Page 1

NOWOŚCI WYDAWCÓW ZAGRANICZNYCH

Wydawnictwo Schott Music

Jubileusz Krzysztofa Pendereckiego

Krzysztof Penderecki, Fumiaki Miura, Julian Rachlin

fot. Antoni Hoffmann

Przypadający na rok 2013 jubileusz 70. urodzin Krzysztofa Pendereckiego zainaugurowało prawykonanie w 24.11.2012 w Poznaniu jego Koncertu podwójnego na skrzypce i altówkę. Utwór wykonali soliści Fumiaki Miura – skrzypce i Julian Rachlin – altówka z towarzyszeniem Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Mistrza. Utwór został przyjęty z wielkim aplauzem, podczas uroczystego koncertu Krzysztof Penderecki otrzymał nagrodę J.Kurczewskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości chóralnej.

Wydawnictwo Universal Edition Wien

Wydawnictwo Universal Edition oraz Schott Music

Leoš Janáček – Sprawa Makropulos

Cabaret lunaire

17 lutego 2013 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie będzie miała miejsce polska premiera Sprawy Makropulos Leoša Janáčka w reżyserii Christopha Marthalera. Jest to pierwsza koprodukcja Opery Narodowej z festiwalem w Salzburgu i pierwsza realizacja szwajcarskiego reżysera Christopha Marthalera w Polsce. Publiczność festiwalu w Salzburgu w 2011 roku przyjęła dzieło z ogromnym entuzjazmem, zostało także znakomicie ocenione przez krytyków.

Wieczór kabaretowy, na który składają się utwory Arnolda Schönberga. Pierwszy to legendarny Pierrot lunaire (Księżycowy Pierrot), który powstał przed stu laty, w 1912 roku i wpłynął wydatnie na rozwój muzyki XX wieku. Jest, jak nazwał go Strawiński, instrumentalnym majstersztykiem. W warstwie słownej stanowi formę recytacji, regulowanej zapisem nutowym. Toteż do dziś każde wykonanie tego „dzieła na głos recytujący”, wymuszającego na wykonawcy dyscyplinę przy dużych jednak możliwościach interpretacyjnych budzi zrozumiałe emocje.

Opera opowiada historię śpiewaczki, która po wypiciu eliksiru wiecznej młodości przeżyła – w różnych miejscach i pod różnymi nazwiskami – ponad 300 lat. Opera w trzech aktach Libretto: Leoš Janáček według Karela Čapka Oryginalna czeska wersja językowa z polskimi napisami Dyrygent: Gerd Schaller Reżyseria: Christoph Marthaler Scenografia i kostiumy: Anna Viebrock Reżyseria świateł: Olaf Winter – Chór Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

muzyka – Arnold Schönberg

Przeciwieństwem klimatów Księżycowego Pierrota, alegorycznej przypowieści o artyście i sztuce, są piosenki Brettl-Lieder, powstałe w berlińskim kabarecie, gdzie kompozytor pracował zarabiając na życie. Zderzenie tych utworów – egzystencjalnego i nostalgicznego Pierrota z radosną, pełną humoru piosenką kabaretową i połączenie w jedną całość stwarza nową opowieść. Łączy ona przeciwstawne postawy wobec życia, afirmującą z kontemplacyjną, dając obraz ludzkiej natury w przeżywaniu bólu i radości istnienia. Widowisko uruchamia żywioł teatru z jego różnorodnymi atrybutami – scenografią, zabawą kostiumem, rekwizytami, udziałem baletu. W roli Pierrota wystąpi fenomenalna Agata Zubel, śpiewaczka i kompozytorka, wykonawczyni, potrafiąca uwiarygodnić najbardziej skomplikowaną współczesną partyturę. Scenariusz i reżyseria: Włodzimierz Nurkowski Kierownictwo muzyczne: Paweł Szczepanek Scenografia i kostiumy: Anna Sekuła Ruch sceniczny: Dominika Knapik Premiera: 23 II 2013 Opera Studio

1


Wydawnictwo Boosey & Hawkes

Michel van der Aa laureatem Grawemeyer Award 2013

100. urodziny Benjamina Brittena

Michel van der Aa, najpopularniejszy obecnie i najbardziej uznany kompozytor holenderski otrzymał Grawemeyer Award 2013 w kategorii Music Composition za multimedialny utwór Up-close.

W 2013 roku przypada 100. rocznica urodzin Benjamina Brittena (19131976), jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku. Specjalnie na ten jubileusz brytyjska Britten-Pears Foundation stworzyła stronę internetową, zawierającą m.in. materiały biograficzne, wypowiedzi na temat kompozytora, kalendarz wydarzeń jubileuszowych oraz wiele nagrań dzieł kompozytora. W sezonie 2013/2014 zaplanowanych jest około 1200 wykonań Brittena w ponad 140 miastach na całym świecie: zarówno w wydaniu symfonicznym (The Young Person’s Guide to the Orchestra, Requiem wojenne), scenicznym (Alberg Herring, Obrót śruby) jak i kameralnym. Słynny Peter Grimes w wersjach scenicznych i koncertowych zabrzmi od Edmonton przez Los Angeles do Bogoty, Albert Herring po raz pierwszy będzie wystawiony w Brazylii, a Billy Budd w Chile. Ponadto wydawca Hal Leonard zorganizował chóralny festiwal utworów Brittena na kanale YouTube.

The Grawemeyer Award jest prestiżową nagrodą kompozytorską przyznawaną dorocznie przez University of Louisville w wysokości $100,000. fot. Marco Borggreve

Up-close, który miał swoją premierę w 2011 roku, określono w uzasadnieniu nagrody jako „trzydziestominutowe dzieło, będące szczególnie innowacyjnym połączeniem sztuki muzycznej i wizualMichel van der Aa nej. Jest to wirtuozowski koncert, ale także fascynujące doświadczenie multimedialne, które wymyka się prostej klasyfikacji. Tworzy naprawdę swój własny gatunek”.

Fundacja Britten-Pears wsparła także inicjatywę wystawienia przez grupę studentów i absolwentów warszawskich uczelni artystycznych opery Gwałt na Lukrecji w Polsce i tak dzieło zabrzmi 7 lutego 2013 w Starej Drukarni PAP w Warszawie. „Jako młode pokolenie – mówią artyści – widzimy operę jako zjawisko złożone, inspirujące i na wskroś współczesne. Czując zakorzenienie w tradycji polskiej i europejskiej, pragniemy tworzyć sztukę operową w sposób przystępny, zrozumiały, szczery. Jako pierwsze młode pokolenie wolnej III RP doceniamy możliwości, jakie dają nam otwarte granice, możliwość podróżowania i poznawania świata Chcemy tworzyć sztukę na wysokim artystycznym poziomie, nie rezygnując z młodzieńczej energii i świeżości.”

Up-close to utwór będący unikalnym połączeniem koncertu wiolonczelowego z filmem. Michael van der Aa napisał go dla wiolonczelistki Sol Gabetty i orkiestry Amsterdam Sinfonietta na zamówienie European Concert Hall Organization, Orkiestry Concertgebouw w Amsterdamie oraz holenderskiej organizacji Performing Arts Fund. Prawykonanie odbyło się w 2011 roku w Sztokholmie, utwór zabrzmiał wówczas w wykonaniu Sol Gabetty i Amsterdam Sinfonietta pod dyrekcją Candidy Thompson. Następnie ci sami artyści wykonali go w wielu innych europejskich salach koncertowych m.in. w Londynie, Hamburgu, Brukseli, Amsterdamie, wszędzie wzbudzając ogromne zainteresowanie.

Projekt operowy „The Rape of Lucretia” powstaje pod egidą Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego, we współpracy z Instytutem Opery działającym, jako odrębna jednostka zrzeszająca Uniwersytet Muzyczny F. Chopina, Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie.

Michel van der Aa – Up-close (2010), 30’ Na wiolonczelę solo, orkiestrę smyczkową z filmem Obsada: strings*-soundtrack(1player; doubleA player software, from laptop)-film(from laptop); *preferred: 6.6.5.4.2; utwór może być także wykonywany w mniejszej (4.4.3.2.1) lub większej (8.8.8.6.3) obsadzie smyczków.

Kierownictwo muzyczne: Lilianna Krych Reżyseria: Kamila Michalak Scenografia: Marta Kozera

Angielska premiera Absolute Jest Johna Adamsa

2

Fot. Deborah O’Grady

27 stycznia 2013 w londyńskiej Barbican Hall kwartet smyczkowy St Lawrence i London Symphony Orchestra pod dyrekcją Johna Adamsa wykonają jego utwór Absolute Jest, inspirowany późnymi scherzami Beethovena. Utwór ten powstał na zamówienie San Francisco Symphony oraz nowojorskiej Carnegie Hall z okazji jubileuszu 100-lecia działalności orkiestry po raz pierwszy został wykonany w marcu 2012 roku pod dyrekcją szefa San Francisco Symphony, Michela Tilsona Thomasa. W 2014 roku planowana jest jego francuska premiera utworu.

Obsada: Lukrecja: Jadwiga Niebelska Bianca: Malgorzata Bartkowska Lucia: Magdalena Krysztoforska-Zaborowska Tarquinius: Piotr Halicki Junius: Marcin Wortmann Collatinus: Tomasz Raff Chór Żeński: Aleksandra Klimczak Chór Męski: Andrzej Marusiak

John Adams


Wydawnictwo Hans Sikorski

Wydawnictwo Gehrmans Musikförlag

Dymitr Szostakowicz, Krzysztof Meyer / Benjamin Fleischmann – Gracze / Skrzypce Rotszylda

Albert Schnelzer – Violin Concerto – Coupled Airs

fot. Hans Linden

26 stycznia 2013 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku będzie miała miejsce premiera spektaklu, złożonego z dwóch oper: Gracze D. Szostakowicza oraz Skrzypce Rotszylda B. Fleichmanna (który, podobnie jak K. Meyer był uczniem Szostakowicza). Reżyser Marek Weiss, dyrektor Opery Bałtyckiej, zaprosił do współpracy Andrzeja Chyrę, który, jak mówi „wyróżnia się wśród polskich aktorów nie tylko wielkim talentem i kultową popularnością, ale i tym, że jest zawodowym reżyserem i koneserem muzyki poważnej. Jego debiut operowy może się stać sensacją nie tylko ze względu na zawód celebryty, który uprawia z powodzeniem, lecz również z powodu wspaniałych pomysłów inscenizacyjnych i pasji, z jaką podchodzi do dzieł operowych, których jest unikalnym w swoim środowisku miłośnikiem. Będę miał zaszczyt brać udział w tym przedsięwzięciu jako reżyser Skrzypiec Rotszylda i mam nadzieję, że nie zawiodę moich partnerów również jako dyrektor”.

Trzy części koncertu łączy tematycznie idea wody w ruchu, a muzyczną inspiracją okazują się brzmienia muzyki impresjonistycznej. Tytuł utworu (Coupled Airs – połączone pieśni) oraz tytuł pierwszej części (voyaging onwards – wędrując przed siebie) to cytaty z Odysei, z pieśni Syren (Księga XII). Części druga i trzecia (turn your bow to the biggest wave; but your angel’s on holiday) pochodzą z piosenki zespołu Shearwater On The Death Of The Waters. Co ciekawe, słowa rockowej piosenki (turn your bow) stanowią echo angielskiego tłumaczenia początkowego wersu pieśni Syren (turn your bows – zbliż się).

Albert Schnelzer Dymitr Szostakowicz, Krzysztof Meyer GRACZE kierownictwo muzyczne: Michał Klauza inscenizacja i reżyseria: Andrzej Chyra scenografia: Magdalena Maciejewska Benjamin Fleischmann SKRZYPCE ROTSZYLDA kierownictwo muzyczne: Michał Klauza inscenizacja i reżyseria: Marek Weiss scenografia: Magdalena Maciejewska przygotowanie Chóru: Anna Michalak

Utwór prawykonany został 10 maja 2012 w Cadogan Hall w Londynie podczas koncertu otwierającego music.se festiwal, popularyzującego muzykę szwedzką w Wielkiej Brytanii. Wykonawcami Coupled Airs byli: skrzypek Hugo Ticciati oraz Orchestra of the Swan pod dyrekcją Davida Curtisa. Albert Schnelzer – Violin Concerto – Coupled Airs, (2011), 22’ 2*222* 2000 10 0 str

Wydawnictwo Josef Weinberger

Czerwony kapturek i Trzy małe świnki – bajkowe przedstawienia grupy Ballet Cymru z muzyką Paula Pattersona. Wielokrotnie nagradzany Ballet Cymru przygotował widowisko oparte na dwóch tekstach Roalda Dahla z jego zbioru Revolting Rhymes, będącego parodią i reinterpretacją najsłynniejszych bajek, w tym właśnie Czerwonego kapturka i Trzech małych świnek. Muzykę do Czerwonego kapturka (oryg. Little Red Riding Hood, Opus 73) Patterson napisał w 1992 roku na prośbę wdowy po Dahlu i na zamówienie

Dahl Foundation, natomiast do Trzech świnek (oryg. The Three Little Pigs op. 92) w 2003. Teksty opracował Donald Sturrock. Jest to pierwsza adaptacja tych utworów do wystawień baletowych. Okazała się wielkim sukcesem: fantastyczne kostiumy, znakomita choreografia i duża doza humoru sprawiły, że natychmiast stała się przebojem.

3


Wydawnictwo Edition Peters

IRE – najnowszy utwór Rebeki Saunders Jesień 2012 roku przyniosła w twórczości Rebeki Saunders dwa nowe utwory: Fletch, który okazał się wielkim sukcesem podczas październikowego festiwalu Styryjska Jesień (Steirischer Herbst) w Grazu oraz Ire, koncertu na wiolonczelę, smyczki i perkusję, który swą premierę miał miesiąc później w Huddersfield, St Paul’s Hall. Wykonawcami Ire byli: JeanGuihen Queyras oraz Ensemble Resonanz pod dyrekcją Petera Rundela

Rebecca Saunders – Ire (2012), 18’ koncert na wiolonczelę, smyczki i perkusję Vc-solo - 4Vln, 2Vla, Vc, Db, Perc

Finis Terrae – nowy utwór Briana Ferneyhoughs’a

Rebecca Saunders to angielska kompozytorka, która obecnie żyje i tworzy w Berlinie. StuRebeca Saunders diowała kompozycję u Nigela Osborne’a i Wolfganga Rihma w Musikhochschule w Karlsruhe. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Busoni Prize of the Berlin Academy of the Arts, Ernst von Siemens Music Prize, Paul Hindemith Prize. Była kompozytorem – rezydentem w Konzerthaus Dortmund (2004-05), Staatskapelle Dresden (2009-10) i na Huddersfield Contemporary Music Festival (2010).

 Nowości

Rebecca Saunders – Fletch (2012), 15’ na kwartet smyczkowy

Finis Terrae na sześć głosów i zespół zabrzmiało po raz pierwszy w listopadzie 2012 roku na Festival d’Automne à Paris. Tę muzyczną „wizję końca świata” zinterpretowali z wielkim sukcesem zespół Exaudi oraz Ensemble musikFabrik pod dyrekcją Emilio Pomarico.

Brian Ferneyhoughs

Brian Ferneyhough – Finis Terrae, 20’

2S.A.2T.B Soli-1.1.1.BCl.1-1.1.1.1-2Perc-Gtr-Pf-Streicher(1.1.1.1.1)

wypożyczeniowe

SCHOTT MUSIC:

Douglas J. Cuomo – Doubt (2012), 120’ opera w dwóch aktach libretto: John Patrick Shanley (ang.) 1(pic).1(ca).4(2.bcl).1(cbsn)-2.1.0.0-2perc-hp-str BOOSEY & HAWKES:

Debussy – Holloway – C’est l’extase op. 118 (2012) 25’ na sopran i orkiestrę tekst: Paul Verlaine

JOSEF WEINBERGER

Paul Patterson – Phoenix Concerto na obój i orkiestrę smyczkową Stephen Hough – Missa Mirabilis na chór mieszany i orkiestrę

EDITION PETERS

David Amram – Symphonic Variations 2.2.2.2-4.2.2.1-T-Perc(3)-Hp-Str INTERNATIONALE MUSIKVERLAGE HANS SIKORSKI

ÉDITIONS MUSICALES ALPHONSE LEDUC

Pierick Houdy– Concerto français na harfę i orkiestrę 1111-0000-Harpe, quintette ŕ cordes G. SCHIRMER, INC.

Alexander Raskatov – The Alphabet of Death suita na bas i orkiestrę tekst: Welimir Chlebnikow Sofia Gabaidulina –The Lyre of Orpheus na skrzypce, perkusję i orkiestrę smyczkową

2(II=picc).2.corA.2.bcl.2(II=dbn)-3.2.0.0-harp-strings

Christopher Rouse – Heimdall’s Trumpet (2012) 20’ Koncert na trąbkę I orkiestrę 3(III=picc).3.3.3(III=dbn)-4.3.3.1-timp.perc(3)-harpstrings

Theodore Morisson – Oscar Opera, libretto: John Cox, Theodore Morrison S, Ct, T, Bar, SATB chorus3(pic).2+ca.2(Ebcl).2+cbn/4.3.2+btbn.1/timp.3perc/pf.hp/str; onstage: portable reed organ CHESTER MUSIC AND NOVELLO & CO

GEHRMANS MUSIKFÖRLAG

Sven-David Sandström – Six Pieces for Piano Trio and Orchestra (2012), 20’ piano trio + 3333-4330/timpani/3percussion/harp/strings

Rolf Martinsson – Double Bass Concerto No. 1 (2011), 30’ 3333/2220/timp.2perc/hp/pno(cel)/strings

4

Joby Tailot – Alice’s Adventures in Wonderland (2010) Balet 3(3pic,1afl)2(oboe d’amore, ca)3(Eflcl:bcl)2(cbn)/43(shofar)2+btn1/timps.5perc/2hp.2pno(celeste+toy piano)/ (str(10.10.8.8.6)+amp

Osoby zainteresowane wypożyczeniem materiałów w/w utworów prosimy o kontakt z Biblioteką Materiałów Orkiestrowych PWM bmo@pwm.com.pl, 22 635 35 50

Nowości wydawców zagranicznych (dodatek do Kwarty)  

Dodatek do Kwarty

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you