FOOD & DRINK jaro 2024

Page 1

& DRINK BRNO jaro / spring 2024
FOOD
#fooddrinkbrno
Kam za dobrým jídlem a pitím / Where to go for good food and drinks Ilustrace: Jiří Král

Všechny chutě jarního Brna

Vítejte na stránkách prvního letošního vydání FOOD & DRINK BRNO. Jaro je obdobím nových začátků. Brno nezůstává pozadu, nové podniky vyrůstají jako houby po dešti. Přehled novinek vám přinášíme v rubrice News & menu.

V jarním vydání magazínu se ponoříme do bohatého světa asijské kuchyně. Naše prohlídková trasa povede od tradičních vietnamských bister po designové trendy restaurace. Brno nabízí širokou škálu příležitostí, jak si vychutnat exotiku. Více v rubrice Asie v Brně. Jaro je zasvěcené akcím spojeným s degustací vína. Otevírají se vinné sklepy a vlídné počasí zve k návštěvě vinařství, která jsou od Brna co by kamenem dohodil. Inspirujte se v naší vinné rubrice Jaro ve skleničce. Vyrazte ochutnat, jak se povedl letošní ročník vaší oblíbené odrůdy.

4

Nové brněnské podniky i jarní novinky na menu

22 Jaro ve skleničce Zveme na jarní vinařské akce na jižní Moravě

Téma zdravotních aspektů stravování získává na popularitě. Rubrika Jíme zdravě napoví, jak spojit příjemné s užitečným. Představíme vám tipy na podniky, kde můžete hodovat bez výčitek. Jste neustále v pohybu, ale nechcete se vzdát šálku kvalitní kávy? Právě pro vás je rubrika Coffee to go. Vytipovali jsme podniky, kde vám naservírují kávové delikatesy do kelímku. Není žádným tajemstvím, že je Brno Mekkou milovníků piva. Málokde najdete takovou koncentraci různorodých podniků nabízejících možnost ochutnat širokou nabídku nejen místních řemeslných pivovarů. Nevěříte? Nalistujte rubriku Všechny chutě piva. Děkujeme, že čtete FOOD & DRINK BRNO. Přejeme vám úžasné jarní gastrozážitky.

48

16

Asie v Brně

Restaurace přinášející nejnovější trendy asijské kuchyně

30

Jíme zdravě

Tipy na krabičkové diety, prodejny zdravé výživy i farmářské produkty

40

Coffee to go Pojízdné kavárny, minimalistické espresso bary i kávová okénka Všechny chutě piva

54 News & menu

Průvodce světem ochutnávkových pivnic

Food Trip: jižní Morava

Restaurace, bistra, kavárny i food trucky, které nesmíte minout.

EDITORIAL
OBSAH
3 Foto: Pocket media

News & menu

Gastronomic news from all corners of Brno! Find out about new establishments, discover seasonal offers and check out the changes in the world of local restaurants, cafés, bistros and bars. What’s new on the plates of Brno gourmets? The News & Menu section serves up the tastiest freshly baked establishments. The following pages present our editorial selection - with the name of the business and the website below each article you will have no problem following in our footsteps. Enjoy!

4

Gastronomické novinky ze všech koutů Brna! Objevujeme nové provozy, představujeme sezonní nabídku a mapujeme změny ve světě lokálních restaurací, kaváren, bister i barů. Co je nového na talířích brněnských gurmánů?

V rubrice News & menu servírujeme ty nejchutnější čerstvě upečené podniky.

← Foto: Paprika. Fotky v rubrice pochází ze sociálních sítí jednotlivých podniků.

5

Co nového, Brno?

Z Itálie do Mexika, z Mexika do Rakouska, z Rakouska do Řecka. Gastronomická scéna moravské metropole je čím dál rozmanitější. Pojďte ji objevit s námi!

Na skok do Jižní Ameriky

Pokud máte rádi mexickou kuchyni, neměli byste minout nový podnik Hermanos na Poštovské 3a. „Vždy jsme rádi cestovali a Jižní Amerika v nás zanechala nepřekonatelně intenzivní pocity. Hledali jsme zapadlé podniky, kde se vaří hlavně pro místní a z lokálních surovin. Při pobytu v pralese jsme se seznámili s mnoha bylinami, které jsme začali využívat v našich jídlech, a předávat tak dál tuto chuť i určitou energii,“ přibližuje vznik restaurace její majitelka Simona Hykrdová – celý rozhovor se Simonou si můžete přečíst dále v této rubrice.

Poctivá napolitana

Pravá neapolská pizza konečně v centru Brna! Na Vachově 4 otevřela na konci ledna Zaza, nový podnik, kde vám naservírují nejen zmíněnou pizzu, ale také vám namíchají osvěžující drinky, nabídnou dobré víno nebo před vás postaví půllitr dobře načepovaného piva. Otevřeno mají každý den kromě neděle od 16.30 do 23.00. Na Jakubském náměstí (v prostorách bývalého Forky‘s) si pak od jara dáte napolitanu v nové restauraci San Giacomo

Novinky v Králově Poli

Sladké… bez cukru? Se zákusky a dorty brněnské cukrárny BezCukru, která nedávno otevřela novou pobočku na Palackého tř. 126, to není problém. Používají tu pouze čistě přírodní sladidla. Pokud se ze zdravotních nebo dietních důvodů cukru či lepku vyhýbáte, sem se můžete beze všeho

zastavit na zákusek. Další novinka v Králově Poli zase potěší všechny milovníky křupavého chleba a dalšího pečiva. Z garážové pekárny Breadguy se totiž stal kamenný obchod, který můžete navštívit na Husitské 8. A do třetice všeho dobrého, čokoládové království a prodejnu brněnské manufaktury Choklid najdete nově v Nákupním centru Královo Pole.

S vůní kávy

Prvně hurá do Kimona! Nespletli jsme si časopis a nezveme vás na trénink juda, Kimono je nová kavárna na Bayerově 6, kousek od Lužánek. Prostor s čistým interiérem a příjemnou atmosférou otevřeli na začátku prosince, zastavit se sem můžete na výběrovou kávu, dobrý zákusek nebo tu večer posedět u drinku či sklenky vína. Pokud procházíte přes Jakubské náměstí, zatočte na Běhounskou 15 – najdete tam přestěhovanou kavárnu Jádro Café, kterou jste dříve navštěvovali na Purkyňce. „Věříme, že se nám podaří do rušného města přinést kousek klidu a pohody, přívětivou atmosféru, kvalitní výběrovou kávu ze zrnek od Jizby z Luhačovic,

originální gastronomii sladkou i slanou pro všechny, bez ohledu na potravinová omezení či životní styl, místo pro kulturní obohacení,“ říkají provozovatelé kavárny k otevření nových prostor.

Rakousko a Řecko v jednom Kšeftu

Řecké pekařství Mama Stella na Kopečné ulici určitě znáte. Stejně tak rakouské podniky Kšeft na Pekařské a v Alfa pasáži. Právě v Alfa pasáži pak můžete nově navštívit obchod, který spojuje to nejlepší z obou světů – do podniku

likéry a samozřejmě pro čerstvý chleba z výše zmíněného pekařství.

6 NEWS & MENU
Hermanos na Poštovské. Foto: Hermanos Stella Kšeft si zajděte pro řeckou kávu, sardinky či olivy, pro rakouské džemy, vína nebo

Delitree

Food&Wine Market

Delitree Food&Wine Market na Čechyňské je unikátní spojení restaurace, kavárny a potravin. Můžete sem zajít na snídani (7.30–10.30), na oběd (11.00–14.00 s výběrem ze dvou polévek, tří hlavních jídel a pěti salátů). Místní food market (7.30–17.30) pak nabízí italské i domácí delikatesy.

foodmarket.delitree.cz

PAPRIKA

The home of hummus. Středomořská restaurace PAPRIKA otevřela svou první pobočku v Brně a připojila se k rodině podniků ve vnitrobloku Platz na Zelném trhu 10. Ochutnáte tu nejen hummus, ale také skvělou shakshuku, falafel nebo schwarmu. Nechybí ani sladký koutek.

www.my-paprika.com

Mellow

Originální kavárna a cukrárna v pasáži Rozkvět – káva, smoothies, milkshaky, barvy, zážitky a pět zvířecích postaviček, které vás provedou neotřelým menu.

Restaurace U Erbenů

IG

Zmrzka.

Řemeslná. Smetanová. Ovocná. Na poctivou zmrzku se můžete zastavit každý den od 10.30 do 18.30 na Moravském náměstí 14b, připraví vám tu i výbornou kávu.

www.zmrzkatecka.cz

Hrana stolu

Nový deskoherní pub na adrese Úvoz 8. Zarezervuj si stůl, vyber si z katalogu více než 200 deskovek (nebo si nech poradit) a užij si večer s větší či menší partou přátel.

Na okrajích Brno lze najít nejen krásné scenérie, ale i příjemné podniky. Třeba v Mokré Hoře můžete od února navštívit Restauraci U Erbenů. Stavte se na skvělá žebra, burgery, klasiky české kuchyně a profesionálně načepované pivo. Na čepu je Poutník, a když se poštěstí, dostanete i lokální Soběšice.

FB restaurace.u.erbenu

Tři Kočketýři

www.hranastolu.cz

U Hořkého konce

Je to hořký konec. Ale není to vlastně dobře? Do nové hospody U Hořkého konce na Žižkově 2 zkrátka musíme všichni. Na čepu plzeň a kamenice!

www.fb.com/uhorkehokonce

Novou umisťovací kočičí kavárnu Tři Kočketýři najdete na adrese Nádražní 22 v prostoru po bývalé pivnici Pivní sady. Při návštěvě se budete moci seznámit s kočkami z útulku Kočky u Katky, dát si dobrou kávu… a třeba tu potkáte chlupáče, kterého budete chtít adoptovat.

IG @tri_kocketyri

7 NEWS & MENU
@mellow.brno

Nová zahrádka

Brunch pod širým nebem? Ideální start do jarního dne.

V Coffee Bar Story na

Lidické to není problém, s příchodem hezkého počasí otevřeli novou zahrádku. A kdo říkal, že brunch je víkendová záležitost, ten ještě ve Story nebyl!

Tady si na něm totiž pošmáknete každý den.

www.fb.com/coffeebar.story

Focaccia

sandwich v Anodě

Focaccia sendvič s mortadelou, mozzarellou, špenátem, rajčaty a hořčičnou majonézou – ideální jarní svačina v kavárně a baru Anoda na třídě Kapitána Jaroše. Zastavit se tu můžete také na každý den čerstvě upečené skořicové šneky. Nebo si udělejte hezký víkend s místními brunchi!

www.fb.com/anodabar

Lososí jerky

Svačina plná bílkovin, omega-3 mastných kyselin a vitamínů? Zkuste vyladěné lososí jerky od brněnských

Trnečka Smoked Fish. www.trneckasmokedfish.cz

Jarní @dinner_by_eggo

Pravidelné páteční večeře (od 17 a 20 hodin) v Break+Feast Bistro by Eggo na Dvořákově přichází s novým jarním menu – vyzkoušejte do konce května!

IG @dinner_by_eggo

Měsíční palačinka

Protože můžu je stylová kavárna/vinárna/bar ve sklepě na Starobrněnské ulici, kávu či víno tu můžete každý měsíc zakousnout jinou tematickou palačinkou.

Laďa Plamen Pokorný

Zchlaďte si hlavu v Baru, který neexistuje. Díky spolupráci se zmrzlinou Ještě jednu tu ochutnáte tento osvěžující drink s vodkou, sorbetem z bergamotu a melounu cantaloupe, s cavou a citronem.

www.protozemuzu.com

Nové menu v Elementu

V Element Bar & Restaurant na Běhounské servírují nové

večerní menu. Vyzkoušejte jejich stařenou vepřovou kotletu s fermentovanou zeleninou, little gem, demi glace.

www.elementbrno.com

www.barkteryneexistuje.cz

Koblissant

V Koblize Brno na Pekařské prostě umí překvapit. V dubnu nás nadchl jejich koblissant coby guilty pleasure kombinace dvou různých světů. Teď už se jen těšíme, s čím přijdou v květnu – jejich pravidelně obměňovanou měsíční nabídku sledujte na sítích @koblihabrno.

IG @koblihabrno

8 NEWS & MENU
Simona Hykrdová

z

Hermanos: Na moji první mexickou gastrolásku nikdy nezapomenu.

Tacos, burrita, margarity, barvy, život, Mexiko! Hermanos, nově na Poštovské přímo v centru Brna, pro vás chystá pořádnou nálož latinskoamerické gastronomie. Povídali jsme si s majitelkou restaurace Simonou Hykrdovou.

Jaký příběh stojí za založením Hermanos, proč jste se rozhodli dělat mexickou kuchyni?

Vždy jsme rádi cestovali a Jižní Amerika v nás zanechala nepřekonatelně intenzivní pocity. Hledali jsme zapadlé podniky, kde se vaří hlavně pro místní a z lokálních surovin. Při pobytu v pralese jsme se seznámili s mnoha bylinami, které jsme začali využívat v našich jídlech, a předávat tak dál tuto chuť i určitou energii. První krok za naším snem byl food truck a postupně, na základě dobrých referencí, jsme letos otevřeli vlastní restauraci. Mexiko má nejbarevnější kuchyni, proto ji tak milujeme!

Vzpomenete si, jaké první autentické mexické jídlo jste ochutnala?

Na moji první mexickou gastrolásku nikdy nezapomenu, jelikož to bylo v newyorském Bronxu. V centru najdete hodně mexických restaurací, my ale chtěli s manželem něco pořádně autentického. Ochutnala jsem chimichangas se salsou verde a věděla jsem, že tohle je kuchyně, kterou chci vařit.

A máte svého favorita mexické kuchyně, jídlo, na nějž nedáte dopustit?

Favoritem mexické kuchyně jsou za mě určitě tacos. Jelikož je nekonečno variant, s čím tacos připravit. My máme přes dvacet svých ověřených receptů, které na menu střídáme. Vytvořili jsme pro zákazníky taco boxy, ve kterých si pohodlně odnesou tacos domů či do parku.

Jak jste objevili prostory na Poštovské?

Prostory pro restauraci jsme hledali dlouho, ale až na Poštovské jsme cítili, že je to ono. Už při rekonstrukci staré pošty jsme zde plánovali mít food truck, to bohužel nevyšlo.

Po nějaké době se nám ozval kamarád, že se zde bude uvolňovat prostor, a i když to bylo velké sousto, věděli jsme, že to bude teď, nebo nikdy. Vše do sebe zapadlo, jelikož majitelé chtěli dům oživit a udělat z něj kvalitní centrum dění a služeb.

Změnila se vaše nabídka výrazně oproti „foodtruckovým“ časům?

Naše topky, které vznikly při založení Hermanos, u nás stále najdete. Ale samozřejmě větší prostory nám umožňují využít naši kreativitu naplno, a každý týden tak máme speciální menu a nové drinky. Prostory v srdci centra nám umožnily oslovit mnohem více zákazníků, gurmánů a i turistů.

Co z vaší nabídky byste nám doporučila do probouzejícího se jara?

S příchodem jara nabídku odlehčíme, přidáme naše originální saláty. Přibudou nové margarity a nakopávací fresh Jugo Verde. Ale nebojte, o stálice, jako je Margarita Frambuchita, nepřijdete. Tohle všechno si budete moct vychutnat i na naší venkovní zahrádce.

Plánujete v Hermanos dělat nějaké zajímavé tematické akce?

Chceme, aby Poštovská žila. K tomu by nám mohl pomoct i krásný dvůr, který je ideální na pořádání akcí. Plánujeme také degustaci tequil a hudební večery. Seznam akcí budeme průběžně přidávat na naše sociální sítě. Atmosféru s námi můžete nasát i na latinskoamerických festivalech přímo v Brně – například na festivalu Iberica, Merkádo či Brasil Fest, se kterými nás pojí několikaletá spolupráce.

Kam v Brně chodíte za gastronomií, když zrovna nejste v Hermanos?

Když mi pracovní povinnosti dovolí, tak si ráda zajdu do Mlsné holky pro něco sladkého, do Bavardu pro kafíčko a po šichtě zajdeme s kolegy například vedle do Harryho či Axiomu na pivečko. Ale inspiraci sbírám hlavně v zahraničí.

9
NEWS & MENU / ROZHOVOR
Foto: Simona Hykrdová

Nová Chaloupka

U nás v Nové Chaloupce v Řečkovicích čepujeme pivo v té nejlepší kvalitě, a proto jsme získali hvězdu sládků. Toto ocenění je udělováno Plzeňským prazdrojem za skvělou péči o pivo a vše kolem něj.

Co se musí dodržovat, aby bylo pivo vždy skvělé? Za prvé, skladování sudů při teplotě 5–7 stupňů. Za druhé stálou péčí udržovat čistotu trubek, ve kterých zlatavý mok teče až k výčepním kohoutům. Aby mělo pivo krémovou pěnu a skvělou chuť po načepování do sklenice, je potřeba mít sklo vychlazené na stejnou teplotu jako pivo (proto u nás máme vodní lázeň) a v neposlední řadě musí být čisté a mokré. Po vyjmutí skla z vodní lázně do něj načepujeme napřed krémovou pěnu a poté pod pěnu samotné pivo, které nám pěnu vytlačí nahoru až na správnou hladinku.

Ondřej Sýs majitel Nové Chaloupky

Chystáte v Nové Chaloupce v následujících měsících nějaké zajímavé akce?

Rádi bychom vás v blízké době pozvali na dvě speciální události, které se u nás v Nové Chaloupce uskuteční. 11. 5. to bude snídaně od Eggo BreakFeast Bistro, specialistů na vajíčka, kteří začínali s oblíbeným food truckem na Zelňáku. Přijít můžete od 9 do 11 hodin. 1. 6. nás pak čeká grilování s Davidem Viktorinem, šéfkuchařem z Château Petit, vyhlášené restaurace kousek od Mikulova. Speciality z grilu se budou podávat od 16 do 21 hodin. Očekáváme velký zájem o obě akce, takže doporučuji udělat si rezervaci (tel. 720 022 021 nebo na IG: @novachaloupka). Čím dříve, tím lépe!

Žilkova 21, Brno www.novachaloupka.cz

10 NEWS & MENU / PARTNEŘI ČASOPISU
Foto: Nová Chaloupka

Daddy’s MoMo

Foto: Daddy’s MoMo

Vychutnejte si kousek Nepálu v srdci Brna! Daddy’s MoMo vás zláká na tradiční momo knedlíčky, silný masový vývar Thukpa nebo pikantní chilli omáčku se smaženými momos. Recepty přivezli majitelé Bára a Robert přímo z Himálaje. Gastronomická expedice vás bude čekat na adrese M-Palác, Heršpická 3.

M-Palác, Brno www.daddysmomo.cz

Slovácká světnička

Kamenný obchod a e-shop Slovácká světnička přináší radost z kvalitních domácích produktů ze Slovácka do Brna i celé republiky. Nákupem také podpoříte místní výrobce a farmáře, mimo jiné zde najdete vlčnovské vdolečky, domácí bramborové patenty, škvarkovku a široký výběr pálenek ze Skanzenu Modrá, ale také tradiční modrotisk ze Strážnice či výběrovou kávu od Mia Coffee a čerstvé pečivo.

Slovákova 8, Brno www.slovackasvetnicka.cz

Pekařství PANEOLIT

V Pekařství PANEOLIT, kde pekaři připravují čerstvé koláče, chléb, tiramisu i Paris–Brest přímo před vašima očima, si díky nové italské pákovce dáte také to nejlepší espresso nebo cappuccino! Na mlýnku jsou výběrové kávy z Kolumbie pražené přímo v Brně, lze si je vychutnat na místě nebo vzít s sebou. PANEOLIT je zkrátka ideálním místem na snídani připravenou z těch nejlepších surovin.

Pekařská 74, Brno www.paneolit.com

Farma Ráječek

Lokální zeleninu z brněnské Farmy Ráječek, provozované rodinou Sklenářových, nakoupíte přímo v jejich farmářské prodejně. Neváhejte, sklizeň rajčat a jahod už začala! Už druhou sezonu navíc funguje zdejší Bistro Vysílač , kde si můžete dát výběrovou kávu nebo zákusky a jídlo ze surovin z Ráječku, a před či po nákupu se tak příjemně občerstvít.

Ráječek 2, Brno www.farmarajecek.cz

11
Foto: Slovácká světnička Foto: Farma Ráječek
NEWS & MENU / PARTNEŘI ČASOPISU
Foto: Paneolit

Michal Rinchenbach z Našeho Vašeho Bistra: Chuť by neměla hrát druhé housle.

Michal, Iveta a jejich Naše Vaše Bistro. Příjemný podnik ve venkovském stylu na Jaselské, kde chuť hraje hlavní roli, slaví už sedm let. S Michalem jsme si povídali o náročných začátcích, významu vychutnávání jídla i plánech do budoucna.

Vaše bistro je otevřené od jedenácti do vyprodání, což je někdy velmi brzy. Jak tento koncept a bistro samotné vznikalo?

Vyrůstal jsem v rodině provozující hotel s restaurací a po škole jsem se zapojil do rodinného podniku… ve svých 22 letech jsem měl naivní představu, že bych podnikat v gastronomii zvládl lépe. Pak se jednoho dne uvolnily tyto prostory a během odpoledne jsme se rozhodli, že do toho jdeme.

A jaké byly začátky? Asi ne tak idylické?

Zhruba měsíc jsme dělali nějaké přípravy, probíhala rekonstrukce. A v únoru otvíračka. Byl to šok – najednou jsme zjistili, že sice umíme vařit, nabídnout službu, ale nic jiného. Podnikání v gastru není jen o tom uvařit dobrý oběd. Začátek byl opravdu těžký, ale když jsem zjistil, co to obnáší, už nebylo cesty zpátky.

Ale své zákazníky jste si našli. Fungujete už sedm let. Přežili jsme díky tomu, že lidi, co sem zabloudili, zjistili, jak

dobře vaříme… začali se vracet a přivedli své kolegy, známé. Díky tomu nám měsíc od měsíce chodilo více a více lidí a nyní nám nedělá problém vyprodat.

Jaké jídlo vás baví vařit?

Vaříme jen to, co umíme fantasticky. Je to klasika české kuchyně, ale částečně i italská nebo francouzská kuchyně. Zkrátka neděláme to, co neumíme nejlépe.

Přes kvalitu u vás tedy nejede vlak.

Máme nastavené své standardy – jakmile je něco jen 99%, nejde to ven z kuchyně. Práce prostě musí být stoprocentní. Moje partnerka a šéfkuchařka

Iveta studovala v rakouské škole, která je vnímána právě jako líheň michelinských kuchařů, tam ji naučili široké spektrum receptů mezinárodní kuchyně –základ tedy máme dobrý.

Jak vymýšlíte nové recepty? Neustále se vzděláváme. Přes červenec a srpen míváme zavřeno, jezdíme na inspirační food tri -

py do zahraničí… a ochutnáváme. Jídlo se nedá načíst nebo vidět na videu, musíte ho ochutnat. Novinku prvně uvaříme pro sebe, pak podruhé, potřetí. A až zjistíme, že je dokonalá, teprve ji uvaříme hostům.

Když si na jídle dáváte tak záležet, nezamrzí pak trošku, když si ho lidé třeba dlouho fotí a nechají ho vystydnout? Nebo když ho jí bezmyšlenkovitě a koukají u toho do telefonu?

Často mě to zaráží, slyšíte třeba hosta vyprávět o obědě, na němž byl jinde: „Maso bylo sušší, příloha nic moc, ale jinak dobrý.“ Mám potom pocit, že lidé často nevnímají, co vlastně jí.

Možná že když jdete na rychlý oběd v polední pauze, často vám stačí prostě „nějaké jídlo“. Nepotřebujete gurmánský zážitek.

Jasně, ale pak si říkám – nemůže být každé jídlo gurmánský zážitek? I třeba pizza z okýnka, když se dobře udělá?

A když opravdu vnímáte, jak chutná.

Kvůli Instagramu a různým televizním kuchařským soutěžím možná dnes věnujeme trošku moc pozornosti tomu, jak jídlo vypadá. Lákavě samozřejmě vypadat musí, ale chuť jako by se dostávala na druhou kolej. Byl bych rád, kdyby chuť nehrála druhé housle. Alespoň pro nás je tím nejdůležitějším.

12
NEWS & MENU / PARTNEŘI ČASOPISU
Foto: Charlie Greenberg

Skvělý ramen, který vidíte na snímku, jsme ochutnali v restauraci Rễ na Běhounské. Zajít sem ale můžete také na teriyaki kachnu, krevety v tempuře a další speciality vietnamské, korejské a japonské kuchyně, kterými majitelé podniku dělají čest svým předkům, od nichž zdejší recepty pochází. Autentické jídlo navíc vzniká za skleněnou stěnou přímo vedle vás!

Běhounská 8, Brno www.fb.com/rerestaurantbrno

PRIME STEAK restaurant

PRIME STEAK restaurant je nově otevřený podnik v městské části Královo Pole, pouhých deset minut od centra města. Moderně vybavená otevřená kuchyně, krásný interiér a letní terasa vybízí k ochutnání prémiových steaků z celého světa . V PRIME STEAKU dbají především na kvalitu, prezentace hovězích steaků zákazníkovi před úpravou jen dokazuje, že to myslí opravdu vážně.

Palackého tř. 162, Brno www.primesteak.cz

Antikvariát

Police plné starých knih, dřevěný nábytek… a k tomu dobrá káva či vynikající pivo od Zichovce. To je Antikvariát, hospoda/kavárna na Údolní 51. Otevřeno je každý den od 14 hodin, zastavit se sem můžete pro odpolední knižní osvěžení i večerní studování piva. Konají se tu také nejrůznější akce včetně tematických čtení.

Údolní 51, Brno fb.com/Antikvariat.Udolni51

13 Rễ
Foto: Rễ Foto: Pocket media / Ivo Dvořák
NEWS & MENU / PARTNEŘI ČASOPISU
Foto: PRIME STEAK restaurant

Natural Wine Fest 2024

Foto: Natural Wine Fest

Největší moravský festival naturálních vín již 27. 4. v krásných prostorách augustiniánského opatství! Zažijte jedinečný degustační den s necelou stovkou českých a zahraničních vinařství – to je přes 800 vzorků! Potkáte i taková jména, jako jsou Franz Strohmeier, Milan Nestarec, Cantina Giardino nebo slovenské vinařství Naboso.

Augustiniánské opatství, Brno www.naturalwinefest.cz

Foto: Natural Wine shop

Natural Wine Shop

Natural Wine Shop se stěhuje! Po čtyřech letech na Pekařské jdeme o dům dál. Novou zážitkovou prodejnu pro vás otevřeme již koncem dubna na adrese Gorkého 54, v těsném sousedství hostince U Bláhovky.

Těšit se můžete na ještě pestřejší nabídku pečlivě vybraných naturálek z Moravy, ale i z dalších evropských regionů, jako je Burgenland, Rheinhessen, Balaton, Beaujolais, Emilia-Romagna nebo i slovenské

Malokarpatsko. Nebudou chybět ani degustační večery, ten první se uskuteční v pátek 26. 4. s rakouskou legendou Franzem Strohmeierem. Bez inspirace by to nešlo, ve Francii jsme si zamilovali styl vinoték zvaných caviste, které snoubí mladistvý duch s úctou k tradici prodeje vín, a tak jsme se rozhodli první takovou v Brně otevřít.

Přijďte k nám zažít opravdové víno!

Gorkého 54, Brno www.naturalwineshop.cz

14
NEWS & MENU / PARTNEŘI ČASOPISU
15

Asie v Brně

From Nepal to Japan!

Brno’s gastronomic scene is abundant in places focusing on the diverse specialties of the Far East as well as the authentic cuisine of the Indian peninsula. As a new young generation of restaurateurs is now taking the reins, we are revealing some of the latest additions, inventive recipes of Asian cuisine and fresh, daring concepts. Moreover, we are recommending restaurants definitely worthy of your attention and repeat visits. Come with us to explore the places where we enjoy dining - you will find their names and websites conveniently attached with each article.

16

Od Nepálu k Japonsku! Brněnská gastronomická scéna je velmi bohatá na místa zaslíbená různorodým specialitám Dálného východu i poctivou kuchyni indického poloostrova. Nabízíme náš výběr restaurací a bister, kde ochutnáte autentické asijské pokrmy a nápoje.

17 ← Foto: Rễ

Asijské restaurace, které nesmíte minout

Mladá generace restauratérů přebírá otěže! Mapujeme novinky, neotřelé recepty asijské kuchyně i odvážné koncepty. Doporučujeme restaurace, které stojí za pozornost a opakovanou návštěvu!

Japanese fusion

Okénko japanese fusion brunch & diner s úderným názvem Bango Brno na Jiráskově otevřelo vnitřní prostory – po Novém roce navíc s ještě vytuněnějším interiérem i nabídkou! Pro aktuální informace o tom, kdy si k nim můžete zajít třeba na neuvěřitelné mochi waffle nebo další japonské speciality s twistem, sledujte jejich Instagram bango_brno.

Přivezeno z Nepálu

Chcete ochutnat autentickou nepálsko-tibetskou kuchyni? Bára s Robertem vyrazili na zkušenou do Nepálu, kde se naučili připravovat místní speciality, které servírují ve své nové restauraci Daddy’s MoMo

Ochutnáte tradiční polévku Thukpu a momo knedlíčky v různých variantách. To jinde než v restauraci v nejvyšším patře M-Paláce v Brně nenajdete. A zdejší výhled také stojí za to!

Speciality z Makalu

Nepálsko-indická restaurace

Pokhara se hlásí z nové adresy na Husově. Ochutnejte speciality z Makalu nebo ďábelsky ostré vindaloo, pikantnost pokrmu můžete probrat přímo s obsluhou, která vám poradí nebo nechá

v kuchyni jídlo uzpůsobit vaší toleranci a chuti. Najedí se tu i vegetariáni a ve všední dny sem můžete přijít na výhodné obědové menu.

Veganský ramen

Pro milovníky asijské kuchyně vyznávající stravu čistě rostlinného původu má Brno velmi lákavou novinku. Vegan AF ramen na Marešově ulici nabízí, jak název napovídá, veganský ramen, ale také další nápadité japonské pokrmy. Restaurace zatím nefunguje dlouho, ale sbírá pouze nadšené recenze.

Na sushi na Josefskou

Nová asijská restaurace s názvem Sushi Hub Brno se v loňském roce objevila na Josefské ulici v centru Brna. Vyzkoušejte zapečené uramaki s teriyaki omáčkou, Philadelphia rolls s lahodným krémovým sýrem, creamy rolls nebo vytuněné veggie verze sushi s wakame či tropickým ovocem.

Korejské BBQ

Podzemní prostor na Veveří se v roce 2023 proměnil v ráj asijské kuchyně – díky

novému podniku Mulgogi sem můžete zajít na korejské barbecue, které si sami ugrilujete přímo u stolu, nebo vychytané sushi. Ve všední dny pro vás připravují i bohatá obědová menu ve čtyřech variantách.

Dobrý den, Vietname

Na závěr dvě oblíbené stálice. Podnik Bonjour Vietnam najdete na Václavské ulici, od ledna v místní nabídce ochutnáte novinky jako Bò cuốn rau, tedy grilované hovězí rolky se zeleninou, nebo Gà giòn cay čili pikantní restovaná křupavá kuřecí prsa. A pokud se potulujete po Veveří a hledáte vietnamskou restauraci, kde byste si dali Phở silné

jako noha od stolu, případně

Bún bò Nam Bộ, které vás zvedne ze židle a vystřelí z bot, zastavte se v Pho-Eden

Nenápadný vchod, stylový interiér, rychlá a příjemná obsluha a jídlo, kterému nelze vytknout vůbec nic.

18 ASIE V BRNĚ
Bonjour Vietnam na Václavské ulici. Foto: Bonjour Vietnam

Orlí | Singha

Jen pár kroků od katedrály sv. Petra a Pavla, náměstí Svobody nebo, chcete-li, od hlavního nádraží, na ulici Orlí, naleznete autentickou thajskou kuchyni. Ať už jsou vaše stravovací návyky jakékoliv, jste vegetarián nebo celiak, v restauraci Singha si pochutnáte na exotických pokrmech přes poledne, kdy je k dispozici bohaté obědové menu, i večer.

www.singhathairestaurant.cz

Foto: Singha

Veselá | MÂY HOUSE

Foto: MÂY HOUSE

Vietnamská restaurace MÂY HOUSE na Veselé, jejíž dominantu tvoří ratanový mrak vznášející se nad stoly, se za dva roky svého fungování etablovala jako podnik, kam jdete najisto. Vyzkoušejte skvělé čerstvé i smažené závitky, nudle na mnoho způsobů, a pokud chcete zahnat velký hlad, je tu místní specialita – polévka Phở Mây s kuřecím, hovězím, krevetami a masovými koulemi.

www.mayhousebrno.cz

nám. Svobody | Buddha

Kouzlo autentičnosti, místo plné barev a ostrých chutí. Indická a nepálská restaurace Buddha, do něhož se sestupuje z pasáže Beta, se pyšní skvělou atmosférou, velkým výběrem indických specialit (za příznivé ceny) i milou a profesionální obsluhou. Personál navíc obvykle bez problému stíhá i v časech obědových menu, kdy bývá v restauraci velmi rušno.

www.indian-restaurant-buddha.cz

Údolní | Hatsu

Do japonsko-korejské restaurace Hatsu (v překladu Začátek) na Údolní ulici s velkou nabídkou předkrmů, polévek, tempury, teriyaki, specialit s mořskými plody i sushi se chodí za gastronomickým zážitkem. Tomu odpovídá kvalita i cena jídel, ale také obsazenost podniku – doporučujeme rezervaci.

www.hatsurestaurant.cz

19 ASIE V BRNĚ
Foto: Hatsu Foto: Buddha

Kotlářská | Padagali

Indický poklad v budově bývalé sladovny na Kotlářské ulici. Zatímco interiér sklepní restaurace Padagali je oproti jiným indickým restauracím spíše minimalistický, chutě zdejšího menu jsou velmi rozmanité. Milovníkům pálivého jídla můžeme rozhodně doporučit zdejší vindaloo, ať už ve variantě s kuřecím, jehněčím, krevetami, či rybou.

www.padagali.cz

Zelný trh | Domovina

Bistro s fúzí pokrmů z různých částí

Asie a pokračovatel podniků Little Saigon Brno a Vietnamské bagety. Příjemný malý interiér plný pokojovek i letní zahrádka v horní části Zelného trhu Zkrátka Domovina! Stálé menu pravidelně doplňují nejrůznější speciály, vracející se limitky a další překvapení.

www.fb.com/vietnamskebagety

Klobásova | Arslan Buuz

Malý rodinný podnik Arslan Buuz s tradičními mongolskými knedlíčky připravovanými mongolskými kuchaři najdete ve Starém Lískovci. Buuz jsou knedlíčky z jemného pšeničného těsta připravované v páře a plněné směsí kvalitního mletého hovězího a vepřového masa.

www.arslanbuuz.cz

Pekařská | Večerka

Výběrová káva, sezónní drinky, originální variace vietnamských pokrmů využívající suroviny od lokálních pekařů i farem. Večerka na Pekařské je skvělým místem na víkendový brunch stejně jako na oběd ve všední den. Jen pozor, ač název by to napovídal, večerní provoz tu nečekejte, Večerka zavírá ve 20 (o víkendu v 18) hodin. www.vecerkabrno.sebou.cz

20 ASIE V BRNĚ
Foto: Padagali Foto: Arslan Buuz Foto: Večerka Foto: Domovina
Tuấn Anh a Thắng, z restaurace Rễ
Kořeny vnímáme jako silnou část procesu sebepoznání.

S kuchařským týmem restaurace Rễ na Běhounské jsme si povídali o inspiraci, novinkách v nabídce i asijské kuchyni v Brně.

Proč jste zvolili název Rễ (česky Kořeny)?

Někteří z našeho týmu žijí v ČR přes 30 let a další generace tady rozvětvují své kořeny. Kořeny vnímáme jako silnou část procesu sebepoznání a zároveň je pro nás důležité objevování nové kultury.

Co má vyjadřovat interiér restaurace?

Na interiéru jsme spolupracovali se studiem Hrdina & Pavlík. Dokázali skvěle vnímat naše myšlenkové proudy a sestavit finální podobu. Kořeny stromu života, rozpínání kořenů do různých oblastí, kus Asie a zároveň Evropy, barevnost v životě a možnost vědomého prožívání (mindfulness).

Odkud pochází vaše recepty, kde berete inspiraci ke konkrétním pokrmům? Původní myšlenkou bylo vařit jídla ze středního Vietnamu (odtud pochází část naší party) a dotknout se receptů z jiných zemí, jako jsou Japonsko a Korea. Představy jsou proměnlivé a učíme se reagovat pružně na roční období v Česku. Otevřeli jsme Rễ v zimě a zájem se točil kolem polévek a omáček. S příchodem jara máme přání zařadit více vietnamských pokrmů ve formě lehkých salátů s nudlemi. Naší kuchyni dodá -

vají kreativitu dva hlavní kuchaři a vietnamská babička.

Jak často se chystáte menu obměňovat, budou nějaké stálice, které u vás ochutnáme vždy?

Záměrem bylo střídat vietnamský a japonský týden, ale narazili jsme na různá úskalí. Recepty jsme nakonec dali do jednoho stálého menu, kde najdete např. ramen (včetně veganské varianty), katsu curry, mì quảng xào (rýžové kurkumové nudle), teriyaki. Na oběd máme polední menu.

Které z vašich jídel byste vypíchli na jarní období?

Japchae a mì quảng xào (obojí i ve veganských verzích)

by mohly potěšit. Stejně jako novinky z Vietnamu, například gỏi cá hồi (salát s lososem), số t chanh dây (marakujová omáčka). Neuděláte chybu s evergreeny, jako jsou bowls nebo sushi.

Myslíte ve své nabídce i na vegetariány?

Určitě, veganské pokrmy jsou pro nás výzva a dělá nám radost ji zdolávat. Asijská kuchyně nás inspiruje v rostlinné stravě, jsou tu skvělé možnosti, takže byl to mohl být náš směr v budoucnu.

Rozjezd restaurace se povedl – plánujete v dohledné době ještě nějaká vylepšení, změny, akce?

:

Stále jsme vděční za vaši pozornost. Otevření restaurace na konci roku nebylo snadné, ale s vaší podporou získáváme každý den nový přísun energie. Jsme v Brně noví a snažíme se zůstat pokorní –udržet si kvalitu a původní záměr. Velké události v dalších měsících neplánujeme. Máme jen malou novinku, od dubna je nové posezení na letní zahrádce.

V Brně se asijské kuchyni velmi daří. Proč myslíte, že to tak je?

Myslíme si, že většina lidí reaguje krásně na nové chutě. Postupně v rámci svého badatelství zjišťují, že asijská kuchyně může být někdy lehká, jindy plná zeleně a obsypaná bylinkami. Kreativita nezná mezí a my jsme rádi za tuto možnost sdílení.

A teď z trochu jiného soudku – kam v Brně vy sami rádi chodíte, jaké podniky máte rádi?

Máme rádi jiné asijské podniky, které provozují naši kamarádi. Nebereme je jako konkurenci, ale jako zdroj učení. Jinak na kafe a dezert si zajdeme do Melounového cukru, na jídlo a pivko do Nok Nok a na drink do super Baru, který neexistuje, v sousedství.

21
ASIE V BRNĚ / ROZHOVOR
Foto: Rễ

Jaro ve skleničce

Mother Nature is awaking and so is our appetite for a glass of good wine in friendly company! Where does the poetry of wine combine with the notes of the dulcimer, which wine cellar door is always open and which vineyard is most alive with the arrival of spring? We are toasting the sun and inviting you to spring wine events in South Moravia. The following pages contain our recommendations for wine tastings, visits to cellars, wine festivals and tourist destinations that lead through vineyards and open doors of hospitable winemakers.

22

Příroda se probouzí a spolu s ní naše chuť na sklenku dobrého

vína v dobré společnosti! Kde se vinná poezie snoubí s tóny cimbálky, který sklípek má dveře stále

otevřené a ve kterém vinohradu to s příchodem jara nejvíce žije?

Připíjíme slunci a zveme na jarní

vinařské akce na jižní Moravě.

Foto: Markéta

Krčmářová

23

Za moravským vínem stokrát jinak

Kolik vinných slavností, řízených degustací, otevřených sklepů a vypitých lahví se vejde do jednoho regionu?

Nový ročník Salonu vín

24. ročník Salonu vín České republiky na valtickém zámku představuje jedinečnou příležitost ochutnat to nejlepší

z národní soutěže vín v prostorách stálé degustační expozice. Své brány otevřel ve čtvrtek 1. února, aby příznivcům tekutých hroznů prvně nabídl novou kolekci sta vín od 54 vinařství z Moravy i Čech oceněných zlatou medailí Salonu.

S výhledem na pálavské kopce

Plno speciálních akcí (spolu s novým ročníkem vín, který představili 20. 4.!) pro vás mají připraveno i ve vinařství Sonberk v Popicích. První máj na Sonberku nabízí řízenou májovou degustaci s prohlídkou vinařství a 8. 5. si užijete skleničku na slunné terase. V sobotu 25. 5. pak nastane Rieslingová noc, tak si ji ne -

nechte ujít. V první půli července se v Popicích konají tradiční krojované hody, svátek plný hudby a tance, který rozhodně stojí za vidění!

Kde se slaví víno

Již 4. 5. se můžete vydat na Čejkovickou vinnou stezku. Akce Za vinařem do Velkých Bílovic zve od 18. 4. do 28. 8. postupně do 54 vinařství. Vinaři Vrbice otevřou své vinné sklepy při akci Z kopca do kopca v sobotu 11. 5.

O týden později se v Ivančicích konají tradiční Slavnosti chřestu a vína. Přehlídka vín Pálavský vlašák v samotném srdci Pálavy se zvláštním zaměřením na Ryzlink vlašský vás

čeká 18. 5., Den otevřených sklepů v Bořeticích můžete navštívit v sobotu 25. 5. Od 15. do 19. června pak v Kobylí slaví krojované hody, dávající nahlédnout do světa místních tradic a samozřejmě i vína! Tohle je jen zlomek všech vinařských slavností, které se na jaře konají – delší výčet naleznete na webu www.vinazmoravyvinazcech.cz.

Vyrazte přímo mezi vinohrady!

„Specializujeme na akce přímo u nás ve vinařství. Ať už jsou to teambuildingy, svatby, párovací večeře z místních surovin, nebo večery s cimbálkou či jazzem,“ říká Vojta Válka z oblíbeného Vinařství Válka v Nosislavi. Zcela unikátní událostí je pak

červnová akce Do vinařství Válka po Svratce – splavete si kus řeky Svratky (vyrážet můžete z Rajhradic, Blučiny nebo Vojkovic) a v posledním přírodním meandru na dolním toku řeky bude čekat degustace s malým občerstvením. Když poplujete ještě kousek dál, dostanete se přímo do vinařství, kde na vás bude čekat skvělé víno, super dobroty z grilu a živá hudba.

Pěšky nebo na kole za vínem

Na webu Moravských vinařských stezek (www.vinarske.stezky.cz) si můžete nejen otevřít mapu s různými malebnými trasami spojujícími vinařství a sklípky, ale najdete tu i info o pravidelných akcích s názvem

Krajem vína. Na nich si vždy můžete projet/projít dvě předem vytyčené stezky pro cyklisty a jednu pro pěší, po cestě ochutnáváte místní vína a užíváte si doprovodný program. Nejbližšími událostmi tohoto seriálu je 4. 5. Putování po Malovaném kraji (podíváte se do oblasti kolem Prušánek, Josefova a Velkých Bílovic) a 18. 5. Májové putování okolím Modrých Hor.

24 JARO VE SKLENIČCE
Foto: Moravské vinařské stezky

Mutěnice | Den otevřených sklepů

V sobotu 27. 4. zve spolek vinařů z Mutěnic všechny milovníky tekutých hroznů do areálu vinných sklepů Pod Búdama na v pořadí již 16. ročník Dne otevřených sklepů. V rámci prohlídky navštívíte na čtyřicet sklípků drobných vinařů a ochutnáte to nejlepší z úrody ročníku 2023.

www.vinozmutenic.cz

Dobšice | Májová políbení

Foto: Vinařství

Máj je lásky čas a víno je láska, které je třeba se také věnovat. Udělejte si na něj čas a zastavte se do Vinařství Lahofer

Od 1. do 12. května si tu vyberete z rozšířené nabídky našich vín rozlévaných po skleničce, abyste mezi nimi mohli najít to vašemu srdci nejbližší.

www.lahofer.cz

Mikulov | Degustační sobota

Degustační sobota ve vinařství Fučík je pravidelná každotýdenní akce pro veřejnost, na níž ochutnáte šest vzorků vín zmíněného vinařství, doprovázených degustačním soustem z faremních výrobků z blízkého okolí. Začátek je vždy v 18.00 a pořadatelé doporučují rezervaci na e-mailu recepce@hotelryzlink.cz.

www.vinarstvi-fucik.cz

Hovorany | Hovoranskými vinohrady

Foto: Víno z Hovoran

Pro milovníky vína a přírody bude 11. 5. opět připraven okruh okolo Hovoran s výhledem na krásné prostředí místních vinic. Na celé trase bude rozmístěno přes

20 vinařských stánků, kromě vína vás tu čeká i něco na zub, od 20 hodin akce pokračuje v sále místní sokolovny, kde vám k poslechu a tanci zahraje cimbálová muzika.

www.vinozhovoran.cz

25 JARO VE SKLENIČCE
Foto: Víno z Mutěnic Foto: Vinařství Fučík Lahofer

Popice | Rieslingová noc

Foto: Sonberk

Ve vinařství Sonberk v Popicích na jaře střídá jedna akce druhou. 25. 5. přichází Rieslingová noc s degustací šesti vzorků rieslingové vertikály pod taktovkou Davida Pavlíčka. Kromě ochutnávky, posezení na terase s krásným výhledem na pálavské kopce, lenošení na dece nebo v lehátku vás čeká i opékání špekáčků.

www.sonberk.cz

Vrbice | Na Vrbicu pro opicu

Foto: Vinaři Vrbice

Vrbice patřila odedávna mezi přední vinařské obce na jižní Moravě. Abyste se tu v létě měli vždycky kde osvěžit, Vinaři Vrbice si připravili letní služby otevřených sklepů –od 31. května do 8. září vždy najdete alespoň dvě otevřená vinařství. Tak vyrazte Na Vrbicu pro opicu!

Velké Pavlovice | Baraque dokořán

Foto: vinařství Baraque

Na dni otevřených dveří a lahví vinařství Baraque proběhne 1. 6. představení nových vín i exkurze do výroby s ochutnávkou. „Snad se podaří doladit i večerní hudební překvapení. K volným ochutnávkám bude k dispozici kompletní sortiment i nějaké poklady z archivu,“ zvou Lenka a František Machovští – rozhovor s nimi najdete na konci rubriky.

www.vinarstvibaraque.cz

různá místa | Hudba na vinicích

Festival spojující dobrou hudbu s krásným prostředím jihomoravských vinařství začíná již 18. května Koncerty, na nichž se představí například Čechomor, Jelen, Wohnout nebo Vojta Dyk, si vychutnáte ve Vinařství LAHOFER, Vinařství Sonberk, Vinařství Johann W, Víno Zlomek & Vávra a v CHÂTEAU VALTICE .

www.hudbanavinicich.cz

www.vinarivrbice.cz

26 JARO VE SKLENIČCE
Foto: Radim Kolibík
Lenka a František Machovští: Při každé úrodě vidíme, jak to příště udělat ještě líp.

Velkopavlovické vinařství Baraque najdete u vinohradů v trati Nadzahrady. František a Lenka

Machovští tam s láskou vyrábí vína, která se díky chuti i příběhům na etiketách stávají šarmantními společníky.

Jaká jsou vína ročníku 2023? Jaké osobnosti se vám urodily?

L: Zatím jen Vyhlášená zmrzlinářka, Rosé Slunečná 2023, dokonale vyladěné osvěžení s vůní malin, višní a borůvek. Ostatní vína jsou čerstvě v lahvi, zatím nesleželá, takže osobnosti ještě nedostala. Ale už se na to těším. Máme tam třeba můj oblíbený Veltlín, terroirovou záležitost ze starých keřů, tentokrát částečně fermentovaný na celých bobulkách, takže v osobnosti určitě bude muset být něco s kuličkami.

F: Jsou lepší než z ročníku 2022, stejně jako ta letošní budou lepší než ta z loňského roku. Pořád se učím a pořád vidím, jak to příště udělat ještě o trochu líp. A už teď se těším na letošní vinobraní. To je totiž kruté: člověk ví, co by chtěl zkusit udělat jinak, ale musí počkat až na příští úrodu. Vlastně mám v životě sotva tolik pokusů na „zlepšení receptury“, co má ta naše zmrzlinářka v jedné sezoně.

Jak jste vlastně přišli na myšlenku vytvářet k vínům jejich vlastní příběhy?

L: Za to může Čapek. Napsal krásný fejeton O zvláštních vínech a v jeho posledním odstavci popisuje víno jako člověka. A mně to dávalo smysl, ani si to neuvědomujeme a často mluvíme o víně jako o člověku. Říkáme, že je elegantní, tělnaté, mohutné, pevné… A tak jsem to začala dělat po Čapkovi. Popis vždycky vychází ze samotného vína a obsahuje vodítka, nápovědy, jak to voní a chutná, jak se to vyrábělo nebo kdy takové víno pít. A jako je každý ročník jiný, má každé víno jedinečnou osobnost. Lidi to baví a mě taky.

Nejlépe se víno koštuje přímo u vinaře ve sklípku.

Mohou k vám lidé dorazit na degustaci a kdy jsou nejlepší měsíce k naplánování takového výletu?

L: Pokud chcete k nám do vinného sklepa v Bořeticích, je potřeba najít skupinu 8–18 lidí a naplánovat si termín s vinařovou ženou. Pak dostanete zážitek v podobě degustace vín s osobností právě ode mě, s vysvětlením, proč je víno takové, jaké je, a jak se to propsalo do popisu osobnosti. Pokud se nechcete vázat na to, kdy mám volno, můžete dorazit v otevírací době do našeho vinařství ve Velkých Pavlovicích. Tady mě často potkáte taky, ale není to zaručené. Na druhou stranu

si skleničku vychutnáte v krásném moderním prostředí s výhledem na viniční trať Nadzahrady, tedy na místo, kde víno vzniká.

F: Obecně platí, že lidé jezdí do vinného sklepa na podzim – u nás se říká, „jak se búchne vinohradovýma bednama“. Ve městech začnou slavnosti vinobraní, v televizi ukazují reportáže ze sklizně a všichni dostanou chuť na víno. My bychom ale byli radši, kdyby se k nám jezdilo od dubna, kdy jsou nová vína v lahvích a my máme velkou chuť se o ně dělit, ideálně do srpna, než vypukne vinobraní a máme plné ruce práce. V rámci týdenní dovolené na kolech po Modrých Horách by přece večer ve vinném sklepě byl nádherným zpestřením, ne?

Chystáte na následující měsíce nějaké zajímavé akce?

F: Největší akcí je určitě Baraque dokořán, náš den otevřených dveří a lahví, který letos vychází na 1. června. L: Pak ale během roku pořádáme i další akce více či méně spojené s vínem – od kurzu malování krojových mašlí přes divadelní představení z projektu Listování, akci Čapek a víno, kdy právě z vděku ke Karlu Čapkovi párujeme víno s jeho texty, až po Černou hodinku, tedy slepou degustaci z černých skleniček. Harmonogram je v procesu a akce přibývají, chceme, aby to u nás žilo nejen vínem.

27 JARO VE SKLENIČCE / ROZHOVOR
Foto: Lenka a František Machovští

Foto: vinařství Baraque

Vinařství Baraque – vína s osobností

Vydejte se do vinařství Baraque a poznejte vína s osobností. Ve Velkých Pavlovicích můžete posedět třeba s Módní návrhářkou, Vyhlášenou zmrzlinářkou nebo Lidovým muzikantem.

Ne že by na vás u každého stolu ve vinařství Baraque čekala celebrita, jen tady vína popisují jako lidské osobnosti. Na zadní etiketě lahve vždy najdete příběh plný vodítek, jak víno voní, chutná, jak se vyrábělo či kdy je ideální příležitost ho pít. Sestavit si můžete vlastní čtyřvzorkové degustační menu, ale s výhledem na vinohrady si užijete i míchané nápoje, výběrovou kávu se skvělými dezerty a další lokální dobroty. O prázdninách je otevřeno od středy do neděle, na jaře a na podzim o víkendech a svátcích. Přijet můžete také na některou z řady akcí – za všechny zmiňme 1. června Baraque dokořán – den otevřených dveří a lahví.

J+J Kubíkovi Vína s Tradicí

Foto:

Přírodní vína vytvářená s úctou k tradicím, bez řízeného kvašení, šlechtěných kvasinek či enologických přípravků –a díky tomu nabízející rozmanitost vůní a chutí odrážejících velkopavlovickou oblast Modré Hory. Vyzkoušejte Vína s Tradicí od J+J Kubíkových, vinařů z Kobylí, kteří svá vína vyrábí s láskou, stejně jako jejich předkové.

Kobylí 415 www.vinastradici.cz

Gravitační vinařství VILAVIN

Foto: VILAVIN

Naprostý středoevropský unikát šestipatrové gravitační vinařství VILAVIN s 28 ha vinic u Novosedel a Dobrého Pole využívá ke zpracování hroznů pouze samospád. Přirozeností pohybu hroznů tak odráží terroir tím nejlepším řemeslným dotekem. Objednejte si (+420 776 884 417) prohlídku budovy i degustaci vína oceněného na Mondial du Sauvignon v Bruselu, Decanter Londýn a AWC Vídeň.

Hodonínská 12, Velké Pavlovice www.vinarstvibaraque.cz

Dobré Pole 170, Dobré Pole u Mikulova www.vilavin.cz

28
Vína s Tradicí
JARO VE SKLENIČCE / PARTNEŘI ČASOPISU

Do Čejkovic za vínem

Navštivte vinařskou obec Čejkovice! S vinařským spolkem Čtvrtečníci máte hned několik příležitostí.

Poznat krásu místních vinic můžete již 4. 5., kdy se koná Čejkovická vinná stezka. Na šestikilometrovém okruhu najdete 28 vinařů, kteří vám dají ochutnat vína ze své produkce. Nebudou chybět ani food trucky či cimbálová hudba na nádvoří místního zámku. Zahradní party si můžete přijet do Čejkovic užít 1. 6. na Čejkovické slavnosti vína Těšit se můžete na skvělá vína, cimbálku, relax zónu, dětský koutek, vybrané food trucky i večerní after party na nádvoří zámku s kapelou EREMY. Na konci prázdnin vám otevřou vinaři dveře do svých vinařství a vy budete moci ochutnávat vína i nahlédnout do výrobních prostor. Den otevřených sklepů startuje 31. 8.

Vinařství Víno Bohun

Na Slovácku, ve vinařské obci Dolní Bojanovice, se nachází rodinné vinařství Víno Bohun s tradicí již od roku 1725. Používají tu pouze hrozny z vlastních vinic o rozloze 10 ha, typické odrůdy jsou Ryzlink rýnský a Chardonnay. A v plánu je spousta novinek, např. křížový sklep s ubytováním Sledujte Instagram vinařství!

Vinařská, Dolní Bojanovice

www.instagram.com/vino_bohun

Špalkova vyhlídka

Špalek

Poznejte krásy znojemské Kraví hory ze Špalkovy vyhlídky. Tuto romantickou dřevostavbu postavilo ve svých biovinicích rodinné vinařství Špalek . Kraví hora se nachází v srdci NP Podyjí a vyhlídka, dostupná pěšky či na kole, je součástí Špalkova turistického okruhu. Ten vás dovede až do vinařství v Novém Šaldorfu, kde můžete ochutnat výborná vína a obdivovat hluboké pískovcové sklepy.

www.vinozcejkovic.cz

Nový Šaldorf 104, Znojmo www.spalek.bio

29
Foto: víno z Čejkovic
Foto: vinařství Víno Bohun JARO VE SKLENIČCE / PARTNEŘI ČASOPISU
Foto: vinařství

Jíme zdravě

Taking a break from heavy meals is not difficult in Brno... We have several tips for where to go for your favourite dishes or ingredients which have been prepared in a healthier way.

In the Eating Healthily section, we share our advice on box diets, health food stores, farm products and vitamin-packed drinks. We also feature vegan restaurants - although we are well aware that you can eat healthily with meat and unhealthily without it. With that in mind we invite you to establishments which we consider to have well-balanced plant-based meals. You will find the name of each place highlighted so you can navigate your way through our magazine even without knowing Czech!

30

Snažíte se odlehčit svůj jídelníček? V rubrice Jíme

zdravě přinášíme tipy na krabičkové diety, prodejny zdravé výživy, farmářské produkty i nápoje plné

vitamínů. Ještě před několika lety bylo v Brně složité najít podnik, který vychází vstříc zdravému stravování, poslední dekáda však přinesla mnoho možností, které mapujeme na následujících stranách.

31 ← Foto: Freshbox

Zdravě, čerstvě, vyváženě

Dát si pohov od těžkých jídel už dnes není v Brně nic složitého… Máme pro vás několik doporučení, kam se vydat za oblíbenými pokrmy či surovinami ve zdravějších variantách.

Sladké… bez cukru?

Se zákusky a dorty brněnské cukrárny BezCukru na Novobranské ulici to není problém, používají tu pouze čistě přírodní sladidla. Pokud se ze zdravotních nebo dietních důvodů cukru či lepku vyhýbáte, stavte se na zákusek sem nebo do nové pobočky cukrárny, kterou

nedávno otevřeli v Králově Poli na Palackého tř. 126. Moderní koncept zdravého mlsání funguje bez přidaného cukru díky sladkosti, která je přirozeně obsažena v surovinách jako ovoce nebo smetana – kromě výborných zákusků se do BezCukru můžete stavit třeba také na kávu. V teplých měsících doporučujeme zdejší skvělé ledové latte se zmrzlinou. A v královopolské pobočce vám udělají každý den do 14 hodin také zdravou sladkou či slanou snídani/brunch.

Zdraví v pohodlí

Pokud často přemýšlíte, kam si z práce odskočit na zdravý, lehký, cenově příznivý oběd, který si nemusíte uvařit sami, máme pro vás tip. Chodit totiž nemusíte nikam. Krabičková

dieta Freshbox využívá lokální a sezonní suroviny, vybrat si můžete od malého oběda

za 110 Kč až po XL oběd za 135 Kč, k tomu si přidat polévku či dezert, vše vám

každý den od pondělí do pátku dovezou až ke dveřím. Pokud

vám leží na srdci udržitelnost, u Freshboxu vás potěší také recyklovatelné obaly, v nichž vám obědy doručí. V Brně doporučujeme také

projekty Popapat a PEPE

Food & Gym, ze služeb fungujících ve více městech je skvěle hodnocená například

Dieta v krabičce, širokou škálu různých programů krabiček pak nabízí Zdravé stravování.

Zaměřeno na vitamíny

Čerstvé zeleninovo-ovocné šťávy a smoothies jsou nejen náloží vitamínů, ale i dobrou a zdravou svačinou, která dodá

energii nebo pomůže s hubnutím. Samozřejmě si můžete takové smoothie připravit i doma, v Berry’s Juice and Smoothies je však mají pečlivě sestavené tak, abyste s nimi dosáhli kýženého efektu. Během roku připravují s využitím lokálních surovin dohromady až sto různých drinků, téměř polovina z nich je sezonní. Více o jejich nabídce i firmě samotné se dozvíte v rozhovoru s majitelkou Berry’s juice and smoothies Kateřinou, který uzavírá tuto rubriku.

Z farmy na stůl

Možností, jak se dostat k čerstvým, lokálním farmářským potravinám, je v Brně hned několik. Rajčata a saláty přímo z farmy Ráječek a sezonní

zeleninu od farmářů z blízkého okolí pořídíte ve farmářské prodejně na Ráječku v Tuřanech. Prodejnu

Od farmáře najdete na Merhautově, za návštěvu určitě stojí obchůdek Koloniál na Gorkého. Farmářské řeznictví

MIKROFARMA sídlí na Jakubském náměstí, za kvalitním masem můžete vyrazit i na Malinovského náměstí,

maso z vlastního na Vysočině pastevně odchovaného skotu plemene aberdeen angus tu nabízí v Mitrovsky Angus Doporučit můžeme také Dobrej Špajz v Žabovřeskách na ulici Marie Steyskalové nebo některou ze čtyř brněnských poboček prodejen Sklizeno (Olympia, Vaňkovka, Campus a Semilasso).

32 JÍME ZDRAVĚ
Foto: Pocket media

krabičková dieta | Popapej

Pokud si nestíháte vařit vyvážená, sytá jídla, pak v tom rozhodně nejste sami. Přesně z tohoto důvodu existují v Brně služby nabízející tzv. krabičkové diety. Jednou z nejoblíbenějších je projekt Popapej, prostřednictvím kterého si můžete objednat až šest nutričně vyvážených jídel denně v programu nastaveném podle vlastních potřeb.

www.popapej.cz

veganské bistro | Fryends

Naordinovali jste si jarní detox od potravin živočišného původu (ať už z důvodů zdravotních, ekologických, či morálních) a pátráte po místě, kam si zajít na dobré jídlo? Veganské bistro Fryends na České se v loňském roce plně etablovalo na brněnské gastronomické scéně a stalo se jednou z nejlepších možností, kam za kreativní rostlinnou stravou.

www.fryends.cz

mikrogreens | rostutu

Rostutu představuje vertikální indoor farmu zaměřující se na pěstování microgreens – mladých výhonků zeleniny, které se sklízí ve fázi, kdy dosáhly prvních lístků. Co se v lokální farmě u Tišnova přesně pěstuje? Ředkvička

Sango, která překvapí ostrou chutí, jemná a štiplavá kedlubna s fialovými stonky a nejnověji také mizuna (tzv. asijská rukola) chutí připomínající křen. (red)

www.rostutu.cz

zdravá výživa| Zdraví

s chutí

V prostorem i nabídkou rozmáchlé prodejně Zdraví s chutí na náměstí Svobody jsou výrazy jako VEGAN, BIO, FAIRTRADE, RAW, DIA či bez lepku denním chlebem, stejně jako spokojené úsměvy zákazníků, kteří do tajuplné říše zdravé stravy teprve nakukují. Kromě potravin tu nechybí široký výběr ekodrogerie, přírodní kosmetiky i doplňků stravy.

www.zdravischuti.cz

33 JÍME ZDRAVĚ
Foto: Popapej Foto: rostutu Foto: Zdraví s chutí Foto: Fryends

bistro | Zdravě, chutně… LOW CARB

Foto: Zdravě, chutně… LOW CARB

Sytá a chutná strava, která dodá organismu energii bez toho, aby jej zbytečně zatížila? Vyzkoušejte designové low carb bistro na Zámečnické ulici, v centru města. Zdejší pokrmy stojí na základních surovinách, jako je maso, ryby, zelenina, bylinky, semínka či ořechy, a jsou vhodné pro celiaky i cukrovkáře.

www.fb.com/zdravechutnelowcarb

zdravá výživa | Jen zdravě

Foto: Jen zdravě

V prodejně zdravé výživy Jen zdravě, která sídlí v kampusu v Bohunicích, pořídíte zdravé a biopotraviny, raw a vegan produkty, superfoods a doplňky stravy, ale také přírodní a biokosmetiku či ekologickou drogerii. Všechny zdejší produkty majitelé vybírají s ohledem na způsob zpracování, s důrazem na trvale udržitelné a zdravé životní prostředí.

krabičková dieta | Fitkitchen

Foto: Fitkitchen

Krabičky od Fitkitchen, to je čerstvé a zdravé jídlo, které vám doručí až ke dveřím. Jídla vznikají z těch nejkvalitnějších surovin a ve spolupráci s nutriční specialistkou a profesionálními kuchaři. Vybrat si můžete z pěti výživových tarifů s ohledem na své individuální potřeby a cíle.

www.fitkitchen.cz

restaurace/prodejna | Oáza Brno

Foto: Oáza Brno

Oblíbená vegetariánská a veganská restaurace na Slovákově v centru Brna, kde se nejen dobře a zdravě najíte za rozumnou cenu, ale suroviny, ze kterých místní pokrmy vytváří, si tu také můžete koupit. Pokud pátráte po lehkém, zdravém obědě (nebo snídani), rozhodně se sem zastavte.

www.oaza-brno.cz

www.jen-zdrave.cz

34 JÍME ZDRAVĚ

Kateřina Zdráhalová z Berry’s Juice: Jsme jako mlékaři jednadvacátého století.

Pravidelný přísun ovoce a zeleniny bez práce a nároků na váš čas – to je hlavní myšlenka juice baru Berry’s. Povídali jsme si s Kateřinou, která džusy, smoothies i zdravé chlebíčky rozváží po celém Brně. Nově navíc otevírá pobočku na Dominikánském náměstí!

Jak jste se dostala k vyrábění smoothies?

Před deseti lety jsem byla na rande s klukem, o němž jsem na sociálních sítích vyčetla, že je vegetarián. Abych ho okouzlila, řekla jsem, že jsem taky vegetariánka. Co jsem úplně nevěděla, bylo, že nám to spolu rok vydrží. Nechtěla jsem mu říkat, že to nebyla pravda. Tak jsem musela přejít na bezmasou stravu… a obecně trochu zdravější životní styl. Přítel začal v oboru podnikat – staral se o Berry’s juice bar. Já jsem vystudovaný ekonom, tak jsem mu chtěla pomoct s obchodní stránkou věci. Nebudu zabíhat do detailů, ale juice bar mi zůstal, a přítel ne.

Čili jste rozvinula původní nápad do většího byznysu? Ze začátku jsem se moc rozvoji firmy nevěnovala. Před třemi čtyřmi lety, když jsem začala mít problémy se soustředěním, mi diagnostikovali ADHD a předstupeň Alzheimera. V tu chvíli jsem se začala zajímat o to, co umí strava udělat s tělem, mozkem, stárnutím. A rozjela jsem Berry’s naplno.

Takže u vytváření drinků vycházíte i z vědeckých výzkumů?

Ano. Aktuálně máme jeden vycházející z nové studie dlouhověkosti, v níž se zjistilo, že jednou z klíčových surovin prodloužení aktivního života je tmavá listová zelenina, borůvky či nízkokalorické ovoce, jako je obyčejné jablko. Studie doporučuje devět porcí zeleniny a tři porce ovoce každý den, což je pro většinu lidí poměrně velké množství. Tak jsme z uvedených surovin vytvořili drink, u něhož stačí do doporučené dávky vypít jeden až dva denně. Dále máme drinky zaměřené na imunitu, hubnutí, soustředění, energii a krásu a další.

Také to ušetří čas… Ano, pokud byste se touto konkrétní studií chtěl řídit, je v ní celkem dvacet sedm doporučení, která musíte sledovat. A tím, že jich velkou část „zfouknete“ námi připraveným drinkem, uvolní vám to ruce, abyste mohl řešit jiné věci, které jsou taky velmi důležité – příjem bílkovin, cvičení, kvalitní spánek a tak dále.

A samotné objednávání funguje jak? Napíšu si o drink a vy mi ho přivezete? Nebo máte kamennou pobočku? Naše hlavní služba je o tom, že si ráno sednete k počítači (nebo telefonu) a do půl deváté si naklikáte, co byste chtěl.

A my vám drinky mezi devátou a půl dvanáctou přivezeme. Rozvoz se neplatí, jsme jako mlékaři jednadvacátého století, jedeme přes město a po cestě rozdáváme objednané lahve a drinky Berýsky – to jsou zdravá pitíčka z ovoce a zeleniny pro děti. Aktuálně také otevíráme provozovnu na Dominikánském náměstí – tam si můžete vybrat, z čeho byste smoothie chtěli, a my vám ho přímo na místě uděláme. Zároveň tam je i další občerstvení, naše originální chlebíčky se surovinami podporujícími kognitivní funkce mozku. Tomu konceptu se říká healthy gourmet, jde o udržitelný způsob zdravé stravy, pokud jste zmlsaný. Což já třeba jsem.

Jak takové chlebíčky vypadají?

Jeden z našich nejoblíbenějších je s uzeným humusem, uzenou paprikou, lahůdkovým droždím a olivovým olejem na kváskové bagetě. Takže je tam obrovský primární zdroj bílkovin rostlinného původu, vitamínů... Pak na to přidáme uzené mandle, polníček, rajče a nakonec na ten zdravý základ dáme trochu kvalitního choriza, o němž byste asi neřekl, že jde o extra zdravou potravinu, ale od toho je tam ten zbytek. A chorizo chuťově vystřelí chlebíček úplně jinam.

35 JÍME ZDRAVĚ / ROZHOVOR
www.berrys.cz
Foto: Kateřina Zdráhalová

NEWS & MENU

Hermanos Poštovská 3 www.hermanos.cz

Zaza Vachova 4 www.zazabrno.cz

Breadguy Husitská 8 fb.com/BreadguyBrnoBakery

Choklid Moravské náměstí 4 www.choklid.cz

Kimono Bayerova 2 instagr.am/kimono_coffee

Jádro Café Běhounská 15 www.jadrocafe.cz

Stella Kšeft

Poštovská 8 fb.com/MamaStellaArtisan fb.com/kseft.at

Delitree Food&Wine Market Čechyňská 5 www.foodmarket.delitree.cz

Mellow pasáž Rozkvět instagr.am/mellow.brno

Antikvariát Údolní 51 fb.com/Antikvariat.Udolni51

Restaurace u Ebenů

Tumaňanova 6/15 fb.com/restaurace.u.erbenu

PAPRIKA

Zelný trh 10 www.my-paprika.com

Hrana stolu Úvoz 8 www.hranastolu.cz

U hořkého konce Žižkova 2 fb.com/uhorkehokonce

Tři Kočketýři

Nádražní 22 instagr.am/tri_kocketyri

Trnečka Smoked Fish Pekařská 42 www.trneckasmokedfish.cz

Break+Feast Bistro by Eggo

Dvořákova 12 instagr.am/dinner_by_eggo

Bar, který neexistuje

Dvořákova 1 www.barkteryneexistuje.cz

Ještě jednu

Minoritská 2a www.jestejednu.cz

Anoda tř. Kpt. Jaroše 39 www.fb.com/anodabar

Protože můžu Starobrněnská 12 www.protozemuzu.com

Element Bar & Restaurant Běhounská 7 www.elementbrno.com

Kobliha Brno Pekařská 68 fb.com/koblihabrno

ASIE V BRNĚ

Bango Brno

Jiráskova 16 instagr.am/bango_brno

Pokhara

Husova 13 www.pokhara.cz

Vegan AF Ramen

Marešova 14 instagr.am/veganaframen_brno

Sushi Hub Brno

Josefská 9 www.brno.sushihub.cz

Mulgogi

Veveří 51 instagr.am/mulgogi.brno

Bonjour Vietnam Václavská 1 tinyurl.com/mtxeh299

Pho-Eden Veveří 65 tinyurl.com/3ccj4wvv

Singha Orlí 6 www.singhathairestaurant.cz

Buddha nám. Svobody 21 www.indian-restaurant-buddha.cz

MAY House

Veselá 2 www.mayhousebrno.cz

Hatsu

Údolní 33 www.hatsurestaurant.cz

Padagali

Kotlářská 51a www.padagali.cz

Arslan Buuz Slovákova 8 www.arslanbuuz.cz

Domovina

Zelný trh 10 fb.com/vietnamskebagety

Večerka

Pekařská 9 fb.com/vecerkabrno

JARO VE SKLENIČCE

Salon vín České republiky

Zámek Valtice www.vinarskecentrum.cz

Vinařství Sonberk Popice www.sonberk.cz

Za vinařem do Velkých Bílovic Velké Bílovice www.velkobilovictivinari.cz

Z kopca do kopca Vrbice www.vinarivrbice.cz

Slavnosti chřestu a vína Ivančiče www.slavnostichrestuavina.cz

Pálavský vlašák

Klentnice www.tinyurl.com/44yrs64r

Den otevřených sklepů v Bořeticích Bořetice modrehory.cz/den-otevrenych-sklepu

Krojované hody Kobylí modrehory.cz/krojovane-hody-kobyli Vinařství Válka Nosislav www.vinarstvivalka.cz

Moravské vinařské stezky

1200 km cyklotras mezi sady a vinicemi

www.vinarske.stezky.cz

Den otevřených sklepů Pod Búdama Mutěnice

www.vinozmutenic.cz

Degustační sobota ve Vinařství Fučík Mikulov

www.vinarstvi-fucik.cz

Májová políbení Dobšice

www.lahofer.cz

Hovoranskými vinohrady

Hovorany

www.vinozhovoran.cz

Rieslingová noc ve vinařství Sonberk

Popice

www.sonberk.cz

Baraque dokořán

Velké Pavlovice

www.vinarstvibaraque.cz

Na Vrbicu pro opicu Vrbice

www.vinarivrbice.cz

Hudba na vinicích různá místa

www.hudbanavinicich.cz

JÍME ZDRAVĚ

BezCukru

Novobranská 4 / Palackého třída 126

www.bezcukru.com

Freshbox

Maříkova 1

www.reshbox.cz

PEPE Food & Gym

Škrobárenská 1

www.peperestaurace.cz

Zdravé stravování

Tuřanka 115, Horova 48

www.zdravestravovani.cz

Podniky a události, které se objevují v jarním vydání magazínu FOOD DRINK BRNO.
36

Berry‘s Juice and Smoothies

Nové sady 2

www.berrys.cz

Od farmáře

Merhautova 63 www.od-farmare.cz

Koloniál

Gorkého 5 fb.com/kolonialbrno

MIKROFARMA

Běhounská 18 / Zelný trh 10 www.mikrofarma.cz

Mitrovsky Angus

Malinovského nám. 5 www.mitrovsky.com

Dobrej Špajz

Marie Steyskalové 2 www.dobrejspajz.cz

Sklizeno

U Dálnice 777 / Ve Vaňkovce 1

Netroufalky 770 / Palackého třída 93 www.sklizeno.cz

Popapej

Drážní 107 www.popapej.cz

rostutu

Doubravník 257, Doubravník u Tišnova www.rostutu.cz

Fryends Česká 31

www.fryends.cz

Zdraví s chutí nám. Svobody 9 www.zdravischuti.cz

Zdravě, chutně... LOW CARB

Zámečnická 3 fb.com/zdravechutnelowcarb

Fitkitchen

Křenová 29

www.fitkitchen.cz

Jen zdravě Brno

Netroufalky 14

www.jen-zdrave.cz

Oáza Brno

Slovákova 2

www.oaza-brno.cz

COFFEE TO GO

Basta Coffee

nám. Svobody

fb.com/bastacoffe

Kofika

Dolnopolní 1 fb.com/Kofika.brno

Piknik Box

Björnsonův sad www.piknikbox.cz

MOTMOT Coffee Point

Masarykova 12

Skácelova 34

www.motmot.cz

Scuk na České

Česká 19

instagr.am/scuknaceske

Pražírna Brno

Jánská 29

www.prazirnabrno.cz

Gill‘s coffee & espresso

Veveří 9

www.gills.cz

Punkt.

Bayerova 7, Štefánikova 61 fb.com/punkt.cafe

QB coffee roasters

Veslařská 179 www.qb.coffee

Pikola Espresso Bar Jakubská 5

www.kafepikola.cz

MONOGRAM Espresso Bar

Kapucínské nám. 12

www.monogramespressobar.cz

Hrnček

Mariánské nám. 8

www.bit.ly/KavarnaHrncek

Kafotunel

Pálavské nám. 1

www.bit.ly/kafotunel

STAV SE espresso bar

Líšeňská 31

www.jokesasidecoffee.eu

Žádný Cukrbliky (Báječný catering)

Cejl 109 www.zadnycukrbliky.cz

Love Coffee – kávové okénko Čertova rokle, Brožíkova www.kavove-okenko.cz

Kafe Skácel Skácelova 36

www.fb.com/KafeSkacelbrno

Mitte Bystrc nám. 28. dubna 52 www.mitte.cz

Biograf Cafe Grohova 3

www.fb.com/cafebiograf

But First Coffee Jezuitská 11 instagr.am/but_first_coffee_brno

VŠECHNY CHUTĚ PIVA

Líp jak na světě Grohova 17

www.lipjaknasvete.cz

U Vašinů craft beer & food

Kotlářská 41

fb.com/uvasinu

Craftbeer bar & bottle shop

Solniční

Solniční 3a

www.craftbeerimport.cz

Dohoda Beer House

Biskupská 6

www.dohodabeerhouse.cz

KOSHAUS

Moravské nám. 4

instagr.am/koshaus.brno

Bat Beerhouse

Juliánovské nám. 2

fb.com/batbeerhouse

F.A. Bar

Šimáčkova 3

www.fabar.cz

Chmelová šiška

Makovského nám. 1

fb.com/Chmelova.Siska.Brno

Pivnice U Tekutého chleba

Moravské nám. 14a

fb.com/hercny

The Roses Beer&Coffee

The Roses Coffee&Store

Purkyňova 108 / Benešova 18

fb.com/therosescoffeestore

AXIOM Pub

Poštovská 3

instagr.am/axiompub_brn

Lucky Bastard Beerhouse

Bratří Čapků 8

www.lb-beerhouse.cz

Ochutnávková pivnice

Lidická 10

www.ochutnavkovapivnice.cz

Schrott Křenová 10

www.schrott.cz

Pivní Ordinace

Merhautova 12

www.fb.com/pivniordinace

Zastávka – pivnice malých pivovarů

Úvoz 78

fb.com/zastavkauvoz

Pub U Dvou přátel

Tábor 25, Beethovenova 7 fb.com/pubudvoupratel U Čolka

Tábor 3

www.pivniceucolka.cz

Pivotéka U Martina

Hybešova 18

fb.com/PivotekaUMartina

FOOD TRIP: JIŽNÍ MORAVA

Pivovar Lednice

Lednice

www.pivovarlednice.cz

Knoll: na kávu & pohárek

Lednice

fb.com/knollnakavuapoharek

Kavárna & bistro Karma

Břeclav

www.karmakavarna.cz

Průjezd 32

Veverské Knínice

fb.com/prujezd32

Genius Noci

Lomnice

www.geniusnoci.cz

Bistro Zámecký mlýn

Lomnice

fb.com/bistrozameckymlyn

Restaurace Apri

Havraníky

www.vinarstvithaya.cz/restaurace-apri

1754 ROASTERY

Březina www.1754.cz

Pohárek Pavlov

Pavlov

www.poharekpavlov.cz

Coucou Pastrami Foodtruck zastávky do Oslavan, Zbýšova, Rosic, Střelic, Kuřimi, Moravan či Ivančic fb.com/coucoupastrami

MOJI cafe Mikulov

Mikulov

instagr.am/moji.mikulov

Yalla bar

Kyjov

www.yallabar.cz

Prostor

Boskovice

www.prostor.wtf

KarBar street food

Pavlov

fb.com/karbarstreetfood

Bystrá židle

Židlochovice www.bystrazidle.cz

PARTNEŘI ČASOPISU

Nová Chaloupka

Žilkova 21 restauracechaloupka.cz

Daddy‘s MoMo Heršpická 5 www.daddysmomo.cz

PANEOLIT

Pekařská 74 www.paneolit.com

Slovácká Světnička

Slovákova 8

www.slovackasvetnicka.cz

Farma Ráječek

Ráječek 5b www.farmarajecek.cz

Naše Vaše Bistro

Jaselská 191 www.nasevasebistro.cz

Rễ

Běhounská 8

fb.com/rerestaurantbrno

Prime Steak

Palackého 162 www.primesteak.cz

Petr Hauskrecht - Parní pivovar

Porážka 3 www.hauskrecht.cz

Natural Wine Fest 2024 Augustiniánské opatství www.naturalwinefest.cz

Natural Wine Shop Gorkého 54 www.naturalwineshop.cz

Prima FRESH Festival hrad Špilberk www.freshfestival.cz

Vinařství Baraque

Velké Pavlovice

www.vinarstvibaraque.cz

Vína s Tradicí J+J Kubíkovi

Kobylí 415, Kobylí na Moravě

www.vinastradici.cz

VILAVIN

Dobré Pole 170, Dobré Pole u Mikulova

www.vilavin.cz

Víno z Čejkovic

Templářská 500, Čejkovice

www.vinozcejkovic.cz

Vinařství Víno Bohun

Vinařská, sklep č. 18, Dolní Bojanovice

instagr.am/vino_bohun

Špalkova vyhlídka

Nový Šaldorf 104, Znojmo

www.spalek.bio

The Yard Lounge & Dining

Holandská 12

www.courtyardbrno.cz

FAIRHOTEL

Rybářská 19

www.fairhotel.cz

KOFI-KOFI

různá místa

www.kofikofi.cz

Zemanova kavárna a cukrárna

Josefská 4

www.zemanovacukrarna.cz

Riverside Coffee

Břehová 2

fb.com/RiversideCoffee

Park Lane Cafe

Lužánecká 4a

www.parklanecafe.cz

Znojemská beseda

Znojmo

www.znojemskabeseda.cz

Lístek Café

Masarykova 40, Rajhrad

www.listekkafe.cz

TIC BRNO

Radnická 2

www.ticbrno.cz

Centrála Cestovního Ruchu -

Jižní Morava

Radnická 2

www.ccrjm.cz

37

The Yard Lounge & Dining

Restaurace The Yard Lounge & Dining v přízemí stylového hotelu Courtyard by Marriott Brno ve Spielberk Office Parku chystá na každý všední den od 11 do 14 hodin obědové menu, které láká svou pestrostí a čerstvostí sezonních ingrediencí.

Šéfkuchařka Thriya a její tým každý týden přichází s novým menu, které si hosté mohou vychutnat v elegantním prostředí s moderním nádechem. Variabilita je klíčovým prvkem nabídky, ať už jde o hlavní chody, dezerty, či výběr předkrmů a polévek. Perfektním doplňkem k vašemu jídlu je i speciální nabídka osvěžujících limonád. Novinkou, která rozhodně neunikne pozornosti, je zavedení věrnostního programu Po nasbírání pěti razítek za oběd si můžete dopřát sladký dezert a za deset razítek máte nárok na hlavní chod zcela zdarma!

Spielberk Office Park, Brno bit.ly/TheYardLoungeDining

38 PARTNEŘI ČASOPISU
Foto: hotel Courtyard by Marriott Brno

FAIRHOTEL

Fairko znovu otevírá víkendy! Strategická poloha při návštěvách VIDY nebo výstaviště (aktuálně tu najdete výstavu o vesmíru) vyloženě vybízí k tomu, navštívit nás s ratolestmi.

Jsme připraveni na všechno. Máme dětský koutek s kuchyňkou, omalovánky, dětské menu, kde nechybí špagety s červenou omáčkou, kuřízek s kaší a minisvíčková, zmrzku od Ještě jednu, no prostě vše, co si mohou malí caparti přát. Otevřeno máme v sobotu od 7.00 do 22.00 a v neděli od 7.00 do 18.00.

Jsme ideálním místem pro klasické rodinné oslavy v restauraci, nebo dokonce dětské parties v konferenční místnosti, kde se mohou děti nerušeně bavit a rodiče z toho nemusí mít nervy. Kontakty na balonkové dekorace a půjčovny hraček máme a baby friendly raut (popcorn, dětské stripsy, hot dogy a další) rádi zajistíme.

Menu plné klasik

Ve Fairku vaříme pět jídel týdně, dvě jídla – svíčkovou a telecí řízek – máme na menu vždy. A jedno speciální víkendové. Máme rádi klasiky, hotovky, smažáky, ale i fancy jídla, steaky a saláty. Vraťte se do dětství s nostalgickými jídly jako dušená mrkev nebo buchtičky se šodó. Naše svíčková je úchvatná a obří telecí řízek si ještě ponesete domů. Věřte nám, i s pouze sedmi jídly na lístku budete mít problém si vybrat. Naplánujte si k nám cíl vaší vycházky po Brně, končit v centru je nuda. V okolí je krásná Kamenná kolonie, Špilberk i Petrov jsou nedaleko. Každá ulice má své kouzlo. Pokud nepůjdete pěšky, můžete zaparkovat buď přímo u nás, nebo na ulici. Parking na Rybářské je o víkendu zdarma.

Rybářská 19, Brno www.fairhotel.cz

39 PARTNEŘI ČASOPISU
Foto: Tereza Oprchalová

Coffee to go

Are you in a hurry, but know you would feel better if you had a good cup of coffee on your journey?

Then this section is for you. We are tracking the coffee with our noses! The irresistible aroma led us to mobile cafés, minimalist espresso bars and a former newsagent’s. Don’t worry if you don’t speak Czech, we have highlighted the names of the establishments for you in the longer texts on the following pages, while with the smaller articles you can always find the name and location in the headline and the website below the text. So just put your trust in us, then go out and taste for yourself!

40

Spěcháte, ale šlo by vám to lépe, kdybyste měli na cestu dobrou kávu? Pak je tato rubrika přesně pro vás. Poradíme, kde vám dají skvělé latte s sebou a kde se na vás nebudou zvláštně dívat, pokud jste přišli jen po italsku „kopnout“ do sebe espresso a zase pokračovat. Času totiž mnohdy není nazbyt, ale bez kvalitně připravené kávy si den neumíme představit. Co vy?

41 ← Foto: Pocket media

Okénka a kavárny pro neposedné gurmány

Za dobrou kávou jdeme po čichu! Neodolatelná vůně nás zavedla k pojízdným kavárnám, minimalistickým

espresso barům i do jedné bývalé trafiky.

Kavárničky na kolech

Pojízdné kavárničky KOFI-KOFI, otevřené od rána do večera nejen v centru Brna, řeší nedostatek kofeinu v žilách všech, kteří nemají čas posedět. Posádky rychle připraví nápoje na bázi espressa, nabídnou batch brew, cold brew, doporučí kávové speciality podle sezony.

Vybaví vás i zrnkovou kávou. Jejich Kofitrucky najdete na České, Moraváku, Veveří, na Šilingrově náměstí, u Janáčkova divadla, hlavního nádraží a na dalších dvanácti strategických místech po městě, přičemž je doplňují tři bytelnější Kofiboxy. Další brněnskou kavárnu na kolech s názvem Basta Coffee můžete vyzkoušet na náměstí Svobody.

U řeky

Každý den od 7.30 (o víkendu od 8.00) je vám k dispozici

malebné Riverside Coffee na břehu Svitavy kousek za Obřanským mostem. Stylová budka s okénkem, z něhož vám nabídnou skvělou kávu, zákusky a koláče, leží hned u cyklostezky a je častým cílem cyklistů i lidí procházejících se podél řeky. Místní dobroty si můžete vychutnat na dobře rozvržené zahrádce s mnoha různorodými zákoutími zaručujícími soukromí, i když je tu zrovna plno. Všechny místní produkty vám samozřejmě dají i s sebou. A nyní prostor, kde byste dříve pořídili denní tisk, teď tu však najdete cíl milovníků kávy i příjemné překvapení pro náhodné kolemjdoucí. Místem, o němž mluvíme, je samozřejmě Kofika na Dolnopolní

ulici v Maloměřicích – kávové okénko vzniklé z bývalé trafiky, kde si kromě čerstvé kávy a dalších horkých i studených nápojů (dle počasí a aktuální nabídky) koupíte také křupavé pečivo z Chleba Brno či William & Thomas Artisan Bakery a domácí dezerty.

V parku

V parku, který nese jméno norského spisovatele a dramatika Björnstjerna Björnsona a leží mezi ulicemi Veveří, Zahradníkova a Hrnčířská, najdete celoročně otevřenou kavárnu

Piknik Box . Skutečně dodává parku atmosféru piknikové lokality, kde lidé posedávají nejen na zahrádce u kavárny,

ale nosí si nápoje na trávu či okolní lavičky. Pokud po Veveří chodíte do práce, rozhodně se tu zastavte pro ranní či odpolední kávu!

Espresso bary a pražírny

Opusťme na chvíli stánky a kavárny pod otevřeným nebem. Kde v Brně najdete super espresso bary, z nichž

si vezmete dobrou kávu na cestu? Po cestě z hlavního nádraží na náměstí Svobody potkáte přímo na Masarykově ulici coffee point brněnské pražírny MOTMOT. O kus dál, na České – konkrétně v nejmenší brněnské pasáži Convalaria propojující Českou a Veselou ulici – se pro kávu zastavte do Scuku. Na rohu

Jánské a Pohořelce je léty prověřené okénko Pražírny

Brno, na začátku Veveří (směrem od centra) pak najdete pražírnu a espresso bar

Gill’s coffee & espresso

Když se z centra vydáte do Králova Pole, není možné vynechat Punkt.espresso.bar na Štefánikově.

42 COFFEE TO GO
KOFI-KOFI u Janáčkova divadla. Foto: KOFI-KOFI

Veslařská | qb coffee roasters

Pražírnu kávy, espresso bar, prodejnu i dvě zahrádky najdeš mezi prvorepublikovými loděnicemi na břehu řeky Svratky, pod ovocnými stromky a vzrostlými smrky v areálu Českého veslařského

klubu na Veslařské ulici v Brně. Areál, který si svým kouzlem získal srdce lidí z qb coffee roasters, se proto rozhodli zpřístupnit i ostatním.

www.qb.coffee

Kapucínské nám. | Monogram

Espresso bar Monogram nabízí výběrovou kávu z českých i zahraničních pražíren přímo v centru Brna na malebném Kapucínském náměstí. Ke kávě je samozřejmostí něco sladkého a domů si pak můžete odnést balíček vašich oblíbených zrnek, výbavu k domácí přípravě i nové dovednosti z baristických kurzů. (jur)

www.monogramespressobar.cz

Jakubská | Pikola Espresso Bar

Foto: Pikola

Přímo v centru Brna na Jakubské 5 otevřel nový espresso bar sítě Kafe Pikola, jejichž kavárny můžete znát ze Šumperka, Olomouce či Zlína. Minimalistický prostor, kterému vévodí designový kávovar, káva z vlastní pražírny a určitě se najde i něco k zakousnutí. Zastavte se pro espresso a dejte nám vědět, jak se vám Pikola líbila.

www.kafepikola.cz

Mariánské nám. | Hrnček

Foto: Hrnček

Jezdíte šalinou až na konečnou v Komárově? Dost možná jste propadli kouzlu chaloupky s velkým nápisem Hrnček. Tu už tam nyní nenajdete, ale nový domov má jen o pár metrů dál a k tomu přibyl také Hrnček 2.0 v Nové Bíteši s prostorem pro dětský koutek i kulturní program! (jur)

www.bit.ly/KavarnaHrncek

43 COFFEE TO GO
Foto: qb coffee roasters Foto: Monogram

Pálavské nám. | Kafotunel

Místa kolem nás se s časem mění a jen některá z nich mají to štěstí, že rozdávají čím dál více radosti. A tak například vznikla v prostoru ikonické devadesátkové trafiky na Vinohradech kavárna s výběrovou kávou a jedinečnou atmosférou. Noviny si tentokrát musíte přinést vlastní, kvalitní čas s nimi strávený vám zajistí Kafotunel. (jur)

www.bit.ly/kafotunel

Cejl | Žádný Cukrbliky

Foto: Žádný Cukrbliky

Cejl, brněnský Bronx, místo, kam se někteří odváží jen ve dvou a ideálně na koni. Místo, kde toho moc nečekáte, a už vůbec ne skvělou kávu. A přece bistro a výrobna Žádný Cukrbliky vaří nejen skvělé obědy a peče úžasné dezerty, ale připraví vám také lahodnou kávu, a to i s sebou.

www.zadnycukrbliky.cz

Líšeňská | STAV SE espresso bar

V Židenicích vyrostl nový espresso bar pod hlavičkou Jokes Aside Coffee Roasters. Podobně jako v sesterské kavárně Faine tu najdete skvělou kávu, nechybí ani řecké sladkosti, slané dobroty a tematické kávové akce a workshopy. Na baru kromě kávy čekají také pivní speciály nebo kváskový chleba. (jur)

www.jokesasidecoffee.eu

Čertova rokle | Love Coffee

Cesty po městě jsou někdy únavné, proto udělá radost mít výběrovou kávu na dosah ruky i při cestování šalinou. Na zastávce Čertova rokle na Lesné vám kávu, buchty a další speciality naservírují v okénku Love Coffee. Nabídku mají opravdu širokou, čítající množství lokálních výrobců. Až budete mít cestu, stavte se na kousek pohody. (jur) www.kavove-okenko.cz

44
Foto: Kafotunel Foto: Love Coffee Foto: STAV SE espresso bar
COFFEE TO GO

Skácelova | Kafe Skácel

Malá kavárnička na ulici Skácelova, z níž si odnesete nejen skvělou kávu z malých pražíren (a to buď v balíčcích, nebo v podobě espressa, filtrované kávy či kávových drinků), ale také tu pořídíte řemeslná piva z minipivovarů nebo čerstvé lokální pečivo. www.fb.com/KafeSkacelbrno

Foto: Kafe Skácel

Jezuitská | But First Coffee

Foto: But First Coffee

Kavárna Martiny Vilímkové na Jezuitské ulici funguje něco přes rok, zastavit se sem můžete od pondělí do pátku mezi sedmou a osmnáctou hodinou. Ať už si vezmete kávu s sebou do kelímku, nebo posedíte na místní malé zahrádce, rozhodně si pochutnáte, a když budete mít štěstí, potkáte se i se dvěma psími členy místního týmu.

IG @but_first_coffee_brno

Grohova | Biograf Cafe

Foto: Biograf Cafe

Máte rádi kávu a filmy? Pak byste neměli minout Biograf Cafe. Mini vintage kavárna na Grohově 3 s ojedinělou atmosférou je místem, kam se kromě kávy chodí také za debatami o starých filmech a dobré hudbě. Specialitou podniku je corretto s sebou – tedy tradiční italské espresso s kapkou brandy nebo grappy.

www.fb.com/cafebiograf

nám. 28. dubna | Mitte Bystrc

Foto: Mitte

Mitte není nikdy dost, a tak můžete nově vyrazit do oblíbené kavárny také v Bystrci. Vystupte u zoo a nechte se vést vůní kávy. Kromě běžného kavárenského sortimentu se v nové pobočce můžete těšit také na malý koloniál plný speciálních lahůdek, které si můžete odnést domů, a pochutnat si tak i ve vlastním obýváku. www.mitte.cz

45 COFFEE TO GO

Kateřina Znojemská z Kofiky:

Sezonnost a počasí u nás hraje důležitou roli.

Spojení skvělé kávy a bývalé trafiky – to je Kofika u Maloměřického mostu. Kromě kávy odtud denně voní čerstvé pečivo a při procházce kolem řeky jde o ideální občerstvovací zastávku. S její majitelkou Kateřinou Znojemskou jsme si povídali o tom, jak Kofika vznikla, co vše tu ochutnáte i jak místní nabídku vytváří.

Jak jste objevila prostor, ve kterém vznikla Kofika?

V Maloměřicích jsem vyrůstala. Jako malá jsem si do trafiky, ze které je nyní Kofika, chodila kupovat jízdenky a později „Bravíčka“. Když jsme se s manželem a našima klukama do Maloměřic znovu přestěhovali, bylo nám opuštěné trafiky na Maloměřickém mostě líto a zároveň nám chybělo v bezprostřední blízkosti místo, kam by se dalo zajít na dobrou kávu a třeba i pro řemeslné pečivo...

Malá kavárnička se mi zdá jako ideální způsob, jak využít takovýto prostor –co bylo u jejího vytváření největší výzvou? Největší výzvou byl boj s úřady. O tom by se dala napsat knížka. Když se na to díváme zpětně, tak je to úsměvné, ale byly momenty, kdy se mi chtělo brečet a všechno vzdát.

A co je naopak u kavárny vzniklé z bývalé trafiky

podle vás největší výhoda? Nakonec se ukázalo, že téměř nic. Všechno jsme museli dělat znovu, lépe a radostněji. Od kompletního vyklizení přes zateplení, nové rozvody, podlahu, strop, vyřešení vody až po vymalování.

Máte otevřeno za každého počasí? Přece jen u venkovního provozu je počasí asi velký faktor návštěvnosti.

Ano, v týdnu máme otevřeno každý den bez ohledu na počasí. Lidé v okolí se naučili chodit pro čerstvé pečivo a ani nečas je neodradí. Ale o víkendu se počasím řídíme. Pokud je škaredě, máme zavřeno.

Jakou kávu u vás ochutnáme? A co další nabídka (nějaké sezonní drinky atd.)?

Na mlýnku máme výběrovku z Brazílie od kluků z liberecké pražírny Mia Coffee. Kromě kávy, kterou vám připravíme na ledu, s nanukem Na dřívku, s příchutí a samozřejmě i bez, u nás můžete ochutnat limonády Fentimans, Brothers colu & tonic od našeho kamaráda z Břeclavi… a další specialitky si musíme nechat pro sebe, ať máte důvod zastavit se u nás.

Máte i něco na větší či menší hlad? A s jakými dodavateli spolupracujete? Hlad uspokojujeme croissanty na sladko i slano z William

and Thomas Artisan Bakery a kanelbullary a loupáky z Chleba Brno. S nadcházející letní sezonou a znovuobnovením šalinové trasy chystáme i rozšíření nabídky o plněné croissanty, zapečené chlebíky a další!

Jak vlastně nabídku tvoříte, podle aktuální chuti?

Nebo plánujete dopředu?

Nabídku plánujeme dopředu, sezonnost a počasí u nás hraje důležitou roli. Musíme být připraveni na všechno. První teplý den = nanuky Na dřívku, první sychravý den = Pumpkin spice latte.

Chystáte pro tuto „sezonu“ (jaro–léto–podzim)

v Kofice nějaké novinky? Děláte například nějaké tematické akce, pop-upy a podobně?

Snad budeme moci do nabídky přidat i alko nabídku. Prosecco nebo nějaký letní drink do ruky by udělal procházku kolem vody určitě zábavnější. Letní pikniky, pop-up na koncertě skupiny JAS, Halloween, Vánoce na Špilberku, to všechno bylo už loni. Letos doufáme, že budeme piknikovat a pop-upovat ještě častěji.

Máte v Brně nějaké oblíbené podniky, které vás baví?

Na snídani Break+Feast Bistro by Eggo, na burger Būcheck. Na vínko a tapas Muskau Café & Wine.

46
COFFEE TO GO / ROZHOVOR
Foto: Kateřina Znojemská

Kofi Kofi

Foto: Kofi Kofi

Kousek od Technologického parku otevřelo Kofi Kofi svou další pobočku. Jedná se o úplně nový koncept, kterému vládne minimalismus a taky designový kávovar. Zastavte se na svou oblíbenou kávu, něco dobrého na zub a dejte nám vědět, jak se vám náš nový koncept líbí. P.S.: Ledovky už máme taky!

pod budovou Technická 17, Brno www.kofikofi.cz

Riverside Coffee

Foto: Riverside Coffee

V Riverside Coffee se v letošním roce kromě coffee to go, točené zmrzliny a sladkých koláčů můžete těšit na příležitostné květinové vazby to go. Nově zde najdete květinové kolo, které rozkvete díky květinovým kornoutkům od @holkajakokvet Tento hezký projekt je v plenkách, proto mějte prosím s @Riversidecoffy & @Holkajakokvet trpělivost.

Břehová 2, Brno www.fb.com/RiversideCoffee

Zemanova kavárna a cukrárna

Foto: Zemanova kavárna a cukrárna

Ochutnejte první republiku v centru města. V jarní a letní nabídce najdete výběrovou kávu na ledu, zmrzlinové poháry s čerstvým ovocem, mléčné koktejly a letní drinky umíchané ze speciálních prvorepublikových likérů. Vychutnat si je můžete v původních funkcionalistických prostorách nebo venku na zahrádce.

Josefská 4, Brno www.zemanovacukrarna.cz

Park Lane Cafe

Foto: Park Lane Cafe

Není na první pohled vidět, ale o to útulnější zahrádku má kavárna Park Lane Cafe. A co může být lepšího, než si za prosluněného dne na takovém místě užít fantastický brunch? Možná jen počkat až slunce zapadne a světýlka rozzáří pergolu, pod kterou si vychutnáte skvělé víno, prosecco nebo koktejl.

Lužánecká 4a, Brno www.parklanecafe.cz

47 COFFEE TO GO / PARTNEŘI ČASOPISU

Všechny chutě piva

Brno is the new beer metropolis! The local beer halls are increasingly brimming with domestic and foreign specials as well as the produce of local breweries, of which there are more than fifteen in Brno alone. We will take you on a journey through the world of beer, from lagers to sour brews. Let us show you around the tasting beer bars in the centre of the city and on the periphery. The section’s lead article on the next page promises some tips on new beer products as well as establishments that in the past escaped our attention. Then we will continue with the stalwarts of the local beer scene.

48

Které brněnské pivní bary vás obejmou svou širokou nabídkou? Kam zajít v centru a které kvalitní pivnice se usídlily na periferii? Zveme vás na výpravu pro pivní gurmány, na níž vám představíme novinky i stálice místní ochutnávkové scény.

49 ← Foto: Pocket media.

Ochutnávkové Brno

Brno je novou metropolí piva! Zdejší pivnice čím dál více hýří domácími a zahraničními speciály i produkcí lokálních pivovarů – těch je mimochodem jen v Brně více než patnáct. Vydáváme se na pouť pivním světem od ležáků až po kyseláče.

V hospodě je líp…

… jak na světě! A právě Líp jak na světě se jmenuje staronová pivnice na Grohově (dřívější JMB Brew Lab), která sdružuje tři brněnské pivovary – JBM Brew Lab, Unwanted Heroes a nejnovější brněnský pivovar AnOtter One. Na deseti zdejších kohoutech pak ochutnáte nejen piva od výše zmíněných domácích výrobců, ale také speciály z dalších tuzemských i zahraničních pivovarů.

A znáte to u Vašinů?

Malý pivní bar U Vašinů craft beer & food najdete na Kotlářské ulici. Letos slaví pět let od založení, nejde tedy věru o žádnou novinku, dosud však unikal pozornosti našeho magazínu. To jsme před vydáním tohoto čísla s chutí napravili!

Spojení opravdových pivních specialit včetně kyseláčů či lambiků, které se objevují v místní nabídce, s poctivým domácím jídlem (ať už v podobě utopenců, obložených chlebů, gyrosu, nebo větších pokrmů) dělá čest jménu podniku.

Nový Craftbeer na Solniční

Nový bar se čtrnácti pivními kohouty a lednicí napěchovanou domácími i mezinárodními speciály – to je Craftbeer bar & bottle shop Solniční Bratříček ochutnávkového baru a pivotéky na Zelném trhu je skvělou příležitostí, jak pár kroků od České a Moraváku procestovat pivní svět od ležáků přes svrchně kvašená piva až po kyseláče a sezonní speciality.

Je doma KOS?

Věděli jste, že brněnský pivovar KOS má v centru Brna už dvě „bašty“? Jednou z nich je průzkumníkům brněnské barové palety jistě dobře známá Dohoda Beer House u Denisových sadů. Ke konci loňského roku pak Kosáci otevřeli vlastní pivnici KOSHAUS na Moravském náměstí, kde jejich speciály a nová pivka ochutnáš jako první, navíc tu pořádají degustace a další akce.

Pryč z centra

Na závěr pro vás máme tři tipy na ochutnávkové pivnice, za kterými musíte vyjet kousek mimo střed města. Alespoň deset piv od řemeslných českých pivovarů vždy ochutnáte v Bat Beerhouse na

Juliánovském náměstí. Pokud se vydáte až do Líšně, na Šimáčkově ulici najdete F.A. Bar se třinácti nabitými kohouty plnými svrchně kvašených speciálů i tradičních českých ležáků. A na Makovského náměstí v Žabovřeskách sídlí příjemný bar Chmelová šiška , kde kromě stálic z pivovarů Kamenice, Mazák a Pacov najdete i ejly, soury či stouty od Antoše.

Čestné zmínky

V Brně samozřejmě najdete mnoho dalších ochutnávkových pivnic, o kterých pravidelně rádi informujeme, a jelikož se do jednoho vydání časopisu vejde jen omezené množství obsahu, s radostí jim na konci tohoto článku věnujeme alespoň zmínku. Račte ve své pivní pouti po městě nevynechat, pivnici U Tekutého chleba , pivní bar Malt Worm na Starobrněnské, The Roses Beer&Coffee a samozřejmě ani AXIOM Pub s více než dvaceti pivními kohouty!

50 VŠECHNY CHUTĚ PIVA
Pivnice Líp jak na světě na Grohově. Foto: Líp jak na světě

Bří Čapků | Lucky Bastard Beerhouse

Pivnice a restaurace na ulici Bratří Čapků navázaná na jeden z nejstarších brněnských

minipivovarů – na Lucky Bastard. Na výčepních kohoutech najdete jejich vyhlášené ejly India či Blond, ale také třeba Nachmelenou Opici nebo

skvělé ležáky ze Slavkova. Skvělou atmosféru navíc podtrhuje elegantní zahrádka.

www.lb-beerhouse.cz

Křenová | Schrott

V originálním industriálním prostředí baru a galerie Schrott na Křenové nedaleko hlavního nádraží si vychutnáte několik skvělých piv z menších pivovarů, mezi které patří i domácí Schrott Brewing Company, jenž zlatavý mok začal vyrábět společně s otevřením podniku, tedy před devíti lety.

Lidická | Ochutnávková pivnice

Foto: Pocket media / Ivo Dvořák

V Ochutnávkové pivnici na Lidické, průkopníku mezi brněnskými ochutnávkovými podniky, můžete každý den vyzkoušet osm piv. Sedm z nich jsou speciály z českých či zahraničních minipivovarů, na jednom kohoutu je Kamenická 12°, tedy kvalitní „klasický“ ležák pro pivní konzervativce.

www.ochutnavkovapivnice.cz

Merhautova | Pivní Ordinace

Foto: Pivní Ordinace

Pivotéka létajícího pivovaru Crafty Coon s bohatou nabídkou českých a zahraničních piv v lednicích i na dvou pípách, z nichž vám načepují na ochutnání i do lahve na cestu. Nechte si od zdejšího personálu naordinovat silnější či slabší pivo dle aktuální nabídky. Zatím posledním speciálem, který jsme ochutnali, byla skvělá APA 13° Liquid Lightning. www.fb.com/pivniordinace

www.schrott.cz

51 VŠECHNY CHUTĚ PIVA
Foto: Pocket media / Ivo Dvořák Foto: Schrott

Úvoz | Zastávka

Zastavte se v Zastávce – pivnici malých pivovarů na Úvoze, jejíž interiér je sice zastávkami inspirován, ale posezení je tu rozhodně příjemnější. Na devíti výčepních kohoutech se střídají piva z lokálních pivovarů z Brna a okolí, z Tišnovska, jižní Moravy a dalších míst, nechybí ani produkce pivovarů létajících.

fb.com/zastavkauvoz

Tábor | U Čolka

Foto: U Čolka

Sedm rotujících píp, lednice s širokým výběrem pivních speciálů, k tomu třeba super pečená žebra nebo utopenec jen tak na zakousnutí – U Čolka je druhý pivní záchytný bod na ulici Tábor, který doporučujeme. A kdyby vám to bylo málo, hned naproti je skvělá Pivnice 8 s Kamenicí, Holendrem či Nachmelenou Opicí.

www.pivniceucolka.cz

Tábor | Pub U Dvou přátel

Malá prostorem, široká nabídkou. Hospůdku s názvem Pub U Dvou přátel na Táboře brněnským pivním znalcům netřeba představovat, pro ty, kteří rádi ochutnávají craftová piva, jde o ověřenou volbu. Druhý Pub U Dvou přátel najdete na Beethovenově, spojený s místním Burger INNem.

fb.com/pubudvoupratel

Hybešova | Pivotéka U Martina

Ačkoli Brno je městem hospod, dobře zásobených pivoték tu zase tolik nenajdete. K těm nejlepším patří Pivotéka U Martina na Hybešově, najdete tu piva z Česka i zahraničí, ve skle, plastu i plechu. Navíc pan majitel je opravdu znalec, při každé naší návštěvě v pivotéce nám dobře poradil a o nabízených pivech vám sdělí vše, co je třeba. fb.com/PivotekaUMartina

52 VŠECHNY CHUTĚ PIVA
Foto: Filip Živný Foto: Pivotéka U Martina Foto: Pub U Dvou přátel

Abnormální sládek Jan Kubík: Porušuju

první protidrogový zákon na světě.

Pivo bez chmele? Jan Kubík vaří speciály z vlčího máku, lipového květu nebo řebříčku. Jeho atypické bylinné pivní nápoje můžete ochutnat na jednorázových narážečkách v KOSHAUSu na Moravském náměstí, spolupracuje také s malými pivovary, jimž vymýšlí originální receptury.

Co si představit pod pojmem „abnormální sládek“?

Od začátku jsem nad tím, co dělám, uvažoval jinak než nad pivem. Takže se moje produkce nedá nazvat běžným termínem (ani legislativně), oficiálně je to „atypický pivní nápoj“. Nepoužívám totiž chmel. V podstatě porušuju první protidrogový zákon na světě – středověký zákon o čistotě piva, který mimo jiné stanovil, že se do piva nesmí dávat byliny a lze jej dochutit jen chmelem. Motivace tohoto zákona (z pohledu bylin) byla daňová a bezpečnostní. Protože lidé tehdy neměli takové znalosti toxických rostlin, existovala spousta způsobů, jak pivo pocitově posílit. Ale zároveň se tím mohlo stát jedovatým.

Vy určitě postupujete opatrněji.

Postupuju pozvolným pátráním. Používám různé rostliny, které odkrývají širokou paletu chutí. Protože chmel je pořád jen jedna plodina, ačkoli má spoustu druhů. Ostatní rostliny jsou často chuťově velice odliš -

Foto: Joli, IG @joli_foto

né, což mě přitahuje. A myslím, že doba na podobné experimenty dozrála. Člověk musí hodně testovat a zjišťovat, zda se nic toxického neobjeví, když se nápoj prokvasí nebo uvaří.

Je vaše výroba na úrovni koníčku, nebo se tím živíte?

Cílím na to, aby to byl normální byznys. Ale teprve začínám, vyrábím malé objemy. Jedna dávka má zatím kolem sta litrů a po různých podnicích dělám narážečky, na nichž se pak celá vyprodá. Ale roste to, postupně se vyvíjí. Abych mohl vařit větší dávky – třeba pět set litrů – snažím se najít vhodný malý pivovar, u nějž to půjde realizovat.

A jaké pivní nápoje vyrábíte?

Každý z nich má potenciál chutnat naprosto jinak. Cílem je zachovat alespoň nějakou podobnost, linii stejnou jako v pivu. Čili třeba postavit speciál na existujícím pivním stylu. Mám stout, ve kterém jsou místo chmele byliny přestup čínský a benedikt (což je druh bodláku). Pak pivo z okvětních lístků vlčího máku – u toho se snažím vymazat bariéru mezi pivem a vínem, výsledek může připomínat spíše červené víno, někdo v tom cítí až černé olivy. Spousta bylin nemá na rozdíl od chmele schopnost potírat laktobacily, takže jsou moje piva často přirozeně kyselá a mohou se v tomto ohledu

chuťově podobat sourům či spontánně kvašeným pivům.

Máte na jaro nějaké narážečky v plánu?

Chtěl bych dělat narážečku každý měsíc, zatím se to bude dít v pivnici KOSHAUS. Další akce plánuju v Kapli (winebar u Vrchlického sadu, pozn. red.), kam se vejde více lidí.

Vymýšlíte i speciály pro pivovary. Které teď můžeme ochutnat?

Momentálně je na trhu asi jediná věc, a to bylinná Živa od Mazáka. Je v ní místo chmele lipový květ, vřes a řebříček. Takový lehký jarní speciál, 25. 4. od 17.00 bude narážečka v KOSHAUSu. Ale dělal jsem také například recepty pro létající pivovar Crafty Coon brněnské Pivní Ordinace, to byla moc příjemná spolupráce, na které jsem mimo jiné vyladil bezlepková piva.

Máte nějaké oblíbené lokální pivovary?

Mám rád KOS, který vaří kvalitní piva. A na to, jak relativně krátkou dobu fungují, jsou stabilní a velice hezky rostou. Líbí se mi také AnOtter One, zaměřují se na belgická piva, kyseláče. Boří tabu a zatím všechno, co jsem od nich pil, bylo velmi zajímavé. Obecně mám velké sympatie ke všem, kteří se snaží o originální produkci.

53 VŠECHNY CHUTĚ PIVA / ROZHOVOR

Food Trip: jižní Morava

Man does not live by Brno alone. Spring encourages us to take trips, discovering beautiful South Moravian nature as well as sites with a fascinating history... This comes hand in hand with top-class wining and dining! Where can you refresh yourself with excellent coffee while exploring South Moravia, where can you quench your thirst with craft beer and where can you stop for a well-deserved lunch? The region is full of places where good food and drink are combined with interesting surroundings. And while we certainly cannot mention them all in this section, we are sure to inspire you to set out looking for unique experiences.

54

Nejen Brnem živ je člověk. Jaro vybízí k výletům, objevování krásné jihomoravské přírody, památek s fascinující historií… A k tomu patří špičková gastronomie! Místy, kde se dobré jídlo a pití spojuje se zajímavým okolím, je region přímo prošpikovaný. A ačkoli v této rubrice nezmíníme ani zdaleka všechny, určitě vás inspirujeme k jedinečným zážitkům.

← Kavárna & bistro Karma. Foto: Centrála cestovního ruchu –Jižní Morava

55

Výlety krajem hojnosti

Kde se při poznávání jižní Moravy osvěžit výběrovou kávou, kde uhasit žízeň řemeslným pivem a kam se zastavit na zasloužený oběd?

Do Lednice na pivo, kávu i pohárek

Pokud míříte do Lednicko-valtického areálu, máme pro vás tip na dva lokální podniky, o jejichž návštěvu se rozhodně vyplatí výlet obohatit. Jedním z nich je mladý, ale na svůj nízký věk obdivuhodně vyšperkovaný Pivovar Lednice Místní nabídka piv sahá od lehké letní sedmistupňové APy až po čtrnáctistupňový Brown Ale, nechybí ani dva klasické ležáky pro ortodoxní příznivce spodního kvašení. Chytnou-li vás chutě spíše na dobrou kávu či zákusek (nebo obligátní sklenku vína), zastavte se u zámku v kavárně Knoll: na kávu & pohárek s útulnou zahrádkou. Sezonu tu začali na Zelený čtvrtek a mají pro vás přichystáno pár novinek včetně snídaňového menu na každý týden, kdy bude počasí alespoň trochu přát.

Občerstvovací zastávka v Břeclavi

Karma je zdarma. Kavárna & bistro Karma v Břeclavi bohužel není zdarma, ale ať tu necháte jakýkoli obnos, věříme, že jde o dobře utracené peníze. Jde především o snídaňové a brunch bistro se skvělou atmosférou, stálé menu mění třikrát do roka, takže návštěvy můžete co pár měsíců opakovat a vždy tu objevíte něco nového. A pokud se sem zastavíte jen na kávu, můžete si s sebou jako zdravou svačinu odnést jejich vypilovanou granolu. A se vzpomínkou na Karmu spokojeně chrupat po cestě.

Sejdeme se v Průjezdu

Nezveme vás na rychlé rande, ale do venkovského bistra

Průjezd 32 ve Veverských

Knínicích. Kromě slavkovského piva, vína či výborného espresso toniku si tu dáte poctivé polévky i kreativní speciality jako jitrnice v buchtě nebo honzovku s kachním masem. Na aktuální sezonu, která v Průjezdu 32 začne 27. 4., pro vás plánují několik novinek, například spolupráci s Rybárnou Klepal, díky níž si v bistru pochutnáte i na čerstvých rybách.

A to mimo jiné proto, že tam sídlí pivovar Genius noci

Historie tohoto pivovaru sahá až do 16. století, od roku 1925 byla v jeho prostorách truhlářská dílna, po znárodnění stopařské družstvo. Pivo se tu opět vaří od roku 2016,

název pak vypovídá jednak o silné atmosféře místa a jednak o filozofii majitelů –totiž že pivo se neochutnává po douškách, ale po litrech. A po litrech ho skutečně můžete ochutnávat v místní malé a příjemné pivovarské pivnici na náměstí Palackého. Dalším podnikem, který se u Lomnice teprve rodí, je Bistro Zámecký mlýn , jehož devízou je (samozřejmě kromě piva Genius noci) krásné okolí, kdy si kýžené osvěžení vychutnáte v prostředí divoké zahrady plné stromů a rákosí.

Z místních zdrojů

Co by kamenem dohodil (dohodí-li ona osoba osm kilometrů) od Znojma u obce Havraníky naleznete malebné vinařství Thaya. A v něm restauraci Apri , kde ochutnáte to nejlepší z lokální produkce. Naservírují vám zvěřinu z místních lesů, maso z českých chovů nebo čerstvě vylovené sladkovodní ryby. Vše okořeněné bylinkami, které pěstují přímo v areálu vinařství. Když si k vybranému pokrmu navíc necháte od obsluhy poradit to správné víno, můžete se těšit na gastronomický zážitek, který vás vystřelí až do Rakouska.

56 FOOD TRIP: JIŽNÍ MORAVA
V Lomnici se dobře žije Knoll: na kávu & pohárek v Lednici. Foto: Knoll

Březina | 1754 ROASTERY

Foto: 1754 ROASTERY

Brno už znáš, vyjeď někdy na výlet do Moravského krasu. Patnáct minut za Klajdovkou je úžasné místo s kávou, zákusky a obchůdkem – prostě kavárna s fajn atmosférou a kvalitními produkty. V sobotu a neděli navíc připravují nadupané brunche!

Pavlov | Pohárek Pavlov

Foto: Pohárek Pavlov

Senzační stavení, ve kterém najdete bistro, sklep aj nocleh – to je pálavský Pohárek Pavlov. Ochutnáte tu vína z malých mo ravských vinařství, ale načepují vám i skvěle ošetřenou plzeň a nachystají něco k zakousnutí, navíc tu můžete i přespat v jednom ze čtyř apartmánů.

www.1754.cz

různá místa | Coucou Pastrami

Foto: Coucou Pastrami Foodtruck

Jihomoravské food trucky obvykle najdete na jedné domácí pozici, z níž občas vyjedou na nějaký ten festival. Ne tak Coucou Pastrami Foodtruck – skvělé burgery, hranolky, pastrami a další streetfoodové pecky vozí do Oslavan, Zbýšova, Rosic, Střelic, Kuřimi, Moravan či Ivančic, sledujte jejich sítě a odchyťe si je!

fb.com/coucoupastrami

www.poharekpavlov.cz

Mikulov | MOJI café Mikulov

IG @moji.mikulov

Foto: MOJI café Mikulov

57 FOOD TRIP: JIŽNÍ MORAVA

Kyjov | Yalla bar

Foto: Yalla bar

Boskovice | Prostor

IG www.instagram.com/prostor_boskovice

Katka a Kamil si z cest po Anglii a Izraeli přivezli nápad otevřít v Kyjově stylový koktejlový bar. Nebudeme vás napínat, podařilo se a Yalla bar s letní zahrádkou rozhodně stojí za návštěvu. Sezónní alko i nealko koktejly připravují z domácích sirupů, a pokud budete toužit po něčem k zakousnutí, doporučujeme místní hummus!

www.yallabar.cz

Pavlov | KarBar street food

fb.com/karbarstreetfood

Foto: KarBar street food

Kafe. Kultura. Komunita. Prostor! V jihozápadním rohu čtverce boskovického Panského dvora najdete nenápadnou kavárnu a bar patřící svou atmosférou k tomu nejlepšímu, co Boskovice nabízí. Kromě skvělé kávy, drinků a dortů tu mají na čepu pivo od Genia noci a často tu narazíte na zajímavé akce, koncerty, festivaly či divadelní představení.

www.prostor.wtf

Židlochovice | Bystrá židle

Foto: Bystrá židle

Naprosto skvěle vybraná strategická poloha – u zámku, nádraží, škol, úřadu, pošty i cyklostezky – a výběrová káva od qb coffee roasters. To je židlochovické bistro Bystrá židle. Když se k tomu přidají skvělé burgery a další „streetfoodovky“ z lokálních surovin, je zaděláno na ideální výletní zastávku na oběd, kávu a zákusek.

www.bystrazidle.cz

58 FOOD TRIP: JIŽNÍ MORAVA

Kamil a Nikola Muchovi:

Zámecký mlýn chceme co nejvíc family friendly.

Na kraji Lomnice, hned vedle oblíbené cyklostezky, najdete potokem ovinutý areál Zámeckého mlýna. Mlýn zatím fungoval jako penzion, po loňském zkušebním provozu tady na jaře otevírají nové bistro Kamil a Nikola Muchovi. Čeká vás tu pivo, příroda, pohoda… a co dál? Čtěte, objevujte, vychutnávejte.

Jak jste se dostali k Zámeckému mlýnu?

K: Za covidu jsme se nastěhovali do vedlejší dědiny. Tehdejší majitel pak Zámecký mlýn prodal, odstěhoval se někam na Sicílii a místo bylo chvíli pusté. Předloni jej koupila nová majitelka (s ní domluvíte ubytování – Jasna Kolářová, tel. 605 176 813, cena za osobu 600 Kč/noc) a v loňském roce jsme tam s pivovarem Genius noci zkušebně udělali nový gastronomický provoz. Letos už je to na nás, pivovar ale zůstal jako náš hlavní partner.

A jaké máte s místem plány?

K: Udělat ho co nejvíc family friendly. Dáš si deku pod strom, vyvalíš se tam s dětma, uděláš si piknik, od nás dostaneš pivo, decku prosecca, něco k jídlu, dětem u nás ohřeješ přesnídávku… Prostě chceme mít Zámecký mlýn takový, jaký předtím moc být nemohl.

N: Předchozí majitel tam totiž údajně nechtěl děti, do

14 let měly zákaz vstupu. Což je zvláštní, protože tam měl trampolínu! Cyklistům prý házel kola do potoka, nechtěl tam mobily… Jednou mi dal zadarmo hamburger a chtěl, abych tam hrála.

K: Byl velmi svérázný, místní ho neměli tolik rádi. Brňáci s tím byli více v pohodě, protože tam přijeli jen na chvíli, na pivo, a neměli možnost poznat ty změny jeho nálad.

Takže už zkušební provoz byl asi velký posun.

K: Jo, první den tam chodili místní, měli v ruce mobil a volali si – pojď sem, to musíš vidět! A vem děti a psa!

N: Ano, my tam děti chceme. A psy. Taky cyklisty, atlety…

Kdy letos otevíráte? A jakou chystáte nabídku?

K: Prvního května! Nabídka bude co nejvíc lokální. Pivo Genius noci se vaří vzdušnou čarou asi dvě stě metrů od mlýna. Sýry domácí výroby od místních krav, které vidíš pást se kousek odtud. Uzeniny z Šerkovic nebo Březiny, cukrářská výroba z vedlejší vesnice. A domácí limonády z naší zahrady, loni jsem dělal asi osmdesát litrů pampeliškového sirupu.

N: Chtěli bychom tam natahat lidi, a to nejen z Brna, ale i z okolí. Děti z naší vesnice z ní třeba celý rok nevytáhnou paty, maximálně jedou vedle do dědiny k babičce…

Čili spíš cílíte na výletníky. K: Rád bych tam samozřejmě sousedy dostal, ale upřímně, místní nejsou ta hlavní cílovka.

Protože 90 % lidí žijících na vesnici nebude platit za něco, co je z domácí produkce. Když upeču vlastní focacciu, dám do ní domácí rajčata, lokálně vyrobenou mozzarellu, bazalku z vlastního záhonu a nastavím nějakou odpovídající cenu, starousedlíci ji nebudou akceptovat. Protože ty suroviny si doma vypěstují taky. Ale mladší ročníky nebo nebo lidé z města to ocení.

Plánujete na mlýně nějakou kulturu?

N: Chtěla bych. Ale teprve musíme zjistit potenciál toho místa.

K: Loni jsme chtěli dělat letní kino, ale nedostali jsme se k tomu, tak snad se to podaří letos. Že bychom třeba dvakrát do měsíce mezi stromy napnuli plátno a pustili film. A dcera tu bude mít galerii. Kdyby měl někdo nějaký nápad, kontakt na bistro (tedy na mě) je: tel. 604 424 086, FB Bistro Zámecký mlýn.

N: Ještě bych chtěla trochu vypiplat dětský koutek. U mlýna je jezírko (do kterého mi před týdnem spadla sedmiletá dcera), tak to by se také dalo nějak zapojit. Třeba závody lodiček na dálkové ovládání. A uprostřed jezírka je taková zvláštní lesklá koule, kterou když vyhodíš do vzduchu, tak při dopadu na hladinu dělá hrozně zajímavý zvuk. A to je kultura!

59
FOOD TRIP: JIŽNÍ MORAVA / ROZHOVOR
Foto: Nikola a Kamil Muchovi

Víno, nebo pivo?

Jediné místo ve Znojmě spojuje tradice vína i piva. Enotéka znojemských vín a znojemský pivovar na ulici Hradní zapadají do historických kulis centra města, kam zamíří všichni, kteří chtějí vidět kouzelný výhled na údolí řeky Dyje.

Právě Enotéka je místem pro degustaci tradičních vinných odrůd, které je možné ochutnat až v 70 vzorcích. Pivovar pak nabízí pivo tradičních, ale i speciálních receptur, které si v létě můžete vychutnat i na místní zahrádce. Ulice Hradní přináší také jedinečné zážitky, ať už díky Slavnostem okurek (2. 8.), Pivním slavnostem (8. 6.), ale i Znojemskému kulturnímu létu (letní prázdniny), nebo Znojemskému historickému vinobraní, které se letos bude konat od 13. do 15. 9.

Znojemská Beseda

www.znojemskabeseda.cz

Foto: Znojemská Beseda 60 FOOD TRIP: JIŽNÍ MORAVA / PARTNEŘI ČASOPISU

FOOD TRIP: JIŽNÍ MORAVA / PARTNEŘI ČASOPISU

Foto: Tereza Oprchalová

Lístek.Kafé

Kavárna Lístek.Kafé je splněným snem její majitelky Veroniky i všech, kdo v Rajhradě hledají útulné místo s výběrovou kávou a něčím sladkým na rozjasnění dne.

Čtete tento text s kávou v ruce? Povyprávíme vám příběh, který se k ní bude výborně hodit. Veronika je původním povoláním účetní, ale srdce ji táhlo ke gastronomii. V roce 2022 začala předávat radost z kvalitní kávy ze zeleného stánku na rajhradském náměstí. Přes mnoho překážek se dostala až k prostoru nedaleko svého původního stanoviště, přetvořila ho k obrazu svému a letos otevřela svou vysněnou kavárnu. Vévodí jí (samozřejmě) uklidňující zelená barva, voní tu zrnka z brněnských pražíren Fiftybeans a Poppy Beans a ochutnáte tu také dobroty od Mlsné Rézy. Už máte kávu vypitou? Skvělé, tak na další se zastavte v Lístek.Kafé!

Masarykova 40, Rajhrad www.listekkafe.cz

61
62

KAM v Brně + FOOD DRINK BRNO

Kultura, volný čas a gastronomie

shop.pocketmedia.cz

Vychází: duben 2024 | Číslo vydání: 1/2024, MK ČR E 22830, ISSN 2570-6837 | Vychází od roku: 2016| Šéfredaktor: David Tieku |Editor: Filip Živný | Redakční okruh: Filip Živný, Barbora Jurašková, Anna Svobodová | Jazyková korektura: Lucie Pokorná | Překlad do angličtiny: Rita Deanová | Autor obálky: Jiří Král | Grafická úprava: Jindřiška Mikešová | Sazba: Kamila Hrubešová | Produkce: Kateřina Kopuletá | Vydal: Pocket media s.r.o., Jakubské nám. 644/3, Brno, info@ pocketmedia.cz, www.pocketmedia.cz | Redakce: redakce@pocketmedia.cz | Inzerce: obchod@pocketmedia.cz, tel.: 608 101 550 | Redakce nenese odpovědnost za obsahovou správnost publikovaných materiálů a informací.

Předplatné 2 v 1

Naše mise na stránkách časopisu nekončí!

Další gastronomické novinky servírujeme na instagramovém účtu @fooddrinkbrno.

Sledujte nás a přidávejte své vlastní tipy.

#fooddrinkbrno

Jaro ve skleničce Food Trip: jižní Morava Coffee to go Všechny chutě piva
Asie v Brně
Jíme zdravě

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.