a product message image
{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade
2 minute read

NAUKA

AI jako pierwsza ostrzegła przed epidemią

To algorytm sztucznej inteligencji wykrył pandemię koronawirusa jeszcze zanim ostrzeżenie wydało WHO. System BlueDot przeszukuje dane dostępne w sieci internetowej i w ten sposób jest w stanie przewidzieć rozprzestrzenianie się chorób.

9 stycznia Światowa Organizacja Zdrowia podała do publicznej wiadomości informacje o nowej epidemii grypy niewiadomego pochodzenia w Chinach. Jako źródło nowego wirusa przyjęto targ owoców morza w Huanan. To właśnie z tym miejscem byli powiązani pierwsi zdiagnozowani pacjenci. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób informację ujawniło kilka dni wcześniej, a dokładnie 6 stycznia. Ale pierwsza była kanadyjska platforma monitorowania zdrowia BlueDot, która na ten temat wiadomość wysłała już 31 grudnia 2019 roku.

BlueDot to algorytm oparty na systemie sztucznej inteligencji, którego zadaniem jest ostrzeganie przez zagrożeniami epidemiologicznymi. Przeszukuje on obcojęzyczne źródła informacji, w tym te o zdrowiu roślin i zwierząt czy dane dotyczące zakupu biletów lotniczych, w ten sposób identyfikując zagrożenie i przewidując jego ekspansję.

A w przypadku zagrożeń epidemiologicznych, jak koronawirus, czas ma ogromne znaczenie. Wiemy już, że władze Chin zareagowały za późno, próbując zataić informacje o chorobie. Gdyby podjęto odpowiednie działania od razu, być może udałoby się zapobiec dalszej migracji choroby na kolejne kontynenty i kraje. Tego jednak z całą pewnością dziś nie można powiedzieć – wirus mógł infekować ludzi na tygodnie zanim pierwsze testy wykazały jego istnienie. Przed algorytmem trudno jednak ukryć informacje, które pojawiają się w różnych miejscach sieci internetowej. To mogą być dyskusje na forach internetowych, pierwsze lokalne doniesienia o zakażeniach, dyskusje o nietypowych

Mapa opracowana przez Uniwersytet Johna Hopkinsa (USA) jest najpopularniejszym narzędziem pozwalającym obserwować rozwój epidemii.

zjawiskach chorobowych. Nie czerpie on jednak informacji z mediów społecznościowych, gdyż to źródło informacji jest mało precyzyjne i wiarygodne. Za to analizuje dane o zakupie biletów lotniczych i na tej podstawie wie dokładnie, do jakich krajów będą podróżowali zarażeni pacjenci, czyli gdzie choroba zostanie przeniesiona dalej.

Kamran Khan, założyciel i prezes BlueDot, system stworzył w 2014 roku. Dziś firma zatrudnia 40 pracowników, a program oparty na uczeniu maszynowym analizuje wiadomości w 65 językach, ma dostęp do danych linii lotniczych i doniesień o epidemiach zwierząt. W 2003 roku Khan pracował jako specjalista chorób zakaźnych w Toronto, w czasie gdy w Chinach wybuchała epidemia SARS. To było impulsem do opracowania narzędzia do lepszego nadzoru epidemiologicznego. Naukowiec przyznaje również, że kiedy system AI wykryje zależności wskazujące na ryzyko epidemii, dalsze analizy przejmują epidemiolodzy, którzy weryfikują wnioski wyciągnięte przez algorytm z naukowego punktu widzenia. Następnie raporty są wysyłane do instytucji zdrowia publicznego i klientów rządowych. 

» Algorytm AI przewidział też wybuch epidemii wirusa Zika na Florydzie. «

This story is from: