Page 1

Środa, 8 sierpnia 2012 r. Nr 14 (14) NAKŁAD 10 000 EGZ.

Cewice stawiają na rozwój Drogi, chodniki, cmentarz, kanalizacja deszczowa, szlak konny, ścieżki rowerowe, agroturystyka, szkolenia na kosmetyczki, budowlańców, opiekunki domowe, kursy językowe, darmowy internet dla najbiedniejszych, wodociągi i kolektory ściekowe – położona na południu powiatu lęborskiego

gmina Cewice nie zwalnia tempa, a wszystko za sprawą umiejętności zdobywania dofinansowań.

Wywiad z wójtem gminy Jerzym Pernalem na str. 3

Fot. MP

Express Gdańsk Sopot tel. 604 414 540 | Express Gdyński tel. 791 764 155 | Express Powiatu Lęborskiego tel. 533 903 900 | Express Powiatu Wejherowskiego tel. 791 980 155 | Express Powiatu Kartuskiego tel. 501 226 085 | Express Powiatu Puckiego tel. 533 903 900

GAZETA BEZPŁATNA

Plażowanie tylko z książką! W najbliższy weekend do Łeby zjadą autorzy największych polskich bestsellerów, m.in. Sławomir Cenckiewicz, Jacek Pałkiewicz, Bronisław Wildstein i Rafał Ziemkiewicz. Będą zachęcać do czytania książek. - Każdy z autorów zaprezentuje swoje książki i odpowie na wszelkie pytania gości. Będzie to także okazja, aby indywidualnie porozmawiać z twórcami, otrzymać autograf oraz zrobić wspólne zdjęcie -

obiecują organizatorzy. Kto nie chce przegapić takiej okazji, powinien odwiedzić w sobotę i niedzielę Port Jachtowy. Więcej o projekcie na gle24.pl. (mp)


gle.24 g le e.24

AKTUALNOŚCI AK KTUALNOŚCI

NA SYGNALE O interwencjach policjantów i strażaków czytaj także na GLE24.pl

Piwo poszło w... błoto DRAMAT | Lębork ma powód do rozpaczy, nie trafił tam bowiem spory ładunek alkoholu. Tragedia rozegrała się 1 sierpnia w południe na drodze niedaleko miejscowości Udorpie pod Bytowem. Skrzynki z piwem wypadły z ciężarówki jadącej do Lęborka podczas wychodzenia z zakrętu. Najprawdopodobniej były źle zamocowane. Usuwaniem alkoholu z jezdni zajęli się strażacy. Utrudnienia w ruchu trwały ponad godzinę. (mp)

Podejrzana demolka PRZESTĘPSTWO | Nie dość, że niedawno ktoś groził przewodniczącej rady w Cewicach, to teraz zdemolowano łazienkę w pensjonacie prowadzonym przez żonę burmistrza Łeby. Nieznany sprawca w nocy m.in. wyrwał zlew i zapchał rury pianką. Sprawą zajmuje się policja. - Ustalamy przebieg zdarzenia na podstawie zeznań złożonych w zawiadomieniu – mówi Daniel Pańczyszyn z komendy. Przypomnijmy, że w tym roku przeciwnicy Andrzeja Strzechmińskiego zorganizowali referendum, polegli jednak z kretesem, bowiem do urn poszło tylko 9 proc. uprawnionych, przez co jego wynik nie był wiążący. Nie wyklucza się, że za zniszczeniem wyposażenia łazienki mogła stać jedna z osób nieprzychylnych burmistrzowi. (mp)

w wchodzisz chodzisz i w wiesz iesz

Skandaliczne słowa komendanta

POLICJA | „Szok” to najdelikatniejsze słowo jakie nasuwa się po zapoznaniu z nagraniem wypowiedzi komendanta z Łeby. Funkcjonariusz policji namawiał jednego z przedsiębiorców do czynów godnych najbrutalniejszych mafiosów. Mikołaj Podolski m.podolski@expressy.pl Konkurencja między firmami dowożącymi turystów do Słowińskiego Parku Narodowego z Łeby jest ostra. Czasami dochodzi nawet do sytuacji, gdy muszą interweniować organy ścigania. Po jednej stronie jest przedsiębiorstwo Tomasza Wrzoska - największego i najdłużej działającego przewoźnika. Ten nie dość, że musiał przez ostatnie miesiące walczyć z Parkiem o stawkę opłat pobieranych za transport, to jeszcze nałożyła się na to duża liczba kontroli policyjnych w ostatnim czasie. Natomiast kilka dni temu dostał nieoficjalnie informację, że z mundurowymi - delikatnie rzecz ujmując - nie będzie miał lekko. Kiedy w innej sprawie udał się w poniedziałek 30 lipca na komendę, nie mógł od razu rozmawiać z komendantem, ponieważ ten dyskutował właśnie z... przewoźnikiem z konkurencji. Ale rozmowa była tak głośna, że słychać ją było nawet na korytarzu. Jak mówi biznesmen, najpierw usłyszał jak komendant mówi „Pracujemy nad tym” w kontekście jego firmy, a potem radę, aby podkładać pod koła jego meleksów deskę z gwoździami. - Było słychać głośno i wyraźnie,

podinsp. Marek Kwaśniak, Komendant Komisariatu Policji w Łebie

Fot. KPP Lębork

2

więc postanowiłem to nagrać, ale byłem tak zszokowany, że nie mogłem na początku nawet znaleźć komórki - mówi Tomasz Wrzosek. - Potem sam wszedłem do gabinetu i powiedziałem komendantowi, że wszystko słyszałem. On odparł, że to były tylko żarty. Biznesmenowi nie było jednak do śmiechu. Mówi, że to był dla niego ostatni gwizdek żeby ratować swoją sytuację. To, co nagrał, trafiło do odpowiednich służb. Na nagraniu słychać, jak Marek Kwaśniak, Komendant Komisariatu Poli-

Komentarze z GLE24.pl: GOŚĆ: to nie do pomyślenia LĘBORCZANIN: Wytłumaczcie czemu tacy ludzie idą do policji. Kiedyś mundur był chwałą a dziś chyba już tak nie ma. Nawet tak żartować nie można!!! Co za syf! (BEZ PODPISU): To była zasadzka, chęć zemsty na komendancie LĘBORCZANIN: A może zamach od razu co? Daj sobie na luz. Obojętnie kto, kiedy i gdzie to nagrał, to nie przystoi szeregowemu policjantowi. O komendancie nie wspominając! MOSTY: Jak ten człowiek prowadzi takie doradztwo to jestem ciekaw co nie wyszło na światło dzienne z poprzednich porad? ZROZPACZONA: Nie mogę w to uwierzyć. Poznałam kiedyś tego człowieka i nie wydawał się taki być. Nigdy nie wiadomo czego można się po człowieku spodziewać. On musiał tylko żartować. Wyrzucenie ze stanowiska w moim odczuciu jest wystarczającą karą.

cji w Łebie radzi: - Kominiarki założyć i wpier.. spuścić. Ja na pewno nie znajdę sprawcy. Z pokoju słychać, jak przebywająca z dwójką mężczyzn żona konkurencyjnego przedsiębiorcy śmieje się na te słowa, a on sam, obawiając się stosowania takich metod, tłumaczy, że to nie leży w jego naturze, a poza tym boi się, że nie uniknie za to odpowiedzialności. Ale komendant dalej swoje: - Jak? W kominiarce? - rozwiewa obawy dotyczące możliwego wykrycia sprawcy pobicia. Komendant powiatowy w trybie natychmiastowym odwołał komendanta w Łebie. Odwołany jest do dyspozycji komendanta, czyli nie stawia się do pracy w Łebie, tylko wykonuje to, co zleci mu komendant powiatowy - wyjaśnia Daniel Pańszczyszyn, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Lęborku. - Policja wszczęła postępowanie dyscyplinarne i przesłała całość dokumentacji, czyli nagranie łącznie z naszymi ustaleniami do Prokuratury Okręgowej w Słupsku, ponieważ tylko prokuratura jest władna prowadzić postępowanie przeciwko policjantowi jeśli jest on podejrzany o popełnienie przestępstwa.


w wchodzisz chodzisz i w wiesz iesz

gle.24 g le.24

AKTUALNOŚCI A KTUALNOŚCI

3

Chcemy pomagać O stawianiu na mieszkańców i inwestycjach drogowych z Jerzym Pernalem, wójtem gminy Cewice rozmawia Mikołaj Podolski. Ostatnio mocno inwestują państwo w ludzi. Ma zostać złożony wniosek dotyczący nauki dorosłych, rozpoczął się nabór na szkolenie opiekunek domowych, będą też państwo walczyć z wykluczeniem cyfrowym. Dlaczego gmina tak bardzo postawiła na dokształcanie mieszkańców?

Szkolenie opiekunek domowych to państwa pomysł?

Wojsko zatrudnia PRACA | Niemal 250 osób znajdzie zatrudnienie w Batalionie Wojsk Zmechanizowanych w Lęborku. Jednostka przyjmuje właśnie pierwszych 150 zawodowych szeregowych. Docelowo służyć ma ich tam ponad 700. Szczęśliwcy, którzy zostali przyjęci, musieli pokonać sporą konkurencję, bo zainteresowanie było ogromne. O jedno miejsce w batalionie starało się aż 80 osób. Tak duże zainteresowanie służbą nie dziwi, jeżeli weźmie się pod uwagę zarobki. Każdy szeregowy już na początku służby otrzymuje bowiem około 3 tysięcy złotych netto, a do tego dochodzi jeszcze kilkaset zł dodatków. (mp)

stamy również z możliwości dofinansowania dróg dla tzw. transportu rolnego. Każdego roku remontujemy kilkukilometrowy odcinek takiej drogi przy współudziale urzędu marszałkowskiego. W tym roku to zadanie ma objąć drogę służącą przede wszystkim do transportu mleka w Pieskach, a w przyszłym chcemy zrobić drogę między Bukowiną a Niepoczołowicami, prowadzącą w kierunku Linii.

Duże inwestycje mają dotyczyć dróg. Jaki jest tutaj plan?

A co z inwestycjami w samych Cewicach?

- W ubiegłym roku przy współfinansowaniu z zarządem dróg powiatowych wyremontowaliśmy część drogi biegnącej między Osowem a Pogorzelicami. Zrobiliśmy jej fragment w bardzo dobrym standardzie, poza tym remontu doczekał się odcinek drogi biegnącej w kierunku Cewic i praktycznie całość przejazdu przez miejscowość Unieszyno. Milion zł daliśmy my, a drugi zarząd dróg powiatowych. W tym roku już jest decyzja rady na dofinansowanie i wspólną realizację z zarządem chyba najgorszego odcinka między Łebunią a Cewicami. Zarówno my, jak i zarząd zapłacimy za to po 200 tys. To pozwoli na wyremontowanie i doprowadzenie do dobrego standardu ponad 2 km tej drogi. To zadanie powinno zostać zrealizowane do października.

- To było jedno z naszych podstawowych założeń. Chcemy pomagać ludziom, którzy z różnych względów nie mogą znaleźć pracy. Pragniemy też jednak zachęcić do pewnych działań osoby, które mają już zatrudnienie. Przykładem jest agroturystyka, bo takie szkolenie chcemy przeprowadzić. Gospodarstw agroturystycznych powoli zaczyna u nas przybywać, więc część mieszkańców chcielibyśmy wykształcić właśnie w tym kierunku. Dosyć duży projekt prowadzi też Ośrodek Pomocy Społecznej, który szkoli z zakresu podjęcia lub zdobycia pracy.

Jakie będą realizowane w przyszłym roku?

Fot. MP

- Tak i wiązał się on z aktywizacją osób, które długo nie pracowały i nie bardzo mogą się odnaleźć na tutejszym rynku pracy. W tym zakresie współpracujemy z OPS-em, bo ludzi starszych, którzy wymagają opieki cały czas przybywa. Zakończyliśmy też szkolenie pracowników budowlanych, a dwie z przeszkolonych osób zatrudniliśmy nawet u nas. Natomiast w przyszłym roku przeprowadzimy trzeci nabór dotyczący zawodu kosmetyczki. Chcielibyśmy, żeby panie rozpoczynały taką właśnie działalność i muszę przyznać, że jest wiele chętnych. To był trafiony pomysł.

- Tak i to jeszcze w tym roku, ale nie chcę jeszcze zdradzać jakie. Będziemy dalej zachęcali mieszkańców do brania udziału w takich projektach. A wiele z nich jest tak skonstruowanych, że obejmują 100 proc. dofinansowania. Nasze nakłady to udostępnienie budynku, zapewnienie energii itd., więc one nie powodują żadnego wielkiego uszczuplenia budżetu gminy.

A były nietrafione? - Mieliśmy ogłoszenie o ewentualnym naborze dla osób zainteresowanych pogłębieniem swoich umiejętności językowych. Okazało się, że wielkich chęci nie ma, więc nie

będziemy w tym kierunku robili niczego na siłę. O jakie języki chodziło? - Angielski i niemiecki. To nie wyszło, ale po wakacjach w Gminnym Centrum Kultury będzie kontynuowana nauka

- Wtedy chcemy wyremontować drogę między Kamieńcem a Siemirowicami, która prowadzi do lotniska. Razem ze starostą jeszcze w tym roku chcemy wystąpić o dofinansowanie jej z tzw. schetynówki. Ewentualnie mogłoby się dołożyć do tego wojsko, mielibyśmy więc trzy finansujące podjęzyka hiszpańskiego. Część mioty po naszej stronie. dofinansowuje centrum, a resztę trzeba dopłacić z wła- Na co jeszcze mogą liczyć snej kieszeni. Myślę, że takie kierowcy? rozwiązanie bardziej motywuje do uczęszczania na zajęcia. - Generalnie co roku remontujemy najróżniejsze odcinki Można liczyć na kolejne, dróg gminnych, przeznaczając inne szkolenia? na to po kilkaset tys. zł. Korzy-

- Mamy zamiar ubiegać się o środki na dofinansowanie do wymiany ciągów pieszych, bo chodniki w wielu miejscach są strasznie zrujnowane wzdłuż głównej drogi. Jeśli wygralibyśmy konkurs, bo napisaliśmy już projekt, to dostaniemy dofinansowanie 75 proc. kosztów. A w przyszłym roku musimy rozpocząć budowę cmentarza komunalnego, ponieważ ten obecny jest już „na granicy”, a grunt, który pozyskaliśmy od agencji nieruchomości rolnych, jest przeznaczony na cmentarz komunalny i nie ma możliwości wybudowania tam niczego innego. On będzie przylegał do obecnego cmentarza. Musimy też rozpocząć budowę kanalizacji deszczowej. Najgorzej mają mieszkańcy ulicy PKWN, gdzie spływa niemal cała woda deszczowa. Ta ulica niekiedy przypomina nawet rzekę. Bywa, że w najgłębszym miejscu jest 80 cm wody, więc można tam nawet pływać kajakiem. Musimy się tym zająć. To jest zresztą warunek, żebyśmy mogli rozpocząć utwardzanie jakichkolwiek dróg na terenie miejscowości, bo bez budowy instalacji odwodnieniowej taka inwestycja mijałaby się z celem. Całość wywiadu, w którym sporą część miejsca poświęcamy infrastrukturze wodnościekowej i turystyce, będzie można przeczytać w sobotę na stronie gle24.pl


4

AKTUALNOŚCI

wchodzisz i wiesz

gle.24 Podziel się informacją | aktualności@expressy.pl

Żaby mają problem INWESTYCJE | Fontanna z żabami przy Placu Pokoju jest nieczynna i nie zapowiada się, żeby w tym roku została uruchomiona. Ale ratusz szykuje jej wielką przebudowę.

takie polecenie kiedy przyjdą jakieś wyjątkowe upały, ale jest to mało prawdopodobne. Nie wiemy nawet czy jest sprawna, bo od zimy nikt jej nie uruchamiał. Trzeba jednak przede wszystkim pamiętać, że ta fontanna generuje duże koszty to nie jest zamknięty obieg, a woda wylatuje do ścieków. Problemem jest też nieszczelność, a poza tym wyjątkowo często trzeba było ją przepychać. Wszystko wskazuje więc na to, że żaby w tym roku nie doczekają się wody. Miasto planuje jednak fontannę rozebrać i zbudować nową, na miarę XXI wieku – z muzyką i światłami. Na ukończeniu są już zabiegi związane z wykonaniem projektu modernizacji i uzyskaniem pozwolenia na budowę. Sęk w tym, że żaby już raczej tego nie dożyją, bo mogą pójść w odstawkę i zostać zamienione na nowsze modele. - Żabki musiałyby zostać

wymienione, bo one się nikomu nie podobają. Jednak ich docelowy kształt tak do końca nie jest jeszcze rozstrzygnięty. Nowe mogłyby wypluwać wodę w rytm muzyki, czyli w różnych cyklach - mówi Romuald Babul, Naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej i Inwestycji. - W niecce mają być natomiast zatopione reflektory i światło byłoby również dopasowywane do rytmu. Problem tylko ile będziemy mogli zastosować tam elektroniki, żeby móc swobodnie wszystkim sterować. Największym problemem inwestycji są jednak środki finansowe, których na razie brak, dlatego termin jej realizacji nie został jeszcze określony. A wiadomo, że nie będzie tania. Jej koszt trzeba liczyć w setkach tysięcy złotych.

Gospodarki Miejskiej i Inwestycji w Lęborku. - Odbiór nastąpił kilka tygodni temu. Pod spodem wybudowaliśmy koDROGI | Armii Krajowej przejezdna, parking na ukończeniu, ważniejsze remonty wykonane. Do czasu lektory deszczowe, a przy okazji wodociągi wyremontowały przebudowy Placu Pokoju nie powinno być większych utrudnień w ruchu. swoje sieci. To najważniejsza w tym roku Ostatnie miesiące były ciężinwestycja drogowa w stolicy kie dla kierowców poruszaMost na ul. Armii Krajowej powiatu lęborskiego. Był też jących się po Lęborku. Z pojest już przejezdny jednak szereg innych remontów wodu niektórych prac można jezdni, w tym ulicy Chłopskiej, było tkwić w korkach nawet a na ukończeniu jest też budowa kilkadziesiąt minut. Jednak na parkingu przy basenie. Zakońjakiś czas można odetchnąć z czenia robót można się spodzieulgą i cieszyć się z wyremonwać mniej więcej za tydzień. towanych lub zmodernizowaCo dalej? Rozpoczyna się przenych dróg, a zwłaszcza z przetarg na budowę ulicy Gryfa Pojezdnego mostu na ul. Armii morskiego. Prace mogą ruszyć Krajowej i samej tej ulicy. już we wrześniu i mają objąć - My jako miasto przeponad 200-metrowy odcinek, budowywaliśmy ul. Armii a inwestycja obejmie również Krajowej od mostu do Placu podłączenie kolektorów deszPokoju i te prace zostały zaczowych. Realizacja inwestycji kończone - mówi Romuald potrwa mniej więcej miesiąc. Babul, Naczelnik Wydziału

Później zaś utrudnienia w ruchu wrócą na jakiś czas do centrum. Chodzi jednak o kolejne ważne i długo oczekiwane przedsięwzięcie. - Liczymy, że we wrześniu lub w październiku wyłonimy wykonawcę przebudowy Placu Pokoju – zapowiada Romuald Babul. - Pod koniec roku lub wczesną wiosną może być w związku z tym szereg utrudnień związanych z pracami nawierzchniowymi w sąsiednich uliczkach. Docelowo parkingi będą tam rozlokowane po bokach, ale ilość miejsc postojowych nie ma ulec zmianie. Zmieni się tylko ich lokalizacja - będą w pasach ulic bocznych. Placu natomiast nie będzie już można objechać dookoła, bo z ruchu wyłączone będą dwie boczne uliczki. Mikołaj Podolski

Mikołaj Podolski m.podolski@expressy.pl

fot. mp

- Te żaby zawsze mi się podobały, ale teraz nie mają wody! - skarży się Kasia z Lęborka, czytelniczka Expressu. - Szkoda, że nikt nie zadba o fontannę. Teraz szpeci zamiast dodawać piękna naszemu miastu. Choć żabi problem występuje od dawna, w tym roku dobitnie widać, jak wielki kłopot stanowi zaniedbana fontanna. - W tamtym roku uruchomiliśmy ją na bardzo krótki okres, a w tym w ogóle nie dostaliśmy polecenia żeby to zrobić - wyjaśnia Dariusz Raczkowski z Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej. - Może ktoś wyda

Fontanna znajduje się w miejscu często odwiedzanym przez turystów, co nie robi dobrej promocji miastu

fot. mp

Kierowcy mogą odetchnąć

Nagrody dla uczniów Do 15 września można ubiegać się o przyznanie nagrody dla uczniów oraz studentów w ramach lęborskiego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży. Nagrody przyznawane są w dziedzinach: nauka, sport, kultura i sztuka, w kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna, szkoła wyższa. Ubiegać się o nie mogą kandydaci, którzy posiadają stałe zameldowanie na terenie Lęborka, nie ukończyli 26 lat przed upływem terminu składania wniosków, mają udokumentowane szczególne osiągnięcia w dziedzinach nauka, sport, kultura i sztuka w okresie od 1 września 2011 r. do 31 sierpnia 2012 r., a w przypadku ubiegania się o nagrodę w dziedzinie nauka osiągnęli średnią ocen minimum 4,8 (uczeń) lub 4,5 (student). O nagrodę mogą ubiegać się również absolwenci szkół lub uczelni, którzy ukończyli ją w tym roku. Preferowani są kandydaci mający osiągnięcia na szczeblu ponad powiatowym. Dodatkowymi kryteria-

mi uzupełniającymi będą stopień udokumentowania osiągnięć, adekwatność osiągnięć do wieku, stopień trudności pokonywany przez kandydata w uzyskaniu osiągnięć (np. niepełnosprawność), współpraca z organizacjami pożytku publicznego lub działalność w wolontariacie oraz działalność na rzecz szkoły. Z wnioskiem o przyznanie nagrody mogą wystąpić rodzice lub opiekun prawny kandydata, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, pracownicy naukowi szkół wyższych, osoby upoważnione do reprezentowania instytucji kulturalnych lub sportowych, a także sam zainteresowany, o ile jest osobą pełnoletnią. Więcej informacji można uzyskać w Referacie Oświaty Urzędu Miejskiego w Lęborku lub na stronie internetowej bip. um.lebork.pl. oprac. mp


wchodzisz i wiesz

gle.24

AKTUALNOŚCI

5

Podziel się informacją | aktualności@expressy.pl

Policja: Zero tolerancji

Co na GLE24.pl?

Strażacy uratowali kota

PARKOWANIE | Policjanci z Lęborka zapowiadają surowe kary dla kierowców parkujących na ul. Węgrzynowicza i Zwycięstwa przy wjeździe dla karetek pogotowia. - Pouczeń nie będzie – ostrzegają. Wielu zapomina, że stawianie auta w tym miejscu może blokować przejazd dla karetek. Nie wspominając, że to miejsce objęte jest zakazem parkowania. Dlatego mundurowi ostro się za nich wzięli i zapowiadają kolejne kary. A mandat za złe parkowanie to wydatek od

100 do 300 zł. - W ostatnich dniach nasiliło się bezmyślne, niezgodne z prawem parkowanie samochodów przez kierowców, w większości z Lęborka – informuje Daniel Pańczyszyn, rzecznik lęborskiej policji. - Kierowcy nagminnie łamią prawo ruchu drogowe-

go, parkując pojazdy w miejscu utrudniającym wjazd i wyjazd karetek pogotowia na ul. Węgrzynowicza i Zwycięstwa obok cukierni. Tylko w środę 1 sierpnia w ciągu zaledwie godziny funkcjonariusze wystawili 6 mandatów karnych i sporządzili

kilkanaście notatek na wnioski do sądu wobec kierowców, których nie było w pojazdach i którzy nie stawili się na włożone za szybę wezwania. Policjanci będą kontynuować kontrole wyżej opisanych miejsc i zapowiadają zero tolerancji dla łamiących prawo. mp

Nie obyło się bez użycia 25-metrowego podnośnika. Czasu na przyjmowanie podziękowań od uratowanego kota jednak nie było, bo chwilę później musieli wyjeżdżać do... zakleszczonej wrony. O niecodziennych interwencjach czytaj na gle24.pl w artykule „Strażacy pomogli zakleszczonemu kotu”.

Obóz antyatomowy

Lubiatowo to wieś w gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim, niejako wciśnięta pomiędzy powiaty pucki i lęborski. Jako jedno z trzech w kraju zostało wytypowane jako kandydat do ulokowania pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Nie ma się więc co dziwić, że przeciwnicy elektrowni wybrali Lubiatowo na miejsce obozu antyatomowego pod koniec lipca. Więcej o obozie, ekologach i niesamowitych wynalazkach, które zabrali ze sobą, można przeczytać na gle24.pl w artykule „Ekologią w atom”.

Policja rekwiruje alkohol

Wina, wódki, piwa... Nie ostało się nic. Klienci znanego sklepu monopolowego nie będą zadowoleni. Więcej na gle24.pl w artykule „Zabrali 6 tys. butelek alkoholu!”.


6

gle.24

AKTUALNOŚCI

wchodzisz i wiesz

Podziel się informacją | aktualności@expressy.pl

Kaszubi się nie dadzą REGIONALIZM | O kaszubskości w regionie, działalności młodych członków i zakazie zażywania tabaki z Kazimierzem Szwedą, Prezesem Lęborskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego rozmawia Mikołaj Podolski.

- Obecnie 205. Ta liczba ostatnio się zmniejszyła, bo kiedyś mieliśmy ich aż 280. Jednak jeśli ktoś nie płaci przez dwa lata składek, to wyrzucamy. Tak mówi nasz statut. Czy zauważa pan taką tendencję, że kaszubskość przestaje być modna? - Faktycznie u nas jest więcej starszych osób, a młodzież nieszczególnie garnie się do wstępowania w nasze szeregi. Osób do trzydziestego roku życia jest z 10 lub 12.

Zobaczymy jak to pójdzie dalej. Na kaszubski mocno postawiło też Wicko, gdzie uczy się go prawie 700 osób. Tam, w Cewicach i Nowej Wsi, robi się ostatnio bardzo dużo. W samym Lęborku jest niestety słabiej.

Kazimierz Szweda w tradycyjnej koszuli kaszubskiej

- W Lęborku nie ma rodowitych Kaszubów. Maksymalnie może ich być 40 procent. Tymczasem w gminie Cewice 50 proc., a w Nowej Wsi Lęborskiej 60 proc. Zresztą w naszym zrzeszeniu czystych Kaszubów jest ok. 40. Pozostali to m.in. Ślązacy, górale, Kociewiacy. Bo przedtem byliśmy tylko zrzeszeniem kaszubskim, a dziś kaszubsko-pomorskim.

Ale przecież tę kaszubskość krzewi się w najmłodszych.

Jak objawia się państwa aktywność?

- To prawda, bo języka kaszubskiego można się uczyć w trzech lęborskich szkołach. W tym roku taka możliwość ma się pojawić w „Piątce”.

- Organizujemy m.in. imprezy. Staramy się opracowywać ich kalendarz co sześć miesięcy. Poza tym są wycieczki i spotkania wigilijne.

Co roku jeździmy na Półwysep Helski, a najbliższy wyjazd odbędzie się 26 sierpnia, na kiedy zaplanowaliśmy spotkanie integracyjne w Szymbarku. U nas za to w pierwszą niedzielę każdego kwartału organizowana jest msza kaszubska. Czego można życzyć Zrzeszeniu na najbliższe lata?

Z czego może to wynikać?

- Działalności i aktywności. Na koniec muszę zapytać o sprawę związaną z ostatnimi doniesieniami medialnymi, dotyczącymi planowanego zakazu zażywania tabaki. Co Kaszubi o tym sądzą?

fot. mp

Ilu członków liczy lęborskie ZKP?

- Skoro chcą coś takiego wprowadzić, to powinni zakazać tak samo palenia papierosów. Skoro tabaka jest jak narkotyk, to papieros też jest narkotykiem. Raz już był taki zapis, ale Kaszubi sobie poradzili. Jak nie mogli sami siać, to sprowadzali z Niemiec. Teraz będzie tak samo. Kaszubi się nie dadzą.


wchodzisz i wiesz

gle.24

AKTUALNOŚCI

Zła prognoza dla nurków Mikołaj Podolski m.podolski@expressy.pl

Płetwonurek najpewniej zaplątał się w jedną z sieci i utopił się. - Zaginięcie zgłosił nam kapitan statku Kwazar.

fot. Soljaguar na lic. CC A-S Alike 3.0

ŚMIERĆ | Sobota 28 lipca okazała się tragiczna dla płetwonurka, który zszedł pod wodę na wysokości Łeby, chcąc zobaczyć jeden z leżących na głębokości kilkudziesięciu metrów statków. Będą ginąć następni - nie ma wątpliwości jeden z komandorów służby ratowniczej. Płetwonurek najpewniej zaplątał się w jedną z sieci i utopił się. - Zaginięcie zgłosił nam kapitan statku Kwazar. Prowadziliśmy nawodne poszukiwania rejonu, niestety nie udało się go znaleźć na powierzchni. Na tym musieliśmy zakończyć aktywne poszukiwania – podsumowuje Zbigniew Krzyżanowski z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Właścicielem Kwazara jest Mazurska Służba Ratownictwa, która wynajmuje go prywatnym firmom. Statek jest doskonale przygotowany do wykonywania prac podwodnych i często wykorzystywano go do wypraw nurków. Dochodzenie w sprawie wypadku pod wodą prowadzi izba morska. Komandor MSR Andrzej Chudzicki mówi, że służba w przypadku feralnego rejsu była tylko przewoźnikiem, natomiast prowadził go klub nurkowy. - Nasz kapitan nie ma wpływu na to, co instruktor robi

- Nasz kapitan nie ma wpływu na to, co instruktor robi z nurkami - mówi komandor. - Takie zdarzenia mają miejsce zbyt często. z nurkami - mówi komandor. - Takie zdarzenia mają miejsce zbyt często. Ledwie dzień wcześniej nurek utopił się koło Jarosławca (niedaleko Słupska - red.). Tam było podobnie:

trzech zeszło pod wodę, dwóch wypłynęło na powierzchnię. Nurkowie stawiają sobie coraz trudniejsze zadania, schodzą coraz głębiej i będzie dalej dochodziło do takich sytuacji.

Schodzą jednak na własną odpowiedzialność.

Kabaretowy zawrót głowy w Łebie HUMOR | W sierpniowym repertuarze imprez Łeby nie zabraknie znanych i uwielbianych przez polską publiczność kabaretów. Któż z nas nie zna Mariolki z kabaretu Paranienor malni? Jej rozbrajające teksty, strój i mimika to już legenda polskiej sceny kabaretowej. Kto nie widział nigdy parodiującego z pazurem Cezarego Pazury, który potrafi się wczuć w każdą rolę i sytuację? Czy to Pijany kierowca, czy to Bankiet - wszędzie się odnajdzie. A kogo nie ruszyły Wędkarskie opowieści i Niespełnione marzenia Andrzeja Grabowskiego? Ten facet wie jak swoimi monologami poprawić nastrój w jednej chwili. Kto z nas w końcu nie zna takich przezabawnych hitów jak „Piosenka trenera”, czy „Nasza klasa” w wykonaniu Kabaretu Skeczów Męczących? Nie wspominając już o Krzynówku i mało rozgarniętym ochroniarzu Śrubie. Oni to potrafią żartować

sobie z każdego i zarażać tym innych. Wszystkie kabarety wystąpią w Hotelu Łeba przy ul. Nadmorskiej 9b, w nowoczesnej i klimatyzowanej sali. Oj, będzie się działo. To będą wieczory z dużą dawką niebanalnego humoru, który rozłoży na łopatki niejednego twardziela. Agnieszka Skawińska

10.08 o godz. 19.30 zauroczy nas Kabaret Paranienormalni 12.08 o godz. 21.30 wypali z grubej rury Cezary Pazura 13.08 o godz. 19.30 opowie nam niejedno Andrzej Grabowski 17.08 o godz. 19.30 zmęczy nas śmiechem Kabaret Skeczów Męczących

Kaszubskie Camino ponownie w Łebie PIELGRZYMOWANIE | Już po raz drugi w Łebie zostanie warto wybrać się na Festiwal zorganizowane „Kaszubskie Camino”, czyli pielgrzymo- Rękodzieła: będzie można wanie do relikwii świętego Jakuba Apostoła Starszego. posłuchać występu zespołów „Sierakowice” i „Dwie barwy” W tym roku program „Ka- prof. Henryka Skorowskiego. Barbary oraz Wiktora Riabuszubskiego Camino” będzie Główne uroczystości zapla- szenko ze Skarszew, obejrzeć dużo bardziej bogaty niż nowano jednak na sobotę. pomorskie rękodzieło ludowe podczas pierwszej edycji. O godzinie 16 odbędzie się i artystyczne oraz prezentację Organizatorzy, czyli Zrzesza- msza św. w Kościele św. Ja- kultury naszego regionu Bęnie Kaszubsko-Pomorskie o/ kuba Apostoła, podczas któ- dzie także okazja, aby spróboŁeba oraz Parafia Świętego rej jej uczestnicy modlić się wać lokalnych wyrobów kuliJakuba, zapraszają już w pią- będą po kaszubsku za Ka- narnych. tek 17 sierpnia na wykład ks. szubów i cały świat. Po niej (mp)

PROGRAM KASZUBSKIEGO CAMINO:

piątek 17.08.2012 godz. 20:00 - „Tożsamość” - wykład ks. prof. Henryka Skorowskiego Profesora UKSW z Warszawy (O.W. Damroka)

sobota 18.08.2012 godz. 16:00 - Msza św. po kaszubsku. Przewodniczy ks. prof. Henryk Skorowski godz. 17:00 - 20:00 - FESTIWAL RĘKODZIEŁA: - występ zespołu „Sierakowice”, - pomorskie rękodzieło ludowe i artystyczne, - lokalne wyroby kulinarne, - prezentacja kultury naszego regionu. Występ zespołu „Dwie barwy” Barbary i Wiktora Riabuszenko ze Skarszew.

niedziela 19.08.2012 Msze św.: 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 19:30 godz. 20:30 - „Świadek Camino do św. Olafa” - Lucyna Szomburg


EXPRESS NA LATO - ŁEBA

Swoboda? Co pan ma na myśli? Przypomnijmy, że wcześniej opłaty, które musieli ponosić, wynosiły poniżej 600 zł za sezon za jeden pojazd. Od tego roku system naliczania uległ jednak zmianie i teraz mieli płacić 150 za miejsce w pojeździe. Dla przykładu jeśli posiada on 8 miejsc dla turystów, koszt wyniósłby 1200 zł. Przedsiębiorcy nie chcieli się na zgodzić i blokowali dojazd do Rąbki. Sytuacja momentami stawała się tak napięta, że nie obyło się bez interwencji policji. Po pewnym czasie udało się wreszcie osiągnąć pewne porozumienie. Zgodziliśmy się na 120 zł, bo już nie mieliśmy wyjścia – mówi Tomasz Wrzozsek, wspólnik największej firmy przewozowej. - Ale trudno żebyśmy byli szczęśliwi, bo dyrekcja zgodziła się dopuszczać maksymalnie trzy pojazdy z jednej firmy. On sam ma kilkanaście meleksów i nie ukrywa, że nowe reguły wprowadzone przez Park są dla niego szokiem. - A poza tym gdzie jest w tym interes Parku, jeśli na przewóz czeka tysiąc osób i z powodu małej liczby pojazdów nie ma ich kto zabrać? - pyta retorycznie i zapowiada kroki prawne w

kierunku obrony własnych interesów. Kiedy pytam dyrektor Parku o wątpliwości związane ze swobodą wykonywania działalności gospodarczej, które nowe regulacje mogą łamać, odpowiada: - Nie wiem co ma pan na myśli mówiąc o swobodzie działalności gospodarczej na terenie Parku Narodowego. Ustawa o ochronie przyrody zabrania prowadzenia działalności gospodarczej w parkach narodowych, więc już tylko ten zapis ogranicza swobodę działalności gospodarczej – tłumaczy Katarzyna Woźniak. Liczba pojazdów jaką dopuszcza się do wykorzystania tego miejsca jest ograniczona powierzchnią parkingu, przepustowością drogi. Liczba pojazdów, jakie może zgłosić jeden przewoźnik jest wynikiem umowy społecznej zawartej pomiędzy parkiem, samorządem i przewoźnikami przed kilkoma laty. Miała ona na celu zapewnienie miejsc pracy jak największej liczbie osób i unikaniu sytuacji konfliktowych, które wynikały ze zmonopolizowania przez wiele lat przewozów przez grupę najsilniejszych. Mikołaj Podolski

W Łebie jest głośno. Jak żyć?

fot. materiały OSP

Przedsiębiorcy przewożący turystów z Łeby w okolice wydm, którzy tego lata protestowali, podpisali umowy ze Słowińskim Parkiem Narodowym. Na tym jednak sprawa się nie kończy.

Łebska OSP wciąż szuka nowych strażaków. Chętni mogą znaleźć kontakt do niej na osp.leba.eu

Strażacy wyręczają służbę zdrowia MEDYCYNA | Kiedy w Łebie nie ma karetki, pomocy medycznej udzielają strażacy OSP. Wojewoda co prawda chce w tym roku wystąpić o dodatkowe ambulanse na Pomorzu, jednak Łeba nie ma na to co liczyć. Mikołaj Podolski

fot. KPP Lębork

m.podolski@expressy.pl

PORZĄDEK | Nowy komendant w mieście, cisza nocna i zakłócanie porządku były tematami spotkania z funkcjonariuszami policji. Komendant powiatowy pouczał, że kodeks wykroczeń obowiązuje wszystkich. O tym jak przebiegło spotkanie można przeczytać na portalu gle24.pl

Temat karetki w Łebie co jakiś czas wraca jak bumerang. Mało się jednak mówi o tym, co dzieje się kiedy ta jedyna, która w nadmorskim kurorcie stacjonuje podczas sezonu, nie może przyjechać. Wówczas pomocy muszą udzielać strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej. Tak było w ostatnich dniach, gdy ambulans z pacjentem był w drodze do szpitala, a udzieleniem pierwszej pomocy przechodniowi, który nagle stracił przytomność na chodniku, zajęli się funkcjonariusze OSP. - Jeżeli karetka pojedzie z chorym do Lęborka, zostajemy my – mówi Krzysztof Karapuda, komendant OSP

w Łebie. - A jak pojedzie do szpitala do Wejherowa, to praktycznie przez pół dnia jej nie ma. My możemy udzielać tzw. pierwszej pomocy kwalifikowanej, ale nie transportować ludzi. Możemy więc pomóc, ale dalej musimy czekać na pogotowie. Strażacy mają w swoich szeregach cztery osoby uprawnione do udzielania pierwszej pomocy medycznej. Na razie to wystarcza, bo sytuacje jak wymieniona wyżej zdarzają się sporadycznie. Trzeba jednak pamiętać, że Łeba podczas sezonu z 4-tysięcznego miasteczka rozrasta się czasami nawet do 60-tysięcznego miasta. A miasta potrzebują fachowej opieki medycznej. Ustalaniem liczby i rozmieszczeniem zespołów

ratownictwa medycznego na obszarze województwa pomorskiego zajmuje się Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Tam jednak zdają sobie sprawę z tego, że na razie nie ma szans na dodatkową służbę ratowniczą w nadmorskim kurorcie. Wszystko przez pieniądze. - Z danych przekazywanych przez dysponenta zespołów ratownictwa medycznego (ZRM), jakim jest Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku, w lipcu i sierpniu w gminie Łeba było: w 2010 r. 250 interwencji ZRM, w 2011 r. - 215, co daje odpowiednio 4 oraz 3,5 interwencji ZRM na dobę. Dane statystyczne

nie dają podstaw do uruchomienia dodatkowej karetki w Łebie - rozwiewa nadzieje Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody. - W bieżącym roku wojewoda planuje wystąpienie do ministra zdrowia o uruchomienie dodatkowych karetek. Jednak w Łebie nie planuje się uruchomienia dodatkowego ZRM z uwagi na fakt, iż priorytetem jest uruchomienie ich w miejscach, gdzie liczba przekroczeń dopuszczalnych czasów dotarcia jest największa. Uruchomienie nowej karetki wiąże się z koniecznością dodatkowego jej finansowania przez ministerstwo, dlatego każdy wniosek wojewody wymaga szczegółowego uzasadnienia takiej potrzeby.


EXPRESS NA LATO - ŁEBA

Desant w Łebie

Misjonarze zapraszają na Krawczyka

GRA | Jedna z największych i najzuchwalszych kradzieży dzieł sztuki oraz zasobów złota przygotowywana jest właśnie w Łebie przez... bibliotekę miejską we współpracy ze Strażą Graniczą, Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Miasta i gdańskim oddziałem IPN. Do przewodzenia tej szajce sprytnie podstawiony został najemnik o ksywce operacyjnej „Komandos” - autor książek sensacyjnych, były komandos Krzysztof Petek. Według naszego informatora łupem tej szajki ma paść osiem unikatowych obrazów Maxa Pechsteina (ich szacunkowa wartość 1 mln euro!), ukrytych w Łebie przez Niemców w roku 1945 w popłochu ucieczki przed Armią Czerwoną. Grupa dywersantów z Zachodu, doskonale zorganizowana i mająca swoich szpiegów w Łebie, 8 września w desancie z morza będzie próbowała dostać się na ląd i w biały dzień włamać do strzeżonych obiektów w mieście, gdzie wg przekazanych przez szpiegów informacji, ukryte zostały dzieła Pechsteina. Czy uda się im przechytrzyć agentów Urzędu Bezpieczeństwa, którzy dowiedzieli się o planowanej kradzieży? Całą tę niecodzienną akcję przygotowujemy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, obchodzonych w tym roku pod hasłem „Tajemnice codzienności”. Ma to być nawiązanie do bardzo intrygującego dla wielu motywu zabaw łebskich dzieci na bronowanej plaży w czasach PRL. Wtedy to były dosyć niebezpieczne podchody z funkcjonariuszami WOP. Były przecież „prawdziwe” desanty, pozorowane przez UB w ramach sprawdzania czujności WOP. Podobno w tych szczególnych ćwiczeniach UB ginęli naprawdę funkcjonariusze WOP. Ale o tym opowie na zakończenie wrześniowego desantu dr Grzegorz Goryński, specjalista zagadnienia, którego zabezpieczył na potrzeby akcji pion naukowo dydaktyczny gdańskiego IPN.

fotografia: mat.prasowe

KONCERT | W połowie sierpnia w ramach odpustu w Parku Misjonarzy będzie można na żywo posłuchać legendy polskiej muzyki. Krzysztof Krawczyk to uznany w Polsce artysta, który ma w swoim dorobku zarówno piosenki o hulaszczym trybie życia (sam kiedyś określił siebie jako niepoprawnego poligamistę), jak i te religijne, bo w 1982 r. odzyskał wiarę w Boga. Wystarczy wymienić album „Ojcu Świętemu śpiewamy”, czy utwór „Europo, nie możesz żyć bez Boga”. W karierze wybierano go Piosenkarzem Roku, wręczano Telekamery dla najpopularniejszego artysty estradowego oraz laur za I miejsce na Festiwalu TOPtrendy w Sopocie. Zarówno sam, jak i z Trubadurami zdobywał nagrody w Opolu. Na scenie bryluje od lat - już w 1975 r. dostał Nagrodę Ministra Obrony Narodowej z rąk Wojciecha Jaruzelskiego. Dziś tego 65-letniego wokalistę, kompozytora i gitarzystę można już uznać za legendę polskiej muzyki rozrywkowej. Mieszkańcy Łeby i turyści tam przebywający będą mogli wysłuchać jego koncertu 15 sierpnia o godz. 21 w Parku Misjonarzy Oblatów przy ul. Powstańców Warszawy. Tego dnia w mieście odbędzie się też odpust parafialny z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Msze święte zaplanowano na godz. 7, 8:30, 10, 11:30, 13 i 17. A na godz. 20 zaplanowano sumę odpustową. Przez cały dzień na przykościelnym placu odbywać się będzie kiermasz odpustowy, a na nim znaleźć będzie można m.in. bukiety ziół i kwiatów do poświęcenia. Na 15 sierpnia do Łeby - zarówno na odpust, jak i koncert zapraszają burmistrz oraz Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Mp

Logistyki skomplikowanej gry i koordynacji desantu podjął się Krzysztof Petek, pisarz, reportażysta i były komandos, który już współpracował z biblioteką m.in. przy prowadzeniu szkoły przetrwania. - Lubię wyzwania - mówi Krzysztof Petek. - Od lat opracowuję gry pozoracyjne, szkoleniowe, przeprowadzam Noce Detektywów. A tu mamy szansę zrobić to na większa skalę. Kopie słynnych obrazów ukryte zostaną w ośmiu miejscach w Łebie, do tego tu i tam podrzucimy kilogramowe sztaby złota. Uczestnicy zabawy jako grupy dywersantów otrzymają komplety dokumentów i wskazówek, które poprowadzą ich od punktu do punktu. Od człowieka do instytucji. Od ruin do bunkra. Od fontanny do cmentarnego krzyża. Wszędzie tam znajdą kolejne wskazówki, fragmenty map. Będzie trzeba nakłonić kogoś do wyznania sekretu (tortury nie wchodzą w grę!) albo do wydania starego klucza, który otworzy kolejna szkatułę z zagadką. Cała gra potrwa sześć godzin, a zakończy się w puncie startu, czyli o szesnastej na zaoranej łebskiej plaży A przy dawnej wieży obserwacyjnej WOP. Wówczas prawdziwe tajemnice dywersantów z lat pięćdziesiątych odkryje przed uczestnikami wspomniany wcześniej dr Grzegorz Goryński, by potem wypuścić ich w morze na patrol razem z pogranicznikami. Werbunek dywersantów w bibliotece miejskiej w Łebie. Autor: Bibliotek Miejska Łeba - bibliotekaleba.pl

Chcesz trochę piasku? PLAŻE | Łeba rozdaje piasek. I to zupełnie za darmo! Jeżeli więc marzysz o przydomowej piaskownicy, to po prostu przyjedź na plażę. Akcja łebskiego magistratu nie jest nowa. Już w zeszłym roku piasek znad Bałtyku można było bez przeszkód zabrać ze sobą. Tym razem jednak oferta kierowana jest nie tylko do samorządów i instytucji publicznych, ale także osób prywatnych i przedsiębiorców. Dlaczego Łeba pozbywa się piasku? - Piasku mamy w nadmiarze, gdyż naturalnie prze-

sypywany jest poprzez wiatr ze Słowińskiego Parku Narodowego z wydm, a następnie przedostaje się on do kanału, co powoduje koszt ciągłego pogłębiania wejścia do portu – informuje Paweł Dąbrowski, asystent burmistrza Łeby. Otrzymanie piasku jest bardzo proste. Jeżeli zapotrzebowanie jest małe i pasek będzie zabierany tylko np. do przy-

czepy od samochodu osobowego, to nie potrzeba żadnego zezwolenia. Wystarczy pojawić się w pobliżu zachodniego falochronu i poinformować parkingowego, że chodzi o pobranie piasku z plaży. Sprawa jest już trochę bardziej skomplikowana, gdy ktoś chciałby m.in. złożyć specjalne pismo do wywieźć kilka ton np. wywrot- Urzędu Morskiego i zapłacić 82 ką. Wówczas trzeba będzie złote za znaczek skarbowy. załatwić kilka formalności, Warto pamiętać, że łebski pia-

sek jest wyjątkowy. Delikatny, drobny i czysty. Przyda się więc nie tylko na plac zabaw. (mp)


wchodzisz i wiesz

gle.24

KULTURA

Podziel się informacją | kultura@expressy.pl

fot. Agnieszka Skawińska

fot. Agnieszka Skawińska

Inwazja czarownic w gminie Wicko

IMPEZA | Przepowiadanie przyszłości, magia i czary wiodły prym na tegorocznych obchodach święta gminy. W sobotę 4 sierpnia Międzynarodową Paradą Czarownic rozpoczęły się Dni Gminy Wicko. Wzięły w niej udział także osoby z belgijskiego miasta Beselare, które organizuje co dwa lata Europejski Zlot Czarownic. Wszystkich zgromadzonych przywitała bardzo słoneczna pogoda. Cały orszak czarownic z orkiestrą dętą na czele ruszył z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w kierunku Charbrowa. W trakcie przygotowań do parady można było usłyszeć historię kamienia granicznego, zwanego też kamieniem znad Jeziornego Wzgórza. Jak głosi stara legenda, nieporadna czarownica Erna uciekając na swojej miotle przed świtem i pierwszymi promieniami

fot. Agnieszka Skawińska

10

słońca, zaczęła spadać wprost na kamienny głaz, który w ostatniej chwili stał się miękki jak puchowa poduszka dzięki wypowiedzianemu zaklęciu. Zostawiła jednak na nim odciśnięty ślad swojej bosej pięty i odcisk latającej miotły. Wiedźma bardzo wystraszyła się całej sytuacji i w gniewie przeklęła kamień przepowiadając, że jeśli ktoś kiedykolwiek przeniesie głaz znad jeziornego wzgórza w inne miejsce, zostanie przeklęty na wieki. Pierwszymi śmiałkami, którzy dokonali przeniesienia głazu byli rycerze krzyżowi. Wyryli na nim znak krzyża i literę „R” - od słowa Ritter, co oznacza po niemiecku „rycerz”. Zła przepowiednia zaczęła się sprawdzić kiedy to

krzyżowcy w 1410 r. ponieśli klęskę pod Grunwaldem. Natomiast ostatnim śmiałkiem, który zmienił miejsce położenia kamienia był nauczyciel historii. Chciał wyeksponować głaz w widocznym miejscu i dzięki temu znajduje się on dziś na placyku przed biblioteką. Ludzie sądzą, że to wiedźma sprawiła, że jest postawiony „na głowie”. Około godziny 16 rozpoczęło się oficjalne otwarcie imprezy, gdzie przywitano wszystkich gości. Katarzyna Kobiela wspólnie z dziećmi zaśpiewała piosenkę o czarownicach. Jej tekst, który napisała wspólnie z Lucyną Chojnacką, zwyciężył w gminnym konkursie. W trakcie trwania imprezy można było zwiedzić Wioskę

Czarownic. W drewnianych domkach odprawiano czary, wróżono z gwiazd, kotów i kart, przepowiadano przyszłość z kuli. Czarownice, które tam mieszkały, częstowały gości magicznym eliksirem, a nawet wyrabiały jedyny w swoim rodzaju paszport czarownicy i czarodzieja. Na specjalne życzenie malowały też twarze w najprzedziwniejsze wzory i kolory, robiły warkoczyki, zdobiły paznokcie, aby jak najbardziej upodobnić daną osobę do wiedźmy lub czarownika. Najchętniej z tych wszystkich zabiegów korzystały dzieci. Dla najmłodszych było też wiele innych atrakcji, jak choćby widowisko, gdzie aktorzy z teatrzyku uczyli czarodziejskich piosenek i organizowali różne konkursy. Dla miłośników historii regionu przygotowano specjalną wystawę z fotografiami przedstawiającymi stare zabytki, czyli kaszubskie chaty w Łebieńcu, dworek w Strzeszewie z 1938 r., Pałac Charbrowo, czy kaplicę Jerozolimską w Nowęcinie z 1567 r. Czas spędzony na imprezie dodatkowo ubarwiały śpiewy laureatów konkursu Talenty Naszej Gminy. Można było usłyszeć covery polskich i zagranicznych przebojów. W trakcie rozstrzygania konkursów zrobiło się pochmurno i zaczął padać deszcz, ale na szczęście nie wystraszyło to imprezowiczów. Koncert Anny Wyszkoni maksymalnie rozgrzał całą publikę, która tego dnia bawiła się świetnie. Więcej zdjęć z imprezy na gle24.pl Agnieszka Skawińska


wchodzisz i wiesz

gle.24

KULTURA

11

Podziel się informacją | kultura@expressy.pl

KALENDARZ IMPREZ 11-20 SIERPNIA 2012 r. w powiecie lęborskim Międzynarodowe zawody Kajakarstwa Morskiego Łeba 2012

Kiedy: 10 sierpnia, godz. 19:30 Gdzie: Hotel Łeba, ul. Nadmorska 9b, Organizator: Hotel Łeba Bilety do nabycia w Kinie Rybak (ul. Morska 2), w Informacji Turystycznej (ul. 11 Listopada 5a) lub w Hotelu Łeba. Bilety w cenie 50 zł. www.kabaretowebilety.pl

Festyn Odpustowy w GCK w Cewicach, - w programie konkurencje dla dzieci i młodzieży oraz zabawa taneczna Kiedy: 15 sierpnia 2012 Organizator: GCK w Cewicach

Wędrówka Piesza Europejskim szlakiem Kulturowym Pomorska Droga Św. Jakuba - kultywowanie średniowiecznych tradycji pielgrzymkowych do grobu Świętego Jakuba Apostoła Kiedy: 11 sierpnia 2012 Gdzie: Lębork - Łeba, Organizator: Urząd Miejski w Lęborku, Koło Przewodników w Lęborku i Koło Turystyki Kwalifikowanej Kahel Klub II Ogólnopolski Zlot Skuterów Charbrowo 2012

Kiedy: 11 – 12 sierpnia 2012 Gdzie: Łeba, Port Jachtowy w Łebie, ul. Jachtowa 1 Plaża Zachodnia B, Organizator: „No Limit” sport marketing, Port Jachtowy w Łebie

Kabaret Skeczów Męczących

Miss Łeby Euphoria Kiedy: 11-12 sierpnia 2012 Gdzie: Klub Euphoria, ul. Morska 1 Organizator: Klub Euphoria, www.clubeuphoria.pl

Kaszubskie Camino - msza św. w języku kaszubskim, jarmark rękodzieła

Występ Andrzeja Grabowskiego Kiedy: 13 sierpnia 2012 Gdzie: Hotel Łeba, ul. Nadmorska 9b Organizator: Hotel Łeba

Kiedy: sobota, 11 sierpnia 2012 Gdzie: Świetlica Obliwice Organizator: GOK w Nowej Wsi Lęb., GOKiS w Wicku

Kiedy: 17 sierpnia 2012 Gdzie: Hotel Łeba, ul. Nadmorska 9b Organizator: Hotel Łeba

Kiedy: 17-19 sierpnia 2012 Gdzie: Kościół św. Jakuba Apostoła Organizator: Parafia św. Jakuba Apostoła, Zrzeszanie Kaszubsko – Pomorskie o/Łeba Festyn na Zakończenie Lata w Nowej Wsi Lęborskiej

Akcja promocyjno-wizerunkowa “Ratujmy bałtycką fokę szarą” Kiedy: 13 sierpnia 2012 Gdzie: Łeba, plaża A Teren promocyjny nr 4

Kiedy: 18 sierpnia 2012 Gdzie: Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej

Koncert Krzysztofa Krawczyka w Łebie

Dzień Działkowca w Siemirowicach - w programie konkurencje dla dzieci i młodzieży oraz zabawa taneczna Kiedy: 18 sierpnia 2012 Gdzie: teren rekreacyjny Ogródków Działkowych w Siemirowicach Organizator: Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego w Siemirowicach, GCK w Cewicach

Festyn Rodzinny w Siemirowicach - festyn rekreacyjny, w programie konkurencje dla dzieci i młodzieży oraz zabawa taneczna Kiedy: sobota, 11 sierpnia 2012 Organizator: Rada Sołecka Sołectwa Siemirowice, GCK w Cewicach Festyn Strażacki w Pogorszewie Kiedy: sobota, 11 sierpnia 2012 Gdzie: Remiza i teren rekreacyjny w Pogorszewie Organizator: OSP w Pogorszewie, GOK w Nowej Wsi Lęb.

Odpust parafialny Wniebowzięcia NMP w Łebie Kiedy: 15 sierpnia 2012 Gdzie: przykościelny plac Organizator: Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, Burmistrz Łeby

Lato w pełni, ale Lębork już przygotowuje się do jego pożegnania. O zaplanowanych na ostatnie dni sierpnia koncercie Szymona Wydry, występie kabaretu Nowaki, przedstawieniu „Parobek Królem”, przeglądzie orkiestr i pchlim targu przeczytasz na portalu gle24.pl.

Kiedy: 15 sierpnia 2012, godz. 21.00 Gdzie: Park Misjonarzy Oblatów przy ul. Powstańców Warszawy Organizator: Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, Burmistrz Łeby

Fot. Roman Chełmowski, www.wydra.pl

Kabaret Paranienormalni

Lębork pożegna się z latem

Zgłoś imprezę Jeśli organizujesz imprezę kulturalną lub rozrywkową i chcesz ją zapowiedzieć na łamach naszej gazety, napisz na m.podolski@expressy.pl. Informacje o najciekawszych wydarzeniach zamieścimy w Expressie oraz na portalu gle24.pl


12

wchodzisz i wiesz

gle.24

OGŁOSZENIA

Podziel się informacją | redakcja@expressy.pl

SPRZEDAM Garaż na Obłużu, ul. Knyszyńska, tel. 601 163 000

Wejherowo komunalne, 76 m, 4 pokoje, kuchnia, łazienka, przedpokój, ogrzewanie gazowe, zamienię na mniejsze za dopłatą lub 2 oddzielne może być inna okolica, tel. 505 637 420

Hel, samo centrum, mieszkanie 3 pok, 1piętro, do 9osób (opłata za 1dobę cały rok na krótkie pobyty), tel. 604 915 138

Działkę w Kartuzach, zabudowana, zagospodarowana, media, sprzedam pilnie, tel. 695 813 159

Wejh. - Nanice mieszk. 3 pokoje, 3p., winda, całkowicie urządzone, tel. 604 915 138

Sprzedam działkę, 434 m kw, nad morzem w Karwińskich Błotach, z prawem budowy, 700 m do pięknej plaży, cena 65 tys zł, tel.516 260 766

Wynajmę mieszkanie, 45,5 m, 2 pokoje, nowe budownictwo, mały Kack, 1500 zł + opłaty, tel. 511 745 863

Sprzedam mieszkanie w Pruszczu ul. E. Plater. 48,5 m2, dwa pokoje, 3 piętro, słoneczne, ładne, 230 tys., tel. 502 749 113 Sprzedam książeczka mieszkaniową, tel. 669 761 497 Sprzedam mieszkanie, 2 pokoje, kuchnia, łazienka, 43,5 m2 w Wejherowie, oś. 1000 lecia , tel. 795 596 068 Somonino, dom, zab. gosp. do remontu + działka budowl.-rol. 2500 m2, woda, prąd, kanaliza. 200 tys. zł, tel. 726 744 824, 58 694 11 51 Sprzedam mieszkanie, 3 pok - 67 m2 -2p., balkon, duża piwnica, Wrzeszcz, ul. Kościuszki, dobra lokalizacja, niski czynsz, tel. 604 889 280 Sprzedam działkę ogrodniczą, przy ulicy Sucharskiego nr 179.1, szklarnia, domek, nr tel. 510 501 955 Sprzedam miejsce postojowe w hali garażowej, Gdynia Witomino, 26 tys zł, tel. 511 745 863 Sprzedam mieszkanie 36 m kw, 2 pokoje, I piętro, po remoncie, os. Harcerskie, Wejherowo, tel. 505-896-681 Sprzedam działkę budowlaną, 600 m kw, Wejherowo, tel. 513-005-898

POSZUKUJĘ

Zamienię działkę własnościową 434 mkw, nad morzem w Karwińskich Błotach, 1 km do pięknej plaży, zamienię na kawalerkę, tel. 534 071 994 Zamienię mieszkanie własnościowe, 2 pok, 43 m na Witominie na większe, ok Gdyni, tel. 698 468 478 Banino, pół domu typu bliźniak, 4 letni na mieszkanie 2 pokojowe własnościowe w rejonie Zaspie Żabiance, tel. po 16tej 504 125 136

DAM PRACĘ Opiekunki osób starszych – Niemcy, oferujemy legalną pracę, atrakcyjne zarobki, wyjazdy w sprawdzone miejsca, tel. 58 732 08 55 PRACA salon Plus GSM zatrudni sprzedawcę, CV na adres: C.H. Albatros, ul. Towarowa 27, Władysławowo

Komplet wyp.- kanapa, sofa - rozkładane + fotel, welur,1800 zł, tel. 604 915 138

Sprzedam suknie ślubną roz 38-40 cena 250 zł, tel.508 274 302

Kozaki skórzane, dziewczęce, rozmiar 27, kolor różowy z platyną, zapinane na zamek i rzepy, wewnątrz futerko, firmy Falcon, stan idealny, zadbane, 20 zł, tel. 505-56-70-34

Sprzedam sofę 3 osobową, w bardzo dobrym stanie, z ozdobieniami z drewna, kolor ciemny, cieniowany, tel. 537 011 313

Butle szerokootworowe, w funkcjonalnym koszu, pojemność 20 l i 30 l, do domowej produkcji wina, 50 zł, 512 875 955

Zaopiekuję się mieszkaniem lub domem, samotna i uczciwa osoba, w zamian za zamieszkiwanie lub inne propozycje, tel. 534 071 994

Kominek ekologiczny, tel. 601 163 000 Lampy okrętowe, mosiężne, tel. 601 163 000 Wózek inwalidzki, nowy, tel. 604 915 138

Gastronomia: stoły, krzesła, patelnia gazowa, obrusy, 2 butle gazowe, stoły nierdzewka, itp sprzedam, tel. 517 188 277

SPRZEDAM

Przyjmę 2 osobowy tapczan za 1 grosik, tel. 694 955 400

Matiz Supa FS0 2007, granatowy ze srebrnymi zderzakami, serwisowany w salonie, przebieg 39 tys., tel. 604 915 138 Wejherowo sprzedam mieszkanie na rynku, 54 m2, dwa pokoje, wc, kuchnia z jadalnią, co gaz, niskie opłaty, tel. 600 664 930

Sprzedam nowe łóżko z materacem, kolor ciemny orzech, wymiary 90 x 80 cena 500 zł, tel. 537 011 317 Tanio sprzedam fotel do masażu, tel. 667 260 055

SZUKAM PRACY

Renault Trafik, 1.9 DCI, 2003, 9 osobowy, hak, MP3,GPS, tylko 110 tys km, tel. 509 023 988 Sprzedam Volkswagen Polo, 1991 rok, benzyna, poj. 1, 2 kat, cena 1500 do negocjacji, num tel. 501 645 230 Sprzedam Opel Corsa; 1,2, 1996 r, po remoncie, stan bdb., czarny, 3900 zł, tel. 511 745 863

KUPIĘ Skup aut złomowanie, kasacja, wyrejestrowane, do wyrejestrowania, dojazd do klienta, Wejherowo, Gdańsk, tel. 506 562 510

Pożyczki prywatne pod zastaw nieruchomości, tel. 510 908 900 www. podzastaw.com Pozabankowe: oddłużenia i pożyczki pod hipotekę, spłata komorników, Gdańsk, Do Studzienki 11, 601 832 048, 58 345 81 66 Kupię każde zboże paszowe, konsumpcyjne bądź eko, min 24t., zapewniam transport, płacę w dniu odbioru, tel. 509 942 079

Zadbany,młodo wyglądający ze stałą pracą, zmotoryzowany 44 latek pozna zadbaną kobietę do stałego związku z Wejherowa oraz okolic, tel. 787 119 970

KOMPUTERY TELEFONY INNE Telewizor Telestar, 32 cale, zespolony ze stolikiem i z wbudowanym DVD, tel. 604 915 138 Sprzedam Telewizor, kolor z pilotem, 15 cali, Sanyo, stan idealny, 90 zł, tel. 602 213 535

Sprzedam nowy stół, jasna sosna, masywny, 160/80 cm, wzór kaszubski, przydatny również w gastronomii, cena 200 zł, tel. 58 / 681 16 17 Elektryczne urządzenie do ciecia płytek, 70 zł, tel. 604 915 138

INNE

Dom wolno stojący, w Wejherowie, budynek gospodarczy, działka 1202 m2, nadający się na działalność, pilnie sprzedam, tel. 501 549 579, 58 672 34 13

ZAMIENIĘ

Sprzedam TV CRT Philips 32PW9523/32, zintegrowany ze stolikiem, ekran 16:9, 32 cale, 100 Hz. brak klawisza włącznika, pilot nieoryginalny, 150 zł, tel. 886 363 209

tryczny, typ MET-250, do naprawy, 20 zł, 512 875 955

Sprzedam pianino, tel. 664 697 812

Działkę budowlaną 1181 m2, prąd, woda, sprzedam, Kąpino, gm. Wejherowo, tel. 781 186 895

KUPIĘ

i zastrzeżone nie odpowiadam, tel. 881 237 164

DO WYNAJĘCIA

Działka rolna 18.800 m z możliwością podziału na działki siedliskowe, okolice Lęborka, sprzedam pilnie, tel. 695 813 159

Sprzedam działkę 0,85 ha w Somoninie uzbrojoną ogrodzoną, domek drewniany, staw rybny, 45 zł za m2, tel. 608 088 227

wo, 200 zł, tel. 664 750 648

Wolna lat 66 ,wysoka 170, wykształcenie średnie, pozna pana na dobre i złe, kulturalnego, z mieszkaniem, zmotoryzowanego, panowie szukających przygód proszę nie dzwonić, tel 798 680 496 po 18 26-letni kawaler bez nałogów na okresowej rencie pozna panią do 34 lat do stałego związku, w późniejszym czasie założenia rodziny (dzieci nie stanowią przeszkody), której nie będzie przeszkadzało to, iż przebywałem w ZK gdzie od roku czasu jestem na wolności, tel. 517 027 942

Zlewozmywak 2 – komorowy, nierdzewny - 100 zł, okrągły, tworzywo-45 zł, tel. 604 915 138 Bateria prysznicowa i dzwonek gong, nowe, b. tanio! Tel. 604 915 138 2 dywany 3m x 4m po 100 zł, tel. 604 915 138 Katalogi, książki i czasopisma samochodów z lat 80, 90 i wczesnych 2000nych, tanio! Tel. 604 915 138 Kurtki dziewczęce, beżowa, rozm.104, wiatrówka beżowa z kapturem, rozm. 98, jasnoróżowa z kapturem, rozm.110, beżowa z haftem, rozm.110, stan idealny, i inne kolory, 10zł/szt, tel. 505-56-70-34 KURTKI skórzane, zamszowe, damskie, 4 szt. beżowy, brązowy, jasny, czerwony, krótkie i płaszczyki, podszewka, nie używane, 50 zł/szt, Wejherowo, 505-567-034 Piecyk gazowy REM 450 CR do ogrzewania, przenośny, na kółkach, szer. 330 x wys. 760, waga 11 kg, 270 zł, tel. 512-875-955 Mata dla dziecka do leżenia i przewijania, kolor pomarańczowy, wym.85 cm x 75 cm, nowa, 20 zł, 505-567-034 Kalosze dziewczęce, rozm. 28, kolor fioletowo-różowy w kwiatki, stan idealny, 10 zł, tel. 505-56-70-34

Wdowa, lat 59 pozna pana w zbliżonym wieku na dobre i złe, bez żadnych nałogów, zmotoryzowanego, kulturalnego, zadbanego, religijnego z mieszkaniem, panom w separacji szukających przygód dziękuję, na smsy

Okno drewniane, kolor sosnowy, wym. 1,45 m x 1,75 m, jednoskrzydłowe, otwierane, u góry lufcik, nowe, 50 zł, 517-782-024

REDAKCJA Plac Pokoju 3, piętro II, pokój 7, 84-300 Lębork tel./fax: 59 843 42 71, tel. 58 736 33 22 redakcja@expresspowiatu.pl

DZIENNIKARZE: Mikołaj Podolski, Rafał Korbut, Łukasz Krzemiński, Daria Dunajska,

zamieszczanych ogłoszeń.

SKŁAD: Alfa Skład Łukasz Bieszke

WYDAWNICTWO NORDAPRESS PPHU , 84-200 Wejherowo, ul. Gniewowska 7, NIP 588-131-07-65

REDAKTOR NACZELNY: Piotr Ruszewski DYREKTOR HANDLOWY: Rafał Laskowski

Redakcja nie zwraca tekstów niezamówionych oraz zastrzega sobie prawo ich redagowania i skracania. Redakcja nie odpowiada za treść

DRUK: Agora SA (Piła) NAKŁAD 10 000 egzemplarzy

Telewizor LG-21, cali kolorowy, srebrna obudowa, gierka wgrana wraz ze słuchawkami bezprzewodowymi, w b. dobrym stanie z papierami, Wejhero-

Podkaszarka Husqvarna, kabel elek-

ELEKTRONICZNE WYDANIE: www.gwe24.pl

BIURO OGŁOSZEŃ Plac Pokoju 6, piętro II, pokój 7, 84-300 Lębork tel. 58 736 33 22 ogloszenia@expresspowiatu.pl

BIURO REKLAM Ireneusz Damps i.damps@expressy.pl tel. 533 903 900 Rozpowszechnianie redakcyjnych materiałów publicystycznych bez zgody wydawnictwa jest zabronione


Stres był ogromny STRZELANIE | W Londynie podczas igrzysk olimpijskich debiutowała Paula Wrońska. Start niespełna 21-letniej zawodniczki nie był jednak zbyt udany. - Nie płakałam, bo nie należę do tego typu osób – mówi nam Paula Wrońska, pierwsza w historii olimpijka z Lęborka. Waldemar Gabis w.gabis@expressy.pl

Do zakończenia tegorocznych igrzysk olimpijskich w Londynie pozostało jeszcze kilka dni. Kilku naszych, pomorskich sportowców stanie przed szansą powalczenia o dobre lokaty. Wśród nich będą oszczepnicy, sprinterka, żeglarka, specjaliści biegu na 400 metrów oraz gimnastyczka. Szkoda tylko, że w tym gronie zabraknie Marcina Chabowskiego, któremu na drodze do występu w maratonie stanęła kontuzja kolana.

8 sierpnia, środa 13:00 Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, żeglarstwo, klasa 49’er, ew. wyścig medalowy 13:00 Jolanta Ogar, żeglarstwo, klasa 470, wyścig 9 i 10 20:05 Bartosz Osecki, lekkoatletyka, oszczep, eliminacje 20:05 Igor Janik, lekkoatletyka, oszczep, eliminacje 20:05 Paweł Rakoczy, lekkoatletyka, oszczep, eliminacje

fot. materiały prasowe

Paula Wrońska startowała w konkurencji strzeleckiej za karabinek pneumatyczny 10 m. Rekord życiowy zawodniczki Lider Amicus Lębork to 399 punktów, w Londynie wystrzelała jedynie 390. Skończyło się na odległym, 47. miejscu. Co się stało? - Okazało się, że igrzyska olimpijskie to wielki stres. Przed startem dobrze się wyspałam, ale jak stanęłam na stanowisku, to już tak dobrze nie było. Zaczęlam się denerwować a wtedy nie da się dobrze strzeelać – mówi nam Wrońska. - Te „dziewiątki”, które trafiałam były dosyć bliskie celu (miejsca trafione na tarczy graniczyły z „dziesiątkami” - przyp. Red.), więc błędy były małe. Zawodniczka lęborskiego klubu ma dopiero 21 lat, przed nią jeszcze wiele startów. Strzelectwo to sport długowieczny, w którym często największe sukcesy przychodzą właśnie osób u dojrzałych i bardzo doświadczonych. W Polsce najlepszymi przykła-

Ostatnie starty naszych olimpijczyków

9 sierpnia, czwartek 12:35 Piotr Wiaderek i Patryk Dobek, lekkoatletyka, sztafeta 4x400, eliminacje 13:00 Joanna Mitrosz, gimnastyka

dami „strzeleckiej długowuecznej formy” jest Jerzy Zapędzki, który złote medale olimpijskie w strzelaniu szybkostrzelnym zdobywał w wieku 39 (1968) i 43 lat (1972). - Wiek w mojej dyscyplinie jest rzeczywiście dużym plu-

sem. Większa ilość startów na dużych i ważnych imprezach daje większą pewność siebie – przyznaje Wrońska, która nie załamuje się londyńskim niepowodzeniem. - Nie płakałam, nie rozpaczałam, bo nie należę do tego typu osób. Jak skoń-

czyłam strzelać to pojawiła się bezsilność, bo uświadomiłam sobie, że tyle czasu pracy przez godzinę poszło na marne. Wrońska z Londynu do kraju wróciła 3 sierpnia. Po kilku dniach odpoczynku wraca na salkę treningową.

- W tym roku mam jeszcze artystyczna, wielobój, przybór 1 i 2 dwa ważne starty. We wrześniu 21:20 Marta Jeschke, lekkoatletyka, jadę na Akademickie Mistrzo- sztafeta 4x100, eliminacje stwa Świata, w październiku na finał Pucharu Świata. Tam chcę powalczyć o wysokie miejsca 10 sierpnia, piątek – dodaje pierwsza w historii 13:00 Joanna Mitrosz, gimnastyka artystyczna, wielobój, przybór 3 i 4 olimpijka z Lęborka. 13:00 Jolanta Ogar, żeglarstwo, klasa 470, ew. wyścig medalowy

Chabowski nie pobiegnie na igrzyskach

21:40 Marta Jeschke, lekkoatletyka, sztafeta 4x100, ew. finał

MARATON | W dniu zakończenia igrzysk olimpijskich w Londynie, czyli 12 sierpnia, odbędzie się maraton mężczyzn. Miał w nim pobiec Marcin Cahbowski. Nie pobiegnie. Kontuzja kolana okazała się poważniejsza.

22:20 Piotr Wiaderek i Patryk Dobek, lekkoatletyka, sztafeta 4x400, ew. finał

Marcin Chabowski ma 26 lat, jak na maratończyka to wiek niemal juniorski. Przez lata był czołowym polskim średniodystansowcem. W 2010 r. na Mistrzostwach Europy w Barcelonie zajął 11. miejsce na dystansie 10000m, a w 2012 r. zakwalifikował się na Igrzyska Olimpijskie w Londynie, uzyskując piąty w historii polskie-

11 sierpnia, sobota

go maratonu wynik 2:10:07. Do olimpijskiego startu przygotowywał się m.in. w szwajcarskim St.Moritz. Tam jednak ujawniły się kłopoty z kolanem. - Dopóki nie musiałem przerwać treningu było bardzo dobrze. Pogoda dopisywała, a trening realizowałem zgodnie z planem. Wróciłem z obozu

tydzień wsześniej, aby zdiagnozować mój problem z kolanem i podjąć ekspresowe leczenie - mówił nam Chabowski pod koniec lipca. Ciagle miał jednak nadzieje na zaleczenie urazu i olimpijski start w Londynie 12 sierpnia. Niestety do startu nie dojdzie. - Z powodu kontuzji kolana jestem zmuszony zrezygnować

z olimpijskiego występu. Naderwanie i zapalenie wiązadła właściwego rzepki uniemożliwiają mi bieganie. Robiłem wszystko co w mojej mocy, aby móc kontynuować trening i wystąpić na igrzyskach olimpijskich - wyjaśnia Chabowski. - Nie pozostaje mi nic innego jak wyleczyć kontuzję i wrócić jeszcze silniejszym.

14:30 Joanna Mitrosz, gimnastyka artystyczna, wielobój, ew. finał 20:20 Bartosz Osecki, lekkoatletyka, oszczep, ew. finał 20:20 Igor Janik, lekkoatletyka, oszczep, ew. finał 20:20 Paweł Rakoczy, lekkoatletyka, oszczep, ew. finał


14

wchodzisz i wiesz

gle.24

SPORT

Podziel się informacją | sport@expressy.pl

Fot.www.pogon.lebork.pl

Celem Pogoni będzie powrót do IV ligi

stoją od lewej u góry: Jakub Żmudzki, Sylwester Ilanz, Paweł Sobczyński, Michał Skrzypczak, Dominik Czekirda, Szymon Bach, Oskar Jasiński, Rafał Morawski, Krzysztof Witkowski, Marek Kozakiewicz, Piotr Kalkowski (kierownik drużyny) siedzą od lewej: Mateusz Stankiewicz, Bartosz Haraszczuk, Mariusz Kalamaszek, Sobiesław Przybylski (trener), Andrzej Kołucki, Rafał Malek, Mateusz Krajnik na zdjęciu brakuje Grzegorza Kowalskiego i Roberta Żółtowskiego

PIŁKA NOŻNA | Pogoń Lębork rozpoczyna zmagania w V lidze. Cel jaki stawiają sobie w klubie jest tylko jeden – awans. Łukasz Krzemiński l.krzeminski@expressy.pl Pierwszy test w nowym sezonie już w najbliższą sobotę 11 sierpnia o godzinie 17.00. Pogoń zagra z zespołem Skotawia Dębnica Kaszubska. Prześledźmy jak zmieniła się Pogoń w czasie letniej przerwy w rozgrywkach. Na początku czerwca na stanowisku trenera pierwszego zespołu został zatrudniony Sobiesław Przybylski, 32-letni szkoleniowiec z Gdyni, były zawodnik Bałtyku, trener seniorów Korony Żelistrzewo i juniorów z UKS Cisowa Gdynia. - Do Pogoni przychodzę z

NOWI

ZAWODNICY W

pozytywnym nastawieniem i z jednym tylko celem – AWANS. Klub z taką tradycją i możliwościami jak Pogoń zasługuje minimum na 4 ligę – zapowiedział nowy trener i jego deklaracja wciąż jest aktualna. Kolejne tygodnie to przymiarki kadrowe i test mecz dla chętnych do gry w Pogoni 19 czerwca, w którym udział wzięło 29 piłkarzy. Pierwszy trening odbył się w 9 lipca i na początku frekwencja nie była imponująca, tak już bywa po spadkach. Zawodnicy na chwilę rozpierzchli się po okolicznych klubach, wielu z nich wróciło jednak do Pogoni. W drugiej połowie lipca na stadionie w Lęborku rozpoczął się cykl gier kontrolnych.

Pierwszy mecz to pojedynek z drużyną juniorów starszych Pogoni wygrany przez seniorów 5:1. Następnie 4:0 z GKS Sierakowice (5 liga), 1:1 z Stolemem Gniewino (5 liga), 0:0 z silnymi IV ligowcami z Orląt Reda i grad bramek z B-klasową Bazą 44 Siemirowice czyli 10:0 dla Pogoni. Ostatnią gra kontrolną był mecz z Pomorzem Potęgowo (4 liga), który po świetnym meczu wygrali 2:1. W drużynie Pogoni doszło do wielu zmian personalnych. Trener Przybylski jesienią do dyspozycji będzie miał 18 zawodników. O miejsce w bramce z doświadczonym Michałem Skrzypczakiem rywalizować będzie utalentowany

18-latek Dominik Czekirda. Dobrze wygląda formacja obronna. Zagra tam doświadczony Oskar Jasiński, rosły Paweł Sobczyński, sumienny Marek Kozakiewicz, a rolę stopera w meczach kontrolnych z powodzeniem wypełniał także pozyskany z Korony Żelistrzewo Rafał Morawski, który z powodzeniem może grać na linii obrony lub pomocy. Po bokach obrony może grać Szymon Bach i Andrzej Kołucki, a także wysoki Robert Żółtowski, Mateusz Stankiewicz i Bartosz Haraszczuk, którzy grali na tych pozycjach w sparingach, choć do tej pory działali w linii pomocy. W pomocy na środku zobaczymy najdłużej grającego w Pogoni Krzysztofa Witkowskiego, a także Grzegorza Kowalskiego i młodzieżowców Rafała Malka z juniorów Pogoni i młode-

go Mateusza Krajnika z Bałtyku. Dużo zespołowi powinien dać doświadczony Mariusz Kalamaszek. W pomocy na skrzydłach może grać wymieniany tu jako obrońca Andrzej Kołucki i Jakub Żmudzki z rocznika 1994, młodszy brat Bartka Żmudzkiego, który przeszedł z drużyny juniorów Pogoni. Jego atutem są precyzyjnie wykonywane stałe fragmenty gry. Nominalny napastnik na razie jest tylko jeden, ale za to jaki. Sylwester Ilanz w zeszłym sezonie w barwach Korony Żelistrzewo w 20 meczach zdobył 30 goli i 6 asyst i bardzo liczymy na jego skuteczność, którą już pokazał w Lęborku w meczach towarzyskich strzelając aż 13 goli.

Ostatnie sparingi: Pogoń Lębork - Baza 44 Siemirowice 10:0 (5:0) bramki: 1:0 Stankiewicz (‘21), 2:0 Ilanz (‘24), 3:0 Stankiewicz (‘27), 4:0 Ilanz (‘44), 5:0 Ilanz (‘45), 6:0 Ilanz (‘57), 7:0 Morawski (‘62), 8:0 Ilanz (‘70), 9:0 Ilanz (‘73), 10:0 Morawski (‘80) Pogoń: Czekirda - Haraszczuk, Jasiński, Morawski, Kołucki - Kalamaszek, Taube, Witkowski, J. Żmudzki, Stankiewicz, Ilanz na zmiany wchodzili: Skrzypczak, Bach, Krajnik Pogoń Lębork - Pomorze Potęgowo 2:1 (1:1) bramki: 0:1 Sawicki (‘3), 1:1 Ilanz (‘25), 2:1 Ilanz (‘53) Pogoń: Czekirda - Bach, Jasiński, Sobczyński, Haraszczuk, Morawski, Kalamaszek, Witkowski, Kołucki, Stankiewicz, Ilanz na zmiany wchodzili: Skrzypczak, Kozakiewicz, Krajnik, J. Żmudzki, Malek Kadra seniorzy Pogoni Lębork sezon 2012/2013 Bramkarze: Michał Skrzypczak 27.04.1989 Dominik Czekirda 01.01.1994 Obrońcy: Oskar Jasiński 02.01.1987 Andrzej Kołucki 15.11.1991 Paweł Sobczyński 29.10.1990 Rafał Morawski 19.04.1992 Szymon Bach 01.01.1994 Marek Kozakiewicz 06.08.1988 Robert Żółtowski 21.02.1988 Pomocnicy: Mateusz Stankiewicz 14.08.1990 Mariusz Kalamaszek 27.12.1974 Krzysztof Witkowski 18.06.1990 Grzegorz Kowalski 18.06.1988 Rafał Malek 12.03.1993 Mateusz Krajnik 08.10.1993 Bartosz Haraszczuk 01.01.1992 Napastnicy: Sylwester Ilanz 06.08.1990

POGONI tu dobre, do tego fajni ludzie, nic tylko grać - zapewnia zawodnik.

Rafał Morawski – to zamiennie obrońca lub pomocnik, wystawiany w meczach testowych na pozycji stopera. We wszystkich meczach imponował grą i mimo defensywnych obowiązków zdobył w grach kontrolnych cztery gole. 20-letni piłkarz jest wychowankiem UKS Cisowa Gdynia, następnie grał w juniorach starszych Arki, a ostatnie 4 lata spędził w Koronie Żelistrzewo (A-klasa i 5 liga). Morawski nie ukrywa, że grą w Pogoni wiąże duże nadzieje. - Przychodzę do poważnego klubu więc walczę o poważne cele. Warunki do trenowania i grania są

Mariusz Kalamaszek – 38 – letni pomocnik to postać świetnie znana lęborskiej publiczności. W barwach Pogoni zawodnik ten występował jeszcze w 3 lidze. Ostatni raz mogliśmy oglądać go w Lęborku za kadencji trenera Andrzeja Małeckiego, Pogoń grała wówczas w 4 lidze. Pochodzący z Potęgowa piłkarz swoją piłkarską karierę zaczynał w Pomorzu. Oprócz lęborskiej Pogoni zawodnik związany był z takimi klubami jak Bytovia Bytów, Stolem Gniewino,

Arka Gdynia, Gryf Wejherowo, Tęcza Nowa Wieś, wspomniane już Pomorze Potęgowo czy ostatnio Anioły Garczegorze.

Marek Kozakiewicz – 24-letni obrońca jest dobrze znany fanom Pogoni. W swojej karierze zaliczył m.in. GKS Sierakowice z których wrócił w 2009 roku do Lęborka by po roku zrezygnować z gry z powodu kontuzji pleców. Wiosną zaczepił się w Chrobrym Charbrowo, ale z różnych względów rozegrał tam tylko kilka spotkań. Pojawił się na test meczu w czerwcu, a od pierwszych zajęć regularnie

uczestniczy w treningach i zaangażowaniem walczy w meczach sparingowych.

Robert Żółtowski – dziś ma 24 lata, a swoje pierwsze piłkarskie kroki jako 14-latek stawiał w Pogoni pod okiem trenera Adama Mielewczyka. W seniorach Pogoni zadebiutował w 5 lidze w sezonie 2006/2007, później dwa sezony grał w piątoligowym Chrobrym Charbrowo, a w zeszłym sezonie w B-klasowym Zenicie Redkowice z którym jako podstawowy zawodnik i zarazem grający trener awansował do A-klasy.

Grzegorz Kowalski - właśnie kończy studia z piłki nożnej na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, a przed Pogonią grał w juniorach Arki Gdynia i w Bytovii Bytów. Bramkarz Michał Skrzypczak (rocznik 89), to zawodnik od wielu lat związany z Pogonią.

Sylwester Ilanz – 22-letni napastnik (182 cm, 70 kg), do niedawna gracz Korony Żelistrzewo wzmocnił ofensywę Pogoni. W ostatnim sezonie w A-klasie był zdecydowanie najlepszym snajperem Korony. W 20 meczach zdobył aż 30 goli i 6 asyst.

W Pogoni Ilanz trenuje od 9 lipca. W springach z juniorami Pogoni zdobył trzy gole, w meczu z GKS Sierakowice dwa, z Bazą 44 Siemirowice aż sześć. Jego atutami jest szybkość i opanowanie w sytuacjach bramkowych. Imponuje też skutecznością, na ten atut liczymy najbardziej.

Mateusz Krajnik – pomocnik, wychowanek Celtiku Reda, później grał w UKS Cisowa Gdynia. Dwa ostatnie sezony grał w Bałtyku Gdynia w drużynach młodzieżowych i następnie w drużynie rezerw Bałtyku.


wchodzisz i wiesz

gle.24

SPORT

15

Podziel się informacją | sport@expressy.pl

Anioły inaugurują nowy sezon PIŁKA NOŻNA | IV ligowe rozgrywki w najbliższy weekend rozpoczynają piłkarze Aniołów Garczegorze. Łukasz Krzemiński

ły udadzą się do Pelplina na pojedynek z miejscową Wierzycą. W ostatnich przedsezonowych sprawdzianach Anioły przegrały z Jantarem Ustka 1:2 (Bramkę dla Aniołów strzelił Nowocień) oraz wygrały 2:1 ze Stolemem Gniewino. Bramki zdobyli Smolarek i Orczyk. Zespół jak to było w poprzednim sezonie 2011/2012 prowadzić będą Mariusz Misiak (trener) i Tadeusz Wanat (trener koordynator). Przygotowania do sezonu IV beniaminek z Garczegorza rozpoczął 20 czerwca. Piłkarze trenowali trzy razy w tygodniu na swoim obiekcie sportowo-rekreacyjnym, który uległ przeróbce, aby spełnić wymogi licencyjne.

l.krzeminski@expressy.pl Na początek Anioły czeka pojedynek z Wietcisą Skarszewy. Mecz zostanie rozegrany w sobotę 11 sierpnia o godzinie 17.00. Wietcisa to niewygodny rywal. Szczególnie na własnym boisku zespół ten w poprzednim sezonie pokazywał, że potrafi radzić sobie z rywalami. Anioły zostały więc już w 1 kolejce rzucone na głęboką wodę. Anioły czeka nie lada maraton na początek sezonu. Po spotkaniu z Wietcisą już trzy dni później na własnym stadionie IV ligowcy zmierzą się z Potokiem Pszczółki. Początek spotkania o godzinie 14.00. W kolejny weekend Anio-

Pomoc przy remoncie boiska obiecał wójt gminy Ryszard Wittke. Sparingi Aniołów: Pierwszy sparing: Diament Trzebielino – Anioły Garczegorze 0-2 Bramki zdobyli Smolarek i Piotrowski. Skład: Wojtowicz, Trawiński, Pendowski, Syldatk, Drzazgowski, Świtała, Łapigrowski, Maszota, Orczyk, Smolarek, Piotrowski. Na zmiany wchodzili: Leyk, Mielewczyk, Żółć, Gołąbowicz, Stefańsk, Cichosz. Anioł Garczegorze – Pomorze Potęgowo 0:1 Skład:Leyk,Pendowski,Syldatk,Trawiński,Żółć,Drzazgowski,Łapigrowski,Stefański,Maszota,Orczyk,Smolarek. Na zmiany wchodzili:Wojtowicz,Gołąbowicz,Mielewczyk,Szymikowski,Wroński.

ski,Żółć,Stefański,Łapigrowski,Gołąbowicz,Smolarek,Orczyk. Na zmiany wchodzili:Mielewczyk,Świtała,Szymikowski,Cichosz. Anioł Garczegorze – Wikęd Luzino 2:1 bramki zdobyli Orczyk,Stefański. Skład:Wojtowicz,Drzazgowski,Żółć,Pendowski,Trawiński,Łapigrowski,Staszczuk,Świtała, Smolarek,Nowocień,Orczyk. Na zmiany wchodzili: Leyk, Stefański, testowany zawodnik, testowany zawodnik. Anioły Garczegorze-Jantar Ustka 1:2 Nowocień Anioły: Lejk, Żółć, Drzazgowski, Trawiński, Pendowski, Świtała, Łapigrowski, Orczyk, Smolarek, Staszczuk, Nowocień. Na zmiany wchodzili: Wojtowicz, Piotrowski, Stefański, Maszota, Syldatk, Mielewczyk. Anioły Garczegorze-Stolem Gniewino 2:1 Smolarek i Orczyk Anioły: Leyk, Orczyk, Drzazgowski, Łapigrowski, Pendowski, Świtała, Maszota, Stefański, Trawiński, Staszczuk,Smolarek. Na zmiany wchodzili: Żółć, Wroński, Gołąbowicz, Nowocień, Mielewczyk.

Przygotowania do sezonu w A-klasie PIŁKA NOŻNA | Już coraz mniej czasu do inauguracyjnej kolejki w A-klasie. W słupskiej grupie I A-klasy zobaczymy kilka zespołów z powiatu lęborskiego. Beniaminkiem na tym szczeblu rozgrywkowym będzie ekipa Zenit Redkowice. W minionym sezonie zespół ten zajął 2 miejsce w swojej grupie B-klasy i obok SSPN Malczkowo zapewnił sobie promocję do A-klasy. W związku z tym działacze musieli sprostać wymogom licencyjnym. Pomorski ZPN ostatecznie zatwierdził Zenitowi licencję i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zespół z Redkowic przystąpił do pierwszego spotkania. Rywalem w 1 kolejce będzie drużyna LKS Łebunia, także przedstawiciel powiatu lęborskiego na tym szczeblu rozgrywkowym. Innym przedstawicielem powiatu będzie Chrobry Charbrowo. Zespół ten w pierwszym meczu ligowym będzie rywalizował z rezerwami Pomorza Potęgowo. Nie będzie to łatwe spotkanie. Rywal posiada silny zespół w IV lidze. Z pewnością część zawodników, którzy nie zmieszczą się w kadrze pierwszego zespołu zagra w meczu z Chrobrym. Dobre przygotowanie do sezonu to podstawa. Aklasowy zespół ma za sobą już dwa rozegrane mecze kontrolne. Najpierw Chrobry przegrał wysoko 3:9 z Jantarią Pobłocie. W drugim meczu było już dużo lepiej. Chrobry wygrał 4:2 ze Startem Łebień. Do pierwszego meczu zagra jeszcze mecze kontrolne m.in. z Leśnikiem Cewice. Ten mecz już w najbliższą sobotę o godzinie 17.00 w Charbrowo. Ł. Krzemiński Chrobry Chabrowo-Jantaria Pobłocie 3:9 Bramki dla Chrobrego strzelili Krzyżanowski M. x2 oraz Lodziński. Skład Chrobrego: Lisiecki - Monczak, Wiśniewski J., Wroński (46’ Janiszek), Czerwionka - Lodziński, Kiełtyka, Krzyżanowski M., Wiśniewski S. - Kałuziak, Kachelski B.

Anioły Garczegorze – GKS Sierakowice 0:2 Skład:Leyk,Pendowski,Syldatk,Drzazgowski,Trawiń-

Chrobry Chabrowo-Start Łebień 4:2 Bramki dla Chrobrego zdobyli: Janiszek x3, zawodnik testowy. Skład Chrobrego: Monczak – Wojciechowski, Wiśniewski J., Kiełtyka, Janiszek - Lodziński, Wiśniewski S., Szwabach, zawodnik testowy (46’ zawodnik testowy) - Kałuziak, Kachelski B.

1 kolejka A-klasy Słupsk I: Dąb Kusowo SSPN Malczkowo Pomorze II Potęgowo Zenit Redkowice Barton Barcino Stal Jezierzyce KS Włynkówko

Fot.www.aniołygarczegorze.pl

Losowanie Pucharu Polski – runda wstępna

1 kolejka IV ligi: Wietcisa Skarszewy Wierzyca Pelplin Rodło Kwidzyn Powiśle Dzierzgoń Pomorze Potęgowo Pomezania Malbork Orlęta Reda KS Chwaszczyno Kaszubia Kościerzyna

-

Anioły Garczegorze Bytovia II Bytów Chojniczanka II/Jantar Czarni Czarne Czarni Przemysław GTS Kolbudy Huragan Przodkowo Gryf 2009 Tczew GTS Pszczółki

Najlepsi w Łebie KITESURFING | Trzecia edycja Pucharu Polski w kitesurfingu odbyła się w Łebie. Wśród panow najlepszy okazał się Victor Borsuk. W pokonanym polu pozostawił drugiego Marka Rowińskiego i trzeciego Denisa Żurika. Wśród kobiet najlepsza okazała się Karolina Winkowska. (luK)

Przygotowują się w Luzinie OBIEKTY | Obiekty sportowe w Luzinie są tego lata wykorzystywane bardzo często. Do połowy wakacji korzystali z nich piłkarze takich klubów jak Gryf Orlex Wejherowo, Cracovia Kraków, Piast Gliwice, Bytovia Bytów czy Bałtyk Gdynia. W Luzinie przygotowują się do sezonu także kobiety z drużyny GOSRiT. Więcej na www.gwe24.pl. (luK)

Gryf Orlex remisuje PIŁKA NOŻNA | Remisem 2:2 zakończyło się spotkanie Gryfa Orlex Wejherowo z Jarotą Jarocin w 1. kolejce II ligi zachodniej. Wypełniony po brzegi stadion obejrzał kawałek dobrej piłki. Bramki dla Jaroty zdobyli: Karol Danielak (20') i Tobiasz Kupczyk (35'), dla Gryfa dwie bramki zdobył Michał Fidziukiewicz (23, 36'). (luK)

MECZ ANIOŁÓW

NA WŁASNYM STADIONIE:

Anioły - Potok Pszczółki Anioły - Gryf 2009 Tczew Anioły - Murkan Przodkowo Anioły - GKS Kolbudy Anioły - Czarni Przemysław Anioły - Czarni Czarne Anioły - Chojniczanka II Anioły - Bytowia II

15.08.2012 r. (środa) 26.08.2012 r. (niedziela) 09.09.2012 r. (niedziela) 23.09.2012 r. (niedziela) 07.10.2012 r. (niedziela) 21.10.2012 r. (niedziela) 03.11.2012 r. (sobota) 17.11.2012 r. (sobota)

godz.14.00 godz.14.00 godz.14.00 godz.14.00 godz.14.00 godz.14.00 godz.14.00 godz.14.00

Mecze zaplanowane na termin 25/26.08.2012 Iskra Połczyno – Zatoka Puck Reprezentacja Marynarki Wojennej RP – KP Gdynia Lechia Gdańsk Oldboys – Orzeł Straszyn Morze Stegna – Różyny GLKS Unia 1922 Tczew – Morena Gdańsk Neptuns Gdańsk – EX Siedlce Mecze zaplanowane na dzień 29.08.2012 godz. 18:00 Huragan Smolno – Bojano LZS Kaszuby Połchowo – Celtic Reda Janowo OKS – Eko–Prod Szemud Barka Łebno – Kaszubia Starzyno Arka Prusewo – Norda Karwia Relaks Mechowo – KP Sopot Sztorm II Mosty – Sztorm I Mosty Gdyńska AP Dąbrowa – Wicher Wierzchucino GKS III Kolbudy – MKS Władysławowo Konsal Sławoszyno – Karlikowo Sopot Sopocki Potok Kamionka – Orkan Rumia MKS Bałtyk Gdynia SKS Juniorzy – Klif Chłapowo

-

Granit Kończewo Leśnik Cewice Chrobry Charbrowo LKS Łebunia Słupia Kobylnica Jantaria Pobłocie Sparta Sycewice Jedynka Reda Juniorzy – KKS Koleczkowo Bałtyk Sztutowo – Bursztyn Gniszewo Rozstaje Gdańsk – Grabiny Zameczek EPT GKS II Kolbudy – Osiczanka Osice Rokitnica GTS – Sokół Ełganowo Orzeł Jasień – KS Sulmin Mokry Dwór GTS – Wisła Steblewo Gwiazda Karsin – Borowiak Czersk Amator II Kiełpino – Czarni Ostrowite Kaliszanka Dziemiany – Kornowscy Szarża Krojanty Wierzyca Stara Kiszewa – Piaski Wąglikowice Więckowy LZS – Victoria Kaliska Bytonia LZS – Powiśle Czernin Sobieski Gniew – Powiśle Pawlice Rakowiec Rodło Kwidzyn Oldboys – Zareks Bytonia wolny los – Huzar Choczewo wolny los – Amigo Przyjaźń wolny los – Gryf Goręczyno wolny los – Jantar Pawłowo wolny los – Brda Rytel wolny los – Olimpia Czersk wolny los – Balaton Klasztorek


16

wchodzisz i wiesz

gle.24

SPORT

Podziel się informacją | sport@expressy.pl

BIEGI | Do 10 sierpnia trwają internetowe zapisy do XVIII Energa Maratonu „Solidarności”, który odbędzie się 15 sierpnia. Dotychczas zgłosiło się prawie 700 zawodników i zawodniczek z kilkunastu krajów. Celem maratonu jest uczczenie ofiar wydarzeń grudniowych z 1970 roku. Bieg rozpocznie się w Gdyni – start honorowy sprzed Pomnika Ofiar Grudnia’70 (ok. godz. 9.45), a właściwy o godz.10.00 sprzed Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54). Meta w Gdańsku. Do 10 sierpnia (do godz. 15.00) chętne osoby mogą zgłaszać się internetowo na stronie: http://www. maratongdansk.home.pl/ zglos_db.php. Do tej pory zapisali się zawodnicy i zawodniczki z: Polski, Rosji, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, Danii, Węgier, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Kenii. Wpisowe wynosi 60 zł. 15 sierpnia (do godz. 8.30) również będzie można zgłosić się do maratonu, ale już w biurze zawodów w Gdyni (niedaleko startu biegu). Wpisowe wyniesie wówczas 120 zł. Prawo do bezpłatnego startu mają uczestnicy powyżej 60 roku życia i członkowie „Solidarności”. Warunkiem uczestnictwa jest ukończone 18 lat oraz brak przeciwwskazań lekarskich do biegu. (luK)

Promocja regionu BIEGI | Ponad 850 zawodników z kraju i zagranicy wystartowało w czwartym Półmaratonie Ziemi Puckiej. Zwyciężył 37-letni Iveruk Mykhaylo z Ukrainy. Daria Dunajska d.dunajska@expressy.pl Tegoroczna atestowana trasa biegu dla wszystkich miłośników biegania przebiegała przez Puck-Błądzikowo-Rzucewo-Osłonino-Żelistrzewo-Błądzikowo-Puck. Nadzwyczaj dobrze spisali się zawodnicy z Pomorza Gdańskiego. Impreza sportowa o zasięgu międzynarodowym rozpoczęła się na Stadionie Miejskim w Pucku. Przyciągnęła biegaczy nie tylko z Polski, ale i z Białorusi, Ukrainy a nawet z Kenii. Wśród nich znalazł się znany satyryk Jacek Fedorowicz z Warszawy, który startując z numerem 54 w kategorii powyżej 75 lat, zajął 551 miejsce z czasem 2:17:55. Po wybiegnięciu ze stadionu biegacze pokonali trasę 21,097 km, wiodącą ulicami miasta w kierunku Błądzikowa. W sumie w zawodach uczestniczyli wszyscy ci miłośnicy biegania, zrzeszeni lub niezrzeszeni w klubach, którzy ukończyli 16 lat. - Celem półmaratonu jest popularyzacja i upowszechnianie biegów na ziemi puckiej oraz propagowanie zdrowego stylu życia wśród

Fot. Daria Dunajska

Maraton „Solidarności”

społeczności – wyjaśnia wiceminister Kazimierz Plocke, dyrektor generalny imprezy. Każdy uczestnik biegu otrzymał chip, który stanowił podstawę klasyfikacji. Jego brak skutkował dyskwalifikacją. Ponadto na trasie zlokalizowano trzy punkty odżywcze na 5, 10 i 16 km z wodą mineralną, napojami izotonicznymi i cukrem. Na zakończenie biegu uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy oraz uczestniczyli w losowaniu cen-

nych nagród o wartości 200 zł każdy. Dla pierwszych sześciu zawodników w kategorii open kobiet i mężczyzn oraz trzech w poszczególnych kategoriach wiekowych przygotowano puchary i nagrody pieniężne. W tegorocznym półmaratonie zwyciężył 37-letni Iveruk Mykhaylo z Ukrainy z czasem 1:08:47. Drugie miejsce zajął Tsetserukom Ihar z Białorusi z 1:09:00, trzecie - Mashei Pavel z Białorusi z 1:10:06, czwarte - Starodubtsev Viktor z Ukra-

iny z 1:12:00, piąte - Kitur Joel z Kenii z 1:13:36 i szóste miejsce Daniel Chuchała z Polski z czasem 1:15:35. Na 364 miejscu uplasował się 25-letni Michał Plocke z Kłanina z 2:02:24. W kategorii chodu sportowego wystartował Mirosław Łuniewski z czasem 1:58:12, osiągając w międzyczasach na 5 km – 27:25, 10 km – 55:10, 15 km – 1:23:23, 20 km – 1:51:56. Ceremonii dekoracji przyglądała się rzesza turystów i mieszkańców Pucka.

Maraton MTB w Gniewinie KOLARSTWO | Niedawno zakończone Euro 2012 w pełnej krasie pokazało uroki małej nadmorskiej miejscowości Gniewina. To tu niepokonani od kilku lat na ważnych imprezach Hiszpanie czuli się jak w domu. Teraz klimat tego niezwykłego miejsca mogą poczuć kolarze górscy. 12 sierpnia, ze stadionu „Arena Mistrzów” w Gniewinie, ruszy King Oscar MTB Maraton Gniewino. Organizatorem imprezy jest Gminny Ośrodek Turystyki i Sportu. Uczestnicy na trasę ruszą o godzinie 11.00 (zapisy 8.00-10.30), a do wyboru będą mieli dwa dystanse: Mega 40 km (630 m przewyższenia) oraz Giga 80 km. Na King Oscar MTB Maraton Gniewino w każdej kategorii wiekowej zostaną wręczone trofea sportowe. Dodatkowo na dystansie Giga (TOP-10 Open) i Mega (TOP-5 Open) wręczane będą nagrody finansowe. Organizatorzy przygotowali w tym roku pulę nagród finansowych w wysokości 10.000 zł. Start w maratonie już zapowiedziały wszystkie kluby wybrzeżowe oraz czołowi kolarze górscy w kraju: Andrzej Kaiser, Bogdan Czarnota, Robert i Bartosz Banachowie oraz współgospodarz imprezy Przemysław Ebertowski. Oficjalna strona internetowa maratonu: http://www. gotisgniewino.pl/mtb-maraton-2012. (luK)

Rajd rowerowy do Darżlubia REKREACJA | Powstałe niedawno Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnych „Przystanek” w Wejherowie organizuje raj rowerowy do Darżlubia. Początek w sobotę 18 sierpnia o godz. 10.00. - Jedną z form aktywizacji niepełnosprawnych jest organizacja rajdu rowerowego – mówi Iwona Januszewska, prezes stowarzyszenia. - Swoimi działaniami chcemy zwrócić uwagę na fakt, że wiele jest osób, które pozostawione są samym sobie. Jak podkreśla pani prezes, ludzie z niepełnosprawnością intelektualną lub ruchową, zaburzeniami psychicznymi muszą w większym lub mniejszym stopniu radzić sobie z życiem, z problemami dnia codziennego. Właśnie z myślą o tym, organizowane są dla nich spotkania aktywnego spędzania czasu wolnego. - Integrując uczestników niepełnosprawnych w środowisku ich zdrowych rówieśników pokazujemy, że można w miłej i sympatycznej atmosferze spędzić czas wolny – dodaje Iwona Januszewska. - Uczymy aktywności i samodzielności, pokazujemy, że można żyć radośniej. Zbiórka wszystkich chętnych przy Centrum Handlowym Jantar w sobotę 18 sierpnia o godzinie 10.00. Wszystkie osoby zainteresowane rajdem prosimy o kontakt e- mailem: Stowarzyszenie_przystanek@wp.pl lub w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Dąbrowskiego 5/1. (DD)

Express Powiatu Leborskiego 14  
Advertisement