Page 1

tel. 791 764 155

Czwartek, 4 sierpnia 2011 r. Nr 31 (100) NAKŁAD 15 000 EGZ.

Zapłoną gitary i... durszlaki

Kolory Pomorza

Wypełniony muzyką i ogniem weekend czeka na mieszkańców oraz goszczących w Gdyni turystów. 6-7 sierpnia na Placu Grunwaldzkim przy muszli koncertowej odbywać się będzie bowiem VI Festiwal Rytmu i Ognia FROG 2011.

Wiatr i woda na wodzie

Festiwal zapowiada się w tym roku bardzo interesująco. Do Gdyni zjadą artyści, tancerze ognia i cyrkowcy z kraju i zagranicy by zaprezentować fireshow w najlepszym światowym wykonaniu. Jedną z atrakcji będą m. in. płonące... gitary i durszlaki Pierwszego festiwalowego wieczoru odbędzie się konkurs o laury FROG 2011. To własnie podczas konkursu zobaczyć będzie można jak zapłoną wspomniane sprzęty kuchenne i muzyczne. W niedzielę zobaczyć będzie można natomiast profesjonalnych artystów z całego świata, wśród nich: wirtuoza sztuki manipulacji płonącymi kijami Antti Sunialę, smukły aerodynamiczny sztab ognia w połączeniu z precyzyjną akrobatyką w wykonaniu All Staffs, mistrza manipulacji buugengami - Shao, magiczny i zachwycający pokaz cyrkowców Klan Grus. FROG to nie tylko festiwal ognia ale również rytmu. Organizatorzy zapowiadają niezapomniane koncerty etno, żywiołową muzykę i dźwięki bębnów. Atrakcją będzie z pewnością koncert grupy Majestic. Program festiwalu str. 2 (Ajot)

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, ogłosił Konkurs Fotograficzny „Kolory Pomorza w inwestycjach” finansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Tematem konkursu są inwestycje realizowane w województwie pomorskim w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a celem jest wyłonienie zdjęć, które najciekawiej dokumentują ich realizację.

VI edycja Targów Sportów Wodnych WIATR i WODA na wodzie rozpocznie się jutro w w gdyńskiej marinie. Przez cztery targowe dni podziwiać będzie można nie tylko najpiękniejsze jachty i łodzie, ale także najnowszy sprzęt. Targom towarzyszy wiele imprez. Honorowy patronat sprawuje prezydent Gdyni Wojciech Szczurek Po raz kolejny miejscem letniej promocji sportów związanych z wodą będzie żeglarska stolica Polski – Gdynia. W Marinie pojawią się najpiękniejsze jachty, najszybsze łodzie motorowe, skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny.

Fot. Andrzej J. Gojke

GRZBIET GAZETY

NAJLEPSZA REKLAMA

SZCZEGÓŁY U BEATY

Express Biznesu | tel. 791 980 155 Express Powiatu Kartuskiego | tel. 501 226 085 Express Powiatu Wejherowskiego | tel. 791 980 155

Mrożące krew w żyłach pokazy podczas jednego z poprzednich festiwali


2

www.expressgdynski.pl

4 sierpnia 2011 r.

KULTURA

Z DRUGIEJ STRONY

redakcja@expressy.pl

Złoto dla gdynianina

D Day Hel 2011

Jan Kanty Milczek, absolwent III LO w Gdyni, zdobył złoty medal podczas XXIII Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej, która w lipcu odbyła się w Pattaya w Tajlandii. W olimpiadzie wzięło udział 302 zawodników z 81 krajów, w tym czterech reprezentantów Polski.

W dniach 14-21 sierpnia na plażach Helu kilkuset rekonstruktorów odtworzy historyczną bitwę u wybrzeży Normandii. Wszystko rozpocznie się lądowaniem amerykańskich wojsk, a następnie „walki” przeniosą się w rejon bunkrów Rejonu Umocnionego Hel. Partnerem rekonstrukcji będzie Discovery Historia.

Program Festiwalu Rytmu i Ognia FROG

Jam session na plaży

6 sierpnia (sobota) warsztaty - godz. 13.00-15.00 – warsztat rytmiczny L’Ombelico del Mondo; - godz. 15.00-17.00 – Kamil Balmas – poi (dla średnio i wysoce zaawansowanych); - godz. 17.00-19.00 – Steve Joshua Dyffort – staff Juggling (wszystkie poziomy); część artystyczna - godz. 19.30 – koncert L’Ombelico del Mondo (laureaci konkursu bębniarskiego FROG 2010); - godz. 21.00-23.00 – występy konkursowe grup fireshow;

Janusz Muniak, Artur Jurek, Roman Ślefarski i Piotr Lemańczyk będą gospodarzami najbliższego jam session w Tea-tralnej na Plaży przy molo w Orłowie. Poniedziałkowe spotkanie odbędzie się oczywiście pod artystyczną opieką Przemka Dyakowskiego. Andrzej Gojke

a.gojke@expressy.pl

7 sierpnia (niedziela) warsztaty - godz. 11.00-13.00 – Katarzyna Szumilas – hula hoop (dla wszystkich); - godz. 13.00-15.00 – Antti Suniala double Staff/Dragon Staff (dla zaawansowanych początkujących); - godz. 15.00-17.00 – Valerie Sealey – Contact Staff (dla zaawansowanych i początkujących); - godz. 17.00-18.30 – Ksawery Kuligowski – STOMP (dal wszystkich); część artystyczna - godz.. 19.00 – koncert Majestic; - godz. 20.00 – ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród w konkursie fireshow VI Festiwalu Rytmu i Ognia FROG 2011; - godz. 20.10 – Mr. Bugeeng – pokaz manipulacji bugeengami; - godz. 20.40 – pokaz żonglerki kijami Solstix (Niemcy/ USA); - godz. 21.00 – pokaz fireshow KTTO Sirrion (laureaci konkursu fireshow FROG 2010); - godz. 21.30 – pokaz fireshow Niko & Kasmir (Finlandia); - godz. 21.40 – pokaz fireshow Klangrus (Polska); - godz. 22.10 – pokaz fireshow All Staffs & Antti Suniala (Niemcy/USA/Finlandia); - godz. 22.30-23.30 – Fire Jam – Open space. Bilety na festiwal (do nabycia przed wejściem): jeden dzień – 12 zł, dwa dni – 20 zł, dzieci do lat 12 – 6 zł za jeden dzień, 10 zł za dwa dni.

Artystycznym opiekunem gdyńskich jam session jest Przemek Dyakowski (na zdjęciu)

Dobrą atmosferę koncertu zapewniają zarówno doskonałe nagłośnienie oraz menu, z bogatym wyborem herbat i kaw. Nie można również zapomnieć o zachodzącym podczas koncertu nad zatoką słońcu. Janusz Muniak – saksofonista, jedna z najbarwniejszych postaci polskiego jazzu. Zadebiutował już w 1960 roku w lubelskim zespole Witolda Miszczaka. Został zauważony i zaproszony do zespołu Tomasza Stańki - Jazz Darings. Sukcesem okazał się dla muzyka występ w 1964 r. z kwintetem Andrzeja Trzaskowskiego na festiwalu Jazz Jamboree. Koncerty z zespołem Stańki nie przeszkodziły Muniakowi we współpracy z m. in. Krzysztofem Komedą, zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego i kwartetem Jana Jarczyka. Dopiero po kilku latach, jako w pełni ukształtowany muzyk zdecydował się prowadzić własne składy. Piotr Lemańczyk - kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Jest laureatem konkursów jazzowych: Jazz Juniors 95 i 96 w Krakowie. Nagrodzony za indywidualność, kompozycje oraz najlepszy instrumentalista;

Jazz nad Odrą 96 - nagroda za kompozycje oraz Pomorska Jesień Jazzowa 96, gdzie otrzymał „Złoty Kulcz do Kariery” Jedyny europejczyk w amerykańskim zespole Beatlejazz.. Nagrał cztery autorskie płyty. Roman Ślefarski – perkusista, oprócz jazzu biegle porusza się w różnych gatunkach muzycznych: pop, rock, punk, reggae, ska, folk, blues, zydeco, latino. Jako muzyk sesyjny brał udział w nagraniu kilkunastu płyt i ścieżek dźwiękowych do filmów i spektakli. Zagrał główną role w filmie „Moje miejsce”, opowiadącym historię... perkusisty. Artur Jurek - pianista, hammondzista, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat Festiwalu Jazz Juniors wspólnie z zespołem “Unit Seven”. Występował u boku Minoru Ozone, Sadao Watanabe, Douga Camerona, Iana Gillana, Hala Fraziera, Jordana Benetta. Aranżuje na potrzeby gdyńskiego Teatru Muzycznego, Maybe Theater Company, Hevelius Brass. Tea-tralna na Plaży, Scena Letnia Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni Orłowie8 sierpnia 2011 (poniedziałek) godzina: 20:00 bilety: 10 zł


www.expressgdynski.pl

redakcja@expressy.pl

AKTUALNOŚCI Z TYGODNIA

3

4 sierpnia 2011 r.

Wakacje z angielskim

Dyżur reportera

Dzieci w wieku 12-15 lat i dorośli uczą się w Małym Kacku bezpłatnie języka angielskiego. Zajęcia prowadzi Rafał Wachowiak, któremu w organizacji lekcji pomogli radni dzielnicy oraz mieszkańcy. Rozpoczęły się 18 lipca i potrwają 5 tygodni. Odbywają się przy parafii Chrystusa Króla.

Nasz reporter czeka na sygnały od Czytelników w poniedziałki i czwartki w godz. 8.00 – 9.00 pod nr tel. 796 663 155. Zadzwoń!

Akademia dla bizneswoman

Modernizm w obiektywie Agencja Rozwoju Gdyni Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie „Pomorskie Towarzystwo Fotograficzne” zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym „Gdyński modernizm w obiektywie”.

W planach organizatorów jest w przyszłości objęcie zasięgiem Akademii na całej Polski. Projekt uzyskał poparcie Prezydenta Miasta Gdyni Akademia Przedsiębiorczej Kobiety jest projektem stworzonym z myślą o aktywnych kobietach – liderkach, które chcą świadomie pokierować swoją karierą oraz wprowadzić pozytywne zmiany zarówno w swoim życiu, jak i w środowisku pracy. Uczestniczki podczas różnorodnych zajęć uczyć się będą planowania strategii rozwoju firmy, reagowania w sytuacjach kryzysowych i stresu, budowania relacji z otoczeniem zarówno w firmie jak i na zewnątrz i skutecznego zarządzania. Dzięki indywidualnym sesjom coachingowym, będą też mogły poznać lepiej same siebie i w pełni wykorzystywać swój potencjał w pracy i życiu. – Koncepcja uruchomienia Akademii Przedsiębiorczej Kobiety zrodziła się naturalnie – mówi pomysłodawczyni projektu, Monika Reszko. – Na trójmiejskim rynku szkoleniowo-doradczym po prostu brakowało miejsca, gdzie kobiety mogłyby budować i rozwijać samoświadomość względem biznesu, jak i własnego rozwoju. Włączając do współpracy wysoko wykwalifikowaną kadrę trenerów oraz tworząc bogaty program zajęć, staraliśmy się stworzyć uczestniczkom optymalne warunki do wzrostu i jestem przekonana, że to się udało. Projekt uzyskał poparcie Prezydenta Miasta Gdyni, Pana Wojciecha Szczurka, oraz osobistości świata nauki i biznesu.

W Loży Honorowej Akademii zasiadają prof. Halina Brdulak oraz prof. Andrzej Blikle – podkreślający, że samorozwój i przedsiębiorczość kobiet to ważny element funkcjonowania w społeczeństwie. Swego poparcia inicjatywie udzielił prezydent Wojciech Szczurek, pisząc w liście do organizatorek Akademii m.in.: - „Z uwagą i zainteresowaniem odbieram sygnały dotyczące działalności Studenckiego Forum Business Centre Club i podejmowanych przez nią zadań. Kolejna inicjatywa jaką stanowi Akademia Przedsiębiorczej Kobiety stanowi ciekawe i zapewne wartościowe rozwinięcie realizowanych dotychczas projektów. Cieszy mnie, że kobiety uczestniczące w projekcie znajdą w nim fachową pomoc i doradztwo na każdym etapie tworzenia i rozwoju własnego przedsiębiorstwa. Jest to tym, bardziej istotne, że kobiety prowadzą niewiele mniej niż połowę prywatnych polskich firm, stanowiąc bez wątpienia poważną siłę i istotną wartość polskiej gospodarki. Program Akademii Przedsiębiorczej Kobiety odpowiada na realne potrzeby przyszłych i aktualnych właścicielek firm. Przygotowywany jest na bazie doświadczeń kobiet prowadzących już własne firmy wyników badań przeprowadzonych wśród tej grupy kobiet. Pierwsza edycja Akademii Przedsiębiorczej Kobiety ruszy już jesienią i obejmować będzie pięć modułów realizowanych podczas zjazdów weekendowych. Pierwszymi realizowanymi tematami będą: „Ja”, „Firma”, „Pracownik”, „Klient i Rynek”oraz „Zarzą- Kobiety prowadzą wiele prywatnych polskich firm, stanowiąc bez wątpienia poważną siłę i istotną wartość polskiej gospodarki dzanie”. Fot. Stockphoto

Andrzej Gojke

a.gojke@expressy.pl

o długości 279 m, 7,7 m zanurzenia oraz 78.340 tonażu nazywany jest „statkiem światła” ze względu na szklane sufity, dużą ilość świetlików oraz ogromnych Na cumującym w Porcie Gdynia przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych stat- okien gwarantującym pasażerom wspaniałe widoki. Należący do ku pasażerskim Deutschland odbyła się 28 lipca 2011r. gala uświetniająca Royal Caribbean International debiut nowej stacji telewizyjnej Romance TV Polska w Platformie „n”. (armatora posiadającego również największy wycieczkowiec świa1 września 2011 Roku Ro- sów wycieczkowych w Niem- ża Francuskiego gdyńskiego ta - Oasis of the Seas), zbudowamance TV Polska, kanał na- czech. Należący do linii Peter portu zawinął statek pasażer- ny w 1998 roku statek mieści poleżący do Mainstream Ne- Deilmann „Statek Marzeń” ski Vision of the Seas. Kolos nad 2.000 pasażerów. (A) tworks Holding, startuje na o długości 175m., zaprojekwiodącej platformie sateli- towany w stylu Art Deco, na tarnej telewizji HD „n”. MS pokład zabiera 513 pasażeDeutschland, który był gwiaz- rów. Do ich dyspozycji są trzy dą popularnego u naszych za- restauracje, dwa bary, spa i chodnich sąsiadów serialu siłownia oraz sala teatralna. “Statek Marzeń”, to ikona rej- Tego samego dnia do Nabrze-

Gala na Statku marzeń

Należący do Royal Caribbean International statek mieści ponad 2.000 pasażerów

Fot. Katarzyna Smolińska

Akademia Przedsiębiorczej Kobiety powstaje w Trójmieście. Ten nowy projekt edukacyjny skierowany jest do aktywnych kobiet, które prowadzą własne firmy lub planują ich założenie. Pierwsze sesje szkoleniowe odbędą się jesienią.

Konkurs ten obejmuje dwie kategorie: „Gra świateł w architekturze modernistycznej Gdyni” oraz „Rytm, symetria i asymetria w architekturze modernistycznej Gdyni”. Celem konkursu jest promocja walorów miasta: historycznych oraz estetyczno - architektonicznych, które znakomicie przedstawia Gdyński Modernizm. Przewodniczącym jury będzie wieloletni fotoreporter CAF i PAP Stefan Kraszewski. Jest o co walczyć. Zwycięzcy otrzymają: I nagroda to 1500,00 PLN oraz pamiątki ze Szlaku Modernizmu Gdyni, II nagroda : udział w warsztatach fotograficznych organizowanych przez SPTF o wartości 600 PLN, odtwarzacz MP3 i pamiątki ze Szlaku Modernizmu Gdyni, III nagroda: odtwarzacz MP3

i pamiątki ze Szlaku Modernizmu Gdyni. Dodatkowo zostanie wyróżnionych kilkanaście prac, których autorzy otrzymają pamiątki Szlaku Modernizmu Gdyni. Prace wyżej wymienionych zostaną opublikowane na stronach internetowych organizatorów oraz wezmą udział w wystawie, która odbędzie się w trakcie „Weekendu z architekturą” w dniach 19-21sierpnia 2011 w Śródmieściu Gdyni. Prace można nadsyłać do 14 sierpnia 2011 na adres: Agencja Rozwoju Gdyni Sp. z o.o., ul. Świętojańska 141, 81-404 Gdynia, z dopiskiem: Konkurs Fotograficzny „Gdyński modernizm w obiektywie”. Regulamin konkursu oraz kartę zgłoszeniową można znaleźć na stronie Agencji Rozwoju Gdyni www.arg. gdynia.pl. (Skate)

Zostań dziennikarzem „Dziennikarz to nie zawód. To charakter” - takie stwierdzenie jest powszechne w środowisku dziennikarskim. Co oznacza? Dopóki nie spróbujesz swych sił, nie dowiesz się, czy i w Tobie nie drzemie Ryszard Kapuściński, Tomasz Lis czy Justyna Pochanke. Doskonałą okazją jest gazeta EXPRESS GDYŃSKI, który ukazuje się co tydzień w Gdyni. Jeśli jesteś ciekawy świata, widzisz więcej niż inni, jesteś dociekliwy, nie przechodzisz obojętnie obok ludzkich spraw - przyjdź do nas. Dzięki mediom można wiele zmienić, a my – z Twoją pomocą – chcemy to robić. Jeśli nigdy wcześniej nie pisałeś artykułów – nie szkodzi. Doświadczony dziennikarz służy pomocą w zakresie warsztatu. Może okaże się, że dziennikarstwo jest Twoim sposobem na życie? Jeśli już publikowałeś – tym lepiej. Zapraszamy do współpracy, wyślij nam swoje teksty na adres: p.ruszewski@expressy.pl. Najciekawsze opublikujemy na łamach Expressu Gdyńskiego.


4 sierpnia 2011 r.

www.expressgdynski.pl

Zawał na Bałtyku W nocy z czwartku na piątek (28/29 lipca) śmigłowiec Marynarki Wojennej uczestniczył w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebował pasażer statku „Deutschland”, u którego podejrzewano zawał serca. Chory został podjęty przez załogę śmigłowca i przetransportowany na ląd w celu hospitalizacji. Kilka minut przed godziną 01:00 w nocy Morskie Ratownicze Centrum Koordy-

nacyjne Gdynia zaalarmowało służby operacyjne Marynarki Wojennej, że odebrano sygnał wzywania pomocy nadany ze statku pasażerskiego „Deutschland”. Jednostka znajdowała się ok. 35 mil morskich (ok. 65 km) na północny wschód od Gdyni. Pomocy potrzebował

Wiatr i Woda już jutro

Fot. Andrzej J. Gojke

Fot. Andrzej J. Gojke

VI edycja Targów Sportów Wodnych WIATR i WODA na wodzie rozpocznie się jutro w w gdyńskiej marinie.

Przez cztery targowe dni podziwiać będzie można nie tylko najpiękniejsze jachty i łodzie, ale także najnowszy sprzęt. Targom towarzyszy wiele imprez. Honorowy patronat sprawuje prezydent Gdyni Wojciech Szczurek Po raz kolejny miejscem letniej promocji sportów związanych z wodą będzie żeglarska stolica Polski – Gdynia. W Marinie pojawią się najpiękniejsze jachty, najszybsze łodzie motorowe, skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny. W hali namiotowej ustawionej na nabrzeżu Mariny będzie można oglądać osprzęt żeglarski, motorowodny, sprzęt do nurkowania, windsurfingu, kajakarstwa, sprzęt asekuracyjny i ratunkowy, odzież turystyczną i sportową. Pojawią się wystawcy nie tylko z Polski, ale i zagranicy. Nie zabraknie również organizatorów czarterów, regat, wyjazdów szkoleniowych i

turystycznych. W ramach atrakcji odbędą się koncerty, pokazy ratownictwa na wodzie oraz prezentacje sportów wodnych. Na gdyńskiej plaży miejskiej odbędzie się XXVI Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej. Wystąpią na żywo gwiazdy muzyki żeglarskiej. W tym roku, po raz drugi zostanie wręczona nagroda Prezydenta Miasta Gdyni w konkursie GDYNIA YACHT DESIGN. Wyłonione zostaną najładniejsze jachty: żeglarski i motorowerowy, dostępne na rynku w Polsce – „Jacht roku w Polsce”. Organizatorem konkursu jest redakcja Magazynu ŻAGLE przy współpracy Targami Wiatr i Woda. Uroczyste otwarcie targów odbędzie się już dziś o godzinie 13.00. Targi zwiedzać można: czwartek 4 sierpnia w godz. 12.00-19.00, 5-6 sierpnia – 11.00-19.00, 7 sierpnia – 11.00-17.00. (Skate)

W marinie pojawią się najpiękniejsze jachty

70-letni mężczyzna – obywatel Niemiec. Ze wstępnych informacji przekazanych służbom ratowniczym wynikało, że mógł on doznać zawału serca. Na pomoc choremu wysłano śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej W-3RM „Anakonda”. Śmigłowiec, dowo-

redakcja@expressy.pl

dzony przez kpt. mar. pil. Piotra Dejnka wystartował o godzinie 01:14. Po osiągnięciu rejonu akcji załoga przystąpiła do operacji podjęcia chorego. Na pokład statku zszedł ratownik pokładowy chor. mar. Krzysztof Bilecki. Następnie, w asyście ratownika chory mężczyzna został podjęty na pokład „Anakondy” za pomocą noszy ratowniczych. O godzinie 02:08 był już na pokładzie śmigłowca. O godzinie 02:35 śmigłowiec wylądował na lotnisku w Gdyni Babich Dołach, gdzie chorego (był przytomny) przekazano obsadzie kaPomocy potrzebował pasażer statku „Deutschland”, u którego retki reanimacyjnej. (ipra) podejrzewano zawał serca Fot. Andrzej J. Gojke

4


www.expressgdynski.pl

redakcja@expressy.pl

4 sierpnia 2011 r.

Boso, śladem neandertala

5 Piękniejsze podwórka

Ponad siedmiokilometrowa trasa leśnymi ścieżkami czeka na wszystkich, którzy wyruszą w najbliższą niedzielę 7 sierpnia w pierwszym Marszu Neandertala. Start o godz. 10.00 przy wiacie, na przedłużeniu ul. Wolności, ok. 300 m od jej granicy z lasem. Człowiek neandertalski, neandertalczyk – wymarły przedstawiciel rodzaju Homo (człowiek), znany z plejstocenu (ok. 400 000 do ok. 24 500 lat temu), w zależności od autorów klasyfikowany jako podgatunek człowieka rozumnego – Homo sapiens neanderthalensis – lub odrębny od niego gatunek – Homo neanderthalensis

Wszyscy, którzy podejrzewają w sobie gen pierwotnego człowieka albo zwyczajnie lubią kontakt z naturą, mogą wziąć w „wyprawie” udział. Trasę marszu wytycza szlak niebieski w rejonie gdyńskich dzielnic Grabówek i Działki Leśne. Wiedzie ona malowniczymi ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Uczestnicy rajdu podziwiać będą mogli widoki na gdyński port i obcować z leśną naturą. W marszu, który jak przewidują organizatorzy potrwa około 2 godzin mogą wziąć udział wszyscy. Dozwolone wspomaganie się kijkami - zwykłymi i nordic walking. - Neandertalczycy, którzy dotrą do mety będą mogli odcisnąć

w glinie swoją stopę – mówi współorganizator imprezy znany gdyński podróżnik Jarosław Tyślewicz. - Ślad zostanie utrwalony na wieki i wmurowany w aleję Marszu Neandertala, która powstać ma na terenie dzielnicy Działki Leśne Zgłoszenia na stronie: www. marszneandertala.pl lub w dniu zawodów w biurze startowym, które otwarte będzie w godz. 8.00 - 9.30. Młodzież między 16 a 18 rokiem życia powinna mieć pisemną zgodę rodzica lub prawnego opiekuna. Dzieci mogą maszerować pod opieką osoby dorosłej. Wpisowe wynosi 15 zł. Koszt pamiątkowego odcisku stopy to również 15 zł. (Ajot)

Piękna Helena przyjechała do Trójmiasta W sobotę do Trójmiasta przyjechał pociąg Heweliusz, prowadzony przez parowóz z wolsztyńskiej parowozowni – słynną „Piękną Helenę”, pospieszną lokomotywę z 1937 roku. Specjalny pociąg Towarzystwa Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni wyruszył z Poznania jako „Flota Wielkopolski”, by dotrzeć na Jarmark św. Dominika w Gdańsku. Na tamtejszym dworcu przeistoczył się w „Heweliusza” i o godz. 13.39 wyruszył do Gdyni gdzie zjechał do lokomotywowni. Tam

poddany został zabiegom kosmetycznym – wodowaniu i nawęglaniu. W drogę powrotną wyruszył o godz. 17.28. Do Gdańska zawita o godz. 18.32. Skład uzupełniały cztery wagony – piętrusy, wystylizowane na lata 70. i 80. ubiegłego wieku. Każdy mógł zostać pasażerem tego zabytkowego wehikułu. (dd)

W ramach realizowanego przez Biuro Ogrodnika Miasta oraz młodych architektów skupionych wokół Towarzystwa Urbanistów Polskich i Grupy Projektowej Razy2 projektu „Zielona Gdynia od podwórka” odbędą się 13 sierpnia warsztaty plenerowe na jednym z podwórek przy ul. Abrahama. W trakcie warsztatów, które pod okiem profesjonalistów zorganizowane zostaną wewnątrz kwartału pomiędzy ulicami Kilińskiego i Żwirki i Wigury (na tyłach kamienic przy ul. Świętojańskiej 78). Pomysły, jakie powstaną podczas warsztatów złożą się koncepcję do realizacji profesjonalnego projektu ogrodu na tym terenie. Zwieńczeniem projektu będzie również powarsztatowa wystawa . Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest zamieszkanie na terenie Śródmieścia. Zdolności plastyczne nie są wymagane, jedynie otwarty umysł i dobra energia, mogą w nich uczestniczyć zarówno dorośli jak i dzieci. Chęć uczestnictwa można głaszać na adres mailowy ogrodnik.miejski@gdynia. pl, do poniedziałku 8 sierpnia 2011 r. O przyjęciu do grona uczestników decyduje kolejność zgłoszeń. Ilość miejsc jest ograniczona! W przypadku zgłaszania osób niepełnoletnich wymagana będzie pisemna zgoda Rodzica na uczestnictwo w warsztatach. (ajg)


6

4 sierpnia 2011 r.

www.expressgdynski.pl

EDUKACYJNY EXPRESS EKOLOGICZNY

redakcja@expressy.pl

Mniej zanieczyszczeń Do 2015 r. Polska będzie walczyć z nadmiarem dwutlenku siarki i tlenków azotu przez system handlu uprawnieniami do ich emisji. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który tworzy system bilansowania i rozliczania wielkości tych emisji dla elektrowni, ciepłowni i elektrociepłowni.

Latanie na biopaliwach Jeden z silników należącego do Lufthansy samolotu Airbus A321 o numerze rejestracyjnym DAIDG obsługujący w regularnych lotach rejsowych trasę Hamburg - Frankfurt – Hamburg zasilany jest mieszanką tradycyjnego paliwa oraz paliwa biosyntetycznego w proporcji 50/50. Lufthansa jako pierwsza zastosowała biopaliwo w codziennych lotach rejsowych.

Fot. www.flightsim.com

Biopaliwo do silników odrzutowych zostało zatwierdzone przez Amerykańskie Towarzystwo Testowania i Materiałów (American Society for Testing and Materials, ASTM). Posiada ono podobne do paliw tradycyjnych właściwości, może więc być stosowane we wszystkich rodzajach samolotów i to bez potrzeby modyfikacji silnika samolotu. Pierwszy lot z Hamburga do Frankfurtu w ramach półrocznego okresu prób odbył się niespełna trzema tygodniami. W okresie testowym zastosowanie biopaliwa pozwoli ograniczyć poziom emisji CO2 o ok. 1500 ton. Lufthansa to pierwsza linia lotnicza na świecie, która użyje biopaliwa w codziennych lotach rejsowych – powiedział Bart Buyse, dyrektor generalny Lufthansy w Polsce. Tym samym kontynuujemy sprawdzoną i skuteczną strategię proekologiczną firmy”. Z uwagi na fakt, że transport lotniczy jest jedynym sposobem podróżowania, który w dającej się przewidzieć przyszłości będzie nadal zależny od paliw płynnych, branża lotnicza oraz środowiska badawcze muszą opracowywać i testować alternatywne rozwiązania. Zasoby surowców naturalnych są ograniczone. Konieczne jest także obniżenie poziomu emisji CO2. Głównym celem

długofalowych testów operacyjnych jest zbadanie wpływu biopaliw na serwisowanie maszyn i czas życia silników samolotowych. Paliwo biosyntetyczne stosowane przez Lufthansę jest wynikiem przetwarzania czystej biomasy i zawiera rośliny jatrofę i lnicznik oraz tłuszcze zwierzęce. Zaopatrujac się w biopaliwa Lufthansa dba o to, by pochodziły one od ekolo-

gicznych dostawców i powstawały w wyniku ekologicznych procesów produkcyjnych. Dostawcy muszą spełniać kryteria przyjęte przez Parlament Europejski i Radę w Dyrektywie o Energii Odnawialnej. Paliwo stosowane przez Lufthansę produkowane jest przez fiński koncern naftowy Neste Oil, który posiada bogate doświadczenie w produkcji biopaliw i od wielu lat współpracuje z Lufthansą.

Całkowity koszt realizacji projektu testowania biopaliwa oceniany jest przez Lufthansę na ponad 6,6 mln euro. Niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Technologii przyznało 2,5 mln euro na realizację tego projektu, będącego częścią szerszego programu znanego pod nazwą FAIR (Future Aircraft Research). Jego celem jest zbadanie dodatkowo innych zagadnień poza kompatybilno-

ścią biopaliw, takich jak nowe koncepcje napędów i samolotów oraz inne rodzaje paliw, jak płynny gaz ziemny (LNG). Zastosowanie paliw biosyntetycznych to element strategii ochrony klimatu realizowanej przez Lufthansę i zmierzającej do obniżenia poziomu emisji CO2 przez transport powietrzny. Linie zamierzają osiągnąć cele ekologiczne dzięki podjęciu szeregu różnych działań- m.

in. bieżącej modernizacji floty, technologicznych zmian w samolotach i silnikach, działań operacyjnych oraz poprawy infrastruktury. Wdrażanie nowych technologii pozwoliło Lufthansie na poprawę wydajności w zużyciu paliwa o ponad 30 proc. na przestrzeni ostatnich 10 lat. Samoloty Lufthansy zużywają średnio 4,2 litra na 100 pasażerokilometrów. (ANGO)

Bezpieczne dla ptaków i zwierząt Jedyne na świecie

W 2011 roku WWF obchodzi podwójne urodziny! Już od 50 lat na świecie i od 10 w Polsce fundacja chroni przyrodę z ludźmi i dla ludzi. Przez te lata WWF w Polsce i na świecie ratował ginące gatunki roślin i zwierząt, ochronił wiele miejsc ich występowania, działał na rzecz zapobiegania degradacji środowiska, poprawiając w ten sposób poziom życia ludzi. WWF jest jedną z największych na świecie organizacji działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego. W czasie półwiecza działalności w 150 krajach, WWF przyczynił się do ochrony wielu ginących gatunków zwierząt oraz unikalnych miejsc przyrodniczych na świecie. Przed fundacją kolejne globalne wyzwania. Od stanu środowiska zależy bowiem przyszłość nas samych.

Prawie 9 milionów zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzyma Energa-Operator w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego zadaniem jest wspieranie działań w zakresie efektywnej dystrybucji energii. Dzięki tym środkom do końca 2013 r. we wszystkich oddziałach spółki wymienionych zostanie ponad tysiąc wyeksploatowanych transformatorów rozdzielczych. - Według naszych szacunków wymiana transformatorów pozwoli na redukcję strat na ponad 50-procentowym w skali projektu – mówi Artur Żuk, kierujący pracami zespołu projektowego . Da to oszczędność rzędu 4GWh energii rocznie. Wymiana pierwszych urządzeń rozpocznie się październiku br. Projekt wpisuje się w strategiczne działania Energi – Operator, takie jak nowocze-

sność i niezawodność. Nowe transformatory dzięki osłonom na izolatorach przepustowych są bezpieczne dla ptaków i małych zwierząt leśnych. Zgodnie z obowiązującymi zasadami dofinansowania projektów ze środków UE, nowo montowane transformatory zostaną oznakowane naklejkami z informacjami

o projekcie, zawierającymi m. in. znak graficzny i logotyp Programu Operacyjnego oraz emblemat Unii Europejskiej. Na konkurs napłynęły łącznie projekty z 52 przedsiębiorstw energetycznych. Ponad połowa (28) spośród nich zakwalifikowało się do uzyskania dofinansowania. (ANGO)

Nowe transformatory dzięki osłonom na izolatorach przepustowych są bezpieczne dla ptaków i małych zwierząt

Fot. www.masdarcity.ae

Podwójny jubileusz WWF

Masdar, ma być jedynym na świecie miastem z ujemnym śladem węglowym. Oznacza to, że zapewniałoby ono większą produkcję energii, niż faktycznie zużywa. Według przewidywań, w 2025 roku ma osiągnąć powierzchnię 6 km kw. I liczyć będzie ok. 50 tysięcy mieszkańców. Masdar stać się ma iedzibą 1,5 tys. firm specjalizujących się w inwestycjach i produktach ekologicznych. Miasto powstaje ok. 20 km. od stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na dachu 8 piętrowego biurowca Masdar Headquarters, który stanie w centrum Masdaru zamontowane zostaną jedne z największych na świecie paneli słonecznych. Odpowiednia temperaturę i wentylację zapewnić mają specjalnie zaprojektowane kolumny.


www.expressgdynski.pl

redakcja@expressy.pl

4 sierpnia 2011 r.

7

Wynajem eko aut

Spalarnie ścieków

Peugeot oraz Mitsubishi to pierwsze firmy które podpisałyy umoycznych aut wę z grupą Polenergetyka na wynajem swoich elektrycznych nergetyka chce firmom. Nie będą to jedyne marki, z którymi Polenergetyka współpracować. Ceny wynajmu będą ustalanee indywidualnie.

Największe miasta w Polsce uruchomiły lub w niedługim czasie uruchomią spalarnie osadów ściekowych. Przedsięwzięcie kosztować będzie dziesiątki milionów złotych. Droga jest nie tylko budowa takich oczyszczalni ale olbrzymie są także koszty ich eksploatacji. Koszty utrzymania spalarni wliczone zostaną do rachunków za wodę i odbiór ścieków.

Fot. Andrzej J. Gojke

Pralnia Eko - Laguna

Jedną z inwestycji jest realizowana przez gdyński PEWIK rozbudowa systemów kanalizacji sanitarnej i zaopatrzenia w wodę na obszarze Gdyni

Kolory Pomorza w inwestycjach Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, ogłosił Konkurs Fotograficzny „Kolory Pomorza w inwestycjach” finansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Tematem konkursu są inwestycje realizowane w województwie pomorskim w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a celem jest wyłonienie zdjęć, które najciekawiej dokumentują ich realizację. Konkurs jest adresowany do mieszkańców województwa pomorskiego i ma charakter otwarty, co oznacza, że organizatorzy zapraszają do udziału w nim zarówno amatorów jak i tych, którzy fotografią zajmują się profesjonalnie. Konkurs podzielonu jest także na dwie kategorie wiekowe – uczestnicy pełnoletni i niepełnoletni. Zgodnie z regulaminem, który znaleźć można na stronach www.wfosigw-gda.pl , każdy autor może nadesłać maksymalnie 3 prace konkursowe wykonane w dowolnej technice. Zdjęcie należy nadsyłać

w formie cyfrowej i minimalnej rozdzielczości 1920x1440 pikseli. Rozmiar nie może przekraczać 10 MB. Należy także dołączyć opis zdjęcia, w którym należy podać nazwę fotografowanej inwestycji, jak również krótkie uzasadnienie wyboru i określenie miejsca, ż którego zostało zrobione. Prace konkursowe należy przesyłać pojedynczo pocztą elektroniczną na adres: konkursfoto@wfosigwgda.pl każdorazowo podając w treści e-mail: tytuł zdjęcia, opis zdjęcia, imię, nazwisko i rok urodzenia autora, jego adres zamieszkania oraz adres elektroniczny. Każdy z uczestników Konkursu zobowiązany jest złożyć w Funduszu, osobiście lub za pośrednictwem poczty, własnoręcznie podpisane oświadczenie zawierające: deklarację, że do przesłanych

na Konkurs zdjęć posiada pełnię praw autorskich, a zdjęcia nie naruszają praw osobistych osób trzecich oraz zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych przez Fundusz dla potrzeb Konkursu. Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 10 września 2011 roku, natomiast termin składania oświadczeń upływa 15 września 2011 roku. Przesłanie prac konkursowych jest jednoznaczne z przyjęciem przez ich autora warunków regulaminu oraz udzieleniem Funduszowi nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej w czasie licencji do wykorzystania zdjęć w sposó określony w regulaminie konkursu. Komisja konkursowa oceni prace do 30 września i przyzna zwycięzcom nagrody rzeczowe w postaci sprzętu turystycznego (po trzy na-

grody w każdej kategorii wiekowej). Komisja zastrzega sobie również prawo innego podziału nagród oraz prawo do przyznania dodatkowych wyróżnień. Laureaci Konkursu zostaną powiadomieni o przyznanych nagrodach drogą elektroniczną. Zarząd Funduszu zastrzega sobie prawo do przerwania lub odwołania Konkursu bez podania przyczyny. Informacja o wynikach Konkursu zawierająca nazwiska laureatów oraz nagrodzone zdjęcia zostanie opublikowana na stronie internetowej Funduszu pod adresem: http://www. wfos-gw-gda.pl nie później niż w terminie 14 dni od daty rozstrzygnięcia konkursu. (ANGO)

Wykaz inwestycji realizowanych w województwie pomorskim w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

1. Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Gniewinie wraz z rozbudową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej; 2. Kompleksowe wyposażenie w kanalizację sanitarną miasta Tczew-Etap IV wraz z magistralą wodociągową; 3. Kompleksowy program gospodarki ściekowej gminy Tczew; 4. Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie części gminy Starogard Gdański; 5 Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie gminy Szemud w Bojanie, Koleczkowie i Dobrzewinie; 6. Rozbudowa systemu kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz sieci wodociągowej w aglomeracji Kwidzyn; 7. Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Kartuzy; 8. Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w zlewni rzek Słupi i Łupawy w aglomeracji Sierakowice; 9. Zabezpieczenie brzegów Morza Bałtyckiego będących w administracji Urzędu Morskiego w Gdyni; 10. Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Uzdrowisku Sopot; 11. Rozbudowa systemów kanalizacji sanitarnej i zaopatrzenia w wodę na obszarze Gdyni; 12. Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej strefy nadmorskiej w aglomeracji Władysławowo; 13. Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Hel; 14. Modernizacja gospodarki ściekowej w mieście Łeba; 15. Przebudowa z rozbudową oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej w gminie Ustka.

Eko-Laguna przy ul. Legionów 115 w Gdyni to pierwsza na Pomorzu pralnia wykorzystująca innowacyjną metodę prania Lagoon. Metoda polega na czyszczeniu tkanin na mokro. Dzięki jej zastosowaniu ubrania są czyste, pachnące, a włókna nie ulegają zniszczeniu. System Lagoon jest przyjazny dla środowiska naturalnego, gdyż środki są w pełni biodegradowalne. System ten posiada certyfikat ochrony środowiska ISO 14001. W zakres naszych usług oprócz prania wchodzi także prasowanie oraz podstawowe czynności detaszerskie, przeróbki krawieckie. Niebawem w ofercie pojawi się także usługa maglowania i czyszczenia dywanów. Dostarczamy także garderobę do domu klienta. Obsługujemy klientów indywidualnych, a także instytucjonalnych tj. hotele, restauracje itp.

Ekologicznie w biznesie Redakcję miesięcznika „Ecomanager” ogłosiła konkurs „Ekoodpowiedzialni w biznesie”, który ma na celu wyłonienie przedsiębiorstw z sektora przemysłu, prowadzących szeroką działalność (inwestycyjną, edukacyjną i informacyjną), związaną z ochroną środowiska. Przedmiotem konkursu są podejmowane przez firmę inicjatywy, mające na celu minimalizowanie wpływu jej działalności i wytwarzanych produktów na środowisko. Ocenie podlegają także ogólne kwestie związane z ochroną środowiska w firmie. Konkurs skierowany jest do podmiotów z branży przemysłowej, posiadających siedzibę na terytorium Polski, prowadzących na jej terenie działalność na rzecz ochrony środowiska. Regulamin i formularz zgłoszeniowy na stronie www. ecomenager.pl. Zgłoszenia należy nadsyłać do 30 września 2011 r. na adres „Ecomanager”, ul. Daleka 33, 60-124 Poznań z dopiskiem KONKURS. Wyłonienie laureatów nastąpi w listopadzie podczas Gali Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON, poprzedzającej Międzynarodowe Targi Ochrony środowiska POLEKO w Poznaniu.


8

www.expressgdynski.pl w.exp pressgdynski.pl

4 sierpnia 2011 r.

redakcja@expressy.pl

wyślij sms-a i wygraj

OGŁOSZENIA

Pierwszy sms, który zostanie w piątek wysłany na numer 79986 lub 72240 wygrywa. Ogłoszenie, które zostanie w nim przesłane zostanie opublikowane na górze strony w szczególnie widocznym miejscu. Dodatkowo nic nie płacisz, a Twoje ogłoszenie jest wyróżnione!

INFORMACJA DLA CIEBIE

Uczciwa 30 letnia dziewczyna szuka pracy jako niania, pomoc domowa lub sprzątaczka Sierakowice - Kartuzy tel. 694 236 680

dowań

INFORMATOR MEDYCZNY

KUPIĘ ZAMIENIĘ

Emerytka, lat 62, bez nałogów, zaopiekuje się dzieckiem, może być niemowle, lub starsza osobą, 515 654 688

Sprzedam zadbaną działkę 300 m2, bez altany, w Gdyni na Obłużu (rod.im.reja), tel: 886 759 743

Kolportaż gazet, reklam-ówek, Wejherowo-Reda-Rumia, 515 654 688

DO WYNAJĘCIA Hala produkcyjna z zapleczem oraz małym mieszkaniem o łącznej pow 450 m2, plac składowy 1000 m2 przy trasie Wejherowo Lębork, tel: 608 083 608

Szukam pracy od zaraz, tel. 695 462 819 Szukam pracy jako pomocnik murarza z Żukowa i okolic, tel. 691 625 547

Wynajmę pokój umeblowany dla jednej osoby w Wejherowie, tel: 508 847 164

Kobieta 41 lat, zaopiekuję się dzieckiem u siebie w domu, w wieku powyżej 3 lat (Os. KaszubskieWejherowo), doświadczenie, tel: 692 575 818

Odnajmę pokój w Wejherowie tel: 608 025 391

dołącz swoją firmę do informatora tel. 791 764 155

NIERUCHOMOŚCI SPRZEDAM Sprzedam działkę ogrodniczą w Wejherowie przy ul. Sucharskiego 485 m2, domek murowany do całkowitego remontu, cena: 18 tys. zł, tel. 513 014 781 Lewinko, działka rekreacyjna z planem zagospodarowania uzbrojona w prąd i wodę, otoczona 4-5 m sosnami, cena 65.900 zł, tel. 692 229 231 Wydzierżawię lokal handlowy na osiedlu w dobrym punkcie w Wejherowie o powierzchni 17m2 cena: 600 zł plus opłaty, tel: 501 658 410 Sprzedam lokal handlowy na osiedlu w dobrym punkcie w Wejherowie o powierzchni 17m2,

cena: 38 tys zł, tel: 501 658 410 2 pokojowe ok 45 m2 wys parter w 2 piętrowym budynku, pełna własność, atrakcyjne, Rumia Janowo, 240 tys zł, garaż, 25 tys zł, sprzedaż, tel: 506 972 999 Sprzedam 3 pokoje, 53 m2 w Wejherowie, własnościowe, księga wieczysta, duży balkon, cena do uzgodnienia, tel: 513 530 224 Gdynia Mały Kack, sprzedam działkę budowlaną, uzbrojona, 457 m2, ładnie położona, cena: 460 tys zł, do uzgodnienia, tel: 664 188 844 Stół handlowy, zadaszony, szafy do przechowywania towaru, sprzedam okazyjnie, targowisko Chylonia, naprzeciw gorących pączków, tel: 501 034 670 Mieszkanie 54 m2 w bloku osobne wejście, 2 pokoje, z jednego po-

POSZUKUJĘ

MOTORYZACJA koju wyjście na ogródek, kuchnia, łazienka, weranda, kotłownia, Wyszecino k/Luzina, tel: 723 677 419 Sprzedam lokal handlowy na osiedlu w dobrym punkcie w Wejherowie, 17 m2, cena: 38 tys zł, tel: 504 256 177

Chwilówka 2 000 zł / chwilówka 300 zł 100 % przyznawalności. T: 515 653 950 lub www.szybkakasa. eu

SPRZEDAM Nissan Micra 1,0; 16 V, 96 rok, niebieski, 1 x PP, RM, RR, SD, WK, WT, 4 opony zimowe, OC do 20.10.11, przegląd tech. do 26.04.12, W-wo, cena: 3300 zł do uzgodnienia, tel: 695 971 399

Chwilówka 2 000 zł / chwilówka 300 zł 100 % przyznawalności. T: 507 933 255 lub www.szybkakasa. eu Wejherowo i okolice!

Sprzedam działkę ogrodnicza w Wejherowie, 485 m2, cena: 18 tys zł, tel: 513 014 781

Sprzedam VW Polo, 96 rok; 1,4 benz., K, PP x 2, R, WK, 4 lata w kraju, jasno zielony, OC i przegląd aktualne, 3.950 zł, k/Luzina, tel: 794 181 999

Somonino k. Kartuz, dom do remontu, zab. gospod. plus działka budowl.- rol. 2500 m2, uzbrojona: woda, prąd, kanaliza, 200 tys zł, tel: 58 684 11 87, 661 512 563

Opel Omega kombi 2.0 16v 100 KW 136KM wk, cz, es, el+p, abs, pp, kl, cena: 3500 zł, tel: 530 183 123

EDUKACJA

Sprzedam mieszkanie Gdynia – Witomino, 26 m2, własność, 146 tys zł, tel: 796 851 297

Jeep Grand Cherokee 3.7, gaz, 2005 r, serwisowany, stan bdb, srebrny, cena: 45 500 zł, tel: 602 761 909

Sprzedam podręczniki do pierwszej klasy gimnazjum w bardzo dobrym stanie, z płytami CD, cena połowa ceny zakupu, tel: 693 684 896

Dom w surowym stanie, atrakcyjna lokalizacja w Wejherowie, tel: 608 083 608

Citroen c1. 2009 rok, 1.0 benz. 3 - drzwiowy czerwony bardzo zadbany abs ,cz, cd, opony zimowe, 19500 zł, tel: 509 772 220 Kia Sorento 2.5 CRDI 2006 r., automat, skóry, bogate wyposażenie, po przeglądzie, zadbany, cena: 39 000 tys zł, tel: 507 756 162 Sprzedam auto Hyundai Pony, rok 93, benz., czerwony, auto szyby, sedan, cena: 1500 zł, tel: 509 961 034 Skoda Octavia 16 ben., gaz, ful wypas, zielona, met. 10200 zł, tel: 514 129 874 Ford Eskort, 1.4 ben, niebieski metalik, SD, WK, CZ, RK, WT, zadbany, cena 2.500 zł, tel: 886 597 049

KUPIĘ Wypadek? Problem z wyplata odszkodowania? Zadzwoń tel.792 039 090 Bezpłatne konsultacje. Eventus Dochodzenie Odszko-

REDAKCJA Wejherowo 84-200, ul. Gniewowska 7 fax: 58 736 16 92 tel. 58 736 33 22 REDAKTOR NACZELNY: Piotr Ruszewski DZIENNIKARZE: Andrzej J. Gojke, Łukasz Krzemiński, Rafał Korbut

USŁUGI

Redakcja nie zwraca tekstów niezamówionych oraz zastrzega sobie prawo ich redagowania i skracania. Redakcja nie odpowiada za treść zamieszczanych ogłoszeń. SKŁAD: Alfa Skład Łukasz Bieszke redakcja@expressgdynski.pl www.expressgdynski.pl

ISSN 1899-6132 WYDAWNICTWO NORDAPRESS PPHU, 84-200 Wejherowo, ul. Gniewowska 7, NIP 588-131-07-65 DRUK Agora SA (Piła) NAKŁAD 15 000 egzemplarzy ELEKTRONICZNE WYDANIE: www.expressgdynski.pl

INNE

Malarz zaufany, kultura osobista, wymaluje państwu mieszkanie, dom, wnętrza, odnowienia po zalaniu i wilgoci upiększenia, tel: 885 770 166 Przeprowadzki kompleksowe, domów, mieszkań, firm i biur, usługi transportowe, bagażowe, Rumia, Reda, Wejherowo, tel: 509 256 121

Nauka komputera i programów dla seniorów i dzieci, fotografia ślubna, www.phototimo.com, tel: 602 302 402

SPRZĘT ELEKTR. KOMPUTERY TELEFONY INNE Sprzedam łóżko rehabilitacyjne Ceragem tel: 501 228 740

PRACA DAM PRACĘ SZUKAM PRACY Szukam pracy od zaraz jako pracownik budowlany tel. 695 462 819

BIURO REKLAM reklama@expressgdynski.pl Rafał Laskowski r.laskowski@expressy.pl, tel. 601 614 236 Beata Stanałowska b.stanalowska@expressy.pl tel. 791 764 155

Profesjonalne strony internetowe, szybkie terminy realizacji, niskie ceny – 299 zł/ strona www, tel: 504 256 658 Masaż metodą Ackermanna wykonywany przez dyplomowanego

BIURO OGŁOSZEŃ ogłoszenia@expressgdynski.pl Wejherowo 84-200, ul. Gniewowska 7 tel. 58 736 33 22 Rozpowszechnianie redakcyjnych materiałów publicystycznych bez zgody wydawnictwa jest zabronione.


www.expressgdynski.pl www. .expres

redakcja@expressy.pl

Ogłoszenie tygodnia

79986

Opel Omega kombi 2.0 16v 100 KW 136KM wk, cz, es, el+p, +p, abs, pp, kl, cena: 3500 zł, tel: 530 183 123

TOWARZYSKIE, USŁUGI, PRACA (DAM PRACĘ, SZUKAM PRACY)

9

4 sierpnia 2011 r.

9 zł + VAT; 11,07 zł z VAT

72240

2 + VAT; 2,46 zł z VAT

NIERUCHOMOŚCI, MOTORYZACJA, EDUKACJA, SPRZĘT ELEKTR., ZWIERZĘTA, RÓŻNE, ŻYCZENIA

Aby nadać ogłoszenie, należy wpisać kod ogłoszenia (ramka poniżej), a następnie podać jego treść, np. EXPMSP: treść (maksymalna dług długość sms-a bez kodu to 120 znaków). Ogłoszenie w zależności od rodzaju należy wysłać na jeden z podanych wyżej numerów.

rehabilitanta, porady zdrowotne, ziołolecznictwo, tel: 668 103 233 Twój prywatny trener, tel: 531 755 555

Tworzenie stron www na zamówienie, szybko, profesjonalnie, tanio, tel: 504 265 658

TOWARZYSKIE Wdowa 61 lat 172 cm, średniej budowy, bez nałogów, pozna miłego wdowca w stosownym wieku, tel: 500 179 033 Ja 63 l. wolna, bez zobowiązań i nałogów, pan inteligenty, wolny, który ma szacunek dla kobiety, z kulturą osobistą, zmotoryzowany z okolic Wejherowa, Pucka, tel: 661 769 190 Mężczyzna bez zobowiązań 44/170 pozna panią 37-45, tel: 797 593 592 Wolna 53 latka pozna pana w wieku do 65 lat z okolic Wejherowa i Lęborka, tylko sms, tel: 509 755 499

Remonty, wykończenia, 100% zadowolonych klientów. Sprawdź sam! Tel: 790 490 605

nieruchomościami, pozna do stałego związku inteligentną panią o podobnych zaletach, tel: 514 780 981 Facet po 30tce, wolny, szczupły, 175, niepalący, z własnym lokum, pozna panią celem miłego spędzenie czasu, Gdynia, tel: 798 539 486 Wesoła, drobna wdowa pozna zmotoryzowanego pana o podobnych cechach. Kultura osobista ponad wszystko tel. 517 324 144

ZWIERZĘTA

letniskowego nad kominem, rozwarcie 60 cm, cena: 300 zł do negocjacji, tel: 785 944 194 Stoliki ciemne pod RTV po 20 zł za 1 szt, drzwi wewnętrzne, białe, 3 szt., 50 zł za sztukę, tel: 721 004 110 Papę termozgrzewalną nawierzchniową, 300 m2, kupię, tel: 608 083 608 Sprzedam z kolekcji prywatnej wazony, puchary, kryształ, wenecki, z ok 1986, cena do uzgodnienia, tel: 514 089 672

Oddam w dobre ręce 2 młode kotki. Wejherowo, tel: 601 840 894

Beczki plastikowe 200 – 220 L, mrozoodporne – 40 zł, pojemniki – 1000 L w metalowym koszu na palecie 250 zł, tel: 503 631 333

Yoreczki - dwie piękne suczki po rodowodowych rodzicach, sunie czekają na nowy ciepły domek gorąco polecam, tel: 504 091 178

Sprzedam kopaczkę i kosiarkę konną, 1000 zł, Ostrzyce, tel: 880 593 927

RÓŻNE

Ja 74, 180, 100, mieszkanie, samochód, emerytura, sprawny, niepalący, złota rączką, szukam kobiety bez zobowiązań mile widziany - DD i więcej, tel: 512 832 974

Fotel do komputera + stolik trzystopniowy do komputera na kółkach + kanapo-fotel dwuosobowy sprzedam, fotel 150, stolik 150, kanapa 200, tel: 694 898 783

Skromny kawaler lat 41, szczupły, abstynent z ruchomościami i

Sprzedam koło sterowe z zegarem, antyk, może być ozdobą do domku

Sprzedam klatkę dla ptaszków, 60x38x65 oraz trzy mniejsze, cena 120 zł, tel 509 409 365

40 cena: 250 zł tel: 508 274 302 Kupie każde zboże, ilość min 23 t, zapewniam transport, płacę w dniu załadunku, tel: 509 942 079 Sprzedam dwa stoły jeden rozkładany, drugi półokrągły, cena: 50 zł/szt, tel: 500 761 082 Sprzedam suknie ślubną rozmiar 38 40, cena: 200 zł, tel: 510 562 210 Sprzedam suknie ślubną roz 38-40 cena: 250 zł tel: 508 274 302 Sprzedam tygodnik Motor 1960 do 1990, tel: 519 134 693 Sprzedam ławę narożną do jadalni, lite drewno, buk nat., tel: 519 134 693 Sprzedam klatkę dla ptaszków, 60x38x65 oraz trzy mniejsze, cena 120 zł, tel 509 409 365 Kupie każde zboże, ilość min 23 t, zapewniam transport, płacę w dniu załadunku, tel: 509 942 079

Ubranko do chrztu dla dziewczynki, b. ładne, pelerynka, spodenki, buciki, czapeczka oraz bawełniane śpioszki i kaftanik, cena: 50 zł, tel: 512 918 442

Namiot handlowy rozciągany, 2/4, boczne ściany, dopinane i 3 stoły składane, cena: 800 zł, tel: 502 056 307

Sprzedam suknie ślubną roz 38 -

Sprzedam składany lekki rower

gimnastyczny, cena: 250 zł, tel: 58 623 85 50 Gazowy podgrzewacz wody TERMA elektroniczny stan b.d. sprzedam tel: 880 215 385 Sprzedam płyty winylowe, 12 szt., duże, min. Oz Billy Idol Papa Dance Dm i inne oraz 6 małych różnych, cena do uzgodnienia, tel: 503 325 202 We wszystko czego potrzebujesz do pielęgnacji dłoni i stylizacji paznokci zaopatrzysz się u nas. Bogata oferta, dobre ceny, tel: 502 711 506 Rusztowania warszawskie sprzedam, wynajmę. Wejherowo Gościcino, tel: 668 493 986 Sprzedam duży steper z kolumnami, 130 zł, tel: 502 351 988 Kupię wideo - możliwość nagrywania tel. 516 217 957 Sprzedam drzewo opałowe, świerk, buk, pocięte tel. 600 676 350 Sprzedam posągi dziewczynka i chłopak, wys 70 cm, kolor łososiowy. Cena za komplet 350 zł Żukowo tel. 503 867 144


10

www.expressgdynski.pl

4 sierpnia 2011 r.

SPORTOWY REGION

redakcja@expressy.pl

Startuje Puchar Lata

Lechia dwa dni później

GL6 organizuje Puchar Lata. Na obiektach Checz Gdynia w piątek o godz. 19.30 odbędzie się losowanie. Drużyny zostaną podzielone na 3 grupy po 5 zespołów. Awans do 1/4 finału uzyskają dwie najlepsze drużyny z każdej grupy, oraz 2 drużyny z 3 miejsc z najlepszym bilansem punktowym.

To już kolejny przełożony termin otwarcia PGE Areny w Gdańsku. Tym razem na szczęście opóźnienie wynosi tylko dwa dni. Planowany na 12 sierpnia mecz Lechii z Cracovią odbędzie się 14 sierpnia o g.17.

Na sportowych arenach Targi wodne w gdyńskiej marinie

Pojedynek, jakiego nie było

Fot. Materiały prasowe

W dniach 4 - 7 sierpnia na gdyńskiej Przystani Jachtowej odbędą się 6. Targi Sportów Wodnych i Festiwal Żeglarski „Wiatr i Woda na wodzie”. Podczas czterech dni zobaczyć będzie można najpiękniejsze jachty, najszybsze łodzie motorowe, skutery oraz nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny. Tegoroczne targi przyciągnęły rekordową liczbę wystawców, na marinie zaprezentuje się ponad 120 firm. Wśród setki łodzi i jachtów, znajdą się prawdziwe perły żeglarskie jak Nautika 1300. Nie zabraknie zarówno tych małych pięciometrowych jednostek, jak i łodzi o długości ponad 12 metrów. Ponadto na przystani zacumują katamarany, skutery wodne, poduszkowce oraz małe łodzie wiosłowe.

Pamiątkowe zdjęcie uczestniczek obchodów 40-lecia Checzy Gdynia

40 lat minęło

Bilety na reprezentację od 8 sierpnia Jednak tydzień później zostanie uruchomiona sprzedaż biletów na niezwykle interesująco zapowiadający się mecz Polska – Niemcy. Zostanie on rozegrany na Gdańskiej PGE Arenie. - Bilety na mecz z Niemcami będzie można kupić od 8 sierpnia – taka informacja płynie z PZPN. Organizator przewidział bilety w cenie 60, 120, 180 lub 240 złotych. Najtańsze będą te w sektorze rodzinnym. Dzieci na stadion wejdą za złotówkę. Tyle samą zapłacą osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. Na rabaty mogą również liczyć kibice po 60 roku życia oraz damska część widowni.

- Bilety na mecz z Niemcami będzie można kupić od 8 sierpnia – taka informacja płynie z PZPN Druskienniki Camp 2011 zakończony W dniach 18 - 27 lipca br. odbył się w litewskich Druskiennikach obóz dla młodych adeptów koszykówki współorganizowany przez nasz klub. W zajęciach prowadzonych przez polskich szkoleniowców na co dzień pracujących przy projekcie Asseco Prokom Junior oraz trenerów litewskich udział wzięło ponad 50 chłopców z Polski oraz kilkudziesięciu młodych Litwinów. Dwa tygodnie zajęć zarówno koszykarskich jak i motorycznych rozwinęły umiejętności młodych adeptów koszykówki jednocześnie obóz stworzył wiele okazji do zawiązania się cennych przyjaźni.

Łukasz Krzemiński wydaniu kobiecym. l.krzeminski@expressy.pl Impreza rozpoczęła się o godzinie 15.00 od prezentacji wszystDo Gdyni 29 lipca zjechały za- kich zawodniczek, które klub wodniczki, które przez 40 lat Checz reprezentowały. Zostały reprezentowały klub na arenie one podzielone na trzy drużykrajowej. Nie zabrakło wspo- ny (Checz 2011, Checz 2000 i mnień, nagród oraz tego, co naj- Checz Oldboyki). Gościnnie w ważniejsze, czyli piłki nożnej w uroczystości uczestniczyły tak-

że zawodniczki zaproszone z innych polskich klubów m.in. Polam Warszawa, Pafawag Wrocław, Iskra Szczecin, Garbarnia Kraków, Zagłębianka Dąbrowa Górnicza. To prezentacji przyszła kolej na rywalizację na boisku. Zawodniczki mimo upływu lat pokaza-

Finał rugbistów w Gdyni RUGBY | Rozpoczynający sezon mecz RC Arka Gdynia z Budowlanymi Łódź już za tydzień na Narodowym Stadionie Rugby. Mecz odbędzie się w ramach finału Pucharu Polski. Pomiędzy klubami doszło do porozumienia. Mecz odbędzie się 13 sierpnia o godzinie 20.30 na Narodowym Stadionie Rugby. Buldogi jako gospodarz mają więc okazję wkroczyć w nowy sezon tak samo jak go zakończyły, czyli od zdobycia trofeum. Jednak łodzianie również nie powiedzieli ostatniego słowa i tanio skóry nie sprzedadzą. Aby dobrze przygotować się do nadchodzącego sezonu Arkowcy uczestniczyli w turnieju organizowanym na obiektach Ogniwa Sopot. Była to świetna okazja do przeglądu kadry zespołu. Wystąpili, zatem nie tylko doświadczeni zawodnicy, ale również Ci, którzy w sezonie spędzali na boisku mniej czasu. W turnieju uczestniczyło dziewięć zespołów na tle których Buldogi zaprezentowały dobry poziom i w ostatecznej klasyfikacji zajęły trzecie miejsce. Na taki rezultat złożyły się zwycięstwa w eliminacjach nad RC Szarżą Grudziądz i Olimpią II Elbląg

Fot. www.arkarugby.pl

Jeszcze kilkanaście lat temu do takiej walki nie mogłoby dojść. Teraz na ringu w Koszalinie spotkają się dwaj wielcy polscy sportowcy i medaliści olimpijscy. Naprzeciw siebie 20 sierpnia staną Andrzej Wroński zwany również „Kaszubskim Turem” oraz były judoka Paweł Nastula. Impreza odbędzie się pod hasłem „Wieczór Mistrzów” i jest jak najbardziej adekwatny tytuł w stosunku do postaci, które zaprezentują się w Koszalinie. Wystarczy popatrzeć na dokonania obu zawodników. Andrzej Wroński to dwukrotny mistrz olimpijski, mistrz świata i trzykrotny mistrz Europy w zapasach. Ma w swoim dorobku 11 medali Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy, a także 15 tytułów mistrza Polski. Paweł Nastula jest Mistrzem olimpijskim, dwukrotnym mistrzem świata i trzykrotnym mistrzem Europy. Bilety można nabyć w Internecie (www.allsports. com.pl lub www.kupbilet.pl) lub od 10 sierpnia w Centrum Kultury w Koszalinie.

ROCZNICA | Piłka nożna w wykonaniu kobiet zyskuje coraz więcej zwolenników w naszym kraju. Podsumowanie 40 lat w gdyńskim klubie TKKF Checz wypadło niezwykle okazale.

Buldogi jako gospodarz mają więc okazję wkroczyć w nowy sezon tak samo jak go zakończyły, czyli od zdobycia trofeum

odpowiednio 27:5 i 43:0. W fazie finałowej niestety Arkowcy ulegli Lechii 12:33 i Ogniwu Sopot 5:17. Ostatecznie 13 punktów wystarczyło do zajęcia miejsca na podium. Arka zagrała w następującym składzie: Stanisław Krieczun,

Bartek Kiersnowski, Maciej Samujło, Robert Górczyński, Mateusz Dąbrowski, Mateusz Plichta, Krzysztof Korbolewski, Daniel Podolski, Kamil Mikołajczyk, Paweł Grzenkowicz, Hawrysiuk, Okonek. Ł. Krzemiński

ły, że nadal wiedzą, o co chodzi w piłce nożnej. Swoją postawą dostarczyły licznie zgromadzonej widowni wielu wrażeń. Organizatorzy nie zapomnieli również o odznaczeniu najbardziej zasłużonych i najlepszych zawodniczek w historii klubu. Najlepszą bramkarką klubu została Joanna Klawińska, zaś królową strzelców wszechczasów została Elżbieta Szojda. Dzięki przygotowanej wystawie wszyscy zgromadzeni mogli zapoznać się z historią TKKF Checz Gdynia. Puchary, nagrody oraz pamiątki od działaczy i zawodniczek zawitały na rękach Edwardy i Romana Bieszke, bez których nie było by mowy o kobiecym futbolu w Gdyni.

Bałtyk jedzie do Torunia PIŁKA NOŻNA | Dwa remisy na koncie mają białoniebiescy. W sobotę zagrają z Elaną Toruń. Najbliższy rywal Bałtyku Gdynia ma na swoim koncie dwa zwycięstwa. Najpierw zawodnicy z Torunia pokonali na własnym boisku Zagłębie Sosnowiec 2:1 a w ostatni weekend pokonali na wyjeździe Nielbę Wągrowiec również 2:1. Gdynianie muszą szczególnie uważać na Damiana Sędziaka, który zdobył już trzy bramki w tym sezonie. Bałtyk natomiast zanotował dwa remisy. Wyjazdowy z Turem Turek i odnotowany w zeszły weekend na własnym stadionie z Ruchem Zdzieszowice 2:2. - Nie jestem zadowolony z postawy zespołu od 46 do 70 minuty – mówił szkoleniowiec biało-niebieskich. – W końcówce postawiliśmy wszystko na jedną kartę i opłaciło się. Faktycznie Bałtyk miał sporo szczęścia, gdyż wyrównującego gola zdobył dopiero w 94 minucie meczu. Szansa na zwycięstwo będzie w sobotę 6 sierpnia w Toruniu. Początek meczu o godzinie 17.00. (luK)


www.expressgdynski.pl

redakcja@expressy.pl

4 sierpnia 2011 r.

11

KS VISTAL ŁĄCZPOL GDYNIA www.vistal-laczpol-gdynia.pl

Sprawdzą formę przed sezonem Turniej zostanie zorganizowany w weekend 13 i 14 sierpnia a jego patronem będzie Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. - Informacje o imprezie pojawiały się już wcześniej, ale dopiero teraz udało się dograć wszystkie szczegóły – przekazała Katarzyna Gawin z Vistal Łączpolu. W turnieju wystąpią oprócz gospodyń, mistrz Polski KGHM Metraco Zagłębie Lubin, finalista z zeszłego sezonu SPR Lublin oraz niezły zespół KU AZS Politechnika Koszalińska. Formuła została tak przygotowana przez organizatorów,

by każda drużyna zagrała trzy spotkania, każdy z każdym. Impreza rozpoczyna się 13 sierpnia w sobotę o godzinie 10.00 meczem SPR Lublin z Zagłębiem Lubin. Spotkanie będzie rewanżem za zeszło sezonową walkę o Mistrzostwo Polski. Gdynianki natomiast do walki przystąpią tego samego dnia o godz. 12.00, a przeciwnikiem będzie koszalińska Politechnika. Ceremonia zakończenia turnieju planowana jest na niedzielę na godzinę 13.45. Wszystkie mecze rozgrywane będą w gdyńskiej hali widowiskowo-sportowej.

PIŁKA RĘCZNA | Szczypiornistki Vistal Łączpol Gdynia będą gospodyniami turnieju, w którym zagrają cztery bardzo dobre krajowe zespoły.

13. sierpnia g.10 KGHM Zagłębie Lubin – SPR Lublin g.12 Vistal Łączpol Gdynia – AZS Politechnika Koszalińska g.16 AZS Politechnika Koszalińska - KGHM Zagłębie Lubin g.18 Vistal Łączpol Gdynia - SPR Lublin 14. sierpnia g.10 AZS Politechnika Koszalińska – SPR Lublin g.12 Vistal Łączpol Gdynia - KGHM Zagłębie Lubin g.15.45 ceremonia zakończenia

Fot. Daria Dunajska

Plan turnieju:

Oby dobre humory dopisywały zawodniczkom także w trakcie sezonu

Wróciły z Zakopanego

Fot. www.vistal-laczpol-gdynia.pl

PRZYGOTOWANIA | Szczypiornistki Vistal Łączpolu Gdynia obóz przygotowawczy maja już za sobą.

Gdynianki narzekały jedynie na pogodę

Od 1 sierpnia już na własnych obiektach do sezonu 2011/2012 przygotowują się szczypiornistki duńskiego trenera Thomasa Orneborga. Wcześniej przez niemal dwa tygodnie trenowały w Zakopanym, gdzie pracowały głównie nad przygotowaniem fizycznym. Jak przekazały zawodniczki poza nie sprzyjającą pogodą ( narzekać mogą mieszkańcy całego kraju) wszystkie inne punkty zgrupowania zostały zrealizowane. Zawodniczki mogły z dala od Gdyni w spokoju szlifować formę przed pierwszą ligową koleją. Teraz już nad morzem jest czas na dopracowanie wszystkich elementów techniczno-taktycznych i rozwiązań w grze, które mają zaskoczyć przeciwniczki w nowym sezonie. Przypomnijmy, że w pierwszej kolejce ligowej Vistal Łączpol Gdynia spotka się z beniaminkiem Ekstraklasy SPR Pogonią Szczecin. Mecz odbędzie się w pierwszy weekend września w gdyńskiej hali widowiskowosportowej. (luK)

HC Lipsk – meldunek z obozu przeciwnika Vistal Łączpolu EUROPEJSKIE PUCHARY | Postanowiliśmy przybliżyć kibicom w Gdyni trzeci zespół niemieckiej Bundesligi, rywala Vistal Łączpolu w EHF. Zawodniczki z Lipska to czołówka niemieckiej ligi. Zespół, który w swoim kraju walczy o jak najwyższe cele. Jednym z filarów jest Karolina Kudłacz, reprezentantka Polski, można nawet powiedzieć, że gwiazda biało-czerwonych. Dla naszej zawodniczki to za pewne będzie miłe przeżycie wystąpić przed polską publicznością. Nie do końca zadowolony z losowania był natomiast manager HC Lipsk. - Mamy szacunek do naszego przeciwnika – mówił Kay-Sven Hahner. – Spośród wszystkich zespołów, na jakie mogliśmy trafić w losowaniu Vistal Łączpol uchodzi za najgroźniej-

szego przeciwnika. Jeśli chcemy awansować dalej w Pucharze Zdobywców Pucharów to nie możemy lekceważyć polskiego zespołu. To niezwykle pochlebna opinia i na pewno nie są to słowa kurtuazyjne. O formie obydwu zespołów przekonamy się już na początku października w Gdyni. HC Lipsk zanim przyjedzie rozegrać mecz z Vista Łączpolem będzie miał już za sobą trzy kolejki ligowe. Niemiecka Bundesligi wznawia rozgrywki już 4 września a pierwszym przeciwnikiem HC Lipsk będzie VfL Oldenburg. Ł. Krzemiński


Rozpoczynają także rezerwy IV LIGA | W dalekim Czarnym sezon rozpoczynają rezerwy Arki Gdynia. To powrót do tych rozgrywek po trzech latach. W momencie, gdy tylko Arka awansowała do Ekstraklasy klub zdecydował się na wycofanie zespołu z tej klasy rozgrywkowej. Powołano w myśl przepisów PZPN zespół Młodej Ekstraklasy. Teraz sytuacja jest zgoła odwrotna. W drużynie Dariusza Mierzejewskiego, występować będą młodzi zawodnicy, którym skończył się wiek juniora, juniorzy starsi, piłkarze, którzy powrócili z wypożyczeń w innych klubach jak np. Michał Kowol, Przemysław Kazimierczak. Do drużyny rezerw płynnie przechodzić będą także zawodnicy pierwszego zespołu, którzy nie zamieścili się w kadrze meczowej. Piłkarze udadzą się z drużyną trenera Mierzejewskiego do Czarnych na mecz z miejscowymi Czarnymi. Początek rywalizacji 6 sierpnia o godzinie 15.00. Ł. Krzemiński

Z Marsylii do Arki TRANSFERY | Kolejni piłkarze są sprawdzani przez trenera Petra Nemca. Ponownie szkoleniowiec poszukuje piłkarzy do przedniej formacji. - Będziemy jeszcze szukać bramkostrzelnego napastnika – powtarza od dłuższego czasu Czeski szkoleniowiec. Wszystko to, mimo, iż w drugim meczu I ligi bramki dla Arki zdobyli właśnie napastnicy. Trener Nemec uważa jednak, że rywalizacja w przedniej formacji jest zbyt mała i konieczne jest sprowadzenie jeszcze jednego napastnika. Właśnie dla tego okazję do pokazania się będzie miał 20-letni napastnik chorwacki Niko Maricic. Wysoki, mierzący 187 cm zawodnik znajduje się w kadrze rezerw Olimpique Marsylia. Na testach przebywa także Słowak Michał Filo. 27-letni napastnik reprezentował w ostatnim sezonie klub DAC Dunajska Streda i w 18 meczach zdobył 3 bramki. Nadal pod obserwacją przebywają dwaj inni gracze ofensywni Kameruńczyk Nganbe i Bartosz Flis. Pierwszy będzie trenował nadal z żółto-niebieskimi. Drugi natomiast wyjechał już do Chorzowa i czeka na pozytywne rozwiązanie rozmów między klubami. (luK)

4 sierpnia 2011 r.

www.expressgdynski.pl

redakcja@expressy.pl

To nie będzie niedzielny spacer ZAPOWIEDŹ | Po dwóch remisach na własnym stadionie Arkę czeka pierwszy mecz wyjazdowy. Kibiców nie powinna zmylić znikoma renoma klubu z Nowego Sącza.

Fot. Mirosław Błaszkowski

12

Jakub Kowalski, jeden z niewielu piłkarzy, który do tej pory nie zawiódł

Łukasz Krzemiński

l.krzeminski@expressy.pl

Choć Sandencja zadomowiła się już w rozgrywkach I Ligi, to tak naprawdę wyższych aspiracji klubu z Nowego Sącza nikt nie brał na poważnie. Aż do początku obecnego sezonu. Sandecja została dostrzeżona i przez wielu ekspertów uważana jest wręcz za drużynę, która może solidnie namieszać w czołówce. Nie potwierdzają jednak tego osiągnięte w dwóch pierwszych kolejkach wyniki. Najpierw

Sandecja zaledwie zremisowała z Zawiszą Bydgoszcz 1:1 a ostatnio dostała upokarzającej porażki z Wisłą Płock 1:3. - W naszej grze zabrakło agresji – powiedział po meczu Marcin Chmiest, napastnik Sandecji. – Chcieliśmy wygrać jak najmniejszym nakładem sił i to się na nas zemściło. Wylano na nasze głowy kubeł zimnej wody i może lepiej, że stało się to teraz a nie później. Nie tylko w Nowym Sączu panuje mobilizacja. Także w Gdyni, po dwóch remisach wszyscy nie mogą się już doczekać

pierwszego zwycięstwa. - Musimy zrobić wszystko, by teraz odebrać punkty gospodarzom – mówił Damian Krajanowski, obrońca Arki. – Dość już oglądania się za siebie. - Liga to nie sprint – powtarzał od początku trener Nemec. Czeski szkoleniowiec ma zapewne racje, ale Arka musi zacząć wygrywać, by nie stracić kontaktu z czołówką. Do tego potrzebuje zawodników kreatywnych. Może za wcześnie krytykowani są Piotr Kukli i Piotr Kasperkiewicz, ale to, co rzuca się w oczy to brak zdecy-

Zmiennicy dali remis RELACJA | Dramatyczne spotkanie w Gdyni. Arka przegrywała z Piastem już 0:2, ale potrafiła się podnieść. Duża w tym zasługa zawodników rezerwowych. W 24 minucie kibice żółtoniebieskich przecierali oczy ze zdumienia. Oto faworyzowana drużyna gospodarzy po dwóch zabójczych ciosach przegrywała 0:2. Najpierw Sławomir Mazurkiewicz tak niefortunnie interweniował, że umieścił piłkę we własnej

bramce, a chwilę później zespołową akcję gości wykorzystał Kędziora, nie myląc się z pięciu metrów. Inna kwestia, gdzie w tym momencie byli gdyńscy obrońcy. Na szczęście Arkowcy nie załamali się i pokazali charakter walcząc do końca.

Wcześniej gdynianie grali bezbarwnie i zasłużenie przegrywali. Na szczęście bardzo ważną, kontaktową bramkę jeszcze przed przerwą zdobył Janusz Surdykowski i do szatni Arka schodził przegrywając 1:2. Po zmianie stron gdynianie

dowanego lidera drugiej linii. - Będą zmiany w składzie – zapowiadał po meczu z Piastem Gliwice trener Petr Nemec. – Przeanalizujemy mecz i wyciągniemy odpowiednie wnioski. Pytanie podstawowe, czy dobrze grający po wprowadzeniu na boisko w przerwie meczu z Piastem Paweł Czoska jest w stanie kreować grę Arki? - To młody zawodnik i jak wielu w jego wieku ma jeszcze wahania formy – ocenił czeski szkoleniowiec. Jednak chyba warto w końcu odważniej postawić na młode

osiągnęli przewagę. Wprowadzony do gry w 60 minucie Mirko Ivanovski już w drugiej swojej akcji wypracował rzut karny, który na bramkę zamienił Ensar Arifović. Trybuny przy Olimpijskiej oszalały. Jednak to był już koniec strzelania w piątkowy wieczór. Bliżsi zwycięstwa byli jednak piłkarze Piasta Gliwice. - Szkoda dwóch sytuacji Adriana Świątka – ubolewał trener gości Marcin Brosz. – Nie mniej, jednak uważam, że oba zespoły stworzyły niezłe widowisko.

pokolenie Arki. W wielu zagranicznych klubach szanse otrzymują wychowankowie i to wychodzi im na dobre. Jeśli Czoska spełni oczekiwania może jeszcze wiele lat być ostoją żółto-niebieskich. To jednak na razie tylko gdybanie. Po pierwsze trzeba skupić się na niedzielnym meczu. Po meczu z Piastem narosły również wątpliwości, co do gry zespołu w defensywie. Pewnie gra Krajanowski i o jego formę możemy być spokojni. Pozostali zagrali słabiej. Szczególnie Krzysztof Łągiewka nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Grał nie pewnie, co jak na zawodnika ogranego w pierwszej lidze rosyjskiej jest dużym zaskoczeniem. Dla Radosława Strzeleckiego póki, co nie ma alternatywy. Młodzieżowców w kadrze Arki nadal brakuje. Na środku defensywy szansę może dostać ktoś z dwójki Mateusz Siebert lub Omar Jarun. Warto się również zastanowić nad zmianą na lewej stronie pomocy. Marcin Radzewicz był jedynym z najsłabszych ogniw w meczu z Piastem. Być może ktoś z młodych Arkowców zastąpi doświadczonego pomocnika. - Czekam na swoją szansę – mówił Ekspressowi Wojciech Wilczyński, który w tym sezonie nie zagrał jeszcze ani minuty.Bramki w ostatnim meczu zdobyli napastnicy, ale trener Nemec nadal poszukuje wzmocnień do linii ataku. - Rozglądamy się za bramkostrzelnym napastnikiem – przekonuje Czech. Nie są to słowa rzucane na wiatr, gdyż na testach w tym tygodniu przebywa aż trzech nominalnych napastników. Czy spodobają się sztabowi szkoleniowemu? Powinniśmy wiedzieć do końca tygodnia. Natomiast, jaka jedenastka by nie wybiegła w niedzielne popołudnie na boisko w Nowym Sączu musi być świadoma ciężkiego spotkania. Mimo wszystko to Arka jest faworytem i tej roli nie może się bać. Początek meczu 7 sierpnia o godzinie 17.00.

Żółto-niebiescy kibice spisali się bardzo dobrze, ale słowa uznania należą się także bramkarzowi Marcinowi Juszczykowi. W 80 minucie wygrał pojedynek jeden na jeden z wspomnianym Adrianem Świątkiem. Ostatecznie drużyny podzieliły się punktami remisując 2:2. - W składzie będą zmiany – zapowiedział trener Nemec. – Przeanalizujemy mecz i zastanowimy się, co zmienić, bo dziś nie tylko ofensywa zagrała słabo, ale i obrona, co bardzo mnie martwi. Ł. Krzemiński

Express Gdyński 100  
Express Gdyński 100  

Express Gdyński nr 100

Advertisement