Skip to main content

L16-11

Page 1

Kiitos

Olemme avoinna KOKO PÄÄSIÄISEN klo 8 –24

Kiitos

jatkokaudesta!

äänestäjille!

Katja Taimela

Pidetään yhteyttä! t:ANDI

Mariankatu 17, Salo

N:o 16

Torstaina 21. huhtikuuta 2011

TEN ERÄ NAIS JA KKE KEVÄTTA

-30 %

Palvelemme normaalisti TO 21.4. ja LA 23.4. Myymälämme on suljettu PE 22.4. ja SU-MA 24.-25.4. Iloista pääsiäistä!

Grillauskausi alkaa

RATKAISEVAN EDULLISESTI Kukka ! aa ilahdutt

UGRILLI BARBEC F FARMER R4

4 valurautapoltinta, p , teho 14 kW. Tehon n pienentäminen säästää käytössä p y kaasua sen vaikuttamatta g grillin sisälämpöti p laan tai g grillaustulokseen. Valurautainen grillausala L 77 x S 42 cm: g g grillausritilä L 38,5 , x S 42 cm,, umpiparila pp L 38,5 , x S 42 cm. Lämpömittari, p , lämmitysritilä, y , rasvapel p ti. Sytytys y y y integroitu g jjokaiseen säätönup ppiin. Vaunu jja sivutasot FSC-hyväksyttyä p y y y puuta,, kansi jja ohjauspaneeli p j p ruostumatonta terästä,, tulilaatikko maalattua terästä. Polttimien p päällä on lämmönjakopel j p lit. Grillin mitat L 151 x K 106 x S 56 cm. Helppo koota!

249,–

Atria

8,95/kg

ke-la 20.-23.4.

500 g (13,90/kg)

6,95

Kymppi Maukkaat

KYMPPI-MÄMMI

1,69

159,–

Pakaste, n. 1,8 kg, alkuperämaa Uusi-Seelanti

6,70/kg

700 g (2,41/kg)

2-osainen rosteripeltipoltin, p p , teho 7,6 , kW + sivukeitin 2,3 , kW. Valurautainen grillausala L 50 x S 35 cm: p g puolet ritilää,, p puolet p parilaa. Sytytys yyy p painonap ppipiezolla. p p Polttimen p päällä lämmön jjakolevy. y Lämpömittari, p , lämmitysritilä, y rasvakuppi. pp p Runko pulveri p maalattua terästä,, alaslaskettava muovinen sivutaso. Grillin mitat L 130 x K 108 x S 50 cm. Helppo koota!

LAMPAAN LUUTON PAISTI

n. 1,5 kg, alkuperämaa Suomi

Fazer

KAASUGRILLI FUTUR SAFIR S DELUXE

Kesäkeittiön osat: p puinen g grillivaunu,, Muurikka-kaasupoltin p D-300, Muurikka-pannu p 48 cm suojapusseineen. j p Tasot tuovat lisätilaa ruoanlaittoon,, py pyörät helpottavat p liikuttelua. Keittiön mitat koottuna L 110 x K 87 x S 64 cm. Samaan p puuvaunuun sopii p myös y Muurikka-sähkögril g li jja sähkösavustin. Kaikki osat pakattu yyhteen Muurikka-kasp siin, L 85 x K 52 x S 30 cm.

159,–

Ainoa kannettava kaasugrilg li,, jjossa on ns. Twinflame-tekniikka! 2 rosteripoltinta, p , teho 8 kW. Grillausala L 48 x S 37 cm emaloitua valurautaa: puolet ritilää,, p p puolet p parilaa. Elektroninen sytytys, y y y , kansi korkealaatuista valualumiinia. Lämpömittari, p , rasvakuppi. pp 2 lämpösuojattua p j sivupöytää, p y , jjotka voi säilyttää y kannen alla. Riittävän kokoinen jjopa p 6 henkilön ruoille. Helppo koota!

199,–

Farmer’s

PORSAAN ULKOFILEEPALA

KAKKURULLA

M MUURIKKAKESÄKEITTIÖ / KAASU

PÖYTÄKA AASUGRILLI LANDMANN P LANDMA PANTERA

Vaasan

PÄÄSIÄISLIMPPU

Tumma tai vaalea, viipaloitu, 500 g (2,98/kg)

1,49

Rainbow

PERSIKKA

mehussa, 410/230 g (3,96/kg)

0,91

SAVULAMMASPAISTI

N. 900 g, alkuperämaa Uusi-Seelanti

14,90/kg

ke-la 20.-23.4.

PUNAISIA KIRSIKKATOMAATTEJA RASIASSA 250 g (3,56/kg), 1 lk.

0,89/rs 0

200 g (9,50/kg)

1,90

2,50

75,–

KABANOSSIT

YLIKYPSÄ SAUNAPALVIKINKKU

2,59

3,15

HK 400 g (6,48/kg)

300 g (10,50/kg)

ke-la 20.-23.4.

Costa Rica, Extra sweet Dole

ANANAS

1 lk.

0,99/kg

Arla Ingman Ar

SA SALAATTI JUUSTOPALA

90 cm:n työskentelyy y korkeus. Kaasu p pullolle sijoituspaikka j p vaunun ala tasolla,, p pullo saadaan suojaan j kankaan taakse. Grillausvälineet voi ripustaa p tai säilyttää y vaakatasossa. Helppo pp jja nopea p koota jja p purkaa, mahdollisuus tilaa säästävään säilytykseen.

RUUKKUKRYSANTEEMI

HK Ohuen ohut

Vataja

Espanja/Hollanti

VAUNU V P NTERA-GRILLIIN PA LANDMANN

Intia

ke-la 20.-23.4.

VIHREITÄ RYPÄLEITÄ RASIASSA 500 g (3,38/kg), 1 lk.

1,69/rs

Apetit

MAITORAHKA

VALKOSIPULIKERMAPERUNAT

0,61

2,29

Rainbow rasvaton, 250 g (2,44/kg)

Pakaste, 750 g (3,05/kg)

PRISMA HALIKKO

Prismantie 2, 24800 Halikko, p. 075 3030 1500 Lankaverkko 8,28 snt/puhelu + 1,48 snt/min mobiiliverkko 8,28 snt/puhelu + 16,56 snt/min.

8-21, 8-18, 12-18


SALONJOKILAAKSO

2

Tehokasta apua asunnon vuokraukseen

MARKIISIT - KAIHTIMET - VERHOT

45v.

Hoidamme asuntosi markkinoinnin, esittelyn sekä hakijoiden haastattelut. Luottotiedot tarkastamme kaikilta hakijoilta. Helpoimmillaan Sinun tulee vain hyväksyä ehdottamamme vuokralainen.

0400 914 000

salon.silmalasikeskus@synsam.ďŹ

Turuntie 14, Salo. Palvelemme ma-pe 9-17.30, la 9-14.

Kun etsit vuokra-asuntoa, niin katso tämän hetkinen tarjontamme osoitteesta opkk.ďŹ /salo

Kolumni

Kysy lisää palvelustamme 044 770 1340/Jenni Betancourt

Tähtäimeksi valtioneuvosto?

Salon OP-KiinteistĂśkeskus Oy, LKV

S

Turuntie 7, 24100 Salo,puh. 010 255 1377* Lankapuhelimesta soitettaessa 0,0828₏/puhelu + 0,0595₏/min. (alv 23%) Matkapuhelimesta soitettaessa 0,0828₏/puhelu + 0,1704₏/min. (alv 23%)

www.salonjokilaakso.net

Kauniina kevääseen! ((sis. sis.. ttäydennyshuollon) äyydennnysshuollon) o

85₏ 55 39

Ranskalaiset rakennekyynnet rakennekynnet ₏ Î ₏) Oman kkynnen ynnen geelaus geela e us ₏ Î ₏) Lumoavat sokeroinn nit ‰ O¹ O¹¹NAP ¹¹NNAPP ₏ ‰ G=EJ ‰ G=EJ=HKP J=HKP ₏

Meiltä Mei Meil ltä myÜs m 0P=N $=VAN GUJO 0P=N $=VAN GUJOEH=G=P OEH=G=P F= F=

(UOU IUĂ O IQEP= OKGANKEJPAF=

-tuotteet

1=NFKQO RKEI=OO= =OPE

Hornink. 13 C 4, p. 02-733 8188/Suvi ma-pe 10.00-17.00, la 9.00-14.00

DP:n Katja Taimela ja Kokoomu k sen Per t ti Hemmilä ovat seuraavan nelivuotiskauden salolaiset kansanedustajat eduskunnassa. Hemmilä aloittaa jo neljännen kautensa Arkadianmäellä, kun Taimela otti vakuuttavasti jatkopaikan toiselle kaudelleen. Kumpikin salolaisista kansanedustajista on tehnyt tyÜnsä hyvin ja erityisesti Taimela on saanut arvostusta ja luottamusta myÜs ryhmältään ja kollegoiltaan sekä puolueessa että eduskuntaryhmässä. Kun alla on vielä hieno vaalitulos, kannattaisiko pohtia varovasti jopa kiinnostusta ministerinpaikkaa kohtaan seuraavassa hallituksessa. Kotiinpäinveto on tällaisilla kolumnipalstoilla enemmän kuin sallittua; kokeillaan siis. Ennusmerkkien mukaan

KARHU III 8-pack p

Tarjous voimassa 31.5. asti.

Ajanvaraus: Optikko ja Silmälääkäri (02) 727 2800

www.kojokaihdin.fi

Välityspalkkiomme on yhden kuun vuokra (sis. alv:n) + isännÜitsijäntodistuksesta aiheutuva kustannus.

Minkkiripset

Torstaina 21. huhtikuuta 2011

99 10 (3,71₏/l)

Meiltä saat plussaa

Salon TyÜväentalon vaalivalvojaisissa iloittiin Katja Taimelan hienosta äänimäärästä ja eduskuntapaikan säilyttämisestä. seuraava hallitus muodostuu Kokoomuksen, SDP:n ja Perussuomalaisten rungon ympärille. Jos RKP jää ulos hallituksesta, Varsinais-Suomen vaalipiirin ministerit, jos sellaisia tänne saadaan, tulevat demareista ja kokoomuksesta. Varsinkin SDP on puolue, jossa ministerinpaikalle pitäisi voida päästä myÜs ilman korkeakoulututkintoa. Taimela on ollut koko ensimmäisen edustajakautensa joukkuepelaaja. Aktiivinen nelivuotiskausi on tuonut osaamista ja uskallusta tarttua aikaisempaa vaativampiin tehtäviin. Suurtalouskokin koulutuksen saaneen Taimelan vahvuuksia on hyvä suhde puolueen puheenjohtajaan Jutta Urpilaiseen, mikä on näkynyt esimerkiksi puheenjohtajan maakuntamatkoilla Salossa. Tällaisen spekuloinnin tekee tietysti turhaksi se, jos demareiden turkulainen ääniharava kansanedustaja Heli Paasio ilmaisee kiinnostuksensa valtioneuvoston jäseneksi.

Vanhemman konstaapelin Pertti Hemmilän uskottavuus ja asiantuntemus riittäisivät myÜs ministerintontin hoitamiseen. Tosin Varsinais-Suomen vaalipiirin kokoomuslainen ääniharava Petteri Orpo lienee etusijalla, jos kokoomukselle lÜyty y VarsinaisSuomesta �miespaikka�. Todettakoon, että nämä ministerispekulaatiot ovat aivan omaa ajatuksenjuoksuani, kummankaan edustajan en ole kuullut puhuvan missään vaiheessa ministerihaaveista. *** Perussuomalaisten hurja vaalivoitto oli yllätys, vaikka gallupit siitä antoivatkin viitteitä. Isosta Jytkystä toipuminen vie hetken aikaa, mutta esimerkiksi facebookiin pian vaalien jälkeen kirjoitetut kauhistelut tuntuvat äänestäjien ja ennen kaikkea valittujen kansaedustajien aliarvioinnilta. Tuntuu myÜs siltä, ettei lähipiirissäni ole kukaan äänes-

tänyt Perussuomalaisia, vaikka täyty y heitä olla vaikka kuinka monta. Olen melko varma, että puolue lÜytää Timo Soinin johdolla halun sopiviin kompromisseihin hallitusohjelman synnyttämiseksi; aivan samalla tavalla tekevät Urpilainen ja demarit. Kokoomus ei pääse Kataisen johdolla sanelemaan, vaan vaalivoittaja joutuu tosissaan neuvottelemaan toimivan hallitusohjelman ja hallituksen synnyttämiseksi. Nyt täytyy oikeasti toivoa, ettei eteläisestä Euroopasta kuulu hallitusneuvottelujen aikana mitään isompaa jytkyä. Tämä yksi kotimainen riittää tällä kertaa aivan hyvin.

Pekka Mäenpää päätoimittaja

TyĂśpaikat

470

Jatopal Oy on avannut Salon keskustaan uuden toimipisteen ja uuden henkilÜkunnan rekrytointi on nyt alkanut. Tarjoamme sekä vakituista että osa-aikaista paikkaa hyvin palkattuun myyntityÜhÜn. MyÜs kesätyÜpaikkoja on mahdollisuus hakea!

Aukioloajat pääsiäisenä A P PE-MA 8.00-20.00

Teboil T b il T Takatalo

puh. 02-7272 432 Avoinna ark. 6-20, la 8-20, su 8-20

TyÜnhakijan tulee olla positiivinen, reipas ja suomenkielentaitoinen vähintään 16 -vuotias. Kokemus asiakaspalvelu-, myynti- tai puhelinmyyntityÜstä katsotaan eduksi, mutta ei ole edellytys tyÜpaikan saamiseksi. Annamme tehtävään pätevän koulutuksen ja tuen. Valoisa toimistomme sijaitsee aivan Salon keskustassa, joten paikalle pääsee helposti vaikka julkisilla. TyÜajat ovat joustavat niinpä tyÜ sopii hyvin myÜs osa-aikaisena arki-ilta- tai lauantaityÜnä esim. opiskelijalle.

Helsingintie 32, SALO

Täytä viipymättä tyÜhakemus osoitteessa: www.jatopal.fi tai soita: 044-567 85 00 (tiedustelut arkisin klo 10.00–18.00)


Torstaina 21. huhtikuuta 2011

3

Toimituksen osoite: Sähköpostit:

Eila, Rampe ja likka Provinssin kesässä • sivu 4

Jääveikkauksen voittajalle Nokian puhelin • sivu 7

Salossa pyöräillään kulttuurimaisemissa • sivu 11

Turuntie 15, 24240 SALO toimitus@salonjokilaakso.net ilmoitus@salonjokilaakso.net etunimi.sukunimi@salonjokilaakso.net

Saapasjalkakissa viihdyttää koko perhettä • sivu 15

Harrastekiekon päättäjäisturnaus maanantaina • sivu 16

Somero käynnisti matkailun kehittämishankkeen Leena Nuotio

Pentti Nikula ja Minna Nik k a nen. Badding, Mononen ja M. A. Numminen. Häntälän notkot, Esakallion tanssilava, lukuisat kartanot ja Somerniemen kesätori. Tässä muutama esimerkki henkilöistä tai matkailukohteista, joista Somero tunnetaan. - Somerolla on kyllä monia kiinnostavia matkailukohteita ja paljon tapahtumia etenkin kesäaikaan, mutta niiden yhtenäiseen ja tehokkaaseen markkinointiin meillä ei ole ollut resursseja, kertoo Someron kaupungin kehittämispäällikkö Taija Ranta. Ti la nteen korja a miseksi kaupunki on käynnistänyt Leader-tuen turvin Someron matkailuyhteistyön kehittämishankkeen ja valinnut ensi vuoden heinäkuun loppuun asti kestävälle hankkeelle vetäjän. Hankkeen tarkoituksena on koota yhteen somerolaiset matkailu- ja palvelualan yrit-

kunnallisesti että valtakunnallisesti. Tarpeen on lisätä tunnettavuutta myös paikallisten ja kesäasukkaiden keskuudessa, Ranta tiivistää.

Palvelukulttuuria ja lähimatkailua arvostetaan

Eeva Murtojärvi lupaa panna itsensä likoon täysillä Someron matkailuhankkeen vetäjänä kaupungin tunnettavuuden ja houkuttelevuuden lisäämiseksi. täjät sekä tapahtumantuottajat ja innostaa myös kylät mukaan matkailun kehittämiseen.

- Tavoitteemme ovat korkealla. Somero nousee aivan uudelle tasolle matkailukohteena, joka tunnetaan sekä maa-

Kun turkulainen Eeva Murtojärvi huomasi Someron hakevan matkailuprojektiin vetäjää, hän ei epäröinyt hetkeäkään pistää hakemuksensa sisään. Se kannatti, ja hänet valittiin hankkeen projektipäälliköksi. - En ollut käynyt Somerolla aikaisemmin, mutta heti ensimmäisestä kerrasta jäi hyvä fiilis. Mieleen jäi myös ystävällinen asiakaspalvelu, huhtikuun alussa uudessa tehtävässään aloittanut Murtojärvi kehuu. Murtojärvi suunnittelee ensimmäiseksi tekevänsä perusteellisen pohjatyön jo tarjolla olevista kohteista ja mahdollisuuksista uusien ideoiden kehittämiseen. Matkailuhank-

keelle kehitetään yhdenmukainen linja yhteisesitteineen ja luodaan omat sivut kaupungin nettisivuille. Uusi markkinointikonsepti lanseerataan vuoden 2012 Matkamessuilla. - Uskon palvelualojen nostavan profiiliaan. Uskon myös lähi- ja kotimaan matkailun kehittämiseen. Miksei ulkomaanmatkan sijaan voisi hyvin tehdä elämysmatkan Somerolle, kun se luodaan tarpeeksi houkuttelevaksi kohteeksi, Murtojärvi miettii. - Matkailumarkkinoinnissa en usko pelkästään tapahtumien vetovoimaisuuteen, vaan kiinnostus voi kohdentua myös ilmiöihin, Murtojärvi selvittää ja vihjaa, että ideoita on jo muhimassa vaikka millä mitalla.

Somero-oppaita opaskurssilta Someron kansalaisopistossa on meneillään lukuvuoden mittainen matkailuopaskurssi, johon osallistuu parisenkym-

mentä kurssilaista. Keväällä päättyvän kurssin kirjalliset ja suulliset kokeet hyväksytysti suoritettuaan kurssilaiset saavat Suomen opasliiton auktorisoinnin paikallisoppaiksi. Kehittämispäällikkö Taija Ranta uskookin uusien oppaiden omalta osaltaan edesauttavan Someron tunnettavuuden lisäämistä. Somerolainen Ritva Nylund on yksi kansalaisopiston matkailuopaskurssin opiskelijoista. Nylund on tyytyväinen kurssin antiin ja sanoo itsekin oppineensa omasta kotikaupungistaan uusia, mielenkiintoisia asioita. - Somerolle tulijan veisin joko luontopolulle Häntälän notkoihin, kartanokierrokselle tai kirkonmäelle, jossa 150-vuotiaan Someron kirkon lisäksi löytyy mielenkiintoista historiaa myös hautausmaalta. Sinne on suunnitteilla ensi kesäksi kävelykierroksia, Nylund vinkkaa. Matkailuteema ss. 8-11

Via Dolorosa, Ristintie - kristikunnan vuotuinen matka kohti valoa Saara Olkkonen

JERUSALEM

Raamatun mukaan noin kaksituhatta vuotta sitten mies nimeltä Jeesus Nasaretilainen ristiinnaulittiin, kuoli ja haudattiin nykyisen Israelin alueella, Jerusalemissa.

Hänen kulkemansa matka tuomiolta ristiinnaulittavaksi merkittiin muistiin ja myös tänä pääsiäisenä pyhiinvaeltajat liittyvät ikiaikaisten askelten ketjuun ja kulkevat ristintien Jerusalemin vanhan kaupungin kujilla. Ristintie, latinaksi Via Do-

Nainen kertoo turistijoukolle, että tässä ristintien kohdassa Jeesus sai apua ristin kantoon Simon Kyreneläiseltä.

lorosa, on ollut pyhiinvaelluksen kohteena varhaiskristillisyyden ajoista saakka ja monelle kristitylle se on tärkein olemassa oleva pyhiinvaellusreitti maailmassa. Kuljettava matka on vaihtunut monesti historian kuluessa, sillä eri kirkkokuntien näkemykset päivän tapahtumista vaihtelevat toisistaan. Tänä vuonna reitti alkaa muslimikorttelissa sijaitsevan Leijonaportin läheisyydestä ja päättyy Pyhän haudan kirkoon. Jerusalemin mahtavin kirkko sijaitsee nimensä mukaisesti paikalla, jossa Jeesuksen haudan uskotaan sijainneen ja jonka huomiota herättävin kohta on kivilaatta, jonka päälle Jeesuksen ruumis laskettiin ristiinnaulitsemisen jälkeen. Tulevana pitkänäperjantaina ristintie koetaan lähes konkreettisesti uudelleen näyttelijöiden voimin toteutettuna. Suuri kulkue ei ole kuitenkaan ainoa päivä vuodesta, jolloin laulut ja rukoukset kaikuvat Via Dolorosan varrella. Kristittyjä pyhiinvaeltajia ja turisteja tapaa reitillä päivittäin, välillä joku ryhmästä kantaa ristiä ja välillä mukana on myös Jeesusta näyttelevä henkilö. Myös fransiskaanimunkit ja -nunnat kunnioittavat Jeesuksen muistoa joka perjantai, jolloin he astelevat ristintien useita pyhiinvaeltajia seuranaan.

Ortodoksit kulkevat ristintietä kantaen puuristejä ja laulaen ylistyslauluja. Hengellisyys on aina ollut osa Jerusalemin vanhankaupungin elämää. Sen kivistä muuratut seinät ja kadut ovat nähneet ja kuulleet monta rukousta ja ylistyslaulua. Pyhän haudan kirkon seinät on kaiverrettu täyteen pieniä ristejä, kuin pieniä tarinoita. Pyhiinvaeltajien ilmeet ristintien varrella ovat odottavat ja toiveikkaat. Toisten silmissä loistavat kyyneleet ja toiset painavat päänsä alas rukoukseen. Via Dolorosa ei jätä kylmäksi, jos antaa tunnelman temmata mukaansa. Laulut ja

rukoukset sekoittuvat kauppiaiden huutoihin ja moskeijasta kajahtavaan muslimien rukouskutsuun. Suitsukkeen ja mirhan tuoksu leijuu ilmassa. Tuntuu siltä kuin aika vanhan kaupungin ulkopuolella katoaisi hetkeksi ja jäljelle jäisi vain historian kaiku. Pääsiäisdraamaa myös Salossa ja Kiikalassa kts. sivu 18

Nunnat ja pyhiinvaeltajat odottavat kulkueen saapumista Via Dolorosan varrella Jerusalemissa.


SALONJOKILAAKSO

4

Eila, Rampe ja likka kesällä Rikalanmäelle Pekka Mäenpää

Varaa nyt kesän julkisivumaalaus MyÜs lisäeristykset, terassit ja pienremontit y . ym

P 040 P. 0 594 594 94 594 9 3

Lähellä lähimmäistä WWW.SALO.ADVENTIST.FI

TYĂ–SUORITUKSIA 0g..,H82/72 P. Kirves

‡ Kaikenlaiset XONR VLVlW\|W ‡ 0 |NLW 2.7 SDUL MD ULYLWDORW

KANTOJEN JYRSINTÄÄ pihoilta ja puutarhoista

p. 040 747 0060

+DOLNRQ 0DDODXVSDOYHOX 040 878 7477

- sokkelit - peltikatot - rakennukset - kattojen pesut

kattomaalarit@hotmail.com 3(67bb1 MD 0$$/$7$$1

3(/7,.$772-$ 0400 316 855 9DUDD DMRLVVD

ETAA AA AN A N OSTETAAN ‡ .82/,13(6,b ,13( ,13(6,b (6, 6,b b ‡ -bb0,67g-b 0,67g 0,67g-b g -b ‡ 0$$7,/$ 7,/$ ,57$,0,672-$ 0,67720,672-$ 2 -$

0400 877 905/Salmi

OSAKKEITA esim. 663 267$1 0<<1

26$.(<+7,g,7b 045 110 3110

ZZZ DVLDNDVWXUYD IL

Renault-avainkorttien korjaukset sekä sähkÜiset lasinnostimet kaikkiin autoihin edullisesti. P. 044 565 7007, www.lasinnostin.com

ISO hali ja lämpÜiset

4

-vuotisonnittelut

Jemille

Huopakattojen SANEERAUKSET ja HUOLTOKORJAUKSET VESKATE Oy

Keijo Mäkinen 0500 536 564

mimmiltä ja â&#x20AC;&#x153;Leiskaltaâ&#x20AC;? Peltikattomaalaukset yms. kattomaalaukset, korkeapainepesut myĂśs muut rakennusmaalaukset.

PPT Maalaus

040 5900 898, 0400 542 262

WWW.PUUSTELLI.FI

Teatteri Provinssin kesänäytelmänä nähdään tänä kesänä Sinikka Nopolan kirjoittama Eila, Rampe ja likka. Koko perheen komedia on naurattanut teatterilavoilla ympäri maata, joten Tampereen murteelle tehty näytelmä puree varmasti myÜs Salossa. Joona s Suominen ohja a Halikon Rikalanmäellä heinäkuussa ensi-iltansa saavassa esityksessä nelikkoa Marja Ruokonen, Saara Ruokonen, Jussi Salminen ja Jukka Haarikko. - Rikalanmäen teatteritila on mukavan haastava tähän näytelmään. Siinä kun kuljetaan junalla ja lentokoneella ja oleskellaan muun muassa parvekkeella, mÜkillä ja Marmariksessa, Suominen kertoo. Marja Ruokonen näyttelee puheliasta Eilaa, joka vetää näytelmää ja muita esiintyjiä perässään alkuvihellyksestä saakka. - Eila, Rampe ja likka on ehdottomasti komedia ja siinä on jopa farssin aineksia. Suominen kertoo. Jussi Salmisen Rampe sopeutuu Eilan rytmittämään näytelmään, kuten miehet

Torstaina 21. huhtikuuta 2011

Marja ja Saara Ruokonen sekä Jussi Salminen ovat aloittaneet Eila, Rampe ja likka -näytelmän harjoitukset. yleensäkin. Tulevana kesänä Salminen näyttelee Rampen roolin lisäksi myÜs Seitsemän Veljeksen Juhanin ja Robin Hoodin munkki Tuckin roolit Nurmijärvellä. - Eila, Rampe ja likka on haasteellinen murteensakin takia, Saara Ruokonen sanoo. Marja Ruokosen esittämä Eila ei ehdi sentään koko näytelmää jutustella hidasta hä-

mäläistä. - Eila puhuu niin paljon, että kaikkea ei ehtisi sanoa ennen kuin ihmiset olisivat lähteneet jo kotiin, Marja Ruokonen nauraa.

MITĂ&#x201E; MAKSAA UNELMIESI KEITTIĂ&#x2013;? Nyt on oikea aika ottaa siitä selvää.

Pirteä kaupunkilehti

TUJA, HUIPPUE IA... S K UUTUU

ILTA REMONTTI- -20 17 LO K . TO 28.4 oilu Kahvitarj

Tule tai soita ja pyydä tarjous unelmiesi keittiĂśstä, YLLĂ&#x201E;TYT ILOISESTI. Saat myĂśs yllätyslahjan.

SALON PUUSTELLI: Mariankatu 18, p. 010 277 7331 Puhelut: 8,21 snt/p+5,9 snt/min, gsm 8,21 snt/p+16,9 snt/min.

Hyvää taidetta ja antiikkia, katso kuvastomme

www.taidejaantiikki.ďŹ

ELĂ&#x201E;MĂ&#x201E;SI HELPOIN KEITTIĂ&#x2013;REMONTTI

P. 040 551 0979

LĂ&#x2013;YDETTY Fiatin avaimet + kotiavain 16.4. Euromarketin sillan kohdalta. Viety Salon poliisilaitokselle. P. 0400 568Â 324.

LAHJOITETAAN Romuauto + muuta rautaromua. P. 040Â 826 8001.

PIKKULAARIn RIVI-ILMOITUKSET YKSITYISHENKILĂ&#x2013;ILLE 5â&#x201A;Ź tai 10â&#x201A;Ź

â&#x20AC;˘ Rivi-ilmoitukset seuraavaan PIKKULAARIIN ko. viikon maanantaihin klo 16.00 mennessä â&#x20AC;˘ Täytä alla oleva ruudukko, yksi merkki/ruutu (myĂśs sananväli on merkki), puh.no mahduttava myĂśs ruudukkoon. TAI â&#x20AC;˘ Tuo ilmoituksesi toimistollemme, os. Turuntie 15, (Koskisen Kulma, 2. krs) Salo, ja maksa käteisellä POSTITA ilm. osoitteeseen: Salonjokilaakso, Turuntie 15, 24240 Salo, â&#x20AC;?Pikkulaariâ&#x20AC;? ja laita rahat kuoreen. â&#x20AC;˘ MUISTA RUKSATA oikea ilmoitusosasto â&#x20AC;˘ 4 ensimmäistä riviä 5â&#x201A;Ź, koko ruudukko 10â&#x201A;Ź.

Huom! PIKKULAARI-ilmoituksia EI VASTAANOTETA puhelimitse eikä sähkÜpostilla.

PIKKULAARIN OSASTOT: Â&#x2030; MYYDĂ&#x201E;Ă&#x201E;N

Â&#x2030; OSTETAAN Â&#x2030; HALUTAAN Â&#x2030; VUOKRATTAVANA VUOKRATA Â&#x2030; SEKALAISTA 5â&#x201A;Ź/kerta Â&#x2030; LAHJOITETAAN (maksuton) Â&#x2030; KADONNUT, 5â&#x201A;Ź/kerta Â&#x2030; KIRPPUTOREJA LĂ&#x2013;YDETTY (maksuton)

OSTETAAN

1-4 riviä

HenkilĂśauton peräkärry miel. kuomulla. P. 0400 525 436. Hyväkuntoinen ja siisti biljardipĂśytä, koko 6-7. Hinta korkeintaan 500â&#x201A;Ź. P. 050 300 7966.

VUOKRATTAVANA RT 1-2 h+k+s 50 m² + terassi. Idyllinen, uudehko koti järven rannalla. Palvelut lähellä. V. 490â&#x201A;Ź/kk + vesi. Ei muita kuluja. P. 040 833 3648. RT 98 m² 3h+k+s+pihavar.+iso piha järven rannalla. Idyllinen, uudehko maisemahuoneisto. V. 690â&#x201A;Ź/kk+vesi. Ei muita kuluja. P. 040 833 3648. Keskustassa 1. kerroksen 2h+k+kph 60 m² kalustettuna. Vapaa. P. 0400 300 958. Siisti kaksio 50 m² Halikko kk. Lasitettu, iso parveke, rauhallinen piha-alue. Kaikki palvelut lähellä. Vapautuu 1.5. Vuokra 450â&#x201A;Ź/kk + sähkĂś + vesi + syj. Vuokratakuu 2 kk vuokra. Tied. 0400 328 342 tai 0400 168 342.

5 â&#x201A;Ź 10â&#x201A;Ź

5-8 riviä

HALUTAAN VUOKRATA TyÜssä käyvä savuton mies etsii Salon seudulta pientä OK-taloa tai vastaavaa, jossa suihku. P. 040 515 3623.

Nimi:

Osoite:

Puh.

Mikäli ilmoituksesi ei tehoa ensimmäisellä kerralla, (EI KOSKE Sekalaista ja Kirpputori-palstoja) saat

VELOITUKSETTA TOISTOILMOITUKSEN soittamalla numeroon 02-7272 993. Rappulassa 3h+k 71,5 m² +lasitettu parveke. Oma sauna. Vapaa 1.6. Vuokra 645â&#x201A;Ź/kk + vesi + sähkĂś. Vakuus 2 kk. P. 040 544 2456. Moneen tarkoitukseen sopiva tyĂś-/varastotila n. 130 m² hyvällä paikalla Salossa. Soita ja sovi näyttĂś p. 0400 224 099.

MYYDĂ&#x201E;Ă&#x201E;N Hafa Queen tassuamme. Kuin uusi. Nyt edullisesti. Lisätied. p. 045 638 9578. 3-vaihteinen lasten polkupyĂśrä. Sopii 4-8 vuotiaalle. Erinomaisessa kunnossa. H. 80â&#x201A;Ź. P. 050 571 8261.

Vähän käytetty nahkapääll. hydrauliikalla toimiva satulatuoli, h. 250â&#x201A;Ź (uusi 350â&#x201A;Ź). P. 050 549 3439. Melkein uusi pehmeänahkainen naisten nahkatakki, koko 46, h. 200â&#x201A;Ź (uutena 400â&#x201A;Ź). P. 050 549 3439. Muuton vuoksi huonekaluja; parisänky, 2 sohvaa, vitriinikaappi, sohvapĂśytä, tv-taso, mattoja. P. 044 550 5543. Miesten pyĂśrä Raleigh C-30 Made in USA 28â&#x20AC;?. 21-v., huoll., hyvä, 80â&#x201A;Ź. Tunturin valm. Nopsa 3-v. naisten 28â&#x20AC;?, jalkajarru, 110â&#x201A;Ź. P. 0500 535 636.

Peug. 309/205 kesärenkaat vanteineen + aluvant.+lokasuoja oik., yht. 80â&#x201A;Ź. Peug. 406 kesärenkaat aluvant., koko 14â&#x20AC;?, hp. 90â&#x201A;Ź. P. 044 532 7938.

3-ist. kaarisohva. 2 kpl 50-luvun lasiovellista kirjahyllyä. PÜytä, halk. 73 cm, lev. 150 cm. Toika-kangaspuut. P. 040 579 5262.

Ford Sierra entisĂśintiin/peltoautoksi. PolkupyĂśriä; Tunturi mammamalli 28â&#x20AC;? sekä muita korjauskelpoisia ja varaosia. P. 045 639 8774.

Siirrettävä sauna terassilla tai sauna + tupa. Harjakattoiset, lämpÜerist., palahuopakate. KäyttÜvalmiina. Uusia. P. 0500 151 540.

Huollettuja pyĂśriä: N 28â&#x20AC;? 3-v., Jopomalli Solifer 24â&#x20AC;?, M vaihteeton pappamalli, P 20â&#x20AC;? 3-v., purkuosia ym. P. 050 592 9135.

PolkupyĂśrä Nopsa, 3-vaihdetta, jalkajarrut, 90â&#x201A;Ź. Ruohonleikkuri Stiga Polar. TV. VHS-kone. DVD-kone. Leikkihella. P. 044 363 7900.

Skootteri Helkama. Musta, n. 4v. vanha. Aj. 4.214 km. Ollut tytĂśllä käytĂśssä. Hp. 800â&#x201A;Ź/tarjous. P. 040 586 8407.

Muuton takia; huonekaluja, mm. 2 melkein uutta sohvaa, 2 Emmatuolia, Jugend-kirjahylly, kruunuja, mattoja ym. MyÜs sähkÜpattereita, ovia, lavuaari ym. P. 0400 983 311.


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 21. huhtikuuta 2011

5

PÄÄSIÄISPÖYTÄÄN SALON K-CITYMARKETISTA HINNAT VOIMASSA KE–LA 20.–23.4.2011, ELLEI TOISIN MAINITA. Tarjoukset myös netissä www.k-citymarket.fi

Erä! Er Tu uor o e no norj rjal rj alai al aine aine nen n

Palv Pa lv vel elus us stta a!

RUODOTON SAVULOHIFILEE

LOHIFILEE pa aka katt ttun tt una un a

8

17

95

95

kg raj. 2 kpl/talous

kg

Affo Af foco foco fo o

K ri Ka r ni niem niem emen e en

K ARITSAN TUORE PA AHTOPAISTI n. 60 0 g

K ANANPOJAN FILEEja PÄ ÄSIÄISPAISTI 1 kg

18

8

95

90 kg

kg

V lilio Va o MUSTA SALANEUVOS 300 g, MUSTALEIMA 270 g, ALPPI KREIVI 300 g ta taii RITARI 300 g

Errä! ä!

UUDEN SADON PERUNAT 1 kg Es Espa spa panj anj nja, a (1, a, 1,99 99 9 /kg k )

16 6,6 ,63– 3––18 3–18 18,4 ,4 48 /k kg

1

4

99

99

ps

kpl

COCA-COLA 1,5 l 2-pack

Paul Pa ulig P ulig ul Pre re esi s de dent ntti nt ti

0 48 0, 8 /l

(eii Go (e Gold ld L Lab abel ab el), el ),, 7 7,9 ,9 ,98 98 /k / g

2-pack

4

3

50

99

sis. pantit 1,60 raj. 1 erä/talous

-46 %

Hint Hi nta iillma man nK K--Pl Plus P lus lus ussa ssa sa-k kor ortt ortt tttia tt tiia a ja yk yksi ksi sitt tttä täi äin äi ä in 3 in 3,49 3, 49 /22-p 49 -pac pa ac ck, k, siis k, s. pant pa ant ntit itt 0,8 80 (0,9 ((0 0,90/ ,9 90/l) 0//l) l)

pkt raj. 2 pkt/talous

-21 %

H nta Hint Hi nta iliilma nt llma man ma an KK-Plus Plus Pl ussa-k sa-k sa -kor kor or tttia ortt ia 5 5,10 5, 10 /p 10 /pkt pkt k t (10 0,2 ,20 /k /kg) kg) g)

SALO Hämeentie 24–30, puh. 020 720 3700 MA–TO 8–21, PE 22.4. suljettu, LA 8–18, SU 24.4. suljettu. Asiakaspalaute: tom.eriksson@citymarket.fi

Puhelun hinta 020-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 8,21 snt/puh + 6,9 snt/min (sis alv 23%), matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 16,9 snt/min (sis alv 23%).

www.k-citymarket.fi

2x

K AHVI 500 g

Lisätiedot www.kesko.fi/vastuullisuus


SALONJOKILAAKSO

6

Torstaina 21. huhtikuuta 2011

6$/21 6(85$.817$ .,5.210(127 .LLUDVWRUVWDL (KWRROOLQHQ NOR 0XXUODQ NLUNRVVD 0HVVX NOR 8VNHODQ .LVNRQ .XXVMRHQ 3HUQL|Q <OLVN\OlQ 3HUWWHOLQ MD 6lUNLVDORQ NLUNRVVD +LOMDLQHQ PHVVX NOR 6XRPXVMlUYHQ NLUNRVVD NOR +DOLNRQ MD .LLNDODQ NLUNRVVD VHNl NOR 6DORQ NLUNRVVD 3LWNlSHUMDQWDL 6DQDMXPDODQSDOYHOXV NOR 8VNHODQ +DOLNRQ .LVNRQ .XXV MRHQ 0XXUODQ 3HUQL|Q 3HUWWHOLQ 6XRPXVMlUYHQ MD 6lUNLVDORQ NLUNRVVD -HHVXNVHQ NXROLQKHWNHQ KDUWDXV NOR .LLNDODQ NLUNRVVD +LOMDLQHQ ODXDQWDL 3llVLlLVGUDDPDQ HQVLPPlLQHQ RVD .LLNDODQ NLUNRVVD NOR 'UDDPDOOLQHQ PHVVX 6DORQ NLUNRVVD NOR 3llVLlLV\|Q PHVVX +DOLNRQ NLUNRVVD NOR MD .LVNRQ NLUNRVVD NOR 3llVLlLVSlLYl 0HVVX NOR 8VNHODQ NLUNRVVD UDGLRLGDDQ OOD VHNl +DOLNRQ .LLNDODQ .XXVMRHQ 0XXUODQ 3HUQL|Q 3HUWWHOLQ MD 6lUNLVDORQ NLUNRVVD 0HVVX NOR 6XRPXVMlUYHQ NLUNRVVD 0HVVX NOR $QJHOQLHPHQ MD <OLVN\OlQ NLUNRVVD 0HVVX NOR 6DORQ NLUNRVVD 7RLQHQ SllVLlLVSlLYl 3HUKHPHVVX NOR 8VNHODQ MD .XXVMRHQ NLUNRVVD (KWRROOLVKDUWDXV NOR .LVNRNRGLVVD 0HVVX NOR 9DVNLRQ NLUNRVVD NDKYLW VHXUDNXQWDNRGLVVD 6DQDMXPDODQSDOYHOXV NOR 7HLMRQ NLUNRVVD MD NOR .RVNHQ NLUNRVVD ,OWDNLUNNR NOR 6lUNLVDORQ NLUNRVVD 7XRPDVPHVVX NOR +DOLNRQ NLUNRVVD .DKYLW .DQWWRULODVVD 6HUYLFHV LQ (QJOLVK DW WKH 6DOR &KXUFK .LUNNRNDWX *RRG )ULGD\ $SULO DW SP 6DWXUGD\ $SULO DW SP 6XQGD\ $SULO DW SP 0RUH LQIRUPDWLRQ 5HYG 7LPR 9LLWDQHQ WHO WLPR YLLWDQHQ#HYO À

9,,..272,0,17$$ WR NH

6DOR 8VNHOD <KWHLVYDVWXXQ OLSDVNHUl\V &LW\PDUNHWLVVD (XURPDUNHWLVVD MD 3OD]DVVD ² $DPXUXNRXV NH NOR 6DORQ NLUNRVVD ² .lVLW\|SLLUL 6LVNRQNDPDUL NH NOR 2OOLNDVVD ² <NVLQlLVWHQ MXWWXKHWNL NH NOR VUN WDORVVD 5LVWROD 1LVNDOD ² 0LHOHQWHUYH\VLOWD NH NOR 6DORWRVVD +DOLNNR $DPXUXNRXV WR NOR +DOLNRQ NLUNRVVD MD SH NOR 9DVNLRQ NLUNRVVD ² 3\KlNRXOX PD NOR 9DVNLRQ VUN NRGLVVD ² 7\|LNlLVWHQ PLHVWHQ LOWD NH NOR +DOLNRQ VUN WDORVVD .LLNDOD /lKHW\V 6RSXNND SllVLlLVODXDQWDLQD VXOMHWWX ² 5XNRXVSLLUL WL NOR .RLYXVLOOD 5HYlQWLH .LVNR .lVLW\|NHUKR WL NOR VUN WDORVVD .XXVMRNL 9HWHUDDQLSlLYlQ MXKOD NH NOR VUN WDORVVD 0XXUOD 1DLVWHQSLLUL NH NOR $QMD 3DOMDNDOOD 3\\PlHQULQQH DV 3HUQL| $DPXNDKYLW NH NOR 7HLMRQ 3RVWLOODVVD ² 9HWHUDD QLSlLYlQ NDKYLWLODLVXXV NH NOR VUN WDORVVD 3HUWWHOL (KWRROOLVKDUWDXV 5RVPDULLQLVVD WR NOR ² 3HUKHNHUKR WL NOR -XYDQNRVNHOOD ² /lKHW\VSLLUL WL NOR VUN WDORVVD ² +DUWDXV NH NOR YHWHUDDQLNLYHOOl ORXQDV VUN WDORVVD 6XRPXVMlUYL +DUWDXV +LQWDQ YDQKDLQNRGLVVD WR NOR ² +DUDYRLQWLWDONRRW KDXWDXVPDDOOD NH NOR WDONRRYlHOOH KHUQHNHLWWRD SDQQDULD MD NDKYLW ² 9DUWWXQHHQ YlHQ LOWD SlLYlNHUKR NH NOR VRVLDDOL MD WHUYH\VWDORQ UXRNDODVVD 6lUNLVDOR (KWRROOLVKDUWDXV WR NOR 6lUNLVDORNRGLVVD

6XXUL S SllVLlLVNRQVHU WWL 6DORQ NLUNNRNNXRURRWW MD NDQWWRULW SLWl 6DORQ NLUNNRNXRUR MD NDQWWRULW SLWllYlW YlW \KWHLVYRLPLQ SllVLlLVNRQVHUWL \KWHLVYR LQ 8V NHODQ NLUNRVVD VX NOR 0XXNDQD RQ P\|V VRRLWLQ\KW\H .RQVHHUWLVVD NXXOODDQ VXXUNXRUURQ HVLWWlPlQl 1LNNRODQ +\Yl 3DLP PHQ VDUMD .RVWLLDLVHQ 3llVLlLVNDQWDDWWL %X[WHKXGHQ NDQWWDDWWL 2Q .ULVWXV QQRXVVXW KDXGDVWDDDQ MD 9LYDOGLQ *ORULD /LVVlNVL RQ OXYDVVD ULLHPXOOLVWD XUNXPXXVLLNNLD MD SllVLllLVODX OXMD NDQWWRULHQ HVVLWWlPLQl .RQVHUWWLLQ RQ YDSDD SlllV\ HLNl RKMHOPDDNDDQ PDNVD PLWllQ

3llVLlLVGUDDPDD .,,,.$/$66$ WRWHXWHHWDDQ WlQl YXRQQQD NDNVLRVDLQHQ SllVLlLVGUDDP . PD µ6\Y\\GHV Wll P PLQl KXXGDQ VLQXDDµ (QVLPPlLQHQ RVD RQ YXRURVVDD OD NOR MD WRLQHQ VX NOOR 7DSDKWXPDSDLNNDQD RQ .LLNNDODQ NLUNNR MD NNXPSDQDNLQ SlLYlQl WLODLVXXV VLVlOWll VVHNl GUDDPDRVXXGGHQ HWWl PHVVXQ 'UDDPDQ RQ NLUUMRLWWDQXW MD RKMMDQQXW 6LPRQH VLVlOWll .RL YLVWR (QVVLPPlLVHQ RVDQ WDDSDKWXPDW VLMRLWWWXYDW 3LODWXNVHQ SSDODWVLQ SLKDDQQ MRVVD NROPH ODXODYDD VHLUHHQLl ² .DDRV (SlWRLYRR MD 9LKD ² DONDYDDW NLXVDWD 0DJGDOODQ 0DULDD MD -HHHVXNVHQ lLWLl 6XQQXQWDLQD WHHP PDQD RQ \O|VQRXVHPXV 0ROHPPDW 0DULDW WDYDWDDQ VLOORLQ -HHVXNVHHQ KDXGDOOD MD NROPDQWHQD RQ SDDLNDOOD HQNHOL 0DJJGDODQ 0DULDQD RRQ 0LUND $DSLR PXLVVD RVLVVD 66DWX /HKWLQHQ 0DULD 6LUpQ 6DWX 8XVLVDOR MD 6LPRQQH .RLYLVWR 9DORLVVWD YDVWDD -XKD 99lKl +HLNNLOl 6$/21 .,5.2666$ RQ P\|V WDUMROOOD GUDDPDD 6LWll QlKGllQ HOlP\NVHOOLVHVVl SSllVLlLV\|Q PHVVXVVVD OD NOR 3LPHlV Vl NLUNRVVD SRKGLLWDDQ NlUVLP\VWl MDD PDDLOPDQ PHQQRD PXWWD QlKGllQ P\|V YDDORQ YRLWWDYDQ 0HHVVXQ WRWHXWWDPLVVHVVD RYDW PXNDQD QXRULVRNNXRUR 'LVNDQWWL QXXRUWHQ ElQGL MD QQl\WWHOLMlW 0HVVXXQ RYDW NDLLNHQLNlLVHW WHUYHWXOOHLWD QXRUWHQ RVDDOWD SllVL lLV\|Q YLHWWR MDWNXXX $NYDDULRVVD Q\\\WWlULHQ PHUNHLVVll 3llVLlLVDDPXQQ HULNRLVHW 3(577(/,,1 NLUNRVVD RQ SllVLlLVHQ NRWLNLUNNR VX NOR 6LWWl RYDW WRLPLWWDPDVVD NDLNNL DOXHHQ W\|QWH NLMlW MD ODSSVLNXRUR 6HXUDNXQWDODLVHW YRLYDW WXOOD MR \K GHNVlOWl UDNHQWDPDDDQ NLUNNRRQ SllVLlLVSXXWDUKDD MD WXRPDDQ UXNRXVDLKHLWD UXNRXXVODDWLNNRRQ 0HVVXQ MlONHHQ YLHWHWllQ \O|V QRXVHPXVMXKODD NHHOORWDSXOLVVD

.XXVMRHOOD WRWHXWHWDDQ WL <KWHLVYDVWXXNlYHO\ MROOH YRL LO PRLWWDXWXD VHXUDNXQWDWDOROOD NOR ² 7DUMROOD RQ NROPH UHLW W WLl 0XUURQ OHQNNL NP /LLSRODQ OHQNNL NP MD YLHOl O\K\HPSL µOlKLOHQNNLµ 2VDOOLVWXPLVPDNVX ½ VLVlOWll JULOOL PDNNDUDQ PHKXQ MD \KGHQ DUYDQ +DDVWD QDDSXUL W\|WRYHUL WDL \VWlYlVL LOWDOHQNLOOH K\YlQ DVLDQ SXROHVWD

0885/$1 NLUNRVVD RQ SllVLlLVPHVVX NLUNNRNDKYHL QHHQ NOR 6DDUQDQ SLWll URYDVWL 3HUWWL .LYLVW| PHVVXVVD RWHWDDQ Nl\WW||Q XXVL VXXUL SllVLlLVN\QWWL Ol MD NLUNNRNXRUR DDYXVWDD PXVLLNLVVD .LUNNRNDKYLOOD NXXOODDQ HOlNHURYDVWLQ NXXOXXPLVLD MD QDXWLWDDQ SllVLlLVKHUNNXMD PP SDVKDD

7DQVVLLQNXWVX 3HUWWHOLVVl

5DNNDXGHVWD MD NXPSSDQXXGHVWD SXKXWDDQ OlKLDLNRLQD SDULLQ RWWHHVHHQ 3HUWWHOLQ VHXUDNXQWDWDORVVD µ.DNVL LOWDD VLQXOOH MD NXPSSDQLOOHVLµ WRWHXWHWDDQ NH MD NH NOR 7HH PRLQD RYDW UDNDVWXPLQHQ MD DUMHQ VLHWlPLQHQ ,OODQ RKMHOPDDQ NXXOXX O\K\W DOXVWXV MRQND MlONHHQ 5DLVD MD 0DUNNX 6DDUL MRK 6b5.,6$//21 NLUNRQ LORLQHQ SllVLlLVNLUNNR VXXULOOH MD GDWWDYDW WDQVVLLQ /XYDVVD RQ OHSSRLVDQ DVLDQ RKHOOD OlKHLV\\WWl SLHQLOOH NOR RQ NDNVLNLHOLQHQ ² SnVNJXGVWMlQVW OlPS|l MD KDXVNDQSLWRD I|U VWRUD RRFK VPn 0XNDQD RQ P\|V /XRYXUL U\KPl

-DDNNR /|\WW\ 99DVNLROOD

1825(7 6DOR 8VNHOD 6DORQ NLUNRVVD KLOMDLQHQ PHVVX WR NOR MD GUDDPDPHVVX OD NOR ODXDQWDLQD PHVVXQ MlONHHQ Q\\WWlULW VUN WDORQ $NYDDULRVVD 3HUWWHOL 1XRUWHQLOWD WL NOR QXRULVRWLODVVD NHYllQ YLLPHLQHQ

3$57,2

/RXKLYDDUDW 8VNR DUMHVVD LOODVVD

9DVNLRQ NLUNRVVD RRQ PD -DDNNR /|\W\Q NRQVHUWWL NOOR .LUNRQ NDQQD WXV\KGLVW\NVHQ MlUMHHVWlPlVVl WLODLVXXGHV VD RQ PXNDQD P\||V /|\W\Q SXROLVR UX QRLOLMD .DLMD 3LVSD

6$/2772 .DLNHQ NDQVDQ RORKXRQH MXWWXWXSD MD NDKYLNDPDUL DYRLQQD W M N K WL²SH NOR ² RV 5XPPXQO\|MlQNDWX SXK 3LWNlSHUMDQWDLQD VXOMHWWX

<KWHLVYDVWXXWD NlYHOOHQ .XXVMRHOOD

.$67(787 6DOR 8VNHOD /XPLD (PLOLD 3XQWWL /LQXV 2WWR $QWHUR 6WHQIRUV 7LQR 7RSLDV 6lLOl +DOLNNR (EED $YD $XURUD .DVNLD 3HUQL| 0D[ 0LNDHO /LQGHPDQ

3DUWLRNLUNNR MD OXSDXVMXKOD NH NOR 6DORQ NLUNRVVD

Salon seurakunta verkossa: www.salonseurakunta.fi

8VNR DUMHVVD LOWDD YLHWHWllQ NH NOR 6DOR 8VNHODQ VUN WDORVVD 9LHUDLQD RYDW /HR MD 6DUL /RXKLYDDUD MD LOODQ WHHPDQD µ,K PLVDUYRPPH -XPDODQ PDDLOPDV VDµ 8VNR DUMHVVD LOWRMD MlUMHVWl YlW \KWHLVW\|VVl .DQVDQOlKHW\V MD 6DORQ VHXUDNXQWD +$87$$1 6,81$787 6DOR 8VNHOD ,OPD $OLQD 9DVDPD Y 3HQWWL .XOOHUYR +DNDOD Y (LOD $QQLNNL 1\EHUJ Y 5DLOL $QQHOL 7DPPLVWR Y 0DUWWL (LQDUL /DXNNDQHQ Y 6HSSR ,OPDUL 7XNLD Y +DOLNNR 5DNHO 0DULD 0DOPLYLUWD 1LLQLVW| Y .LVNR +LONND 0DUMDWWD .DUHQLXV Y

.XXVMRNL M $UYR 2ODYL (VNROLQ Y 3HUQL| /DLOD (NKROP Y .DLMD +HOHQD gOM\PlNL YY 6XRPXVMlUYL M (LOD $QQHOL 5lVlQHQ Y 6lUNLVDOR .DXQR $DNH .DYHQ Y

Sähköpostia seurakuntaan: salonseurakunta@evl.fi


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 21. huhtikuuta 2011

7

Eelis vei jääkännykän Kaarinaan

Trendikkäät tai ajattomat kehykset. Linssien huippuominaisuudet yksilÜllisten tarpeiden mukaan.

Salonjokilaakso

Jäät lähtivät tänä vuonna Salonjoesta sunnuntaina 10.4. kello 1.09. Aika tiesi sitä, että Lions Club Salon jäidenlähtÜveikkauksessa Nokia N8 puhelimen voittaja jouduttiin arpomaan. Onnettaren suosikki oli yhdeksänvuotias kaarinalainen Eelis Mattila. Veikkausarvoissa oli kaksi yhtä kaukana oikeasta ajasta ollutta aikaa. Eeliksen veikkauksen aika oli tehty hänen omalle nimipäivälleen 9.4. kello 22.33. Toisessa arvassa oli veikkaus 10.4. kello 3,45. Kummatkin olivat siis kahden tunnin ja 36 minuutin (2.36) päässä oikeasta ajasta. - Taisi olla jääveikkauksen 53 vuoden historian toinen arvonnalla napattu voitto. Edellinen oli vuonna 2008, jolloin huonosta talvesta joh-

Laatu kannattaa aina www.amadeusoptiikka.fi Katrineholmink 8 Salo p (02) 7 311 622 ti-pe 9-17.30 la 10-13 ma sulj.

ASTRUM HENKILĂ&#x2013;STĂ&#x2013;PALVELUT

Ota yhteyttä niin kerromme lisää AluepäällikkĂś Sari Laakso, p. 044 515 9332 Annankatu 7, Salo Salonjoen jäidenlähtĂśveikkauksen kännykän voitti 9-vuotias Eelis Mattila, jonka mukana voitto meni Kaarinaan. Puhelimen luovuttivat Expert Passelin toimitusjohtaja Jussi Ă&#x2013;rling sekä Lions Club Salon Matti Laakso ja Vesa Jokinen. tuen jäidenlähdĂśn merkkitynnyriä ei saatu vietyä paikalleen vainkaan, joten pääpalkinto ja muut voitot arvottiin veikkaajien kesken, muistelee tämän-

Pääsiäisajan tilaisuuksia

Siunausrikasta pääsiäistä!

Â&#x2021; 7R NOR .LLUDVWRUVWDL -XPDODQSDOYHOXV MD HKWRROOLQHQ Â&#x2021; 3H NOR 3LWNlSHUMDQWDLQ MXPDODQSDOYHOXV Â&#x2021; 6X NOR 3llVLlLVSlLYlQ \O|VQRXVHPXVMXKOD Â&#x2021; 7L NOR 5XNRXVLOWD 3XKXYDW /LQQHD MD 7HXYR .RSUD (HUR .HWROD

Helluntaiseurakunta, MĂśkĂśistenkatu 18 Tervetuloa!

ZZZ VDORQKHOOXQWDLVUN IL

kertaisen jääveikkaustoimikunnan puheenjohtaja Matti Laakso. Eelis on ennenkin osallistunut Salonjoen jäidenlähdÜn arvontaan, mutta ennen arvaus on jäänyt 2-3 päivän päähän oikeasta. - Pappan kanssa arpoja täytettiin ja hänen vinkeillään aikoja laitettiin ja minulle tuohon nimipäivän iltaan, poika iloitsi. Pappa (Alpo Mattila) täytti arvan jokaiselle neljälle lapsenlapselleen ja kellonajat haettiin perättäisille päiville. Se jos mikä sai Mattilan perheen muut jäsenet hieman jopa kateelliseksi. - Ensin isoveli tiuski, että miksei arpa osunut hänelle,

sitten kateelliseksi tuli äiti ja lopuksi puhelintyypin selvittyä myÜs isä, sillä nyt Eeliksellä on ylivoimaisesti tyylikkäin puhelin perheessä, naurahtaa poikansa kanssa puhelinta hakemassa ollut Mikko Mattila. Pari viimeistä talvea ovat runsaslumisuudellaan ja pituudellaan poikenneet melkoisesti viimeisten vuosikymmenten talvista. Silti jäiden lähtÜ on tapahtunut muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta huhtikuun alkupuolella. Aikaisin lähtÜaika on 1992, jolloin se tapahtui jo 4. tammikuuta. MyÜhäisin on 50-luvun puolivälistä, jolloin päivämääräksi merkittiin 29. huhtikuuta.

YHTEISTYĂ&#x2013;LLĂ&#x201E; MENESTYKSEEN

Orvokkeja & orvokkiamppeleita HAGSTRĂ&#x2013;MIN PUUTARHA

Heinäsuontie 13, Vaskio, p. 728 5222

Avoinna joka päivä

Hautauspalveluja

Täyden palvelun toimisto Salo, Turuntie 1 w P. 050 594 4499 www.salonseudunht.fi

Av. ark. 9.00-16.00 tai sopim. mukaan

Omistaja Jari Ainasoja

Mikä on sinun tavoitepainosi?

KAKSIPYĂ&#x2013;RĂ&#x201E; -päivät LA 23.4.

Nämä naiset pudottivat xtravaganzan avulla 69 kg

ERĂ&#x201E; Hybrid naisten ja

Ole oman elämäsi tähti! Soita 0400 817 840 ja varaa ilmainen tutustumiskäynti!

-20%, jopa Laadukkaat lastenpyÜrät

alk.

miesten pyÜriä

-40% 139,-

Hanna kg

-19

2690,(+tk)

(+tk)

Naisten ja miesten T210 ja X220 hybridipolkupyÜriä

2290,(+tk)

HUIPPUTARJOUS!

(595,-) GA shj550 SSTIG olttttomoottoripo käyttÜinen kä

TULE KOEAJAMAAN

uri penssasaaiittaleikk

Tunturi Tango Forte sähkÜpyÜrä

Nina

-30kg Lue tähtitarinat www.gymďŹ tness.ďŹ /xtravaganza

yĂśs Tarjouksiallmeista muista ma

Kampaukset ja meikki: HANNA PALMU TEEA RIIHUHTA

3/- 1 " )5 É&#x201E; '0 $É&#x201E; '*É&#x201E;Ć&#x152;É&#x201E; 0-0)/$ É&#x201E;ŸĆ&#x2021;É&#x201E; '*É&#x201E;Ć&#x152;É&#x201E;0400 817 840

vvain

149,-

399,-

Ă&#x201E;N PYĂ&#x2013;R LE GE150 oksasilppuri AL OSTAJ RĂ&#x201E; moninkertainen KYPĂ&#x201E; älle N testivoittaja pä n a p TAAMAA u ka 9,ET TULE TES SILPPURI Arvo 3 3.4.) PUUTARHAJYRSIM OKSA . la 2 VIKING E JA NĂ&#x201E;E (voim

!!

Pienkoneiden huolto ja varaosapalvelu! Kynnet: SATU AIRIO SUSANNE KILPELĂ&#x201E;INEN

(+tk)

Rieju MRT Europa

449,-

Hanna

1299,Gilera SMT 50

ERĂ&#x201E;

-20kg

Agility Fat 50

SAAPUNEET

â&#x20AC;&#x201C; KO

Tutustu päivitettyihin nettisivuihimme tisivuihimme

www.sporttikone.fi.

La avoinna klo 9-15

www. SBMP t Somero

Joensuunkatu 5, Salo ¡ Ruunalantie 5, Somero

HYVĂ&#x201E;Ă&#x201E; PĂ&#x201E;Ă&#x201E;SIĂ&#x201E;ISTĂ&#x201E;!

.fi Avoinna seuraavan kerran ti 26.4.


SALONJOKILAAKSO

8

Torstaina 21. huhtikuuta 2011

Matkailu M attk tkail aiilu lu ja j vapaa-aika vappaaa-a -aiika ikka

Edulliset pihavarastot, leikkimĂśkit, huussit, jätekatokset, elementtirakenteiset â&#x20AC;?kytykopitâ&#x20AC;? metsästäjille ym.

HĂ&#x2013;YLĂ&#x201E;- JA LAMELLIHIRSIKEHIKOT SUORAAN TEHTAALTA

OK-Hirsi Oy OIKARI KEIJO 044 358 8766 www.ok-hirsi.com

Mathildedalin kesässä mielenkiintoisia tapahtumia Leena Sorri

Tasokas, viihtyisä ja tunnelmaltaan rento hotelli Salossa

PPääsiäisen ääsiiäisenn pperin eriintteiset eiset pi pitopĂśydät itopÜÜydät 1F tt 4V t .B kloo â&#x201A;Ź â&#x201A;Ź â&#x201A;Ź PĂśydisssä mm m. lammasta, pashaa, mämmiä...

Wanha-Emännässä kooko päääsiäisen ajan. Avoinna klo 12.00-18.00

Pääsiäislauantaina klo 12.00-22.00 KOE JA A NAUTI maistuvaisista ja hämärtyvän illan tuunnellmasta kynttilÜiden loisteessa.

TO O PEE LA SU S SU

21..4. 4 22.44. 23.4. 24.4. 25. 5 4.

klo 20 klo 20 klo 20 klo 20 klo 19

Bel-Ami Liput 2â&#x201A;Ź Taiston karaoke Liput 2â&#x201A;Ź Trio Seppo Ahokas Liputt 5â&#x201A;Ź Bel-Ami Liput 5â&#x201A;Ź Heikki Lahti Vapaa pääsy www.paivakumpu.com

TERVETULOA TE KARJAL JALOHJALLE!

0300608 60 4243/ravinttola 0306 030 08 4100/kesk skus us

Mathildedalin kulttuuriyhdistys panostaa ruukin alueen kulttuurimaiseman ja rakennusperinnÜn vaalimiseen. EU:n maaseuturahastosta rahoituksensa saavan KulttuuriValimo -hankkeen tuloksia ovat Meri-Teijo Makasiinien vanhaan valimorakennukseen kunnostettu Teijon Tehtaat Vuosisatojen Saatossa -näyttely sekä opastettu Ruukkipolku, jonka ensimmäinen osa valmistui viime kesänä ja kakkososa avataan lauantaina 21. toukokuuta Makasiineilla vietettävän Ruukki elää! -teemapäivän merkeissä. ProjektipäällikkÜ Anu Gustafsson kertoo polun kiertävän teollisuusrakennusten keskellä. - Rakennuksissa on kyltit, joissa on talon nimi ja rakennusvuosi. Oppaasta saa lisätietoa rakennuksen taustasta ja historiasta, selvittää Gustafsson. Teollisuusalueella sijaitsee yhdeksän eri rakennusta, mm. muuntaja, karkaisimo, putlauslaitos ja kankirautavarasto. Kylänraitilla herää eloon palanen Suomen teollista menneisyyttä. - Teollisuusrakennuksilta polku lähtee NäkÜalatielle, Mathilden puistotietä pitkin Fourin talolle ja alueen vanhimpia rakennuksia edustavalle viljamakasiinille. Hevoshaantiellä voi nähdä mm. vanhan leipomon ja navetan. Polun vaellus kestää noin puoli tuntia, kertoo Gustafsson. Hä nen mu k a a nsa ihmisiä kiinnostaa rakennuksien pitkä ja erikoinen historia. - Ruukki elää! -päivän ideana on ensin tutustua paikkoihin ja sitten mennä katsomaan ensiesityksensä saava video Ruukkilaisen silmin. Esitykseen on onnistuttu tallentamaan arvokasta kulttuurihistoriaa haastattelemalla Teijon alueen ruukeilla tyÜskennellyttä ja asunutta Karin Gustafssonia ja Alvar Merikantoa. Esityksen voi nähdä Kankirautavarastossa kello 12 ja kello 13. Anu Gustafssonin mukaan valimorakennuksessa on teemapäivänä nähtävillä Teijon tehtaat vuosisatojen saatossa -näyttely. MyÜs alueen eri pal-

ProjektipäällikkÜ Anu Gustafssonin mukaan 21. toukokuuta avautuvalla Ruukkipolulla on paljon mielenkiintoista nähtävää. velut ovat auki yleisÜlle.

Markkinahumua heinäkuussa Mathildedalissa vietetään Ruukkipäivää ensimmäisen kerran heinäkuun kahdeksas päivä. Luvassa on markkinahumua, leikkejä ja kisailuja, pelejä ja seikkailuja koko perheelle 1800-luvun hengessä. Päivän aikana toimintaansa esittelevät eri yhdistykset ja ruukit. Mark kinapaikalla kuullaan asiantuntijoiden luentoja rannikon ruukkikulttuurista, yksin PerniĂśssä toimi 1600 â&#x20AC;&#x201C; 1700-luvuilla kuusi ruukkia. ProjektipäällikkĂś Anu Gustafssonin mukaan Ruukkipäivästä on tarkoitus tulla jokavuotinen tapahtuma. - Yritetään saada päivä valtakunnalliseksi. Katsotaan nyt ensin mihin suuntaan se kehitty y ja aloitetaan näin yksipäiväisenä tapahtumana, veikkailee Gustafsson. Ruukin Avain-kesäteatteritrilogian toinen osa Vedenpaisumuksen aikaan nähdään Mathildedalissa aidossa ympäristĂśssä alkaen heinäkuun

kuudes päivä. Esitykset ovat päivittäin kuudestoista heinäkuuta saakka. Kyläyhdistys voitti Varsinais-Suomen vuoden kylä -kilpailun ja kausi päättyy Elojuhlille 13. elokuuta. Jarkko Salmivaara kyläyhdistyksestä sanoo Elojuhlilla julistettavan kilpailun seuraavan voittajan. - Meidät on kutsuttu kilpailemaan koko maan Vuoden kylä -kilpailuun. Sen tulokset ratkeavat syyskuussa, kertoo Salmivaara toiveikkaana. Hänen mukaansa yhdistykseen kuuluvat Mutainen, Kirjakkala, Teijo ja Mathildedal. Elojuhlissa on sadonkorjuutorilla myynnissä mm. vihanneksia, kukkia, leivonnaisia ja käsitÜitä. Tunnelmallisessa vanhassa valimossa on iltaohjelmaa. Teijolla on teht y monta vuotta tuloksellista talkootyÜtä. Paljon on saatu aikaan, mutta paljon on vielä tekemättä. Väen yhteinen unelma ja tähtäin on luoda paikkakunnalle kulttuurikeskus.


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 21. huhtikuuta 2011

9

Matkailu M attk tkail aiilu lu ja j vapaa-aika vappaaa-a -aiika ikka Taimenen ja kirjolohen kalastusta kaikilla vapavälineillä ympäri vuoden. Perhokalastuskursseja kaikille Perhokalastuksen SM-karsinta 21.-22.5.2011 H E NR E NG A S LO LOHENRENGAS

Tutustumisen arvoinen ostospaikka!

PELLAVAA JA PALJON MUUTA MÖKILLE, OMAKSI, LAHJAKSI, TULIAISIKSI... L Pellavatuotteita L Käsitöitä L Elintarvikkeita L Luomutuotteita L Noin 100 eri tekijältä. Kokoontumistilat 50 henkilölle, U\KPLOOH NDKYLWXV WLODXNVHVWD www.pellavakeskus.fi

Merikulmantie 1391 25570 TEIJO 050-370 6342, 050-370 6334 http://lohenrengas.websites.fi

PELLAVAKESKUS Elixi Oil Oy:n tehtaanmyymälä Joensuuntie 49, Somero (Jäähallin vieressä) p. (02)748 7433. Av. ma-pe 10-17, la 10-14

Taidolla entisöity Härkälän kartano valmistautuu Someron kesään

Vuohensaaren kahvio

AVOINNA UUSIN VOIMIN

Leena Nuotio

30.4. alkaen viikonloppuisin 27.5. alkaen joka päivä un asti ti syyskuun loppuun

LÄMPIMÄSTI TERVETULOA! www.vuohensaari.fi

Soili Suominen-Hurme Härkälän kartanon sinisessä salissa, jonka seinää koristava tummaa enkeliä esittävä holvimaalaus pelastettiin roskalavalta Someron kirkon 1970-luvulla tehdyn remontin yhteydessä. tavallaan vahingossa, kun Oxvillen kellarin ovea ruvettiin kunnostamaan. Entisöidyt holvikellarit sopivat nyt vaikkapa hiljentymiseen tai näyttelytilaksi, SuominenHurme vinkkaa. Kartanon sisustusta nykyiset omistajat ovat toteuttaneet vähitellen ja harkitusti hankkien suomalaisten lisäksi muun muassa Japanista, Kiinasta sekä Keski-Euroopasta peräisin olevia huonekaluja ja esineistöä sen mukaan, mikä heitä itseään miellyttää. Suominen-Hurmeen kertoman mukaan sisustuksen yksityiskohdat voivat löytyä joskus yllättävälläkin tavalla:

- Tämän kauniin holvimaalauksen tätini pelasti Someron kirkon pihalla olevalta roskalavalta 1970-luvulla, kun kirkkoa remontoitiin, Suominen-Hurme kertoo esitellessään nyt kartanon sinisen salin seinää koristavaa, tummaa enkeliä ja lain tauluja esittävää maalausta.

Pysyviä ja vaihtuvia näyttelyitä Juhla- ja majoitustilojen lisäksi Härkälän kartanon päärakennuksessa on pysyviä ja vaihtuvia näyttelyitä. Ne on koottu osittain nykyisen isäntäparin omista kokoelmista,

Kunnostetun Härkälän kartanon suurelta terassilta avautuu kaunis näkymä puutarhan yli läheiselle Kirkkojärvelle.

joita taidetta arvostavat ja keräävät Hurmeet ovat vuosien varrella hankkineet. Tulevana kesänä näytteillä on japanilaisia puupiirroksia, veistoksia, kimonoita sekä geishan ja samurain tarvikkeita. - Toukokuussa avaamme kuvataiteilija Minna Pyykön öljyvärimaalauksia esittelevän näyttelyn yläkerran galleriatilaan. Luontotoimittajana tunnetun Minna Pyykön näyttelyn teema on ”Kalevalan linnut”, Soili Suominen-Hurme kertoo.

CAFE

RIO

Länsirannan maukkain matkakohde

Herkuttelijan levähdyspaikka säällä kuin säällä. Tule käymään, kun haluat nauttia hyvästä juomasta, maukkaista itseleivotuista makeista leivonnaisista, runsaista täytetyistä leivistä ja ja patongeista. patonge

Meiltä voit ostaa myös mukaasi. Tilauksesta valmistamme tuotteita niin juhlaan kuin arkeen. Ollaan yhteyksissä. Kesälauantait 4.6.-28.8. SULJETTUNA

Jaana Kakko henkilökuntineen

Länsiranta 8 045 7731 9247

ma-pe 7.00-17.00 la 8.00-15.00

Sumppu Mökkivuokraus B&B Kahvila Katiska Käsityöpuoti Mormuska Tanssi- ja juhlatalo Firapeli

Kuunkatseluilta elokuussa Ensi kesäksi Soili Suominen-Hurmeen suunnitelmissa on monia ideoita, joista mainittakoon Someron Suviheinäviikolla toteutettava, yleisölle avoin kahvilapäivä heinäkuussa ja kuunkatseluilta täydenkuun aikaan elokuussa. - Kuunkatseluiltana tarkkailemme kuun lisäksi tähtiä ja opettelemme löytämään taivaalta muutakin kuin Otavan. Tarjolla tulee olemaan myös aiheeseen liittyvää ohjelmaa sekä illallinen, SuominenHurme vihjaa ja suunnittelee myös illan päätteeksi palavien tuikkuveneiden lähettämistä matkaan lähellä virtaavaa Paimionjokea pitkin.

Ǥ ǤƤ ̻ Ǥ ͘͘͝ ͙͟͝ ͟​͟͝͡

vastaleivotut vast va stal aleivotut leivonnaiset leivonnais i ett ja ja piirakat patongit aninit piirakat, patongit, ruokaisat pa paninit, salaatit, uuniperunat ym. www.torikaffe.fi

Kun Härkälän kartanon nykyinen emäntä, yrittäjä Soili Suominen-Hurme esittelee Somerolla sijaitsevan kartanon pieteetillä kunnostettuja, valoisia saleja ja muita tiloja, takana on monivuotinen työläs urakka. Noin 500 vuotta vanhan kartanon historian kolmas, vuonna 1882 rakennettu nykyinen päärakennus, joka on toiminut välillä muun muassa kunnalliskotina, ja 1600-luvulta peräisin olevat holvikellarit on entisöity ja kunnostettu Museoviraston sekä Turun maakuntamuseon opastuksella. - Kun aloitimme remontin kuusi vuotta sitten, emme arvanneet, kuinka suuri urakka on edessä. Nyt raskain aika on takana, ja vietimme avajaisia vuosi sitten. Mutta tekemistä on toki paljon vieläkin, huokaa Suominen-Hurme ilmiselvän huojentuneena, mutta tyytyväisenä. Härkälän kartanon nykyisen isäntäparin, somerolaislähtöisten Soili SuominenHurmeen ja Raino Hurmeen toteuttaman kunnostuksen jälkeen päärakennuksen tilat soveltuvat kokous- ja juhlakäyttöön ja siellä voi myös majoittua. Käytössä ovat myös pihapiirissä sijaitseva, kunnostettu perinnesauna ja pihahuvila Oxville sekä sen alta löytyneet vanhat holvikellarit, jotka oli rakennettu kartanon ensimmäisen päärakennuksen alle. - Holvikellarit löytyivät

Toukokuun alusta joka päivä ma-la klo pullia 15 asti, Torikaffen panineja, patonkeja, Markkinavohveli hillolla kermavaahdolla myös sunnuntait 1.5.,ja22.5. ja 29.5. Maukkaan Presidentti-kahvin lisäksi muita kahvivaihtoehtoja,

mm. latte, cappucino, espresso, cafemocca. Salon Torikaffe Oy

Tervetuloa nauttimaan kesäisestä torista! www.torikaffe.fi

www.salonjokilaakso.net


SALONJOKILAAKSO

10

Torstaina 21. huhtikuuta 2011

Matkailu M attk tkail aiilu lu ja j vapaa-aika vappaaa-a -aiika ikka

Extreme FUN

Hierontahoidot Majoitus

alk.

30,-

Pääsiäismenu 22.-25.4.

Melontapalvelut ja elämysohjelmat Teijolla

Hoitola&Majoitus Sypressi Oy Matildan puistotie 6, Mathildedal P. 040 718 7486 www.sypressi.fi

Tervetuloa tunnelmalliseen ravintolaan ruukkimiljööseen. Aukiolot 2.5. alkaen ma-to...............11-21 pe-la.................11-23 (02) su......................11-18

Ruukinrannantie 6, Mathildedal 0400 790 339

P. 040 - 522 6325 www.extremefun.org

www.ruukinkrouvi.fi

Johan Storgård peräänkuuluttaa Saloon yhteistyötä Leena Sorri

www.krassi.fi

Kaupungin paras salaattipöytä, asiakkaiden mukaan Kannattaa K Ka Kan annat a an n nat n at a ttaa t taa t aa tulla t u ll tull lla l kauempaakin ka k a uem kauem uempaaki m paa a ki kin i

NOUDA AAMULLA EVÄÄKSI REHEVÄ SALAATTI, avaamme jo ennen klo 8.00 Turuntie 21, Salo, puh. 02 733 4228

Koulutaulujen kertomaa Meritalon museossa Moisionkatu 18, Salo, p. 02-778 4886 Avoinna 4.5.-30.9. ke-su klo 12.00-17.00. Liput 2/1€. Perusnäyttelyssä kansakoulu ja opettajaperheen asunto. Kesänäyttelyssä opetustauluja museon kokoelmista. Museopäivänä 18.5. vapaa pääsy!

Teijon Mathildedalissa nähdään ensi kesänä uudelleen Ruukin avain- kesäteatterin tuottaman trilogian toinen osa Vedenpaisumuksen aikaan. Teksti on suurin piirtein sama kuin kesällä 2010, niin kuin miehityskin. Näytelmässä eletään 1800-lukua ja Teijon ruukissa nautitaan sen loistokaudesta. Kartanonherra Robert Bremer uskoo uuden vedenpaisumuksen tulevan, ja rakennuttaa pelastukseksi arkin. Kun vedenpaisumusta ei kuulu, kiitollinen kartanonherra rakennuttaa tiluksilleen nykyään Suomen pienimpänä tunnetun kivikirkon. Vedenpaisumuksen aikaan -näytelmän näyttämönä toi-

HIT THE ROAD!! UUDET PYÖRÄMALLIT SAAPUNEET!! Suomessa suunniteltu

mii Mathildedalin ruukkitehtaiden miljöö ja sen on ohjannut ja käsikirjoittanut Johan Storgård. Ruukin Avain- projektista vastaa kolmen yhdistyksen perustama Teijon alueen kesäteatteriyhdistys. Ohjaaja Johan Storgård kehuu Teijon alueen ihmisten halua kehittää omaa kotiseutuaan ja moittii salolaisia ihmisiä ylipäätään riitaisaksi väeksi. - Eripura pitäisi saada sovituksi ja yhteistyön voimalla voitaisiin nostaa Teijon alue Varsinais-Suomen johtavaksi kulttuurikeskukseksi, visioi Storgård. Hän lähettää myös Salon politiikoille haasteen, että he ymmärtäisivät tukea alueen hankkeita. - Heidän täytyy uskoa itsestään suuria ja nähdä merellisen Salon potentiaali, asialleen omistautunut Storgård painottaa kiihkeästi.

Yleisömenestys Ruukin avain- trilogiaa on esitetty jo kolmena kesänä ja yleisömäärä viime kesänä oli 3600 katsojaa. Projektiin ta r vita a n iso joukko esiintyjiä ja talkoolaisia. Vuosittain on mukana ollut satamäärin ihmisiä ja kymmeniä eläimiä. Vaikka viime kesänä henkilökuntaan kuuluvat vuohet karkasivatkin ja kanat tulivat syödyksi lupaa ohjaaja, että näytelmässä on tulevanakin kesänä kotieläimiä. Tekstiin hän aikoo lisätä pieniä ajankohtaisia sutkauksia, riippuen siitä miten edus-

Ohjaaja Johan Storgård on omien sanojensa mukaan erittäin tyytyväinen pääroolissa olevan Riikka Kolin ruotsin kielen taidon kehittymiseen. Kaksikielisesti näytteleminen ei ole ollut helppoa varsinkaan suomenkielisille näyttelijöille. kuntavaalit sujuvat. Salolainen Päivi Viisainen on ollut mukana näyttelijäjoukossa jo kolmatta kesää ja aikoo mennä näyttelemään nytkin, jos vain työolosuhteet sallivat. - Aika Teijolla on minulle kuin lomanviettoa, ei tule löhöiltyä niin paljon. Siellä harrastan ulkoilua ja tykkään siitä miljööstä ja merestä. Teijolla oppii myös tuntemaan uusia ihmisiä, kuvailee Viisainen. Hänen mielestään on mukavaa, kun esitykset ovat yhtenä pötkönä, niin ei teatterin harrastamiseen mene koko ke-

sä. Vaikka matka harjoituksiin Salosta on melko pitkä, on Päivi käynyt iltauinnilla Teijon lukuisissa järvissä kotiin tullessaan. Vedenpaisumuksen aikaan -näytelmän esitykset ovat kuudes ja kuudestoista heinäkuuta välisenä aikana. Näytöksiä on yhteensä kolmetoista. Trilogian kolmas osa nähdään kesällä 2012. Se sijoittuu 1900-luvun alkuun ja kirjailija Storgård kertoo tulevansa hyödyntämään elävää muistitietoa ajan tapahtumista. Kolmannen osan nimi on Isoäidin aikaan.

-mallisto! Myös nuorten dirtit ja aikuisten hybridipyörät meiltä! PYÖRÄN OSTAJALLE VALITSEMASTAAN KYPÄRÄSTÄ KU MYYNNON MÄL Ä

5- 0% Turuntie 4, Salo puh. 733 5131 ark. 9.30-18, la 9-14, www.sportia.fi

Ruukin Avain -trilogian toinen osa nähdään jälleen tänä kesänä. Jatkoa näytelmäsarjalle on luvassa ensi vuoden kesäksi.


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 21. huhtikuuta 2011

11

Matkailu M attk tkail aiilu lu ja j vapaa-aika vappaaa-a -aiika ikka Turku 2011 Kulttuuripääkaupunki tarjoaa hyvinvointia ja valtavan määrän nähtävää Pekka Mäenpää

Salosta reilun puolen tunnin ajomatkan päässä sijaitseva Suomen Turku on kuluvan vuoden ajan Euroopan kulttuuripääkaupunki. Turku 2011 on kiehtova lähimatkailukohde, sillä kaupunki on pullollaan nähtävää ja ihmeteltävää. Tuhannet erilaiset tapahtumat rikastuttavat turkulaisten ja Turussa vierailevien matkaajien elämää pitkin vuotta. Turku 2011 säätiön toimitusjohtaja Cay Sevón kertoo, että myös Salon kaupunki ja salolaiset ihmiset ovat tärkeä osa kulttuuripääkaupunkivuotta. - Vuoden 2011 kulttuuritarjonnan runsaus ja kirjo ovat Turun lahja paitsi turkulaisille myös kaikille suomalaisille ja kauempaakin Turkuun matkaaville. Turussa tapahtuu, joka päivä, Sevón sanoo. Turun 2011 kokoava ajatus on, että kulttuuri tekee hyvää – yksilöille, yhteisöille ja kaupungin elinvoimalle. - Tarkoituksena on muutta a a su k k a iden su htautumista kaupunkiinsa, avata ja rohkaista, vahvistaa yhteisöllisyyttä, luoda uusia työpaikkoja ja uutta yritystoimintaa, erityisesti luovassa taloudessa, Sevón jatkaa. Lähes puolet Turku 2011 -ohjelman produktioista ja monet muut säätiön toimenpiteet toteuttavat tavalla tai toisella kulttuuria ja hyvinvoinnin välistä suhdetta. - Olemme koonneet nämä asiat Turku 2011 -hyvinvointiohjelmaksi. Sevón kertoo tunnelmien olevan hyvät reilun kolmen kuukauden kokemuksen perusteella. - Avajaiset, erityisesti suuri ulkoilmashow, oli loistava menestys. Noin 60 000 ihmistä tuli 18 asteen pakkasessa tapahtuma-alueelle Turun Forum Marinumin eteen. Ava-

Turku 2011 säätiön toimitusjohtaja Cay Sevónin mukaan kantavana ajatuksena on kulttuurin hyvää tekevä voima. jaisviikonlopun sunnuntai oli maakunnan juhlapäivä. Muun muassa täällä Salossa järjestettiin erittäin onnistunut avajaistilaisuus, johon kuuluivat ensin tapahtuma rautatieasemalla ja sen jälkeen tulishow Salon torilla, Sevón muisteli vieraillessaan Salossa. Kulttuuripääkaupunki on synnyttänyt uutta yhteistyötä ja verkostoja. Ohjelmassa mukana olevista produktioista käytännössä kaikki ilmoittavat, että on syntynyt uusia kontakteja tai verkostoja. - Ohjelman 150 kulttuurituotannon ja 10 tutkimus- ja kehittämishankkeen tekemiseen osallistuu noin 14 000 tekijää, Sevón kertoo. Kaikista kulttuuripääkaupunkivuoden toimijoista noin 1 200 tulee Varsinais-Suomesta, vajaat 2 000 muualta Suomesta, alle 1 000 Euroopasta ja runsaat 100 muista maanosista, yhteensä tekijöitä on ainakin 56 maasta. Tuotannoissa on mukana 7 000 vapaaehtoista, sekä säätiön 500 rekisteröityä vapaaehtoista.

Noin 3500 kaikille avointa tapahtumaa

Projektikoordinaattori Elina Välttilä suunnittelee jo kesän Saloon tulevia kulttuuritapahtumia.

K u lt t uu r i v uonna järjestetään noin 5 000 erilaista tapahtumaa, joista 3 500 on kaikille avoimia yleisötapahtumia ja 1 500 tietyille rajatuille ryhmille suunnattuja. - Arviomme on, että tapahtumissa tulee olemaan noin kaksi miljoonaa käyntiä. Isoimmat tapahtumat ovat yleensä maksuttomia, kuten katukulttuurifestivaali Eurocultured, Taiteiden yön lukui-

sat tapahtumat ja esimerkiksi Culture 2011 Tall Ships Regatta. Sarjaan maksuttomia tapahtumia kuuluu myös kaupunkikonsultti Meiju Niskalan projektit, joita hän toteuttaa kesällä myös Salossa. - Niskala rakentaa yhdessä äänisuunnittelijan ja valokuvaajan kanssa äänellisiä pelejä, teoksia ja kulkureittejä kaupunkiin liittyvistä äänistä ja teemoista. Nuoret runoilijat tekevät runomuotokuvia kohtaamistaan ihmisistä Turun lisäksi lokakuussa myös Salon kirjastossa, Sevón kertoo. - Pysyviä fyysisiä jälkiä Turku 2011 jättää runsaasti, eikä vain Turussa, vaan myös saaristossa ja lähikaupungeissa. Kulttuurikuntoilun keskuspuisto toteutuu paitsi Turussa, myös omalla tavallaan Salossa ja Raisiossa.

Logomo jää elämään Ku lttuuripä ä k aupunk ivuoden tärkein fyysinen jälki Lounais-Suomen kannalta on luovan talouden keskus Logomo, joka nyt on rakennettu vuoden 2011 tarpeisiin niin, että toisessa päässä on näyttelykeskus ja toisessa päässä esittävän taiteen tila. - Näyttelyt, jotka ovat Logomossa esillä, eivät olisi voineet toteutua ilman tätä tilaratkaisua. Myös monet esittävän taiteen produktiot olisivat jääneet toteuttamatta. Tulevaisuudessa Logomoon tulee luovan teollisuuden yrityksiä, taiteilijoiden työtiloja, suuri esittävän taiteen estradi, pienempiä studioita ja workshop-tilaa, ravintoloita ja kahviloita. Yksi Logomon tähtitiloista on saksalaisen taiteilijan Tobias Rehbergerin, Artekin ja Turku 2011 –säätiön yhteishanke, Rehbergerin instalaa-

tio ”Nothing Happens for a Reason”, joka on optinen illuusio kahvilassa. - K äykää katsomassa ja nauttikaa. Vielä emme tiedä onko teoksella elämää vuoden 2011 jälkeen, Sevón sanoo. Hänen mukaansa on ollut häkellyttävää kokea kansallisen ja erityisesti kansainvälisen median kiinnostus kulttuuripääkaupunkivuoteen. Euroopan kulttuuripääkaupunkia voidaan pitää brändinä, joka tunnistetaan melko laajasti Euroopassa. Se herättää mielikuvia ja tunteita. Turun kulttuuripääkaupungin kotimaisen medianäkyvyyden rahallinen mainosarvo oli tammikuussa kolme miljoonaa euroa. Kansainvälinen on ollut säätiön mukaan huomattavasti arvokkaampi. - Matkailukohteiden arvottamisessa näkyy suuri kansainvälinen mediahuomio. Muuten ei ole selitettävissä, että esim. USA Travel Today esittää vuoden 2011 Hot Destinationin järjestyksessä Islanti, Curacauo, New York ja Turku. Tai The Scotsman järjestyksessä Islanti, Turku ja New York, Sevón myhäilee. Turku 2011 on toiminnan alusta saakka asettanut tavoitteeksi poikkihallinnollisen kulttuuriohjelman laatimisen kaupungeissa ja kunnissa. Turku 2011 toteutetaan laajassa yhteistyössä. Säätiön 19 yrityskumppania ovat tärkeä voiman- ja asiantuntemuksen lähde toiminnalle. Koko lounainen Suomi Porista Kemiönsaareen ja Salosta Maskuun on mukana ohjelmassa.

Hui Hu H uippu ppus suo osit sit un n kes kesä äte att äteatt ät äte atteri eritr tr rilog ri logian ian II osa! osa! a

Vedenpaisumuksen n Aiik a a n – Ö ver versvä s vämni svä mninge mni nge nge ens n T Tid d– Näy Nä Näy äytök y tö tök tök ks set et t Mathi Mathi th thild hild hi dedal deda de dal da liin n R ukki Ruu Ru kkiiteh teh te hta tai tai a lla ll la a Ru Ruu uu kin nr an nna n n tie, nan tie e, M a ath t hild il eda ed da l 6.7 6 7.– .–1 –1 16.7 6 .20 20 011 1

Käs Kä K äsik iki kiirjo k rjo j itu us ja ohj hja hja aus us JJoh Jo oh han an Sto to or rg rgå gå g gård ård Mu iikki Mus Musiik ik kki k Vi V le Vil le W Wit itka it a L put: Liput: Lip u w w w.ru r u uki ru uk u k kina i nav navai na vain a iin ai n .fi f i ja fi ja S S-- M ar a k ke ket et Pl P la azan za zan an a n infop in n fop fo f o op piist s st stee t ees ees estä s tä tä A Aik iik kuis uiiset uiset uis et 20 20 € / S-E S-E Etuk uk u kort ort rtil iill l ll la 18 18 € Lap Lapset apset se e (4 (4-16 -1 1 v. 16 v ) 12 2 €/S S-E --E Etu tuk t uk u kort kort ortil or iil l ll la 1 10 0€

Liip Li iput u jo ut j myy myynni my nn nni niss ssä ss sä ä!

w w w. r u u k i n ava i n . f i

www.teijo.fi I! R U

U T LT

U

Salo mukana Salon kaupunki osallistuu Turku Euroopan kulttuuripääkaupunki 2011 -vuoteen omalla ohjelmakokonaisuudellaan, joka korostaa arjen kulttuuria, yhdessä tekemistä ja paikallisuutta. Projektikoordinaattori Elina Välttilän mukaan valtaosa tapahtumista on yleisölle ilmaisia. - Salon ohjelman suunnittelussa on ollut mukana kaupungin eri toimialojen lisäksi laaja joukko yhdistyksiä, oppilaitoksia, kulttuurialojen ammattilaisia ja muita kaupunkilaisia. - Huhtikuun teemana meillä on polkupyöräily. Toukokuussa paneudumme ympäristöön ja puutarhaan, Välttilä kertoo. Ensi viikon tiistaina 26. huhtikuuta Perniössä lähimatkaillaan toistamiseen polkupyörillä ja tutustutaan kulttuuri- ja maisemakohteisiin. - Reitit ovat helppoja ja soveltuvat lapsiperheille tai kesäkuntoa talven jälkeen herätteleville, Välttilä lupaa. Muurlan pyöräretkelle läh-

www.salo.fi/2011

detään pääsiäismaanantaina Seuralan pihalta. - Valittavissa on kaksi eripituista matkaa, noin kuuden kilometrin mittainen ”perhereitti” ja pidempi 14 kilometrin reitti Ylisjärven ympäri. Reiteillä on juomapisteitä, joissa kerrotaan matkan varrella olevista kulttuuri- ja luonnonhistoriallisista kohteista. Salon torilla järjestetään 4-6 -luokkalaisille pyöräilyn taitoajo sekä pyöräsuunnistuspäivä keskiviikkona 27. huhtikuuta.

- Taitorata ra kennetaan ympyräparkkiin ja se sisältää haasteellisia tehtäviä ja temppuja. Ennen taitoradalle pääsyä suoritetaan ”pyöräkatsastus” virkavallan toimesta. Pyöräsuunnistuksessa jokaisella rastilla piipahdetaan kulttuurillisesti merkittävällä paikalla ja vastataan paikkaan liittyvään kysymykseen. Pyöräsuunnistukseen voivat osallistua muutkin halukkaat, Välttilä kertoo.


SALONJOKILAAKSO

12

SSO:n autoliikkeistä

Torstaina 21. huhtikuuta 2011

Nyt täällä!

jopa 5% SSO:nBonusta autoliikkeist eistä ä Bonusta jo jopa opa o op paa 5%

Älykästä polttoaineen kulutusta. EcoBoost-bensiinimoottori.

Älykästä ennakointia. Active City Stop.

Älykästä ajonautintoa.

Älykästä pysäköintiä. Aktiivinen pysäköintiavustin.

TÄYSIN UUSI FORD FOCUS SEDAN. Käynnistä enemmän kuin autosi. 4-ovinen alkaen 21.800,18 € (+toim.kulut 600 €, yhteensä 22 400,18 €) ford.fi Täysin uusi Ford Focus 4-ovinen alk. 21.800,18 € (autoveroton hinta 17.310 € + arvioitu autovero CO2-päästöillä 139 g/km 4.490,18 €). Kuvan auto erikoisvarustein.

*

15 KPL ERÄ

FORD C-MAX ja GRAND C-MAX-autoja

UPEIN EDUIN!

RAHOITUSTARJOUS!

**Rahoitusesimerkki C-Max Trend 1.6 105 hv Auton hinta

korko

**

2,9%

luotonperustaminen 139 €, käsittelykulu 8,00€/kk, ksl:n mukainen luottohinta 26.003,07 €, ksl:n mukainen vuosikorko 3,97 %.

BO B BON ON O NU US UST STA ST BEN BE EN E NSA SA SAS AS STA TA

23.598,71 €

(Hinta sis. toimitusk. 600 €)

Esimerkiksi C-Max Trend 1.6 105 hv C-Max 1.6 TDCi 115 hv Trend

22.998,71 € 24.550,27 €

Käsiraha/vaihtoauto 3.900 € Rahoitettava osuus 19.698,71 €

Grand C-Max 1.6 125 hv Trend 25.699,91 € Grand C-Max 1.6 TDCi 115 hv Trend 26.046,31 €

Maksuaika

60 kk

Suurempi viim. erä Korko Kk-erä

4.500 € 2,9% 298 €

Co2 päästöt 119 - 159g/km. Toimituskulut + 600€. hinnat sisältävät autoveron (4500,27 - 5919,95€) * tarjous koskee rajoitettua erää jälleemyyjän varastossa olevia autoja. Lisätietoa saatavilla olevista varustevaihtoehdoista myyjiltämme.

SAL SA S AL A LO, Örn rrni ninnka nkkkaatu tu 33-5 -5 5 Aut A Au uutto om omy myyyyn m ynt nntti 007775 075 5 30 3040 3040 40 5511 51 1110 1 Hu H Huo uo olto olto lto lt to 00775 075 75 30 3040 40 5513 51 1330 1 Vaarrao Va Var ao aos ossat at 0775 07 075 5 30 30440 0 514 551 1440 1 www.ppauto.fi Puhe Pu helu ellu un h hiin ntta a la la lan nk kav aver erkko: kko kk o:: 8,28 ,2 28 ssn ntt//puhe puh pu he elu elu lu+ +1 1,4 ,4 48 8 sn sntt//mi min, n, m mo ob biiiililiverk bii verk ve rkko ko: 8,28 8,,2 8 28 8 snt nt//p puh uhel elu+ u+16 16,,5 56 ssn 56 nt/mi tt//m miin. n.

mam ma aa-ti ti 999-1 -18 | ke ke--p -pe pe 9pe 9-1177 mama m aa-ppee 77.3 .300-1 .3 0---117 mam ma aa--pe pe 7.3 7.3 7. .3000-1 -1 -17 17

Feel the difference


Torstaina 21. huhtikuuta 2011

SALONJOKILAAKSO

13

ERĂ&#x201E; AUTOJA ERIKOISEHDOIN!* 6SRUWV 7RXUHU (QMR\

6SRUWV 7RXUHU 7 6SRUW

+ toimituskulut 600 â&#x201A;Ź, yhteensä 23.500 â&#x201A;Ź. CO2 päästĂśt 149 g/km, yhdistetty kulutus 6,4 l/100 km

+ toimituskulut 600 â&#x201A;Ź, yhteensä 26.500 â&#x201A;Ź. CO2 päästĂśt 144 g/km, yhdistetty kulutus 6,1 l/100 km

Ăś Ăś Enjoy-malliin VELOITUKSETTA

6SRUW PDOOLLQ VELOITUKSETTA

ENJOY 2 PRO-PAKETTI Â&#x2021; QDKNDLQHQ OlPPLWHWWlYl RKMDXVS\|Ul Â&#x2021; S\VlN|LQWLWXWND WDNDQD Â&#x2021; EOXHWRRWK KDQGVIUHH &RQWLQHQWDO WDOYLUHQNDDW DOXPLLQLYDQWHHW ´

SPORT PRO 2-PAKETTI Â&#x2021; QDKNDLQHQ OlPPLWHWWlYl RKMDXVS\|Ul Â&#x2021; VlKN|LNNXQDW WDDNVH Â&#x2021; EOXHWRRWK KDQGVIUHH

(786, \OL Ăś

(786, \OL Ăś

. .RUNRWD DUMRXV M

KSL:n muk. tod. vuosikorko 3,95 %, ksl:n muk. tod. luottohinta 25.933,34 â&#x201A;Ź

BONUSTA BENSASTA

BLACK LINE-PAKETTI Â&#x2021; WXPPDW WDNDODVLW PXVWDW NDWWRNDLWHHW Â&#x2021; YHORXU PDWRW Â&#x2021; WDNDVSRLOHUL &RQWLQHQWDO WDOYLUHQNDDW DOXPLLQLYDQWHHW ´

5DKRLWXVHVLPHUNNL 2SHO $VWUD 6SRUWV 7RXUHU (QMR\ Auton hinta

23.500 â&#x201A;Ź

Käsiraha/vaihtoauto Rahoitettava osuus Maksuaika Viim. suurempi erä Rahoituskorko

3.600 â&#x201A;Ź 19.900 â&#x201A;Ź 60 kk 4.700 â&#x201A;Ź 2,9 %

.N HUl

Ăś

(Hinta sis. toim.kulut 600 â&#x201A;Ź)

SALO, Ă&#x2013;rninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi Puhelun hinta lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min.

.RVNHH UDMRLWHWWXD HUll YDUDVWRVVD ROHYLD DXWRMD

ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 ma-pe 7.30-17 ma-pe 7.30-17

SSO:n autoliikkeistä Bonusta jopa 5%


SALONJOKILAAKSO

14

Torstaina 21. huhtikuuta 2011

Uusi Peugeot 508 Takuu 5 vuotta / 100 00 km

Peugeot 508 SW hinta alkaen

26.581,17 € Hinta sis. autoveron 5.691,17 € +toimituskulut 600 €, yhteensä 27.181,17 € 508-mallisto CO2-päästöt 114–169 g/km, keskikulutus 4,4–7,3 l/100 km. Kuvan auto erikoisvarustein.

UUSI PEUGEOT 508 w w w.p e u g e o t .f i

SW

Peugeot 5008 hinta alkaen

Peugeot 3008 hinta alkaen

Peugeot RCZ hinta alkaen

26.182 €

22.900 €

32.949 €

Hinta sis. autoveron 6.031,99 € +toimituskulut 600 €, yhteensä 26.782 €

Hinta sis. autoveron 5.289 € +toimituskulut 600 €, yhteensä 23.500 €

Hinta sis. autoveron 7.448,28 € +toimituskulut 600 €, yhteensä 33.349 €

5008-mallisto CO2-päästöt 139–183 g/km, keskikulutus 5,1–7,3 l/100 km.

3008-mallisto CO2-päästöt 129–178 g/km, keskikulutus 4,9–7,8 l/100 km.

RCZ-mallisto CO2-päästöt 139-168 g/km, keskikulutus 5,2–7,3 l/100 km.

PP-auto toivottaa HYVÄÄ PÄÄSIÄISTÄ! Liike suljettu lauantaina 24.4.

BONUSTA BENSASTA

SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi Puhelun hinta lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min.

ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 ma-pe 7.30-17 ma-pe 7.30-17

SSO:n autoliikkeistä Bonusta jopa 5%


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 21. huhtikuuta 2011

15

Suurenmoinen Saapasjalkakissa

KAIKKI KULTA

EI OLE

Pauliina Kallio

Salon Teatterin Saapasjalkakissa saa nauramaan, vakavoitumaan, innostumaan ja hiukan pelottavakin se tarvittaessa on. Yleisö elää tarinan ja upeiden näyttelijöiden mukana ja innostuu useaan otteeseen jopa väliaplodeeraamaan. Kolme herraa rinta rinnan katsomossa, 3-vuotias, 36-vuotias ja 55-vuotias, haltioituvat esityksestä kukin omalla ja silti niin samalla tavalla. Sillä se nyt vaan on niin hyvä. Salon Teatteri on tuonut lavalle satuklassikon, jonka käsikirjoituksen Timo Väntsi on onnistuneesti uudistanut. Alun pitäen Saapasjalkakissan kirjoitti ranskalainen satukirjailija Charles Perrault ja se ilmestyi 1697 osana satukokoelmaa nimeltä Hanhiemon tarinoita. Salon Teatteri toi Saapasjalkakissan lavalle myös ensimmäisenä toimintavuotenaan 50 vuotta sitten.

Jokaiselle jotakin Salon Teatteri mainostaa esitystään koko perheen musiikkinäytelmänä, eikä liioittele yhtään. Jos jokin kommellus naurattaa lasta, saa jokin toinen sutkaus aikuisen hymyilemään. Tästä saavat kunnian niin Timo Väntsin käsikirjoitus kuin Arto Lindholmin ohjauskin, eikä ollenkaan sovi väheksyä oivallista näyttelijäkaartia.

KALLISTA Monipuolinen urheilukattaus ja mahtava leffatarjonta. Täydellinen kanavapaketti Viasat Kulta koko perheelle nyt älyttömään hintaan!* perhe

Nyt Viasat Kulta

-50%

Antton Kainulainen myllärinpoika Tamina ja Kati Parkkinen Saapasjalkakissan roolissa loistavat Salon Teatterin lavalla. Erit yisen suurenmoinen on Kati Parkkinen Saapasjalkakissana. Roolisuoritus on jopa niin hyvä, että lähes sooloesitys hiiren syönnin kuvottavuudesta kirvoittaa yleisöltä innostuneet väliaplodit. Todellisia lahjakkuuksia ovat myös Antton Kainulainen myllärin poika Tamina ja Marcus Lindén Prinssipuoliso Bertrandina. Näiden kolmen lisäksi onnistuneesti osaansa näyttelevät niin nuori Ilona Saari myllärin tytär Brigittenä kuin koko muukin esiintyvä työryhmä. Puvustuksesta vastaava Pirita Lindén ja lavastuksesta vastuussa oleva Satu-Maaria Mäkipuro ovat niin ikään tehneet hyvää työtä. Puvuissa on tarvittaessa kuninkaallista hohtoa, rääsyistä ryysyä ja pahaenteistä kahinaa ja lavastuksen

kauneus, kekseliäisyys ja uhkaavuus toimivat mainiosti yhteen tarinan kanssa. Salon Teatterin Saapasjalkakissa on musiikkinäytelmä, jonka musiikillisesti parasta antia on autenttisuuden tunne. Musiikin näytelmään tehnyt Markus Niemi on bardi, trubaduuri, joka säestelee kitarallaan herkästi ja tunnelmallisesti lauluja, joista iso osa on kuin näyttelijät laulelisivat siksi, että tuntuu siltä, ei siksi, että tässä kohden näytelmää täytyy olla musiikkiesitys. Musiikkity yli tekee tunnelmasta yleisesti kodikkaan, mutta kohoaa myös intensiivisempiin sfääreihin, kun tarinan käänteet antavat myöden. Salon Teatterin Saapasjalkakissa on sanalla sanoen suurenmoinen.

PALVELEMME PÄÄSIÄISENÄ

8-18 7-21 MA 25.4. 12-16 LA 23.4. PAUKKULA JA HERMANNI

TAALINTEHDAS

SULJETTU

MYYMÄLÄMME OVAT SULJETTUINA PE 22.4. JA SU 24.4.

KIIKALA, KOSKI, KUUSJOKI, MARTTILA, PERTTELI, VASKIO, SUOMUSJÄRVI, TAALINTEHDAS, TOIJA, SALO PAUKKULA JA HERMANNI

6 kk *

*Tarjous j on voimassa 30.4.2011 saakka y yhtiön palveluiden p saatavuusalueilla. Avausmaksu 0 € (norm. 30,25 €). Viasat Kulta -paketti p ensimmäiset 6 kk hintaan -50 % (14,98 €/kk) ja j 6 kuukautta norm. hintaan 29,95 €/kk. Edellyt ytää 12 kuukauden sitovaa tilausta,, jjonka jälkeen sopim p us jat j tkuu toistaiseksi voimassa olevana (n ( orm. 29,9 9,95 €/kk). ) Mikäli Mik äli sopim sop pimus us kes keskey keytyy ytyy yy ennen ennen sovit sovittua tua mä määrä äräaik aikaa, aa p perit peritään ään annet annettuj tujen jen kam kampan p panjae jjaetuj tujen jen arv arvo. o HDHD-pal p palvel veluje ujen j n käyttö y edellyttää y Cable Ready y HD -hyväksyttyä y y y päätelaitetta. p Katseluun tarvitaan Katselukortti. Katselukortin hinta on 2,52 €/kk. Operaattori p pidättää p oikeuden olla avaamatta palveluita p mahdollisissa maksuhäiriötapauksissa. Etu ei koske kampanja-aikana irtisanottuja ja samaan talouteen uudelleen avattuja tilauksia.

tervetuloa ostoksille!

SALO: Kauppakeskus Plaza 2.krs, ma–pe 9–20, la 9–18, su 12–16 sOMERO: Heikintie 4, ma–pe 8–16.30 GL?% '/'' *' *'' nnn%jjgE<K%Ô nnn%jjge\k%Ô&bXlggX

Rouskikselta uusi jäteopas Salonjokilaakso

Rouskiksen uusi Kodin jäteopas jaetaan kaikille Salon, Paimion, Kemiönsaaren ja Sauvon alueella vakituisesti tai vapaa-ajallaan asuville kahden seuraavan viikon aikana. Rouskiksen palveluneuvoja Suvi Pulliainen kertoo, että jäteoppaaseen on koottu tietoa kodin jätehuoltoon liittyvistä asioista ja Rouskiksen palveluista. - Opas antaa vinkkejä ja ohjeita oikeanlaiseen jätehuoltoon. Oppaasta löytyvät myös vaarallisten jätteiden eli ongelmajätteiden kiertävien keräysten aikataulut, Pulliainen kertoo. Rousk ik sen jä rjestä mät kiertävät vaarallisten jätteiden keräykset alkavat lauantaina 7. toukokuuta Salosta. Keräysautot kiertävät Rouskiksen osakaskuntien eli Salon, Paimion, Kemiönsaaren ja Sauvon alueella seitsemänä lauantaina touko-heinäkuun aikana. - Keräyksessä vastaanotetaan kotitalouksilta maksutta vaarallisia jätteitä, kuten maaleja, liuottimia,akkuja, paristoja, jäteöljyä, loisteputkia, energiansäästölamppuja ja lääkkeitä. Keräyksessä ei oteta vastaan vaarallisia jätteitä sisältäviä tynnyreitä, painekyllästettyä puuta, asbestia eikä sähkölaitteita tai muita kodinkoneita. Jäteasemille voi toimittaa vaa-

Palveluneuvoja Suvi Pulliainen esittelee Rouskiksen uutta jäteopasta. rallisia jätteitä ja sähkölaitteita ympäri vuoden. Räjähteet ja ilotulitteet vastaanottaa poliisi. - Tarkemmat aikataulut keräyksistä löytyvät Kodin jäteoppaan lisäksi Rouskiksen kotisivuilta. Kemiönsaaren saaristossa järjestetään kesäkuun puolivälissä myös laivakeräys. - Laivakeräyksessä vastaan-

otetaan kotitalouksilta vaarallisten jätteiden lisäksi sähkölaitteita ja metalliromua. Keräykseen voi tuoda maksutta esimerkiksi kodinkoneita, tietokoneita, televisioita, sähköisiä työkaluja, valaisimia, jääkaappeja ja pölynimureita. Myös polkupyörät, kattopellit, puukiukaat ja muut metalliromut otetaan vastaan ilmaiseksi.

Ensi viikolla ILMOITUSVARAUKSET ENSI VIIKON LEHTEEN TORSTAINA klo 13.00 mennessä! Jätä varauksesi puhelimitse (02) 7272 994 tai ilmoitus@salonjokilaakso.net


SALONJOKILAAKSO

16 www.dekkpartner.fi

- rengaskauppiaasi

Haluamme vastata asiakkaidemme tarpeisiin aina. Asioidessasi DekkPartner -myymälässä sinua palvelee asiantuntija, joka tuntee suomalaiset ja suomalaisten erityistoiveet.

MERINIITYN AUTOHUOLTO Meriniitynkatu 21, Salo

P. 02 733 3020, 0400 742 128 meriniityn.autohuolto@gmail.com

Astrum henkilöstön vuokraustoimintaan Pekka Mäenpää

Salolaisesta valtakunnalliseksi brändiksi pikkuhiljaa kasvava Astrum on lähtenyt mukaan henkilöstön vuokraustoimintaan. Toi m it u sjoht aja Tepp o Lehtovaaran mukaan Astrum Henkilöstöpalvelut on palvellut asiakkaitaan Salossa ja Turussa jo parin viikon ajan Astrum-brändin alla. - Jat k a m me K a ri Pörin kanssa yrityksen pääomistajina. Lasse Jokisen osakkuus ja hallituksen jäsenyys tuovat yritykseen tuoreita ideoita ja kontakteja ja etenkin Astrum brändinä tuo toimintaamme lisäarvoa, Lehtovaara sanoo. Sa lossa t yöskentele vä Astrum Henkilöstöpalvelujen aluepäällikkö Sari Laakso kertoo, että yritys muuttaa toimipisteensä Annankadulta elokuussa Astrum-keskukseen ja Ankkalinnaan.

- Se on hyvin luonteva ratkaisu. Tavoitteenamme on tuottaa joustavaa henkilöstöpalvelua yrityksille ja yhteisöille ja pyrimme löytämään aina oikeat ammattilaiset oikeisiin työtehtäviin, Laakso sanoo. Astrum Henkilöstöpalvelut keskittyy metalliteollisuuden, rakennusteollisuuden, logistiikkayritysten ja kaupan alan palvelemiseen. Toimitusjohtaja Lehtovaaran mukaan ala on hyvin kilpailtu, mutta kasvussa. - Henkilöstövuokraus lisääntyy Suomessa, emme ole vielä lähelläkään eurooppalaista tasoa. Sa ri L a a k son mu k a a n Astrum Henkilöstöpalvelut keskittyy lähinnä alueen pkyritysten palvelemiseen. - Pyrimme toiminaan aitona kumppanina kaikissa rekrytointiin ja henkilöstöön liittyvissä asioissa, Laakso sanoo.

Tennisseuran 75-seniorit SM-sarjaan Salonjokilaakso

Salolaisessa tenniksessä on siirrytty uuteen aikakauteen, sillä Salon Tennisseuran seniorit ovat menestyneet talven sarjoissa ja M75 -sarjan joukkue on noussut SM-sarjaan suorastaan loistavan kauden jälkeen. SaTS:n historiassa seuran joukkueen pelaaminen SMtasolla on historiallinen sillä mikään joukkue ei ennen ole näin ylös yltänyt. - On tämä seuralle todella huikea juttu, todella hatun noston arvoinen saavutus, Tennisseuran puheenjohtaja Jussi Saarinen sanoo. SaTS:n joukkueessa M75:n 1-divisioonaa pelasivat Raimo Huuhka kapteenina, Antti Kiiveri, Urpo Vento sekä Urho Suominen. Joukkue oli suorastaan ylivoimainen, sillä kaikki vastustajat kaatuivat kahden kaksinpelin ja yhden nelinpelin jälkeen 3-0 eli ilman yhtäkään ottelu- tai edes

SaTS:n 75-vuotiaiden SM-sarjaan nousseet senioripelaajat Urpo Vento, Raimo Huuhka ja Antti Kiiveri toteavat leikkisästi, että junnujen pitää harjoitella 55-60 –vuotta niin pääsevät huipulle. Kuvasta puuttuu joukkueen Urho Suominen. erämenetystä. - Sarjaan ilmoittauduttiin jo toukokuussa ja kesän Piilaakson turnauksen yhteydessä joukkue muodostui, kun pelaajat päättivät lopullisesti lähteä mukaan, kuvailee joukkueen primus motorina toimiva Huuhka.

Hän kertoo, että joukkueen kaikki pelaajat ovat salolaisia. Kukin harjoittelee sen mitä jaksaa. Monet sarjan joukkueet on koottu sarjaan laajemmalta alueelta. Huuhkan mukaan joukkueen tavoite oli jo muutama vuosi sitten 70-vuotiaissa nousta parin vuoden si-

sällä SM-sarjaan. - Lopulta siihen meni neljä ja puoli vuotta, mutta silloinen tavoite ja haave meiltä kuitenkin toteutui nyt 75-vuotiaissa, Huuhka naurahtaa. Suomen seniorisarjoissa pelasi tällä kaudella ennätyksellisesti jopa 506 joukkuetta alkaen 35-vuotiaista. SaTS:lle näissä sarjoissa oli viisi joukkuetta hienolla menestyksellä ja täällä yhteisissä harjoituksissa käy viikoittain parikymmentä yli 60-vuotiasta pelaajaa ja osa käy pelaamassa vielä pareittainkin. M70 -sarjassa seuran joukkue pela si myös noususta maan korkeimmalle tasolle, mutta karsintapeli Tampereella ei sujutut toivotulla tavalla. Siinä joukkueessa salolaista pelasivat ikinuori Antti Kiiveri, Matti Kirkkopelto, Lars Österberg ja Raimo Paajanen. M65 -sarjassa SaTS:n Tapani Männistö ja Raimo Paajanen pelasivat joukkueen 1-divisioonaan.

Salon Harrastekiekon kauden päättäjäisturnaus pääsiäismaanantaina Pauliina Kallio

Pääsiäismaanantaina pelataan SSO-hallissa Salon Harrasteliigan päättäjäisturnaus. Turnaukseen ottaa osaa neljä salolaista ja kaksi turkulaista joukkuetta. Salolaiset joukkueet ovat Comets, Chill, FD 04 ja Drivers. - Tuplamäärä jouk kueita olisi ollut tulossa mukaan, mutta se olisi vaatinut joko kaksi hallia käyttöön tai kaksipäiväisen turnauksen. Pääsiäisenä toinen halli on jo suljettuna ja kaksipäiväinen turnaus on turhan rankka, kun kuitenkin pienellä porukalla järjestelyjä tehdään, kertoo Harrasteliigan toiminnassa pitkään mukana ollut salolainen Ari Rinne. - Nyt joka joukkueelle tulee kolme peliä, joiden kesto on kaksi kertaa 15 minuuttia. Ensimmäinen peli alkaa 9.00 ja tunnin välein pelataan 9 peliä, jolloin viimeinen alkaa 17.00. Buffetti on paikalla, joten tottakai katsojiakin toivotaan. - Kiinnostuneiden joukkueiden määrä yllätti. Hiukan mietittiin, miten pelaajilla on pääsiäisenä aikaa, kun monella on varmaan kaikenlaista menoa, Rinne pohtii. Aikaisempina vuosina Harrastekiekkoturnauksia on pidetty niin syksyllä kuin keväälläkin, eikä Rinne äkkiseltään uskalla heittää täsmällistä lukumäärää. – Monta niitä joka tapauksessa on ollut sarjan seitsemänvuotisen historian aikana.

Drivers pelaa ilon kautta Toimitusjohtaja Teppo Lehtovaara ja yhteyspäällikkö Sari Laakso muuttavat Astrum HR:n konttorin Ankkalinnaan alkusyksystä.

Torstaina 21. huhtikuuta 2011

Salolaisista ja pertteliläisistä pelaajista koostuva Drivers osallistuu pääsiäisturnaukseen vain yksi ajatus mielessään.

- Torilla tavataan, pelataan ihan takki auki! Tottakai lähdetään voittoa hakemaan ja ilman muuta ainakin turkulaiset voitetaan! varusteisiinsa pukeutuvat Driversit kommentoivat naureskellen. Drivers tekee kaiken ilon kautta. Pukuhuoneen puolella ilo ilmenee sanoissa ja jäällä teoissa, kuten saa huomata Blohkon viimeisessä kamppailussaan vastaan asettuva Kauboys. Ensimmäisessä erässä Kauboys jää kuin punaisen myrskyn silmään ja 15-minuuttisen erän aikana Drivers tehtailee taululle vastaansanomattomat lukemat 4-0. Alun perin Drivers – kuten nimikin kertoo – koostui lähinnä autokuskeista. - No onneks tuli muitakin, kun juttu kulki, piikittelee hyvässä hengessä mitä ilmeisemmin ei-autokuski pukukopin toiselta laidalta. Punaisiin paitoihin pukeutuu kaiken kaikkiaan parisenkymmentä kiekkoilijaa, mutta harvemmin kaikki pääsevät paikalle yhtä aikaa. - Alkuperäisiä Driverseja ei enää ole montaa pelaamassa, on vissiin ikä ja polvet tulleet vastaan, hekottelee nuoremman polven punapaita konkareille. - Otetaanko kuvia vasta sitten, kun on pelipaidat päällä, niin pysyvät sponsorit tyytyväisinä, esittää asiallisen kysymyksen joku joukkueen pelaajista, vaikka toinen pohtii jo muita varainkeruumenetelmiä. - Olen miettinyt, että pitäisiköhän tehdä poikakalenteri. Miten sulla pysyy kamera kädessä? - Vielä kiitokset harrastesarjan järjestäjälle Sajelle eli Salon jääkiekkoerotuomareille ja omille sponsoreillemme,

Kiskolainen Samuli Sorola (3) käy katsomassa kaikki isin Chillin harjoitukset ja pelejä myös isomammansa salolaisen Sirkka Saarisen kanssa. Driversin joukkueenjohtaja Marko Tuominen lähettää terveisiä epäilemättä koko pelaajiston puolesta.

Samuli kannustaa isiä Yksi salolaisista turnaukseen osallistuvista joukkueista on A-lohkon Chill. Näiltä viherpaidoilta löytyy ainakin yksi ehdoton kannattaja, joka ei välitä, onko ohjelmassa peli vai harjoitukset. Kolmevuotias Samuli Sorola kannustaa isomammansa Sirkka Saarisen kanssa isin Chilliä, vaikka mikä olisi. - Nyt on Samulia alkanut kiinnostaa jääkiekko ihan tosissaan ja aina on oma pieni

maila ja kiekko mukana, kun tullaan katsomaan isin harjoituksia. - Oi voi, ei nyt taas! kertoo ja voivottelee isomamma Saarinen, kun isi-Sorolan Chill ei mahda tällä kertaa mitään hyvällä sykkeellä luisteleville vastustajille Las Vegas Jätskeille, joka lopulta voittaa pelin 7-0. - No, harjoituksissa ainakin on mennyt mukavasti, Saarinen löytää hopeareunuksen. - Ja nyt Samulille makkaraa, herkuteltu hiukan on, kuten aina täällä, Saarinen nauraa ja Samuli saa kärttämisensä periksi.


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 21. huhtikuuta 2011

Laadukas eurooppalainen rengas Uutuudet nyt myös pakettiautoihin!

KOHTI KESÄÄ... LAAJA VALIKOIMA ERI MERKKEJÄ, käy tutustumassa valikoimiimme www.rengassalo.fi

KEULA KOHTI KESÄÄ!

Runsaasti raskaankaluston renkaita suoraan varastosta

Salitunkatu 5, Täyden palvelun rengastalo

Kesärenkaat kuntoon ja

Voimaa.com optimoinnit MYÖS RASKAASEEN KALUSTOON

puh. 7311705 ark 8-17, la 9-13

RENGASRIKKOPÄIVYSTYS 24 H, P. 0500 531 950

Piisitie 3 B Halikko as.

MA-PE 8-17 LA 9-13

www.japiparts.com

KESÄRENKAAT AUTOOSI EDULLISESTI, vaivatta ja nopeasti!

A RENKAIT JA A VANTEIT

17

“Jotta maailmassa olisi edes pikkuisen parempi hengittää.” HAJUSTEETON HYVÄN ILMAN PARTURI-KAMPAAMO® Katrineholminkatu 6 24100 Salo Puh. (02) 731 3300

Terveisin Sari Norrgård

Avoinna: Ti-Pe 9.00-17.00 La 9.00-14.00 tai sopimuksen mukaan

Hyvää Pääsiäistä!

Ehdotukset ruokapöytään: Possupaisti ja perunavuoka sekä valkosipulikanaa ja hedelmäriisiä. Nouda ainekset meiltä ja reseptit www.valintatalo.fi TARJOUKSET TO-KE 21.- 27.4.

PÄÄSIÄISEN AUKIOLOAJAT:

Pe 22.4. suljettu La 23.4. avoinna normaalisti. Su 24.4. suljettu. Ma 25.4. suljettu! Katso tarkemmat pääsiäisen aukiolot osoitteesta www.valintatalo.fi

99

4

kg

250 2 ps

99

1 NH OD

2

kpl

99

5

kpl

Tarjous to-la 21.-23.4.

29

1

ps

Saarioinen Broilerpyörykät 400 g (3,23/kg)

1

rs

Yksittäin 1,69 ps (4,23/kg)

Arla Castello homejuustot 150 g (13,27/kg)

pkt

50

Valio Koskenlaskija sulatejuusto 250 g

2 kpl

(9,00/kg) yksittäin 3,19 kpl (12,76/kg)

4

(22,90/kg)

Tarjous to-la 21.-23.4.

1

19 kg

Conference päärynä Hollanti

Tarjous to-la 21.-23.4.

169 kg

00

Oolannin valkosipuliperunat 400 g (3,13/kg)

Atria Kulinaari kylmäsavuleikkeleet 100 g

29

Tarjous to-la 21.-23.4.

Snellman Porsaan ulkofilee 850 g (7,05/kg)

Saarioinen Broilerin rintaleikkeet n. 800 g-1 kg

Tarjous to-la 21.-23.4.

Jäävuorisalaatti Espanja

Punainen kirsikkatomaatti 250 g (4,00/kg), Hollanti MA-PE 7 - 21, LA 8 - 18, SU 12 - 18 Pahkavuori Rauhanlinnankaari 2, Salo


SALONJOKILAAKSO

18

Vapaa-aikaan Salon kirkon pääsiäisdraama johdattaa valoon Mari Salonen

Salon seurakunnassa nähdään pääsiäisen aikaan kaksi pääsiäisdraamaa. Kiikalan kirkon draama on aikuisille sopiva, kun taas Salon kirkossa on tarjolla erityisesti nuorille ja koko perheelle suunnattua ohjelmaa. Kiikalan kirkossa lauantaina nähtävän pääsiäisdraaman â&#x20AC;?Syvyydestä minä huudan sinuaâ&#x20AC;? ensimmäisessä osassa ihminen voi tehdä matkan oman sielunsa syvyyksiin ja nousta jälleen armahtavaan valoon. - Valoilla on pyritty luomaan sellainen tunnelma, että ihminen voi tuntea olevansa tapahtumien keskellä, näytelmän käsikirjoittanut ja ohjannut Simone Koivisto kertoo. PääsiäisyĂśn tapahtumat alkavat Kiikalan kirkossa Pilatuksen palatsin pihalta, jossa seireenit Kaaos, Epätoivo ja Viha alkavat piinata Magdalan Mariaa ja Jeesuksen äitiä. Esitettävä musiikki ja laulut ovat osittain syntyneet Kaaosta esittävän Maria Sirenin säveltäminä. Laulut esitetään acapellana eli ilman soitinsäestystä. Näytelmä rakentuu naisten varaan â&#x20AC;&#x201C; Magdalan Mariaa esittää Mirka Aapio, Neitsyt Mariaa Simone Koivisto ja kolmen seireenin rooleihin pukeutuvat Maria Siren, Satu Lehtinen ja Satu Uusisalo. Näytelmä sisältää voimakasta ja puhuttelevaa symboliikkaa. - Draama on selkeästi suunnattu aikuisille, jotka ymmärtävät ja pystyvät käsittelemään sellaista lähestymistapaa, kertoo Simone Koivisto. Draaman on tarkoitus johdattaa tutkimaan oman sielunsa pimeitä puolia, mutta ketään ei jätetä pääsiäisyĂśn

Salon seurakunnassa on tehty pääsiäisnäytelmiiä monena vuonna. Salonjokilaakson avustaja Saara Olkkonen seurasi viikonvaihteessa Jerusalemissa Via Dolorosan harjoituksia. synkkyyteen kuitenkaan yksin. Golgatan varjoista draama kuljettaa varjojen kautta jo lauantaina armahtavaan valoon, mutta sunnuntaiaamuna draaman toisessa osassa noustaan sitten jo riemukkaaseen ylÜsnousemuksen iloon. - Helposti saatetaan ajatella, että pääsiäinen on kertomus tappiosta ja epätoivosta. Tai pahan ja hyvän taistelusta, jossa paha olisi voittanut. Pääsiäinen päättyy iloon ja voittoon, ylÜsnousemukseen, Koivisto huomauttaa. Sen takia sunnuntaiaamun draamassa juhlitaan. - Musiikki on silloin iloista, rytmikästä ja valoisaa ja tempaa mukaan ylÜsnousemuksen riemuun.

Salon kirkossa â&#x20AC;?Enkelin peiliâ&#x20AC;? Salon kirkon nuorille suunnatussa pääsiäisdraamassa käydään lauantaina läpi nuoren ihmisen elämän tuskaa hämärän kirkon tunnelmassa. Tänä päivänä moni nuori ihminen kamppailee oman pahan olonsa

ja elämän vaikeuksien keskellä. Draamassa liikkeelle lähdetään monelle nuorelle tutusta pohdinnasta. - Elämä on yhtä suorittamista. Koulut pitäisi suorittaa kunnialla, seurustelu, perhe, omakotitalo, auto ja pari lasta. Mutta entä jos tämä tuntuukin liian rankalta? Jos ei jaksa olla vahva ja elää niin kuin muut odottavat? Onko meillä oikeus elää sellaista elämää kuin itse haluamme?, Salon seurakunnan kanttori Kaisa Suutela-Kuisma pohtii draaman lähtÜkohtia. Näytelmän käsikirjoittanut Simone Koivisto valottaa, että draamassa kuljetaan epätoivon kautta kuitenkin syvempään itseymmärrykseen. - Nuoret kokevat nykyajan vaatimusten keskellä avuttomuutta ja epätoivoa. Nuori saattaa kokea, ettei Jumalakaan auta. Ihmisen epätoivon keskelle ilmestyy näytelmässä enkeli, joka on kuin peili, johon nuo-

Sunnuntaina suuri pääsiäiskonsertti

Seudun oma olohuone UUDET AUKIOLOT MA-TO ... 14.00-22.00 PE .......... ... 14.00-02.00 LA .......... ... 12.00-02.00 SU ......... ... 12.00-22.00

Pääsylipputulot Halikon Perhetukikeskuksen toiminnan tukemiseen

ri voi kohdistaa kysymyksensä, kiukkunsa ja pahan olonsa. Enkelin peilistä ihminen voi oppia näkemään, millä tavalla elämä on kantanut, millaista apua ihminen on saanut vastaanottaa erilaisissa elämänsä vaiheissa. Epätoivon keskellä alkaa varjojen keskeltä kajastaa toivoa tuova valo, Koivisto kertoo. Nuorten draamassa musiikista huolehtii nelisenkymmentä nuorta salolaista laulajan muodostama Diskantti-kuoro sekä bändi. Draaman jälkeen jätetään omat murheet kivinä alttareille ja siirrytään viettämään pääsiäisen suurta juhlaa. Valo leviää pääsiäiskynttilästä tuohuksiin, alttarin mustat värit vaihtuvat pääsiäisen valkoisiin ilon väreihin ja riemu valtaa kirkon. Messu päättyy yhteiseen ehtoolliseen. Nuorille on vielä luvassa pääsiäisyÜn juhla nyyttäreiden merkeissä seurakuntatalon akvaariossa.

Ke, To, Pe ja La

SEURAPELEJĂ&#x201E; BILJARDIA DARTSIA SähkĂśkuja Ăśkuja j 2 24800 H Halikko www.ravintolameno.fi www.ravintolamen

Uskelan kirkossa kuullaan sunnuntaina suuri pääsiäiskonsertti. Salon seurakunnan eri kirkkokuorojen noin sata kirkkokuorolaista esittävät yhdessä muun muassa Nik kola n Hy vä Pa imen -sarjaa, Kostiaisen Pääsiäiskantaatin, Buxtehuden kantaatin On Kristus noussut haudastaan, ja Vivaldin Glorian. - Luvassa on myÜs riemullista urkumusiikkia ja pääsiäislauluja kanttorien esittäminä, Kaisa Suutela-Kuisma kertoo. Konserttiin on vapaa pääsy, ohjelma ilmainen. Ohjelmisto ajalla

1

22.-28.4.

1

2. viikko! Ice Agen tekijĂśiltä! -S- 8â&#x201A;Ź RIO (dub.) Pe-Ma 15.30 2 Ti-To 18.00 ELOKUU Pe-Ma 15.45 VIIMEISET KERRAT!! Nuoruus, rakkaus, elokuu... K13 9â&#x201A;Ź HOP (dub.) Pe-To 17.30 Suomen ENSI-ILTA! Teini-ikäinen pääsiäispupu! K7/5 8â&#x201A;Ź

2

KUNINKAAN PUHE

1

VARES: Huhtikuun tytĂśt Pe-To 19.30 Ke 14.00 Ensi-iltaviikko! K15 9â&#x201A;Ź SCREAM 4 Pe-To 20.00 2. vko! Kauhuklassikon onnistunut jatko-osa. K15 9â&#x201A;Ź

2

2

Pe-Ma 17.45 VIIMEISET KERRAT!!! Oscar-voittaja! -S- 9â&#x201A;Ź

Asemakatu 15, Salo ZZZ VVRUDYLQWRODW Ă&#x20AC; (ELSINGINTIEÂŞ ÂŞsÂŞP ÂŞ ÂŞ Ă&#x160;UĂ&#x160;Lisää leffoista: www. biosalo.ďŹ

Torstaina 21. huhtikuuta 2011

Ankkurirastit avasi suunnistuskauden Salonjokilaakso

MyÜhäinen kevään edistyminen johti siihen, että Ankkurirasteista tuli kauden kotimainen henkilÜkohtainen avauskilpailu. Normaalilla konseptilla kisaa ei viety läpi, koska viikkoa ennen kisapäivää näytti siltä, että väliaikalähdÜillä ei tasapuolisia olosuhteita voitu tarjota. - Radat muutettiin viimeisen viikon aikana perhoslenkeiksi ja maastoon startattiin pieninä ryhminä yhteislähtÜnä. Kisaa edeltävät viimeiset lämpimät päivät sulattivat kuitenkin lunta niin voimakkaasti, että väliaikalähdÜt olisivat saattaneet sittenkin onnistua. Karttojen takia päätÜs piti kuitenkin tehdä viimeistään viikkoa ennen h-hetkeä, Ilkka Saarimäki kertoo. YhteislähdÜstä eivät kaikki pidä, mutta kisaan ilmoittautui hienosti 1058 kilpailijaa. Tiomilaan tähtäävät ainakin pitivät kilpailua erinomaisena viestiharjoituksena. On selvää, että maastoon muodostui letkoja ja tulosluettelot saattaisivat olla erinäkÜiset, jos väliaikalähtÜjä olisi käytetty. - Näissä olosuhteissa ja tällä tavalla kuitenkin Ankkurirasteilla tänä vuonna mentiin. Hieno aurinkoinen +15 asteen sää helli kilpailijoita kuivapohjaisessa kilpailukeskuksessa. Tästä on hyvä jatkaa seuraaviin koitoksiin, Saarimäki sanoo. Pääsarjojen kärkipäässä oli tuttuja nimiä. Naisten sarjan voitti Paimion Rastin Inga Dambe. Hänelle hävisi Kalevan Rastin Mari Väänen yhden sekunnin. Kolmanneksi

kovassa loppusuoran nousussa pinni Pargas IF:n Yvonne Gunell häviten voittajalle 8 sekuntia. Miesten pääsarjan voiton vei Tampereen PyrinnÜn Jarkko Huovila, joka pisteli 10,8 km lenkin 12 sekuntia yli tunnin. Aika vastaa 5,34 kilometrivauhtia. Kaksi sekuntia taipui Paimion Rastin uusi vahvistus Fredric Portin, jolle puolestaan Hiisirastin Sergei Detkov hävisi 10 sekuntia. Samalle minuutille mahtui 13 miestä. Varaa ilmoituspaikkasi, soita heti: Pekka 7272 991 Katja 7272 994

Pirteä kaupunkilehti

Sama sanoma, uudet mausteet! Pe 22.04. klo 17.00 Ristin sanoman äärellä Su 24.04. klo 17.00 Jeesus on ylÜsnoussut Ti 26.04. klo 14.00 Naisten kahvi ja keskustelu TI 26.04. klo 17.00 Kitaransoiton alkeet Ke 27.04. klo 18.00 Raamattu- ja rukouspiiri To 28.04. klo 18.00 Peli-ilta

Tervetuloa!

RummunlyÜjänkatu 13 p. 0400 861 634 www.pelastusarmeija.fi/salo

Maistuva pääsiäisbuffet katettuna Märynummen juhlatuvalla. (A-oik.) Ma 25.4. klo 12.00 alkaen (2. pääsiäispäivä)

Käy katsomassa menu ja pääsiäisen aukioloajat:

www.hellberginpidot.fi Nummentie 1, Märynummi Aikuiset 20â&#x201A;Ź Lapset alle 12v 10â&#x201A;Ź alle 4v. ilmainen

Tiedustelut/varaukset: Mika p. 040 730 8712 Annika p. 044 268 1408

JĂ&#x201E;Ă&#x201E;VEIKKAUS 2011 Jäät lähtivät 10.4. klo 01.09 Kaksi henkilÜä arvasi yhtä lähelle jäiden lähdĂśn, keskinäisen arvonnan voitti Eelis Mattila ja sai pääpalkinnon Nokia N8 -puhelimen. Muut arvonnassa voittaneet: 2. Marja-Leena Maula, L&T Globe -kompostori 3. Jorma Halonen, Moccamaster -kahvinkeitin 4. Arvo Bang, Orient -rannekello 5. Tuula Turunen, Delta -lahjakortti 6. Topias Heikkinen, And automatic -verenpainemittari 7. Sissi Peltonen, Deskjet -monitoimitulostin 8. Taru Lundell, Olympus -luontokiikari 9. Mikael Hannonen, B&D -valaisin 10. Harri Heinonen, silkkihuivi 11. Oliver Källvik, Synsam -lahjakortti 12. Jussi Peltonen, Sp -rahastolahjakortti 13. Pirkko Viman, Lumilapio 14. Kari Nieminen, Lumilapio

Arvontavoitot noudettavissa Salon Vanha Apteekki, Plaza. Onnittelut voittajille, kiitokset osallistujille! Lions Club Salo ry


SALONJOKILAAKSO

Torstaina 21. huhtikuuta 2011

19

Rikalassa rokataan pääsiäisenä lapsille

Kokouksia 9

2

8

1

9 1

6

1

3

4

2

5

9

7

7

8

6

4

2

3

5

3 9

3

7 4

â&#x20AC;˘ Lounais-Suomen SyĂśpäyhdistys Salon Seudun Paikallisosasto: Pääsiäislauantaina 23.4. orkideapuutarhurin kevätpäivä klo 11-15 Salo-Karinassa, Helsingintie 52, Salo. Saa ihailla ja ostaakin, tarjolla kahvia alehintaan ja arpajaiset. â&#x20AC;˘â&#x20AC;˘ To 28.4. klo 18 eturauhassyĂśpä potilaan näkĂśkulmasta. EturauhassyĂśpäyhdistyksen toiminnanjohtaja Hannu Tavio. Paikka Turun AMK Salon toimipiste, Ylhäistentie 2, Salo. Vapaa pääsy. â&#x20AC;˘ Loglift55plus-seniorikerho: Retki Murikka-opistolle la 21.5. Tark. tiedustelut ja ilmoitt. Leenalle 13.5. mennessä, p. 040 546 9046. â&#x20AC;˘ Salon Reumayhdistys ry: Päiväretkelle Porvooseen la 21.5. vielä muutama paikka vapaana! Ilmoittautumiset 30.4. mennessä Pirjolle, p. 0400 650 476.

5

5

6

1

2

Menovinkkejä

4

8

â&#x20AC;˘ Sound of Music (kultt.kaupunki-hankkeessa mukana) Teatteri Provinssin päänäyt-

2

Sudoku MB0036

Š Bulls

Viime viikon tehtävän ratkaisu

9 1 4 5 3 7 8 2 6

6 2 7 1 4 8 3 5 9

5 8 3 6 9 2 1 4 7

7 5 2 8 6 4 9 3 1

3 6 1 2 7 9 4 8 5

4 9 8 3 5 1 6 7 2

8 3 5 9 2 6 7 1 4

2 7 6 4 1 3 5 9 8

1 4 9 7 8 5 2 6 3

www.salonjokilaakso.net Suomusjärvellä

SU 24.4. klo 10-14 t NBUPU t LFOHĂ&#x160;U t QBKV QĂ&#x160;SFLPSJU t WBBUUFFU t LPJSBUBSWJLLFFU ZN ZN Tervetuloa! t. markkinakauppiaat

Vastaanotto 10 vuotta Salossa

ERIKOISHAMMASTEKNIKKO MARKO ROSENDAHL

t LPLPQSPUFFTJU t QPIKBVLTFU t LPSKBVLTFU t TBBUBWBOB NZĂ&#x161;T QSPUFFTJFO IPJUPUVPUUFJUB KB WĂ&#x160;MJOFJUĂ&#x160;

Sopiiko alaproteesisi huonosti vai onko se muutoin epämukava? Tule ja kysy implanttivaihtoehtojen tuomasta edusta erikoishammasteknikoltasi

TEEMAPĂ&#x201E;IVILLĂ&#x201E;MME 26.-27.4. Maksuton suun ja proteesien tarkastus sekä konsultointi ilman ajanvarausta teemapäivien ajan klo 9.00-16.00.

Tervetuloa, tarjolla kahvia ja pullaa! Helsingintie 4, Salo, p. 02-733 7737

Salonjokilaakso

Yhdistykset

tämĂśllä, Salorankatu 5-7, Salo. Esitykset: Ke 27.4. klo 19, to 28.4. klo 19, pe 29.4. klo 19. Liput p. 0440 520 260. Tapahtuma on osana Salon kaupungin Turku 2011 kulttuuripääkaupunkiohjelmaa. â&#x20AC;˘ Vaimoni on toista maata. Farssi, jossa pieni väärinkäsitys saa valtavat mittasuhteet. Teatteriravintola Asema, Asemakatu 15, Salo. Esitykset: Ke 27.4., la 30.4., pe 6.5. ja la 7.5. Esitykset alkavat klo 19. Liput ja tiedustelut: 0440 520 260. â&#x20AC;˘ Saapasjalkakissa 16.4.â&#x20AC;&#x201C;27.5., Salon Teatteri, Mariankatu 3. Esitys on teatterin 50-v. juhlanäytelmä. Esitykset: 20.4. ja 24.4. klo 18 â&#x20AC;˘ 23.4. ja 24.4. klo 16 â&#x20AC;˘ 26.4. klo 18 â&#x20AC;˘ 27.4. ja 29.4. klo 18 â&#x20AC;˘ 30.4. klo 16 â&#x20AC;˘ 4.5. ja 6.5. klo 18 â&#x20AC;˘ 7.5. ja 8.5. klo 16 â&#x20AC;˘ 10.5. klo 18 â&#x20AC;˘ 11.5. ja 13.5. klo 18 â&#x20AC;˘ 14.5. klo 13 â&#x20AC;˘ 18.5. ja 20.5. klo 18 â&#x20AC;˘ 21.5. ja 22.5. klo 16 â&#x20AC;˘ 25.5. ja 27.5. klo 18. Tied. ja ennakkovaraukset toimisto@salonteatteri.com tai p. 02-731 6055. www.salonteatteri.com. â&#x20AC;˘ Muurlan pyĂśräretki pääsiäisma 25.4. lähtee klo 14.00 Maamiesseurantalon eli Seuralan pihalta, os. Seuralantie 4, Muurla kk (Paloaseman takana). Kaksi eripit. matkaa, n. 6 km:n â&#x20AC;?perhereittiâ&#x20AC;? ja n. 14 km:n reitti Ylisjärven ympäri. Reiteillä juomapisteitä, joissa kerrotaan matkan varrella olevista kulttuuri- ja luonnonhistoriallisista kohteista. Järj. Muurlan Vihuri ry ja Muurlan kotiseutuyhdistys ry. Tapahtuma on osana Salon kaupungin Turku 2011 kulttuuripääkaupunkiohjelmaa. Lisätietoa www.salo.fi/2011. â&#x20AC;˘ PerniĂśn pyĂśräretki 26.4. klo 17.30. PyĂśräile PerniĂśssä ja tutustu kulttuuri- ja maisemakohteisiin. Reitit ovat helppoja ja soveltuvat myĂśs lapsiperheille. LähtĂś PerniĂśn ent. kunnantalon pihalta, Lupajantie 1, kuun kahtena viimeisenä tiistaina. Tied. Elina Välttilä, p. 02-778 4929. Järj. Salo 2011. Tapahtuma on osana Salon kaupungin Turku 2011 kulttuuripääkaupunkiohjelmaa. Lisätietoa www.salo.fi/2011. â&#x20AC;˘ Kamari 21 -konsertti â&#x20AC;?Proffat estradillaâ&#x20AC;? 27.4. klo 19-21. Kulttuuritalo KIVA, Horninkatu 21. Järj. Salon kaupungin kulttuuriasiain yksikkĂś. Tiedustelut: kulttuurituottaja Jouko Kivirinta puh. (02) 778 4982 tai jouko.kivirinta@salo.fi â&#x20AC;˘ Taitorata koululaisille ja pyĂśräsuunnistus 27.4. klo 9.30-12.00. Ympyräparkki, Salon tori. Ilmoitt. saku.nikkanen@salo.fi. Tied. Elina Välttilä, p. 02-778 4929. Järj. Salo 2011. Tapahtuma on osana Salon kaupungin Turku 2011 kulttuuripääkaupunkiohjelmaa. Lisätietoa vuoden 2011 ohjelmasta osoitteessa www.salo.fi/2011. â&#x20AC;˘ PyĂśräntuunaustapahtuma 28.4. klo 18-20 Salon torilla. Kerää oma joukkueesi ja tule kilpailemaan Salon parhaan pyĂśräntuunaajan tittelistä. KilpailupyĂśrät jäävät väripilkuiksi jokirantaan toukokuun ajaksi. Ilmoitt. nelli.taskinen@salo.fi. Tied. Elina Välttilä, p. 02-778 4929. Järj. Salo 2011 ja Salon kaupungin nuorisopalvelut. Tapahtuma on osana Salon kaupungin Turku 2011 kulttuuripääkaupunkiohjelmaa. Lisätietoa vuoden 2011 ohjelmasta osoitteessa www.salo.fi/2011. â&#x20AC;˘ Teatteri Provinssi päänäyttämĂś, Salorankatu 5-7, Salo: 6.5. klo 19.00 Kevätjazzit-Antti Sarpila band, solistina Johanna Iivanainen. 8.5. klo 15.00 Ă&#x201E;itienpäivä-konsertti â&#x20AC;&#x201C; tangokuningas Marko Maunuksela. 14.5. klo 19.00 Irwin-memorykonsertti, juontaa Vexi Salmi. 20.5. klo 19.00 Tango Primo- Johanna Debreczeni, Jouni Keronen. Samuli Jokinen-haitari. Liput ja tiedustelut: 0440 520 260.

Torstaina

S ä ä

ANJAMANI TERVETULOA!

T

A

I-HIERONT A 044 343 4874 H p.TERVETULOA!

Horninkatu, K-kaupan vier. ovi

Jasmin THAIHIERONTA Hyvää, taidokasta hierontaa Helsingintie 18, SALO p. 040 561 3299

OGPPG 61 MNQ

UÂźJMĂ&#x2018;RQUVKNNC QUQKVVGGUGGP

KNOQKVWU"UCNQPLQMKNCCMUQ PGV

Lauantaina

15 Halikko

Pertteli

Salo

15 Halikko

Suomusjärvi

Pertteli

Salo

Suomusjärvi Kisko

PerniĂś

16 Halikko

15

KemiĂś

Pertteli

Salo

Suomusjärvi Kisko

Halikko

Suomusjärvi Kisko

PerniĂś KemiĂś

Pertteli

Salo

Kiikala

Muurla

16

16

PerniĂś

16

Särkisalo

Somero

17

Kiikala

Muurla

14

PerniĂś

Särkisalo

Kuusjoki Somero

Kiikala

Muurla

15

17

Kuusjoki Somero

Kiikala

16

Sunnuntaina

16

Kuusjoki Somero

Kisko

17

KemiĂś

Särkisalo

Särkisalo

Palvelevan meteorologin puhelinnumero 0600 1 0600 (3,95 / min + pvm)

Aineistopäivä ilmestymisviikon maanantai. Ilmoitusaineistot osoitteeseen ilmoitus@salonjokilaakso.net

Chock Dee UUSI HIEROJA Hornink. 7, p. 040 816 0537

LON SA

UVC GPUK XKKMQP Q F J Q L P G K KU Ÿ UK 2ŸŸ V KVGVWV CKPGKUVQ NGJVGGP VCTMQ UUŸ

14

Kuusjoki

Hierontapalveluja

040 816 0543 - Horninkatu 9H9, Salo

;*&+56;5 ,# /'018+0--+2#.561+..#

Perjantaina

14

KemiĂś

Thaihieronta

21+--'7-5'..+0'0 #+0'+561#+-#6#7.7

Loppuviikon sää

Muurla

EHT-liiton jäsen

SSO:n Rikala Bar&Night -ravintolassa järjestetään kiirastorstaina PääsiäisRock-hyväntekeväisyystapahtuma. Illan pääsylipputulot lahjoitetaan Varsinais-Suomen Lastensuojelukuntayhtymälle Halikon Perhetukikeskuksen uudisrakennuksen varustamiseen. RavintolapäällikkĂś Peter Miller kertoo, että luvassa on jälleen kerran pääsiäispyhien kovin rocktapahtuma. - Esiintyjänä meillä on esimerkiksi FIASKO, joka on tuttu a iemmista Pää siä isRockeista ja ollut lämppärinä muun muassa Irinalle. Bändissä vaikuttavat mm. Luis Herrero (Mariska & Pahat Sudet), Samuli Jokinen (Jenni Vartiaisen bändi), Lauri Vilhonen (jokapaikanhĂśylä & kitaravirtuoosi), ja solistina Sofia â&#x20AC;?Fiaâ&#x20AC;? Holmberg, Miller kertoo.

Vauhtia ja musiikkia iltaan tarjoilee myÜs turkulainen Honeysuckers; nelihenkinen, ammattimuusikoista koostuva rockbändi, jonka soittolistalla on klassikoita Elvikseltä, Little Richardilta ja vaikkapa CCR:ltä. - Tänä vuonna haluamme tarjota musiikkia mahdollisimman laajalle kuulijakunnalle ja illan esiintyjien ohjelmisto koostuukin klassikkobiiseistä aina 60-luvulta tähän päivään, Miller kertoo. Perinteeksi muodostunut tapahtuma järjestetään tänä vuonna kuudetta kertaa. Ajankohtainen lahjoituskohde valittiin tänä vuonna sen lapsiperheiden hyvinvoinnin eteen tekemän ar vok kaan tyÜn vuoksi. - Pääsylipun hintaan saa reilusti vastinetta ja samalla pääsee tukemaan tärkeän kohteen toiminnan kehittämistä.

Mahachoke

THAI-hieronta 045 313 3339 - tervetuloa! Hämeentie 14, Salo

Toimituksen käynti/postiosoite Turuntie 15, 24240 SALO Puhelimet Keskus (02) 7272 980 Sivunvalmistus (02) 7272 981 Ilmoitukset (02) 7272 982 Toimitus (02) 7272 983 Laskutus (02) 7272 984 Faksi (02) 7272 999 Avoinna

ma-pe 9.00-16.00 ISSN 1456-5285

Sanomalehtien liiton jäsen

SähkÜposti toimitus@salonjokilaakso.net ilmoitus@salonjokilaakso.net

Päätoimittaja Pekka Mäenpää (02) 7272 991 pekka.maenpaa@salonjokilaakso.net

Ilmestymispäivä torstai Sivunvalmistus Salonjokilaakso Painopaikka Salon Lehtitehdas Painos 29.000 kpl Jättijakelu 6 krt/v. 38.000 kpl

Ilmoitusmyynti Katja PĂślĂśnen (02) 7272 994 katja.polonen@salonjokilaakso.net

Jakelu Salo-Suorajakelu Oy, Posti, Kuljetusliike Jokinen Oy JakeluhäiriÜilmoitukset: Salo-Suorajakelu Oy p. 040 0533 090 (ark. 9.00-16.00)

Ilmoitus- ja sivunvalmistus Brita Jokiniemi (02) 7272 993 brita.jokiniemi@salonjokilaakso.net Tero Mäkinen (02) 7272 992 tero.makinen@salonjokilaakso.net

Lehden tilaus postitse kotiin 50â&#x201A;Ź/vuosi.

7

Teatteri Provinssi ry SääntÜmääräinen K O K O U S tiistaina 31.5.2011 klo 17.00 Salorankatu 5, Salo


SALONJOKILAAKSO

20

Mopokesän kuumimmat Mopokesän kuumimmat uutuudet! uutuu uudet!

PERTTELI KK. Turrintie 14. 4-5h+k+s+pesuh.+pukuh.+khh+2 p p SALO O VALHOJA. VALHOJA wc=150m² +varastotilaa+lämmin Kuuselankatu 7 as 3. autotalli. Erillinen varastorakennus. 3h+k+s+ph+khh+2wc=93,5m². Oma tontti 1210m² aivan Kaivolan +varasto+autolle katospaikka. keskustassa. Vapautuu nopeasti! Kaukolämmitys, rak.v.1990. Kauniilla H.198.000€. asuinalueella. H. 145.000 €.

KERROSTALOSTA

RIVITALOSTA

SALO ALO RAPPULA. RAPPULA Ristikedonkatu 35. 1h+kk+kph+vh+alkovi=35,5m². p , 5.krs. Hissitalo. Tilava, toimiva. H. 42.500€. SALO KESKUSTA. Esterinkatu 18. 2h+k+s+ph/wc=43,5m²+lasitettu p , pparveke. Hissitalo, yläkerran y kulmahuoneisto. Rak.v.2008. Tilaihme, kuin uusi. Laatua ja tasoa. Tyylikäs yy talo. Heti vapaa! H. 141.500€.

Torstaina 21. huhtikuuta 2011

OMAKOTITALOJA

SALO RASVALA. Kurvitie 1, Kruusila. 4h+k+s+pukuh.+wc+ SALO OLLIKKALA. Ketomäenpolku p 5 B 17. eteinen. Asuin p-ala 100m². 3h+k+ph/wc=75,5m²+lasitettu p , Sähkölämmitys patterein, puuliesi pparveke. 1.krs. Kaunis keittiö. ja takka. Kaksi piharakennusta. Kaukolämmitys, kaapeli-tv. Heti vapaa! Tilan p-ala 0,5250 ha. Heti vapaa! H. 78.000€. H. 68.000€. SALO KESKUSTA. KISKO HONGISTO. Raatihuoneenkatu 5 A 1. 4h+k+kph=92m²+lasitettu p pparveke. Lehtiläntie 95. Yhdessä tasossa 1.krs. Päätyasunto. y Kaukolämmitys. 3h+tupakeittiö+s+ph/wc+wc+vh+ eteinen = 90m². Erillinen Sähköstä ja j vedestä omat mittaukset. Heti vapaa! H. 129.000€. autokatos/varasto. Hieno tontti 6070m². H. 89.000€. HALIKKO KK. Uuttelantie 4 A 6. 4h+k+ph/wc+wc+2vh=99,5m²+iso p , lasitettu pparveke. 2.krs, hieno ppäätyhuoneisto. y Kaukolämmitys. y Ph/wc kaakeloitu. Uusittu keittiö. tilavat valoisat huoneet. Vedestä ja sähköstä omat mittaukset. Tilaa tarvitsevalle. H. 112.000€.

SALO PAHKAVUORI. Näädänpiha 9. 4h+k+s+ph+2wc+vh=110m²+ SALO KESKUSTA. varasto+katos kahdelle autolle. Rummunlyöjänkatu y j 20 B 8. Sähkölämmitys, varaava takka. 4h+k+s+ph/wc+wc+vh+khh=106,5m² p , Lattiat laattaa ja laminaattia. Ph +kaksi isoa lasitettua pparveketta. ja wc:t kaakeloitu. Kaupungin Rak.v.1988. Hissitalon yylin krs. vuokratontti 414m². Heti vapaa, Valoisa. Parkettia, kaakelia. H. 235.000€. tule ja katso! H. 158.000€.

SALO AARNIONPERÄ. Karjaskylänkatu j y 243. 4h+k+rh+s+2ph/wc+takkah.+khh +wc+vh+ask/pukuhuone= 200m²+lasitettu parveke 21m²+parveke+lämmin autotalli 18m²+lämmin varasto 5,6m². Varaava takka. Lattiasähkölämmitys. Kaikin puolin hyvä talo! Kaupungin vuokratontti 1578m². Keskustaan 4km. H. 277.000€.

SC

Shogun

Odotettu skootteriuutuus! Pirteä nelitahtimoottori, tuplaiskunvaimennus takana. 2 värivaihtoehtoa, mustaharmaa ja vaaleansininen.

Vuoden kuumin mopouutuus! Moottoripyörä -tyylinen ulkoasu ja ajoasento. Nelitahtimoottori variaattorivedolla. Väri, vihreä

Hinta: 1990,-

Hinta: 1490,-

VARASTOTILAA

PERTTELI RTTELI KK. KK Pappilantie 61. Lämmin varastorakennus 100m². Kaupungin vesi ja viemäröinti. Ent. jätevedenpuhdistamo 80m². Tilan pinta-ala 2,2200ha. Tila rajoittuu Uskelanjokeen. H. 65.000€.

VUOKRATTAVANA

SC-R

KT T 1h+kk+ph/wc+alkovi=32m². 1h+kk+ph/wc+alkovi=32m² Vanutehtaankatu 2. Salo Ollikkala. Vuokra 370€/kk. Vakuus 2 kk. KT 1h+kk+ph/wc+alkovi=33m². Majavankatu 4. Salo Pahkavuori. Vuokra 375€/kk. Vakuus 2 kk. KT 1h+kk+ph/wc+alkovi=32m². Ollikkalankatu 2. Salo Ollikkala. Vuokra 350€/kk. Vakuus 2 kk. KT 2h+k+s+ph/wc=43,5m²+parveke. Esterinkatu 18. Salo keskusta. Vuokra 580€/kk. Vakuus 2 kk. KT 2h+kk+ph/wc=52m²+ lasitettu parveke. Koulukatu 10 as 7. Salo Alhaisi. Vuokra 500€/kk. Vakuus 2 kk.

Upea endurouutuus! Laadukas Lifan –nelitahtimoottori. Levyjarrut edessä ja takana. Digi taalimittaristo.Väri, mustapunainen

Skootterimalliston tähti! Tehokas nelitahtimoottori, säädettävät takaiskunvaimentimet. Futuristiset LED –valot ja XENON –look ajovalot edessä. 2 värivaihtoehtoa, mustapunainen ja mustasininen.

Hinta: 1790,-

Hinta: 1690,-

Supermoto 2

GOLFARIT HUOMIO!

Kysy tuotteisiimme Aktiiviraha Mastercard -rahoitusta.

TOUR 2011

10 kk maksuajalla luoton korko 0%. Kampanjamaksu 30 euroa. Tilinhoitomaksu 4 euroa /kk. Vaatii luottopäätöksen.

ensimmäiset pelipäivät:

To 21.4. Salo Golf To 28.4. Meri-Teijo Golf

www.falmek.fi www.falmek.fi fi

SALON KIINTEISTÖVÄLITYS OY

Jouko Jouko k Virtanen Virtanen [A] [A] lkv lk k Jarmo J Virtanen Virtanen Turuntie 3, T 3 Salo, Salo puh. puh 02-731 02 731 5075, 5075 02-731 02 731 9940

www.salonkiinteistovalitys.net

Suorat kännykkänumeromme: Jouko Virtanen 0400 534 975 Jarmo Virtanen 0400 534 976

A29

PARHAISTA OSISTA TEHTY!

-50 cc tehokas 4-t. - 4-vaihdetta, käsikytkin - takana säädettävä kaasuiskari, edessä UPSIDE-DOWN keula

Sport´s by Apollo

Off Road

995

+ pakki, käsikytkin

695

- kevyet aluminiivanteet - cst-kisarenkaat - laadukas, tukeva jousitus - maantikäyttöön E-tyyppihyväksytty

HYENA EVO 50cc

SUPER MOTARD PARASTA EUROOPPALAISTA SUUNNITTELUA! UUSI TEIDEN VALTIAS ON TÄSSÄ!

(1695 )

KONEKAUPPAA VUODESTA -56

YLIVOIMAINEN HINTA-LAATUSUHDE

OSISTA VALMISTETUILLA SUPERMOTOILLA!

- SuperMoto Renkaat etu: 100/70-17" taka: 130/70-17",

- kevyt putkirunko laadukkaat alumiiniset ja sarjansa vanteet tehokkain 50cc vesijäähdytteinen 2-t moottori!

125 cc

- Takana säädettävä kaasuiskari - kaksimäntäiset levyjarrut sekä edessä että takana

250 cc 4-tahti moott. VESIJÄÄHDYTYS -19 hv/7000 rpm -edessä säädettävä air-cell upside-down keula -takana säädettävä kaasuiskari -renkaat etu 110/70-17" - " taka 130/70-17" mitat 2200*850*1480 mm -istuink. 910 mm

UUTTA, NETTILUOTTO! MAKSA JOUSTAVASTI KK-ERISSÄ, JOTKA VOIT ITSE VALITA! TOIMITUKSET Sopimuksen teet KOKO MAAHAN! suoraan kätevästi nettikaupassamme!

JA NYT KAUPANPÄÄLLE KUNNON PERÄKÄRRY JA PUSKULEVY JA RUOHONLEIKKURIIN BIOKIERRÄTYSSARJA!

545

1795 VAIN

- 125cc tehokas ja vähäpäästöinen 4-tahti OHV moottori 11 hv/75oo r/min - Edessä UPSIDE-DOWN iskunvaimennus

SYKÄHDYTTÄVÄ PRO-TASON SUPERMOTO MAANTIELLE NYT MEILTÄ!!

2195

SARJASSAAN! S!

UUTUU

- 14/12" PYÖRÄT

jopa 40 mm OKSILLE

169

NYT ERÄN VAI

Polttomoottorikäyttöinen CJC-1001 PAINEPESURI 250SBN -max.paine 200 bar -vesimäärä 600L/h -5,5 hv OHV-4 tahtimoottori -messinkipumppu -4 eri pesusuutinta -isot pyörät sähköistä vapaa, itseimevä!

395

ERÄ VAIN

Osta kunnon peli!

INTEGROITU ROSKASÄILIÖ VAKIONA!

HUIPPU- -kaksi leikkaavaa TEHOKAS kääntöterää tekevät siistiä,

PAINEPESURI HUIPPU- LAADUKAS JA KEVYT VARUSTEIN JA -TEHOIN! KÄTEVÄ LETKU-työpaine 140 bar KELA, -vesimäärä 410 L/h TURBO-moottori 2000W SUUTIN -isot pyörät, + HARJA helppo siirrellä

2500W /230V

JA TOSI TEHOKAS SHOKKIHINTAAN ERÄ

159

2510 SILENT

OKSAHAKETIN

- RAJU 140 CC OIL-COOL MOOTTORI - UP-SIDE-DOWN ETUHAARUKKA

359

1995

Murskaava, hiljainen HAKETIN

KESÄN 140cc CROSSIPYÖRÄ VARMASTI COOLEIN PELI TARJOUSERÄ SHOKKI

70cc HUIPPU UUTUUS NYT MEILLÄ! ORIONIN UUSI SUPERMOTO-KEVARI! ENSIVIE KATU-USKOTTAVUUTTA TEILLE VAIN PARHAISTA CROSSI

1495

KEVÄTALENNUS

1250

ERÄ NOPEILLE

I IKK KA VAIN

PORTAATON HYDROSTAATTI107 cm VOIMANSIIRTO VAKIONA LEIKKUULAITE

AGB-37-TTR

50

226 229 228 048

PIENTRAKTORI

17,5 HV

1590

KEVÄTN Tieliikenteeseen rek. 1799 HINTAA

3131 3131 3131 3131

AUTOMATIC

250cc vesijäähdyt. 4-t.moottori -teho 16 hv -vaihteet 4+1

(raj.erä)

044 044 044 044

www.kone-glans.fi

BS250S-11B RAPTOR

AGB36 UUSI MALLI Parhaista osista tehty! -50cc tehokas 4-t.

Tehokas 125cc IN A 3 vaihdetta V

MIKSI MAKSAISIT LIIKAA...

- tukeva teräsrunko - istuinkorkeus ODOTETTU UUTUUS! 780 mm HIENO 250CC SPORTTIMÖNKIJÄ - 2-mäntäiset HÄMMÄSTYTTÄVÄÄN HINTAAN! Isokokoinen sporttipeli levyjarrut etu+taka TYYLIÄ, TEKNIIKKA, VAUHTIA!

YLIVOIMAINEN HINTA-LAATUSUHDE Katu-uskottavuutta maantielle. SUPERMOTO

-5-vaihdetta, käsikytkin -edessä UPSIDE-DOWN keula -takana säädettävä kaasuiskari -2-mänt. levyjarrut etu+taka -tukeva teräsrunko -istuinkork. 880mm -renkaat e+t 100/70-17" /130/70-17" -mitat: L x W x H, 2300 x 880 x 1235 mm

Myynti: Jani Tuomaala Jori Falkstedt Varaosat: Huolto:

Piisitie 3, HALIKKO AS. (Uusi osoite) myynti@falmek.fi avoinna ma-pe 8.00 - 16.00

SUORAAN MAAHANTUOJALTA

SUPERMOTO

To 5.5. Wiurila Golf To 12.5. Salo Golf

2500 W

2504

jopa 40 mm OKSILLE

98

pientä haketta -moottori 2500W/230V -kuljetuspyörät ERÄ -roskapussi VAATIVAM- -tukeva runko NOPEILLE

PAINEILMAKOMPRESSORI TÄYSI PAKETTI!

PAANKIN KÄYTTÖÖN.

Painemittari ja myös letkupainemittari säädöllä!

99

-24 L säiliö -tuotto 120 L/min -2 ULOSOTTOA VAIN - paino vain 25 kg

GE150

3 x TESTIVOITTAJA! 2500 W Todella suosittu ja tehokas

PUUTARHASILPPURI

Patentoitu apilanmuotoinen syöttöaukko. Tukkeutumaton poistoaukko VIELÄ sekä vaimennettu KAUPANPÄÄLLE syöttötorvi. 5 OSAINEN Turvallinen PAINEILMATYÖKALUSARJA, ja helppokierreletkulla käyttöinen

ja liittimin.

359

JOENSUUNKATU 10, 24100 SALO p. 0403 00 1050. Av. MA-TO 9-17, PE 9-18, LA 9-14

Tilaa helposti nettikaupastamme www.kone-glans.fi


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
L16-11 by Salonjokilaakso lehti - Issuu