__MAIN_TEXT__

Page 1

únor/February 2021 

65. ročník

Socha, která neexistuje 4   ←  

8

Německý dům

12

Rozhovor: Jan Sláma

50

Kam na výlet


obsah — editorial Obsah:

Milé čtenářky, milí čtenáři, 4 ← Téma: Socha, která neexistuje Které známé brněnské sochy změnily své místo? A které už vůbec neexistují? 8 ← Flashback: Německý dům Z kulturního centra brněnských Němců zbylo po destrukci jen sklepeníi 12 ← Rozhovor: Jan Sláma S mladým podnikatelem o lásce k Brnu, boji proti šikaně i inspirativních projektech 16 ← Kulturní servis Co je nového ve zdánlivě spícím světě umění?

30 ← KAM za vzděláním Vzdělávejte se nejen v cizích jazycích

Jak jistě víte, časopis KAM V BRNĚ není jen o kultuře a tipech, KAM vyrazit. Snažíme se vás inspirovat, motivovat a ukázat Brno ve všech jeho barvách a chutích. Nově jsme pro vás připravili několik nových rubrik: KAM NA NÁKUPY/ NA JÍDLO/ZA VZDĚLÁNÍM (nyní on-line, po rozvolnění i off-line)! Co by podle vás v těchto rubrikách nemělo v následujících měsících chybět? Podělte se s námi o značky, kurzy, aktivity, restaurace, jídla, zkrátka o to, co vás baví. Vězte, že obsah, který pro vás každý měsíc připravujeme, si můžete přečíst také on-line na lifestylovém webu www.planetabrno.cz nebo na Facebooku @kambrno a Instagramu planeta_brno. Chcete-li časopis KAM najít každý měsíc ve vaší schránce a zároveň podpořit naši práci, předplaťte si jej na stránce shop.pocketmedia.cz. V únorovém vydání čtěte téma Socha, která neexistuje – vydali jsme se po stopách zmizelých či přesunutých brněnských soch. Kam se poděl dřevěný rytíř z náměstí Svobody, kde bychom našli části monumentálního pomníku Josefa II., jenž kdysi vévodil Moravskému náměstí, a které sochy v Brně být mohly, ale nikdy jsme je neviděli?

K rozhovoru jsme pozvali Jana Slámu, jehož projekt Nenech to být (mezinárodně FaceUp Technology) bojuje se šikanou na školách po celém světě. Nyní se mladý brněnský podnikatel zaměřil také na pomoc obětem domácího násilí a investice do dalších zajímavých projektů. Skok do historie podnikneme v rubrice Flashback – příběh Německého domu, honosného kulturního centra brněnských Němců a pozdějšího symbolu nacismu, který do roku 1945 stál na Moravském náměstí, nyní znovu ožívá. Průzkum pod parkem objevil zachovalé sklepení domu, o jehož existenci až do loňska nikdo nevěděl. Co bude s podzemními prostory dál? Kulturní servis, výběr on-line událostí, nových filmů, tipů na výlety, to vše a mnohem více vás čeká na následujících stranách. Redakce časopisu KAM v Brně vám přeje pevné zdraví (a nervy) a těší se na na shledanou u dalšího vydání.

David Tieku šéfredaktor

36 ← KAM na jídlo Tipy na ty nejlepší burgery v Brně

40 ← KAM na nákupy Lokální značky i originální obchody

46 ← TIC Turistické informační centrum zve za městskými fenomény i pokračováním Brno INdustrial 54 ← Where in Brno English What to do (and what to drink)! Dobrou chuť při čtení únorového vydání KAM v Brně. Na vynikající burgery vás pozveme v nové rubrice KAM na jídlo. Poradíme také KAM na nákupy a KAM za vzděláním. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

Sledujte nás on-line: @kambrno

issuu.com/pocketmedia4

www.planetabrno.cz

@planeta_brno

3


Socha, kterรก neexistuje

4


téma Kde byl dřevěný rytíř Wehrmann a proč přišel o hlavu? Co dělá Josef II. na zahradě psychiatrické léčebny? A kam se poděly pomníky komunistických pohlavárů? Nejen o sochách zmizelých či přesunutých, ale také o těch, které Brnu (zatím) chybí.

Odstraněny z nenávisti

Sochy pro Brno

Jednou z nejvýraznějších brněnských zmizelých soch byl dřevěný rytíř Wehrmann, který stál za první světové války na náměstí Svobody. Brňané rytíři jakožto symbolu rakouské nadvlády v předvečer vzniku republiky urazili hlavu. Monumentální pomník Josefa II., který se tyčil až do roku 1919 na Moravském náměstí, je zase roztroušen po různých místech v Brně. Samotná socha císaře stojí v zahradě psychiatrické léčebny v Černovicích – panovník se totiž zasadil o důstojnější léčbu psychicky nemocných. Postavu Gottwalda či hlavu Lenina, které před sametovou revolucí „zdobily“ Brno, bychom zase nalezli v depozitáři Muzea města Brna, pomník Josefa Hybeše z Lidické byl rozebrán na materiál. „Proč jsou některé sochy odmítány a odstraňovány? Je v tom jenom politika či ideologie? Nebo je příčinou umělecké přesvědčení? Zdá se mi ale, že mnohdy ti, co nadávají na sochy, jsou nespokojeni spíš sami se sebou. To patrně platilo i pro sochu Vladimíra Drápala Venuše, která byla v 80. letech od budovy JAMU odsunuta do parku k muzeu Anthropos. Prý urážela ženy,“ přemítá Radek Horáček, vedoucí autorského kolektivu stojícího za publikací Sochařské Brno 1989–2019, jejíž druhé, doplněné vydání se právě připravuje.

Dobrou zprávou jistě je, že Rada města Brna v rámci pokračování projektu Sochy pro Brno odsouhlasila právě sochu Elišky Rejčky na Mendelově náměstí a sochu bl. Marie Restituty Kafkové v po ní pojmenovaném husovickém parku. Dalšími osobnostmi, tentokrát mužskými, na tomto seznamu jsou například Bohuslav Fuchs (nároží České a Veselé ulice) nebo Friedrich Wannieck (areál Vaňkovka). Jaroslav Hamža, historik umění a vedoucí oddělení kulturních služeb města Brna, soudí, že dluhem v Brně je také památník věnovaný odporu proti komunistickému totalitnímu režimu v letech 1948–1989. „Také by stálo za úvahu pokusit se výjimečně pořídit formou přímého nákupu již hotové dílo některého z renomovaných zahraničních autorů, u kterých se nedá předpokládat účast v lokálních soutěžích,“ říká Hamža. Nápadů na různé pomníky a další výtvarná díla v brněnském veřejném prostoru je samozřejmě mnoho, které z nich se dočkají ztvárnění, ukáže budoucnost. „S památníky osobností není třeba spěchat, vždyť právě čas nejlépe prověřuje význam jednotlivců," míní Radek Horáček.

I žárovka má sochu… kdy se dočkají brněnské ženy? Iniciativa I žárovka má sochu, kterou založila spisovatelka Kateřina Tučková spolu s literární historičkou Evou Klíčovou a fotografkou Sylvou Ficovou, upozorňuje na zarážející nedostatek ženských soch v brněnském veřejném prostoru a navrhuje osobnosti, jež by si podobnou poctu zasloužily. „V ulicích rozhodně chybí primárně socha Elišky Rejčky, která Brno svého času významně pozvedla například realizací mnoha staveb, jež dodnes tvoří tvář města, nebo svou širokou charitativní a donátorskou činností,“ vysvětlila Tučková. Dalšími ženami v hledáčku iniciativy jsou například držitelka Nobelovy ceny míru Bertha von Suttner nebo světoznámá operní pěvkyně Maria Jeritza Jedličková. „Vzhledem k tomu, že v Brně stojí přes 70 soch mužských, myslím, že i těch 11 hrdinek, které jsme veřejnosti přiblížily v rámci projektu, by si je zasloužilo – i proto, aby děvčata, studentky, mladé ženy měly na očích motivující vzory,“ doplnila Tučková.

Kde končí kašna a začíná socha? Merkurova kašna (původně na náměstí Svobody, teď nefunkční v Biskupském dvoře), Parnas na Zelném trhu… příkladů spojení kašen a soch je v Brně několik. Město v současné době připravuje architektonicko-výtvarnou soutěž o vodní prvek na Dominikánském náměstí. Není první. Na jaře ve stejné soutěži zvítězil návrh Radima Horáka, jednoduchá kruhová kašna s motivem ryb odkazujícím na rybí trh, který se na náměstí historicky nacházel. Někteří radní však místo projektu vybraného odbornou porotou prosazovali zlatého anděla či kašnu v podobě „sprchy“, tedy návrhy z druhého a třetího místa. K dohodě nedošlo, nákladná soutěž tak vyšla naprázdno. Jak dopadne další? A přidá vítězný návrh (pokud to tedy ovšem nebude vítěz, který neexistuje) další příspěvek k neotřelé sochařské výzdobě Brna? A na závěr ještě jednu otázku, kterou by si mělo položit nejen město a akademická obec, ale všichni, kdo se zajímají o dění ve veřejném prostoru. Je systém rozhodující o sochách a dalších výtvarných dílech v ulicích Brna nastaven správně?

← V letech 1915–1919 stál dřevěný rytíř Wehrmann na náměstí Svobody. Za protektorátu byla opravená socha vystavena na Moravském náměstí, poté na nádvoří Nové radnice, po druhé světové válce definitivně zničena. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák/Muzeum města Brna

5


Některé zmizely úplně, další byly přesunuty či leží v depozitářích muzeí… a některé dokonce vůbec nevznikly. Provedeme vás po brněnských sochách, které byly a nejsou, nebyly a nebudou nebo mohly být, ale někdo na poslední chvíli rozhodl, že by být neměly.

Ztratil Vladimír Iljič v Brně hlavu? Pomník s bronzovou bustou Lenina byl před takzvaný „rohlík“, tedy budovu brněnské vojenské akademie (dnes Univerzita obrany), umístěn v 70. letech minulého století. Dílo, místními nazývané „zasypaný stavitel“ či „Lenin v šouší“, bylo odstraněno po revoluci, Leninova hlava se nachází v depozitáři Muzea města Brna.

Socha, která přece jen existuje. Pomník Josefa II. od Antona Breneka stál od roku 1892 před Německým domem na Moravském náměstí. Po první světové válce byl násilně stržen, socha zakopána, po druhé světové válce znovu objevena a v současné době je umístěna v parku u psychiatrické léčebny v Černovicích. Další dvě sochy z pomníku (nazvané Obchod a Tolerance) stojí v Lužánkách.

Jak se Gottwald stal mimem. Před Bílým domem, přesně v místech, kde byste dnes našli sochu Jiřího Marka nazvanou Mim, stál dříve někdo úplně jiný. Klement Gottwald z tohoto stanoviště vyhlížel do okolí od roku 1983, v roce 1990 byl převezen do depozitáře Muzea města Brna.

6

Buduj sochu, posílíš mír. Sousoší Komunisté, vztyčené v roce 1973 na Moravském náměstí, se skládalo ze sochy dělníka, kosmonauta a ženy držící družici. Nápis označující sídlo deníku Práce na budově přímo za pomníkem dal vzniknout dobovému vtipu: „Jak se pozná, že jsou to komunisté? Stojí zády k Práci.“


téma

Příběh Merkurovy kašny a dalších brněnských soch sledujte on-line:

@kambrno

www.planetabrno.cz

@planeta_brno

Koňafa na druhý pokus. V soutěži o jezdeckou sochu Jošta Moravského na téma odvaha (vhodnost tohoto spojení nyní nehodnoťme) v roce 2009 zvítězil návrh Maria Kotrby. Městu se však, trochu ironicky, zdál příliš odvážný. V nové soutěži tedy vyhrál Jošt Jaroslava Róny. Podobný návrh rytíře na koni s neobvykle dlouhýma nohama předložil Róna o něco dříve Jihlavě, kde však město kvůli ceně sochu odmítlo.

Filip Živný editor KAM

No nazdar, hodiny. Úvahy co by kdyby jsou většinou bezpředmětné, v případě známých a kontroverzních brněnských soch však člověka přímo svádí. Hodinový stroj od autorské dvojice Oldřich Rujbr a Petr Kameník na náměstí Svobody vzbudil svého času mnoho nejrůznějších ohlasů (a přirovnání). Jen těsně za ním se ve vypsané soutěži umístily návrhy (zleva) Stefana Milkova, Michala Gabriela a Pavla Filgase.

Čáp uletět nestihl. Oblíbená šest a půl metru vysoká socha čápa od Libora Havlíčka stála v parku u Pekařské ulice od roku 1999 až do roku 2016 (stavební povolení přitom měla jen do roku 2004). Kvůli rozhodnutí stavebního úřadu o špatném technickém stavu byla nakonec, ke smutku místních i autora, zbourána. Foto: Ben Skála

Pryč musel i spisovatel. Na přelomu 19. a 20. století zdobily park Koliště sochy rakouského spisovatele Franze Grillparzera a brněnského starosty Gustava Winterhollera. Jako symboly německého Brna byly však oba pomníky po roce 1918 odstraněny – Grillparzerův se na konci 30. let nakrátko vrátil, po roce 1945 však zmizel definitivně. Foto: Archiv města Brna

7


Německý dům

Architektonické zpracování Německého domu od Hermanna Endeho a Wilhelma Böckmanna ve stylu severoněmecké neogotiky využívající neomítnuté červené cihly inspirovala budova lipské knihkupecké burzy. Interiér navrhl Germano Wanderley. Foto: Ivo Petr, Fotohistorie.cz

Wilhelm Böckmann byl jedním z autorů projektu Německého domu, působil jako profesor na stavební akademii v Berlíně, stal se zakládajícím členem spolku berlínských architektů, čestným členem Královské akademie v St. Petersburgu a Institutu amerických architektů v New Yorku.

8

Hermann Gustav Louis Ende, druhý z autorů projektu Německého domu, byl profesorem na stavební akademii a technické vysoké škole v Charlottenburgu, prezident Akademie umění a předseda Asociace berlínských architektů, s Böckmannem založil a vedl firmu Ende & Böckmann.

Sochařskou výzdobu Německého domu vytvořil Carl Wollek. Za své první pracovní příležitosti i možnost studia v zahraničí vděčil brněnskému mecenáši Friedrichu Wannieckovi. Mezi jeho další brněnská díla patří pomník věnovaný obětem fašismu na židenickém hřbitově.


flashback Postavený v soudružnosti, zbořený v nenávisti, připomínaný ve smíření a zkoumaný v naději. To je dosavadní příběh Německého domu, budovy, která již 75 let nestojí na Moravském náměstí. Ale tak úplně z něj nezmizela.

V Brně 19. století vedle sebe žila česká a německá komunita, přičemž ani jedna početně příliš nepřevyšovala tu druhou. Proměny tohoto soužití úzce souvisí s osudem Německého domu, jehož vznik i zkázu popisujeme na následujících řádcích.

Besední napoprvé a Německý napotřetí Když v roce 1869 vznikla Akciová společnost Besedního domu v Brně s cílem vybudovat městské kulturní centrum, zrodila se i myšlenka německé obdoby tohoto projektu, která by vytvořila vhodné podmínky pro sdružování a společenský život německé části populace města. I přes průtahy spojené se získáváním pozemku byla stavba Besedního domu

Slavnostní otevření Německého domu započalo 17. 5. 1891 položením posledního stavebního kamene a zasedáním zakládajícího spolku Deutsches Haus. Další den byl na programu ples a třetího dne pak slavnost končila velkou hostinou.

podle projektu Theophila von Hansena započata již v roce 1871, ke konci roku 1872 byl otevřen provizorně, slavnostní otevření spojené s dostavbou velkého sálu se uskutečnilo jen o několik měsíců později. Brněnští Němci si na své kulturní středisko museli počkat výrazně déle, možná protože při většině německých zastupitelů na městské radnici i na moravském zemském sněmu necítili takovou potřebu vymezovat se a stačily jim stávající veřejné prostory. První pokus o zorganizování stavby roku 1870 tedy mimo jiné narazil na nedostatek nadšení. Druhý pak vypadal nadějněji, iniciativy se chopil Männergesangverein (Mužský pěvecký spolek), byla založena akciová společnost a byl podán návrh na dotaci od města. Tu zastupitelstvo ale nakonec neschválilo, do cesty totiž přišel krach na vídeňské burze roku 1873 doprovázený hospodářskou krizí.

Důležitá role známého továrníka Významný obrat nastal, až když se do projektu vložil brněnský továrník Friedrich Wannieck a jeho spolupracovníci. Wannieckem zorganizovaná dobročinná sbírka konečně ukázala soudržnost brněnských Němců, když se v ní podařilo vybrat 180 000 zlatých (předběžné vyčíslení nákladů na stavbu bylo asi 300 000). Následovalo založení spolku Deutsches Haus, za nízkou cenu (která popudila zase brněnské Čechy) získaný pozemek Na Kiosku v místech dnešního Moravského náměstí a architektonická

Německý dům znovu ožil v roce 2017 díky festivalu Meeting Brno, kdy na Moravském náměstí vyrostla konstrukce z lešenářských trubek symbolizující hmotu domu. Instalace navržená architektonickým studiem CHYBIK+KRISTOF nesla také nápis Jednota v rozmanitosti charakterizující probíhající ročník festivalu.

Friedrich Wannieck Jedním z hlavních hybatelů projektu Německého domu byl brněnský továrník Friedrich Wannieck. Narodil se v roce 1838 na Kobližné ulici do soukenické rodiny. Po studiích a cestě do Londýna a Skotska získal vedoucí místo ve firmě Löw a Sehnal, s vlastním podnikáním ve strojírenství začal v roce 1865 na zahradě svého domu na Trnité (tato první malá továrna znamenala počátek průmyslového komplexu Vaňkovka). Pro své dělníky zřídil nejen fond poskytující jim podporu a nemocenskou, ale také Wannieckovu kolonii v Židenicích, která sestávala ze čtyř domů sloužících jako ozdravovny a rehabilitační zařízení. Založil spolek Deutsches Haus, tedy Německý dům, podílel se na sbírkách na jeho vystavění a roku 1887 zasedal v porotě, která vybrala nejvhodnější architektonický návrh. V 90. letech také zastupoval obvod Brno ve vídeňském parlamentu. Z Brna odešel roku 1903, zemřel o 16 let později v italském Meranu.

Loni započatý průzkum objevil zachované sklepení Německého domu, které po bombardování a zničení zbytků stavby zůstalo pod Moravským náměstím. Město jej plánuje staticky zajistit tak, aby mohla proběhnout plánovaná rekonstrukce parku – nové veřejnosti přístupné podzemí se tedy (zatím) neplánuje.

9


flashback

← Jedna ze sond použitých na průzkum před rekonstrukcí Moravského náměstí přinesla poznatky o stále existujícím druhém suterénu Německého domu, který měl být podle předchozích zpráv v roce 1945 zcela zničen. Foto: Aleš Svoboda

soutěž, pochopitelně omezená na německé účastníky, jež roku 1887 rozhodla o vítězství návrhu Hermanna Endeho a Wilhelma Böckmanna. Interiér pak měl následovat vizi Germana Wanderleyho skončivší v soutěži na druhém místě. Po zpožděních způsobených problémy se základy i nepředvídatelným počasím byl hotový Německý dům slavnostně otevřen během třídenní slavnosti v květnu roku 1891.

Symbol nacismu strávený plameny Stejně jako se stal Německý dům zamýšleným kulturním centrem pro německou populaci Brna, stal se i spolek Deutsches Haus, původně založený pouze za účelem vybudování domu, hybatelem jejího kulturního a společenského života. Zvláště v meziválečném období poskytovala stavba, jejíž součástí byla kavárna, Velký slavnostní sál s druhými největšími varhanami na Moravě, restaurace, veřejná knihovna nebo galerie, ideální zázemí pro v tu dobu již menšinové německé obyvatelstvo města. Rostoucí napětí mezi dvěma národnostmi žijícími v Brně vystupňovala do extrému druhá světová válka. Německý dům byl v tomto období využíván straníky NSDAP, vycházeli z něj pochody Hitlerjugend a své kluby tu měli také nacističtí důstojníci. Stavba tedy začala být Brňany vnímána jako symbol

10

V loňském roce započatý výzkum objevil zachovalé sklepení, které stále existuje pod Moravským náměstím. Podle hlavního iniciátora projektu Aleše Svobody má více než 10 nalezených místností dokonale neporušené konstrukce (až na otvory v klenbách, kterými byli v roce 1945 zasypávány). nacismu a útisku. V dubnu 1945 byla poničena dělostřelbou, a když v ní vypukl požár, nikdo nechtěl či se neodvažoval jej hasit. Definitivní konec poškozené honosné budovy pak znamenalo rozhodnutí českých úřadů nechat ji odstřelit dynamitem. Trosky byli nuceni odklízet němečtí zajatci a brněnští Němci.

Smíření a nové objevy Německý dům jsme si mohli před čtyřmi lety opět připomenout na vlastní oči. Díky festivalu Meeting Brno vyrostla na Moravském náměstí konstrukce z lešenářských trubek kopírující půdorysné schéma původní budovy. Bývalý symbol nacismu se tak stal symbolem smíření

s minulostí. A to nejzajímavější na závěr. V loňském roce započatý výzkum objevil zachovalé sklepení, které stále existuje pod Moravským náměstím. Podle vedoucího výzkumu Aleše Svobody má více než 10 nalezených místností dokonale neporušené konstrukce (až na otvory v klenbách, kterými byly v roce 1945 zasypávány). „Na podlahách někdejších skladů bylo nalezeno mnoho lahví od různých druhů alkoholu, zbytky kuchyňského vybavení, nádob, kovových nástrojů, včetně stovek špuntů od vína s lahvemi nesoucími na vinětách název Deutches Haus,“ přibližuje Svoboda. Město žádné využití těchto prostorů zatím neplánuje, ač podle Svobody reálná šance na jejich zachování existuje. „Geotechnický a archeologický průzkum, který na Moravském náměstí probíhal, bylo nutné provést před zahájením kompletní rekonstrukce parku, abychom ověřili geologické podmínky a mohli vyloučit existenci podzemních prostor, případně je staticky zajistit tak, aby mohla rekonstrukce proběhnout v plánovaném rozsahu,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl. Nyní, po ukončení průzkumu, se tedy připravuje projekt zmíněného statického zajištění objeveného suterénu. „Měl by být hotov do konce února a začátkem léta plánujeme zahájit celkovou rekonstrukci parku,“ doplnil starosta. Filip Živný editor KAM v Brně

Novinky o podzemí Německého domu a prodloužený flashback sledujte on-line:

@kambrno

@planeta_brno

www.planetabrno.cz


12


rozhovor

Podnikatel Jan Sláma: v Brně se potkávají lidé, kteří se snaží dělat svět lepším Ve dvanácti objevil svět akcií, aktivně podniká od šestnácti, jeho jméno je spojeno s několika brněnskými startupy i zajímavými mobilními aplikacemi, založil firmu FaceUp Technology, která bojuje se šikanou téměř po celém světě, a nyní, v jednadvaceti, pomáhá dalším mladým podnikatelům rozjet jejich projekty. S Janem Slámou jsme si povídali o těch nejzajímavějších z nich, o českém školství i rozdílech mezi Brnem a Prahou. Jan Sláma je brněnský podnikatel a investor. V šestnácti se nechal zplnoletit, jeho první aplikací byly Taháky do kapsy, dodnes se podílel na mnoha projektech, z nichž ho v současnosti nejvíce vytěžuje platforma Nenech to být (FaceUp) bojující proti šikaně a Jinej fond pomáhající zajímavým founderům a začínajícím firmám. ← „Výměnou za podíl ve společnosti do ní dáváme kapitál, naše zkušenosti, know-how a kontakty, které jí pomohou mnohem rychleji růst,“ vysvětluje Jan Sláma fungování Jinýho fondu, který založil spolu s Jiřím Hlavenkou. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

Kam v Brně? Kam tu rád chodíš, co pro tebe Brno znamená? Brno miluju. Je to moje nejoblíbenější místo vůbec. Nejčastěji chodím do Otevřené zahrady, protože v ní mám kancelář – většinu času tedy trávím v okolí. Špilberk, centrum… Tady to mám nejraději, je tu spousta různých podniků a nejvíc to tady žije. Který z projektů, na nichž se podílíš, je pro tebe aktuálně ten hlavní a zabírá ti nejvíce času? Už tři a půl roku je to firma FaceUp Technology a její projekt v Česku pojmenovaný Nenech to být (v zahraničí FaceUp.com). Ta mi v současné době bere nejvíce času. Můžeš shrnout, čím se zabývá? Jedná se o on-line schránku důvěry – tedy webovou stránku a mobilní aplikaci, přes kterou mohou žáci ve školách či zaměstnanci ve firmách upozornit na to, že se spolužák, kolega nebo oni sami necítí dobře. Když to řeknu ještě trochu jinak, jedná se o komunikační platformu, která slouží k bezpečnému a anonymnímu řešení věcí, o nichž není úplně snadné mluvit osobně. Ve školách jde typicky o šikanu, ve firmách například o personální nebo legislativní záležitosti. Nově vstupujeme i do oblasti domácího násilí. Jak se proměnila funkce této služby za poslední rok, kdy jsou školy většinu času zavřené? Hlavní změnou bylo právě rozšíření do firemního prostředí. Předtím jsme ji brali jako aplikaci proti šikaně pro školy a děti – rozšířili jsme se za tříleté působení zhruba na každou třetí školu v Česku (dohromady cca 1 800 škol,

Filip Živný editor KAM

pozn. red.) a využívají nás školy nejen v Evropě, ale i v Latinské Americe či Africe. Docela se nám tedy dařilo. Pak ale přišel covid a během jediného týdne nám zavřeli školy takřka po celém světě – najednou jsme byli bez práce. Uvědomili jsme si, že přišel čas na intenzivní přípravy firemní verze, které jsme se do té doby věnovali spíše bokem. Z education startupu se stal B2B startup, což byla změna o 180°. A ta situace trvá doteď. Většina českých škol funguje na verzi systému, která je dostupná zdarma, o rozšířenější verzi je zájem spíše za hranicemi. Myslíš, že přístup k prevenci a řešení šikany na školách je v zahraničí lepší? Rozhodně. Velký rozdíl je v množství finančních prostředků a času, který do osvěty a prevence putuje. U nás má každá škola metodika prevence, který je právě tímto pověřen, nicméně pozice není ministerstvem školství podpořená finančně. Ve výsledku to školy řeší třeba přidáním 0.1 úvazku jednomu z učitelů – pro něj je to pak spíš otrava a ten čas využívá třeba opravováním písemek. Čím západněji ve světě však jdeme, tím se tato pozice stává důležitější. V USA je vždy full-timová a na většině středních škol je k tomuto účelu vyčleněn třeba tým pěti lidí, jejichž jediná práce je starat se o to, aby k šikaně nedocházelo a žáci se cítili dobře. Jakým způsobem bude služba fungovat v oblasti domácího násilí? Domácí násilí se v době lockdownu po celém světě zvýšilo a jeho projevy i následky jsou horší než dřív. Odnož FaceUpu, která se na něj zaměřuje, budeme spouštět zřejmě během února.

13


Cestování je pro mě zásadní. Díky FaceUpu jsem byl několikrát v Silicon Valley, v Miami, Los Angeles, byl jsem v Singapuru, v Keni, v Dubaji, ve Švýcarsku… V posledních měsících jsme z pochopitelných důvodů nikam nevyrazili, ale věřím, že se to brzy zase změní. A čas poznat místní kulturu si vždycky udělám, nejde jen o byznys tripy – třeba pracovní cestu do Dubaje jsem spojil s dovolenou v Ománu. Spojili jsme se s intervenčními centry, jež pomáhají a radí obětem a svědkům domácího násilí. Tyto centra však nemají možnost on-linové komunikace. Pokud se s nimi chce někdo spojit, musí buď napsat e-mail nebo zavolat, což je pro oběti domácího násilí často špatná varianta – k telefonu či e-mailu totiž může mít přístup násilnický partner. Zajít do centra osobně je taky problematické, mnoho lidí se stydí nebo bojí. Skrze naši platformu se mohou na intervenční centra lidé obrátit a cokoli s nimi probrat bezpečně. Je on-line a není třeba se registrovat pod jménem ani e-mailem, můžete zůstat v anonymitě. Možnost, že by se tom agresor dozvěděl, je minimální. Nejedná se tedy o přímý zásah, že by někdo přišel do dané domácnosti a začal něco řešit, ale intervenční centrum může podpořit oběť, navést ji správným směrem, poradit jí, konzultovat, co se u nich doma děje, a pomoct jí se z nepříjemné situace dostat.

„Nově jsme se zaměřili na partnery, kteří mají dost sil krizi překonat,“ hodnotí Sláma změny v přístupu k expanzi firmy FaceUp v době pandemické. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

Mají intervenční centra o spolupráci zájem? Jelikož jsme získali všechna v republice, tak ano.

tvoří jednu třetinu zainvestovaných firem a rádi bychom tento počet navyšovali. Výměnou za podíl ve společnosti do ní dáváme kapitál, naše zkušenosti, know-how a kontakty, které jí pomohou mnohem rychleji růst. Není to u nás tedy jen o tom, že někam vložíme peníze a sledujeme, co se stane. Velmi aktivně usilujeme o to, aby firmy uspěly, věnujeme se jim téměř na denní bázi. Jinej fond v současnosti pomáhá vyrábět brněnskou kombuchu Loklok, rozjíždí on-line udržitelné knihkupectví Reknihy a aplikaci na digitalizaci školek Twigsee. Bavíme se ještě s několika dalšími firmami a předpokládáme, že se náš záběr ještě značně rozšíří.

Tvým nejnovějším projektem je Jinej fond, který jsi založil s podnikatelem Jiřím Hlavenkou. Jak tato společnost funguje, co je vaším cílem? Snažíme se pomáhat rozjíždět a rozšiřovat různé další inovativní projekty. Investujeme do začínajících startupů. Brno zatím

Kombuchu? Kombucha je nápoj starý asi dva tisíce let, kolují legendy, že vznikl v Asii jako nápoj nesmrtelnosti, s jehož pomocí nějaký mnich vyléčil nemocného císaře. Do Česka se dostala za socialismu, kdy si ji lidé dělali sami a naše babičky ji

14

používaly jako ozdravnou medicínu. Bylo to ale hrozně hnusné a nedalo se to pít, takže si vůči ní naše maminky vypěstovaly silnou nechuť, a kombucha proto na nějakou dobu vymizela. Zhruba deset let zpátky se udál zvrat – lidé začali přemýšlet, jestli se na bázi kombuchy nedá udělat něco dobrého. Na západě vznikly první značky využívající její zdravé aspekty, ale tak, aby bylo výsledné pití superchutné. A tak se kombucha pomalu dostala zase zpátky do Česka. Loklok staví jak na zdravotních účincích kombuchy, tak na vyladěnosti nápoje, který lidé budou rádi pít. Říkáme, že je to dospělé nealko pro ty, kdo nechtějí pivo ani přeslazenou limonádu, ale pít s chutí, zdravě a střízlivě. Jak fungují tebou zmíněné Reknihy? Prodáváme již jednou přečtené knihy a dáváme jim tak nový domov. Přijde nám, že se nakupuje velké množství knih, které lidé po jednom přečtení uloží


rozhovor Za poslední rok jsem řešil necelých tři sta startupových nápadů, z čehož velká část se k Jinýmu fondu dostane sama, protože o nás někde četli. Další cestou je doporučení přes kamarády nebo známé. A také na zajímavé zakladatele projektů sám narážím třeba na různých networkingových akcích, konferencích a podobně. Hlavní je pro mě FaceUp, pod něj spadající nadační fond Nenech to být a Jinej fond. Pak jsem společníkem ještě ve Woodbagu a v Resolviu, v obou případech jde o brněnské firmy. Woodbag je značka dřevěných batohů, kožených peněženek a dokladovek, v loňském roce jsem se jí aktivně věnoval, teď už toho času tolik není, takže vymýšlím, co bude dál. Resolvio je digitální agentura pomáhající klientům s vývojem aplikací a webových stránek, tam už je moje zapojení založené jen na propojování a sdílení kontaktů.

do poličky – jejich sdílením přes Reknihy si můžeš něco vydělat, je to ekologické, z každé knížky posíláme část peněz na záchranu brazilských pralesů a lidé, kteří si u nás knihu vyberou, ji mají o 30 % levnější než novou. U nás zákazníci najdou jen nové tituly a v co možná nejlepším stavu. A do třetice – jak bys představil aplikaci Twigsee? Jde o aplikaci na digitalizaci školek. Digitalizujeme vše od docházky po stravování, vše se dá řešit jednoduše a bez papírování. Druhou výhodou je propojení školky s rodiči – učitelky mohou snadno sdílet, co se přes den ve školce dělo, a rodič pak má o svém dítěti a jeho aktivitách a zájmech lepší přehled. Už máme asi stovku školek, postupně začínáme řešit expanzi do zahraničí. Máš ještě čas na starší projekty, které jsi začal před několika lety? Jsi v nich aktivně zapojený?

Jsou v Brně dobré podmínky pro podnikání? Nebo záleží jen na dobrém nápadu a místo je vedlejší? Brno je určitě vhodné pro začínající podnikání. Když to srovnám s Prahou: Praha je lepší pro čistě byznysové aktivity, v nichž se tlačí na obraty a zisky, Brno je vhodnější pro projekty, které mají sociální přesah. Máme tu Impact Hub – centrum sociálně prospěšných nápadů, Jihomoravské inovační centrum, které často oceňuje u projektů podobnou přidanou hodnotu. Sklony k dobru a pomáhání jsou v Brně silnější než v pražské startupové komunitě. Vzniká tu i větší množství neziskovek, což je i vzhledem k počtu obyvatel zajímavé. Myslíš, že podobné projekty se nabalují na sebe? Přesně. Například Libor Hoření založí Dobrokávu, má stánek na Zelňáku a to inspiruje mnoho dalších lidí k jejich vlastním nápadům. Komunita se tu také mnohem více slučuje, lidé, kteří se snaží dělat svět lepším, se tu často potkávají na různých akcích, povídají si spolu, je to vlna, která se navzájem ovlivňuje a neustále se zvětšuje.

Které nápady z Brna se ti líbí, a rád bys je vypíchnul? Kromě Lokloku? V létě se mi hrozně líbily Brnuky. V poslední době mě zaujali kluci z rostutu, kteří tvoří aquaponickou farmu, pak také podcast Made in Brno (to Praha nemá!) nebo Eggo Food Truck, holičství Seladon Barbers, Digistopa, Celozrnná sváča, Pokecz… Takže nám neutečeš do Prahy? Bydlím v Brně i v Praze a čas dělím mezi obě města. Dlouho jsem z toho měl špatný pocit, protože miluju Brno a chci tu žít, na druhou stranu Praha nabízí násobně víc příležitostí, mám tam mnohem více přátel a už i kolegů. Srdce chtělo Brno, mozek chtěl Prahu. Ale pak jsem si řekl, proč se rozhodovat? Nejlepší, co můžu udělat, je žít v obou městech současně. Dvě hodiny ve vlaku člověka nezabijí. Je podle tvých zkušeností vzdělávací systém v Česku nastavený dobře pro lidi, kteří jsou kreativní, o něco se zajímají a vybočují ze zaběhnutých kolonek? U soukromých škol je to o něco lepší, protože je to byznysová příležitost, ale státní školství na to určitě připravené není. Což mi dlouhodobě vadí. Je velmi nelogické v tom, že se snaží zaměřit tvou pozornost právě na oblasti, které ti nejdou. Bavil mě dějepis, věnoval jsem se mu a bylo mi to k ničemu, protože jsem měl jedničku, a nikdo tak neměl potřebu dál se mnou dějepis rozvíjet. Naproti tomu v chemii jsem měl pětku, a tak jsem se ji měl podle všech učit a trávit s ní většinu času, i když mě nebaví a v životě ji nebudu dělat. Lidé by se měli spíše smířit s tím, že jim něco nejde, a věnovat se věcem, ve kterých vynikají. Škola po tobě chce přesný opak – soustředit se na to, v čem jsi špatný. Tenhle princip zabíjí jakoukoli kreativitu a odlišnost.

Další fotky a prodlouženou verzi rozhovoru najdete on-line:

@kambrno

@planeta_brno

www.planetabrno.cz

15


KAM do divadla V době, kdy jsou divadla pro publikum zavřená, a přesto zůstávají v provozu, je taková činnost nemožná. Divadlo se tím ocitá v pasti: jak hrát pro někoho, kdo tady není? Tato past vychází ze samotné podstaty divadla.

Divadlo Radost uvede Hamleta jako poslední premiéru letošní sezony postižené zavřením divadel, jak tomu ostatně bylo několikrát i za Shakespearova života v dobách morových ran. Foto: Divadlo Radost

Divadlo on-line a on the road Hlavní podmínkou existence divadla je společná přítomnost herců a diváků, kteří se navzájem ovlivňují (diváci působí na herce svou přítomností, smíchem, potleskem, herci na ně reagují, mohou je zapojit do hry atd.). V době, kdy jsou divadla pro publikum zavřená, a přesto zůstávají v provozu, je taková činnost nemožná. Divadlo se tím ocitá v pasti: jak hrát pro někoho, kdo tady není? Tato past vychází ze samotné podstaty divadla. V jedné Shakespearově tragédii se do podobné pasti chytí jedna z ústředních postav. Zloduch zavraždí svého bratra, ožení se s ovdovělou královnou a stane se dánským králem. Možná jste poznali – řeč je o Hamletovi, který se pokouší svého strýce lapit do psychologické pasti, když nechá kočovný soubor zahrát hru Past na myši pojednávající o zavraždění krále Gonzaga svým příbuzným, jenž mu

16

ve spánku nalije do ucha jed. Hamletův strýc se do synovcovy pasti chytí: během představení vstane a citově rozrušený odejde. Představení se nedohraje, není pro koho, s králem odchází i publikum… Divadlo Radost uvede Hamleta jako poslední premiéru letošní sezony postižené zavřením divadel, jak tomu ostatně bylo několikrát i za Shakespearova života v dobách morových ran. Covidová rána, která zasáhla naše divadla už ve druhé po sobě jdoucí sezoně, si vyžádala specifický provoz divadel. Smí se zkoušet „do šuplíku“, nesmí se však hrát pro přítomné publikum. A tak divadla alespoň

„vysílají“ on-line, čímž se z představení vytrácí to, čím je divadlo jedinečné – interakce herců a přítomných diváků. Divadlo Radost má za sebou dvě on-line odpremiérované novinky: Kráska a zvíře v režii Marka Zákosteleckého a Bratříčci svatého Františka, kterou nastudoval Jacek Poplawski. Hamlet on the Road chystaný k uvedení na konci letošní „uzavřené sezony“ je zamýšlen jako kočovné divadlo, jímž se Radost přiblíží divákům mimo své interiérové působení – vyjede on the road vlastním divadelním vozem, jehož výtvarné pojetí je dílem scénografa Pavla Hubičky. Tento jarmareční Hamlet bude specifický snahou uvést nejslavnější Shakespearovu tragédii jako komedii, kterou bude možné vidět nejen v plenérovém provedení, ale také v interiérové variantě na scéně Divadla Radost.

Pavel Trtílek Divadlo Radost


KAM do divadla

Prozření mi přijde pro dnešní dobu důležité

herec Jan Lepšík Jak poslední měsíce vyplňujete čas ochuzený o hraní v divadle? Mým domovem se stala Bratislava a čas trávím tady s partnerkou a jejími dětmi. Maluji, píši filmový scénář a také přemýšlím o připravovaném divadelním projektu inspirovaném sebranými pohádkami P. Dobšinského. Občas se

Hraju s tím, co mám

lektorka a improvizátorka Barbara Herucová Jakou zkušeností byly poslední měsíce pro vás jako improvizátorku? Improvizace je pro mě o bytí v přítomném okamžiku, ať už na jevišti nebo na lekcích, kde ji učím. Ani jedno v současné situaci není možné. Improvizace je také o přijímání toho, co je. Hraju s tím, co mám. A tohle je teď to, co máme, tak se snažím experimentovat a nacházet naplnění a hravost mimo jeviště.

vykoupu v Dunaji nebo si zaběhám venku s pejskem. Večer si čteme a pak jdeme spát. Na pozitivnější notu: která role vás za vaši dosavadní hereckou kariéru nejvíce bavila? Rád hraji strýčka Váňu. Je to v podstatě tragikomická postava. Nešťastník, který se utápí v nenaplněné lásce. Ne že by mě bavila sebetrýzeň, ale tahle postava má na konci jisté prozření a prozření mi přijde pro dnešní dobu důležité. Vidět sebe a svět takový, jaký je. Nic si nepřikrášlovat a žít život v jeho obyčejnosti a poctivosti, tam hledat to vzácné.

Co se děje v brněnských divadlech? Brněnská divadla nezahálejí, i když se na první pohled může zdát, že se odebrala k zimnímu spánku. Připravují on-line program, adaptují se, rekapitulují minulý rok, a především se těší na znovushledání se svými návštěvníky.

V jakých projektech/představeních vás, pokud to dobře půjde, uvidíme v roce 2021? V HaDivadle je nazkoušený a k premiéře připravený Moby Dick, kde hraji roli prvního důstojníka Starbucka. S partnerkou Elou Lehotskou chceme na jaře obnovit představení Môj Moja, projekt jen pro dva diváky, což je, myslím, v dnešní době pandemických opatření cesta, jak by mohlo divadlo přežít.

Co naopak chystáte po pracovní stránce na měsíce příští? Nedávno jsem se přidala k projektu Deep Forest Brno/Berlín, ve kterém zkoumáme, jak komunikovat změnu klimatu v městském prostředí pomocí uměleckých prostředků. Připravuji sérii audiolekcí improvizace. Dokončuji městskou hru, plánuji letní workshopy a chystám i on-line kurz o klimaticky motivovaných příbězích. A s příběhy je spojený i nový mail artový projekt. Co byste doporučila lidem, kterým chybí možnost zajít si na divadelní představení? Hlavně bych jim vzkázala, že jim rozumím. Taky mi divadlo chybí. Zdá se mi prospěšné připustit si a prožít emoce, které v nás tato situace vyvolává, a pak se posunout dál. Jaké naše potřeby divadelní představení naplňují? Pro mě je to potřeba krásy, sounáležitosti a inspirace. Když vím, jaké potřeby si takto naplnit nemůžu, můžu vymyslet jiné strategie jak na ně. Potřebu krásy naplní pobyt v přírodě. Potřebu sounáležitosti komunikace s blízkými. Potřebu inspirace třeba kniha nebo podcast. Také si ráda pustím live stream divadelních počinů, které jsou teď k dispozici.

Divadlo Bolka Polívky vysílá na svém Instagramu každou sobotu live stream s osobnostmi z divadelního světa. Foto: Divadlo Bolka Polívky

V Divadle Husa na provázku pro vás vymysleli podcast plný rozhovorů o jiných náhledech na pandemii se zajímavými osobnostmi. Mezi jejich hosty patří například farářka Saša Jacobea nebo enviromentální básník Radek Štěpánek. Divadlo Bolka Polívky pokračuje i v novém roce s živými streamy na svém Instagramu. Každou sobotu se zde představuje jedna osobnost z divadelního světa, jež odpovídá na divácké dotazy. Také Městské divadlo Brno nabízí on-line program. Na svém YouTube kanálu vysílá talk show s názvem MdB KLUB, v níž vystupují zajímavé osobnosti z různých odvětví. On-line rozhovory se členy kolektivu vedené členy Klubu mladých diváků Brno vysílá na svém Facebooku také HaDivadlo. Na sociálních sítích Národního divadla Brno se zas můžete podívat do jeho zákulisí. (bh)

www.fb.cm/husanaprovazku www.instagram.com/divadlo_bolka_polivky www.fb.com/mestske.divadlo.brno www.fb.com/hadivadlo www.fb.com/NDBRNO

17


KAM za hudbou Za běžné situace bych vás v tento čas rád pozval převážně na klubové koncerty nebo jam sessions v oblíbeném Music Labu nebo na nějaký menší hudební recitál na Ponavě, kde bych hrál například se zpěvačkou Zuzkou Gamboa nebo s mým hudebním bráchou Dundeem.

Z koncertu kapely Jan Navrátil Trio v kavárně PONAVA na podzim 2018. Foto: Jaro Dolník

Za hudbou zve Jan Navrátil … Je zvláštní psát a přemýšlet o tom, že není kde hrát a co kde hudebního prožít, a to navíc uprostřed roku, kdy sezona mé branže vrcholila a moje síly fungovaly pomalu na záložní zdroj energie, protože jsem prostě hrál každý den někde... Za běžné situace bych vás v tento čas rád pozval převážně na klubové koncerty nebo jam sessions v oblíbeném Music Labu nebo na nějaký menší hudební recitál na Ponavě, kde bych hrál například se zpěvačkou Zuzkou Gamboa nebo s mým hudebním bráchou Dundeem. Ve zmíněném „Labáku“ by klubové obecenstvo rozvířil Sajmon & Garfunkers nebo zaujal vznikající avantgardní projekt The Witch Orchestra Brno odkazující na díla mistra F. Zappy nebo bychom se saxofonistou Pavlem Zlámalem a jeho DCO (Divergent Connection Orchestra) tvořili improvizované hudební moderní umění

18

nebo si užívali přehršel energie Quartetu nesoucího mé jméno. Dost možná bychom se potkali na nějakém větším plese v Brně třeba s big bandem New Time Orchestra nebo kapelou KOLOREZ a to všechno by bylo protkáno různými představeními na činohře nebo hudební scéně Městského divadla Brno. Čemu se věnuji dnes? Snažím se využít tento nečas a věnovat se činnostem, na které dříve nebyl prostor a jsou též potřeba k hudebnímu rozvoji. Mezi ty hudební patří intenzivní poslech různorodé hudby nebo nějaké domácí

nahrávání, ale třeba odpočinek od hraní na kytaru není po dlouhé době také vůbec na škodu. V současné době například probíhá mixování živáku, který jsme si sami natočili s Dundeem na chalupě v listopadu a měl by být během února k dispozici na internetu na streamovacích službách. Dále se dějí nejrůznější přípravy, zkoušky a občas i nějaké nahrávání v divadlech. Začínají se pomalu ozývat promotéři akcí, ale velmi opatrně, protože nikdo netuší, co bude a jak to bude fungovat. Já osobně se těším na koncerty JazzFestBrno, které snad budou moci proběhnout už na jaře. Pak se těším také na letní venkovní akce nejen ve zmíněné Ponavě v parku Lužánkách nebo přímo před dveřmi JAMU, tedy v Music Labu, ale třeba také na super atmosféru koncertů ve dvoře Divadla Husa na provázku. A samozřejmě na spoustu dalších míst, kterých v Brně je…

Jan Navrátil kytarista


KAM za hudbou

Co si poslechnout v únoru?

Baroko promlouvá aktuální řečí

Ještě na konci minulého roku stihla brněnská post-hardcore kapela Bare Escape vydat své druhé album What If We Burn It, které vyšlo pod hlavičkou lokálního labelu Kabinet Records. V novém albu, jehož nahrávání proběhlo v Babicích u Uherského Hradiště, se mísí syrovost, politický podtext i deprese. Dalším doporučením je nové EP Exploded View brněnské kapely Metronome Blues, které skupina vydala namísto zrušeného turné k nové desce z loňského roku. Exploded View obsahuje pět krátkých skladeb, jež představují pět různých zkreslených pohledů na svět. Za poslech také stojí nové album Květy Květy brněnské alternativní skupiny Květy. Deska, která vyšla u vydavatelství Indies Scope, je mimořádně melancholická, intimní a samotářská. „Alba předtím byla o lásce, ale tohle je nejvíc,“ říká autor písní a zpěvák Martin Kyšperský. Veškerá zmíněná alba si můžete poslechnout na on-line hudebních platformách nebo můžete skupiny podpořit koupí desky. (bh)

Pracuju na nové koncepční desce Velkej průser

DJ Opia Na co se od vás můžeme v roce 2021 těšit? Momentálně intenzivně pracuju na nové koncepční desce. Bude se jmenovat Velkej průser. Chtěl bych ji vydat už v květnu, ale uplynulý rok jasně ukázal, že plány se mohou velmi neočekávaně a náhle měnit. Nicméně letos by to mělo být určitě, neb nastal správný čas. Když ke konci roku zbude čas, mám napsaný takový drobný pamflet jménem Bylo, oujé a bude. Tak by se ho snad do Vánoc mohlo také zdařit porodit.

Nové EP Exploded View kapely Metronome Blues obsahuje pět krátkých skladeb, jež představují pět různých zkreslených pohledů na svět. Foto: Vrbaak

www.fb.com/bareescapeband www.fb.com/metronomeblues www.kapelakvety.cz

Máte v Brně oblíbený klub? Musím se přiznat, že do klubů, hospůdek a barů už nějaký čas moc nechodím a když už na to přijde a člověk se chce socializovat, zajdu spíš za přáteli do ateliéru. Jak také v poslední době jinak. Své zásadní akce jsem ale pořádal a zažil za posledních několik let hlavně v Kabinetu MÚZ. Pak také v prostředcích městské hromadné dopravy, ale to se asi nepočítá. Které hudební projekty/alba z brněnské scény vás poslední dobou nejvíce zaujaly? Opět musím podotknout, že i když se snažím sledovat hudbu a obzvlášť tu brněnskou skrze žánry, v poslední době nebylo příliš mnoho prostoru na ultramapping, tudíž mně neutekly pouze rapové desky lidí, se kterými pracuju na té své a nebo jsem jinak v kontaktu. To je hlavně Michajlov a jeho nová deska Limit či jeho stájový Kolega Daniel Vardan s albem Baba Jaga.

šéfdirigent souboru Czech Ensemble Baroque Co máte s Czech Ensemble Baroque v plánu na rok 2021? Pokud přežijeme mezidobí, v němž nad jakýmikoli hudebními plány visí Damoklův meč, tak je v plánu hned několik superzajímavých projektů. Spolupráce se světovým kontratenorem Andreasem Schollem na velikonočním festivalu v projektu Vivaldi, dále CD Requiem F. I. Tůmy, jež otevírá další etapu spolupráce se Supraphonem, CD Molieri s Adamem Plachetkou, Telemannovo oratorium – Poslední soud na Hudebním festivalu Znojmo, festival v Rheingau. Je však nutno vše mocně zaklepat na dřevo a doufat, že svět přijme covid do stáje tzv. běžných nemocí a vše půjde normálně dál. Čím je barokní hudba aktuální v dnešní době? Je asi jako pop music, jazz a všechny jiné žánry, jež lidi harmonizují, rytmizují, povznáší a zkrátka baví. Přestože otázka duchovní je pro dnešního člověka zdánlivě na vedlejší koleji, je jasné, že kdesi v hloubi i největší ateista dnešní doby hledá otázky v oblasti vlastní existence, vesmíru, života a smrti. Doba barokní, ať v dílech duchovních či světských, měla tato témata v zorném úhlu téměř principiálně. I úplný laik toto cítí v barokní hudbě na první poslech, a proto můžeme směle tvrdit, že baroko promlouvá i přes staletí stále aktuální řečí. Která alba či hudební projekty vás zaujaly v uplynulých měsících? Oceňuji všechny streamované koncerty, zejména v oblasti nezřizované kultury. Ve většině případů jde totiž téměř o hrdinské činy z hlediska uměleckého i organizačního.

19


KAM na výstavu Hospodářská zvířata jsou zvěčněna také ve veřejném prostoru. V centru města na rohu Masarykovy ulice a Kapucínského náměstí dominují střeše tři realističtí kohouti, které zpracoval brněnský sochař Josef Rösser. O kousek dál, na rohu náměstí Svobody a Rašínovy ulice, naše kroky mlčky pozoruje betonová hlava býka, která vznikla po revoluci jako upoutávka na řeznictví.

„Haly působí jako nedobytné pevnosti, nemají totiž žádná okna. Svítí se v nich jen umělým osvětlením, které ovlivňuje snůšku nosnic tak, aby byla co nejvyšší.“ Tento svět představuje výstava Sundej růžové brýle aneb Hlava na hlavě v šalině. Foto: NESEHNUTÍ

Sundej růžové brýle, vyzývá Eva Jašková Už brzy to bude rok, co se možnosti kulturního života smrskly do prostoru obrazovky našich počítačů. Až na pár dočasných skulin, kterými v rozvolnění vykoukl starý předpandemický svět, jsme stále zavřeni doma na pár metrech čtverečních. Intenzivně zažíváme prostory našich bytů, oknem netrpělivě vyhlížíme horizont za koronavirovými vlnami a těšíme se, až to pomine. Jaké by bylo už takto zůstat do konce života? Tisíce hospodářských zvířat žijí ve stísněných prostorách, které nikdy neopustí. Jedna slepice prožije celý svůj život v prostoru srovnatelném velikosti listu A4. Stejného rozměru jsou i fotografie z velkochovů, které můžete vidět v brněnské galerijní tramvaji křižující město na různých linkách. Její aktuální polohu (vůz 1033) můžete vyhledat na internetu, proniknout touto kulturní skulinou a v pojízdné galerii si prohlédnout výstavu Sundej rů-

20

žové brýle aneb Hlava na hlavě v šalině. Výstavu organizuje sociálně-ekologická organizace NESEHNUTÍ, která se snaží pomocí svých ekologických a lidskoprávních aktivit ukázat, že změna společnosti založená na respektu k lidem, zvířatům i přírodě je možná a musí vycházet především zdola. V České republice se nachází přes dva tisíce velkochovů. Přestože jsou všude kolem nás, často o nich ani nevíme. Můžete se podívat, kde všude se nacházejí, na mapu velkochovů na webových stránkách uvedených pod tímto článkem. Sundejte růžové brýle a nahlédněte, jak vypadá klecový chov

nosnic kousek od Brna. Většina z nás stále může alespoň na chvíli vyrazit do ulic, trošku protáhnout křídla a právě teď, když jsou uzavřeny vnitřní prostory galerií, můžeme obrátit zrak ven. Hospodářská zvířata jsou zvěčněna také ve veřejném prostoru. V centru města na rohu Masarykovy ulice a Kapucínského náměstí dominují střeše tři realističtí kohouti, které zpracoval brněnský sochař Josef Rösser. O kousek dál, na rohu náměstí Svobody a Rašínovy ulice, naše kroky mlčky pozoruje betonová hlava býka, která vznikla po revoluci jako upoutávka na řeznictví. Pokud chcete objevovat další sochy ve veřejném prostoru, můžete si naplánovat procházku podle mapy projektu Pavla Karouse Vetřelci a volavky.

Eva Jašková NESEHNUTÍ www.hlavanahlave.cz


KAM na výstavu

Historii sdružení Mladí přátelé výtvarného umění připomene výstava i publikace

Prodloužení výstav ve FAIT GALLERY Až do dubna budou ve FAIT GALLERY k vidění tři výstavy, jejichž vernisáž proběhla v říjnu 2020. Jakmile to epidemiologická situace dovolí, návštěvníci budou moci zhlédnout výstavu Jiřího Kovandy O deset minut dřív, Karla Adamuse Minimální metafory a Tomáše Absolona RAFA MATA. Jiří Kovanda, který dnes patří k nejznámějším českým konceptuálním umělcům, se ve svých raných akcích zabýval nejjednoduššími možnostmi nonverbální komunikace. Jeho instalace a intervence neinvazivně demonstrují proměny podob zcela běžných předmětů. Koncepce výstavy básníka, výtvarníka a autora vizuální poezie Karla Adamuse cílí zejména na část rozsáhlého souboru Minimálních metafor, u nichž se od roku 1974 výrazně prosadila konceptualizace jeho tvorby. Výstavní projekt RAFA MATA Karla Absolona tematizuje vztah vnitřní estetiky tenisu s vizuálními systémy korporátního tabákového průmyslu. Dva na první pohled přísně vzdálené světy rezonují skrze svou atraktivitu. (bh)

Když v roce 1960 tehdejší ředitel Domu umění Adolf Kroupa společně s brněnskými uměleckými teoretiky založil sdružení Mladí přátelé výtvarného umění, jednalo se o přelomový počin.

O výstavy ve FAIT GALLERY nepřijdete. Foto: Pocket media/Monika Hlaváčová

10/4

do Jiří Kovanda/O deset minut dřív, Karel Adamus/Minimální metafory a Tomáš Absolon/RAFA MATA FAIT GALLERY Ve Vaňkovce 2, Brno www.faitgallery.com

Věková hranice 15–30 let a tomu odpovídající přizpůsobení programu měly v roce 1960 přivést k zájmu o výtvarné umění do té doby opomíjenou skupinu návštěvníků – studující a pracující mládež. Foto: Dům umění města Brna

Technické muzeum v Brně letos slaví kulatiny Dne 1. ledna 1961 došlo k osamostatnění brněnské pobočky tehdejšího Národního technického muzea a vzniklo Technické muzeum v Brně, které letos slaví své šedesáté narozeniny. K tomuto jubileu se připravuje brožura mapující vzpomínky na muzeum či jednotlivé expozice od počátku jeho samostatné existence. Na této brožuře má možnost podílet se každý, kdo má nějaké poutavé vzpomínky na návštěvu muzea. Stačí je zaslat v podobě fotografií s popiskami či krátkého textu na e-mail akce@tmbrno.cz do 28. srpna 2021. Protože nejen oficiální archivní materiály tvoří paměť instituce. Ze zaslaných materiálů se pak některé dostanou do připravované vzpomínkové brožury a autor nebo autorka nejstarší vzpomínky získá dárek. Technické muzeum v Brně tedy již šedesát let přináší užitek společnosti jako samostatná instituce zabývající se dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů. (bh)

Zapojte se do tvorby vzpomínkové brožury k 60. výročí Technického muzea v Brně. Foto: Asociace muzeí a galerií ČR

Ze vzpomínek architekta Petra Haimanna, prvního předsedy sdružení, je patrné, že zájem byl opravdu veliký: „Na některé akce, např. na prohlídku novostavby hotelu International, přišly doslova davy mladých lidí, a i na dalších akcích, jako byly třeba přednášky v Procházkově síni, bývalo hodně zájemců.“ Oslovení pamětníci dodnes vzpomínají, že členství v MPVU formovalo nejen jejich umělecké či profesní směřování, ale také si díky němu vytvořili síť pevných přátelství. „Krásné časy v těžké době, s novými a dodnes trvajícími přátelskými vztahy,“ vzpomíná například fotografka Marie Kratochvílová. Nejen tyto vzpomínky, ale i další údaje a zajímavosti o činnosti sdružení už brzy nabídne jak výstava v Domě pánů z Kunštátu, tak publikace Mladí přátelé výtvarného umění, která zahájení výstavy doprovodí. (red)

od 16/2 nebo po uvolnění opatření Technické muzeum v Brně Purkyňova 105, Brno www.tmbrno.cz

Mladí přátelé výtvarného umění Dům pánů z Kunštátu Dominikánská 9, Brno www.dum-umeni.cz

21


KAM na výstavu

Umění si v Brně našlo mě

Staň se muzejním reportérem! Moravské zemské muzeum představuje výzvu pro děti a studenty, kteří mají chuť natočit vlastní videoreportáž pro muzejní návštěvníky v daleké budoucnosti.

hlavní kurátor Moravské galerie Ondřej Chrobák Na co se v Moravské galerii můžeme těšit v roce 2021? Hlavní událostí sezony 2021 bude otevření zrekonstruované budovy Uměleckoprůmyslového muzea. Společně s předními českými osobnostmi designu a umění zde připravujeme komplexní prostředí pro vnímání i prožívání designu. Když PES dá, tak se dveře muzea pro veřejnost otevřou již v červnu. Na podzim přijdeme s výstavou Civilizovaná žena, která návštěvníky přenese do období první republiky a ze všech stran představí téma emancipace žen. Současné umění bude saturováno prostřednictvím finále Ceny Jindřicha Chalupeckého a retrospektivního projektu umělecké skupiny Rafani. Designerská dvojice Herrmann & Coufal představí v Jurkovičově vile v rámci sezonní výstavy fenomén DIY designu. V Místodržitelském paláci rozšíříme expozici Brno předměstí Vídně o prezentaci našeho největšího skvostu – Hlavy Medusy, obrazu Petera Paula Rubense. Kde v Brně hledáte umění mimo svou práci? Poslední dva roky žijeme s rodinou ve společné domácnosti s Jiřím Valochem. Takže umění v Brně si naopak našlo mě. Které umělecké dílo v brněnském veřejném prostoru je vaše nejoblíbenější? Betonové „slunce“ od Dalibora Chatrného vycházející mezi paneláky v Bohunicích. Z těch efemerních se mi neustále vrací vzpomínka na „cvrčka“ v Alfa pasáži od Jana Šerých, který byl součástí soch v ulicích kurátorovaných Karlem Císařem. 

22

Oč jde? Vytvořte reportáž o tom, co vy sami považujete ve svém okolí za jedinečné, krásné či zapamatováníhodné. Cokoliv se může stát důležitou vzpomínkou, místem zkoumání či předmětem v muzeu a hlavně informací o našem životě v přítomnosti pro budoucí generace. Mohla by to být věc, kterou máš doma a používáš, ale myslíš, že tvoji pravnuci již nebudou vědět, k čemu sloužila. Tak to natoč! Máš babičku, která toho hodně prožila a umí zajímavě vyprávět? Tak to natoč! Jezdíte s rodinou na kole kolem rybníčku, na kterém vídáš labutě, a říkáš si, co tu bude za sto let? Tak to natoč! Soutěžit se bude ve dvou věkových kategoriích. Odměněn bude každý, kdo se zúčastní, 5 nejlepších autorů v každé kategorii získá hodnotné ceny, které si budou moci sami vybrat z bohaté nabídky muzejních suvenýrů

Podrobnosti k soutěži najdete na webu muzea v sekci Pro rodiny i na Facebooku. Foto: MZM

Vrátil bych do původní podoby obě Zemanovy kavárny

stavbu a těšíme se na vernisáž, která snad proběhne v dubnu. Dál pokračujeme na rozjetých projektech pro Mendelovo muzeum, Biologický ústav MU, nakladatelství MUNI Press, Muzeum romské kultury a Divadlo Husa na provázku.

architekt a grafický designér Martin Hrdina Na čem teď pracujete, co chystáte? Momentálně s kolegou Michalem Pavlíkem dohlížíme na realizaci nové hudební expozice v Lobkowiczkém paláci v Praze. Projekt řešíme už přibližně rok a teď s napětím sledujeme

a knih. Všechny reportáže budou zveřejněny na informačních portálech MZM. (red) Staň se muzejním reportérem Moravské zemské muzeum www.mzm.cz

Který brněnský interiér na vás při první návštěvě nejvíce zapůsobil? Je to už starší vzpomínka, ale pamatuji si, že jsem byl nadšený z Café Blau od Atelieru RAW Tomáše Rusína a Ivana Wahly na Běhounské. Stěny kavárny byly obloženy podsvětlenými opaxity. Do té doby jsem u nás nikdy neviděl krásnější interiér kavárny. Je neuvěřitelná škoda pro Brno, že následní nájemci interiér zničili a cenné opaxity rozbili a vyhodili. Byla by to kultovka slavící letos 27 let. Která budova v Brně by si podle vás zasloužila co nejdřív rekonstrukci? Vrátil bych do původní podoby obě Zemanovy kavárny, Café Savoy, Bellevue a Café Museum.


23 inzerce


KAM za filmem

Plánované kino premiéry únor 2021 (v době uzávěrky časopisu)

4. 2.

Cinderella (USA 2021, r. Kay Cannon, 95 min.) Promlčeno (ČR 2021, r. Robert Sedláček, 95 min.) Žena (Francie 2019, r. Yann Arthus-Bertrand a Anastasia Mikova, 105 min.)

11. 2.

Červený střevíček a 7 statečných (Jižní Korea 2019, r. Sung-ho Hong, 92 min.) Mstitel (ČR 2021, r. Lucie Klein Svoboda, 100 min.) Muž se zaječíma ušima (SR/ČR 2020, r. Martin Šulík, 104 min.) Není zla mezi námi (Německo/ČR/Írán 2020, r. Mohammad Rasoulof, 150 min.) Nová šichta (ČR 2020, r. Jindřich Andrš, 91 min.) Wonder Woman 1984 (USA 2020, r. Patty Jenkins, 151 min.) Známí neznámí (ČR 2021, r. Zuzana Marianková, 90 min.)

18. 2.

Králíček Petr bere do zaječích (USA/Austrálie 2021, r. Will Gluck, 100 min.) Země nomádů (USA 2020, r. Chloé Zhao, 108 min.)

25. 2.

Pod hvězdami Paříže (Francie 2020, r. Claus Drexel, 86 min.) Duše (USA 2020, r. Pete Docter, 100 min.) Tom a Jerry (USA 2021, r. Tim Story, 100 min.)

Jedním z očekávaných filmů roku 2021 je Nikdo v hlavní roli s Bobem Odenkirkem. Foto: CinemArt

Za filmem zve Miloš Henkrich Není pochyb, že situace v kinech a v audiovizuálním průmyslu z roku 2020 se výrazně promítne i do dalších let. Stručné shrnutí zisků/ztrát z loňska je také výhledem do roku 2021. Statistika (zdroj: kinomaniak.cz) uvádí propad tuzemské návštěvnosti kin o 65 % ve srovnání s rokem 2019. K obdobné situaci došlo i v dalších zemích se silnou národní kinematografií (Nizozemsko 57 %, Rusko 60 %, Německo 69 %, Francie 69 %, Itálie 72 %, USA 82 %). Potěšilo, že 25 uvedených českých titulů (s 26,6% zastoupením v kinonabídce) vyhledalo 50,5 % diváků, (což obnášelo 2 333 556 prodaných vstupenek). Amerika skončila v těsném závěsu. Filmové asociace na základě dostupných dat vládu od podzimu marně přesvědčují, že kina nespadají mezi zdravotní hrozby. Škoda. Uvolněním by se sice dosáhlo jen skromných zisků, avšak ty

24

by vedly k obnovování důvěry v systém. Státnímu fondu kinematografie proto nezbývá než mimořádnými výzvami pomáhat přežít filmovému průmyslu (kina, distribuce a produkce). I když internetový prostor ještě zvládá zabavit uživatele on-line obsahem či alternativou (Moje kino live), stejně se vracíme k významu kina a k faktu, že jsou alfou i omegou audiovizuálního společenského života. Což nepřekryje ani fakt, že od poloviny února začne Sony nabízet k novým televizím ze série XR novou streamovací službu Bravia Core i v ČR a během roku na český trh vstoupí kanál Disney+ (seriál Mandalorian aj.). Ani s rozvojem služeb a technologií ne(z)mizí hlad po kině. Půst je dlouhý a bude zázrak, když skončí dříve než po Velikonocích.

Miloš Henkrich redaktor KAM v Brně

Festivalové, televizní a VOD tipy

3. 2. Cesta svatojánských mušek (USA 2021, tv. Maggie Friedman, 1–10 × 60 min.) Netflix 4. 2. Archa bláznů (Československo 1970, r. Ivan Balaďa, 105 min.) YouTube, Česká filmová klasika 5. 2. Dickinson (USA 2021, tv. Alena Smith, 2. řada 7–10 × 30 min.) Apple TV+ L‘ultimo paradiso (Itálie 2021, r. Rocco Ricciardulli, 107 min.) Netflix Malcolm & Marie (USA 2021, r. Sam Levinson, 106 min.) Netflix Servant (USA 2019–21, tv. Tony Basgallop, 2. řada 4–7/10 × 35 min.) Apple TV+ WandaVision (USA 2021, tv. Jac Schaeffer, 1. řada 1–9 × 30 min.) Apple TV+ 6. 2. Za tichých nocí (ČR 1941, r. Zdeněk G. Hašler, 88 min.) YouTube, Česká filmová klasika 8.–14. 2. Das Filmfest – „15. ročník“ mimořádná on-line edice (http://www.dasfilmfest.cz / www.dafilms.cz) 11. 2. Konec cesty (Československo 1959, r. Miroslav Cikán, 78 min.) YouTube, Česká filmová klasika Červená tečka (Švédsko 2021, r. Alain Darborg, 85 min.) Netflix 13. 2. Veselý souboj (Československo 1950, r. M. Makovec, 193 min.) YouTube, Česká filmová klasika 19. 2. Evropské kmeny (Německo 2021, tv. Philip Koch, 6 × 60 min.) Netflix 23. 2. Pelé (Velká Británie 2021, r. Ben Nicholas a David Tryhorn, 108 min.) Netflix 26. 2. Billie Eilish: The World‘s a Little Blury (USA 2021, r. R. J. Cutler, 108 min.) Apple TV+


KAM za filmem

Poezie a ironie

Cobra Kai nikdy neumírá

Česká televize v lednu přikovala diváky k obrazovkám seriálem Božena (o Němcové) a na Apple TV+ v únoru vrcholí druhá řada seriálu Dickinson, jenž je poctou americké básnířce Emily Dickinsonové.

Mezi kultovní filmy pro mládež, které se v 80. letech a na počátku 90. let dostaly divákům pod kůži, patřil Karate Kid z roku 1984. Příběh Dannyho La Russa (Ralph Macchio), kterého pan Mijagi (Pat Morita) naučil tvrdě pracovat a k tomu přihodil pár mouder a chvatů karate, se dočkal několika přímých pokračování. Po sérii filmů přišel v roce 2018 rodinný seriál, a ten čerstvě pokračuje třetí řadou. Je divácky atraktivní, „in“ a zároveň nostalgický. Namísto dobráka a úspěšného prodejce aut Dannyho se vyprávění soustředí na kobra-protivníka Johnnyho Lawrence (William Zabka). Hvězda karate turnajů pohasla, Johnny, živící se jako údržbář, přichází o práci, žije sám a život má v troskách. Ztracenou rovnováhu nachází při obnovování dódža Cobra Kai, čímž znovu rozdmýchá letitou rivalitu mezi již dospělými muži. Konflikt nezůstává bez následků na dospívající potomky, chráněnce a jejich vrstevníky ze školy. (mh)

Seriál Cobra Kai pokračuje třetí řadou. Foto: archiv distrubutora

Cobra Kai tv. Josh Heald, Jon Hurwitz a Hayden Schlossberg USA 2018–21 na VOD od 1/1 Netflix

Obě ženy, Němcová i Dickinsonová, byly skoro současnice, svobodomyslnné a žijící v obdobně společensky sešňěrovaných společnostech uprostřed 19. století. Nonkonformní Němcové a jejím blízkým se, bohužel, jen zřídkakdy daří vystoupit z čítankově tuhého rámu obrozenecké konvence. Zato Dickinsonová, žijící skoro celý život v ústraní, se dočkala energicky a svěže pojaté série. Namísto poklidného kostýmně artového retra načrtává Alena Smith rozmazlenou provokatérku na prahu dospělosti, která žije poezií. Dickinson si právem zaslouží obdiv coby sebevědomě drzý seriál. Biografická fakta se mísí s fantazií a sněním. Hailee Steinfeld (Bumblebee) jako Emily je natolik sympaticky „jiná“, že stojí za pozornost při přepínání z jednoho kanálu na druhý. (mh)

Za protektorátních nocí Se sentimentálním námětem o nešťastné lásce přišel do Lucernafilmu sám šéf Miloš Havel a básník Vítězslav Nezval jej přepsal do scénáře. V roli nešťastného Záviše Herolda před kamerou debutoval Karel Höger, jeho milovanou Janou byla Lída Baarová. Výsledkem je příjemný únikový a oddechový hudební film s lehce melancholickou atmosférou, uměřenými hereckými výkony a s výraznou kamerou Ferdinanda Pečenky. Snímek uvozuje oznámení, že „osoby, jejichž osudy líčí tento film, jsou vesměs smyšlené, a připomínají-li někomu události a postavy, které znal, jde o podobnost čistě náhodnou“. Přesto se zmiňuje podobnost osudu hlavního hrdiny a skladatele Rudolfa Frimla, jenž zhudebnil básnickou sbírku Písně Zavišovy, příbuzného filmařů. Je symbolické, že „limonáda“ Za tichých nocí (1940) má nyní obnovenou premiéru na YouTube kanálu Česká filmová klasika. V kinech byla uvedena 17. ledna 1941, od premiéry letos uplynulo 80 let. (mh)

Film Dickinson bude dostupný na Apple TV+. Foto: archiv distributora

Karel Höger a Lída Baarová za tichých nocí. Foto: Národni filmový archiv

Za tichých nocí r. Zdeněk G. Hašler Československo 1940 na YouTube od 6/2 Česká filmová klasika – NFA

Dickinson tv. Alena Smith USA 2019–21, 10 × 30 min. na VOD od 8/1–26/2 Apple TV+

25


KAM do města V Africké vesnici zpřístupníme novou vyhlídku do stájí pro žirafy a zároveň by k nám měl dorazit nový samec žirafy síťované z Velké Británie. Přesné datum jeho příjezdu závisí také na tom, jaké budou podmínky pro transport po brexitu.

Velké plány máme také s tygry. Během loňského roku se podařilo uzavřít dohodu s indonéskou Batu Secret Zoo o výměně páru geneticky cenných tygrů sumaterských za pár levhartů sněžných. Foto: ZOO Brno

Nejen za tygry do ZOO Brno zve Monika Brindzáková Je tady nový rok a na jeho začátku většinou hodnotíme a rekapitulujeme rok předcházející. Kvůli koronavirové epidemii byla naše zahrada pro návštěvníky uzavřena téměř čtyři celé měsíce z roku 2020. Přesto (nebo právě proto) jsme v měsících červenec a srpen zaznamenali rekordní návštěvnost v historii zahrady vůbec. Lidé využili možnosti alespoň v období letních prázdnin navštívit Mniší horu jako ideální místo pro celodenní výlet nebo odpolední procházku, a to nejen rodiny s dětmi. Velké poděkování patří také těm, kteří v minulém roce finančně podpořili ZOO Brno formou adopcí zvířat. Rok 2020 byl v tomto ohledu unikátní, protože právě v adopcích jsme zaznamenali enormní nárůst. Zatímco v roce 2019 jsme na adopcích získali 1 400 000 korun, v roce 2020 to bylo 2 800 000. Všem adoptivním rodičům patří velký dík a už teď se mohou těšit na letošní tradiční srpnový

26

Den adoptivních rodičů. V době, kdy byla zahrada uzavřena, jsme využili různých možností on-line komunikace s našimi příznivci, například velmi oblíbená on-line komentovaná krmení. Věříme, že se epidemiologická situace bude zlepšovat a my budeme moci návštěvníky přivítat na Mniší hoře osobně a představit novinky roku 2021, na kterých aktuálně pracujeme. Na tu nejzajímavější se mohou návštěvníci těšit na jaře. V Africké vesnici zpřístupníme novou vyhlídku do stájí pro žirafy a zároveň by k nám měl dorazit nový samec žirafy síťované z Velké Bri-

tánie. Přesné datum jeho příjezdu závisí také na tom, jaké budou podmínky pro transport po brexitu. Velké plány máme také s tygry. Aktuálně brněnská zoo chová pár tygrů sumaterských – samce Dandyse a samici Satu, která už bohužel není schopna reprodukce. Rádi bychom v atraktivní expozici Tygří skály umožnili odchov mláďat těchto vzácných zvířat, a proto jsme zahájili jednání s Batu Secret Zoo v Indonésii o získání tygra z jejich chovu. Během loňského roku jsme navázali spolupráci s indonéským velvyslanectvím, které nám pomohlo v procesu získávání potřebných dokumentů, a podařilo se uzavřít dohodu s Batu Secret Zoo o výměně páru geneticky cenných tygrů sumaterských za pár levhartů sněžných. Jedná se o kombinovanou výměnu, ve které je zapojeno několik evropských zoologických zahrad, a nyní začínáme plánovat jednotlivé transporty. V každém případě: my na Mniší hoře nezahálíme a těšíme se na vás. Sledovat nás můžete také na Facebooku, Instagramu nebo na YouTube.

Monika Brindzáková tisková mluvčí ZOO Brno


KAM do města

Ekologické kluziště nezávislé na počasí

Přemýšlíme nad průvodcem Brno normalizační

Led, který nestudí a při pádu méně bolí. Tak na svém webu popisuje umělé Kluziště Lesná Středisko volného času Lužánky, které jej provozuje. Kluziště nabízí dvě bruslicí plochy, jež si můžete pronajmout celé pro sebe, a užít si tak zimní radovánky dosyta. Bruslařská sezona zde potrvá až do 31. března. Ekologické kluziště, které má minimální údržbu, dlouhou životnost a nulovou spotřebu elektrické energie a vody, letos zahájilo svou čtvrtou sezonu. Oproti minulému roku je však bruslicí plocha větší, a navíc přibylo druhé menší kluziště pro bruslaře začátečníky. V provozu zůstává půjčovna bruslí, zájemci si také mohou zdarma zapůjčit hokejky, hrazdy nebo pomůcky na bruslení. Kluziště funguje i v protiepidemickém systému 5. Je však potřeba dodržovat daná hygienická opatření a bruslicí plochu si rezervovat. Doporučujeme sledovat webové stránky kluziště, kde jsou informace průběžně aktualizovány. (bh)

Připravujeme jarní tábory

Petra Bartíková Lipka Co nabízí brněnská Lipka a v jaké formě se letos uskuteční Den Země? Povídali jsme si s Petrou Bartíkovou z místního PR týmu. Jak byste představila Lipku? Lipka patří mezi největší a nejstarší organizace v republice, které se věnují environmentálnímu vzdělávání, výchově a osvětě. Na pěti pracovištích v Brně a okolí nabízíme ekologické výukové

Pronajměte si celé kluziště jen pro sebe. Foto: Kluziště Lesná

Kluziště Lesná Milénova 14, Brno www.kluzistelesna.cz

programy i pobyty, přírodovědné kroužky, tábory pro děti i řemeslné kurzy pro dospělé a řadu aktivit pro školy i pedagogy. Při tom všem se snažíme o co nejzodpovědnější přístup k životnímu prostředí. Co chystá Lipka na rok 2021? Moc rádi bychom opět pořádali Den Země – ať už v tradičním a dobře známém formátu na Kraví hoře, nebo v nové „korona“ verzi, kterou právě vymýšlíme. Připravujeme jarní tábory a v lednu jsme spustili přihlašování na oblíbené letní tábory. Věřili byste, že ty v roce 2020 praskaly navzdory epidemii ve švech? Děti z nich byly nadšené! Připravujeme i akce Řemeslné a Košíkářské léto pro dospělé. Pokud byste se chtěli zúčastnit, sledujte náš web www.lipka.cz. A budeme se těšit, že se snad konečně sejdeme na lipkových akcích v našich přírodních zahradách.

historik umění Michal Konečný Které brněnské místo, o němž se moc nemluví, má podle vás nejzajímavější historii? Co třeba barokní městský palác na rohu Zelného trhu a Kapucínského náměstí? Od středověku jej vlastnila bohatá rodina Columbánů, jejíž členové naprosto ukázkově převlékli kabáty po Bílé hoře. V časech osvícenství, kdy palác vlastnil majitel velké sbírky obrazů hrabě Leonard de la Rovere Monte l’Abbate, se zde scházeli svobodní zednáři. A to nejlepší nakonec. V lednu 1809 se zde narodil baron Emanuel von Friedrichsthal, který už v roce 1840, rok po vynalezení daguerrotypie, vyfotil vůbec jako první mayské památky na poloostrově Yucatán. Na čem teď pracujete, co chystáte? Se Sašou Brummerem teď dokončujeme kapitolu o normalizaci do Dějin města Brna. A protože se nám tam samozřejmě všechno nevešlo, tak začínáme přemýšlet nad dalším průvodcem s nečekaným názvem Brno normalizační. Pro TIC chystáme novou expozici pro Mincmistrovský sklep a s památkovým ústavem připravujeme novou prohlídkovou trasu na hradě Veveří. V létě otvíráme, takže vzhůru na výlet! Na které umělecké dílo v brněnském veřejném prostoru se rád díváte? Vždy se mi moc líbil Zderadův sloup, přestože jsem ho v Krvavém Bronxu nechal pomočit jedním z protagonistů povídky. Tolik na omluvu. V poslední době mi ale největší radost dělá obraz Milana Housera, který visí ve vstupu rektorátu MU. Je to takový modrý kruh, ve skutečnosti však spíše rozčeřená hladina tiché tůně se soustřednými kruhy, v níž se dají vidět věci nevídané.

27


KAM do města

Už nás nebavilo jen pasivně čekat

Přemýšlíte o romantické svatbě v Brně? Letohrádek Mitrovských v Brně, naproti výstavišti, je bělostná stavba s atraktivními interiéry, obklopená příjemným parkem. Výhodou je nejen blízkost centra města, ale v dnešní době i nezbytná možnost parkování a zároveň snadná dostupnost městskou dopravou.

promotér Petr Vídeňský Můžete krátce představit chystanou interaktivní impro talk show Rozchody stylově? Dvě skvělé české komičky Iva Pazderková a Adéla Elbel spolu pravidelně vystupovaly ve vyprodaných sálech se svojí originální improvizovanou talk show Všechno nejlepší. Rozchody stylově jsou tematickým pokračováním tohoto projektu a v souvislosti s termínem konání akce v sobotu 13. 2. ještě Adélu napadl podtitul Antivalentýn 2021. Téma je tedy nastaveno, bude se týkat vztahů. Chceme dát lidem možnost zažít interaktivní představení nejlépe a nejživěji, jak to jen v tuto zvláštní dobu, kdy je vše zavřené, jde. I holkám chybí kontakt s publikem, na který byly zvyklé. Technologie tady jsou. Diváci budou mít možnost svými reakcemi ovlivnit představení a budou moci klást aktuálně otázky k danému tématu stejně jako v divadle. Co vás vedlo k nápadu uspořádat tuto událost? Už nás zkrátka nebavilo jenom pasivně čekat, až „bude líp“, a spolu s děvčaty jsme se rozhodli jejich fanoušky, diváky a všechny ty, které projekt zaujme, pozvat do divadla a koupit si lístek na představení, byť virtuálně a touto formou. Ne náhodou jsme vybrali prostředí brněnského Cabaretu des Péchés v Jalta pasáži, kde jsme mívali tradičně každé úterý vyprodáno na stand-upové večery. Přemýšlíte nad dalšími podobnými akcemi? Je to pro nás nová zkušenost... Učíme se… Máme ale dobrý tým, a pokud budou omezení trvat (vypadá to tak) a diváci naši snahu ocení a bude je to bavit (doufáme), pak jsme samozřejmě připraveni pokračovat dál a nabídnout další představení.

28

Pokud hledáte specialisty na svatební obřady, bude letohrádek skvělou volbou. Pro svatební obřad jsou připraveny dva sály a venkovní terasa. Ústřední Freskový sál s dvě stě let starou unikátní výmalbou dodá vašemu obřadu romantický nádech. Vejde se sem až 100 osob. Sousední Zlatý salonek s velkými pozlacenými zrcadly je určen pro malé svatby do 40 hostů. Pokud máte větší rodinu nebo pokud si přejete obřad pod širým nebem, bude jasnou volbou terasa. Nemusíte se však obávat deštivého počasí – pro tento případ je vždy k dispozici náhradní vnitřní prostor. U všech variant je garantovaná hodina ničím nerušeného obřadu včetně gratulací a času na fotografování. (red)

V nabídce je více než obřad: je libo letní slavnostní oběd pro menší společnost přímo v letohrádku, přejete si červený koberec, houslové kvarteto, fotografa? Foto: Letohrádek Mitrovských

Letohrádek Mitrovských Veletržní 19, Brno www.letohradekbrno.cz

Poznej brněnské pověsti off-line! Kávéeska, kulturní organizace městské části Brno-střed, připravuje na únor venkovní společensko-poznávací hru zaměřenou na tradiční i netradiční brněnské pověsti. Provede účastníky místy v centru Brna spjatými s tajemnými příběhy a legendami. U příjemné procházky budou moci zájemci plnit úkoly, řešit záhady a odpovídat na záludné otázky. Hra je určena pro skupiny, jednotlivce, rodiny s dětmi, ale i seniory. Vzhledem k současné situaci, kdy většina lidí tráví mnoho hodin v on-line světě – dospělí v práci, děti v rámci distanční výuky – se tato akce odehrává výhradně ve světě off-line. Nevyžaduje tak použití mobilních telefonů, ani připojení k internetu. Stačí jen ochota vyjít na čerstvý vzduch a pustit se do úkolů – vychutnáte si tak lehce vzdělávací procházku „po staru“. Více informací se dozvíte na webu uvedeném v patičce článku. (red)

Vydej se po stopách brněnských pověstí. Foto: Pocket media

Brněnské pověsti off-line Kávéeska www.kaveeska.cz


Gustav Brom slaví stovku Oslavte s námi kulaté výročí narození skladatele a hudebníka Gustava Broma. Významného saxofonistu a jednu z největších brněnských hudebních legend druhé poloviny 20. století letos připomene Brno akcemi pod hlavičkou GUSTAV BROM 100. Věděli jste, že Bromovo rodné jméno bylo Frkal? A dokázali byste si představit, že by Frkal „frkal“ do saxofonu? I jemu samotnému to znělo strašně, a tak v roce 1939 přijal náhodně vybrané umělecké jméno – Brom. Dle jeho slov se ovšem mohl klidně jmenovat Jód, kdyby zapíchl tužku do encyklopedie jen o kousek vedle. Neváhal se angažovat i v odboji – šířil ilegální letáky, za což strávil několik týdnů ve věznici gestapa na Špilberku. Během své aktivní hudební kariéry se snažil do big bandu začleňovat prvky moderního jazzu a  přinášelo mu to

Orchestr Gustava Broma vedl jeho zakladatel až do své smrti roku 1995. Foto: archiv orchestru

řadu úspěchů nejen u nás, ale i v zahraničí. V roce 1974 byl dokonce v oficiálním žebříčku první desítky nejlepších světových kapel na sedmém místě. Patří mu také jedno evropské prvenství

– Gustav Brom byl nejdéle působící dirigent u jednoho souboru (53 let). Jeho diskografie čítá přes 570 titulů a se souborem absolvoval více než 250 zahraničních turné. „Chystáme hudební eventy, multimediální prezentaci v prostorách Křížové chodby Nové radnice, vydání publikace, ale také třeba zpracování tematické stezky po místech spjatých s životem Gustava Broma,“ prozradil radní pro kulturu Marek Fišer s tím, že koordinaci aktivit si vezme na starost Turistické a informační centrum Brno. Věříme, že v letošním roce se již budeme se všemi moci vidět naživo a sejdeme se na akcích GUSTAV BROM 100, kdy na brněnské kulturní scéně opět zazáří podivuhodná osobnost a hudební um legendárního Gustava Broma.

Brněnský kulturní parlament www.kulturniparlament.brno.cz

29


KAM za vzděláním

KAM za vzděláním (on-line) Alliance Française Brno Zopakujte si francouzštinu z pohodlí domova a v létě se vydejte do Francie. www.afbrno.cz Newton College On-line studium vysoké školy aplikovaného businessu. www.newtoncollege.cz Jazyková škola Jílek Studium jazyků on-line s možností individuálních kurzů. www.jsjilek.cz SOVA Studio On-line kurzy osobního rozvoje. www.sovastudio.cz

Vzdělávejte se a objevte v sobě skryté dovednosti. Foto: Pocket media

Vzdělání a seberozvoj Z osobního rozvoje a vzdělávání v on-line prostoru se stal fenomén. Nabídka je téměř nekonečná a ve 21. století se z pohodlí svého domova naučíte, co vás napadne. V rozhraní virtuálního světa si můžete najmout svého kouče, který vám pomůže odbourat stres či zvýšit sebevědomí. Existuje také nezměrná řada koučů v oblasti intimního života a díky webinářům si rozšíříte například i znalosti sexuality v dlouhobých vztazích, pečování o intimitu po porodu a mnoho dalšího. Významným segmentem je vzdělávání v oboru sociálních sítí, on-line marketingu nebo vedení vlastního byznysu. Trh je naplněn kurzy placenými i volně dostupnými, stačí si jen dát práci a hledat, hledat a hledat, než objevíte takovou studnici vědomostí, která vás zaujme. Kreativní duše si v době vynuceného domácího vězení také přijdou na své, existuje řada on-line možností, jež nabízí výuku kreslení, grafiky, výroby videa, ale také rukodělných prací. Na dlouhé zimní

30

večery jsou tyto aktivity jak dělané. Ne nadarmo se říká, že „kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem“. Kdy jindy oprášit znalosti němčiny, kterou jste viděli naposledy na střední škole? Kdy jindy položit základy italštiny, abyste v létě mohli vyrazit do vysněného Toskánska? Dny jako tyto jsou ke zdokonalování jazykových schopností více než vhodné. V současné době je on-line i Bůh. Přesně tak, přes počítač můžete vystudovat i teologii na vysoké škole. Nově tuto možnost nabízí Univerzita Palackého v Olomouci. Albert Einstein jednou řekl: „Uprostřed každého problému se nachází příležitost.“ A tak lze nahlížet i na dnešní dobu. Jako na příležitost k seberozvoji a vlastnímu vzdělávání.

Barbora Olšanová redaktorka KAM v Brně

Österreich Institut Brno Oprašte si znalosti němčiny s online kurzy. www.brno.oesterreichinstitut.cz Online jazyky Učte se jazyky světově. www.onlinejazyky.cz

Czechitas Naučte se on-line navrhnout web, porozumět datům nebo si vytvořte vlastní appku. www.czechitas.cz On-line psí škola Naučte svého psa poslouchat z pohodlí domova. www.onlinepsiskola.cz Na vlně On-line kurzy zvládání stresu a psychické odolnosti. www.learninghub.cz/na-vlne Hana Vykoupilová On-line individuální i týmový koučink. www.hanavykoupilova.com Další tipy na www.planetabrno.cz


KAM za vzděláním

Naučte se učit s kurzy koučinku Pracujete s lidmi? Chcete se stát osobním či firemním koučem? Výcviky koučinku Markéty Hamrlové s akreditací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a certifikací AKOR® jsou plně zaměřené na praxi – učení probíhá reálným tréninkem, nemusíte se tedy obávat zdlouhavých teoretických přednášek. Co se naučíte? Vybrat si můžete hned z několika koučovacích výcviků. Pomohou vám osvojit si velké množství metod a postupů fungujících v praxi při kontaktu a práci s lidmi. Pokud již v tomto ohledu máte své zkušenosti, díky kurzům je můžete rozšířit a zdokonalit. V nabídce Markéty Hamrlové je i komplexní vzdělávací program NLP kouč – ten zahrnuje to nejlepší a nejúčinnější ze současné NLP, NEW CODE NLP a koučovací metodiky. Jde o užitečné techniky vycházející z aktuálních trendů neurolingvistického programování. V České republice je ovládá málokdo, jejich znalost se tedy může stát vaší konkurenční výhodou. Vyučované metody jsou vybrány podle toho, co klienti v praxi skutečně řeší – například antistresový trénink, techniky pro eliminaci strachu nebo metodika zjišťování talentu.

Garance spokojenosti Výhodou výcviků je skvělá dostupnost – konají se v samotném centru Brna na adrese Slovákova 11, pouhých 6 minut MHD nebo 12 minut pěšky od hlavního nádraží. V blízkosti se nachází několik parkovišť, na kurzech vás čeká velmi dobré zázemí včetně občerstvení. Cílem pořadatelů výcviku je, abyste se na něj mohli těšit a dlouho na něj vzpomínali – postarají se tak o vás s mimořádnou pečlivostí. Domů si odnesete nadstandardně velké množství studijních materiálů a dokumentů využitelných v praxi. Po ukončení výcviku jsou jeho absolventi nadále podporováni. Bonusem je garance vaší 100% spokojenosti s kurzy – nebudete-li s nimi spokojeni, dostanete své peníze zpátky.

Koučink v podání Markéty Hamrlové je individuální a komplexní – nechte se provést technikami osobního rozvoje. Foto: Markéta Hamrlová

Výcviky koučinku s certifikací AKOR® Markéty Hamrlové www.marketahamrlova.cz www.akor.cz

LearningHub. – originální místo, mnoho možností! Vydejte se na dobrodružnou cestu za vlastním poznáním právě teď! LearningHub. vznikl jako platforma osobního rozvoje v roce 2020. Založila ho mezinárodně certifikovaná koučka a architektka vzdělávacích programů Hana Vykoupilová. Zajímá vás, co přesně můžete na LearningHubu najít? Jsou to on-line kurzy zaměřené na zvládání změn, na umění ptát se a na vnitřní motivaci. Jak se popasovat se změnou, na kterou máme pramalý vliv? Jak si udržet svoji vnitřní motivaci pro to, co děláme? Jak posílit motivaci svých dětí, které sedí každé dopoledne před monitorem? Objevte svých devět sil Na LearningHubu můžete najít také originální program zvládání stresu a dlouhodobé psychické odolnosti Devětsil. Psychická odolnost je naprosto klíčovou výbavou pro každý den a vy máte možnost vybrat si některý z on-line workshopů či kurzů celého unikátního programu. Objevíte svých devět sil, které vám pomohou v každodenním životě. Ať už se jedná o paralelní práci na home office

a práci učitele v domácí on-line škole, o těžkosti spojené se zavřením vlastní provozovny nebo o cokoliv dalšího. Soft skills pro děti LearningHub. obsahuje také možnost nahlédnout pod pokličku připravované knihy pracovně nazvané Soft skills pro děti, a nejen pro ně. Kniha vyjde v září 2021 a pomůže všem, kteří chtějí vybavit svoje děti základními životními dovednostmi pro spokojený a naplněný život. Velkou přidanou hodnotou LearningHubu, která ho odlišuje od jiných platforem, je skutečnost, že si na něm můžete dohodnout také on-line schůzku s koučem nebo mentorem. Koučink i mentorink jsou skvělé metody, protože účinně otevírají potenciál a poklady, které v sobě máte a pomáhají rychlému přenosu zkušeností do praxe. (red)

Vykročte na svoji dobrodružnou výpravu za poznáním právě teď, vybavte se tak na dny příští a dobře se bavte! Foto: Hana Vykoupilová

LearningHub. www.learninghub.cz

31


KAM za vzděláním

Jaro s cizími jazyky Jak se správně učit cizí jazyky? Jazykové centrum Correct nabízí výuku pro děti i dospělé, veřejnost i firmy, začátečníky i pokročilé. Aktuálně probíhá zápis do jarních kurzů 15 jazyků včetně češtiny pro cizince.

Lektoři Jazykového centra Correct se těší, až se s vámi na jaře zase potkají v lavicích. Foto: Jazykové centrum Correct

Docházkové kurzy probíhají od poloviny podzimu v on-line prostředí, což lektorům Correctu umožnilo nabízet i výuku méně tradičních jazyků pro studenty z celé republiky. Můžete se tak začít učit třeba arabštinu nebo čínštinu. On-line prostředí si chválí i rodiče kurzů angličtiny pro děti, které v Correctu vedou výhradně rodilí mluvčí. Kurzy češtiny pak slouží jak cizincům, tak v rámci cyklu Čeština pro Čechy i domácím, kteří se chtějí ve svém rodném jazyce zdokonalit. Díky blogu jazykového centra si ke studiu cizích řečí můžete načíst i mnoho užitečných tipů, např. kde sledovat ruské seriály, co poslouchat pro lepší francouzštinu a další. V jarní nabídce Correctu naleznete prezenční i on-line vyučování, ať tedy bude epidemiologická situace jakákoli, nic nebrání vašemu dalšímu vzdělávání. (red)

Jazykové centrum Correct Kozí 2, Brno www.jc-correct.com www.jc-correct.com/blog

32

On-line konference Osobní růst Nový rok, nové já. Věta, kterou si 1. 1. 2021 řeklo jistě velké množství lidí. Zpravidla jim to ale vydrží do poloviny ledna. Těm vytrvalejším do 31. ledna. A ti úplně nejstatečnější vydrží do konce března. V čem je problém? U předsevzetí platí staré dobré pravidlo „méně je více“. Snižte si laťku co nejníže a buďte k sobě shovívaví. Motivaci můžete načerpat i na 7. ročníku on-line konference Osobní růst, která má za cíl předat nejaktuálnější poznatky z oblasti osobního rozvoje a je založená na evidence-based přístupu. Na konferenci vystoupí celkem 8 řečníků, například párový terapeut Honza Vojtko, který vydal knihu Vztahy a mýty a společně s Ester a Josefínou je součástí představení Terapie sdílením. O tématu výživy bude povídat Andrea Mokrejšová, trenérka FitFab Strong a klinická nutriční terapeutka, a o radikální otevřenosti bude přednášet Barbora Vacková, lektorka GrowJOB Institute a Konec prokrastinace, zakladatelka konference Leadership. (red)

Motivaci můžete načerpat na on-line konferenci Osobní růst. Při použití hesla KAMTAM20 získáte 20% slevu na vstupenku. Foto: archiv pořadatele

On-line konference Osobní růst 2021 www.osobni-rust.com/konference

Kurzy němčiny s Österreich Institutem Brno Němčina pro děti i dospělé, navíc s on-line ukázkovými hodinami zdarma? Díky Österreich Institutu Brno můžete oprášit, vylepšit či získat znalosti a dovednosti, které vám pomohou v budoucím studiu i pracovním životě. Nový semestr začíná už 1. 3. Jarní kurzy němčiny v Österreich Institutu Brno začnou nejprve on-line, od stupně PES 3 mohou být i docházkové, záleží pak na vašich osobních preferencích. Zdarma se lze zapojit do gramatických workshopů, nabídka institutu obsahuje kurzy pro děti 3–7, 7–10 a 11–15 let či pro dospělé, dostupné jsou i hodiny němčiny pro lékaře a semináře pro učitele. Získat můžete mezinárodní certifikáty ÖSD, jež jsou uznávané na přijímacích zkouškách na VŠ i SŠ nebo poslouží místo maturity, případně vám získají plusové body i při přijímačkách na víceletá gymnázia. Prohlédněte si širokou paletu kurzů na webu uvedeném v patičce, určitě najdete ten vhodný přesně pro vás. (red)

Využijte nabídku Österreich Institutu Brno, a zvyšte tak úroveň své němčiny. Foto: Österreich Institut Brno

Österreich Institut Brno Moravské náměstí 15, Brno www.oei.cz


inzerce

Když PENÍZE z důchodu nestačí…

„ Paní Daně je 67 let. Po odchodu do penze zjistila, že jen s důchodem ve svém domku nevyžije. Svého bydlení se ale vzdát nechtěla. Pomohl jí nový finanční produkt pro seniory Renta z nemovitosti. O Rentě z nemovitosti se dočetla v časopise. Zaujala ji možnost, že by svůj dům mohla využít k tomu, aby získala větší obnos peněz, aniž by dům musela prodat.

aby neváhala zjistit, jak Renta z nemovitosti funguje.

„Byla jsem ráda, že jsem se mohla poradit s dcerou a hlavně, že mi Rentu schválila. Pochopila, že pokud nemá člověk našetřen větší Zmínila se o tom dceři, která tou dobou pobývala obnos a chce prožít důchod důstojně, je Renta z nemov USA. Ta hned věděla, o domu a do měsíce bylo vše co se jedná, neboť v USA je vitosti výbornou volbou,“ vyřešeno. Nakonec jsem tato varianta získání peněz z vysvětluje Dana. počkala na zápis zástavního nemovitosti velmi oblíbená. Maminku tedy podpořila, Výše Renty z nemovitosti sice práva do katastru nemobyla nižší, než kolik by získala vitostí a nyní již dostávám prodejem, ale skvělé jí přišlo, každý měsíc peníze na účet.“ Výhody Renty z nemovitosti: že o dům nepřijde, protože • získáte peníze na cokoli (najednou či postupně) zůstane v jejím vlastnictví. To Paní Dana se rozhodla pro • za života nemusíte nic splácet rozhodlo a paní Dana si Ren- měsíční výplatu peněz a a nikdy se nesplácí více než cena tím si téměř zdvojnásobila tu z nemovitosti pořídila. nemovitosti současný důchod. • zůstáváte bydlet doma a jste nadá„Se zástupcem FINEMO.CZ le vlastník svého bytu či domu jsme prošli smlouvu, necha- „Najednou si mohu koupit • můžete žít důstojněji a život si i něco pěkného na sebe, více užívat la jsem odhadnout cenu

zajet do lázní a ještě mohu přilepšit vnoučatům. Je to skvělý pocit.” Dodává paní Dana. Chcete vědět víc?

• Další informace o Rentě z nemovitosti najdete na webu: www.rentaznemovitosti.cz. Můžete zde požádat o orientační kalkulaci a seznámit se s příběhy klientů. • Můžete také zavolat na tel. 233 321 850. • Máme licenci České národní banky.


KAM za vzděláním

Střední škola s obory budoucnosti Chceš dělat na CNC strojích, zajímá tě puškařina, elektrotechnika, robotika, PC sítě, ekonomika? SŠTE Brno na Olomoucké je škola s téměř 90letou tradicí a vysokou úrovní odbornosti, patří k největším a nejmodernějším středním odborným školám v ČR.

Škola nabízí mnoho nejrůznějších oborů pro studenty všech věkových kategorií. Foto: SŠTE Brno, Olomoucká

Střední škola technická a ekonomická v Brně na Olomoucké je škola s obory budoucnosti – škola přesně pro tebe. Všestranné zaměření výuky s možností vzdělávání dospělých zaručuje, že je vhodná pro všechny věkové kategorie – v nabídce je jak zájmové vzdělávání, tak odborné rekvalifikace. Ať už tedy chcete proniknout do světa strojírenství, elektrotechniky, informatiky nebo ekonomiky, určitě si vyberete. Bližší informace o tom, co žáci na škole oceňují, jaké má standardní vybavení, jakými novinkami disponuje a jaké nabízí služby pro rodiče, i řadu dalších informací naleznete na webových stránkách uvedených v patičce. (red)

SŠTE Brno, Olomoucká Olomoucká 61, Brno www.sstebrno.cz

34

Proč dobro neumí křičet? Další ze setkání ve skleněném pokoji proběhne s českou filozofkou, fenomenoložkou a spisovatelkou Annou Hogenovou, která jako významná osobnost českého veřejného života ukazuje jedinci i společnosti cestu ke šťastnému bytí. Přednáška se uskuteční ve středu 24. února od 19.30 ve vile Tugendhat. Jak se naučit žít v okamžiku, který prožíváme zrovna teď? Kde hledat návod na šťastný život? Jak přijímat tragédie či zklamání? Jak se postavit tváří v tvář své smrti nebo smrti někoho blízkého? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky zodpoví v rámci své přednášky Anna Hogenová. Ta kromě odborných publikací napsala také knihy pro širokou veřejnost (například kniha o životě a živé filozofii z roku 2019 s názvem Žít z vlastního pramene). Večerem provede ředitel spolku ProART, tanečník a choreograf Martin Dvořák. Více informací o konání akce a vstupenkách lze najít na webu akce nebo facebookové události. (bh)

Filozofka a fenomenoložka Anna Hogenová. Foto: ED studio, Praha

24/2 19.30

Setkání ve skleněném pokoji: Anna Hogenová Vila Tugendhat Černopolní 45, Brno www.tugendhat.eu/cz www.fb.com/villatugendhat

Výprava na záhadnou planetu Nenechte si ujít jedinečnou cestu na vesmírnou planetu. Podaří se kosmickému týmu snů objevit novou planetu? První filmovou science show s názvem Tele­ skop vytvořilo brněnské VIDA! science centrum. Snímek je vhodný pro děti od 4 let, víc si ho však užijí starší děti a zvídaví dospělí. Sledujte úsilí čtyř vědců při cestě na záhadnou planetu. Podaří se jim dosáhnout oběžné dráhy a doletět za vytouženým cílem? Bude jim stačit zásoba kyslíku na celou výpravu? A jak to na dosud neobjevené planetě vůbec vypadá? Vydejte se společně s vědci do vesmíru a užijte si ty nejlepší pokusy. Raketu odstartovanou dusíkem, pokusy se supravodičem nebo benzínové dělo. Zjistíte, kde má raketa těžiště, jak funguje gravitace a setrvačník nebo třeba proč jsou skafandry kosmonautů bílé. Svět kolem nás je prostě fascinující! Snímek Teleskop, který je dlouhý 22 minut, je k vidění na webu nebo Facebooku VIDA! science centra. (bh)

Podaří se kosmickému týmu snů objevit novou planetu? Foto: VIDA! science centrum

Teleskop VIDA! science centrum www.vida.cz www.fb.com/vidabrno


Budoucnost již nastala

Představení Satelix na brněnské hvězdárně napoví, jak kosmonautika zasahuje do našeho každodenního života. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno/Pavel Gabzdyl

Vesmír je od nás vzdálený zhruba 100 kilometrů. Je to málo, nebo hodně? Sto kilometrů ujedete běžným automobilem i za méně než hodinu. Pokud bydlíte v Brně, Berlíně, Varšavě, Praze, Bratislavě, Budapešti nebo Bukurešti, máte to do vesmíru blíže než k moři. Jen o něco výše než sto kilometrů se pohybují umělé družice, které nám pomáhají přežít v komplikovaném světě budoucnosti. GPS, Galileo, Glonass nebo Baido... Zvláštní názvy, že ano? Právě tyto projekty překreslily čáru našeho života. Jsou to roje umělých družic, pomocí nichž dokážeme tady na Zemi určit zeměpisnou polohu a nadmořskou výšku s přesností jen několika desítek centimetrů. Důsledky? Každý den se do vzduchu vznese asi sto tisíc letadel

a každý rok, tedy s výjimkou uplynulého, se jenom nad Evropou proletí 1 miliarda lidí! Letadla nesmí zbytečně čekat na start nebo přistání a musí putovat tou nejvýhodnější trasou. Družice nad námi A co teprve počasí? Ještě před půl stoletím byli meteorologové odkázáni pouze na velmi neurčitá měření z pozemních stanic a kusé informace ze zaoceánských lodí. Několik desítek

meteorologických družic dnes sleduje svět doslova v přímém přenosu. Umělé družice napomáhají rozumnějšímu využívání přírodních zdrojů. Například zvyšují efektivitu těžby ropy a plynu, sledují stav lesů, ledové pokrývky v blízkosti pólů či ozónové vrstvy… Bezesporu se stanou klíčem k tomu, jak reagovat na klimatické změny. Každý náš krok sledují špionážní družice. Nejenže se na nás dívají, ale také poslouchají naše telefony i vysílačky, ohmatávají nás radarem nebo měří teplotu okolí. Zní to děsivě? Naopak! Právě díky špionážním družicím nepřerostla studená válka ve druhé polovině 20. století ve válku horkou. Velmoci o sobě věděly skoro vše, překvapivý útok se nedal utajit. Příběhy o špionážních satelitech, které mohly číst noviny přes vaše rameno, jsou však minulostí. V dnešní době máme všichni přístup k satelitním fotografiím ve vyhledávačích, jako jsou Google i Bing, a běžně se objevují ve zprávách. Vesmír se vyplatí Sama Evropská kosmická agentura je pak bránou do vesmíru pro tři desítky států světa. Každý Evropan do vesmírných projektů rok co rok vloží stejnou částku, za jakou lze pořídit vstupenku do kina. Co myslíte, vyplatí se to? O tom žádná! Kosmonautika potřebuje nové materiály zcela unikátních vlastností. Vyžadují to extrémní podmínky, ve kterých družice pracují. Investice do jejich vývoje se však vyplatí. Ty nejúspěšnější vesmírné technologie se totiž objevují v našich každodenních životech. Paměťová pěna ze sedadel kosmonautů z roku 1966 dnes vyplňuje matrace na spaní i vložky do běžeckých bot. Rostlinný olej z řas měl být potravinou při dlouhodobých pobytech ve vesmíru, větší úspěch však sklidil v kojenecké výživě. Akumulátorová vrtačka byla vyvinuta pro odběr vzorků na Měsíci, v jejích šlépějích šly příruční vysavače anebo šroubováky. Pozlacené folie chrání před teplem i chladem pláště kosmických lodí stejně dobře jako zbloudilce v nepohodě. O tom všem bude vyprávět naše nové představení Satelix, které uvedeme ve druhé polovině tohoto roku. Jsme totiž Hvězdárna a planetárium Brno a vy jste naše hvězdy.

Jiří Dušek ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na vizuální zázraky

35


KAM na jídlo

KAM v Brně na burger Bar Pablo Escobar Dejte si speciál s omáčkou z whiskey Jack Daniels. www.pablorozvoz.cz U Dřeváka Beer & Grill K burgeru pivo z lokálních pivovarů. www.udrevaka.cz. The Immigrant Pub K objednávce hranolky zdarma. www.theimmigrant.cz Forky‘s Veganské burgery. www.forkys.eu

Point Burger Fresh burgery i burger dogy. www.pointcafebrno.cz Burgery jsou MŇAM, dej si taky! Foto: Pablo EscoBar

Hamburger – víc než maso v housce Hamburger. Slovo, při kterém se sbíhají sliny. Měkká, lehce opečená žemle, křupavý salát, rajčata, sýr a uprostřed kvalitní kus středně propečeného hovězího. Poezie v ústech, která má nepřeberné množství variant a chutí. Víte, jakou cestu musel hamburger v historii urazit, aby se dostal na váš stůl? Ačkoli se hamburger rozšířil do Evropy ze zámoří, jeho původ sahá do německého města Hamburk. To v 19. století proslulo hovězím masem, které bylo obvykle mleté a vytvarované do placek, jež byly opékány a následně prodávány. Koncept sendviče, jak jej známe dnes, přišel na svět až mnohem později. Amerika v průběhu 19. století lákala tisíce migrantů, mezi nimi i početné zástupy Němců, kteří začali ve velkých městech jako Chicago nebo New York otevírat vlastní restaurace. Od poloviny 19. století nabíraly americké továrny tisíce přistěhovalců z Evropy. Potravinové vozíky před továrnami nabízely dělníkům rychlé

36

občerstvení včetně grilovaného hovězího z Hamburku. Ukázalo se, že grilovaný plátek je obtížné jíst vestoje a v rychlosti. Umístění masa mezi dva krajíce chleba tento problém vyřešilo a sendvič byl na světě. Jeho popularita raketově vzrostla a na počátku 20. století už byl považován za americkou klasiku podávanou s hranolky a milkshakem. Dnes narazíte na hamburger snad v každém koutu světa. Koncept masa v housce si oblíbily miliony lidí po celé planetě. V současnosti jsou kromě těch masových populární například veganské a vegetariánské burgery nebo různé speciály z ryb a drůbeže. Hamburger potkáte jak v zapadlém „hladovém okně“, tak v restauraci oceněné michelinskou hvězdou.

Barbora Olšanová redaktorka KAM v Brně

Amici Pizza & Burgers Burgery, které 20× zvítězily na burger festivalech. www.amici.cz Mikrofarma Burgery z vyzrálého hovězího. www.mikrofarma.cz Parodie Velký výběr, pro každého něco. www.parodierestaurant.cz Biif Burgery v centru Brna. www.biif.cz

U Starýho Billa Steakhouse, kde si dáte i burger. www.billexpress.cz

Další tipy na www.planetabrno.cz


KAM na jídlo

Tady masu rozumí

The Dutch Master U Dřeváka

Kde jinde se spolehnout na prvotřídní kvalitu masa než v pravém TEXAS steakhousu U Starýho Billa? Burgery v Billově nabídce splňují stejně přísné standardy jako jejich steaky. Ochutnejte, uvidíte sami. Díky rozvozové službě nemusíte nikam chodit – jídlo přijede až před vaše dveře.

Burger z vyzrálého hovězího masa se nejlépe zapíjí půllitrem řemeslného piva – díky restauraci U Dřeváka Beer & Grill si tuto kombinaci nemusíte nechat ujít ani po dobu uzavření gastronomických podniků. Své výborné burgery i pivo vám dovezou až domů. Jaké novinky si pro vás místní šéfkuchař přichystal? Objednat si můžete například The Game Changer Burger – originální preclíková brioška, vyzrálé hovězí, karamelizovaná cibulka, cheddarový chips, speciální Game Changer omáčka. Už se vám sbíhají sliny? A co zkusit třeba Texas BBQ Box? Pomalu pečená vepřová krkovice s BBQ omáčkou zapečená cheddarem, BBQ beans, grilované baby brambůrky, red jalapenos, zakysaná smetana… Nevíme, jak vám, ale nám to zní jako skvělý plán na pořádný oběd. To nejlepší jsme si schválně nechali na konec. The Dutch Master – holandský řízek s cheddarem, pažitkou, okurkový relish s jogurtem a ředkvičkami a preclíková brioška vytvoří spojení chutí, se kterým se hned tak někde nesetkáte. (živ)

Burger s holandským řízkem s cheddarem a vlastní preclíkovou brioškou. Foto: U Dřeváka Beer & Grill

U Dřeváka Beer & Grill Dřevařská 22, Brno www.udrevaka.cz

Burger Starýho Billa naplňuje představy o tom nejlepším mase v bulce, které vás dovede k chuťové extázi. Nebo je libo Umami burger s vyzrálým hovězím, cheddarem, pancettou, rajčaty, cibulí, rukolou, ředkví, chilli papričkou, domácí shitake majonézou s koriandrem a belgickými hranolky? V menu restaurace najdete kromě burgerů především steaky, ale také trhaná masa, tortilly, chilli con carne, pečené plněné brambory a mnoho dalšího. Navíc je součástí nabídky vždy několik hot tipů, u nichž akcentují sezonní suroviny. Dopřejte si pořádný oběd nebo večeři. K Billovi a jeho burgerům se budete určitě rádi vracet. (živ)

Rostlinný burger od Forky’s Burgery of Forky’s chutnají jak masožravcům, tak veganům. Přidanou hodnotou ke skvělé chuti a kvalitnímu a výživnému složení je i pocit, že vědomě děláte něco pro zvířata a životní prostředí. Vybrat si můžete z několika možností. Forky’s burgery jsou plné chuti, bílkovin a absolutně bez cholesterolu. Vychutnat si je navíc můžete v cenově výhodném menu s batátovo-bramborovými hranolky a dipem nebo zeleninovým salátem s mungo klíčky a zálivkou. Dejte si klasiku s rajčaty, červenou cibulí, kyselou okurkou, salátem od farmáře a domácí omáčkou v křupavé housce nebo zkuste Cheese obohacený o plátek rostlinného „sýru“ s velmi autentickou příchutí chedaru. V nabídce je i Spicy burger s nakládanými pálivými papričkami jalapenos a ostrou mayo omáčkou nebo French burger se zeleninovo-luštěninovým plátek tentokrát na lůžku z polníčku, přikrytém francouzskou cibuládou a dijonskou hořčicí. Dobrou chuť! (živ)

Burgery U Starýho Billa umí stejně dobře jako steaky. Foto: U Starýho Billa

Dejte si burger plný chuti a bílkovin, přitom bez masa. Foto: Forky’s

Forky’s Jakubské náměstí 1, Brno www.forkys.eu

U Starýho Billa Kudelova 5, Brno www.bill.cz www.billexpress.cz

37


Pablo EscoBar propašuje burger až k tobě domů!

Stavte se pro burger do okénka k Pablovi na Minskou nebo si ho nechte dovézt ke dveřím. Foto: Pablo EscoBar

Kvalitní maso z českého chovu, vlastní bulka ověřená vítězstvími na mnoha burgerových festivalech po celé republice, originální omáčky doplňující dokonalý chuťový zážitek… U Pabla EscoBara zkrátka ví, co dělají. Objednej si burger a přesvědč se o tom na vlastní ústa. Pečivo šampionů a maso, které tě dostane Jak docílit toho nejlepšího burgeru? U Pabla EscoBara dávno přišli na to, že tajemství tkví v surovinách. Proto si pomocí vlastní pekárny vyrábí své housky a maso připravují s tou největší pečlivostí. Pečivo šampionů – i tak se dá nazvat hamburgerová bulka od pekařství Uncle Baker, se kterou burgrárny po celé České republice pravidelně obsazují první příčky burgerových festivalů. Za posledních 5 let se podniky, které tyto housky pou-

38

Hamburgerové bulky od Uncle Baker už znají nejen v Brně. Foto: Pablo EscoBar

žívají, probojovaly na stupně vítězů více než padesátkrát. V Uncle Baker nepoužívají žádná chemická provzdušňovadla, náhražky másla či jiné sypké hmoty se stabilizátory a konzervanty. Dalším zásadním aspektem dobrého burgeru je kvalita masa – proto v Pablu používají maso jen z českého chovu. Jejich opravdové know-how je ale v propracované přípravě. Do burgerů nezpracovávají žádný výřez ani jiné zbytky z řeznické výroby, díky čemuž mají perfektní kontrolu nad složením i poměry. Zpracovávané maso pochází z větších celků, každá část je mletá na jinou hrubost (celkem tři hrubosti mletí), dále jen sůl, pepř a kousek srdíčka. Perfektně vyladěný burger Nejen masem živ je burger. Svou roli tu hrají i ostatní ingredience použité pro jeho výrobu. Ne nadarmo se k Pablu


KAM na jídlo

Z Pabla vzkazují: s koronavirem jsme se vypořádali po svém! Tak jako všechny, i nás donutila epidemie koronaviru ke změnám a krokům, které jsme původně ani nechtěli. Dříve byl pro nás rozvoz sprosté slovo, ale člověk míní, život mění. Museli jsme se přizpůsobit a udělat změnu, za kterou jsme nakonec opravdu rádi.

Srdcaři od Pabla EscoBara vám připraví gastronomický zážitek. Foto: Pablo EscoBar

Milujete burgery? Ty od Pabla milovat budete. Foto: Pablo EscoBar

EscoBarovi lidé na jídlo vrací – složení každého jejich burgeru je totiž kalibrované na ideální poměr chutí. Co by byl burger bez slaniny? V Escobarově kuchyni do burgerů používají pouze slaninu uzenou za studena, kterou pro ně dělá spřátelená firma Steinex. Na vývoji slaniny se částečně také podíleli, ani tu nejmenší drobnost tedy neponechávají náhodě. Základem je i kvalitní sýr, proto si nechává místní kuchařský tým vozit vyzrálý cheddar z Velké Británie, který není ničím dobarvovaný, tudíž má svoji přirozeně bílou barvu. Při prvním kousnutí do burgeru, na něž jste se těšili, musí vše být stoprocentní – k tomu dopomáhají i originální omáčky vyráběné přímo v restauraci. Co ještě chybí? Samozřejmě, hranolky. Vyrobené z holandských brambor a smažené na řepkovém oleji, to je ideální příloha k vašemu burgeru. Nebo je libo cibulové kroužky obalené v těstíčku?

V první fázi jsme navázali spolupráci s rozvozovými portály, ale to nebyla úplně správná cesta, jak náš podnik uživit. Díky tomu, že naši zaměstnanci jsou srdcaři, kteří za náš tým opravdu dýchají, jsme byli schopni během pár dnů zřídit vlastní rozvozový web, pořídit auto a začít s rozvozem po vlastní ose. Díky téhle změně jsme ušetřili cca 25 % nákladů, které jsme do té doby odevzdávali rozvozovým službám. Stále hledáme další cesty, jak naše zákazníky uspokojit, proto neustále vymýšlíme nové věci a pracujeme na nich. Dnes jsme už schopni vám kromě burgerů a našich koktejlů dovézt i šunkovo-sýrový popcorn „Ten z kina“ a řemeslné zmrzliny od Ještě jednu, která je podle nás nejlepším výrobcem zmrzlin v Brně a stejně jako my si pečlivě vybírá suroviny i své dodavatele. Nyní připravujeme do rozvozu i burger dort, a to hned ve třech velikostech. Malý pro 6 osob, střední pro 10 a největší, vážící 7 500 g, který už nějakou dobu děláme, je pro 15 osob.

Pablo EscoBar Minská 88, Brno www.pablorozvoz.cz www.fb.com/BarPabloEscobar

39


KAM na nákupy

KAM na nákupy (on-line) Cult of the road Značka pro ty, co fandí pohodovému životnímu stylu. www.cultoftheroad.com Reparáda Módní dílna inspirovaná vintage střihy. www.reparada.cz Pura Vida Nejbarevnější legíny z Brna. www.puravidashop.cz

Object Designový obchod s výrobky od českých designérů. www.objectstore.cz

Můžete vybírat z lokálních produktů a značek, které dnes ve velké míře pořídíte na internetu. Foto: Pura Vida

Nakupování pro radost Fenomén nakupování pro radost je jedním z výrazných znaků současné společnosti. Nakupování jako forma zábavy se rozvinulo společně se střední třídou v Evropě, tedy v 17. a 18. století. Se zlepšením úrovně života rostla i touha pořizovat si věci pro potěšení. V 19. století otevřely první obchodní domy, v první polovině 20. století první nákupní centra a s rozvojem internetu začali lidé nakupovat z pohodlí domova. Pandemie koronaviru v této oblasti přinesla intenzivní rozvoj a kdo dnes neprodává on-line, jako by nebyl. V (nedávné) minulosti byl on-line prodej výsadou velkých nadnárodních značek nebo obrovských internetových obchodů. Oproti tomu dnes můžete vybírat i z lokálních produktů a značek, protože už je ve velké míře pořídíte na internetu. Svým nákupem podporujete konkrétního člověka nebo skupinu lidí, kteří za produktem stojí. Napomáháte místnímu trhu a pořizujete věci s příběhem. Výhodou je kvalita, která je u lokálních značek mnohonásobně vyšší

40

než u klasické konfekce vyprodukované v asijských zemích. Navíc si přidejte dobrý pocit, který budete mít, když si místo fast fashion koupíte kvalitní, udržitelnou věc ušitou v Česku. Brno má opravdu bohaté portfolio lokálních brandů a produktů, které tvoří šikovní a tvůrčí lidé „odvedle“. Od již zmíněných oděvů přes potřeby na jógu, kosmetiku, oleje, květiny a mnohé další. V rubrice nakupování s vámi budeme každý měsíc sdílet tipy na brněnské i české značky, o kterých byste rozhodně měli vědět.

Milo Výrobky českých i slovenských designérů a tvůrců. www.jetumilo.cz Knihkupectví Dlouhá punčocha Dětské knihy pro malé i velké (dospělé) čtenáře. www.dlouhapuncocha.cz Dhaara Designové jógamatky z Brna. www.dhaara.cz Síto Autorské plakáty nejen od brněnských ilustrátorů. www.sito-posters.cz Aria Pura Bytové parfémy a svíčky. www.bytove-parfemy.cz

Bonghemia Přírodní produkty s vysokým obsahem CBD. www.bonghemia.cz

Barbora Olšanová redaktorka KAM v Brně

Další tipy na www.planetabrno.cz


KAM na nákupy

Na Panské vás nevezmou na hůl!

Bioplants radí: jak užívat CBD

Že vycházková hůl je jen šedivá, nezajímavá tyč? Tak to ani náhodou! V Hůlkárně na Panské ulici si můžete vybrat ze stovek stylových modelů, pořídíte tu také klobouky, bekovky, čepice a další zboží.

Často se stane, že k nám do growshopu přijde zákazník, který si přečetl o zázračných účincích CBD produktů, a rád by si koupil nějaký CBD olej, ale nemá žádné zkušenosti s jeho užíváním. Tak nás napadlo, že by nebylo na škodu napsat stručný článek o způsobech konzumace CDB výrobků.

Útulná prodejna ve středu Brna provozovaná s láskou – to je Hůlkárna. Nejenže tu najdete vycházkovou hůl přesně podle svých představ, ale díky individuálnímu přístupu personálu a spolupráci s odborníky vám vybranou hůlku zkrátí dle potřeby a poradí, jak ji správně používat. Nespočet kladných hodnocení zákazníků a vítězství v soutěži Výloha roku napovídají, že Hůlkárna Panské ulici rozhodně nedělá ostudu. Zlepšete si den návštěvou této sympatické prodejny a pokochejte se originálními výrobky, které kromě skvělého praktického využití také dobře vypadají. Pokud budete mít cestu centrem města, rozhodně byste Hůlkárnu neměli minout. (red)

V Hůlkárně vám poradí se správným výběrem i používáním vycházkové hole. Foto: Hůlkárna

Hůlkárna Panská 9, Brno www.hulkarna.cz www.fb.com/hulkarna Majitelé společnosti Bioplants se s naší redakcí podělili o pár rad ohledně užívání CBD produktů, které naleznete v jejich nabídce. Foto: Bioplants

Kup dárek, #PripravBrno

První metoda užívání CBD oleje je prostá: nakapejte potřebný počet kapek na jazyk nebo na lžíci a spolkněte. Druhá metoda je podobná, avšak má rychlejší účinek: tentokrát nakapejte potřebné množství kapek pod jazyk a tam je podržte, aby sliznice mohla vstřebat aktivní látky obsažené v oleji. Třetí metoda, vaporizace CBD oleje, je v poslední době velice oblíbená: jde o aplikaci oleje do vaporizačního pera a poté jeho inhalaci. Čtvrtou metodou je přidání „pár“ kapek do jídla nebo pití, třeba pokud by vám předchozí možnosti konzumace z nějakého důvodu vadily.

Pomoz připravit Brno na klimatickou změnu. Jak? Zakoupením některého dárku z kolekce brněnských suvenýrů #PripravBrno. Vybírat můžete prozatím z šesti druhů ekologických produktů od lokálních výrobců. Kolekce obsahuje víno z Bílých Karpat, meduňkovou koupel, kávu praženou na jižní Moravě, čokoládu v recyklovatelném obalu, speciální kuličky z brněnského orloje a šálky s motivem katedrály na Petrově. Zakoupením kteréhokoli z těchto výrobků (si) uděláte nejen radost, ale přispějete také na konkrétní projekty Veřejné zeleně města Brna, a pomůžete tak zlepšit životní prostředí ve městě. Kolekce je k vidění a dostání v e-shopu TIC BRNO na adrese uvedené v patičce a brzo snad také v jeho infocentrech. Výtěžek bude využit na méně tradiční způsoby ošetření stromů. Konkrétně budou ošetřeny například dva dospělé jírovce rostoucí v parku Špilberk poblíž dětského hřiště nad ulicí Gorazdovou. (živ)

Odbor životního prostředí Magistrátu města Brna se spojil s Veřejnou zelení města Brna a TIC BRNO, aby společně připravili město na klimatickou změnu. Zapojit se můžeš i ty. Foto: Michal Růžička, TIC BRNO

#PripravBrno www.darkyzbrna.cz www.priprav.brno.cz

Bioplants Špitálka 16, Brno Přerovská 62A, Olomouc www.bioplants.cz

41


KAM za knihou Dost se mi také líbil fantasy román Před bouří od Zuzany Hartmanové. Odehrává se ve světě, kde lidé svrhli své bohy, a následkem toho se jejich země stala neobyvatelnou. Vše mimo ochrannou bariéru zahyne během magických bouří objevujících se každých sedm dní.

Ze záplavy knih, které přečtu, vybírám ty nejlepší a jednou měsíčně je doporučuji v e-mailovém klubu pro knihomoly. Foto: Michal Kalivoda

Za knihami zve Katka Kalivodová Foltánková Čas je úhlavním nepřítelem každého knihomola. Kde ho totiž vzít na přečtení všech těch skvělých knih? Rok 2020 vyřešil tento problém za mě. Ze dne na den jsem musela zrušit jarní kurz tvůrčího psaní a přestala jsem se vídat s rodinou a kamarády. Najednou jsem měla času na čtení víc než dost. Díky tomu jsem přečetla nejvíc knih za poslední čtyři roky. Celkem jich bylo osmačtyřicet. Knižní láskou pro mě byly Rozhovory s přáteli od Sally Ronneyové. Jedna­ dvacetiletá Frances studuje na vysoké škole, píše básně a tvoří nerozlučnou dvojici se svojí nejlepší kamarádkou Bobbi. Jejich vztah se naruší, když se seznámí s atraktivním párem třicátníků. Ona je oceňovaná fotografka, on pohledný herec, ale v manželství jim to neklape. Příběh étericky plyne a vypovídá o dospívání a snaze najít sám sebe a své místo ve světě. Rozhovory s přáteli

42

ale nejsou univerzální kniha – já si je oblíbila, ale existuje i dost čtenářů, kterým příběh nesedl. Z jiného soudku je Prašina od Vojtěcha Matochy. Na knihu jsem narazila náhodou v knihkupectví, když jsem vybírala dárek pro jedenáctiletého chlapce. Ještě než jsem ji nadělila pod stromeček, jsem ji stihla celou přečíst. Z dětství si pamatuju, že bezzubé příběhy mě nebavily a nejraději jsem měla dobrodružství, kde děti stojí proti skutečně nebezpečným padouchům, kteří neberou žádné ohledy na jejich věk. Prašina je právě taková. Je to jedna velká jízda, která

obstojí i ve světě počítačových her a akčních superhrdinských filmů a přinutí kluky a holky hltat jednu stránku za druhou. Dost se mi také líbil fantasy román Před bouří od Zuzany Hartmanové. Odehrává se ve světě, kde lidé svrhli své bohy, a následkem toho se jejich země stala neobyvatelnou. Vše mimo ochrannou bariéru zahyne během magických bouří objevujících se každých sedm dní. Čtení je můj nejoblíbenější koníček. Ze záplavy knih, které přečtu, vybírám ty nejlepší a jednou měsíčně je doporučuji v e-mailovém klubu pro knihomoly. K jeho odběru se přihlásíte na mém webu Literární alchymie. Nebo si na něm můžete přečíst moji povídku Šípky a trní, kterou jsem v říjnu zdarma zveřejnila. Jedna čtenářka mi napsala, že by se mohla ordinovat místo antidepresiv, protože je plná dobra a naděje. Třeba v těchto náročných časech pomůže i vám.

Kateřina Kalivodová Foltánková spisovatelka a lektorka tvůrčího psaní


KAM za knihou

Hořká slova z hořké doby

Politický AZ kvíz Nějaké volby máme každý rok. Voliči jsou unaveni, zkusili už takřka všechny možnosti a z nabídky jim už nic nechutná. Někteří se tedy volebním urnám vyhýbají takřka stejným obloukem, jako by šlo o urny pohřební, druzí tam házejí náhodně vylosované kandidátky se soupiskou jmen těch, kteří se obětovali a nastoupí za nás všechny do některého ze zastupitelstev či některé komory parlamentu.

Trojici stěžejních básnických sbírek Utkvělé černé ikony (1965), Stránky z deníku (1968) a Samosoud (1968), v nichž básník, prozaik, esejista a překladatel Jan Zábrana sugestivním výrazem vystihl pocity nejistoty a marnosti v poúnorové době, rozšiřuje nedokončený soubor Zeď vzpomínek z let 1969–1971. V knize Básně a povídky se mísí básníkova intimní, tvůrčí i politická traumata s prvky autobiografičnosti, skepsí, všedností, marností, útržkovitostí i dokumentárně zachyceným prostředím městské periferie s fabrikami a výčepy. Znatelná je také autorova snaha o nestylizovaný záznam vyslechnutých rozhovorů či improvizovaný proud vlastních myšlenek. Jan Zábrana (1931–1984) je považován za průkopníka používání hovorového jazyka a slangu v české próze a mimořádného prozaika padesátých let, jehož vztah k literatuře neovlivnila ani politická perzekuce, nucená práce, chronická deprese či samota. (bh)

Foto: Host Brno

Básně a povídky Jan Zábrana Host www.hostbrno.cz

Hlavně o mamince „Když jsem si vzpomněl, co mi maminka vykládala o svém dětství, o životě v městečku nedaleko Lvova. Sotva jsem o tom začal psát, najednou se to začalo hrnout. Motor fantazie se spustil a byla z toho knížka povídek s názvem Hlavně o mamince,“ popisuje svou novou publikaci Arnošt Goldflam. Herec, dramatik, režisér, spisovatel a pedagog Arnošt Goldflam v minulosti věnoval již jednu knihu svému otci. Ta nese název Tata a jeho syn (2012) a obsahuje třináct povídek. Autor v ní zachytil zejména padesátá a šedesátá léta minulého století, tehdejší Brno, atmosféru komunistického režimu i situaci jedné židovské rodiny v tomto prostředí. Tentokrát však Arnošt Goldflam vzpomíná na svou matku. Soubor povídek, který volně navazuje na knihu Tata a jeho syn, vyjde v roce 2021 v nakladatelství Větrné mlýny. „A tak je tedy knížka na světě a moje milovaná maminka v ní ožívá, žije. A já na ni nikdy nezapomenu,“ raduje se Goldflam. (bh)

Foto: Větrné mlýny

Hlavně o mamince Arnošt Goldflam Větrné mlýny www.vetrnemlyny.cz

To pochopitelně není bez následků. Do lavic s tlačítky „pro“, „proti“, „zdržel se“ usedají lidé, kteří v životě chtěli dělat něco úplně jiného. Krást koně, řídit pekárnu jako firmu nebo si jen tak sedět pod Pálavou a při západu slunka sledovat dovádějící děcka v čínském aquaparku. A nyní musejí novelizovat a interpelovat, až se z nich kouří. Voliči často zapomínají, že stejnou únavu z politiky, kterou mnohdy pociťují oni, zažívají i jimi zvolení zástupci každý den. Práce zastupitele je nezastupitelná. Nelze se potom ani v nejmenším divit, že si poslanci (je jedno které úrovně) hledají ke své běžné agendě i nejrůznější koníčky a hobby. Čtyři nebo dokonce šest let bez vedlejší zájmové činnosti by nevydržel nikdo. I oddanost vlasti má své limity. A tak jsou ženy a muži v našem čele vášnivými amatérskými hvězdáři, ornitology či stále populárnějšími numismatiky. Ve sněmovních a jiných lavicích nám rostou zástupy domácích lékařů, epidemiologů, astrofyziků. Zeptejte se na cokoliv, vždy mají hbitou odpověď. Škoda takového potenciálu, který zůstává bez všeobecného užitku. Jistě se shodneme, že nesporným přínosem každého nedělního poledne by bylo, kdyby stereotypní odpovědi na otázky Václava Moravce vystřídaly úderné kvízové chytáky Aleše a Evy. Podmanivá hudba, přítmí televizního studia s blikající pyramidou a u stolečků nejchytřejší ze zvolených politiků. Kdo bude mít štěstí a bude mu to pálit, postoupí do druhého kola a národ hned pochopí, že tohle není žádné žvanivé ořezávátko, ale chlápek, který si v poslanecké lavici neposílá nemravné ememesky s bufetářkami, ale sjíždí hesla na Wikipedii. AZ kvíz by českému voliči ukázal politiky, které si dávno přeje. Moudré a sečtělé, kteří se rádi pobaví i poučí. A ta jejich radost, když je Eva s Alešem pozvou k bankomatu, kde si legálně mohou nabrat peněz, kolik jich unesou, taková radost by neminula jedinou tuzemskou domácnost. Petr Minařík šéfredaktor nakladatelství Větrné mlýny

43


KAM za knihou

Starej pop Básnická sbírka Starej pop svědčí o autorově brilantní práci s jazykem. Básník, redaktor a kulturní publicista Milan Ohnisko mistrně ovládá umění vystihnout a evokovat celou atmosféru pouze básnickou zkratkou, aniž by přitom sklouzával k jakékoliv abstrakci.

Sto let staré dopisy Kamarádi Vojta, Jindra a Tereza mají pro strach uděláno. Společně již odhalili tajemství jeskyně pokladů i staré cihelny, jejich přátelství ale poslední dobou není jako dřív. Vojta si totiž našel nového kamaráda a zdá se, že ten se líbí i Tereze. Nešťastný Jindra si nerozumí ani s rodiči, a tak uteče z domova. Za úkryt si zvolí starou hájovnu v Modrém háji, která je už napůl rozpadlá. Není divu, že se jeden z kamenů ve zdi hýbe. Když ho Jindra vytáhne, objeví sto let staré dopisy… Autorem této dobrodružné knihy pro děti je spisovatel, hudebník a zeměměřič Petr Hugo Šlik, držitel Ocenění poroty 14. ročníku Literární ceny Vladimíra Vokolka 2010 v kategorii od 25 do 35 let. Jeho starší kniha Tajemství jeskyně pokladů byla zařazena do katalogu Nejlepší knihy dětem 2015/2016 podle Komise pro dětskou knihu SČKN a České sekce IBBY. Knihu Po stopách ztraceného syna ilustroval spisovatel, komiksový kreslíř a ilustrátor Petr Morkes. (bh)

Foto: Albatros

Po stopách ztraceného syna Petr Hugo Šlik Albatros www.albatros.cz

Foto: Druhé město

Ohniskův humor a citlivost vůči smyslové skutečnosti a hmatatelnému světu se ukazuje v přesných obrazech civilních situací opředených závojem melancholie. Ten je však natrháván každodenní absurditou. Podpovrchová skepse a deziluze si podávají ruku s nadhledem, jenž v sobě zahrnuje silné vědomí lidské smrtelnosti a pomíjivosti. Básnická sbírka Starej pop, ilustrovaná v Praze žijícím ruským výtvarníkem Viktorem Pivovarovem, vyšla jako první letošní titul nakladatelství Druhé město. Za svou předchozí básnickou sbírku Světlo v ráně obdržel Milan Ohnisko v roce 2017 prestižní cenu Magnesia Litera v kategorii poezie. (bh)

Starej pop Milan Ohnisko Druhé město www.druhemesto.cz

44

Informační detox Jak si zjednodušit život v digitální době a jak si poradit se záplavou informací, jež se na nás v současné době bez ustání valí? Kniha Informační detox nabízí nespočet užitečných doporučení, zajímavých tipů a sdílených zkušeností, které ocení každý, kdo se chce vypořádat s informačním přetížením. Zmíněná doporučení vás provedou nejen oblastí informačního detoxu, ale i informačním minimalismem, tedy udržitelnějším systémem práce s informacemi, a informačním wellness přinášejícím inspiraci pro relaxaci a restart. A kdy jindy začít s informačním detoxem než na začátku nového roku? Zkuste to, je to balzám na duši! Získáte tak dostatek prostoru k práci, tvoření, kreativitě i radosti. Publikace Informační detox od autorek Michaely Dombrovské a Zuzany Šidlichovské, která vyšla na konci ledna 2021, volně navazuje na knihy Pravidla pozitivního sobectví (2014) a Pořádek nejen v hlavě (2016). (bh)

Foto: Grada

Informační detox Michaela Dombrovská, Zuzana Šidlichovská Grada www.grada.cz


inzerce

KAM = Kultura A Město legendární magazín KAM vstupuje do 65. sezóny! Podpořte brněnskou kulturu a mějte každý měsíc přehled o aktuálním (nejen kulturním) dění ve městě – tipy, rozhovory, témata, pohledy do minulosti a mnoho dalšího.

Sdružené předplatné obsahuje: →B alíček KAM 11× magazín KAM v Brně v hodnotě 429 Kč →B alíček TIC Brno Vstup na Věž Staré radnice, vstup do kostnice u sv. Jakuba, sleva 100 Kč do e-shopu www.darkyzbrna.cz v hodnotě 315 Kč

né Sdruže é tn la p před

č 1 229 Kč 49tí0do 2K8. 2. pla

→M agazín FOOD DRINK BRNO 3× v roce 2021 v hodnotě 165 Kč →D igitální předplatné obou titulů o týden dřív než tištěné vydání v e-mailu v hodnotě 320 Kč →V stup do digitálního archivu Pocket media (skvělé čtení o Brně, např. Brněnské 80ky, Brno INdustrial a další) →R oční členství v PocketClubu každý týden newsletter s aktuálními tipy, akcemi a soutěžemi

JAK na to? shop.pocketmedia.cz Nebo nám napiš na info@pocketmedia.cz, případně zavolej na +420 773 287 307

45


Brno INdustrial

druhé generace v druhé polovině 19. století bydleli v palácích, které si nezadaly s městskými paláci staré aristokracie. Navštívit jste mohli například Bochnerův palác, Berglovu vilu nebo Löw-Beerovu vilu a její expozici týkající se historie textilního průmyslu.

Přednášky a suvenýry

Ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně byly v zajímavých industriálních objektech uspořádány tři přednášky s industriální tematikou: Vlněna ve vzpomínkách, Životní příběh rodin textilních továrníků a Textilní Brno jako moravský Manchester. Vznikla také nová kolekce textilních suvenýrů z látek, které poskytl v podstatě jediný pokračovatel textilního průmyslu v Brně – společnost Nová Mosilana, a.s. V kreativní dílně Brno šije z nich ušili kosmetické taštičky různých velikostí, obaly na notebooky a knížky, nákupní tašky, batohy a další suvenýry.

TO JE BRNO III. Kolekce suvenýrů Brno INdustrial © TIC BRNO Michal Růžička

Jeden z nejnovějších projektů TIC BRNO vzbudil v loňském roce obrovský zájem veřejnosti, takže dobrou zprávou je, že v roce 2021 bude pokračovat. Sezona 2020 díky němu byla ve znamení obnovení zašlé slávy industriálního Brna a věnovala se průmyslu textilnímu. Projekt nabízel a, až to bude možné, nabízet zase bude třeba komentované procházky a projížďky nebo zajímavé přednášky. Pěší procházky

V rámci komentovaných prohlídek jste si v roce 2020 mohli s průvodcem projít jednu nebo všechny ze tří tras. Ta s názvem Okolo řeky přes Cejl na Křenovou začínala u Zbrojovky a pokračovala okolo řeky Svitavy přes přádelnu Soxhlet nebo textilní továrnu Kemku až po areál Mosilany. Prohlídka Šalinou moravským Manchesterem, která byla kombinací pěší procházky a jízdy tramvají, vedla od Esslerovy přádelny přes Cacovický ostrov a Textilku Fritsch & Co. do areálu bývalé Vlněny. Třetí pěší procházkou Z Ameriky na Staré Brno jste se zase prošli od překladiště Malá Amerika přes Vodní ulici až k areálům bývalých textilních továren Skene, Redlich, Löw-Beer a Auspitz a vnukové.

Třetí autentický průvodce TO JE BRNO, který na sklonku roku 2020 vydal TIC BRNO, vás provede po industriálních stopách v moravské metropoli. S předchozími díly má společný subjektivní pohled deseti autorů, kteří v jedenácti kapitolách odhalují kousek historie i to, jaký vliv industriál měl a má na současnou tvář města. Bez retuše a bez úprav. Tak, jak jste již zvyklí.

Brno INdustrial 2021

V době uzávěrky tohoto čísla probíhaly v TIC BRNO intenzivní přípravy naučné stezky, která, až počasí dovolí, bude zrealizována na nábřeží řeky Svitavy. Na 11 zastaveních představí 11 konkrétních průmyslových staveb posvitavské výrobní zóny, jež značí významný kus historie města Brna, a upozorní přímo v místě dřívějšího průmyslového rozmachu na toto ne tak dávné dění a trochu snad i opráší zašlou slávu. Pokud to situace kolem covidu-19 dovolí, a TIC BRNO doufá, že ano, bude pokračovat poznávání bohaté historie a současnosti brněnského textilního průmyslu prostřednictvím procházek, projížděk a minimálně čtyř přednášek, které nemohly být zrealizovány v roce 2020: Móda z Brna, Fenomén art protis, Textilní podniky na ulici Přízova a Mosilana – Nová Mosilana. Sledujte proto sociální sítě i webové stránky projektu, ať vám nic neunikne.

Projížďka minibusem

Vyhlídková trasa Paláce průmyslové aristokracie se stala nejnavštěvovanější vyhlídkovou trasou sezony. Podnikatelé

46

Komentovaná prohlídka Brno INdustrial © Jan Pochylý

www.brnoindustrial.cz www.darkyzbrna.cz


Docházejí vám nápady na procházky? GOtoBRNO.cz! Už téměř každý Brňák ví, že oficiální turistický portál GOtoBRNO.cz tu zdaleka není jen pro turisty, ale i pro něj. Aktuálně se hodí například k vyhledávání cílů vašich procházek, které jsou teď víceméně to jediné, co můžeme dělat. Tak hurá a go to Brno! Na informačním portálu najdete informace seřazené do pěti kategorií: Poznejte Brno, Ochutnejte Brno, Akce v Brně, Praktické informace a Fenomén Brno. Tipy na své výlety a procházky najdete v kategorii Poznejte Brno, kde si můžete z 28 poznávacích okruhů vybírat podle toho, co máte rádi. Pro fanoušky architektury, umění a historie jsou určeny okruhy věnované například funkcionalistické kolonii Nový dům, brněnské architektuře 20. a 21. století, brněnským sochám, divadlům, galeriím, kostelům a muzeím nebo technickým

Brno je krásné ve všech ročních obdobích © Lenka Němcová

památkám či brněnskému výstavišti. Milovníci přírody si přijdou na své při virtuálním i fyzickém procházení brněnskými parky, geostezkou v centru Brna, naučnými stezkami nebo při procházce kolem brněnské přehrady. S portálem můžete také poznávat Brno hrou, Brno s dětmi či Brno plné vědy. Doporučujeme si taky zkusit Brno projít jako

turisté. Buď poznávat brněnské top cíle, nebo si projít velký a malý poznávací okruh. Ne vše, co je na webu popsáno, lze samozřejmě v době pandemických opatření navštívit, ale něco si můžete projít a poznávat nyní a něco si schovat na postpandemické časy. www.gotobrno.cz/poznejte-brno

Fenomén Brno Už je to rok, co si můžete pročítat autorský blog Fenomén Brno. Takže pokud jste tak ještě neučinili, nyní je ten správný čas. Protože je na to čas. Přečtěte si, jaké je Brno pohledem lidí, kteří ho žijí. Je Brno spíš pivní, kavárenské nebo TIMO? Články jsou dílem konkrétních autorů a nevyjadřují oficiální stanovisko města Brna ani TIC BRNO. Začíst se v nich můžete například do Zápisků z brněnské kavárny nebo do Rozhovoru s Petrem Hrůšou o rekonstrukci Janáčkova divadla, zjistíte Jak vyhrát AZ kvíz, jak František Ondřej Poupě zachránil v Brně světu pivo a že Rádiová mafie z Brna má chapadla všude. Poznáte dílo brněnských fotografů Romana France, Káti Opuntie, Jana Cágy, Petra Kulhánka či Radima Dibdiaka, dočtete se, že Brno je hlavním městem elektronové mikroskopie a že Méně v Brně je vždy více. Články se věnují také akcím, jako je Ghettofest a Měsíc autorského čtení, či brněnským fenoménům, jakými jsou stadion Za Lužánkami, Muzeum romské kultury nebo kavárenské zahrádky. K perličkám patří čtení o tom, co všechno zvládnou Holky z íčka; bez mrknutí oka a zážit-

Interiér zrekonstruovaného Janáčkova divadla © Filip Šlapal

ky brněnských průvodců aneb Repák, Droběna a svatá trpělivost. A autoři? Namátkou Zuzana Fuksová, Martin Šeda, Filip Vrána, Jan Gerych, Radek Horáček, Kateřina Tučková nebo Standa Biler. (A Brno očima „nebrňáků“? Představují

ho kytarista Martyn Starý, herečka Erika Stárková, požitkářka Terézia Ferjančeková a mladý kreativec Jan Bican.)

www.gotobrno.cz/fenomen-brno

47


Z galerie do ulic. Nová epizoda V dějinách moderního výtvarného umění se opakují okamžiky, kdy se umění přesouvá z galerie do ulic města. Až dosud byla hlavní motivací potřeba umělecké scény vzepřít se mocenským či prostorovým omezením výstavních institucí. Zažívat tvůrčí svobodu i konfrontaci se širším okruhem diváků.

Navštivte kino z pohodlí svého oblíbeného ušáku! Na návštěvu kinosálu a zhlédnutí nových snímků na velkém plátně si sice ještě chvíli počkáme, i tak ale můžete Kino Art navštívit právě teď, a to přímo ze svých obývacích pokojů! Kino se opět připojilo k projektu Moje kino LIVE, a tak se každý večer můžete těšit na speciální on-line projekci. Vstupenku zakoupíte na webu Artu, předprodej obvykle končí 20 minut před začátkem projekce. Link na stream vám bude zaslán e-mailem. Při nákupu vstupenky máte možnost zvolit samotnou vstupenku, případně podpořit kino vyšší částkou, a zároveň tak získat artovský merchandise. Na výběr máte ze dvou variant – K NÁROČNÉ vstupence získáte kromě filmového zážitku také batůžek s potiskem Jsem náročná nebo Jsem náročný. Na výběr je také SUPERNÁROČNÁ vstupenka, která kromě batůžku nabízí i černý plecháček s oboustranným potiskem. Více informací o programu a vstupenkách najdete na webu kina. Art už se těší na vaši návštěvu!

Artovský merchandise © Kristýna Rudolfová

www.kinoart.cz

Markéta Filipová, Pohlazení, 2020 © archiv autorky

Koronakrize se stala nečekaným podnětem k znovunastartování tohoto pohybu. Dalo by se očekávat, že jej bude sdílet plno umělců, umělkyň a galerií. Opak je pravdou. V době nadvlády on-line, kam se přesunula velká část kulturních programů, zůstává tento pohyb výjimečný. Je to jakýsi off-line disent. I proto se kurátorky Galerie TIC rozhodly nechat umění prostoupit z interiéru galerie na vnější plášť budovy. V průběhu února a března tu budou ve třech fázích umístěny malby na textil od Markéty Filipové. Soustava maleb, která se bude postupně zjevovat na fasádě, je součástí projektu Černá skříňka zaměřeného na nové podoby galerijní praxe, jež nejsou nutně vázány na pořádání výstav. Hledáme tak možnosti, jak aktuálně podpořit vznik živého umění a jak jej zprostředkovávat veřejnosti. Opusťte svá kancelářská křesla a gauče a přijďte se podívat.

www.galerie-tic.cz

48

Valentýnské dárky Jestli budeme muset letos Valentýna slavit sami ve dvou doma, nebo budeme moct jít na procházku či dokonce do kavárny nebo na večeři, rozhodne PES. Dárek ale bude potřeba určitě. A my pro vás máme několik tipů pro ty, kteří mají kromě sebe a svého protějšku rádi taky Brno. Co třeba sebe i protějšek obléci do trička se srdcem od známého streetartisty TIMA? A že vaše láska prochází žaludkem? Pak je tady ekologická kolekce, která nejen chutná, ale i pomáhá Veřejné zeleni města Brna. Jmenuje se #PripravBrno a najdete v ní například lahodné víno, kávu praženou na jižní Moravě nebo čokoládu Brno – láska na celý život. E-shop TIC BRNO nabízí také čokoládu s pleteným vzorem v brněnských barvách a ve stejném designu mentolky, i ty se na rande hodí. Dárky z Brna mohou samozřejmě nakupovat také ti, co jsou single, protože obdarovat sebe je vlastně stejně fajn, jako obdarovat někoho blízkého. Co si doma třeba rozsvítit zmenšeninu katedrály Petrov a vychutnat si kávu z šálku s brněnským drakem?

Triko se srdcem od TIMA © TIC BRNO Michal Růžička

www.darkyzbrna.cz


Umělci se usazují v Káznici Loni o prázdninách vzniklo v Káznici sedm nových ateliérů pro výtvarníky. Zaplnily patro, v němž dříve sídlila policejní služebna. Šest ateliérů si rychle našlo své stálé uživatele, sedmý slouží jako rezidence pro hostující umělce. Prvním hostem se stal sochař Pavel Opočenský, který se účastnil zářijového výtvarného sympozia. Přímo na místě vytvořil sérii jemných kreseb zachycujících detaily prostor cel a vězeňských dvorů. Vedle něj zde v atmosféře babího léta tvořili místní umělečtí rezidenti Tereza Holá a Hynek Skoták, hostující výtvarnice Vendula Chalánková, básnířka Andrea Vaculíková a kurátorka Jana Písaříková. Výsledná výstava ukázala, že umělecké tvorbě inspirující prostor bývalé věznice svědčí. A přítomnost umělců přináší také plody. Výklenky fasády směrem do ulice Bratislavská zaplnily postery dalšího z místních rezidentů, streetartisty Lakiho a ve výlohách protějšího podniku Café In The Ghetto mohou kolemjdoucí zhlédnout malby jeho ateliérového kolegy Kryštofa

Poslední večeře: instalace Hynka Skotáka v bývalé vězeňské kapli brněnské Káznice © archiv Studios Káznice

Netolického. Zajímavá spolupráce se zde rodí díky brněnskému pobytu kurátorky Iris Kasper a na přelomu února a března se uskuteční první ze série uměleckých rezidenčních výměn mezi Káznicí a Freies Atelierhaus Schaumbad v rakouském Grazu. Veřejnosti se ateliéry otevřou první víkend v červnu během celobrněnské akce

OPEN STUDIOS. Návštěvníci se pak mohou přesvědčit na vlastní oči, jak umění sluší historickým prostorám bývalé věznice.

www.kaznicezije.cz

Co se natáčelo v Brně? Sledujete nejnovější detektivku České televize Hlava Medúzy? A víte, že byla natáčena v Brně, stejně jako úspěšná detektivní série Labyrint nebo jeden z nejoblíbenějších seriálů Četnické humoresky? Filmy a seriály natáčené v Brně a jeho okolí mapuje filmový okruh na GOtoBRNO.cz. Řada z vás již od 11. ledna usedá každé pondělí k televizním obrazovkám a spolu se čtveřicí kriminalistů, kterou v detektivce Hlava Medúzy režiséra Filipa Renče vede precizní a cílevědomá Karin v podání Jitky Čvančarové, řeší napínavé případy. Mnozí z vás si v této detektivce užívají také to, že poznávají nebo se snaží poznat brněnské lokace, ve kterých se seriál natáčel. Stejně jako tomu bylo v případě úspěšného seriálu Labyrint nebo Četnických humoresek. Všechny se natáčely nejen v Brně, ale i v jeho okolí. A kde to bylo, zjistíte ve speciálním okruhu Poznej Brno a okolí ve filmech na turistickém portálu GOtoBRNO.cz. Seznámíte se tam s některými

Taky seriál Hlava Medúzy se natáčel v Brně a okolí © Česká televize

lokacemi a můžete se za nimi vypravit na procházku či na výlet. A co dalšího se v Brně natáčelo? Z nejnovějších filmů třeba Skleněný pokoj, to je samozřejmě slavná vila Tugendhat, nebo Veterán, který v Brně natáčel režisér Jan Hřebejk, či Modelář s Kryštofem Hádkem a Jiřím Mádlem v hlavních rolích. O vánočních

svátcích jste určitě viděli třeba pohádky Hodinářův učeň nebo Sedmero krkavců… Nebo nový film Poslední aristokratka? I ty v okruhu najdete, natáčely se na jižní Moravě.

www.gotobrno.cz

49


Kam na výlet? Objevte krásy jižní Moravy. Na následujících stránkách pro vás máme několik tipů, kam v době přísných protiepidemických opatření vyrazit do přírody i za historií.

Do hlubokých lesů Adamova Co třeba za jeskyněmi i krásnými výhledy do lesů nad Adamovem? Z krásné přírody protkané lesními pěšinkami kolem Adamova čerpal inspiraci pro své vzletné verše i Karel Hynek Mácha.

Krajinou Tišnovska Nazujte pohorky a objevte krajinu Tišnovska plnou živé historie i úchvatné přírody. Daleké výhledy, drahé kameny, romantické údolí pstruhové řeky, kostely, klášter Porta coeli a hrad Pernštejn. Kousek od tišnovského nádraží vás čeká první velkolepá zastávka – klášter Porta coeli (neboli Brána nebes) je nejen památkou, která rozhodně stojí za vidění, ale také domovem Klášterního pivovaru Porta Coeli, jejichž výborná piva může naše redakce osobně doporučit. Nádhernou přírodou se dostanete od Štěpánovic a Borače do Doubravníku, dále se dáte kolem Černvíru a Nedvědice až ke zlatému hřebu výletu – hradu Pernštejn, který účinkoval ve více než 50 filmech. (red)

Po cestě k Máchovu památníku uvidíte i jeskyni Jáchymku. Foto: TIC Adamov

Nechte se také okouzlit místní atmosférou při jedenáctikilometrové procházce k Máchovu památníku. Odměnou vám bude nejen krásný výhled do okolí, ale také nedaleká jeskyně Jáchymka. Od ní se vydejte k národní kulturní památkce Stará huť. Míjíte Švýcárnu, kterou provozuje ekologické volnočasové centrum. Za Starou hutí cesta pokračuje malebným údolím Křtinského potoka. Zvládnete ještě jeden výhled? Pokud bude otevřeno, doporučujeme Alexandrovu rozhlednu, na niž se dostanete z náměstí po zelené značce. Před vámi se otevře Drahanská vrchovina, Pálava a za výborné viditelnosti i vrcholky Alp. (red)

Vzhůru za výhledy nad hlubokými lesy Adamova

50

Výlet, vhodný pro celou rodinu, je korunován pohledem na gotický hrad Pernštejn. Foto: Jakub Minka

Krajinou Tišnovska,

Gránické údolí a znojemský hrad Zajímavá procházka plná prudkých sestupů a příkrého stoupání po lesních cestách lemovaných stoletými stromy – to je trasa, která vás provede přes Hradiště do Gránického údolí a ještě dále. Od Hradiště se dáte k Eliášově kapli, čeká vás pozoruhodný výhled na královské město Znojmo na protějším kopci, hradní areál, znojemskou přehradu i Dyji. Sestupte dolů do Gránického údolí kamenitými serpentinami po červeně značené trase. Pokračovat budete po žluté kolem Karolininých sadů, kde najdete pozůstatky původního městského opevnění a jeden z dochovaných bastionů. Navazuje Rajská zahrada a vzorně vysázené řádky révy vinné. Vzhůru ke kostelu sv. Mikuláše! Nakonec nezapomeňte udělat pár kroků až k rotundě sv. Kateřiny, otevře se vám nejkrásnější znojemská vyhlídka. (red)

Kolem Znojma je krásně v jakoukoli roční dobu. Foto: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Křížem krážem za znojemským hradem


O tradicích Slovácka a léčivých jeřábech

Rozlouskněte poklady Hustopečska

Už jste někdy viděli oskeruši? Pokud ne, zajeďte si do čarovné krajiny Bílých Karpat, jinde v naší zemi se tento léčivý druh jeřábu totiž nevyskytuje. Vydejte se na Slovácko, kde je vzácná oskeruše vpletená do tradic a oslav.

Určitě jste už slyšeli o hustopečských mandloňových sadech. O tom, že se pohledy na zdejší krajinu můžete pokochat na jaře, v létě, na podzim, ale i v zimě, vás přesvědčí následující téměř desetikilometrový výlet vhodný třeba na sobotní či nedělní odpoledne.

Z nádraží ve Strážnici vás povede červená Cesta M. Kudeříkové do Tvarožné Lhoty. Protnete se s naučnou Oskerušovou stezkou. Oskeruše patří mezi nejstarší a nejplodnější stromy Evropy, i třísetletý kmet plodí víc než tunu ovoce. Za Kněždubem vás žlutá značka přivede k nádrži Lučina a po krátkém přesunu přicházejí na řadu Salaše – roubenky z kopanice a arboretum původních dřevin doplněné lávkami, lany a horolezeckým stromem. Váš dnešní cíl je vysoko – vrch Travičná (379 m n. m.) s rozhlednou a expozicí o CHKO Bílé Karpaty. Z výšky 35 m uvidíte nejen koruny oskeruší, ale i vrchy Pálavy, Chřibů či Beskyd. Z rozhledny se dáte po NS Oskerušová do Tvarožné Lhoty a po červené zpátky do Strážnice. (red)

Krajinou Slovácka dojdete až na vrch Travičná. Foto: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

S čarovnou oskeruší do Bílých Karpat Z Mandloňové rozhledny se otevírá výhled nejen na pod ní ležící sady. Foto: Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Po stopách textilních baronů Kde stály významné brněnské továrny, které paláce textilních baronů se dochovaly do dnešní doby a jak žili brněnští dělníci v 19. století? Díky stezce moravským Manchesterem se projdete po Brně a ucítíte dotek historie nabitý těmi nejzajímavějšími informacemi o podstatné etapě městské historie. Stezka s dvanácti zastaveními mapuje historii, osobnosti a místa spojená s fenoménem moravského Manchesteru. Nabízí jedinečný pohled na téměř tři století, kdy stálo Brno v čele světového textilního průmyslu. V pozadí tohoto mimořádného úspěchu se však skrývají konkrétní lidské příběhy, s nimiž vás seznámí autorka stezky, spisovatelka Kateřina Tučková. Stezka moravským Manchesterem vznikla pro festival Meeting Brno podle knihy Kateřiny Tučkové Fabrika – příběh textilních baronů z moravského Manchesteru, kterou vydalo nakladatelství Host k výstavě Brno: moravský Manchester pořádané Moravskou galerií v Brně v roce 2014. (red)

Podnik Mosilana v sobě soustředil továrny rozkládající se mezi ulicí Křenovou a Radlasem. Foto: Pocket media/Monika Hlaváčová

Za mandloněmi se vydejte naučnou stezkou od autobusového nádraží v Hustopečích. Její první část je souběžná s Cestou T. G. Masaryka, jelikož odsud pocházela prezidentova maminka. Mladý Tomáš zde bydlel a studoval reálku (střední školu). Cesta vás vyvede ven za město až k ranči. Koně, kozy, lamy, klokánci – hotový ráj pro děti! Pokračujte kolem Předního a Zadního rybníku a od rozcestí pod Kamenným vrchem vystoupejte vzhůru. Mandloňová naučná stezka vás bezpečně přivede k rozhledně. O stromy kolem vás se pečlivě stará mnoho odborníků i laiků. Všem záleží na budoucnosti unikátních sadů. Stezka poté míří zpátky do Hustopečí, kam se vrátíte obohaceni o jedinečný zážitek. (red) Tři hustopečské oříšky Vice informaví a další tipy naleznete na:

Poznejte moravský Manchester

www.jizni-morava.cz www.fb.com/TheSouthMoravia www.instagram.com/southmoravia

51


mimo Brno Pokud to hlídací PES umožní, rozhodně vyrazte za hranice. V Asparnu, jen půlhodiny od hranic, je muzeum MAMUZ věnované mimo jiné pravěku a kultuře lovců mamutů. Ve zdejším venkovním areálu si mohou návštěvníci doslova osahat dobu kamennou, bronzovou i železnou na vlastní kůži.

Výhled na lokalitu, kde byla nalezena Věstonická venuše. Foto: Anna Soldánová

Archeologie pod širým nebem Po měsících práce z domu, vyučování na dálku se jistě budete chtít zvednout od obrazovek počítačů. Na řadu přicházejí muzea pod širým nebem a nejrůznější naučné stezky. Třeba ty představující nejstarší historii jižní Moravy. Období, kdy kolem Pálavy táhli mamuti a sídlili tu pravěcí lidé. Do doby před 40 000 lety se vrátíte na archeostezce spojující muzeum v Dolních Věstonicích a Archeopark Pavlov. Stezka je dlouhá přibližně 3,5 kilometru a vede podél všech významných nalezišť. Podívejte se, kde se našla Věstonická venuše nebo záhadami opředený dolnověstonický trojhrob. Pokud to hlídací PES umožní, rozhodně vyrazte za hranice. V Asparnu, jen půlhodiny od hranic, je muzeum MAMUZ věnované mimo jiné pravěku a kultuře lovců mamutů. Ve zdejším venkovním areálu si mohou návštěvníci doslova osahat dobu kamen-

52

nou, bronzovou i železnou. Pokud se vám ovšem pravěk přejídá, není nic jednoduššího než poodjet jenom kousek vedle do Pasohlávek, kde je nově otevřené centrum Brána do římské říše, jež připomíná dobu, kdy byla jižní Morava nejsevernější částí římské říše. K centru přiléhá také naučná stezka začínající kousek od kempu Merkur, je dlouhá 1,5 kilometru a na 10 zastaveních podél nádrží Nové mlýny se seznámíte s Římany a jejich působením tady na Moravě. K tomuto tématu taky na zámku v Mikulově chystáme rozsáhlou výstavu Keltové pod Pálavou, která nás zavede 2 000 let do minulosti a ukáže nám,

jak žili Keltové pod pálavskými vrchy. Pro fanoušky římské říše pak jednoznačně doporučuji naši stálou expozici Římané a Germáni v kraji pod Pálavou na mikulovském zámku.

Anna Soldánová Regionální muzeum v Mikulově


mimo Brno

Objevte vinici Šobes na Znojemsku

Za architekturou a vínem do Petrova Nejen milovníci vína ocení výlet do obce Petrov na Hodonínsku. Mezi zdejší chloubu patří soubor vinných sklepů Plže. Celý areál tvoří asi 80 staveb, které představují lidovou architekturu Moravského Slovácka. Historie sklepů sahá až do 15. století, kdy si místní vinaři postavili na okraji vesnice první z nich. Jsou to menší stavby zasazené do travnatého svahu, které lemují několik cest, a vytváří tak samostatné ulice. Nachází se tu také dvě náměstíčka, kde se během roku konají různé společenské akce. Sklepy jsou postavené vesměs v jednotném stylu a vyznačují se typickými barvami lidových staveb oblasti Moravského Slovácka. Jednoduchá bílá vápenná omítka je ozdobená modrou obrovnávkou s barevnými ornamenty a květinami. (kh)

Až se i ve vás probudí duch turisty s chutí poznat dosud nepoznané, vyrazte na Šobes. Unikátní vinice, která patří k nejstarším v Evropě a má našlápnuto zařadit se na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví Unesco, se nachází v Národním parku Podyjí nedaleko obce Hnanice.

Soubor vinných sklepů Plže působí jako malebná vesnička. Foto: Kristýna Hortvíková

Vinné sklepy Plže Petrov www.obec-petrov.cz

Další tipy, kam vyrazit, najdete na webu Znojemské Besedy v sekci JSEM TURISTA. Foto: Znojemská Beseda

Židovská čtvrť v Boskovicích Židovská čtvrť v Boskovicích se rozkládá v jižní části města a patří mezi nejzachovalejší židovské památky u nás. Dodnes se pyšní původními židovskými domy, synagogou, lázní mikve nebo hřbitovem. Židovská obec v Boskovicích vznikla v polovině 16. století, kdy se židovská komunita ve městě začala rozrůstat. Původně bylo ghetto oddělené od zbytku Boskovic řetězy a dvěma branami. Celá čtvrť je propletená několika ulicemi a menšími náměstíčky. Z původních staveb se dochovala také synagoga maior, která je přístupná veřejnosti. Její návštěvu je možné spojit s prohlídkou rituální lázně mikve, jež je umístěna hned naproti. Vycházku lze zakončit návštěvou židovského hřbitova, který patří mezi největší v republice. (kh)

Úzké uličky židovského města vytváří romantická zákoutí. Foto: Region Boskovicko

Židovské město Boskovice www.regionboskovicko.cz

Pokud máte v plánu prožít víkend v přírodě, vydejte se na Znojemsko a kromě Šobesu poznejte také krásné meandry řeky Dyje, přístupné původní vojenské bunkry nebo jen prostředí místních vinohradů. Právě okolí Havraníků a Hnanic je obklopené několika vyhlídkami. Ta nejnavštěvovanější nese název Devět mlýnů. Cestou k ní minete známou Honigovu chatu a projdete vzácné Havranické vřesoviště. Další tipy, kam vyrazit najdete na webu Znojemské Besedy v sekci JSEM TURISTA. Jakmile to situace dovolí, můžete také zajít k některému z místních vinařů a koupit si dopingovou lahev na cestu. Na cestách pak nezapomeňte své zážitky sdílet s hashtagem #znojmochutna. (red)

Vinice Šobes Znojemsko www.znojemskabeseda.cz

53


Where in Brno Comedius has been hosting an open mic night on the final Friday of (almost) every month since 2018. This is open to any kind of performance: standup comedy, singing, storytelling, poetry, acting, reading, magic, juggling... For the pandemic, these events are online (streamed on the Facebook page CzechComedius).

Are you interested in performing? Don’t hesitate! Send in a video by 11:59 pm on the WEDNESDAY before the show (in February, that’s Feb 24). Photo: Comedius

Top Tips for Staying on Top of it in February – You’ve got this! Support your local restaurants and pubs: order their takeaway, frequent their “okýnka” (windows). Reach out to friends online and chat. Get out of the house everyday. Join in with Comedius and see the talent that Brno has to offer. Anne Johnson tells us more: Comedius has been hosting an open mic night on the final Friday of (almost) every month since 2018. This is open to any kind of performance: standup comedy, singing, storytelling, poetry, acting, reading, magic, juggling... For the pandemic, these events are online (streamed on the Facebook page CzechComedius). Live performance is magical, the “you had to be there” of art. Going online feels like going against that magic…

54

but it is worth doing and worth seeing. Why? First, many of us are missing our daily interactions, and online events that we watch “together” help create that sense of connection and shared reality. Second, if all we have to “do” is work, we have nothing to talk about when we do meet. So learning a song, practicing a sketch, mastering your burlesque – these are the things that can give us a different focus. Think of it as a distraction for now that may develop into a talent later! Are you interested in performing? Don’t hesitate! Send in a video by 11:59 pm on the WEDNESDAY before the show (in February, that’s Feb 24) and we’ll stream the best of them. Maximum 10 minutes (pro tip: less can be better). English is encouraged but not required.

Submissions need not be “childproof” but please no racist sexist homophobic or otherwise abjectly unfunny submissions. Are you interested in watching? The event streams at 7 pm on Friday on the Facebook page and we encourage people to “show up” on time. If you tune in live you can interact in real time with other viewers and with the performers, many of whom live on a strict diet of fingernails and positive feedback. You can’t clap, but you can click the emoji reactions like it’s a video game!

Robin Smith WHERE in Brno editorial staff


Where in Brno

Joe (US), Walking and Writing in Brno

Learn Where to Learn in Brno

Brno is full of talented people, and some of them are not originally from the Czech Republic. We introduce a new series of articles: Brno Expats Have Talent!

“It is never too late to become who you might have been.” As long as you take that first step and decide to learn something new. Luckily for us, such a decision nowadays only requires a few clicks: and suddenly, there you are, enrolled in a new course, starting a new adventure.

While most public events have been put on hold for a long time - there are no concerts, performances or exhibitions the people who have art and creativity as part of their lives are still here. We decided to highlight these people through a series of articles and videos on our blog. Joe is one of them, writing about the city’s districts and various phenomena. “The reason I started writing was to try to understand places, to feel connected to them, and to feel like I belonged there, if only for the length of a poem, or an essay,” he explains. “Maybe I decided to live in the Czech Republic because it’s such a great place for walking! In the US, walking was difficult. It’s not just that the distances are huge; it’s also that so much land is private property, gated or fenced off. There’s nothing

Černá Pole, as observed and explained by Joe Lennon. Photo: Joe Lennon

in the US even remotely similar to the network of walking paths we have here. For a walker, the Czech Republic is paradise.” brnoexpatcentre.eu/blog Take the first step and learn something new in Brno. Here’s where you can start. Photo: Canva.com

Watch a Webinar with a Psychologist We invited a psychologist to join us online and share some tips on self-care in our everyday life, not only in these difficult times. You can watch the recording of her talk for free. We know how to heal physical wounds; we know what to do when we feel under the weather. But do we know how to heal mental pain like loneliness, rejection or failure? Expats are already far away from their safety net of their family and friends. And now, due to covid restrictions, you don’t even have regular personal contact with colleagues at work, which may once again increase the feelings of isolation. Let’s see how we can take our mental health as seriously as physical health and explore how to heal common heartaches. And why there is no shame in asking for help from an expert. It all starts and ends with how we take care of ourselves. How much care we give ourselves. Yet, real self-care is a lot more than a wellness day or buying some flowers for our

Watch a talk by a psychologist on self-care tips for our everyday life. Photo: Sophe.org

And even more fortunate are the ones of us living in Brno, as this city offers so many opportunities to learn even if your ‘academic’ Czech got stuck at the jedno-pivo-prosím level and your official (oh-so-sweet) school days are already over. You can always enrol and become a regular university student (again/for the first time), but that’s not your only option to access the courses universities offer – some of them are open to the general public, and some of their courses are even in English. You can easily broaden your language portfolio – or make it your career – through the broaden scope of language schools and training programmes to become a certified teacher. You can also improve your IT, public speaking and leadership skills, or get career advice if you’re a bit lost. Read our tips in full on our blog.

apartment. We asked Markéta Horáková, Creative Director and Founder of Terapie v Lese, a forest therapy project, to join us online for one evening. fb.com/BrnoExpatCentre/live

brnoexpatcentre.eu/blog

55


Where in Brno

What I’m Drinking Despite the frigid February temperatures outside, I find no greater joy than cozying up with one of my favorite white wines - Pinot Blanc. Offering a medium to full body, backed by subtle acidity, these wines are perfect for those adventurous drinkers who prefer a bolder style of white wine.

Photo: Arielle DeSoucey

I like to think of them as white wines for red wine drinkers. Known in Czech as ‘Rulandské Bílé,’ Pinot Blanc is originally from France, where the grape has been cultivated for centuries, particularly in the regions of Burgundy and Alsace. Exhibiting softer acidity and luscious flavors of hazelnuts, ripe green pears and stone fruits, these wines have quickly become my go-to winter white. An early budding, early ripening grape variety, Pinot Blanc is, in fact, a centuries old mutation of Pinot Noir. With a notably good tolerance to colder growing temperatures, Pinot Blanc plantings provide an obvious viticultural advantage in this cooler, continental climate. Here in the Czech Republic, you can find a large share of plantings in the Litoměřice and Slovácko subregions, while the grape also flourishes in Znojmo, Pavlov, and Valtice. Often revealing an opulent texture, particularly when fermented and/or matured in oak barrels, Pinot Blanc is the perfect accompaniment to braised or roast pork dishes, or cream based pastas. Seek out these top producers - Václav, Kamil Prokeš, Čačík, Baláž, & Ilias.

Arielle DeSoucey www.civilwines.com

56

Flashback: German House Built in comradeship, demolished in hatred, remembered in reconciliation and explored in hope. This is the story of the German House, a building that has not stood on Moravské Square for 75 years, and yet, has not entirely disappeared from it. Changes in the coexistence of Czech and German communities in Brno were closely related to the fate of the German House, which was erected on today’s Moravské Square between 1888 and 1891. Especially in the interwar period, the building, which included a café, the Grand Official Hall with the second largest organ in Moravia, a restaurant, public library and gallery, provided an ideal centre for the German minority in the city. Used as the seat of the local NSDAP during World War II, the building began to be seen by Brno folk as a symbol of Nazism and oppression. In April 1945, it was damaged by shellfire, and when a fire broke out, no one wanted or dared to come to

The Flashback section focuses on the fate of the German House. A brief summary of the article is included in the English part of the magazine. Photo: Ivo Petr/Fotohistorie.cz

extinguish it. A few months later, its remains were finished off with dynamite. Just a few months ago, a survey of Moravské Square discovered German House cellars with 13 preserved rooms beneath the surface. Filip Živný

Theme: A Statue that Doesn’t Exist Brno is a city of fine art in public spaces. The theme of this issue, however, casts an eye over statues that have either disappeared from the city or never saw the light of day. Did you know that Moravské Square featured a colossal monument to Joseph II and that some of its individual parts can now be found in the garden of the Černovice Psychiatric Hospital and Lužánky Park? Would you believe that Svobody Square was once guarded by a huge wooden Germanic knight? And what happened to the bust of Vladimir Ilyich Lenin which used to stand before the building of today’s University of Defence? In this issue you can view photos of removed German and communist statues or feast your eyes on designs that were never brought to life, such as the statue of Jošt or the Brno astronomical clock. Where is Brno, as a city of statues, heading? And which important personalities or events have not yet been artistically

The wooden knight used to stand on Svobody Square, under the Protectorate it was again put on show at the New Town Hall. Photo: Brno City Museum

commemorated in the streets? Tell us your ideas on our social networks. Filip Živný


Where in Brno

Brno Daily – News Highlights

Hamburger – More than Just Meat in a Bun

Tram lines 1, 9, 10 and 11 will be part-suspended for several months in connection with ongoing major construction work on Lesnická and the outer city ring road (VMO). Line 3 runs more frequently, and several bus services have been adjusted to replace the suspended connections.

Hamburger. A word which will make your mouth water. Soft bun, crispy lettuce, tomatoes, cheese and a slice of a good quality medium-cooked beef in the middle. Poetry on the palette, which offers endless variations and flavours. Today you can come across a hamburger on almost every corner of the world. The concept of meat in a bun has become popular with millions of people. Nowadays, apart from traditional meat burgers, people desire vegan and vegetarian burgers, as well as various fish and poultry specialties. Hamburgers can be bought on the street from a shop window or ordered in a Michelin-star restaurant. Our new “KAM na jídlo” section shares with you tips for the best Brno burgers, which you can collect from the serving window or have delivered to your home. Don’t be afraid to try flavours that seem unconventional. We hope that

Burgers are Yummy, have some too! Photo: Parodie

our recommendations will help you find a new favourite among the restaurants serving this delicacy. Enjoy!

Barbora Olšanová Balet NdB promotional clip filmed at BrnoTurany Airport. Photo: Arthur Abram

Shopping for Pleasure Shopping as a form of entertainment developed together with the middle class in Europe, in the 17th and 18th centuries. As the standard of living improved, the desire to buy things for pleasure emerged. In the 19th century the first department stores opened and were followed in the first half of the 20th century by the first shopping centres. With the development of the internet, people began to shop from the comfort of their homes. The COVID-19 pandemic has brought about a massive expansion in this area and those who do not sell online may just as well not exist. In the (recent) past, online sales were the prerogative of large multinational brands or huge online stores. By contrast, today you can take your pick from local products and brands, because it is possible to buy many of them online. By making a purchase, you support a specific person or group of people behind the product. You are helping the local economy and getting things with

You can choose from local products and brands that to a large extent can be bought online these days. Photo: Pura Vida

a story behind them. In the “KAM za nákupy” section you will find tips for the most interesting Brno manufacturers and designers. Barbora Olšanová

Ukrainian carrier SkyUp has been granted permission to run seven new routes between the Czech Republic and Ukraine from April 2021. Flights to Kyiv from Brno are planned to depart twice a week. SkyUp wants to resume its previous lines between Prague and Kyiv, Lviv, and Kharkiv from March. In September, the ballet company of the Brno National Theatre (Balet NdB) launched a high-energy promotional clip for their new season, filmed at Brno-Turany Airport. The ad has now been named as one of the 10 best of 2020 by Marketing Journal. The video features characters from all of the performances in the coming season, many of which have sadly not been staged due to the ongoing anti-epidemic measures. Brno Daily – Brno’s Online News in English at brnodaily.com.

Kimberley Bingel Brno Daily www.brnodaily.com

57


Zábava

Znáš brněnské sochy? Hlavní téma tohoto vydání se věnuje brněnským sochám, které neexistují, i těm, které pouze opustily své původní místo. Náš kvíz oproti tomu prověří tvé znalosti o sochách, které ve městě běžně potkáváš.

1) Plastika od Kurta Gebauera na Zelném trhu připomíná koncert Wolfganga Amadea Mozarta v budově Divadla Reduta. Kolik Mozartovi bylo, když v Brně koncertoval? a) 8 let b) 11 let c) 22 let

2) Rudoarmějec stojící od roku 1955 na Moravském náměstí má vztyčenou levici nad hlavu. Co má toto gesto znamenat? a) „Zastavte palbu, boj o Brno skončil!“ b) „Shora stůjte, zdola jeďte.“ c) vítězství nad radikální pravicí

3) Kolik nerezových trubek tvoří sochu Jana Skácela od Jiřího Sobotky, umístěnou na jižním svahu špilberského parku? a) 840 b) 3 600 c) 11 000

4) Kdo je autorem plastiky Ptáci nacházející se u hotelu Continental? a) Vincenc Makovský b) Sylva Lacinová C) Olbram Zoubek

7) Jednou ze čtyř soch zobrazujících Platónovy ctnosti je Prozřetelnost – bronzová plastika, která ukazuje Brno v roce... a) 1645 b) 1890 c) 1918

5) Kde původně stála Merkurova kašna, dnes umístěná v Biskupském dvoře?

8) Jak se jmenuje plastika od Antonína Širůčka před Anthroposem?

a) na náměstí Svobody b) na Moravském náměstí c) na Zelném trhu

a) Podivná vyjížďka b) Šest nohou c) Lovec sobů

6) Kde bychom dnes našli dvě sousoší medvědů od S. Lacinové a M. Lásky?

9) Socha Lišky Bystroušky od Jana Marka stojí na Janáčkově náměstí v Brně. O co se postava v zobrazení opírá?

a) na Veveří b) na Kraví hoře c) na Žlutém kopci

a) o kmen stromu b) o skálu c) o mohylu

Správné odpovědi kvízu najdeš 15. února na webu www.planetabrno.cz a facebookové stránce KAM v Brně.

58


Křížovka o ceny

Rádi luštíte? Vytvořili jsme pro vás křížovku plnou jednodušších i složitějších nápověd a držíme palce, ať se dostanete k tajence! Jste-li navíc předplatitelem, můžete vyhrát knihu Tiché dívky od Erica Rickstada. Stačí nám do 15. 2. řešení tajenky zaslat na e-mail info@pocketmedia.cz. Z následného losování vzejde jeden šťastný výherce.

59


program únor 2021

Přejeme si stejně jako níže uvedené kulturní instituce, aby se život v Brně vrátil co nejdříve k normálu. Informace uvedené v následujících programech si však vždy raději ověřte dle aktuální situace, vycházíme z údajů známých v den uzávěrky časopisu.

DIVADLO/THEATRE

HUDBA/MUSIC

BURANTEATR

Sokolský Stadion, Kounicova 20 | 774 492 131 vstupenky@buranteatr.cz | www. buranteatr.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

DIVADLO POLÁRKA

Tučkova 34 | 541 247 274 zahorikova@divadlopolarka.cz www.divadlopolarka.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

DIVADLO BARKA OTEVŘENÝ KULTURNÍ PROSTOR LIGY VOZÍČKÁŘŮ

Svatopluka Čecha 35a | 608 635 578 barka@ligavozic.cz | www.divadlobarka.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

DIVADLO BOLKA POLÍVKY

Jakubské nám. 5 | 542 214 692 | divadlo@bolek.cz www.divadlobolkapolivky.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

DIVADLO RADOST

Bratislavská 32 | 545 321 273 divadlo@divadlo-radost.cz | www.divadlo-radost.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

HADIVADLO

Poštovská 8d | 530 330 869 | pokladna@hadivadlo.cz www.hadivadlo.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

CZECH ENSEMBLE BAROQUE

731 494 167 | office@ebcz.eu www.bachanamozarta.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

FILHARMONIE BRNO

Komenského nám. 8 | 539 092 818, 602 567 017 www.filharmonie-brno.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

FLÉDA CLUB

Štefánikova 24 I 533 433 559 I info@fleda.cz www.fleda.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

DIVADLO STUDIO V

Veveří 133 | 739 649 492 | studio@divadlov.cz www.divadlov.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

DIVADLO HUSA NA PROVÁZKU

Zelný trh 9 | 542 123 425 | vstupenky@provazek.cz www.provazek.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

DIVADLO KORÁB

Dům U Tří Knížat, Jánská 12 | 773 522 123 www.korab.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

DIVADLO LÍŠEŇ

HUDEBNÍ FAKULTA JAMU V BRNĚ MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO

Lidická 16 | 533 316 347 | predprodej@mdb.cz www.mdb.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla. DIVADELNÍ KLUB – ONLINE: Všechny díly pořadu naleznete ke zhlédnutí na YouTube kanále MdB KLUB – talk show z vašeho divadla. 6. 2. 19.00 MDB KLUB – TALK SHOW Z VAŠEHO DIVADLA moderátor: Jonáš Florián, hosté: Svetlana Janotová, Miroslav Ondra 13. 2. 19.00 MDB KLUB – TALK SHOW Z VAŠEHO DIVADLA moderátorka: Jana Musilová, hosté: Zuzana Čtveráčková, Dan Kalousek 20. 2. 19.00 MDB KLUB – TALK SHOW Z VAŠEHO DIVADLA moderátorka: Barbora Goldmannová, hosté: Markéta Sedláčková, Jan Grygar 27. 2. 19.00 MDB KLUB – TALK SHOW Z VAŠEHO DIVADLA moderátor: Jonáš Florián, hosté: speciální díl s muzikálem Mamma Mia!

Ondráčkova 20 | 728 818 034 | www.divadlolisen.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

DIVADLO NA ORLÍ

Orlí 19 | 542 591 800 | dno@jamu.cz www.divadlonaorli.jamu.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

NÁRODNÍ DIVADLO BRNO

542 158 120 | obchodni@ndbrno.cz | www.ndbrno.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

STUDIO MARTA

Bayerova 5 | 542 591 510 | marta@jamu.cz www. studiomarta. cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

60

Komenského nám. 6 |542 591 604 | www.hf.jamu.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

KABINET MÚZ

Sukova 4 | info@kabinetmuz.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

METRO MUSIC BAR

Poštovská 6 | www.metromusic.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

MUSILKA – LIDOVÝ DŮM

Musilova 2 | 545 211 875 | ksomega@ksomega.cz www.ksomega.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

KC SEMILASSO

Palackého tř. 126 | glanc@glanc.cz www.semilasso.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.


program únor 2021

ONLINE NABÍDKA V DOBĚ UZAVÍRKY

SONO MUSIC CLUB

Veveří 113 | 721 770 742 | www.sonocentrum.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM

Zelný trh 6 | 533 435 443 | mzm@mzm.cz www.mzm.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky

MUZEUM BRNĚNSKA VILA LÖW-BEER V BRNĚ

Malinovského nám. 2 | 774 227 375 www.dum-umeni.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

VILA TUGENDHAT

Černopolní 45 | 515 511 015/17, 731 616 899 muzeum.brno@spilberk.cz | www.spilberk.cz

VÝSTAVA

VÝSTAVY/EXHIBITIONS

DŮM UMĚNÍ MĚSTA BRNA

ŠPILBERK VIRTUÁLNĚ Hrad Špilberk mohou lidé navšítivit alespoň online. Speciální stránka nabízí virtuální prohlídky, videa nebo slideshow, která přibližují samotný hrad i aktuálně zavřené nebo nedávné výstavy. Nabídka zahrnuje také tematické interaktivní mapové aplice. www.spilberk.cz/spilberk-virtualne

Drobného 22 | 544 544 200 vila@vila.muzeumbrnenska.cz | www.vilalowbeer.cz Otevřeno: expozice, galerie a kavárna út–ne 10–18 h, zahrada po–ne 10–18 h; prohlídky technického zázemí vily so–ne v 10:30 a 14:30 h. Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

RE.CAPITULATION.1946.1993 Převážně obrazová instalace dobových fotografií a audionahrávky. Přístupné v rámci zahradního okruhu. RE.PRESENTATION.1930.1932 Výstava přiblíží mediální reflexi vily po jejím dokončení i později v 60. letech, kdy byla teoretiky znovuobjevena meziválečná moderna.

ONLINE NABÍDKA V DOBĚ UZAVÍRKY MIES ONLINE Virtuální prohlídku celého domu, fotogalerie a mnoho jiného na www.tugendhat.eu/cz/vila-tugendhat/mies-online.html

MUZEUM ROMSKÉ KULTURY LETOHRÁDEK MITROVSKÝCH

Veletržní 19 | 605972588 | letohradekbrno@seznam.cz info@letohradekbrno.cz | www.letohradekbrno.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky – www.letohradekbrno.cz

MORAVSKÁ GALERIE V BRNĚ

www.moravska-galerie.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

KURZY DĚJIN UMĚNÍ ON-LINE Sledujte facebookové události Fenomény a Od starověku po současnost, ve kterých vám vždy po skončení přednášky povíme, co vás čeká na další. Každé úterý pro vás budeme mít jednu přednášku - jeden týden z cyklu Od starověku po současnost, další z Fenoménů. Nově budeme od ledna reprízovat i již proběhlé přednášky!

PRO DĚTI Ve středu anglický program o knížkách A proč? Book club, ve čtvrtek Barevná dopoledne nebo workshop tutorialy Doma v galerii přímo z výstavy, které pro vás nachystáme do snadné domácí on-line formy. Nalaďte si facebookovou stránku Moravská galerie dětem!

MUZEUM MĚSTA BRNA, HRAD ŠPILBERK

Špilberk 1 | 542 123 611, pokladna: 542 123 677 muzeum.brno@spilberk.cz | www.spilberk.cz Otevření a přesné termíny výstav dle situace. Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

Bratislavská 67 | www.rommuz.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

STÁLÁ EXPOZICE PŘÍBĚH ROMŮ Dějiny Romů od starověké Indie až po události II. světové války a současnost. Možnost komentovaných prohlídek v ceně vstupného po předchozí domluvě.

PŘECHODNÁ VÝSTAVA do 14. 2.

EXPOZICE

LAVUTARA. CESTAMI ROMSKÝCH MUZIKANTŮ A JEJICH PÍSNÍ Výstavní projekt Lavutara vznikal ve spolupráci s desítkami hudebníků, organizátorů hudebního života, výrobců či opravářů hudebních nástrojů.

CHRÁM KAMENE Lapidárum v nedávno opravených vodojemech, které jsou samy o sobě technickou památkou. Přístupné v rámci komentovaných prohlídek.

DOPROVODNÝ ON-LINE PROGRAM

VÝSTAVA

1. 2.

EVROPAN ADOLF LOOS. (NEJEN) BRNĚNSKÉ STOPY ADOLFA LOOSE k příležitosti 150 let od narození brněnského rodáka 140 LET OD ZPŘÍSTUPNĚNÍ KASEMAT VEŘEJNOSTI Špilberské kasematy lákají návštěvníky už 140 let – od srpna 1880. RETROHRÁTKY K vidění budou legendární hračky z období 50. až 80. let minulého století. GUSTAV KRUM: ILUSTRACE Dobrodružství z mayovek, foglarovek či rytířských příběhů. SYMBOLY VLÁDCŮ Vzácné předměty, které dokazují moc a postavení příslušníků privilegovaných vrstev od pravěku po raný středověk.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA Provede vás kurátor výstavy Zbyněk Andrš. 5. 2. a 10. 2. POHÁDKA S JOLANKOU A GEJZOU K UKONČENÍ VÝSTAVY 9. 2. 19.00 PREMIÉRA FILMU ROMANI MUSIC IN THE COURSE OF TIME Film můžete shlédnout na mojekinolive.cz. 11. 2. KONCERT DAVIDA KRAUSE & GIPSY BROTHERS

sledujte nás on-line

@kambrno

issuu.com/pocketmedia4

www.planetabrno.cz

@planeta_brno

61


program únor 2021

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ

Purkyňova 105 | 541 421 411 | info@tmbrno.cz | www.tmbrno.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV, VILA STIASSNI

vila@npu.cz | www.vila-stiassni.cz | 778545993

VILA STIASSNI JE DO ODVOLÁNÍ UZAVŘENA. AKTUÁLNÍ SITUACI SI OVĚŘTE NA WEBOVÝCH STRÁNKÁCH. MŮŽETE NÁS SLEDOVAT I NA FACEBOOKU ČI INSTAGRAMU. DĚKUJEME ZA PŘÍZEŇ.

FILM/CINEMA KINO ART

Cihlářská 19 | 513 039 035, 775 868 826 rezervace@kinoart.cz | www.kinoart.cz Pokladna je otevřena půl hodiny před první projekcí. Celý program na www.kinoart.cz. Pro aktuální informace sledujte webové stránky kina. Kino promítá v rámci projektu Moje kino LIVE.

KINO LUCERNA

Minská 19 | 515 544 000 | biograf@seznam.cz www.kinolucerna.info Pro aktuální informace sledujte webové stránky kina.

KINO SCALA

Moravské nám. 3 | 608 330 088 info@kinoscala.cz | www.kinoscala.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky kina. Kino promítá v rámci projektu Moje kino LIVE.

KJM, ÚSTŘEDNÍ KNIHOVNA

Kobližná 4 | 542 532 164 | www.kjm.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

URBAN CENTRUM

Stará radnice, Mečová 5 | 778 520 752 www.urbancentrum.brno.cz Výstava dočasně uzavřena. Aktuální informace sledujte na urbancenrum.brno.cz a kambrno.cz 381 346 ÚZEMNÍCH PLÁNOVAČŮ výstava o návrhu nového Územního plánu

KLUB LEITNEROVA

Leitnerova 2 | www.leitnerka.cz | info@leitnerka.cz www.facebook.com/leitnerka/ Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

LUŽÁNKY – STŘEDISKO VOLNÉHO ČASU

Lidická 50 | 549 524 111 | info@luzanky.cz www.luzanky.cz Aktuální informace sledujte na luzanky.cz. AKTUÁLNÍ PŘIHLAŠOVÁNÍ NA DESETI PRACOVIŠTÍCH V BRNĚ A OKOLÍ: Jarní prázdniny (22.–26. 2), letní prázdniny (1. 7.–31. 8.), kroužky v 2. pololetí. KLUZIŠTĚ LESNÁ Dvě bruslící plochy, pomůcky pro začátečníky, půjčování a broušení bruslí. Veřejné bruslení aktuálně jen na rezervaci: po–pá 15–21 h, so–ne 8–21 h. Opatření: pravidelná dezinfekce prostor a kapacita dle aktuálních vládních nařízení. ŽABOVŘESKY TAJUPLNÉ Celoroční hra pro celou rodinu v ulicích brněnských Žabovřesk. MOBILNÍ APLIKACE LAPKA. Dvacet tras, včetně tematických na Hromnice a příběh tří králů. Zajímavosti, šifry, úkoly a hry pro nejmenší děti. Stáhněte si stezky online a venku buďte offline. Více na lapka.luzanky.cz. DO 14. 2. INTERAKTIVNÍ PROCHÁZKA V ŽABOVŘESKÁCH. Tucet havranů se rozletělo po Žabovřeskách, najdete je všechny? LUŽÁNKY LIVE: TIPY JAK ZABAVIT CELOU RODINU Návody na tvoření, výzvy, cvičení, recepty, pohádky, pracovní listy, hry, a to online pro děti i dospělé! Mrkněte na live.luzanky.cz.

MĚSTO/CITY

VIDA! SCIENCE CENTRUM

Křížkovského 12 | 515 201 000 | info@vida.cz www.vida.cz Aktuální informace najdete na www.vida.cz. VIDA! NA DOMA návody na pokusy, které si můžete vyzkoušet v klidu a pohodlí vašeho domova, nyní nové vánoční pokusy www.vida.cz/vida-na-doma ONLINE DOUČOVÁNÍ Potřebujete pomoct se školou? Lektoři VIDA! jsou vám k dispozici. Připraví vás na test z matematiky či fyziky, procvičí vás v angličtině, naučí programovat. Cena od 200 Kč/h. Registrace zájemců na www.vida.cz/blog/online-doucovani TELESKOP první filmová science show z dílny VIDA! Přibližně dvacet minut dlouhý snímek obsahuje desítky zajímavých pokusů propojených příběhem čtyř vědců a jejich cesty na záhadnou planetu. Zhlédněte na www.vida.cz/doprovodny-program/teleskop VYTĚŽ PRINCIP – 27. 2. 2021 v 18.00 premiéra druhé filmově science show, která je věnovaná těžišti a přenese vás do prostředí cirkusových akrobatů. Zhledněte na www.vida.cz/doprovodny-program/vytez-princip nebo na www.facebook.com/vidabrno

MIMO BRNO

MUZEUM BRNĚNSKA

www.muzeumbrnenska.cz www.facebook.com/muzeumbrnenska Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

MUZEUM VE ŠLAPANICÍCH

SPOLEČENSKÉ CENTRUM BYSTRC HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM BRNO Kraví hora 2 | 777 605 310 | e-mail@hvezdarna.cz www.hvezdarna.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

KC LÍŠEŇ

Klajdovská 28 | info@kclisen.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

Odbojářská 2 | 546 224 320 www.bystrc.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

SPOLEČENSKÉ CENTRUM SÝPKA

Kytnerova 1a | 538 706 252 | www.medlanky.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

Masarykovo nám. 18, Šlapanice | 544 544 260 slapanice@muzeumbrnenska.cz

PAMÁTNÍK MOHYLA MÍRU

K Mohyle míru 200, Prace | 544 544 240 mohyla-miru@muzeumbrnenska.cz

PAMÁTNÍK PÍSEMNICTVÍ NA MORAVĚ Klášter 1, Rajhrad | 544 544 280 rajhrad@muzeumbrnenska.cz

PODHORÁCKÉ MUZEUM

Porta coeli 1001, Předklášteří | 544 544 220 predklasteri@muzeumbrnenska.cz

KAM v Brně… Vychází od roku 1957 | Číslo vydání: 2/2021 | MK ČR E 12197 | Vydává: TIC Brno, příspěvková organizace, Radnická 365/2, 602 00 Brno, www.ticbrno.cz Dodává: Pocket media s.r.o., Jakubské nám. 644/3, 602 00 Brno | IČO: 04541227, DIČ: CZ-04541227 | e-mail: info@pocketmedia.cz | Redakce: redakce@pocketmedia. cz | Šéfredaktor: David Tieku | Editor: Filip Živný | Redakční okruh: Filip Živný, Martin Ježek, Barbora Voráčová, Jana Ščamburová, Lenka Zelnitiusová, Miloš Henkrich, Kateřina Legerská, Barbora Fouldová, Tereza Dvořáková | Jazyková korektura: Lucie Pokorná | Grafika: Jindřiška Mikešová | Autor obálky: Ivan Svárovský | Sazba: Miroslav Chudík | Sazba programů: Radek Doleží | Produkce: Simona Osičková, info@pocketmedia.cz | Inzerce: obchod@pocketmedia.cz | + 420 608 101 550, + 420 604 239 957 | Přetisk materiálů pouze se souhlasem redakce | Příští vydání vychází: 1. 3. 2021 | Cena pro předplatitele 39 Kč | FB: www.fb.com/kambrno | Anglické texty jsou vytvářeny ve spolupráci s Robinem Smithem, Ritou Deanovou a Brno Expat Centre | REDAKCE NENESE ODPOVĚDNOST ZA OBSAHOVOU SPRÁVNOST MATERIÁLŮ A INFORMACÍ, ZMĚNY PROGRAMŮ A REKLAM | Předplatné: predplatne@pocketmedia.cz, mob.: 773 287 307, shop.pocketmedia.cz

62


10. – 12. 9. 2021

„Neztrácejte hlavu“ VSTUPENKY V PRODEJI zNOJEmSKEVINObRaNI.cz

Profile for Pocket media

KAM V BRNĚ / WHERE IN BRNO 2/2021