Page 1

ČERVENEC/JULY 63. ROČNÍK 39 KČ

SRPEN/AUGUST 2019


ČERVENEC/JULY 2019 po/mon

út/tue

st/wed

čt/thu

pá/fri

so/sat

ne/sun

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

SRPEN/AUGUST 2019 po/mon

út/tue

st/wed

čt/thu

pá/fri

so/sat

ne/sun

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1


Ilustrace: Lenka Křikavová

ČERVENEC/JULYSRPEN/AUGUST 2019 63. ROČNÍK

6

TÉMA: SVITAVA

14

ROZHOVOR: ERIKA STÁRKOVÁ VS. TÁŇA MALÍKOVÁ

45

WHERE IN BRNO ENGLISH


Ochutnejte Brno!

Průvodce brněnskou gastronomií JIŽ POČTVRTÉ

Více informací na www.gotobrno.cz


EDITORIAL

Některé nápisy přetrvají. A jiné prostě ne. U řeky Svitavy. Foto: Pocket media/Monika Hlaváčová

EDITORIAL Léto. Prázdniny. Horký asfalt. Studené pivo. Je to s definitivní platností tady! Kde najít úkryt před nemilosrdným sluncem? Co takhle schovat se za letní vydání KAM v Brně? My se jeli zchladit k řece Svitavě, našemu letnímu tématu. Prošli jsme její břeh od Obřan až k soutoku se Svratkou u Olympie, domů jsme si kromě bolavých nohou (doporučuji podobný výlet rozdělit do více dnů!) donesli vzpomínky na spoustu zajímavých setkání. Pan Miloš Kovář, který si na zahradě postavil zmenšenou železnici a o nedělích vozí děti, milá slečna Tereza z Riverside Coffee, ochotný mladý pár, jenž nám bez váhání zapózoval na naši úvodní fotografii… Mluvě o lidech, které jsme poznali při psaní fotoreportáže, upřímně se omlouváme panu Šimonu Knotkovi,

Mějte aktuální přehled o zajímavostech z redakce a dění v Brně.

jehož firmu Carbon Luggage jsme v minulém vydání označili jako „firmu Vladimíra Procházky“. Pan Procházka, dědeček pana Knotka, byl zakladatelem firmy, tímto to tedy uvádíme na pravou míru. Podívejte se s námi také do minulosti, přesněji na obléhání Brna Švédy a na roli kněze Martina Středy v něm. Devět z deseti znalců se shoduje, že nebýt Středy, padlo Brno už v úterý! Takhle museli Švédové své snažení vzdát, a město zůstalo v rukou obránců. Vzpomeňte na duchovního vůdce obrany spolu s námi. Erika Stárková a Táňa Malíková. Herečky spojené s HaDivadlem a dobré kamarádky si povídaly o Brně, o práci, která je naplňuje, i o společném cestování. Snad se budete při čtení rozhovoru bavit tak dobře jako my u jeho zaznamenávání.

@pocketmediabrno

Obrážíte v létě rádi festivaly? Naše speciální prodloužená rubrika vám poskytne spoustu tipů, kde byste rozhodně letos neměli chybět. Poradíme také, kam za letní divadelní scénou, kam na výstavu, na co zajít do kina… No, pokud budete chtít stihnout od každého něco, už abyste pomalu vyrazili. Snad se na některých vydařených akcích setkáme. Pokud chcete KAM s prémiovou obálkou dostávat každý měsíc pohodlně do schránky, předplatné můžete získat na adrese shop.pocketmedia.cz. Krásné léto a mějte se fanfárově!

Filip Živný editor KAM

www.pocketbrno.cz www.shop.pocketmedia.cz

3


OBSAH

6 

TÉMA SVITAVA

56 

Fotoreportáž z procházky po břehu řeky, která propojuje Brno

10 

FLASHBACK Martin Středa Duchovní vůdce obrany Brna před švédským obléháním. Byl Martin Středa anděl?

14 

ROZHOVOR

18 

KULTURA

45 

K inspirativnímu rozhovoru se sešly herečky spojené s brněnským HaDivadlem Táňa Malíková a Erika Stárková

Divadelní rubrika nabídne pozvánky na letní scény, festivalová na ty nejlepší letní festivaly i koncerty. Dočtete se také o nových výstavách a filmových událostech

WHERE IN BRNO ENGLISH The best cultural services

60 

KNIHY Knižní rubrika nabídne to nejlepší z novinek ke čtení a představí Měsíc autorského čtení

MĚSTO Kde strávit pohodovou sobotu a kam se vydat s rodinou, poradí rubrika plná tipů na letní zábavu v Brně

66 

TIC

70

MIMO BRNO

Turistické informační centrum zve na prohlídky Brna, na Velkou cenu i za filmovými událostmi

Výstavy a bohatý program na zámcích i hradech kolem Brna, tipy na nejen rodinné výlety

Obálku prémiového čísla nakreslila ilustrátorka Lenka Křikavová

KAM v Brně… Vychází od roku 1957 | Číslo vydání: 7–8/2019 | MK ČR E 12197 | Vydává: TIC BRNO, příspěvková organizace, Radnická 365/2, 602 00 Brno, www.ticbrno.cz | Dodává: Pocket media s.r.o., Jakubské nám. 644/3, 602 00 Brno | IČO: 04541227 | DIČ: CZ-04541227 | e-mail: info@pocketmedia.cz | Redakce: redakce@pocketmedia.cz | Šéfredaktor: David Tieku | Editor: Filip Živný | Redakční okruh: Redakční okruh: Filip Živný, Martin Ježek, Barbora Voráčová, Jana Ščamburová, Marie Hvozdecká, Lenka Zelnitiusová, Miloš Henkrich, Kateřina Legerská, Barbora Fouldová | Jazyková korektura: Lucie Pokorná | Grafika: Jindřiška Mikešová | Sazba: Miroslav Chudík | Sazba programů: Radek Doleží | Produkce: Simona Osičková | Inzerce: Petr Kabourek – tel.: 608 101 550, email: petr.kabourek@pocketmedia.cz | Přetisk materiálů pouze se souhlasem redakce | Příští vydání vychází: 28. 8. 2019 | Cena pro předplatitele 39 Kč | FB: www.fb.com/kambrno | Anglické texty jsou vytvářeny ve spolupráci s Robinem Smithem, Ritou Deanovou a Brno Expat Centre | REDAKCE NENESE ODPOVĚDNOST ZA OBSAHOVOU SPRÁVNOST MATERIÁLŮ A INFORMACÍ, ZMĚNY PROGRAMŮ A REKLAM Předplatné: info@pocketmedia.cz, mob.: 773 287 307, shop.pocketmedia.cz

5


SVITAVA Řeka, která propojuje Brno. Mluví se o ní možná trochu méně než o vedlejší Svratce, přesto má pro Brno velký význam. Pro jeho historii, současnost i budoucnost. A věřte nám, procházka po jejím břehu opravdu stojí za to. Co tam najdete? Všechno.

6


TÉMA

PŘÍRODA A PARKY VS. VYMLÁCENÁ OKNA Chatové osady u řeky, podél které se vine železnice, zalesněné stráně, klid a romantika. Tuto idylu střídají parky, mosty, nábřeží, místa vhodná pro procházky s pejskem, slunění se i odpočinek ve stínu stromů. Zajímavý místem je Cacovický ostrov, pojmenovaný podle obce Cacovice, která se tu nacházela ve středověku. Dnes už ji kromě názvu ostrůvku s hřišti, travnatými plochami a lavičkami připomíná jen zdejší mlýn, jehož doložitelná, více než 900 let dlouhá existence z něj dělá nejstarší dochovaný mlýn na území dnešního Brna. Na ostrově má také základnu rugby tým RC Dragon Brno, do malebného prostředí se tak můžete vydat a fanděním podpořit brněnské rugbisty a ragbistky. O pár set metrů dál byste okolí řeky nepoznali. Staré budovy s vymlácenými okny, pomalované plechové ploty, i to je průmyslová část břehu Svitavy. Zdánlivé beztváří předposledního úseku řeky střídá její soutok se Svratkou, kolem kterého naleznete spoustu příležitostí ke sportovnímu vyžití, zvláště pro cyklisty a in-line bruslaře. Pramen Svitavy byste zřejmě hledali marně. Odborníci určují až čtyři možné varianty někde v hlubokých lesích Pardubického kraje, která z nich je však správná, to nikdo neví. Nejpravděpodobnější variantou se zdá být tzv. historický pramen, místo, u kterého se místní bez ohledu na dobu nebo počasí odnepaměti setkávali (tak trochu jako na čáře pod hodinami, že?). 98 kilometrů dlouhou pouť končí řeka na jihu Brna ve Svratce, společně poté tečou do Dyje, do Dunaje a do Černého moře.

STĚHOVAVÉ KORYTO I BRNĚNSKÉ BENÁTKY Jméno řeky Svitavy se objevuje již v Kosmově kronice. Zda řeka dostala svůj název

pro průzračnou čistotu, díky které hladinu rozsvěcovaly odrazy slunce, nebo byl původ pojmenování úplně jiný, nechme na historicích. Jisté je, že v dobách počátků průmyslu patřil břeh Svitavy továrnám. Nejstarší papírny na řece vznikly již v polovině 17. století v Dlouhé, Březové nad Svitavou, Brněnci a Rozhraní. Kromě papíren byste v průběhu 18. a 19. století na Svitavě nalezli také textilní firmy a spoustu mlýnů. Tok vodou přiživuje mnoho vodních nádrží, jejichž poloha se během uplynulých století značně měnila. Nestěhovaly se však pouze rybníky. Když se podíváme na historii průtoku Svitavy samotným Brnem, zjistíme, že původní koryto teklo jinou trasou než to současné. Téměř zmizel také Svitavský náhon, vybudovaný ve 13. století z důvodu nedostatečného zásobování města vodou. Tento tok, oddělující se od Svitavy v Zábrdovicích, využíval, stejně jako severnější Svitavská strouha, částečně původní koryto velké řeky. Na počátku 19. století vytvářel v okolí ulic Mlýnské, Vlhké a Dornychu přírodní prostředí částečně propojované vodou, zvané v té době „brněnské Benátky“. Dnes je již většina Svitavského náhonu pod zemí a jako zdroj vody je využíván minimálně. Teď už k samotné přestavbě koryta na území Brna. Počátek jeho cesty Obřany, Maloměřicemi a Husovicemi zůstal zachován, od zábrdovického mostu dál se ale jedná už o úplně jinou řeku. Příprava projektu, který vznikl kvůli větším možnostem průmyslového využití řeky a také kvůli stavbě dráhy z Brna do Prahy, trvala 20 let, samotné úpravy probíhaly v letech 1848–1851. Původní zákruty zcela zmizely, staré koryto bylo postupně zasypáno a kolem nového, přímějšího toku vznikla v druhé polovině 19. století tzv. Posvitavská průmyslová zóna. Ta způsobila velké znečištění řeky na počátku 20. století, v současné době se Svitava opět pročišťuje. 

Historická fotografie – Svitava u Křenové na dobovém vyobrazení z poloviny 19. století. Foto: vilemwalter.cz

7


Jít po břehu Svitavy po celé její délce, to bychom asi nestihli. Už jen brněnský úsek dá zabrat. Jdete s námi? A máte svačinu? Dost tekutin? Výborně. V tomhle horku je první, stromy zastíněná část trasy příjemnou procházkou. Ale než dojdeme na konec, ještě se zapotíme. Restaurace Farma. Nápis „Úvaziště pro koně, psy, zlobivé děti a protivné manželky“ naleznete u restaurace Farma, časté zastávky cyklistů i turistů projíždějících či procházejících malebnou krajinou kolem Svitavy. Vychlazené pivko bodne, zvláště v létě!

Chatové osady. Mezi Brnem a Velkými Bílovicemi, kde začíná naše cesta, naopak končí cesty chatařů za pohodovými víkendy. Kromě jednotlivých chalup zde nacházíme i bohatě vyzdobené a atmosférou sousedské pohody dýchající chatové osady.

Obřanská stráň. Modřenec chocholatý je jen jeden z mnoha druhů vzácných rostlin, které najdete na malém, přesto však bohatém území přírodní památky Obřanská stráň. Navíc je z ní krásný výhled na ohbí řeky Svitavy, kolem kterého sviští v častých intervalech vlaky.

8

Zahradní železnice. Miloš Kovář provozuje zahradní železnici v Obřanech už 30 let. Z rekonstrukce domu mu zbyl nějaký materiál, tak začal budovat trať přímo před dveřmi. Železnice je vychytaná do nejmenších detailů, děti (a občas i zvědavé dospělé) vozí každou neděli. Tomu se říká kreativní koníček.

Riverside Coffee. Unavení z chození podél Svitavy? Zastavte se v Riverside Coffee u mostu v Maloměřicích. Usměvavá Tereza vám nabídne kromě kávy také limonády nebo vynikající domácí moučníky. A šumění řeky vás příjemně konejší... No nic, jdeme dál, nebo tu zůstaneme do večera!


TÉMA

Sluneční lázně Maloměřice. Hned za lávkou Simony Monyové (ano, pojmenovaná je po slavné spisovatelce, která poblíž žila) naleznete Sluneční lázně. Krásný park se spoustou příležitostí k opalování, krytou převlékárnou a pozvolným vstupem ke Svitavě.

Cyklotrasa z Krakova do Vídně. A kam budeme pokračovat my? Cyklotrasa, která vede přímo kolem soutoku Svitavy a Svratky, totiž jedním směrem vede až do Krakova. A druhým se po ní dostanete do Vídně. Snad s sebou máte kolo – pěšky by to bylo na dlouho.

Zbrojovka. Vykoupali jste se? Odpočinuli si? Pokochali se parky? Výborně, teď už jsme totiž v průmyslové části Brna, kde vás na břehu Svitavy moc přírodních scenérií nečeká. Areál Zbrojovky se tyčí nad hladinou jako připomínka slavných dob minulých.

Olympia park. Nebo u soutoku zůstaňte a projděte se parkem u Olympie. Jednou z hlavních atrakcí tohoto krásně upraveného relaxačně-sportovního areálu je velká lezecká stěna, kterou ocení všichni, kdo se nebojí výšek. A seshora můžete alespoň ještě jednou zamávat Svitavě! Soutok Svitavy a Svratky. Kde přesně Svitava pramení, se neví. Zato se ví, kde je řece konec. Soutok Svratky a Svitavy v jižní části města je krásné místo se zajímavým okolím, zvláště pro sportovce. Ze dvou řek je jedna a pokračuje vesele dál.

Filip Živný editor KAM

Monika Hlaváčová Pocket media

9


DUCHOVNÍ ZACHRÁNCE BRNA

MARTIN STŘEDA V souvislosti s obléháním Brna Švédy v 17. století se mluví hlavně o veliteli obrany města Louisi Raduitovi de Souches. Málo se ví, že hlavní duchovní podporu obráncům dával kněz Martin Středa. V Brně sice strávil dohromady necelých 8 let, přesto byl jeho přínos obrovský. ČLOVĚK – ANDĚL Fotografie tehdy ještě nebyla vynalezena, ale i kdyby byly chytré mobilní telefony, Martin Středa by si určitě selfie neudělal a na Facebook ho neumístil. Musíme se tedy spokojit s dobovými rytinami a také s dochovaným popisem kněze. Od mládí prý na něm jasně zářily jeho ctnosti. Už jako chlapec posluhoval nemocným morem, bez vědomí rodičů jim nosil jídlo, které si sám odřekl. Později o něm duchovní i světské osobnosti říkaly, že je to anděl. Pro prozíravost a „svatost“ si ho vážil také císař Ferdinand III.

PRVNÍ BRNĚNSKÝ POBYT

Podoba Martina Středy v době obléhání Brna.

Martin Středa se narodil 11. listopadu 1587 (některé zdroje uvádějí rok 1588) v den svého svátku v dnešních polských Gliwicích, nedaleko Katovic. Měl dva mladší bratry, jeho otcem byl městský radní Martin Středa, matka se jmenovala Barbora. Byla sestrou Jiřího Poledne, rektora pražské jezuitské koleje a univerzity. Martin Středa chodil na farní školu v Gliwicích. Naučil se česky a polsky, slušně uměl německy. V sedmnácti letech odešel za dalšími studii, a vlastně za svým strýcem na jezuitskou kolej do Prahy. Tam byl také ve svých osmnácti letech přijat do semináře sv. Václava pro chudé studenty. O tři roky později, v roce 1608, v Praze vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova a byl poslán do jezuitského noviciátu v Brně. Odtud putoval studovat filosofii do Štýrského Hradce. Roku 1615 se vrací do Prahy, studuje teologii a vyučuje rétoriku. V Praze Středa zažívá stavovské povstání, které bylo předzvěstí třicetileté války. Roku 1618 Prahu opouští a jede opět do Štýrského Hradce, kde roku 1620 přijímá kněžské svěcení.

10

Jeho život byl stále plný stěhování. Působil v Praze, ve slezské Nise a v letech 1627 až 1629 poprvé v Brně jako rektor jezuitské koleje. Brno tehdy nebylo zrovna přátelským místem. Město bylo po tureckých atacích plné bídy, hladu a epidemií. Martin Středa se v té době stará o dostavění koleje a obnovu zpustošeného kolejního majetku. Pro kolej a okolí také objednal výstavbu vodovodu z Řečkovic a založil tři rybníky. Z Brna ale odjíždí opět do Prahy, kde je v únoru roku 1638 jmenován představeným české jezuitské provincie. Během svého tříletého působení v čele českých jezuitů pomáhá organizovat sociální a zdravotní pomoc, o níž jednal i s císařem Ferdinandem III., a snaží se zmírnit hrůzy vlekoucí se války.

PODRUHÉ DO BRNA Na jižní Moravu se Martin Středa opět vrací v březnu 1641 a je zde až do roku 1646. Působí jako rektor jezuitské koleje. Roku 1645 se na Brno vydali Švédové. Všichni víme, že právě úspěšní nebyli, a Martin Středa v tom sehrál velkou roli. Švédové chtěli dobýt Vídeň a Brno bylo poslední překážkou. Generál Torstenson k městu počátkem května roku 1645 dovedl téměř třicet tisícovek vycvičených vojáků. Brněnské hradby bránila pětistovka vojáků a asi tisíc

Plán Brna v době obléhání, rytina z historického díla Theatrum Europaeum.

civilistů – vyzbrojení měšťané, řemeslníci, ale také studenti z jezuitské koleje. Brňany k obraně města nabádal a povzbuzoval právě Martin Středa. Vypadalo to, jako by vůbec neznal strach, neúnavně své okolí přesvědčoval o nutnosti vytrvat, vedl modlitby i bohoslužby a v obráncích města udržoval odhodlání a morálku. Mezi obránce patřilo také sedmdesát studentů jeho jezuitské koleje. Ty nechal vycvičit v boji se zbraní. Odrazili švédské pokusy vniknout do města zazděnou tzv. Dřevěnou branou v městských hradbách mezi kostelem sv. Tomáše a jezuitským chrámem.


FLASHBACK

CO TAKÉ NAPSAL Martin Středa po sobě zanechal množství pozoruhodných spisů a básnických textů. V jednom ze svých děl napsal: „Chudoba ať je mi matkou, pokora a trpělivost ať jsou mi sestrami!“ Jako doporučení uváděl: „Netrap se předčasně starostmi o to, co se stane. Stačí zlé, co přináší každý den.“; „Měj rád prosté věci a spokoj se s málem – zakusíš velký pokoj.“; „Nic z pomíjivých věcí příliš nemilovat!“

DŮLEŽITÁ DATA

VÁLKA, RABOVÁNÍ, LOUPEŽE, NEMOCI Jak prožívali obléhání Švédy obyvatelé města, se dnes moc neví, ale žádná selanka to asi nebyla. Lidé bydleli ve městě, nebylo kam utéct. Došlo také k likvidaci všech předměstí, kde vznikaly palebné pozice Švédů. A vojáci se neptali. Brali si vše, jak potřebovali. Násilí, znásilňování, zabíjení. Další zdroje udávají, že například Litovlí prošli Švédové třikrát a z pěti tisíc lidí jich tam zbylo jen několik stovek. Obyvatelé umírali, protože zde působilo hned několik vlivů: žili ve válce, byli podrobeni rabování, útočily na ně i loupeživé bandy místních a taky smrtelné nemoci, které neměl kdo léčit. Trvalo tři generace, než se stav

obyvatelstva doplnil. Vojáci neviděli město, domy a živé lidi, viděli jen zdroje – maso, obilí, pití. Když zdroje došly, pokračovali dál. Za dalšími zdroji, vyplenit další město.

SVĚDECTVÍ O CHRABROSTI A LEVITACI Boj se Švédy byl dlouhý a vyčerpávající. Účastníci bojů hovořili o tom, že Martin Středa byl neustále viděn na hradbách, nevyhýbal se místům, kde zuřily nejtvrdší boje. Obránce povzbuzoval, těšil, pečoval o raněné, sháněl pomoc pro potřebné a vyzýval k odvaze a především k důvěře v Boží pomoc a v přímluvu Panny Marie Svatotomské, jejíž obraz byl uchováván v kostele sv. Tomáše. Také velitel obránců u něj hledal víru: „Zdá

–N arodil se 11. listopadu 1587 (nebo 1588) v Gliwicích ve Slezsku v české rodině. –1 608 Vstupuje k jezuitům. –1 624 Zakládá jezuitskou kolej v Kutné Hoře. –1 627 Stává se rektorem koleje v Brně. –1 629 Stává se rektorem Klementina v Praze, zakládá kolej v Litoměřicích. –1 631 Vpadla saská vojska do Prahy, Středa slouží nemocným a morově nakaženým. –1 636 Zakládá kolej v Klatovech. –1 638 Je provinciálem České provincie Tovaryšstva Ježíšova. –1 641 Je rektorem brněnského noviciátu a spirituálem studentů. –1 645 Při šestnáctitýdenním obléhání Brna je hlavní duchovní oporou obránců. –1 648 Je podruhé provinciálem, píše práce z duchovního života a morální teologie, např. pojednání O modlitbě ústní a rozumové a O umění dobře žít a zemřít. –2 6. srpna 1649 O jedné hodině ranní umírá na souchotiny v Brně. Je pochován v hrobce jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie. –1 5. srpna 1995 Na slavnost Nanebevzetí Panny Marie se začíná konat pravidelná oslava Dne Brna. –2 . října 2004 Byla slavnostně požehnána budova Duchovního centra P. Martina Středy a bl. Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné a byl zahájen provoz tohoto centra. –2 005 Duchovní centrum zahájilo v Brně-Lesné další tradici pro děti a mládež – Věroučnou soutěž pátera Martina Středy. –1 1. listopadu 2009 V jezuitském kostele v Brně byl slavnostně instalován nový zvon Martina Středy, který při své návštěvě Brna v září 2009 požehnal papež Benedikt XVI.

11


ZEMŘEL V MILOVANÉM BRNĚ

Středa odpočívá v hrobce brněnského jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie.

se, že této statečnosti při obraně dodávaly sílu vroucí modlitby a vytrvalé posty pátera Středy, jimiž přinášel sílu z nebe pro ochranu a bezpečnost obležených, takže nepřítel sám konečně nahlédl, že duch města je pevný a nezlomný a že pochází z jakési nadzemské ochrany. Kdykoliv jsem měl během onoho obranného boje aspoň trochu volnou chvíli od obtížnějších povinností, využil jsem ji k návštěvě kněze Martina a k rozhovoru s ním; vždy jsem si od něho odnášel útěchu a vnitřní pokoj,“ napsal později Louis Raduit de Souches.

Roku 1618 v Praze, v době, kdy tu Martin Středa působil, probíhá slavná defenestrace, kterou vlastně začíná stavovské povstání. Následně začíná také třicetiletá válka, jež zásadně ovlivnila Středův život.

12

Zaznamenána jsou rovněž očitá svědectví, která tvrdí, že se Martin Středa při svých modlitbách vznášel nad zemí. Později byli mnozí pamětníci ochotni přísahat, že poslední švédská koule vystřelená z většího děla na město se pouze bezmocně dokutálela k nohám pátera Středy, který se modlil k Bohu, a znehybněla... Stalo se to prý na svátek Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna 1645, kdy s definitivní platností skončilo obléhání Brna.

Působení Martina Středy si velmi cenila rovněž brněnská městská rada. „Není pochyb, že on s Boží pomocí zachránil město Brno a celou vlast, protože její osud závisel na osudu města Brna,“ dočítáme se ve vyjádření městské rady z roku 1671. Ta také slíbila, že každý rok dne 15. srpna bude slavným průvodem a bohoslužbami oslavovat Bohorodičku Pannu Marii. Sám Martin Středa po tomto vítězství organizoval děkovné bohoslužby a poutě a zasloužil se také o odstraňování obrovských škod v Brně i na řádových statcích v okolí. Roku 1646 byl Martin Středa opět povolán do Prahy, kde působil jako duchovní u studentů u sv. Klimenta. Mohl se více věnovat duchovní činnosti a sepsal také zásady duchovního života. V lednu 1648 byl znovu jmenován provinciálem, což s sebou přineslo náročné cestování a organizování pomoci tentokrát Švédy obležené Praze. Středův oslabený organismus na to reagoval propuknutím tuberkulózy. Protože si přál zemřít v milovaném Brně, nechal se Středa z cesty po Slezsku převézt na Moravu. Po sedmnácti dnech, v jednu hodinu po půlnoci 26. srpna 1649 zemřel. Pochován je ve skleněné rakvi v hrobce brněnského jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Při otevření hrobu roku 1876 našli jeho tělo neporušené, bylo pak mumifikováno a přemístěno do prosklené rakve, kde odpočívá dodnes. Expertizy jeho mumifikovaných ostatků potvrdily, že Středova dobová vyobrazení odpovídají skutečnosti. Martin Ježek Foto: archiv autora

Obléhání Brna začalo v poslední fázi třicetileté války – 3. května 1645. Velký podíl na úspěšné obraně před obléhající švédskou přesilou měl podle dobových záznamů právě Martin Středa.

Se Švédy měl Martin Středa co dočinění ještě jednou. Od roku 1646 totiž opět působil v Praze (jako duchovní studentů u sv. Klimenta), která byla Švédy roku 1948 obléhána.


FLASHBACK

Opravdu se sluší nejen v současné době uchovávat v paměti, ale též předávat potomkům, ať k věrnému následování nebo k zapamatování a pro útěchu, to, jakou dokonalostí mravů a bezúhonnosti života vynikají slavné činy předků. Je tedy vhodné, abychom vydali veřejné svědectví pravdě, jak vynikajícími Božími i přirozenými vlohami, dary, milostmi, mravy a ctnostmi a duchem svatosti byl ozdoben blažené paměti ctihodný P. Martin Středa, kněz Tovaryšstva, původem Slezan z Hlivice, narozený ze senátorských rodičů. Dosvědčujeme: Je nám velmi dobře známo z ještě čerstvého zážitku, že zmíněný otec Martin Středa zastával dvakrát úřad rektora v této brněnské koleji, totiž po-

prvé od 5. září 1627 do 5. září 1629 a pak od 24. března 1641 do 1. července 1646. A tak když sečteme obě údobí, bydlel v tomto městě plných sedm let a tři měsíce; jistě dostatečnou dobu, abychom mohli posoudit jeho život. Je známo, že vedl zbožný a bezúhonný život, ozdobený veškerou duchovní dokonalostí, že se velmi bedlivě staral jak o sobě svěřenou kolej, tak o zdraví bližních a že svými svatými rozhovory, zbožnými radami a leskem bezúhonného života mimořádně vzdělával všechny občany tohoto města. A nadto proslavil se opravdu prorockým duchem. Když totiž v roce 1645, nedlouho po krvavé bitvě a porážce u Jankova v Čechách, velitel švédského vojska Leonard Torstenson, se zbraněmi už samy o sobě hroznými a vojskem posíleným pomocí Transylvánie, vytáhl jako řvoucí vandalský lev opojený nedávným vítězstvím, aby dobyl toto město, obklíčil je strašnými válečnými nástroji a zuřivými nepřátelskými jednotkami, jež je měly přepadnout, blažený a Bohu milý již zmíněný prorok, ctihodný otec Martin Středa, velkodušně těšil katolický lid obležený nepřátelskou zuřivostí a utěšoval občany města předpovědí, aby se nebáli, že nepřítel přes svůj obrovský počet nedobude město, ani je neobsadí, což potom obdivuhodně potvr-

V roce 1978 vzniká v Brně branný Závod Martina Středy, zkráceně ZMS, který byl kvůli utajení veřejně pojmenován Závod mladých svazarmovců. Utkávala se v něm mládež několika farností. Tradice tohoto závodu přetrvala v podobě mezifarnostního orientačního závodu tříčlenných hlídek chlapců a děvčat.

Roku 2017 vyhlásila Rada města Brna veřejnou výtvarnou soutěž o návrh na ztvárnění sochy Martina Středy, která má v rámci projektu „Sochy pro Brno“ stát na nároží ulic Jezuitské a Beethovenovy, nalevo od hlavního vstupu do jezuitského kostela.

Z VEŘEJNÉHO PROHLÁŠENÍ BRNĚNSKÉ MĚSTSKÉ RADY O OTCI MARTINU STŘEDOVI Dáno v Brně 23. listopadu, roku od znovu nabyté spásy 1671. My, primátor a konšelé královského města Brna v Markrabství moravském, všem a každému zvlášť stálé zdraví a veškeré blaho přejeme.

dil průběh událostí. Onen velmi mocný nepřítel totiž, třebaže neopomenul sáhnout ke všemu a pokusit se o všechno, co vyžadovalo vojenské umění a válečná technika, přece jen po krutém a dlouhém obléhání, ve kterém bez přestání pokračoval po 16 týdnů, nedosáhl vytyčeného úspěchu. A tak když viděl, že nepořídil, že obležení nejsou přemoženi a že jsou vyčerpána jak jeho vlastní, tak i transylvánská vojska, že utrpěla úhonu jeho sláva, kterou jinde získal, byl nucen zvednout tábor a skončit obléhání málo čestným ústupem. Ještě během obležení tento opravdu zbožný a Bohu milý přítel předpovídal budoucí události s takovým úspěchem, že kdykoliv měli obležení udělat výpad na nepřítele, otec Středa jakýmsi instinktem a hlasem shůry předem věděl, zda se vrátí jako vítězové, nebo jako poražení, a nikdy se nemýlil. Tak veliká byla jeho horlivost a důvěra v Boha, že kdykoliv mělo dojít k boji s obleženými, ať už před hradbami nebo za mohutného nepřátelského útoku, otec Středa po celou dobu ležel na zemi a modlitbami prosil za přispění nebeské mocnosti. A tak když zesílil boj, také on, Kristův vojín, bojoval neúnavně Gedeonovým mečem a byl od Boha vyslyšen. Jestliže se tedy připisuje život trvalé slávy těm, kdož padli za vlast a její uchování, ať již na vojenském pochodu, nebo po dosažení vítězství, a již odpočívají v pokoji, plným právem patří tento život ve slávě a nadevše nebeský život zde často jmenovanému ctihodnému otci Martinu Středovi, protože není pochyb, že on s Boží pomocí zachránil město Brno a celou vlast, protože její osud závisel na osudu Brna. A zvláště se musíme zmínit, že jak věrně a svatě žil, tak i 26. srpna 1649 v jednu hodinu před svítáním odešel do neuhasitelného světla, když podruhé zastával úřad provinciála v Tovaryšstvu a tento pozemský život pokojně zaměnil za nebeský. Jeho tělo bylo uloženo u hlavního oltáře chrámu Tovaryšstva Ježíšova. Odpočívá jako překrásná perla a je uchováno jako převzácný poklad a bude i v budoucnu opatrováno ve zbožné úctě, zatímco jeho duše vstoupila do nebeské radosti; o tom není nejmenší pochyby. To vše, jak shora uvedeno, my předem jmenovaní, konsul a senát, na svou čest a velkou pečetí, dole upevněnou, stvrzujeme jako naprosto pravdivé. Dáno v Brně 23. listopadu, roku od znovu nabyté spásy 1671. Vydal úřad primátora pana Jana Metzgera z Brisachu. Jiří Ignác Kossinsky, J.U.D. a t.č. městský písař

13


Foto: Pocket media/Monika Hlaváčová

14 14

K uvolněnému vzájemnému rozhovoru se sešly herečky Táňa Malíková a Erika Stárková. Proč je Brno absolutně skvělé místo k žití? Jaké dveře otevírá sláva a k čemu je dobrá anonymita? A kam svou kamarádku Eriku, bývalou představitelku Maryše, pošle Táňa na kávu? To a mnohem více zjistíte na následujících stránkách.


ROZHOVOR

„BRNO JE JEDNA VELKÁ PASÁŽ“

ERIKA STÁRKOVÁ VS. TÁŇA MALÍKOVÁ ES: Kam v Brně za hudbou, Táňo? TM: Nejsem úplně koncertový typ, ale když už někam jdu, tak třeba na Flédu. Na Melodce bývají menší kapelky, v HaDivadle děláme koncerty. Teď u nás hrál třeba Tomáš Vtípil. ES: Tomáše Vtípila znám velmi dobře, protože jsme spolupracovali, studovali jsme spolu na JAMU. On tedy studoval na hudební fakultě, ale setkali jsme se v představení Divadla U stolu, kde hrál živě na housle. Je to výtečný muzikant, brněnská ikona. Stíháš jako hlavní protagonistka HaDivadla chodit někam jinam čerpat energii a inspiraci? TM: No, inspiraci možná ani ne. Ale stíhám, chodím do divadla. Husa na provázku mě teď začala víc zajímat díky tomu, že je v jejím čele Anička Davidová. ES: Je to super, znamená to, že se ten divadelní svět v Brně posouvá zase dál. Bere si tam i dobrý mladý lidi z jiných divadel. Na to se těším, to by mohlo znamenat úplně nový Provázek. TM: Rozhodně, PRVZK people! Teď tam zrovna dělali hru s KKRD Boys. To jsou týpci, co píšou takový zpovědi chlapů, v Brně je to dost populární, dokonce za to dostali Magnesii Literu. A jsou anonymní, nikdo ani neví, jak vypadají a kolik jich je. Tak Anička to teď právě zinscenovala na divadle. ES: V tomhle si myslím, že je Brno naprosto úžasný. A proto se sem tak ráda

TÁŇA MALÍKOVÁ Táňa Malíková vystudovala konzevatoř v Ostravě a divadelní fakultu JAMU. Od roku 2014 je spjata s brněnským HaDivadlem. Do povědomí širší veřejnosti se dostala díky svému ztvárnění komediální postavy Nicky Tučkové, které se stalo na YouTube virálním. Kromě divadla ji můžete vidět v seriálech Ulice, Četníci z Luhačovic nebo Stylista.

vracím. Člověk tady může být, když chce, anonymní. A můžeš z jakýhokoli prostoru vytvořit divadelní hru, cokoli. Mám pocit, že je ten proces mnohem jednodušší než v jiných městech, a v tom pro mě mělo Brno vždycky obrovskou hodnotu a sílu. Jakejsi underground je tady pořád, pokud ho chceš a víš, kam zajít. Funguje ještě kavárna Podobrazy naproti Mrštíkům? Tam jsem byla hodně často. TM: Je tam pořád. Nechodím přímo do té kavárny, jak je v pasáži, ale chodím okolo. ES: Brno je pro mě jedna velká pasáž. Nikdy nevíš, kde se objevíš, co tam najdeš. TM: „Brno je jedna velká pasáž“, to je titulek! Nevíš, koho potkáš, na koho narazíš. Mnohem víc to tady teď žije. Když si vzpomeneš sedm let zpátky, neseděli tady lidi na chodníku a nekalili točený pivka. Je to teď mnohem víc kulturní, „hipsterských“ podniků pro mladý tady vylezlo hrozně moc. ES: Já jsem nedávno přemýšlela a říkala si, kam dál jít. Praha dobrý, byla jsem tam čtyři roky, určitě mě to nějak posunulo. Ale stejně jsem se teď odstěhovala za Prahu, potřebovala jsem tu přírodu. Což je úžasný, že to ti Brno nabízí. Vůbec by mi nevadilo, i v rámci toho, že jsem se teď víc zaměřila na hudbu, tady žít. Co se týče divadel, tam se moje nádoba nějak naplnila, nemám už potřebu tou cestou jít. A na hudební tvorbu je Brno super.

ERIKA STÁRKOVÁ Erika Stárková vystudovala brněnskou konzervatoř a divadelní fakultu JAMU. Působila v Národním divadle Brno a v HaDivadle, objevila se také v několika televizních seriálech. Největší popularitu jí vynesla role v seriálu České televize MOST! V současné době se soustředí spíše na zpěv, věnuje se zejména jazzu a soulu, ale slyšet ji můžete i s cimbálkou.

15


ROZHOVOR

Herečky si povídaly také o časech strávených společným cestováním. Foto: Pocket media / Monika Hlaváčová

TM: Mám to podobně, říkala jsem si, že v Praze je mnohem víc příležitostí a tak. Ale Brno je lepší na žití! ES: Příležitostí je tam hodně, ale o to je těžší se prosadit. Přijde mi komický, že jsem do většího povědomí přišla až se seriálem MOST!, protože jsem se objevila v televizi. Přitom o těch náročných projektech, co jsem dělala tady, nikdo neví. Úžasný je, že to, že jsem se stala známou, mi dalo příležitost dělat malý kšefty. Objevím se na svatbě na Moravě, jedu teď s cimbálovkou zpívat do Hradiště, zpívám na různých anonymních místech. A to je pro mě ta cesta. Dřív jsem toužila být na titulce časáku a být slavná. Ale když se ti to stane, zjistíš, že ten svět je úplně šílenej. TM: Souhlasím. Mně se tohle stalo s Nicky Tučkovou, byla to velká zábava, ale pak jsem si uvědomila, že bych chtěla práci, která by mě víc umělecky naplňovala. A to přišlo právě v HaDivadle. Cítím, že dělám něco smysluplnějšího. A s tím, jak teď celý město rozkvetlo a vzrostlo, je víc evropštější, jsem tu úplně mega spokojená. ES: Chápu. Seriál MOST! byl pro mě mimořádný projekt, jsem hrozně ráda, že jsem byla jeho součástí, další nabídky, které přišly po něm, už kolikrát neměly právě tu hloubku a kvalitu. Každá role, kterou jsem kdy hrála, pro mě zatím nějak souzněla s tím, co jsem zrovna v životě prožívala. Co mě ale opravdu posunulo dál, byla Maryša. Tam jsem poprvé v životě byla za dospělou ženu, musela jsem si poradit s náročnou dramatickou rolí. TM: To byla moje první role v HaDivadle. Nastoupila jsem do představení Maryša

16

v roli Rozáry, když Erika odešla. Takže tuhle inscenaci mám taky spojenou s mým hereckým začátkem. ES: Když tak mluvíme o Maryše, tak to mi poradíš, kam si mám zítra zajít na kávu. A snídani. Hodně jsem chodila do Podnebi, ale tam už to znám. TM: Moje velmi oblíbené místo je Punkt. vedle divadelního Studia Marta, mají tam výbornou kávu a je tam zahrádka. ES: Dobrý kafe je důležitý. I když jedeme s divadlem na zájezd, tak googlíme, kam jít na fakt dobrou kávu. TM: My, když jezdíme na zájezdy, máme takovou tradici, že si dáváme smažák. A holky vymyslely facebookovou stránku Smažené sýry v ČR, už to má asi dva tisíce (dokonce tři! – poznámka redakce) lajků a normálně tam dávají posty s hodnocením smažáku. Třeba „Tatarka 5/10, byla jen v sáčku.“ nebo „Hranolky málo dosolené, málo dosmažené, dáváme jim 4/10.“ ES: Stejně je to úlet, co se týká nějaké kultury jídla, tak jsme úplně v prdeli, my Češi. Svíčkovou a tak umíme, ale na tom nemůžeš jet celý život. TM: Myslím, že to není tak hrozný, určitě jsme na tom líp než Británie. ES: To souhlasím. Ale saláty fakt nemáme. TM: Moje máma třeba dělá hlávkový salát s octem a se špekem. ES: To je parádička. Máme všechno takový těžký. Táňo, dokážeš si představit, kam bychom si my dvě mohly vyjet příště? Kdysi jsme si totiž koupily lístek na vlak a cestovaly jsme. Všude v rozhovorech říkám dva měsíce, ale bylo to čtrnáct dní. TM: Byl to měsíc!

ES: To je pravda. Cestovaly jsme po Evropě a vydělávaly jsme si tím, že jsme zpívaly na ulici. A bylo to nádherný, Táňa byla „končící studentka“ na JAMU a já už několik let „pracující absolventka“ JAMU. Byl to totální low cost trip, kdy jsme s Táňou spaly pod mostem, u moře… TM: Nemůžeš říct pod mostem! Měly jsme pěkné spacáky a spaly jsme pod širým nebem. ES: A když už jsme spaly pod mostem, tak pod tím slavným v Avionu, teda, v Avignonu. TM: Avion je shopping park! ES: Vidíš, já jsem vtipná. Samozřejmě, v Avignonu, to mě vždycky učila Peková, jak se to vyslovuje. Prostě to bylo krásný, tam jsme se s Táňou nejvíc spřátelily. TM: Měly jsme kudly za pasem, kraťásky zařízlý do zadku… V Itálii jsme si vydělaly 150 € za hodinu, lidi šli z kostela a my tam hodily svůj široký repertoár čtyř písní, z toho tři zpívala Erika a jednu jsem odkdákala já. ES: Pak jsme si připadaly jako královny, s těma prachama. Dokážeš si představit, jak bychom si to užily teďka? Pokoj bychom si zaplatily… TM: To jsme mohly i tenkrát, ale nechtěly jsme. Jen u té paní ve Francii, když už byla celkem zima a nedalo se spát u moře na pláži. ES: Spaly jsme u takové slepé, hluché paní. TM: Jinak by nás tam neubytovala, to je jasný. Doteď jsme jí neposlaly pohled, který jsme jí slíbily, ale udělaly jsme jí aspoň večeři. Ale víš, co bylo super na tom tripu? Říkali nám pořád, jestli se takhle – samy dvě holky – nebudeme bát. A nakonec se báli spíš lidi nás, protože jsme měly ty kudly za tím pasem a byly jsme hrozně drsný v těch martenskách, na hlavasu před náma lidi uhýbali… Ale co jsem chtěla říct, pamatuješ, jak jsme jeli trajektem do Anglie, chyběly nám peníze a ten týpek nám to zaplatil? ES: To byl ten hudebník, viděl dvě mladý holky, říkal „Neřešte to, já vám to zaplatím, a pojďte.“ Byl úžasnej. TM: Měly jsme prostě skvělý zkušenosti s lidma, který jsme neznaly a oni neznali nás. ES: A všem, kteří čtou tenhle rozhovor, doporučuju zajet si na Dune du Pilat, je to na západě Francie. Neskutečný místo, je to největší písečná duna v Evropě. Když jste na vrcholu, na jedné straně máte stromy, na druhé straně oceán. Nádhera.


www.divadlopolarka.cz

Pravda & Lež …a kdo se v tom má vyznat? Z D E Ň K A

P S Ů T K O VÁ

O Glashtinovi a slepé dívce 7+

pro diváky od sedmi let – 02. 11. 2019

PREMIÉRA

F O R R E S T

pro diváky od třinácti let – 25. 01. 2019

PREMIÉRA I VA N

M A R T I N

J I R O U S

Magor dětem …a jejich strašidlům 5+

pro diváky od pěti let – 28. 03. 2020

PREMIÉRA D A I S Y

M R Á Z K O VÁ

Slon a mravenec 3+

Jsi tu, Netvore? 7+

pro diváky od sedmi let – 13. 06. 2020

PREMIÉRA

C A R T E R

Odvedu vás do Sierry Madre 13+

PAT R I C K N E S S , L I B O R B R ZO B O H AT Ý, M A R E K D AV I D

sezona 2019 ∕ 2020

Divadlo pro děti a mládež Tučkova 34, Brno

pro diváky od tří let – 09. 05. 2020

H R A J E M E

V

P R O S I N C I

Vánoční Polárka: J U L I Á N A

2 0 1 9

VA L I Š K O VÁ

Jak jsem plul ke královně Severu 5+

pro diváky od pěti let – 07. 12. 2019

PREMIÉRA J A N

Z A H R A D N Í Č E K

Ježíškova košilka 5+

pro diváky od pěti let – 08. 12. 2019

OBNOVENÁ PREMIÉR A

PREMIÉRA

inzerce

rezervace vstupenek: zahorikova@divadlopolarka.cz, +420 770 142 638; předprodej lístků v síti GoOut.cz Jsme online, www.divadlopolarka.cz

17


ZA DIVADLEM NA LETNÍ SCÉNY ZVE ONDŘEJ CHALUPSKÝ Konec sezóny v Brně rozhodně neznamená, že by v červenci a srpnu naplno vypukly „divadelní prázdniny“. Letní scény a festivaly lákají diváky na bohatý program, výrazné herecké osobnosti i jedinečnou atmosféru příjemných večerů pod širým nebem. Samozřejmě nebudu chybět u čtvrtého ročníku Letní scény Divadla Bolka Polívky, která se uskuteční na Biskupském dvoře od 22. 7. do 3. 8. Těším se také moc na další inscenace, které se v rámci Léta na Biskupském dvoře odehrají. Zajímavé zážitky nabídne rovněž divadelní program Letního kina na Špilberku. A stálicí prázdninového kulturního programu v Brně jsou samozřejmě Letní Shakespearovské slavnosti. Léto na Biskupském dvoře letos nabídne inscenace Městského divadla Brno, Divadla Bolka Polívky, pražského Divadla Na Vinohradech a Baletu Národního divadla Brno. Mimořádné jistě bude slavnostní představení Lakomce, uvedené 16. 7. k 70. narozeninám Bolka Polívky. Romanticky naladí příběh Romea a Julie v podání

18

Letní scéna našeho divadla pak na Biskupský dvůr přinese například inscenace Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho, Horská dráha nebo třeba Šašek a syn. Přijďte si společně s námi užít kouzelnou atmosféru s oblíbenými herci. Městského divadla Brno. Jde o jejich letošní premiéru a titulní dvojici v něm hrají velmi mladí herci Tomáš Dalecký a Esther Mertová. Letní scéna našeho divadla pak na Biskupský dvůr přinese například inscenace Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho, Horská dráha nebo třeba Šašek a syn. Přijďte si společně s námi užít kouzelnou atmosféru s oblíbenými herci. Těšit se můžete na Bolka a Vladimíra Polívkovy, Chantal Poullain, Martina Krause, Milana

Na letní scéně na Biskupském dvoře uvidíte i představení Šašek a syn. Foto: Divadlo Bolka Polívky

Kňažka, Karla Rodena, Janu Krausovou a další. A pokud byste brněnské reprízy nestihli, tak si můžete udělat příjemný výlet do Mikulova a Slavkova, kam se letos s naší Letní scénou také podíváme. Zajímavý divadelní program uvede i Letní kino na Špilberku. Kromě filmů tedy budete moci zavítat například na komediální one man show Pavla Seriše Pozemšťan, která pobaví i dojme. Letošní ročník Letních Shakespearovských slavností nabídne během července a srpna v Brně hned osm inscenací, včetně letošní premiéry Zimní pohádky. V té se na jevišti setkají Martin Hofmann nebo Michal Isteník, Petra Špalková, Veronika Arichteva, Alena Mihulová, Saša Rašilov a další. Pohádkový příběh zničující žárlivosti, naděje a zázraků umístil William Shakespeare na Sicílii a do Čech, kterým překvapivě propůjčil moře.

Ondřej Chalupský ředitel Divadla Bolka Polívky


DO DIVADLA OPEN-AIR SCÉNA DIVADLA BOLKA POLÍVKY

OPEN-AIR SCÉNA NÁRODNÍHO DIVADLA BRNO

Letos podruhé se otevře Letní scéna Divadla Bolka Polívky na Biskupském dvoře Moravského zemského muzea. Od 22. července do 3. srpna budete mít možnost zhlédnout deset představení v sedmnácti termínech.

Nádvoří hradu Špilberk letos zaplní hudba. Opera Národního divadla Brno uvede na přelomu června a července a na konci srpna několik svých kusů.

Domácí scéna se představí s inscenacemi DNA, Horská dráha, Srnky, Šašek a syn a Šest tanečních hodin v šesti týdnech. Kromě principála Bolka Polívky uvidíte hrát také jeho děti Annu Polívkovou a Vladimíra Polívku nebo Milana Kňažka, Jitku Ježkovou, Evu Novotnou či Josefa Poláška a Chantal Poullain. Těšit se ale můžete i na hosty – Divadlo Na Fidlovačce přiveze inscenaci Výjimečný stav v režii Tomáše Svobody, Studio Dva uvede Janu Krausovou a Karla Rodena v inscenaci Sex pro pokročilé. Dalšími hosty jsou Next Picture a jejich Lordi podle nedokončené hry Oscara Wildea s Filipem Rajmontem a Martinem Hoffmanem. Poslední hostující soubor má název StageArtCz a uvede hru The Naked Truth – Odhalená pravda, která oslavuje ženy. V inscenaci účinkuje například Gabriela Míčová. (bv)

Oblíbená letní scéna vás zve na divadlo na vzduchu a pod hvězdami. Foto: Divadlo Bolka Polívky

22/7–3/8

Letní scéna Divadla Bolka Polívky Biskupský dvůr, Brno www.letniscena.divadlobolkapolivky.cz Na nádvoří Špilberku si pro vás nachystali nezapomenutelný zážitek. Foto: NdB

OPEN-AIR SCÉNA MĚSTSKÉHO DIVADLA BRNO Městské divadlo Brno v prostorách Biskupského dvora Moravského zemského muzea vystupuje pravidelně. Letošní program věnuje nejen svým vlastním inscenacím, ale také hostům, kteří nejsou jen ze světa divadla. Začátkem srpna ovládne Biskupský dvůr hudba, a to Mezinárodní kytarový festival a Maraton hudby Brno. Konec srpna zase bude patřit folkloru, festival F SCÉNA přivítá soubory Banské Bystrice, Uherského Hradiště, Ostravy, Plzně, Prahy a Brna. Městské divadlo Brno ale uvede také svoje inscenace, a to hned čtyři. Lásku Romea a Julie si budete moct užít hned čtyřikrát, na tajnou návštěvu se můžete vydat spolu s postavami Noci na Karlštejně třikrát. Lakomec vás dost možná zasvětí do svých intrik, a pokud budete chtít proniknout do mozku génia, nenechte si ujít inscenaci Mendel aneb Vzpoura hrášků. Váženým hostem je pražské Divadlo na Vinohradech, které přiveze inscenaci Lev v zimě. V hlavních rolích se představí Dagmar Havlová a Tomáš Töpfer, režie se ujal Jan Burian. (bv)

Městské divadlo svým uměním zaplní Biskupský dvůr. Foto: MdB

1/7–6/9

Letní scéna Městského divadla Brno Biskupský dvůr, Brno www.mdb.cz

Můžete se těšit na italskou klasiku i českou operetu. Verdiho La traviata náleží mezi nejoblíbenější operní tituly a v romantickém prostředí hradního nádvoří si příběh o velké lásce a sebeobětování určitě užijete. V hlavních rolích uvidíte vynikající slovenskou sopranistku Marii Fajtovou, Tomáše Juháse a Svatopluka Sema. Dalším titulem je opereta Oskara Nedbala Polská krev, nebude chybět ani Pucciniho Tosca. Opera vás zavede do Říma, kde se odehrává drama jak milostné, tak politické. V hlavních rolích uvidíte vynikající Maidu Hundeling, Luciana Mastra a Jiřího Sulženka. Příběh střetu dvou světů v opeře Carmen můžete prožít koncem srpna, ve stejném datu se seznámíte i s lazebníkem a protivným doktorem v díle Lazebník sevillský. Tituly, které budou uvedeny na přelomu léta a podzimu, jsou Verdiho Nabucco a La traviata. (bv)

30/6–3/9

Opera na Špilberku 2019 Nádvoří hradu Špilberk Špilberk 1, Brno www.ndbrno.cz

19


ZA HUDBOU ZVE PÍSNIČKÁŘKA A VÝTVARNICE MARTINA TRCHOVÁ Léto je časem, kdy městské kluby zavírají své dveře, odpočívají a nadechují se na novou, podzimní sezónu. Koncerty se ale přesouvají pod širé nebe a lákají ven z města. Často se dá vyjet jen kousek za městské hradby a užít si skvělou muziku. Mám tu pro vás pár tipů. Pro mě jako milovnici Stinga a jeho písní je naprosto nepřehlédnutelný koncert v zámecké zahradě ve Slavkově 12. července. Mít tuto hvězdu tak blízko a nechat si ji ujít by byl pro mě hřích. Přelom července a srpna přináší ale i další možnosti slyšet výjimečné zahraniční interprety v kombinaci s těmi našimi, a to v podobě úžasného festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Z programu vybírám například pondělí 29. 7., kdy zahraje Lenka Dusilová, Yddish Glory (Kanada/Rusko) hrající ztracené židovské písně a Omar Sosa & Seckou Keita (Kuba/Senegal), kteří přivezou podmanivé spojení piana a 21strunného nástroje – kory. Ve čtvrtek 1. srpna na tomtéž místě zazní syrové gospely z USA v podání zpěvaček Como mamas, zahraje kolumbijský harfový virtuos Edmar Castaneda

20

Přelom července a srpna přináší ale i další možnosti slyšet výjimečné zahraniční interprety v kombinaci s těmi našimi, a to v podobě úžasného festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. a večer doplní český Spirituál kvintet. Program je ale plný lahůdek a stojí za to si udělat do Náměšti výlet na celý týden (27. 7.–3. 8.). Přiznám se, že tam jezdívám na koncerty už léta a, ač interprety dopředu často neznám, vždycky jsem z výběru velmi nadšená. Pokud se vám nechce vyjíždět, i Brno láká na muziku. Mě osobně přitahuje Akustická noc Vaňkovka festu 18. července. Vystoupí zajímaví mladí písničkáři jako Adéla Václavová, Cat a Bětka Rolečková, Rendez-vous, Pavel Čadek a další.

Na Rak‘N‘Roll festu si budete moci poslechnout i jednu píseň autorky textu v netradiční rockové aranži. Foto: Martina Trchová

Můj poslední tip míří spíše za rockovými fanoušky a těmi, kteří si rádi poslechnou muziku, co je nenechá klidně sedět. Poslední prázdninový den, 31. srpna, se v Říčanech u Brna koná první ročník festivalu Rak‘N‘Roll fest. Festival představí kapely z regionu, jmenovitě třeba Betonovej Bez, The Worn Out Jacket, Awake, Panthenol, Woraz a další. Jako výtvarnice jsem pro festival navrhovala grafiku, a proto mi jeho jméno neuniklo. A ten, kdo mě zná jako písničkářku s kytarou, se může těšit, že si poslechne jednu mou píseň s pořádnou rockovou kapelou v zádech.

Martina Trchová písničkářka a výtvarnice


ZA HUDBOU A NA FESTIVALY FESTIVAL, DO KTERÉHO SE MŮŽETE ZAPOJIT

BRNO

Během června bude možné hned v několika českých městech navštívit kulturní festival ProART. Festivalu je možné se zúčastnit nejen jako divák, ale nabízí i velké množství workshopů, do kterých je možné se zapojit podle úrovně a uměleckého žánru. Hlavním posláním celého festivalu je hledání společných východisek pro tanec, hudbu a mnohá další performativní umění. Od roku 2004 se tento multižánrový a multioborový festival koná v Brně a Praze, ale několik posledních ročníků se rozšířilo také do Plzně, Liberce a Valtic. Festival se již tradičně skládá ze dvou částí. První z nich jsou workshopy, na nichž je možné si pod vedením mnoha zajímavých lektorů vyzkoušet nebo prohloubit znalosti v širokém spektru odvětví umění, jako je zpěv, rozmanité druhy tance, jógy, případně tvůrčího psaní nebo fotografie. Druhou část festivalu tvoří večerní programy, ve kterých mohou diváci zhlédnout atraktivní vystoupení mnoha pozoruhodných umělců. V Brně se festival koná od 14. do 21. července v Místodržitelském paláci Moravské galerie.(hv)

Festival ProART propojuje tanec a hudbu. Foto: ProART

14–21/7

Festival ProART ProART Company Moravské náměstí, Brno www.proart-festival.cz

VÍNO NA ZÁMKU Víc než třicítka pečlivě vybraných vinařů a dodavatelů vín se pokusí svými lahodnými moky omámit chuťové buňky návštěvníků v průběhu festivalu kvalitního pití a jídla Víno na zámku. Ten proběhne čtvrtou červencovou sobotu v moravských Letovicích. Jen málokdo by si nevybral v tak nepřeberném množství kvalitních vín, které budou k dispozici právě v rámci festivalu. Na návštěvníky čeká během odpoledne šestihodinová volná degustace vína z Čech, Moravy i proslulých světových vinic. Mezi vinaře přijala pozvání i německá milovnice vín Anna Julie Faude, zástupkyně vinařství Griesel Sekt. Italský astronom a fyzik Galileo Galilei kdysi řekl, že víno je světlo spojené kapalinou. V tomto duchu se pak opulentní chuť koňaku zdá být světlem našeho bytí. Velmi speciální koňak s názvem Louis XIII mohou pod vedením ambasadora společnosti Rémy Martin pro Českou republiku ochutnat zájemci v rámci masterclass. Pokud si koupíte VIP vstupenku, čeká vás také šestichodové gurmánské menu párované s raritními víny. V důkladně sestaveném menu se objeví mimo jiné takové lahůdky jako foie gras, telecí svíčková či tartar z mušlí svatého Jakuba.(red)

Vinaři přivezou to nejlepší ze své produkce. Foto: Víno na zámku

21. 6.–31. 8. FESTIVAL UPROSTŘED multižánrový festival, www.festivaluprostred.cz 14.7.–21.7. PROART FESTIVAL 2019 Mezinárodní multižánrový ART_workshop festival, www.proart-festival.cz 17. 7.–11. 8. LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI BRNO 2019 divadelní slavnosti, www.brno.shakespeare.cz 31. 7.–3. 8. PIVNÉ FESTIVAL BRNO pivní festival, www.pivnifestivalbrno.cz 4. 8.–10. 8. MEZINÁRODNÍ KYTAROVÝ FESTIVAL BRNO19 mezinárodní kytarový festival www.guitarcz.com 9. 8.–10. 8. ČESKÉ HRADY – HRAD VEVEŘÍ letní kulturní festival, www.ceskehrady.cz 14. 8.–22. 8. MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL ŠPILBERK FIlharmonie Brno, www.filharmonie-brno.cz 16. 8.–18. 8. LÉTOFEST BRNO hudební festival, www.letofest.cz 7. 9. CHILLIBRANÍ gastronomický festival, www.chillibrani.cz 7. 9.–8. 9. FESTIVAL VĚDY S JMK vědecko-populární festival www.hvezdarna.cz/festivalvedy

MORAVA

7. 6.–23. 8. BUCHLOVSKÉ HUDEBNÍ LÉTO Buchlovice, hudební festival www.vichr.cz/program 7. 7.–13. 7. KYTAROVÝ FESTIVAL Mikulov, kytarový festival, www.gfmikulov.com 11. 7.–28. 7. ZNOJEMSKÝ HUDEBNÍ FESTIVAL Znojmo, hudební festival www.hudbaznojmo.cz 27. 7.–3. 8. FOLKOVÉ PRÁZDNINY Náměšť nad Oslavou, folkový festival, www.folkoveprazdniny.cz 15. 8.–17.8. ROCK HEART Moravský krumlov, rock-metalový festival, www.rockheart.cz 24. 8. VINOHRANÍ VE VÍNIU Velké Pavlovice, hudební festival, www.vinohrani.eu 31. 8. HLASY Rožnov pod Radhoštěm, hudební festival lidského hlasu, www.festivalhlasy.cz 6. 9.–8. 9. PÁLAVSKÉ VINOBRANÍ Mikulov, vinobraní, www.palavske-vinobrani.cz 13. 9.–15. 9. ZNOJEMSKÉ HISTORICKÉ VINOBRANÍ Znojmo, historické vinobraní, www.znojemskevinobrani.cz

ČECHY

27/7

23. 8.–24. 8. MÁCHÁČ Máchovo jezero, hudební festival, www.festival-machac.cz

Víno na zámku Zámek Letovice www.vinonazamku.cz

21


ZA HUDBOU A NA FESTIVALY

HUDEBNÍ FESTIVAL ZNOJMO

FOLKOVÉ PRÁZDNINY V NÁMĚŠTI NAD OSLAVOU

V 18 dnech více než 30 koncertů, operních představení a doprovodných akcí. To je bilance blížícího se Hudebního festivalu Znojmo. Klasická hudba, jazz i folklorní muzika bude znít na nádvořích, v kaplích i v přírodě.

V Náměšti nad Oslavou se uskuteční již 34. ročník Folkových prázdnin, mezinárodního festivalu s multižánrovým zaměřením. Tradicí festivalu, orientovaného především na world music, je dramaturgie zaměřená na určité téma. Letošních osm dní se bude soustředit na téma „O duši“. Návštěvníci budou mít příležitost zapojit se do nepřeberného množství dílen, kterých bude během týdne více než dvě stě. Jedná se o nejrozsáhlejší dílny ve střední Evropě. Celý festival slavnostně otevře koncert Félixe Lajkó & Vołosi z Maďarska a Polska. O osm dní později budou Folkové prázdniny zakončeny zahradní slavností. V ostatních dnech se představí zahraniční kapely, ale také interpreti, zpěváci a hudební skupiny z české scény. Nesmíme opomenout výstavy, které provází Folkové prázdniny stejně jako hudba a dílny. Letos na návštěvníky čeká výstava bratrů Formanových, s ojedinělou možností dotýkat se vystavených exponátů. Příjemné prostředí zámku, parku i celé Náměšti dělají z festivalu ideální místo pro týdenní letní relax plný zábavy. (red)

Festival nabídne spoustu hudby různých žánrů. Foto: Hudební festival Znojmo

Jedním z míst je také jízdárna Louckého kláštera, v níž se odehraje Saul – nejlépe obsazené operní představení sezóny. S největší světovou osobností kontratenorového zpěvu Andreasem Schollem vystoupí sólista vídeňské i newyorské opery Adam Plachetka a řada dalších mezinárodně uznávaných umělců. Celý festival zahájí jeho patron Pavel Šporcl speciálním programem inspirovaným pádem železné opony. Dále se můžete těšit na vystoupení cimbálové muziky, swing spojený s tančírnou, varhanní koncert, dětský hudební den, odbornou přednášku, kouzelnické baroko, koncertní piknik nebo multižánrový happening v ulicích. Na každém koncertu a operním představení na návštěvníky čeká vinná degustace v ceně vstupenky. Jedinečná příležitost spojení hudby s gastronomií a vynikajícími víny, to je Hudební festival Znojmo.(red)

11–28/7

Hudební festival Znojmo Znojmo a okolí www.hudbaznojmo.cz

22

Dramaturgicky je festival velmi pestrý. Foto: Folkové prázdniny

27/7–3/8

Folkové prázdniny Náměšť nad Oslavou www.folkoveprazdniny.cz

ZA PIVEM NA SVOBOĎÁK Letní dny přímo vybízí k tomu vychutnat si půllitr dobře natočeného piva. Tuto příležitost budete mít díky Pivnímu festivalu Brno, který se tradičně odehraje na náměstí Svobody a mezi 25 zúčastněnými pivovary ochutnáte kromě starých známých i novinky. Z českých pivovarů se na festivalu setkáte s Rodinným pivovarem Pacov, Pivovarem Raven, Pivovarem Kroměříž, Líšeňským pivovarem, Kyjovským pivovarem, Kolibou & pivovarem U Tří králů, nebude chybět ani Pivovar Moravia a Lucky Bastard. Nově pak budou zastoupeny pivovary Clock, Siřem, Stern, Oberland, Plzeňský bandita a další. Těšit se můžete i na polský Browar Rzemieślniczy Lasowiak a Raduga či slovenský kočovný pivovar z Bardejova BERHET. Pivo si necháte načepovat buď do skla s logem akce, které vám zůstane na památku, nebo do vratného kelímku. A pro ty, kteří pivu neholdují, bude připraven i stánek s vínem. Na jídlo si budete moci dát fish and chips, mega hot dogy, trhané maso, kanadské poutine, burgery, langoše, bramborové spirály, ale i thajskou rolovanou zmrzlinu. (red)

Ochutnejte piva na náměstí Svobody. Foto: Pivní festival Brno

31/7–3/8

Pivní festival Brno náměstí Svobody, Brno www.pivnifestivalbrno.cz


inzerce

23 fp19_93x127kam2


ZA HUDBOU A NA FESTIVALY

DVOUDENNÍ HUDEBNÍ ZÁŽITEK NA VEVEŘÍ

LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI V BRNĚ

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ letos slaví patnácté narozeniny a v magickém prostředí hradu Veveří představí špičku současné české a slovenské hudební scény, v čele s kapelou Kryštof, která se na festival vrací po šesti letech.

Velké nádvoří hradu Špilberk bude hostit už 20. ročník divadelního festivalu Letní shakespearovské slavnosti. Můžete se těšit na hry Zimní pohádka, Dobrý konec všechno spraví, Veselé paničky windsorské, Mnoho povyku pro nic, Zkrocení zlé ženy, Hamlet, Komédia omylov a lahůdku Othello v původním znění s českými titulky. Letos pořadatelé na letní scéně hradu Špilberk uvedou čtyři brněnské premiéry. Tou hlavní je Zimní pohádka v režii Pavla Kheka, který obsadil skvělé herce – Martina Hofmanna v alternaci s Michalem Isteníkem, Petru Špalkovou, Kristiána Špinera, Veroniku Arichtevu, Alenu Mihulovou. Další premiérou ve skutečně světovém obsazení bude Othello v podání Prague Shakespeare Company. Hlavní roli přijal britský herec Nari Blair-Mangat, známý například z filmů Spectre nebo Vražda v Orient Expresu. Třetí premiérou v Brně bude ostravské nastudování oblíbené komedie Zkrocení zlé ženy. Z Bratislavy přivezeme Komédii omylov, frašku o dvou sourozeneckých dvojicích – identických dvojčatech. (red)

V Brně uvidíte mnoho známých herců v premiérách i osvědčených hrách. Foto: AGENTURA SCHOK

17/7–11/8

Letní shakespearovské slavnosti v Brně Hrad Špilberk www.shakespeare.cz

Po šesti letech se na Hrady CZ vrací kapela Kryštof. Foto: Hrady CZ

Návštěvníci se budou moci dále těšit na Rybičky 48, No Name, Arakain & Lucii Bílou, Mirai, Marpo & TroubleGang, Michala Hrůzu, kapelu Harlej a další interprety. Festival k narozeninám sobě i ostatním naděluje ekologičtější přístup k životnímu prostředí, v areálech se bude třídit odpad a kelímky na pivo budou vratné. V ceně lístku na festival je vstup na hrad zdarma. Chybět nebude tradiční páteční karneval s vyhlášením nejlepších masek. Přibudou také další dětské koutky a aktivity, aby si festivalovou atmosféru mohly užít celé rodiny. Samozřejmostí jsou VIP kempy se sprchami a splachovacími toaletami, obchod s potravinami či úschovny kol a zavazadel, ale i klasické stanové městečko zdarma. Chybět nebudou Wi-Fi zóny a bankomat v areálu festivalu, k lepší orientaci návštěvníků přispěje opět festivalová aplikace.(red)

9–10/8

Hrady CZ Hrad Veveří www.hradycz.cz

24

LEGENDÁRNÍ PUNKROCKOVÍ OFFSPRING V BRNĚ Věhlasný hudební festival Rock for People letos slaví 25. výročí svého vzniku. K narozeninám nadělí českým fanouškům hned dva koncerty legendy amerického punkrocku – kapely The Offspring. Členové kapelu založili v roce 1984 ještě na střední škole v kalifornském Huntington Beach. O deset let později skupina prodala přes 12 milionů kusů svého nejznámějšího alba s názvem Smash a stala se světoznámou. Naposledy jsme je mohli v České republice slyšet před dvěma roky v Praze a před třemi lety byli headlinery právě na festivalu Rock for People. V obou případech dokázali, že početné české publikum je vždy vřele přivítá. Organizátoři akce se je tedy rozhodli opět pozvat, a to hned na dva dny. Brněnský koncert proběhne 21. 8. v areálu výstaviště. Jeho brány se otevřou již v 15 hodin. Diváci si budou moci užít rovnou tři předkapely. Jedná se o americké Ignite, WSTR z Velké Británie a české punkery Burning Steps. Předchozí den tím bude možné kapelu slyšet na hradě Loket. Přijďte si užít punkrockový konec prázdnin s kapelou The Offspring. (hv)

Kapela The Offspring na festivalu Rock for People před třemi lety. Foto: Rock for People

21/8

The Offspring Rock for People Výstaviště Brno www.rockforpeople.cz


25

inzerce


ZA HUDBOU A NA FESTIVALY

POCTA MILOŠI FORMANOVI NA ŠPILBERKU V rámci Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk budou mít diváci možnost uctít jednoho z našich nejznámějších filmových režisérů – Miloše Formana. Český národní symfonický orchestr připomene písně ze snímků vzniklých jak u nás, tak z filmů natočených po emigraci v USA.

Filharmonie uctí Miloše Formana. Foto: Filharmonie Brno

Miloš Forman zemřel loni v dubnu, jeho filmy však divákům zůstávají v paměti. Jedná se o osobnost, kterou netřeba dlouze představovat. Držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, rodák z Čáslavi, který byl po velmi těžkém dětství a mládí za normalizace nucen emigrovat do Spojených států. Režisér, který byl uznáván kritikou i diváky. Na koncertě zazní hudba Karla Mareše z filmu Hoří, má panenko, kultovní písně z muzikálu Vlasy nebo muzika z filmu o kontroverzním komikovi Andy Kaufmanovi nesoucí název Muž na Měsíci, za kterou stojí americká kapela R.E.M. Mezi sólisty bude např. Martina Masaryková nebo Viktor Dyk. Český národní symfonický orchestr bude řídit Kryštof Marek. Všichni milovníci dobré hudby a filmu jsou zváni ve středu 21. srpna na nádvoří hradu Špilberk. (hv)

14–22/8

MHF Špilberk Hrad Špilberk www. filharmonie-brno.cz

26

VINOHRANÍ VE VINIU Festival se uskuteční již tradičně na konci prázdnin v jedné z nejkrásnějších jihomoravských lokalit. Hostit jej bude areál vinařských závodů Vinium Velké Pavlovice a čeká na vás line-up nabitý velkými jmény z domácí, ale i slovenské hudební scény. Jednou z hlavních hvězd je legendární česká kapela Čechomor, která slibuje show nabitou nejznámějšími peckami. Dalším velkým jménem je slovenská partička Horkýže Slíže. Třetí největší kapelou letošního ročníku je hranická hardrocková skupina Traktor. K dispozici bude také bohaté občerstvení, jídlo a pití mohou návštěvníci konzumovat ve velkokapacitních stanech, ze kterých vidí přímo na festivalové pódium. Připraven je také doprovodný program, tradiční slavnosti můžete spojit s prohlídkou výrobních prostor Vinia a jejich historického křížového sklepa, kde na všechny návštěvníky festivalu čeká degustace vín se slevou a také řada soutěží o ceny. V pátek před Vinohraním v 19.00 uvidíte ve festivalovém areálu Františka Ringo Čecha a jeho divadelní soubor v legendární Dívčí válce. Prostor pro stanování několik kroků od areálu můžete využít zdarma. (red)

Uvidíte Čechomory i další známé kapely. Foto: Vinohraní ve Viniu

24/8

Vinohraní ve Viniu Velké Pavlovice www.vinohrani.eu

4. NAROZENINY LOKÁLU U CAIPLA Lokál U Caipla při oslavách svých čtvrtých narozenin opět zaplní celou Kozí ulici. Letní den, dobré jídlo, vychlazené pivo a k tomu koncert brněnské skupiny Poletíme? Staňte se součástí stále se rozrůstající pohodové akce v centru Brna. Letní kulturní vyžití v Brně se rozrůstá tak rychle jako nabídka kvalitních podniků v jeho centru. Pečlivě ošetřené pivo a poctivě navařené domácí jídlo z čerstvých surovin od místních dodavatelů. To je Lokál U Caipla, který vám vybrané pochoutky a osvěžující nápoje přináší už čtvrtým rokem. Jak lépe oslavit další výročí oblíbeného podniku než pořádnou open-air akcí, díky které Kozí ulice na jeden večer ožije více než kdy dříve? Venkovní výčep, jídlo do ruky a navíc pořádná hudba od brněnské kapely. Energičtí Poletíme? v čele se zpěvákem a malířem Rudolfem Brančovským jako už tradičně popřejí Lokálu k narozeninám našlapaným koncertem plným svých nejlepších písní. Staňte se součástí oslavy, na které pivo i zábava tečou proudem. (red)

Na venkovní akci bude dostatek dobrého piva i muziky. Foto: Lokál U Caipla

27/8 od 17.00

Narozeniny Lokálu U Caipla Kozí 3, Brno www.lokal-ucaipla.ambi.cz


27

inzerce


ZA HUDBOU A NA FESTIVALY

BISKUPSKÝ DVŮR ROZEZNÍ PLASTICI Rocková kapela, která patřila mezi hlavní protagonisty československého hnutí undergroundu v letech 1968 až 1988 a inspirovala vznik mnoha dalších kapel. To jsou The Plastic People of the Universe.

Legendární „Plastici“ zahrají v Biskupském dvoře. Foto: MZM

Kdo jiný než kultovní „Plastici“ by měl koncertem v pátek 6. září v Biskupském dvoře nad Kapucínským náměstím odstartovat několikaměsíční připomínky třiceti let od sametové revoluce v listopadu 1989, které chystá Moravské zemské muzeum. Avantgardní skupina stála v 70. a 80. letech v opozici proti komunistickému režimu a kvůli nonkonformnímu vystupování často zažívala perzekuce i věznění. Současnými hlavními tvářemi jsou kapelník, klávesák a zpěvák Josef Janíček, saxofonista, klarinetista a zpěvák Vratislav Brabenec a bubeník Jaroslav Kvasnička. Sestavu doplňuje kytarista David Babka a baskytarista Johnny Judl jr. Sérií tří výstav si Moravské zemské muzeum do června připomínalo 100 let od osamostatnění Česka a Slovenska od rakousko-uherského mocnářství. Nyní se zaměří na novodobější dějiny, na třicet let demokracie a svobody. Předkapelou budou brněnští Tibet. (red)

6/9 od 19.00

The Plastic People of the Universe Moravské zemské muzeum Biskupský dvůr Muzejní 1, Brno www.mzm.cz

28

KDYŽ VĚDA BAVÍ Věda je důležitou a nezbytnou součástí dnešního života a v mnoha ohledech nám ho značně usnadňuje, lze s ní ale prožít i spoustu zábavy. Nejen o tom nás přesvědčí organizátoři Festivalu vědy, mezi které patří brněnské vysoké školy, vědecká pracoviště a mnoho dalších. Akce se uskuteční 7. a 8. září v areálu dopravního hřiště Riviéra v Brně. Vstup na celou akci je zdarma a těšit se můžete na prezentace téměř všech vědeckých institucí, které se na území města Brna nachází. Na této akci budete moci vyzkoušet množství pokusů s VIDA! science centrem, vyrobit zmrzlinu z dusíku s Mendelovou univerzitou, ochutnat hmyzí speciality, získat zlato nejstarší známou metodou nebo odhalit záhady bioluminiscence s vědci z Masarykovy univerzity. Univerzita obrany představí laserový střelecký trenažér, Knihovna Jiřího Mahena zas procvičí váš mozek logickými hrami. Nově se letos představí také nadšení žáci a učitelé ze Základní školy Novolíšeňská. Celý festival připravuje již tradičně Hvězdárna a planetárium Brno. Přijďte si i s dětmi na začátku září nastartovat mozek na nový školní rok. (hv)

Na Festivalu vědy se zabaví děti i dospělí. Foto: Hvězdárna Brno

7–8/9

Festival vědy Hvězdárna a planetárium Brno Kraví hora 2, Brno www.hvezdarna.cz

HUDEBNÍ LÉTO NA HRADĚ ŠPILBERK Od června až do začátku září bude možné spojit procházku na hrad Špilberk také s poslechem hudby. Vybrat by si měl opravdu každý, program je pestrým průletem napříč žánry. Těšit se můžeme na dvojkoncert ostřílených Tatabojs s brněnskými Ghost of You. Chybět nebude ani oblíbená kapela Zrní. Milovníci české muziky by si rozhodně neměli nechat ujít koncert Davida Kollera, Pokáče nebo brněnské vtipálky ze skupiny Morčata na útěku. Chybět nesmí trocha hip-hopu s oblíbenými Prago Union. Letní party pohoda se sympatickými DJ’s s názvem Balkan Bashavel je klasika, pro kterou budou hradní kulisy jistě zajímavým zpestřením. Ženy budou zastoupeny všem dobře známou Muchou a poslední z koncertů bude patřit Anně K. Špilberk však v rámci letní scény nebude zaměřen pouze hudebně. Představí se také Divadlo Bolka Polívky s Pavlem Serišem a jeho hrou Pozemšťan. Všem dobrodruhům, kteří zrovna nebudou na cestách, by nemělo uniknout promítání filmu Trabantem napříč kontinenty. Prožijte hudební léto na hradě Špilberk. (hv)

Na Špilberku si užijete spoustu hudby. Foto: Ghost of You

12/9

do Letní scéna Hrad Špilberk Špilberk 1, Brno www.letnikinospilberk.cz


29

inzerce


festivalu se uskuteční v brněnské premiéře a pod záštitou Letní Letné. Doslova osvěžujícím vystoupením v srpnu jistě bude site specific opera připravená na míru bazénu v Lázních na Rašínově. Hausopera je spolkem nadšenců – profesionálů, který zve v rámci festivalu na jednoaktovou operu Poslední pólo. Hudba Marka Ivanoviće se prolne s ladnými pohyby akvabel, nostalgické libreto Josefa Škarky v podání operních zpěváků vystupujících v plavkách zase potvrdí, že na první lásku se nezapomíná.

Bezuliční busking – bytové koncerty na ulici © Kateřina Šedá

MARATON HUDBY BRNO PŘIVEZE JONA HOPKINSE I CIRK LA PUTYKA Jedno město hudby UNESCO, čtyři srpnové dny, mnoho různorodých míst, desítky koncertů, performancí, happeningů, stovky účinkujících a tisíce hudbymilovných, spokojených lidí. To bude Maraton hudby Brno 2019, který promění město v jedno velké hudební pódium a díky kterému potkáte hudbu v centru Brna na každém kroku. Z Británie na festival dorazí DJ Jon Hopkins nebo tanečně cirkusová skupina Motionhouse, z tuzemské scény si nenechte ujít například site specific operu v lázních nebo hudebně ekvilibristické představení Cirku La Putyka v brněnské premiéře. Tak jste Brno ještě neslyšeli! Maraton hudby Brno koncentruje svůj program do centra města, takže hudbu budete potkávat opravdu na každém kroku. Na Dominikánském náměstí postaví velké pódium, na kterém bude znít mix žánrů – od alternativy přes filmovou hudbu po rock a pop a na své si přijdou děti i dospělí. Komornějším protipólem této stagei bude festivalové centrum na nádvoří Staré radnice, kde bude možné načerpat síly i veškeré informace k festivalovému dění. A to vše opět za doprovodu živé hudby. V ulicích Brna vybuduje festival dle návrhů výtvarnice Kateřiny Šedé speciální „pokoje“ pro pouliční muzikanty, tzv. buskery, kteří jsou spolu s flašinetáři, varhaníky u jezuitů a pianisty v Alfa pasáži tradičními a oblíbenými účastníky festivalu. Tradiční hned dvakrát je taky folklor, který festival propojuje s celou jižní Moravou. Novinkou naopak bude folková či alternativní stage.

30

Hausopera v lázních © Marek Olbrzymek

Zvukový nový cirkus a opera v bazénu Tuzemské umělce zastoupí na festivalu mimo jiné například Cirk La Putyka nebo Hausopera. V inscenaci našich nejznámějších představitelů nového cirkusu bude mít hlavní slovo magická síla živé hudby. Název představení Isole vychází z italského termínu pro ostrov a zároveň odkazuje na báseň No Man Is an Island od Johna Donnea. Na

Elektronický DJ a směs tance a cirkusu Směsici meditace a plnokrevného techna přiveze na festival z Británie elektronický producent a DJ Jon Hopkins, známý širší veřejnosti například spoluprací s kapelou Coldplay, směs tance a cirkusu britští Motionhouse a NoFit State. Synonymem Hopkinsovy vlastní tvorby je opojně organický zvuk a vytříbený smysl pro skládání mnohovrstevnatých kompozic. Jeho produkce je přehlídkou promyšleného vizionářství plného nakažlivé smyslovosti a fanoušky si nachází napříč žánry, což ukázal také jeho poslední koncert v zaplněném Foru Karlín. Co se stane, když se spojí tanec a cirkus, ukáže představení BLOCK, které posouvá hranice obou forem umění. Umělci ze souborů Motionhouse a NoFit State postupně skládají dvacet rozměrných bloků do nekonečné palety tvarů a sestav, na kterých pak rozehrávají svou show o životě ve městě, včetně všech jeho rozporů a výzev. Maraton přináší představení ve spolupráci s festivalem Na prknech, dlažbě i trávě a vstup je zdarma. Hudba v ulicích města – VSTUPTE ZDARMA Potloukat se festivalovým areálem od místa k místu a namixovat si svůj vlastní vícedenní koncert – máte to tak rádi? Tak přesně to vám nabídne letošní Maraton hudby Brno. Vaším festivalovým areálem bude centrum města a vybírat můžete z těchto míst: Dominik stage / alternativa, art rock, elektronika, filmová hudba, hudba pro děti, jazz, pop, rock 9.–10. 8. Výstavní skříň festivalu, velké pódium na nově opraveném Dominikánském náměstí, nabídne mix žánrů od alternativy přes filmovou hudbu po rock a pop. Vystoupí například Jana Kirschner, Jan P. Muchow & The Antagonists a brněnská legenda Progres 2. Festivalové guest centrum / nádvoří Staré radnice s živou hudbou 8.–11. 8. Během festivalu nebude brněnským meeting pointem Česká, ale nádvoří Staré


ZA HUDBOU A NA FESTIVALY radnice. To nabídne oázu klidu v rušném centru města a po dobu konání Maratonu hudby Brno zde bude možné načerpat síly i veškeré informace k festivalovému dění. To vše opět za doprovodu krátkých koncertů různých žánrů – hudba vám tady bude opravdu na dosah. Bezuliční busking / „pokojíky“ výtvarnice Kateřiny Šedé 8.–11. 8. Tradičními účastníky Maratonu hudby Brno jsou pouliční umělci, takzvaní buskeři. Ti však hrají na netradičních místech, proto bezuliční busking. Letošní ročník nabízí jako hlavní atrakci bytové koncerty přímo na ulici. Čtyři otevřené pokoje (obývák, ložnice, koupelna a dětský pokoj) vám díky českým i zahraničním buskerům zprostředkují neopakovatelný zážitek – na ulici budete jako doma! Nemusíte zvonit, přezouvat se, ani se předem ohlásit… Součástí bezuličního buskingu bude také 10. Mezinárodní setkání flašinetářů. Kabinet stage / alternativa, elektronika, jazz, rock 9.–10. 8. Festivalová klubová scéna žánrově pro mladší nebo stále mladé publikum nabídne jako novinku festivalu téměř nonstop program a mimo jiné noční elektro dojezd až do nedělního rána. Najdete ji v oblíbeném brněnském klubu Kabinet MÚZ. Orlí stage / folk 9. 8. Portál Divadla na Orlí poslouží jako zázemí pro folkovou stage festivalu. Tento žánr, který má své kořeny v anglosaských zemích, se na Maratonu hudby Brno objevuje poprvé. Zastoupen bude klasický folk i folk nové generace. Těšit se můžete například na kapelu Žamboši – držitelé Anděla za folk zde pokřtí novou desku. Biskupský dvůr / folklor 10. 8. Folklorní soubory jsou tradičními účastníky Maratonu hudby Brno a symbolicky propojují festival a město s celou jižní Moravou. Tentokrát bude frajárkám a šohajům patřit

Biskupský dvůr, který díky nim bude plný barevných krojů, tance a zpěvu. Těšit se můžete na Metošé a Mužský pěvecký sbor z Hrubé Vrbky nebo na besedu u cimbálu na Alžbětinské scéně Divadla Husa na provázku. Nekonečné varhany u jezuitů / klasika 11. 8. Je to už pět let, co byly slavnostně vysvěceny zbrusu nové koncertní varhany, které pro jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně zhotovila švýcarská varhanářská dílna Mathis Orgelbau AG. A je to už počtvrté, co tyto varhany v rámci Maratonu hudby Brno rozezní varhaníci v nekonečném proudu skladeb pod záštitou profesorky Aleny Veselé. Pianoštafeta v ALFA pasáži / klasika, pop 11. 8. Poslouchat i hrát můžou všichni na tradiční maratonské Pianoštafetě, konané v pasáži funkcionalistického paláce Alfa. Využijte příležitosti zahrát si na jednom pódiu s ředitelem České filharmonie a klavíristou Davidem Marečkem, který je patronem tohoto projektu. Zváni jsou hráči všech věkových kategorií i uměleckých schopností. Django stage / romská muzika 9. 8. Maraton hudby Brno přináší to nejlepší z brněnské hudební scény. Proto oslovil i téměř plnoletý festival Django fest, který si pro vás připravil speciální program zrcadlící jejich mnohaleté zkušenosti na poli romské muziky různých směrů. Na Malinovského náměstí bude k slyšení například Monika Bagárová a Mezcla Orquesta. Město hudby UNESCO Maraton hudby Brno je klíčovou hudební událostí města Brna v rámci jeho členství v Síti kreativních měst UNESCO v oblasti hudby. Jedním z důvodů k zapsání města do této prestižní sítě byla mimořádně pestrá hudební nabídka v Brně a tuto skutečnost festival důsledně rozvíjí. Další důležitou linkou se stalo propojení s jižní Moravou, která je stejně jako Brno výjimečně hudební, a také proto na festivalu nechybí folklor. Již IV. ročník Maratonu hudby Brno koncentruje všechny multižánrové hudební produkce do samotného středu města. Užijte si město plné hudby!

Nenechte si ujít! Je jen na vás, zda strávíte celý den na jednom místě, nebo jich obejdete víc. My však doporučujeme mix. Mix hudebních zážitků a rozmanitá nabídka – v tom totiž tkví jedinečnost Maratonu hudby Brno. Abyste se v nabídce jednotlivých koncertů, performancí a happeningů lépe zorientovali, přinášíme pár tipů. Začínáme neformálním zahájením festivalu… SRPEN 8. 19.00 ENDRU, TOMÁŠ VTÍPIL, RITMO FACTORY Bezuliční busking / Jakubské náměstí 8. 21.00 CIRK LA PUTYKA / ISOLE Sono Centrum 9. 17.00 VILÉM SPILKA QUARTET Dominik stage 9. 19.30 CIRK LA PUTYKA / ISOLE Sono Centrum 9. 20.00 MONIKA BAGÁROVÁ A MEZCLA ORQUESTA Django stage / Malinovského náměstí 9. 20.00 PROGRES 2 Dominik stage 9. 21.00 ŽAMBOŠI křest CD / Orlí stage 9. 21.30 HAUSOPERA / POSLEDNÍ PÓLO Lázně Rašínova 9. 21.45 FVTVRE Kabinet stage 9. 21.45 JAN P. MUCHOW & THE ANTAGONISTS Dominik stage 9. 22.00 JON HOPKINS DJ set / Fléda 10. 14.00 METOŠÉ A MUŽSKÝ PĚVECKÝ SBOR Z HRUBÉ VRBKY Biskupský dvůr 10. 14.00 SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ 10. MEZINÁRODNÍHO SETKÁNÍ FLAŠINETÁŘŮ / náměstí Svobody 10. 15.00 MOTIONHOUSE, NOFIT STATE / BLOCK náměstí Svobody 10. 18.00 MOTIONHOUSE, NOFIT STATE / BLOCK náměstí Svobody 10. 18.30 MINUS123MINUT / Dominik stage 10. 19.30 CIRK LA PUTYKA / ISOLE Sono Centrum 10. 20.00 JANA KIRSCHNER / Dominik stage 10. 21.00 KHOIBA Kabinet stage 10. 21.15 JAMMIN‘ BUSKERŮ Dominikánské náměstí 10. 21.30 HAUSOPERA / POSLEDNÍ PÓLO Lázně Rašínova 11. 14.00 DAVID MAREČEK A DALŠÍ PIANISTÉ Pianoštafeta v Alfa pasáži 11. 15.00 HANA BARTOŠOVÁ A DALŠÍ VARHANÍCI Nekonečné varhany u jezuitů 11. 15.00 MOTIONHOUSE, NOFIT STATE / BLOCK náměstí Svobody 11. 18.00 MOTIONHOUSE, NOFIT STATE / BLOCK náměstí Svobody

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA

8–11/8 Cirk La Putyka © Miloslav Šálek

Maraton hudby Brno www.maratonhudby.cz

VSTUP NA VĚTŠINU PRODUKCÍ ZDARMA Vstupné pouze na DJ set Jona Hopkinse, Hausoperu v lázních a Cirk La Putyka.

31


ZA HUDBOU A NA FESTIVALY

Celodenní program spojující zábavu, vědu a nevšední gastronomii v zahradě opatství potěší děti i dospělé. Adrenalin! Pokusy nadchnou děti i dospělé. Oblíbená večerní vizuální show. © Robert Vystrčil

MENDEL JE… VČELAŘ Spojením originální zábavy, nevšední gastronomie a interaktivního vzdělávání představuje TIC BRNO brněnského vědce a zakladatele genetiky na unikátním brněnském festivalu, který si určitě nenechte ujít. Na celodenní narozeninovou party světoznámého vědce G. J. Mendela s hudbou, jídlem, open-air pokusy a koncerty, zakončenou audiovizuální show, je vstup zdarma. Festival ve třech dnech nabízí spojení zábavy, nevšední gastronomie a vzdělání. Oblíbenou součástí programu je videomapping, food festival nebo open-air pokusy a koncerty. Vědce festival ukazuje tak, jak je možná neznáte, například jako kněze či meteorologa. Letošním tématem je Mendel jako včelař. Po celou dobu festivalu probíhají komentované prohlídky Mendelova muzea a Mendelova včelína, v sobotu a v neděli bude možné navštívit i vzácnou knihovnu augustiniánského opatství. Hlavní sobotní program v zahradě opatství doplní doprovodný páteční program na mnoha místech v Brně a okolí. První dva dny festivalu bude před opatstvím zaparkován kamion FabLab Experience, který nabídne dílnu plnou moderních výrobních strojů. Pátek – slaví celé město i okolí O letošní páteční program festivalu se postarají především spolupracující instituce: Arboretum Mendelu, Avion Shopping park, Bioskop (výukové centrum MU), Botanická zahrada MU, Hvězdárna a planetárium Brno, Chemická fakulta VUT, Technické muzeum v Brně, VIDA! science centrum nebo ZOO Brno. Do festivalu se zapojí také obec Vražné či město Znojmo. Určitě si nenechte ujít také odborné přednášky, připraveno je jich hned pět! Zjistíte na nich, co má apiterapie společného s aromaterapií, jaký

32

je význam včel pro krajinu, jak probíhá laboratorní chov čmeláků a další zajímavosti. Po přednáškách doporučujeme odpočinek v bazilice Nanebevzetí Panny Marie při koncertu Janáčkovo mládí. Sobota – velká narozeninová oslava V sobotu již propukne celodenní narozeninová oslava v zahradě augustiniánského opatství. Budou zde připraveny stánky Mendelova muzea, Mendelovy společnosti pro včelařský výzkum, Lipky, Pevnosti poznání a TIC BRNO. Dopolední program bude soustředěn na děti, odpoledne si na své přijdou všechny věkové kategorie. Food festival bude po celý den nabízet originální občerstvení. O odpolední program se postará například VIDA! science centrum se svými open-air pokusy, divadlo Koráb s pohádkou Princezna na hrášku nebo Úžasné Divadlo Fyziky neboli Údif se svou Vší (a včelí) silou. Odpolední zábavu zahájí pohádka o tom, že není snadné najít kamaráda, ještě horší je, když kluk hledá kamarádku, a nejhorší je, když citlivý princ hledá citlivou princeznu… Navážou VIDA! souboje dvou živlů (ohně a vody) a pokusy s gyroskopickým efektem. Pevnost poznání vás zase pomocí jednoduchých experimentů přesvědčí, že chemie může být zábavná a zajímavá pro všechny věkové kategorie. Těšit se můžete na vyvolání ducha z baňky nebo netradiční výrobu zmrzliny. V rámci open-air programu zjistíte

také to, jakou sílu má včela, když působí vší silou. Údif totiž vší silou předvede, co je to tlak a že je všude kolem nás. Určitě navštivte také výstavu Včely a květy v Mendelově muzeu a Mendelův včelín, který nabídne včelařské workshopy pro děti i dospělé. Děti se díky nim například vypraví do světa včel a mravenců a proniknou do tajemství jejich dokonalé organizace a dělby práce. Finále s večerními koncerty a dopolední bohoslužbou Narozeninovou oslavu zakončí koncert kapely The Newmour Experience, která hraje převzaté písně z rockové historie pod sloganem „Rock k tanci i poslepu“, a na ně naváže představení Bastl Instruments – audiovizuální show plná elektronické hudby a zajímavých světelných efektů. A ještě něco! V pátek odpoledne a v sobotu po celý den bude před opatstvím zaparkovaný kamion FabLab Experience. Jedná se o návěs, který se mění v dílnu plnou moderních výrobních strojů. Ty nabízí praktické vzdělání v oblasti digitálních výrobních technologií a dávají nejen možnost dozvědět se aktuální informace o moderní výrobě a prototypování, ale také si všechny stroje vyzkoušet a něco si na nich vyrobit. Uvnitř najdete například elektronový mikroskop, 3D tiskárnu či laserovou řezačku. V neděli se uskuteční již tradiční dopolední mše v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, večer varhanní koncert a festival Mendel je… se z Brnem zase na rok rozloučí.

19–21/ 7 Mendel je… včelař www.mendelje.cz


33


ZA HUDBOU A NA FESTIVALY

TŘETÍ ROČNÍK FESTIVALU UPROSTŘED OPĚT OŽIVÍ BRNO Již potřetí rozproudí festival UPROSTŘED ulice, náměstí i zapadlé kouty města Brna bohatým kulturním programem. Až do 31. srpna vás čekají hudební produkce, workshopy, divadelní představení, tančírny, sportovní a multimediální akce a spousty dalšího. Tento festival ale není jen kulturní akcí, je také velkou příležitostí k setkávání a propojování různých lidí bez ohledu na věk nebo kulturní preference. A to platí i při tvorbě jeho programu. Tvoří jej skvělý koktejl plný počinů a skupin, jenž byste bez tohoto festivalu nepoznali a který pro vás připravují různé malé i velké kulturní subjekty z brněnských klubů, spolků či občanských sdružení. Těšit se můžete například na Efemér a Nikol Štrobachová uvádí: Zvuková mapa města. Akci, v rámci níž budete moci poslouchat a nahrávat hudbu stromů. ProART uvede ORTEN_100_Ohnice: Kde tančí vítr. Současné poetické hudební divadlo o životě, lásce a smrti. Multižánrový

Festival UPROSTŘED oživí po celé léto ulice, náměstí i zapadlé kouty města Brna bohatým kulturním programem © archiv festivalu

scénický projekt, věnovaný osobnosti a dílu spisovatele a básníka Jiřího Ortena, jenž byl pro svůj židovský původ pronásledován a ve dvaadvaceti letech přišel za nejasných okolností při automobilové nehodě o život. Na nádvoří Staré radnice se odehraje bláznivá špionážní komedie a pocta Alfredu Hitchcockovi 39 stupňů v podání brněnského BuranTeatru s Martinem Isteníkem v hlavní roli. Prostor tohoto nádvoří bude přes léto celkově „tepat“ díky programu vytvořenému ve spolupráci s Jazzovou kavárnou Podobrazy. Ve spolupráci s Domem umění vás čeká dernisáž výstavy Laterna magica

DEN BRNA – OBLÍBENÉ MĚSTSKÉ SLAVNOSTI SE BLÍŽÍ Letošní Den Brna připomene již 374. výročí úspěšné obrany Brna před švédskými vojsky v době třicetileté války. Od 15. do 17. srpna se můžete těšit na dobový jarmark, historický šerm, scénickou historickou bitvu, uctění památky velitele obránců Raduita de Souches, pochod vojsk městem, dobové taneční i hudební vystoupení, ale i na zbrusu novou tematickou prohlídku. Slavit se letos bude tři dny. První den bude převážně duchovní, druhý kratochvilný a třetí bitevní. Oblíbené brněnské městské slavnosti budou zahájeny ve čtvrtek v areálu katedrály sv. Petra a Pavla v 10.30 hodin „posledním výstřelem“, který připomene událost, díky níž je Brno jediným městem na světě, kde se odbíjí poledne o hodinu dřív. Doprovodí jej proslovy slavnostních hostů, vystoupení Společnosti 1645, vyzvánění katedrálních zvonů, fanfáry z věží a zazní také zvony v pravé „petrovské“ poledne. Následovat bude pontifikátní bohoslužba v kostele Nanebevzetí Panny Marie (u jezuitů) při

34

Městská historická slavnost Den Brna se odehraje na Petrově, Dominikánském náměstí a na Špilberku © TIC BRNO Michal Růžička

příležitosti 370. výročí úmrtí p. Martina Středy a komentovaná prohlídka. V pátek vás čeká zajímavý program na nově zrekonstruovaném Dominikánském náměstí, kde najdete například dobový jarmark s vojenským stanem, scénickými rekvizitami, řemeslnými výrobky a dobrým jídlem a pitím. V odpoledních hodinách se přidají šermířská představení. V příjemném chládku Labyrintu pod Zelným trhem se budou v alchymistické dílně odlévat černé koule pro Torstensona a Diecézní muzeum pozve na procházky děti i dospělé. Program bude pokračovat v sobotu jak na Dominikánském náměstí, tak na Špilberku. Ve městě můžete navštívit jarmark

s piknikem v parku a s doprovodným programem v podobě večerní projekce na fasádu DU – Odysseus s hudbou Michaela Kocába. V rámci akce festival UPROSTŘED uvádí: 69! si připomeneme tragické události v Brně ze srpna 1969, a to prostřednictvím tanečního site specific vystoupení souboru ProART. Festivalové léto ukončí Fléda na Moraváku v hiphopovém duchu a akce Velká pětka z Jaselské uvádí Jaselská open. Finale grande se ponese za zvuku báječného jídla a pití, s vůní chutné muziky a digestivních doprovodných programů. Celé léto budou probíhat také brunch, pohodová odpoledne s dobrým jídlem a hudbou nebo swingové a rock´n´rollové tančírny v parku na Moravském náměstí, v Denisových sadech a ve vile Tugendhat. Festival připravuje Kávéeska, příspěvková organizace MČ Brno-střed ve spolupráci s TIC BRNO.

21/6–31/8

Festival UPROSTŘED www.festivaluprostred.cz

a sledovat šermířská i taneční vystoupení, v odpoledních hodinách se uskuteční tradiční bitva na svazích Špilberku v režii Společnosti 1645. Zde se před diváky utkají Švédové s hrdinnými Brňany v podání členů klubů vojenské historie a skupin historického šermu. Vrcholem programu na Dominikánském náměstí pak budou večerní koncerty, od středověké dobové hudby přes renesanční folk až po středověkem inspirovaný rock. A úplným závěrem rozsvítí nebe barokní ohňostroj u budovy Nové radnice. Novinkou letošních oslav je speciální komentovaná prohlídka na téma Jak francouzský plukovník město Brno před Švédy uhájil. Ve čtvrtek 15. a v sobotu 17. srpna se můžete projít městem po stopách obrany Brna před Švédy v roce 1645. Zjistíte mimo jiné, proč slavíme Den Brna, kde se vzali na Moravě Švédové a proč byl velitelem města zvolen Francouz z La Rochelle. Dozvíte se, jak probíhala obrana města, na která místa se nejvíce útočilo a že se ve Francii chystá inaugurace mostu, jenž ponese jméno po veliteli Brna.

15–17/8 Den Brna www.denbrna.cz


35


ZA HUDBOU A NA FESTIVALY

Foto: David Konečný

MĚSÍC AUTORSKÉHO ČTENÍ 2019 Tak k tomu autorskému čtení… Od té doby, co se pořádá MAČ, četl jsem skoro vždycky. Možná dokonce ani nevím, byl-li někdo, kromě pořádajících Větrných mlýnů, to jest pánů Minaříka a Řehoříka, víckrát než já — ale třeba jsem příliš pyšný. Pro mě to bylo vždycky velmi užitečné, z několika důvodů.

1. Neopakovatelná atmosféra. Ono se říká, že lidi moc nečtou a kdovíco. Samozřejmě, že čtou nejvíc tzv. spotřební literaturu, ale ta moc na MAČi nebývá. A číst před plným sálem posluchačům (a divákům), kteří kvůli tomu přišli a jsou na to, co autor napsal, zvědavi, reagují, smějí se nebo aspoň pozorně poslouchají, i uronit slzu mohou, být toho účasten, to je zážitek.

si — třeba na Slovensku nebo v Polsku — zdejší specialitu, zajít do kavárny s nějakým jiným autorem, seznámit se nebo dokonce spřátelit — a zas honem dál, protože jinak je to dost honička, každý den přejíždět, číst, jíst, procházet se a spát v jiném městě! A to mám ještě štěstí, že skoro nepiju, poněvadž se může člověk z té euforie i každý den v jiném městě opít!

2. Snažil jsem se číst většinou nové texty. Prózu i dramatické texty, myslím, že jsem někdy prémiově přidal i nějakou pohádku pro pobavení. Takže jsem si vlastně ověřoval, jak ty věci působí, jestli není něco moc upovídané, jestli se neopakují některá slova moc často, není-li něco nesrozumitelné nebo míň výstižné, než jsem si původně myslel. A taky tomu tak někdy bylo, tak jsem to aspoň mohl potom opravit, upravit, přepsat, třeba pro knižní vydání nebo další čtení. To — mimochodem — dělávám docela rád. Je to takový křest ohněm, vystoupit před lidi a přečíst jim nový text. Je to vlastně první zpětná vazba a tam se ukáže!

4. Takže se pokaždé těším, i když vím, že budu po návratu znaven a budu muset chvilku odpočívat. A vezmu si s sebou zas nějakou tu moji pohádkovou knížku, kdyby byli posluchači uondáni, tak abych je maličko rozptýlil, ne-li poveselil!

3. Taky to byla příležitost vytrhnout se někdy z určitého stereotypu, projít si jiné město, zajít do jiné hospody, poručit

36

Arnošt Goldflam spisovatel

1–31/7

denně od 19.00 Měsíc autorského čtení čestný host Rumunsko 20. ročník — Brno, Košice, Ostrava, Wrocław, Львів Divadlo Husa na provázku www.autorskecteni.cz


37

inzerce


NA VÝSTAVY ZVE MIROSLAV JIŘELE Mnoho galerií i experimentálních výstavních prostor zahájilo svůj letní režim, takže toho, co je a bude v létě v Brně k vidění, není mnoho. I tak se ale místa, kam zajít za uměním, najdou. Stálý program i v tuto dobu jistí státní instituce jako Moravská galerie v Brně, která hostí v prostorách Jurkovičovy vily výstavu světově proslulé designérky a sochařky Evy Eisler a sochaře Petra Demka. Ti v kontrastu s ornamentální architekturou i interiérem tohoto jedinečného prostoru zde představují svá minimalistická díla. Jestli je v Brně ještě někdo, kdo neviděl stálou expozici Moravské galerie Art is Here, která představuje sbírku významného teoretika a umělce Jiřího Valocha, tak to má povinně místo koupáku. Sbírka dokumentuje hlavní proudy výtvarného umění druhé poloviny 20. století i s mezinárodními přesahy a je pro mne stále tím nejlepším, co je možné v Brně navštívit kdykoliv. Dům umění začátkem června zahájil výstavu ve veřejném prostoru Brno Art Open, brněnské veřejnosti známou pod dřívějším

38

Jestli je v Brně ještě někdo, kdo neviděl stálou expozici Moravské galerie Art is Here, která představuje sbírku významného teoretika a umělce Jiřího Valocha, tak to má povinně místo koupáku. názvem Sochy v ulicích. Přehlídka probíhá na čtrnácti místech v centru Brna a k vidění jsou práce a instalace současných evropských tvůrců pod vedením kurátorského kolektivu Café Utopia. Do poloviny srpna je možné také navštívit brněnskou FAIT GALLERY. Sám jsem výstavy ještě neviděl, ale neváhám vás do těchto industriálních prostor pozvat. Navštívit tu můžete výstavy hned tři. Práce na budoucnosti, kde vystavuje Pavla Sceranková a Dušan Zahoranský, připravil kurátor Václav Janoščík. Pozornost určitě přitáhnou velkoformátové malby a objekty Igora

Objekt dvojice Jaroslav Sedlák a David Helešic má název 2021 a plní funkci rozhledny. Foto: M. Dvořáková

Hosnedla pod názvem Smaragdový sirup Sadu slibů i výstava Šárky Koudelové. Společnost Ryanair začala nabízet přímé lety Brno–Berlín a zpět od tříset korun českých, takže pokud jste Brno již prošli, doporučím udělat si výlet. A zamíříte-li náhodou do Berlína, tak můžete kromě běžné galerijní scény nahlédnout i ke sběratelům domů, a to v unikátní budově protileteckého krytu z 2. světové války, kde bydlí i vystavují svoji sbírku současného umění manželé Borosovi (Boros Sammlung). A každou sobotu vás pak ve svém domě přivítá paní Erika Hoffmann a budete mít možnost prohlédnout si sbírku, kterou spoluvytvářela se svým manželem (Hoffmann Sammlung). Obě místa jsou přístupná pouze po předchozí rezervaci. A Vídeň je jen hodinu cesty!

Miroslav Jiřele Etcetera Auctions


NA VÝSTAVU NEVŠEDNÍ UMĚNÍ NA ULICÍCH

TAJEMNÁ INDONÉSIE AŽ DO ČERVENCE

Brněnské ulice se již posedmé mohou pochlubit originálním uměním. Další ročník mezinárodní přehlídky s názvem Open Art 2019, známý též jako Sochy v ulicích, odstartoval a je opravdu nač se dívat. Celkem 14 originálních objektů v lokalitě, kterou byste nečekali.

Výstava Tajemná Indonésie je prodloužena do konce července. Máte tak poslední šanci navštívit v Paláci šlechtičen vzdálenou exotiku bez letenky. Výstava je navíc obohacena o sekci Tichomoří – jedinečnou kolekci fotografií cestovatele Rudy Švaříčka z životní výpravy na ty nejexotičtější ostrovy.

Obdivuhodné není jen umělecké ztvárnění, postačí se tzv. začíst mezi řádky, a náhle zpozorujete hlubší rozměr, tedy to, co svým dílem chtěl autor veřejnosti sdělit. Vše navíc dokresluje vhodně zvolená lokace pro danou instalaci. Objekty jsou k vidění v brněnských exteriérech, ale i v interiéru tropického skleníku, školy či muzea. Letos se zúčastnilo třináct umělců a uměleckých dvojic z České republiky, sousedního Slovenska, Polska, Maďarska, ale i Velké Británie. Například Kate V. Robertson, původem ze Skotska, se svou instalací Restore umístěnou v zeleném prostranství parku na Moravském náměstí reflektuje enviromentální rovinu v soudobé konzumní společnosti. Její betonová dlažba je zhotovena z použitých plastů potravinových obalů. (lz)

Chodník z plastů. Foto: M. Dvořáková

11/8

do BRNO ART OPEN 2019 – Jsem závislý objekt různá místa www.brnoartopen.cz Objevte tajemný svět exotických dálek. Foto: archiv pořadatele

FAIT GALLERY PRACUJE NA BUDOUCNOSTI FAIT GALLERY hostí od června novou výstavu Pavly Scerankové a Dušana Zahoranského. Jak spoluvytvářet svět, ve kterém žijeme, a vkládat smysl do věcí, které děláme? To jsou hlavní témata, jimž se věnují. Pavla Sceranková se narodila v Košicích, vystudovala pražskou AVU a strávila několik let v zahraničí. Základem její tvorby jsou performance, instalace a objekty, které bývají v mnoha případech nezbytně spojeny se samotnou autorkou. V případě brněnské výstavy tomu nebude jinak. Dušan Zahoranský se narodil v roce 1972 v Havířově a stejně jako spoluautorka této výstavy strávil mnoho let studiem v zahraničí. Spojuje je také zájem o sochy a objekty. V jeho tvorbě je patrné spojení konceptuálních i tradičnějších sochařských přístupů. Na výstavě ve FAIT GALLERY vnáší do svých děl sdělení, která poukazují na změnu formy komunikace a stereotypizaci práce a pracovního prostoru. Příležitost podívat se, jaká je práce na budoucnosti podle těchto mladých autorů, budete mít až do 17. srpna.(hv)

Pavla Sceranková využila pro výstavu ve FAIT GALLERY také dětské výrobky z plastelíny. Foto: FAIT GALLERY

17/8

do Práce na budoucnosti FAIT GALLERY Ve Vaňkovce 2, Brno www.faitgallery.com

Rituální skoky na liáně z obřích věží na Vanuatu. Muži se přivazují šlahounem liány k vrcholu, aby se v pádu dotkli hlavou země. Na těchto zapomenutých místech má kořeny bungee! Poslední nahý svět, tajemné zvyky, rituály, tradice, hedvábné pláže, azurové moře, korálové útesy a vodopády. Tančící ženy posílají energii odvážlivci na věži, který se právě chystá ke skoku. Zpěvem a bubnováním hrdinu povzbuzují. Čím více dole křepčí, tím větší sílu borec nahoře získá. Obřad vychází z legendy o ženě, která prchala na strom před zlým manželem Tamali. Když za ní šplhal, varovala, že skočí dolů. Muž lezl dál, ale než ji chytil, skočila. Ze zoufalství se vrhl Tamali dolů a zabil se. Žena skok přežila, pád zadržely liány, kterými se připoutala. Z mýtu se stal rituál k zajištění hojné úrody. Více se dozvíte na výstavě.(red)

31/7

do Výstava Tajemná Indonésie Livingstone a Moravské zemské muzeum Palác šlechtičen, Kobližná 1, Brno www.tajemnaindonesie.cz www.livingstone.cz

39


NA VÝSTAVU

NA SKOK ZA KULTUROU DO JURKOVIČOVY VILY

VŠE O KOSTECH OD A DO Z

Letní měsíce se nesou ve znamení volného času. Pokud vám schází kulturní doping, zveme vás na výstavu do Jurkovičovy vily, významné brněnské secesní stavby. Nechal ji postavit slovenský architekt Dušan Samo Jurkovič. Pozornost poutá nejen pohádkový exteriér, ale rovněž blízký Wilsonův les a břehy řeky Svratky.

Lidská kostra čítá něco přes 200 větších kostí a menších kůstek. A právě o nich pojednává výstava, kterou pořádá Technické muzeum v Brně. Cílem je seznámit širokou veřejnost nejen se složením kostí, ale také s jejich funkčním významem. Přibližuje rovněž principy léčby a zároveň osvětluje problematiku kloubních náhrad. Jako návštěvník se dozvíte, z jakých materiálů se vyrábí, a naskýtá se vám rovněž jedinečná příležitost porovnat minulé metody s těmi současnými. Výstava s všeříkajícím názvem Až na kost! je rozdělena na několik částí. Ta hlavní se zaměřuje na vývoj a medicínský pokrok v oblasti kostních náhrad (aneb co se používalo tehdy a dnes). Spatříte, jak vypadá umělá náhrada kyčelního, ramenního nebo kolenního kloubu, ale také onemocnění kostí pod rentgenem. Zkrátka to, co vidí ortoped v běžné praxi. Další sekce informují o stavbě a vlastnostech kostí, mrknete také pod mikroskop. Nechybí ani skutečné kosti prezentující biomechanické vlastnosti a postupy léčby při úrazech či poraněních. Autentičnosti bude učiněno za dost!(lz)

Síly spojí Eva Eisler a Petr Demek. Foto: Preciosa Lighting

#FAVU V DOMĚ PÁNŮ Z KUNŠTÁTU

Přední česká umělkyně Eva Eisler a talentovaný sochař Petr Demek spojili své síly a mají v plánu návštěvníky překvapit geometrickou tvorbou. Ta bude s všudypřítomnou secesí slušivě kontrastovat. Umělecká dvojice v rámci této výstavy sází na kombinaci výtvarného umění s tím řemeslným. Zatímco v přízemí je k vidění jejich společná tvorba, v patře naleznete díla Eislerové a Demka zvlášť. Moravská galerie nezahálí a do 11. srpna nabízí jedinečnou příležitost zhlédnout také výstavu Boudník, která mapuje tvorbu malíře a fotografa Vladimíra Boudníka. I když se původně vyučil a následně působil jako nástrojář, umělecké nadání převážilo. Jeho iniciály se proto staly ikonou. (lz)

Již tradičně je výstava na začátku léta v prostorách Domu pánů z Kunštátu věnována pracím diplomantů Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Fakulta nabízí studium volného i užitého umění v šestnácti ateliérech a v letošním roce se do cílové rovinky dostalo dvacet tři studentů z dvanácti z nich.

1/3/2020

do Ve vile: Eva Eisler & Peter Demek Moravská galerie – Jurkovičova vila Jana Nečase 2, Brno www.moravska-galerie.cz

40

Na výstavě s názvem #favu jsou k vidění rozmanitá díla – od klasických oborů, jako je malba, socha, fotografie nebo produktový design, až po práce, které se vyznačují mezioborovým pohybem, studiem sociokulturních fenoménů, ponorem do lidské duše či přesahem do aktivistické polohy. Koncept výstavy i katalogu je inspirován fenoménem art blogů, které začaly udávat trend v globální umělecké tvorbě a hýbou současným uměleckým provozem. Mimo jiné je snadné vystopovat omezené množství estetických prvků, jež se na blozích opakují, a ty jsou zpětně užívány v galerijních prezentacích. Pro výstavu #favu se architekti spolu s kurátorkou výstavy rozhodli jeden z těchto vizuálních elementů využít na maximum. (red)

Dozvíte se spoustu zajímavostí o lidské kostře. Foto: Technické muzeum

29/9

do Až na kost! Technické muzeum v Brně Purkyňova 105, Brno www.technicalmuseum.cz

Dílo Tomáše Plachkého Kulturní krajina. Foto: Polina Davydenko

28/7

do #favu – Diplomanti FaVU 2019 Dům pánů z Kunštátu Dominikánská 9, Brno www.dum-umeni.cz


41

inzerce


BROUCI, BURGERY A BAROVÉ HRÁTKY Co je léto? Léto jsou kamarádi, příroda, výlety, dovolená – a taky parádní jídlo. Pro mě sice léto znamená především vrchol pracovního roku, takže na dlouhé výlety nebo dovolenou nemám čas, o to víc ale investuju do dobrého jídla. Já totiž hrozně ráda jím. Ochutnávám. Objevuju. Poznávám. Překonávám sama sebe. A v jídlech, o kterých bych přísahala, že je nesnáším, často najdu nové oblíbence. Letos jsem se poprvé odhodlala zúčastnit Extrem food festivalu, který nakonec nebyl vůbec špatný. Dokonce byl natolik dobrý, že si ho zopakuju 17. srpna v Bratislavě. Největším doporučením budiž fakt, že nesnáším pálivé jídlo a bojím se brouků, přičemž obojího je na Extrem food festivalu požehnaně, a mně se tam dokonce líbilo. Doufám, že překonání mého odporu k chilli se projeví i ve vztahu k mexické kuchyni. Protože Bistro Bastardo je super a všechny nepálivé položky z menu už jsem otestovala. Čas otevřít se novým (a žhavým) chutím. Jinak sem ráda chodím

42

Ideální řešení nočního hladu je pro mě vždycky burgerový rozvoz, ale kam jít, když chcete něco… no prostě něco, o čem se vám bude zdát? Plánuju vyzkoušet Butcher’s Grill & Pasta na Dobrovského ulici. zejména s kamarády, kteří jsou tak trochu vybíraví. Nebo vegetariáni. Nebo nikdy neví, na co mají chuť. Protože zdejší obsluha má andělskou trpělivost, poctivě odděluje maso, rajčata, přidává salsu a všelijak se snaží vyhovět rozmarům mých nerozhodných přátel. Obecně ale radím vykašlat se na vlastní úpravy nabízených jídel, protože zdejší kuchař ví, co dělá, a dělá to fakt parádně. Kromě překonání chilli averze se pokusím prozkoumat co nejvíc brněnských burgráren. Burgery miluju. Můj muž

Dobrou chuť do teplých letních dnů. Foto: Pocket media

shodou okolností dělá ty nejlepší burgery v tom nejlepším baru, který pořád ještě neexistuje, a mám díky němu velmi vysoké nároky. Ideální řešení nočního hladu je pro mě vždycky burgerový rozvoz, ale kam jít, když chcete něco… no prostě něco, o čem se vám bude zdát? Plánuju vyzkoušet Butcher’s Grill & Pasta na Dobrovského ulici. Zchlazení po všem tom chilli a kalorických bombách svěřuju do rukou odborníkům. A jedině v Baru, který neexistuje, kde už dva roky hraju s místními barmany hru. Ochutnávám všechny klasické koktejly, které v Baru dokáží připravit, podle abecedy. Hraju to už dva roky a zatím jsem u písmene P. Dostanu se tak ale k drinkům, které by mě v životě nenapadlo ochutnat, netočím jen obligátní Gin Tonic a Mai Tai. A to v létě prostě chci.

Anna Soldánová PR a produkční, Regionální muzeum v Mikulově


ZA JÍDLEM A PITÍM POŘÁDNĚ OSTRÉ CHILLIBRANÍ

Foto: La Bouchée

Foto: U Dřeváka Beer & Grill

LA BOUCHÉE NA JAKUBÁKU MÁ NOVÝ KLUB S BAREM

SPECIALITY U DŘEVÁKA

Bistro La Bouchée v centru Brna se na vás těší v nové podobě. V červnu byl slavnostně zahájen provoz kompletního La Bouchée Grilu & Clubu, takže teď můžete nejen ochutnat stařené hovězí, čerstvé ryby a mořské plody v bistru, ale také si zajít do klubu a baru v suterénu, jehož koncept vytvářel barman Jakub Herynek. Příjemný klimatizovaný interiér, DJs i sympaťáky, kteří vám připraví drinky, koktejly a bubliny, se vám nebude chtít opustit. (red)

Nedáte dopustit na dobrý burger, zároveň ale rádi zkoušíte něco nového? Pak určitě navštivte U Dřeváka Beer & Grill. Každé dva týdny naleznete ve zdejší nabídce nová jídla, při opakovaných návštěvách tak můžete stále objevovat jiné chutě. Ze stálé nabídky pak jistě oceníte třeba Jack Daniel’s Honey Bacon Burger s luxusní BBQ omáčkou, pro milovníky pálivého a wrapů je tu Ultimate Chicken Chilli Strips Wrap. Jídlo můžete zapít pivem z produkce malých řemeslných pivovarů. (red)

La Bouchée Gril & Club na Jakubáku Běhounská 18, Brno www.labouchee.cz

U Dřeváka Beer & Grill Dřevařská 22, Brno

Sedmého září bude v Brně pěkně horko. A to ne kvůli počasí! Sejdou se milovníci, pěstitelé i konzumenti chilli. V areálu koupaliště Riviéra se seznámíte s papričkami, které v běžných supermarketech nekoupíte. Kapsaicin rozproudí krev v žilách a každý může vyzkoušet, jakou pálivost snese.

Kdo snese pálivější papričku? Foto: Lukáš Bartoš

Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

Foto: PETIT wine bar & shop

NOVÝ FOOD DRINK JE NA SVĚTĚ

LETNÍ PIKNIKY V PETIT WINE BARU

V novém, červencovém vydání časopisu FOOD DRINK BRNO naleznete nejen tipy na kvalitní restaurace, kavárny, bary a bistra, ale také mnoho témat spojených s gastronomií. Jak doma fermentovat ovoce či zeleninu, po jakých pivech a koktejlech sáhnout v letním parnu, zajímavosti o šumivých vínech, kam na kávu nebo zmrzlinu a co znamená udržitelná gastronomie, to vše a mnohem více naleznete v magazínu spolu s mapou brněnských podniků. Dobrou chuť!(red)

FOOD DRINK BRNO Pocket media www.pocketmedia.cz

Slunné dny nyní můžete trávit na zahradě vinného baru se sklenkou v ruce. Jak na to? Uvnitř si vyberete víno a delikatesy, zaplatíte a zvolíte si pohodlný Wegett v zahradě, která je již bez obsluhy. Tento postup můžete opakovat libovolněkrát. Personál pak stačí upozornit, když budete odcházet. V baru pro vás mají nachystaných přibližně 500 různých vín z celého světa, z nichž minimálně 50 druhů můžete denně ochutnat po skleničce. (red)

PETIT wine bar & shop Údolní 11, Brno www.petit-cru.cz

Program bude nabitý. Živé cooking shows, dobrá muzika a jako hlavní bod Mistrovství České a Slovenské republiky v pojídání pálivého – Chilližrout 2019. Sejdou se přihlášení soutěžící, kteří budou před zraky všech návštěvníků konzumovat chilli omáčky i čerstvé chilli papriky té nejlepší kvality. Celkem bude přibližně 11 soutěžních kol a s každým se bude zvyšovat obsah kapsaicinu v soutěžním pálivém vzorku. Zvládne někdo pozřít vzorek s pálivostí 9 000 000 SHU? Uvidíme! Areál bude plný stánků s občerstvením, z nichž každý nabídne alespoň jednu chilli pochoutku a jednu dobrotu, která nepálí. V programu bude pro každého něco. Nebude chybět zóna pro děti se skákacím hradem a malováním na obličej, večer zpestří koncert živé muziky a ohnivá show. Za příznivého počasí se návštěvníci budou moci klidně vykoupat v bazénech. (red)

7/9

Chillibraní Areál koupaliště Riviéra, Brno www.chillibrani.cz

43


JULY—AUGUST 2019

Near river Svitava you can find a typical czech cottage settlement. Photo: Pocket media/Monika Hlaváčová

45

WHERE IN BRNO IN JULY

48

CITY CENTER MAP BRNO 2019

50

TIPS CULTURE, SPORT, EDUCATION

45


LET’S GO, LÉTO! One of the best of the bunch is Riveria. Photo: Pocket media

Welcome to the summertime double edition of Kam v Brně (Where in Brno). This special issue is an extravaganza of ideas, information and recommendations for how to spend July and August in Brno. Please have a good flick through the listings and events, even if you don’t speak Czech the listings will make lots of sense. How best to keep cool in Brno? We’ve got some suggestions for the hottest two months of the year. The first and most classically Brno way of keeping cool is to find a big bunch of cool water to dive into. In recent years, the swimming options in Brno have expanded. There are the classic outdoor pools, with their parek v rohliku stands, ice-creams and “tobogans” (water slides). The best of the bunch are Riveria, Kravi Hora and Dobrak; but don’t overlook some of the smaller ones, like Kralovopolska and the new Biotop in Komarov. Check their websites for information on activities and events such as the Muay Thai night at Dobrak, the Summer Cinema at Kralovopolska and of course the ChiliBrani chili festival at Riveria.

46

The first and most classically Brno way of keeping cool is to find a big bunch of cool water to dive into. In recent years, the swimming options in Brno have expanded. If these seem too crowded, there are more adventurous swimming spots around Brno: two of my favourites are the quarry at Hády and the natural pool at Luleč. The quarry is in Lišen, if you look to the sunrise in the morning you will see a white cliff overlooking Brno, at the base of the cliff there is a secluded, little-known, natural swimming area. In the event that you don’t like swimming another enriching way of cooling down is visiting one of Brno’s many marblefloored art galleries. I recommend the exhibition, Art is Here at the Pražákův Palac on Husova, it is a collection of pieces

from Czechoslovakia’s dissident artists. During the communist regime, art was suppressed and artists such as Jiří Valoch and others found subversive and secretive ways of feeding their artistic urges. Also check Barbora Klímová’s Replaced, which charts Czechoslovakia’s unique Action Art movement, comprising simplistic acts of public performance – designed to be rebellious in that classic Czech civil disobedience manner. A fascinating look at what life was like in “Normalisation” Czechoslovakia. If you find Kam v Brně useful, you should really consider getting a subscription – this way the magazine will drop on to your doormat at the beginning of the month and you won’t miss a thing.

Robin Smith editor Where in Brno


WHERE IN BRNO MEET BRNO’S VERY OWN MAMMOTH

BRNO WRITING CONTEST HAS A WINNER

Have you ever wondered how our ancient predecessors got hold of something to eat? Or how they lived and spent their time? The Brno Expat Centre invites you to join our yearly summer picnic to find out.

Londoner Jack Stephens wins the Third Annual Brno Short Story Writing Contest, or BSSWC-3, with his “Brno is for Lovers”.

This year, we decided to spice it up a bit. We will move out of the city centre a little and show you a nice park with a very special exhibition in the Anthropos Museum. There will be a brief excursion in English prepared for you, starting at 5 pm, for a small fee. If you want to join the excursion, please let us know soon. After we say bye to Brno’s very own mammoth, we can enjoy the fact that we don’t have to conduct any wild hunting in primaeval style to fill our stomachs, and share a picnic in the park behind the museum as we do every July. Please, bring your own nibbles and other refreshments to share with others, as well. The venue is easily accessible by public transport, the closest stop is either Pisárky (tram 1, bus 44 or 84) or Anthropos (bus 25, 26, 37). Hope to see you all there!

The Contest asked writers to address the

Photo: Pocket media

17/7

Summer picnic + excursion Anthropos www.brnoexpatcentre.eu

WINE IN VALTICE Find the beauty hidden in the cellars of the UNESCO-listed chateau of Valtice: the 100 best Moravian (and Czech) wines of the year, selected and stored for you to taste at the National Wine Centre. Join our very own Jan Kopkáš, Brno Expat Centre manager and wine connoisseur, and a NYC sommelier, Arielle DeSoucey to take you through this remarkable selection, at your own pace. Once you emerge back into the sunlight, you can also explore the chateau, the beautiful park or the picturesque town itself. It is considered one of the most charming places in the whole of the Czech Republic. To make it easy, bring your own box of cheese and enjoy the variety shared by others. The town also offers many opportunities to dine after the wine tasting. You don’t have to come back with the group: stay for a bit longer, explore and treat yourself to a nice Saturday. Travel together comfortably by train, meeting at Brno – Dolní nádraží at 10:15 am. Expect to pay for a train return ticket from Brno to Valtice and a fee for the entrance to the wine cellar.

Photo: Pocket media

Photo: Pocket media

theme, “The Heart of Europe”, in some significant way. It was a free contest, with only one entry per person. The short stories had to be in English and 2,500 words or less. Forty-five entries were submitted. The jury included a cross-section of local cultural icons and writing enthusiasts. Jack Stephen’s love letter to the city was the unanimous selection as the winner. Stephens wins the first prize of 6,000 CZK. “Stolen Moments with Kings”, written by Adam Sweet, was selected as the runner up and he gets 3,000 CZK. Sweet won the 2017 BSSWC with “New Year’s Evey”. Two stories shared third-place honors: “Just Google It” by Hana Pačesová, a Brno-native who is currently on maternity leave, and “Heartbeat” by Simon Botten, who also finished third in the 2018 BSSWC. Both receive 1,000 CZK. You can read the stories on the contest website at brnowritersgroup.blogspot.com.

Brno Short Story Writing Contest Brno Writers Group www.brnowritersgroup.blogspot.com

18/8

Wine in Valtice Valtice www.brnoexpatcentre.eu

This page was created in cooperation with the

47


2

3

4

Bo

ská tlář Ko

tan

va ešo Bur

á ick

č Tu va ko

A

park Lužánk

10

Konečného nám.

cká

ick

va Jirásko

á

un Ko

Čápkova

va ico

S

sad

ův

š Tyr

hra

ova Jirásk

k Pe

10

va no

ováka Arne N

ova Jirásk

Slo vák ova

a ov

nic

í

Obilní tr

Úvoz

ap

íČ pků

u Ko

o

Ja

Moravské nám.

se

lsk

á

ovo otín Žer nám.

Bří

h

Ča

9

eta

Sm

Gorkéh

o

A

Sm

á sk

n áre

Gorkéh

n nto

ř ve Ve

va Čápko

ká íns

a ov

n eta

Údolní

Údolní

oln

í

ov a

2

eti č

reš

ko va

Úd 6

Morav ní

nič

í

Sol

u Jak

ova

í Husova

ova Pellic

Náměstí Svobody 1

Úvoz

6

9

Ja

4

Rašín

ská

4

Besedn

1

m.

á ské n

3

1

Če

Zahrádky

ova

o déh Tvr

3

a Joštov

nám.

oln

azd Gor

D

ského Komen

Ma

o Tvrdéh

Zachova

5

Česká

Úd Vš

Lidická

Úvoz

va Stojano

tan

ří ve Ve

tan me

Jana U

a Grohov

C

sk á

a ov

ká ols ok

S

va Groho

lář

Bo

S

B

e Lužán

Cih

ká ols ok

bs ká

Ry

Běhounsk á

ova bk

ro Baye

1

5

3

Špilberk

čn me

5

á ick

é

ikánsk Domin ám. n 4

Pivovarská

ná ova

Pellicova

Sladová

Sch

8

Fakultní nemocnice U svaté Anny

Leitnerova

í avn

Annenská

t 48 Výs

o dlov Mennám

rou t 6

kov á ká trs Pe

Jircháře

1

Kop eč

Vodní

nick

Zelný trh

6 8 7

č Kope

in

Hl

10

ká Starobrněns Pe

Bisk ups ká

2

F

Šilingrovo nám.

Pekařská

Úvoz

Pivovar Starobrno

ky

2

Do

Zahrádky

á

ská án nik i m

7

Rad

Zahrádky

á nsk Pa

ejní Muz

Husova

E

K


6

11

Ž

í opoln Čern

5

7

12

INFORMAČNÍ CENTRUM | INFOCENTRE 1 TO JE BRNO, Panenská 1 2 Pod Krokodýlem, Radnická 8 3 Nádraží, Hlavní nádraží, Nádražní 1

Jug

tov a

ova blík

er He lf

VÝZNAMNÁ MÍSTA | TOP PLACES OF INTEREST

á

Ju

v slá go

olní

Drobného

a Kunzov

Fakultní nemocnice Dětská nemocnice

olní

Černop

va ubo Tra

é kov

orá

H M.

Přadlácká

Hilleho

á sk

třída Kpt. Jaroše

á

GALERIE | MUSEUM AND GALLERY

ové rák

1 Dům umění města Brna | Brno House of Arts 2 Mendelovo muzeum | Mendel Museum 3 Místodržitelský palác | MG, Governor‘s Palace (Moravská galerie v Brně | The Moravian Gallery in Brno) 4 Pražákův palác | Pražák Palace (Moravská galerie v Brně | The Moravian Gallery in Brno) Cejl 5 Uměleckoprůmyslové muzeum | Museum of Applied Arts (Moravská galerie v Brně | The Moravian Gallery in Brno) 6 Moravské zemské muzeum | Moravian Museum in Brno 7 Biskupský dvůr | Bishop‘s Court (Moravské zemské muzeum | Moravian Museum in Brno) 8 Dietrichsteinský palác | Dietrichstein Palace (Moravské zemské muzeum | Moravian Museum in Brno) 9 Palác šlechtičen | Palace of Noble Ladies (Moravské zemské muzeum | Moravian Museum in Brno) 10 Památník L. Janáčka | L. Janáček Memorial (Moravské zemské muzeum | Moravian Museum in Brno)

Příkop

Stará

Příční

Ho M.

islav

Brat

ská

Soudní

Ko liš

Hvězdová

k Francouzs

3

Kör va nero

vská ratisla

B

7

Ro os

Cejl

dla

Ra

eve ltov a

s

ká uits

Jez

ka

itál

Ben ešov Auto a bus Benoevé nádra šova ží

1 Katedrála sv. Petra a Pavla | Cathedral of St. Peter and Paul 2 Kostel J. A. Komenského – Červený kostel | Jan Amos Comenius Church – Red Church 3 Kostel sv. Jakuba | Church of St James 4 Kostel sv. Michala | Church of St. Michael 5 Kostel sv. Tomáše | Church of St Thomas 6 Pravoslavný chrám sv. Václava | Orthodox Church Křenová of St. Wenceslas 7 Minoritský klášter / kostel sv. Janů | Minorite Monastery / Church of St. Johns 8 Augustiniánské opatství na Starém Brně | Augustinian Abbey in Old Brno

Koželužská

á

Čec hy

Cyri lská

ská

Spálená

ňská

ánsk

Mlýn

Štěp

Dornych

vní Hladraží ná

á

Rumiště

žní

dra

tálk a Špi

ská Nov obra n

sepní

Křenová

3

ty

á Podn

Koliště

nská

ká Josefs

Ka

Baš

Vlhká

fská

Skořepka

KOSTEL A KATEDRÁLA | CHURCH  AND CATHEDRAL

Masná

Vachova

a Sukov

Měnínská

4

. ké nám pucíns

Vlh

Or

Jose

va yko

Františká

ářská

Květin

iš Kol

ká rits

no

Mi

sar

ý

1 Divadlo Bolka Polívky | Bolek Polívka Theatre 2 Divadlo na Orlí | Orlí Street Theatre 3 Divadlo Radost | Radost Theatre Brno 4 Divadlo Reduta | Reduta Theatre 5 HaDivadlo | HaDivadlo Theatre pní 6 Husa na provázku Podnáse | Theatre Husa na provázku 7 Janáčkovo divadlo | Janáček Theatre 8 Mahenovo divadlo | Mahen Theatre 9 Městské divadlo Brno | Brno City Theatre Stav ební| Polárka Theatre 10 Divadlo Polárka

8

Ma í

DIVADLO | THEATRE

lni ade Div

á 2

7

Orl

Šp

r tova Moza

Kozí

em

vsk što Po 5

2

1 8

ho Malinovské nám.

Kobližná

ská Ján

adl div

a ltov eve

á

Za os Ro

kova Dvořá

9

Špitálka

jl Ce

ská

Jezuit

akubské nám.

Přadlácká

Kudelova

třída Kpt. Jaroše

1 Besední dům – Filharmonie | Philharmonic Orchestra 2 Labyrint pod Zelným trhem | Labyrinth ové (Brněnské podzemí | Brno Underground) rák o H M. Mincmistrovský sklep | Mint Master’s Cellar 3 (Brněnské podzemí | Brno Underground) 4 Kostnice u sv. Jakuba | Ossuary (Brněnské podzemí | Brno Underground) 5 Brněnský orloj | Brno Clock Sculpture 6 Hrad Špilberk | Špilberk Castle 7 Katedrála sv. Petra a Pavla | Cathedral of St. Peter Francouzská and Paul 8 Měnínská brána – muzeum hraček | The Měnín ská Francouz Gate – Toy Museum 9 Protiatomový kryt 10-Z | 10-Z Bunker 10 Stará radnice | Old Town Hall á Löw-Beer 11 Vila Löw-Beer Villa Spolk|ov 12 Vila Tugendhat | Villa Tugendhat

Cejl

íka

Sl ep

Slav

Černop

nína

Ho

ská

Anto

Durďákova

á

k Lužánec

áv osl

ky

49


Photo: Aerofilms

Photo: NdB

Photo: Hvězdárna Brno

THIS IS CALIFORNIA

MUSIC AT ŠPILBERK

PARTIAL LUNAR ECLIPSE

Offering the best choice of how to spend this year’s “American Independent Summer”, the Mid90s is the low budget directorial debut of Jonah Hill. The film follows the story of Stevie who lives with his single mum and tyrannical older brother. Stevie joins a skater boy crew - a group of boys with no future, who have nothing but energy, youth, skateboards and their own world. Accentuated by the great period soundtrack and acting performances. Aerofilms

At the turn of June and July and late August, the Opera of the National Theatre Brno will stage several of its productions at Špilberk Castle courtyard. The summer schedule starts with Verdi’s La Traviata and continues with Oskar Nedbal’s operetta Polish Blood and Puccini’s Tosca. The end of August will present two operas - Carmen and the Barber of Seville. Early September performances include Verdi’s Nabucco and La Traviata. www.ndbrno.cz

Occurring in July, this unique natural phenomenon promises an amazing spectacle. According to the calculations almost seven-tenths of the moon’s diameter will be immersed in the Earth’s shadow. Watching such a sight from a city is spoiled by light pollution, so take a trip to the Kraví Mountain Observatory and enjoy Mother Nature’s show. The space theatre will start about an hour after moonrise above the south-eastern horizon www.hvezdarna.cz

Photo: Vila Stiassni

Photo: Starez

Photo: Dům umění

VILLA STIASSNI GARDEN

COOL DOWN AT A LIDO

#FAVU EXHIBITION

Hot summer days in a city can be pitiless. Fortunately, Brno has several parks and gardens where one can take refuge from the concrete jungle. One such place is the Villa Stiassni Garden. Open from Friday to Monday, the 3 ha garden promises pleasant walks amidst beautiful flowers, trees and meadows. You can rest on a bench or borrow a blanket at the Villa Stiassni ticket office to spread out anywhere on the grass.

Heat in a city sometimes seems unbearable. One way of cooling down is to go swimming. In Brno you can pay a visit to the Riviéra Swimming Area or Zábrdovice, where you can enjoy not only the refreshing water, but also lots of fun. Boasting new features such as a toboggan, a 15 metre slide, water cannons, spouts and much more, Riviéra also offers a wide range of refreshments and a fun programme aimed at visitors of all ages. www.starez.sportujemevbrne.cz

Traditionally held early summer in the House of the Lords of Kunštát, this event is devoted to creations of final year students of the Faculty of Fine Arts of BUT. The exhibition presents varied works – from classic disciplines such as painting, sculpture, photography and product design to objects characterized by interdisciplinary movement, the study of socio-cultural phenomena, immersion in the human soul or even overlapping into activist issues www.dum-umeni.cz

www.vila-stiassni-cz

50


TIPS

SUMMER SHAKESPEARE FESTIVAL IN BRNO

BRNO DAILY NEWS HIGHLIGHTS

The large courtyard of Špilberk Castle will host the 20 th annual Summer Shakespeare Festival. You can look forward to plays such as Winter’s Tale, All’s Well That Ends Well, The Merry Wives of Windsor, Much Ado about Nothing, The Taming of the Shrew, Hamlet, The Comedy of Errors and the cherry on the cake – Othello in the original version with Czech subtitles.

After several years of ever-rising rents in Brno, the cost of housing in Brno might be finally cooling down.“Rent prices are definitely rising, but the increase is not as dramatic as in previous years. So far this year, the increase is only between 3 and 8% when compared to prices from last year. Of course, this depends on the size of the apartment. The good news is that rental prices are expected to stabilize,” says Adam Lasota, executive director of Foreigners Brno.

This year the festival presents four Brno premieres. The main one – Winter’s Tale, directed by Paul Khek, stars Martin Hofmann alternating with Michal Isteník, along with Petra Špalková, Kristián Špiner, Veronika Arichteva and Alena Mihulová. Boasting an excellent international cast, Othello, as the next premiere, will be performed by the Prague Shakespeare Company. In the main role we will see British actor Nari Blair-Mangat, known for the Spectre movies and Murder on the Orient Express. The third premiere will be the Ostrava production of The Taming of the Shrew. Finally, a farce about two pairs of identical twins – The Comedy of Errors is coming from Bratislava. (red)

Photo: AGENTURA SCHOK

17/7–11/8

Summer Shakespeare Festival in Brno Špilberk Castle www.shakespeare.cz

OFF TO SVOBODY SQUARE FOR A BEER

Jakubské náměstí in Brno. Photo: Casadei Graphics

Summer days tempt you to enjoy a pint of well-poured beer. You can give in to this temptation at the Brno Beer Festival. Taking place at Svobody Square, it will present 25 breweries offering golden nectar in the shape of old comrades and new friends. Czech breweries will be represented at the festival by the Pacov Family Brewery, Raven Brewery, Kroměříž Brewery, Líšeň Brewery, Kyjov Brewery, Koliba & U Tří králů Brewery, Moravia Brewery and Lucky Bastard. There will also be newcomers among the breweries, such as Clock, Siřem, Stern, Oberland, Plzeňský bandita and more. You can look forward to the Polish Browar Rzemieślniczy Lasowiak and Raduga as well as BERHET, a Slovak brewery from Bardejov. Draft beer will be served either in a glass with the event logo which can be kept as a souvenir, or in a returnable cup. Non-beer lovers among us can try the wine kiosk. The food on offer will include fish and chips, mega hot dogs, pulled meat, Canadian poutine, burgers, Hungarian Lángos, potato spirals and Thai rolled ice cream. (red)

BRNODaily

Photo: Brno Beer Festival

Unemployment fell in April by 0.2% to 2.1%; however, the number of people in employment also fell (decreased by 0.2%). Therefore, depending on which figure you use, the employment situation could be seen as improving or worsening. What most experts seem to agree on is that the Czech Republic is experiencing almost full employment and the only direction that unemployment is going to go is up. Jalta Palace, one of the long-abandoned historic functionalist buildings in the center of Brno, opened its gates to the public on June 5. Jalta Palace is a five-floor multi-functional building on Dominikánské náměstí, and a protected cultural monument of the Czech Republic, that was built in 1928–29. Read more every day on brnodaily.cz. Brno Daily – Brno’s Online News in English.

31/7–3/8

Brno Beer Festival Svobody Square, Brno www.pivnifestivalbrno.cz

Kateřina Kukrechtová Brno Daily

51


ZA FILMEM ZVE IVANA KOŠULIČOVÁ Že to v Brně filmem žije, filmoví fanoušci a návštěvníci kin vědí. Ti více zainteresovaní vědí také to, že Brno má vlastní filmovou kancelář, filmový fond nebo speciální turistický okruh Poznej Brno a okolí ve filmu. Letošní léto tak ve městě zažijete festivaly, premiéry i natáčení. Okurková sezóna se nekoná. Letní filmovou sezónu tradičně zahajuje karlovarský festival. V kině Scala si od 8. do 14. července můžete užít jeho ozvěny. Tamtéž vás taky naladí na koncert The Cure, headlinera letošních Colours, a to 11. července projekcí záznamu jejich koncertu v londýnském Hydeparku. Prázdninová sezóna má kromě festivalů i další skvělý benefit: letňáky! K těm tradičním, jako je třeba Scalní letňák, kde můžete 17. srpna vidět předpremiéru vítězného filmu Parazit z festivalu v Cannes, přibude letos i jeden speciální: zelená oáza zahrady vily Löw Beer nabídne díky Kinu Art projekci každý pátek. Kino Art, než se vrátí do svých vlastních prostor na Cihlářské, bude promítat také v Kabinetu MÚZ, a to každou středu a čtvrtek. Doporučuji provokativní Climax Gaspara

52

Stadion Za Lužánkami se během léta promění na olympijský stadion pro natáčení Ondříčkova filmu Zátopek. Pokud chcete vidět herecké a sportovní výkony dvojice Neužil, Issová naživo, můžete si ve filmu i zahrát. Komparzu na tribuny a stadion bude třeba opravdu hodně. Noého, oceňovaný britský film Beats i českou klasiku Kouř. Máte-li děti nebo máte rádi pohádky, rozhodně by vám neměla uniknout předpremiéra filmu Hodinářův učeň, kterou do Brna přijedou 9. srpna představit její tvůrci a herci. Ústřední komická trojice Plodková, Neužil, Plesl je příslibem velké zábavy. Film se natáčel na zámcích v Uherčicích na

Jedním z filmů letošního léta bude Hodinářův učeň. Foto: Evolution Films

Znojemsku nebo v Lednici, kam se můžete vypravit po stopách natáčení. Stadion Za Lužánkami se během léta promění na olympijský stadion pro natáčení Ondříčkova filmu Zátopek. Pokud chcete vidět herecké a sportovní výkony dvojice Neužil, Issová naživo, můžete si ve filmu i zahrát. Komparzu na tribuny a stadion bude třeba opravdu hodně. Na konci léta se do města chystá další filmový štáb, tentokrát s Eliškou Křenkovou a Martinem Kyšperským jako hlavní hereckou dvojicí filmové romance Marťanské lodě. A jestli ještě nejste ze všech těch možností unaveni, vyrazte si na filmem inspirovanou procházku nebo výlet. Tipy na místa, kde se natáčelo, najdete na portálu GOtoBRNO.cz ve speciálním turistickém okruhu Poznej Brno a okolí ve filmu. Letošní léto je zkrátka filmem nabité, tak si ho pořádně užijte.

Ivana Košuličová manažer Brno Film Office


DO KINA TOHLE JE KALIFORNIE

RYCHLOST A ZBĚSILOST

Malý Stevie žije s milující matkou samoživitelkou v chudinské části L.A. Roli tyranského otce zastupuje v neúplné rodině starší bratr. Setkání se staršími kluky na skateboardech Stevieho ohromí – odteď jej bude vychovávat ulice a kámoši. Jsme uprostřed devadesátek a je možné úplně všechno.

Po osmi jízdách si parta z Rychle a zběsile dává oraz. Zato si první pořádnou jízdu spolu střihnou její dva bytostní solitéři – Luke Hobbs (Dwayne Johnson) a Deckart Shaw (Jason Statham), kteří se zrovna dvakrát nemusí. K pauze od posilovny a ke spolupráci je nabudí leda obavy o rodinu a záchrana světa.

Nejlepší volbu, jak strávit letošní „americké nezávislé léto“, nabízí nízkorozpočtový režijní debut herce Jonaha Hilla. Má vše, co k nezávislému filmu patří, zvlášť když si ho spojujeme s kámošskými nízkorozpočtovými projekty, kde prim hrají vyasfaltované městské ulice rozpálené žhavým sluncem a okrajové subkultury, jež rozhodně nepatří k „high society“. Film vypráví o partě bez budoucnosti, která má pouze energii, mládí, skateboardy a svůj svět. Vše podtrhuje skvělý dobový soundtrack, herecké výkony a obraz nasnímaný na barevný šestnáctimilimetrový film, kterým tvůrci dali zřetelně najevo, že se s filmem sami řadí k okrajové komunitě, stranou od dominujících digitálních technologií. (mh)

Devadesátky r. Jonah Hill USA 2018 v kinech od 11/7 Aerofilms

DOSPÍVÁNÍ V LUŽICKÝCH HORÁCH

Když Shawova sestra Hattie (Vanessa Kirby) ukradne virus schopný vyhladit půlku lidstva, pohne žlučí armádě žoldáků s geneticky vytuněným Brixtonem v čele (Idris Elba). O zábavu je postaráno, když si opět přijdou na své rychlé a nadupané stroje, zbraně… a samozřejmě rodina. Odnož projektu Rychle a zběsile přitáhla na svou stranu režiséra nejlepších akčních filmů (či přinejmenším nejlepších akčních scén ve filmech!), které šly v posledních pěti letech do kin – Davida Leitcha (John Wick, Deadpool, Atomic Blonde), spolu s jeho dvorním kameramanem Jonathanem Selou. Pod scénář se opět podepsal mazák Chris Morgan, který se podílel na většině dílů ze série Rychle a zběsile. Akční film Hobbs a Shaw má silné trumfy. (mh)

„Láska k dívce vonící po pomerančích, zauzlovaný vztah k otci, síla a něha věnovaná malé sestře a stádo koní,“ to jsou motivy, jimiž je protkáno dospívání Dareka, žijícího v odloučení a kráse Lužických hor. Novinka cílená na mladé publikum vstupuje do kin po premiéře na MFF ve Zlíně. Po vlažně přijatých Záblescích chladné neděle (2012) se tvůrčí manželský tandem, režisér Ivan Pokorný a spisovatelka Iva Procházková, ve třetím filmu vrací k tvorbě pro mládež. Oprávněně – celovečerní debut Únos domů v roce 2002 svou cílovou skupinu rozhodně oslovil. Snímek Uzly a pomeranče je adaptací stejnojmenné knížky Ivy Procházkové, v níž autorka otevírá řadu palčivých rodinných traumat, jimiž je zasukovaný chlapcův život – Darekova matka zemřela, otec je nezaměstnaný a žal utápí v alkoholu, sestra je mentálně retardovaná. Příroda, péče o koně a první láska pak vyrovnávají tíživost rodinného prostředí. Letní film o bolestech dospívání se v české kinematografii objevuje vzácně. Už tím si zasluhuje diváckou i kritickou pozornost. (mh)

Uzly a pomeranče r. Ivan Pokorný ČR 2019 v kinech od 11/7 Bontonfilm

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw r. David Leitch USA 2019 v kinech od 1/8 CinemArt

53


DO KINA

PREMIÉRY ČERVENEC 2019 4. 7. Mrtví neumírají (USA 2019, r. Jim Jarmusch, 103 min.) Spider-Man: Daleko od domova (USA 2019, r. Jon Watts, 100 min.) Srážka s láskou (USA 2019, r. Jonathan Levine, 125 min.)

11. 7. Devadesátky (USA 2018, r. Jonah Hill, 85 min.) Kořist (USA 2019, r. Alexandre Aja, 100 min.) Late Night (USA 2019, r. Nisha Ganatra, 102 min.) Pavarotti (Velká Británie/USA 2019, r. Ron Howard, 114 min.)

Spalovač mrtvol (ČSSR 1968, r. Juraj Herz, 96 min.) Spolujízda (USA 2019, r. Michael Dowse, 105 min.) Uzly a pomeranče (ČR 2019, r. Ivan Pokorný, 92 min.) Willi a kouzelná planeta (Francie 2019, r. Eric Tosti, 90 min.)

18. 7. Bez věcí nad věcí (Německo 2018, r. Florian David Fitz, 111 min.)

Diego Maradona (Velká Británie 2019, r. Asif Kapadia, 130 min.)

Florencino knihkupectví (Německo/Španěl-

sko/Velká Británie 2017, r. Isabel Coixet, 113 min.) Letní hokej (ČR 2019, r. Rozálie Kohoutová a Tomáš Bojar, 72 min.) Lví král (USA 2019, r. Jon Favreau, 100 min.) V lásce a válce (Dánsko/Německo/Česko 2018, r. Kasper Torsting, 103 min.)

25. 7. Bílý, bílý den (Island/Dánsko 2019, r. Hlynur

O HODINKÁCH, KTERÉ VARUJÍ PŘED SMRTÍ Do kin vstupuje nová česká pohádka. Vypráví o hodinářově učni Urbanovi, jehož osud od kolébky spřádají svou sudbou bratři Rodovoj a Rodovít spolu se sestrou Lichoradkou, ale také o lásce, šikovnosti a odvaze vzdorovat zavedenému řádu, chudobě a nekonečným strastem. Urban záhy osiří a chlapce se ujme lakotný mistr hodinář. Když se mladík zamiluje do dcery Laury, stárnoucí hodinář mladíkovi dívku přislíbí, ovšem pod jednou podmínkou – Urban mu přinese ze světa hodinky, jež svého majitele dokáží varovat před smrtí. Režisérka Jitka Rudolfová přichází s autorskou pohádkou, v níž je zřetelná inspirace nejen dílem Karla Jaromíra Erbena, ale zejména poetikou stojící na pomezí romantismu a biedermeieru. Tvůrci natáčeli v Krkonoších, Uherčicích či Mikulově – s ambicemi vyprávět dobrodružný příběh plný lásky, napětí a humoru, přičemž namísto podbízivosti slibují dekadentnější atmosféru a nadhled srovnatelný se staršími pohádkami Juraje Jakubiska (Perinbaba) či se snímkem S čerty nejsou žerty. (mh)

Hodinářův učeň r. Jitka Rudolfová ČR/SR 2019 v kinech od 15/8 Bontonfilm

Pálmason, 109 min.) Dětská hra (USA 2019, r. Lars Klevberg, 88 min.) Ibiza (Francie 2019, r. Arnaud Lemort, 100 min.)

PREMIÉRY SRPEN 2019 1. 8. Je mi fajn s.r.o. (Francie 2018, r. Benoît Delépine a Gustave Kervern, 103 min.)

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (USA 2019, r. David Leitch, 100 min.)

8. 8. Noční můry z temnot (USA 2018, r. André Øvredal, 100 min.)

Toy Story 4: Příběh hraček (USA 2019, r. Josh Cooley, 100 min.)

15. 8. Becassine! (Francie 2018, r. Bruno Podalydes, 102 min.)

Hodinářův učeň (ČR/SR 2019, r. Jitka Rudolfová, 100 min.)

Hudba mého života (Velká Británie 2019,

r. Gurinder Chadha, 114 min.) Tenkrát v Hollywoodu (USA 2019, r. Quentin Tarantino, 165 min.)

22. 8. Anna (Francie 2019, r. Luc Besson, 118 min.) Dora a ztracené město (USA 2019,

r. James Bobin, 100 min.) Ready or Not (USA 2019, r. Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett, 100 min.) Where’d You Go, Bernardette (USA 2019, r. Richard Linklater, 100 min.)

29. 8. Angry Birds ve filmu 2 (USA 2019,

r. Thurop Van Orman a John Rice, 100 min.) Přes prsty (ČR 2019, r. Petr Kolečko, 100 min.)

54

LVÍ KRÁL JAKO FOTOREALISTICKÝ REMAKE V africké savaně se k radosti všech narodil nový budoucí vládce. Lvíče Simba je opečovávané a vzhlíží ke svému otci Mufasovi. Netuší, že je trnem v oku Mufasovu bratru Scarovi, původnímu následníka trůnu. Animovaný filmový muzikál se vrací do kin – a v novém hávu. Pro své rozsáhlé portfolio a zkušenosti rozmanitého množství animovaných technik je Disney oprávněně vytrvalým synonymem animovaného filmu. Stylové a vizuální pojetí současných remaků se zřetelně inspirovalo u blockbusterové produkce. Zatímco vliv „marvelovek“, od nichž přešel režisér Jon Favreau, nelze přehánět, a týká se zejména dynamiky vyprávění, na vzhledu Lvího krále je výraznější vliv artového snímku Pí a jeho život (r. Ang Lee), což se dalo říct i o předchozí Knize džunglí. Studio prochází viditelným vývojem. Sice v současnosti pouze recykluje zavedené projekty, avšak na těch je fascinující, jak nové adaptace starších látek posouvají naši zkušenost s příběhy, když kresbu nahrazuje fotorealistická animace.. (mh)

Lví král r. Jon Favreau USA 2019 v kinech od 18/7 Falcon


55

inzerce


MĚSÍC AUTORSKÉHO ČTENÍ PO DVACETI LETECH Nudnější než vzpomínání rodičů na jejich poslední taneční a vaše první zuby, je sentimentální zpověď organizátora, který se ohlíží do minulosti, aby vyprávěl příštím generacím pořadatelů, jak trpké začátky to tenkrát byly, ovšem jak to všechno s umem a někdy i grácií zvládli. Inu, proč nebýt taky někdy nudný, zábavný je člověk skoro furt. Přesně před dvaceti lety v brněnském Kabinetu MÚZ proběhl první večer Měsíce autorského čtení. Moc jsme si od toho neslibovali. A onen první večer ani žádné velké naděje pro budoucnost nedával. Sešlo se nás na čtení skvělého, ale tenkrát ještě málo známého básníka přesně sedm. Ten výčet se dá dokonce rekonstruovat i přesněji. Byli jsme tam dva pořadatelé, umělecký šéf HaDivadla Janoš Krist, které tenkrát v Kabinetu MÚZ na Sukově 4/6 sídlilo, výtvarník Jakub Stejskal, autor prvního plakátu, básník a jeho přítelkyně. Nemusíte hned maturovat z matematiky, abyste dopočítali, že jeden z těch sedmi statečných byl skutečný divák. A pro něj a jemu podobné jsme se nakonec rozhodli provozovat Měsíc autorského čtení dál.

56

Měsíc autorského čtení nenahrazuje literaturu, to nejdůležitější musíte udělat sami, vzít knížku a začít číst. My se snažíme přesvědčit čtenáře i autory, že to není žádná staromilská úchylka, ale ten nejlepší způsob, jak poznat svět kolem sebe. Zprvu ťukání na čelo našich kolegů připomínalo neúnavného datla, který zabrousil do brněnských červencových ulic. Dělat literární festival v parném létě, když jsou všichni trošku normální lidé u vody, zdarma a ještě 31 dní. Postupně už to byla morseovka, ve které se tu a tam dala vyluštit drobná pochvala, snad i respekt. Zlom přišel po pěti letech, kdy se velký sál Divadla Husa na provázku zaplňoval do posledního místa. A byly večery, jako třeba ty se spisovatelem Arnoštem Lustigem, kdy si v letním parnu přišlo poslechnout literaturu i pět

Večery s Arnoštem Lustigem se staly trvalým důkazem faktu, že hlediště Divadla Husa na provázku je nafukovací. Elevace, schody, galerie a podlahy najednou pojaly až pět set čtenářů.

stovek diváků. Jistě, proti slavným Jevtušenkovým recitacím na ruských fotbalových stadionech to bylo pořád nic, přesto se zdá, že i díky Měsíci autorského čtení se v Brně zrodil fenomén pro celé Česko. Autorská čtení jsou dnes populární, běžná skoro jako v sousedním Německu či Rakousku, žánr se tu zabydlel. Měsíc autorského čtení nenahrazuje literaturu, to nejdůležitější musíte udělat sami, vzít knížku a začít číst. My se snažíme přesvědčit čtenáře i autory, že to není žádná staromilská úchylka, ale ten nejlepší způsob, jak poznat svět kolem sebe. A platí to v Brně v roce 2019, tedy dvacet let poté.

Petr Minařík ředitel Měsíce autorského čtení


ZA KNIHOU BUSNY: TAM

NÁŠ ÚDĚL MEZI HVĚZDAMI

Na co všechno narazíte, když se rozhodnete cestovat napříč Afrikou ve zpola nepojízdném růžovém autobuse? Kniha plná osobních vzpomínek originálních cestovatelů nyní vychází s předmluvou Janka Rubeše. Marika a David se vydali do Afriky natáčet seriál (najdete ho na internetové televizi Stream.cz). Nápad vyrazit na dobrodružnou cestu vznikl spontánně jednoho večera u piva. Listovali tehdy National Geographic a vzdychali, co všechno by chtěli vidět. Od prvotního nadšení uplynuly dlouhé měsíce zařizování, telefonování, balení a zkoušek, kolik toho jejich nervy vydrží. Nakonec to tito dva cestovatelé zvládli a poprvé stanuli na africkém kontinentě. Kniha popisuje jejich příběh i každodenní pocity a zážitky, jež oko kamery nezachytilo. O uskutečnění bláznivého plánu, o cestování ve stařičkém busu, o lásce k poznávání. O tom, jaké to je, když se uspěchaný Evropan vrhne do líně tekoucí řeky afrického času. O krásách i nesnázích na každém kroku, o bláznění ze společného soužití na pár metrech čtverečních, o tom, jak se lidé na cestách bojí a nic nefunguje, ale hlavně že je sranda. (red)

Astrofyzik, profesor teoretické fyziky a popularizátor vědy Michio Kaku vydal novou knihu Budoucnost lidstva, ve které se snaží čtenářům široké veřejnosti vysvětlit, kam by lidstvo mohlo v budoucnu dospět v oblasti kosmických letů, vylepšování člověka a osidlování vesmíru.

BUSNY: TAM Marika Dumková Nakladatelství JOTA, 296 stran www.jota.cz

HISTORIE TARGARYENSKÝCH KRÁLŮ V ZÁPADOZEMÍ

Autor se kromě dalších témat zamýšlí nad možností cestování na Mars, hledáním mimozemského života, kombinováním lidského těla s moderními technologiemi a rozebírá také možné stupně vývoje vesmírných civilizací. V publikaci jsou mimo jiné otevřena témata věnující se vývoji či zániku vesmíru a tomu, jak by – navzdory konci světa – mohla budoucí lidská civilizace přežít. Michio Kaku ve svých myšlenkách oplývá pozitivismem a zaměřuje se spíše na výsledky a přínosy rychle se rozvíjejícího lidského poznání. Na druhou stranu neopomíjí možné negativní dopady technologií na lidské bytí. Nejenže je každá autorova úvaha podepřena špičkovou znalostí vědy, kniha Budoucnost lidstva je navíc velmi čtivě napsána, proto jsou úvahy na téma vesmírné perspektivy lidské budoucnosti zpřístupněny i laikům, kteří se v oboru neorientují. (šč)

Předtím než proběhly události líčené ve Hře o trůny, v době, kdy se rod dračích pánů Targaryenů usídlil na Dračím kameni, se odehrává příběh knihy Oheň a krev. Ten začíná u legendárního stvořitele Železného trůnu Aegona Dobyvatele a pokračuje až po občanskou válku, která dynastii téměř zničila. Čtením v kronice psané učeným mistrem Citadely a doprovázené desítkami ilustrací Douga Wheatleyho najdete odpovědi na nespočet otázek týkající se příběhu – co se doopravdy dělo během Tance draků, proč bylo tak smrtelně nebezpečné vypravit se do Valyrie po Zkáze nebo to, odkud pocházejí dračí vejce, která dostala Daenerys. Události, jež byly částečně vyprávěny v jiných knihách, například ve Světu ledu a ohně, jsou teprve nyní odhaleny uceleně a do posledního detailu. Oheň a krev, úvodní svazek dvoudílných dějin rodu Targaryenů, představuje ty nejvyhrocenější podoby Hry o trůny a nabízí zcela nový pohled na bouřlivou, často krvavou a vždy fascinující historii Západozemí. (šč)

Oheň a krev George R. R. Martin ARGO www.argo.cz

Budoucnost lidstva Michio Kaku Prostor www.eprostor.cz

57


ZA KNIHOU

NOVÉ DOBRODRUŽSTVÍ NEPOSEDNÉ HILDY Modrovlasá Hilda čtenáře a čtenářky nejprve pobavila v komiksu. Po prvotním úspěchu vznikl o jejích patáliích také animovaný seriál na Netflixu a nyní přichází knižní série. V druhé knize Hilda a parádní slavnost se hrdinka přesouvá do města Trolberg, které se jí na první pohled vůbec nelíbí…

Nádhernou divočinu, kterou tolik milovala, musí modrovlasá rozumbrada společně s maminkou opustit. Obě se tak ocitají v uspěchaném městě Trolberg, ze kterého není hlavní hrdinka ani trochu nadšená. Ve chvíli, kdy Hilda ve škole dostane za úkol vypracovat se spolužáky projekt o krásách jejich města, neví si s ním rady. Neztrácí však naději a vydává se vstříc novému dobrodružství, během nějž potká divoké elfy, draky, kteří plivou oheň, tajemného mluvícího havrana a nové kamarády, díky nimž na město Trolberg možná přece jen změní názor. Pokud si chcete dobrodružství Hildy užít naplno, nevynechejte ani první díl knižní série, který se jmenuje Hilda a pidilidi – i v něm hrdinka zažívá vzrušující dobrodružství. (šč)

Hilda a parádní slavnost Davies Stephen, Luke Pearson, Seaerra Millerová Paseka www.paseka.cz

58

PŘEŽÍT NEZNAMENÁ ŽÍT Talentovaná prozaička Viktorie Hanišová vydala svůj třetí román. V Rekonstrukci se autorka věnuje přitažlivosti prázdných míst a podmanivosti pádu do temnoty. Občas totiž stačí málo, třeba snaha najít životní rovnováhu — a člověk se znenadání houpe nad propastí… Příběh vypráví dospívající Eliška, která v prvních řádcích knihy čtenáři prozradí, že se narodila, když jí bylo devět let, deset měsíců a sedm dní. Ve chvíli, kdy dorazila domů a našla tam dvě mrtvá těla. Její matka bez jakéhokoli vzkazu, dopisu na rozloučenou nebo vysvětlení zavraždila nejen sebe, ale také Eliščina mladšího bratra. Potom, co se její otec zhroutil a začal utápět v alkoholu, byla Eliška poslána ke své podivínské tetě, která žila v osamění a osud dospívající slečny ji, zdá se, nezajímal. Hlavní hrdinka vyrůstá v desetileté prázdnotě, když ale dospěje, rozhodne se najít odpovědi na stále neodbytnější otázky. Co se vlastně stalo? Proč to matka udělala? A proč ji nevzala s sebou… Stejně jako předchozí knihy autorky, i Rekonstrukce obsahuje silné téma a čtenáře během chvíle poutavým vyprávěním vtáhne do děje. (šč)

Rekonstrukce Viktorie Hanišová Host www.hostbrno.cz

DALŠÍ THRILLER Z BESTSELLEROVÉ SÉRIE Jestliže jste si oblíbili detektivní sérii Roberta Bryndzy s šéfinspektorkou Erikou Fosterovou, můžete jásat. Autor vydává nový příběh Smrtící tajnosti, již šestý v pořadí, ve kterém hlavní hrdinka vyšetřuje vraždu spáchanou na Štědrý večer. Po posledním bolestivém případu se Erika Fosterová cítí zranitelná, i tak se ale nakonec rozhodne, že se ujme dalšího vyšetřování. Tentokrát jí na stole přistane případ zavražděné dcery, kterou našla matka v kaluži krve a zmrzlou na malé předzahrádce. Nikdo nechápe, kdo mohl provést takovou věc – zavraždit oběť na prahu jejího vlastního domu, ještě k tomu na Štědrý večer. Jakmile začne šéfinspektorka pracovat, objeví informaci o útocích ve stejné, dosud poklidné čtvrti Londýna. Všechny vraždy spojuje jeden detail – oběti byly napadeny černě oblečenou postavou s nasazenou plynovou maskou. Jak je u Roberta Bryndzy zvykem, děj je popsaný svižně a bez zbytečných průtahů. A jestli snad během čtení nabudete dojmu, že jste uhodli, kdo je vrah, buďte si jisti, že se mýlíte… (šč)

Smrtící tajnosti Robert Bryndza Grada www.grada.cz


59

inzerce


ŠPILBERK O PRÁZDNINÁCH NABÍZÍ NEJBOHATŠÍ PROGRAM Hrad Špilberk je brněnskou dominantou a zvlášť o prázdninách by jej neměl vynechat žádný návštěvník ani občan města. Muzeum města Brna zde pořádá výstavy a také hostí nepřeberné množství kulturních akcí, z nichž si vybere skutečně každý – nabídka sahá od operních večerů až ke koncertům elektronické hudby. Sport i výtvarné umění – na to láká hrad Špilberk o letošních prázdninách. Největší výstava Branky Body Brno přibližuje více než 150letou tradici brněnského sportu. Vůbec poprvé je na ní pohromadě vystaveno všech 13 mistrovských titulů hokejové Komety, k vidění je také jediný pohár Zbrojovky a velké množství olympijských medailí a dalších trofejí brněnských sportovkyň a sportovců. Milovníky moderního umění zaujme výstava Petr Stanický: Zpřítomnění místa, která navazuje na naši tradici výstav sklářských výtvarníků. Tento mladý sochař kromě skla používá i ocel a dřevo. Krom toho se na Špilberku v letní sezóně koná víc než 70 kulturních akcí. Jsou mezi nimi operní večery, shakespearovské slavnosti, Mezinárodní hudební festival Špilberk, letní

60

Úplným opakem rušného Špilberku je Měnínská brána. Jediná dodnes zachovaná městská brána z někdejšího opevnění je dnes sídlem Muzea hraček. Stavba je působivá sama o sobě, má zvláštní klid a vlastní, neuspěchané tempo. kino i koncerty různých žánrů – od rocku až po elektro. Úplným opakem rušného Špilberku je Měnínská brána. Jediná dodnes zachovaná městská brána z někdejšího opevnění je dnes sídlem Muzea hraček. Stavba je působivá sama o sobě, má zvláštní klid a vlastní, neuspěchané tempo. Ducha starých časů tam navíc umocňují historické hračky ze sbírky brněnské výtvarnice Milady

Letní Brno nabízí spoustu nejrůznějších akcí, jen na Špilberku si jich užijete vrchovatě. Foto: Muzeum města Brma

Kollárové. Každý z unikátních kousků má svůj příběh. Nejenže si tedy návštěvníci prohlédnou, s čím si hrávali naši prarodiče, ale navíc nahlédnou na naše dějiny nezvyklým pohledem němých svědků, hraček. Za zhlédnutí v létě rozhodně stojí vila Tugendhat. Prohlídky jsou sice bohužel obsazené, zahradu lze ale navštívit kdykoli i bez rezervace. Člověk může posedět na terase či na trávě a užívat si tuto zelenou oázu. Vstupenka na zahradu navíc platí i pro technické podlaží vily, kde jsou pravidelně k vidění různé výstavy. Teď v létě to je výstava japonského architekta Araty Isozakiho Skici a kresby, které přibližují zrod ikonického Muzea japonského umění a techniky Manggha v Krakově. I ve vile se v létě koná několik akcí.

Pavel Ciprian ředitel Muzea města Brna


DO MĚSTA OSLAVY VÝROČÍ MĚSTSKÉ HROMADNÉ DOPRAVY VRCHOLÍ

PROHLÉDNĚTE SI BRNĚNSKÁ DIVADLA Během srpna se zájemcům naskytne šance nahlédnout „za oponu“ v historických budovách Národního divadla Brno. Cyklus letních komentovaných prohlídek návštěvníkům poodhalí tajemství unikátních prostorů Mahenova divadla, Janáčkova divadla a Divadla Reduta. Národní divadlo Brno myslí na milovníky divadla i v období prázdnin. Pro ty, kteří chtějí vědět víc, jsou naplánované komentované prohlídky tří brněnských divadel, během kterých se návštěvníci dozví, kam až se zvedá opona, kdo otáčí točnou nebo co se skrývá pod jevištěm. Zájemci tak budou moci nahlédnout tam, kam dosud nikdo nepovolaný nesměl. Zkušení průvodci návštěvníky seznámí nejen s historií a stavebním vývojem budov, vyprávět budou také nejrůznější zajímavosti a pikantnosti, které jen tak ke slyšení nejsou. Nedílnou součástí prohlídek je návštěva prostor divákům běžně nepřístupných, jako je například zákulisí nebo technické prostory divadel. Patrně nejzajímavější bude nejspíše prohlídka Janáčkova divadla, které v uplynulém roce prošlo generální rekonstrukcí. (šč)

Různé typy dopravních prostředků převáží obyvatele Brna po městě už 150 let. Dopravní podnik slaví významné výročí v rámci různých akcí už od dubna, vyvrcholením pak bude srpnová Streetparty 150. Velkolepý open-air festival láká návštěvníky na odpoledne plné zábavy, jídla, pití a samozřejmě dopravy.

Janáčkovo divadlo prošlo v minulém roce významnou rekonstrukcí.Foto: Národní divadlo Brno

12–18/8

Prohlídky divadelních budov NdB Divadlo Reduta Mahenovo divadlo Janáčkovo divadlo Brno www.ndbrno.cz

ZATMĚNÍ MĚSÍCE A MĚSÍČNÍ NOC

Městská hromadná doprava funguje v Brně už 150 let. Foto: DPMB

V červenci nás čeká další částečné zatmění Měsíce. Protože pozorování přímo z města brání světelný smog, vydejte se unikátní přírodní jev pozorovat na Kraví horu do hvězdárny. O pár dní později se můžete přidat k oslavám 50. let od přistání na Měsíci. Tentokrát se nebude vše točit kolem Slunce, nýbrž kolem Měsíce. Není také divu – jeho částečné zatmění nastává jen zřídkakdy. Přírodní divadlo vypukne zhruba hodinu po východu Měsíce nad jihovýchodní obzor. Plný zemský stín se objeví při levém horním okraji světlého měsíčního disku ve 22.02 letního času a postupně pohltí celou jeho horní polovinu. O následujícím víkendu se rozhodli poctít ve Hvězdárně a planetáriu Brno uctít jeden z nejodvážnějších kousků, do kterého se lidé kdy pustili,. Jako jediní v České republice zde budou během oslav výročí přistání na Měsíci promítat představení Vzhůru na Měsíc! v českém znění. Čekají vás také další zajímavé projekce, doprovodný program nebo třeba největší měsíční glóbus v Evropě, který bude na Kraví Hoře vystaven. (šč)

Úplné zatmění Měsíce bylo na našem území možné pozorovat v lednu tohoto roku. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Místo, kde se bude party odehrávat, je ulice Lidická. Tu organizátoři vybrali záměrně – před půldruhým stoletím tudy totiž jezdila první koněspřežná tramvaj v Brně. Návštěvníci se mohou těšit na nespočet dopravních i „nedopravních“ zajímavostí. Obdivovatele různých typů dopravních prostředků potěší přehlídka současných a historických vozů, během které bude k vidění i koněspřežka a pára. Přehlídka bude doplněna odborným komentářem, aby strojům porozuměl laik nebo ten nejmenší šotouš. Prostor bude věnovaný taky řidičům šalin, tramvají a električiek ze všech československých měst s tramvajovým provozem. Ti budou soutěžit o to, kdo z nich je tím nejzručnějším řidičem. Chybět nebudou ani kulturní vystoupení, zábavní atrakce a bohatý doprovodný program, a to od Moravského náměstí až po lužánecký park. (šč)

16/7 a 19–21/7

Částečné zatmění měsíce a Měsíční noc na Kraví Hoře Hvězdárna a planetárium Brno Kraví hora 2, Brno www.hvezdarna.cz

31/8

Streetparty 150 Lidická, Brno-střed a Brno-Sever www.projekt150.cz

61


DO MĚSTA

S TUČŇÁKEM NA SEVER Děti mají sice od školy o prázdninách pauzu, to ale neznamená, že se během letních měsíců nemohou zábavnou formou něco zajímavého naučit. Takovou možnost nabízí například ve vědeckém centru VIDA!, které pořádá každý prázdninový den poučné labodílny. Ty jsou tento rok zaměřené na změny skupenství.

RADOSTNÉ LETNÍ VEČERY Přestože má během letních měsíců většina brněnských divadel prázdniny, milovníci zábavy odehrávající se na „prknech, která znamenají svět“ nemusí být smutní. I během července a srpna je totiž pořádáno dostatek divadelních akcí, které smutek přebijí. Jednou z takových událostí jsou Radostné letní večery, které pravidelně pořádá Divadlo Radost. I letos bude ke konci prázdnin pod širým nebem představeno několik vystoupení, které pojí radost a veselí. První večer je věnovaný brilantní komedii Francise Vebera Drahá legrace. Zoufalý François Pignon je už dlouho nezaměstnaný a v bance nemá ani korunu. Aby se zachránil a ukázal všem, že ještě existuje, pošle na sebe daňovou kontrolu. Představení dokazuje, že nemusíte mít peníze, bohatě postačí, když si lidé kolem vás budou myslet, že je máte. Další dva večery se diváci mohou těšit na oblíbené vystoupení Před paravánem s…, během kterých se představují zajímaví hosté. Letos to budou manželé Jan a Barbora Šťastní a o den později herec Martin Dejdar. (šč)

Vystoupení se konají pod večerním nebem. Foto: Divadlo Radost

24–26/8

Radostné letní večery Divadlo Radost Cejl 29, Brno www.divadlo-radost.cz

Kromě labodílen můžete s dětmi navštívit také další expozice VIDA! Foto: VIDA! science centrum

Záhada, proč tučňák nežije na stejném místě jako lední medvěd, je objasněna. Pokud vás její řešení zajímá, vydejte se společně s dětmi do vědeckého centra VIDA!, ve kterém vám kromě toho, jaká úskalí by potkala tučňáka při cestě z jižního na severní pól, vysvětlí zákonitosti změny skupenství látek. Dozvíte se, jak je možné skupenství měnit a jakou roli při tom hraje teplota. Na vlastní oči také uvidíte sublimaci. Na závěr půlhodinového experimentování si zájemci vyrobí malé překvapení, které si s sebou mohou odnést na památku domů. Prázdninové labodílny zaměřené na tajemství změn skupenství jsou během července a srpna pořádány každý den. Zábavu si během nich užijí nejen děti starší pěti let, ale také jejich rodiče. (šč)

1/7–31/8

Prázdninové labodílny VIDA! science centrum Křížkovského 12, Brno www.vida.cz

62

RELAXUJTE V ZAHRADĚ VILY STIASSNI Teplé letní dny mohou být ve městě poněkud úmorné. Brno má naštěstí mnoho parků a zahrad, kam je možné z betonové džungle prchnout a užít si chvíli pohody ve stínu stromů. Jedním z takových míst je zahrada vily Stiassni, do které se můžete vydat za odpočinkem i poznáním. V zahradě vily Stiassni zapomenete, že jste ve městě. Přijměte pozvání na procházku více než tříhektarovou zahradou a nechte se unést pohledem na krásné květy, stromy či čerstvě pokosenou louku. Uprostřed malebného areálu architektonického skvostu, symbolu jedné éry, znovu naleznete ztracený klid, harmonii a pohodu. O prázdninách vás v zahradě čeká novinka, totiž více než desítka zastavení, díky kterým se dozvíte řadu zajímavostí jak o zahradě, tak o vile samotné. Zahrada je otevřena od pátku do pondělí. Odpočívat můžete nejen na jedné z mnoha laviček – na pokladně vily Stiassni vám personál rád zapůjčí deku, kterou si můžete rozložit kdekoli na trávníku a vychutnávat si nerušený klid. Nebo se můžete opalovat na lehátku u bazénu. (šč)

Kromě stromů a květin v zahradě dodnes najdete tenisový kurt a bazén továrníka Alfreda Stiassni. Foto: Vila Stiassni

Pá–Po Zahrada vily Stiassni Hroznová 14, Brno www.vila-stiassni-cz


63

inzerce


DO MĚSTA

ZCHLAĎTE SE NA KOUPALIŠTI

JAKÁ PODOBA ŠPITÁLKY DOSTANE ZELENOU?

Vedro ve městě se občas zdá nepřekonatelné. Ochladit vás může nejen klimatizace nebo stín stromů, parádně se budete cítit také na koupališti. V Brně můžete vyrazit do areálu koupaliště Riviéra nebo Zábrdovice, kde na vás kromě osvěžující vody čeká také spoustu zábavy.

Říkáte si, že by v Brně chtělo leccos změnit? Pojďte zhlédnout finální a oceněné návrhy ideové soutěže, kterou vyhlásila Kancelář architekta města Brna. Pokud vás zajímá, jak by mohla nová tvář Špitálky vypadat, do konce července budete mít tu možnost. 30. října loňského roku Brno zahájilo urbanistickou mezinárodní soutěž, ve které vyzvalo její účastníky, aby navrhli novou a modernější podobu městské čtvrti Špitálka, kde dodnes stojí nevyužité průmyslové komplexy. Hlavním cílem soutěžících bylo přeměnit více než 20 hektarů na moderní místo k bydlení, novým pracovním příležitostem, ale také k odpočinku. Tedy k plnohodnotnému životu. Návrhům, které jsou předmětem výstavy, neschází benefity tzv. chytrého města cílící na ohleduplnost k životnímu prostředí. Spatříte nad dvacet sedm ideologicky řešených projektů z celého světa. Mezi nimi budou například i ty z Polska, Japonska, Litvy či Singapuru. Jak se říká, víc hlav víc ví. A v tomto směru získá Brno nespočet invencí a inspirace, jak budoucí realizaci pojmout tak, aby Brňané v přilehlém okolí ulic Koliště, Cejl, Radlas a Špitálka pocítili změnu k lepšímu. (lz)

Dokážete si představit projekty uvedené do praxe? Foto: Aulík Fišer architekti

20/6–31/7

Špitálka: Proměny chytré čtvrti Urban centrum Brno Mečová 5, Stará radnice, Brno www.urbancentrum.brno.cz

Na koupališti si užijí ti nejmenší stejně jako dospělí. Foto: STAREZ - SPORT

Koupaliště Riviéra prošlo razantní obměnou. Nově v jeho areálu najdete tobogán v osmimetrové výšce, patnáct metrů dlouhou skluzavku, lavice a lehátka s provzdušněním a také vodní děla, chrliče a hřiby pro nejmenší. Pro letošní sezónu se navíc rozšířila i nabídka občerstvení, nebude chybět ani pojízdná kavárna a stánky se zmrzlinou a palačinkami. Pro návštěvníky je připraven i animační program, v rámci kterého si zájemci mohou užít legraci při nejrůznějších sportech, tancích, výtvarné tvorbě nebo třeba při hraní deskových her. Animační program je sestaven tak, aby bavil jak nejmenší, tak jejich rodiče a seniory. Během prázdnin je otevřeno také koupaliště Zábrdovice, ve kterém si užijete nejen vodní radovánky, ale také sportovní a zábavné hry.(šč)

Koupaliště Riviéra Bauerova 7, Brno Koupaliště Zábrdovice Zábrdovická 13, Brno www.starez.sportujemevbrne.cz

64

NA MASARYKOVĚ OKRUHU ZAHŘMÍ FORMULE 1 Automobilový závodní víkend Masaryk Racing Days čeká všechny fanoušky motoristického sportu o víkendu 7. a 8. září na Masarykově okruhu v Brně. Návštěvníci se mohou těšit na téměř dvacítku jednotlivých závodů, v nichž odstartuje kolem 250 aut. Nejočekávanější bod programu je absolutně bez debat – do dvou závodů během víkendu vyrazí formulové vozy v rámci mezinárodního seriálu BOSS GP. V těchto kláních se divákům na tribunách předvede i několik monopostů Formule 1, které v tomto nejprestižnějším automobilovém šampionátu v minulosti startovaly. Díky tomuto šampionátu se tak můžeme těšit i na další pokus o překonání současného traťového rekordu Masarykova okruhu, jenž v současné době drží právě jeden z pilotů šampionátu BOSS GP. Čas 1:36,065 zajel v monopostu Toro Rosso STR 1 z roku 2006 rakouský pilot Ingo Gerstl. Masaryk Racing Days je i tradičním podnikem středoevropského šampionátu cestovních, GT a formulových vozů. Program na dráze se tak ponese ve znamení závěrečného boje středoevropské okruhové elity o mistrovské tituly. (red)

Formule 1 na Masarykově okruhu už v září. Foto: Automotodrom Brno

7–8/9

Masaryk Racing Days Masarykův okruh, Brno www.automotodrombrno.cz


65

inzerce


Užijte si v létě Brno jako turisté. Projeďte se minibusem a na dovolenou si vezměte cestovní kolekci #zbrna.

Užívejte si v létě Brno jako turisté s kolekcí #zbrna © TIC BRNO Barbora Tatarová

Proč nechávat poznávání Brna jen na dny, kdy za vámi přijede návštěva nebo máte na prázdninách vnuky? Využijte prázdninové nabídky TIC BRNO a vydejte se městem na procházku s profesionálním průvodcem nebo si jej projeďte minibusem či dokonce historickým autobusem Karosa. Nechte se hýčkat jako turista. A než vyrazíte na svou dovolenou, stavte se v informačních centrech TIC BRNO pro speciální cestovní kolekci, ať máte Brno stále s sebou. Minibusem za brněnským funkcionalismem, vyhlídkami a vilami Vyhlídkové jízdy Brnem jsou určeny těm, kteří chtějí město poznat i z jiné perspektivy než pěší a uvítají, že je za novými zážitky doveze pohodlný minibus. Tato oblíbená brněnská atrakce nabízí hned tři poznávací okruhy. První vás zaveze za tím nejlepším z proslulého brněnského funkcionalismu, druhý nabídne pohled na město z vyhlídek, díky třetímu poznáte ty nejslavnější brněnské vily. Během krátké doby uvidíte to, co byste pěšky obcházeli celý den, možná i déle. Navíc s výkladem profesionálního průvodce. Zastávka minibusu je na náměstí Svobody, délka jízdy 2–3,5 hodiny dle toho, který okruh si vyberete. Osmdesátky Letos na podzim uplyne 30 let od sametové revoluce. Pamatujete si ještě, jak Brno v době převratu vypadalo? TIC BRNO připravil speciální retro turistickou nabídku, která přibližuje specifický brněnský životní styl 80. let. V jeho informačních centrech můžete vybírat dárky pro sebe či své blízké z řady stylových suvený-

66

rů. Jak město vypadalo v době sametové revoluce, připomenou tři speciální prohlídkové trasy. Pěšky se s průvodci můžete projít po klíčových místech tehdejšího stravování nebo si připomenout, kde a jak se kdysi nakupovalo. To pod heslem Zn. Bony s sebou. Druhý pěší okruh nese Zn. Klíče s sebou a sleduje tematické linky propaganda, vize a zábava. Na stařičký autobus Karosa můžete zavzpomínat při jízdě Zn. Jízda retro Karosou, která vás vyveze za mírovými slavnostmi, sídlišti, diskotékou či architekturou. Navštívíte třeba Mariánské údolí, výstaviště či letní kino na Kounicově. Komentované prohlídky Ani v létě TIC BRNO nezapomíná na oblíbené komentované prohlídky města, které Brno ukazují z mnoha úhlů pohledů. O prázdninách můžete vybírat z devíti témat, z nichž většina je zaměřena na Velké Brno a jeho 100. výročí, takže můžete poznávat jednotlivé městské části. V nabídce jsou Řečkovice, Žabovřesky, Komín, Tuřany, Jundrov, Židenice a Juliánov, Nový Lískovec a Maloměřice a Obřany. Dvě procházky jsou věnovány tradičně centru města. Zjistíte na nich, jak francouzský plukovník město Brno před Švédy uhájil a kde se odehrály slavné brněnské souboje. Kam pro bližší info a vstupenky? Informace o prohlídkách a projížďkách najdete na www.ticbrno.cz, kde také zakoupíte vstupenky a jízdenky on-line, nebo v informačních centrech TIC BRNO pod krokodýlem, na hlavním nádraží a na ulici Panenská v TO JE BRNO. Informace rádi podají také pracovníci v informačním centru na letišti a na Brněnské přehradě (v provozu během letní sezóny). Kolekce pro cestovatele #zbrna Pokud se i přes atraktivní brněnskou nabídku rozhodnete Brno na pár dnů opustit, nezapomeňte se vybavit kolekcí #zbrna, ať máte své město stále s sebou. Obsahuje tašku, jmenovku na kufr a příruční taštičky na doklady a dokumenty. K zakoupení je v informačním centru TO JE BRNO, spolu s dalšími suvenýry, které můžete z Brna dovézt jako dárek. Ať už ty s motivem Brna nebo ty z aktuální kolekce osmdesátkových retro předmětů, jako jsou igráčci, céčka nebo notýsek s panem Vajíčkem. Pamatujete si jej z osmdesátkových reklam?

Náměstí Svobody nyní a v době sametové revoluce © Pocket Media

Vyhlídkové jízdy minibusem Funkcionalismus každou sobotu – 6. 7., 13. 7., 20. 7., 27. 7., 3. 8., 10. 8., 17. 8., 24. 8., 31. 8., 7. 9. Čas: 10.00, 14.00 Vyhlídky 2. a 4. neděle v měsíci – 14. 7., 28. 7., 11. 8., 25. 8., 8. 9. Čas: 10.00, 14.00 Slavné vily pátky a 1. a 3. neděle v měsíci – 5. 7., 7. 7., 12. 7., 19. 7., 21. 7., 26. 7., 2. 8., 4. 8., 9. 8., 16. 8., 18. 8., 23. 8., 30. 8., 1. 9., 6. 9. Čas:10.00, 13.00, 16.00 Osmdesátky v Brně Zn. Bony s sebou 5. 7., 9. 7., 16. 7., 23. 7., 15. 8., 31. 8. Čas: 10.00 Zn. Klíče s sebou 6. 7., 11. 7., 18. 17., 25. 7., 22. 8. Čas: 10.00 Zn. Jízda retro Karosou 14. 7., 4. 8., 10. 8., 17. 8., 25. 8., 31. 8. Čas: 10.00 Letní komentované prohlídky 13. 7. 14.00 Obřany a Maloměřice 20. 7. 16.00 Řečkovice 27. 7. 14.00 Žabovřesky 10. 8. 10.00 Komín 11. 8. 17.00 Tuřany 15. 8. 18.00 Jak francouzský plukovník město Brno před Švédy uhájil 17. 8. 11.15 Jak francouzský plukovník město Brno před Švédy uhájil 18. 8. 10.00 Slavné brněnské souboje 24. 8. 14.00 Jundrov 25. 8. 14.00 Nový Lískovec 7. 9. 16.00 Židenice a Juliánov Vstupenky a jízdenky www.ticbrno.cz


Nečekané 3déčko

Sto let Artu, sto hodin filmu

Tomáš Pavlacký je absolventem sochařského ateliéru Michala Gabriela brněnské FaVU. Oblast jeho zájmu přirozeně spadá pod oblast 3D modelování a 3D tisku. Pokud by ale divák od jeho tvorby (i výstavy v Galerii mladých) očekával typickou obsesi technologickými postupy ukazující, co 3D tisk ještě umí, bude pravděpodobně zklamán. Tomáš Pavlacký svým umírněným přístupem potlačuje charakteristickou estetiku digitálních modelů. V instalaci v Galerii mladých opouští dosavadní přístupy k materializaci pseudonáhodných virtuálních chyb založených na přenosu informace, kterým se věnoval donedávna. Pracuje se základním tvarem rozrůstajícím se do struktur, jež evokují biologické nebo mineralizační procesy. Pro výstavní projekt Trs autor vytvořil početnou sadu variabilních dílů stejného tvaru, ale různých velikostí a barev, respektující předem zadaná pravidla vlastní formální gramatiky. Autor svůj tvořivý vklad záměrně ukončuje předáním sady objektů kurátorkám – bez nároku na tvorbu finální kompozice v prostoru galerie.

Kino Art bude po celou dobu prázdnin plné očekávání. V pátek 13. září jej totiž čeká oslava, na kterou jste i vy srdečně zváni. Slavit se bude návrat na Cihlářskou, ale i 100 let Artu!

Trs, Tomáš Pavlacký © archiv autora

26/6–27/7 Trs, Tomáš Pavlacký Galerie mladých www.galerie-tic.cz

Káznice žije i o prázdninách Přestože se v letních měsících přesouvá kulturní program především do ulic města, bývalou káznici můžete navštívit díky sobotním komentovaným prohlídkám. Pro vás bude v parních měsících chládek určitě příjemným, ale zavzpomínáte zde na doby, kdy tomu tady ani v létě tak nebylo. Dnes, kdy prostor ožívá díky nové dramaturgii množstvím kulturních a společenských aktivit, chodí se sem na divadlo, výstavy, koncerty, workshopy, semináře…, se už ani nechce věřit, že ještě v minulém století se zde popravovalo. Bývalá krajská věznice v Brně na Cejlu je výjimečný objekt s historií sahající až do závěru 18. století. Postupně se stavba původně situovaná za městskými hradbami ocitla uprostřed města a málokdo má dnes tušení, že ještě v průběhu 20. století zde docházelo k věznění a popravám politických odpůrců nacismu a komunismu. Káznice je místem pohnuté historie a mnoha nespravedlivě zmařených lidských osudů. Současně je ale také unikátním historickým prostorem, který stojí za vidění. Na komentovaných prohlídkách si ji můžete projít s průvodcem TIC BRNO každou druhou sobotu v měsíci a dozvědět se něco zajímavého z nedávné historie.

Káznice – objekt s pohnutou historií © Marek Rakovský

Komentované prohlídky Káznice 13. 7. 14.00, 15.00 a 27. 7. 14.00, 15.00 17. 8. 14.00, 15.00 a 31. 8. 14.00, 15.00 www.ticbrno.cz/kaznice

Velký sál nyní slouží k uskladnění věcí, divákům se otevře 13. září © Oliver Staša

První projekce ve znovuotevřeném kině proběhne v 19.00, promítán bude němý film Východ slunce, a to za doprovodu živé hudby v podání Duncana Hendyho a smyčcového kvarteta. Ve 22.00 odstartuje filmový maraton, který poběží v obou sálech až do nedělní půlnoci a nabídne divákům 100 hodin filmu. Program bude tvořen oblíbenými hity z dějin kinematografie, českou klasikou i aktuálními peckami, které kino nemohlo vzhledem k uzavření hrát. Nebudou tedy chybět snímky jako Bohemian Rhapsody, Avengers nebo klasiky Casablanca a Kouř. Ke správné oslavě patří hudba, proto bude pro návštěvníky hledající odpočinek mezi filmy přichystán i malý taneční parket a chill-out zóna. Diváci budou mít možnost zakoupit akreditaci na celý maraton i na jednotlivé filmy. A ti nejvytrvalejší, kteří stráví v sále nejvíc času, mohou vyhrát permanentku do kina!

Co o prázdninách? Letní Kino Art v zahradě vily Löw-Beer Promítání Kina Art v Kabinetu MÚZ www.kinoart.cz

67


GOURMET BRNO poprvé i s jižní Moravou

GOURMET BRNO a GOURMET JIŽNÍ MORAVA jsou trochu jako olympiáda – není důležité v nich zvítězit, ale zúčastnit se. I proto je aktuální průvodce zorganizován tak, že sice jmenuje ten nejlépe vyhodnocený podnik, ale mezi ostatními už nedělá rozdíly. Komisaři posuzovali především chutě, atmosféru, prostředí a personál, a to se zvláštním zřetelem na mínění turistů. Názory na hodnocení se mohou lišit, i tak nezbývá než 50 brněnským a 36 jihomoravským podnikům, které se v letošním ročníku umístily, gratulovat. „I na Jižní Moravě se dá najíst a napít tak, že na to jen tak nezapomenete. Naším nejčastějším turistickým cílem je sice víno, ale právě to nejlépe vynikne ve spojení s dobrým jídlem. Jsem nadšená, že se letos podařilo tento unikátní projekt rozšířit i do regionu, a tím představit lokální gastroscénu, za kterou stojí za to cestovat,“ dodala ředitelka CCRJM Pavla Pelánová. TIC BRNO si připomíná 30 let od sametové revoluce kampaní Osmdesátky v Brně. Vedle stylových komentovaných prohlídek města, retro Karosy jako turistického minibusu nebo igráčků a céček místo suvenýrů se kampaň promítnula i do nejnovějšího vydání gurmánského rádce. Vyhlášení výsledků se odehrálo v legendárním hotelu Myslivna a retro ladění má i samotný tištěný průvodce, jehož kreativního ztvárnění se opět zhostil sehraný tým KIVA – fotograf a Barbara Zemčík – grafická designérka. Praktický formát a cool vizualitu si uživatelé oblíbili natolik, že v minulosti bylo potřeba několika dotisků. Dnes si návštěvníci brožuru mohou zakoupit za 35 Kč, respektive 1,5 Eur. Jde jistě o výhodnou investici, která zjednoduší výběr a zaručí spokojené chuťové pohárky.

Design Gourmet Brno 2019 se nese v retro ladění © Vladimír KIVA Novotný

Čtvrtý ročník průvodce brněnskou gastroscénou je tady. Letos se s ním můžete vydat vedle zavedených kategorií restaurace, bistra, kavárny, cukrárny, vinárny, pivnice a bary i na luxusní „fine dining“ večeři nebo si naplánovat celodenní výlet za dobrým jídlem a pitím po naší krásné jižní Moravě. Jak probíhá výběr podniků? Je dvoukolový. Nejprve gastroasociace a osobnosti z oboru nominují zařízení, kde se podle nich dobře jí a pije. Opakující se jména postupují do finále, kde je vyzkouší vždy trojice hodnotitelů. Jde o odborníky, novináře nebo influencery z Česka i blízkého zahraničí a podmínkou je, že nesmí být profesně

68

spojeni s Brnem, aby se vyloučila tendenční hodnocení. Vedle TIC BRNO se letos do příprav poprvé zapojila také Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava, díky níž se projekt rozšířil na celý Jihomoravský kraj. „Když jsme projekt GOURMET BRNO zakládali, tušili jsme, že to bude velké. Za ty čtyři roky se z Brna stalo město vyhledávané pro svoji gastronomii a našim průvodcem se inspirují i místní. Letos vám představujeme také jeho mladšího bratříčka GOURMET JIŽNÍ MORAVA a vyhlížíme, kam až to zajde,“ uvedla na slavnostním vyhlášení letošních výsledků ředitelka TIC BRNO Jana Tichá Janulíková.

Kdo na hodnotící komise zapůsobil nejvíce? Kavárny Brno: Monogram Espresso Bar Cukrárny Brno: SORRY – pečeme jinak Kavárny a cukrárny Jižní Morava: Dvorek :: café wine bistro :: Bořetice (Bořetice) Pivnice Brno: Výčep Na stojáka Jakubák Pivovary Jižní Morava: Kyjovský pivovar (Kyjov) Vinárny a wine bary Brno: Vinná galerie Vinařství Jižní Morava: Piálek & Jäger (Nový Šaldorf) Bistra Brno: Atelier Cocktail Bar & Bistro Bistra Jižní Morava: KUK Bistro (Mikulov) Restaurace Brno: Castellana Trattoria Restaurace Jižní Morava: Restaurant ESSENS (Hlohovec u Břeclavi) Fine Dining Brno: Restaurant Signature Bary Brno: Super Panda Circus www.GOURMETBRNO.cz www.GOURMETJIZNIMORAVA.cz


Velká cena ČR „dycky v Brně“

Už jste využili výhody BRNOPASu?

Ať už motorky a jejich fanoušky máte nebo nemáte rádi, oni Brno prostě milují. A přijedou v srpnu zase. Grand Prix České republiky je světový podnik a také největší sportovní událost v tuzemsku. Masarykův okruh je pro ni doslova dělaný a můžeme být hrdí, že zdejší zastávka ze série mistrovství světa silničních motocyklů patří tradičně na špičku návštěvnosti.

Co je to BRNOPAS? Turistická karta plná výhod, kterou čeká druhá turistická sezóna. Je určena nejen turistům, ale i místním, kteří díky ní mohou získat řadu finančních výhod a tipů, jak trávit volný čas.

V posledních letech to s organizací českého dílu ze světové série nevypadá růžově. Letos se naštěstí stát nakonec umoudřil a slíbil podporu, takže jedeme dál. Radost z toho jistě mají i naši jezdci Karel Abraham, Jakub Kornfeil a Filip Salač. Nikde jinde totiž nezažijí takovou atmosféru jako právě na domácí půdě, s našimi fanoušky. Česká motoristická scéna je v nepoměru k velikosti republiky tradičně silná. Dokládá to právě historie tohoto závodu, který se jezdí v Brně od roku 1950, a to již padesátkrát v rámci mistrovství světa. Přejme si všichni, ať není víkend od 2. do 4. srpna jejím svátkem naposledy.

Kornfeil se raduje © Spolek pro Moto GP

Poznávejte Brno výhodně © TIC BRNO Barbara Tatarová

www.gp.ticbrno.cz

Brněnské fenomény Turistický portál GOtoBRNO.cz se brzy rozroste o novou rubriku. V současnosti tu turista najde praktické informace k pobytu, může si rozšířit znalosti v rubrice „Poznejte“, pod „Ochutnejte“ objeví digitalizovaného průvodce místní gastronomií GOURMET BRNO a v kalendáři akcí „Bavte se“ si vybere, kam vyrazí večer. Nyní do nabídky přibude záložka „Brněnské fenomény“. Vila Tugendhat, rozjezdy, hantec, výstaviště, ale i rekonstruované Janáčkovo divadlo, soupeření s Prahou nebo studenti jsou fenomény, které hýbou Brnem. My, kdo v tom žijeme denně, si už možná ani neuvědomujeme, že dělají naše město tím, čím skutečně je. Pro přespolní jsou ale právě tím příslovečným kořením, které dodá výletu tu pravou šťávu. Nová rubrika bude pestrá jako život v Brně sám – těšte se na rozhovory s osobnostmi, videa, písničky, humorné fejetony, fotoreporty a mnoho dalšího. Přestože budou určeny návštěvníkům, jistě pobaví i nejednoho kovaného Brňáka. Nebojte se je pak sdílet dál, ať „MAKE Brno PHENOMENAL AGAIN“.

www.GOtoBRNO.cz

Rádiová mafie © Petra Stanová

BRNOPAS vás provede městem a jeho okolím, doporučí místa a události hodné pozornosti a navíc zajistí zajímavé slevy na vstupném nebo dokonce vstupy zdarma. Je momentálně také jedinou možností, jak se dostat do vily Tugendhat, která je do konce roku vyprodaná. Ale pozor – i s ním je kapacita lístků omezena. V nabídce BRNOPASu najdete desítky institucí. Dospělým umožní vstup zdarma do Mincmistrovského sklepa nebo do zahrad vil Tugendhat a Stiassni, dětem zase do VIDA! science centra. Slevy se týkají například hradu Špilberk, vily Löw-Beer nebo věže Staré radnice s krásnou vyhlídkou na město. Od 15. července se nabídka rozšíří o Národní divadlo Brno, Anthropos, Retro muzeum Na statku a velkou výhodou se stane také to, že součástí BRNOPASu bude jízdenka MHD. Získat BRNOPAS je velmi jednoduché. On-line nákup zabere pár minut a veškeré potřebné informace najdete na portálu GOtoBRNO.cz. Máte-li raději osobní přístup a chcete kartu vlastnit fyzicky, zastavte se v některém z informačních center TIC BRNO. Můžete si vybrat variantu od jednoho do tří dnů.

www.GOtoBRNO.cz/brnopas

69


MIMO BRNO ZVE PETR KABOUREK Je období dovolených, a tedy ideální čas odjet pryč z vyhřátých ulic města. Proč se vydávat do zahraničí, když Morava nabízí tolik možností? Já osobně nejradši vyrážím na jih, ale okolí Brna je plné úžasných míst na všech světových stranách. Rádi obrážíte moravské zámky? Zámek Lysice mě nepřestává udivovat svými bohatými interiéry. Pokud se vám líbí renesanční stavby, určitě navštivte zámek v Bučovicích. Mikulovský zámek je zas nádhernou dominantou města. Mezi stálice mých výletů patří i klasicistní zámek Rájec nad Svitavou a v 19. století zrekonstruovaný zámek v Dačicích. Možností máte do sta kilometrů od Brna neomezeně, koncerty, výstavy a další akce jsou na hradech a zámcích už připravené, neváhejte tedy a vyrazte co nejdříve. Kam za zábavou a dobrým vínem? Nezapomeňte navštívit Znojmo, Mikulov a Zlín, kde mají nachystaný bohatý letní program a okolí je plné zážitků – od vinných sklípků, kde se dobře schovává před letním sluncem i náhlým deštěm, přes místní akce s cimbálem až po okouzlující večery

70

Často se stavím také v Dolních Věstonicích nebo v Archeoparku Pavlov, ze kterého vždycky rád zaskočím na vynikající jídlo do KarBar street food. Pochoutky, které vám z přívěsu podají, vždycky zvednou náladu, stejně jako nejrůznější akce, které se u něj přes léto konají. ve vinicích. Málokde zažijete tak skvělou atmosféru a potkáte tak přátelské lidi jako na jižní Moravě. Pověstnou místní pohostinnost zkrátka chcete zažít na vlastní kůži. Často se stavím také v Dolních Věstonicích nebo v Archeoparku Pavlov, ze kterého vždycky rád zaskočím na vynikající jídlo do KarBar street food. Pochoutky, které vám z přívěsu podají, pokaždé zvednou náladu, stejně jako nejrůznější akce, které se u něj

Na něco dobrého se zastavte v KarBar street food u Archeoparku Pavlov. Foto: KarBar

přes léto konají. Pálava je zkrátka plná příjemných překvapení i krásných přírodních scenérií. Co se týče odpočinku v chladnějších částech Moravy, moc jich neznám. Ale vyrazím mimo ni, a to na Vysočinu, kde lesy dopřávají chladný stín a množství hub, taky plno možností pro relaxaci i sport. Osobní tip pro tento rok je kemp Poslední míle, kde mám v plánu přečkat úporná vedra. Třeba se tam s některými z vás uvidím. Na konci léta nás samozřejmě čekají oslavy hojnosti jídla a pití, každoročně jezdím na Znojemské i Mikulovské vinobraní a nikdy jsem nebyl zklamán. Vína i doprovodný program mají vždy tu nejlepší úroveň. Doufám, že si léto užije v plné parádě, a potkáme se opět po prázdninách nad časopisem KAM.

Petr Kabourek senior account manager Pocket media


MIMO BRNO

Za výstavou. Foto: Státní zámek Litomyšl

Dominanta okolí. Foto: Zámek Kunštát

Léto na zámku. Foto: Zámek Rájec nad Svitavou

VIVAT GRÁCIE – KRISTÝNA PETŘÍČKOVÁ

OBJEVTE KRÁSU PODHŮŘÍ VYSOČINY

VÝSTAVY A PROHLÍDKY NA RÁJECKÉM ZÁMKU

Vydejte se za historií na Státní zámek Litomyšl. Můžete si tam prohlédnout výstavu rekonstrukcí evropských renesančních oděvů z Francie a z Itálie od Kristýny Petříčkové. Doplněny jsou o historické i novodobé lidové kroje, které propojuje společná symbolika. Na místě uvidíte také tradiční vzory textilií. Unikátní výstava se koná k 20. výročí zapsání zámku v Litomyšli na Seznam světového dědictví UNESCO. Renesanční stavba vznikla v 60.–80. letech 16. století. (red) 27/6–1/9 Vivat Grácie Státní zámek Litomyšl www.zamek-litomysl.cz

Dominantou krajiny Halasova Kunštátska je bezpochyby na návrší stojící kunštátský zámek. Původně jeden z nejstarších kamenných moravských hradů byl postupně přestavěn v renesanční a později barokní sídlo, obklopené rozsáhlým parkem založeným v 17. století. Během prázdnin se nabízí prohlídka zámeckých interiérů posledních šlechtických majitelů i speciální okruh Hrad. Zámek lze navštívit také s dětmi různého věku a využít soutěže s edukačními listy. (red)

Krásné léto vás čeká na zámku Rájec nad Svitavou. Již od 4. do 7. 7. si budete moci prohlédnout květinovou výstavu Svatojánské kvítí v interiérech zámku, 12. a 26. 7. se uskuteční noční prohlídky s divadelním představením ve spolupráci s šermířskou skupinou Exulis. Až do 15. 8. je k vidění unikátní výstava papírových hraček v zámecké kapli, od 7. do 15. 9. pak budete v interiéru zámku obdivovat aranžérské práce na výstavě Babí léto plné květů a plodů. (red)

Státní zámek Kunštát www.zamek-kunstat.cz

1/7–15/9 Státní zámek Rájec nad Svitavou www.zamekrajec.cz

Kulturní léto. Foto: Zámek Lednice

Areál zámku. Foto: Zámek Plumlov

Noční prohlídky. Foto: Zámek Lysice

ZA KULTUROU NA ZÁMEK

PLUMLOVSKÝ ZÁMEK PLNÝ HISTORIE

HRADOZÁMECKÁ NOC

Bohaté kulturní léto vás čeká na zámku Lednice. Letní festival Muzikály v Lednici totiž již tradičně nabídne koncertní verze slavných muzikálů i činoherních představení s řadou známých umělců a v nádherném prostředí zámeckého parku. Těšit se můžete například na představení Royal Opera Gala s Marianem Vojtkem a Michaelou Gemrotovou. Veškeré informace získáte na webových stránkách. Spojte kulturní zážitek s výletem na jeden z nejkrásnějších moravských zámků.(red)

Muzikály v Lednici Státní zámek Lednice www.zamek-lednice.com

Zámek byl postaven v letech 1680–1690 Janem Adamem z Lichtenštejna podle návrhu jeho otce v blízkosti starého hradu ze 13. století. Zámek přečkal s drobnými opravami staletí a dnes nám připomíná přílišné ambice Lichtenštejnů, kteří už jej nikdy nedostaví. V současné době prochází opravami a nabízí tři prohlídkové okruhy. Během celého roku se na zámku koná několik desítek akcí, v létě například šermířský víkend, Plumlovské verbování nebo Baletní galavečer pod širým nebem.(red)

Léto na zámku Plumlov Zámek Plumlov www.plumlov-zamek.cz

Máte rádi zámky a chcete zažít něco speciálního? Pak si určitě přijďte prohlédnout komnaty zámku Lysice v netradičním čase. Jediné letošní noční prohlídky se odehrají v sobotu 31. 8. se začátky v 19.15, 20.00 a 21.00 hodin. Zámkem vás provede paní hraběnka, páni šlechtici budou na kordy a občas to na nádvoří pěkně vzplane díky ohnivému představení, program tedy bude opravdu nabitý. Pořadatelé doporučují telefonickou rezervaci.(red)

31/8 Hradozámecká noc Státní zámek Lysice www.zamek-lysice.cz

71


MIMO BRNO

Muzeum na zámku. Foto: Muzeum Blanenska

Čeká vás i ohňostroj. Foto: Zámek Valtice

Korunovační klenoty. Foto: O. Rea

CELÉ BLANENSKO NA ZÁMKU

ZÁMEK VALTICE NABITÝ AKCEMI

ČESKÉ KORUNOVAČNÍ KLENOTY NA DOSAH

Muzeum Blanenska, které mapuje historii spojenou s řadou významných osobností, vítá návštěvníky v nových expozicích. Život na zdejším zámku rekonstruuje stálá expozice interiérů, kterou je možné navštívit s průvodcem. Při prohlídce zámku uvidíte také zbrusu novou expozici blanenské umělecké litiny. O objevech z Moravského krasu hovoří moderně koncipovaná výstava archeologie. Na zámku je k vidění i mnoho dalšího, neváhejte a naplánujte si výlet. Nebo hned několik! (red) Muzeum Blanenska, příspěvková organizace Zámek 1, Blansko www.muzeum-blanenska.cz

Kam na výlet s celou rodinou? Zámek Valtice byl původně gotickým hradem, současnou podobu mu vtiskla řada významných architektů 17. a 18. století. Od roku 1996 je i se zámeckým parkem zapsaný na seznamu UNESCO. Přes léto vás tam čeká mnoho zajímavých kulturních akcí, v zámeckém divadle si budete moci poslechnout například Vivaldiho Čtvero ročních období, v srpnu vás čeká recitál Lucie Bílé (10. 8.) nebo slavnostní ohňostrojná iluminace (14. 8.). (red) 1/7–14/9 Kulturní léto Zámek Valtice www.zamek-valtice.cz

Projekt připomene nejen pestrý a zajímavý život našeho nejvýznamnějšího panovníka, Otce vlasti, ale především fenomén českých korunovačních klenotů, nejhodnotnějšího českého pokladu. Ve formě mistrovské repliky, tudíž na dosah a bez mnohahodinových front. Hlavní exponáty ve speciální vitríně doplní zajímavosti a perličky z historie klenotů, opředené různými legendami. Rozšířený koncept výstavy se zaměří na jednu z nejdůležitějších postav české i evropské historie – krále a císaře Karla IV. (red) 29/6–1/9 České korunovační klenoty na dosah Zámek Vranov nad Dyjí, kočárovna www.zamek-vranov.cz

Výstava Marnivost. Foto: zámek Dačice

Esther Yoo. Foto: Czech Virtuosi

Nechte si chutnat. Foto: KarBar

MARNIVOST – VÝSTAVA Z CYKLU ŠLECHTICKÉ NEŘESTI

CZECH VIRTUOSI A ESTHER YOO

KARBAR STREET FOOD

Orchestr Czech Virtuosi pod taktovkou Roberta Kružíka se v unikátním koncertu spojí se světoznámou houslistkou Esther Yoo. Na programu je William Tell Overture od Gioacchina Rossiniho, Concerto for Violin, Op. 14 od Samuela Barbera a Symphony No. 7 in A, Op. 92 od Ludwiga van Beethovena. Neopakovatelný hudební zážitek doplňuje prostředí historického sálu slavkovského zámku, který se ve středu 11. 9. rozezní společnými tóny orchestru a houslí.(red)

Snídani či brunch na Pálavě? V KarBaru pro vás mají nachystané sladké i slané snídaňové menu. Ochutnejte například AvoToast s domácím hummusem a avokádem či zapékaný croissant s arašídovým máslem, banánem a malinovou marmeládou, k tomu čerstvě upraženou kávu od Rituale Caffè a další dobroty inspirované cestami do zahraničí. Stylový foodtruck parkuje celou letní sezónu u Archeoparku Pavlov. Majitelky KARča a BARča se těší na vaši návštěvu. (red)

11/9 od 19.00 Czech Virtuosi a Esther Yoo Zámek Slavkov www.czechvirtuosi.cz

KARBAR STREET FOOD 23. dubna 264, Pavlov www.fb.com/karbarstreetfood

Výstava na Státním zámku Dačice, poslední z cyklu Šlechtických neřestí, se s lehkou nadsázkou zaměřuje na předměty, o kterých nelze říct, že jejich forma sleduje funkci. Návštěvníci si mohou prohlédnout pestrou směsici památek, například vějíře a módní doplňky, staré vyšívací předlohy, interiérové dekorace nebo vlněný kabát z 18. století. Výstava je otevřena každý den kromě pondělí. Kromě výstavy zámek nabízí také komentovanou prohlídku soukromých i reprezentativních interiérů z počátku 20. století. (red) 21/6–1/9 Výstava Marnivost Státní zámek Dačice www.zamek-dacice.cz

72


73

inzerce


#ZNOJMOCHUTNA

TASTE ZNOJMO IN SUMMER

OBJEVTE, JAK VE ZNOJMĚ CHUTNÁ LÉTO

Summer in the town will be spiced up with an exciting cultural programme. Visitors will be able to enjoy first-hand experience of medieval history during Mondays at the Town Walls. Music fans can look forward to the 15th annual Znojmo Music Festival and film buffs to the open air Film Summer behind Vlkova Tower. In August the popular knight jousting tournament will take place in the former moat against the  backdrop of the town walls.

Letní období plné horkých dní a dlouhých nocí zpestří místním i návštěvníkům svěží kulturní program po celém Znojmě. První prázdninový měsíc vás naláká na divadelní představení pod širým nebem, degustace vín spojené s prohlídkami města či rekonstrukci napoleonské bitvy.

Enjoy summer in Znojmo. Photo: Znojemská Beseda

For years Znojmo has been inherently connected with cucumber production, so unsurprisingly it also hosts the August Cucumber Festival. The event promises the best pickled gherkin competition, exhibition of agricultural and historical machinery, a cucumber-oriented gastroshow as well as competitions and workshops for children, a local market and musical performances. In late August, the town will hold a five-day festival titled Znojmo Lives and Breathes Theatre, staging varied performances from many genres along with famous actors such as Karel Roden, Dalibor Gondík and Miroslav Hanuš (ed)

Znojemská Beseda Masarykovo náměstí 22, Znojmo www.znojemskabeseda.cz

74

Historii na vlastní kůži můžete vy i vaše děti zažít také během tzv. Hradebních pondělků. Vyzkoušíte si dobovou zbroj, zastřílíte si z luku a uvidíte ukázky sokolnictví. Z hudební produkce vám nesmí ujít 15. ročník Znojemského hudebního festivalu, jehož vyvrcholením je scénické oratorium Saul ve spolupráci se špičkovými světovými pěvci Andreasem Schollem a Adamem Plachetkou. Pokud navštívíte královské město na přelomu prázdnin, pak vám kulturním zážitkem může být open-air Filmové léto za Vlkovou věží. V srpnu se kromě pokračujícího historického programu neváhejte přijet podívat také na divácky atraktivní rytířský jezdecký turnaj, který bude probíhat v kulisách hradebního příkopu. Více informací o kulturním létě ve Znojmě najdete na webových stránkách. (red)

Znojmo plné historie. Foto: Znojemská Beseda

Znojemská Beseda Masarykovo náměstí 22, Znojmo www.znojemskabeseda.cz

NEJDŘÍV NA OKURKY, PAK DO DIVADLA Město Znojmo jako ráj okurek – tak si ho představí kdejaký turista. A ačkoli se velkovýroba z města již přestěhovala, tradice v podobě malých výrobců se tu každoročně připomíná na srpnových Slavnostech okurek. Vítěze nejlepší sterilované okurky budeme letos znát v pátek 2. srpna. Již od dopoledních hodin si tu budete moci prohlédnout výstavu zemědělské techniky, přehlídku historických traktorů či nakoupit lokální farmářské produkty. Pro děti jsou připraveny soutěže, řemeslné dílny a možnost zavařit si vlastní nakládačky. V poledních hodinách se všem kulinářským nadšencům představí Karolína Kamberská a v rámci své gastroshow připraví pokrmy nejen z okurek. Chybět nebudou ani oblíbené soutěže v plnění zavařovacích sklenic a hudební vystoupení. O tři týdny později vyroste v centru města cirkusové šapitó a ulice města zaplní divadelní herci. Pětidenní festival s názvem Znojmo žije divadlem slibuje všem divákům pestrá představení různých žánrů a známá jména jako Karel Roden, Dalibor Gondík či Miroslav Hanuš. (red)

Jaká bude ta nejlepší sterilovaná okurka? Foto: Znojemská Beseda

Znojemská Beseda Masarykovo náměstí 22, Znojmo www.znojemskabeseda.cz


#MIKULOV

Archeopark Pavlov. Foto: Archiv muzea

Virginal ze zámeckých expozic. Foto: Archiv muzea

Svatba. Foto: Archiv Václava Chocholy

ARCHEOSTEZKA MEZI PAVLOVEM A DOLNÍMI VĚSTONICEMI

KURÁTORSKÉ PROHLÍDKY NA ZÁMKU

VÁCLAV CHOCHOLA A JEHO FOTOGRAFIE MORAVY

Celkem pět panelů umístěných pod Pavlovskými vrchy na trase mezi dvěma sousedními obcemi provede návštěvníky po nejvýznamnějších lokalitách kultury lovců mamutů. Panely budou pomyslně spojovat i dvě pobočky Regionálního muzea v Mikulově – Archeopark Pavlov ve stejnojmenné obci a expozici Život pod Pálavou v Dolních Věstonicích. Dlouho očekávaná archeostezka se stane vhodným doplňkem k moderní pavlovské expozici, která se věnuje mladopaleolitické kultuře lovců mamutů. (red) od 14/6 Archeostezka Archeopark Pavlov – Dolní Věstonice www.rmm.cz

Netradiční léto si pro vás připravili v Mikulově. Každou prázdninovou středu, vždy v 19.00 a 21.00, se budou na zdejším zámku konat Kurátorské prohlídky. Kurátoři sami provedou návštěvníky jednotlivými expozicemi a výstavami a představí je v netradičním světle. Každý týden se budou věnovat jiné expozici, dostane se tedy na všechny expozice a letošní výstavy na zámku a v Horní synagoze. Prohlídky si můžete rezervovat již od 15. června. (red) 3/7–38/8 Kurátorské prohlídky Zámek Mikulov www.rmm.cz

Jak vypadá Morava hledáčkem objektivu jednoho z nejvýznamnějších českých fotografů? To se dozvíte na výstavě Morava 53–88 na mikulovském zámku. Výstava mapuje nikdy neprezentovanou součást Chocholovy tvorby, která zachycuje život na Mikulovsku a momenty ze života jeho příbuzných. Fotografie vystavené během tohoto roku na zámku v Mikulově skutečně odkrývají to nejniternější, ať už se jedná o lásku, dětství, smrt nebo také zdánlivě všední záběry nejobyčejnějších činností. (red) Václav Chochola: Morava 53–88 Zámek Mikulov www.rmm.cz

Výtvarné sympozium. Foto: František Hodoňský

La Strada. Foto: Mikulovská rozvojová

Vinobraní. Foto: Mikulovská rozvojová

MIKULOVSKÉ VÝTVARNÉ SYMPOZIUM ODSTARTUJE 13. ČERVENCE

FESTIVAL POULIČNÍHO UMĚNÍ LA STRADA

PÁLAVSKÉ VINOBRANÍ

Již potřetí oživí malebná mikulovská zákoutí pouliční umění. Do města se sjedou skvělí hudebníci, divadelníci a performeři se svými autorskými představeními, začínající i ostřílení tvůrci, pro které je důležitá spontaneita a blízkost publika. Hudební dramaturgie bude letos rozkročena od šamanských bubnů či klasické kytary přes swing, jazz, blues, indie až po elektronický rock. S autorskými pouličními performancemi vystoupí Robo Erectus nebo Koťátko zkázy. (red)

Milovníci vína a kultury by si neměli nechat ujít největší pálavskou slavnost vín, která tradičně proběhne na začátku září. Pálavské vinobraní nabídne bohatý kulturní program a především možnost potkat se s přáteli v krásných kulisách historického Mikulova. Na hlavním podiu vystoupí mimo jiné Ewa Farna, David Koller, Tata Bojs nebo Miro Žbirka. Vinobraní nabídne možnost ochutnat vína až od 150 lokálních vinařů, těšit se můžete na více než 500 vzorků. (red)

5–6/7 La Strada Mikulov www.lastradamikulov.cz

6–8/9 Pálavské vinobraní Mikulov www.palavske-vinobrani.cz

Prostory mikulovského zámku se v červenci a v srpnu opět promění na výtvarný ateliér. Svá díla tam vytvoří účastníci již šestadvacátého ročníku Mikulovského výtvarného sympozia „dílna“, které bude slavnostně zahájeno v sobotu 13. července. Oficiální zahájení akce se koná na horním nádvoří zámku. Nově vytvořená díla všech účastníků letošního sympozia si nakonec zájemci prohlédnou 10. srpna na slavnostním ukončení „dílny“, kde vystoupí Jazzpetit a Circus Problem. (red) 13/7–10/8 MIKULOVSKÉ VÝTVARNÉ SYMPOZIUM „dílna“ 2019 Zámek Mikulov www.artmikulov.cz

76


77


#BATUVINSTITUT

ZLÍN – MĚSTO SE SILNÝM PŘÍBĚHEM Město Zlín navštíví ročně statisíce návštěvníků. Láká je především příběh světoznámého obuvníka Tomáše Bati. Jedním z prvních cílů, kam mohou ve městě zamířit, je 14|15 BAŤŮV INSTITUT. Co vše je v něm k vidění?

V budovách institutu sídlí galerie, muzeum i knihovna. Foto: 14|15 BAŤŮV INSTITUT

Krajské kulturně vzdělávací centrum 14|15 BAŤŮV INSTITUT nabízí několik stálých expozic a celou řadu výstav a akcí „pod jednou střechou“. Svůj domov zde má Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně. Ze stálých expozic nelze opomenout Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost. Tato muzejní expozice má tři nosná témata, a to historii obuvnického impéria Baťa, cestovatelské legendy, jako je Hanzelka a Zikmund, a zlínský film. Ve stálé galerijní expozici je k vidění sbírka architektury a českého a slovenského výtvarného umění. Najdete zde díla významných malířských osobností jako Toyen, Jan Zrzavý či Josef Čapek. Na své si přijdou také milovníci literatury. V knihovně si můžete prohlédnout například baťovské noviny či monografie o Zlínském regionu. Ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU se celoročně koná pestrý program. Za zmínku stojí například RETROHRÁTKY – výstava starých her a hraček v původním retro designu, která zde bude k vidění v červenci a srpnu. (red)

14|15 BAŤŮV INSTITUT Vavrečkova 7040, Zlín www.14-15.cz

78

TRIENÁLE PROSTOR ZLÍN 2019: ALTERNATIVY DESTRUKCE V Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně je do 8. září k vidění výstava Trienále Prostor Zlín 2019: Alternativy destrukce. Na sedmé pokračování výstavního formátu trienále bylo pozváno pět umělců ze zemí Visegrádské čtyřky, jež se zabývají tématem politického a „uměleckého“ ničení umění. Společným jmenovatelem sedmého ročníku Trienále Prostor Zlín je princip návratu – připomínka něčeho, co by nemělo být ztraceno. Výstava se tak snaží zachytit uměleckou a umělecko-historickou připomínku vybraných sochařských a objektových děl z Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. Děl, která byla v minulosti – tedy od 50. let do současnosti – fyzicky či metaforicky zničená. A to ať už se tak stalo kvůli ideologii, komerční nebo majetkové zámince či umělecké autocenzuře. Na výstavě se svým dílem prezentuje maďarská umělkyně Emese Benczúr, polské umělkyně Karolina Kubik a Anna Jochymek, Čech Lukáš Houdek a slovenská autorka Ivana Sláviková. (red)

Výstava Alternativy destrukce. Foto: KGVUZ

do 8/9 Trienále Prostor Zlín 2019: Alternativy destrukce Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně Vavrečkova 7040, Zlín www.galeriezlin.cz

MUZEUM LUHAČOVICKÉHO ZÁLESÍ Lázeňské městečko Luhačovice stojí za návštěvu samo o sobě. Pokud vás zajímá i historie tohoto kouzelného místa, navštivte v Městském domě kultury Elektra expozici Známé i neznámé Luhačovice, kterou tam připravilo Muzeum luhačovického Zálesí. K vidění jsou zde jak bohaté národopisné sbírky z 20. let 20. století, tak i předměty získané nedávno. Z různých pohledů představují Luhačovice a osobnosti s nimi spojené, s důrazem na zdejší lázeňství a historii. Stálou expozici doplňují krátkodobé výstavy a programy. Součástí expozice je i Jurkovičův kabinet, otevřený v roce 2018. Ten prezentuje dílo architekta, jenž dal městu jeho nezaměnitelnou tvář, včetně dobových fotografií, plánů nerealizovaných staveb či nábytku. Součástí kabinetu je i virtuální prohlídka Jurkovičova regulačního plánu lázní z roku 1903, která nabízí plastický pohled na architektovu představu o podobě Luhačovic. (red)

Objevte historii Luhačovic. Foto: Muzeum luhačovického Zálesí

Známé i neznámé Luhačovice Muzeum luhačovického Zálesí Pobočka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Masarykova 950, Luhačovice www.muzeum-zlin.cz


79


POZNEJTE OKOLÍ BRNA Jezdíte rádi na výlety? Určitě jste už byli na Pálavě, ve Znojmě nebo v Moravském krasu – ale znáte nejbližší okolí Brna? My jsme tyto krásy už objevili a radíme vám, zkuste to také. Stojí to za to. Pro jednodenní výlet je okolí Brna ideální. Z města vyrazíte vlakem a po výletě se zase vlakem vrátíte. Z nádraží pak můžete pokračovat na výlet na kole či pěšky. Trváte-li na cestování autem, i to lze. U nádraží, odkud jsme výlety připravili, lze zaparkovat. Na Tišnovsku jsme objevili krajinu, jejíž krása bere dech – a nebyli jsme první. „Na břehu řeky Svratky kvete rozrazil, na břehu řeky Svratky roste nízká tráva…“ napsal o ní básník Vítězslav Nezval. My přidáváme rozhledy a výhledy, drahé kameny v Tišnově, stříbrný poklad v Nedvědici, klášter Porta coeli, historická městečka Lomnice a Doubravník, hrad Pernštejn, který hrál ve více než 50 filmech, a originální piva místních pivovarů. Pro pivomily je tu dokonce celá Tišnovská pivní stezka. A pokud s sebou vezmete děti, můžete si nimi zahrát jednoduchou hledačku Korálky komorné Elišky v podhradí Pernštejna.

80

Okolí Brna je plné vína, piva, a především skvělých zážitků. Foto: Jan Plaček

Milovníci silných zážitků si mohou v echt hornických hospodách Dělnický dům v Zastávce a Hornický dům ve Zbýšově poručit „hornickou vlajku“. Do syrového světa bývalé černouhelné pánve – do Zastávky a Oslavan – se můžete vypravit na kole. Sjet stovky metrů do hlubin země a tam v horku a černém prachu těžit uhlí, to byla těžká dřina. Dnes je to minulost, kterou připomíná úzkokolejka ve Zbýšově, hornické muzeum v Oslavanech, Permon jako strážce města Oslavan anebo půvabná těžní věž bývalého dolu Simson. Haldu vytěžené hlušiny dnes přikrývá zeleň a je z ní báječný rozhled do široširé krajiny. A kdo si výlet maličko protáhne, může v Rosicích navštívit žerotínský zámek se sbírkou hraček. „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným,“ psal Vladislav Vančura. My

říkáme, že výlet do míst, kde čas plyne pomaleji než voda v řece Jihlavě, výlet do kraje mezi Dolními Kounicemi a Ivančicemi, patří k mimořádně šťastným. Vládne zde půvabná maloměstská atmosféra z počátku 20. století a výletník zde najde víno, chřest a „rozmarné léto“, k němuž patří koupání v řece. Upřímně, kdy naposledy jste se v řece koupali vy? Výhledy z vinohradů jsou uchvacující, zámek a hrad v Kounicích majestátní, místní vína v galerii vín u Plačků v Moravských Bránicích pohladí jazyk a nos znalce. Zvláštností je městská ivančická chřestovna, která navazuje na dávnou slávu Ivančic jako hlavního města chřestu. A pak je tady Slavkovsko a Bučovicko, jejichž dominantami jsou zdejší zámky. Výlet je naplánován tam, kde se otevírají daleké výhledy do mírného, úrodného kraje. Psala se zde historie Evropy, střetli se tady císařové a s nimi celé armády.

Michal Burian Brněnsko


BRNĚNSKO

Krajina Tišnovska. Foto: Brněnsko

Výborná místní piva. Foto: Pivovar Kvasar

Pro děti i dospělé. Foto: Hrad Pernštejn

KRAJINOU TIŠNOVSKA NA KOLE A PĚŠKY

PIVNÍ NEBE NA TIŠNOVSKU

KORÁLKY KOMORNÉ ELIŠKY

Tišnovsko nabízí nejen krásné scenérie. „Na břehu řeky Svratky kvete rozrazil, na břehu řeky Svratky roste nízká tráva...“ psal o této krajině básník Vítězslav Nezval. Přidejme k tomu drahé kameny, stříbrný poklad, daleké výhledy, romantické údolí pstruhové řeky, starobylá sídla, klášter Porta coeli a hrad Pernštejn. Místa plná historie, kulturní akce, to vše zažijete na Tišnovsku. A pokud se vám nechce vracet do Brna, můžete se zde i pohodlně ubytovat. (red)

Na Tišnovsku vyrostlo množství malých pivovarů, které vaří originální piva. Tišnovská pivní stezka je putovací hra pro dospělé milovníky piva právě v kouzelné krajině Tišnovska. Zlatý mok z celkem sedmi malých pivovarů. Ochutnejte pěkně jedno pivo po druhém. S přáteli na exkurzi do pivovaru? Nebo snad do pivních lázní? Po cestě narazíte na spoustu dalších příjemných zážitků. A čeká na vás dokonce „pivní trůn“. Úspěšní hráči se mohou těšit na hodnotné odměny. Vyrazte za relaxací i poznáním. (red)

Tišnovsko www.gofrombrno.cz

Tišnovsko www.gofrombrno.cz

Korálky komorné Elišky Hrad Pernštejn www.gofrombrno.cz

Výlet za vínem. Foto: Jan Plaček

Věž dolu Simson. Foto: Brněnsko

Za historií. Foto: Zámek Slavkov

VÍNO, CHŘEST, ROZMARNÉ LÉTO

ČERNÁ JE NEJLEPŠÍ

OZVĚNY DÁVNÝCH BITEV

„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným,“ psal Vladislav Vančura. Výlet do kraje mezi Kounicemi a Ivančicemi patří naopak k mimořádně šťastným. Čas zde plyne pomaleji, slunce se třpytí ve sklence vína a rostliny chřestu se mírně vlní v teplém vánku. Kdy jste se naposledy koupali v řece? Morava je plná nejen přírodních pokladů. V Ivančicích na vás navíc čeká expozice zdejších rodáků, Alfonse Muchy a Vladimíra Menšíka. (red)

Opusťte na chvíli své pohodlí a představte si, že sjíždíte stovky metrů pod zem a tam celý den v horku a černém prachu těžíte uhlí. Je to síla? A přesto to celé generace mužských dělaly a někde dodnes dělají. Jak to tam dole vypadalo? Do čeho se horníci oblékali? Jak si svítili? Co jedli a pili? A existují permoníci? To zjistíte na tomto výletě do Zastávky a Oslavan, do syrového světa bývalé černouhelné pánve. Výlet je vhodný i pro děti, zkusit můžete také speciální variantu na „piknikolech“. (red)

Psala se zde historie Evropy, střetli se zde císařové i celé národy. Od roku 1805 zná slovo Austerlitz celý svět. Přes pohnutou minulost je Slavkovsko úhledná krajina oblých kopců s čupřinou vinohradů, krajina dalekých výhledů a přírodních tichých koutů, předurčených ke klidnému rozjímání i objevování krásných cyklotras. Co více? Nezapomeňte na Napoleonův balkon a zajíce na stropě. Výlety mají také variantu pro děti. (red)

Kounice a Ivančice www.gofrombrno.cz

Zastávka a Oslavany www.gofrombrno.cz

Slavkov www.gofrombrno.cz

Hravý pěší výlet pro dospělé s dětmi, jednoduchá hledačka. Nejenom pohádkový hrad Pernštejn, ale i podhradí skrývá neobjevené poklady. Ty skutečné, jako třeba džbán se stříbrnými mincemi, i ty pohádkové. Byla jednou jedna nepořádná komorná, která se pořád parádila, až se jí rozsypaly vzácné korálky. Za trest nyní straší na hradě Pernštejně jako bílá paní. Vaším úkolem je poztrácené korálky najít a sesbírat. Úspěšné luštitele hry čeká malá odměna. (red)

81


DO BRATISLAVY ZVE LENKA ZELNITIUSOVÁ Režim off je konečně tady a s ním prázdniny i čas dovolených. Kdy jindy než teď podniknout výlet z moravské metropole do té slovenské. Bratislava během letních dní láká na nespočet kulturních akcí a pestrou škálu atraktivit. Určitě nesmíte minout jak místní hrad, tak romantickou zříceninu Devín. Čekají vás nezapomenutelná panoramata na soutok řek Moravy a Dunaje, historií nabitá zákoutí, nemluvě o místních slavnostech, co vás vtáhnou zpátky do středověku. Rytíři na Devíně předvedou mistrné umění a dojde i na nejeden šermířský souboj. Atmosféru minulých časů podtrhne dobová hudba, jarmark, chybět nebude ani přehlídka dravého ptactva. Akce se koná o prázdninových sobotách, tedy 6. 7., 3. 8. a 31. 8. Rádi byste vyrazili na nějaký hudební festival? Na sklonku července (25–27. 7.) na Hlavním náměstí vypukne již podvanácté v pořadí Gypsy Fest / World Roma festival, kde jako hosté v rámci úvodního koncertu vystoupí české i slovenské hvězdy, jako je Majk Spirit, Monika Bagárová, Rytmus a další. Preferujete spíše klasiku v neotřelém podání? Možná pro vás bude tím pravým Čtyřkoncert. 31. 7.

Bratislavský hrad nesmíte minout! Foto: Pixabay.com

na něm zazpívá Jana Kirschner, Dan Bárta, Katarzia nebo hudební skupina Korben Dallas, a to vše v rámci festivalu Viva Musica! a pod taktovkou stejnojmenného orchestru s dirigentem Braňo Kostkou. Letní shakeaspearovské slavnosti známé divadelními představeními pod širým nebem jsou v kurzu i na Slovensku. Užijte si večer

po vzoru rodáka ze Stratfordu nad Avonou. Romeo a Julie, Othello, Večer tříkrálový nebo Komedie omylů? Stačí si vybrat a poté vyrazit směr Bratislavský hrad. Prožijte léto po svém!

Foto: Bratislavský hrad

Foto: Extrem food and travel festival

Foto: River Show

BRATISLAVSKÝ HRAD ROZEZNÍ OPERNÍ ÁRIE

EXTREM FOOD A TRAVEL FESTIVAL

RIVER SHOW NA DUNAJI

Předposlední srpnový víkend v Bratislavě bude patřit opeře. V rámci druhého ročníku operního festivalu pod širým nebem se vám na Bratislavském hradě představí Carmen a Aida. Carmen se odehrává ve španělské Seville a její historicky první premiéra šokovala obecenstvo a způsobila skandál porušením dobových konvencí. Aida byla zase sepsána přímo pro operní divadlo v Káhiře a měla premiéru na Štědrý den.(bf)

Do Bratislavy se valí Extrem food festival, a vy se můžete těšit na exotické jídlo a cestovatelské přednášky. Festival bude rozdělen do několika tematických sekcí. První z nich je zóna nazvaná Extrem food. Zde budou k ochutnání hadi, pavouci, žáby, drápy, štíři nebo krokodýli. V zóně Exotic food naleznete kuchyně dvanácti států. A pokud jste ještě nezkusili hmyzí dobroty, můžete to napravit v Zóně hmyzu, na které servíruje projekt Hmyz na talíři.(bf)

River Show je velkolepá oslava života, která se již popáté odehraje na Dunaji. Můžete se těšit na exhibici vodních sportů, výstavu luxusních lodí a prezentaci mistrů světa ve vodních sportech. Pokud se o Dunaji chcete dozvědět něco více, čekají vás také přednášky na témata jako turismus, ekologie a historie nábřeží. Na večer je nachystaná módní přehlídka a koncert. Během této akce můžete také přispět na charitu. Najdete zde zkrátka vše pro velké i malé lodivody. (bf)

23–24/8 Opera fest 2019 Bratislavský hrad, Bratislava www.maxiticket.sk

17/8 Extrem food a travel festival Bratislava Amfiteáter Rača, Bratislava www.extremfood.cz

27/7 River Show 2019 Nábřeží u galerie Eurovea, Bratislava www.fb.com/RiverShow.sk

82

Lenka Zelnitiusová Redaktorka KAMu


KAM DO BRATISLAVY A VÍDNĚ

UPRISING FESTIVAL V BRATISLAVĚ 12. ročník Uprisingu je jedním z nejočekávanějších festivalů ve stylu reggae a dancehall hudby. Jste oddaní tomuto stylu, máte rádi Jamajku nebo se jen chcete uvolnit? Pak můžete zavítat na tuto víkendovou akci. Foto: Fashion Check-in

Foto: Vienna Classic Days

MÓDNÍ SHOW V ALBERTINĚ

VIENNA CLASSIC DAYS 2019

Ve světoznámém muzeu Albertina se na začátku července koná velkolepá módní show. Mezi uměleckými díly od Dürera se budou procházet modelky předvádějící nové módní trendy světových značek. Můžete se těšit na umění spojené s kulturou, módou a kulinářským uměním v neobvyklém prostředí. Sbírky albertinské galerie tvoří přes 50 000 kreseb a mezi nejznámější jména patří Rafael Santi, Rembrandt nebo Egon Schiele. (bf)

Historické automobily, které zastoupí renomované značky nejen z Evropy, ale i Severní Ameriky. I letos se Vídeň promění v město veteránů a vy uvidíte opravdu vzácné kousky, které jsou důvěrně známé jen těm, kteří se v tomto průmyslu vyznají. O víkendu, kdy se tato akce bude konat, potkáte nejen prodejce historických vozů, ale také výrobce replik či prodejce náhradních dílů. Těšit se můžete na osvědčený program, občerstvení a spoustu nových nápadů!(kl)

6/7 Fashion Check-in Albertina Museum, Vídeň www.fashion-check-in.com

24–25/8 Vienna Classic Days 2019 Blízko zábavního parku Prátru, Vienna www.viennaclassicdays.com Foto: Uprising Festival

Foto: Wanderlust

Foto: Liquid Market

VÍDEŇSKÝ MINDFUL TRIATLON

OCHUTNEJTE SVĚTOVÉ KOKTEJLY

Termín mindful se v poslední době skloňuje ve všech pádech a ve Vídni můžete navštívit dokonce triatlon s tímto zaměřením. Festival Wanderlust 108 přináší tři oblíbené aktivity – běh, jógu a meditaci. Běží se ve vlastním stylu, důležité je, abyste dorazili do cíle. Jóga bude probíhat za doprovodu živého DJ. Vše zakončíte relaxací s jasnou myslí. Tím však triatlon nekončí, čeká na vás ještě oběd, dobrá káva, odpočinková zóna, obchůdky a další aktivity. (bf)

Ve Vídni se odehraje již čtvrtý ročník koktejlového festivalu nazvaný Liquid Market. Festival cílí na znalce kvalitních nápojů a nejlepších lihovin, ale na své si přijdou i začátečníci. Během tří dnů se vám představí přes sedmdesát rozličných barů a šikovní barmani vám naservírují nejnovější koktejly s alkoholem i bez něj. Kromě spousty barů zde najdete další stánky spojené s barovou kulturou. Vstupné zahrnuje všechny nápoje. (bf)

21/7 Wanderlust 108 Seestadt, Vídeň www.wanderlust.com

11–13/7 Liquid Market 2019 Volksgarten, Vídeň www.liquidmarket.bar

Některé hvězdy uvidíte poprvé, jiné už budete znát z předešlých ročníků. Avšak není se čeho bát, program je bohatý, jako je tomu každým rokem. Nejen fanoušci reggae a dancehallu, ale také drumeři, dubsteři či hiphopeři si přijdou na své. Letos se poprvé můžete těšit na českou rapovou dvojici Strapa a Opaka. U české scény nekončíme, uvidíte také United Flavour a zpěváka MessenJaha s kapelou HomeBwoyRasta. Headlinerkou tohoto ročníku je zpěvačka, rapperka, písničkářka a herečka Lauryn Hill. Z Karibiku, konkrétně Jamajky, dorazí Elephant Man a dokonce i Jo Mersa Marley, který je vnukem Boba Marleyho. Pokud jste fanouškem Mal Élevé či IIIbilly Hitec, tak je tento festival poslední příležitostí, kde se můžete společně rozloučit s jejich hudební kariérou. Objeví se i kapela Naturally 7, Horace Andy, MC Rage, Chase & Status či třeba Hollie Cook a On-U Sound. Hiphopové duo zastoupí Smif N Wessun společně s živou kapelou Champion Sound. (kl)

23–24/8 Uprising Festival 2019 Letovisko u jezera Zlaté piesky, Bratislava www.uprising.sk

83


PROGRAM MIMO BRNO ČERVENEC–SRPEN/JULY–AUGUST 2019

PAMÁTNÍK MOHYLA MÍRU

MUZEUM BRNĚNSKA

www.muzeumbrnenska.cz www.facebook.com/muzeumbrnenska

MUZEUM VE ŠLAPANICÍCH

Masarykovo nám. 18, Šlapanice | 544 228 029 slapanice@muzeumbrnenska.cz Otevírací doba: st–pá 13–18 h, so–ne 10–12 a 12.30–18 h. SPOJENÍ: MHD trolejbus č. 31 z Hl. nádraží do Šlapanice – Kalvodova. VÝSTAVY do 8. 9. HOLUBÍ POŠTA Výstava připravená ve spolupráci s Poštovním muzeem připomene zapomenutý fenomén holubí pošty, všímá si také různých podob vztahu lidí a holubů. do 8. 9. HRAČKA V DŘEVĚ UKRYTÁ Dřevěné hračky v jejich tradiční lidové i moderní podobě. Součástí výstavy je velká tematická herna pro rodiny s dětmi. AKCE ČERVENEC 27. ARCHEOLOGIE PRO KAŽDÉHO: CHUTĚ A VŮNĚ PRAVĚKU Třetí ročník interaktivního programu pro veřejnost přibližujícího rozmanité podoby práce archeologů. SRPEN 11. MUZEUM SLAVÍ 85. NAROZENINY! V rámci oslav můžete nahlédnout do zákulisí muzea, seznámit se s jeho činností a s kurátory. 28., 30. AHOJ LÉTO! Tradiční rozloučení s prázdninami pro rodiny s dětmi. Program inspirovaný výstavou Hračka v dřevě ukrytá, ukázky řemeslné výroby hraček.

K Mohyle míru 200, Prace | 544 244 724 mohyla-miru@muzeumbrnenska.cz Otevírací doba: denně 9–18.00 h, poslední prohlídka v 17.00 h SPOJENÍ: MHD BUS č. 48 z Brna, Úzká ul. (OD Tesco) do Prace (náves). EXPOZICE BITVA TŘÍ CÍSAŘŮ. SLAVKOV/AUSTERLITZ 1805 Netradičně pojatá multimediální expozice, která přináší poučení i silný zážitek. FENOMÉN AUSTERLITZ Bitva tří císařů a napoleonské války očima současníků, kronikářů, vojáků, diplomatů, historiků, spisovatelů, malířů, ale i filmařů. VÝSTAVA do 3. 12. „SLOVUTNÝ PANE ARCHITEKTE!“ JOSEF FANTA – ČESKÝ ARCHITEKT NA PRAHU NOVÉ DOBY Po stopách významného secesního architekta, památkáře a všestranného umělce. Výstava představí Josefa Fantu nejen jako autora budovy pražského hlavního nádraží a Mohyly míru. AKCE SRPEN 17. 13.00 #NAPOLEON250 Připomenutí Napoleonových 250. narozenin. Program pro rodiny s dětmi, ukázky dobové výstroje a výzbroje, výtvarné dílny. Od 20.00 letní kino – promítání filmu Vojna a mír.

PAMÁTNÍK PÍSEMNICTVÍ NA MORAVĚ

Klášter 1, Rajhrad | 547 229 136 pokladna 547 229 126 | rajhrad@muzeumbrnenska.cz Otevírací doba: út–ne 9–17 h, poslední prohlídka v 16 h EXPOZICE STAROSLOVĚNŠTINA A MORAVSKÉ PÍSEMNICTVÍ V 9.–18. STOLETÍ STŘEDOVĚKÉ SKRIPTORIUM A HISTORIE RAJHRADSKÉHO KLÁŠTERA

MORAVSKÁ LITERATURA 19.–20. STOLETÍ HISTORICKÁ BENEDIKTINSKÁ KNIHOVNA PRACOVNA BÁSNÍKA JOSEFA SUCHÉHO VÝSTAVY do 7. 7. RAJHRADSKÉ LILIE Tradiční prezentace moravských pěstitelů představí desítky druhů lilií. Připraveno ve spolupráci s ČZS a Benediktinským opatstvím. do 8. 9. OD RYDLA K POČÍTAČI. EXLIBRIS ZE SBÍREK MANŽELŮ PETRA A HELENY HAIMANNOVÝCH Výstava představí sbírku grafických exlibris manželů Haimannových. Jejich soubor obsahuje položky bez nadsázky z celého světa a ukazuje, že exlibris zdaleka nejsou jen tuzemským fenoménem. do 13. 10. KAŠPÁRKŮV SVĚT POHÁDEK Uvedení do světa původních pohádkových příběhů, v nichž dobro vítězí nad zlem a nezištná pomoc druhým bývá odměněna. do 27. 10. KNIHOVNY BENEDIKTINSKÝCH KLÁŠTERŮ BROUMOV A RAJHRAD Vědecko-naučný literární a jazykový odkaz benediktinských klášterů v Broumově a Rajhradě. do 27. 10. SKÁCELOVÉ – KE KOŘENŮM Literární a výtvarný odkaz Emila Skácela a jeho dvou synů: básníka Jana a výtvarníka Petra.

PODHORÁCKÉ MUZEUM

Porta coeli 1001, Předklášteří | 549 412 293 pokladna 549 213 933 predklasteri@muzeumbrnenska.cz Otevírací doba: út–ne 9–12 h a 12.30–17 h. Při prohlídce kláštera je omezený přístup do farního kostela z důvodu oprav. EXPOZICE KLÁŠTER PORTA COELI – RANĚ GOTICKÁ KŘÍŽOVÁ CHODBA, KOSTEL, KAPITULNÍ SÍŇ MĚŠŤANSKÝ OBYTNÝ INTERIÉR Z PŘELOMU 19. A 20. STOLETÍ PALEONTOLOGIE A MINERALOGICKÝ SYSTÉM MINERÁLY NA TIŠNOVSKU LAPIDÁRIUM KAMENNÝCH FRAGMENTŮ VÝSTAVY do 20. 10. CO VŠECHNO JE MUZEUM… Výstava připomínající 90. výročí založení Podhoráckého muzea. do 10. 11. CESTY DO PRAVĚKU ANEB VE STOPÁCH ZDEŇKA BURIANA Výstavní projekt založený na propojení výtvarného umění a přírodních věd představí malby, trojrozměrné modely a paleontologické vzorky prehistorické fauny a flóry.

JIŽNÍ MORAVA ČTE

3. ROČNÍK FESTIVALU UPROSTŘED

Výstava fotografií a vítězných prací unikátního projektu podpory čtenářství v Jihomoravském kraji. Ohlédnutí za uplynulým ročníkem 2018.

Od 21. června do 31. srpna vás čeká program plný hudebních produkcí, workshopů, divadelních představení, tančíren, sportovních a multimediálních akcí a spousty dalšího! Festival opět oživí ulice, náměstí i zapadlé kouty centra Brna.

1/7–31/8 Jižní Morava čte Knihovna Jiřího Mahena Ústřední knihovna, Kobližná 4, Brno www.kjm.cz

84

do 31/8 Festival UPROSTŘED různá místa www.festivaluprostred.cz

MUZEUM V IVANČICÍCH

Široká 1, Ivančice | 546 451 489 ivancice@muzeumbrnenska.cz Otevírací doba: út, čt, pá 9–12 a 13–16 h, st 9–12 a 13–17 h, so, ne 13–17 h VÝSTAVA od 18. 7. ALFONS MUCHA NEZNÁMÝ – KNIŽNÍ A ČASOPISECKÉ ILUSTRACE Výstava připomene osobnost a tvorbu světoznámého umělce, ivančického rodáka v roce 80. výročí jeho úmrtí. Probíhá v Památníku Alfonse Muchy, Palackého nám. 9, Ivančice.


85

inzerce


PROGRAM BRNO ČERVENEC–SRPEN/JULY–AUGUST 2019

DIVADLO/THEATRE

DIVADLO BOLKA POLÍVKY

Jakubské nám. 5 | 542 214 692 | divadlo@bolek.cz www.divadlobolkapolivky.cz BISKUPSKÝ DVŮR, ČERVENEC 22., 23. 20.00 PODIVNÉ ODPOLEDNE DR. ZVONKA BURKEHO B. Polívka, R. Fiala, P. Liška, P. Halberstadt 24. 20.00 HORSKÁ DRÁHA M. Kňažko, E. Novotná / J. Ježková 25. 20.00 ŠEST TANEČNÍCH HODIN V ŠESTI TÝDNECH Ch. Poullain, M. Kraus 26. 20.00 LORDI M. Hofmann, F. Rajmont, P. S. Butko, M. Kotecký 27. 20.00 HANA A PETR ULRYCHOVI koncert 28. 20.00 ONDŘEJ HAVELKA A JEHO MELODY MAKERS koncert 29. 20.00 THE NAKED TRUTH – ODHALENÁ PRAVDA G. Míčová, P. Špindlerová, D. Choděrová / K. Apolenářová 30. 20.00 JAN BUDAŘ – SEZNAMME SE J. Budař 31. 20.00 SEX PRO POKROČILÉ J. Krausová, K. Roden BISKUPSKÝ DVŮR, SRPEN 1. 20.00 SEX PRO POKROČILÉ J. Krausová, K. Roden 2. 20.00 VÝJIMEČNÝ STAV J. Polášek, J. Ježková / L. Jelínková, K. Zima / L. Rous 3. 20.00 ŠAŠEK A SYN B. Polívka, V. Polívka, M. Chovanec, O. Klíč

9. 20.00 PEDRO NAVARRO TRIO – POCTA PACO DE LUCIA koncert 22. 20.00 MUZIKANTI HRAJTE, KYTICE 23. 20.00 KRÍŽOM, KRÁŽOM 24. 20.00 PSOHLAVCI 25. 14.00 V DOBRÝM JSME SE SEŠLI, TADÁDA DIP TADÁDA IVADLO NA VINOHRADECH D 26.–28. 20.00 LEV V ZIMĚ historická komedie NOVÁ RADNICE, SRPEN 5. 20.00 M. BATTAGLIA, B. SZALATY, E. KONIEC koncert 7. 20.00 DUO NIKITA KOŠKIN & MARINA KRUPKINA koncert 8. 20.00 ANIELO DESIDERIO koncert 9. 16.30 KONCERT ÚČASTNÍKŮ KURZŮ MEZINÁRODNÍHO KYTAROVÉHO FESTIVALU koncert

21. 20.00 IMPRA + NEXT PICTURE: BUZÍCI divadlo, Místodržitelský palác

PROJEKT CED

Zelný trh 9 | 542 123 425 | ced@ced-brno.cz www.ced-brno.cz ČERVENEC 16. 20.00 DANCE TRUPE BRAVEMAN: UNINHABITED ISLAND, Daphna Horenczyk: KISS ON THE SHOULDER, Andressa Miyazato: SEELUFT

HUDBA/MUSIC

FILHARMONIE BRNO, P.O.

Komenského nám. 8 | 539 092 818, 602 567 017 www.filharmonie-brno.cz

NÁRODNÍ DIVADLO BRNO

542 158 120 | obchodni@ndbrno.cz | www.ndbrno.cz ŠPILBERK, SRPEN 4. 20.00 POLSKÁ KREV O. Nedbal 6. 20.00 TOSCA G. Puccini 27. 19.00 CARMEN G. Bizet 29. 19.00 LAZEBNÍK SEVILLSKÝ G. Rossini 31. 19.00 POLSKÁ KREV O. Nedbal BISKUPSKÝ DVŮR, SRPEN 30., 31. 20.00 LETNÍ BALETNÍ KOKTEJL Balet NdB Open Air

ČERVENEC AKCE PRO DĚTI 8.–12. 9.00 MALOVÁNÍ, NOTOVÁNÍ VE MĚSTĚ I NA SOLÁNI Týdenní letní hudebně-výtvarný workshop; Besední dům a Jurkovičova vila 15.–19. 9.00 JAK SE DĚLÁ HUDEBNÍ KLIP Týdenní letní hudebně-animační workshop; Besední dům a Univerzitní kino Scala od 19. 7. do 23. 8. 9.00 TANEC A HUDBA VŠEMI SMYSLY Týdenní letní hudebně-pohybový workshop; Besední dům SRPEN

DIVADLO RADOST

Bratislavská 32 | 545 321 273 divadlo@divadlo-radost.cz | www.divadlo-radost.cz SRPEN 24. 19.30 DRAHÁ LEGRACE  J. Carda, V. Žehrová, M. Zahálka, J. Čenský 25. 20.00 PŘED PARAVÁNEM S… Janem a Barborou Šťastnými 26. 20.00 PŘED PARAVÁNEM S… Martinem Dejdarem 27. 20.00 TOUCHWOOD koncert skupiny

MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO

Lidická 16 | 533 316 347 | predprodej@mdb.cz www.mdb.cz BISKUPSKÝ DVŮR, ČERVENEC 1.–3. 20.30 NOC NA KARLŠTEJNĚ muzikál 5.–7. 20.30 MENDEL ANEB VZPOURA HRÁŠKŮ zpěvohra 9.–12. 20.30 ROMEO A JULIE milostná tragédie 14., 15., 16. 20.30 LAKOMEC komedie BISKUPSKÝ DVŮR, SRPEN 28. MEZINÁRODNÍ KYTAROVÝ FESTIVAL A KURZY BRNO 2019 4. 20.00 FLAMENCO NIGHT koncert 6. 20.00 DUO ASSAD BROTHERS koncert

86

PROART FESTIVAL 2019 ČERVENEC 14. 20.00 LITAL NETZER BEN HORIN (IL): MEMORIES PROART COMPANY (CZ): STANISLAV A DANUŠE Místodržitelský palác 15. 20.00 PROART COMPANY (CZ): EMA DESTINN_ BOUŘE A KLID Tugendhat 16. 20.00 DANCE TRUPE BRAVEMAN (KOR): UNINHABITED ISLAND DAPHNA HORENCZYK (IL): KISS ON THE SHOULDER ANDRESSA MIYAZATO (BRA/AT): SEELUFT CED 17. 20.00 LUKÁŠ JANOTA A JIŘÍ KALOUSEK: MAINLY COVERS koncert, Místodržitelský palác 18. 20.00 KDE TANČÍ VÍTR... ORTEN_100_OHNICE Káznice 19. 19.30 VĚŘ SI A BĚŽ ZA SNEM… tanec, čtení – gala studentů; Místodržitelský palác 19. 20.30 NAĎA VÁLOVÁ ZPÍVÁ OLMEROVOU A HORÁČKA _KONCERT koncert, Místodržitelský palác 20. 19.30 VĚŘ SI A BĚŽ ZA SNEM… opera – gala studentů; Místodržitelský palác 20. 20.30 DANCE TRAVELER (KOR): TIME TO TIME, MARTIN TALAGA (SK/CZ): FAUNUS, PROART COMPANY (CZ): JIRKA tanec, Místodržitelský palác 21. 19.30 VĚŘ SI A BĚŽ ZA SNEM… čtení, divadlo – gala studentů; Místodržitelský palác

FESTIVAL ŠPILBERK 14. 20.00 ROMANTICKÝ KARNEVAL Filharmonie Brno s Patricí Janečkovou; nádvoří hradu Špilberk 15. 20.00 THE KLEZMATICS Legenda klezmeru; nádvoří hradu Špilberk 18. 20.30 KONCERT ZE ZAKÁZANÉHO MĚSTA Kinokoncert I: záznam slavného koncertu z Pekingu 2018; nádvoří hradu Špilberk 19. 20.30 JONAS KAUFMANN - "DOLCE VITA" Kinokoncert II: záznam slavného koncertu z Waldbühne Berlin 2018; nádvoří hradu Špilberk 21. 20.00 POCTA MILOŠI FORMANOVI Hudba z filmů slavného režiséra; nádvoří hradu Špilberk 22. 20.30 JANOSKA ENSEMBLE – VÍDEŇSKÉ DOTEKY Světoznámé kvarteto; nádvoří hradu Špilberk

FLÉDA

Štefánikova 24 | 533 433 559 | info@fleda.cz www.fleda.cz SRPEN 9. 21.00 JON HOPKINS DJ SET electro 30. 14.00 HIP HOP NA MORAVÁKU hip hop, rap

KC SEMILASSO

Palackého tř. 95 | glanc@glanc.cz ČERVENEC – SLAVKOV OPEN 2019 12. 16.00 SLAVKOV OPEN 2019: STING special guests: VOJTĚCH DYK & B-SIDE BAND / LENKA NOVÁ


PROGRAM ČERVENEC–SRPEN 2019 & PETR MALÁSEK BAND. Slavkov u Brna – zámecká zahrada 13. 13.00 HOSTÉ SLZA A TOMÁŠ BOČEK Zámecká zahrada Slavkov

MELODKA

Kounicova 20 | 733 669 731 | www.melodka.cz ČERVENEC 10. 19.00 HAKEN 13. 20.00 STAROBRNO FREE NIGHT: OBSOLETE, FROM INSIDE, BATS VS. CATS 27. 20.00 PEPSI FREE NIGHT: STAY DOWN, NIHIL, ONA SRPEN 16. 20.00 STAROBRNO FREE NIGHT: VÍČKO, KLÍČE 23. 20.00 PEPSI FREE NIGHT: NE(V)HODNÉ LOUTKY, SLOBS, ROCKET BUNNY 31. 19.00 SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ NOVÉ SEZÓNY Liquid Jesus, SkaUnk, Three Wild Guns

FAIT GALLERY

Ve Vaňkovce 2 | www.faitgallery.com

Veveří 113 | 721 770 742 | www.sonocentrum.cz

VÝSTAVA Do 17. 8. PAVLA SCERANKOVÁ & DUŠAN ZAHORANSKÝ, IGOR HOSNEDL, ŠÁRKA KOUDELOVÁ

ČERVENEC 3. 22.00 G’OLDIES: NEJVĚTŠÍ HITY 80. A 90. LET W. DJ NESQUICK

GALERIE ARTIKLE

SONO CENTRUM

SRPEN 3. 22.00 G’OLDIES: NEJVĚTŠÍ HITY 80. A 90. LET W. DJ NESQUICK 8. 21.00 CIRK LA PUTYKA: ISOLE – MARATON HUDBY BRNO 9., 10. 19.30 CIRK LA PUTYKA: ISOLE – MARATON HUDBY BRNO 30. 21.00 SUMMER MADNESS

VÝSTAVY/EXHIBITIONS

ČERVENEC 3. ANNET X A VERONIKA STERZ

DŮM UMĚNÍ MĚSTA BRNA Malinovského nám. 2 |774 227 375 www.dum-umeni.cz Otevírací doba: út–ne 10–18 h ČERVENEC

METRO MUSIC BAR

Poštovská 6 | www.metromusic.cz ČERVENEC 4. 22.00 RETRO METRO – DJ HAROSH 5. 22.00 FRIDAY NIGHT FEVER – DJ OLLIIE 6., 27. 22.00 PERFECT SATURDAY – DJ JAY2X 10., 17., 24., 31. 22.00 POP ROCK FUNK THERAPY – DJ CUBA6 11. 22.00 BATS VS. CATS od 00:00 DJ Harosh 12., 26. 22.00 FRIDAY NIGHT FEVER – DJ SCHAFFF 13. 22.00 OLDIES BUT GOLDIES ◆ 60’S – 90’S POP ROCK HITS – DJ SILENT ◆ 18. 22.00 UKULELE ORCHESTRA JAKO BRNO od 00:00 DJ Harosh 19. 22.00 FRIDAY NIGHT FEVER – DJ FOLTEEN 20. 22.00 PERFECT SATURDAY – DJ JAY2X 25. 22.00 SOUPERMAN od 00:00 DJ Harosh SRPEN 1. 22.00 LIDOPOP od 00:00 DJ Harosh 2. 22.00 FRIDAY NIGHT FEVER – DJ CUBA6 3., 17., 24., 22.00 PERFECT SATURDAY – DJ JAY2X 7., 14., 28. 22.00 POP ROCK FUNK THERAPY – DJ CUBA6 8. 22.00 DISONANT od 00:00 DJ Harosh 9. 22.00 FRIDAY NIGHT FEVER – DJ FOLTEEN 10. 22.00 PERFECT SATURDAY – DJ LAIS 15. 22.00 MAJVELY od 00:00 DJ Harosh 16., 23. 22.00 FRIDAY NIGHT FEVER – DJ SCHAFFF 21. 22.00 POP ROCK FUNK THERAPY – DJ CUBA6 22. 22.00 RETRO METRO – DJ HAROSH 29. 22.00 RETRO METRO – DJ HAROSH

GALERIE PEKAŘSKÁ

Pekařská 52 | info@galeriepekarska.cz Do 30. 8. ACTA NON VERBA MgA. František Dvořák; objekty, obrazy

GALERIE TIC

Radnická 4 | kupkova@tic.cz Do 27. 7. IMRICH VANEK: KDYŽ KERAMIKA JEŠTĚ NEBYLA COOL vhled do ještě nezpracované pozůstalosti autora.

MERSEY KLUB

Minská 15 | 721 971 052 | mersey@volny.cz www.mersey.cz

Masná 9 | 739 675 050 www.artikle.cz | artikle@artikle.cz do 24. 8. TOMÁŠ PROKOP – PŮL TUNY Kurátor: Kaliopi Chamonikola.

VÝSTAVA do 28. LATERNA MAGIKA – DEKONSTRUKCE A AKTUALIZACE  nahlédnutí do jednotlivých vrstev Laterny magiky  prostřednictvím dekonstrukce a aktualizace tohoto fenoménu DOPROVODNÝ PROGRAM 3. 16.00 BRNO ART OPEN 2019 MAJA ŠTEFANČÍKOVÁ: PRCHAVÉ SOUSOŠÍ performativní akce 28. 14.00 LATERNA MAGIKA A FESTIVAL UPROSTŘED: CLOSING PARTY projekce, piknik, dílny, koncert… SRPEN 7. 13.00 TOUR DE SOCHY Odpoledne s uměním pro děti 12+ a dospělé. Sraz před kavárnou Praha 8. 17.00 BRNO ART OPEN 2019 PERFORMANCE JULIANY HÖSCHLOVÉ A KŘEST KATALOGU BAO 2019 Schodiště na nároží ulic Pekařská a Leitnerova 11. 17.00 BRNO ART OPEN 2019 MAJA ŠTEFANČÍKOVÁ: PRCHAVÉ SOUSOŠÍ performativní akce, dernisáž

GALERIE JAROSLAVA KRÁLE

DOPROVODNÝ PROGRAM ČERVENEC 13. 11.00 U VANEKA V ZAHRADĚ Doprovodný program k výstavě Imrich Vanek: Když keramika ještě nebyla cool. GALERIE MLADÝCH ČERVENEC Do 27. 7. TOMÁŠ PAVLACKÝ: TRS Výstava Od 6. 8. ERIKA MIKLÓŠOVÁ Výstava GALERIE KONTEXT Do 27. 7. RICHARD LOSKOT Instalace: Třetí ze série celoročních intervencí Richarda Loskota Od 6. 8. RICHARD LOSKOT Instalace: Čtvrtá ze série celoročních intervencí Richarda Loskota v prostoru Kontext GALERIE U DOBRÉHO PASTÝŘE Od 6. 8. ROSTISLAV KORYČÁNEK A JAN KRISTEK: O MODERNE AKO MAINSTREAME V ARCHITEKTÚRE Nikdy nebudeme moderní 1

GALERIE UMAKART

Lidická 40 | umakart.tumblr.com ČERVENEC Od 2. DAVID SEVERA, JITKA SEVEROVÁ zamyšlení nad sociálními formami těla a módy

Malinovského nám. 2 do 28. 7. MARIE FILIPPOVOVÁ: LABYRINT A 1/3  instalace brněnské grafičky, malířky a environmentální umělkyně do 11. 8. BRNO ART OPEN 2019 JSEM ZÁVISLÝ OBJEKT  Východiskem přehlídky se stal osud plastiky, kterou vytvořila sochařka Sylva Lacinová pro fasádu budovy Sdružených výzkumných ústavů

SRPEN Od 6. VERONIKA ŠREK BROMOVÁ: BODY PROZŘENÍ – JÁ A TY JSME MY Performativně malířská výstava.

DOPROVODNÝ PROGRAM

Veletržní 9 | 605972588 letohradekbrno@seznam.cz | info@letohradekbrno.cz Do 1. 9. ČESKÉ KORUNOVAČNÍ KLENOTY NA DOSAH (MISTROVSKÉ REPLIKY A ŽIVOT V DOBĚ KARLA IV.) výstava, Kočárovna zámku Vranov nad Dyjí

ČERVENEC 3. 17.00 BRNO ART OPEN 2019 PROMĚNY SYLVY LACINOVÉ Komentovaná procházka 25. 17.00 BRNO ART OPEN 2019 KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA S KURÁTORSKÝM KOLEKTIVEM CAFÉ UTOPIA SRPEN 11. 17.00 BRNO ART OPEN 2019 KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA S KURÁTORSKÝM KOLEKTIVEM CAFÉ UTOPIA

DŮM PÁNŮ Z KUNŠTÁTU

LETOHRÁDEK MITROVSKÝCH

MENDELOVO MUZEUM MU

Mendlovo nám.1A | info@mendelmuseum.muni.cz 549 496 669 G. J. MENDEL – PŘÍBĚH SKROMMNÉHO GÉNIA stálá expozice o životě a díle známé brněnské osobnosti

Dominikánská 9 do 21. 7. DIPLOMOVÉ PRÁCE FAVU VUT V BRNĚ komplexní obraz fakulty a práci všech ateliérů školy

87


MORAVSKÁ GALERIE V BRNĚ www.moravska-galerie.cz

PRAŽÁKŮV PALÁC

Husova 18 | 532 169 130 Otevírací doba: st–ne 10–18 h, čt 10–19 h STÁLÁ EXPOZICE ART IS HERE: NOVÉ UMĚNÍ, MODERNÍ UMĚNÍ INTERVENCE V EXPOZICI KATEŘINA ŠEDÁ: KAŽDEJ PES JINÁ VES / DOČASNÁ INTERVENCE VE STÁLÉ EXPOZICI PAVEL HAYEK: FOTOGRAMY / DOČASNÁ INTERVENCE VE STÁLÉ EXPOZICI BARBORA KLÍMOVÁ: REPLACED VÝSTAVA Do 11. 8. FRASER BROCKLEHURST: PILLOW TALK Kříže, vrtulník nebo pařez stromu – to jsou častá témata britského umělce. Do 11. 8. BOUDNÍK Osobnost Vladimíra Boudníka patří na poli české poválečné abstrakce k těm klíčovým. DOPROVODNÉ PROGRAMY ČERVENEC 4. 10.00 BAREVNÉ DOPOLEDNE: ROZLOŽÍME TO! Program s Magdalenou Trčálkovou pro děti 2−6 let s rodiči. 11. 10.00 BAREVNÉ DOPOLEDNE: BARVY V GALERII Program s Dagmar Vránovou pro děti 2−6 let s rodiči. 18. 10.00 BAREVNÉ DOPOLEDNE: TKANIČKY, LINKY, ČÁRY Program s Matyldou Hádkovou pro děti 2−6 let s rodiči. 25. 10.00 BAREVNÉ DOPOLEDNE: SPŘÁTELENÉ KOŠILE Program s Dagmar Vránovou pro děti 2−6 let s rodiči.

MÍSTODRŽITELSKÝ PALÁC, NÁDVOŘÍ Moravské náměstí 1A

VÝSTAVA Do 30. 9. VÝSTAVA MUNI 100 součástí velkolepých oslav DOPROVODNÉ PROGRAMY ČERVENEC do 31. 8. SCALNÍ LETŇÁK opět letní kino pod širým nebem 14.–21. XVI. PROART FESTIVAL 2019 Více informací na www.proart-festival.cz. 8. 19.30 DIVADLO KJÓGEN Více informací na www.kjogen.cz.

JURKOVIČOVA VILA

Jana Nečase 2 | 532 169 501 Otevírací doba: út–ne 10–12 h a 12–18 h VÝSTAVA do 1. 3. 2020 VE VILE: EVA EISLER – PETER DEMEK Osobnost českého designu Eva Eisler vždy překvapí návštěvníky něčím novým STÁLÁ EXPOZICE DUŠAN JURKOVIČ. ARCHITEKT A JEHO DŮM

RODNÝ DŮM JOSEFA HOFFMANNA náměstí Svobody 263 | Brtnice | 567 216 128 Otevírací doba: út–ne 10–17 h

15.–19. 10.00 NA LIDOVOU NOTU (PRO DĚTI 4–12 LET) Pojďme společně nakouknout do časů, kdy byl Josef Hoffmann malý kluk. Od 29. 7. do 2. 8. 8.30 ZE ZAHRÁDKY DO POHÁDKY (PRO DĚTI 7–11 LET) Dovádění na zahradě, letní pohoda, sluníčko a tvoření ve dvou pohádkových zahradách a ještě pohádkovější vile. SRPEN 19.–23. 9.00 NOISE GARDEN (PRO DĚTI A MLÁDEŽ 10–16 LET) Tradiční srpnový artcamp určený všem teenagerům.

VÝSTAVA do 1. 9. BOHUSLAVA OLEŠOVÁ: OD NIKUD NIKAM Výstava konfrontuje výtvarnou instalaci s Janáčkovým domem

DŮM JIŘÍHO GRUŠI

DIETRICHSTEINSKÝ PALÁC

EXPOZICE ZANIKLÝ ŽIVOT NA MORAVĚ; PRAVĚK MORAVY; VELKÁ MORAVA; MORAVA VE STŘEDOVĚKU; SVĚT NEROSTŮ

MUZEUM BRNĚNSKA

MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM Zelný trh 6 | 533 435 220 | mzm@mzm.cz www.mzm.cz

Zelný trh 8 | 533 435 443 Otevírací doba: út: 9–15 h, st–pá: 9–17 h, so, ne: 13–18 h,svátky (pouze ty, které připadnou na út–ne): 13–18 h

NOVÁ EXPOZICE STŘEDOEVROPSKÁ KŘIŽOVATKA: MORAVA VE 20. STOLETÍ Deset tematických okruhů sleduje na více než 800 m2 politické, kulturní a sociální dějiny této historické země DLOUHODOBÁ VÝSTAVA KAREL ABSOLON – MANAŽER A STRŮJCE VELKÝCH VIZÍ 140 let od narození nejznámějšího meziválečného badatele a 120 let od úmrtí zakladatele moravské archeologie Jindřicha Wankla AKCE ČERVENEC 3. 18.00 Botanická vycházka za kouzlem voňavých luk s výhledem na horu Květnici v okolí Lomnice u Tišnova. Sraz na náměstí u kostela.

BISKUPSKÝ DVŮR

Zelný trh 8 | 542 321 205 Otevírací doba: út 9–15 h, st–pá 9–17 h, so–ne 13–18 h EXPOZICE MENDELIANUM – ATRAKTIVNÍ SVĚT GENETIKY; FAUNA MORAVY; AKVARIUM SLADKOVODNÍCH RYB Vhled do genetiky a molekulární biologie v historických prostorách, kde její zakladatel Johann G. Mendel působil

PALÁC ŠLECHTIČEN

Kobližná 1 | 542 422 361 Otevírací doba: út–ne 10–18 h, čt 12-20 h. VÝSTAVA Prodlouženo do 30. 7. TAJEMNÁ INDONÉSIE – TAMTAMY ČASU – NOVÁ GUINEA O cestovatelích Miroslavu Zikmundovi, Jiřím Hanzelkovi, Miloslavu Stinglovi a Rudolfu Švaříčkovi

PAVILON ANTHROPOS

AKTUÁLNÍ VÝSTAVA do 27. 10. JOSEF HOFFMANN – OTTO PRUTSCHER Rakouský designér a architekt, ale také důležitá osobnost hnutí Wiener Sezession

EXPOZICE O PŮVODU ČLOVĚKA A VZNIKU KULTURY Nejstarší dějiny osídlení Moravy i celého evropského kontinentu

88

EXPOZICE ŽIVOT A DÍLO LEOŠE JANÁČKA O životě skladatele a jeho nejznámějších dílech, kompletně dochovaná Janáčkova pracovna

VÝSTAVA LUDVÍK KUNDERA – HORA DĚNÍ Život a dílo významného básníka, dramatika, překladatele a výtvarníka, který v 70. letech 20. st. patřil k tzv. zakázaným autorům LIDSKÉ MRAVENIŠTĚ ONDŘEJE SEKORY Svědectví o životě a rozsáhlých aktivitách autora nejen Ferdy Mravence. ŠŤASTNÝ BEZDOMOVEC – EVROPAN A SVĚTOOBČAN JIŘÍ GRUŠA Vhled do života básníka a prozaika tvořícího paralelně v českém i německém jazyce

Pisárecká 5 | 515 919 760 Otevírací doba: út–pá 9–18 h, so–ne 10–18 h

ČERVENEC 8.–12. 9.00 MALOVÁNÍ, NOTOVÁNÍ VE MĚSTĚ I NA SOLÁNI (PRO DĚTI 5–12 LET) Proč si zapisoval Leoš Janáček noty na manžety od košile

Smetanova 8a | 606 033 100 Otevírací doba: út–pá 9–17 h, so–ne 13–18 h

Hudcova 76 | 515 910 422

STÁLÁ EXPOZICE JOSEF HOFFMANN: INSPIRACE

LETNÍ ARTCAMPY

PAMÁTNÍK LEOŠE JANÁČKA

VÝSTAVA do 30. 1. 2020 OKOUZLENÍ AFRIKOU Umělecká díla ilustrující vliv Afriky na české umělce od začátku 20. století do současnosti

www.muzeumbrnenska.cz www.facebook.com/muzeumbrnenska

VILA LÖW-BEER V BRNĚ

Drobného 22 | 544 245 010 | pokladna 545 211 352 vila@vila.muzeumbrnenska.cz | www.vilalowbeer.cz vilalowbeer.pano3d.cz Otevírací doba: expozice, galerie a kavárna Celnice út–ne 10–18 h, zahrada po–ne 10–20 h; prohlídky technického zázemí vily pá–ne v 10:30, 12:30, 15:30 h; 1.–15. 7. zavřeno PROHLÍDKOVÉ OKRUHY SVĚT BRNĚNSKÉ BURŽOAZIE MEZI LÖW-BEER A TUGENDHAT Expozice zasazená do interiéru představuje kapitoly z dějin architektury a životního stylu měšťanstva v Brně od 2. poloviny 19. až do počátku 20. století. TECHNICKÉ ZÁZEMÍ VILY Komentovaná prohlídka technického zázemí vily seznámí se zachovalými prvky unikátního systému teplovzdušného vytápění a chlazení. VÝSTAVY do 28. 7. BRNEM TEXTILNÍM Výstava mapující textilní tovární areály v Brně ve vztahu k současné památkové péči připravená Metodickým centrem průmyslového dědictví při NPÚ. od 1. 8. POZNEJ SVĚTOVÉ DĚDICTVÍ UNESCO Putovní výstava fotografií unikátních míst světa pod ochranou UNESCO z autorského projektu RNDr. Mileny Blažkové pod záštitou České komise pro UNESCO. AKCE ČERVENEC 28. 14.00 VILA DĚTEM: PROCHÁZKA PO ČERNÝCH POLÍCH V létě vyrazíme do okolí vily Löw-Beer na zábavnou procházku s úkoly. SRPEN 10. 20.00 ENSEMBLE THESAURUS MUSICUM Barokní hudba v zahradě secesní vily. 25. 15.00 VILA DĚTEM: POZNEJ DĚDICTVÍ UNESCO Poznejte unikátní památky z celého světa v srdci Brna! Originální hra připravená k výstavě v galerii Celnice. 31. 18.00 HRADOZÁMECKÁ NOC Netradiční večerní a noční prohlídky vily, promítání filmu Skleněný pokoj v zahradě.


PROGRAM ČERVENEC–SRPEN 2019 19. 20.30 KINOKONCERT II: JONAS KAUFMANN – „DOLCE VITA“ Mezinárodní hudební festival Špilberk 21. 20.00 POCTA MILOŠI FORMANOVI Mezinárodní hudební festival Špilberk 22. 20.00 JANOSKA ENSEMBLE – VÍDEŇSKÉ DOTEKY Mezinárodní hudební festival Špilberk 24. NORA EN PURE 27. 20.00 CARMEN Národní divadlo Brno 29. 20.00 LAZEBNÍK SEVILLSKÝ Národní divadlo Brno 31. 20.00 POLSKÁ KREV Národní divadlo Brno

AKCE HRAD ŠPILBERK, VELKÉ NÁDVOŘÍ

MUZEUM MĚSTA BRNA, HRAD ŠPILBERK

Špilberk 210/1, 662 24 Brno | 542 123 611, pokladna: 542 123 677 | muzeum.brno@spilberk.cz www.spilberk.cz Otevírací doba: út–ne 9–17 h (Poslední vstup v 16.30). KASEMATY PROHLÍDKY S PRŮVODCEM v každou celou hodinu PŘÍBĚHY Z KASEMAT! unikátní hra v tajemném prostředí JIHOZÁPADNÍ BASTION nutná objednávka prohlídek – den dopředu EXPOZICE ŠPILBERK OD HRADU K PEVNOSTI; ŠPILBERK – ŽALÁŘ NÁRODŮ; BRNO NA ŠPILBERKU; OD RENESANCE PO MODERNU; OD MODERNY PO SOUČASNOST; O NOVÉ BRNO; VULCANALIA; DĚTSKÁ DÍLNA ROZHLEDNA otevřeno út–ne od 9 do 17 h., pouze za příznivých povětrnostních podmínek! VÝSTAVA do 31. 12. BRANKY BODY BRNO Historie a úspěchy brněnského sportu, jehož tradice sahá 150 let zpět. od 4. 7. PETR STANICKÝ: ZPŘÍTOMNĚNÍ MÍSTA site specific instalace od 29. 8. ARCHITEKT FRIEDRICH WEINWURM: NOVÁ CESTA monografická výstava Nejvýraznějšího představitele architektonické avantgardy na Slovensku od 12. 7. do 11. 8. 100 LET VELKÉHO BRNA unikátní fotografie

ČERVENEC 4. 20.00 POLSKÁ KREV Národní divadlo Brno 6. 20.00 TOSCA od 17. 7. do 11. 8. LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI 17., 18., 19. 20.30 VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ Letní shakespearovské slavnosti 21., 22., 23., 24. 20.30 ZIMNÍ POHÁDKA Letní shakespearovské slavnosti 26. a 27. 20.30 KOMÉDIA OMYLOV Letní shakespearovské slavnosti 30., 31. 20.30 DOBRÝ KONEC VŠECHNO SPRAVÍ Letní shakespearovské slavnosti SRPEN 1. 20.30 DOBRÝ KONEC VŠECHNO SPRAVÍ Letní shakespearovské slavnosti 5., 6., 7. 20.30 MNOHO POVYKU PRO NIC Letní shakespearovské slavnosti 9., 10., 11. 20.30 HAMLET Letní shakespearovské slavnosti 14.–22. MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL ŠPILBERK Filharmonie Brno 14. 20.00 ROMANTICKÝ KARNEVAL Mezinárodní hudební festival Špilberk 15. 20.00 THE KLEZMATICS Mezinárodní hudební festival Špilberk 18. 20.30 KINOKONCERT I: KONCERT ZE ZAKÁZANÉHO MĚSTA Mezinárodní hudební festival Špilberk

mužů a žen v atletice 26. - 27. 7. 2019

SRPEN 1. 4. 6. 8. 15. 18. 22. 29.

DAVID KOLLER koncert CHILLAS party RENO DIVORCE + SUPERTESLA koncert POKÁČ + PETRŽELA koncert MORČATA NA ÚTĚKU koncert BALKAN BASHAVEL festival PRAGO UNION koncert MUCHA koncert

vily Stiassni v Brně

Sportovní areál VUT v Brně Pod Palackého vrchem

U NÁS V ZAHRADĚ ZAPOMENETE, ŽE JSTE V CENTRU VELKOMĚSTA

www.mistrakjakbrno.cz | www.atletika.cz Vstupenky k zakoupení na www.ticketportal.cz

Otevřeno po celý rok vždy v pátek, sobotu, neděli a pondělí

9 - 17 hodin.

Za finanční podpory statutárního města Brna. Akce se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markétyna Vaňkové. Podpořil Jihomoravský kraj. Vstupenky k zakoupení www.ticketportal.cz

OFICIÁLNÍ PARTNEŘI ČESKÉHO ATLETICKÉHO SVAZU

ČERVENEC LETNÍ KINO NA ŠPILBERKU kino 4. TATA BOJS + GHOST OF YOU koncert 7. TRABANTEM NAPŘÍČ KONTINENTY – VELKÁ CESTA DOMŮ cestovatelské vyprávění 11. DESMOD + PLATONIC koncert 14. NA KUS ŘEČI S MIROSLAVEM DONUTILEM show 16. KUMBIA QUEERS koncert 18. TOM JEGR & GANG + CHARLIE THE BOMBER koncert 21. PAVOL SERIŠ: POZEMŠŤAN / DIVADLO BOLKA POLÍVKY divadlo 25. ZRNÍ koncert

Zahrada

MISTROVSTVÍ ČR

PROJEKT VZNIKL ZA PODPORY

Více informací na

www.vila-stiassni.cz. OFICIÁLNÍ DODAVATELÉ ČESKÉHO ATLETICKÉHO SVAZU

LOKÁLNÍ PARTNEŘI

inzerce

GENERÁLNÍ PARTNER ČESKÉHO ATLETICKÉHO SVAZU

HRAD ŠPILBERK, LETNÍ SCÉNA

Sledujte nás na Facebooku a Instagramu.

89


VILA TUGENDHAT

info@tugendhat.eu | 515 511 015/017 Otevírací doba: út–ne 10–18 h Do 6. 10. ARATA ISOZAKI. SKICI A KRESBY letošní laureáta Pritzkerovy ceny ČERVENEC 15. 20.00 PROART PROART – EMA DESTINN: BOUŘE A KLID Současné hudební divadlo z pocitů o české národní ikoně. SRPEN 5. 18.00 ROCK’N‘ROLLOVÝ VEČER V ZAHRADĚ VILY TUGENDHAT

MUZEUM ROMSKÉ KULTURY

Bratislavská 67 | 545 581 206 | www.rommuz.cz STÁLÁ EXPOZICE PŘÍBĚH ROMŮ Dějiny Romů od starověké Indie až po události II. světové války a současnost. VÝSTAVA do 3. 5. 2020 LAVUTARA. CESTAMI ROMSKÝCH MUZIKANTŮ A JEJICH PÍSNÍ Romové jsou světu známí jako lavutara, neboli hudebníci. DOPROVODNÝ PROGRAM ČERVENEC 25. 17.00 LAVUTARA. CESTAMI ROMSKÝCH MUZIKANTŮ A JEJICH PÍSNÍ komentovaná prohlídka 25. 19.00 ZDENĚK LÁZOK & V.I.P. BAND koncert SRPEN 20. 11.00 PIETNÍ AKT V HODONÍNĚ U KUNŠTÁTU pietní připomínika obětí romského holokaustu

EXPOZICE (DLOUHODOBĚ) OPTIKA; VÝPOČETNÍ TECHNIKA; OD TAMTAMU K INTERNETU; NOŽÍŘSTVÍ; KULTURA NEVIDOMÝCH; KOVOLITECTVÍ; BRNO NA DVOU KOLECH; HISTORICKÁ VOZIDLA; HISTORICKÁ STEREOVIZE – SNÍMKY VIETNAM; ČAS NAD NÁMI A KOLEM NÁS; ULIČKA ŘEMESEL; SALON MECHANICKÉ HUDBY; PARNÍ MOTORY; ŽELEZÁŘSTVÍ; VODNÍ MOTORY; LETECKÉ MOTORY; TECHNICKÁ HERNA VÝSTAVA (DLOUHODOBĚ) POZOR, ZÁKRUTA! Automobily reálného socialismu DLOUHODOBĚ MECHANISMY KARLA ŠEBELY ve stálé expozici Salon mechanické hudby do 31. 8. KARÁTOVÉ DUŠE Rozmanité podoby současného šperku autorů ze Slovenska, České republiky, Itálie, Číny či Španělska. do 14. 10. POČÁTKY SPORTU V BRNĚ Závodní atletická dráha, šermířské, veslařské či cyklistické trenažéry, velociped, historické čtyřveslice aj. do 29. 9. AŽ NA KOST! Výstava o stavbě, funkci a náhradách kostí. do 29. 9. TENKRÁT NA MĚSÍCI Připomínka 50 let, co Apollo 11 přistálo na měsíci AKCE ČERVENEC 13. 10.00 KOVÁŘSKÁ SOBOTA akce pro rodiny s dětmi, Kovárna v Těšanech u Brna 16. 17.00 PŘEDNÁŠKA: DOBYTÍ MĚSÍCE ANEB APOLLO 11 TAJEMSTVÍ ZBAVENÉ Přesně tento den před 50 lety odstartovala mise Apollo 11. Přednáší: přední odborník na kosmonautiku a publicista, Ing. Tomáš Přibyl SRPEN od 9. do 11. X. MEZINÁRODNÍ SETKÁNÍ FLAŠINETÁŘŮ Flašinetáři z evropských zemí přivezou do Brna malované kolovrátky, aby oživili ulice města hudbou a zpěvem a připomněli tak tradici jarmarečních oslav. 11. 19.00 BENEFIČNÍ KONCERT: KDYBY TISÍC FLAŠINETŮ Slavnostní koncert X. Mezinárodního setkání flašinetářů. Červený Kostel

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ

Purkyňova 105 | 541 421 411 | info@tmbrno.cz www.tmbrno.cz Otevírací doba: út–pá 9–17 h, so–ne 10–18 h

VILA STIASSNI, NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV Hroznová 14 | 778 545 993 | vila@npu.cz www.vila-stiassni.cz

PŮL TUNY ASFALTU

V Galerii Artikle uvidíte jedinečnou časovou instalaci objektu umělce Tomáše Prokopa, v němž v kombinaci s asfaltem hraje fundamentální roli sklo. Prokop svými díly pracujícími se sklem dosáhl mezinárodních úspěchů v Japonsku i New Yorku.

28/6–24/8 Tomáš Prokop – půl tuny Galerie Artikle Masná 9, Brno www.artikle.cz

90

ČERVENEC 5. a 6. každou celou hodinu STÁTNÍ SVÁTKY VE ŠŤASTNÉ VILE Již tradičně otevíráme na státní svátky ve vile „tajemnou komnatu“. V rámci prohlídek návštěvníci zavítají na místa běžně nepřístupná. 17. 16.00, 17.00, 18.00 OŽIVENÉ PROHLÍDKY VILY STIASSNI „JEN PRO TEN DNEŠNÍ DEN“ Netradiční prohlídky vily Stiassni jen pro ten dnešní den obohacené tancem, zpěvem, ale i šermem. 28. 10.30 PROCHÁZKA MASARYKOVOU ČTVRTÍ Představíme si významné vily meziválečného období, na jejichž projektech zde pracovali tehdejší přední moderní architekti. SRPEN 21. 16.00, 17.00, 18.00 OŽIVENÉ PROHLÍDKY VILY STIASSNI „JEN PRO TEN DNEŠNÍ DEN“ Netradiční prohlídky vily Stiassni jen pro ten dnešní den obohacené tancem, zpěvem, ale i šermem. 25. 10.30 PROCHÁZKA MASARYKOVOU ČTVRTÍ Představíme si významné vily meziválečného období, na jejichž projektech zde pracovali tehdejší přední moderní architekti. 31. 18.00 HRADOZÁMECKÁ NOC Celorepubliková akce, speciální oživené prohlídky.

FILM/CINEMA KINO ART

Radnická 4 | 513 039 035, 775 868 826 rezervace@kinoart.cz | www.kinoart.cz Rezervace denně do 18.00 na IC Panenská. Letní představení se konají v Kabinetu múz a ve Vile Löw-Beer. ČERVENEC 3. 20.00 CLIMAX Francie, horor, drama, Kabinet múz 4. 20.00 KOUŘ ČSR, komedie, muzikál, Kabinet múz 10. 20.00 TŘI BLÍZCÍ NEZNÁMÍ VB, USA, dokumentární, Kabinet múz 11. 20.00 FAVORITKA Irsko, VB, drama, komedie, Kabinet múz 12. 21.30 S LÁSKOU VINCENT VB, Polsko, animovaný, životopisný, Vila Löw-Beer 17. 20.00 BOHEMIAN RHAPSODY VB, životopisný, drama, Kabinet múz 18. 20.00 DEVADESÁTKY USA, drama, komedie, Kabinet múz 19. 21.30 STUDENÁ VÁLKA Polsko, Francie, drama, romantický, Vila Löw-Beer 24. 20.00 LETNÍ HOKEJ ČR, dokumentární, komedie, Kabinet múz 25. 20.00 NEVIDITELNÉ Francie, komedie, Kabinet múz 26. 21.30 ŽENY V BĚHU ČR, komedie, Vila Löw-Beer 31. 20.00 WESTWOOD: PUNK, ICON, ACTIVIST VB, dokumentární, Kabinet múz SRPEN 1. 20.00 LÉTO Rusko, Francie, životopisný, hudební, Kabinet múz 2. 21.00 ONI A SILVIO Itálie, Francie, drama, komedie, Vila Löw-Beer 7. 20.00 ROCCO Francie, dokumentární, Kabinet múz 8. 20.00 ZRODILA SE HVĚZDA USA, drama, romantický, Kabinet múz 9. 21.00 ŽENA NA VÁLEČNÉ STEZCE Island, Francie, komedie, drama, Vila Löw-Beer 14. 20.00 BEATS VB, drama, komedie, Kabinet múz 15. 20.00 SPALOVAČ MRTVOL ČSR, drama, horor, Kabinet múz 16. 21.00 BOHEMIAN RHAPSODY VB, životopisný, drama, Vila Löw-Beer 21. 20.00 MCQUEEN VB, dokumentární, Kabinet múz 22. 20.00 KING SKATE ČR, dokumentární, Kabinet múz 23. 21.00 TRABANTEM TAM A ZASE ZPÁTKY ČR, dokumentární, road-movie, Vila Löw-Beer 28. 20.00 STUDENÁ VÁLKA Polsko, Francie, drama, romantický, Kabinet múz 29. 20.00 KOMORNÁ Jižní Korea, drama, mysteriózní, Kabinet múz 31. 21.00 SKLENĚNÝ POKOJ – HRADOZÁMECKÁ NOC ČR, Slovensko, drama, Vila Löw-Beer

KINO LUCERNA

Minská 19 | 515 544 000 | biograf@seznam.cz www.kinolucerna.info ČERVENEC 15. 20.30 BOHEMIAN RHAPSODY VB, životopisný, drama 25., 26. 20.30 CO JSME KOMU ZASE UDĚLALI Francie, komedie 18.–31. 18.15 LVÍ KRÁL USA, animovaný, dobrodružný 15.–17. 18.15 PSÍ POSLÁNÍ 2 USA, rodinný 22., 30., 31. 20.30 SRÁŽKA S LÁSKOU USA, komedie, romantický 15.–19., 22.–26., 29.–31. 16.15 TAJNÝ ŽIVOT MAZLÍČKŮ 2 USA, komedie, animovaný 23., 24. 20.30 TERORISTKA ČR, drama, komedie 16., 17., 20., 21., 29. 20.30 YESTERDAY VB, komedie, hudební 18., 19., 27., 28. 20.30 ŽENY V BĚHU ČR, komedie


91


SRPEN 5. 20.30 CO JSME KOMU ZASE UDĚLALI Francie, komedie 15.–28. 18.00 | 29. - 31. 18.15 HODINÁŘŮV UČEŇ ČR, Slovensko, pohádka 13., 14. 20.30 IBIZA Francie, komedie 1.–7. 18.15 | 8., 9., 12.–14., 29.–31. 16.00 LVÍ KRÁL USA, animovaný, dobrodružný 29.–31. 20.30 PŘES PRSTY ČR, komedie, sportovní 1., 2., 5.–7. 16.15 | 26.–28. 14.00 TAJNÝ ŽIVOT MAZLÍČKŮ 2 USA, komedie, animovaný 15.–18., 20.–26. 20.15 TENKRÁT V HOLLYWOODU USA, drama, komedie 3., 4., 8., 9. 20.30 TERORISTKA ČR, drama, komedie 8.–14. 18.15 | 22.–28. 16.00 | 29.–31. 14.00 TOY STORY 4: PŘÍBĚH HRAČEK USA, animovaný, dobrodružný 1., 2., 10., 11., 19., 27., 28. 20.30 YESTERDAY VB, komedie, hudební 6., 7., 12. 20.30 ŽENY V BĚHU ČR, komedie LETNÍ KINA

LETNÍ KINO NA DVOŘE MĚSTSKÉHO DIVADLA BRNO

1. 21.30 JAN PALACH ČR, Slovensko, drama, životopisný 1 12. 21.30 HACKSAW RIDGE: ZROZENÍ HRDINY USA, Austrálie, životopisný, válečný 13. 21.30 DÍTĚ BRIDGET JONESOVÉ VB, komedie 14. 21.30 MRAKODRAP USA, akční, drama 15. 21.30 TEORIE TYGRA ČR, komedie, drama 16. 21.30 RUDÁ VOLAVKA USA, thriller, drama 17. 21.30 ÚŽASŇÁKOVI 2 USA, animovaný, dobrodružný 18. 21.30 BARRY SEAL: NEBESKÝ GAUNER USA, Japonsko, životopisný, akční 19. 21.30 SKLENĚNÝ POKOJ ČR, Slovensko, drama 20. 21.30 FORREST GUMP USA, drama, komedie 21. 21.30 ANDĚL PÁNĚ 2 ČR, pohádka 22. 21.30 KRUHY USA, drama, horor 23. 21.30 BEZVA ŽENSKÁ NA KRKU ČR, komedie, romantický 24. 21.30 13 HODIN : TAJNÍ VOJÁCI Z BENGHÁZÍ Maroko, Malta, akční, drama 25. 21.30 RIVALOVÉ VB, USA, drama, životopisný 26. 21.30 HANEBNÝ PANCHARTI Německo, USA, dobrodružný, drama 27. 21.30 SÁZKA NA NEJISTOTU USA, životopisný, drama 28. 21.30 CASINO USA, Francie, drama, krimi 29. 21.30 ESCOBAR Bulharsko, Španělsko, životopisný, drama 30. 21.30 EVEREST VB, USA, drama, dobrodružný 31. 21.30 DEJ MI SVÉ JMÉNO USA, Itálie, drama, romantický

ČERVENEC 1. 21.30 ANNA KARENINA VB, romantický, drama 2. 21.30 LOGAN-WOLVERINE Kanada, USA, sci-fi, akční 3. 21.30 JOHNNY ENGLISH ZNOVU ZASAHUJE VB, Francie, akční, dobrodružný 4. 21.30 LÁSKA BEZ BARIÉR Francie, Belgie, komedie, romantický 5. 21.30 ŽENY V BĚHU ČR, komedie 6. 21.30 CO JSME KOMU ZASE UDĚLALI? Francie, komedie 7. 21.30 PROKLETÝ OSTROV USA, drama, thriller 8. 21.30 DÁNSKÁ DÍVKA VB, Belgie, drama, romantický 9. 21.30 LÍBÁŠ JAKO BŮH ČR, romantický, komedie 10. 21.30 MISSION : IMPOSSIBLE – FALLOUT USA, akční, dobrodružný

SRPEN 1. 21.00 POHÁDKY PRO EMU ČR, romantický, komedie 2. 21.00 ROZPOLCENÝ Japonsko, USA, horor, thriller 3. 21.00 VŠECHNO NEBO NIC ČR, Slovensko, romantický, komedie 4. 21.00 NIKDY NEODVRACEJ ZRAK Itálie, Německo, drama, thriller 5. 21.00 CENTRÁLNÍ INTELIGENCE USA, krimi, akční 6. 21.00 NAŠE POSLEDNÍ TANGO Německo, Argentina, dokumentární 7. 21.00 UPGRADE Austrálie, thriller, akční 8. 21.00 LÉTO S GENTLEMANEM ČR, romantický 9. 21.00 ZRANĚNÁ SRDCE VB, USA, drama, romantický 10. 21.00 JUMANJI: VÍTEJTE V DŽUNGLI! USA, akční, dobrodružný 11. 21.00 HASTRMAN ČR, romantický 12. 21.00 FAKJŮ PANE UČITELI Německo, komedie 13. 21.00 SPOLU TO DÁME Německo, drama, komedie

ŠPITÁLKA: PROMĚNY CHYTRÉ ČTVRTI

POSLEDNÍ MÍSTA NA LETNÍCH TÁBORECH

Výsledky mezinárodní urbanistické ideové soutěže organizované Kanceláří architekta města Brna.

Máte doma malého technika, filmaře nebo sportovce? SVČ Lužánky na deseti místech v Brně hlásí poslední volná místa na příměstských i pobytových táborech! Zařiďte dětem nezapomenutelné prázdniny.

19/6–31/7 urbancentrum.brno.cz kambrno.cz

Příměstské a pobytové tábory SVČ Lužánky www.luzanky.cz

Lidická 16 | 722 365 091 | www.letnikinobrno.cz

92

4. 21.00 DIVOŠI USA, krimi, thriller 1 15. 21.00 NÁDECH PRO LÁSKU VB, drama, životopisný 17. 21.00 PŘÍBĚH KMOTRA ČR, krimi, drama 18. 21.00 UŽ TEĎ MI CHYBÍŠ VB, komedie, drama 19. 21.00 SIBIŘSKÝ DENÍK Lotyšsko, Finsko, drama, životopisný 20. 21.00 ALIBI NA KLÍČ Francie, komedie 21. 21.00 NINE USA, romantický, komedie 22. 21.00 VDOVY USA, VB, drama, krimi 23. 21.00 ZLÝ ČASY V EL ROYALE USA, thriller, mysteriózní 24. 21.00 LÁSKA NA DRUHÝ POHLED Francie, komedie 25. 21.00 MAMMA MIA! HERE WE GO AGAIN USA, romantický, muzikál 26. 21.00 AŽ NA DNO USA, Německo, romantický, drama 27. 21.00 FAVORITKA VB, Irsko, drama, komedie 28. 21.00 PADESÁTKA ČR, komedie 29. 21.00 CIZINEC VE VLAKU USA, Francie, mysteriózní, akční 30. 21.00 TERORISTKA ČR, drama, komedie 31. 21.00 DEADPOOL USA, komedie, akční

LETNÍ KINO BRNO-STŘED

Nádvoří radnice Brno-střed, Dominikánská 2 www.kinobude.cz ČERVENEC 1. 21.30 MANŽELSKÉ ETUDY: NOVÁ GENERACE ČR, dokumentární 2. 21.30 LÁSKA ŠÍLENÁ Lucembursko, Rakousko, historický, drama 3. 21.30 KYSELÉ VÁNOCE Švédsko, komedie, drama 4. 21.30 3 Německo, komedie, drama, romantický 5. 21.00 SLOŽKA 64 Dánsko, Německo, drama, mysteriózní 6. 21.30 S LÁSKOU VINCENT VB, Polsko, animovaný, životopisný 7. 21.30 TAKOVÍ NORMÁLNÍ ZABIJÁCI USA, akční, krimi 8. 21.30 HORA Austrálie, dokumentární 9. 21.30 LOLA BĚŽÍ O ŽIVOT Německo, thriller, krimi 10. 21.30 DARLING Dánsko, drama 11. 21.30 PROTI ZDI Německo, Turecko, drama, romantický 12. 21.30 ŽENY V BĚHU ČR, komedie 13. 21.30 TÍSŇOVÉ VOLÁNÍ Dánsko, thriller, krimi 14. 21.30 SEDM USA, drama, krimi 15. 21.30 TRABANTEM TAM A ZASE ZPÁTKY ČR, roadmovie 16. 21.30 SOLINO Německo, drama 17. 21.30 ÚTĚK DO BUDOUCNOSTI Švédsko, drama, komedie 18. 21.30 SOUL KITCHEN Německo, komedie, drama 19. 21.30 VELKÁ NÁDHERA Itálie, Francie, drama, komedie 20. 21.30 PRVNÍ ČLOVĚK Japonsko, USA, drama, životopisný 21. 21.30 DEJ MI SVÉ JMÉNO USA, Itálie, drama, romantický 22. 21.30 BIG TIME USA, dokumentární 23. 21.30 GOOD BYE, LENIN! Německo, drama, komedie 24. 21.30 TEN, KOHO SE BOJÍŠ Dánsko, drama 25. 21.30 FITZCARRALDO Peru, Německo, dobrodružný, drama 26. 21.30 BOHEMIAN RHAPSODY USA, VB, drama, životopisný 27. 21.00 BRANKÁŘ VB, Německo, drama, životopisný 28. 21.30 CASABLANCA USA, drama, romantický 29. 21.30 MCQUEEN VB, dokumentární 30. 21.30 MAGICAL MYSTERY ANEB NÁVRAT KARLA SCHMIDTA Německo, komedie, drama 31. 21.30 CO TOMU ŘEKNOU LIDI Německo, Norsko, drama SRPEN 1. 21.00 ŠVÝCAR CHRIS Chorvatsko, Švýcarsko, dokumentární, animovaný 2. 21.00 TERORISTKA ČR, drama, komedie 3. 21.00 NAPROSTÍ CIZINCI Itálie, drama, komedie 4. 21.00 ZRODILA SE HVĚZDA USA, romantický, drama 5. 21.00 TŘI BLÍZCÍ NEZNÁMÍ USA, VB, dokumentární 6. 21.00 CROSSING THE BRIDGE – ZVUK ISTANBULU Německo, Turecko, dokumentární


PROGRAM ČERVENEC–SRPEN 2019 7. 21.00 DLOUHÝ PŘÍBĚH VE ZKRATCE Dánsko, komedie, drama 8. 21.00 ARTHUR & CLAIRE Německo, Rakousko, drama 9. 21.00 BEATS VB, komedie, drama 10. 21.00 FAVORITKA VB, Irsko, drama, komedie 11. 21.00 GORILY V MLZE USA, životopisný, drama 12. 21.00 KING SKATE ČR, dokumentární 13. 21.00 LÁSKA MEZI REGÁLY Německo, drama 14. 21.00 DEVADESÁTKY USA, komedie, drama 15. 21.00 ŽIVOTY TĚCH DRUHÝCH Německo, drama, thriller 16. 21.00 GENESIS Kanada, drama 17. 21.00 TŘI BILLBOARDY KOUSEK ZA EBBINGEM VB, USA, drama, krimi 18. 21.00 INTERVIEW S UPÍREM USA, romantický, drama 19. 21.00 SPITFIRE VB, dokumentární 20. 21.00 3 DNY V QUIBERONU Rakousko, Německo, drama 21. 21.00 NA ZÁPAD Rumunsko, komedie, drama 22. 21.00 MLHA V SRPNU Německo, Švýcarsko, drama, historický 23. 21.00 BECASSINE! Francie, komedie 24. 21.00 POSLEDNÍ VEČERY NA ZEMI Čína, drama, mysteriózní 25. 21.00 ČEKEJ DO TMY USA, thriller, horor 26. 21.00 AMY VB, životopisný, dokumentární 27. 21.00 PAŘÍŽ, TEXAS VB, Francie, road movie, drama 28. 21.00 ŽENA NA VÁLEČNÉ STEZCE Francie, Island, komedie, drama 29. 21.00 LOVE STEAKS Německo, komedie, drama 30. 21.00 HAPPY END ČSR, komedie, experimentální

0. 21.30 TOMAN ČR, drama, historický 2 23. 21.30 PERLIČKY NA DNĚ ČSR, komedie, povídkový 25. 21.30 JACK STAVÍ DŮM Dánsko, Francie, drama, thriller 27. 21.30 DIEGO MARADONA VB, dokumentární, sportovní 30. 21.30 DEVADESÁTKY USA, drama, komedie SRPEN 01. 21.00 TERORISTKA ČR, drama, komedie 03. 21.00 FAVORITKA Irsko, VB, drama, komedie 06. 21.00 FREE SOLO USA, dokumentární 08. 21.00 BÍLÝ BÍLÝ DEN Island, Dánsko, drama 10. 21.00 MIDSOMMAR USA, drama, horor 13. 21.00 UTOP SE, NEBO PLAV Francie, komedie 15. 21.00 DEVADESÁTKY USA, drama, komedie 17. 21.00 PARAZIT | PŘEDPREMIÉRA NA PRVNÍ POHLED Jižní Korea, drama, thriller 20. 21.00 BEATS VB, drama, komedie 22. 21.00 DIEGO MARADONA VB, dokumentární, sportovní 24. 21.00 BRANKÁŘ VB, Německo, životopisný, drama 27. 21.00 PARAZIT Jižní Korea, drama, thriller 29. 21.00 SLOŽKA 64 Německo, Dánsko, krimi, mysteriózní 31. 21.00 LETNÍ NASLEPO film naslepo

MĚSTO/CITY

SRPEN

HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM BRNO SCALNÍ LETŇÁK

Moravské nám. 1A | 608 330 088 | info@kinoscala.cz www.kinoscala.cz ČERVENEC 02. 21.30 BEATS VB, komedie, drama 04. 21.30 ZELENÁ KNIHA USA, drama, komedie 06. 21.30 ŽENY V BĚHU ČR, komedie 09. 21.30 BLACKKKLANSMAN USA, drama, životopisný, krimi 11. 21.30 DIEGO MARADONA VB, dokumentární, sportovní 13. 21.30 DEVADESÁTKY USA, drama, komedie 16. 21.30 BÍLÝ BÍLÝ DEN Island, Dánsko, drama 18. 21.30 UMĚNÍ MILOVÁNÍ USA, romantický komedie

Kraví hora 2| 777 605 310 | e-mail@hvezdarna.cz www.hvezdarna.cz Otevírací doba: út–so 15–21.30 h

ČERVENEC 2., 3., 4., 5., 6., 9., 10., 11., 12., 13., 16., 17., 18., 20., 23., 24., 25., 26., 27., 30., 31. 16.00 O SNĚDENÉM MĚSÍCI 2D 2., 3., 4., 9., 10., 11., 12., 13., 16., 17., 18., 19., 20., 23., 24., 25., 26., 27., 30., 31. 17.00 POZOROVÁNÍ SLUNCE Pokud nám bude štěstí přát, uvidíme za jasného počasí řadu slunečních skvrn a mimořádné protuberance. 2., 3., 4., 5., 6., 9., 10., 11., 12., 13., 16., 17., 18., 20., 23., 24., 25., 26., 27., 30., 31. 18.00 VZHŮRU NA MĚSÍC! 3D

VIDA! NOVÁ VENKOVNÍ EXPOZICE

BAROKNÍ HUDBA V ZAHRADĚ

Obří bublifuk, vodní orchestr nebo světelný hranol – to jsou exponáty, které najdete v nově otevřené venkovní expozici zábavního vědeckého parku VIDA! Užijte si chytrou zábavu i  příjemné posezení a výhled na nejkrásnější pavilony brněnského výstaviště.

Vychutnejte si koncert souboru Ensemble Thesaurus Musicum v zahradě secesní vily Löw-Beer. Zazní barokní skladby známých skladatelů Antonia Vivaldiho nebo Georga Friedricha Händela. Výjimečný autentický zážitek nabídnou dobové nástroje: barokní flétna, viola da gamba a arciloutna.

30/9 VIDA! science centrum Křížkovského 12, Brno www.vida.cz

2., 3., 4., 5., 6., 9., 10., 11., 12., 13., 16., 17., 18., 19., 20., 23., 24., 25., 26., 27., 30., 31. 20.00 VZHŮRU NA MĚSÍC! 3D 2., 3., 4., 9., 10., 11., 12., 13., 17., 23., 24., 25., 26., 27., 30., 31. 21.30 POZOROVÁNÍ OBLOHY 3., 10., 17., 24., 31. 18.30 JÓGA NA HVĚZDÁRNĚ 12., 19. 17.15 RELAXACE POD HVĚZDAMI 16., 18. 21.30 ČÁSTEČNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE Za jasného počasí budou všechny dalekohledy Hvězdárny a planetária Brno 16. července připraveny až do jedné hodiny. 19. 16.00 ŽIVOT STROMŮ 2D Festival věnovaný Gregoru Johanu Mendelovi. 19. 18.00 BUŇKA! BUŇKA! BUŇKA! 19., 20., 21. 21.30 VZHŮRU NA MĚSÍC! 3D 19., 20., 21. 22.00 FIRST MAN Promítneme vám film First Man, můžete zažít přímý přenos z minulosti, dokonce na Kraví hoře najdete největší globus Měsíce v Evropě. 19., 20., 21. 23.00 VZHŮRU NA MĚSÍC! 3D

10/8 20.00 Vila Löw-Beer, Drobného 22, Brno www.vilalowbeer.cz

KATEGORIE 1., 2., 3., 6., 7., 8., 10., 13., 14., 15., 16., 17., 20., 21., 22., 23., 24. 16.00 O SNĚDENÉM MĚSÍCI 2D 1., 2., 3., 6., 7., 8., 9., 10., 13., 14., 15., 16., 20., 21., 22., 23., 24., 30. 17.00 POZOROVÁNÍ SLUNCE Pokud se vám nebude chtít čekat s pohledem přes dalekohledy na oblohu až do večerních hodin, namíříme je v červenci také na naši denní hvězdu – Slunce. Pokud nám bude štěstí přát, uvidíme za jasného počasí řadu slunečních skvrn a mimořádné protuberance. 1., 2., 3., 6., 7., 8., 9., 10., 13., 14., 15., 16., 20., 21., 22., 23., 24., 18.00, 20.00 VZHŮRU NA MĚSÍC! 3D 1., 20.00 VZHŮRU NA MĚSÍC! 3D 1., 2., 3., 6., 7., 8., 9., 10., 13., 14., 15., 16., 17., 20., 21., 22., 23., 24., 30. 21.00 POZOROVÁNÍ OBLOHY

CESTAMI ROMSKÝCH MUZIKANTŮ A JEJICH PÍSNÍ

Muzeum romské kultury představuje jedinečný výstavní projekt věnovaný romské hudbě. Dva výstavní sály, autentické nahrávky, replika bazaru Radka Bagára, projekce Hudebník a nástroj nebo všudypřítomná sluchátka.

Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní Muzeum romské kultury Bratislavská 67, Brno www.rommuz.cz

93


7., 15., 21. 18.30 JÓGA NA HVĚZDÁRNĚ 9., 16., 300. 17.15 RELAXACE POD HVĚZDAMI 12. 8. 22.00 NOC PADAJÍCÍCH HVĚZD Dorazte s karimatkou a spacákem do Sportovně reačního areálu na Kraví hoře v noci z 12. na 13. srpna pozorovat meteory z roje Perseid.

KNIHOVNA JIŘÍHO MAHENA

Kobližná 4 | 542 532 164 | www.kjm.cz 1. 7. 9.00 WORKSHOP PSANÍ SCÉNÁŘE Jak vytvořit dobrý scénář, hudební knihovna 11.7 , 25. 7., 8.8., 22.8. 13.00 WORKSHOP DIVADELNÍ IMPROVIZACE Zkusme si hrát a přitom tvořit; Malý sál 15. 7. 9.00 WORKSHOP ZÁKLADY ŽONGLOVÁNÍ Základní techniky žonglování; Malý sál 16. 7., 30. 7., 13.8., 27. 8., 9.00 WORKSHOP TVŮRČÍHO PSANÍ Pod vedením Vítězslava Dvořáka; Dětská klubovna od 1. 7. do 31. 8. PRÁZDNINOVÁ SOUTĚŽ "S KNIHOU V BATOHU…" Naplňte deník literárními toulkami 9. 7., 10. 7. 9.30 TURISTIKA PRO MLADÉ - OBŘANY, ČERNOVICE Výlet do okolí Brna 28. 8., 29.8. 9.30 TURISTIKA PRO MLADÉ – OŘEŠÍN, BYSTRCRAKOVECKÁ Výlet do okolí Brna 1. 7., 15. 7., 5. 8., 19. 8. MANGA ANIME KLUB Fan-komiksy 18. 7. MENDEL JE VČELAŘ Interaktivní výtvarný workshop; Knihovna pro děti a mládež 25. 7. 15.00 KNÍŽKY BYSTRÉ LIŠKY Hravé dopoledne pro nejmenší čtenáře

od 1. 7. do 30. 8. S WILLY FOGEM NA CESTĚ KOLEM SVĚTA prázdninová hra, pobočka Bohunice, Lány 3 od 11. 7. do 30. 8. OKOUZLENÍ POLYMEREM Výstava Aleny Juhaňákové, pobočka Bohunice, Lány 3 od 1. 7. do 31. 8. NECHYBÍ VÁM NÁHODOU? Výstava zapomenutých záložek, pobočka Jundrov, Veslařská 566 od 1. 7. do 30. 8. VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ Z ČINNOSTI POBOČKY ohlédnutí do minulosti, pobočka Královo Pole, Palackého 164 od 1. 7. do 31. 8. LÉTO S KNIHOU Fotosoutěž, pobočka Lesná, Haškova 4 11. 7. 16.30 O VLKOVI, KTERÝ MOC RÁD MLSAL SLADKOSTI Čtení pro nejmenší, pobočka Starý Lískovec, Kurská 1 22. 8. 16.30 COPAK SNÍDÁ PONOŽKOVNÍK Čtení pro nejmenší, pobočka Starý Lískovec, Kurská 1 od 1. 7. do 31. 8. ODLESKY Výstava Zdeňky Mlýnkové, pobočka Žabovřesky, Mozolky 52 od 1. 7. do 31. 8. NAŠE CHRÁNĚNÁ PŘÍRODA Výstava fotografií, pobočka Židenice, Stará Osada 15 od 1. 7. do 31. 8. MÁME RÁDI KNIHOVNU Výstava dětí se speciální školy Elpis, pobočka Židenice, Stará Osada 15 od 1. 7. do 31. 8. TVOŘÍME VE ŠKOLCE Výstava keramiky MŠ Pomněnky, Pobočka Nový Lískovec, Oblá 75a 20. 8. 16.00 ZAJÍČEK SI MOC RÁD ČTE Čtení pro nejmenší, Pobočka Nový Lískovec, Oblá 75a od 1. 7. do 30. 8. JAKÁ JE VAŠE KNIHOVNA? Fotosoutěž, Pobočka Řečkovice, Kolaříkova 3 do 31. 7. PŘÍRODA JARNÍHO RHODOSU Výstava fotografií Pavly Dostálové, Pobočka Slatina, Jihomoravské nám. 1

POBOČKY KJM od 1. 7. do 30. 8. PRCHAVÉ OKAMŽIKY Výstava fotografií Stanislavy Sadovské, pobočka Bohunice, Lány 3

Leitnerova 2 | www.leitnerka.cz | info@leitnerka.cz www.facebook.com/leitnerka Otevírací doba: út–pá 15–22 h POHÁDKY, HUDBA, DIVADLO. Program bude postupně zveřejňován na webových stránkách klubu

SPOLEČENSKÉ CENTRUM SÝPKA Kytnerova 1a | 538 706 252 | www.medlanky.cz

@pocketmediabrno

ČERVENEC 13. 9.00 FARMÁŘSKÉ TRHY 13. 9.00 BLEŠÍ TRHY SRPEN 10. 9.00 FARMÁŘSKÉ TRHY

URBAN CENTRUM www.pocketbrno.cz www.shop.pocketmedia.cz

94

Křížkovského 12 | 515 201 000 | info@vida.cz www.vida.cz Otevírací doba: po–pá 9.00–18.00, so–ne, svátky 10.00–18.00 STÁLÁ EXPOZICE přes 175 hravých exponátů např. tornádo, zemětřesení, oceán v lahvi, obří srdce, magnetická socha, trenažér pilotů stíhaček NOVĚ OTEVŘENÁ VENKOVNÍ EXPOZICE DOČASNÉ VÝSTAVY do 30. 9. HALÓ vyzkoušejte různé způsoby, jak doručit zprávu, na galerii centra do 30. 9. H2ORCHESTRA díky netradičním hudebním nástrojům se staňte součástí vodního orchestru, ve venkovní expozici HRA O POKLAD EXPOZICE kdykoliv během otevírací doby PEVNOST VIDARD nová dimenze návštěvy expozice, startovní balíček na pokladně SCIENCE SHOW denně KOLO, DETONÁTOR představení se zábavnými pokusy 3D FILM denně OCEÁNY fascinující film o neprobádaném světě pod hladinou o víkendech a svátcích PIDIOBŘI hlodavčí western DOPROVODNÝ PROGRAM denně BASTLÍRNA denně několikrát během dne S TUČŇÁKEM NA SEVER prázdninové labodílny pro rodiny s pokusy o změnách skupenství o víkendech a svátcích několikrát během dne LABYRINT PENĚZ rodinná hra o financích ČERVENEC 15. Z PROVOZNÍCH DŮVODŮ ZAVŘENO SRPEN 31. DEN UČITELŮ pedagodové vstup za 1 Kč, speciální program

ZOO BRNO KLUB LEITNEROVA

Mějte aktuální přehled o zajímavostech z redakce a dění v Brně.

VIDA! SCIENCE CENTRUM

Stará radnice, Mečová 5 | 778 520 752 www.urbancentrum.brno.cz d o 31. 7. ŠPITÁLKA: PROMĚNY CHYTRÉ ČTVRTI Výsledky mezinárodní urbanistické ideové soutěže organizované Kanceláří architekta města Brna.

U Zoologické zahrady 46 | 546 432 311 zoo@zoobrno.cz | www.zoobrno.cz Otevírací doba: po–ne 9–18 h ČERVENEC 29. 09.00 MEZINÁRODNÍ DEN TYGRŮ zábavná stezka i speciální setkání u našich tygrů sumaterských. SRPEN 31. 09.00 DEN ADOPTIVNÍCH RODIČŮ Pokud jste přispěli na chov některého ze zvířat v Zoo Brno, máte vstup zdarma!


Lenka Křikavová V její tvorbě naleznete přesah z grafického designu do ilustrace. Soustředí se zejména na dětskou ilustraci, pravidelně přispívá do časopisu Pigy, ilustrovala několik dětských knížek, které se dostaly za hranice Česka. V roce 2014 se stala vítězkou mezinárodní soutěže Art books wanted v kategorii Nejlepší dětská kniha. A v témže roce byla součástí Mezinárodní přehlídky grafického designu – Bienále Brno. V grafickém designu se soustředí na vizuální styly menších firem či podniků. Z těch brněnských můžeme jmenovat značku Reparáda, Sokol Brno I nebo spolupráci na řecké restrauraci Cosmopolis či indické Padagali. Dále svoji tvorbu propojuje s architekty a tvoří svůj vlastní ilustrovaný projekt Huhů.

Autorka motivu na obálce pro předplatitele


Profile for Pocket media

KAM V BRNĚ / WHERE IN BRNO 7-8 2019  

KAM V BRNĚ / WHERE IN BRNO 7-8 2019  

Advertisement