Skip to main content

Hyvää Patulta -lehti KHTT

Page 1

HYVÄÄ

10-12 | 2026

PA LV E L U T UKKURI E N AS I AKAS L E H TI

PATU LOUNASKLUBI Kokkimaajoukkueen Katja Tuomaisen joulubuffet

PATU KATTAA JOULUPÖYDÄN Palvelutukkurien parhaat jouluherkut ja tarjoukset

TASOLOUNAS Catering- ja lounastalo Hämeenlinnasta

Herkullista joulua!

PALVELUTUKKURIT AINA LÄHELTÄ.


PÄÄTOIMITTAJALTA

Yhdessä kohti uutta vuotta Hyvät lukijat, Vuoden 2026 lähestyessä loppuaan voimme todeta, että ravintola-ala on jälleen osoittanut vahvaa sitkeyttä ja uudistumiskykyä. Haasteista huolimatta asiakkaiden arvostus laadukkaita ruokapalveluita kohtaan on säilynyt vahvana, ja alalla on monia merkkejä myönteisestä kehityksestä. Tulevaisuuteen katsomme luottavaisesti. Yhteistyö, palvelun laatu, vastuullisuus ja asiakkaiden muuttuvien tarpeiden ymmärtäminen luovat vahvan perustan tulevalle vuodelle. Suomen ravintola-ala on täynnä osaamista, innovaatioita ja yrittäjähenkeä, joiden varaan on hyvä rakentaa tulevaisuutta. Marraskuussa katseemme suuntautuvat myös Luxembourgiin, jossa Suomen Kokkimaajoukkue edustaa maamme huippuosaamista kansainvälisellä näyttä­ möllä. Haluamme toivottaa koko joukkueelle menes­tystä kilpailuihin ja kiittää samalla heidän arvokkaasta työstään suomalaisen ruokakulttuurin ja ammattiosaamisen lähettiläinä. Haluan esittää erityisen lämpimän kiitoksen Patu-tukkujen henkilökunnalle. Teidän ammattitaitonne, palveluasenteenne ja sitoutumisenne näkyvät joka päivä asiakkaidemme arjessa. Olette toimintamme sydän ja tärkein voimavara.

"Meille on etuoikeus saada olla mukana rakentamassa suomalaisen ravintolaalan menestystarinaa asiakkaidemme kanssa."

Päätoimittaja Toimitusjohtaja Jaakko Huikuri jaakko.huikuri@palvelutukkurit.fi

Samalla kiitän asiakkaitamme luottamuksesta ja yhteistyöstä. On etuoikeus saada olla mukana rakentamassa suomalaisen ravintola-alan menestystarinaa yhdessä kanssanne. Toivotan kaikille rauhallista joulunaikaa sekä menestystä vuoteen 2027. Ensi vuonna tapaamme sitten juhlan merkeissä, kun Palvelutukkurit täyttävät 30 vuotta. Jaakko Huikuri Toimitusjohtaja Suomen Palvelutukkurit Oy

Julkaisija Suomen Palvelutukkurit Oy Äyritie 8 E, 01510 Vantaa puh. 010 338 7820, www.patunetti.fi

Ulkoasu ja tekstit Mainostoimisto Pro Image Painopaikka PunaMusta Oy

Tarjoustuotteiden merkit: L – ­­laktoositon, VL – vähälaktoosinen, G – gluteeniton, M – maidoton, S – soijaton, K – kananmunaton, VE – vegaaninen Lehden värilliset hinnat ovat alv 0 % ja mustat hinnat sisältävät alv:n. Hinnat ovat voimassa täysin myynti­erin. Pidätämme oikeuden hinnan­muutoksiin painovirheiden ja tavaratoimituksen muutosten varalta.

2


SISÄLLYS

Joulutarjoukset Hyödynnä lehden upeat joulukauden tarjoukset.

3

AJANKOHTAISTA

4

TUOTEUUTISIA

6

TASOLOUNAS – CATERINGJA LOUNASTALO

Palvelutukkurien juhlavuosi 2027

Uutisia ja vinkkejä Patu-tuoteperheen tuotteista

Tasolounas Hämeenlinnalainen Tasolounas palvelee alueen catering-osaajana ja kattaa lounaspöydät Parolantiellä ja isojen yritysten henkilöstöravintoloissa.

Haastattelussa yrittäjä Jani Blad

8 PATU LOUNASKLUBI

Suomen Kokkimaajoukkueen johtaja Katja Tuomainen tarjoilee herkulliset reseptit ja vinkit joulun buffetpöytään.

12 PALVELUTUKKURIEN

PARHAAT TARJOUKSET

Kattava valikoima tunnettujen joulupöydän herkkujen tarjouksia

Patu Lounasklubin joulubuffetin vinkit ja reseptit tarjoilee Suomen Kokkimaajoukkueen johtaja Katja Tuomainen.

3


AJANKOHTAISTA

Juhlan vuosi 2027! Suomen Palvelutukkurit täyttää ensi vuonna 30 vuotta. Yksityiset, alueel-­ li­set tukkuliikkeet perustivat Palvelutukkurit elintarvikealan uudeksi valtakunnalliseksi tukuksi vuonna 1997. − Tänä päivänä Palvelutukkureihin kuuluu seitsemän alueellista tukkua, ja toimintamme kattaa koko Suomen, toteaa ketjun toimitusjohtaja Jaakko Huikuri. − Myös meidän tukkumme ovat omilla alueillaan perinteikkäitä yrityksiä ja moni niistä juhlii tulevana vuonna omia merkkipäiviään, joten meillä on luvassa varsinainen juh­lan vuosi. Palvelutukku Kolmio täyttää 50 vuotta, Palvelutukku Im­­mo­nen 45 vuotta, Palvelutukku Poh­joinen ja Palvelutukku Itä-Suomi 40 vuotta sekä Kimmon Vihannes 35 vuotta. Eikä siitäkään ole kauan, kun saimme juhlia Tukkutalon 4

65-vuotisjuhlia ja Kanta-Hämeen Tuoretuotteen nelikymppisiä, Huikuri iloitsee. − Aito innostus yrittäjyyteen, lähi-­ ruokaan ja hyvään, kokonaisval­ taiseen palveluun yhdistävät Palvelutukkureita yhä. Olemme tänä-­ kin päivänä ainoa yksityinen, alu­ eel­listen yrittäjien omistama valtakunnallinen tukku. Meitä kuvataan tukuksi, joka auttaa asiakasta onnistumaan ja juuri tätä me haluammekin olla – palveleva kumppani. On hienoa, että yhteistyö kotimaisten perheyritysten kanssa kiinnostaa ja ketjumme on saanut kasvaa, Huikuri toteaa. Vuonna 2027 Patu-tukkurit valmis­ tautuvat juhlaan ja asiak­kaillemme on luvassa herkullisia tapahtumia ympäri Suomen.

ILOA & PALVELUA Iloinen Patu-ukko valittiin Palvelutukkurien symboliksi, ja sen haluttiin viestivän mutkattomasta palvelusta ja hyvän mielen kaupanteosta. Ne ovat Patun arvoja myös tänään.


TUOTEUUTISET Patu tomaatti­ murska Italian tomaateista Välimeren auringon kypsyttämät tomaatit antavat Patu Tomaattimurskaan herkullisen maun. Tomaatit kä­sitellään ja pakataan italialaisen keittiön ammattitaidolla niin, että ne säilyttävät upeat arominsa. Käytä keittoihin ja kastikkeisiin. Anna makua patoihin ja muhennoksiin. Sekoita italialaisittain salsoihin tai kokeile pizzakastikkeesi pohjana.

kpl 1,99 €/ alv 0 %

142394 PATU TOMAATTIMURSKA 1 KG ME 12 kpl EAN 6430010712367

"Mausteisessa Jalapeñotomaattikeitossa yhdistyvät perinteisen tomaattien täyteläisyys ja meksikolainen tulisuus. Tarjoa kaveriksi leipää, hienonnettua kevätsipulia ja siemeniä."

Patu-kahvi lämmittää myös myös talvella Pehmeänmakuinen, vaaleapaah-­ toinen Patu Kahvi paahdetaan ja pakataan Suomessa. Se syntyy 100 % Arabica-kahvista ja on suunniteltu suomalaisten kahvin ystävien makuun. Kuppi höyryävää kahvia ilahduttaa jouluajan tapahtumissa ja juhlapöydissä.

LIHAPULLAT MONELLA TAPAA

Tarjoa Patun paremmat lihapyörykät tomaattikastikkeiden kera. Kokeile klassista italialaista marinaraa, savunmakuista BBQ-kastiketta tai chilillä ja korianterilla maustettua salsaa.

5


Tasolounas

– catering- ja lounastalo Hämeenlinnalainen Tasolounas tunnetaan laadukkaista cateringpalveluistaan ja onnistuneista juhlajärjestelyistä. Yritys tarjoaa myös tasokasta ja herkullista lounasruokaa Parolantiellä ja alueen isojen yritysten henkilöstöravintoloissa. uoka on yrittäjä Jani Bladin intohimo. Hän toteaa olevansa ”keittäjä jo pienestä pitäen”. Ei siis ihme, että mies tarttuu itse joka päi-­ vä kauhanvarteen luotsatessaan Tasolounasta. − Joka päivä on kiva tulla töihin ja toteuttaa konkreettisesti visioitaan tasokkaasta lounasruoasta ja catering-tarjonnasta, Jani toteaa.

Catering tuo puolet liikevaihdosta

6

Tasolounaan catering- ja juhlapalvelu on tunnettu näyttävistä kattauksista ja maukkaasta ruoasta sekä sujuvista järjestelyistä alusta loppuun.

− Cateringin osuus liikevaihdostamme on kasvanut ilahduttavasti. Olemme mm. saaneet alueemme upeista kartanoista ja juhlapaikoista palveluitamme säännöllisesti käyt­täviä asiakkaita, Blad toteaa.

Sesongeittain – ympäri vuoden

− Catering kantaa ympäri vuoden. Perinteisesti vuosi alkaa tilinpäätösjuhlilla ja ulkoilutapahtumilla. Niiden jälkeen tulevat kevään valmistujaisjuhlat. Kesälauantait täyt­tyvät häistä ja sukujuhlista. Rapujuhlat, syys­sadon karnevaalit, Oktoberfestit ja halloweenit ovat olleet ohjelmassa ennen parhaillaan alkavia pikkujoulu- ja glögitilaisuuksia, Blad luettelee.


tapahtumissa näyttävät kattaukset ja laadukkaat herkut ovat tasolounaan tavaramerkki. tilaisuudet suunnitellaan aina asiakaan tarpeen mukaan. saatavana on tarjoilujen lisäksi myös osaava henkilökunta.

Tasokkaita lounaita Parolantiellä

Tasolounas tarjoaa herkullista lounasruokaa Hämeenlinnan Parolantien lounasravintolassa. Konseptina on laadukas, itse hyvistä raaka-aineista tehty kotiruoka. Tarjolla on aina myös tuoreutta täynnä oleva salaattipöytä. − Salaattipöydän merkitys on kasvanut. Meillä salaattilautaseen voi lisätä runsaut­ ta ottamalla lounaspöydästä riisiä, peru­ naa tai pastaa, samaan tapaan kuin sa­ laattibow­l­eissa, Blad toteaa.

Lounaita henkilöstöravintoloissa

Tasolounas palvelee alueen merkittäviä yrityksiä henkilöstöravintoloissa. SSAB:n Hämeenlinnan tiloissa toimii hen­ kilöstöravintolan lisäksi myös useita ruoka-­ automaatteja 24/7 -periaatteella. Vuorotyössä työskenteleviä palvellaan jatkuvasti ja automaateista voi ottaa salaattien ja leipien lisäksi erilaisia lämmitettäviä annoksia. SAKOn uusi, Riihimäelle avattu, viihtyisä henkilöstöravintola on myös tullut Tasolounaan vastuulle. − Tässä ravintolassa toteutuu mahdollisuus

sosiaalisuuteen työyhteisössä. Siellä ymmär-­ retään yhteisten hetkien arvo osana työhyvinvointia, Blad kiittää. Jani Blad uskoo, että Tasolounaan pitkä historia ja osaaminen ovat yrityksen valinnan taustalla. − On ollut kunnia-asia päästä vastaamaan näin hienojen yritysten henkilöstöruokailusta. Tässä varmaan näkyy meidän pitkä, nöyränä myyränä tehty työ.

Kumppanina Kanta-Hämeen Tuoretuote

Tasolounas on valinnut tukkukumppanikseen Kanta-Hämeen Tuoretuotteen. − Meillä on pitkä historia ja olen oppinut tun-­ temaan tukun ihmiset. Palvelu on hyvin laadukasta ja henkilökohtaista. Mutkattoman palvelun lisäksi tuotteet ovat laadukkaita ja toimituksiin voi luottaa. Meille tulee välillä hyvinkin lyhyellä ajalla tilaisuuksia järjestettäviksi ja myös näissä tilanteissa voimme luottaa palvelun pelaamiseen. Saam­me ti­ laukset sutjakasti perille. Välillä myös ideoidaan yhdessä ruokalistoja ja mietitään tarjousten hyödyntämistä, Blad toteaa.

"Toimipisteidemme keittiöt luovat kokonaisuuksia ja päättävät itse tarjonnastaan, asiakkaita kuunnellen." Yrittäjä Jani Blad

tasolounaan catering palvelee monipuolisesti eri tilaisuuksien järjestämisessä erityylisissä paikoissa ja saleissa. tilaisuudet vaihtelevat myös sesonkien mukaan. joulukauden lähestyessä vuorossa ovat pikkujoulut ja glögitilaisuudet.

7


LOUNASKLUBI

"Marinoi possun sisäfile tuoksuvilla yrteillä ja valkosipulilla. Tarjoile herkku uunissa makeiksi paahtuneiden juuresten ja sinappimajoneesin kera. Koet makuyhdistelmän joulun tutuista mauista uudella tavalla." 8

Vinkki: Rakenna buffettiisi näyttävä joulukattaus Palvelutukkurien astiavalikoimasta. Kysy lisää: astiat@palvelutukkurit.fi.


Joulubuffa on katettu. Suomen Kokkimaajoukkueen johtaja Katja Tuomainen suunnitteli Patu Lounasklubin joulubuffan. Siinä yhdistyvät joulun perinteet ja moderni suomalainen ruokakulttuuri. Tarjolla on yrttimarinoitua possun sisäfilettä, katajasuolattua kirjolohta, muikunmätimoussea, paahdettua porkkana-appelsiinisalaattia sekä punajuuri-omenasalaattia yrtticrème fraîchen kera.

9


Moderni suomalainen joulukala saa makunsa ikiaikaisista mausteista: suolasta, sokerista ja katajaisen kansan katajasta. Joulukausi kietoo syksyn puolukkaja kaalisadon täyteläiseen smetanaan. Hiljaa hauduttamalla syntyy täydellinen kaaliherkku isommallekin seurueelle.

Naudanliha-kaalipata ja puolukkaa 10 hengelle

2 kg varhaiskaalia 300 g vettä 300 g lihalientä 150 g sipulia 1 kg naudanlihakuutiota 100 g tomaattipyrettä 300 g smetanaa 5 g mustapippurirouhetta 15 g suolaa 1 pnt lehtipersiljaa LISÄKSI 200 g puolukkaa 20 g sokeria Leikkaa kaalit ja sipulit ohuiksi suikaleiksi ja hauduta isossa kattilassa veden ja lihaliemen kanssa. Kuumenna uuni 200 as­­tee­­seen ja paahda naudanlihakuutioita, kunnes ne ovat saaneet paahtuneen värin. Lisää kaalien joukkoon. Lisää joukkoon myös 10

tomaattipyre ja smetana. Jatka hauduttamista vielä hetki ja mausta sitten suolalla ja mustapippurilla. Laita seos uunivuokaan ja paista loppuun noin 150 asteessa tunnin ajan. Koristele hienonnetulla persiljalla ja tarjoile sokeroitujen puolukoiden kanssa.

Katajasuolattua kirjolohta 5 hengelle

1 kg kirjolohta 15 g katajanmarjoja 100 g suolaa 30 g sokeria LISÄKSI 100 g kirjolohenmätiä 1 pnt tuoretta tilliä Putsaa kirjolohifile. Laita suola, sokeri ja katajanmarjat blenderiin ja blendaa tasaiseksi. Kaada putsatun kirjolohifileen päälle ja anna maustua jääkaapissa suojattuna noin 1−2 vuorokautta. Ennen viipalointia


tarjolle, pyyhi suola pois pinnalta. Tarjoile tuoreen kirjolohenmädin sekä tillin kanssa.

Yrttimarinoitua possun sisäfilettä ja paahdettuja juureksia, sinappimajoneesi 5 hengelle

POSSUN FILE 1 kg possun sisäfilettä suolaa maun mukaan mustapippuria maun mukaan 5 oksaa rosmariinia 5 oksaa timjamia 5 g suolaa 100 g rypsiöljyä 2 kpl solo valkosipulia SINAPPIMAJONEESI 200 g Hellman´s täysmajoneesia 25 g Dijon kokojyväsinappia PAAHDETUT JUUREKSET 1 kg palsternakkaa 500 g sipulia 1 kg porkkanaa 500 g ruusukaalia loraus rypsiöljyä suolaa maun mukaan Tee possulle marinadi kuorimalla ja pilkkomalla valkosipuli. Hienonna yrtit ja laita kaikki marinadin ainekset blenderiin ja blendaa tasaiseksi. Lisää marinadi putsatun possun fileen päälle ja anna marinoitua noin 1 h ajan. Valmista paahdetut juurekset kuorimalla ja pilkkomalla palsternakka, sipulit ja porkkanat. Putsaa ja halkaise ruusukaalit. Laita öljyn kanssa uunivuokaan ja paahda 200 asteessa uunissa noin 20 minuuttia tai kunnes ne ovat kypsiä. Paista possun file pannulla, anna levätä ja viipaloi ohuiksi viipaleiksi. Valmista majoneesi yhdistämällä sinappi ja majoneesi.

Punajuuri-omenasalaatti & yrtticrème fraîche 5 hengelle

200 g kypsiä punajuurikuutiota 50 g Granny Smith omenaa tuoretta piparjuurta maun mukaan suolaa maun mukaan 200 g crème fraîchea 20 g lehtipersiljaa 10 g ruohosipulia 5 g suolaa Paahda punajuuret kokonaisina suolape-

dillä. Jäähdytä. Kuori ja kuutioi punajuuret ja omenat noin 5 mm kuutioiksi ja sekoita keskenään kulhossa. Raasta joukkoon piparjuurta ja mausta suolalla. Vatkaa crème fraîche vaahdoksi. Hienonna persilja ja ruohosipuli ja lisää joukkoon. Mausta suolalla.

Paahdettu porkkanaappelsiinisalaatti 5 hengelle

300 g porkkanaa rypsiöljyä suolaa 2 kpl appelsiinia oliiviöljyä hunajaa suolaa, mustapippuria rouhittuna Kuori porkkanat ja tee niistä pitkiä lastuja. Sekoita joukkoon öljyä ja suolaa ja paahda 160-asteisessa uunissa noin 10 minuuttia. Kuori ja viipaloi appelsiini. Valmista kastike sekoittamalla oliiviöljy, hunaja, suola ja mustapippuri keskenään. Lisää kastike porkkanoiden päälle. Kokoa salaatti latomalla kerroksittain paahdettuja porkkanoita sekä appelsiiniviipaleita. Koristele halutessasi esimerkiksi tuoreella lehtipersiljalla.

Muikunmätimousse 5 hengelle

200 g smetanaa 50 g muikunmätiä suolaa maun mukaan raastettua sitruunankuorta maun mukaan 5 g hienonnettua tilliä Vatkaa smetana kuohkeaksi vaahdoksi. Lisää valutettu muikunmäti ja sekoita varovasti. Mausta suolalla, sitruunankuorella ja hienonnetulla tillillä. 11


JOULUN HERKUT LIHASTA & KALKKUNASTA

Palvelutukkurit kattavat tunnelmallisen joulupöydän perinteitä kunnioittaen. Tarjolla on kinkkua, paistia, kalkkunaa, kanaa, pateita ja monia muita lihaherkkuja.

12 12


4,90

TILAA ENNEN 30.10.

TILAA ENNEN 30.10.

TILAA ENNEN 30.10.

kg

5,56 kg

ATRIA VILJAPORSAAN LUUTON JUHLAKINKKU n. 5 KG pakaste ME 4 kpl ean 2378285000007 tuotenumero 128319

HK JUHLAKINKKU HARMAASUOLATTU, POTKATON n. 7-9 KG kypsä ME 1 kpl ean 2391458800006 tuotenumero 113933

5,35/kg

11,20/kg

6,07/kg

L, G, M, S, K

12,71/kg

L, G, M, S, K

TILAA ENNEN 30.10.

TILAA ENNEN 30.10.

ATRIA VILJAPORSAAN JUHLAKINKKU POTKALLA n. 7 KG pakaste ME 3 kpl ean 2378284200002 tuotenumero 128317

ATRIA HERKKUKINKKU VIIPALOITU HARMAASUOLATTU RASVAREUNUKSELLA n. 1,6 KG ME 1 kpl ean 2378839900005 tuotenumero 145372

HK JOULUN JUHLAKINKKU, VIIPALOITU 2,5 KG ME 1 kpl ean 6409100060343 tuotenumero 107932

4,90/kg

12,50/kg

13,22/kg 33,06/ME

5,56/kg

L, G, M, S, K

14,19/kg

L, G, M, S, K

11,65/kg

L, G, M, S, K

26.11.-31.12.2026

HK NAUDAN PAAHTOPAISTI VIIPALOITU 1,5 KG ME 1 kpl ean 6409100074562 tuotenumero 103211

25,30/kg

28,72/kg 43,07/ME

L, G, M

SNELLMAN YLIKYPSÄ NAUDANRINTA n. 1,7 KG sous vide, pakaste ME 1 kpl ean 2356202600004 tuotenumero 103842

23,50/kg

26,67/kg

L, G, M, S, K

Värilliset hinnat ovat alv 0 % ja mustat hinnat sisältävät alv:n. Hinnat ovat voimassa täysin myynti­erin.

13


TILAA ENNEN 30.10.

TILAA ENNEN 30.10.

TILAA ENNEN 30.10.

KARINIEMEN KALKKUNAN SAVUSTETTU FILEE n. 0,8 KG ME 1 kpl ean 2377237100000 tuotenumero 107934

ATRIA PIKKUJOULUKALKKUNA n. 1 KG/ n. 20 G ME 1 kpl ean 2378104500008 tuotenumero 145364

ATRIA KYPSÄ KALKKUNAFILEE VIIPALE n. 1,4 KG ME 1 kpl ean 2378188600007 tuotenumero 100236

16,50/kg

14,25/kg

14,50/kg

18,73/kg

L, G, M

16,17/kg

L, G, M, S, K

PATUN PAREMPI NAKKI 24 KPL/920 G ME 10 kpl ean 6409080001145 tuotenumero 131893

HK KARJALANPAISTI 3 KG sous vide ME 1 kpl ean 6409100077327 tuotenumero 103243

7,85/kpl 8,91/kpl 89,14/ME

11,95/kg

13,56/kg 40,69/ME

Uutuus!

L, G

L, G, M

L, G, M, S, K

PATUN PAREMPI LIHAPYÖRYKKÄ 25 G/7,2 KG raakapakaste, valmistettu Suomessa ME 1 ltk ean 640819100104 tuotenumero 127694

11,89/kg 13,50/kg 97,20/ME

L, G, M, K

NAAPURIN MAALAISKANAN PAISTILEIKE, YRTTIÖLJY n. 2 KG ME 1 kpl ean 2370671000004 tuotenumero 113281

NAAPURIN MAALAISKANAN FILEESUIKALE, MAUSTAMATON n. 3 KG ME 1 kpl ean 2358571600005 tuotenumero 136464

7,95/kg

8,90/kg

9,02/kg

L, G, M, S, K

NAAPURIN MAALAISKANAN PAISTISUIKALE, MAUSTAMATON n. 3 KG ME 1 kpl ean 2370671800000 tuotenumero 114662

7,80/kg

14

16,46/kg

8,85/kg

L, G, M, S, K

10,10/kg

L, G, M, S, K

NAAPURIN MAALAISKANAN JAUHELIHA n.1,5 KG raakapakaste ME 2 kpl ean 2371680900002 tuotenumero 125406

7,95/kg

9,02/kg

L, G, M, S, K


TILAA ENNEN 30.10.

TILAA ENNEN 30.10.

HK KALAASI LIHA­HYYTELÖ n. 1 KG ME 1 kpl ean 2391640200003 tuotenumero 103176

11,80/kg

13,39/kg

HK KALAASI MAKSAPASTEIJA n. 1 KG ME 1 kpl ean 2391642900000 tuotenumero 103177 L, G, M

16.11.-23.12.2026

9,50/kg

10,78/kg

L, G

16.11.-23.12.2026

5,39/kpl 6,12/kpl

L, G

HK MAKSAPASTEIJA n. 2,5 KG sisältää kalaa ME 1 kpl ean 2391455000003 tuotenumero 103063

9,59/kg 10,88/kg

L, G

16.11.-23.12.2026

TILAA ENNEN 30.10.

TILAA ENNEN 30.10.

TILAA ENNEN 30.10.

KORPELA JUHLAHYYTELÖ 500 G ME 1 kpl ean 6407973950006 tuotenumero 134822

TILAA ENNEN 30.10.

VATAJA POROPUOLUKKAPATEE n. 1 KG ME 1 kpl ean 2379763600009 tuotenumero 142108

VATAJA HIRVILAKKAPATEE n. 1 KG ME 1 kpl ean 2379763500002 tuotenumero 142107

11,95/kg

11,95/kg

13,56/kg

L, G

13,56/kg

L, G

11,95 kg 13,56 kg

Puhtaat ja aromikkaat luonnon maut yhdistyvät juhlaviin pateisiin.

15


JOULUKALOIKSI SILLIÄ, SIIKAA & LOHIKALOJA

Aromikasta ja maustettua silliä, ylellistä siikaa, taimenta tai nieriää sekä perinteikkäät, savustetut lohet talven tyrskyistä tarjolle juhlapöytään.

16 16


KLÄDESHOLMEN SILLI SIPULI 2,2/1,1 kg ME 1 kpl ean 7311366441417 tuotenumero 131825

KLÄDESHOLMEN SILLI SINAPPI 2,2/1 kg ME 1 kpl ean 7311366481420 tuotenumero 137593

15,50/kpl 17,59/kpl

L, G, M, S, K

12,99/kpl

14,74/kpl

KLÄDESHOLMEN SILLIPALA MATJES 2,2/1 kg ME 1 kpl ean 7311360610147 tuotenumero 109847 L, G, M, S, K

12,50/kpl

14,19/kpl

L, G, M, S, K

KLÄDESHOLMEN SILLI SINAPPI & WHISKY 2,2/1,1 kg ME 1 kpl ean 7311360648157 tuotenumero 102025

KLÄDESHOLMEN SILLI RAPU­­MARI­NOITU 2,2/1,1 kg ME 1 kpl ean 7311360654141 tuotenumero 102018

KLÄDESHOLMEN SILLI MUSTAHERUKKA 2,2/1,1 kg ME 1 kpl ean 7311366351419 tuotenumero 131736

17,99/kpl

17,99/kpl

15,65/kpl

20,42/kpl

L, G, M, S

20,42/kpl

VL, G, S, K

KLÄDESHOLMEN SILLIFILE MATJES 2,2/1 kg ME 1 kpl ean 7311360611144 tuotenumero 102017

HÄTÄLÄ SAVULOHIFILEE n. 750 G pakaste, valmistettu Suomessa ME n. 5 kg ean 2387936300007 tuotenumero 138763

12,30/kpl 13,96/kpl

18,50/kg

L, G, M, S, K

21,00/kg

HÄTÄLÄ TAIMENFILEE RUODOTON n. 500 G ASC pakaste, valmistettu Suomessa ME 5 kpl ean 2387934800004 tuotenumero 138442

27,99/kg

24,95/kg

L, G, M, S, K

28,32/kg

L, G, M, S, K

L, G, M, S, K

HÄTÄLÄ SIIKAFILEE RUODOTON n. 500 G pakaste, valmistettu Suomessa ME 5 kpl ean 2387924100008 tuotenumero 132696 31,77/kg

17,76/kpl

L, G, M, S, K

17


HÄTÄLÄ GRAAVILOHISIIVU n. 500 G pakaste, valmistettu Suomessa ME 4 kpl ean 2387981700005 tuotenumero 137942

HÄTÄLÄ KYLMÄSAVULOHISIIVU n. 500 G pakaste, valmistettu Suomessa ME 4 kpl ean 2387981500001 tuotenumero 137941

28,90/kg

27,95/kg

32,80/kg

8,50

L, G, M, S, K

31,72/kg

L, G, M, S, K

HÄTÄLÄ NIERIÄFILEE RUODOTON n. 2,5 KG ASC pakaste, valmistettu Suomessa ME 1 ltk ean 2387981800002 tuotenumero 142106

25,95/kg

29,45/kg

L, G, M, S, K

kg

9,65 kg

Lohirouheet syntyvät ekologisesti kala­ tuotannon ohessa. Niistä saa uudenlaisia jouluruokia.

KUVA: HÄTÄLÄ

18

HÄTÄLÄ SAVULOHIROUHE 3 KG pakaste, valmistettu Suomessa ME 1 kpl ean 6408790009878 tuotenumero 109784

HÄTÄLÄ KYLMÄSAVULOHIROUHE n. 1 KG pakaste, valmistettu Suomessa ME 5 kpl ean 2387986600003 tuotenumero 114644

8,50/kg

8,50/kg

9,65/kg 28,94/ME

L, G, M, S, K

9,65/kg

L, G, M, S, K


ROSOLLI, MARINOIDUT KASVIKSET, SALAATIT JA SÄILYKKEET

Väriä, keveyttä ja perinteitä pilkotuista kasviksista, valmiista salaateista ja säilötystä syyssadosta.

19


SAARIOINEN ROSOLLI 3 KG valmistettu Suomessa ME 1 kpl ean 6412000045358 tuotenumero 106606

5,40/kg 6,13/kg 18,39/ME 30.10.-23.12.2026

ATRIA ROSOLLI 550 G ME 3 kpl ean 6407860063123 tuotenumero 100372

4,50 kg

3,15/kpl

5,11 kg

3,58/kpl 10,73/ME

SAARIOINEN PUNAJUURISALAATTI 3 KG valmistettu Suomessa ME 1 kpl ean 6412000045181 tuotenumero 102990

4,50/kg

5,11/kg 15,32/ME

L, G, M

SAARIOINEN MAALAISPERUNASALAATTI 2 KG valmistettu Suomessa ME 1 kpl ean 6412000045273 tuotenumero 107383 6,02/kg 12,03/ME

20

L, G

L, G, M, S, K, VE

SAARIOINEN METSÄSIENISALAATTI 2 KG valmistettu Suomessa ME 1 kpl ean 6412000045471 tuotenumero 108133

SAARIOINEN MAALAISPASTASALAATTI 2 KG valmistettu Suomessa ME 1 kpl ean 6412000045211 tuotenumero 127883

9,95/kg

5,30/kg

11,29/kg 22,59/ME

5,30/kg

L, G, M, K, VE

L, G, M

HK SIENISALAATTI 3 KG ME 1 kpl ean 6409100075521 tuotenumero 103234

7,25/kg

8,23/kg 24,69/ME

6,02/kg 12,03/ME

L

PASFROST PORKKANAKUUTIO 10 MM 2,5 KG ME 4 kpl ean 5411963017847 tuotenumero 111021 L, G, M

3,55/kpl 4,03/kpl 16,12/ME

L, G, M, S, K, VE


NAVIS SIPULIKUUTIO 2,5 KG ME 4 kpl ean 6430030030731 tuotenumero 143121

3,80/kpl 4,31/kpl 17,25/ME

APETIT KOTIMAINEN HERNE 2,5 KG ME 4 kpl ean 6430104952150 tuotenumero 107696

5,75/kpl L, G, M, S, K, VE

6,53/kpl 26,11/ME

L, G, M, S, K, VE

APETIT KOTIMANEN PUNAJUURISUIKALE 1,5 KG ME 3 kpl ean 6430104952471 tuotenumero 103526

2,60/kpl

2,95/kpl 8,85/ME

L, G, M, S, K, VE

HERKKUMAA KURKKU­KUUTIO 8,2/4,3 kg ME 1 kpl ean 6410840055032 tuotenumero 101785

HERKKUMAA VIIPALEKURKKU 8,2/4,5 kg ME 1 kpl ean 6410840055544 tuotenumero 101783

HERKKUMAA SUIKALEPUNAJUURI 8,6/6,1 kg ME 1 kpl ean 6410840066311 tuotenumero 101799

12,95/kpl

14,25/kpl

12,95/kpl 14,70/kpl

14,70/kpl

L, G, M, S, K, VE

16,17/kpl

L, G, M, S, K, VE

L, G, M, S, K, VE

HERKKUMAA VIIPALEPUNAJUURI 8,6/6,2 kg ME 1 kpl ean 6410840066410 tuotenumero 101793

12,95/kpl 14,70/kpl

L, G, M, S, K, VE

HERKKUMAA KUUTIO­PUNAJUURI 8,6/6,2 kg ME 1 kpl ean 6410840066267 tuotenumero 101797

12,95/kpl

14,70/kpl

L, G, M, S, K, VE

21


MAUKASTA JOULUPÖYTÄÄN

Tuoksuvat, joulunmakuiset laatikot ja värikkäät kasvisruoat ovat joulukattauksen sydän!

KUVAT: KYMPPI-MAUKKAAT

22


GLUTEENITON

APETIT KOTIMAINEN PUNAJUURI­ GRATIINI 2,0 KG pakaste ME 3 kpl ean 6430104966003 tuotenumero 130591

APETIT PUNAJUURIPYÖRYKKÄ n. 200 X 20 G/4 KG kypsä pakaste ME 1 ltk ean 6430103965595 tuotenumero 109930

APETIT KOTIMAINEN PUNAJUURIPIHVI n. 66 X 60 G/4 KG kypsä pakaste ME 1 ltk ean 6430103965779 tuotenumero 128228

11,95/kpl

7,45/kg

5,99/kg 6,80/kg 27,19/ME

13,56/kpl 40,69/ME

L, G, S, K

8,46/kg 33,82/ME

L, G, M, S, K, VE

L, G, M, S, K, VE

GLUTEENITON

GLUTEENITON

SAARIOINEN JOULUPIHVI 45 G / 4 KG kypsä pakaste, valmistettu Suomessa ME 1 ltk ean 6412000046256 tuotenumero 142193

SAARIOINEN MAKSALAATIKKO 2,7 KG kypsä, valmistettu Suomessa ME 1 kpl ean 6412000040049 tuotenumero 109635

SAARIOINEN PERUNA­LAATIKKO 2,8 KG kypsä, valmistettu Suomessa ME 1 kpl ean 6412000040803 tuotenumero 116311

6,90/kg

12,59/kpl

12,59/kpl

7,83/kg 31,33/ME

L, G, M

14,29/kpl

L, G, M

14,29/kpl

L, G

Saarioinen joululaatikot on varastoitu pakasteena, ei saa pakastaa uudestaan.

GLUTEENITON

GLUTEENITON

VEGAANINEN

KYMPPI PORKKANALAATIKKO 2,5 KG kypsä pakaste ME 3 kpl ean 6420260862707 tuotenumero 106413

KYMPPI LANTTULAATIKKO 2,5 KG kypsä pakaste ME 3 kpl ean 6420260862752 tuotenumero 106414

12,59/kpl

12,59/kpl

14,29/kpl 42,87/ME

L, G, S, K

14,29/kpl 42,87/ME

KYMPPI IMELLYTETTY PERUNALAATIKKO 2,5 KG kypsä pakaste ME 3 kpl ean 6420260862806 tuotenumero 106415

L, G, M, S, K, VE

12,59/kpl

14,29/kpl 42,87/ME

L, S, K

GLUTEENITON

GLUTEENITON

VEGAANINEN

VEGAANINEN

KYMPPI PORKKANA­LAATIKKOMASSA 2 KG raakapakaste ME 2 kpl ean 6420260862554 tuotenumero 106411

KYMPPI IMELLYTETTY PERUNALAATIKKOMASSA­2 KG raakapakaste ME 2 kpl ean 6420260862608 tuotenumero 106409

KYMPPI LANTTULAATIKKOMASSA 2 KG raakapakaste ME 2 kpl ean 6420260862059 tuotenumero 106410

9,49/kpl

9,49/kpl

10,77/kpl 21,54/ME

10,77/kpl 21,54/ME

L, G, M, S, K, VE

10,77/kpl 21,54/ME

9,49/kpl

L, G, M, S, K, VE

L, S, K

23


RUOANLAITTO & MAUSTAMINEN

Laadukkaat raaka-aineet sekä maukkaat, aromikkaat siirapit ja kastikkeet helpottavat keittiön työtä jouluvalmisteluissa.

KUVA: VALIO

24


ARLA PRO KERMAVIILI 10 % 5 KG LAKTOOSITON ME 1 kpl ean 6413300020915 tuotenumero 104801

ARLA PRO CRÈME FRAÎCHE 28 % 1,8 KG LAKTOOSITON ME 1 kpl ean 6413300002331 tuotenumero 104836

11,20/kpl 12,71/kpl

L

VALIO KEITTIÖN KIEHU MAITOJUOMA 1 L ME 5 kpl ean 6408430000586 tuotenumero 108522

1,69/kpl

13,25/kpl 15,04/kpl

L, G, S, K

1,92/kpl 9,59/ME

VEGAANINEN

ELOVENA KAURARUOKA 15 % 1 L ME 8 kpl ean 6411200006558 tuotenumero 145076

HELLMANN’S TARTARKASTIKE 3 L ME 1 kpl ean 8721201981760 tuotenumero 144701

2,40/kpl 2,72/kpl 21,79/ME

16,95/kpl

L, G, M, S, K, VE

19,24/kpl

HELLMANN’S COCKTAILKASTIKE 3 L ME 1 kpl ean 5201080211026 tuotenumero 144702 L, G, M, S

17,95/kpl

20,37/kpl

L, G, M

KNORR GARDE D’OR PUNAVIINIKASTIKE 1L ME 6 kpl ean 8721317704178 tuotenumero 144226

MODO SPICY PUMPKIN SIIRAPPI 75 CL valmistettu Suomessa ME 1 kpl ean 6430074910464 tuotenumero 135554

MODO MANGOSIIRAPPI 75 CL valmistettu Suomessa ME 1 kpl ean 6420618726804 tuotenumero 116678

8,90/kpl 10,10/kpl 60,61/ME

9,95/kpl 11,29/kpl

9,95/kpl 11,29/kpl

L,

L, G

GLUTEENITON

MODO PIPARKAKKUSIIRAPPI 75 CL valmistettu Suomessa ME 1 kpl ean 6420618729232 tuotenumero 120625

9,95/kpl 11,29/kpl

L, G

L, G

VEGAANINEN

PATU SINAPPI 10 KG valmistettu Suomessa, sydänmerkki ME 1 kpl ean 6430010716822 tuotenumero 102579

RIDDERHEIMS TANTE JULIETTE PUNASIPULI-CUMBERLANDKASTIKE 220 G ME 6 kpl ean 5410951900055 tuotenumero 101317

20,45/kpl 23,21/kpl

4,85/kpl 5,50/kpl 33,03/ME

L, G, M, S, K

L, G, M, S, K, VE

25


JOULUPUURO & JÄLKIRUOAT

KUVA: VALIO

Pitkään haudutettu riisi­ puuro on jouluperinteitä parhaimmillaan ja vaih­teeksi sen voi modernisoida vaikkapa Victorian puuroksi. Suussa sulavat jälkiruoat luovat hienostuneen viimeistelyn jouluaterialle.

KUVAT: KUVA: ARLAVALIO PRO

26


VEGAANINEN

VEGAANINEN

VEGAANINEN

DR. OETKER VEGAANINEN SUKLAAMOUSSE 1 KG/5 L ME 6 kpl ean 4006733016635 tuotenumero 143277

DR. OETKER VEGAANINEN VADELMAMOUSSE 0,9 KG/5,5 L ME 6 kpl ean 4006733016765 tuotenumero 143278

DR. OETKER VEGAANINEN VANILJAMOUSSE 0,9 KG/5 L ME 6 kpl ean 4006733016741 tuotenumero 143279

19,95/kpl

19,95/kpl

19,95/kpl

22,64/kpl 135,86/ME

L, G, M, S, K, VE

22,64/kpl 135,86/ME

VEGAANINEN

RISELLA PUURORIISI 5 KG ME 2 kpl ean 8410184010306 tuotenumero 114743

9,90/kpl

11,24/kpl 22,47/ME

L, G, M, S, K, VE

L, G, M, S, K, VE

GLUTEENITON

VEGAANINEN

RISELLA PUURORIISI 1 KG ME 12 kpl ean 8410184010191 tuotenumero 116198 L, G, M, S, K, VE

22,64/kpl 135,86/ME

2,65/kpl 3,01/kpl 36,09/ME

1,69

SAARIOINEN RIISIPUURO 2 KG valmistettu Suomessa ME 1 kpl ean 6412000086771 tuotenumero 134600 L, G, M, S, K, VE

3,75/kg

4,26/kg 8,51/ME

L, G

kpl

1,92 kpl

ARLA LEMPI RAHKA PISTAASI 200 G LAKTOOSITON ME 6 kpl ean 6413300026788 tuotenumero 145363

1,69/kpl

1,92/kpl 11,51/ME

L

ARLA PRO PIPARKAKKURAHKA 5 KG LAKTOOSITON kausimaku ME 1 kpl ean 6413300024432 tuotenumero 119994

27,50/kpl 31,21/kpl

L

1.11.-31.12.2026 27


JOULUN JUOMAT

Jouluruokailun kruunuksi sopivat aromikkaat alkoholittomat viinit, mausteiset glögit, perinteiset kolajuomat ja tuoksuva kahvi.

28 28


4,99kpl 5,66 kpl

CARL JUNG RED 0 % 75 CL punaviini ME 6 kpl ean 4009427825049 tuotenumero 109990

CARL JUNG WHITE 0 % 75 CL valkoviini ME 6 kpl ean 4009427805041 tuotenumero 109989

CARL JUNG SPARKLING WHITE 0 % 75 CL kuohuviini ME 6 kpl ean 4009427875051 tuotenumero 109991

4,99/kpl

4,99/kpl

5,99/kpl 6,80/kpl 40,79/ME

5,66/kpl 33,98/ME

5,66/kpl 33,98/ME

COCA-COLA 0,25 L ME 24 kpl ean 64028231 tuotenumero 107955

1,05/kpl

1,19/kpl 28,60/ME

COCA-COLA ZERO 0,25 L ME 24 kpl ean 64028248 tuotenumero 107956

1,00/kpl

1,14/kpl 27,24/ME 29


7,40 kpl 9,29 kpl

ORIGINAL LONG DRINK GLÖGG 5,5 % 0,33 L 6-PACK valmistettu Suomessa ME 4 kpl ean 6413605320970 tuotenumero 142096

14,50/kpl

MARLI GLÖGIJUOMA 1 L ME 10 kpl ean 6415130043447 tuotenumero 108221

1,59/kpl

1,80/kpl 18,05/ME

L, G, M, S, K, VE

18,20/kpl 72,79/ME 5.10.-31.12.2026

HELLE WILD STRAWBERRY FRIZZANTE GLÖGG 8 % valmistettu Suomessa ME 6 kpl ean 6413600322955 tuotenumero 145366

7,40/kpl

9,29/kpl 55,72/ME 30

MARLI PREMIUM VAALEA GLÖGIJUOMA 1L ME 10 kpl ean 6415130049623 tuotenumero 103640

MARLI PERINTEINEN GLÖGITIIVISTE 1+3 0,5 L ME 15 kpl ean 6415130078517 tuotenumero 138412

2,25/kpl

3,95/kpl 4,48/kpl 67,25/ME

2,55/kpl 25,54/ME

L, G, M, S, K, VE

L, G, M, S, K, VE


VEGAANINEN

MARLI PERINTEINEN GLÖGITIIVISTE 1+3 5L ME 1 kpl ean 6415130073604 tuotenumero 121661

VALIO GLÖGI TUMMA 1 L ME 5 kpl ean 6408430064915 tuotenumero 114293

28,50/kpl

2,78/kpl 13,90/ME

32,35/kpl

L, G, M, S, K, VE

2,45/kpl

VEGAANINEN

VEGAANINEN

VALIO GLÖGI VAALEA 1 L ME 5 kpl ean 6408430064922 tuotenumero 114651

VALIO GLÖGI TUMMA 1 L SOKEROIMATON ME 5 kpl ean 6408430064687 tuotenumero 117357

2,78/kpl 13,90/ME

L, G, M, S, K, VE

L, G, M, S, K, VE

VEGAANINEN

ELOVENA KAURAJUOMA UHT 1 L ME 8 kpl ean 6411200112259 tuotenumero 145074

ELOVENA KAURAJUOMA KAHVIIN 1 L ME 8 kpl ean 6411200112747 tuotenumero 145075

1,50/kpl

1,65/kpl

1,70/kpl 13,62/ME

PATU KAHVI SJ 500 G valmistettu Suomessa ME 12 kpl ean 6430010712428 tuotenumero 134990

PATU KAHVI HJ 100 G valmistettu Suomessa ME 44 kpl ean 6420102583395 tuotenumero 144191

6,99/kpl

1,39/kpl

7,93/kpl 95,20/ME

2,15/kpl 2,44/kpl 12,20/ME

VEGAANINEN

VEGAANINEN

2,95/kpl 3,35/kpl 16,74/ME

L, G, M, S, K, VE

L, G, M, S, K, VE

VALIO HEHKU GLÖGI 1L ME 5 kpl ean 6408430064984 tuotenumero 102170

VEGAANINEN

VALIO GLÖGI VAALEA 1 L SOKEROIMATON ME 5 kpl ean 6408430671199 tuotenumero 145369

2,45/kpl

2,15/kpl

2,44/kpl 12,20/ME

L, G, M, S, K, VE

1,58/kpl 69,42/ME

L, G, M, S, K, VE

1,87/kpl 14,98/ME

L, G, M, S, K, VE

PATU VICHY 0,5 L ME 12 kpl ean 6230010712336 tuotenumero 134989

0,70/kpl

0,80/kpl 9,60/ME

31


LEIVONNAISET, PIPARKAKUT, LEIVÄT, PIIRAKAT & LEIVONTAAN

KUVA: LANTMÄNNEN UNIBAKE

KUVA: FAZER

Tässä ei ole runsaudenpulaa: tähtitorttuja ja pipareita, pullaa tai munkkeja, kakkuja sekä joululeipää valmiina tai itse leivottuna.

KUVAT: LANTMÄNNEN UNIBAKE

32


VOILLA LEIVOTTU

VEGAANINEN

VAASAN TÄHTI­TORTTU 60 G raakapakaste ME 40 kpl ean 6416577028301 tuotenumero 137347

VAASAN AURA® TÄHTITORTTU 60 G raakapakaste ME 40 kpl ean 6416577030922 tuotenumero 141698

VAASAN JOULUTORTTU 60 G raakapakaste ME 40 kpl ean 6416577028332 tuotenumero 137348

0,55/kpl 0,62/kpl 24,97/ME

0,60/kpl L, VE

0,68/kpl 27,24/ME

VOILLA LEIVOTTU

L

0,95/kpl 1,08/kpl 43,13/ME

L

GLUTEENITON

VOILLA LEIVOTTU

VOILLA LEIVOTTU

FAZER GLÖGIKUULAT TÄHTITORTTU 72 G raakapakaste ME 80 kpl ean 6413467628504 tuotenumero 141565

FAZER LUUMUTÄHTI­TORTTU 72 G raakapakaste ME 80 kpl ean 6413467479007 tuotenumero 124017

0,65/kpl 0,74/kpl 59,02/ME

L, S

5.10.-31.12.2026

0,65/kpl 0,74/kpl 59,02/ME 2.11.-31.12.2026

L, S

Uutuus!

5,99/kpl 6,80/kpl 47,59/ME 5.10.-31.12.2026

L, G, S

Uutuus!

FAZER PIPARI-DALLASPULLA 97 G raakapakaste ME 60 kpl ean 6413467672200 tuotenumero 144976

0,79/kpl 0,90/kpl 53,80/ME

FAZER GLUTEENITON TÄHTITORTTU 4 KPL 240 G kypsä pakaste ME 7 kpl ean 6413467539800 tuotenumero 132193

FAZER PIHLAJA -MUNKKI 108 G vain sulatus ME 12 kpl ean 6413467621505 tuotenumero 141564 L, S

2.11.-31.12.2026

1,19/kpl 1,35/kpl 16,21/ME

VAASAN JOULUINEN MANTELIPULLA 100 G raakapakaste ME 55 kpl ean 6416577032124 tuotenumero 144799 L, S

0,95/kpl 1,08/kpl 59,30/ME

0,95

L

kpl

1,08 kpl

VAASAN PIPARIMUNKKI 50 G kypsä pakaste ME 65 kpl ean 6416577006705 tuotenumero 112136

0,45/kpl

0,51/kpl 33,20/ME

L

33


KANTOLAN PALLOPIPARI MAITOSUKLAA 150 G ME 16 kpl ean 6410381070020 tuotenumero 145324

2,95/kpl 3,35/kpl 53,57/ME

KANTOLAN PALLOPIPARI VALKOSUKLAA 150 G ME 16 kpl ean 6410381070129 tuotenumero 145325

2,95/kpl 3,35/kpl 53,57/ME Uutuus!

0,87 pala 0,99 pala

MOMMA OHUET PIPARKAKUT ORIGINAL 300 G ME 6 kpl ean 6410580429476 tuotenumero 145365

TASANGON PERINTEISET PIPARKAKUT 600 G ME 9 kpl ean 6411230010266 tuotenumero 145409

2,20/kpl

2,85/kpl 3,23/kpl 29,11/ME

2,50/kpl 14,98/ME

L

RIITAN HERKKU TALVILEVYKAKKU 1500 G vain sulatus, 20 palaa ME 1 kpl ean 6430014214997 tuotenumero 142007

34

20,95/kpl

23,78/kpl 71,33/ME

L

L

1,96 pala

GLUTEENITON

GLUTEENITON

RIITAN HERKKU PUOLUKKAJUUSTOLEVYKAKKU 2250 G vain sulatus, 24 palaa ME 1 kpl ean 6430014213624 tuotenumero 120009

RIITAN HERKKU MANSIKKALEVYKAKKU 2500 G vain sulatus, 24 palaa ME 1 kpl ean 6430014213532 tuotenumero 112547

46,95/kpl

47,00/kpl

2,22 pala

2,22 pala

1,80 pala

35,98/kpl

L

1,96 pala

1,59 pala

31,70/kpl

MYLLYN PARAS TALVILEVYKAKKU 1200 G vain sulatus, 24 palaa ME 3 kpl ean 6417700061806 tuotenumero 132197

53,29/kpl

L, G

53,35/kpl

L, G


RIITAN HERKKU KINUSKIPIIRAKKA 1250 G vain sulatus ME 3 kpl ean 6430014214867 tuotenumero 139514

RIITAN HERKKU MARJAPIIRAKKA 1250 G vain sulatus ME 3 kpl ean 6430014214683 tuotenumero 136594

17,00/kpl 19,30/kpl 57,89/ME

16,50/kpl L

18,73/kpl 56,18/ME

L, M

FAZER KIIREETÖN JUHLALIMPPU 400 G pakaste ME 8 kpl ean 6413467459009 tuotenumero 124020 2,95/kpl 3,35/kpl 26,79/ME L, M, K, VE 5.10.-31.12.2026

GLUTEENITON

PATUN PAREMPI RUKIINEN RIISIPIIRAKKA n. 60 G kypsä pakaste, käsinrypytetty, valmistettu Suomessa ME 30 kpl ean 6429810039163 tuotenumero 129273

6,02/kpl 60,16/ME

0,80/kpl

0,91/kpl 27,24/ME

L, S, K

MYLLYN PARAS TORTTUTAIKINA 1 KG ME 12 kpl ean 6417700060202 tuotenumero 104026

3,65/kpl 4,14/kpl 20,71/ME

VEGAANINEN

3,30/kpl

3,75/kpl 37,46/ME

VEGAANINEN

ELEPLANT KASVIVOIMAA JUOKSEVA RYPSIÖLJYVALMISTE 500 ML ME 12 kpl ean 6438207000945 tuotenumero 139447

FAZER MARIANNE CRUSH KARAMELLIROUHE 150 G ME 10 kpl ean 6411401012808 tuotenumero 105539 L, VE

L, VE

L, G, S

5.10.-31.12.2026

VEGAANINEN

2,95/kpl 3,35/kpl 40,18/ME

MYLLYN PARAS PIPARITAIKINA 1 KG ME 5 kpl ean 6417700077517 tuotenumero 104023

FAZER GLUTEENITON PIPARITAIKINA 400 G ME 10 kpl ean 6413467539701 tuotenumero 132194

5,30/kpl

VEGAANINEN

VE

2,40/kpl 2,72/kpl 32,69/ME

L, G, M, S, VE

VEGAANINEN

VEGAANINEN

VEGAANINEN

ELEPLANT KASVIMARGARIINI 82 % 500 G ME 20 kpl ean 6438207000211 tuotenumero 132702

KEIJU CATERING MARGARIINI 60 % 600 G ME 12 kpl ean 6438207011545 tuotenumero 107698

KEIJU CATERING MARGARIINI 60 % 400 G ME 16 kpl ean 6438207036203 tuotenumero 105073

3,25/kpl 3,69/kpl 73,78/ME

2,49/kpl 2,83/kpl 33,91/ME

1,75/kpl 1,99/kpl 31,78/ME

L, G, M, S, VE

L, G, M, S, VE

L, G, M, S, VE

35


MANTELIT & MAUSTEET

Miten joulu tuoksuukaan mausteille, kanelille, kardemummalle ja neilikalle? Ja mistä löytyykään manteli, kakuista, glögistä tai yllätyksenä joulupuurosta!

36


MEIRA MANTELI KUORITTU 800 G valmistettu Suomessa ME 5 kpl ean 6414203345006 tuotenumero 117297

16,95/kpl

19,24/kpl 96,19/ME

L, G, M, S, K, VE

MEIRA MANTELILASTU 450 G valmistettu Suomessa ME 5 kpl ean 6414203345105 tuotenumero 144650

10,95/kpl 12,43/kpl 62,14/ME

L, G, M, S, K, VE KUVA: MEIRA

MEIRA GLÖGIMAUSTE 25 G valmistettu Suomessa ME 12 kpl ean 6420101886732 tuotenumero 138615

MEIRA PIPARKAKKUMAUSTE 24 G valmistettu Suomessa, suolaton, kausituote ME 15 kpl ean 6414200136973 tuotenumero 102566

MEIRA KANELITANKO 285 G valmistettu Suomessa ME 1 kpl ean 6414201708254 tuotenumero 130392

1,20/kpl

0,85/kpl 0,96/kpl 14,47/ME

18,95/kpl

1,36/kpl 16,34/ME

L, G, M, S, K, VE

L, G, M, S, K, VE

MEIRA JAUHETTU KARDEMUMMA 500 G valmistettu Suomessa ME 1 kpl ean 6414201708308 tuotenumero 116073

MEIRA JAUHETTU NEILIKKA 370 G valmistettu Suomessa ME 1 kpl ean 6414201712008 tuotenumero 115056

37,95/kpl

15,95/kpl

43,07/kpl

L, G, M, S, K, VE

18,10/kpl

21,51/kpl

L, G, M, S, K, VE

L, G, M, S, K, VE

37


MAUKKAAT JUUSTOT, KEKSIT & HILLOT

Ylellistä makujen harmoniaa, hienostunutta herkuttelua jouluaterian jälkeen.

KUVA: VALIO

38


VALIO ALPPI KREIVI® VUORISTOJUUSTO e300 G ME 6 kpl ean 6408430337910 tuotenumero 142090

6,79/kpl

7,71/kpl 46,24/ME

VALIO KEISARINNA® KRISTALLINEN GOUDA e300 G ME 6 kpl ean 6408430341146 tuotenumero 142088

VALIO SALANEUVOS® VANHEMPI GOUDA e300 G ME 6 kpl ean 6408430340347 tuotenumero 142220 L

6,79/kpl

6,79/kpl

7,71/kpl 46,24/ME

L

7,71/kpl 46,24/ME

4,25

L

kpl

4,82 kpl

VALIO AURA® GOLD SINIHOMEJUUSTO e125 G ME 8 kpl ean 6408430033140 tuotenumero 105194

VALIO KAPPELI® SAINT PAULIN JUUSTO e300 G ME 6 kpl ean 6408430339785 tuotenumero 142219

6,79/kpl

7,71/kpl 46,24/ME

L

RIITAN HERKKU LEIPÄJUUSTOKUUTIO 1 KG pakaste ME 2 kpl ean 6408620000358 tuotenumero 118046

4,25/kpl

4,82/kpl 38,59/ME

L

RIITAN HERKKU LEIPÄJUUSTO n. 670 G pakaste ME 10 kpl ean 2386266900000 tuotenumero 118044

11,99/kg

13,61/kg 27,22/ME

L

11,99/kg 13,61/kg

VEGAANINEN

L

Juustotarjotin on myös erinomainen idea uuden vuoden tarjoiluihin!

VEGAANINEN

VEGAANINEN

KANTOLAN VALITUT 5 PARASTA SUOLAKEKSILAJITELMA 170 G ME 9 kpl ean 7310523900514 tuotenumero 117515

KANTOLAN CREAM CRACKER 200 G ME 20 kpl ean 7310520011480 tuotenumero 131223

BONNE MAMAN VIIKUNAHILLO 370 G ME 6 kpl ean 3045320090437 tuotenumero 114093

4,99/kpl

1,50/kpl

1,70/kpl 34,05/ME

3,20/kpl 3,63/kpl 21,79/ME

5,66/kpl 50,97/ME

L, K, VE

L, G, M, S, K, VE

L, VE

39


PARHAAT MAKEISET

Konvehdit, marmeladit ja karamellit herättävät joulun nostalgiset makumuistot! Niillä voi ilahduttaa kahvipöydässä, buffet-tarjoilussa tai kiitoslahjana.

40


KARL FAZER DARK 70 % 3,0 KG n. 434 kpl, ME 1 kpl ean 6411404021173 tuotenumero 115404

KARL FAZER MAITOSUKLAA 3,0 KG n. 410 kpl, ME 1 kpl ean 6411404021036 tuotenumero 105561

FAZER GEISHA 3,0 KG n. 422 kpl, ME 1 kpl ean 6411404021043 tuotenumero 105559

57,95/kpl

52,95/kpl

52,95/kpl

65,77/kpl

FAZER FAZERMINT 3,0 KG n. 389 kpl, ME 1 kpl ean 6411404021067 tuotenumero 105560

52,95/kpl

60,10/kpl

FAZER JULIA 3,0 KG n. 384 kpl, ME 1 kpl ean 6411404022019 tuotenumero 109642

60,10/kpl

VL

52,95/kpl

60,10/kpl

60,10/kpl

FAZER DUMLE 3,0 KG n. 394 kpl, ME 1 kpl ean 6411404021005 tuotenumero 117084 VL

52,95/kpl

60,10/kpl

GLUTEENITON

VEGAANINEN

FAZER VIHREITÄ KUULIA 2,2 KG ME 1 kpl ean 6411404020916 tuotenumero 120001

16,95/kpl

19,24/kpl

G, VE

GLUTEENITON

VEGAANINEN

FAZER MARIANNE 2,5 KG n. 510 kpl, ME 1 kpl ean 6411404030519 tuotenumero 105569

37,95/kpl

43,07/kpl

G, VE

41


GLUTEENITON

21,95 kpl 24,91 kpl

PANDA SUOMI MAITOSUKLAA­ KONVEHTEJA 1,2 KG ME 1 kpl ean 6412500041577 tuotenumero 105499

21,95/kpl

24,91/kpl

GLUTEENITON

PANDA ENKELI SUKLAAKONVEHTEJA MINTTU- JA TOFFEETÄYTTEELLÄ 1,2 KG ME 1 kpl ean 6412500041560 tuotenumero 105501 G

21,95/kpl

24,91/kpl

G

NONFOOD FREDMAN ELMU®KELMU 45 CM X 500 M valmistettu Suomessa ME 1 kpl ean 6418401680044 tuotenumero 106659

40,95/kpl

51,39/kpl

FREDMAN FOLIOVUOKA 0,5 L 7 KPL sisältää kannet ME 14 kpl ean 6418400072581 tuotenumero 115365

FREDMAN FOLIOVUOKA 2,4 L 1/2 GN 15 KPL ME 4 kpl ean 6418400084300 tuotenumero 107021

FREDMAN FOLIOVUOKA 3,6 L 1/2 GN 15 KPL ME 4 kpl ean 6418400084317 tuotenumero 106906

2,99/kpl 3,75/kpl 52,53/ME

20,45/kpl

25,66/kpl 102,66/ME

21,85/kpl 27,42/kpl 109,69/ME

FREDMAN KARTONKIKANSI 2,4 L JA 3,6 L VUOKAAN 15 KPL valmistettu Suomessa ME 4 kpl ean 6418400084287 tuotenumero 107713

FREDMAN LOOK PAISTOPUSSI KINKULLE 2 KPL 45 X 55 CM ME 24 kpl ean 5011352080072 tuotenumero 111837

FREDMAN LOOK PAISTOPUSSI JÄTTIKINKULLE 2 KPL 55 X 60 CM ME 24 kpl ean 6418400080142 tuotenumero 111838

2,50/kpl

2,50/kpl

3,79/kpl

4,76/kpl 19,03/ME 42

3,14/kpl 75,30/ME

3,14/kpl 75,30/ME


3,35

kpl

4,20 kpl

HUHTAMÄKI KARTONKINEN KUUMAKUPPI JOULU 80 X 250 ML ME 20 kpl ean 6410600439577 tuotenumero 140523

HUHTAMÄKI KARTONKINEN KUUMAKUPPI JOULU 50 X 175 ML ME 20 kpl ean 6410600439683 tuotenumero 140522

4,99/kpl

6,26/kpl 125,25/ME

3,35/kpl 4,20/kpl 84,09/ME

HUHTAMÄKI LAUTASLIINA JOULU 20 KPL 25X25 CM ME 12 kpl ean 6410600439492 tuotenumero 140524

HUHTAMÄKI LAUTASLIINA JOULU 20 KPL 33X33 CM ME 12 kpl ean 6410600439461 tuotenumero 140525

1,50/kpl

1,99/kpl

1,88/kpl 22,59/ME

Joulun tunnelmaa ja värikästä silmäniloa saa kätevästi kartonkiastioilla ja lautasliinoilla.

2,50/kpl 29,97/ME 43


Joulun tunnelmaa tarjoiluihin Laita leipomotuotevalikoimasi valmiiksi joulusesonkiin. Lantmännen Unibaken ihanat joulutuotteet ovat saatavilla syyskuusta alkaen. www.lantmannenunibake.fi Myllyn Paras Talvilevykakku 3x1,2kg

Vaasan Piparimunkki 65x50g

Patu: 144799

Patu: 132197

Patu: 112136

Vaasan Tähtitorttu 40x60g

Vaasan AURA® Tähtitorttu 40x60g

Vaasan Mestarin Joululimppu 9x405g

Patu: 137347

Patu: 141698

Patu: 132125

s! uu

44

ut

U

Vaasan Jouluinen Mantelipulla 55x100g


45


Ammattilaisen valinta: Löfbergs Professional Light Raikkaan hedelmäinen aromi ja pitkä, miellyttävä jälkimaku.

Sopiva annospussikoko eri keittimille ra.org Keitin

Lasipannukeitin

Termoskeitin 2,2–2,5 L

Termoskeitin 5L

Säiliökeitin 5L

Annospussikoko

Patu-numero 46

ra.org


KUN HALUAT HYVÄÄ

Karl Fazer Maitosuklaa 3 kg n. 410 kpl/ltk Patu 105561

*6411404021036*

47


PEHMEÄ RAHKA nyt mustikan makuisena Valio Food Service -pakkausten ilme uudistuu. Tuotetiedot nyt myös englanniksi! Valio Food Service packaging is getting a fresh new look. Product information now also in English! Käyttövalmis välipala tai jälkiruoka nyt isossa 5 kg pakkauskoossa. Miedosti sokerilla makeutettu, ei sisällä makeutusaineita. Tuotteessa on runsaasti proteiinia ja Sydänmerkki, joka takaa ravitsemuksellisesti hyvän valinnan.

Talvilevykakku 1500 g PATU NO: 142007

Elämässä pitää olla herkkua! 48

Valio pehmeä rahka mustikka laktoositon 5 kg Patu tuotenro: 145068 EAN: 6408430401963


© 2026 The Coca-Cola Company. Coca-Cola, Coca-Cola Zero Sugar and contour bottle are registered trademarks of The Coca-Cola Company.

TEE JOULUSTASI TAIANOMAINEN

49


50


UUTUUS

144976 FAZER PIPARI-DALLASPULLA 60 X 97 G

Laktoositon, soijaton

124017

141565

Laktoositon, soijaton

Laktoositon, soijaton

124020

141564 FAZER PIHLAJA -MUNKKI 12 X 108G Laktoositon, soijaton

FAZER GLÖGIKUULAT -TÄHTITORTTU, 80 X 72 G

FAZER LUUMUTÄHTITORTTU, 80 X 72 G

FAZER KIIREETÖN JUHLALIMPPU 8 X 400 G

Maidoton, laktoositon, kananmunaton

132193

132194

Laktoositon, soijaton, gluteeniton

10 X 400 G

FAZER GLUTEENITON PIPARITAIKINA

FAZER GLUTEENITON TÄHTITORTTU, 240 G

Laktoositon, soijaton, gluteeniton FAZERPRO.FAZER.COM

51


52


53


54


55


ARJESTA JUHLAAN - HYVÄÄ MIELTÄ PUUROSTA Ohra-, riisi- ja mannapuurot tarjoavat tutut, perinteiset maut, jotka muuntautuvat helposti arjesta juhlaan. Valmiit puurot tuovat keittiöön sujuvuutta ja tehokkuutta; säästävät aikaa, tasaavat ruuhkahuippuja ja varmistavat tasalaatuisen lopputuloksen. Atria Riisipuuro 3kg

GTIN: 6407800026577 PATU: 145254

Atria Ohrapuuro 3kg

GTIN: 6407800026584 PATU: 145255

Atria Mannapuuro 3kg GTIN: 6407800026591 PATU: 145256

Vinkki pieniin purkkijälkiruokiin: rakenna annokset valmiiksi purkkeihin tai laseihin. Kerrosta marjoja, vaahtoa ja murua, ja saat näyttävän sekä helposti tarjoiltavan kokonaisuuden. Annokset pysyvät siisteinä buffassa ja toimivat myös take away -tarjoilussa.

56


57


JOULUN HERKUT Elonen on leiponut makuelämyksiä kuluttajan arkeen ja juhlaan jo yli 50 vuoden ajan. Olemme vahva suomalainen perheyritys. Leivonnaisten maku ja kotimaisuus on meille ensisijaisen tärkeää, joten raaka-aineiden laadusta ja puhtaudesta emme tingi!

ELONEN KP TAATELIKAKKU Sulattamalla valmis, 400 g x 4 kpl Tuotenumero: 142045 S L EAN: 6410587312184

ELONEN KP SACHERLEIVOS Sulattamalla valmis, 85 g x 24 kpl Tuotenumero: 119028 EAN: 6410587311576 S L

MOMMA OHUET PIPARKAKUT ORIGINAL 300 g ME 6 kpl Tuotenumero: 145365 EAN: 6410580429483 L

ELONEN KP PIPARIPULLA Sulattamalla valmis, 70 g x 30 kpl Tuotenumero: 131977 EAN: 6410587312153 S L

ELONEN KP JOULULEIPÄ Sulattamalla valmis, 450 g x 5 kpl Tuotenumero: 131978 EAN: 6410587312221 S L

TASANGON PIPARKAKKU 600 g, ME 9 kpl Tuotenumero: 145409 EAN: 6411230010266 L

ELONEN KP PRINSESSALEIVOS Sulattamalla valmis, 60 g x 20 kpl Tuotenumero: 142422 L EAN: 6410587313327

ELONEN KP MANSIKKALEIVOS Sulattamalla valmis, 105 g x 25 kpl Tuotenumero: 119030 EAN: 6410587310500 S L

M

ELONEN KP PIPARI-TRYFFELIPALLO JOULUTUOTE Sulattamalla valmis, 30 g x 36 kpl Tuotenumero: 142043 EAN:6410587313280 S L

Myynti ja markkinointi | Oy Conaxess Trade Finland Ab | www.conaxessfoodservice.fi 58


TALVEN SUOSIKKIMAUT JUOMIISI Modo makusiirapit tuovat sesongin maut juomavalikoimaasi. Kokeile Piparkakkusiirappia latteihin, Spicy Pumpkin -siirappia cappuccinoon ja Mangosiirappia talviseen teehen.

LÖYDÄ OMA SUOSIKKIMAKUSI!

Tehokkuutta ammattikeittiöiden arkeen Promix Valkosuklaamousse vähälaktoosinen 1 kg Patu: 144624 EAN: 6430061527590

Promix Suklaavanukas 1,8 kg Patu: 144626 EAN: 6430061527668

Promix Wanhanajan Vaniljavanukas 1,8 kg Patu: 144625 EAN: 6430061527736

59


Herkullisen

joulun kalaisuus

Muista talven juhliin myös Hätälän laadukkaat siivut!

Hätälän väen vaivattomat ratkaisut ammattikeittiön talveen 138763

SAVULOHIFILEE

18

114644

50 €/KG

KYLMÄSAVULOHIROUHE

8

109784

50 €/KG

SAVULOHIROUHE

8

50 €/KG

(alv 0 %)

(alv 0 %)

(alv 0 %)

n. 5 kg VAC, Pakaste

5 x 1 kg Pakaste

3 kg Pakaste

Pohjoisen rehtiä kalaa

UUTTA 1.8.

H E L P P O U D E N Y T I M E SS Ä

Saariosten täytetyt pyörykät Mehevät pyörykät täynnä makua, ”kastike” kyydissään: ota pakkasesta, kuumenna ja nosta linjastoon! 144684 Täytetty Kievin Broilerpyörykkä 4 kg G

L

RP

144683 Täytetty lihapyörykkä Cheddar 4 kg G

KM

L

RP

144682 Täytetty kasvispyörykkä tomaatti-chili 4 kg G

KM

L

LO

M

RP

*6412000041091* *6412000041084* *6412000041077* Lounasklassikko: paneroiduissa pyöryköissä valkosipuli- ja yrttitäyte.

Tutut lempilihapyörykät, joissa nyt täyteläinen cheddarsydän.

www.saarioinen.fi/ammattilaiset/ 60

Mehevä kasvisvaihtoehto, jossa on mukavasti potkua ja silmänruoaksi väriä.

137942 Graavilohifileesiivut 137941 Kylmäsavulohifileesiivut 4 x 500 g


a i n r e d o M joulun . a a m l e tunn Suomessa valmistetut, Joutsenmerkityt kuumakupit ja yhteensopivat lautasliinat tuovat lämpöä jokaiseen hetkeen. Norjalaisen villapaidan inspiroima kuosi tuo kattaukseen ripauksen pohjoismaista joulun tunnelmaa.

hm_joulu_210x148_patu.indd 1

KORVALLINEN KAHVIKUPPI 175 ml EAN ltk: 6410600439683 Myyntierä: 20 pss* 50 kpl Patu: 140522

LAUTASLIINA 25 X 25 cm EAN ltk: 6410600439492 Myyntierä: 12 pss*20 kpl Patu: 140524

KUUMAKUPPI 250 ml EAN ltk: 6410600439577 Myyntierä: 20 pss* 80 kpl Patu: 140523

LAUTASLIINA 33 X 33 cm EAN ltk: 6410600439461 Myyntierä: 12 pss*20 kpl Patu: 140525

19.8.2026 15.57

61


MAUKKAIN VALIKOIMA

JOULUPÖYTÄÄN HKFoodsin laajasta valikoimasta saat kotimaiset tuotteet ammattikeittiön kiireiseen sesonkiin. Kypsät lihatuotteen tehostavat ja nopeuttavat työtä sekä varmistavat tasalaatuisen lopputuloksen myös joulupöytään. Muistathan tilata jouluiset herkut 30.10.2026 mennessä!

Lataa jouluesite kätevästi tästä

62

Asiakaspalvelu 010 570 130 www.hkfoodservice.fi #kokosuomenruokalista


Mausta sen muistat

Aito savusaunakinkku, siivu, n. 1,5 kg Tuotenumero 101427

Ylikypsä savustettu kassler, sous vide, n. 3 kg Tuotenumero 110657

Grillikymppi-grillimakkara, 1 kg Tuotenumero 109997

02 560 5630 myynti@landeli.fi www.landeli.fi

FORT DELI MSC-KALAFILEEPALAT MSC rapea kalafileepala 120 g EAN ltk: 4007764868606 Myyntierä: 6 kg Patu: 143624

MSC rapea kalafileepala 75 g EAN ltk: 4007764858355 Myyntierä: 6 kg Patu: 143625

MSC paneroitu kalafileepala 50 g EAN ltk: 5908257109079 Myyntierä: 6 kg Patu: 143909

SeaGood Oy Fort Deli www.fortdeli.fi +358 207 981 150

63


UUTTA MAKUA JA UUSI ILME Felix laktoosittomat tuorejuustot ovat täydellisiä ravintoloiden arkeen: ne levittyvät helposti, toimivat sellaisenaan ja myös taipuvat moneen. Käytä esimerkiksi leivän päällä, sandwichien täytteissä, tahnoissa, kastikkeissa ja muissa ruoissa. Tuorejuustot kestävät hyvin kuumennuksen. Tuorejuustojen etikettien design on päivitetty tähän päivään. Felix-tuorejuustoperhe myös kasvaa kolmella uudella maulla. Myyntierä: 1 x 1,5 kg. Felix Valkosipulituorejuusto 1,5 kg EAN: 6417800072023 / Patu 143647 Felix Tomaatti-chilituorejuusto 1,5 kg EAN: 6417800071835 / Patu 143648 Felix Ruohosipulituorejuusto 1,5 kg EAN: 6417808456092 / Patu 102708 Felix Pippurituorejuusto 1,5 kg EAN: 6417801456112 / Patu 122358 Felix Maustamaton tuorejuusto 1,5 kg EAN: 6417808456085 / Patu 100460 Felix Aurinkokuivattu tomaatti tuorejuusto 1,5 kg EAN: 6417800071729 / Patu 143649 64


PAKASTEPERUNATUOTTEET Oolannin suosikit ovat nyt saatavilla 2 kilon pusseissa! Oolannin maukkaiden tuotteiden perustana on laadukas kotimainen saaristolaisperuna. Rakkaat mukulamme kasvatetaan ja valmistetaan Ahvenanmaalla huomioiden ihmisten ja ympäristön hyvinvointi. Korkealaatuisia Oolannin pakastetuotteita on valmistettu Suomessa jo 70-luvun puolivälistä alkaen. Kaikille Oolannin perunatuotteille on myönnetty Hyvää Suomesta -merkki.

Oolannin Poimutetut lankkuperunat 2 kg Myyntierä: 5 x 2 kg / Patu 144932 EAN ltk: 6417801069800 EAN pss: 6417800069801 Oolannin Uunirapeat ranskanperunat 2 kg Myyntierä: 6 x 2 kg / Patu 144934 EAN ltk: 6417801069909 EAN pss: 6417800069900 Oolannin Perunamuusiaines 2 kg Myyntierä: 4 x 2 kg / Patu 103469 EAN ltk: 6410389962006 EAN pss: 6410380096205 Oolannin Perunamuusiaines 8 kg Myyntierä: 1 x 8 kg / Patu 117556 EAN ltk: 6410389962303 EAN pss: 6410380096236

65


KOTIKALJA Aitoa joulun makua ammattikeittiön tarpeisiin

Tuoppi Kaljamallas 5 kg

• 100 % rouhittua ruismallasta • Maltaiden lisäksi tarvitset vain vettä, sokeria ja hiivaa

Täydennä joulupöydän tarjoilu suomalaisten rakastamalla perinteisellä ruokajuomalla. Tuoppi-tuoteperhe tarjoaa ammattikeittiöllesi joustavuutta, helppoutta ja erinomaista hävikinhallintaa sesongin kiireiden keskellä. Heti valmiit pullot (0,75 l ja 1,5 l): Täysin gluteeniton ja raikas kotikalja suoraan lounasbuffettiin, pikkujouluihin tai kokoustarjoiluihin. Avaa korkki ja tarjoile - ei hävikkiä. Kotikaljauute (1 l): Tehokas ja vaivaton ratkaisu suuriin tarpeisiin. Yhdestä uutteesta valmistat helposti 18 litraa perinteistä kotikaljaa. Kaljamallas (5 kg): Keittiömestarille, joka haluaa valmistaa omaleimaisen, perinteisen ja paahteisen joulukaljan alusta asti itse.

Tuoppi Kotikaljauute 1 l

• Sisältää ohra- ja ruismallasta sekä humalauutetta • Mallasuutteen lisäksi tarvitset vain vettä, sokeria ja hiivaa

Tuoppi Kotikalja 0,75 l & 1,5 l

• Valmistettu käymismenetelmällä

66

Tuoppi Kaljamallas 5 KG EAN ME (1 kpl) Tuotenro: 105702

Tuoppi Kotikalja 0,75 l EAN ME (12 kpl) Tuotenro: 107279

Tuoppi Kotikalja Mallasjuomauute 1 L EAN ME (12 kpl) Tuotenro: 105703

Tuoppi Kotikalja 1,5 l EAN ME (6 kpl) Tuotenro: 135540


Vinkkejä, reseptejä ja ideoita: salliselta.fi

Joulun

herkulliset kestosuosikit

Rusina 800 g 101756 Maapähkinä kuorittu 250 g 112672 Pähkinämix 800 g 106028

Mantelilastu 800 g 106071 Manteli kuorittu 800 g 102873 Hasselpähkinä 800 g 104486

Kaneli jauhettu 350 g 102366 Kardemumma 410 g 102444 Neilikka 270 g 108083

67


Laatua lautaselle vuodesta 1978 Lihat, pihvit, riistalihat, makkarat, leikkeleet, lihajalosteet, sous vide-tuotteet, puolivalmisteet, joulutuotteet… wotkins.fi


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Hyvää Patulta -lehti KHTT by Pro Image Mainostoimisto - Issuu