Page 1

20

Kaunistatud advendiküünlad

Tee nii

Pere või sõpradega küünlaid kaunistades sisustad mõnusa õhtu juba enne advendiaja algust. Neli advendiküünalt võite igal aastal kaunistada isemoodi, meisterdusmaterjali võib valmis osta ka käsitööpoodidest. Värve kombineerides saab iga tegija omanäolise lõpptulemuse. Ehteks oksakesed, piparkoogid või hoopis sätendavad pärlid ja litrid – kõik see lisab pühademeeleolu.

 Piparkookidele tee glasuuriga numbrid.

 Krundi lillepotid.  Lase kruntvärvil kuivada.  Aseta küünlad pottidesse ja täida ümbertringi tihedalt jämeda soola vm täiteainega.  Kinnita piparkoogid ja oksakesed paelaga pottide ümber.  Aseta küünlad kandikule ja puista ka sellele valget puru.

Vaja läheb * Savist lillepotte * Värvi  pottide katmiseks (piltidel on

kasutatud õlipõhist kruntvärvi, võib osta ka eri tooni käsitöövärve)

soola (või pärlsuhkrut, * Jämedat  kivikesi, dekoratiivliiva)

* Küünlaid * 4 auguga piparkooki * Piparkoogiglasuuri * Igihaljaid oksi * Paela * Kandikut

21


Ruumilised kaardid Kolmemõõtmelise osa võib peita kaardipoolte vahele või seada hoopis kaardi esiküljele.

Jõuluehe Tee nii  Lõika kahest erinevalt kirjust paberist ühesuurused kettad.  Voldi kettad pooleks.  Ühed pooled liimi omavahel kokku. Jälgi,

Vaja läheb * Värvilist paberit, kartongi * Kääre  PVA-liimi *

et liimimata pooltest moodustuks korrapärane ketas.  Seejärel liimi teised pooled kaardi külge.  Liimi juurde lipsuke, oksake vm.

Kuuseke Tee nii  Voldi rohelise A4 paberilehe lühem külg ühtlaselt 1 cm ulatuses maha ja selle järgi voldi kogu leht põikipidi lõõtsaks.  Lõika lõõtsa otsast 6, 5, 4 ja 3 cm laiused ribad.  Aseta kahepoolne kaart lauale ning märgi ühtlase vahega kuusekese oksaridade asukohad, jäta ruumi ka tipule.  Pane lõõtsade väliskülgedele liimi ning kinnita need märgitud kohtadesse, nii et kaardi murdejoone ümber jääb umbes 1 cm vaba pinda.  Tipuks kasuta ülejäänud jupp lõõtsast. Lõika suurem osa lõõtsast ära, nii et alles jääb 4–5 sakki, ja kinnita püstipidi.

76

77


Kaunistatud kingikotid KINGIKOTI voltimine

Tee nii  Murra ristkülikukujuline paberileht pooleks, nii et serva jääks 0,5 cm varu. See väike serv murra tagasi ja liimi. Nii saad koti, mille ülemine ja alumine serv on lahti.  Aseta kott püsti enda ette ja tõmba noaseljaga mõlemast äärest ülevalt alla 2–3 cm laiune joon. Samamoodi tee joon ka koti ülemisse serva. Kui joonlaud on paraja laiusega, ei ole vaja laiust mõõtagi.  Tõmba kotipõhjast üles kaks küljelaiusest natuke laiemat joont. Tee samasugused jooned ka teisele kotipoolele, et oleks hea voltida ja murdejooned jääksid korrektsed.  Voldi koti küljed lõõtsakujuliseks, küljejooned jäävad nüüd sissepoole.  Põhjast murra nurgad kahelt poolt kuni järgmise jooneni tagasi.  Murra kotipõhi mööda sisemist joont ühele poole. Samal ajal katsu põhi lahti teha ja murra seestpoolt servadest maha kolmnurgad.  Murra koti põhi kahele poole maha. Vajuta põhjaotsad üksteise peale ja liimi põhi kokku.  Murra tagasi koti ülemine serv.  Lõika augurauaga ääre sisse augud sangade kinnitamiseks.  Kotisangade tegemiseks vii pabernöör kõikidest aukudest läbi ja sõlmi kokku. Väga väikesele kotile

Loodussõbralikud kuusepallid Selle kotiga annad kingisaajale kaasa kaks kuuseehet. Sarnaseid õhulisi pallikesi võid aga valmistada ka koduse kuuse ehteks. Kasutatud on hästi õhukesi puulaaste, mida müüakse suurtes kottides ja mida on kerge palliks vormida. Laastude peal on pestud ja kraasitud lambavill. Liimi ega traati pole vaja, vill jääb kareda laastu külge kergesti kinni. Pallid on kotisangade külge kinnitatud loodusliku niinega. Kes soovib, võib pallide ümber kerida natuke kuldniiti.

võid teha ainult ühe augu. Sel juhul vii august läbi nööri kinnine aas, tõmba lahtised otsad läbi selle ja

90

keeruta lahti.

91


Tee nii  Jõulumunade heegeldamisel jälgi, et teeksid igale munale jooniste järgi 2 ühesugust poolkera. Poolkerad tärgelda ja õmble pärast kuivamist peene niidiga kokku.  Ingli tegemist alusta peast. Heegelda joonise järgi, kuni jõuad 9. reani. Sellel real on ruuduga märgitud, millised ketitipud on mõeldud seeliku heegeldamiseks. Ringiga märgitud tippudest heegelda tiivad. Seelikuosa heegelda vastavalt joonisele. Tiivad heegelda edasi-tagasi ridadena seeliku mustri järgi. Tiiva mustri laius on 3 mustrikordust.  Linnu heegeldamist alusta peast. Pärast kahandamist topi pea kohe tihkelt vatiini täis. Alusta pea külge keha heegeldamist, jälgi mustrit. Enne sabaosa lõpetamist topi keha vatiini täis. Lõpeta sabaosa nii, et igasse kinnissilmusesse teed 1 samba ja 20 ketti. Tiivad heegelda vastavalt joonisele ja õmble linnu külge. Tiibade ja sabaosa tärgelda. Noka moodustab algusniit, millest tee 2 ketti ja kinnita pea külge.

Tärgeldamine 300 ml vett 3 sl tärklist 1 sl suhkrut

110

Lase vesi keema, lisa tärklis ja suhkur ning keeda hästi paksuks kisselliks. Pane kõik ehted kisselli ja jälgi, et need imbuks korralikult läbi. Venita ehted mõne ümara eseme peale kuivama. Kellukesi ja ingleid saad venitada ka plastmasspudeli või jogurtitopsi peale. Ehetele võid pärast pihustada sätendavat lakki.

111


Õitsvad jõulud Jõulutäht Jõulutäht ehk kaunis piimalill (Euphorbia pulcherrima) on pärit Mehhikost. Oma kodumaal on ta kuni 3 meetri kõrgune suur põõsas ja kasvab peamiselt metsaservadel päikese käes või poolvarjus. Paljude aretatud sortide hulgas kohtab jõulutaimele iseloomuliku punase asemel kõikvõimalikke roosasid, kreemjaid ja oranže kõrglehti, kuni valgeni välja. Talvepühade klassikalist kaunistust jõulutähte kasvatatakse müügiks just jõulude ajaks. Ajatatud taim on kapriisne, ei kannata pikemat transporti ega raputamist, tuult, alla 16-kraadist temperatuuri, ülekastmist ega potialusel seisvat vett. Külmal talvel poest koju tuues paki ta korralikult mitmekihilisse paberisse, näiteks ajalehte. Toas anna taimele pool tundi harjumisaega, enne kui paberit järk-järgult eemaldama hakkad. Lühikese jõuluaja vältel peab taim vastu ka aknalauast kaugemal, laual näiteks. Hooajataimena teda võtta tulekski, kuigi korraliku hooldamisega on võimalik jõulutähest ka potipuu kasvatada. HOOLDUS Kodus vajab taim sooja, kuid mitte tuuletõmbusega kohta. Kasta tuleb mõõdukalt ja jälgida, et muld läbi ei kuivaks. Väga kuivas ruumis võiks lähedale asetada veega täidetud taldriku. Keskküttega korteris võib rohelisi lehti väga ettevaatlikult piserdada, kuid vett ei tohi mingil juhul sattuda värvilistele kõrglehtedele.

142

143

JOULUD  
JOULUD