Najnowszy numer Tygodnika PLUS w Nowym Jorku

Page 1

BEZPŁATNY TYGODNIK W NOWYM JORKU 13 marca 2023 nr 11 (636) March 13, 2023 122 Nassau Avenue, Brooklyn, New York 11222 T: 718-349-2300 J OANNA GWOZDZ ATTORNEY AT LAW str. 14 Upoważnienie na wypadek choroby oraz Irrevocable Trust ULEGŁEŚ WYPADKOWI? DZWOŃ TERAZ PO BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ W JĘZYKU POLSKIM! Ewelina Sierzputowska POLSKI ADWOKAT W POLSKICH DZIELNICACH ■ Wszystkie rodzaje wypadków ■ Wypadki na budowie ■ Workers’ Compensation NASZE WYGRANE $5,400,000 Poślizgnięcie i upadek, operacja zespolenia kręgosłupa lędźwiowego, stymulator rdzenia kręgowego $3,900,000 Wypadek ciężarówki na I-95, śmierć niemowlęcia i złamanie nóg wymagające operacji $3,500,000 Pracownik budowlany spadł z wysokości 20 stóp i doznał obrażeń szyi i pleców $3,000,000 Wypadek i potknięcie się na Bronxie, powodujący obrażenia szyi i ramion ATTORNEY ADVERTISING. Dzwoń: 718-989-1495 BEZPŁATNA KONSULTACJA Twój status imigracyjny nie ma znaczenia www.Adwoka tWypadek.com BROOKLYN•QUEENS•MANHATTAN ■ Wypadki samochodowe ■ Disability - inwalidztwo ■ Błędy medyczne

Ciekawostki na temat pieniędzy i bogactwa

Obciążenie podatkowe bogatych

Ze wszystkich podatków pobieranych na całym świecie tylko cztery centy z każdego dolara pochodziły z podatku od bogactwa. Jak podaje międzynarodowa organizacja humanitarna, zajmującą się walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się Oxfam, 1-procentowy podatek od bogactwa mógłby posłać 262 miliony dzieci do szkół, które obecnie nie uczęszczają do żadnej szkoły.

Pierwsze karty kredytowe

Płacenie plastikiem jest starsze niż mogłoby się wydawać. Pierwsze karty kredytowe były używane w Stanach Zjednoczonych w latach 20. XX wieku. Kobietom jednak nie wolno było posiadać własnych kart kredytowych do 1974 roku. Ustawa o równych szansach kredytowych zmieniła to, czyniąc bezprawną dyskryminację jakiegokolwiek wnioskodawcy ze względu na rasę, kolor skóry, religię, pochodzenie narodowe, płeć lub stan cywilny.

Dług konsumencki

W 2020 roku dług konsumentów osiągnął prawie 15 bilionów dolarów – 10,4 biliona dolarów to zadłużenie na dom; 1,35 biliona na auto, a kolejne 1,57 biliona dolarów to zadłużenie z tytułu kredytów studenckich.

Odziedziczone bogactwo

Badania wykazały, że najbogatsi ludzie we Florencji we Włoszech są bezpośrednimi potomkami najbogatszych ludzi we Florencji 600 lat temu.

Podział płci

Bogactwo nie rozkłada się równo między płciami. Mężczyźni mają o 50 procent więcej światowego bogactwa niż kobiety, a 22 najbogatszych mężczyzn ma więcej bogactwa niż wszystkie kobiety w Afryce.

Najbiedniejsze 50 procent ludności

Bogactwo najbiedniejszych 50 procent ludności świata spadło o 11 procent kiedy to w tym samym czasie bogactwo najzamożniejszych świata wzrosło o 12 procent.

Liczba miliarderów

Według magazynu Forbes w 2021 roku na świecie jest 2755 miliarderów. To o 660 więcej niż w 2020 roku. Ponadto 86% z nich jest bogatszych niż rok temu.

Fundusze awaryjne

Według badań z 2019 roku około 40 procent Amerykanów nie było przygotowanych finansowo na nieoczekiwaną sytuację awaryjną w wyższej kwocie niż $400.

Wydatki na zwierzęta

Amerykanie wydają dużo pienię-

dzy na swoje zwierzęta. W 2020 roku mieszkańcy USA wydali 99 miliardów dolarów. To wzrost o 25 miliardów dolarów w porównaniu z rokiem 2019.

Amerykanie wydają sporo na Halloween

Według National Retail Federation (NRF), Amerykanie wydadzą w Halloween w tym roku około 10,14 miliarda dolarów, w porównaniu z 8,05 miliarda dolarów w 2020 roku. Około 3 miliardów z tego zostanie wydanych na same słodycze.

Bogactwo w rękach niewielu

Przed 1973 rokiem najbogatszy 1% ludności posiadał 4,9% całego wzrostu dochodów. W latach 1973-2007 ten procent wzrósł do 58,7% całego wzrostu dochodów. Górny 1 procent reprezentuje około 1,3 miliona gospodarstw domowych, które zarabiają około 500 000 dolarów rocznie. Najbogatsze 5 procent Amerykanów ma dwie trzecie bogactwa narodu.

Bankomaty

W 2018 roku w Stanach Zjednoczonych na 100 000 dorosłych przypadało 173,90 bankomatów.

Zarobki Apple

Apple zarabia średnio 163,1 miliona dolarów każdego dnia — to milion dolarów co 8,8 minuty.

Waluty świata

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych obecnie na całym świecie używa się 180 różnych walut. Funt brytyjski jest najstarszą walutą świata, która jest nadal używana, a jej historia sięga VIII wieku.

Najpopularniejsza waluta

Dolar jest najpopularniejszym rodzajem waluty, a dolar amerykański jest najczęściej używanym i rozpoznawanym rodzajem dolara na świecie.

Kryptowaluty

Kryptowaluty przeżywają boom. Są one całkowicie cyfrowe i obecnie dostępnych jest ich ponad 4000.

Zgubione i znalezione monety TSA co roku zbiera dużo monet pozostawionych w plastikowych pojemnikach bezpieczeństwa. Administracja Bezpieczeństwa Transportu twierdzi, że w zeszłym roku zebrała ponad 900 000 dolarów w monetach pozostawionych w punktach kontroli bezpieczeństwa. Pięć największych lotnisk, na których pasażerowie zostawili najwięcej pieniędzy, to:

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Johna F. Kennedy’ego – $98,110

Międzynarodowy Port Lotniczy San Francisco – $52,668

Międzynarodowy Port Lotniczy Miami – $47,694

Międzynarodowy port lotniczy McCarran – $44,401

Międzynarodowy port lotniczy Dallas/Fort Worth – $40,218.

TSA przechowuje wszystkie monety na specjalnym koncie przeznaczonym na projekty ochrony lotnictwa.

Banknoty mają krótki żywot Nasze papierowe pieniądze nie są w obiegu długo. Banknot jednodolarowy pozostaje w obiegu około 18 miesięcy, 5-dolarowy – 2 lata, 10-dolarowy około 3 lata, a 20-dolarowy 4 lata. Monety pozostają niezniszczone przez około 30 lat.

13 marca 2023 PLUS Ciekawostki 2

$5,400,000 Poślizgnięcie i upadek, operacja zespolenia kręgosłupa lędźwiowego, stymulator rdzenia kręgowego $3,900,000

Wypadek ciężarówki na I-95, śmierć niemowlęcia i złamanie nóg wymagające operacji $3,500,000

Pracownik budowlany spadł z wysokości 20 stóp i doznał obrażeń szyi i pleców $3,000,000

Wypadek i potknięcie się na Bronxie, powodujący obrażenia szyi i ramion

ULEGŁEŚ WYPADKOWI? Dzwoń teraz po bezpłatną konsultację w języku polskim! Ewelina Sierzputowska POLSKI ADWOKAT W POLSKICH DZIELNICACH ■ Wszystkie rodzaje wypadków ■ Wypadki na budowie ■ Workers’ Compensation ■ Wypadki samochodowe
Disability - inwalidztwo
Błędy medyczne NASZE WYGRANE
ATTORNEY ADVERTISING. Dzwoń: 718-989-1495 BEZPŁATNA KONSULTACJA Twój status imigracyjny nie ma znaczenia www.AdwokatWypadek.com BROOKLYN • QUEENS • MANHATTAN

Pomoc, wiedza i sukces

Kancelaria Jodre Brenecki LLP

- Staranie się o odszkodowanie na własną rękę nigdy nie jest dobrym pomysłem - mówi Nicole Brenecki z kancelarii Jodre Brenecki LLP i dodaje, że w przypadku gdy staliśmy się ofiarą wypadku lub podejrzewamy, że nasze prawo pracy zostało naruszone bądź staliśmy się ofiarą błędu medycznego, skontaktowanie się z adwokatem jest pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć.

Mecenas Brenecki podkreśla, jak ważna w przypadku starania się o jakiekolwiek odszkodowanie jest wiedza. I to właśnie edukowanie ludzi w kwestiach przysługujących im praw - tuż po walczeniu o jak najwyższe odszkodowania dla swoich klientów - stało się jej pasją.

Nicole Brenecki sama jest najlepszym przykładem na to, że dzięki wiedzy właśnie - połączonej z pracowitością i ambicją - można zajść naprawdę daleko. Mimo młodego wieku mecenas Brenecki jest obecnie jedną z najlepszych adwokatów specjalizujących się w sprawach wypadkowych i w prawie pracy w Nowym Jorku. Wiedzę i doświadczenie zdobywała przez lata, studiując prawo zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce a także współpracując z najlepszymi nowojorskimi kancelariami prawniczymi.

Bardzo kocha swoją pracę i jest w niej naprawdę znakomita!

Zaraz po studiach wraz ze swoim współpracownikiem mecenasem Jordanem Jodre założyli kancelarię, która w ciągu zaledwie kilku lat stała się jedną z najlepszych w Nowym Jorku i która dzięki swojej skuteczności została wielokrotnie doceniona zdobywając co roku prestiżowe nagrody „Super Lawyers Award” oraz „Rising Star Award”.

celarii udało się osiągnąć olbrzymi sukces właściwie bez reklam czy kampanii marketingowych. W ciągu niespełna czterech lat udało nam się zwiększyć ilość prowadzonych spraw z kilku do kilkuset. A co dla mnie osobiście jest najważniejsze - udało nam się sprawić, że klienci ufają nam, bo wiedzą, że załatwimy ich sprawy sprawnie, szybko i skutecznie. Z pewnością pomagają w tym także przejrzyste kwestie finansowe. Zarówno ja, jak i mój wspólnik kilkakrotnie obniżyliśmy swoje stawki, aby umożliwić naszym klientom osiągniecie ugody szybciej.

I rzeczywiście - zdaje się, że dla kancelarii Jodre Brenecki LLP nie ma rzeczy niemożliwych.

Zapytana o sprawę, która szczególnie zapadła jej w pamięć mecenas Brenecki z uśmiechem wspomina jeden z ostatnich sukcesów kancelarii.

- Zamknęliśmy sprawę o polisę za wypadek samochodowy na 3 miliony dolarów w zaledwie 11 miesięcy bez składania sprawy w sądzie. Jednym słowem dostaliśmy pieniądze bezpośrednio z ubezpieczenia dosłownie po kilkunastu miesiącach. To się właściwie nie zdarza.

Kancelaria Jodre Brenecki LLP odnosi jednak sukcesy nie tylko w tzw. ”sprawach wypadkowych”.

Nicole Brenecki zaznacza, że szczególnie bliskie jej sercu są także sprawy klientów zgłaszających się do niej w sprawie problemów w pracy.

Jak głosi stare powiedzenie - „wypadki chodzą po ludziach”. I tak się już w życiu zdarza, że mimo, że staramy się na siebie uważać, czasem nie możemy się przed nimi ustrzec. Tym bardziej, jeśli na swojej drodze spotkamy nieodpowiedzialnych kierowców, nieuczciwych pracodawców czy niekompetentnych lekarzy. Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że w Stanach Zjednoczonych w podobnych przypadkach możemy starać się o rekompensatę. A wiemy, że jeśli na skutek wypadku, zaniedbania lub błędu w sztuce lekarskiej poniesiemy poważny uszczerbek na zdrowiu, wysoka rekompensata jest wyjątkowo potrzebna. To wszystko jest do zrobienia, jednak musimy pamiętać, że pomoc dobrego prawnika będzie nieodzowna.

- Szczycimy się tym, że naszej kan-

- Myślę, że to jest nasza misjamówi mecenas Brenecki - Pomagamy tym, którzy najciężej pracują. Nie reprezentujemy właścicieli budynków, landlordów, szefów wielkich firm, ale tych którzy codziennie na wiele godzin chodzą do pracy, ciężko pracują na budowach, w ma-

13 marca 2023 PLUS 4 Osobowości na PLUS

gazynach, sklepach i zdarza się, że są dyskryminowani, oszukiwani, a pracodawcy grożą im deportacją czy więzieniem. Bardzo zależy mi na tym, żeby ludzie - a szczególnie Polacy mieszkający w Nowym Jorku - znali swoje prawa. Prowadzimy wiele spraw z zakresu prawa pracy i wiemy, do czego może prowadzić brak wiedzy o tym, jakie prawa nam przysługują ze strony naszego pracodawcy, jak można się bronić przed wykorzystywaniem, dyskryminacją czy zwykłą nieuczciwością, których czasem doświadczamy w naszym miejscu pracy. Ja zawsze powtarzam moim polskim klientom, którzy często przychodzą do mnie przerażeni - proszę nie dać się zastraszyć lub szantażować deportacją czy innymi straszliwymi konsekwencjami! To wszystko nieprawda! To jest tylko straszenie. Nawet jeśli nie dysponujecie Państwo odpowiednimi dokumentami, macie takie same prawa jak osoba z papierami! I nikt nie ma prawa tak Was traktować!

Po raz kolejny mecenas Brenecki zaznacza, jak ważne jest dla niej edukowanie ludzi w zakresie ich praw i możliwości uzyskania od-

szkodowania czy rekompensaty.

- Bardzo często klienci przychodzący do mnie z inną sprawą i po chwili rozmowy nagle mówią: pani Mecenas, ja mialem wypadek 10 lat temu… I gdybym wtedy wiedział to co teraz mi pani powiedziała, to z pewnością bym coś z tym zrobił!

Właśnie takie rozmowy są dla mecenas Brenecki bardzo ważne. Szczególnie jeśli odbywają się po polsku. Nicole Brenecki nie ukrywa bowiem, że polscy klienci są dla niej szczególnie ważni.

- Co prawda urodziłam się w Stanach Zjednoczonych, ale mam polską rodzinę, studiowałam i mieszkałam w Polsce, znam język polski. Doskonale zdaję sobie sprawę, że ktoś, kto jest emigrantem i komu przydarzył się wypadek czy został wykorzystany lub oszukany w pracy jest przestraszony i naprawdę poczuje się bezpieczniej mogąc opisywać swoje problemy w ojczystym języku - mówi mecenas Brenecki i dodaje - W naszym biurze panuje bardzo przyjazna, rodzinna atmosfera, nie „ukrywamy” się za sekretarkami czy asystentami. Z każdym z naszych klientów kon-

taktujemy się osobiście. Chcemy, żeby poczuli oni, że traktujemy ich sprawy poważnie i - jak każda inna - są one dla nas priorytetowe.

Mecenas zaznacza przy tym, że stara się pomóc jak największej liczbie ludzi - a gdy nie jest w stanie tego zrobić, kontaktuje klienta z innym zaufanym adwokatem.

Sukces kancelarii Jodre Brenecki LLP jest widoczny nie tylko w wysokiej liczbie wygranych spraw i setkach telefonów z prośbą o pomoc. Ostatnio firma przeniosła swoją siedzibę do olbrzymiego, eleganckiego biura w znakomitej lokalizacji

- Sami tę przestrzeń zaprojektowaliśmy, wybudowaliśmy, i urządziliśmy - mówi mecenas Brenecki.

- Zależało nam, żeby nasi klienci już od samego wejścia wiedzieli, że są w miejscu, w którym ich problemy potraktowane będą z największą uwagą i szacunkiem.

A co mecenasi Nicole Brenecki i Jordan Jodre uważają za swoje największe osiągnięcie? Nie, nie są to liczne sukcesy w salach sądo -

wych czy nagrody.

- Liczy się dla nas to, że możemy pomóc ludziom, którzy naszej pomocy potrzebują. Osobom, które za każdym razem zadziwiają nas swoją odwagą - że się po tę pomoc do nas zgłosiły, że nie bały się wystąpić przeciwko nieuczciwemu pracodawcy, nieprofesjonalnemu managerowi czy agresywnemu kierowcy. Cieszymy się, i jesteśmy dumni, że to właśnie nam zaufali wiedząc, że jako jedna z najlepszych nowojorskich kancelarii zrobimy wszystko by szybko i sprawnie uzyskali oni to, co im się prawnie należy!

Jodré Brenecki, LLP

New York Office

101 North 10th Street, Suite 303

Brooklyn, New York 11249

Phone: 347-563-2605

jodrebrenecki.com

Darmowe konsultacje pod numerem 347-773-5306

Zuza Ducka

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com Osobowości na PLUS 5

Jak rozliczyć podatki za darmo

Internal Revenue Service (IRS) przyjmuje rozliczenia podatkowe już od końca stycznia każdego roku. W tym czasie rusza też  Free Fileelektroniczny system umożliwiający bezpłatne złożenie oświadczenia podatkowego. Stworzył go IRS wraz producentami podatkowego oprogramowania już dwadzieścia lat temu i korzystają z niego miliony podatników rocznie.

Dlaczego samemu?

Jeżeli masz skomplikowaną sytuację finansową, bo posiadasz biznes, kamienicę, różne inwestycje, to z pewnością potrzebujesz pomocy fachowca. Ale jeżeli masz tylko druczek W-2 z pracy albo 1099-R z Social Security i do tego formularz 1099 z banku, to twoje rozliczenie jest bardzo proste i warto poradzić sobie samemu.

Po pierwsze, unikniesz konieczności zapłaty honorarium księgowego. Po drugie, zaznajomisz się z przepisami i będziesz samodzielny.  Po trzecie, przekonasz się, że może wcale nie musisz sporządzać podatkowej deklaracji, co jest przywilejem wielu emerytów i innych osób, które zarabiają mniej niż przysługująca im kwota wolna od podatków (znajdź na sieci artykuł pt. „Kto nie musi rozliczać się z podatków”).

Zrozumienie przepisów podatkowych jest szczególnie ważne, gdy ktoś powraca do Polski, bo tam specjalistów od amerykańskich podatków wielu nie ma. Pomóc w tym może moja książka pt.„Jak oszczędzać na podatkach”, którą właśnie uaktualniłam na rok 2023.

IRS Free File

Free File – to elektroniczny program umożliwiający bezpłatne złożenie oświadczenia podatkowego. W tym roku w programie uczestniczy kilkanaście różnych firm.

Strony www.irs.gov oraz freefile. irs.gov dają dostęp do IRS Free File. Poznasz tam zasady programu i będziesz mógł wybrać firmę softwarową. Niektóre umożliwiają bezpłatne sporządzenie zeznania stanowego oraz przedłużanie terminu rozliczenia.

Nie musisz instalować na swoim komputerze żadnego oprogramowania. Program oraz twoje dane, zaszyfrowane dla bezpieczeństwa, pozostają na serwerze firmy partnerskiej Free File i stamtąd są słane do IRS. Niestety, Free File nie mówi po polsku i nie prze-

chowuje twoich informacji, więc w przyszłym roku musisz wszystkie dane nanieść ponownie.

Dla kogo za darmo

Siedemdziesiąt procent amerykańskich podatników jest uprawnionych do skorzystania z systemu Free File bezpłatnie. Jest on przeznaczony dla tych, których skorygowany dochód brutto (Adjusted Gross Income) nie przekroczył ustalonej kwoty – obecnie 73,000 dol. Pułap ten dotyczy zarówno osób samotnych jak i małżeństw. Dostęp mają osoby indywidualne, również samozatrudnione składające załącznik Schedule C, ale nie przedsiębiorstwa.

Program podatkowy TurboTax oferuje bezpłatne federalne rozliczenia dla osób mających proste finanse i umiarkowane przychody (https://turbotax.intuit.com). H&R Block udostępnia również bezpłatne, proste usługi w ramach swojego programu Free Online, https://www.hrblock.com/ online-tax-filing.

Gdy zarabiasz więcej

Jeżeli twój dochód brutto (AGI) przekracza 73,000 dol., to możesz skorzystać z opcji Free File Fillable, która umożliwia wypełnienie formularzy federalnych na sieci. Musisz znać się na podatkach, wiedzieć, gdzie wstawić jakie kwoty, bo program dokona tylko obliczeń matematycznych. Zeznanie stanowe musisz sporządzić w inny sposób.

Dogodniejszy może być na przykład program TurboTax. Kosztuje od 40 do 90 dol. w zależności od wersji, ale pozwala wypełnić i posłać deklaracje federalne dla dowolnej liczby osób i stanowe dla kilku osób. Rozliczenia pozostaną na twoim komputerze, więc w przyszłym roku, po zakupie nowej wersji TurboTax, nie będziesz musiał wypełniać deklaracji od początku, bo program wciągnie wszelkie informacje z zeznania z ubiegłego roku. Podobnie działają programy takich firm jak H&R Block czy TaxAct.

Jak się rozliczyć: krok po kroku Oto jak rozliczyć swoje podatki za darmo.

Przygotuj dane. Zgromadź zaświadczenia o wynagrodzeniu (W-2), emeryturze (1099-R),  bankowych odsetkach (1099-INT), dywidendach (1099-DIV) itp. Potrzebne są numery Social Secu-

rity wszystkich członków rodziny. Najlepiej - miej przed sobą rozliczenie z poprzedniego roku. Oszacuj wysokość twego przychodu brutto (AGI) albo posłuż się liczbą z ubiegłego roku, figurującą na dole pierwszej strony druku 1040.

Zdobądź podatkowy numer identyfikacyjny (e-file PIN). IRS podaje instrukcje tu: www.irs.gov/Individuals/ Electronic-Filing-PIN-Request. Zapisz ten numer, bo będzie potrzebny w przyszłych latach. Również w celach identyfikacyjnych, będziesz potrzebował twój dochód brutto AGI z minionego roku. Znajdziesz go w wierszu 11 swojej ubiegłorocznej deklaracji.

Wybierz któryś z programów oferujących opcję Free File, który jest dla ciebie najdogodniejszy. Upewnij się, że możesz również rozliczyć podatki stanowe. Wiele witryn reklamuje «bezpłatne» usługi, ale dla własnego bezpieczeństwa korzystaj tylko z tych rekomendowanych przez IRS.

Sporządź zeznanie podatkowe. Odpowiadaj na pytania zadawane ci przez komputerowy program, wpisuj potrzebne informacje. Każda z firm uczestniczących we Free File jest zobowiązana do zapewnienia ci pomocy. Jeśli się rozmyślisz, możesz skorzystać z oprogramowania innego partnera.

Poślij gotowe zeznanie do IRS elektronicznie. Jest to tak proste, jak naciśnięcie guzika. Jeżeli masz zapłacić podatki, uczyń to też na sieci przez podanie numeru konta bankowego albo karty kredytowej. Gdy czeka na ciebie zwrot nadpłaconych podatków, skieruj go na swoje konto bankowe. Sprawdź, gdzie jest zwrot nadpłaconych podatków. Jeżeli skorzystasz z opcji automatycznego przelewu, już po trzech dniach możesz sprawdzić status swego zeznania podatkowego przy pomocy witryny IRS www.irs.gov/ Refunds.

Jak widać, istnieje wiele możliwości, by wypełnić i posłać proste zeznanie podatkowe za darmo. Jednak osoby o bardziej skomplikowanej sytuacji finansowej powinny zasięgnąć pomocy podatkowego specjalisty.

Może się to opłacać.

Bezpłatna pomoc podatkowa

Osoby o przychodzie poniżej 54 tysięcy dolarów mają także prawo do bezpłatnej porady podatkowej dzięki Volunteer Income Tax Assistance Program (VITA). Niewiele zarabiające osoby, które ukończyły 60 lat, mogą zwrócić się po pomoc do Tax Counseling for the Elderly (TCE).

Pobliską placówkę VITA albo TCE można znaleźć dzwoniąc po angielsku pod numer (800) 906-9887, albo w witrynie IRS: http://irs.treasury.gov/ freetaxprep.

Pomoc dla mało i średnio zarabiających seniorów powyżej 60. roku życia oferuje także organizacja AARP (www.aarp.com, kliknij na „Tax-Aide”). Jej program podatkowej pomocy jest największym w USA, oferowanym w ponad pięciu tysiącach placówek w całym kraju. Funkcja Tax-Aide Locator umożliwia odnalezienie adresu placówki koło ciebie.

Wniosek

Jak widać, istnieje wiele możliwości, by wypełnić i posłać proste zeznanie podatkowe za darmo. Przypominam, że im więcej masz pieniędzy i różnych form przychodu, tym bardziej potrzebujesz pomocy księgowego.

Elżbieta Baumgartner

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in. pt. “Jak chować pieniądze przed fiskusem” i „Jak oszczędzać na podatkach”,„Planowanie spadkowe”, które zostały uaktualnione na rok 2023. Są one dostępne w księgarni Polonia, 882 Manhattan Ave., Greenpoint, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.PoradnikSukces. com, poczta@poradniksukces.com.

Jak pomniejszyć podatki

Co reformy podatkowe w Stanach i w Polsce wniosły dla ciebie dowiesz się z książek "Jak oszczędzać na podatkach". Przepisy podatkowe, jak rozliczyć się samodzielnie. Cena $35 plus $5 na przesyłkę “Jak chować pieniądze przed fiskusem. Podręcznik agresywnej gry podatkowej”. Spadki, darowizny, przychody, inwestycje, sprzedaż mieszkania, konta w USA i w Polsce, walka z IRS. Euro-FATCA. Cena $50 plus $5. Również: „Emerytura reemigranta w Polsce” ($35).

Książki są uaktualnione na rok 2023 i dostępne w księgarni Polonia, 882 Manhattan Ave., Greenpoint, albo od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492. 30+ poradników dostępnych jest w wersji papierowej albo elektronicznej w: www.PoradnikSukces.com

13 marca 2023 PLUS Poradnik sukces 6
973-928-3838 www.tygodnikPLUS.com 7 Wypadki i Odszkodowania – mecenas Wierzbicki radzi NASZE WYNIKI MÓWIĄ SAME ZA SIEBIE: • PONAD MILIARD DOLARÓW UZYSKANYCH DLA NASZYCH KLIENTÓW • NAJWYŻSZY WERDYKT SĄDOWY W STANIE NOWY JORK (110 MILIONÓW DOLARÓW) • NAJWYŻSZE ODSZKODOWANIE W USA ZA WYPADEK BUDOWLANY WYPADKI: • W PRACY • NA BUDOWIE • SAMOCHODOWE • NA POSESJI • WORKERS COMPENSATION Budynek One Penn Plaza, 53 piętro, Manhattan BEZPŁATNA KONSULTACJA BEZPOŚREDNIO Z POLSKOJĘZYCZNYM ADWOKATEM ODSZKODOWANIA 646•351•8611 | www.blockotoole.com

GWATEMALA Rio Dulce, rzeka jak Dunajec

13 marca 2023 PLUS Podróże z Andrzejem Kulką 8
Działo Wodospad z trawertynami Rio Dulce, wschód słońca

Biuro podróży EXOTICA TRAVEL zaprasza na

z polskim przewodnikiem

ALASKA STANDARD - 9 dni: 2 i 16 czerwca, 14 lipca, 14 i 25 sierpnia, 4 września

ALASKA w ZIMIE - 9 dni: 18 marca, ALASKA WĘDKARSKA - 7 dni: 5 sierpnia

ARGENTYNA PATAGONIA - 17 dni: 27 lutego

PERU - 11 dni: 15 kwietnia, październik BOLIWIA - 11 dni: 13 maja

GRUZJA ARMENIA - 11 dni: 13 maja, 15 lipca, 16 września

NEPAL standard - 9 dni; 27 października

BHUTAN NEPAL - 11 dni; 1 listopada

ANNAPURNA base trekking - 29 października

EVEREST base trekking - 20 dni; 11 listopada

Bilety lotnicze, indywidualne pakiety APPLE VACATIONS: CANCUN – HAWAJE –PUNTA CANA – PUERTP VALLARTA – DOMINIKANA – JAMAJKA

Szczegóły i rezerwacje: Biuro Podróży Twoich Marzeń EXOTICA TRAVEL 6741 W.Belmont, Chicago Tel. 773-237-7788 www.andrzejkulka.com email: andrzejkulka@aol.com

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com Podróże z Andrzejem Kulką 9
WYCIECZKI
Hiszpański fort Nana Juana bungalow Nasz hotelowy basen Noc w bunglowach nad wodą Fort San Felipe, Rio Dulce

Sposób spędzania czasu przez emerytów w różnych krajach:

- USA - butelka whisky i cały dzień na rybach.

- Francja - butelka wina i cały dzień na dziewczynach.

- Polska - butelka moczu i cały dzień w przychodni.

WYCIECZKI WYCIECZKI

MNK ACCOUNTING

Monika Nowakowska-Katz ENROLLED AGENT

OFERUJEMY SZEREG USŁUG: Indywidualne rozliczenia podatkowe

Grupę zaginionych w dżungli na Nowej Gwinei polskich turystów odnaleziono idąc tropem klnących papug

Ląduje Armstrong na księżycu, patrzy, a tam trzech facetów pali sobie ognisko! ”Co jest? Miałem tu być pierwszy.” - myśli. Podchodzi, a tam siedzą Polak, Rosjanin i Egipcjanin.

- Co wy tu robicie?

Rosjanin mówi:

- Próby z bronią jądrową na Syberii robiliśmy, to aż tu wylądowałem.

Egipcjanin:

- Łaziłem po labiryntach piramid, nagle, nie wiedzieć czemu, znalazłem się tutaj i tak siedzę.

- A Ty? - pyta Polaka.

- Ja to z wesela wracam!

Rok 2020. Wracają Amerykanie z wyprawy kosmicznej na Marsa ale kapsuła się uszkodziła i wylądowali w Polsce, odkręcają łuk, wychodzą, patrzą: Jakiś brudny, zarośnięty rolnik, ubrany w sukmanę, orze pole

rKsięgowość · Podatek od sprzedaży · Wypłaty oraz kwartalne i roczne formy

· Reprezentowanie podatników przed

IRS

mnktaxservices@gmail.com

(914) 215-1032 mnktaxservices.com

67 West St, Brooklyn NY 11222

rza pomocą konia, dookoła błoto, rozpadające się chałupy. Podchodzi jeden z astronautów do rolnika i pyta:

- Excuse me, do you speak english?

A facet odpowiada:

- Yes I do. I co ci z tego?

Busem z Polskim przewodnikiem

Wycieczki dla osób "solo", par i rodzin

Parki Narodowe USA, Wielki Kanion i Antylope Canyon, Monument Valley, Sekwoje, Yosemite, Yellowstone, Las Vegas, Los Angeles, San Francisco, Głowy Prezydentów oraz wiele innych atrakcji na wycieczkach Dookoła USA.

Terminy: 16 dni od 17 czerwca, od 08 lipca, od 19 sierpnia od 16 września i od 07 października Cena $2550 z noclegami i biletami, Parki Narodowe/Oregon 16 dni od 16 września

Park Narodowy Smoky Mountain: 20-23 kwiecień i Acadia 05-07 maj

W ofercie również Waszyngton, Niagara oraz wiele innych wycieczek jedno i dwu dniowych

Na środku oceanu spotykają się trzy rekiny. Jeden z nich mówi:

- Psia krew, zżarłem jednego Francuza. Był taki wyperfumowany, że do tej pory czkam wodą kolońską.

Drugi na to:

r- To jeszcze nic. Ja, zjadłem jakiegoś Rosjanina, chyba to był generał, bo do tej pory w brzuchu dzwoni mi jakieś żelastwo. Te jego medale tak brzęczą, że ryby płoszę...

A trzeci rekin mówi:

- To jest wszystko nic, koledzy! Ja zżarłem tydzień temu jakiegoś polskiego posła, taki miał pusty łeb, że

Zobacz: www.ampolinc.com Napisz: ampoltours@yahoo.com

Zadzwoń: 609-647-9054 Radio Rampa - tel. 918-688-2424 lub zobacz www.RadioRampa.com

Agencja Polonez – tel. 718 –389-6001

159 Nassau Ave. Brooklyn, NY 11222

do tej pory nie mogę się zanurzyć.

rDo sklepu w Nowym Jorku wchodzi jakiś facet i mówi do sprzedawcy:

- Poproszę litr polskiego mleka, bochenek polskiego chleba i opakowanie polskiego sera.

- Pan pewnie jest Polakiem?pyta sprzedawca.

- Tak, a jak pan to zgadł? - odpowiada zdziwiony klient.

- Bo to sklep z gwoździami.

rJedzie Polak autostradą w Stanach. Nagle widzi tablicę drogową ”Reduction sto kilometrów”. Facet wyhamowuje do stówy i jedzie

rdalej. Nagle widzi tablicę ”Reduction sześćdziesiąt kilometrów”. Wkurzony zwalnia do sześćdziesięciu i klnąc na amerykańskie przepisy jedzie dalej. Pojawia się kolejna tablica ”Reduction trzydzieści kilometrów”. Gość bojąc się mandatu, coraz bardziej wkurzony wlecze się trzydzieści na godzinę. W oddali rysuje się następna tablica ”Reduction dziesięc kilometrów”. Doprowadzony do pasji kierowca zwalnia do dziesięć na godzinę i jedzie dalej. Mijają go rowerzyści, machają i śmieją się z niego. Przebiega obok jakiś facet i też się śmieje ... Gościu nie reaguje i jedzie dalej. Nagle widzi jeszcze jedną tablicę i myśli sobie: ”już bardziej nie zwalniam!” Podjeżdża bliżej i widzi napis: ”Welcome to Reduction”.

13 marca 2023 PLUS Na wesoło 10

W zmieniającym się świecie i nawet w naszym bliskim środowisku, coraz częściej decyzja który z rodziców rezygnuje tymczasowo z pracy, aby zająć się wychowywaniem małych dzieci jest oparta na finansach. Koszt zatrudnienia opiekunki dla dzieci lub kosz przedszkola są ogromne. Często z przeliczeń kosztów opieki nad dziećmi w porównaniu z zarobkami, rodzice dochodzą do wniosku, że nie ma sensu, aby obca osoba wychowywała dzieci, bo ten koszt jest wyższy niż zarobki jednego z rodziców. Pomimo że na skali światowej kobiety nie zarabiają jeszcze tyle co mężczyźni, coraz częściej kobiety zarabiają tyle samo co ich mężowie lub więcej. W rodzinie, gdzie kobieta zarabia więcej niż mąż, coraz częściej oj-

cowie poświęcają swój czas i rezygnują z pracy, aby opiekować się małymi dziećmi, bo finansowo jest to korzystniejsze dla całej rodziny.

Dajmy na przykład, że po kilku latach dochodzi do rozwodu w małżeństwie, gdzie rola finansowego utrzymania rodziny była żony a mąż nie pracował, bo wychowywał dzieci. W takim scenariuszu według prawa stanu Nowy Jork, matka nie może się spodziewać, że automatycznie dzieci zamieszkają z nią po rozwodzie. Prawo kieruje się dobrem dzieci i te prawo również nie zakłada, że matka automatycznie będzie residential parent , czyli rodzicem, z którym zamieszkają dzieci po rozwodzie. Jeżeli ojciec podczas małżeństwa był opiekunem i wychowawcą dzieci, to jeżeli podczas

rozwodu wystąpi o status jako residential parent, czyli będzie żądał, aby dzieci zamieszkały z nim po rozwodzie, biorąc pod uwagę też inne czynniki, sąd może orzec ojca jako residential parent

Mężczyzna, z którym zamieszkują dzieci po rozwodzie, oprócz otrzymywania opłat alimentacyjnych na dzieci, czyli child support , też ma prawo wystąpić o alimenty małżeńskie na siebie. Prawo, które ustala alimenty małżeńskie nie jest oparte na płci. Mężczyźni, jak i kobiety mogą wystąpić o alimenty małżeńskie podczas rozwodu. Jeżeli ojciec zajmował się wychowaniem dzieci i z tego powodu małżonka była w stanie zapewnić sobie finansowy dobrobyt, jak i sukces zawodowy ,bo pracowała i rozwijała się zawodowo, to prawdopodobnie będzie musiała pomóc finansowo mężowi po rozwodzie. Poświęcenie się dzieciom i rezygnacja z kariery lub wykształcenia ma negatywny wpływ na przyszłość finansową rodzica, który zobowiązał się do roli wychowawcy. Rozumiejąc, że rodzic w takiej sytuacji jest w niekorzyst-

nych finansowych okolicznościach podczas rozwodu, sąd obciąży finansowo drugiego małżonka, aby mąż mógł być finansowo samowystarczający. Suma i okres opłat alimentów małżeńskich jest rozpatrywana przez sąd nie biorąc pod uwagę płci małżonka, który występuje o alimenty i opiera się na Domestic Relations Law.

Podczas konsultacji nie jedna kobieta jest zaskoczona informacją, że jej mąż będzie nie tylko miał roszczenia o opiekę nad dziećmi ale także o alimenty małżeńskie. A jeszcze bardziej są rozczarowane dowiadując się, że w sytuacjach jakie są opisane powyżej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci mogą zamieszkać z ojcem po rozwodzie i matka będzie musiała płacić nie tylko alimenty na dzieci, ale nawet i na męża. Natomiast najnowszy trend w opiece nad dziećmi to podział czasu no połowę, czyli 50/50 residential custody. W takim układzie też trzeba płacić alimenty na dzieci, jeżeli jeden z rodziców zarabia dużo więcej od drugiego.

Mecenas Joanna Ewa Nowokuński

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com 11 Adwokat radzi MÓWIMY PO POLSKU! SE HABLA ESPAÑOL! 347-743-9058 TELEFONY CZYNNE CAŁĄ DOBĘ ■ Rozwody (contested i uncontested) ■ Sprawy rodzinne (custody i child support) ■ Sprawy karne (DUI, domestic violence, assault, etc) ■ Sprawy imigracyjne ADWOKAT z 15-letnim doświadczeniem Joanna Ewa Nowokuński www.jenlawgroup.com 861 Manha an Avenue, Suite 6, Brooklyn, NY 11222 Czy dzieci automatycznie zostają z matką przy rozwodzie i czy tylko kobiety mogą się starać o alimenty małżeńskie?

Kurczak w sosie pomaraNczowym

Składniki:

• 500 g mięsa z kurczaka

• 200 g ryżu basmati

• 1 cebulka dymka

• 1 łyżka sezamu

• olej

Ciasto:

• 1 szklanka mąki

• 1 szklanka wody

Przygotowanie:

• 1 jajko

• szczypta soli

Sos:

• sok i skórka z 1 pomarańczy

• 1/2 szklanki wody

• 2 łyżki jasnego sosu sojowego

• 2 łyżki cukru

• 1/2 łyżki octu ryżowego

Kurczaka pokrój w paski, a czosnek i dymkę drobno posiekaj. Ugotuj ryż na sypko. Z mąki, jajka i wody przygotuj ciasto, a następnie wrzuć do niego kawałki kurczaka. Na patelni rozgrzej olej i smaż w nim obtoczonego w cieście kurczaka. Gdy mięso będzie się rumieniło wymieszaj ze sobą wszystkie składniki sosu. Gotowy kurczak powinien mieć złoty kolor. Podawaj go w miseczce z ryżem. Całość polej sosem i posyp sezamem oraz posiekaną dymką.

SmaZony ryZ Z KREWETKAMI

Składniki:

• 100g ryżu

• 200g surowych krewetek

• 1 ząbek czosnku

• 1 szalotka

• 100g gotowej mieszanki chińskiej

• 3 łyżki oleju

• pieprz

• sól

• 1/2 łyżeczki ostrej papryki

• 1 cm imbiru

• świeża kolendra

Przygotowanie:

Zaczynamy od ugotowania ryżu. Gotujemy go według przepisu na opakowaniu. Lepiej, aby był delikatnie bardziej twardy, niż rozgotowany. Go tujcie go 2 minuty krócej niż przepis na opakowaniu. Krewetki obieramy z pancerzyków, nacinamy wzdłuż i wyciągamy jelito, a następnie dokładnie myjemy. Na patelni na oleju podsmażamy starty na tarce imbir i czosnek. Smażymy je bardzo krótko 15-20 sekund. Na patelnię dodajemy krewetki, odrobinę pieprzu i soli. Smażymy całość przez 2 minuty. Krewetki nie potrzebują długiej obróbki termicznej.

Krewetki wyciągamy na talerz i na patelnię wrzucamy drobno posiekaną cebulę i ryż. Podsmażamy całość przez ok. 2 minuty i dodajemy warzywa. Całość smażymy 4-5 minut, warzywa powinny być al dente. Dodajemy odrobinę ostrej papryki i jeśli potrzeba soli i pieprzu.

Na patelnie na chwilę przed końcem smażenia wkładamy krewetki. Danie przekładamy na talerze i posypujemy odrobiną świeżej kolendry. Jeśli za nią nie przepadacie to nie trzeba jej dodawać.

13 marca 2023 PLUS 12 Smaki Chin

BuLeczki bao

złóż na pół i lekko dociśnij dłonią, aby obie części się złączyły.  Następnie każdą bułeczkę ułóż na kawałku papieru do pieczenia, i całość przykryj wilgotną

Składniki:

Bułeczki:

• 300 g mąki pszennej

• 125 g mąki kukurydzianej

• 3 łyżki cukru

• 1 łyżeczka drożdży instant

• 2 łyżeczki proszku do pieczenia

• 180 ml ciepłej wody

• 60 ml oleju roślinnego

Sos:

• 250 g świeżych pomidorów

• 2 cebule szalotki

• 1 czerwona papryka

• 2 łyżki oliwy z oliwek

• 1 łyżka cukru trzcinowego

• 2 łyżki soku z cytryny

• 1/2 łyżeczki soli

Przygotowanie:

Wszystkie składniki ciasta wrzuć do misy robota kuchennego i zmiksuj na średnich obrotach, z pomocą mocnej końcówki-haka, przez 10 minut. Po tym czasie ciasto powinno mieć jednorodną i gładką konsystencję, a także nie powinno się lepić do miski. Następnie ciasto odstaw na minimum godzinę ciepłe miejsce. Miska powinna być przykryta wilgotną ściereczką. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. W międzyczasie przygotuj sos: wszystkie warzywa pokrój, usuń skórę z cebuli i gniazdo nasienne z papryki. Ułóż warzywa na blaszce, dodaj oliwę i sól do smaku, i wstaw na 20 minut do piekarnika rozgrzanego do temperatury 500 stopni F. Upieczone warzywa przełóż do pojemnika blen-

dera, dodaj pozostałe składniki sosu i zblenduj całość do uzyskania gładkiej konsystencji. Jeżeli sos będzie zbyt rzadki, możesz zredukować go, gotując przez kilkanaście minut na małej mocy płyty grzewczej. Na mocno rozgrzanej patelni dodaj łyżkę masła klarowanego i podsmaż przez 2-3 minuty pokrojone boczniaki. Następnie dodaj grzyby shimenji, sos sojowy, olej sezamowy, syrop klonowy i przyprawy: kurkumę, pieprz i wędzoną paprykę. Całość podsmaż na dużej mocy płyty grzewczej przez kolejną minutę, tak by sos się skarmelizował i grzyby nabrały złotej barwy. Wyrośnięte ciasto rozwałkuj delikatnie na placek o grubości ok. 1 cm, a następnie przy pomocy szklanki lub foremki wytnij kółka o średnicy ok. 8 cm. Kółka ciasta

SmaZony ryZ

Z JAJKIEM

Składniki:

• 100 g długoziarnistego ryżu

• 1 łyżeczka oleju roślinnego

• 1 małe jajko

• 1 łyżeczka oleju sezamowego

Przygotowanie:

• szczypta soli

• 1 łyżka posiekanego szczypiorku

ściereczką. Odstaw na 20–30 minut do czasu, aż bułeczki wyraźnie zwiększą swoją objętość. Do gotowania bułeczek możesz specjalnego parownika bambusowego lub dostępnego w każdej kuchni zestawu złożonego z garnka, durszlaka i pokrywki. W garnku zagotuj wodę w takiej ilości, aby nie dotykała durszlaka. Bułeczki na papierowych podkładkach układaj obok siebie, przykryj całość i gotuj na parze przez 10–12 minut. Gotowe bułeczki bao powinny rosnąć w trakcie gotowania, być miękkie, lekkie i puszyste. Bułeczki następnie delikatnie otwórz, dodaj sos, grzyby, świeże dodatki w postaci posiekanej w paski rzodkwi i zielonego ogórka. Udekoruj świeżą kolendrą i ziarnami sezamu.

• płatki chili - do smaku

Dodatki:

• 300 g boczniaków

• 200 g grzybów shimenji

• 2 łyżki sosu sojowego

• 2 łyżki oleju sezamowego

• 2 łyżki syropu klonowego lub miodu

• 1 łyżeczka kurkumy

• 1 łyżeczka czarnego pieprzu

• 1 łyżeczka słodkiej wędzonej papryki

Do podania:

• zielony ogórek

• rzodkiew

• świeża kolendra

• ziarna sezamu

Ryż dokładnie opłukać kilkakrotnie zmieniając wodę. Odsączyć i włożyć do rondelka, zalać 125 ml wody i zagotować. Gotować na wolnym ogniu bez przykrycia przez 5 minut, następnie przykryć, zmniejszyć ogień do najmniejszego i gotować przez kolejne 15 minut (nie otwierając garnka). Odstawić z ognia a po 5 - 10 minutach odkryć i przemieszać.

Ustawić z powrotem na gazie, dodać olej roślinny, wymieszać. Jajko wbić do miseczki i roztrzepać widelcem z olejem sezamowym oraz solą. Wlać do ryżu i szybko mieszając smażyć przez kilkanaście sekund aż jajko się zetnie. Przełożyć do miseczki i posypać szczypiorkiem.

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com 13 Smaki Chin

Upoważnienie na wypadek choroby oraz Irrevocable Trust

Upoważnienie na wypadek choroby – Health Care Proxy

Jest to upoważnienie, w którym wyznaczamy osobę  do podejmowania medycznych decyzji, w sytuacji kiedy nie jesteśmy już w stanie wyrazić swoich życzeń w szpitalu czy u lekarza. Sparwa “ Cruzan” z 1990 roku pokazuje przed jakimi wyborami i decyzjami byli postawieni najbliżsi Nancy Cruzan, która w wieku 25 lat zapadła w śpiączkę po okrutnym wypadku samochodowym. Rodzice chcieli ją odłączyć od maszyn, ale brak tego dokumentu spowodował, że musieli czekać na wyrok sądu, co zabrało aż 7 lat.

Bez powyzszych pelnomocnictw, aby w imieniu osoby niekompetentnej podjac decyzje, trzeba byłoby skierować do sądu o wyznaczenie prawnego opiekina takiej obsoy. Rozpatrzenie takiej sprawy może trwać nawet pół roku. Jeśli natomiast posiadamy powyzej wymie -

nione dokumenty, możemy działać od razu w imieniu bliskich.

Dlaczego warto jest założyć Irrevocable Trust?

• Unikamy sprawy spadkowej po śmierci w sądzie (tzw. Probate), co daje gwarancję, że nasz majatek zostanie przekazany zgodnie z naszą wolą tym, którym chemy go przekazać, a nie tym, którym ustawa przewiduje;

• Unikamy lub minimalizujemy podatek od wzbogacenia, który muszą zapłacić nasi spadkobiercy (od zysku od sprzedaży nieruchomości, papierów wartościowych, itp.). Możliwość taką tracimy dopisując dzieci za życia jako współwłaścicieli.

• Możemy ubiegać się o Home Care Medicaid miesiąc po przetransferowaniu nieruchomości/ finansów do trust;

• Zabezpieczamy majątek przed rozwodem, rachunkami za szpital, wierzycielami, różny-

mi roszczeniami;

• Można ubiegać się o Nursing Home Medicaid–Prywatny koszt za pobyt w domu starców wynosi od $10,000 do $13,000 za miesiąc; Można tego uniknąć poprzez umieszczenie swojego dobytku w trust ale należy to zrobić odpowiednio wcześnie tzn. 5 lat przed złożeniem aplikacji aby zakwalifikować się na ten program;

• Jeżeli córka kub syn mieszkają razem z rodzicami przynajmniej 2 lata, to automatycznie po przepisaniu nieruchomości do trust, dom w którym mieszkamy jest zabezpieczony i taka transakcja nie będzie podlegać karze 5 lat w przypadku aplikacji na Nursing Home Medicaid;

• Wszelki majątek umiejscowiony w trust dla fizycznie niepełnosprawnego dziecka (disabled–SSD), np. dziecko ma 50 lat i cierpi na schorzenia kręgosłupa, jest automatycznie zabezpieczony i nie podlega karze 5 lat w przypadku aplikacji na Nursing Home Medicaid;

• Nieruchomości umiejscowione w trust dalej kwalifikują się na ulgi podatkowe związane z podatkiem od nieruchomości, tj. Veterans Exemptions/Senior

Citizen Exemption/Capital Gains Exclusion przy sprzedaży domu, w którym mieszkamy;

• Majątek umiejscowiony w trust nie jest dostępny dla wierzycieli dzieci tak jak ma to miejsce w przypadku dopisania córki czy syna do aktu własności;

Tak więc aby spać spokojnie i nie martwić się o jutro, trzeba zadbać już dziś. Im wcześniej sporządzimy odpowiednie dokumenty prawne, tym szybciej możemy być pewni, że nasi bliscy zostali zabezpieczeni na przyszłość, również po naszej śmierci.

Sytuacja każdego z nas jest inna, dlatego bardzo ważne jest, aby poświęcić trochę wolnego czasu na konsultację z adwokatem. To pozwoli nam na dokładną analizę sytuacji w jakiej się znajdujemy i wybór optymalnego dla nas planu, który zabezpieczy dorobek naszego życia, przyszłość naszą i naszych bliskich.

Mecenas Joanna Gwóźdź

PLUS 13 marca 2023 14 Adwokat radzi J OANNA GWOZDZ ATTORNEY AT LAW 122 Nassau Avenue, Brooklyn, New York 11222 T: 718-349-2300, F: 718-349-2332 joannagwozdzlaw@gmail.com K ANCELARIA P RAWNA Świadczymy usługi kompleksowego doradztwa prawnego w zakresie następujących gałęzi prawa: ✓ Estate Planning • Testament • Power of Attorney • Health Care Proxy ✓ Medicaid ✓ Asset Protection ✓ Prawo Spadkowe, Probate ✓ Trusts ✓ Revocable ✓ Irrevocable
Nassau Avenue Brooklyn, New York 11222 (718) 349-2300 fax (718) 349-2332
122
joannagwozdzlaw@gmail.com

Maple Weekend 2023

Weekend z syropem klonowym

Syrop klonowy… Złoty, słodki, pyszny… Rozkosznie rozpływający się na rumianych naleśnikach i gofrach, kropelka słodyczy zamieniająca każdy deser w dzieło sztuki, szczypta smaku wydobywająca z mięs najwspanialsze aromaty… A tak niewiele brakowało, by ludzkość była pozbawiona tego przysmaku. W każdym razie wedle starej indiańskiej legendy udowadniającej, że także zło może czasem przynieść coś dobrego. Otóż dawno, dawno temu pewien potężny i gwałtowny wódz tak bardzo się zdenerwował (legenda niestety nie wyjaśnia co tak wyprowadziło go z równowagi), że aby wyładować swoją wściekłość z całych sił rzucił tomahawkiem i przypadkiem trafił w potężny, rozłożysty klon… Emocje musiały być naprawdę silne, gdyż ostrze siekiery wbiło się  tak mocno w korę, że wódz nie dał rady go wyciągnąć. Zirytowany postanowił wrócić po broń następnego dnia. Gdy to uczynił, zauważył, że cały tomahawk pokryty był złocistym, słodkim sokiem. Wódz,

którego nękały wyrzuty sumienia w ramach przeprosin za swoje wczorajsze zachowanie zaniósł siekierę żonie, która zebrała sok i wiedziona przeczuciem (bądź wiedzą kulinarną) postanowiła ugotować w nim mięso. Okazało się ono tak pyszne, że wódz odmówił jedzenia jakiegokolwiek innego dania. Niebawem inni członkowie plemienia postanowili także skosztować przepysznego soku i wyruszyli do lasu w poszukiwaniu „magicznych” klonów, które uznali za dar od bogów.

Od tej pory syrop klonowy stał się stałym i bardzo cenionym składnikiem indiańskiej diety - ma on w sobie bowiem tyle składników odżywczych i witamin, że po trudnych zimowych miesiącach był jak zastrzyk zdrowia i energii. Rdzenni Amerykanie czas zbierania soku klonowego nazywali „księżycem klonowym” lub „miesiącem cukru”. Okres ten zaczynał się w pierwszą wiosenną pełnię księżyca a jego rozpoczęcie świętowano tzw. „tańcem klonowym” oraz innymi rytuałami.

Pierwotna indiańska technika pozyskiwania syropu była genialna w swojej prostocie - Indianie robili nacięcia w korze drzew, zbierali sok do drewnianych naczyń, następnie zagęszczali poprzez odparowywanie wody, używając jednej z dwóch metod: albo wrzucali mocno rozgrzane w ogniu kamieni do soku, albo wykorzystując niskie temperatury usuwali wielokrotnie każdego ranka warstwę lodu (wody) tworzącą się na powierzchni roztworu. Kiedy pierwsi osadnicy przybyli do Ameryki byli tak zafascynowani pysznym, naturalnym syropem, że używając własnych (trochę bardziej nowoczesnych i skutecznych) narzędzi i wierteł sami zaczęli go wytwarzać i masowo używać w kuchni do wielu potraw, w tym do słynnych naleśników. Amerykanie pokochali syrop klonowy tak bardzo, że był nawet taki moment, że władze Stanów Zjednoczonych planowały uczynić z niego jeden z głównych amerykańskich towarów eksportowych. Otóż cukier klonowy tak przypadł do gustu George’owi Washingtonowi i Thomasowi Jeffersonowi, że planowali zastąpić nim cukier trzcinowy, który sprowadzany był wówczas z Indii Wschodnich i był owocem morderczej pracy niewolników, co Jefferson oficjalnie potępiał. Niestety, klon to drzewo tak piękne jak kapryśne i mimo najszczerszych chęci ojców narodu drzewa, które obaj panowie postanowili w ramach przygotowań to planowanej „cukrowej rewolucji” uprawiać w swoich posiadłościach, albo się nie przyjęły albo obumarły. Z kolei osadnicy, których planowano nakłonić do bardziej intensywnych zbiorów roztropnie zauważyli, że proces wydobywania soku z klonów jest po pierwsze pracochłonny, po

drugie - uzależniony od takich czynników jak pogoda czy zdrowie drzew a po trzecie - mają tyle innej pracy na swoich farmach, że odmawiają wzięcia na siebie dodatkowych obowiązków - nawet w imię walki o rozwój gospodarczy młodego państwa.

Dziś syrop klonowy jest popularnym przysmakiem, który kojarzymy głównie z Kanadą, jednak jest on także produkowany na całkiem duża skalę w Stanach Zjednoczonych - głównie w Maine, Vermont, Massachusetts, Nowym Jorku i w północnym New Jersey. Luty, marzec i początek kwietnia to czasy zbiorów soku klonowego, często połączonych z takimi wydarzeniami jak pokazy i festiwale.

Jedną z największych tego rodzaju imprez w Nowym Jorku jest Maple Weekend organizowany przez New York State Maple Producers’ Association i odbywający się w trzy ostatnie weekendy marca. Podczas „klonowego weekendu” lokalni producenci syropu zapraszają na swoje farmy, gdzie prezentują zarówno tradycyjne jak i nowoczesne metody jego produkcji, proponują degustacje (naprawdę warto się przekonać, że syrop syropowi nierówny i że podobnie jak miód może mieć w ramach swojej słodyczy  wiele różnych smaków i aromatów) oraz zapraszają do wspólnego gotowania, pieczenia i przyprawiania potraw z syropem klonowym w roli głównej. Na farmach dowiemy się jak wybrać właściwe drzewo, które kryje w sobie bogactwo słodkiej żywicy, jak wiercić dziurę w korze, jak mocować koszyki, w których zbiera się sok i jak go odparowywać, by zamienił się w gęsty syrop. Ponieważ wiele prezentacji odbywa się pod gołym niebem, organizatorzy zachęcają do nałożenia ciepłych kurtek i wodoodpornych butów. Wstęp na te wydarzenia jest zazwyczaj wolny a uczestnikom często serwowane są słynne naleśniki lub wafle z syropem lub aromatyzowane nim mięsa i wędliny. Na miejscu można także nie tylko skosztować, ale także kupić wspaniały, organiczny syrop, masło klonowe, a także przetwory i słodycze, które powstały z jego udziałem. Większość imprez odbywa się w godzinach 10am-4pm. Więcej informacji wraz z adresami uczestniczących w festiwalu farm na stronie internetowej mapleweekend.nysmaple.com.

15 www.tygodnikPLUS.com tel. 973-928-3838 ✷ Weekend z PLUSem

Przygotuj auto do podróży

Wybierając idealne miejsce na białe szaleństwo, warto nie tylko sprawdzać pogodę, ale także z wyprzedzeniem przygotować samochód do wyprawy w góry. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę i co należy ze sobą zabrać.

W góry tylko na ,,zimówkach” Przygotowując auto do wyjazdu w trasę – czy to na narty, czy na urlop z rodziną – przede wszystkim trzeba sprawdzić stan opon, skontrolować ciśnienie oraz głębokość bieżnika. Jeśli ten ostatni parametr wynosi mniej niż 4 mm to opona nie zapewni  odpowiedniej przyczepności auta na ośnieżonych lub oblodzonych drogach. W tym wypadku bezpieczniej jest wymienić ogumienie na nowe.

Jeśli do tej pory w samochodzie było zamontowane ogumienie letnie, należy bezwzględnie wymienić je na zimowe. Dlaczego? ,,Zimówki” wykonane są z innej mieszanki gumy niż opony letnie oraz posiadają bardziej agresywną rzeźbę bieżnika. Dzięki temu zapewniają optymalne właściwości jezdne podczas jazdy w niskich temperaturach, po śniegu, błocie pośniegowym czy w czasie gołoledzi.

Zadbaj o widoczność

Aby cieszyć się dobrą widocznością na drodze, trzeba pamiętać o skontrolowaniu stanu piór wycieraczek oraz poziomu płynu do spryskiwaczy – podczas kapryśnej pogody, przymrozków ich zużycie jest zdecydowanie większe. Trzeba także pamiętać, że zimą zmrok zapada wcześnie, a sprawne oświetlenie zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli jedna żarówka wymaga wymiany,

warto wymienić od razu dwie po obu stronach samochodu. Nowe żarówki świecą jaśniej, dlatego para o takim samym strumieniu światła zapewnia lepszą widoczność.

Zajrzyj pod maskę Podczas przygotowań auta do drogi kolejną ważną czynnością jest kontrola stanu oleju silnikowego. Jeśli jego poziom zbliża się do minimum, konieczne jest uzupełnienie.

13 marca 2023 PLUS 16 Czas na narty

Jaki olej wybrać? Należy kierować się zaleceniami producenta oraz stawiać na oleje syntetyczne najwyższej jakości. Dlaczego? Syntetyki zapewniają łatwiejszy rozruch zimą i szybsze rozgrzanie się silnika. Ponadto wolniej się zużywają, wydłużają żywotność silnika i jego elementów, a także wykazują najwyższą odporność na wysokie temperatury pracy oraz na duży nacisk smarowanych powierzchni. Zima to bardzo wymagający okres dla silników samochodowych, które muszą sobie radzić z wieloma dodatkowymi obciążeniami. Największym wyzwanym jest rozruchu, zwłaszcza gdy uruchamiamy silnik po dłuższym postoju, przy ujemnych temperaturach. To właśnie wtedy układ smarowania musi błyskawicznie dostarczyć olej do zimnych elementów ruchomych silnika, by jak najszybciej zminimalizować tarcie oraz zapewnić im optymalne smarowanie.

Niezbędny ekwipunek

Przed podróżą należy sprawdzić, czy mamy zapakowany trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, kamizelkę odblaskową, linkę holowniczą i gaśnicę oraz sprawne koło zapasowe lub zestaw naprawczy, a także komplet kabli rozruchowych lub booster. Warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych zimowych akcesoriów, czyli skrobaczkę do usuwania śniegu i lodu, odmrażacz do zamków oraz saperkę. W górach i na niektórych drogach lokalnych bardzo przydatne mogą okazać się także łańcuchy śniegowe na koła. Ostatnie dni przed długo wyczekiwanym wypadem na narty czy snowboard to najwyższy czas, aby przygotować samochód do podróży. Planując urlop za kółkiem, warto zadbać o komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Dzięki temu, zamiast z niepokojem obserwować wskazania termometru i zmieniające się warunki drogowe, będziemy mogli w pełni oddać się białemu szaleństwu.

W czasie sezonu narciarskiego wielu miłośników tej formy rekreacji decyduje się na podróż samochodem. Przewóz sprzętu – w tym szczególnie nart czy deski snowboardowej – wewnątrz auta nie należy do najbezpieczniejszych rozwiązań. Alternatywą są boxy dachowe oraz specjalne uchwyty do przewozu nart na dachu pojazdu.

Jak bezpiecznie przewieźćsprzęt

Część narciarzy wybiera przewóz nart oraz innego sprzętu w środku auta. To jednak może grozić – w razie wypadku – poważnymi konsekwencjami. W sytuacji nieodpowiedniego zabezpieczenia narty i pozostały sprzęt „latają” po całym pojeździe. Niebezpieczeństwo byłoby zdecydowanie mniejsze, gdy narciarski ekwipunek dobrze zamocowano.

Bezpieczniej na dachu

Rozwiązaniem alternatywnym dla przewozu nart wewnątrz samochodu są boxy dachowe oraz montowane również na dachu specjalne uchwyty. W obu przypadkach wymagane jest posiadanie bagażnika bazowego, na którym montuje się box/uchwyt.

Sposób przewożenia nart czy snowboardu najlepiej wybrać,

biorąc pod uwagę przewidywane potrzeby. Ważne jest przede wszystkim to, jak dużo miejsca potrzebujemy i jak często zamierzamy wyjeżdżać w góry.

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli boxów i uchwytów. Różnice między nimi sprowadzają się do jakości wykonania, komfortu użytkowania oraz pojemności.

Rozwiązaniem bardziej ekonomicznym są uchwyty montowane na dachu. Uchwyty narciarskie z reguły pozwalają na równoczesny przewóz 3-6 par nart zjazdowych/ carvingowych lub 2-4 desek snowboardowych. W przypadku boxów dachowych takiego ograniczenia w praktyce nie ma – wystarczy odpowiednio rozplanować ułożenie sprzętu. Tutaj barierą mogą

być ewentualnie pojemność boxa oraz jego wymiary.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na przewóz sprzętu wewnątrz samochodu czy na dachu za pomocą boxa lub uchwytu, trzeba koniecznie pamiętać o odpowiednim zamocowaniu.

Jeśli narty przewożone są w środku, to warto użyć pierścieni mocujących. Jeżeli natomiast decydujemy się na box/uchwyt, należy po prostu postępować zgodnie z instrukcją. Co istotne, przy przewozie nart zamocowanych w uchwycie należy ułożyć zapięcie nart tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób ograniczymy opór powietrza i co za tym idzie również zużycie paliwa.

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com 17 Czas na narty

Pierwsze Damy – cz.190

Michele Obama (ur. 1964)

Pierwsza (taka)

Dama Ameryki

Michelle przyznaje się do zazdrości o męża. Mówi, że nawet najbrzydsi mężczyźni, ale sprawujący władzę, przyciągają uwagę kobiet, a jej mąż jest bardzo przystojny.

W czasie kampanii wyborczej Michelle wygłosiła setki przemówień. Mówiła zazwyczaj o sobie jako dziewczynie z biednej dzielnicy South Side w Chicago, o tym jak rodzicie ciężko pracowali, by zapewnić jej i bratu dobre wykształcenie. Dużo mówiła też o Baracku, jakim jest mężem, ojcem, a przede wszystkim jaki jest wrażliwy na problemy trapiące miliony Amerykanów.

Siebie przedstawiała jako ostoję rodziny, męża jako marzyciela. W związku z tym oboje się znakomicie uzupełniają. Nie ukrywała jednak, że kampania wyborcza wymagała od niej i od rodziny wielu poświęceń.

Chwaliła męża, że czasem wynosi śmieci, potrafi pozmywać naczynia, ale ponieważ jest zajęty, nie angażuje się zbyt często w domowe obowiązki. Jest pracowity i należy do kategorii nocnych marków.

Aby opinie o mężu nie brzmiały zbyt cukierkowo, mówiła również o jego ludzkich słabościach, że jest bałaganiarzem, że w przeciwieństwie do córek nie ścieli łóżka, nie

odkłada masła na miejsce, rozrzuca skarpetki, nie przywiązuje wagi do ubioru itp. Niektóre jej uwagi o mężu nie były dobrze przyjęte, np. wówczas gdy powiedziała, że córeczki często przybiegają rano do sypialni rodziców i robią uwagi, że tata „chrapie i cuchnie”.

Zanim wkroczyła do Białego Domu media analizowały ją na wszystkie strony. Pisano, że nosi swetry seryjnej produkcji, że na swoich ulubionych projektantów, że rano ćwiczy, że lubi gładkie fryzury i suknie podkreślające figurę. Jest naturalna i wyrazista.

Prezentuje się znakomicie. Jest wysoka (180 cm wzrostu), szczupła i wysportowana. W wieku 44 lat Michelle została najmłodszą żoną prezydenta od czasów Jacqueline Kennedy. Secret Service nadała jej kryptonim „Renesans”.

Publicznie powiedziała, że kiedy wprowadzi się do Białego Domu zostanie Naczelną Mamą Ameryki. Nie zostało to dobrze przyjęte. Szybko wyjaśniła, że oznacza to, że będzie dbała o to, by obie córki miały względnie normalne warunki rozwoju, by dobrze się uczyły, odrabiały lekcje i miały koleżanki. Pomagała jej w tym matka Marian Robinson, którą nazywano Pierwszą Babcią lub Pierwszą Teściową Ameryki. Życie prywatne pani R. – jak jest nazywana w Białym Domu – jest starannie

strzeżone. Udzieliła tylko kilku wywiadów dla zaprzyjaźnionych mediów. Wiadomo jednak, że bardzo dobrze się czuła w prezydenckiej rezydencji. Mieszkała na trzecim piętrze Białego Domu. Rodzina Obamów – na drugim. - Gdy nie ma dzieci, nadrabiamy zaległości długimi rozmowami. Idę na górę i jestem w domu – powiedziała Michelle Obama w programie Oprah Winfrey. Popołudnia natomiast, Robinson spędza w salonie na drugim piętrze. Zajmuje się przede wszystkim wnuczkami. W przeciwieństwie do

całej rodziny prezydenckiej porusza się bez ochrony Secret Service. Prezydent Harry Truman mawiał: „Jeśli chcesz mieć przyjaciela w Waszyngtonie, spraw sobie psa”. Obama tak właśnie zrobił, ale uczynił to dla swoich córek, które prosiły go o pieska. Czarno-białego wodołaza portugalskiego, które Malia i Sasha nazwały „Bo”, otrzymał w prezencie od senatora Edwarda Kennedy’ego. Pies stał się natychmiast piątym członkiem rodziny w Białym Domu. Ciąg dalszy za tydzień…

13 marca 2023 PLUS 18 Biały Dom
tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com 19 REKLAMA Wysył ka aut do Niemiec od $715 od $989 Wysył ka aut do Gdansk/Gdynia 17 00 W Blancke, St Linden, NJ 07036 ( 973) 508-6097 AlexAutoExport.us

BARAN Nie zrażaj się niepowodzeniami. Po nich przyjdą sukcesy i to szybciej niż Ci się wydaje. Wreszcie ktoś doceni Twoje starania i spotka Cię zasłużona nagroda. Twoja cierpliwość i staranność zaprocentuje–więc nie rezygnuj z osiągnięcia celu.

BYK Nie daj się sprowokować! Zachowaj zimną krew nawet w najbardziej stresującej sytuacji. W dłuższym okresie czasu będzie to miało lepszy skutek niż przesadne okazywanie negatywnych emocji. Szczególnie, jeśli dotyczy to osób, które mogą mieć duży wpływ na Twoje życie.

BLIŹNIĘTA To dobry okres dla Twojego życia uczuciowego. Nie hamuj zbytnio swoich emocji–szczególnie tych pozytywnych. Pozwól, aby Twoje uczucia do osoby, którą kochasz odżyły ze zdwojoną siłą. Może to mieć pozytywne skutki dla Ciebie.

RAK Możliwa zmiana pracy albo awans oraz zastrzyk finansowy. Wynagrodź swoim bliskim te dni, w których praca była dla Ciebie najważniejsza. Nie pozwól im myśleć, że ich zaniedbujesz. Troska o Wasze wzajemne relacje jest bardzo wskazana.

LEW Pieniądze szczęścia nie dają–ale dają poczucie bezpieczeństwa. Nie zaniedbuj finansów, bo może Cię to wpędzić w kłopoty. Nie popadaj jednak w skrajności. Zadbaj o najbliższych i daj im to, czego potrzebują. Będzie to dla nich szczególnie ważne.

PANNA Nie wpadaj w panikę–niewielkie opóźnienie to nie koniec świata. Zainteresowane osoby na pewno Ci to wybaczą. Zresztą–przecież odrobisz zaległości błyskawicznie.

WAGA Za dużo czasu spędzasz przed telewizorem. Daj odpocząć swoim oczom. Lepiej spędź trochę czasu na powietrzu razem z przyjaciółmi. Może spacer albo wypad do lasu? Poświęć dużo czasu na relaks i nie forsuj się zbytnio.

SKORPION W tym tygodniu czeka Cię emocjonalna huśtawka. Określ jasno swoje uczuciowe priorytety i trzymaj się ich konsekwentnie. Sytuacja wyjaśni się już za kilka dni i wszyscy będą zadowoleni. W finansach możliwa poprawa sytuacji pod koniec tygodnia.

STRZELEC Ciesz się życiem. Nie szukaj w ludziach wad, lecz zalety. Nie bądź pesymistą–każdy problem można jakoś rozwiązać. Pamiętaj również o tym, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

KOZIOROŻEC Każdy jest kowalem własnego losu. Każda nasza decyzja ma wpływ na naszą przyszłość. Zachowaj rozwagę i trzymaj się z daleka od fałszywych przyjaciół. Nie słuchaj bezkrytycznie wszystkiego, co mówią Ci inni–dobrze przemyśl każdą decyzję.

WODNIK Trochę więcej optymizmu! W tym tygodniu gwiazdy generalnie będą Ci sprzyjały. Może to moment, w którym fortuna się odwróci i przyniesie lepsze chwile. Życie masz jedno, więc nie marnuj go na rozpamiętywanie straconych szans.

RYBY Najbliższy tydzień jest dobry na inwestycje. Jednak przemyśl dokładnie swoje decyzje–będą skutkować przez długi czas. Pod koniec tygodnia możliwe niewielkie problemy zdrowotne, ale nie powinno to być nic poważnego.

PLUS 13 marca 2023 20 Horoskop
21.03 - 19.04 20.04 - 22.05 23.04 - 21.06 22.06 - 22.07 23.07 - 23.08 24.08 - 23.09 19.02 - 20.03 23.09 - 22.10 22.11 - 21.12 22.12 - 19.01 20.01 - 18.02 23.10 - 21.11
tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com 21 Kącik milusińskich

NOWATORSKA TECHNOLOGIA

POLSKICH NAUKOWCÓW

Jak nadać farbom właściwości antybakteryjne?

Polskie rozwiązanie jest tanie i obojętne dla środowiska.

Innowacyjna technologia opracowana przez polskich naukowców pozwoli wytwarzać farby o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Połączenie nanotechnologii i polimerów może okazać się rewolucyjne, ponieważ w przeciwieństwie do znanych już technologii antybakteryjnych wykorzystujących nanocząsteczki srebra nie oddziałuje negatywnie na środowisko naturalne.  Naukowcy Instytutu Fizyki PAN od kilku lat analizują możliwość zastosowania powłok antybakteryjnych w implantologii oraz pokrywania dużych powierzchni, na przykład ścian szpitalnych. To rozwiązanie może się sprawdzić także w komunikacji zbiorowej i innych miejscach użyteczności publicznej, ale i w poligrafii. Zostało już opatentowane, co otwiera drogę do jego komercjalizacji.

Blokują rozwój bakterii

– Opracowaliśmy nowy typ znaczników, a jednocześnie nagle sobie uświadomiliśmy, że one mają inne funkcjonalności, np. blokują rozwój bakterii. Są to bardzo małe obiekty, my nazywamy to nanocząstkami. Większości z nas nawet trudno to sobie wyobrazić, bo nasz włos jest mikronowy, a to jest coś, co jest jeszcze tysiąc razy mniejsze. Teraz takie małe obiekty wprowadzane np. do tuszu – oprócz tego, że zachowuje on barwę, kolory, to jest oczywiste – jednocześnie blokują rozwój bakterii – informuje w rozmowie prof. dr hab. Marek Godlewski, kierownik Centrum Transferu Technologii w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

Rozwiązanie nowatorskie i tanie

Rozwiązanie opatentowane przez polskich fizyków oparte jest na synergii nanotechnologii z polimerami, co czyni je innowacyjnym. Na rynku są już bowiem dostępne farby o właściwościach antybakteryjnych, ale najczęściej opierają się na nanokrystalicznym srebrze lub innych metalach. Takie rozwiązanie, choć jest skuteczne, jest dość drogie i nie pozostaje obojętne dla środowiska i zdrowia.

– Nawet się mówi o tym, że może być to wkrótce zakazane, w związku z tym, że srebro przenika do środowiska, powoduje np. niszczenie bakterii w glebie, które są bardzo pożyteczne. Ale też, co jest groźne, maleje wydajność oczyszczalni ścieków. Więc trzeba znaleźć rozwiązanie takich cząstek, które w środowisku naturalnym same rozłożą się po pewnym czasie – podkreśla prof. Marek Godlewski.

13 marca 2023 PLUS 22 Technologie

Łatwe do zastosowania

Dużą zaletą wynalazku polskich fizyków IF PAN jest też to, że nadanie farbom właściwości antybakteryjnych jest w tej technologii tanie i łatwo ją wdrożyć w procesie produkcji sprzętu i urządzeń, które sprzyjają transmisji drobnoustrojów w miejscach użyteczności publicznej, a przede wszystkim placówkach ochrony zdrowia.

– Lekarz kiedyś powiedział mi, że zabójcą numer jeden w szpitalu jest klamka. Dla mnie to było szokujące, ale potem wytłumaczył mi, że przecież chory musi iść do łazienki, dotyka klamki i tak choroby się przenoszą. A więc wszystkie klamki, poręcze w autobusach to są miejsca groźne dla nas, tam mogą się przenosić różne choroby. I tam docelowo mogą być takie zabezpieczenia użyte – wyjaśnia kierownik Centrum Transferu Technologii Instytutu Fizyki PAN.

Mniejsze ryzyko zakażeń

Z kolei użycie zmodyfikowanej w tej technologii farby do druku ulotek, wizytówek czy menu w restauracjach pozwoliłoby ograniczyć transmisję bakterii podczas ich kolportażu, minimalizując ryzyko zakażeń. Rozwiązanie fizyków może pomóc także w walce z rosnącym zjawiskiem antybiotykoodporności. Eksperci alarmują, że ze względu na to, że skuteczność działania antybiotyków sukcesywnie maleje, to potrzebne są inne niż farmaceutyczne sposoby na minimalizację występowania groźnych wirusów i bakterii w bezpośrednim otoczeniu człowieka.

– Masowe hodowle kur, świń i innych zwierząt spowodowały, że codziennie spożywamy, czy to w mleku, czy w mięsie, olbrzymie ilości antybiotyków w sposób

zupełnie nieświadomy. W związku z tym duży procent bakterii już jest odpornych na antybiotyki. Musimy znaleźć metodę zabezpieczenia, w związku z tym szukamy takich rozwiązań, które ograniczą ilość stosowanych antybiotyków – mówi prof. Marek Godlewski. – Innym przykładem, nad którym pracujemy, jest pokrycie implantów wszelkiego rodzaju, zaczynając od stomatologicznych, a kończąc na śrubach do kości po złamaniu czy implantów, które zastępują kawałki kości czy biodra. To są te miejsca, gdzie odporność antybakteryjna jest kluczowa dla naszego zdrowia.

Według MarketsandMarkets rynek powłok przeciwdrobnoustrojowych w 2022 roku wypracuje przychody sięgające 4,2 mld dol. Do 2027 roku wartość ta sięgnie 7 mld dol.

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com 23 Technologie

Rozrywka

Rozwiązanie krzyżówki prześlij do nas e-mailem na adres ogloszenia-ny@tygodnikplus.com lub na nasz adres pocztowy 63 Union Blvd, Wallington NJ 07057 wraz z podaniem imienia, nazwiska i dokładnego adresu. Wszystkie prawidłowe rozwiązania przesłane do dnia 20.03.23r. wezmą udział w losowaniu nagrody.

Dane laureata obecnej krzyżówki zamieścimy na naszej stronie w dniu 27.03.23r. Nadesłanie przez Czytelnika rozwiązania krzyżówki oznacza, iż wyraża on zgodę na opublikowanie imienia, nazwiska oraz miejsca zamieszkania na liście laureatów. Rozwiązania prosimy przysyłać tylko raz. Duplikaty będą kasowane. Sponsorem nagrody jest

Tygodnik PLUS

NAGRODA TYGODNIA

Za prawidłowe rozwiązanie krzyżówki z nr.

9 (634) nagrodę wylosował Pan Janusz

Kubelak z Brooklynu. Gratulujemy!

Hasło – Ani kura za darmo nie gdacze

WYPADKI:

• W PRACY

• NA BUDOWIE

• SAMOCHODOWE

• NA POSESJI

• WORKERS COMPENSATION

ODSZKODOWANIA 646•351•8611 | www.blockotoole.com

NASZE WYNIKI MÓWIĄ SAME ZA SIEBIE:

• PONAD MILIARD DOLARÓW UZYSKANYCH DLA NASZYCH KLIENTÓW

• NAJWYŻSZY WERDYKT SĄDOWY W STANIE NOWY JORK (110 MILIONÓW DOLARÓW)

• NAJWYŻSZE ODSZKODOWANIE W USA ZA WYPADEK BUDOWLANY

13 marca 2023 PLUS
24
Budynek One Penn Plaza, 53 piętro, Manhattan BEZPŁATNA KONSULTACJA BEZPOŚREDNIO Z POLSKOJĘZYCZNYM ADWOKATEM

Oferujemy fachowość i doświadczenie dla małych i duż y ch k lie n t ó w Z a p e wnia m y a t r a k c yjne i konkurenc yjne stawki na przewóz i inne usługi. Gwarancją jakości naszych usług jest ponad 30 lat działalności na r ynku amer ykańskim.

• Transpor t całych kontenerów od drzwi do drzwi między USA i Europą (Impor t & Expor t)

• Kontenery małe (20ſt), duże (40ſt i 40ſt HC) i specjalistyczne (20ſt & 40ſt Open Top, 20ſt & 40ſt Flat Rack)

• Wysyłka samochodów, maszyn, motocykli, ATVs, jet-skis i łodzi

• Wysyłka mienia przesiedleńczego

• Wysyłka ładunków handlowych i ponadgabarytowych

• Oddziały w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Litwie, Węgrzech i w Por tugalii

• Agencja celna w Gdyni

• Przygotowujemy dokumentację transpor tową i celną

Biuro gł

219 South Street Suite 100 New Providence, NJ 07974

tel: 732-516-9555

fax: 732-516-9777

European Building Supply LLC

Otwórz się na Świat z naszymi drzwiami i oknami

Jedyny w New Jersey autoryzowany punkt sprzedaży firm: Gerda, Porta, Drutex

W naszej ofercie posiadamy:

* Okna PVC oraz Aluminium w wielu kolorach, rozmiarach oraz kształtach

* Drzwi Zewnętrzne Aluminium, PVC, oraz Stalowe również w wielu konfiguracjach i kolorach

* Drzwi do Apartamentów oraz Wewnętrzne

* Bramy Garażowe, Wjazdowe i Ogrodzenia

* Moskitiery oraz Rolety Zewnętrzne na okna

* Szklane Balustrady

Jesteśmy tu dla Ciebie i razem z Tobą wybierzemy właściwy styl oraz kolor okien i drzwi, który będzie Tobie odpowiadał

Zapraszamy do naszego sklepu:

Krzysztof Gutowski 654 River Dr, Garfield, NJ 07026

Tel: (917) 754-5260 www.EBSNJ.com

tel.
✷ www.tygodnikPLUS.com 25 REKLAMA
973-928-3838
ówne:
Mówimy po polsku ówimy
stawk i@icetranspor t.com
www.icetranspor t.com

JEŚLI LEKARZ COŚ ZALECA, LEPIEJ GO SŁUCHAĆ

Leki nie działają, gdy chorzy ich nie biorą – to banalna prawda, ale też problem, z którym borykają się lekarze wszystkich specjalności.  Jakie są zatem sposoby na to, by pacjent przestrzegał zaleceń lekarskich? Sporo zależy od tego, jaką lekarz ma relację z pacjentem i jak się z nim komunikuje.

Po raz pierwszy problem ten, przez medyków określany angielskim słowem „compliance” – „zgodność”, został szeroko opisany przez kardiologów, którzy zajmowali się leczeniem nadciśnienia tętniczego. Zaobserwowali oni, że chorzy traktują nadciśnienie jak inne choroby ostre, np. infekcje górnych dróg oddechowych czy zakażenie dróg moczowych. Przychodzą zatem do lekarza, dostają receptę na leki, biorą je, ciśnienie się normuje i… odstawiają leki. Przypuszcza się, że nie są świadomi, iż mają chorobę przewlekłą, a ciśnienie uregulowało się tylko i wyłącznie dzięki lekom, zatem ich odstawienie sprawi, że

nastąpi skok ciśnienia.

Wypisując pacjentowi receptę na leki, lekarz musi zadbać, aby był on świadomy, że przestrzeganie zaleceń jest warunkiem powodzenia terapii.

Najlepiej sprawdza się to w zakresie leczenia przeciwbólowego – chorzy dobrze wiedzą, że jeśli nie wezmą leków o danej godzinie albo w 3. dobie nie wymienią plastra przeciwbólowego, dolegliwości powrócą. To stymuluje ich do przestrzegania zaleceń. Ale już w przypadku np. pacjentek, które otrzymują hormonoterapię po leczeniu raka piersi i mają ją stosować przez kilka lat, w miarę

czasu trwania tego leczenia wewnętrzny reżim się osłabia.

- Uczę studentów: nie pytajcie pacjentki: „Czy bierze pani leki?”, bo na tak sformułowane pytanie zawsze spotkacie się z kiwnięciem głową, że tak.  Zapytajcie: „Co pani robi, gdy zapomni wziąć leki?”. Wtedy można usłyszeć różne opowieści, na przykład: „Następnego dnia biorę dwa”, albo: „Nigdy nie zapominam, bo leki stoją koło pasty do zębów, więc myję zęby i zaraz potem łykam tabletkę”. Ale czasem możecie się dowiedzieć: „Kiedy pojechałam do sanatorium, zapomniałam zabrać  leki i nie brałam przez miesiąc”. Musimy więc brać

13 marca 2023 PLUS 26 Zdrowie

pod uwagę, że chorzy nie zawsze przestrzegają naszych zaleceń, a to wyraźnie obniża skuteczność leczenia, generuje nasilenie objawów choroby, a co za tym idzie zwiększa częstotliwość wizyt lekarskich – mówi prof. Barbara Radecka z Opolskiego Centrum Onkologii.

Oj, nie wziąłem tabletki, czyli o nieprzestrzeganiu zaleceń

Najważniejsze czynniki, które mogą wpływać na przestrzeganie zaleceń:

Związane z chorym:

• osobowość chorego,

• jego stan psychiczny,

• poziom edukacji,

• wewnętrzna dyscyplina

• wiek

• płeć (z badań wynika, że kobiety chętniej przestrzegają zaleceń niż mężczyźni)

• sytuacja, w jakiej znajduje się chory – samotność jest czynnikiem zmniejszającym motywację do regularnego przyjmowania leków.

Związane z chorobą:

• objawy choroby, które mogą być kontrolowane leczeniem (choroba bez objawów nie przeszkadza w codziennym życiu)

• zasady przyjmowania np. horomonoterapii w pooperacyjnym leczeniu raka piersi bywają trudne do zrozumienia.

Związane z leczeniem:

• schemat dawkowania – wzięcie jednej tabletki jest dużo prostsze niż stosowanie czterech rano, trzech wieczorem i jeszcze jednej w południe. Z badań wynika, że przy zażywaniu leków raz dziennie skuteczność przestrzegania zaleceń wynosi ok. 80 proc., dwa razy dziennie – 60-65 proc.

• czas trwania leczenia (im dłużej tym trudniej)

• działania niepożądane (zniechęcenie)

• liczba stosowanych leków (często od różnych lekarzy)

Związane z systemem:

• dostępność opieki medycznej  (częstość wizyt, jakość relacji lekarz-pacjent)

• możliwość kontaktu z lekarzem, pielęgniarką

• refundacja leków.

Choć na wiele czynników personel medyczny nie ma wpływu, to jednak sporą część z nich można wyeliminować.

– Powinniśmy mieć świadomość tak oczywistej rzeczy jak to, że pacjentowi czasem trudno się przyznać, że on naszych zaleceń nie rozumie. Dlatego trzeba odpowiednio dobierać słownictwo i pokazywać korzyści z leczenia, które będą miały miejsce tylko wtedy, kiedy będzie współpracował i przestrzegał zaleceń. A zatem edukacja pacjenta ma znaczenie, bo ona daje poczucie, że pacjent prawidłowo dawkuje leki, a więc utrzymuje ich odpowied-

nie stężenie w organizmie dając nam nadzieję, że leczenie zakończy się powodzeniem. Że jest bezpieczny, bo sam sobie nie zaszkodzi, czyli np. gdy zapomni zażyć lek rano, to wieczorem nie weźmie podwójnej dawki, co może wywołać biegunkę i konieczność przerwania terapii – zwraca uwagę prof. Barbara. Pacjent musi wiedzieć, czego się spodziewać

Dobra edukacja redukuje również działania niepożądane, ponieważ chory umie wtedy kontrolować leczenie i siebie obserwować. Jeśli jesteśmy pacjentami, pytajmy lekarza o to, co się stanie, gdy nie przyjmie się leku, z jakimi działaniami niepożądanymi możemy się liczyć, jak na nie reagować, jakiego działania leku należy się spodziewać, kiedy bezwzględnie powinniśmy szukać pomocy.

Lekarka podkreśla, że na przykład pacjent, zanim przyjmie chemioterapię powinien wiedzieć, z jakimi działaniami niepożądanymi może się liczyć i co robić w razie ich wystąpienia. Jest sporo narzędzi, które mogą mu pomóc je kontrolować, oceniać stopień ich nasilenia, by wiedział, kiedy powinien skontaktować się z personelem, a kiedy może być spokojny i zostać w domu.

Każde działanie niepożądane w onkologii oceniane jest w Międzynarodowej Skali Działań Niepożądanych, w której każdy objaw, jak poziom hemoglobiny, gorączka, utrata masy ciała, duszność, kaszel, wzrost kreatyniny jest wystopniowany i opisany, jak należy postępować.

– Przy stopniu pierwszym i drugim nie podejmujemy interwencji, czasem obniżamy dawkę, czasem robimy krótką przerwę w leczeniu. Stopień trzeci często zmusza nas do dłuższej przerwy w terapii, a stopień czwarty oznacza najczęściej zaprzestanie leczenia lub znaczące obniżenie dawki leku. W wielu przypadkach możemy chorych wyedukować i powiedzieć im np., że jeżeli będą mieli 2-3 luźne stolce nie należy się przejmować, ale jeżeli przez dwa dni biegunka nie ustępuje i ma powyżej pięciu stolców na dzień, pojawiają się stolce wodniste, jest ryzyko odwodnienia i zalecamy przyjazd do nas. Wiemy bowiem, że to już element toksyczności w stopniu trzecim. Chory, który rozumie konieczność regularnego stosowania leków wie, że mogą wystąpić działania niepożądane, lepiej współpracuje, jest bezpieczniejszy i jest dla nas lepszym partnerem w procesie leczenia –tłumaczy onkolożka.

Podczas wizyty trzeba brać pod uwagę wiek chorego oraz dostosować słownictwo do jego poziomu – to zazwyczaj lekarz jest w stanie wyczuć już po pierwszych 2-3 minutach kontaktu. Warto korzystać z form pisanych, czyli zapisywać zalecenia na kartce, a także ze wsparcia bliskich, zapraszając ich do gabinetu z chorym.

Skuteczna komunikacja lekarza z pacjentem

-Słuchanie jest procesem aktywnym, a więc skuteczna komunikacja zachodzi wtedy, kiedy odbiorca odbiera komunikat zgodnie z założeniami nadawcy – a to nie zawsze jest łatwe. Trzeba się liczyć z tym, że otacza nas szum informacyjny, a do tego bardzo często pacjent jest przerażony, zmęczony czekaniem w kolejce. My z kolei robimy najczęściej kilka rzeczy na raz, w gabinecie lekarskim nieustannie dzwoni telefon, musimy przekazać sekretarce istotne dane, która ona musi zliczyć i zapisać, trzeba wystawić skierowanie itd. Te wszystkie rzeczy bardzo utrudniają i ograniczają komunikację. Podczas zajęć ze studentami czasem proponuję im zabawę w głuchy telefon – nadając komunikat z nieoczywistym tekstem (to mogą być proste zdania, typu „lis ma norę”, które powtórzone dwu, trzykrotnie przestają być zrozumiałe. Po prostu nie spodziewali się takiej zbitki słów. A tak mniej więcej czuje się nasz pacjent, kiedy używamy wobec niego różnych medycznych sformułowań – tłumaczy lekarka.

Dlatego trzeba pacjentowi wyjaśniać wszystko: nie tylko, ile brać tabletek, ale też w jaki sposób w odniesieniu do posiłków, czym można, a czym nie należy ich popijać, jakie mogą być interakcje z niektórymi pokarmami. Trzeba pamiętać, że im prostszy sposób dawkowania, tym większe prawdopodobieństwo, że pacjent będzie stosował leki we właściwy sposób.

Warto zachęcać pacjentów, żeby korzystali z różnego rodzaju narzędzi, np. pudełeczek na leki z podziałkami na dni tygodnia i godziny, prowadzili dzienniczki czy opracowali sobie w swoim codziennym funkcjonowaniu jakieś schematy zachowań. To wszystko pomoże im nie zapominać o stosowaniu leków, jak choćby wspomniane wcześniej trzymanie tabletek koło szczoteczki do zębów.

Korzyści z dobrej komunikacji są zarówno po stronie chorego jak i po stronie personelu. Dobra komunikacja powoduje, że pacjent przestrzega lepiej zaleceń a lekarze są spokojniejsi, że zalecenia są przestrzegane. Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Family Dental Care

Bożena Piekarz-Lesiczka

Tel: 718-472-4344

146 Driggs Ave. Brooklyn, NY 11222

General dentist

✗ Laminaty, koronki, mostki

✗ Leczenie kanałowe

✗ Leczenie kanałowe

✗ Korony na implanty

✗ Korony na implanty

✗ Stomatologia dziecięca

✗ Stomatologia dziecięca

✗ Kosmetyka

✗ Kosmetyka

✗ Protetyka i ortodoncja

✗ Protetyka i ortodoncja

✗ Czyszczenie i wybielanie zębów

✗ Czyszczenie i wybielanie zębów

www.doctorbozenapiekarz.com

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com Zdrowie 27