Page 1

září/September 2021 

65. ročník

12  ←  Rozhovor

Martin Kyšperský 4

Story: Vizuální smog

8

Masaryk v Brně

72

Where in Brno


obsah — editorial Obsah:

Dobrý den, Brno. 4 Story: Vyhrát nad vizuálním smogem? Agresivní reklama v Brně a postup města 8 Flashback: Masarykovy brněnské stopy Vztah Masaryka studenta a prezidenta k Brnu 12 Rozhovor: Martin Kyšperský S hudebníkem a hercem nejen o novém filmu Marťanské lodě 16 Kulturní servis Přehled nejzajímavějších akcí na září

44 Město Poradíme, kam si zajít v zářijovém městě

KAM, nebo niKAM? Jste také zvědaví, co nám letošní podzim přinese? Chceme být pozitivní a zapomenout na loňské zklamání. Po rozjetém létě jsme čekali našlapanou podzimní sezónu a zatím přišel tvrdý lockdown. Přesto věříme, že bude KAM jít. Stále však platí, co kdysi prohlásil režisér Woody Allen: „Chceš-li rozesmát pánaboha, řekni mu své plány.“ Přes všechny optimistické výhledy zůstáváme v napjatém očekávání. Dost fatalismu. V září se na nás valí doslova kulturní tsunami. Doufám, že se potkáme na některé z desítek akcí, které naleznete na následujících stránkách… Zářijové vydání otevíráme článkem o vizuálním smogu. Dusí nás agresivní reklama? Kdy zmizí z Brna nelegální billboardy? Jaké kroky podniká město? Předkládáme vám průřez problematikou i různé názory na ni a budeme rádi, když se k diskuzi připojíte na našich sociálních sítích. Do historie se tentokrát podíváme za Tomášem Garriguem Masarykem, zvláště pak na jeho mladá léta spjatá s Moravou a Brnem a na jeho oficiální prezidentské návštěvy v moravské metropoli. Studia na místním prestižním

německém gymnáziu pomáhala budoucího prezidenta v lecčem formovat, ačkoli skončila poměrně divoce. K článku přidáváme i krátký přehled nejzajímavějších návštěv následujících prezidentů a významných státníků ze zahraničí. K rozhovoru jsme přizvali Martina E. Kyšperského, hudebníka, textaře, frontmana kapely Květy a také příležitostného herce. Povídali jsme si o snímku Marťanské lodě, v němž hraje hlavní roli spolu s Eliškou Křenkovou a který vtrhne do kin již v průběhu září. Dvě speciální rubriky tohoto čísla jsou věnovany józe a vzdělání, nalistujte je pro tipy a doporučení, kde si zacvičit nebo se naučit, co jste dosud neuměli. Nemůžeš ulovit KAM? Sleduj nás na instagramu #kam_where nebo si nás předplať a každý měsíc najdeš magazín spolu s dárkem ve své poštovní schránce.

David Tieku šéfredaktor

56 KAM na jógu Jógová studia v Brně

58 KAM za vzděláním Speciální rubrika o vzdělávání

62 TIC Turistické informační centrum zve do káznice i do Kina Art

70 Mimo Brno Vinobraní a burčák v plném proudu

72 Where in Brno What to do in Brno in September!

Každý měsíc objevujeme ta nejzajímavější místa a akce, abychom vás o nich mohli informovat na stránkách časopisu KAM v Brně a našich sociálních sítích. Váš tým Pocket media. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

Sledujte nás on-line: @kambrno

issuu.com/pocketmedia4

@kam_where

www.planetabrno.cz

Planeta Brno

3


Vyhrát nad vizuálním smogem? Vizuální smog můžeme charakterizovat jako agresivní reklamu ve veřejném prostoru, kterou na rozdíl od reklamy televizní či webové nemůžeme „vypnout“. Znepřehledňuje pro nás prostředí, v němž se pohybujeme, a znehodnocuje atmosféru města. Dusí nás v Brně reklama? A pokud ano, kdo veřejný prostor pročistí?

4


story Hlavní je vůle Problematiku vizuálního smogu v Brně i dalších městech se od roku 2015 snaží dostat do povědomí politiků i veřejnosti grafická designérka Veronika Rút Fullerová. Tématu se věnovala už ve své diplomové práci, pro Brno-střed následně vytvořila Manuál dobré praxe reklamy a označování provozoven, který slouží jako návod pro obchodníky i úředníky schvalující reklamu na území městské části. Téma vzbudilo velký zájem odborníků, médií i občanů a v letech 2015–2018 na základě spolupráce Fullerové s městem a dalšími subjekty došlo například k regulaci podoby restauračních zahrádek nebo odstranění některých reklam nebezpečných pro chodce z území Městské památkové rezervace. I proto je Brno v boji s vizuálním smogem o něco napřed před ostatními městy, které se agresivní reklamu na svých ulicích také rozhodly řešit (např. Praha), a jejichž zástupci se jezdí do moravské metropole inspirovat.

Co se týče designu provozoven, záleží dle Fullerové na vůli a vizi samotného obchodníka. „Úředníci jsou vždycky trochu pozadu. A není to jen o tom ukázat nejlepší a nejhorší případy, protože mezi tím je velká šedá zóna,“ vysvětluje designérka.

Strategie neexistuje Větším problémem je podle ní outdoorová reklama a billboardy, které na některých místech ve veřejném prostoru nemají co dělat. V posledních letech však jak diskuze, tak aktivita města stran vypořádání se s vizuálním smogem poněkud vyšuměla. „Ucelená strategie zatím neexistuje, ale chceme do řešení vizuálního smogu do budoucna zapojit i odborníky z Kanceláře architekta města. Chceme dále omezovat reklamu na nosičích ve vlastnictví Dopravního podniku města Brna, především se jedná o veřejný prostor kolem hlavního nádraží a dalších přestupních uzlů,“ uvedl 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík. Jaký je pohled lidí pořádajících akce a tvořících jejich propagaci? Zeptali jsme se brněnského promotéra Petra Vídeňského. „Billboardy? Ano, ale na takových místech, kde to dává smysl a nenabourává násilně architekturu města,“ hodnotí Vídeňský. „Nevadí mi ani obří bigboardy na fasádách domů, ale opět – někde to dává smysl a někde je to za hranou… Vadí mi osvětlené reklamní plochy, které svití do oken lidem a domácnostem.“

Kdo s tím co? A kdy s tím někdo něco? Podstatou problému je však podle Fullerové velkoplošná reklama umístěná bez povolení. „Nelegálních billboardů je podle policie 50–60 %. Což devalvuje ty legální,“ vysvětluje Fullerová. Kdo má řešení nelegální reklamy na starosti teď? „K odstraňování nepovolených reklamních zařízení na území města Brna je oprávněn nejen Magistrát města Brna, Odbor dopravy, ale také Krajský úřad Jihomoravského kraje, Ministerstvo dopravy a v některém případě i příslušné městské části,“ vysvětluje Hladík s tím, že v první fázi je třeba zjistit vlastníka nelegálního reklamního zařízení. Pokud se to podaří, pak je do 7 dnů vyzván k jeho odstranění, k čemuž je mu poskytnuta lhůta 5 dnů. V případě, že vlastník výzvu neuposlechne, do 15 dnů je prostřednictvím Brněnských komunikací zajištěno zakrytí a následná likvidace zařízení. Podle Fullerové nastavený systém není dost represivní a proces trvá moc dlouho, mnohdy přitom pokulhává právě v tom ohledu, že není jasné, které reklamy jsou nelegální. „Existuje občanská iniciativa Přidej se a strhni to, která radí lidem, jak poznat nelegální reklamu a na vlastní triko ji odstranit. Ale občan by neměl být nucen tímto způsobem pečovat o něco, co má dělat samospráva nebo státní správa, tohle je ten servis za který platí daně,“ tvrdí Fullerová a dodává, že řešením by mohl být QR kód umístěný na všech nosičích.

↑ Pro srovnání s úvodní fotkou článku – taková to bývala hala. Věříme, že pod nánosem reklamy se ještě někde skrývá tato budova vystavěná v letech 1971–1982 dle návrhu architekta Ivana Rullera. Foto: Miloš Budík ← Hokejová hala nebo reklamní poutač? DRFG aréna, dříve hala Rondo (a brzy zřejmě Winning Group aréna – kvůli změně majitele), je jedním z míst, na kterých je velkoformátová reklama Brňany dlouhodobě nejkritizovanější. Foto: Pocket media/Monika Hlaváčová

5


Projděte se s námi po Brně v následující fotoreportáži. Kde je ráj vizuálního smogu? Na kterých místech je reklama nebezpečím pro řidiče? Odkud v nejbližších měsících zmizí? A konečně, která místa, provozovny a domy jdou naopak v práci s vizuální prezentací příkladem?

Dole vs. nahoře. Největší kontrast mezi historickými budovami a vizuálně výraznou reklamou pokrývající jejich spodní patra v centru města najdete na Masarykově ulici. Když se navíc přidá výrazná dopravní i pěší vytíženost v nejvíce exponovaných hodinách, může se z této spojnice mezi hlavním nádražím a náměstím Svobody poněkud točit hlava. Jaký názor na Masaryčku máte vy? Dejte nám vědět na našich sociálních sítích.

Z mostů a zábradlí. Z Brna má aktuálně zmizet asi stovka reklam z městského majetku, většinou jde o bannery na mostech a zábradlích. „V současně době probíhají přípravné a podkladové činnosti. Jelikož jsou nájemní smlouvy uzavřeny na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 3 měsíce, budou nájemní smlouvy ukončeny k 31. 12. 2021,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

6

Oči patří na silnici. Podle dopravní policie představují billboardy a další outdoorová reklama u silnic nebezpečí jednak kvůli splývání s dopravním značením a jednak kvůli odvádění pozornosti řidičů. Na křižovatce u nově zrekonstruovaného autobusového nádraží Zvonařka jsou billboardy dle stavebního úřadu právě v procesu odstranění.

A co před 100 lety? Snímek Masarykovy ulice vyfocený kolem roku 1900 jasně ukazuje, že reklama není v historickém centru žádnou novinkou. Co se změnilo, jsou použité materiály a kvalita řemeslného zpracování poutačů. I tenkrát však město problém vizuálního smogu, ač ne pod tímto pojmenováním, řešilo, první regulace reklamy pochází již z roku 1906.


story

Více informací o vizuálním smogu on-line:

@kambrno

@kam_where

planetabrno.cz

Filip Živný editor KAM

Výloha město zdobící. Mnoho výloh nejen v centru Brna přesvědčuje o tom, že komerční prezentace může být přínosem pro firmy i město. Projekt Výloha roku pak propojuje obchodníky s designéry v soutěži o nejlepší spolupráci, v roce 2020 získala první místo dle odborné poroty prodejna Hůlkárna.cz s instalací od Nikoly Logosové (foto David Korsa), veřejné hlasování vyhrála výloha Nadace Veronica s instalací od studia HRANA.

Ruku v ruce. Relativně čerstvá úprava přízemí budovy na Jánské ulici 1 ukazuje, jak může vypadat historický dům v případě sjednocení značení provozoven – jejich výstrčí i firemních nápisů – přičemž uvnitř výloh se každý obchodník věnuje vlastní prezentaci. Podobných případů v centru Brna nenajdeme mnoho, měly by dle vás přibývat?

Zahrádky bez výjimek. Nová pravidla pro podobu restauračních zahrádek z roku 2017 (a zvláště pak zrušení četných výjimek z těchto pravidel v roce 2018) výrazně přispěla k estetičtějšímu vzhledu centra Brna. Zahrádky bez plotů, pódií a podest (tam, kde nemají opodstatnění v přílišném sklonu povrchu) i různobarevných slunečníků a markýz v rámci jedné provozovny tak fungují jako příklad smysluplné regulace.

Zateplit, překreslit. Zeď sokolovny na Tomkově náměstí, odhalená při bourání vedlejší budovy, jasně ukazuje, že výrazná reklama na brněnských domech není žádnou novinkou. Tyto různobarevné reklamy pochází zřejmě z 30. let minulého století a husovičtí sokolové si přejí je zachovat – po zateplení budovy malířská firma vytvoří na fasádu přesnou repliku. Foto: Erik Měkyna, Spolek Brno-sever

A co plakáty? Evropská města (např. Krakov) zavádí jednotný design nosičů i pravidla pro velikost plakátů na nich vylepených. V Brně jsou ve stejném designu např. válce na náměstí Svobody. „Sjednocení designu výlepových ploch by mi nevadilo co do technického rázu. Regulace velikosti plakátu by mi přišla mimo. Já sám jsem vyznavačem různorodosti a mám rád překvapení i ve formátu plakátu,“ míní promotér Petr Vídeňský.

7


Masarykovy brněnské stopy

President Osvoboditel T. G. Masaryk na pivovarsko-sladařské výstavě v Brně r. 1929. Z nabízeného korbele piva se nenapil, pouze olíznul prst namočený v pěně a řekl: „Brr, to je hořké.“ Foto: z dobového tisku

Návštěvy následujících prezidentů Edvard Beneš Ve funkci: 1935–1938 a 1945–1948

Nejvzpomínanější návštěvou prezidenta Edvarda Beneše v Brně je dozajista ta počínající 12. květnem roku 1945. Beneš se v Brně zastavil na cestě z exilu do Prahy, původně se chtěl zdržet jen jednu noc, nakonec zůstal až do 16. května. Pamětníci vzpomínají na bouřlivé vítání prezidenta osvoboditele na k prasknutí nacpaném Dominikánském náměstí i na jeho následný projev, který se zařadil k Benešovým nejznámějším.

8

Klement Gottwald Ve funkci: 1948–1953

První brněnský projev Klementa Gottwalda jako prezidenta Československa se uskutečnil v červenci 1948 na hlavním nádraží. Jistým způsobem byl však první komunistický prezident v Brně přítomen dlouhá léta. Před Bílým domem, přesně v místech, kde byste dnes našli sochu Jiřího Marka nazvanou Mim, od roku 1983 stála Gottwaldova socha, v roce 1990 byla převezena do depozitáře Muzea města Brna.

Ludvík Svoboda Ve funkci: 1968–1975

Komunističtí prezidenti v 50.–80. letech Brno navštěvovali zvláště u příležitosti strojírenského veletrhu či obhlídky místních továren. Z běžného standardu se vymyká návštěva Ludvíka Svobody v červnu 1968, při níž prezident prohlásil, že „se v Brně necítí jako doma, ale prostě doma,“ a obdržel od předsedy národního výboru Oldřicha Vaverky stříbrný klíč symbolizující čestné občanství.


flashback 16. září uplyne přesně 100 let od první oficiální návštěvy prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Brně. S moravskou metropolí je však Masarykův život spojen ve více průsečících, včetně jeho čtyřletého studia na zdejším německém gymnáziu. Jak se do Brna dostal? Proč z gymnázia po absolvování kvinty odešel? Jak probíhaly jeho oficiální prezidentské návštěvy? A kteří další českoslovenští a čeští prezidenti či zahraniční státníci napříč historií se procházeli brněnskými ulicemi? Hodonín–Mutěnice– Čejkovice–Čejč–Hustopeče… Brno! Spíše než otázka, kde Masaryk v dětství bydlel, se nabízí dotaz, kde nebydlel. Narodil se v Hodoníně 7. března roku 1850 (jako místo narození nelze vyloučit ani nedaleké Kopčany, ve kterých žili rodiče jeho otce Josefa). V roce 1852 se rodina

Václav Havel Ve funkci: 1989–1992 a 1993–2003

První cestu do Brna jako československý prezident podnikl Václav Havel 15. 1. 1990, na náměstí Svobody promluvil před více než padesátitisícovým davem. Už před sametovou revolucí však Brno navštěvoval jako dramatik, nad Zelným trhem dnes najdeme uličku Václava Havla, na Kapucínských terasách, kam se rád chodil projít, pak lavičku Václava Havla sestávající z dvou křesel u kulatého stolu, jehož středem prorůstá strom.

krátce přestěhovala do Mutěnic, následoval návrat do Hodonína, stěhování do Čejkovic, kde malý Masaryk prožil předškolní léta, a dočasné bydlení v nedaleké Čejči. V září 1861 nastoupil jedenáctiletý Tomáš na německou reálku do Hustopečí, kde bydlel u svého strýce z matčiny strany. Po reálce se vypravil do Vídně, aby se vyučil uměleckým zámečníkem, za necelý rok se vrátil do Čejkovic, kde se nejdříve učil kovářem a posléze nastoupil jako učitelský praktikant na tamní obecné škole. Na jaře roku 1865 úspěšně zvládl přijímací zkoušky na prestižní německé gymnázium v Brně – škola sídlila v nové secesní budově na Komenského náměstí, dnes Hudební fakulta JAMU. Masaryk se okamžitě uvedl jako mimořádně nadaný žák s talentem pro humanitní předměty a jazyky, kromě němčiny, kterou znal již z Hustopečí, si osvojil také francouzštinu, latinu a řečtinu (sám později studoval i angličtinu, ruštinu a polštinu). Na finančně náročné studium si vydělával jako domácí učitel, mohl tak brzy uživit i bratra Ludvíka, který se k němu v Brně připojil.

Změna jména a konec brněnských studií S Masarykovými studentskými léty strávenými v Brně je svázáno i počeštění jeho příjmení. Jak později vyprávěl příteli Janu Herbenovi: „Uvědomění národního jsem neměl, až na gymnasiu. Tehdy, asi v kvintě, zašel jsem si do Hodonína pro křestní list a po úradě s páterem Sátorou jsem se rozhodl, že po česku mám psát Masaryk a ne Masarik.“ Proč po ukončení kvinty 

Václav Klaus Ve funkci: 2003–2013

Prezident Václav Klaus navštívil za dobu trvání úřadu Brno několikrát, v roce 2006 slavnostně otevíral nový terminál letiště Tuřany a jmenoval rektory tří brněnských univerzit, v roce 2011 se pak zúčastnil otevření privátní chirurgické kliniky SurGal Clinic a ve stejném roce obdržel od VUT čestný doktorát. Ještě jako předseda vlády pak v roce 1992 na zahradě vily Tugendhat podepsal dohodu o rozdělení Československa.

Che Guevara v Brně vyzkoušel traktor unifikované řady 3011. Foto: Emil Bican

Zahraniční státníci Nejen Masaryk a další čeští prezidenti se procházeli Brnem – zahraniční hlavy státu a další politicky významné osobnosti město navštívily napříč historií mnohokrát, vzpomeňme například pětidenní pobyt Napoleona v Místodržitelském paláci po bitvě u Slavkova. V roce 1964 se přijel na Mezinárodní strojírenský veletrh podívat Nikita Sergejevič Chruščov, první tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu. O 4 roky dříve přivítal brněnský strojírenský podnik ZKL kubánskou hospodářskou delegaci vedenou prezidentem národní banky a pozdějším ministrem průmyslu komandantem Ernestem Che Guevarou. Rok 1996 znamenal v tomto ohledu pravděpodobně největší událost vůbec – do Brna přijela britská královna Alžběta II. Když přeskočíme do tohoto tisíciletí, nelze nevzpomenout na setkání 15 prezidentů zemí střední, jižní a východní Evropy, které se uskutečnilo v roce 2007.

Miloš Zeman Ve funkci: 2013–?

Miloš Zeman přijel v úřadě prezidenta do Brna celkem pětkrát, přičemž poslední návštěva se konala na podzim 2017 při příležitosti třídenní cesty po jižní Moravě, prezident na ní chválil brněnské vysoké školy a výborné víno. Do moravské metropole se měl vrátit znovu v září loňského roku, kvůli zlomenině ruky však na doporučení lékařů cestu odložil. Zatím se zdá, že na neurčito.

9


flashback

← Prezident Masaryk při návštěvě brněnského výstaviště v roce 1928. Výstavě, nad níž měl prezident patronát, kromě modelu mamuta na fotografii vévodila také Masarykova socha v nadživotní velikosti. Foto: z archivu brněnského výstaviště

né maturitě se bývalý policejní ředitel svým vlivem zasloužil i o to, že Masaryk nemusel na vojnu.

28 dělových salv

odešel studovat z Brna do Vídně? Tato změna nebyla tak docela dobrovolná a roli v ní hraje, podle jedné z verzí vyprávěných později Masarykem, náboženství. Když právě v ročníku kvinta Masaryk přemýšlel nad svým postojem ke katolickým principům na škole, oznámil místnímu katechetovi, že si nepřeje chodit dále k pravidelné svaté zpovědi. Protože katecheta si se vzpurným mladíkem nevěděl rady, nahlásil jej řediteli gymnázia. Ten Masarykovy názory nepochopil, dokonce jej rozezlily do té míry, že chtěl mladíka uhodit. Nato však budoucí první československý prezident uskočil ke kamnům, vzal do ruky pohrabáč a namířil jej na svého představeného s výkřikem: „Neopovažujte se!“ Když ředitel přivolal na pomoc školníka a přikázal mu Masaryka vyvést, ten nejprve namířil pohrabáč i na něj, pak jej demonstrativně odhodil do uhláku a z místnosti vyšel sám. Příhoda, jaká neměla v té době v našem školství obdoby, mohla znamenat konec Masarykových studií v celém Rakousku.

10

Zatímco navštěvoval v Brně gymnázium, bydlel Masaryk postupně na třech místech. U Josefa Kmenta v domě č. 12 na nynější Lidické, u J. Theimera v domě č. 153 na dnešní České, poslední rok pak žil v podnájmu u Augustina Solonického v domě č. 28 v dnešní Francouzské ulici. Naštěstí si však právě finančně vypomáhal doučováním syna brněnského policejního ředitele Le Monniera, jenž nad ním držel ochrannou ruku. Mladík tak mohl dokončit na brněnském gymnáziu ročník a poté přestoupil na prestižní Akademické gymnázium ve Vídni, kam byl Le Monnier v listopadu 1869 přeložen a vzal jej s sebou. Po úspěšně slože-

Kladný vztah Masaryka k Brnu přetrval i přes výše popsaný, poněkud dramatický odchod z města. Jako prezident nově vzniklé republiky moravskou metropoli několikrát navštívil, připomeňme si alespoň návštěvu první a poslední. Poprvé již ve funkci přijel Masaryk 16. září 1921 v 16 hodin, a to vlakem na hlavní nádraží. Nutno podotknout, že prezidentova náklonnost k městu byla opětována, při příjezdu ho ze Špilberku zdravilo hned 28 dělových salv. Kromě průjezdu městem v automobilu po trase Masarykova–náměstí Svobody–Česká–U solnice (Solniční)– Husova–Joštova–Lažanského náměstí (dnes Moravské náměstí) k budově Zemské správy politické prezident navštívil představení opery Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany v městském divadle, další den se pak pozdravil na brněnské technice s představiteli všech místních vysokých škol. Zajímavá je i poslední oficiální cesta prezidenta Masaryka do Brna, jež se uskutečnila 22. června roku 1930. Masaryk přijel ze Židlochovic na výstaviště, aby si prohlédl výstavu Anthropos v pavilonu Morava. Provázel ho její autor profesor dr. Karel Absolon, se kterým se prezident setkal již o dva roky dříve u vykopávek v Dolních Věstonicích. Na večerní recepci v budově Zemské správy politické na Lažanském náměstí pak Masaryk Absolonovi slíbil příspěvek půl milionu korun na výzkum o původu člověka. Dnes nám prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Brně připomíná kromě Masarykovy univerzity, ulice Masarykovy a Masarykova okruhu například i socha v nadživotní velikosti od Vincence Makovského, stojící od roku 2000 před budovou Lékařské fakulty Masarykovy univerzity na Komenského náměstí. Filip Živný editor KAM v Brně Více fotek a prodloužený Flashback sledujte on-line:

@kambrno

@planeta_brno

www.planetabrno.cz


12


rozhovor

Hrdinové Marťanských lodí mají společnou žízeň po životě, říká Martin Kyšperský Film Marťanské lodě, natáčený v Brně a v Norsku, má premiéru 9. září, do kin vtrhne o týden později. Hlavních rolí se chopili Eliška Křenková a Martin Kyšperský, který v autobiografickém příběhu hraje sám sebe. S brněnským hudebníkem a hercem jsme si povídali nejen o filmu samotném, ale i o poslední desce kapely Květy, spolupráci s Lenkou Dusilovou a inspiraci v brněnských zákoutích.

Martin E. Kyšperský je nejznámější jako frontman brněnské kapely Květy, která funguje od počátku tohoto tisíciletí, dává o sobě ale vědět i sólovými deskami, spoluprací s dalšími muzikanty a hudbou pro divadlo či film. Je autorem pohádkové knížky Za Aničkou kolem světa či výboru básní a snů Ztracení kamarádi. Jako herce jste ho mohli vidět například v seriálu Trpaslík či komedii Přes prsty. ← „Kdyby bylo Brno hudební žánr, tak by bylo crossover,“ usmíval se Martin Kyšperský u rozhovoru nahrávaného na Malé Americe. Poslechněte si jej na našem YouTube či Spotify kanále Planeta Brno. Foto: Pocket media/ Monika Hlaváčová

Hudebník, skladatel, textař, frontman kapely Květy, producent, spisovatel, herec… Neděláš toho, Martine, trochu moc? Tu otázku si teď v létě pokládám. Protože některé dny bych se rád třeba jen válel u vody, ale je těžké takové dny najít. Na druhou stranu zase nemám rád, když někdo kňourá, že se mu takový život nelíbí. Já myslím, že je to dobrý život. Jezdím pořád hrát nebo zkouším nebo na něčem dělám, ale nemusím chodit ráno do práce. Byl tvůj cíl stát se činným v tolika oblastech, nebo se to nabalilo po cestě? Já jsem jen zvědavý a docela hravý, takže když se naskytne možnost zkusit něco nového, jdu do toho. A pokud to nedopadne jako fiasko, tak se potom třeba podobné nabídky opakují. Sešli jsme se na Malé Americe, protože tento prostor se objeví ve filmu Marťanské lodě, v němž hraješ hlavní roli a který má premiéru v Brně už 9. září. Můžeš nám o tom filmu něco říct? Je to lovestory, v níž s Eliškou Křenkovou hrajeme milence. Točil se na dvou místech – v Brně a na norském ostrově asi hodinu a půl od Osla. A to proto, že je to film autobiografický a rekonstruuje události, které se staly asi před šesti lety, zabývá se vztahem Alenky Černé a mě. Původně jsem byl požádán jen o dodání námětu, protože Alenčin příběh zaujal producenty filmu. Ale jak proces postupoval, zjistili, že chtějí mít příběh co nejvěrnější – tak, jak se doopravdy stal. Požádali proto o spolupráci režiséra Jana Foukala, který už měl za sebou jeden film (takový polodokument jménem Amerika o klukovi a holce, co spolu jdou

Filip Živný editor KAM

trampovat do lesa) a Honza mě poprosil, jestli bych šel na konkurz na sebe samého. Tak došlo k tomu, že jsme vytvořili film v této podobě, ačkoli mezi tím bylo ještě hodně debat a vývoje scénáře, snímek vznikal téměř tři roky. Scházeli jsme se s Honzou a později i s Eliškou, pilovali jsme scénář, zkoušeli scény a dialogy… Viděl jsem film několikrát, v různých fázích dokončení včetně úplného finále, a pokud to ze své pozice můžu soudit, je moc pěkný. Kdyby ses nehrál ty, kdo by tě hrál? Koho bys viděl na roli sebe samého? O tom jsem nepřemýšlel, nevím. Já v tom filmu hraju hudebníka, a i kdyby postavu hrál herec, který si to řemeslo osvojí, nevím, jestli by to bylo ono. Často u podobných filmů trpím, působí to na mě divně, vím, že ten nástroj drží jako prase cvičky a dívám se na to nerad. Možná by mě bavilo, kdyby mě hrál někdo, kdo se hudbou zabývá. Teď ale nechci, aby to působilo dojmem, že film je nějaký muzikál – scény s hudbou jsou pro něj důležité, ale zabírají hodně malou plochu děje. Upoutávku provází píseň Jablka, kterou si často pouštím a působí na mě náladou, kterou očekávám i od filmu samotného… Nedá mi to nezeptat se, jestli použité písničky vznikly přímo pro film, nebo už existovaly dříve? Je to různé. Ve filmu se objevuje směs hudby, jsou tam už hotové písně od jiných lidí a kromě muziky pro smyčce a sbory, kterou k filmu dělal Albert Romanutti z kapely Bert & Friends, jsou tam také mé písničky z různých období. Některé dokonce vznikly pro dívku, o které film je, ale některé byly starší. 

13


Sbírka je pro film takový talisman. Jeden z důkazů o žízni po životě, kterou hlavní postavy mají. Dělají různé věci a jedna z těch věcí je právě psaní poezie. Člověk chce skočit do studené vody, člověk chce být na slunci, člověk chce jít pařit do klubu a člověk si chce sednout, soustředit se na slovo. Stěžejní píseň Jablka, která je původně úplně o něčem jiném, se do snímku dostala tak, že Honza Foukal mě chvíli předtím, než jsme natáčeli danou scénu, požádal, ať mu zahraju ukázky nějakých písniček, co by se do ní mohly hodit. A z nich si pak vybral právě Jablka. To byla šťastná náhoda, teď si tam nedokážu představit žádnou jinou. Stejnojmenná básnická sbírka Marťanské lodě se skládá z básní tvých a Aleny Černé – nakolik samotné básně inspirovaly film? Sbírka je pro film takový talisman. Jeden z důkazů o žízni po životě, kterou hlavní postavy mají. Dělají různé věci a jedna z těch věcí je právě psaní poezie. Člověk chce skočit do studené vody, člověk chce být na slunci, člověk chce jít pařit do klubu a člověk si chce sednout, soustředit se na slovo a psát básně. Když to dělají dva lidi spolu, je to ještě něčím zvláštnější, mají takové spiklenectví. Proto je název sbírky Marťanské lodě zároveň emblémem toho vztahu. Ještě k tvému hraní. Pár zkušeností už za sebou máš, v menších i větších rolích. Jsi nervózní, když jdeš před kameru? Adekvátně. Není to paralyzující, z jiných věcí jsem daleko nervóznější. Po mně se nechce, abych hrál Othella nebo nějaké složité role mimo svou životní zkušenost. Většinou hraju takové zvláštní týpky, spíš figurky. Třeba v Marťanských lodích byl důraz na to, abychom hráli co nejcivilněji. Eliška je na to velmi šikovná, zvládá rejstřík od vypjatých situací až po takový klid, kdy má člověk vlastně pocit, že nehraje. Na plátně jsme my dva pořád spolu, bylo tedy třeba, aby ta dvojice nebyla neústrojná, museli jsme hodně ladit. Ladit v tom smyslu, že Eliška mi pořád říkala, abych ubral a nepřehrával.

14

Vaše nejnovější album Květy Květy jsem slyšel třikrát v různých podmínkách a pokaždé to byl jiný zážitek. Když uděláš písničku, máš v hlavě, jestli to je písnička do klubu, která bude znít skvěle naživo, nebo jestli to je písnička, kterou se má člověk obestřít v samotě? Já vyrostl na formátu alb. Když se někdo narodil třeba v roce 2000 a žije odmalička v digitálním světě, tak si podle mě spíš pouští jednotlivé písničky nebo nějaký výběr různých platforem. Já vždycky poslouchal celé desky na vinylu nebo na kazetě a mám hrozně rád tu dramaturgii. Takže nepřemýšlím ani tak o tom, kde to člověk bude poslouchat, ale spíš jak jdou písně po sobě, že mají mít nějaké tempo… Když pak už album trochu znám, mění se pro mě v krajinu, po které chodím, z písniček jsou barvy, tvary, hory. A na to je super myslet při sestavování desky.

Dá se to stejné říct o celé kariéře kapely? Že by měla vyprávět nějaký příběh? To se podle mě děje vždy, ale nedá se to úplně naplánovat. Že by si člověk řekl – teď budeme mít tři roky skvělý, pak bude dva roky propad… Spíš to osud vždycky namíchá sám. Ale je to hrozně zajímavé, rád si o kapelách čtu. Jsou, stejně jako třeba divadelní soubory nebo jiné skupiny lidí, co spolu tvoří, něco jako rodiny. Na začátku si je vyberete, protože s nimi chcete hrát. Ale potom s nimi žijete, jste na nich v určitém smyslu závislí a na jednu stranu je milujete, ale zároveň jich máte plný zuby. Láska a alergie. Dočetl jsem se, že deska Květy Květy vznikala celá v kulisách Brna. Zněla by stejně, kdyby vznikala někde jinde? Má na tebe místo, kde píšeš písně, velký vliv?


rozhovor

← Pro film Marťanské lodě i novou desku Květů je podle Martina Kyšperského důležité prostředí Brna. Foto: Pocket media/Monika Hlaváčová

pěšky a občas mě něco napadne, tak se zastavím a zapíšu si verš nebo frázi. Takže tam musí být místo, kde zrovna jsem. Kdybych měl dost disciplíny, abych každé ráno vstával a chodil psát do lesa, myslím, že by to byly jiné písničky. Která místa ve městě jsou pro tebe nejinspirativnější? Mám spoustu oblíbených kaváren. Pak mám rád Kraví horu, tam je taková kostelní věžička, co vypadá jako na Divokým západě. Mám strašně rád Lužánky, líbí se mi, kolik lidí je tam v létě šťastných. Super jsou místa, kde se dá koupat, třeba Chrlice, lom v Rudici, Blansko (které hraje důležitou roli v Marťanských lodích). Během korony jsem zjistil, že se mi líbí postindustriální část Brna směrem na jih, kolem Svratky a Svitavy. Kdyby Brno bylo hudební žánr, jaký by to byl? Kdyby bylo Brno hudební žánr, tak by bylo crossover. Možná že pro některého mého kamaráda by bylo jazz a pro jiného hardcore, ale já to cítím takhle.

Mám rád Kraví horu, tam je taková kostelní věžička, co vypadá jako na Divokým západě. Pak Lužánky, líbí se mi, kolik lidí je tam v létě šťastných. Během korony jsem zjistil, že se mi líbí postindustriální část Brna směrem na jih, kolem Svratky a Svitavy. Určitě ano. Hodně odkazuju na moje kamarády, které mám většinou tady. A je tam taky hodně věcí, co mě napadá při chůzi – když to aspoň trochu jde, snažím se přemisťovat po městě

Kromě své tvorby a repertoáru pro Květy píšeš i s dalšími lidmi, v poslední době ses jako textař podílel například na oceňované desce Lenky Dusilové Řeka. Je v těch písničkách něco z tebe, nebo se snažíš spíš naladit na člověka, pro nějž texty píšeš? Dřív jsem Lence psal na už hotovou hudbu a ona mi texty připomínkovala na dálku. U Řeky jsme ale zjistili, že Lenka už ví, o čem deska má být, má i ten pocit, ale nemá vůbec konkrétní slova. Byl to dlouhý proces, poslala mi dema, pak se tři roky nic nedělo. Poté jsme se náhodně potkali na ulici a dohodli se, že na tom začneme dělat. Mám Lenku rád, je to má blízká kamarádka a myslím, že rozumím tomu, o co se snaží. A dost si toho vážím, protože je poctivá a pečlivá. Ale sedět s někým v pokoji a dělat texty, to je velmi obnažující. Slyšíš hudbu, napíšeš verš, se kterým jsi spokojený… a Lenka přijde a řekne, že se jí to vůbec nelíbí. V tu chvíli nesmí mít prostor moje ego, kdybych ho pustil do hry, tak se sbalím a jdu. Namísto toho se zeptám – a co bys ráda? A Lenka řekne, že by chtěla, aby tam byl ten pocit osamělosti, co má, když tohle a tohle. Tak si znova pustíš tu hudbu, naskočí ti jiná věta. Pomalu jsme se prosévali k tomu, co ona

cítila. Vlastně jsem byl takový sparing partner, boxer, co drží rukavice a někdo do nich mlátí. Ale bylo to super, Lenka je opravdu mimořádná žena. Film vyjde v září, co je tvůj další projekt? Včera jsem mluvil s Honzou Prušinovským, který bude točit v Brně, a chtěl, abych hrál postavu proktologa. Musel jsem si zjišťovat, co je to za lékaře. Ale to je víceméně taková zábava. Jsem uprostřed práce na desce Alenky Pohlové, je hrozně šikovná jako autorka a interpretka vlastních písní. Její album, na němž jsem dělal aranže, by se teď mělo domíchat a na podzim vyjít. Pak jsem napsal písničky na novou desku. Které budou fungovat a které ne, to nevím, protože je ještě nikdo neslyšel, ale mám v ně důvěru. A písničkář Honza Jeřábek mi při náhodném setkání v Praze říkal, že by chtěl nějaké písně nahrát a měl bych to dělat já. Je to tři měsíce a už jsme o tom nemluvili, tak jsem zvědavý, jestli to v něm pořád je. Protože já si to pamatuju a jsem na to připravený. Minule při rozhovoru jsi mi k poslechu doporučil Martinu Trchovou, která je skvělá. Koho bys mi doporučil dnes? Když jsme u Martiny Trchové, my jsme takoví kamarádi na e-mailu, posílá mi svoje nápady na texty, já jí k tomu připisuju svoje pocity. Vznikla tak dokonce jedna písnička i s videoklipem, vyšla na desce Šťastné a osamělé a moc lidí ji neslyšelo, takže bych chtěl tento náš krásný vánoční duet doporučit. A jinak si určitě poslechni kapelu Nauzea Orchestra, jsem z nich úplně nadšený. Je to boží ve všem. Super texty, perfektní zvuk, skvěle hrající kapela, zábavný poselství. Protože se náš časopis jmenuje KAM v Brně, poslední záludná otázka zní – kdybych přijel poprvé do Brna a měl víkend na jeho prozkoumání, kam bys mě poslal? To záleží, jak to má kdo rád. Třeba Eliška Křenková mi říkala, že byla poprvé ve vile Tugendhat a bylo to tam tak krásný, že u toho plakala. A určitě bych lidi poslal do lomu Hády, nahoru na ten vysílač. Baví mě procházet se tam lesem a v určité chvíli se vynořit buď nad reliéfem Brna nebo se jinou cestou dostat ke ztraceným kolejím, kde to taky vypadá hrozně dobře. Takže v Brně bych tě poslal nad Brno. Rozhovor ve formě podcastu a další fotky on-line:

@kambrno @kam_where planetabrno.cz

Planeta Brno

15


KAM do divadla Divadlo Husa na provázku navazuje na sezónu minulou a chystá dvojsezónu s ponechaným názvem Brave new man. Od 10. do 13. září na diváky čekají inscenace nazkoušené „do šuplíku“ během covidu, ale také bohatý doprovodný program.

Inscenace Raději zešílet v divočině, premiéra 10. září. Foto: Divadlo Husa na provázku

Nová divadelní sezóna přináší nádech svobody Zářijové dny ohlašují kromě konce léta také stále trochu nejistou divadelní sezónu. Doufáme, že v následujících dnech a měsících se opět zvednou opony a diváci zaplní hlediště. Ansámbly, které mohly v době lockdownu hrát tak akorát pro sebe, již netrpělivě vyhlíží návrat před milované publikum. Možnost kulturního a společenského zážitku přináší tolik potřebný nádech svobody. Brněnská divadla chystají řadu zajímavých inscenací, koncertů a doprovodných akcí. Svými počiny tak reflektují nejen dobu pandemie a člověka v ní, ale třeba také plíživě přítomnou změnu klimatu nebo stále více se skloňující téma identity lidského těla. Centrum experimentálního divadla, které pod sebou sdružuje Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo a Terén, nabízí v prvním školním měsíci intenzivní a rozmanitý program. Divadlo Husa na provázku navazuje na

16

sezónu minulou a chystá dvojsezónu s ponechaným názvem Brave new man. Od 10. do 13. září na diváky čekají inscenace nazkoušené „do šuplíku“ssssss během covidu, ale také bohatý doprovodný program. Sdílená přítomnost pro reflexi nedávné minulosti. Víkend zahájí premiéra inscenace Raději zešílet v divočině. Režisérka Anna Davidová společně s dramaturgem Martinem Sládečkem zpracovali knihy rozhovorů Aleše Palána s lidmi, kteří se rozhodli k životu v přírodě mimo civilizaci. HaDivadlo otevře novou sezónu 7. září premiérou scénické eseje

Moby Dick s podtitutem Jak nalézt řád v chaosu. Jedná se o audiovizuální spektrum obrazů z motivů plavby, lovu, smrti, trupu a industriální éry. Následně scéna z Alfa pasáže naváže sérií tří představení (10. 9., 14. 9. a 16. 9.) věnovaných všem, kteří se aktivně podíleli na překonání pandemie. Lidé z „první linie“ mají vstupenky za symbolickou cenu. Dramaturgická a produkční platforma Terén, jež nastoupila na místo Divadla U stolu, celoročně produkuje konceptuálně divadelní a hraniční umělecké projekty. Od 4. do 12. září se mohou zájemci v rámci třetí části výstavní série Spooky Butt zaměřit na aspekt tělesnosti a s ním spojené hrůzy. Zkoumání bude podrobena nikoli sociálnost tvořena jedinci, nýbrž společenství, které jedince vytváří. Divadelní novinky nabízí také Národní divadlo Brno, které 7. září v Mahenově divadle uvede premiéru Čechovova Racka, neumírající klasiky groteskně absurdního charakteru.

Barbora Olšanová Divadlo Husa na provázku


KAM do divadla

Pocta Pavlu Šmokovi

Činohra NdB je ve výborné kondici, říká režisérka Aminata Keita

Je to již pět let, co nás v osobě Pavla Šmoka opustila nezapomenutelná česká legenda choreografie. To bylo důvodem, proč se večer choreografií Pavla Šmoka objevil v loňském dramaturgickém plánu baletu – vzdát hold zásadnímu tvůrci české nezávislé taneční scény 2. poloviny 20. století. Zjasněná noc Arnolda Schönberga je programní skladba na motivy básně Richarda Dehmela. Šmok zasazuje toto mikrodrama těhotné ženy a jejího nového partnera do období 2. světové války a těsně po ní. Druhá část večera, Trio g moll, je dílem Bedřicha Smetany, ve kterém se skladatel vyrovnává se smrtí dcery Bedřišky. Pavel Šmok v něm se svou pověstnou muzikálností mistrně sleduje hudební tvar Tria, ale naléhavě vyjadřuje i myšlenkový a citový obsah skladby. Vrchol večera Stabat Mater, na hudbu 1. části stejnojmenného slavného oratoria Antonína Dvořáka, je zároveň jedním z vrcholů Mistrovy choreografické tvorby. (živ)

Choreografie: Pavel Šmok. Hudba: Arnold Schönberg, Bedřich Smetana, Antonín Dvořák. Kostýmy: Josef Jelínek, Jan Dušek. Foto: NdB

3/9

Zjasněná noc/Trio g moll/Stabat Mater Mahenovo divadlo Národní divadlo Brno www.ndb.cz

Čerwuiš zešílí v divočině Premiéra hry Čerwuiš o výpravě ke kořenům našich představ o vlastní vyspělosti proběhne v pátek 3. září v Divadle Husa na provázku. Přesně o týden později, tedy 10. září, se zde v rámci akce Brawe New Weekend odehraje další premiéra, a to dlouho očekávaného představení Raději zešílet v divočině. Praha roku 1908 a území indiánského kmene Čamakoků v paraguayském pralese. Cestovatel a lovec kaktusů Frič a jihoamerický indián Čerwuiš. Dobrodružství pikareskní dvojice jako zdroj haškovské rozvernosti a humoru i zpráva o potřebě poznávat jinakost. Inscenace Raději zešílet v divočině v režii umělecké šéfky Husy na provázku Anny Davidové pojednává o odchodu do divočiny jako o pokusu o nový začátek a radikální sebeurčení. O osobní či společenskou reformu. O vlastní utopii. O samotu. Co je to za civilizaci, ve které se knihy o útěku z ní stávají bestsellery? (bh)

Čím je hra Nikdo dramatika Ödöna von Horvátha (1901–1938) aktuální v dnešní době? Přináší několik silných témat, která se za současné společenské situace ještě zostřují – jedním z nich je téma nahraditelnosti člověka v systému. Ztráta postavení nebo změna společenské role způsobuje v našich životech zásadní zvrat, ale ne každý se adaptuje dostatečně rychle. Podobně těžkou situaci momentálně zažívá obrovské množství lidí, kterým do života zasáhla nemoc nebo důsledky vládních opatření, a tento přetlak vede k extremismu různého druhu. I o tom je inscenace – o krajních situacích. Navíc je to tragikomedie, což je příležitost pohlédnout na tyto situace také s humorem. Česká premiéra objevené hry ve vaší režii se uskuteční 2. září na prknech Reduty. Jaká je pro vás zkušenost pracovat se souborem Národního divadla Brno? Činohra NdB je ve výborné kondici a má silný umělecký tým i herecký soubor. Všichni, s kým jsem měla možnost spolupracovat, jsou inspirativní lidé a velcí profesionálové – díky tomu tam mohou vznikat skvělé věci. Bylo to intenzivní zkoušení a já z něj pořád dost čerpám.

Dominik Teleky coby Čerwuiš. Foto: Patrik Borecký

3/9 a 10/9

Čerwuiš a Raději zešílet v divočině Divadlo Husa na provázku Zelný trh 9, Brno www.provazek.cz

Kterým tématům byste se ráda ve svém divadelním působení do budoucna věnovala? Téma je něco, co hledám a nalézám v průběhu celého zkoušení. Se svým souborem například objevuji osobní témata konkrétního herce či herečky a rozvíjení těchto individuálních témat považuji za stejně podstatné, jako když se při práci na velké městské scéně orientuji více na společenské otázky přístupnější širokému okruhu diváků.

17


KAM do divadla

Premiéra Moby Dick „Jak nalézt řád v chaosu?“ Audiovizuální spektrum z motivů plavby, lovu, trupu, smrti, industriální éry. Melville, Diviš, Boudník. Dekompozice! V úterý 7. září proběhne v brněnském HaDivadle premiéra představení s názvem Moby Dick.

Pretty Woman & Bella Figura Česká premiéra romantického muzikálu Pretty Woman se uskuteční v Městském divadle Brno v sobotu 11. září. Druhou zářijovou premiérou je hořká komedie z pera cenami ověnčené francouzské autorky Yasminy Rezy s názvem Bella Figura. Ta se odehraje 25. září. Kdo by neznal film Pretty Woman? Jeho příběh upravený pro jeviště měl světovou premiéru v roce 2018 v Chicagu, odkud se záhy přesunul na Broadway. O tři roky později jej máme možnost zhlédnout u nás v Brně v režii Stanislava Moši. V představení Bella Figura autorka přesně analyzuje způsob života současníků ve středních letech. Jejich hlavním životním motivem je ukázat se všem okolo v tom nejlepším světle, a to za všech okolností. Užívají si všeho, jak jen mohou… Ovšem co se skrývá za vší tou krásou? (bh)

Další nejbližší reprízy hry Moby Dick se uskuteční 8., 17. a 18. září. Foto: HaDivadlo

„K ránu z 8. na 9. února měl jsem tísnivý sen: kolega z Akademie a nejhodnější člověk zařídil, abych byl promptně a bez odkladů odlifrován na nejtěžší myslitelnou psychiatrii. John se ještě jednou ve snu objevil a přinesl koženou brašnu. Byla v ní má poslední hypnotika. Ty ses narodil? Cos to učinil?“ Moby Dick. Jedna loď jménem Humanita. Kam pluje? Snídaně. Stěžeň. První večeře. Hierarchie posádky dobývající přírodu. Paluba. Jak udržet morálku? Kovář. Nástroje ovládání. Cetologie. Připoutaná ryba a volná ryba. Existuje ještě cíl? Režie této scénické eseje o temnotě se ujal Rastislav Ballek a dramaturgie Matěj Nytra. (bh)

7/9 v 19.30

Moby Dick HaDivadlo Alfa pasáž, Poštovská 8d, Brno www.hadivadlo.cz

18

Vivian z Pretty Woman v podání Hany Holišové. Foto: Městské divadlo Brno

11/9 a 25/9

Pretty Woman a Bella Figura Městské divadlo Brno Lidická 16, Brno www.mdb.cz

Věra Herečka Ivana Chýlková se představí coby Věra v Zelenkově ironické komedii, která je sondou do zábavního průmyslu a cynické doby, jež pokrytecky hlásá, že cynismus už není v módě. Příběh o výsluní a pádu ambiciózních jedinců bude k vidění v Divadle Bolka Polívky ve středu 29. září. Originální hra vás zavede do zákulisí zábavního průmyslu, kterému vládne neupřímnost, workoholismus a šílenství. Jedná se o modelový příklad ukazující, jak se úspěšná manažerka ve středních letech vedoucí castingovou agenturu propadne až na samotné dno. Atraktivitu velmi upřímné inscenace, jež vznikla v koprodukci s divadlem Studio DVA, udává kromě strhujícího výkonu Ivany Chýlkové také Bolek Polívka, Jana Stryková, Sabina Remundová, Petr Stach nebo režie, které se ujala Alice Nellis. Informace o vstupenkách a dalších reprízách najdete na webu uvedeném v patičce článku. (bh)

Věra: „Dřív jsem doma myla podlahu zadarmo, teď ji myju za peníze…“ Foto: Divadlo Bolka Polívky

29/9

Věra Divadlo Bolka Polívky Jakubské náměstí 5, Brno www.divadlobolkapolivky.cz


19 inzerce


KAM za hudbou V úterý 7. září si vás dovolím pozvat na koncert skupiny eLiška, která odívá lidové texty do moderní muziky. Po zhruba dvouleté pauze zahrajeme na zahrádce klubu Music Lab společně s kapelou Hungry Harleyers.

Kapela eLiška, Kateřina Křivánková, Markéta Brothánková, Tomáš Skalský. Foto Kaťa Trokhina

Za hudbou zve Kateřina Křivánková Můj hudební život je rozkročen mezi dva hudební žánry, a to jak posluchačsky, tak i interpretačně. První žánr by se dal pojmenovat jako indie či alternativa, druhým mým hudebním domovem je opera a klasická hudba. Snad vás moje tipy na brněnské produkce právě v těchto dvou žánrech navnadí. Začnu pozváním na klasické či operní produkce. Ve středu 1. září se na piazzetě před Janáčkovým divadlem odehraje open-air koncert Janáčkovy opery NdB pod taktovkou Marka Ivanoviće. V Janáčkově divadle proběhne v pátek 17. září zahajovací koncert sezóny Filharmonie Brno, která pod taktovkou Dennise Russella Daviese zahraje Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast. Tuhle „klasiku klasik“ zná snad každý, ale přiznejme si, kdo z nás ji slyšel naživo? Jelikož jsem aktivním členem souboru Ensemble opera Diversa, nesmím opomenout dvě hudebně-divadelní

26

produkce, které náš soubor v měsíci září odehraje. Budou to Labské horrorroperry Ondřeje Kyase a Pavla Drábka, které se uskuteční 13. září na nádvoří Filozofické fakulty v Brně. Ve druhé inscenaci si přijdou na své i děti. V pátek 17. září v rámci festivalu Polárkový dort v Divadle Polárka Diversa odehraje miniopery Městská strašidla, která řádí v dopravních prostředcích, městské zeleni nebo v nákupních centrech. Více o souboru a inscenacích se dozvíte na webu operadiversa.cz. Nyní ze soudku alternativní hudby. V úterý 7. září si vás dovolím pozvat

na koncert skupiny eLiška, která odívá lidové texty do moderní muziky. Po zhruba dvouleté pauze zahrajeme na zahrádce klubu Music Lab společně s kapelou Hungry Harleyers. Také doporučuji 15. září navštívit křest nového alba zpěváka ­Kittchena v brněnském Kabinetu MÚZ. V poslední zářijovou sobotu, 25. září, si můžete vybrat hned ze dvou velmi kvalitních produkcí. Milovníci jazzu by neměli minout koncert izraelského pianisty ­­Shaie Maestra, který se odehraje v Cabaretu des Péchés v Brně. Dále proběhne na Zahrádce Na Střeláku festival Mersey Gathering, tentokrát s hlavním hostem kapelou Tata Bojs – ti si z letošních Cen Anděl odnesli sošku v kategorii Skupina roku. Ke konci měsíce (27. září) můžete navštívit koncert skupiny Zrní v Mahenově divadle, na který se osobně velmi těším. Nehledě na hudební žánr, který preferujete, přítomnost diváka na živém koncertě je tou největší odměnou pro hudebníka. Proto je i v září přijďme podpořit!

Kateřina Křivánková zpěvačka, operní režisérka


KAM za hudbou

Mersey Gathering

Na Brno se vždy těším, říká Štefan Margita

Pokračování hudebního svátku Mersey Gathering, který vznikl nejen pro příznivce zaniklého brněnského klubu Mersey, proběhne poslední zářijovou sobotu na Zahrádce Na Střeláku. Tentokrát s kapelou Tata Bojs, kterou doplní Twin Soul Brothers, Beps’n’Johnnies, Bare Escape a Gloster 69. Pražská skupina Tata Bojs, kterou v roce 1988 založili Mardoša a Milan Cais, vydala své poslední a zároveň jubilejní desáté album s názvem Jedna nula na konci roku 2020. O jeho kvalitě svědčí kromě pozitivních recenzí hudebních kritiků také výhra Ceny Anděl v kategorii Skupina roku. Kromě výše zmíněných kapel na akci ve vnitřním prostoru zahrají i DJs, kteří vás roztančí až do ranních hodin. Nebude chybět Tom Holič, Pavel Bidlo, Javas, Koala, Elio nebo Vik. Více informací včetně line-upu a vstupenek naleznete na facebookové události na profilu uvedeném v patičce článku. (bh)

Skupina Tata Bojs zahraje 25. září v rámci festivalu Mersey Gathering na Zahrádce Na Střeláku. Foto: Salim Issa

25/9

Mersey Gathering 2021 Zahrádka Na Střeláku Pisárecká 7, Brno www.fb.com/www.mersey.cz

Kittchen (křest alba) + Jan Fic s kapelou

V čem jsou koncerty vašeho turné Intimity unikátní? Turné Intimity je unikátní v tom, že zazní domácí tvorba písní jenom od jednoho autora, zpěváka a skladatele Michala Kindla. Jak se vám spolupracuje s Michalem Kindlem, co na jeho písních vám imponuje? Písně, které napsal pro mě, jsou o životě, lásce, zklamání a jsou to písně, které vás navedou na správnou cestu. Spolupráce byla pro mne velice impozantní až famózní, u každé písně jsem si pohrál s textem, který autor napsal.

Po dlouhých šesti letech se fanoušci maskovaného kuchaře Kittchena dočkali nového alba, které vyšlo letos v květnu na den přesně deset let od jeho debutu Menu. Čtvrté album v řadě s názvem Puls pokřtí v Kabinetu MÚZ ve středu 15. září za účasti kytaristy a bluesmana Jana Fice s kapelou. Na albu Puls pracovali kromě Jakuba ­Königa také Tomáš Neuwerth s elektronickým producentem a multiinstrumentalistou Aid Kidem. „Když se v březnu 2020 všechno zavřelo, vyrazili jsme s Tomášem a Aid Kidem na chalupu do Jeseníků a během necelého týdne natočili základy celé desky. Dopředu jsme toho záměrně moc připraveného neměli, cílem bylo vytvořit co nejvíce věcí společně. Na stejné místo jsme se vrátili ještě dvakrát a na konci toho praštěnýho roku bylo album připravené. Je zase dost jinačí než desky předtím, ale pořád Kittchen,“ říká König ke vzniku čerstvé desky. (bh)

Štefan Margita, operní pěvec, tenor, se z operního světa poprvé vydá do světa šansonu! Pro svoje fanoušky si tentokrát připravil více než hodinový koncert plný zcela nových písní. Turné Intimity, o kterém jsme si s oblíbeným zpěvákem povídali, bude mít letos na podzim a zkraje nového roku 2022 celkem 24 zastávek, jednou z nich bude i brněnské Sono Centrum (19. 10.).

Máte nějaké zajímavé či kuriózní zážitky z koncertování v Brně? Na Brno se vždy těším, zažil jsem u vás krásné koncerty a představení v opeře a hlavně máte úžasné publikum. Těšíme se na vás. Kittchen alias Jakub König. Foto: Tereza Kunderová

15/9 ve 20.00

Kittchen (křest alba) + Jan Fic s kapelou Kabinet MÚZ Sukova 4, Brno www.kabinetmuz.cz

27


KAM za hudbou

Zahájení 10. sezóny Bacha na Mozarta! ve velkém stylu V jubilejní 10. sezóně oblíbeného brněnského cyklu Bacha na Mozarta! půjde o hodně. O oslavu kulatého výročí i o udržení existence cyklu. Pomůže Adam Plachetka i Bach s Mozartem. A pozor – koncerty začínají v 19 hodin!

Zrní v divadle! Jeden z dalších koncertů pětičlenné kapely Zrní na netradičních místech proběhne v brněnském Mahenově divadle v pondělí 27. září. Jejich poslední zde pořádaný koncert postavil na nohy celý sál, doporučujeme tedy s koupí vstupenek neotálet. Magická atmosféra zaručena. Kladenská kapela Zrní, jež letos slaví výročí dvaceti let své existence, spojuje rock, pop, folk i elektronickou hudbu. Svůj debut Voní vydala až po osmi letech svého působení, průlomovou se však stala deska Soundtrack ke konci světa z roku 2012, na které mimo jiné vyšla i jedna z jejích nejznámějších písní Hýkal. Díky tomuto albu byla skupina poprvé nominována na několik hudebních cen. V loňském roce Zrní vydalo své nejnovější album Nebeský klid, na jehož vydání spolupracoval i slovenský producent Pjoni a Ondřej Ježek. Více informací o koncertu a vstupenkách naleznete na webu uvedeném v patičce článku. (bh)

Kapela Zrní letos oslavila výročí své dvacetileté existence. Foto: Hrajeme do oken

27/9 v 19.00

Zrní Mahenovo divadlo Malinovského náměstí 1, Brno www.ndbrno.cz

Telemannův Soudný den už 22. září na Petrově. Foto: Czech Ensemble Baroque

Vize Posledního soudu z pera vrcholného barokního tvůrce ve čtyřaktovém oratoriu, duchovní hudba z benátského dómu sv. Marka, nonsensová vokální polyfonie na aragonském královském dvoře, vánoční atmosféra, jak ji prožívali kantoři českých a moravských kůrů, hvězdně obsazené italské oratorium prvního z trojice velkých vídeňských klasiků, vokální program spojující autory napříč staletími a souboj baroka a klasicismu v dílech dvou jedinečných osobností, otců zakladatelů cyklu Bacha na Mozarta! – to je 8 koncertů jubilejní 10. brněnské koncertní sezóny Czech Ensemble Baroque, jejíž zahajovací koncert se uskuteční 22. září na Petrově. A nepůjde o nic menšího než o magické divadlo a strhující koncert v jednom: Telemannův Soudný den. (red)

22/9 od 19.00

Telemann: Soudný den Zahajovací koncert 10. sezóny Bacha na Mozarta! Katedrála na Petrově www.bachanamozarta.cz

28

Písňový recitál Richarda Nováka Jméno basisty Richarda Nováka bylo a stále je již několik desetiletí nerozlučně spjato s brněnskou kulturní scénou. Za léta působení v Janáčkově opeře NdB se tento pěvec zapsal do povědomí několika generací milovníků vážné hudby. V divadle Reduta se představí 24. září a poté ještě jednou v prosinci. Tento zářijový koncert, který bude zároveň oslavou devadesátin bývalého sólisty brněnské opery, jenž byl jejím členem po 38 let, bude věnován jeho milované písňové tvorbě. Za klavírního doprovodu Ivana Klánského zde zazní písně Roberta Schumanna a Johannese Brahmse. V prosinci se pak uskuteční Slavnostní koncert, kde Richard Novák a jeho hosté Pavla Vykopalová, Peter Berger a Jiří Brückler připomenou slavné italské a české opery, v nichž Richard Novák jedinečným způsobem ztvárnil basové role. Doprovázet je bude orchestr a sbor Janáčkovy opery NdB.(bh)

Basista Richard Novák letos na podzim oslaví své životní jubileum. Foto: Jakub Arathan Slabák

24/9 v 19.00

Písňový recitál Richarda Nováka Divadlo Reduta Zelný trh 4, Brno www.ndbrno.cz


29 inzerce


KAM za hudbou

Spolek Hausopera pokračuje v Trilogii pro město

Rašínova sledovat, jak se hraje Poslední pólo. V nostalgické opeře o zlomeném srdci, černém svědomí a odpuštění dostaly po boku tří odvážných vokalistů v plavkách prostor také půvabné akvabely. Dílo skladatele Marka Ivanoviće a libretisty Josefa Škarky vzbudilo velký mediální i posluchačský zájem atraktivním prostředím, osobitým zpracováním námětu i využitím specifické akustiky plaveckého bazénu. Autory dvou dalších novinek Věčná slečna Bledá a Hra o Malinu jsou v prvním případě Markéta Dvořáková společně s Ivem Medkem, druhou z nich zkomponoval Lukáš Sommer, libretistou zůstává osvědčený Josef Škarka. Šplouchání vody a dlouhý dozvuk Posledního póla vystřídá vůně kávy a šustění čerstvě vytištěných stránek, přičemž do hudby a snové atmosféry občas pronikne strohá realita.

Plošný zákaz představení se zpěvem v říjnu 2020 zhatil finále operního projektu Trilogie pro město. Spolku Hausopera je ale letos opět do zpěvu. Plánuje uvést dvě krátké opery spjaté s významnými funkcionalistickými památkami Brna, které ukážou zevšednělá místa, kde se běžně popíjí káva nebo listuje knihami, v novém světle a kontextu. Dvojice představení začne 17., 18. a 19. září 2021 vždy v 19 hodin v Zemanově kavárně a cukrárně, odkud se po první části všichni přesunou do nedalekého Knihkupectví Michala Ženíška. Na své si přijdou soustředění ctitelé současné hudby i náhodní kolemjdoucí, kteří dosud považovali operu za exkluzivní žánr přístupný pouze náročnému, poučenému publiku. Šplouchání vody vystřídá vůně kávy V roce 2018 se posluchači ochotně přezuli do žabek, aby mohli u bazénu lázní

17–19/9 od 19.00 Díky za to, v jak skvělých prostorech se může akce odehrávat, patří Tomáši Zemanovi a Michalu Ženíškovi. Foto: Marek Olbrzymek

Trilogie pro město Zemanova kavárna, Knihkupectví Michala Ženíška www.hausopera.cz

Zahajovací party semestru

Foto: Filharmonie Brno

Novou filharmonickou sezónu zahájí Má vlast Do své čtvrté sezóny ve funkci šéfdirigenta a uměleckého ředitele Filharmonie Brno Dennis Russell Davies vstoupí se Smetanovou Mou vlastí, základním veledílem české symfonické hudby, výjimečným i v mezinárodním kontextu. Celý cyklus šesti symfonických básní zaznívá dnes mnohem méně často než před časem. To ovšem nijak nesnižuje jeho aktuální význam, který si jeho geniální hudební obsah dokázal vždy najít; naopak, právě sporadičtější provozování podtrhuje jeho výjimečnost. (red) 17/9 od 19.00 Má vlast Janáčkovo divadlo, Brno Filharmonie Brno www.filharmonie-brno.cz

30

Po roční koronavirové pauze se uskuteční tradiční odstartování nového semestru. Zahajovací party semestru proběhne v úterý 21. září rovnou ve dvou brněnských klubech – v Sono Centru i na Flédě. Návštěvníci se mohou těšit na několik DJů a různé hudební styly elektronické taneční hudby. 2 kluby, 3 stage, 6 DJů, nespočet zábavy a party až do ranních hodin. Zahajovací party semestru bude i letos velkolepá. Večer na hlavní stagi v klubu Fléda roztančí Slepi a Andrew Melk, o menší stage se pak postará Mireczek, jehož set se ponese na vlnách 80. a 90. let. V Sono Centru zahraje Sedliv, jehož jeden z tracků zaznamenal úspěch v populární hře pro virtuální realitu s názvem Beat Saber, dále Michael Kinix, Andrew Rabbit a Andrew Melk. Pro více aktuálních informací ohledně konání události, line-upu či vstupenek navštivte facebookovou stránku uvedenou v patičce článku. (bh)

Zahajovací party semestru se letos uskuteční 21. září v klubu Sono a Fléda. Foto: JK Events

21/9 ve 21.00

Zahajovací party semestru Sono Centrum a Fléda Veveří 113, Brno a Štefánikova 95, Brno www.fb.com/JKEventsBrno


31 inzerce


KAM na výstavu V Chrámu kamene se může člověk ztišit při pohledu na kamenné svědky brněnské historie. V působivém prostoru se vyjímají kamenosochařské artefakty – starobylé sochy, pomníky a náhrobky ze zrušených hřbitovů a kamenné ozdoby ze zaniklých brněnských staveb. Lapidárium Muzea města Brna na Špilberku je místem tajemným a fascinujícím zároveň, místem, které byste si rozhodně neměli nechat ujít…

Na výstavě Kouzelný svět Muzea města Brna uvidíte díla umělců z 12 zemí světa. Foto: Natasha Villone.

Na výstavy zve Alena Šedivá Nejsem ani kritik ani teoretik výtvarného umění, proto jsem si v první chvíli, kdy jsem byla vyzvána pozvat v této rubrice čtenáře na výstavy, přišla poněkud nepatřičně. Faktem ale je, že umění, včetně toho výtvarného, sleduji už dlouho. Kdysi jako novinář, dnes jako tisková mluvčí, ale především jako fanoušek a amatérský pozorovatel. A tak bude můj přístup sice nevědecký a neodborný, ale snad o to více osobní. Mám ráda chvíle, kdy mohu zapomenout na každodenní starosti a povinnosti a vydat se do světa fantazie, čisté poezie, kouzel. Ocitnout se takříkajíc mezi realitou a snem a vnímat krásu lidské duše, kterou tak dokonale umějí vystihnout naivní umělci. Mezinárodní výstava Kouzelný svět Muzea města Brna představuje takových, řekněme, insitních, neškolených nebo, chcete-li, amatérských umělců hned desítky,

32

a to z dvanácti zemí světa. A je úžasné sledovat jejich zvláštní cit pro barevné kompozice a schopnost vyjádřit radostnou poetiku námětu, prostou stylizací předmětů a postav. Lidem skutečným, velkým, ba přímo vládcům se věnuje na Špilberku výstava Symboly vládců. Vybraným jedincům, kteří stáli na vrcholu společenské pyramidy a měli a dodnes mají mimořádný vliv na chod celé společnosti. Jejich moc se proje-

vovala nejvíce v krizových okamžicích, v dobách válek, přírodních katastrof, epidemií. Kdykoli stojím v gotickém sále na Špilberku a pozoruji všechny ty atributy mocných – od lovců mamutů až po 20. století – napadá mě, jak aktuální téma je to právě dnes, kdy celý svět čelí situacím v souvislosti s koronavirovou krizí. Proč právě ti či oni získali převahu a výsadní postavení? Vedle svědectví, která vydaly třeba bohaté hroby z doby kamenné, obdivuji šperkařské předměty, některé s leskem zlata, stříbra, drahokamů, unikátní 22karátový nákrčník z doby římské, meče špičkové kvality, ale zároveň přemítám nad symbolem současným, jak vynález peněz změnil povahu naší společnosti, kdy armádu udatných rytířů vystřídali loajální úředníci. Že dnešní elity se už neohánějí mečem, ale spíše šermují razítky. Své pocity, někdy i rozporuplné, pak často uklidním v chrámovém tichu. V bývalých vodojemech na Špilberku, kde se ukrývá Chrám kamene.

Alena Šedivá tisková mluvčí Muzea města Brna


KAM na výstavu

Leonardovy stroje v Brně

Výstava Ceny Jindřicha Chalupeckého 2021

Leonardo da Vinci, rodným jménem Leonardo di ser Piero da Vinci, byl renesanční sochař, architekt, přírodovědec, hudebník, spisovatel, vynálezce a konstruktér. Modely jeho vynálezů nyní máte možnost spatřit díky unikátní výstavě přímo v centru Brna! Vynálezy lze rozdělit do čtyř skupin: létající stroje, pracovní nástroje, válečné stroje, vodní vybavení. Vystavené modely zahrnují veškerou škálu Leonardovy tvorby. Modely jsou zhotoveny ze dřeva a plně funkční. Tak si můžete dokonale představit geniální mozek Leonarda da Vinciho. Výstavu naleznete v Brně na Kapucínském náměstí 5, přibližně 5 minut od hlavního nádraží. Vstup k výstavě je uličkou pod kostelem, která slouží i jako vstup ke kryptě. Vydejte se na výstavě do hlubin mysli jednoho z nejvšestrannějších a také nejzáhadnějších vynálezců historie. Třeba naleznete inspiraci i pro nějaký ten vlastní vynález! (red)

Již 32. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého představí čtyři umělkyně a umělce, kterými jsou Robert Gabris, Jakub Jansa, Valentýna Janů, Anna Ročňová, a jeden umělecký ne-kolektiv Björnsonova. Jejich společná výstavní prezentace v Pražákově paláci započne vernisáží 23. září a potrvá až do 30. ledna 2022.

Výstava Leonardovy stroje je přístupná každý den od 9 do 18 hodin. Foto: Henrieta Borovicová

Leonardovy stroje Kapucínské náměstí 5, Brno www.leonardovystroje.eu

Jednou z vystavujících umělkyň Ceny Jindřicha Chalupeckého je také Valentýna Janů. Foto: CJCh

Trojí život středověké keramiky – tvůrčí dílna

I v letošním roce naváže Moravská galerie na minulé ročníky, kdy spolupracovala se Společností Jindřicha Chalupeckého na přípravě a realizaci výstavy mladých umělců do 35 let, které mezinárodní porota vybrala z téměř 90 portfolií do této soutěže. Výběr, k němuž porota došla, reprezentuje širokou škálu médií i teoretických přístupů. Výstavu dále doplní zahraniční hosté, jimiž jsou Daniel Daniel Fernández Pascual a Alon Schwabe působící na mezinárodní umělecké scéně pod označením Cooking Sections. Vizuálně působivou prezentaci bude dále doprovázet série živých akcí, jako jsou přednášky, diskuze či performance. (bh)

Nenechte si ujít jednu z posledních možností nahlédnout do archeologické výstavy, kde se dozvíte, jakým nepostradatelným pomocníkem byla keramika v období středověku. Tvůrčí dílna pro rodiny s dětmi už v sobotu 18. 9. od 14 do 17 hodin v Dietrichsteinském paláci. Výstava se snaží zachytit vývoj středověké keramiky ve všech etapách jejího života mezi lidmi, tedy od jejího zrodu v hrnčířské dílně přes uplatnění v domácnosti až po život po životě v muzejních laboratořích. Prohlédnete si zde zajímavé předměty nalezené při archeologických výzkumech v královských městech Brně, Jihlavě, Plzni a Českých Budějovicích. V dětské dílně si pak vlastnoručně vyzkoušíte práci s hlínou na hrnčířském kruhu i bez něj a také práci muzejního restaurátora. Budete mít možnost obléknout si dobové šaty a na památku si vyrazíte středověkou minci. (red)

Doporučujeme si místo na tvůrčí dílnu zarezervovat pomocí telefonu nebo e-mailu. Foto: Moravské zemské muzeum

18/9 od 14.00 do 17.00 Tvůrčí dílna Dietrichsteinský palác Zelný trh 8, Brno www.mzm.cz

24/9–30/1/2022

Výstava Ceny Jindřicha Chalupeckého 2021 Moravská galerie v Brně – Pražákův palác Husova 18, Brno www.moravska-galerie.cz

33


KAM na výstavu

Dům pánů z Kunštátu zve na nové výstavy V Domě pánů z Kunštátu budou v úterý 7. září v 18 hodin zahájeny vernisáží hned dvě nové výstavy. V galerii v prvním patře si návštěvníci budou moci prohlédnout dílo brněnského rodáka Libora Veselého, jednoho z předních představitelů současného českého malířství.

ceny EXIT 2019. EXIT je cena udělovaná studentům českých a slovenských vysokých uměleckých škol, jednou z odměn je možnost vystavit své dílo právě v Galerii G99. Zbrusu nová audiovizuální instalace, kterou autor pro galerii připravil, nese název Neborôstky a je volným pokračováním jeho vítězného projektu Otcova roła. Kurátorkou výstavy je Eva Mráziková, odborná asistentka Katedry dějin a teorie umění Fakulty umění a designu J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, která se na realizaci projektu rovněž podílí. (red)

Libor Veselý „Jeho díla se týkají především vizuality dnešního světa - maluje velkoměsta z ptačí perspektivy, zachytává prožitky ze sjezdů vysokých hor a z pobytů v divoké přírodě.“ popisuje umělcovu tvorbu kurátorka výstavy Terezie Petišková. Výstava bude k vidění do 7. listopadu 2021. Martin Hrvol Ve stejném termínu se bude v Galerii G99, sídlící v přízemí Domu pánů z Kunštátu, konat také výstava slovenského umělce Martina Hrvola, držitele

7/9

Libor Veselý, Chvění papouščích křídel.

od Libor Veselý a Martin Hrvol Dům pánů z Kunštátu, Brno www.dum-umeni.cz

Lapidárium Muzea v Ivančicích bojuje o prvenství Lapidárium Muzea v Ivančicích se účastní prestižní soutěže. V letošním roce totiž byla expozice nominována na cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro v kategorii Prezentace a popularizace. Celkem je do soutěže navrženo 34 pozitivních počinů a objevů z oblasti památkové péče a lapidárium je jedním z nich. Zatímco nominace na tuto cenu hodnotí odborníci, kteří také vybírají vítěze v jednotlivých kategoriích, veřejnost se může zapojit do on-line hlasování a zvolit vítěze ceny Památky děkují, bez ohledu na to, v které kategorii soutěží. Hlasování probíhá do 30. 9. na webu NPÚ uvedeném v patičce. Současně je lapidárium přihlášeno také do soutěže Stavba roku 2021, jako jeden z 90 projektů. O vítězi této soutěže rozhodne odborná porota. Také zde se může veřejnost zapojit do on-line hlasování a zvolit vítěze Ceny CNN Prima News. Hlasování probíhá do 17. 10. do 12.00 hodin, a to na adrese soutěže uvedené v patičce. (red)

34

Foto: Dny otevřených ateliérů

Dny otevřených ateliérů na jižní Moravě

Lapidárium Muzea v Ivančicích je umístěno na zámku v Oslavanech a obsahuje soubor historických architektonických fragmentů, náhrobků a dalších kamenných artefaktů. V červnu roku 2020 byly tyto předměty zpřístupněny veřejnosti v nové stálé expozici. Foto: Muzeum Brněnska

Lapidárium Muzea v Ivančicích Široká 336, Ivančice www.npu.cz/pamatky-dekuji www.stavbaroku.cz www.ivancice.muzeumbrnenska.cz

I letos budou mít poslední zářijový víkend zájemci o výtvarné umění a tradiční řemeslo příležitost vyrazit na cestu za uměním napříč Jihomoravským krajem. Autentická atmosféra, inspirativní setkání, vzácný kontakt s výtvarným dílem a jeho tvůrcem, to vše slibují Dny otevřených ateliérů na jižní Moravě, které vstupují již do svého 11. ročníku. Nenechte si ujít tuto jedinečnou možnost nahlédnout do ateliérů a dílen výtvarníků. Stačí si jen vybrat, do které části kraje tentokrát zavítáte. (red) 25–26/9 Brno-město, Brno-venkov, Blansko, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo www.d-o-a.cz


35 inzerce


URBANIA. 120 minut v kůži správců města

Od 6. září do 3. října 2021 se každý návštěvník výstavy stane na chvíli takovým správcem města a na vlastní kůži zjistí, jak by měla fungovat organická a udržitelná městská správa. Foto: Jan Malý, IPR Praha

Přijďte převzít správu města, naslouchejte jeho potřebám a pomozte mu růst. Interaktivní výstava URBANIA vtáhne návštěvníky do reality městského plánování a rozvoje. Instalace ukazuje, jak vlastně funguje složitý organismus města a v čem spočívá práce lidí, kteří se podílejí na jeho správě a rozvoji. Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní. 36

Nejde jen o peníze Výstavu připravil a městu Brnu zapůjčil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) ve spolupráci s pražským magistrátem. Právě díky této spolupráci bylo možné sesbírat zkušenosti desítek zaměstnanců veřejné správy a na jejich základě výstavu navrhnout. Rozhovory také jasně ukázaly, že pro správu města nejsou zásadní pouze peníze. Stejně


Vizuální žně Výstava Urbania bude atraktivní i pro milovníky designu, za její podobou totiž stojí řada uznávaných českých umělců a designérů. Za architektonickým řešením stojí studio Roháč Stratil, vizuální identitu výstavě vdechlo grafické studio Les kanců a světelné efekty vytvořila skupina 3dsense, která stojí například za videomappingem Národní třídy k výročí 17. listopadu. Scénář, instalaci a režii zvuku měl na starosti Janek Růžička. Jako konzultanti byli přizváni i výherci Czech Grand Designu Jakub Pollág a Václav Mlynář ze studia deFORM.

Rok zvěře a industriální procházky

Turné po městech Koncept výstavy zavádí návštěvníky do fiktivního města URBANIA, je tak univerzálně přenositelný – po úspěšném uvedení výstavy v Praze v roce 2020 se během letošního léta výstava otevřela návštěvníkům Písku a v průběhu září 2021 ji mohou navštívit Brňané.

Osm zastavení v káznici Instalace samotná je koncipována jako osm zastavení, z nichž každé představuje jeden z principů. Na prohlídky se vydá až osmičlenná skupina, jejíž účastníci projdou všechna zastavení a následně se zapojí do řízené debaty. Návštěva výstavy zabere přibližně dvě hodiny. Výstava URBANIA bude v prostorách bývalé káznice na Bratislavské 68 pro veřejnost otevřena zdarma od 6. září do 3. října 2021 po předchozí registraci. Další informace a registrační formulář naleznete na webových stránkách. Za realizací výstavy v Brně stojí Odbor strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna ve spolupráci s Kanceláří architekta města, Odborem územního plánování a rozvoje a Turistickým informačním centrem. důležitou roli hraje i přístup k práci a její kultura, vzájemné naslouchání a participace. Výstava se svým pojetím snaží nabourávat stereotypy negativního vnímání úředníků ze strany veřejnosti. „Výstava je určena všem, kteří chtějí získat ucelenější a jasnější představu o tom, co všechno správa města obnáší i jakým úskalím úředníci čelí,“ dodává Adam Pajgrt, jeden z autorů Urbanie.

6/9–3/10

URBANIA Bratislavská 68, Brno urbania.brno.cz

Komentované prohlídky Brno INdustrial s TIC BRNO © Jan Pochylý

O bývalou káznici na Cejlu se od roku 2017 stará TIC BRNO. Spolu se společností Tripitaka ji v rámci projektu Káznice žije proměňuje v živé kulturně-společenské centrum, konají se zde nejen výstavy, ale i koncerty, divadelní představení, workshopy, mše, promítání filmů, taneční představení… V budově káznice je v provozu i kavárna Café In The Ghetto. Aktuální sezóna má téma Rok zvěře a nabízí například site specific instalaci Zvěř, která sklidila v červenci mimořádný úspěch, a všichni doufají, že se do káznice na podzim ještě vrátí. Toto místo s nenapodobitelným geniem loci si můžete také prohlédnout s profesionálním průvodcem TIC BRNO na pravidelných komentovaných prohlídkách a něco se o něm dozvědět. Chcete-li návštěvu výstavy URBANIA spojit s delší procházkou, pak určitě doporučujeme ty z cyklu Brno INdustrial. Popojet můžete Šalinou moravským Manchesterem nebo se v blízkosti káznice projít Okolo řeky přes Cejl a Křenovou. I tyto prohlídky připravuje TIC BRNO.

Bratislavská 68, Brno/různá místa www.GOtoBRNO.cz www.brnoindustrial.cz

37


KAM za filmem

Filmové premiéry září 2021 2. 9. After: Tajemství (USA 2021, r. Castille Landon, 100 min.) Atlas ptáků (ČR / SR / Slovinsko 2021, r. Olmo Omerzu, 92 min.) Botticelli – Florencie a Medicejští (Itálie 2020, r. Marco Pianigiani, 94 min.) Gogo (Francie 2020, r. Pascal Plisson, 87 min.) Jednotka intenzivního života (ČR 2021, r. Adéla Komrzý, 75 min.) Mimi šéf: Rodinný podnik (USA 2021, r. Tom McGrath, 107 min.) Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (USA 2021, r. Destin Daniel Cretton, 121 min.) Smolný pich aneb Pitomý porno (Rumunsko / Chorvatsko / Česko / Lucembursko 2021, r. Radu Jude, 108 min.)

Ve čtvrtek 23. 9. uvedeme záznam jednoho z nejdůležitějších koncertů posledních 25 let. Foto: Roberta Parkin

Do kina zve Barbora Suchyňová Měsíc září nabídne rovnou několik akcí a filmových premiér, na které se můžete těšit v našem kině. Ráda bych vás pozvala na oficiální ozvěny MFF Karlovy Vary – Šary Vary, které budou probíhat v období 28. srpna až 3. září. Šary Vary vám přinesou výběr těch nejlepších snímků z karlovarského festivalu, a vy si tak můžete užít festivalovou atmosféru, aniž byste opustili hranice Brna. Takže pokud jste se letos ve Varech nestihli otočit, budeme se na vás těšit poslední srpnový až první zářijový víkend, letošní program bude opravdu bohatý. Dovolte mi vás pozvat také na exkluzivní předpremiéru citlivého dramatu Jana Foukala Marťanské lodě, které bylo inspirováno stejnojmennou knihou básní Aleny Černé a Martina Kyšperského. Propadněte osudové lásce již ve čtvrtek 9. 9. Předpremiéra proběhne za účasti delegace a nebude chybět ani koncert

38

kapely Květy. Těšit se můžete na Martina Kyšperského i Elišku Křenkovou. V září se mohou radovat také fanoušci britské alternativní rockové scény. Ve čtvrtek 23. 9. uvedeme záznam jednoho z nejdůležitějších koncertů posledních 25 let. Během jednoho srpnového víkendu roku 1996 se více než 250 000 fanoušků sešlo v Knebworth parku, aby zhlédli dvě přelomové show kapely Oasis, které utvářely dějiny. Snímek mimo jiné zachycuje také vztah kapely s fanoušky a obsahuje dosud neviděné materiály, jako jsou rozhovory se členy kapely a organizátory. Oasis Knebworth 1996 je povinností pro každého, komu z reproduktorů stále zní hitovky jako Wonderwall, Don’t Look Back In Anger či Champagne.

Barbora Suchyňová PR, Univerzitní kino Scala

9. 9. Aalto: Architektura emocí (Finsko 2020, r. Virpi Suutari, 102 min.) Cesta domů (ČR 2021, r. Tomáš Vorel, 92 min.) Jedině Tereza (ČR 2021, r. Jaroslav Fuit, 102 min.) Klícka (USA 2020, r. Sean Durkin, 107 min.) Manželství (ČR/USA 2021, r. Kateřina Hager a Asad Faruqi, 74 min.) Rodinu si nevybereš (Francie 2020, r. Jean-Patrick Benes, 92 min.) Stingl – Malý velký Okima (ČR 2021, r. Steve Lichtag, 90 min.) Zhoubné zlo (USA 2021, r. James Wan, 111 min.) 16. 9. Fellini a duchové (Itálie 2020, r. Anselma Dell‘Olio, 100 min.) Hotel Modrá hvězda (ČR 1941, r. Martin Frič, 89 min.) Láska pod kapotou (ČR/SR 2021, r. Miro Remo, 85 min.) Marťanské lodě (ČR 2021, r. Jan Foukal, 77 min.) Zelený rytíř (USA/Irsko 2021, r. David Lowery, 125 min.) 23. 9. Last and First Men (Island 2020, r. Jóhann Jóhannsson, 70 min.) Mainstream (USA 2020, r. Gia Coppola, 94 min.) Oasis Knebworth 1996 (USA 2021, r. Jake Scott, 110 min.) Quo vadis, Aida? (Bosna a Hercegovina 2020, r. Jasmila Žbanić, 101 min.) Tammy Faye (USA 2021, r. Michael Showalter, 126 min.) Zbožňovaný (ČR 2021, r. Petr Kolečko, 99 min.) 30. 9. Festival pana Rifkina (USA / Španělsko / Itálie 2020, r. Woody Allen, 88 min.) Minuta věčnosti (ČR 2021, r. Rudolf Havlík, 81 min.) Není čas zemřít (Velká Británie/USA 2021, r. Cary Joji Fukunaga, 163 min.) Supernova (Velká Británie 2020, r. Harry Macqueen, 93 min.) Zrcadla ve tmě (ČR 2021, r. Šimon Holý, 83 min.)


KAM za filmem

„Minulost není mrtvá“

Kam kráčíš, Jasmilo?

Agent 007, relikt studené války, ve světě bez železné opony na první pohled působí nepatřičně, ale stále stylově. Titul Není čas zemřít završuje sérii bondovek s Danielem Craigem, v nichž ženy a protivníci nejsou prostí a přímočaří a kde je svět spletitějším místem, než býval kdysi.

Aida pracuje jako tlumočnice pro OSN. Když do Bosny vtrhne srbská armáda, místní, včetně jejich nejbližších, hledají právě u OSN ochranu. Během vyjednávání si postupně uvědomuje, v jak vážné situaci se ona i ostatní rodiny ocitly a před jakou hrozbou stojí.

Nový Bond do kin přichází potřetí a definitivně. Doufejme. V Evropě, včetně České republiky, je naplánován už na konec září, zatímco v USA má premiéru až začátkem října. Uvedení filmu se kvůli covidu-19 oddaluje od loňského dubna, což ve výsledku výrazně prodražilo náklady, které navíc narostly investicemi do přetáčení některých scén. Na rozdíl od jiných letních blockbusterů, kolem nichž se v rámci hybridní distribuce v kinech a na VOD množí rozčarování a žaloby mezi tvůrci a studii kvůli ušlému zisku (např. kauza kolem Black Widow), Bond počítá s klasickým modelem uvádění. Publikum se určitě rádo vrátí k ustáleným návykům, až se situace uklidní.(mh)

Poslední bondovka s Danielem Craigem konečně v kinech. Foto: archiv distributora

Není čas zemřít r. Cary Joji Fukunaga Velká Británie/USA 2020 v kinech od 30/9 Film Kam kráčíš, Aido? byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek. Foto: archiv distributora

Nový film Olma Omerzu „Kukačka. Sýkorka. Vrána. Červenka. Prosim tě, vždyť ten tvůj adresář, to je normálně ornitologická stanice.“… „Je to film, který se týká tajemství, takže se mi o něm mluví špatně.“ Olmo Omerzu Ivo Róna vede dlouhé roky rodinný podnik na výrobu vysavačů a dalších domácích spotřebičů. Dbá o svou čest i dobré jméno firmy. Opratě firmy coby „otec-zakladatel“ pevně třímá v rukou. Proto zkolabuje, když zjistí, že z jeho podniku někdo tajně čerpá peníze. Jde o šok, na který není vůbec připraven, a tápe, kdo z jeho blízkých, kolegů či z obchodních partnerů stojí za okrádáním. Vedle Miroslava Donutila coby Róny ve filmu, v němž se proplétají rodinné, firemní, citové i virtuální vazby, hrají další divácky atraktivní herci – Alena Mihulová (Sestřičky, Domácí péče), Martin Pechlát (Okupace, Prvok, Šampón, Tečka a Karel) a Vojtěch Kotek (Hořící keř, Vlastníci) nebo Eliška Křenková (Princezna zakletá v čase) a Pavla Beretová (Teorie tygra). (mh)

Atlas ptáků režiséra Olma Omerzu s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. Foto: archiv distributora

Atlas ptáků r. Olmo Omerzu ČR / SR / Slovinsko 2021 v kinech od 2/9 CinemArt

Režisérka Jasmila Žbanićová se před lety uvedla komorním filmem Grbavica (2006, oceněný mj. na Berlinále) o vztahu mezi matkou a dcerou, jenž nevratně narušila válka v Bosně a Hercegovině. K válečným událostem se vrací i v novém, o poznání výpravnějším titulu Kam kráčíš, Aido? Postoj k událostem v Srebrenici rozhodně není nezaujatý. Naopak, je osobní, zúčastněný, emotivní a nahlížený ženskýma očima. Snímek byl loni uveden v soutěžní sekci v italských Benátkách a letos se objevil mezi oscarovými nominacemi na nejlepší zahraniční film. Masakr v Srebrenici, při němž zahynulo přes 8 000 lidí, proběhl ve dnech od 11. do 22. července 1995, jen 1 000 kilometrů od nás. (mh)

Quo vadis, Aido r. Jasmila Žbanić Bosna a Hercegovina / Rakousko / Rumunsko / Nizozemsko / Německo / Polsko / Francie / Norsko / Turecko 2020 v kinech od 23/9 Aerofilms

39


KAM za filmem

Martin Kyšperský: Ve filmu Marťanské lodě hraje hudba podstatnou roli

O lásce, odplouvání a múzách. Tak zní podtitul nového celovečerního snímku Marťanské lodě režiséra Jana Foukala natočeného v žánru filmové romance. Do hlavních rolí dvojice Elišky a Martina obsadil Foukal Elišku Křenkovou a hudebníka Martina Kyšperského z kapely Květy. Při spolupráci na Marťanských lodích se sešlo rovnou několik hudebních osobností. Kromě Kyšperského i textař a skladatel Albert Romanutti z kapely Bert & Friends nebo hudební producent Ondřej Ježek. Velká část filmu vznikla v reálných lokacích Brna a jeho okolí, natáčelo se i v Norsku. Snímek vstupuje do kin 16. září. Můžete ve stručnosti představit, koho ve filmu Marťanské lodě hrajete? Ve filmu Marťanské lodě hraji postavu Martina – zpěváka, textaře a hudebníka, který se seznámí s dívkou Eliškou, a tím se začíná odvíjet jejich milostný vztah. Eliška v podání Elišky Křenkové je mladá psycholožka, která se zamiluje do romantického zpěváka, ale oba si v sobě nesou určité tajemství, z čehož vznikají různé vztahové peripetie a zvraty. Pro vás jako frontmana kapely Květy je důležitá hudba, stejně tak je tomu i ve filmu. Můžete nám o tom něco prozradit? V Marťanských lodích hraje hudba podstatnou roli. Zní, když se hlavní hrdinové Martin a Eliška poprvé setkají na koncertě. Tóny pomáhají navázat jejich citový vztah a hudba je vždy provází v nějaké důležité situaci. Martin díky hudbě na Elišku dělá samozřejmě dojem a ona cítí, že on jí tím otevírá své nitro. Pro film Marťanské lodě vznikla i speciální „superkapela“ Mulet, ve které kromě mě coby frontmana hrají ještě Jirka Konvalinka a Cyril Kaplan ze skupin Vložte kočku nebo Mutanti hledají východisko. Věříme, že se diváci mají po filmové i hudební stránce na co těšit.

40

Druhá šance na lásku Tomáš miluje Terezu a naopak. Jsou spolu od střední školy. Již dospěli, mají po vysoké a budují své kariéry. Vášnivý vztah na Štědrý den nejen ochladne, ale hrozí rozchodem. A jestli Tomáš Terezu opravdu miluje, musí vymyslet, jak rozchodu zabránit. Romantická komedie patří k žánrům, které publikum rádo hledá a nachází. A trpělivě čeká, až budou k mání. V případě filmu Jedině Tereza se čekalo z více důvodů, byť hlavní záminkou bylo druhé léto s covidem, během nějž se po kinech rozprostřelo šílené množství českých filmů. Za snímkem Jedině Tereza stojí společnost Luminar Film, která se loni v září uvedla titulem Krajina ve stínu. Po dvanácti letech jde též o druhý film režiséra Jaroslava Fuita, jehož artový a zároveň divácký debut Dvojka (2009) tehdy neprávem zapadl. V hlavních rolích se objevuje Veronika Khek Kubařová (Ženy v běhu, Modelář), Igor Orozovič (Laputa, seriál Rapl aj.) a Matouš Ruml v roli kamaráda Karla. (mh)

Po dvanácti letech jde o druhý film režiséra Jaroslava Fuita. Foto: archiv distributora

Jedině Tereza r. Jaroslav Fuit ČR 2021 v kinech od 30/9

Architektura Alvara, Ainy a Elisse Alto Film mi léta zrál v hlavě. Jeho knihovna postavená roku 1965 v mém rodném městě Rovaniemi se stala v dětství mým odpoledním útočištěm. V sedmdesátých letech jsem se tam po škole trmácela v mrazu nebo vánici. Táhlo mě to tam za knížkami, ale fascinovalo mě i tamní prostředí. (Virpi Suutari) Snění o filmu, který by byl o kráse i o poničené lidskosti, hravosti a šarmu proměnila režisérka Virpi Suutari v dokument o architektu Alvarovi a jeho manželkách, Aino a Elisse. Natáčení probíhalo v sedmi zemích světa – Aalto a jeho partnerky tvořili nejen ve Finsku, ale i v Rusku, v USA, kde navrhli např. studentskou kolej na MIT, ve Francii, v Estonsku, v Německu, na Islandu či v Dánsku. Oč je film vizuálně uměřenější, byť využívá velkého množství vzácných archivních materiálů a podkladů, o to pestřejší jsou vzpomínky z řad architektů, kolegů a členů rodiny. Na filmu má výrazný podíl střihač Jussi Rautaniemi (Sibiřský deník, Kupé č. 6). (mh)

Na filmu má výrazný podíl střihač Jussi Rautaniemi. Foto: archiv distributora

Aalto: Architektura emocí r. Virpi Suutari Finsko 2020 v kinech od 9/9 Aerofilms


41 inzerce


Brno jako Evropské hlavní město kultury 2028

Osobně si pod pojmem kultura představuji nejen profesionální divadelníky, ale také například sport, plánovaní či inovace. Všechny tyto obory bych rád do přípravy kandidatury zapojil,“ vysvětlil důvody kandidatury brněnský radní pro kulturu Marek Fišer. O vítězi pro rok 2028 rozhodne výběrová komise v roce 2023, návrh musí schválit Rada ministrů kultury. Vítěz dostane jeden a půl milionu eur a obdrží k užívání titul Evropské hlavní město kultury. „Ocenění výrazně pomůže turistickému ruchu, prestiži, může to mít pozitivní efekt i na tržby firem v regionu,“ uvedl Fišer.

Brno začalo zvažovat kandidaturu do soutěže Evropské hlavní město kultury už v roce 2019, potom ale přišel covid a situace utichla. Jak to vypadá teď a kam se Brno za dobu covidové krize posunulo? A co by vůbec takový titul městu přinesl? Soutěž Evropské hlavní město kultury je projektem Evropské unie, jehož posláním je sblížení národů Evropy. Jedná se o vysoce prestižní akci a příležitost zviditelnit město Brno v mezinárodním měřítku. Města, která v minulosti obdržela titul, zaznamenala nejen vysoký počet návštěvníků v samotném roce oslav, ale stabilní nárůst počtu turistů. Titul Evropské hlavní město kultury obdržela v roce 2000 Praha a o patnáct let později Plzeň, která porazila Hradec Králové a Ostravu. Pro získání titulu v roce 2028 se dá očekávat mnohem

42

Park pod Špilberkem nad ulicí Pellicova. Foto: Pocket media/David Tieku

větší konkurence. Soupeři Brna budou pravděpodobně Liberec, České Budějovice nebo Broumov. Jedinečná příležitost pro město „Kandidatura na Evropské hlavní město kultury je pro rozvoj Brna obrovskou příležitostí. Kulturu je v tomto případě potřeba vnímat v nejširším významu tohoto slova.

Krok po kroku Odbor kultury Magistrátu města Brna začal přes léto s přípravami. Prvním krokem bude sestavení týmu, který kandidaturu povede a bude pracovat na přihlášce do soutěže. Tématu Evropského hlavního města kultury bude věnované podzimní setkání Brněnského kulturního parlamentu, na kterém vás všechny velice rádi uvidíme! (red) Kultura Brno kultura.brno.cz www.fb.com/brnoculture


43


KAM do města Vrhnout se zpět do divočiny i v srdci našeho stále poněkud rozpáleného města můžou děti díky nepřebernému množství kroužků, které ve svých přírodních zahradách pořádá brněnská Lipka. Na své si přijdou malí přírodovědci, ornitologové, zahrádkáři i speleologové, ale taky budoucí umělci.

Děti se naučí starat o zvířata od morčat až po korálovky, vyloví z jezírka mláďata čolků nebo vyzkouší, jak rozdělat oheň a uvařit nad ním oběd. Foto: Lipka

Za zážitky šetrnými k přírodě zve Zuzana Slámová Září tradičně patří dětem. Plny zážitků a jehličí ve vlasech se vracejí z prázdninových dobrodružství s vůní táboráku, jen aby zasedly (letos snad už prezenčně) do tvrdých školních lavic. Ani z nich to ale do přírody nemusí mít daleko. Vrhnout se zpět do divočiny i v srdci našeho stále poněkud rozpáleného města mohou díky nepřebernému množství kroužků, které ve svých přírodních zahradách pořádá brněnská Lipka. Na své si přijdou malí přírodovědci, ornitologové, zahrádkáři i speleologové, ale taky budoucí umělci, kteří ví, že z hlíny, dřeva nebo květin se dají tvořit zázraky šetrné k přírodě. Děti se naučí starat se o zvířata od morčat až po korálovky, vyloví z jezírka mláďata čolků nebo vyzkouší, jak rozdělat oheň a uvařit nad ním oběd. Kdo nemá čas přes týden, může se

44

s Lipkou vydat na víkendové výpravy zaměřené na svět hmyzu, ptactva nebo na focení krajiny. Zkrátka nepřijdou ani rodiče – z klubu environmentálně uvědomělých Envimamek nebo šikovných Košíkářů mohou zamířit na skleničku dobrého ekovína z Moravy do Otevřené zahrady Nadace Partnerství. Z degustace pod širým nebem už je to jen kousek na Festival aromaterapie a bylinek. Milovníci zvířat určitě ocení Mezinárodní noc pro netopýry, kterou připravila Zoo Brno. Rodinné týmy se zároveň mohou ponořit do únikové hry a stát se Zvířecí-

mi detektivy. Cestu do Bystrce lze spojit s celodenním výletem a plavbou po přehradě s návštěvou hradu Veveří, kde se koná výstava o české krajině. Čas na čerstvém vzduchu si užijete i díky interaktivním stezkám, které připravili lektoři z Lužánek po celém Brně. Poznáte Žabovřesky, Bohunice, Lužánky nebo Vinohrady díky mobilní aplikaci LAPka. Za dalším hraním můžete vyrazit do parku na Kraví hoře a zapojit se s dětmi do řešení detektivního případu Hledá se bombus, jedné z venkovních on-line her na platformě Cryptomanie, která vás přenese do tajemného světa hmyzu. A ti, kteří se nechtějí vázat na otevírací dobu, mohou vyrazit prozkoumávat kouty brněnské přírody, která je pestřejší, než by se na první pohled mohlo zdát. Orchideje v kohoutovickém lese, ptačí království na Černovické terase, vzácné druhy na Hádech… Stačí mít otevřené oči a mnohdy nás překvapí něco, co jsme měli celou dobu pod nosem.

Zuzana Slámová Lipka


KAM do města

Odpoledne se zvířátky a další

V Brně mám nejraději Zelný trh, říká Michaela Salačová z Cool Brno Blog

Přijďte se potěšit i pobavit v neděli 12. 9. od 15 hodin do Björnsonova sadu! Setkáte se s živými domácími i volně žijícími zvířátky, pobavíte se při hrách, výtvarných dílničkách i divadelním představení. Po dlouhé pauze se opět můžete těšit také na tradiční Posezení u cimbálu se sólisty BROLNu v pátek 17. 9. od 18.30 hodin ve společenském sále radnice Brno-střed, Dominikánská 2. A ještě třetí tip! Nové volnočasové centrum Vojtova 7 v bytovém komplexu v Brně-Štýřicích v září naplno zahajuje svůj provoz. Nabídne velké množství aktivit a kroužků pro seniory a také rodiny s dětmi. Program zahrnuje cvičení pro seniory, děti i maminky s kočárky, výtvarné, tvořivé a hudební dílny, přednášky, společenské podvečery u vína a dobré muziky nebo hravá víkendová odpoledne plná zábavy. Pro více informací navštivte stránky Kávéesky uvedené v patičce. (red)

Co s nedělním zářijovým odpolednem? Prožijte ho s domácími zvířaty i dravci v Björnsonově sadu. Foto: Kávéeska

různé akce různá místa Kávéeska www.kaveeska.cz

Všechny kočky jsou šedé

Co vás na brněnské gastronomické scéně v poslední době nejpříjemněji překvapilo? Brněnská gastronomická scéna mě příjemně překvapuje už poměrně dlouho, neboť se neustále ubírá pozitivním směrem – vznikají nové a zajímavé podniky, mnohé i v duchu zahraničních kultur. Potěšilo mě, že i přes nepříznivou situaci danou koronavirovou pandemií a lockdowny, které se samozřejmě právě gastronomické sekce citelně dotkly, Brňané své oblíbené podniky podpořili a i díky tomuto zájmu a podpoře podniky fungují dále. A také stále vznikají nové.

Od Beatles přes Joy Division a Sufjana Stevense až k dnešnímu emo rapu. Kde se berou v popu deprese a proč je dnešní nezávislá hudba tak posedlá smutkem? Přednáška s videoklipovými ukázkami hudebních publicistů známých z Radia Wave nebo časopisů Full Moon a A2 proběhne ve čtvrtek 23. září v Kabinetu MÚZ. Na přednášce, která vychází ze stejnojmenné knihy, vysvětlí dvojice Miloš Hroch s Karlem Veselým dějiny smutku v populární hudbě a cestu k naději. Právě onu beznaděj v popu spojují s politikou a apokalyptickým myšlením, které je však nutné nahradit novým optimismem. Ale kdy konečně nastane čas na optimistické písně? Přednáška Všechny kočky jsou šedé, jejíž význam názvu pochopíte až v jejím průběhu, vás donutí přemýšlet nad hudbou docela jiným způsobem, než jste možná zvyklí. Ať už to máte s hudbou jakkoliv, pravděpodobně půjde o hluboký zážitek. Akce se koná ve spolupráci s Cenou Vinyla. (bh)

Které místo v Brně je nejvíc cool? Brno nabízí opravdu širokou škálu možností vyžití – ať už hledáte gastronomické zážitky, výlety do přírody, kulturu nebo místa, kam můžete vyrazit s dětmi. Sama za sebe mám v Brně nejraději Zelný trh a jeho okolí, má to zde nezaměnitelné kouzlo, a to kdykoliv během roku. Úžasné jsou zdejší trhy, které samy o sobě dělají právě toto místo jiným, je tu příjemná atmosféra. V okolí Zelného trhu je spousta příjemných kaváren, restaurací, obchodů, food trucků... To vše dokreslují dominanty města i historické památky.

Miloš Hroch a Karel Veselý. Foto: Milan Jaroš

23/9 ve 20.00

Co dělá z Brna dobré místo k životu? Brno je opravdu skvělé místo pro život, v mnoha ohledech. Nabízí nespočet možností pro pestrý život, lidem zde snad nic nechybí... Je tu vyžití jak pro mladé lidi, rodiny s dětmi, navíc Brno je v ohledu dopravy stále snadno dostupné, když budu mluvit za sebe, dobře se mi i v rámci Brna cestuje.

Miloš Hroch a Karel Veselý: Všechny kočky jsou šedé Kabinet MÚZ Sukova 4, Brno www.kabinetmuz.cz

45


KAM do města

Brno má nový meeting point s dechberoucím výhledem Designové prostředí luxusního dýmkařského Ignis Clubu v samém centru Brna je jako stvořené k pracovním schůzkám. Pokud tedy nechcete trávit čas v kanceláři a toužíte svůj pracovní čas nebo meetingy s klienty trošku oživit, Ignis vám k tomu dá vše, co potřebujete.

Černá brána otevírá designový prostor s dechberoucím výhledem na Brno. Foto: Ignus Club

Mimo soukromého salonku, který je díky vestavěnému LCD monitoru a zatahovatelnému závěsu uzpůsobený k soukromým jednáním nebo prezentacím, je prostor rozdělen několika pomyslnými boxy se stolky a pohodlnými křesly nebo sedačkami. V podniku se nově zrekonstruovaly další prostory, které nabízí krom rozsáhlejšího posezení i soukromí, kde nebudete rušeni děním venku nebo v kavárně. U každého stolu nechybí zásuvka, stabilní wi-fi připojení a ochotná obsluha, která vám připraví vše, po čem zatoužíte. A to včetně výhodného setu vodní dýmky, snacku s čerstvým pečivem od brněnských dodavatelů a alkoholického či nealkoholického drinku nebo kávy. A kde se Ignis Club nachází? V samém srdci Brna ve 2. patře obchodního domu Letmo. (red)

Ignis Club OC LETMO, 2. patro Nádražní 2a, Brno www.ignisclub.cz

46

Noční běh pro Světlušku Již 10. ročník benefičního Nočního běhu pro Světlušku proběhne v Brně ve čtvrtek 23. září ve večerních hodinách. Všichni účastníci akce svým startovným v plné výši přispívají na pomoc lidem se zrakovým postižením. Výtěžek z běhu pak poputuje na konto Světlušky, projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu. Na výběr jsou dvě trasy (2,8 km a 5,6 km), přičemž je možné trať běžet, ale i projít. Díky každoroční účasti běžců organizátoři akce za 9 let získali na pomoc nevidomým neuvěřitelných 18,5 milionu korun. Jak jinak než zdravým pohybem a s rozsvícenými čelovkami letícími do tmy. Kromě samotného běhu po skupinkách na vás čeká i doprovodný program – umělecké seskupení zaměřené na nový cirkus Bratři v tricku a DJ Shafff. Akce se uskuteční v závislosti na pandemické situaci. Více informací o startovném, aktualitách i harmonogramu naleznete na webových stránkách uvedených v patičce článku. (bh)

Noční běh pro Světlušku se letos uskuteční již podesáté. Foto: Jan Berghauer

23/9

Noční běh pro Světlušku Park Lužánky, Brno www.behprosvetlusku.cz

Víra. Svoboda. Okupace. V rámci společného projektu zmapovalo Moravské zemské muzeum a spolek Paměť brněnský třetí odboj a prostřednictvím webových stránek nabídlo veřejnosti trojici stezek po stopách a konkrétních místech tragických událostí nedávných dějin. Dvě stezky, Víra a Svoboda, se týkají přelomu čtyřicátých a padesátých let, stezka Okupace pak událostí let 1968 a ’69. Například stezka Víra začíná u brněnského Stadionu, místa, kde se konal jeden z největších politických procesů s knězem Oto Mádrem a dalšími „nepřáteli režimu“. „Stezky třetího odboje jsou tu pro všechny, které zajímá naše minulost a chtějí vidět na vlastní oči místa, kde se tyto dějiny psaly,“ říká jeden z autorů celého projektu, badatel MZM Luděk Navara a dodává: „Jsou to samozřejmě veskrze smutné události, ale je důležité na ně myslet a nezapomínat. Jde přece o to, aby se už nikdy neopakovaly.“ (bh)

Projekt Stezky třetího odboje mapuje brněnský třetí odboj. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

Stezky třetího odboje Moravské zemské muzeum a spolek Paměť Brno – různá místa www.stezkytretihoodboje. sdruzenipamet.cz


inzerce

LEITNERKA ZÁŘÍ 2021 HUDBA PÁTEK 3. ZÁŘÍ / 20:00 JAROSLAV HUTKA Všestranný umělec a zástupce české alternativní scény. Vstupné: 180,STŘEDA 15. ZÁŘÍ / 19:00 RADIM SCHWAB: MR. MUZIKÁL Nejznámější muzikálové melodie v podání špičkového pěvce. Vstupné: 599,-/699,ČTVRTEK 16. ZÁŘÍ / 19:30 MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY Klasika české alternativní scény. Vstupné: 180,-

DIVADLO PÁTEK 10. ZÁŘÍ / 19:00 BRNĚNSKÉ DĚTSKÉ DIVADLO: PROČ ZROVNA JÁ Premiéra nové hry mládežnického divadla. Vstupné: 120,STŘEDA 22. A ČTVRTEK 23. ZÁŘÍ / 19:30 DIVADLO ALDENTE: STAND UP DOWN Talk show herců s downovým syndromem. Vstupné dobrovolné PÁTEK 24. ZÁŘÍ / 19:00 BRNĚNSKÉ DĚTSKÉ DIVADLO: PROČ ZROVNA JÁ? Mládež hraje pro všechny. Vstupné: 120,-

AKCE PRO DĚTI NEDĚLE 19. ZÁŘÍ / 14:00 DIVADLO DNO: LIŠKA BYSTROUŠKA Nedělní pohádka o vychytralé lišce z Bílovic. Pro liščata od tří let. Vstupné: 100,-

47


KAM do města

Nedělní odpoledne v Mahenově památníku Nevíte, kam na procházku v neděli odpoledne? Pak vás zveme na prohlídku Mahenova památníku, který sídlí na ulici Mahenova 8 v brněnské Masarykově čtvrti. Jedná se o další provoz Knihovny Jiřího Mahena v Brně.

KUMST opening week Brněnský kreativní hub KUMST otevírá naostro! K té příležitosti si pro vás jeho zakladatelé připravili týdenní program nabitý přednáškami, workshopy, debatami a další kulturní zábavou. V týdnu od 10. září budou dveře KUMSTu pro všechny dokořán! Rok pilotního provozu, malování stěn, pokládání podlah, montování nábytku, ale i pořádání prvních kurzů a on-line lekcí má KUMST za sebou. Teď je na čase se do toho pořádně obout a využít potenciálu kreativního hubu, který má být domovskou základnou pro všechny profesionály napříč kreativními odvětvími, pro něž je tvorba také živobytím. Můžete se tak těšit na design market, přednášky a diskuze s lidmi z kreativních odvětví, letní kino, výstavu prací architektů, den pro děti, workshopy, prohlídky i kulturní program. Přesný rozvrh jednotlivých dní naleznete na webu KUMSTu uvedeném v patičce článku. (bh)

Znáte brněnský kreativní hub KUMST? Foto: KUMST

10/9

Od KUMST opening week KUMST kreativní hub Brno Údolní 19, Brno www.kumstbrno.cz

Nedělní odpoledne se jmenuje obraz od Antonína Procházky, který visí v pracovně Jiřího Mahena. Jak strávíte nedělní odpoledne vy? Foto: Knihovna Jiřího Mahena v Brně

Kromě klasických knihovnických služeb nabízí i programy pro veřejnost. V letošním roce uspěli s žádostí o projekt Toulky s Jiřím Mahenem II. Má dvě linie: toulky krajinou literární a toulky environmentální. Cílem literárních toulek je obrátit pozornost návštěvníků do minulosti, např. připomenutím významného 100. výročí založení Knihovny Jiřího Mahena v Brně (9. 9. přijďte na přednášku Knihovník Jiří Mahen). V rámci environmentálních toulek se v Mahenově památníku zamýšlí nad vývojem naší společnosti, podporují zodpovědné chování v rovině osobní, občanské i profesní. V úterý 14. 9. jste zváni na Bylinkovou terapii s dílnou, 15. 9. na autorské čtení Beton a hlína a na přednášku Žítkovské bohyně: Lidová magie na Moravských Kopanicích, která se koná 16. 9. (red)

Mahenův památník Mahenova 8, Brno Knihovna Jiřího Mahena v Brně www.kjm.cz

48

Foto: Brněnský varhanní festival

Foto: Záchranná stanice v Jinačovicích

Brněnský varhanní festival v novém desetiletí

Za dravci do Jinačovic

Osm koncertů rozezní v době od 26. 8. do 29. 9. královské nástroje v centru Brna a tóny varhan z dílen různých mistrů varhanářů vyplní večery babího léta. Za poslech stojí koncerty v jezuitském kostele na moderním koncertním nástroji, dále na nově rekonstruovaných historických varhanách v loretánské kapli. Pěkný večer slibuje návštěva v oblíbeném Červeném kostele nebo v kostele sv. Augustina na Kraví hoře. (red) 26/8–29/9 Brněnský varhanní festival různá místa, Brno www.varhany.nomi.cz

Počtvrté otevře své brány široké veřejnosti záchranná stanice v Jinačovicích. Návštěvníci si mohou prohlédnout areál nebo se podívat na ukázky a odborný výklad o dravcích, sovách a netopýrech. Uskuteční se také přednášky, na kterých se zájemci budou moci ptát na cokoliv, co je bude zajímat. Těšit se můžete také na komentované prohlídky, předvedení vypuštění zvířat zpět do volné přírody či minikvíz poznávání naší přírody. (živ) 11/9 Den otevřených dveří Záchranná stanice v Jinačovicích www.zoobrno.cz/zvirata-a-expozice/ zachranna-stanice


49


KAM do města

Umělecké rezidence v INDUSTŘE žijí modernismem V průběhu letošního roku se vybraní umělci z Česka a ze zahraničí snaží nabídnout veřejnosti nový pohled na modernistickou architekturu v projektu Modernismus pro budoucnost 360/365. Ve spolupráci s organizátorem projektu, litevským Kaunasem, bude možnost spatřit všech 17 autorských výstupů na zahajovací výstavě v lednu příštího roku, jež otevře slavnosti: Kaunas – hlavní město evropské kultury 2022. Mezinárodní rezidence se za naši stranu zúčastnila umělkyně a kurátorka Karin Písaříková, která jela interpretovat pohnutou historii Deváté pevnosti (Ninth Fort) do Kaunasu a jejíž výsledný projekt Come in the form of milk můžete zhlédnout na YouTube. Umělkyně Andrea Uváčiková a Zuzana Bartošová se vydaly do Belgického Wervicku, kde se zabydlely přímo v budově bývalého železářství architekta Huiba Hosteho. V duchu

Cílem projektu je snaha o posílení, rozvoj a zachování dědictví modernismu pro budoucí generace. Foto: Michal Trávníček

novodobých makerů za pomoci 3D tisku vytvářely objekty – fragmenty prvků budovy – s názvem Arte-Factum. Lokální umělci Kromě vyslaných umělců na mezinárodní rezidence INDUSTRA hostí i lokální umělce, jejichž projekty jsou stále v běhu. Můžete se proto těšit na jejich výstupy! Čeká vás křest připravované knihy Ivany Kupkové a Michala Trávníčka, kteří se svými studenty ze Střední školy umění a designu v Brně zasvětili svůj výzkum

a tvorbu vlastní vile Bohuslava Fuchse. Jejich projekt čítá přes desítku děl nejrůznějších formátů, pravidelně přispívají na svůj Facebook @MOFUFuchs2022, kde budou přehledné informace o připravované události. Uzavírající uměleckou dvojicí je Josef Řehák s Karolínou Strnadovou, kteří se nebojí vám ukázat, že MODERNA UŽ ← BYLA. (red) INDUSTRA ART areál Nová Zbrojovka, Brno www.industra.space

Polárkový dort Tradiční zahájení nové divadelní sezóny v podobě festivalu Polárkový dort se uskuteční od 17. do 19. září v Divadle Polárka a Björnsonově sadu. Divadlo Polárka, které se zaměřuje na rodiny s dětmi, jím otevírá sezónu již od roku 2016. Divadlo zde představí všechny premiéry vzniklé v předchozí sezóně na obou svých scénách. Kromě prostoru divadla se festival odehrává také v nedalekém Björnsonově sadě, kde se v šapitó vystřídají různé hostující soubory s večerními koncerty kapel pro děti, mimo jiné i polárkovského Polarisu. Vše doprovází divadelní dílny a další aktivity připravované lektory Malého vozu Divadla Polárka. Malí diváci se mohou těšit na premiéru hry Co by kdyby, cyklus tří minioper ve spolupráci s Ensemble Opera Diversa a Martinem Kyšperským nebo například na kapelu Žampion. Celý program je k nalezení na webových stránkách uvedených v patičce článku. (bh)

50

Foto: INDUSTRA ART

A White Space In A White House

Hra s názvem Co by kdyby od Anny Davidové. Foto: Divadlo Polárka

17–19/9

Festival Polárkový dort Divadlo Polárka a Björnsonův sad Tučkova 34, Brno www.divadlopolarka.cz

Tento nápis můžete zahlédnout v rekonstruované chodbě přiléhající ke kavárně Už nejsme Atlas v Bílém domě na Žerotínově náměstí, kde v průběhu měsíců červen–srpen probíhala umělecká rezidence belgického umělce Ericha Weisse, v rámci evropského projektu Modernismus pro budoucnost 360/365. Zhlédněte výsledné video z projektu na našich stránkách, případně nás navštivte na uvedené adrese. Připravujeme zde pro vás nový projekt – novou galerii. (red) INDUSTRA ART Vstup přes Už nejsme Atlas Žerotínovo náměstí 6, Brno www.fb.com/IndustraArt


inzerce

BOŘIVOJ DOLEŽAL VÝSTAVA OBRAZŮ KŘÍŽOVÁ CHODBA NOVÉ RADNICE V BRNĚ 3. 9. – 26. 9. 2021 OTEVŘENO ÚT–SO 12–18 HODIN VERNISÁŽ ČTVRTEK 2. 9. 2021 V 17 HODIN 51


Vydejte se ze Země na Mars (a zase zpátky)

Nebezpečí po cestě i v cíli Nároky na psychiku budou extrémní, od spolubydlících nebude úniku a posádku zabaví jen rutinní práce pod absolutní kontrolou řídicího střediska. Do toho všeho půjde kosmoplavcům po celou dobu o krk. Nejenže může dojít k jakékoli technické závadě, ale budou je ohrožovat i nahodilé spršky slunečního záření, jež mohou mít fatální dopady na fungování buněk lidského těla. Když už se podaří zavěsit se na oběžné dráze a dosednout k předpřipraveným zásobám na červené planetě, bude to sice o něco lepší, ale také žádná výhra. Vždyť na povrchu Marsu je podobně přátelské prostředí jako na Zemi ve výšce třiceti kilometrů. Tedy nedýchatelná atmosféra, velmi nízký tlak a teplota. Gravitace je pouze třetinová, což by neměl být problém, větší vrásky ale způsobí kosmické záření – i když je Mars od Slunce dál než Země, nemá ochrannou magnetosféru ani ozonovou vrstvu, což donutí pozemské Marťany k životu když ne rovnou pod povrchem, tak alespoň v mimořádně dobře stíněných prostorách.

Na Mars za jedno odpoledne? Žádné strachy, vaše cesta na Mars nebude ani zdaleka tak nebezpečná jako ta opravdová. I tak ale jistě přinese skvělé zážitky. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Zažili jste o prázdninách Festival planet? V červenci byl v parku na Kraví hoře vystaven Marsmeloun, v srpnu se k němu přidala Terralóna a Lunalón. Dokonce na dva dny změnily konfiguraci. Tisíce lidí tak mohly – na vlnách fantazie – putovat vesmírem Sluneční soustavy. V pátek 24. září – v den, kdy se koná Noc vědců – budete mít šanci si takové kosmické putování zopakovat. I když, bude v tom „malý háček“…

Dva roky v meziplanetární lodi Nevíme, jak přesně bude vypadat první výprava ze Země na Mars, ale fyzikální zákony se oblafnout nikomu nepodaří… Start je možný jen v tzv. startovních oknech, která trvají několik měsíců a opakují se přibližně každé dva roky. Cesta k cíli trvá šest měsíců a po 40 dnech pobytu na Marsu následuje dalších jedenáct měsíců, které zabere návrat! Podtrženo, sečteno, celková

52

doba výpravy se v takovém případě počítá na 560 dní… Nejvýše několik odvážlivců bude skoro dva roky zavřeno do meziplanetární lodě poskytující prostor o velikosti jednoho až dvou rodinných domků. S sebou si musí vzít úplně všechno. Vodu na pití i mytí, předpřipravené jídlo, veškeré léky, veškeré oblečení… Nikde nic nekoupíte. Zábavu vám zprostředkuje nanejvýš televize s databází filmů a internet s velmi, velmi dlouhou prodlevou. Od kliknutí po načtení jediné stránky uběhne až několik desítek minut…

V pátek 24. září si takovou cestu alespoň symbolicky můžete vyzkoušet sami. Hvězdárna a planetárium Brno – pokud to počasí dovolí – v parku na Kraví hoře vystaví desetimetrový model Země, tzv. Terralónu. V takovém měřítku by se náš Měsíc smrsknul na kouli o průměru 4 metry, kterou tentýž den najdete několik set metrů daleko, tedy u budovy Hvězdárny a planetária Brno. A co Mars? V podobě pět a půl metru velikého modelu jej objevíte v Olomouci. Skutečně, ten den vystavíme Marsmeloun v hanácké metropoli. Tedy přibližně ve vzdálenosti, která bude korespondovat se vzdáleností modelů Země a Měsíce na Kraví hoře. Prvních padesát cestovatelů, kteří stihnou v pátek 24. září mezi 12.00 až 24.00 navštívit všechna tři místa, od nás dostane speciální vesmírné dárky. Více o putování ze Země na Mars najdete na webu uvedeném v patičce.

24/9

Putování na Mars Hvězdárna a planetárium Brno Kraví hora, Brno www.hvezdarna.cz


53 inzerce


Brno, vesmír, vteřiny Přiznejme si, že v minulých staletích se lidé vzdělaní v přírodních vědách městu Brnu a vlastně i celé Moravě zpravidla vyhýbali. Přesto všechno zde najdeme celou řadu astronomických stop. Nevěříte? Stačí se pozorně rozhlédnout na těch správných místech… Zde jsou útržky některých z nich.

Dominikánské náměstí

Chrlice

Ostrá horka

Kladivova observatoř

Sluneční hodiny na Kraví hoře

Masarykova univerzita

Na nádvoří Nové radnice na Dominikánském náměstí je trojice slunečních hodin z roku 1728 (autor Ferdinand Čádecký). Sluneční hodiny na stěně obrácené k jihu ukazují čas v rozmezí od osmé hodiny ranní do čtvrté hodiny odpolední. Na zdi obrácené východním směrem jsou nakresleny dva sluneční kalendáře, udávají dobu trvání dne a noci, stejně jako vstupy Slunce do jednotlivých znamení.

Nejstarší dochovaná hvězdárna na území Brna leží na střeše Fakulty stavební Vysokého učení technického. Observatoř vznikla v roce 1911, její skutečný rozvoj však nastal po roce 1922, kdy profesor Bohumil Kladivo (1888–1943) začal přednášet astronomii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Pozorovatelna se používá dodnes. Také díky nim víme, že se euroasijská kontinentální deska posouvá rychlostí 27 mm/rok směrem na severovýchod.

54

Na zámečku v Chrlicích, kde je dnes Ústav sociální péče pro slabozraké, se narodil jeden z nejvýznamnějších experimentálních fyziků 19. století Ernst Mach (1838–1916). Proslul svou důkladností, precizností i manuální zručností. Sepsal řadu učebnic a v českých zemích stál u založení fyziky v její novodobé podobě. Jeho jménem je označena řada fyzikálních veličin a pojmů.

Před Hvězdárnou a planetáriem Brno jsou sluneční hodiny na krychli s východním, jižním, západním a vodorovným číselníkem. Kostka z leštěné šedomodré žuly byla původně základním kamenem nového planetária (rok 1984), při vlastní stavbě se však na něj zapomnělo, takže se později využil pro sluneční hodiny, jejichž hlavní předností je jednoduchost a elegance. Autorem je Zdeněk Mikulášek.

Na vrcholu Ostrá horka začalo první kartografické proměřování střední Evropy. Autor Joseph Xaver Liesganig (1719–1799) sehrál ve druhé polovině 18. století klíčovou roli v centralizaci a racionalizaci rakouské říše. Začaly se stavět triangulační věže a vznikat přesné katastrálním mapy (a platit řádné daně).

Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity nabízí studium astrofyziky na bakalářské, magisterské i doktorandské úrovni. V centru pozornosti je zejména výzkum horkých hvězd a hvězdných systémů s horkými složkami, speciálně pak fyziky hvězdných atmosfér horkých hvězd, hvězdného větru hnaného zářením, chemicky pekuliárních hvězd a proměnných hvězd.


Moravské zemské muzeum

V Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně je expozice Svět nerostů, která seznamuje s nerosty a horninami s důrazem na mineralogicko-petrografické poměry Moravy a Slezska. V závěru jsou systematicky řazeny nerosty a horniny včetně vltavínů a meteoritů.

Christian Mayer

Christian Mayer (1719–1783) se narodil do rodiny šenkýře v pronajaté hospodě na radnici v Modřicích. Později odešel do Německa, kde se proslavil jako pozorovatel dvojhvězd a zakladatel stelární astronomie. Je jedním z tvůrců moderního pohledu na svět hvězd.

Sluneční hodiny v Kohoutovicích

Jezuitský klášter

Mendelovo muzeum

Knittelmayerova pozorovatelna

Brno-střed

Zábrdovice

V Kohoutovicích, na travnaté ploše nedaleko prodejny Albert, jsou umístěny velké moderní sluneční hodiny s číselníkem na přibližně válcové ploše, které doplňuje kalendárium, analema a otvorový ukazatel. Vznikly v 80. letech 20. století, autorem je Alfred Habermann.

V podkroví na rohu Nové radnice a kostela sv. Michala vznikla nejstarší spojitá řada meteorologických pozorování z území moravské metropole. Ferdinand Knittelmayer (1750–1814) zde od roku 1799 do roku 1812 pětkrát denně – při východu Slunce, dopoledne, po poledni, při západu Slunce a asi hodinu před půlnocí – zaznamenával teplotu a tlak vzduchu, sílu a směr větru, charakteristiku a rozsah oblačnosti i další zajímavé jevy.

V bývalém klášteře brněnských dominikánek poblíž kostela svatého Jakuba byla jezuitská škola, kterou prošla celá řada výjimečných přírodovědců 17. a 18. století. Třeba matematik Jakub Kresa, Karel Slavíček, který se vydal do Číny, zakladatel bohemistiky a slavistiky Josef Dobrovský, Samuel Fritz, který zmapoval Amazonku, nebo Jiří Josef Kamel, jenž dal jméno kaméliím.

V budově bývalého kláštera na Dominikánské ulici, kde dnes sídlí úřad městské části Brno-střed, v letech 1808 až 1814 působil jako profesor fyziky a matematiky kněz řádu piaristů František Ignác Kassián Halaška (1780–1847), jenž si na západní straně školy zřídil vlastní hvězdárnu. Nejvýznamnější knihou z jeho pera byla téměř tisícistránková Handbuch der Naturlehre, která sloužila až do počátku 20. století jako univerzitní učebnice v rakouském císařství.

Astronomickými pozorováními se v Brně zabýval také Johann Gregor Mendel (1822–1884). Kromě známých experimentů s křížením rostlin se po zvolení za opata kláštera na Starém Brně zabýval také meteorologickými pozorováními. To jej přivedlo ke sledování slunečních skvrn, kterým zcela mylně přičítal zásadní vliv na počasí.

V premonstrátském klášteře v Zábrdovicích žil Ferdinand Čádecký (?–1738). Jako vášnivý astronom a také velmi zručný kutil se stal jedním z prvních českých konstruktérů dalekohledů, například ten v Národním technickém muzeu v Praze se dnes považuje dokonce za nejstarší dochovaný v České republice.

Více informací a více vteřin najdete na: www.hvezdarna.cz/novinky/ brno-vesmir-vteriny/

55


KAM na jógu

Studia v Brně Kam si jít zacvičit jógu ve městě? Množství kvalitních studií s profesionálními lektory naštěstí koronavirová krize nijak výrazně nesnížila, vyberete si tak zcela jistě, ať už vaše jógové srdce bije v jakémkoli rytmu.

Máte zájem o skupinové lekce nebo raději cvičíte individuálně? Brněnská nabídka lekcí se stále rozrůstá. Foto: Pocket media

Jóga je život Jóga je spojení. Jóga je vše, co nás ovlivňuje, způsob hledání rovnováhy, harmonie. Nejde jen o sérii pozic, které bezmyšlenkovitě prostřídáte každé odpoledne (ačkoli pohyb hraje v procesu velmi důležitou roli), ale o kompletní očistu ducha a srovnání se se sebou samým. Jóga se necvičí, jóga se žije! Jóga může být věcí tak individuálně nahlíženou, že jejích druhů existuje tolik, kolik je lidí, kteří se jí věnují. Abychom se ale alespoň základně zorientovali v možnostech, které se nabízí (zvláště pro začátečníky), nastíníme pár nejpoužívanějších termínů jógové typologie spojené s lekcemi obsahujícími práci s pohybem. Známe hatha jógu vzniklou několik stovek let před naším letopočtem a propojující cvičení se správným dýcháním, což má za následek okysličení svalů, zlepšení rovnováhy a síly. Mladší aštanga jóga za sebe pečlivě skládá předem určené pozice pomáhající kromě pružnosti těla také s psychickou odolností a správným krevním

56

tlakem. Fyzicky náročnější je power jóga pro poněkud pokročilejší jogíny, výborně se hodí například k detoxikaci organismu. Mnohá studia nabízí také hot jógu, při které se zahřeje místnost do teploty kolem 40 °C a jež je dobrou pomůckou při budování imunity. V posledních letech nalezla velkou oblibu také jóga partnerská a acroyoga, jejíž lekce není v Brně opravdu vůbec těžké najít. Stačí se za pěkného dne projít do Lužánek a nějaký pár balancující v na první pohled neuskutečnitelné poloze (stále mluvíme o józe) vám jistě poradí.

Filip Živný editor KAM

V samotném středu města naleznete například Bistro anatomy, brněnské pohybové studio Doroty Špalkové. Foto: Bistro anatomy

Která brněnská jógová studia rozhodně doporučujeme k vyzkoušení? V Yoga Garden na Veveří lektoři vedou každou lekci jinak a sekvence se neopakují. Během lekcí nepředcvičují a navádí vás především slovem, aby byli schopni plně se zaměřit na vaše tělo a na to, jak mu případně mohou pomoci. Další skvělou zastávkou je studio YOGA i-D v samém srdci Brna, otevřené od léta 2019, kdy jeho majitel Zdeněk Havlíček zrekonstruoval prostory bývalé pošty na Poštovské ulici. Dostatek možností ke cvičení najdete i mimo úplný střed města. V Pfeferonka Yoga Centru na Jugoslávské mají i skupinové lekce individuální, terapeutický charakter. Vybrat si tu můžete z lekcí klasické jógy, jako je ashtanga yoga, hatha yoga, yin yoga, vinyasa yoga a nebo se přijít prohřát na různě zaměřené lekce hot yogy ve vyhřátém sále. Dejte nám vědět, kam rádi chodíte vy!(živ)


KAM na jógu

YOGA i-D přidává druhý sál Studio YOGA i-D, které najdete v samém srdci Brna na ulici Poštovská v budově bývalé pošty, se chystá překročit hranice jógy a stát se prostorem dýchajícím pro pohyb v jeho rozličných podobách – od kardia až po balet. Buďte u toho! Jedinečný prostor „V následujících měsících budeme rozšiřovat studio o další sál a rádi bychom všechny pozvali kromě jógy i na další pohybová cvičení,“ říká zakladatel YOGA i-D Zdeněk Havlíček. „V podstatě máme v tuto chvíli dvě části studia, ta první je už kompletně hotová a je v ní sál na cvičení jógy s veškerým zázemím.“ Ve druhé části studia je pak ukrytý ještě další prostor, ze kterého v následujících měsících majitelé studia hodlají vybudovat další plnohodnotný sál tak, aby se dal využít nejen na jógu, ale aby jeho využití sahalo daleko za její hranice. Měl by tak vzniknout zbrusu nový prostor pro tanec, kardio cvičení, případně balet, workshopy a další aktivity, z celého konceptu se pak stane jedinečné po-

Majitelé studia a lektoři Veronika Krausová, Zdeněk Havlíček, Lucie Tomanová. Foto: YOGA i-D

hybové studio v centru Brna, ve kterém už to nebude jen o józe, ale o radosti z pohybu jako takového. Kdy to bude? „V současné chvíli jsme ve fázi, kdy se se stavbou pomalu začíná, prostor se čistí a měl by se pomaličku začít bourat a rekonstruovat,“ vysvětluje Havlíček a dodává, že přesné datum ukončení prací bude záležet na okolnostech, které se v současné době těžko před-

povídají. V ideálním případě by však na začátku roku studio mohlo být hotové. Sledujte web a sociální sítě pro nejčerstvější informace a přijďte si zacvičit! (red)

YOGA i-D Poštovská 3, Brno www.yogaid.cz

Obraťte se (dosebe) Projekt (dosebe) vytváří prostředí pro váš osobní rozvoj prostřednictvím fyzických technik i psychického mentoringu. Kolektiv odborníků se studiem v brněnských Žabovřeskách vám pomůže najít vaši individuální cestu a zrelaxovat po svém. V nabídce studia jsou lekce jógy, qigong, meditace, funkční trénink, masáže i osobní koučink. To vše si můžete sestavit do balíčku na míru přesně podle vašich představ, studio pak nabízí jak lekce skupinové, tak individuální. Pokud si nejste jistí, co by byla ta pravá kombinace pro vás, vyberte si z nabízených balíčků nebo se svěřte do rukou zdejších zkušených lektorů. Vaše spokojenost je na prvním místě a můžete si být jisti, že na cestě, kterou si zvolíte, vás provedou s pochopením, lidskostí a snahou o váš maximální posun. Studio založila Michaela Vejrostová, koučka a lektorka jógy s přesahem do psychologie a businessu. Tohle vše spojila dohromady a vytvořila místo, kde se lektoři i klienti mohou společně podporovat a rozvíjet.(živ)

Foto: Filip Živný

Cvičit jógu kdekoli!

Ve studiu (dosebe) si můžete zvolit lekce skupinové i individuální. Foto: (dosebe)

(dosebe) Fanderlíkova 70, Brno www.projektdosebe.cz

Cvičení v jógovém studiu není to pravé pro vás? Jedete na dovolenou a bojíte se, že vypadnete z tempa? Velkou výhodou jógy je, že se dá cvičit takřka kdekoli. Stačí jen metr až dva místa, případně jógamatka či jiná podložka. Existuje spousta on-line lekcí, které vám pomohou, pokud ještě nemáte dostatek zkušeností, abyste při cvičení vedli sami sebe, za nás doporučujeme například YouTube kanál Boho Beautiful Yoga, který počítá i s úplnými začátečníky. (živ) Boho Beautiful Yoga www.youtube.com/user/cexercize

57


KAM za vzděláním

Rozmluvme se Karel IV. mluvil pěti jazyky, Karel V. mluvil čtyřmi jazyky. Kolik jich umíš ty? Drobná historická zajímavost na úvod napovídá, že naučit se hned několik řečí nebyl problém už před několika staletími, natožpak dnes, v době internetu a v místě tak nabitém možnostmi, jako je Brno.

V Brně se lidé vzdělávají doslova na každém kroku. Připojte se k nim. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

Co jste vždycky chtěli vědět? Spolu se začínajícím podzimem a nástupem dětí do škol se nabízí otázka, zda není načase také ponořit se do studia. Čeho? Všeho. Čehokoli. Brno je, co se vzdělání týče, otevřená kniha, jednotlivé kapitoly tvořené zdejšími institucemi provází cizími jazyky, sebepoznáním, historií, planetou, vesmírem… Co zajímá právě vás? Když už jsme u těch knih – brněnská nakladatelství jako HOST nebo JOTA nás pravidelně zásobují odbornými a vzdělávacími tituly, přičemž například Jan ­Melvil Publishing se na tento typ publikací přímo specializuje. Chcete proniknout do dějin umění? Vyzkoušejte kurzy Moravské galerie, které se konají každé úterý od 21. 9. až do 28. 6. 2022 v knihovně Pražákova paláce. Rádi byste lépe porozuměli sami sobě či svým blízkým? Zajímavý projekt Lucie Ratajské Energie v životě pomáhá zatočit se splínem i upevňovat pouta mezi rodiči a dětmi.

58

Místem, kde se já osobně vždycky dozvím něco fascinujícího, a proto se na něj vracím co nejčastěji to jde, je Hvězdárna a planetárium Brno. Pořady v digitáriu, ale i další program hvězdárny jsou potravou pro mozek i duši každého vesmírného nadšence. Pokud podobně jako já nelepíte na zábavu a poznávání nálepky „pro děti“ a „pro dospělé“, určitě si zajděte do vědeckého parku VIDA!, vyzkoušejte místní atrakce a koukněte na některou science show. Určitě si ale na tuto návštěvu vyhraďte alespoň několik hodin, zvláště jste-li hravé povahy. Trojici mých nejoblíbenějších brněnských institucí, kam se chodím divit, uzavírá Technické muzeum.

Filip Živný editor KAM

Vyberte si jednu z brněnských jazykových škol a ponořte se do studia. Foto: Jazykové centrum Correct

„Španělsky mluvím k Bohu, italsky k ženám, francouzsky k mužům a německy ke svému koni,“ řekl jednou na začátku článku zmíněný Karel V. Nutno podotknout, že k němčině měl komplikovaný vztah a nešla mu, vám však s tímto jazykem pomůže Österreich Institut Brno, nebudete se tedy muset k podobným prohlášením uchylovat. V Jazykové škole Amigas vás zase naučí ostatní tři zmíněné řeči. Jak správně studovat cizí jazyky? Odpoví Jazykové centrum Correct. Angličtina bez učebnic a školních lavic? Žádný problém, zkuste lekce Nina ­English. Brno se, koronavirové krizi navzdory, stává stále více kosmopolitním městem a příležitostí, jak si procvičit cizí řeč, je tu více než dost. Znáte cizince, který by se naopak rád naučil česky? Pak mu rozhodně doporučte kurzy Learn Czech with Smile se sympatickou, usměvavou Káťou.(živ)


KAM za vzděláním

Němčina pro děti i dospělé Zapište se již nyní do prezenčního či on-line kurzu němčiny. Österreich Institut Brno nabízí kurzy různé intenzity pro zájemce všech jazykových úrovní a věkových kategorií, nový semestr začíná už na začátku října. Konverzace s rodilou mluvčí Zápis do kurzů němčiny na semestr v Österreich Institut Brno je otevřený, s každým novým zájemcem probíhá rozřazení na základě testu on-line (odkaz na rozřazovací test zdarma najdete v patičce u tohoto článku, výsledek znáte okamžitě po odeslání odpovědí) a také krátkého osobního setkání a rozhovoru v němčině. V případě kurzů on-line, které stále zůstávají v nabídce jazykové školy, proběhne toto setkání také on-line formou. Semestrální kurzy němčiny začínají již od 4. 10. a semestr trvá 15 týdnů. Docházkově bude veden kurz pro nejmenší děti 4–6 let nebo konverzace s rodilou mluvčí pro maminky na mateřské a jejich děti do 2 let. On-line si pak můžete zvolit například

Neztrácejte čas a vrhněte se do studia němčiny už v podzimním semestru. Foto: Österreich Institut Brno

odborný kurz němčiny pro lékaře či kurz němčiny pro zdravotní sestry. Zkuste ukázkovou hodinu Ukázková hodina prezenční výuky pro děti, dospělé a mládež se bude konat 15. 9., přihlášku na vybraný kurz najdete na odkazu uvedeném v patičce. Österreich Institut Brno je také zkušebním centrem mezinárodních zkoušek ÖSD, termíny zkoušek nabízí každé dva měsíce a jejich výsledky pak dostanete velmi rychle,

obvykle do 10 dnů. Prozkoumejte nabídku institutu, vyberte si ten pravý kurz pro vás a začněte zdokonalovat svou němčinu pod dohledem profesionálů! (red) Österreich Institut Brno Moravské náměstí 15, Brno www.oei.cz www.oei.cz/vsechny-kurzy-nemciny/ rozrazovaci-test www.oei.cz/vsechny-kurzy-nemciny/ ukazkove-hodiny

Poslední možnost zhlédnout 3D film Dinosauři Baví vás pravěcí ještěři? Navštivte zábavní vědecký park VIDA! a užijte si 3D film Dinosauři, který vás zavede do doby, kdy Antarktida byla domovem obřích plazů. Společně s vědci odhalíte příběhy skryté v zamrzlých skalách. Seznámíte se s osmimetrovým masožravým dinosaurem, dlouhokrkými býložravci i předchůdci krokodýlů se zuby ostrými jako břitva. Film můžete navštívit každý den a je za příplatek 50 Kč za osobu ke vstupnému do expozice. Rodiny s mladšími dětmi zase ocení krátký 3D film Příběh mláděte, který se promítá několikrát denně a je v ceně vstupného do expozice. Neváhejte! Oba filmy se ve VIDA! science centru promítají jen do konce září. Stejně tak je jen do konce září otevřená i venkovní expozice, kam letos přibyly vodní exponáty – bosonohá podvodní stezka, trysky a vlnobití. Za pěkného počasí se pod širým nebem odehrávají i představení se zábavnými pokusy. (red)

Foto: Astrovíkend

Astrovíkend – dny tajemna a zdraví

Dva filmy plné dinosaurů jen do konce září ve VIDA! science centru. Foto: Giant Screen Films

Promítání denně 3D film Dinosauři VIDA! science centrum Křížkovského 12, Brno www.vida.cz

Poradny, stánky, meditace, workshopy. Výklad z ruky i karet. Alternativní medicína. MUDr. David Frej – Silný imunitní systém. Přenos z Knihovny palmových listů v Indii. PhDr. Arnošt Vašíček – přednáška s autogramiádou Záhadné fenomény. Šamanské setkání – v duchu peruánské Amazonie s C. Gomezem. Estela Orbito – filipínská léčitelka povede skupinové léčení a tradiční požehnání. Védská meditace, Kakaová ceremonie a terapie s krystaly. Šamanské bubnování. (red) 11/9–12/9 SVČ Lužánky, Lidická 50, Brno www.astrovikend.cz www.fb.com/astrovikend

59


KAM za knihou

Kolik znáte rozervaných básníků potácejících se nejistou existencí a vydělávajících si na denní chléb nočním psaním veršů? Už se nemůžu dočkat, až zase za sto let někoho doceníme.

Tleskáme všem nakladatelstvím, v jejichž edičních plánech má poezie pravidelně své místo. Foto: Filip Živný

Trochej is not dead Proč nepřišli Vítězslavovi lidi na party? Protože je Nezval… Bez žertů, básnění bývá osamělé, složité. Je-li pro romanopisce v naší republice složité se uměním uživit, u básníka se jedná o úkol srovnatelný se získáním olympijské medaile ve sportu, v němž se na olympiádě vůbec nesoutěží. Pojďme si trochu zahořekovat nad tím, že se poezie neprodává. Celý problém má zhruba tolik rovin co Nizozemsko. Za prvé – básníci jsou málokdy chápáni a doceněni současným publikem. Za druhé – kdo se zdravým rozumem by doufal, že může úspěšně vstoupit do stejné řeky, kterou před ním brodili velikáni jako Blatný, Zahradníček, Mikulášek, Skácel? Za třetí – dnešní doba nepřeje lidem BEZ zdravého rozumu, kteří by se něčeho takového odvážili. Za páté (jen zkouším, jestli dáváte pozor) – nakladatelé vám potvrdí, že vydat knihu poezie není činnost výdělečná (snad Krchovský utáhne? Nevím.), zvláště jde-li o prvotinu, autora neznámého

60

či nedejbože někoho stojícího mimo zavedenou komunitu, tak trochu žárlivě střeženou jejími členy. Neokoukaná poezie tak vychází v nákladech počítaných spíše na stovky kusů. I přesto vychází, za což patří odvážným nakladatelům (v Brně například Host či Druhé město) velký dík. Komplikací, kterou já osobně vnímám jako značnou, je také rozdíl nabídky a poptávky – zatímco i lidé, kteří běžně poezii nečtou, se s chutí ponoří do „klasického“ rýmovaného verše složeného z klasických rytmických schémat, většina současných talentovaných začínajících básníků se věnuje spíše

volnému verši a experimentování s rytmy i přízvuky. Což však samozřejmě patří k přirozenému uměleckému snažení, básník musí tvořit z nutkavé potřeby – tak, jak cítí, nikoli tak, aby se četl. Na druhou stranu, v posledních letech zažívá poezie určitou renesanci díky slam poetry, večery jí věnované dosahují velké obliby, podobně jako nejrůznější autorská čtení. Kapitola sama pro sebe je také poezie ve veřejném prostoru (díky TIMO!), doplňující se vzájemně s prostředím, v němž je prezentována. Znamená to snad, že básně na papíře jsou nahrazovány jinými formami? Kolik znáte rozervaných básníků potácejících se nejistou existencí a vydělávajících si na denní chléb nočním psaním veršů? Už se nemůžu dočkat, až zase za sto let někoho doceníme.

Filip Živný editor KAM v Brně


KAM za knihou

Tiché jaro poprvé česky!

Jak se naučit anglicky a užít si to

Jedna z nejvlivnějších knih dvacátého století, která odstartovala environmentální hnutí, konečně přeložená na pultech českých knihkupců. Tiché jaro od bioložky Rachel Carsonové je aktuální i téměř padesát let po prvním vydání. Tam, kde se po tisíciletí ozývaly spousty ptačích hlasů, najednou neznělo nic. Možná jen rachot práškovacího letadla. Píší se padesátá léta a američtí biologové začínají se znepokojením sledovat dopady průmyslu a intenzivního zemědělství na přírodu. Ubývá druhová pestrost, země je nemocná, mnohé změny se zdají být nevratné. Nikdo netuší, co to bude znamenat pro příští generace a přírodu samotnou. Bioložka Rachel Carsonová se proto pustila do výzkumu. A výsledná kniha, Tiché jaro, je mnohem víc než jen studií o dopadech zemědělské chemie na životní prostředí. Je brilantně napsaným svědectvím o tom, co ztrácíme, o lžích agroprůmyslu, je voláním o pomoc a jiskrou, která zažehla zájem milionů lidí i politiků o stav a zdraví naší planety. (živ)

Znáte Broňu? Nadšený učitel angličtiny z Brna, jak sám sebe charakterizuje, pravidelně promlouvá nejen ke svým studentům, ale také k více než 150 000 odběratelů na svém YouTube kanále. Teď vychází jeho kniha Zamilujte se do angličtiny.

Přicházející krize životního prostředí se ohlásila nenápadně — tichem. Foto: archiv nakladatele

Tiché jaro Rachel Carsonová Host Brno www.hostbrno.cz

Podlehne naše civilizace?

„Pokud mi to dovolíte, stanu se v této knize vaším průvodcem na cestě k báječné angličtině,“ říká Broňa. Foto: archiv nakladatele

Žijeme v epoše, která nemá obdoby? Je náš svět tak unikátní, jak si myslíme? A budeme první civilizací, která poroste věčně? Nebo je vše prostě jinak a jsme jen dalším kamínkem do mozaiky příběhů člověka na tomto světě? Naše civilizace, úroveň technologií a znalostí obecně, vyspělost komunikací a lékařské péče i míra blahobytu mluví samy za sebe. Stejně tak ovšem můžeme pozorovat, že podobně jako v minulosti i dnes čelíme dobře známým výzvám, jakými jsou nárůst byrokracie, fungování či selhávání elit, role společenské smlouvy i lídrů, nadbytek nebo naopak chybějící zdroje energie, ekonomické krize nebo (ne) schopnost přizpůsobit se proměnám přírodního prostředí. Kniha Sedm zákonů nabízí možnost podívat se na dnešní svět jako součást dlouhé časové řady dějin, procesů i dílčích událostí, jejichž charakteristiky prozrazují, že existuje sedm univerzálních zákonů, kterým podléhají všechny civilizace. I my. (živ)

Dílo Miroslava Bárty vychází nově také jako audiokniha v příjemném načtení herce Pavla Hromádky. Foto: archiv nakladatele

Sedm zákonů Miroslav Bárta JOTA www.jota.cz

Největší YouTube kanál v ČR zaměřený na angličtinu. Nejstudovanější on-line kurz angličtiny u nás. Červený diplom z vysoké, Certifikát CPE na Pass A, učitelské zkušenosti z Oxfordu i nejvyšší neuniverzitní globálně uznávaná kvalifikaci pro vyučující anglického jazyka DELTA. To vše Bronislav Sobotka má, veškeré diplomy a ocenění však ještě dvakrát přebíjí jeho nadšení a dobrá nálada, se kterou své znalosti předává dál. „Nenechám si nic pro sebe,“ slibuje Broňa v anotaci knihy. „Budeme si povídat nejen o tom, jak se do angličtiny zamilovat, ale také o tom, jak to udělat, aby vám ta láska vydržela. Aby to byl krásný vztah na celý život, ne románek na jednu noc.“ (živ) Zamilujte se do angličtiny Bronislav Sobotka Jan Melvil Publishing www.melvil.cz

61


Brno si s průvodci můžete projít i proběhnout Kolikrát znáš Brno, tolikrát jsi Brňákem! Podzimní čas láká na další sérii autentických prohlídek konaných pod taktovkou TIC BRNO. Pojďte se s průvodci vydat za příběhy, historickými daty a neobvyklými místy města Brna. Podzimní procházky vás zavedou například tam, kde se v Brně mísily životy Čechů, Němců a Židů. Děsivé historky, mordy, pověsti i přízraky v návaznosti na skutečné příběhy a středověké soudničky – to vše se dozvíte s Brněnskými morytáty. Podobně temné téma nemocí a posmrtných záležitostí přinese prohlídka Smrt a rozklad v Brně. Brno a podzim středověku vás vtáhne do světa fantazie, kreativity a víry našich dávných předků. Za vším hledej ženu vás zase přesvědčí, že ženy mají místo nejen v dějinách Brna, ale také v prostoru jeho ulic a architektury. Na rodiny s dětmi čekají oblíbené Brněnské pověsti a vyrazit s průvodci můžete i mimo centrum – do Líšně, Krá-

Běžecké prohlídky Brna jsou žhavou novinkou © TIC BRNO Michal Růžička

lova Pole či Jundrova. Do zeleně vás zavede procházka po Ústředním hřbitově – jednom z největších hřbitovů u nás, nebo ta na Stránskou skálu – sídliště pravěkých kultur se zajímavými geologickými útvary. Delší nedělní vycházka zve na hrad Veveří, za historií Brněnské přehrady a Veverské Bítýšky. Zcela nově si můžete

brněnské památky i zaběhnout! Stačí dobrá fyzička a pohodlné boty. Profesionální průvodce nabízí dvě trasy turistickými i méně tradičními místy, která byste však na té běžné pěší nestihli projít. www.gotobrno.cz/akce/ autentickeprohlidky-podzim

Dny evropského dědictví 2021 otevřou památky všem European Heritage Days se konají od roku 1991. Do této evropské akce se tradičně zapojuje i Česká republika a nechybí ani Brno. TIC BRNO pro letošní téma Památky pro všechny vytipovalo několik zajímavých míst, kterými vás o víkendu 17.–19. září provedou průvodci. Letošní téma Památky pro všechny v TIC BRNO evokovalo dvě dramaturgické linky. Za prvé památky zpřístupněné všem lidem, tedy i těm s tělesným postižením. Za druhé je tu uvědomění, že mnohé památkové budovy jsou opravdu pro všechny. Všichni je běžně navštěvujeme a neuvědomujeme si jejich historickou hodnotu. Do víkendové akce tak byly zařazeny například prohlídky někdejší První moravské spořitelny na Jánské ulici, která patří ke klenotům české moderní meziválečné architektury. Zájemci nahlédnou taky na Krajský úřad nebo do

62

Bývalý obchodní dům Prior © TIC BRNO Michal Růžička

Národního památkového ústavu. Dozví se, kde najdou v Brně jizbu architekta Jurkoviče, nahlédnou do tajů paláce Morava nebo do zaměstnaneckého zázemí bývalého obchodního domu Prior. Specifika výstavby Masarykovy čtvrti budou s průvodcem objevovat vozíčkáři. Dozví se mnohé o souvislostech utváření jedinečného genia loci této čtvrti. Návštěva interiéru vily Stiassni pro nevido-

mé bude zase klást pozornost na materiály a zajímavé prvky vnitřního vybavení slavné vily. Akce je doplněna také přednáškou o historii brněnských neslyšících, která sahá až do 19. století.

17–19/9 Dny evropského dědictví 2021 www.gotobrno.cz


63


Play Brno Díky nové interaktivní hře s prvky rozšířené reality si můžete hrát s Brnem. Provede vás městem a zábavným způsobem ukáže jeho dominanty i střípky z historie. Celkem 8 míst si můžete projít postupně jako aplikací určenou trasu, ale také je navštívit jednotlivě, ve svém vlastním pořadí nebo z pohodlí domova.

Play Brno © TIC BRNO

Zažijete například střílení z děla na Špilberku nebo kuličky z brněnského orloje rozkutálené po Svoboďáku, na Staré radnici nakrmíte brněnského draka (nebo krokodýla?) a na Moravském náměstí potkáte přímo samotného Jošta. Poslechnete si hudbu u sochy W. A. Mozarta nebo uvidíte animované filmy o svatých ze zídky u vstupu do Kostnice u sv. Jakuba a v Labyrintu pod Zelným trhem jeho 3D mapu i s popisky. Zde je připravena také hra pro děti s názvem Zelňáci. Aplikace s rozšířenou realitou je vhodná pro mobilní telefony s AR core (novější telefony) a je určena pro dospělé i děti. Kromě zábavy přináší zajímavé informace o historii a současnosti města a dává užitečné tipy, jak si užít Brno.

www.GOtoBRNO.cz

64

BRNO16 se vrací do Kina Art Nevyšla vám návštěva festivalu v Cannes? Přijďte místo toho na BRNO16! Červený koberec sice nenabízí, ale těšit se můžete na kvalitní filmy i příjemně uvolněnou atmosféru. Rok se s rokem sešel a od 13. do 17. října se opět uskuteční oblíbený mezinárodní festival krátkých filmů BRNO16. Již 62. ročník festivalu přinese prestižní mezinárodní soutěž, soutěž českých a slovenských filmů Československá 16 i pestrý doprovodný program. V něm budete moci zhlédnout archivní pásmo z Národního filmového archivu, výběr unikátních slovenských snímků i krátké filmy nominované na Oscara. Kromě filmů z celého světa nabízí i diskuze s hosty, kvíz, přednášky, výstavy nebo workshop pro děti. Festival také již potřetí ukáže různé způsoby, jakými spolu komunikuje svět kinematografie se světem videoher. BRNO16 se bude konat v Artu na Cihlářské a v prostoru NO ART na Radnické ulici. Další informace budou postupně zveřejňovány na www.brno16.cz. Těšte se!

Festival BRNO16 v roce 2019 © Oliver Staša

13–17/9 BRNO16 Kino Art a NO ART www.brno16.cz

Setkání s faunem V Galerii mladých brněnské Galerie TIC se v době 7. září až 9. října můžete potkat s mytickou postavou fauna. K vidění je výstava Faunův bál maďarského umělce Gideona Horvátha, která vznikla ve spolupráci s kurátorkou Flórou Gadó. Umělec Gideon Horváth v této instalaci navazuje na svůj předchozí výstavní projekt z ISBN Books+ Galerie v Budapešti a dále rozvíjí symboliku postavy fauna. Ta v původním výkladu představuje plodnost, mužskou sílu a skrývá i určité protichůdné lidské vlastnosti. Právě faunovu rozporuplnost, hypersenzitivitu i resilienci vnímá Gideon Horváth jako zdroje emancipační síly, skrze které formuluje obrazy queer světa. Ocitáme se tak trochu v karnevalovém světě, kterému vládne Bacchus. V předchozích realizacích vytvářel plastiky z včelího vosku, který ho zajímal kvůli svým materiálovým vlastnostem. Ve výstavě v Galerii TIC se nově prezentuje také videem, v němž se postava fauna pro umělce stává prostředkem přímé sebereflexe.

The faun Self-portrait © Gideon Horváth

7/9–9/10 Faunův bál Galerie TIC www.galerie-tic.cz


65


Káznice žije v září S koncem prázdnin opět bývalá káznice na Cejlu ožívá kulturním programem. V tomto objektu s neopakovatelným geniem loci vás čeká koncert, divadlo a vrací se i oblíbené mše svaté celebrované Janem Hanákem.

Site specific instalace Zvěř © Hana Němečková

Prvním bodem zářijového kulturního programu bude 10. září koncert kapely Toad Planet na dvoře káznice. Jedná se o psychedelic, funk, rock, punk? Kdo ví... Nezaškatulkovatelné ostravsko-brněnsko-olomoucké hudební uskupení na své koncerty zve takto: „Olízni žábu a proleť se s námi. It‘s pretty self-explanatory.“ Druhým bodem se stane 17. září divadelní představení souboru Masakr Elsinor o Janě Krejcarové, dceři Mileny Jesenské, s názvem Honza. A třetím již zmíněná mše, která proběhne 30. září. Na říjen se pak opět chystá site specific instalace Zvěř několika desítek performerů z různých brněnských divadel, která byla v červnu rozmístěna ve všech přístupných prostorách káznice a divák/návštěvník jí procházel dle svého zájmu a uvážení. Takže určitě sledujte web a sociální sítě projektu Káznice žije, ať vám něco neunikne.

10/9 Toad Planet – koncert 17/9 Honza – divadlo 30/9 Mše svatá v káznici www.kaznicezije.cz

66

Tmavomodrý festival bude v říjnu Festival pojmenovaný podle písně Jaroslava Ježka a Voskovce a Wericha patří dětem a mládeži, které se namísto zrakem nechávají vést hudbou. Festival s třicetiletou tradicí boří neviditelnou bariéru mezi světem vidících a zrakově postižených, tak si jej nenechejte ujít. Akce vám umožní nahlédnout do světa těch, kteří se nemohou spolehnout na svůj zrak. Pomůže překonat zažité představy, odstranit ostych a vzbudit zájem o svět, na němž leží mrak. Tmavomodrý mrak. Loni se festival kvůli koronaviru neuskutečnil, a tak vás nyní na podzim čeká jeho 31. ročník. Vystoupení a workshopy žáků a studentů specializovaných škol doplní již tradičně taky jeden den pro veřejnost, na který jste srdečně zváni. V parku Šelepka se 8. října setkáte s neziskovkou Vodicí pes, poznáte HapAteliér – sociálně terapeutickou dílnu pomáhající nevidomým a slabozrakým, potěší vás koncerty a vystoupení nevidomých

Tmavomodrý festival © TIC BRNO

hudebníků, například klavíristů Ráchel Skleničkové a Honzy Jareše a zahraje také Čankišou.

7–9/10 Tmavomodrý festival 2021 www.tmavomodryfestival.cz

Industriální prohlídky, stezka a výzva Projekt Brno INdustrial je v plném proudu. Významnou brněnskou historii textilního průmyslu můžete poznávat mnoha možnými způsoby, a dokonce se i aktivně zapojit do vzpomínkové databáze. Pojem Industrial ze své definice označuje nejen všechny průmyslové památky a brownfieldy, ale také veškerou kulturní a estetickou zkušenost s touto tematikou spojenou. Projekt Brno INdustrial, za kterým stojí TIC BRNO spolu s partnery, tak představuje město přesně touto optikou. Nabízí prohlídky města s průvodcem – čtyři trasy pěší, jednu můžete projet minibusem. Chcete-li se vzdělávat sami, pak je pro vás připravena nová stezka na břehu řeky Svitavy, jejíž součástí je jedenáct venkovních panelů připomínajících konkrétní průmyslové stavby a jejich historii. A pozor! Pořadatelé také sbírají příběhy pamětníků, kteří byli v brněnských textilních továrnách zaměstnáni. Máte takový příběh? Pošlete jej na

Brno INdustrial © Jan Pochylý

adresu zizkova@ticbrno.cz a staňte se spoluautorem virtuální vzpomínkové databáze Technického muzea v Brně.

www.brnoindustrial.cz


@kam_where

Průvodce kulturou a volným časem


Vyhlídkové jízdy Brnem

Roadshow: TO JE (BRNO) jízda!

Vydejte se minibusem za paláci průmyslové aristokracie, legendami brněnského sportu, funkcionalismem, vyhlídkami nebo slavnými vilami a poznejte kus vašeho města s průvodcem a netradičně „jízdmo“.

Brno má nové infocentrum, které přijede za vámi. Jak je to možné? Jedná se totiž o ekologické auto, elektromobil, který se po otevření promění v přívětivé a moderní informační centrum.

Nechte se svézt © TIC BRNO Michal Růžička

Vyhlídkové jízdy Brnem jsou určeny těm, kteří chtějí město poznat i z jiné perspektivy než pěší a uvítají, že je za novými zážitky doveze pohodlný minibus. Výklad je zajištěn členy Asociace průvodců ČR a nástupním místem je náměstí Svobody. Na své si přijdou fanoušci architektury, historie, ale i dalších zajímavých témat, která TIC BRNO postupně doplňuje v závislosti na aktuálním dění a poptávce. Velkou výhodou je také to, že během jedné jízdy poznáte tolik věcí, které byste pěšky poznávali třeba i celý víkend. Letos je pro vás připraveno pět vyhlídkových okruhů, tak si neváhejte vybrat a užijte si ve svém městě pár hodin opečovávaní jako turisté. Minibus jezdí jen do konce října a jízdenky jsou k dostání v infocentrech TIC BRNO nebo on-line na webu GOtoBRNO.cz.

www.GOtoBRNO.cz

68

Tato novinka TIC BRNO je mobilním infocentrem a zároveň stylovým objektem s ambicí zaujmout a vyvolat emoce spojené s městem Brnem. Zvenku je černé, ale uvnitř pestré. Poté, co se otevře, čekají v něm na zájemce kromě barev, které je možné měnit dle místa, kde se auto zrovna nachází, také sympatické hostesky nabité informacemi o Brně a design z Brna. Jezdí všude tam, kde je hodně lidí. Letos již zajelo například na festivaly Pop Messe, Letní filmovou školu a Maraton hudby Brno, nechybělo ani na Olympijském festivalu. Pokud jej chcete navštívit, chystá se ještě na Olympijský běh 8. září, na MINT Market Brno UPROSTŘED 25.–26. září a v říjnu na Designblok do Prahy (6.–10. října). Kromě zmíněných hostesek a informací v něm najdete i tiskoviny o Brně nebo proslulé brněnské suvenýry. Šťastnou cestu!

TO JE BRNO: Roadshow © TIC BRNO Veronika Svobodová

www.GOtoBRNO.cz

Festivalová jízda v Kině Art Září je měsícem, který v Artu pravidelně patří festivalům. A ani tento rok nebude výjimkou! A jaké akce bude kino hostit tentokrát? Druhá zářijová sobota bude patřit hernímu festivalu Gamer Pie, který se do Kina Art vrací po třech letech. Návštěvníkům tradičně nabídne pořádnou porci videoher a přednášek, chybět nebudou ani workshopy, výstava či obvyklý charitativní bazárek. Příznivce francouzské kultury potěší další ročník festivalu Bonjour Brno, který proběhne 13.–19. září a nabídne filmy Gaspara Noého. Na programu najdete nejnovější snímek Lux Æterna, taneční horor Climax a další. Těšit se také můžete na osmý ročník sci-fi filmového festivalu Future Gate. Ten se bude konat 21.–24. září a jeho letošní téma se bude točit kolem postapokalyptické vize světa. Na programu najdete kultovní filmy, dokumenty, tradiční filmovou soutěž a nově i studentské filmy. Festivalová vlna tedy Art ani letos nemine a je opravdu z čeho vybírat! Už víte, který film navštívíte?

Future Gate © michaldedic.cz

www.kinoart.cz


69


mimo Brno Pokud se pro letošní podzim rozhodnete hromadným akcím vyhnout, domluvte se s kamarády a zavolejte svému oblíbenému vinaři, že byste rádi přijeli. Navzdory podzimní dřině se na vás vinaři (nebo jejich ženy) těší. Bez návštěvníků je totiž ve vinných sklepech smutno.

Od 30. září až do 2. října si můžete užít Burčákové slavnosti v Hustopečích. Foto: Burčákové slavnosti

Za vínem (a burčákem) zve Lenka Machovská Začíná podzim. Zatímco města řičí oslavami vinobraní, vinaři neslaví, vinaři pracují. Hrčení traktorů je součástí moravského koloritu od prvního „hrknutí bednama“ na začátku září, až dokud není poslední kulička hroznu pod střechou. Vše se podřizuje sklizni úrody a jejímu zpracování. Není čas na výmluvy či nemoci. Když je počasí (nebo naopak hrozí déšť), jede se „od nevidím do nevidím“. To ale neznamená, že když přijedete na jižní Moravu, nebudete mít co zažít. I když pořadatelská nejistota je letos u nás znát. Akcí je méně a programy často nemají pevné obrysy. Přesto vás pozvu alespoň na tři. Podzimní Putování za burčákem po Modrých Horách se koná hned 4. září. Pěší i cyklistická trasa vás provede krásami a zajímavostmi obcí Velké Pavlovice, Bořetice, Němčičky, Vrbice a Kobylí. Na závěr v areálu sokolovny ve Velkých Pavlovicích můžete za notování cimbá-

70

lové muziky Lašár ochutnat vína, která uspěla v soutěži 30 vín Modrých Hor. V podobném duchu, jen bez namáhavého putování mezi obcemi, se ponese i víkend 17. a 18. září. Velkopavlovické vinobraní je akce dvoudenní. Páteční program je věnován folkové a popové hudbě, sobota folkloru s vystoupením folklorních souborů, verbířů, cimbálové muziky, tanečních i pěveckých souborů. Od 30. září až do 2. října si můžete užít Burčákové slavnosti v Hustopečích. V programu vystoupí Lucie Bílá

a Arakain, Michal Hrůza i Pokáč. A k tomu samozřejmě nezbytný burčák, víno, průvod městem v historických kostýmech a spousta humoru a recese. Pokud se pro letošní podzim rozhodnete hromadným akcím vyhnout, domluvte se s kamarády a zavolejte svému oblíbenému vinaři, že byste rádi přijeli. Navzdory podzimní dřině se na vás vinaři (nebo jejich ženy) těší. Bez návštěvníků je totiž ve vinných sklepech smutno. Burčák teče proudem, lidé se veselí do pozdních nočních hodin… A zatímco hosté vyspávají, vinař ráno vstane a jde na novou šichtu. I to k práci vinaře patří. Přijeďte. A ten burčák i víno ochutnávejte s plným vědomím dřiny lidí, kteří jej vyrobili. A na závěr mi dovolte ještě osobní pozvánku – 4. listopadu, v době, kdy už se bude rok překlápět od burčáku k mladým vínům, pořádáme v naší Vinné gsssssssalerii Baraque Shakespearovské vinné párování. S hercem Milanem Enčevem budeme párovat naše vína s osobností a útržky ze hry Richard III. Těšíme se na Vás!

Lenka Machovská vinařova žena


mimo Brno

Víno, dýně… guláš?

Vinařské t(r)ipy na Znojemsku

Září na jižní Moravě znamená především víno, burčák a spoustu nejrůznějších slavností. Které určitě nevynechat? Lednické vinobraní & dýňobraní & gulášfest spojuje hned několik druhů gastronomických zážitků, díky soutěžím a doprovodnému hudebnímu programu se navíc neomezuje pouze na ochutnávky. Akce „3 v 1“ slibuje zábavu pro celou rodinu, navíc v unikátním prostředí vinařství Annovino a návštěvnického centra na Nejdecké ulici. Co vás čeká? Prohlídky vinařství, burčáky a ochutnávky vína, dýňobraní a soutěže pro děti, soutěž družstev ve vaření gulášů, domácí limonády od Kitla a k tomu všemu doprovodný program s diskotékou (nejen) pro děti, koncertem kapely Flash Band a večerní diskotékou (nejen) pro dospělé. Přijeďte do Lednice a přesvědčte se na vlastní chuťové pohárky, že víno, dýně a guláš jsou trojka, která patří k sobě. (živ)

Když na začátku roku královští konšelé hlásali „Je to na dobré cestě,“ tak ještě nikdo netušil, že cesta na Znojemské historické vinobraní bude o rok delší. Pokud ale váháte, kam vyrazit v druhém zářijovém víkendu, tak cíl je jasný – Vinařské t(r)ipy na Znojemsku.

Akce nabízí spoustu zábavy pro děti i dospělé. Foto: Annovino

11/9

Lednické vinobraní & dýňobraní & gulášfest Annovino Nejdecká 714, Lednice www.annovino.cz U infopointu na ulici Obroková se návštěvníci dozví nejen podrobný program jednotlivých míst, ale také informace o posílené dopravě a jiné tipy, kam vyrazit. Foto: Znojemská Beseda

Víno a památky v Uherském Hradišti Druhý víkend v září bude v Uherském Hradišti patřit tradičním Slováckým slavnostem vína a otevřených památek. Během ochutnávání plodů práce lokálních vinařů vás bude bavit bohatý doprovodný program. V pátek 10. 9. se můžete těšit na slavnostní zahájení celé akce na Masarykově náměstí, tamtéž vystoupí Vojenský umělecký soubor Ondráš. Sobota bude patřit hradišťskému jarmarku, průvodu z Vinohradské ulice, ale také prezentaci lidových řemesel ve Slováckém muzeu, představení mikroregionů nebo vystoupením hudebních i tanečních uskupení. V neděli budete moci již od rána putovat za historií města s průvodcem, zhlédnout koncert Hradišťanu či krojovou přehlídku nebo se plavit na lodi Morava s kapelou Děvčice. Celý festival ukončí program Písnička na rozloučenou od 18 do 20 hodin v ulici Prostřední u Masarykova náměstí. Pro všechny milovníky vína a folkloru se v Uherském Hradišti zkrátka chystá nezapomenutelný víkend. (živ)

Dějištěm slavností jsou otevřené historické památky královského města Uherského Hradiště. Foto: archiv pořadatele

10–12/9

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek 2021 Uherské Hradiště www.slavnostivinauh.cz

Stovky otevřených sklepů, multižánrové koncerty, degustace vín, ochutnávky regionálních pokrmů, program pro děti a spoustu dalšího nabídnou obce a vinařské spolky napříč znojemským regionem. Program připraví město Znojmo, obce Nový Šaldorf, Havraníky, Hnanice, Šatov, Chvalovice, Vrbovec, Jaroslavice, Horní Dunajovice, Božice a Dobšice. Protože právě v tomto termínu do Znojma tradičně zavítá i král Jan Lucemburský se svou družinou, jinak tomu nebude ani letos. Spolu s chotí Eliškou Přemyslovnou přijde návštěvníky pozdravit na rytířský turnaj, který se během soboty 11. září uskuteční na nádvoří znojemského hradu. Během celého víkendu bude pro návštěvníky připraven speciální infopoint Vinařských t(r)ipů na ulici Obroková. (red)

11–12/9

Vinařské t(r)ipy různá místa, Znojemsko www.znojemskevinobrani.cz

71


Where in Brno There are a number of interesting concerts coming up this September. First of all, local blues legend, Jan Fic, who is, incidentally, also the owner and chief luthier at Red Bird Instruments, will be at Kabinet Muz (15th).

Jan Fic concert will be in support of Kittchen, who will be launching their latest album. Photo: Jan Fic

Back to Life, Back to Reality Traditionally in the minds of Czech children, students and teachers, September marks the end of the summer and the dreaded return to school, a fate worse than “no wifi at the cottage.” But for the rest of us, thankfully, September means a return to cooler temperatures and a hotter social life. The clubs and pubs are operating as normal, the roadworks have eased off a touch, sports clubs and gyms have their regular schedules and of course the concerts are back inside the clubs and under cover of night. There are a number of interesting concerts coming up this September. First of all, local blues legend, Jan Fic, who is, incidentally, also the owner and chief luthier at Red Bird Instruments, will be at Kabinet Muz (15th). This concert will be in support of Kittchen, who will be

72

launching their latest album. Autumn in Brno also means it’s Jazzfest time. My pick of the autumn’s jazz offerings is Bill Frisell at Sono Centrum (28th). A legendary jazz guitarist, who’s weird and wonderful collection of guitars and effects never ceases to amaze, but it’s his playing - the creative, gentle jazz musings that really capture the imagination. Fully recommended. September also sees the return of Serial Killer, Brno’s festival of television and web series (21st to 26 th). The festival, which is a show-case of the world’s most interesting, innovative and engaging television and web series, will

take place at Husa Na Provázku and online, check www.serialkiller.tv for details. Burčak. On Náměstí Svobody (26 th – 29 th), there will be the annual Celebration of Wine festival, including the oft-explosive Burčak. Those of you new to Brno, may not have come across this Czech phenomenon. Eager to taste the new wines as the wine mash ferments, Czech winemakers have taken to bottling off the fermenting must after only a few weeks of maturation. This cloudy mixture with it’s rich, pungently sweet flavour is a Moravian specialty, which has reputed health benefits when taken in small doses. It’s still fairly low in alcohol, but care should still be taken as the results can be explosive as well as delicious.

Robin Smith Where in Brno editorial staff


Where in Brno

Seminar with an immigration law expert

Play a city game to explore your new home

At the start of August 2021, several changes came into effect in Czech immigration law. We invited a lawyer and immigration expert, Tomáš Petyovský, to explain the changes in more details and answer your questions.

Brno Expat Centre created a game that will guide you through some of the most important places for your life in Brno, and keep you entertained with various challenges along the way. You can play anytime, completely for free.

A new category of “distant family member of an EU citizen” has been created. It includes, for example, unmarried life partners. All family members of EU citizens will now be issued a plastic biometric card, not a paper confirmation - they have to exchange their existing documents for new biometric documents before August 2023 (this applies to British citizens, as well). Also, for the purposes of getting a residence permit, you newly have to buy complex private health insurance exclusively with Pojišťovna VZP, a.s. These are just some examples of the changes that came into effect. Join our seminar to learn more and to ask your questions - you can either come in person to our office

An immigration lawyer will shed some light on the recent changes regarding residence permits. Photo: Canva.com

(please, book your seat in advance) or watch a live stream from home. (red)

30/9

www.brnoexpatcentre.eu/events Follow a trail through the city and crack the quiz questions if you know what it really takes to live in Brno. Photo: the City of Brno

Guided walk through Brno’s Ringstrasse Join our very own Don Sparling, a longterm Brno resident, connaisseur and patriot, on another edition of his amazing discovery walks, and see the city through new eyes! How many people nowadays – the citizens of Brno included – know much about the city’s Ringstrasse – the boulevard and the buildings and parks lining it that circle the city’s historical centre? Yet it’s one of the great triumphs of nineteenth-century civic planning in Central Europe, and continues to define the city’s urban space today. A monument to the confidence and vision of Brno’s City Fathers (no Mothers back then), it’s also a witness to the long history of fruitful tension between Czechs and German-speakers and a challenge to the city’s current planners. In the course of two hours, we’ll touch briefly on the Ringstrasse concept as such, and then cover a good part of the boulevard on foot. The walk

Don Sparling will guide expats through another chapter of the city’s history. Photo: Jiří Lubojacký

is free of charge, but places are limited - do book a spot in advance. (red)

Take your family or friends and enjoy a pleasant walk through the centre. Anyone can play, Brno newbies or the almost-locals; although the game might be less challenging for the former, even the experienced “Brňáci” might get tricked by some questions. You might know where to find the Brno dragon or what a šalina is, but this game will challenge your Brno-knowledge on a different level! You’ll need your wit and navigational skills, not only on the streets but through the maze of the whole Czech experience. The game is for free, and you don’t need to sign up, just walk to the starting point (on Spilberk Hill) and start playing through your smartphone - you’ll only need a phone with mobile data and maps.

Living Brno livinginbrno.cz/city-game

16/10

www.brnoexpatcentre.eu/events

73


Where in Brno

New Term Opening Party After a year-long coronavirus break, the traditional event to mark the beginning of the new term will take place on Tuesday, September 21. Held in two Brno clubs – Sono Centre and Fléda, the New Term Opening Party will present several DJs and varied musical styles of electronic dance music.

2021 Jindřich Chalupecký Award Exhibition The 32nd annual Jindřich Chalupecký Award will feature four artists, namely Robert Gabris, Jakub Jansa, Valentýna Janů, Anna Ročňová, as well as one artistic non-collective Björnsonova. Their joint exhibition presentation at Pražák Palace will begin with a preview on September 23 and will last until January 30, 2022. This year, the Moravian Gallery will again follow up on past years, when it cooperated with the Jindřich Chalupecký Society in preparing and implementing an exhibition of young artists under the age of 35, who were chosen by an international jury for this competition from almost 90 portfolios. The judges’ selection represents a wide range of media and theoretical approaches. The exhibition will also be enhanced by foreign guests, such as Daniel Fernández Pascual and Alon Schwabe, who are known on the international art scene under the name Cooking Sections. (bh)

The New Term Opening Party will take place on September 21 at the Sono and Fléda Clubs. Photo: Fléda

2 clubs, 3 stages, 6 DJs and a plethora of fun and entertainment, lasting until the early hours of the morning. As always the opening party promises a grandiose show. The evening main stage at the Fléda Club will feature Slepi and Andrew Melk while the small stage will be ruled over by Mireczek, whose set will honour the music of the 1980s and 1990s. The Sono Centre will welcome Michael Kinix, Andrew Rabbit and Andrew Melk as well as Sedliv, whose track was a real success in the popular virtual reality game titled Beat Saber. For more up-to-date information about the event, line-up or tickets, please visit the Facebook page listed in the footer of the article. (bh)

21/9 at 9.00 p.m.

New Term Opening Party Sono Centre and Fléda Veveří 113, Brno a Štefánikova 95, Brno www.fb.com/JKEventsBrno

74

One of the exhibiting artists of the Jindřich Chalupecký Award is Anna Ročňová. Photo: CJCh

24/9–30/1/2022

2021 Jindřich Chalupecký Award Exhibition Moravian Gallery – Pražák Palace Husova 535, Brno www.moravska-galerie.cz

Firefly Night Run The 10th annual benefit Firefly Night Run will be held in Brno on Thursday evening of September 23. All the participants in the event contribute through their entry fee to helping people with visual impairments. The proceeds from the run will then go to the Firefly Account, a project of the Czech Radio Endowment Fund. There are two routes to choose from (2.8 km and 5.6 km), and it is entirely up to you if you run or walk it. Over the 9 years of its existence the organizers have raised an incredible CZK 18.5 million in entry fees aimed at helping the blind. The runners can enjoy not only healthy movement but also the spectacle of head flashlights twinkling in the dark. Apart from the actual run in groups, there will also be an additional programme, including DJ Shaff and Bratři v tricku - a group of performers who base themselves on a modern circus concept. The event will take place pandemic permitting. More information about the entry fee, news and schedule can be found on the website listed in the footer of the article. (bh)

This year the Firefly Night Run will have its 10th anniversary. Photo: Jan Berghauer

23/9

Firefly Night Run Park Lužánky, Brno www.behprosvetlusku.cz


Where in Brno

KUMST Opening Week

Brno Daily – News Highlights

The Brno KUMST Creative Hub is to open for real! To mark the occasion, its founders have prepared a week-long programme packed with lectures, workshops, debates and other cultural entertainment. In the week starting from September 10, the doors of KUMST will be open to everyone!!.

Following the largest architectural competition in the history of the Czech Republic, a design by the Dutch architect studio Benthem Crouwel has been chosen for Brno’s long-awaited new main train station and the surrounding Trnitá district. Completion of the project is currently estimated to be between 2032 and 2035.

A year of pilot operation, painting walls, laying floors, assembling furniture, as well as organizing the first courses and online lessons is firmly behind KUMST. Now it‘s time to knuckle down and harness the potential of the creative hub, which is meant to be a home base for all professionals across the creative industries who have made their artistic activities also their livelihood. You can look forward to a design market, lectures and discussions with people from creative industries, an open air cinema, exhibition of architects‘ work, children‘s day, workshops, tours and a cultural programme. For the exact schedule of each day, please visit the KUMST website listed in the footer of

Have you heard of the Brno KUMST Creative Hub? Photo: KUMST

the article. From

(bh)

10/9

KUMST Opening Week Brno KUMST Creative Hub Údolní 19, Brno www.kumstbrno.cz

Brno Airport, Map of Destinations. Photo: courtesy of Brno Airport

WHERE for Yoga in Brno Where can you practice yoga in the city? Fortunately, the coronavirus crisis has not reduced the number of quality studios with professional instructors much at all, so you will definitely be able to choose one, no matter what rhythm your yoga heart beats to. Which Brno yoga studios do we definitely recommend you try? In Yoga Garden in Veveří the instructors make each session different and what´s more, sequences are not repeated. During the sessions, they do not demonstrate poses but instead guide you - mainly verbally, to allow themselves to focus on your body and the ways they can possibly assist it. Another great place is the YOGA i-D studio in the very heart of Brno, which has been open since the summer of 2019, when its owner Zdeněk Havlíček renovated the premises of the former post office in Poštovská Street. Opportunities to enjoy yoga can also be found away from the very centre of the city. At Pfeferonka Yoga Centre in Jugoslávská Street, even

Situated in the very centre of the city, Bistro Anatomy is a Brno movement studio founded by Dorota Špalková. Photo: Bistro Anatomy

the group sessions have an individual, therapeutic nature. You can choose from classical yoga classes such as ashtanga yoga, hatha yoga, yin yoga and vinyasa yoga or come to warm your body up by participating in varied hot yoga sessions in the heated hall. Let us know where you most like going to exercise! (živ)

503 flats were sold in Brno in the second quarter of 2021, more than in the previous two quarters combined. This level of demand for new flats was last seen five years ago, when flats were being sold for half the current price. According to the data from the European labour force survey, The Czech Republic has the lowest rate of the share of young people not in employment, education, or training NEETs among young men in the European Union (5%), but also the highest gender gap in the EU by this measure (25%). According to the European Health Interview Survey, over half of adults in the European Union are overweight. The Czech Republic has the third-highest share of overweight adults. Brno Daily – Brno’s Online News in English at brnodaily.com since 2017.

Shyam Makwana Brno Daily www.brnodaily.com

75


Where in Brno

Má vlast, a cycle of symphonic poems

Play Brno is the first Brno tourism app with augmented reality. Have a different kind of fun with Brno. Play it! 8 places = 8 experiences.Play Brno is an interactive game with elements of augmented reality. It takes you on a fun trip about town, showing you Brno top spots and fragments of history.

již

Experience firing a cannon from the heights of Špilberk Castle or seeing the balls from the Brno Astronomical Clock scattering and rolling all over Freedom Square. Feed the dragon (or crocodile) at the Old Town Hall, and meet Jošt himself on Moravské náměstí (Moravian Square). At Zelný trh (Vegetable Market) there’s a game for children called Zelňáci (Veggie Market Dwellers). This augmented reality app is suitable for mobiles with an AR core (newer phones) and is designed for adults and children. Download at the website below. (red)

Photo: Play Brno

Play Brno www.playbrno.cz

Má vlast with conductor Dennis Russell Davies. Photo: Filharmonie Brno

Nowadays, the complete cycle of six symphonic poems is performed much more rarely than in the past (it used to be the tradition to programme Má vlast in the opening concert of the Brno philharmonic season). This in no way undermines the work’s topical importance, which this brilliant music has always had; rather, the less frequent performances underline its exceptionality.The start of the season associated with the surprise is scheduled for September 17 at the Janáček Theater, the concert begins at 7 p.m. Those listeners can buy a ticket in advance at Besední Street or online at the filharmonie-brno.cz/en website. Since the season has not yet started, they can also buy it as part of a discounted subscription (red)

17/9 19.00

Smetana’s Má vlast Janáček Theatre, Brno www.filharmonie-brno.cz

76

a n

Dennis Russell Davies enters his fourth season as chief conductor and artistic director of Filharmonie Brno with Smetana’s Má vlast, the essential masterpiece of Czech symphonic music, which is also a work of exceptional international standing.

Play Brno

New ballet season is here! A tribute to Pavel Šmok and Vadim Muntagirov as Prince Siegfried. September at Ballet NdB belongs to two remarkable men of Czech and International ballet. First September Friday belongs to the premiere of Stabat Mater – a composed evening of three choreographies by Pavel Šmok, the unforgettable legend of Czech contemporary choreography. Šmok will be celebrated with selection of three of his most extraordinary pieces – Transfigured Night, Trio in G Minor and one of his most acclaimed works, Stabat Mater. September 3rd, 4th and 5th, 2021 in Mahen Theatre. In the second half of September, you can look forward to the eternal classic and world famous ballet, Swan Lake, joined by the Principal of The Royal Ballet London, Vadim Muntagirov! Come and see him dance as Prince Siegfried on 18th and 19th of September. Book your tickets now for a chance to see one of the best ballet dancers in the world perform alongside Ballet NdB in Brno. (red)

First September Friday belongs to the premiere of Stabat Mater. Photo: NdB

3–19/9

Ballet NdB Janáček and Mahen Theatre www.ndbrno.cz


je

di

N

ne

BR

á

-M

čn

O

TO

m

ĚS

O

vi

t

V

tv

N

ar

A

ře

BL

/

ev

KO

EN

ot

-V

na

N

st

BR

no

/

y

O

SK

el

LA

/

D

ce

ÍN

již

KO

na

V

/

N

z

O

O

ěl

H

el

um

V

at

ry

EC

ch

at

/

O

y

JM

av

ZN

or

/

M

V

již

O

M

or

av

ě

20

21

ch ny ý a D n n ě e v ů ř r a ev ié or l ot e M at í n

Dn 25. – 26. září www.d-o-a.cz

77


Kvíz

Masaryk v Brně Flashback tohoto vydání KAM v Brně se věnuje vztahu studenta a později prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka k moravské metropoli. Přečetli jste jej pozorně? Ověřte si, co jste si zapamatovali, v následujícím kvízu. Na konec pro vás máme i dvě bonusové otázky, k nimž odpověď ve Flashbacku nenajdete.

Kde sídlilo prestižní německé gymnázium, které Masaryk v Brně navštěvoval? a) v dnešní budově Hudební fakulty JAMU na Komenského náměstí b) v dnešní budově Knihovny Jiřího Mahena na Kobližné c) v Černých Polích, na místě, kde dnes stojí Dětská nemocnice

Kolik ročníků zde Masaryk absolvoval? a) 5 b) 4 c) 3

Ve kterém ročníku došlo k roztržce s ředitelem školy, jež přispěla k Masarykovu přestupu do Vídně? a) v tercii b) v kvartě c) v kvintě

Kdy se konala první oficiální návštěva prezidenta Masaryka v Brně? a) 16. září 1920 b) 16. září 1921 c) 16. září 1923 Jakým způsobem byl prezident ve městě při této návštěvě přivítán? a) vypuštěním 200 bílých holubic b) v ystřelením 28 dělových salv na Špilberku c) soudkem piva z pivovaru Starobrno

Jakou výstavu si Masaryk přijel prohlédnout na brněnské výstaviště při své poslední oficiální návštěvě města v roce 1930? a) výstavu zemědělských strojů b) pivovarskou a sladovnickou výstavu c) výstavu Anthropos profesora dr. Karla Absolona

78

Tomáš Garrigue Masaryk při oficiální návštěvě Brna v roce 1928 před svou nadživotní sochou. Foto: archiv brněnského výstaviště

Masarykova ulice v centru Brna byla za druhé světové války pojmenována po Hermannu Göringovi, po osvobození se vrátil název Masarykova, v roce 1955 byl však znovu změněn. Jaké jméno nesla ulice od tohoto roku a znovu za normalizace? a) Gottwaldova b) třída Vítězství c) třída Národů

K výročí 100 let od založení Masarykovy univerzity zdobila jedno z brněnských náměstí socha prezidenta Masaryka vytvořená Maximem Velčovským z lešenářských trubek. O které náměstí šlo? a) Moravské náměstí b) Malinovského náměstí c) Komenského náměstí

Správné odpovědi si ověřte ve Flashbacku tohoto vydání nebo na webu.


Křížovka

Rádi luštíte? Vytvořili jsme pro vás křížovku plnou jednodušších i složitějších nápověd a držíme palce, ať se dostanete k tajence! Jste-li navíc předplatitelem, můžete vyhrát knihu Tiché dívky od Erica Rickstada. Stačí nám do 15. 9. řešení tajenky zaslat na e-mail info@pocketmedia.cz. Z následného losování vzejde jeden šťastný výherce.

79


program září 2021

DIVADLO/THEATRE BURANTEATR

Sokolský Stadion, Kounicova 20 | 774 492 131 vstupenky@buranteatr.cz | www. buranteatr.cz Pro aktuální program sledujte web divadla.

DIVADLO BARKA OTEVŘENÝ KULTURNÍ PROSTOR LIGY VOZÍČKÁŘŮ Svatopluka Čecha 35a | 608 635 578 barka@ligavozic.cz | www.divadlobarka.cz Pro aktuální program sledujte web divadla.

DIVADLO BOLKA POLÍVKY

Jakubské nám. 5 | 542 214 692 | divadlo@bolek.cz www.divadlobolkapolivky.cz

3. 9. 19.00 ŠAŠEK A SYN Hrají: Bolek Polívka, Vladimír Polívka, Michal Chovanec 4. 9. 19.00 VZPOMÍNKY ZŮSTANOU Hrají: Zlata Adamovská, Petr Štěpánek, Vilém Udatný 5. 9., 6. 9. 19.00 ZÁSKOK Hrají: Jan Hraběta / Petr Reidinger, Zdeněk Svěrák, Miroslav Táborský 7. 9. 19.00 CAVEWOMAN Hrají: Daniela Choděrová 8. 9. 19.00 ŽENA ZA PULTEM 2: PULT OSOBNOSTI Hrají: Jiří Lábus, Oldřich Kaiser 9. 9. 19.00 GEDEONŮV UZEL Hrají: Vilma Cibulková, Alžběta Stanková 10. 9. 19.00 TŘI GRÁCIE Z UMAKARTU Hrají: Zlata Adamovská, Ilona Svobodová, Anežka Rusevová 11. 9. 19.00 MANŽELSTVÍ V KOSTCE Hrají: Zuzana Kronerová, Oldřich Navrátil 12. 9. 14.00 CAVEWOMAN Hrají: Daniela Choděrová 12. 9. 19.00 SHIRLEY VALENTINE Hrají: Simona Stašová 13. 9. 19.00 MŮJ BÁJEČNÝ ROZVOD Hrají: Eliška Balzerová 14. 9. 19.00 S LÁSKOU MARY Hrají: Veronika Žilková, Eva Novotná / Gabriela Štefanová 15. 9. 19.00 NA POSLEDNÍ CHVÍLI Hrají: Václav Vydra / Jan Čenský, Jana Boušková / Zuzana Slavíková 16. 9. 19.00 BŮH MASAKRU Hrají: Ivana Chýlková, Jaromír Dulava, Vladimír Kratina 19. 9. 14.00 CAVEMAN Hrají: Jan Holík / Jakub Slach 19. 9. 20.00 CAVEMAN Hrají: Jan Holík / Jakub Slach 20. 9. 19.00 HORSKÁ DRÁHA Hrají: Milan Kňažko, Eva Novotná / Jitka Ježková 27. 9. 19.00 RE:KABARET RE:PUBLIKA Hrají: Mariana Chmelařová, Pavol Seriš, Filip Teller 28. 9. 19.00 DNA Hrají: Anna Polívková, Bolek Polívka, Jaromír Barin Tichý 29. 9. 19.00 VĚRA Hrají: Ivana Chýlková, Bolek Polívka, Sabina Remundová, Jana Stryková, Marika Šoposká 30. 9. 19.00 REBELKY Hrají: Chantal Poullain, Štěpánka Křesťanová

DIVADELNÍ STUDIO V

Veveří 133 | 739 649 492 | studio@divadlov.cz www.divadlov.cz Pro aktuální program sledujte web divadla.

3. 9., 4. 9., 13. 9. 19.00 ČERWUIŠ dva světy jedné země 3. 9. 21.00 DON JUAN DISCO electronica 5. 9. 17.00 CIRKUS ABRAFRK divadelní potopa 7. 9. 20.00 SETKÁNÍ SPIKLENCŮ konspirační praxe 10. 9. 17.30 THE TOXIC FLOWERS OF THE UNIVERSE vernisáž 10. 9. 18.00 SEZNAMTE SE S... ALEŠEM PALÁNEM lektorský úvod 10. 9., 21. 9. 19.00 RADĚJI ZEŠÍLET V DIVOČINĚ utopie z okraje 10. 9. 22.00 TOM HOLIČ Ambient 11. 9. 14.00 BRAVE NEW DATE provázkovský deep dating 11. 9. 18.00 SEZNAMTE SE S... PETREM JANEČKEM lektorský úvod 11. 9. 19.00 SETKÁNÍ SPIKLENCŮ konspirační praxe 11. 9. 21.00 HIMALAYAN DALAI LAMA instrumental electro 12. 9. 10.00 SVĚT JINÝ HLEDÁM, NEZAMŽENÝ... výlet 12. 9. 17.00 RADIO WAVE: BUCHTY live podcast 12. 9. 18.30 POVSTANE Z KRIZE BRAVE NEW MAN? provázek.téma 12. 9. 20.00 BLANÍK & HRAJ NĚCO! promítání provázkovských seriálů 12. 9. 21.00 TINGLTANGL Semafor now 13. 9. 18.00 SEZNAMTE SE S... YVONNOU FRIČOVOU lektorský úvod 13. 9. 21.00 VILÉM SPILKA QUARTET experimentální jazz 18. 9. 19.00 AMADEUS (TJ. MILOVANÝ BOHEM) Peter Shaffer, režie: Vladimír Morávek 19. 9. 17.00 AMADEUS (TJ. MILOVANÝ BOHEM) Peter Shaffer, režie: Vladimír Morávek 21. 9. 17.00 POSPA... ŽIVOTNÍ A UMĚLECKÁ DRÁHA REŽISÉRA ZDEŇKA POSPÍŠILA křest knihy Kláry Hanákové věnující se jednomu ze zakladatelů DHNP 21. 9. 19.00 RADĚJI ZEŠÍLET V DIVOČINĚ A. Palán, H. D. Thoreau, M. Sládeček, režie: Anna Davidová 26. 9. 19.30 FRANTIŠEK UHLÍŘ 70 & VINCENC KUMMER 80 jazzfest 29. 9., 30. 9. 19.00 VITKA symfonieta o brněnské femme fatale

DIVADLO KORÁB

Dům U Tří knížat, Jánská 12 | 773 522 123 www.korab.cz Pro aktuální program sledujte web divadla.

DIVADLO LÍŠEŇ

Ondráčkova 20 | 728 818 034 | www.divadlolisen.cz

FESTIVAL LODŽIE WORLDFEST 2021 3. 9. 19.30 PUTIN LYŽUJE jevištní reportáž na motivy knihy Anny Politkovské zavražděné v roce 2006 4. 9. 16.30 PUTIN LYŽUJE jevištní reportáž na motivy knihy Anny Politkovské zavražděné v roce 2006 4. 9. 20.10 PUTIN LYŽUJE jevištní reportáž na motivy knihy Anny Politkovské zavražděné v roce 2006

HODONÍN U KUNŠTÁTU, PAMÁTNÍK ROMŮ A SINTŮ NA MORAVĚ 11. 9. 19.30 HYGIENA KRVE hrůzný kabaret o metodách zušlechťování lidské rasy.

BRNO, DIVADLO POLÁRKA, TUČKOVA 34 18. 9. 16.00 JEZEVEC NA BOROVICI japonsko-líšeňská fraška o požitku z hrůzy

BRNO, CENTRUM EXPERIMENTÁLNÍ DIVADLA, ZELNÝ TRH 9 20. 9. 19.30 ZPOVĚĎ BACHAŘE po představení následuje tematická beseda 24. 9. 19.30 HYGIENA KRVE po představení následuje tematická beseda

PRAHA, DIVADLO VILA ŠTVANICE, OSTROV ŠTVANICE 858

DIVADLO HUSA NA PROVÁZKU

Zelný trh 9 | 542 123 425 | vstupenky@provazek.cz www.provazek.cz

80

25. 9. 19.00 PUTIN LYŽUJE jevištní reportáž na motivy knihy Anny Politkovské zavražděné v roce 2006

DIVADLO NA ORLÍ

Orlí 19 | 542 591 800 | dno@jamu.cz www.divadlonaorli.jamu.cz

8. 9., 9. 9. 19.00 ČAJOVÁ RAPSODIE – BABIČČINO POSLEDNÍ PŘÁNÍ muzikál 14. 9., 15. 9., 17. 9. 9.00 27. ROČNÍK MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽE LEOŠE JANÁČKA V BRNĚ soutěž ve hře na tubu 29. 9. 19.00 ŽENY NA POKRAJI NERVOVÉHO ZHROUCENÍ muzikál 30. 9. 19.00 BROADWAY BABIES muzikál

DIVADLO POLÁRKA

Tučkova 34 | 541 247 274 zahorikova@divadlopolarka.cz www.divadlopolarka.cz

MALÁ SCÉNA 16. 9. 16.00 NAJDĚTE MĚ, DISTANČNĚ Určeno pro diváky od 11 let 18. 9. 15.30 ZLATOVLÁSKA Určeno pro diváky od 3 let 19. 9. 10.30 ZLATOVLÁSKA Určeno pro diváky od 3 let 19. 9. 14.00 KDE BUDEME BYDLET Určeno pro diváky od 3 let 19. 9. 19.30 EMIL Obrazová loutkohra se zvířátky a kapkou krve 22. 9., 23. 9. 9.30 CO ŠEPTAJÍ STROMY? Určeno pro diváky od 0 do 3 let 22. 9. 16.00 CO ŠEPTAJÍ STROMY? Určeno pro diváky od 0 do 3 let 23. 9. 11.00 CO ŠEPTAJÍ STROMY? Určeno pro diváky od 0 do 3 let 30. 9. 17.30 FRANTIŠEK Z KAŠTANU, ANEŽKA ZE SLUNEČNIC Určeno pro diváky od 3 let

BJÖRNSONŮV SAD / ŠAPITÓ 17. 9. 15.00 MĚSTSKÁ STRAŠIDLA Určeno pro diváky od 5 let 17. 9. 17.30 BOMBARĎÁK Určeno pro diváky od 0 do 100 let 18. 9. 10.30 OPRAVÁŘSKÁ POHÁDKA Určeno pro diváky od 4 let 18. 9. 14.30 ELIŠKA A JINÉ KRÁLOVNY Určeno pro diváky od 3 let 18. 9. 16.00 JEZEVEC NA BOROVICI Určeno pro diváky od 5 let 18. 9. 17.30 KAPELA ŽAMPION pro rodiny s dětmi 19. 9. 10.30 ŘEKA Určeno pro diváky od 2 let 19. 9. 14.30 KRÁLOVSTVÍ Určeno pro diváky od 5 let 19. 9. 17.30 KAPELA POLARIS pro rodiny s dětmi

VELKÁ SCÉNA 17. 9. 15.30 18. 9. 10.30 18. 9. 19.00 25. 9. 10.30 25. 9. 15.30

CO BY KDYBY Určeno pro diváky od 3 let CO BY KDYBY Určeno pro diváky od 3 let PROCES Určeno pro diváky od 13 let VINNETOU Určeno pro diváky od 6 let VINNETOU Určeno pro diváky od 6 let

ZAHRADA U POLÁRKY 18. 9. 14.30 O ZRZAVÉ VLČICI Určeno pro diváky od 2 let 18. 9. 16.30 O ZRZAVÉ VLČICI Určeno pro diváky od 2 let

BJÖRNSONŮV SAD / PARK 19. 9. 16.00 NEJVÍC DETEKTIVNÍ POHÁDKA O INSPEKTOROVI KLUZÓ Určeno pro diváky od 5 let


program září 2021

ČINOHERNÍ SCÉNA

DIVADLO RADOST

Bratislavská 32 | 545 321 273 divadlo@divadlo-radost.cz | www.divadlo-radost.cz Pro aktuální program sledujte web divadla. 2. 9. 17.00 KUBULA A KUBA KUBIKULA pro děti od 3 let 3. 9., 5. 9. 19.30 HAMLET ON THE ROAD pro děti od 12 let, Divadelní dvůr 12. 9. 10.00 TŘI ČUNÍCI NEZBEDNÍCI pro děti od 3 let 12. 9. 14.30 TŘI ČUNÍCI NEZBEDNÍCI pro děti od 3 let 20. 9. 10.00 MIMINÍ DIVADLO: PLAVBA ZA DUHOU pro děti od 1 do 3 let, Muzeum loutek 21. 9., 27. 9. 15.00 MIMINÍ DIVADLO: PLAVBA ZA DUHOU pro děti od 1 do 3 let, Muzeum loutek 26. 9. 10.00 JÁJA A PÁJA pro děti od 4 let 26. 9. 14.30 JÁJA A PÁJA pro děti od 4 let 30. 9. 18.00 RONJA, DCERA LOUPEŽNÍKA veřejná generálka, pro děti od 6 let

HADIVADLO

Poštovská 8d | 530 330 869 | pokladna@hadivadlo.cz www.hadivadlo.cz 7. 9., 8. 9. 19.30 MOBY DICK Jak nalézt řád v chaosu? 8. 9. 18.30 DRAMATURGICKÝ ÚVOD — MOBY DICK Jak číst v optice současného divadelního jazyka? 8. 9. 21.45 BESEDA PO PŘEDSTAVENÍ — MOBY DICK Beseda po představení s tvůrci a herci vedená lektorem! 9. 9., 10. 9. 19.30 NAŠI – STUDIE ROZHOVORU O KLIMATICKÉ KRIZI „Posloucháš se, jak mluvíš?“ 10. 9. 19.30 DRAMATURGICKÝ ÚVOD — NAŠI – STUDIE ROZHOVORU O KLIMATICKÉ KRIZI Jak číst v optice současného divadelního jazyka? 12. 9. 17.30 VNÍMÁNÍ Tvůj pokoj je středem světa. 13. 9. 19.30 VNÍMÁNÍ Tvůj pokoj je středem světa. 14. 9. 18.30 DRAMATURGICKÝ ÚVOD — VERNISÁŽ Jak číst v optice současného divadelního jazyka? 14. 9. 19.30 VERNISÁŽ Pro koho myslíš, že to všechno děláme? 16. 9. 18.30 DRAMATURGICKÝ ÚVOD — STRÝČEK VÁŇA Jak číst v optice současného divadelního jazyka? 16. 9. 19.30 STRÝČEK VÁŇA Teď je čas konečně tomu všemu porozumět. Čas být konečně spolu!!! 17. 9., 18. 9. 19.30 MOBY DICK Jak nalézt řád v chaosu? 23. 9. 16.30 THEATER HEUTE UND MORGEN I Cyklus Současné divadlo 25. 9., 26. 9. 19.30 MALOMĚŠŤÁCI Víte, co to je láska? Láska! 26. 9. 18.30 DRAMATURGICKÝ ÚVOD — MALOMĚŠŤÁCI Jak číst v optice současného divadelního jazyka? 27. 9. 19.30 VNÍMÁNÍ Tvůj pokoj je středem světa. 27. 9. 21.00 BESEDA PO PŘEDSTAVENÍ — VNÍMÁNÍ Beseda po představení s tvůrci a herci vedená lektorem!

MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO

Lidická 16 | 533 316 347 | predprodej@mdb.cz www.mdb.cz Informace o uvedených abonentních skupinách a konkrétních náhradních termínech najdete na webu divadla!

1. 9. 19.00 ZTRACENÝ RÁJ (ZPRÁVA O ČLOVĚKU) jevištní báseň o prvotním hříchu člověka, A3 2. 9. 19.00 ZTRACENÝ RÁJ (ZPRÁVA O ČLOVĚKU) jevištní báseň o prvotním hříchu člověka, AB4 3. 9. 19.00 ZTRACENÝ RÁJ (ZPRÁVA O ČLOVĚKU) jevištní báseň o prvotním hříchu člověka, E5 4. 9. 19.00 ZTRACENÝ RÁJ (ZPRÁVA O ČLOVĚKU) jevištní báseň o prvotním hříchu člověka, AB6 5. 9. 19.00 ZTRACENÝ RÁJ (ZPRÁVA O ČLOVĚKU) jevištní báseň o prvotním hříchu člověka, E7 7. 9. 19.00 SANTINIHO JAZYK mysteriózní thriller, C2 8. 9. 19.00 SANTINIHO JAZYK mysteriózní thriller 9. 9. 19.00 ANNA KARENINA příběh o hledání lásky, Z2020 10. 9. 19.00 ANNA KARENINA příběh o hledání lásky, R2020 12. 9. 19.00 ANNA KARENINA příběh o hledání lásky, X2020 13. 9. 19.00 ANNA KARENINA příběh o hledání lásky, A2020 14. 9. 19.00 ZTRACENÝ RÁJ (ZPRÁVA O ČLOVĚKU) jevištní báseň o prvotním hříchu člověka, A2 15. 9. 18.00 ZTRACENÝ RÁJ (ZPRÁVA O ČLOVĚKU) jevištní báseň o prvotním hříchu člověka, SP 16. 9. 19.00 ZTRACENÝ RÁJ (ZPRÁVA O ČLOVĚKU) jevištní báseň o prvotním hříchu člověka, C4 17. 9. 19.00 PRVNÍ RANDE muzikálová komedie o krizi mezilidských vztahů 18. 9. 19.00 ANNA KARENINA příběh o hledání lásky, M2020 19. 9. 19.00 ANNA KARENINA příběh o hledání lásky, V2020 20. 9. 19.00 ANNA KARENINA příběh o hledání lásky, T2020 21. 9. 19.00 HRABAL A MUŽ U OKNA černá komedie 22. 9. 19.00 ZDENEK MERTA U KLAVÍRU večer plný hudby, speciální host Michael Kocáb 24. 9. 14.00 BELLA FIGURA hořká komedie, veřejná generálka 24. 9. 19.00 BELLA FIGURA hořká komedie, C5 25. 9. 19.00 BELLA FIGURA hořká komedie, česká premiéra 26. 9. 19.00 BELLA FIGURA hořká komedie, česká premiéra 27. 9. 19.00 NOC PASTÝŘŮ drama o boji talentu s mocí, A1 28. 9. 19.00 NOC PASTÝŘŮ drama o boji talentu s mocí, E2 29. 9. 19.00 NOC PASTÝŘŮ drama o boji talentu s mocí, AB3 30. 9. 19.00 NOC PASTÝŘŮ drama o boji talentu s mocí, A4

HUDEBNÍ SCÉNA 3. 9. 18.00 GRAND HOTEL elegantně excentrický muzikál, česká premiéra 4. 9. 19.00 GRAND HOTEL elegantně excentrický muzikál 5. 9. 14.00 GRAND HOTEL elegantně excentrický muzikál 5. 9. 19.00 GRAND HOTEL elegantně excentrický muzikál 6. 9. 19.00 GRAND HOTEL elegantně excentrický muzikál, SP 10. 9. 14.00 PRETTY WOMAN romantický muzikál, veřejná generálka 10. 9. 19.00 PRETTY WOMAN romantický muzikál, česká premiéra, A5/AB5 11. 9. 19.00 PRETTY WOMAN romantický muzikál, česká premiéra, P 12. 9. 19.00 PRETTY WOMAN romantický muzikál, česká premiéra 13. 9. 19.00 PRETTY WOMAN romantický muzikál, A1/AB1 14. 9. 19.00 PRETTY WOMAN romantický muzikál, C2/E2 15. 9. 19.00 PRETTY WOMAN romantický muzikál, A3/AB3 16. 9. 19.00 PRETTY WOMAN romantický muzikál, A4/AB4 17. 9. 19.00 PRETTY WOMAN romantický muzikál, C5/E5 18. 9. 19.00 PRETTY WOMAN romantický muzikál, A6/AB6 19. 9. 19.00 PRETTY WOMAN romantický muzikál, D/E7 20. 9., 24. 9., 25. 9., 26. 9., 27. 9., 28. 9. 19.00 PRETTY WOMAN romantický muzikál 21. 9. 19.00 PRETTY WOMAN romantický muzikál, A2/AB2 22. 9. 18.00 PRETTY WOMAN romantický muzikál 23. 9. 19.00 PRETTY WOMAN romantický muzikál, zadáno 29. 9. 18.00 PRETTY WOMAN romantický muzikál, SP 30. 9. 19.00 PRETTY WOMAN romantický muzikál, C4

NÁRODNÍ DIVADLO BRNO

Dvořákova 11 | 542 158 111 | info@ndbrno.cz www.ndbrno.cz

PIAZZETA PŘED JANÁČKOVÝM DIVADLEM

1. 9. 19.00 OPEN-AIR KONCERT K ZAHÁJENÍ SEZONY 2021/22 přivítejte s námi 1. září novou sezonu na piazzetě před Janáčkovým divadlem!

ČERVENÝ KOSTEL

28. 9. 19.00 KOSTELNÍ PÍSNĚ ZE ZNOROV přesunutý koncert v rámci festivalu Janáček Brno 2020

DIVADLO REDUTA

2. 9. 19.00 NIKDO činohra, premiéra, #KulturaMáCenu 3. 9. 19.00 NIKDO činohra, #KulturaMáCenu 5. 9. 19.00 IDOMENEUS činohra, #KulturaMáCenu 6. 9., 7. 9. 19.00 SŇATKY NA ŽELEZNICI činohra, #KulturaMáCenu 8. 9. 19.00 MARS činohra, #KulturaMáCenu 9. 9. 19.00 IMPROVIZOVNA činohra, #KulturaMáCenu 11. 9., 27. 9. 19.00 MIRANDOLÍNA činohra, #KulturaMáCenu 13. 9. 20.30 LISTOVÁNÍ.CZ: CYKLUS SCÉNICKÝCH ČTENÍ S LUKÁŠEM HEJLÍKEM činohra 14. 9. 19.00 PROTOKOL činohra, #KulturaMáCenu 16. 9. 19.00 ##T#€?#%# Stand-up Terezy Groszmannové, #KulturaMáCenu 20. 9. 10.00 BRNĚNSKÉ POVĚSTI činohra 22. 9. 19.00 VELMI, VELMI, VELMI TEMNÝ PŘÍBĚH činohra 24. 9. 19.00 PÍSŇOVÝ RECITÁL RICHARDA NOVÁKA opera 25. 9. 19.00 DOKTORKA činohra, #KulturaMáCenu 26. 9. 15.00 EDISON! činohra, #KulturaMáCenu 28. 9. 19.00 STRACH JÍST DUŠI činohra, #KulturaMáCenu 29. 9. 19.00 PŘED VÝCHODEM SLUNCE činohra, #KulturaMáCenu

ŠPILBERK

3. 9. 19.00 LA TRAVIATA opera 5. 9. 19.00 CARMEN opera

MAHENOVO DIVADLO

3. 9. 19.00 STABAT MATER balet, premiéra, sk. PB 4. 9., 5. 9., 11. 9. 19.00 STABAT MATER balet (5. 9. sk. B3, 11. 9. sk. B2) 7. 9. 19.00 RACEK činohra, premiéra 8. 9. 19.00 LUCERNA opera 9. 9. 9.00 LUCERNA opera 10. 9., 20. 9. 19.00 MAJITELÉ KLÍČŮ činohra 12. 9. 19.00 KRÁLOVA ŘEČ činohra 15. 9. 19.00 PERA MARKÝZE DE SADE činohra 17. 9. 19.00 LILIOM činohra 19. 9. 19.00 SATURNIN činohra 21. 9. 19.00 LEOPOLDSTADT činohra 24. 9., 25. 9. 19.00 KDO SE BOJÍ VIRGINIE WOOLFOVÉ? činohra 26. 9. 19.00 HANA činohra 27. 9. 19.00 ZRNÍ koncert

MAHENOVO DIVADLO – MALÁ SCÉNA 6. 9. 17.00 STĚHOVÁNÍ DUŠÍ činohra 14. 9. 19.00 STĚHOVÁNÍ DUŠÍ činohra 30. 9. 19.00 JAK KRÁSNĚ JSME ŽILI činohra

JANÁČKOVO DIVADLO

10. 9. 19.00 NABUCCO opera 12. 9. 14.00 ČERT A KÁČA opera 16. 9., 18. 9., 19. 9. 19.00 LABUTÍ JEZERO balet (18. a 19. 9. bude účinkovat VADIM MUNTAGIROV z Royal Ballet London) 25. 9. 19.00 EVŽEN ONĚGIN opera 26. 9. 18.00 LA BOHÉME opera 28. 9. 18.00 NABUCCO opera

81


program září 2021

STUDIO MARTA

Bayerova 5 | 542 591 510 | marta@jamu.cz www. studiomarta. cz

9. 9. 19.00 VEČER TŘÍKRÁLOVÝ ANEB COKOLI CHCETE 1. premiéra 10. 9. 19.00 VEČER TŘÍKRÁLOVÝ ANEB COKOLI CHCETE 2. premiéra

HUDBA/MUSIC

25. 9. 17.00 ROŽNOV V BRNĚ – HUDBA, FILM, ARCHITEKTURA,..(CHOROBOPOP, KULTRA!,...) 26. 9. 20.00 TARLUNG (A) + MALLEPHYR + DEPTHS ABOVE 27. 9. 20.00 PTK + SLUGERR + RNZ 29. 9. 20.00 CTIB (KŘEST) + VLOČKA 30. 9. 20.00 PLUSMINUSNULA (KŘEST) + VELLOCET ROLL (KŘEST) + OBLIGATNE

GALERIE UMAKART

Lidická 40 | http://umakart.tumblr.com od 7. 9.

od 29. 9.

DENISA BELZOVÁ, RADEK MICHÁLEK, PAVEL KOPŘIVA: SVOBODNÉ CENTRUM HLUBOKÉ NEBEVIZE Fotografický záznam plakátové formy JULIE DE KEZEL: DIVISION BRYOPHYTA koláže belgické umělkyně

KC SEMILASSO

Palackého tř. 126 | glanc@glanc.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

LETOHRÁDEK MITROVSKÝCH CZECH ENSEMBLE BAROQUE 731 494 167 | office@ebcz.eu www.bachanamozarta.cz

BACHA NA MOZARTA! 10. sezona 2020/2021. Abonentka na 8 koncertů od 850 Kč, předprodej probíhá až do zahajovacího koncertu, včetně. 1 koncert v předprodeji: 420,- | 320,-/220,- | 220,-/150,-Kč. 1 koncert na místě: 500,- Kč | 400,-/300,- Kč | 300,-/250,-Kč 22. 9. 19.00 TELEMANN: SOUDNÝ DEN Katedrála na Petrově. G. Ph. Telemann: Der Tag des Gerichts soli: J. Březina, T. Hoza, R. Kružíková, J. M. Procházka, M. Böhmová aj. Vize Posledního soudu z pera vrcholného barokního tvůrce ve čtyřaktovém oratoriu, které zkomponoval roku 1762. PŘEDPRODEJ: on-line na www.smsticket.cz, osobně TIC BRNO, Panenská 1a

METRO MUSIC BAR

Poštovská 6 | www.metromusic.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

Veletržní 19 | 605972588 | letohradekbrno@seznam.cz info@letohradekbrno.cz | www.letohradekbrno.cz Otevírací doba: čt–ne 10–16 h, v ostatní dny skupiny od 20 osob na objednání do 28. 11. VÝSTAVA STRAŠIDELNÝ LETOHRÁDEK: HRŮZOSTRAŠNÉ LEGENDY OŽÍVAJÍ oživlé obrazy a děsivé figuríny krvavých legend v expozici určené pro statečné návštěvníky

MUSILKA – LIDOVÝ DŮM

Musilova 2 | 545 211 875 | ksomega@ksomega.cz www.ksomega.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

MORAVSKÁ GALERIE V BRNĚ www.moravska-galerie.cz

PRAŽÁKŮV PALÁC

Husova 18 | 532 169 130 Otevírací doba: st–ne 10–18 h, čt 10–19 h

EXPOZICE

SONO MUSIC CLUB

Veveří 113 | 721 770 742 | www.sonocentrum.cz

FILHARMONIE BRNO

Komenského nám. 8 | 539 092 818, 602 567 017 www.filharmonie-brno.cz

ZAHAJOVACÍ KONCERT SEZONY 17. 9.

SMETANOVA MÁ VLAST Základní veledílo české symfonické hudby pod taktovkou šéfdirigenta Filharmonie Brno Dennise Russella Daviese.

FLÉDA CLUB

3. 9. 22.00 SUMMER CLOSSING PARTY 11. 9. 22.00 G’OLDIES: PÁRTY S NEJVĚTŠÍMI HITY 80. A 90. LET 17. 9. 22.00 MILLENIUM: PÁRTY S AKTUÁLNÍMI HITY 18. 9. 19.00 ARS BRUNENSIS: KONCERT KE 40. VÝROČÍ ZALOŽENÍ PĚVECKÉHO SBORU 19. 9. 20.00 RICHARD MULLER 21. 9. 21.00 ZAHAJOVACÍ PÁRTY SEMESTRU 26. 9. 22.00 SCORPION‘S SONGS SYMPHONIC BY HERMAN RAREBELL 27. 9. 21.00 STUDENTSKÁ SEZNAMOVACÍ PÁRTY 28. 9. 19.30 BILL FRISELL TRIO: JAZZFESTBRNO

Štefánikova 24 I 533 433 559 I info@fleda.cz www.fleda.cz

VÝSTAVY/EXHIBITIONS

KABINET MÚZ

DŮM UMĚNÍ MĚSTA BRNA

11. 9. 21.00 17. 9. 21.00 24. 9. 20.00 30. 9. 19.00

REDZED hip-hop, rap MICHAJLOV hip-hop, rap EKTOR hip-hop, rap POLEMIC & MEDIAL BANANA reggea, ska

Sukova 4 | info@kabinetmuz.cz

2. 9. 18.00 ZAHRÁTKA – DJ MC GEY 9. 9. 20.30 ANARKUSS (USA/D, EX-MILEMARKER) + NUSLE SOUND SYSTEM + ŠELO SAVORE 10. 9. 20.30 EMMA SMETANA 11. 9. 20.00 DORIAN + HOSTÉ 12. 9. 19.00 TOMÁŠ PALUCHA + BUMBRLE + SCIENCE KILLER 13. 9. 20.00 KULE + RACEK + HOLUB 14. 9. 20.00 PŘEDNÁŠKA LAUREÁTŮ CENY JANY APAČKY GRYGAROVÉ, KONCERT YASMINA MELLITI + ČABA LACIGA 15. 9. 20.00 KITTCHEN + JAN FIC S KAPELOU 16. 9. 10.00 RECONNECT - LENKA DUSILOVÁ A KVĚTY + CHIEF BROMDEN + COTATCHA ORCHESTRA 17. 9. 10.00 RECONNECT - ORIENT + MMNK + BALANS (SLO) 21. 9. 20.00 BARTLEBY (KŘEST) + MODRÉ HORY AKUSTIK 22. 9. 20.00 TRYO (KŘEST) + FEBRUARY + LAOKOON 23. 9. 20.00 MILOŠ HROCH A KAREL VESELÝ: VŠECHNY KOČKY JSOU ŠEDÉ 24. 9. 20.00 HOPES + KRANG + HEVER + DEAD STONE

82

ART IS HERE: NOVÉ UMĚNÍ, MODERNÍ UMĚNÍ

INTERVENCE V EXPOZICI MARKÉTA OTHOVÁ INEZ TUSCHNEROVÁ JAN ŠTURSA KATEŘINA ŠEDÁ

VÝSTAVA od 24. 9.

CENA JINDŘICHA CHALUPECKÉHO 2021 Společná výstava laureátů významného ocenění pro autorky a autory do 35 let RAFANI několikadílná výstava k dvaceti letům existence umělecké skupiny do 5. 9. RAFANI: S21E04: NE olejomalba, holografické 3D animace a prostorové objekty od 24. 9. RAFANI: S21E05: HNUTÍ Pátá část rafanského výstavního cyklu

DOPROVODNÝ PROGRAM

Malinovského nám. 2 |774 227 375 www.dum-umeni.cz Otevírací doba: út–ne 10–18 h

9. 9. 18.00 PROSTOR PRO UMĚNÍ: VALOCH IS HERE 75. narozeniny této významné brněnské osobnosti a komentovaná prohlídku expozice 10. 9. 11.00 VÝŽIVA: JAPONSKO V BRNĚ S umělkyní Karin Písaříkovou o tom, jak se navzájem ovlivňuje japonské a české umění a také, jak se žije japonským maminkám v Brně. 23. 9. 18.00 VERNISÁŽE NOVÝCH VÝSTAV A VYHLÁŠENÍ CENY MICHALA RANNÉHO 24.9. 11.00 VÝŽIVA: CENA JINDŘICHA CHALUPECKÉHO komentovaná prohlídka výstavy Ceny Jindřicha Chalupeckého

VÝSTAVA

DĚTSKÝ PROGRAM

do 19. 9. o 26. 9. d do 26. 9. do 3. 10. do 3. 10.

ANNA HULAČOVÁ: EATING PLANET nejnovější práce sochařky MY SUN, MY SUN, WHAT HAVE YOU DONE? REINHOLD ZISSER: LÁVKA-NOTGALERIE JAROMÍR NOVOTNÝ: OSTATNÍ SE NEMĚNÍ Výstava malířského díla BOHUSLAVA OLEŠOVÁ: ŽÍZEŇ NEKONEČNA z oblasti života, kosmu, individuality a dalších námětů

DŮM PÁNŮ Z KUNŠTÁTU Dominikánská 9

VÝSTAVA d 8. 9. o od 8. 9.

LIBOR VESELÝ: IX MARTIN HRVOL: NEBORÔSTKY Galerie G99

1. 9. 16.30 A PROČ? BOOK CLUB: WHAT DO YOU DO WITH AN IDEA? Četba vybraných knížek o umění pro děti v angličtině, tvůrčí workshop. 2. 9. 10.00 BAREVNÉ DOPOLEDNE: ŘÁDÍ TADY RAFANI na téma „voda“ si vytvoříme svá dílka 9. 9. 10.00 BAREVNÉ DOPOLEDNE: AŤ JE KOČEK MILION seznámení s některými umělci z expozice 15. 9. 16.30 A PROČ? BOOK CLUB: THE TINY KING Četba vybraných knížek o umění pro děti v angličtině, tvůrčí workshop. 16. 9. 10.00 BAREVNÉ DOPOLEDNE: MEZI ŽIVOTEM A SNEM nad obrazy Toyen 23. 9. 16.00 DĚTSKÁ VERNISÁŽ: CENA JINDŘICHA CHALUPECKÉHO kouzla, příroda, divadlo i film 26. 9. 14.30, 16.30 RODINNÉ ODPOLEDNE: TEO A HANS – NOTY A BARVY Program pro rodiny s dětmi 30. 9. 10.00 BAREVNÉ DOPOLEDNE: PROVÁZKOHRANÍ Co všechno je možné vymyslet s provázky?


inzerce

program září 2021

Staňte se součástí týmu vydavatelství Pocket media. Více informací na www.pocketmedia.cz

Hledáme objevitele zábavy Práce nebo zábava? My jsme to spojili! Hledáme:

• Junior Sales Manager • Back office • Redaktor/Správce sociálních médií

Co očekáváme:

•p ozitivní přístup a samostatnost • c huť učit se a zdokonalovat • s chopnost vést kvalitní a rychlou komunikaci • pečlivost a týmového ducha • z áklady online marketingu a správy sociálních sítí

Co nabízíme:

• f lexibilní pracovní dobu + možnost home office • b enefity ve formě vstupenek a voucherů • ž idli, kávu, rychlý internet a krásnou vyhlídku z redakce na Jakubáku • o hodnocení odpovídající výsledkům • s mysluplnou práci, jejíž součástí je kultura, zábava a gastronomie • n eformální pracovní prostředí

Napiš, proč tě spolupráce zaujala a proč bychom měli spolupracovat právě s tebou. Přilož CV, případně odkaz na LinkedIn. Pošli na info@pocketmedia.cz, předmět POCKET JOB a název poptávané pozice.

RODNÝ DŮM JOSEFA HOFFMANNA

EXPOZICE

BRNO PŘEDMĚSTÍ VÍDNĚ Expozice je věnovaná umění 19. století a tomu nejlepšímu, co sbírky starého umění nabízí

EXPOZICE

NOVÁ EXPOZICE

INTERVENCE V EXPOZICI

do 31. 3. 2022 JOSEF HOFFMANN – OTTO PRUTSCHER Otto Prutscher byl rakouský designér a architekt, ale také důležitá osobnost secesního vídeňského hnutí Wiener Sezession.

MÍSTODRŽITELSKÝ PALÁC Moravské nám. 1A

STÁLÁ XPOZICE

MARTIN SKALICKÝ: GENERATION

VÝSTAVA od 8. 10.

CIVILIZOVANÁ ŽENA: IDEÁL I PARADOX PRVOREPUBLIKOVÉ VIZUÁLNÍ KULTURY Paralelní procesy modernizace a ženské emancipace v české moderní kultuře.

JURKOVIČOVA VILA

Jana Nečase 2 | 532 169 501 Otevírací doba: út–ne 10–12 h a 12.30–18 h

VÝSTAVA do 1. 4. 2022 HERRMANN & COUFAL: DESIGN IN YOU Tvorba mladé designérská dvojice

náměstí Svobody 263, Brtnice | 567 216 128 Otevírací doba: út–ne 10–17 h JOSEF HOFFMANN: INSPIRACE

VÝSTAVA

DOPROVODNÉ AKCE 7. 9. 15.00 RODINNÉ ODPOLEDNE: ZAHRADA PLNÁ INSPIRACÍ Děti se můžou inspirovat prostředím a vyrobit si něco hezkého. 9. 9. 18.00 PŘEDNÁŠKA S UMĚNÍM KOLEM SVĚTA: BOUŘLIVÝ CARAVAGGIO Jaké příběhy se skrývají za významnými díly a jejich tvůrci? 21. 9. 15.00 MEZIGENERAČNÍ DÍLNA: PODZIMNÍ TVOŘENÍ workshop

EXPOZICE DUŠAN JURKOVIČ. ARCHITEKT A JEHO DŮM

DOPROVODNÉ AKCE 10. 9. 18.00 WORKSHOP: DESIGN IN YOU Pod vedením designérů Matěje Coufala a Eduarda Herrmanna si budou účastníci moci vyrobit vlastní účelnou a funkční lampu Tension. 11. 9. 10.00 SOBOTNÍ ATELIÉR SPECÁL: DESIGN IN YOU Program pro děti od 8 let.

MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM Zelný trh 6 | 533 435 443 | mzm@mzm.cz www.mzm.cz

DIETRICHSTEINSKÝ PALÁC

Zelný trh 8 | 533 435 443 Otevírací doba: st–pá 9–17 h, so–ne 13–17 h

ZANIKLÝ ŽIVOT NA MORAVĚ; PRAVĚK MORAVY; VELKÁ MORAVA; MORAVA VE STŘEDOVĚKU; SVĚT NEROSTŮ STŘEDOEVROPSKÁ KŘIŽOVATKA: MORAVA VE 20. STOLETÍ Deset tematických okruhů sleduje na více než 800 m2 politické, kulturní a sociální dějiny této historické země

DLOUHODOBÁ VÝSTAVA PAMÁTNÍK KARLA ABSOLONA Přibližuje život a dílo významného archeologa, geografa a speleologa, dlouholetého pracovníka MZM.

VÝSTAVY do 3. 10.

TROJÍ ŽIVOT STŘEDOVĚKÉ KERAMIKY Vývoj středověké keramiky ve všech etapách jejího života mezi lidmi.

AKCE 3.–4. 9. 9.00 MZM NA FESTIVALU VĚDY na Dopravním hřišti v Pisárkách 2. 9. 17.30 NUMIZMATICKÉ A ARCHEOLOGICKÉ DOKLADY OSIDLENIA PLAVECKÉHO HRADU A OKOLIA V 13.–18. STOLETÍ (PRÍSPEVOK K UHORSKOMORAVSKÝM VZŤAHOV V 15. STOROČÍ). přednášky 13. 9. 16.00 GUIDED TOUR THROUGH THE EXHIBITION „TRIPLE LIFE OF MEDIEVAL POTTERY“ IN YOUR MOTHER TONGUE – VIETNAMESE. 15. 9. 17.00 GUIDED TOUR THROUGH THE EXHIBITION „TRIPLE LIFE OF MEDIEVAL POTTERY“ IN YOUR MOTHER TONGUE – ENGLISH. 16. 9. 16.00 GUIDED TOUR THROUGH THE EXHIBITION „TRIPLE LIFE OF MEDIEVAL POTTERY“ IN YOUR MOTHER TONGUE – RUSSIAN.

83


program září 2021

18. 9. 14.00 TVŮRČÍ DÍLNA PRO DĚTI A MLÁDEŽ VE VÝSTAVĚ TROJÍ ŽIVOT KERAMIKY keramická dílna, práce muzejního restaurátora, možnost obléknout si dobové šaty apod.

BAROKNÍ LÉKÁRNA ROZHLEDNA otevřeno út–ne od 9 do 17 h., pouze za příznivých povětrnostních podmínek!

STÁLÁ EXPOZICE

NOVÁ STÁLÁ EXPOZICE

KRÁTKODOBÁ VÝSTAVA

BISKUPSKÝ DVŮR

CHRÁM KAMENE Lapidárum v nedávno opravených vodojemech. Tři desítky kamenných artefaktů od soch a náhrobků až po zachráněné ozdoby zaniklých brněnských staveb bude k vidění v unikátním prostoru dvou nádrží, které jsou samy o sobě technickou památkou.

do 31. 12. 2022 OTISK CEST. FOTOGRAFIE CLAUDE A MARIEJOSÉ CARRET Deníky života romských rodin – tradice, řemesla, sváteční i všední chvíle.

Muzejní 2 | 542 321 205 Otevírací doba: st–pá 9–17 h, so–ne: 13–17 h

EXPOZICE FAUNA MORAVY; AKVARIUM SLADKOVODNÍCH RYB; MENDELIANUM – ATRAKTIVNÍ SVĚT GENETIKY Vhled do genetiky a molekulární biologie v historických prostorách, kde její zakladatel Johann G. Mendel působil

VÝSTAVA do 26. 9.

KOUZELNÝ SVĚT tvorba několika desítek umělců z dvanácti zemí BEDŘICH FRANZ – DAGUERROTYPIE BRNOZELNÝ TRH 1841 nejstarší dochovaný reportážní snímek na světě MALÁ ÚZEMÍ – VLADIMÍR PRECLÍK V DIALOGU SE ZDENOU FIBICHOVOU, EVOU KMENTOVOU, OLBRAMEM ZOUBKEM A ZDEŇKEM ŠIMKEM. Zajímavý tvůrce, ale také pedagogická, organizátorská a silně integrující osobnost, která se zapsala do dějin brněnské Fakulty výtvarných umění VUT. SYMBOLY VLÁDCŮ Co se podařilo najít archeologům v hrobech místních králů, knížat, bojovníků i šamanů?

VÝSTAVA

do 17.7. 2022 ÓÓÓ INDIÁNI Výstava o indiánech, jejich obydlí, obživě, ošacení, obřadech a obyčejích. 

ONLINE NABÍDKA

PAVILON ANTHROPOS

Pisárecká 5 | 515 919 760 Otevírací doba: út–pá 9–18 h, so–ne 10–18 h. Ve státní svátek 28. září je vstup zdarma, otevřeno 10–18 h

EXPOZICE O PŮVODU ČLOVĚKA A VZNIKU KULTURY Nejstarší dějiny osídlení Moravy i celého evropského kontinentu

PAMÁTNÍK LEOŠE JANÁČKA

Smetanova 8a | 606 033 100 Otevírací doba: st–pá 9–17 h, so 10–17 h, ne 13–17 h

EXPOZICE ŽIVOT A DÍLO LEOŠE JANÁČKA O životě skladatele a jeho nejznámějších dílech, kompletně dochovaná Janáčkova pracovna

VÝSTAVA do 15.10.

ŠPILBERK VIRTUÁLNĚ www.spilberk.cz/spilberk-virtualne

VILA TUGENDHAT

Jevišovice | 778 743 952 Otevřeno: so–ne: 9.45–12 h, 13–16 h. NAVŠTIVTE INTERIÉRY ZÁMKU, STÁLÉ ARCHEOLOGICKÉ EXPOZICE A DLOUHODOBÉ VÝSTAVY. UMĚNÍ SKALNÍCH MALEB SOUSEDÉ NA TALÍŘI PŘÍSTUPNÝ DEPOZITÁŘ KLÁVESOVÝCH HUDEBNÍCH NÁSTROJŮ

AKCE 4. 9. 19.00 NOC NETOPÝRŮ NA STARÉM ZÁMKU V JEVIŠOVICÍCH přenos ze života kolonie netopýrů z podkroví zámku, pozorování, program pro děti

do 26. 9.

VÝSTAVA VÝSTUPŮ ZVUKOVĚ-POHYBOVÉHO VÝZKUMU V TECHNICKÉM PODLAŽÍ VILY TUGENDHAT

MUZEUM BRNĚNSKA VILA LÖW-BEER V BRNĚ

Drobného 22 | 544 544 200 vila@vila.muzeumbrnenska.cz | www.vilalowbeer.cz Otevírací doba: expozice, galerie a kavárna út–ne 10–18 h, zahrada po–ne 10–20 h; prohlídky technického zázemí vily so–ne v 10.30 a 14.30 h

PROHLÍDKOVÉ OKRUHY SVĚT BRNĚNSKÉ BURŽOAZIE MEZI LÖW-BEER A TUGENDHAT Expozice zasazená do interiéru představuje kapitoly z dějin architektury a životního stylu měšťanstva v Brně od 2. poloviny 19. až do počátku 20. století. TECHNICKÉ ZÁZEMÍ VILY Komentovaná prohlídka technického zázemí vily seznámí se zachovalými prvky unikátního systému teplovzdušného vytápění. do 6. 9.

Špilberk 210/1, 662 24 Brno | 542 123 611, pokladna: 542 123 677 | muzeum.brno@spilberk.cz www.spilberk.cz

KASEMATY PROHLÍDKY S PRŮVODCEM v každou celou hodinu PŘÍBĚHY Z KASEMAT! unikátní hra v tajemném prostředí 140 LET OD ZPŘÍSTUPNĚNÍ KASEMAT VEŘEJNOSTI Co se v nich skutečně odehrávalo, jak vypadaly první prohlídky?

PŘETNUTÉ ŽIVOTY & ARCHY RODINY MAIEROVY Dvojvýstava o osudu Ruth Maierové, židovské dívky s moravskými kořeny. do 9. 9. KULTURNÍ DĚDICTVÍ UNESCO: ČERNÁ HORA putovní výstava do 30. 9. SOCHY Z KAMENE výstava v zahradě do 14. 11. VILA LÖW-BEER: INTERNÁT Vzpomínky na Domov mládeže, který v prostorách vily fungoval v letech 1954–2012.

84

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ

Purkyňova 105 | 541 421 411 | info@tmbrno.cz www.tmbrno.cz Otevírací doba: út–pá 9–17 h, so–ne 10–18 h OPTIKA; VÝPOČETNÍ TECHNIKA; OD TAMTAMU K INTERNETU; NOŽÍŘSTVÍ; KULTURA NEVIDOMÝCH; KOVOLITECTVÍ; BRNO NA DVOU KOLECH; HISTORICKÁ VOZIDLA; HISTORICKÁ STEREOVIZE; ČAS NAD NÁMI A KOLEM NÁS; ULIČKA ŘEMESEL; SALON MECHANICKÉ HUDBY; PARNÍ MOTORY; ŽELEZÁŘSTVÍ; VODNÍ MOTORY; LETECKÉ MOTORY; TECHNICKÁ HERNA

DLOUHODOBÁ VÝSTAVA POZOR, ZÁKRUTA! Škoda, Tatra, Žiguli, Trabant či první československý elektromobil – automobily reálného socialismu

VÝSTAVA MINERVA 1881–2021 140. výročí legendární firmy na výrobu šicích strojů. od 7. 9. PRIMKY A JINÁ ČASOMĚRNÁ ZAŘÍZENÍ ZE SBÍRKY LIBORA HOVORKY výstava legendární značky PRIM od 14. 9. DESIGNÉRA! průmyslový design nejvýraznějších prací FSI VUT v Brně od 21. 9. INDIVIDUÁLNÍ CESTA K SAMOSTATNOSTI 30. výročí založení středisek Tyfloservis, které se v ČR starají o lidi se zrakovým postižením

AKCE 18.–19. 9. MODELÁŘSKÝ SVĚT 2021 Přehlídka papírových modelů nejrůznějších velikostí a druhů.

AKCE každý pátek LETNÍ KINO V ZAHRADĚ Ve spolupráci s Kinem Art.

JIHOZÁPADNÍ BASTION EXPOZICE ŠPILBERK – OD HRADU K PEVNOSTI ŠPILBERK – ŽALÁŘ NÁRODŮ BRNO NA ŠPILBERKU OD RENESANCE PO MODERNU OD MODERNY PO SOUČASNOST O NOVÉ BRNO VULCANALIA

11. 9. 19.30 HYGIENA KRVE divadelní hra o hodnotě života. Památník Hodonín u Kunštátu. 13. 9. 18.00 BABYLONFEST – ŽIJÍ MEZI NÁMI beseda 18. 9. 10.00, 14.00 DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ: PROCHÁZKA PO CELJU Seznamte se s počátky textilního průmyslu v Brně. 18. 9. 11.00 DEN NÁRODNOSTNÍCH MENŠIN JIHOMORAVSKÉHO KRAJE Lužánky do 19. 9. 2. ROČNÍK FOTOGRAFICKÉ SOUTĚŽE MRK Jste Rom/ka, kteří se fotí, nebo máte zajímavé fotografie ze života Romů? 23. 9. 17.00 VERNISÁŽ VÝSTAVY OTISK CEST. Výstavu slavnostně doplní vernisáž s autory fotografií. 24. 9.–26. 9. FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP Exkluzivní workshop ve spolupráci s Komorou. 25. 9. 17.00 BESEDA S MANŽELY CARRETOVÝMI Beseda pro všechny nadšence do fotografie. OTISK CEST doprovodný program pro školy

EXPOZICE

VÝSTAVA

MUZEUM MĚSTA BRNA, HRAD ŠPILBERK

AKCE

Černopolní 45, 613 00 Brno tel.: +420 515 511 015/17, +420 731 616 899 muzeum.brno@spilberk.cz | www.spilberk.cz Otevírací doba: út–ne 10–18 h

VENDULA CHALÁNKOVÁ. U JANÁČKŮ V KUCHYNI. Jak vypadal jídelníček jednoho z nejpozoruhodnějších skladatel 20. století Leoše Janáčka?

STARÝ ZÁMEK JEVIŠOVICE

PŘÍBĚH ROMŮ Dějiny Romů od starověké Indie až po události II. světové války a současnost.

NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV, VILA STIASSNI MUZEUM ROMSKÉ KULTURY Bratislavská 67 | www.rommuz.cz Otevírací doba: út–ne 10–18 h

vila@npu.cz | www.vila-stiassni.cz | 778 545 993 Otevírací doba: pá–po 10–18 h do 13. 9.

TEXTIL Výstava současných umělců na téma, které je vilou i Brnem navždy protkané… 5. 9, 26. 9. 10.30 PROCHÁZKA MASARYKOVOU ČTVRTÍ SE ZAMĚŘENÍM NA WIESNEROVY VILY významné vily meziválečného období


program září 2021

25. 9. 10.30 PROCHÁZKA MASARYKOVOU ČTVRTÍ: VILY NAD PISÁRKAMI provede účastníky vilami brněnských průmyslníků, ale i bankéřů a právníků.

FILM/CINEMA KINO ART

Cihlářská 19 | 513 039 035, 775 868 826 rezervace@kinoart.cz | www.kinoart.cz Pokladna je otevřena půl hodiny před první projekcí. Celý program na www.kinoart.cz.

1. 9. 17.45 LÉTO V KREUZBERGU Německo 2020 1. 9. 18.00 CHYBY ČR, 2021 1. 9. 20.15 GUNDA Norsko, 2020 1. 9., 5. 9. 20.30 CHLAST Dánsko, 2020 2. 9., 5. 9. 17.45 CHCI TĚ, JESTLI TO DOKÁŽEŠ ČR, 2019 2. 9. 20.15 RYTÍŘI SPRAVEDLNOSTI Dánsko, 2020 2. 9. 20.30 SMOLNÝ PICH ANEB PITOMÝ PORNO 3. 9. 17.45 GOGO Francie, 2020 3. 9. 18.00 JABKA Řecko, 2020 3. 9. 20.15 REKONSTRUKCE OKUPACE ČR, 2021 3. 9. 20.30 OKUPACE ČR, 2021 4. 9. 17.45 GUMP-PES, KTERÝ NAUČIL LIDI ŽÍT ČR, 2021 4. 9. 18.00 JAN WERICH:KDYŽ UŽ JEDNOU ČLOVĚK JE ČR, 2021 4. 9. 20.15 CHYBY ČR, 2021 4. 9. 20.30 KAŽDÁ MINUTA ŽIVOTA ČR, 2021 5. 9. 18.00 SMOLNÝ PICH ANEB PITOMÝ PORNO 5. 9. 20.15 NEBE 9. 9. 20.00 ROZKAZ Finsko, 2008 10. 9. 20.00 MARŤANSKÉ LODĚ slavnostní předpremiéra 17. 9. 20.30 MIRI FAJTA ČR, 2020

KINO LUCERNA

Minská 19 | 515 544 000 | biograf@seznam.cz www.kinolucerna.info

1. 9. 18.00 VEČÍREK komedie, 2021 1. 9. 20.15 ZÁTOPEK drama, životopisný, 2021 3.–5. 9., 7.–10. 9., 16. 9. 17.30 ZÁTOPEK 3.–5. 9., 8. 9., 13. 9., 16. 9. 20.30 PRVOK, ŠAMPÓN, TEČKA A KAREL ČR 4.–6. 9. 15.00 GUMP-PES, KTERÝ NAUČIL LIDI ŽÍT ČR 6. 9. 18.00 MATKY 6. 9., 11.–12. 9., 14.–15. 9. 20.15 ZÁTOPEK drama, životopisný, 2021 7. 9. 20.30 DENÍČEK MODERNÍHO FOTRA 9.–10. 9. 20.30 JEDINĚ TEREZA ČR 11.–12. 9. 13.45 TLAPKOVÁ PATROLA VE FILMU USA 11.–12. 9. 15.45 MIMI ŠÉF: RODINNÝ PODNIK USA 11.–13. 9. 18.00 JEDINĚ TEREZA ČR 13. 9. 16.00 MATKY 14. 9. 18.00 JAN WERICH:KDYŽ UŽ JEDNOU ČLOVĚK JE 15. 9. 18.00 DENÍČEK MODERNÍHO FOTRA

KINO SCALA

Moravské nám. 3 | 608 330 088 | info@kinoscala.cz www.kinoscala.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky kina. 1. 9. 18.00 JABKA drama, 2020 1. 9. 20.30 MULHOLLAND DRIVE thriller, 2001 2. 9. 20.00 DVTV ROAD SHOW 2021 exkluzivní možnost vidět a potkat DVTV přímo ve vašem městě!  3. 9. 18.00 KLÍCKA drama, 2020 3. 9. 20.30 JEDNOTKA INTENZIVNÍHO ŽIVOTA dokumentární, 2021 3. 9. 23.00 VŠECHNO NEJLEPŠÍ, CHIARO! drama, 2021 4. 9. 13.00 ZÁTOPEK drama, životopisný, 2021 4. 9. 15.30 TLAPKOVÁ PATROLA VE FILMU USA 4. 9., 7. 9. 18.00 KAŽDÁ MINUTA ŽIVOTA 4. 9. 20.30 ZÁTOPEK drama, životopisný, 2021 4. 9. 23.00 ATLAS PTÁKŮ 5. 9. 13.00 ATLAS PTÁKŮ 5. 9. 15.30 MIMI ŠÉF: RODINNÝ PODNIK USA 5. 9., 8. 9. 17.30 ZÁTOPEK 6. 9. 18.00 ATLAS PTÁKŮ

6. 9. 18.15 6. 9. 20.30 7. 9. 20.30 8. 9. 18.00 8. 9. 20.30 9. 9. 20.00

OKUPACE PRVOK, ŠAMPÓN, TEČKA A KAREL ZÁTOPEK GUNDA ATLAS PTÁKŮ MARŤANSKÉ LODĚ slavnostní předpremiéra s delegací

KC LÍŠEŇ

Klajdovská 28 | info@kclisen.cz

3. 9.–5. 9. LÍŠEŇSKÉ HODY 2021 21. 9. BRNĚNSKÉ KAVÁRNY – ZMIZELÉ A SOUČASNÉ procházka 30. 9. 15.00 POČÍTAČOVÁ PORADNA

LETNÍ KINO NA HRADĚ ŠPILBERK

Špilberk | 732 565 202 | olda@oh-production.com www.letnikinospilberk.cz

2. 9. 18.00 UDG + COVERS FOR LOVERS pop-rocková stálice 7. 9. 18.00 MIRAI NA VELKÉM NÁDVOŘÍ Koncert oblíbené kapely 8. 9. 18.00 POKÁČ NA VELKÉM NÁDVOŘÍ Oblíbený písničkář a neortodoxní hudební básník 9. 9. 9. 9. MŇÁGA A ŽĎORP Nestárnoucí bardové 16. 9. 21.00 DESMOD Slovenská pop-rocková stálice 25. 9. 18.00 DENOI + NUFRIENDS Kapela, která ráda míchá žánry

LETNÍ KINO DĚLNICKÝ DŮM BRNO-ŽIDENICE

Jamborova 3323/65 | 548 216 927 delnickydum@seznam.cz | www.delnickydumbrno.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky kina.

MĚSTO/CITY 10-Z BUNKER

Husova Otevírací doba út–ne Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

KJM, ÚSTŘEDNÍ KNIHOVNA

Kobližná 4 | 542 532 164 | www.kjm.cz

4. 9. 13.00 EDČKO FEST Festival na oslavu fungování střediska Europe Direct Brno, Stará radnice 13. 9. 17.00 PROHLÍDKA ÚSTŘEDNÍ KNIHOVNY S TLUMOČENÍM DO VIETNAMŠTINY A LITERÁRNÍ DÍLNIČKOU PRO DĚTI 14. 9. 10.00 BOOKSTART – S KNÍŽKOU DO ŽIVOTA: DEN, KDY VOSKOVKY ŘEKLY DOST Program pro rodiče s dětmi 14. 9. 17.30 SPISOVATELÉ DO KNIHOVEN: VIKTORIE HANIŠOVÁ Autorské čtení 15. 9. 16.00 ČTENÁŘSKÝ ČTVEREČEK Tipy na knížky a zajímavé příběhy 18. 9. PROHLÍDKA ÚSTŘEDNÍ KNIHOVNY S TLUMOČENÍM DO UKRAJINŠTINY A LITERÁRNÍ DÍLNIČKOU PRO DĚTI 20. 9. 18.00 ŠIKMÝ KOSTEL Beseda s autorkou Karin Lednickou 22. 9. 17.00 NOC LITERATURY 2021 29. 9. 17.00 DOTYKÁČ – KONSENT: PROSTĚ NE! 30. 9. 18.30 AGADIR: NA STRUNÁCH NADĚJE, MILENA FUCIMANOVÁ – HNÍZDA V OCTU Vernisáž a křest knihy

KLUB LEITNEROVA

Leitnerova 2 | www.leitnerka.cz | info@leitnerka.cz www.facebook.com/leitnerka/

HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM BRNO

Kraví hora 2| 777 605 310 | e-mail@hvezdarna.cz www.hvezdarna.cz Otevírací doba: po–út 7.30–15 h; st–pá 7.30–21 h; so 15–21 h; ne 15–18.30 h 1. 9., 3.–5., 8. 9., 10.–12. 9., 15. 9., 17.–19. 9., 28.–29. 9. 18.00 VESMÍR 3D 1. 9., 8. 9., 15. 9. 18.30 JÓGA NA HVĚZDÁRNĚ 1. 9., 3. 9., 8. 9., 10. 9., 17. 9., 29. 9. 20.00 BRNO 360 2D 1.–4. 9., 8.–11. 9., 15. 9., 17.–18. 9., 23.–25. 9., 29. 9. 21.00 POZOROVÁNÍ VEČERNÍ OBLOHY 3. 9. 9.00 FESTIVAL VĚDY S JMK NA RIVIÉŘE Jak zábavná a důležitá je věda? Dopravní hřiště Riviéra 4. 9. 10.00 FESTIVAL VĚDY S JMK NA RIVIÉŘE Jak zábavná a důležitá je věda? Dopravní hřiště Riviéra 4.–5. 9., 11.–12. 9., 18.–19. 9., 28. 9. 16.00 VZHŮRU NOHAMA 2D 4. 9., 11. 9., 18. 9., 28. 9. 20.00 HVĚZDNÝ CIRKUS 3D 10. 9., 17. 9. 17.15 RELAXACE POD HVĚZDAMI 13.–14. 9. 19.00 KONCERT: DISTANT BELLS Hudba Pink Floyd, obraz, hvězdy i tma. 20. 9. 17.00, 20.00 PŘEDNÁŠKA: ŽEŇ OBJEVŮ 2020 Jiří Grygar 24. 9. 18.00 FUTURE GATE SCI-FI FILM FESTIVAL 2021 Téma ročníku reaguje na současnou pandemii a představí postapokalyptický žánr. 25. 9. 15.00 FUTURE GATE SCI-FI FILM FESTIVAL 2021 26. 9. 13.30 FUTURE GATE SCI-FI FILM FESTIVAL 2021 28. 9. 14.00 SE ZVÍŘÁTKY O VESMÍRU 2D

KONCERTY 3. 9. 20.00 JAROSLAV HUTKA Všestranný alternativní talent 15. 9. 19.00 RADIM SCHWAB: MR. MUZIKÁL Nejznámější muzikálové melodie 16. 9. 19.30 MAJEROVY BRZDOVÉ TABULKY Legendy české alternativní scény 21. 9. 19.30 POSLECHOVÝ POŘAD JIŘÍHO ČERNÉHO Strůjce dobrého hudebního vkusu opět na Oltecu

DIVADLO 10. 9. 19.00 BRNĚNSKÉ DĚTSKÉ DIVADLO: PROČ ZROVNA JÁ? Premiéra nové hry mládežnického divadla 19. 9. 14.00 DIVADLO DNO: LIŠKA BYSTROUŠKA Nedělní pohádka pro liščata od tří let. 22. 9. a 23. 9. 19.30 DIVADLO ALDENTE: STAND UP DOWN Talk-show herců s downovým syndromem 24. 9. 19.00 BRNĚNSKÉ DĚTSKÉ DIVADLO: PROČ ZROVNA JÁ? Repríza nové hry mládežnického divadla

LUŽÁNKY – STŘEDISKO VOLNÉHO ČASU

Lidická 50 | 549 524 111 | info@luzanky.cz www.luzanky.cz

PŘIHLAŠOVÁNÍ NA KROUŽKY Pro děti, dospělé a seniory, na deseti místech v Brně a okolí, oblíbené stálice i novinky. 5. 9. 15.00 KAMEŇÁK SE BAVÍ V NOVÉM LÍSKOVCI Aktivity, soutěže a táborák v parku Plachty. 9. 9. 16.00 LEGATO OPEN V KOHOUTOVICÍCH Workshopy, dílny a vystoupení na Stamicově 7. 15. 9. 17.00 VÍTÁNÍ PRVŇÁČKŮ A VERNISÁŽ VÝSTAVY ŽABOVŘESKY TAJUPLNÉ Zábavné odpoledne pro rodiny s dětmi na nám. Svornosti.

85


program září 2021

18. 9. 12.00 DEN NÁRODNOSTNÍCH MENŠIN NA LIDICKÉ Vystoupení a ochutnávky gastro produktů 18. 9. 14.00 SOUSEDSKÉ SLAVNOSTI V BÍLOVICÍCH NAD SVITAVOU Stanoviště s aktivitami 18. 9. 15.00 LOUKAFEST NA LOUCE NA VINOHRADECH Rodinný festival, atrakce pro děti, trampolíny, skákací hrad, malování na obličej, soutěže a výstava. 21. 9. 15.00 LUSK OPEN NA LIDICKÉ Slavnostní otevření skleníků a polytechnických dílen s komentovanou prohlídkou do 30. 9. VÝSTAVA SOCH V ZAHRADĚ VILY LÖW-BEER do 30. 9. VÝSTAVA MOZAIK V MEZZANINE CAFÉ

SPOLEČENSKÉ CENTRUM SÝPKA

Kytnerova 1a | 538 706 252 | www.medlanky.cz

4. 9. 11.00 III. MEDLÁNECKÝ PIVNÍ FESTIVAL na nádvoří před SC Sýpka 11. 9. 9.00 MEDLÁNECKÉ FARMÁŘSKÉ TRHY na nádvoří před SC Sýpka 17.–19. 9. MEDLÁNECKÉ SVATOVÁCLAVSKÉ HODOVÉ SLAVNOSTI 2021 v Zámeckém parku v Medlánkách

PROGRAM SCIENCE SHOW představení se zábavnými pokusy, několikrát za den, za pěkného počasí ve venkovní expozici PEVNOST VIDARD hra o poklad expozice PROMÍTÁNÍ 3D FILMŮ DINOSAUŘI A NA KŘÍDLECH PTÁKŮ BASTLÍRNA MONEYBOX rodinná hra o penězích ŠIFRA KURTA GÖDELA Cesta plná logických šifer, úkolů a skrytých zákoutí v brněnských ulicích. 4.–5. 9., 11.–12. 9., 18.–19. 9., 25.–26. 9. několikrát denně SOUBOJ ŽIVLŮ víkendové labodílny pro rodiny s dětmi

AKCE

Stará radnice, Mečová 5 | 778 520 752 www.urbancentrum.brno.cz

od 6. 9. do 30. 9. URBANIA Jak se principy dobré zprávy města propisují do významných městských projektů?

VIDA! SCIENCE CENTRUM

Křížkovského 12 | 515 201 000 | info@vida.cz www.vida.cz Otevírací doba: po–st 9–18 h, čt 9–21; so–ne, svátky 10–18 h

STÁLÁ EXPOZICE přes 180 hravých exponátů např. tornádo, zemětřesení, oceán v lahvi, obří srdce, magnetická socha, trenažér pilotů stíhaček

VENKOVNÍ EXPOZICE objevování pod širým nebem, nové exponáty – vlnobití, vodní trysky, bosonohá podvodní stezka

DOČASNÉ VÝSTAVY do 31. 10. (NE)OMEZENÍ vyzkoušejte si život s hendikepem, nová interaktivní výstava

Klášter 1, Rajhrad | 544 544 280 rajhrad@muzeumbrnenska.cz Otevírací doba: út–ne 9–17 h, poslední prohlídka v 16 h

EXPOZICE STAROSLOVĚNŠTINA A MORAVSKÉ PÍSEMNICTVÍ V 9.–18. STOLETÍ STŘEDOVĚKÉ SKRIPTORIUM A HISTORIE RAJHRADSKÉHO KLÁŠTERA MORAVSKÁ LITERATURA 19.–20. STOLETÍ HISTORICKÁ BENEDIKTINSKÁ KNIHOVNA

VÝSTAVA

MIMO BRNO

NOVÁTOR LADISLAV NOVÁK Interaktivní výstava představující propojování výtvarných a literárních postupů s využitím náhody ČLOVĚK NA DIVADLE SVĚTA – LIDSKÝ ŽIVOT V ZRCADLE BAROKNÍ LITERATURY Odraz lidského života v literatuře 17. a 18. století na Moravě. ROZMANITOSTI ČECH, MORAVY A SLEZSKA PODLE BOHUSLAVA BALBÍNA Rozšíření výstavy o barokní literatuře samostatnou prezentací díla jednoho z nejvýznamnějších tuzemských barokních autorů. do 30. 9. PHOTOGENIA Dvojvýstava Jindřicha Buxbauma a Jana Suchardy.

MUZEUM BRNĚNSKA

PODHORÁCKÉ MUZEUM

3. 9., 4. 9. FESTIVAL VĚDY S JMK Dopravní hřiště Riviéra 24. 9. 18.00 NOC VĚDCŮ vstup zdrama, registrace od 6. 9.

www.muzeumbrnenska.cz www.facebook.com/muzeumbrnenska

URBAN CENTRUM

PAMÁTNÍK PÍSEMNICTVÍ NA MORAVĚ

MUZEUM VE ŠLAPANICÍCH

Porta coeli 1001, Předklášteří | 544 544 220 predklasteri@muzeumbrnenska.cz Otevírací doba: út–ne 9–12 h a 12.30–17 h

Masarykovo nám. 18, Šlapanice | 544 544 260 slapanice@muzeumbrnenska.cz Otevírací doba: st–pá 13–18 h, so–ne 10–12.30 a 13–18 h. Spojení: MHD trolejbus č. 31 z Hl. nádraží do Šlapanice – Kalvodova Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

EXPOZICE

PAMÁTNÍK MOHYLA MÍRU

VÝSTAVA

K Mohyle míru 200, Prace | 544 544 240 mohyla-miru@muzeumbrnenska.cz Otevírací doba: denně 9–18 h. Spojení: MHD BUS č. 48 z Brna, Úzká ul. (OD Tesco) do Prace (náves)

EXPOZICE

BITVA TŘÍ CÍSAŘŮ. SLAVKOV/AUSTERLITZ 1805 Netradičně pojatá multimediální expozice FENOMÉN AUSTERLITZ Bitva tří císařů a napoleonské války očima současníků, kronikářů, vojáků, diplomatů, historiků, spisovatelů, malířů, ale i filmařů.

KLÁŠTER PORTA COELI – RANĚ GOTICKÁ KŘÍŽOVÁ CHODBA, KOSTEL, KAPITULNÍ SÍŇ MĚŠŤANSKÝ OBYTNÝ INTERIÉR Z PŘELOMU 19. A 20. STOLETÍ PALEONTOLOGIE A MINERALOGICKÝ SYSTÉM MINERÁLY NA TIŠNOVSKU LAPIDÁRIUM KAMENNÝCH FRAGMENTŮ do 3. 10.

LIDÉ A MINERÁLY Výstava představuje minerály v každodenním životě do 3. 10. KATOLICKÁ VZDĚLÁVACÍ JEDNOTA POD OCHRANOU SV. JOSEFA Výstava k 120. výročí tohoto tišnovského spolku. do 6. 1. 2022 KOČÁRKY Dětské kočárky a kočárky pro panenky, doplňované rozmanitými hračkami.

MUZEUM V IVANČICÍCH

Krumlovská 25, IVANČICE | 544 544 250 ivancice@muzeumbrnenska.cz Otevírací doba: út, čt, pá 9–12 a 13–16 h, st 9–12 a 13–17 h, so, ne 13–17 h

EXPOZICE LAPIDÁRIUM MUZEA V IVANČICÍCH Zámek Oslavany, prohlídky: so, ne 11, 13, 15 h

KAM v Brně… Vychází od roku 1957 | Číslo vydání: 9/2021 | MK ČR E 12197 | Vydává: TIC Brno, příspěvková organizace, Radnická 365/2, 602 00 Brno, www.ticbrno.cz Dodává: Pocket media s.r.o., Jakubské nám. 644/3, 602 00 Brno | IČO: 04541227, DIČ: CZ-04541227 | e-mail: info@pocketmedia.cz | Redakce: redakce@pocketmedia.cz | Šéfredaktor: David Tieku | Editor: Filip Živný | Redakční okruh: Filip Živný, Martin Ježek, Barbora Voráčová, Jana Ščamburová, Lenka Zelnitiusová, Miloš Henkrich, Kateřina Legerská, Barbora Fouldová, Tereza Dvořáková | Jazyková korektura: Lucie Pokorná | Grafika: Jindřiška Mikešová | Autor obálky: Ivan Svárovský | Motiv obálky: Hotel Continental Brno | Sazba: Miroslav Chudík | Sazba programů: Radek Doleží | Produkce: Simona Osičková, info@pocketmedia.cz | Inzerce: obchod@pocketmedia.cz | + 420 608 101 550, + 420 604 239 957 | Přetisk materiálů pouze se souhlasem redakce | Příští vydání vychází: 29. 9. 2021 | Cena pro předplatitele 39 Kč | FB: www.fb.com/kambrno | Anglické texty jsou vytvářeny ve spolupráci s Robinem Smithem, Ritou Deanovou a Brno Expat Centre | REDAKCE NENESE ODPOVĚDNOST ZA OBSAHOVOU SPRÁVNOST MATERIÁLŮ A INFORMACÍ, ZMĚNY PROGRAMŮ A REKLAM | Předplatné: predplatne@pocketmedia.cz, mob.: 773 287 307, shop.pocketmedia.cz

86


Veronika Khek Kubařová

Igor Orozovič

Matouš Ruml

David Matásek

Lenka Vlasáková

Láska je jako počasí. Nikdy nevíš, jak bude.

V kinech od 9. září Dále hrají: Anna

Schmidtmajerová, Emma Smetana, Pavel Řezníček, Iva Janžurová, Václav Kopta, Jiří Vyorálek a další, Vácha, zvuk: Jiří Klenka, hudba: Jiří Burian, výtvarnice kostýmů: Vladimíra Fomínová, umělecká maskérka: Lída Kopecká, střih: Marek Opatrný, architekt: Petr Fořt, kamera: Viktor Smutný, námět: Kateřina Gardner, scénář: Kateřina Gardner, Pavel Novák, koproducent: Marek Jeníček, producenti: Jindřich Motýl, Martin Růžička, režie: Jaroslav Fuit

Mediální partneři

Hlavní mediální partner

Hlavní partner

Koproducent a distributor

Producent

výkonný producent: Pavel

Profile for Pocket media

KAM V BRNĚ / WHERE IN BRNO 9/2021  

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded