Skip to main content

Pirkka 10/2026

Page 1

Uudistettu lehti!

0€

M

N

”Haluan olla äitinsä menettäneille vertaistuki”

5X

löydä täydellinen syystakki Taltuta kodin tavarakaaos

10 K-Ruoka.fi

UPEASTI UUDISTUNUT LEHTI!

Pizzahuumaa! LOHTULEIVONTAA

Korvapuustikakku ja banoffee s. 44

PARHAAT PIZZAT

Pepperonipizza saa parmesaanireunat s. 20

SAAT MUKANA K-RUOKA-LEHDEN!

€

∙Kurkistus kolmen kodin ruoka-arkeen ∙Näin lisäät kuituja lautaselle ∙Uusi välipalailmiö

30.9.–3.11.2026

EDULLISET ARKIRUOAT

KO RT TIA

Miten teillä syödään?

M I TÄ TÄN ÄÄN SYÖTÄI S I I N ?

Kaalilaatikkopihvit ja paahdettu syyssalaatti s. 32

90

A

4,

IL

U

PL

Sommittele kimppu muhkeaksi maljakkoon teipattavan ruudukon avulla, s. 7.

Lauri Haav:

O A-K RTI LL

A

K-RYHMÄN ASIAKASLEHTI | Nro 10 / 2026 | Plussa-kortilla 0 € (1 kpl/asiakas)

SS

+ NEROKKAAT PIRKKA-NIKSIT S. 66


TÄYTTÄ LAUKKAA KAUPAN KAUTTA


PUHEENVUORO

K-RYHMÄN ASIAKASLEHTI Vuonna 2026 Pirkan ilmestymispäivät ovat 4.11. ja 2.12.

TOIMITUS K-ryhmä: Sanni Puumala, toimituspäällikkö Veera Tuhkala, toimitussihteeri Aller Ideas: Anna Vartiainen, sisältöjohtaja Jaana Forsberg, sisältöstrategi Anna Jalkanen, vastaava tuottaja Minttu Poutanen, vastaava tuottaja Niina Kohva, tuottaja Anna Kristeri, tuottaja, lifestyle Johanna Rämö, tuottaja Ulkoasu: Aller Ideas: Miikka Tikka, vastaava AD Hanne Huotari, AD Hanna-Maija Matikainen, AD ASIAKASPALVELU Pirkka-lehti jaetaan K-kaupoissa, joista voit lunastaa yhden lehden Plussa-kortilla ilmaiseksi. Ilman Plussa-korttia lehden hinta on 4,90 €. Pirkan välissä saat myös K-Ruoka-lehden. K-Plussan asiakaspalvelu: Plussa.fi/asiakaspalvelu tai puhelin: 010 19 8604. JULKAISIJA Kesko Oyj Postiosoite: PL 1, 00016 Kesko Käyntiosoite: Työpajankatu 12, Helsinki Y-tunnus 0109862-8 TOIMITUKSEN OSOITE palaute.pirkkamedia@kesko.fi MEDIAMYYNTI Katja Virtanen katja.virtanen@kesko.fi 93. vuosikerta Toimitus ei vastaa tilaamattomasta mate­riaalista. Pirkka ei korvaa taloudellisesti ruoka- tai muissa ohjeissa mahdollisesti olevista paino- tai muista virheistä aiheutuvia kustannuksia. PAINO UPC Print, Vaasa

Kuva HELI BLÅFIELD

VASTAAVA PÄÄTOIMITTAJA Sanni Jokinen (K-ryhmä)

Pastaa, jääkahvia, sadonkorjuuämpäreitä – millaiset ovat arkesi ainekset?

J

os pitäisi nimetä yksi asia, joka löytyy lähes aina ostoskoristani, valinta olisi helppo:­Pirkka Parhaat -fetajuusto. Sitä kuluu perheessäni viikoittain, niin salaatteihin kuin somesta tuttuun uunifetapastaan, jota 19-vuotias tyttäreni mielellään valmistaa. Nuorempi tyttäreni puolestaan on innostunut smoothieista ja jääkahvista. On hauska seurata, kuinka nuoret omaksuvat uusia ideoita, testailevat rohkeasti reseptejä ja tuovat samalla perheemme ostoslistalle uusia aineksia – kuten viimeksi pinsapohjat, joista on tullut helppo ja nopea arkiruoka kiireen keskellä. Tässä lehdessä kurkistetaan kolmen suomalaiskodin ostoskoreihin: mitä viikon aikana ­ostetaan, mitä valmistetaan ja miltä arki näyttää. Vaikka eroja on, K-ryhmän data kertoo, että tietyt trendit yhdistävät suurta osaa suomalaisista. Tarjoukset ja alennukset kiinnostavat, ruokahävikkiä halutaan välttää, ja moni on löytänyt suosikkituotteita kaupan omista merkeistä.

”ON HAUSKA SEURATA, KUINKA NUORET OMAKSUVAT UUSIA IDEOITA.”

KUKA AVAINLIPPU- JA JOUTSENMERKITTY PAINOTUOTE Pirkka-lehden painotalo täyttää Avainlippu-merkin ja Joutsenmerkin kriteerit. Pirkka-lehteä painetaan vuodessa yli viisi miljoonaa kappaletta, mikä työllistää suomalaista paperi- ja painoteollisuutta.

Meille K-ruokakaupoissa on tärkeä varmistaa, että jokainen löytää kaupan hyllystä itselleen sopivia ja sopivan hintaisia tuotteita. Panostamme laatuun ja valikoimaan. Samalla olemme lisänneet tarjouksia ja jatkaneet hyväksi havait­ tua linjaa tuoda tarjouksiin mukaan aterian pääraaka-aineita. Pyrimme aina myös olemaan mukana ruokasesongissa ja tuomaan asiakkaille monipuolisia etuja: esimerkiksi vihanneksilla ja juureksilla täytetyt sadonkorjuuämpärimme ovat syksyisin suosittuja. Syksyllä hyvää energiaa kannattaa hakea ruoan lisäksi myös liikunnasta. Vielä on hyvät kelit lenkkeillä ja kerätä auringon­ säteitä pimeämpien päivien varalle. Tässäkin kauppa tulee apuun: kun arki on kiireisimmillään, kannattaa­kokata helppoja arkiruokia sekä hyödyntää esimerkiksi puolivalmiita raaka-aineita tai kaupan­valmisruokavalikoimaa. Toisinaan on hyvä idea nipistää ruoanlaitosta ja lähteä sen sijaan metsä­kävelylle raikkaaseen syysilmaan. Kauniita ja energisiä syyspäiviä!

Janne Vuorinen on K-Supermarket-ketjun johtaja ja kolmen tyttären isä, jonka arki pyörii perheen, liikunnan ja työn merkeissä. Työssään hän haluaa löytää parhaat keinot helpottaa asiakkaan arkea.

Lue Roosa nauha -kimpun suunnittelijasta s. 62.

INNOSTUIN

”Roosa nauha on minulle tärkeä asia, ja ostan joka syksy Roosa nauhat koko perheelleni. Aion poimia mukaan myös lehden kannessa näkyvän Roosa nauha -kimpun.”

PIRKKA 3


Pirkka+ on uusi hyvinvointituotesarja, joka tarjoaa helppoja ja luotettavia ratkaisuja ihonhoitoon, itsestä huolehtimiseen ja hyvinvoinnin tukemiseen. Sarjan ensimmäiset tuotteet ovat kattava kokonaisuus kotimaisia kosmetiikan tuotteita ihonhoidosta hiustenhoitoon. Sarjan tuotteet tunnistaa vihreästä Pirkka+ -logosta.

Lue lisää: K-Ruoka.fi/artikkelit/pirkka-plus


TÄSSÄ NUMEROSSA 10/2026 ”KAUPASSAKÄYNTI JA RUOANLAITTO RYTMITTÄVÄT ELÄMÄÄ.”

28

46

38

50

20 3

PUHEENVUORO Millaiset ovat arkesi ainekset?

7

NYT Uutta ja ajankohtaista

20 PAIKALLA Ihana tavallinen ruoka-arki 28 KAUPPIAAN TARINA Tsemppaajana elämän tärkeissä hankkeissa 32 MIKSI-PIRKKA Asiakkaat kysyvät, K-ryhmä vastaa

62

33 NÄIN ONNISTUT Piha ja parveke talvikuntoon 34 FIKSU ARKI Huolla ja kierrätä kodinkoneet oikein

Lauri Haav:

”Olen löytänyt rutiinit, jotka ylläpitävät hyvinvointia.”

37 SE OIKEA Vertailussa porakoneet 38 KYLÄSSÄ Urheilijaperheessä ruokahuolto pelaa Pirkka Median somekanavat löydät kootusti verkosta: K-ryhma.fi/ pirkkamedia-some

43 NÄYTEIKKUNA Leipurin suosikit 44 KOTI-IDEAT Joka paikka järjestykseen 46 ELÄMÄNMUUTOS Beagle tuli taloon 50 INTOHIMO Melonit muuttuvat ruusuiksi 54 TYYLIKAAVA Kylmän kauden takit ja asusteet

Uudistettu lehti!

66 NIKSI-PIRKKA Niksejä hurjaan halloweeniin 69 RISTIKKO & SUDOKU 99 ENSI NUMEROSSA

KUVA MARI LAHTI

62 IHANA ARKI Lauri Haavin uudet elämäntavat

N

5X

löydä täydellinen syystakki Taltuta kodin tavarakaaos

∙Kurkistus kolmen kodin ruoka-arkeen ∙Näin lisäät kuituja lautaselle ∙Uusi välipalailmiö

10 30.9.–3.11.2026 K-Ruoka.fi

UPEASTI UUDISTUNUT LEHTI!

Pizzahuumaa! KESÄKEITTIÖN KASVIKSET Kana-maissisalaatti ja lohi-kasvispelti s. 18

PARHAAT PIZZAT

Pepperonipizza ja valkoinen tonnikalapizza s. 18

TARJOILUVINKIT JUHLIIN

UPEAT LEIVONNAISET

EDULLISET ARKIRUOAT

HELPOT MAKEAT HERKUT

Cocktail-perunat ja pestopastasalaatti s. 38

Kaalilaatikkopihvit ja paahdettu syyssalaatti s. 30

Vadelmatiramisu ja raparperikakku s. 50

Korvapuustikakku ja pistaasikakku lasissa s. 46

SAAT MUKANA

KO RT TIA

Miten teillä syödään?

M ITÄ TÄ NÄ Ä N SYÖTÄ ISIIN?

K-RUOKA-LEHDEN!

€

U

A

”Haluan olla äitinsä menettäneille vertaistuki”

4,

PL

O A-K RTI LL

90

SS

0€

M

61 SESONGISSA Vinkit helppoon kotitreeniin

Sommittele kimppu muhkeaksi maljakkoon teipattavan ruudukon avulla, s. 7.

IL

59 KAUNEUSRUTIINI Kädet ja jalat kuntoon

K-RYHMÄN ASIAKASLEHTI | Nro 10 / 2026 | Plussa-kortilla 0 € (1 kpl/asiakas)

Lauri Haav:

A

56 HYVÄ OLO Enemmän kuituja elämään

+ NEROKKAAT PIRKKA-NIKSIT S. 66

Tee kannen tyyli: Lauri Haavin suunnittelema Pirkka Parhaat Roosa nauha -kimppu 12,90 €. Nova-juomalasi, 37 cl, 8,99 €. Casafina Pacifica -lautanen, 22 cm, 12,99 €. Casafina Pacifica -muki, 33 cl, 9,99 €. Myhome Haave -maljakko, 20,5 cm, 19,99 €. Myhome Kitchen -pikkulusikka, 4 kpl/pkt, 10,99 €. Tuotteet valikoidut K-Citymarketit.

PIRKKA 5


Black Tower Spritz -tuoteperhe kasvaa!

Uutuus! KAUSIMAKU!

Black Tower Apple Cinnamon Spritz Uutuutena ruokakauppojen hyllyille saapuu syksyn ja talven kylmien kelien pelastaja – omenan ja kanelin makuinen pirskahteleva spritz-juoma. Nautitaan hyvin viilennettynä ja erinomaisessa seurassa.

Easy to love


NYT! SESONGISSA Kukkien mestari

Kukkakimpun sommittelu on syksyn ihanin mindfulness-harjoitus.

Kukkaharrastajat sen tietävät: on muotia sommitella kimppu itse. Juuri nyt suosittuja ovat luonnollisen näköiset, ilmavat sommitelmat. Saat kukkakimpun näyttämään runsaammalta, kun teet maljakon suulle teipistä ristikon. Nappaa muutama teipinpala ja teippaa ne ristikkäin maljakon suulle. Ristikon kolot pitävät kukat paikoillaan ja tekevät asettelusta paljon helpompaa. Voit tukea Roosa nauha -kampanjaa ostamalla Pirkka Roosa nauha -kukkia. Valikoimaan kuuluu erilaisia vaihtoehtoja.

Tämän vuoden Pirkka Parhaat Roosa nauha -kimpun on suunnitellut artisti Lauri Haav. Lue lisää sivulta 62.

Teksti MINTTU POUTANEN Kuva MARI LAHTI

AVAA VALMIIKSI SIDOTTU KIMPPU KOTONA JA SOMMITTELE SE MIELESI MUKAAN.

Katso video teippiniksiin Pirkka Median Instagramista

Pirkka Parhaat Roosa nauha -kimppu 12,90 €. Myhome Haave -maljakko, 20,5 cm, 19,99 €. Pirkkayleisteippi, 0,99 €. Fiskars Functional Form -yleissakset, 24,99 €. Tuotteet valikoidut K-Citymarketit.

PIRKKA 7


NYT! RUOKA 3 X VEGEÄ

Tofujen klassikko Puolita tofu laakeiksi pihveiksi, raasta tai murustele. Tofua voi myös pakastaa. Rapean paistopinnan saat, kun kuivaat tofun talouspaperilla ennen paistamista.

Tofu löysi pöytiin

T

ofu ja muut kasvi­proteiinituotteet kiinnostavat nyt entistä enemmän – myös eläkeläisiä. K-ryhmän myyntidatan mukaan eniten tofua ostavat lapsi­perheet, mutta suhteellisesti eläkeläisten tofun kulutus on kasvanut eniten. Vuonna 2025 eläkeläiset ostivat tofua yli 40 prosenttia enemmän kuin edeltävänä vuonna. Tofun ja muiden lihaa korvaavien kasviproteiinituotteiden kysyntä on muutenkin kasvussa. Vähän yli viidessä vuodessa kylmähyllystä löytyvien lihaa korvaavien kasviproteiinien myynti on tuplaantunut, kun vertaillaan vuosia 2019 ja 2025, selviää K-ryhmän myyntitiedoista. Suosikkeja ovat esimerkiksi tofu ja tempe, joiden myynti on kasvanut viimeisen 12 kuukauden aikana kuusi prosenttia. Tempe

valmistetaan tofun tapaan soijapavuista. Myös papu- ja hernesäilykkeitä sekä esimerkiksi kaurajuomia ostetaan entistä enemmän. Taustalla vaikuttaa paitsi ihmisten lisääntynyt kiinnostus kasviproteiineihin myös valikoiman laajentuminen uusilla vaihtoehdoilla. K-ryhmän omien merkkien sarjoista löytyy jo lähes 200 täysin vegaanista tuotetta. Innostuitko? K-Ruoka-sovelluksessa voit seurata esimerkiksi palkokasvien ja kasviproteiinien sekä lihan kulutustasi ja verrata omia ostostietojasi kansallisiin ravitsemussuosituksiin. Mainioita kasvisruokareseptejä löydät K-Ruoka.fi:stä. Kokeile vaikka tofutaco­peltiä tai klassista ruskeaa sipulikastiketta tofun kanssa.

TOFUN SUOSIO ON KASVANUT ERITYISESTI ELÄKELÄISTEN KESKUUDESSA.

TOFUA LEIVÄN PÄÄLLE Tofupalan saa viipaloitua leivänpäällisleikkeeksi munaleikkurilla. Jos kotona on ylimääräinen leikkuri, siitä voi irrottaa pelkän lankaosan tofukäyttöön.

8

PIRKKA

Herkuttelijan kahviin Pirkan barista-kaurajuomaa saa nyt kahdessa uudessa maussa. Kokeile kahviin tai vaikka kaurapuuroon. Pirkka barista maustettu kaurajuoma, 1 l, vanilja, 2,19 €, tai caramel, 2,19 €.

Monikäyttöinen levite Kasvipohjainen levite sopii tuorejuuston tapaan niin leivän päälle, ruoanlaittoon kuin leivontaankin. Pirkka maustamaton kasvipohjainen levite, 150 g, 1,99 €. TUOTTEIDEN HINNAT VAIHTELEVAT K-MARKET-, K-SUPERMARKET- JA K-CITYMARKET-KAUPOISSA. ILMOITETUT HINNAT K-CITYMARKETISTA.

Teksti ANNA JALKANEN, MINTTU POUTANEN ja JOHANNA TILUS Kuvat GETTY IMAGES, HAASTATELTAVAT ja KESKO

Pirkka Luomu tofu, 250 g, 1,99 €.


Inspiroivat syysreseptit arkeen ja juhlahetkiin löydät K-Ruoka-sovelluksesta.

LEMPI-PIRKKANI HYVÄ PARI

Piristä päivää matchajuomalla

”

Hienoksi jauhettu japanilainen vihreä matchatee on ilmiö. Lisää teehen vaahdotettua vaniljakaurajuomaa ja matchalatte on valmis!

+ Arabian Kukkamaa villi -muki on osa Roosa nauha -kampanjaa, 0,3 l, 22,99 €, K-Citymarket.

Skannaa ja osta Mitä jos saisit pakattua ostokset valmiiksi kassiin jo kaupassa kiertämisen aikana? Yhä useammassa K-ruokakaupassa on nyt tarjolla mobiiliskannaus: malli laajenee syksyn aikana lähes 60 K-Citymarketiin. Mobiiliskannaus tarkoittaa käytännössä sitä, että voit skannata tuotteiden viivakoodit itse K-Ruoka-sovelluksesta löytyvällä Skannaa ja osta -toiminnolla ja pakata tuotteet samalla suoraan ostoskassiin. Ostoskierroksen lopuksi skannaat sovelluksen koostaman loppuviivakoodin kassalla tai itsepalvelukassalla ja maksat ostoksesi. K-Ruoka-­ sovellus ohjaa sinua jokaisessa vaiheessa. Lisää tietoa: k-ruoka.fi/skannaajaosta

Suomen ensimmäinen Reilun kaupan tuote oli Pirkka Reilun kaupan kahvi vuonna 1999. Tänäkin vuonna Reilun kaupan viikkoja vietetään lokakuussa, 11.10. saakka. Reilun kaupan merkki kertoo, että tuote tai raaka-aine täyttää kansainvälisesti sovitut Reilun kaupan sosiaaliset, taloudelliset ja ympäristöön liittyvät kriteerit. Lisää tietoa: reilukauppa.fi

Heidi Hauhtonen, Kokkola

Hajusteeton puhdistaja ”Minulle tärkeitä ovat tuotteet, joilla on ympäristösertifikaatti, koska yritän olla tietoinen ympäristöstä ja luonnosta. Valitsen myös täysin hajusteettomia puhdistustuotteita, sillä en hajuherkkänä kestä hajusteita. Pirkka Eko -konetiskitableteissa yhdistyvät molemmat ominaisuudet, ja jälki on puhdasta ja kirkasta.”

Pirkka Eko konetiskitabletti, 30 kpl, 4,99 €.

200 Reilun kaupan tuotetta K-ruokakaupoissa

PIRKKA 9


NYT! RUOKA TUOTTEEN TARINA

Mukuloiden puolesta

Kimmo Mäkelä, Mäkelän Perunatalon viljelijä

Lapsena Kimmo Mäkelä vuoli nostokoneen kyydissä perunoista hahmoja. Nyt hän on sukutilansa seitsemäs isäntä.

Pirkka suomalainen yleisperuna, 2 kg, on juhlavuoden kunniaksi retropakkauksessa.

”

Tekijä

Tuote

Sain lapsena isältä taskurahaa, kun keräsin pelloille jääneitä pikkuperunoita säkkiin. Istuin kesäisin perunannostokoneen kyydissä vuolemassa linkkuveitsellä perunasta ukkoja. Minulle oli aina selvää, että tulen jatkamaan perunan­viljelyä suku­tilallamme. Keski-Pohjanmaalla Himangalla sijaitsevalla tilallamme on viljelty perunaa 1950-luvulta saakka. Pappani maakellariin mahtui aikoinaan hehtaarin verran perunaa eli lähes koko kylän perunat.

Olen kiitollinen siitä tärkeästä työstä, jota pappani ja isäni tekivät. Minusta tuli tilan seitsemäs isäntä vuonna 2008. Nyt on minun vuoroni jatkaa ja kehittää sukuni työtä – ja antaa maat joskus eteenpäin tuleville sukupolville. Perunan viljely on ympärivuotista työtä. Kesäisin teemme töitä välillä kellon ympäri, mutta kyllä se palkitsee, kun pääsee nostamaan laadukasta satoa ylös pellosta. Meillä on Suomessa lyhyt kasvukausi, mutta toisaalta missään muualla ei ole näin pitkiä valoisia päiviä ja öitä. Tasainen kasvukausi tekee perunoista tosi maukkaita.

Airfryeriin sopivia lajikkeita Oma suosikkilajikkeeni on Theresa. Se on maistuva lajike, josta voi tehdä niin keittoja, muusia kuin uuniruokiakin. Minulle muusi voin, maidon ja suolan kanssa on perunaruokien ykkönen. Pirkka-yleisperunapussiin me viljelemme esimerkiksi Theresaa, Berninaa ja Jellyä. Nyt perunamarkkinoille tekevät tuloa airfryeriin soveltuvat lajikkeet. Esimerkiksi Innovatorista tulee airfryerissa juuri sopivan rapsakka.”

10

PIRKKA

Kimmo Mäkelälle sukutilalla viljely on kunnia-asia. Perunat hän syö mieluiten kuorineen.

Teksti JOHANNA TILUS Kuva PÄIVI KARJALAINEN

Maukas suomalainen


Yhdessäiloa kaikkiin hetkiin Marimekko Tiiliskivi-uutuudet

Esim.

MUKI 2,5 dl

Ilman Plussa-korttia 25,90

12

Esim.

95

TYYNYLIINASETTI 2 kpl Ilman Plussa-korttia 47,90

23

95

PARIVUOTEEN PUSSILAKANASETTI

6595

8995

Pussilakana 150 x 210 cm ja tyynyliina 50 x 60 cm. Ilman Plussa-korttia 131,90

KULHO 5 dl Ilman Plussakorttia 29,90

1495

Esim.

PUSSILAKANASETTI

Esim.

Esim.

-50 %

Pussilakana 240 x 220 cm ja 2 x tyynyliina 50 x 60 cm. Ilman Plussa-korttia 179,90

Esim.

KÄSIPYYHE 50 x 70 cm Ilman Plussa-korttia 29,90

14

VILLAHUOPA 130 x 180 cm

95

Esim.

Ilman Plussa-korttia 169,90

KYLPYPYYHE 70 x 140 cm Ilman Plussa-korttia 54,90

Esim.

8495

2745

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.


NYT! KOTI Uusia ideoita syyskotiin

Sisustusarkkitehti Tero Pennanen nähdään tänä syksynä Nelosen Remppa vai muutto -ohjelmassa. K-Rauta on ohjelman yhteistyökumppani.

Remppa vai muutto -ohjelmasta tuttu sisustusarkkitehti Tero Pennanen kertoo parhaat oivalluksensa.

1

Käytännöllisyys ensin

Sisustajalle ”Minulla on yksinkertainen sisustusfilosofia. Me ihmiset muutumme ajan myötä, joten kodin kuuluu muuttua elämän myötä. Valitse kotiin sellaisia sisustusasioita, joille on aidosti käyttöä ja jotka tuovat sinulle iloa.” Remontoijalle ”Sama ajattelu pätee remontteihin. Remontin suunnittelu alkaa siitä, millaisia tarpeita tilalle on omassa arjessa. Sen kanssa kannattaa olla rehellinen: millainen ihminen olen ja mitä toivon kodilta, millaista meidän arkemme ihan oikeasti on. Minulle funktionaalisuus on tärkeämpää kuin viimeisimmät sometrendit. Kannattaa malttaa hetki, suunnitella hyvin ja vasta sitten ryhtyä hommiin.”

2

Tuo luonto kotiin

Sisustajalle ”Tila kuin tila, kun laitat sinne viherkasvin, jo alkaa tunnelma svengata. Kiinnitän itse huomiota kasvien lehtien muotoon, sillä kasvi on itsessään visuaalinen elementti. Erikoisen malliset lehdet, piikit tai vaikka vinoon kasvanut runko tuovat huoneeseen hauskasti luonnetta.” Remontoijalle ”Suosin luonnon materiaaleja, sillä ne kestävät aikaa. Mielestäni ajan kuluminen saa näkyä kotona ja kodin pinnoissa. Minulle tulee itselleni ryppyjä, joten miksei uurteita voisi tulla kivilattiallekin. Muistan isovanhempieni talosta, kuinka heidän kulkureittinsä olivat urautuneet lankkuihin. Se kertoo menneisyydestä ja luo tilaan tunnetta.”

Teron syksyn suosikit

Tammiparketti

Granaattiomenaa

Säväytä laatoilla

”Cellon Oak Balos on todella kaunis tammiparketti. Teimme siitä Remppa vai muutto -sarjaan sekä perinteistä lankkulattiaa että kalanruotoparkettia.”

”Olen fiilistellyt viime aikoina Tikkurilan M423 Granaattiomena -sävyä ja yhdistänyt sitä esimerkiksi laattoihin, joissa on samanvärisiä väripilkkuja.”

”Olen käynyt Marazzin tehtaalla Italiassa ja pidän todella paljon heidän laatoistaan. Heidän valikoimastaan löytyy kauniita värejä ja myös muodikkaita isoja laattoja.”

Cello Oak Balos 1S 2 200x180x14 mm, 79,90 € / m², K-Rauta.

Harmony Sisustusmaali, 0,9 l, 34,95 €. Sävytys, 38,83 € / l, K-Rauta.

Seinä/lattialaatta Lume, 6x24, ruskea, 86,90 € / m², K-Rauta.

12

PIRKKA


Lisää vinkkejä sisustamiseen ja remontoimiseen verkossa: k-ryhma.fi/pirkka-lehti

4 X VALOA

Kuistille

Ladattava pöytävalaisin sisä- ja ulkokäyttöön tuo klassisen öljylampun viehätyksen tähän päivään.

Osramin Vintage 1906 Globe -lampussa on 2 500 kelvinin polttimo, 15,95 €, K-Rauta.

Sisusta valolla

Sisustajalle ”Ota kotona käyttöön useita valon lähteitä: kattovaloja, epäsuoraa valoa kuten valonauhoja, lattiavalaisimia, pieniä pöytävalaisimia. Nykyään on olemassa ladattavia valaisimia, joten et tarvitse pistorasiaa etkä kallista sähköremonttia. Kodin valaistus vaikuttaa niin vireystilaan kuin värien sävyihin. Lämpimässä valossa tekstiilien värit toistuvat yleensä kauniimmin. Jos kotiin haluaa lämmintä valoa, kannattaa valita 2 700 kelvinin polttimo.” Remontoijalle ”Suunnittele valaistus monipuoliseksi ja valitse himmennettävät valaisimet. Kun valon voimakkuutta pystyy säätämään, voit siivota kirkkaassa valossa ja sitten nauttia viinilasit ystävien kanssa tunnelmallisessa valossa. Jos suunnitteilla on isompi remontti, tee sähkösuunnitelma huolellisesti ja sen perusteella, miten ja mihin valoja ja muita sähkölaitteita kotona käytetään.”

Alaspäin suuntautuva riippuvalaisin antaa tehokkaan kohdevalon esimerkiksi ruokapöydälle. Suljetumpi varjostin taas pehmentää valoa. Sessak Miles 30 vihreä -riippuvalaisin, 49,95 €, K-Rauta.

Teksti MINTTU POUTANEN Kuvat LAURA MALMIVAARA, KESKO ja VALMISTAJAT

3

Calex Lavinio IP54 -ulkopöytävalaisin, 29,95 €, K-Rauta.

Valaisin käytön mukaan

Työpöydälle

Airamin ladattavassa Asle-valaisimessa on ­ruusukullan värinen runko ja USB-C-latausjohto. Airam Asle -pöytävalaisin, 34,95 €, K-Rauta.

Hyllyyn

Koristevalosarjassa valo kajastaa vaaleanpunaisten sydänten läpi. Airam Roosa nauha Timanttisydämet -koristevalosarja, 8,95 €, K-Rauta.

TUNNELMAVALO VESSAAN Olohuoneeseen

Kangasvarjostin on helppo tapa tuoda kotiin pehmeää valoa, sillä varjostin suodattaa valoa kauniisti. Cottex Rosanna -pöytävalaisin, 64,90 €, K-Rauta.

Sisustuksessa laatat ovat nyt selkeä trendi. Jos haluat kotiin nopeasti ja helposti näyttävää pintaa, kokeile muodikkaita suurikokoisia laattoja tai kivikomposiitista valmistettuja sisustuslevyjä. Niitä käytetään nyt muuallakin kuin kylpyhuoneessa, esimerkiksi eteisessä tai olohuoneessa. Muualla Euroopassa näkee jo laatoilla päällystettyjä keittiökaappejakin. Laatoista löytyy myös vaihtoehtoja, joissa on käytetty osittain kierrätettyjä ainesosia.

Vessan lamppu on palanut, eikä varastossa ole vaihtolamppuja? Laita kosteutta kestävät kausi­valot lasiastiaan ja saat vessaan hetkessä tunnelmallisen valaistuksen. Voi olla, ­ettet muistakaan pitkään ­aikaan ostaa sitä lamppua ­tämän jälkeen.

Myös Susanna nähdään Remppa vai muutto -ohjelmassa.

Susanna Soriola, Keskon yrityspalvelun Sisustuksen ja kalustamisen myyntipäällikkö

PIRKKA 13


NYT! HYVINVOINTI Teksti JOHANNA RÄMÖ Kuvat GETTY IMAGES ja VALMISTAJAT Lähteet K-RYHMÄN RUOKAILMIÖT 2026 -TRENDIKATSAUS ja MYYNTIDATA, RUOKAVIRASTO ja FINELI

3 X UUTUUS

Proteiinipitoinen herkku Karamellinmakuinen proteiinivanukas vie makeanhimon ja pitää kylläisenä: pikarissa on 18 grammaa proteiinia. Pirkka proteiinivanukas, 150 g, 0,99 €.

Tähän väliin pari palaa

Ravinteikas naposteltava Energiapitoiset macadamiapähkinät sisältävät runsaasti sekä kuituja että pehmeitä rasvoja.

K

olmioleipä ennen harrastusta, proteiinirahka treenin jälkeen ja hiukopalaksi hedelmäpatukka. Suomalainen ruokakulttuuri välipalaistuu. Muutoksen taustalla on paitsi kiireinen arki myös terveyden tavoittelu, selviää K-ryhmän Ruokailmiöt-trendikatsauksesta. Syötävä valitaan yhä useammin sen mukaan, mitä mieli tekee ja keho tarvitsee juuri kyseisessä hetkessä. Ruoalla halutaan tukea omaa hyvinvointia, jaksamista ja palautumista, ja siksi välipaloiltakin vaaditaan nyt enemmän kuin pelkkää nopeaa nälän taltuttamista. Trendi näkyy myös K-ruokakauppojen kassoilla, sillä välipalatuotteiden myynti on lähes tuplaantunut viidessä vuodessa. Kauppansa tekevät varsinkin kylmät leivät, maustetut rahkat ja juotavat jogurtit. Ravitsevat välipalat ovatkin näppärä keino tehdä ruokailusta monipuolista. Lisäksi säännöllinen syöminen päivän mittaan tasaa verensokeria, ylläpitää vireyttä ja varmistaa, että energiaa riittää arjen askareisiin.

60 %

Pirkka macadamia­ pähkinä, 70 g, 2,95 €. Suomessa valmistettu Sydänmerkkituote

MURUT KURIIN Murskaantuvatko välipalakeksit ja -patukat laukun pohjalla? Laita paketit silmälasikoteloon, niin ne pysyvät ehjinä.

suomalaisista kertoo, että omasta terveydestä ja hyvinvoinnista huolehtiminen vaikuttaa siihen, minkälaista ruokaa ostaa.

Marjainen matkaeväs Sujauta laukkuun, reppuun tai hanskalokeroon! Kätevä pussismoothie säilyy avaamattomana huoneenlämmössä. Pirkka mustikka, hedelmät & kaura smoothie, 120 g, 1,49 €.

TUOTTEIDEN HINNAT VAIHTELEVAT K-MARKET-, K-SUPERMARKET- JA K-CITYMARKET-KAUPOISSA. ILMOITETUT HINNAT K-CITYMARKETISTA.

PIRKKA 15


DNA Prepaid

Ei mene rahat Kankkulan kaivoon Aloituspakkaus

4,90 €

Sisältää saldoa 5 €

Puhelut ja tekstiviestit koko EU:ssa 0,089 €/min/kpl. Netin käyttö Suomessa 0,99 €/vrk tai sopivalla paketilla vielä edullisemmin.

Muista myös lataus!


NYT! LIIKENTEESSÄ

Autossa on oltava talvirenkaat 1.11.–31.3., jos ajokeli niin edellyttää.

Säästä rahaa renkailla

N

yt kannattaa kurkata auton alle! Pienellä huolenpidolla pidennät renkaiden käyttöikää ja pidät polttoainekulut kurissa. Valitse renkaat auton valmistajan suositusten mukaan tai kysy apua rengasliikkeestä. Oikean rengaskoon löydät auton rekisteriotteesta tai nykyisen renkaan kyljestä. Renkaiden vertailua helpottaa EU-rengasmerkintä, joka kertoo muun muassa renkaan polttoainetaloudellisuuden. Mittaa rengaspaineet kylmistä renkaista kerran kuussa ja ennen pitkiä ajomatkoja. Valmistajan suosittelemat paineet eri kuormille löytyvät yleensä kuljettajan oviaukossa olevasta tarrasta. Liian alhaiset rengaspaineet voivat kasvattaa polttoaineen kulutusta useita prosentteja.

Teksti JOHANNA RÄMÖ Kuvat GETTY IMAGES ja VALMISTAJAT

Tarkistuta pyöränkulmat, jos auto vetää sivulle, ohjauspyörä on vinos-

Lasse Wirama, tuotepäällikkö, K-Auto

”Säilytä pestyt autonrenkaat päällekkäin pinottuina viileässä ja kuivassa paikassa auringon­valolta suojattuna sekä kaukana kemikaaleista. Palo­ turvallisuussyistä renkaiden säilyttäminen kerros­talon häkki­ varastossa voi olla kiellettyä.”

sa tai renkaat kuluvat epätasaisesti. Jos ratti tai auto tärisee erityisesti maantie­nopeuksissa, vika voi olla renkaiden tasapainotuksessa. Vaihda renkaat vuodenajan ja kelin mukaan. Nastarenkaat on syytä laittaa alle viimeistään yöpakkasten alkaessa. Nastattomilla kitkarenkailla voi ajaa ympäri vuoden, mutta koska kuuma tienpinta saa ne kulumaan, vaihto kesärenkaisiin kannattaa, kun lämpötila on pysyvästi plussalla. Uusi renkaat, kun kahden euron kolikon hopeareunus ei enää uppoa niiden pääuriin. Lain vaatima urien syvyys on talvirenkailla vähintään 3 mm ja kesärenkailla 1,6 mm, mutta turvallisemmat rajat ovat 5 mm ja 4 mm. Yli kymmenen vuotta vanhojen renkaiden vaihtamista suositellaan urasyvyydestä huolimatta, sillä ajan myötä kumiseos haurastuu ja rengas kovettuu.

RENKAAT VAIKUTTAVAT AUTON POLTTOAINEEN KULUTUKSEEN NOIN 20 %

Renkaat säilöön ja Plussat talteen! Rengashotelleissa säilytät renkaita turvallisesti ja vaivattomasti. Pääkaupunkiseudulla tilaa on nyt yhä useamman renkaille: K-Auton uusittu Vantaan-toimipiste tuplasi kokonsa tänä syksynä.

Tutustu palveluun

3 X AUTOON

Kotimainen! Hanskalokerosta löytyvät työkäsineet auttavat tarttumaan toimeen, kun tilanne tien päällä yllättää.

Tavaratilassa kannattaa säilyttää lapiota ympäri vuoden. Lumen lisäksi auto voi juuttua hiekkaan tai mutaan.

Vaihda tuulilasinpesuneste talven tullen pakkasen kestävään. Pirkka-uutuuden jäätymispiste on -18 astetta.

Tegera-nahkakäsineet, 9,99 €, K-Citymarket.

Kungs-lumilapio, 69 cm, 24,99 €, K-Citymarket.

Pirkka lasinpesuneste, 4 l, 4,99 €, K-Citymarket.

PIRKKA 17


NYT! AJANKOHTAISET PIRKKA KYSYY

Mistä saat energiaa juuri nyt?

Jos 55 miljoonaa muovikassia laitettaisiin jonoon, jono olisi melkoinen. Sen verran muovi­ pakkausjätettä K-ryhmä on kierrättänyt tänä vuonna.

”Kuulaista syysaamuista pyörä- ja juoksulenkeillä. Ja siitä, kun kihlattuni kanssa ihmettelemme maailmaa yhdessä 2-vuotiaan tyttäremme kanssa, hoidamme kanojamme ja liikumme luonnossa.” Jukka Kinnunen, Mallusjoki PUHEENAIHE

M

uovipakkaukset muovijätteeseen, kauppareissulle mukaan kesto­ kassi. Muovin kierrätyksestä on puhuttu viime vuosina paljon, ja yhä useampi haluaa tietää siitä lisää – hyvä niin. Heikko muovinkierrätys nimittäin maksaa Suomelle 90 miljoonaa euroa vuodessa. Jäämme vuosittain EU:n asettamista kierrätystavoitteista, minkä seurauksena EU perii Suomelta maksun. Koko kansakunnan muovinkierrätys ei ole yhden ihmisen vastuulla, mutta jokainen meistä voi osallistua talkoisiin. Keskon ympäristöpäällikkö Hanna Lehmuskoski vinkkaa pari helppoa tapaa muovin kierrättämiseen arjessa. Valitse keittiössä isoin jäteastia muovi­ pakkauksia varten, sekajätteelle pienempi. Muovipakkaukset ovat kevyitä, mutta vievät paljon tilaa.

Muovipakkauksia ei tarvitse pestä, vaan riittää, että pakkaus on tyhjä. Peseminen on ympäristön näkökulmasta turhaa vedenkäyttöä. Älä laita muovipakkauksia sisäkkäin, ellei kyse ole samanlaisista pakkauksista, kuten vaikkapa jogurttipurkeista. Kierrätyslaitoksessa muovit lajitellaan tyyppinsä mukaan, ja jos pakkaukset on sullottu tiiviisti yhteen, ne voivat jäädä toisiinsa kiinni. Erotteluprosessin lukulaite ei tunnista tiiviisti sisäkkäin olevien muovien lajia ja näin kierrätys epäonnistuu. Pidä kesto- tai kangaskassi lähellä. Laita kangaskassi käsilaukkuun tai kesto­ kasseja vaikka pino auton takakonttiin, jotta ne ovat siellä valmiina, kun lähdet kauppaan.

PYYKKIPOIKA APURINA Kirjoita tussilla puisiin pyykkipoikiin ”Muovi”, ­”Pahvi”, ”Bio” ja ”Sekajäte”. Kiinnitä pyykkipojat ­vastaavien roskaastioiden reunaan. Näin lapsetkin osaavat laittaa roskat oikeisiin jäteastioihin. Pienempien lasten kanssa värikoodaus voi toimia: ruskea väri on bio, musta seka, keltainen muovi.

18

PIRKKA

”Autotallissa puuhailu on voimaannuttavaa. Ruuvailen moottoripyörän kanssa ja korjaan huonekaluja ja ystävien kitaroita. Myös perhe ja yhteinen musiikkiharrastus vaimon kanssa ovat isossa osassa jaksamistani.” Markku Tilus, Kannus

”Nautin pitkistä kävelylenkeistä yksin ja tärkeiden ihmisten kanssa, säässä kuin säässä. Kiireetön aika rakkaiden kanssa on paras virtalähde pimenevään syksyyn.” Milla Majander, Pori

Teksti ANNA JALKANEN ja MINTTU POUTANEN Kuvat GETTY IMAGES, HAASTATELTAVAT ja KESKO

Muistilista muovin kierrätykseen


Löydä henkilökohtaiset viikoittain vaihtuvat Oma-Plussa-edut! Lue lisää verkkosivuilta: Plussa.fi

PARHAISSA TÖISSÄ

”Työkaverit auttavat kielikukkasten kanssa” Mikä on työssäsi parasta? ”Työni myyjänä on mukavan vaihtelevaa ja sopivan kiireistä. Työskentelen välillä kassalla, välillä esimerkiksi vaateosaston puolella. Minulle on tärkeää pysähtyä kohtaamaan asiakas ystävällisesti kiireenkin keskellä. Olen tästä myös saanut hyvää palautetta. Suoritin maahanmuuttajataustaisille suunnatun K-ryhmän ja Turun ammatti-instituutin kaupan alan perustutkinnon ja pääsin sitä kautta työharjoitteluun Turun K-Citymarket Skanssiin. Halusin kehittyä työssäni, joten suoritin kaikki kolme harjoittelujaksoani täällä. Koulutusohjelman ja työharjoittelun ansiosta sain vakituisen työpaikan.” Suosikkisanasi suomen kielessä? ”Päivänjatkoa! ’Hyvää päivänjatkoa’ oli aluksi tosi vaikea lausua suomeksi, mutta olen toistanut sitä niin usein, että kyllä se nyt jo sujuu. Olen kotoisin Kolumbiasta ja puhun äidinkielenäni espanjaa. Tuplavokaalien kanssa minun pitää edelleen olla varovainen. Onhan sillä ihan eri merkitys jos sanon, että tapaan ystäväni kuin että tapan ystäväni.” Mikä Suomessa yllätti? ”Muutin Suomeen Kolumbiasta vuonna 2020 suomalaisen miehen vuoksi.

K-ryhmän ja ­paikallisten oppi­ laitosten yhteinen koulutusohjelma tarjoaa maahanmuuttaja­ taustaisille matalan kynnyksen polun oppia suomen kieltä ja työllistyä kaupan alalle.

Ensimmäisenä vuotena kolmevuotias tyttäreni ihmetteli uimahallin suihkutiloissa näkyviä paljaita peppuja. Kolumbiassa ei näe alastomia ihmisiä missään, edes omassa kodissa. Saunakulttuuri oli minullekin uutta. Työpaikalla taas olen päässyt oppimaan hyvin konkreettisesti, että Suomessa ei pärjää pelkillä kesävaatteilla niin kuin Kolumbiassa. Täällä tarvitsee ihan valtavasti erilaisia vaihtoehtoja, kenkiäkin pitää olla vaikka minkälaisille keleille.” Miten kehuisit työporukkaasi? ”Työkaverini ovat todella kivoja, ja voin aina kysyä heiltä neuvoa ja vinkkejä töihin liittyen. He auttavat minua hassuissakin tilanteissa. Tänäänkin joku asiakas kysyi minulta, missä meillä on viherkasveja ja aloin opastaa häntä ravintolisäosastolle, koska luulin viherkasvi-sanan liittyvän jotenkin vitamiineihin! Onneksi vieressä ollut työkaveri ehti puuttua asiaan.”

Juha Uotinen, Espoo

Lempi-Plussani ”Ostan tarjouksesta aina juustoja, leikkeleitä ja hunajaa. Selaan aiempiin ostoksiini pohjautuvat OmaPlussa-edut K-Ruoka-sovelluksesta joka viikko ja suunnittelen ruokaostokseni niiden pohjalta. Säästämisestä tulee hyvä fiilis. Kun toissa päivänä huomasin, että meiltä oli kahvissa käyttämäni kaurajuoma loppu, avasin heti K-Ruoka-sovelluksen, ja siellähän lempikaurajuomani oli tarjouksessa. Ostin kerralla monta.”

ILMIÖ

Luku, joka on sinulle tärkeä? ”Viisi. Haluan varmistaa, että asiakas saa viiden tähden kokemuksen. Tämä tarkoittaa omassa työssäni esimerkiksi sitä, että olen laittanut oikein hinnoitellut tuotteet oikeaan aikaan esille sellaiselle paikalle, että asiakas löytää ne helposti.”

Yli 7 000 reppua lapsille

KUKA Danally Saballeth Castillo, myyjä, K-Citymarket Skanssi

Me suomalaiset pidämme toisistamme huolta. K-Citymarket-ketjun ja Hope ry:n valtakunnallinen koulureppukeräys rikkoi tänä vuonna ennätyksiä. Kaksi viikkoa kestäneen keräyksen aikana K-Citymarketin asiakkaat lahjoittivat lapsille ja nuorille yhteensä 7 141 reppua sekä koulutarvikkeita. Keräys järjestettiin heinäkuussa kaikissa Suomen 85 K-Citymarketissa ja reput lahjoitettiin lapsille ennen koulujen alkua. Kiitos kaikille kampanjaan osallistuneille! PIRKKA 19


PAIKALLA Teksti ELINA VIRONEN Kuvat MARJAANA MALKAMÄKI, MIKKO TÖRMÄNEN ja MIIKKA KIMINKI

Ihana tavallinen ruokaarki Kuka kokkaa, mitä syödään ja paljonko se maksaa? Kurkistimme kolmen kodin ruoka-arkeen. Selvitimme samalla, mikä suomalaisessa ruokakulttuurissa on muuttunut.

20

PIRKKA


Ellinora Pelamo ja Jussi Siltanen elävät lapsi­perheen arkea. Perheeseen kuuluvat Aura Rauhanlaakso, 10, Lukas Rauhanlaakso, 8, ja Alma Siltanen, 1,5.

PIRKKA 21


PAIKALLA

Seija Tapio, 68, Oulu

”Eläkkeellä ruokailusta tuli hetki eikä hotkaisu”

”N

opeat ja helpot reseptit ovat minun juttuni. En ole kiireinen kokki, sillä olen eläkkeellä, mutta hätäinen kylläkin. En tykkää kykkiä asuntoni keittonurkkauksessa kauaa. Keittiöni on niin pieni, että säilytän osan kuiva-aineista makuuhuoneessa. Olen ryhtynyt laittamaan ruokaa vasta eläkkeellä. Laboratorion­ hoitajana työskennellessäni söin työpaikkaruokalassa tai evääksi valmisruokia. Kokkasin vakioruokiani eli puuroja ja keittoja vain, kun oli pakko. Sain koulun kotitaloustunneilla päähäni, etten osaa kokata, ja vasta viime vuosina olen opetellut ajattelemaan toisin. Täytän joulu­kuussa 69 vuotta. Nyt kokeilen rohkeammin uusia reseptejä, kuten helppoja vuokaruokia ja keittoja erilaisista raaka-aineista, kuten palsternakasta. Olen huomannut, että kyllähän se ruoanlaitto minulta sujuukin. Jos jotain haluaisin oppia, niin tekemään äitini lihakastikkeita ja kiisseleitä. Hänellä oli suurustamisen taito. Teen isoimmat ruokaostokset kerran tai kaksi viikossa lähikaupassani. Mitä harvemmin ja mitä pienemmässä kaupassa käy, sitä vähemmän tulee tehtyä heräteostoksia. Poikkeus ovat keskiviikot, jolloin menen bussilla keskustaan käsityökerhoon. Silloin saatan käydä K-Supermarketissa hakemassa tuoretta rieskaa tai jyväleipää. Etsin kaupasta myös uutuustuotteita. Viimeisimpinä olen kokeillut kikherneitä, kvinoaa ja jauhelihaa, jossa on herneproteiinia. Seuraavaksi haluan maistaa perunagnoccheja, joita tulee löytämääni uuteen lohivuokareseptiin, sekä suomalaisesta järvikalasta tehtyä säilykettä, jota ajattelin kokeilla tonnikalavuokaan. Iän myötä olen tarkempi siitä, mitä suuhuni laitan, mutta yksi herkkupäivä mahtuu viikkoon. Veljeni lapset ihmettelivät, miksi minulla on karkkipäivä, kun asun yksin eikä kukaan vahdi. Mutta juuri siksi. En leivo pullaakaan enää, koska kukas muu leivonnaiset söisi kuin minä. Viime talvena aloin rauhoittaa ruokahetket niin, etten katso samalla televisiota tai lue lehteä ja huomasin, että ruoka maistuu paremmalta, kun siihen keskittyy. Sain vinkin yksin asuvalta tuttavalta. Tarkoituksena on, että yksin syöminen ei ole tympeää vaan oma hetki, jossa saa nauttia ruoasta, jonka eteen on nähnyt vaivaa. Näin ruokailusta tulee hetki eikä hotkaisu. Tuttava kertoi ostaneensa serviettejäkin. Aluksi naureskelin ajatukselle, mutta nyt minullakin on kolme eri serviettivaihtoehtoa vain itseäni varten.”

22

PIRKKA

Seijan viikon menu Maanantai: Makaronilaatikkoa Tiistai: Kanakeittoa Keskiviikko: Peruna-jauhelihalaatikkoa Torstai: Jauhelihakeittoa Perjantai: Lohilaatikkoa Lauantai: Mannapuuroa mehukeiton kera Sunnuntai: Valmislihapullia kvinoalla Viikon ruokakulut keskimäärin

45 �


”Saan reseptejä kavereilta ja lehdistä. Jos totean reseptin hyväksi, se pääsee mustaan reseptivihkooni”, Seija Tapio kertoo.

”JOS JOTAIN HALUAISIN OPPIA, NIIN TEKEMÄÄN ÄITINI LIHAKASTIKKEITA JA KIISSELEITÄ.”

Olemme yhä perunakansaa Millaiset asiat vaikuttavat suomalaisten ruokavalintoihin? ”HINTA, KOTIMAINEN ALKUPERÄ ja maku. Nämä

nousevat esiin kuluttajatutkimuksissa vuodesta toiseen”, sanoo Helsingin yliopiston ruokakulttuurin professori Johanna Mäkelä. Suomalaiset ovat edelleen perunakansaa. Syömme perunaa vuodessa lähes 70 kiloa henkilöä kohti, selviää Luonnonvarakeskuksen ravintotaseesta. ­Lihaa kulutimme viime vuonna 78 kiloa ja vihanneksia 65 kiloa henkilöä kohden. Kalan kulutus on hienoisessa kasvussa. RUOKATUOTTEIDEN VALIKOIMA on viime vuosina

monipuolistunut merkittävästi. ”Lähikaupasta löytää ne aiemmin spesiaalit elintarvikkeet, joita saattoi tuoda joskus matkoilta”, Johanna Mäkelä sanoo. Perinteiset suomalaiset ruoat eivät jää uutuuksien jalkoihin. Usein ne löytävät uusia muotoja, joista Mäkelä mainitsee esimerkkinä valmisruokapuurot ja mämmijäätelön. SUOMALAISTEN ASENTEET valmisruokiin ovat

höllentyneet. ”Niiden käyttöä ei enää pidä selitellä, vaan niistä on tullut vaihtoehto muiden joukossa”, Mäkelä sanoo. K-ryhmän tuoreen tutkimuksen mukaan 45 prosenttia K-ryhmän asiakkaista käyttää valmisruokia ja puolivalmisteita sujuvoittaakseen arkeaan. YHTENÄISTÄ KULUTTAJAA ei ole: noin viidennes op-

Seija Tapio tekee isoimmat ruokaostokset kerran tai kaksi viikossa.

timoi ruokakustannuksia ja yhtä moni on valmis panostamaan ruokakaupassa. Tarjouksia ja alennuksia hyödyntää aktiivisesti noin kolme neljästä K-ryhmän kyselyyn vastanneesta. Kyselyyn vastanneista lapsiperheistä melkein puolet kertoo, että arkiruokailu pyörii muutamaa hyväksi havaittua ruokaa laittamalla. Yli neljännes lapsiperheistä tekee ruokalistan tai suunnitelman siitä, mitä viikon aikana syödään. Kuka sitten syö Suomessa terveellisimmin? Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen Terve Suomi 2022–2023 -tutkimuksen mukaan yli 65‑vuotiaat, sillä he syövät eniten kalaa, kasviksia, marjoja ja täysjyvätuotteita.

YLI 65-VUOTIAAT SYÖVÄT TERVEELLISIMMIN. HE SYÖVÄT ENITEN KALAA, KASVIKSIA JA MARJOJA.

PIRKKA 23


PAIKALLA

Ellinora Pelamo, 33, ja Jussi Siltanen, 39, Tampere

”J

”Ruokaan on suhtauduttava rennosti”

ussi on kotimme sydän ja se, joka ja hernekeitto, helpottavat arkea, mutta useimmiten kokkaa. Hän taikoo emme koe syövämme paljon eineksiä. vartissa vaikka superhyvän pastan Itse tehdyt perunalohkot uunissa ovat mistä tahansa kaapista löytyvistä perheemme kestosuosikki. Pellillinen huaineksista. Onneksi hän myös osaa suhpenee hetkessä, ja perunoita menisi vartautua ruoanlaittoon rennosti. Reseptejä ei masti useampi kilo kerralla. Toinen lasten tarvitse seurata pilkulleen. suosikki on pasta carbonara. PuolitoistaMeillä on kotona aina lapsiperhehärvuotias Almakin syö jo pitkälti samaa ruodelli päällä, kuten tänään, kun Auralla ja kaa mitä sisaruksetkin. Lukaksella on kiire harrastuksiin. Tämän Emme ole vielä päässeet siihen, että kokoisessa perheessä kaupassakäynti ja viikon ruoat olisi mietitty maanantaista ruoanlaitto rytmittävät elämää. Koko ajan perjantaihin. Teemme pari kertaa viikospitää miettiä seuraavaa atesa isomman kauppareissun, riaa. Onneksi lapset syövät mutta aina jotain pientä ”JUSSI ON koulussa ja päiväkodissa, täytyy hakea lähikaupasta. ja mietittäväksi jäävät vain KOTIMME SYDÄN. Välillä haaveilen siitä, että aamu- ja iltapala, välipalat tekisimme yhden ison ruoHÄN TAIKOO ja päivällinen. katilauksen kerran viikossa. Ruuhkavuosina ruoSe voisi olla rahankulutukVARTISSA kailuhetket rakennetaan kannalta fiksua. HYVÄN PASTAN senkin muun elämän ympärille. Nythän käy niin, että Lasten tanssi- ja jääkiekkoMISTÄ TAHANSA lähdemme hakemaan kauharrastukset alkavat niin pasta aineksia yhden päiAINEKSISTA.” aikaisin, että emme aina vän ruokaan, ja kotiin paehdi istua yhdessä pöydän lataankin pinsapohjien, ääreen. Silloin kukin syö milloin syö: laptortillatarvikkeiden ja muutaman muroset ennen harrastuksia ja me aikuiset usein paketin kanssa. Toisaalta kaikki tulee syövasta, kun lapset syövät iltapalaa. tyä, eikä ruokaa juuri päädy roskiin, koska Lähtökohtaisesti kokkaamme joka arsyöjiä on paljon. kipäivä. Se ei välttämättä ole keitetyistä Me myös haluamme käydä kaupassa perunoista itse tehtyä muusia, vaan saayhdessä. Se on töiden jälkeen hetki, kun tamme paistaa ranskanperunat airfryerissaa laittaa aivot työjuttujen osalta nariksa, koska se on helppoa ja nopeaa. Valkaan, vaihtaa kuulumisia ja kerrata, mitä misruoat, kuten kalapuikot, pinaattiletut seuraavat päivät pitävät sisällään.”

”Teet viikon ruokalistan suunnittelusta helpompaa, kun lisäät K-Ruokasovelluksessa valitsemasi reseptin raaka-aineet ostoslistalle tai suoraan sovelluksen ostoskoriin, jolloin voit tilata tuotteet verkkokaupasta vaikka kotiin kuljetettuna.”

24

PIRKKA

PRO-VINKIN ANTOI

K-Plussan johtaja Toni Jarimo, Kesko

Jussi Siltanen on perheen pääsasiallinen kokki. Tänään illalliseksi syntyy lasagne.


Perheen viikon menu

Maanantai: Kinkkukiusausta Tiistai: Lapsille lihapullia ja pastaa, aikuisille kanakastiketta ja riisiä Keskiviikko: Uunimakkaraa ja muusia Torstai: Lapsille nugetteja ja ranskalaisia, aikuisille lehtipihviä ja ranskalaisia Perjantai: Kanaa ja lohkoperunoita Lauantai: Pizzaa ja Auralle pinaatti­ lettuja, koska hän ei tykkää pizzasta Sunnuntai: Tortilloja Viikossa ruokaan kuluu arviolta

Puolitoistavuotias Alma kokeilee rohkeasti kaikkea ruokaa, mutta aina ei tiedä, mikä juuri tänään maistuu.

230 � PIRKKA 25


PAIKALLA

Kaisan ja Mikan viikon menu

Kaisa ja Mika Kannon ruoka-arki muuttui spontaanimmaksi, kun lapset muuttivat kotoa. Nyt he saattavat syödä illallisen olohuoneessa televisiota katsellen.

Maanantai: Makkarakeittoa Tiistai: Mozzarella-tomaattiavokadosalaattia, kantarellirisottoa Keskiviikko: Keitettyjä uusia perunoita ja savulohta, kananmunasalaattia Torstai: Munakas edellisen päivän perunoista, vihersalaattia Perjantai: Hodaripannu itsetehdyllä salsalla Lauantai: Vuohenjuustosalaattia Sunnuntai: Kasvissosekeittoa pekonimurulla Viikossa ruokaan kuluu arviolta

26

PIRKKA

100 �


”Juustoa voi laittaa joka paikkaan", sanoo Kaisa Kanto. Se sopii bruschetan päälle tai herkkulautaselle hedelmien, porkkanan ja kurkun kanssa.

Kaisa, 49, ja Mika Kanto, 59, Pori

”Syömme hodareita salaa sohvalla”

”K

un kolme lastamme muuttivat maidolle ja kolmas vehnälle. Kun ruoan omilleen kuusi vuotta sitten, teki itse, tiesi tarkkaan, mitä kukin suufiilis oli mahtava. Enää ei tarhunsa laittaa. Ainoa valmisruoka, mitä vinnut suunnitella viikon ruokaapistamme löytyy joskus, on Kaisan kia etukäteen ja huolehtia siitä, että ruoka herkku eli maksalaatikko. on pöydässä ennen lasten harrastuksia. Ruoanlaitto on Kaisalle harrastus, ja Kaisa on ollut meillä aina kokki, ja viikonloppuisin keittiössä saattaa vierähMika taas kulkenut mukana lasten hartää kuusi tuntia, kun hän tekee hapanrastuksissa. Ennen Kaisalla oli viikon juurileipää tai keittelee intialaisia kastikruokalista mielessä etukäteen, mutta nykeita. Mikan työmatkojen kautta kotikyään hän nauttii siitä, kun voi vasta töiskeittiöön on tullut mukaan mausteinen ja tä kotiin ajellessaan päättää, mitä tänään tulinen ruoka. Laitamme chilihiutaleita tehdään ruoaksi. kaikkeen makkarakeitosta Hypermarket-vuodet savuloheen. ”KUN LAPSET ovat takana, ja käymme Syömme nykyään vain lähikaupassa, koska se kevyemmin kuin lasten MUUTTIVAT on helppoa ja nopeaa. Ateasuessa kotona. UrheiOMILLEEN, ria rakentuu esimerkiksi leville nuorille kana- tai sen raaka-aineen ympärilRUOKIA EI ENÄÄ vuohenjuusto­salaatti olisi le, joka on K-Ruoka-sovelriittänyt vain alku­palaksi. TARVINNUT luksessa tarjouksessa. Vuokaruoat ovat jääneet Jäimme kaksin juuri, pois, koska niissä on kahSUUNNITELLA kun koronapandemia delle liikaa syötävää, mutta ENNAKKOON.” kasvissosekeitot sen sijaan alkoi. Sillä oli seurauksensa: tajusimme nopeasti, ovat päässeet pannasta. Ne kuinka hauskaa on syödä olohuoneessa maistuvat Mikallekin, kun päälle paahtaa ja katsella samaan aikaan televisiosarjoja pekonimuruja. suoratoistopalvelusta. Saatamme arkenakin syödä kynttilän Lasten aikana päivällinen syötiin yhvalossa ja nauttia salaatin erillisistä kidessä ruokapöydän ääressä, eikä sohvalla poista alkusalaattina. Sama salaatti isosta syöminen tullut kuuloonkaan. Kun yksi kulhosta ei maistu niin hyvältä. Vanhasta lapsistamme näki meidän ensimmäisen leivästä Kaisa saattaa tehdä bruschetat alkerran syövän sohvalla ja vieläpä hot­ kupalaksi, kun pääruoka valmistuu. Näin dogeja, hän oli niin hämmästynyt, että ruokailusta tulee juhlavaa. päästi pari ärräpäätä. Nykyään perheen yhteiset hetket saMeillä ei nimittäin ole paljoa hotdogeja man pöydän ääressä ovat harvinaisempia, syöty, sillä Kaisalla on ollut tapana tehmutta sitäkin tärkeämpiä. Nyt odotellaan, dä kotiruoka alusta asti itse. Lapset olivat kuinka moni lapsista palaa maailmalta pienenä allergisia, yksi pähkinälle, toinen kotiin joulupöytään.”

”Hyvä säästövinkki: Katso K-Ruoka-sovelluksen etusivulta kauppakohtaiset tarjoukset sekä ostohistoriaasi perustuvat henkilökohtaiset tarjoukset ennen kauppareissua. Tarjouksista saa inspiraatiota siihen, mitä laittaa ruoaksi. Myös oma mobiili-Plussa-kortti kulkee mukana sovelluksessa.”

PRO-VINKIN ANTOI

K-Plussan johtaja Toni Jarimo, Kesko

PIRKKA 27


KAUPPIAAN TARINA

Tsemppaajana elämän tärkeissä hankkeissa Janne Oinonen aloitti K-Rauta Klaukkalan kauppiaana vajaa vuosi sitten. Hän osallistuu mielellään tempauksiin ja tapahtumiin, jotta voi tutustua paikkakuntalaisiin.

KUKA Janne Oinonen, 39 KAUPPA K-Rauta Klaukkala ASUINPAIKKA Asuu Helsingissä puolen tunnin ajomatkan päässä kaupalta. PERHE Vaimo Katariina, 1,5-vuotias Saku-poika ja labradorinnoutaja Fiinu.

Kun paikallinen päiväkoti kaipasi apua pihan kunnostukseen, K-Rauta-kauppias Janne Oinonen lähti heti talkoisiin mukaan. Työssään hän haluaa auttaa ihmisiä onnistumaan. Tärkeää on luoda tunne, että rautakauppa kuuluu kaikille ja ettei tyhmiä kysymyksiä olekaan. Teksti JOHANNA LÄTTI Kuvat MARKO PYYKKÖNEN / REC

28

PIRKKA


N

Päiväkoti Metsäpirtin lapset saivat itse valita maalit leikkimökkien kunnostukseen. Mukaan tarttui ainakin pinkkiä, oranssia ja sinistä.

urmijärveläisellä päiväkoti Metsäsönsä sekä sen tarpeet ja elämäntilanteet. Siksi hän pirtillä oli haave. Suuren osan ajashäärii monessa roolissa kaupassaan ja on laittanut itsensä taan pihalla ja lähimetsässä viettävät likoon myös sosiaalisessa mediassa, jossa hänet voi nähmetsäpirttiläiset unelmoivat pihansa dä vaikkapa seikkailemassa myymälässä puutarhatontun kunnostuksesta ja tiedustelivat Klaukkalan K-Raudan kanssa. kauppiaalta Janne Oinoselta, löytyisikö häneltä ylimääMoni tunnistaa kauppiaan kassalta. räisiä laudanpätkiä, maalia ja kasveja sen ehostamiseen. – Kun seison siinä, kukaan ei pääse kaupasta ulos – Innostuin asiasta heti! Päätimme järjestää kunnosilman, että olen nähnyt hänet ja päässyt vähän höpöttetustalkoot, Oinonen kertoo. lemään. Se on paras keino tutustua alueen asukkaisiin Viime joulukuussa kauppiaana aloittanut Oinonen oli ja kuulla, millaisia toiveita heillä on rautakaupalle. ehtinyt jo pohtia, miten voisi olla kauppansa kanssa muKauppiuus on Oinoselle pitkän tarinan huipennus. kana paikallisessa yhteisössä: luoda yhteistyöverkostoja Ura rautakaupassa alkoi 14-vuotiaana, kun hän meni ja tuoda tukea sopivalla tavalla. K-Rauta Vantaanporttiin kärrypojaksi ja jatkoi siitä ke– Päiväkodin talkooprojekti oli kuin syöttö lapaan. sätyöntekijäksi. Nopeasti Oinonen huomasi viihtyvänOlen itse pienen pojan isä, joten tuntui luontevalta tehsä ruuvi- ja työkaluhyllyjen välissä. Hän on työskendä jotain konkreettista lasten hyväksi. nellyt myös Keskolla rakennustarvikkeiden valikoimaTalkoopäivän aikana maalattiin päiväkodin leikkineuvojana ja tuotepäällikkönä. Taustalla kyti koko ajan mökit ja kunnostettiin pihaa yhdessä lasten, päiväkodin haave kauppiaaksi ryhtymisestä. henkilökunnan ja vanhempien kanssa. Oinonen lahjoitti – Saan kiksejä myymisestä ja viihdyn ihmisten paristalkoita varten maalia, työvälineitä, puutarhakasveja – ja sa, hän perustelee uravalintaansa. omaa osaamistaan. Oinonen teki kauppiasharjoittelunLapset olivat pihahommista iloissa Helsingin Ruoholahden K-Raudassaan. Talkoopäivän päätyttyä leikkimösa, keskustan kupeessa. Sinne valtaosa kit olivat saaneet uuden ilmeen sateenasiakkaista tuli ratikalla, metrolla tai kaarikattoineen, klapi- ja jätekatos oli kävellen, ja suosituin ostos oli yhden kunnostettu, istutuslaatikot uusittu ja tai kolmen litran maalipurkki. pihapiiriä reunustivat kukkaistutukset. Klaukkalassa tilanne on toinen. Mielessä nyt – Oli hienoa nähdä, miten kaikki K-Raudan pihaan kaarretaan autolla. lähtivät mukaan. Pienellä panostukTakakonttiin tai peräkärryyn pakataan ”Pihavalaistuksen päisella ja hyväntuulisella talkoohengellä terassilautaa, betonilaattoja ja säkeitvittäminen on nyt ajankohtaista. Varmistamme, saimme lapsille viihtyisän ympäristön. täin multaa. Toki maalipurkkejakin. että asiakkaat löytävät Nyt he näkevät joka päivä kädenjälkenOinoselle kävi jo alkumetreillä meiltä juuri tarpeisiinsä pihalla. selväksi, että oman kaupan alueella sa sopivat ulkovalaisiasukkaat panostavat pihoihinsa. met. Monet innostuvat Keväällä moni asiakas toivoi, että syksyn tullen myös uusiKauppias tykkää kassavuoroista maan pintoja sisällä, jogrillit, hiilet, kasteluvälineet, trimmeten olemme päivittäneet Janne Oinonen haluaa olla helposti rit ja muut pihatuotteet olisivat pamaalaustarvikkeiden ja lähestyttävä kauppias, joka tuntee yhteiremmin esillä. lattioiden valikoimaa.”

PIRKKA 29


KAUPPIAAN TARINA

"Omistatko kaiken, mitä kaupassa myydään", Metsäpirtin lapset kyselivät Janne Oinoselta. Puutarhaosaston vetäjä Johanna Keskumäki auttoi päiväkodin pihakasvien valinnassa.

TÄRKEÄ KUVANI ”Tuoreena kauppiaana en voi isommin lomailla. Viime kesänä vietin harvat lomapäiväni poikani Sakun kanssa rantaelämästä nauttien.”

Kauppias toteutti asiakkaiden toiveen ja sijoitti ajankohtaiset tuotteet helposti tutkail­ taviksi sisääntulon tuntumaan. Samalla grilli­ valikoimaa laajennettiin, jotta jokainen tosi­ grillaajakin löysi kesäksi omansa. Myös ikku­ nanpesurobotit vietiin kesällä lähes käsistä.

Kauppa, johon uskalletaan tulla toistekin Erityisen ylpeä Oinonen on puutarhaosastos­ ta, jonka laajaan valikoimaan kuuluu myös lähi­ alueen puutarhojen kasveja. Näihin aikoihin esillä on kanervia ja syksyllä istutettavia sipuli­ kukkia, kuten tulppaaneja. Haravat, lehtipuhaltimet, oksasilppurit, kottikärryt ja lapiot saavat enemmän tilaa. Moni istuttaa puita ja pensaita. Puutarhaosaston vetäjä Johanna Keskumäki tunnetaan siitä, että olipa kyseessä miten erikoinen päärynäpuu tai havu tahan­ sa, hän selvittää, mistä sellaisen saa, ja tilaa asiakkaalle. Oinonen haluaa, että hänen kauppansa tun­ netaan omistautuvasta asiakaspalvelusta. Pelk­ kä hyllynumeron osoittaminen ei riitä, vaan pe­ 30

PIRKKA

riaatteena on, että asiakas viedään perille asti tuotteen luo. Sen jälkeen jutellaan siitä, millai­ nen projekti asiakkaalla on meneillään ja miten kauppa voisi auttaa siinä. – Jos käy ilmi, ettei asiakas ole koskaan kiin­ nittänyt taulua seinään, ensin neuvotaan oikeat tarvikkeet ja sitten työvaiheet. Lopuksi tsempa­ taan, että kyllä se onnistuu. Silloin meille us­ kalletaan tulla toistekin. Remontti- tai rakennusasiat eivät ole kai­ kille asiakkaille arkipäivää, ja siksi tarpeiden hankkiminen niihin voi tuntua etukäteen vai­ kealta. Oinonen pyrkii tekemään asioimisesta mutkatonta ja mukavaa jo­ kaiselle. Hän korostaa, ettei tyhmiä kysymyksiä ole. ”NEUVOMME – Nykyajan keskivertoih­ OIKEAT TARVIKKEET minen on aika stressaantu­ nut. Ei hän halua tulla rau­ JA TYÖVAIHEET takauppaan kuuntelemaan JA LOPUKSI viisasteluja tai jargonia. Hän TSEMPPAAMME, haluaa ymmärtävää palve­ lua sekä välineet ja ohjeet, ETTÄ KYLLÄ SE joilla saa keittiöremonttinsa ONNISTUU.” onnistumaan.


Päiväkodin pihatalkoissa pääsivät tositoimiin niin lapset kuin kauppias. Janne Oinosen periaatteena on, että asiakasta neuvotaan niin pienissä kuin suurissa asioissa, eikä tyhmiä kysymyksiä ole. Vieressä rautakauppaostoksille tullut Saara Viteli.

Kauppiaan top 3 -vinkit PAIKALLINEN HELMI Isosuon luontopolku Klaukkalassa on rauhallinen happihyppelypaikka kauniin luonnon keskellä. Pitkospuita etenevät reitit ovat helppokulkuisia.

Tässä piilee myös syy, miksi Oinonen kiinnostui nuorena kesätyöläisenä rautakaupan maailmasta. – Asiakkaat rakentavat taloja tai mökkejä, jotka ovat heille isoja projekteja. Se on sillä hetkellä elämän tärkein asia. Oma työ tuntuu merkitykselliseltä, kun voi auttaa niin ison asian eteenpäin viemisessä.

Työntekijät saavat vinoilla – Tilasit sitten vähän ruuveja, työntekijä kuittaa Oinosen ovenraosta. – Eivätpähän lopu kesken, Oinonen naurahtaa tilausvirheelleen. Hän oli tilannut sadan ruuvin sijaan lähes tuhat kappaletta. Oma moka, mutta Oinonen on myös tyytyväinen. – Haluan olla helposti lähestyttävä. Tiedän onnistuneeni, kun työntekijät uskaltavat kettuilla minulle. Ovestani saa paukata sisään milloin tahansa ja olipa mielen päällä mitä tahansa. Työssään Oinonen nauttii jatkuvasta uuden oppimisesta. Edellisenä päivänä hän opetteli kokoamaan päältä ajettavaa ruohonleikkuria ja pe-

rehtyi leikkureiden polttoaineisiin. Sitä edeltävänä päivänä hän asensi peräkärryyn kuomun. Oma kokemus auttaa palvelemaan asiakkaita entistäkin paremmin. Nyt ajatukset ovat siinä, mitä asiakkaat tarvitsevat loppuvuoden sesongissa. – Syksyllä tulee aina polttimoiden kysyntäpiikki. Ihmiset siirtyvät sisätiloihin ja huomaavat, että täällähän eivät enää valot pala. Myös tiivistenauhoja hankitaan paljon, koska ovia ja ikkunoita aletaan tilkitä vedon estämiseksi. Ensimmäisten liukkaiden kelien jälkeen haetaan hiekoitusastioita ja sepeliä. Monen takaraivossa alkaa myös kolkutella talvirenkaiden vaihto, joten tunkeille ja momenttiavaimille on tarvetta. Oinosen arki pyörii vahvasti uuden kauppias­uran ympärillä. Ennen kotimatkaa kaupalta Helsinkiin hän saattaa poiketa viereiselle kuntosalille treenaamaan. Samalla työasiatkin karisevat mielestä. Sen jälkeen on kuitenkin kiire kotiin, missä 1,5-vuotias Saku-poika odottaa isää leikkikaveriksi. – Häneltäkin löytyy jo oma pieni työkalupakki, Oinonen kertoo.

ERITYISTÄ K-RAUTA KLAUKKALASSA Selvitämme aina, millaista apua asiakas tarvitsee. Esimerkiksi aloittelevalle remontoijalle näytämme tuotteet kädestä pitäen ja kerromme selkeät ohjeet, jotta hän voi onnistua projektissaan.

SUOSIKKITUOTTEENI Olen maalannut kotona seiniä Cello Feel -sisustusmaalilla. Se on laadukas maali, jolla tulee tasaista jälkeä. Sillä on myös paras mahdollinen päästöluokka M1, mikä tarkoittaa, että maali on testattu ja todettu vähäpäästöiseksi sisäilman kannalta.


Löydät lisää vastauksia verkosta: K-ryhmä.fi

Miten satsumat, mandariinit ja klementiinit eroavat toisistaan? Mandariini on alkuperäinen lajike, josta satsuma ja kle­ mentiini on kehitetty. Kle­ mentiiniin verrattuna manda­ riinit ovat paksukuorisempia ja pyöreämpiä, mutta klementiinin tavoin useimmiten hyvin makei­ ta. Makeimmillaan mandariinit ovat huhtikuussa ja syyskuussa. Satsuma on lajikkeista kaikkein kel­ taisin ja ohutkuorisin, eikä siinä ole sie­ meniä. Maultaan se on mieto ja varsin­ kin alkukaudesta melko hapokas. Pää­ lajike Owarin kausi on parhaimmillaan marraskuussa. Klementiini on satsumaa orans­simpi ja paksukuorisempi. Päälajike Clemenulesin kausi on parhaimmillaan joulukuussa. Vastaajana hedelmien tuotepäällikkö Mika Romppanen, Kesko

Miksi jotkin ruoka- tai juoma­ pakkaukset ovat niin vaikeita avata? Miten pakkausten helppokäyttöisyyttä huomioidaan pakkaussuunnittelussa? Pakkauksen tärkein tehtävä on suojata tuotetta ja säilyttää sen laatu turvallisesti aina valmistuksesta kotiin asti. Koska 32

PIRKKA

pakkauksen on kestettävä kuljetusta, varastointia ja käyttöä, sen on oltava tii­ vis ja suljettu hyvin. Tämä voi tehdä siitä myös tavallista haastavamman avattavan. Pakkausten käytettävyys on tärkeä osa suunnittelua. Uusia tuotteita ja pak­ kauksia arvioidaan ja testataan osana tuotekehitysprosessia. Tavoitteena on löytää tasapaino tuo­ teturvallisuuden, säilyvyyden ja helpon käytettävyyden välillä. Kuluttajapalaute on tärkeä osa pakkausten kehittämistä. Palautteita käy­ dään läpi ja niitä hyödynnetään, kun pak­ kauksia kehitetään yhdessä valmistaji­ en kanssa. Kuluttajien huomiot auttavat tunnistamaan käytännön arjessa esiin tulevia kehityskohteita, joita ei aina voida havaita suunnittelu- ja testausvaiheessa. Vastaajana päivittäistavarakaupan omista brändeistä vastaava Taija Väre, Kesko

Miksi toisissa maidoissa säilyvyys on pidempi kuin toisissa? Maidon säilyvyys riippuu valmis­ tusprosessista. Tavallinen pastö­ roitu maito kuumennetaan hetkellisesti yli 70 asteessa, mikä tuhoaa salmonellan ja listerian kaltaisia taudinaiheuttajia. Kaupasta löytyy myös ESL-käsiteltyjä maitoja, jotka tunnistaa usein pakkauk­ sen merkinnästä ”ESL” tai ”pidempään säilyvä”. ESL-käsittelyssä voidaan käyt­ tää korkeampaa kuumennuslämpötilaa kuin normaalissa pastöroinnissa. Vaihto­ ehtoisesti maidosta voidaan mikro­suodattaa bakteereita tai sen valmistukses­ sa käyttää ultrapuhdasta pakkauslinjaa. Valmistuksessa voidaan käyttää myös eri tekniikoiden yhdistelmiä. Iskukuumennettu eli UHT-käsitelty maito kuumennetaan nopeasti erittäin korkeassa, yli 130 asteen lämpötilassa.

Näin säilyvyys pitenee merkittävästi ja avaamatonta tuotetta voi säilyttää huoneenlämmössä. Vastaajana maitotuotteiden valikoimapäällikkö Jaakko Nurmi, Kesko

Mitä K-ruokakauppojen hävikille tapahtuu? Mihin se päätyy? Hävikin syntyä ehkäistään suunnittele­ malla K-ruokakauppojen valikoimaa niin, että kaupoista löytyy juuri niitä tuotteita, joita asiakkaat ostavat. Jos tuotteen päiväys kuitenkin lähes­ tyy, se voidaan laittaa myyntiin alennet­ tuun hintaan. Syömäkelpoisia myynnistä poistuvia tuotteita lahjoitetaan paikallisille hyvän­ tekeväisyysjärjestöille ja muille ruoka-apu­ toimijoille aina, kun se on mahdollista. Jos ruoka on syömäkelvotonta, se laitetaan biojätteeseen. Pääosa K-ruoka­kauppojen biojättees­ tä menee biokaasun tuotan­ toon eli siitä saadaan uusiutuvaa poltto­ainetta. Loppuosa menee kompostointiin. Vastaajana ympäristöpäällikkö Hanna Lehmuskoski, Kesko

Kysy meiltä! Vastaamme tällä palstalla K-ryhmää ja sen tuotteita koskeviin kysymyksiin. Lähetä kysymyksesi Miksi-Pirkkaan: miksi.pirkka@kesko.fi Huomioithan, että kysymyksiin ei vastata sähköpostitse. Valikoituihin kysymyksiin vastataan tällä palstalla.

Kuvat GETTY IMAGES ja KESKO

Mitä sinä haluat kysyä K-ryhmältä? Selvitämme vastaukset ajankohtaisiin kysymyksiin.


NÄIN ONNISTUT

PRO-VINKIT ANTOIVAT

Viherpihan tuotepäällikkö Saara Välimäki ja piharakentamisen tuotepäällikkö Ari Lepistö, K-Rauta

Pihakausi pakettiin Missä pihakalusteet kannattaa säilyttää? Entä pitääkö parvekelaatat pestä? Näillä vinkeillä laitat pihan ja parvekkeen talviteloille.

1 Valitse ulkoruukuksi sellainen, joka kestää pakkasta. Varmista, että vesi pääsee valumaan pois ruukun pohja­reiästä, jotta vältät jäätymisen aiheuttamat vahingot. Ecopots Oslo -ruukku, 55 cm, taupe, 99 €, K-Rauta.

Puhdista kalusteet

Pese piha- ja puutarhakalusteet ennen talvisäilytystä, mutta anna niiden kuivua kunnolla ennen varastoon siirtämistä. Tarkista samalla ruuvit, liitokset ja mahdolliset halkeamat. Puiset kalusteet voi öljytä jo syksyllä, jolloin ne ovat keväällä heti valmiita käyttöön. Metallikalusteista kannattaa paikata ruostekohdat ennen talvea, jotta ne eivät vaurioidu lisää esimerkiksi ulkovarastossa. Pese, kuivaa, öljyä ja teroita myös puutarhatyökalut.

2

Tarkista terassi

Terassilautojen ja erilaisten kiveys­ ten kunto on hyvä tarkistaa syksyllä, jotta osaat varautua kevään korjaus­ puuhiin. Puulaattojen käyttöikää voi pidentää nostamalla ne talveksi kuivaan ja suojaisaan paikkaan. Jos etsit helppohoitoista piha- tai parveke­laattaa, valitse materiaaliksi puu­ komposiitti. Se kestää hyvin säävaihteluita.

Teksti ANNA KRISTERI Kuva GETTY IMAGES ja VALMISTAJAT

Helppoutta kaipaava valitsee pihalle tai parvekkeelle puukomposiittilaatan, joka on valmistettu puukuidun ja muovin yhdistelmästä. Cello-pihalaatta, 40 x 40 cm, puu­ komposiitti, ruskea, 9,95 €, K-Rauta.

KUN ÖLJYÄT PUISET KALUSTEET JO SYKSYLLÄ, NE OVAT KEVÄÄLLÄ HETI VALMIITA KÄYTTÖÖN.

3

Säilytä suunnitelmallisesti

Jos varastotila ei meinaa riittää, jaa tavarat ja kalusteet kolmeen kategoriaan. Ulkona sateelta suojattuna voi säilyttää esimerkiksi isompia kalusteita. Puolilämpimään varastoon kannattaa siirtää ruukut, letkut, puutarhatekstiilit ja työkalut. Lämpimään taas on syytä viedä akut, sähkötyökalut, valoketjut ja muu elektroniikka.

4

Haravoi maltillisesti

Syksyn lehdet ja risut ovat pihamaan ilmaista katetta ja ravinnetta. Nurmikolle ei kuitenkaan kannata jättää paksua lehtimattoa, jotta maa voi hengittää. Hyvä ratkaisu on silputa lehdet ruohonleikkurilla ja levittää niitä myös pensaiden ja perennojen juurelle. Kevyt kerros suojaa kasvien juuria talvella ja parantaa maan rakennetta. Liian tiivis lehtikasa voi sen sijaan houkutella kotiloita ja kerätä kosteutta.

5

Istuta kukkasipulit

Kukkasipuleita voi istuttaa niin kauan kuin maa pysyy sulana. Jos pihalla liikkuu sipuleita napostelevia myyriä, valitse narsisseja: ne eivät maistu jyrsijöille ja kukkivat usein tulppaaneja pidempään. Parvekkeella sipulit menestyvät suurissa, vettä läpäisevissä ruukuissa. Valitse ruukku, jonka pohjassa on reikä ja suojaa ruukku pakkaselta.

Hyvät työhansikkaat ovat pihapuuhien ykkös­apuväline. Roosa nauha -käsineiden tuotosta lahjoitetaan osa Syöpä­säätiön keräykseen. Prof Basic Work Roosa nauha -käsine, 3,99 €, K-Rauta.

PIRKKA 33


FIKSU ARKI

Huoltamalla hyvää tulee Säännöllinen puhdistaminen pidentää kodinkoneiden käyttöikää – ja mikä tärkeintä, vaikuttaa ruoan makuun. Näillä vinkeillä vältät kitkerän kahvin ja kiinni palaneen lian.

Älä polta likaa kiinni

Pyyhi keittotaso liinalla ja puhdistusaineella joka käytön jälkeen. Kiinni palaneet tahrat irtoavat keraamiselta ja induktiotasolta puhdistusterällä, valurautaisilta keittolevyiltä taas märällä liinalla liottamalla ja liesi- tai astiaharjalla hankaamalla. Pyyhi myös uunista rasva- ja ruoka­ roiskeet tuoreeltaan. Roiskeita ehkäi­ see, kun käytät riittävän suuria vuokia, paistopusseja ja leivinpaperia. Kiinni palanut lika vaatii usein uuninpuhdistusainetta. Käytä sen kanssa käsineitä ja huuhtele lopuksi pinnat vedellä pyyhkimällä. Höyryuuneissa on usein höyry­ puhdistustoiminto. Höyryä voi kokeilla myös perinteisen uunin puhdistamiseen: Laita tyhjään uuniin vedellä täytetty uunivuoka. Anna veden höyrystyä 100-asteisessa uunissa 30 minuuttia. Sammuta uuni, anna jäähtyä tarpeeksi ja pyyhi höyryn pehmentämä lika pois liinalla tai sienellä. Itsepuhdistuvissa pyrolyysiuuneissa puhdistustoiminto polttaa pois lian ja rasvakertymät. Pyyhittäväksi jää vain tuhkaa.

34

PIRKKA

ANNA KUUMIEN PINTOJEN JÄÄHTYÄ JA IRROTA PIEN­ KODINKONEET PISTORASIASTA AINA ENNEN PUHDISTAMISTA.

2

PRO-VINKIT ANTOIVAT

ostaja Petja Karvonen ja tuotepäällikkö Juha Mäkelä K-Citymarketista sekä valikoima­päällikkö Mika Kurikka K-Raudasta

Siisti keitin, parempi sumppi

Huuhtele kahvinkeittimen kannu ja suodatinsuppilo joka käytön jälkeen, ja pese ne päivän päätteeksi käsitiskiaineella, sillä kahvirasva tekee nopeasti kannusta samean ja kahvista kitkerää. Samoista syistä vesisäiliöön ei kannata kaataa vettä kahvipannulla. Puhdista kahvinkeitin parin viikon välein sitruunahappojauheella. Huuhtele keitin pesun jälkeen valuttamalla pari pannullista vettä keittimen läpi. Jos keitin alkaa toimia hitaasti tai pulputtaa, on kalkinpoistoaineen aika.

Teksti JOHANNA RÄMÖ Kuvat GETTY IMAGES ja VALMISTAJAT

1


4

ROISKEPELTI

Laita uunin pohjalle yli­ määräinen uunipelti suojaamaan ruokaroiskeilta. Jos olet vaihtamassa vanhan uunisi uuteen, ota sen uunipellit hyötykäyttöön näin.

3

1

Tyhjennä leivänpaahtimen ulosvedettävä murutarjotin säännöllisesti, niin vältyt palaneen käryltä. Huuhtele tarjotin vedellä ja kuivaa huolellisesti. Jos paahtimessa ei ole murutarjotinta, käännä laite ympäri ja varistele murut roskiin. Puhdista tarvittaessa paahtimen sisällä olevat vas­ tuslangat varovasti kuivalla hammasharjalla tai sivelti­ mellä. Muista irrottaa laite ensin sähköverkosta! Leivänpaahtimen ulkopinnat voi pyyhkiä nihkeällä lii­ nalla ja miedolla puhdistusaineella, mutta laitteen sisälle ei saa laittaa puhdistusaineita tai suihkuttaa vettä.

5

Kuivattaminen suojaa kalkkikertymiltä

Puhtaus on osiensa summa

Tyhjennä vedenkeitin aina käytön jälkeen ja jätä kansi auki, jotta kei­ tin kuivuu. Pese keitin aika ajoin: keitä puoli pannullista vettä, irro­ ta laite sähköverkosta, lisää tippa käsi­tiskiainetta ja puhdista sisä­ pinnat astiaharjalla. Huuhtele keit­ tämällä pari pannullista vettä. Jos vedenkeittimessä ei ole kalkinsuodatinta, poista kalkki sitruunahappojauheella. Tunnis­ tat kalkkikertymän keittimen poh­ jaan palaneesta ruosteenvärisestä saostumasta. Huomaa, että jois­ sain malleissa käyttöohjeet saatta­ vat kieltää kalkinpoistoaineiden tai happamien aineiden käytön.

2

Muruton on kärytön

Irrota ja puhdista airfryerin eli kiertoilmakyp­ sentimen osat joka käytön jälkeen. Liota osia lämpimässä saippuavedessä ja pese pehmeäl­ lä sienellä. Älä käytä hankaavia aineita tai vä­ lineitä, ettei pinnoite vahingoitu. Kuivaa osat ennen kuin asetat ne takaisin paikoilleen. Monissa laitteissa osat ovat konepesun kestäviä, useimmiten ainakin kori. Tarkista oman laitteesi puhdistusohjeet valmistajan käyttöohjeista. Puhdista lämpövastukset kuukausittain. ­Irrota laite sähköverkosta ja käännä ylös­ alaisin. Käytä lian poistamiseen astia- tai hammas­harjaa ja saippuavettä. Huuhtele­ pyyhkimällä ja kuivaa mikrokuituliinalla. ­Käännä lopuksi laite oikeinpäin.

3 4

6 7 5

1. Pirkka yleispuhdistussuihke, 750 ml, 2,69 €. 2. Sini-sitruunahappo, 600 g, 9,99 €. 3. Pirkka keittiö puhdistussuihke, 750 ml, 2,69 €. 4. Pirkka hajusteeton astianpesuainetiiviste, 500 ml, 1,79 €. 5. Pirkka kalkinpoistoaine, 500 ml, 2,55 €. 6. Sini-puhdistusterä, 9,99 €. 7. Pirkka uunin- ja grillinpuhdistaja, 300 ml, 2,59 €. Tuotteet K-Citymarket.

PIRKKA 35


FIKSU ARKI

Sähköromu kiertoon Miten rikkoutuneet sähkölaitteet pitää kierrättää? Rikkoutuneet sähkö- ja elektroniikka­ laitteet eivät kuulu sekajätteeseen tai metallinkeräykseen, vaan niiden paikka on erillisessä keräyspisteessä. Ennen keräykseen viemistä poista laitteesta paristot tai akku, jos ne saa irti helposti. Paristot ja akut voi palauttaa kaikkiin niitä myyviin kauppoihin veloituksetta. Muista teipata navat tulipaloriskin välttämiseksi.

Mihin kaikkialle sähköromua saa viedä? Pienen sähkölaitteen, jonka ulkomitoista mikään ei ylitä 25 senttimetriä, voi viedä maksutta niitä myyvään, vähintään 200-neliöiseen erikoiskauppaan tai vähintään tuhatneliöiseen ruokakauppaan. Sitä kookkaamman laitteen voi jättää mihin tahansa kauppaan, kun ostaa sieltä samalla uuden vastaavan laitteen. 36

PIRKKA

Kaikenkokoisen sähköromun voi viedä maksutta yleisiin SER-keräyspisteisiin, joita on Suomessa yli 500. Lähimmän löydät osoitteesta kierratys.info.

Mistä tietää, ottaako kauppa sähköromua vastaan? K-kauppojen kierrätyspisteet voi tarkistaa kaupan omilta sivuilta K-Ruoka-­ sovelluksesta ja k-ruoka.fistä tai kaupan henkilökunnalta. Jos kierrätyssäiliöt ­eivät ole näkyvissä, kierrätettävät laitteet voi antaa henkilökunnalle.

Miten sähkö- ja elektroniikkaromu hyödynnetään? Keräyspisteiltä sähköromu kuljetetaan käsittelylaitokselle. Siellä romusta poistetaan lasi, metallit ja muovit, ja ne toimitetaan teollisuuden raaka-aineiksi. Romusta erotelluista aineista valmistetaan monenlaista, muun muassa kännykän osia, fleece-vaatteita, jätesäkkejä, lasipulloja ja lämpöeristettä.

Mikä SER? SER tarkoittaa sähkö- ja elektroniikka­laiteromua eli käytöstä poistettuja sähköllä, paristolla, akulla tai aurinko­energialla toimivia laitteita. SER-keräykseen kuuluvat myös laturit, adapterit, jatkojohdot, led-­lamput ja loisteputket.

Teksti JOHANNA RÄMÖ Kuvat GETTY IMAGES Lähteet K-RYHMÄ ja SERTY

Vedenkeitin meni rikki ja laturista katkesi piuha. Mikä on oikea paikka käyttö­ kelvottomille sähkölaitteille?


SE OIKEA

Poraa, kiinnitä ja kiristä

PRO-VINKIT ANTOI

sähkötyökalujen vastaava valikoimapäällikkö Seppo Jalanne, K-Rauta

Pitäisikö kasata uusi huonekalu tai kiinnittää taulu seinälle? Näillä vinkeillä löydät sinun nikkarointitarpeisiisi sopivan porakoneen.

Mukana akut ja laturi

1

4

3

5

Valikoiman edullisin

Teksti ANNA KRISTERI Kuvat GETTY IMAGES ja VALMISTAJAT

2

1. KALUSTEIDEN KOKOAMISEEN

3. KODIN YLEISKONEEKSI

4. SARJAREMONTOIJAN LUOTTOLAITE

Jos tarvitset porakonetta lähinnä huone­ kalujen kokoamiseen ja hyllyjen asenta­ miseen, kokeile ruuvinväännintä. Ruuvin­ väännin ei ole varsinainen porakone, vaan se on nimensä mukaisesti tarkoitet­ tu ruuvien kiinnittämiseen ja avaamiseen. Ruuvinvääntimien etu on, että ne ovat kokonsa puolesta kompakteja ja ruuvaa­ minen onnistuu ahtaissakin paikoissa.

Jos hankit vain yhden porakoneen, hanki iskuporakone. Se on hyvä kodin yleis­laite, jolla seinähyllyt ja painavat taulut saa po­ rattua lähes mihin tahansa materiaaliin puusta kiviainekseen. Myös yksinkertai­ set ruuvausprojektit, kuten huonekalujen kokoaminen ja listojen asennukset, on­ nistuvat samalla työkalulla.

Kevyt ja kompakti poravasara sopii remonttiharrastajalle, sillä samassa lait­ teessa yhdistyvät iskutoiminto porauk­ seen ja talttaustoiminto kevyeen piik­ kaukseen, kuten betonin murtamiseen. Koneeseen kiinnitettävän taltan avulla irtoavat esimerkiksi keittiön vanhat kaakelit. Pyörivällä poratoiminnolla taas onnistuvat vaativimmatkin poraukset kivimateriaaleihin.

Ryobi RSDP4-120G -ruuvinväännin, mukana akku ja USB C -latausjohto, 59,90 €, K-Rauta.

Ryobi RPD18X1-0 -akkuiskuporakone, 18 V, ONE+ HP -runko 179 €, akku ja laturi myydään erikseen, K-Rauta.

2. NIKKAROINTIIN JA PIENIIN REMONTTEIHIN Akkuporakone on tee itse -ihmisen pa­ ras kaveri. Se sopii mainiosti niin nikka­ rointiin kuin kodin pieniin remontteihin. Pora­konetta voi käyttää myös kaluste­ asennuksiin vääntövoimaa ja poraus­ nopeutta säätämällä. FXA XCLICK -akku­pora­koneessa on led-valo, joka valaisee kohteen ja parantaa poraustyön tarkkuutta. FXA XCLICK -akkuporakone, 18 V, 39,95 €, akku ja laturi myydään erikseen, K-Rauta.

Ryobi R18SDS-0 -akkuporavasara, 18 V, ONE+ -runko 169 €, akku ja laturi myydään erikseen, K-Rauta.

5. KOKO SETTI KERRALLA Mitä eroa porakoneilla on? Tavallinen porakone poraa reiän moniin yleisiin materiaaleihin, kuten puuhun, muoviin ja metalliin. Kovempaan materiaaliin, kuten kiveen ja betoniin, sopivan iskuporakoneen teho perustuu nopeaan mekaaniseen nakuttavaan liikkeeseen, mikä vaatii, että konetta painetaan seinää vasten. Poravasarassa on voimakas pneumaattinen iskuvoima, joten käyttäjä selviää vähemmällä voimalla.

Jos aiot hankkia useamman työlaitteen, valitse tuotesarja, jonka kaikkiin työka­ luihin käyvät samat akut ja laturit. Näin et maksa turhista laitteista ja käyttökin on selkeää. Makita DLX2289TJ -akkuko­ nesarja sopii ammattilaisen tai vaativan harrastajan tarpeisiin. Se sisältää akku­ porakoneen, iskevän ruuvinvääntimen, kaksi akkua ja laturin. Mukana on myös pika­latauslaite, jonka latausaika on 45 minuuttia. Makitan akut sopivat myös sa­ man merkin 18 voltin puutarhakoneisiin. Makita DLX2289TJ -akkukonesarja, 18 V, 499 €, K-Rauta.

PIRKKA 37


Perheessä sekä kokataan tuttua kotiruokaa että kokeillaan uusia reseptejä. Viimeisimpiä suosikkeja ovat tortillalasagne, gnocchivuoka ja kana-leipäjuustosalaatti.

PERHE JAUHIAINENRUOTTINEN

Perheeseen kuuluvat Iikka Ruottinen, 19, sekä vanhemmat Sirkka Jauhiainen, 55, ja Pasi Ruottinen, 53, sekä 14-vuotias burmakissa Topi. Perhe asuu Vantaalla. Isosisko Mona, 23, asuu jo omillaan.

38

PIRKKA


KYLÄSSÄ

”Urheilijaperheessä ruoassa ei pihistellä” Kolme lämmintä ateriaa päivässä ja kasa välipaloja päälle. Cheerleading-edustusjoukkueessa urheilevan Iikka Ruottisen perheessä on kehitetty systeemi, jolla aika, voimat ja varat riittävät urheilijanuoren ruokahuollon pyörittämiseen.

T

Teksti MIRJA AARNIO Kuvat KIRSI-MARJA SAVOLA

ortelliineja, banaaneja ja puuroa. Niitä löytyy tämän vantaalaisen perheen keittiöstä aina. Perheen kuopus, 19-vuotias Iikka, harrastaa tavoitteellisesti cheerleadingia, ja treenit ovat vähintään neljä kertaa viikossa, kaksi tuntia kerrallaan. Päälle tulevat omatoimiset lenkit, kuntosali ja kehonhuolto. Aktiivinen treenaaminen vaatii säännölliset ja täyttävät ateriat. –Lämmin ruoka pitää olla kolmesti päivässä: lounaalla, ennen treenejä ja niiden jälkeen. Maitoa Iikalla menee noin litra joka päivä, äiti Sirkka Jauhiainen luettelee. Urheilijanuoren pitää liikkeellä tavallinen, itse tehty kotiruoka: kanaa ja riisiä, savulohta ja perunamuusia, makaronilaatikkoa. Toisinaan puolivalmiit ruoat, kuten porkkana- ja pinaattiletut tai täytetyt tuorepastat, ovat kiireessä pelastus. – Monipuolisuus on tärkeää, jotta ruoasta saa tarvittavat ravintoaineet ilman, että niitä täytyy miettiä ja

laskeskella. Lisäksi koitan ujuttaa ruokiin lisää proteiinia vaikka lisäämällä mukaan papuja ja linssejä, Sirkka kertoo. Jotta kovaan kulutukseen saisi tarvittavat kalorit, ­Iikka syö usein lämpimän ruoan ohessa vielä monivilja­ paahtoleipää kalkkunaleikkeen ja juuston kanssa. Myös välipaloja kuluu runsaasti, ja kaapista löytyykin aina eri vaihto­ehtoja pähkinöistä jogurtteihin ja hedelmiin. –Syön päivittäin ainakin pari banaania, ja treeni­ kassissa on aina varalla välipalakeksejä ja rusinoita, ­Iikka lisää.

Kahdessa vuodessa EM-pronssille Iikka ihastui cheerleadingiin jo 9-vuotiaana. Hänen paras ystävänsä asui naapurissa Oulun Metsokankaalla ja harrasti lajia. Kaverukset viettivät paljon aikaa yhdessä, ja Iikka opetteli tytön kanssa lajiin kuuluvia liikkeitä. PIRKKA 39


KYLÄSSÄ

Iikka Ruottisen treenivälipaloihin kuuluu lähes aina banaani. Kuvassa myös Topi-kissa.

Vielä tuolloin Oulussa cheerleading oli kui­ tenkin profiloitunut niin vahvasti tyttöjen lajiksi, ettei Iikka rohjennut hakea mukaan. Niinpä hän aloitti ensin baletin, ja myöhemmin päälajiksi valikoitui telinevoimistelu, jonka parissa hän viihtyi yli kymmenen vuotta. Kun perhe muutti Oulusta pääkaupunki­ seudulle Vantaalle syksyllä 2023, unelma cheer­ leading-harrastuksesta toteutui. Iikka liittyi ke­ väällä 2024 helsinkiläiseen Golden Spiritiin, joka on yksi Suomen suurimmista ja menesty­ neimmistä cheerleading-seuroista. Lajin suosio on kasvanut kymmenen vii­ me vuoden aikana huimasti, ja suomalaiset ovat menestyneet cheerleadingissa kansainvälisesti. Joukkueet ovat voittaneet 2020-luvulla kymme­ nittäin MM- ja EM-mitaleita, niin naistensarjas­ sa, sekasarjassa kuin junioreissakin. Kesällä 2026 Iikan joukkue Golden Spirit Dragons voitti EM-pronssia Prahassa järjestetyis­ sä cheerleadingin Euroopan mestaruuskisoissa – vain kaksi vuotta sen jälkeen, kun Iikka oli aloittanut koko lajin. – Olen aika kilpailuhenkinen ja voitontahtoi­ nen, ja se antaa minulle energiaa ja halua yrittää ja tehdä koko ajan paremmin, Iikka pohtii.

Ateria mukaan automatkalle Viime vuodet ovat olleet urheilullisen Iikan elä­ mässä hektisiä, ja aikataulu toisinaan tiukka. Samalla kun hän on treenannut tavoitteellises­ 40

PIRKKA

Pasi Ruottinen ja Sirkka Jauhiainen ovat aina halunneet tukea lastensa urheiluharrastuksia.

ti cheerleadingia, hän on opiskellut media-alan perustutkinnon. Äiti Sirkka ja isä Pasi ovat halunneet panos­ taa sekä Iikan että hänen jo omillaan asuvan isosiskonsa Monan, 23, urheiluharrastuksiin. He ovat olleet aina valmiita kuskaamaan lapsia tree­ neihin, kulkemaan mukana kisamatkoilla sekä valmistamaan ruokaa ja huoltamaan varusteita. Se vaatii paljon suunnitelmallisuutta. – Viikolla kokkaan iltaisin ja suunnittelen omat menoni siten, että Iikalle olisi lämmin ruoka valmiina treenien jälkeen. Lisäksi meillä on pakastimessa valmiina aina jotain, mitä saa helposti lämmitettyä, esimerkiksi kalapullia tai jauhelihapihvejä pastan kaveriksi, Sirkka kertoo. Iikan kiireisen opiskelu- ja treeniaikataulun vuoksi vanhemmat vastaavat pääasiassa perheen ruokahuollosta ja poika saa useimmiten istua valmiiseen ruokapöytään. Tosin joskus ruoka pi­ tää syödä matkalla treeneihin. – Elokuva-alan opintoihin kuuluvat projektit aiheuttivat välillä haastetta, kun työpäivät venyi­

”SUUNNITTELEN OMAT MENONI NIIN, ETTÄ IIKALLE OLISI LÄMMIN RUOKA VALMIINA TREENIEN JÄLKEEN.”


vät aamusta pitkälle iltaan treenipäivinä. Silloin otin hänelle joskus autoon mukaan ruoan ja aterimet. Nykyään Iikalla on ajokortti ja hän kulkee treeneihin itse, Sirkka kertoo.

Jopa neljä kestokassillista ruokaa viikossa Perhe ajoittaa isot kauppareissut viikonlopuille. Silloin on aikaa valmistella useita ruokia ja isoja määriä, jotka riittävät moneksi päiväksi. Viikolla haetaan täydennyksiä tarvittaessa. Viikoittain perhe kantaa kotiin ruokaa jopa neljän suuren kestokassillisen verran. Hintatietoinen Sirkka seuraa tiiviisti ruokakauppojen tarjouksia K-Ruoka-sovelluksen avulla ja suunnittelee sitten ostoslistat. Punalapputuotteitakin tulee napattua kaupasta monesti mukaan. – Ruokaan kuluu urheilijan perheessä silti melko paljon rahaa, mutta ravinto on asia, jossa emme kitsastele. Nipistämme mieluummin jostakin muusta, Sirkka sanoo.

Lisää poikia lajin pariin Cheerleadingistä tulee monille mieleen amerikkalaiset high school -elokuvat, mutta Iikka ja Sirkka sanovat, että laji on todellisuudessa aivan jotain muuta kuin kannatushuiskat käsissä kentän laidalla heilumista. – Se on monipuolinen ja vaativa urheilulaji. Rakastan lajissa erityisesti akrobatiaa ja nostoja ja sitä, että koko ajan saa kehittyä. Ja meillä on tosi hyvä yhteishenki joukkueessa, kaikki ovat kavereita keskenään ja puskemme toisiamme eteenpäin, Iikka kehuu. Tällä hetkellä Iikan aikuisten seurajouk­ kueessa Phoenixissa on enemmän poikia kuin tyttöjä. Nuorempien joukkueissa tilanne kuitenkin on usein toisinpäin. – Olisi hienoa, että lastenkin harrastus­ ryhmiin tulisi enemmän poikia mukaan, ettei se jäisi suotta lasten ja heidän vanhempiensa mielissä vain tyttöjen lajiksi, Sirkka sanoo. Cheerleading on imaissut perheen täysillä mukaan, ja koko porukka siskoa myöten osallis-

Ensi kesänä Iikalla on edessään kahdeksan kuukauden aseeton varusmiespalvelus Hämeenlinnan Parolassa, ja sen jälkeen hän haaveilee pääsevän­sä aikuisten maa­joukkueeseen.

PIRKKA 41


Kesällä Iikan joukkue Golden Spirit Dragons voitti EM-pronssia.

Viime talvena Iikka kilpaili joukkueensa kanssa Pohjoismaiden mestaruuskilpailuissa Turussa.

tuu myös joukkueen varain­hankintaan milloin mitenkin, välillä paketoimalla joululahjoja, välillä pyörittämällä kahviota seuran näytöksissä. Vanhemmat lähtevät Iikan kisamatkoille usein kannusjoukoiksi. –Ulkomaan kisoissa on uskomaton tunnelma! Sadat suomalaiset kokoontu”KISOJEN vat samaan katsojossa JÄLKEEN molohkoon, huuto on melkoinen LEIJUU KOKO ja lippumeri huikea. jälkeen sitä VIIKON IHAN Kisojen leijuu itsekin aina TAIVAISSA, KUN koko viikon ihan kun se SE HYVÄ FIILIS taivaissa, hyvä fiilis jää päälle, JÄÄ PÄÄLLE.” Sirkka tunnelmoi. 42

PIRKKA

Elokuvailtoja ja irtokarkkeja Aktiivisen harrastamisen ohella Iikalla ei juurikaan ole muuta vapaa-aikaa. Lajin kausi on pitkä ja kestää elokuun alusta kesä-heinäkuun vaihteeseen, joten kesälläkään ei yleensä ole kuin kuukausi harjoituksista vapaata aikaa. Silloinkin Iikka treenailee omatoimisesti akrobatiaa hallilla. Mutta toisinaan hän ehtii nähdä muitakin kuin treenikavereitaan, ja välillä pidetään perheen kesken elokuvailtoja. Eikä elämä suinkaan ole pelkkää terveellistä kotiruoan tankkaamista, vaan myös herkuttelu sopii urheilijanuoren elämään silloin tällöin. – Rakastan hampurilaisaterioita ja viikon­ loppuisin ostan irtokarkkeja – ja yksi lemppa­ reista on itse leipomani porkkanapiirakka!

KANNUSTUSHUUTOJA JA LIIKUNNAN ILOA

Suomen Cheerleadingliitto aloitti tänä keväänä yhteistyön K-ryhmän Liike on lääke -hankkeen kanssa. Valtakunnallinen hanke kannustaa lapsia ja nuoria liikkumaan ja löytämään liikunnan ilon. Liike on lääke -perheeseen kuuluu jo Suomen Koripalloliitto, Suomen Palloliitto ja Suomen Tennisliitto sekä juniorijääkiekkoseuroja ympäri maan. Lue lisää: k-ryhma.fi/ liikeonlaake

Kuva GOLDEN SPIRIT / TERO WESTER

Kuva PERHEALBUMI

Cheerleadingiin kuuluu Pin me -kulttuuri, jossa lajin harrastajat kannustavat toisiaan pyykki­poikiin kirjoitetuilla tsemppiviesteillä.


NÄYTEIKKUNA

1

2 3

Tule hyvä kakku Leivontamatto ja mininuolija tekevät leivonnasta entistä helpompaa. Tässä ovat kotileipurin uunituoreet suosikit.

1

Kerralla enemmän Somestakin tuttu meal prepping, eli aterioiden esivalmistelu tuleville päiville, on suosiossa. Isolla pellillä valmistuvat kerralla monen aamun munakasmuffinit. Heirol K-pop -muffinivuoka, 22,99 €, K-Citymarket.

2

Tukeva ote Teräsrunkoisissa pihdeissä on helposti puhdistettava platinasilikonipinta, joka ei naarmuta astioita ja kestää jopa 230 asteen kuumuutta.

Teksti ANNA KRISTERI Kuvat GETTY IMAGES ja VALMISTAJAT

MURU-silikonipihdit, 30 cm, 10,99 €, K-Citymarket.

3

Näppärä minikoko Mininuolija on keittiön kätevin apuväline. Sen avulla levität, sekoitat ja siirtelet taikinaa. Silikoni ei naarmuta pintoja.

Sillä voi valmistaa jopa 12 munan kakun 36 henkilölle. Vuoassa on tarttumaton pinnoite.

6

Suojassa kannen alla Kulhon päälle ei tarvitse viritellä muovikelmua, kun settiin kuuluu kansi. Tämä kulho kestää mikrokuumennuksen ja konepesun. GastroMax-vatkauskulho, 3 l, 6,99 €, K-Citymarket.

7

Onnistuneeseen lopputulokseen Lämmönkestävässä lasikannussa on helppo mitata jauhot ja myös sulattaa voi, sillä se kestää mikro­kuumennusta ja konepesua. Maku Gastro -mittakannu, 0,5 l, 8,79 €, K-Citymarket.

4

Ylivoimainen apuväline Rullattavaa silikonista leivontamattoa voi käyttää niin leivinpaperina kuin leivonta-­alustanakin. Napakasti paikallaan pysyvässä matossa on selkeät mitat, jotka auttavat kaulitsemaan piirakkapohjan, keksitaikinan ja korvapuustipötkön haluttuun kokoon.

MURU -kakku- ja leipävuoka, 29 x 14 x 6 cm, 13,99 €, K-Citymarket.

5

Korkeampi kakkuvuoka Korkeareunaisella irtopohjavuoalla valmistuu muodikas kerroskakku. Uunin ja konepesun kestävä

5

Heirol K-pop -irtopohjavuoka, 4 l, 26 x 10 cm, 23,99 €, K-Citymarket.

Heirol K-Pop -mininuolija, 21 cm, 4,99 €, K-Citymarket.

Retroleivontaan Banaanikakku on syksyn hitti, varsinkin hävikkileivonnasta innostuneiden keskuudessa. Silikoninen tarttumaton vuoka tekee herkkuun aaltomaisen ja helposti leikattavan muodon.

4

8

MURU-leivontamatto, 40 x 50 cm, 14,99 €, K-Citymarket.

6

7

8

PIRKKA 43


KOTI-IDEAT

Paikka kaikelle Kodin järjestelyssä yllättävätkin apukeinot ovat sallittuja. Näillä vinkeillä siistit säläkasat ja ratkot säilytyspulmat. Teksti ANNA KRISTERI Kuvat MARI LAHTI ja VALMISTAJAT

Vinkki Suihkukoria voi käyttää muuallakin kuin kylppärissä.

Goodiy-varastohylly 150 x 75 x 30 cm, 29,95 €, Cello Sand -suihkukori, 37,95 €, ja Beslagsbodenkaksoishyllykoukku, 9,95 €, K-Rauta. Luode-lasinaluset, 4 kpl/pkt, 11,99 €, Kuukkeli-pöytävalaisin 24,99 €, Luode-laatikot, 25 x 10 x 7 cm, 17,99 €/kpl, Luode-tarjotin, 32 x 22 cm, 19,99 €, kaikki Myhome. JBL Tune 530C USB-C-kuulokkeet, 29,99 €, Pirkka jatkojohto katkaisijalla, 3 m, 8,99 €, ja SmartStore Essence -kori, koko M, 4,99 €, K-Citymarket. Jätekassi 40 l, 2,99 €, jätekassi 25 l, 2,95 €, Eko konetiskitabletti, 4,99 €, Eko astianpesuaine, 3,25 €, tiskiharja, 1,99 €, yleispuhdistusliina, 1,89 €, kaikki Pirkka. Puhelin, nappikuulokkeet ja laturi rekvisiittaa.

44

PIRKKA


Kasat kuriin

Hyödynnä seinät Seinäpinnat ovat usein hukattua säily­ tyspotentiaalia. Esimerkiksi makuuhuo­ neeseen tai eteiskäytävään saa säilytys­ tilaa kiinnittämällä hyllyt seinän ylä­ osaan. Kaappien sisäseiniin puolestaan voi ruuvailla kaikkea koukuista koreihin ja harjanvarsi- ja johtopidikkeisiin.

Keittiökaappeja eteiseen

Elfa Garage+ -sarjan tuotteet, alkaen 3,20 €, K-Rauta.

Eteinen on usein kodin hanka­ lin tila säilytyksen kannalta. Cel­ lo-keittiökalustesarjan tuotteis­ ta voi rakentaa kokonaisuuksia myös kodin muihin tiloihin. Kaa­ pistoissa on paljon eri vaihtoeh­ toja, ja niitä löytyy myös vaate­ tangoilla tai koreilla varustettuna. Avuksi voi ottaa K-Raudan verk­ kosivuilta löytyvän keittiösuun­ nitteluohjelman, jolla voi piirtää myös eteiskaappeja.

Ratkaisu epämääräisten säläkasojen taltuttamiseen on määrittää kaikelle oma paikka: laatikot, korit tai kipot papereille, pattereil­ le, johdoille ja hiuslenkeille. Lisäksi on hyvä olla laatikko sekalaiselle tavaralle, joka ei heti löydä paikkaansa. Kun laatikko uhkaa täyttyä, käy se ajatuksella läpi ja joko heitä tavarat pois, vie paikalleen tai keksi niille paikka. Myhome Ranta -korit, 32 x 24 x 15 cm, 14,99 €, ja 38 x 28 x 18 cm, 17,99 €, K-Citymarket.

Cello Onnela -aamiaiskaappi, 192 x 100 cm, 3 laatikkoa, 686,20 €, K-Rauta.

Timja Korkeavuori, kalustamisen kategoriajohtaja, K-Rauta

”Kun alat järjestää tavaroille omia paikkoja, aloita pienestä – kaikkea ei ole pakko ratkaista kerralla. Jo yhden hyllyn siivoamisesta tulee hyvä fiilis, ja se kannustaa jatkamaan.”

Vinkki Keittiöstä tuttu aamiaiskaappi sopii muihinkin tiloihin: vaikkapa harrastekaapiksi askartelutarvikkeille tai kodinhoitohuoneeseen mankelin ja pyykkäys­ tarvikkeiden säilyttämiseen.

Apua hajuhaittoihin Urheilukengät, treenikassit ja muut liikuntavarusteet voivat olla todellinen hajuhaitta. Hajuja saa vähennettyä va­ raamalla urheiluvarusteille oman pyyk­ kikaapin, jonne voi laittaa hajusieppariksi esimerkiksi setripuupaloja. Kengille oiva tuuletuspaikka on pieni oveen ripustettava kuivausteline, jota on helppo siirrellä.

Vaatehuolto kuntoon Pienessä kodinhoitotai kylpyhuoneessa seinään kiinnitetty, ylös taittuva pyykkiteline on tilaasäästävä ratkaisu. Oveen kiinnitettäviin säilytyskoreihin taas saa kätevästi pesuaineet ja muut pyykkitarvikkeet. Elfa-seinäkisko, alkaen 5,90 €, ja Elfa-kuivausteline, alkaen 41 €, K-Rauta.

Sini Entry -kuivausteline, 19,99 €, ja Cosattosetripuupalat, 5,99 €, valikoidut K-Citymarketit.

PIRKKA 45


ELÄMÄNMUUTOS

KETKÄ Venla Ilona Blom, 40, ja Timo Saari, 53, Helsingistä. TÖISSÄ Venla on muusikko ja säveltäjä ja Timo IT-alan yrittäjä ja koreografi. PARASTA ELÄMÄN­ MUUTOKSESSA Kuinka älyttömän rakas perheenjäsen Enniosta tuli, ei vain meille vaan koko lähipiirillemme. MUUTOKSESSA MIETITYTTI Beaglerodun kasvattaminen, mutta huoli oli turha.

46

PIRKKA


Beagle tuli taloon Venla Ilona Blomin ja Timo Saaren haave omasta koirasta toteutui, kun pari oivalsi, ettei koiran takia tarvitse myllätä koko elämää uusiksi. Nyt Ennio-beagle on valloittanut kaikkien sydämet. Teksti MIRJA AARNIO Kuvat KIRSI-MARJA SAVOLA ja VALMISTAJAT

H

”

aaveilimme monta vuotta omasta koirasta. Puolisollani Timolla oli koira lapsuudenkodissaan mutta minulla ei koskaan, vaikka olen pienestä saakka rakastanut eläimiä. Työmme musiikin ja tanssin ammattilaisina on vienyt meitä vuosia ympäri maailmaa, ja ajattelimme pitkään, ettei siihen yhtälöön koira oikein mahdu. Talvella 2025 vietin kolme kuukautta Saksassa työprojektissa. Eräällä kollegallani oli koira mukanaan, ja silloin oivalsin, että miksen minäkin voisi tehdä noin. Kun Timo tuli käymään luonani Saksassa, teimme Dresdenin torilla glühwein-mukien lämmössä päätöksen: meille tulisi viimein oma koira! Siitä eteenpäin puhelumme Saksan ja Suomen välillä olivat pelkkää onnellista koirapohdintaa, ja etsimme paljon tietoa eri roduista ja kasvattajista. Halusimme aktiivisen, ihmisrakkaan ja terveen koirarodun, joka myös haastaisi meitä ja pitäisi meidät liikkeessä. Beagle tuntui juuri oikealta rodulta meille. Tiesimme, että pentu tarvitsee paljon läsnäoloa, ja järjestelimme kalenterimme sen mukaan. Timo oli juuri opiskellut itselleen uuden ammatin koodaajana ja pystyi tekemään töitä kotona. Urosbeaglemme syntyi kasvattajalle helmikuussa 2025 ja saapui meille huhtikuussa, heti Saksasta Suomeen palattuani. Nimesimme hänet Ennioksi, edesmenneen italialaisen elokuvasäveltäjä Ennio Morriconen mukaan.

Voimakkaat tunteet yllättivät En tiennyt, että sellaista rakkauden tunnetta voi olla olemassakaan, minkä Ennio meissä herätti. Yhtäkkiä kotona oli pieni ihmeellinen ja utelias

vipeltäjä, joka tutustui maailmaan järsimällä tavaroita, nukahteli syliin ja pissasi minne sattuu. Ennio hurmasi heti myös meidän perheet ja ystävät ja kohtasi kaikki märillä pusuilla. Olimme varautuneet siihen, että beaglepentu olisi alkuun haastava koulutettava, mutta pääsimme paljon helpommalla kuin odotimme. Välillä hermot ovat menneet ja on ollut huono äiti -fiilis. Sisäsiistiksi kouluttaminen meni vuoroin eteenpäin, vuoroin taaksepäin. Alussa Ennio sai joka ilta haukkuhepulit, eikä mikään määrä lenkitystä, virikkeitä, ruokaa tai lepoa rauhoittanut iltavilliä pentua. Onneksi Timo osasi rauhoitella minua, että ei tämä ole rakettitiedettä, kyllä koira oppii, tarvitaan vain vähän aikaa. Ja hän oli oikeassa: haastavatkin vaiheet ovat rauhoittuneet ajan kanssa. Kun olin Ennion saapumisen jälkeen työreissussa, ikävöin pikku koiraani niin paljon, että hotellissa vain katselin videoita hänestä ja itkin. Ennio reagoi pidempiin poissaoloihimme kiukuttelemalla sille, joka hänen kanssaan on kotona. Koiran kanssa ei voi jutella puhelimessa, eikä se ymmärrä, että mami tai papi tulee takaisin viikon kuluttua. Ensi talvena, kun lähden jälleen pidemmäksi aikaa Saksaan, Timo ja Ennio tulevat mukaan.

Arki muuttui mutta ei liikaa Elämä muuttuu aika olennaisesti silloin, kun saa vastuulleen toisen elävän olennon. Vastuu on paitsi toisen perustarpeiden hoitamista myös huolehtimista siitä, että koira saa elää hyvää elämää. Toivoimme eloisaa ja sosiaalista koiraa, ja me todella saimme sellaisen. Teemme parhaamme, että Ennio olisi onnellinen koira, ja siihen hän tarvitsee rodulleen tyypillisiä aktiviteetteja: PIRKKA 47


ELÄMÄNMUUTOS

”ENNIO TEKI MEISTÄ IHAN UUDELLA TAVALLA PERHEEN.”

Ennio on jo tottunut kyläilijä ja autoilija ja löytää nopeasti paikkansa uudessakin ympäristössä.

päivittäisiä pitkiä lenkkejä luonnossa, älyllisiä haasteita ja virikkeitä sekä koira- ja ihmiskavereita. Järjestämme aikataulut siten, ettei Ennion tarvitse olla pitkiä päiviä yksin. Timo aloittaa työt aamuvarhaisella ja minä myöhemmin, joten vastuun vuorottelu sujuu luontevasti. Asumme kerrostalokaksiossa, jonka lasitetusta parvekkeesta on tullut Ennion lempipaikka hengailuun ja koirien tarkkailemiseen. Pihasta lähtee meren ja metsien ympäröimiä ulkoilureittejä, ja alueella asuu paljon koiraperheitä. Lisäksi meillä on ympäri vuoden asuttava mökki parin tunnin ajomatkan päässä kotoa. Siellä Ennio saa touhuta vapaasti ja juosta kymmenen metrin hihnassa pitkin metsiä. Vaikka elämä koiran myötä muuttuu, ei omaa arkea tarvitse täysin myllätä uusiksi. Koira kannattaa totuttaa arkeen, jota itse elää, eikä liikaa kuunnella, mitä toisissa kodeissa tehdään. Opetimme Enniota pienestä saakka siihen, että autoilemme paljon kaupunki- ja mökkikodin välillä ja tykkäämme kyläillä ja nähdä ihmisiä. Ennio on myös käynyt pienestä asti hoidossa läheistemme luona. Koira on sopeutuvainen, kunhan sillä on turvallinen olo. Ennio teki meistä ihan uudella tavalla perheen. Olimme Timon kanssa tehneet aina paljon töitä, ja elämämme pyöri pitkälti työn ympärillä. Ennio on tuonut persoonallaan elämäämme uudenlaista sisältöä ja rakkautta. Timo naureskelee, että jos ei muuta, niin ainakin saimme uusia puheenaiheita – kuten sen, milloin koira on viimeksi kakkinut.” 48

PIRKKA

1 2 3

Koiran uusi koti Turvalliset rutiinit heti alusta Säännölliset ulkoilu-, ruokailu- ja lepoajat auttavat koiraa kotiutumaan ja luovat turvaa uudessa ympäristössä. Tarvikkeet koiran mukaan Koiran koko, ikä ja aktiivisuustaso vaikuttavat siihen, millaiset varusteet ja tuotteet ovat sille parhaat. Oma peti sekä sopivat lelut auttavat koiraa rentoutumaan ja tarjoavat mielekästä tekemistä. Totuta pentu hoitorutiineihin Kun turkin harjaus ja pesu, kynsien leikkaus ja hampaiden pesu tulevat tutuiksi pennusta alkaen, hoitotoimenpiteet sujuvat yleensä vaivattomammin myös myöhemmin.

PRO-VINKIT ANTOI

osto- ja myynti­ päällikkö Leena Nikula, Kesko

Panosta yhteiseen tekemiseen ja koulutukseen. Lyhyet päivittäiset harjoitteluhetket ja leikit vahvistavat luottamusta. Dogman ToughTails -kettulelu, 9,99 €, K-Citymarket.

Flexi New Neon -taluttimen sivuilla on heijastimet, jotka erottuvat hyvin pimeässä. Flexi New Neon -talutin, 5 m, 24,99 €, K-Citymarket.

Kokeile sisäsiisteysharjoittelussa siihen tarkoitettua alustaa, joka imee nesteen nopeasti. Best Friend -pentualusta, 60 x 60 cm, 6,99 €, K-Citymarket.

Kotimaisen Mufendy-merkin koirashampoo puhdistaa turkin hellävaraisesti. Mufendy-koirashampoo, 300 ml, 13,90 €, K-Citymarket.


Uusi maku, sama tavoite - lopettaminen. UUTUUS

Poimi uusi maku matkalle kohti nikotiinitonta elämää. Hedelmäinen mango-appelsiinipäällyste, raikas mintunmakuinen sisus. Uusi Nicotinell Fruitmint antaa tekemistä nikotiininhimon iskiessä!

Nicotinell. Lääkepurukumit 2 ja 4 mg: Fruit, Icemint, Lakrits, Mint, Fruitmint, Tropical fruit. Vaikuttava aine: nikotiini. Käytetään apuna tupakoinnin lopettamisessa nikotiinintarpeen ja nikotiiniriippuvuuden vieroitusoireiden lievittämisessä. Noudata annosteluohjeita. Ei alle 18-vuotiaille lapsille eikä tupakoimattomille. Älä käytä, jos olet yliherkkä nikotiinille tai valmisteen apuaineille. Jos sinulla on sydän- ja verisuonitauti, diabetes tai jokin muu sairaus, tai jos olet raskaana tai imetät, keskustele lääkärin kanssa ennen hoidon aloittamista. Ei lasten ulottuville eikä näkyville. Lue pakkausseloste huolellisesti. Itsehoitolääke. Lisätiedot: Dr. Reddy’s Netherlands B.V., infodrch@drreddys.com. NIC-FI-26-45


INTOHIMO

Tässä juttusarjassa tutustutaan intohimoisesti harrastaviin K-ryhmän ihmisiin, joilla harrastus ja työ ovat samaa paria.

Meloni muuttuu ruusuksi Aimon Lappalaiselle, 45, hedelmien kaiverrus on ollut rakas harrastus lapsuudesta saakka. Se on opettanut hänelle myös jotakin hetken katoavaisuudesta. Teksti MIRJA AARNIO Kuvat VESA TYNI

”

J

os äidiltäni olisi kysytty, hän olisi suositellut minulle jotakin muuta harrastusta kuin hedelmien kaiverrusta. Sellaista, jolla voisi joskus tienatakin. Mutta minä ihastuin kaiverrukseen heti, kun kokeilin sitä ensimmäisen kerran 12-vuotiaana koulussa Thaimaassa. Koulussani oli mahdollisuus osallistua kaiverrus­ opetukseen viikoittain, ja jos se kiinnosti enemmän, sai opettajalta lisätunteja. Opiskelin kaiverrusta vuoden ajan opettajan kanssa, ja sen jälkeen olen kehittänyt taitojani itse tekemällä ja esimerkiksi hakemalla inspiraatiota ja ohjeita YouTubesta. Hedelmien kaiverrus on perinteinen aasialainen taide­ muoto. Hedelmiin ja vihanneksiin veistetään kukka- ja muita koristekaiverruksia, ja niitä käytetään kattauksien koristeina. Ymmärrän, miksi äitini ei niin innostunut harrastuksestani, sillä Thaimaassa kaiverrustaidolla voi ansaita oikeastaan vain, jos pääsee viiden tähden hotelliin töihin. Minua ei kuitenkaan kiinnostanut harrastuksessa raha, vaan itse tekeminen, upeat lopputulokset ja thaimaalainen kulttuuriperinne. Siksi olen halunnut jatkaa harrastusta Suomessakin.

Thaimaasta Tampereelle Tapasin suomalaisen mieheni, kun olin 26-vuotias. Asuin tuolloin maaseudulla lähellä Laosin rajaa ja tein töitä paikallisessa ruokakaupassa. Mieheni oli seudulla 50

PIRKKA

matkustamassa. Tapaamisen jälkeen jatkoimme yhteydenpitoa etäyhteyksin. Kun matkustin ensimmäistä kertaa mieheni kotikaupunkiin Tampereelle, ihastuin kaupunkiin heti. Lopulta päätin muuttaa Suomeen. Nyt olemme naimisissa ja meillä on 14-vuotias tytär. Aluksi erot suomalaisessa ja thaimaalaisessa kulttuurissa tuntuivat suurilta. Thaimaassa ihmiset ovat tosi avoimia ja puhuvat omista asioistaan. Suomalaiset tykkäävät olla enemmän hiljaa, eivätkä puhu itsestään. Myös siskoni ja veljeni asuvat nykyään Suomessa, ja heillä on täällä perheet ja työpaikat. Veljeni on töissä hedelmä- ja vihannesosastolla samassa kaupassa kuin minäkin. Asumme lähellä toisiamme Pirkkalassa ja tapaamme ja syömme usein yhdessä.

Kärsivällisyyttä ja keskittymistä Kerran kysyin esihenkilöltäni, voisinko tuoda hedelmä­ kaiverruksiani esille kaupan hedelmä- ja vihannes­ osastolle. Hän vastasi, että totta kai ja järjesti minulle pöydän. Asettelimme sinne töitäni, ja monet asiakkaat tulivat ihmettelemään ja kehumaan niitä. Olin todella ylpeä itsestäni ja siitä, että sain tuoda thaimaalaista kulttuuria esille. Olen välillä tehnyt kaiverruksia myös ystävilleni juhlapöytään. Hedelmien kaivertaminen on minulle tärkeä harrastus myös siksi, että se auttaa lievittämään stressiä ja parantaa keskittymiskykyä. Se on hidasta työtä ja kaivertaessa on


KUKA Aimon Lappalainen, 45 TÖISSÄ K-Citymarket Pirkkalan kassatyöntekijä HARRASTUS ALKANUT 1990-luvulla TÄRKEIN HARRASTUSVARUSTEENI Terävä, pieni ja vahva kaiverrusveitsi MITÄ MINULTA KYSYTÄÄN USEIMMIN HARRASTUKSESTANI ”Miten osaat tehdä jotakin noin kaunista?”

HEDELMIEN KAIVERRUS ON PERINTEINEN AASIALAINEN TAIDEMUOTO.

Aimon Lappalainen aloitti hedelmien kaiverruksen 12-vuotiaana Thaimaassa. Hänelle kaiverrus on tapa tuoda esille synnyinmaan kulttuuria.

PIRKKA 51


INTOHIMO

”HEDELMIEN KAIVERTAMINEN ON MINULLE TÄRKEÄ HARRASTUS, KOSKA SE AUTTAA LIEVITTÄMÄÄN STRESSIÄ.”

Aimon Lappalaisen suosikkihedelmiä kaiverrukseen ovat melonit, sillä ne ovat sopivan kiinteitä mutta kuitenkin riittävän pehmeitä.

Thaimaalaisessa kulttuurissa hedelmäkaiverruksilla koristellaan kattaus. Aimon Lappalainen on yhdistänyt koristeisiin myös kukkia.

52

PIRKKA


oltava tarkka ja kärsivällinen. Kaiverrusta tehdään pienillä, terävillä ja vahvoilla kaiverrusveitsillä. Olen hankkinut omani thaimaalaisesta elintarvikekaupasta.

Ruokapöydässä kevätrullia ja kalakeittoa Rakastan myös kokkaamista, se on toinen harrastukseni hedelmien kaiverruksen lisäksi. Äitini on opettanut minulle kaiken ruoanlaitosta. Thaimaassa ruokakulttuuri on todella yhteisöllistä ja lapset opetetaan laittamaan ruokaa jo nuorena. Itse osasin jo 12-vuotiaana valmistaa perheelleni aterian. Omia lemppareitani thaimaalaisista ruoista ovat kevätkääryleet, curryt ja wokit. Käyn Thaimaassa äitini luona kerran vuodessa tai vähintään joka toinen vuosi, ja äitini hemmottelee minua siellä laittamalla minulle ruokaa. Rakastan erityisesti hänen tekemäänsä bambukeittoa. Onneksi täälläkin saa bambunversoja ja muita aasialaisia raaka-aineita ja mausteita monista kaupoista.

Katoavaa kauneutta

Aimon Lappalaisen veli työskentelee hedelmäja vihannesosastolla samassa kaupassa.

Thaimaalaisessa kulttuurissa katamme ruokapöydän aina kauniisti, ja kaiverretut hedelmät ja vihannekset kruunaavat kattauksen. Lemppareitani kaiverrukseen ovat kaikki melonit, sillä ne ovat yleensä sopivan kiinteitä mutta kuitenkin riittävän pehmeitä. On upeaa nähdä, miten saan kaivertamalla melonin muuttumaan ruusuksi. Käytän kaiverrukseen myös esimerkiksi punajuuria sekä valkoista ja vihreää retiisiä. Ne näyttävät kauniilta, vaikka punajuuren kaivertaminen onkin aika sotkuista hommaa. Kurpitsoista teen kannellisia lautasia, joista tarjoilen perinteisesti thaimaalaista currya ja riisiä. Kaiverretut kasvikset eivät säily jääkaapissa kuin korkeintaan pari päivää, mutta osan hedelmien ja vihannesten lihasta voi tietysti käyttää ruoanlaittoon tai vaikka smoothieen. Kaiverretut kasvikset ovat vähän niin kuin leikko­ kukat: pöytäkoristeita, jotka ovat upeita tuoreina ja kukkiessaan mutta jotka myös lakastuvat pian. Niiden tarkoitus on tuottaa hetken iloa ja kauneutta elämään.”

Pitkän linjan ruokamyyjä Aimon Lappalainen on työskennellyt K-ryhmän ruokakaupoissa jo liki kaksikymmentä vuotta, aiemmin K-Marketissa ja nykyisin K-Citymarketissa eri osastoilla. Hedelmä- ja vihannesosastolla työskentely oli erityisen lähellä sydäntä harrastuksen vuoksi.

PIRKKA 53


TYYLIKAAVA

5x kylmää kohti Metallin hohdetta ja pörröistä teddykangasta. Valitsimme talvikauden ihanimmat uutuustakit. Teksti ANNA KRISTERI Kuva MARI LAHTI

JUHLASTA ARKEEN Yhdistä tekoturkikseen matala­korkoiset saappaat ja neulottuja asusteita, niin tyyli toimii arkenakin. Hailys Za44ya -takki, 99,99 €, Mywearin Arja-lapaset, 9,99 €, ja Asta-panta, 9,99 €. Andiamo Sara -nahkasaappaat, 129 €, K-Citymarket. Piia Nurmio, naisten pukeutumisen ostaja, Kesko

”Talvipukeutumisen jujuna on nyt pörröisyys. Takeissa tämä näkyy näyttävinä teddy- ja tekoturkismalleina. Asustepuolen uutuuksia ovat neulotut balaklavat, paksut kolmiohuivit ja pehmoiset pannat.”

Tummanruskea ja metsänvihreä ovat talvivaatteiden trendivärit.

JOKA PÄIVÄN LUOTTOTAKKI Tikkitakki yhdistettynä chelsea-­ nilkkureihin on muotitietoisen klassikkovalinta. Takin pidempi malli suojaa viimalta. Mywearin Mandy-toppatakki, 69,99 €, Aili-sormikkaat, 12,99 €, ja Sointu-korvaläpät, 10,99 €. Andiamo Amber -nilkkurit, 89,99 €, K-Citymarket.

54

PIRKKA


BALAKLAVAN PALUU Teddykarhuilta nimensä saanut pörröinen teddykangas on nyt suosiossa. Lapsuus­ vuosilta tuttu kypärämyssy eli balaklava on tehnyt paluun aikuisten muotiin. Hailys Fe44li -takki, 79,99 €, Mywearin Annu-neulekypärämyssy, 14,99 €, ja Stella-käsineet, 12,99 €. Andiamo Sofia -mokkasaappaat, 99,99 €, K-Citymarket.

TAKKIIN KANNATTAA PANOSTAA, SILLÄ KYLMÄÄN VUODENAIKAAN KÄYTÄT SITÄ PÄIVITTÄIN.

Pehmeät ja pörröiset materiaalit ovat tänä syksynä pinnalla.

LÄMPÖÄ PÄÄSTÄ VARPAISIIN

METALLIN HOHTOA Metallin sävyt ovat tämän talven juttu. Sporttinen lyhyt toppatakki ja rennon tyylikkäät talvinilkkurit sopivat niin hameen kuin vaikka leveälahkeisten housujenkin kanssa.

Kevytuntuvatakki pelastaa syystalven vaihtelevissa säissä. Pue tumman takin kanssa vaaleat ja pehmeät asusteet. Mywearin Siiri-kevytvanu­ takki, 69,99 €, Aulikaula­huivi, 14,99 €, ja Mila-talvinilkkurit, 39,99 €, K-Citymarket.

Mywearin Maria-toppatakki, 59,99 €, Armi-pipo, 12,99 €, Auli-kaulahuivi, 14,99 €, Arja-lapaset, 9,99 €, ja Aino-nilkkurit, 59,99 €, K-Citymarket.

PIRKKA 55


ELINTARVIKKEEN KUITUPITOISUUDEN SAAT SELVILLE ESIMERKIKSI TUOTEPAKKAUKSEN RAVINTOARVO­ TAULUKOSTA TAI K-RUOKASOVELLUKSESTA.

56

PIRKKA


HYVÄ OLO

Enemmän kuituja elämään

1 Lähteet FINELI, THL ja VALTION RAVITSEMUSNEUVOTTELUKUNTA

Kuituilmiö leviää somessa Sosiaalisessa mediassa terveysvaikuttajat syövät nyt kuituja niin paljon, että ilmiölle on annettu nimikin: fibermaxxing. Trendissä kuidun määrää ruokavaliossa pyritään kasvattamaan mahdollisimman suureksi. Samalla tavoitellaan kuidun terveyshyötyjä. – Riittävästä kuidunsaannista kannattaakin huolehtia osana monipuolista ruokavaliota, vastaava ravitsemusterapeutti Tarja Himberg Terveystalosta sanoo. – Esimerkiksi kauran beetaglukaani edistää veren kolesterolitason pysymistä normaalina, kun sitä saa päivittäin kolme grammaa. Lisäksi kaura- ja ohrajyvän kuitu sekä vehnälesekuitu edistävät ulostemassan lisääntymistä ja ruiskuitu suolen normaalia toimintaa. Kuitupitoiset ruoat sisältävät usein myös paljon vitamiineja ja kivennäisaineita.

2

Monen suomalaisen kuidunsaanti jää alle suositusten, mutta osa syö nyt kuitua tarkoituksella yli tarpeen. Mitä jokaisen olisi hyvä tietää kuidusta? Teksti JOHANNA RÄMÖ Kuvitus SUVI SEGERCRANTZ

Liika on liikaa – vai onko? Kansallisten ravitsemussuositusten mukaan aikuisten naisten tulisi saada vuorokaudessa kuitua vähintään 25 grammaa ja miesten 35 grammaa. Moni kuitubuumista innostunut ylittää ohjeistukset reippaasti. Voiko kuituja syödä vahingossa liikaa? – On epätodennäköistä saada liikaa kuitua tavallista ruokaa syömällä, mutta kuitulisiä käytettäessä se voi olla mahdollista, Himberg arvioi. Kuitumäärän nopea kasvattaminen voi aiheuttaa turvotusta ja ilmavaivoja. Pitkään jatkuessaan kuitujen tankkaaminen saattaa myös haitata riittävää energiansaantia, sillä luonnostaan kuitupitoiset raaka-aineet ovat usein vähäkalorisia mutta täyttäviä. Himberg ei kuitenkaan olisi huolissaan kuidun liiallisesta saannista, sillä suomalaisilla ongelma on päinvastainen. Päivittäinen tavoite jää meillä keskimäärin kymmenisen grammaa alle suosituksen.

3

Hevi-osaston kautta Kuitua saa kasvikunnan tuotteista. Erityisen paljon kuitua suhteessa energiamäärään on porkkanoissa, vadelmissa, mustaherukoissa sekä keitetyissä linsseissä ja pavuissa. Päivän kuidut saisi täyteen syömällä esimerkiksi yksitoista siivua ruisleipää tai puolitoista kiloa omenoita. Helpompaa on kuitenkin nauttia joka aterialla jotain kuitupitoista: aamupuuron päällä kourallinen marjoja, lounaan ohessa kasviksia ja keko raastesalaattia, välipalalla pari leipäviipaletta ja illalla appelsiini. Himberg kehottaa vaihtamaan kaikki viljatuotteet täysjyvään, sillä se on vaivaton tapa lisätä päivittäistä kuidunsaantia. – Täysjyväpastassa kuitua on kaksinkertainen määrä tavalliseen verrattuna. Leivistä kannattaa valita sellainen, jonka kuitupitoisuus on vähintään kuusi grammaa sadassa grammassa tuotetta.

PIRKKA 57


HYVÄ OLO

4

Kuidun kaksi puolta

5

Ravintokuidut voidaan jaotella liukoisiin ja liukenemattomiin. Liukoinen kuitu liukenee veteen ja muodostaa sen kanssa suolistossa geelimäisen rakenteen. Liukenematon kuitu taas kulkee ruoansulatuskanavan läpi lähes hajoamatta. Molempia tarvitaan, mutta niiden osuutta ruokavaliossa ei ole syytä laskea, Himberg sanoo. – Lähes kaikissa kasviperäisissä elintarvikkeissa on sekä liukoisia että liukenemattomia kuituja. Kun syö monipuolisesti kasviksia ja täysjyvää, tulee saaneeksi molempia.​

Ellei suositeltu päivittäinen kuitumäärä täyty tavallisella ruoalla, avuksi voi ottaa kuituvalmisteen. Ruokaan tai juomaan sekoitettavia jauhemaisia kuitulisiä on saatavilla monenlaisia. – Jos on perussairauksia tai säännöllinen lääkitys, kannattaa kuitenkin keskustella terveydenhuollon ammattilaisen kanssa ennen kuitulisän käytön aloittamista, Himberg huomauttaa.

SELVITÄ, SYÖTKÖ TARPEEKSI KASVIKSIA! Lokakuussa K-Ruoka-sovelluksen Hevi-haaste kannustaa ostamaan hedelmiä, vihanneksia, juureksia ja marjoja. Seuraa sovelluksessa, miten 500–800 gramman päivätavoite toteutuu ostoskorissasi. Haasteeseen osallistumalla saat erityisiä OmaPlussa-etuja ja osallistut K-lahjakorttien arvontaan.

Grammat täyteen kuitulisillä

6

Entäs ne ilmavaivat? Kuitujen lisääminen ruokavalioon on hyvä tehdä vähitellen, käytti kuitulisää tai ei. – Jos päivittäinen kuidunsaanti pomppaa yhtäkkiä 15 grammasta 25 grammaan, suolisto melko varmasti reagoi. Kuitu kannattaa jakaa tasaisesti päivän aterioille ja määrää kasvattaa maltillisesti muutaman viikon ajan, Himberg neuvoo. Kuitulisiä käytettäessä ohjeen annostuksen voi aluksi vaikkapa puolittaa. Myös riittävä vedenjuonti on tärkeää, sillä kuitu sitoo itseensä nestettä.

Lisää kuitua lautaselle

Pakastemarjojen satokausi jatkuu ympäri vuoden. Desilitrassa mustaherukoita on kuitua noin 4 grammaa. Pirkka suomalainen mustaherukka, 200 g.

58

PIRKKA

Lisää miedonmakuista sarvi­ apilansiemenjauhetta esi­ merkiksi sämpylätaikinan sekaan. Ruokalusikallisessa on kuitua noin 6 grammaa.

Perinteinen suomalainen jauhovalmiste talkkuna sopii puuroon, smoothieen tai jogurttiin. Ruokalusikallisessa on kuitua lähes 3 grammaa.

Luonnostaan gluteeniton kuituvalmiste psyllium tuo taikinaan sitkoa ja kuohkeutta. Ruokalusikallisessa on kuitua yli 7 grammaa.

Harmonia fenuGUT sarviapilansiemenjauhe, 500 g.

Hirvelän Uunitalkkuna, 750 g.

Fazer gluteeniton psyllium, 60 g.


KAUNEUSRUTIINI

Sormista varpaisiin Viileästä viimasta viis! Kämmenet ja kantapäät pysyvät sileinä syksylläkin, kun käytössäsi on oikeanlaiset hoitotuotteet.

Uusi tuotesarja K-Citymarketissa

1

2

2 1 5 4 3 4

3 5

Teksti JOHANNA RÄMÖ Kuvat GETTY IMAGES ja VALMISTAJAT

Käsille

1

Käytä käsien pesuun haaleaa vettä. Rasvaa kädet jokaisen pesukerran jälkeen kevyellä voiteella. Ainesosista sheavoi ja glyseriini kosteuttavat tehokkaasti. Nuxe Very rose -käsivoide, 50 ml, 11,99 €, K-Citymarket.

2

Valitse kynsisakset, joissa on muotoillut terät. Kaareva terä helpottaa kynnen muodon seuraamista ja leikkausjäljestä tulee tasaisempi. Ibero-kynsisakset, 7,90 €, K-Citymarket.

3

Viimeistele leikatut kynnet hellävaraisella lasiviilalla. Liuskoittumista

ehkäisee, kun viilaat kynsiä yhdensuuntaisin vedoin ulkoreunasta keskelle. Ibero-kynsiviila, 9,90 €, K-Citymarket.

4

Annostele jokaisen kynnen päälle tippa kynsinauhaöljyä ja hiero se huolellisesti kynsinauhoihin. Mavala-kynsinauhaöljy, 10 ml, 12,90 €, K-Citymarket.

5

Hyödynnä yön tunnit ja levitä käsiin unien ajaksi tehokas hoitotuote. Vahamainen voide sopii erityisesti niille, joiden työ tai harrastus vaatii käsiltä paljon. O’Keeffe’s Working Hands -käsivoide, 96 g, 10,69 €, K-Citymarket.

Jaloille

1

Pese jalat päivittäin ja ota viikoittaisen hoitorutiinin osaksi jalkakylpy haaleassa vedessä. Scholl-jalkakylpy, 275 g, 7,79 €, K-Citymarket.

2

Käsittele karheat jalkapohjat jalkakylvyn tai suihkun yhteydessä hohkakivellä. Kostuta hohkakivi vedessä ja hankaa vain kevyesti, jotta iho ei ärsyynny. Pirkka Spa hohkakivi, 3,15 €, valikoidut K-Citymarketit.

3

Varpaankynsien leikkaaminen onnistuu parhaiten, kun ne ovat pesun pehmentämät. Kynsien tehtävä on suojata varpaan-

”Ota käsien ja jalkojen hoito osaksi päivittäistä rutiinia. Jos haluat tehostaa voiteiden imeytymistä, rasvaa kädet ja jalat ennen nukkumaanmenoa ja pue yöksi löysät puuvillakäsineet ja -sukat. Toinen toimiva keino on kääriä jalat muovikelmuun puoleksi tunniksi voiteen levittämisen jälkeen.”

päiden ihoa hankaukselta, joten älä lyhennä liikaa. Ibero-kynsileikkuri, 4,90 €, K-Citymarket.

4

Halkeilleet kantapäät hyötyvät ihoa korjaavasta tehotuotteesta, jota levitetään puhtaisiin jalkoihin aamuin illoin. Scholl voide halkeileville kantapäille, 60 ml, 11,99 €, K-Citymarket.

5

Annostele jalkavoidetta runsaasti. Etsi ainesosalistasta kosteuttavaa karbamidia tai pehmentävää arganöljyä. Pirkka Argan jalkavoide, 150 ml, 4,55 €, K-Citymarket.

PRO-VINKIT ANTOI

tuotepäällikkö Tiina Kurkela-Haleva, K-Citymarket

PIRKKA 59


MAINOS

Lemmikin uudet lempiruoat Hyvinvointi alkaa ruokakipolta. Ilahduta tassukaveria paremmalla purtavalla – joka päivä.

Uutta, tuoretta, terveellistä

Puruiloa ja makunautintoja

CESAR® valmistaa herkullisia, luonnollisesti terveellisiä reseptejä, joita koirat rakastavat! Uudet Fresh Bowls -tuotteet on valmistettu tuoreista vihanneksista ja ennen kaikkea aidosta lihasta. Uusi CESAR® kuivaruoka tarjoaa tasapainoisesti makua ja ravintoa, koirasi iloksi ja terveydeksi.

DIBO-herkut ja puruluut tarjoavat lemmikillesi herkullisia maku- ja pureskeluhetkiä. Suomalaiset puruluut ja lihaisat herkut sopivat pennusta senioriin – valikoimasta löytyy maistuva vaihtoehto vaativaankin makuun, niin pieniin suihin kuin isoillekin järsijöille.

Uudet viljattomat kuivaruoat

Helppoa raakaruokaa Suomesta

Purina ONE Bifensis Grain Free -ruoat tarjoavat kissalle ravitsevaa ja herkullista ravintoa ilman viljaa. Eläinlääkäreiden ja ravitsemusasiantuntijoiden suunnittelemissa uusissa resepteissä 60 % proteiinista on eläinperäistä.

Kotimainen MUSH DUO+ on vitaminoitu, viljaton ja ennen kaikkea helppokäyttöinen raakaruoka lemmikillesi. Annostele, sulata ja tarjoa. Helpon annosteltavuuden ansiosta DUO+ tekee raakaruokinnan aloittamisesta vaivatonta.

Ravintoa kaikkiin kissanpäiviin

Maukas uutuus kissanpennulle

Uusi kotimainen Dagsmark PATEE -sarja on tehty kissan elinkaaren ehdoilla. Sen reseptit sisältävät erilaisia yhdistelmiä kissan hyvinvointia tukevia ainesosia, jotka huomioivat eri elämänvaiheiden tarpeita. Maukkaat täysravinnot tarjoavat kissallesi tasapainoista ravintoa – pennusta sennuun.

Mjau-lajitelma liha- ja kalapaloja kastikkeessa tarjoaa kissanpennulle maistuvia aterioita kolmessa maussa: kalkkuna, nieriä ja maksa. Mjau-tuotteet ovat viljattomia, eikä niihin ole lisätty sokeria.


SESONGISSA

TREENIN PAIKKA Älä tärvele hikipisaroilla villamattoa tai liukastele laminaatilla! Nihkeäpintainen jumppamatto tuo treeniin paitsi mukavuutta myös turvallista pitoa.

Jumppasali olohuoneessa VAATEKAAPIN KAUTTA

Teksti JOHANNA RÄMÖ Kuvat GETTY IMAGES, VALMISTAJAT ja HAASTATELTAVA

Myös kotona motivaatiota jumppahetkeen voi hakea kivoista treenivaatteista. Joustavissa ja hengittävissä materiaaleissa liikkuminen tuntuu miellyttävältä. Aim’n Soft Basic Long Sleeve -naisten pitkähihainen paita, 34,99 €, ja Adidas Optime Workout Contour Capri Leggings -naisten trikoot, 65 €, Intersport.

VENYY JA PAUKKUU Jumppakuminauhoilla saat treeniin vastusta ilman painoja – ja ne vievät kotona vain vähän tilaa. Kierrä nauha esimerkiksi sohvan jalan ympäri ja tee soutuliikettä vetämällä nauhan päitä kohti vartaloa. Energetics Medium -jumppakuminauha, 12,99 €, Intersport.

Energetics Natural Rubber -jumppamatto, 49,90 €, Intersport.

Kun aika on kortilla tai sää sotkee suunnitelmat, kotitreeni on helppo tapa pysyä liikkeessä.

JOUSTAVA VALMENTAJA Treenin ei tarvitse tarkoittaa tunnin rääkkiä. Jo vartin voimistelu saa kehon vetreäksi ja mielen vireäksi. Jumppapallon avulla eri lihasryhmien treenaaminen onnistuu pelkällä kehonpainolla.

Pihla-Mari Kivistö, liikunnanohjaaja ja urheiluvälineiden myyjä, Intersport

”Jos motivaatio on hakusessa, kannattaa muistaa, että treenin jälkeen olo on harvoin huonompi tai väsyneempi kuin ennen treeniä. Kun treenihetkestä tekee yhden arjen rutiineista, sitä alkaa jopa kaivata. Treeniin ryhtymistä kotona helpottaa, kun unohtaa hetkeksi kotityöt, laittaa oman lempimusiikin päälle ja siirtää puhelimen syrjään.”

PALAUDU PYÖRITTELEMÄLLÄ Hierontapallot ja -rullat ovat hyviä apuvälineitä sekä lämmittelyyn että palautumiseen. Aseta maatessasi rulla esimerkiksi yläselän alle ja liikuta kehoa hitaasti edestakaisin. Pallo sopii pienten alueiden, kuten jalkapohjien, käsittelyyn. Energetics Solid Roller 2.0 -hierontarulla, 60 cm, 29,99 €, ja Casall Pressure Point -hierontapallo, 6 cm, 19,90 €, Intersport.

Energetics-jumppapallo, 55 cm, 14,99 €, Intersport.

TARTU HAASTEESEEN Internet on täynnä treenivideoita kaikentasoisille jumppareille. Käsipainoilla saat liikkeisiin lisää tehoa. Energetics Neoprene -käsipainot, 2 kpl, 19,99 €, Intersport.

PIRKKA 61


IHANA ARKI Lauri Haav on suunnitellut myös tämän lehden kannessa olevan Roosa nauha -kukkakimpun.

KUKA Artisti Lauri Haav, oikealta nimeltään Lauri Haavisto, 28. ASUU Helsingissä koiransa Alman kanssa. AJANKOHTAISTA Tämän vuoden Roosa nauhan suunnittelija. Viimeisin albumi No Haav No Love julkaistiin huhtikuussa 2026. No Haav No Love -suurkonsertit järjestetään marraskuussa Nokia Arenalla.

”Iltaisin katson televisiota koirani kanssa” Tämän vuoden Roosa nauhan suunnittelija Lauri Haav pisti elämäntapansa kuntoon pari vuotta sitten. Nyt uni- ja ruokarytmit ovat reilassa ja alkoholinkäyttö jää vähiin. Teksti MIIA VÄHÄHYYPPÄ Kuvat JOHANNA RONTU / SYÖPÄSÄÄTIÖ ja GETTY IMAGES AAMUISIN PYRIN heräämään aina kahdek-

san ja yhdeksän välillä. Syön aamupalan, joka on usein esimerkiksi vaniljarahkaa, kananmunia, ruisleipää tai banaania, mutta kahvia alan harvoin itselleni keittämään. Saatan napata aamukahvin treeneihin mukaan kuntosalin automaatista. PARAS TAPA ALOITTAA PÄIVÄ on mennä suo-

raan kotoa kuntosalille. Siitä on tullut minulle tärkeä rutiini. Yhdessä vaiheessa treenasin kohti jotain tavoitetta, esimerkiksi kesäkuntoa, mutta lopulta tajusin, ettei se pidemmän päälle toimi. Nyt liikunta on minulle enemmän elämäntapa ja keino pysyä terveenä. LAITOIN ELÄMÄNTAPANI KUNTOON pari vuot-

ta sitten ja palkkasin avuksi valmentajan. Sitä ennen olin kiertänyt yökerhoja keikkaillen useamman vuoden. Oli ollut mahdotonta pitää 62

PIRKKA

yllä ruoka- ja unirytmiä sekä säännöllistä treenaamista. Käytin alkoholia, menin nukkumaan ehkä kahdelta yöllä ja olin aika huonossa tilanteessa monella tavalla. Nyt olen löytänyt rutiinit, jotka ylläpitävät hyvinvointia ja hyvää kuntoa. EN OLE ABSOLUTISTI, mutta löydän yhä vähem-

män paikkoja tai hetkiä, joista alkoholi tekisi parempia. Vastikään eräillä festareilla tuli mieleen, että pitäisikö ottaa yksi olut, mutten keksinyt siihen mitään syytä. ARKEANI PITÄÄ KASASSA koirani Alma. Se he-

rättää joka aamu ja pakottaa ulos monta kertaa päivässä. Käymme paljon koirapuistoissa ja iltaisin katsomme yhdessä televisiota. Alma on hienohelma ja sosiaalinen otus, joka rakastaa ihmisiä, mutta on kuitenkin eniten minussa kiinni. Nyt kahdeksanvuotiaana se elää jo hyviä alkavia eläkepäiviä.


”KUNPA OPPISIN TEKEMÄÄN TIMPURIN HOMMIA. ON KIVA NÄHDÄ TYÖN JÄLKI HETI.”

Pirkka proteiini­ patukka peanut & caramel, 45 g

ENERGIAA ARKEENI TUO oma työhuone, jos-

Alma-koira ja Lauri viihtyvät yhdessä sohvalla.

Kuva LAURI HAAV

Kuva JOONA KURRONEN

Ruisrock-keikka oli yksi kesän kohokohdista.

”Suosikkejani Pirkka-tuotteista ovat protskupatukat. Olen niin paljon liikkeessä, että patukka takataskussa on pelastus, kun nälkä yllättää.”

alun jugend. Tykkään puusta, kivestä ja vanhojen talojen kiviseiniin kaiverretuista veistoksista.

sa käyn maalaamassa pari kolme kertaa viikossa. Olen aina tehnyt taidetta, mutta työhuoneen sain hankituksi vasta jokin aika sitten. Siellä, jos jossain, kaikki muu katoaa mielestä. Taiteeni pohjaa paljolti graffitimaailmaan. Ehkä sitä voisi kuvailla moderniksi katutaiteeksi.

KUNPA OPPISIN tekemään timpurin hommia.

KEIKKABUSSISSA minulla on eväänä lähinnä

Olen seuraillut uuden kotini remonttia, ja siitä on tullut fiilis, että olisi varmaan terapeuttista hioa ja maalata lattioita tai tehdä laatoituksia. On niin miellyttävää saada jotain konkreettista aikaan ja nähdä työn jälki saman tien.

vettä, limpparia ja proteiinipatukoita. Ja yleensä tyhjä kahvikuppi. Kahvi on aina loppu.

ROOSA NAUHA -KAMPANJAKASVOKSI pyydet-

OSTOSKORISTANI LÖYTYY yleensä marjoja, ku-

ten vadelmia ja mustikoita, jauhelihaa, kanaa, sokeritonta limpparia, rahkaa ja perunoita. En osaa tehdä ruokasuunnitelmia pitkälle aikavälille vaan ostan, mitä mieleen tulee. Reissaan myös sen verran paljon, etten halua täyttää jääkaappia turhaan. KOTONA RUOKA ON minulle polttoainetta eikä

mikään elämys. Minulle ei ole niin väliä, miltä ruoka maistuu, kunhan siitä saa tarvittavat ravinteet. Syön stereotyyppisesti lihaa ja perunaa, mutta lisäksi paljon marjoja ja esimerkiksi porkkanaa. Jos haluan syödä hyvää ruokaa, syön ulkona.

Hifistelen hunajassa. Tarkistan aina, että ostan oikeasti laadukkaan vaihtoehdon.

Pihistelen perunoissa, niissä edullisetkin ovat hyviä. Muuten ostan sitä, mitä lähikaupasta saa, enkä mieti asiaa sen kummemmin.

täessä ajattelin, ettei hetki voisi olla parempi. Menetin äitini syövälle vuonna 2023 ja nyt olen sellaisessa paikassa itseni kanssa, että pystyn ottamaan aiheen harteilleni. Haluan jakaa omaa tarinaani, mutta olla myös erityisesti nuoremmalle sukupolvelle vertaistuki ja aiheen kasvot. Jotain sellaista olisin itsekin aiemmin kaivannut. ROOSA NAUHAA suunnitellessa kävi no-

peasti selväksi, että haluan käyttää siinä perhosta. Perhonen on ollut minulle symboli äidistä hänen kuolemansa jälkeen. Se on myös mielenkiintoinen ja kaunis eläin, joka tuo toivoa. Asiaa ei tarvinnut sen enempää miettiä.

KODISSA TÄRKEINTÄ on rauha. On fiilis, että

OMA PIRKKA-NIKSINI odottaa löyty-

siellä on helppo olla ja kaikki tarvittava on lähellä. Tykkään asua kodissa, jossa on hiljaista ja saa olla omissa oloissaan. Unelmakotini olisi moderni linna. Tyylillisesti minua kiehtoo 1900-luvun

mistään. En ole sellainen kodin hengetär, että olisin vielä pystynyt luomaan oman elämäni niksejä. Veikkaan, että tarvitsen enemmän aikaa kotona ja vuosia mittariin. PIRKKA 63


MAINOS

MAINOS | Nordea Henkivakuutus

Nina etsi ilonpilkahduksia synkimpinäkin päivinä – nyt hän elää täysillä omannäköistä elämää Nina Maisonen sai rintasyöpädiagnoosin kolmekymppisenä. Raskaan hoitojakson keskellä hän lisäsi tietoisesti iloa jokaiseen päivään. Tänään hän nauttii arjen rutiineista entistä kiitollisempana. Pysäyttävä uutinen ”Kysta, ei se syöpää ole”, totesi lääkäri ykskantaan. Nina Maisonen huokasi helpotuksesta. Vasempaan rintaan ilmestynyt patti oli siis vaaraton. Maaliskuinen lääkärikäynti vuonna 2020 pääsi jo unohtumaan, kunnes syksyllä Nina kiinnitti huomiota siihen, että joogatessa uloshengityksen mukana tuntui tuikkivaa kipua, joka säteili kainaloa kohti. Se oli uutta. Patti tuntui edelleen rinnassa. Vastaanotolla joulukuussa Ninan otti vastaan sama lääkäri kuin keväällä. Tämä päivitteli nuoren ihmisen syöpäpelkoa, mutta suostui lopulta pitkin hampain ottamaan koepalan.

Nina Maisonen oli suunnitellut pitkään opintovapaata töistä ja joogaopettajakoulutusta Balilla. Viisumi saapui vain päivää ennen, kun lääkäri soitti Ninalle. ”Kun lääkäri kysyi minkälaisessa paikassa olen, tiesin heti, että tulee huonoja uutisia”, Nina kertoo. Diagnoosi oli pysäyttävä: Ninalla oli rintasyöpä. ”Viisi päivää aiemmin lääkäri oli luvannut, ettei siellä ole mitään.”

Kun arki muuttuu Vuosittain yli 5000 suomalaisnaista sairastuu rintasyöpään, ja vain runsaat 10 prosenttia heistä on alle 49-vuotiaita. Nuorten naisten rintasyövät ovat usein aggressiivisia. Niin oli 33-vuotiaan Nina Maisosenkin.


MAINOS Arki muuttui kertaheitolla, ja sitä rytmittivät nyt käynnit sairaalassa. Joulun alla Nina sai huojentavia uutisia: tutkimuksien mukaan rintasyöpä ei ollut levinnyt ja hoitoputki hurahti vauhdilla käyntiin: leikkaus, sytostaattikierrokset, sen jälkeen vielä sädehoidot. Sytostaattien myötä sairaus konkretisoitui ihan eri tavalla, sillä hiukset lähtivät kaksi viikkoa ensimmäisen tiputuksen jälkeen. Mieleen on jäänyt, kuinka vuodenikäinen veljenlapsi ja kummipoika paijasi hellästi Ninan kaljua päätä. ”Lapselle ei ollut mitään väliä, oliko minulla hiukset vai ei. Aina kun olin kummipojan kanssa, tunsin iloa ja pääsin hetkellisesti pois syöpäkuplasta.” Hiustenlähtö teki sairauden myös ulospäin näkyväksi. Nina päätti kertoa avoimesti tilanteestaan Instagramissa. Se kannatti, sillä vastaanotto ja sen lämpö häkellytti täysin.

Lempeyttä ja omannäköistä elämää Kahdeksan kuukautta diagnoosin jälkeen Nina pääsi palaamaan töihin. Normaali arki ja rytmi tuntuivat oudolta ja ihanalta. Ystävien ja perheen tuki sairauden joka vaiheessa on asia, joka saa Ninan edelleen liikuttumaan. ”Äitini sanoi viisaasti, että pitää katsoa itseä peilistä lempeästi joka päivä ja rakastaa kehoa siinä, mihin kaikkeen se pystyy.” Samaa lempeyden ajatusta Nina haluaa viljellä jatkossakin. Sairastuminen antoi uuden näkökulman siihen, mihin elämässä kannattaa käyttää energiaa. Nina nauttii niistä samoista arjen rutiineista kuin sairauden aikanakin: avantouinti, jooga, ulkoilu, liikkuminen ja hyvät aamupalat. ”Haluan elää tätä omannäköistä elämää täysillä nyt, kun minulle on annettu toinen mahdollisuus.”

”Sain kokea sitä kautta ihmeellisen ihanan välittämisen aallon”, kuvailee Nina. Sairauden eri vaiheista kertominen somessa muodostui Ninalle merkitykselliseksi väyläksi, sillä samalla hän pystyi olemaan vertaistukena myös muille sairaille. Lukuisat tuntemattomatkin lähestyivät häntä viestein.

“

Haluan elää tätä omannäköistä elämää täysillä nyt, kun minulle on annettu toinen mahdollisuus.” Sairaudesta toivuttuaan Nina Maisonen suoritti joogaohjaajakoulutuksen Balilla.

Ilonpilkahduksia synkkiin päiviin Fyysisesti Nina toipui lopulta nopeasti kaikista hoidoistaan, mutta pään sisällä kesti kauemmin löytää tasapaino. Nina Maisonen oli elänyt aina terveellisesti ja liikkunut paljon, ja ne rutiinit auttoivat sairaalakäyntien rytmittämässä arjessakin. Luonto, ulkoilu ja jooga toivat hyvää oloa raskainakin päivinä. ”Yritin tehdä joka päivä jonkun asian, josta tulee hyvä fiilis. Se saattoi olla ihana joogaharjoitus, ateria, ystävän tapaaminen tai hyvä kirja”, Nina sanoo. ”Lisäsin tietoisesti iloa synkkiin päiviin.”

Vakava sairaus voi laittaa talouden sekaisin

Vakavan sairauden vakuutus ja henkivakuutus nyt -50 % Valitse vakuutus tarpeesi mukaan tai ota molemmat yhdessä. Saat 50 % alennuksen ja Plussa-pisteet kaupan päälle.

Syöpään sairastuminen herätti Ninan näkemään, miten vakava sairaus voi kipata elämän hetkessä ylösalaisin ja samalla laittaa koko talouden sekaisin.

Hyödynnä Plussa-asiakkaan edut

”Kun otin asuntolainan, vakuutuksesta kyllä puhuttiin, mutta en silloin ottanut sitä. Ajattelin, etten sairastu”, Nina sanoo.

Plussa-pisteet vakuutusmaksuista

-50 % hinnasta ensimmäiset 6 kk Helppo hankkia kaikkien pankkien tunnuksilla

Vakavan sairauden vakuutus mahdollistaa sen, että voi sairastaa rauhassa, kun ei tarvitse huolehtia toimeentulosta. Se voi myös tuoda mahdollisuuden käydä yksityisellä lääkärillä nopeammalla aikataululla tai helpottaa arjen kuluissa toipumisaikana.

Tutustu ja ota vakuutus kampanjahintaan 30.11.2026 mennessä osoitteessa nordea.fi/vakuutukset.

”Varsinkin jos on lapsia, yksinhuoltaja tai suuret velat, sairastuminen voi olla iso paukku. Suosittelen vakavan sairauden vakuutusta muille, ehdottomasti.”

Vakuutukset myöntää Nordea Henkivakuutus Suomi Oy tai Nordea Vakuutus Suomi Oy, joiden asiamiehenä toimii Nordea Bank Oyj.

MAINOS | Nordea Henkivakuutus


Ei pelkät sukkahousut vaan myös halloween-koriste! Niksikkyys on taitoa katsoa asioita uudesta vinkkelistä: vanhakin esine voi olla alku jollekin uudelle ja riemastuttavalle. KORISTEET LUONNOSTA

JUHLIEN KATSEENVANGITSIJA

Syksyn väriloisto kannattaa kerätä talteen! Kerää omalta pihaltasi itsellesi mieleisiä värikkäitä lehtiä, sillä koskaan ei voi tietää mihin koristeluihin niitä keksitkään käyttää. Ne sopivat vaikka kattauksen koristamiseen, itse tehtyihin kortteihin, jäälyhtyihin jne.

Pakasta pensasmustikoita veden kanssa pyöreään jääpalamuottiin ja saat halloween-juomiin pelottavat silmäjääpalat!

AKTIVOINTIBOKSI

Valkoisista sukkahousuista saa revittyä täydellisen näköistä hämähäkinverkkoa halloween-juhliin. Antti-Pekka Kainulainen Siilinjärvi

MAISTUVAT HÄVIKKISIPSIT

MAINIO MATKASÄNKY Isosta matkalaukusta saa kätevän­ ­matkasängyn pienehkölle lemmikille. ­Lisää pehmusteeksi vaikka huopa, ­täkki tai tyyny. 66

PIRKKA

Lajittelukeskus kestokasseista Näin teet lajittelukeskuksen varaston seinälle: Kiinnitä ruuveilla pystylaudan molempiin kantteihin neljä paria vaakaoksia. Ripusta vaakaoksiin Pirkka-­kestokassit ja näin sinulla on vähän tilaa vievä lajittelukeskus lasille, metallille, muoville ja kartongille. Kun lisäät kassin pohjalle kierrätyspahvista irtopohjan, saat siihen ryhtiä ja voit vaihtaa uuden tilalle, kun se likaantuu.

SUKKISHÄMPPIS

Käytä pahvilaatikko uudelleen koiran aktivointi­leikkiin. Kääri pakkauspaperiin erilaisia pennun herkkuja ja rutista paperit myttyyn tyhjään pahvilaatikkoon. Koiralla menee mukavasti aika etsiessä ja repiessä paperien seasta herkkuja.

Älä heitä syksyn omenoiden kuoria pois vaan kieritä ne sokerissa ja kanelissa ja laita pienellä lämmöllä uuniin. Näin saat maistuvat kuitupitoiset omenasipsit!

Kuukauden niksi

VALOA KAHVIHETKEEN Jos sinulla on joutilaita kahvi­ kuppeja ilman aluslautasia, saat kupeista kivoja tuikkukuppeja. Laita tuikut kahvikuppien sisälle, kupit tarjottimelle – ja tunnelma on luotu kahvipöytään.

”Perhearjen keskellä keittiön kierrätysastioista tyhjennetyt roskapussit jäivät usein kasoiksi varaston lattialle. Tämä sai miettimään, mikä olisi edullinen ja pieneen tilaan mahtuva lajittelupiste. Kestokassien ripustaminen seinälle toi varastoon lattiatilaa ja järjestyksen. Valmiiksi lajiteltu kassi on näppärä napata mukaan seinältä. Tämä systeemi on ollut perheemme käytössä jo monta vuotta.”

KERRO MEILLE PARAS NIKSISI JA VOIT VOITTAA 100 €!


Alkuperäisiä NIKSEJÄ vuodesta 1974 SOME-NIKSI

VEREVÄ HALLOWEEN-NIKSI Saat uskottavaa tekoverta, kun sekoitat vaahterasiirappia, kaakaojauhetta ja punaista väriainetta. Jos haluat siitä jämäkämpää, lisää enemmän kaakaojauhetta. Jos kaikkea ei käytä, tämä veri maistuu myös hyvälle.

KURPITSAN KOVERTAJAN KAVERI Tuntuuko kurpitsan tyhjäksi kaapiminen hankalalta? Sisuksen kovertamiseen oiva työkalu onkin jäätelökauha!

SILMÄLASIT TALLESSA Kiinnitä jääkaapin kylkeen pieni koukku tai magneettinen ripustin, johon laitat silmälasit roikkumaan heti kotiin tullessa. Se on paikka, jossa käyt päivittäin, joten silmälasit eivät enää katoa pöydille tai sohvatyynyjen väliin.

MAUSTEISTA MEININKIÄ Vanhentuneilla mausteilla voi tuoda tunnelmaa kotiin. Maustetta voi ripotella matolle tai lattialle ja imuroida sen pölypussiin, jolloin mausteen tuoksu nousee huoneisiin. Tai vaihtoehtoisesti mausteen voi kiehauttaa vedessä.

Koonnut NIINA KOHVA Kuvat NIKSIEN LÄHETTÄJÄT ja KESKO

PALA JÄRJESTYSTÄ Ison palapelin palat pysyvät hallussa, kun käytät esimerkiksi tyhjiä Pirkka Parhaat -mascarpone­rasioita. Lajittele yhteen rasiaan reuna­palat, toisiin eriväriset ja erimuotoiset palat – ja kun maltat pitää taukoa palapelin tekemisestä, laita vain kannet rasioiden päälle.

PÖRISEMÄTTÄ PIKANTIMPI Näin syksyisin banaanikärpäset häiritsevät ikävästi punaviinin nauttimista pyrkimällä lasiisi. Eipä hätää – pidä pestyä raejuusto- tai kermaviilipurkin muovikantta lasin päällä, eivätkä kärpäset päädy sinne kellumaan.

MINIMALISTIN HALLOWEEN Piirrä mustalla tussilla kasvot lyhtykoison kukkaan. Näin saat kauniin kurpitsaa muistuttava halloween­-koristeen.

EI MENE HALLOWEEN PIPARIKSI

SIENILINGOLLA PUHDASTA JÄLKEÄ Ota avuksi salaattilinko syksyn sieni­satoa varten. Täytä kulho kylmällä vedellä ja upota sienet sinne hetkeksi – hiekka ja roskat painuvat pohjalle. Nosta sienet varo­vasti linkouskoriin ja ­linkoa kevyesti. Menetelmä on nopeampi­ja tehokkaampi kuin harjaus, ja ylimääräinen kosteus poistuu heti, kun sienet käyvät pannulla. Sopii erityisesti kantarelleille ja suppilovahveroille.

PSST! Niksien toimivuutta ja turvallisuutta ei ole erikseen testattu. Suhtauduthan niihin maalaisjärjellä ja varovaisuutta noudattaen.

Käytä kurpitsalyhdyn aukon tekemisessä apuna piparkakkumuottia. Paina muotti kurpitsan kuoreen vaikka vasaralla naputellen. Irrota muotti ja poista kurpitsan sisus aukon kautta. Laita tuikku kurpitsan sisään ja nauti lyhdyn valosta.

RETRO-NIKSI

2007 TEE-SE-ITSE-SAUNATUOKSU Laita sitruunanmakuinen tee­ pussi hautumaan lämpimään löylyveteen. Kun heität löylyä, saunan valtaa ihana rentouttava, sitruksinen tuoksu.

Lisätietoja

Palkitsemme kuukauden niksin K-ryhmän 100 euron lahjakortilla. Muut lehdessä julkaistut niksit palkitaan 10 euron lahjakorteilla. Lähetä niksi: K-ryhma.fi > Niksi-Pirkka

PIRKKA 67


Tilaa heti!

tilaus.kotiliesi.fi/syyspirkka

4 kk vain

39

€

(norm. 119,60 €)

+ lahja!

Etusi

-67 %

Kotiliesi – ilo tulla kotiin!

Ota syksy ja joulunaika vastaan Kotilieden seurassa. Kun tilaat nyt, tilaukseesi sisältyvät suositut joulun erikoisnumerot! LISÄKSI SAAT • valitsemasi lahjan • seinäkalenterin vuodelle 2027 • Kotiliesi digin käyttöösi • ilmaisen kuukauden kirjan e- tai äänikirjana.

Tilaa osoitteessa tilaus.kotiliesi.fi/syyspirkka tai skannaa oheinen QR-koodi älypuhelimellasi PUHELINTILAUS (09) 156 665 (ma-pe klo 8:00-19:00)

TILAUSKORTTI

1404/26

POSTIMAKSU MAKSETTU

Kyllä kiitos!

 Tilaan 4 kk Kotiliedet (8 nroa) 2 x 19,50 €, yht. vain 39 €. Säästän 67 % norm. hintaan 119,60 € verrattuna. Tilaus alkaa seuraavasta mahdollisesta numerosta.  Saan Kotiliesi digin veloituksetta

Saan valitsemani lahjan (rasti ruutuun)

 1 kk Kotiliedet (arvo 29,90 €)  Lumipallo-sadeviitan (arvo 35,00 €)  Korkkikankaisen säilytyspussin (arvo 12,00 €) ID 411364 OT 3184604 SUKUNIMI

ETUNIMI

OTAVAMEDIA

LÄHIOSOITE POSTINUMERO SÄHKÖPOSTIOSOITE

Tunnus 5005030

POSTITOIMIPAIKKA

00003 VASTAUSPUHELIN

Tarjous koskee vain uusia tilauksia, ulkomaan tilauksiin lisätään postimaksu. Tilaajalla on oikeus peruuttaa tilaus 14 vuorokauden kuluessa. Jatkuva tilaus jatkuu automaattisesti kiinteän tarjousjakson jälkeen kulloinkin voimassaolevaan tilaushintaan. Seuraavan tilausjakson hinta on voimassaolevan hinnaston mukainen hinta vastaavalla tilauspituudella kuin ensimmäinen tarjousjakso. Tilaus voi päättyä aikaisintaan ensimmäisen kiinteän tarjousjakson lopussa. Voimassaolevan jatkuvan tilauksen voi kiinteän tarjousjakson jälkeen irtisanoa 30 päivän irtisanomisajalla. Tilaukseen liittyy maksuvelvollisuus, ellei sitä ole erillisesti määritelty näytetilaukseksi. Paperilaskuista veloitamme käsittely- ja postituskulut 4,90 €. Saat lisätietoja maksuttomista vaihtoehdoista otavamedia.fi/asiakaspalvelu.

LÄHETYS


RISTIKKO

Ristikko Ristikon laadinta ERKKI VUOKILA Ristikon ulkoasu HELI KÄRKKÄINEN Sudoku SANARIS

Katso ratkaisut: K-ryhma.fi/ratkaisut

Sudoku HELPPO +

8 4

VAIKEA +++

6 7 2

1 9 6 5 8 5 3 2 4 7 3 8 7 9 2 6 3 7 2 3 1

8

5 9 1

6

5 4

2 9

8 7

5 9 7

4

2

2

3

4 5 3

6

7 6

Täytä ruudut numeroilla 1–9 siten, että jokaisella pystyja vaakarivillä sekä jokaisessa 3 × 3 -taulukossa esiintyy kukin numero vain kerran.

8 PIRKKA 69


MAINOS

Cello-valosarjat

-20%

Led-kurpitsa Cello

20 lämpimän valkoista lediä. IP20. Koko 15x15x14,5 cm. Paristot eivät sisälly pakkaukseen, 3xAAA. Ajastintoiminto 6 h/18 h. Sisäkäyttöön. 502865520

Plussa-etu

695 .

Led-valosarja Cello

80 lämpimän valkoista lediä. Musta johto. IP44. Valoosuuden pituus on 7,9 m, liitosjohto 10 m. Paloikä 10 000 tuntia. Teho 4,5 V/1,35 W. Sisä- ja ulkokäyttöön. 502859971

Led-sienivalo

Lämpimänvalkoinen ledfilamettitikku. IP20. Koko 13x13x15 cm. Paristot 2xAA, eivät sisälly pakkaukseen. Ajastintoiminto 6 h/18 h. Sisäkäyttöön. 502865518, 502865517

635

Ilman Plussa-korttia 7,95 120 led 502859974 8,75 Ilman Plussa-korttia 10,95 200 led 502859973 11,95 Ilman Plussa-korttia 14,95 540led 502859972 23,95 Ilman Plussa-korttia 29,95

895

VALOILLA TUNNELMAA TALVEN PIMEÄÄN

Led-minikurpitsa Cello 3 kpl

Lämmin valkoinen ledi. IP20. Koko 8x8x7,3 cm. Paristot 3x1xCR2032, sisältyvät pakkaukseen. Ajastintoiminto 6 h/18 h. Sisäkäyttöön. 502865519

7

95

Led-lamppusarja Goodiy

10-osainen. Lampuissa 1kpl lämpimän valkoista lediä. Lampun halkaisija 5 cm. Valo-osuuden pituus 4,5m. IP44, FI muuntaja. Sisä- ja ulkokäyttöön. 502769161

1095

K-Rauta.fi

Hinnat voimassa 30.9.–3.11.2026. Valikoimat ja saatavuus vaihtelevat myymälöittäin.


PLUSSA-EDUT SEURAAVILL A

SIVUILLA

KUUKAUDEN

PLUSSA-ETUSI

|

LOKAKUU

2026

ia s i a t h o k Henkilö a k o j a j u t e ai! t n a n a a m

Henkilökohtaiset OmaPlussa-edut ovat ostohistoriasi perusteella sinulle räätälöityjä tarjouksia, jotka löydät K-Ruoka-sovelluksesta. Mitä useamman oston yhteydessä näytät Plussa-korttiasi, sitä osuvampia henk.koht. etuja saat!

Lataa K-Ruoka-sovellus nyt!

K-Plussa lähettää tärkeät viestit ainoastaan sähköpostitse. Tällainen viesti on esim. Plussa-pistetiedote, josta näet ansaitsemasi Plussa-rahan määrän. Tarkista sähköpostiosoitteesi osoitteessa plussa.fi/profiili » Omat tiedot ja jäsenyys. PIRKKA 71


Plussa-etuja juuri sinulle.

Henkivakuutus, vakavan sairauden vakuutus – tai molemmat? Hyödynnä kampanja-alennus ja Plussa-edut • 50 % alennus ensimmäiset 6 kk • Plussa-pisteet vakuutusmaksuista • Helppo hankkia kaikkien pankkien tunnuksilla Tutustu ja hanki vakuutus osoitteessa nordea.fi/vakuutukset. Kampanja on voimassa 30.11.2026 asti. Vakuutukset myöntää Nordea Henkivakuutus Suomi Oy tai Nordea Vakuutus Suomi Oy, joiden asiamiehenä toimii Nordea Bank Oyj.

Kampanjaalennus

-50%

Makoisimmat Plussa-edut syyslomareissulle Neste-liikenneasemilta

Syksyn kylpylälomat 30 % edullisemmin Plussa-kortilla

Syysloma on tehty yhteisistä retkistä ja mukavista tauoista matkan varrella. Vinkki: Kun pysähdyt Neste-liikenneasemalla, muista tankata myös samalla herkkuvarastot nappaamalla kyytiin syysloman makoisimmat Plussa-edut!

Rentouttava kylpyläloma tuo kaivatun tauon syksyn kiireiden keskelle.

Kuukausittain vaihtuvat Plussa-edut ovat herkullisia makeis- ja juomatarjouksia, jotka piristävät jokaista pysähdystä. Nämä etuhintaiset herkut saat lunastettua tien päälle tietenkin Plussakortilla. Muistathan aina Neste-liikenneasemilla asioidessasi käyttää Plussa-korttiasi, jotta kerrytät rahanarvoisia OmaPlussa-etujasi. Iloa syksyyn kaikille teille! Neste-liikenneasemat

1 vrk Naantalin Kylpylässä alk. 132 €/2 hengen Comfort-huoneessa (norm. alk. 188 €)

1 vrk Ruissalon Kylpylässä alk. 83 €/2 hengen Classic-huoneessa (norm. alk. 119 €)

Varaa isommille lapsille oma lisähuone puoleen hintaan. Etuhintaiset lomat ovat varattavissa 11.10.2026 asti koodilla PROSYYS. Matkustusaika 1.10.-8.11.2026. Huoneita rajallinen määrä. VARAUKSET JA LISÄTIEDOT: naantalispa.fi I ruissalospa.fi sales@sunborn.fi p. 0300 44550 (0,65 €/min + pvm/mpm)

neste.fi/plussa

72

PIRKKA

KYT


Ari Toimitusjohtaja Ikaalisten luomu

KARINIEMEN

KANANPOJAN MINUUTTIPIHVIT 290-370 g

HK

OHUEN OHUET KOKOLIHALEIKKELEET

VIA

VAASAN

320-335 g

6 kpl/360 g Ei täysjyvä

MIKROATERIAT

KAURATYYNYT

300 g

4

99

rs

(13,49-17,21/kg)

VALIO

HEDELMÄTARHA MEHUT 1 l, mandariini-hedelmä, tropiikki, mansikkaraparperi, omena-mango, luomuomena tai luomumustikka

3

09

tlk

(3,09/l)

Voimassa 28.9.2026-3.1.2027

3

99

pkt

(13,30/kg)

3

99

rs

(11,91-12,47/kg)

1

68

(4,67/kg)

VALIO

VALIO

PINGVIINI

4 x 125 g

450-500 g

1 l, ei vanilja

GEFILUS LAKTOOSITTOMAT JOGURTIT

2

79

pkt

(5,70/kg)

OLTERMANNI KERMAJUUSTOPALAT

4

99

kpl

(9,98-11,09/kg)

Voimassa 27.8.2026-3.1.2027 ellei toisin mainita

ps

LAKTOOSITTOMAT MAUSTETUT KERMAJÄÄTELÖT

2

99

pkt

(2,99/l)

PIRKKA 73

KYT_PIRKKA 10_THOS.indd 1

17.8.2026 11.29


Kuukauden Plussa-tarjoukset HINNAT VOIMASSA 28.9.-1.11.2026 ELLEI TOISIN MAINITA.

Korealainen nakkikastike

2 pkt

ATRIA

REHTI LIHAISAT KUORETTOMAT NAKIT

SAARIOINEN

GOLD&GREEN

150-200 g

250 g

HÄRKIS HÄRKÄPAPUMURSKAT

KOKOLIHALEIKKELEET

280 g

Plussa-etu

-7-19 -15%%

4

80

Plussa-etu

-15-24%

2 pkt

(8,57/kg)

Ilman Plussa-korttia 2,59-2,99/pkt (9,25-10,68/kg)

3 kpl

SAARIOINEN

ISOT BURGERIT

3

29

Plussa-etu

-11%

pkt

(16,45-21,93/kg)

Ilman Plussa-korttia 3,89-4,35/pkt (19,45-25,93/kg)

2 rs

KEITOT

220-245 g

kpl

(13,93/kg)

Ilman Plussa-korttia 3,95/kpl (15,80/kg)

2 tlk

KOKKIKARTANO

3

49

VALIO KEITTIÖN

LAKTOOSITTOMAT MAUSTETUT RUOKAKERMAT

300 g

2,5 dl

Plussa-etu

-11-16%

10

00

Plussa-etu

-9 %

3 kpl

(13,60-15,15/kg)

Ilman Plussa-korttia 3,75-3,99/kpl (15,96-17,15/kg)

4 prk

VALIO

LAKTOOSITTOMAT KREIKKALAISET JOGURTIT

5

00

Plussa-etu

-12%

2 rs

(8,33/kg)

Ilman Plussa-korttia 2,75/rs (9,17/kg)

2 prk

3

50 2 tlk

(7,00/kg)

Ilman Plussa-korttia 1,99/tlk (7,96/kg)

ALPRO

SOIJAVALMISTEET

2 pl

FROOSH

SMOOTHIET

400 g

250 ml, sis. pantin 0,20

150 g Rajoitus 2 erää/talous

Plussa-etu

-25%

4

00 4 prk

(6,67/kg)

Ilman Plussa-korttia 1,35/tlk (9,00/kg)

74

WWW.K-CITYMARKET.FI

KYT_Plussa_Pirkka10_Brandiaukeama.indd 1

Plussa-etu

-19-25%

4

00

Plussa-etu

-27%

2 prk

(5,00/kg)

Ilman Plussa-korttia 2,49-2,69/prk (6,23-6,73/kg)

WWW.K-SUPERMARKET.FI

4

00 2 pl

(7,20/l)

Ilman Plussa-korttia 2,75/pl (10,60/l) sis. pantin 0,10

WWW.K-MARKET.FI

17.8.2026 11.27

KYT


KAIKISTA K-RUOKAKAUPOISTA HINNAT VOIMASSA 28.9.-1.11.2026 ELLEI TOISIN MAINITA.

2 kpl

ARLA

APETINA SNACK

2 ps

APETIT

HEINZ

PERUNA & KEITTOKASVIS

100 g

KETSUPPI 1 kg

750 g, ei luomu

Plussa-etu

-10%

3

50

Plussa-etu

-12%

2 kpl

(17,50/kg)

2 pkt

-12%

2 ps

(2,33/kg)

349 kpl

(3,49/kg)

Ilman Plussa-korttia 1,99/ps (2,65/kg)

Ilman Plussa-korttia 3,97/kpl (3,97/kg)

MUTTI

LÖFBERGS

PÅGEN

400-500 g, ei Next Generation, Reilu kauppa eikä Espresso

260 g

SUODATIN- tai PAPUKAHVIT

400 g

-10%

Plussa-etu

Ilman Plussa-korttia 1,95/kpl (19,50/kg)

PASTAKASTIKKEET

Plussa-etu

3

50

2

49

Plussa-etu

-15-16%

kpl

(6,23/kg)

6

GIFFLAR KORVAPUUSTIT

99

Plussa-etu

-15%

pkt

(13,98-17,48/kg)

Ilman Plussa-korttia 2,78/kpl (6,95/kg)

Ilman Plussa-korttia 8,25-8,35/pkt (16,50-20,88/kg)

FAZER

BEN&JERRY’S

JAFFA LEIVOSKEKSIT

ps

(7,27/kg)

Ilman Plussa-korttia 2,24/ps (8,62/kg)

2 ps

JÄÄTELÖT

1

89

HARIBO

MAKEISPUSSIT

427-465 ml

240-275 g

300 g

Plussa-etu

-18%

5

50

Plussa-etu

-12%

2 pkt

(9,17/kg)

Ilman Plussa-korttia 3,39/pkt (11,30/kg)

3 kpl

FAZER

CRUNCHY SUKLAAPATUKAT

2 kpl

5

99

Plussa-etu

-12%

kpl

(12,88-14,03/kg)

4

80 2 ps

(8,73-10,00/kg)

Ilman Plussa-korttia 6,85/kpl (14,73-16,04/l)

Ilman Plussa-korttia 2,75/ps (10,00-11,46/kg)

PALMOLIVE

PRIMACAT

SUIHKUSAIPPUAT

KISSAN ANNOSPUSSILAJITELMAT

250 ml

50-55 g

12x85 g

Plussa-etu

-26%

3

50 3 kpl

(21,27-35,40/kg)

Ilman Plussa-korttia 1,59/kpl (28,91-31,80/kg)

WWW.K-CITYMARKET.FI

11.27

KYT_Plussa_Pirkka10_Brandiaukeama.indd 2

Plussa-etu

-4-19%

4

00

Plussa-etu

-6%

2 kpl

(8,00/l)

pkt

(5,48/kg)

Ilman Plussa-korttia 5,99/pkt (5,87/kg)

Ilman Plussa-korttia 2,09-2,49/kpl (8,36-9,96/l)

WWW.K-SUPERMARKET.FI

5

59

WWW.K-MARKET.FI

75

17.8.2026 11.27


6

VU

O

98

L

• EDE

HINNAT VOIMASSA 28.9.-1.11.2026 ELLEI TOISIN MAINITA.

A•

Kuukauden Plussa-tarjoukset

EN PI R

KK

Aina hyvää

LE

D E S TA 1

HOOK

KYPSÄT KANATUOTTEET 400-700 g

5

Plussa-etu

-6%

Tonnikalawrapit

2 prk

PARMIGIANO REGGIANO PARMESAN

HOOK

DIPIT tai SIIPIKASTIKKEET

150 g

MSC

www.msc.org

3

50

Plussa-etu

-22%

2 prk

(11,67/kg)

250-310 g

TM

4

99

Plussa-etu

-18-23%

(33,27/kg)

CHALUPA

WRAPIT

0,5 l

-20%

Limekookoskana

PIRKKA

KYT_VKK_Pirkka10_217x297.indd 1

-9%

tlk

(3,98/kg)

5

49

12-pack

(1,08/l) sis. pantit 1,20

WWW.K-CITYMARKET.FI

3

99 kpl

(19,00/kg)

Ilman Plussa-korttia 4,39/kpl (20,90/kg)

Libresse SITEET ALL STARS

2 pkt

9-16 kpl/pkt ja

CHOCO GRANDE JÄÄTELÖ MONIPAKKAUKSET

PANTTERI PIKKUHOUSUNSUOJAT tai ÄSSÄ 20-32 kpl/pkt (0,06-0,20/kpl) MAKEISPUSSIT Ei big pack- eikä megapakkaukset 400 g

6kpl/402 g

Ilman Plussa-korttia 6,29/12-pack (1,29/l) sis. pantit 1,20

76

99

Plussa-etu

FAZER

12 x 0,33 l/pl

-12%

210 g

Ilman Plussa-korttia 2,49/tlk (4,98/kg)

VICHY ja KIVENNÄISVEDET

Plussa-etu

1

kpl

Ilman Plussa-korttia 4,29-4,59/kpl (13,84-18,36/kg)

KOOKOSMAITO

Plussa-etu

349

(11,26-13,96/kg)

kpl

Ilman Plussa-korttia 6,45/kpl (43,00/kg)

Ilman Plussa-korttia 1,98/prk (13,20/kg)

SERTIFIOITU VASTUULLISESTI PYYDETTY

(7,99-13,98/kg)

Ilman Plussa-korttia 9,19/kpl (30,63/l)

200/150 g, MSC

-11%

ps

Ilman Plussa-korttia 5,99/ps (8,56-14,98/kg)

TONNIKALAPALAT ÖLJYSSÄ ja VEDESSÄ

Plussa-etu

59

Plussa-etu

-14-16 %

8

00

Plussa-etu

-28%

2 pkt

(9,95/kg)

Ilman Plussa-korttia 4,67-4,77/pkt (11,62-11,87/kg)

WWW.K-SUPERMARKET.FI

299 ps

(7,48/kg)

Ilman Plussa-korttia 4,19/ps (10,48/kg)

WWW.K-MARKET.FI

17.8.2026 11.28

KSM


TA T U U

Rakkaudella hiuksillesi

UUTUUS

Biozell SHAMPOOT ja HOITOAINEET 250 ml (19,80/l) Ei Scalp-tuotteet eikä kuivashampoo

9

90 -17%

Plussa-etu

2 kpl

Ilman Plussa-korttia 5,99 kpl (23,96/l)

AT

Kehitetty huolella pohjoismaisten hiusten tarpeisiin. Anna hiuksillesi huolenpitoa, joka tuntuu ja näkyy.

pl) kset

Saatavilla vain K-kaupoista.

Valikoima voi vaihdella kaupoittain

PIRKKA plussa.fi

11.28

KSM Pirkka 10 plussasivu.indd 1

TAVALLISTA PAREMPI RUOKAKAUPPA • HINNAT VOIMASSA 28.9.–1.11.2026 • WWW.K-SUPERMARKET.FI

PIRKKA 77

17.8.2026 12.57


HYVÄN OLON HEHKUA SYKSYYN Heleyttävät ja kosteuttavat Nordic-C [Valo] -ihonhoitotuotteet

Esim. VALO Kirkastava

HYALURONITIIVISTE 30 ml Ilman Plussa-korttia 28,50

2137

LUMENE VALO KASVOJENHOITO- ja PUHDISTUSTUOTTEET

-25% Ei tuplapakkaukset.

LUMENEN #1 SEERUMI Ikoninen seerumi kliinisesti testatusti kirkastaa ihoa +81%* samalla tehokkaasti kosteuttaen. *Kliininen asiantuntija-arviointi n=28, 4 viikkoa

LUMOAVA IHO KAIKEN IKÄÄ Nordic Bloom [Lumo] -ihonhoitotuotteilla

35+ IHOLLE

55+ IHOLLE

Lumo

Lumo Vitality

299,00/l Ilman Plussa-korttia 34,90 (349,00/l)

339,00/l Ilman Plussa-korttia 39,90 ( 399,00/l)

PÄIVÄ- JA YÖVOIDE TUPLAPAKKAUS 2 x 50 ml

2990 -14 % 78

PIRKKA

LUMENE LUMO SEERUMI, PIKAKAUNISTAJA ja KASVOÖLJY

-25% Ei tuplapakkaukset.

PÄIVÄ- JA YÖVOIDE TUPLAPAKKAUS 2 x 50 ml

3390 -15 % HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

Esim. LUMO VITALITY Silottava & Elvyttävä

ÖLJYSEERUMI 30 ml Ilman Plussa-korttia 27,90

2092


UUTUUS Soft Glow Poskipunat

LÖYDÄ PEHMEÄN HEHKUN SÄVYSI Luonnollisen hehkuvat poskipunasävyt silkinpehmeällä koostumuksella LUMENE SOFT GLOW POSKIPUNA

-25%

Esim. Soft Glow

POSKIPUNA

Ilman Plussa-korttia 15,90

1192

Saatavilla lokakuun puolivälistä alkaen.

HEHKUVAAN MEIKKIPOHJAAN LUMENE Natural Glow Heleyttävä Meikkivoide SPF20

RUTIINI HEHKUVAN MATTAPINTAISEEN MEIKKIPOHJAAN

Esim. Natural Glow Heleyttävä

LUMENE Blur -meikit 4. KIINNITÄ

1. POHJUSTA 3. PEITÄ

MEIKKIVOIDE SK20 0,5 LIGHT 30 ml Ilman Plussa-korttia 21,90

1642

2. TASOITA

LUMENE NATURAL GLOW MEIKKIVOIDE, BLUR EVEN COVER MEIKKIVOIDE ja BLUR PEITEVOIDE, POHJUSTUSVOIDE sekä MEIKINKIINNITYSSUIHKE

-25%

Esim. Blur Pitkäkestoinen

MEIKINKIINNITYSSUIHKE 100 ml 116,20/l

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

Ilman Plussa-korttia 15,50 (155,00/l)

1162

PIRKKA 79


Esim. Caramel Apple Kosteuttava & kiiltoa antava

SHAMPOO 300 ml

17 59,63/l

80

PIRKKA

89

Esim. Vieno Hajusteeton voimakas

Esim. Muoto

44,20/l Ilman Plussa-korttia 17,69 (58,97/l)

66,30/l Ilman Plussa-korttia 17,69 (88,45/l)

HIUSKIINNE 300 ml

MONITOIMISUIHKE 200 ml

1326

1326

CUTRIN MUOTOILUTUOTTEET 100-300 ml

-25%

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.


mywear Tim Miesten

mywear Teddy tai Sara Naisten

KEVYTVANUTAKKI

TAKKI

Ilman Plussakorttia 49,99/kpl

34

Ilman Plussakorttia 49,99

29

99 kpl

99

-30 %

-40 %

mywear Maria Naisten

mywear Lucas Miesten

Ilman Plussakorttia 59,99

Ilman Plussakorttia 69,99

TOPPATAKKI

TAKKI

3999

4699

-33 %

-32 %

mywear Naisten Alyssa tai Aada

MAIHARIT tai

Alma, Adele tai Amaya

NILKKURIT

3999 -42

Ilman Plussa-korttia 59,99-69,99/pari

pari

jopa

%

mywear Evelyn, Ella tai Esther Naisten

mywear Aida, Asta, Lisa, Livia tai Lilian Naisten

3999 -42

Ilman Plussa-korttia 49,99/pari

SAAPPAAT

Ilman Plussa-korttia 59,99-69,99/pari

pari

jopa

%

NILKKURIT

2999 -40

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

pari

%

PIRKKA 81


MERINOVILLA - TYYLI, JOKA LÄMMITTÄÄ Pierre Robert merinovillatuotteet on valmistettu villan (merino) ja lyocell (Tencel™) -kuidun yhdistelmästä, joka siirtää kosteutta iholta, kuivuu nopeasti ja mukautuu kehosi lämpötilaan.

UUTUU

S

Pierre Robert Naisten

MERINOVILLA PITKÄHIHAINEN PAITA tai PITKÄT ALUSHOUSUT

Ruskea. Koot S-XXL. Ilman Plussa-korttia 49,99/kpl

3999 -20 kpl

Vinkki! Lämmin merinopaita on syystyylin kulmakivi – kerrosta tai käytä sellaisenaan.

PITKÄT PÄÄLLE NE LEGENDAARISEN MUKAVAT

Black Horse Miesten

MERINOVILLA ALUSPAITA tai PITKÄT ALUSHOUSUT

Musta. Koot S-XXL. Ilman Plussa-korttia 59,99/kpl

4999 -16 kpl

82

PIRKKA

%

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

%


Ylipolvensukat toimivat sekä trendikkäänä asusteena että huomaamattomana lisäkerroksena housujen alla.

NORLYN MERINOVILLASARJA

-20%

Esim. Norlyn

Esim. Norlyn

Black Ilman Plussa-korttia 22,99

Black Ilman Plussa-korttia 16,99

VILLASUKKAHOUSUT

1839 Esim. Norlyn

POLVIVILLASUKAT

Dark grey melange ja Black Ilman Plussa-korttia 10,99

879

PITKÄT VILLASUKAT

1359 Esim. Norlyn

VILLASUKAT

Grey melange, Merlot ja Black Ilman Plussa-korttia 7,99

639

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

PIRKKA 83


Viking Space SC Vedenpitävät lasten

TALVIKENGÄT

Koot 25-33. Ilman Plussa-korttia 89,99

6999 -22 %

Viking EquipWarm Lasten

TALVIKENGÄT

Koot 32-41. Ilman Plussa-korttia 79,99

5999 -25

%

Viking Maia Vedenpitävät lasten

TALVIKENGÄT

Koot 34-41. Ilman Plussa-korttia 79,99

5999 -25

%

Viking Equip Def tai Star Vedenpitävät lasten

TALVIKENGÄT

Koot 24-33. Ilman Plussa-korttia 89,99/pari

6999

-22 %

84

PIRKKA

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

pari


Nokian Jalkineet Kontio Classic ja Kontio Low Aikuisten

KUMISAAPPAAT

Luonnonkumiseosta, tukevat kävellä. Kestävä ja likaa keräämätön pohja. Kontio Classic musta, koot 37-46 ja keltainen koot 37-42. Kontio Low musta, koot 39-45, jotka vaihtelevat myymälöittäin. Low ja Classic keltainen väri vain valituista K-Citymarketeista. Ilman Plussa-korttia 69,95/pari

5999 -14 pari

Nokian Jalkineet Winter Light Naisten lämminvuorilliset

KUMISAAPPAAT

Valmistettu EVA-kumiseoksesta, kevyet ja helpot pukea jalkaan. Tilava lesti, vedenpitävä ja lämmin talvikäyttöön. Värit musta ja valkoinen. Koot 36-41, jotka vaihtelevat myymälöittäin. Valkoinen väri vain valituista K-Citymarketeista. Ilman Plussa-korttia 64,95

54

99 -15 %

%

Nokian Jalkineet Winter Ultra Aikuisten lämminvuorilliset

KUMISAAPPAAT

Viileämmille keleille, pitää jalat lämpiminä, jämäkkä ulkopohja, kiristettävä varrensuu. Koot 37-46, jotka vaihtelevat myymälöittäin. Ilman Plussa-korttia 69,95

59

99 -14 %

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

PIRKKA 85


MASTERPRO LEGACY KEITTOja PAISTOASTIAT

-30% Induktio

Kaasu

Esim. kuvan

Esim. kuvan

Pinnoittamaton, ruostumaton teräs Ilman Plussa-korttia 54,99

Keraaminen Ceratech-pinnoite Ilman Plussa-korttia 59,99

PAISTINPANNU 28 cm

PAISTINPANNU 28 cm

3849

4199 -tuotteiden rungon kolmikerros-

rakenne koostuu korkealaatuisesta ruostumattomasta teräksestä valmistetusta ulko- ja sisäkerroksesta, joiden välissä on erittäin hyvin lämpöä johtava alumiiniydin. 3PLY-kolmikerrosrakenne johtaa lämpöä erittäin tehokkaasti pannun reunoja myöten, minkä ansiosta ruoka kypsyy tasaisesti ja hallitusti. Sarjan tuotteista paistinpannut 24 cm ja 28 cm ruostumattomasta teräksestä saatavana ilman pinnoitetta tai keraamisella Ceratech-pinnoitteella. Esim. kuvan

KASARI 1,4 l

Ilman Plussakorttia 49,99 Induktio

Kaasu

Sähkö

Saatavilla vain K-Citymarketeista

86

Sähkö

PIRKKA

Keraaminen

Halogeeni

3499

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

Keraaminen

Halogeeni


MYHOME PUSSILAKANASETIT

-30%

myhome Vilja

KORI 30/40 + 28 cm

19

99

geeni

Esim. myhome Lunaria

SATIINIPUSSILAKANASETTI

PARIVUOTEEN SATIINIPUSSILAKANASETTI

3149

4829

Ilman Plussa-korttia 44,99

Ilman Plussa-korttia 68,99

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

PIRKKA 87


FINLAYSON ELEFANTTI PUSSILAKANASETIT, TYYNYLIINAT ja PYYHKEET sekä YKSIVÄRISET MUOTOONOMMELLUT ALUSLAKANAT

-40%

Esim. Finlayson Elefantti

PUSSILAKANASETTI Värit beige, musta ja vihreä. Ilman Plussakorttia 72,99

43

Esim. Finlayson Elefantti

79

TYYNYLIINA 50 x 60 cm Värit beige, musta ja vihreä. Ilman Plussa-korttia 17,99

1079

Esim. Finlayson Elefantti

KYLPYPYYHE

Värit beige, musta ja vihreä. Ilman Plussa-korttia 43,99

2639

3-Step-DIM -lampuilla vaihdat kotisi tunnelmaa helposti, voit säätää lappujen valotasoa portaittain ihan tavallisesta valokatkaisijasta! Et tarvitse erillistä himmennintä.

AIRAM ONNI ja OTSO 3-STEP VALONLÄHTEET

-30%

Airam Arik

PÖYTÄVALAISIN LADATTAVA

Airam Stella Clip

VALAISIN

Pöydän tai hyllyn reunaan klipsillä kiinnittyvä kohdevalaisin. Kiinteä led 3 W 280 lm 3000 K. Europistotulppa, johto valkoinen 1,5 m, on/off-kytkin. Ilman Plussa-korttia 19,99

1299 -35 88

PIRKKA

%

Led kiinteä 160 lm, 3,3 W, 3000 K. 1500 mAh. Portaattomasti himmennettävä. On/ off-hipaisukytkin valaisimen yläosassa. USB-C -latausjohto, sisältyy. Muuntaja ei sisälly. Latausaika n. 3 h, käyttöaika (100 % valoteholla) n. 3 h. Ilman Plussa-korttia 29,99

1799 -40

%

Airam Tube II

LED VALAISIN

1200 mm pituinen, iskunkestävä led-yleisvalaisin kodin kuiviin ja kosteisiin tiloihin. IP65, IK10. H05RB-F pistokejohto valmiina valaisimessa, pituus 1,5 m. Led kiinteä 28 W 2800 lm 4000 K.. Ilman Plussa-korttia 49,99

2499-50

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

%


PÖLYMAGNEETTI

CLICK-IN Kestävä ja pestävä vaihtoehto kertakäyttöpölyhuiskille! Lahjoitusosuus 0,20 € Ilman Plussa-korttia 10,99

934

MONITOIMIMOPPISETTI

Sisältää: SINI Monitoimimopin moppirunko Teräksinen teleskooppivarsi 80-140 cm Mikrokuituinen yleismoppi Lahjoitusosuus 1,50 € Ilman Plussa-korttia 33,99

2889

SINI ROOSA NAUHA -TUOTTEITA

-15%

CLICK-IN

PÖLYMIEKKA

Pölymiekalla puhdistat kodin hankalasti puhdistettavat paikat. Lahjoitusosuus 0,20 € Ilman Plussa-korttia 8,99

PUHDISTUSTERÄ

Vaivatonta ja tehokasta puhdistusta. Lahjoitusosuus 0,20 € Ilman Plussa-korttia 9,99

849

2209

TALOUSLIINARULLA 4 m Kompostoituva. Voidaan pestä astianpesukoneessa. Lahjoitusosuus 0,10 € Ilman Plussa-korttia 6,99

WC-HARJA REUNUSHARJALLA Lahjoitusosuus 0,50 € Ilman Plussa-korttia 9,49

8

764

RIKKASETTI

Puhdista nopeasti lattialta pölyt, hiekat ja roskat. Lahjoitusosuus 1,00 € Ilman Plussa-korttia 25,99

594

06

AIRAM ROOSANAUHA TUOTTEET VÄHINTÄÄN

-15%

UUTUUS VAIN K-CITYMARKETISTA

UUTUUS VAIN K-CITYMARKETISTA

UUTUUS

YÖVALO

KORISTEVALOSARJA

2-OSAINEN JATKOJOHTO 3 x USB 1,4 m

1274

1614

Airam Roosa nauha

Lahjoitusosuus 0,25 € Ilman Plussa-korttia 5,99

509

Airam Roosa nauha Fest

Lahjoitusosuus 0,55 € Ilman Plussa-korttia 14,99

Airam Roosa nauha

Lahjoitusosuus 0,50 € Ilman Plussa-korttia 18,99

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

PIRKKA 89


Iloleipuri

LEIVONTAKULHO RUOSTUMATON TERÄS 3 l ROOSA NAUHA Iloleipuri

IRTOPOHJAVUOKA 24 cm ROOSA NAUHA Lahjoitus 0,50 € / tuote Ilman Plussa-korttia 14,99

1199

ILOLEIPURI ROOSA NAUHA -LEIVONTATUOTTEET

-20%

Lahjoitus 1,00 € / tuote Ilman Plussa-korttia 19,99

1599

Iloleipuri

Iloleipuri

Lahjoitus 0,20 € / tuote Ilman Plussa-korttia 5,29

Lahjoitus 0,30 € / tuote Ilman Plussa-korttia 10,99

MITTALUSIKKASETTI ROOSA NAUHA

423

NUOLIJA SILIKONI ROOSA NAUHA

879

Iloleipuri

MUFFINSSIKUPIT SILIKONI 12 kpl ROOSA NAUHA

Lahjoitus 1,00 € / tuote Ilman Plussa-korttia 13,99

1199

Ostamalla Iloleipurin Roosa nauha -tuotteen tuet suomalaista syöpätutkimusta. Lahjoitamme jokaisesta kampanjatuotteesta osan Syöpäsäätiön Roosa nauha -keräykseen.

90

PIRKKA

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.


Wilfa Daily CM11B-A125

KAHVINKEITIN

Moderni, mattamusta keitin automaattisella tippalukolla, ja aina oikean uuttolämpötilan mahdollistavalla lämmitysjärjestelmällä. Helppokäyttöinen ja ECBChyväksytty keitin 1,25 litran tilavuudella, jolla kahvinautinto on taattu! Takuu 5 vuotta. Ilman Plussa-korttia 99,99

6999-30

Hyvää kansainvälistä kahvipäivää. Tai oikeastaan: hyvää kahvipäivää, joka ikinen päivä. Hyvän kahvin äärellä, yhdessä. Wilfa.

%

Wilfa Brewfresh

PUHDISTUSNESTE 250 ml

Pidennä kahvinkeittimesi käyttöikää ja säilytä kahvin aromit puhdistamalla keittimesi säännöllisesti Brewfresh puhdistusnesteellä. Sopii kaikkiin kahvinkeittimiin merkistä riippumatta. Ilman Plussa-korttia 12,99

799 -38

%

Wilfa WDWA-516WP

TUPLAVOHVELIRAUTA

Tradition Double paistaa kaksi, yksinkertaisen täydellistä ja herkullisen rapeaa vohvelia kerralla. Säädettävä termostaatti, merkkivalo joka ilmoittaa kun vohveli on valmis ja PFAS-vapaa Produre paistopinta – ei tartu, ja helppo puhdistaa. Takuu 5 vuotta. Ilman Plussa-korttia 59,99 Nyt uudella Produre®-pinnoitteella. PFAS-vapaa. Kestävämpi. Lämmönkesto jopa 400 °C.

Saatavana myös yhden vohvelin versiona. WSWA-516WP Plussa-kortilla 34,99 € (Ilman korttia 39,99 €)

4999 -12

%

Wilfa Blend 2Go BL-5002GO

TEHOSEKOITIN

Tehokas ja kompakti tehosekoitin, jolla valmistat smoothiet suoraan mukaan otettavaksi. Teho 500W ja mukana kaksi 600 ml kestää 2GO-pulloa. Takuu 5 vuotta. Ilman Plussa-korttia 59,99

3999 -33

%

Wilfa BLPS-1000

TEHOSEKOITIN

Wilfa TM1-1500S

TEENKEITIN

CHA teenkeittimellä voit valita lämpötilan teelaadun mukaan. Lasikannullisessa keittimessä on 1,25 litran kapasiteetti ja lämpimänäpitotoiminto. Mukana 2 kantta teesihti teen valmistamiseen ja kansi veden keittämiseen. Takuu 5 vuotta. Ilman Plussa-korttia 89,99

69

99 -22 %

Valmistaa smoothien tai jääkahvin vaivatta. 1000W ja 1,5l lasikannu. Säädettävä nopeus, smoothie- ja jäänmurskausohjelmat sekä sykäystoiminto. Takuu 5 vuotta. Ilman Plussakorttia 79,99

Wilfa Fusion IM1B-800FP

SAUVASEKOITIN

Tehokas sauvasekoitin monipuoliseen käyttöön! Voimakas 800W moottori, säädettävä teho, ergonominen varsiosa sekä muotoilu joka estää astioiden naarmuuntumisen. Mukana kattava varustepaketti. Takuu 5 vuotta. Ilman Plussa-korttia 69,99

49

99 -28 %

-25 %

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

59

99

PIRKKA 91


Bosch Flexxo BHH4WM28

VARSI-IMURI

Monipuolinen ja tehokas 2-in-1-varsi-imuri, suunniteltu Saksassa. Kevyt (vain 4 kg) laite tarjoaa vaihdettavalla akulla jopa 60 minuuttia käyttöaikaa. Sen tehokas, LED-valoilla varustettu suulake ja tehokas suodatinjärjestelmä keräävät jopa 99,9 % pölystä. Ilman Plussa-korttia 249,90

Bosch Serie 4 BGB41BA1

PÖLYNIMURI

Laadukas Saksassa valmistettu pölynimuri 10 v. moottoritakuulla: erinomainen puhdistustulos kaikilla pinnoilla! 11 m siivousulottuvuus. Imuri poistaa 99 % hienoista pölyhiukkasista, bakteereista ja epäpuhtauksista. Pestävä hygieniasuodatin. Integroidut lisävarusteet: rako- ja verhoilusuutin kätevästi kannen alla. Ilman Plussa-korttia 199,90

-25 %

-20 %

TEHOSEKOITIN, Highspeed

Teho 450 W ja jopa 40 000 kierrosta minuutissa. Astianpesukoneen kestävä Tritan ToGo-pullo. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 79,99

99

Tehokas tehosekoitin 1200 watin moottoriteholla ja 30 000 kierroksella minuutissa. 1,5 litran Tritan-kannu ja laadukkaat ruostumattomat terät, jotka on suunniteltu optimaaliseen sekoitustulokseen. 2 nopeutta + pulssitoiminto. Ilman Plussa-korttia 99,99

-20 %

92

PIRKKA

Valmistettu Euroopassa

Bosch ErgoMaster MSM4W410

SAUVASEKOITIN

Poikkeuksellisen vahva suorituskyky! Laadukkaat RST terät ja AntiSplash -teknologia takaavat erinomaisen tuloksen ja tahrattoman keittiön. Tehokas 800 W moottori. Helppokäyttöinen liipasinkytkin portaattomalla tehonsäädöllä. Innovatiivinen keraaminen liitäntä siirtää moottorin tehon teriin ilman kulumista – toisin kuin tavalliset muoviliitännät. Valmistettu Euroopassa. Ilman Plussa-korttia 79,99

-25 %

Bosch MMB6141S

79

-17 %

5999

-25 %

99

1399

Ilman Plussa-korttia 16,99

*Rekisteröi tuotteesi MyBosch -sivulla niin saat tuotteelle 10 vuoden moottoritakuun.

Bosch MMB2111S

TEHOSEKOITIN

PÖLYPUSSI 4 kpl/pkt

14990

19990 59

Bosch BBZ41FGALL PowerProtect

Bosch Styline MFQ4025NE

SÄHKÖVATKAIN

Kevyt ja tehokas. Joustava Helix-johto. 5 nopeutta ja Turbo-toiminto. Takuu 2 vuotta. Valmistettu Euroopassa. Ilman Plussa-korttia 79,99

59

99

-25 %

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.


Oral-B iO Kids

SÄHKÖHAMMASHARJA

Ensimmäinen iO-tekniikalla varustettu lasten hammasharja. 3 harjaustilaa ja 2 minuutin musiikkiajastin Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 59,99

5399 -10

%

Oral-B iO3 Ice Blue tai Blush Pink

SÄHKÖHAMMASHARJA

Pyöreä harjaspää yhdistyy hellävaraiseen mikrovärähtelyyn. Paineentunnistin ja 3D-puhdistus: värähtelee, pyörii ja sykkii. Kolme harjaustilaa. Pitkäkestoinen akku ja varaustason ilmaisin. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 89,99/kpl

7999 -11 kpl

%

Oral-B iO5N

SÄHKÖHAMMASHARJA

Pyöreä harjaspää yhdistyy hellävaraiseen mikrovärähtelyyn. 5 puhdistustilaa. Bluetoothyhteys, harjausseuranta Oral-B-sovelluksessa. Mukana matkakotelo. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 149,90

12990 -13

%

Philips OneBlade QP2834/23

360 TRIMMERI

Kasvoille ja vartalolle. Hoida ajaminen, trimmaus ja rajaaminen samalla laitteella. Säädettävä kampa 1–5mm ja vartalotrimmeri. Käyttöaika jopa 60 minuuttia. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 49,99

3999 -20

%

Philips 3000 HC3722/15

Philips HX4032

Itseteroittuvat pyöristetyt terät. 9 pituusasetusta, 3 mm välein. Johdolliseen käyttöön. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 35,99

Poistaa jopa 5 kertaa enemmän plakkia kuin tavallinen hammasharja. 3 tehoasetusta, paineanturi ja 2 minuutin ajastin. Akunkesto 14 päivää. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 49,99

HIUSTENLEIKKURI

2699 -25

%

SÄHKÖHAMMASHARJA

3999 -20

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

% PIRKKA 93


Remington ONE BLDC AS6077

MULTISTYLER

Remington ONE BLDC EC6077

Tehokas ja hiljainen 1300W BLDCdigitaalimoottori. 12 lämpö- ja nopeusasetusta sekä viileäpuhallus. 4 muotoilulisäosaa. Kaksoisionisointi lisää kiiltoa. 3 m pyörivä johto. Takuu 5 vuotta. Ilman Plussa-korttia 99,99

Tehokas ja hiljainen 1600W BLDC digitaalimoottori. Taitettava kahva, kompakti kevyt muotoilu. 10 lämpötilaja nopeusasetusta sekä viileäpuhallustoiminto. 5 muotoilulisäosaa ja säilytyspussi. 3 m johto. Takuu 5 vuotta. Ilman Plussa-korttia 99,99

-20 %

-20 %

A

99

VA OS

79

99

AH

79

HIUSTENKUIVAIN

TA I T T U

VA

K

Remington ONE D6077

HIUSTENKUIVAIN

ONE S6077

Kevyt ja kompakti hiustenkuivaaja, jossa on tehokas 2000 W moottori. Ionisointi lisää kiiltoa ja vähentää sähköisyyttä. 8 lämpötilaa/puhallusnopeutta ja viileäpuhallus. Takuu 3 vuotta. Ilman Plussa-korttia 59,99

39

Remington Sapphire

HIUSTENMUOTOILULAITTEET

2999 -25

MUOTOILURAUTA

2-in-1 suoristusrauta ja sauvakiharrin samassa laitteessa. Digitaalinen lämpötilan säätö 150 -230°C. Takuu 3 vuotta. Ilman Plussa-korttia 74,99

5999-20

99

-33 %

Ilman Plussa-korttia 39,99/kpl

kpl

Sapphire D5805

HIUSTENKUIVAIN

%

Kolme eri lämpötilaa, kaksi puhallusnopeutta ja viileäpuhallus. Diffuusori ja föönisuutin. Tehokas 2200 W moottori. Sapphire AS5805

ILMAKIHARRIN

2 lämpötilaa/nopeutta ja viileäpuhallus. Föönisuutin, 50mm harjaosa ja sauvakiharrin. Tehokas 1000 W moottori Sapphire S5805

SUORISTUSRAUTA

Upean sileät hiukset. Pitkä kelluva muotoilulevy. Digitaalinen lämpötilan säätö 150–230°C, käyttövalmis 15 sekunnissa. Sapphire Ci5805

SAUVAKIHARRIN

13–25mm kiharrinosa. Säädettävä lämpötila 130–200°C. Käyttövalmis 30 sekunnissa.

94

PIRKKA

Remington CI91AW

LAINERAUTA

Luo 4 erilaista tyyliä: suuret laineet, merenneidon laineet, rennot beach-laineet tai huolettomat laineet. Digitaalinen lämpötilan säätö. Käyttövalmis vain 30 sekunnissa. Automaattinen virrankatkaisu. Pitkä johto 3 m. Takuu 5 vuotta Ilman Plussakorttia 56,99

4499 -21 %

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

%


Electrolux S-bag E201SM

PÖLYPUSSIT 12 kpl/pkt

S-bag® Classic Long Performance pölypussit kaikkiin Electroluxin pölynimureihin. Ilman Plussa-korttia 24,99

1999 -20

UUTUUS

Electrolux Silent EB71U1LDB

UUTUUS

Erittäin tehokas ja erittäin hiljainen (54dB), automaattinen tehonsäätö ja ainutlaatuinen AllFloor automaattisuulake ja AeroPro Ergo lukittava teleskooppivarsi. Jopa 144m2 siivousulottuvuus. Ergonominen kahva, elektroninen näyttö 55% Kierrätysmateriaalia. 2 vuoden Takuu. Ilman Plussa-korttia 249,90

PÖLYNMURI

Electrolux UltraSilences Plus EUSP-2CR

PÖLYNIMURI

219

%

Hiljainen (64dB), tehokas ja helppokäyttöinen, ainutlaatuinen AllFloor automaattisuulake kaikille lattiapinnoille. Lukittava teleskooppivarsi, S-bag® -yhteensopiva, jopa 144m2 siivousulottuvuus. 57% Kierrätysmateriaalia. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 229,90

19990

90

-12 %

-13 %

Omron Gentle Temp 730

OTSAKUUMEMITTARI

Mittaa kehon lämpötilan nopeasti, tarkasti ja hellävaraisesti. 30 muistipaikkaa. CE-merkitty lääkinnällinen laite. Takuu 3 vuotta. Ilman Plussa-korttia 59,99

4999 -16

%

Omron Heat Tens

KIVUNLIEVITTÄJÄ

Lihas-ja nivelkipuihin. Laite yhdistää 2 lääkkeetöntä hoitomenetelmää: Tens -teknologian ja lämmön. Automaattiset hoitoohjelmat. Helppo käyttää kotona. Ladattava, ei tarvitse paristoja. Takuu 3 vuotta. Ilman Plussa-korttia 129,90

9999 -23

Omron MicroAIR Go U300

Omron M7 Intelli IT AFib

Selkäliitto suosittelee

VERKKOSUMUTIN

VERENPAINEMITTARI

Tunnistaa eteisvärinän jokaisella mittauskerralla. Varhainen eteisvärinän (Afib) havaitseminen vähentää aivoinfarktin riskiä 66 prosentilla. Bluetooth toiminto. OMRON connect – iPhone-/Android™-mobiilisovellus. Intelli Wrap 360° mansetilla aina tarkka tulos. Takuu 5 vuotta. Ilman Plussa-korttia 129,90

9999 -23

%

%

Tehokas apuväline flunssan, allergioiden ja kuivan ilman aiheuttamien oireiden lievittämiseen. Kosteuttaa hengitysteitä helpottaen nenän ja kurkun kuivuutta sekä tukkoisuutta. USB-C -lataus. Pakkaus sisältää mm. maskin aikuiselle ja lapselle, suukappaleen ja USB-C-kaapelin. Takuu 3 vuotta. Ilman Plussa-korttia 89,99

7999 -11

%

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

PIRKKA 95


Electrolux Clean EP61CB21OG

VARSI-IMURI

PowerPro -suulake kaikille lattiapinnoille, tehokas 21 V litiumakku, jopa 50 minuutin käyttöaika. Irrotettava käsiosa, LED-valo suulakkeessa ja seinäteline. Helppo tyhjentää. 50% kierrätysmuovia. Takuu 2 vuotta, moottoritakuu 10 vuotta. Ilman Plussa-korttia 249,90

14990-40

%

Electrolux S-bag E201SM

PÖLYPUSSIT 12 kpl/pkt

S-bag® Classic Long Performance pölypussit kaikkiin Electroluxin pölynimureihin. Ilman Plussa-korttia 24,99

1999 -20 VAIN K-CITYMARKETISTA Electrolux Clean EB61C1G3I1

Electrolux Clean EB51C1SW

PÖLYNIMURI

PÖLYNIMURI

Teleskooppivarsi lukituksella, Allfloor suulake kaikille lattiapinnoille, 8,5 m siivousulottuvuus. 37 % kierrätysmateriaalia. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 149,90

Teleskooppivarsi lukituksella, Dust Magnet suulake kaikille lattiapinnoille, pitkä 12 m siivousulottuvuus. Helppo ja kevyt käyttää. 50% kierrätysmateriaalia. Takuu 2 vuotta Ilman Plussa-korttia 199,90

-33 %

-35 %

99

129

99

SAUVASEKOTIN

BLENDERI

Tehokas 600W TruFlow®-terällä varustettu sauvasekotin, kaksi tehotasoa, 600 ml sekoituskulho, vispilä ja 600 ml leikkurikulho. BPAvapaa. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 59,99

Teho: 500W, 2 tehotasoa sekä pulssi. Lasinen 1,5 l kulho sekä terät ja kansi astianpesukonepestävät. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 59,99

4499 -25 PIRKKA

90

Electrolux Create 4 E4HB1-6GG

Electrolux Create 3 E3TB1-4GG

96

%

%

3999 -33

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

%


Super Mario The Super Mario Galaxy Movie DLX Bowsers tai DLX Mini

LEIKKISETTI

5999

Ilman Plussa-korttia 79,99/kpl

kpl

Disney Princess & Frozen

LEIKKISETTI

23

-25 %

Ilman Plussa-korttia 29,99/kpl

99 -20 % kpl

VAIN K-CITYMARKETISTA Disney Princess

NUKKE 71 cm

Elsa, Rapunzel, Belle ja Ariel. Ilman Plussa-korttia 79,99/kpl

5999 -25 kpl

%

www.markkinointisuomela.fi

MAGNA-TILES® innostaa lapsia rakentamaan, tutkimaan ja luomaan avoimen leikin kautta. MAGNA-TILES® kehittää luovuutta, ongelmanratkaisutaitoja ja itsevarmuutta käytännön oppimisen avulla.

-20 %

Magna-Tiles Clear Colours

MAGNEETTIRAKENNUSSARJA

100 osaa. Ilman Plussa-korttia 99,99

7999

-20 %

Turvallinen ja kestävä magneettirakennussarja

Magna-Tiles Clear Colours

MAGNEETTIRAKENNUSSARJA

32 osaa. Ilman Plussa-korttia 49,99

3999

-20 %

Magna-Tiles Builder

MAGNEETTIRAKENNUSSARJA

32 osaa. Ilman Plussa-korttia 59,99

4799

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

-20 %

Magna-Tiles Safari Animals

MAGNEETTIRAKENNUSSARJA

25 osaa. Ilman Plussa-korttia 49,99

3999

PIRKKA 97


OBH Nordica Blooming

KAHVINKEITIN

ECBC-hyväksytty. Blooming-toiminto takaa täyteläisemmän aromin. Automaattinen virrankatkaisu. Tilavuus: 10 kupillista/1,25 L. Teho: 1690 W. Ilman Plussa-korttia 99,99

79

UUTUUS

99 -20 %

OBH Nordica Perfect Mix Essential 1200 W

OBH Nordica Season Pro

Portaaton nopeudensäätö, pulssitoiminto. RPM 28 000. Lämpöä kestävä lasikannu. Ilman Plussa-korttia 99,99

100 tyhjiöintikertaa ilman taukoa. Kaksoissaumaus. Ilman Plussa-korttia 149,90

TYHJIÖPAKKAUSLAITE

TEHOSEKOITIN

6999 -30 %

9999

Pussirulla, suuri 2 kpl, 28x300 cm Saatavilla myös muita kokoja.

-33 %

Tefal X-Clean 2

Tefal Clean It

Imuroi ja pesee sotkut yhdellä kertaa, jopa 200 m2. Sopii kaikille koville lattiapinnoille, myös puulattioille. Itsevetävä moottori, kannattelupaino vain 1,1 kg. Itsepuhdistus-toiminto. Ilman Plussa-korttia 399,90

Kodin kaikkien tekstiilien puhdistukseen. Märkäpesu ja tehokas imu yhdessä. Ilman Plussa-korttia 249,90

TEKSTIILIPESURI

PESEVÄ VARSI-IMURI

14990

24990

-40 %

-37 %

AINA OIKEA LÄMPÖTILA

Tefal Smart Protect+

HÖYRYSILITYSRAUTA Teho 2800 W. Jatkuva höyryntuotto 40 g/min. Lisähöyryn tuotto 260 g/min. Ilman Plussa-korttia 79,99

5999 -25 %

98

PIRKKA

HINNAT VOIMASSA 30.9.–3.11.2026 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.


ENSI NUMEROSSA

Niksikäs elämänasenne – avain onnellisuuteen? Isovanhemmaksi tulon ihanuus Kuvat KESKO ja GETTY IMAGES

Parhaat vinkit tahranpoistoon SEURAAVA PIRKKA ILMESTYY 4.11. HAE OMASI KAUPOISTA!

Seuraa Pirkkaa somessa!

PL

s)

0 € (1 kpl/asiaka

SS

A-

KOR T I L L

A

0€

IL

M

AN

€

EHTI | Nro

K-RYHMÄN ASIAKASL

tilla 9 / 2026 | Plussa-kor

90

U

ti!

4,

Uudistettu leh

KO RTT

IA

oora:

Ellin tuo ”Vartin pikasiivous” Kesäkurpitsaaina hyvän mielen pikkelssi ja muut konstit

LUKIJOILTA

mummolan ovat palanneet!

Näin säästät sähkölaskussa

5X

vinkit parempaan uneen

Suomalaisellnä maun jälji

nnöllinen , kaunis ja käytä Rakastetut astiat Suomi-tyylin kulmakivet muut marketmuoti sekä

-NIKSIT S. 70 + NEROKKAAT PIRKKA

SAAT MUKANA K-RUOKA-LEHDEN!

KAUPP

Kuin en tisaiko maalais kaupasjen sa IAAN TARIN

A

Pilkeva arojen koko K-Mark perhe etissa. Vasemmaltatyöskentelee kauppiaat Kivikon Maaret ja Tomi, oikealle: Tino, sekä Niko ja Mila.

KETKÄ Tomi Pilkev aara, 50, Maaret ja Pilkevaara, 48

KAUPPA K-Mark et Kivikko , Helsink i ASUIN PAIKK Asuvat A Itä-Helsingiss noin kymme ä, kilometrin nen päässä kaupalta. PERHE

Lapset Niko, 24, ja Mila, 25, Tino, kaikki työske17, jotka ntelevä myös kaupas t sa.

Tomi ja Maaret Itä-Hel Pilkeva singissä aran pyö on alue rittä asiakka at tunneta en eloisa keskus mä K-Market an ja syn ja kohtaam Kivikko ttäreitä ispaikka kin juhl Teksti , jossa JOHAN itaan por 28 PIRKK NA LÄTTI ukalla. A

Kuvat

VESA TYNI

Kiitos viesteistänne Pirkan lukijat! ”Luin uuden, syksyisen Pirkka-lehden kannesta kanteen. Ihana lukea fyysistä lehteä, joka on noin hyvin tehty.” ”Kylläpä ilahduin, kun oman kylän kauppias oli lehdessä. Hänestä välittyi tekstissä sama aito persoona, mitä oikeastikin on.”

Syksyllä Pirkka Median somekanavissa keskustellaan siivousnikseistä ja kysellään arjen pulmista, kuten siitä, mikä unohtuu useimmiten kauppalistalta. MIKÄ UNOHTUU KAUPPALISTALTA?

Marja Pyymäki ”Ei pääse käymään noin. Käytän K-Ruoka-sovelluksen kauppalistaa, ja puhelin on aina mukana, kun se toimii maksuvälineenä.” Löydät Pirkan somekanavat kootusti verkosta: K-ryhma.fi/ pirkkamedia-some

PIRKKA 99


Kukko pukeutuu nyt

punaiseen

Me teimme historiamme suurimman pakkausuudistuksen, jotta sinä löydät ne herkullisimmat ruoat entistä helpommin. Seuraa vain kukkoa.

Uudet pakkaukset kaupoissa

Valmista tuli


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Pirkka 10/2026 by K-ryhmä - Issuu