Page 1

Express Gdańsk Sopot tel. 604 414 540 | Express Gdyński tel. 791 764 155 | Express Powiatu Lęborskiego tel. 533 903 900 | Express Powiatu Wejherowskiego tel. 791 980 155 | Express Powiatu Kartuskiego tel. 501 226 085 | Express Powiatu Puckiego tel. 533 903 900

NO TO TRZEBA SEGREGOWAĆ Koniec z wyrzucaniem starych gazet razem z butelkami, obierkami i bateriami w jednym worku na śmieci.

Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku i Lęborskie Centrum Kultury „Fregata” zapraszają na V Pomorski Festiwal Piosenki Zimowej. Impreza pod patronatem Burmistrza Miasta Lęborka i Starosty Powiatu Lęborskiego odbędzie się w sobotę 2 lutego 2013 roku. Przesłuchania wokalistów rozpoczną się o godzinie 9. Koncert galowy najlepszych uczestników połączony z występem Wojtka Kucharskiego rozpocznie się o godzinie 16:00. Kategorie uczestników: * I kategoria (do 9 lat) * II kategoria (10-13 lat) * III kategoria (14-16lat) * IV kategoria (17 lat i więcej) Dla najlepszych wokalistów przewidziano cenne nagrody rzeczowe. Umiejętności uczestników będzie oceniało trzyosobowe jury w składzie Wojtek Kucharski (przewodniczący jury), Andrzej Konieczko (konferansjer, dziennikarz) i Rafał Mędlewski (muzyk, pianista, gitarzysta, kompozytor, członek grupy folkowej Boreash). Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

Środa, 30 stycznia 2013 r. Nr 2 (26) NAKŁAD 10 000 EGZ.

Zmarł z wyziębienia 20-latka z Lęborka znaleziono kilometry od domu w spodniach, butach i koszulce na krótkim rękawku. Na ciele odkryto drobne otarcia na rękach i podudziach. Jak zapewnia jednak Jadwiga Rokicka- Ostapko, Prokurator Rejonowy Lęborka, niekoniecznie musiały się one pojawić bezpośrednio przed zgonem. Powodem śmierci było wychłodzenie organizmu. MP

Piosenki na zimowo

WIĘCEJ

STR. 3

Gminy powiatu lęborskiego jak jeden mąż dają do zrozumienia, że selektywna zbiórka odpadów się opłaca. I to będzie ważniejsze od zmiany kosztów i systemu odbioru śmieci. Część mieszkańców narzeka na wysokie stawki, niektórzy nawet podpisują krążące po powiecie petycje, ale narzucone opłaty w Cewicach, Nowej Wsi, Lęborku, Wicku i Łebie plasują się mniej więcej w średniej krajowej.

Wojtek Kucharski - gitarzysta, wokalista, kompozytor, producent, aranżer i autor tekstów. Grał w Orkiestrze Adama Sztaby, nagrywał z nim płytę do show tanecznego Opentaniec, występował też wielokrotnie ze Sztabą z tym projektem. Występował w Fatamorganie, czyli pierwszym dziele Adama Sztaby. Wojtek grał z Markiem Torzewskim, wystąpił ostatnio na Top Trendy z Adamem Krylikiem. W ubiegłych latach został wybierany jako "głos roku w Polsce" na scenie country oraz jako "instrumentalista roku w Polsce" na scenie country . Miał okazję grać dla międzynarodowej publiczności w USA.


Dostaję coraz więcej sygnałów O znakach w Lęborku, nowych parkingach i „śpiącym policjancie” przed ratuszem z Jarosławem Litwinem, radnym i instruktorem jazdy, rozmawia Mikołaj Podolski.

- Blog służy mi do wyrażania swojego zdania na różne tematy dotyczące lokalnej społeczności oraz do informowania mieszkańców o tym, co dzieje się w mieście. Natomiast znajdowanie i poprawianie błędnego oznakowania Lęborka to jeden z punktów mojego programu wyborczego. Akcja trwa więc już ponad dwa lata. Uczy pan innych jeździć i siłą rzeczy często jeździ pan drogami Lęborka i okolic. Czy problem z oznakowaniem jest duży? - Jako instruktor nauki jazdy mam duży ogląd na oznaczenie ważnych miejsc i skrzyżowań miasta, dlatego postanowiłem zająć się tym tematem. W Lęborku znajduję mniejsze, jak i większe błędy. Zazwyczaj są to sytuacje absurdalne lub też znaki, które się nawzajem wykluczają. Rzadko, ale jednak zdarzają się też sytuacje, które mogą lub mogły bezpośrednio zagrażać bezpieczeństwu ruchu. W większości przypadków wskazanych przez pana lokalizacji doszło do zmian. Czy można przez to rozumieć, że urzędnicy cenią sobie pana zdanie? A może nawet się pana boją? - To trudne pytanie. Do tej pory błędy zgłaszam drogą elektroniczną. Forma odpowiedzi jest papierowa, przez co niestety czas ewentualnej korekty oznakowania się wydłuża. Jakiś czas temu wspólnie z burmistrzem wnioskowałem o możliwość włączenia

mnie do roboczej Komisji ds. Oznakowania, działającej przy starostwie. Komórka ta spotyka się średnio raz w miesiącu. Dzięki temu mógłbym przekazywać swoje spostrzeżenia bezpośrednio, bez zbędnej drogi urzędowej, przez co działania byłyby bardziej skuteczne. Niestety, wniosek odrzucono.

Blog radnego Jarosława Litwina można znaleźć pod adresem www. jaroslawlitwin.pl

Jest pan radnym i w pańskim programie wyborczym znalazły się obietnice m.in. budowy nowych parkingów i odpowiedniego oznakowania miasta. Jak idzie z wdrażaniem tego planu w życie?

Błędne oznakowanie to jedno, a oznakowanie w ogóle to drugie. Nawet premier Tusk stwierdził niedawno, że trzeba zlikwidować „głupie znaki”. Czy są w Lęborku znaki, których chętnie by się pan pozbył? - Oczywiście, że są. Choćby dodawanie znaku „ustąp pierwszeństwa” do znaku „koniec strefy zamieszkania”, gdzie jedno wynika z drugiego. Natomiast od wielu lat na Al. Wolności, przed skrzyżowaniem z sygnalizacją, stoją dwa wykluczające się znaki: „nakaz jazdy prosto lub w prawo” oraz „zakaz skrętu w lewo”.

- Efekty poprawy oznakowania można obejrzeć na moim blogu pod adresem www.jaroslawlitwin.pl. Parkingów również przybywa, choćby przy basenie, czy też ostatnio przy ulicy Teligi. Miasto przy każdym większym remoncie drogowym stara się by projekty zawierały stworzenie nowych miejsc parkingowych. Tak ma być m.in. podczas długo oczekiwanej przebudowy ul. Mieszka I.

A czy są miejsca, gdzie np. dołożyłby pan jakiś znak lub zmienił próg dopuszczalnej prędkości?

Czy czytelnicy pańskiego bloga również mogą podsyłać panu zdjęcia do zamieszczenia?

- Naturalnie. Choćby na parkingu przy basenie, gdzie rozpoczyna się strefa ograniczonej prędkości do 30 km/h, a nigdzie nie ma znaku kończącego tę strefę. Problem zgłaszałem dość dawno temu, jednak do tej pory nikt się tym nie zajął.

- Tak. Miło mi, że w akcję poprawy oznakowania Lęborka angażuje się coraz więcej osób. Otrzymuję sygnały od znajomych, czytelników bloga oraz kolegów instruktorów. Zgłaszają się również ludzie z ościennych gmin, np. z Nowej Wsi Lęborskiej. Za każdym razem podejmuję kroki w celu eliminowania błędów. Oczywiście nadal gorąco zachęcam do współpracy.

Dużo kontrowersji wzbudził niedawno próg zwalniający przed ratuszem w Lęborku. Czy pana zdaniem jest on tam potrzebny? - Próg został ustanowiony na wniosek mieszkańców.

Biskup z kolędą w ratuszu

Dzień Babci w Białogardzie Dużo frajdy swoim babciom i dziadkom sprawiły dzieci z Białogardy w gminie Wicko, które na Dzień Babci oraz Dzień Dziadka przygotowały przedstawienia. Najmłodsi byli świetnie ucharakteryzowani, śpiewali piosenki i mówili wiersze. Spotkaniu towarzyszyło dużo śmiechu i dobrej zabawy. mp

fot. za lebork.pl

KOLĘDA | Tegoroczną kolędę w dniu 16 stycznia w lęborskim Urzędzie Miejskim odprawił nowy Biskup Ordynaryjny Diecezji Pelplińskiej Ryszard Kasyna. W spotkaniu kolędowym uczestniczyło duchowieństwo lęborskich parafii, radni, samorządowcy, przedstawiciele lęborskich instytucji oraz pracownicy Urzędu. Księdza biskupa powitał Adam Stenka, Przewodniczący Rady Miejskiej w Lęborku. Ksiądz biskup Ryszard Kasyna udzielił błogosławieństwa kolędowego na cały rok 2013 oraz złożył życzenia na nowy rok uczestnikom spotkania i wszystkim mieszkańcom Lęborka. Burmistrz Lęborka Witold Namyślak podziękował Ks.

Uważam, że jest potrzebny, ponieważ samochody rozwijały w tym miejscu duże prędkości. To w połączeniu z brukową ulicą powodowało duży hałas. Próg nie jest jednak do końca dobrze wyprofilowany. W najbliższym czasie będzie poprawiany.

Fot. mp

Dlaczego zdecydował się pan na bloga, którego część dotyczy błędnego oznakowania?

biskupowi za kontynuowanie tradycji wizyt kolędowych zapoczątkowanej przed laty przez zmarłego niedawno ks. bpa Jana Bernarda Szlagę i przybycie do Lęborka.

Podczas spotkania krótki koncert kolęd zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 pod kierunkiem p. Mirosławy Grynkiewicz. Mp/UM Lębork


www.gle24.pl

WYDARZENIA | KULTURA | SPORT

3

Ani tanio, ani drogo ŚMIECI | Większość gmin z powiatu lęborskiego zdecydowała się na metodę pobierania opłat za wywóz odpadów za osobę zamieszkującą nieruchomość. Im tych osób jest więcej, tym opłata będzie wyższa. Mikołaj Podolski

STAWKI W ŁEBIE

m.podolski@expressy.pl

Stawka za pojemnik z odpadami komunalnymi zmieszanymi powstałymi na danej nieruchomości: o pojemności 80 l – w wysokości 12,81 zł o pojemności 110 l – w wysokości 17,62 zł o pojemności 120 l – w wysokości 19,22 zł o pojemności 240 l – w wysokości 38,44 zł o pojemności 360 l – w wysokości 57,66 zł o pojemności 800 l – w wysokości 61,27 zł o pojemności 1100 l – w wysokości 84,24 zł o pojemności 5500 l (kontener KP-5) – w wysokości 380,16 zł o pojemności 6800 l (kontener KP-7) – w wysokości 470,02 zł Jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny, ustala się niższą stawkę za pojemnik z odpadami komunalnymi powstałymi na danej nieruchomości: o pojemności 80 l – w wysokości 9,85 zł o pojemności 110 l – w wysokości 13,55 zł o pojemności 120 l – w wysokości 14,78 zł o pojemności 240 l – w wysokości 29,57 zł o pojemności 360 l – w wysokości 44,35 zł o pojemności 800 l – w wysokości 47,13 zł o pojemności 1100 l – w wysokości 64,80 zł o pojemności 5500 l (kontener KP-5) – w wysokości 292,43 zł o pojemności 6800 l (kontener KP-7) – w wysokości 361,55 zł

A JAK JEST W POLSCE? Na metodę pobierania opłat od osoby decyduje się wiele samorządów. Sprawdziliśmy wyrywkowo jakie stawki ustanowiono w innych polskich gminach. Na ich tle Lębork plasuje się w środku tego przykładowego zestawienia. Nie jest więc ani tanio, ani drogo.

fot. mp

Zapowiadana już od dwóch lat rewolucja śmieciowa wkracza w decydującą fazę. Od 1 lipca to gminy będą odpowiadać za odbiór odpadów. To im będziemy za to płacić i to one, za pomocą swoich radnych, musiały zdecydować się na wybór metody pobierania opłat. Do wyboru były cztery: można było się oprzeć albo na liczbie mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, albo na ilości zużytej wody, albo na powierzchni lokalu mieszkalnego, albo ustanowić ryczałt dla gospodarstwa. W Cewicach metodę rozliczania wybrano przed Bożym Narodzeniem. Zdecydowano się na opłatę od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Jej wysokość ustalono na 8 zł miesięcznie od osoby w przypadku śmieci zbieranych selektywnie i 15 zł jeśli nie ma selekcji. Ilość osób zamieszkujących daną nieruchomość ustalana będzie na podstawie deklaracji o wysokości opłaty za zagospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości. Podobnie będzie w Wicku, tylko taniej: 7 zł od osoby w przypadku gdy odpady na terenie nieruchomości zbierane są w sposób selektywny oraz 13 zł w przypadku gdy segregacja odpadów nie jest prowadzona. Opłatą za gospodarowanie odpadami komunalnymi obciążeni zostaną również właściciele nieruchomości niezamieszkałych (przedsiębiorstwa, sklepy, urzędy), a wysokość opłaty będzie zależeć od ilości i pojemności pojemników na odpady znajdujących się

od zużytej wody

na terenie nieruchomości oraz od tego, czy odpady odbierane będą w sposób selektywny, czy zmieszany. Ten sam sposób naliczania opłat przyjęto w Lęborku. To gmina miejska, więc odpada problem z pokonywaniem dużych odległości przez śmieciarki, czasem po dziurawych, wiejskich drogach, które sprzętowi nie służą. Wypadałoby więc liczyć na niższą stawkę niż w wiejskich gminach. Władze miasta znowu jednak zaskoczyły swoich wyborców i przegłosowały najwyższe opłaty w powiecie: 15 zł przy braku selekcji i 8,50 zł przy zbiórce selektywnej. To jednak i tak wciąż niewiele na tle innych miast regionu - dla przykładu śmieci w Rumi będą kosztować 11 (segregowane) i 19 zł (niesegregowane). - Po przeanalizowaniu wszyst-

Przeceny w Arteksie!

W sklepie ze sprzętem RTV, AGD i rowerami można po atrakcyjnej cenie nabyć sprzęt kuchenny. W promocji są m.in. kuchenki, lodówki i okapy kuchenne uznanych producentów. Firma ma swoje sklepy w Lęborku przy ul. Zwycięstwa 35 oraz ul. Krzywoustego 4.

kich możliwych metod uznano, że metoda oparta na liczbie mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość jest najbardziej oczywistą i najłatwiejszą do uzasadnienia metodą - to ludzie wytwarzają śmieci. Proponuje się wybór tej metody jako najbardziej optymalnej dla warunków lokalnych – czytamy w treści lęborskiej uchwały. Ale to nie w Lęborku, lecz w Nowej Wsi Lęborskiej na głowy radnych sypią się największe gromy za ustanowione opłaty. Niezasłużenie, bo tam będzie... najtaniej: 7 zł od osoby za śmieci posegregowane i 11 zł za nieposegregowane. - Nasza gmina jest dziesięć razy większa od Lęborka i ma prawie trzy razy mniej mieszkańców. W mieście zbieranie śmieci idzie więc sprawniej. A mamy przecież taniej. Już taniej się nie

dało – tłumaczy Ryszard Wittke, wójt gminy. - Według treści ustawy nie możemy na tym ani zarabiać, ani dokładać. Ustaliliśmy teraz z radnymi taką stawkę i będziemy obserwowali czy gmina nie dopłaci do tej zbiórki odpadów. Jeżeli natomiast w Sejmie zmienią ustawę, to nasza rada zawsze będzie mogła zmienić uchwałę. Jestem za tym, żeby posłowie się jak najszybciej zebrali i zdecydowali co dalej. Powinni siedzieć w dzień i w nocy żeby podjąć decyzję czy zmienić te przepisy. Bo teraz ludzie się denerwują i ja się wcale nie dziwię. To, że możliwość wyboru przez gminę sposobu naliczania opłat było dobrym pomysłem, doskonale widać na przykładzie Łeby. W tej gminie, jako jedynej w powiecie, zdecydowano się na naliczanie kosztów od

Wójt: Nie ma szans DROGI | - Chciałbym spełniać wszystkie życzenia mieszkańców, ale tego nie mogę zrealizować - mówi Ryszard Wittke o kłopotliwej drodze. Kilka tygodni temu na łamach Expressu zamieściliśmy ankiety, w których można było wskazać jakie inwestycje są najbardziej pożądane przez naszych czytelników. Ku naszemu zaskoczeniu najwięcej głosów nie dotyczyło ani największego Lęborka, ani turystycznej Łeby, lecz drogi z Czarnówka do Kanina w gminie Nowa Wieś Lęborska. Chodzi o asfalt, a właściwie jego brak. Zapytaliśmy więc wójta gminy czy jest możliwość

poprawienia tej uciążliwej przeprawy drogowej w najbliższym czasie. - Uczciwie mówię, że nie ma na to szans – zaczyna Ryszard Wittke. - Ta droga nie jest najgorsza, bo co jakiś czas ją remontujemy, poszły tam dziesiątki ton tłucznia, a odwodnienie zostało zrobione. Nie wykluczam, że w dalekiej przyszłości znajdą się na to pieniądze, ale na pewno nie w najbliższym czasie. Na razie musimy zająć się większymi skupiskami ludności, gdzie drogi są w gorszym stanie. Chciałbym spełniać wszystkie życzenia mieszkańców, ale tego nie mogę zrealizować. Mikołaj Podolski

Oksa Markuszów Czchów Terespol Stryków Głogówek Lębork Szubin Wiązów Bytom Łódź

Segregowane

Niesegregowane

3,50 zł 5 zł 5 zł 5,50 zł 7 zł 7 zł 8,50 zł 9 zł 10.90 zł 11,20 zł 12,69 zł

7 zł 7,50 zł 8 zł 7,50 zł 12 zł 21 zł 15 zł 18 zł 18 zł 14 zł 16,50 zł

zużytej wody. W uchwale określono tę metodę jako taką, od której trudno uciec podatnikowi i jednocześnie korzystną w przypadku gmin o dużych sezonowych zmianach osób przebywających. A wiadomo, że Łeba do takich należy, ponieważ jest miejscowością turystyczną. Teraz gminy będą mogły ogłosić przetargi na wywóz odpadów i... czekać na możliwą nowelizację ustawy nakazującej

zmianę systemu odbioru śmieci. Nie jest więc wykluczone, że dojdzie jeszcze do zmian stawek. Wszystko wskazuje jednak na to, że termin wejścia w życie nowych przepisów się nie zmieni i od lipca będziemy już płacić według nowych zasad.

Wielki konkurs walentynkowy! Zaskocz swoją drugą połówkę KONKURS | Wkrótce Święto Miłości, czyli Walentynki. Z tej okazji mamy aż pięć podwójnych zaproszeń dla zakochanych na 14 lutego. Zasady konkursu są bardzo proste. Wystarczy polubić lub być wśród osób, które już lubią profil naszego portalu gle24.pl na Facebooku i na adres m.podolski@expressy.pl w kilku zdaniach napisać dlaczego to właśnie Wy powinniście wygrać kolację lub deser z ukochaną osobą. Zwycięskim parom zrobimy też pamiątkowe zdjęcie, które znajdzie się w jednym z najbliższych wydań Expressu. W mailu prosimy o imiona i nazwiska zakochanych oraz nazwy miejscowości, w których mieszkają. Spośród zgłoszeń NAGRODAMI W KONKURSIE SĄ: Trzy podwójne zaproszenia na kolacje w: - Karczmie Rycerskiej w Lęborku - Restauracji Różana w Lęborku - Restauracji Tęcza Smaków w Wicku

wybierzemy pięć naszym zdaniem najciekawszych odpowiedzi. Zwycięzców o wygranej poinformujemy mailowo 10 lutego. Do tego dnia, do godz. 12:00, można przesyłać nam zgłoszenia. Mp Dwa podwójne zaproszenia na deser z kawą w Lodziarni Klaja w Lęborku.


Prototyp podwodnego hotelu INWESTYCJE | Konstrukcja zaprojektowana przez zespół naukowców - głównie z Politechniki Gdańskiej - uzyskała już wsparcie z funduszy unijnych. Zakupem obiektu zainteresowane już firmy na Malediwach i w Dubaju. Budową prototypu zajmie się, wspólnie z naukowcami, gdyńska firma Deep Ocean Technology, która pozyskała na ten cel 19 mln zł w ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju konkursie na środki z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. - Budowa prototypu Water

Discus Hotel, tak nazywa się konstrukcja, rozpocznie się w przyszłym roku, a zakończy w roku 2014 – tłumaczy Robert Bursiewicz z gdyńskiej firmy. Jak wyjaśnił, prototyp ma posłużyć praktycznemu zbadaniu rozwiązań zastosowanych przez projektantów i wniesieniu do projektu ewentualnych poprawek czy ulepszeń. Specjaliści nie zakończyli jeszcze pracy - przed nimi m.in. wprowadzanie ewentualnych poprawek oraz dostosowywanie projektu do warunków w konkretnych miejscach, gdzie mogą powstać obiekty. Podwodny hotel pomysłu gdańskich inżynierów będzie złożony z dwóch dysków: stalowego o promieniu nieco ponad 30 m zanurzonego na głębokość około 10 m oraz niemal bliźnia-

czego dysku, który znajdzie się nad wodą; umieszczone w nim będą: zaplecze hotelowe oraz przestrzenie wspólne obiektu. Podwodny hotel zaprojektowano głównie z myślą o miejscach, w których wody są na tyle czyste, by pozwalały na obserwację raf koralowych i innych żyjących pod powierzchnią stworzeń. Firma Deep Ocean Technology prowadzi już „bardzo zaawansowane” rozmowy z firmami, które chcą postawić zaprojektowane w Trójmieście podwodne hotele na Malediwach i w Dubaju. Bursiewicz nie chciał zdradzić szczegółów rozmów, wyjaśnił tylko, że optymistyczny scenariusz zakłada początek realizacji tych inwestycji w 2014 r. POR


www.gle24.pl

Burmistrza Miasta Łeby oraz miasto Łebę wyróżniono jako najlepsze w Polsce w ogólnopolskim rankingu organizowanym przez Redakcję Dziennika Gazety Prawnej pt. „Perły Samorządu 2012”. Nagrody w warszawskim Pałacu Prymasowskim odebrał osobiście burmistrz Andrzej Strzechmiński. Uhonorowano laureatów, którzy odznaczali się szczególną działalnością w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, ochrony środowiska oraz turystyki, sportu i rekreacji. Innymi zwycięzcami w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców zostały m.in. Ełk, Rabka Zdrój i Brzesko, a z województwa

pomorskiego jeszcze tylko miasto Chojnice. Ponadto Łeba znalazła się wśród nielicznych jednostek samorządu terytorialnego, które otrzymały podwójne wyróżnienie. Z województwa pomorskiego w kategorii gmin wiejskich wyróżniono gminę Chojnice, a wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców Gdynię i Gdańsk. Natomiast wśród turystycznych miejscowości nadmorskich dyplom otrzymała jeszcze Gmina Mielno, jednak w kategorii gmin wiejskich. Agnieszka Pałac/mp

Straty po pożarze to ok. 120 tys. zł POŻAR | Remont budynku, który częściowo został strawiony przez ogień, może potrwać około miesiąca. Miasto zapewniło na ten czas mieszkania części z 22 ewakuowanych osób. W poniedziałek 21 stycznia o godz. 5:59 strażacy dostali wezwanie do pożaru kamienicy przy ul. Mieszka I w Lęborku. Paliła się drewniana konstrukcja dachu. W trwającej ponad 6 godzin akcji gaśniczej uczestniczyły 4 wozy Państwowej Straży Pożarnej i 4 OSP (2 z Nowej Wsi Lęborskiej i po jednym z Łebienia i Lęborka). Działania prowadziło 34 strażaków. Łącznie, przy pomocy policji, ewakuowano 22 osoby.

fot. Pseudo Buzek/youtube.com

Łeba wśród Pereł Samorządu 2012

WYDARZENIA | KULTURA | SPORT

W środku Andrzej Strzechmiński

MEDYCYNA | Lęborski szpital uroczyście pożegnał się ze współpracowniczkami, które z końcem 2012 r. odeszły na emeryturę. Podczas spotkania, które upłynęło się w sympatycznej i przyjaznej atmosferze, dyrektor Andrzej Sapiński osobiście podziękował wszystkim odchodzącym paniom, wręczając im z tej okazji pamiątkowe dyplomy. Do podziękowań przyłączyła się również Przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników SPS ZOZ Józefa Gajewska, która wręczyła wszystkim odchodzącym albumy Miasta Lęborka. - Kierując się wiarą w to, że emerytura to nie koniec, lecz początek czegoś nowego, pragniemy jeszcze raz podziękować za wysiłek włożony w pracę na rzecz szpitala oraz wszystkich pacjentów, którym ta praca służyła – dziękowały za wspólnie przepracowane lata władze placówki. oprac. mp

fot. za szpital-lebork.com.pl

fot. materiały prasowe

Pożegnanie w szpitalu

5

- Administracja oszacowała straty finansowe na 120 tys. zł. W większości dotyczą one budynku, a tylko w niewielkiej części są związane z mieniem - mówi Tomasz Loroch z lęborskiej PSP. I dodaje, że 8 mieszkań zostało zalanych, ale tego nie można było w żaden sposób uniknąć: - Pożary kamienic są problematyczne, ponieważ woda przechodzi niżej przez stropy konstrukcji dachowej. Długo trwa też samo osuszenie budynku. Do samych ścian trzeba mieć odpowiednie urządzenia i musi panować odpowiednia temperatura. W tym przypadku na lewej ścianie uległa zamoczeniu również instalacja elektryczna. Nikt nie odniósł żadnych obrażeń, jednak po tym największym od miesięcy pożarze w Lęborku na okres około miesiąca ewakuowane osoby musiały znaleźć inne schronienie. Większość z nich przeniosła się do znajomych i bliskich, jednak trzy rodziny zamieszkały w budynkach zapewnionych przez miasto - domu dziecka oraz szkole.


6

www.gle24.pl

WYDARZENIA | KULTURA | SPORT

Kulig w Wilkowie

fot. za nwl.pl

fot. za nwl.pl

ZABAWA | 20 stycznia Sołtys Wilkowa Nowowiejskiego Leszek Wrzesień oraz Rada Sołecka zorganizowali spotkanie przy ognisku połączone z kuligiem. W tej niezwykle udanej imprezie udział wzięło wielu mieszkańców sołectwa oraz goście spoza Wilkowa.

mi w konia na ogrodzonym terenie centrum sportowo –rekreacyjnego w Wilkowie Nowowiejskim. Rozpalone ognisko dawało możliwość ugrzania zmarzniętych dłoni, a także upieczenia kiełbasek. Doskonałą

Nina Kosińska nie żyje Wielce zasłużona dla lęborskiego harcerstwa druhna zmarła 18 stycznia. - Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 18 stycznia 2013 roku, w wieku 81 lat. urodzona w Wilnie, odeszła na Wieczną Wartę druhna przewodniczka Nina Kosińska, z domu Terpiłowska napisała Rada HKS „Dęby” przy Komendzie Hufca ZHP w Lęborku. - Druhna Nina w

muzyczną oprawę spotkania stanowił koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Muzycznego „Zosieńki” z Wicka, Zespołu Parafialnego z Garczegorza oraz Kamila Mańczaka. Wsłuchując się w staropolskie kolędy w niebanalnych aran-

żacjach, uczestnicy spotkania przenieśli się w świąteczny, bożonarodzeniowy czas. Miłym akcentem niedzielnego popołudnia było wręczenie drewnianych statuetek z logiem Wilkowa osobom, które od lat wspierają organizację

„Majówki Wilkowskiej”. Nagrody wręczał Starosta Lęborski Wiktor Tyburski. Wśród gości byli również Burmistrz Miasta Lęborka Witold Namyślak oraz Ksiądz Proboszcz Ryszard Hirsz. Wszyscy byli bardzo zadowo-

leni z możliwości aktywnego spędzenia czasu na powietrzu w magicznej, zimowej aurze. mp/nwl.pl

Pierwsze dziecko w 2013 r.

latach 1945–1949 była jedną z pionierek organizowania harcerstwa na ziemi lęborskiej, organizując zastępy i drużyny harcerskie. Od powstania w roku 1998 Harcerskiego Kręgu Seniorów w Lęborku była jego aktywnym członkiem. W roku 2002 Krąg przyjął nazwę „Dęby”, będącą w latach 19461947 nazwą zastępu, którego zastępową była druhna Nina. mp

Tradycyjnie burmistrz ufundował dla pierwszego urodzonego w 2013 r. mieszkańca Lęborka wyprawkę wartości 500 zł.

fot. UM Lębork

Tegoroczna zima spełniła oczekiwania i kulig odbył się w zimowej scenerii przy pięknej mroźnej pogodzie. Prowadził go Janusz Maszota z Kębłowa Nowowiejskiego. Dzieci oraz dorośli mieli okazję przejechać się saniami zaprzężony-

DZIECI | Burmistrz Witold Namyślak odwiedził pierwsze urodzone w 2013 roku w Lęborku dziecko - małego Macieja Dampsa i jego rodziców, Annę i Waldemara. Tradycyjnie burmistrz ufundował dla pierwszego urodzo-

nego w 2013 r. mieszkańca Lęborka wyprawkę wartości 500 zł. Maciej urodził się wieczorem 3 stycznia w lęborskim szpitalu, ważył 3860 g. W tym roku rodzice wybrali dla swojego maluszka krzesełko do

karmienia i matę edukacyjną. Burmistrz złożył gratulacje i życzenia zdrowia oraz samych szczęśliwych dni państwu Damps i ich pociechom. Maciek ma już starszego o 4 lata brata. mp/UM Lębork


Obrączki dla każdego BIŻUTERIA ŚLUBNA | O niezwykłych pomysłach na obrączki, dbaniu o nie oraz o tym jak panowie ustępują wybrankom przy ich wyborze z Arkadiuszem Grzebieniakiem z firmy Goldex, Galerii Obrączek Ślubnych, rozmawia Mikołaj Podolski.

Czy pamięta pan najbardziej niezwykły model obrączek jaki państwo sprzedali? - Było całkiem sporo ciekawych pomysłów naszych klientów i może nie najbardziej niezwykłe, ale te, które najbardziej zapamiętałem, to były dwie pary obrączek z grawerowanymi napisami na zewnątrz. Pierwsze, które pamiętam i będę długo wspominać, to były zwykłe płaskie obrączki z wygrawerowanymi zerami i jedynkami dookoła. Całkiem zagadkowa sprawa, ale jak się później okazało,

mógłby zdradzić pan kilka sposobów jak zachować je w należytym stanie przez lata? - Nadmienię tylko, że złoto jest bardzo miękkim metalem i mimo zagęszczania stopu i hartowania obrączek nadal są one podatne na zarysowanie i inne uszkodzenia mechaniczne. Z naszej strony staramy się zapewnić serwis obrączek tak, aby cieszyły naszych klientów przez lata, a do obrączek polerowanych dołączamy ściereczki polerujące, aby klient w zaciszu własnego domu mógł przywrócić im blask. Z domowych sposobów polecam mycie złotej biżuterii mydłem w płynie lub płynem do mycia naczyń. Pozwoli to utrzymać czystość i lśniące gładkie powierzchnie. Można również zakupić w sklepach jubilerskich tak zwaną kąpiel do biżuterii, która poprawia jej wygląd. Jeśli jednak obrączki są matowione, niestety nie obejdzie się bez wizyty u jubilera w celu przywrócenia im pierwotnego wyglądu.

Jakie obrączki są teraz najchętniej kupowane? - Trudno tu mówić o jakichś trendach, ponieważ wszystko zależy od gustu narzeczonych. Jednak większość klientów wybiera obrączki klasyczne, tradycyjne. Choć z drugiej strony coraz większą popularnością cieszą się oryginalne i stosunkowo nowe na naszym rynku obrączki wykonane z tytanu, które nie dość, że kuszą ciekawym wzornictwem, to przy dzisiejszych cenach złota na światowych giełdach również są atrakcyjniejsze cenowo. A czy przyszłym małżonkom przytrafiają się kłótnie o obrączki podczas wyboru?

X Targi Ślub i Wesele Tegorocznym Jubileuszowym Targom towarzyszył szeroki program artystyczny, który zadowolił nie tylko narzeczonych. W losowaniach odbywającym się co godzinę rozdano setkę nagród, w tym nagrody główne: suknie ślubne i ekskluzywny żakiet angielski. W czasie targów odbyły się również jedyne w Polsce bezpłatne Warsztaty dla Narzeczonych. X Jubileuszowe Targi zakończyły się występem grupy ShowMasters oraz pokazem fajerwerków. Więcej informacji na www.weselnik.com.

- Bardzo często się zdarza, że narzeczeni nie są do końca zgodni co do konkretnego wzoru obrączek, ale w większości przypadków to panowie ustę-

pują i na tym się kończy. Osobiście nie byłem świadkiem, ale słyszałem o przypadkach, w których pojawiały się krzyki i łzy, jednak

na szczęście jest to rzadkość. Wiadomo, że trzeba dbać o miłość. Ale nie każdy wie, że o obrączki również. Czy

Arkadiusz Grzebieniak Goldex Galeria Obrączek Ślubnych ul. 10 lutego 23 Gdynia www.zlotykrazek.pl

Zostaw ślub specjalistkom ORGANIZACJA ŚLUBU | Nerwy, pośpiech, stres i mnóstwo spraw do załatwienia. To wszystko cena ślubu marzeń. Jednak zlecając najbardziej skomplikowane rzeczy specjalistkom ze Ślubnych Wariacji można uniknąć tych wszystkich przykrości. Co więcej, konsultantki są w stanie dobrać suknię ślubną niczym z bajki. Firma zajmuje się spełnianiem marzeń nowożeńców. Sylwia i Marta Kuczyńskie, dwie perfekcjonistki, potrafią zadbać o każdy szczegół uroczystości. Obie Panie posiadają doskonałe poczucie stylu i elegancji. Mogą zadbać m.in. o kompleksową organizację ślubu i wesela, koordynację dnia ślubu, organizację imprez okolicznościowych oraz zapewnić pomoc w znalezieniu profesjonalnych podwykonawców w oparciu o sprawdzone kontakty. Nowością w ich ofercie jest organizacja wieczorów panieńskich i kawalerskich, a także wymarzonych i szalonych zaręczyn. Dzięki temu nowożeńcom zostanie do zrobienia tylko to, co muszą załatwić osobiście. Odejdą za to problemy z wynajmem sali, dekoracja-

Ślubne wariacje Sylwia Kuczyńska i Marta Kuczyńska S.C ul. Świętojańska 126 81-404 Gdynia Sylwia Kuczyńska: 508-421-145 Marta Kuczyńska: 508-421-146 slubnewariacje.pl Salon sukien ślubnych i wizytowych ul. Świętojańska 126 81-404 Gdynia fot. za madleine.pl

- Mimo iż posiadamy wiele bardzo różnych wzorów obrączek, które dodatkowo można modyfikować pod względem szerokości, koloru złota, wykończenia powierzchni, czy ilości i sposobu oprawy kamieni, spore gro klientów nadal wybiera obrączki klasyczne, chociaż coraz częściej klienci szukają czegoś innego.

narzeczeni byli informatykami, a ciąg zer i jedynek to kod i miał on znaczenie, którego do tej pory nie poznałem. Może bardziej niezwykłe mogą wydawać się obrączki wykonywane dla pewnej pary, która zażyczyła sobie obrączki niemalże z „Władcy Pierścieni”. Różniły się tylko treścią napisu, nawet czcionka była identyczna.

Fot. Adam Tysarczyk

W państwa ofercie jest wiele obrączek oryginalnych. Te tradycyjne odchodzą już do lamusa?

mi, zapewnieniem wysokiej jakości jedzenia, transportu, muzyki, fotografa, czy przygotowaniem i wysłaniem zaproszeń. Ślubne Wariacje to fachowe usługi konsultantek ślubnych z najwyższej półki. Na zachodzie zawód ten nazywany jest wedding plannerem i z tego typu usług korzysta tam już co czwarta biorąca ślub para. Teraz z powodzeniem powoli wkraczają one do Polski, o czym świadczy powyższy

przykład. Dodatkowo panie pomogą też wybrać suknie ślubne w ich salonie sukien ślubnych Madleine w Gdyni przy ul. Świętojańskiej 126. Ich wybór jest przeogromny, wiele z nich można nabyć w promocyjnej cenie, zaś sieć salonów jest wyłącznym dystrybutorem sukien takich marek jak Miss Kelly, Divina Sposa czy Miss Paris. Warto wspomnieć, że gdyński Salon Firmowy Madleine jest jedynym z całej sieci, który

znajduje się w Trójmieście. To wszystko sprawia, że dzięki Ślubnym Wariacjom ślub i wesele nie tylko będą przebiegać w doskonałej atmosferze, ale też będą takie, jakie wymarzyli sobie Państwo Młodzi. red.


www.gle24.pl

WYDARZENIA | KULTURA | SPORT

Są bilety na Miss MISS POLSKI | Jeszcze nigdy w Lęborku o koronę nie rywalizowały dziewczyny z aż tylu powiatów, ile będzie reprezentowanych podczas marcowej gali. Można już kupować na nią bilety. W niedzielę 20 stycznia na terenie Aquaparku w Redzikowie w powiecie słupskim odbył się casting regionalny do Ogólnopolskiego konkursu Miss Polski 2013. Wzięło w nim udział łącznie 19 kandydatek, w kategoriach wiekowych 15-17 oraz 18-24. Spośród nich wybrano 17 dziewcząt, które zaprezentują się podczas gali regionalnej w Lęborku i Bytowie. Kandydatki przyjechały między innymi z takich miejscowości jak Świnoujście, Koszalin czy Chojnice. Podobne eliminacje odbyły się również w Lęborku 7 i 20 grudnia, a komisja jurorska wybrała 18 dziewcząt (13 nastolatek i 5 dorosłych). Wszystko wskazuje na to, że odbędą się jeszcze półfinały do gali regionalnej w Lęborku, w pierwszej połowie lutego. Jest to spowodowane tym, że istnieje konieczność uzupełnienia składu, przede wszystkim pośród kandydatek dorosłych. Gala Regionalna Miss Polski 2013, odbędzie się 23 marca 2013 roku w Auli Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku. Będzie można na niej podziwiać dziewczęta z aż z 5 powiatów: lęborskiego, słupskiego, wejherowskiego, kołobrzeskiego oraz koszalińskiego. Prowadzącym galę w Lęborku będzie dobrze znany wszystkim Conrado Moreno, Hiszpan prowadzący m.in. totalizator sportowy LOTTO na Polsacie. Wystąpi również Marco Bocchino, włoski wokalista wraz z zespołem, Aleksandra Banach, utalentowana wokalistka z Lęborka, jak również dziewczęta z projektu

fot. materiały prasowe

8

Patronem medialnym konkursu jest Express Powiatu Lęborskiego taneczno-muzycznego, którego premiera odbędzie się na przełomie maja i czerwca. Początek wiosny w naszym mieście zapowiada się naprawdę gorąco. - Głównym tematem spektaklu, który zaprezentujemy widowni podczas marcowej gali, będzie motyw kobiety – zapowiadają Ewa Weber i Natalia Zając, instruktorki projektu taneczno-muzycznego. - Poprzez taniec, postaramy się odzwierciedlić poszczególne uczucia, emocje oraz słabości, które nią targają. Na razie zaprezentujemy dwie choreografie. W 15-osobowej grupie spotykamy się już od września. Są to głównie dziewczęta z naszego miasta lub okolic. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie się wiele działo. W połowie lutego odbędą się zdjęcia do

Wygraj bilety na „Drogówkę”! Od 1 lutego w lęborskim kinie Fregata będzie można oglądać długo zapowiadany film Wojciecha Smarzowskiego „Drogówka” o grupie policjantów, których sielankowe życie zostaje przerwane przez śmierć jednego z nich. W rolach głównych występują Bartłomiej Topa, Arkadiusz Jakubik, Marcin Dorociński i Marian Dziędziel. Dla naszych Czytelników mamy 4 bilety na ten film na poniedziałek 4 lutego na godz. 20:30. Szczegóły konkursu będzie można znaleźć w piątek 1 lutego na portalu gle24.pl.

Gospodynie zawładnęły GOK-iem TURNIEJ | W niedzielę 20 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej odbył się VIII Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i V Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. Panie zmagały się w kilku ciekawych konkurencjach, m.in. konkursach na najlepszy chleb, tanecznym oraz... tańcu w kapeluszu. Wśród gości imprezy znaleźli się włodarze sąsiednich gmin oraz Starosta Lęborski. Najważniejsza tego dnia była jednak zabawa, którą zagwarantowały umiejętności oraz poczucie

humoru gospodyń z powiatu lęborskiego. - Te turnieje to integracja ludzi – uważa Ryszard Wittke, wójt Nowej Wsi Lęborskiej. - W tym roku były cztery drużyny. Miało być więcej, ale panie się rozchorowały. Liczę, że w przyszłości przyjedzie do nas więcej kół i że będzie to prawdziwy turniej powiatowy. To moje marzenie. W przyszłym roku chcemy przeznaczyć na ten turniej więcej pieniędzy. Zdjęcia z turnieju, autorstwa Zbigniewa Junika, można zobaczyć w FOTOGALERII na portalu gle24.pl. mp

kalendarza oraz spotu telewizyjnego. Próby choreograficzne zaplanowane są na 13, 14 i 15 marca, a prowadzić je będzie Dominika Służewska. Dziewczęta, które uzyskają główne tytułu podczas gali lęborskiej, mają zapewnione miejsca w gali wojewódzkiej Miss Polski Ziemi Pomorskiej 2013, która odbędzie się 18 maja 2013 roku w Jezierzycach pod Słupskiem. Natomiast te, które uzyskają inne tytułu (kolejne oraz dodatkowe), zmierzą się z dziewczęta-

mi z innych regionów podczas półfinału Miss Polski Ziemi Pomorskiej 2013. Bilety na lęborską galę są już dostępne taniej w przedsprzedaży w Biurze Turystycznym KIJÓW w Lęborku, które mieści się przy ul. Targowej 52A, telefon: 606 728 270. Na początku marca również będzie można zakupić specjalnie przygotowany kalendarz ścienny na 2013 rok z wizerunkami dziewcząt z sesji fotograficznej. mp/mat.pras.

Z okazji zbliżającej się pierwszej rocznicy wydania Expressu Powiatu Lęborskiego dla naszych Czytelników mamy jedno podwójne zaproszenie na galę Miss Polski Ziemi Pomorskiej 2013. Szczegóły dotyczące konkursu będzie można znaleźć w poniedziałek 4 lutego na portalu gle24.pl.


ZAMIENIĘ SPRZEDAM DOM wolnostojący w Wejherowie, budynki gospodarcze, działka 1202 m2, ładne położenie, sprzedam, tel. 501 549 579 MIESZKANIE, 40 m.kw., 2 pokoje, kuchnia, łazienka, garaż, piwnica, ogród, 75 tys., tel. 664 921 068 SPRZEDAM sklep zoologiczny w Gdyni Cisowej. Sklep działa od 2,5 roku, niski czynsz (tylko 900 zł brutto miesięcznie). Sprzedam z wyposażeniem, szyldem, bannerem i całym towarem! W tej dzielnicy nie ma konkurencji w tej branży! Odstępne: 20 tys. zł (cena do negocjacji!). Oferta ważna tylko do końca stycznia. Tel. 606 112 745 SPRZEDAM miejsce postojowe w hali garażowej, Gdynia Witomino, 26 tys zł, tel. 511 745 863 SPRZEDAM kiosk drewniany, ul. Sobieskiego 243, Wejherowo, tel. 513-00-59-44 SPRZEDAM mieszkanie 36 m kw, 2 pokoje, I piętro, po remoncie, os. Harcerskie, Wejherowo, tel. 505-896-681 SPRZEDAM działkę budowlaną, 600 m kw, Wejherowo, tel. 513-005-898 SPRZEDAM działkę 434 mkw. nad morzem w Karwińskich Błotach, 1 km do pięknej plaży, z prawem budowy, media przy drodze, tel. 534 071 994

ZAMIENIĘ działkę, własność notarialna, 434mkw, nad morzem w Karwińskich Błotach, 1 km do pięknej plaży, zamienię na kawalerkę, tel. 516 260 766

REDAKCJA

REDAKTOR NACZELNY: Piotr Ruszewski DYREKTOR HANDLOWY: Rafał Laskowski DZIENNIKARZE: Mikołaj Podolski, Rafał

SPRZEDAM Opel Corsa; 1,2, 1996 r, po remoncie, stan bdb., czarny, 3900 zł, tel. 511 745 863

KUPIĘ DO WYNAJĘCIA GDYNIA Grabówek przyjmę na pokój Pana, tel.600 450 391 KOLECZKOWO. Parter domu duży pokój, kuchnia, łazienka - umeblowane, całość 60 m wynajmę. Osobne wejście, ogródek z możliwością parkowania samochodu. Cena 800 zł. Telefon 661 178 582

ABSOLUTNIE każde auto kupię!!!! może być uszkodzone lub bez opłat, odbiór laweta, umowa i gotówka do ręki, tel 668 193 771 ABSOLUTNIE auto każde kupię! Zadbane, zaniedbane, całe, uszkodzone, każda marka i rocznik, dojazd, gotówka, tel. 501 922 933

WYNAJMĘ mieszkanie, 46 m2, dwa pokoje, duża kuchnia 700 + opłaty, tel. 509 165 706

kilka kredytów w jeden, kredyty konsolidacyjne, hipoteczne, pomagam bezpłatnie!! Dariusz Rewers, tel. 609 456 064, www.calvi.com.pl

ABSOLUTNIE każde auto kupię!!!! może być uszkodzone lub bez opłat, odbiór laweta, umowa i gotówka do ręki, tel 668 193 771

SPRZEDAM lampa sufitowa, 3 punktowa, klosze, nowa, 100 zł, 505-56-70-34

42 LATA po rozwodzie pozna panią do stałego związku, wiek bez znaczenia, liczy się dobre serce, pomorskie, warto, tel. 781 062 612

POKÓJ do wynajęcia dla kobiety w Rumi Janowie, tel. 500 174 406

SZUKAM PRACY

SKUP aut kasacja złomowanie, wystawiamy kwit ze złomowania, wyrejestrowane, każda

zamieszczanych ogłoszeń. ISSN 2084-6274 WYDAWNICTWO NORDAPRESS PPHU, 84-200 Wejherowo, ul. Gniewowska 7, NIP 588-131-07-65 BIURO OGŁOSZEŃ ogłoszenia@expressy.pl

SPRZEDAM sporo książek po 2 zł, Simsy po 25 zł, Wejherowo, tel. 502 351 988 SPRZEDAM 16 krzeseł składanych, czarnych po 20 zł, jasne biurko za 100 zł, Wejherowo, tel. 502 351 988 SPRZEDAM lodówko - zamrażalkę POLAR, wys. 150 cm, w bardzo dobrym stanie, 350 zł, tel. 507 486 424

DORADCA kredytowy zamień

Plac Pokoju 6, piętro II, pokój 7, 84-300 Lębork tel. 58 736 33 22

BIURO REKLAM Maria Szaniewska m.szaniewska@expressy.pl, tel. 796 944 155

G R U PA M E D I A L N A

KURTKA dziecięca, wiatrówka beżowa z kapturem, na zamek, rozm. 98, stan idealny, 10 zł, tel. 505-56-70-34 SPRZEDAM firany nowe, szer. 5,20m, dł. 135 cm i szer. 3m, dł. 2,12m, Markizeta, taśma podwójny smok, cena: 100 zł, tel. 660 731 138 SPRZEDAM żyrandol listwa, 4 i 2 punktowe, szare, nowe, 100 zł, 505-567-034

INNE

EMERYTÓW, rencistów do pracy w ochronie zatrudnię, tel. 501 402 336 / 58 667 03 02

MATA dla dziecka do leżenia i przewijania, kolor pomarańczowy, wym.85 cm x 75 cm, nowa, 20 zł, 505-567-034

OKNO drewniane, kolor sosnowy, wym. 1,45 m x 1,75 m, jednoskrzydłowe, otwierane, u góry lufcik, nowe, 50 zł, 517-782-024

KOREPETYCJE z chemii i fizyki w tym uczę matematyki, Wejherowo, tel: 58 677 01 50

DAM PRACĘ

wą, tel. 607 590 846

KALOSZE dziewczęce, rozm. 28, kolor fioletowo-różowy w kwiatki, stan idealny, 10 zł, tel. 505-56-70-34

TELEFONY

POSZUKUJĘ

Redakcja nie zwraca tekstów niezamówionych oraz zastrzega sobie prawo ich redagowania i skracania. Redakcja nie odpowiada za treść

INNE

SPRZEDAM komputer, dysk 120 GB, klawiatura Vobis, monitor LCD TV Samsung z pilotem, 2000 zł, 505-56-70-34

ATRAKCYJNY lokal, pow 140 m2, w centrum Wejherowa przy ulicy Hallera budynek graniczy z nowo wybudowaną Filharmonią Kaszubska, możliwość adaptacji lokalu pod najemce. Cena około 3000 do negocjacji. Lokal odpowiedni na kancelarie prawna, biura, gastronomie, itp., tel. 600 922 818

Korbut, Łukasz Krzemiński, Daria Dunajska GRAFIKA: Jagoda Lezner SKŁAD: Alfa Skład Łukasz Bieszke

marka, dojazd do klienta, Wejherowo, Gdańsk, tel. 789 345 593

KOMPUTERY

POMIESZCZENIA biurowe, 95 m2, w Gdyni Cisowej przy ul. Morskiej, wynajmę na biura lub mieszkania dla firm, tel. 501 142 666

KUPIĘ

Plac Pokoju 3, piętro II, pokój 7, 84-300 Lębork tel./fax: 59 843 42 71, tel. 58 736 33 22

SPRZEDAM

SPRZEDAM koronkę stylono-

Anna Wolska a.wolska@expressy.pl, tel. 796 600 155 Małgorzata Mielewczyk m.mielewczyk@expressy.pl, tel. 793 311 155 DRUK Agora SA

SPRZEDAM dwie firany, białe, drobna kratka, marszczone, taśma smok, podszyte. Wymiary jednej firny - długość 2,35 m, szerokość po przymarszczeniu 6,10 m. Firany gotowe do powieszenia. Stan firan idealny. Cena za dwie firany 250,00 zł. Tel. 660 731 138 SPRZEDAM stojak do płyt CD, metalowy. Pojemność około 100 płyt. Wysokość 50 cm. Cena 50,00 zł. Telefon 660 731 138

NAKŁAD 10 000 egzemplarzy Rozpowszechnianie redakcyjnych materiałów publicystycznych bez zgody wydawnictwa jest zabronione. REDAKACJA GDAŃSK: Aleja Zwycięstwa 24, 80-219 Gdańsk, tel. fax. 58 55 333 40


10

www.gle24.pl

WYDARZENIA | KULTURA | SPORT

Pogoń Lębork wznowiła treningi

Fot.www.pogon.lebork.pl

Fot.www.pogon.lebork.pl

PIŁKA NOŻNA | Czas wrócić do pracy. Piłkarze Pogoni są już po pierwszych treningach.

W czwartek 24 stycznia na Sali „Rolniczaka” wiosenne przygotowania rozpoczęła drużyna seniorów Pogoni. Na początek każdy z zawodników przeszedł Test Conconiego polegający na bieganiu różnym tempem dwustumetrowych odcinków. Łącznie każdy z zawodników miał do przebiegnięcia ponad 2 kilometry z monitorowanym pulsometrami pulsem. - Test pozwoli mi zindywidualizować i zoptymalizować zajęcia treningowe w kolejnych miesiącach, po jakimś czasie powtórzę tę próbę wysiłkową by sprawdzić efekty treningów - powiedział po zajęciach trener Sobiesław Przybylski. W przeprowadzeniu testu trenerowi pomagał kończący studia na AWF-ie w

Gdańsku Grzegorz Kowalski. Gdy jedni biegali, drudzy się rozciągali lub grali w dziadka. Było dużo czasu na indywidualne rozmowy. Na frekwencję nie można było narzekać, było 21 zawodników: Michał Skrzypczak, Dominik Czekirda, Szymon Bach, Marek Kozakiewicz, Andrzej Kołucki, Robert Żółtowski, Grzegorz Kowalski, Krzysztof Witkowski, Mariusz Kalamaszek, Bartosz Haraszczuk, Mateusz Stankiewicz, Rafał Morawski, Mateusz Krajnik, Jakub Żmudzki, Sylwester Ilanz. Na pierwszym treningu zobaczyliśmy też Bartka Żmudzkiego, który wrócił do klubu z Gryfa Słupsk, Tomasza Gaffke (bramkarz z juniorów), Igora Miasnikowa (dołączył z juniorów) oraz zawodników grających niegdyś w Pogoni tj. Tomasza Kijka i Łukasza Ko-

łodziejskiego (obecnie LKS Łebunia). Nową twarzą był testowany 28-letni obrońca Dawid Kaleta grający obecnie w Sztormie Mosty (A-klasa). Zabrakło z powodu zawodowych Oskara Jasińskiego i Rafała Główczewskiego. Ten ostatni od początku stycznia uczestniczy w wojskowym kursie przygotowawczym i w najbliższych miesiącach jest

wyłączony z treningów. Jaki cel stawia sobie Pogoń w rundzie wiosennej? - Chcemy oczywiście awansować do 4 ligi. Wiemy, że każdy mecz będzie nas przybliżał do upragnionego celu, dlatego musimy wylać wiele litrów potu, aby w czerwcu świętować awans. Aby pomóc w zrealizowaniu tego celu klub zdecydował się

na prowadzenie treningów bramkarskich. - To dla nas duże wydarzenie, udało się wreszcie uruchomić te zajęcia, a przede wszystkim znaleźć osobę, które je poprowadzi - nie ukrywa radości wiceprezes Zarządu Pogoni ds. piłki nożnej Marcin Gosz. - Stworzenie systemu szkolenia bramkarzy w klubie to jeden z celów jakie założy-

Nowy sprzęt sportowy dla juniorów AKCJA | Dzięki niemieckiej Fundacji KOMITTE FÜR NOTHILFE z Limburga i osoby Pana Jerzego Radziejewskiego, wiceprezesa rady nadzorczej Fundacji nasze dwie drużyny juniorskie otrzymały lub otrzymają nowy sprzęt sportowy. Kilka dni temu nastąpiło przekazanie pierwszej partii sprzętu. Drużyna juniorów starszych z Pomorskiej Ligi Juniorów „A” otrzymała komplet strojów i 11 piłek. Cały sprzęt zakupiono w firmie ZINA, która obecnie ubiera Pogoń. W trakcie realizacji jest zakup sprzętu dla młodszej drużyny Pogoni rocznika 2000. W 2012 roku charytatywna organizacja reprezentowana przez Jerzego Radziejewskiego wyjątkowo szczodrze obdarowała nasze drużyny. W maju ub. roku drużyna rocznika 2000 otrzymała komplet dresów. Jerzy Radziejewski nie jest w lęborskim sportowym środowisku anonimowy. W latach 1965-1988 był wiceprezesem LKS Pogoń Lębork. Obecnie mieszka w Niemczech, ale wiele czasu spędza też w swoim rodzinnym Lęborku.

łem sobie na początku mojej kadencji. Teraz zrobiliśmy pierwszy krok, a znając zapał nowego trenera bramkarzy jestem pewny, że ten projekt będzie się rozwijał. Do tej pory, podobnie jak w wielu innych klubach nie było systemowej pracy z bramkarzami. Zawodnicy zostawieni byli sami sobie i choć trenerzy czasem robili im osobne treningi to często brakowało na to czasu. Wykaz gier kontrolnych seniorów Pogoni Lębork: 9 lutego 2013 (sobota): Arka Gdynia (junior A PLJ) – Pogoń Lębork 16 lutego 2013 (sobota): Gryf Słupsk (III liga) – Pogoń Lębork 24 lutego 2013 (niedziela): Bałtyk Gdynia (junior A PLJ) – Pogoń Lębork 2 marca 2013 (sobota): Stolem Gniewino (V liga) – Pogoń Lębork 10 marca 2013 (niedziela): Bytovia II Bytów (IV liga) – Pogoń Lębork 13 marca 2013 (środa) mecz IV rundy Pucharu Polski: Pogoń Lębork – Kaszubia Kościerzyna (IV liga) 16 marca 2013 (sobota): GKS Sierakowice (V liga) – Pogoń Lębork

Baltic Cup tym razem tylko jako RPP

Fot. Ł.Krzemiński

Łukasz Krzemiński l.krzeminski@expressy.pl

RAJD | Nie zimą a latem i nie jako Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski a jako nia. Będzie to Rajd Świdnicki. Rajdowy Puchar Polski. To zmiany jakie czekają rajd Baltic Cup. Dodatkowo rajd Gdańsk Baltic Cup straci mino imprezy zaliczanej do klasyfikacji RajRok temu kierowcy rajdu Baltic Cup ścigali się dowych Samochodowych Miw zimowej scenerii. W tym roku zobaczymy ich strzostw Polski. W tym roku na kaszubskich trasach w czerwcu zawodnicy rywalizować będą jedynie o Rajdowy Puchar Polski. To wprawdzie zwiększy zapewne liczbę uczestników, ale już ranga rajdu będzie niższa. Ponadto kierowcy tym razem ścigać będą się po asfaltowych nawierzchniach a nie jak to było wcześniej po szutrowych drogach. Dokładna trasa nie jest jednak jeszcze znana. Jej przebieg organizatorzy ustalają a do publicznej wiadomości zostanie podana w połowie marca. Rok temu na kaszubskich trasach triumfował Kajetanowicz. Jechał pewnie, unikał nawet najmniejszych błędów i kontrolował wydarzenia na trasie rajImpreza niezwykle popu- się bowiem w dniach 14-15 zwycięzca Lotos Baltic Cup du. Załoga wygrała wszystkie larna na Pomorzu, rozpoczy- czerwica. Kajetan Kajetanowicz. odcinki specjalne przechodząc nająca się w ostatnich latach Rajd, choć przyciągał sporo Na pewno jednak szkoda, że tym samym do historii rajdu prologiem w ERGO Arenie kibiców nie cieszył się dużą zawodnicy pokroju właśnie Baltic Cup. zmienia swoją formułę. Ci, popularnością zawodników. Kajetana Kajetanowicza czy Rajdowy Puchar Polski zaktórzy przyzwyczaili się do Dodatkowo nie zawsze uda- Tomasza Kuchara nie będą się kończył się po pierwszej pętli. zimowej scenerii w jakiej wało się rozegrać wszystkie ścigać w zimowej scenerii. Co Druga pętla została odwołana ścigali się rajdowcy, będą odcinki specjalne, a to ze ciekawe organizatorzy RSMP ze względu bezpieczeństwa. musieli ciepłe kurtki, czapki względu na trudne warunki w ogóle nie zdecydowali się Zwycięzcami została załoga Toi szaliki zamienić na krótkie atmosferyczne. na rozegranie ani jednego raj- mala/Martynek, a podium uzuspodenki. Baltic Cup, który w - To jeden z najtrudniejszych du zimą. Pierwsze zawody za- pełnili Płachytka/Nowaczewski tym roku będzie nosił nazwę rajdów w jakich kiedykolwiek liczane do klasyfikacji RSMP oraz Kochańczyk/Kwiatek. Gdańsk Baltic Cup odbędzie jechałem – mówił rok temu odbędą się w połowie kwiet- Ł.Krzemiński


www.gle24.pl

WYDARZENIA | KULTURA | SPORT

Amatorska po 4 kolejkach

11

Narciarze walczyli o Puchar Pomorza

Fot. Materiały Prasowe

SIATKÓWKA | W styczniu zostały rozegrane dwie kolejki siatkarskich rozgrywek amatorskich. Emocji jak zawsze nie brakowało.

Fot.Materiały Prasowe

W minioną niedzielę zawodnicy rywalizowali w Przywidzu. Na starcie stanęło 79 zawodników, którzy rywalizowali w 5 kategoriach wiekowych

Łukasz Krzemiński l.krzeminski@expressy.pl Podczas trzeciej kolejki na jednym z boisk wszystkie mecze zakończyły się wynikami 2:1. Były to bardzo zacięte i ciekawe mecze. Mecze swoje wygrały zespoły: Bojan Żubry, Romek Lębork, KS Baza 44, I Lęborski Batalion Zmechanizowany oraz Skojan MG Trans Puck. Po trzeciej kolejce na pierwszym miejscu w tabeli był zespół Romek Lębork, przed zespołem Skojan MG Trans Puck i Bojan Żubry. Tabele zamykają I LO Lębork i AZS Lębork. Z rozgrywkami pożegnał się zespół Mechaniol Team, który po raz drugi nie stawił się na meczu i otrzymał drugi walkower eliminujący z całych rozgrywek ALS. Wszystkie punkty zdobyte z tym zespołem zostały cofnięte a i terminarz został zmieniony. Czwarta kolejka również

przyniosła wiele emocji i niespodzianek. Niepokonanym zespołem po czterech kolejkach jest zespół Skojan MG Trans Puck który nie przegrał jeszcze seta i jest na szczycie tabeli. Tego dnia swoje mecze wygrali KS Baza 44, Młodzi Gniewni, Bojan Żubry, I Lęborski Batalion Zmechanizowany oraz AZS Lębork. To właśnie AZS sprawił dużą niespodziankę i pokonał po wyrównanym meczu zespół Romek Lębork 2:1. Na pochwałę zasługują również najmłodsi zawodnicy z zespołu Gim 2 Lębork , którzy bardzo ambitnie walczyli w każdym spotkaniu. Po czterech kolejkach pierwsze miejsce ma zespół Skojan MG Trans Puck, drugie Bojan Żubry, trzeci w tabeli jest Romek Lębork. Kolejna kolejka rozegrana zostanie 24 lutego i będzie to jedynka kolejka w lutym. Zakończenie rozgrywek planowane jest na koniec kwietnia.

Tabela: m 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

drużyna SKOJAN MG Trans Puck Bojan Żubry Romek Lębork BAZA 44 I Lęborski Batalion Zmechanizowany TOM BLOK Wejherowo Młodzi Gniewni Gim 2 Lębork AZS Lębork I LO

m 4 5 5 4 3 4 5 6 3 3

Pkt 12 12 11 9 8 8 7 6 4 3

sety 8-0 8-3 7-4 6-3 6-1 4-4 4-8 1-12 3-5 0-6

NARTY | Nie tylko w górach można rywalizować na narciarskich trasach. W niedzielę w Przywidzu odbyła się II eliminacja Amatorskiego Narciarskiego Pucharu Pomorza. - Narciarski Puchar Pomorza jest to seria połączonych ze sobą zawodów skierowanych do amatorów narciarstwa, w szczególności dla rodzin chcących aktywnie spędzać wolny czas zimą – tak reklamują imprezę organizatorzy. Puchar w sezonie 2012/2013 zostanie podzielony na 6 imprez rozegranych na 6 różnych stokach na Pomorzu i okolicach (Trzepowo, Przywidz, Sopot, Paczoskowo, Góra Chrobrego, Koszałkowo). Konkurencją, w której uczestniczą zawodnicy jest slalom gigant dostosowany do warunków lokalnych. W minioną niedzielę zawodnicy rywalizowali w Przywidzu. Na starcie stanęło 79 zawodników, którzy rywalizowali w 5 kategoriach wiekowych:

Poltarex Pogoń zgasiła Gwiazdę muje w tabeli drugie miejsce, premiowane udziałem w barażach o Superligę. Następny mecz lęborczanie rozegrają 9 lutego na wyjeździe w Działdowie z niepokonanym liderem I ligi KS Dekorglassem. Przebieg meczu: Poltarex Pogoń Lębork -Eko-Instal Gwiazda Bydgoszcz -6:4 Marek Prądzinski - Patryk Jendrzejewski - 3:2 () Jakub Perek - Artur Białek - 2:3 () Marek Prądzinski - Artur Białek - 3:0 () Jakub Perek - Patryk Jendrzejewski - 2:3 () Bartosz Szarmach - Wiktor Franc 0:3 () Adam Dosz - Adrian Rybak - 3:0 () Bartosz Szarmach - Adrian Rybak - 3:0 () Adam Dosz - Wiktor Franc - 3:1 () Prądzinski / Dosz - Jendrzejewski/ Białek - 1:3 Perek / Szarmach - Franc/Rybak - 3:0

Zbigniew Junik

Fot. Zbigniew Junik

TENIS STOŁOWY | W meczu 11 kolejki spotkań I ligi tenisa stołowego mężczyzn Poltarex Pogoń Lębork pokonał na własnych stołach EkoInstal Zooleszcz Gwiazda Bydgoszcz 6:4. Mecz był zacięty i wyrównany. Bydgoszczanie bardzo wysoko zawiesili poprzeczkę, ale dzięki bardzo dobrej grze kapitana Pogoni Marka Prądzinskiego i juniora Adama Dosza dwa punkty pozostały u gospodarzy. Cieszy wygrana z silnym zespołem I ligi , stanowi ona kolejny krok Poltarexu Pogoni Lębork w drodze powrotu do Superligi . Punkty dla Pogoni zdobyli: Marek Prądzinski - 2, Bartosz Szarmach - 1, Adam Dosz - 2 i para deblowa Jakub Perek/ Bartosz Szarmach-1. Poltarex Pogoń Lębork zaj-

dzieci, juniorzy, dorośli, masters i weterani. Każdy zawodnik trasę liczącą ponad 600 metrów mógł pokonać dwa razy. (luK) Wyniki zawodów w Przywidzu: Baby Dziewczyny: Nina Arcisz - 2,12,719 Chłopcy: Jakub Jurkowski - 1,37,339 Baby+ Dziewczyny: Weronika Pachulska - 1,44,772 Chłopcy: Dawid Jurkowski - 1,23,035 Junior Dziewczyny: Karolina Bajera - 1,28,334 Chłopcy: Filip Kortet - 1,27,440 Senior Kobiety: Monika Dziubczyńska - 1,34,812 Mężczyźni: Nikodem Wysocki - 1,22,071 Master Kobiety: Beata Piełowska - 1,31,428 Mężczyźni: Jarosław Mydlarski - 1,25,350 Weterani Kobiety: Małgorzata Dziubczyńska - 1,43,093 Mężczyźni: Wiesław Kulesza - 1,31,261 Rodziny (2 dorosłych i dziecko poniżej 18 lat) Szybkowscy Paweł - 1,39,335 Ewa - 1,44,733 Przemysław - 1,46,098


www.gle24.pl

WYDARZENIA | KULTURA | SPORT

- Klub Karate Shotokan Lębork: Natasza Olkowska Zuzanna Milewczyk Bartłomiej Olkowski Agnieszka Kreft Rafał Milewczyk Michał Parczewski Aleksandra Klimik Piotr Pobłocki (trener) - AZS – AWFiS w Gdańsku: Michał Zawada Starosta Lęborski wręczył dwa wyróżnienia: Adrian Lewandowski Alicja Olkowska Sportowe Laury 2012 otrzymali: W kategorii „Działacz ostatniego ćwierćwiecza” Krzysztof Pruszak – Fundacja Ekologiczno-Sportowa im. T.Hopfera Zygmunt Lisiecki – LKS Pogoń sekcja tenisa stołowego (wyróżnienie) Jarosław Pruski – Stowarzyszenie Przyjaciół Siatkówki Lębork (wyróżnienie) W kategorii „Sportowiec – juniorka, młodziczka” Magdalena Wójcik – UKS „Jedynka” SOLEX Lębork Natasza Olkowska – Klub Karate Shotokan Lębork (wyróżnienie) Daria Kłosowska – Klub Strzelecki LOK „Lider-Amicus” Lębork (wyróżnienie) W kategorii Sportowiec – junior, młodzik” Adam Dosz – Poltarex Pogoń Lębork Piotr Renusz – UKS „Jedynka” SOLEX Lębork (wyróżnienie) Wojciech Dawid – Stowarzyszenie Przyjaciół Siatkówki Lębork (wyróżnienie) W kategorii „Sportowiec – senior” Paula Wrońska – Klub Strzelecki LOK „Lider-Amicus” Lębork Damian Schulz – Stowarzyszenie Przyjaciół Siatkówki Lębork (wyróżnienie) Kamila Pobłocka – UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork (wyróżnienie) W kategorii „Drużyna, zespół roku – junior, młodzik” Stowarzyszenie Przyjaciół Siatkówki Lębork MDK Lębork – Zespół Tańca

W kategorii „Drużyna, zespół roku – senior” Anioły AGRO/NORTH Garczegorze UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork (wyróżnienie) W kategorii „Sportowe odkrycie roku” Fabian Majcherski – Stowarzyszenie Przyjaciół Siatkówki Lębork Anna Chomiczewska – Klub Strzelecki LOK „Lider-Amicus” Lębork (wyróżnienie) Jakub Kreft – LKS Pogoń sekcja piłki nożnej (wyróżnienie) Aleksandra Klimik – Klub Karate Shotokan Lębork (wyróznienie)

Sportowcy nagrodzeni PODSUMOWANIE | W auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Lęborku odbyła się VI Gala Sportu Powiatu Lęborskiego.

W kategorii „Trener dyscyplin indywidualnych” Robert Biczkowski – Klub Strzelecki LOK „Lider-Amicus” Lębork Teresa Szczepańska – MDK Lębork Zespół Tańca Współczesnego i Nowoczesnego LUZ (wyróżnienie) Piotr Pobłocki – UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork (wyróżnienie) W kategorii „Trener gier zespołowych” Waldemar Walkusz – MKS Drutex Bytovia Marcin Dawidowski – Stowarzyszenie Przyjaciół Siatkówki Lębork (wyróżnienie) Wojciech Potrykus – LKS Pogoń sekcja tenisa stołowego (wyróżnienie) W kategorii „Sportowe wydarzenie roku” XIV Międzynarodowy Maraton Piłki Siatkowej – Stowarzyszenie Przyjaciół Siatkówki Lębork Baltic Cup 2012 zawody strzeleckie – Klub Strzelecki LOK „Lider-Amicus” Lębork (wyróżnienie) Gala boksu 2012 – LUKS OLIMP Lębork (wyróżnienie) „Znane i nieznane oblicze piłki nożnej” - Muzeum w Lęborku (wyróżnienie) W kategorii „Sponsor roku” wręczono podziękowania dla: Wiesław Wójcik Maciej Babij – AMG Lębork Stanisław Mazurek – Amicus Lębork Dariusz Karaś – MEYN Polska sp. z o.o. Bogusław Wrzesień - „BUNIKS” Mosty Fundacja Komitte Fur Nothilfe Limburg

Fot.Materiały Prasowe

- Klub Strzelecki LOK „LiderAmicus” Lębork: Paula Wrońska Daria Kłosowska Robert Biczkowski (trener)

Współczesnego i Nowoczesnego LUZ „wyróżnienie” Klub Karate Shotokan Lębork (wyróżnienie)

Fot.Materiały Prasowe

Nagrody Starosty Lęborskiego otrzymali:

Fot.Materiały Prasowe

12

Ideą Gali było wyróżnienie i nagrodzenie tych sportowców, którzy osiągnęli w mijającym roku najwyższe wyniki we współzawodnictwie, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Jak co roku, Gala zgromadziła szerokie grono sportowców, trenerów i kibiców. Nie zabrakło również włodarzy miast, gmin i powiatu lęborskiego – współorganizatorów Gali, członków Powiatowej Rady

Sportu, przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, szefów zaprzyjaźnionych jednostek i mieszkańców Błękitnej Krainy. Oficjalnego otwarcia VI Gali Sportu dokonał Starosta Lęborski Pan Wiktor Tyburski. Tegoroczna Gala Sportu została wzbogacona o ważne wydarzenie – wręczenie nagród i wyróżnień Starosty Lęborskiego dla sportowców i trenerów za szczególne osią-

Kadra Pomorza bezkonkurencyjna PIŁKA NOŻNA | Zespół Kadry Pomorza okazał się bezkonkurencyjny w kolejnym Ogólnopolskim Turnieju Kaszub Cup 1999, który odbył się w ubiegły weekend na Hali Widowiskowo – Sportowej im. Marszałka Macieja Płażyńskiego w Luzinie. Drugą drużyną zawodów organizowanych przez Grzegorza Semak, Tomasza Myszewskiego, KTS-K i GOSRiT Luzino, niespodziewanie została Olivia Gdańsk. Na najniższym stopniu podium stanął Bałtyk Gdynia, który w meczu o 3 miejsce pokonał SAS Sianów. Najlepszym zawodnikiem turnieju organizatorzy wybrali Marcina Kolm ( Olivia Gdańsk), najlepszym bramkarzem: Patryk Ignatowicz ( Ka-

dra Pomorza), a królem strzelców został Filip Przychodny (Anioły Garczegorze). Sponsorami turnieju byli: Mariusz Maszota el professional, NTG Instal Adam Kop-

ciak. Fundatorami nagród byli: Jarosław Wejer- Wójt Gminy Luzino, Ryszard Stachurski- Wojewoda Pomorski, Gminny Ośrodek Sportu, Rekreacji i Turystyki w Luzinie oraz Krystian Węsierski – KKW Trading. - Za nami już 6 w tej edycji turniej Kaszub Cup.- powie-

dział Piotr Klecha, dyrektor GOSRiT Luzino- dotychczas mieliśmy przyjemność gościć w Luzinie ponad 1300 młodych piłkarzy z 100 drużyn. Przed nami rywalizować będą jeszcze najstarsze drużyny, najpierw 2/3 lutego odbędzie się dwu dniowy turniej dla rocznika 1998, tydzień później w sobotę 9 lutego rywalizować będą zawodnicy rocznika 1997, a 16/17 lutego, na zakończenie ferii zimowych do luzińskiej hali przyjadą drużyny dziewcząt. Turniej ten rozegrany będzie w międzynarodowej obsadzie, udział w nim zapowiedziały m in. piłkarki z Polesska. Ł.Krzeminski

Końcowa kolejność Kaszub Cup 1999 Kadra Pomorza Olivia Gdańsk Bałtyk Gdynia SAS Sianów Gmina Pruszcz Gdański Anioły Garczegorze Arka Gdynia UKS Cisowa Gdynia Gryf Wejherowo Gryf Słupsk GOSRiT Luzino SMS Słupsk Gryf Tczew Wikęd Luzino Olivia Gdańsk II GKS Sierakowice Polonia Bydgoszcz Santos Gdańsk KTS-K Lew Lębork GOSRiT 2000 Luzino Bałtyk Gdynia II Błękitni Gonne Małe GOSRiT Girls Luzino GKS Linia

gnięcia sportowe w mijającym 2012 roku. Zgodnie z uchwałą Rady Powiatu Lęborskiego Starosta Lęborski przyznaje wyróżnienia i nagrody, które są wyrazem uznania dla zawodników i trenerów za osiągnięcia w olimpijskich i paraolimpijskich dyscyplinach sportowych oraz dyscyplinach objętych współzawodnictwem dzieci i młodzieży. Odbyło się także rozstrzygnięcie ple-

biscytu „Sportowe Laury Powiatu Lęborskiego”. Podczas VI Gali Sportu Powiatu Lęborskiego wręczone zostały także odznaczenia resortowe. Na wniosek Burmistrza Lęborka Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha przyznała srebrne odznaki za zasługi dla sportu dla Zygmunta Petka (LKB Petk) i Roberta Biczkowskiego (LOK „Lider-Amicus” Lębork). (red.luK)

Express Powiatu Leborskiego 26  
Express Powiatu Leborskiego 26  
Advertisement