__MAIN_TEXT__

Page 1

Program September 2016


Poľský inštitút v Bratislave Námestie SNP 27, Bratislava Hlavná stanica

Bratislavský hrad

Hlavné námestie

Dunaj

výstavy koncerty prednášky kurzy poľštiny filmy divadlo

knižnica čitáreň noviny časopisy informačné centrum podpora akcií


Nie na jar, ale na jeseň sa mestská kultúra prebúdza k životu


V Poľsku, no aj na Slovensku už tradične na jeseň divadlá otvárajú novú sezónu, v kinách práve v tomto období prebiehajú veľkolepé premiéry a v Gdyni sa koná najdôležitejší filmový festival v Poľsku. Mladí sa vracajú z prázdnin a chcú nanovo spoznávať a objavovať svoje mesto. Kým nás dostihne jesenná únava, ešte sa chceme potešiť zo zvyškov leta. Je to vôbec prvý september, ktorý strávim na Slovensku, ale pri pohľade na náš program som si istá, že kultúrnych hodov bude dostatok. Predovšetkým preto, že aj na Slovensku je poľské divadlo v ofenzíve. V Nitre už tradične otvorí po 25. raz svoje brány medzi-národný divadelný festival. Organizátori ako obyčajne triafajú do čierneho, keď si pre tento ročník vybrali predstavenie divadla Teatr Polski Bydgoszcz. Tých, ktorí nemôžu pricestovať do Nitry, pozývame do galérie Poľského inštitútu na retrospektívnu výstavu všetkých poľských predstavení na festivale od roku 1998. V Košiciach na nás zas čaká jedno z najlepších poľských divadiel Teatr Powszechny, a opäť aj divadlo Teatr Polski. Obidva divadelné súbory sa predstavia slovenskej verejnosti v rámci Festivalu divadiel strednej Európy. Do Trenčína pozývame na festival monodrámy Sám na javisku, kde môžete uvidieť medzinárodne oceňovaného Mateusza Nowaka s predstavením Spredu a zozadu. Nezabúdame však ani na najmladších divadelných návštevníkov – pre nich sú už na začiatku októbra prichystané divadelné workshopy a predstavenia v rámci festivalu Bábkarská Bystrica.


Našej pozornosti neuniká ani kino – v druhej polovici mesiaca pozývame na minifestival európskeho kina v Bratislave, na ktorom uvidíte film Všetko, čo milujem. Milovníkom kina tiež nesmie ujsť ďalší ročník Projektu 100, ktorý v Bratislave otvoria Spojené štáty lásky T. Wasilewského – film s tohtoročným berlínskym strieborným medveďom. September je v Poľsku charakteristický ešte jedným podujatím – Národným čítaním. Literárne podujatie však propaguje nielen čítanie, ale aj poľskú literatúru. Čítame deťom, aby sme v nich vzbudili lásku ku knihám, no čítame aj sami, len tak, aby sme si oddýchli, aby sme získali nové vedomosti, ale tiež, aby sme pestovali to najdôležitejšie spojivo identity – spoločnú kultúru. V tomto roku prezident Poľskej republiky Andrzej Duda bude 3. septembra čítať jedno z najväčších diel poľskej literatúry Quo Vadis Henryka Sienkiewicza (v tomto roku pripadá 100. výročie jeho smrti). Všetkých vás pozývame, aby ste sa pridali k tejto iniciatíve. Sledujte našu internetovú stránku a fanpage na Facebooku – onedlho zverejníme ďalšie podrobnosti týkajúce sa propagácie čítania, ako aj poľského nositeľa Nobelovej ceny Henryka Sienkiewicza.


Bratislava do 15. 9.

Lode a prístavy poľského Baltiku

Trnava 4. 9. / 20:00

Trnavské organové dni Przemysław Kapituła

Košice 5. – 30. 9.

Warszawa z LOTu ptaka

Nitra 6. 9. / 18:30

Testosterón Andrzej Saramonowicz

Košice 6. 9. Liptovský Mikuláš 7. 9. Trnava 8. 9. Bytča 9. 9.

KineDok 6 stupňov

Bratislava 7. – 30. 9.

Poľské divadlo na doskách Divadelnej Nitry výstava

Bratislava 7. 9. – 23. 10.

Sklo Mariusz Łabiński

Podu

j

ie v priest at

och or

Podu

výstava

j

Tichí a nespozorovaní

och or

ie v priest at

Bratislava 29. 8. – 30. 9.


8. – 11. 9.

Postiliónov beh

Bratislava 9. 9. / 19:00

Otvorenie Projektu 100 Spojené štáty lásky

Bratislava 9. – 10. 9. 19:00

World Music Festival

Senec 9. 9. / 21:30

Kwadratura Konia Movement Theatre Group

Košice

Festival divadiel strednej Európy

10. 9. 20:00

Hranice Teatr Polski Bydgoszcz

11. 9. 17:00

Balónová revolúcia Teatr Powszechny

Prešov 12. – 13. 9.

Kultúra v jazyku, jazyk v kultúre 3

Bratislava 12. 9. / 17:00

Poľské číslo Historickej revue w

j

Podu

och or

krst časopisu, diskusia

ie v priest at


Trenčín 17. 9. / 18:00

Mateusz Nowak Sám na javisku

Košice 19. 9. / 19:00

Na skle maľované Ernst Bryll, Katarzyna Gärtner

Košice 21. 9. / 19:00

Solaris Stanisław Lem

Nitra 22. 9. – 13. 11.

Newrope Marcin Berdyszak

Bratislava 24. 9. / 20:00

Ba:zel

Bratislava 25. 9. / 11:15

Pressburg dance fest Agata Zakrzewska

Bratislava 26. 9.

Európsky deň jazykov

Nitra 27. 9. 16:00, 20:30

Divadelná Nitra 25. ročník Teatr Polski Bydgoszcz

Všetko, čo milujem


Bratislava 27. – 28. 9.

EuroFilm Všetko, čo milujem

Spišská Nová Ves 27. 9. / 18:00 Poprad 29. 9. / 18:00

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola Władysław Szymański

Prešov 28. 9. / 19:00

Jazz Inspirations Anna Gadt, Grzegorz Karnas, Alan Wykpisz

Banská Bystrica 30. 9. – 4. 10.

Bábkarská Bystrica 20. ročník

1. 10. / 15:00 2. 10. / 17:00 4. 10.

Teatr Animacji Teatr Lalek Banialuka Labyrint snívajúcich predmetov


Tichí a nespozorovaní Bratislava 29. 8. – 30. 9.

Neformálna galéria Poľského inštitútu Klobučnícka ul. www.wceo.com.pl

Poľský parlament vyhlásil rok 2016 za Rok poľských výsadkárov a pri tejto príležitosti sprístupňujeme výstavu, ktorú pripravilo Vojenské centrum občianskeho vzdelávania plk. dipl. Mariana Porwita v spolupráci s Oddelením kultúrnej a verejnej diplomacie Ministerstva zahraničných vecí Poľskej republiky. „Cichociemni“, teda poľskí výsadkári, boli špeciálnou vojenskou formáciou – profesionálni armádni dôstojníci zoskakovali do Poľska okupovaného nacistickým Nemeckom, aby pomáhali odbojovej Armii Krajowej. Mnoho z nich zomrelo v boji alebo po vojne zahynulo rukou komunistov.

ti duja e v pr i

Po

inštitút ho u ké

och Po tor ľs es


Lode a prístavy poľského Baltiku Bratislava do 15. 9. 10:00 – 17:00

Múzeum dopravy Šancova 1/A www.muzeumdopravy.com

Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave spolu s Múzeom dopravy Bratislava pozývajú na prehliadku výstavy Lode a prístavy poľského Baltiku. Päťdesiatšesť obrazov a informačných plagátov, 15 veľkých modelov obchodných a vojenských, ako aj historických a súčasných lodí ilustruje dlhú námornú históriu Poľska. Pripomenie, že mnoho slovenských námorných a riečnych dôstojníkov a kapitánov študovalo námornú školu v Poľsku, ako aj to, že niektoré lode Československej dunajskej plavby mali pôvod v poľských lodeniciach. Výstava je pripravovaná v spolupráci s Národným múzeom vojenského námorníctva v Gdyni, Národným námorným múzeom v Gdansku, Národným múzeom v Štetíne, Mestským úradom v Gdyni a Mestským úradom v Gdansku.


Trnavské organové dni Przemysław Kapituła Trnava 4. 9. 20:00

Bazilika sv. Mikuláša Námestie sv. Mikuláša www.regiontirnavia.sk www.kapitula.org

Poľský organista Przemysław Kapituła je absolventom Hudobnej akadémie vo Varšave a pravidelne koncertuje po celom svete. V jeho repertoári zaujíma dôležité miesto tvorba poľských skladateľov Mieczysława Surzyńského a Feliksa Nowowiejského. Przemysław Kapituła je aj aktívnym organizátorom hudobného života, okrem iného riadi Medzinárodný festival sakrálnej hudby vo Varšave. V Trnave zaznejú v jeho podaní skladby F. Chopina, M. Surzyńského, G. Muffata, C. Daquina, S. Scheidta, V. Petraliho a A. Guilmanta.


Warszawa z LOTu ptaka Košice 5. – 30. 9.

foyer budovy Bravo v Kasárňach/Kulturparku Kukučínova 2 www.k13.sk www.maciejmargas.com

Výstava predstavuje výnimočný fotografický projekt, na ktorom autor pracoval viac než pol roka. Snímky zachytávajú územie nad prísne kontrolovaným vzdušným priestorom, keďže Varšava je súčasťou zóny letiska LOT Polish Airlines. Počas dvoch letov nafotil asi päťtisíc fotografií, z ktorých na výstavu vybral 25 snímok. Maciej Margas študoval na Varšavskej filmovej škole a fotografovaniu poľskej metropoly z výšky sa venuje sedem rokov. Prvý raz na seba upozornil už na začiatku roku 2014, keď ako dvadsaťročný debutoval časozberným filmom WARSAW 24H timelapse. Ako prvý fotograf v Poľsku vytvoril nočné snímky Varšavy vo vysokom rozlíšení z takmer kilometrovej výšky. Počas  letu vznikol aj film 360, ktorý sa naživo vysielal. Unikátnu výstavu veľkoformátových fotografií Varšavy z vtáčej perspektívy poľského fotografa a kameramana Macieja Margasa organizuje Letisko Košice.


KineDok: 6 stupňov 6 kroków rež. Bartosz Dombrowski, 2014, 81 min.

Košice 6. 9. Kino Tabačka

Liptovský Mikuláš 7. 9. Diera do sveta

Trnava 8. 9. Berliner DKP

Bytča 9. 9. Filmový klub www.kinedok.net KineDok je novou medzinárodnou komunitou a jedinečnou platformou pre filmové kluby, ktorá spája priaznivcov a tvorcov kreatívnej dokumentaristiky. V roku 2016 sa bude premietať 15 dokumentov zo západnej a strednej Európy na viac ako 20-tich miestach v každej zo zúčastnených krajín, teda v Poľsku, na Slovensku, v Českej republike, Nórsku, Maďarsku, Rumunsku a Chorvátsku. Poľský film Bartosza Dombrowského 6 stupňov je inšpirovaný teóriou psychológa Stanleyho Milgrama, podľa


ktorej sa každý človek dá prepojiť s akýmkoľvek ďalším prostredníctvom šiestich navzájom známych ľudí. Skupina ľudí sa usiluje túto teóriu preskúmať a vytvoriť reťaz medzi dvoma náhodne vybranými protagonistami: Martynou, mladou punk-rockovou hudobníčkou z Varšavy a Marcom Antoniom, farmárom z malej dediny v Mexiku. Road movie tak postupne odkrýva rôzne miesta a charaktery postáv.


Testosterón Andrzej Saramonowicz Nitra 6. 9. 18:30

Divadlo A. Bagara Svätoplukovo nám. 4 www.dab.sk

Divadelná komédia o tom, čo si muži myslia o ženách. Svadobná oslava, na ktorej chýba nevesta! Ale prečo? Záhada, ktorá čaká na vaše rozlúštenie. Hrdinovia, ktorí odhalia podstatu „mužského všehomíru“. Komédia z pera súčasného poľského autora Andrzeja Saramonowicza, ktorá dáva priestor pre brilantné herecké štúdie a strhujúce komediálne výkony.


Sklo Mariusz Łabiński Bratislava 7. 9. – 23. 10.

Vernisáž 6. 9. 18:00

Galéria Nova Baštová 2 galeria-nova.sk

Mariusz Łabiński je absolventom Akadémie umení vo Vroclave, kde v súčasnosti aj pracuje na Fakulte keramiky a skla. Venuje sa tradičnej tavenej plastike ale aj novším prístupom v opracovaní skla. Popri tavenom skle používa aj optické sklo, ktoré spracováva rôznymi technológiami. Svoje práce vystavoval nielen v európskych krajinách, ale tiež v Japonsku a USA, a tentoraz ich po premiérovo predstaví na Slovensku. Návštevníci výstavy v Galérii Nova uvidia práce, ktoré sú limitovanou edíciou úžitkových objektov. Svojou formou sa odvolávajú k voľnej sklenenej plastike.


Poľské divadlo na doskách Divadelnej Nitry Bratislava 7. – 30. 9.

Poľský inštitút Nám. SNP 27

Vernisáž 6. 9. 18:30 Poľský inštitút v Bratislave už tradične podporuje Divadelnú Nitru, najväčší divadelný festival a jednu z najvýznamnejších medzinárodných aktivít v oblasti kultúry na Slovensku. Počas jednotlivých ročníkov sa pred slovenské publikum postavilo množstvo hercov z poľských divadiel a práve výstava, ktorá bude exponovaná v Poľskom inštitúte, si pripomína tie najpamätnejšie predstavenia. Výstava pozostáva z fotografií Ctibora Bachratého, ktoré nafotil na festivale Divadelná Nitra od roku 1998 do roku 2015, pričom celkovo ide o 35 fogografií z 18 poľských inscenácií.

ti duja e v pr i

Po

inštitút ho u ké

och Po tor ľs es


Festival divadiel strednej Európy Košice 7. – 11. 9.

www.kosicefest.eu www.powszechny.com www.teatrpolski.pl

Jubilejný 10. ročník Festivalu divadiel strednej Európy ponúkne nielen milovníkom divadla bohatú nádielku predstavení divadiel zo šiestich krajín Európy – Poľska, Slovenska, Česka, Maďarska a premiérovo aj z Ukrajiny a Chorvátska.Z Poľska na festival pricestujú hneď dva divadelné súbory: Teatr Polski Bydgoszcz a Teatr Powszechny z Varšavy.


Hranice Teatr Polski Bydgoszcz 10. 9. 20:00

Dielne ŠDKE Južná trieda 60

Prvým poľským súborom je divadlo Teatr Polski Bydgoszcz, ktoré sa predstaví s horu Hranice. Koncepcia inscenácie je založená na štvorúrovňovom modeli kontroly prístupu, ktorý používa európska agentúra Frontex pri ochrane hraníc Európskej únie. Vďaka teatrálnemu performance herci problematizujú v súčasnosti najdôležitejšiu tému verejnej diskusie.

Balónová revolúcia Teatr Powszechny 11. 9. 17:00

Malá scéna ŠDKE Hlavná 58

Varšavské divadlo Teatr Powszechny vystúpi s monodrámou Balónová revolúcia, ktorá bola špeciálne napísaná pre herečku Katarzynu Mariu Zielińskú. Farebný príbeh vnímaný očami malého dievčaťa hovorí o poľskej systémovej transformácii deväťdesiatych rokov.


Postiliónov beh 8. – 11. 9. ~ Čadca ~ Žilina ~ Dolný Hričov ~ Považská Bystrica ~ Trenčín ~ Piešťany ~ Senec ~ Bratislava Medzinárodný štafetový beh organizovaný pri príležitosti 333. výročia Bitky pri Viedni má svoj štart v Krakove a cieľ vo Viedni. Víťazstvo vojsk, na ktorých čele stál kráľ Jan III. Sobieski, si účastníci slávnostne pripomenú vo Viedni na hore Kahlenberg. Pri tejto príležitosti sa tiež uskutoční Postiliónov beh, vďaka ktorému sa môžeme viac dozvedieť o systéme komunikácie a posielania pošty vo vojenských podmienkach v druhej polovici 17. storočia. Trasa behu bude viesť cez mestá s historicko-kultúrnymi objektami. V neposlednom rade upozorňuje aj na epištolografické umenie, teda umenie písania korešpondencie za čias panovania kráľa Jana III. Sobieského.


Otvorenie Projektu 100 Spojené štáty lásky Zjednoczone Stany Miłości rež. Tomasz Wasilewski, 2016, 104 min.

Bratislava 9. 9. 19:00

Zrkadlový háj Rovniankova 3 www.asfk.sk

Asociácia slovenských filmových klubov pripravuje tento rok už 22. ročník najväčšej putovnej prehliadky filmov na Slovensku. Prehliadka sa tento rok začne v prvej polovici septembra a zlatý výber filmov poputuje až do konca roka 2016 do desiatok kín a filmových klubov v mestách po celom Slovensku. V zostave filmov nesmie chýbať film Tomasza Wasilewského Spojené štáty lásky o Poľsku v roku 1990: prvý euforický rok slobody, ale tiež neistá budúcnosť. Štyri, na prvý pohľad šťastné ženy, v rôznom veku sa rozhodnú, že je čas zmeniť život a splniť si sny. Agata je mladá matka, nešťastne vydatá, ktorej útekom je ďalší, nezmyselný, vzťah. Renata je staršia učiteľka fascinovaná jej susedkou Marzenou – osamelou miestnou „kráľovnou krásy“, ktorej manžel pracuje v Nemecku. Marzenina sestra Iza je riaditeľkou školy, zaľúbenou do otca jedného z jej študentov. Snímka vyhrala Strieborného medveďa za scenár na tohtoročnom Berlinale.


Harmonogram projekcií v slovenských kinách: 6. 9. Martin, Strojár

12. 9. Považská Bystrica, Mier

8. 9. Bratislava, SĽUK

12. 9. Rimavská Sobota, Orbis

8. 9. Handlová, FK Rebel

12. – 13. 9. Bratislava, Mladosť

8. – 10. 9. Bratislava, Mladosť

13. 9. Bratislava, Artkino za zrkadlom

9. 9. Bratislava, Artkino za zrkadlom

13. 9. Martin, Strojár

9. 9. Martin, Strojár

13. 9. Michalovce, Centrum

9. 9. Vráble, Tatra

13. 9. Prievidza, FK 93

10. 9. Bátovce, Kino Divadla Pôtoň

13. 9. Senica, Mladosť

11. 9. Košice, Tabačka Kulturfabrik

13. 9. Sereď, Nova

12. 9. Kežmarok, FK Iskra

13. 9. Spišská Nová Ves, Mier

12. 9. Lučenec, Apollo

13. 9. Trnava, Hviezda

12. 9. Piešťany, Kino Fontána

14. 9. Galanta, Dom kultúry


14. 9. Modra, Mier

19. 9. Martin, Kino Mestská scéna

14. 9. Nové Zámky, Mier

19. 9. Poprad, Tatran

14. 9. Púchov, Kino Mestská scéna

21. 9. Nové Mesto nad Váhom,

14. 9. Revúca, Kino Klub

Považan

14. 9. Snina, Kino Centrum

28. 9. Levice, FK Otáznik

14. 9. Stropkov, Kino Stropkov

28. 9. Malacky, Záhoran

14. 9. Vranov nad Topľou, Mladosť

28. 9. Nitra, Kinoklub Tatra

15. 9. Hlohovec, FK Uránia 1919

28. 9. Šaľa, Dom kultúry

15. 9. Stará Lubovňa, Tatra

29. 9. Levoča, FK Úsmev

19. 9. Banská Bystrica, FK Múzeum SNP


World Music Festival Bratislava 9. – 10. 9. 19:00

Mestská knižnica Klariská 16 www.worldmusicfestival.sk

Na prvom ročníku medzinárodného World Music Festivalu sa predstavia interpreti domácej scény aj atraktívni zahraniční hostia. Pre odbornú verejnosť a hudobníkov budú súčasťou festivalu aj konferencia pre priblíženie slovenskej hudobnej scény profesionálom a odborníkom zo zahraničia a tiež workshopy, na ktorých budú zahraniční lektori pracovať so slovenskými hudobníkmi a hudobnými manažérmi. Z Poľska sa konferencie zúčastní Jan Słowiński, riaditeľ festivalu etno a world music EtnoKraków / Rozstaje, spolu s manželkou Joannou Słowińskou, speváčkou a huslistkou populárnej poľskej kapely Muzykanci.


Kwadratura Konia Movement Theatre Group Senec 9. 9. 21:30

Park oddychu, Amfiteáter www.movementtheatergroup.com www.slnecnyfestival.sk

Slnečný festival je prehliadkou bábkového divadla, divadla pre deti a pouličného divadla v zákutiach mesta pri Slnečných jazerách. To najlepšie z tvorby takéhoto druhu nájdete počas dvoch dní práve v Senci. Druhý ročník festivalu bude nabitý kvalitnými predstaveniami a zaujímavými sprievodnými aktivitami. Zo zahraničia príde poľské divadlo Movement Theatre Group s predstavením Kwadratura Konia. Príbeh hry v réžii Doroty Anny Dąbek je podaný bez slov, a emócie sa zjavujú prostredníctvom umenia pohybu tela, pričom nechýbajú ani prvky filmovej animácie.


Kultúra v jazyku, jazyk v kultúre 3 Prešov 12. – 13. 9.

Prešovská univerzita Ul. 17. novembra 1 www.ses.unipo.sk

Polonistická konferencia Jazyk v kultúre – kultúra v jazyku 3 sa zameriava na kultúrno-literárno-jazykovedné otázky a problémy vo výučbe poľského jazyka cudzincov. Nadväzuje tak na predchádzajúce dva ročníky, ktoré sa uskutočnili na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici (2013) a na Univerzite Komenského v Bratislave (2014). Na konferencii sa zúčastnia rovnako predstavitelia Združenia Bristol, ktorí budú zastupovať európske univerzity, na ktorých sa poľský jazyk vyskytuje v rámci ponuky študijných programov.


Bratislava 12. 9. 17:00

ti duja e v pr i

Po

inštitút ho u ké

Poľské číslo Historickej revue

och Po tor ľs es

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.historickarevue.com

Septembrové číslo mesačníka Historická revue, jediného slovenského populárno-náučného časopisu o dejinách a archeológii, bude venované histórii stredovekého Poľska. Najnovšie vydanie mesačníka nadväzuje na septembrové číslo z roku 2014, ktoré bolo rovnako venované poľským dejinám.  Autormi jednotlivých článkov sú odborníci z Poľska, Slovenska a Česka. Pri tejto príležitosti sa uskutoční stretnutie, ktoré otvorí film Zdzisława Cozaca Kríž a koruna (53 min.) založený na najnovších vedeckých poznatkoch o christianizácii Poľska a krste Mieška I. (v tomto roku si pripomíname 1050. výročie tejto udalosti). Po projekcii filmu, ktorý vznikol v spolupráci s TVP Historia, sa uskutoční diskusia s pozvanými odborníkmi, ktorú bude moderovať Dr. Rastilav Kožiak, vedúci Katedry histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Na krst najnovšieho čísla Historickej revue a premiéru filmu pozývajú Poľský inštitút a Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave.


Mateusz Nowak Sám na javisku Trenčín 17. 9. 18:00

Klub Lúč Kniežaťa Pribinu 3 www.klubluc.sk

Medzinárodný divadelný festival jedného herca Sám na Javisku (15.-18. 9.) sa po dlhé roky vo svojej dramaturgii snaží nájsť a prezentovať odlišné typy predstavení – od klasických monodrám, cez pantomímu, bábkové a alternatívne divadlo až po v súčasnosti populárne one-man show. Poľsko bude zastupovať na 22. ročníku festivalu herec Mateusz Nowak s hrou Spredu a zozadu. Monodráma je situovaná do 18. storočia, teda do obdobia, keď sa blížil úpadok Poľska. Vychádza z románu Karola Zbyszewského, v ktorom sa rovnakým dielom vysmieva z politikov znepriatelených táborov, duchovenstva, armády a neušetrí ani kráľa. Kritizuje pijanstvo, lenivosť, nedbalosť a vášeň pre prázdne klišé, malicherné politické a iné neresti, pričom celú spoločnosť robí zodpovednou za porážku. V divadelnej adaptácii režisér Stanisław Miedziewski a herec Mateusz Nowak využívajú vytvorený obraz morbídneho svet a šašov, ktorých vedie hlavný bohatier – kráľ.


Na skle maľované Ernst Bryll Katarzyna Gärtner Košice 19. 9. 19:00

Štátne divadlo Hlavná 58 www.sdke.sk

Ernest Bryll a Katarzyna Gärtnerová zvolili pre hru o „statočnom“ zbojníkovi Jánošíkovi formu scénickej balady, v ktorej narodenie Jánošíka, lásku a smrť zobrazili epicko-lyricky. V celej hre sú vystihnuté črty ľudovej filozofie, text a hudba sú syntézou jemnej lyriky a rustikálnej naivity. Hra ma od prvého uvedenia vo Vroclave 17. marca 1970 veľký úspech. Je to jedna z najhranejších hier aj na Slovensku.


Solaris Stanisław Lem Košice 21. 9. 19:00

Štátne divadlo Hlavná 58 www.sdke.sk

Solaris je adaptáciou kultového poľského románu Stanisława Lema. Je to rozprávanie o vzťahoch, o našich úzkostiach, o stratách, o nenaplnených snoch. O túžbe žiť večne v náručí lásky. Uznávaný psychiater so syndrómom vyhorenia Kris Kelvin prichádza na planétu Solaris riešiť záhadné správanie celej posádky vesmírnej lode. Počas večerov sa začnú diať zvláštne veci. Oceán na planéte Solaris má totiž zvláštnu moc zhmotňovať spomienky, a tak sa postavy stretávajú so svojou minulosťou. Ožívajú ich dávne lásky, ale aj previnenia, živé výčitky svedomia. Je to svet melanchólie a večnej túžby po nesmrteľnosti.


Newrope Marcin Berdyszak Nitra 22. 9. – 13. 11.

Nitrianska galéria Župné nám. 3 www.nitrianskagaleria.sk

Pri príležitosti 25. ročníka divadelného festivalu Divadelná Nitra bude v rámci medzinárodnej výtvarnej výstavy Newrope, na ktorej sa predstaví 19 umelcov a umeleckých skupín z rôznych európskych krajín, svoje dielo pripravené špeciálne pre tento projekt vystavovať aj vynikajúci poľský umelec Marcin Berdyszak, ktorý v súčasnosti pôsobí ako pedagóg a rektor poznanskej Akadémie umení. Výtvarník svoje práce prezentoval na početných individuálnych ako aj kolektívnych výstavách po celom svete vrátane Slovenska. Účastníci projektu sa prostredníctvom svojich prác budú snažiť zodpovedať otázku: Aká je naša budúcnosť v spoločenstve, v ktorom žijeme: čaká nás nová Európa – Newrope?


Ba:zel Bratislava 24. 9. 20:00

A4 Karpatská 2 www.a4.sk

Poľsko-české elektroakustické duo Ba:zel v zložení Ewelina Chiu (Poľsko) a Daniel Vlček (Česko) pokračuje v stopách trip hopu. Mieša darkpopové downtempo s éterickým, no prekvapivo zákerným sopránom, pričom chladné beaty kombinuje s prvkami vážnej hudby. Všadeprítomná hudobná intenzita podaná z minimálnych prostriedkov.


Pressburg dance fest Agata Zakrzewska Bratislava 25. 9. 11:15

DK Lúky Vigľašská 1 www.pressburgdancefest.eu

Pressburg Dance Fest je tanečný festival, ktorý prepája tanečné komunity Poľska, Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Rakúska. Seminár zameraný na techniku orientálneho tanca bude viesť poľská tanečnica Agata Zakrzewska, ktorá sa podelí o svoje poznatky v oblasti plynutia energie a svalových sťahov v orientálnej technike, ktoré nadobudla štúdiom choreografie. Vyučuje a vystupuje v Poľsku a v zahraničí, pričom je spoluzakladateľkou dvoch skupín: Flames of Bellydance a The Siren Society. Získala niekoľko cien v domácich a zahraničných súťažiach vrátane prvého miesta za orientálne sólo v profesionálnej kategórii na festivale Summer Festival v Berlíne (júl 2014), prvé miesto za folklór a cenu GRAND PRIX na festivale Nova Orient (apríl 2012) a dvojité prvé miesto v skupinovej kategórii na festivale Ah Ya Elbi Festival (október 2015).


Európsky deň jazykov Bratislava 26. 9. 9:00 – 13:00

Hviezdoslavovo nám.

Pozývame vás do stánkov kultúrnych a jazykových inštitúcií, kde sa dozviete viac o jazykoch a kultúrach Európy. O tom, že spev a hudba nepoznajú ani jazykové hranice, sa budete môcť presvedčiť pri sledovaní programu na hlavnom pódiu, v rámci ktorého sa predstavia tiež študenti polonistiky Univerzity Komenského. V priľahlom kine Mladosť (Hviezdoslavovo nám. 17) si zas budete môcť prezrieť pásmo krátkych filmov, okrem iného tiež film Joanny Kożuch a Borisa Šímu s názvom Ako odlíšiť poľskú jagodu od slovenskej jahody? Ide o vôbec prvý alternatívny poľsko-slovenský slovník zvláštnych a problematických výrazov. Nie je to však ďalší nudný, hrubánsky zväzok – tento slovník je totiž filmový, pričom všetky heslá sú výsledkom workshopu animácie počas tohtoročného Medzinárodného dňa detí v Poľskom inštitúte!


Divadelná Nitra 25. ročník Teatr Polski Bydgoszcz Nitra 27. 9. 16:00 20:30

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre – Tatra Ul. 7. pešieho pluku www.nitrafest.sk www.teatrpolski.pl

Na toppodujatí kultúrnej jesene, ktorým je Medzinárodný festival Divadelná Nitra (23.-28.9.), nemôže chýbať ani poľský divadelný súbor Teatr Polski Bydgoszcz s unikátnym predstavením Kantor Downtown. Po sto rokoch od narodenia jedného z najvýznamnejších tvorcov východoeurópskej divadelnej avantgardy Tadeusza Kantora a tridsaťšesť rokov po predstavení jeho legendárneho diela Mŕtva trieda v divadle La MaMa v New Yorku dokumentujú mladí poľskí divadelníci súčasný stav americkej a európskej kontrakultúry. V javiskovej inštalácii sledujeme originálne videorozhovory s umelcami ako Lee Breuer, Linda Chapman, George Ferencz či Jill Godmilow, ktoré vznikli špeciálne pre tento projekt. Horkosmiešna sonda do životov a snov hviezdnych osobností z okraja kultúry sedemdesiatych a osemdesiatych rokov chce poukázať na to, že na vytvorenie alternatívy v modernom umení a vo verejnom diskurze je návrat k avantgarde z minulosti nevyhnutný.


Všetko, čo milujem EuroFilm Bratislava 27. – 28. 9.

Kino Mladosť Hviezdoslavovo nám. 18

Kino Mladosť, Hviezdoslavovo nám. 18 Na premiérovom minifestivale európskych filmov EuroFilm môžete vidieť aj poľskú snímku Všetko, čo milujem, ktorá získala v roku 2009 na festivale v Gdyni cenu divákov. Film podáva príbeh chlapca, jeho rodiny a priateľov odohrávajúci sa na začiatku 80. rokov. Janek je 18-ročný citlivý chlapec žijúci v mestečku na severnom pobreží. Veľké dejiny – manifestácie, štrajky, stanné právo – plynú v pozadí. V popredí však je jeho vášeň pre život, radosť z mladosti, hudba, prvá láska – všetko to, čo je krásne. Skôr či neskôr však musí dôjsť k stretu idealistického sveta mladosti s drsným svetom dospelých.

Wszystko, co kocham rež. Jacek Borcuch, 2009, 95 min.


Medzinárodný organový festival Ivana Sokola Władysław Szymański Spišská Nová Ves 27. 9. / 18:00

Evanjelický kostol Radničné nám.

Poprad 29. 9. / 18:00

Konkatedrála Sedembolestnej Panny Márie Mnoheľova ul. www.sfk.sk

Na dvoch koncertoch na východnom Slovensku sa predstaví svetovo uznávaný poľský organista Władysław Szymański. Absolvent Katolíckej univerzity v Lubline, Hudobnej akadémie v Katoviciach, hudobný skladateľ a akademický pedagóg s mnohoročnými skúsenosťami predvedie svoje majstrovstvo v rámci 46. ročníka Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola. V Spišskej Novej Vsi sa návštevníci koncertu môžu tešiť na skladby svetových autorov ako J. S. Bach, F. Mendelssohn-Bartholdy, J. Grešák, M. E. Bossi, W.Szymański, M.Surzyński, A. Renaud, v Poprade tiež na hudobné diela J. S. Bacha, F. Mendelssohna-Bartholdyho, M. Surzyńského, J. Grešáka, ale aj D. Bucka a A. Guilmanta.


Jazz Inspirations Anna Gadt, Grzegorz Karnas, Alan Wykpisz Prešov 28. 9. 19:00

Literárna kaviareň Viola Tkáčska 2

Na konci septembra sa v Prešove uskutočnia medzinárodné workshopy pre žiakov základných škôl. Počas koncertu o 10:00 sa umelci zamerajú na hru so zvukom, prirodzené hlasové dispozície, hru s melodikou, rytmickou pulzáciou. Na interpretačnom workshope o 14:00 umelci a džezmeni predvedú praktickú demonštráciu postupov v rámci džezovej improvizácie, interpretačné modality a rytmizáciu. Najväčším ťahákom však bude večerný koncert o 19:00, na ktorom vystúpi poľský džezmen Grzegorz Karnas (spev) spolu s kvartetom New Inspiration v zložení: Anna Gadt (spev, Poľsko), Alan Wykpisz (kontrabas, Poľsko), Jana Bezek (klavír, Slovensko), Igor Hnydyn (perkusie, USA).


Bábkarská Bystrica 20. ročník Banská Bystrica 30. 9. – 4. 10.

Bábkové divadlo na rázcestí/Štátna opera www.teatranimacji.pl www.banialuka.pl, www.bdnr.sk

Festival Bábkarská Bystrica je najväčším a najprestížnejším bábkarským podujatím na Slovensku. Prvé dni festivalu budú venované tvorbe pre deti (Prvý impulz). Následne festival prinesie predstavenia aj pre dospelých (Druhý impulz).

Teatr Animacji 1. 10. / 15:00

Poznanské divadlo Teatr Animacji s predstavením Bodaj to hus kopla, ktorého autorkou a režisérkou je na Slovensku známa a obľúbená Marta Guśniowska. Sme naozaj presvedčení, že vieme, čo od husi môžeme očakávať? Skutočne ju poznáme? Kedy je smutná a kedy veselá?


Teatr Lalek Banialuka 2. 10. / 17:00

Druhou poľskou inscenáciou bude Kniha džunglí bábkového divadla Teatr Lalek Banialuka z Bielska-Białej. Adaptáciu knihy Rudyarda Kiplinga pripravila Roksana Jędrzejewska-Wróbel a režírovala Ewa Piotrowska. Autorom a hercom sa podarilo atraktívne interpretovať a uviesť do súčasných pomerov legendárny príbeh o džungli a svete zvierat. Na scéne uvidíme rôznorodé bábkové formy, masky, totemy, a to všetko v rytme etnickej hudby.

Labyrint snívajúcich predmetov 4. 10.

Po prvýkrát v histórii festivalu sa uskutoční aj odborný bábkovovýtvarný workshop Labyrint snívajúcich predmetov v priestoroch hradu Modrý Kameň pod vedením Roberta Jarosza, poľského dramatika, umeleckého šéfa a režiséra Divadla Gulliver vo Varšave, a Justyny Czarnoty z Divadelného inštitútu Zbigniewa Raszewského vo Varšave. Prezentácia workshopu 4. októbra je zároveň spojená s prehliadkou Múzea hračiek a bábkarských kultúr.


Vroclav Európske hlavné mesto kultúry 2016

TIFF Festival: Rivers and Roads 2016 1. – 11. 9.

www.tiff.wroc.pl

Tiff festival – jeden z troch najvýznamnejších fotografických festivalov v Poľsku sa uskutoční v roku 2016 s heslom Rivers and Roads. Umelci prostredníctvom fotografií budú reflektovať na tému cestovania, migrácie a problémov súvisiacich s mobilitou.


Wratislavia Cantans 3. – 18. 9.

Narodowe Forum Muzyki www.nfm.wroclaw.pl

Medzinárodný festival Wratislavia Cantans je jedným z najdôležitejších a najprestížnejších hudobných podujatí v Poľsku. Program 51. ročníka festivalu zahŕňa dôležité európske diela (Bachove pašie, Mozartova Korunovačná omša, Beethovenove a Szostakowiczove symfónie a i.) v podaní tých najlepších umelcov (sir John Eliot Gardiner, Jordi Savall, Andrey Boreyko, Philippe Jaroussky a ďalší).

Kino detí 17. – 25. 9.

Kino Nowe Horyzonty www.kinonh.pl

Projekcia unikátnych a hodnotných filmov určených pre deti. Filmy podávajú jedinečné detské príbehy o svete, ktorý ich obklopuje, a zároveň rozvíjajú detskú predstavivosť a fantáziu.


Vroclavská Európa 20. 9. – 31. 12.

Národné múzeum vo Vroclave www.wroclawskaeuropa.pl

Výstava prezentuje kultúrnu rozmanitosť a dôležitosť sliezskeho regiónu spred niekoľkých storočí. Na pozadí sa vynímajú dve veľké osobnosti, ktoré v minulosti žili vo Vroclave: maliar Bartłomiej Strobel a biskup Karol Ferdynand Waza.

Asymmetry Festival 22. – 24. 9.

Klub Firlej www.asymmetryfestival.pl

Sviatok alternatívnej kultúry a hudby. Prezentuje uznávané hviezdy a mladých umelcov s novátorským prístupom k rockovej, metalovej, elektronickej či hip-hopovej hudbe. Festival je miestom stretnutia európskych návštevníkov, umelcov, novinárov a manažérov kultúry z východu a západu.


Medzinárodný festival pohybu Rusza Festiwal 22. 9. – 25. 9.

www.ruszafestiwal.pl

Medzinárodný festival Rusza Festiwal ponúka workshopy s poprednými predstaviteľmi svetovej tanečnej scény (napr. Lilach Livne, Mette Ingvardsen, Miet Warlop) a prezentácie foriem scénického pohybu. Okrem toho v programe festivalu nebudú chýbať divadelné predstavenia, koncerty, inštalácie a pod. Podujatia sa môžu zúčastniť profesionálni tanečníci, amatéri a milovníci divadla, tanca a performatívnych umení.


Zoom na: Poľské kino 1

2

4 5

3

1 Gdynia

2 Lodž

3 Vroclav

4 5 Varšava


Pozývame slovenských milovníkov kina do Poľska!


1 Gdynia

V poľskej kultúre sa september vždy spája s kinom. Najmä vďaka festivalu poľských filmov, ktorý sa tradične koná v Gdyni. V tomto roku sa Filmový festival už po 41. krát uskutoční v známom a obľúbenom prímorskom meste v dňoch 19. – 24. septembra. Okrem projekcií najnovších celovečerných a krátkych poľských filmov organizátori do programu zaradili aj digitalizované poľské filmy z medzivojnového obdobia, a tiež retrospektívy poľských režisérov Krzysztofa Kieślowského, Andrzeja Żuławského, Piotra Łazarkiewicza, Andrzeja Kondratiuka a Andrzeja Wajdu, ktorých Slováci dôverne poznajú. A keď už budete v Gdyni, určite nezabudnite navštíviť už niekoľko rokov dobre fungujúce Gdynské filmové centrum. www.festiwalgdynia.pl www.gcf.org.pl

2 Lodž

Bezpochyby hlavným mestom poľskej kinematografie je Lodž. Práve v tomto meste sa nachádza sídlo najvýznamnejšej školy, pokiaľ ide o poľskú kinematografiu. Štátna vysoká filmová, televízna a divadelná škola Leona Schillera, známa ako „Lodžská Filmówka“, vznikla hneď po druhej svetovej vojne. Jej absolventami sú okrem iného oscaroví laureáti Zbigniew Rybczyński, Andrzej Wajda či Roman Polański. Vysoká škola prijíma aj zahraničných študentov, pričom úz-


ko spolupracuje aj s bratislavskou VŠMU. V hlavnom meste poľského filmového priemyslu by ste rozhodli mali navštíviť aj Múzeum kinematografie, ktoré sa nachádza v historickom paláci Karola Scheiblera. Len toto múzeum sa môže pochváliť bohatým archívom dokumentujúcim poľskú a zahraničnú kinematografiu, ako aj proces tvorenia filmu. Samotné priestory múzea slúžili ako scénografie k mnohým poľským filmom a seriálov vrátane seriálu známeho aj na Slovensku vysielaného v češtine S nasazením života. www.filmschool.lodz.pl www.kinomuzeum.pl


3 Vroclav

Na filmovej ceste Poľskom patrí čestné miesto Vroclavu, kde boli ateliéry Wytwórnia Filmów Fabularnych (v ktorých vzniklo okolo 500 titulov vrátane seriálu Štyria tankisti a pes) v roku 2011 pretransformované na moderné Centrum audiovizuálnych technológií. Dnes disponuje potrebným vybavením, vďaka ktorému sa zaoberá nielen produkciou filmov, ale aj vzdelávaním študentov (pri centre pôsobí niekoľko filmových štúdií). Čo je zaujímavé, Centrum audiovizuálnych technológií je otvorené aj pre verejnosť, organizuje tiež dni otvorených dverí. V hlavnej hale môžu teda návštevníci obdivovať obrovskú zbierku reštaurovaných filmových kostýmov. www.filmstudioceta.pl


4 Varšava

Vo Varšave zase fungujú dnes najčinnejšie filmové ateliéry Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych, v ktorých vznikli najlepšie poľské filmy uplynulých rokov: Operacja Dunaj, Róża či Ekscentrycy. Pre verejnosť je otvorená výstava filmových scénografií – v súčasnosti v ich priestoroch nájdete scénografiu k filmu Karbala, ktorý slovenskí diváci videli na tohtoročnom Febiofeste. Vo Varšave tiež neobíďte Národný audiovizuálny inštitút NInA, poprednú poľskú inštitúciu, ktorá sa zaoberá audiovizuálnou produkciou – filmom, televíznym divadlom, videoklipmi, digitalizáciou a pod. NInA je maximálne otvorená pre verejnosť, nebolo by dňa, kedy nepremietajú film, nahraté divadelné predstavenie a multimédiá. www.wfdif.pl www.nina.gov.pl


5 PISF

Skutočným kompendiom o filmovom Poľsku je Poľský inštitút filmového umenia (poľ. skr. PISF) – podporovateľ a organizátor filmovej produkcie každého druhu, ako aj filmového vzdelávania. Práve PISF financuje väčšinu poľských celovečerných, krátkych, dokumentárnych či animovaných filmov. Spolupodieľa sa rovnako na financovaní medzinárodných koprodukcií, podobne ako partnerský Slovenský filmový ústav. PISF napríklad spolufinancoval Slovákom známe filmové koprodukcie Červený pavúk či Ja, Olga Hepnarová. www.pisf.pl.


„Bezwzględny Grzegorz Brzęczyszczykiewicz wyruszył ze Szczebrzeszyna przez Szymankowszczyznę do Pszczyny. I choć nieraz zalewała go żółć, niepomny następstw znalazł ostatecznie szczęście w źdźble trawy.“


Aj vy chcete vedieť vysloviť tento zábavný jazykolam plynulou poľštinou? Tak neváhajte, a prihláste sa na semestrálne kurzy poľského jazyka v Poľskom inštitúte v Bratislave! Poľský inštitút už tradične organizuje semestrálne kurzy poľského jazyka pre Slovákov. Kurz pre každú skupinu sa skladá zo 30 vyučovacích hodín za semester, lekcie sa konajú raz do týždňa (po dve hodiny). Cena kurzu je 70 € za semester a platí sa pred prvou hodinou. Záujemcovia sa môžu hlásiť na telefónnom čísle 02 544 320 88, prostredníctvom e-mailovej adresy teresa.lukacova@instytutpolski.org alebo v knižnici Poľského inštitútu. Bližšie informácie týkajúce sa rozdelenia záujemcov do skupín a časového harmonogramu budú uvedené na našej stránke od 5. septembra 2016.


Jasnowidze Keďže prvý ročník súťaže zaznamenal veľký úspech vzhľadom na veľký záujem (viac ako 500 poslaných prác), poľské vydavateľstvo Dwie Siostry pripravilo pre všetkých záujemcov druhý ročník medzinárodnej súťaže na projekt ilustrovanej knižky pre deti. Odborná porota bude posudzovať umeleckú kvalitu projektu, originálnosť, formu, ktorá podnecuje detskú predstavivosť a obsah zohľadňujúci detskú vnímavosť. Ak máte viac ako 18 rokov, aj vy sa môžete svojou prácou uchádzať o hlavnú cenu vo výške 2500 €. Stačí v čase od 15. novembra do 15. decembra poslať návrh ilustrovanej knihy v poľskom alebo anglickom jazyku –  scenár, storyboard, 3 hotové stredové listy a obálku – na adresu Wydawnictwo Dwie Siostry, al. 3 Maja 2 m. 183, 00-391 Warszawa. Výsledky súťaže budú zverejnené 15. marca 2017 na internetovej stránke www.wydawnictwodwiesiostry.pl/jasnowidze_2016


Poľský inštitút v Bratislave Nám. SNP 27 | P. O. Box 153 814 99 Bratislava +421 2 544 32 013 +421 2 544 32 030 Fax: +421 2 544 32 016 program.bratislava@instytutpolski.org

fb: PolskyInstitutBratislava tw: @PLInstitutBrat

www.polinst.sk Poľský inštitút v Bratislave je pre verejnosť otvorený nasledovne: pon.-štv. 9:30 – 17:00 | piat. 9:00 – 15:00 Všetky zmeny vyhradené. Na všetky podujatia v Poľskom inštitúte je vstup voľný, ak nie je uvedené inak.


Profile for Poľský inštitút v Bratislave

SEPTEMBER 2016  

SEPTEMBER 2016  

Advertisement