{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade.

Page 1

únor/February 2020 

64. ročník

4

Téma: Zvonařka

12

Rozhovor: režisérka Anna Davidová

16

Kulturní servis

61

Where in Brno


obsah — editorial

4

Téma: Zvonařka Betonový kolos autobusového nádraží, jeho minulost i světlejší budoucnost

8

Flashback: Christian d’Elvert Starosta Brna, který se zasloužil o založení parku Špilberk

12

Rozhovor: Anna Davidová S uměleckou šéfkou Divadla Husa na provázku o nových hrách, KKRD Boys i brněnském divadle

16

Kulturní servis To nejlepší z divadelní i hudební scény, nové výstavy, čerstvé knihy i filmové premiéry

40

Město Rubrika plná tipů na přednášky, sportovní události a další únorovou zábavu v Brně

50

TIC Turistické informační centrum vás zve k oslavě Valentýna v Brně a na fantasTICké procházky po městě

56

Mimo Brno Lidová hudba, plesy, masopust, to vše vás čeká mimo Brno v únoru

61

Where in Brno English The best cultural services

Editorial Únor má letos o den víc. Stále jde o nejkratší měsíc v roce. Není to frustrující? I když dosáhne vrcholu svého potenciálu, stále je poslední. Ještě k tomu bývá obvykle špatné počasí, lidé se místo zábavy obracejí spíš ke svému zdraví (únor suchý, sílí pole – nebo tak nějak) a zdálo by se, že společenský život ustupuje do pozadí. Proto říkám, postavme se za únor, otloukánka mezi měsíci! Vyjděme do ulic, divadel, klubů, hospod, kaváren, náměstí, koncertních sálů, tanečních sálů i všech ostatních sálů (snad s výjimkou operačních). Také cítíte v kostech malé únorové obrození? Make únor great again! A co únorový KAM? Ani on není pozadu, v našem časopise opět najdete pozvánky na spousty hudebních produkcí, divadelních i filmových premiér i další skvělé zábavy. A když už je klidný večer opravdu potřeba, doporučíme vám dobrou knihu. Ta je alespoň pro mě, ačkoli Netflix se snaží, seč může, stále nejlepší náplní chvil odpočinku. Hlavním tématem vydání, které právě držíte v ruce (nebo máte položené před sebou, myslíme na vše) je Ústřední autobusové nádraží Brno. Já sám jsem autobusem nikdy nejezdil tolik jako vlakem, při zvláštních příležitostech, kdy jsem se na Zvonařce vyskytl, jsem však rychle hleděl, abych se co nejdříve vyskytoval někde jinde. Tomu je, zdá se, konec. Celé nádraží se má proměnit,

prosvětlit, zútulnit, vylepšit, zkrátka na konci roku 2020 by se již nemělo jednat o místo evokující depresi a zmar. Za rozhovorem jsme se tento měsíc vydali do Divadla Husa na provázku, kde jsme si povídali s jeho uměleckou šéfkou a režisérkou Annou Davidovou. Premiéru její hry Domov na konci světa jsem s napětím sledoval jen pár dní předtím, než jsme se setkali, a zanechala ve mně velmi silný dojem. Snad ho ve vás zanechá i náš rozhovor. Podíváme se i do historie. Christian d’Elvert byl brněnským starostou v letech 1861–1864 a 1870–1876. Ačkoli neuměl česky, zasloužil se v našem městě o mnohé. Přečtěte si několik stránek o jeho zajímavém životě. Přeji hezkou zábavu s únorovým KAM v Brně. A snad se znovu potkáme u březnového vydání.

Filip Živný editor KAM v Brně

© Jan Gruml

Obsah:

3


Zvonařka Ostuda Brna? Místo plné šedi a smogu? Betonové monstrum? Tyto ne zrovna lichotivé, ale trefné popisy Ústředního autobusového nádraží Brno by již na konci roku 2020 neměly platit. Oblast Jižního centra se pomalu proměňuje k lepšímu, Zvonařka je další na řadě.

4


téma Zvonařku čekají světlejší zítřky… doslova V loňském roce dostalo mnoho lidí příležitost lépe prozkoumat oblast Jižního centra města – kvůli vlakové výluce spojené s rekonstrukcí hlavního nádraží totiž museli využívat nádraží dolní. Nové nástupiště a podchod teď, po skončení výluky, už navštíví málokdo. Což se nedá říct o nedalekém, bohužel nepřehlédnutelném autobusovém nádraží. Jeho ne zrovna přívětivá podoba se v loňském roce začala postupně měnit, modernizace za 100 milionů korun počítá se vzdušnějším prostorem, s opravou střechy nádraží i výrazným prosvětlením. Na místě nynějších stánků vyroste nová odbavovací hala, odstraněna bude i zeď směrem ke Galerii Vaňkovka. Podle architekta Ondřeje Chybíka, autora návrhu, vznikne u haly volný prostor, novinkou bude také přístup k nástupištím středem nádraží. Vypadá to tedy, že bychom se mohli již brzy dočkat hezčí Zvonařky, o mnoho lépe propojené s bezprostředním okolím. Kvůli úpravám se nádraží nemá uzavírat, budou probíhat etapovitě, po jednotlivých částech.

Od Grandu ke Zvonařce Kde se tu betonový kolos autobusového nádraží vůbec vzal? První etapa jeho výstavby probíhala v letech 1977–1978 a Zvonařka tehdy měla nahradit kapacitně nevyhovující autobusové nádraží naproti hotelu Grand (které funguje od roku 1951 dodnes). 34 autobusových stání, zpevněnou plochu s osmi nástupišti a pěší lávky přes ulice Zvonařka a Plotní doplňovala tenkrát pouze provizorní odbavovací budova. Ta v téměř nezměněné podobě „provizorně“ funguje stále, v další etapě se nijak neupravovala, protože k realizaci původního nápadu (výšková budova ČSAD jako součást stavby Jižního centra) nikdy nedošlo. Nyní ji konečně čeká rekonstrukce, v rámci plánovaných změn se z ní stane zázemí pro řidiče a u ní zastávka na přeložené tramvajové trati. Pravidelný provoz začal na nádraží 2. 9. 1978 s tím, že na Zvonařku byla přesunuta většina pravidelných linek (celkem 54). Ve druhé etapě přibyly další provizorní plochy s nástupišti u ulic Trnitá a Opuštěná, které sloužily, zatímco se od roku 1981 Zvonařka zastřešovala. Betonový poklop nad hlavním brněnským autobusovým nádražím byl dokončen v září 1985, kdy také odstartoval pravidelný provoz. 

Ústřední autobusové nádraží se promění podle návrhu architektonického ateliéru CHYBIK+KRISTOF. Foto: CHYBIK+KRISTOF Každodennost Zvonařky v 80. letech. Prostor vypadal skoro stejně jako dnes. Foto: František Kressa

5


Projděte se s námi kolem proměňujícího se nádraží. Jaké zajímavosti nalezneme v jeho bezprostřední blízkosti? Kam zajít na dobrou kávu, které architektonické počiny byste neměli minout a kde se tak trochu zastavil čas?

Galerie Vaňkovka. Brněnský rodák Friedrich Wannieck začal roku 1865 podnikání založením malé strojní továrny na zahradě svého domu na Trnité. Až do roku 1930, kdy na ni dolehla krize, se firma i výroba stále zvětšovaly. Dnešní nákupní centrum začalo vznikat roku 2003.

Café Práh. Café Práh provozuje organizace Práh jižní Morava jako tréninkovou kavárnu, kde obsluhují lidé s duševním onemocněním. Můžete si tu dát dobrou kávu v příjemném prostředí a zároveň si třeba koupit výrobek z chráněné dílny.

6

Dorn. Mezi Dornychem a Plotní vyrostla v letech 2014–2016 polyfunkční, 49 m vysoká kancelářská budova Dorn od Tomáše Rusína a Ivana Wahly (RAW). Svým industriálním vzezřením přirozeně vyplňuje prostor vedle Galerie Vaňkovka.

Fait Gallery. Vnitřní prostory Fait Gallery u Vaňkovky jsou dílem architektonické kanceláře D.R.N.H. Galerie znovu otevírá 26. února, těšit se můžete na nový výstavní blok, který se právě v této chvíli připravuje.

Dolní nádraží. Opravené peróny, podchod, lavičky, provizorní čekárna s kavárnou a okolní zelení, to vše vzniklo na a před dolním nádražím kvůli rok trvající rekonstrukci nádraží hlavního. Zatímco venkovní úprava na podzim zmizela, opravená nástupiště zůstala. Zejí však teď prázdnotou.


téma

Filip Živný editor KAM

Vlněna. Areál brněnské Vlněny doznal v posledních letech mnohých změn. Místo textilní výroby v něm nyní naleznete nové kancelářské budovy, IT firmy, nadnárodní společnosti… Modernizace celého prostoru přinesla úplně novou atmosféru i možnosti využití.

Plastika nad Zvonařkou. Je zábavnou náhodou, že normalizační plastika nad autobusovým nádražím připomíná nemocné plíce. V loňském roce se totiž Zvonařka podle měření stala místem s druhým nejhorším ovzduším v republice.

Monika Hlaváčová fotograf

Rebelbean. V areálu Vlněny naleznete i tuto stylovou kavárnu. Výbornou kávu tu doplňuje radost z nápaditého interiéru od HORALÍK atelier a KAPLAN ARCHITEKTI z roku 2018.

Nová Zvonařka. Na konci roku 2020 by už Zvonařka s jejím bezprostředním okolím měla být přehledným, otevřeným prostorem. Hlavním rozdílem bude dostatek světla, které se bude odrážet od renovované konstrukce, přičemž díky moderním technologiím zůstane energetická náročnost stejná. U plánované nové odbavovací haly vznikne také uzel MHD. Díky modernímu informačnímu a orientačnímu systému navíc budou cestující okamžitě vědět, kudy ke svému autobusu.

7


Německy mluvící vizionář Christian Friedrich d’Elvert

Christian d’Elvert neuměl česky, přesto pro Brno vykonal mnohé. Jeho pamětní desku naleznete v parku Špilberk.

Ačkoli to z kresby není příliš patrné, Brno bylo kolem roku 1800 „tovární“ město plné kouřících komínů textilek. Christian d´Elvert prosadil ideu budoucí stále se rozrůstající moravské metropole. Purkmistr d´Elvert již tehdy viděl Brno jako důležité zemské centrum.

8

V roce 1805 svedl Napoleon Bonaparte u Slavkova vítěznou bitvu. V té době Christianův otec Friedrich d´Elvert využil svých jazykových znalostí a za pobytu napoleonských vojsk působil jako tlumočník.

D´Elvert hned první den svého nástupu do úřadu starosty v červnu 1861 prosadil sadovou úpravu špilberských strání, které působily neutěšeným dojmem. Začala v říjnu téhož roku. Dokončena byla za dvacet měsíců.


flashback Christian Friedrich d’Elvert byl brněnským starostou, historikem a spisovatelem. Založil park pod Špilberkem a Wilsonův les, díky němu začala po Brně jezdit koněspřežná dráha. Ještě za života mu byl postaven pomník, ale vzhledem k jeho oddanosti k monarchii byl po roce 1918 odstraněn. D’Elvertovy zásluhy o město však zůstaly přítomny do dnešních dnů. Cesta do Brna a studia Christian Friedrich d’Elvert byl synem učitele francouzského jazyka Friedricha d‘Elverta, který jako francouzský královský kapitán v emigrantském sboru prince von Condé uprchl před Velkou francouzskou revolucí. Opustil svou alsaskou domovinu a přes Německo dorazil v roce 1796 do východočeského Josefova. Zde se potkal s Clarou de Taintenier, pocházející z belgické šlechtické rodiny. Vzali se a v roce 1797 zamířili do Brna, kde se usadili. Otec D’Elvert využil svých jazykových znalostí a za pobytu napoleonských vojsk na Brněnsku působil jako tlumočník a zprostředkovatel. Christian byl jejich prvním dítětem,

Koněspřežnou dráhou se v 19. století nemohlo pochlubit jen tak nějaké město. Brno ano. Na jejím zavedení měl d’Elvert zcela zásadní podíl.

narodil se 18. dubna 1803. Následovalo ještě dalších osm sourozenců. Vystudoval gymnázium v Brně, poté se přihlásil na filozofická studia v Brně a v Olomouci. Mezi jeho učitele patřili například Dominik Kinský, Řehoř Wolný, Josef Leonard Knoll a Franz Ficker. Univerzitní studia práv poté zahájil na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze a dokončil je roku 1826 na Vídeňské univerzitě. Kromě toho studoval také ve Štýrském Hradci a ve Vídni. V centru jeho vědeckého zájmu byly už od studentských let dějiny Moravy. Zpočátku se věnoval zejména historii Brna, od roku 1851 let svou odbornou činnost pevně spojil s Moravsko-slezskou hospodářskou společností, pod jejíž hlavičkou ustavil samostatnou historicko-statistickou sekci, a stanul na dlouhou dobu v jejím čele.

Krátce o strmé kariéře Vraťme se ale do doby, kdy Christian ukončil studia. Je mu 24 let a stává se zemským úředníkem. Nejprve praktikuje při Moravsko-slezském zemském guberniu v Brně, v letech 1836–38 působí u krajského úřadu v Jihlavě, v období 1843–49 u brněnského krajského úřadu. V roce 1850 je jmenován finančním radou a v 1868 odchází do výslužby. Rok 1850 byl pro Christiana d’Elverta důležitý. Začal zasedat v obecním zastupitelstvu města Brna a v letech 1861–64 a 1870–76 byl zvolen starostou (purkmistrem) města. Od 1871 byl zemským moravským poslancem, v letech 1871–82 pak říšským. Říšská rada byla celostátním zákonodárným sborem, tehdy ještě 

Revoluční rok 1848 zasáhl Brno stejně a přece jinak než Prahu a celou Evropu. Chudší obyvatelstvo tu například kvůli získání zbraní přepadlo četnickou stanici i radnici.

Brno – čtvrté největší město monarchie Christian Friedrich d’Elvert byl třetí svobodně zvolený starosta města Brna, svou funkci vykonával dvě období. Velmi se zasloužil o rozvoj města, za což se mu obyvatelé odměnili pomníkem. Ale jak už to s podobnými pamětihodnostmi bývá, často podléhají politické módě. A tak byl jeho památník pod Špilberkem několikrát odstraněn, ukraden i zničen. Dnes se mohou u altánu v parku pod hradem Špilberkem lidé podívat na pomník s jeho bustou. Životní příběh muže, který neuměl česky, měl francouzské jméno a mluvil německy. Přesto pro Brno mnohé učinil, když v druhé polovině devatenáctého století stál v čele brněnské radnice. Krom svého zájmu o historii a divadlo se Christian Friedrich d’Elvert zasloužil o vybudování parku pod Špilberkem, který byl do té doby jen pustým svahem. Založil nynější Wilsonův les nad údolím Svratky a také dal podnět k vytvoření promenádního parku na místě starých zbořených hradeb na Kolišti. D’Elvert nechal zpracovat regulační plán města, vybudoval školy a domovy pro sirotky a Brno díky němu získalo první městskou koněspřežnou dráhu. Jeho dvojitá vláda nad městem v letech 1861 až 1864 a poté v letech 1870 až 1876 přinesla městu dynamický rozvoj, během nějž se Brno přeměnilo na čtvrté největší město rakouské části monarchie.

Čím se v době starostování Christiana d’Elverta platilo? Hlavně mincemi. Na snímku vidíte pětikorunu platnou koncem 19. století. Vyobrazen je na ní samozřejmě tehdejší mocnář František Josef.

9


flashback Měl také velký vliv na hudební život v Brně a byl ředitelem významného spolku Brünner Musikverein. V jeho knize o hudbě na Moravě, koncipované jako lexikon (1873), jsou obsaženy životopisné údaje o moravských hudebnících, skladatelích, zpěvácích, kapelnících, včetně osobností působících v zahraničí.

Dobové zachycení císařské cesty v parku Špilberk 5 let po d´Elvertově smrti.

nevoleným přímo, ale tvořeným delegáty jednotlivých zemských sněmů. Zde d’Elvert reprezentoval oblast měst, obvod zemského hlavního města Brna. I v prvních přímých volbách do Říšské rady roku 1873 získal mandát poslance za tentýž obvod. Roku 1859 mu byl udělen rytířský kříž řádu císaře Františka Josefa, o čtyři roky později pak rytířský kříž železné koruny a současně byl povýšen do rytířského stavu.

Zájem o historii Christian d’Elvert ale rozhodně nebyl jen politikem. Vedle svého povolání se po celý život věnoval moravským vlastivědným studiím a od roku 1824 byl činný publicisticky. Už jsme zmínili, že od 1851 předsedal historicko-statistické sekci Moravsko-slezské hospodářské společnosti a redigoval (dnes bychom spíš řekli, že editoval) spisy, které společnost vydávala. Byl také autorem téměř celé třicetisvazkové řady monografických spisů vydávaných touto společností. Jeho zájem pokrýval celé dějiny Moravy a rakouského Slezska v raném novověku, zvláštní důraz pokládal na období 17. století. Přestože jeho práce nedosahovaly ani v době vzniku měřítek tehdejší vědy, jsou díky své šíři a kvantitě mnohdy jediným uceleným zpracováním dané problematiky až dodnes. V rámci svých prací zpřístupnil edičně i značné množství textů z období, které bylo česky psanou historiografií dlouhá desetiletí opomíjeno. V roce 1853 se stal také dopisujícím

10

členem Královské české společnosti nauk. Napsal desítky článků a pojednání o moravských šlechtických rodech, dějinách moravských měst, hospodářském a kulturním vývoji Moravy. Měl ale také velký vliv na hudební život v Brně a byl ředitelem významného spolku Brünner Musikverein. V jeho knize o hudbě na Moravě, koncipované jako lexikon (1873), jsou obsaženy životopisné údaje o moravských hudebnících, skladatelích, zpěvácích, kapelnících, včetně osobností působících v zahraničí.

Když jsem byl purkmistrem Jako v roce 1861 zvolený starosta také popsal svou práci v knize Nové Brno, jak vzniklo a bylo vytvořeno. Přibližuje svůj důraz na realizaci sjednocení vnitřního města s bývalými nezávislými předměstími do jedné velké a rovnoměrně spravované komunity. Brno bylo tehdy obklopeno pozůstatky starých hradeb a d’Elvert prosadil ideu velkého města, které se volně rozšiřovalo ve všech směrech. A asi to nejdůležitější, co uskutečnil, byla pomalá přeměna města továren a stovek komínů na budoucí výstavní metropoli. Do čela města byl zvolen i podruhé na období 1870–1876. D’Elvert byl přesvědčený stoupenec a představitel německé liberální strany. Usiloval tak o německý ráz města, ale jeho působení v úřadě starosty bylo výrazně pokrokové. Zasloužil se například o zpracování regulačního plánu města, budování a opravy komunikací, zanedbané městské dlažby, vodovodní a kanali-

zační sítě, veřejného osvětlení, o stavbu škol a domovů pro sirotky i zahájení provozu první koněspřežné dráhy v Brně. Výjimečnou pozornost věnoval péči o městskou zeleň. Brno mu vděčí za parkovou úpravu Kraví hory, ale zejména za založení parku na Špilberku. Návrh na jeho zřízení přednesl d’Elvert hned první den svého nástupu do úřadu starosty v červnu 1861. Velkorysá sadová úprava holých špilberských strání začala v říjnu téhož roku. Dokončena byla, za velkého zájmu a podpory veřejnosti, která byla o pokračování prací průběžně informována, za dvacet měsíců. Návrh původně počítal se třemi roky a náklady ve výši 6 000 rakouských zlatých. Dnes je park spolu s hradem prohlášen národní kulturní památkou.

Odchod z radnice Úřad starosty opustil d’Elvert na nátlak opozice ve svých 73 letech. Jeho zásluhy o rozvoj města připomínala velká pamětní deska na návrh architekta Aloise Prastorfera a sochaře Eduarda Sykory. Byla realizována 1884, tedy ještě za jeho života, nedaleko vyhlídkového glorietu v parku pod Špilberkem. Po roce 1918 byl pomník odstraněn, v roce 2003 opět obnoven. Christian Friedrich d’Elvert zemřel 23. ledna 1896, pohřben byl na Ústředním hřbitově v Brně.

Martin Ježek Foto: archiv autora, Archiv města Brna


inzerce


12


rozhovor

Anna Davidová: Provázek je scénou aktuálních témat a nečekaných forem Tichý Tarzan. Vitka. Pravidla bincárny. Režisérka Anna Davidová zanechává už několik let svými inscenacemi v Divadle Husa na provázku velmi výraznou stopu, byť je v pozici umělecké šéfky divadla teprve rok. Nejnovější inscenace Domov na konci světa potvrzuje směřování letošní sezony s mottem 10 000 donkichotů k často přehlíženým tématům týkajícím se okrajů naší společnosti.

Anna Davidová Narodila se v roce 1984 v Brně. Pochází z umělecké rodiny. Gymnaziální léta prožila v českomoravské Poličce. Na bratislavské Vysoké škole múzických umění studovala činoherní režii v ateliéru Petera Mikulíka. Absolvovala v roce 2008 inscenacemi Heda Gablerová a Casablanca. Záhy se zařadila mezi nejvýraznější talenty své generace a v roce 2010 byla za inscenaci Nora ve Státním divadle Košice nominována na cenu DOSKY. Dvakrát byla coby Talent roku nominována také na Cenu Alfréda Radoka, v roce 2014 tuto cenu, již pod názvem Cena divadelní kritiky, získala. ← S Annou Davidovou jsme se bavili o minulosti, současnosti i budoucnosti Provázku. Foto: Ivo Dvořák

Máte za sebou rok jako umělecká šéfka Divadla Husa na provázku. Kam se Provázek za ten rok posunul? Já se zdráhám ještě cokoli bilancovat, na to je příliš brzy. Divadelní svět funguje v jiných časových horizontech. Máme za sebou teprve druhou premiéru téhle naší první sezony, kterou jsme jako nové umělecké vedení připravili. Chceme, aby se Provázek proměnil, ale každé přebírání divadla chce zkrátka svůj čas, dramaturgické plány se po nějaký čas překrývají a teprve tato sezona je připravená celá námi. A v těchto dnech za sebou máme jen druhou premiéru z pěti! Vyhnula bych se proto zatím nějakému hodnocení. Koncem sezony a ještě lépe po příští sezoně snad bude zřejmější, co máme novým Provázkem na mysli. Raději bychom, kdyby za nás spíše než manifestovaná hesla hovořily výsledky naší umělecké práce. A jeden tu už máme – velmi se těšíme z inscenace Don Quijote, jak kvůli neutuchajícímu diváckému zájmu, tak i z pozvání na téměř všechny české divadelní přehlídky a festivaly prezentující to nejlepší, co se v republice za tento rok urodilo. Takže se pohybujete správným směrem? Je pravda, že už za sebou máme pěkné turbulence a spoustu změn a kontroverzí, které přinesly. Ale troufám si říct, že teď je divadlo opět připraveno vydat se na novou, podnětnou cestu. Vládne zde jiná atmosféra – nesmírně vřelá. Podařilo se nám ovšem udělat i nějaké další, na první pohled zřejmé změny – např. ve vizuální komunikaci divadla, strategii na sociálních sítích, máme nové stránky, vybraná představení titulkujeme, učinili jsme personální změny, otevřeli jsme novou kavárnu Provázek.dvůr, unikátní venkovní prostor se zahrádkou, kde bylo na jaře i v létě pořád plno, a v rámci Provázek. open se zde konalo mnoho vyhledá-

Filip Živný editor KAM

vaných koncertů a akcí. Máme nového provozovatele zrenovované divadelní kavárny, legendu brněnského kavárenského života Čestmíra Piláta. A o nový vizuál se nám nyní stará architekt Martin Hrdina, člověk, kterého Brňanům nemusíme představovat, protože má na svém kontě interiéry těch nejpůsobivějších kaváren v centru města. V neposlední řadě nesmím zapomenout na příchod nových posil do hereckého souboru, na Sylvii Krupanskou, Terezu Volánkovou a Dušana Hřebíčka. A nejužší umělecký tým konečně doplnila dramaturgyně Kateřina Menclerová. Obklopili jsme se novými lidmi a vzniká tu nová synergie. Ale tyhle věci, ty které dají Provázku nový dech a obsah, ty musejí prostě uzrávat podstatně déle. A jaká změna to byla pro vás osobně? Předtím jste spolupracovala s různými scénami na různých místech, teď jste ve stálém působišti. Vnímám to jako velkou zodpovědnost, ale do jisté míry i jako dobrodružství. Je toho hodně nového. Člověk je od tvůrčího procesu neustále rozptylován provozními záležitostmi, tomu musí zkrátka trochu přivyknout. Zajímavá pro mě je změna tvůrčího biorytmu. Dříve jsem inscenaci dejme tomu dva měsíce připravovala, pak se dva měsíce zkoušela a pak byl výsledek prostě nenávratně hotový. Pro mě byla dříve absolutně nepředstavitelná například situace: něco rozhýbete, nápad, o kterém se vám podaří přesvědčit ostatní, ti do něj vloží všechnu svou energii, ale výsledek vidíte až třeba za rok. Pořád mě rozčiluje tohle zpomalení, kdy v hromadách věčných papírovaček mizí lidská energie a práce. Ale moci pracovat kontinuálně s jedním, ještě tak dobrým hereckým souborem, za to samozřejmě určitě stojí.

13


rozhovor

← V aktuální sezoně čeká divadlo ještě několik premiér. Foto: Ivo Dvořák

celkem nepříjemné otázky. Nebylo to vždy snadné, protože pokud smrtelnost pustíte jako téma do svého všedního života, ukáže vám celkem nesmlouvavě, co je důležité a co ne. Další oblíbenou zdejší inscenací jsou Pravidla bincárny. Když jsem slyšel, že na Provázku budete inscenovat texty KKRD Boys, napadlo mě jen – jak? Na začátku mého zaujetí byl údiv, jak dokáže takto nízký jazyk mít tak vysoký sloh. Protože pro mě – světe div se – je to opravdu hlavně poezie a chtěla jsem to všem dokázat. A za druhým důvodem tohoto zkoumání pak stála prachobyčejná ženská zvědavost, snaha dopídit se konečně skutečnosti: co chlapi dělají a řeší, když jsou sami mezi sebou? V čem byste řekla, že je hlavní rozdíl mezi prací s různými soubory a prací s jednou skupinou lidí? Když přijedete do divadla, kde jste ještě nepracovali, většinou nějakým způsobem trvá naladit se na tamější herecký soubor, poznat, kdo potřebuje jaký způsob komunikace, kdo potřebuje jaké připomínky, jaká slova máte volit, abyste vyprovokovali obrazivou představivost herců. Nebývá úplně automatické, aby taková synergie nastala hned od začátku. Takže pokud se mohu vracet na místa, kde jsme si už jednou navzájem porozuměli, těší mě pocit, že mohu zajít zase o kus dál a poetika té inscenace může být daleko přesnější, vyhraněnější a jedinečná a že dokážeme přesněji artikulovat dané téma. Měla jste k Provázku vztah už odmalička? Vyrůstala jsem v Brně v období, kdy tu naši řádili s Ochotnickým kroužkem, potom přišlo období HaDivadla… Celý to panoptikum jsem dětskýma očima vnímala jako úplnou samozřejmost, to mě možná nakonec nějak ovlivnilo. A samozřejmě při tom všem jsem vnímala i Provázek, kde hrály obě tety. Hodně si vybavuji představení Evy Tálské, asi že mi byla jako dítěti nejpřístupnější. Vnímáte Provázek jako fenomén, který určitým způsobem přesahuje divadlo? Od samého svého počátku Provázek jasně deklaroval, že chce být hnutím. Chce své diváky aktivizovat, aby jen pasivně nepřihlíželi nějakému umění pro umění. Chce reflektovat současnou společnost. Zajímáme se i o témata, která nejsou bytostně divadelní, jako třeba ekologie

14

nebo občanská zodpovědnost. I proto se tento rok věnujeme těm, kteří často stojí na okraji společnosti, a hledáme pozitiva, která by jí mohli přinést. 17. ledna jsem sledoval premiéru vaší nové hry Domov na konci světa. Je to váš první zrealizovaný autorský scénář na Provázku? Nejsem autorkou scénáře, pokud se o tom vůbec dá tak hovořit. Inscenace tu sice vždy vznikají do jisté míry autorským přístupem, nicméně tentokrát na začátku bylo opravdu jen to hodně široké téma stáří a stárnutí. A vzápětí se vynořující téma smrti. Nutkání otevřít tato tabuizovaná témata doslova vyhřezla z naší společné potřeby vymezit se vůči všudypřítomnému tlaku na rychlost, výkon a produktivitu a dát najevo nesouhlas s touto ústřední hodnotou naší civilizace. Spolu s herci jsme absolvovali 14 dní načerpávání informací a zkušeností k danému tématu. Potkali jsme se s řadou lidí z celé šíře souvisejících oborů – od ošetřovatelky přes odborníka na paliativní péči až po službu Na konci dechu, která se zabývá přípravou na závěr života umírajících lidí. Jedním z kroků ale bylo i vyzpovídání vlastních prarodičů. Z tohoto zhuštěného materiálu jsme začali hledat a příběhově rámcovat konkrétní situace, obrazy. Jak se vám jako třicátníkům vytvářela hra o stáří? Bylo to pro nás samozřejmě celkem konfrontační, každý si musel svým způsobem sáhnout do sebe a reflektovat svoje rodinné vztahy, položit svému svědomí

Byl problém strhnout pro věc i autory textů? Museli jsme slíbit, že na první schůzku do Hostimila vezmeme všechny mladý herečky ze souboru. A tak jsme nakonec dostali svolení. Oni jsou kluci pro každou špatnost a tehdy říkali: „ ...hlavně ať to není úplná p***vina!“ – Ani oni nečekali takový divácký zájem! Byli celou dobu až nebývale velkorysí, odmítli si dokonce nárokovat tantiémy! Teď je prásknu: jsou to ve skutečnosti veskrze vlídný duše. Teď připravujete inscenaci pro děti. Je těžší zabavit dětské publikum než dospělé? Pro takhle malé děti budu něco dělat poprvé, takže jsem sama zvědavá, jak to budu umět. Vrátím se tak po Bábách v Divadle Na zábradlí k oblíbenému Daniilu Charmsovi – bude to jeho jednoaktovka Cirkus Abrafrk. Je to postavené na nonsensovém humoru, takže se na to těším. A co dalšího nás čeká na Provázku v následujících měsících? Jedeme s inscenací Amadeus do New Yorku, pak bude Divadelní svět Brno, u nás na Provázek.dvoře bude tentokrát meeting point celého festivalu, takže hodně živo, a vzápětí opět vypukne Provázek.open, budou tu koncerty a další akce. A pak máme festivalové turné s Quijotem. Zanedlouho u nás začne zkoušet Jiří Havelka, režisér teď tolik diskutovaného filmu Vlastníci. Pro Provázek bude zpracovávat nelehké téma česko-romských a romsko-českých traumat ze společného soužití. Premiéra již v březnu!


KAM do divadla Jana Ryšánek Schmiedtová je podepsána i pod dalším zdejším představením téhož druhu Bu-bu-bu-bubáček, ve kterém malý pejsek pluje podvodní říší plnou nejrůznějších mořských zvířat. Tohle představení se na Malé scéně hraje od 17. do 19. února.

Brněnská divadla hrají i pro prcky od jednoho roku. Říkají tomu miminí divadlo a asi nejkrásnější představení Bu-bu-bu-bubáček nabízí celý jeho inscenační tým v Radosti. Výprava Katariny Kováčikové je zkrátka nádherná. Foto: Divadlo Radost

Brno hraje skvěle pro děti. I pro úplná batolata Únor bílý, divadla nám sílí, dala by se parafrázovat lidová pranostika. Hraje se na všech brněnských scénách a hustě také premiéruje. Například Městské divadlo Brno nabídne hned dvě zpracování tématu ráje. Ale zastavme se výjimečně u obvykle opomíjené produkce. V Brně se totiž dělá velice dobré divadlo pro děti. I pro ty docela malé. Tak zaprvé Radost v srdci brněnského Bronxu je téměř pokaždé sázkou na jistotu, že se tu ani počítačovými klipy naspeedovaná starší děcka nebudou nudit. Premiéru pohádky Ivy Peřinové v režii Michala Sopucha Kolíbá se velryba o dvou líných pirátech Žvandovi a Plandovi, které ten kytovec spolkne, chystají Radostníci sice až na neděli 23. února, ale už předtím tu 12. února hrají pro veřejnost speciální představení pro děcka od jednoho roku. Pohádka Miminí divadlo: Kao a Maki vypráví o dvou medvíd-

16

cích a funguje opravdu i pro úplné prcky. Kdo nevěří, ať tam běží. Ačkoliv rodiče batolat si to nejspíš už navzájem řekli, neboť bývá zhusta vyprodáno. Stejná autorka, Janka Ryšánek Schmiedtová, je podepsána i pod dalším zdejším představením téhož druhu, pod Bu-bu-bu-bubáčkem, ve kterém malý pejsek pluje podvodní říší plnou nejrůznějších mořských zvířat. Tohle představení se na Malé scéně hraje od 17. do 19. února. A je zkrátka kouzelné. I pro dospělé. Podobné a také skvěle udě-

lané představení pro prťata Co šeptají stromy má i Divadlo Polárka, ale ta se v únoru jako na potvoru nehraje. Mrkněme teď na ty dva ráje v Městském divadle (MdB). Druhou únorovou neděli (8. 2.) tady završí svou trilogii scénárista Stanislav Moša a skladatel Zdenek Merta, kteří po Pekle a Očistci stvořili muzikál Ráj. Dvě předchozí původní premiéry trilogie mediálně hájili opravdu jen pilní pojídači zdejších chlebíčků, tak držme autorům tentokrát palce i na nohou. O týden později Činoherní scéna MdB uvede Ztracený ráj, v němž režisér Dodo Gombár zpracoval rozsáhlou epickou báseň Johna Miltona ze 17. století. Vypadá jako práce pro vraha, tedy cosi naprosto neinscenovatelného. O to víc buďme zvědavi na výsledek. A ještě aspoň kratičce: V pátek 28. února uvítají prkna Mahenova divadla premiéru hry Karla Steigerwalda Dobové tance. V režii Ivana Krejčího nás čeká hořká fraška „o české národní povaze“. Tož to by mohl být tanec.

Jana Soukupová novinářka a divadelní recenzentka


KAM do divadla

Velký Gatsby

3 otázky pro…

Když se řekne Velký Gatsby, možná před sebou uvidíte Leonarda DiCapria, možná se vám vybaví vzpomínka, jak jste tento román četli na chalupě v trávě na sluníčku, nebo uvidíte poličku se zaprášenou knihou, kterou jste nikdy neotevřeli. A možná se vám vybaví světla velkoměsta a vůně peněz… NY, 20. léta 20. století, Jay Gatsby se topí v bohatství. Je to známý pořadatel velkolepých parties a přesto nešťastný smolař. Hosté se skvěle baví, ale on se mezi ně nemíchá. Jeho pohled sleduje protější břeh řeky, kde žije jeho bývalá velká láska. Tehdy byl chudý, a proto vztah skončil – dnes má peníze a je to selfmademan, jemuž leží vše u nohou. Proč by nemohla i ztracená láska? F. Scott Fitzgerald je považován za jednoho z nejlepších amerických spisovatelů 20. století a patří k tzv. ztracené generaci. Jízlivou a ostrou dramatizaci jeho románu Velký Gatsby napsala Rebekka Kricheldorf a vy máte možnost ji vidět v Divadle na Orlí. (bv)

Na Orlí se přenesete do 20. let 20. století. Foto: Divadlo na Orlí

6/2

Velký Gatsby Divadlo na Orlí Orlí 19, Brno www.divadlonaorli.jamu.cz

Kam v Brně rád chodíte za kulturou? Možností je zde opravdu hodně. Pochopitelně, nejvíc chodím do našeho domovského divadla, kam to mám z kanceláře doslova pár kroků. Zvláštní a osobní vztah mám k Divadlu Husa na provázku nebo k HaDivadlu. Pokud jde o hudbu, Filharmonie Brno má velmi zajímavou a progresivní dramaturgii, takže ani Besední dům mi není cizí. A za méně vážnými žánry se rád vypravím na Flédu nebo do Staré Pekárny. Jaké brněnské restaurace, bary nebo kavárny rád navštěvujete? Na jídlo do Jedné básně, Soulu, k Pilátovi nebo do jakéhokoliv vietnamského bistra. Kafe si rád dám v Podobrazy, pivo na stojáka v Na stojáka. A večer většinu svých kamarádů najdu buď u Veselé vačice nebo ve své téměř domovské Ponavě. Ale mám pocit, že ať bych v Brně zavítal kamkoliv, neudělám chybu.

Monument Člověk sám před sebou neunikne – tak zní podtitul druhého operního díla, které vzniklo na objednávku přímo pro soubor opery NdB. Autorem libreta je český režisér David Radok, jenž režíruje operu i činohru jak na našich jevištích, tak ve Skandinávii. Příběh Monumentu vypráví o životě českého sochaře Otakara Švece (1892–1955), který byl stejně jako dalších čtyřiapadesát sochařů v roce 1949 přinucen zúčastnit se soutěže na vytvoření pomníku J. V. Stalina. Absurdní a megalomanské zadání vyřešil Švec návrhem nerealizovatelného monumentu, který soutěž vyhrál. Politický tlak v průběhu realizace si nakonec vybral oběť nejvyšší – Otakar Švec krátce před odhalením pomníku spáchal sebevraždu. Švecovo morální a umělecké dilema se tak stalo základem libreta, které zachycuje atmosféru a absurditu situací, do nichž jsou lidé vmanipulováni blíže neurčeným politickým režimem. Hlavním tématem jsou hodnoty osamělého umělce versus nelítostné soukolí politické moci. (bv)

dirigenta a skladatele Marka Ivanoviće

Monument je dílem Marka Ivanoviće a Davida Radoka. Foto: NdB

7/2

Monument Národní divadlo Brno Janáčkovo divadlo Rooseveltova 7, Brno www.ndbrno.cz

Na čem teď pracujete a kam byste naše čtenáře rád pozval? Momentálně mě nejvíc zaměstnává nová opera Monument, kterou jsme napsali s režisérem Davidem Radokem přímo na objednávku Janáčkovy opery. Inspirací nám byl osud sochaře Švece, který byl v 50. letech politickými okolnostmi de facto donucen vytvořit monumentální Stalinův pomník v Praze na Letné, což se mu nakonec stalo osudným. A ačkoliv to bude opera celkem krátká, bude vskutku monumentální: dva smíšené a jeden dětský sbor, 13 sólistů a velký orchestr! David Radok se ve zmíněném projektu projevuje nejen jako režisér, ale taky jako autor námětu, libretista a scénograf. Já jsem operu složil a navíc ji i diriguji, takže práce je hodně, a zda výsledek bude stát za to, budete moct posoudit už 7. února, kdy máme premiéru. Srdečně zvu. (red)

17


KAM do divadla

Protokol

Ráj

Tracy Letts je americký divadelní herec, dramatik a scenárista. Za své drama Srpen v zemi Indiánů získal Pulitzerovu cenu. Jeho nejnovější drama Protokol bude mít premiéru na jevišti divadla Reduta v režii Martina Glasera. V hlavní roli uvidíte Vojtěcha Blahutu.

Představte si, že nás navštíví sousedé z blízkých či vzdálených planet. Jak se s nimi bude možné domluvit? Jazyk je vyloučen rovnou, rukama nohama si možná vysvětlíte základní věci, ale jak dál? Co kdybyste zjistili, že jediná možnost, jak si porozumět, je hudba? 3. díl hudební trilogie fantasy muzikálu s podtitulem Osudová komedie je dílem hudebního skladatele Zdenka Merty a libretisty a režiséra Stanislava Moši. Trilogie sestává z volně na sebe navazujících dílů Peklo, Očistec a Ráj. Jak slibuje anotace, oba autoři (kromě muzikálové féerie Sny svatojánských nocí) stavěli vždy na svých originálních příbězích, které měly za hlavní téma nejmocnější lidský fenomén – lásku (v různých podobách). Můžete se tedy těšit na strhující příběh. Hlavní lidskou postavou je Ruden, zestárlý muž, kdysi brilantní klavírní virtuóz. Vedle něj se také setkáte s Malejem, který se do klavíru naprosto zamiluje. A nejen do tohoto nástroje, ale i do mladinké tanečnice Oré. (bv)

Představení Protokol budete moci zhlédnout od 14. 2. v Redutě. Foto: NdB

Příběh se odehrává v městečku Big Cherry, kde vydatně prší. Na programu zasedání městské rady jsou především přípravy jubilejních městských slavností, ale také např. nová parkovací místa, architektonický návrh na obnovu městské kašny či očekávané úspěchy místního fotbalového mužstva Divochů. Nový, odhodlaný zastupitel Peel se snaží zjistit, co se minulý týden na radě projednávalo, a chce nahlédnout do zápisu. Ten však není k dispozici a nikdo to neumí vysvětlit. Déšť neustává, stejně jako Peelovo odhodlání být zodpovědným zastupitelem. A co vás tedy čeká? Hořká komedie o lokální politice, která postupně odhaluje mechanismy tzv. „rozhodování ve jménu obecného blaha“. (bv)

14/2

Protokol Národní divadlo Brno – Reduta Zelný trh 4, Brno www.ndbrno.cz

18

Zdenek Merta a Stanislav Moša spojili síly v představení Ráj. Foto: MdB

8/2

Ráj Městské divadlo Brno Lidická 16, Brno www.mdb.cz

Srdce v prachu, oči planoucí 2020 Do repertoáru Studia Marta se vrací úspěšná inscenace Srdce v prachu, oči planoucí, tentokrát s letopočtem 2020. Jedná se o autorskou inscenaci Ateliéru výchovné dramatiky Neslyšících v režii Adély Kratochvílové, která je umělecky tlumočena do českého znakového jazyka. Inscenace Srdce v prachu, oči planoucí skládá střípky ze života a díla hudebního skladatele Leoše Janáčka a indického básníka bengálského původu Rabíndranátha Thákura. Inspirací projektu byla nejen tvorba obou umělců, ale i paralely jejich osudů. Ambicí inscenace je, aby se s obrazy ze života i tvorby obou osobností mohli seznámit nejen slyšící, ale i neslyšící diváci. Jedna velice pozitivní recenze na inscenaci prozrazuje, že v závěru představení dirigoval Leoš Janáček svou skladbu pro smíšený sbor na text Rabíndranátha Thákura Potulný šílenec. A básníkova slova o člověku věčně hledajícím zlatý poklad jsou vytesána na náhrobním kameni skladatele. (bv)

Spojení Leoše Janáčka a indického básníka Rabíndranátha Thákura. Foto: Studio Marta

11/2

Srdce v prachu, oči planoucí 2020 Studio Marta Bayerova 5, Brno www.studiomarta.cz


19 inzerce


KAM do divadla

Pro děti s Radostí Divadlo Radost připravilo pro děti od tří let (i pro ty trochu větší) novou inscenaci, kterou byste si neměli nechat ujít. Hru Kolíbá se velryba napsala Iva Peřinová (1944 –2009), kterou veřejnost řadí mezi nejúspěšnější české autory loutkových her.

První zkouška kostýmů hry Kolíbá se velryba. Foto: Divadlo Radost

Peřinová napsala podobných her více než třicet. Ne nadarmo se o ní mluví jako o první dámě české loutkové hry. Kolíbá se velryba patří k těm, které provází nevídaná popularita doma i v zahraničí. Příběh vypráví o dvou „drsných pirátech“, kteří skončí v břiše velryby a rádi by se zase dostali ven, a tak plní úkoly, jež jim zadává hvězda spadlá z nebe. A z lenochů a lajdáků se postupně stávají prima chlapíci. Hra v režii Michala Sopucha je plná slovního i situačního humoru, skvělých písniček a nabízí všestranné využití možností loutek. Na premiéru se můžete těšit už 23. února. (red)

23/2

Kolíbá se velryba Divadlo Radost Bratislavská 32, Brno www.divadlo-radost.cz

20

Ztracený ráj (zpráva o člověku) Ztracený ráj patří k nejvýznamnějším literárním dílům vůbec. Tato epická báseň má dvanáct knih a jejím autorem je anglický básník John Milton. Jeho dílo si klade otázky nejen o kořenech lidského zla. V Městském divadle Brno uvidíte jevištní báseň o prvotním hříchu člověka. V anotaci najdeme srovnání s dneškem: Ve světě 21. století se toto dílo ze 17. století jeví jako aktuální proud otázek, na něž chceme a potřebujeme znát odpovědi. Stěžejní se zdá být ta, která se ptá, jestli skutečnost, že člověk podléhá porušení domluvy a slibu, i když tuší fatální následky svého činu, je dána neustálou lidskou nespokojeností, nebo je to jen lidský rozmar. Jedná se opět o tázání se po podstatě prvotního lidského hříchu, který je označován také jako dědičný, jako jakýsi neblahý odkaz našich předků a dějin. Je vůbec možné, aby člověk moderního věku dokázal připustit ještě možnost ztišení, pokorného vhledu do svých vlastních selhání, v nichž je možné najít cestu ke skutečnému štěstí? (bv)

Fotka jedné z lednových zkoušek představení. Foto: Tino Kratochvil

15/2

Ztracený ráj (zpráva o člověku) Městské divadlo Brno Lidická 16, Brno www.mdb.cz

Pohádky 1 000 + 1 noci Šeherezáda, či Šehy nebo Šehyna, vypráví sultánovi noc co noc až do svítání příběh na pokračování, v němž hlavním hrdinou není nikdo jiný než džin v láhvi. Že ten příběh znáte? Možná znáte, ale jestli jste ho ještě neviděli, pospěšte s dětmi do Polárky, Pohádky 1 000 + 1 noci tam budou naposledy! Režisér Jiří Jelínek si ve své inscenaci hraje nejen se slovy, ale i s loutkami, a ukazuje tak všem divákům, že moc příběhu (i divadla) je naprosto neomezená. Loutkami zde mohou být úplně obyčejné předměty, které děti znají z každé domácnosti, třeba houbička na mytí nádobí, struhadlo nebo vařečka. Časopis Loutkář ve své recenzi zmiňuje, že v inscenaci najdete taneční a hudební výstupy, které svým humorem a energií proměňují sál v nadupanou dětskou party, jež rozezpívá a zvedne ze židle. Navíc pozor! Sudičky jsou 3. Sněhurčiných trpaslíků je 7. Měsíčků 12. Alibabových loupežníků 40. A Růženka spala 100 let. Ale to všechno je čajíček proti Šeherezádě a jejím pohádkám 1 000 a 1 noci. (bv)

Představení je vhodné pro děti, bavit se ale budou i dospělí. Foto: Divadlo Polárka

29/2

Pohádky 1 000 + 1 noci Divadlo Polárka Tučkova 34, Brno www.divadlopolarka.cz


21 inzerce


KAM za hudbou

3 otázky pro…

bandleadera B-Side Bandu Josefa Buchtu

V loňském roce vyšla formaci Prago Union nová deska PerpetumPromile. Foto: Prago Union

Za hudbou zve Simona Osičková Měsíc únor je pro někoho suchým měsícem, ať už z pohledu abstinence od alkoholu či z pohledu kulturní utlumenosti, protože sezóna se začíná teprve rozbíhat. V brněnských klubech to však rozhodně neplatí pro nabídku koncertů v rámci rapové a hiphopové scény. Za sebe rozhodně doporučuji koncert ze série Cheap Thrills 28. 2. v Kabinetu MÚZ, kde vystoupí hned čtyři kapely (PAST, Sekvoye, Edúv syn a Fvck_kvlt), za vidění stojí zejména experimental-rap duo PAST – kromě hudebního ztvárnění vás dostanou především svými texty. Další lahůdkou určitě bude koncert Prago Union, kteří brněnskému publiku představí nové album PerpetuumPromile, těšit se můžete rovněž na londýnský hip-hop/reggae MC DEADLY HUNTA, a to vše 13. února. Pokud Prago Union nestihnete tento měsíc, těšit se můžete na jejich vystoupení v prostorách Kabinetu MÚZ i 27. 3.

22

Loňský rok byl ve znamení výročí 30 let od revoluce a 80. léta byla často skloňovaným tématem. Na to se nejspíš rozhodli navázat v Sono Centru, kde se můžete 22. 2. těšit na G’OLDIES: největší hity 80. a 90. let s DJ NESQUICKem 12, kde zazní hity od skupin Queen, ABBA, Bee Gees, Europe, AC/DC a chybět nebude ani Dj Bobo, takže pokud budete mít retro náladu, určitě vyrazte. V rámci klasiky si pak nenechte ujít Filharmonii Brno a koncert Kdo je na světě nejmocnější?, který se odehraje 27. 2. a 28. 2. v Kulturním centru Babylon. Zazní skladby Leoše Janáčka – Z mrtvého domu, předehra k opeře, Mieczyslawa Weinberga (Moisej Vajnberga) – Koncert pro trubku a orchestr op. 94 a Bohuslava Martinů – Kdo je na světě nejmocnější? Orchestrální suita z baletu H 133 A. Simona Osičková produkční KAM

Kam v Brně rád chodíte za kulturou? Vzhledem k tomu, že provozuji hudební klub Metro, tak nejčastěji chodím na koncerty sem. koná se tu cca 200 koncertů ročně. Metro Music Bar je klub střední velikosti, ale i tak zde vystupují velká zahraniční jména. Často i jména oceněná cenami Grammy. Mnohdy jsou to české premiéry. Doporučuji sledovat náš program, určitě si vyberete. Jestli má Brno co nabídnout, tak je to určitě kultura. Jsem rád, že bydlím v tak skvělém městě, kde se děje tolik kvalitních věcí. Brno díky nim rezonuje i daleko za hranicemi státu. Jaké brněnské restaurace, bary nebo kavárny rád navštěvujete? Mam velmi rád italskou a asijskou kuchyni. Často chodím do Jean Paul’s Restaurantu na Běhounské. Mají tam fantastické těstoviny. Rad si také zajdu do Mori na České na asijskou kuchyni. Brno je v gastru světová destinace. Moc mě to baví a doufám, že si laťku udrží, protože s kroky současné vlády je situace v gastru dlouhodobě neudržitelná. Všichni už dnes očekávají perfektní servis a nejvyšší kvalitu, ale neuvědomují si, že jsme na třetinových cenách oproti západním zemím. Na čem teď pracujete a kam byste naše čtenáře rád pozval? Mám za sebou velmi náročný rok. Halové tour k 10 letům s B-Side Bandem, festival Groove Brno, Jazzovou mši a mnoho dalších akcí. Na přelomu května a června připravujeme turné D.Y.K s kapelou z New Yorku. Vyšla k němu i nová deska se stejným názvem. Určitě na to zaměřte svoji pozornost a nenechte si to ujit. Chceme také v tomto roce natočit nová CD s BSB a s Vojtou Dykem, takže práce až nad hlavu. (red)


KAM za hudbou

Ikony slovenského reggae spojí síly na Flédě

Indies orámují třicáté výročí velkým mejdanem Hudební vydavatelství Indies oslaví v pátek 14. 2. v brněnském klubu Sono třicáté výročí od svého založení. Na dvou pódiích zahraje dvanáct kapel, včetně -123min. nebo Květů.

Stálice slovenské reggae scény Polemic a Medial Banana spojí 18. března síly ve speciálním koncertu na Flédě. Jedna z pouhých dvou zastávek v Česku bude koncertní oslavou dovršených kulatin obou kapel. Jako dárek fanouškům zazní také nové písně z připravovaných alb obou uskupení. Společné vystoupení oblíbených interpretů bylo jedním z vrcholů festivalu Uprising v roce 2019. Poprvé zde také zazněla nová skladba Staré časy, kterou spolu kapely nahrály. „Bylo pro mě zajímavé, že kluci jsou sice o půl generace mladší, zažili jsme ale prakticky ty samé věci,“ přibližuje vznik hitu Branislav Bejzo Bajza z Polemic. Píseň, která se ohlíží za léty dospívání členů obou kapel, odstartovala vzájemnou spolupráci a dala také jméno aktuálnímu turné. Během březnové show na Flédě odehrají obě skupiny také své největší hity, jež shrnou tři desítky let existence kapely Polemic a dekádu Medial Banana. (red)

Na Flédě v březnu zavládne ta pravá reggae atmosféra. Foto: Fléda

18/3

Polemic a Medial Banana Fléda Štefánikova 24, Brno www.fleda.cz

Květy a Severní nástupiště zahrají v Kafaře Koncert brněnské kapely Květy v akustickém podání spolu se Severním nástupištěm se uskuteční v brněnském kulturním prostoru Kafara. Tato obřanská fara má svoji historii i velice specifický nádech. Pojetí večera slibuje intimní atmosféru. Skupina Květy vznikla již na začátku tohoto tisíciletí. Během 20 let existence se výrazně měnil její zvuk. Od roku 2016 hraje v nové sestavě a orientuje se více na elektronickou hudbu. Pro kapelu jsou typické silné texty, neortodoxní výtvarné řešení obalů desek, živelné koncerty a humor. Téměř za všechna svá vydaná alba byla kapela nominována na Cenu Anděl a třikrát ji i získala. Pražská skupina Severní nástupiště je mnohem mladší. Profiluje se jako kapela posilující poetiku táborových ohňů. Navazuje na trampskou tradici a hlásí, že koleje vedou vždycky ven z města a nikoliv naopak. Spojení těchto dvou kapel bude zážitkem pro milovníky akustické hudby. (bf)

Skupina Květy zahraje spolu se Severním nástupištěm. Foto: Květy

13/2 Květy a Severní nástupiště Kulturní fara – Kafara Fryčajova 16, Brno www.kafara.cz

Oslavte výročí vydavatelství Indies, založené Milanem Pálešem, spolu s dvanácti kapelami. Foto: Indies

Milan Páleš, zakladatel Indies, rekapituluje tři uplynulé desítky let: „Vydali jsme více než 800 titulů, potkali neuvěřitelnou spoustu skvělých muzikantů a muzikantek. Úžasní lidé a fantastické nahrávky nás provázely po celé období a my jsme za to vděční. Chceme to oslavit a vykročit dobře do další dekády.“ První deska, kterou Indies vydalo, byla od hardcore kapely Meat-House Chicago I.R.A. a tato dnes již legenda svého žánru zahraje i na výročním koncertě. Na pódia se také vrací kapela DVA a ojedinělý koncert po sedmi letech odehraje rap-rock-bluesové uskupení Nuck Chorris Gang. Mimořádnou událostí bude také koncert kapely Květy, která vystoupí ve starší sestavě, v níž nahrála např. album Miláček slunce. O překvapení se postarají Zuby Nehty a nebudou chybět také -123min. (red) (red)

14/2

30 let Indies Sono Centrum Veveří 113, Brno www.indies.cz

23


KAM za hudbou

Rappeři společně pomáhají v Eleven clubu Zapsaný spolek Pomáháme společnou cestou pravidelně pořádá dobročinnou akci Charity Day, jejíž výtěžek putuje handicapovaným dětem. Akce se nově přesouvá pod střechu brněnského Eleven clubu, kde se setkají rappeři a DJs, aby společně pomohli dětem a rodinám v nouzi.

Filharmonie dětem: Otvírání studánek „I studánky chtějí býti čisté, tak jako, děti, vy jste.“ Tímto sloganem láká Filharmonie Brno na svůj prázdninový výukový program pro děti. Vaše ratolesti, které rády zpívají a tančí, si užijí tři dny v Besedním domě. Pokud ještě pro svoje potomky nemáte vymyšlený program na dobu jarních prázdnin, tak vás může potěšit, že brněnská filharmonie pořádá prázdninový hudební workshop. Pomocí písniček budou děti připravovat přírodu na přicházející jaro. Objeví kouzlo písní, tanců a lidových obyčejů spojených s jarním rituálem otvírání studánek. Program je určený pro děti od 6 do 12 let. Brněnská filharmonie se snaží vychovávat nadějné hudebníky již od útlého věku a připravuje pro ně během roku bohatý edukační program. Kromě prázdninových workshopů nabízí i pravidelnou celoroční přípravku, ve které si děti vyberou hudební nástroj, naučí se pracovat s rytmem, intonací a hudební pamětí. (bf)

Filharmonie Brno pro nejmenší. Foto: Filharmonie Brno

17–19/2 Otvírání studánek/FB dětem Jarní prázdninový workshop Besední dům Komenského nám. 8, Brno www.filharmonie-brno.cz

Foto: V Eleven clubu si budete moci poslechnout umělce, jako jsou Tafrob, Daniel Vardan nebo City Code. Foto: Tafrob

Na benefiční akci pod názvem Charity Night vol. 1 vystoupí 15. 2. Tafrob, Daniel Vardan, City Code, Robin Tent, Hactive, Dorien Wandalist, Tibi, DJ Rubenz, DJ Negast a DJ Sahi. Koncert je součástí doprovodného programu akce Charity Day, která se poprvé rozšiřuje o klubové prostředí. Večer bude moderovat Boží Wašek a součástí programu bude i taneční vystoupení, soutěž a tombola. Akci společně pořádají Eleven club, Charity Jam, Daniel Vardan a jeho 1312 Records, Tafrob a Hactive. Výtěžek z celé akce Charity Night vol. 1, včetně honorářů vystupujících, bude věnován sociálně vyloučeným rodinám a rodinám s handicapovanými dětmi. (kg)

15/2 od 20.00

Charity NIGHT vol. 1 Eleven club Dominikánská 11, Brno www.elevenclub.cz

24

Foto: Posthuman

Foto: Garage Dayz

Únorová elektronika v ArtBaru

METALLICA S&M Tribute Show

ArtBar Druhý Pád nabízí kromě divadla, stand-upů a výstav také mnoho hudebních produkcí. Tentokrát to bude akce HAZED X Loose Lips Showcase! Neotřelá zahraniční i lokální jména za mixem, vynikající zvuk, minimalistický ale funkční light design a mlha. Hodně mlhy! To vše s legendou acid housu Posthuman a londýnským a bristolským zástupcem značky Loose Lips. V ArtBaru na vás tedy čeká strhující rytmus a jedinečná atmosféra. (red) 14/2 HAZED X Loose Lips Showcase ArtBar Druhý Pád Štefánikova 1, Brno www.druhypad.cz

Písničky nejslavnější metalové kapely ve spojení se symfonickým orchestrem již 16. února v brněnské Zoner BOBYHALL. Show navazuje na slavný koncert Metallicy z roku 1999 a určitě potěší všechny fanoušky tvrdé hudby obohacené o zvuk nástrojů, které se v ní obvykle nevyskytují. Klasika i moderna se spojí do jediného celku a objeví se před diváky ve své jedinečné podobě. (red) 16/2 METALLICA S&M Tribute Show Zoner BOBYHALL Sportovní 2A, Brno www.artpartner.cz


25 inzerce


KAM za hudbou

Divocí The Atavists rozezní Metro The Atavists jsou držiteli dvou Cen Anděl za rok 2018. Tato čtyřčlenná kapela balancuje na pomezí blues, stoner-rocku a je ovlivněna kapelami z šedesátých let. Charakteristický zvuk skupiny tvoří špinavé kytary, nakřáplé retro varhany a osobitý vokální projev frontmana ­Adama Krofiana.

Beata Hlavenková a básně Bohuslava Reynka Žánrově nevyhraněná a nadaná muzikantka Beata Hlavenková přijede 20. února na Leitnerku představit nové album Sně. Deska vyšla v říjnu 2019 a umělkyně se na něm prezentuje poprvé v roli zpěvačky. Beata zhudebnila básně Bohuslava Reynka a Petra Borkovce, dvě skladby opatřila vlastními texty. Album Sně je plné tvůrčího balancu, pohybuje se v rovině osobní zpovědi a krásných not i slov. Beata Hlavenková patří k nejvýraznějším českým muzikantkám současnosti. Zpívající pianistka a skladatelka je známá svým nadžánrovým rukopisem a nebojí se experimentovat. Ve své tvorbě hledá netradiční harmonie, které opírá o jazz, moderní klasickou hudbu, pop i písničkářství. Dlouho spolupracovala s Lenkou Dusilovou v rámci formace Baromantika, dále také s Davidem Kollerem, Ivou Bittovou, Dorotou Barovou a dalšími. Tvoří muziku pro divadlo i film, aktuálně pracuje spolu Janem P. Muchowem na hudbě k připravovanému snímku Emil Zátopek v režii Davida Ondříčka. (ol)

Beata Hlavenková se jako zpěvačka představí na Leitnerce. Foto: Pavel Horák

20/2

Beata Hlavenková Klub Leitnerka Leitnerova 2, Brno www.leitnerka.cz

The Atavists se pyšní dvěma Anděly za rok 2018. Foto: The Atavists

Česká kapela původem z Hradce Králové má za sebou zajímavou historii. Roku 2015 se jí povedlo zvítězit v národním kole mezinárodní soutěže Global Battle of the Bands, ve které se utkávají evropské kapely. Celkově pak skončila na šestém místě. Následně, hned na začátku následujícího roku, vydala skupina své debutové album nazvané Bad Times. Další deska na sebe nenechala dlouho čekat a o dva roky později vydává kapela album Lo-Fi Life, za kterou získala hudební Cenu Anděl v kategoriích rock a objev roku. Časopis Headliner zařadil toto album do žebříčku 50 nejdůležitějších alb uplynulé dekády. (bf)

27/2

The Atavists Metro Music Bar Poštovská 6, Brno www.metromusic.cz

26

Foto: Muzeum Brněnska

Foto: Sono Swing Gala

Experimentální elektronika v secesní vile

Sono Swing Gala nabídne neopakovatelný program

THYME je projekt postavený na synergii dvou osob, bratra a sestry – Martina (samply a processing) a Johany (cimbál) Kratochvílových. Nechávají se inspirovat hudbou experimentálních skladatelů 20. století i zkušenostmi s hraním se symfonickým orchestrem a folklorním souborem. Na koncertě NONA X LÖW-BEER pokřtí nový vinyl, jako hosté vystoupí RACINE a IZANASZ. (red)

V sobotu 29. 2. se uskuteční velký brněnský swingový večer za účasti Jana Smigmatora, orchestru Felixe Slováčka a jeho hostů. Na prvním Sono Swing Gala se představil britský swingař Mitch Winehouse, tentokrát program nabídne vystoupení sesterského dua Martha a Tena, legendy s výrazným, znělým hlasem Hany Ulrychové, brněnských ikon jazzu Mojmíra Bártka, Milana Kašuby a dalších hostů. Poslední volné vstupenky mizí rychle, doporučujeme tedy s nákupem neotálet. (red) 29/2 od 19.30 Sono Swing Gala, Sono Centrum, Brno www.brnokoncert.cz

28/2 18.00 Vila Löw-Beer Drobného 22, Brno www.vilalowbeer.cz


27 inzerce


KAM za hudbou

JazzFestBrno zveřejnil kompletní program Nestárnoucí hudební experimentátor Erik Truffaz, přední světový pianista Jason Moran v sólovém recitálu nebo zástupci generace přinášející do současného jazzu čerstvý vítr Delvon Lamarr, Nubya Garcia a Camille Bertault.

Dávka charismatu v Kabinetu MÚZ Po více než roce se James Harries vrací do Kabinetu MÚZ. Anglický rodák žijící v České republice jako první natočil a vydal svoje oficiální album na mobilní telefon. V Kabinetu se nyní představí se svojí novou deskou Superstition, ke které si přizval i kapelu. Nová Harriesova deska je hodně odlišná od všeho, co dosud vytvořil. Hudebně by se dala popsat jako písničkářská pop music s přídavkem gospelu, soulu a blues. Můžete se těšit na originální a osobitou hudbu, podtrženou naléhavostí v Harriesově hlase, a pořádnou dávku charismatu. James srší energií dítěte, nepostrádá jeho hravost, ale ani lyrické vyjadřování básníka. Během svých koncertů pobíhá po pódiu, vypráví vtipné historky a komunikuje s lidmi v publiku. O pár písní později vás dojme svými hudebními příběhy, které se vám dostanou pod kůži a vženou slzy do očí. Jeho hudba je tedy jak hravá a plná euforie, tak i melancholická. (bf)

James Harries vystoupí v Kabinetu MÚZ. Foto: James Harries

25/2

James Harries Kabinet MÚZ Sukova 4, Brno www.kabinetmuz.cz

JazzFestBrno nabídne i koncert basisty Avishaie Cohena. Foto: JazzFestBrno

To jsou jen někteří z téměř dvou desítek umělců, kteří přibyli k již dříve oznámeným hvězdám 19. ročníku mezinárodního jazzového festivalu JazzFestBrno. Už od listopadu jsou v prodeji vstupenky na koncerty dvacetinásobného držitele ceny Grammy Pata Methenyho, charismatické zpěvačky Lizz Wright, oblíbeného basisty Avishaie Cohena a nejvýraznějších osobností současného saxofonu Joshuy Redmana a Chrise Pottera, který si do kapely přizval kytarového velmistra Billa Frisella. Kompletní program hlavní části festivalu od 15. března do 9. června přinese během 17 večerů 25 koncertů v 10 různých sálech. Festival již tradičně poskytne výrazný prostor i českým hudebníkům. (red)

15/3–9/6

JazzFestBrno různá místa www.jazzfestbrno.cz

28

Brno v červenci ožije festivalem Pop Messe Brno čeká nový venkovní hudební festival s mezinárodním přesahem. Dvoudenní multižánrová akce nese název Pop Messe a uskuteční se 24.–25. července v areálu okolo Bobycentra a fotbalového stadionu Za Lužánkami. Organizátoři zatím odtajňují pouze část line-upu a do Brna přivezou vyhlášené elektronické duo Modeselektor, pařížskou electro-house dvojici Acid Arab inspirující se východní hudbou, britského jazzového muzikanta Kamaala Williamse nebo anglického umělce vystupujícího pod uměleckým jménem Vessel, jenž ve své tvorbě mísí prvky techna, ambientu a industriálu s akustickými nástroji či barokními motivy. Doprovodný program propojí tři nosná festivalová témata – ekologii, společnost a technologie. Zašlá sláva 90. let prostupuje celým přiléhajícím prostorem Bobycentra i legendárního stadionu. Právě tento genius loci je klíčový pro atmosféru nově vznikajícího festivalu, kde se setká současná kultura s nedávnou minulostí. (red)

Prostor kolem Bobycentra a stadionu Za Lužánkami přivítá velká mezinárodní jména. Foto: Pop Messe

24–25/7

Pop Messe okolí Bobycentra www.popmesse.cz


29 inzerce


KAM na výstavu Výstava České korunovační klenoty na dosah – Osudy 22 korunovaných panovníků zahýbe vašimi znalostmi o korunovačních klenotech. Symbol české státnosti „naruší“ málo známý fakt, že jablko a žezlo jsou až z období renesance a byly vyrobeny pro Ferdinanda I.

Korunovační klenoty si můžete v Brně prohlédnout až do konce dubna. Foto: Letohrádek Mitrovských

Na výstavy zve Petr Lukas Měsíc únor je ideální k návštěvám výstav. Venku, pokud nejste zrovna na horách, moc dlouho být nemůžete a kavárenské zahrádky jsou zavřené. Pro ty z vás, kteří chtějí vyrazit ven a rozšířit si obzory, jsem vybral tři výstavy, jejichž autoři si dali záležet, aby zpříjemnili váš aktivní čas. Už před koncem ledna začala ve vile Stiassni květinová výstava s názvem Vila v hávu svatebním. Inspirací k letošnímu tématu bylo nekulaté 111. výročí svatby manželů Stiassni, tehdejších majitelů této okázalé vily. Celá květinová výstava se nese ve svatebním duchu a nechybí ani dobové svatební šaty. Je jich přibližně dvacítka, a pokud jste milovníci detailů, tak jako já, budete nadšeni. Ale zároveň rozesmutněni nad tím, co už se nikdy nevrátí. Propojení elegantních interiérů se stovkami květů a bělostnými šaty vilu doslova rozzáří. Pro některé může být prohlídka

30

inspirací pro vlastní svatební den nebo také budoucí motivací pro návštěvu velké svatební retro výstavy, která se v pozdějších jarních měsících uskuteční v nedalekém Letohrádku Mitrovských. Tam ostatně směřuje také další tip na únorovou kulturu. Výstava České korunovační klenoty na dosah – Osudy 22 korunovaných panovníků zahýbe vašimi znalostmi o korunovačních klenotech. Symbol české státnosti „naruší“ málo známý fakt, že jablko a žezlo jsou až z období renesance a byly vyrobeny pro Ferdinanda I. Zatímco ty gotické Karla IV. jsou natrvalo umístěny ve Vídni.

Teoreticky bychom nemuseli litovat, protože ty gotické jsou prosté. Dnešní sestavu začal užívat až Ferdinand II. při své korunovaci a zůstala pospolu už přibližně 400 let. Pokud jste zvědaví, jak vypadají jejich věrné repliky, budou až do konce dubna vystaveny právě v letohrádku. Kromě nich i mnohé další exponáty – např. slavnostní šaty Marie Terezie či zázračné Pražské jezulátko. Poslední doporučení je na výstavu Železná opona 1945–1989, připravenou v rámci 30. výročí jejího pádu. V Technickém muzeu mapují železnou oponu od jejího vzniku v roce 1948 až po její pád v listopadu 1989. Kromě raritních fotografií z bývalých státních hranic se výstava věnuje konkrétním osudům lidí, kteří se pokusili železnou oponu překonat, ať úspěšně či nikoli. Vysoký počet obětí byl nejen na straně civilistů, ale i pohraničních stráží (a těch paradoxně vyšší).

Petr Lukas kastelán Letohrádek Mitrovských


KAM na výstavu

Martin Zet a sochařská výstava bez soch

3 otázky pro…

Výstavou Zdi, sokly a makety vypráví výtvarník Martin Zet kontroverzní příběh svého otce, sochaře Miloše Zeta, čelného představitele a přesvědčeného tvůrce československého socialistického realismu. Martin Zet je stejně jako jeho otec vystudovaný akademický sochař, i když se vyjadřuje jazykem současné vizuální kultury (jako jsou instalace či performance). Sály Domu umění pojal jako prostor pro zvláštní prostorovou a emocionální koláž. Ta se skládá z řady instalací, artefaktů, objektů, textů a videí. Martin Zet skrze osobní, autentickou rovinu vztahu s otcem otevírá problematickou a stále tabuizovanou totalitní periodu naší nedávné historie. Nenabízí žádné jednoznačné řešení, ale posouvá svou privátní zkušenost do obecné, univerzální roviny. Vypráví příběh díla svého otce od počátečních skic či úvah nad materiály přes finální zakončení sochařských prací až po jejich odstranění s příchodem roku 1989. (red)

Výstava Zdi, sokly a makety v Domě umění. Foto: Hynek Alt

12/2–19/4

Martin Zet, sochař Miloš Zet Zdi, sokly a makety Dům umění Malinovského nám. 2, Brno www.dum-umeni.cz

Herní legendy ožívají v Technickém muzeu

Kam v Brně rád chodíte za kulturou? Co se týče výstav, tak si užívám návštěvy spíše menších a komunitnějších prostor, velmi rád zavítám na vernisáže v galeriích Umakart a Monomach. V rovině koncertní a hudební mám rád magistrátem šikanovaný Bajkazyl Brno. Politická perzekuce je i třicet let po revoluci znamením dobrého kulturního zážitku. Jaké brněnské restaurace, bary nebo kavárny rád navštěvujete? Rád chodím do podniku Tři ocásci na třídě Kpt. Jaroše. Je to pro mne taková univerzální a navíc veganská volba: dobrá káva k práci, pestré obědové menu, večer burgery a fajn pivo. Mým druhým oblíbeným a opět veganským místem je studentský klub Vegýna na Fakultě výtvarných umění VUT na Údolní. Jídlo, lahváč, káva. Je to minimalistické, ale o to upřímnější místo.

Technické muzeum v Brně dočasně rozšiřuje svou stálou expozici Výpočetní technika. Návštěvníci mohou na doplňující výstavě s názvem Retrogaming – počátky osobních počítačů u nás nejen vidět, ale také si zahrát herní legendy Pac-Man nebo Space Invaders. Výstava TMB mapuje vývoj počítačové techniky od jejího počátku do poloviny 90. let minulého století a zaměřuje se na počítačové hry, domácí počítače a herní konzole z 80. let a ze začátku 90. let minulého století. Součástí výstavy je herní koutek, kde si návštěvníci mohou zahrát kultovní hry jako Pac-Man, Prince of Persia nebo Space Invaders. Dobové hry si návštěvníci mohou zahrát na historických počítačích a herních automatech a díky emulátorům i na moderních PC. Retrospektivní výstava Retrogaming vychází z putovní výstavy Regionálního muzea v Litomyšli a ve spolupráci TMB a Fondu RETRO USE je doplněna např. o simulátory letectví a automobilů. (kg)

Andrease Gajdošíka, laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého

Retro hráči si na výstavě v TMB mohou zahrát kultovní Tetris nebo Prince of Persia. Foto: Technické muzeum v Brně

19/4

Do Retrogaming – Počátky osobních počítačů u nás Technické muzeum v Brně Purkyňova 105, Brno www.technicalmuseum.cz

Na čem teď pracujete a kam byste naše čtenáře rád pozval? V současnosti pracuji na dálkovém výzkumu psychiky miliardářů, a to bez jejich souhlasu, jde o převratnou technologii. V době hořící Austrálie bych ale především rád pozval všechny čtenářky a čtenáře, nejen z řad studentstva, na některý z protestů Fridays For Future. Už jen kvůli tomu, že dopady globální změny klimatu vážně ohrožují kvalitu a kvantitu budoucí produkce českého piva. (red)

31


na výstavu

Mravenčí práce Ondřeje Sekory Od narození Ondřeje Sekory, autora (zdaleka nejen) Ferdy Mravence, Brouka Pytlíka a Berušky, uplynulo 120 let. A jelikož se narodil v Králově Poli, které bylo tehdy samostatnou obcí, můžeme ho považovat téměř za brněnského rodáka.

Ondřej Sekora se narodil před 120 lety v Králově Poli. Foto: MZM

Moravské zemské muzeum při příležitosti tohoto výročí zve již od prosince na výstavu, která představuje pestrost Sekorovy tvorby. „Sekorův životní příběh se v mnohém blíží příběhu mravenčího všeuměla, který prošel řadou protivenství, zažil dobrodružství ve velkém světě a nakonec díky svému talentu a píli uspěl nejen ve vlastním mraveništi,“ říká kurátor výstavy Tomáš Prokůpek. Výstava ukazuje originály ilustrací ze Sekorových slavných i méně známých knih, novinové kresby a karikatury, soukromou malířskou tvorbu, scénografické projekty i loutky vytvořené podle Sekorových návrhů. Vznikla také stejnojmenná a bohatě ilustrovaná monografie, která bude představena 6. 2. v 18.00 ve foyer Dietrichsteinského paláce. Nad výstavou převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek a primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková. (red)

do

30/6

Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce Moravské zemské muzeum Dietrichsteinský palác Zelný trh 8, Brno www.mzm.cz

32

V Industře je Pod nulou Zajímá vás, jaká umělecká díla v současnosti vznikají v nedalekém Polsku? Zavítejte do poloviny února do Industry a dozvíte se to. Vystavují zde absolventi Akademie výtvarných umění ve Varšavě. Ti do moravské metropole přivezli exhibici, která v Česku nemá obdoby. Na expozici Below Zero se společně podílelo pět absolventů. Zatímco Tymek Bryndal ve svých dílech pracuje s grafikou, videem, performance a sochami, Piotra Marzece naopak fascinuje malba, slam poetry a komiks. I další umělci, kteří se na výstavě podíleli, rádi pracují s videem a performance, každý z nich je však kombinuje vlastním, svérázným způsobem. Agnieszka Mastalerz například používá svůj poetický vizuální jazyk k analýze restriktivních pravidel v mezilidských vztazích. Michał Szaranowicz se snaží zachytit vztahy mezi myslí jednotlivce a okolním prostorem. A to, jak pracuje Weronika Wysocka, se dozvíte, až na unikátní výstavu dorazíte. (šč)

Vystavující absolventi graduovali v roce 2018. Foto: Piotr Marzec

do

16/2

Below Zero Industra Art Masná 9, Brno www.industra.space

Jak textilie mění barokní sochy Až do listopadu 2021 budou Místodržitelský palác v Brně zdobit sochy Martina Skalického, umělce, který prostřednictvím své tvorby konfrontuje klasické postupy výroby a restaurování soch s využitím neobvyklých materiálů. Tradiční sochařskou hmotu totiž vyměnil za textilii zpevněnou pryskyřicí. Sochy, které byly před vaším zrakem skryty na tympanonu Místodržitelského paláce, jsou nyní přeneseny dovnitř. Neviditelný exteriér byl zviditelněn a stal se součástí interiéru. Novým uměleckým dílům při prvním pohledu bláhově přisoudíte mramor, ten je ale pouhým přeludem. Materiálová transformace soch aktualizovala jejich poselství a pomocí autorsky řízené náhody vzniklo dílo nové, rozkročené mezi staletími, mezi rody a generacemi. Na sílu barokního afektu navazuje hravost současného umění, příklon k tématu kýče a umělecké apropriace. Promyšlený zásah do způsobu restaurování tak radikálně mění úhel pohledu i situace vztahu člověka, materie a sochy. (šč)

„Generation“ je intervencí do expozice Brno předměstí Vídně. Foto: Moravská galerie v Brně

14/11 2021

do Martin Skalický „Generation“ Moravská galerie Místodržitelský palác Moravské náměstí 1a, Brno www.moravska-galerie.cz


KAM do kina

Filmové premiéry únor 2019 6/2

Attila (SR 2020, r. Petr Větrovský, 90 min.) Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (USA 2020, r. Cathy Yan, 120 min.) Modelář (ČR 2020, r. Petr Zelenka, 109 min.) Píseň jmen (Kanada 2019, r. François Girard, 113 min.) Super mazlíčci (Čína/Německo 2019, r. Reinhard Klooss, 89 min.)

13/2

Chlap na střídačku (ČR 2020, r. Petr Zahrádka, 120 min.) Fantasy Island (USA 2020, r. Jeff Wadlow, 120 min.) Judy (Velká Británie 2019, r. Rupert Goold, 118 min.) Malý Joe (Velká Británie/Rakousko/ Německo 2019, r. Jessica Hausner, 100 min.) Viva video, video viva (ČR 2019, r. Adéla Komrzý, 85 min.)

Mendesův film 1917 byl oceněn dvěma Zlatými glóby. Foto: archiv distributora

Do kina zve Miloš Henkrich Kdo chce v únoru jít do kina, důvody proč a nač vyrazit si snadno najde. Ačkoliv ještě v prosinci vypadala nabídka nových filmů docela chabě, distribuce na poslední chvíli posílila o několik novinek. Brněnská kina ovšem nabídnou řadu různorodých alternativ k většinové nabídce. Začátkem měsíce (od 5. do 9. února) se vůči konvencím nejradikálněji vymezuje festival Future Gate. Publikum se může těšit na kyberpunkovou klasiku, např. na kultovní film Tetsuo (1988), Total Recall (1990) či na uhrančivou anime Ghost in the Shell: Innocence (2004). Fajnšmekr pak možná zatouží po setkání se španělským brakem v podobě filmů H0us3 (2018) a Ježíš ti ukáže cestu... k dálnici (2019). Reputaci si španělská kinematografie napravuje samostatnou přehlídkou až v závěru února (La Película, 24.–26. 2.), byť o poznání skromněji než v Praze.

34

Zásadním titulem je válečný snímek 1917. V lednu byl oceněn dvěma Zlatými glóby (za nejlepší filmové drama a za režii) a do únorového oscarového večera vstupuje s deseti nominacemi. Možná nejosobnější a nejsubjektivnější film Sama Mendese (Americká krása, Mariňák) vznikl podle vzpomínek režisérova dědečka na 1. světovou válku. Pozoruhodný není ani tak osobním vztahem k vyprávění, ale i z technického hlediska: vytváří iluzi, jako by byl celý natočen na jeden záběr. Sam Mendes v 1917 rozvíjí vlastní experiment z poslední bondovky Spectre (2015), kde James Bond (Daniel Craig) prochází čtyři minuty dlouhou, zdánlivě nepřerušenou dynamickou expozicí. Na propagační strategii je pozoruhodné, že 1917 pracuje s obdobnými očekáváními jako Nolanův Dunkirk. Miloš Henkrich redaktor KAM

15/2

Psi nenosí kalhoty (Finsko/Lotyšsko 2019, r. Jukka-Pekka Valkeapää, 105 min.)

20/2

Chvění (Guatemala/Francie/Lucembursko 2019, r. Jayro Bustamante, 107 min.) Ježek Sonic (USA/Japonsko 2020, r. Jeff Fowler, 90 min.) Král Petr I. (Srbsko/Řecko 2018, r. Petar Ristovski, 127 min.) Mosley (Nový Zéland/Čína 2019, r. Kirby Atkins, 97 min.) Pijavice (Srbsko/Chorvatsko/ Makedonie 2019, r. Dragan Marinkovič, 90 min.) Sviňa (SR 2020, r. Mariana Čengel Solčanská a Rudolf Biermann, 98 min.)

27/2

1917 (USA/Velká Británie 2019, r. Sam Mendes, 119 min.) V síti (ČR 2020, r. Barbora Chalupová a Vít Klusák, 100 min.) Vidíš měsíc, Danieli (Dánsko 2019, r. Niels Arden Oplev a Anders W. Berthelsen, 135 min.) Volání divočiny (USA 2020, r. Chris Sanders, 120 min.)


35 inzerce


KAM do kina

Volání divočiny Konec 19. století. Zahořklý John Thornton (Harrison Ford) nehledá na Klondiku zlato, ale klid a samotu. Osud jej svede dohromady s nezkrotným psem Buckem a oba nerozlučně spojí poutem ryzího přátelství. Klasika Jacka Londona z roku 1903 se nyní dočkala nové, minimálně osmé filmové adaptace. Nová verze propojuje živé herce a přírodu spolu s „disneyovsky“ hravým Buckem vytvořeným v CGI, k jehož podobě se tvůrci inspirovali u psa, který „hrál“ Bucka v první zvukové adaptaci v roce 1935. (šč) Volání divočiny r. Chris Sanders USA 2020 v kinech od 27/2 CinemArt

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn)

Chvění

Na Harley Quinn (Margot Robbie) dopadá jedna životní změna za druhou. Nejenže se rozejde s Jokerem, ale také vymění jednu „dábelskou brigádu“ za jinou – padouší Suicide Squad za dívčí týmovku Birds of Prey. I za kamerou dominoval tvůrčí ženský element: film produkčně zaštítila herečka Margot Robbie, scénář napsala Christina Hodsonová (Bumblebee) a režie se ujala Cathy Yan. Gotham čeká drsná jízda! (šč) Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) r. Cathy Yan USA 2020 v kinech od 6/2 Vertical Ent.

Pablo je zdánlivě vzorný manžel a otec. Má však jedno tajemství – je homosexuál. V rodině a nejbližším okolí zavládne zděšení, když skončí s přetvářkou a odstěhuje se k milenci. Pablův neuvážený krok hrozí uvrhnout blízké do existenční nejistoty. Pomůže církev navrátit otce zpátky k rodině a překonat jeho „nemoc“? Pozoruhodný artový filmař Jayro Bustamante s citem vypráví o útlaku. Ať již kvůli pohlaví (Ixcanul) či etnické příslušnosti (La llorona). Chvění je příběhem omezované sexuality. (šč) Chvění r. Jayro Bustamante Guatemala/Francie/Lucembursko 2019 v kinech od 20/2 Artcam Films

Modelář

V síti

Král Petr I.

„Dnes už není ani tak zajímavé vidět záběr natočený z dronu, jako spíš dron, který takový záběr natáčí.“ Modelář se odehrává v prostředí firmy pronajímající drony, kde pracují dva kamarádi ze základky. Každý z nich má na využití dronů jiný názor. Zatímco pro Plecha jde jen o obživu, chemik Pavel má radikálnější představy – technologie nemáme, aby společnosti sloužily, ale aby ji změnily k lepšímu. Režisér a scenárista Petr Zelenka (Ztraceni v Mnichově) přichází s psychologickým thrillerem. (šč) Modelář r. Petr Zelenka, ČR 2020 v kinech od 6/2 Falcon

Dokumentarista Vít Klusák po snění českých konzumentů (Český sen), patriotů (Český mír) a žurnalistů (Český žurnál) zkoumá sny českých sexuálních predátorů na internetu. Filmaři se v prvé řadě zaměřili na emotivní dopad agresivních mužských fantazií na trojici aktérek. Původně pouhé virální video o vzrůstajícím zneužívání dětí na internetu po Českém snu přerostlo tvůrcům v nový sociální celovečerní experiment. Za pozornost stojí též internetový seriál #martyisdead (r. Pavel Soukup) o kyberšikaně. (šč) V síti r. Barbora Chalupová a Vít Klusák, ČR 2020 v kinech od 27/2 Aerofilms

Historický válečný velkofilm volně inspirovaný románem Milovana Vitezoviće Ponožky krále Petra. Namísto anekdot o stárnoucím mocnáři se rozhodl pro rozmáchlý pohled na 1. světovou válku z pohledu Srbů. Snímek se soustředí nejen na krále, ale také na jeho armádu a vedle fiktivních hrdinů zachycuje i skutečné postavy. Králem Petrem I. debutoval Petar Ristovski a do hlavní role obsadil svého otce Lazara Ristovského, známého mj. z Kusturicova Undergroundu (1995). (šč) Král Petr I. r. Petar Ristovski, Srbsko/Řecko 2018 v kinech od 20/2 Balkanfilm

36


37


KAM za knihou

Fejeton Zatáčka za Adamovem Petr Minařík se na tomto místě v minulém čísle věnoval brněnskému letišti, takže si na něj dovolím lehce navázat. I moje téma souvisí s cestováním, jen se budu držet při zemi.

Sci-fi série Algor je čtenáři velmi dobře hodnocená. Foto: Kateřina Kalivodová Foltánková

Za knihami zve Katka Kalivodová Foltánková Jaký skvělý román jste přečetli naposledy? Myslím takový, který vás opravdu nadchl a budete si ho ještě dlouho pamatovat. Já osobně mám jasno. Šlo o tři díly ze sci-fi série Algor od Jana Hlávky a Jany Vybíralové. Knihy mají dohromady 1 852 stránek a byly tak dobré, že jsem je nedávno zhtla během čtrnácti dnů. Příběh se odehrává v budoucnosti, kdy lidstvo musí kvůli totálnímu kolapsu klimatu opustit Zemi. Podaří se mu usídlit na několika obyvatelných planetách. Na věčně zmrzlém Algoru vládne jako absolutní monarcha císař Andrej Korwarian. Jeho země je po zuby ozbrojená, ale trpí nedostatkem jídla. Viridian je naopak mírumilovná zemědělská planeta. Jenže jednoho dne se na její oběžné dráze objeví kompletní algorská válečná flotila. Císař má pro viridianskou princeznu Viktorii nabídku, která se neodmítá. Buď se ihned stane jeho ženou,

38

nebo obsadí celý Viridian. Do děje výrazně zasáhne ještě třetí planeta – Menabaran. Právě na ní žije dívka, která dokáže předvídat budoucnost a působí jí to samé problémy. S radostí musím konstatovat, že nejsem jediná, komu se série Algor líbí. Na serveru Databáze knih mají všechny tři díly nestandardně vysoké hodnocení kolem pětadevadesáti procent. Letos vyjde čtvrtý a poslední díl s názvem Chlad Chiméry, na který se už moc těším. O další tipy na knihy, které mě nadchly, se dělím v e-mailovém klubu pro knihomoly. Každý měsíc jeho odběratelům posílám jeden tip na výjimečně dobrý román. Pokud chcete tato osobní doporučení dostávat také, přihlaste se k odběru na mém webu Literární alchymie.

 

Kateřina Kalivodová Foltánková spisovatelka a lektorka tvůrčího psaní

Za poslední dva roky jsem se přesunul mezi hlavním a druhým městem více než dvěstěkrát. Výhradně vlakem, cesta (prozatím) zabere solidní dvě a půl hodinky, nějaké významné zpoždění jsem zažil asi dvakrát. Ve vlaku se dá slušně najíst, vyspat, pracovat nebo jen pozorovat krajinu a spolucestující. Vždycky se těším na reakce cizinců, kteří míří z Prahy do Vídně a nikdy v životě neslyšeli o Adamově. Téměř pokaždé se najde někdo, kdo tady vytřeští oči a nevěřícně pozoruje opuštěné tovární budovy u řeky a paneláky na vrcholu svahu. Před pár měsíci jsem seděl nedaleko dvou Američanek. Byly mladé, hezké a nesnesitelně užvaněné. Nepřetržitý tok řeči ustal právě u Adamova. Obě nejdříve vykřikly, pak se vyděšeně přikrčily a už ani necekly. Adamov je prostě magické místo. Tehdy ještě vlak stavěl na dolním nádraží, takže pravděpodobně mlčely dál. V Praze jsem zatím neslyšel ani jeden dobrý vtip o Brně. A najde se dost takových, kteří se o něj pokoušejí, když se dozví, že tady napůl žiju. Bývají to téměř vždy rodilí Pražáci, v Brně byli možná třikrát a naposledy minimálně před deseti lety. A ano, většinou se nezmůžou než na trapnou „zatáčku před Vídní“, čemuž se pak dlouho smějí. Snažím se je přesvědčit, aby se sem přijeli podívat teď. Jsem si jistý, že v Adamově by je smích přešel. I kdyby potom vystoupili na hlavním, a ne na dolním nádraží, brzy by pochopili, že vtipy o Brně se nevyprávějí, ale žijí. (Třeba když někoho napadne po rekonstrukci přejmenovat hotel Slovan na Passage a zároveň zastavět průchod, který po dvě stě let podstatně zkracoval trasu mezi Lidickou a Mášovou.) Ale hlavně by zírali, jak je to poslední dobou v Brně na klid. Zvláště od večera do rána. Ondřej Elbel


KAM za knihou

Ulicemi Brna proti proudu času Ulicemi Brna proti proudu času není odborná kniha, ale spíš návod. Nebo motivace. Protože jak jinak chcete poznat město, než se jím projít? S touto knihou ale Brnem jen tak neprojdete. Projedete jej šalinou!

Postavení církve v dnešním světě

O transformační síle našich nočních výprav

Reinhard kardinál Marx, arcibiskup mnichovský a freisinský, vydává v Česku novou knihu s názvem Církev přežívá. Zamýšlí se v ní nad situací katolické církve v dnešní době, nad jejím účinným posláním a zasazuje se o její pokrokové proměny, aby byla v souladu se „znameními doby“. Jedná se tak o další knihu, kterou dvojnásobný vysokoškolský profesor, prezident všech evropských biskupských konferencí a jedna z osmi hlav poradního sboru papeže Františka vydává v češtině. (šč) Církev přežívá Marx Reinhard Academia www.academia.cz

Sny mají svůj účel. Pomáhají nám učit se i překonávat traumata. Studiu nočních zážitků zasvětila novinářka Alice Robbová několik měsíců. Stalo se tak v době, kdy se vrátila z výzkumné výpravy z Peru, kde se naučila lucidnímu snění. Tedy snění, při němž si spící člověk uvědomuje svůj stav a zároveň ovlivňuje podobu svých snů. Autorka v knize čerpá z historických i aktuálních výzkumů, ze zkušenosti vlastní i zprostředkované a dovozuje, proč má snění pro naše duševní i tělesné zdraví zásadní význam. (šč) Proč sníme? Alice Robbová Host, www.hostbrno.cz

Migrace rodin i v rodinách Tři generace vybraných rodin, jedna rodinná paměť a jedna spojující událost – migrace po druhé světové válce. Autoři vybrali rodiny Němců v České republice a nuceně vysídlených Němců z České republiky, Čechů žijících v Chorvatsku a českých reemigrantů z Chorvatska. Jejich kniha zve čtenáře do intimního světa rodinné paměti, dokumentovaného rozhovory s příslušníky tří generací. Kniha přináší poznatky o strategiích přenosu vzpomínek v rodinách a migraci jako důležitém historickém procesu 20. století.(šč) „Takové normální rodinné historky“ Michal Pavlásek, Sandra Kreisslová, Jana Nosková Argo, www.argo.cz

Poslední sklenička… dnes už popáté Chcete vědět, proč je tak těžké přiznat si problém s pitím? Proč není překážkou závislosti ani malé dítě? Jak probíhá léčba alkoholismu a jak se po ní lidé cítí? Sáhněte po knize Michaely Duffkové, mladé matky, která se rozhodla otevřeně promluvit o své závislosti na alkoholu. Odpovědi na položené otázky nabízí autorka otevřeně a přímo. Zkušenost dnes již abstinující alkoholičky vzbudila velký zájem veřejnosti, autorka získala za svůj blog cenu Magnesia Litera a o své závislosti i veřejně přednáší. (šč) Zápisník alkoholičky Michaela Duffková Motto, www.motto.cz

Šalina je pro Brno typická, každý den se jí dostáváme do škol, zaměstnání, na rande či za kulturou. Má v našich životech pevné místo. Většina lidí během každodenních přesunů zírá do mobilu, ale někteří se dívají z oken. A vidí každodenní proměny svého města. A právě o nich je kniha Petra Fialy. O zmizelém a mizícím městě, o příbězích, které do něj vepsala historie i její obyvatelé. Spolu s autorem projedete tratě od nejstarších, pocházejících z konce 19. století, přes linky z doby nacistické okupace a vystoupíte na konečné ryzí současnosti. Z oken uvidíte silnice, podjezdy, mosty, budovy i městské parky. Dozvíte se, kdo je vybudoval, proč vznikly a proč některé zanikly. Uslyšíte příběhy lidí a věcí, které by jinak navždy zmizely spolu s vyprávěním našich babiček. (red)

Ulicemi Brna proti proudu času Petr Fiala Nakladatelství JOTA 360 stran www.jota.cz

39


KAM do města

O parku Lužánky

Foto: Pocket media/Monika Hlaváčová

Únorové Brno nabízí spoustu možností využití volného času pro každého. Foto: SVČ Lužánky

Únor v Brně ve znamení prázdnin, dalšího pololetí a cestování Jen co začal nový rok, ten školní už se půlí. Děti čeká týden jarních prázdnin, které si v Brně i okolí mohou užít naplno. I kdyby sněhu nebylo. Nový začátek mohou využít také dospělí, a to v zájmových kroužcích v druhém pololetí. A cestovatelé vyrazí na besedy o různých koutech světa. Prožít dětství v Brně je štěstí. Dobrodružství a zážitky jsou na každém rohu, a to platí i pro jarní prázdniny, které pro Brno-město i Brno-venkov vychází na 17.–21. února. Školáci a školačky mohou strávit týden v Zoo Brno, ve Hvězdárně a planetáriu Brno anebo zažít hravý program, který chystá Středisko volného času Lužánky na deseti místech v Brně a okolí. Stát se hercem, filmařem nebo superhrdinou, užít si výlety po okolí, dovádění v aquaparku, JumpParku nebo na Laser Game. S Lužánkami je všechno

40

možné, stačí se přihlásit na příměstské a pobytové tábory na luzanky.cz. Únor přeje všem, kteří chtějí zkusit něco nového. Sport, tvoření, včelaření, žonglování nebo točení na hrnčířském kruhu? Dali jste si předsevzetí, že vylepšíte cizí jazyk, naučíte se programovat nebo vařit? Ať už si vyberete v Brně jakoukoli taneční školu, jazykový kurz, sportoviště či zajdete do Střediska volného času Lužánky, kde jsou všechny zájmové kroužky pohromadě, právě v druhém pololetí je nejlepší čas začít. Únorové dny si také můžete zkrátit plánováním netradiční dovolené. Inspirujte se přímo u cestovatelů na besedách v Klubu cestovatelů v Králově Poli, Expediční klubovně v centru Brna na Jezuitské nebo v lužáneckém pracovišti Legato v Kohoutovicích. Kristýna Kolibová PR manažerka SVČ Lužánky

Lužánky jsou nejstarším pro veřejnost otevřeným parkem v českých zemích. Ačkoli je park lemován dopravně vytíženými hlavními třídami – Lidickou, Pionýrskou a Drobného – je v Lužánkách takřka nejčistší vzduch v Brně. Napomáhá tomu jistě bujná vegetace, o kterou pečuje organizace Veřejná zeleň města Brna, jejímž posláním je správa a údržba svěřených parků a stromořadí na celém území města. V lužáneckém parku jsou už od 19. století zastoupeny veškeré dřeviny vyskytující se na Moravě a více než 150 druhů cizokrajné vegetace. K exkluzivním kouskům patří tlouštíci platan javorolistý s obvodem kmene 520 cm nebo dub uherský s obvodem 536 cm. V parku je i několik památných stromů, nedaleko kašny se sousoším tří puttů je to letitý Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný).

Pohled do historie Jak napovídá název parku, vznikly Lužánky v místech, kde byla dříve lužní louka. Ve 13. století získaly louku do svého majetku brněnské augustiniánky, které využívaly pozemek jako ryze užitkový. V 16. století získali klášterní budovy i pozemky augustiniánek jezuité, kteří zahradu zčásti obehnali zdí a proměnili ji v užitnou zahradu kláštera. Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 připadl jejich majetek v Brně studijnímu fondu, a protože se o zahradu několik let nikdo nestaral, zpustla. V tomto stavu ji Josef II. věnoval městu Brnu k vybudování městského parku a v listopadu roku 1785 byly zahájeny práce na úpravách pozemku. Během několika let byl vytvořen park francouzského stylu, staré kůlny a hospodářské budovy byly přeměněny v promenádní pavilony a park se stal oblíbeným místem konání různých společenských událostí. V následujících desetiletích a stoletích prošel park různými úpravami, jeho současná podoba je výsledkem rekonstrukce z let 1991–2012, která proběhla podle projektu krajinářského architekta Ivara Otruby.


KAM do města

Zrození planety Země

Na Valentýna do sauny

Hvězdárna a planetárium Brno uvádí 1. února premiéru nového vzdělávacího filmu, který odtajní příběh zrození planety Země. Díky úžasným animacím, jež vznikly díky spolupráci nejlepších amerických planetárií, diváci nahlédnou do doby před 4 miliardami let.

Netušíte, jak originálně oslavit svátek svatého Valentýna? Poradíme vám – vydejte se na Valentýnskou saunovou noc. Nejenže si odpočinete ve wellness ve sváteční atmosféře, navíc vás čekají unikátní saunové ceremoniály, laděné do éry květinových dětí. Speciální Valentýnská saunová noc začíná až pozdě v noci, takže si venkovní koupání v termálních bazénech a whirlpoolech užijete pod hvězdnou oblohou. Až vás koupání omrzí, můžete navštívit Saunový dóm, ve kterém vás čekají tematické saunové shows. Kromě nich se můžete těšit na přírodní peelingy, které si dopřejete v Sauně na jezeře. Kůži můžete rozmazlit smyslným ylangem, růží a jasmínem, jež doplňují dřevité tóny, nebo něžným peelingem s vůní fialek a tuberózy. Valentýnská saunová noc potrvá celé tři hodiny. Návštěvníci si dopřejí nejen wellness, ale také občerstvení formou rautu s dostatkem nealkoholických nápojů po celou dobu akce. (šč)

Saunové shows budou inspirované érou květinových dětí. Foto: Infinit Maximus

14/2

Valentýnská saunová noc Infinit Maximus Hrázní 4a, Brno-Kníničky www.infinitdarky.cz

Foto: Kávéeska

Foto: VIDA! science centrum

Dětský karneval pro nejmenší

3D film Oceány: Naše modrá planeta

Zima není jen o sáňkování, lyžování nebo koulování se ve sněhu. Každé dítě by mělo během února vyrazit také na dětský karneval, během nejž se alespoň na chvíli stane svou oblíbenou pohádkovou nebo filmovou postavou. Třeba na ten, který pořádá Kávéeska. O pořádné dovádění při tančení a zpívání se postará Divadlo Kejkle, výtvarné dílničky naopak povede Centrum volného času Botanka a o skvělé občerstvení se opět postará kavárna Klub Leitnerova. (šč) 16/2 Společenský sál MČ Brno-střed Dominikánská 2, Brno www.kaveeska.cz

Už jen do konce února promítá VIDA! jedinečný 3D dokument Oceány: Naše modrá planeta. Staňte se podmořskými průzkumníky a pomocí nejmodernějších technologií odhalte tajemství dosud neprobádané části naší planety. Těšte se na jedinečné záběry z mořského světa plného života. 3D film s českým dabingem nadchne dospělé i děti od 6 let. (red) Oceány: Naše modrá planeta VIDA! science centrum Křížkovského 12, Brno www.vida.cz

Jak se narodil náš domov? Zjistíte již v únoru. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

„Představení Zrození planety Země vznikalo za pomoci těch nejvýkonnějších počítačů, jednotlivé scény kladou důraz na vědeckou správnost. Vydáme se po stopách stvoření – nahlédneme do kuchyně, ve které se vařilo nejen Slunce, ale celá Sluneční soustava. Jaké základní přísady byly použity? Příběh také vypráví, odkud se na Zemi vzala voda a další látky bohaté na uhlík, dusík nebo kyslík. Tak nějak se to prostě tenkrát mohlo odehrát,“ přiblížil Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária, velitel stroje na zázraky. Představení Zrození planety Země využívá pokročilé vizualizace založené na astronomických pozorováních a nejnovějších poznatcích vědců napříč odvětvími, jako jsou fyzika, geologie a biologie. (red)

1/2

od Zrození planety Země Hvězdárna a planetárium Brno Kraví hora 2, Brno www.hvezdarna.cz

41


KAM do města

Foto: Robotiáda

Foto: Český alpský klub

Foto: Knihovna Jiřího Mahena

Robotický den v Brně

Čtyřtisícovky známé i neznámé

Co si půjčit v knihovně

Milovníci robotů nebo ti z vás, které sestavování vlastních robotů láká, by neměli vynechat Robotiádu, která se v Jihomoravském kraji pravidelně pořádá. Mezinárodní robotické soutěže se mohou účastnit až čtyřčlenné týmy soutěžících ve věku do 19 let. Roboti, kteří jsou ve většině případů sestaveni z LEGO Mindstorms, budou soutěžit hned v několika disciplínách – v jízdě po čáře, sprintu a v autonomní či dálkově řízené záchraně plyšového medvěda. Nejmenší robotiky čeká klání ve freestyle disciplíně. (šč) 7/2 Robotiáda VIDA! science centrum, Křížkovského 12, Brno, www.robotiada.cz

Pokud vás zajímá cestování a hory, zbystřete! Jaké vrcholy se řadí mezi ty snazší, kde potkáte nejvíc lidí a kde si užijete samotu a divočinu? Jaký je rozdíl, když jdete na Mont Blanc nejsnazší trasou a když sedmikilometrovým jižním hřebenem? Jak to dopadne, když se vydáte do Švýcarska stopem s batohem jako almara? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky se vám dostanou na promítání z vybraných výstupů na 70 alpských čtyřtisícovek z let 2005–2018. (red) 13/2 Alpské čtyřtisícovky, Festival Do hor! Dominikánská 2, Brno www.festivaldohor.cz

Známe to všichni: vcházíme do knihovny s vidinou, že si s sebou domů odneseme zajímavé příběhy, ale najednou jsme ztraceni mezi regály a netušíme, po které knize sáhnout dřív. Pokud také tápete, co si půjčit, vyrazte v únoru do Knihovny Jiřího Mahena na pravidelnou ochutnávku, během níž vám budou představeny ty nejlepší tituly. A to nejen ty zbrusu nové, ale i starší, které neztrácejí hodnotu a stále stojí za to, aby byly čteny. Vybrané knížky si pak v knihovně můžete rovnou zapůjčit. (šč) 13/2 Ochutnávka nejen knižních novinek Knihovna Jiřího Mahena Kobližná 4, Brno, www.kjm.cz

Foto: Krajina v tísni

Foto: Swing Wings

Foto: HaDivadlo

Česká krajina v tísni

V rytmu swingu

Eyolf

Bleskové záplavy i vysychání krajiny jsou projevem proměn globálního klimatu i důsledkem našeho zacházení s přírodou. Film z produkce Člověka v tísni ukazuje dlouhodobý a dalekosáhlý důsledek špatného nakládání s českou krajinou. Projekce Krajiny v tísni se uskuteční v rámci iniciativy festivalu Jeden svět „Promítej i ty!“ Na projekci naváže diskuze o stavu české krajiny s Janou Moravcovou, bývalou pracovnicí České inspekce životního prostředí a současnou ředitelkou neziskové organizace Beleco. (šč) 19/2 Krajina v tísni Dům pánů z Kunštátu, Brno www.promitejity.cz

Večery jsou stále ještě chladné a tmavé, takže se venku nedá nic moc podnikat, ale vy byste rádi alespoň na chvíli někam mezi lidi? Máme pro vás řešení. Pokud vám není cizí tanec, vydejte se některou neděli do Café Atlas, kde se pořádají pravidelné swingové tančírny. Dáte si kávu nebo víno, poslechnete dobrý swing, a pokud budete mít chuť, tak si i zatančíte. Dobrá nálada tanečníky neopouští a příval pozitivní energie po akci je jistojistý, tak se nebojte a udělejte swingový krok ze své komfortní zóny. (šč) 2, 9, 16, 23/2 Nedělní tančírna Café Atlas, Žerotínovo nám. 6, Brno www.swingwings.cz

Norské pobřeží. Vzdálený dům nad fjordem. Manželství Rity a Alfréda. Střední třída s majetkem a dítětem. Jak být dnes spolu šťastní? Není to klišé? Inscenace Eyolf je v HaDivadle uváděna více než dva roky a v rolích manželů uvidíte Lucii Andělovou a Matěje Nechvátala. Zatímco Ibsen ve své hře Eyolf prolíná realismus a symbolismus, o 126 let později najdete v HaDivadle tyto směry: mezilidskou ekologii a utopický realismus. (bv) 16/2 Eyolf HaDivadlo Alfa pasáž, Poštovská 8d, Brno www.hadivadlo.cz

42


inzerce

Brno, hrad Veveří 29.2. - 1.3. 2020

www.moravskeuzene.cz

lepší m á Nezn fonii m y s skou o! morav é a vín n e z u než

43


KAM do města

Kam v Brně za sportem v chladném únoru

řivkou, kde si hosté navíc budou moci dopřát osvěžující nápoje či šampaňské, a venkovní bazén. Nejen saunou živ je člověk – dejte šanci posilovně! Saunování není jediným způsobem, jak pomoci své imunitě lépe fungovat. Dobrou možností, jak podpořit obranyschopnost i fyzičku, je návštěva posilovny. Řada fitness zařízení poskytuje speciální programy pod vedením profesionálního kondičního trenéra, který pomůže s posílením problematických partií, s redukcí hmotnosti nebo zkrátka jen s nastavením správného a zdravého cvičení na míru. Lázeňské posilovny, v Brně například ta na Rašínově, nabízejí vedle toho také doplňkové služby jako provedení tělesné analýzy, komplexní kardio cvičení „total body“ i cvičení navržené přímo pro potřeby seniorů.

V novém wellness za Lužánkami naleznete i relaxační zóny. Foto: 3 × STAREZ - SPORT

Hory jsou daleko, času je málo a tělo si žádá pohyb? Ani v chladných zimních měsících není v Brně nouze o možnosti, jak si zasportovat. A to ať už si chcete dát pořádně do těla, nebo jen lehce procvičit ztuhlé svaly. brněnská sportoviště. Komu se zasteskne po vodě, může se tedy vydat na některé z těchto míst.

Zajít si můžete i do Aquaparku Kohoutovice.

Pohodlí krytých bazénů Je vaší oblíbenou aktivitou plavání? Nemusíte chodit k přehradě a vysekávat díru do ledu, Brno naštěstí nabízí mnoho krytých bazénů a jako ve většině velkých měst, i tady si každý přijde na své. „Děti si užijí spoustu zábavy v aquaparcích a starší ročníky si naopak mohou odpočinout v lázních. V Brně takové vyžití nabízí například Aquapark Kohoutovice a Lázně a relaxační centrum Rašínova,“ komentuje Michaela Radimská, tisková mluvčíl společnosti STAREZ - SPORT a. s., která spravuje

44

Výhody saunování a nové wellness za Lužánkami Utéct před chladným počasím a zároveň udělat něco pro sebe? Saunování a další wellness procedury jsou nejen skvělým způsobem, jak se v chladných měsících prohřát, jde také o příjemný odpočinek, který má navíc blahodárné účinky na naše zdraví. Relaxace ve wellness velmi příznivě ovlivňuje naše tělo i mysl. Prospívá krevnímu oběhu a pokožce, zlepšuje kvalitu spánku, pomáhá vyplavit škodliviny z těla a zahnat stres. Koupání a wellness jde ruku v ruce, a řada bazénů tak má vybudováno větší či menší wellness centrum při sobě. Jednu z takových odpočinkových zón v Brně nově nabízí Bazén za Lužánkami, kde je na ploše 800 metrů čtverečních k dispozici hned několik typů saun (včetně oblíbené finské či parní sauny), ve kterých pravidelně probíhají také saunové ceremoniály, VIP zóna s ví-

Ve VIP zóně si můžete užít vířivku i se sklenkou sektu.

Prohánět se na bruslích centrem města? Oprašte svoje brusle a vydejte se na čerstvý vzduch! Kdo nechce být závislý na tloušťce ledu na řekách či rybnících, kterého je letos kvůli teplé zimě pomálu, může využít umělé kluziště přímo v srdci brněnského sportu za Lužánkami. Zdejší otevřená ledová plocha stojí na místě, kde se tyčila legendární hokejová aréna, kde Vlastimil Bubník, Bronislav Danda a další v dresu předchůdce dnešní Komety bavili tisícovky diváků a sbírali pro Brno československé tituly. Puk je zde možné honit i nyní, zároveň si tu díky půjčovně bruslí mohou užít pohyb po ledě i ti bez potřebného vybavení. K dispozici je rovněž teplé občerstvení. Návštěvu popsaných brněnských sportovišť budete mít ještě snažší, pokud použijete čipové hodinky, které platí v sedmi různých areálech pod správou společnosti STAREZ SPORT. Získáte na ně slevy na vstupné a nabíjet je můžete i přes internet.

STAREZ - SPORT, a. s. www.sportujemevbrne.cz


inzerce

pocketbrno.cz Brno v kapse MÄšSTO | KULTURA | GASTRONOMIE 45


KAM do města

MOTOSALON 2020 má dobře nastartováno

Milovníci rychlé jízdy po dvou kolech se setkají na brněnském výstavišti. Foto: archiv BVV

Letošního 11. ročníku mezinárodního veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení se zúčastní všichni hlavní hráči motocyklové branže, včetně nových firem a značek. V termínu od 5. do 8. března 2020 tak v Brně uvidíte skutečně to nejlepší z českého motocyklového trhu. Těšit se můžete nejen na nabídku nejnovějších motocyklů, ale také na veškeré příslušenství a doplňky. Tradičně se očekává velký zájem návštěvníků. mezinárodní studentská soutěž mechaniků motocyklů a jízdních kol pod názvem Europa Cup 2020. O víkendu budou pokračovat workshopy o základní údržbě motocyklů.

Akce se vrací do Brna, těšit se můžete na bohatý program. Foto: archiv BVV

Z DENÍKU MOTORKÁŘE a ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY Hlavní témata MOTOSALONU 2020 jsou dvě – a to Z deníku motorkáře, kde se o své zážitky podělí známí motocestovatelé, a Zlaté české ručičky. K tomuto tématu se bude vázat například páteční

46

BURGER ARÉNA s pochoutkami nejen z masa Láska prochází žaludkem a pro motorkáře to platí ještě více. V pavilonu Z, který je naproti pavilonům P a F, tak letos poprvé vznikne Burger Aréna. Díky spolupráci s organizátory Burger Festu se na místě sejdou nejrůznější prodejci burgerů a dalšího občerstvení. V nabídce budou nejen pokrmy z masa, ale připraveny budou i pochoutky pro vegetariány. PŘESTAVBY – CUSTOMY a soutěž Grand Prix! Součástí veletrhu bude letos poprvé mezinárodní soutěžní výstava uprave-

ných strojů a unikátů Czech Custom Grand Prix. V čele pořadatelského týmu je Ondřej Hrůza, který posledních 15 let stál za akcí Bohemian Custom Bike. Czech Custom GP má ambici stát se největší soutěží přestaveb v regionu střední a východní Evropy. V pavilonu F se představí kolem stovky strojů v deseti kategoriích – od modelů, kde výrobce začal se stavbou od základu, vyrobil si vlastní rám a další díly a použil libovolný motor, přes upravené harleye, café racery, scramblery až po modifikované skútry nebo přestavby vycházející z domácích značek. Novinkou je samostatná kategorie upravených strojů značky Indian. Soutěž kaskadérů K MOTOSALONU neodmyslitelně patří bohatý doprovodný program plný adrenalinu a emocí. Taková je vždy unikátní show skupiny Crazy Day, jejíž jezdci každoročně rozpumpují diváky. Letos ji nově doplní paralelně probíhající třídenní soutěž česko-slovenských kaskadérů Czech Stunt Grand Prix. Další dávku zábavy i poučení přinesou jízdy Míry Lisého, dlouholetého propagátora bezpečné jízdy na motocyklech. Ani Moto Gymkhana již není pro pravidelné návštěvníky veletrhu neznámým pojmem. Anketa Motocykl roku 2020 Součástí MOTOSALONU bude opět anketa Motocykl roku 2020, ve které lidé rozhodnou o nejoblíbenějších motorkách a skútrech v několika kategoriích. Vítězové ankety budou odhaleni během slavnostního vyhlášení přímo na veletrhu. Ti, kdo se zapojí do hlasování, navíc mohou vyhrát hodnotné ceny od partnerů. Hosté na zahájení Na veletrhu v Brně potkáte spoustu známých tváří, které holdují rychlé jízdě. U zahájení celé akce nebudou chybět například herci Pavel Liška a Jan Révai, neboli Los Vagamundos, jak si říkali při svých cestách po Střední Americe. Tváří veletrhu je už poněkolikáté známý testovací televizní pilot a učitel motoškoly Pepa Sršeň. MOTOSALON je zkrátka veletrh, kde se rádi setkávají všichni, kterým učaroval svět svobody na dvou kolech. Tak ať vám koně pod kapotou šlapou!

5–8/3

MOTOSALON 2020 Výstaviště Brno www.bvv.cz/motosalon


KAM za jídlem a pitím

Fermentujeme! Zelí s granátovým jablkem a pomeranči

Foto: Magdalena J. Sprawka

Fermentace je jednoduchým, ekologickým a levným procesem, který je lidstvu znám již více než 8 000 let, přináší obrovský prostor pro odkrývání nových chutí, struktur a vůní. Kvašená potrava obohatí vaše tělo o vitamíny B a C, pomůže k lepšímu vstřebání železa a odbourá antinutriční látky obsažené v rostlinách, jakými jsou například kyselina fytová nebo šťavelová. A co je nejdůležitější, kvašené suroviny jsou zdrojem probiotických bakterií.

Asijská kuchyně se těší velké oblibě. Foto: Pocket media

Za jídlem zve Barbora Fouldová Letošní rok je sice přestupný, ale únor zůstává nejkratším měsícem. I to je jeden z důvodů, proč jej mnozí pasují na „suchý“. Ať už jste se rozhodli letošní únor pít nebo ne, za dobrým jídlem se můžete vydat kdykoliv. Co v tomto měsíci neminout? Obliba vietnamské kuchyně v Brně nepolevuje, ba naopak, podniky nabízející „fóčko“ rostou jako houby po dešti. Za velmi zdařilé bistro považuji Cà Phê C ổ na Jezuitské. Kromě rozmanitého výběru jídel a dezertů si můžete zakoupit suroviny s sebou a vašemu oku bude lahodit nápaditý interiér. Jen pozor, často zde bývá plno. Pokud holdujete spíše americké kultuře, stavte se do Burger Innu. Nejenže si pochutnáte na znamenitém burgeru, ale díky osobité atmosféře se navíc budete cítit jako uprostřed Brooklynu. Kam si zajít, když vás honí mlsná? Moje srdcovka je Kafe & Kobliha, kde vám

48

Ingredience: K následujícímu receptu budeme potřebovat pouze uzavíratelnou nádobu (zavařovací sklenice nebo podobná), zelí, pomeranč, římský kmín, sůl a zrnka granátového jablka. Množství surovin záleží na tom, kolik sklenic této pochoutky chcete vyrobit.

naservírují čerstvé, ručně dělané koblihy a k tomu výběrovou kávu. Nemusíte se obávat, že by se vám dobroty omrzely, poněvadž je každý měsíc jiné menu a tvůrci přichází s novými a neotřelými příchutěmi. Sídlí na Pekařské, ale pokud je to pro vás z ruky, Kafe & Koblihu si můžete dát od podzimu i na Panské. Stále máte na něco chuť? Kdy jste naposledy měli pořádnou vafli? Jednu takovou si můžete dát v příjemném podniku Le Vafle. Kam nejraději chodím, když prostě nevím, co by? No přeci do Spolku. Kavárna oděná do prvorepublikového hávu se vyznačuje tím, že v ní nehraje žádná hudba, tudíž se můžete nerušeně soustředit na vaši debatu. Stálicí v menu jsou těstoviny radiatori, které nikdy nezklamou.

 

Barbora Fouldová redaktorka KAM

Postup: Zelí omyjeme, přepůlíme, vykrojíme košťál a nakrouháme. Dáme do větší nádoby, přidáme šťávu z pomeranče i s dužinou, maličkou špetku římského kmínu a osolíme – na každý 1 kg počítáme 20 g soli. Promícháme a pořádně promačkáme, až zelí pustí šťávu a změkne. Zeleninu necháme stranou, tak na dvě, tři hodiny. Mezitím samozřejmě párkrát promačkáme. Před naložením zelí do zavařovaček přidáme ke směsi zrnka granátového jablka (1 granátové jablko na 2 kg zelí), pokud možno ať zůstanou celé kuličky, snažíme se vše opatrně napěchovat. Zatížíme, necháme na tmavém místě a trpělivě čekáme 7–10 dnů. Pak už nic nebrání konzumaci výborného pokrmu, a tím pádem i přijímání všech prospěšných látek v něm obsažených. Dobrou chuť!


KAM za jídlem a pitím

Nový FOOD DRINK BRNO už v únoru!

Foto: Jitush SWEET studio

Slavnosti moravského uzeného a vína 2020 Voňavá masíčka, klobásky a laskominy od regionálních uzenářů, krásná vína z rodinných vinařství, volba uzenářského krále, hry pro děti. Na to vše se můžete těšit na letošních slavnostech. Program doplní soutěž jedlíků a klání o nejlepší domácí uzené. Není snad lepší moravská symfonie než uzené a víno. Atmosféru akce podpoří i historické prostory hradu Veveří, ve kterých se maso s lahodným mokem setkají. (red) 29/2–1/3 8. Slavnosti moravského uzeného a vína hrad Veveří www.moravskeuzene.cz fb.com/SlavnostiMoravskehoUzeneho

Naučte se potahovat dorty

Kam si v Brně zajít na dobré jídlo, kde vám načepují výborné pivo, které kavárny jsou vhodné k odpolednímu odpočinku? Průvodce místní gastronomií FOOD DRINK BRNO přichází s novým vydáním.

Hráli jste si někdy při pohledu na perfektně vypadající dort s myšlenkou, že byste si podobný chtěli vytvořit i sami doma? A zároveň jste si na žádné větší akce netroufli? Možná právě pro vás bude jako dělaný kurz potahování dortů, který se v únoru bude konat v Brně. Během několika hodin se naučíte základy potahování dortů a jednoduché dekorace. Z kurzu, který je zaměřen na praktické dovednosti, si s sebou domů odnesete krásný dort, jenž bude navíc i skvěle chutnat. (šč) Kurz potahování dortů Hospůdka „Na blbým místě“ Pellicova 5b, Brno www.jitushsweetstudio.cz Časopis vás vezme za gastronomií nejen do Brna, ale i do polské Poznaně. Foto: Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Foto: La Bouchée

Foto: Pocket media

Valentýnské menu v La Bouchée na Jakubském náměstí

Výstava vín v Brně s mezinárodní účastí

O tom, že byl v červnu loňského roku slavnostně zahájen provoz kompletního La Bouchée Grilu & Clubu, jsme vás už informovali. Koncept bistra v přízemí a klubu s barem v suterénu se na sv. Valentýna ještě více propojí. Bude záležet na vás, zdali dáte přednost prostoru bistra s kuchyní, či zda zvolíte intimní atmosféru klubu, neboť romantickou večeři si budete moci vychutnat v obou částech podniku. (red) 14/2 La Bouchée Gril & Club na Jakubáku Běhounská 18, Brno www.labouchee.cz

Milovníci špičkového vína mohou v sobotu 29. února 2020 zavítat do areálu Kongresového centra brněnského výstaviště. Konat se tam bude již 43. jihomoravská regionální výstava vín, na které nebudou chybět domácí ani zahraniční vína. Výstava je přehlídkou vín od drobných vinařů a profesionálních výrobců. Na návštěvníky čeká od 9.00 do 17.00 hodin neomezená ochutnávka 700 vzorků vín. Uvolněnou atmosféru doplní cimbálová muzika. (red) 29/2 43. jihomoravská regionální výstava vín Kongresové centrum BVV, Brno www.vinobrno.eu

Mapa nových i zavedených podniků, které by neměly ujít vaší pozornosti, i pestrá gastronomická témata, to je nový FOOD DRINK BRNO. Poradí, jaké zabijačkové speciality si můžete udělat v pohodlí domova, jak uvést tělo do pořádku pořádným detoxem, co dobrého si upéct i jaké občerstvení se hodí na oslavu. Zimní hřejivé drinky představí David Švábenský, dočtete se i o dezertních vínech a pivních speciálech. Anketa mezi brněnskými osobnostmi zaujme nápady, kam se vydat na dobrou snídani, oběd i večeři. Díky kapitole Food Trip se navíc s časopisem podíváte i do polské Poznaně. Nový FOOD DRINK BRNO se může dostat do vašich rukou už v průběhu února, neváhejte a objevujte spolu s námi to nejlepší v gastronomii moravské metropole. (red)

FOOD DRINK BRNO únor 2020 Pocket media www.pocketmedia.cz

49


RomanTICký Valentýn

Výhled z romanTICké věže Staré radnice © TIC BRNO Michal Růžička

Milujete svou drahou polovičku a chcete si užít Valentýna tak, jak jinde než v Brně nezažijete? S hlavou v oblacích, s tím nejlepším jídlem a pitím a s dárkem s originálním brněnským designem? Díky TIC BRNO můžete v tento den, kdy zamilovaní slaví svůj svátek, vystoupat přímo v centru Brna na renesanční věž Staré radnice, průvodce GOURMET BRNO poradí, kam na romantickou večeři, a v infocentrech a v e-shopu TICka seženete ten pravý dárek z Brna. Pro naše předky byl měsícem lásky květen a každá žena musela být na prvního máje políbena pod rozkvetlou třešní, aby neuschla. V důsledku klimatických změn bývají v současnosti v tento den třešně již většinou odkvetlé, ale naštěstí zbývají ještě jiné ovocné stromy a Valentýn. Ten na tuto fenologickou fázi rostlin zatím vázán není, ale kdo ví. Třeba se časem budou lidé pod třešní líbat v únoru… Ať tak či tak, my pro vás máme tyto valentýnské aktivity: Polibek nad městem s vůní medoviny Chcete se na jihomoravskou metropoli podívat se svou láskou z pořádné výšky? Pak je pro vás 14. únor tím dnem, kdy musíte vystoupat 173 schodů a políbit se na 63 metrů vysoké radniční věži.

50

Tato renesanční věž nabízí město jako na dlani, je z ní výhled na všechny světové strany a otevřena pro vás bude od 17 do 22 hodin. Ke vstupence dostanete pohár horké medoviny, růži a sladkou odměnu. A aby toho nebylo málo, zařadí vás TIC BRNO do slosování soutěže o zajímavé designové kousky, vstupenky do divadla a další ceny. Pro více informací sledujte jejich facebookový profil. Kam za gurmánským zážitkem? I s tím poradí TIC BRNO. Vydává totiž gastronomického průvodce GOURMET BRNO, který představuje špičku brněnské gastronomie. Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To nabízejí podniky, jež průvodce představuje na základě nezávislého hodnocení mnoha odborníků, kteří pro vás hledají v Brně to nej v kategoriích restuaurace, bistra, kavárny, cukrárny, vinárny, pivnice, bary a fine dining. Průvodce je k vyzvednutí v infocentrech TIC BRNO a nebo si jej můžete prostudovat on-line na GOtoBRNO.cz v sekci Ochutnejte Brno. A originální dárek? Originální drobnosti, praktické doplňky, propagační předměty a věci, které prostě musíte mít! To vše s puncem

Svícen Petrov © TIC BRNO Michal Růžička

kvality nabízí e-shop darkyzbrna.cz. Dárky můžete samozřejmě zakoupit i v infocentrech. A z čeho je možné vybírat? Doporučujeme třeba triko se srdcem, které navrhl známý streetartista TIMO, originální porcelán s netradiční podobou brněnského draka od výtvarníka Jana Klimeše nebo svícen ve tvaru brněnských ikonických staveb značky Goldfinger. Nejen hudební znalce určitě nadchne janáčkovská kolekce, milovníky knížek zase několik originálních publikací o Brně. V nabídce je třeba i čokoláda Brno – láska na celý život a v případě, že již máte plod své lásky, miminko, tak pro něj je určena kolekce Su z Brna. #valentynnavezi #valentynsticem #valentynvbrne #brno Valentýn na věži Staré radnice Radnická 8 17.00–22.00 120 Kč/osoba www.ticbrno.cz Gourmet Brno 2019 www.gotobrno.cz/ochutnejte Originální brněnské dárky www.darkyzbrna.cz


inzerce

Staňte se součástí týmu vydavatelství Pocket media. Více informací na www.pocketmedia.cz

KAM?

Přidej se k nám!

POJĎ S NÁMI TVOŘIT ČASOPISY Práce nebo zábava? My jsme to spojili! Hledáme ccount manager a komunikace s našimi partnery, tvorba marketingových kampaní, hledání nových obchodních příležitostí redaktory je psaní tvoje vášeň? orientuješ se v brněnské kultuře a zábavě?

 ack office b adminstrativní podpora naší redakce Nabízíme židli v naší redakci nad Jakubským náměstím | pohodový kolektiv | benefity ve formě vstupenek a voucherů Napište nám na info@pocketmedia.cz Do předmětu uveďte „JOB“

51


FantasTICké procházky Třetí únorový víkend patří tradičně průvodcům a jejich tematickým prohlídkám. Již 17. ročník v Brně velmi oblíbeného Mezinárodního dne průvodců připravil TIC BRNO ve spolupráci s Asociací průvodců ČR. Město si můžete s profesionálními průvodci projít za sympatické vstupné 30 korun. Vstupenky si pořiďte včas, bývá vyprodáno. I letos se akce drží ověřeného scénáře. Připraveny jsou procházky pro ty, kteří si rádi o městě poslechnou základní informace, i pro ty, kteří si chtějí prohloubit své znalosti v některém z nabízených témat. A jaká že letos průvodci například nabízejí? Vydat se můžete po stopách císaře Napoleona, slavných brněnských rodáků nebo těch, jež možná znáte z pamětních desek. Poznáte Brno historické, Brno před 100 lety, ale i jeho secesní domy nebo dvory, dvorky, nádvoří. Vyslechnete si brněnské morytáty nebo výklad o smrti a rozkladu v Brně. Zavítáte do vilové čtvrti v Žabovřeskách nebo si s průvodci projdete samotné centrum

Mezinárodní den průvodců 2019 © TIC BRNO Michal Růžička

města, které možná díky nim objevíte v nových souvislostech. Děti od šesti let se můžou vydat po stopách brněnských pověstí, připraveny jsou i prohlídky pro anglicky a německy mluvící. Slavnostní zahájení Mezinárodního dne průvodců proběhne 22. února na nádvoří Staré radnice v 10 hodin. Vstupenky si můžete zakoupit v infocentrech

na Radnické 8 a Panenské 1 a on-line na www.ticbrno.cz, kde také najdete kompletní přehled prohlídek.

22–23/2

Mezinárodní den průvodců 2020 www.ticbrno.cz

PrakTICké skládačky Není průvodce jako průvodce. Ty papírové (kapesní průvodce městem) vydává TIC BRNO průběžně a k těm nejnovějším, které jsou dostání v informačních centrech zdarma, patří průvodce TO JE: Židovské Brno a Adolf Loos v Brně. Malé tištěné průvodce v pohlednicovém formátu pohodlně strčíte do kapsy a provedou vás oblastí, kterou máte rádi. „Židé k Brnu patří. Utvářeli jeho identitu a bez nich by dnes Brno nebylo tím, čím je. Židé se v brněnských dějinách průběžně objevovali, mizeli a zase vraceli. Něco tu po nich zůstalo, něco zmizelo. Zanechali tu spoustu stop, které z brněnské paměti nelze vymazat. Po některých z nich bychom vás teď rádi provedli. Na židovské Brňany totiž nemůžeme a ani nechceme zapomenout. Projdeme si existující stavby i místa zaniklých památek, poznáme, co Židé Brnu dali, a seznámíme se s osudy židovských osobností, kterým Brno někdy bylo domovem,“ zve na procházku

52

Průvodci do kapsy © TIC BRNO Michal Růžička

nový průvodce Brnem židovským. V letošním roce si připomínáme 150 let od narození významného architekta a brněnského rodáka Adolfa Loose. Přestože kromě interiéru Bauerova zámečku jinou jeho realizaci v Brně navštívit nelze, je Loosův význam pro vývoj moderní architektury natolik zásadní, že rozhodně stojí za to si jeho

„brněnské stopy“ připomínat. A proto tento průvodce vznikl. Podstatnější totiž je, jaké stopy zanechalo Brno v jeho myšlení, jak napsal Markus Kristan v knize Brněnské stopy Adolfa Loose.

www.ticbrno.cz


Geniální přítelkyně

Masopust bude v Bronxu

V názvu výstavy se zrcadlí román Eleny Ferrante Geniální přítelkyně, který je velkolepým portrétem vypravěččiny kamarádky. Souvislost populárního románu s výstavou spočívá v portrétování přátel jako specifického literárního i výtvarného žánru. Vystavený soubor zahrnuje rozmanité koncepční a formální přístupy několika současných umělkyň a umělců. Tematizuje identitu, vidění a zobrazení; reflektuje vývoj tohoto tradičního malířského konceptu v éře selfíček. Portrét či autoportrét se pojí s jistou posedlostí, se kterou se k němu autoři vrací a zachycují tváře svých blízkých nebo své vlastní. Lidská psychika má obecně zvýšenou citlivost ke vnímání tváří a jejich zobrazování je „spolehlivě“ poutavé a strhující. Portrét je také přirozeným studijním žánrem a tradiční součástí výuky malby. Malířský portrét navíc zastává roli zvěčnění konkrétního člověka v trvanlivém médiu, pravděpodobně přesahujícím délku života portrétovaného i portrétujícího, a zůstává tak zprávou o jeho přítomnosti.

Bývalá káznice na Cejlu ožije v únoru výstavou fotografií, přednáškou o fenoménu tělesných modifikací, masopustní prohlídkou Bronxu i samotným masopustem. Již tradičně se zde třetí čtvrtek v měsíci uskuteční i mše.

Z výstavy Geniální přítelkyně © Eva Rybářová, archiv TIC BRNO

do 11/2

Geniální přítelkyně Galerie U Dobrého pastýře www.galerie-tic.cz Masopust bude 2019 © archiv Káznice žije

Únor v Kině Art patří minulosti i budoucnosti Je zima a nikam se vám nechce, ideální by bylo zachumlat se s čajem do postele. Kino Art má ale únor tak nabitý, že přeci jen doufá, že vás vytáhne ven. A ten čaj si můžete vzít do sálu třeba v termosce. Válečné drama 1917 vyhrálo Zlatý glóbus a něco se šušká i o Oscarech. Intenzivní a strhující snímek byl celý natočen na jeden záběr a do Artu přijde na konci měsíce. Pokud vás bojující a umírající muži nebaví, doporučujeme adaptaci literární klasiky Malé ženy. Nemáte rádi minulost? Nevadí, pak je tu filmový festival Future Gate, který probíhá od 5. do 8. února. Kromě sci-fi filmů se můžete těšit i na kvíz nebo doprovodnou výstavu. A jestli chcete něco, co je tady a teď, nejlépe to splní nový dokument Barbory Chalupové a Víta Klusáka V síti. Tři herečky předstírají, že je jim třináct let, a po síti komunikují se sexuálními predátory. Ale nebojte. Je to sice edukativní, ale překvapivě také zábavné.

Greta Gerwig natočila film, u kterého se budete smát i plakat a který má výborné herecké obsazení v čele se Saoirse Ronan. © Falcon

5–8/2

Future Gate www.kinoart.cz

Únor v káznici zahájí výstava fotodílny Pojď (se učit) fotit, kterou pořádá Cukrárna z Gorkého 39. Hned dvě akce se odehrají ve čtvrtek 20. února. V kapli proběhne od 18 hodin mše svatá a od 19 hodin se v káznici uskuteční přednáška o fenoménu tělesných modifikací z historické, společenské a psychologické perspektivy. Pokusí se zodpovědět otázku, proč si lidé modifikace vlastně dělají a jak souvisejí s fetišismem a sexualitou obecně. Závěr měsíce již patří masopustu. Nejdřív jste 28. února zváni na masopustní prohlídku a 29. února již na akci Masopust bude! Bronx se rozjasní pestrými maskami, živou hudbou a pouličním veselím. Samotný program začne od 14.30 na náměstíčku pod platany a za doprovodu hudebníků a tanečnic Piroš Rouža z organizace DROM projde průvod ulicemi Bratislavská, Stará a Francouzská a zakončí trasu v parku Hvězdička – park Eugena Horvátha.

29/2 14.30

Masopust bude // srdeční záležitost www.kaznicezije.cz

53


CZECH PRESS PHOTO Tato prestižní fotografická soutěž a následná výstava slaví letos čtvrtstoletí. Výběr fotografií a videí přehledně představuje veřejnosti nejvýznamnější události uplynulého roku a od 15. února jej můžete zhlédnout také v Brně – v Křížové chodbě Nové radnice.

Brno miluje hudbu Brno město hudby UNESCO vám přináší nového průvodce hudebním děním města Brna. Stručně mapuje ikonické brněnské osobnosti a počiny v žánrech klasické hudby, opery, operety a muzikálu, jazzu, folkloru, folku a country, rocku a popu, undergroundu, punku a elektronické hudby. Brno v roce 2017 získalo prestižní titul město hudby udělovaný organizací UNESCO a zařadilo se do sítě 46 měst světa, pro něž je hudba jednou z priorit rozvoje. Spolu s Archivem Leoše Janáčka a vilou Tugendhat je to již třetí ocenění města touto mezinárodní organizací. „Pokusit se o průvodce starým i současným hudebním Brnem znamená ponořit se do vzpomínek cizích i vlastních, do více či méně ověřitelných pramenů, a přitom pokud možno ničemu automaticky nevěřit a stále se ptát: stalo se právě tohle skutečně právě tak? A maximum nedůvěry přitom věnovat především vlastní paměti,“ píše na začátku svého úvodníku autor textů Boris Klepal. Jak se průvodce povedl, můžete posoudit osobně.

Průvodce byl představen také na veletrhu REGIONTOUR a k dispozici je zdarma v infocentrech TIC BRNO a postupně i na dalších místech © TIC BRNO Michal Růžička

www.mestohudby.cz

Portrét – 1. místo © Kateřina Šulová (ČTK)

Cílem této soutěže a výstavy je přinášet nezávislé a autentické obrazové svědectví o životě. Tak, jak je vidí doma i ve světě profesionální obrazoví žurnalisté žijící v Česku nebo na Slovensku. Soutěž v roce 1995 založila Daniela Mrázková a od té doby se koná každoročně. Mezinárodní porota letos hodnotila práce 270 fotografů, kteří zaslali téměř 4 000 fotografií. Autoři pořizují snímky napříč celým společenským spektrem od zpravodajských aktualit přes umění a portréty až po sport a přírodu. Vedle zásadních dramatických aktualit chce soutěž ukazovat, že ve světě se dějí i pozitivní události. Snaží se motivovat autory v každodenním stereotypu jejich práce k osobním pohledům, dává možnost zveřejňovat i to, co z nejrůznějších důvodů nenachází v médiích uplatnění.

15/2–23/3

CZECH PRESS PHOTO Křížová chodba Nové radnice www.czechphoto.org

54

Film miluje Brno Brno má letos do světa filmu už pěkně našlápnuto. Projekty, na kterých v minulém roce spolupracovala filmová kancelář Brno Film Office, přicházejí na televizní obrazovky i do kin. Začátek letošního roku odstartovalo vysílání nových dílů minisérie Marie Terezie. Třetí a čtvrtá část se natáčela v rámci jižní Moravy nejen na zámku ve Valticích, ale z podstatné části i v Brně, konkrétně na hradě Špilberk nebo v Mahenově divadle. Loni v létě jste tak při procházce městem mohli zahlédnout vystrojené dvorní dámy na divadelních balkónech nebo koňská spřežení na hradních nádvořích. Samotné centrum Brna a jeho okolí uvidíte i na filmových plátnech, když si zajdete na nový film Petra Zelenky Modelář. Premiéru má na začátku února a poznáte v něm nejen Zelňák, okolí hradu Veveří nebo slavkovský zámek, ale znalci nočního života jistě identifikují i brněnské kluby Melodka a Eleven. V létě pak přiběhne do kin Zátopek, kde uvidíme, že na stadionu Za Lužánkami se dají natočit i Helsinky nebo Londýn. Brno jede.

Natáčení filmu režiséra Petra Zelenky Modelář na Zelném trhu v Brně (červen 2019) © Michaela Hermína

www.brnofilm.cz


55 inzerce


KAM mimo Brno

Mimo Brno zve Martina Krajíčková V pošmourném únorovém počasí obvykle vyrážím na návštěvu muzejních výstav, na něž v předvánočním a novoročním shonu nezbyl čas. Příslibem jara je pak tradiční každoroční výlet do rájeckého zámeckého zahradnictví. Zámecké zahradnictví na zámku Rájec nad Svitavou otevírá pro veřejnost již 1. února a jeho návštěva je vždy zážitkem. Prohlédnout si lze zámecké skleníky a především sbírku kamélií, na jejichž pěstování se tady již víc než 40 let specializují. Začínajícím pěstitelům kamélií navíc rádi poradí, jak na to, a je zde i možnost nákupu rostlin. Z Rájce je to jen kousek do Boskovic, kde v Muzeu regionu Boskovicka právě probíhá výstava Josef Čapek – malíř, básník, spisovatel. Tip pro všechny milovníky Povídání o pejskovi a kočičce i Čapkových pozoruhodných výtvarných děl. Trochu romantiky by do únorové sloty mohla přinést návštěva výstavy Vítej, nevěsto milá… Svatební šaty města i venkova v Muzeu v Ivančicích.

Nabídne pohled do proměn módy svatebních šatů. Na sklonku nejkratšího měsíce v roce pak určitě pozvu přátele a jejich děti na novou výstavu do Muzea ve Šlapanicích. Jmenuje se Cesty – Tisíc let putování krajinou a jejím prostřednictvím se můžeme vydat na cestu napříč Evropou spolu s Kelty a Římany a poznat pozoruhodné lokality ležící na tzv. jan-

tarové stezce procházející v minulosti naším regionem. Děti si výstavu užijí s šifrovací hrou i ve velké archeologické herně.

Foto: JazzFest Znojmo

Foto: Muzeum Blanenska

Foto: Valtické Podzemí

Rockové oratorium Eversmiling Liberty

Malý princ na zámku v Blansku

Jazz i víno v Podzemí

Únor se ve Znojmě ponese v duchu jazzových koncertů, a to v rámci 13. JazzFestu. Nenechte si ujít třeba rockové oratorium Eversmiling Liberty. O monumentální atmosféru a strhující hudební zážitek v kostele sv. Jana Křtitele se postarají tři pěvecké sbory: DrKrpol Znojmo, Besharmonie Praha a Viva la Musica Uherské Hradiště. Oratorium, zpracovávající příběh židovského vůdce Judy Makabejského, se koná v neděli 9. února od 15.00. Vstupenky zakoupíte TIC Znojmo a v síti SMS Ticket. (red) 9/2 JazzFest Znojmo www.jazzfestznojmo.cz

Přestože turistická sezóna na mnoha památkách utichla, v Muzeu Blanenska, které sídlí na zámku, se ani v zimních měsících dveře netrhnou. V modrém salonku se až do poloviny měsíce února zabydlela putovní výstava sklářských exponátů z tvorby Alice Dostálové s názvem Planetami Malého prince. Umělecká sklářka se inspirovala vesmírným nekonečnem, hvězdným třpytem a pohádkovým osudem Malého prince z pera Antoina de Saint-Exupéryho. (lz) do 14/2 Planetami Malého prince Muzeum Blanenska, Zámek 1, Blansko www.muzeum-blanenska.cz

56

Býčí skála, odvěká křižovatka cest, je jednou z lokalit, kterou představí nová výstava ve šlapanickém muzeu. Foto: Klára Sovová

Martina Krajíčková kurátorka Muzeum Brněnska

Když na sklenku výtečného vína, tak rozhodně do sklípku. Přijďte si užít příjemný večer v netradičním prostředí Valtického Podzemí za doprovodu jazzové hudby. Historie unikátního labyrintu podzemních vinných sklepů v celkové délce 900 metrů se datuje do 13. století. O rozmach dnes již proslulého vinařství ve Valticích se jako první zasloužili mniši z řádu minoritů. Na tradici pěstování vinné révy později navázali Lichtenštejnové. (lz) 15/2 Jazz večer ve Valtickém Podzemí aneb zahřejte se ve sklepě Valtické Podzemí Vinařská 47, Valtice www.valtickepodzemi.cz


Foto: Zámek Lysice

Foto: Tomáš Tvarog

Foto: Mutěnice

Rozkvetlé stromy kamélií v oranžerii

Masopustní průvod Šebetovem

Ples ve společnosti vína

Pokladem zámeckého zahradnictví v Lysicích jsou vzrostlé stromy kamélie japonské. Tento druh čajovníku se právě nyní chlubí různobarevnými květy. Přijeďte tedy o valentýnském víkendu obdivovat krásu těchto „květinových princezen“, jak bývají kamélie pro svou jedinečnost a náročné pěstování přezdívané. (red)

15–16/2 10.00–16.00 Oranžerie zahradnictví Státní zámek Lysice www.zamek-lysice.cz

V loňském roce obnovili místní obyvatelé v obci Šebetov po více než šedesáti letech tradici masopustního průvodu. Letos se na něj můžete těšit v sobotu 22. února, nebude chybět medvěd s medvědářem a další masky typické pro masopust, průvod doprovodí také živá muzika. Částka, která se během akce vybere, poputuje na dobré účely, loni například poslali pořadatelé získané peníze nadaci Dobrý anděl. Nechte na sebe dýchnout atmosféru moravského venkova v té nejlepší podobě. (red) 22/2 Šebetov www.sebetov.cz

Plesáte rádi? Tak to si jistě nenecháte ujít reprezentační ples vinařů Mutěnice, který se koná poslední únorovou sobotu v kulturním domě. Kroužení po parketu doporučujeme kombinovat s degustací lahodného vína z vyhlášených vinařství. Mutěnické Búdy tvoří nespočet větších i menších sklepů různého staří, k nimž náleží jak místnosti pro ochutnávky, tak pokoje pro hosty. Sklepní lokalitu najdete pod mutěnickými vinohrady na samotném konci obce. (lz) 29/2 Ples vinařů Mutěnice Kulturní dům Masarykova 202, Mutěnice www.mutenice.cz

Foto: Státní zámek Rájec nad Svitavou

Foto: Velké Pavlovice

Foto: Muzeum Vyškovska

Rájecká sbírka kamélií ve sklenících zámku

Mistrovství ČR v řezu vinné révy

Zima očima přírody

V únoru a březnu máte jedinečnou příležitost navštívit skleníky rájeckého zámku a pokochat se pohledem na kvetoucí keře kamélií. Budete mít také možnost zakoupit si rostliny kamélií a jarní květiny nebo využít technické poradenství. Pouze od 6. do 15. března pak uvidíte soukromé apartmány knížecí rodiny Salmů vyzdobené právě kvetoucími keři ze skleníků a květinovým aranžmá od zahradníků z moravských a českých zámků. (red) do 29/3 Státní zámek Rájec nad Svitavou Blanenská 1, Rájec-Jestřebí www. zamekrajec.cz

Na sklonku února přichází ten správný čas na zimní řez vinné révy, který zajistí nejen vynikající chuť hroznů, ale především dlouholetost keře. Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s BS vinařské potřeby vyhlašuje již pošestnácté odbornou soutěž Mistrovství ČR v řezu révy vinné. Zúčastnit se mohou jak studenti, tak dospělí nad 21 let, výherce si odnese zlaté nůžky. Součástí akce je také doprovodný program. (lz) 28/2 Mistrovství ČR v řezu révy vinné 2020 Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice Pod Břehy 54, Velké Pavlovice www.vinarskepotreby.cz

S příchodem chladných dní příroda funguje v úsporném režimu. Mráz, sníh a jen omezené zdroje potravy nutí živočichy zařídit se po svém. Naučná výstava Když příroda spí představuje věrnou sondu do života rostlin a zvířat a odkrývá jejich zimní rituály. Zjistíte, jaké ptactvo odlétá za teplem, nahlédnete do medvědího brlohu, porovnáte letní srst savců s tou zimní a v neposlední řadě si uděláte jasno v tom, kdo patří mezi pravé a nepravé spáče. (lz) do 1/3 Když příroda spí Muzeum Vyškovska náměstí Čsl. armády 2, Vyškov www.muzeum-vyskovska.cz

57


KAM mimo Brno

Foto: La Bomba

Foto: GmB

Foto: Wiener Stadthalle

Romantický víkend s tancem

Gotická malba a plastika

Protančete se Valentýnem. Akce I Love Bachata nabízí workshopy plné tance bachata (kombinujícího tradiční prvky s modernou) se zaměřením na styling či techniku. Workshopy jsou přizpůsobené začátečníkům, středně pokročilým i pokročilým tanečníkům. Pomáhat vám budou zkušení instruktoři. Chybět nebudou ani prezentace instruktorů a účinkujících, taneční vystoupení a večerní akce. Vstupenky je možné zakoupit na webu či na místě. (kl) 14–16/2 I Love Bachata 2020 La Bomba Prievozská 18, Bratislava www.labomba.club

Vyrazte se svými přáteli na výlet a nalaďte se společně na vlnu gotického umění. V Bratislavě probíhá expozice tvořená tabulovými malbami, sochami a reliéfy, které znázorňují umění 14.–16. století a výtvory jednotlivých umělců. Těšit se můžete na nejstarší dílo ze sbírky galerie a na spoustu jiných, zajímavých děl z gotického období. Za nápadem uspořádat tuto výstavu stojí Želmíra Grajciarová z Galerie města Bratislavy. (kl)

Vídeň: filharmonie a Harry Potter

Do 31/12 Pálffyho palác Panská 19, Bratislava www.gmb.sk

Patříte mezi milovníky Harryho Pottera? Ve Vídni se můžete stát součástí koncertu, který se nese právě v duchu jedné z nejpopulárnějších filmových sérií. Na velké obrazovce se bude promítat Harry Potter a Ohnivý pohár v té nejlepší možné kvalitě, film budou za pomoci svých nástrojů doprovázet Vídeňští filharmonikové. Filmovou hudbu ke čtvrtému dílu Harryho Pottera složil Patrick Doyle. Vstupenky jsou k zakoupení na webových stránkách. (kl) 22/2 Wiener Stadthalle – hala D Roland-Rainer-Platz 1, Vídeň www.stadthalle.com

Foto: Vídeňský ledový sen

Foto: Jakub Venglář

Foto: Bukovanský mlýn

Vídeň: bruslení parkem a náměstím

Sibiř v létě: Taková, jaká je

Zvěřinové hody na Bukovanském mlýně

Sezona bruslení stále probíhá. Ideální příležitost, jak poznat rakouskou metropoli z jiné stránky. Část Vídně se od ledna do února každoročně mění v nádherné kluziště, na kterém si může zabruslit kdokoli. Prohánějte se parkem i náměstím kolem osvětlené radnice, uvidíte, že si budete připadat jako v pohádce. Mačkat se rozhodně nebudete, celková rozloha je 9 000 m2. Nezapomeňte si vytvořit on-line rezervaci, na místě jsou k zapůjčení brusle. (kl) do 29/2 Vídeňský ledový sen Rathausplatz, Vídeň www.wien.info

Zatímco mnoho z nás směřuje o prázdninách k moři, Jakub Venglář otestoval Sibiř. Tundry přecházejí v tajgy, mokřady zase v bažiny a nevyzpytatelné rozmary počasí s nálety dotěrného hmyzu hravě vykompenzují dechberoucí panoramata ruské divočiny. Na únorové přednášce v Břeclavi se dobrodruh a milovník chůze osobitým způsobem rozpovídá o svých zážitcích i kilometrech v nohou. Chodit po horách začal již v útlém věku. (lz) 26/2 Rusko: Léto na Sibiři Cyklosféra Pod Zámkem 3, Břeclav www.zahorami.cz

Dopřejte si pochoutku, která byla vždy součástí velkých hostin. Zvěřinové hody se staly na Bukovanském mlýně již tradiční akcí, pořádanou minimálně dvakrát do roka. Od čtvrtka 13. února můžete v Mlynářské restauraci ochutnat výběr tradičních i méně tradičních zvěřinových specialit, které lahodí nejen oku, ale především chuti. V sobotu i neděli vám navíc zkušený sklepmistr k vybranému jídlu doporučí vhodná vína a v sobotu od 19.00 vám večer zpříjemní harmonikář. (red) 13–16/2 Zvěřinové hody Bukovanský mlýn, Bukovany 70 www.bukovansky-mlyn.cz

58


VYDAVATELSTVÍ PUBLISHING

Jsme vydavatelství a agentura, která reflektuje autentické kouzlo města v podobě kulturního časopisu KAM V BRNĚ/WHERE IN BRNO a šťavnatého průvodce FOOD DRINK BRNO. V naší dílně vznikl také proslulý průvodce pro fajnšmekry TO JE BRNO. Poskytujeme profesionální služby od tvorby textů přes grafiku, fotografie, designu až po samotnou distribuci informací a marketingovou strategii. Naše redakce je Vám plně k službám.

Jakubské nám. 3, Brno-střed

www.pocketmedia.cz

Jakubské nám. 3, Brno-střed / www.pocketmedia.cz


February 2020 

Where do you read your Where in Brno magazine? Photo: Pocket media/Ivo Dvoล™รกk

61


Best tips: 1

2

Animé + Jan Jelen Band 26/2 Metro Music Bar www.metromusic.cz

3

Rocky Leon Live 28/2 Eleven Club www.fb.com/elevenclub

4

SONO Centrum is a place with great acoustics so the concerts sound extraordinarily good in there. Photo: SONO Centrum

Escape the Slough of Despond! My top tip for February is Jurkovič House Through The Time Machine, which is a role play adventure game set at a time when Dušan Jurkovič is just about to sell the house. If you are into period LARPing, history or role play in general, then this is for you. I know that they have gone to a lot of effort to make this a memorable event, and it’s all in English. On the 23rd at 20.00. Music, well there’s lots of cool stuff in February – James Harris at Kabinet Muz on the 25th, The Atavists at Metro on the 27th, a hip hop charity event at Eleven Club on the 15th all sound great. But the stand out musical event is without question the 30 years of Indies night at Sono Centrum on the 14th. For 30 years, Indies has been a solid rock in the music culture of the city, they started out selling t-shirts, concert tickets and records – and

62

then morphed into a record label and publisher. A must see event. If you’ve just picked up this magazine and you’ve just missed your favourite band, who played last night, we’ve got a solution: why not consider getting a subscription to Kam v Brně/Where in Brno? You can find it here – http://shop.pocketmedia.cz.

Theatre: The King‘s Speech 19/2 Mahenovo divadlo www.ndb.cz

5

Dynasty 24/2 Divadlo Husa na provázku www.provazek.cz

6

Exhibitions: Martin Zet, sculptor Miloš Zet from 12/2 Dům umění www.dum-umeni.cz/en

7

Fashion as a reflection of a time period until 23/8 Dietrichsteinský palác www.mzm.cz

8

9

Robin Smith editor Where in Brno

Music Mindicted night w/ Jam Thieves 7/2 EXIT Club Brno www.fb.com/exitclubbrno

Other Future Gate Sci-fi Festival 5–9/2 Kino Art www.futuregate.cz Mystery Diamonds 26/2 Cabaret des Péchés www.cabaretdespeches.com


třída Kpt. Jaroše

a ov

tan me

8

Slo vák ova

va ico

Moravské nám.

á lavsk

ovo otín Žer nám.

2

3

ká uits

Jez

m.

sk Komen

Moza

nská

á

nick

Do

Rad ejní Muz

Křenová

ká Josefs

ám.

Rumiště

ínské n

Kapuc

šty

Ba

Jircháře

žní

dra

vní Hladraží ná

Kop eč Vodní

Dornych

Leitnerova

Vlhká

Skořepka

nská

4

1 7

Fakultní nemocnice U svaté Anny

4

č Kope

7

K

Vlh

6

7ká 6 trs 8 Pe

Františká

řská větiná

Koliště

Bisk ups ká

Annenská

Zelný trh

rou tkov 5 á

2

fská

Pekařská

ká Starobrněns Pe

í

Orl

Jose

Šilingrovo nám.

8

lí Or

ká rits

2

10

2

7

no

á nsk Pa

ská án nik

va yko

Pellicova

Ján

sar

m3i

ská

1

Ma

Husova

é ikánsk Domin ám. n 4

5

lni

9

á ick

Mi

eč n Zám

á

3

ade Div

vsk što Po

5

Špilberk

2

1

9

ho Malinovské nám.

Kobližná

Náměstí Svobody

5

3

Husova

6

iš Kol

9

1 6

8

Ben ešov Auto a bus Benoevé nádra šova ží

kova Dvořá

a Sukov

í

ova

Běhounská

Kozí

u Jak

a tov vel ose Ro

Jakubské nám.

3 4

Rašín

ská Če

Besedn

1 4

1

bs ká

Sol

r tova

nič

í

em adl div

oln

Zahrádky

jl Ce

ská

Jezuit

Za

Úd

4

eve ltov a

á ské n Morav

a Joštov

m. ého ná

7

Ro os

5

Měnínská

Ma reš ov a

í

Bratis

Česká

oln

3

va nero

á

Ko liš

Vachova

lsk

Kör

se

Úd

Příkop

un Ko

Ja

ové rák

Ho

Stará

M.

ří ve Ve

orkého

Where in Brno

Příční

ováka Arne N

S

Ho

ká Francouzs

Nov obra

ova

Kudelova

M.

Mlýn

ská

Spálená

Hybešova

Infocentre 1 TO JE BRNO, Panenská 1 2 Pod Krokodýlem, Radnická 8 3 Špilberk, Špilberk 1 4 Nádraží, Hlavní nádraží, Nádražní 1

Top Places of Interest 1 Besední dům – Philharmonic Orchestra 2 Labyrinth – Brno Underground3 Mint Master’s Cellar 3 Mit Master‘s Cellar (Brno Underground) 4 Ossuary (Brno Underground) 5 Brno Clock Sculpture 6 Špilberk Castle 7 Cathedral of St. Peter and Paul 8 The Měnín Gate – Toy Museum 9 10–Z Bunker 10 Old Town Hall 11 Villa Löw–Beer 12 Villa Tugendhat

ln ernopo

S

Lidická

á sk

ren

ká Pe

sk

nín

to An

va ubo

a ov

tan me

Museum And Gallery

Theatre

Church and Cathedral

1 Brno House of Arts 2 Mendel Museum 3 MG, Governor‘s Palace (The Moravian Gallery in Brno) 4 Pražák Palace (The Moravian Gallery in Brno) 5 Museum of Applied Arts (The Moravian Gallery in Brno) 6 Moravian Museum in Brno 7 Bishop‘s Court (Moravian Museum in Brno) 8 Dietrichstein Palace (Moravian Museum in Brno) 9 Palace of Noble Ladies Moravian Museum in Brno) 10 L. Janáček Memorial (Moravian Museum in Brno)

1 Bolek Polívka Theatre 2 Orlí Street Theatre 3 Radost Theatre Brno 4 Reduta Theatre 5 HaDivadlo Theatre 6 Theatre Husa na provázku 7 Janáček Theatre 8 Mahen Theatre 9 Brno City Theatre 10 Polárka Theatre

1 Cathedral of St. Peter and Paul 2 Jan Amos Comenius Church – Red Church 3 Church of St James 4 Church of St. Michael 5 Church of St Thomas 6 Orthodox Church of St. Wenceslas 7 Minorite Monastery / Church of St. Johns 8 Augustinian Abbey in Old Brno

63


Where in Brno

Brno Daily News Highlights Motorcyclists can park for free in the residential parking area by obtaining a free parking permit. Without a valid permit, motorcyclists must pay a parking fee according to the price list for the zone. Anyone can request a parking permit simply by producing their motorcycle license.

BRNODaily

A Dose of Charisma at the Cabinet of Muses After more than a year, James Harries is returning to the Cabinet of Muses. Born in England and living in the Czech epublic for 30 years, James was the first to record and release his official album on mobile phone. In the Cabinet he and his band will present their new album „Superstition“. James’s new album is very different from what he’s done so far. In musical terms, it could be described as folk - pop music with a dollop of gospel, soul and blues. You can look forward to original and distinctive music, underlined by urgency in Harries’s voice and a goodly dose of charisma. James sizzles with childlike energy, not devoid of playfulness or the lyrical language of a poet. During his concerts, he runs about on stage, telling funny stories and communicating with the audience. A few songs later, you’ll be touched by his musical tales, which will get right under your skin and bring tears to your eyes.(bf)

James Harries is a very popular performer in Brno. Photo: The Cabinet of Muses

25/2

James Harries The Cabinet of Muses Sukova 4, Brno www.kabinetmuz.cz

Central Station in Prague. Photo: SŽDC

The Ministry of Transport approved the Railway Administration to carry out a feasibility study on the proposed new high-speed connection. The connection will potentially reduce train journeys between Prague and Brno from 2.5 hours to just 65 minutes. The city of Brno will contribute to the Cities4FOOD project to support local agriculture in the metropolitan region, care for the landscape and support the production and consumption of local food. To the Bohunice campus from Pisárky by cable car? Brno Transport Company has already ordered the start of zoning procedures. The cost is estimated at 500 million crowns. “The cable car is just a single piece in the whole puzzle. The first step is building a new tram loop in Pisárky”, according to the city official website kopemezabrno.cz. Read more on brnodaily.com.

Tien Dong Brno Daily – Brno’s Online News in English

64

St. Valentine’s in a Sauna Are you looking for an original way how to celebrate Saint Valentine‘s Day? We have a good tip for you – try Valentine‘s Sauna Night. Not only will you be able to relax in a wellness centre in a festive atmosphere but also treat yourselves to unique sauna rituals tuned to the era of the flower children. The special Valentine’s Sauna Night starts late, so you can enjoy outdoor swimming in thermal pools and whirlpools under the starry sky. When you get tired of splashing, you can visit the Sauna Dome with themed sauna shows. In addition to them, you can look forward to natural peeling agents in the Sauna on the Lake. You can pamper your skin with sensual ylang, rose and jasmine, complemented with woody tones, or a tender peeling agent scented with violets and tuberose. Valentine’s Sauna Night lasts three hours. Visitors can indulge not only in wellness activities but also in buffet snacks and refreshments with plenty of non-alcoholic drinks throughout the whole event. (bf)

Sauna shows will be inspired by the era of the flower children. Photo: Infinit Maximus

14/2

Valentine’s Sauna Night Infinit Maximus Hrázní 4a, Brno – Kníničky www.infinitdarky.cz


Where in Brno

Masterpieces of Italian opera in Janáček Theatre

The Atavists Playing in Metro Winners of two 2018 Anděl Music Awards, The Atavists balance on the edge of blues and stoner-rock mingled with influences of the 1960s surf bands. The characteristic sound of the group includes menacing guitar, shrieking retro organ and the distinctive voice of frontman Adam Krofian. Originating in Hradec Králové, this famous Czech four-piece band has an interesting history. In 2015, they won the national round of the international competition for European bands - The Global Battle of The Bands. Overall, they finished sixth. Then, at the beginning of 2016, the band released their debut album „Bad Times“. Two years later came another album. Titled „Lo-Fi Life“, it brought the band two Anděl Music Awards in the categories Best New Act and Best Rock Album. Headliner magazine included Lo-Fi Life in the list of the top fifty important albums of the past decade. (bf)

The ensemble of Janáček opera has prepared real treat for lovers of classical Italian opera in the first months of the year 2020.

The Atavists boast two 2018 Anděl Awards. Photo: The Atavists

27/2

The Atavists Metro music bar Poštovská 6 www.metromusic.cz Don Carlos by Giuseppe Verdi. Photo: Marek Olbrzymek

Brno Rappers Helping at the Eleven Club

Political intrigue, religion, forbidden love, masterful music capturing of deepest emotional state – that would be a way of briefly summarising one of the supreme works of the Italian master Giuseppe Verdi – Don Carlos. Ponchielli was described as the only composer able to follow Verdi in the genre of grand opera. And the La Gioconda is truly a grand opera in the best sense of the word. This tragic affair of passionate and unrequited love, hatred, betrayal and revenge is ideal for the grand treatment. With Luciano Maestro, Linda Ballová, Federico Sacchi, Svatopluk Sem in the main roles. (red)

The registered association - Pomáháme společnou cestou (Helping Together) regularly organises the Charity Day event with the proceeds going to handicapped children. Newly it will also take place in Brno‘s Eleven Club, where local rappers and DJs will come together to help children and families in need. Held on Feb. 15, the concert is part of the Charity Day additional programme and for the first time it will be held in a club environment. Aptly named Charity Night vol. 1, it will present Tafrob, Daniel Vardan, City Code, Robin Tent, Hactive, Dorien Wandalist, Tibi, DJ Rubenz, DJ Negast and DJ Sahi. The event is organised jointly by Eleven Club, Charity Jam, Daniel Vardan and his 1312 Records, Tafrob and Hactive. All proceeds from the Charity Night vol. 1 event will be donated to socially excluded families and families with handicapped children. (kg)

At the Eleven Club you will be able to listen to performers such as Tafrob, Daniel Vardan and City Code. Photo: Eleven Club

15/2 from 08:00 p.m. Charity NIGHT vol. 1 Eleven Club Dominikánská 11, Brno www.elevenclub.cz

15/2

G. Verdi: Don Carlos

24/3

A. Ponchielli: La Gioconda Janáček Theater www.ndbrno.cz

65


Where in Brno

Photo: Robotiada

Photo: Swing Wings

Photo: Moravská galerie

Robotic Day in Brno

The Rhythm Is Swing

Textile Sculptures

Robot lovers or those of you interested in assembling your own robots should not miss Robotiada. Regularly held in the South Moravian Region, this international robotic competition is open to teams of up to four competitors aged 19 and under. Robots, which are mostly made from LEGO Mindstroms, will compete in several disciplines. The youngest robot enthusiasts can measure their skills in a freestyle discipline. (red)

Do you fancy getting out and about to mix with people for a while on these cold and dark winter nights? How about going dancing? Head to Café Atlas on Sunday, where you can indulge in regular swing evenings. Treat yourself to some coffee or wine, listen to good swing music, and if you like, have a dance. A good mood and a torrent of positive energy are guaranteed, so don’t worry and take a swing step out of your comfort zone. (red)

Until November 2021, the Governor‘s Palace in Brno will present Martin Skalický’s sculptures. Confronting classical techniques of sculpture production and restoration, the artist uses non-traditional materials, such as textiles reinforced with resin. The statues, once placed on the Palace tympanum, were brought inside. The invisible exterior was made visible and became part of the interior. The new works of art seem to be made out of marble, but it’s just an illusion. (red)

www.robotiada.cz

www.swingwings.cz

www.moravska-galerie.cz

Photo: Slavnosti Moravského Uzeného

Photo: CinemArt

Photo: Piotr Marzec

2020 Gourmet Festivities

Call of the Wild

Below Zero

Held on Feb. 29 and Mar. 1, the 2020 Festival of Moravian Smoked Meat and Wine promises mouth-watering meat cuts, sausages and delicacies from regional smoked meat producers, excellent wine from family wineries, crowning the Smoke Meat King as well as competitions and games for children. The atmosphere of the event will also be enhanced by the historical premises of Veveří Castle, where juicy meat will meet fine wine. (red)

Late 19 th century. The bitter John Thornton (Harrison Ford) is not looking for gold in the Klondike, but peace and solitude. Fate will bring him together with a brave dog called Buck and they will strike up a true friendship. This remake of Jack London‘s 1903 classic connects live actors and landscape together with the CGI-created dog Buck. Its appearance is based on the animal that “acted” in the film adaptation from 1935. (red)

Until mid-February Industra will present a unique exhibition of contemporary Polish art. Called Below Zero, it is a joint project of 5 graduates of the Warsaw Academy of Fine Arts. Tymek Bryndal concentrates on graphics, video, performance and sculptures, Piotr Marzec on painting, slam poetry and comics. Agnieszka Mastalerz, Michał Szaranowicz and Weronika Wysocka all combine video and performance, but each in their own creative way. (red)

www.moravskeuzene.cz fb.com/SlavnostiMoravskehoUzeneho

CinemArt

www.industra.space

66


Where in Brno

Changes to Parental Benefit in 2020

A Course Tailored for Expats: Become an Entrepreneur

With the start of the year, an amendment introduced several positive changes to the Czech parental benefits law. If you are a parent already drawing benefits, you should receive an official letter with all the changes in the next few months, from your local Employment office.

What better time to start on a new journey than the start of the new year? That’s why we’re happy to invite you to a course tailored for expats who would like to start their own business. The course is brought to you by the South Moravian Innovation Centre, together with the Brno Expat Centre. Do you have a business idea but you don’t know how to start a business? Or do you want to validate if your project has a chance of succeeding on the market? Apply for a 5-evening course: after going through these seminars, you will get answers to many questions as well as a clearly defined business plan. Do I really want to be an entrepreneur? And do I want to start a business with this particular idea? Who will be my customers? Which particular problem do I solve for them? Is the market interested in my product? Can I present my business understandably?

Let us walk you through the very first steps of businessing in Brno. Photo: Jiří Lubojacký

17/2

Brnoexpatcentre.eu Good news to parents. Photo: Jiří Lubojacký

City Library is also open to foreigners Brno’s public library, founded by writer and journalist Jiří Mahen in 1921, boasts 33 branches throughout the city and offers not only books but lots of other items and opportunities, available also to those who do not understand Czech. You can take out books in various languages. You can become a volunteer there via the Europe Direct centre or just come and enjoy the library space or local café with your book or use the wi-fi. Parents with babies will appreciate the Family Point while children or teenagers the cosy nooks with toys and games in the Children’s Department. There’s also a Senior point. To join, just walk in – it’s one corner away from the náměstí Svobody, Kobližná 4. Step to the registration counter and show your ID and a proof of residence. It’s possible you end up talking with a non-English-speaking clerk, so prepare the Czech sentence “chci se zaregistrovat” in advance. The fee for one year is 200 CZK.

Lots of opportunities available, and not only in Czech. Photo: Lukáš Malý

Note that the eligibility conditions applying to foreign parents remain unchanged. The most important news is that the total sum of the parental benefit has been raised from 220,000 to 300,000 CZK (for one child – the youngest). Also, the maximal allowed number of hours a child can stay in a pre-school establishment (i.e. nursery, kindergarten, care centre etc.) was changed – it was doubled from 46 to 92 hours per month. The changes affect families who apply for parental benefit from January 2020, but also families who have started drawing the benefit in the previous years. The new total sum of parental benefit will be applied automatically – if you’re eligible, ­­­­there’s no need to contact the Employment office about this change. There were even more changes introduced - for more info, visit our website. Brnoexpatcentre.eu

Knihovna Jiřího Mahena Ústřední knihovna Kobližná 4, Brno www.kjm.cz


KAM za zábavou

S Domem umění za brněnskou architekturou Prostřednictvím projektu Brněnský architektonický manuál (BAM), jehož rozvoj zajišťuje Dům umění díky finanční podpoře města a Ministerstva kultury, můžeme objevovat ty nejzajímavější stavby, které vznikly v Brně ve 20. století. Připravili jsme si pro vás kvíz plný zajímavostí o některých z nich.

2) Projekt brněnského Prioru, který se měl řadit k největším obchodním domům v republice, pochází od architektů Zdeňka Řiháka a Zdeňka Sklepka. Kde bychom nalezli jeho brněnského předchůdce, menší Prior, do kterého chodili obyvatelé města nakupovat až do roku 1985?

1) Co znamená výraz brutalismus ve spojení s architekturou? Nápovědou může být, kromě fotky u textu, také francouzský původ tohoto slova.

3) Brněnský Bílý dům byl postaven v 70. letech 20. století jako administrativní budova Městského výboru KSČ. Jako ostatní podobná střediska byl nazýván KOKOS (KOmunistický KOStel). Uhodnete, jaká budova stála na jeho místě původně a jakému účelu sloužila (1884–1952)?

4) Dominantou brněnského výstaviště je pavilon Z s nepřehlédnutelnou kopulí, která má rozpětí 90 m a šířku 46 m. Pružnost konstrukce zajišťuje systém spirálovitých trubek, jejichž průsečíky jsou svázány ocelovými třmeny. Proč je nezbytné, aby konstrukce kopule byla flexibilní?

Foto: archiv BVV

Ústřední autobusové nádraží postavené v brutalistickém stylu. Foto: František Kressa

Dodejte Prioru potřebné barvy. Máte-li šedou pastelku, půjde to jednoduše.

Stránku zábava jsme vytvořili ve spolupráci s Domem umění města Brna a BAM (www.bam.brno.cz). Správné odpovědi a tajenku se dozvíš 15. února na webu www.pocketbrno.cz!

68

5) Autorem sochy na obrázku je významný český sochař Olbram Zoubek. Před kterou známou budovou, postavenou v tzv. bruselském stylu, bychom ji našli?


Křížovka o ceny

Jak to umíte se slovy? Vytvořili jsme pro vás křížovku plnou jednodušších i složitějších nápověd a držíme palce, ať se dostanete k tajence! Jste-li navíc předplatitelem, můžete vyhrát knihu Brněnský architektonický manuál – Průvodce architekturou 1918–1945 a dva volné vstupy do Domu umění města Brna platné po celý tento rok. Stačí nám do 15. 2. řešení tajenky poslat na e-mail info@pocketmedia nebo na adresu Pocket media, Jakubské náměstí 3. Z následného losování vzejde jeden šťastný výherce.

69


program únor 2020

po/mon

út/tue

st/wed

27

28

29

3

4

5

10

11

17

24

pá/fri

so/sat

ne/sun

31

1

2

6

7

8

9

12

13

14

15

16

18

19

20

21

22

23

25

26

27

28

29

1

Naplánujte si, KAM v únoru půjdete…

70

čt/thu

30


program únor 2020

DIVADLO/THEATRE BURANTEATR

Sokolský Stadion, Kounicova 20 | 774 492 131 vstupenky@buranteatr.cz | www. buranteatr.cz

1. 2. 19.30 DIVADLO UTLAČOVANÝCH v podání mezigenerační skupiny žen 2. 2. 19.30 DIVADLO KJÓGEN host BURANTEATRU  3., 17., 24. 2. 19.00 WORKSHOP: KURZ TANCE A INSTANTNÍ KOMPOZICE Roberta Štěpánková 5., 26. 2. 18.00 WORKSHOP: IMPRODÍLNY otevřené tréninky improvizace 7. 2. 17.00 WORKSHOP: ŠKÁLA PESTROSTI V PROCESU TVORBY POHYBOVÉHO DIVADLA Tereza Slavkovská 12. 2. 18.00 OHROMUJÍCÍ SÍLA MYSLI Prožitkový večer s Mirkem Vojáčkem. 14. 2. 19.30 VALENTÝNSKÝ VEČER V BURANTEATRU ANEB LÁSKY NENÍ NIKDY DOST! Nekupujte plyšová srdíčka nebo bonboniéry. Darujte výjimečný zážitek. 14. 2. 19.30 LO.VE! Říká se „jednoho dne“ a nezdá se to blízko. 21., 22. 2. 19.30 I AM NORMAL: EXAMPLE NO. 3 I AM NORMAL, RIGHT? JUST LIKE YOU. 29. 2. 13.00 WORKSHOP: IGNORE ME // REGULAR Jacob Banigan 29. 2. 13.00 WORKSHOP: IGNORE ME // VIP Jacob Banigan 29. 2. 19.30 IMPROV NIGHT WITH JACOB BANIGAN (CAN) improvizátor, režisér a zdravotní klaun

DIVADLO BARKA OTEVŘENÝ KULTURNÍ PROSTOR LIGY VOZÍČKÁŘŮ Svatopluka Čecha 35a | 608 635 578 barka@ligavozic.cz | www.divadlobarka.cz

2. 2. 16.00 O PALEČKOVI Divadlo Paravánek, pro děti 3. 2. 19.00 BÚTÁN – KRÁLOVSTVÍ ŠTĚSTÍ Cestovatelská beseda s promítáním Alena Pirklová. 8. 2. 10.00 VLADIMÍR HOLAN: KÁŤA A BAJAJA Divadelní fakulta JAMU a Divadlo Aldente, pro děti a dospělé 8. 2. 18.00 AŤ ŽIJÍ DUCHOVÉ Umělecký spolek Ponte per l´arte z. s. 8. 2. 19.00 UCITELKA V AKCI Umělecký spolek Ponte per l´arte z. s. 9. 2. 16.00 O ZLOBIVÉM ANDÍLKOVI Divadlo Paravánek, pro děti 10. 2. 19.00 AFRIKA – STARÝM „BUSEM“ KOLEM CELÉHO KONTINENTU Cestovatelská beseda s promítáním Marika Dumková. 13. 2. 19.00 KRIPLÍCI, ANEB PŘÍHODY ZE ŽIVOTA HMYZU Divadlo Járy Pokojského s herci na kolech i bez. 17. 2. 19.00 CHILE – CESTA ZA ZATMĚNÍM SLUNCE ROKU 2019 Cestovatelská beseda s promítáním Miloslav Druckmüller. 23. 2. 16.00 O NEPOSLUŠNÝCH KŮZLÁTKÁCH, O TŘECH PRASÁTKÁCH Pohádky pro nejmenší hraje loutkové divadlo Vrati Schildera. 27. 2. 19.00 BENEFIČNÍ KONCERT PRO DIVADLO BARKA F. T. PRIM a PŘÍSTAV 29. 2. 19.00 VRAŽDA NA VEČEŘI SUUD, „Dobrou chuť a hodně štěstí!“

DIVADLO BOLKA POLÍVKY

Jakubské nám. 5 | 542 214 692 | divadlo@bolek.cz www.divadlobolkapolivky.cz 1. 2. 14.00 BOSÉ NOHY V PARKU V. Freimanová, R. Hrušínský st., A. Linhartová, R. Mácha

1. 2. 19.00 CAVEWOMAN D. Choděrová 2. 2. 19.00 ANI SPOLU, ANI BEZ SEBE J. Paulová, D. Suchařípa 3., 8. 2. 19.00 HORSKÁ DRÁHA M. Kňažko, E. Novotná, J. Ježková 4. 2. 19.00 TAJNÝ AGENT J. Vyorálek, A. Fialová, P. Čtvrtníček, J. Černý 5. 2. 19.00 KLÁRA A BÁRA I. Chýlková, E. Holubová, R. Štabrňák, M. Maděrič 6. 2. 19.00 ODPOČÍVEJ VE SVÉM POKOJI D. Kolářová, M. Vančurová, P. Stach, Š. Benoni 7. 2. 19.00 LADY OSKAR J. Paulová, D. Suchařípa, L. Hampl, J. Kříž 8., 16., 22. 2. 14.00 CAVEMAN J. Holík / J. Slach 9. 2. 19.00 V PAŘÍŽI BYCH TĚ NEČEKALA, TATÍNKU P. Nárožný, J. Švehlová, J. Malá, J. Šťastný 10. 2. 19.00 NEBE? B. Seidlová, N. Zbytovská, D. Zbytovská, J. Barin Tichý 11. 2. 19.00 MINDGAME – LÍBEZNÉ VYHLÍDKY M. Etzler, P. Halberstadt, G. Míčová 12. 2. 19.00 VĚRA I. Chýlková, B. Polívka, S. Remundová, J. Stryková 13. 2. 19.00 TRANSKY, BODY, VTEŘINY J. Burýšek, P. Gajdošíková, M. Matulová, O. Brett 14. 2. 19.00 ZKURVENÍ HAVLISTI D. Gondík, M. Hanuš, T. Měcháček 15. 2. 10.00 FERDA MRAVENEC P. Kozák, R. Stodůlka, J. Drobný, L. Lavičková 15. 2. 19.00 TŘETÍ PRST NA LEVÉ RUCE I. Pazderková, M. Randová 16. 2. 19.00 REBELKY Ch. Poullain, Š. Křesťanová 17. 2. 19.00 BÁJEČNÁ NEDĚLE V PARKU CREVE COEUR S. Remundová, I. Janžurová, B. Munzarová, L. Žáčková 18. 2. 19.00 LAKOMEC P. Zedníček, M. Procházková, J. Švandová, O.j Novák 19. 2. 19.00 MALÝ PRINC J. Cina 20. 2. 19.00 KUTLOCH ANEB I MUŽI MAJÍ SVÉ DNY B. Klepl / M. Maděrič, K. Hádek / V. Jílek 21. 2. 19.00 MŮJ BÁJEČNÝ ROZVOD E. Balzerová 22. 2. 19.00 ŠEST TANEČNÍCH HODIN V ŠESTI TÝDNECH Ch. Poullain, M. Kraus 23. 2. 14.00 CAVEWOMAN D. Choděrová 23. 2. 19.30 SRNKY J. Polášek, M. Sýkora, P. Šimčík, R. Blumaier, 24. 2. 19.00 MÍNUS DVA B. Polívka, M. Lasica, M. Hofmann, J. Čadek Čvančarová 25. 2. 19.00 KLÍŠTĚ B. Polívka, M. Lasica, P. Halberstadt 26., 27. 2. 19.00 DVA NAHATÝ CHLAPI M. Zounar, M. Kraus, M. Randová, D. Šinkorová 28. 2. 8.30, 10.30 LOTRANDO A ZUBEJDA M. Merunka / P. Vojtíšek / D. Koťan, O.j Hyneš / M. Zeman 28. 2. 19.00 DUET PRO JEDEN HLAS Z. Stivínová, J. Novotný 29. 2. 19.00 MANŽELSTVÍ V KOSTCE Z. Kronerová, O. Navrátil 29. 2. 19.00 HRDÝ BUDŽES B. Hrzánová, J. Vlčková, L. Jeník

DIVADELNÍ STUDIO V

Veveří 133 | 739 649 492 | studio@divadlov.cz www.divadlov.cz 1. 2. 19.00 BARON PRÁŠIL historická fraškovitá komedie 2. 2. 15.00 TICHÉ ŠLAPACÍ KRÁLOVSTVÍ tichá pohádka 8. 2. 15.00 ČERVENÁ KARKULKA veselá pohádka s lidovými písničkami 9. 2. 15.00 O SMOLÍČKOVI pohádka pro nejmenší 15. 2. 19.00 STRAŠLIVÝ STÍN Z HUSOVIC fraškovitá komedie 16. 2. 15.00 KRKONOŠSKÉ POHÁDKY klasika z Podkrkonoší 23. 2. 15.00 O BUDULÍNKOVI veselá pohádka 27. 2. 19.00 GRÖNHOLMOVA METODA hořká komedie 29. 2. 15.00 ČERVENÁ KARKULKA veselá pohádka s lidovými písničkami

DIVADLO HUSA NA PROVÁZKU

Zelný trh 9 | 542 123 425 | vstupenky@provazek.cz www.provazek.cz 3., 19.00 VITKA Režie: Anna Davidová 4. 2. 19.00 VITKA English Friendly 5. 2. 19.00 ZKUŠEBNA improvizační cyklus provázkovských herců 6., 20., 21. 2. 19.00 PRAVIDLA BINCÁRNY Režie: Anna Davidová 7. 2. 19.00 KNÍŽE MYŠKIN JE IDIOT: VZKŘÍŠENÍ Režie: Vladimír Morávek 8. 2. 17.00 O PEJSCÍCH A KOČIČKÁCH Režie: Jiří Jelínek, pro děti, derniéra 9. 2. 17.00 AMADEUS (TJ. MILOVANÝ BOHEM) Režie: Vladimír Morávek 10. 2. 19.00 AMADEUS (TJ. MILOVANÝ BOHEM) 11. 2. 18.00 CAFÉ REVOLUCE tradiční cyklus diskusí na Provázku 12. 2. 18.00 DOMOV NA KONCI SVĚTA Režie: Anna Davidová, od 17 h lektorský úvod 13. 2. 19.00 DOMOV NA KONCI SVĚTA 14. 2. 19.00 ALMA. AMOROSO PRESTO Režie: Gabriela Ženatá, derniéra 15., 19. 2. 19.00 DON QUIJOTE Režie: Jan Mikulášek 23.2. 19.00 DYNASTIE Režie: Michal Doček 24. 2. 19.00 DYNASTIE English Friendly 25. 2. 19.00 MEIN ŠVEJK Režie: Jan Antonín Pitínský 26. 2. 19.30 TURNOVÝ HÁJ Režie: Gabriela Ženatá 27. 2. 19.00 AMERIKA Režie: Michal Dočekal 28. 2. 19.00 HRÁČ Režie: Michal Hába, English Friendly

DIVADLO KORÁB

Staňkova 29 | 773 522 123 | www.korab.cz

2. 2. 11.00 PRINCEZNA NA HRÁŠKU představení pro děti 9. 2. 11.00 DLOUHÝ, ŠIROKÝ A BYSTROZRAKÝ představení pro děti 16. 2. 11.00 KOCOUR V BOTÁCH představení pro děti 23. 2. 11.00 KAŠPÁREK A DRAK představení pro děti

DIVADLO LÍŠEŇ

Ondráčkova 20 | 728 818 034 | www.divadlolisen.cz 10. 2. 19.30 HYGIENA KRVE Sklepní scéna Centra experimentálního divadla, Zelný trh 9

DIVADLO NA ORLÍ

Orlí 19 | 542 591 800 | dno@jamu.cz www.divadlonaorli.jamu.cz

6. 2. 19.00 VELKÝ GATSBY Rebekka Kricheldorf podle F. Scotta Fitzgeralda, premiéra, zadáno 9. 2. 19.00 VELKÝ GATSBY 10. 2. 19.00 VELKÝ GATSBY sk. A 13. 2. 19.00 VELKÝ GATSBY 19. 2. 19.00 PLES JAMU 2020 – BENÁTSKÝ KARNEVAL ples 21. 2. 19.00 SONIX #8 večer akusmatické hudby 22., 23. 2. 19.00 ANNA KARENINOVÁ A. Kohout 25., 26. 2. 19.00 POJĎ SE MNOU DO SVĚTA písně Jiřího Bulise tlumočené do českého znakového jazyka 27. 2. 19.00 VELKÝ GATSBY sk. D 28. 2. 19.00 VELKÝ GATSBY sk. E

DIVADLO POLÁRKA

Tučkova 34 | 541 247 274 zahorikova@divadlopolarka.cz www.divadlopolarka.cz

2. 2. 14.30 TANEČNÍ HODINY PRO MALÉ A JEŠTĚ MENŠÍ NEBOLI TANČÍRNA Malá scéna, 2+

71


program únor 2020

6. 2. 17.30 HOMO ZABIJENS: KONEC LOVCŮ MAMUTŮ Velká scéna, 9+ 8. 2. 10.30 TAMTADAROVA DOBRODRUŽSTVÍ Malá scéna, 5+ 8. 2. 15.30 O GLASHTINOVI A SLEPÉ DÍVCE Velká scéna, 7+ 9. 2. 10.00 SCÉNOGRAFICKÝ WORKSHOP akce 11. 2. 19.00 VNITŘNÍ NEPŘÍTEL Malá scéna, 13+ 25. 2. 17.30 SIDDHÁRTHA Velká scéna, 11+ 27. 2. 17.30 POHÁDKY 1000+1 NOCI Malá scéna, 3+ 29. 2. 10.30 POHÁDKY 1000+1 NOCI Malá scéna, 3+ 29. 2. 15.30 ALENKA ZA ZRCADLEM Velká scéna, 5+

DIVADLO RADOST

Bratislavská 32 | 545 321 273 divadlo@divadlo-radost.cz | www.divadlo-radost.cz 2. 2. 10.00, 14.30 ZLATOVLÁSKA představení pro děti 2. 2. 10.00, 14.30 ŠPALÍČEK VERŠŮ A POHÁDEK představení pro děti, Malá scéna 7. 2. 18.00 POJĎTE PANE, BUDEME SI HRÁT představení pro děti 9. 2. 10.00, 14.30 KÁŤA A ŠKUBÁNEK představení pro děti, Hostuje Divadlo D 5 Praha 9. 2. 10.00 JEN POČKEJ, HLEMÝŽDI! představení pro děti, Malá scéna 12. 2. 10.00, 16.00 MIMINÍ DIVADLO: KAO A MAKI představení pro nejmenší 13. 2. 18.00 MACH A ŠEBESTOVÁ představení pro děti 16. 2. 10.00, 14.30 TŘI ČUNÍCI NEZBEDNÍCI představení pro děti 16. 2. 10.30 ŠPALÍČEK VERŠŮ A POHÁDEK představení pro děti, Muzeum loutek 17.–19. 2. 16.00 MIMINÍ DIVADLO: BU-BU-BU-BUBÁČEK  představení pro nejmenší, Malá scéna 21. 2. 10.00 KOLÍBÁ SE VELRYBA představení pro děti, veřejná generálka 23. 2. 10.00 KOLÍBÁ SE VELRYBA 23. 2. 10.30 TŘI POHÁDKY PRO ROŠŤÁKY představení pro děti, Muzeum loutek 23. 2. 14.30 TŘI POHÁDKY PRO ROŠŤÁKY

HADIVADLO

Poštovská 8d | 530 330 869 | pokladna@hadivadlo.cz www.hadivadlo.cz 3. 2. 19.30 NAŠI – STUDIE ROZHOVORU O KLIMATICKÉ KRIZI I. Buraj, P. Sterec a B. Karásek, I. Buraj (dramaturgický úvod od 18.30, beseda po představení od 21.00) 4. 2. 19.30 STRÝČEK VÁŇA A. P. Čechov, I. Buraj 5. 2. 19.30 DOKTORAND JAN FAUST, LIDOVÍ LOUTKÁŘI J. Uhýrková, J. Lepšík a C. Drozda, J. Lepšík 8. 2. 19.30 ČEVENGUR A. Platonov, J. Kačena 9. 2. 17.30 PREZIDENTKY W. Schwab, K. Polívková (dramaturgický úvod od 16.30) 10. 2. 19.30 MALOMĚŠŤÁCI M. Gorkij, I. Buraj 11. 2. 19.30 VERNISÁŽ V. Havel, I. Buraj (dramaturgický úvod od 18.30) 16. 2. 19.30 EYOLF H. Ibsen, I. Buraj (dramaturgický úvod od 18.30, beseda po představení od 21.50) 17.2. 19.30 NAŠI – STUDIE ROZHOVORU O KLIMATICKÉ KRIZI I. Buraj, P. Sterec a B. Karásek, I. Buraj 20. 2. 19.30 D’EPOG: SÉRIE, SÉRIE, SÉRIE, SÉRIE 21. 2. 17.30 D’EPOG: SÉRIE, SÉRIE, SÉRIE, SÉRIE 22., 23. 2. 17.30 DOMA U HITLERŮ ANEB HISTORKY Z HITLEROVIC KUCHYNĚ A. Goldflam, Kolektiv HaDivadla 24. 2. 19.30 INDIÁN V OHROŽENÍ J. Havelka a kol., J. Havelka 26., 27. 2. 19.30 VYHNÁNÍ GERTY SCHNIRCH K. Tučková a M. Amsler, M. Amsler 28. 2. 17.30 MARYŠA A. a V. Mrštíkové, L. Brutovský 29. 2. 19.30 NAŠI – STUDIE ROZHOVORU O KLIMATICKÉ KRIZI

72

MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO

Lidická 16 | 533 316 347 | predprodej@mdb.cz www.mdb.cz

ČINOHERNÍ SCÉNA 1. 2. 19.00 OSMYČKY rekapitulační leporelo 2. 2. 18.00 OSMYČKY 7. 2. 19.00 ZTRACENÝ RÁJ (ZPRÁVA O ČLOVĚKU) jevištní báseň o prvotním hříchu člověka, A5 8. 2. 19.00 ZTRACENÝ RÁJ (ZPRÁVA O ČLOVĚKU) jevištní báseň o prvotním hříchu člověka, A6 9. 2. 19.00 JMÉNO konverzační komedie 10. 2. 19.00 ŽEBRÁCKÁ OPERA komedie 11. 2. 19.00 ZTRACENÝ RÁJ (ZPRÁVA O ČLOVĚKU) jevištní báseň o prvotním hříchu člověka, AB2 12. 2. 19.00 ZTRACENÝ RÁJ (ZPRÁVA O ČLOVĚKU) AB3 14. 2. 19.00 ZTRACENÝ RÁJ (ZPRÁVA O ČLOVĚKU) AB5 15. 2. 19.00 ZTRACENÝ RÁJ (ZPRÁVA O ČLOVĚKU) P 16. 2. 19.00 ZTRACENÝ RÁJ (ZPRÁVA O ČLOVĚKU) premiéra 17. 2. 19.00 DONAHA! muzikálová komedie 18. 2. 18.00 DONAHA! 19. 2. 19.00 DONAHA! 20. 2. 19.00 PRO NIC ZA NIC klasická zápletková komedie, A4 21. 2. 19.00 PRO NIC ZA NIC C5 22. 2. 19.00 KLAPZUBOVA JEDENÁCTKA fotbalová pohádka 23. 2. 18.00 KLAPZUBOVA JEDENÁCTKA 24. 2. 19.00 ZTRACENÝ RÁJ (ZPRÁVA O ČLOVĚKU) A1 25. 2. 19.00 ZTRACENÝ RÁJ (ZPRÁVA O ČLOVĚKU) C2 27. 2. 18.00 ČARODĚJKY ZE SALEMU historické drama 28. 2. 19.00 SANTINIHO JAZYK mysteriózní thriller, E5 29. 2. 19.00 SANTINIHO JAZYK

HUDEBNÍ SCÉNA 7. 2. 14.00 7. 2. 19.00 8. 2. 19.00 9. 2. 19.00 10. 2. 19.00 11. 2. 19.00 12. 2. 18.00 13. 2. 19.00 14. 2. 18.00 16. 2. 14.00 16. 2. 18.00 17. 2. 19.00 18. 2. 18.00 19. 2. 19.00 20. 2. 18.00 21. 2. 19.00 22. 2. 14.00 22. 2. 19.00 23. 2. 14.00 23. 2. 18.00 25. 2. 19.00 26. 2. 19.00 27. 2. 19.00 28. 2. 19.00 29. 2. 19.00

RÁJ fantasy muzikál, veřejná generálka RÁJ C5/E5 RÁJ premiéra, P RÁJ D/E7 RÁJ A1/AB1 RÁJ C2/E2 RÁJ SP RÁJ A4/AB4 RÁJ MAMMA MIA! legendární muzikál MAMMA MIA! MAMMA MIA! MAMMA MIA! MAMMA MIA! MAMMA MIA! MAMMA MIA! MAMMA MIA! MAMMA MIA! MAMMA MIA! MAMMA MIA! RÁJ A2/AB2 RÁJ A3/AB3 RÁJ C4 RÁJ A5/AB5 RÁJ A6/AB6

NÁRODNÍ DIVADLO BRNO

542 158 120 | obchodni@ndbrno.cz | www.ndbrno.cz

JANÁČKOVO DIVADLO Rooseveltova 31

2., 16. 2. 17.00 RŮŽOVÝ KAVALÍR Richard Strauss 7. 2. 19.00 MONUMENT Marko Ivanovic, premiéra 8., 28. 2. 19.00 MONUMENT Marko Ivanovic

13., 14. 2. 19.00 LABUTÍ JEZERO Petr Iljič Čajkovskij 15. 2. 17.00 DON CARLOS Giuseppe Verdi 22. 2. 17.00 MADAMA BUTTERFLY Giacomo Puccini 24. 2. 19.00 MADAMA BUTTERFLY 26. 19.00 LABUTÍ JEZERO Petr Iljič Čajkovskij 29. 2. 17.00 MONUMENT Marko Ivanovic

MAHENOVO DIVADLO Malinovského nám. 1

1., 21. 2. 19.00 SATURNIN Zdeněk Jirotka, Martin Vačkář, Ondřej Havelka 2. 2. 17.00 NOC BLÁZNŮ Louis Nowra 3., 16. 2. 19.00 HANA Alena Mornštajnová 4., 5. 2. 19.00 BLACK AND WHITE Petr Iljič Čajkovskij 6. 2. 19.00 LUCERNA Alois Jirásek 7. 2. 10.00 LUCERNA Alois Jirásek 8. 2. 17.00 CHARITY AWARDS GALA galakoncert vítězů mezinárodní baletní soutěže 9. 2. 17.00 LUCERNA Alois Jirásek 10., 27. 2. 19.00 APARTMÁ V HOTELU PLAZA Neil Simon 15. 2. 14.00 VŠELIJAKÁ KOUKÁTKA Alois Mikulka, Pro kluky a děvčátka od tří do tři sta let, malá scéna 19. 2. 19.00 KRÁLOVA ŘEČ David Seidler 20. 2. 19.00 PETROLEJOVÉ LAMPY Jaroslav Havlíček 22. 2. 19.00 MARIE STUARTOVNA Friedrich Schiller 23. 2. 17.00 KDO JE PAN SCHMITT? Sébastien Thiéry 26. 2. 19.00 PERA MARKÝZE DE SADE Doug Wright 27. 2. 10.00 DOBOVÉ TANCE Karel Steigerwald, veřejná generálka 28. 2. 19.00 DOBOVÉ TANCE premiéra 29. 2. 19.00 DOBOVÉ TANCE

REDUTA

Zelný trh 4 1. 2. 18.45 PORGY A BESS přímý přenos z Metropolitní opery New York 2. 2. 10.00 POHÁDKA O NEVYDAŘENÉM DĚDEČKOVI Alena Kastnerová 4. 2. 19.00 PŘED VÝCHODEM SLUNCE Ewald Palmetshofer 5. 2. 19.00 TEROR Ferdinand von Schirach 6. 2. 19.00 RAPPER divadelní spolek Frída 8. 2. 19.00 MARS Marius von Mayenburg 9. 2. 14.00 BRNĚNSKÉ POVĚSTI Jakub Šafránek 9. 2. 19.00 VÉVODKYNĚ A KUCHAŘKA Ladislav Fuks, Viktorie Knotková 12. 2. 19.00 ##T#€£#%# STAND UP Terezy Groszmannové 13. 2. 10.00 PROTOKOL Tracy Letss, veřejná generálka 13. 2. 20.30 LISTOVÁNÍ LUKÁŠE HEJLÍKA Jak se stát diktátorem (Mikal Hem) 14. 2. 19.00 PROTOKOL Tracy Letss, I. Premiéra 15. 2. 19.00 PROTOKOL II. Premiéra 17., 21. 2. 19.00 PROTOKOL 17. 2. 18.00 PROTOKOL 22. 2. 15.00 BRNĚNSKÉ POVĚSTI Jakub Šafránek 24. 2. 19.00 MIRANDOLÍNA Carlo Goldoni 25. 2. 19.00 MNE BLESK SE DOTEKL Rudolf Těsnohlídek, Zoja Mikotová, Iva Klestilová 26. 2. 19.00 IMPROVOZOVNA večer improvizace 27. 2. 19.00 ROKY A KROKY Braňo holiček 29. 2. 14.00 PAPAGENO HRAJE NA KOUZELNOU FLÉTNU Eberhard Streul 29. 2. 18.45 AGRIPPINA přímý přenos z Metropolitní opery New York

STUDIO MARTA

Bayerova 5 | 542 591 510 | marta@jamu.cz www. studiomarta. cz 5. 2. 19.00 LITERAUT Literární čtení mladých autorů s hudebním doprovodem.  11. 2. 19.00 SRDCE V PRACHU, OČI PLANOUCÍ 2020 Autorská inscenace Ateliéru výchovné dramatiky pro neslyšící 12. 2. 19.00 POPRASK NA LAGUNĚ Carlo Goldoni 14., 17. 2. 19.00 MEJERCHOLD. Jakub Kostelník 21., 26. 2. 19.00 OPILÍ Ivan Vyrypajev


program únor 2020

HUDBA/MUSIC CZECH ENSEMBLE BAROQUE

FLÉDA CLUB

1. 2. 20.00 7. 2. 20.00 8. 2. 20.00 13. 2. 21.00 21. 2. 21.00 22. 2. 21.00 28. 2. 21.00

731 494 167 |office@ebcz.eu www.bachanamozarta.cz

BACHA NA MOZARTA! 8. sezona 2019/2020. Vstupenky od 150 Kč v předprodeji, 200 Kč na místě. Kouzelné večery plné barokní a klasicistní hudby 1. jakosti nabízí velké kantátové, oratorní, operní i symfonické tituly ve stylové interpretaci a na dobové nástroje. PŘEDPRODEJ: on-line na www.smsticket.cz, osobně TIC BRNO, Panenská 1 a KIC Dům pánů z Lipé, nám. Svobody 17 27. 2. 19.30 KLINGENDE GEOGRAPHIE. V SUITĚ Z TELEMANNOVÝCH DĚL NAVŠTÍVÍTE CELOU EVROPU I BAROKNÍ MÓDNÍ PŘEHLÍDKU Netradiční cesta barokní hudební Evropou v hudbě Georga Philippa Telemanna. Zvučící geografie bude také vizuálním zážitkem, neb bude doprovázena barokní módní přehlídkou. PROGRAM: G. P. Telemann: Klingende geographie, orchestrální suita in B. ÚČINKUJÍ: orchestr a sbor Czech Ensemble Baroque, dirigent Roman Válek, sbormistryně Tereza Válková. Besední dům.

FIDELIO, S.R.O. KONCERTNÍ AGENTURA

www.koncerty-fidelio.cz/koncert-v-brne 777 918 077 | kancelar@fideliokoncerty.cz

4. 4. 18.30 OD BAROKA PO GERSHWINA 2 v KD RUBÍN, Makovského nám. 3, Brno-Žabovřesky. Nádherná procházka historií hudby s průvodním slovem. Uslyšíte nejen swingovou hudbu, ale také úpravy klasické hudby hrané na saxofony. PROGRAM: BACH – HAENDEL – SCHUBERT – DVOŘÁK – JOPLIN – GERSHWIN – GLENN MILLER aj. Vystupuje: Zličínský saxofonový kvartet (K. Přibylová – soprán saxofon, Max Ševčík – alt saxofon, Martin Zilvar – tenor saxofon, Roman Krása – tenor saxofon). Vstupenky: v KD Rubín, TIC Brno, www.smsticket.cz, Indies Poštovská, síť Ticket Art. Délka programu cca 65 minut.

FILHARMONIE BRNO

Besední dům, Komenského nám. 8 | 539 092 811 www.filharmonie-brno.cz

5. 2., 6. 2., 7. 2. 19.30 LENORA Monumentální celovečerní oratorium Antonína Rejchy s Martinou Jankovou v roli Lenory diriguje Dennis Russell Davies 9. 2. 15.00 BEETHOVEN 250 Kompletní provedení Beethovenových violoncellových sonát a variací rozložené do dvou koncertů během jediného dne 9. 2. 19.30 BEETHOVEN 250 2. část kompletního provedení sonát a variací v podání violoncellistů Filharmonie Brno a Dennise Russella Daviese 25. 2. 19.30 LUCIENNE RENAUDIN VARY & ROBERT BALZAR TRIO Trumpetistka Lucienne Renaudin Vary jazzově v premiérovém vystoupení s Robert Balzar Triem 27. 2. 19.00 KDO JE NA SVĚTĚ NEJMOCNĚJŠÍ? Janáček, Weinberg a Martinů s výjimečnou trumpetistkou Lucienne Renaudin Vary. Stadion, Kounicova 28. 2. 19.30 KDO JE NA SVĚTĚ NEJMOCNĚJŠÍ? Janáček, Weinberg a Martinů s výjimečnou trumpetistkou Lucienne Renaudin Vary. Stadion, Kounicova 29. 2. 10.30 OSLAVA V ORCHESTRU Oslava bez hudby? To přece nejde! koncert pro rodiče a děti

Štefánikova 24 I 533 433 559 I info@fleda.cz www.fleda.cz

DORIAN hip-hop, rap, trap DUBIOZA KOLEKTIV (BA) ska, reggae ABBATH /1349/ VLTIMAS black metal PRAGO UNION rap, hip-hop ACH ANO trap, hip-hop LOOPERS (NL) electro, house SCRATCH: PAN CHALAN IN MEMORIAM? hip-hop 29. 2. 20.00 SIMA rap, pop

HUDEBNÍ FAKULTA JAMU V BRNĚ

Komenského nám. 6 |542 591 604 | www.hf.jamu.cz

3. 2. 19.30 PĚVECKÝ VEČER Veronika Zaplatilová, Tomáš Jeřábek, Michal Kuča 4. 2. 19.30 ABSOLVENTSKÝ KONCERT (BAKALÁŘSKÉ STUDIUM) Martin Kurek – zpěv, Spoluúčinkují: Hana Boháčková, Tereza Horová 5. 2. 19.30 ABSOLVENTSKÝ KONCERT (MAGISTERSKÉ STUDIUM) Tomáš Topenčík – trubka 6. 2. 19.30 HOUSLOVÝ KONCERT Misaki Tanaka 7. 2. 19.30 VEČER KOMORNÍ HUDBY Barbora Zonová – cembalo, klavír, Vendula Galdová, Po-Wei Liu, Adam Závodský, Marie Machulová, Klára Čeladníková, Tamara Bláhová – klavír, Kateřina Zonová j. h. – zpěv, Hanna Veits j. h – housle 7. 2. 19.30 ABSOLVENTSKÝ KONCERT (MAGISTERSKÉ STUDIUM) Klenbový sál, Petr Maceček – jazzová interpretace (bicí nástroje) 11. 2. 17.00 ABSOLVENTSKÝ KONCERT (MAGISTERSKÉ STUDIUM) Komorní sál, Jiří Kukal – zpěv (historická interpretace) 11. 2. 19.30 ABSOLVENTSKÝ KONCERT (MAGISTERSKÉ STUDIUM) Hang Bai – zpěv 11. 2. 19.30 KONCERT POSLUCHAČŮ Klenbový sál, Slavomír Kvasňovský, Tibor Rusnák – bicí nástroje 12. 2. 19.30 ABSOLVENTSKÝ KONCERT (MAGISTERSKÉ STUDIUM) Pavel Skopal – trubka 13. 2. 19.30 KLAVÍRNÍ RECITÁL Kateřina Potocká 14. 2. 19.30 ABSOLVENTSKÝ KONCERT (BAKALÁŘSKÉ STUDIUM) Kryštof Neduchal – trubka 17. 2. 19.30 KLAVÍRNÍ RECITÁL Petr Zapletal 18. 2. 19.30 FLÉTNOVÝ RECITÁL Kristýna Farag 18. 2. 19.30 ABSOLVENTSKÝ KONCERT (BAKALÁŘSKÉ STUDIUM) Komorní sál, Čeněk Kraut – jazzová interpretace (klavír) 19. 2. 19.30 KONCERT POSLUCHAČŮ Aneta Kořínková – flétna, Vladimír Krejčí – viola 20. 2. 19.00 ORCHESTRÁLNÍ KONCERT Besední dům, Moravská filharmonie Olomouc Dirigují: Patrik Červák, Filip Urban (absolventské výkony bakalářského studia) Sólista: Matěj Pátek – klarinet (HAMU) 20. 2. 19.30 ABSOLVENTSKÝ KONCERT (MAGISTERSKÉ STUDIUM) Martina Podsedník Olivová – fagot 21. 2. 19.00 SONIX #9 VEČER AKUSMATICKÉ HUDBY Fórum nové hudby, Katedra kompozice, dirigování a operní režie a studijní obory Multimediální kompozice a Kompozice Hudební fakulty JAMU, Divadlo na Orlí 21. 2. 19.30 ABSOLVENTSKÝ KONCERT (BAKALÁŘSKÉ STUDIUM) Jakub Pustina – zpěv 24. 2. 19.30 KYTAROVÝ RECITÁL Veronika Ronecová 25. 2. 19.30 ABSOLVENTSKÝ KONCERT (BAKALÁŘSKÉ STUDIUM) Barbora Jedelská – lesní roh 25. 2. 19.00 KONCERT POSLUCHAČŮ Klenbový sál, Josef Schmied, Adam Druga – bicí nástroje 26. 2. 19.30 ABSOLVENTSKÝ KONCERT (BAKALÁŘSKÉ STUDIUM) Michaela Bartošová – viola 27. 2. 19.30 ABSOLVENTSKÝ KONCERT (BAKALÁŘSKÉ STUDIUM) Anežka Levová – traverso

27. 2. 19.30 ABSOLVENTSKÝ KONCERT (MAGISTERSKÉ STUDIUM) Komorní sál, Štefan Szabó – jazzová interpretace (kytara) 28. 2. 19.30 ABSOLVENTSKÝ KONCERT (MAGISTERSKÉ STUDIUM) Miroslav Tomeček – kontrabas

METRO MUSIC BAR

Poštovská 6 | www.metromusic.cz

1. 2. 22.00 PERFECT SATURDAY – DJ JAY2X 5. 2. 20.30 THE YOUNG PEKÁČ od 23:00 DJ Cuba6 6. 2. 20.30 ATMO MUSIC + LIVE BAND – SUPPORT: SOFIAN MEDJMEDJ od 23:00 DJ Harosh 7. 2. 20.00 BSB BRNO A HOSTÉ od 22:30 DJ Schafff 8. 2. 20.30 ROCKY EAGLES od 23:00 DJ Jay2x 11. 2. 20.30 IAN PAICE (DEEP PURPLE) & PURPENDICULAR od 23:00 DJ Harosh 12. 2. 20.30 WRAK + STARTUP od 23:00 DJ Cuba6 13. 2. 22.00 RETRO METRO – DJ HAROSH 14. 2. 22.00 VALENTINE’S PARTY – DJ CUBA6 15. 2. 22.00 PERFECT SATURDAY „OLDIES“ PARTY – DJ LAIS 19. 2. 20.30 POP ROCK FUNK THERAPY od 23:00 DJ Cuba6 20. 2. 20.30 MILOŠ MEIER – DRUMMING SYNDROME od 23:00 DJ Harosh 21. 2. 19.30 ALDABRA – KŘEST ALBA, HOSTÉ: LORETTA + CALDERA od 23:00 DJ Jay2x 22. 2. 20.30 HERD INSTINCT, AERONAUT, PAINTING MEMORIES, od 23:00 DJ Messer 25. 2. 20.30 ZAKÁZANÝ RÁDIO – LIVE! 26. 2. 20.00 ANIMÉ + JAN JELEN BAND Od 23:00 DJ Cuba6 27. 2. 20.00 THE ATAVISTS od 23:00 DJ Harosh 28. 2. 20.00 ROCKOVÝ VEČER SOUKROMÉ ŠKOLY POPULÁRNÍHO ZPĚVU od 22:30 DJ Folteen 29. 2. 20.30 KAREL KAHOVEC A VIKTOR SODOMA SE SKUPINOU GEORGE & BEATOVENS od 23:00 DJ Jay2x

MUSILKA - LIDOVÝ DŮM

Musilova 2 | 545 211 875 | ksomega@ksomega.cz.cz | www.ksomega.cz 12. 2. 19.00 TRAPEŘI S ROBERTEM KŘESŤANEM A PRŮDUŠKY

SONO MUSIC CLUB

Veveří 113 | 721 770 742 | www.sonocentrum.cz

1. 2. 22.00 MILLENIUM: NOVÁ PÁRTY SONO CENTRA! S DJ CUBA6 2. 2. 20.00 PAVEL ŠPORCL GIPSY FIRE, HOST: VOJTĚCH SZABÓ 6. 2., 7. 2., 8. 2. 19.30 MANDRAGE 11. 2. 20.00 JIŘÍ SUCHÝ A JITKA MOLAVCOVÁ & ORCHESTR 14. 2. 16.30 30 LET INDIES 22. 2. 22.00 G’OLDIES: NEJVĚTŠÍ HITY 80. A 90. LET S DJ NESQUICK 12 27. 2. 20.00 SUZI QUATRO – „NO CONTROL“ TOUR 29. 2. 20.00 SONO SWING GALA II.

73


program únor 2020

VÝSTAVY/EXHIBITIONS

INTERVENCE V EXPOZICI VLADIMÍR KOKOLIA PETER GRAHAM: MUSICA FICTA

VÝSTAVA do 29. 3.

DŮM UMĚNÍ MĚSTA BRNA Malinovského nám. 2 | 774 227 375 www.dum-umeni.cz Otevírací doba: út–ne 10–18 h

VÝSTAVA od 12. 2.

MARTIN ZET, SOCHAŘ MILOŠ ZET: ZDI, SOKLY A MAKETY Martin Zet tematizuje svým dílem nedávnou totalitní historii, realizace jeho otce apod. Vernisáž 11. 2. v 18 h

DOPROVODNÝ PROGRAM 12. 2. 17.00 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY ZDI, SOKLY A MAKETY S VÝTVARNÍKEM MARTINEM ZETEM

DŮM PÁNŮ Z KUNŠTÁTU Dominikánská 9

VÝSTAVA do 29. 3.

STARÁ BYDLIŠTĚ OLD ADDRESSES Název odkazuje k básnické sbírce Ivana Blatného, v níž (stejně jako ve výstavě) můžeme pociťovat cosi jako environmentální smutek, stesk po mizející krajině a biodiverzitě.

DOPROVODNÝ PROGRAM 19. 2. 18.00 KRAJINA V TÍSNI Projekce filmu a diskuse k výstavě Stará bydliště 25. 2. 18.00 KOLÁŽOVANÝ BLATNÝ Básník Radek Fridrich uvádí výběr z textů Ivana Blatného ve výstavě Stará bydliště

GALERIE G99 Dominikánská 9

VÝSTAVA do 2. 2. od 19. 2.

do 28. 2.

RADĚJI SBÍRAT MOTÝLY? Výstava představí portréty Richarda Adama očima umělců, se kterými spolupracoval. NEJKRÁSNĚJŠÍ ČESKÉ KNIHY ROKU 2018 Knihovna

DOPROVODNÝ PROGRAM

27. 2. 10.00 BAREVNÉ DOPOLEDNE: DRÁHA Z BRNA DO VÍDNĚ pro děti 2–6 let s rodiči. 6. 2. 17.00, 18.30 BRNO PŘEDMĚSTÍ VÍDNĚ Komentovaná prohlídka s šéfkurátorem 11. 2. 15.00 VALENTÝNSKÝ CREATIV 60+

JURKOVIČOVA VILA

Jana Nečase 2 | 532 169 501 Otevírací doba: út–ne 10–12 h a 12.30–18 h

5. 2. 16.30 A PROČ? BOOK CLUB:THEY ALL SAW A CAT BY BRENDAN WENZEL This program with lecturer Diana Buritica is perfect for kids from 2 till 7 years of age. 9. 2. 14.30 RODINNÉ ODPOLEDNE: ABCZ s autorkou knihy „ABCZ aneb H jako Havel“. 14. 2. 11.00 VÝŽIVA setkání se slovenskou umělkyní Lucií Dovičákovou. 19. 2. 16.30 A PROČ? BOOK CLUB:STUCK BY OLIVER JEFFERS with lecturer Diana Buritica 28. 2. 11.00 VÝŽIVA Program podpůrné kojící skupiny pod vedením Kateřiny Olivové. 12. 2. 17.00 PROSTOR PRO KNIHU: ITALSKÉ MALÍŘSTVÍ PŘED ROKEM 1800 Křest sbírkového katalogu Moravské galerie kurátora Zdeňka Kazlepky

VÝSTAVA

MÍSTODRŽITELSKÝ PALÁC, NÁDVOŘÍ

RODNÝ DŮM JOSEFA HOFFMANNA

Moravské nám. 1A

STÁLÁ XPOZICE BRNO PŘEDMĚSTÍ VÍDNĚ Expozice je věnovaná umění 19. století a zabývá se uměleckým vztahem Brna a Vídně.

INTERVENCE V EXPOZICI MARTIN SKALICKÝ: GENERATION

DOPROVODNÉ PROGRAMY

do 1. 3.

VE VILE: EVA EISLER – PETER DEMEK Osobnost českého designu Eva Eisler vždy překvapí návštěvníky něčím novým.

EXPOZICE DUŠAN JURKOVIČ. ARCHITEKT A JEHO DŮM

DOPROVODNÝ PROGRAM 29. 2. 10.00 SOBOTNÍ ATELIÉR: JURKOVIČOVA VILA V ZAJETÍ ZLÝCH DUCHŮ strašidelné dopoledne 23. 2. 16.00 THE JURKOVIČ HOUSE THROUGH THE TIME MACHINE Join us on a trip into the history of the Jurkovič House!

náměstí Svobody 263, Brtnice | 567 216 128 Otevírací doba: út–ne 10–17 h

EXPOZICE JOSEF HOFFMANN: INSPIRACE

VÝSTAVA do 26. 4.

JOSEF HOFFMANN – OTTO PRUTSCHER Rakouský designér a architekt, ale také důležitá osobnost secesního vídeňského hnutí Wiener Sezession

6. 2. 10.00 BAREVNÉ DOPOLEDNE: KOCOUR LADY GEORGEOVÉ pro děti 2–6 let s rodiči. 13. 2. 10.00 BAREVNÉ DOPOLEDNE: FOLK – CO? pro děti 2–6 let s rodiči. 20. 2. 10.00 BAREVNÉ DOPOLEDNE: VZNEŠENÉ ŠATY pro děti 2–6 let s rodiči.

DOPROVODNÝ PROGRAM

Foto: ARTIKLE

Foto: Urban centrum

Výstava – Miloš Šejn – NMHTÍ

Young Architect Award 2019

Nejvýstižnějším pojmem pro široké tvůrčí rozkročení Miloše Šejna je intermedialita, v níž se „…uplatňují nejen obrazové či vizuální nástroje, ale i text, slovo, tělesný pohyb a samotná duševní aktivita“. Dílo se dotýká rovněž tématu vizuální percepce. Vernisáž výstavy proběhne ve středu 26. 2. v 18 hodin. Vydejte se do galerie ARTIKLE a seznamte se s tvorbou Miloše Šejna na vlastní oči. 27/2–27/3 Miloš Šejn – N M H T Í galerie ARTIKLE Masná 9, Brno www.artikle.cz

Výstava představí ukázku toho nejlepšího z loňského ročníku architektonické soutěžní přehlídky mapující tvorbu studentů a mladých začínajících architektů do 33 let. Pro rok 2019 bylo jako nosné téma zvoleno „nájemní bydlení“, tedy téma, které se ukazuje jako velmi aktuální. Ideové studie přihlášené do soutěže vznikaly v rámci školních prací pod odborným dohledem vedoucích ateliérů i mimo školní výuku. do 28/2 Urban centrum Stará radnice, Mečová 5, Brno www.urbancentrum.brno.cz

13. 2. 18.00 S UMĚNÍM KOLEM SVĚTA: JERUZALÉM, POSVÁTNÉ MÍSTO Přednáška

INES KARČÁKOVÁ: DANCING MAKES YOU AS HAPPY AS A 2073,25 EURO PAY RISE TOMÁŠ MORAVANSKÝ: STILL LEFT Vernisáž 18. 2. v 18 h

FAIT GALLERY

Ve Vaňkovce 2 | www.faitgallery.com

VÝSTAVA od 26. 2. od 26. 2. od 26. 2.

FRANTIŠEK SKÁLA – DVA ROKY PRÁZDNIN OLGA KARLÍKOVÁ – NAD RÁNEM MINAMI NISHINAGA – I’LL GIVE BROWNIE POINTS TO SOMETHING LIKE ČERT 180 G, LOUPÁK PES 60 G, OR PERHAPS BEZ OMÁČKY

AKCE 26. 2. 19.00 VERNISÁŽ VÝSTAV

LETOHRÁDEK MITROVSKÝCH

Veletržní 19 | 605972588 | letohradekbrno@seznam.cz info@letohradekbrno.cz | www.letohradekbrno.cz Otevírací doba: út–ne 10–16.30 h od 1. 2.

ČESKÉ KORUNOVAČNÍ KLENOTY NA DOSAH / OSUDY 22 KORUNOVANÝCH PANOVNÍKŮ Výstava mistrovských replik korunovačního kompletu včetně meče a mnoha dalších zajímavých exponátů.

MORAVSKÁ GALERIE V BRNĚ www.moravska-galerie.cz

PRAŽÁKŮV PALÁC

Husova 18, 532 169 130 Otevírací doba: st–ne 10–18 h, čt 10–19 h

EXPOZICE ART IS HERE: NOVÉ UMĚNÍ, MODERNÍ UMĚNÍ

74


program únor 2020

PAMÁTNÍK LEOŠE JANÁČKA

Smetanova 8a | 606 033 100 Otevírací doba: út 9-15 h, st–pá 9–17 h, so–ne 13–18 h

MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM Zelný trh 6 | 533 435 443 | mzm@mzm.cz www.mzm.cz

DIETRICHSTEINSKÝ PALÁC

Zelný trh 8 | 533 435 443 Otevírací doba: po: zavřeno, út–pá: 9–17 h, so: 10–17 h, ne: 13–17 h

EXPOZICE ŽIVOT A DÍLO LEOŠE JANÁČKA O životě skladatele a jeho nejznámějších dílech, kompletně dochovaná Janáčkova pracovna

VÝSTAVA do 8. 3.

EXPOZICE ZANIKLÝ ŽIVOT NA MORAVĚ; PRAVĚK MORAVY; VELKÁ MORAVA; MORAVA VE STŘEDOVĚKU; SVĚT NEROSTŮ

NOVÁ EXPOZICE STŘEDOEVROPSKÁ KŘIŽOVATKA: MORAVA VE 20. STOLETÍ Deset tematických okruhů sleduje na více než 800 m2 politické, kulturní a sociální dějiny této historické země

DLOUHODOBÁ VÝSTAVA KAREL ABSOLON – MANAŽER A STRŮJCE VELKÝCH VIZÍ 140 let od narození nejznámějšího meziválečného badatele a 120 let od úmrtí zakladatele moravské archeologie Jindřicha Wankla

VÝSTAVY do 30. 6. do 23. 8.

ONDŘEJ SEKORA: MRAVENČÍ A JINÉ PRÁCE Rozsáhlá výstava ke 120. výročí narození autora nejen slavného Ferdy Mravence. JAKO RŮŽE. MÓDA ZRCADLEM DOBY. Vývoj dámského městského i venkovského oděvu z období mezi lety 1880 až 1925.

MONOGRAMISTA T. D – P.P.S.V. (ZIMNÍ UDÁLOST) Výstava slovenskobrněnského konceptualisty jako vizuální past na zimní podobu reality: „Partitura padajících sněhových vloček“.

6. 2. 18.00 PŘEDSTAVENÍ MONOGRAFIE ONDŘEJ SEKORA: MRAVENČÍ A JINÉ PRÁCE 8. 2. 14.00 AŤ ŽIJE GROTESKA! Doprovodný program pro rodiny s dětmi k výstavě „Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce“

EXPOZICE ŠPILBERK OD HRADU K PEVNOSTI; ŠPILBERK – ŽALÁŘ NÁRODŮ; BRNO NA ŠPILBERKU; OD RENESANCE PO MODERNU; OD MODERNY PO SOUČASNOST; O NOVÉ BRNO; VULCANALIA; DĚTSKÁ DÍLNA ROZHLEDNA otevřeno út–ne od 9 do 17 h., pouze za příznivých povětrnostních podmínek!

VÝSTAVA do 2. 2. do 1. 3.

DŮM JIŘÍHO GRUŠI

Hudcova 76 | 515 910 422

VÝSTAVA LUDVÍK KUNDERA – HORA DĚNÍ Život a dílo významného básníka, dramatika, překladatele a výtvarníka. ŠŤASTNÝ BEZDOMOVEC – EVROPAN A SVĚTOOBČAN JIŘÍ GRUŠA Vhled do života básníka a prozaika tvořícího paralelně v českém i německém jazyce

Černopolní 45 | 515 511 015/17, 731 616 899 muzeum.brno@spilberk.cz | www.spilberk.cz Otevírací doba: út–ne 10–18 h

VÝSTAVA do 29. 2.

Martinská 228, Kralice nad Oslavou / 770 119 395

EXPOZICE DÍLO TISKAŘŮ JEDNOTY BRATRSKÉ LABYRINT ŽIVOTA JANA ÁMOSE KOMENSKÉHO

MZM, UČEBNA CITEM

KARLA HANUŠOVÁ: ZEM ZA ZAVŘENÝMA OČIMA Brněnská výtvarnice ve své tvorbě slučuje umění obrazu i slova. KOPP/KÁLLAY/ITALY Pavel Kopp a Karol Kállay – dva fotografové, které spojil zájem o Itálii.

VILA TUGENDHAT

PAMÁTNÍK BIBLE KRALICKÉ

PIECES OF MIES. REUNION. LUDWIG MIES VAN DER ROHE: VILA TUGENDHAT A PAVILON BARCELONA Dlouholetý fotograf vily Tugendhat David Židlický a jeho unikátní velkoformátové instantní fotografie z Brna a Barcelony

AKCE 10. 2. 20.00 PROART: EMA DESTINN_BOUŘE A KLID Multižánrová scénická báseň z pocitů o Emě Destinnové.

Kapucínské nám. 1/2

6. 2. 17.30 MGR. BC. PETR ECKL (JIHOMORAVSKÉ MUZEUM VE ZNOJMĚ): EXPOZICE MEDAILERSKÉ TVORBY J. T. FISCHERA V JMM VE ZNOJMĚ přednáška

BISKUPSKÝ DVŮR

Muzejní 2 | 542 321 205 Otevírací doba: út 9–15 h, st–pá 9–17 h, so, ne, sv. 13–18 h

EXPOZICE FAUNA MORAVY; AKVARIUM SLADKOVODNÍCH RYB; MENDELIANUM – ATRAKTIVNÍ SVĚT GENETIKY Vhled do genetiky a molekulární biologie v historických prostorách, kde její zakladatel Johann G. Mendel působil

VÝSTAVA ŘÁDY A VYZNAMENÁNÍ ŠPANĚLSKA – SBÍRKA JOSEFA L. HRDÉHO z období 18.–20. stol.

AKCE 11. 2. 17.00 VZÁCNÉ HOUBY ŽDÁRSKÝCH VRCHŮ – ING. JIŘÍ BUREL Přednáška 25. 2. 17.00 ZAJÍMAVÉ HOUBY PRALESŮ SLOVENSKA MGR. DANIEL DVOŘÁK (ÚSTAV BOTANIKY A ZOOLOGIE PŘF MU, BRNO) A MGR. JAN BEŤÁK (BRNO) Přednáška

PAVILON ANTHROPOS

Pisárecká 5 | 515 919 760 Otevírací doba: út–pá 9–18 h, so–ne 10–18 h

EXPOZICE O PŮVODU ČLOVĚKA A VZNIKU KULTURY Nejstarší dějiny osídlení Moravy i celého evropského kontinentu

VÝSTAVA do 29. 2.

nutná objednávka prohlídek – den dopředu

AKCE

AKCE

od 19. 2.

JIHOZÁPADNÍ BASTION

OKOUZLENÍ AFRIKOU Umělecká díla ilustrující vliv Afriky na české umělce od začátku 20. století do současnosti

Bratislavská 67 | www.rommuz.cz Otevírací doba: út–pá 10–18 h, ne 10–18 h PŘÍBĚH ROMŮ Dějiny Romů od starověké Indie až po události II. světové války a současnost.

PŘECHODNÁ VÝSTAVA

MUZEUM BRNĚNSKA

www.muzeumbrnenska.cz www.facebook.com/muzeumbrnenska

VILA LÖW-BEER V BRNĚ

Drobného 22 | 544 544 200 vila@vila.muzeumbrnenska.cz | www.vilalowbeer.cz

do 3. 5.

LAVUTARA. CESTAMI ROMSKÝCH MUZIKANTŮ A JEJICH PÍSNÍ Romové jsou světu známí jako lavutara, neboli hudebníci.

DOPROVODNÝ PROGRAM 13. 2. 16.00 UŽ JSI VYRÁBĚL PÍŠŤALKU? Dílna výroby hudebních nástrojů pro děti od 6 let i pro dospělé s Markétou Lisou.

PROHLÍDKOVÉ OKRUHY: SVĚT BRNĚNSKÉ BURŽOAZIE MEZI LÖW-BEER A TUGENDHAT Expozice zasazená do interiéru představuje kapitoly z dějin architektury a životního stylu měšťanstva v Brně od 2. poloviny 19. až do počátku 20. století. TECHNICKÉ ZÁZEMÍ VILY Komentovaná prohlídka technického zázemí vily seznámí se zachovalými prvky unikátního systému teplovzdušného vytápění.

VÝSTAVA: VÝSTAVY PROBÍHAJÍ V GALERII CELNICE. do 22. 3.

FABRIKY A FABRIKANTI Podnikatelské aktivity rodin textilních magnátů v meziválečném období.

AKCE 23. 2. 14.00 VILA DĚTEM: VILA VŠEMI SMYSLY Na děti a jejich rodiče čeká zábavná a dobrodružná stezka, při které zapojí všechny smysly a odhalí tajemství běžným návštěvníkům skrytá. 28. 2. 18.00 NONA X LÖW-BEER Koncert hudební formace THYME a jejich hostů, křest vinylu.

TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ

Purkyňova 105 | 541 421 411 | info@tmbrno.cz www.tmbrno.cz Otevírací doba: út–pá 9–17 h, so–ne 10–18 h

EXPOZICE OPTIKA; VÝPOČETNÍ TECHNIKA; OD TAMTAMU K INTERNETU; NOŽÍŘSTVÍ; KULTURA NEVIDOMÝCH; KOVOLITECTVÍ; BRNO NA DVOU KOLECH; HISTORICKÁ VOZIDLA; HISTORICKÁ STEREOVIZE; ČAS NAD NÁMI A KOLEM NÁS; ULIČKA ŘEMESEL; SALON MECHANICKÉ HUDBY; PARNÍ MOTORY; ŽELEZÁŘSTVÍ; VODNÍ MOTORY; LETECKÉ MOTORY; TECHNICKÁ HERNA

DLOUHODOBÁ VÝSTAVA POZOR, ZÁKRUTA! Škoda, Tatra, Žiguli, Trabant či první československý elektromobil – automobily reálného socialismu MECHANISMY KARLA ŠEBELY ve stálé expozici Salon mechanické hudby

AKCE 6. 2. 17.00 PRINCIPY KRAJINNÉ KOMPOZICE – ING. IGOR KYSELKA, CSC. přednáška 13. 2. 17.00 KŘEST KNIHY OKOUZLENÍ AFRIKOU, BARBORA PŮTOVÁ (ED) Kmotr knihy malíř a sochař Jaroslav Róna 20. 2. 17.00 HISTORIE A FAUNA JESKYNÍ MORAVSKÉHO KRASU (VÝPUSTEK, SLOUPSKO-ŠOŠŮVSKÉ JESKYNĚ, JESKYNĚ BAROVÁ A POD HRADEM) MGR. MARTINA ROUBÍČKOVÁ, PH.D. přednáška

MUZEUM ROMSKÉ KULTURY

MUZEUM MĚSTA BRNA, HRAD ŠPILBERK

Špilberk 210/1, 662 24 Brno | 542 123 611, pokladna: 542 123 677 | muzeum.brno@spilberk.cz www.spilberk.cz

KASEMATY PROHLÍDKY S PRŮVODCEM v každou celou hodinu

VÝSTAVA V TĚŽKÝCH DOBÁCH. BOJE O HRANICE 1918–1919 100 let od doby, kdy vojáci vracející se z bojišť první světové války byli nasazeni na bojiště válečného konfliktu, který je dnes téměř zapomenutý. RETROGAMING: VÝSTAVA O POČÁTCÍCH OSOBNÍCH POČÍTAČŮ A PC HER herní automaty s desítky nejrůznějších her – Super Mario, Pac Man, River Raid či Dynablaster ŽELEZNÁ OPONA 1948–1989 výstava k 30. výročí pádu železné opony

75


program únor 2020

od 3. 2.

VODICÍ PES – PRŮVODCE NEVIDOMÉHO ČLOVĚKA

AKCE 2. 2.–19. 2. NEPÁLSKÉ DNY V TECHNICKÉM MUZEU V BRNĚ 2. 2. 10.00 NEPÁLSKÉ DNY: CO SI UVAŘÍME – TO SI SNÍME 12. 2. NEPÁLSKÉ DNY: ZAPOMENUTÁ HORA GYAJI KHANG 19. 2. NEPÁLSKÉ DNY: API – NEJVYŠŠÍ HORA ZÁPADNÍHO NEPÁLU

NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV, VILA STIASSNI

vila@npu.cz | www.vila-stiassni.cz | 778545993

do 9. 2. pá, so, ne a po VILA STIASSNI V HÁVU SVATEBNÍM Již tradiční výstava květinových aranžmá. Oslavte s námi 111. výročí svatby manželů Stiassni. 2. a 23. 2. ne, 10.30 hod. PROCHÁZKA MASARYKOVOU ČTVRTÍ Oblíbená procházka po okolí vily Stiassni, během které si představíme významné vily meziválečného období se zaměřením na vily E. Wiesnera, který by letos oslavil 130. narozeniny.

FILM/CINEMA KINO ART

Radnická 4 | 513 039 035, 775 868 826 rezervace@kinoart.cz | www.kinoart.cz Rezervace denně do 18.00 na IC Panenská. Celý program na www.kinoart.cz.

1. 2. 18.00 MAJÁK 1. 2. 20.30 MALÉ ŽENY 4. 2. 15.00 JIŘÍ SUCHÝ – LEHCE S ŽIVOTEM SE PRÁT 4. 2. 15.30 ROCKETMAN 5. 2. 18.00 MALÝ JOE Future Gate 5. 2. 20.00 SYNCHRONIC Future Gate 6. 2. 17.45 VIVÁRIUM Future Gate 6. 2. 18.30 JEŽÍŠ TI UKÁŽE CESTU... K DÁLNICI Future Gate 6. 2. 19.45 BLOOD MACHINES Future Gate 6. 2. 20.30 HOUS3 Future Gate 6. 2. 21.00 BARVA Z VESMÍRU Future Gate 7. 2. 18.30 HOUS3 Future Gate 7. 2. 21.00 POSLEDNÍ ÚSVIT Future Gate, Jan Benáček 7. 2. 20.45 JEŽÍŠ TI UKÁŽE CESTU... K DÁLNICI Future Gate 8. 2. 19.00 HERNÍ KVÍZ: CYBERPUNK Future Gate 9. 2. 17.00 KULKY SPRAVEDLNOSTI Future Gate 9. 2. 17.30 KOŘENY KYBERPUNKU Future Gate 9. 2. 19.00 FILMOVÝ KVÍZ – SCI-FI Future Gate 9. 2. 19.00 ČISTIČI Future Gate 11. 2. 15.00 GAUGUIN NA TAHITI – ZTRACENÝ RÁJ 11. 2. 15.30 PORTRÉT DÍVKY V PLAMENECH 13. 2. 20.30 KRÁTKÉ FILMY FAMU 18. 2. 15.00 CURIOSA 18. 2. 15.30 DOKONALÁ LEŽ 19., 24. 2. 19.00 FILMOVÝ KVÍZ 25. 2. 15.00 TENKRÁT PODRUHÉ 25. 2. 15.30 NA NOŽE

KINO LUCERNA

Minská 19 | 515 544 000 | biograf@seznam.cz www.kinolucerna.info

1., 2., 8., 9., 15.–19., 28. 2. 15.45 DOLITTLE Komedie / Rodinný, USA, 2020 1., 2. 2. 20.30 | 11., 12.,13., 14., 20. 2. 20.15 | 24. 2. 17.45 MALÉ ŽENY Drama / Romantický, USA, 2019 1., 2., 7.–9., 17.–19., 28., 29. 2. 18.00 | 3. 2. 17.45 | 24. 2. 20.30 PŘÍLIŠ OSOBNÍ ZNÁMOST Komedie / Romantický, Česko / Slovensko, 2020

76

1., 2. 13.30 | 7. 2. 15.45 ŠPIÓNI V PŘEVLEKU Animovaný / Rodinný, USA, 2019 3. 2. 15.30 | 12. 2. 15.45 KAREL SVOBODA: ŠŤASTNÁ LÉTA Dokumentární, Česko, 2020 3. 2. 20.15 NA NOŽE Komedie / Krimi, USA, 2019 4.–6. 20.30 PŘÍPAD MRTVÉHO NEBOŽTÍKA Krimi / Komedie, Česko, 2020 4.–6. 2. 18.00 UTOP SE NEBO PLAV cyklus /ne/jen pro středoškolák 5. 2. 15.45 | 11., 12. 2. 18.00 | 15., 16. 2. 20.30 | 21. 2. 18.15 | 24. 2. 15.30 VLASTNÍCI Komedie / Drama, Česko, 2019 7.–9., 17.–19. 2. 20.30 MODELÁŘ Drama / Thriller, Česko, 2020 8., 9. 2. 13.30 | 14. 2. 15.45 | 20. 2. 14.00 LEDOVÉ KRÁLOVSTVÍ 2 Animovaný / Muzikál, USA, 2019 10. 2. 20.30 KRÁLÍČEK JOJO Komedie / Drama, USA / Nový Zéland, 2019 10. 2. 15.00 ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK Romantický / Komedie, Slovensko / Česko, 2019 10. 2. 17.15 TENKRÁT V HOLLYWOODU Komedie / Drama, USA / Velká Británie, 2019 13.–16., 25.–27. 2. 18.00 | 21. - 23. 2. 20.30 CHLAP NA STŘÍDAČKU Komedie, Česko, 2020 15., 16. 2. 14.00 TLAPKOVÁ PATROLA: VŽDY VE STŘEHU Animovaný, Kanada, 2019 17. 2. 14.15 PAT A MAT: KUTILSKÉ TRAMPOTY Animovaný / Rodinný, Česko, 2019 20. 2. 17.30 HASTRMAN Cyklus Čtvrtky bez bariér 21.–23. 2. 16.00 | 29. 2. 15.45 JEŽEK SONIC Animovaný / Akční, USA / Japonsko, 2020 22., 23. 2. 18.15 MŮJ PŘÍBĚH Romantický / drama, Česko, 2020 22., 23. 2. 14.00 | 29. 2. 13.45 MOSLEY Animovaný, Nový Zéland / Čína, 2019 25.–27. 2. 20.30 JUDY Životopisný / Drama, Velká Británie, 2019 26. 2. 15.30 ŽENSKÁ NA VRCHOLU Romantický / Komedie, Česko / Slovensko, 2019 28., 29. 2. 20.30 1917 Drama / Válečný, USA / Velká Británie, 2019

KINO SCALA

Moravské nám. 3 | 608 330 088 | info@kinoscala.cz www.kinoscala.cz

1. 2. 12.30 | 2. 2. 18.15 | 3. 2. 20.30 | 5. 2. 17.30 MALÉ ŽENY Drama / Romantický, USA, 2019 1. 2. 18.45 THE GERSHWINS | PORGY A BESS Metropolitan Opera: Live in HD 1. 2. 23.00 GENTLEMANI Noční jízda 2. 2. 13.00 CESTA ZA ŽIVOU VODOU Fantasy / Dobrodružný, Norsko, 2019 2. 2. 20.45 NA NOŽE Komedie / Krimi, USA, 2019 2. 2. 21.00 ODLOŽENÝ PŘÍPAD: HAMMARSKJÖLD Café Bar Scala 3. 2. 18.00 TENKRÁT PODRUHÉ Komedie / Drama, Francie, 2019 4. 2. 17.30 NA NOŽE Komedie / Krimi, USA, 2019 4. 2. 20.30 KRÁLÍČEK JOJO Komedie / Drama, USA / Nový Zéland, 2019 5. 2. 20.30 DALEKO OD REYKJAVÍKU Drama / Komedie, Island / Dánsko, 2019 12. 2. 20.30 SVIŇA předpremiéra s delegací 14. 2. 20.30 16. 2. 18.00 1917 předpremiéra 17. 2. 20.30 FASCINUJÍCÍ PŘÍBĚHY PRVOREPUBLIKOVÝCH VIL přednáška a diskuze 24. 2. 16.00 MLADÁ ŠKOLA FILMU Studio Scala 25. 2. 15.00 ZVUK Studio Scala 26., 27. 2. 15.00 MALÁ ŠKOLA ANIMACE Studio Scala 27. 2. 18.00 KURZ ANIMOVANÉHO FILMU PRO DOSPĚLÉ Studio Scala 27. 2. 20.30 CYRANO Z BERGERACU NT Live 29. 2. 18.45 GEORG FRIEDRICH HÄNDEL | AGRIPPINA Metropolitan Opera: Live in HD

MĚSTO/CITY

HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM BRNO

Kraví hora 2 | 777 605 310 | e-mail@hvezdarna.cz www.hvezdarna.cz Otevírací doba v únoru: po, út 7.30–15 h; st a pá 7.30–20.30 h; čt 7.30–19.30 h; so 9–20.30 h; ne 9–18.30 h 1. 2., 2. 2., 15. 2., 16. 2., 17. 2., 19. 2., 20. 2., 21. 2., 22. 2., 23. 2. 10.00 SE ZVÍŘÁTKY O VESMÍRU 2D 1. 2., 2. 2., 15. 2., 16. 2., 17. 2., 18. 2., 19. 2., 21. 2., 22. 2., 23. 2. 14.00 TAJEMSTVÍ GRAVITACE 3D 1. 2., 2. 2., 15. 2., 16. 2., 17. 2., 18. 2., 19. 2., 20. 2., 21. 2., 22. 2., 23. 2. 16.00 ZROZENÍ PLANETY ZEMĚ 2D 1. 2., 12. 2., 14. 2., 15. 2., 19. 2., 21. 2., 22., 26. 2., 28. 2. 18.00, 20.00 VOYAGER 3D 2. 2., 16. 2., 17. 2., 18. 2., 23. 2. 18.00 VOYAGER 3D 1 .2., 5. 2., 7. 2., 8. 2., 12. 2., 13. 2., 14. 2., 15. 2., 19. 2., 20. 2., 21. 2., 22. 2., 26. 2., 27. 2., 28. 2. 19.00 POZOROVÁNÍ VEČERNÍ OBLOHY 3. 2. 19.00 K-PAX – SVĚT PODLE PROTA Divadelní hra 5. 2., 12. 2., 26. 2. 18.30 JÓGA NA HVĚZDÁRNĚ 5. 2. 20.00 KONCERT: JOZEF VAN WISSEM magický skladatel a loutnista Jozef van Wissem 6. 2. 18.00 HLEDÁME HRANICE VESMÍRU 7. 2., 14. 2., 21. 2. 17.15 RELAXACE POD HVĚZDAMI 7. 2., 8. 2., 9. 2. FUTURE GATE SCI-FI FILM FESTIVAL 2020/ BRNO 7. ročník sci-fi festivalu Future Gate ovládne neonový svět cyberpunku. První den 18–24 h, druhý den 13–24 h, třetí 13–20 h 10. 2., 11. 2. 19.00 KONCERT: DISTANT BELLS Tradiční vystoupení rozezvučí sál digitária, kde vás obklopí hudba Pink Floyd, obraz, hvězdy i tma. 15. 2. 15.00 VESMÍRNÝ KARNEVAL 20. 2. 18.00 MOZEK A ZTRACENÉ NEURONY: ALZHEIMEROVA A PARKINSONOVA NEMOC Společně se podíváme na to, jakým způsobem mozek ztrácí neurony. 25. 2. 18.00 NEJLEPŠÍ NEZNAČENÉ TREKY SVĚTA cestopisná přednáška, Kateřina Krejčová, Petr Ptáčník 25. 2. 20.30 SEVERSKÉ TREKY BEZ LIDÍ cestopisná přednáška, Kateřina Krejčová, Petr Ptáčník 27. 2. 18.00 EKONOMIE ŠTĚSTÍ ANEB JAK BÝT V ŽIVOTĚ ŠŤASTNÝ I CELKEM BEZ PENĚZ 29. 2. 10.00 DNY DĚTSKÉ ONKOLOGIE

KJM, ÚSTŘEDNÍ KNIHOVNA

Kobližná 4 | 542 532 164 | www.kjm.cz

5. 2., 26. 2. 16.00 ČTENÍ POD LAMPOU 6. 2. 18.00 PERU, NEJKRÁSNĚJŠÍ TREKY A PAMÁTKY Přednáška Dalibora Mahela 11. 2. 17.30 SPISOVATELÉ DO KNIHOVEN – PAVEL KOLMAČKA autorské čtení 13. 2. 18.30 DIVADLO HUDBY A POEZIE AGADIR Na strunách naděje – Farnando Báez 18. 2., 25. 2. 10.00 TRÉNINK PAMĚTI vstupenky v Zájaz. Centru 25. 2. 15.00 RADKOVIČ KOLEKTIV beseda s básníkem a zpěvákem 27. 2. 18.00 VULKÁNY EKVÁDORU přednáška Michaela Pokorného

POBOČKY KJM 3. 2.–28. 2. VÝROČÍ B. NĚMCOVÉ výstava, KJM Bohunice 4. 2. 16.30 BOOKSTART čtení pro nejmenší, KJM Bohunice 6. 2., 13. 2., 20. 2., 27. 2. KNIŽNÍ ČTVRTEK novinky z knižní produkce, KJM Bohunice


program únor 2020

13. 2. 18.00 ERGONOMIE DENNÍCH ČINNOSTÍ fyzioterapeutka L. Fridrichová, KJM Bohunice 17. 2. SEKOROVO MRAVENIŠTĚ výstava, KJM Bystrc 10. 2. 13.00 VALENTÝNSKÁ DÍLNA KJM Černá Pole 21. 2. 10.00 BOOKSTART zábavné hraní s maňásky, KJM Černá Pole 26. 2. 15.30 ČMELDA ČENDA čtení pro nejmenší, KJM Černá Pole 3. 2. 17.00 DEN, KDY SE VOSKOVKY VRÁTILY DOMŮ pohádkové čtebí a dílna tvoření, KJM Černovice 25. 2. 16.30 VZPOMÍNKY NA LÉTO inspirace k cestování, KJM Černovice 13. 2. 17.00 POHÁDKOVÉ ČTENÍ S TETOU ANDY KJM Chrlice SEVERNÍ DALMÁCIE výstava, KJM Jundrov TOULÁNÍ SE KRAJINOU výstava I. Hudečka, KJM Kohoutovice 10. 2.–20. 2. MÁME RÁDI ZIMU výtvarná dílna, KJM Kohoutovice 25. 2. 17.30 TRANSSIBIŘSKÁ MAGISTRÁLA beseda H. Havlíčkové, KJM Kohoutovice AFRIKA MÝMA OČIMA výstava fotografií K. Novákové, KJM Královo Pole 26. 2. 17.00 PERU 2 cestovatelská beseda, KJM Královo Pole 11. 2. 10.00 AGÁTIN SVĚT V KNIHOVNĚ kreativní hračky prezentace, KJM Lesná 25. 2. 16.15 RYTÍŘ, KTERÝ NECHTĚL BOJOVAT čtení pro nejmenší, KJM Lesná 27. 2. 18.15 KDE BYLY NA LESNÉ PŮVODNĚ STROMY beseda, KJM Lesná 17. 2.–20. 2. VÝTVARNÉ DÍLNY KJM Líšeň 12. 2. BOOKSTART Srdíčko pro maminku, KJM Maloměřice 24. 2. 14.00 MATĚJSKÁ POUŤ dílna pro děti, KJM Maloměřice 11. 2. BOOKSTART setkání rodičů s dětmi, KJM Medlánky do 28. 2. KNIHOVNA ŽIJE, ANEB KNIHOVNA NENÍ JEN PŮJČOVÁNÍ KNÍŽEK výstava, KJM Medlánky 25. 2. 16.00 MÁMA PRO PAPÍKA čtení pro nejmenší, KJM Nový Lískovec 11. 2. 15.00 TRÉNINK PAMĚTI KJM Ořešín TAJEMSTVÍ KNIHOVNY výstava, KJM Řečkovice MALOVÁNÍ HORKÝM VOSKEM výstava H. Sobolové, KJM Slatina 13. 2. 13.00 55 LET S VEČERNÍKEM hravé odpoledne pro děti, KJM Slatina od 11. 2. 17.00 NEPÁL – NÁRODNÍ PARK ČITVAN vernisáž s besedou, KJM Starý Lískovec 19. 2. 16.30 VE ŠKOLCE JE PRASÁTKO čtení pro nejmenší, KJM Starý Lískovec 13. 2. 18.00 NEPÁLSKÉ DNY V BRNĚ vernisáž s besedou, KJM Žabovřesky 3. 2., 10. 2., 17. 2., 24. 2 17.15 POHÁDKOVÁ BABIČKA ČTE DĚTEM KJM Žebětín 6. 2., 20. 2. 16.30 DESKOBBRANÍ KJM Žebětín 9. 2. 14.00 KLUB ŠIKULEK záložka se střapcem, KJM Židenice ZDVOJENÍ výstava M. Obrdlíka, KJM Židenice

KLUB LEITNEROVA

Leitnerova 2 | www.leitnerka.cz | info@leitnerka.cz www.facebook.com/leitnerka/

KONCERTY 7. 2. 19.30 HOSTÉ: MASCARA Brněnský folk-rock 8. 2. 19.00 HOSTÉ: THE MRAŽÁK Největší rockové hity 20. 2. 19.30 LEITNERKA UVÁDÍ: BEATA HLAVENKOVÁ Představení nového alba Sně s kapelou 21. 2. 19.30 LEITNERKA UVÁDÍ: LUVVER (SK) Postpop z nitranských nížin 27. 2. 19.30 HOSTÉ: BOUNTĚNÍ Písňový večer s kapelami Bounty & 4zdi

DIVADLO 6. 2. 19.30 DIVADLO FACKA: PROMĚNA Legendární povídka Franze Kafky v originálním zpracování 28. 2. a 29. 2. 19.30 DIVADLO FACKA: HISTORKY Z PROTEKTORÁTU Příhody protektorátního hrdiny Péráka. 9. 2. 15.00 DŘEVĚNÉ DIVADLO: ROZUM A ŠTĚSTÍ Nedělní pohádka pro celou rodinu

DALŠÍ PROGRAM 8. 2. 10.00 WORKSHOP RÉTORIKY Prakticky zaměřený workshop pro všechny generace 14. 2. 19.30 LEITNERKA UVÁDÍ: VEČERNÍ SLÁVA WIEDERHAUSERA Křest knihy Jiřího Maršálka a ambientní set Tomáše Niesnera 25. 2. 19.30 LEITNERKA UVÁDÍ: RO(C)KOVÁNÍ JIŘÍHO ČERNÉHO Tradiční poslechový pořad (tentokrát hudební průřez) 26. 2. 18.00 JAN MIKOLÁŠEK: VERNISÁŽ FOTOGRAFIÍ Leitnerka zachycena ve fotografiích

LUŽÁNKY – STŘEDISKO VOLNÉHO ČASU

Lidická 50 | 549 524 111 | info@luzanky.cz www.luzanky.cz

PŘIHLAŠOVÁNÍ. Právě probíhá přihlašování na tábory o jarních a letních prázdninách a na kroužky v 2. pololetí. KLUZIŠTĚ LESNÁ. Dvě bruslící plochy, pomůcky pro začátečníky, bufet, půjčování a broušení bruslí, pronájmy pro školy i jednotlivce. Veřejné bruslení: po–pá 15–18.30, so–ne 10–11.30 a 13–18.30. 8. 2. 9.00 PAPÍROVÉ KRÁLOVSTVÍ NA LIDICKÉ. Mezinárodní výstava a soutěž papírových modelů, přejímka modelů pátek 7. 2. 17.00–21.00 a sobota 8. 2. 9.00–10.00. 8. 2. 10.00 KAŠPÁRKOVA MANÉŽ NA LATĚ V ŽABOVŘESKÁCH. Loutkové divadlo pro celou rodinu plné cirkusových kousků. Vstupenky v předprodeji na Plovdivské 8. 8. 2. 10.00, 16.00 POHÁDKOVÝ KARNEVAL NA LOUCE VE VINOHRADECH. Hry, tancování a soutěže. Rodiče v maskách vítáni. Vstupenky na jednotlivé časy v předprodeji na Bzenecké 23. 13. 2. 19.00 CESTOVATELSKÁ BESEDA – ARMÉNIE V LEGATU V KOHOUTOVICÍCH. 27. 2. 19.00 CESTOVATELSKÁ BESEDA – DOBRODRUŽSTVÍ PODVODNÍHO SVĚTA V LEGATU V KOHOUTOVICÍCH.

4. 2. 18.00 CESTOVATELSKÁ PŘEDNÁŠKA – LOTYŠSKO konírna 8. 2. 19.30 28. REPREZENTAČNÍ PLES MČ BRNO-MEDLÁNKY „V RYTMU SWINGU“ 8. 2. 9.00 FARMÁŘSKÉ TRHY 10.–16. 2. 15.00 HANA ČUPEROVÁ, JAROSLAVA GRYCOVÁ: VÝSTAVA OBRAZŮ OKOUZLENY PŘÍRODOU Akvarely, pastely a akryly. 14.30–18 h otevřeno denně za přítomnosti obou autorek.

SÁL SC SÝPKA

13. 2. 18.30 MEDLÁNECKÉ FILMOVÉ NOCI 2020 oscarová noc – filmy „Dcera“ a „Tenkrát v Hollywoodu“ 29. 2. 9.00 VÝMĚNNÝ BAZAR Vstupné taška (jakákoliv velikost) věcí určená ke směně donesená PÁ–SO.

KC SEMILASSO

Palackého tř. 126 | glanc@glanc.cz

1. 2. 19.00 26. REPREZENTAČNÍ PLES MČ KRÁLOVO POLE Ples 2. 2. 15.00 DĚTSKÝ KARNEVAL Karneval 3. 2. 19.00 VÍM, ŽE VÍŠ, ŽE VÍM... Divadlo 4. 2. 19.00 VÍM, ŽE VÍŠ, ŽE VÍM... Divadlo 13. 2. 20.00 COUNTRY BÁL Bál 25. 2. 19.00 CAVEMAN One man show 26. 2. 19.00 MŮŽEM I S MUŽEM Divadlo 27. 2. 18.00 BEATFEST Rocková muzika

URBAN CENTRUM

Stará radnice, Mečová 5 / 778 520 752 www.urbancentrum.brno.c do 28. 2.

YOUNG ARCHITECT AWARD 2019 výstava nejlepších prací 11. ročníku studentů a architektů do 33 let

Foto: KJM

SPOLEČENSKÉ CENTRUM BYSTRC Odbojářská 2 | 546 224 320

5. 2. 17.00 ČAJ O PÁTÉ Hudební podvečer s taneční kapelou Jiřího Helána. Dále účinkují: Květa Navrátilová a Hanka Cvrkalová. 7. 2. 19.30 COUNTRY BÁL Účinkují: kapela Zimour, taneční skupina La Quadrilla a Ivan Bartůněk – výuka tanců. 11. 2. 18.00 LEGENDY A TAJEMSTVÍ BRNĚNSKÉHO PODZEMÍ Strhující přednáška Aleše Svobody o objevování neznámých prostor pod městem Brnem s bohatou prezentací fotografií. 13. 2. 19.00 BÁRA BASIKOVÁ Benefiční koncert. 29. 2. 19.30 BYSTRCKÝ REPREZENTAČNÍ PLES K tanci a poslechu hraje kapela Kanci paní nadlesní, předtančení a vystoupení TŠ Danza, půlnoční překvapení a další.

SPOLEČENSKÉ CENTRUM SÝPKA

Kytnerova 1a | 538 706 252 | www.medlanky.cz 2. 2. 17.00 DĚTSKÝ KARNEVAL

Manželka za 50 ovcí – filmový večer Upřímný snímek režiséra Nimy Sarvestaniho sleduje snahu chudé matky a jejího muže dosáhnout dceřina rozvodu. Příběh šestnáctileté Sabery, které v sedmi letech zemřel otec a osvojil si ji blízký příbuzný, jenž ji prodal o čtyřicet let staršímu Tálibánci. Filmový večer je akcí Knihovny Jiřího Mahena a bude se konat ve společenském sále Ústřední knihovny. Ačkoli téma filmu není zrovna veselé, rozhodně nutí k zamyšlení, stejně jako jeho zpracování. (red) 18/2 17.30 Velký spol. sál, Ústřední knihovna Knihovna Jiřího Mahena, Kobližná 3, Brno www.kjm.cz

77


program únor 2020

ŠELEPKA

775 354 248 | selepova@selepova.cz | Šelepova 1

1. 2., 22. 2. 20.00 DISCO PARTY 2. 2., 3. 2., 4. 2. 19.30 BAREFOOT IN THE PARK 7. 2., 21. 2., 28. 2. 20.00 OLDIES PARTY 8. 2. 20.00 BLACK DISCO PARTY 10. 2. 11.00 VALENTÝN NA ŠELEPCE 14. 2. 20.00 VALENTÝNSKÁ OLDIES PARTY 15. 2. 20.00 VALENTÝNSKÁ DISCO PARTY 23. 2. 11.00 ČIPERKOVÉ – NOVÁ ŠOU NA ŠELEPCE 27. 2. 19.00 SKIP WILKINS & BARTET + VOCAL OVERDOSE 29. 2. 10.00 ZABÍJAČKA NA ŠELEPCE 29. 2. 20.00 PŘESTUPNÁ DISCO PARTY

VIDA! SCIENCE CENTRUM

Křížkovského 12 | 515 201 000 | info@vida.cz www.vida.cz Otevírací doba: po 9–14 h, út–pá 9–18 h, so–ne, svátky 10–18 h

STÁLÁ EXPOZICE přes 175 hravých exponátů např. tornádo, zemětřesení, oceán v lahvi, obří srdce, magnetická socha, trenažér pilotů stíhaček

DOČASNÉ VÝSTAVY do 30. 6.

DIGITÁLIUM

HRA O POKLAD EXPOZICE kdykoliv během otevírací doby PEVNOST VIDARD nová dimenze návštěvy expozice, startovní balíček k dostání na pokladně

ZOO BRNO

U Zoologické zahrady 46 | 546 432 311 zoo@zoobrno.cz | www.zoobrno.cz Otevírací doba: po–ne 9–16 h 1. 2.–2. 2. Oct-30 EFEKT ČERVENÉ KRÁLOVNY Různé druhy zvířat si volí různé strategie a mají nejrůznější adaptace, které jim pomáhají uspět. 14. 2. 09.00 VALENTÝN V ZOO Komentované krmení o lásce, srdíčková stěna (#valentynvzoo), soutěže 29. 2. 14.00 MAŠKARNÍ BÁL Tradiční maškarní bál s písničkovými tetinami Matyldou a Klotyldou

MR. UCHO, DETONÁTOR představení se zábavnými pokusy, několikrát během dne, v ceně vstupenky

PROSTOR PRO KUTILY denně

BASTLÍRNA

3D FILM denně

OCEÁNY fascinující film o neprobádaném světě pod hladinou o víkendech PIDIOBŘI hlodavčí western

DOPROVODNÝ PROGRAM 1. 2., 2. 2., 9. 2., 15. 2., 16. 2., 22. 2., 23. 2., 29. 2., několikrát během dne MODRÁ JE DOBRÁ víkendové labodílny pro rodiny na téma modré barvy, 45minutový program 7. 2. 9.00 ROBOTIÁDA kybernetické klání mezi roboty z Lega, pro přihlášení žáky, diváci vítání 8. 2. 10.00 VIDA! ROBOTI rodinný den se soutěžemi, ukázkami robotů a výrobními dílnami 24. 2. 9.30 a 10.30 ALBATROS představení s pokusy o vzduchu a létání pro nejmenší diváky, v Divadle vědy, v ceně vstupenky do expozice 27. 2. 19.00 VIDA! AFTER DARK: WATER expozice pro setmění s programem pro dospělé návštěvníky, hudba, bar, speciální science show, pokusy s ledem, promítání dokumentů

Klášter 1, Rajhrad | 544 544 280 rajhrad@muzeumbrnenska.cz Otevírací doba: út–ne 9–16 h, poslední prohlídka v 15 h

EXPOZICE STAROSLOVĚNŠTINA A MORAVSKÉ PÍSEMNICTVÍ V 9.–18. STOLETÍ STŘEDOVĚKÉ SKRIPTORIUM A HISTORIE RAJHRADSKÉHO KLÁŠTERA MORAVSKÁ LITERATURA 19.–20. STOLETÍ HISTORICKÁ BENEDIKTINSKÁ KNIHOVNA PRACOVNA BÁSNÍKA JOSEFA SUCHÉHO

AKCE

MIMO BRNO

MUZEUM BRNĚNSKA

www.muzeumbrnenska.cz www.facebook.com/muzeumbrnenska

MUZEUM VE ŠLAPANICÍCH

Masarykovo nám. 18, Šlapanice | 544 544 260 slapanice@muzeumbrnenska.cz Otevírací doba: st–pá 13–18 h, so–ne 10–12 a 12.30–18 h. SPOJENÍ: MHD trolejbus č. 31 z Hl. nádraží do Šlapanice – Kalvodova

VÝSTAVY do 9. 2.

od 28. 2.

SCIENCE SHOW denně

PAMÁTNÍK PÍSEMNICTVÍ NA MORAVĚ

ROSTLINY A LIDÉ: OD KOŘENÍ PO PNEUMATIKU Která rostlina ovlivnila život člověka nejvýznamněji? Přijďte najít vlastní odpověď na interaktivní výstavě. CESTY: TISÍC LET PUTOVÁNÍ KRAJINOU Napříč Evropou s Kelty a Římany. Výstavu doplní interaktivní herna s archeologickou tematikou.

do 31. 3.

SKRYTÁ PAMĚŤ MORAVY Literární soutěž pro mládež od 11 do 19 let.

PODHORÁCKÉ MUZEUM

Porta coeli 1001, Předklášteří | 544 544 220 predklasteri@muzeumbrnenska.cz Otevírací doba: út–ne 8–12 h a 12.30–16 h. Při prohlídce kláštera je omezený přístup do farního kostela z důvodu oprav.

EXPOZICE KLÁŠTER PORTA COELI – RANĚ GOTICKÁ KŘÍŽOVÁ CHODBA, KOSTEL, KAPITULNÍ SÍŇ MĚŠŤANSKÝ OBYTNÝ INTERIÉR Z PŘELOMU 19. A 20. STOLETÍ PALEONTOLOGIE A MINERALOGICKÝ SYSTÉM MINERÁLY NA TIŠNOVSKU LAPIDÁRIUM KAMENNÝCH FRAGMENTŮ

VÝSTAVY do 16. 2.

JÍDLO ZIMNÍHO ČASU ANEB OD DUŠIČEK PO HÁTU Dobroty našich pra a prababiček od svátku Všech svatých po sv. Agátu.

AKCE 9. 2. 14.00, 15.30 DIVADLO STROM: POHÁDKA HRNEČKU, VAŘ! Divadelní představení pro děti.

AKCE

MUZEUM V IVANČICÍCH

8. 2. 13.00 PODÍVEJTE SE ROSTLINÁM NA ZOUBEK! Zahímavé rostliny z okolí Brna, použití jako jídlo, koření, lék... Přednáší Ing. Radomír Němec z Jihomoravského muzea ve Znojmě a Ing. Vilém Jurek z Rezekvítku.

VÝSTAVA

PAMÁTNÍK MOHYLA MÍRU

K Mohyle míru 200, Prace | 544 544 240 mohyla-miru@muzeumbrnenska.cz Otevírací doba: út–pá 9–16.30 h, poslední prohlídka v 15.30 h. SPOJENÍ: MHD BUS č. 48 z Brna, Úzká ul. (OD Tesco) do Prace (náves)

Krumlovská 25, Ivančice | 544 544 250 ivancice@muzeumbrnenska.cz Otevírací doba: út, čt, pá 9–12 a 13–16 h, st 9–12 a 13–17 h, so, ne 13–17 h od 14. 2.

VÍTEJ, NEVĚSTO MILÁ… Svatební šaty od konce 19. století po 2. polovinu 20. století. Jako protipól městským svatebním šatům uvidíte i ukázku lidového svatebního kroje. Probíhá v Památníku Alfonse Muchy, Palackého nám. 9, Ivančice.

EXPOZICE BITVA TŘÍ CÍSAŘŮ. SLAVKOV/AUSTERLITZ 1805 Netradičně pojatá multimediální expozice, která přináší poučení i silný zážitek. AUSTERLITZ Bitva tří císařů a napoleonské války očima současníků, kronikářů, vojáků, diplomatů, historiků, spisovatelů, malířů, ale i filmařů.

KAM v Brně… Vychází od roku 1957 | Číslo vydání: 2/2020 | MK ČR E 12197 | Vydává: TIC Brno, příspěvková organizace, Radnická 365/2, 602 00 Brno, www.ticbrno.cz Dodává: Pocket media s.r.o., Jakubské nám. 644/3, 602 00 Brno | IČO: 04541227, DIČ: CZ-04541227 | e-mail: info@pocketmedia.cz | Redakce: redakce@pocketmedia.cz | Šéfredaktor: David Tieku | Editor: Filip Živný | Redakční okruh: Filip Živný, Martin Ježek, Barbora Voráčová, Jana Ščamburová, Lenka Zelnitiusová, Miloš Henkrich, Kateřina Legerská, Barbora Fouldová, Katarína Gecelovská | Grafika: Jindřiška Mikešová | Autor obálky: kolektiv autorů | Sazba: Miroslav Chudík | Sazba programů: Radek Doleží | Produkce: Simona Osičková, info@pocketmedia.cz | Inzerce: obchod@pocketmedia.cz | + 420 604 239 957 | Přetisk materiálů pouze se souhlasem redakce | Příští vydání vychází: 27. 2. 2020 | Cena pro předplatitele 39 Kč | FB: www.fb.com/kambrno | Anglické texty jsou vytvářeny ve spolupráci s Robinem Smithem, Ritou Deanovou a Brno Expat Centre | REDAKCE NENESE ODPOVĚDNOST ZA OBSAHOVOU SPRÁVNOST MATERIÁLŮ A INFORMACÍ, ZMĚNY PROGRAMŮ A REKLAM Předplatné: predplatne@pocketmedia.cz, mob.: 773 287 307, shop.pocketmedia.cz

78


Profile for Pocket media

KAM V BRNĚ / WHERE IN BRNO 2/2020  

KAM V BRNĚ / WHERE IN BRNO 2/2020  

Advertisement