KAM V BRNĚ / WHERE IN BRNO 1/2021

Page 1

leden/January 2021

65. ročník

Quo vadis, Brno? 8

Vzestup a pád brněnského Prioru 12

Rozhovor: Luboš Vidličkaobsah — editorial Obsah:

Milé čtenářky, milí čtenáři, 4 ← Téma: Quo vadis, Brno? Jak se naše město změní v následujících letech? 8 ← Flashback: Prior Kde se vzal betonový kolos, který se brzy stane minulostí? 12 ← Rozhovor: Luboš Vidlička Se zakladatelem plant-based bistra Forky's nejen o rostlinné stravě 16 ← Kulturní servis Na co se můžeme těšit, až se nejtvrdší opatření přeženou?

32 ← Město Krátké rozhovory i on-line aktivity

42 ← TIC Turistické informační centrum představuje průvodce TO JE BRNO III

rádi se s vámi opět setkáváme. S nechápavým výrazem se ohlížím za uplynulým rokem a čekám, kdy někdo zakřičí: „apríl!“. Vzhledem k tomu, že je leden, asi marně. A tak z toho spáleného koláče vybírám poživatelné drobky. Příklady odvahy, lidskosti, solidarity, všechny ty, kteří se ukázali v pravém světle. A těch několik, kteří se ukázali ve světle levém, mi to nemůže pokazit. Brno se semklo. Kultura, gastronomie, ale také přátelství, manželství, rodičovství (i další různá -ství) se ocitly pod palbou okolností, přičemž vláda jim poskytla jen velmi děravý štít. A tak nezbylo, než pomoci si navzájem. Pokračujme v tom dále. Mysleme na přetížené zdravotníky, děti bez učitelů a učitele bez dětí, umělce a další nositele radosti, restauratéry, podnikatele, ty, kteří jsou sami, i ty, kteří přišli o práci. Ať nepřijdou taky o naději. Protože s tou musíme všichni pokračovat dál. V tématu prvního vydání roku 2021 hledíme do budoucnosti a ptáme se – kam kráčíš, Brno? Přesun hlavního nádraží není vskutku žádnou novinkou, po sto letech úvah se však zdá, že začíná nabývat konkrétních obrysů. Nová čtvrť v areálu Zbrojovky? Superúřad u Grandu? Náplavka podle Rullera? Vize, jež by se měly uskutečnit v následujících letech, mají proměnit některé části města téměř k nepoznání. K zemi půjde také Tesco u hlavního nádraží. Historii bývalého Prioru,

vzniklého jako pozůstatek monstrózního projektu na největší nákupní centrum v republice sahající od Malinovského náměstí až k dnešní Galerii Vaňkovka, představujeme v rubrice Flashback. K rozhovoru jsme tentokrát pozvali Luboše Vidličku, zakladatele fenoménu Forky's. Brněnské plant-based bistro má pobočky v Praze, Vídni i na Slovensku. Povídali jsme si nejen o budoucnosti franšízy, ale také o udržitelnosti a rostlinné stravě. Kulturní servis aktuálního čísla vypadá poněkud nestandardně – z příčin, které je již vyčerpávající psát i číst. Nicméně i tak věříme, že v časopise najdete cenné tipy, čemu věnovat pozornost ve svém volném čase, doplněné o krátké rozhovory a vyjádření osob brněnského veřejného života. Pokud nás máte rádi a chcete nás podpořit, můžete si objednat předplatné časopisu na shop.pocketmedia.cz. Těšíme se, až vás zase uvidíme naživo. Držte se, zůstaňte zdraví a veselí a na shledanou u dalšího čísla.

Filip Živný editor KAM

48 ← Where in Brno English What to do (and what to drink)!

www.planetabrno.cz

Redakce Pocket media vám přeje vše nejlepší do nového roku a doufá, že se opět shledáme v divadlech, restauracích, na koncertech i výstavách. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

3


Quo vadis, Brno? Nový rok, nová dekáda… nové Brno? Množství projektů a vizí, které by měly dle jejich iniciátorů proměnit různé části města v jejich modernější a lepší alternativy, je až neuvěřitelné. Otázkou zůstává, kolik z nich se stane skutečností a zda se zdolání překážek vedoucí ke kýženému cíli nakonec neukáže býti Pyrrhovým vítězstvím.

4


Stoletý boj o nové hlavní nádraží Hlavní nádraží se bude přesouvat! Zpráva, která se nese Brnem již téměř celé jedno století. První soutěž vypsaná za tímto účelem se datuje do roku 1927. A zatímco tenkrát snahy očistit centrum města od parních lokomotiv a zajistit více prostoru pro rozvoj dopravní infrastruktury pohořely (či přesněji postupně vyšuměly), zdá se, že nyní je přesun více na spadnutí než budova stávajícího nádraží před rekonstrukcí. Diskuzi o tom, jestli je vybrané místo u řeky (dnešní dolní nádraží) tou nejlepší volbou, přenecháváme povolanějším s vědomím, že i přes ty nejpádnější argumenty pro i proti zřejmě neutichne, dokud neuvidíme fungování nové stavby v praxi. Její podoba by měla vyjít z právě probíhající soutěže vypsané Kanceláří architekta města Brna (dále v článku KAM Brno), do níž se přihlásila architektonická studia z patnácti zemí. KAM Brno následně vybrala tři (Albert Wimmer – hl. nádraží Vídeň, Benthem Crouwel Architects – hl. nádraží Rotterdam, gmp International – hl. nádraží Hamburk), které se spolu s devíti dalšími, určenými odbornou porotou, pokusí dostat do finální části soutěže. V ní se po březnovém vyhodnocení utkají čtyři nejlepší návrhy. Kolem nově vznikajícího nádraží se již počítá s další

výstavbou. Tím se dostáváme k druhé zásadní, zvláště v posledním roce a půl často skloňované vizi, jež má výrazně změnit podobu města.

Čtvrt na novou čtvrť Tak obrovský projekt, jakým je nová čtvrť Trnitá, zcela měnící podobu nyní poměrně neutěšené oblasti jižního centra, samozřejmě není záležitostí několika měsíců. I přesto, že o její výstavbě už nějaký čas slýcháme, tato je stále jen na začátku cesty, charakterizované KAM Brno jako „největší událost od zbourání městských hradeb v 19. století“. Přeložení tramvajové trati z Dornychu na Plotní, po které byste se měli šalinou projet v druhé polovině letošního roku, a s ním spojené vyřešení neuspokojivé dopravní situace v těchto ulicích, je jedním z prvních kroků, který jsme na přeměně jižního centra výrazněji pocítili. Stejně tak rekonstrukce betonového kolosu autobusového nádraží Zvonařka podle návrhu studia CHYBIK+KRISTOF, která by měla v těchto měsících finišovat. A k čemu dílčí změny a dalekosáhlé plány směřují? Bydlení až pro 15 000 lidí, kancelářské budovy, náměstí, široký bulvár, to vše by měla nová čtvrť obsáhnout. Při její výstavbě jsou pro město důležitá veřejná prostranství se zelení, chodníky, podzemní parkování, systém nakládání s dešťovou vodou i zelené střechy.

↑ Jak vypadalo hlavní nádraží na počátku své existence? První brněnské nádraží Severní dráhy císaře Ferdinanda z roku 1838 bylo koncové. Za nádražím vidíme nově postavenou ulici, která dnes nese název Bašty, a katedrála na Petrově ještě nemá věže. Foto: Archiv města Brna ← Zasypaný historický viadukt by se mohl stát součástí nové podoby jižního centra. Právě probíhající měření má určit, v jakém je stavu a zda je jeho odhalení spolu s vybudováním promenády z centra města až ke Svratce proveditelné. Foto: vizualizace z územní studie Sdružení Koleček–Jura, architekti Lausanne–Brno

5


A teď zpátky do budoucnosti. Jak bude vypadat Brno za rok? Jak za dva? A změní se v nastávající dekádě tvář města tak výrazně, jak napovídají vizualizace mnoha započatých projektů? Spolu s rokem 2021 začíná i naše procházka po vizích, které Brno představilo svým občanům.

Foto: vizualizace projektu CD CENTRUM COMS

Foto: návrh polyfunkčního objektu Wilson ateliéru RAW

Náměstí Míru ve válce. Součástí chystané revitalizace náměstí Míru za účelem vytvoření důstojného centra Masarykovy čtvrti má být i polyfunkční dům s centrem volného času a byty. Právě ty jsou ale trnem v oku místním reprezentovaným Občanským sdružením Masarykova čtvrť nebo Nadačním fondem Lerchova otevřeno všem a původcem jejich sporů s Kanceláří architekta města Brna.

Superúřad u Grandu. Nemuset obíhat úřady rozmístěné po Brně, ale mít vše pod jednou střechou? Přesně to je myšlenka budovy „superúřadu“ – spojení 10 pracovišť brněnského magistrátu do devítipatrového komplexu, který má vzniknout mezi Kolištěm a Benešovou ulicí.

Foto: vizualizace, CHYBIK+KRISTOF

Skleník k narozeninám. Nově zrekonstruovaný Mendelův skleník od architektů ze studia CHYBIK+KRISTOF by měl být hotový na dvousté výročí narození slavného vědce v roce 2022. Z místa, ve kterém Mendel položil základy genetiky, totiž po bouři v 70. letech 19. století zůstaly právě jen základy. Stavba v mnohém vychází z původního skleníku.

6

Foto: vizualizace, KAM Brno

Nový Mendlák v (ne)dohlednu. Urbanistická soutěž z roku 2018 přinesla vizi pro budoucí podobu Mendlova náměstí. Kvůli potřebě vyřešit nejdříve změnu organizace dopravy a projekty v okolí se k ní však lokalita ještě nějaký čas nevydá. Spolu s chystanou opravou parovodu v roce 2021 se přesto chystají menší změny zahrnující přístřešky se zelenými střechami, nové stromy a záhony s trvalkami, širší chodníky nebo kultivované prodejní stánky.


téma

Filip Živný editor KAM

Foto: vizualizace, tým Ivana Rullera

Foto: vizualizace, CPI Property Group

Nová Zbrojovka. Po loňském dokončení prací na budově ZET.office v bývalém areálu Zbrojovky v Židenicích se projekt Nová Zbrojovka posouvá do další fáze. V té by měla vzniknout tzv. Jižní zóna s byty, kancelářskými prostory či náměstím... Celý areál o rozloze 22 ha by se měl v moderní čtvrť přeměnit zhruba do 10–15 let.

Náplavka podle Rullera. Již před čtyřmi lety zvítězil v soutěži o návrh nového nábřeží Svratky podél Poříčí tým známého brněnského architekta Ivana Rullera. Nyní se moderní náplavka s přístupem k vodní hladině, kilometry nových cyklostezek a chodníků, prvky zeleně i prostorem pro kavárny snad konečně stane skutečností, výstavba by měla začít v dubnu a trvat do října 2023.

Foto: vizualizace, atelier A8000

Foto: Kopeme za Brno

Foto: KAM Brno

Chytrá Špitálka. Další brownfield přeměněný v moderní čtvrť? Nevyužívaný areál brněnských tepláren a textilky Mosilana se má stát obydlenou lokalitou, jejíž dominantou zůstane chladicí věž – nově však jako místo pro pořádání výstav a dalších akcí. Původní průmyslová hala bude kulturním centrem, v okolních budovách pak vzniknou kanceláře, coworkingová centra a byty.

Velký městský okruh. První etapa stavby velkého městského okruhu na Žabovřeské mezi Kamenomlýnským a Kníničským mostem by měla být definitivně hotová na jaře. Pak se práce přesunou směrem k mimoúrovňové křižovatce Hlinky, dojde také na přeložení části tramvajové tratě do tunelu, kvůli které bude zhruba dva roky přerušen provoz mezi zastávkami Pisárky a Bráfova.

Podaří se zachránit viadukt? Právě v těchto dnech by měly být k dispozici výsledky prvního ze série měření, která mají určit, zda se podaří znovu odhalit zasypaný železniční viadukt a vytvořit kolem něj přes 600 metrů dlouhou promenádu vedoucí z centra Brna až ke Svratce. S jeho odhalením město počítá v souvislosti se stavbou nové jižní čtvrti Trnitá a s přesunem nádraží.

7


Vzestup a pád brněnského Prioru

Vizualizace původního projektu obřího obchodního centra, které mělo zahrnovat dva Priory, dvaadvacetipatrový Dům obchodu a služeb a stát se novým centrem města. Foto: archiv MuMB

Jednou z inspirací pro brněnský Prior byl moskevský obchodní dům GUM postavený na Rudém náměstí v letech 1890–1893 dle návrhu architekta Alexandra Pomeranceva a inženýra Vladimira Šuchova a zabírající celou čtvrtinu historického moskevského rajonu Kitaj-goroda (asi 75 000 m2).

8

Dalším evropským vzorem brněnského projektu byl obchodní dům La Samaritaine s prodejní plochou 48 000 m2. Ernest Cognacq si v druhé polovině 19. století zřídil malý obchod v ulici Rue de la Monnaie. Obchod prosperoval, a tak jej manželé rozšiřovali nákupem okolních budov, až vznikl obchodní dům zabírající několik sousedících domů.

Jedním z autorů prvního návrhu monstrózního projektu byl Ivan Ruller, brněnský architekt, mezi jehož práce patří například hala Rondo (nyní DRFG arena) nebo pavilon E na brněnském výstavišti. Po roce 1968 byl režimem perzekuován, po sametové revoluci se stal děkanem Fakulty architektury VUT v Brně.


flashback Brutalistní stavba zasazená na Dornychu mezi hlavní nádraží a nákupní centrum Vaňkovka je dobře známá nejen všem Brňanům. Současný obchodní dům je však jen připomínkou jednoho z největších nerealizovaných projektů v totalitním Československu – velkolepého centra obchodu a služeb inspirovaného Moskvou. Prior měl, snažíce se přiblížit podobným projektům v Moskvě, Paříži či Stockholmu, sahat od paláce Morava na Malinovského náměstí až po dnešní Vaňkovku a jeho cílem bylo nahradit zastaralou síť prodejen a uklidnit zákazníky, kteří neměli kde a co nakupovat. Na následujících stránkách vám odhalíme příběh tohoto monstrózního plánu i budoucnost nynějšího obchodního domu, který po něm zůstal.

22 pater obchodu a služeb Obchodní centrum, jež by se stalo novým srdcem Brna a zahnalo hlad místních po dostatečné nabídce různorodého zboží? Snaha režimu ukázat svítání na cestě k lepším zítřkům plným materiálního zabezpečení? Nápad na velkole-

Zdeněk Řihák, spolupracující s Ivanem Rullerem na návrhu, se věnoval úkolům s tematikou obchodu a zejména stavbám hotelovým. Úspěšně se zúčastnil mnoha soutěží a obdržel spoustu cen za výtvarná řešení. Mezi jeho stavby patří například Labská bouda v Krkonoších nebo hotel Continental v Brně.

pou stavbu vznikl v polovině šedesátých let, kdy brněnští architekti Ivan Ruller a Zdeněk Řihák začali pod Útvarem hlavního architekta a Státního projektového ústavu Brno pracovat na jednom z možných návrhů „nového brněnského regionálního centra“. Jeho účelem bylo postupně zastoupit funkci historického jádra města, jež nebylo nadále výhodné pro obchod ani rozvoj už tak příliš rušné dopravní situace způsobené zvláště vzrůstem počtu osobních automobilů. Na vizi Rullera a Řiháka se podíleli i Milan Záhorský, Jan Říha a Stanislav Prokeš, v jejich spolupráci pak vznikl plán na natažení stavby přes nádraží u Grandhotelu až k dnešní Galerii Vaňkovka a rozšíření centra jižním směrem. Do slibně se rozvíjejících příprav projektu za více než 1 miliardu korun zahrnujícího dva Priory (jeden pro „běžné“ obyvatelstvo a druhý zaměřený speciálně na mladé lidi) a Dům obchodu a služeb o 22 patrech však vtrhla okupační vojska. V nové situaci šly velkolepé plány stranou, Ivan Ruller, který se veřejně postavil proti okupaci, upadl v nemilost režimu a celá koncepce největšího obchodního centra v republice o rozloze téměř 100 000 metrů čtverečních se zbortila jako domeček z karet. Co vše tedy museli občané Brna „oželet“? V přízemí administrativní budovy, jež měla být hlavní dominantou centra vypínajícího se do výšky 83 metrů, bylo v plánu umístit kancelář Československých státních aerolinií i rozlehlou potravinovou prodejnu. Dále se počítalo s velkou prádelnou, prodejnou a půjčovnou aut, drogerií, dvěma cestovními kancelářemi a spoustou malých

Menší Prior byste v Brně za normalizace našli také na náměstí Svobody (dnešní Rozkvět). Navštěvovaný byl i kvůli osobní váze na schodech, kam se lidé chodili zdarma vážit.

Prioru předcházela Offermannova továrna Na místě, kde byl v 80. letech 20. století zbudován Prior, bychom na konci 18. a v 19. století nalezli továrnu jedné z nejvýznamnějších brněnských průmyslnických rodin. Johann Heinrich Offermann v roce 1787 koupil na předměstí Náhon dům U velkého střevíce (právě na místě dnešního obchodního centra), zbořil jej a za 13 000 zlatých postavil novou patrovou textilku. Firmě se dařilo, a tak mohl za další čtyři roky koupit vedle stojící pozemek a na něm postavit další halu za 5 000 zlatých, kde měli být soustředěni postřihači. V roce 1851 začala firma zavádět mechanické tkalcovské stavy, a to jako první na Moravě. V 90. letech 19. století měla Offermannova továrna tzv. uzavřený výrobní cyklus, na kterém se podílely tři parní stroje a na dvanáct desítek mechanických tkalcovských stavů.

Nový Dornych s náměstím a šesti budovami by měl být hotový kolem roku 2024, s výstavbou se začne po zbourání obchodního domu v roce 2022. Centrum Brna tak získá samostatnou malou čtvrť propojenou s okolním děním.

9


flashback Situování objektu mělo údajně vytvořit tehdejšímu městskému výboru nezvratitelný důvod pro přesun hlavního vlakového nádraží na jih – kvůli Prioru totiž nebylo možné řadit dlouhé vlakové soupravy na ohnuté dráze za sebou.

Budoucnost má přinést demolici současného obchodního domu, na jehož místě vznikne nová čtvrť s náměstím a šesti budovami zahrnujícími prostor pro bydlení i služby. Foto: Crestyl

obchůdků zahrnujících zboží i služby od kadeřnictví až po fotoateliér, s podchodem ústícím do Josefské ulice, společenským a kulturním domem, hotelem… Přímo do obchodního centra také měla vést podzemní tramvaj či rychlodráha z Líšně.

Nový Dornych V současné době se obchodnímu domu na Dornychu krátí čas. Jeho demolice je plánovaná na rok 2022. Nynější majitel, skupina Crestyl, chce stavbu nahradit částečně zastřešeným volně přístupným veřejným prostorem s novým náměstím uprostřed a několika menšími budovami kolem něj. V těch by měl být hotel, nájemní bydlení, kanceláře, restaurace, obchody i služby, počítá se i s podzemním parkováním. „Vše samozřejmě připravujeme v souladu s územním plánem a v úzkém kontaktu s Kanceláří architekta města Brna, aby projekt odpovídal i potřebám města a dalšímu plánovanému rozvoji celé jeho jižní oblasti. Chceme, aby nový Dornych za několik let, až bude dokončen, město a jeho obyvatele skutečně obohatil,“ říká Simon Johnson, výkonný ředitel skupiny Crestyl. Město dle radního pro územní plánování a rozvoj Filipa Chvátala v projektu požadovalo například snížení budov, navýšení počtu prostorů k bydlení nebo zachování průchodnosti na Vaňkovku. Dokončení stavby, která bude znamenat vznik další malé čtvrti v centru Brna, je v plánu do čtyř let.

Skromnější alternativa Rozšířit centrum jižním směrem se podařilo až architektům Zdeňku Řihákovi a jeho mladšímu kolegovi Zdeňku Sklepkovi, kteří vytvořili úspornější variantu předešlého návrhu. Uskutečněným pozůstatkem monstrózního projektu se tedy stal jeden obchodní dům Prior s předpokládaným nákladem 270 milionů korun. Situování objektu mělo údajně vytvořit tehdejšímu městskému výboru nezvratitelný důvod pro přesun hlavního vlakového nádraží na jih – kvůli Prioru totiž nebylo možné řadit dlouhé vlakové soupravy na ohnuté dráze za sebou. Se samotnou stavbou se začalo v roce 1980, slavnostní otevření Prioru pak připadlo na datum 30. 11. 1984. Budova ve stylu brutalismu měla původně zahrnovat i jedno podzemní podlaží o ploše 6 000 metrů čtverečních, výběr stavební parcely na zasypané části Svrateckého náhonu se spodní vodou však tento plán překazil. Zajímavostí byly v té době jediné eskalátory v centru Brna. Vedly na terasu, kterou v úpravě s lávkou k Vaňkovce dobře známe i dnes. Využití obchodního domu zahrnovalo nejen různý prodej, ale také restaura-

10

ci a závodní jídelnu pro zaměstnance a žáky učňovských dílen umístěných do horních pater nebo kancelářské prostory. Nynější podoba Prioru je výsledkem přestavby z devadesátých let kombinující ideje architekta Jana Melichara a původního třetího přepracovaného návrhu Zdeňka Řiháka a Zdeňka Sklepka z roku 1975.

Reklama na PRIOR v Brněnském večerníku z roku 1985.

Filip Živný s využitím Brněnského architektonického manuálu12


rozhovor

Zakladatel Forky's Luboš Vidlička: Chceme, aby byla rostlinná strava dostupná pro všechny Jak dosáhnout udržitelnějšího způsobu stravování? Proč je maso stále levnější než jeho alternativy? A bude mít oblíbená brněnská restaurace pobočku i na jiném kontinentu? Povídali jsme si s Lubošem Vidličkou, zakladatelem a majitelem fenoménu Forky's.

S jakými novinkami vstupuje Forky's do roku 2021? Pravidelně přicházíme s novinkami v nabídce a snažíme se otevírat nové pobočky. Nedávno jsme otevřeli v Prešově, otevření v Bratislavě překazil lockdown, takže ho přesouváme na leden. Teď se zkrátka nacházíme v naprosto neuvěřitelné situaci. Ale pravda je, že jsme už v průběhu jara přišli na novou myšlenku, kterou chceme realizovat poměrně brzo. Vyrábíme pro franšízové pobočky zásadní suroviny, ze kterých se skládají naše pokrmy, aby byly identické. Z mražených věcí jsou to třeba patiny do burgerů, čevabčiči, ravioli nebo plněné bramborové knedlíky a lentil rolls. Z chlazených například majonézy nebo alternativy sýra. A tyto výrobky chceme nově nabídnout v podobě maloobchodních balení k zakoupení nejen na našich pobočkách.

Luboš Vidlička je zakladatel a majitel franšízové sítě plant-based bister Forky's, zakladatel a spolumajitel plant-based krabičkové diety Greenbox. První Forky's založil v Brně před pěti lety, teď najdete devět dalších poboček např. v Praze, na Slovensku i ve Vídni.

Čeho tím chcete dosáhnout? Cílem je umožnit lidem, aby měli kvalitní rostlinné jídlo dostupné doma v mrazáku či v lednici – například plněné bramborové knedlíky, deset nebo dvanáct kusů v recyklovatelné papírové krabičce. Co se rostlinné stravy týče, mražených hotových jídel je na trhu málo. Chlazené věci, které se teď nabízí v retailu, mají poměrně krátkou expiraci a to je v prodeji znevýhodňuje.

←„Myslím, že i díky Forky's je rostlinná strava pro lidi rok od roku normálnější, nikdo se jí už neposmívá, je brána jako standard,“ říká Luboš Vidlička. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

Zvláště tedy z cenového hlediska… Teď se bavíme o alternativách masa, na kterých je značka Forky's částečně postavená – chceme oslovit nejen vegany, ale především zákazníky, kteří chtějí omezit maso. Což je spolu s ome-

Filip Živný editor KAM

zením spotřeby mléka první krok ke změně. Vegan totiž ví, kam má jít. Ten, kdo se s veganstvím setká poprvé, je často zatížen předsudky už vůči tomu samotnému slovu. Proto ho tady nikde nepoužíváme. Chceme jednoduchou, nenásilnou formou nabídnout své jídlo, které je často nutričně zajímavější než konvenční verze. Vidíte v tomto ohledu díru na trhu? Firem, které rostlinnou stravu nabízí, je zatím málo. A protože nemají konkurenci, jsou poměrně drahé. Když pak člověk vidí vedle sebe dvě krabičky, v jedné je levnější kuře a ve druhé dražší rostlinná alternativa, odmítá ji. Což je špatně. Ale jak z toho ven? Vím hned, jak z toho ven. Kdyby se zrušily dotace do živočišné výroby, maso by mělo takovou cenu, jakou má mít. V té chvíli by lidé automaticky nejedli masné produkty každý den, ale omezili by je. A to by na nějakou dobu bylo udržitelné i pro planetu. Kvůli dotacím to tak ale není. Maso je neadekvátně levné a v porovnání s nedotovanými rostlinnými produkty cenově vyhrává. Dotace do masného průmyslu se však nezruší jen tak, protože jde o obrovský business a politickou lobby… Musíme zatím zákazníka pomocí nižšího zisku a menších marží naučit, ať si alespoň jednou za čas místo masa dá tu o něco málo dražší věc, které věří a o které ví, že je čistá. Živočišná produkce je strašná, když ji člověk vidí na vlastní oči… neekologická, neudržitelná a neomluvitelně krutá.

13


Ten, kdo se s veganstvím setká poprvé, je často zatížen předsudky už vůči tomu samotnému slovu. Proto ho tady nikde nepoužíváme. Chceme jednoduchou, nenásilnou formou nabídnout své jídlo, které je často nutričně zajímavější než konvenční verze.

To je tedy naše první zásadní novinka – dostat rostlinné výrobky do běžného maloobchodu. Vybereme pár řetězců, na jejichž zásobování nám bude stačit výrobní kapacita, a nabídneme produkty k zakoupení ve všech našich franšízových pobočkách. Chcete tuto nabídku vztáhnout i na restaurace? Ano, druhou věcí je právě nabídka těchto výrobků do celého gastronomického sektoru. Chci přijít do běžné restaurace a mít tam kvalitní nabídku rostlinného jídla. V současné době je to většinou o komunikaci s kuchařem, který vám něco extra nachystá, má práci navíc, je to samozřejmě drahé a nekomfortní pro všechny. Čili je třeba dostat na lístek každé restaurace alespoň jedno veganské jídlo, které není „pouze“ na bázi salátu nebo příloh. Chceme zahodit podnikatelské ego a konkurenční boj a nabídnout Forky's produkty všem. Pro kuchaře to bude znamenat, že bude mít v mrazáku základ pokrmu, který si může dál designovat podle vlastních představ. Nepřijde vám to trochu odvážné? Spíš jako hromada práce… a uvidíme, jestli vůbec bude zájem. Jak jsem říkal, v zahraničí se tím firmy už úspěšně zabývají, ale díky nedostatku konkurence jsou jejich produkty drahé. A my nechceme, aby rostlinné jídlo bylo dražší. Nabídneme férové ceny. Když mluvíme o zahraničí, jak se daří Forky's ve Vídni? Jako těm ostatním, je to všechno jedna Evropa. Na druhou stranu, každá pobočka je v něčem jiná. Máme celkem rozmanitou nabídku jídel pro franší-

14

„Ve chvíli, kdy můžeme cenově dobře dosáhnout i na kvalitní alternativy masa, je to úplná radost,“ hodnotí Luboš Vidlička. Foto: Pocket media/Ivo Dvořák

zanty, mohou si vyzkoušet a následně zvolit pokrmy, se kterými jsou spokojení. Byť jsme všichni z jedné monarchie, v poptávce jsou rozdíly – ve Vídni jsou jedním z nejprodávanějších jídel veganská žebra, a na Slovensku se neprodávají vůbec. Taky se franšízy liší díky konkrétním lokalitám. V Praze v centru je pobočka postavená na turistech, Trnava je více o rozvozech, Jakubák v Brně pak něco mezi tím – studenti, turisté, kanceláře… Ve Vídni máme Forky's v místě poblíž centra a v sousedství největšího univerzitního kampusu – bylo tedy postavené hodně na studentech. Ale tuto pobočku jsme otevřeli v prosinci minulého roku a studenti záhy vlivem okolností odjeli domů. Sice nám pomáhají nějaké kompenzace, ale např. jen nájmy se na našich pobočkách pohybují kolem 150 000 měsíčně, takže jde o to, jak dlouho to vydržíme táhnout. Našlápnuto jsme měli dobře.

Franšízu vám poptávali i z jiných kontinentů. Máte v plánu expandovat někam do dálek? Ne že bychom nechtěli, ale je to složité. Nabídky jsme dostali snad ze všech kontinentů, rozmanitá nabídka Forky's vždy hodně zaujme turisty, protože podobných podniků zase tolik není. Ale potraviny se musí vyrábět centrálně, aby byly stejné. Mraženou věc můžete poslat kontejnerem, když odhlédneme od ekologického hlediska. Chlazené výrobky, jako jsou dipy a omáčky s expirací přibližně 30 dní, ty by se musely vyrobit na místě. Kdyby se tedy našel zájemce, který je schopen zabezpečit výrobu, tak ano. Jinak to pro nás teď není priorita. Řekl byste, že jsou lidé přístupnější rostlinné stravě oproti době, kdy jste otevírali první Forky's? Jasně. To byl důvod, proč Forky's vzniklo, z toho mám tu největší radost.


rozhovor Máme celkem rozmanitou nabídku jídel pro franšízanty, mohou si vyzkoušet a následně zvolit pokrmy, se kterými jsou spokojení. Byť jsme všichni z jedné monarchie, v poptávce jsou rozdíly – ve Vídni jsou jedním z nejprodávanějších jídel veganská žebra, a na Slovensku se neprodávají vůbec.

Myslím, že je to názor těch, kteří rostlinnou stravu nikdy pořádně nezkusili. První moment takový možná je, ale jakmile si člověk zvykne, vše je mnohem jednodušší. A určitě ne dražší, jde jen o to, jaké suroviny vybíráte. I nákupy jsou jednodušší, v supermarketu máte většinou všechno v jednom oddělení. Čili čas není problém, je to o přeučení se určitých standardů, které má v sobě člověk nastavené. Rozmanitost rostlinné stravy je také mnohem větší, vypadá lépe a člověk jí pestřeji než u konvenční stravy, kde je zvyklý na flákotu, přílohu a kousek salátu. Ve chvíli, kdy můžeme cenově dobře dosáhnout i na kvalitní alternativy masa, je to úplná radost.

Od prvního nápadu uběhlo 7 let a byla to tenkrát strašná křeč, nic takového pořádně nikdo nedělal, ani ve světě, člověk nemohl sehnat kuchaře, který by měl s rostlinnou stravou zkušenosti. Všechno jsme si museli vymyslet sami, lidé projektu moc nevěřili, často jsme byli terčem takového špatně skrývaného posměchu. Filozofii jsme ale nastavili tak, abychom hosty neodradili. Nikam jsme je násilím netlačili, což se ukázalo jako dobrá forma, a dostali jsme se poměrně brzy do rozumných čísel i povědomí veřejnosti. Myslím, že i díky Forky's je rostlinná strava pro lidi rok od roku normálnější, nikdo se jí už neposmívá, je brána jako standard. Vůbec jsme nečekali, že se něco podobného podaří takhle brzo. Lidé často argumentují časovou náročností shánění suroviny a přípravy veganských jídel. Zabírá vaření veganům více času?

Je cestou k úspoře času i váš projekt Greenbox? Greenbox je primárně o hubnutí či kontrole váhy. A pro někoho určitě i o úspoře času. V čemž je rostlinná strava také skvělá, můžete přijmout víc jídla a nepřibrat. Lidi baví jíst. Záleží ale na tom, co jíte. V případě Greenboxu jde o zdravou a přesto chutnou nutričně vyváženou stravu formou krabičkové diety, spočítanou podle požadavků, které zákazník má. Jedná se o vařené nebo pečené jídlo, chybí smažené. Suroviny se vybírají trochu jiným způsobem než v provozu restaurace. Podobu diety si zvolíte podle toho, jestli chcete zhubnout, žít zdravěji nebo nabrat svalovou hmotu. Také vyberete, jestli máte sedavé zaměstnání a moc se ve volném čase nehýbete, nebo jste naopak aktivnější sportovec. Tímto způsobem vám nastavíme kalorickou hodnotu jídel. V případě, že chcete detailnější poradenství, jen nás kontaktujete a my vám ho dáme. Úžasné na tom

je, že vám večer někdo dle objednávky doveze 3–5 jídel na další den a máte to bez práce. Minimální objednávka je na týden, můžete si také objednat jen večeře, abyste si krabičky vyzkoušeli. Prodáváte i vitamíny v ekologických obalech. Vznikne vždy nápad na nový produkt tak, že vám osobně na trhu něco chybí? Přesně tak. Začalo to proteiny, štvalo mě, že jsou balené v obrovských plastech. Ale ekologické obaly jsou velmi složité téma a zjistili jsme, že nic není stoprocentně správná cesta. Pokračovali jsme vitamínem B12, je to doplněk stravy, který je potřeba pro všechny, i pro všežravce. Dříve jsme ho získávali díky mikroorganismům na potravinách vypěstovaných v živé hlíně, teď je však omýváme chlórem, a tím nám B12 chybí. Což v dlouhodobém hledisku způsobuje velké problémy pro centrální nervovou soustavu, mozek, celkovou pohodu… Proto se tento vitamín přidává zvířatům do krmiva, abychom ho suplementovali v mase. Na závěr bych se zeptal – co vám u vás nejvíc chutná? Pokrmům ve Forky’s dávám směr já sám. Návrhy potom týmově doladíme, abychom dosáhli ideální chuti pro co největší okruh lidí. Za vším, co podáváme, si stojím. Mně vůbec od malička všechno chutnalo, i maso jsem vždycky měl chuťově rád. Veganem tedy nejsem, proto, že by mi maso nechutnalo, ale proto, že vím, co za masným průmyslem stojí. Kvůli zvířatům, udržitelnosti životního prostředí i vlastnímu zdraví. Mým favoritem je asi kimchi rice. Lehce pálivé kimchi s jasmínovou rýží, mořskou řasou a sezamovým olejem, to je pro mě typicky asijské jednoduché jídlo. Můžu ho snídat, obědvat, večeřet nebo si dát porci o půlnoci po večírku… a vždy je skvělé.

15


KAM do divadla Než se opět osobně setkáme v divadle, pozvěte kulturu k sobě domů. Pokud ještě neznáte, doporučuji vaší pozornosti projekt s názvem Televize Naživo, která přináší kulturu 24 hodin denně. Právě ve spolupráci s Televizí Naživo jsme 17. prosince vysílali on-line premiéru našeho komediálního občasníku Re:kabaret Re:start, jehož hostem byla Anna Polívková.

Můžete se těšit na oblíbené inscenace z naší produkce – Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho, DNA, Rebelky, Pozemšťan, ale také skvělé hry našich vzácných hostů. Foto: Divadlo Bolka Polívky

Do divadla zve Kateřina Komárková Současná nejistá situace divadlu příliš nepřeje, ale v Divadle Bolka Polívky věříme, že léto by mohlo být k živé kultuře příznivější. Mám radost, že se nám podařilo dát dohromady pestrý program Letní scény Divadla Bolka Polívky, kterou i v roce 2021 uvedeme hned ve třech zajímavých lokalitách – vrátíme se do malebného Mikulova, na nádvoří zámku ve Slavkově u Brna a samozřejmě budeme i v našem domovském Brně. Můžete se těšit na oblíbené inscenace z naší produkce – Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho, DNA, Rebelky, Pozemšťan, ale také skvělé hry našich vzácných hostů, kterými letos mimo jiné budou Dejvické divadlo, Studio DVA divadlo, Divadlo Kalich, Divadlo Příbram. Novinkou je připravovaná koncertní linie, v rámci které naše pozvání přijala mimo jiné Szidi Tobias nebo skupina Javo-

16

ry. Vstupenky budou v prodeji již od 13. ledna. Než se opět osobně setkáme v divadle, pozvěte kulturu k sobě domů. Pokud ještě neznáte, doporučuji vaší pozornosti projekt s názvem Televize Naživo, která přináší kulturu 24 hodin denně. Právě ve spolupráci s Televizí Naživo jsme 17. prosince vysílali on-line premiéru našeho komediálního občasníku Re:kabaret Re:start, jehož hostem

byla Anna Polívková. Baví mě také český „divadelní Netflix“ Dramox, který nabízí široký výběr inscenací napříč českými divadly, a ráda poslouchám jak naše divadelní podcasty (MALÉhRY ke kafi a Příští zastávka: Divadlo Bolka Polívky), tak podcast A studia Rubín (Fade in Rubín). Zatím není jasné, zda budou divadla v lednu moci otevřít, ale pokud ano, určitě se chystám do Divadla Husa na provázku, kde připravují 9. ledna premiéru inscenace Raději zešílet v divočině. Režie se ujala talentovaná Anna Davidová a spojení s textem Aleše Palána slibuje silný divácký zážitek. Přeji nám všem do nového roku pevné zdraví, nadhled a klid v duši a s optimismem sobě vlastním se těším, že se brzy setkáme v hledištích a společně si vychutnáme jedinečné kulturní zážitky. Loučím se s vámi slovy Jana Viktora Mládka: „Přežije-li kultura, přežije národ.“

Kateřina Komárková ředitelka Divadla Bolka Polívky


KAM do divadla

Co by bylo, kdyby bylo

Spousta herců zpívá, ale míň zpěváků hraje

V minulých měsících jsme divadelní rubriku, stejně jako celý kulturní servis, věnovali rozhovorům, on-line programům a vyjádřením divadel. Tentokrát s optimismem nám vlastním přidáváme i přehled plánovaných premiér. Výhoda i nevýhoda měsíčníku spočívá v jeho přípravě s velkým časovým předstihem. A tak se už po několikáté ocitáme v situaci, kdy nevíme, zda v právě vznikajícím čísle zvát na kulturní akce, či ne. Nyní, v polovině prosince, to pro lednová představení brněnských divadel nevypadá nejlépe, i přesto však doufáme a držíme divadlům palce, aby „to klaplo“. V této rubrice tedy naleznete představení, jež by byla, kdyby se mohlo. A pokud se moci nebude, snad si pozvánky uchováte v paměti do doby, kdy se zase společně usadíme do hlediště. Zatím můžete podpořit divadla například koupí dárkových poukazů nebo předplatného, pokud je má dané divadlo v nabídce. Držme si všichni palce. Vaše redakce KAM v Brně.

V Divadle Polárka chystají na leden premiéru hry Proces v režii Filipa Nuckollse. Foto: Divadlo Polárka

Filip Živný editor KAM

Silvestrpárty se Světáky v Městském divadle Brno…

S herečkou a zpěvačkou Kristýnou Daňhelovou, kterou můžete pravidelně vídat například na prknech Městského divadla Brno, jsme si povídali o jejích plánech pro nastávající rok. Kde vás můžeme vidět v roce 2021? Doufejme, že už brzy v kouzelném muzikálu Pretty Woman, kde ztvárňuju roli Kit Delucy, a samozřejmě v dalších inscenacích Městského divadla Brno, jako jsou Santiniho jazyk, Žebrácká opera, Grand Hotel, Nine nebo muzikál Ráj. Taky se zase těším na muzikál Legenda jménem Holmes v Hudebním divadle Karlín. Dále chystáme křest nové desky B-Side Bandu Folk Swings, kde vystoupíme spolu s Jarkem Nohavicou, Ewou Farnou, Vojtěchem Dykem, Jaroslavem Samsonem Lenkem, Slávkem Janouškem, Pokáčem, Petrem Rybízem Tomanem, Jirkou Kalouskem, Vlastou Redlem a Radkem Pastrňákem.

…bude třeba na jaře. Přestože MdB zatím bohužel neví, kdy přesně pro své diváky bude moci hrát, rozhodlo se vám udělat radost a zahájit prodej na slavnostní silvestrovskou premiéru komedie Světáci. Akce se jmenuje Silvestr bude, a to za každou cenu… – a to proto, že Silvestr skutečně proběhne, i kdyby se měl odehrát posledního dubna. Cena vstupenky je 3 021 Kč a zahrnuje nejen samotné představení legendární komedie Světáci, ale i celý zbytek večera s bohatým zábavním programem. Zakoupené lístky zůstávají v platnosti až do chvíle, kdy bude možné tuto akci uskutečnit. Není snad nikdo, kdo by neznal kultovní komedii Světáci. Nová inscenační úprava MdB nevychází jen z filmových dialogů, ale vrací se i k původnímu scénáři a je doplněna o zcela nové písně. V rolích fasádníků se představí Petr Halberstadt, Michal Isteník a Jakub Uličník, kteří okouzlí Markétu Sedláčkovou, Pavlu Vitázkovou a Barboru Remišovou. (red)

Kristýna Daňhelová herečka a zpěvačka

V ústředních rolích fasádnického tria vás pobaví zkušení komici Petr Halberstadt, Michal Isteník a Jakub Uličník. Foto: MdB Foto: MdB

Silvestr bude, a to za každou cenu… Městské divadlo Brno Lidická 16, Brno www.mdb.cz

Jste zpívající herečka, nebo hrající zpěvačka? Záleží na tom, jak se ráno probudím. Ale ptala jsem se na to svých kolegů, kteří jsou vynikající zpívající herci, a říkali, že prý patřím k nim. Tedy ke zpívajícím hercům. Poněvadž spousta herců zpívá, ale míň zpěváků hraje. Takže to od nich byla asi lichotka. Nebo?

17


KAM do divadla

Raději zešílet v divočině

Bratříčci svatého Františka

Raději zešílet v divočině se podle ankety Lidových novin stala publikací roku 2018 a jednou z komerčně nejúspěšnějších knih. Divadlo Husa na provázku přináší utopii z okraje. Co je to za civilizaci, ve které se knihy o útěku z ní stávají bestsellery?

František, zvaný též „chudáček z Assisi“ nebo také „nejveselejší ze svatých“, miloval celý svět a zvlášť jeho „menší“ obyvatele – zvířátka. Ta malá i ta velká, milá i strašlivá. Inscenace Bratříčci svatého Františka bude druhou on-line premiérou sezóny 2020/2021 v Divadle Radost. Jak najdeme v anotaci k inscenaci, v textu Marty Guśniowské cestuje sv. František světem, potkává lidi i zvířata a ke všem je dobrý. Usmiřuje rozvášněné, těší smutné, baví ponuré. Se zvířaty mu to jde snadno, s lidmi už je to těžší. Cosi jim dává, ale i sám sebe obohacuje. Připomíná nám dětskou schopnost úžasu a nadšení z nejobyčejnějších věcí a rozvíjení citlivosti, s níž bychom měli kráčet životem. Hru Marty Guśniovské nastudoval v Divadle Radost ředitel a umělecký šéf Teatru Banialuka Bielsko Biała Jacek Popławski, s hudbou Pavla Helebranda. Hru z polského originálu přeložil Pavel Hubička, který je zároveň autorem výpravy. (bv)

Režisérka Anna Davidová, která je zároveň uměleckou šéfkou Divadla Husa na provázku, vidí odchod do divočiny jako pokus o nový začátek a radikální sebeurčení. Foto: Divadlo Husa na provázku

Režisérka Anna Davidová, která je zároveň uměleckou šéfkou Divadla Husa na provázku, vidí odchod do divočiny jako pokus o nový začátek a radikální sebeurčení. O osobní či společenskou reformu. O vlastní utopii. O samotu. V anotaci k inscenaci najdeme, že se v půlce 19. století americký filosof Henry David Thoreau stáhl z města do lesů u jezera Walden, aby znovu promyslel úděl moderního člověka. On i jeho dnešní následovníci, dobrovolní vyhnanci a samotáři z knih rozhovorů Aleše Palána, svým způsobem života zpochybňovali samotné základy naší existence ve společenském systému dávno před tím, než jimi otřásla globální pandemie. Neukazují nám nyní, co je třeba změnit, abychom v něm nezešíleli? (bv)

Raději zešílet v divočině Divadlo Husa na provázku Zelný trh 9, Brno www.provazek.cz

18

Udělejte si radost novým představením Bratříčci svatého Františka. Foto: Divadlo Radost

Bratříčci svatého Františka Divadlo Radost Bratislavská 32, Brno www.divadlo-radost.cz

Moby Dick Autorů textu k inscenaci Moby Dick je hned několik, kromě autora předlohy Hermana Melvilla jsou to Rastislav Ballek, Matěj Nytra a Jan Kačena. Ti všichni si pokládají otázku: Jak nalézt řád v chaosu? „K ránu z 8. na 9. února měl jsem tísnivý sen: kolega z Akademie a nejhodnější člověk zařídil, abych byl promptně a bez odkladů odlifrován na nejtěžší myslitelnou psychiatrii. John se ještě jednou ve snu objevil a přinesl koženou brašnu. Byla v ní má poslední hypnotika. Ty ses narodil? Cos to učinil?“ HaDivadlo uvádí audiovizuální spektrum z motivů plavby, lovu, trupu, smrti, industriální éry. Scénickou esej o temnotě s názvem Moby Dick. Režíroval ji Rastislav Ballek a na jevišti se vám představí Cyril Drozda, Miroslav Maršálek nebo Milan Sedláček. „Moby Dick. Jedna loď jménem humanita. Kam pluje? Snídaně. Stěžeň. První večeře. Hierarchie posádky dobývající přírodu. Paluba. Jak udržet morálku?“ (bv)

Ze čtené zkoušky inscenace Moby Dick. Foto: HaDivadlo

Moby Dick HaDivadlo Poštovská 8d, Brno www.hadivadlo.cz


19 inzerce


KAM za hudbou Tata Bojs vydali po pěti letech další album s názvem Jedna nula, za poslech určitě stojí píseň Zvony nebo 220 Travoltů. V Brně se můžeme těšit z nového EP Rules mladé dívčí kapely Break Falls, která potěší určitě i staromilce, jelikož vychází na kazetě. Stálice brněnské hudební tvorby kapela Květy vydala sametové album s prostým názvem Květy Květy.

Věřme v lepší zítřky a těšme se, že se zase potkáme v klubech a kavárnách. Foto: The Shookies

Za hudbou zvou The Shookies Byl to dlouhý rok pro všechny. Pro hudebníky, kapely a zpěváky obzvlášť. Za běžných okolností bych zval na koncerty a akce brněnského kulturního života, vzhledem k současné situaci však tento život hibernuje. Každá kapela žije hlavně pro živá vystoupení. Samozřejmě že se hudebníci rádi zavřou do studia a nahrávají nebo tvoří ve zkušebně. Kontakt s publikem a okamžitá zpětná vazba je však to, na co se každý z nás těší nejvíc. My jako kapela jsme naplánovali jarní akustické turné – asi 16 koncertů, které jsme byli nuceni přesunout na později. Ve víře lepších zítřků jsme jarní proměnili v podzimní a těšili se na kavárny i trhy. Jak to dopadlo, je všem jasné. Takový osud potkal všechny aktivní hudebníky nejen u nás, ale i v zahraničí. Během posledních měsíců však vzniklo několik nových počinů – kapely zača-

20

ly nabízet on-line koncerty a snažily se fanoušky vtáhnout do hudby jinak. I v těžkých dobách pro kulturu vznikla řada skvělých věcí! Tata Bojs vydali po pěti letech další album s názvem Jedna nula, za poslech určitě stojí píseň Zvony nebo 220 Travoltů. V Brně se můžeme těšit z nového EP Rules mladé dívčí kapely Break Falls, která potěší určitě i staromilce, jelikož vychází na kazetě. Stálice brněnské hudební tvorby kapela Květy vydala sametové album s prostým názvem Květy Květy. Za poslech mezi jinými stojí určitě Koňýku nebo Do tmy. Do širšího povědomí se svým novým EP

Stani dostala také teprve osmnáctiletá Tea Sofia. Světový hlas v kombinaci s jejím původem a podmanivou aranží je ideální volbou pro zimní večery. Nakoukneme-li kousek za hranice, potěší nás nové album Celibát slovenské skupiny Katarzia. Píseň Hoří i voda určitě upoutá vaši pozornost. Přestože momentální situace neumožňuje nejen výše jmenovaným vystupovat a těšit se z kontaktu se svým publikem, věřme v lepší zítřky a těšme se, že se zase potkáme v klubech a kavárnách. A pokud vám osud vaší oblíbené kapely není lhostejný, zkuste si zjistit, jestli třeba neprodávají nějaký merch – trička, placky, čepice nebo plecháčky. Podpoříte je tak v dobách nouze.

The Shookies


KAM za hudbou

Hudba nikdy nespí. Jen číhá

Nejraději mám sál Konventu Milosrdných bratří

Čekají nás v lednu nějaké koncerty? Snad ano. A i kdyby ne, tak ano. Protože hudba je všude. Stačí se zaposlouchat do melodie okolního světa. Nebo si pustit cédéčko. Nebo si zazpívat. A pak se jít omluvit sousedům. Připravili jsme pro vás výběr koncertů, u kterých v době uzávěrky časopisu ještě nebylo rozhodnuto o jejich konání či případném zrušení. Doufáme tak, že alespoň některé z nich se v nějaké formě uskuteční. A i kdyby náhodou ne, jistě neuděláte chybu, když si od interpretů, kteří měli na řečených koncertech vystupovat, vyhledáte co nejvíce z jejich tvorby, zakoupíte album, poslechnete záznam jiného živého vystoupení. Ač nám všem atmosféra živého hraní chybí, hudba je tu s námi přes všechny překážky. Podporujte tedy své oblíbence a nezapomeňte ani na objevování nových talentů. Brno není nadarmo městem hudby, pokud budete hledat, určitě najdete několik zajímavých místních kapel, které jste ještě neslyšeli.

Zveme na koncerty s nadějí, že se do klubů co nejdříve zase podíváme. Foto: Metro Music Bar

Klavíristka Kristýna Znamenáčková v krátkém rozhovoru zve na Moravský podzim a chválí brněnské koncertní sály. Filip Živný editor KAM

„Pro harfu jsem se nadchla okamžitě“, říká Dominika Svozilová Proč jste se rozhodla zrovna pro hru na harfu? Základní uměleckou školu jsem navštěvovala již od svých šesti let. Maminka mě tam vodila spolu s mými třemi sourozenci a její přání bylo, abych hrála na housle. V jedenácti letech mě paní učitelka seznámila s její kolegyní a vynikající harfistkou předního pražského orchestru a já jsem se poprvé na koncertě setkala s tímto královským nástrojem. Pro harfu jsem se okamžitě nadchla a stala se mou celoživotní společnicí. Jaký zážitek byl váš první koncert s Filharmonií Brno? Hostovat ve Filharmonii Brno jsem začala ve dvaceti letech. Každý z prvních koncertů, který jsem měla možnost s orchestrem odehrát, byl pro mě nesmírně obohacující. Fascinovala mě vysoká úroveň všech hráčů a jejich schopnosti v kolektivní hře. Současně

Kristýna Znamenáčková klavíristka

Harfa je jedním z nejstarších hudebních nástrojů vůbec (pomineme-li lidské hlasivky). Dominika Svozilová na ni hraje v souboru Filharmonie Brno, povídali jsme si také o tom, jak prožívala svůj první koncert s tímto tělesem.

bylo úžasné být součástí takto velkého tělesa, které dokáže vytvořit nepopsatelné emoce a zážitky.

Kde Vás můžeme slyšet hrát v roce 2021? Rok 2021 pro mě bude z hlediska hudby trochu nestandardní, protože se po patnácti letech nepřetržitého pracovního a klavírního zápřahu odeberu na mateřskou. Ráda bych ale stihla dokončit doktorské studium a snad už teď můžu prozradit, že kdo si počká, ten se dočká zajímavého programu Moravského podzimu, kde bych měla po půlroční pauze vystoupit s nejmilejším Ensemble Opera Diversa. Uvidíme, co miminko, koronavirus a další okolnosti z nadcházejího roku nakonec uvaří. Které místo na Moravě z těch, na kterých jste hrála, má nejlepší akustiku? Nejraději mám sál Konventu Milosrdných bratří v Brně. Je to důstojný prostor s kvalitně řešenou akustikou. K dokonalosti mu chybí snad jen hlukové odstínění kolem projíždějících tramvají, ale to je zároveň takový roztomilý kolorit Brna, bez nějž by to možná nebylo ono. Taky mám moc ráda aulu na Hudební fakultě JAMU (kde je to s tramvajemi ještě o poznání horší), je to prostor s vynikajícími nástroji, ke kterému mě váže řada intenzivních vzpomínek od přijímaček přes semestrální zkoušky až po závěrečné koncerty.

21


KAM za hudbou

Prsten beze slov V rámci dvou lednových večerů se s Filharmonií Brno představí jeden z nejvýznamnějších lyrických tenorů dnešní doby Christoph Prégardien. Koncert se uskuteční 14. a 15. ledna od 19 hodin pod taktovkou šéfdirigenta brněnské Filharmonie Dennise Russella Daviese.

Metronome Blues (křest alba) Brněnská kapela Metronome Blues pokřtí své nové album Garden of Eden, které vyšlo digitálně v květnu minulého roku. Jeho vinylovou verzi vydalo lokální vydavatelství Kabinet Records v říjnu 2020. Křest se má uskutečnit ve čtvrtek 14. ledna v Kabinetu MÚZ. Garden of Eden je již čtvrté album kapely Metronome Blues, ve kterém se producent/muzikant Rhys Braddock vrací k sólové produkci. Ironický název alba (česky Rajská zahrada) má reagovat na veškeré dystopické vibrace, které nás v současnosti obklopují. „I uprostřed chaosu a nejistoty si musíme připomínat, že žijeme v ráji, jen je třeba si to častěji uvědomovat,“ říká Rhys Braddock. Jako support se představí VDYD, indie post-rocková skupina odkojená devadesátými léty, která letos vypustila do světa několik singlů, jež předznamenávají vydání dlouho očekávaného alba s názvem Carousel, a brněnská kapela se špinavým garážovým zvukem Guilty Echoes. (bh)

Německý tenorista Christoph Prégardien. Foto: Jean-Baptiste Millot

„Je spousta Schubertových písní, které mám opravdu velmi rád,“ říká německý tenorista Christoph Prégardien, „ale ty nejoblíbenější se neustále mění.“ „Je však jedna píseň, kterou zpívám od svých prvních lekcí u profesora Martina Gründlera ve Frankfurtu. Je to píseň Nacht und Träume na text Matthäuse von Collina. Miluji tuto píseň, často ji zařazuji do programů svých písňových recitálů.“ Kromě Schubertových písní na koncertu zazní také Prsten beze slov – symfonicky upravená operní tetralogie Prstenu Nibelungova s wagnerovským dirigentem Lorinem Maazelem, premiérovaná 11. května 1990 Pittsburským symfonickým orchestrem. Prsten tu neztrácí nic ze své hudebně dramatické podstaty. (bh)

14/1 a 15/1 19.00 Prsten beze slov Janáčkovo divadlo Rooseveltova 7, Brno www.filharmonie-brno.cz

22

Nové album kapely Metronome Blues Garden of Eden bylo natočeno v České republice a na Novém Zélandu. Foto: Vrbaak

14/1 20.00

Metronome Blues (křest) + VDYD + Guilty Echoes Kabinet MÚZ Sukova 4, Brno www.kabinetmuz.cz

The Other Favorites Do brněnského Metro Music Baru má dorazit newyorské folkové duo The Other Favorites, které tvoří multiinstrumentalista Josh Turner a Carson McKee. Během večera dále vystoupí americká folková písničkářka Reina del Cid, jež vede stejnojmennou kapelu. Koncert je v plánu na pondělí 18. ledna. Dvojici, která tvoří The Other Favorites, mohou posluchači znát díky videím na YouTube. Ta jim přinesla popularitu – videa získala miliony zhlédnutí. Ve své tvorbě kombinují folk, bluegrass, rock, a to v moderním hávu. Posluchači tak během koncertu zažijí upřímnou atmosféru amerického středozápadu. Písničkářka Rachelle Cordova, známější pod pseudonymem Reina del Cid, má se svou kapelou na kontě celkem čtyři alba, z toho poslední album Morse Code vydali v roce 2019. V kapele dále působí Toni Lindgren jako hlavní kytaristka a již zmiňovaní muzikanti Carson McKee a Josh Turner z kapely The Other Favorites. (bh)

Dvojice Carson McKee a Josh Turner alias The Other Favorites. Foto: archiv kapely The Other Favorites

18/1

The Other Favorites & Reina del Cid Metro Music Bar Poštovská 6, Brno www.metromusic.cz


23 inzerce


KAM na výstavu A protože je život změna a patří do něj jak umění, tak technika, která pomáhá právě toto umění vytvářet, vrátím se do Technického muzea v Brně, kde kromě stálých expozic čekají na návštěvníky roboty různých velikostí a různých dovedností (ROBOT2020) a taky výstava Vlněná elegance první republiky.

Foto: Vlněná elegance první republiky

Na výstavy zve Šárka Motalová Tak nás opět zavřeli, vzdychli si mnozí divadelníci, galeristé, muzejníci a vůbec lidé pracující v kulturní branži v polovině prosince. Tak já opět propásnu výstavu Moravského zemského muzea Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce, vzdychla jsem si. Nic na tom nemění, že ji muzeum otevřelo závěrem roku 2019, končí letošního 3. ledna a těžko můžu čekat, že ji opět prodlouží. A nelze vše svádět na koronavirus a pandemii. Musím, jak se to na přechodu starého roku do nového dělává, jít trochu do sebe. Je to i tím, že často nechávám tyto záležitosti na poslední chvíli. Říkám si, aspoň se mám dlouho na co těšit a radost je přece důležitou složkou života… A tak jakmile to bude možné a okolnosti nám dovolí kochat se krásou umění a života vůbec, v první řadě zajedu do Muzea ve Šlapanicích. Nemůžu si

24

nechat ujít výstavu sběratelských panenek z kolekce manželů Pecháčkových z Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou. Do konce února jsou k vidění ve šlapanickém muzeu historické panenky porcelánové, voskové, budoárové z 20.–30. let minulého století a jiné. Pak své kroky nasměruju do MZM na výstavu Tváří v tvář – Aristokratický portrét v baroku. Abych si prohlédla významné dějinné osobnosti a hlavně dokonalost tohoto umění. Dále se stavím na Špilberku na výstavu s názvem Ilustrace. Představuje kresby Gustava Kruma, ilustrátora dobrodružné

literatury. A ještě se na prahu jara vrátím opět do MZM, konkrétně do expozice Fauna Moravy. Ve vitrínách na bidýlkách tam sedí drobné i méně drobné ptactvo. Nelítají, nehýbou se, tak si je může každý dokonale prohlédnout. V přírodě se to nepovede. A když zmáčknete příslušný knoflík, uslyšíte i zpěv vybraného opeřence. A protože je život změna a patří do něj jak umění, tak technika, která pomáhá právě toto umění vytvářet, vrátím se do Technického muzea v Brně, kde kromě stálých expozic čekají na návštěvníky roboty různých velikostí a různých dovedností (ROBOT2020) a taky výstava Vlněná elegance první republiky, kde je možné seznámit se s tvorbou vlněných látek od návrhu po realizaci i s ukázkami tkanin a oděvů.

Šárka Motalová Technické muzeum v Brně


KAM na výstavu

Novinky i pokračující expozice

Zavírání malých galerií je absurdní

Když jsem začínal psát tento text, galerie byly otevřené. Než jsem ho dopsal, vláda opět rozhodla o jejich uzavření. Už to je doklad nesmyslnosti současné doby… Zbývá jen doufat, že se setkáme v lednu na výstavách uvedených v této rubrice. Kam na výstavy po Novém roce? Některé byly již započaty na podzim (nebo dokonce na jaře) a budou pokračovat v následujících měsících, aby je mohli zhlédnout i ti, kteří to vlivem nucených přerušení ještě nestihli. Další výtvarné projekty, akce a expozice jsou čerstvou novinkou čekající na své objevení. Přinášíme vám přehled probíhajícího i chystaného s důvěrou, že pokud se z nějakého důvodu na uvedené akce nedostanete přímo v měsíci lednu, podržíte si v hlavě povědomí o jejich konání a navštívíte je, jakmile to nařízení dovolí. Zatím nezapomeňte sledovat také webové stránky a sociální sítě galerií a konkrétních umělců pro nejčerstvější aktuality a zajímavosti ze zákulisí.

Od dětství mě fascinuje krokodýl

na Nové radnici Martin Skalický sochař Se sochařem Martinem Skalickým o jeho práci, krokodýlovi na Nové radnici, mamutovi v Anthroposu a dalších místech, kde lze ve městě objevit výtvarné umění. Na čem právě pracujete, na co se od vás můžeme těšit v roce 2021? Právě připravuji práce na tři výstavy, které by se měly uskutečnit v první

Galerie se těší na opětovné shledání v novém roce. Foto: FAIT GALLERY

Pavla Kosař Etcetera Gallery Co chystá Etcetera Gallery? S Pavlou Kosař jsme si povídali o zavírání galerií, výstavách, které nás neminou, i místech, kde lze najít kulturu mimo Brno.

Filip Živný editor KAM

polovině příštího roku. První by měla být v lednu. Je to velká skupinová výstava v Brně v Domě umění s názvem Tady a teď! Samostatná výstava s názvem Metamorfóza bude v únoru v Praze v MeetFactory a v dubnu bych měl mít společnou výstavu s malířkou Adélou Jánskou v pražské The Chemistry Gallery. Která brněnská socha vás nejvíce fascinuje? Od dětství mě fascinuje vycpaný krokodýl na Nové radnici a mamut v Anthroposu. Často se chodím dívat na gotickou pietu, která je v kostele sv. Tomáše, a velký gotický krucifix u sv. Jakuba. Obdivuji výraz a syrovost obou soch. Moravská galerie má ve stálé sbírce vystavenou nádhernou sochu od Otty Gutfreunda s názvem Úzkost. V poslední době jsem pro sebe objevil novogotickou sochu sv. Petra na balkonu nad vstupem do katedrály na Petrově. A nesmíme zapomenout na to, že Moravské zemské muzeum vlastní Věstonickou venuši (29 000–25 000 let př. n. l.), což je jedno z nejstarších uměleckých děl na této planetě. V podstatě se zajímám o veškerou sochařskou tvorbu v brněnském veřejném prostoru.

Na co se můžeme těšit v brněnské Etcetera Gallery v roce 2021? Doufáme, že v příštím roce budeme moci otevřít výstavy, které jsme museli v tom letošním kvůli vládním restrikcím odkládat. Věříme, že v příštím roce se naše situace zlepší, protože zavírání malých galerií je naprosto absurdní a dochází k tomu asi jen z neznalosti prostředí. Chystáme několikrát odkládanou výstavu Martina Mainera a Samuela Pauča. Předdomluvenou máme výstavu fotografky Dity Pepe. Těšit se můžete na výstavu soukromé sbírky zaměřené na současné umění s výrazným akcentem geometrické abstrakce. Kde hledáte kulturu kromě své práce? No tak to je momentálně velmi palčivá otázka. V letošním roce maximálně na internetu a díky soukromým návštěvám v ateliérech umělců. Nicméně náplní naší práce je navštěvování galerií všeho typu, a pokud to ještě šlo, chodili jsme po výstavách. Hodně jezdíme do Prahy a všude, kam se dá. V minulých letech se scéna rozrostla o soukromé subjekty, které vždy stojí za návštěvu – 8smička v Humpolci, Telegraph v Olomouci. Chystá se Kunsthalle v Praze. Velmi ráda a pravidelně jezdím na výstavy do Vídně a do Berlína.

25


KAM na výstavu

Suiseki – umění hledat kouzlo kamenů Tradice suiseki má kořeny hluboko v čínské minulosti. Číňané určité kameny považovali za stavební pilíře matky Země. Kochali se jejich krásou a meditovali nad jejich symbolikou.

Ruth Maier & Archy rodiny Maier Na začátku roku bude brněnská vila Löw-Beer hostit dvojvýstavu Židovského muzea v Praze o osudu židovské dívky Ruth Maier a příběhu její rodiny prostřednictvím deníků, které si vedla v letech 1933–1942. Vernisáž putovní výstavy se uskuteční od středy 27. ledna. Výstava bude k vidění až do 26. března. Osud židovské dívky Ruth Maier s moravskými kořeny a příběh její rodiny je zaznamenán díky deníkům, které si Ruth vedla od roku 1933 téměř do své smrti na sklonku roku 1942. Ruth Maier není tak známá jako Anne Franková, ale i ona si vedla podrobné deníky, jež reflektují přímé zkušenosti s holocaustem. Zaznamenala v nich např. odjezd sestry Dity prvním vídeňským kindertransportem do Velké Británie. Ruth se narodila v listopadu 1920 ve Vídni, její otec pocházel ze Žarošic a část širší rodiny žila v Brně. Kromě putovní výstavy, která bude prezentována na různých místech republiky, vyjdou v češtině také deníky Ruth Maier. (bh)

Ruth Maier. Foto: HL – Senteret, The Norwegian Center for Holocaust and Minority Studies

27/1–26/3

Ruth Maier & Archy rodiny Maier Vila Löw-Beer Drobného 22, Brno www.vilalowbeer.cz

Nejvíce se suiseki proslavilo v 15. století při čajovém obřadu čanoju. Foto: MZM

Úctu a respekt vůči těmto kamenům vyjadřovali tím, že je sbírali a umisťovali v chrámech a přilehlých zahradách. Během 6. století se toto umění rozšířilo i do Japonska a začalo být označováno jako suiseki, kde slovo sui je japonským výrazem pro vodu, seki znamená kámen. Nejvíce se suiseki proslavilo v 15. století při čajovém obřadu čanoju. V současné době jde o velmi oblíbený druh umění, který si našel mnoho příznivců po celém světě. Kameny suiseki jsou symbolem spojení člověka s přírodou, rozvíjí estetické cítění, dopomáhají účinně relaxovat a meditovat. Moravské zemské muzeum umožní návštěvníkům nahlédnout pod ruce několika českých autorů. Jejich instalace budou v kontrastu doplněny o přírodní kamenné útvary ze sbírek MZM. (red)

28/1–9/5

Suiseki Biskupský dvůr Moravské zemské muzeum www.mzm.cz

26

Výtvarné kurzy pro děti Umění, zábava, svoboda a kreativita. Výtvarné kurzy pro děti od pěti let pořádá kulturně-komunitní centrum Kafara, které se nachází v Obřanech. Kurzy probíhají každé úterý od 16 do 17.30 hodin pod vedením zkušené lektorky a umělkyně Ley Kolkopové alias Leila Kolkop Art. Ta mimo jiné také maluje s dospělými i seniory, zejména s lidmi trpící Alzheimerovou chorobou. Ve svých kurzech díla nehodnotí a dává důraz na volnost, relaxaci, radost z tvorby a vyjadřování pozitivních i negativních emocí. „Mým přáním je, aby lidé na kurzech relaxovali, vypustili starosti všedního dne a byli sami sebou,“ říká lektorka Leila Kolkop. V dětských lekcích se snaží probouzet kreativitu prostřednictvím různých technik malování, svobodného přístupu, volných témat i konkrétních zadání dle preferencí účastníků a účastnic. Aktuální informace o kurzu naleznete na webové stránce Kafary nebo facebookové události. (bh)

Lektorka kurzu Lea Kolkopová. Foto: archiv Ley Kolkopové

každé úterý Výtvarné kurzy pro děti Kafara Fryčajova 16, Brno www.fb.com/kafarabrno


KAM na výstavu

Tady a teď!

Moravská galerie v novém roce

Výstava Tady a teď!, která bude k vidění od 26. ledna do 28. března v Domě umění, je uspořádána k příležitosti 110. výročí založení Domu umění. K účasti na ní bylo přizváno 55 autorů a autorek mladší a střední generace spojených s Brnem.

Co v novém roce nabídne Moravská galerie svým návštěvníkům? Kromě on-line prezentace sbírek prostřednictvím interaktivních vzdělávacích programů pro dospělé a děti budou v případě pozitivního vývoje pandemie otevřeny stálé expozice, výstavy z předchozího roku i expozice nové. V roce 2021 budou pokračovat dva aktuální výstavní projekty – Rajlich 100 a Rafani, jejichž zakončení bude o několik měsíců posunuto. Galerie tak chce kompenzovat dobu, po kterou musela být zavřená. Pokračovat bude taktéž nová expozice z prosince Nejkrásnější česká kniha roku 2019, která se nachází v prostorách knihovny Pražákova paláce. V červnu galerie plánuje zahájit přehlídku tvorby Jiřího Pelcla, jež má mapovat čtyřicetiletou kariéru předního českého designéra, který prošel řadou tvůrčích období odrážejících nejen vývoj užitého umění posledních dekád, ale i politické, sociální a ekonomické změny. Výstava má za cíl přiblížit veřejnosti zákulisí designérské profese. (bh)

V červnu zahájí Moravská galerie výstavu předního českého designéra Jiřího Pelcla. Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Moravská galerie v Brně Brno – různá místa www.moravska-galerie.cz

Netradiční výstavy v MZM Co se chystá v Moravském zemském muzeu v novém roce? Pokud to situace dovolí, návštěvníci se mohou těšit na pokračování výstav z předchozího roku, mezi kterými nechybí dvě velké a pro muzeum tak trochu netradiční výstavy, ale i stálé nebo úplně nové exhibice. Pokračovat budou výstavy Do Brna široká cesta, Čas rytířů dalekých moří, Monogamista T.D – P. P. S. V., ale i netradiční výstavy Tváří v tvář a Comenius 1592–1670. Netradiční proto, že jsou spíše galerijního typu. Výstavu Tváří v tváří naleznete v Dietrichsteinském paláci a za výstavou Comenius 1592–1670 se budete muset vydat na Pražský hrad. Na konci ledna pak bude zahájena výstava Suiseki – umění hledat kouzlo kamenů, která potrvá až do začátku května. Tradice suiseki má kořeny v hluboké minulosti Číny, ale i Japonska. Kameny suiseki jsou symbolem spojení člověka s přírodou, rozvíjí estetické cítění, dopomáhají účinně relaxovat a meditovat. (bh)

Až do začátku března budou moci návštěvníci zajít na výstavu Do Brna široká cesta. Kramářské písně se světskou tematikou. Foto: archiv MZM

Dům umění města Brna oslaví 110 let od založení. Foto: archiv Domu umění města Brna

Oproti jiným výročím je však tato výstava zaměřena spíše na současnost, širokému okruhu autorů nabízí setkání a sdílení společného prostoru na půdě městské instituce. Výchozím záměrem nebylo hledat charakteristiky lokální umělecké scény, ale spíše se z určitého místa vztahovat k problematice současného umění v globalizovaném světě. Cílem výstavy však není úplné zmapování konkrétní scény. Je spíše sondou do určitého místa, v němž se vedle zavedených autorů vynořují zapomenuté osobnosti tvořící víceméně stranou pozornosti. Současně má poskytnout podporu místní kultuře a zviditelnění autorů, kteří tvoří jádro současného živého uměleckého prostoru Brna a podílejí se na jeho rozmanitosti. (bh)

26/1–28/3 Moravské zemské muzeum Brno – různá místa www.mzm.cz

Tady a teď! Dům umění města Brna Malinovského náměstí 2, Brno www.dum-umeni.cz

27


KAM za filmem

Filmové premiéry leden 2021 7. 1.

Na palubu (Francie 2020, r. Guillaume Brac, 95 min.) Slečna bestie (USA 2020, r. Christopher Landon, 102 min.) Žena (Francie 2019, r. Yann Arthus-Bertrand a Anastasia Mikova, 105 min.)

14. 1.

Červený střevíček a 7 statečných (Jižní Korea 2019, r. Sung-ho Hong, 92 min.) Greta (Švédsko 2020, r. Nathan Grossman, 98 min.) Idiot Prayer: Nick Cave Alone at Alexandra Palace (Velká Británie 2020, r. Nick Cave, 118 min.) Nadějná mladá žena (USA 2020, r. Emerald Fennell, 113 min.) Večírek (ČR 2021, r. Michal Suchánek, 90 min.) Wonder Woman 1984 (USA 2020, r. Patty Jenkins, 151 min.)

21. 1.

Aleksi (Chorvatsko/Srbsko 2018, r. Barbara Vekaric, 90 min.) Matky (ČR 2020, r. Vojtěch Moravec, 95 min.) Pod hvězdami Paříže (Francie 2020, r. Claus Drexel, 86 min.) Žal žen (ČR 2020, r. Andrea Culková, 98 min.)

28. 1.

Výrobci her pro změnu zužitkovávají filmařské postupy a najímají si zavedené hollywoodské značky, jak dokládá polská hra Cyberpunk 2077 s Keanu Reevesem ve vedlejší roli. Foto: CD Projekt

Za filmem zve Miloš Henkrich V novém roce se určitě projeví několik loňských událostí, u nichž není pochyb, že budou mít výrazný dopad na globální audiovizuální trh. V USA došlo 7. srpna ke zrušení tzv. Paramountského výnosu (z května 1948). Rozhodnutí uvolnilo ruce hollywoodským studiím ke svobodnějšímu (rozuměj samolibějšímu) nakládání s vlastním obsahem. V prosinci studio Warner Bros. oznámilo, že novinky uvede zároveň v kinech a na HBO Max. Proti strategii se zvlášť silně ozvali Christopher Nolan (Tenet) a Denis Villeneuve (Duna). Svorně upozornili na umělecká a ekonomická úskalí nové byrokratické vize. I když jsou obavy z vývoje namístě, přesto stále platí, že audiovizuální prostředí je dynamické, vzájemně se prolíná a nové platformy nemusí nutně znamenat konec „starých“ formátů zavedené zábavy. Filmy se z kin (snad provizorně)

28

stěhují na VOD. Netflix zkoumá prostředí počítačových her – adaptoval herního Zaklínače a vyrobil několik interaktivních filmů (Nezdolná Kimmy Schmidt: Kimmy versus reverend). Výrobci her pro změnu zužitkovávají filmařské postupy a najímají si zavedené hollywoodské značky, jak dokládá polská hra Cyberpunk 2077 s Keanu Reevesem ve vedlejší roli. O domácí zábavu je postaráno. Ovšem až budeme moci vyrazit ven, doufejme, že se do té doby z kin nestanou skladiště a z jeho zaměstnanců noví svářeči. Českem vane duch minulosti a na kina se hledí, jako by stále spadaly pod Krajský podnik pro film, koncerty a estrády. Kinosály s kinodistributory jsou v krizi, a bez divácké empatie, podpory a zájmu se ani letos neobejdou.

Miloš Henkrich redaktor KAM v Brně

Croodsovi: Nový věk (USA 2020, r. Joel Crawford, 95 min.) Duše (USA 2020, r. Pete Docter, 100 min.) Exorcismus (Chorvatsko 2017, r. Dalibor Matanić, 90 min.) Festival pana Rifkina (USA/Španělsko/Itálie 2020, r. Woody Allen, 92 min.) Greenland: Poslední úkryt (USA 2020, r. Ric Roman Waugh, 119 min.) Jak Bůh hledal Karla (ČR 2020, r. Vít Klusák a Filip Remunda, 97 min.) Malířka a zloděj (Norsko 2020, r. Benjamin Ree, 102 min.) The Little Things (USA 2021, r. John Lee Hancock, 120 min.) Yakari – Velké dobrodružství (Francie/Německo/ Belgie 2020, r. Toby Genkel a Xavier Giacometti, 100 min.) Zpráva (SR/ČR 2020, r. Peter Bebjak, 94 min.)

Festivalové, televizní a VOD tipy

1. 1. The Minimalists: Méně je teď a tady (USA 2021, r. Matt D‘Avella, 53 min.) Netflix 8. 1. Cobra Kai (USA 2021, r. Josh Heald, aj., 3. řada 10× 30 min.) Netflix Dickinson (USA 2021, r. Alena Smith, 2. řada 10× 30 min.) Apple TV+ Lupin (Francie/USA 2021, r. Ludovic Bernard a Louis Leterrier, 5× 60 min.) Netflix 15. 1. One Night in Miami (USA 2020, r. Regina King) Prime Video 18. 1. Retrospektiva Dušana Hanáka (Československo 1963–1995) www.dafilms.cz 22. 1. Bílý tygr (Indie 2021, r. Ramin Bahrani, 125 min.) Netflix 13.–17. 1. (kina) a 25.–31. 1. (VOD) SCANDI – 7. ročník přehlídky současných severských filmů. scandi.filmeurope.eu 25.–28. 1. Festival Focus: Trieste Film Festival – 32. ročník filmů ze střední a východní Evropy. www.dafilms.cz


KAM za filmem

Poslové z pekla

Ženská pomsta

25. dubna 1944 bylo Alfrédem Wetzlerem a Rudolfem Vrbou v Žilině sepsáno prohlášení putující dále mj. do Švýcarska na britskou ambasádu v Bernu. Oba muži v textu osvětlovali fakt, co se skrývá za eufemismem „přesídlení na východ“.

Výraznou a nepřehlédnutelnou roli získala herečka Carey Mulliganová (Velký Gatsby, Sufražetka) v celovečerním autorském debutu Emeraldy Fennellové. Cassey bydlí u rodičů, přes den pracuje v kavárně, v noci se namol potácí po barech.

Nový film je čerstvě nominovaný za slovenskou stranu na Oscara, protože mimořádná pravidla umožnila přihlásit i filmy dosud neuvedené v kinech. Soustředí se na útěk dvojice mladých zajatců – Alfréda Wetzlera (Noel Cuczor) a Rudolfa Vrby (Peter Ondrejička) – z Osvětimi. Muži si nezachraňují jen holé životy, ale míní světu předat zprávu o brutálních podmínkách panujících v koncentrácích. Snímek režiséra Petera Bebjaka (Štefan, 1997, Čára, 2017, Trhlina, 2019) vychází z autobiografické knihy Alfréda Wetzlera Co Dante neviděl (česky 1966, 1998). Nejistá premiéra je naplánována těsně po Mezinárodním dni památky obětem holokaustu. (mh)

Zpráva r. Peter Bebjak SR/ČR 2020 v kinech od 27/1 Falcon

B L U M H O U S E

Anděl s ďáblem v těle Studentka Millie (Kathryn Newton) je slušná, skromná dívka. S matkou a sestrou žije bezstarostně a harmonicky. Zato učitelé a spolužáci ve škole dívce dávají najevo, že si říká o roli oběti, nejen ve škole. Jako další zářez si Millie vyhlédne sériový vrah (Vince Vaughn). Jenže rituální vražda kouzelným rituálním nožem se zvrtne a namísto k mordu dojde k výměně těl. Psychopat se probudí v dívčím pokojíčku a děvče na smradlavé matraci jako postarší strejda. Přátelé Millie nepoznávají a nepřátelé netuší, že ve slabém dívčím těle číhá zabiják. Millie vržená do světa dospělých v sobě objevuje dravé maskulinní já. Surovost a dravost bude potřebovat, aby se během příštích 24 hodin dokázala vrátit nazpět do svého těla a neskončila za mřížemi. Po lehké oddechové teenagerovské komedii říznuté vyvražďovačkou budou v lednu následovat ráznější hrdinky a superhrdinky, např. Greta a Wonder Woman. (mh)

U V Á D Í

VYMENA TEL CO JDE AZ NA KOST

V IN C E VA U G H N

OD

REŽISÉRA

K AT HR Y N N E W TO N

A to ještě na vysoké škole měla pověst nadějné talentované dívky… Avšak zdání klame. Cassey není žádná troska. Sledujeme cílevědomou pomstychtivou ženu „lovící“ slušné mladé muže, kteří se jakoby výměnou za projevenou péči a starostlivost o bezbrannou ženu nestydí její bezbrannosti zneužít. Uniká jim, jak dalece zachází. Následky si ponesou sami. Thriller stojící na silných hereckých výkonech, na převracení rolí, na práci se stereotypy (nejen genderovými) a konvencemi, zaujal na loňském Sundance. Získal si pověst kontroverzního a zároveň inteligentního filmu, jenž uvízne v paměti. Žánrovka navíc energicky oživila diskuze o sexuálním zneužívání otevřené kampaní #me too. (mh)

FILMU

VE VAŠEM KINĚ

Slečna bestie r. Christopher Landon USA 2020 v kinech od 7/1 CinemArt

Nadějná mladá žena r. Emeralda Fennellová USA 2020 v kinech od 14/1 CinemArt

29


Brněnská kultura se dočkala prvního akčního plánu Navzdory všem protiepidemickým opatřením se naplňování strategie brněnské kultury ubírá správným směrem. Koncem minulého roku schválili zastupitelé města nový akční plán pro kulturu. Akční plán pro příští dva roky, který vychází ze Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna, schválilo v prosinci městské zastupitelstvo. Brněnská kultura tak má nyní jasný plán a cíle, které bude aktivně naplňovat. „Akční plán obsahuje na třicet aktivit, které jsou seřazeny podle témat a důležitosti. Některé věci již dlouho děláme, nicméně až nyní máme schválený dokument, kde jsou zakotveny. Nově zde řešíme například situaci v kultuře v době koronaviru,“ popsal radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Připomínky a kulaté stoly

Plán bylo možné připomínkovat v průběhu září a října na webu Brněnského kulturního parlamentu. Na podnět odborné veřejnosti přidal Odbor kultury Magistrátu města Brna do plánu například aktivitu, která reaguje na šíření covid-19. Aktivita počítá se vznikem krizové pracovní skupiny nebo zvýšenou komunikací s kulturním a kreativním odvětvím ohledně možností postupu, nutných opatření a úspor. Odbor kultury nyní analyzuje současný dotační systém. Opírá se přitom o dotazníky mezi kulturní veřejností, proběhnou i kulaté stoly. „Chceme revidovat systém tak, aby byl jednak uživatelsky příjemný pro žadatele i hodnotitele a hlavně kvalitní a transparentní pro programové i individuální dotace,“ říká Fišer. Začalo také odborné hodnocení příspěvkových organizací, které povede k jejich rozvoji. Jako první přijdou na řadu Knihovna Jiřího Mahena v Brně a Centrum experimentálního divadla.

Brněnský kulturní parlament

KAM do města

Jsme otevřená platforma kulturních a kreativních odvětví v Brně. kulturniparlament.brno.cz / facebook.com/brkupa / Newsletter: tiny.cc/brkupanews

30

Sochařské Brno, Plug and Play

V plném proudu je naplňování aktivity zaměřené na kulturu ve veřejném prostoru. Koncem roku byl spuštěn projekt Sochařské Brno, jedná se o web a interaktivní mapu informující o umění ve veřejném prostoru města Brna. Na jaro je naplánované vylepšení projektu Plug and Play, který má za cíl usnadnit organizaci menších kulturních akcí v Brně. Součástí webu bude elektronický formulář, díky kterému si pořadatelé akcí vyřídí povolení na pár kliknutí. Aktivity bude průběžně vyhodnocovat kulturní odbor a na konci období vypracuje informativní zprávu, kterou předloží vedení města Brna. Celý obsah plánu a více o tom, jak vznikal, si můžete přečíst na webu Brněnského kulturního parlamentu.

Brněnský kulturní parlament www.kulturniparlament.brno.cz


inzerce

Oslov celé Brno Důvody, proč si rezervovat prostor v magazínu KAM v Brně

exkluzivní informace, rozhovor, historie, zábava

online publicita článků na webu planetabrno.cz

sdílení událostí na sociálních sítích

supervize textových a grafických podkladů

Barbara Veselá – Sales Manager www.pocketmedia.cz | obchod@pocketmedia.cz | +420 608 101 550

31


KAM do města V Brně zahájíme sbírku 2. ledna požehnáním. Těšit se můžete i na Tříkrálový koncert, který 10. ledna jako vždy uvede Česká televize od 18 hodin na ČT1. Setkáte se s moderátory Martinou Kociánovou a Janem Čenským. Na letošním koncertě vystoupí například oblíbená brněnská herečka a zpěvačka Alena Antalová.

Následovat tříkrálovou kometu znamená věřit na zázraky, které jsou ukryté v dobrých skutcích. Foto: Diecézní charita Brno

Tříkrálová hvězda rozzáří Brno Přivítali jsme nový rok 2021. Věříme, že přinese zklidnění, uzdravení a lásku. V době od 1. do 24. ledna se s radostnou zvěstí a nadějí přidává i tradiční Tříkrálová sbírka. Zapojit se můžete letos poprvé i on-line. Tři králové se vydali za neznámou hvězdou, která zazářila na nebeské obloze. Kometa mudrce z východu přivedla až k právě narozenému Ježíši v Betlémě. Stejně tak i skupinky koledníků se už léta vydávají na cestu za tajemstvím dobrých skutků. Přináší lidem do jejich domovů radost, požehnání i příležitost přispět na potřebné. Jsme rádi, že se nám daří pokračovat ve starodávné tradici a sbírka se stala součástí života mnoha lidí. Nový rok 2021 znamená pro Tříkrálovou sbírku velkou výzvu. I ve světě zasaženém pandemií chceme přinést tříkrálové poselství každému z vás. Všechny vás

32

proto zveme na charitní web https:// dchb.charita.cz/trikralova-sbirka/ a facebookové stránky, kde budou nejčerstvější informace. Připravujeme pro vás i speciální on-line sbírku, dárečky a pozdravy od lidí, kterým pomáháme. Nad akcí převzala záštitu primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková. V Brně zahájíme sbírku 2. ledna požehnáním. Těšit se můžete i na Tříkrálový koncert, který 10. ledna jako vždy uvede Česká televize od 18 hodin na ČT1. Setkáte se s moderátory Martinou Kociánovou a Janem Čenským. Na letošním koncertě vystoupí například oblíbená

brněnská herečka a zpěvačka Alena Antalová. Peníze z Tříkrálové sbírky tradičně pomáhají Charitě v péči o nemocné, handicapované, seniory, matky s dětmi v tísni a další sociálně potřebné. V Brně chceme rozšířit služby pro klienty s mentálním a kombinovaným postižením. Rádi bychom vytvořili nové formy pomoci seniorům a podpořili rodiny, které se starají o umírající v domácím prostředí. Myslíme také na konkrétní pomoc lidem prostřednictvím Charitní záchranné sítě. Přispět můžete libovolnou částkou na sbírkový účet 66008822/0800 on-line platbou s variabilním symbolem pro Brno 77706100 nebo dárcovskou SMS ve tvaru DMS KOLEDA 30, 60 nebo 90. Za vaše příspěvky vám budeme velmi vděční. Děkujeme. Následovat tříkrálovou kometu znamená věřit na zázraky, které jsou ukryté v dobrých skutcích. Věříme, že právě díky vám rozsvítíme oblohu lidem, kterým dočasně potemněla. Srdečné díky!

Oldřich Haičman ředitel Diecézní charity Brno


KAM do města

Kam ve městě (snad)?

Těším se na reprízy Reprodukce

Co když Brno hlásí zavřeno, přechodně pootevřeno? Do rubriky Město jsme se rozhodli vybrat jak aktivity, které můžete podniknout za zhoršených epidemických podmínek, tak i akce, kterých se můžete zúčastnit, pokud „se vyjasní“. Zařazujeme také kratší i delší rozhovory s osobnostmi brněnského kulturního života, se kterými si povídáme o jejich plánech na rok 2021. Věříme, že se začtete i do článků o dobročinných aktivitách, na které bychom neměli zapomínat, ať je koronavirová situace jakákoli. Snad se v lednu osobně potkáme v ulicích, na sportovištích, v kulturních i jiných zařízeních. Pokud ne, doporučujeme též sledovat webové stránky vašich oblíbených institucí. Často pro vás připravují on-line programy, různé soutěže, novinky ze zákulisí a další zajímavosti, kterými si můžete ukrátit čas a zároveň zůstat v kontaktu s místy, jež nám snad budou brzy svým programem zase dělat radost.

Poezie je inspirací pro tanec

Martin Dvořák ředitel ProART, tanečník, choreograf „Streamujeme nyní každý týden a nevím, zda je to opravdu nová cesta pro divadlo,“ říká tanečník, choreograf a ředitel ProART Martin Dvořák v krátkém rozhovoru o umění a plánech do budoucna. Kde se s vámi naši čtenáři mohou setkat po Novém roce? Původním záměrem bylo v prvním lednovém týdnu odehrát živě všechny

Vaše oblíbené instituce budou, doufejme, brzy zase v provozu. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Filip Živný editor KAM

tři loňské premiéry ProART Company v Praze i Brně – Ludwiga B., Holana Vanutí a Chopina se Sandovou – a odjet do Německa, kde mě čekalo angažmá v kolínské Opeře. Ale zatím vypadá vše jinak. Je to malinko boj o přežití. Dramaturgicky přesměrovat celou tvorbu na pouhé streamování je ne úplně inspirující. Ale vždy se snažím vytěžit ze situace co nejvíc, takže možná začneme točit taneční a divadelní inscenace. Nakonec ta nezávislá scéna nabízí mnohem větší flexibilitu, než odpadající premiéry v kamenných divadlech... Víc a víc moderuju živé rozhovory z Werichovy vily, které v této době mají za cíl povzbudit společnost. Lze tancem vyjádřit emoce, na které jsou slova krátká? Tancem lze vyjádřit především to, co slova těžce obsáhnou. Samozřejmě tancem můžeme sdělit příběh, ale faktografické nuance zachytí jen slova. Existuje však forma slovesná, kterou tanec reflektuje, a to je poezie. To je pro mne opravdová inspirace pro tanec samotný. Tady nejde o fakta a informace, ale o pocity a emoce, které tanec vyjadřuje stejně jako verše básníka. Myslím, že o tento přesah se snažím cíleně i ve své jevištní práci.

Filip Teller herec, stand up komik a zdravotní klaun Filipa Tellera jsme přizvali ke krátkému rozhovoru o jeho práci, chystaných představeních i krásách živého divadla. Kde vás můžeme vidět po Novém roce? Jakmile se otevřou divadla, tak se těším na reprízy svého nového představení s názvem Reprodukce. Stihl jsem v říjnu premiéru a pak přišel lockdown. Reprodukce je hodinový stand-up o tom, zdali má v dnešní době smysl přivádět na svět dítě. Nejbližší termín v Brně vychází na 31. března v BuranTeatru. Nově se též rýsuje spolupráce s Divadlem Bolka Polívky. A jelikož jsem na volné noze, budu nadále cestovat s inscenacemi po divadlech a festivalech v Česku i na Slovensku. Když to okolnosti a vláda dovolí. Těším se! Kde hledáte kulturu mimo svou práci? Snažím se sledovat kvalitní filmy, víc číst a vzdělávat se. Tu a tam se podívám na stream divadelního představení nebo koncertu. Jenže divadlo má tu dokonalou vlastnost, že je živé, a jeho kouzlo, energie herců a atmosféra prostředí se ke mně skrz obrazovku prostě nedostanou. Ale nemrzí mě to, naopak. Jsem rád, že pořád existuje forma umění, která nejlépe funguje s diváky, v daný okamžik a na daném místě.

33


KAM do města

VIDA! pomůže s úkoly fyziky i s procvičováním angličtiny Má vaše dítě potíže s chemií? Neví si rady s úkolem z matematiky? Potřebuje připravit na test z biologie? Nebo byste mu chtěli dopřát pravidelné lekce cizího jazyka, kde se bude lektor věnovat pouze jemu?

Napíšete, jakou látku potřebuje vaše dítě doučit a které dny a čas se vám doučování hodí. Foto: VIDA! science centrum

Zábavní vědecký park VIDA! nově nabízí on-line doučování. Může jít o jednorázovou lekci, ve které se probere konkrétní úkol či látka, nebo o pravidelné doučování například na přijímací zkoušky. On-line doučování vedou lektoři brněnského science centra, kteří tu běžně uvádějí programy s pokusy nebo připravují příměstské tábory či kroužky. V naprosté většině se jedná o studenty magisterských a doktorských programů vysokých škol. Vybírat je možné z celé řady předmětů – od matematiky a češtiny přes fyziku, chemii, biologii či programování až po angličtinu, španělštinu i latinu. Jak si VIDA! on-line doučování objednat? Stačí na webu v patičce vyplnit dotazník a napsat, jakou látku potřebuje vaše dítě doučit a které dny a čas se vám doučování hodí. (red)

On-line doučování VIDA! science centrum www.vida.cz/blog/online-doucovani

34

CVČ Botanka a plány na další rok Co vás tento rok čeká v Centru volného času Botanka? Letošní aktivity se tu rozjíždí podle stejného rozvrhu jako v září. Dospělí cvičenci budou chodit na pilates, jógu a kalanetiku. Děti na jógu, rytmiku, moderní tance a hip-hop. Bude probíhat i cvičení pro rodiče s batolaty a s dětmi mladšího věku. Jazykové a výtvarné kurzy pro seniory a dospělé. Pracovníci centra se budou snažit znovu otevřít kurzy šití, základy střihu a šití na šicím stroji. Budou probíhat oblíbené kurzy pletení košíků a ošatek, drátkování a vitráže. Těšit se můžete také na setkávání seniorů, zpívání, cvičení a přednášky a hlavně výlety za architekturou a za památkami. Snad se letos všechny plánované akce podaří a nebudou poznamenány karanténami. A z Botanky vzkazují: buďte všichni v novém roce hodně zdraví a usměvaví, těšíme se na společně strávený volný čas! (red)

Snad se letos všechny plánované akce podaří a nebudou poznamenány karanténami. Foto: CVČ Botanka

CVČ Botanka Botanická 13, Brno www.botanka.cz

Etiketa u stolu Proč je důležité orientovat se v etiketě při večeři v restauraci či pracovním obědě? Dojem, kterým působíte na svoje spolustolovníky, není jen součástí vaší image, ale také pozitivně či negativně ovlivňuje zážitek ostatních ze společného jídla. Slušnost můžeme mít v sobě, ale zdvořilosti se musíme naučit. Naučte se správně vejít do restaurace, elegantně se posadit a chovat se jako dáma. Osvojte si, čím vyniká společenský a galantní muž. Lektor etikety a korektního chování Daniel Šmíd vás na svém kurzu naučí pravidla stolování a ukáže nástrahy, které na vás nachystal šéfkuchař. Poznejte tajné zákony, jimiž se řídí v restauracích. Staňte se brilantním společníkem či elegantní dámou u stolu a dopřejte si přitom zážitek z čtyřchodové večeře v jedné z nejlepších restaurací ve městě. Etiketa u stolu je interaktivní a zábavné vzdělávání, spousta komentářů k jednotlivým situacím, pokrmům a nápojům. (red)

Kurzy Etiketa u stolu se v Brně konají pravidelně šestkrát až osmkrát na jaře i na podzim. Jsou vhodné jak pro dospělé, tak pro děti. Foto: Etiketa u stolu

Etiketa u stolu Daniel Šmíd www.etiketaustolu.cz


do města

Punk Jóga

Jak vkročit do nového roku s jógou

Ať je zima, teplo, svítí sluníčko, sněží, nebo třeba padají trakaře, on-line streamy studia Punk Jóga jsou tady v době lockdownu každý den. A už je to pěkná řádka dní. Heslo je „furt se jede“.

Nový rok je tady. A jestli nás ten loňský něco naučil, tak to bylo to, že nemá smysl příliš plánovat! Jóga je nesmírně velkorysou praxí pro každého. Jediné, co si od nás žádá, je, abychom začali. Právě v tom místě a stavu, ve kterém se nacházíme. Nikoli tam, kde bychom si přáli být. Jste vystresovaní? Nemáte kondičku? Jste zklamaní? Zatuhlí? Slabí? Unavení? Šťastní? Plní energie? Zmatení? Jste začátečníci? Nikdy jste jógu nezkusili? PROSTĚ JEN PŘIJĎTE. I když to bude jen na chvíli. Yoga Garden připravila úžasné uzavřené kurzy za velmi dostupnou cenu. Zeptejte se sebe samých, co se vám z toho, co jste v loňském roce dělali, osvědčilo. Udržujte spojení a vztahy fungující a láskyplné, jak jen můžete. A dovolte, aby jejich součástí byla i Yoga Garden. Jakmile budeme moci znovu otevřít, jsme připraveni vás přivítat v teploučkém vyhřívaném sále (hot room) a v tom nejkrásnějším hlavním sále, v jakém jste doposud mohli cvičit jógu. (živ)

Každý den se můžete soustředit jen tak moc nebo málo, jak sami chcete. Foto: Yoga Garden

Yoga Garden Veveří 8, Brno www.yogagarden.cz

Cvičení s Punkem je pro všechny, kteří chtějí do roku 2021 vkročit s novou energií i novým pohledem na jógu a pohyb. Praxe předávaná majitelkou studia Danou Čechmanovou se soustředí na zdravou jógu, tedy takovou, která respektuje pravidla našeho těla. Pokud vás bolí záda, krční páteř, jste zkrácení a zkrátka se ve svém těle necítíte komfortně a chcete začít „něco“ dělat jinak, Punk jóga je hozenou rukavicí. Od ledna zavádí studio nově zpoplatněné lekce přes aplikaci Zoom a jednou týdně streamují na svých facebookových stránkách zdarma. V plánu je také řada zajímavých on-line workshopů zaměřených na jógu z fyzioterapeutického pohledu. Pro ty, kdo by chtěli mít „punkové“ on-line lekce přístupné kdykoli a kdekoli, má studio připraveno jógové on-line úložiště video.punkjoga.cz. (bol)

Yoga Bistro Anatomy Zatím se v představách o tom, co nám bude dopřáno v lednu, moc nerozvášňuji. Moc ráda bych, aby Yoga Bistro Anatomy mělo v roce 2021 otevřené dveře více než zavřené. Józe, akrobacii a novému cirkusu se studio věnuje od roku 2012. Hlavní jsou potřeby našich klientů a cílem je potkávat se na podložce tváří v tvář ve studiu, což je v aktuální situaci složité. Jógu si tedy budeme nadále dopřávat i on-line z obýváku. Akrobacii na kruhu a v šátku do on-line prostoru nepřeneseme. Na rok 2021 se těším, narodí se mi miminko a vrátí se nám z cest po Japonsku lektorka Kristýna. Jedno je jasné, chceme tu být stále pro vás! Yoga Bistro Anatomy je místo pro radost z pohybu. Nenechte se vykolejit pocity nejistoty a strachu! Nový rok zkuste prožít srdcem, abyste se cítili lépe a stali se díky tomu lepšími pro sebe a své okolí. Choďte do lesa, pečujte o své blízké, jezte zdravě, neztraťte motivaci k pohybu a buďte dobří! (Dorota Špalková)

Cvičení s Punkem je pro všechny, kteří chtějí do roku 2021 vkročit s novou energií i novým pohledem na jógu a pohyb. Foto: Punk Jóga

Jógu si budeme nadále dopřávat i on-line z obýváku. Foto: Yoga Bistro Anatomy

Yoga Bistro Anatomy Starobrněnská 16, Brno www.bistroanatomy.cz

Punk Jóga Tábor 43b, Brno www.punkjoga.cz

35


KAM do města

K čemu je vlastně dobrá Hvězdárna a planetárium Brno?

Aktivně se k nám hlásí celá řada přírodovědců, z nichž mnozí dosáhli celosvětové slávy. Na počátku šedesátých let minulého století do jednoho z kurzů chodil mladičký Vladimír Remek. A je tu také řada inženýrů, lékařů, jeden univerzitní rektor, několik politiků a samozřejmě skvělých pedagogů. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Otázka by měla spíše znít: Proč by mělo město Brno, ale nejen ono, podporovat existenci hvězdárny? Proto, aby se pomocí teleskopů s výkonnými detektory na Kraví hoře rozlouskávala pravidla přírodních zákonů? Nebo proto, aby tamní hvězdáři sestavovali horoskopy pro nejvyšší zastupitele města Brna? Mohlo by být jejich úkolem monitorování nočního dění nad největší moravskou metropolí? Kamuflují přelety mimozemských létajících talířů, které nás práškují psychotropními drogami? Jsou snad zataženy do celosvětového spiknutí, jež přesvědčuje, že lidé skutečně přistáli na Měsíci? Nebo v podzemí provozují hvězdnou bránu s průchodem na libovolné místo nekonečně konečného vesmíru? Ani jedno z toho! Návštěva Hvězdárny a planetária Brno – je přitom lhostejno zda se školní třídou, rodiči, partnerem nebo jen tak ze zvědavosti – není

36

náhradou za výuku na základní nebo střední škole. Těch šedesát minut, co pobudete v digitáriu, astronomické pozorovatelně nebo na vědecké stezce, prostě nemůže nahradit výklad erudovaného pedagoga. Nejsme ani vědeckým pracovištěm – astronomický výzkum musí probíhat ve standardních mantinelech a pod patřičným dohledem v prostředí univerzit nebo akademie věd. Astrologie je bohužel nefunkční, létající talíře (ani jiné nádobí) kolem nás nelétají a Američané skutečně na Měsíci před více než půlstoletím přistáli.

Fascinace, poučení, motivace, inspirace – to je hlavní cíl naší stálé mise. Snažíme se návštěvníkům Hvězdárny a planetária Brno ukázat, jak je vesmír fascinující. Zároveň je poučit o tom, jak důležité je poznávat přírodní zákonitosti. Inspirovat je k zájmu o vědu a motivovat je ke studiu na střední nebo vysoké škole. Proto uvádíme ta nejlepší (a mnohdy i nejnákladnější) představení pro digitální planetária, po nichž pátráme po celé planetě. I když nám odborníci občas vyčítají povrchnost. Proto vznikla venkovní Vědecká stezka s řadou experimentů, co se musí díky náporu návštěvníků neustále opravovat. Proto máme unikátní vesmírnou galerii v našem exploratoriu. Proto vyrábíme obří modely těles Sluneční soustavy. I když to pak schytáme, když je kvůli hrozbě silného větru sfoukneme o pár desítek minut dříve. Proto renovujeme naše dalekohledy, abyste se s nimi mohli dívat ještě pohodlněji. Jakkoli ani ony neprohlédnou skrz oblaka. Co nás doopravdy čeká v roce 2021, je ve hvězdách. Bohužel, naše futurologické oddělení zatím vydává jen velmi nejasné předpovědi. Mohu však slíbit, že se všichni dočkáme obnovené premiéry Brna 360, stereoskopického pořadu Živá Sluneční soustava, úžasně výpravného příběhu Kouzelný globus a toho nejlepšího představení z Fulldome Festivalu Brno. Lunalón a terralónu navíc doplní obří model Marsu, pustili jsme se do rekonstrukce bývalé univerzitní kopule, kde je jeden z největších dalekohledů v České republice. Chystáme další úpravy přilehlého parku. No a v nejbližší době spustíme hned dva videoseriály s pracovními názvy Brno, vesmír, vteřiny a Lovci fotonů. Co je ale nejvíc fascinující, přibývá vás – návštěvníků. Na sklonku roku 2021 to bude někdo s pořadovým číslem 4 250 000! Tak prosím, až to bude možné, dojděte k nám na návštěvu, třeba to budete zrovna vy! A když to nevyjde? Pak platí parafráze známé hlášky ze ságy Star Trek: Vydejte se tam, kam zatím žádný člověk před vámi! Podnikněte to nejfantastičtější dobrodružství. Jsme Hvězdárna a planetárium Brno a vy jste naše hvězdy!

Jiří Dušek ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na vizuální zázraky


inzerce

KAM = Kultura A Město legendární magazín KAM vstupuje do 65. sezóny! Podpořte brněnskou kulturu a mějte každý měsíc přehled o aktuálním (nejen kulturním) dění ve městě – tipy, rozhovory, témata, pohledy do minulosti a mnoho dalšího.

Sdružené předplatnéobsahuje: →B alíček KAM obsahuje 11× magazín KAM v Brně a překvapení v hodnotě 429 Kč →B alíček TIC Brno Vstup na Věž Staré radnice, vstup do kostnice u sv. Jakuba, sleva 100 Kč do e-shopu www.darkyzbrna.cz v hodnotě 315 Kč

né Sdruže é tn předpla

č 1 229 Kč 490 K

→M agazín FOOD DRINK BRNO 3× v roce 2021 v hodnotě 165 Kč →D igitální předplatné obou titulů o týden dřív než tištěné vydání v e-mailu v hodnotě 320 Kč →V stup do digitálního archivu Pocket media (skvělé čtení o Brně, např. Brněnské 80ky, Brno INdustrial a další) →R oční členství v PocketClubu každý týden newsletter s aktuálními tipy, akcemi a soutěžemi

JAK na to? shop.pocketmedia.cz Nebo nám napiš na info@pocketmedia.cz, případně zavolej na +420 773 287 307

37


KAM do města

Autentický kvasový chléb od PANEOLITu Základem poctivého chleba je žitný kvas, dlouhé zrání těsta, žádná chemie ani jiné „zlepšováky“, které by upravovaly vlastnosti mouky. V #paneolit dělají opravdový naturální zdravý chléb s originální recepturou.

Stavte se do PANEOLITu na křupavý Rohatý pecen. Foto: PANEOLIT

„Rohatý pecen“ se liší od ostatních nejen tvarem a chutí, ale i 40% podílem žitné profermentované mouky. Jeho výroba trvá 3 dny a teoreticky vydrží i týden, prakticky ho ovšem sníte do druhého dne. Dne 25. 7. 2017 otevřel PANEOLIT autentickou pekárnu na ulici Pekařská. Tehdy šlo o první koncept svého druhu v Brně. Spojení pekárny s prodejnou a pečení kvalitního pečiva před zraky zákazníků přímo na ulici si získalo přízeň tisíce stálých zákazníků, kteří oceňují čerstvé, ručně vyráběné pečivo s dlouhozrajícím těstem z vlastního kvasu a kvalitních surovin, bez éček, náhražek a směsí. Z pece rovnou do ruky! Většina produktů vychází z originálních receptur. Vše je pečeno poctivě na kameni se sálavým teplem, tak jako první chléb v době neolitu, od něhož se odvíjí i název pekařství. (red)

Pekařství PANEOLIT Pekařská 74, Brno www.fb.com/paneolit

38

U Starýho Billa – pravý TEXAS steakhouse Již ze samotného názvu je patrné, co tento podnik nabízí – jedinečnou nabídku steaků, unikátní hovězí plemena, různé typy staření masa, a to již neuvěřitelných 23 let! K tomu TEX-MEX, barbecue… Stále stejný personál, stále vysoká kvalita a profesionalita, stále žádné kompromisy. Ani v době uzavření gastroprovozů nesložili ruce do klína, rozjeli rozvoz a okénko, a to i přesto, že svou „vlajkovou loď“ – tedy poctivý hovězí steak v prvotřídní kvalitě – svým milým zákazníkům nabízí jen v omezené míře (při dovozu nelze garantovat vybraný stupeň propečenosti). V menu najdete burgery, trhaná masa, tortilly, ale také například chilli con carne, pečené plněné brambory… Navíc je součástí menu vždy několik HOT TIPů, u nichž akcentují sezónní suroviny. V nabídce jsou také nápoje. Pokud si objednáte přes webovou stránku Bill Express uvedenou v patičce, získáte slevu. Nic vám tedy nebrání užít si skvělé jídlo od prvotřídního steakhousu. (red)

V menu najdete steaky, burgery, trhaná masa, tortilly a další pokrmy. Foto: U Starýho Billa

U Starýho Billa Kudelova 5, Brno www.bill.cz www.billexpress.cz

Pasta di Gusto – těstoviny podle vašeho gusta Pasta di Gusto je slunnou Itálií inspirovaný koncept nabízející chutnou, lehkou a zdravou alternativu moderního fast foodu. V nabídce mají polévky, čerstvé saláty i chutné dezerty, ale zejména několik druhů výtečných těstovin (vč. bezlepkových a celozrnných), podávaných s tradičními i neokoukanými omáčkami. Často se objevují také nejrůznější nabídky, hot tipy a akce, vše se připravuje podle originálních italských receptur, z kvalitních surovin zpracovaných s citem a láskou. V Pasta di Gusto umí skloubit vysokou kvalitu nabízených pokrmů s jejich rychlým výdejem, což je pro správné fungování fast foodu zcela zásadní. Pokrmy vhodně doplňují nápoje. A další skvělá zpráva přichází v těžkých časech uzavření gastroprovozů v nouzovém stavu: Pasta di Gusto nelení a nefňuká – naopak, nabízí prodej všech svých produktů přes výdejní okénko a také dovoz až k vám domů. (red)

V Pasta di Gusto umí skloubit vysokou kvalitu nabízených pokrmů s jejich rychlým výdejem. Foto: Pasta di Gusto

Pasta di Gusto Campus Netroufalky 770, Brno Pasta di Gusto Padowetz Masarykova 34, Brno www.pastadigusto.cz


do města

Brno se stalo samostatnějším vůči Praze, říká spisovatelka Alena Wagnerová

Rozhovor s česko-německou spisovatelkou a brněnskou rodačkou Alenou Wagnerovou nám zaslala Jitka Venhudová. Jeho obsáhlejší verzi naleznete na webu Planeta Brno.

V knize Cestou životem popisujete dětství prožité v Králově Poli, jsou ještě nějaká místa v Brně, na která ráda vzpomínáte? Když jsem v Brně, nikdy nezapomenu zajít do chrámu svatého Jakuba, přestože jsem evangelička. To byl můj kostel, do dneška tam mám jednu lavici s podpisem z roku 1805. Sedět v ní pro mě někdy znamenalo velkou úlevu. Snad je to směšné, ale když si vzpomínám na Královo Pole, vidím vždycky takový nevýznamný detail, ten kulatý roh Chorvatské a Bartošovy (dnes Vackova) a modrou schránku na dopisy, která tam byla a snad i dneska je. Navštěvujete občas Brno? Můžete sledovat, jak se Brno mění? V Brně bývám přibližně jednou, nejvýš dvakrát do roka – mám-li tu nějakou práci. Pokud jde o Brno jako město, řekla bych, že se stalo samostatnějším vůči Praze, ztratilo svůj komplex vůči ní, to začalo kupodivu v době normalizace třeba i avantgardními divadly, Husou na provázku a Goldflamem. Ale žije se zde pomaleji. Co je dnes velice ošklivé, je brněnské nádraží. A jeho přeložení na okraj města mi připadá nesmysl-

né, město by ztratilo něco ze svého v 19. století vytvořeného obrazu, který má tradici, styl. To nádraží, to byl kus Brna. Vyrůstala jste v blízkosti rodného domu Milana Kundery, setkala jste se s ním někdy? Ano, v obchodě u Šperlíků, kam všechny rodiny z blízkého okolí chodily nakupovat. To mi bylo takových pět let a já jsem tam potkala takového velice hezkého asi desetiletého chlapce v bílých podkolenkách s maminkou, a to byl Milan Kundera. My se v Brně nyní radujeme z odkazu knihovny manželů Kunderových, co vlastně znamená pro spisovatele knihovna? Velká knihovna, jakou jsme měli i my doma, znamená na jedné straně pramen poznání, na druhé straně ale sebekritiku – chce-li člověk psát, srovnává se automaticky s autory knih, ty knihy jako by se na vás dívaly, a v člověku to vzbuzuje sebekritiku, protože se s nimi srovnává, ať chce nebo nechce. A dnes je to tak trochu vyčítavá otázka, když před svou knihovnou stojím: Přečtu ještě to všechno, co se na mne dívá?

Cesta za královnou Severu Přejete si hvězdu? Vánoční hvězdu, která umí plnit přání každý den? Tu můžete získat jen od královny Severu! Ale kudy za ní? Vydejte se na cestu příběhem inspirovaným lotyšskými bájemi a dorazte až ke královně Severu, která vám poodkryje tajemství Vánoc. Interaktivní procházka vánočním Brnem pro rodiny s dětmi bude přístupná až do 3. ledna 2021. Na rozdíl od loňského roku však cesta na Sever nevede Divadlem Polárka, ale odehrává se přímo v ulicích Brna. Na cestě vás čeká celkem sedm úkolů, které musíte zdolat. Hledejte plakáty s QR kódy a zapojte se do dobrodružné procházky pro děti od pěti let. A co je k tomu potřeba? Chytrý telefon s aplikací na čtení QR kódů a mobilními daty, vhodné oblečení – procházka je dlouhá necelé 3 km a nadšení! Jak s procházkou začít a kde najít první stanoviště? Pošlete heslo „Pluji za královnou Severu“ na e-mail

Dobrodružství začíná! Foto: Divadlo Polárka

kralovnaseveru@divadlopolarka.cz a vše důležité vám přijde v odpovědi. Pokud jste si procházku užili, podpořte Divadlo Polárka koupí vstupenky, na první měsíce roku 2021 je v plánu spousta hezkých představení, doufejme tedy, že alespoň některá z nich proběhnou. A kdyby náhodou ne, poctěte Polárku svou návštěvou kdykoli později během roku, lidé z divadla pro vás pravidelně

chystají zajímavé akce i během léta a počátku podzimu, kdy se každý rok koná divadelní festival pro rodiny s dětmi s názvem Polárkový dort. (bh) Cesta za královnou Severu Divadlo Polárka Brno – různá místa www.divadlopolarka.cz

39


KAM za knihou Ze severu je i jedna z mých asi nejoblíbenějších knih – Cit slečny Smilly pro sníh dánského spisovatele Petera Høega. Temný mysteriózní thriller s jasným poselstvím: když něčemu věříme, byť jen my sami, má cenu věci dotáhnout až do samého konce.

Mou literární stálicí je ale Roald Dahl. Všem vegetariánům rozhodně vřele doporučuji povídku Prase a mamonářům povídku o komodě Chippendale z povídkové knihy Jedenadvacet polibků. Foto: Jindřiška Mikešová

Za knihami zve Jindřiška Mikešová Knihy jsou pro mě předměty potěšení a krásy. Je rozkoš jimi byť jen listovat. Čtu hodně od dětství. Jako dítě jsem snila o báječných dobrodružstvích, ve kterých jsem pochopitelně byla hlavní hrdinkou já. To samozřejmě vždy neklapalo podle mých představ, a tak jsem si o dobrodružstvích převážně četla. Iniciačním literárním „počinem” byl pro mě paperback Tarzan – ještě předválečné vydání s chlapáckým vyobrazením svalnatého hlavního představitele, a pak všechny verneovky, mayovky, Trosečníci z Vlaštovky, Poklad na ostrově… Mlhavě si vzpomínám, že ve stánku PNS se každý čtvrtek dala koupit sešitová vydání světové dobrodružné literatury, která se při troše dobré vůle dala pozřít za jedno deštivé odpoledne. Pak samozřejmě následovaly všechny ty zásadní knihy, které potřebuje rozervaná pubertální duše. V dospělosti čtu metodou nahodilého výběru. Většinou zaslechnu a zapíšu si

40

titul, který mi připadá četbyhodný, a naberu směr knihovna nebo knihkupectví. Když objevím zajímavého autora, většinou od něj zhltnu vše dostupné. Mou literární stálicí je ale Roald Dahl. Snad všechny jeho dětské knihy, ale nejvíc asi Matylda a Čarodějnice, redefinovaly moji představu o dětské knize. A jeho knihy pro dospělé – to jsou opravdové příběhy nečekaných konců. Jmenuje se tak i jedna z nich. Všem vegetariánům rozhodně vřele doporučuji povídku Prase a mamonářům povídku o komodě Chippendale z povídkové knihy Jedenadvacet polibků. V nehostinném období loňské

zimy jsem objevila finského humoristu Arto Paasilinnu. Pokud vám je v tomhle zimním covidovém šedu smutno, trocha severského nekorektního humoru jistě přijde vhod. Zkuste si přečíst, jak Stará paní vaří jed, nebo se projeďte Autobusem sebevrahů. V letošním čtenářském roce mne asi nejvíc zaujaly tyto tři knihy: Hořkosladký Klub nenapravitelných optimistů francouzského spisovatele Jeana-Michela Guenassii – příběh o emigrantech, kteří se přátelí s dospívajícím mladíkem při partiích šachu a postupně odkrývají své minulé životy za železnou oponou. Dystopický román Michela Houellebecqa Elementární částice o neschopnosti citu/soucitu k druhým. A jako poslední strhující sága Osmý život (pro Brilku) gruzínsko-německé spisovatelky Nino Haratischwiliové provázející nás skrz životy postav dějinami krvavého dvacátého století. A co mi teď leží na nočním stolku? Kniha Milana Uhdeho Rozpomínky.

Jindřiška Mikešová grafická designérka


KAM za knihou

Všechno je dar

Filmový básník v exilu

Rod Kinských patří mezi nejstarší šlechtické rody u nás. Constantin Kinský vzpomíná na své dětství, nabízí pohled do zákulisí slavné rodiny, včetně řady exkluzivních fotografií z rodinného archivu.

Filmový režisér a scenárista Vojtěch Jasný (1925–2019) proslul především jako autor baladické moravské kroniky Všichni dobří rodáci (1968). V reakci na sovětskou okupaci odešel do exilu a stal se filmovým kočovníkem západní Evropou a Severní Amerikou. Jeho filmografie čítá přes padesát titulů, z nichž větší část vznikla v zahraničí. Zde se touha Vojtěcha Jasného po umělecké seberealizaci střetla s podmínkami zakázkové výroby a pocit vykořeněnosti s usilovným hledáním nových jistot. Kniha od profesora filmové vědy Jiřího Voráče vychází z původního archivního výzkumu a pracuje s konceptem vzájemného působení odborné studie a osobního svědectví. Nedílnou součástí publikace je obsáhlá fotografická a filmografická příloha. Kniha je zamýšlena jako příspěvek k poznání Vojtěcha Jasného jako tvůrce i člověka, ale také k poznání českých kulturních a společenských dějin včetně dějin exilu a mezinárodního filmového a televizního průmyslu. (bh)

Vojtěch Jasný Jiří Voráč Host www.hostbrno.cz Foto: Universum

To by se zvěrolékaři stát nemělo

Důležitým tématem je rozvoj jeho zámku ve Žďáře nad Sázavou a jeho okolí, s tím souvisí i soužití s přírodou a demonstrace základních lidských hodnot, které mohou čtenáře ovlivnit. Předmluvou knihu opatřil Constantinův bratranec Karel Schwarzenberg. Constantin Kinský je český mecenáš, prvorozený syn Radslava Kinského, který emigroval z Československa v roce 1958, a jeho manželky, původem gruzínské princezny Tamary Amilakvari. V roce 1997 se vrátil na Moravu a spravuje panství ve Žďáru nad Sázavou. Vede rodinnou firmu Kinský Žďár, která obhospodařuje 750 ha rybníků, lesní hospodářství a podniká v zemědělství. Od roku 2013 provádí rekonstrukci zámku, v němž vybudoval interaktivní muzeum s názvem Muzeum nové generace se zaměřením na baroko a období budování cisterciáckého kláštera. (red)

Kouzelný svět Jamese Herriota, nejoblíbenějšího zvěrolékaře na světě, je plný vtipných, hřejivých, ale někdy i smutných příběhů zvířecích pacientů. Mladý Herriot v knížce zjišťuje, že realita povolání veterináře v rurálním Yorkshiru je úplně jiná než sterilní prostředí veterinární školy. Vesnická idyla totiž není tak úplně idyla pro zvěrolékaře. James Herriot se jako čerstvý absolvent musí naučit pečovat o své pacienty uprostřed zimy i na těch nejodlehlejších farmách, jednat s tvrdohlavými majiteli, zmatenými kolegy a starat se o kriticky nemocná zvířata. Pomocí veterinářské praxe objevuje James zvířecí říši, její rozmanitost a nikdy nekončící výzvy. A to všechno se sobě vlastním humorem, soucitem a láskou ke zvířatům. Tato knížka, ke které se budete i po letech rádi vracet, je vydáním prvních dvou dílů oblíbené veterinářské série – Kéž by uměli mluvit a To by se zvěrolékaři stát nemělo. (bh)

To by se zvěrolékaři stát nemělo James Herriot Jota www.jota.cz

Všechno je dar Constantin Kinský Universum www.universum.cz

41


Máme cit pro Brno

se stal absolutním hitem a získal titul Turistická novinka roku. A chystáme další novinky, můžete se těšit třeba na novou multimediální expozici v Mincmistrovském sklepě nebo vás vezmeme do bývalého protiatomového krytu Denis pod Petrovem. Mezi nejnavštěvovanější turistické cíle patří věž Staré radnice, ve které jsme instalovali novou expozici o staviteli Antonu Pilgramovi. Nový život jsme také pomohli vdechnout bývalé káznici na Cejlu, nejen díky prohlídkám, ale především projektem Káznice žije a na něj navazujícím studiem Káznice LIVE.

Budujeme značku BRNO

Jana Janulíková. Foto: Roman Franc

TIC BRNO 2015–2020

Přelom roku je obdobím rekapitulace a hodnocení. Pro nás v TICu navíc nekončí jen prazvláštní rok 2020, ale rekapitulujeme hned pět let. Pět let, které má za sebou ve funkci ředitelka Jana Janulíková. Za těch pět let jsme nad rámec základu, kterým je poskytování informací a servisu konzumentům města, realizovali široké portfolio činností a projektů, jež směřují k naplnění dlouhodobé vize: Brno. Město, ve kterém je příjemné žít i (po)být. To vše v souladu s platnými strategiemi obsaženými v základních dokumentech. Na co jsme za těch posledních pět let hrdí? Je toho spousta, na následujících řádcích se s vámi podělíme alespoň o to opravdu zásadní.

KAM a GOtoBRNO – silná dvojka

Vzpomínáte na starý KAM? Na tenký sešit DL formátu, který se dostal sotva k tisícovce platících čtenářů? Dnes tu máme nejsilnější brněnský kulturní magazín s nákladem 30 000 kusů, který je tu pro vás každý měsíc v široké distribuční síti. Podobnou revolucí prošel také turistický portál GOtoBRNO.cz, jenž je oficiálním on-line městským průvodcem. Je funkční, přehledný, aktuální, ověnčený mnoha oceněními, nicméně hlavním potvrzením jeho kvality je pro nás nárůst návštěvnosti o 100 %. Ruku v ruce s „gotem“, jak mu intimně říkáme, šel také rozvoj komunikace na sociálních sítích, které spravuje TIC BRNO, a také aktivní spolupráce s novináři. O Brně si nyní přečtete nejen na strán-

42

kách českých periodik, ale jeho přitažlivosti si všímají i média světová v čele s The New York Times.

Brněnské suvenýry jsou pojem

Pracovali jsme usilovně, abychom vás přesvědčili, že turistická „íčka“ a „suvoše“ nemusí být nuda. Otevřeli jsme krásné designové infocentrum a obchod TO JE BRNO na Panenské ulici, citlivě zrevitalizovali tradiční infocentrum na Staré radnici pod krokodýlem, provozujeme společné infocentrum s jižní Moravou na brněnském letišti a v neposlední řadě stylová pop-up „íčka“ nově v čele se stylovým elektromobilem, který bude brázdit republiku a propagovat Brno na festivalech (už aby to bylo!). Baví vás objevovat Brno? Potom jste určitě vybaveni našimi destinačními tiskovinami, jež představují zajímavé brněnské fenomény. Autentický přístup k městu, individualismus a sebereflexe se nejvíce promítá do našich publikací, ať už jde o kultovní řadu autentických průvodců TO JE BRNO, nebo o publikace určené dětem, včetně komiksů. A naše brněnské dárky musíte mít! Různé kolekce, předměty od designérů i místních umělců koupíte v našem obchodě na Panenské nebo na e-shopu www.darkyzbrna.cz.

Turistické hity na povrchu i v podzemí

V létě 2020 se nám podařilo zpřístupnit vodojem na Žlutém kopci, který rozšířil nabídku Brněnského podzemí. Vodojem

Filmová kancelář Brno, Janáčkovo Brno, Kancelář pro členství Brna v síti kreativních měst UNESCO, Gourmet Brno, Osmdesátky v Brně, Brno INdustrial… Dlouhodobé aktivity, projekty, eventy, různé oblasti, rozdílné segmenty a cílové skupiny a jeden společný cíl – prezentovat Brno prostřednictvím jeho silných témat, ambiciózně, ale autenticky. Právě díky nim si město jeho obyvatelé ještě více zamilují a potenciální návštěvníky zaujme i daleko za hranicemi republiky. Tyto projekty navíc Brnu nepřináší jen nehynoucí slávu, ale také významné obchodní a ekonomické příležitosti.

Nejstylovější městské centrum

Živé centrum dnes v Brně není klišé, ale norma. TIC BRNO pomohl na svět a pořadatelsky i partnersky se podílí na řadě festivalů, díky nimž Brno (nejen v létě) žije. Open House Brno, festival UPROSTŘED, Mendel festival, Maraton hudby Brno, Den Brna, BRNO16 a ten největší, který máme právě za sebou, tentokrát v nutně alternativní podobě – Brněnské Vánoce. Na nich je pětiletý posun estetického i obsahového vnímání živého centra snad nejviditelnější.

Jedeme dál!

Pět let práce, která se do těchto řádků zdaleka nevešla celá. Třeba rekonstrukce Kina Art či úspěch turistické karty BRNOPAS by si zasloužily vlastní články. A my nekončíme a vizi Brna jako města, ve kterém je příjemné žít i (po)být, chceme naplňovat dál. Nejvíc rádi jsme totiž za vztahy a spolupráce, jež se nám podařilo společně vybudovat. Bez partnerů na úrovni města, zřizované i nezřizované kulturní scény, místních podnikatelů a kreativců a hlavně lidí, kteří městem žijí, tedy jeho obyvatel, bychom tyhle řádky nenapsali. Takže DĚKUJEME!

S láskou váš TIC BRNO


To je Brno III Je to tu! Již třetí trochu jiný brněnský průvodce je na světě. Je jiný, je autentický. Autentickými průvodci se TIC BRNO chce podělit o jiný pohled na Brno a ukázat návštěvníkům jeho skutečnou, nepřikrášlenou tvář. Jde o výjimečné publikace, které jsou užitečné jak pro ty, kteří se tady zastaví jen na skok, tak i pro ty, kteří v našem městě žijí. TIC BRNO vydal prvního autentického průvodce To je Brno 1. dubna 2018. Ten vzbudil takový zájem, že rychlostí blesku zmizel z pultů a musel být dotištěn. Brno v něm totiž představili místní obyvatelé, kteří městu dodávají šťávu a charakter, a některé kapitoly byly tak šťavnatě autentické, až byly výbušné. Že se TICko nebojí prezentaci svého města pojmout netradičně a autenticky, dokázal i druhý díl vydaný v roce 2019. Opět přinesl osobitý pohled několika brněnských osobností, jež představily svou verzi brněnské reality. Na závěr roku 2020 doplnil tyto dva průvodce To je Brno III. Věnuje se brněnskému industriálu. Začíná současnou situací a industriální orientací

Autentický průvodce To je Brno má již třetí pokračování © TIC BRNO Michal Růžička

města na kreativní a technologická odvětví, pak se přesouvá k architektonické a urbanistické stránce tématu, následuje historický exkurz a zlatá éra brněnského textilního průmyslu. Přibližuje také typologii místního obyvatelstva 19. století a spojuje průmyslové dědictví s konkrétními reprezentativními

sídly. Na závěr se ohlíží za mizejícími ikonami a jako třešničku na dortu nabízí poučený výlet za město do industriální perly – do Adamova.

Kupujte na www.darkyzbrna.cz

Čtěte Brno! Kromě tří autentických průvodců najdete v nabídce publikací TIC BRNO taky spoustu dalších knížek o Brně či jeho osobnostech. Některé potěší milovníky designu a architektury, jiné nadšence do historie, gastronomie a hudby. V nabídce je taky originální, ryze brněnský komiks nebo dokonce Kniha roku 2019! Nakupovat můžete z bezpečí domova v e-shopu. Průvodce špičkovým interiérovým designem po Jihomoravském kraji vám odhalí místa, kam se běžně nepodíváte. Výběr top interiérů ve výpravné publikaci Design Guide se může stát takovým vaším soukromým výletem v době, která výletům nepřeje… Mářina kuchařka zase prozradí, na čem si pochutnával nejhranější český operní skladatel. Ze zápisků hospodyně se dozvíte nejen to, jak pokrmy připravit, ale také jak se žilo u Janáčků. Další známou brněnskou osobností byl Anton Pilgram, geniální stavitel a sochař, tvůrce známé pokroucené fiály na portálu Staré radnice, který ožívá v temném komiksu Kameník určeném otrlým dětem a dospělým. Originální pohled na novodobější historii, na události roku 1989 včetně těch listopadových, nabízí knížka Jak to ruplo,

Knihy z nabídky TIC BRNO vybírejte v klidu domova na e-shopu © TIC BRNO Michal Růžička

která zvítězila v jedné z kategorií soutěže Kniha roku 2019. Dvě krásné publikace byly vydány také ke 100 letům republiky a na své si v nich přijdou nejen fanoušci historie, ale i současného Brna. Ta pro dospělé se jmenuje To je Brno po 100 letech a představuje Brno před 100 lety a dnes v různých odvětvích lidské činnosti. Druhá nabízí

procházky Brnem první republiky dětem a jmenuje se Frčíme Brnem po 100 letech. Je plná obrázků a kvízů a určitě bude bavit i dospělé, kteří si nezapomněli hrát.

Kupujte na www.darkyzbrna.cz

43


Brněnské gastro žije podcasty Gourmet Brno je průvodcem pro každého, kdo se chce zorientovat v gastronomické nabídce města Brna. A v roce 2020 byl, jak jinak, jiný… Hodnocení jako takové proběhnout nemohlo, a tak se TIC BRNO soustředil na propagaci aktuálních nabídek gastronomických podniků a jejich příběhů. Podpora pak v závěru roku vyvrcholila sérií podcastů Gourmet Brno, které si můžete poslechnout na Spotify nebo na webu projektu. Gourmet Brno 2020 se zaměřil na pomoc podnikům hodnoceným v roce 2019, které byly doplněny o nově nominované. Všem se projekt věnoval od jara, kdy by se podle běžného harmonogramu projektu nominovalo a v červnu hodnotilo. Místo dvoukolového hodnocení ale probíhala propagace aktuálních služeb, neboť, řekněme si otevřeně, gastronomické podniky to v loňském roce opravdu neměly jednoduché, takže každá pomoc se hodila. A protože za každým podnikem stojí osobní a mnohdy dobrodružný příběh,

Průvodcem podcastů nejen o brněnském gastru je RB, který zpovídal i Janu Janulíkovou © archiv projektu

rozhodl se je TIC BRNO představit v audiopořadu na pokračování. Seriál, který má 22 dílů, nabízí ochutnávku ze všech kategorií Gourmet Brno: restaurace, bistra, kavárny, cukrárny, vinárny, pivnice, bary a fine dining. Uslyšíte v něm informace o konceptech brněnských gastropodniků, které jsou často vymyšleny do úplných detailů, a ne-

chybí samozřejmě ani zajímavosti ze zákulisí. K příjemnému poslechu, jenž si můžete užít on-line doma zdarma, si určitě nezapomeňte objednat něco dobrého. V Brně je z čeho vybírat!

www.gourmetbrno.cz

Káznice žije kulturou, III. vlna Spolek Tripitaka působí v prostorách bývalé káznice na Cejlu od léta 2018. Společně s TIC BRNO a za pomoci dalších partnerů se v jejích prostorách snaží pod značkou Káznice žije budovat svébytné kulturní a komunitní centrum. Během necelých dvou let se jej podařilo dostat na kulturní mapu Brna. Smělé plány na rok 2020 rozmetaly dvě vlny pandemie koronaviru. V únoru ještě stihl Zábrdovicemi projít pestrý masopustní průvod. Záhy po něm však přišel první lockdown a po krátkém letním nadechnutí, kdy se podařilo uspořádat tradiční pouliční festival Ghettofest, nastala opět vlna omezení. Říká se, že všechno zlé bývá k něčemu dobré. V Káznici tak v dubnu vzniklo ve spolupráci s filmaři z GNOMON Production internetové vysílací studio Káznice LIVE, které během první i druhé vlny umožňovalo umělcům kontakt s publikem a díky darovacímu serveru Donio jim zprostředkovalo i příjmy. Skončil rok 2020, ale pandemie nekončí. V době často se měnících podmínek není lehké plánovat.

44

Andělský orloj v oknech Káznice © archiv projektu

Je jisté, že nejméně do jara vás v Káznici žádné velké akce pro veřejnost nečekají. Snad se podaří realizovat alespoň něco ve veřejném prostoru a na čerstvém vzduchu tak, jako byl například Andělský orloj v oknech pořádaný pro diváky

na nově opraveném Náměstíčku pod platany před vstupem do Káznice. Tým Káznice žije přeje hodně sil v novém roce a těší se na viděnou v lepších časech. www.kaznicezije.cz


Kino Art: co všechno se povedlo Nový rok svádí k přemítání nad nesplněnými předsevzetími, úvahám nad množstvím snědeného vánočního cukroví i k přemýšlení nad uplynulým obdobím. Tentokrát vynechme negativní rekapitulaci a naopak si připomeňme, co všechno se povedlo! Do začátku loňského roku vstupovalo Kino Art s plány na klidnou sezónu s otevřenými kinosály. To se sice nepodařilo, ale protože je Art v disciplíně „mít kino bez otevřeného kina“ vycvičen z předchozích let, nezůstal sedět v koutě a rozhodl se expandovat za brány kinosálu zase o kousek dál. Místo projekcí na netradičních místech, kdy se v minulosti vydal s projektorem v kufříku do podzemí, do zoo nebo na palubu lodi, tentokrát vkročil do on-line prostoru a navštívil své diváky přímo doma. V rámci projektů Vaše kino a Moje kino LIVE tak odehrál více než 140 projekcí. Art neopustil ani své oblíbené kvízy, v on-line

Kino Art na Cihlářské © Veronika Jambrichová

podobě uspořádal rovnou tři. Měsíce, ve kterých šlo promítat, využil Art naplno. V létě mohli diváci navštívit kino nejen na Cihlářské, ale i na zahradě vily Löw-Beer, kde se pod širým nebem odehrálo deset projekcí i audiokvíz. Nemohl chybět ani Mezinárodní festival krátkých filmů BRNO16! 61. ročník se sice přesunul na

prosinec, a ještě do on-line prostoru, ale ani to mu neubralo na kráse, naopak! Do letošního roku si Art přeje, abychom si společně dál užívali skvělé filmy, objevovali zapomenuté klenoty kinematografie i zbrusu nové snímky. PF 2021! www.kinoart.cz

Galerie mladých: všechno je jinak Současná omezení provozu kulturních zařízení, včetně galerií, mají veskrze negativní dopady: Galerie TIC jsou nuceny řešit permanentní úpravu programu, došlo k omezení výstavní spolupráce s umělkyněmi a umělci, kteří tak přichází o nezanedbatelnou existenční podporu i pracovní motivaci, stupňuje se nejistota nad budoucím vývojem... … co se ale dá na současném stavu vnímat jako pozitivum, je fakt, že provozovatelé Galerií TIC mohli vystoupit (nebo spíš vyskočit) z obvyklého kolotoče povinností a závazků a intenzivněji promýšlet, jak a proč dál. Kromě hledání nových komunikačních kanálů a programových formátů směřujících k podpoře a zprostředkování živého umění se rozhodli uskutečnit rekonstrukci Galerie mladých. Využít toho, že je galerie uzavřena návštěvníkům, a přenechat ji architektům a řemeslníkům. Galerie mladých si jejich péči už dlouhou dobu zasluhuje, protože ji „trápí“ celá řada nefunkčních a esteticky rušivých prvků. Mladí architekti Ondřej Bělica a Martin Blažek ze studia Gimonfu vytvo-

Návrh úpravy Galerie mladých © studio Gimonfu, 2020

řili návrh, který prostor galerie sjednocuje a otevírá. Zmizí stávající zábradlí mezi galerií a průchozím prostorem a namísto něj budou prodlouženy boční schody do širokých stupňů, které mohou návštěvníkům sloužit k sezení či odpočinku. Vznikne tím menší amfiteátr, který kromě výstavní funkce staví do popředí komunitní rozměr galerie,

pro nějž jsou důležitou součástí prezentace umění i besedy, diskuse a přednášky. Takže snad v roce 2021 brzy na shledanou!

www.galerie-tic.cz

45


mimo Brno

Gránické údolí v jakémkoliv období Co objevovat v době, která hromadným akcím a vnitřním aktivitám nepřeje? Vydejte se na Znojemsko, do kraje, jenž žije nejen kulturou a zajímavou historií, ale také skýtá mnoho přírodního bohatství, a zve tak k dlouhým procházkám na čerstvém vzduchu.

Našim cílem je poskytnout zvířatům v nouzi první pomoc a přístřeší a co nejdřív jim najít milující domov. Foto: Útulek Tibet

Mimo Brno zve Alžběta Blašková Soukromý azyl pro zvířata v nouzi provozuji se svým manželem Markem a s dobrovolníky kousek za Brnem – v Marefách u Bučovic. Náš azyl je výjimečný v tom, že v něm najdete 12 druhů zvířat. Neděláme totiž rozdíly a milujeme stejně domácí mazlíčky, kterými jsou kočky, psi a další, jako hospodářská zvířata, které také považujeme za členy své rodiny. Převládají u nás opuštěné a nemocné kočky, těch je k dnešnímu datu 86, a máme tady taky smečku 11 nemocných či handicapovaných psů, kteří s námi žijí přímo v domě. Jelikož fungujeme i jako tzv. mini farm sanctuary, najdete u nás také zvířátka zachráněná z velkochovů: krávy, ovce, kozy, prasata, slepice. Když k vyjmenovaným druhům připočtete králíky, morčata, vodní želvy, hada a africké šneky, jsme na počtu 12 druhů a aktuálně 133 Tibeťánků. Proto se nám taky říká Noemova archa u Bučovic. Většina zvířat u nás je určena k adopci, vlastně většina koček i pejsků, ostatní jsou našimi stálými obyvateli. Našim cílem

46

je poskytnout zvířatům v nouzi první pomoc a přístřeší a co nejdřív jim najít milující domov. Máme tady zvířata, která po domovu velmi touží a jsou okamžitě k adopci, ale i spousty případů nemocných nebo plašších, které je zas možné adoptovat na dálku a jezdit je navštěvovat, pejsky vzít na procházku. V běžných necovidových časech pořádáme hodiny otevřených dveří každou poslední sobotu v měsíci, jen v této době to bohužel není možné, neboť kdybychom s Markem onemocněli, neměl by se o zvířata kdo postarat. Proto srdečně zveme, ale až v lepších časech. Aktuální informace zveřejníme na Facebooku. Návštěvy za účelem adopce jsou samozřejmě po telefonické domluvě možné a budeme také rádi za nabídku pomoci s úklidem. Toho je v azylu s téměř 150 zvířaty opravdu hodně a dobrovolníků naopak není nikdy dost. Alžběta Blašková Útulek Tibet Marefy u Bučovic www.utulektibet.cz

Vydejte se na výlet do přírody okolo Znojma. Foto: Znojemská Beseda

I když je nám smutno ze zavřených divadel, muzeí a zrušených akcí, máme pro vás tip, kam vyrazit v jakémkoliv období. Gránické údolí, které se nachází v těsné blízkosti historického centra Znojma, nabízí mnoho romantických zákoutí i mimo nejoblíbenější turistické pěšiny. Dýchne na vás krásné prostředí Národního parku Podyjí, a zapomenete tak na nevšedně všední starosti. Tak se pusťte do objevování a žádné místečko nevynechejte. Narazit můžete třeba na tunel vytesaný ve skále nebo architektonickou hříčku v podobě kamenné smyčky. Více tipů, kam na výlet i v mrazivém počasí, naleznete na webu Znojemské Besedy. (red)

Znojmo a okolí Znojemská Bbeseda www.znojemskabeseda.cz


mimo Brno

Projděte se nad vinohrady

Útěk do divočiny Nejednoho milovníka přírody potěší výlet do přírodní rezervace Sokolí skála. Rozkládá se v údolí řeky Svratky u obce Doubravník, poblíž železniční zastávky Prudká. Skládá se ze tří částí: Sokolí skály, Dubin a Bučiny.

Když se řekne rozhledna, většina z nás si představí stovky schodů, které musí zdolat. To ale neplatí pro Stezku nad vinohrady u obce Kobylí na Břeclavsku. Na její vrchol se pohodlně dostanou i rodiny s kočárky. Unikátní rozhledna stojí ve výšce 334 m n. m. na kopci zvaném Kobylí vrch. Na rozhledně nenajdete žádné schody, nahrazuje je nakloněná rovina. Je tak přístupná jak vozíčkářům, tak starším nebo málo pohyblivým lidem. Její součástí je také informační systém na podlaze. Při cestě nahoru se tak například dozvíte o historii obce Kobylí nebo vás šipky nasměrují na zajímavá místa v okolí. Z vrcholu rozhledny, který je zakončen skleněnou stěnou, je výhled na kraj osázený vinohradem a okolní obce Vrbice nebo Čejkovice. Při dobré viditelnosti dohlédnete na Pálavu, Bílé Karpaty nebo Malou i Velkou Fatru na Slovensku. Stezka nad vinohrady je otevřená celoročně. (kh)

U obce Kobylí stojí unikátní kruhová rozhledna. Foto: Kristýna Hortvíková

Stezka nad vinohrady Kobylí www.kobyli.cz

Pokud hledáte místo s nedotčenou drsnou přírodou, Sokolí skála je pro vás ideální volbou. Celá lokalita není moc dobře přístupná, a tak si zachovala svůj přirozený ráz. Vstoupit do rezervace se dá z bývalé osady Prudká, kam je možné přijet vlakem. Kousek od železniční zastávky se nachází památkově chráněná dřevěná lávka, díky které se dostanete přes řeku Svratku. Rezervace je chráněná pro své čisté lesy a prudké skalnaté stráně v údolí nad Svratkou. Ty jsou domovem pro běžné i vzácnější druhy ptáků. Kdysi tu hnízdil i pár sokola stěhovavého, po němž byla rezervace pojmenována. Zajímavostí je také tzv. Jelínkův dub, který najdete v lesích na Sokolí skále. Jedná se o velmi mohutný strom, jeho obvod měří 320 cm. (kh)

Nasedněte na vlak do Bradavic Most jako z filmu o Harrym Potterovi. Přesně tak by se dal popsat železniční viadukt u obce Dolní Loučky. Vypadá totiž téměř stejně jako most, přes který projížděl vlak do školy čar a kouzel v Bradavicích. Most míru, který stojí přibližně 5 kilometrů od Tišnova, byl postavený mezi lety 1940–1952, a jedná se o největší most na železniční trati mezi Brnem a Havlíčkovým Brodem. Viadukt je dlouhý necelých 300 metrů a sahá do výšky 42 metrů. Konstrukce mostu se skládá z několika železobetonových oblouků a pilířů, díky kterým připomíná železniční viadukt ve Skotsku známý z filmů o Harrym Potterovi. Podobně jako ve snímcích o slavném čaroději vypadá také krajina, do které je Most míru zasazen. Viadukt stojí v údolí, jímž protéká říčka Libochovka, se zalesněnými kopci v pozadí. (kh)

Sokolí skála je vzácná pro skalní svahy a nedotčené lesy. Foto: Jiří Komárek

Most míru připomíná železniční viadukt z filmu o Harrym Potterovi. Foto: Pan Hyde

Železniční viadukt Most míru Dolní Loučky www.dolniloucky.cz

Přírodní rezervace Sokolí skála Doubravník www.doubravnik.cz

47


Where in Brno Sports-wise there are a lot of things going on that might interest those who’ve made resolutions. There is a very interesting section in this month’s Kam about Yoga - and even if you don’t speak Czech, the links are all there and there are many English-speaking Yoga classes available in Brno.

There is a very interesting section in this month’s Kam about Yoga – and even if you don’t speak Czech, the links are all there and there are many English-speaking Yoga classes available in Brno. Photo: Pocket media/Ivo Dvořák

Happy New Year! Welcome to Kam v Brně/Where in Brno! Happy New Year! We sincerely hope that 2021 is a lot better than 2020, even if you thought 2020 was pretty awesome, we still hope that your 2021 is even better. In line with the kind of optimism that you will need going into 2021, we’re going to pretend that everything is just hunky dorey. That you’ll be heading out to see wonderful concerts at your favourite venues, dining in your favourite restaurants and meeting up with friends for your favourite vigorous sporting pursuits. There are a lot of excellent gigs pencilled in for January, such as Metronome Blues at Kabinet Muz on the 14th of January. For classical lovers there are regular concerts at the Baroque Chateau, Belcredi, in Lišeň. From the 18th of January and going on until April there will be concerts in conjunction with the Janáček Academy of Music and the Brno Conservatory – www.kclisen.cz.

48

Sports-wise there are a lot of things going on that might interest those who’ve made resolutions. There is a very interesting section in this month’s Kam about Yoga - and even if you don’t speak Czech, the links are all there and there are many English-speaking Yoga classes available in Brno. Surely, though, the best way of getting some exercise these days is to head out into the countryside. A couple of ideas for you. If you take the bus out to the top of Lesna (the 46 for example), there are the magical old woods of Zaječí hora, with twisting turning paths that plunge into tight dark valleys and then open out into verdant meadows and ponds flourishing with life. Or why not head slightly further afield,

to Maršovský vodopády (waterfalls), a series of cascading waterfalls near Veverská Bítýška. If you have access to a car, then a trip to the templar ruins at Templštejn is a lovely short walk with a big pay off. Finally, if you enjoy Kam v Brně / Where in Brno, consider a subscription and get the magazine delivered to your door every month. The perfect cure for FOMO in 2021.

Robin Smith WHERE Editorial staff


Brno Expats Have Talent: Mariana (BR), a confectioner

Watch the latest Don’s Walk: Brno and Napoleon

Brno is full of talented people, and some of them are not originally from the Czech Republic. We introduce the first in line – Mariana, baking amazing cakes and confections!

Two great military events are associated with Brno – the Swedish siege in 1645 and the Battle of Austerlitz in 1805. Back in May, we devoted a webinar to the 375th anniversary of the siege, and December was the time to turn to the Battle of Austerlitz, as 2 Dec marked its 215th anniversary

While most public events have been put on hold for a long time - there are no concerts, performances or exhibitions the people who have art and creativity as part of their lives are still here. We decided to highlight these people through a series of articles and videos on our blog. The first one is Mariana, originally from Brazil: “Ever since I can remember, decorating, baking cakes & sweets has always been a constant in my life. It’s a part of Brazilian family tradition to get together to cook and bake sweets. Now, it is my hobby as well as a main source of income: as a housewife and a mother of four little ones, this job suits our family dynamics to perfection. I have time to take care

Mariana, originally from Brazil, now bakes amazing cakes and confections in Brno Photo: Mariana Paraizo Ribeiro

of the little ones and in between, bake cakes and brigadeiros to sweeten other people’s lives. I’m astonished by how supportive the community in Brno is. brnoexpatcentre.eu/blog

Watch Don Sparling recording his “armchair” walk through Brno. Photo: Brno Expat Centre

Meet us online – Expat Centre is streaming webinars We’ve invited several experts from various fields to go online with our consultants to answer your questions regarding many aspects of your life in Brno. You can watch them anytime for free at our Facebook page. In times when meeting in person is discouraged, we decided to give you as many chances to meet us online as possible. Watch a step-by-step guide to sort out your temporary residence; listen to an immigration lawyer speak on the matter of your residence during the pandemic; or let Don Sparling walk you through another chapter of Brno history, of Napoleon’s time in the city and the marks he’d left. We’ve also covered the alternatives to attending public offices in person - you can learn how to save time, preserve your nerves and stay safe whilst you communicate with offices online. All videos are freely accessible at any given time. If they don’t answer some of your

Watch webinars regarding various aspects of your life in Brno for free. Photo: Marie Lungová

Normally, Don would take us through the streets of Brno for a guided walk to share the story behind Napoleon’s time in Brno. However, the situation is what it is this winter, and we chose to stay at home and record Don from his armchair. Now, you can watch the recording any time you want to. The video starts by looking at why Napoleon was here at all and where he stayed and what he did when he was here. Then, of course, comes the Battle of Austerlitz itself and its aftermath, and – perhaps a surprise for many, locals included – Napoleon’s re-appearance in Brno four years later. And finally, you’ll learn how over the years the story of his presence in Brno and the surroundings has played out in many ways and in many places: plaques, graves, family names, a pyramid, re-enactments and more.

questions, you can always contact our consultants for more information. fb.com/BrnoExpatCentre/live

fb.com/BrnoExpatCentre/live

49


Where in Brno

Brno Daily – News Highlights The parts of the Greater City Ring Road (VMO) Žabovřeská that were constructed in the first stages of the project are now open for the public to use. In December, the Brno city council approved the use of the sidewalks and the footbridge that runs over the road, allowing safer crossings over the four-lane road. Last year, households in the EU spent nearly a quarter (23.5%) of their total consumption expenditure on housing (including bills). Housing is by far the biggest expense for households across the EU, according to figures from Eurostat, the European statistical office. The highest share of expenditure on housing was in Finland (29%). The Czech Republic was placed fourth, and its former “brother state” Slovakia placed second. Foreigners in Brno are offering their support to fight Covid-19. The Red Cross has been training volunteer nurses to support professi-

Photo: Kimberley Bingel/Brno Daily

onal staff in Czech hospitals, including expats, whose language skills may prove useful in communication with medical teams from abroad. Brno Daily spoke to one of the expats generously giving their time to the program. Brno Daily – Brno’s Online News in English at brnodaily.com.

Kimberley Bingel Brno Daily www.brnodaily.com

What I’m Drinking In uncertain times, we can all appreciate life’s simple pleasures. And given the global pandemic fatigue, there is no better remedy than a locally produced Frankovka. A dark-fruited, late ripening grape variety, Frankovka has been grown in central Europe for centuries. The wines exhibit an intense ruby/garnet color, accented by aromas of spice and forest berries. Making up 7% of total Czech vineyards, it is the second most planted black grape variety in the country. Some of the best examples are found in the Velké Pavlovice subregion, where Frankovka comprises one of the three permitted grape varieties in the VOC Modré Hory. The villages of Dolní Kounice, Nosislav, and Hustopeče are also top sites for Frankovka. In their youth, these wines offer mouth watering acidity and signature aromas of sour cherry, blackberry, and spice. Although the unoaked wines tend to have slightly rougher tannins, producers are now opting to mature their wines for longer periods in barrel, resulting in wines with a softer, more supple tannin structure. Frankovka is the ideal pairing for traditional Czech fare, like smo-

50

Photo: Arielle DeSoucey

ked meats and guláš, but can also be delicious with easy takeaway foods, like pizza and burgers. These wines feel like a big hug from an old friend, and I highly recommend picking one up at your local shop. Check out these Frankovka producers- Dva Duby, J. Stávek, Regina Coeli, Válka, U Vrbů.

Arielle DeSoucey www.civilwines.com


Křížovka o ceny Pomůžeš Karkulce najít cestu k babičce? Pozor, ať tě po cestě nesní jeden z číhajících vlků.

Křížovka o ceny Rádi luštíte? Vytvořili jsme pro vás křížovku plnou jednodušších i složitějších nápověd a držíme palce, ať se dostanete k tajence! Jste-li navíc předplatitelem, můžete vyhrát knihu Rybí krev od Jiřího Hájíčka. Stačí nám do 15. 1. řešení tajenky zaslat na e-mail info@pocketmedia.cz. Z následného losování vzejde jeden šťastný výherce.

51


program leden 2021

Přejeme si stejně jako níže uvedené kulturní instituce, aby se život v Brně vrátil co nejdříve k normálu. Informace uvedené v následujících programech si však vždy raději ověřte dle aktuální situace, vycházíme z údajů známých v den uzávěrky časopisu.

DIVADLO /THEATRE BURANTEATR

Sokolský Stadion, Kounicova 20 | 774 492 131 vstupenky@buranteatr.cz | www. buranteatr.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla. 23. 1. 19.00 PROCES Velká scéna, 13+ 28. 1. 17.30 ZA VYSVĚDČENÍ POLÁRKU Velká scéna, 6+ 30. 1. 10.30, 15.30 JAK DĚTI ZACHRÁNILY MOTÝLY Malá scéna, 3+

FLÉDA CLUB

Štefánikova 24 I 533 433 559 I info@fleda.cz www.fleda.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

DIVADLO RADOST DIVADLO BARKA OTEVŘENÝ KULTURNÍ PROSTOR LIGY VOZÍČKÁŘŮ

Svatopluka Čecha 35a | 608 635 578 barka@ligavozic.cz | www.divadlobarka.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

Bratislavská 32 | 545 321 273 divadlo@divadlo-radost.cz | www.divadlo-radost.cz Aktuální program najdete na webové stránce divadla.

HUDEBNÍ FAKULTA JAMU V BRNĚ

HADIVADLO

KABINET MÚZ

Poštovská 8d | 530 330 869 pokladna@hadivadlo.cz | www.hadivadlo.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

DIVADLO BOLKA POLÍVKY

Jakubské nám. 5 | 542 214 692 | divadlo@bolek.cz www.divadlobolkapolivky.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

16., 17. 1. 19.00 GADŽOVÉ JDOU DO NEBE Režie : Jiří Havelka 17., 24. 1. 16.00 CIRKUS ABRAFRK pro děti 19. 1. 19.00 DON QUIJOTE Režie : Jan Mikulášek 20. 1. 18.00 DON QUIJOTE Režie : Jan Mikulášek 22., 23. 1. 19.00 RADĚJI ZEŠÍLET V DIVOČINĚ Režie: Anna Davidová 26. 1. 19.00 HRÁČ Režie: Michal Hába 27. 1. 19.00 OSKAR A RŮŽOVÁ PANÍ Režie: Hana Mikolášková 28. 1. 19.00 DYNASTIE Režie: Michal Dočekal

DIVADLO LÍŠEŇ

MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO

Lidická 16 | 533 316 347 | predprodej@mdb.cz www.mdb.cz Aktuální program najdete na webové stránce divadla.

NÁRODNÍ DIVADLO BRNO

542 158 120 | obchodni@ndbrno.cz | www.ndbrno.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

MAHENOVO DIVADLO

DIVADLO NA ORLÍ

Poštovská 6 | www.metromusic.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

MUSILKA – LIDOVÝ DŮM

Musilova 2 | 545 211 875 | ksomega@ksomega.cz.cz www.ksomega.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

KC SEMILASSO

Palackého tř. 126 | glanc@glanc.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

Malinovského nám. 1

23. 1. 19.00 RUDY LINKA – ONE MAN SHOW koncert

STUDIO MARTA

Bayerova 5 | 542 591 510 | marta@jamu.cz www. studiomarta. cz Aktuální program najdete na webové stránce divadla.

HUDBA /MUSIC

Ondráčkova 20 | 728 818 034 | www.divadlolisen.cz

Orlí 19 | 542 591 800 | dno@jamu.cz www.divadlonaorli.jamu.cz Aktuální program najdete na webové stránce divadla.

Sukova 4 | info@kabinetmuz.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

METRO MUSIC BAR

DIVADLO HUSA NA PROVÁZKU

Zelný trh 9 | 542 123 425 | vstupenky@provazek.cz www.provazek.cz Pro aktuální informace ohledně programové nabídky sledujte, prosím, webové stránky divadla.

Komenského nám. 6 |542 591 604 | www.hf.jamu.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

SONO MUSIC CLUB

Veveří 113 | 721 770 742 | www.sonocentrum.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

VÝSTAVY /EXHIBITIONS

CZECH ENSEMBLE BAROQUE

731 494 167 | office@ebcz.eu www.bachanamozarta.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

DŮM UMĚNÍ MĚSTA BRNA

Malinovského nám. 2 | 774 227 375 www.dum-umeni.cz Otevírací doba: út–ne 10–18 h. Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

VÝSTAVA

DIVADLO POLÁRKA

Tučkova 34 | 541 247 274 zahorikova@divadlopolarka.cz www.divadlopolarka.cz

52

FILHARMONIE BRNO

Komenského nám. 8 | 539 092 818, 602 567 017 www.filharmonie-brno.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

o 10. 1. d do 10. 1.

UMĚNÍ SNÍŽENÉ DIFERENCE MIES V BRNĚ/VILLA TUGENDHAT Výstavní projekt připomíná devadesáté výročí od dokončení stavby vily Tugendhat a desáté výročí od zahájení její památkové obnovy.


program leden 2021

do 10. 1.

BURIAN – KŘIVINKA, PETR PELČÁK, RUSÍN & WAHLA. STAVBY A PROJEKTY 2009–2019 Výstava věnovaná tvorbě tří předních brněnských architektonických ateliérů.

DŮM PÁNŮ Z KUNŠTÁTU Dominikánská 9

VÝSTAVA do 31. 1.

ZUZA BANASIŃSKA: FIX IT IN POST Výstava účastnice programu Brno Artists in Residence na nádvoří Domu pánů z Kunštátu s průhledy do Galerie G99.

šlechtických portrétů, jejich rozmanitých typů, významů a funkcí.

BISKUPSKÝ DVŮR

Muzejní 1 | 542 321 205 Otevírací doba: po a út zavřeno, st–pá 9–17 h, so 10-17 h ne a svátky (pouze ty, které připadnou na st–ne) 13–17 h.

EXPOZICE FAUNA MORAVY; AKVARIUM SLADKOVODNÍCH RYB; MENDELIANUM – ATRAKTIVNÍ SVĚT GENETIKY zástupci obratlovců žijících na území Moravy; vhled do genetiky a molekulární biologie v historických prostorách, kde působil Johann G. Mendel.

VÝSTAVA od 28. 1.

LETOHRÁDEK MITROVSKÝCH

SUISEKI Suiseki je tradiční umění Gongshi, neboli umění tzv. pohledových kamenů. Vzácné exponáty i současní autoři

Veletržní 19 | 605972588 | letohradekbrno@seznam.cz info@letohradekbrno.cz | www.letohradekbrno.cz Otevírací doba: st–ne 10–16 h. Pro aktuální informace sledujte webové stránky www.letohradekbrno.cz

PAVILON ANTHROPOS

TRADIČNÍ VÝSTAVA BETLÉMŮ A RETRO VÁNOCE

EXPOZICE

Pisárecká 5 | 515 910 560 Otevírací doba: út–pá 9–18 h, so–ne 10–18 h a svátky (pouze ty, které připadnou na ut–ne: 13–17 h) O PŮVODU ČLOVĚKA A VZNIKU KULTURY O nejstarších dějinách osídlení Moravy i celého evropského kontinentu.

MORAVSKÁ GALERIE V BRNĚ

www.moravska-galerie.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce. #MORAVSKAGALERIEDOMA sledujte Facebook, Instagram nebo web PROGRAM K VÝSTAVÁM krátká videa, „komentovky“ aj. FIVE MINUTES ART(W)ALK krátká videa z výstav a expozic MG v angličtině KURZY DĚJIN UMĚNÍ ON-LINE FB události ON-LINE SBÍRKY Všechny předměty, které má Moravská galerie ve svých sbírkách, jsou dostupné v databázi sbirky.moravska-galerie.cz/katalog. VIDEA Chcete-li si připomenout nějakou vernisáž nebo poslechnout rozhovor s umělcem, mrkněte na www.youtube.com/user/videaMG/playlists. PRO DĚTI oblíbené dětské programy online

VÝSTAVA do 24. 1.

ČAS RYTÍŘŮ DALEKÝCH MOŘÍ. SBĚRATEL A MECENÁŠ JINDŘICH VÁVRA vzácné fotografické sbírky, suvenýry a dary z cest

PAMÁTNÍK LEOŠE JANÁČKA

Smetanova 8a | 606 033 100 Otevírací doba: po a ut zavřeno, st–pá 9–17 h, so 10-17h, ne 13 - 17 h a svátky (pouze ty, které připadnou na st–ne) 13–17 h.

Otevření a přesné termíny výstav dle situace. Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

EXPOZICE 9.15, 11.00, 13.00, 15.00 CHRÁM KAMENE Lapidárum v nedávno opravených vodojemech, které jsou samy o sobě technickou památkou. Přístupné v rámci komentovaných prohlídek.

VÝSTAVA EVROPAN ADOLF LOOS. (NEJEN) BRNĚNSKÉ STOPY ADOLFA LOOSE k příležitosti 150 let od narození brněnského rodáka 140 LET OD ZPŘÍSTUPNĚNÍ KASEMAT VEŘEJNOSTI Špilberské kasematy lákají návštěvníky už 140 let – od srpna 1880. RETROHRÁTKY K vidění budou legendární hračky z období 50. až 80. let minulého století. GUSTAV KRUM: ILUSTRACE Dobrodružství z mayovek, foglarovek či rytířských příběhů.

ONLINE NABÍDKA V DOBĚ UZAVÍRKY ŠPILBERK VIRTUÁLNĚ Hrad Špilberk mohou lidé navšítivit alespoň online. Speciální stránka nabízí virtuální prohlídky, videa nebo slideshow, která přibližují samotný hrad i aktuálně zavřené nebo nedávné výstavy. Nabídka zahrnuje také tematické interaktivní mapové aplice. www.spilberk.cz/spilberk-virtualne

VILA TUGENDHAT

Černopolní 45 | 515 511 015/17, 731 616 899 muzeum.brno@spilberk.cz | www.spilberk.cz Otevření a přesné termíny výstav dle situace. Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

VÝSTAVA

ŽIVOT A DÍLO LEOŠE JANÁČKA Expozice o životě skladatele, jedinečná atmosféra kompletně dochované Janáčkovy pracovny.

RE.CAPITULATION.1946.1993 Převážně obrazová instalace dobových fotografií a audionahrávky. Přístupné v rámci zahradního okruhu. RE.PRESENTATION.1930.1932 Výstava přiblíží mediální reflexi vily po jejím dokončení i později v 60. letech, kdy byla teoretiky znovuobjevena meziválečná moderna.

VÝSTAVA

ONLINE NABÍDKA V DOBĚ UZAVÍRKY

EXPOZICE

do 8. 3. 2021 MONOGRAMISTA T.D: P. P. S. V. Výstava předního slovensko-brněnského konceptualisty

MIES ONLINE Virtuální prohlídku celého domu, fotogalerie a mnoho jiného na www.tugendhat.eu/cz/vila-tugendhat/mies-online.html

DŮM JIŘÍHO GRUŠI

Hudcova 76 | 515 910 422 Vstup po předchozí rezervaci.

MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM

Zelný trh 6 | 533 435 443 | mzm@mzm.cz www.mzm.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky.

DIETRICHSTEINSKÝ PALÁC

VÝSTAVA LUDVÍK KUNDERA – HORA DĚNÍ Život a dílo významného básníka, dramatika, překladatele a výtvarníka. ŠŤASTNÝ BEZDOMOVEC. EVROPAN A SVĚTOOBČAN JIŘÍ GRUŠA Výstava představuje život básníka a prozaika tvořícího paralelně v českém i německém jazyce.

Zelný trh 8 | 533 435 443 Otevírací doba: po, ut zavřeno, st–pá 9–17 h, so 10-17 h ne a svátky (pouze ty, které připadnou na st–ne) 13–17 h

EXPOZICE

MUZEUM BRNĚNSKA

NOVÁ EXPOZICE

VILA LÖW-BEER V BRNĚ

DLOUHODOBÁ VÝSTAVA KAREL ABSOLON – MANAŽER A STRŮJCE VELKÝCH VIZÍ Památník přibližuje život a dílo významného archeologa, geografa a speleologa

Bratislavská 67 | www.rommuz.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

STÁLÁ EXPOZICE PŘÍBĚH ROMŮ Dějiny Romů od starověké Indie až po události II. světové války a současnost. Možnost komentovaných prohlídek v ceně vstupného po předchozí domluvě.

PŘECHODNÁ VÝSTAVA

ZANIKLÝ ŽIVOT NA MORAVĚ; PRAVĚK MORAVY; VELKÁ MORAVA; MORAVA VE STŘEDOVĚKU; SVĚT NEROSTŮ STŘEDOEVROPSKÁ KŘIŽOVATKA: MORAVA VE 20. STOLETÍ Vedle sbírkových exponátů využívá k představení jednotlivých témat dotykové obrazovky a další interaktivní prvky.

MUZEUM ROMSKÉ KULTURY

Drobného 22 | 544 544 200 vila@vila.muzeumbrnenska.cz | www.vilalowbeer.cz Otevřeno: expozice, galerie a kavárna út–ne 10–18 h, zahrada po–ne 10–18 h; prohlídky technického zázemí vily so–ne v 10:30 a 14:30 h. Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

do 14. 2.

LAVUTARA. CESTAMI ROMSKÝCH MUZIKANTŮ A JEJICH PÍSNÍ Výstavní projekt Lavutara vznikal ve spolupráci s desítkami hudebníků, organizátorů hudebního života, výrobců či opravářů hudebních nástrojů.

DOPROVODNÝ PROGRAM 20. 1. 17.00 HARMONICKÉ KOUZLO AFRICKÉ KALIMBY Provede vás Pavel Klvaňa, brněnský výrobce kalimb.

VÝSTAVA do 7. 3.

do 14. 3.

DO BRNA ŠIROKÁ CESTA. KRAMÁŘSKÉ PÍSNĚ SE SVĚTSKOU TÉMATIKOU. Výstava představuje kramářské písně a tisky, díky nimž se šířily novinky a zprávy. TVÁŘÍ V TVÁŘ. ARISTOKRATICKÝ PORTRÉT V BAROKU. Šest desítek podobizen z moravských a českých sbírek, které divákovi přiblíží pestrou škálu barokních

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ MUZEUM MĚSTA BRNA, HRAD ŠPILBERK

Špilberk 1 | 542 123 611, pokladna: 542 123 677 muzeum.brno@spilberk.cz | www.spilberk.cz

Purkyňova 105 | 541 421 411 | info@tmbrno.cz www.tmbrno.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

53


program leden 2021

NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV, VILA STIASSNI

vila@npu.cz | www.vila-stiassni.cz | 778545993 Vila Stiassni je do odvolání uzavřena. Aktuální situaci si ověřte na webových stránkách. Můžete nás sledovat i na Facebooku či Instagramu. Děkujeme za přízeň.

FILM /CINEMA KINO ART

Cihlářská 19 | 513 039 035, 775 868 826 rezervace@kinoart.cz | www.kinoart.cz Pokladna je otevřena půl hodiny před první projekcí. Celý program na www.kinoart.cz. Pro aktuální informace sledujte webové stránky kina.

KINO LUCERNA

Minská 19 | 515 544 000 | biograf@seznam.cz www.kinolucerna.info Pro aktuální informace sledujte webové stránky kina.

KINO SCALA

Moravské nám. 3 | 608 330 088 | info@kinoscala.cz www.kinoscala.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky kina.

MĚSTO /CITY 10-Z BUNKER

KLUB LEITNEROVA

Leitnerova 2 | www.leitnerka.cz | info@leitnerka.cz www.facebook.com/leitnerka/ Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

VIDA! SCIENCE CENTRUM

Křížkovského 12 | 515 201 000 | info@vida.cz www.vida.cz Otevírací doba, změny programu i další omezení závisí na aktuální situaci, sledujte na www.vida.cz.

STÁLÁ EXPOZICE

LUŽÁNKY – STŘEDISKO VOLNÉHO ČASU

Lidická 50 | 549 524 111 | info@luzanky.cz www.luzanky.cz Aktuální informace sledujte na luzanky.cz. AKTUÁLNÍ PŘIHLAŠOVÁNÍ NA DESETI PRACOVIŠTÍCH V BRNĚ A OKOLÍ: Pololetní (29. 1.) a jarní prázdniny (22.–26. 2) – právě probíhá. Letní prázdniny (1. 7.–31. 8.) – od 15. ledna. Kroužky v 2. pololetí – od 20. ledna KLUZIŠTĚ LESNÁ. Dvě bruslící plochy, pomůcky pro začátečníky, bufet, půjčování a broušení bruslí, pronájmy pro školy i jednotlivce. Veřejné bruslení: po–pá 15–18.30, so–ne 10–11.30 a 13–18.30. Opatření: pravidelná dezinfekce areálu a kapacita dle aktuálních vládních nařízení. Více na kluzistelesna.cz. do 6. 1. INTERAKTIVNÍ PROCHÁZKA NA MAKOVSKÉHO NÁMĚSTÍ V ŽABOVŘESKÁCH. Trasa vede od radnice přes ulici Luční, Mozolky a končí na Makovského náměstí. do 7. 1. INTERAKTIVNÍ PROCHÁZKA NA PALACKÉHO VRCHU. Trasa začíná nad ulicí Kroftova u odpočinkového místa pod Kozí horou a končí v Králově Poli u vodárny. Je vhodná i pro kočárky. LUŽÁNKY LIVE: TIPY JAK ZABAVIT CELOU RODINU Návody na tvoření, výzvy, cvičení, recepty, pohádky, pracovní listy, hry, a to online pro děti i dospělé! Mrkněte na live.luzanky.cz.

Husova Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

PŘES 170 HRAVÝCH EXPONÁTŮ NAPŘ. TORNÁDO, ZEMĚTŘESENÍ, OCEÁN V LAHVI, OBŘÍ SRDCE, MAGNETICKÁ SOCHA, TRENAŽÉR PILOTŮ STÍHAČEK (NE)OMEZENÍ vyzkoušejte si život s hendikepem, nová dočasná výstava, v ceně vstupenky do expozice (do dubna 2021) PEVNOST VIDARD: hra o poklad expozice, kdykoliv během otevírací doby BASTLÍRNA prostor pro všechny malé i velké kutily, otevřeno denně, v ceně vstupenky do expozice MONEYBOX rodinná hra o penězích, vyberte si některý z mnoha boxů a řešte zapeklité úkoly ze světa financí, o víkendech od 11.00 do 16.00, v ceně vstupenky do expozice 2. 1., 3. 1. VÁNOČNÍ TRADICE NETRADIČNĚ 45minutový program s netradičními vánočními pokusy pro rodiny s dětmi, přesné začátky se dozvíte na pokladně 9. 1., 10. 1., 16. 1., 17. 1., 23. 1., 24. 1., 30. 1., 31. 1. několikrát denně, 12.00–16.45 VÍKENDOVÉ LABODÍLNY MRAK V LAHVI 45 minutový program s pokusy pro rodiny s dětmi zaměřený na počasí VIDA! NA DOMA návody na pokusy, které si můžete vyzkoušet v klidu a pohodlí vašeho domova, nyní nové vánoční pokusy www.vida.cz/vida-na-doma ONLINE DOUČOVÁNÍ Potřebujete pomoct se školou? Lektoři VIDA! jsou vám k dispozici. Připraví vás na test z matematiky či fyziky, procvičí vás v angličtině, naučí programovat.

MIMO BRNO SPOLEČENSKÉ CENTRUM BYSTRC

HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM BRNO Kraví hora 2 | 777 605 310 | e-mail@hvezdarna.cz www.hvezdarna.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

KC LÍŠEŇ

Odbojářská 2 | 546 224 320 www.bystrc.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

SPOLEČENSKÉ CENTRUM SÝPKA

Kytnerova 1a | 538 706 252 | www.medlanky.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

MUZEUM VE ŠLAPANICÍCH PAMÁTNÍK MOHYLA MÍRU

URBAN CENTRUM

Kobližná 4 | 542 532 164 | www.kjm.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

www.muzeumbrnenska.cz www.facebook.com/muzeumbrnenska Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce. Masarykovo nám. 18, Šlapanice | 544 544 260 slapanice@muzeumbrnenska.cz

Klajdovská 28 | info@kclisen.cz Pro aktuální informace sledujte webové stránky instituce.

KJM, ÚSTŘEDNÍ KNIHOVNA

MUZEUM BRNĚNSKA

Stará radnice, Mečová 5 | 778 520 752 www.urbancentrum.brno.cz Výstava dočasně uzavřena. Aktuální informace sledujte na urbancenrum.brno.cz a kambrno.cz 381 346 ÚZEMNÍCH PLÁNOVAČŮ výstava o návrhu nového Územního plánu

K Mohyle míru 200, Prace | 544 544 240 mohyla-miru@muzeumbrnenska.cz

PAMÁTNÍK PÍSEMNICTVÍ NA MORAVĚ Klášter 1, Rajhrad | 544 544 280 rajhrad@muzeumbrnenska.cz

PODHORÁCKÉ MUZEUM

Porta coeli 1001, Předklášteří | 544 544 220 predklasteri@muzeumbrnenska.cz

KAM v Brně… Vychází od roku 1957 | Číslo vydání: 1/2021 | MK ČR E 12197 | Vydává: TIC Brno, příspěvková organizace, Radnická 365/2, 602 00 Brno, www.ticbrno.cz | Dodává: Pocket media s.r.o., Jakubské nám. 644/3, 602 00 Brno | IČO: 04541227, DIČ: CZ-04541227 | e-mail: info@pocketmedia.cz | Redakce: redakce@pocketmedia.cz | Šéfredaktor: David Tieku | Editor: Filip Živný | Redakční okruh: Filip Živný, Bohdana Holešová, Miloš Henkrich, Barbora Voráčová, Kristýna Hortvíková | Jazyková korektura: Lucie Pokorná | Grafika: Jindřiška Mikešová | Autor obálky: Ivan Svárovský | Sazba: Miroslav Chudík | Sazba programů: Radek Doleží | Produkce: Simona Osičková, info@pocketmedia.cz | Inzerce: obchod@pocketmedia.cz | + 420 608 101 550, + 420 604 239 957 | Přetisk materiálů pouze se souhlasem redakce | Příští vydání vychází: 28. 1. 2021 | Cena pro předplatitele 39 Kč | FB: www.fb.com/kambrno | Anglické texty jsou vytvářeny ve spolupráci s Robinem Smithem, Ritou Deanovou a Brno Expat Centre | REDAKCE NENESE ODPOVĚDNOST ZA OBSAHOVOU SPRÁVNOST MATERIÁLŮ A INFORMACÍ, ZMĚNY PROGRAMŮ A REKLAM | Předplatné: predplatne@pocketmedia.cz, mob.: 773 287 307, shop.pocketmedia.cz

54
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.