__MAIN_TEXT__

Page 1

(Ne)Zábavný park / Joanna Zemanek , Grzegorz Sztwiertnia

Program apríl 2018

Władysław Skoczylas (1883 – 1934): Hlava sedliaka (zo zbierky Slovenskej národnej galérie)


Poľský inštitút v Bratislave Námestie SNP 27, Bratislava Hlavná stanica

Bratislavský hrad

Hlavné námestie

Dunaj

→ výstavy → koncerty → prednášky → kurzy poľštiny → filmy → divadlo

→ knižnica → čitáreň → noviny → časopisy → informačné centrum → podpora akcií


Bratislava 1. 4. 1. – 3. 4. 14. 4.

S láskou Vincent, rež. D. Kobielska, H.Welchman Artkino za zrkadlom Cinemax Bory Mall FK Nostalgia

Bratislava 5. 4. / 19:00

A. Saramonowicz: Testosterón MDPOH, www.mestskedivadlo.sk

Košice 5. 4. / 19:00 25. 4. / 19:00

E. Bryll, K. Gärtner: Maľované na skle Štátne divadlo, www.sdke.sk

Bratislava Od 5. 4. do 18. 4. Finisáž výstavy: 18. 4. / 17:00

Sławik a Antall. Hrdinovia troch národov

Bratislava 11. 4. / 17:30

Katynský masaker – cesta k pravde

Bratislava 11. 4. / 19:30

Smolensk

Bratislava 12. 4. / 17:30

Knižnica blízko nás: Holokaust a Spravodliví v popkultúre

Košice 13. 4. / 9:00, 10:30 15. 4. / 14:30, 16:30 17. 4. / 9:00

M. Guśniowska: O rytierovi bez koňa Bábkové divadlo, www.bdke.sk

Trnava 16. 4.

Poľský deň na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity


Bratislava 17. 4. / 17:00

Nezávislí / Poľskí grafici zo zbierky SNG

Bratislava 17. – 21. 4.

Visegrad Film Forum 2018

Bratislava 18. 4. / 17:00

Maďarské srdce

Nitra 18. 4. / 18:30 19. 4. / 18:30

Povolanie pápež Divadlo Andreja Bagara, www.dab.sk

Bratislava 19. 4. / 18:00

Mojše Band

Bratislava 24. 4. / 17:00 Banská Bystrica 25. 4.

Prof. Czesław Brzoza: Tvorenie centrálnej vlády po roku 1918

Bratislava 25. 4. / 17:00

Polslovo: Marián Grebáč

Žilina 25. 4. - 4. 5.

Apokalypsa 20. storočia

Bratislava 26. 4. / 17:00

Diskusný večer ÚPN: Obnova gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku


Sławik a Antall. Hrdinovia troch národov Bratislava Od 5. 4. do 18. 4 Finisáž výstavy

18. 4. / 17:00

Maďarský inštitút Štefánikova 1 www.pozsony.balassiintezet.hu/sk

Výstava Sławik a Antall. Hrdinovia troch národov: poľského, maďarského a židovského prezentuje príbeh poľsko-maďarského priateľstva dvoch hrdinov druhej svetovej vojny – Henryka Sławika a Józefa Antalla st., ktorí sa počas piatich rokov starali o desiatky tisíc utečencov a zachránili niekoľko tisíc Židov. Poliak H. Sławik napokon položil svoj život za túto pomoc a bol zavraždený v nemeckom nacistickom tábore Mauthausen. Ich cesty sa stretli na jeseň roku 1939 v jednom z poľských utečeneckých táborov pri Miskolci. Utečenec Henryk Sławik nadviazal kontakt s Józsefom Antallom st., riaditeľom IX. oddelenia v rezorte vnútra, ktorý sa pripravoval na úlohu vládneho splnomocnenca pre záležitosti vojenských utečencov. Pri príležitosti finisáže výstavy sa uskutoční aj projekcia filmu Maďarské srdce. Viac na: www.polinst.sk.


Katynský masaker – cesta k pravde Bratislava 11. 4. / 17:30

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.polinst.sk

Na jar 1940 funkcionári sovietskeho NKVD zavraždili Poliakov väznených v špeciálnych táboroch v Kozielsku, Starobielsku a Ostaszkówe, ktorí sa stali vojnovými zajatcami po sovietskom útoku na Poľsko 17. septembra 1939 a obsadení východného územia Poľska Sovietskym zväzom. Bola to vražda, ku ktorej sa Sovietsky zväz nepriznával, a snažil sa zabrániť pravde o nej až do apríla 1990. O tomto masakri a ceste k hľadaniu pravdy bude hovoriť na diskusii Dr. Joanna Żelazko z Oddelenia vedeckého výskumu poľského Inštitútu národnej pamäti – Výboru pre stíhanie zločinov proti poľskému národu v Lodži. Druhým expertom bude slovenský historik a vedúci Katedry histórie na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave prof. Róbert Letz, ktorý sa sústredí na percepciu katynskej vraždy v Československu a na Slovensku. Diskusiu bude moderovať Marcela Masariková. Stretnutie sa bude konať pri príležitosti 78. výročia katynského masakru. ti duja e v pr i

Po

inštitút ho u ké

och Po tor ľs es


Smolensk Bratislava 11. 4. / 19:30

Kino Mladosť Hviezdoslavovo nám. 18 www.polinst.sk

Film mapuje ťaživú udalosť zo dňa 10. apríla 2010, keď poľské vládne lietadlo Tu-154 havarovalo pri ruskom meste Smolensk. Na palube bol vtedajší poľský prezident Lech Kaczyński spolu s 95-člennou delegáciou najvyšších štátnych predstaviteľov, ktorí spoločne leteli do Ruska uctiť si pamiatku obetí vojnového masakru v Katyni. Nikto po havárii neprežil. Snímka sa snaží rekonštruovať príčinu tragédie formou pátrania novinárky, ktorá postupne odhaľuje nové a doposiaľ skryté informácie. Smolensk bol posledným filmom nedávno zosnulého režiséra Antoniho Krauze. Projekcia filmu Smolensk sa bude konať pri príležitosti 8. výročia katastrofy.


Knižnica blízko nás: Holokaust a Spravodliví v popkultúre ti duja e v pr i

Po

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.polinst.sk

inštitút ho u ké

Bratislava 12. 4. / 17:30

och Po tor ľs es

Otvorením nových priestorov čitárne a knižnice Poľského inštitútu sa začínajú cyklické štvrťročné tematicky zamerané stretnutia. V apríli sa uskutoční prezentácia poľských a zahraničných historických komiksov venovaných téme holokaustu a záchrany Židov počas druhej svetovej vojny, ako aj prvkom či motívom šoa a pomoci Židom v umeleckých žánroch ako sú street art či populárna hudba v Poľsku.


Poľský deň na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity

Trnava 16. 4.

Právnická fakulta Trnavskej univerzity Kollárova 1 www.bratyslawa.msz.gov.pl/sk/

V rámci dní susedských krajín organizovaných Právnickou fakultou Trnavskej univerzity sa uskutoční aj Poľský deň, ktorý bude tento rok venovaný 100. výročiu znovuzískania nezávislosti Poľska. Študenti a prednášajúci si vypočujú prednášky Dr. Juraja Marušiaka, Dr. Dušana Segeša či prof. Bogdana Szlachtu o historickom kontexte a súvislostiach znovuzískania poľskej štátnosti. Zároveň sa v tento deň uskutoční na Právnickej fakulte otvorenie výstavy s názvom Józef Piłsudski, štátnik Poľska a Európy, ktorú si bude možné pozrieť do 15. mája 2018. Organizátorom podujatia je Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave a Právnická fakulta Trnavskej univerzity.


Nezávislí / Poľskí grafici zo zbierky SNG ti duja e v pr i

och Po tor ľs es

Po

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.polinst.sk

inštitút ho u ké

Bratislava 17. 4. / 17:00

Výstavou Nezávislí si Poľský inštitút v Bratislave pripomína 100. výročie znovuzískania nezávislosti Poľska, prezentuje diela zakladateľa poľskej grafickej školy drevorytu Władysława Skoczylasa (1883 – 1934) a jeho dvoch žiakov Pawla Stellera (1895 – 1974), Tadeusza Cieślewského (1895 – 1944) zo zbierok Slovenskej národnej galérie. Obdobie pôsobenia dnes známych poľských grafikov a maliarov sa viaže k dejinám medzivojnového Poľska a dokazuje tak vplyv politickej nezávislosti na umenie. Výstava prezentuje vizuálne príťažlivé, tematicky rôznorodé grafické prístupy kľúčových osobností poľskej grafiky. V súčasnom pohľade fascinujú diela príťažlivou vizualitou, precíznou prácou s grafickou tlačou, ktorá je už v dnešnej dobe pomerne ťažko dosiahnuteľná. Fascinujúce sú aj reminiscencie na históriu mýtizovanú v národných kultúrach Poľska aj Slovenska na príklade „jánošíkovskej tematiky“, zároveň na históriu vecnú v prípade témy pohľadov na veduty Varšavy ako dokumentácie zaniknutého urbánneho sveta. Tento rok Poľsko žije oslavami stého výročia nadobudnutia nezávislosti. Výstavná zápožička zo Slovenskej národnej galérie zároveň pripomína 25 rokov poľsko-slovenskej spolupráce.


Výstava je súčasťou osláv znovuzískania nezávislosti Poľska a programu: niepodlegla.gov.pl. Kurátorka: Ivana Moncoľová Vstup na vernisáž iba na pozvánky.

POĽSKO STÉ VÝROČIE ZNOVUZÍSKANIA NEZÁVISLOSTI

Władysław Skoczylas (1883 – 1934): Pochod zbojníkov, 1920, drevoryt na papieri, 28 x 30,8 cm (zo zbierky Slovenskej národnej galérie)


Visegrad Film Forum 2018 Bratislava 17. – 21. 4.

Filmová a televízna fakulta VŠMU Svoradova 2 www.visegradfilmforum.sk

Visegrad Film Forum (VFF) je medzinárodná networkingová a vzdelávacia platforma pre začínajúcich filmových profesionálov, ktorú organizuje občianske združenie Boiler v spolupráci s Filmovou a televíznou fakultou VŠMU. Tohto roku sa VFF zúčastnia aj študenti Fakulty rádia a televízie Krzysztofa Kieślowského Sliezskej univerzity v Katoviciach, ktorí predstavia svoje filmové diela. Hlavným hosťom tohtoročného festivalu bude Sławomir Idziak, vynikajúci poľský filmový kameraman, režisér a scenárista a autor záberov vo filme Tri farby. Modrá (rež. Krzysztof Kieślowski), ktorý otvorí VFF (17. 4. / 19:00). S. Idziak bude tiež viesť 5-dňový workshop zameraný na vizuálnu dramaturgiu pričom bude mať tiež verejnú prednášku (18. 4. / 10:00). Na VFF zavíta aj významný poľský dokumentarista Marcel Łoziński – 20. 4. / 16:00 návštevníci najskôr uvidia jeho film Všetko sa môže stať (39 min.), a následne si vypočujú aj jeho verejnú prednášku. Po nej bude o 19:30 nasledovať projekcia snímok: Happy End (17 min.), 89 mm od Európy (12 min.) a Tonia a jej deti (57 min.).


Maďarské srdce / rež. Grzegorz Łubczyk Bratislava 18. 4. / 17:00

Maďarský inštitút Štefánikova 1 www.pozsony.balassiintezet.hu/sk

Projekcie dokumentárneho filmu Maďarské srdce (rež. Grzegorz Łubczyk, 2012, 63 min.) a diskusie po filme sa zúčastní aj jeho režisér a zároveň bývalý poľský veľvyslanec v Maďarsku Grzegorz Łubczyk. Snímka sa zaoberá priateľstvom Poliakov a Maďarov na príklade pomoci počas druhej svetovej vojny, keď poľským utečencom pomáhali nielen elity a katolícka cirkev, ale celá maďarská spoločnosť. Počas druhej svetovej vojny cez Maďarsko prešlo 120 tisíc utečencov vrátane veľkého počtu vojakov. Čiastočné boli rozmiestení tiež na území dnešného Slovenska. Na Ministerstve vnútra bolo dokonca vytvorené špeciálne oddelenie č. 21, ktoré sa malo postarať o poľských vojakov, a na čele ktorého stál veľký priateľ Poľska plk. Zoltan Balo. Film zasadzuje príbeh spolupráce a priateľstva Henryka Sławika a Józsefa Antalla st. do širšieho kontextu.


Mojše Band

ti duja e v pr i

Po

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.mojseband.sk

inštitút ho u ké

Bratislava 19. 4. / 18:00

och Po tor ľs es

Na 19. apríla pripadá 75. výročie vypuknutia Povstania vo Varšavskom gete (19. apríla 1943). Židia začali nerovný boj za život a česť. Pri tejto príležitosti sa uskutoční koncert židovskej hudby v podaní kapely Mojše Band, ktorá predstaví autorské interpretácie originálnych klezmer skladieb od židovských skladateľov zo Slovenska a Poľska. Kapela počas svojej existencie odohrala desiatky sólových celovečerných koncertov v kluboch, koncertných pódiách a synagógach. Na koncerte v Poľskom inštitúte vystúpi v zložení: Michal Paľko (cimbal, spev; vyštudoval hudobnú kompozíciu na Hudobnej akadémii v Krakove), František Kubiš (spev) a Jakub Stračina (kontrabas). Vstup iba na pozvánky.


Tvorenie centrálnej vlády po roku 1918 Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.polinst.sk

Banská Bystrica 25. 4.

Fakulta prírodných vied Univerzita Mateja Bela Tajovského 40 www.umb.sk

POĽSKO STÉ VÝROČIE ZNOVUZÍSKANIA NEZÁVISLOSTI

Po

ti duja e v pr i

Bratislava 24. 4. / 17:00

inštitút ho u ké

och Po tor ľs es

V apríli pokračuje cyklus populárno-náučných prednášok vedeckých pracovníkov Inštitútu histórie Jagelovskej univerzity v Krakove o najvýznamnejších osobnostiach, udalostiach a jednotlivých procesoch histórie Poľska v 20. storočí. V apríli Prof. Czesław Brzoza priblíži proces tvorenia centrálnej vlády roku 1918. Na prelome októbra a novembra 1918 totiž v Poľsku existovalo niekoľko centier, ktoré sa uchádzali o právomoci centrálnej vlády. Návratom brigádneho generála Józefa Piłsudského do Varšavy však jednotlivé strediská potvrdili zvrchovanú pozíciu Varšavy a J. Piłsudského ako náčelníka štátu. Napokon 16. novembra 1918 Józef Piłsudski poslal jednotlivým štátom depeše o vzniku nezávislého poľského štátu. Prednášky sú súčasťou osláv znovuzískania nezávislosti Poľska a programu Niepodległa.pl.


Po

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.polinst.sk

inštitút ho u ké

Bratislava 25. 4. / 17:00

och Po tor ľs es

ti duja e v pr i

Polslovo: Marián Grebáč

Autorský cyklus Dušana Juneka pokračuje aj v roku 2018. V apríli privíta redaktora, moderátora a autora zábavných relácií Slovenského rozhlasu Mariána Grebáča. Ako spisovateľ vydal Marián Grebáč knihu Genius loci – Túry podľa literatúry o miestach, ktoré inšpirovali vznik pozoruhodných literárnych diel. V knihe autor pátra po príčinách ich magickej príťažlivosti zachovanej v povestiach a legendách, v ktorých sa skrýva história osídľovania krajiny, jej pretvárania a využívania pri poskytovaní obživy i ochrany pred nepriateľmi či iným nebezpečenstvom.


Apokalypsa 20. storočia Žilina 25. 4. - 4. 5.

Úrad ŽSK Komenského 48 www.bratyslawa.msz.gov.pl/sk/

Veľvyslanectvo Poľskej republiky spolu s Poľským inštitútom a Žilinským samosprávnym krajom organizujú v priestoroch ŽSK výstavu prác Mariana Kołodzieja, väzňa č. 432 koncentračného tábora Auschwitz, s názvom Apokalypsa 20. storočia. Vernisáž výstavy sa uskutoční za účasti p. Leszka Soczewicu, veľvyslanca Poľskej republiky v Slovenskej republike, a Eriky Jurinovej, predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja. Výstava potrvá do 4. mája.


Diskusný večer ÚPN: Obnova gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku Bratislava 26. 4. / 17:00

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.upn.gov.sk

Tradičný cyklus diskusných večerov, ktoré organizuje Ústav pamäti národa, predostrie na aprílovom stretnutí tému rekonštrukcie gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. V roku 1950 boli všetci gréckokatolícki veriaci pričlenení k Pravoslávnej cirkvi, čo znamenalo faktickú likvidáciu Gréckokatolíckej cirkvi v Česko-Slovensku. Až počas tzv. Pražskej jari bola v roku 1968 Gréckokatolícka cirkev vládnym nariadením obnovená. Mená diskutujúcich budú známe v priebehu apríla na stránke ÚPN.

ti duja e v pr i

Po

inštitút ho u ké

och Po tor ľs es


POZÝVAME DO KRAKOVA... NEUSTÁLE!


Jar, teplejšie a dlhšie dni nabádajú k ďalším výletom. Už mnohokrát sme písali o zaujímavých výstavách a udalostiach konajúcich sa v Krakove. Pozývame vás navštíviť bývalé hlavné mesto Poľska aj v apríli tohto roka, pretože okrem pamiatok a zaujímavostí odporúčame zájsť aj do tamojších múzeí, kde na vás čakajú výstavy, ktoré stoja za to. Dve zaujímavé expozície uvidíte v Národnom múzeu. Prvá z nich nesie názov Teraz komiks. Je to vôbec prvá výstava, ktorá komplexne prezentuje históriu poľského komiksu – od konca 19. storočia až do súčasnosti. Najdôležitejší hrdinovia, najzaujímavejšie príbehy, najlepší poľskí autori a umelci, originálne kresby, figúrky a ďalšie doplnky s tematikou komiksových postáv. Nájdete tam aj postavy známe na Slovensku, ako napríklad Kapitána Klossa či profesora Filutka z Przekroju. Väčšina exponátov pochádza zo súkromnej zbierky Wojciecha Jamu. Výstavu sprevádza bohatý program komiksových workshopov a prednášok. Táto naozaj farebná a veselá výstava bude otvorená do 22. júla 2018. Expozícia Na druhej strane veci. Poľský dizajn po roku 1989 ukazuje evolúciu poľského úžitkového dizajnu po roku 1989.


Aké zmeny spôsobila v rámci poľského dizajnu transformácia? Ako sa poľskí tvorcovia zapojili do svetových dizajnérskych prúdov? Je možné hovoriť o poľskej škole dizajnu? Oblečenie a obuv, nábytok a domáce vybavenie, hračky a mnoho, mnoho iných predmetov každodenného úžitku, ktoré navrhli poľskí dizajnéri. Ide o dôležitú výstavu pre pochopenie nielen poľského súčasného umenia, ale aj poľskej spoločnosti a jej potrieb. V krakovskom Národnom múzeu od 6. apríla do 19. augusta 2018. Historické múzeum mesta Krakova v staromestskom dome Hipolitovcov prezentuje do 10. júna výstavu Čipka – tradícia – reaktivácia. Ide o bohatú prezentáciu čipkárskeho umenia, teda remesla, ktoré je úzko späté s krakovským meštianstvom. Okrem originálnych čipiek – starých, ale aj moderných – výstavu obohacujú početné obrazy či fotografie s motívom čipky. Zaujímavou časťou výstavy je predstavenie techniky vytvárania čipiek, napríklad slávnej Štátnej školy čipkárstva v Zakopanom. Na výstave uvidíte čipky, ktoré nosila slávna herečka Helena Modrzejewska, navrhnuté Karolom Kłosowským a ocenené na


výstave Art Deco v Paríži v roku 1925, ale aj čipky vytvorené po druhej svetovej vojne napríklad pre potreby hnutia Mladého Poľska či súčasných celebrít. Odporúčame navštíviť Múzeum poľského letectva, kde si môžete pozrieť expozíciu Jeden z mála – Karol Pniak. Výstava je venovaná poľskému stíhaciemu esu, vynikajúcemu akrobatickému pilotovi, účastníkovi Bitky o Anglicko, členovi slávneho Skalského cirkusu – tímu poľských stíhačov bojujúcich v roku 1943 v Severnej Afrike. Výstava potrvá do 20. apríla. Pozývame vás v apríli do Krakova! Teraz komiks: http://mnk.pl/wystawy/teraz-komiks Na druhej strane veci: http://mnk.pl/wystawy/z-drugiej-stronyrzeczy-polski-dizajn-po-roku-1989 Čipka – tradícia – reaktivácia: http://www.mhk.pl/wystawy/ wystawa-koronka-tradycja-reaktywacja Karol Pniak: http://www.muzeumlotnictwa.pl/index.php/aktualnosci/szczegoly/465


Poľský inštitút v Bratislave Nám. SNP 27 | P. O. Box 153 814 99 Bratislava +421 2 544 32 013 +421 2 544 32 030 program.bratislava@instytutpolski.org

fb: PolskyInstitutBratislava tw: @PLInstitutBrat

www.polinst.sk Poľský inštitút v Bratislave je pre verejnosť otvorený nasledovne: pon.-štv. 9:30 – 17:00 | piat. 9:00 – 15:00 Všetky zmeny vyhradené. Na všetky podujatia v Poľskom inštitúte je vstup voľný, ak nie je uvedené inak.


Władysław Skoczylas (1883 – 1934): Jánošík (zo zbierky Slovenskej národnej galérie)

Profile for Poľský inštitút v Bratislave

Program apríl 2018  

Program apríl 2018  

Advertisement