 1.6 TDCi 115 hv Trend
22.998,71 € 24.550,27 €
Käsiraha/vaihtoauto 3.900 € Rahoitettava osuus 19.698,71 €
Grand C-Max 1.6 125 hv Trend 25.699,91 € Grand C-Max 1.6 TDCi 115 hv Trend 26.046,31 €
Maksuaika
60 kk
Suurempi viim. erä Korko Kk-erä
4.500 € 2,9% 299 €
Co2 päästöt 119 - 159g/km. Toimituskulut + 600€. hinnat sisältävät autoveron (4500,27 - 5919,95€) * tarjous koskee rajoitettua erää jälleemyyjän varastossa olevia autoja. Lisätietoa saatavilla olevista varustevaihtoehdoista myyjiltämme.
SAL SA S AL A LO, Örn rrni ninnka nkkkaatu tu 33-5 -5 5 Aut A Au uutto om omy myyyyn m ynt nntti 007775 075 5 30 3040 3040 40 5511 51 1110 1 Hu H Huo uo olto olto lto lt to 00775 075 75 30 3040 40 5513 51 1330 1 Vaarrao Va Var ao aos ossat at 0775 07 075 5 30 30440 0 514 551 1440 1 www.ppauto.fi Puhe Pu helu ellu un h hiin ntta a la la lan nk kav aver erkko: kko kk o:: 8,28 ,2 28 ssn ntt//puhe puhe pu helu helu lu+ +1 1,4 ,4 48 8 sn sntt//mi min, n, m mo ob biiiililiverk bii verk ve rkko ko: 8,28 8,,2 8 28 8 snt nt//p puh uhel elu+ u+16 16,,5 56 ssn 56 nt/mi tt//m miin. n.
mam ma aa-ti ti 999-1 -18 | ke ke--p -pe pe 9pe 9-1177 | la la 110 0-14 -114 -1 4 mama m aa-ppee 77.3 .300-1 .3 0---117 mam ma aa--pe pe 7.3 7.3 7. .3000-1 -1 -17 17
Feel the difference
SALONJOKILAAKSO
16
Torstaina 5. toukokuuta 2011
Uusi Peugeot 3008
SSO:n autoliikkeistä Bonusta jopa 5%
Peugeot 3008 hinta alkaen
Hinta sis. autoveron 5.289 € H +toi +t oimi mitu tusk s ul ulut ut 600 €, yhteensä 23.500 €
PEUGEOT 3008
3008-mallisto CO2-päästöt 129–178 g/km, keskikulutus 4,9–7,8 l/100 km. Kuvan auto erikoisvarustein.
w w w.p e u g e o t .f i
Peugeot 5008 hinta alkaen
Peugeot 508 hinta alkaen
Peugeot RCZ hinta alkaen
26.182 €
24.988,93 €
32.949 €
Hinta sis. autoveron 6.031,99 € +toimituskulut 600 €, yhteensä 26.782 €
Hinta sis. autoveron 5.298,93 € +toimituskulut 600 €, yhteensä 25.598,93 €
Hinta sis. autoveron 7.448,28 € +toimituskulut 600 €, yhteensä 33.349 €
5008-mallisto CO2-päästöt 139–183 g/km, keskikulutus 5,1–7,3 l/100 km.
508-mallisto CO2-päästöt 114–169 g/km, keskikulutus 4,4–7,3 l/100 km.
RCZ-mallisto CO2-päästöt 139-168 g/km, keskikulutus 5,2–7,3 l/100 km.
BONUSTA BENSASTA
SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi Puhelun hinta lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min.
ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 | la 10-14 ma-pe 7.30-17 ma-pe 7.30-17
Torstaina 5. toukokuuta 2011
SALONJOKILAAKSO
17
SSO:n SSO :n n au autol toliik tol iikkei iik k stä kei s Bo ust Bon ustaa jopa jopa pa 5%
NISSAN QASHQAI KOVEMPI JA TYYLIKKÄÄMPI URBANPROOF. MASTERED. EVcdgVVbVaVh^`Viid C^hhVc 8dccZXi0 cVk^\d^ci^_~g_ZhiZab~ _V eZgjjijh`VbZgV HVViVkVcV 6AA BD9: )m) "cZa^kZid_~g_ZhiZab~aa~ 8D' "e~~hi i Va`# &'. \$`b _V `jajijh Va`VZc )!. a $ &%% `b KVgjhiZ^YZc hVViVkjjh kV^]iZaZZ Zg^ kVgjhiZiVhd^hhV#
alk. 22 590 € VjidkZgdidc ]^ciV Va`# &, .(*!%+ Ï! VjidkZgd ) +*)!.) Ï0 id^b^ijh`jaji +%% Ï# N]iZZch~ '( &.% Ï
=^ZbVc a^h~~ k^giVV! da`VV ]nk~i H^i~ iVg_dVV jjh^ C^hhVc ?J@:! _dc`V bjaa^hiVkV bjdid^aj! ~g]~``~ `^^]inknnh _V ]Zg``~ ]Vaa^ciV dkVi db^VVc c^^aaZ! _di`V diiVkVi ]Vjh`Vce^Ydc kV`VkVhi^# ?dh ijccZi `^e^c~c! `d`Z^aZ ^ihZ#
UUSI NISSAN JUKE alk. 19 490 € VjidkZgdidc ]^ciV Va`# &* *%%!%( Ï! VjidkZgd ( .-.!., Ï0 id^b^ijh`jaji +%% Ï# N]iZZch~ '% %.% Ï
:J"n]Y^hiZiin `jajijh _V 8D'"e~~hi i +!%",!+ a$&%% `b! &(-"&,* \$`b# @jkVc Vjid Zg^`d^hkVgj jhiZ^c
BONUSTA BENSASTA
SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi Puhelun hinta lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min.
ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 | la 10-14 ma-pe 7.30-17 ma-pe 7.30-17
SALONJOKILAAKSO
18
Lauantaina hevosten ja ponien näyttely Salossa Pauliina Kallio
Tulevana lauantaina kuulunee hirnunta ympäri niittyjä, kun Hovitallilla kilpaillaan leikkimielisesti hevosten ja ponien kauneudesta. Luokkia Salossa järjestettävässä Show-näyttelyssä on neljä: oma luokkansa poneille, nuorille hevosille, kylmäverisille ja puoli/lämminverisille. Paikalle otetaan 40 ensiksi ilmoittautunutta riippumatta siitä, mihin neljästä luokasta kenenkin turpa kuuluu. - Tarvittaessa joitain luokkia voidaan yhdistää, mutta tuomariksi lupautunut Marianna Paavolainen esitti toiveen, että arvosteltavia olisi korkeintaan 40. Se on tilojenkin puolesta hyvä määrä, toivotaan, että tulee täyteen, pohtii näyttelyn puuhanainen salolainen Sara Puro. Puron ja tämän kahden tyttären yhteinen suomenhevostamma Sonjan Siru osallistuu myös kisaan, tietysti. - Esikoinen on luvannut esittää Sirun, kun minulla on
Torstaina 5. toukokuuta 2011 Jalkapallon Kakkonen 2011
SalPa– Lohjan Pallo
Urheilupuistossa keskiviikkona 4.5. klo 18.30 Otteluisäntänä Pelissä mukana
Sambic kesäkurssi Ɵ ϭϬ͘ϱ͘ Ͳ ϭϰ͘ϲ͘ ŬůŽ͘ ϭϳ͘ϯϬ ^ĂůŽŚĂůůŝŶ ƉĞŝůŝƐĂůŝ Zumbataan ^ĂůŽŶ ŵŵĂƫŬŽƵůƵŶ ϭϴ ϭϱ ůŝŝŬƵŶƚĂƐĂůŝƐƐĂ ũŽŬĂ ŵĂĂŶĂŶƚĂŝ Ϯϯ͘ϱ͘ ĂƐƟ ŬůŽ͘ ϭϴ͘ϭϱ͘
Salolaisen Sara Puron suomenhevonen Sonjan Siru saa kirjallisen arvostelun tulevana lauantaina. sattuneesta syystä silloin muuta puuhaa, Puro nauraa. Kaikki hevoset ja ponit saavat oman, kirjallisen arvostelun ja jokaisesta luokasta tuomari valitsee luokkansa voittajan, joka jatkaa Best In Showeli näyttelyn paras -kehään. - Arvostelussa katsotaan ra-
kenne, jalat, liikkeet eli ravi ja käynti ja yleisilme, eli tämä on tavallaan kauneusnäyttely, Puro luettelee. Salon seudulla hevosnäyttelyitä on Puron valistuneen arvauksen mukaan ollut suunnilleen kerran vuodessa. - Täällä Hovitallilla on hyvä
ja aktiivinen porukka ja ajateltiin, että voitaisiin me vuorostamme pitää näyttely. Aikaisemmin me ollaan järjestetty kahdet pienehköt kouluratsastuskisat. Varsinaista rahassa mitattavaa hyötyä harrastenäyttelyistä ei ole, mutta kivaa se on.
ƵŵďĂƚ ũĂƚŬƵƵ <ĞƐŬƵƐƚĂŶ ŬŽƵůƵŶ ůŝŝŬƵŶƚĂƐĂůŝƐƐĂ ƐĂŵŽŝůůĂ ĂũŽŝůůĂ ϯϬ͘ϱ͘ ůćŚƟĞŶ͘ KŚũĂĂũĂŶĂ DĂƌŝĂ ,ĂƌƩƵŶĞŶ͕ ůćŵƉŝŵćƐƟ ƚĞƌǀĞƚƵůŽĂ͊ >ŝƐćƟĞĚŽƚ ũĂ ŝůŵŽŝƩĂƵƚƵŵŝƐĞƚ ƐĂŵďŝĐ ͲƚƵŶŶĞŝůůĞ͗ ǁǁǁ͘ŵĂƌŝĂŚĂƌƩƵŶĞŶ͘ŶĞƚ <ĂƚƐŽ ŵLJƂƐ͗ www.hierontahuone.net
- Näitä tuloksia ei kirjata mihinkään kantakirjaan, mutta hyvän mielen täältä saa ja tietysti mielipiteen kokeneelta tuomarilta, jos suunnittelee virallisiin näyttelyihin menoa, Puro miettii. Hovitalli sijaitsee piirun
Piihovilta Somerolle päin. Se on yksityinen keskisuuri talli, jossa asustaa tällä hetkellä 15 hevosta. Näyttelyn aikana paikalla on myös buffetti. - Lauantaiksi toivotaan hyvää säätä ja yleisöä myös, Puro toivottaa tervetulleeksi.
Salon Vilpas Koripallosta Nuori Suomi Sinettiseura
Koulutus
Salonjokilaakso
Turun ammattikorkeakoulun Salon yksikkö järjestää kansainvälisen konferenssin
Contemporary Business Systems With Multicultural Views 11.-12.5.2011
Kaikille sähköisen liiketoiminnan kehittämisestä kiinnostuneille! Lisätietoa ja ilmoittautumislomake:
cbs.pe-tuas.fi
Tervetuloa! Viim. ilmoittautumispäivä 9.5.2011. Tapahtuma on maksullinen.
www.turkuamk.fi
Suomen Koripalloliitto ja Nuori Suomi ovat myöntäneet Salon Vilppaan koripallojunioreille Nuori Suomi Sinetin. Junioripää llik kö Marko Vihiniemen mukaan Vilppaan koripallon juniorivalmennus toteuttaa kasvatus- ja koulutustoimintaa niiden tavoitteiden mukaisesti, jotka on kirjattu seuran omaan, ensimmäisen kerran jo vuonna 1999 laadittuun Vilpas Aapiseen. - Nämä tavoitteet luovat kaikille toiminnassa mukana oleville junioreille mahdollisuuden harrastaa liikuntaa ja koripalloa taitojensa ja tavoit-
KASVATA OSAAMISTASI JA PONNAHDA MENESTYKSEEN!
Haku sy koulutu ksyn ksii on nyt! n
Sähköasentaja
Yhdistelmäajoneuvonkuljettaja
Tarvitsetko sähköasentajan osaamisen päivittämistä ajan tasalle? Puuttuuko sinulta sähköturvallisuustutkinto?
Tunnetko paloa rekkoihin ja valtatielle? Iso kalusto ja sen hallinnointi on sinusta kiinnostavaa?
Tule suorittamaan Sähköasentajan ammattitutkinto ja ponnahda ammattiosaamisen kärkeen!
Tule suorittamaan Logistiikan perustutkinto ja ponnahda teiden ammattilaiseksi!
Omaehtoista koulutusta, omat ryhmät monimuoto- ja päiväkoulutukseen. Päiväkoulutus soveltuu myös työttömyysturvan edunsaajille.
Haku 13.5. mennessä.
teidensa puitteissa, Vihiniemi kertoo. Seuran junioritoiminnan johtaja Sakke Ojala kertoo, että Vilppaassa pelaajien siirtyessä vanhempiin ikäryhmiin tavoitteena on rakentaa joukkueita, joilla haetaan menestystä nuorten mestaruussarjoissa. - Lisäksi yksittäisten pelaajien kohdalla tuetaan heidän pyrkimyksiään pelata seuran edustusjoukkueissa ja nuorten maajoukkueissa, Ojala kertoo. - Arvoihin liittyvien keskustelujen pohjalta joukkueet ovat laatineet vuosittain joukkuekohtaiset pelisäännöt. Salon Vilpas Koripallon laatukäsikirjan tarkoituksena on yhtenäistää seuran koripallotoimintaa. - Salon Vilppaan toiminnassa on ollut mukana kuluneella kaudella 320 junioripelaaja ja 43 valmentajaa ja ohjaajaa.
Junioritoimintaa johtaa juniorijaosto ja junioritoiminnanjohtaja (OTO). Vilpas vastaanotti Sinetti seura -tunnuksen tiistai-iltana junioreiden päätöstilaisuudessa Salohallissa. Sinetin luovutti Koripalloliiton liittohallituksen jäsen Esko Strandberg.
Vilppaalle vahvistuksia Korisliigakauteen valmistautuva Salon Vilppaan edustusjoukkue on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta. Salolaisryhmään liittyvät 1+1 sopimuksilla nuorten maajoukkueiden vakiokasvot Mikael Sandberg ja Miska Ahokas. Sopimusten myötä Vilpas saa joukkueeseen roimasti kaivattua pituutta. 20-vuotiaan Sandbergin päälaki heiluu 210 sentin korkeudessa ja vuotta vanhemmalle Ahok-
Omaehtoista päivä- tai monimuotokoulutusta.
Haku 12.8. mennessä. Lisätietoja ja hakeutuminen:
www.sskky.fi/aikuisopisto “Takuulla parhaita tekijöitä!”
Marko Vihiniemi ja Sakke Ojala iloitsevat Vilpas Koripallon saamasta Nuori Suomi -sinetistä.
kaalle pituutta on kertynyt tasan kaksi metriä. Vilpas palkitsi tiistaisessa kauden päätöstilaisuudessaan sarjakauden aikana onnistuneita urheilijoita ja valmentajia. Vuoden valmentaja: Tero Järvinen (Apojat 1) Vuoden Juniorivalmentaja: Ismo Saarinen (C-pojat) Esimerkillisin tyttö: Emmi Iivonen (Btytöt) Esimerkillisin poika: Waltteri Vihiniemi (B-pojat 1) Lupaavin tyttö: Elli Koskinen (B-tytöt) Lupaavin poika: Riku Lehto (B-pojat 1) Raimo Laaksosen muistopalkinto (Pitkäaikainen työ Salon Vilppaan hyväksi) Tero Järvinen Juhani Lindvall palkinto (Kehittynein Cjuniori) Miro Patrakka Vuoden erotuomari: Pekka Mäenpää Nuori Suomi sinettiseuroja ovat nyt huomionosoituksen saaneen Vilppaan Koripallon lisäksi Salossa Angelniemen Ankkuri (Halikko) (suunnistus), Kuusjoen Humu (yleisurheilu), Melkkilän Ratsastajat (ratsastus), Salo Golf (golf), Salo Hockey Team (jääkiekko), Salon Palloilijat (jalkapallo), Salon Palloilijat, taitoluistelu (taitoluistelu), Salon Ratsastusseura (ratsastus), Salon Uimarit (uinti), Salon Viesti (lentopallo), ja Tanssiurheiluseura Swivel (Salo).
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 5. toukokuuta 2011
19
Hyvää äitienpäivää. Äitienpäivä on hyvä hetki huomioida äidin hyvinvointi myös pidemmällä aikavälillä. Siihen lähin Life-myymälä tarjoaa monia hyviä lahjavaihtoehtoja. Tervetuloa!
2750
Monipuolinen ravintolisä Tri Tolosen Berberin Tunnustelee ja tasapainottaa koko elimistön aineenvaihduntaa ja energian tuotantoa säätäviä geenejä. 120 tabl.
Uudistaa, korjaa ja ravitsee ihoa! Baba de Caracol Etanavoide 100 ml + Vartalovoide 250 ml
Probiootti Plus sopii jatkuvaan käyttöön ylläpitämään suoliston ja puolustusjärjestelmän hyvinvointia. 125 + 25 kaps.
D-VITAMIINI 60 KAPS KAUPAN PÄ ÄLLE!
60 tabl. 15,50 €
.
4690
2190
Tervetuloa palvelevaan Life Halikkoon!
NYT YHTEISHINTAAN:
Life Halikon kauppias vaihtui maaliskuun alussa. Tule ja hyödynnä uuden kauppiaan huikeat tarjoukset! Tarjoamme parhaat neuvot ja tuotteet terveytesi hyväksi.
Valkosipuli pitää punkit loitolla!
Elimistö tasapainoon!
Kiinteytä kehoasi!
Kyolic on jälkihajuton valkosipulitabletti, joka ei karkota ihmisiä ympäriltäsi, mutta auttaa punkkien karkottamisessa. 90 tabl.
PASCOE -emäsjauhe sisältää emäksisiä kivennäisaineita, joiden happamuuden neutralointikyky on markkinoiden parhaita. 260 g
Vahva Tonalin Tonalin-CLA lunastaa lupauksensa: keho kiinteytyy ja lihakset pysyvät kunnossa. 2 x 120 kaps. yhteishintaan:
25 90
Elimistönpuhdistuskuuri MethodDraine Detox Express Uutuus! Käytönnöllinen ja tehokas seitsemän päivän puhdistuskuuri elimistöllesi. 7 x 15 ml
17 50 MethodDraine Detox 250 ml 22,90 €
VAIN LIFESTA!
Tasapainoa suolistolle ja vastustuskyvylle
19 90 Korkealaatuisia omega-3 rasvahappoja Trio-kalaöljykapseli sisältää kolmea elimistölle tärkeää ainetta: E-EPA:a, E-DHA:ta ja B-ryhmän vitamiineja. 120 kaps.
29 90
Evonia sisältää hiusjuurten ja hiusten kasvulle tärkeät ravintoaineet oikeassa suhteessa.
2200
Hyvänmakuinen, runsaskuituinen herajuomajauhe Molkosan Vitality on voimajuoma, joka auttaa elimistöä jaksamaan kiireisessä arjessa. 275 g
1500 Molkosan: 500 ml 9,90 € 200 ml 5,90 €
Tarjoukset voimassa vain tässä Life-myymälässä 14.5.2011 asti.
Life Halikko
Panox on kotimainen, 100 % luontainen valmiste, joka on kehitetty elvyttämään mieskuntoa ja virkistämään miehistä lemmenelämää. 60 tabl.
5990 19 90
Hiusten kasvutuote
56 kaps.
Tyydytystä tuottavaan seksielämään...
Prisma, Prismatie 2 Puh. (02) 733 7304 Ma-pe 10-19, la 10-17
Auttaa muistamaan Fosfoser Memory virkistää muistia, edistää keskittymiskykyä ja lisää viereyttä mm. opiskelijoilla, ikääntyvillä ja vaativaa henkistä työtä tekevillä. 90 kaps.
39 90
SALONJOKILAAKSO
20
Torstaina 5. toukokuuta 2011
Ruoka
Voileipäkakuissa komeilevat nyt salsa, fetajuusto ja sushi Heli Koivuniemi
JUHLAT Perinteisten kinkku- ja lohitäytteiden rinnalle haetaan ideoita Meksikosta, Kreikasta ja Japanista. Onnistuneen lopputuloksen takaavat yhä tiivisrakenteinen vuokaleipä ja riittävä kostutus.
Kuusihenkisen uusperheen äiti Kristiina Komonen on innokas voileipäkakkujen kokoaja. Omaa leivontablogiaan Kakkukioskia päivittävä nainen kertoo, että kakkujen tekijänä ei voi koskaan olla valmis. - Tämä on harrastus, joka vie mennessään. Aina haluaa oppia jotain uutta. Nykyisin valmistan jo sivutyönä tilauksesta voileipäkakkuja. Komonen kertoo, että blogistit lainailevat toisiltaan reseptejä. Sääntönä on, että alkuperäisen reseptin omistajan nimi kerrotaan avoimesti, ja linkki kyseiseen blogiin löytyy aina reseptin perästä. Osan resepteistä he muuntavat omiin käyttötarkoituksiinsa sopivaksi. Voileipäkakkujen valmistaminen ei hänen mielestään ole lainkaan niin vaikeaa, kuin moni luulee. Rohkeasti kokei-
Lohivoileipäkakku. Kuva: Kristiina Komonen. joillaan. Kostutus on Komosen mielestä yksi tärkeimmistä vaiheista. - Jotta kakku kostuu riittävästi, sen on hyvä antaa imey-
Kevätherkkuja
Tee itse Macaroons-leivoksia Suklaakreemi Heli Koivuniemi
Pastellinväriset Macaroonsleivonnaiset koristavat konditorioiden, kahviloiden vitriinejä. Marenkiherkkujen sukulainen leivisi Italiasta Ranskaan, ja vähitellen siitä tuli jokaisen makupala.
Macaroons (20–30 kpl) Taikina 2 pussia (100 g) mantelijauhetta 3,5 dl tomusokeria 3 munanvalkuaista (huoneenlämpöisiä) 0,5 dl sokeria 2 rkl kaakaota tai 2 tl elintarvikeväriä
Sekoita mantelijauhe ja tomusokeri tasaiseksi seokseksi. Vaahdota valkuaiset kovaksi vaahdoksi. Lisää sokeri pienissä erissä koko ajan voimakkaasti vaahdottaen. Vaahdota kunnes vaahto on tasaista ja kiiltävää. Sekoita manteli-sokeriseos varovasti nostelleen valkuaisvaahtoon. Sekoita kunnes seos on tasaista. Käytä pursottamiseen pursotuspussia ja noin 10 millin tyllaa.
Pursota leivinpaperille pieniä pyöreitä kasoja. A nna seistä pöydällä vähintään 20 minuuttia ennen paistamista. Paista noin 15 minuuttia 160-asteen lämmössä. Anna keksien jäähtyä hetki ennen irrottamista. Jaottele keksit samankokoisiksi pareiksi. Täytä keksit voikreemillä, suklaagreemillä, lemoncurdilla tai millä tahansa marmelaadilla.
1 dl vispikermaa 100 g rouhittua tummaa suklaata
Kuumenna kerma kiehuvaksi ja lisää suklaa. Ota kattila pois levyltä. Sekoita kunnes suklaa on sulanut. Anna seoksen seistä jääkapissa yön yli. Vaahdota kreemi ja pursota joka toiselle keksille. Paina toinen keksi vaahdon päälle peitoksi. Säilytä suljetussa astiassa jääkaapissa.
Voikreemi 100 g voita 2,5 dl tomusokeria 4 rkl kuohu- tai vispikermaa 0,5 tl vanilja- tai rommiaromia
Vaahdota voi, tomusokeri ja kerma ilmavaksi vaahdoksi. Mausta vaahto vanilja- tai rommiaromilla. Pursota vaahtoa joka toiselle keksille ja paina toinen keksi vaahdon peitoksi. Säilytä suljetussa astiassa jääkaapissa. Ohje: Dr. Oetker
Iso kinkkuvoileipäkakku. Kuva: Kristiina Komonen. lemalle löytää uusia makuvivahteita ja keksii ennen näkemättömiä koristustyylejä. - Esteettisestä silmästä ja visuaalisesta hahmotuskyvystä on toki apua koristelussa. Muuta ei sitten tarvitakaan. Koristelussa on leipurin mukaan vain taivas rajana. - Itse käytän kotimaisia tuoreita vihanneksia: kirsikkatomaatteja, salaatinlehtiä, sipuleita. Kakun pääraaka-ainetta esimerkiksi kalaa tai lihaleikkeleitä voi myös käyttää koristeena. Samoin katkarapuja, kananmunia, sitruunaa, nachoksia ja erilaisia tuoreyrttejä. Vaihtelua tuo myös kakun muoto. Kakusta voi rakentaa neliskanttisen, suorakulmion tai pyöreän. Kostutuksen takia voileipäkakkua ei voi tehdä samana päivänä, kun se tar-
tyä vähintään yön yli. Parikin yötä käy, kunhan kakku on kostea. Vaaleat paahtoleivät pehmenevät usein kostutusvaiheessa liikaa. Siksi Komonen suosii omissa kakuissaan paikallisen leipomon tiiviitä hiivavuokaleipiä. Ruisleipääkin hän käyttää jonkun verran, mutta seassa on aina hiivaleipää. - Jos oikein haluaa briljeerata, voi leivän leipoa itse, Komonen vinkkaa. Perinteisten kala- ja lihavoileipäkakkujen rinnalle ovat kansainvälisten tuulahdusten myötä nousseet muun muassa texmex- ja kreikkalainen voileipäkakku. - Meillä lapset ovat erityisesti pitäneet broilerilla ja salsakastikkeella täytetystä texmex-kakusta. Lapsille laitan hiukan miedompaa salsakas-
”
Esteettisestä silmästä ja visuaalisesta hahmotuskyvystä on apua koristelussa.
”
tiketta, mutta tulisista mauista pitäville aikuisille voi laittaa tujumpaa salsaa, Komonen kertoo. Kreikkalaiseen kakkuun voi hänen mukaansa valita oman makumieltymyksensä mukaan broileri- tai tzatzikitäytteen. Kakun koristelussa hän käyttää muun muassa herneenversoja, kirsikkatomaatteja ja fetajuuston palasia. Kolmas kotona kokeilemisen arvoinen kakku on makean juustokakun tapaan hyydytetty suolainen voileipäkakku. Leipäviipaleiden tilalla käytetään hapankorppujen murusia, jotka sekoitetaan sulaneen margariinin kanssa. Pinnalle levitetään seos, joka hyydytetään irtopohjavuoassa liivatteella. Maailmalta tulee jatkuvasti uusia reseptejä, ja Komosellakin on vielä jotain kokeilematta. Häntä himottaa vielä tämän kevään aikana kokeilla sushikakun tekoa. Kakun ohje sattui silmään ruokalehdestä. - Uskon, että sushikakku nousee myös lastemme suosikiksi. Lapset kun muutenkin pitävät japanilaisesta ruoasta.
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 5. toukokuuta 2011
21
Punainen Risti haastaa kaikki suomalaiset vapaaehtoisiksi Salonjokilaakso
Vapun ja äitienpäivän välisellä viikolla vietetään Punaisen Ristin viikkoa. SPR kutsuu ihmisiä mukaan vapaaehtoistyöhön esittelemällä toimintaansa erilaisilla tempauksilla oppilaitoksissa, toreilla ja ostoskeskuksissa. - Teemaviikon aikana Suomen Punainen Risti kampanjoi teemalla Tänään on hyvä
päivä ryhtyä vapaaehtoiseksi, järjestöpäällikkö Sirpa Lehtimäki kertoo. Salossa SPR Angelniemen osasto järjestää keskiviikkona 4. toukokuuta palvelupäivän Angelniemen seurakuntatalolla. - Meillä on tämmöinen pieni tapahtuma. Tarjoamme paikallisille ihmisille jalkahoitoa, kasvo- ja käsihoitoa sekä hiustenleikkuuta. Lisäksi
täällä on mahdollisuus ruokailuun, Pirjo Kaukiainen kertoo. SPR Perniön osasto järjestää viikon aikana useita tapahtumia Punaisen Ristin viikolla. - Kesk iviik kona osa llistumme eläkeläistapahtumaan OP:n kokoushuoneella. Torstaina on vuorossa seurakunnan kerho seurakuntatalolla ja perjantaina avoimet ovet ja myyjäiset osaston Omapaikassa,
Marjatta Lindblom kertoo. SPR Salon osasto tarjoaa pullakahvit ja järjestää arpajaiset perjantaina ja lauantaina SPR-kaupassa Salossa. Suomen Punaisen Ristin pääsihteeri Kristiina Kumpula kertoo, että myös oppilaitokset ja yritykset osallistuvat yhä enemmän vapaaehtoistyöhön. - Koulut antavat oppilaille mahdollisuuden lähteä lipaskerääjiksi Nälkäpäivänä ja
yritykset rohkaisevat työntekijöitään luovuttamaan verta, Kumpula sanoo Vapaaehtoistyöhön osallistuminen on kasvava trendi, josta kaikki hyötyvät. - Vapaaehtoiselle itselleen tulee auttamisesta hyvä mieli, kotinsa luonnonkatastrofissa menettäneelle saadaan hankittua ruokaa ja suojaa, Kumpula sanoo.
Vaivattomasti Valintatalosta Ehdotukset ruokapöytään: Grillattu porsaan sisäfile ja gratinoidut parsakinkkukääröt. Nouda ainekset meiltä ja reseptit www.valintatalo.fi
TARJOUKSET TO-KE 5.- 11.5.
Äitienpäivänä 8.5. myymälä suljettu
Katso tarkemmat myymälän aukiolot osoitteesta www.valintatalo.fi
1290 kpl
Tarjous voimassa to-la 5.-7.5. Elonen Kreivitär mansikkakreemikakku 800 g (16,13/kg)
79
4
rs
79
1 WR OD
95
7
kg
1
nippu
3
rs
Oolannin valkosipuliperunat 400 g (4,48/kg)
pkt
Knorr valmiskastikkeet 3x21-40 g
39
Saarioinen Kulta -leikkeleet 200 g
149
Atria Porsaan sisäfilee n. 500 g
Vihreä tankoparsa 400 g
2
rs
50
4
2 ps
(4,23/kg), Unkari
49
49
(7,98-9,98/kg)
(12,42-23,65/kg)
Tarjous to-la 5.-7.5.
Tarjous to-la 5.-7.5.
69
ps
Atria Broilerin ohutleike 480-600 g
Tarjous to-la 5.-7.5.
1
kg
(11,95/kg)
Sunnuntai leivontamix 300 g (7,50/kg) Yksittäin 2,59 ps (8,63/kg)
Tarjous to-la 5.-7.5. Chiquita banaani Costa Rica
Valiojäätelö Aino 0,9 l (3,88/l)
Hillasoiden Helmi -maku ei kuulu tarjoukseen
MA-PE 7 - 21, LA 8 - 18, SU 12 - 18 Pahkavuori Rauhanlinnankaari 2, Salo
SALONJOKILAAKSO
22
Torstaina 5. toukokuuta 2011
Vapaa-aikaan Seniorit kimppalenkille Salonjokilaakso
Salon Kansalliset Seniorit pistävät kävelyksi torstaina Suomen Senioriliiton 40-vuotispäivän merkeissä. Juhlapäivän kunniaksi ikinuoret reippailevat 40 minuutin ajan Pahkavuoren maastossa. Matkaa kertynee vauhdista riippuen noin neljä kilometriä. Lenkille lähdetään Salohallilta kello 10 ja mukaan saavat tulla kaikki halukkaat, vaikka eivät ihan seniori-ikäisiä olisikaan. Sauvat ja rollaattorit ovat sallittuja. Matkan
päätteeksi tarjotaan virkistävät mehut. Koko lenkki kävellään asfalttiteillä. Osallistujien kesken arvotaan urheiluliikkeen lahjakortti. - Jos on otollinen sää, varmasti puolen sataa reipashenkistä kuntoilijaa saapuu kävelemään mukavassa seurassa, uskoo yhdistyksen sihteeri Pentti Laakkio. Salon Kansallisissa Senioreissa on 206 jäsentä, ja toiminta tasaisen aktiivista ja innostunutta.
Ystävykset Aino ja Senni konsertoivat Veturitallissa Salonjokilaakso
Lies ja Bram Maas vierailevat perjantaina Helluntaiseurakunnan tilaisuudessa Salossa.
Hollantilainen muusikko Bram Maas Salossa Salonjokilaakso
Reippaat seniorit lähdÜssä kimppalenkille. Kuvaan mahtuivat (vas.) Pentti Laakkio, Taisto Widenius, Tuula Myllymäki, Mailis Teiro ja Antero Sarlin. Ohjelmisto ajalla 1 2 1 2 1
6.- 12.5.
KESÄHETKET Pe-Su 17.30 Kevään viimeinen Laatuelokuva! K11 Ice Age -tekijÜiden uusi hauska animaatio! -SRIO (dub.) Pe-To 17.45 FAST & FURIOUS 5 Pe-To 19.30 La myÜs 15.00 Ensi-ilta! K13 Kova dekkari! Kiire! K15 Pe-To 20.00 VARES: Huhtikuun tytÜt HOP (dub.) Ma-To 17.30 Teini-ikäinen pupu! Karkkia ja kepposia! K7/5
6₏ 8₏ 9₏ 9₏ 8₏
(ELSINGINTIEÂŞ ÂŞsÂŞP ÂŞ ÂŞ ĂŠUĂŠLisää leffoista: www. biosalo.ďŹ
Onnea Äiti! Sokos Hotel Rika Riikalan Äitienpäivän än juhlabuffet sunnuntaina na 8.5.2011 Katta aukset u klo 12.00 .000 ja klo 14.30 Bufeen n hin inta ta:: S--Etukortilla SE 32,00 ₏ / hlÜ
Jerusalemin kansainvälisen kristillisen suurlähetystÜn (ICEJ) Suomen osasto on kutsunut hollantilaisen Bram Maa sin esiint ymää n Suomeen. Hänen eteläafrikkalaissyntyinen puolisonsa Lies Maas on myÜs mukana kiertueella. Bram Maas on kansainvälisesti tunnettu ylistysmusiikin johtaja. Bram Maas on ollut mukana ICEJ:n tyÜssä vuodesta 2006 hänen muutettuaan Israeliin. Bram on palvellut eri puolilta maailmaa tulleita nuoria johtamalla ylistystä ja toimimalla matkanjohtajana Grafted- matkoilla Israelissa. Hän on ollut mukana myÜs lehtimajanjuhlien orkesterissa sekä johtanut ylistystä juhlien iltatilaisuuksissa. Vuonna 2008 julkaistiin Bram Maasin ensimmäinen live-CD, �The Cry of His Heart�. Maasien Suomen kiertueella on mukana ICEJ:n Suomen osaston puheenjohtaja, pastori Juha Ketola. Salossa tilaisuus on tulevana perjantaina, Helluntaiseurakunnan rukoushuoneella MÜkÜistenkatu 18. Musiikkivoittoinen tilaisuus sopii kaikenikäisille kuulijoille.
UUDET AUKIOLOT MA-TO ... 14.00-22.00 PE .......... ... 14.00-02.00 LA .......... ... 12.00-02.00 SU ......... ... 12.00-22.00
Laps La psillle le oma oma ma noutopÜytä noutopÜy SS--Et -Ettuk ukoorrti tilllla 10,00 ₏ / hlÜ Hint Hi nta il ilman maan ma n SS-Etukorttia12,00 ₏ / hlÜ
Ke, Pe ja La
menu me nu:: ww www w.ssoravintolat.fi w Frran ansm s an anni nin np pars rsav aviiiii ko av koililla laa vie etetä te etä tään ään n
Korsikalaisia kyläjuhlia
01 0 11
Asemakatu 15, Salo myyntipalvelu puh 02 7744 120
SEURAPELEJÄ BILJARDIA DARTSIA SähkÜkuja Ükuja j 2 24800 H Halikko www.ravintolameno.fi www.ravintolamen
Veturitallissa kuultava konsertti �Kaksi tyttÜä ja musiikki� on Aino Kivikallion ja Senni Rantasen yhteistyÜn tulos. myÜhemmin siirtyen pianon ja laulun pariin tehden omia lauluja. Harmonikalla hän on myÜs saavuttanut lukuisia palkintoja lasten kilpailuissa ja teki ensimmäiset omat kappaleensa harmonikalla 7-vuotiaana, Velamo kertoo. Nykyään Senni opiskelee Helsingin Pop-jazz konservatoriossa sekä Lohjalla Ira Kaspin lauluoppilaana. Hän te-
kee jatkuvasti omia lauluja ja on esittänyt niitä mm. omissa lauluilloissa. Velamon mukaan tämän ikäisiä omaa musiikkia tekeviä tyttÜjä on aika harvassa. - Kun heitä nyt Salon seudulla on kaksi, niin ajattelimme, että olisi mukava esitellä heitä isommallekin yleisÜlle ennen kuin kasvavat ihan isoiksi.
Lounaskahvila Marja Kankare
Sama sanoma, uudet mausteet! Su 8.5. klo 17.00 Sanaa sinulle, komentajat Dick ja Vibeke Krommenhoek Ma 9.5. klo 18.00 Majakka Ti 10.5. klo 14.00 Naisten kahvi ja keskustelu klo 17.00 Kitaransoiton alkeet Ke 11.5. klo 18.00 Raamattu- ja rukouspiiri
Tervetuloa!
RummunlyÜjänkatu 13 p. 0400 861 634 www.pelastusarmeija.fi/salo
Varaa ilmoituspaikkasi, soita heti Katja, 7272 994
Pirteä kaupunkilehti Seudun oma olohuone
Hint Hint Hi nta il nta iilman m S-Etukorttia ukorttia 38,00 ₏ / hlÜ
Nuoret salonseutulaiset musiikintekijät Aino Kivikallio ja Senni Rantanen pitävät konsertin ensi viikon tiistaina Veturitallissa. Halikkolainen 14-vuotias Kivikallio ja 15-vuotias suomusjärveläinen Rantanen ovat monipuolisia musiikin harrastajia nuoresta iästään huolimatta. - Aino opiskelee harmonikansoittoa Sibelius-Akatemian nuorisokoulutuksessa. Hän on soittanut harmonikkaa aluksi Maritta Sairan johdolla Salon musiikkiopistossa ja tehnyt omia kappaleita aivan pienestä pitäen ja osallistunut menestyksellä useisiin harmonikkakilpailuihin esittäen myÜs niissä usein omia sävellyksiään, Heidi Velamo kertoo. Velamo on Aino Kivikallion harmonikan opettaja ja illan toisen konsertoijan Senni Rantasen äiti. - Senni aloitti musiikkiharrastuksen alle neljävuotiaana ensin harmonikkaa soittaen, ja
Ä itienpäivän Juhlalounas 8.5. Kattaukset klo12.00 ja 14.30
Aikuiset 26,- ja lapset 5-12 v. 13,Lapset alle 5 v. veloituksetta PÜytävaraukset 6.5.2011 mennessä. Tervetuloa!
Lounaskahvila Marja Kankare Oy (02) 733 6198, Gsm 044 0780 357 Helsingintie 8, 24100 Salo www.marjakankare.net
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 5. toukokuuta 2011
23
Laadukas eurooppalainen rengas Uutuudet nyt myös pakettiautoihin!
KEULA KOHTI KESÄÄ! Voimaa.com optimoinnit MYÖS RASKAASEEN KALUSTOON
KESÄRENKAAT AUTOOSI EDULLISESTI, vaivatta ja nopeasti! LAAJA VALIKOIMA ERI MERKKEJÄ, käy tutustumassa valikoimiimme www.rengassalo.fi
Runsaasti raskaankaluston renkaita suoraan varastosta
Salitunkatu 5, puh. 7311705 ark 8-17, la 9-13
RENGASRIKKOPÄIVYSTYS 24 H, P. 0500 531 950
MARKIISIT - KAIHTIMET - VERHOT
45v. www.kojokaihdin.fi
Hierontapalveluja Jasmin THAIHIERONTA
DONG-DE
THAI-HIERONTA
Hyvää, taidokasta hierontaa Helsingintie 18, SALO p. 040 561 3299
UUSI HIEROJA! Kirkkokatu 11 040 371 3098
Thaihieronta
Chock Dee
ANJAMANI TERVETULOA!
Hornink. 7, p. 040 816 0537
Mahachoke
I-HIERONT A 044 343 4874 H p.TERVETULOA!
THAI-hieronta 045 313 3339 - tervetuloa!
A
T
LON SA
Hämeentie 14, Salo
Horninkatu, K-kaupan vier. ovi
• Leskenlehdet-ryhmä: Ti 10.5. klo 18-19.30 Vertaistukiryhmä leskeksi jääneille Omaishoitokeskuksessa, Asemak. 2, Salo. Mukana Liisa Salmenperä. • Salon Seudun Osteoporoosiyhdistys ry: Retki Teijolle 16.5. Vielä mahtuu
mukaan, ilm. Heloisa p. 040 718 7241. •• Vesijumpat terapia-altaassa 11.5. asti, ohj. Aino p. 0400 531 268. • Salon Piritan Martat ry: Vielä ehdit mukaan retkelle Helsinkiin la 14.5. Tark. tiedot ja ilmoitt. Anne-Maaritille viimeistään 5.5. p. 0500 844 246. • Halikon Kaffekellari: 6.5. Äitienpäiväkahvitus Terveys R.Y. Halikkokodin alakerrassa, klo 13.00 alkaen. • Salon Marttayhdistys ry: Äitienpäiväjuhla ma 9.5. klo 18 srk-talon juhlasalissa. •• Käsityökerhon kevätjuhla srk-talon pikkusalissa to 12.5. klo 18. •• Kevätretkelle Helsinkiin ti 31.5. Viim. ilm.pv 9.5. Sirkalle p. 040 755 7880. • Salmi ry: Ma 9.5. klo 12-15 Ma-kerho, ti 10.5. klo 12-14 Kädentaito, pe 13.5. klo 12-15 Pe-kerho, To 19.5. klo 10 lähtö Turkuun Turun kasvitieteelliseen puutarhaan. Ilm. Leenalle 12.5.mennessä. • Suur-Salon Selkäyhdsitys ry: To 5.5. jumppaa klo 18. •• Ke 11.5. Lähtö Pasilaan klo 15.30 torilta. •• La 14.5. Karaoke/saunailta. Ilmoitt. Mikalle 040 5441114 tai Penalle 044 524 3221 viimeistään 11.5. • Salon aivohalvauskerho: 12.5 Piknik-risteilylle ilmoittautuneiden lähtö SYTYn edestä klo 6.30. • Salon Eläinsuojeluyhdistys ry (SSEY): www.ssey.fi • Salon Karjalaiset ry: Kahvitupa ja kirppis avoinna sunnuntaisin klo 13-16. • Halikon Kaffekellari: Kerhohuoneemme/kirppis, Vanha Turuntie 1. Avoinna ma - pe 10-14, la 10-13, p. 044 383 8988. • Salon Muistiyhdistys Ry Horninkatu 19 B 16, p. 02-731 9872, muistiyhdistys@ alzsalo.fi. Moision Päiväpaikka Pensalantie 3, Halikko, p. 044 031 9872, paivapaikka@ alzsalo.fi. Ensitieto ja tuki sairauden varhaisvaiheessa-projekti, p. 040 197 9274, ensitieto@alzsalo.fi. Työikäisten Muisti-projekti, p. 044 333 7853 ja 02 731 98 72, muistikuntoutus@alzsalo.fi. Muistisairaudet alkoholin varjossa-projekti, p.044 333 7854 ja 044 523 6501, muisti@alzsalo.fi. • Suomen Kipu ry Salon aluejaosto: Vertaistukiryhmä kokoontuu joka kuukauden 3. torstai klo 14-16 Salon Syty ry:n tiloissa, Rummunlyöjänk. 7 B, 3. krs. Pidämme kesätaukoa kesä- ja heinäkuun. Ryhmä jatkaa jälleen 18.8. • Salon Vilppaan Veteraanit kutsuu sinut, liikuntaa kaipaava mies, mukaamme kuntovoimistelu- ja sählytunnille torstaisin Salon keskustan koululle, Kavilankatu 1, klo 16-17.30. Ohjattua liikuntaa, kuntovoimistelua, keppijumppaa ja lopuksi rauhallista sählynpeluuta. Voimistelutunnit jatkuvat keväällä huhtikuun loppuun asti.
• Vaimoni on toista maata. Farssi, jossa pieni väärinkäsitys saa valtavat mittasuhteet. Teatteriravintola Asema, Asemakatu 15, Salo. Esitykset: Pe 6.5. ja la 7.5. Esitykset alkavat klo 19. Liput ja tiedustelut: 0440 520 260. • Saapasjalkakissa 16.4.–27.5., Salon Teatteri, Mariankatu 3. Esitys on teatterin 50-v. juhlanäytelmä. Esitykset: 4.5. ja 6.5. klo 18 • 7.5. ja 8.5. klo 16 • 10.5. klo 18 • 11.5. ja 13.5. klo 18 • 14.5. klo 13 • 18.5. ja 20.5. klo 18 • 21.5. ja 22.5. klo 16 • 25.5. ja 27.5. klo 18. Tied. ja ennakkovaraukset toimisto@salonteatteri.com tai p. 02-731 6055. www.salonteatteri.com. • Ruusun päivä 4.5. klo 12 Horninpuisto II. Toivotetaan kevät ja kesä tervetulleiksi ja rakennetaan koteja heräileville otuksille Horninpuiston leikkipaikalla. Tied. Annika Tavasti p. 044 778 4899. Järj. Salo 2011 ja Aurinkoinen tulevaisuus ry./Leikkivallan-
jja paljon lj muuta... t
West Chark lihatuotteiden maistatus Pe 6.5.
JÄRJESTÄJÄNÄ MLL SALON YHDISTYS RY
Menovinkkejä
UUSI HIEROJA
044 554 4250 - Horninkatu 9H9, Salo
Lähi- ja luomuruokaa
TOIMINTAPISTEITÄ KOKO PERHEELLE BUFFETTI VAPAA PÄÄSY
Yhdistykset
KOHTI KESÄÄ...
0400 914 000
VUOHENSAARESSA LA 7.5.-11 KLO 12-14
MA-PE 8-17 LA 9-13
Piisitie 3 B Halikko as.
Täyden palvelun rengastalo
PUUHAPÄIVÄ
www.japiparts.com
Kesärenkaat kuntoon ja
A RENKAIT JA A VANTEIT
AVATTU TORIN VARTEEN
KEVÄINEN
Konsulentti paikalla!
Tervetuloa maistamaan maukkaita makkaroita! Lahjakortin akortin ostajalle ostaj herkku kaupan päälle. Muista äitiä 8.5. Mui Horninkatu 13 c 3, 3 24100 Salo 044 717 3224
Ensi viikolla teemana
AUTOILU KENNE IIIK JA LII
Ilmoitusvaraukset: Katjalle (02) 7272 994 tai ilmoitus@salonjokilaakso.net
www.salonjokilaakso.net kumous -hanke. Tapahtuma on osana Salon kaupungin Turku 2011 kulttuuripääkaupunkiohjelmaa. Lisätietoa vuoden 2011 ohjelmasta osoitteessa www.salo.fi/2011. • Rakkauden ja Joogan ilta Salon Sinisessä Talossa, 6.5. klo 17.30- 22.00. • Toukokuun laatuelokuva: Kesähetket 6.-8.5. klo 17.30. Bio Salo, Helsingintie 11. K/11, kesto 1h 40min. Yhteistyössä Salon kaupungin kulttuuriasiain yksikkö ja Bio-Salo. Lisätietoja löydät osoitteesta http://www.finnkino.fi/Event/296839/ • Teatteri Provinssi päänäyttämö, Salorankatu 5-7, Salo: 6.5. klo 19.00 Kevätjazzit-Antti Sarpila band, solistina Johanna Iivanainen. 8.5. klo 15.00 Äitienpäivä-konsertti – tangokuningas Marko Maunuksela. 14.5. klo 19.00 Irwin-memorykonsertti, juontaa Vexi Salmi. 20.5. klo 19.00 Tango Primo- Johanna Debreczeni, Jouni Keronen. Samuli Jokinen-haitari. Liput ja tiedustelut: 0440 520 260. • Lasten Laulukaupungin musiikkinäytelmä ”Salkkuna Velhojen Verkossa” ensi-ilta ti 10.5. klo 18.00 Kulttuuritalo KIVA:ssa. • Salon srk tapahtumat osoitteessa www.salonseurakunta.fi • Salon helluntai-srk tapahtumat osoitteessa www.salonhelluntaisrk.fi • Salon Henótês-srk tapahtumat osoitteessa www.Henotes.com • Jehovan todistajat tapahtumat osoitteessa www.watchtower.org • Salon adventtiseurakunnan tapahtumat osoitteessa www.salo.adventist.fi • HR-rukousklinikka avoinna tiistaisin klo 18.30-20.30 os. Katrineholminkatu 9, Salo.
Loppuviikon sää
7
4 8
7 5
6
8
Torstaina
S ä ä
1
9
Perjantaina
11
4
3
10 Halikko
9
3
4
8 9
1
3 5
3
8
4
6
Pertteli
Salo
12 Halikko
Suomusjärvi Kisko
6
Suomusjärvi Kisko
11
Kemiö
Särkisalo
5
9
14 Halikko
Kisko
Kemiö
3 6 1 9 7 8 5 4 2
9 5 2 4 3 1 7 6 8
2 9 4 1 6 5 8 3 7
1 3 5 7 8 4 6 2 9
8 7 6 3 2 9 4 1 5
Kisko
18
17
Kemiö
Särkisalo
Aineistopäivä ilmestymisviikon maanantai. Ilmoitusaineistot osoitteeseen ilmoitus@salonjokilaakso.net
© Bulls 7 4 8 2 5 6 1 9 3
Suomusjärvi
Perniö
Särkisalo
4
1
Viime viikon tehtävän ratkaisu
Pertteli
Salo
Muurla
14
15
Särkisalo
Halikko
Kiikala
Palvelevan meteorologin puhelinnumero 0600 1 0600 (3,95 / min + pvm)
7
Sudoku MB0038
Suomusjärvi
Perniö
4 7
Pertteli
Salo
Somero
18
Kiikala
Muurla
13
Perniö
10
Kuusjoki Somero
Kiikala
Muurla
11
Perniö Kemiö
Pertteli
Salo
19
Kuusjoki Somero
Kiikala
Muurla
2
14
Kuusjoki Somero
6
Sunnuntaina
12
Kuusjoki
2
Lauantaina
6 8 9 5 4 2 3 7 1
5 1 7 6 9 3 2 8 4
4 2 3 8 1 7 9 5 6
Toimituksen käynti/postiosoite Turuntie 15, 24240 SALO Puhelimet Keskus (02) 7272 980 Sivunvalmistus (02) 7272 981 Ilmoitukset (02) 7272 982 Toimitus (02) 7272 983 Laskutus (02) 7272 984 Faksi (02) 7272 999 Avoinna
ma-pe 9.00-16.00 ISSN 1456-5285
Sanomalehtien liiton jäsen
Sähköposti toimitus@salonjokilaakso.net ilmoitus@salonjokilaakso.net
Päätoimittaja Pekka Mäenpää (02) 7272 991 pekka.maenpaa@salonjokilaakso.net
Ilmestymispäivä torstai Sivunvalmistus Salonjokilaakso Painopaikka Salon Lehtitehdas Painos 29.000 kpl Jättijakelu 6 krt/v. 38.000 kpl
Ilmoitusmyynti Katja Pölönen (02) 7272 994 katja.polonen@salonjokilaakso.net
Jakelu Salo-Suorajakelu Oy, Posti, Kuljetusliike Jokinen Oy Jakeluhäiriöilmoitukset: Salo-Suorajakelu Oy p. 040 0533 090 (ark. 9.00-16.00)
Ilmoitus- ja sivunvalmistus Brita Jokiniemi (02) 7272 993 brita.jokiniemi@salonjokilaakso.net Tero Mäkinen (02) 7272 992 tero.makinen@salonjokilaakso.net
Lehden tilaus postitse kotiin 50€/vuosi.
6
SALONJOKILAAKSO
24 KERROSTALOSTA
Nyt N yt k kaikki aikki H Helkama elkama mopot m opot jja a skootterit skootttterit
RIVITALOSTA
SALO ALO RAPPULA. RAPPULA Ristikedonkatu 35 as 29. 1h+kk+kph+vh+alkovi=35,5m². p , 5.krs. Hissitalo. Tilava! toimiva! H. 42.500₏. ‡ ( (S,7 S,77(L S,7 7(L< 7(L < P( . . . . .LO . .
SALO OLL,..ALA. Ketomäenpolku p 5 B 17. 3h+k+ph/wc=75,5m²+lasitettu p , pparveke. 1.krs. Kaunis keittiÜ! Kaukolämmitys. i K Kaapeli-tv. li H Hetii vapaa! H. 78 H. 78.000 78. 000₏₏. 000 ₏. ‡ ( (S,7 S,77(L S,7 7(L< 7(L < LA . . NOR . . . HAL,..O ... Uuttelantie 4 A 6. 4h+k+ph/wc+wc+2vh=99,5m²+iso p , lasitettu pparveke. 2.krs. Hieno ppäätyhuoneisto! y Kaukolämmitys. y Ph/wc kaakeloitu. Uusittu keittiÜ! Tilavat valoisat huoneet! Vedestä ja sähkÜstä omat mittaukset. Tilaa tarvit tar vitsev vit sevall sev alle! all e! H. H. 112.00 .000₏ 000₏ 0₏. ‡ (S, (S,77( S 77( 77(L< L< LA . . . . NO NOR . . . . .
Torstaina 5. toukokuuta 2011
Shogun
SC
OMAKOTITALOJA
Vuoden kuumin mopouutuus! MoottoripyÜrä -tyylinen ulkoasu ja ajoasento. Nelitahtimoottori aattorivedolla. Väri, vihreä variaattorivedolla.
Odotettu skootteriuutuus! Pirteä nelitahtimoottori, tuplaiskunvaimennus takana. 2 värivaihtoehtoa, mustaharmaa ja vaaleansininen.
Hinta: nta: 1990,-
Hinta: a 1490,90,
SALO AAR1,O1P(Rb. Karjaskylänkatu j y 243. Tilaa tarvitsevalle! 4h+k+rh+s+2ph/wc+takkah.+khh +wc+vh+ask/pukuhuone= 200m²+lasitettu parveke 21m²+parveke+lämmin autotalli 18m²+lämmin varasto 5,6m². Varaava takka. LattiasähkÜlämmitys. Kaikin puolin hyvä talo! Kaupungin vuokratontti 1578m². Keskustaan 4km. H. 277.000₏.
SC-R Upea endurouutuus! Laadukas Lifan –nelitahtimoottori. Levyjarrut edessä ja takana. Digi taalimittaristo.Väri, mustapunainen
Skootterimalliston tähti! Tehokas nelitahtimoottori, säädettävät takaiskunvaimentimet. Futuristiset LED –valot ja XENON –look ajovalot edessä. 2 värivaihtoehtoa, mustapunainen ja mustasininen.
Hinta: 1790,-
Hinta: 1690,-
Supermoto 2
VUOKRATTAVANA
.7 7 K NN SK ZF DONRYL Pò Pò. Vanutehtaankatu 2. Salo Ollikkala. Vuokra 370₏/kk. Vakuus 2 kk.
Kysy tuotteisiimme Aktiiviraha Mastercard -rahoitusta.
.7 K NN SK ZF DONRYL Pò. Majavankatu 4. Salo Pahkavuori. Vuokra 375₏/kk. Vakuus 2 kk. .7 K NN SK ZF Pò ODVLWHWWX SDUYHNH. Koulukatu 10, Salo Alhaisi. Vuokra 500₏/kk. Vakuus 2 kk.
10 kk maksuajalla luoton korko 0%. Kampanjamaksu 30 euroa. Tilinhoitomaksu 4 euroa /kk. Vaatii luottopäätÜksen.
Piisitie 3, HALIKKO AS. (Uusi osoite) myynti@falmek.fi avoinna ma-pe 8.00 - 16.00
SUORAAN MAAHANTUOJALTA
1995€
AUTOMATIC PIENTRAKTORI
PORTAATON HYDROSTAATTIVOIMANSIIRTO WONDER-SPA
KI IK IN A K VA
HÄMMÄSTYTTÄVÄÄN ENNAKKOHINTAAN!!!
Vastaavat jopa 10 000 €
3990€
PUUHELLAT
myÜs vesi-keskuslämmitykseen NYT MAAHAN- kytkettävät mallit!
!!!
SUOMEN HALVIN REKISTERÖITÄVÄ 500 cc!!!
JAGUAR 500
4-VETO, KARDAANIVOIMANSIIRTO!
MÜnkijä kovaankin käyttÜÜn! - sähkÜinen 2/4 pyÜrävedon kytkin - 1-syl. vesijäähdytteinen 4-tahtimoott. 498,6 cm3 - teho 30,4 hv/5800 rpm (18,6 hv/ 5000 rpm eu rajoitettu)
TT500D
4x4 500 cc
TOIMITUKSET Sopimuksen teet KOKO MAAHAN! suoraan kätevästi nettikaupassamme!
- riittävä tyÜleveys 60-75 cm ! - helppo käyttää
HUOM! isot 30 cm (halk.) takapyÜrät ja iso gh50 ohv-moottori
4,75 hv OHV4-tahtimoottori Easy Starter
219€
TYÖNNETTÄVÄ PERUS- / BIOLEIKKURI M510
TyÜnnettävä MALLI
199€ MyÜs Bioterä vakiona!
VETÄVÄ tai BIOSILPPUAVA JA KERÄÄVÄ G48TBQ RUOHONLEIKKURI LAADUN HUIPULTA!!
299€
S510V
ALLESILPPUAVA
€
399€
AA VERT
Oman maahantuonnin ansiosta ilman välikäsiä, HÄMMÄSTYTTÄVÄÄN KEVÄTHINTAAN ERÄ HUIPPULEIKKURI
TAI UUSI 3 IN 1 VETÄVÄ - KERÄÄVÄ 4,75 hv BIOLEIKKURI ULOSHEITTÄVÄ! TAI ALLESILPPUAVA I- BIOLEIKKURI KK ! SHO TAAN N HI
189€
OHV- 4,75 hv 4-tahtimoottori Easy Starter
4 LEIKKURIA SAMASSA!
-ALLESILPPUAVA BIO -SIVULLEPUHALTAVA -TAAKSEJÄTTÄVÄ -KERÄÄVÄ YH58SCH
-50 L keruusäiliÜ -kuulalaakeripyÜrät Tämä pitää kokea, niin helppoa se nyt on! -tehokas 650 sarjan ohv-moottori -tyÜleveys 53 cm -MAHTAVAT O/30 cm takapyÜrät -kuulalaakerit, keskuskorkeussäätÜ
€ ITSEVETÄVÄ 3-PYÖRÄLEIKKURI
Myynti: Jani Tuomaala Jori Falkstedt Varaosat: Huolto:
044 044 044 044
Katu-uskottavuutta maantielle.
3131 3131 3131 3131
226 229 228 048
OKSAHAKETIN jopa
SUPERMOTO
AGB36 UUSI MALLI Parhaista osista tehty! -50cc tehokas 4-t. -5-vaihdetta, käsikytkin -edessä UPSIDE-DOWN keula -takana säädettävä kaasuiskari -2-mänt. levyjarrut etu+taka -tukeva teräsrunko -istuinkork. 880mm -renkaat e+t 100/70-17" /130/70-17" -mitat: L x W x H, 2300 x 880 x 1235 mm
6,5 hv
Ainutlaatuinen!!! UUSI B&S SERIES 550 UUTUUS! 4 toimintaa 1:ssä HUIPPUMOOTTORI - ITSEVETÄVÄ, - KERÄÄVÄ, - SILPPUAVA, - ULOSPUHALTAVA
4490€ 345
NYT Tieliikenteeseen JA NOPEILLE VIELÄ KAUPANPÄÄLLE ALUVANTEET, JA VIELÄ LISÄKSI KAUPANPÄÄLLE rekisterÜitävä 5490€ KIPPAAVA PERÄKÄRRY JA VINSSI ASENNETTUNA!! LUMILEVY ASENNUSSARJOINEEN ! NETTILUOTTO! KONEKAUPPAA UUTTA, JOUSTAVASTI KK-ERISSÄ, VUODESTA -56 MAKSA JOTKA VOIT ITSE VALITA!
695€
RUOHONLEIKKURI
YH53SDH
695€ 139
TUOJALTA ENSIERĂ„! alk.VAIN
KKI N ERĂ„ O H S TAA HIN
seuraavat pelipäivät: To 19.5. Meri-Teijo Golf To 26.5. Wiurila Golf
www.kone-glans.fi
kasvimaalle! Varmasti tehokas luotettava kone - vaihteet 1 + pakki
- 6,5 hv OHV4-tahtimoottori - max oksa 76 mm - 16 murskainterää
Vesihieronta. Vedenlämmitys + lämpÜeristys. Otsonidesinfiointi Radio+ CD ym.
TODELLA VAIKUTTAVA JA MONIPUOLINEN KYLPYKESKUS ISOMMALLEKIN PORUKALLE!
Uutta meillä! UPEAT ITALIALAISET
KAZUMA
Tehokas peli kovaan käyttÜÜn!
JA NYT KAUPANPÄÄLLE KUNNON PERÄKÄRRY JA PUSKULEVY JA RUOHONLEIKKURIIN BIOKIERRÄTYSSARJA!
ULKOPOREAMME
- 50 pientä hierontasuutinta + 12 isoa ! - 10 ilmaporesuutinta - 2280*2280*920 mm - 4 istuinta + 2 makuupaikkaa. Ym.
MIKSI MAKSAISIT LIIKAA...
Euro TOSI POLTTOMOOTTORI- KEVÄÄN ST75 TEHOKAS HAKETIN/BIOSILPPURI UUTUUS!! MYLLERRIN FYS76
TOUR 2011
www.falmek.fi www.falmek.fi fi
Suorat kännykkänumeromme: Jouko Virtanen 0400 534 975 Jarmo Virtanen 0400 534 976
www.salonkiinteistovalitys.net
GOLFARIT HUOMIO! To 5.5. Wiurila Golf To 12.5. Salo Golf
SALON KIINTEISTÖVÄLITYS OY
Jouko Jouko k Virtanen Virtanen [A] [A] lkv lk k Jarmo J Virtanen Virtanen Turuntie 3, T 3 Salo, Salo puh. puh 02-731 02 731 5075, 5075 02-731 02 731 9940
Vakiona 107 cm leikkuulaite.
(Tarjous voimassa 13.5. asti)
P(R77(L, ... Turrintie 14. 4-5h+k+s+pesuh.+pukuh.+khh+2 p p wc=150m² +varastotilaa+lämmin autotalli. Erillinen varastorakennus. Oma tontti 1210m² 1210m aivan Kaivolan keskustassa. Vapautuu nopeasti! H 198 H.198 H.1 98.000 98. 000₏₏. 000 ₏. ‡ ( (S,7 S,77(L S,7 7(L< 7(L < LA . . . . . NO NOR . . . . .
SALO VALHOJA. Kuuselankatu 7 as 3. 3h+k+s+ph+khh+2wc=93,5m². +varasto+autolle katospaikka. Kaukolämmitys. Laminaattilattiat. Rak.v.1990. Hyväkuntoinen. y Kauniilla asuinalueella! Heti vapaa! H. 145.00 H. .000 000 ₏₏.. (S,77( 77(L< 77( L< ‡ (S, 7, . . NOR . . . . . .
HAL,..O VAR7SALA. Pähkinämetsäntie 3. Mukava pieni talo.2h+k+sauna+ph/wc=55m² +kuisti. Rak. v. 1901. Pihapiirissä lisäksi kaksi pientä varastoa ja ent. saunarakennus. Tilan p-ala 0,4630ha H. 85.000₏. .,S.O HO1*,S7O. Lehtiläntie 95. Yhdessä tasossa 3h+tupakeittiÜ+s+ph/wc+wc+vh+ eteinen = 90m². Erillinen autokatos/varasto. Hieno tontti 6070m². H. 89.000₏. SALO PAH.AVUOR,. Näädänpiha 9. 4h+k+s+ph+2wc+vh=110m²+ SALO .(S.US7A. varasto+katos kahdelle autolle. RummunlyÜjänkatu y j 20 B 8. Uutta mm. keittiÜ, wc:t, katot, 4h+k+s+ph/wc+wc+vh+khh=106,5m² p , lattiat, patterit, käyttÜvesiputket, y +kaksi isoa lasitettua parveketta. p saunaosasto. SähkÜlämmitys. Rak.v.1988. Hissitalon ylin y krs. Varaava takka. Kaupungin Parkettia, kaakelia! Kaikin puolin p vuokratontti k t tti 414m². 414 ² Heti H ti vapaa!! mukavaa asumista! Vapautuu Tor o ill illee kiloomet etririri. H. H. 158 58.00 000₏. 000₏ 0₏ nop oppeas easti! ti! H H.. 23 2355.0 5 000₏ 5.000₏ 00₏.. ‡ (S, (S,77( 77(L< 77( L< ‡ (S (S,7 ,77( ,7 7(L< 7( L< LA . . . . . NO NOR . . . . . 0 0A A . . . . . N NOOR OR . . . . . . ..
17,5 HV
-10%
50
ERĂ„ NOPEILLE
140cc CROSSIPYÖRÄ VARMASTI KESÄN COOLEIN PELI UTUUS! SARJASSAAN! U
TARJOUSERĂ„ SHOKKI
40 mm
98€
545€
- 14/12" PYÖRÄT
- kevyt putkirunko ja sarjansa tehokkain 50cc vesijäähd. - kevyet aluminiivanteet 2-t moottori! - cst-kisarenkaat - laadukas, tukeva jousitus - maantikäyttÜÜn E-tyyppihyväksytty
2504
2500 W OKSILLE HUIPPUTEHOKAS
1250€
YLIVOIMAINEN HINTA-LAATUSUHDE AGB-37-TTR
1495€ 2500W 159€ KEVÄTALENNUS
SUPER MOTARD PARASTA EUROOPPALAISTA SUUNNITTELUA! UUSI TEIDEN VALTIAS ON TÄSSÄ!
AKKUkäyttÜisen AJOLEIKKURIN!
JA TOSI TEHOKAS SHOKKIHINTAAN ERĂ„
2510 SILENT
jopa 40 mm OKSILLE
- 68 cm 2-teräleikkuri - 90 L kerääjä - vaihteet eteen ja taakse - portaaton nopeudensäätÜ
(1695€)
Murskaava, hiljainen HAKETIN
VIHREÄMMÄN, EKOLOGISEMMAN YMPÄRISTÖN PUOLESTA! Kone-Glans ensimmäisenä esittelee pienen, ketterän
/230V
INTEGROITU ROSKASÄILIÖ VAKIONA!
3 x TESTIVOITTAJA!
Todella suosittu ja tehokas
2500 W
PUUTARHASILPPURI GE150
1695€ 359€
ENSIERĂ„ VAIN
- EI POLTTOAINETTA, EI ÖLJYÄ, EI PAKOKAASUPÄÄSTÖJÄ TULE JA TUTUSTU! - ERITTÄIN HILJAINEN - 3 TUNTIA LEIKKUUAIKAA YHDELLÄ LATAUKSELLA
Patentoitu apilanmuotoinen syÜttÜaukko. Tukkeutumaton poistoaukko sekä vaimennettu syÜttÜtorvi. Turvallinen ja helppokäyttÜinen.
JOENSUUNKATU 10, 24100 SALO p. 0403 00 1050. Av. MA-TO 9-17, PE 9-18, LA 9-14
Tilaa helposti nettikaupastamme www.kone-glans.fi