__MAIN_TEXT__

Page 1

Program jĂşl / august 2017


Poľský inštitút v Bratislave Námestie SNP 27, Bratislava Hlavná stanica

Bratislavský hrad

Hlavné námestie

Dunaj

výstavy koncerty prednášky kurzy poľštiny filmy divadlo

knižnica čitáreň noviny časopisy informačné centrum podpora akcií


Košice 29. 6. / 18:00

Hevhetia 2017: Miloš Železňák & Anna Gadt

Bratislava 1. – 31. 7.

Socha a Objekt XXII.: Marcin Berdyszak

Bratislava 3. – 31. 7.

Poľsko – krajina pamiatok UNESCO

Košice 13. 7. / 20:00

Hevhetia 2017: Aga Derlak Trio

Košice 14. 7. / 19:00

Hevhetia 2017: Krzysztof Kobyliński & Erik Truffaz

Modra 16. 7. / 19:00

Gitarová Modra: Radoslav Wieczorek, Quartetto Nero

Bratislava 22. 7. / 18:00

Hańba!

Bratislava 26. 7.

Posledná rodina

Liptovský Mikuláš 29. 7.

Mikulášsky jazzový festival: Zbigniew Namysłowski Quintet

Liptovský Mikuláš 30. 7.

Mikulášsky jazzový festival: Kinga Głyk Trio


Liptovský Mikuláš 30. 7.

Mikulášsky jazzový festival: Adam Bałdych Sextet

Bratislava 1. 8. – 31. 8.

Tarnovské Hory

Liptovský Mikuláš 7. – 9. 8.

Mosty-Gesharim: Adam Bałdych

Banská Štiavnica 9. – 13. 8.

4 Živly / Matka Johana od Anjelov

Košice 10. 8. / 20:00

Hevhetia 2017: The Flash!

Bratislava 14. 8. – 11. 9. vernisáž: 5. 9. / 16:00

BIB 2017: Emilia Dziubak

Košice 17. 8. / 20:00

Hevhetia 2017: Jacques Kuba Séguin Quartet

Sereď 30. 8. / 17:00

Židia v Poľskom vojsku

Košice 31. 8. / 20:00

Hevhetia 2017: Early birds


Socha a Objekt XXII.: Marcin Berdyszak Bratislava 30. 6. / 17:00

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.polinst.sk

Medzinárodné podujatie Socha a Objekt XXII. predstaví tak ako každý rok v letných mesiacoch, už po dvadsiaty druhýkrát sochárske diela autorov z viacerých krajín. V medzinárodnom projekte zastupuje Poľsko sochár Marcin Berdyszak, v súčasnosti pôsobiaci ako pedagóg poznanskej Umeleckej univerzity, ktorý svoje práce prezentoval na individuálnych ako aj kolektívnych výstavách po celom svete a aj na Slovensku. V tvorivej rovine sa zameriava predovšetkým na inštalácie, objekty a sochy v multimediálnom kontexte. Výstava potrvá do 31. júla.

ti duja e v pr i

Po

inštitút ho u ké

och Po tor ľs es


Hevhetia 2017 Letný hudobný festival Miloš Železňák & Anna Gadt Košice 29. 6. / 18:00

Seminárny kostol sv. Antona Paduánskeho Hlavná 81 www.hevhetiafest.sk

Netradičné úpravy duchovných piesní v rôznych slovanských jazykoch predstaví dvojica slovenských umelcov – Miloš Železňák na gitare a speváčka Anna. Druhým zoskupením je trio skvelej poľskej speváčky Anny Gadt, ktorá v neobvyklom akustickom triu s akordeonistom Zbigniewom Chojnackým a bubeníkom Krzysztofom Gradziukom prináša pozoruhodné prepojenie tradície poľskej renesančnej hudby so súčasnou improvizačnou praxou.


Hevhetia 2017 Letný hudobný festival Aga Derlak Trio Košice 13. 7. / 20:00

Cafe & Bar Smelly Cat Hlavná 100 www.hevhetiafest.sk

Trio Agnieszka Derlak (klavír) – Tymon Trąbczyński (kontrabas) – Łukasz Żyta (bicie) vzniklo v decembri 2012 z iniciatívy výnimočne talentovanej klaviristky Agnieszky Derlak. Trio uvádza hlavne vlastné kompozície ako i niekoľko veľmi prekvapivých aranžmánov známych džezových skladieb. Zoskupenie získalo druhú cenu na prestížnej súťaži Jazz Juniors, stali sa finalistami jazzovej súťaže RCK a boli ocenení aj na súťaži mladých džezových a bluesových skupín v Gdyni. V roku 2014 vydalo trio svoj album First Thought vo vydavateľstve Hevhetia, za ktorý získali v roku 2016 prestížne ocenenie Frederyk za fonografický debut roka. V tomto roku triu vyšla v Hevhetii novinka s názvom Healing.


Hevhetia 2017 Letný hudobný festival Krzysztof Kobyliński & Erik Truffaz Košice 14. 7. / 19:00

Kasárne/Kulturpark Kukučínova 2 www.hevhetiafest.sk

Krzysztof Kobyliński, charizmatický poľský hudobný skladateľ a klavirista, autor niekoľkých desiatok albumov založených na džeze, etno hudbe, neoklasike či elektronickej hudbe. V jeho projektoch sa zúčastnilo mnoho významných hudobníkov. Ako skladateľ sa pohybuje na hranici džezovej, elektronickej, ilustračnej hudby a široko vnímaných etno-folkových foriem. Tentokrát sa predstavia ako duo s Erikom Truffazom, francúzskym trubkárom, ktorý koncertuje s najväčšími džezovými hviezdami a zbiera prestížne ocenenia.


Hevhetia 2017 Letný hudobný festival Jacek Kochan – musiConspiracy Košice 20. 7. / 20:00

Cafe & Bar Smelly Cat Hlavná 100 www.hevhetiafest.sk

Jacek Kochan je medzinárodne uznávaný poľský skladateľ, aranžér, producent a bubeník. Je známy veľkou rozmanitosťou svojich projektov, v ktorých spolupracoval so svetovými džezovými hviezdami. Na festivale v Košiciach predstaví so svojím projektom musicConspiracy, s ktorým pre Hevhetiu nahral album vychádzajúci v týchto dňoch. Zloženie kapely: Jacek Kochan (bicie), Michal Kapczuk (basa), Zbyszek Chojnacki (akordeón), Szymon Mika (gitara).


Hevhetia 2017 Letný hudobný festival The Flash! Košice 10. 8. / 20:00

Cafe & Bar Smelly Cat Hlavná 100 www.hevhetiafest.sk

Poľské trio saxofonistu Sławka Pezdu, basistu Kubu Dworaka a bubeníka Maxa Olszewského pod názvom The Flash! ponúka osobitý pohľad na spojenie popových a rockových inšpirácií s džezom v zábavnom a nápaditom zvukovom spracovaní. Ich koncerty sú plné nespútanej energie. Ponúkajú nevšednú silu punk-džezu, akú na koncertoch dokáže publiku predostrieť len málo interpretov.


Hevhetia 2017 Letný hudobný festival Jacques Kuba Séguin Quartet Košice 17. 8. / 20:00

Cafe & Bar Smelly Cat Hlavná 100 www.hevhetiafest.sk

Jacques „Kuba“ Séguin, kanadský trubkár, vydal v Hevhetii svoj album Litania Projekt minulý rok. Jeho hudba spája v sebe európsky džez s neoklasickou hudbou a severskými či poľskými vplyvmi. Výsledný tvar je mozaika, ktorú úplne prirodzene tvoria melancholické melódie a hutné improvizácie na polceste medzi improvizáciou a komponovanou hudbou. V Košiciach sa Jacques Séguin predstaví s Audiofeeling Triom Pawła Kaczmarczyka v zložení: Paweł Kaczmarczyk (klávesy), Kuba Dworak (kontrabas) a Dawid Fortuna (bicie).


Hevhetia 2017 Letný hudobný festival Early birds Košice 31. 8. / 20:00

Cafe & Bar Smelly Cat Hlavná 100 www.hevhetiafest.sk

Vydavateľstvo Hevhetia je hlavným partnerom speváckej súťaže Voicingers – Żory. Každoročne venuje prvú cenu v súťaži, ktorou je vydanie albumu a koncert na festivale. Minulý rok sa absolútnou víťazkou stala Martyna Kwolek. Koncert bude aj slovenskou premiérou albumu, ktorý poľská speváčka nahrala so svojimi kolegami v zoskupení Early Birds.


Poľsko – krajina pamiatok UNESCO Bratislava 3. – 31. 7.

Neformálna galéria Poľského inštitútu Klobučnícka ul. www.polinst.sk

Poľsko ponúka neobyčajnú cestu po unikátnych prírodných a historických pokladoch. Krajina sa môže pochváliť až 14 pamiatkami zapísanými v Zozname svetového dedičstva UNESCO, ku ktorým patria aj historické centrá Krakova, Torune a Varšavy, gotický hrad v Malborku ako najväčší hrad vybudovaný z tehly, Hala Stulecia vo Vroclave či Białowiesky prales, ktorý je unikátom svojho druhu v celej Európe. Na svetovom zozname sa nachádza aj nemecký nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau. Fotografie a informácie o pamiatkach budú sprístupnené v júni v Neformálnej galérii Poľského inštitútu.

ti duja e v pr i

Po

inštitút ho u ké

och Po tor ľs es


Gitarová Modra / Radoslav Wieczorek, Quartetto Nero Modra 16. 7. / 19:00

Nemecký evanjelický kostol Dolná 1 www.kcmodra.sk

Medzinárodný gitarový festival Modra (14. – 16. 7.) vznikol v roku 2008 a je neodmysliteľnou súčasťou miestneho kultúrneho leta. Na už 9. ročník podujatia zavíta z Poľska Radoslav Wieczorek, študent Hudobnej akadémie v Krakove a čerstvý absolútny víťaz 21. Medzinárodnej gitarovej súťaže Ivana Ballu v Dolnom Kubíne. Okrem neho sa predstaví aj historické sláčikové kvarteto Quartetto Nero s interpretáciou hudby 18. storočia. Kvarteto vystúpi v zložení Agata Habera (1. husle), Paulina Woś (2. husle), Annna Wieczorek (viola), Katarzyna Cichoń (violončelo) a spolu s nimi sa predstaví aj Wojciech Lubertowicz na historických bicích nástrojoch.


Hańba! Bratislava 22. 7. / 18:00

Hviezdoslavovo nám. www.hanba1926.pl

Punk nevznikol v britských kluboch počas hlučných sedemdesiatych rokov, ale na robotníckych predmestiach Krakova v medzivojnovom Poľsku! To aspoň tvrdí fikcia, na ktorej je postavená tvorba pouličných poľských rebelov vystupujúcich pod názvom Hańba!. Kapelu založili muzikanti so skúsenosťami vo folkových, klezmerových, punkových, metalových či dokonca elektronických zoskupeniach. Dnes hrá v zložení Andrzej Zamenhof, Wiesław Król, Adam Sobolewski, Ignacy Woland. Koncert v Bratislave sa uskutoční pri príležitosti propagácie Poľska a poľskej kultúry, pričom vystúpenie je tiež súčasťou bratislavského Kultúrneho leta 2017. Na Hviezdoslavovom námestí v čase koncertu nájdete aj informačný stánok Poľského inštitútu s propagačnými materiálmi a výstavou o Poľsku a jeho turistických destináciách.


Posledná rodina

Ostatnia rodzina, rež. Jan P. Matuszyński, 2016, 123 min.

Bratislava 26. 7.

Kino Lumiére Špitálska 4 www.kino-lumiere.sk

Rok 1977. Hudobný novinár, prekladateľ a esejista Tomek Beksiński sa prisťahuje do bytu vedľa svojich rodičov. Čoskoro sa ukáže, že rodinu čaká nezvratný osud. Posledná rodina je dramatická sága rodiny Beksińských, pričom filmový dej sa koncentruje na varšavskú etapu života slávneho poľského umelca Zdzisława Beksińského a jeho najbližších. Snímka získala minulý rok 3 Zlaté levy a niekoľko nominácií na tohtoročnú poľskú cenu kinematografie Orly. Premiérovo videli slovenskí diváci film v rámci festivalu Febiofest 2017.


Mikulášsky jazzový festival Liptovský Mikuláš 28. – 30. 7.

Route 66 1. mája www.mjf.sk

Mikulášsky jazzový festival prináša kvalitný džez vo všetkých jeho formách do síce pomerne malého, avšak turisticky veľmi obľúbeného a rušného regiónu Liptova. Na festival zavítajú celkovo 3 poľské džezové kapely: Zbigniew Namysłowski Quintet (29. 7.), Kinga Głyk Trio (30. 7.) a Adam Bałdych Sextet (30. 7.).


Zbigniew Namysłowski Quintet 29. 7.

Legendárny poľský saxofonista vystúpi so svojim kvintetom na MJF s repertoárom, ktorý tvoria originálne a charakteristické etno-džezové skladby. Kompozície Zbigniewa Namysłowského sú založené na poľských ľudových tancoch ako oberek, mazurek, kujawiak a krakowiak. Na melódiu kompozícií výrazne pôsobí aj goralská hudba. Kapela sa predstaví v zložení: Zbigniew Namysłowski (saxofóny), Jacek Namysłowski (pozauna), Sławomir Jaskułke (klavír), Paweł Puszczało (kontrabas), Grzegorz Grzyb (perkusie).


Kinga Głyk Trio 30. 7.

Líderkou tria je Kinga Głyk, mladá talentovaná basgitaristka. Svoje dobrodružstvo s basovou gitarou začala už ako dvanásťročná a odvtedy sa predstavila na desiatkach koncertov v Poľsku, ale aj v zahraničí, kde prekvapuje svojou hudobnosťou a slobodou hry na base. Počas svojej kariéry koncertovala s hudobníkmi svetového formátu. Trio sa predstaví na MJF v zložení: Kinga Głyk (basgitara), Irek Głyk (perkusie), Kuba Gwardecki (klávesy).


Adam Bałdych Sextet 30. 7.

Do Liptovského Mikuláša príde aj poľský džezmen Adam Bałdych. Svojou hrou dokazuje, že aj husle môžu priniesť moderné prvky do súčasného džezu a obohatiť ho. Poľský huslista je víťazom najvýznamnejšej nemeckej hudobné ceny ECHO Jazz 2013, a taktiež bol nominovaný na prestížnu poľskú cenu Fryderyk v rokoch 2013 a 2015. V projekte Adam Bałdych Sextet vystúpia s frontmenom kapely aj Krzysztof Dys (klavír), Michał Barański (kontrabas), Szymon Mika (gitara), Maciej Kociński (saxofón), Dawid Fortuna (perkusie).


Tarnovské Hory Bratislava 1. 8. – 31. 8.

Neformálna galéria Klobučnícka ul. www.polinst.sk

Tarnovské Hory (poľ. Tarnowskie Góry) je mesto na juhu Poľska v oblasti Horného Sliezska, v ktorom žije viac ako 60 tisíc obyvateľov. Na území mesta sa nachádza Pamiatková baňa na ťažbu striebra. Je to vôbec jediná baňa striebra v Poľsku, ktorú je možné navštíviť, a po turistickej ceste ju prejsť ako aj sa ňou preplaviť. Od roku 2004 je časť tejto historickej pamätihodnosti nominovaná na zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, o ktorom rozhodne Výbor svetového dedičstva na zasadnutí v Krakove na začiatku júla 2017.

ti duja e v pr i

Po

inštitút ho u ké

och Po tor ľs es


Mosty-Gesharim: Adam Bałdych Liptovský Mikuláš 7. – 9. 8.

Synagóga Hollého ul. www.mosty-gesharim.sk

Mosty – Gesharim spájajú stredoeurópsky kultúrny priestor už viac ako dve desaťročia. V rámci projektu Vyšehradská spolupráca sa stretávajú poľskí, slovenskí, českí a maďarskí umelci ako pódioví partneri v neopakovateľnom hudobnom projekte. Na koncerte predstaví svoj vycibrený husľový štýl mladý a talentovaný poľský džezmen Adam Bałdych. Svojou hrou dokazuje, že aj husle môžu priniesť moderné prvky do súčasného džezu a obohatiť ho. Poľský huslista je víťazom najvýznamnejšej nemeckej hudobné ceny ECHO Jazz 2013, a taktiež bol nominovaný na prestížnu poľskú cenu Fryderyk v rokoch 2013 a 2015. Spolu s ním sa na koncerte predstaví aj členovia slovenskej kapely Korben Dallas, český rockový spevák, skladateľ a bubeník David Koller s kapelou a maďarský saxofonista Kristóf Bacsó. Tradične koncert zo záznamu odvysiela aj Slovenská televízia na Druhý sviatok vianočný (26. 12. 2017).


4 Živly: Matka Johana od Anjelov Banská Štiavnica 9. – 13. 8.

Kino Akademik Nám. Svätej Trojice 1 www.4zivly.sk

Na jednej z najstarších nesúťažných filmových prehliadok na Slovensku si diváci majú možnosť pozrieť zahraničné aj domáce filmy, ktoré sa nedostali do bežnej distribúcie, a preto by ich inde len ťažko uvideli. Tento rok organizátori zaradili do ponuky historickú drámu Matka Johana od Anjelov poľského režiséra Jerzyho Kawalerowicza (Matka Joanna od Aniołów, 1961, 105 min.), ktorá je situovaná do konca 17. storočia. Film zobrazuje náboženský fanatizmus a poverčivosť, ako aj pokušenie ľudskej osobnosti prostredníctvom mníšky posadnutej diablom, ktorá zvádza duchovenstvo k nečistým skutkom. V roku 1961 snímka získala na festivale v Cannes Zvláštnu cenu poroty.


BIB 2017: Emilia Dziubak Bratislava 14. 8. – 11. 9. vernisáž: 5. 9. / 16:00

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.polinst.sk

Poľským zástupcom na Bienále ilustrácie Bratislava 2017 bude ilustrátorka a autorka knižiek pre deti Emilia Dziubak. Poľská umelkyňa ilustruje rozprávky a romány poľských spisovateľov (Grzegorz Kasdepke, Joanna Maria Chmielewska, Liliana Bardijewska). Kniha „Gratka dla małego niejadka“ sa dostala do zoznamu 100 najkrajších svetových kníh v 4. ročníku súťaže CJ Picture Book Awards v Južnej Kórei. V Bratislave návštevníci výstavy uvidia výber z jej tvorby a septembrová vernisáž bude súčasťou programu BIB 2017.

ti duja e v pr i

Po

inštitút ho u ké

och Po tor ľs es


Židia v Poľskom vojsku Sereď 30. 8. / 17:00

Múzeum holokaustu v Seredi Kasárneská 1005 www.snm.sk Výstava, ktorú pripravilo Vojenské centrum občianskeho vzdelávania plk. dipl. Mariana Porwita, prináša jedinečné informácie o osudoch príslušníkov židovského národa v radoch Poľského vojska. Expozícia si všíma pozíciu a heroické vojenské ťaženia Židov v armáde Prvej poľskej republiky a počas povstania Tadeusza Kościuszka, počas boja za nezávislosť Poľska v 19. storočí či na začiatku a počas druhej svetovej vojny, ako aj v bitke pri Monte Cassino. Výstava je realizovaná v spolupráci s Múzeom holokaustu v Seredi a potrvá do konca novembra.


Prázdninové Poľsko plné hudby, filmu, divadla, literatúry a múzeí! 10 8

3 2

1

4

9

6

7 11 12

5


1

Suwałki

2 Jarocin 3 Płock 4

Ostróda

5

Staszęcin pri Dębici

6

Lodž

7 Vroclav 8 Gdansk 9

Varšava

10 Sopot 11 Katovice 12 Krakov

Suwałki Blues Festival suwalkiblues.com/pl/ Festival v Jarocine www.jarocinfestiwal.pl Audioriver Festival www.audioriver.pl Ostróda Reggae Festival www.ostrodareggae.com Czad Festival www.czadfestiwal.pl Transatlantyk Festival www.transatlantyk.org T-Mobile Nowe Horyzonty www.nowehoryzonty.pl Festival Shakespeara festiwalszekspirowski.pl Varšava Singera www.festiwalsingera.pl Literárny Sopot www.literackisopot.pl Medzi Montmartre’em a Montparnasse’em www.muzeumslaskie.pl #dziedzictwo www.mnk.pl


Väčšina Slovákov pozná veľmi dobre letné hudobné festivaly v Poľsku. Nikomu netreba vysvetľovať, čo je to Opener v Gdyni, OFF Festival v Katoviciach či Przystanek Woodstock. Ale v Poľsku nájdete aj mnoho ďalších hudobných, filmových, divadelných či literárnych prehliadok a festivalov, ktoré stoja za to, aby ste ich navštívili. Srdečne pozývame do Poľska! Festivalové leto sa spája predovšetkým s hudbou – a to je správne. Poľsko ponúka tento rok početné festivaly, z ktorých je každý charakteristický svojím konkrétnym zameraním.


Milovníkov bluesu pozývame do severovýchodného Poľska, kde sa uskutoční 10. ročník Suwałki Blues Festival (6. – 9. júla). Hlavnými hviezdami budú The Original Blues Brothers Band, Eddie Angel, Joe Louis Walker, Rick Estrin & The Nightcats či tiež poľskí interpreti Dżem, Martyna Jakubowicz a Nocna Zmiana Bluesa s Janom Błędowským.

1

Jarocin sa už desiatky rokov spája s poľským rockom. Výnimkou nebude ani tento ročník. Počas Jarocin Festival 2017 (14. – 16. júla) vystúpia známe kapely a interpreti, ako napr. Voo Voo, Lao Che, Dezerter, Hey, Wojtek Mazolewski Quintet, ale aj umelci, ktorí práve začínajú hudobnú kariéru: Syny, Julia Marcel, Krzysztof Zalewski či Organek. Festivalovým ťahákom bude určite aj spoločný koncert džezmenov Tomasza Stańka a Enrica Ravu, ako aj amerických predstaviteľov postpunku Pere Ubu.

2

Fanúšikov elektronickej hudby pozývame na konci júla do Płocka, kde sa uskutoční Audioriver Festival (28. – 30. júla). Na piatich scénach na pláži rieky Visly a v centre mesta uvidíme takmer sto poľských a zahraničných hudobníkov. House, techno, drum & bass, elektronika, ktorá má blízko k popu, rocku či hip-hopu, na to všetko sa môžete tešiť v Płocku.

3

Mazurska Ostróda priťahuje už mnoho rokov na svoj Reggae Festival (10. – 13. augusta) fanúšikov reggae, dub či ska. Tento rok návštevníci festivalu uvidia známych hudobníkov ako Shaggy, New Kingston, Talisman či The Skints. Poľskú scénu budú reprezen-

4


tovať o. i. Cała Góra Barwników, Vavamuffin a Paprika Korps. Najdôležitejším koncertom bude poľský Tribute to Bob Marley! Zaujímavo vyzerá aj Czad Festival v meste Straszęcin pri Dębici, ktoré je vzdialené od Svidníka či Bardejova len dve hodiny cesty autom. Počas piatich dní (23. – 27. augusta) zahrajú na festivale kapely ako Bastille, Billy Talent, Offspring či Steve Aoki. Zástupcami poľskej hudobnej scény budú Acid Drinkers, Agnieszka Chylińska, Coma, Hunter či Blu’Ska.

5

Na poľskej festivalovej mape nebudú chýbať ani filmové a divadelné festivaly. V júli pozývame do Lodže na 7. ročník Transatlantyk Festival (14. – 21. júla). Tohtoročnými špeciálnymi hosťami bude argentínska režisérka Lucrecia Martel a hollywoodska hviezda Edward Norton. Dva najzaujímavejšie cyklu sú: Príbehy kina – debuty majstrov a Kuchárske kino. Rozhodne zaujímavo vyzerá aj Transatlantyk Instant Composition Contest™ – jediná súťaž na svete v simultánnej kompozícii teda synchronickej improvizácii do obrazu.

6

V auguste (3. – 13. augusta) odporúčame navštíviť Vroclav počas 17. Medzinárodného filmového festivalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Ide o prehliadku umeleckého kina, nekompromisných umelcov a vizionárov. Organizátori budú prezentovať retrospektívu Jacquesa Rivettea a Freda Kelemana. Aj sekcie Nové izraelské kino a Shortlist – projekcia najnovších poľských dokumentárnych filmov ponúknu skvelé snímky.

7


Milovníkov drámy určite osloví v Gdansku 21. Festival Shakespeara (28. júla – 6. augusta). Interpretácie drám majstra zo Stratfordu uvidíte v podaní divadiel z Poľska, Chorvátska, Ukrajiny, Veľkej Británie, Ruska, Hongkongu a Iránu. Počas festivalu bude fungovať Letná akadémia Shakespeara s ponukou workshopov, stretnutí s tvorcami, otvorenými skúškami a seminármi. Pod heslom „SzekspirOFF“ uvidíme monodrámy, pouličné divadlo, performance a happeningy.

8

Na konci prázdnin zavítajte do Varšavy na Festival židovskej kultúry Varšava Singera (28. augusta – 3. septembra). Divadelné predstavenia, plenéry, tematické prechádzky, literárne stretnutia, verejné diskusie a koncerty – to všetko čaká na návštevníkov festivalu. Najzaujímavejšie budú predstavenia Židovského divadla (napr. George & Ira Gershwin, Dybuk, Škoricové obchody) a koncerty: Kroke s Annou Mariou Jopek, Renaty Przemyk s pesničkami Leonarda Cohena Boogie Street, Ircha Clarinet Quartet, ako aj kantorálny koncert Ahava Raba – miera, láska, hudba.

9

Spomedzi literárnych festivalov odporúčame Literárny Sopot (17. – 20. augusta). Stretnutia s autormi a kritikmi, literárne workshopy pre deti a mládež, knižné trhy. Medzi dva najzaujímavejšie tematické cykly patria: Scenár ako literárny žáner a Historická kniha. Okrem toho sa môžete tešiť aj na projekcie sfilmovania románu v Literárnom filmovom cykle. A predovšetkým na veľa dobrej poľskej literatúry.

10


Pre tých, ktorí hľadajú pokoj v sálach múzeí odporúčame dve výstavy. Na konci júna bola v Sliezskom múzeu v Katoviciach otvorená výstava Medzi Montmartreom a Montparnasseom, ktorá prezentuje práce umelcov z Poľska tvoriacich v Paríži v rokoch 1900 – 1939. V múzeu uvidíme zriedkavo prezentované práce Olgy Boznańskej, Józefa Pankiewicza, Władysława Ślewińského, Leopolda Gottlieba či členov Parížskeho výboru.

11

V krakovskom Národnom múzeu trvá výstava #dziedzictwo, ktorá je venovaná problematike aktuálneho definovania poľského dedičstva a poľskej identity. Prezentuje zbierky malieb známych tvorcov vrátane takých ako Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, ale aj umelcov medzivojnovej avantgardy (o. i. Władysław Strzemiński), tvorcov z obdobia Poľskej ľudovej republiky (napr. Andrzej Wróblewski) a súčasných umelcov (napr. Marcin Maciejowski).

12


Poľský inštitút v Bratislave Nám. SNP 27 | P. O. Box 153 814 99 Bratislava +421 2 544 32 013 +421 2 544 32 030 program.bratislava@instytutpolski.org

fb: PolskyInstitutBratislava tw: @PLInstitutBrat

www.polinst.sk Poľský inštitút v Bratislave je pre verejnosť otvorený nasledovne: pon.-štv. 9:30 – 17:00 | piat. 9:00 – 15:00 Všetky zmeny vyhradené. Na všetky podujatia v Poľskom inštitúte je vstup voľný, ak nie je uvedené inak.


Piotr Socha VÄ?ely www.polinst.sk

Profile for Poľský inštitút v Bratislave

Program jul august issue  

Program jul august issue  

Advertisement