Page 1

Biuletyn nr 4

Związek Ceramików Polskich www.zcp.net.pl 2008


SCENARIUSZ 4. WARSZAWSKICH SPOTKAŃ CERAMICZNYCH 21.06.08 8.00 - Początek rozstawiania miasteczka ceramicznego 11.00 - Uroczyste otwarcie imprezy. Powitanie wystawców i gości. 11.30 - Początek ustawiania ceramicznej Galerii Plenerowej. 11.30 – Uroczyste odsłonięcie rzeźby ceramicznej wykonanej podczas „Nocy Muzeów” Motocykla Sokół 600. 1. 00 -Początek układania mozaiki i otwarcie ścieżki edukacyjnej „Ceramika- jakie to proste...” 12.00 - Otwarcie całodniowych warsztatów toczenia na kołach, lepienia ręcznego i malowania ceramiki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. 12.30 - Wybór Komisji Artystycznej 13.00 - Ogłoszenie konkursu na najładniejsze stoisko i konkursów plastycznych dla gości. 13.30 -Początek palenia pieca polowego. 14.00 - Początek plenerowej akcji malowania ceramiki sanitarnej dla WOŚP 14.30 - Ogłoszenie konkursu dla gości na najładniejszą pracę glinianą 15.00 - Pierwsze rozwiązanie konkursu ceramicznego 15.30 - Wybór najładniej pomalowanej ceramiki sanitarnej 16.00 - Ogłoszenie wyniku konkursu na najładniejszą pracę w Galerii Plenerowej 17.00 – Kameralny koncert na instrumenty ceramiczne 17.30 - Ogłoszenie wyników konkursu na najładniejsze stoisko 18.00 - Oficjalne zakończenie 4WSC 19.00 - Prace porządkowe. Urządzenia niezbędne do realizacji 4.WSC 1. 60 namiotów ogrodowych 2,5x2,5 m (własność ceramików) 2. 60 stołów plastikowych (własność ceramików) 3. Namiot organizacyjny 5x5m 4. Nagłośnienie 5. Agregat prądotwórczy małej mocy 6. Dwa piece polowe z osprzętem (własność ceramików) 7. Koła garncarskie (własność ceramików) 8. Kawalety rzeźbiarskie 9. Stojaki pod plakaty 4 WSC 10. Graficzna ścieżka edukacyjna 11. Banery 4.WSC 12. WC Powierzchnia niezbędna do organizacji 4.WSC 10 000 m kwadratowych Zasilanie w energię elektryczną Agregat prądotwórczy małej mocy. Namiot Związku Ceramików Polskich (organizatorów) usytuowany będzie w centralnym punkcie placu, skąd przekazywane będą wszystkie komunikaty i odbędzie się kameralny koncert na instrumenty ceramiczne. Utrzymanie porządku. Wszyscy uczestnicy podpiszą regulamin i będą zobligowani do przestrzegania porządku wokół własnego stoiska (namiotu). Każdy z uczestników otrzyma worek na śmieci. Worki ze śmieciami każdy z wystawców zabierze ze sobą.


Święto Ceramiki w Warszawie (notka prasowa) 21 czerwca 2008 roku w godzinach 11.00-19.00 Związek Ceramików Polskich organizuje w warszawskim Parku Skaryszewskim 4. Warszawskie Spotkania Ceramiczne. Jest to coroczne spotkanie w plenerze twórców ceramiki z Polski i z zagranicy, otwarte dla wszystkich chętnych, niezależnie od wieku. Trzy poprzednie edycje odbyły się na Polu Mokotowskim. Każdego roku w naszych Spotkaniach bierze udział około 5000 gości. W tym roku uzyskaliśmy honorowy patronat Prezydenta m.st. Warszawy oraz wsparcie sponsorskie od firm Atlas i Geolmin. Podczas tej szczególnej imprezy każdy będzie miał okazję toczyć na kole garncarskim, lepić, wypalać wykonane przez siebie wyroby, malować je i ozdabiać, uczestniczyć w konkursach, warsztatach i akcjach happeningowych. Będzie można również poznać artystów, specjalistów i miłośników ceramiki z całej Polski i z zagranicy, kupić ich prace, a także otrzymać informacje o zajęciach i warsztatach ceramicznych. Wybrane prace ceramiczne zostaną zaprezentowane w Galerii Plenerowej, a wszystkich zainteresowanych poszerzaniem horyzontów zainteresuje Ceramiczna Ścieżka Edukacyjna oraz prezentacja rozpoczętego już projektu „Wirtualne Muzeum Ceramiki”. Będzie eksponowany przebój tegorocznej Nocy Muzeów gliniany motocykl, kopia przedwojennego Sokoła 600 w skali 1:1 wypalona 17.05.2008, kiedy to na dziedzińcu Muzeum Przemysłu d. Norblin o godz. 24.00 po otwarciu pieca polowego oczom widzów ukazał się „płonący” motocykl. Z Muzeum Przemysłu przyjadą również oryginały! Udział w 4WSC potwierdził m.in. Związek Polskich Artystów Plastyków, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Związek Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa, Związek Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby. Warszawskie Spotkania Ceramiczne stały się ważnym wydarzeniem w krajowym kalendarzu imprez kulturalnych. Są atrakcyjną propozycją twórczego i aktywnego spędzania czasu. Angażują odwiedzających we wspólne działania i zabawę z gliną. Wyroby z zeszłorocznej akcji malowania ceramiki przez znanych artystów oraz uczestników happeningu zostały przekazane, po raz kolejny, na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dodatkowych informacji udziela Prezes Związku Ceramików Polskich Dariusz Osiński pod telefonem 693 581 534 i mailem: zcp@republika.pl Więcej na stronach Związku www.4wsc.blog.onet.pl http:zcp.net.pl


Warszawa, 23.04.2008

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków ul. Foksal 11 00-372 Warszawa

Dotyczy pisma UD.-VI-WOŚ.SFI-7070/69/08

Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie zezwolenia na organizację imprezy 4. Warszawskie Spotkania Ceramiczne w dniu 21.06.2008 w otulinie Parku Skaryszewskiego przy ul. Międzynarodowej (strona wschodnia). Powierzchnia potrzebna do zorganizowania imprezy to ok. 10 000 m2. Otrzymaliśmy już zgodę z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Praga Południe oraz Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu MSt Warszawy. Poprzednie trzy edycje Spotkań Ceramicznych odbywały się na Polu Mokotowskim. Załączniki: 1. kopia wpisu do KRS, 2. plan zagospodarowania 4 WSC, 3. scenariusz 4 WSC, 4. kopia zezwolenia BGN, 5. kopia zezwolenia WOŚ.

Z poważaniem Prezes Związku Ceramików Polskich Dariusz Osiński


Darek Osiński 4WSC-RELACJA OPUBLIKOWANA NA GARNCARZU NOWATORZE http:ceramika.blog.onet.pl 7.00 sztabowcy 4WSC są już na miejscu. Obchodzimy teren żeby zarejestrować fotograficznie kilka zabałaganionych miejsc. Rękawiczki, grabie, worek foliowy i już jest ok. Pojawiają się pierwsi ceramicy. Stawiamy stanowisko organizatora. Od tej pory Kasia Martynkien będzie przechodzić siebie żeby podołać wyzwaniu rozmieszczenia raptownie przybywających wystawców. Powstają pierwsze namioty. Zaczyna być gwarno. Witamy się ze starymi i nowymi znajomymi. Staje długi, 6 metrowy namiot organizatorów, który udostępniła nam ceramiczna rodzina Maćka Rybki. Wojtek Niegrzybowski z Darkiem Szostakiewiczem ustawiają scenę. Pojawia się pierwszy raz profesjonalny sprzęt nagłaśniający o mocy 500W. Do obsługi sceny zatrudniamy dźwiękowca i osobę prowadzącą. Ceramiczne miasteczko rośnie. Spacerowicze i wędkarze znad jeziorka pełnego nenufarów z zaciekawieniem obserwują zamieszanie, a samochody jadą i jadą. Pojawia się „nasza” gastronomia. Mniejsza polanka przeistacza się w restaurację i ośrodek wypału ceramiki raku w piecu polowym. Pani Magda Forycka przywozi nam wydrukowane materiały informacyjne. Wszyscy uczestnicy otrzymują kartkę informacyjną A3 do włożenia za szybę samochodu z napisem 4WSC, 21.06.08 godz.11-19 Park Skaryszewski. Wieszamy banery, plakaty i strzałki naprowadzające do miejsca, gdzie za chwilę rozpoczniemy 4WSC. Heniek Pieczarowski wspomaga Kasię Martynkiem. Z Małgosią Straszewicz rozwieszam nasze „Muzeum Wirtualne” czyli plansze wielkości 1 x 0,7metra z prezentacją przygotowaną przez kustosza Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, panią Bożenę Gronert Ubych. Z Kasią M. przygotowywaliśmy przez kilka dni plansze, ale robią wrażenie i możemy być z naszej galerii dumni. To prawdziwe Plenerowe Muzeum Ceramiki.


Przed sceną ustawiam ceramicznego Sokoła. Kilka zdjęć na planszy przypomina czas naszego wypału w Noc Muzeów. Goście podczas całej imprezy fotografują motocykl lub fotografują się z nim. Z olbrzymich kolumn sączy się delikatnie miła dla ucha muzyka. Pojawia się Stanisław Tworzydło. Grupa z Nowego Wiśnicza, na czele z Krysią Jarczewską, już jest blisko. Wśród tłumu ludzi dostrzegam energiczną starsza panią, która jakby z dworem przemieszcza się od stoiska do stoiska. To moja wychowawczyni z LO w Aninie, Pani Maria Chodorek, prezeska Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Oddz. Anin. Powiedziała, że przyjedzie i jest. To ta kobieta wyraźnie wpłynęła na moją wrażliwość artystyczną. Razem doprowadziliśmy do tego, że nasza klasa każdego miesiąca odwiedzała Zachętę oddaloną 10 km od szkoły. Na scenie pojawili się goście w wieczorowych strojach. Pieśniarka Julia Karlowa z dalekiego Kazachstanu czystą polszczyzną zaśpiewała kilka pieśni Moniuszki, oraz pieśni do muzyki Czajkowskiego, Chopina i Niewiadomskiego. Na instrumencie klawiszowym zagrał Marcin Zieliński. To piękne połączenie: dźwięczny głos, nenufary, ceramika i zieleń praskiego parku. Moja wychowawczyni z ukontentowaniem oklaskiwała każdą nową pieśń. Zresztą nie tylko ona.

Pod sceną ustawiła się spora grupka widzów. Po występie podziękowałem panu Arturowi Backelowi, prezesowi Towarzystwa Śpiewaczego na Saskiej Kępie, za ten wyjątkowy akcent muzyczny. Artyści wystąpili gratisowo, a na dodatek zadeklarowali chęć współpracy w przyszłości. Odwdzięczyliśmy się symbolicznymi prezentami w postaci kubków z logiem 4WSC i ZCP wyprodukowanych specjalnie na tę okazję przez Maćka Rybkę.


Większość ceramików bywa na różnego rodzaju plenerowych imprezach i miło podziwiać patenty jakie stosują, by stoiska wyglądały zgrabnie. Jeden z naszych tuzów ceramicznych doprowadził rozwiązanie do perfekcji. Kiedy przybył to stoisko już na niego czekało. O wyznaczonej przez siebie godzinie zapakował wszystko do swojej dyplomatki i poszedł żegnając się przyjaźnie z pozostałymi. 30 minut później przyjechała ekipa i zabrała stoisko. Podobno koszt całej operacji nie przekroczył 100,-...

Młody Kaszub przyjechał z próbkami własnej masy plastycznej. Dobrze wyrobiona, zwarta wypalająca się na czerwono. Wszystko się rozeszło jak ciepłe bułeczki i młodzieniec zasięgnąwszy jeszcze wskazówek u naszego technologicznego eksperta Henryka Pieczarowskiego zadowolony pojechał nad swoje jeziora. Kilka osób przyjechało z głębi kraju specjalnie żeby się z nami spotkać. - Wie pan, u nas w Toruniu jest kilka pracowni. Chętnie byśmy z Wami współpracowali. - Zapraszam na nasze strony. Możemy kontaktować się w każdej sprawie, i proszę już szykować się na 5WSC. Z Lublina przyjechała zaprzyjaźniona projektantka rzeczy ładnych. Brała udział w 1WSC, a teraz przyjechała popatrzeć i może dołączy do nas za rok. Z granic Mazowsza przyjechała początkująca ceramiczka. Ma jakieś problemy ze szkliwieniem i toczeniem. Pokazałem stanowisko Zosi Kosiorek, której umiejętności toczenia zaliczane są do najwyższej półki. Z Krakowa dotarł Andrzej Mędrek. Mogliśmy wreszcie porozmawiać sobie trochę na żywo.


Sylka i Chmura przyjechały ze Szczecina pierwszy raz i już zadeklarowały, że będą na 5WSC. Orońsko, Suchy Las, Tarnobrzeg, Gliwice, Sulejówek, Choroszcz, Kartuzy, Olsztyn, Swierzawa(Dolny Śląsk), Cieszyn, Łódź, Bolimów, Pułtusk, Kołobrzeg, Jarosław, Nowy Wiśnicz, Góra Kalwaria, Piekary Śląskie, .... przyjechała cała Polska. Dom Kultury Ochota z pracownią Angoba stworzyły czarodziejski krąg z centralnie ustawionym piecem do raku. Dymy redukcji snuły się po całym Parku Skaryszewskim ściągając na te sztandarowe widowisko spora ilość widzów. Pojawiły się nowe sklepy zaopatrzenia ceramików. Od firmy Ardea z Suchego Lasu k. Poznania dostaliśmy mozaikę, którą Krysia Jarczewska (Nowy Wiśnicz) ze swoimi ceramiczkami perfekcyjnie sprowokowała gości 4WSC do wspólnej zabawy. Rodzina Konopczyńskich z Bolimowa przyciągała swoimi tradycyjnymi wzorami i pokazami toczenia na super lekkim kole garncarskim. Zakręceni ceramicy z Choroszcza przygrywali na glinianych bębnach i różnych innych ciekawych instrumentach. Artystyczna Dusza z Olsztyna kusiła perfekcyjną ceramiczną biżuterią. Ze Świerzawy przyjechali młodzi ceramicy imponując ilością wzorów. Ich okolica tętni ceramiką i jeszcze nie raz o nich usłyszymy. Ceramiczne ptaki z Cieszyna.... Tego wszystkiego nie da się opisać, to trzeba widzieć na własne oczy tak jak to powiedział proboszcz jednej z praskich parafii, który w sportowym stroju i na rowerze przyjechał na wizję lokalną. -Mówił Pan, ale dopiero jak zobaczyłem to pojąłem jakie to niesamowite!


Nasz Związkowiec Edek Bogucki z Góry Kalwarii przeprowadzał sondę, pytając ludzi skąd się dowiedzieli o naszej imprezie. -Darek, pozwól na chwilę, ci państwo chcieli zadać kilka pytań. -Dlaczego jesteście tu, a nie w samym centrum parku? -Stary park jest chroniony przez Konserwatora Zabytków, tylko tutaj mogliśmy uzyskać pozwolenie. -Ale my zupełnym przypadkiem tu trafiliśmy... -Zrobiliśmy wszystko na co mogliśmy się zdobyć siłą społeczną. 300 plakatów, 5 000 ulotek, 100 kopertowych zaproszeń, internet, gazety, radio, poczta pantoflowa... ale w przyszłym roku będzie lepiej, bo ustalił się sztab ludzi, którzy już wiedzą jak trzeba organizować 5WSC. Zapraszamy.

Z Pracowni Lubelska przyszedł Darek Kowalski. Wyraził zaskoczenie i podziw dla naszego przedsięwzięcia. Razem z Markiem Ruffem odnaleźli wśród wystawców swoich znajomych ze studiów. Takich towarzyskich objawień było więcej. Od Przedstawicieli Stowarzyszenia Park Skaryszewski dostałem piękne podziękowanie oprawione w ramki za współpracę przy III Biegu Entre.pl Team. Przybyli z profesjonalnym sprzętem fotograficznym. Będzie co oglądać. Wzięli też udział w akcji malowania ceramiki sanitarnej i muszę przyznać, że pozostawili nam niezłe arcydzieło... Dużo by pisać o tym co się działo w Parku Skaryszewskim. To co najważniejsze to unosiło się w powietrzu. Niesamowita życzliwość, ciepło i serdeczność wszystkich uczestników 4WSC. Na ogrodzeniu wybiegu dla koni umocowaliśmy plansze przygotowane przez kustosz Muzeum Technik Ceramicznych w Kole panią Bożenę Gronert Ubych. Nie mogła przybyć osobiście, ale kciuki trzymała i widać top było na ekspozycji ceramiki z 50ciu muzeów polskich. Plansze pięknie prezentowały się wśród parkowej zieleni.


-Proszę pana, a czy ja mogę być ceramikiem? -A ostatnio kim chciałeś być? -Policjantem! -No to wszystko ok, bo i policjantów i ceramików nazywają Gliniarzami. W czarnym garniturze z wielką czarną walizką wkracza na polanę nowy gość. To Okaryniarz, który przyjechał prosto z koncertu na występ do nas. Kiedyś opisywałem jego niesamowite przeżycia związane z kradzieżą ukochanej miśnieńskiej okaryny. Miał włamanie i ukradziono tylko ją. Kilka miesięcy w rozpaczy i poczta doręczyła paczkę a w niej skradziona instrument z listem tej treści: -Bardzo Pana przeprasza. Nie wiedziałam, że mój mąż był złodziejem. Umarł powierzając mi tę tajemnicę. Życie potrafi być niesamowite...

Przy rytmach ceramicznego instrumentu dobiliśmy do końca 4WSC. Namiotów zaczęło ubywać. Słychać i widać było serdeczne pożegnania, uściski i obietnice spotkania za rok. Została po nas czysta polana wśród pływających nenufarów, wielkich lip i jesionów. Przypomniała mi się rozmowa w urzędzie a szczególnie komentarz do ostatniego puntu scenariusza imprezy mówiący, że zostaną rozdane worki foliowe na śmieci, które uczestnicy zobowiązani będą zabrać do domów: -Niech się pan nie ośmiesza taką naiwnością przed Urzędem.


-Ja proszę Pani swoim Ceramikom wierzę. I wyszło na moje. Polana którą opuściliśmy była o trzy worki czyściejsza od tej, którą zajęliśmy. Bardzo Wszystkim dziękuję. Bardzo dziękuję Wszystkim, którzy przyłączyli się do 4.WSC. To bardzo ważne, że możemy się pokazywać dużą grupą i manifestować swoją obecność. W ten sposób przebijamy się ceramicznie (wolno, ale stanowczo) w kierunku uznania naszego ruchu za wydarzenie kulturalne. Różnorodność twórcza jaką zaprezentowaliśmy w Parku Skaryszewskim jest imponująca. Oby tak dalej.


PODZIĘKOWANIA Kolejną udaną edycję Warszawskich Spotkań Ceramicznych mamy za sobą. W związku z tym chciałem podziękować: Pani Hannie Gronkiewicz Waltz Prezydent M.ST. Warszawy za Honorowy Patronat, Panu Tomaszowi Kucharskiemu Burmistrzowi Dzielnicy Praga Południe za umożliwienie organizacji 4WSC w Parku Skaryszewskim Dziękuję bardzo: Firmie Atlas za wsparcie finansowe, Firmie Geol-Min za wsparcie finansowe, Firmie Jopex za ceramikę sanitarną, Firmie Perl Edit za prace edytorsko reklamowe, Instytutowi Szkła i Ceramiki za udostępnienie farb ceramicznych, Firmie Limko za wykonanie kalki ceramicznej, Firmie Ardea za mozaikę, Towarzystwu Śpiewaczemu na Saskiej Kępie za koncert muzyki poważnej, Centrum Promocji Kultury za sfinansowanie koncertu na okarynę w wykonaniu Mieczysława Mikuta oraz wsparcie merytoryczne.

Dziękuję bardzo Członkom Związku Ceramików Polskich, którzy wysiłkiem społecznym doprowadzili do realizacji 4WSC, a w szczególności: Eli Majewskiej, Darkowi Szostakiewiczowi, Kasi Martynkien, Agacie Wiślińskiej, Ewie i Maćkowi Rybce, Magdalenie Szulborskiej, Henrykowi Pieczarowskiemu, Hani i Wojtkowi Niegrzybowskim, Małgosi i Markowi Ruff, Marcie Foryckiej, Halinie Ciechomskiej Kozłowskiej, Małgorzacie Straszewicz, Kasi Golec.


Dziękuję również: Rodzinie Konopczyńskich z Bolimowa za pokazy toczenia na kole garncarskim, Pracowni Angoba z warszawskiej Ochoty za wypały Raku, Pracowni Keramos za pokazy toczenia na kole garncarskim, Związkowi Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby za warsztaty mozaiki, Harcerzom z warszawskiej Drużyny ZHR, Biegaczom ze Stowarzyszenia Park Skaryszewski. Bardzo dziękuję Wszystkim Uczestnikom 4WSC za przybycie i wzorowe przeprowadzenie Targów. Naszym zdyscyplinowaniem i umiłowaniem do porządku, które wynika z charakteru pracy ceramika, jesteśmy przykładem do podziwu i naśladowania.

W imieniu Zarządu Związku Ceramików Polskich


Biuletyn 4WSC  

Biuletyn 4WSC, WSC, ZCP

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you