numppa.net
ANDI
Yhdistävä tekijä.
Juhani Nummentalo.
Suomi rakennetaan yhdessä.
183
Varsinais-Suomi
Katja Taimela - rohkea puolustaja
www.mwegerano.com
161
30
Tue Tuellasi jatkokaudelle edu eduskuntavaaleissa 2011 www.katja2011.fi ww
N:o 13
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
Palvelemme sunnuntaisin klo 12-18. Tervetuloa!
Halikon Prismasta
RATKAISEVAN EDULLISESTI Puma Hahmer Tr
NAISTEN KÄVELYJALKIN NEET Airwalk Flip J Lace
Airwalk Cupsole
POIKIEN SKATE A JALKINEET
Koot 41-46.
Koot 36–42.
29,90
SKATE A JALKINEET
39,90
Koot 36-40.
39,90
Puma S Mid
NAISTEN VAPAAAJAN JALKINEET Koot 36–42.
59,90
Didriksons Moment
MIESTEN ULKOILUPUKU
99,90 Didriksons Moment
NAISTEN ULKOILUPUKU
99,90
Tamminen NAUDAN
PAISTISUIKALE
400 g (9,98/kg), alkuperämaa Suomi
3,99
ACTIVIA JOGURTTI
POIKIEN SKATE A JALKINEET T
29,90
19,95
Koot 35–40.
Portti
Atria
KEVYT PERHENAKKI
5,95/kg
Arla Danone
TY T YTTÖJEN VAPAA-AJAN JALKINEET
PORSAAN MARINOITU PIHVIFILEE, n. 900 g,
alkuperämaa Suomi
POWER COW VANUKAS
Saarioinen
PALVIKINKKU
560 g (4,02/kg)
300 g (6,63/kg)
2,25
Israel, Jaffa Shamouti
APPELSIINI
1,99
ke-ma 30.3.-4.4.
1 lk.
Philadelphia
Oululainen
TUOREJUUSTO
REILU PEHMOPALAT
VALKOSIPULI- TAI YRTTIVOIPATONKI
0,89/kg
Rainbow
175 –200 g (9,66 – 8,45/kg)
1,69
500 g (3,38/kg)
1,69
Pakaste, 350 g (3,69/kg)
1,29
LASAGNET TAI PASTAT
300 g (5,97/kg)
1,79
ke-ma 30.3.-4.4.
120 g (2,25/kg)
0,27
Koot 35–40.
Rainbow
2 x 125 g, 250 g (3,96/kg)
0,99
Catmandoo Opa
Bagheera Saphire
Suomi
RUUKKUSALAATTI
1 lk.
0,49/kpl
Suomi
TOMAATTI
ke-ma 30.3.-4.4.
1 lk.
2,95/kg
Kotiuunin
VIINERIT
Pakaste, 480 – 516 g (5,60 – 5,21/kg)
2,69
PEPSI TAI PEPSI MAX
4 x 2,0 l, 8 l (0,58/l) (sis. 4,65 + pantti 1,60)
6,25
PRISMA HALIKKO
Prismantie 2, 24800 Halikko, p. 075 3030 1500 Lankaverkko 8,28 snt/puhelu + 1,48 snt/min mobiiliverkko 8,28 snt/puhelu + 16,56 snt/min.
8-21, 8-18, 12-18
SALONJOKILAAKSO
2 Sampo Pankki Oyj, www.sampopankki.fi
Hae Kilpaileva Asuntolainatarjous Sampo Pankista
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
Tehokasta apua asunnon vuokraukseen Hoidamme asuntosi markkinoinnin, esittelyn sekä hakijoiden haastattelut. Luottotiedot tarkastamme kaikilta hakijoilta. Helpoimmillaan Sinun tulee vain hyväksyä ehdottamamme vuokralainen. Välityspalkkiomme on yhden kuun vuokra (sis. alv:n) + isännöitsijäntodistuksesta aiheutuva kustannus.
Niko Aalto 050 422 6761
Sabine Raita 050 422 6742
Kysy lisätiedot ja varaa aika neuvotteluun konttorissamme. Sähköpostit: etunimi.sukunimi@sampopankki.fi Salon konttori Turuntie 6
Ajanvaraus: Optikko ja Silmälääkäri (02) 727 2800 salon.silmalasikeskus@synsam.fi
Turuntie 14, Salo. Palvelemme ma-pe 9-17.30, la 9-14.
Kun etsit vuokra-asuntoa, niin katso tämän hetkinen tarjontamme osoitteesta opkk.fi/salo Kysy lisää palvelustamme 044 770 1340/Jenni Betancourt Salon OP-Kiinteistökeskus Oy, LKV
Turuntie 7, 24100 Salo,puh. 010 255 1377* Lankapuhelimesta soitettaessa 0,0828€/puhelu + 0,0595€/min. (alv 23%) Matkapuhelimesta soitettaessa 0,0828€/puhelu + 0,1704€/min. (alv 23%)
KEVÄ ÄTRIEE HA A MYY YJÄII SET A -SU 2.-3.44 ! NAMILASS S A LA
ILMANVAIHTO KUNTOON Huhtikuun aikana tilattuihin ilmanvaihtokanavien puhdistuksiin KAUPAN PÄÄLLE:
LTO-koneen huoltopaketti (uudet puhallinmoottorien laakerit sekä suodatinsarja) Ilmamäärien mittaus ja säätö + mittauspöytäkirja
T:mi Mauri Hopiavuori
044 531 1071 www.hopiavuori.fi
POMPPIJOIDEN KAVERI EETU-KONNA TULEE KÄYMÄÄN KYLÄSSÄ! KASVOMAALAUSTA JA KORUASKARTELUPAJA Miu LOUNAS SEISOVASTA PÖYDÄSTÄ KLO 11-15 PAIKALLA OHJELMAA MYÖS AIKUISILLE: VAATE-, KOSMETIIKKA- JA AUTOESITTELYÄ! u s i Kr 2.4. KLO 10-18 JA 3.4. KLO 10-16. Ä LUE LISÄ Ä: Avoinna: TI -SU SU U kkl klo 10 10-20 20
Tiidu
Pate
K Ki Kiertokatu t k t 4, 4 SALO S
Lehtesi verkossa:
www.salonjokilaakso.net
Kotitalousvähennys 60%
OSTETAAN! HUUTAVA PULA HYVISTÄ AUTOISTA! oisia t n u k ä v y h Ostamme utoja käteisellä! aisista l i n a p a j s a 8 myö vm. -96-0 Kova pula yöristä vm. -95-11 moottorip
TULE JA TARJOA!!!
Lunastamme myös mahdolliset loppuvelat.
Takatalo
www.
.fi
Helsingintie 32, Salo
Autot/moottoripyörät Jani ...........(02) 7272 403 Moottoripyörät Otto ...........(02) 7272 402
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
3
Toimituksen osoite: Sähköpostit:
Angelniemellä reippaita partiolaisia • sivu 7
Kevät paljastaa routavauriot • sivu 9
Vilpas SM-välierissä sunnuntaina • sivu 14
Pelastusarmeijan kevätkeräys käynnissä • sivu 16
Turuntie 15, 24240 SALO toimitus@salonjokilaakso.net ilmoitus@salonjokilaakso.net etunimi.sukunimi@salonjokilaakso.net
Monipuolinen tanssishow Halikossa • sivu 18
Nauru raikui ja hernekeitto maistui kaupungintalon harjakaisissa Pekka Mäenpää
Salon kaupungintalon harjakaisissa ei puhuttu tiistaina neliöistä eikä miljoonista. Sen sijaan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Jukka Roos muisteli rakentajien ja kutsuvieraiden iloksi muutamalla sanalla eri vuosikymmeninä tehtyjä kaupunginta-
Valtuuston puheenjohtaja Jukka Roos uskoo uuden kaupungintalon tulevan tarpeeseen.
losuunnitelmia. Roosin mukaan jo vuonna 1961 varattiin miljoona viisisataatuhatta markkaa kaupungintalon suunnitteluun. - Nyt 50 vuoden päästä voi mielestäni kohtuullisesti kysyä olemmeko kypsiä tämän kauniin ihmisen käden työn, inhimillisen työpaikan ja kaupunkilaisia palvelevan rakennuksen valmistumiseen. Mielestäni olemme, Roos sanoi. Kaupungintalon pääurakoitsijan NCC:n LounaisSuomen aluejohtaja Mika Soini kertoi kaupungintalotyömaan nousseen aikataulussa osin salolaisten osaamisen ansiosta, sillä yrityksen henkilöstöstä noin 10 prosenttia asuu ja elää Salossa. - Olemme halunneet panostaa tekniseen laatuun ja rakennuksen toimivuuteen. NCC:ssä korostamme työturvallisuutta ja tälle kaupungintalotyömaalle voi antaa erityiskiitoksen siitä, että täällä ei ole tapahtunut yhtään tapa-
Rakennuskonsultti Timo Harjakaista esittävä näyttelijä Aku Hirviniemi sai kaupungintalon harjakaisiin osallistuneet rakentajat, virkamiehet ja poliitikot rentoutumaan turmaa, Soini sanoi. Koska salolaisessa suunnittelussa ja rakentamisessa käytetään mielellään konsultteja, sellainen oli palkattu myös
kaupungintalon harjakaisiin. MTV3:n Putous-ohjelmasta tutuksi tullut rakennuskonsultti Timo Harjakainen teki hernekeiton ja kahvin välissä
vastaansanomattoman pitävän kosteusmittauksen ja ehkä vielä vakuuttavamman lujuuslaskelmakokeen. Lujuuslaskelmatestissä tar-
vittiin saumatonta yhteistyötä kaupungin virkamiesten kanssa ja tällä kertaa yhteistyö todella toimi.
Lentopallon mestaruustaistelu alkoi tiistaina Salohallissa Pekka Mäenpää
L
entopa l lon na isten Mestaruusliigan finaalit käynnistyivät tiistaiiltana Salohallissa. Hy vä ä n ke vät v i ree seen päässyt Oriveden Ponnistus haastoi LP Viestin heti ensimmäisessä erässä ja nappasi huikean taistelun jälkeen en-
simmäisen erän itselleen lukemin 24-26. Salonjokilaakson tämän viikon lehden viimeinen sivu lähetettiin painoon välittömästi ensimmäisen erän päätyttyä, joten lopputulosta emme lehteen asti saaneet. Salolaiskatsojien sydämiin itsensä kahden kauden aikana pelannut tähtihakkuri Virgi-
nie De Carne ilmoitti maanantaina finaalien ennakkotiedotustilaisuudessa Helsingissä, että hän lopettaa pitkän pelaajauransa Mestaruusliigan finaaleihin. - On upeaa päättää ura juuri LP Viestissä. Minulle se on hieno asia, en olisi parempaa joukkuetta voinut toivoa viimeiseksi joukkueekseni, Vir-
rie sanoi. Päätöksestään viikonloppuna valmentaja Tomi Lemminkäiselle kertonut ”tuulitukka” ei näin jättänyt LP Viestille edes mahdollisuutta neuvotella jatkosta. - Virrie kertoi päätöksestään ja kysyi, voiko kertoa sen julkisuuteen jo ennen finaaleja, Lemminkäinen sanoi.
LP Viesti aloitti lentopallon Mestaruusliigan finaalit vahvasti. Salohallissa tunnelma nousi kattoon, kun Oriveden kannattajajoukko haastoi salolaiskatsomon kannustamaan kilpaa omaa suosikkiaan.
De Carne voitti LP Viestissä mestaruuden jo viime keväänä. Palkintokaapissa on myös Suomen cupin kultaiset mitalit kahdelta kaudelta. Pääkaupunkiseudulla asuva hakkuri on voittanut aiemmin urallaan myös Belgian, Espanjan ja Sveitsin mestaruudet. - En ole vielä päättänyt mitä teen pelaajaurani jälkeen. Se on selvä että haluan jatkossakin jollakin tavalla olla mukana lentopallossa, Virrie sanoo. De Carne on antanut suomalaiselle ja salolaiselle naislentopallolle välähdyksiä eurooppalaisesta huippulentopallo-osaamisesta. Hyväntuulinen ammattilainen on nähty muiden Viestin pelaajien tapaan myös talkoissa, kun tarve on vaatinut. Hän on ollut myös ratkaisevin lenkki siinä, että LP Viesti ei ole yli kahteen vuoteen hävinnyt kotimaan kentillä yhtään virallista liigan tai cupin ottelua. LP Viestin fi naalivastustaja OrPo nousi liigafinaaleihin kukistamalla HPK:n tiukassa kuuden pelin välieräsarjassa. Marraskuussa OrPo otti jo cupin hopeaa ja nyt tulee vähintään sama mitali liigassa. OrPon valmentaja Juhani Viita sanoo, että pitkä välieräsarja kehitti erittäin paljon hänen joukkuettaan. - Tämä on sellainen ryhmä, joka haluaa menestyä. Loppuotteluissa lähdetään siitä, et-
tä me lähdemme pelaamaan monipuolista peliä. Viesti voidaan voittaa ihan niillä aseilla, joilla lentopallossa yleensäkin pystytään voittamaan. Jo ennen sarjakauden alkua me asetimme tavoitteeksi mestaruuden, Viita sanoo. Myös OrPon suomalainen luottopelaaja Anni Mäkinen oli ennen avauspeliä samoilla linjoilla valmentajansa kanssa. - Henki on nyt joukkueessa korkealla. Välierät olivat kunnon taistelua. Siinä sai todeta, että voitto ei tule itsestään, vaikka olisi peleissä 3-0-johdossa. Finaaleissa tärkeää on oman tason pitäminen. Erittäin luottavaisena lähden finaaleihin, Mäkinen toteaa. Juhani Viita valmentaa liigassa ensimmäistä kauttaan ja LP Viestin valmentaja Tomi Lemminkäinen puolestaan toistaiseksi viimeistä kauttaan. - Olisi hienoa lopettaa LP Viestin mestaruuteen. Uskon että me otamme neljä finaalivoittoa ensin. OrPon pitää kyllä pelata vielä paremmin kuin HPK:ta vastaan, jos haluaa viedä mestaruuden, Lemminkäinen toteaa. Joukkueet kohtaavat keskiviikkona Orovedellä ja seuraavan kerran Salohallissa ensi lauantaina.
SALONJOKILAAKSO
4
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
Perttelin kirkossa Taanilan monologia
Tietojenkäsittelyn opettajat Saloon - AMK:ssa harjoitusyritysmessut
Salonjokilaakso
Salonjokilaakso
Lausuntataiteilija Maija Piitulainen esittää perjantaina Perttelin kirkossa monologin ’Niityllä tuulee’. Kirjailija Katri Taanilan aikoinaan kirjoittama Niityllä tuulee on noussut vuosien myötä Piitulaiselle ehkä yh-
20€ 5€ 50€
70€
10€
Varaa nyt kesän julkisivumaalaus Myös lisäeristykset, terassit ja pienremontit y . ym
P 040 P. 0 593 3 594 9 3
Lähellä lähimmäistä WWW.SALO.ADVENTIST.FI
K AIKEN TAVARAN K AUPPAHUONE
Käsitöitä, vanhaa tavaraa, komeron aarteita ym. Tule ostoksille tai tuo myytäväksi! Länsiranta 8, Salo Ma-Pe 11-17, La 10-14 (02) 7271141 Katso myös
TYÖSUORITUKSIA Temppuileeko tietokoneesi? Haittaohjelmien ja virusten poistot, asennukset ja huollot sekä käyttöopastus asiakkaan luona. Myös tietokoneita yksityisille ja yrityksille.
SOITA 045 129 1390, Jani Grönroos
VUOKRATAAN Pakettiautot, henkilöautot, asuntoautot ja -vaunut, moottorikelkat Salon Autovuokraus 050 444 0020 www.salonautovuokraus.fi .salonautovuokraus.fi
E AN ETAA OSTETAAN .82/ 82/,13(6,b ,13( ,13(6,b (6, 6,b b -bb0 bb0,67g-b 0,67g 0,67g-b g -b 0$$7 0$$7,/$ 7,/$ ,57$,0,672-$ ,57$,0 0,6772-$ 0,672-$
0400 877 9005//SSSa Salmi alm mi
P$5$6 +,1TA puhelinosakkeista Maksan vs-veron
Soita 045 125 4422
deksi läheisimmistä teksteistä. ”Eihän tässä ole kuolema, vaan elämä, joka on vahvempi kuin kuolema.” Näin Piitulainen muistaa viime syksynä edesmenneen Taanilan sanoneen, kun lausuja aikoinaan pohti yhdessä kirjailijan kanssa tätä elämän ääripäitä käsittelevää tekstiä. Jo yli kaksikymmentä vuotta Piitulainen on esittänyt tätä yksinpuhelua, joka kertoo 1900-luvun alussa, pohjalaisessa kylässä eläneestä lapsenpäästäjästä ja ruumiinpesijästä Walpurista, jonka ”käsissä on elämän kosketus”. - Nämä runot antavat minulle voimaa elämään. Olen edelleen kiitollinen Katri Taanilalle hänen neuvoistaan ja ohjauksestaan, Piitulainen tilittää. Suolahtelainen lausuntatai-
Maija Piitulainen
teilija ja kunnallisneuvos Maija Piitulainen on harrastanut lausuntaa lapsesta asti. Vuonna 1979 hänet hyväksyttiin Suomen lausujain liiton taiteilijajäseneksi. Esiintymisiä on ollut vuosien mittaan runsaasti Helsingin Säätytalosta aina pienten kylien savutupiin. Piitulainen esiintyy Perttelin kirkossa perjantaina klo 18. Sen jälkeen pidetään musiikillinen ehtoollishartaus.
Salossa vietetään keskiviikkona ja torstaina luonnontieteiden alan neuvottelupäiviä teemalla IT-palvelut pilviin. Turun AMK:n yliopettajan Minna-Kristiina Paakkin mukaan päivien yhtenä tavoitteena on alueen yritysten ja oppilaitosten yhteistyö. - Saloon saapuu nelisenkymmentä tietojenkäsittelyn opetuksesta ja kehittämisestä k iinnostunutta opettajaa ja asiantuntijaa. Lisäväriä neuvottelupäiviin tuo keskiviikkona klo 12-15 Turun AMK:n Salon toimipisteessä järjestettävä harjoitusyrit ysmessutapa htuma, jossa esittäytyvät liiketoimintaa ja vuorovaikutusta harjoittelevat eri alojen opiskelijat, Paakki kertoo. Neuvottelupäivien aikana vierailijat keskustelevat muun
muassa koulutusalan tulevaisuuden näkymistä ja pohtivat uusia keinoja yritysten ja oppilaitosten väliseen yhteistyöhön. Pääpuhujana Salossa on Sofokus Oy:n toimitusjohtaja ja Turun seudun ohjelmistoyrittäjät ry:n hallituksen varapuheenjohtaja Teemu Malinen. - Malisen lisäksi paikalla on myös Microsoftin edustaja Teemu Tapanila. Hänen näkökulmanaan ovat pilvi-sovellukset eli monenlaiset verkon kautta käytettävät ohjelmistopalvelut, yliopettaja Paakki valottaa päivien ohjelmaa.
Yrittämisen avaimet opintojen aikana Moni ammattikorkeakoulun opiskelija ottaa ensimmäisen askeleen yrittäjyyteen Yrityksen liiketoiminnan perus-
Ensi viikolla teemana
U L I O T U A E N N E K I I JA L Ilmoitusvaraukset: Katja (02 7272 994), Pekka (02 7272 991) tai ilmoitus@salonjokilaakso.net
teet -opintojaksolla ja jokaisen opintojaksolla perustetun harjoitusyrityksen taustalla on myös todellinen kummiyritys, jonka toimintaa perustettu yritys jäljittelee. - Erittäin mielenkiintoista oli esimerkiksi yrityksen alkutaipaleen suunnittelutyö, jonka aikana yritysideaa alettiin tiimin jäsenten kanssa suunnitella aivan nollapisteestä. Lisäksi työskentely erilaisten ihmisten kanssa on ollut antoisaa ja opettavaista, kertoo Stiimi Fitnessin toimitusjohtaja Pyry Kunnas Turun AMK:sta. - Käytännössä noin kymmenen opiskelijan ryhmät ideoivat ja perustavat kukin oman harjoitusyrityksen, jossa he harjoittelevat yritystoimintaa koko lukuvuoden ajan, täydentää projektipäällikkö Ville Kalijärvi Turun AMK:sta. Harjoitusyrityksissä opiskelijat ovat huolehtineet itsenäisesti yrityksensä markkinoinnista, kirjanpidosta, myynnistä sekä veroista. Erotuksena tosielämään on, että rahat, tavarat ja palvelut liikkuvat ainoastaan virtuaalisesti. Yritystoiminnan lisäksi oppia tekemiseen on saatu projektin ympärillä pidetyiltä opintojaksoilta, joissa yritystoiminta on nostettu päärooliin.
Pirteä kaupunkilehti
Hyvää taidetta ja antiikkia
www.taidejaantiikki.fi P. 040 551 0979
KIRPPIKSIÄ Kirpputori lauantaisin klo 10-14, Asemakatu 2. Pääsiäislauantaina suljettu. Salon seudun Eläinsuojeluyhdistys. Kirpputoritapahtuma Muurlan Kirintalolla, Kistolantie 1, la 2.4. klo 10-17 ja su 3.4. klo 11-17. Pöytiä varattavissa 7,50€/päivä tai 12€/2 päivää. Varaukset/tiedust. p. 0400 225 621 tai 041 451 9719. Kahviosta itsetehtyä herkkua kahvin/mehun kera. Tervetuloa!
Turun AMK:n Salon toimipisteessä järjestetään keskiviikkona perinteiset harjoitusyritysmessut.
PIKKULAARIn RIVI-ILMOITUKSET YKSITYISHENKILÖILLE 5€ tai 10€
Huom! PIKKULAARI-ilmoituksia • Rivi-ilmoitukset seuraavaan PIKKULAARIIN ko. viikon maanantaihin klo 16.00 mennessä • Täytä alla oleva ruudukko, yksi merkki/ruutu (myös sananväli on merkki), puh.no mahduttava myös ruudukkoon. EI VASTAANOTETA • Tuo ilmoituksesi toimistollemme, os. Turuntie 15, (Koskisen Kulma, 2. krs) Salo, ja maksa käteisellä TAI puhelimitse eikä POSTITA ilm. osoitteeseen: Salonjokilaakso, Turuntie 15, 24240 Salo, ”Pikkulaari” ja laita rahat kuoreen. sähköpostilla. • MUISTA RUKSATA oikea ilmoitusosasto • 4 ensimmäistä riviä 5€, koko ruudukko 10€. PIKKULAARIN OSASTOT: MYYDÄÄN
OSTETAAN HALUTAAN VUOKRATTAVANA VUOKRATA SEKALAISTA 5€/kerta KIRPPUTOREJA 5€/kerta LAHJOITETAAN (maksuton) KADONNUT, LÖYDETTY (maksuton)
1-4 riviä
MLL-kirpputori Kiikalan Komisuon liikuntahallilla su 3.4. klo 11-13. Myyntip. oman yhd. jäs. 5€, muut 7€. Var. Sari 040 578 2428. Kahvio. Ks. myös www.kiikala.mll.fi.
5-8 riviä
OSTETAAN Lapsiperhe etsii metsäistä omakotitalotonttia enint. 5-7 km päässä Salon keskustasta. P. 050 331 3310.
SEKALAISTA Pieni hitsaushomma, tekijän laitteilla. Reikä veneen pohjassa. P. 044 334 6276
HALUTAAN VUOKRATA OKT/mökki rauhall. seudulta, koiranpitomahd. Max. 30 km Salosta. Vakituinen asunto. Ota yht. s-postilla: citron2@live.com OKT Salosta sairaseläkkeellä olevalle avioparille. Ei paritalo. Vuokra max. 600€. P. 041 720 9570.
VUOKRATTAVANA 58 m² asunto. Remontoitu v. 2008. Halikon asemalla. Vapaa 1.5. alkaen. Vuokra 485 €/kk. P. 040 937 2326.
5€ 10€
Nimi:
Osoite:
Puh.
Mikäli ilmoituksesi ei tehoa ensimmäisellä kerralla, (EI KOSKE Sekalaista ja Kirpputori-palstoja) saat
TOISTOILMOITUKSEN VELOITUKSETTA soittamalla numeroon 02-7272 993. Uusi RT 2h+kt+s 42,5 m² + autokatos + varasto Anjalassa. Maksukykyiselle, luotettavalle, pitkäaikaiselle vuokralaiselle. V. 580€/kk + sähkö + vesi. Takuu 2 kk. P. 040 756 0499.
MYYDÄÄN
Yksiö 44 m² Salossa, Salonkadulla. Vapaa 1.4. alkaen. V. 450€/kk + vesi + sähkö. P. 040 585 7263.
Nissan Almera 1.5 vm. 2000. Aj. 230 tkm, kats. 8/2010. Todella siisti ja ruosteeton. Ilmastointi ym. H. 3.300€. P. 040 596 9078.
61 m² 2h+k + lasitettu parveke. Oma sauna. 1. krs, hissitalo, autopaikka, sähkö. Vapaa 1.4. V. 570€/kk + v + s. Vakuus 1 kk. Ristinkedonkatu 34 as. 7. P. 0400 491 122.
Suihkukaappi 90x90x203, sis. hanan ja suihkun. Käyttämätön, h. 290€. P. 040 721 1475.
Polkupyörä Nopsa, 3-vaihdetta, jalkajarrut, 90€. Ruohonleikkuri Stiga Polar. TV. VHS-kone. DVD-kone. Leikkihella. P. 044 363 7900.
Käyttämätön venepaketti Terhi Sea Fun 406 Honda 15 hv 4-tahti. H. 3.700€. P. 040 503 2620. Mobilisti-lehtiä v. 1986-2010. P. 0400 547 407. Motorola matkapuhelin erikoismalli Motorock-musiikkipuhelin nuorisolle, malli E8, h. 80€. P. 040 761 1674. Vanha 1940-50 luvun sohvakalusto, vihreä, hyväkuntoinen H.600€, uusrokokoo-pöytä H.200€. P. 0500 225 552.
Muuton takia mm. jää-pakastin ja jää-viileäkaappi, turvahella. Huonekaluja mm. 2 melkein uutta sohvaa, 2 Emma-tuolia, Jugend-kirjahylly, kruunuja, mattoja ym. Myös sähköpattereita, ovia, lavuaari ym. P. 0400 983 311 Paljon erilaisia kankaita, tilkkuja, pitsejä, esim. tilkkutöihin yms. Käsityöläisen aarreaitta. P. 050 531 4580.
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
5
TUORETTA JA MUREAA SALON K-CITYMARKETISTA HINNAT VOIMASSA TO–LA 31.3.–2.4.2011, ELLEI TOISIN MAINITA. Tarjoukset myös netissä www.k-citymarket.fi
HK tak akuu kuumu mure mu rea a
Kala Ka la ane neuv uvos uv os SAVU- jjaa K YLMÄSAVU-
NAUDAN ULKOFILEE
KIRJOLOHIFILEE n. 500 –1000 g
15
16
90
90 kg
-10 %
kg
H nt Hint Hi nta n a ililma ilma man ma nK K-P Pllus us ssa a-k kor o tt ortt t ia a 18 18,9 ,90 ,9 90 /k /kg kg
Kari Ka rini ri n em ni men e Kan nan a po poja ja an
HK
FILEESUIK ALEET 6 50 g
SININEN LENKKI 500 – 580 g 3, 3,02 02 2–3 3,5 , 0 /k /kg g
huna hu na aja jama mari ma rino ri n ittu, no u 6,0 ,08 8 /k / g
3
95
2 pkt
-43 %
rs
3
50 -32 %
H nt Hi n a ililm nta ilma man K man ma K-Pl KPlus Pl ussa ussa ssa-k sa -k kor ortt r ttia ttia a6 6,95 6, 95 5 /r /rss (1 ((10, 10 0,69 0, 0 69 //kg kg)) kg
Hin Hint nta ililma man an K K-Pl KP ussa Pl usssa-k -kor ortt r ttia ttt a ja yk ksi sitt ttäi äin ä n2 2,59 59 /p /pkt k t (4, 4 47 7–5 5,1 ,18 8 /k /kg) g))
K I R S I K K ATOMA ATTI 250 g
JÄ ÄVUORISALA ATTI
Se ene nega g l, 4,0 ga 00 /k / g
Esspa panj nja nj a
1.-
1.kg
rs
Atri At ria ri a
HAMPURILAINEN 110 g
Euro Eu ro o Sho h pp per
2 73 2, 73 /kg kg,, yk yks. s 0,5 s. ,59 9 /k / pl (5, ( 5, 5 36 3 /kg k )
0,79 0, 79 9 /kg
kpl
3 .-
0
79 ps raj. 10 ps/talous
SALO Hämeentie 24–30, puh. 020 720 3700 MA–PE 8–21, LA 8–18, SU 12–18. Asiakaspalaute: tom.eriksson@citymarket.fi
Puhelun hinta 020-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 8,21 snt/puh + 6,9 snt/min (sis alv 23%), matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 16,9 snt/min (sis alv 23%).
www.k-citymarket.fi
10
H I E N OSO K E R I 1 k g
Lisätiedot www.kesko.fi/vastuullisuus
SALONJOKILAAKSO
6
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
SALON SEURAKUNTA KIRKONMENOT 3.4. • Uskelan kirkossa messu klo 10; Airaksinen, Joutsiniemi, Risku. – Uskelan kirkon messu radioidaan joka sunnuntai taajuudella 88,2. • Salon kirkossa messu klo 16; Peltomäki, Risku. • Halikon kirkossa sanajumalanpalvelus klo 10; Seppo Vänskä, Malinen, Koivisto. • Kiikalan kirkossa messu klo 16; Launonen, Sirén; mukana Kiikalan ja Suomusjärven rippikoululaiset vanhempineen. • Kiskon kirkossa messu klo 10; Kärkkäinen, Lahti. • Kuusjoen kirkossa messu klo 12; Toivoniemi, Laakkonen. • Muurlan kirkossa mukulamessu klo 12; Santakari, Lahti. • Perniön kirkossa messu klo 10; Koivunen, Rainio-Alaranta. • Yliskylän kirkossa messu klo 13; Hekkala, Tastula. • Perttelin kirkossa messu klo 10; Toivoniemi, Laakkonen, Iltapäiväkuoro. • Suomusjärven kirkossa messu klo 10; Launonen, Sirén. • Särkisalossa sanajumalanpalvelus klo 10, Meripirtin kerhon kirkkopyhä; Laxenius, Tastula.
Ajankohtaista Japanista Japania pitkältä ajalta tunteva lähetystyöntekijä Seppo Vänskä vierailee su 3.4. Halikossa. Hän saarnaa jumalanpalveluksessa klo 10 ja on sen jälkeen mukana kirkkokahvilla kertomassa japanilaisten ajattelusta, kulttuurista ja uskonnosta sekä lähetystyöstä katastroÀn keskellä.
Iloista Yhteisvastuuta Muurlassa Mukulamessu Muurlan kirkossa su 3.4. klo 12 on iloinen alku tapahtumalle, joka jatkuu messun jälkeen seurakuntakodissa noin klo 15:een saakka. Siellä on tarjolla keittoruokaa ja kahvia, kasvomaalausta, ongintaa, arpajaiset, käsitöitä ja kirpputoripöytä. Kaikenikäiset ovat tervetulleita! Tuotto ohjataan yhteisvastuukeräykselle. Niityllä tuulee
Holy Communion Sunday 3 April at 1 pm at the Salo Church, Kirkkokatu 7, followed by tea, coffee and fellowship. Sunday School for children during the service. – More information: Revd Timo Viitanen tel. 044 774 5295.
VIIKKOTOIMINTAA to 31 31.3. .3.-- ke 6 6.4. .4. • Salo-Uskela: Hartaus Veteraanipajassa to klo 12, Joutsiniemi. – Ilosanomapiiri to klo 14 srk-talossa. – Kaakaopyhäkoulu su klo 11.30 Ollikassa. – Porinapiiri ma klo 10 Salotossa, teemana ”Kotini on linnani”; Ristola-Niskala. – Lähetyskahvio Kaffemuki ma klo 13– 15.30 Salon kirkon sivusalissa; klo 14 vieraana Halikon lähetyspappi Kimmo Malinen. – Miesten raamattupiiri ma klo 15 srk-talossa, Airaksinen; Roomalaiskirje. – Naisten raamattupiiri ma klo 18.30 srk-talossa. – Turinatupa ti klo 14 Paunalassa, Kirsti Aittamäki. – Siioninvirsiseurat ti klo 14 srk-talon kappelissa, Santakari. – Taizé-messuun valmistautuvan kuoron toinen harjoitus ti klo 18 srktalossa, Kallio. – Aamurukous ke klo 7 Salon kirkossa. – Inkeriläisten piiri ke klo 12 srk-talossa. – Käsityöpiiri Siskonkamari ke klo 12 Ollikassa. – Kehitysvammaisten kevätkirkko ehtoollisen viettoineen ke klo 13.30 Salon kirkossa; Pulkkinen-Watson, Risku. – Mielenterveysilta ke klo 16 Salotossa. • Halikko: Aamurukous to klo 7 Halikon kirkossa ja pe klo 6.35 Vaskion kirkossa. – Rukouspiiri to klo 19 Kanttorilassa. – Lasten lähetyskerho pe klo 13 Angelniemen srk-talossa. – Lähetyskirppis la klo 11–15, Kirkkorinne 5; hartaus klo 12, Anne ja Reijo Niemi. – Pyhäkoulu su klo 11.30 Mustamäen koululla. – Beta-ilta su klo 18 Kanttorilassa. – Naisten raamattupiiri ma klo 18.30 Halikon srk-talossa. – Tulossa: Varttuneen väen kevätretki ti 19.4. Bergvikiin, Kiskoon ja Muurlan lasiin. Hinta 25 €. Lähtö klo 9.15, paluu klo 16. Ilmoitt. diakoniatoimistoon ma ja to klo 9–10 p. 044 774 5373. • Kiikala: Lähetys-Sopukka la klo 10–13 ja Puistotupa ma klo 12–15 os. Puistoraitti 8. – Eläkeläisten iltapäiväkerho ke klo 13 Rekijoen Osuuspankilla. • Kisko: Eläkeläisten iltapäiväkerho tiistaina: Retki itsenäisyysmuseoon. Bussi kirkolta klo 12.20, Toijasta 12.30, paluu 15.30. Museokierros ja kahvit. Kerholaisille ilmainen, muut maksavat kahvin itse. Ilmoitt. viim. 1.4. Niinalle p. 041 442 4747. – Vilikkalan-Marttilan kinkerit ti klo 18.30 Sirkan talossa Kymäläisillä,Vilikkalantie 981. • Kuusjok i: Yst ävänk ammari ma k lo 14 sosia alija terveystalossa. – Raamattu- ja rukouspiiri ma klo 17 srk-talossa. • Muurla: Varttuneen väen iltapäiväkerho ke klo 13 srk-kodissa. – Kinkerit ke klo 18 Nikanderilla, Muurlantie 190 E. • Perniö: Lähetyspiiri to klo 13 ja raamattupiiri klo 18 srktalossa. – Kotiseurat pe klo 19 Eila ja Mauri Jokisella. – Sanan ja rukouksen ilta su klo 18 Perniön kirkossa. • Pertteli: Hähkänän varttuneet ma klo 12 kerhohuoneella. – Ystäväpiiri ti klo 12 srk-talossa. – Koko perheen pääsiäisaskarteluilta ke klo 18 srk-talon nuorisotilassa. Materiaaleja, malleja ja opastusta. – Elämäni virret ke klo 18 srk-talossa, Marjatta Parvio-Vogt. • Suomusjärvi: Sanaseura ke klo 18 srk-keskuksessa. • Yhteiset: Pyhäkoulunopettajien kokous ke klo 17 SaloUskelan srk-talossa. • Rauhanyhdistyksen seurat ma klo 19 Salon kirkossa, ti klo 19 Perttelin srk-talossa ja ke klo 19 Kuusjoen srk-talossa.
Perttelin kirkossa nähdään pe 1.4. klo 18 monologinäytelmä Niityltä tuulee. Sen esittää lausuntataitelija Maija Piitulainen, tekstin on kirjoittanut teologirunoilija Katri Taanila. Näytelmän Walpuri on pohjalainen talonpoikaisnainen, lapsenpäästäjä ja ruumiinpesijä, jonka elämänviisaus nousee palvelemisesta ja lähimmäisenrakkaudesta. Monologi on kunnianosoitus Walpurin kaltaisille naisille ja delllle jjaa arv okk kkuuddelllle le edellisten polvien traditiolle sekä hartaud hartaudelle arvokkuudelle, joista nousee arkielämän pyhyys. Tilaisuus päättyy musiikilliseen ehtoollishartauteen.
Lattareita gospelsävelin Sinisessä talossa
Yhteisvastuukeräystä voi sunnuntaina 3.4. tukea tanssitunteja ottaen. Kokenut kilpatanssija, Kansan Raamattuseuran nuorisopastori Piialiina Ristolainen vetää kolme lattarituntia Sinisessä talossa, Rummunlyöjänkatu 2. Tunnit alkavat klo 13, 15 ja 17. Osallistumismaksu on 10 €/tunti, ja tapahtuman tuotto menee Yhteisvastuukeräykselle.
Barokkikonserttoja Halikossa
Länsi-Helsingin musiikkiopiston barokkiorkesteri Ex Occidente Lux konsertoi su 3.4. klo 17 Halikon kirkossa. Konsertissa kuullaan barokin konserttoja alkuperäissoittimin, säveltäjinä Vivaldi, Telemann, Sammartini ja Bach. Soolosoittimina soivat nokkahuilut, gamba ja kitara sekä barokkiviulu, jota soittaa konsertin johtaja Minna Kangas. Vapaa pääsy, ohjelma 5€.
Keitaalla armon dynamiittia
Huhtikuun Keidas-illan teemaksi on annettu ”Armon dynamiitti”. Sytytyslankaa pitelee opiskelija- ja koululaislähetyksen pääsihteeri Jussi Miettinen, joka haastaa osallistumaan rohkeasti lähetyskäskyn toteuttamiseen kotimaassa ja maailmalla. Keidasilta on ke 6.4. Salo-Uskelan srk-talossa, j il ja j bändin bä di säestää ä Kirkkokatu 6. Ohjelma alkaa klo 19, tarjoilu mät laulut puoli tuntia aikaisemmin. Lapset voi ottaa mukaan, sillä heille on päiväkerhotiloissa paimentajia ja omaa ohjelmaa, myös pyhäkoulutuokio.
Yhteissynttäreitä tulossa
Sunnuntaina 10.4. vietetään 70- ja 75-vuotiaiden yhteisiä syntymäpäiviä sekä Salo-Uskelan että Halikon alueella. Salo-Uskelassa kutsu koskee tällä kertaa tammi-huhtikuussa syntyneitä. Juhla alkaa kummallakin alueella jumalanpalveluksella klo 10 ja jatkuu seurakuntatalossa. Mukaan voi ilmoittautua 1.4. saakka puh. 044 774 5306.
Lapset päiväkerhoon
Ilmoittautuminen lasten päiväkerhoihin ensi syksynä alkavaksi toimintakaudeksi on meneillään ja jatkuu huhtikuun loppuun. Kerhoikä alkaa 3-vuotiaista, ja kerhoja on kaikilla kymmenellä seurakunta-alueella. Ilmoittautumislomakkeita saa kerhopaikoista, mutta asia hoituu myös sähköisesti seurakunnan verkkosivujen kautta. Puhelimitsekin voi ilmoittautua: kaikissa kerhoissa päivystetään sitä varten to 7.4. klo 16–17.30. – Kerhopisteet yhteystietoineen löytyvät pe 1.4. ilmestyvästä Seurakuntasanomista sekä verkkosivuilta www.salonseurakunta.À.
Seurakuntasanomat tulossa
Seurakuntasanomat kannetaan koteihin päiväpostin mukana pe 1.4., eikä tämä tieto toivottavasti ole aprillia. Mainoskieltotalouksilta lehti jää kuitenkin saamatta. Seurakuntasanomat sisältää henkilöhaastattelujen ja tapahtumatietojen ohella mm. asiaa tulevasta kirkkoherranvaalista. NUORET
SALOTTO • Kaiken kansan olohuone, juttutupa ja kahvikamari avoinna ti–pe klo 10–14 os. Rummunlyöjänkatu 7, puh. 044 774 5261. • Tiistaisin klo 11 koolla käsitöistä kiinnostuneita. • Pe 1.4. Antti Risku laulattaa klo 10.30–11.30. KASTETUT Salo-Uskela: Eelis Albert Andersson Christian Tapani Kinnunen Christian Daniel Ilmari Leppälahti Luka Joonatan Mynttinen Paavo Kalevi Talvi Halikko: Pinja Marjatta Kiprianoff Kiikala: Joni Eero Tapani Lehtonen
Salon seurakunta verkossa: www.salonseurakunta.fi
• Salo-Uskela: Nuortenilta pe 1.4. klo 18 srk-talon Akvaariossa. • Halikko: Nuortenilta pe 1.4. klo 18 Kanttorilassa. – Isosleiri Kesä-Angelassa 9.–10.4. ilmoitt. viim. 4.4. Sannalle 044 774 5329 tai sanna.salmio@evl.À • Pertteli: Nuortenilta ti 5.4. klo 17 seurakuntatalon nuorisotilassa.
Perniö: Miko Nestori Heinonen Fiona Maire Miljaana Päärni Viivi Muisto Aallotar Välikangas Pertteli: Valtteri Johannes Mäkinen HAUTAAN SIUNATUT Salo-Uskela: Ulla Kaarina Koskinen 85 v. Tauno Urmas Haukila 83 v. Tarmo Untamo Helminen 77 v. Sirkka Irmeli Helminen 76 v. Irja Ilona Seljanto 57 v. Vesa Heikki Koivisto 46 v.
Halikko: Irja Maria Ratamo 96 v. Armas Olavi Koli 86 v. Muurla: Irma Ilona Kallio 88 v. Perniö: Eila Elisa Lindeman 93 v. Paula Mäntylä 89 v. Sirkka Liisa Myllärinen 77 v. Pertteli: Sirkka Orvokki Nikkanen 81 v.
Sähköpostia seurakuntaan: salonseurakunta@evl.fi
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
SALONJOKILAAKSO
7
Rikkaamman Suomen puolesta
19 Niklas Mannfolk 20 Camilla Sonntag-Wilenius 21 Stefan Wallin Du kan träffa Camilla och Niklas på Salo torg 2.4 kl. 10.30 och Camilla på Café Wilhelmina Wilh hel i Salo Sa 16.4 kl. 11-13. 3. H Hittaa oss allaa på Facebook F book via vi SFP i Åboland/RKP Åboland/RKP Varsinais-Suomi. Va arssinaais-S s-Suo om .
Marja Tanhuanpään pyhiinvaellusmatka Pohjois-Espanjan kauniissa maisemissa taittui jalkaisin reilussa kuukaudessa. Kuva: Marja Tanhuanpää.
Somerolla kuullaan pyhiinvaellusretkestä Santiago de Compostelaan Leena Nuotio
Luoteis-Espanjassa sijaitseva, vajaan sadan tuhannen asukkaan kaupunki Santiago de Compostela on ollut jo yli tuhannen vuoden ajan Euroopan tärkeimpiä pyhiinvaelluskohteita, jonne sadat suomalaisetkin vaeltavat vuosittain. Sy y kaupungin suosioon löytyy kaupungin katedraalista, jonne apostoli Jaakob vanhemman uskotaan haudatun. Somerolla Kiiruun talolla järjestettävässä tilaisuudessa on mahdollisuus tehdä torstaina nojatuolimatka Santiago de Compostelaan, kun raumalainen Marja Tanhuanpää tulee Someron Ladun kutsumana kertomaan omasta pyhiinvaelluksestaan. - Keskiajan ihmisen tavoin jokaisella pyhiinvaeltajalla on erilaisia syitä lähteä matkaan.
Edelleenkin näkee, miten syvä hengellinen kokemus vaeltaminen joillekin on, Tanhuanpää muistelee kesällä 2008 tekemäänsä matkaa. - Toki tiellä tapasi paljon myös niitä, jotka olivat lähteneet vaeltamaan extreme-kokemus mielessään. Kaikkien yhteinen päämäärä oli kuitenkin apostoli Jaakobin hauta.
Jalat tärkein ”työkalu” Pyhän Jaakobin pyhiinvaellusreitti on Santiago de Compostelaan johtava vaellusreittien verkosto, jonka kaukaisimpiin osiin liittyi myös Hämeen Härkätie jo keskiajalla. Nykyisin vaellusreiteistä suosituimpia on Espanjan ja Ranskan rajalta Pohjois-Espanjan läpi Santiago de Compostelaan kulkeva Ranskalainen tie. Se on entisöity kulke-
maan mahdollisimman paljon alkuperäistä reittiä noudattaen, mistä syystä reitti hyväksyttiin Unescon maailmanperintöluetteloon vuonna 1993. Pyhiinvaellusmatkan aloituspaikan voi valita haluamaltaan reitiltä mielensä ja käytettävissä olevan ajan mukaan, ja vaellusreitin voi taittaa joko jalkaisin tai pyöräillen. Pyhiinvaellustodistuksen saaminen edellyttää kuitenkin vähintään sadan kilometrin kulkemista kävellen tai puolta pidemmän matkan taittamista pyöräillen. Ma rja Ta nhua npä ä tek i 750 kilometrin pituisen pyhiinvaellusmatkansa jalkaisin. Ranskalaista tietä kulkevan reitin aloituspaikkana oli Roncesvallesin kylä, josta matka määränpäähän Santiago de Compostelaan kesti reilun kuukauden.
- Ennen matkaa luin ja sain hyviä neuvoja muun muassa suomalaisten pyhiinvaeltajien kirjoittamista matkakertomuksista. Erittäin hyödyllinen oli myös Englannin Jaakobin tien ystävien vuosittain julkaisema kirjanen, Tanhuanpää kertoo ja lisää, että facebookiin on perustettu samanhenkisten ihmisten keskusteluryhmiä. - Koska kaikki tavarat on kannettava itse, on tarkkaan mietittävä, mitä ottaa mukaansa. Täydensin ja tyhjensin reppuani ennen matkaa tosi monta kertaa. Silti tuli otettua mukaan tarpeetontakin, jota jouduin heittämään pois reppua keventääkseni, Tanhuanpää muistelee. - Jalat ovat vaeltajan tärkein työkalu. Siksi eniten on ehdottomasti panostettava sekä kunnollisiin kenkiin että
www.sfp.fi
Maksaja: SFP i Åbo oland
FÖR ETT RIKARE FINLAND
Haluamme kulttuurisesti rikkaamman Suomen, joka rakentuu moninaisuudelle ja kunnioitukselle ja takaa hyvinvoinnin kaikille.
www.rikare.fi
sukkiin. Hyvät sadevarusteet ovat myös tarpeen, Tanhuanpää neuvoo.
Huikea kokemus Santiago de Compostelaan johtavien vaellusreittien varrella on tiheä verkosto pyhiinvaeltajille tarkoitettuja, enimmäkseen vaatimattomia yöpymispaikkoja, joita ylläpitävät muun muassa luostarit, hyväntekeväisyysjärjestöt tai eri maissa toimivat Jaakontien ystävien yhdistykset. Näihin yöpymispaikkoihin päästäkseen on matkalle lähtiessään hankittava pyhiinvaeltajan passi, johon kerätään leimoja jokaisesta majapaikasta. Matkan päätyttyä passia vastaan saa Santiago de Compostelan piispantoimiston myön-
tämän todistuksen pyhiinvaellusmatkasta. - Mieleen jäävin oli erään pariskunnan omassa kodissaan pitämä yöpymispaikka, jossa heillä on tapana nauttia yhteinen illallinen vaeltajien kanssa. Siellä oli välitön ja lämminhenkinen tunnelma, Tanhuanpää muistelee. - On huikeaa kuvitella, että minä olen osa sitä valtavaa ihmisjoukkoa, joka on aikojen kuluessa kulkenut saman matkan Jaakobin haudalle, Tanhuanpää summaa ja sanoo mielellään jakavansa pyhiinvaelluskokemuksensa hyvät muistot muidenkin kanssa.
Noitarumpujen pärinä valloitti partioleirin Angelniemellä Mari Salonen
Halikon Sinisten talvinen viikonlopun mittainen partioleiri Angelniemellä mittasi nuorten partiolaisten kestävyyttä monella tapaa. Mutta kaikesta päätellen leiri oli ikimuistoinen. Leirillä oli yli kolmekymmentä partiolaista, jotka yöpyivät kamiinan lämmittämässä teltassa. - Ei me hirveästi paleltu, kun oli pipot ja takit päällä makuupussissa, iloiset leiriläiset kertovat. Leirille lähteminen ei jännittänyt ainakaan kahta konkaria. Veljekset Sami ja Ville Kaipainen ovat olleet jo monta kertaa leirillä. - Kun leirillä kerrottiin, että rakennetaan oikea iglu, sitten alkoi jännittää, kertoo Ville, kymmenvuotias seikkailijapartiolainen. - Niin ja meidän ryhmämme Lahot Lahnat rakensi ihan oikean laavun, Sami innostuu.
Veljekset Sami ja Ville Kaipainen ovat kokeneita partiopoikia. Nette Virtanen, Alisa Elovaara ja Milena Pekkanen nauttivat omatekoisten lapinrumpujen pärinästä. – Näissä on oikeata poronnahkaa ja shamaanien merkkejä, kertovat iloiset joihkaajat. - Sellaisen missä on havut päällä ja reunoilla lumimuuri. Siinä olisi voinut vaikka yöpyä nuotion lämmössä, mutta
luovuimme ajatuksesta, koska jokainen olisi joutunut pariksi tunniksi kerrallaan kipinämikoksi yön aikana.
Sudenpentuikäiset tytöt Alisa Elovaara ja Nette Virtanen sekä seikkailijoihin kuuluva Milena Pekkanen olivat innoissaan tekemistään noitarummuista. Leirin aikana itse tehdyissä lapinrummuissa oli aitoa poronnahkaa. Rumpukapula oli veistetty itse puusta. - Näissä on tällaisia shamaanimerkkejä, tytöt näyttävät rumpuihin maalattuja kuvia ja kertovat samalla mitä ne tarkoittavat. - Manala, uhrilaiva, lumihiutale, paha tuli, kota ja metsästäjä. - Rummut vihittiin seremoniallisesti käyttöön, teimme johtajalle viitan ja sitten tanssimme tulisoihtujen ympäri eri ilmansuuntiin, tytöt kertovat.
Avantouintia villasukat jalassa Sami ja Ville Kaipainen harrastavat uintia, mutta eivät ennen partioleiriä olleet kokeil-
leet avantouintia. - Vähän epätasainen se polku saunalta avantoon, siinä meinasi jalkapohjat mennä ihan rikki, mutta villasukat jalassa siitä selvittiin, kertoo Sami uroteostaan. - Ja mä olin siinä avannossa ainakin puoli minuuttia, mutta sitten piti antaa vuoro seuraavalle, Ville intoutuu. - Ei se vesi ollut kylmää, Ville vakuuttaa. - Juu villasukat jalassa mentiin, tytöt säestävät. - Ei oltu ennen kokeiltu. Se oli kivaa suoraan saunasta, tytöt kertovat yhteen ääneen.
Tyttöjen joukossa oli myös ensikertalaisia, mutta selvää tuntui olevan, että partioleiri ei jäänyt viimeiseksi. Pojilla katse tähyää jo suurempiinkin koitoksiin. – Niitähän on sellaisia suurleirejäkin, oikein kansainvälisiä Jamboree-leirejä, Sami kertoo ja vakuuttaa pikkuveljensä säestämänä, että koulussa opiskellaan ahkerasti englanninkieltä. Sudenpentutyttöjen silmissä häivähtää ihastus. Tätä on partioharrastus.
Hautauspalveluja
Täyden palvelun toimisto
Salo, Turuntie 1 w P. 050 594 4499 www.salonseudunht.fi
Av. ark. 9.00-16.00 tai sopim. mukaan
Omistaja Jari Ainasoja
SALONJOKILAAKSO
8
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
Perhe
Mitä sinkkunainen menettää tai perheellinen voittaa? ARJESSA Työelämän paineet yhdistävät, mutta arjen aikataulut erottavat nelikymppisiä naisia. Heli Koivuniemi
Millaista on perheellisen ja perheettömän naisen arki? Mitä sinkku voittaa ja perheellinen häviää – ja toisin päin? Eija Hautamäki ja Sari Kosonen istuivat alas miettimään, mikä elämässä erottaa ja yhdistää. Hautamäki tapasi miehensä jo 25 vuotta sitten. Kymmenen vuoden seurustelun jälkeen vietettiin häitä, ja samoihin aikoihin Hautamäille oli jo syntynyt kaksi pientä lasta. - Perhe on ollut minulle aina rakas – ja tärkeä. Jo lapsuudenkodissani hoidin nuorempaa sisartani. Olemme kulkeneet mieheni kanssa niin yhdessä kuin erikseen paljon. En koe jääneeni mistään paitsi. Toivon kuitenkin, etteivät omat lapseni perustaisi kovin aikaisin omaa perhettä. Kotona riittää edelleen vilskettä. 16-vuotias tytär Jenni ja 17-vuotias Toni ystävineen sekä kaksi koiraa pitävät äidin yhä kiireisenä. Hautamäen sisaren 2- ja 4-vuotiaat lapset käyvät myös usein hoidossa. - Lapset ovat nyt sen ikäisiä, että jäämme mieheni kanssa muutaman vuoden sisällä kaksin. Hautamäkien vuodet vierivät jalkapallo- ja jääkiekko-
kenttien laudalla sekä tyttären voimisteluharrastuksen parissa. Molemmat olivat aktiivisia huoltojoukoissa. Nyt menot ovat rauhoittuneet, ja he perjantaisin istuvat sohvalla miettien, että mitäs nyt. Jokainen perheellinen joutuu tinkimään jostain. Eija Hautamäki luopui somistajan työstä lasten ollessa pieniä. Työtä piti tehdä iltaisin, jolloin mies ja lapset olivat kotona. - Kyllä matkustaminenkin olisi tehnyt tiukkaa, hän sanoo ja nyökkää hyvän ystävänsä ja entisen työkaverinsa Sari Kososen suuntaan.
”Ei sitä rinssiä valkoratsullaan ole vielä kohdalle sattunut.” Perheetön sinkku Sari Kosonen reissaa kaksivuotiaan koiransa Hemmon kanssa ympäri Suomea. Koira kulkee hotelleissa mukana. - Elämä ei mene aina niin, kuin kaksikymppisenä suunnittelee. Tämä on nyt elämäntilanteeni, Kosonen tuumailee yksiselitteisesti. Hän on yhtä lailla sinut oman elämäntilanteensa kanssa. –Ei sitä rinssiä valkoratsullaan ole vielä kohdalle sattunut. Mitä pidempään asuu yksin, sen vaativammaksi tulee. Tähän kotiin ei ainakaan mahtuisi kenenkään tavaroita, vaatteista puhumattakaan, hän pohdiskelee harkiten si-
sustamassaan rivitaloasunnossa. Vaikka sinkku onkin, Kosonen kertoo olevansa myös hyvin perhekeskeinen. Sisarustensa lapsiin hän pitää tiivistä yhteyttä ja lähes kaikilla hänen ystävillään on perhe. –Kyllä sitä mielellään jakaisi arkisia asioita toisen kanssa. Nyt tuon tehtävän hoitavat ystäväni, joille soitan, kun haluan purkaa tuntojani, hän myöntää. Vapaa-aikansa Kosonen panostaa koiraansa. Sen lisäksi hän kuuntelee musiikkia, lukee kirjoja, tekee käsitöitä ja mökkeilee. –Johonkin se aika vain katoaa. Ei minulle tunnu jäävän yhtään enempää aikaa kuin perheellisilläkään. Monesti ihmettelen, miten edellisten sukupolvien naisilla riitti aika kotitöihin, kun kaikki tehtiin alusta alkaen. Ravintolaelämä on Kososella jo taakse jäänyttä elämää. –Sekin aika on tullut koettua. Ei siinä ole enää mitään hohtoa. Työelämässä paineet ovat kasvaneet. Myyntialalla työskentelevät naiset kertovat työelämän haasteiden koventuneen. Henkinen kuormitus on valtava. Kun tulosta tehdään, ei kysytä oletko perheellinen vai et. –Myyntipalavereissa edustamme yritystämme ja annamme kaikkemme itsestämme. Olitpa sinkku tai perheel-
Sari Kosonen (vas.) ja Eija Hautamäki (oik.) tutustuivattoisiinsa työn merkeissä. Nyt yhdistävä tekijä on koirat. Viisikuukautinen Ninni on Hautamäkien ”iltatähti” ja 2-vuotias Hemmo kulkee tunnollisesti Kososen mukana työreissuilla. linen, sinun on myös pidettävä huolta omasta julkikuvastasi. Missä tahansa et voi toikkaroida, ajattelematta jälkiseuraamuksista, naiset toteavat yksimielisesti. Sähköpostit ja matkapuhelimet mahdollistavat sen, että varsinaista työaikaa ei enää ole. Asiakkaat soittavat, kun kysyttävää tulee. Jokin heitä omassa työssään kuitenkin viehättää, koska molemmat ovat jo useamman vuoden tehneet samalla alalla töitä ja ovat edenneet omilla urapoluillaan.
”Työelämän paineet ovat koventuneet riippumatta siitä, onko perhettä vai ei.” Naiset kertovat havahtuneensa jokin aika sitten ajatte-
Tutkija: Raha ajaa edelleen onnellisuuden ohi
Suomalaisten lapsiperheet ovat keskimäärin onnellisempia kuin sinkut. Sinkut tosin jakaantuvat kahteen ryhmään: niihin, joille yksin eläminen on tietoinen valinta ja niihin, joille se ei ole. PERHE Yhteiskunnallisiin muutoksiin onnellisuutta on edelleen vaikea tuoda, sanoo tutkija. Ilmari Salmi
Psykologi Markku Ojanen Tampereen yliopistosta on tutkinut ihmisten hyvinvointia jo pitkään. Onnellisuusprofessorinakin tunnetun miehen mukaan ala on yleisön kannalta viihteellistynyt. –Vaikka poliitikot eri mais-
sa tuovat esiin näkemyksiä, joiden mukaan onnellisuuden pitäisi olla kaikkein tärkein asia, on se edelleen vain puhetta. Raha on niin kätevä mittari, että onnellisuutta on vaikea ottaa yhteiskunnan kehittämisessä huomioon. Perheiden hyvinvointi on yksi psykologian tutkimuksen tärkeitä osa-alueita. Yksineläjien onnellisuutta verrattuna perheellisiin on Ojasen mukaan tutkittu paljon. –Yleistäen voidaan sanoa,
että parisuhteessa elävät ovat onnellisempia kuin yksin asuvat. Kuitenkin on aina syytä muistaa, että yksin asuvien joukko jakaantuu ainakin kahteen ryhmään. Osa haluaa elää yksin ja nauttii siitä – he eivät paljoakaan eroa perheellisistä. Jos taas elää yksin ja kokee yksinäisyyttä, arviot ovat huomattavasti matalampia. Tärkeintä on tietysti tyytyväisyys omaan elämäntilanteeseen. Perheen onnellisuutta voidaan tutkia yksittäisten perheenjäsenten kautta tai kokonaisuutena. Yleensä onni koostuu sitoutumisesta, kiitollisuudesta, huolenpidosta ja rakkaudesta. –Näitä pitää myös osoittaa teoilla, Ojanen muistuttaa. Vastakkainasettelu lapsiperheiden ja yksineläjien välillä kiristyy julkisessa keskustelussa aika ajoin. Esimerkiksi Ylioppilaslehti uutisoi hiljattain, että lapsettomat ovat onnellisempia kuin ne, joilla on lapsia. Yhdysvaltalaistutkimukseen pohjaavassa artikkelissa väitettiin, että lasten hankkiminen tuhoaa parisuhteen ja huonontaa elämänlaatua.
–Hölynpölyä, kuittaa Ojanen. –Tällaisia tuloksia saadaan maissa, jotka eivät ole lapsiystävällisiä, kuten Britanniassa ja Yhdysvalloissa. Suomessa lapsiperheet ovat tilastollisesti hiukan onnellisempia kuin muut perheet tai yksinäiset ihmiset. Yleistäminen on tietysti vaikeaa, koska kyseessä on henkilökohtainen ja kokonaisvaltainen elämys. Onnellisuutta on kuitenkin mahdollista tutkia ja tilastoida. –Hoidon ja kuntoutuksen lisäksi asiaa on tarkasteltu ihmisten arjen osalta. Niin tärkeää osaa onnellisuus elämässämme näyttelee. Ala on kehittynyt ja tullut suuren yleisön tietoisuuteen, mutta parannettavan varaa riittää edelleen. Vaikka avoimuus on hyvästä, se voidaan monesti käsittää väärin. –Suomalaisissa perheissä olisi paljon kehitettävää oman itsekkyyden hillitsemisessä. Se heijastelee monien elämään ikävällä tavalla. Suorapuheisuuden ja itsensä toteuttamisen varjolla annetaan itselle lupa tehdä asioita, jotka varmasti haavoittavat läheisiä ihmisiä.
lemaan omaa ikäänsä. Heidän mielestään naiset kohtaavat neljänkympin tietämillä tietynlaisen rajapyykin. Kaikki ei ole enää yhtä helppoa kuin kaksikymppisenä. Kuntoiluun pitäisi panostaa enemmän aikaa. Samoin terveelliseen ruokavalioon pitäisi jo kiinnittää enemmän huomiota. Hautamäki ja Kosonen kertovat, että moni heidän ikäisensä pohtii parhaillaan, tekevätkö he lapsia lainkaan tai jääkö heidän perheensä lapsiluku nyt tähän. Jos lasta harkitsee, se on hankittava pian. –Kyllä aika on muuttunut kovasti esimerkiksi 90-luvusta, jolloin opiskelin kätilöksi. Tuohon aikaan nelikymppinen koettiin iäkkääksi ensisynnyttäjäksi. Nykyisin monet ystäväni miettivät vielä iltatäh-
TUTKITTUA
Vanhemmuuden ongelmat kasautuvat Terveyden ja hy vinvoinnin laitoksen tekemän tutkimuksen tulokset osoittavat, että va nhemmuuteen liitty vät haasteet eivät saa tarpeeksi huomiota. Tällaisia ovat esimerkiksi yksinäisyys ja ongelmat parisuhteessa tai mielenterveydessä. Yli puolet alle 9-vuotiaiden lasten vanhemmista on huolissaan omasta jaksamisestaan. Noin kolmannes kokee ongelmia yhteisen ajan riittämättömyyden, oman vanhemmuuden taitojen ja maltin menettämisen kanssa.
den tekoa, Kosonen sanoo. – Olen hy vin lapsirakas, mutta kyllä meidän lapset on jo tehty. Ja onhan meillä Ninni. Se olkoon meidän iltatähti, Eija Hautamäki vastaa ja silittää viisikuista rottweilerin pentuaan. Koirat pyörivät emäntiensä ympärillä ja vaativat heidän huomiotaan. Kosonen näkee ikkunasta koiratuttavansa ja huikkaa tälle ovelta, milloin seuraavan kerran tavataan. Kännykät soivat. Hautamäelle soittavat asiakas, mies ja tytär. Kososen puhelin soi myös muutaman kerran. Koirat kaipaavat iltalenkkiään. Sen jälkeen Hautamäki suuntaa perheensä luo ja Kosonen istahtaa tietokoneen ääreen verkkoseminaarin pariin.
Lähde: www.thl.fi
- Erityisesti huomiota tulisi kiinnittää perheisiin, joissa painitaan monien ongelmien kanssa yhtaikaisesti, kommentoi tutkimusprofessori MarjaLeena Perälä THL:stä. - Tarvitaan keinoja, joilla ehkäistään huolien kasautumista ja torjutaan ne jo varhain. Sen sijaan lapseen liittyvät huolet tunnistetaan tutkimuksen mukaan tehokkaasti neuvoloissa ja kouluissa. Suurin osa vanhemmista kokee myös saavansa niihin riittävää apua. Tutkimukseen osallistui vuoden 2009 aikana noin tuhat alle 9-vuotiaan lapsen vanhempaa ja noin tuhat terveyssosiaali- ja opetustoimentyöntekijää.
Lasten ongelmat tunnistetaan edelleen paremmin kuin vanhempien kriisit. Myös perheellinen voi tuntea itsensä yksinäiseksi.
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
9
LASTENPÄIVÄ S-market Tupurissa la 2.4. klo 10-14 LAUANTAINA S-MARKETISSA
Candyking-tapahtuma
KARKIN VOIMALLA
Vierailee Valion KIDIUS -KISSA Sinebrychoff MAISTATTAA limuja Paikalla JOKIOISEN leipäkonsulentti Osallistu Lastenpäivän arvontaan!
Hinnat voimassa Tupurin S-marketissa perjantai-sunnuntai 1.-3.4. Tervetuloa!
1
00
//3 kpl
Valio Kidius maitovanukkaat 3 x 120 g (2,78/kg)
1
1
00
TUPURI
00
/kg
Costa Rica a, Chiquita Banaani 1 lk.
//pll /pl pl
Sinebrych Sine ebrych hoff Smurffi ta ai Muumi limsa, 0,5 l (1,60/l) (sis. 0,80 + pantti 0,20)
5
00
/kg
Candy Kin ng Irtomakeiset (0,50/100 g)
Kalkkimäenrinne 2, Salo, p. 075 3030 1840
MA-PE 7-21, LA 7-18, SU 12-18 Puhelun hinta lankaverkko 8,28 snt/puhelu + 1,48 snt/min, mobiiliverkko 8,28 snt/puhelu + 16,56 snt/min.
Routa saattaa myllertää maata pahastikin myös Salon seudulla Salonjokilaakso
Keväisin kun talvi hellittää otettaan syntyvät myös routavauriot. Joissakin kohdin pihoilla maa nousee tai liettyy ja esimerkiksi teihin syntyy usein syviäkin koloja tai painumia. Itse routa ilmiönä syntyy, kun maa pääsääntöisesti auratuilla alueilla talvella jäätyy. - Tämä talvi on ollut poikkeuksellisen pitkä ja kylmä. Routa on paikoin jopa puo-
lentoista metrin syvyydessä. Toisaalta pelloilla lumen alla routa on olematonta, toteaa Salon yhdyskuntateknisten palvelujen rakennuttamispäällikkö Markku Heikkilä. Vallilan mukaan teille on syntynyt tänä vuonna myös pitkittäistä halkeilua. Kaupungissa erityisen ongelman ovat aiheuttaneet kaukolämpöverkoston katujen ylityslinjat. Katujen jäätyessä sulana pysyvä kaukolämpölinja jää
alemmas ja aiheuttaa melkoisen notkelman. - Asiasta on keskusteltu ja nyt on päädytty jatkossa kaivamaan kaukolämpölinjat siirtymäkiilalle eli kaivannon reunasta tehdään loiva, Heikkilä kuvailee. Routa voi aiheuttaa vaurioita myös rakennusten perustuksille. Roudasta mahdollisesti kärsivät rakenteet on perustettava roudan keskimääräistä esiintymissyvyyttä syvemmälle, sillä rakenteet
Routaisen maan myllertäessä pinnoitteen alla, syntyy katuun helposti koloja ja uurteita, joita autoilijoiden on väisteltävä.
johtavat lämpöä maaperää paremmin. Siksi maaperä jäätyy niiden ympärillä syvemmälle kuin muualla. Routimiseksi kutsuttu ilmiö aiheuttaa tilavuuden muutoksia maaperässä, jolloin rakenteet voivat siirtyillä ja maanpinta kohota, kun vesi vie jäätyessään ja siten laajetessaan vie enemmän tilaa. Routa aiheuttaa myös esimerkiksi kivien nousemista talven aikana peltojen pintaan. Routa on myös merkittävä teiden kuntoon vaikuttava tekijä, päällystetyille teille se aiheut-
taa tyypillisesti murtumavaurioita, päällystämättömillä teillä se näkyy kelirikkona. Roudalle arkoja paikkoja riittää savisella Salon seudulla. Asvaltti kärsii, kun maa sen alla myllertää ja silloin syntyy koloja. Katujen ja teiden pinnoituksiin onkin jo nyt jouduttu tekemään korjauspaikkauksia. Kelirikon aikana sulamisvesi ei pääse roudan takia imeyt ymään maa han, vaan jää päällystämättömän tien pinnalle. Vedensekainen hiekka muuttuu liejuksi, joka muo-
dostaa jäätyneen routakerroksen päälle vetelän kerroksen. Vesi myös syövyttää helposti isojakin kuoppia tai sulamispuroja ja rikkoo siten tien pintaa. - Korjauksia on tosiaan jouduttu tekemään ja lähiviikkoina vaurioita korjataan enemmän valuasvaltilla. Vauriot riippuvat siitä, miten routaeristys on tehty. Uusilla teillä ne ovat pääsääntöisesti kunnossa, toteaa kaupungin tiemestari Kari Kanerva.
Erilaiset kaivannot katujen alla, kuten kaukolämpölinja, aiheuttaa helposti katuun melkoisen notkelman, jossa auto niiaa syvään.
SALONJOKILAAKSO
10
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
Salolaisella Susanna Ketolalla antoisa työharjoittelujakso Lontoossa Oona Karhunen
Salon seudun ammattiopistossa ateljee- ja asusteompelua opiskeleva salolainen Susanna Ketola (21) päätti suorittaa yhden työharjoittelujaksoistaan ulkomailla. Kohdemaakseen hän valitsi Iso-Britannian. - Halusin parantaa työharjoittelun ohella englanninkielentaitojani, joten Iso-Britannia tuntui luontevimmalta vaihtoehdolta, Susanna kertoo. Kaupungeista juuri Lontooseen Susanna päätyi osittain suunnitellusti, osittain sattumalta. Hän löysi suomalaisen Minna- nimisen merkin selatessaan listaa Lontoon muotiviikkojen suunnittelijoista ja kiinnostui merkistä. Susanna otti suunnittelijaan yhteyttä sähköpostilla, lähetti valmistamiaan tuotteita sisältävän bloginsa osoitteen ja työharjoittelupaikka oli hänen. - Olin miettinyt Lontoota jo aiemmin, ja suomalaisen merkin tuomat mahdollisuudet työharjoittelupaikkaan vahvistivat suunnitelmiani, Susanna sanoo. Susanna ompeli työharjoitteluaikanaan erilaisia toppeja, puseroita ja mekkoja sekä hiuskoristeita ja rintakoruja. Susanna pääsi käymään myös Lontoon muotiviikoilla. Hän kävi katsomassa erilaisia vaatenäytöksiä ja -näyttelyjä ja lisäksi vielä Somerset Housessa jälleenmyyjille ja lehdistölle tarkoitetussa messutapahtumassa. - Lontoon muotiviikoilla kiertely oli yksi harjoitteluni kohokohdista, Susanna sanoo.
Työharjoitteluaikanaan Susanna asui Etelä-Lontoossa, Brockleyn kaupunginosassa. Brockley sijaitsee lähellä suurempaa kaupunginosaa, Lewishamia, jonka keskustan koon Susanna kertoo olevan verrattavissa Salon keskustaan. Matkansa ajaksi Susanna oli vuokrannut eräältä perheeltä itselleen yhden huoneen. Susanna kertoo perheen pitäneen hänestä hyvää huolta. - He neuvoivat julkisen liikenteen käytössä sekä matkaja puhelinkorttien lataamisessa, Susanna kertoo. Lisäksi vuokranantajaperhe vei Susannan käymään Lontoon ulkopuolella, länsirannikolla. - Kaunis paikka, kesällä vielä kauniimpi, Susanna kommentoi ja kertoo Lontoossa puistojen olevan suosittuja alueita muiden vihreiden alueiden puuttuessa täyteen rakennetusta kaupungista.
”Paljon jäi vielä näkemättä” Kuuden viikon aikana Susannalla oli työnsä ohella tietenkin myös vapaa-aikaa, jonka hän käytti toisinaan hyödykseen kiertelemällä kaupungilla eri ostoskeskuksissa. Susanna kertoo käyneensä kahdesti myös Euroopan suurimmassa ostoskeskuksessa. Suosikikseen hän mainitsee Bluewaterin ostoskeskuksen. - Useimmiten kuitenkin menin töiden jälkeen suoraan kotiin ja vietin aikaa vuokranantajaperheeni kanssa, Susanna kertoo. Sillä aikaa kun ihmisiä koeteltiin Suomessa kovilla pak-
Susanna poseeraa Prophetik-näytöksen lipun kanssa. kasilla ja räntä-loskakeleillä, Susanna vietti aikaansa täysin lumettomassa kaupungissa. Hän ehti matkansa aikana nähdä jopa muutaman lämpimän ja aurinkoisen kevätpäivän sekä vastapainoksi syksyistä säätä ja sadetta. Susanna kertoo kuitenkin ajatelleensa Lontoon sademäärän olevan suurempi kuin se todellisuudessa olikaan. - Sateenvarjo oli silti aina matkassa mukana, sillä sää saattoi muuttua todella äkillisesti, Susanna huomauttaa. Susanna sanoo ruuan olleen suunnilleen samanhintaista kuin Suomessa, vaikka Lontoon hintatason tiedetään
olevan normaalisti Suomea korkeampi. Vuokra-asuntojen suhteen hintataso sai kuitenkin Susannan hieman ärsyyntymään. - Maksoin siellä yhdestä huoneesta saman verran kuin täällä Salossa rivitalokaksiosta, Susanna huokaisee. Hintataso kuitenkin laski Lontoon ulkopuolella, ja Susanna sanookin viihtyneensä muuten kotoisalta tuntuvassa kaupungissa. Susanna ehti matkansa aikana ihmetellä myös pienempien kaupunginosien kauppojen aukioloaikoja. Keskustan kaupat olivat normaalisti auki, mutta jossakin kaupat saattoivat mennä
kiinni jo kuudelta. - Se oli outoa, sillä ihmiset työskentelivät kuitenkin pääosin aamuyhdeksästä iltaviiteen, Susanna hämmästelee. Susanna sanoo joidenkin talojen olleen vanhanaikaisia ja joidenkin taas todella moderneja. Hän olisi uskonut voivansa käyttää päivätolkulla aikaa vain kävellen ja ihastellen vanhoja rakennuksia. Vaihtoehtoisesti hän olisi voinut katsella myös uusia rakennuksia, jotka olivat jo niin älyttömiä ja isoja, ettei hän voinut edes olla ihmettelemättä niitä. - Arkkitehtuuri oli muutenkin todella hienoa Lontoossa, Susanna sanoo.
Joskus saattaa iskeä yllättäen myös koti-ikävä, kun huomaa, ettei kaikki asiat toisessa maassa olekaan niin kuin niihin on itse tottunut. Uuteen paikkaan voi olla vaikea sopeutua. Susanna kaipasi matkansa aikana Suomesta muun muassa kavereitaan, poikaystäväänsä sekä perhettään. - Myös saunaa tuli hieman ikävä, hän jatkaa. Susannan onneksi poikaystävä matkusti hetkeksi hänen luokseen Lontooseen. Viimeisenä viikonloppuna he kävivät yhdessä kävellen kiertelemässä keskustan ”pakollisia” nähtävyyksiä. Yhteenkään he eivät kuitenkaan menneet sisälle, sillä Susannan opiskelijabudjetti ei antanut periksi korkeille hinnoille. Susanna myöntää nähtävyyksien olleen silti hienoja ulkoapäinkin. - Lontoosta jään kaipaamaan kaikkea! Viihdyin siellä todella hyvin, ja kävi hyvä tuuri, että perhe ja työkaverit olivat niin mukavia ja auttavaisia. Susanna kertoo kokeneensa Lontoon suuruuden, ja juuri sen, kuinka suurta kaikki on Suomeen verrattuna. Susanna kertoo myös yllättyneensä iloisesti huomatessaan oikeasti pärjänneensä englanninkielellä. Hän sai matkansa kautta paremman kielitaidon ja lisäksi rohkeutta ja halua myös puhua ja oppia parempaa englantia. - Paljon koin ja näin, mutta yhtä paljon jäi vielä näkemättä. Takaisin aion palata heti ensi syksynä toisen työharjoittelujakson merkeissä, Susanna kertoo innoissaan.
Salonjokilaaksossa pyöräillään viikolla 14 Teemasivuilla juttua: - pyöräilyn trendeistä ja varusteista - vuoden uutuusmalleista - keväthuollosta - työmatkafillaroinnista - ja paljon muusta...
Teemasivuilla toimivaa ilmoitustilaa. Varaukset ja valmistettava aineisto viimeistään perjantaina 1.4.
Ilmoitusterveisin: Katja (02-7272 994) ja Pekka (02-7272 991)
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
SALONJOKILAAKSO
Tarja Jäykän edessä suuri elämänmuutos Leena Sorri
Kun ihminen on tehnyt töitä puoli vuosisataa, voi kuvitella kuinka oudolta elämä työn äkkiä loputtua tuntuukaan. Tämän voi huomata tuoreesta eläkeläisestä Tarja Jäykästä, jonka olemus viestii suurta kummastusta. - Odottelen tässä ahaa-elämystä. Tunnetta, että eläkkeellä on ihana olla. Nyt ajattelen vaan, että voi kauhea, tässä sitä ollaan, kuvailee kaikesta huolimatta olemukseltaan hyvin rauhallinen Tarja. Hänellä ei ole mitään erityistä suunnitelmaa, miten käyttää kaiken sen ajan, joka äkkiä kuuluukin ihan vaan hänelle itselleen. - Kartoitan kaikkea mahdollista. Kummalta tuntuu, kun en ole tarpeellinen kenellekään. Siitä tulee tyhjä olo, nainen miettii. Mitään erityisiä harrastuksia Tarja Jäykällä ei ole, mutta sen hän tietää, että torilla tulee ihan varmasti istuttua paljon, kun ilmat antavat myöten. - Kävelen kyllä jonkun verran Rappulan nurkissa pitkin katuja. Ajattelin lisätä liikuntaa, eihän sitä voi jäädä paikallensa, toteaa ikäisekseen vetreän tuntuinen Tarja. Hän olisi saanut jäädä vielä töihin Kuljetusliike Jokisen konttoriin, jos olisi halunnut, mutta päät-
ti toisin. - Kaikki työtoverit olivat kyllä ihan järkyttyneitä ja niin olin minäkin, hymähtää tuore eläkeläinen ja löytää vähän hymyä suupieliinsä. - Oli syytä jäädä työstä pois nyt vielä, kun on suhteellisen terve. Olen kyllä huomannut, että nykyisin on kansalaisopistossa vaikka minkälaisia kursseja, mutta minä en erityisesti pidä opiskelusta. En ole kovin innostunut ulkomaille menemisestäkään, kun en tykkää kuumasta, Tarja listaa verkkaiseen tapaansa mitä kaikkea ei haluaisi tehdä. - En ole erityisen eläinrakas ja koiria jotenkin oudoksun. En innostu käsitöistäkään ja toinen lapsenlapsistakin asuu kauempana. En näe heitä kovin paljon. Tarja kuitenkin suunnittelee käyvänsä tulevaisuudessa useimmin poikansa luona uutta vauvaa katsomassa. Nythän siihen on hyvää aikaa. K aiken kaik k iaan Tarja Jäykkä uskoo sopeutuvansa uuteen olotilaan ihan hyvin. - Minä kävin läpi epätoivon tunteita, silloin kun vanhempani kuolivat 90-luvulla. Huomasin, ettei tämä elämä olekaan loputon ja että minä olin seuraava vuorossa, miettii Tarja ja listaa sitten hyviä asioita elämässään. - Olen ollut tasan kahdessa
HAUSKINTA nappulaliiga tytöille ja pojille
MIKROT 04-05 Tarja Jäykkä aikoo tulevaisuudessa vierailla kirjaston lukusalissa ja paneutua rauhassa aikakausi- ja naistenlehtiin. työpaikassa töissä ja molemmissa olen tehnyt konttorihommia. Vaikka joskus ajattelinkin vaihtaa ammattia, niin nyt tuntuu, että se työ on sopinut minulle oikein hyvin. Olen luonteeltani konttori-ihmisiä, toteaa nainen napakasti. Hänen mukaansa suurimmat ilot elämässä on ollut poika, lapsenlapset ja nykyinen aviomies. - Se on kyllä onnellinen asia, että löysimme toisemme 16 vuotta sitten. Elin yksinäni 13 vuotta, enkä pitänyt siitä ollenkaan. Naimisissa olo on aika kivaa, iloitsee Tarja. Hän päättää tulevaisuudessa tukeutua vanhoihin, eläkkeellä oleviin työtovereihinsa. - Ennen kävimme syömässä ja kahvilla yhdessä. Kyllä nyt täytyy taas saada porukka kasaan, toteaa Tarja pontevasti, tulevaisuuteen luottaen.
Marian koulun kunnianosoitus ystävyydelle Salonjokilaakso
Halikon Marian koulun oppilaat ottivat iloisen varaslähdön kevääseen viettäessään koulun kevätjuhlaa poikkeuksellisesti jo maaliskuussa. Opettaja Heli Meriläisen mukaan koulu on järjestänyt jo usean vuoden ajan teemallisia musiikki- ja liikuntapainotteisia juhlia perinteisten joulu- ja kevätjuhlien sijaan. - Tänä vuonna halusimme nostaa esiin ystävyyden ja yhteistyön merkityksen. Olemme mukana valtakunnallisessa KiVa Koulu – hankkeessa, jossa yhdessä etsitään keinoja ennaltaehkäistä ja vähentää koulukiusaamista, Meriläinen kertoo. Tämän vuoden juhlan teemaksi nousivat koirat ja kissat, jotka usein ovat lasten surujen lohduttajia. Omalle lemmikille avaudutaan niissäkin tunteissa, joista on vaikea puhua. Kevätjuhlassa esitetty Koiranelämää (ja vähän kissankin) -niminen tarina kertoi eräällä kujalla asustelevista hieman kirppuisista koiraveikoista, joiden seurana kujailivat Molli ja Olli-kissat. Karvaisten kavereiden elämään tuli mutkia kun kaupunki päätti rakentaa kujalle kennelin. Ruttoiset koirat oli-
11
MINIT 02-03
U D U A T T ILMOI NYT net/ilmo pa. l a s . w w w
NAPPULAT 00-01
Alh Alhaisi SIM SIMO SUOKAS
050 480 3180
PPahkavuori ah / Keskusta KKARI LAITINEN KAR 050 437 3050
Paukkula / Ollikkala KIMMO PAULAMÄKI
MAANANTAINA 18.4. ENSIMMÄISET HARJOITUKSET OMAN ALUEEN KENTÄLLÄ! Harjoitusajat löydät osoitteesta:
www.prisma-liiga.salpa.net
040 746 7250
Tupuri tytöt: VESA VALKONEN 050 439 9729 pojat: JANNE SOLJAMA 044 092 0029 Nappulatytöt TEIJA KUJANPÄÄ
044 292 9737
LISÄTIETOJA: Berndt Ahlfors 044 – 3355780, berndt.ahlfors@salpa.net tai aluevastaavilta.
Lisäksi Prisma-liigassa mukana: Halikko, Kisko, Muurla, Perniö, Pertteli, Salon Wilpas sekä Suomusjärvi
w ww. p risma-lii ga.sal p a.net
Työpaikat
Jatopal Oy on avannut Salon keskustaan uuden toimipisteen ja uuden henkilökunnan rekrytointi on nyt alkanut. Tarjoamme sekä vakituista että osa-aikaista paikkaa hyvin palkattuun myyntityöhön. Myös kesätyöpaikkoja on mahdollisuus hakea! Työnhakijan tulee olla positiivinen, reipas ja suomenkielentaitoinen vähintään 16 -vuotias. Kokemus asiakaspalvelu-, myynti- tai puhelinmyyntityöstä katsotaan eduksi, mutta ei ole edellytys työpaikan saamiseksi. Annamme tehtävään pätevän koulutuksen ja tuen. Valoisa toimistomme sijaitsee aivan Salon keskustassa, joten paikalle pääsee helposti vaikka julkisilla. Työajat ovat joustavat niinpä työ sopii hyvin myös osa-aikaisena arki-ilta- tai lauantaityönä esim. opiskelijalle. Täytä viipymättä työhakemus osoitteessa: www.jatopal.fi tai soita: 044-567 85 00 (tiedustelut arkisin klo 10.00–18.00)
Vetävä musiikki, osuvat huumorin sävyttämät vuoropuhelut ja vauhdikkaat liikuntaosuudet nostivat niin katsojien kuin esiintyjienkin huulille hymyn, joka siivittänee kaikkien mukana olleiden kevättä aurinkoisiin ja ystävällisiin tunnelmiin, Meriläinen uskoo. si siistittävä pois rumentamasta kaupunkikuvaa ja tartuttamasta tauteja. Neuvokas kissaparivaljakko kutsui apuun yleisön ja jopa liito-oravat, mutta kennelin pohjaa vaan mitattiin sitkeästi rakennusurakoitsijoiden toimesta. Kaupungin rahat olivat kuitenkin tiukilla, kuten nykyiseen taloudelliseen tilanteeseen kuuluu, ja hanke jouduttiin perumaan. Samoihin aikoihin kujalle
eksyi hienostopuudeli, joka oli kyllästynyt elämäänsä miljönäärirouvan lemmikkinä. Hän kaipasi aitoa koiranelämää luunkaluamisineen ja kavereineen. Helpolla ei puudeli koirajengiin päässyt, sillä hänen kirjaimellisesti säihkyvän valkoinen ulkokuorensa herätti kirppuisissa koirissa pilkallista kummeksuntaa. Puudeli sai koirajengin kuitenkin innostumaan mielenosoitukseen, jossa vaadittiin oikeuk-
sia eläimille. Puudeli toimi lopulta yksityisenä rahoittajana koirien turvakodille, mikä ilahdutti suuresti kaupunginjohtajaa kun katukuva siistiytyi ja yksityinen rahoittaja löytyi. Uusi kaupungintalo kun oli hankkeena imaissut kaikki rahat. Koirajengi oli saanut uuden ystävän ja he jatkoivat elämäänsä kujalla onnellisina ja turvallisessa kodissa. Esitys tarjosi katsojilleen humoristisen ja viihdyttävän 40 minuuttisen, josta ei vauhtia ja jännitystä puuttunut.
TULE MEILLE TÖIHIN!
Jakamaan mainoksia
(14v. täyttäneet - ei yläikärajaa) Salossa ja ympäristössä! Lisäksi piirejä vapaana, joissa oma auto välttämätön. Jakopäivät ovat keskiviikko ja lauantai!
SOITA MA-PE KLO 8-16 733 1841 tai 0400 533 090
SALO-SUORAJAKELU OY
SALONJOKILAAKSO
12
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
TÄYSIN UUSI FORD FOCUS
SSO:n autoliikkeistä Bonusta jopa 5%
Käynnistä enemmän kuin autosi. Ajattelee sinua.
Liikennemerkkien tunnistus.
Ajattelee muita. Automaattiset kaukovalot.
Ajattelee puolestasi, jotta voit nauttia ajamisesta.
Ajattelee itseään.
Aktiivinen pysäköintiavustin.
Alkaen
21.394,36€ (+ toim.kulut 600 €)
Täysin uusi Ford Focus -mallisto alk. 21.394,36 € (autoveroton hinta 17.050 € + arvioitu autovero CO2-päästöillä 136 g/km 4.344,36 €). Hintaan lisätään toimituskulut 600 €. Kuvan auto erikoisvarustein.
10 kpl erä huippuvarusteltuja Fiesta Titanium malleja valmiina nopeaan toimitukseen! Ford dFIESTA 1,2 25 82 HV Titanium 5-ovinen
sis. i autoveron t 3 3.097,78, 097 78 toimituskulut +600 €, yhteensä 16.500 €
CO CO2 C O2 O 2-pä pä ääst ästöt äs öt 129 1 12 g/km g/ km Kuva Kuv an aut au u o errik kois svar v ust ustein e n. ein
FORD FIESTA TITANIUM VAKIONA MM: · ajotietokone · ESP-ajonvakautus · kevytmetallivanteet · nahkainen ohjauspyörä · sumuvalot
LISÄETUNA FIESTAAN: · automaattinen ilmastointi · audio 4 paketti (USB-liitäntä, 6-kaiutinta sekä premium monitoiminäyttö) · Bluetooth Handsfree
BONUSTA BENSASTA
SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi Puhelun hinta lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min.
ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 | la 10-14 ma-pe 7.30-17 ma pe 7.30 ma-pe 7.30-17 17
Feel the difference
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
13
SSO:n autoliikkeistä Bonusta jopa 5%
Uusi Peugeot 508 Ensiesittelyssä lauantaina ja sunnuntaina.
Laadun takeena takuu 5 vuotta / 100 000 km. Peugeot 508 SW hinta alkaen 20.890 € + arvioitu autovero 5.691,17 €, kokonaishinta 26.581,17 € + toimituskulut 600 €. Vapaa autoetu alk. 590 €/kk. 508-mallisto CO2-päästöt 114–169 g/km, keskikulutus 4,4–7,3 l/100 km. Kuvan auto erikoisvarustein.
w w w.p e u g e o t .f i
Viikonloppunäyttely lauantaina klo 10-14 ja sunnuntaina klo 11-14. Tervetuloa! UUSI PEUGEOT 508
SW
Osallistu arvontaan! Viikonlopun aikana kävijöiden kesken arvotaan 2 kpl Peugeot-polkupyörää! 1 Urban Sport Edition Collector (arvo 969 €) ja 2 CITY MOOV Mixte (arvo 569 €) 1
2
Voittajille ilmoitetaan henkilökohtaisesti.
BONUSTA BENSASTA
, Örninkatu 3-5 Automyynti 075 3040 5110 Huolto 075 3040 5130 Varaosat 075 3040 5140 www.ppauto.fi Puhelun hinta lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min.
ma-ti 9-18 | ke-pe 9-17 | la 10-14 ma-pe 7.30-17 ma-pe 7.30-17
SALONJOKILAAKSO
14
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
Vilppaan A- ja B -pojat pelaavat SM-välieriä sunnuntaina Urheilutalolla Salonjokilaakso
Salon Vilppaan A- ja B-poikien koripallojoukkueet ovat edenneet SM-sarjassa välieriin. Su n nu nt a i n a V i lppa a n joukkueet kohtaavat Salon Urheilutalolla Espoon Hongan, sattuma ja runkosarjamenestys saivat kummassakin ikäluokassa Salon ja Espoon joukkueet vastakkain. Honka on aikuisten liigajoukkueen tavoin satsannut myös nuoriinsa ja koonnut kumpaankin ikäluokkaan varsin kookkaan ja fyysisen joukkueen. Vilpas ei pärjää kookkaille espoolaispelaajille voimassa eikä pituudessa, mutta yllätysvoiton avaimet voivat olla yhtenäisessä joukkuepelissä Välieräsarjat alkavat Espoossa lauantaina, josta kolonna siirtyy Saloon. Urheilutalolla pelataan sunnuntaina ensin A-poikien ja heti perään B-poikien ottelu. A-poikien toisessa välieräparissa kohtaavat Pyrintö ja Pussihukat ja B-poikien vastaavassa ToPo ja Ura-Basket. A-pojat ovat innolla lähdössä Honkaa vastaan ja mahdollinen voitto on valmenta-
ja Tero Järvisen mukaan paljon kiinni mielialasta. Pelivire nuorilla kun vaihtelee aika paljon. - Joka osa-alueella pitää onnistua ja heiton pitää mennä sisään melkeinpä silmät kiinni. Emme lähde otteluun suosikkeina ja siinä voi olla yllätysmahdollisuus, Järvinen heittää. Tärkeintä hänen mukaansa on, että pojat uskovat itseensä ja siltä viimeisten harjoitusten jälkeen näyttää. Tietyt lainalaisuudet pitää kuitenkin muistaa. - Pyrimme puolustamaan joukkueena ja prässäämään Hongan isoja pelaajia. Sillä voisimme häiritä heidän peliään, hän arvioi. A-pojilla on heittää kentälle myös liigakokemusta, sillä joukkueessa pelaavat muiden muassa Tommi Huolila, Riku Ahonen ja Ilmari Kallio. Myös ensimmäistä kautta A-pojissa pelaava Vesa-Pekka Laine on esittänyt kauden aikana hyviä otteita. B-pojat on esiintynyt tällä kaudella Harri Laihon komennossa positiivisella ilmeellä. Vaikuttaa myös siltä, että joukkueella on tahtoa kuitata edellinen tappio Espoossa.
Piivolley kerää rahaa Salonjokilaakso
Piivolleyn kausi päättyi harmittavasti jo ennen pudotuspelejä. Seuran tulevaisuus ja kehitys on pistänyt manageri Jouni Mäntylän pohtimaan tulevaa. - Piivolley on pelannut yli kymmenen vuotta menestyk-
sellisesti miesten liigaa, joten helpolla ei nyt kannattaisi salolaisten luopua kaupungin pääsarjalentopallosta, Mäntylä miettii. Piivolleyssä on käynnistetty mainos- ja tukikampanja seuran pelastamiseksi. Siihen jokainen lentopallon ystävä ja yritys voi antaa oman panok-
pärjätä, hän kuvailee. B-poikien tavoitteena oli selvitä neljän parhaan joukkoon. Se on saavutettu, mutta joukkue ei ole siihen tyytymässä. Nahka myydään kalliisti, jos sitten tulee voitto tai tappio. - Haastajan rooli sopii tälle joukkueelle, sillä se sytyttää. Avainasioita tulevat olemaan joukkuepeli ja tiivis puolustus, niillä on mahdollisuus voittaa, Laiho heittää.
Vilppaan valmentaja vaihtuu Salonjokilaakso
Vilppaan B-pojat kohtaavat Urheilutalolla sunnuntaina Espoon Hongan samoin kuin A-pojat omassa SM-välieräottelussaan.
- Silloin homma romahti, vaikka päällä oli hyvä draivi. Kotona pelasimme heitä vastaan kuitenkin tasaisen ottelun, vaikka lopussa muutamalla pisteellä hävisimmekin,
Laiho sanoo. Taktiikkana on lähteä sumputtamaan Hongan isoja poikia. Espoolaisilla on B-pojissakin pari kaksimetristä pelaajaa. Usko kunnon haasteeseen
on kuitenkin olemassa. - Hieman paikkaprässiä, mutta muistaen, että vastassa on iso ja arvaamaton joukkue. Oman liikkeen pitää olla nopeaa, koska vain sillä voimme
sensa. Jos kampanja ei tuota tulosta, Piivolleyn toiminta päättyy. - Niin se vain on, että jos pitkään jatkunut perinne pääsee katkeamaan, niin sen uudelleensynnyttäminen on lähes mahdotonta. Siinä vahva tekemisen perinne katkeaa eikä uusia puuhamiehiä ole niin vain saatavissa, Mäntylä pohtii. Mäntylän mukaan yhtey-
denottoja on tullut useita ja on syntynyt myös kysymyksiä siitä, jos Piivolley ei yrityksistä huolimatta saa liigalisenssiä, niin mihin lahjoitetut ja myönnetyt rahat sitten menevät. - Jos lahjoitussumma on vain joitain kymmeniä euroja, varat ohjautuvat suoraan yhteistyöseurojen juniorijoukkueiden toimintaan. Teemme yhteistyötä Rikala-Volleyn,
Perttelin Peikkojen, Perniön Sisun ja Someron Voiman kanssa, Mäntylä selvittää. Hänen mukaansa esimerkiksi 150 euroa tai sitä suuremmista lahhjoituksista ohjataan osa junnutyöhön ja loput palautetaan lahjoittajien niin halutessa takaisin.
Patrick Järvellä on korkeat tavoitteet jääkiekon suhteen Minna Nikander
Joukkuelaji kehittää yhteishenkeä ja tiimityöskentelyä. Jääkiekossa on tärkeää, että pelaajien kemiat toimivat yhteen ja pelistä nauttii. Salossa asuva neljäsluokkalainen Patrick Järvi on aloittanut jääkiekkoharrastuksen viime keväänä ja hän on todella innokas lajin harrastaja. Patrick kertoo, että jääkiekko on hänelle juuri oikea laji ja hän innostui siitä kaverinsa suosittelemana. Patrick on pak ki, mutta toisinaan hän pääsee harjoittelemaan myös maalivahtina oloa. Tulevaisuuden haaveena Patrickilla onkin toimia maalivahtina ensin SM-liigassa ja sitten NHL:ssä. Koulut hän aikoo suosiolla käydä kunnolla. Myös poliisin työ tai ura isänsä jalanjäljissä perheyrityksessä saattaa joskus tulevaisuudessa tulla kysymykseen. - Olen aina ollut kiinnostunut jääkiekosta ja sitä on kavereiden kanssa tullut ulkosalla paljon pelattua. Seuraan otteluja televisiosta ja välillä käyn livepeleissä Turussa. Toisten
Salon Vilppaan Korisliiga-joukkue saa uuden päävalmentajan. Vilpas julk istaa uuden piiskurinsa nimen keskiviikkona ja samalla kerrotaan myös ensimmäisistä pelaajasopimuksista.
Piivolley tukitili 54100220240975
KIITOS! ERREA jalkapallosukat Salossa myy
Q-PUISTO
pelistä voi saada hyviä vinkkejä myös omaan pelaamiseen, Patrick tuumaa.
urheilupuisto, Salo 050 352 3519
Harjoitus tekee mestarin Jääkiekkoharrastus kuten muutkin harrastukset vaativat vanhemmilta panostusta treeneihin viemiseen ja otteluissa kaukalon laidalla olemiseen ja kannustamiseen. Patrick kertoo, että treenejä on kolme kertaa viikossa ja useasti viikonloppuisin on sitten otteluita, joko kotipelejä tai vierasotteluita esimerkiksi Naantalissa. - Treeneissä harjoitellaan syöttöjä sekä luistelua. Tottakai myös vetoja maalille harjoitellaan. Harjoitusten lopuksi aina pelataan vielä koko kentällä. Urheiluharrastus on itselleni tärkeää ja kunnon treenien jälkeen unikin tulee illalla varmasti. Joukkuetoverini kehuvat, että olen pakkina tosi hyvä. Nyt haluan kehittyä yhtä hyväksi myös maalivahtina. Maalivahdin pitää olla notkea, tarkkaavainen ja refleksien pitää olla kunnossa. Elämään mahtuu toki muutakin
Urheiluseurat Pe 1.4., SaTo - Ura Wanhat, Koripallo, Miehet IV-div. Urheilutalo klo 21.00 To 31.3.: klo 19.30 Mesuca - Kesäterä Turku, Miehet III-div. Urheilutalo La 2.4.: klo 11.00 Vilpas - KaaRo, Mikrotytöt II-div., Meritalo klo 16.00 Bc Nokia Musta - Vilpas, Mikrotytöt II-div., Meritalo
Ensi viikolla teemana
Salolaisen 10-vuotiaan Patrick Järven esikuva jääkiekon saralla on JYP:n Juha-Pekka Hytönen. Patrick pelaa itse Kiekkohait E-00 teamissä. kuin jääkiekko. - Aina kun itselläni on vapaa-aikaa tapaan kavereitani ja pidän myös lukemisesta. Jää-
kiekko on minun lajini, koska siinä pääsee liikkumaan paljon. Toivon, että haaveeni ammattilaisurasta vielä tule-
vaisuudessa toteutuu, Patrick haaveilee.
OILU E T U A NE IKEN I L JA Ilmoitusvaraukset: Katja (02 7272 994), Pekka (02 7272 991) tai lmoitus@salonjokilaakso.net
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
15
TAAS ON �SE� AIKA VUODESTA!!
UN TELU KIÄ S I A T NYT JA MÄR N! AA AA LOSK IA VAST SUKK
49 90 79 % -50
LLasten t jja nuorten t ĂĄĂĄ ADIDAS KANADIA 3 GTX K
SYNTTÄRIHULINAT 2.-9.4. A: A
ALK LAUANTAINA 2.4 SE
90 (75,-)
Lasten ja nuorten lenkkikenkä vedenpitävällä Gore-Tex -kalvolla. Kantavaimennus.
JA PALJON TALVIPOISTOJA
-70%
Fysioterapeutti tarkastaa jalkojesi asennon ja opastaa jalkinevalinnoissa.
TI 5.4.
KE 6.4.
ULKOILUPÄIVÄ
NAISTEN PÄIVÄ
JALKAPALLOPÄIVÄ
Kaikkea kivaa ulkoiluun HUIPPUEDULLISESTI!
TO 7.4.
2v.
(Edustaja paikalla)
UUDET JUOKSUJALKINEET JA TEKSTIILIT LAUANTAINA
-25% norm.hinnasta
KU MYYNNON MÄL Ä
Tarjoamme pullakahvit+ SUPERTARJOUKSIA!!!
SalPan koriksessa tiivistä toimintaa SalPan koripallo on muutaman vuoden hiljaisemman kauden jälkeen taas vilkastumassa. Juniorijoukkueita on pyÜritetty kahden joukkueen voimin ja miehet pelaavat 3. divisioonaa. Tällä hetkellä SalPan 9900 -syntyneet minipojat pelaavat Länsirannikon aluesarjan ylempää loppusarjaa, jota pelataan turnausmuotoisena. Toimintaa pyÜritetään myÜs noin 20 nuoren pallokoulussa ns. Passeli-liigajoukkueissa. Kaikkiaan nuoria on mukana noin 40. - PyÜritämme toimintaa omilla resursseillamme ja tärkeintä on, että nuorille annetaan mahdollisuus harrastaa. Heille tärkeää ovat kaverit ja he haluavat pelata siellä, missä on kavereita, toteaa poikien valmentaja Jukka TÜyry. Sitä kautta on SalPassa junnukoriskin vireytynyt, kun junnut toivat mukaan kavereitaan, jotka toivat sitten mukanaan taas omia kavereitaan esimerkiksi koulusta. Huoltoja kannustusjoukoissa on sitten mukana innokkaita vanhempia. Nuorimmissa on aina hyvä olla vaihtoehtoja, mutta TÜyryn mukaan on selvää, että esimerkiksi jo B-junnujen SMsarjaan on syytä sitten keskittää kaupungin parhaat pelaajat yhteen joukkueeseen.
Jukka TÜyryn ja Toni Laihon valmentama SalPan minipojat ovat pelanneet hyviä pelejä, saaneet mukavia voittoja ja menestyneet myÜs aluesarjassa. - Syksyllä perustamme Cpoikien joukkueen ja kaksi minipoikajoukkuetta jatkaa edelleen. Ensi keväänä saamme jalkeille sitten myÜs 2001 -syntyneitten tyttÜjen mikrojoukkueen, laskee joukkueenjohtaja Jukka Toivonen. Hänen mukaansa junioripelaajien määrä on sopiva suhteessa vetäjien määrään, sillä valmentajista, huoltajista ja erilaisista joukkueiden eteen toimijoista on aina pulaa. Onneksi nyt on poikien mukaan tullut innokkaita vanhempia mukaa toimintaan.
- Saamme syksyllä mukaan muutaman nuoren valmentajan, joten joukkueiden lisäys on mahdollista ja on hienoa, että saamme silloin jalkeil-
Mm. Pompotuskisa eri ikäryhmille
PE 8.4.
LA 9.4.
LASTEN PÄIVÄ
JALKINEPÄIVÄ
s +uippu tarjouksia s Mehua keksejä ja nameja s Piirustus kilpailu
Kiitämme asiakkaitamme kuluneesta ajasta! 2v. synttäreiden kunniaksi JOKA 50. ASIAKAS SAA OSTOSTEN YHTEYDESSÄ
Turuntie 4, Salo puh. 733 5131
Salonjokilaakso
Mukana menossa
(7uulipuvut jalkineet ym.)
- MALLISTOON
åå MERREL MOAB GTX XCR Tukeva ja kevyt, vedenpitävä Gore-Tex -ulkoilujalkine. Anatomisesti muotoiltu pohjallinen. Kannassa Air Cushionilmatyynyvaimennus. Pitävä pohja. Miesten ja naisten mallit.
MA 4.4
TERVETULOA TUTUSTUMAAN UUTEEN
(109,-)
Joka päivä tapahtumia ja huipputarjouksia!
le myÜs vanhemman ikäryhmän ja myÜhemmin sitten vielä tyttÜjen joukkueen, TÜyry täsmentää. SalPan miesten joukkue on pelannut seitsemän vuotta nimellä SalPa Satellites enemmän tai vähemmän harrastusja kuntoilumielessä. Joukkue aloitti 5. divisioonasta ja pelaa nyt viidettä kautta 3. divisioonaa. - Meitä on viidentoista hengen tiivis ja aktiivinen ryhmä ja harjoittelemme kahdesti viikossa. Perheellisinä miehinä tämä on meille kiva henkireikä. Vähän kuntoilua ja hikeä mukavan lajin parissa, kuvailee Saku Mäkynen, joukkueen puuhamies. Joukkue ei hänen mukaansa ota pelaamista tosissaan, vaan pieni pilke silmäkulmassa. Pitkään pelitouhuissa mukana olleena Mäkynen kuitenkin myÜntää pelipaidan päälle vetämisen velvoittavan kunnon pelaamiseen, eikä peliä lyÜdä lekkeriksi.
SM-sarjaa Urheilutalolla
Su 3.4. klo 14 Vilpas - Honka Akatemia A-pojat SM-sarja 2. välierä Su 3.4. klo 17 Vilpas - Honka B-pojat SM-sarja 2. välierä
Edustaja paikalla + UUDET MALLIT!
50₏
LAHJAKORTIN!
ark. 9.30-18, la 9-14, www.sportia.fi
3. FI NAALI
LP Viesti-
OrPo
Salohallissa la 2.4. klo 18.30 Otteluisäntänä: Traktoauto Liput 15/12₏ TAISTELU MESTARUUDESTA JATKUU!! S-Etukortilla 2₏ alennus TULE KANNUSTAMAAN LP VIESTI VOITTOON!! Vauhdissa mukana:
Mahdollinen 5. ďŹ naali LP Viesti - OrPo ti 5.4. klo 18.30
Fanimatka 4. FI NAALI I N
LP Viesti järje 3.4. fanimatk stää sunnuntaina ďŹ naaliin OrPoan neljänteen Ottelu alkaa k-LP Viesti. l 17.00. Matkan
hinta o sisältää matk n 20₏ joka an ja lipun. Lä h torilta klo 13 .00. Ilmoittau tĂś tumiset Tomi Lemmin käi tai tomi.lemm nen p. 045 110 2253 inkainen@lpvi esti.ďŹ
SALONJOKILAAKSO
16
Laadukas eurooppalainen rengas Uutuudet nyt myös pakettiautoihin!
e ja Tul raa va sa is ajo asi! m o L LTO
Meriniitynkatu 21, Salo P. 02 733 3020, 0400 742 128 P meriniityn.autohuolto@gmail.com
Kesärenkaat kuntoon ja
KEULA KOHTI KESÄÄ! Voimaa.com optimoinnit MYÖS RASKAASEEN KALUSTOON Piisitie 3 B Halikko as.
KOHTI KESÄÄ... www.japiparts.com
Loput talvirenkaat POISTOHINTAAN
KESÄRENKAAT SAAPUNEET!
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
MA-PE 8-17 LA 9-13
Pelastusarmeijan kevätkeräyksellä tukea Afrikkaan Salonjokilaakso
Pelastusarmeijan perinteinen kevätkeräys on käynnistynyt ja jatkuu aina 24. huhtikuuta saakka. Kerääjät kiertävät Salossa keräyslistoineen ovelta ovelle. Myös kaduilla ja kauppakeskuksissa on kerääjiä keräyslippaineen. - Tuotolla avustetaan eteläisessä Afrikassa tehtävää työtä. Tarkoituksena on esimerkiksi vastustaa ihmiskauppaa, tukea aidsiin sairastuneiden hoitoa sekä pyrkiä työttömyyden kitkemiseen, kertoo Pelastusarmeijan Salon osaston johtaja Maarit Vuollet keräyksen tavoitteista. Pelastusarmeijalla on toimintaa Etelä-Afrikassa, Lesothossa, Namibiassa, St. Helenan saarella ja Swasimaassa. Ihmiskauppa on näissä maissa suuri ongelma. Sadattuhannet lapset ovat mukana työelämässä ja riiston kohteina sekä kymmenettuhannet lapset ovat prostituution välikappaleina. Tilanteen tekee vielä vaikeammaksi se, että ilman vanhempia elävien lasten on hyvin vaikea huolehtia itsestään. Pelastusarmeija on näyttävästi kampanjoinut ihmiskauppaa vastaan ja saanut ponnistuksistaan tunnus-
KESÄRENKAAT OVAT SAAPUNEET, laaja valikoima eri merkkirenkaita Runsaasti raskaankaluston renkaita suoraan varastosta
Salitunkatu 5, Täyden palvelun rengastalo
puh. 7311705 ark 8-17, la 9-13
RENGASRIKKOPÄIVYSTYS 24 H, P. 0500 531 950
• RAKENNUSLUPAPIIRUSTUKSET • RAKENNEPIIRUSTUKSET • VASTAAVAMESTARIPALVELUT PYYDÄ TARJOUS MYÖS RAKENNUS- JA SISUSTUSTARVIKKEISTA. Äänestä meitä Fonectan paikkakunnan paras -kilpailussa lähettämällä tekstiviesti UDZD numeroon 18230, niin saat uskomattoman tarjouksen myymäläämme tekstiviestillä!
Pursimiehenkatu 3, Salo (Meriniitty), p. 0400 438 971 tai 045 671 1119 Ma–pe 9.00–17.00, la 10.00–14.00, www.suomensuurmyynti.fi
Sairaanhoitopiiri teki hyvän tuloksen Salonjokilaakso
Pelastusarmeijan kevätkeräys on käynnistynyt. Airi Roos, Maarit Vuollet, Jouni Kyläkulta, Pentti Waris ja Seija Laakso kiertävät ovilla ja kauppakeskuksissa keräämässä eteläisen Afrikan hyväksi. –Tuotolla vastustetaan ihmiskauppaa, autetaan aidsiin sairastuneita ja kitketään työttömyyttä, kertoo Pelastusarmeijan Salon osaston johtaja Maarit Vuollet. tusta. Aids koskettaa kipeästi koko väestöä eteläisessä Afrikassa. Se vie runsaasti nuorten ikäpolvien ihmisiä ennenaikaiseen hautaan ja jättää miljoonia lapsia orvoiksi. Pelastusarmeija ponnistelee tautiin sairastuneiden elämän helpottamiseksi ja orpolasten elämän turvaamiseksi.
Afrikassa monien ihmisten taloudellinen tilanne on äärimmäisen huono ja työttömyys on suuri ongelma. Pelastusarmeija tarjoaa päivittäin tuhansia aterioita ja vuodepaikkoja puutteenalaisille ja ahdingossa oleville. Se ylläpitää lastenkoteja, vanhusten hoitokoteja, asumuksia hyväksikäytetyille naisille ja lap-
sille. Pelastusarmeijan työntekijät opettavat ihmisille taitoja ja valmiuksia, joiden avulla nämä voivat hankkia itselleen tuloja. Naisille opetetaan käsityötaitoja ja järjestetään koulutusta, mikä voi auttaa heitä pääsemään eteenpäin elämässään.
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin johtaja Olli-Pekka Lehtonen luonnehtii piirin tulosta vuodelta 2010 hyväksi, vaikka toteaakin tuottavuuden laskeneen 2,3 prosenttia edellisestä vuodesta. – Vuoden tulos oli palveluvolyymin pienenemisestä huolimatta 7,9 miljoonaa euroa ylijäämäinen, Lehtonen kirjoittaa toimintakertomuksessa. Hän muistuttaa, että talousarvio tehtiin 4,3 miljoonaa euroa alijäämäiseksi. Lehtonen arvioi, että suuri osa ylijäämästä johtui korkeiksi jääneistä hinnoista. – Erityisesti Tyksissä hoitopäivien väheneminen poisti
kustannuksia. Lisäksi TyksSapa-liikelaitos palautti asiakashyvityksenä omasta ylijäämästään sairaanhoitopiirille 2,3 miljoona euroa, Lehtonen toteaa. Sairaanhoitopiirin johtajan katsauksesta ilmenee, että palveluita tuotettiin kaiken kaikkiaan aiempaa vuotta vähemmän. Mutta vaikka hoitojaksot, hoitopäivät ja leikkauksetkin vähenivät 2–5,5 prosenttia aiempaan verrattuna, avohoitokäynnit lisääntyivät kahdella prosentilla. Sama suuntaus on jatkunut jo vuosia. Kokonaisuutena sairaanhoitopiiri tuotti palveluita 1,6 prosenttia edellistä vuotta vähemmän. Yksi kalleimpia hankintoja oli viime vuoden toukokuussa Tyksiin saatu leikkausrobotti. Sen avulla tehtiin loppuvuoden aikana 56 urologista ja 33 gynekologista syöpäleikkausta hyvin tuloksin.
Suomen SuurMyynti laajensi rakennussuunnitelupalveluun Salonjokilaakso
Suomen SuurMy ynti on salolainen rakennustarvikkeiden tukkumyyntiin ja rakennussuunnitteluun erikoistunut yritys, joka tarjoaa nyt myös rakennusten suunnittelua alusta loppuun tarvittaessa aina rakennuslupia myöten. SuurMyynti on aputoiminimi Jarmo Korpelan perustamalle markkinointiyritys JVK Finland Oy:lle. Vesa Korpela siirtyi yritykseen tällä viikolla ja aikaisemmin hän toimi Salon kaupungin rakennusvalvonnassa tarkastusinsinöörinä. - Aikoinaan, kun Perniössä haettiin rakennustarkastajaa tartuin tilaisuuteen, mutta nyt on oma yritystoiminta alkanut kiinnostaa enemmän, hän kertoo Yrityksen rakennustarvikepuoli on parin vuoden toiminnan aikana laajentunut niin paljon, että veljekset katsoivat ajan olevan sopivan myös lähteä tarjoamaan rakennuspalvelua laajemmin ja kokonaisvaltaisemmin. - Nyt kun veljeni Vesa tuli toimintaan mukaan, voimme
Jarmo ja Vesa Korpelan vetämä Suomen Suurmyynti tarjoa palveluitaan rakennustarvikkeiden lisäksi nyt myös rakennussuunnitteluun ja -valvontaan.
tarjota rakennuslupa- ja rakennesuunnittelua sekä vastaavan mestarin palveluita niin yksityisille kuin rakennusliikkeillekin, Korpela esittelee. Hän korostaa, että rakennuspalveluun kuuluu rakennussuunnittelu aina rakennuslupia ja rakennusvalvontaa myöten, joten monien mielestä vaikeatajuiset paperityöt jätetään mieluusti ammattilaisen osaaviin käsiin. Hän arvioi, että tällaiselle palvelulle on syntynyt lisääntyvää kysyntää, kun ihmiset lähtökohtaisesti haluavat valmiimpia paketteja. - Monet omaa asuntoa rakennuttavat ihmiset eivät tiedä tarpeeksi rakentamisesta, rakennustarvikkeista eivätkä niiden hinnoista, joten he haluavat palveluita ammattilaiselta, Vesa Korpela arvelee. Rakennustarvikkeita SuurMyynti toimittaa oman maahantuonnin kautta yksityisten ihmisten lisäksi myös rautakauppoihin ja rakentajille. - Maahantuomiimme tuoteryhmiin kuuluvat myös betonivalutarvikkeet ja kiinnikkeet, Jarmo Korpela esittelee.
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
SALONJOKILAAKSO
17
Ensi viikolla Salonjokilaaksossa teemana
E N N E K I I L A J U L I O T AU Ilmoitusvaraukset: Katja (02 7272 994), Pekka (02 7272 991) tai ilmoitus@salonjokilaakso.net
Vaivattomasti Valintatalosta
Ehdotukset ruokapöytään: porsaanfileetä ja porkkana-sienikastiketta.
Nouda ainekset meiltä ja reseptit www.valintatalo.fi TARJOUKSET TO-KE 31.3. - 6.4.
139 pkt
Maggi Juicy mausteseos ja paistopussi 30 - 34 g (40,88-46,33/kg)
250
2 ps
99
4
kg
99
1
kpl
Yksittäin 1,49 ps (4,97/kg)
89
Oolannin kastikeainekset 16 g (55,63/kg)
59
Perheleipurit Aamiaissämpylät 420 g (3,79/kg)
19
Rajamäen Balsamicokastikkeet 0,25 l (12,76/l)
00
Fazer Geisha- ja Fazerina-suklaapatukat 37 g (10,81/kg)
0 WR OD
Apetit Kruunusekoitus 300 g (4,17/kg)
1
ps
ps
Tarjous to-su 31.3. - 3.4.
Snellman porsaan uunifilee, maustettu n. 1,2 kg
Tarjous to-su 31.3. - 3.4.
Atria mikroateriat 350 - 380 g
3 2
pl
5 kpl
Yksittäin 0,60 kpl (16,22/kg)
(5,24-5,69/kg) Tarjous to-su 31.3.-3.4.
149 ps
99
0
kg
Tarjous to-su 31.3. - 3.4.
Perunat 2 kg/ps, Suomi (0,75/kg)
Golden-omenat, Ranska MA-PE 7 - 21, LA 8 - 18, SU 12 - 18 Pahkavuori Rauhanlinnankaari 2, Salo
SALONJOKILAAKSO
18
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
Vapaa-aikaan Laadukasta komediaa Teatteri Provinssilta Pauliina Kallio
Teatteri Provinssin kolmas Teatteriravintola Asemalla esitetty näytelmä Vaimoni on toista maata (Venice sous la neige) sai viime viikolla ensiiltansa. Komedian on kirjoittanut ranskalainen Gilles Dyrek, suomentanut Reita Lounatvuori ja Teatteri Provinssille ohjannut Jarmo Hämeranta. Lavalla suuria kannuksia ansaitsevat �hanit� eli Valtteri Roiha Jannena ja Karolina Blom hänen Helenanaan sekä �epähanit� Jenni Hakala Veerana ja Markku Toikka Ristonaan. Kukin näyttelijänelikosta on suorastaan loistava. Roihan venyttävä nasaalinauru on kaikessa ärsyttävyydessään upean huvittava, Hakalan paljonpuhuvat ilmeet kertovat enemmän kuin tuhatkaan sanaa, Blomin touhukas innostus niin eleissä kuin äänessäkin innostavat myÜs yleisÜä ja Toikan hillitsevä, vaivaantunut ja murahtelevakin Risto-hahmo toimivat hyvin niin itsenäisinä hahmoina
Provinssin farssiuutuuden hauskuus lÜytyy siitä, että �hanit� puhuvat eri asiasta kuin �epähanit�, eivätkä tiedä sitä mutta �epähanit� tietävät. kuin ryhmän dynamiikankin suhteen.
Hillittyä farssia Moni farssi lähtee liikkeelle elämän normaaleista rajoista, mutta yltyy rasittavan nopeasti tolkuttomaksi kohellukseksi, jossa sekoillaan idioottimai-
suuteen asti ja joskus ylikin. Teatteri Provinssin farssi ei tee niin. Vaimoni on toista maata lähtee liikkeelle ihan tavallisesta kaverusten illanvietosta ja nostaa kierroksia pikku hiljaa, mutta hyvällä maulla ja järjellisissä rajoissa. Jos jossakin kohdassa kohelletaan,
sissaan, ennen kuin muistaa, ettei oikeasta ikkunasta voi maaliskuun lopulla näkyä lehteviä koivuja tai iltayhdeksältä sinitaivasta. Kaikesta näkyy, että produktio on alusta loppuun tehty ammattitaidolla ja huolella. MyÜs teoksen suomennos on kekseliästä ja taitavaa, mutta jos jostakin pitää kritisoida, niin hieman salolaisena keljuttaa näytelmän asemoiminen pääkaupunkiseudulle. Hanit ovat olleet ostoksilla Jumbon Prismassa ja Myyrmannissa, vaikka Salossa salolaisena haluaisi kuulla hanien käyneen vaikkapa Halikon Prismassa ja Plazassa. Ehkäpä sen verran esitysoikeudet sietäisivät suomennoksen muuntelua?
sä Vaimoni on toista maata tekee poikkeuksen. Hauskuus lÜytyy siitä, että hanit puhuvat eri asiasta kuin epähanit eivätkä tiedä sitä, mutta epähanit tietävät ja tietävät myÜs, etteivät hanit tiedä sitä. Jos toisten nÜyryyttäminen ja päin naamaa nauraminen ei häiritse liikaa, perusasetelma on herkullinen ja myÜs päättyy sopivaan aikaan. Sillä solmu alkaa selvitä juuri, kun katsojalla käy ensimmäisen kerran mielessä, että paljonkohan se kello jo on.. Jos esiintyvät taiteilijat tekevät lavalla hyvää tyÜtä, on tyÜryhmä tehnyt loistavaa tyÜtä myÜs lavastuksen suhteen. Hanien koti näyttää hanien kodilta ja takaseinän ikkunaa saa katsella jonkin tovin to-
niin Hanistanin, Veeran valheellisen kotimaan, kansallistanssin opettamisen aikana, mutta ehkäpä hurjaksi yltyvä tanssi kuuluu myÜs todellisiin illanviettoihin. Väärinkäsityksiin perustuvat komediat etenevät niin ikään usein turhan kauas turhan nopeasti, mutta myÜs täs-
Swivel tanssii sunnuntaina Halikossa Salonjokilaakso
Tanssiurheiluseura Swivel järjestää sunnuntaina koko seuran tanssiosaamista tarjoavan tanssiesityksen �Swivel tanssii 2011�. Swivelin Leena Liusvaara kertoo, että Halikon liikuntahallilla esittäytyvät sekä seuran pienimmät Bailatino Babyt että kilpatanssijoiden paras A-ryhmä. - Tanssiesityksessä voi nähdä ja kokea koko kilpatanssiseuran harrastustarjonnan. Swivel tanssittaa lapsista aikuisiin, Liusvaara kertoo. Seurassa voi harrastaa paitsi iloista ryhmäliikuntaa bailatinon ja paribailan tapaan, myÜs vaativaa kilpatanssia. Kilpatanssi jaetaan vakio- ja latinalaistansseihin, jotka kummatkin ovat näyttävästi sunnuntain tapahtumassa esillä. - Vakiotansseihin luetaan valssi, tango, wienervalssi, foxtrot ja quickstep. Lattarei-
Kevään kunniaksii
LOUNASTARJOUS
8,20 koko pÜytä
Tarjous voimassa to 31.3. ja pe 1.4.
Turuntie 21, Salo, puh. 02 733 4228
Seudun oma olohuone Swivel vie tanssinäytÜksensä tänä vuonna Halikon likuntahallille. Aikaisemmin on tanssittu Salon Urheilutalolla. hin kuuluvat samba, cha cha, rumba, paso doble ja jive. Sunnuntain esitystä ovat tekemässä kymmenet Swivelin tanssijat ja talkoolaiset. Oh-
jelman kokoamisesta ja harjoituksista vastaa Seppo Lehtiranta. Kaikki kilpatanssilajit ovat esillä Halikossa sekä tanssivien
ryhmien että kilpatanssiparien esittäminä. Esitykset sunnuntaina Halikon liikuntahallilla klo 13 alkaen.
UUDET AUKIOLOT MA-TO ... 14.00-22.00 PE .......... ... 14.00-02.00 LA .......... ... 12.00-02.00 SU ......... ... 12.00-22.00
Ke, Pe ja La
SEURAPELEJĂ„ BILJARDIA DARTSIA
PÜytävuokra 15₏/vko Salonjokilaaksossa pyÜräillään viikolla 14 Teemasivuilla juttua: - pyÜräilyn trendeistä ja varusteista - vuoden uutuusmalleista - keväthuollosta - tyÜmatkafillaroinnista - ja paljon muusta...
Teemasivuilla toimivaa ilmoitustilaa. Varaukset ja valmistettava aineisto viimeistään perjantaina 1.4.
Ilmoitusterveisin: Katja (02-7272 994) ja Pekka (02-7272 991)
---
2 PÖYTÄÄ yht. 25₏/vko yksin tai kimpassa
PÜytävaraukset
0440 488 224
Kahvila-Kirpputori Pouta Vilhonkatu 23
Su 3.4. klo 17.00 Ylistyksen ja rukouksen ilta Ma 4.4. klo 18.00 Majakka Ti 5.4. klo 17.00 Kitaransoiton alkeet Ke 6.4. klo 18.00 Raamattu- ja rukouspiiri To 7.4. klo 18.00 Shakki - ja backgammonilta
Tervetuloa!
RummunlyÜjänkatu 13 p. 0400 861 634
SähkÜkuja Ükuja j 2 24800 H Halikko www.ravintolameno.fi www.ravintolamen
www.pelastusarmeija.fi/salo
Ohjelmisto ajalla 2 1 2 1 2 1
Pirteä kaupunkilehti
Sama sanoma, uudet mausteet!
1.-7.4.
Huhtikuun laatuelokuva! YleisÜtoive. K15 6₏ SPLICE Pe-To 18.30 ELOKUU Pe-To 19.00 Suomen ENSI-ILTA! Elokuu...rakkaus... K13 9₏ ( ) La 16.30 Uusi Disney! KIIREHDI!!! K7/5 7,5₏ KAKSIN KARKUTEILLÄ (dub.) ARTHUR JA KAKSI MAAILMAA (dub.) La-Su 17.00 Huima seikkailu! K7 8₏ GNOMEO & JULIA (dub.) Su 16.45 Ratkiriemukasta menoa puutarhassa! -S- 7,5₏ PRINSESSA Ke 14.00 päivänäytÜs Viimeinen kerta! K11 VAIN 6₏, sis. KAHVIT
ENSI-ILTA PE 8.3. alk. KUNINKAAN PUHE PE 15.4. alk. RIO ja SCREAM 4
(ELSINGINTIE s P ÊUÊLisää leffoista: www. biosalo.fi
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
19 Kokouksia
Ensi viikolla teemana
8
9
6 8
7
2
7
3
2
1
4
9
6
7 3
7
8
6
5
Ilmoitusvaraukset: Katja (02 7272 994), Pekka (02 7272 991) tai ilmoitus@salonjokilaakso.net
5
8 9
U AUTOIL E N N E K JA LII
8
5 8
5
1
4
9
5
3
1
Yhdistykset
4
2
• Salon Kuulonhuoltoyhdistys ry: Kerho 4.4 klo 13 srk-talolla. Verotoimiston edustaja kertoo kotitalousvähennyksestä. Arpajaiset, paristojen ja adressien myynti. • Halikon Martat ry: Ylimääräinen marttailta ti 5.4. Tammilehdossa klo 18.00. PerniÜn Lihan konsulentti paikalla. • Salon Reumayhdistys ry: Salmen Virikeryhmä kokoontuu kevätaskartelun
Sudoku MB0033
Š Bulls
Viime viikon tehtävän ratkaisu
2 5 9 7 6 8 4 3 1
8 3 4 1 5 2 9 7 6
1 7 6 4 9 3 8 5 2
7 9 5 8 1 6 2 4 3
4 8 1 2 3 5 7 6 9
6 2 3 9 7 4 5 1 8
9 6 8 5 4 1 3 2 7
3 4 7 6 2 9 1 8 5
5 1 2 3 8 7 6 9 4
nuori nainen, pidä huolta itsestäsi Olennainen osa naisen terveitä elämäntapoja on säännÜllinen käynti gynekologilla. Jos olet alle 25-vuotias ja käyt meillä Salon Mehiläisessä gynekologin vastaanotolla ensimmäistä kertaa, tarjoamme sinulle käynnin ilman toimistomaksua huhtikuun 2011 ajan.
ajanvaraus (02) 7741 400 tai www.mehilainen.ďŹ /ajanvaraus
merkeissä tiistaina 5.4.2011 kello 12.30-15.00 SYTY ry:n Kamarissa, RummunlyÜjänkatu 7 B, Salo. Tervetuloa! • Lounais-Suomen SyÜpäyhdistys Salon Seudun Paikallisosasto järjestää 31.3. klo 18.00 �Sairastuminen, tunteet ja ihmissuhteet�, psykologi Irene Rajala; Salo-Karina, Helsingintie 52. • Salon Seudun Diabetes ry yleisÜilta 4.4. klo 18.00 Diabetes ja suun terveys; Suuhygienisti Paukkulakodissa, Salaistentie 1. • Halikon Kaffekellari 1.4. Antti ja Pojat Halikkokodin alakerrassa, klo 13.00 alkaen. • Suur-Salon Selkäyhdistys ry: To 31.3. klo 18 poikkeuksellisesti jumppaa. Su 3.4. Sound of Music. Pe 8.4. Karaoke/saunailta PeU:n mÜkillä. Ilmoittaudu Penalle 040 524 3221 tai Mikalle 040 544 1114. LähtÜ Salon torilta klo 17.30. Ke 20.4. poikkeava kerhoilta klo 18. Pietariin matkaajat: ilmoita Annelle viim. 15.4. nimi, synt.aika, kansalaisuus, passin nro ja voimassaolopvm. Maksu viim. 15.4.. • Muurlan Martat: Ma 4.4. (Huom pvm!) klo 18 Martta-ilta srk-kodilla: Lusikka soppaan -havaintoesitys; miten monipuolinen-helppo-ruokaisa-riittoisa on keittoruoka. Esityksen vetäjänä yritt. Jaana Kakko. Tämä on - kuten aina - avoimien ovien ilta jokaiselle. Marttaillaan - sitä on liikkeellä! • Salon Seudun Psoriasisyhdistys ry: Vesijumppaa joka tiistai klo 17.30 Salon Uimahallin terapia-altaassa. Erityisliikunnan maksuttomat kuntosalivuorot Salohallissa tiistaisin klo 11.00-13.00 ja torstaisin klo 16.00-18.00. • AA- Sillanpääryhmä: Tule rohkeasti ryhmään! Kun haluat lopettaa juomisen, olet tervetullut AA:han. AA:ssa on naisia ja miehiä kaikilta elämän aloilta. AA:ssa ei ole liittymis- eikä jäsenmaksuja. AA-Sillanpääryhmä:n kokoukset sunnuntaisin klo 19 Paunalan seurakuntakoti Sillanpäänk. 5, Salo. Auttava puhelin päivittäin klo 18-20 02-250 1125. www.aa-tupa.fi AA (Anonyymit Alkoholistit). • Salon AA-ryhmä kokoontuu tiistaisin ja perjantaisin klo 19, Kaivokatu 4, Salo. Voit myÜs soittaa nimettÜmänä (02) 733 1811 ti, pe klo 18.30–20.30. Muita Salon alueen AA-ryhmiä: Halikon Rysä-ryhmä maanantaisin ja torstaisin klo 19, Kirkkorinne 5. PerniÜn AA-ryhmä torstaisin klo 19, Lupajantie 22, PerniÜ, p. 040 870 3558. KemiÜn AA-ryhmä maanantaisin klo 19 Lautamiehentie, srk:n nuorisotalo. Puh. 040 526 8758 tai 040 777 1759. Tule rohkeasti mukaan! • Al-Anon -ryhmä henkilÜille, jotka elävät tai ovat eläneet alkoholistin läheisenä ja kärsineet hänen juomisestaan. Tule rohkeasti mukaan, kokoonnumme Salossa, Vilhon vintissä (TL-tukun sisäpiha). Uusi aika 14.2. lähtien maanantaisin klo 18.00, paitsi kk:n 1. maanantaina ei kokousta. Voit myÜs soittaa nimettÜmänä puh. (02) 245 2255 ma, ti ja to klo 19.00–21.00. Lisätietoja www.al-anon.fi. • PerniÜn AA-ryhmä kokoontuu srk-talon �takkahuoneessa�, Lupajantie 9, torstaisin klo 19. Sisäänkäynti talon takaa. • Vaihtoehto 90 ry: Kaivokatu 4, Salo, p. 02-731 2071. Avoinna ma-pe klo 8-16.
S ä ä
Torstaina
Perjantaina
TERVETULOA!
Pirteä kaupunkilehti
+3
T
A
I-HIERONT A 044 343 4874 H p.TERVETULOA!
Horninkatu, K-kaupan vier. ovi
Jasmin THAIHIERONTA Hyvää, taidokasta hierontaa Helsingintie 18, SALO p. 040 561 3299
Lehtesi verkossa: www.salonjokilaakso.net
Halikko
Pertteli
Salo
+2 Halikko
Suomusjärvi
Muurla
+5
Pertteli
Salo
+2
+5
Suomusjärvi
Halikko
Särkisalo
Pertteli
Salo
+2
Somero
+5
Kiikala Suomusjärvi
Muurla Kisko
PerniĂś
Särkisalo
Kuusjoki Somero
Kiikala
Kisko
+2 KemiĂś
+6
Kuusjoki
Muurla
PerniĂś
+3 KemiĂś
Sunnuntaina
Somero
Kiikala
Kisko
Halikko
Pertteli
Salo
Suomusjärvi
Muurla
+5
Kisko
PerniĂś
+5 KemiĂś
Kiikala
+6
PerniĂś
+4 KemiĂś
Särkisalo
Särkisalo
Palvelevan meteorologin puhelinnumero 0600 1 0600 (3,95 / min + pvm)
Aineistopäivä ilmestymisviikon maanantai. Ilmoitusaineistot osoitteeseen ilmoitus@salonjokilaakso.net
Chock Dee UUSI HIEROJA Hornink. 7, p. 040 816 0537
LON SA
tämÜllä, Salorankatu 5-7, Salo. Esitykset: Ke 30.3. klo 19, la 2.4. klo 14 ja 19, su 3.4. klo 14, ke 6.4. klo 19, to 7.4. klo 19, ke 13.4. klo 19, la 16.4. klo 14 ja 19, su 17.4. klo 14, ke 27.4. klo 19, to 28.4. klo 19, pe 29.4. klo 19. Liput p. 0440 520 260. Tapahtuma on osana Salon kaupungin Turku 2011 kulttuuripääkaupunkiohjelmaa. • Vaimoni on toista maata. Farssi, jossa pieni väärinkäsitys saa valtavat mittasuhteet. Teatteriravintola Asema, Asemakatu 15, Salo. Esitykset: Ke 30.3., ke 6.4., pe 8.4., pe 15.4., ke 27.4., la 30.4., pe 6.5. ja la 7.5. Esitykset alkavat klo 19. Liput ja tiedustelut: 0440 520 260. • Sairastuttaako sairastuminen läheisen - miten selviän sairastuneen läheisenä? Aiheesta puhuvat ke 30.3. klo 17 Salon ammattiopiston auditoriossa, Karjalankatu 2, Salo, sisätautien erik.lääk. Pia Paalosmaa-Puusa, psykiatri Mika Hakala sekä omaisnäkÜkulmasta Airi Mikkola. Tilaisuus on maksuton ja kaikille avoin. Järj. Salon SYTY ja Mehiläinen, Salo. • Huhtikuun laatuelokuva: Splice 1.-3.4. klo 18.30. Bio Salo, Helsingintie 11. K/15, kesto n. 1h 45min. YhteistyÜssä Salon kaupungin kulttuuriasiain yksikkÜ ja Bio-Salo. Lisätietoja lÜydät osoitteesta http://www.finnkino.fi/Event/296841/ • 1.4. klo 19 Luolanainen - Anu Raipia, Teatteri Provinssin päänäyttämÜ, Salorankatu 5-7 Salo, p. 0440 520 260. • Salon Filatelistikerhon 30. keräilytapahtuma la 2.4. klo 9.00-14.00 Hermannin koululla, Torikatu 5-7 (käynti vain RummunlyÜjänkadun portista). Postimerkkejä, postikortteja, kolikoita yms. Kahvio. Vapaa pääsy. • Eroneuvotilaisuus 7.4. klo 18-20 Kaarinassa, lastenpsykiatrian poliklinikalla, Oskarinaukio 5 C. Eroneuvo-teemaillassa saat tietoa ja vertaistukea eroon liittyvissä pohdinnoissa. Vapaa pääsy. Ilmoittautuminen (ei pakollista) p. 050 438 6067. • Lukkosulaa ja lumpeenkukkia 10.4 klo 14.30 ja klo 18. Käsikirj. Heli Laaksonen, rooleissa Esko Roine, Eila Roine, Ilmari Saarelainen ja Tuija Ernamo. Teatteri Provinssin päänäyttämÜ, Salorankatu 5-7, Salo. • Ismo Leikola - Kasvaa ihmisenä Stand up 15.4. klo 19.00. Teatteri Provinssin päänäyttämÜ, Salorankatu 5-7, Salo. Liput 0440-520 260 tai myynti@teatteriprovinssi.fi. • Salon kaupungin tapahtumakalenteri www.salo.fi • Meritalon museo, Moisionkatu 18, Salo, p. 02-778 4886. Avoinna sopimuksen mukaan. Näyttely: Kesäistä pitsiä ja kirjontaa. • Itsenäisyyden museo, Helsingintie 5, 2. krs. Av. su klo 13.00-15.00, muulloin sopimuksen mukaan. P. 040 514 0279. • Salon taidemuseo Veturitalli, Mariankatu 14, p. 02-778 4892. Av.: ti-pe 10-18, la 11-17 ja su 11-18. Liput: 4₏. Alle 18-v. ilmainen sis.pääsy. Pe klo 16–18 ilmainen sis.pääsy. YleisÜopastukset ke 16.30. Lisätied.: www.salontaidemuseo.fi • Sininen Talo, RummunlyÜjänkatu 2, avoinna ti-to klo 12-18, pe klo 12-15, la-su klo 12-18, ma suljettu, muulloin sop. mukaan, p. (02) 733 4340. • Salon Taiteilijaseuran Taidelainaamo ja Galleria Salon Sinisessä Talossa, RummunlyÜjänk. 2. Av. ti-to klo 12-18, pe klo 12-15 ja la-su klo 12-18.
Kuusjoki
Hierontapalveluja
ANJAMANI
• Sound of Music (kultt.kaupunki-hankkeessa mukana) Teatteri Provinssin päänäyt-
+1
Somero
040 816 0543 - Horninkatu 9H9, Salo
Menovinkkejä
Lauantaina
+2 Kuusjoki
Thaihieronta
MLL Muurlan yhdistys SääntÜmääräinen KEVÄTKOKOUS Muurlan kirjaston Sopukassa torstaina 7.4.2011 klo 18.30. Hallitus kokoontuu klo 18.00.
Loppuviikon sää
RJMNQÂźNSJS XFQT s [NQMTSPFYZ UQF_F PWX s \\\ RJMNQFNSJS Ă›
Varaa ilmoituspaikkasi, soita heti: Pekka 7272 991 Katja 7272 994
Kokouksen jälk. lymfaterapeutti Katja Sibberg esitelmÜi terveys- ja terveysliikuntatuotteista.
Mahachoke
THAI-hieronta 045 313 3339 - tervetuloa! Hämeentie 14, Salo
Toimituksen käynti/postiosoite Turuntie 15, 24240 SALO Puhelimet Keskus (02) 7272 980 Sivunvalmistus (02) 7272 981 Ilmoitukset (02) 7272 982 Toimitus (02) 7272 983 Laskutus (02) 7272 984 Faksi (02) 7272 999 Avoinna
ma-pe 9.00-16.00 ISSN 1456-5285
Sanomalehtien liiton jäsen
SähkÜposti toimitus@salonjokilaakso.net ilmoitus@salonjokilaakso.net
Päätoimittaja Pekka Mäenpää (02) 7272 991 pekka.maenpaa@salonjokilaakso.net
Ilmestymispäivä torstai Sivunvalmistus Salonjokilaakso Painopaikka Salon Lehtitehdas Painos 29.000 kpl Jättijakelu 6 krt/v. 38.000 kpl
Ilmoitusmyynti Katja PĂślĂśnen (02) 7272 994 katja.polonen@salonjokilaakso.net
Jakelu Salo-Suorajakelu Oy, Posti, Kuljetusliike Jokinen Oy JakeluhäiriÜilmoitukset: Salo-Suorajakelu Oy p. 040 0533 090 (ark. 9.00-16.00)
Ilmoitus- ja sivunvalmistus Brita Jokiniemi (02) 7272 993 brita.jokiniemi@salonjokilaakso.net Tero Mäkinen (02) 7272 992 tero.makinen@salonjokilaakso.net
Lehden tilaus postitse kotiin 50₏/vuosi.
3
Salon Seudun Psoriasisyhdistys ry SääntÜmääräinen VUOSIKOKOUS keskiviikkona 6.4. klo 17.00 Salon SYTY ry:n tiloissa, RummunlyÜjänkatu 7 B, 3. krs.
SALONJOKILAAKSO
20 KERROSTALOSTA
6AL2 2LLIKKALA. Ollikkalankatu 6 C 11. 2h+kk+ph/wc+vh= p 35 m² + p parvi. 2. krs. Kaukolämmitys, y heti vapaa. YhtiÜllä oma tontti 8034m². 8034m . H. 35.800₏. ‡ E6IT E6IT 6ITTEL TEL< TEL < PE 1. 1.4 1.4. 4. kl klo 16.00 00-16 16.20 20 ja ja TI 5.4 5.4. 5. 4. kl klo 16.00 00-16 16.20 .20. 20.
6AL2 KE6K86TA. Esterinkatu 18 as 13. 2h+k+s+ph/wc p = 43,5 m² + Lasitettu parveke. p Hissitalo. Yläkerran kulmahuoneisto. Tilaihme, kuin uusi. Laatua ja j tasoa, tyylikäs yy talo. Heti vapaa! p H. 88.500₏ +lainaosuus 53.000₏. ‡ E6IT E6IT 6ITTEL TEL< TEL < T2 31.3. 3 klo 16 16.0 6 00-1 6.00 0 16 16.3 6 30 6.30 0 LA 2.4 2.4. 4. kl klo 10.00 00-10 10.30 30 ja ja 68 3. 3.4 3.4. 4. klo 11.00 00-11 11.30 .30. 30.
HUHTIKUUN
RIVITALOSTA
6AL2 2LLIKKALA. Ketomäenpolku p 5 B 17. 3h+k+ph/wc=75,5m²+lasitettu p , parveke. 1.krs. Kaunis keittiÜ. p Kaukolämmitys, kaapeli-tv. H 78 H. 78.000₏. 000₏ ‡ E6IT E6IT 6ITTEL TEL< TEL < PE 1.4. klo 16.40-17.00 ja TI 5.4. klo 16.40-17.00.
TEEMAT
6AL2 9AL+2-A. Kuuselankatu 7. 3h+k+s+ph+khh+2wc=93,5m². +varasto+autolle katospaikka. Kaukolämmitys, y , rak.v.1990. Kauniilla asuinalueella. H. 145.000 ₏. ‡ E6IT E6IT 6ITTEL TEL< TEL < LA 2.4 2.4. 4. kl klo 11.00 00-11 11.30 30 ja ja MA 4.4 4.4. 4. kl klo o 16 6.00 00-16 16 6.30 30. 30.
7.4. Autoilu ja liikenne 14.4. Vaalinumero 21.4. SUURI MATKAILU -teema 28.4. Piha ja puutarha
OMAKOTITALOJA
KI6K2 6K2 +21*I6T2 +21*I6T2. Lehtiläntie 95. Yhdessä tasossa 3h+tupakeittiÜ+s+ph/wc+wc+vh+ eteinen t i = 90m² 90 ². Erillinen E illi autoka aut okatos oka tos/va tos /varas /va rasto ras to. Hi Hieno eno to tontt nttii ntt 60700m² 607 0 ². H. 0m H. 89 89.000 89. 000₏₏. 000 ₏. ‡ E6 E6IT ITTE IT TEL< TE L<T L< T +E +ETI TI 62 TI 62IT ITA IT A
+ALIKK2 KK. Uuttelantie 4 A 6. 4h+k+ph/wc+wc+2vh=99,5m²+iso p , lasitettu pparveke. 2.krs, hieno ppäätyhuoneisto. y Kaukolämmitys. y Ph/wc kaakeloitu. Uusittu keittiÜ. tilavat valoisat huoneet. Vedestä jja sähkÜstä omat mittaukset. Tilaa tarvit tar vitsev vit sevall sev allee. all e. H. H. 112.00 .000₏ 000₏. ‡ E6I E6ITTE TTEL< TTE L< LA 2.4 2.4. 4. kl klo 12.00 00-12 12.30 .30. 30.
6AL2 KE6K86TA. RummunlyÜjänkatu y j 20 B 8. 4h+k+s+ph/wc+wc+vh+khh=106,5m² p , +kaksi isoa lasitettua parveketta. p 6AL2 KE6K86TA. Rak.v.1988. Hissitalon ylin y krs. Paasionkatu 6. 2h+k+ph/wc=52m²+tilava 2h k p ph/wc 52m tilava lasitettu Valoisa. Parkettia, kaakelia. parveke. Hissitalo, 1.krs. Vapautuu H. 235.000₏. p kesäku kes äkuuss äku ussa! uss a! ‡ E6I E6ITTE TTEL< TTE L< H. 78 H. 78.500 78. 500₏₏. 500 ₏. 68 3.4 3.4. 4. kl klo 12.00 00-12 12.30 30 ja ja ‡ E6IT E6IT 6ITTEL TEL<T TEL <T +ET +ETI I 62I 62ITA TA KE 6.4 6.4. 6. 4. kl klo 16.00 00-16 16.20 .20. 20.
Torstaina 31. maaliskuuta 2011
PERTTELI KK. Turrintie 14. 4-5h+k+s+pesuh.+pukuh.+khh+ p p 2wc=150m² +varastotilaa+lämmin autotalli. Erillinen varastorakennus. Oma tontti 1210m² aivan Kaivolan keskustassa Vapautuu nopeasti! keskustassa. H.198.000₏. ‡ E6IT E6IT 6ITTEL TEL< TEL < LA 2.4 2.4. 4. kl klo 13.15 15-13 13.45 45 ja ja KE 6. 6.4. 4. klo o 17.00 00-17 17.20 20 0.
Ilmoitusvaraukset: 02 7272 994 (Katja) 02 7272 991 (Pekka) ilmoitus@salonjokilaakso.net
SALON KIINTEISTÖVÄLITYS OY
Jouko Jouko k Virtanen Virtanen [A] [A] lkv lk k Jarmo J Virtanen Virtanen Turuntie 3, T 3 Salo, Salo puh. puh 02-731 02 731 5075, 5075 02-731 02 731 9940
Suorat kännykkänumeromme: Jouko Virtanen 0400 534 975 Jarmo Virtanen 0400 534 976
www.salonkiinteistovalitys.net
SUORAAN MAAHANTUOJALTA
MOOTTORISAHAT KLAPIKONE POLTTOMOOTTORI-
249€ 545€
mm. ErgoStar-kevytkäynnistys ja ketjun pikakiristys. Tehokas ja ympäristÜystävällinen saha maatila- tai vaativaan harrastekäyttÜÜn. MUKAVUUSVARUSTELTU
Ammattilaisten suosima. Paino vain 3,8 kg !
Ylivoimainen MS200 (Sh. 740€) ketjunopeus 28 m/s. PARAS!
RAIVAUSSAHA Uusi tehokkaampi, SPARTA väkivahva, vääntävä ja TEHOPAKKAUS 44 varmakäyntinen moottori VARUSTEINEEN 2011 malli! NYT SAMAAN HINTAAN RAIVAUS- JA VESAKKOTERÄ JA SIIMALEIKKURI !!!! 40,2 cc/2,1 hv, 7,4 kg
GS-370 VAATIVAAN HARRASTE JA
JA VIELÄ KAUPANPÄÄLLE TURVAKYPÄRÄ JA BENSA/ VAIN ÖLJY -KOMBIKANNU ! ! !
/ 3000 W
- moottori vahva 3000 W/230V valovirta - pĂśllit 1050/550/430 mm
VAPAA-AJANKÄYTTÖÖN VARMASTI TOIMIVA
199€
uusien normien mukainen mootori takaa alhaiset päästÜt, kulutuksen ja äänitason. Antaa tasaista voimaa ja vääntÜä kaikissa tilanteissa.
HYDRAULINEN AJONEUVONOSTURI
SAKSIMALLINEN NOSTOTEHO 2700 KG, NOSTOKORKEUS 1200 mm 3200 KG, NOSTOKORKEUS 1800 mm, tai TOLPPAMALLI NOSTOTEHO KOKONAISKORKEUS 2757 mm
NYT
1595€
MAAHANTUOJALTA ERĂ„ VAIN
KONEKAUPPAA VUODESTA -56
mahtavat
8T
Puun max. pit.
1050 mm LSS8T/1050
HYVĂ„ TYĂ–ASENTO.
PyÜrät, tosi tukeva rakenne.
€ 445 299€
EUROOPPALAINEN LAATUSAHA! 35cc/2,2 hv/ 4,1 kg
PURISTUSVOIMA
K L A P I KO N E
MS181 CBE
MIKSI MAKSAISIT LIIKAA...
PENSASAITALEIKKURI
199€
I KAIKKIN A V 7T-52
Vuoden takuu!
JALUSTA NYT SAMAAN HINTAAN! TEHO - PĂ–LLI 2200 W T 52 cm
-paino 22 kg
NYT
UUTTA, NETTILUOTTO! MAKSA JOUSTAVASTI KK-ERISSÄ, JOTKA VOIT ITSE VALITA! TOIMITUKSET Sopimuksen teet KOKO MAAHAN! suoraan kätevästi nettikaupassamme!
199€
VAIN
169€
NYT ERÄN VAI
HUIPPUTEHOKAS
OKSAHAKETIN PolttomoottorikäyttÜinen 2500 W CJC-1001 PAINEPESURI
98€
ERĂ„ NOPEILLE
-max.paine 200 bar -vesimäärä 600L/h -5,5 hv OHV-4 tahtimoottori -messinkipumppu -4 eri pesusuutinta -isot pyÜrät sähkÜistä vapaa, itseimevä!
-kaksi leikkaavaa kääntÜterää tekevät siistiä, pientä haketta -moottori -kuljetuspyÜrät 2500W/230V - roskapussi - tukeva runko
395€
ERĂ„ VAIN
KLAPISIRKELI
Osta kunnon peli!
139€
7 2200 w PURISTUSVOIMA
Rolwal MIG-HITSAUSMIG-135(DC) KONE -VIRTA-ALUE 50-120 A
KÄTEVÄ LETKU-tyÜpaine 140 bar KELA, -vesimäärä 410 L/h TURBO-moottori 2000W SUUTIN -isot pyÜrät, + HARJA helppo siirrellä
179€
FYX-D60
2504
PAINEPESURI HUIPPUVARUSTEIN JA -TEHOIN!
VAIN
TOSI 23cc/60 cm TEHOKAS PAKSUILLEKKIN OKSILLE! jopa 40 mm OKSILLE
www.kone-glans.fi
LAADUKAS JA KEVYT
PAINEILMAKOMPRESSORI
BENSAAGREGAATIT -24 L säiliÜ
199€ 425€
Maks.teho 2,2 KW / jatkuva 2 KW- 230V Maks.teho 5,5 KW / jatkuva 5 KW/230V/110V
VAATIVAMPAANKIN KÄYTTÖÖN.
TÄYSI PAKETTI!
99
-tuotto 120 L/min -2 ULOSOTTOA VAIN - paino vain 25 kg PAINEMITTARI JA MYÖS LETKUPAINEMITTARI SÄÄDÖLLÄ!
VIELÄ KAUPANPÄÄLLE 5 OSAINEN PAINEILMATYÖKALUSARJA, kierreletkulla ja liittimin.
€
JOENSUUNKATU 10, 24100 Salo, p. 0403 00 1050. Fax (02) 733 2686
Tilaa helposti nettikaupastamme www.kone-glans.fi