Page 1


21

1. osa

PÕHITÕED


23

Kasvatusnõuannete kirev ajalugu

V

aadates kasvatusnõuannete arengut sajandite vältel, tundub mulle, et Aadam ja Eeva võisid olla ajaloo ainsad vanemad, kel puudus ajakohane nõuanderaamat lapsekasvatusest. Arvestades, kuidas inimkonna esiemal-isal lastega asjad sujusid, võiks tagantjärele öelda, et neile oleks siiski üks-kaks teemakohast teost ära kulunud. Kui aga Aadamal ja Eeval oleks Eedeni aia raamaturiiulil seisnud kaks raamatut lastekasvatuse kohta, oleks kumbki juhindunud risti vastupidisest kasvatusfilosoofiast. 17. sajandi poeet, aadlisoost John Walmot sai tuntuks ütlemisega: „Enne abiellumist oli mul laste üleskasvatamise kohta kuus teooriat; nüüd on mul kuus last ja mitte ühtki teooriat.“ Lastekasvatuseksperdid – psühholoogidest ja lastearstidest filosoofide, vaimulike, kuningate, kuningannade ja esimeste leedideni – on kõik arvanud midagi laste kasvatamise kohta, tuginedes sealjuures nii teaduslikele kui ka vähem teaduslikele uurimustele. Aeglane lastekasvatus, helikopterkasvatus, vabakasvatus või kiindumuskasvatus. Aktiivsed keskklassi emad, tiigeremad või kodupereisad. Hoolitsev, karm, eetiline, leplik, usaldusväärne või sundiv lastekasvatus. Keretäis, kiitus, riidlemine, rangus või kaitsevõrk. Iga eksperdi teooria erineb teisest.


24

Põhitõed

Millist filosoofiat peaksid sina oma laste kasvatamisel järgima? Anna andeks, kuid ma ei vasta sellele küsimusele. Kolmekümne aasta jooksul, mil olen töötanud lastearstina, olen vastavate nõuannete jagamisel noortele ja mitte enam nii noortele vanematele toetunud arstivaistule, hinnates individuaalseid asjaolusid. Oma kolme lapse kasvatamisel oleme abikaasaga tuginenud vaistule ja ilmselt enese teadmata puseriti kõikvõimalike ekspertide soovitustele. Lõppude lõpuks ei ole üht kindlat „õiget“ viisi, kuidas lapsi kasvatada. Eelkõige sinu kodu ja majapidamise ainulaadsed tingimused ja dünaamika on need, mis aitavad arendada isiklikku vaistu või ka juhatada mõne lastekasvatusguru teoseni, mis pakub just sinu perele kõige sobivamaid nõuandeid. Siiski kehtib igas kasvatusfilosoofias üks ja sama kindel tõde: su lapsed vajavad su kohalolu. Nad peavad nägema, kes sa oled ja kuidas oma elu elad. Vastuseks aitavad nad sul endal paremini näha, kes sa oled ja kuidas sa peaksid oma elu elama. Nüüd aga küsimus, millele ma vastan: kuidas olla lastega nii palju, kui nemad vajavad sind ja sina vajad neid? Sellele on lihtne vastus: sa pead leidma piisavalt aega. Ükskõik millise lähenemise sa oma laste kavatamiseks valid, mööduvad hetked koos lastega kiirelt ja on seetõttu hinnalised. Käesolev raamat ei tegele kindlate lastekasvatusfilosoofiatega. See raamat räägib ajast – kuidas seda piisavalt leida ja sellest maksimum võtta.


Põhitõed

25

Hinnalised hetked ja „teine“ bioloogiline kell

K

ui liidad kokku kogu aja, mille su laps veedab lasteaias, koolis, magades, sõpradel külas, hoidjaga olles, laagris viibides või on hõivatud muude tegevustega, mille juures sind pole, muutuvad ülejäänud hetked tema päevast sulle eriti hinnaliseks. Laste sünni ja nende ülikooli astumise vahele jääb vaid 990 laupäeva. Esmapilgul võib seda tunduda palju, kuid mitut oled seni juba kasutanud? Kui su laps on viiene, on 260 laupäeva juba möödas. Kuidas sa need veetsid? Mida vanemaks lapsed saavad, seda enam kuluvad nende laupäevad sõprade seltsis või tegelevad nad muude hobidega. Täpselt sama kehtib pühapäevade kohta. Kuidas jääb aga teiste nädalapäevadega? Kas sa teed nalja!? Sõltuvalt laste east võib töönädala jooksul ühes päevas olla kõigest üks või kaks tundi, mil nendega koos olla saad. Väga väikesed lapsed magavad ajal, mille võiksite ühiselt veeta. Veidi suuremate laste puhul muutuvad tööpäevad kooli, kodutööde, sinu töögraafiku ja muude kohustuste tõttu sellisteks, et pole aega isegi hinge tõmmata, rääkimata lastega aja tasa tegemisest. Selline halastamatu aja kulg, mis teeb imikutest suured lapsed ja suurtest lastest noored täiskasvanud, on niinime-

hinnalised hetked lastega  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you