Katja Taimela
Suomi rakennetaan Jari Johansson
02-3619 0504
YHDESSÄ!
TA TAVATTAVISSA VAALITUVALLA LITUV VA L L A Maanantaina 7.3. klo 14-16, Annankatu M An nnank nkat attu 5. 5.
ANDI
atk@sstsalo.com www.sstsalo.com/atk-apu Nyt myös tietokoneet asiakkaan haluamilla osilla ja käyttöjärjestelmällä.
Muistathan, että olen samassa paikassa joka kuukauden ensimmäinen maanantai. Tervetuloa antamaan palautetta ja ideo ideoita! oitaa! www.katjataimela.com www.sdpsalo.fi dps psalo o.fi fi
www.mwegerano.com
N:o 9
Torstaina 3. maaliskuuta 2011 Palvelemme sunnuntaisin klo 12-18. Tervetuloa!
Halikon Prismasta
RATKAISEVAN EDULLISESTI Torstai Britta
NAISTEN ULKOILUTAKKI T
Erittäin hyvin y vettähylkivä y päällysmateriaali, p y , kiinteä huppu, heijastimet. Koot 34–44.
89,90
Ray
Mariah
Koot 40–47.
Koot 36–42.
MIESTEN VAPAAAJANJALKINEET
NAISTEN VAPAAAJANJALKINEET
29,90
24,90
Ulpu p tai Uke k
TYTTÖJEN T T TAI POIKIEN ULKOILUTAKKI T
Vettähylkivää, y tuulenpitävää p ja j kulutusta kestävää materiaalia. Irrotettava huppu, p pp runsaasti taskuja, heijastimet. Liila tai musta/vihreä. Koot 128–176 cm.
34,90
TTorstai Blie
N NAISTEN ULKOILUHOUSUT U
E Erittäin hyvin y vettähylkivä päällysmateriaali. p Koot 34–44. K
49,90 4
Tamminen
NAUDAN PAISTISUIKALEET
400 g (9,98/kg), alkuperämaa Suomi
3,99
Costa rica
BANAANIT
1 lk.
1,19/kg
ke-ma 2.-7.3.
Gunman
Cupsole
Koot 41–46.
Koot 41–46.
MIESTEN SKATE A JALKINEET
39,90
Atria
PORSAAN ULKOFILEEPALA
n. 1,5 kg,alkuperämaa Suomi
6,70/kg
Italia
KIIVIRASIA
ke-ma 2.-7.3.
500 g (1,78/kg) 1 lk.
0,89/rs
MIESTEN SKATE A JALKINEET
Nolan
39,90
19,95
Portti
Kotivara
VENÄLÄINEN MEETVURST
400 g (5,37/kg)
2,15
Suomi
JÄÄSALAATTI
1 lk.
MARJAKEITOT
1l
1,35
OLTERMANNI TAI OLTERMANNI 17% 0,9–1 kg (6,66–5,99/ kg)
5,99
s,
C- ja D-mitoitu väri musta.
Vaasan
LASKIAISPULLAT
2 kpl, 190 g (11,53/ kg)
Fazer
JUUSTOSÄMPYLÄT 5 kpl, 350 g (5,11/kg)
1,79
Brazil
APPELSIINITÄYSMEHU
1l
0,79/kpl
2,19
X-tra
Jalostaja
KALAPUIKOT
PUOLIKARKEA VEHNÄJAUHO
2,45
0,75
0,69
Valio Rainbow
170 g (12,65/kg)
2,15
ke-ma 2.-7.3.
14,95
V USTELAUKKU VAR
UKKOPEKKA GRILLIMAKKARAT
T
MIESTEN FARKU
0,99
Rainbow
900 g (2,72/kg)
2 kg (0,38/kg)
HERNEKEITTO
435 g (1,59/kg)
PRISMA HALIKKO
Prismantie 2, 24800 Halikko, p. 075 3030 1500 Lankaverkko 8,28 snt/puhelu + 1,48 snt/min mobiiliverkko 8,28 snt/puhelu + 16,56 snt/min.
8-21, 8-18, 12-18
SALONJOKILAAKSO
2 Sampo Pankki Oyj, www.sampopankki.fi
Hae Kilpaileva Asuntolainatarjous Sampo Pankista
Ajanvaraus: Optikko ja Silmälääkäri (02) 727 2800 salon.silmalasikeskus@synsam.ďŹ
Turuntie 14, Salo. Palvelemme ma-pe 9-17.30, la 9-14.
Niko Aalto 050 422 6761
Sabine Raita 050 422 6742
Kysy lisätiedot ja varaa aika neuvotteluun konttorissamme. SähkÜpostit: etunimi.sukunimi@sampopankki.fi
Kuolinpesien irtaimistojen
Salon konttori Turuntie 6
MEILTÄ LÖYDÄT s H ARRASTEKIRJAT s K EITTOKIRJAT s R OMAANIT s L ASTENKIRJAT JA PALJON MUUTA
Kaikki kirjat tarjoushinnoin
ABC Piihovi, Salo joka päivä 9.00-20.00 p. 02-731 8166
www.salonjokilaakso.net
HUUTOKAUPPA ZZZ VDYHQPDD IL
(6/$1 SRWNXULW PHLOWl lNNLl
.$762 -2.$ 3b,9b 7$5-28.6(7 ZZZ VDYHQ IL 6RLWD SXK
Varaa ilmoituspaikkasi, soita heti: Pekka 7272 991 Katja 7272 994
Pirteä kaupunkilehti
SU 6.3. klo 12, näyttÜ 10-12 Sillanpäänkatu 36, Salo.
Ostamme ja myymme kuolinpesät, jäämistÜt ja maatilairtaimistot.
Salon Irtaimistovälitys, p. 0400 877 905
Torstaina 3. maaliskuuta 2011 Naisex-messuilla Tanglen ja Priman osastolla koko päivän: -
Parafiinihoidot (myÜs suklaa) 5₏ Prima Express-manikyyri 5₏ Kulmien muotoilu ja väri 5₏ Niska/hartiahieronta 15min. 5₏ Koko päivän muotoilurautaesittelyjä
Päivän aikana kaikki muotoiluraudat -10%
- Paljon huipputuotteita todella edullisesti - Korvien rei´itys -50% Esittelemme osastollamme klo 11-16 11.30 12.00 12.30 13.00 13.30 14.00 14.30 15.00 15.30
Suihkerusketus Minx-varpaankynnet Akupunktio Ripsien pidennys Hair Tattoo Suihkerusketus Minx-varpaankynnet Parranajo Akupunktio
Kynsistudio
Parturi-Kampaamo
www.prima.ďŹ
tangle www.tangle.ďŹ
!SEMAKATUÂŹ ÂŹ3ALOÂŹsÂŹPUH ÂŹ ÂŹ ÂŹ
Kaikille avoin kahvila Metka matkan varrella Susanna Syrjälä
Salon keskustassa sijaitseva kahvila ja myymälä Metka pyÜrii Salon nuorten pajalaisten panoksella. Nuorten lisäksi kahviossa on nuoria ohjaamassa aina yksi tyÜvalmentaja, joten nuoret eivät joudu yksin tekemään kaikkea. Kahviossa vuorottelevat kolme tyÜvalmentajaa. Metkan matka alkoi jo vii-
me syksynä, jolloin paikat rempattiin kuntoon pajanuorten voimalla. PuutyÜpajalaiset hoitivat rakenteellisen rempan, mutta kaikki olivat mukana maalaamisessa ja muunlaisessa puuhassa, mitä tila vaati. Avajaisia juhlittiin joulukuussa, jolloin Metkan kahvila, ja uutena tilana tehty myymälä, aukesi kaikille. - Metka on auki maanantaista torstaihin, kymmenestä neljään. Kahvilasta voi ostaa kahvin ja teen lisäksi pientä suolaista ja tarjolla on myÜs itse tehtyjä leivoksia, Donna kertoo. Myymälässä on myynnissä nuorten tekemiä tuotteita laukuista mattoihin ja peh-
moleluista kortteihin. Osassa tuotteita materiaalina on käytetty kierrätysmateriaaleja, joten ne ovat luontoystävällisiä. Myynnissä olevista tÜistä näkee nuorten luovuuden ja kädentaidon lahjan. Toiset tuotteista ovat selvästi sisustukseen sopivia ja toiset lahjaksi annettavaksi. Ostokset varmasti kannustavat Salon pajatoimintaa jatkamaan ja nuoret saavat kohotusta itsetunnolleen. - Kahvin tai teen juonnin ohella voi asiakkaat tutustua Metkan pelitarjontaan, mikä on melko laaja. Samassa tilassa toimiva Suunta tarjoaa myÜs asiakkaille ilmaisen internetin ja koneen käytÜn, Miko esittelee. Metka näyttää lämpÜiseltä
ja luokseen kutsuvalta paikalta. Pienet pÜydät on sijoitettu erillisiin looseihin, joihin mahtuu useampikin henkilÜ helposti. Seinillä on käytetty pelottomasti värejä. Metkan tyÜntekijätkään eivät ole persoonina värittÜmiä, vaan jokainen edustaa omaa tyyliään ylpeänä. Paikka sopii varmasti niin nuoremmille kuin vanhemmillekin. - Metkaan kannattaa tulla, koska mistään muualta et saa varmasti yhtä hyvää kahvia, yhtä isoa kuppia ja näin halvalla, pajanuoret toteavat kuin yhdestä hymyilevästä suusta.
Miko (ylhäällä vas.), Tero, Tomi, Henri ja Donna esittelevät nuorten pajoissa tekemiä tuotteita, jotka ovat Metkan myymälässä myynnissä.
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
3
Toimituksen osoite: Sähköpostit:
Ampumaurheilu ei ole vain miesten laji • sivu 7
Yrittäjä sairastaa lomalla • sivu 10
Kiekkohailla ja Salo HT:lla loppurutistuksen aika • sivu 12
LP Viesti Bakussa poikkeuksellisella kokoonpanolla • sivu 20
Turuntie 15, 24240 SALO toimitus@salonjokilaakso.net ilmoitus@salonjokilaakso.net etunimi.sukunimi@salonjokilaakso.net
Musiikkiteatterin juhlakonsertti Somerolla • sivu 22
SSP:n tulos tappiolle Salonjokilaakso
SSP Yhtiöt teki viime vuonna tappiollisen tuloksen. Toimitusjohtaja Esko Miikkulaisen mukaan 1,1 miljoonan euron tappioon vaikuttivat osin kertaluonteiset erät, mutta yhtiö oli muutoinkin vaisussa tuloskunnossa. - Meillä on nyt merkittävän tuloskorjauksen paikka, Miikkulainen lupaa. Huolimatta tappiollisesta tuloksesta SSP jakaa osinkoa 25 euroa osakkeelta eli 75 euroa yhtä entistä SSP:n osakekirjaa kohden. - Yhtiön maksuvalmius on hyvä eikä voitonjako vaaranna yhtiön maksukykyä, todetaan yhtiön hallituksesta. SSP -konsernin liikevaihto oli viime vuonna 48,5 miljoonaa euroa. Edellisvuoden liikevaihto oli 34,5 M€, joten kasvua oli yli 40 prosenttia. Liikevaihtoa kasvatti Forssan Seudun Puhelimen sulautuminen konserniin vuoden puolivälissä.
Toimitusjohtaja Esko Miikkulainen uskoo SSP:n parantavan tulostaan kuluvana vuonna. - Lisäksi liikevaihto kasvoi erityisesti tytäryhtiö Jimm’s PC-Storessa. Konsernin liikevoittoa alensivat fuusiokustannusten lisäksi kuitustrategian suunnittelu ja toteutus sekä tietotekniikan verkkokaupan alentunut katetaso, Miikkulainen kertoo. SSP jatkoi strategiansa mukaista aktiivista kuituinfrastruktuurin rakentamista.
- Valokuituverkon rakentaminen ja myynti jatkuivat suunnitellusti. Vuoden lopussa SSP:llä oli verkkoon kytkettyjä valokuituliittymiä 2313 kappaletta ja myytyjä, mutta vielä toimitusvaiheessa olevia kuituliittymiä oli vuoden vaihteessa yli 1000 kpl. Greetel, Gerlyn, Viivi, Anni, Elena, Tiia, Aino, Sani, Margarita, Tekla, Maija ja Ella ovat valmiit näyttämään osaamistaan keskiviikkona Vilppaan Korisliigapelin tauolla.
Lauri Hollménille SAFA ansiomerkki Salonjokilaakso
Pitkän ja ansiokkaan uran Salon kaupunginarkkitehtinä tehnyt Lauri Hollmén vastaanotti tiistaina Salon kirjastossa SAFA-ansiomerkin. Suomen ark kitehtiliiton
hallituksen myöntämän tunnustuksen voi saada pitkään alalla toiminut arkkitehti, joka on edistänyt rakennustaiteen tavoitteita. Hollmén toimi Salon kaupunginarkkitehtina keväästä 1961 vuoden 1998 tammi-
Arkkitehti Lauri Hollmén vastaanotti tiistaina Safa ansiomerkin tunnustuksena siitä, että hän on toiminnallaan edistänyt rakennustaiteen tavoitteita.
kuun loppuun. Salon nykyisen kaupunkisuunnittelujohtajan Jarmo Heimon mukaan Lauri Hollménin vaikutus Salon kaupunkikuvan muodostumiseen sekä kaavoituksen että yksittäisten rakennusten suunnittelijana on ollut merkittävä. - Hollmén on suunnitellut esimerkiksi vanhaan puukaupunkirakenteeseen sovitetun Salon pääkirjaston ja vanhaan veturitalliin toteutetun Salon taidemuseon. Myös useat koulut ja päiväkodit Salossa ovat hänen suunnittelemiaan, Heimo kertoo. Lauri Hollmén on toiminut aktiivisena suunnittelijana myös omassa toimistossaan. Töistä voidaan mainita muun muassa Salon Sairaanhoitajakoulu, Perttelin monitoimitalo ja Salon Kelan toimistorakennus. - Viimeisimpänä työnään hän on ollut mukana arkkitehti Erik Bryggmanin 1930 -luvulla suunnitteleman funktionalistisen elokuvateatteri KIVAn kunnostuksessa ja entisöinnissä 2000 –luvun alussa. Suunnittelutöidensä lisäksi Hollmén on ottanut aktiivisesti osaa kotiseututyöhön ja ollut mukana kirjoittamassa Salon vanhaan rakennuskantaan liittyviä teoksia Kadonnutta Saloa (2005) ja Salon Lukkarinmäki (2007).
Vilppaan mikrotytöt tekevät alkulämmittelyn eri lailla Pekka Mäenpää
Salossa tehdään monenlaista mielenkiintoista lapsi- ja nuorisotyötä. Yksi sadoista iltaisin saleille kokontuvista lapsiryhmistä on Salon Vilppaan mikrotyttöjen koripallojoukkue, joka tekee ensiesiintymisensä tuhatpäisen yleisön edessä keskiviikkona Salohallissa. - Meidät on kutsuttu esittelemään joukkueen alkuverryttelyohjelma Vilppaan Korisliigapelin puoliajalle. Se on kuulemma myös Urho tv -ottelu, valmentaja Kari Aaltonen myhäilee. Mikrotyttöjen tusina harjoitteli maanantai-iltana Tupurin koululla. Tällä kertaa ei treenattu hyökkäyskuvioita, vaan varmisteltiin alkuverryttelyn askelmerkkien toimivuus. - Tämä on hyvähenkinen ryhmä. Tytöt ovat itse tehneet joukkueen säännöt ja lämmittelyohjelma on herättänyt paljon positiivista huomiota vastustajienkin piirissä, Elina Aaltonen, Mari TeiniläAchren, Mari Leskinen ja Eve Kujala kertovat. Äidit ja isät ovat vastuussa joukkueen logistiikasta ja valmennuksesta, lopun hoitavat tytöt itse.
”Jokainen yrittää parhaansa, ei riehuta pukukopissa, ei pelleillä. Pelataan kaikkien kanssa ja ollaan kavereita”. Näin lukee joukkueen säännöissä, jotka tytöt tekivät ilman aikuisten opastusta. Myö s k ä ä n m a a n a nt a i n harjoitusten lomassa tehtyyn haastatteluun ei otettu aikuisia mukaan. Puhetta ja vastauksia piisasi kysymättäkin. Se kävi ainakin selväksi, että kaikki ovat kauden aikana onnistuneet korinteossa ja hiihtolomalla suurin osa oli käynyt pulkkamäessä. - Meidän maskotti on Vili Vilpas. Siihen on liimattu kirjaimia, tytöt kertovat. Voittoja alkukaudesta saavuttaneet tytöt aloittivat koripallon vasta syksyllä. Yhdessäolo maistuu mukavalta. - Kun pelattiin Uudessakaupungissa, meille luvattiin voiton kunniaksi pehmikset. Ja sitten luvattiin vielä kastiketta, jos voitetaan toinenkin peli. Onneksi ei voitettu vaan toista, silloin oltaisiin saatu pelkkää kastiketta, tytöt nauravat muistellessaan onnistunutta pelimatkaansa. Edessä on vielä kauden ensimmäinen pelireissu, joka tehdään oikean koripallojoukkueen tavoin bussilla. - Keskiviikkona Vilppaan
pelissä me viedään pelaajat kentälle. Kukaan ei ole saanut varata omaa pelaajaa. Ne miehet valitsevat, tytöt tietävät. Tyttöjä kuunnellessa tuntui siltä, että suosikkitaluttaja voisi olla Roope, mutta muutkin käyvät. Joukkueen pelien alussa tekemään lämmittelyyn menee normaalisti aikaa vartin verran, mutta Salohallissa nähdään lyhennetty versio. Musiikki soi ja tarkkaan valitut kappaleet vievät lämmittelyä eteenpäin. - Peleissä me tehdään koreja, syötetään ja istutaan vaihtopenkillä, Greetel, Gerlyn, Viivi, Anni, Elena, Tiia, Aino, Sani, Margarita, Tekla, Maija ja Ella kertovat.
Nyt myös verkkolehti luettavissa! www.salonjokilaakso.net
SALONJOKILAAKSO
4
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
�Pikkuisen pirteä keli� – Paukkulassa luisteltiin 18 pakkasasteessa Pauliina Kallio
Helmikuisena torstai-iltana lumi narskuu ja hengitys hÜyryää, mutta se ei luistelemisesta ja ulkoilusta innostuneita haittaa. Musiikki soi, nuotio leiskuu ja punaposkissa on hymykuoppia. Paukkulan kentällä vietetään Salon kaupungin liikuntatoimen ja Kiekkohaiden yhdessä järjestämää luisteluiltaa. Liikuntatoimesta kerrotaan, että kaupunki on halunnut panostaa hiihtolomaviikkoon laskiaisen sijaan. Hiihtolomaviikolla on ollut tapahtumia ja esimerkiksi yleisÜluisteluita jokaisena päivänä jossakin päin Saloa. Paukkulassa ohjelmassa on luistelututkaa, luistelukoulua, makkaranpaistoa ja musiikkia, junnujen jääkiekko-ottelua ja tietysti vapaata luistelua. Luisteluillan järjestelyistä vastaavan liikunnanohjaaja ja Kiekkohaiden päävalmentaja Jani Nurmen valistunut arvaus osallistujamäärästä on noin sata. – Pakkanen pyÜri siinä rajamailla, mutta ilta sujui ku-
K AIKEN TAVARAN K AUPPAHUONE
KäsitÜitä, vanhaa tavaraa, komeron aarteita ym. Tule ostoksille tai tuo myytäväksi! Länsiranta 8, Salo Ma-Pe 11-17, La 10-14 (02) 7271141 Katso myÜs
ten suunniteltiinkin. Viime talvena oli lämpimämpi ja ehkä noin 40 henkeä enemmän. Kyselin siinä illan aikana pieniltä luistelijoilta, että joko lopetetaan, mutta eivät ne varmaan olisi tahtoneet lopettaa ollenkaan, Nurmi nauraa. – Vanhempia arvelutti varmaan enemmän kuin pieniä.
Ääni kulki ja meno maittoi Kentän laidalta lÜytyy kaksi iloisenvärisiin pukeutunutta miestä, jotka pitävät huolta illan äänekkäämmästä tunnelmasta. – Nyt oli ensimmäinen patterinvaihto, kun tunnin verran on iltaa kulunut. Kaikki on mennyt hienosti. Laitteet ovat kestäneet ainakin toistaiseksi ja kivaa on ollut, vaikka onkin pikkuisen pirteä keli, pohtii äänentoistosta huolehtiva Arto LepistÜ. – Auton mittari näytti –18 astetta, kun tulin tännepäin. Kiekkohaiden puolesta illan juonnoista huolehtii edustusjoukkueen puolustaja VeliMatti Leppänen. – Hienot koukerot siellä maalin edustalla, nyt maali!, Leppänen selostelee leppoisasti Kiekkohaiden nuorimman ikäluokan pelatessa ’winter classic’ eli talven klassikko –
peliä. Nimen juuret lienevät ei enempää eikä vähempää kuin NHL-joukkueiden jokatalvisessa ulkokenttäpelissä, jossa katsojaluvut kipuavat reilusti yli 50 000. Ihan niin paljoa eivät Kiekkohaiden 2002 syntyneet juniorit pelilleen katsojia saa, mutta keli huomioiden mukavasti kuitenkin. Kiekkohaiden puolesta iltaa ovat ohjailemassa Leppäsen lisäksi molemmat latvialaiset eli maalivahti Nauris Enkuzens ja puolustaja Martins Gipters, hyÜkkääjä Velimatti Virtanen ja päävalmentaja Jani Nurmi. – Paljon on porukkaa, vaikka on hiukan viileä, Leppänen arvioi. – Luistelukoulu ja luistelututka ovat kiinnostaneet. Luistelukoulussa on alkuleikki, erilaisia liukuja ja jarrutuksia ja luistelututkan kovin vauhti on ollut erään pikkumiehen luistelema 27 km/h.
Ei edes kipristellyt varpaita - Mahtavaahan tämä on, tottakai, ja ihan hyvin varpaat kestävät pakkasen, kertoo salolainen Sirkka Haartela. - Meidän lähikentällä Riihelässä ei ole jäätä, joten tämä on minulle ensimmäinen kerta jäällä tänä talvena.
Arto LepistÜ (vas.) huolehti äänentoistosta ja Kiekkohaiden Veli-Matti Leppänen juonnoista. Luistelutaito lienee verrattavissa pyÜrällä ajoon, sillä kun kummankin kerran oppii, ei taito enää lihasmuistista katoa. Tämän todistanee Haartelan, talven ensikertalaisen, huima vauhti luistelututkassa: 22 kilometriä tunnissa on taatusti päätähuimaava vauhti, varsinkin ankarassa pakkassäässä. – Ja seuraavaksi makkaralle, toteaa Haartela seurakseen tulleelle tyttärelleen Maija Haartela-Vuorelle, joka myÜs
kehuu viihtyneensä. – Hauskaa tämä on ja ainakin vielä varpaat ovat kestäneet hyvin, ainoastaan kasvoja hiukan pistelee. Virvokekojun takana sormiinsa puhaltelevat Meiju StühlstrÜm, Päivi Koivisto ja Henri Lindroos. – Kiekkohaiden edustusjoukkueen puolesta pidetään kioskia, kivasti on ollut porukkaa, StühlstrÜm hymyilee ja Koivisto peesaa. - Lämmin mehu tekee hy-
vin kauppansa, vaan jäätyneet laskiaispullat eivät ihan hirmuisesti myy. Naiset nauravat, ettei ainakaan ole kermavaahdolla säilyvyysongelmia. – Nuotiolla saa paistaa makkaraa myÜs itse, kylmä makkara on hiukan paistettua edukkaampi, mutta eipä niitä kylmiä sattuneesta syystä ihan kauheasti ole mennyt, Koivisto kuittaa, eikä kioskin myynti jää ainakaan palvelun iloisuudesta kiinni.
ZZZ VDYHQPDD IL
(6/$1 SRWNXULW PHLOWl lNNLl
.$762 -2.$ 3b,9b 7$5-28.6(7 ZZZ VDYHQ IL 6RLWD SXK
Lähellä lähimmäistä WWW.SALO.ADVENTIST.FI
TYÖSUORITUKSIA Temppuileeko tietokoneesi? Haittaohjelmien ja virusten poistot, asennukset ja huollot sekä käyttÜopastus asiakkaan luona. MyÜs tietokoneita yksityisille ja yrityksille.
SOITA 045 129 1390, Jani GrĂśnroos
VUOKRATAAN Pakettiautot, henkilĂśautot, asuntoautot ja -vaunut, moottorikelkat Salon Autovuokraus 050 444 0020 www.salonautovuokraus.fi .salonautovuokraus.fi
ETA ETAAN ETAA AAN AA OSTETAAN ‡ .82/ 82/,13(6,b ,13( ,13(6,b (6, 6,b b 0,67g 0,67g-b g -b ‡ -bb0 bb0,67g-b 7,/$ ‡ 0$$7 $$7,/$ ,57$,0 0,6772-$ 0,672-$ ,57$,0,672-$
0400 877 9005//SSSa Salmi alm mi
P$5$6 +,1TA puhelinosakkeista Maksan vs-veron
Soita 045 125 4422
Salolaiset äiti ja tytär Maija Haartela-Vuori ja Sirkka Haartela nauttivat talvesta.
MYYDÄÄN
Siniharmaa kulmasohva, 100₏. Tumma, py pyÜreä ppÜytä, y halk. 90 cm, 40₏. KäyttämätÜn, y käsinvirkattu pparisängyn gy ppäiväpeitto p , 200₏. PuhelinpÜytä/penkki p y p , 20₏. P. 050 592 9855/Halikko. OK-talo Salossa, Kauniaisten kauppunginosassa. g Alakerrassa 3h+kph p + s, yyläkerrassa kaksi isoa huonetta. Erillinen autotalli/varasto sekä kasvivihuone. Oma, ppuistoon rajoittuva, kokonaan aidattu tontti. P. 734 7840.
Paukkulan luisteluillassa virvokkeita myivät (vas.) Meiju StühlstrÜm, Päivi Koivisto ja Henri Lindroos.
PIKKULAARIn RIVI-ILMOITUKSET YKSITYISHENKILÖILLE 5₏ tai 10₏
Huom! PIKKULAARI-ilmoituksia • Rivi-ilmoitukset seuraavaan PIKKULAARIIN ko. viikon maanantaihin klo 16.00 mennessä • Täytä alla oleva ruudukko, yksi merkki/ruutu (myÜs sananväli on merkki), puh.no mahduttava myÜs ruudukkoon. EI VASTAANOTETA TAI • Tuo ilmoituksesi toimistollemme, os. Turuntie 15, (Koskisen Kulma, 2. krs) Salo, ja maksa käteisellä puhelimitse eikä POSTITA ilm. osoitteeseen: Salonjokilaakso, Turuntie 15, 24240 Salo, �Pikkulaari� ja laita rahat kuoreen. sähkÜpostilla. • MUISTA RUKSATA oikea ilmoitusosasto • 4 ensimmäistä riviä 5₏, koko ruudukko 10₏. PIKKULAARIN OSASTOT: ‰ MYYDÄÄN
‰ OSTETAAN ‰ HALUTAAN ‰ VUOKRATTAVANA VUOKRATA ‰ SEKALAISTA 5₏/kerta ‰ LAHJOITETAAN (maksuton) ‰ KADONNUT, 5₏/kerta ‰ KIRPPUTOREJA LÖYDETTY (maksuton)
1-4 riviä
LAHJOITETAAN
Kani hyvään y kotiin. Kanin häkki + tarvikkeet edullisesti. P. 044 510 7180.
RT-kolmio Salosta. P. 044Â 550 5543.
KesämÜkki/-asunto kesäksi sektorilta Salon seutu-Kisko-Somero. P. 050 538 2163.
VUOKRATTAVANA
YksiÜ 44 m² Salossa, Salonkadulla. Vapaa p 1.4. alkaen. V. 450₏/kk+vesi + sähkÜ. P. 040 585 7263.
5 ₏ 10₏
5-8 riviä
OSTETAAN
HALUTAAN VUOKRATA
Nimi:
Osoite:
Puh.
Mikäli ilmoituksesi ei tehoa ensimmäisellä kerralla, (EI KOSKE Sekalaista ja Kirpputori-palstoja) saat
VELOITUKSETTA TOISTOILMOITUKSEN soittamalla numeroon 02-7272 993. Parvekkeellinen, ppieni KT-kaksio Salon jja Halikon rajalla. j V. 450₏/kk + v + s. Heti vapaa. Takuu 1 kk. P. 050 353 5553 tai 0500 644 854.
RT 2h+k+s 60 m² + terassi. Idylliy nen, uudehko maisemahuoneisto jjärven rannalla. V. 490₏/kk + vesi. Ei muita kuluja. P. 040 833 3648.
Rappulassa siisti 1h+k+alk.+kh+vh 40 m² + lasit. pparveke. V. 400₏/ kk + vesi, sis. sähkÜn. Heti vapaa. p Takuuv. 1 kk. P. 040 760 5148.
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
5
LASKIAISEN VIETTOON SALON K-CITYMARKETIN KAUTTA HINNAT VOIMASSA TO–LA 3.–5.3.2011, ELLEI TOISIN MAINITA. Tarjoukset myös netissä www.k-citymarket.fi
PORSA AN ULKOFILEE n. 1,8 kg
KE V Y T JAUHELIHA 7% 400 g
koko ko k na ko n is isen ena en a
5 63 5, 3 /kg
4
99
2 rs
kg
4
50 -22 %
H nt Hi nta ta ililma m nK ma K-Pl Plus ussa sa-k -k kor ortt t iia tt a jja a yk yksi ksitt ttäi äin ä in 2 2,8 89 9 //r/rss (7 (7,2 7,2 23 //k kg) k g)
Kalaneuvos SAVU- ja
Barilla
SPAGHETTI 1 kg
K YLMÄSAVUKIRJOLOHIFILEE n. 60 0 – 8 0 0 g
1,50 1, 50 0 /kg k yyk kss.. 1,8 , 9 /p /pkt ktt (1, 1,89 89 /kg kg))
2 pkt
3 .-
16
95 kg
Hint Hi nta nt a vo voim im mas assa sa 1.9 sa .9.2 .2 201 010 0 al alka kaen ka en
Har twall Jaffa
III-OLUT 24 x 0,33 l
VIRVOITUSJUOMAT 1,5 5 l 0, 0,84 8 /l 84
2,07 2, 07 7 /l
pack
19
99 sis. pantit 3,60
-17 %
3 pl
5 .-
-32 %
Hintta illma Hi man K K--Pl P us Plussa ussa ssa a-k -korttia o tt or t ia a ja yk yyksittäin sitt t äi äin n2 2,29 2, 29 /p /pl, /pl p , sis siss. pa pantin n iin nt n 0,4 0 40, ((1, 1 26 2 /l))
23,5 ,52 ,5 52 /2 / 24/24 4-pa 4 pack ck, si ck sis. is. pan anti tit ti it 3 3,6 60,, (2 60 (2,5 ,5 52 /l /) Hint Hi nta nt ta illma an K K-Pl KPlus P Pl ussa us sa-k sa -kor -k kor ortt ttia tti tt iia 23 SALO
Hämeentie 24–30, puh. 020 720 3700 MA–PE 8–21, LA 8–18, SU 12–18. Asiakaspalaute: tom.eriksson@citymarket.fi
Puhelun hinta 020-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 8,21 snt/puh + 6,9 snt/min (sis alv 23%), matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 16,9 snt/min (sis alv 23%).
www.k-citymarket.fi
24
raj. 1 erä/talous sis. pantit 1,20
Lisätiedot www.kesko.fi/vastuullisuus
SALONJOKILAAKSO
6
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
6$/21 6(85$.817$ /$6.,$,66811817$, 8VNHODQ NLUNRVVD PHVVX MD ODVNHWWHOXOHLULQ NRQÀUPDDWLR NOR .LLVNL /DXQRQHQ 6XXWHOD .XLVPD ² 8VNHODQ NLUNRQ PHVVX UDGLRLGDDQ MRND VXQQXQWDL WDDMXXGHOOD 6DORQ NLUNRVVD PHVVX PDULODLVLWWDLQ NOR -XKD 9lOLDKR /DXULOD 5LVNX +DOLNRQ NLUNRVVD PHVVX NOR 2LQDV .RLYLVWR .LUNNRNDKYLW .DQWWRULODVVD .LLNDODQ NLUNRVVD VDQDMXPDODQSDOYHOXV NOR $LUDNVLQHQ 6LUpQ .LVNRQ NLUNRVVD SHUKHNLUNNR NOR .lUNNlLQHQ /DKWL ODSVLNXRUR &UHVFHQGR .XXVMRHQ NLUNRVVD PHVVX NOR +XKWDVDOR /DDNNRQHQ 0XXUODQ NLUNRVVD PHVVX NOR 6DQWDNDUL 5lLVlQHQ 3HUQL|Q NLUNRVVD PHVVX NOR 3XNNLOD 5DLQLR $ODUDQWD <OLVN\OlQ NLUNRVVD PHVVX NOR 3XNNLOD 5DLQLR $ODUDQWD 3HUWWHOLQ NLUNRVVD SHUKHPHVVX NOR /DDNVRQHQ /DDN NRQHQ ODSVLNXRUR 0HVVXQ MlONHHQ PlHQODVNXD NLUNRQ OlKLVW|OOl RPD OLXNXUL PXNDDQ 6XRPXVMlUYHQ VHXUDNXQWDNHVNXNVHVVD VDQDMXPDODQSDOYHOXV NOR 3HOWRPlNL 6LUpQ 6lUNLVDORQ NLUNRVVD PHVVX NOR HOlNHOlLVWHQ MD PDUWWRMHQ NLUNNRS\Kl .LUVL 5DQWDOD /D[HQLXV 7DVWXOD .LUNNRNDKYLW VHXUDNXQWDNRGLVVD +RO\ &RPPXQLRQ + 6 6XQGD\ 0DUFK DW SP DW WKH 6DOR &KXUFK . .LUNNRNDWX IROORZHG E\ WHD FRIIHH DQG I IHOORZVKLS 6XQGD\ 6FKRRO IRU FKLOGUHQ GXULQJ W WKH VHUYLFH ² $VK :HGQHVGD\ 0DVV 0DUFK DW SP ² 5HYG 7LPR 9LLWDQHQ WHO
9,,..272,0,17$$ WR NH 6DOR 8VNHOD (KWRROOLVKDUWDXV WR NOR .XNRQNDO OLRVVD MD 3DXNNXODNRGLVVD 3XNDUL 6XXWHOD .XLVPD ² ,ORVDQRPDSLLUL WR NOR VUN WDORVVD ² .DDNDRS\KlNRXOX VX NOR 2OOLNDVVD ² .LQNHULW VX NOR NDUMDODLVWHQ VHXUDWXYDOOD 0DMDYDQNDWX .LXDV 5LVNX ² 3RULQDSLLUL PD NOR 6DORWRVVD 5LVWROD 1LVNDOD DLKHHQD µ3DLNNDQL SHUKHHVVlµ ² (L .DIIHPXNLD PD ² 0LHVWHQ UDDPDWWXSLL UL PD NOR VUN WDORVVD $LUDNVLQHQ 5RRPDODLVNLUMH ² 1DLVWHQ UDDPDWWXSLLUL PD NOR VUN WDORVVD ² 6LLRQLQYLUVLVHXUDW WL NOR VUN WDORVVD 3XONNLQHQ :DW VRQ ² 9HWHUDDQLNLQNHULW WL NOR VUN WDORVVD +HOO .DOOLR ² $DPXUXNRXV NH NOR 6DORQ NLUNRVVD ² ,QNHULOlLVWHQ SLLUL NH NOR VUN WDORVVD ² .lVLW\|SLLUL 6LVNRQNDPDUL NH NOR 2OOLNDVVD ² .LQNHULW NH NOR 5XXKHODVVD /DXULOD .DOOLR ² 0LHOHQWHUYH\VLOWD NH NOR 6DORWRVVD +DOLNNR $DPXUXNRXV WR NOR +DOLNRQ NLUNRVVD MD SH NOR 9DVNLRQ NLUNRVVD ² -RNDPLHKHQ SLLUL WR NOR VUN WDORVVD ² /DVWHQ OlKHW\VNHUKR SH NOR $QJHOQLHPHQ VUN WDORVVD ² /lKHW\VNLUSSLV OD NOR ² .LUNNRULQQH ² 3\KlNRXOX VX NOR 0XVWDPlHQ NRXOXOOD ² %HWD LOWD VX NOR .DQWWRULODVVD ² 1DLVWHQ UDDPDWWXSLLUL PD NOR +DOLNRQ VUN WDORVVD ² 9DUWWXQHHQ YlHQ NHUKR NH NOR +DOLNRQ VUN WDORVVD .LLNDOD /lKHW\V 6RSXNND OD NOR ² MD 3XLVWRWXSD PD NOR ² RV 3XLVWRUDLWWL ² ,OWDSlLYlNHUKR NH NOR VUN WDORVVD ² 2PDLVKRLWDMLHQ WDSDDPLQHQ NH NOR 6XRPXVMlUYHQ VUN NHVNXNVHVVD .LVNR .DXNXULQ UXNRXVKXRQH\KGLVW\NVHQ NRNRXV PD NOR 2OHQLXNVHOOD 0HWRODQWLH ² (OlNHOlLVWHQ LOWD SlLYlNHUKR WL NOR VUN WDORVVD ² /DXOXKHWNL .LVNRNRGLVVD NH NOR .XXVMRNL <VWlYlQNDPPDUL PD NOR VRVLDDOL MD WHUYH\V WDORVVD 0XXUOD .LUNNRNXRURQ YXRVLNRNRXV WR NOR VHXUD NXQWDNRGLVVD 3HUQL| /lKHW\VSLLUL WR NOR MD UDDPDWWXSLLUL WR NOR VUN WDORVVD ² 6DQDQ MD UXNRXNVHQ LOWD VX NOR 3HUQL|Q NLUNRVVD 3HUWWHOL +lKNlQlQ YDUWWXQHHW PD NOR NHUKRKXRQHHOOD ² 3HUKHNHUKR WL NOR ² -XYDQNRVNHOOD ² 5RPVLODQ YDUW WXQHHW NH NOR KRLYDNRWL 5RVPDULLQLVVD 6XRPXVMlUYL 2PDLVKRLWDMLHQ WDSDDPLQHQ NH NOR VHXUDNXQWDNHVNXNVHVVD 6lUNLVDOR .DXNDVVDORQ MD 0DQQHUPDDQ NLQNHULW PD NOR $KOTYLVWLOOl 6DXQDPlHQWLH ² +lVW|Q +XPPHOYLNLQ MD .UDLODQ NLQNHULW WL NOR (ULNVVRQLOOD +lVW|QWLH
/ l K H W \ V NNX /lKHW\V XX XOXPLVLD OXPLVLD . .HVNL .H H V N L 9H 9 9HQlM HQl lMlOWl MlOWl 0 O 0DULODLVPXXVLNRW $QQD 0LVKLQD N N $ 0 K NNXYDVVD MD .RQVWDQWLQ =DLQHWGLQRY .D]DQLQ NLUNN
. = NRKHUUD $QDDWRROLL 3RJDVL VHNl OlKHW\VW\|QWHNLMlW $QX MD -XKD 9lOLDKR YLHUDLOHYDW SDUKDLOODDQ 6DORVVD /llKHW\VWDSSDKKWXX PLD MRLVVD KHLGlW WDSDD RQ OXNXLVLD HUL SXROLOOD VHXUDNXQWDD 7R NOR OlKHW\VW\|Q DDP PXSlLYl .LLNDODQ VUN WDORVVD 7R NOR YLLNNRPHVVX 3HUQLL|Q NLUNRVVD VDDUQD -XKD 9lOLDKR MD VHQ MlONHHQQ OlKHW\VNDKYLW VHXUDNXQWDWDORVVD /D NOR PXVLLNNLKDUWDXV OllKHW\VNLUSSLNVHOOl +DOLNRVVD .LUNNRULQQH /D NOR .HVNL 9HQlMlQ LOWDDSlLYl +DOLNRQ VUN WDORVVD 6X NRNR VHXUDNXQQDQ \KWHLQHQ OlKHW\VMXKOD $OXNVL PHVVX PDULODLVLWWDLQ 6DORQ NLUNRVVD NOR VLWWHQ VVHXXUDD NXQWDWDORVVD OlKHW\VORXQDV NOR MD MXKOD 0HVVXVVD MD MXKODVVD WXONNDXV YHQlMlNVL /DVWHQKRLWR MD RKMHOPD NOR ² 6X NOR PDULODLVPXXVLNRLGHQ NRQVHUWWL 6DOORQ NLUNRVVD
0 L W H Q Q 0LWHQ Q QLLQ L L Q D D DXWLR" XWLR" 0DDOLVNXXQ .HLGDV LOODVVD NH WXWXVWXWDDQ DXWLRRWDORMHQ DVXNNDLVLLQ MD /XRMDQ OXRPDDQ LKPHHOOLVHHQ OXRQWRRQ RSSDDQD SDONLWWX OXRQWRNXYYDDMD .DL )DJHUVWU|P .HLGDV DYDXWXX 6DOR 8VNHODQ VUN WDORVVD NOR WDUMRLOXLQ MD JRVSSHOODXOXLQ PXX RKMHOPD DONDD NOR /DSVLOOH RQ RPDD RKMHOPDD PP S\KlNRXOXWXRNLR
5XNRXVLOWD +DOLNRVVD
7DUMDQ SlLYLOOH 3HUQL||Q
/HKWRUL 8OOD &KULVWLQD 6M|PDQ +HOVLQJLVWl YLHUDLOHH 6DQDQ VlYHOHQ MD UXNRXNVHQ LOODVVD +DOLNRQ NLUNRV VD WR NOR ,OODVVD RYDW PXNDQD P\|V (UNNL \ .LLVNL MD -XNND 6DDULQHQ
/DVNLDLVVXQQXQWDLQ WHPSDXNVLD .LVNRVVD RQ NRNR SHUKHHQ XONRLOXWDSDKWX PD MRND WRVLQ DONDD VLVlWLORLVVD VLOOl DOXNVL RQ SHUKHNLUNNR NOR 6HQ MlONHHQ VHXUDD WRLPLQWDD VUN WDORVVD MD VHQ OlKHLV\\GHVVl WHPSSXUDWD .LVNRQ 93. Q HVLWWl\W\PLQHQ SRQLDMHOXD ½ OLQQXQ S|QWW|QLNNDURLQWLD ½ WLNNXSXOODQ MD PDNNDUDQ SDLVWRD j ½ RQJLQWDD MD DUSRMD j ½ .LUSSXWRULOWD MD P\\MlLVS|\GlOWl YRL WHKGl O|\W|Ml MD DWHULDNVL RQ WDUMROOD KHUQHNHLWWRD ½
MD SDQQDULD ½ 7XRWWR PHQHH <KWHLVYDVWXXNHUl\NVHOOH MD WHPSDXNVHQ MlUMHVWll VHXUDNXQQDQ NDQVVD .LKDNND U\ .XXVMRHOOD M ODVNLDLVO\VWL DONDD PHVVXQ MlONHHQ QRLQ NOR VHXUD NXQWDWDORQ OLHSHLOOl 2KMHOPDVVD RQ WDOXWXVUDWVDVWXVWD ½ NHUWD NDVYRPDDODXVWD RULJDPLDVNDUWHOXD MD ODXOXKHWNL 1HOMlOOl HXUROOD VDD KHUQHVRSSDD V\|GlNVHHQ MD NDKGHOOD HXUROOD ODVNLDLV OD ODVNLD SXOODNDKYLW WDL PHKXW 7XRWWR <KWHLVYDVWXXNHUl\NVHOOH 3HUWWHOLVVl RQ 3LNHWWLHQ ODVNLDLVULHKD NRNR SHUKHHOOH VX NOR ² NOOR 9LVWLQ NRGDOOD /LLSRODQWLH 2PDW SXONDW MD HYllW PXNDDQ -RNLQRWNRLVVD ODVNHWDDQ PlNHl NRGDVVD YRL OlPPLWHOOl MD SDLVWDD PDNNDUDD 3LNHWLW WDUMRDD PHKXD
bLGLW YLUWDSLLULVVl
3H 3HUQL|Q VHXUDNXQWDWDORVVD YLHWHWllQ 7DUMDQ SlLYLl PD NOR 0XXND N QD RYDW 7DUMD $OÀQ MD 7DUMD /DXULOD -DDNNR /D[HQLXV 9HVD 0DWWL 7DVWWXO X D MD 3HUQL|Q SRMDW µ.XNNDUDKDWµ 6XRPHQ /lKHW\VVHXUDQ 7D VDXV N NHUl\NVHOOH 1HSDOLQ DODNDVWLVWHQ MD YDPPDLVWHQ LKPLVDUYRLVHQ HOlPlQQ WXHNVL 7HUYHWXORD NRNR VHXUDNXQQDQ DOXHHOWD
6XXQQQLVWD ODVNLDLVVRSDOOH +HUQHNHLLWW W RD NDKYLD MD ODVNLDLVSXOOLD WDUMRLOODDQ WL NOR ² 6DOR 8VNHODQ VUN WDORVVD 6RSSD DWHULD PDN N VDD ½ ½ NDKYL SXOOD ½ 6RSSDD YRL RVWDD P\|V RPLLQ DVWLRRLKLQ ½ OLWUD 7XRWWR PHQHH OlKHW\VW\|OOH ² 7DSDKWXPDD D Q YRL WXRGD WDUSHHWWRPDNVL Nl\QHLWl VLOPlODVHMD WRLPL lODVHMD WR WRLP LPL WHWWDYDNVL OOlKHW\VNHQWLOOH
.DQVDLQQYlOLQHQ QDLVWHQLOWD 1DLVWHQSllLYlQl ROODDQ NDQVDLQYlOLVHVWL NRROOD NOR 6DOOR 8VNHODQ VHXUDNXQWDWDORVVD .LUNNRND WX ,OODVVVD HVLLQW\YlW /XRYXUL U\KPl 6lUNLVDORVWD MD $QQD 66FKXNRY 3llWWHHNVL YLHWHWllQ UXNRXVKHWNL 1HSDOLQ NXYLHQ MD +RLWXULW NXRURQ VHXUDVVD /DVWHQKRLWR RQ MlUMHVWHWW\ WR RQ MlU l MHVWWHWW\
7XKNNDNHVNLYLLNRQ NLUNNRKHWNHW /DVNNLDLVWLLVWDLWD VHXUDDYD WXKNDNHVNLYLLNNR RQ VDDQXW QLPHQVl YDQKD WHVWWDPHQWLOOLVHVWD Nl\WlQQ|VWl ULSRWHOOD WXKNDD SllQ SllOOH NDWXPXN N VHHQ PHUNLNVL 7DYDQ Q\N\LQHQ YDVWLQH RQ RWVDDQ SLLUUHWWlYl WXKNDULVWL 6DORQ VHXUDNXQQDVVD RQ NH WXKNDNHVNLYLLNRQ KDUWDXV 3HUWWHOLQ NLUNRVVD NOR MD HQJODQQLQNLHOLQHQ PHVVX 6DORQ NLUNRVVD NOR
3LHQWH WHQ ODVWHQ lLWLHQ NHVNXVWHOXSLLUL NRNRRQWXX WDDV WR NORR 3HUKHQHXYRQQDQ DMDQYDUDXV 3HUWWHOLOLQ Q VHXUDNXQWDWDORVVD 9HUWDLVWXNHD MD \KGHVVlRORD WDUMRDY DYDVVD SLLULVVl PLH LHWLWWllQ WlOOl NHUWDD LKPLVWl MRQND UDDPLLQ MD SH SHUV UVRRQDDQ 3HUKHDVLDLQ QHXYRWWHOXNHVNXNVHQ DMDQYDUDXV SlLY\VWll OlKWLHQ PD²WR NOR ² QXPHURVVD lLWL\V RQ LVWXWHHWW WWX .XND MD PLOODLQHQ ROHQ"
6$/2772
1825(7
.DLNHQ NDQVDQ RORKXRQH MXWWXWXSD MD NDKYLNDPDUL M DYRLQQD WL²SH NOR ² RV 5XPPXQO\|MlQNDWX SXK 7LLVWDLVLQ NOR NRROOD NlVLW|LVWl NLLQQRVWXQHLWD 3H $QWWL 5LVNX ODXODWWDD NOR ² .$67(787 6DOR 8VNHOD -HHPL -HVSHUL 3DVVL +DOLNNR $OHNVL (OPHUL %UHLOLQ 9DOWWHUL 9lLQ| 9LOMDPL +DDSDOD +DDSDOD 3DDYR 6DPXHO +DNDQSll .XXVMRNL M $QVHOPL 2QQL $QWWRQHQ 0XXUOD 0LNDHO -XKDQL 6DOPHOD 3HUQL| 1LLQD 0DULD +LHWDQHQ 3HUWWHOL ,LGD .ULVWLLQD $DUQLR
Salon seurakunta verkossa: www.salonseurakunta.fi
6DOR 8VNHOD 1XRUWHQLOWD SHUMDQWDLVLQ NOR ² VUN WDORQ $NYDDULRVVD +DOLNNR 1XRUWHQLOWD SH NOR .DQWWRULODVVD 3HUWWHOL 1XRUWHQLOWD WL NOR VHXUDNXQWDWDORQ QXRULVRWLODVVD
$9,2/,,77221 9,+,7<7 6DOR 8VNHOD +HQUL 3HNND 7XRPDV 3HVRQHQ MD $QX +HQQD 0DUMDWWD -DDNRQVDDUL DYLROLLWRQ NLUNROOLQHQ VLXQDXV
0DUNXV -XKD 7DSDQL /LQGJUHQ MD (PPL (YHOLLQD 7DPPLQHQ 0LNNR -RKDQQHV +HQWWLQHQ MD .LUVL -RKDQQD 7RLYRQHQ 3HUWWHOL .\|VWL 7DSLR $DUQLR MD 0LQQD .ULVWLLQD +lOOVWU|P
+$87$$1 6 +$87$$1 6,81$787 6DOR 8VNHOD (UNNL (HPHOL +LUYRQHQ Y 5DLMD 6LQLNND 5HXQDQHQ Y .LLNDOD 0HHUL +HOHQD +HLQR Y 3HUQL| 8XQR $XJXVW .DUpQ Y
Sähköpostia seurakuntaan: salonseurakunta@evl.fi
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
SALONJOKILAAKSO
7
Maalaisidylli ajoi Irman Perniöön Leena Sorri
Somerolla maitotilalla lapsuutensa viettänyt Irma Pohjola on asunut aikuisikänsä Liedossa kerrostalossa. - Kun lapseni lensivät pesästä, niin lähdin pois kaupunkiolosuhteista ja ostin tämän maapaikan Perniöstä. Täältä sitä varten, että minulla asuu täällä ennestään sukulaisia, selvittää Sirpa elämänmuutoksensa syitä. - Aikuiset lapseni kauhistelivat päätöstäni ja sanoivat etteivät tänne peräkylään muuta. Niin vaan tytär tuli perässä ja asuu nyt perheineen myös Perniössä, tyytyväinen mummi tuulettaa. Irman elämänmuutoksen yksi syy oli maalaisromantiikka. Hän halusi puutarhan ja eläimiä ympärilleen. Sen hän myös sai. - Tässä on kyllä romantiikka kaukana, kun tuvassa on aamulla alle kymmenen astetta ja kylmässä navetassa odottaa lannan luonti, nauraa Irma
Poni ja hevonen ovat lähinnä Irman lasten ja lastenlapsien iloksi. Irma ei omien sanojensa mukaan pääse enää hevosen selkään. Kärryajelu metsäteillä on kuitenkin emännänkin hauska harrastus. hulluksi kutsumaansa elämäntyyliä.
Irma Pohjolan kauniit kanat eivät suostu talvisin munimaan, mutta keväästä ne alkavat ahertaa ja navetassa piipittää pikkuisia kananpoikiakin.
- Kun muutin tänne, otin lampaita ja kuvittelin, että kasvatan niitä ja myyn, mutta eihän oikea elämä sujukaan kuin unta vaan. - Mulla oli 19 lammasta. Sain kyllä karitsoja ja myinkin niitä, mutta nehän söivät enemmän kuin tuottivat, huumorintajuinen nainen vitsailee. Hänellä on vielä jäljellä neljä vanhaa lammasta ikään kuin eläkkeellä. - Täytyyhän niitä olla, ettei navetta tunnu tyhjältä.
Kesäpossuja ja sonninmullikka Pikkuhiljaa eläinrakkaan Ir-
ma navetta täyttyi. - Tytär toi tänne hevosensa ja ystävättären hevonenkin oli minulla hoidossa. Kesäpossu on ollut joka kesä, mutta viimevuotinen sika oli niin hankala, että nyt saa olla vähän taukoa, vakuuttaa Irma itselleen, mutta saas nähdä kun kevät koittaa. Vaikea kesäpossu tonki ylös Irman vihoviimeisemmänkin kukkasen ja oli niin nälkäinen koko ajan, että puri Irmaa saappaaseen, jos ei heti saanut ruokaa. - Vaikka kyllä siat ovat ihania, huokaisee emäntä kaipuuta katseessaan. Koira ja kissa ovat tietysti itsestään selviä kotieläimiä,
mutta Irman huusholliin kuuluu kahden hevosen lisäksi vielä kaksi kania ja kahdeksan kanaa. - Niitä oli aluksi 24, mutta kun ne ovat kesällä vapaana pihalla, niin kettu on niitä vuosien varrella vähentänyt. Yhden tappoi koira ja yksi lensi vahingossa aitaa päin ja kuoli. Ei ne näin talvella muni ollenkaan, mutta kesällä saadaan taas munakasta. Irma on selvästikin ylettömän ihastunut kaikkiin eläimiin, sillä hänellä on ollut kerran sonnivasikkakin. - Se oli aluksi ihan pieni ja minä sitä kuljettelin narun päässä pihalla kuin koiraa. Se oli tosi hauska eläin. Lihasonni kumminkin kasvoi valtavaksi ja kohta se kuljettelikin minua, ja vähän jo pelottikin sen kanssa, nauraa Irma hersyvästi itselleen. Hän on sitä mieltä, että eläimistä ei ole kovin paljon vaivaa. - Tässä minun rakkain harrastukseni kuitenkin odottaa, vakuuttaa Irma ja pyörittelee pöydällä isoa kasaa siemenpusseja. - Ihan tulee ikävästä kipeäksi, kun mieli palaa työntämään sormensa multaan, haaveilee nainen ja kertoo maaliskuussa kotinsa kaikkien tasojen olevan täynnä taimi-istutuksia.
Hänellä on navetan takana 20 metriä pitkä kasvihuone, jossa kasvaa kesällä vaikka mitä, jos siemenpusseihin on uskominen.
Kaikki hyvin muuten Tomera na na isena Irma Pohjola perusti neljä vuotta sitten kotipalveluyrityksen. Asiakkaita riittää hänen mukaansa oikein kivasti. - En minä töitä halua ahnehtiakaan. Pääasia, että tulee toimeen, vakuuttaa Irma. Hänen yrityksensä tarjoaa siivousta, hautojenhoitoa, asioilla käymistä, ruoanlaittoa ja puutarhanhoitoa. - Aikaisemmin olin paikallisessa kuppilassa töissä. Metsätöissä olisin vieläkin, mutta paikat ei enää kestä sitä hommaa. Melkein kaikki on hyvin Irman maailmassa, paitsi isännän paikka on vapaa. - On ollut vähän hiljaista rakkausrintamalla viime aikoina. Ihan harmittaa, jos vaikka kylillä käydessä näkee jonkun sopivan tuntuisen uroksen, niin minulla on yleensä navettavehkeet päällä ja lanta haisee, naureskelee tämä reipas nainen. Hän kaipailee rinnalleen iloista ja huumorintajuista urosta ”hassuun taloonsa”.
Hanna Pitkänen hullaantui jo pikkutyttönä ampumaurheiluun Minna Nikander
Joskus saattaa käydä niin, että johonkin urheilulajiin vain yksinkertaisesti hurahtaa aivan täysillä.
Näin kävi ainakin Salossa liikunnan parissa työskentelevälle Hanna Pitkäselle, joka lähti 11-vuotiaana isänsä mukana tämän työkaverin pitämään ampumakouluun.
Hanna ei osannut nuorena edes ajatella ampumaurheilusta lajia itselleen. Niin siinä kuitenkin kävi, että vain yksi kokeilukerta riitti ja Hannan kertakokeilusta tulikin elin-
Kankaanpään Ampujia edustava Hanna Pitkänen ampui ensimmäisenä suomalaisnaisena täydet 400 pistettä ilmakiväärillä Mikkelissä pidetyissä ilmakiväärin ja -pistoolin joukkueiden SM-kilpailuissa.
ikäinen harrastus ja enemmänkin. Hanna pelasi nuorempana pesäpalloa ja harrasti muutakin urheilua. Yhdeksännellä luokalla hän alkoi keskittyä vain yksin ampumaurheiluun ja sitä tukevaan fysiikkaharjoitteluun, koska tavoitteena oli pääsy urheilulukioon. - Nuorempana minulla oli monia harrastuksia, mutta ennen lukion alkua aloin panostaa vain ampumaurheiluun. 16-vuotiaana pääsin mukaan Suomen maajoukkueeseen ja Olympiakomitean valmennusryhmään. Minulla on uraltani muutama EM-mitali ja kilpailisin varmaan edelleenkin maajoukkuetasolla, ellen olisi loukkaantunut laskettelutapaturmassa vuonna 2006. Minun oli luovuttava jostain, koska kuntoutus, ammattiin valmistuminen sekä työelämään siirtyminen olivat liian raskas paketti ja urheilusta hävisi ilo. - Välillä kaipaan kilpailemista ja voittaminen kisoissa on toki mukavaa. Kokonaan en siis ainakaan vielä osaa lajista luopua ja treenaamisenkin olen aloittanut uudelleen. Jokin kilpailemisessa vain
houkuttelee, Hanna huokaisee.
Ampumaurheilusta apua mielenhallintaan Jos ampumaurheilu kiinnostaa, niin Salon alueella toimii Salon Seudun Ampujat ry, jonne voi halutessaan ottaa yhteyttä. Ollikkalan koulun alakerrassa on ilma-aserata, jossa Hannakin mahdollisesti tulee jatkossa treenaamaan. - Mielestäni ampumaurheilu on hyvä laji, jos haluaa parantaa keskittymis- ja paineensietokykyä sekä silmän- ja käden koordinaatiota. Fyysinen kunto on oltava ainakin hyvällä perustasolla, jotta pää kestää painetta kilpailutilanteessa. Ampumaseurassa oppii hyvin ammunnan perusteet, teknii-
kan ja ennen kaikkea oppii harrastamaan lajia turvallisesti, Hanna kommentoi. Hanna muistelee, että hänen äitinsä kertoman mukaan ampumaharrastuksella oli parantava vaikutus hänen kouluarvosanoihinsa, koska ampumaharrastuksen myötä keskittymiskyky parani huomattavasti. - Itselleni ammunta antaa elämääni pitkäjänteisyyttä sekä tavoitteellisuutta. Urheilu on kuin elämä pienoiskoossa. Olen oppinut niin voitoista kuin tappioistakin paljon ja myös hyödyntämään opittuja taitoja työelämässä ja valmennuksessa. Vaikka ammunta onkin yksilölaji, muut lajin harrastajat ja seurakaverit ovat tärkeitä ja heidän kanssaan on tullut koettua monia hienoja hetkiä, Hanna toteaa.
Hautauspalveluja
Täyden palvelun toimisto
Salo, Turuntie 1 w P. 050 594 4499 www.salonseudunht.fi
Av. ark. 9.00-16.00 tai sopim. mukaan
Omistaja Jari Ainasoja
SALONJOKILAAKSO
8 Tietotekniikan erikoisliike Meriniityssä
Myynti Huolto Ylläpitopalvelut
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
SUOMI NOUS
SVUUN
SUOMI NOUS
SVUUN
TTalousseminaari Salon Ammattikorkeakoulun audiotoriossa 18.3.2011 klo 14.00 – 17.10
Fujitsu P2440
Luotettavaa saksalaista laatua AMD X2 220 | 2048 MB RAM | 320 GB HD | Ati Radeon HD 3200 | Windows 7 Home Premium | takuu 2 vuotta
139e
(Rajoitettu erä)
OHJELMA Klo 14.00 Seminaarin avaus Klo 14.10 Miten Eurooppa selviytyy talouskriisistä?
369e
BenQ G2222HDL
21.5" ja LED-taustavalo 3 vuoden takuu
Sampo Oyj:n hallituksen p pj, Nordean hallituksen varapj p, Kauppatieteiden tohtori Björn Wahlroos
klo 14.50 Kestääkö kuntatalous –
pelastuuko hyvinvointivaltio?
Fujitsu P2560
Palkansaajien tutkimuslaitoksen (PT) johtaja, valtiotieteiden tohtori Seija Ilmakunnas
Intel Pentium E5800 | 2048 MB RAM | 500 GB HD | Ati Radeon HD 3200 | Windows 7 Professional 64 | On-site takuu 3 vuotta
Klo 15.30 Tau T ko, kahvitarjoilu
Vakaa kumppani työntekoon
599e
Björn Wahlroos
Seija Ilmakunnas
V pekka Nummikoski Veli
Antti Rantakokko
Klo 16.00 Suomen talouden haasteet
559e
Valtiovarainministeriön valtiosihteeri, valtiotieteiden maisteri, Velipekka Nummikoski
Klo 16.40 Salo katsoo tulevaisuuteen Hallintotieteiden maisteri, kaupunginjohtaja Antti Rantakokko
Asus X72 17" HD
Jokakodin multimediakannettava Intel P6100 | 3 GB RAM | 320 GB HD | Ati Radeon HD 3200 | Windows 7 Home Premium 64 |
17.10 Seminaarin päättäminen Juontajana toimittaja Ilpo Määttänen
69e
Varastossamme on aina kymmeniä tietokoneita sekä yritysettä kotikäyttöön. Lisäksi laaja valikoima kytkimiä, verkkokortteja, virtalähteitä, kiintolevyjä, palomuureja, näyttöjä, näppäimistöjä, tulostinvärejä...
Buffalo JustStore
Salon Tietokeskus on useiden vakuutusyhtiöiden valtuutettu kumppani.
(Rajoitettu erä)
Teratavun ulkoinen kiintolevy.
Osallistumismaksu on 150 euroa. Seminaarin tuotto käytetään liigaseura Piivolleyn toiminnan kehittämiseen. Pyydämme ystävällisesti ilmoittautumaan tilaisuuteen 9.3. mennessä. Ilmoittautuminen tapahtuu maksamalla seminaarimaksu tilille 541002-239708/seminaari. Jos yrityksestä osallistuu enemmän kuin yksi henkilö, osallistumismaksu seuraavilta on 120 euroa. Seminaarin järjestävät Salon nuorkauppakamari ja Piivolley.
T rvetuloa Te
Huollamme kaikki kaikki PC:t, tulostimet ja projektorit. Takuuhuoltomerkkimme ovat Fujitsu ja Lenovo.
Tietokeskus SALO Ark. 9-17 La 10-14
P. 044 790 5120 Myllyojankatu 18-20, SALO
SUOMI NOUS
www.salontietokeskus.fi
Kisamakkara kuuluu pelitapahtumaan Salonjokilaakso
Tummaksi grillissä paistunut makkara on kuulunut aina erilaisten ottelutapahtumien yhteyteen. Mikä ettei, lämmittäähän se ulkopeleissä mukavasti ja maistuu hyvältä ja on piristävä suolapala myös sisäpelien tauolla. LP Viesti, Piivolley ja Vilpas tarjoavat yleisölleen makkaraa Salohallin ottelutapahtumis-
SVUUN
Ensi viikolla teemana
sa. Vain Vilpas tosin kuumentaa ja myy makkaraa kaasulla grillattuna ulkona. LP Viesti ja Piivolley grillaavat makkaran sähkögrillissä sisällä. Yleisön mielestä kisamakkara todella kuuluu ottelutapahtumiin. Salolainen Lasse Kaikkonen pitää sitä ehdottomana tunnelman luojana. - Peli ei ole peli, jos tauolla ei saa makkaraa. Käyn seuraamassa niin naisten kuin mies-
AUTOILU AUTO AU UT U TO T TOI O OIIL OIL IL LU U JA JA
LIIKENNE LII LIIKE L IIKEN II IIK IKEN ENN ENN NNE NE
Timo Aumola on saanut makkaransa ja täydentää sen vielä sinapilla. Tapio Merikukka laittaa makkaraa jo seuraavalla asiakkaalle.
Lasse Kaikkoselle makkara maistuu ja hänen mukansa se kuuluu ehdottomasti pelitapahtumiin.
tenkin pelejä ja makkara kuuluu aina nauttia tauolla. Teen sen joka kerta, hän painottaa. Vilppaan makkaramyyntipisteessä Timo Aumola odotteli käteensä sinappipulloa täydentääkseen makkaranautintonsa. - Aina ei tule makkaraa ostettua, vaikka se hyvältä maistuukin. Kyllähän makkara tietysti kuuluu pelitapahtumiin
ja se kuuluu ostaa jo kannatuksenkin vuoksi, hän toteaa. Vilppaan makkarangrillauksen ja myynnin hoitaa seuran jalkapallojaosto. Tapio Merikukka kertoo, että makkaraa menee kymmeniä paketteja otteluiden aikana. - Näissä viikonlopun otteluissa menee noin 120-150 makkaraa. Viikolla pelattavissa peleissä enemmän. Jos-
tain syystä arkipeleissä tosiaan makkaraa syödään halukkaammin. Ilmeisesti viikonloppuisin ihmiset ovat jo kotona syöneet ennen kuin tulevat peliin, hän arvioi. Merikukan mukaan monet ostavat makkaransa jo ennen peliä ja osa hakee tauolla sitten vielä toisen.
SALONJOKILAAKSO S ALO ON NJJO JOK JOKI KILA KI
(02) 7272 994 (02) 7272 991 ilmoitus@salonjokilaakso.net
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
9
Se ei todellakaan ole sama, kuinka älykäs puhelimesi on. HTC Legend
Huawei U8800
näet Elisa Vahti – pahtuu. aina mitä ta kk Alk. 14,90 €/
Puh/min, SMS/kpl 0,066 €. (norm. 0,66 €/kk)
+
Puh/min, SMS/kpl 0,066 €. (norm. 0,66 €/kk)
Maksa t puhum vain istasi sekun neista .
Maksa t puhum vain istasi sekun neista .
+
j MobiililaajakaistaMINI M ob
MobiililaajakaistaNOPSA
0,5 Mbit/s kotimaan datasiirtoon. (norm. 4,90 €/kk)
Surffaa jopa 7,2 Mbit/s nopeudella ilman datasiirto-kattoa.
= 9,90 €/KK
= 18,00 €/KK
24 kk sopimus, sen jälkeen 5,56 €/kk + puhelut, 24 kk paketti yht. 238 €. Puhelin norm. 279 €.
24 kk sopimus, sen jälkeen 14,56 €/kk + puhelut, 24 kk paketti yht. 432 €. Puhelin norm. 419 €.
Tai mitä 3G-verkkoa käytät. Lue lisää osoitteessa vertaaverkkoja.fi kattavan ja nopean verkon ja älykkään puhelimen voimasta.
Elisa Shopit — siinä on ideaa.
Puhelimet eivät ole SIM- tai verkkolukittuja.
Myymälä Salo: Vilhonkatu 14: ma–pe 10–19, la 10–17. Saatavilla myös 12 kk paketti. Puhelut palvelunumeroihin laskutetaan sykäysperusteisesti. Asiakkaat saavat Saunalahden ja yhteistyökumppaneiden tarjouksia matkapuhelimeen. Yhteysnopeuden tyypillinen vaihteluväli: Saunalahti Mobiililaajakaista Mini -lisäpalvelussa: 0,2—0,5 Mbit/s, Saunalahti Nopsa Mobiililaajakaista -lisäpalvelussa: 0,4—6 Mbit/s, nopeus vaihtelee päätelaitteesta, sijainnista ja verkon kuormituksesta riippuen. Tarkista verkon peittoalue: elisa.fi /kuuluvuus. Tarjoukset 31.3.2011 asti.
Kynävieraissa
Koirien näkökulmasta Emännän suostumuksella päätimme pistää tassut ojennukseen ja kirjoittaa tähän lehteen pienen eläimen näkökulman muutamasta asiasta. Meitä on täällä kolme koirakaverusta, Wilperi, Piiparinen ja Nasu. On täällä kaksi kissaakin, mutta näin koiramaisesta perspektiivistä katsottuna ne ovat meillä täällä kotona vain sitä varten, että niiden ruoat saa syödä ja niiden kanssa on mukava juosta hippaa niin sisällä kuin ulkona. Muuten perhe e se em me kuuluu vielä emäntä ja isäntä. Mikä tekee koiran elämästä mukavan, koiran näkökulmasta? Koitamme nyt saada emännän ymmärtämään, hän kun toimii meille koirille kirjurina. Kaiken a ja o on hyvä, toimiva lauma, mistä me koirat tiedämme missä on meidän paikkamme. Aluksi kun kukin meistä koirista tuli tähän kotiin niin jokainen vuorollaan kokeili, että jospa ottaisi lauman johtajan paikan, mutta äkkiä meidät ns. pistettiin ruotuun, hellästi mutta määrätietoisesti. Emäntä on se joka sanoo missä koira seisoo, isäntä tulee seuraavana (vaikka luuleekin itse olevansa lauman johtaja, heh) sitten tulee meistä,
yllätys yllätys, se pienin koira ja muut perässä, kissat ovat hännän huippuna - kirjaimellisesti. Näin kun se menee, olemme kaikki tyytyväisiä, eikä synny riitaa siitä mitä kanssamme tehdään ja miten. Ja se tekee meille koirille turvallisen olon. Seuraavana tulee mieleen oma koti, siellä meillä koirilla on omat paikkamme, omat petimme, omat kuppimme ja tavaramme. Siellä meitä ei kukaan kiusaa, ei revi korvista, antaa meidän nukkua rauhassa eikä sulje meitä ovien taakse eroon muusta laumasta. Ja tärkein näin tällaisten herk kusuiden mielestä on ruoka. Haluaisimme tietysti syödä aina mm. grillimakkaraa, juustoa, nakkeja, lihapullia, mutta ..sot sot, tässä taas emäntä astuu kuvaan ja pilaa nämä unelmat herkkuvuorista. Sa a mme koiri l le teht yä ruokaa, kuulemma sopivaa ja terveellistä. Tietty saamme välillä myös herkkuja, mutta siinäkin on emäntä vähän tylsä ja valitsee ne siltä pohjalta jotta ne sopivat meille koirille. Välillä olemme käyneet varkaissa mm. kissakupeilla ja lintulaudalla, mutta silloin kohoaa emännän ääni falsettiin. Emäntä myös säätelee hieman
turhankin tarkkaan ruokamme määrää, hölöttää aina että taas on Nasu tai joku muu meistä lihonut,– mikä tietää kupissa vähemmän murkinaa. Meidän koirien mielestä hyvään elämään kuuluu kaikenlaista touhuamista. Toiset koirat tykkäävät erilaisista asioista, meistä yksi rakastaa pallolla pelaamista, toinen metsässä liikkumista ja kolmas on maailman onnellisin kun saa etsiä puutarhaan piilotettuja makupaloja. Mutta hauskinta on juokseminen korvat hulmuten irti läheisellä pellolla ja lenkkeillä perheen kanssa, koirille kun maailma avautuu hajujen kautta, siksi vaeltelu isäntäväen kanssa on kovin hauskaa ja antoisaa. Pääasia että me koirat saamme tekemistä, ikävystynyt koira on surullinen ja hankala koira, kommentoi emäntä. Kaikki olemme joutuneet/ päässeet koirakouluun, jo pieninä pentuina. Emäntämme kertoi että niin me opimme tapoja ja sosiaalisiksi, mutta meidän mielestämme elämisen tarkoitus on kyllä makupalat ja toisille koirakavereille esittäytyminen. Osaamme jo aika paljon, mutta ihan emännän kiusaksi meistä tulee siellä usein umpikuuroja ja tyhmiä - emännän
pihiseminen naama punaisena, kun emme ymmärrä (muka) mitään puhetta, on suunnattoman hauskaa katseltavaa. Tässä on jo paljon asiaa, mutta yksi asia tulee vielä mieleen. Me koirat emme osaa itse mennä lääkäriin kipeiksi tultuamme, joten siinä asiassa olemme täysin ihmisten armoilla. On tärkeää, että isäntä tai emäntä vie meidät eläinlääkäriin kun siihen on tarvetta. Se on aina pelottava asia, jokaisen karvat tärisevät siellä kuin horkassa, emme ihan tiedä miksi, mutta siellä vaan tulee aina pelottavia asioita koiran mieleen. Eläinlääkäri on aina ollut ihan mukava, mutta kuitenkin meillä on armoton
kiire lääkärin huoneesta ulos. Tästä huolimatta meidät aika ajoin sinne viedään, joskus pistetään, joskus jotain muuta. Tästä juolahtikin mieleemme vielä sellainen juttu, että on erityisen mukavaa kun meitä silitellään ja rapsutellaan, sitä ei pidä omistajien unohtaa. Sen lisäksi että se tuntuu niin mukavalta, emäntä kertoo sen olevan hänelle lähes ”eläinterapiaa”, kun huonon päivän jälkeen saa silitellä meitä. Joskus tuntuu että meitä silitellään turhankin paljon sellaisilla harjoilla ja kammoilla, se ei aina meille mieleen, mutta onhan kuitenkin mukavaa olla kun päällä on puhdas ja hoidettu turkki.
Tässäpä muutama asia mitkä edesauttavat meitä koiria niin että meillä olisi hyvä elämä. Kissat tulivat viereen naukumaan ja kertomaan että suurin osa näistä pätee myös heihin. Kun pidätte meitä eläimiä hyvin ja oikealla tavalla, ymmärtäen että olemme kuitenkin vain eläimiä, emmekä aina voi ymmärtää mitä ihmiset meiltä tahtovat, yhteiselämämme on hyvää. Meistä eläimistä voi olla teille ihmisille paljon iloa. Terveisin Wilperi, Piiparinen, Nasu ja emäntä
SALONJOKILAAKSO
10
HALUATKO LAIHTUA?
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
Takana 30 vuotta yrittäjänä ja matka jatkuu
UUTTA SALOSSA!
Saara Olkkonen
Laihdutus, pysyvä paino, pitkäaikainen seuranta. INFOTILAISUUDET Cambridge-painonhallintaohjelmasta ‘ Ti 8.3. klo 18.00, Salon pääkirjasto, Laurinsali ‘ Ke 9.3. klo 17.30, PerniÜn kirjasto
www.cambridgeohjelma.fi Koulutus
Jatkoa startille
YRITTÄJÄ! TyÜkaluja pienyrityksen liiketoiminnan kehittämiseen ja keinoja välttää yrittäjän alkutaipaleelle tyypilllisiä ongelmia.
Valmennuksessa yrittäjyyttä valotetaan eri näkÜkulmista r :SJUZLTFO BSLJ KB LÅZUÅOOÕU MJJLFJEFBO KB UPJNJOUBTVVOOJUFM NBO LFIJUUÅNJOFO NVVUPTUJMBOUFJEFO KB LSJJTJFO IBMMJOUB r 5BMPVT KB WFSPUVT r .ZZOUJ NBJOPOUB NBSLLJOPJOUJ KB BTJBLLVVEFO IBMMJOUB Ilmoittautumiset ja lisätiedot: 5VSVO "., "OV )JMUVOFO BOV IJMUVOFO!UVSLVBNL à Q Ilmoittautuneille lähetämme alkukartoituskyselyn. Valmennus on osallistujalle maksuton.
Oikeudet muutoksiin pidätetään.
Startti yrittäjänä 28.3.–19.5.2011, Salossa Ylhäistenkatu 2, maanantaisin ja torstaisin klo 17.00–20.30. Valmennus on suunnattu toimintansa kehittämisestä kiinnostuneille yrittäjille, jotka ovat jo saaneet starttirahaa ja ovat anomassa jatkostarttirahaa.
www.turkuamk.fi
Salolainen ruokalayrittäjä Margit Heinä myi ensimmäisen valmistamansa ruoka-annoksen helmikuun 12. päivä kolmekymmentä vuotta sitten. Matka yrittäjäksi alkoi sattuman kautta. - TyÜskentelin tuohon aikaan perhepäivähoitajana ja yllättäen sain tarjouksen Pasi Anttilalta aloittaa ruokalatoiminta hänen yrityksessään Saloplastissa. Tartuin empimättä tilaisuuteen, enkä ole katunut valintaani hetkeäkään, Heinä vakuuttaa. Yrittäjän matkaan on mahtunut niin myÜtä- kuin vastamäkiäkin. Tehdas, jossa ruokala sijaitsi, vaihtoi omistajaa useaan otteeseen, mikä vaikutti myÜs ruokalatoimintaan. Kymmenen vuotta sitten Heinän toiminta siirtyikin toisaalle. Viime kesänä hän sai kuitenkin mahdollisuuden palata takaisin lähtÜpisteeseen ja tuttuun keittiÜÜn. - Kun kävelin rappuset ylÜs tuntui kuin olisin kävellyt kotiin, hän naurahtaa. Tällä hetkellä Heinä valmistaa keittiÜssään aamupalan, lounaan ja iltapäiväkahvin. - Periaatteenani on ollut alusta asti tarjota asiakkailleni maistuvaa kotiruokaa, valmisruuat ovat saaneet jäädä kaupan hyllyyn, Heinä toteaa.
Yrittäjä on oman onnensa seppä Yrittäjyys tietää paljon tyÜtunteja ja viisipäiväinen viikko saattaa usein venyä pidemmäksi. Palkkapussi ei tipahda säännÜllisesti tilille vaan yrittäjä on itse vastuussa ansioistaan jatkuvasti. Yrittämisen hyviä puolia ovat kuitenkin vapaus ja vastuu omasta tyÜstä.
seen. Olen pyrkinyt pitämään lomaa joulunpyhien aikaan ja kesällä kahdesta viikosta neljään viikkoon, Heinä kertoo. Tällä hetkellä Heinä tyÜskentelee yksin, mutta välillä hänellä on ollut myÜs palkattu tyÜntekijä, jonka kanssa on voinut jakaa osan vastuusta. Mukavaa vaihtelua yksin tyÜskentelyyn tuovat myÜs ammattikoulun sekä tyÜvoimatoimiston kautta tulleet harjoittelijat. Äkillinen sairastuminen laittaa helposti yksinään toimivan yrittäjän päiväjärjestyksen sekaisin. Ruuanlaittotaitoista sijaista on vaikea lÜytää lyhyellä varoitusajalla ja Heinä kertookin sairastavansa usein lomallaan.
Yrittäjiltä puuttuu yhteisÜllisyyttä
- Isäni isovanhemmilla oli aikoinaan kestikievari, joten ruuanlaitto taitaa olla verissä, naurahtaa ruokalayrittäjä Margit Heinä. - Paras asia yrittäjyydessä on että saa itse päättää asioista, eikä tarvitse olla kenenkään määrättävissä, Heinä pohtii. Tällä hetkellä Heinän päivä alkaa noin puoli kuudelta ja se päättyy, kun kaikki tyÜt on saatu tehtyä. Lisäksi tulevat vielä laskutusten ja muiden juoksevien asioiden hoitaminen. - Herään aamuisin puoli viideltä pirteänä uuteen päivään.
En ole vielä kertaakaan herännyt tunteeseen, että tänään ei huvita lähteä tÜihin! Päinvastoin, olisi kauheaa jos tÜitä ei olisi, hän jatkaa. Kuten tyÜajat myÜs lomansa yrittäjä määrittelee itse. Useille yrittäjille tyÜ ajaa loman ohitse, mutta Heinän mielestä loma on tyÜssä jaksamisen lääke. - Lomasta saa uutta virtaa ja mielekkyyttä tyÜn tekemi-
Varsinaisen tyÜyhteisÜn tuen puuttuessa yrittäjä on yksin myÜs ongelmatilanteissa. Muiden saman alan yrittäjien kokoontuminen silloin tällÜin auttaisi ratkaisemaan mahdollisia ongelmia ja yhteistyÜ helpottaisi myÜs sijaisten liikkuvuutta. - Aikaisemmin meillä oli Salon muiden ruokalayrittäjien kanssa yhteisiä illanviettoja ja tapaamisia, joissa saattoi keskustella tyÜhÜn liittyvistä asioista. Nykyään emme jostain syystä enää tapaa, Heinä harmittelee. Yrittäjän elämässä tyÜyhteisÜnä toimivat niin asiakkaat kuin yhteistyÜkumppanitkin. Heinälle juuri ihmisten tapaaminen ja pitkät asiakassuhteet ovat tyÜpäivän suola. - Toivon, että saan tehdä juuri tätä tyÜtä aina eläkeikään saakka, Heinä naurahtaa.
Pauliina RĂśmpĂśtin valmentaman Cambridge painonhallintaohjelman vahvuus on monipuolisuus Minna Nikander
Kaikilla on mahdollisuus onnistua laihduttamisessa ja painonhallinnassa. Salolaisen Pauliina RÜmpÜtin mukaan edellisten epäonnistumisien ei saa antaa lannistaa. Ryhmän tuki laihduttamisessa on erittäin hyväksi ja toimivaksi havaittu keino onnistuneessa painonhallinnassa. RÜmpÜtti uskoo, että ryhmässä tapahtuva kokemusten ja ajatusten vaihto sekä valmentajan ohjaus, jopa hyvin henkilÜkohtaisella tasolla eli vaikka ruokaostosten tekemisessä, voi olla hyvin avartavaa ja opettavaista. Pauliina tutustui Cambridge-ohjelmaan viime vuonna eräillä messuilla ja vielä silloin se oli hänelle aivan uusi juttu. Kun hän perehtyi ohjelmaan enemmän, alkoi sen joustavuus ja monipuolisuus kiinnostaa. - Omat laihdutuskokemuk-
seni ja oivallukset pysyvässä painonhallinnassa sekä kiinnostukseni ravitsemusasioita kohtaan olivat mielenkiintoni syttymisen syy. Kokonaisvaltainen hyvinvointi sekä mielen ja fyysisen puolen yhteys ovat aina kiinnostaneet minua. PäätyÜni on tällä hetkellä luontaistuotteiden parissa ja näin minä saan tyÜskennellä ravinnon, terveyden edistämisen ja hyvinvoinnin parissa. Laihduttaminen ja painonhallinta ovat itselleni tuttuja asioita, niin teoriassa ja käytännÜssäkin. Uskon, että ennen kaikkea omat oivallukset mielen, kehon ja liikasyÜmisen yhteydestä ovat tärkeintä antiani uudessa roolissani Cambridge valmentajana, RÜmpÜtti luonnehtii.
Oma hyvinvointi tärkeää arkea pyÜrittäessä Oman ajan ottaminen ja omien ajatusten kanssa ole-
minen on RÜmpÜtin mielestä tärkeää ja ne ovat arjen haastavimpia asioita. Perusarki perustuu hänen mukaansa, niin lapsilla kuin aikuisillakin, yksinkertaisiin asioihin, kuten kunnon yÜuniin, täyteen vatsaan ja mielekkääseen tekemiseen. - Tällä hetkellä elämä on kovin vauhdikasta kahden pienen pojan äitinä ja omille asioille ei aina välttämättä lÜydy niin paljon aikaa kuin haluaisi. Ulos raittiiseen ilmaan on päästävä päivittäin. Arjessa ehtii kyllä touhuta kaikkea hauskaa hyÜtyliikuntaa kuten mäenlaskua, lumitÜitä ja vaunulenkkejä. Mitä ruokapuoleen tulee, niin paras keino hallita painoa on hullaantua kasviksista ja marjoista ja syÜdä oikeaa ruokaa sopivassa määrin. Itse en oikein usko kevyttuotteisiin, RÜmpÜtti paljastaa. Painonhallinta on pitkälti itsetuntemusta. Kun RÜmpÜtin mukaan oppii tuntemaan
itseään ja ymmärtää miten ja miksi käyttäytyy tietyllä tavalla eli miksi syÜ väärin ja liikaa tietyissä tilanteissa, niin vasta sitten voi muuttaa syÜmistapojaan. - Mielestäni painonhallinta tulee olla muutakin kuin kituuttamista ja kieltäytymistä. Siihen täytyy lÜytää rennompi ja iloisempi ote. Itse pyrin valmentajana kannustamaan laihduttajia ymmärtämään, että painoaan voi hallita myÜs hyvillä mielin ja hyvällä ololla. Cambridge-valmentajaksi pätevÜidytään ensin etäopiskellen ja sen jälkeen tenttien perusasioita ravitsemuksesta, liikunnasta sekä painonhallinnan psykologiasta. Jatkossa pidän omaa ammattitaitoani yllä ravitsemuksen ja painonhallinnan alueella säännÜllisillä eri koulutuksilla, RÜmpÜtti kertoo.
Salolainen Pauliina RÜmpÜtti aloittaa uransa Cambrigdevalmentajana. Ohjelma on peräisin Englannista ja Suomessakin se on ollut jo liki 10 vuotta. RÜmpÜtti painottaa, että ohjelman aikana laihduttajan on mahdollista oppia uusia elämäntapoja ja luoda itselleen uudenlainen hoikempi minä.
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
Hyvinvointia kevääseen Lifesta!
Tervetuloa palvelevaan ! Life Halikkoon
11
Life Halikossa tapah
tuu:
Pe 4.3.
Närästystä? Ummetus ta? Är tynyt suolisto? Biomed-asiantuntija pa ikalla kertomassa vatsa n ja suoliston luonnonmukaisesta ho idosta klo 11-17. La 5.3. Kakkukahvit klo 10-18. Vogelin fytote rapeutti paikalla klo 11 Päivän tarjous: Echinafo -17. rce 100 ml 12,50 € Ke 9.3. Biovitan as iantuntija esittelee Be rberiiniä diabeteksen/ kolesterolin hoitoon klo 11-17. Päivän tarjouks et: Vahvat D-vitamiinit 50 μg 10,00 € ja 25 μg 8,0 0€ To 10.3. Sairaanhoita ja paikalla klo 10-15. He moglobiinin mittaus 5 Ferroforte-rautavalmist €. een maistatus. Ferrofor te 500 ml 11,90 € Pe 11.3. Vaivaako sin ua jokin seuraavista: fibromyalgia, nivelrikk o, reuma, vatsa- tai suolisto-on gelmat, ummetus, ripuli, ihottu ma, korkea kolesteroli, mu istihäiriöt, stressi, paino -ongelmat tai muu ikävä sa iraus? Bioteekin fytonomi/d iplomiterapeutti Aija Alhon en antaa neuvoja 24 vu oden kokemuksella.
Uudistaa, korjaa ja ravitsee!
Ravitsee hiuksia
Baba De Caracol Etanavoide Se alkuperäinen kaikille ihotyypeille suunniteltu, pehmeä ja nopeasti imeytyvä, ihoa uudistava voide. 100 ml
Vivisanté Hair by Viviscal Originalpuristeet aktivoivat säännöllisesti käytettyinä tehokkaasti hiusten kasvua. 120 tabl.
39 90
Life Halikon kauppias vaihtui maaliskuun alussa. Tule ja hyödynnä uuden kauppiaan huikeat avajaistarjoukset!
K AUPAN PÄ ÄLLE HOITONESTE (ARVO 22 ,00 €)
Monipuolinen ravintolisä
Elimistö tasapainoon!
Vahva D-vitamiinivalmiste
Kiinteytä kehoasi!
Tri Tolosen Berberin tunnustelee ja tasapainottaa koko elimistön aineenvaihduntaa ja energian tuotantoa säätäviä geenejä. 60 tabl.
PASCOE -emäsjauhe sisältää emäksisiä kivennäisaineita, joiden happamuuden neutralointikyky on markkinoiden parhaita. 260 g
Bioteekin Teho D plus -valmisteen pellavansiemenöljy edistää rasvaliukoisen D-vitamiinin imeytymistä. 60 kaps. nyt huippuhintaan:
Vahva Tonalin Tonalin-CLA lunastaa lupauksensa: keho kiinteytyy ja lihakset pysyvät kunnossa. 2 x 120 kaps. yhteishintaan:
15 50 120 tabl.
27 50
7 90
1990 Superantioksidantti
Suojaa ihoa!
Iho Ωmega -mustaherukansiemenöljykapseli hoitaa, ravitsee, uudistaa ja kosteuttaa kuivaa kutiavaa ihoa. 60 kaps.
Pycnogenol Strong on ainutlaatuinen vahva luonnon kasviantioksidantti. Se edistää terveyttä vaikuttamalla useisiin kehon fysiologisiin toimintoihin. 60 tabl.
MultiKarosin syventää ihon rusketusta ja lisää sen kestävyyttä. 60 kaps.
150 kaps.
3650
1990
890
Kiiltävät hiukset, vahvat kynnet A.Vogel Hair & Nail Power Sisältää hiuksia ja kynsiä vahvistavaa hirssiä sekä C-vitamiinipitoista acerolakirsikkaa. 60 kaps.
1590
Tarjoukset voimassa vain tässä Life-myymälässä 19.3.2011 asti.
Life Halikko
Kaikki omega-rasvahapot yhdessä kapselissa! Omegat Vaikka saisit riittävästi yhtä rasvahappoa, et tule toimeen ilman toista - siksi Omegat sisältää ne kaikki. 120 + 60 tabl. yhteishintaan:
5990 2990
Tutkittu apu ongelmaiholle!
1790
6990
Prisma, Prismatie 2 Puh. (02) 733 7304 Ma-pe 10-19, la 10-17
Elimistön elvyttäjä Havupuu-uutejuoma Tutkittu luonnon antioksidantti länsirannikon männystä. 5 x 600 ml pulloa yhteishintaan:
30 00 1 x 600 ml 6,50 €
SALONJOKILAAKSO
2011
12
Moision koululla lauantaina 5.3. klo 10-17 MuotinäytÜs
Kampaukset: Tangle Kynnet,suihkerusketukset,korut: Prima Lavan kankaat: Maripuoti Lavan koristelu: Kikan Kukka ja Lahja Asut: Gaala Green House Ipana K-Kenkä Lammervo Maleena Maripuoti Muotiperho Salon Turkisateljee Snob Shop Sokos Sportia Takatalo
Mukana messuilla 50 näytteilleasettajaa. 10.00 10.45 11.30 12.00 13.00 14.00 15.00 16.00 17.00
Avaussanat / Tiina Suokorpi MuotinäytÜs Luento / Camilla Sonntag-Wilenius: Aikuisten oikeesti seksuaalioikeuksista Serenadi naisille / Salon Musiikkiopiston oopperaryhmä Luento / Jorma Uotinen: Minun teatterini Uusia tansseja / Maria Harttunen Operettisävelmiä / Salon Musiikkiopiston oopperaryhmä MuotinäytÜs Messut päättyvät
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
Kauneushuone Ametisti Tule ja koe uutuushoitojen ihmeitä tekevä voima kasvoillasi
Catiovital-kasvohoito:ü3YVÛPUHDISTAVAMPIüKUINüIHONPUHDISTUSüJAü HOITAVAMPIüKUINüKASVOHOITO ü%RITYISENüLÛMPšNAAMIONüJAüTEHOKKAIDENüAKTIIVIAINEIDENüYHDISTELMÛüTAKAAVATüKAUNIIMMANüIHONüJOü ENSIMMÛISENüHOITOKERRANüJÛLKEEN Catiolift-kasvohoito:ü+ASVOJENüKOHOTUSüILMANüLEIKKAUSTA 6ALLANKUMOUKSELLINENüMIKROVIRTAüMUOTOILEEüJAüKIINTEYTTÛÛ KASVOJENüJAüKAULANüLIHAKSIAüJAüSILOTTAAüRYPPYJÛ .ÛKYVÛSTIüNUOREKKAAMPIüIHOüJOüENSIMMÛISENüHOIDONüJÛLKEEN (INNATüALK ü ₏ Maaliskuun etu: +OLMENüKERRANüHOITOSARJANüOTTAJALLE NELJÛSüHOITOüVELOITUKSETTA ü%TUSIüARVOüJOPAü ₏ Varaa oma aikasi nopeasti!
Kauneushuone Ametisti, Sky-Kosmetologi Miia Asikainen ü(ÛMEENTIEü ü3ALOüsüP ü ü ü üsüWWW KAUNEUSHUONEAMETISTI l
Pia Karppinen tietää mitä unet kertovat unen puutteesta ja huonosta nukkumisesta. Jos omassa elämässä on tapahtunut jotain tärkeää, toki silloin omat unetkin voivat joskus olla kaoottisia, Pia myÜntää.
Kirjojen kierrätyskulma: tuo tullessas - vie mukanas Liput 7e Tervetuloa!
Unipäiväkirjalla irti unen hyÜdyt
Hae osallistumistarra Birgittaosastolta - tila rajoittaa luennon osallistujamäärää
Kaikkien pääsylippunsa Tangle/Priman osastolle palauttaneiden kesken arvotaan messujen pääpalkinto. Järj. LC Salo Birgitat p. 044 298 4698
Messujen tuotto lahjoitetaan hyväntekeväisyyteen
Seitsemän järven hiihto aloitti kevään odotuksen Pekka Mäenpää
Perttelissä järjestettyyn Seitsemän järven hiihtoon osallistuneet sivakoijat pääsivät nauttimaan ehkä talven kauneimmasta talvipäivästä viime sunnuntaina. Itse asiassa ilmassa oli jo kevättä, sillä linnut lauloivat äänekkäästi ja aurinko lämmitti mukavasti noin 350 hiihtäjää päivän edetessä. Kymmenv uotia s Ma r tti Niemi lasketteli puolivälissä olleelle mehupisteelle yksinään. Isä ja sisko olivat jääneet nuoren miehen kyydistä, mutta tulivat omaan tahtiinsa perässä.
- Lähdin mukaan, kun isä käski, Martti naurahti, mutta tuntui nauttivan hiihtoloman viimeisistä hetkistä suksien päällä. Mehujakelua hoitanut Risto Merivirta kertoi ensimmäisten hiihtäjien ehtineen ohittaa mehuaseman jo ennen sen aukeamista. Pertteliläinen Päivi Saarinen hiihteli 10 kilometrin reittiä yhdessä tyttärensä Jenni Harbergin kanssa. Mukana samassa letkassa olivat myÜs Jenni, Teemu ja Sari Laiho - Mahtava ilma. Lopussa alkoi jo tuntua ainakin pienempien jaloissa. Latu oli niin
pehmeä, että yhdessä mäessä meille kävi pieni haaveri. Mutta mukavaa oli, Päivi Saarinen sanoi.
Salolaista Pia Karppista kiinnostavat unet ja niiden tulkinta. Hän kertoo, että unet tulevat meidän jokaisen alitajunnasta. Minna Nikander
Metsissä kulkevissa retkitapahtumissa latu ei ole aivan niin hyvin pohjustettu kuin pururadoille tehdyillä reiteillä. Siksi hiihtäjillä on enemmän tasapainoiltavaa.
Martti Niemi sai hÜyryävää mehua Risto Merivirralta Seitsemän järven hiihdon mehuasemalla.
Unen kielen ja kulun ymmärtäminen on tie oman itsensä ja muiden ihmisten tuntemiseen. Jokainen voi oppia ymmärtämään uniaan ja saada itselleen niistä irti kaiken hyÜdyn. Viimeiset kymmenen vuotta Salossa asunut moniosaaja Pia Karppinen on 20 vuotta sitten saanut koulutuksen unen tulkintaan ja fysiologiaan. Pia kertoo, että unentulkinnan symboliikka ei ole sidottu mihinkään tiettyyn kulttuuriin ja esimerkiksi putoamisuni on aina vaaran merkki. Rikkonainen yÜ tuottaa helpommin painajaisia. Unet toimivat usein luovuuden lähteinä, sillä uni on ihmisen luovuutta. - Jokainen meistä näkee erilaisia unia. Kun oppii ymmärtämään unen kieltä voi samalla alkaa ymmärtää paremmin myÜs muita elämänalueita, kuten uskontoja ja musiikkia. Pia jatkaa, että unennäkijä
voi saada itselleen unesta elintärkeää tietoa. Unen kieli on kuvakieli ja useasti unet verhoutuvatkin erilaisiksi kuvaarvoituksiksi. - Näin ihan tavallisista asioista unta, jotka kävivät toteen. Siitä itselleni lähti kiinnostus uniin ja niiden tulkintaan. Unien tulkinnassa viehättää myÜs uni, jota ei pysty käsittämään ja siitä haluaa ottaa enemmän selvää. Itselläni on säännÜllinen elämänrytmi ja unta tarvitsen 8 tuntia. YÜni sujuvat yleensä rauhallisesti, en ole painajaisten näkijä. Usein painajaiset johtuvatkin
Jos on halua saada omista näkemistään unista suurin mahdollinen hyÜty irti, kannattaa alkaa Pian mukaan pitämään unipäiväkirjaa. Unipäiväkirjaan merkitään heti herättyään joko kokonainen uni tai se osa siitä mitä unesta aamulla muistaa. Pia muistuttaa, että unessa kaikki yksityiskohdatkin ovat tärkeitä ja myÜs se tunnelma, mikä unessa vallitsi. Pian mukaan ensiarvoisen tärkeää onkin huomioida nähdyn unen tunnelma. Tapahtumat ja tunnelma voivat olla ristiriidassa, joten siksi ne ovat tärkeitä. Vasta sen jälkeen unia voidaan lähteä tulkitsemaan. - Muistan hyvin omat näkemäni unet ja merkitsen ne unipäiväkirjaan aika säännÜllisesti. Unen tulkinta auttaa unennäkijän itsetuntemusta. Saan lähes päivittäin puheluita tutuiltani ja tuntemattomilta, jotka haluavat tietää mitä tietty uni merkitsee. Unet vievät mennessään ja kun unensa oppii avaamaan ja niitä käsittelemään uskon, että näin ymmärrämme itsemme sekä muiden ihmisten merkityksen omassa elämässämme, Pia toteaa.
Viikolla 11 Salonjokilaaksossa
JÄTTIJAKELU Teemana MUOTI JA KAUNEUS (02) 7272 994, (02) 7272 991, ilmoitus@salonjokilaakso.net
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
13
Ennenkuulumaton suuri inventaari-
TYHJENNYSMYYNTI!
Vaatteet, taloustavarat, tyÜkalut, paperitavarat, kodintarvikkeet, kynttilät, kodintekstiilit, pesuaineet, kankaat, siivousvälineet, ompelutarvikkeet, kemikalit, mausteet, keksit, makeiset, lahjatavarat, koululaistavarat, lyhdyt, tyÜkoneet, sähkÜtuotteet, pientarvikkeet, muovitavarat ym. ym. ALKAEN pa O T jo tään n i h vä
-20%-80% alennus kassalla – jo edullisista hinnoista!
Hävitämme satojen tuhansien eurojen varastot!
TL-TUKKU OY
4"-0 t 7JMIPOLBUV t BSL MB
r FJ WBSBVLTJB r FJ QVIFMJOUJFEVTUFMVKB
Saloon avattu Kauneushuone Ametisti hoitaa ja hemmottelee Johanna Laaksonen
- Tämä on tyÜtä, jota aina olen halunnut tehdä. Jo pikkutyttÜnä olin kiinnostunut kaikenlaisista meikeistä ja purnukoista, Kauneushuone Ametistin yrittäjä Miia Asikainen muistelee. Helmikuun alussa pitkäaikainen toive toteutui ja kauneushuone Ametisti avasi ovensa Salossa Hämeentiellä. Turussa kosmetologiksi valmistunut Asikainen ei ole yrittäjänä ensimmäistä kertaa, sillä Turussa hän hoiti kauneushoitolaa kahden vuoden ajan. Suunnitelmat kuitenkin Turussa muuttuivat, kun hän tuli raskaaksi ja eteen tuli myÜs muutto Saloon neljä vuotta sitten. Uudessa kotikaupungissa jatkuivat kosmetologin tyÜt, mutta unelma omasta yrityksestä kuitenkin säilyi mielessä. - Pidän erittäin paljon asiakaspalvelusta. Jokainen asiakas on erilainen persoona ja mikään päivä ei ole samanlainen. Tämä on oikeastaan minulle tyÜn lisäksi harrastus, pidän tästä niin paljon, Asikainen toteaa. Tunnelma liikkeessä on niin positiivinen ja rauhoittava, että olonsa tuntee aidosti tervetulleeksi. Sisustussuunnittelija Sanna Takatalo-Heinosen kanssa suunniteltu liikkeen sisustus
akas on ehtinyt lähtemään uuden tullessa. En pidä siitä, että hoidot tehdään minuuttikelloa tarkkaillen. Käytän hoitoon aikaa niin paljon kuin se vaatii. Ennen hoitoa otan selvää asiakkaan taustatekijÜistä, esimerkiksi ruokavaliosta, harrastuksista, allergioista ja niin edelleen. Sitä kautta lÜytyy paljon hyÜdyllistä tietoa, Asikainen kertoo.
Miehet tunnollisia ihonhoitajia
Miia Asikainen käyttää tyÜssään Ametistikiviä. Niillä on tasapainottava ja rauhoittava vaikutus, ja ne auttavat keskittymään. Kivien uskotaan myÜs esimerkiksi vähentävän migreeniä. sopii maanläheiseen henkeen rauhoittavan musiikin soidessa taustalla. Asiakas saa keskittyä pelkästään rentoutumiseen, koska seuraavat asiakkaat ei-
vät odota malttamattomina vuoroaan. - Otan ajanvaraukset yleensä niin, että hoidossa on tarpeeksi aikaa, ja edellinen asi-
A met ist issa on va li koimassa maailmalla tunnettuja Mary Cohr hoitoja. Hoidoissa käytetään luonnollisia aromaterapiaan ja kasviuutteisiin pohjautuvia tuotteita. CatioVital on puhdistavampi kuin perinteinen ihonpuhdistus ja hoitavampi kuin kasvohoito. CatioLift taas on erikoishoito joka on tarkoitettu aikuisemmalle iholle. Siinä mikrovirran ja erityisen paljon aktiiviaineita sisältävien geelien avulla muokataan kasvojen ja kaulan ihon lihaksia ja ihoa ja saadaan palautettua ihon kimmoisuutta ja joustavuutta. CatioVital on myÜs miesten suuressa suosiossa. Ametistin asiakkaana ovat eri-ikäiset naiset ja miehet. - Miehet aloittavat asiakkuuden yleensä saadun lahjakortin kautta. Miehet ovat tunnollisia ihonhoitajia, kun
heille kertoo mitä kotona pitää tehdä, niin he myÜs tekevät niin. Asiakkaat ovat pitäneet hoidoista, sillä ne antavat niin kokonaisvaltaisia tuloksia ja mukana on sekä tehokkuutta, että hemmottelua. Pidän myÜs siitä, että koko ajan tapahtuu, eikä asiakasta jätetä yksin. Naamion aikana hieron esimerkiksi hartioita tai päänahkaa. A sikainen tekee naisille myÜs rintahoitoja. Hoito sisältää kuorinnan, hieronnan ja erikoisnaamion ja tuloksena ovat kiinteytyneet ja kimmoisammat rinnat ja decoltee-alue. - Yksi kosmetologiopiskelija teki lopputyÜnä asiakkaalle rintahoidon, johon sisältyi neljä hoitokertaa ja lyhyet jumppaliikeohjeet ja geelit kotihoitoon. Asiakas mitattiin ennen ja jälkeen, ja rinnat olivat hoitojen jälkeen kohonneet neljä senttiä. Ajattelen tämän hoidon myÜs terveydelliseltä kannalta, koska näen mahdolliset muutokset rinnoissa. Torstaina alkavat Kauneushuone Ametistin kaksipäiväiset avajaiset. Avajaisten ensimmäisenä päivänä Asikainen tekee 30 minuutin Fresh Up hoitoja asiakkaille. - Hoito on ikään kuin ihon herätys talviunilta kohti kevättä, Asikainen sanoo ja toivottaa uudet ja vanhat asiakkaat tervetulleeksi.
SSO luopuu Plaza Delistä Salonjokilaakso
SSO lopettaa kauppakeskus Plazassa sijaitsevan Plaza Delin. Uusi Deli Baker’s aloittaa samoissa tiloissa myÜhemmin huhtikuussa - SSO kesk it tä ä Sa lon kauppakeskus Plazan kahvilatoiminnat Plazan toiseen kerrokseen CafÊ Figaroon ja Antonion Silta-ravintolaan ja luopuu samalla huhtikuun alusta Plazan ykkÜskerroksen Plaza Delin liiketoiminnasta, toimialajohtaja Kosti Talala kertoo. Plaza Delin henkilÜkunta sijoittuu SSO:n muihin yksikÜihin vanhoina tyÜntekijÜinä. Uutena yrittäjänä samoissa tiloissa aloittaa myÜhemmin huhtikuussa Deli Baker’s leipomo- ja herkkutuotteiden erikoisliike.
Jälleen ensi viikolla SALONJOKILAAKSO
14
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
Kiekkohaiden Henri Lukkarinen on taitava syöttelijä ja hyvä vääntäjä. Tärkeä lenkki turkoosipaitojen joukkueessa.
Salolaisen kiekkokauden lopussa riittää jännitystä Salonjokilaakso
Salon Kiekkohaiden II-divisioonakausi on päättymässä jännittäviin tunnelmiin Suomi-Sarjan karsinnoissa. Salo HT:n naiset sen sijaan jännittävät yrittäessään pitää kiinni SM-liigapaikastaan. Kiekkohaiden tavoitteena tällä kaudella oleva sarjanousu koki viime viikonloppuna pienen kolauksen, kun joukkue hävisi molemmat ottelunsa. HC Kuusankoskelle niukasti ja harmittavasti 4-3 ja Mikkelin Oilersille selvemmin 7-4. - Vaikka unelma noususta heikkeni tappioiden myötä, niin eivät ne suinkaan sitä kokonaan meiltä pois vieneet. Suomi-sarjaan menee kolme parasta ja me olemme vielä kolmantena ja neljäskin joukkue menee vielä jatkokarsintaan, miettii valmentaja Jani Nurmi. Taistelu nousupaikoista on tasainen, sillä karsintaa johtaa Lohjan Ankat 39 pisteellä ja Mikkelin Oilers on toisena 37.
Kiekkohailla pisteitä on 35 ja perässä nyt jatkokarsintapaikalla Kuusankoski 34. Muihin on eroa reilummin. Seuraavat ottelut ratkaisevat aika paljon, mihin suuntaan sarjataulukko muotoutuu ja ennen kaikkea, toteutuuko kauden tavoite jo tässä vaiheessa. Otteluita on jäljellä vielä neljä ja niistä ensimmäisessä Kiekkohait kohtaa Salossa lauantaina Lohjan Ankat. Seuraavaksi Saloon luistelee Mikkelin Oilers, sen jälkeen kohdataan Järvenpään Haukat vieraissa ja päätteeksi IHK:n Helsingistä Salossa.
Salo HT:llä edessä tärkeitä otteluita Salo HT:lla alkaa paikka naisten SM-liigassa olla niin sanotusti liipaisimella. Hävittyään tärkeän ottelunsa sunnuntaina Lohjalla, HT tippui putoamisviivan alapuolelle. - Pelko pudota on tietysti olemassa, mutta toisaalta säi-
lyminen liigassa on vielä omissa käsissä. Ovat ne kädet sitten hyvät tai huonot, jää nähtäväksi, miettii joukkueenjohtaja Tapio Saarimäki. HT:n edellä viivan yläpuolella oleva helsinkiläinen IHK on tällä hetkellä salolaisten päävastustaja, jonka HT kohtaa vielä vieraissa. Toisaalta IHK:lla on vielä kaksi kertaa vastassaan karsintasarjaa johtava Oriflame, joka on Kuortaneen Urheiluopiston nuorten joukkue. - Meillä on lauantaina kotona vastassa Oriflame ja voitto siinä ottelussa olisi meidän kannalta melko lailla helpottava juttu. Kohtaamme kahdesti vielä heppoiseksi osoittautuneen Oulun, joten tuo IHK ottelu tullee olemaan melko lailla ratkaiseva, Saarimäki laskee. IHK on kuitenkin sarjanousijana yllättävä joukkue, jossa on mukana kokeneita pelaajia. Saarimäen mukaan ottelu on voitettavissa, vaikka viimeksi kotona niukka tappio tulikin.
Laskiaisrieha Wiurilassa Salonjokilaakso
Wiurilan hevosurheilijat ry järjestää tänäkin vuonna perinteisen laskiaisriehan laskiaissunnuntaina klo 12 alkaen. Paikkana on taas rangen parkkipaikka ja sen viereinen mäki. Pulkkamäki on pitkä ja hyvä, varsinkin näin runsaslumisena talvena. Paikanpäällä ei ole pulkkia, joten omat pulkat ja liukurit tarvitsee ottaa mukaan. Ratsastettavana on erikokoisia poneja ja hevosia. Luvassa on myös vanhanaikaisesti rekiajelua! – Tallitytöt järjestävät myös
hauskan pukuratsastuksen, jossa he pukeutuvat karnevaalityyppisesti, Helena Vahala hevosurheilijoista kertoo. Buffetissa on tarjolla hernekeittoa, makkaraa, laskiais-
pullia ja muuta hyvää. Laskiaisrieha on ollut hyvin suosittu tapahtuma. Riehan avulla kerätään rahaa kilpailujen järjestämiseen ja muuhun seuran toimintaan.
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
15
FIAT GRANDE PUNTO AIR Start&Stop
SSO:n autoliikkeistä Bonusta jopa 5%
12.990 ₏ 5-ovinen
UPJNJUVTLVMVU ĂŠ ZIUFFOTĂ… ĂŠ TJTĂ…MUĂ…Ă… BVUPWFSPO ĂŠ
ä r e l p k 20
$0 QÅÅTUÕU H LN ,VWBO BVUP FSJLP PJTWBSVTUFJO
Air varustelu: "KPUJFUPLPOF r &41 BKPOWBLBVUVT r *MNBTUPJOUJ r $ $% .1 SBEJP LBJVUJOUB r 4UBSU 4UPQ UPJNJOUP
199₏/kk Punto Air rahoitustarjous
Käsiraha KÄSIRAHA 1 5001500,00 ₏ Maksuaika 48 kk KORKO 4,9 Korko 4,9 % Viim. suurempi erä 5.000 ₏ KK-ERÄ 199 Kk-erä 199,00 ₏
Talvirengastarjous Punto Air Continental Ice Contact 185/60/15 + vanteet
499₏
,TM O NVLBJOFO WVPTJLPSLP ,TM O NVLBJOFO MVPUUPIJOUB ĂŠ , M L J JL L , M L J M UU IJ U ĂŠ
w w w . ppaut o .fi BONUSTA BENSASTA
SALO, Ă–rninkatu 3-5 Automyynti Huolto Varaosat
Puhelun hinta lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min.
075 3040 5110 075 3040 5130 075 3040 5140
XXX Ă BU Ă
SALONJOKILAAKSO
16
Torstaina 3. maaliskuuta 2011 Loput talvirenkaat POISTOHINTAAN
KESÄRENKAAT SAAPUNEET!
e ja Tul raa va sa is ajo asi! m o
MERINIITYN AUTOHUOLTO L Meriniitynkatu 21, Salo P. 02 733 3020, 0400 742 128 P meriniityn.autohuolto@gmail.com
Salossa maankäyttö- ja elinkeinorakenneseminaari Salonjokilaakso
Salossa on käynnissä kaupungin yleiskaavallisen ohjelman ja keskustan osayleiskaavan 2035 laatimistyö. Torstaina kaupungin johdolle, päättäjille sekä yrittäjille ja elinkeinoelämän toimijoille järjestetään asian tiimoilta seminaari, jossa paneudutaan kaupungin tulevaisuuteen teemalla ”Yrittäjän ja elinkeinoelämän Salo 2030”. Kaavoitusinsinööri Timo Alhoken mukaan seminaari kuuluu osana laajempaan eri teemoista koostuvaan ohjelmakokonaisuuteen, jonka tarkoituksena on aikaansaada kaupungin maankäytön pitkän aikavälin suuntaviivat tarkemman suunnittelun pohjaksi ja ja samalla sama sa mall ma llaa luoda ll luod lu odaa kuva od kuva tavoittav tav avoi oittoi
teellisesta kuntarakenteesta. Kyseessä on ohjelmakokonaisuuden neljäs varsinainen työseminaari. Yrityssalon toimitusjohtajan Kari Vähän alustuksen aiheena on ”Monipuolinen elinkeinorakenne Salon tukijalaksi”. Turun kauppakorkeakoulun professori Heli Marjanen pohtii tulevaisuuden kuluttajatrendejä ja sitä, onko Salo valmis niihin. Johtava konsultti Taina Ollikainen esittelee Salon kaupallista selvitystä ja Halikko Worksin toimitusjohtaja Markku Rajala pohtii kaupungin ja teollisuuden suhdetta. Yrittäjän Salosta alustaa EK:n johtaja Pentti Mäkinen.
Esa Salmi – Salon Kari Tapio Pauliina Kallio
Tumma miesääni viipyilee säkeen viimeisissä äänteissä. Karheus äänessä kertoo kaipauksesta. Taustat tukevat kauniita äänen kaaria, eikä ole epäilystäkään siitä, onko levy tehty ammattimaiseen malliin vai ei. Laulajan äänestä tulee mieleen edesmennyt mestarilaulaja Kari Tapio. Levyllä laulaa kuitenkin salolainen Esa Salmi, jonka elämään musiikki on pikkupojasta asti kuulunut olennaisesti. - Asuin pikkupoikana Turussa, jossa soitin isäni perustamassa soittokunnassa. Pikkuhiljaa siinä 16-17 -vuotiaana innostuin tanssimusiikista ja laulamaan ryhdyin 80-luvun alussa. Tein aikoinaan vuoden verran ravintolakeikkoja kuutena päivänä viikossa, mutta nyt olen ihan päivätöissä, kertoo Turussa linja-autoa
ajava laulaja. – Kaunein kappale mikä tulee mieleen, on varmaan Jorma Kääriäisenkin levyttämä ’Päivin öin’ ja mieluisin rytmi on ehdottomasti beat, eli tanssittavaa sen olla pitää, Salmi luettelee. – Musiikillinen esikuva on, pakko myöntää, Kari Tapio. Siinä on sellainen mestarilaulaja, että vilunväreet menee pitkin selkää, kun kuuntelee. On todella sääli, että hänelle kävi niin kuin kävi.
Rumpuja soittava levylaulaja – Olen saanut levytettyä ensimmäinen äänitteeni. Tämä on vielä omakustanne, mutta toiveenani on saada joskus tehdä tuotettu levy, jos vaan äänestäni siihen on, pohtii vaatimattoman oloinen mies. Levyllä on kaksi kappaletta, joista toinen on uusi sävellys ja
Salolaisen Esa Salmen musiikkiharrastus alkoi jo pikkupoikana soittokunnassa. Kymmeniä vuosia myöhemmin Salmi on levyttänyt ensimmäisen omakustannelevynsä.
toinen käännöskappale. Musiikkigenre on ehdottomasti iskelmä, jota Salmi laulaa ja soittaa myös kolmen miehen tanssiorkesteri Efektissä. – Tämän levyn olen kuitenkin tehnyt yksin ja teen myös taustanauhojen avulla yhden miehen keikkoja, mutta orkesterin kanssakin esiinnytään noin 40 kertaa vuodessa, kuvailee musiikin tekemisestä innostunut Salmi. – Kun suunnittelin levyä, löysin netin kautta pitkän linjan musiikkimiehen Kai Tapanin, joka yllättäen asuu Halikossa. Kai Tapani on säveltänyt levyni ensimmäisen kappaleen ’Ei vielä syksyn tuulet tulla saa’ ja sovittanut myös toisen kappaleen, jonka nimi on ’Voinko luottaa’. Kai Tapanin kanssa yhteistyö toimi erinomaisesti ja hänen laadukkaassa studiossaan oli kodikas meininki, Salmi intoutuu kehumaan.
Efektissä Esa Salmi soittaa rumpuja ja laulaa. Orkesterin muut soittajat ovat Paraisilla asuva Tuffa Cederlöf, joka soittaa bassoa ja laulaa, sekä turkulainen Pekka Vuori, joka soittaa hanuria. Tanssiorkesteri Efekti esiintyy pääasiassa häissä, syntymäpäivillä ja tansseissa. – Keikkoja orkesterin kanssa on vaihtelevasti, talvella on tietenkin rauhallisempaa. Nyt on saatu aika paljon soittaa kylpylöissä, Salmi kertoo. – Silloin pikkupoikana soittokunnassa soittaminen oli pienoinen pakko lainausmerkeissä, mutta nyt ei kyllä harmita yhtään, 54-vuotias muusikko nauraa.
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
17
FORDtarjoukset S-Etukortilla
Asiakasomistajille!
SSO:n autoliikkeistä Bonusta jopa 5%
FordFIESTA 1,25 82 HV Titanium 5-ovinen Asiakasomistajahintaan
15.900 € sis. autoveron 3.097,78, toimituskulut +600 €, yhteensä 16.500 €
FORD FIESTA TITANIUM VAKIONA MM:
CO2 CO2 CO 2-p -pä pää pä äs äst sttöt s öt 1129 29 29 g g/km km
· ajotietokone · ESP-ajonvakautus · kevytmetallivanteet · nahkainen ohjauspyörä · sumuvalot
LISÄETUNA FIESTAAN: · automaattinen ilmastointi · audio 4 paketti (USB-liitäntä, 6-kaiutinta sekä premium monitoiminäyttö) · Bluetooth Handsfree
TITANIUM MALLISSA MM: · alumiinivanteet 16” · automaattinen ilmastointi · automaattiset tuulilasinpyyhkijät · automaattisesti himmenevä taustapeili · convers-mittaristo · led-huomiovalot · led-sisävalaistus · lämmitettävä tuulilasi · kromiviimeistely, sivuikkunoiden reunus ja etusäleikkö · urheilulliset etuistuimet · vakionopeudensäädin
FordMONDEO 2.0 145 hv Flexifuel Titanium wagon Asiakasomistajahintaan
CO2 CO2 O -pä O2-pä pä ääs äst ä stöt st öt 184 118 84 8 4 g/ g/km km m
27.900 € sis. i autoveron t 7422 7422,07 07 € toimituskulut +600 €, yhteensä 28.500 €
FordMONDEO 2.0 145 hv Flexifuel Titanium 5-ovinen
TARASIAKASOMI JOU STAJA S!
sis. autoveron 7.183,99 € y toimituskulut +600 €, yhteensä 27.500 €
26.900 € S-E Etu ukortilla
tilavuus: 460 0L, mitat: 232 x 70 x 40 cm m TAKUU 5 VUOT T TTA
w w w . ppaut o .fi BONUSTA BENSASTA
Asiakasomistajahintaan
SALO, Örninkatu 3-5 Automyynti Huolto Varaosat
Puhelun hinta lankaverkko: 8,28 snt/puhelu+1,48 snt/min, mobiiliverkko: 8,28 snt/puhelu+16,56 snt/min.
075 3040 5110 075 3040 5130 075 3040 5140
((405 €)
Feel the difference
SALONJOKILAAKSO
18
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
Älä katso papua nenänvartta pitkin
Ruoka
Paulin paistos
TÄYTTÄVÄÄ RUOKAA Pavuista on moneksi: ne sopivat niin äijäruokailijalle, kasvissyöjälle kuin laihduttajallekin.
5 dl vettä 1 peruna 0,75 dl tummaa riisiä tai ohrasuurimoita 0,75 dl linssejä (eri värisiä maun mukaan) 0,25–0,5 dl seesaminsiemeniä kasvisliemikuutio rypsiöljyä kurkumaa chiliä maun mukaan
Ilmari Salmi
Kuvassa vuoden 2010 kokki Mika Palonen. Kuva: Vuodenkokki.fi.
Vuoden kokin tittelistä kisataan jälleen Vuoden kokki 2011 -kilpailun fi naali lähestyy. Huipentuma järjestetään lauantaina 5.3. Royal at Crowne Plaza Helsingissä. Helmikuun alussa pidetystä kovatasoisesta semifinaalista valittiin kahdentoista kisailijan joukosta kuusi parasta jatkoon. Tämän vuoden parhaan kokin nimekkeestä kisailevat Henri Kotkavuori (Ravintola Savoy, Helsinki), Erik Mansikka (Ravintola Pinella, Turku), Petri Niilola (Ravintola K17, Helsinki), Teppo Säkkinen (Ravintola Savoy, Helsinki), Toni Toivanen (Ravintola Chez Dominique, Helsinki) ja Matti Vesikkala (Ravintola Savoy, Helsinki).
Maidosta puhtia terveysremonttiin Maito puolustaa paikkaansa terveysjuomana. Rasvaton maito, johon on lisätty D-vitamiinia, proteiinia ja kalsiumia, on erinomainen juoma muuallekin kuin ruokailun yhteyteen. - Se sopii mainioksi palautumisjuomaksi kaiken ikäisille, kertoo Valion ravitsemusasiantuntija Marika Laaksonen. Palautuminen onkin syytä muistaa liikuntaharrastuksen yhteydessä, jotta treenistä saa kaiken irti. Voima- ja kestävyysharjoituksen jälkeen maito tehostaa harjoitusvaikutusta ja palautumista. Lisäksi se korjaa nestetasapainoa. Maidon tärkeys luuston hyvinvoinnin kannalta on myös kiistaton. Saatavilla on hyviä vaiku-
Finaalissa on kaksi tehtävää. Toinen on ennalta määrätty kilpailumenu, jonka finalistit ovat saaneet tietää semifinaalin jälkeen. Tänä vuonna se on valmistaa 12 hengelle annos kokonaisesta hanhesta. Toinen tehtävä on yllätys, jonka ohjeet ilmoitetaan kisailijoille vasta finaalipäivää edeltävänä iltana. Yleisöllä on mahdollisuus osallistua finaalin jälkeen järjestettävään juhlaillalliseen, johon voi ostaa illalliskortin. Vuoden kokki -kilpailua on järjestetty jo vuodesta 1995. Se on toiminut ponnahduslautana monelle nuorille kokille. Kilpailun järjestää Gastronomie Finlande -säätiö. tuksia tehostaviakin juomia. Valio on esimerkiksi lanseerannut Valio Maito Plus -juoman, joka sisältää 100 prosenttia enemmän D-vitamiinia kuin tavallinen tuote. Mikäli maito ei sellaisenaan maistu, voi sen pohjalta pyöräyttää myös marjaisan juoman.
Mansikka-mustikkajuoma 2 dl rasvatonta maitoa 1/2 dl mansikkakeittoa 1 dl mustikkakeittoa Sekoita kaikki ainekset lusikalla keskenään. Resepti: Valio
Tuhtia ja terveellistä tavaraa siis. Ohessa muutamia vinkkejä monenlaiseen tarpeeseen.
Nopea aamupala
Ensi viikolla teemana
AUTOILU JA LIIKENNE SALONJOKILAAKSO S ALON ONJJO JOKI JOK OKI KILA
Tässäpä perusmuonaa, joka ei pahemmin lompak-koa rasita: pavut. Ominai-suuksiensa johdosta jokaa kodista löytyvät tölkkipa-vut toimivat monenlaiseen n tarkoitukseen. Tölkillisen n saa kaupasta noin eurollaa ja eineksenä se säilyy hyvin n pitkään. Vaikka ideat olisiivat vähissä, niistä saa loihhdittua poikkeuksetta kelvolollista ruokaa. Tyypillisesti papuja nauutitaan tietysti paistettuna na valmiin kastikkeen kanssa. sa. Oivaltava kotikokki löytää ää kuitenkin useita keinoja hyöyödyntää niitä. Pavut toimivat paitsi lisukukkeena, myös pataruoissa ja salaateissa. Papuja voi käyttää tää monella tapaa, sillä mausteita eita voi lisäillä oman maun mukaan. Kannattaa muistaa, että tölkkipapuja kannattaa myös huuhtoa ja valuttaa. Siten valmis kastike poistuu ja eineksen paras osa, pavut itse, voidaan hyödyntää sellaisinaan vaikkapa salaattiin. Keino on hyödyllinen etenkin silloin, kun ei ole aikaa hankkia ja keittää erillisinä myytäviä papuja. Pavuissa on myös runsaalti ravintoaineita, jotka korvaavat myös erinomaisesti liharuokia. - Papu on monipuolinen proteiininlähde, muttei kuitenkaan aivan täysarvoinen, kertoo kotitaloustieteen professori Anna-Liisa Kosonen. - Esimerkiksi yhdistelemällä viljaa ja papuja päästään jo aika pitkälle. Niissä on luonnollisia yhdisteitä ja kuituja, joilla on terveyttä edistävä vaikutus. Samaa kertoo elintarviketieteilijä Eeva Voutilainen. - Pavut ovat täyttävää ruokaa, koska niissä on ravintokuitua, joka aiheuttaa kylläisyyden tunnetta. Lisäksi se hidastaa hiilihydraattien imeytymistä, joten pavut sopivat laihduttajallekin.
(02) 7272 994, (02) 7272 991
ilmoitus@salonjokilaakso.net
paahtoleipää kananmuna/leipä tölkkipapuja pippuria suolaa Tee paahtoleivän keskelle reikä. Paista leipä pannulla ruskeaksi. Käännä puolta ja lisää kananmuna leivän keskellä olevaan reikään. Paista kananmuna kypsäksi. Mausta suolalla ja pippurilla. Lämmitä mikrossa tölkkipavut ja tarjoa toastien kanssa. Resepti: www.myllynparas.fi
Paloittele peruna vähän yli sentin kuutioiksi. Kuumenna kurkumaa hetki öljyssä, sitten kaada vesi ja sen jälkeen muut aineet sekaan. Keitä pienellä lämmöllä välillä hämmentäen, kunnes perunanpalat ovat pehmeitä
Helppo papupata 2 sipulia silputtuina 2–6 valkosipulinkynttä silputtuina 3 rkl oliiviöljyä 2 tl paprikajauhetta 1 tl mustapippurirouhetta 1/2–1 tl cayennenpippuria 2 tlk papuja 1–2 dl vettä yhden sitruunan mehu 2 rkl soijakastiketta TAI suolaa maun mukaan Kuullota silputut sipulit ja valkosipulikynnet öljyssä isolla paistin- tai wokkipannulla. Huuhtele ja valuta tölkkipavut ja lisää ne pannulle. Paistele parin minuuttia ajan huolellisesti sekoitellen. Lisää sitten joukkoon vettä, sitruunasta puristamasi mehu ja soijakastike (tai suola). Hauduttele papupataa kannen alla miedolla lämmöllä vähintään vartin verran ja tarkasta maku. Lisää mausteita oman maun mukaan ja tarjoile vaikkapa riisin ja raikkaan salaatin kaverina. Resepti: Ekokauppa Ruohonjuuri
Tonnikala-papusalaatti n. 100 g tuoretta pinaattia 2 tlk tonnikalaa (paloina) 1 tlk valkoisia papuja tai muita papuja 3 tomaattia n. 20 cm pätkä kurkkua 1 paprika lehtipersiljaa hieman punasipulia oliiviöljyä sitruunamehua suolaa mustapippuria Huuhtele ja kuivaa ainekset ja revi pinaattia suureen kulhoon. Valuta pavut ja tonnikala huolellisesti. Kuutioi kurkkua ja paprikaa ja silppua hieman punasipulia ja reilusti lehtipersiljaa. Poista tomaateista mehu ja siemenet ja kuutioi. Sekoita ainekset suuressa kulhossa ja mausta sitruunamehulla, suolalla ja pippurilla sekä kostuta hieman oliiviöljyllä. Sekoittele huolellisesti ja tarjoile. Resepti: lihapullataivas.com
Linssi-papupata 2 rkl ruokaöljyä 1,5 tl chilijauhetta 2 isoa sipulia
valkosipulin kynsi tai valkosipulirouhetta 4 dl vettä 1 tlk tomaattimurskaa kasvisliemikuutio punaisia linssejä 1 tlk valkoisia papuja tomaattikastikkeessa 200 g vihreitä pakastepapuja Kuullota sipulikuutiot ja hienonnettu valkosipulin kynsi öljyssä, jossa on chilijauhetta. Lisää vesi, tomaattimurska ja kasvisliemikuutio. Huuhtele linssit ja lisää ne kattilaan. Keitä n. 10 minuuttia. Lisää tölkki- ja pakastepavut, keitä vielä 10 minuuttia. Mausta esimerkiksi currylla ja basilikalla. Nauti paahdettujen leipäkuutioiden ja tuoreiden paprikaviipaleiden kanssa.
Papu-juurespata 5 dl keitettyjä ruskeita tai kidneypapuja n 1 l kasvislientä (vettä+liemikuutiota) 1 tlk tomaattimurskaa (400–500 g) 1 purkki tomaattipyrettä 1 dl punaisia linssejä 3 porkkanaa tikkuina tai pikkukuutioina puolikas mukulaselleri pieninä kuutioina puolikas lanttu/palsternakka pieninä kuutioina 4–5 perunaa lohkottuina 1–2 tl yrttisuolaa 1/2 tl mustapippuria rouhittuna 1/2 tl maustepippuria jauhettuna 1 tl basilikaa ja/tai timjamia kuivattuna Lisää kaikki muut ainekset paitsi keitetyt pavut isoon kattilaan ja keitä 20–30 minuuttia. Lisää kiehumisen lopussa pavut. Voit myös liottaa 2 dl raakoja papuja 10–12 tuntia ja keittää niitä ensin kasvisliemen ja tomaattimurskan kera 40 minuuttia. Lisää sitten muut ainekset ja keitä kypsiksi.
Papu-punajuuripihvit 4–5 dl keitettyjä adzukipapuja 1–2 sipulia 3 dl punajuuriraastetta 1 dl soijajauhoa 1 tl tattarijauhoa 1 1/2 tl yrttisuolaa 1 tl timjamia 2 tl chiliä Raasta punajuurta ja silppua sipulit. Paahda niitä oliiviöljyssä muutama minuutti. Muhenna pavut. Yhdistä papumassa ja kasvikset. Lisää soija- ja tattarijauho, yrttisuola, timjami ja chili. Sekoita ainekset hyvin. Muotoile taikinasta pihvit ja paista ne kevyesti oliiviöljyssä. Tarjoiluehdotus: keitetyn riisin, hirssin, kvinoan tai perunoiden kanssa; lisäksi yrttikastiketta ja tuoreita vihanneksia. Resepti: Vegetaristiseura, http://netti. nic.fi/ vegeta/index.htm
Faktaa pavuista Pavut ovat hernekasveja. Pavut kasvavat luonnonvaraisina Keskija Etelä-Amerikassa. Arkikielessä pavulla tarkoitetaan pensaspapujen siemeniä. Papuja voi ostaa kuivattuina, valmiiksi keitettyinä tai tölkeissä. Pavut sisältävät runsaasti proteiinia ja ravinteita.
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
19
s t u u s s i s
Kampanja voimassa 21.2.-9.3.2011 Messutarjouksia rajoitetusti.
messut ROKAUSI PARATIISIVUOYLPYLÄSSÄ NA ANTALIN K KAHDELLE 6.3.-2.6.2011,
-huoneessa hengen Deluxe • majoitus 2Residencessä tai Naantali Spa luxe -huoneessa Sunborn Standard De a tai Sviittihotellissa Yacht Hotellissamiainen ta • runsas buffeuna- ja allasparatiisin • kylpylän satö vapaa käyt a ohjelmatarjontaktiviteetteja) • vapaa-ajan . liikuntappa ym (esim. vesijum
Lahjakortin arvo noin
E L L Ä Ä P N KAUPA
voimassa su-to Lahjakortti on pyhäpäivinä, aattoina). n aa nk ite ku (ei on myös Ruissal käytettävissä Lahjakortti on ikkina viikonpäivinä Kylpylässä ka(ei aatot ja juhlapyhät). 6.3.-2.6.2011, ja. in tehtyjä kauppo Ei koske aiemm ous. tal ti/ ort 1 lahjak
182,-
N E N I E VIIM UVIIKKO! MESS
N Ä Ä L Y P L KY a Kun ostat M
MESSUTA
KSIA • U U T U U • IA S RJOUK
Vuoden 2010 kaikki mallituolit NYT
än.
rtin kylpylä
at lahjako 0 eurolla, sa
00 skusta yli 1
Juhlavuoden kunniaksi
VINKK
SEE EJÄ SISUSTUK
OA! N • TERVETUL
Tuoli
25 vuoden runko- ja joustintakuulla!
Zenit parivuode petauspatjalla.
2695,- 2795,160 x 200 cm
180 x 200 cm
489,Alk.
Zenit parivuode jaloilla ja petauspatjalla. 160 x 200 cm 2695,- tai 180 x 200 cm 2795,SvaneZenit on varustettu IntelliGel® täytteellä ja LFK jousilla, joiden ansiosta makuuasentosi on ergonominen ja patjan ja kehon välinen paine mahdollisimman pieni. Mukana tulee myös petauspatja, joka kruunaa patjan lyömättömän makuumukavuuden. Kuvan Zenit parivuode sokkelilla, värit tammi, wenge tai valkoinen. 160 x 200 cm 2995,- tai 180 x 200 cm 3195,Nyt valittavinasi huippulaadukkaasta Standard beige-kankaasta tai Tresa-kangas, sininen.
Osa tuotteista toimitusmyyntinä. Ei puhelinvarauksia.
*Puhelun hinta: - lankapuhelimesta 8,21 snt/puh + 2 snt/min - matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 14,9 snt/min
89,-
Turuntie 12, 24100 Salo, avoinna ark 10-18, la 10-15, su 12-16, puh. 0201 211 430 *
Airton Collection
Alk.
479,-
MASKUSTA PARHAAT MAKSUEHDOT!
messu-uutuus
taan messuhin NYT VAIN Salon SUURMYYMÄLÄ
Merlyn pöytä 180x95 cm 399,-, pöytä 220x100 cm 495,-, pähkinän värisenä. Saatavana myös useita muita värejä. Kuvan Merlyn tuoli pähkinä/ ruskea kangasistuin 119,-. Tuoli luonnonväri/puuistuin 89,-
Airton. Alk. New Anna-kankaalla, punainen, soft istuinpehmusteella 479,-. Kuvan sohva Hard istuinpehmusteella Bonus-kankaalla/Latte väri 699,-. Sohvan koko 202 cm x 270 cm x 105 cm. Saatavana oikean-tai vasenkätisenä. Airton sarjassa saatavana myös 2 + 3 istuttavat sohvat, divaaneita sekä useankokoisia kulmasohvia.
Nella jenkkisänky 160 x 200 cm. Kotimainen Nella jenkkisänky 160 x 200 cm, bonneljousitus. Saatavana myös lisähintaan pussijousilla. Petauspatjat myydään erikseen.
Ekornes Svane® Zefir sänky voitti Ruotsin suuressa patjavertailussa!
Avoinna myös SUNNUNTAINA klo 12-16
Ovh:sta
Mallit vaihtelevat myymälöittäin.
Kotimainen Tokyo sohva 1-ist. alk. Nanna-kankaalla 489,-. 2-ist. alk. Nanna-kankaalla 689,-. 3-ist. alk. Nanna-kankaalla 889,-. Saatavana useilla väreillä/kankailla sekä huippulaadukailla nahoilla. Saatavana myös kulmasohvana.
20 VUODEN RUNKOTAKUU!
an a t n i h u s s e m NYT VAIN TESTIVOITTAJA NYT
-30%
KYSY LISÄÄ MYYMÄLÄSTÄMME.
299,-
elämäsi DIILI
Parkkihallissamme on 60 ilmaista, lämmintä parkkipaikkaa.
Sisäänajo parkkihalliin Katrineholminkadulta.
SALONJOKILAAKSO
20
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
LP Viesti Bakussa ilman Virginie De Carnea Lauantaina Viestillä mahdollisuus voittoennätykseen LP Viesti Salo taistelee lentopallon Challenge Cupin puolivälierissä keskiviikkona Bakussa, mutta ilman belgialaista tähtihakkuriaan Virginie De Carnea. Virrie on toistaiseksi sivussa pelikentiltä perhepiirissä sattuneen vaka-
van sairaustapauksen vuoksi. LP Viesti hävisi kotiottelunsa kovan kamppailun jälkeen 2-3 ja nyt sen pitäisi Azerbaidzhanissa ensin voittaa varsinainen ottelu Azerrail Bakua vastaan ja sen jälkeen olisi voitettava vielä ns. kultainen erä. Valmentaja Tomi Lemminkäinen siirtää Tatjana Lapuk-
hinan otteluun de Carnen paikalle hakkuriksi ja Noora Mäen yleispelaajan tontille. - Vastustaja tekee taktiikkansa varmasti sen mukaan, että olemme matkassa normaalilla kokoonpanolla, Lemminkäinen sanoo. KäytännÜssä LP Viestillä ei ole mahdollisuuksia jatko-
LP Viesti pelaa keskiviikkona Challenge Cupin toisen osaottelun ilman Virgine De Carnea.
paikkaan sillä Bakun ammattilaisryhmän kaataminen vieraskentällä ei ilman de Carnea pitäisi olla mahdollista.
HPK ja ennätys maalina lauantaina Kotimaisilla kentillä LP Viesti tavoittelee lauantaina uutta komeaa Suomen ennätystä. - Jos voitamme Salohallissa HPK:n, niin otamme nimiimme peräkkäisten voittojen ennätyksen kaikki Suomen palloilulajit huomioiden, valmentaja Tomi Lemminkäinen kertoo. LP Viesti on nyt voittanut 70 virallista kotimaista (pääsarja ja cup) ottelua ja sivuaa karjaalaisen BK-46:n miesten käsipallojoukkueen ennätystä 1980-luvun jälkipuolelta. LP Viesti hävisi edellisen virallisen ottelunsa kotimaan kentillä 4. helmikuuta 2009. Tuolloin vastassa oli runkosarjan pelissä Vanajan Racing Club, joka voitti Hämeenlinnassa pelatun ottelun niukasti 3-2.
Vilpas esiintyy enää kaksi kertaa Salohallissa kevään aikana
Piivolleyllä vielä sauma pudotuspeleihin Salonjokilaakso
Salolaisessa sisäpalloilussa LP Viesti etenee kohti lentopallon Mestaruusliigan mitalipelejä, mutta Piivolleyn ja varsinkin Vilppaan kausi näyttää päättyvän ikään kuin kesken kaiken. Vilpas menetti otteensa pudotuspelipaikkaan, liigan kahdeksan joukkueen sakkiin jo perjantaisessa tappio-ottelussa Torpan Poikia vastaan. Sunnuntaina liigakärki Tampereen PyrintÜ lisäsi vettä myllyyn viemällä hermostuneessa ottelussa selvän 21 pisteen
voiton. - Osa pelaajista on kärsinyt erilaisista vaivoista ja kun pudotuspelipaikan menettäminen varmistui, niin on selvää, ettei joukkueen vireystila ole paras mahdollinen. Kausi viedään loppuun silti täysillä, valmentaja Kimmo Vyyryläinen lupaa. Vilppaalla on jäljellä viisi runkosarjan ottelua, joista vain kaksi on kotona. Keskiviikkona Saloon tulee Joensuun Kataja ja kolmen viikon kuluttua 23. maaliskuuta Honka. - Peleissä pitää säilyttää hyvä
ilme ja tulevissa otteluissa lähdemme taistelemaan. Onhan meidän pidettävä vielä Lappeenranta takanamme. Joukkueen sisällä emme ole kauden tilannetta millään lailla pohtineet, sillä kausi viedään ensin loppuun, Vyyryläinen pohtii.
Piivolley kiinni pudotuspeleissä Piivolley otti lauantaina riemastuttavan 3-2 voiton viime vuosien kiusaajastaan Pielaveden Sammosta. Sampohan on usein pudotuspeleissä vienyt pidemmän korren Piivolleys-
tä. Nuo kaksi pistettä olivat arvokkaita ja saattavat nousta jatkossa vielä korkojen kera arvokkaammaksi. Piivolley nousi pudotuspeliviivan yläpuolelle, mutta viivan alapuolella Oulun Ettalla on samat 32 pistettä. Tällä hetkellä on niin, että Etta on heikoimmilla jatkon suhteen. Piivolley kohtaa lauantaina Loimun Raisiossa, sitten Hurrikaanin kotona ja päätteeksi 12. maaliskuuta Liiga-Riennon Joensuussa. Etta saa vastaansa vielä paikallisottelussa Sun Volleyn, Team Lakkapään ja Hurrikaanin. - Tällä hetkellä Etta näyttäisi olevan se joukkue, joka on jäämässä ulos pudotuspeleistä. Tosin ei Hurrikaanikaan kaukana meidän edessä ole, vain kahden pisteen päässä, laskee Piivolleyn valmentaja Ismo Tuominen. Liiga on siis hyvin tasainen ja sitä todisti jo Piivolleyn voitto Samposta, jossa siis sarjan yhdeksikkÜ voitti ykkÜsen. Jatkopaik ka on Piivolleyn omissa käsissä, lauantain Loimu-ottelusta alkaen.
SM-LIIGAA Salohallissa KE 9.3.
o 18.3 30
Liput Ÿ Ÿ ‡ alle v ilmaiseksi 6 (WukRUWilla alennus Ÿ Ÿ Tiimellyksessä mukana
www.vilpasvikings.fi
Salonjokilaakso
VILPAS VIKINGS - RELOADED Korisliigaa Salohalllissa!
-Kataja KE 2.3. klo 18.30 Liput 12₏/6₏, S-Etukortilla 10₏/5₏
Otteluisäntänä:
Menossa mukana:
MUISTA MYÖS Salkkarin maksuton lapsiparkki 3–9-vuotiaille!
Salon vauhdikkainta viihdettä!
KÄRKIOTTE LU
LP Viesti-
HPK
(Hämeenlinna)
Salohallissa LA 5.3. klo 17.00 Otteluisäntänä:
Liput 12/10₏ S-Etukortilla 2₏ alennus
Nyt haetaan asetelmia pudotuspeleihin! Vauhdissa mukana: TekeekÜ LP Viesti uuden voittoputkiennätyksen??
SUOMISARJAPAIKAT JAOSSA!
Urheiluseurat Su 6.3. klo 12.00 SalPa-KaKo Salibandy 2-div., Salohalli. Pe 4.3. klo 21.15 SaTo - Ura Boys, Urheilutalo
PiiVolleyn Tuukka Anttila napsi Sampoa vastaan peräti kymmenen torjuntaa.
La 5.3. klo 13.15 Salo HT - Team Oriflame, SM-kars., Salon jäähalli
(Lohja) Jäähallissa lauantaina 5.3. klo 16.30. Liput: 6₏/3₏
www.kiekkohait.fi
MENOSSA MUKANA
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
21
Helmikuun loppupuoli harvinaisen kylmä Salonjokilaakso
Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan helmikuu oli koko maassa tavanomaista kylmempi. Paikoin oli jopa harvinaisen kylmää. Myös koko talvi oli tilastojen valossa keskimääräistä kylmempi. Helmikuun keskilämpöti-
la vaihteli Ahvenanmaan ja länsirannikon runsaasta -8 asteesta Lapin vajaaseen -18 asteeseen. Pitkäaikaiseen keskiarvoon verrattuna koko maassa oltiin selvästi tavanomaista alemmissa lukemissa. Pienin poikkeama oli Ahvenanmaalla ja länsirannikolla, jossa poikkeama oli vajaat 5 astetta.
Koko maan keskilämpötila oli -15,2 astetta, mikä on 5,8 astetta alle pitkäaikaisen keskiarvon. Aiempiin helmikuihin verrattuna kuukausi sijoittuu suurimmassa osassa maata viimeksi kuluneen 50 vuoden ajalla tarkasteltuna 5-7 kylmimmän helmikuun joukkoon eli oli paikoin harvinaisen kylmä. Tätä kylmempi
helmikuu on koettu suurimmassa osassa maata viimeksi vuonna 1994, Lapissa vuonna 1998. Helmikuu oli lämpöoloiltaan selvästi kaksijakoinen. Kuukauden jälkipuoliskosta muodostui suurimmassa osassa maata jopa poikkeuksellisen kylmä. Maan etelä- ja keskiosassa tämä oli kylmin hel-
mikuun jälkipuolisko, joka on sattunut ainakin 50 vuoteen. Kuukauden ja koko talven alin lämpötila oli -41,8 astetta, ja se mitattiin Sallan Naruskassa 18. helmikuuta. Yhtä alhainen lämpötila on mitattu maassamme viimeksi tammikuussa 2006. Sateet niukkoja helmikuussa
YkkösBonus-
Varaa ilmoituspaikkasi, soita heti: Pekka 7272 991 Katja 7272 994 Pirteä kaupunkilehti
Tarjoukset voimassa YkkösBonus-kortilla 3.-16.3. ellei toisin mainita.
asiakkaan
SENTIN
VIIKOT
3.-16.3.11. www.sentinvenytysviikot.fi
tä sääs
37%
sääs
tä
sääs
33%
17%
Arla kermajuusto 17% 1 kg
499 kpl
2
99
sääs
pkt
Ilman korttia 2,99 pkt (9,97 kg)
tä
33%
sääs
tä
22%
ei Puutarhanmarja tai Kinuski-toffee
pkt
Ilman korttia 4,79 pkt (9,58 kg)
199
Snellman Voileipäkinkku 300 g (6,63 kg)
Ilman korttia 5,99 kpl
Voimassa vain to-su 3.-6.3. HK aito nakki 500 g (5,98 kg)
tä
Vaasan Taikaruis viipaleet 550 g (2,89 kg)
1
59
Valiojäätelö Pingviinituutit 6-pack 420-432 g (6,46-6,64 kg)
pkt
Ilman korttia 2,39 pkt (4,35 kg)
2
79 pkt
Ilman korttia 3,59 pkt (8,31-8,55 kg)
ER Ä !
tä sääs
44%
ER Ä ! AEG kehoanalyysivaaka + elektroninen kuumemittari kaupan päälle (arvo 7,90)
19
95 yht.
Ilman korttia 35,90
sääs
tä sääs
tä
33%
27%
Voimassa vain to-su 3.-6.3. Serla Toilet wc-paperi 8 rl ja talouspyyhe 4 rl valkoinen yht. (0,33 rl) Ilman korttia wc-paperi 2,99, talouspyyhe 2,49 (0,37-0,62 rl)
4
00
3
95
Slazenger aikuisten pkt sportsukat 4 pr/pkt Ilman korttia 5,95 pkt
Katso kaikki Herra Sentin hintatäräykset osoitteesta www.sentinvenytysviikot.fi
(XURPDUNHW
SALONJOKILAAKSO
22
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
Vapaa-aikaan 10-vuotias Somerniemen musiikkiteatteri juhlii Leena Nuotio
Iki-ihana Edelweiss The Sound of Musicista ja koskettava Nousee päivä, laskee päivä Viulunsoittaja katolla -näytelmästä sekä monet muut tutut laulut tempaavat kuulijan mukaansa Somerniemen musiikkiteatterin juhlakonsertissa lauantai-iltana. Someron monitoimitalolla järjestettävä konsertti on samalla musiikkiteatterin kymmenvuotisjuhla, joka järjestäjiensä mukaan lennättää yleisÜn musiikin siivin Alpeilta aroille ja Kaivohuoneelta Kannakselle muistelemaan menneitä vuosia. - Kun viime syksynä mietimme, miten parhaiten voisimme juhlistaa kymmenvuotistaivaltamme, oli konsertin järjestäminen luonnollinen valinta, muistelee Somerniemen Musiikki- ja Teatteriyhdistyksen hallituksen puheenjohtaja Sari Ojala, joka on ollut kymmenen vuotta sitten perustetun musiikkiteatterin toiminnassa mukana vuodesta 2003 lähtien. - Konsertin ohjelmiston valinta ei suinkaan ollut helppoa,
Somerniemen musiikkiteatteri esittää ensi kesänä toiveuusintana Tuntemattoman sotilaan. sillä jokaiseen esittämäämme näytelmään sisältyy niin paljon hyvää musiikkia. Valitsimme lopulta sekä itsestään selviä hittejä että omia suosikkejamme, Ojala paljastaa. Nyt kuultavan musiikin yhtenä valintaperusteena oli Ojalan mukaan myÜs se, että esittäjäksi saatiin kappaleen kussakin näytelmässä aikanaan tulkinnut näyttelijä, muun muassa kapteeni von Trappia esittänyt Mauri Laakso, joka laulaa Edelweissin. Juhlakonsertissa esitettävän musiikin on sovittanut ja orkesteria johtaa Roope Ki-
RINNEKESKUS
Tule laskettelemaan
vimaa, joka on siviiliammatiltaan opettaja ja tunnetaan myĂśs Paimion Teatterin kapellimestarina.
Nostalgiset harjoitukset Musiikkiteatterilaisten nostalgiset harjoitukset ovat Ojalan mukaan herättäneet uudelleen henkiin monet roolihahmot ja niihin liittyvät laulut ikään kuin kuluneita vuosia ei olisi välissä ollutkaan. Laulujen lisäksi konsertissa esitetään pieniä kohtauspätkiä
vuosien varrella ohjelmistossa olleista näytelmistä. - Saimme iloksemme kok o on mu u n mu a s s a T h e Sound of Music -näytelmässä mukana olleiden Trappin perheen kaikki seitsemän lasta kapteeni-isän lisäksi. Aikomuksemme on tunkea itsemme vanhoihin esiintymisasuihin, joista osa onneksi vielä lÜytyi, Ojala nauraa. Ky m menen toi m i nt avuotensa aikana Somerniemen musiikkiteatteri on esittänyt yhteensä seitsemän näytelmää. Viulunsoittaja katolla ja The Sound of Music -musikaalien lisäksi ohjelmistossa ovat olleet Mustalaisleiri muuttaa taivaaseen, Talkootanssit, Maamiehen vaimolaari, Tunteen Palo ja viime kesänä esitetty Tuntematon sotilas. Omaa näytelmäsuosikkia tivatessa Ojala päätyy lopulta kesällä 2009 ohjelmistossa olleeseen Tunteen Paloon, jossa hänet nähtiin Kirsti Ortolan roolissa. - Kaikki esittämämme näytelmät ovat rakkaita omalla tavallaan ja siksi niitä on vaike-
aa pistää omaan suosikkijärjestykseen, Ojala perustelee.
Seudun oma olohuone
Toiveuusintana Tuntematon sotilas
UUDET AUKIOLOT
Tulevana kesänä Somerniemen musiikkiteatteri esittää toiveuusintana Tuntemattoman sotilaan, jonka näki viime kesänä nelisentuhatta katsojaa. Koskelan, Hietasen, Rokan ja Lahtisen rooleissa nähdään yleisÜlle entuudestaan tutut Jorma Lastunen, Juha Heikkilä, Petri Känkänen ja Ville Karvonen. MyÜs muut näyttelijät ovat pääosin samoja kuin viime kesänä, samoin upeaääninen lottakuoro. Näytelmän ohjaa viimevuotiseen tapaan jokioislainen Jyrki Kanerva. - Juhannuksen jälkeen alkavia Tuntemattoman näytÜksiä on yhteensä kymmenen, joista neljä esitetään elokuussa yÜnäytÜksinä, kertoo Ojala, joka esiintyy Tuntemattomassa sekä kertojana että lottakuoron riveissä.
Matkailu
MA-TO ... 14.00-22.00 PE .......... ... 14.00-02.00 LA .......... ... 12.00-02.00 SU ......... ... 12.00-22.00
Ke, Pe ja La
SEURAPELEJÄ BILJARDIA DARTSIA SähkÜkuja Ükuja j 2 24800 H Halikko www.ravintolameno.fi www.ravintolamen
Sama sanoma, uudet mausteet! Su 6.3. klo 17.00 Sanaa sinulle Ma 7.3. klo 18.00 Majakka-luutnantit Juha ja Jaana Jokiniemi Ti 8.3. klo 17.00 Kitaransoiton alkeet Ke 9.3. klo 18.00 Raamattu- ja rukouspiiri To 10.3. klo 18.00 Shakki- ja Backgammonilta
Tervetuloa!
RummunlyÜjänkatu 13 p. 0400 861 634
I! R U
www.pelastusarmeija.fi/salo
U T LT
U
LO
SA
KARISLOJO
• Korkeusero n. 90 m • Suuri hissikapasiteetti • Tilava kahvila • Kaikenkattava välinevuokraus
104
esim. kokopäivä 20₏/23₏, ilta 15₏/17₏ viikko 8 joka päivä 10–19
LOJO
1
11
POJO
51
Wiurilassa su 6.3. klo 12.00-15.00
HELSINGFORS
52 25
KARIS
Tunti Helsingistä, 30min Salosta GÖ
Ohjelmassa mm. t 3FLJBKFMVB t 1VLVSBUTBTUVTUB t 1POJSBUTBTUVTUB LMP 1VòFUJTTB UBSKPMMB IFSOFLFJUUPB MBTLJBJTQVMMJB ZN NVLBWBB
SKIDATA
EKENÄS
N
HA
Lisätietoja ja aukioloajat: www.paminne.com
+ĂŠSK 8JVSJMBO IFWPTVSIFJMJKBU SZ
Joka päivä kotiinkuljetus! 3x Pizza + 3x 0,3l Pepsi-tÜlkki juoma
Vain 16₏ kotiin kuljetettuna
Arkisin klo 16 jälkeen ja viikonloput aamusta iltaan, tarjous voimassa maaliskuun ajan. www.salo.ďŹ /2011
liput 12/6 ₏ 050 409 5270 klo 16 jälkeen
10-VUOTISJUHLAKONSERTTI Musiikin siivin Alpeilta aroille, Kaivohuoneelta Kannakselle
Someron monitoimitalolla 5.3.2011 klo 19 www.somerniemenmusiikkiteatteri.fi
SUNNUNTAILOUNAS PitopÜytä katettuna sunnuntaisin Nummen juhlatuvalla klo 12 alk. (A-oik.) Nummentie 1, Märynummi
Aikuiset 20₏ Lapset alle 12v 10₏ alle 4v. ilmainen
(sis. kakkukahvi & lasten jätski)
Tiedustelut/varaukset: Mika p. 040 730 8712 Annika p. 044 268 1408 www.hellberginpidot.fi
TERVETULOA!
BAHAR KEBAB PIZZERIA Ohjelmisto ajalla 1 2 1 2 1 2
Horninkatu 9, puh. 02-733 4008 Avoinna: ma-la 10-22 su 11-22
4.- 10.3.
KAKSIN KARKUTEILLÄ (dub.) Pe-Su 15.45 Disney! Kiirehdi! K7/5 7,5₏ POIKA RAIDALLISESSA PYJAMASSA Pe-Su 16.15, Ma-Ti 19.00 K13 6₏ GNOMEO&JULIA (dub.) Pe-To 17.45 Ratkiriemua koko perheelle! - -S- 7,5₏ GULLIVERIN MATKAT Pe-Su 18.15, Ke-To 19.00 Viim. kerrat!! K7 8,5₏ LOVE & OTHER DRUGS Pe-To 19.30 ENSI-ILTA! Vain viikon!!! K13 8,5₏ VARES - Pahan suudelma Pe-Su 20.00 Kova dekkari! Kiirehdi! K15 9₏ SUOMEN ENSI-ILTA
LAATUSARJA!
Pe 11.3. Julia Robertsin EAT PRAY LOVE -omaa tietä etsimässä
(ELSINGINTIE s P ÊUÊLisää leffoista: www. biosalo.fi
SALONJOKILAAKSO
Torstaina 3. maaliskuuta 2011 Yhdistykset • Leskenlehdet-ryhmä: Ti 8.3. klo 18-19.30 Vertaistukiryhmä leskeksi jääneille Omaishoitokeskuksessa, Asemakatu 2, Salo. • Salon Piritan Martat ry: Ke 2.3. klo 18 Ollikassa, Hämeenojankatu 19,
proviisori Tatu Johansson kertoo vitamiineista ja hivenaineista. •• Ke 16.3. klo 18.30 tutustumme kevään muotiin Sokoksessa, Turuntie 6. Ilmoittaudu viimeistään 4.3. Anne-Maaritille p. 0500 844 246. • Salon aivohalvauskerho: To 10.3. klo 15 teemana liikunta. Vieraana TTM, fysioterapeutti Tarja Hernesniemi Salon terveyskeskuksesta. • Suur-Salon Selkäyhdistys ry: To 3.3.11 klo 18 jumppaa. • Salon Hengitysyhdistys: Uniapnea- ja astmaryhmän kokoontuminen ke 9.3. klo 18 Salon Sytyn tiloissa Rummunlyöjänkatu 7 B, 3. krs. TtT Liisa Salmenperä luennoi aiheesta Sairauden kasvot elämän pelissä - hyvinvointi, tunteet ja parisuhde. ”Pilke silmäkulmassa huumoria unohtamatta”. Tilaisuus on avoin kaikille, myös ei jäsenille. • Salon Invalidit: 8.3. Laskiaistiistai, hernesoppaa, laulua ym. mukavaa. • Kiikalan Kelopartio: Perinteinen Hyyppärähiihto su 6.3. klo 9 alkaen. • Mielenterveysyhdistys Salmi ry: Ma 7.3.Naistenpäivä/laskiaiskahvitus klo 13-15, ti 8.3. Mus.ryhmä klo 13.30-15. Ke 9.3. Ompeluseura klo 12-14, To 10.3. klo 14-15 liikuntaa, keilailua Salohallilla, pe 11.3. klo 12-15 pe-kerho. • AA- Sillanpääryhmä: Tule rohkeasti ryhmään! Kun haluat lopettaa juomisen, olet tervetullut AA:han. AA:ssa on naisia ja miehiä kaikilta elämän aloilta. AA:ssa ei ole liittymis- eikä jäsenmaksuja. AA-Sillanpääryhmä:n kokoukset sunnuntaisin klo 19 Paunalan seurakuntakoti Sillanpäänk. 5, Salo. Auttava puhelin päivittäin klo 18-20 02-250 1125. www.aa-tupa.fi AA (Anonyymit Alkoholistit). • Salon AA-ryhmä kokoontuu tiistaisin ja perjantaisin klo 19, Kaivokatu 4, Salo. Voit myös soittaa nimettömänä (02) 733 1811 ti, pe klo 18.30–20.30. Muita Salon alueen AA-ryhmiä: Halikon Rysä-ryhmä maanantaisin ja torstaisin klo 19, Kirkkorinne 5. Perniön AA-ryhmä torstaisin klo 19 Lupajantie 22, Perniö, p. 040 870 3558. Kemiön AA-ryhmä maanantaisin klo 19 Lautamiehentie, srk:n nuorisotalo. Puh. 040 526 8758 tai 040 777 1759. Tule rohkeasti mukaan! • Al-Anon -ryhmä henkilöille, jotka elävät tai ovat eläneet alkoholistin läheisenä ja kärsineet hänen juomisestaan. Tule rohkeasti mukaan, kokoonnumme Salossa, Vilhon vintissä (TL-tukun sisäpiha). Uusi aika 14.2. lähtien maanantaisin klo 18.00, paitsi kk:n 1. maanantaina ei kokousta. Voit myös soittaa nimettömänä puh. (02) 245 2255 ma, ti ja to klo 19.00–21.00. Lisätietoja www.al-anon.fi. • Perniön AA-ryhmä kokoontuu srk-talon ”takkahuoneessa”, Lupajantie 9, torstaisin klo 19. Sisäänkäynti talon takaa. • Vaihtoehto 90 ry: Kaivokatu 4, Salo, p. 02-731 2071. Avoinna ma-pe klo 8-16.
Menovinkkejä • Jatkoaikaa vielä 2.- 6.3. Laila Vähälän näyttely - Elämän sirkusta 70 vuotta! ke-su klo 12-18 Järjestötuvalla, Mäyränkatu 2, Salo. Vapaa pääsy. • Sound of Music (kultt.kaupunki-hankkeessa mukana) Teatteri Provinssin päänäyttämöllä, Salorankatu 5-7, Salo. Esitykset: Ke 2.3. klo 19, su 6.3. klo 14, la 12.3. klo 14 LM, la 12.3. klo 19, ke 16.3. klo 19, pe 18.3. klo 19, la 19.3. klo 14 ja 19, su 20.3. klo 14 LM, ke 23.3. klo 19, pe 25.3. klo 19, la 26.3. klo 14 ja 19, su 27.3. klo 14, ke 30.3. klo 19, la 2.4. klo 14 ja 19, su 3.4. klo 14, ke 6.4. klo 19, to 7.4. klo 19, ke 13.4. klo 19, la 16.4. klo 14 ja 19, su 17.4. klo 14, ke 27.4. klo 19, to 28.4. klo 19, pe 29.4. klo 19. Liput p. 0440 520 260. • Eroneuvotilaisuus 3.3. klo 18-20 Salossa, nuorisopsykiatrian poliklinikalla, Turuntie 8 B. Eroneuvo-teemailloissa saat tietoa ja vertaistukea eroon liittyvissä pohdinnoissa. Vapaa pääsy. Ilmoittautuminen (ei pakollista) p. 050 438 6067. • Maaliskuun laatuelokuva: Poika raidallisessa pyjamassa 4.-6.3. klo 16.15. Bio Salo, Helsingintie 11. K/13, kesto n. 1h 35min. Yhteistyössä Salon kaupungin kulttuuriasiain yksikkö ja Bio-Salo. Lisätietoja http://www.finnkino.fi/Event/297279/ • William Shakespeare Kootut teokset. Esitykset: 5.3. klo 19. Teatteri Provinssi, päänäyttämö, Salorankatu 5-7 Salo, p. 0440 520 260. • Prem Rawati`in viesti: Opi tuntemaan sinussa jo oleva rauha. Videoitu esittelytilaisuus pe 11.3. klo 17-18 Salon kaupunginkirjasto, Laurin sali. Järj. MahdollisuusRyhmä. Lisätietoja: www.mahdollisuus.info ja www.wopg.org • Estradi-iloittelu Akkapakan esitykset 11.3. ja 12.3. klo 19. Salon Teatteri, Mariankatu 3, Salo, p. 02-731 6055, toimisto@salonteatteri.com • Salon kaupungin tapahtumakalenteri www.salo.fi • Meritalon museo, Moisionkatu 18, Salo, p. 02-778 4886. Avoinna sopimuksen mukaan. Näyttely: Kesäistä pitsiä ja kirjontaa. • Itsenäisyyden museo, Helsingintie 5, 2. krs. Av. su klo 13.00-15.00, muulloin sopimuksen mukaan. P. 040 514 0279. • Salon taidemuseo Veturitalli, Mariankatu 14, p. 02-778 4892. Av.: ti-pe 10-18, la 11-17 ja su 11-18. Liput: 4€. Alle 18-v. ilmainen sis.pääsy. Pe klo 16–18 ilmainen sis.pääsy. Yleisöopastukset ke 16.30. Lisätied.: www.salontaidemuseo.fi • Sininen Talo, Rummunlyöjänkatu 2, avoinna ti-to klo 12-18, pe klo 12-15, la-su klo 12-18, ma suljettu, muulloin sop. mukaan, p. (02) 733 4340. • Salon Taiteilijaseuran Taidelainaamo ja Galleria Salon Sinisessä Talossa, Rummunlyöjänk. 2. Av. ti-to klo 12-18, pe klo 12-15 ja la-su klo 12-18.
AINEISTOT menovinkki-, urheiluseura- tai yhdistykset -palstalle tulee jättää maanantaihin klo 16.00 mennessä sähköpostilla osoitteeseen ilmoitus@salonjokilaakso.net
The Sound of Music saa tuntemaan Pekka Mäenpää Orane Reveiller
Teatteri Provinssin suurproduktio The Sound of Music sai ensi-illassa lämpimän vastaanoton. Toki ensi-illan kiitokset omaisten, läheisten sekä kutsuviera iden toimesta ovat yleensäkin lämminhenkisiä ja kannustavia, mutta tällä kertaa kiitoksiin oli aihetta yllin kyllin. The Sound of Musicin tarina on kaunis ja loppu on onnellinen. Juuri sellaisen tarinan kertominen näyttämöllä vaatii osaamista ja onnistumista, sillä moni haluaa tutun tekstin tuovan myös hyviä muistoja mieleen. Trappin perheen elämää seurataan näyttämöllä ehkä pikkaisen turhan pitkään. Alun laulut eivät saa heti katsojaa mukaansa, mutta kun puheosuudet alkavat, näyttämö ikään kuin täyttyy tunnelmasta. - Ja sydämet lyövät rytmin kanssa kappaleita ja teko. Ei yksi tyytymättömyys henkäys tai ikävyys huoneessa, ensiillasta nauttinut ranskalainen vaihto-oppilas Orane Reveiller kirjoittaa. Kati Solehmainen ja Juha Haanperä laulavat hyvin ja ra-
TERVETULOA!
T
A
I-HIERONT A 044 343 4874 H p.TERVETULOA!
Horninkatu, K-kaupan vier. ovi
Jasmin THAIHIERONTA Hyvää, taidokasta hierontaa Helsingintie 18, SALO p. 040 561 3299
6
5
2
4
8 7 6
7
9
2
6
9
4
7
3
1 5
1
1
2 5
8 2
1
6
3
4
2
2
7
4
5
9
Sudoku MB0029
© Bulls
Viime viikon tehtävän ratkaisu
5 1 9 8 2 4 6 7 3
6 8 3 9 1 7 5 4 2
4 7 2 5 3 6 9 8 1
2 5 7 6 4 9 3 1 8
3 6 8 1 7 2 4 9 5
9 4 1 3 5 8 7 2 6
8 3 5 4 9 1 2 6 7
7 9 6 2 8 5 1 3 4
1 2 4 7 6 3 8 5 9
Loppuviikon sää
S ä ä
Torstaina
Perjantaina
Lauantaina
+2
Halikko
Pertteli
Salo
-2
Kuusjoki
+2 Halikko
Suomusjärvi
Muurla Kisko
Pertteli
Salo
Suomusjärvi Kisko
Perniö
Somero
-2
Kiikala
Muurla
+1
Halikko
Särkisalo
Pertteli
Salo
+2
Somero
-2
Kiikala Suomusjärvi
Muurla Kisko
Perniö
+2 Kemiö
Särkisalo
Kuusjoki
Somero
Kiikala
-3
Kuusjoki
Somero
+3
Sunnuntaina
+2
Kuusjoki
+1 Kemiö
Halikko
Pertteli
Salo
Suomusjärvi
Muurla
-2
Kisko
Perniö
-1 Kemiö
Kiikala
-3
Perniö
-3 Kemiö
Särkisalo
Särkisalo
Palvelevan meteorologin puhelinnumero 0600 1 0600 (3,95 / min + pvm)
Aineistopäivä ilmestymisviikon maanantai. Ilmoitusaineistot osoitteeseen ilmoitus@salonjokilaakso.net
Chock Dee UUSI HIEROJA Hornink. 7, p. 040 816 0537
LON SA
9
Mahachoke
THAI-hieronta 045 313 3339 - tervetuloa! Hämeentie 14, Salo
Toimituksen käynti/postiosoite Turuntie 15, 24240 SALO Puhelimet Keskus (02) 7272 980 Sivunvalmistus (02) 7272 981 Ilmoitukset (02) 7272 982 Toimitus (02) 7272 983 Laskutus (02) 7272 984 Faksi (02) 7272 999 Avoinna
ma-pe 9.00-16.00 ISSN 1456-5285
Sanomalehtien liiton jäsen
Sähköposti toimitus@salonjokilaakso.net ilmoitus@salonjokilaakso.net
Päätoimittaja Pekka Mäenpää (02) 7272 991 pekka.maenpaa@salonjokilaakso.net
Ilmestymispäivä torstai Sivunvalmistus Salonjokilaakso Painopaikka Salon Lehtitehdas Painos 29.000 kpl Jättijakelu 6 krt/v. 38.000 kpl
Ilmoitusmyynti Katja Pölönen (02) 7272 994 katja.polonen@salonjokilaakso.net
Jakelu Salo-Suorajakelu Oy, Posti, Kuljetusliike Jokinen Oy Jakeluhäiriöilmoitukset: Salo-Suorajakelu Oy p. 040 0533 090 (ark. 9.00-16.00)
Ilmoitus- ja sivunvalmistus Brita Jokiniemi (02) 7272 993 brita.jokiniemi@salonjokilaakso.net Tero Mäkinen (02) 7272 992 tero.makinen@salonjokilaakso.net
Lehden tilaus postitse kotiin 50€/vuosi.
ANJAMANI
040 816 0543 - Horninkatu 9H9, Salo
kastuvat Mariana ja kapteeni von Trappina kauniisti. Ami Aspelundin johtama nunnajoukko tukee ymmärtäväisesti Mariaa ja Trappin perhettä, kuten hyvää tekevien ihmisten tuleekin. Lapsinäyttelijöiden tekemiset ja tekemättä jättämiset ovat usein näytelmän suola, niin nytkin. Väliajalla katsojat ihastelivat toisilleen lasten osaamista ja rohkeutta. Pienin tytöistä oli luonnollisesti syötävän ihana ja isoin pojista komea. - Liesl, Friedrich, Louisa, Kurt, Birgitta, Marta ja pieni Gretl. Maria opettaa heidän laula, jossa he paljastavat erittäin hyvä. Totta kai, rakkaus tarina on sinne, Reveiller kirjoittaa. Katsojissa suuria tunteita herättävä tarina saa aikaan aika paljon. Kun yksi pyyhkii ilon kyyneleitä, toisen kädet menevät itsestään ristiin kuin Marian tueksi.
3
Teatteri Provinssin uutukaisessa pääsee seuraamaan Trappin perheen elämää lämminhenkisesti näyttämöllepantuna.
Hierontapalveluja Thaihieronta
23
SALONJOKILAAKSO
24 KERROSTALOSTA 3(577(/, .. 577(/, .. Turrintie 3 B 14. 1h+kk+ph/wc+alkovi p = 29,5 m² + lasitettu as tettu pa p parveke. e e 2. krs. s Keskuslämmitys, y kaapeli-TV. p Lamina Lam inaatt ina attila att ilatti ila ttiaa. tti a. H. H. 34 34.500 34. 500₏₏. 500 ₏. ‡ (6,7 (6,7 6,77(/ 7(/< 7(/ < SU 6.3 6.3. 6. 3. kl klo 11.00 00-11 11.20 .20. 20. 6$/2 3$+.$9825, Lumikonkatu 5 C 31. 1h+k+kph p = 38 m² m . Näppärä pp ppikkukoti keskustan ja j urheilupuiston o tuuntuumas assa sa, heeti vap appaa aa. H. 44 H. 44.500 44. 500₏₏. 500 ₏. ‡ (6,7 (6,7 6 7(/ 7(/< < TO 3.3 3.3. 3. kl klo 16.00 00-16 16.30 .30. 30.
SALO KESKUSTA. Esterinkatu 18 as 13. 2h+k+s+ph/wc = 43,5 m² + Lasitettu parveke. Hissitalo. Yläkerran kulmahuoneist Tilaihme, to. Til ih kkuin i uusi.i LLaatua t jja tasoa, tyylikäs yy talo. Heti vapaa! H. 141.50 H. .500₏ 500₏ 0₏. ‡ (6,7 (6,7 6,77(/ 7(/< 7(/ < SU 6.3 6.3. 3. kl klo 11.00 00-11 11.20 20 ja ja 7, NOR NO 6$/2 0g.g,1(1 Helsingintie g 29 B 14. 2h+k+s+ph/wc+vh p =57m²+iso lasitettu parveke. p Hissitalon 2.krs, heti vapaa! p Torille 700m 700m. H. 157.000₏. Mahdollisuus ostaa lämmin läm min au autot totall allii. H. 16 16.500 500 ₏₏. ‡ (6,7 (6,7 6,77(/ 7(/< 7(/ < SU 6.3. klo 11.30-11.50 ja 7, NOR +$/,..2 .. Postintie 14 A 6. 2h+k+ph/wc=61m²+parveke. p p 1 krs Kaukolämmitys 1.krs. Kaukolämmitys, y kaapeli-tv kaapeli tv. SähkÜstä ja j vedestä omat mittau mit taukse tau ksett.t. Het kse Hetii vvapa apa p a! H. H. 63 63.000 63. 000₏₏. 000 ₏. ‡ (6,7 (6,7 6,77(/ 7(/< 7(/ < 68 NOR
6$/2 2//,..$/$ Ketomäenpolku p 5 B 17. 3h+k+ph/wc=75,5m²+lasitettu p , parveke. 1.krs. Kaunis keittiÜ. p K k lä it kkaapeli-tv. Kaukolämmitys, li t H. 78. 78.000 000₏. ₏. ‡ (6,7 (6,7 6,77(/ 7(/< 7(/ < 3( NOR +$/,..2 .. Kirsikkakuja 2 as. 14. 3h+k+s+ph+wc+vh=84m²+lasitettu iso parveke. Rak.v.2001. Ei päivääkään asuttu. Parketti lattiat, ph ja wc kaakeloitu. Hissitalo, yläkerran valoisa päätyhuoneisto. y Heti asumaan! H. 188.000₏. Mahdollisuus ostaa oma lämmin autotalli 18m². H. 16.000₏. ‡ (6,7 (6,7 6,77(/ 7(/< 7(/ < SU 6.3 6.3. 6. 3. kl klo 12.10 10-12 12.30 30 ja ja 0$ NOR NO
SALO KESKUSTA. RummunlyÜjänkatu y j 20. 4h+k+s+ph/wc+wc+vh+khh=106,5m² p , +kaksi isoa lasitettua pparveketta. Rak.v.1988. Hissitalon ylin y krs. Valois Val oisaa. ois a. Par Parket kettia ket tia, kaak aakeli eliaa. eli a. H. 235.00 H. .000₏ 000₏ 0₏. ‡ (6, (6,77( 77(/<7 77( /<7 +(7, +(7, 62,7$ 62,7$ ,7$
RIVITALOSTA
+$/,..2 .. /,..2 .. Lautamiehentie 7 A 2. 2h+k+s+ph/wc+vh =56,5m². Hyväkuntoinen. y Lattiat laminaattia/parkettia. Kaukolämmitys, y aivan keskustassa SähkÜstä ja vedestä keskustassa. omat mittaukset. Autolle sähkÜp kka. H pai Heti eti va vapaa p ! H. paa H. 87 87.800 87. 800 ₏₏.. ‡ (6,7 (6,7 6,77(/ 7(/< 7(/ < 68 NO NOR MD MMD D 7, NOR NOR
6$/2 2//,..$/$ Jokipellonkatu 1 A 1. 2h+k+s+ph/wc+vh =63m². Tilava kaksio. Päätyasunto. y KaukolämpÜ. p Iso terassi päiväauringon g puolella. Autoll Autoll Aut ollee kkato atospa ato spa p ikk ikkaa. a. H. H. 83 83.000 83. 000 ₏₏.. ‡ (6,7 (6,7 6,77(/ 7(/< 7(/ < 68 68 8 NO NOR R
OMAKOTITALOJA
.,6.2 +21*,672 Lehtiläntie 95. Yhdessä tasossa 3h+tupakeittiÜ+s+ph/wc+wc+vh+ eteinen = 90m². 90 ² Erillinen autoka aut okatos oka tos/va tos /varas /va rasto ras to. Hi to Hieno eno to tontt nttii ntt 60700m² 607 0 ². H. 0m H. 89 89.000 89. 000₏₏. 000 ₏. ‡ (6 (6,7 ,77( ,7 7(/< 7( /<7 /< 7 +( +(7, +( 7, 62 7, 62,7 62 ,7$ ,7 $
MUUTIMME VALURIIN!!! Tervetuloa uuteen avaraan myymäläämme!
3(577(/, .. Turrintie 14. 4-5h+k+s+pesuh.+pukuh.+khh+ p p 2wc=150m² +varastotilaa+lämmin autotalli. Erillinen varastorakennus. Oma tontti 1210m² 1210m aivan Kaivolan keskustassa. Vapautuu nopeasti! H 198 H.198 H.1 98.000 98. 000₏₏. 000 ₏. ‡ (6,7 (6,7 6,77(/ 7(/< 7(/ < SU 6.3 6.3. 6. 3. kl klo 11.30 30-12 12.00 .00. 00.
VUOKRATTAVANA
KT 2h+k+pesuh/wc=61m² +parveke. Postintie 14 A 14, Halikko kk. Vuokra 495₏/kk. Vakuus 2 kk. ‡ (6,77(/< SU 6.3. klo 15.50-16.10.
SALON KIINTEISTÖVÄLITYS OY
Jouko Jouko k Virtanen Virtanen [A] [A] lkv lk k Jarmo J Virtanen Virtanen Turuntie 3, T 3 Salo, Salo puh. puh 02-731 02 731 5075, 5075 02-731 02 731 9940
www.salonkiinteistovalitys.net
Torstaina 3. maaliskuuta 2011
UUSI OSOITE JA AUKIOLOAJAT! Savipajankatu 2b ¡ ma-pe 10-18, la 10-14
Suorat kännykkänumeromme: Jouko Virtanen 0400 534 975 Jarmo Virtanen 0400 534 976
TURVALLISTA LASITUSTA
AMMATTITAIDOLLA, PAIKALLISESTI, 17 vuoden kokemuksella Omakotitaloihin, rivi- ja kerrostaloihin, mĂśkkeihin: r QBSWFLLFFU r UFSBTTJU r UFSBTTJSVOHPU r LBUPU r LVJTUJU r WJIFSIVPOFFU r HSJMMJLBUPLTFU r LBJUFFU r TĂ…MFLBJIUJNFU KB MBNFMMJWFSIPU r BVUPUBMMJO PWFU
PYYDÄ TARJOUS PAIKKAKUNTASI YRITTÄJÄLTÄ!
SHOKKITARJOUS: Yli 2.000 euron terassilasituksen ostajalle KAUPANPÄÄLLE Zibro polttoÜljylämmitin (arvo 300₏) ja yli 1.000 euron ostajalle infrapunalämmitin (arvo 150₏) www.lasitus.com
Yhdystie 303, KISKO/Salo p. 0400 745 181, puh./fax 02-736 2477
Nähtävänä Salon seudulla useita tehtyjä kohteita. Ammattilaistiimimme:
Hellsten Jukka
Suomi Arto
Ranta Seppo
Lahti Pasi
Viitanen Veijo