Najnowszy numer Tygodnika PLUS w New Jersey

Page 1

LECZENIE POWYPADKOWE • Leczenie bólu • Ortopedia • Neurologia • MRI • EMG • EEG • CT-Scan • Expert Witness / Biegły sądowy TEL/TEXT: 973-773-7730 Dariusz Nasiek, MD ™ TYGODNIK W NEW JERSEY I PENSYLWANII 14 września 2023 nr 37 (788) Septeber 14, 2023

4.00% APY*

4.25% APY*

MYŚLISZ O KUPNIE DOMU? SKŁADAJĄC WNIOSEK O KREDYT HIPOTECZNY PSFCU MOŻESZ WYKORZYSTAĆ FUNDUSZE Z LOKATY TERMINOWEJ NA WKŁAD WŁASNY I UNIKNĄĆ OPŁAT KARNYCH

certyfikatu w wysokości $90,000 lub więcej. Inne promocyjne APY dostępne są dla niższych kwot, odpowiednio 3,75% APY dla kwot od $50,000 do $89,999.99 oraz 3,25% APY dla kwot od $500 do $49,999.99 dla certyfikatów 30-miesięcznych. Oprocentowanie 3,50% APY dla kwot od $50,000 do $89 999,99 oraz 3,00% APY dla kwot od $500 do $49,999.99 certyfikatów 24-miesięcznych. Obowiązuje opłata karna za wcześniejsze zamknięcie lokaty w wysokości dywidendy za 181 dni. Przeniesienie dywidendy spowoduje zmniejszenie oczekiwanych zysków. PSFCU zastrzega sobie prawo do przerwania promocji w dowolnym momencie bez wcześniejszego powiadomienia. Oferta tylko dla Członków PSFCU. Inne ograniczenia mogą obowiązywać.

1.855.PSFCU.4U (1.855.773.2848) www.psfcu.com Zakończ lato...
LOKUJĄC FUNDUSZE W PSFCU NA LOKATACH TERMINOWYCH
ZA PRZEDTERMINOWE ZERWANIE LOKATY
*Annual Percentage Yield. Okres promocyjny rozpoczyna się 1 września 2023 r. i kończy 30 września 2023 r. Reklamowane oprocentowanie dotyczy 30-miesięcznego i 24-miesięcznego
LOKATA 24-MIESIĘCZNA z oprocentowaniem do 4.00% APY* LOKATA 30-MIESIĘCZNA z oprocentowaniem do 4.25% APY*
tel. 973-928-3838 ✷ 15 lat z Wami! www.tygodnikPLUS.com 5 REKLAMA
15 lat z Wami! REKLAMA 6 PLUS 14 września 2023

86. doroczna Parada

Pułaskiego w

Nowym Jorku w NIEDZIELĘ 1 PAŹDZIERNIKA

Pierwszego października 2023 nowojorska Piąta Aleja ponownie zostanie zamknięta dla ruchu publicznego. W niedzielę (10/01/2023) od 12:00 do 18:00 serce Manhattanu będzie biło w rytm Mazurka Dąbrowskiego.

„Polska i Ameryka w Obronie Wolności” to hasło tegorocznej 86. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku. Tegorocznym Głównym Marszałkiem 2023 jest Franciszek R. Piwowarczyk ze stanu New Jersey. Pan Piwowarczyk zaprasza serdecznie wszystkich na Paradę oraz współistniejące wydarzenia (bankiet, śniadanie i mszę św.)

Parada ruszy od skrzyżowania Piątej Alei z 39 th Street o 12:30 i przemaszeruje na czele z Gwardią Honorową Nowo -

jorskiej Policji i Straży Pożarnej, która poprowadzi Paradę do skrzyżowania z 54th Street.

Bankiet Parady Pułaskiego odbędzie się w piątek, 22 września o godzinie 18:30 w Venetian (546 River Drive, Garfield, NJ). Na bankiecie wystąpi gwiazda polskiej estrady, Sławomir. Do tańca grać będzie zespół Magdaleny Baldych, Simone Band. W sprawie rezerwacji prosimy kontaktować się z Jadwigą Kopala (908) 764 7810, e-mail: jadziaheidipulaski@gmail.com

Śniadanie w tym roku odbędzie się wyjatkowo przed mszą św. o 8:30 rano w 3 West Club pod adresem: 3 W 51th Street. W sprawie informacji i rezerwacji należy skontaktować się z Davidem Kopala (973)

809 1854, e-mail: dmkpulaski@gmail.com

Prezydent komitetu Parady Pułaskiego Richard D. Zawisny z dumą ogłasza, że 1 października o 10:15 rano odbędzie się szczególna msza za Św. Jana Pawła II z biskupem Edmundem Whalen w roli głównego celebranta wraz z polskim biskupem Januszem Stepnowskim. Msza odbędzie się jak co roku w Katedrze Świętego Patryka, znajdującej się na skrzyżowaniu Piątej Alei z 50th Street.

Od 1937 roku Parada Pułaskiego maszeruje Piątą Aleją w pierwszą niedzielę października. Jest drugą, najdłuższą, aktywną paradą w historii Nowego Jorku i odbywa się co roku, bez względu na pogodę.

Na dorocznym balu zawsze pełnym emocji i wrażeń wystąpi wspaniały gość Sławomir. Do tańca grać będzie zespół Magdaleny Baldych, Simone Band. Atrakcyjna prezentacja Marszałków, Miss Polonia i Junior Miss Polonia

tel. 973-928-3838 ✷ 15 lat z Wami! www.tygodnikPLUS.com 7 Parada Pułaskiego 2023 Bankiet Parady Pulaskiego 86 Bankiet Parady Pu PIĄTEK, 22 WRZEŚNIA 2023 VENETIAN 546 River Dr. GARFIELD, NJ Kontakt w sprawie informacji i biletow: Jadzia Kopala 908-764-7810 lub Aleksandra 973-699-4035
Gwiazda wieczoru Sławomir Główny Marszałek 2023 Franciszek Piwowarczyk

Weekend wśród jabłoni

Nadchodzi jesień. Z jej cudownymi, magicznymi kolorami, zapachem palonych liści, kawami o smaku pumpkin spice i aromatem świeżo upieczonej szarlotki. A propos szarlotki–od stuleci wiadomo, że najlepiej smakuje ta przyrządzona z własnoręcznie zebranych jabłek. Oto gdzie w New Jersey i Pensylwanii można je w tym roku samemu wrzucić do koszyczka!

Kauffman Orchards–Bird in Hand

Ta farma to prawdziwe przedsiębiorstwo! Uprawiane są tutaj chyba wszystkie możliwe lokalne owoce i warzywa – a w sezonie większość z nich można samemu zbierać. Prócz zatrzęsienia jabłek na terenie Kauffman Orchards spotkamy też zwierzątka, pobłądzimy w olbrzymim kukurydzianym labiryncie a jeśli chcemy–to nawet przenocujemy (ale tylko wtedy, gdy dysponujemy własnym RV). Znajduje się tutaj także sklep z domowymi produktami i przetworami, a ponieważ farma Kauffman Orchards idzie z duchem czasu, to zakupów wspaniałych przysmaków można także dokonać online.

Kauffman Orchards

3097 Old Philadelphia Pike, Bird in Hand, PA www.kauffman.farm

Demarest Farms –Hillsdale

Ta popularna farma zaprasza do zebrania i skosztowania ponad 14 gatunków jabłek! Jest to dobre miejsce na wypad z mniejszymi dziećmi. Można zbierać tu jabłka w weekendy, a prócz czasu spędzonego w sadzie jest możliwość przejechania się na wozie na siano, odwiedzenia placu zabaw a także spędzenia czasu z uroczymi gospodarskimi zwierzakami! Na farmie działa także sklepik, gdzie można nabyć pyszne jabłkowe przetwory i słodkości (w tym pączki o smaku jabłkowego cydru) oraz domowej roboty lody!

Demarest Farms

244 Wierimus Rd., Hillsdale, NJ

www.demarestfarms.com

Donaldson Farms–

Hackettstown

Ta prężnie działająca farma jesienią naprawdę rozkwita! Można tu zbierać nie tylko jabłka, ale także dorodne dynie! Oczywiście jak na każdej szanującej się amerykańskiej farmie typu U-pick, także tutaj znajdziecie kukurydziany labirynt oraz owieczki, kozy i świnki. No i co powiecie na przejażdżkę na kucyku w przerwie między buszowaniem w kukurydzy a wyszukiwaniem najdorodniejszych jabłek? Po takich emocjach warto zajrzeć do bogato zaopatrzonego sklepiku z domowymi przetworami–nie tylko jabłkowymi.

Donaldson Farms

358 Allen Rd., Hackettstown, NJ www.donaldsonfarm.net

Giamarese Farm–

East Brunswick

Giamarese Farm to olbrzymia, tradycyjna farma z bogatą historią! Wszyscy marzący skrycie o życiu rolnika mogą tu poświęcić czas na zbieranie wiosennych i letnich warzyw i owoców a zimą wybrać i ściąć bożonarodzeniowe drzewko. Farma czynna jest od maja do połowy grudnia, natomiast aby wybierać spośród niemal 20 różnych gatunków jabłek, Giamarese Farms zaprasza we wrześniu i październiku.

Giamarese Farms

155 Fresh Ponds Rd., East Brunswick, NJ www.giamaresefarm.com

Longmeadow Farms- Hope

Jak na prawdziwie rodzinną farmę przystało, Longmeadow Farm to nie tylko miejsce do zbierania jabłek czy dyń! Miejsce to szczyci się także znakomitymi przetworami, których koniecznie trzeba skosztować, bo znajdziecie

tu naprawdę wszystko; od jabłkowej baklawy o smaku rumu do jabłkowego chutney’a. Na ich stronie internetowej znajdziemy nie tylko dostępne tam rodzaje jabłek, ale także ofertę domowych smakołyków, produkowanych na farmie.

Longmeadow Farm

561 Hope Blairstown Rd., Hope, NJ www.longmeadowfarmnj.com

Battleview Orchards – Freehold

Wspaniała farma z atrakcjami dla całej rodziny. Oprócz zbierania jabłek można tu także przejechać się wozem, lub też umówić wizytę i nauczyć się jak w Battleview Orchards robi się ich słynny cydr! Battleview jest także znany ze swojego urokliwego Country Market & Bakery, gdzie skosztować można różnorodnych słodkości–w tym ich sławnego placka jabłkowego! Właściciele farmy zachęcają do odwiedzenia ich strony na Facebooku, żeby sprawdzić aktualne wydarzenia.

Battleview Orchards

91 Wemrock Rd, Freehold NJ www.battlewievorchards.com

The Market at DelVal–Doylestown

Doylestown w Pensylwanii to nie tylko miejsce polonijnych pielgrzymek–to także raj dla wielbicieli jabłek! The Market at DelVal zaprasza na wspólne zbieranie tych pysznych owoców a także na przejażdżkę wozem na siano wśród olbrzymiego pola kukurydzy. The Market słynie także ze swoich przepysznych, domowych serów i znakomitych lodów.

The Market at DelVal 2100 Lower State Rd, Doylestown, PA www.themarketatdelval.com

Riamede Farm –Chester

Riamede Farm podchodzi do jabłek poważnie i z szacunkiem. To nieco staroświecka farma dla prawdziwych owocowych koneserów–szczyci się tym, że jako jedna z pierwszych w 1974 roku otworzyła swoje bramy dla „zbieraczy jabłek”. Nie znajdziemy tu dmucha-

nych zamków ani mini–zoo, zamiast tego będziemy mogli dowiedzieć się wszystkiego o jabłkach, ich gatunkach, procesie dojrzewania i najlepszym momencie na ich zerwanie. Prócz ponad 30 starannie wyselekcjonowanych gatunków jabłek, Riamede Farm oferuje także informację na temat tego, która ich odmiana powinna być zbierania w dany weekend.

Riamede Farm

122 Oakdale Road, Chester, NJ www.riamede.com

Sun High Orchards – Randolph

Sun High Orchards to idealna farma na rodzinną wycieczkę–dzieci z pewnością pokochają zwierzaki z tutejszego mini–zoo a także emocjonującą przejażdżkę wozem. Różne odmiany jabłek jak Cortland, Macintosh, Honeycrisp czy Empire, są tu sprzedawane na wagę, dlatego warto zbierać tylko tyle, ile zamierzamy kupić. Farma idzie z duchem czasu, więc na jej stronie internetowej można znaleźć kupony ze zniżką. Prócz tego Sun High Orchards zaprasza wszystkich gości na pyszne, domowe lody.

Sun High Orchards

19 Canfield Avenue, Randolph, NJ www.sunhigh.com

Terhune Orchards – Princeton

Sady Terhune Orchards są częścią dużej, rodzinnej farmy i są otwarte dla zbierających od początku września. Jabłka można tu zbierać codziennie, są sprzedawane na wagę i są znane z tego, że są słodkie i soczyste. Podczas odbywającego się tutaj w każdy weekend października Fall Family Fun Weekends, można przejechać się na kucyku, odwiedzić „Adventure Barn”, posłuchać muzyki na żywo, wybrać na przejażdżkę wozem, pobłądzić w labiryncie kukurydzy, skosztować przepysznego cydru i wina oraz oczywiście najeść do syta.

Terhune Orchards

330 Cold Soil Rd, Princeton, NJ www.terhuneorchards.com

15 lat z Wami! PLUS Weekend z PLUSem 8
14 września 2023
Zuza Ducka

Dermatolog

Profesor

Camila Krysicka Janniger, M.D., F.A.A.D.

Szef Pracowni Dermatologii Geriatrycznej, Kliniczny Profesor Dermatologii i Kliniczny Profesor Medycyny w Rutgers New Jersey Medical School

Członek Królewskiego Kolegium Medycznego

Autorka licznych publikacji naukowych z zakresu dermatologii

30 lat doświadczenia lekarskiego

Castle Connolly Top Doctors

• LECZENIE WSZYSTKICH CHORÓB SKÓRY

• ROZPOZNAWANIE NOWOTWORÓW

• BIOPSJE WYKONYWANE W GABINECIE

• USUWANIE ZNAMION, BRODAWEK I BLIZN

Tel: 973 472 5044

Mówimy po polsku

NASZ NOWY ADRES

60 Main Ave., Wallington, NJ 07057

CLIFTON-WALLINGTON MEDICAL GROUP

tel. 973-928-3838 ✷ 15 lat z Wami! www.tygodnikPLUS.com 9 REKLAMA
15 lat z Wami! REKLAMA 10 • depresja • stany lękowe • nerwice • bezsenność • psychoza • ADHD • OCD Lekarz Medycyny Małgorzata Komza, MD 17 Sylvan Street, Suite 103 B, Rutherford,NJ Tel: (201) 691 7110 www.KomzaMD.com Uzależnienia od: alkoholu, benzodiazepin, heroiny/painkillers Dr Komza jest certyfikowana w leczeniu uzależnień od heroiny i innych opiatów za pomocą leku SUBOXONE Ewaluacja i leczenie • uzależnień • chorób psychicznych • problemów emocjonalnych u dzieci młodzieży i dorosłych PLUS 14 września 2023

Uwaga, mieszkańcy

Nowego Jorku i New Jersey

USŁUGI OGÓLNE, KOSMETYCZNE I

PROFILAKTYCZNE

ZRÓB SWÓJ IDEALNY UŚMIECH

JUŻ DZIŚ!

Dołącz do naszej wielotysięcznej rodziny zadowolonych pacjentów i niespotykanego doświadczenia oraz gwarantowanych rezultatów.

TWÓJ PIERWSZY KROK DO ZDROWSZEGO UŚMIECHU!

Oferujemy bezpłatne konsultacje lub drugie opinie, abyś mógł podejmować świadome decyzje dotyczące swojego zdrowia jamy ustnej.

ODBLOKUJ UŚMIECH

SWOICH MARZEŃ

DZIĘKI NASZYM EKSKLUZYWNYM PROMOCJOM!

Zrób swoją diagnostykę za pomocą zaawansowanego rentgena 3D już za 110 dolarów”.

ODKRYJ WOLNOŚĆ:

pożegnaj się z ruchomymi protezami dzięki 4 implantom!

Pożegnaj się na zawsze z nie komfortem ruchomych protez! Poczuj stałe i naturalne rozwiązanie, które imituje funkcję i estetykę naturalnych zębów.

ODKRYJ KOMFORT: implant + abutment + korona już za 1800 dolarów! - Ta ekonomiczna opcja oferuje trwałe i estetyczne odbudowanie dla pojedynczych brakujących zębów.

Renaissance Dental Group 596 Anderson Ave Suite 206 Cliffside Park New Jersey 7010 201-840-7777 www.shulman.dental Russo and Shulman DA 400 Broad Street Clifton New Jersey 07013 973-478-4111 www.rns.dental
Zajrzyj do naszej nowoczesnej kliniki stomatologicznej już dziś, aby skorzystać z tych ekskluzywnych promocji Mówimy po polsku, rosyjsku, hiszpańsku i włosku.

Czy wiesz że twoje dziecko rodzi się już jako artysta?

Rysowanie dla dziecka to wielka frajda, niewymagająca wielkich nakładów czy wymyślnych akcesoriów – dziecko potrzebuje tylko papier i ołówek, kredki czy pisaki. Tylko tyle wystarczy, aby przelało na kartkę swoje fantazje, wyobrażenia, czasem potrzeby albo nawet obawy, które – prawidłowo odczytane – pomogą mu uporządkować i wyciszyć emocje.

Dzięki rysunkom możesz dowiedzieć się jak twoja pociecha widzi świat, najbliższe otoczenie i rodzinę, co o nich wie, jak się czuje. Zamiast podsuwać dziecku gotowe kolorowanki, warto umożliwić mu swobodne rysowanie – biała lub kolorowa kartka papieru i narzędzia takie jak miękkie kredki, pastele, flamastry wystarczy, by rozpocząć wspaniałą, rozwijającą przygodę…

Rysować mogą nawet 9-miesięczne dzieci (w tym wieku potrafią przeciwstawić kciuk pozostałym palcom i uchwycić drobne przed-

mioty całą dłonią), ale rzecz jasna nie robią tego ze świadomością tworzenia. Po prostu radośnie mażą chaotyczne linie – psychologowie dziecięcy nazywają ten okres bazgrotą – i taki stan trwa do ok. 18. miesiąca życia.

Rybka w wodzie

W tym wieku dziecko zazwyczaj rozumie już mowę i warto wtedy pokazywać mu kredki i papier, powtarzać ich nazwy, mówić, do

kolorowanek a czystych kartek, ćwiczy te kreski i kształty co później idąc do szkoły nabiera umiejętności pisania w łatwy sposób. trenuje pamięć, spostrzegawczość, skupienie i precyzję – dzieci w miarę upływu czasu starają się coraz dokładniej odwzorowywać otaczającą je rzeczywistość, choć interpretują ją na swój sposób. Rysowanie ćwiczy i wzmacnia dłonie i palce oraz zmysł obserwacji i kon centrację, zatem mały uczeń nie zniechęcaca się do nauki, chętnie wykonuje zadane przez nauczyciela ćwiczenia, zbiera za nie pochwały i… jego chęć uczenia rośnie.

wybrane kierunki studiów.

czego służą, nazywać kolory, robić z maluchem proste rysunki – w ten sposób stymulować do naśladownictwa, wzmacniać ciekawość świata i przyspieszyć skojarzenie, że to, co pojawia się na kartce, zależy tylko od niego! Bo choć z pozoru dziecko do rysowania używa tylko rąk, w rzeczywistości najbardziej angażuje w tę czynność mózg –to on koordynuje cały ruch dłoni i staranność pracy. Im więcej rysowania, tym więcej gimnastyki dla mózgu, a to nieoceniony kapitał na całą resztę życia! Litery to przecież złożenie kresek poziomych, pionowych, poprzecznych i zygzaków. Litery to kształty - kółeczka, owale itd. Jak litery połączymy razem mamy słowa. Słowa tworzą zdania, a zdania to już opowieści.

Dziecko, które w wieku 9 miesięcy - 5 lat ma dostęp do kartek - nie

Znając sytuacje w naszych teraźniejszych szkołach publicznych (uczę plastyki w szkole publicznej już 16 lat) gdzie przedmiot plastyki jest nie ważny, odrzucony przez ważność innych przedmiotów bardzo często ta naturalna zdolność rysowania powoli zanika. W dziecku nadal istnieje dusza artysty, ale niestety jest zasłoniona naciskiem na matematykę i fizykę. Szkoda tylko ze nasza dzisiejsza administracja publicznych szkół nie rozumie wartości sztuki w rozwoju dziecka.

Kapitał na przyszłość

Plastyczne i twórcze umiejętności, mimo że nie doceniane przez systemową szkołę są bardzo pożądanymi na wybranych kierunkach szkół technicznych i zawodowych oraz koniecznymi wymaganiami na

Czy wiesz ze w Bergen i Passaic County są dwie techniczne szkoły, które mają kierunki związane z design i komputerową grafika? Commercial Art & Graphic Design Program oraz Advertising Art & Design.

Szkoły te maja rozwinięty program plastyczny, gdzie uczeń

15 lat z Wami! PLUS 12 Art Classes
14 września 2023
“Każdedzieckojestartystą,problememjestżebypozostałartystą,kiedydorośnie…”PabloPicasso

będzie przez te 4 lata wytwarzał prace artystyczne które później może użyć jako portfolio na wyższe studia. Żeby dostać się tam wymaganie jest portfolio: 10-20 specyficznych przykładów rysunków i malarstwa.

Portfolio na studia artystyczne

Dołączenie do dokumentów aplikacyjnych portfolio, czyli zbioru Twoich prac artystycznych, jest wymogiem przy rekrutacji na studia ze sztuk pięknych, architektury, grafiki i pokrewnych. W zależ-

ności od uniwersytetu wymagana liczba prac będzie różna – najczęściej musisz dołączyć od 12 do 20 prac (ale na NJIT maksymalnie 10). Portfolio musi być dołączone za pomocą platformy wskazanej przez uczelnię (np. na NJIT funkcjonuje aplikacja SlideRoom). Każda z Twoich prac powinna zawierać

tytuł, krótki opis, datę ukończenia oraz krótki opis koncepcji lub motywacji do jej stworzenia.

Jak stworzyć dobre portfolio?

Ważne, aby pamiętać o oryginalnym i kreatywnym podejściu przy tworzeniu portfolio. Prace nie mogą być kopiowane, ale powinny pokazywać umiejętność wychodzenia poza schematy oraz świadomość twórczości. Uczelnie rekomendują stworzenie prac z wykorzystaniem różnych technik i materiałów.

Jeżeli chcesz, żeby twoje dziecko utrzymało swoją artystyczna dusze, zapraszam do Kryhas Art Housestudia plastycznego.

Do studia zapraszam dzieci od 5 lat na każdym poziomie artystycznym i emocjonalnym. Obiecuje ze utrzymam dusze artystyczna dziecka na zawsze. A jak dusza artystyczna została trochę przytłoczona przez system szkolny ja potrafię ja wydobyć.

Grupy są tylko kilkuosobowe gdzie dziecko otrzyma indywidualna uwagę, rozwinie techniki rysunkowe i malarskie w farbach akrylowych i olejnych na płótnie.

Pomagam również w przygotowaniu portfolia do Bergen Tech jak i do PCTI i na wyższe studia np. New Jersey Institute of Technology kierunek architektura i do innych uczelni na różne artystyczne kierunki.

Zapraszam

tel. 973-928-3838 ✷ 15 lat z Wami! www.tygodnikPLUS.com 13 Art Classes
15 lat z Wami! REKLAMA 14 PLUS 14 września 2023
BIEDRONKA BIEDRONKA LINDEN 1025 W Saint Georges Ave Linden NJ BIEDRONKA GARFIELD 501 River Drive Garfield NJ BIEDRONKA WALLINGTON 5 Locust Ave Wallington NJ Lowell Beczułki Cisowianka w opakowaniach szklanych Polski Smak Soki Tymbark Nussbeisser 2L $1.99 $1.99 $2.29 $1.00 $1.00 pet Oferta do wyczerpania zapasów
15 lat z Wami! REKLAMA 16 PLUS 14 września 2023
tel. 973-928-3838 ✷ 15 lat z Wami! www.tygodnikPLUS.com 17 REKLAMA

INDIE - dzienniki z podróży – cz.1

ZABYTKOWE DELHI WIELKICH MOGOŁÓW

Zgodnie z planem, punktualnie o godzinie 19:35 startujemy z lotniska O’Hare. Nasza grupka zapalonych podróżników udaje się tym razem do Indii. Dystans 12,034 kilometrów pomiędzy Chicago a New Delhi mamy pokonać w ciągu trwającego 14 godzin rejsu ponad Kanadą, Atlantykiem, Europą i Bliskim Wschodem, a sama wizja trasy już przyprawia o dreszczyk emocji! Na pokładzie nowoczesnego Boeinga 777 pojawił się dzisiaj komplet pasażerów; mniej więcej połowa Hindusów, połowa turystów.

Lot przebiega wyjątkowo spokojnie, bez turbulencji, z jedynym zaskoczeniem polegającym na serwowaniu śniadania. Omlet w stylu Denver podano co prawda o 7 rano, ale... według miejscowego czasu była to tak naprawdę godzina 7 wieczorem.  W dodatku następnego dnia!

Jeszcze tylko 2 godziny lotu i lądujemy na międzynarodowym lotnisku im. Indiry Gandhi w New Delhi, gdzie oczekuje nas miejscowy kontrahent. Jest to moje bodajże osiemnaste lądowanie w Wielkim Kraju Mahabharat, czyli po prostu w Indii. Jeszcze podczas studiów w Krakowie, w lipcu 1977

roku wybrałem się po raz pierwszy do tego fascynującego kraju jako uczestnik 6-tygodniowej almaturowskiej wycieczki.  Od tamtego czasu miałem okazję zwiedzić cały Dekan od Kerali i Tamil Nadu po Bombaj i Kalkutę, całą Dolinę Gangesu plus Kaszmir, Ladakh i pustynie Radżastanu. Podczas letnich wakacji prowadziłem dla Almaturu grupy studentów w czasie zimy. Kiedy śnieg zasypywał Karpaty nie miałem zbyt wiele pracy jako geolog terenowy, brałem wtedy bezpłatny 2-miesięczny urlop, do tego przysługujące 6 tygodni wolnego (pracownika naukowego) i... znikałem w Indiach. Były to czasy, kiedy za złotówki, a raczej za ruble, można było stosunkowo tanio dolecieć Aerofłotem do Azji. Były to czasy, kiedy sprzedając na miejscu dwa aparaty marki Zenit, suszarkę do włosów i dwie butelki whisky Johny Walker można było tygodniami podróżować po Indiach pociągami, mieszkając w skromniutkich hotelikach i fundując sobie zupełnie smaczne a tanie posiłki, przeważnie ryż z warzywami. Pod koniec pobytu wystarczyło zakupić na delhijskim targowisku Janpath pół torby modnych ciuchów (zazwyczaj suknie, bananówy itp...)

i kilka kilogramów biżuterii, aby sprzedając je bez trudu w Polsce, mieć znowu kasę na kolejne wojaże. Tak prosta była tajemnica ówczesnych indyjskich wypraw.

Zmieniły się czasy, zmieniły się wymagania. Fakt niegdyś nie do pomyślenia: przylecieliśmy z USA, non-stop, amerykańskim boeingiem! Nasz styl podróżowania też będzie odbiegał od niezapomnianych studenckich wrażeń. Liczymy na solidną obsługę miejscowych kontrahentów, porządne hotele, pyszne posiłki i oczywiście ogrom egzotycznych atrakcji z Tadż Mahalem i pałacami maharadżów na czele.

Póki co, jesteśmy jeszcze na lotnisku, odbieramy bagaż, po wyj-

ściu z hali przylotowej wita nas miejscowy przewodnik i zawozi autokarem do hotelu w centrum New Delhi. Około północy kładziemy się w łóżkach na zasłużony odpoczynek.

Ciąg dalszy za tydzień… Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Indiami włącznie, od 4 do 11 listopada 2023 roku. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: https:// andrzejkulka.com/destinations/ indie-zloty-trojkat-malediwy/

15 lat z Wami! PLUS
18
Podróże z Andrzejem Kulką
14 września 2023
Hinduistyczna światynia Laxmi Narayan

Biuro podróży EXOTICA TRAVEL zaprasza na

z polskim przewodnikiem

GRUZJA, ARMENIA - 11 dni: 16 września

JORDANIA 2023 - 9 dni: 14 - 22 października

IZRAEL, JORDANIA, PALESTYNA - 15 dni: 25

lipca, 14 października

IZRAEL, PALESTYNA - 8 dni: 21 października

INDIE (Malediwy) - 9 dni: 4-11 listopada, 2-10 marca 2024

UGANDA RWANDA - 12 dni; 27 pażdziernika, 17 luty, 29 maj

NEPAL , Everest Base Camp - 18 dni: 11-28 listopada

ETIOPIA - 17 dni: 6 - 22 grudnia

NIKARAGUA SYLWESTER 2023 24 - 8 dni: 27 grudnia

NIKARAGUA STANDARD - 7 dni: 3 stycznia 2024

Bilety lotnicze, indywidualne pakiety APPLE VACATIONS: CANCUN – HAWAJE –PUNTA CANA – PUERTP VALLARTA – DOMINIKANA – JAMAJKA

Szczegóły i rezerwacje: Biuro Podróży Twoich Marzeń EXOTICA TRAVEL 6741 W.Belmont, Chicago | Tel. 773-237-7788

andrzejkulka@aol.com

tel. 973-928-3838 ✷ 15 lat z Wami! www.tygodnikPLUS.com Podróże z Andrzejem Kulką 19
WYCIECZKI
email:
www.andrzejkulka.com
Śmiercionośna kobra Wieżyczki meczetu Jama Masdżid Kopuły Meczetu Perłowego w Agrze Wizerunek Ganesza

Synek do tatusia: - Tatusiu, zrób, żeby słoniki biegały!

- Syneczku, słoniki są zmęczone.

- Tatusiu, błaaagaaam! Zrób, żeby słoniki biegały.

- Syneczku, słoniki są naprawdę bardzo zmęczone. Cały dzień biegały na twoją prośbę.

- Tatusiu proszę! Proszę ostatni raz.

- No dobra, ale na dzisiaj ostatni raz, bo słoniki padną!

- Kooompaniaaaaa! Maski włóż! 3 okrążenia dookoła poligonu!

Holmes budzi Watsona.

- John, obudź się.

Watson ziewa, przeciąga się i pyta:

- Co się stało, Sherlocku?

Holmes mówi:

- Spójrz w niebo, zastanów się nad tym widokiem i powiedz, jakie wnioski z niego można wydedukować.

Watson patrzy w niebo, zamyśla się chwilę i mówi:

F- Widzę nad nami tysiące, miliony, może miliardy gwiazd. To może oznaczać, że wokół tych gwiazd są jakieś planety, bardzo, bardzo, bardzo dużo planet. A to z kolei może oznaczać, że na którejś z tych planet także istnieje życie, jakaś forma inteligencji.

Dzwoni Wowa z Moskwy do przyjaciela Wani, mieszkającego w Norylsku:

-Wania, co ja słyszałem w telewizji! Podobno u was dzisiaj jest minus 55 stopni mrozu!. Wania: Nie, to nieprawda. Kręcą, jak zwykle. Dziś jest co najwyżej minus 35, taki tam mrozik. Da się żyć.

Wowa:

-Ale to mówił taki stary profesor z uniwersytetu, on by też kręcił?.

Wania:

- Hmm… To może chodzi o temperaturę na zewnątrz?…

U dentysty mama prosi Jasia:

- A teraz bądź grzeczny i powiedz ładnie „aaa”, żeby pan doktor mógł wyjąc palce z twojej buzi.

F- Powiedz, czy dalej od nas są położone Chiny czy Księżyc?pyta nauczyciel.

- Panie psorze, myślę, że jednak Chiny.

- A na jakiej podstawie tak twierdzisz?

F- Bo Księżyc już widziałem nieraz, a Chin jeszcze nigdy.

Sherlock Holmes i dr Watson wybrali się na biwak. Rozstawili namiot, rozpalili ognisko, wypili wieczorną herbatkę i zmęczeni pobytem na świeżym powietrzu położyli się spać. W środku nocy

Holmes na to:

- Nie. Kiedy spaliśmy ktoś nam podpieprzył namiot.

Witamy w POL-CAR Collision Repair!

Nasza specjalność

to:

❖ Blacharstwo i lakiernictwo

❖ Kompleksowe naprawy

powypadkowe samochodów

wszystkich marek

❖ Współpraca ze wszystkimi

firmami ubezpieczeniowymi

❖ Wysoka jakość usług i dobra cena

Pomagamy w rozmowach z firmami ubezpieczeniowymi

Lekcja biologii.

- Jak się nazywa największy zwierz mieszkający w naszych lasach?

- Pyta sie pani Jasia.

F- Dźwiedź.

- Chyba niedźwiedź?

- Jeśli nie dźwiedź, to ja nie wiem.

FW szkole pani kazała narysować dzieciom swoich rodziców. Po chwili podchodzi do małego Jasia i pyta:

F- Dlaczego twój tata ma niebieskie włosy?

- Bo nie było łysej kredki.

Busem z Polskim przewodnikiem

Wycieczki dla osób "solo", par i rodzin

Parki Narodowe USA, Wielki Kanion i Antylope Canyon, Monument Valley, Sekwoje, Yosemite, Yellowstone, Las Vegas, Los Angeles, San Francisco, Głowy Prezydentów oraz wiele innych atrakcji na wycieczkach Dookoła USA.

Terminy: : 16 dni od 07 października

Cena $2550 z noclegami i biletami, Texas, Santa Fe, Rt 66 od 4 - 12 listopada. $1590

Nowy Orlean, Dom Presleya i Thanksgiving w Nashville od 18-26 listopada. $1690

W ofercie również Waszyngton, Niagara, Virginia, Kanion Pensylwanii oraz wiele innych wycieczek jedno i dwu dniowych

15 lat z Wami! PLUS Na wesoło 20 Zobacz: www.ampolinc.com Napisz: ampoltours@yahoo.com Zadzwoń: 609-647-9054 WYCIECZKI WYCIECZKI
14 września 2023

polskieDobrebo

Polacy mają być z czego dumni – po pierwsze – pyszne jedzenie, jakiego nie skosztujemy w innych krajach, przygotowane z najlepszych, lokalnych produktów, po drugie – piękne krajobrazy, które wyróżniają się niezwykłym

wręcz bogactwem – możemy się pochwalić urokliwymi Tatrami czy

Bieszczadami, ale i wyjątkowym

Podlasiem czy zachwycającą Kotliną

Kłodzką. Polska to także słynni naukowcy i badacze, jak Maria

Skłodowska – Curie czy kryptolodzy odpowiedzialni za złamanie szyfru Enigmy. A i to nie koniec.

Zapraszamy na część pierwszą naszego nowego dodatku – „Dobre, bo polskie”!

Najbogatsi Polacy

Z

rankingu Forbesa „100 najbogatszych Polaków” wynika, że ich majątek wynosi łącznie ponad 108 mld złotych. Co więcej, liczba miliarderów w Polsce wynosi aż 78!

1. Michał Sołowow (25,85 mld)

Michał Sołowow urodził się w 1962 roku w Kielcach. To nie tylko polski biznesmen, ale i kierowca rajdowy, największy polski przemysłowiec i inwestor prywatny za granicą, działający m.in. w sektorze chemicznym, podłóg drewnianych, płytek i ceramiki sanitarnej.

2. Tomasz Biernacki (19,85 mld)

Tomasz Biernacki urodził się w 1973 roku w Krotoszynie. To polski przedsiębiorca, menedżer, założyciel i współwłaściciel sieci handlowej Dino Polska. W 1999 roku otworzył w Gostyniu swój

pierwszy sklep pod marką Supermarket Dino. W 2003 nabył większościowy pakiet udziałów w firmie Agro-Rydzyna. Jest jednym z największych krajowych inwestorów indywidualnych.

Jego grupa przemysłowa jest największym producentem polistyrenu spienialnego (EPS) w Europie, drugim co do wielkości producentem płytek ceramicznych i największym na świecie wytwórcą desek podłogowych.

3. Jerzy Starak (15,21 mld)

Jerzy Starak urodził się w 1947 roku w Cieszynie. W latach 90. wprowadzał na polski rynek duże koncerny z branży FMCG: Nutricię i Colgate-Palmolive, a także markę Bols. W 2000 r. kupił Polpharmę, a w 2012 przejął

warszawską Polfę. Uzyskał udziały także w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica i Herbapolu Lublin. Poprzez Polpharmę zainwestował w centrum badań i rozwoju nad lekami Polpharma Biologics w Gdańsku.

15 lat z Wami! PLUS Dobre bo polskie 22
14 września 2023

4. Zygmunt Solorz (10,51 mld)

Z ygmunt Solorz urodził się w 1956 roku w Radomiu. Polski przedsiębiorca aktywny w szczególności w branży mediów i telekomunikacyjnej, miliarder, założyciel Grupy Polsat Plus, inwestor oraz bezpośredni lub pośredni właściciel takich podmiotów jak Netia, Telewizja Polsat, Grupa Kapitałowa ZE PAK, Port

Praski, Elektrim, Plus Bank, Premium Mobile, Eleven Sports, Jet Story. Ponadto filantrop, twórca Fundacji Polsat i Stowarzyszenia Program Czysta Polska. W 2010 roku w rankingu światowych miliarderów zajął 488 miejsce, z majątkiem szacowanym na 2 mld dolarów (drugi Polak po Janie Kulczyku).

5. Paweł Marchewka (8,35 mld)

Paweł Marchewka urodził się w 1973 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Polski przedsiębiorca, twórca gier komputerowych, założyciel i CEO Techlandu. W 1993 roku firma zaczęła wydawać słow -

niki, translatory i pierwsze gry. Firma Marchewki wydała takie gry jak Xpand Rally (2004), Call of Juarez (2006), Dead Island (2011) i Dying Light (2015).

6. Dominika Kulczyk (8,26 mld)

Dominika Kulczyk urodziła się w 1977 roku w Poznaniu. Polska przedsiębiorczyni, inwestorka i reporterka oraz dziedziczka fortuny po swoim zmarłym ojcu Janie Kulczyku. Założycielka i prezes Kulczyk Foundation, przewodnicząca Rady Nadzorczej Kulczyk Holding i Polenergia S.A., współzałożycielka Grupy Firm Doradczych Values. Autorka wielokrotnie

nagradzanego cyklu reportaży pt. „Efekt Domina” oraz filmów dokumentalnych powstałych we współpracy z CNN International. Prowadzi projekty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, działania społeczne na rzecz lokalnych społeczności w Polsce i poza jej granicami, akcje charytatywne, sponsoringowe i z zakresu ekologii.

Zbigniew Juroszek stoi na czele Grupy Atal z Cieszyna, specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym, biurowym i handlowo-magazynowym. Grupa działa od 1990 roku. Na początku kariery Zbigniew Juroszek dostarczał materiały producentom odzieży. Na rynku odzieżowym działa jego spółka Atal Textil, która zajmuje się hurtowym handlem tkaninami. Inwestycje na rynku nieruchomości komercyjnych rozpoczął w drugiej połowie lat 90. Zbigniew Juroszek jest również twórcą firmy bukmacherskiej Star-Typ Sport, na której czele stoi jego syn Mateusz.

7. Sebastian Kulczyk (6,48 mld)

Sebastian Kulczyk urodził się w 1980 roku w Poznaniu. Polski przedsiębiorca, działający w obszarze nowych technologii, międzynarodowy inwestor. W wieku 19 lat za sto tysięcy złotych otrzymanych od rodziców próbował uruchomić sieć kawiarni internetowych e24.pl. Firma jednak nie odniosła sukcesu na rynku. Następnie założył, istniejącą do dziś, agencję marketingu

Polski przedsiębiorca, twórca międzynarodowej grupy kapitałowej Press Glass Holding SA działającej w branży produkcji oraz przetwórstwa szkła dla budownictwa. Liberał, założyciel oraz prezes Fundacji Wolności Gospodarczej, entuzjasta oraz promotor wprowadzenia waluty euro w Polsce. Pasjonat golfa, właściciel 18-dołkowego pola golfowego klasy mistrzowskiej Rosa Private Golf Club w Konopiskach.

interaktywnego GoldenSubmarine. Przez rok, w okresie 2009–2010 pracował w Londynie dla amerykańskiego banku inwestycyjnego Lazard, a następnie w dziale mediów cyfrowych Sony BMG w Nowym Jorku. W grudniu 2013, po powrocie z USA, został prezesem Kulczyk Investments, firmy będącej fundamentem działalności jego ojca.

Współtwórca sukcesu Polmleku, największego producenta mleka w Polsce, prowadzi firmę ze swoim wspólnikiem, Jerzym Boruckim. Obaj w tym roku dokonali jednego z najbardziej spektakularnych przeskoków w rankingu – wspięli się o ponad 30 pozycji w stosunku do ubiegłego roku.

tel. 973-928-3838 ✷ 15 lat z Wami! www.tygodnikPLUS.com Dobre bo polskie 23
10. Andrzej Grabowski (3,75 mld) 8. Zbigniew i Mateusz Juroszek (5,65 mld) 9. Arkadiusz Muś (4,51 mld)

ogórkowa

Sposób przygotowania: Mięso opłukać zimną wodą. Włożyć do garnka i zalać 2,5 litrami zimnej wody. Doprowadzić do zagotowania. Po zagotowaniu zebrać szumowinę (biało- szarą pianę). Następnie zmniejszyć temperaturę palnika na niską (tak, aby woda tylko lekko„mrugała”), garnek przykryć i gotować mięso ok. 1 godziny. Po godzinie dodać liście laurowe, ziarenka pieprzu i ziela angielskiego i gotować kolejne pół godziny. W międzyczasie przygotować warzywa. Warzywa umyć. Marchewki, pietruszki i seler pokroić w kostkę. Podsmażyć na 1 łyżce masła i 1 łyżce oleju. Odstawić na bok. Por przekroić wzdłuż na pół lub ćwiartki i pokroić. Podsmażyć na łyżce masła lub oleju, aż por się zeszkli. Odstawić na bok. Ogórki kiszone obrać ze skóry i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Ogórki podsmażyć na 2 łyżkach masła przez parę minut. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. Odstawić na bok. Po 1,5 godzinie z wywaru wyciągnąć mięso. Do wywaru dodać podsmażone warzywa i łyżkę soli. Pogotować chwilę ok. 5 minut i dodać ziemniaki. Gdy ziemniaki będą prawie miękkie, dodać ogórki i gotować ok.10- 15 minut. Na końcu dodać por, zalewę z ogórków. Zagotować i wyłączyć zupę. Dodać śmietanę, koperek i kawałki mięsa (obrane z żeberek). W razie potrzeby

Gołąbki

zapiekane z farszem mięsno-ryżowym

Składniki:

• 1 włoska kapusta

• 0,5 kg mięsa wieprzowego mielonego

• 1 średnia cebula

• 1 saszetka ryżu

• 1 całe jajko

• 4 liście laurowe

• pieprz mielony

• sól

• ziele angielskie

• koncentrat pomidorowy

Kartacze (cepeliny)

Składniki:

Ciasto:

• 2 kg ziemniaków

• 200 g mąki ziemniaczanej

• 2 jajka

• Sól

Farsz:

• 800 g mięsa wieprzowego

• 1 duża cebula

• 2 ząbki czosnku

• 1 kajzerka

• 50 ml mleka

• majeranek

• sól i pieprz do smaku

Oraz:

• 100 g boczku

Przygotowanie:

Kapustę należy obgotować we wrzątku po 20 minut z każdej strony. W międzyczasie przygotowujemy sobie farsz. Do miski wrzucamy mięso, drobno pokrojoną smażoną cebulkę, ryż, całe jajko i wszystko dobrze wyrabiamy dłonią i przyprawiamy pieprzem i solą do smaku do jednolitej masy. Następnie główkę kapusty studzimy i rozdzielamy na pojedyncze liście, z których usuwamy twardy grzbiet. Nakładamy dużą 1 łyżkę farszu na liść i zwijamy od grubszej strony w rulonik. Następnie układamy w naczyniu żaroodpornym na liściach kapusty. Całość zalewamy sosem (30 g koncentratu pomidorowego z 1,5 szkl. wody + przyprawy - majeranek, sól, pieprz) i zapiekamy w piekarniku 320 F ok. 50 minut.

15 lat z Wami! PLUS Dobre bo polskie 24 Zupa
doprawić zupę do smaku solą i pieprzem.
14 września 2023

Składniki:

• ok. 500g żeberek wieprzowych

• 2,5 litra wody

• 2 duże marchewki

• 2 małe pietruszki

• kawałek selera

• kawałek pora

• 6 średniej wielkości ziemniaków

• 2 liście laurowe

• 4 ziarenka pieprzu czarnego

• 4 ziarna ziela angielskiego

• 1 łyżka soli

• ok. 500g ogórków kiszonych

• 100g śmietanki do zup

• posiekany koperek

• masło i olej do smażenia

• sól i pieprz

Tradycyjne

pierogi ruskie

Składniki:

Ciasto pierogowe:

• 500 g mąki pszennej

• ok. 300 ml gorącej, przegotowanej wody

• 1 płaska łyżka soli

Nadzienie:

• 500 g ziemniaków

• 500 g twarogu tłustego lub półtłustego

• 1 duża cebula

Przygotowanie:

Przygotować farsz. Ziemniaki obrać i ugotować w osolonej wodzie do miękkości. Jeszcze ciepłe ugnieść tłuczkiem do ziemniaków. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Ser pokruszyć ręką. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i zeszklić na oleju. Cebulę, ziemniaki i twaróg wymieszać. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Przygotować ciasto. Mąkę wsypać do miski. Dodać sól i zamieszać. Wlewać stopniowo gorącą wodę z czajnika i zagnieść jednolite, elastyczne, mięciutkie ciasto. Ciasto nie powinno się kleić.

Ciasto podzielić na części. Na posypanym mąką blacie rozwałkować bardzo cienko ciasto. Z rozwałkowanego ciasta wykrawać kółka np. szklanką. Na środku nałożyć łyżeczką nadzienie, ciasto złożyć na pół i skleić dobrze brzegi. Gotowe pierogi układać na desce lub blacie oprószonym mąką i przykryć ściereczką, aby nie obsychały. Pierogi wrzucać na wrzątek i gotować, na małej mocy palnika, w osolonej wodzie ok. 2 minut od wypłynięcia. Po wrzuceniu pierogów do wody, przemieszać delikatnie łyżką drewnianą, aby nie przywarły do dna garnka. Wyciągać łyżką cedzakową. Podawać z podsmażoną na oleju lub maśle cebulą, z kwaśną śmietaną lub jogurtem naturalnym.

Sposób przygotowania:

Mięso zmiel w maszynce. Kajzerkę namocz w mleku i odciśnij. Cebulę pokrój w kostkę. Wszystkie składniki wymieszaj razem na jednolitą masę. Dopraw majerankiem, solą i pieprzem. Odstaw na bok. 1,5 kg ziemniaków obierz i ugotuj do miękkości. Gdy ostygną, przeciśnij dwukrotnie przez praskę. Pozostałe ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce o małych oczkach. Odciśnij w bawełnianą ściereczkę i dodaj do ugotowanych ziemniaków. Do masy dodaj mąkę ziemniaczaną i wyrób na jednolite ciasto. W dużym garnku zagotuj wodę z solą. Weź odrobinę masy ziemniaczanej i na dłoni rozpłaszcz na podłużny placek. Na sam środek nałóż farsz i zlep brzegi. Uformuj kluski. Wrzuć do wrzątku i gotuj 15-20 minut od wypłynięcia. Cepeliny z mięsem podawaj doprawione zrumienionym boczkiem i cebulą.

Chleb na drożdżach

Składniki:

• 500 g mąki pszennej (za jednym razem zmieszałem też mąkę pszenną z mąką żytnią w stosunku mniej więcej 3 do 1 i też wyszło super)

• 7 g drożdży suchych

• 2 łyżeczki cukru

• 2 płaskie łyżeczki soli

• 4 łyżki otrębów owsianych

• 400 ml (dwie szklanki) ciepłej wody

• nieco tłuszczu i bułki tartej do wysmarowania formy

Sposób przygotowania:

Drożdże wsypujemy do ciepłej wody, dokładnie mieszamy i odstawiamy na kilka minut na bok. Pozostałe sypkie składniki (poza bułką tartą) mieszamy w dużej misce i wlewamy do nich wodę z drożdżami. Wszystko dokładnie mieszamy łyżką aż do uzyskania zwartej masy, a następnie odstawiamy ciasto w przykrytej misce na 30 minut, aby w tym czasie mogło wyrosnąć.

Wyrośnięte ciasto mieszamy jeszcze delikatnie i przekładamy do natłuszczonej i oprószonej niezbyt obficie bułką tartą formy. Tak przygotowane ciasto odstawiamy jeszcze na kilka minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia i wstawiamy na jedną godzinę do piekarnika nagrzanego do temp. 400 st. F. Chleb najlepiej smakuje dopiero po ostygnięciu, a najlepiej na drugi dzień.  Lepiej też nie kroić świeżutkiego wypieku, bo może się po prostu rozlecieć.

Ciąg dalszy za tydzień…

tel. 973-928-3838 ✷ 15 lat z Wami! www.tygodnikPLUS.com
(cepeliny)
15 lat z Wami! REKLAMA 26 PLUS 14 września 2023
tel. 973-928-3838 ✷ 15 lat z Wami! www.tygodnikPLUS.com 27 REKLAMA

Sposoby na osiągnięcie dobrych wyników w nauce szkolnej

Z BADAŃ WYNIKA, ŻE WYNIKÓW W SZKOLNEJ NAUCE NIE POPRAWIA ŚLĘCZENIE NAD KSIĄŻKAMI CZY

TABLETEM. LICZĄ

- Eksperymenty na zwierzętach pokazują, że sen jest krytyczny dla nauki i zapamiętywania. Pokazaliśmy, że to samo dotyczy ludzi. Zbyt mało nocnego snu u studentów pierwszego roku, na początku nauki oznaczało gorsze wyniki pod koniec semestru, 5-9 tygodni później. Niedobór snu może szkodzić zdolności studentów do zdobywania wiedzy na zajęciach - przestrzega prof. David Creswell, autor badania opublikowanego niedawno na łamach periodyku „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

On i jego koledzy przeanalizowali zwyczaje i wyniki 600 pierwszorocznych studentów z trzech różnych uczelni. Początek studiów, jak podkreślają badacze, to dla wielu młodych osób moment, kiedy po raz pierwszy zaczynają całkowicie decydować o tym, jak spędzają swój czas. Uczestnicy spali średnio po 6,5 godziny na dobę. Studenci, którzy przeznaczali na wypoczynek mniej niż 6 godzin,

doświadczali przy tym wyraźnego spadku umysłowych możliwości. Nie pomagały żadne zabiegi, jeśli chcieli sobie pomóc, po prostu musieli się wyspać.

Biegiem po wiedzę

A kiedy już adept zdobywania wiedzy się wyśpi, w rozkład dnia powinien wpisać ćwiczenia – te ruchowe. Badania pokazują, że warto się odpowiednio zmęczyć i to nie tylko intelektualnie. Jak na przykład pokazali badacze z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, siedzący tryb życia chłopców w wieku 6-8 lat sprawiał, że pogarszały się ich wyniki w nauce.

- Niski poziom umiarkowanej i intensywnej aktywności fizycznej oraz duża ilość czasu spędzanego na siedzeniu przez chłopców w pierwszej klasie wiązały się z gorszą umiejętnością czytania w klasach 1-3 - informuje dr Eero Haapala, autor odkrycia.

Finlandzka grupa poczyniła swoje obserwacje w badaniu z udziałem ponad 150 dzieci. Co ciekawe, wyniki w tym badaniu obserwacyjnym nie wskazały na takie same skutki siedzącego trybu życia u dziewczynek. Ale obszerne brytyjskie badanie Children of the 90-ties, znane też jako Avon Longitudinal Study of Parents and Children (ALSPAC) pokazało silny wpływ sportu i ruchu na szkolne wyniki nastolatków, w tym wypadku szczególnie u dziewcząt. Naukowcy zmierzyli ilość czasu przeznaczanego na ruch przez dzieci w wieku 11 lat i sprawdzali ich rezultaty w różnych dziedzinach (język angielski, matematyka i nauki ścisłe) przez kolejne lata.

Niestety, badanie wskazało, że średnio młodzież przeznaczała na fizyczną aktywność dużo mniej czasu niż się zaleca. Jednocześnie, w każdym wieku (aż do 15-16 lat), we wszystkich uwzględnionych obszarach edukacji wyniki były lepsze u dzieci, które więcej

15 lat z Wami! PLUS Vademecum rodzica 28
14 września 2023
SIĘ INNE, Z POZORU BANALNE SPRAWY. NA WIELE Z NICH MAMY WPŁYW.

się ruszały. Szczególnie na wysiłku zyskiwały oceny dziewcząt uzyskiwane z nauk ścisłych.

„To ważny wynik, szczególnie w świetle polityki Wielkiej Brytanii i Komisji Europejskiej nacelowanej na zwiększenie udziału kobiet w dziedzinach związanych z nauką” – komentowali rezultaty autorzy badania.

Słodycze do kosza, a w tornistrze butelka z wodą

Powyższe odkrycia wskazują, że na sukces w uczeniu się wpływają podobne elementy życia, które korzystnie działają na rzecz zdrowia. Naturalnie warto w takim razie zastanowić się nad dietą – czy i tu tzw. zdrowa dieta ma przełożenie na wyniki w nauce. Wygląda na to, że tak.

Kiedy np. naukowcy z Tufts Friedman School of Nutrition Science and Policy przyjrzeli się osiągnięciom i diecie 850 uczniów szkół podstawowych, zauważyli, że konsumpcja dużych ilości słonych snacków i słodkich napojów znacząco pogarszała wyniki szkolnych testów.

„Niezdrowe style żywienia wiązały się z gorszymi osiągnięciami akademickimi”stwierdzają naukowcy. - „Strategie oparte na stosowaniu różnorodnych składników odżywczych mogą pozytywnie wpłynąć na wyniki uczniów i ich rozwój” – uważają.

Oprócz odpowiedniego jedzenia, ważna jest też woda - w odpowiednich ilościach. W jednym z eksperymentów, spośród ponad 80 dzieci w wieku 9-11 lat, część przez cztery dni miała utrzymać swoje przyzwyczajenia związane z ilością wypijanej wody, część - zwiększyć tę ilość do 2,5 litra dziennie, a część zmniejszyć do 0,5 litra. Po tym czasie naukowcy zmierzyli ich nawodnienie oraz sprawność intelektualną. Oczywiście uczniowie, którzy pili mniej, były słabiej nawodnione. To natomiast miało związek z wynikami w testach.

„Dzieci o lepszym nawodnieniu lepiej radziły sobie z zadaniami, które wymagały elastyczności poznawczej. Przy tym czwartego dnia, większe nawodnienie spowodowało wyraźną zmianę w składzie moczu, a także pomagało w radzeniu sobie z przechodzeniem między różnymi zadaniami” - piszą w swojej pracy naukowcy.

Natura wspiera umysł

Dobrze też mieć na uwadze środowisko, w którym uczeń czy student spędza swój czas. Choć nowe osiedla często projektuje się z myślą o włączaniu do nich zielonych terenów, z otoczeniem oświatowych placówek bywa różnie. Tymczasem zielone otoczenie może pomóc w szkolnych czy akademickich osiągnięciach.

Badanie autorstwa zespołu z Pennsylvania State University, Abington pokazało, że nawet możliwość spoglądania na naturę przez okno

wspomaga naukę. Badacze zmierzyli wyniki studentów uczących się w dwóch klasach - z widokiem na betonowy mur oraz na naturalny krajobraz.

Po pierwsze okazało się, że druga grupa miała bardziej pozytywne nastawienie. Po drugie, należący do niej studenci mieli na koniec semestru lepsze oceny, choć nie zanotowano różnic w obecności na zajęciach.

„Wyniki te sugerują, że klasy z widokiem na naturę dają studentom przewagę. Wskazują, też, że włączenie naturalnych elementów do otoczenia może wspierać pozytywne nastawienie i osiąganie dobrych wyników” - piszą naukowcy.

Kto z kim przestaje ten taki się staje Odpoczynek, ruch, dieta, zielone naturalne otoczenie… do tego należy dodać jeszcze odpowiednie środowisko rówieśnicze. Przekonują o tym badacze z rosyjskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej. Taką zależność zauważyli, obserwując ponad setkę uczniów - ich wyniki w nauce szkolnej i relacje z innymi. Okazało się, że dzieci zawierając przyjaźnie na początku nauki nie zwracały uwagi na osiągnięcia szkolne. Jednak z czasem wszyscy członkowie danej grupy przyjaciół uczyli się na podobnym poziomie. Większość tych uczniów, którzy otaczali się osobami z sukcesami w szkole, poprawiła własne oceny.

Niestety, działała też odwrotna zależnośćmłode osoby, które przyjaźniły się z uczniami, którzy nie najlepiej radzili sobie z nauką w szkole, z czasem także osiągały gorsze wyniki.

- Przyjaźń z tymi, którzy mają lepsze wyniki szkolne, pomaga w nauce - mówi Sofia

Dokuka, autorka pracy opublikowanej w piśmie „PLOS One”.

Wczesne początki

Warto zwrócić uwagę na to, że w toku edukacji procentuje to, co działo się jeszcze przed rozpoczęciem szkoły. Jeden z działających w tym okresie mechanizmów pokazała grupa badaczy z University of New York, która sprawdziła, dlaczego dzieci z bogatszych, lepiej wykształconych rodzin mają w nauce więcej sukcesów. Jak się okazało, w okresie przedszkolnym lepiej sytuowane dzieci miały więcej szans na rozwijanie zdolności językowych. To z kolei przełożyło się na późniejsze wyniki, w wieku nastoletnim. Różnica w umiejętnościach werbalnych odpowiadała aż za 50 proc. przewagi uzyskiwanej nad dziećmi z rodzin biedniejszych. Co więcej, z upływem czasu różnice w osiągnięciach się pogłębiały.

- Nasze wyniki pokazują, że prowadzona w domu nauka dzieci poniżej 5. roku życia jest naprawdę ważna dla ich szans na późniejsze sukcesy akademickie. Dzieci z rodzin uplasowanych na lepszej pozycji społecznej, jeszcze zanim rozpoczną szkołę, są bardziej zaznajomione z językiem używanym w systemie formalnej edukacji i wymaganym przez nauczycieli - tłumaczy autorka badania, prof. Sophie von Stumm.

Badacze zalecają m.in. czytanie dzieciom bajek czy angażowanie ich w rozmowy. Takie aktywności, według naukowców, z jednej strony zacieśniają więzi z rodzicami, a z drugiej pomagają rozwinąć kompetencje emocjonalne i społeczne.

Źródło: zdrowie.pap.pl

tel. 973-928-3838 ✷ 15 lat z Wami! www.tygodnikPLUS.com Vademecum rodzica 29
15 lat z Wami! PLUS Kącik milusińskich 30 Gabinet DENTYSTYCZNY Małgorzata Wiwart-Truszkowska D.D.S. dentystyka ogólna i kosmetyczna 1277 Main Ave, Clifton, NJ Tel.: 973-478-6123 646-784-0096 środy czwartki soboty 908-810-0076 I. Badzelewicz, DDS, PhD 1961 Morris Ave, B-7, Union, NJ 07083 Leczy: Próchnicę, Paradontozę, Leczenia kanałowe RCT, Korony Mostki Licówki Tel/Fax: w Union POLSKA DENTYSTKA www.go4dentist.com Wybielanie Implanty Protezy 14 września 2023
tel. 973-928-3838 ✷ 15 lat z Wami! www.tygodnikPLUS.com 31 REKLAMA Przyjdź i przekonaj się o naszych WIELKICH zniżkach! 66 Fadem Road, Spring eld, NJ 07081 Tel.: 973-379-4662, Fax: 973-379-4933 sales@schmalzs.com www.Schmalzs.com Pośpiesz się - promocyjne ceny czekają Godziny otwarcia: wtorek, środa, czwartek, piątek 10am-3pm sobota 7am-1pm Bogaty wybór wędlin własnego wyrobu, przygotowywanych codziennie w naszej masarni ❖ wędzona kiełbasa ❖ kabanosy ❖ krakowska ❖ ❖ wędzony boczek ❖ smoked bu s ❖ salceson ❖ mortadela Podwawelska $3.99 za funt Ceny obowiązują tylko i wyłącznie w naszym sklepie rmowym Kaszanka $3.19 za funt Polędwica Sopocka (bez folii próżniowej) $4.59 za funt Polski świeży chleb $6.29 za bochenek SUPER SPECJALNE CENY!

BARAN Pamiętaj o swoich obowiązkach. Nie pozwól aby Twoje zaniedbania odbiły się na innych osobach. Uwierz we własne siły - na pewno rozwiążesz swoje problemy, jeśli bardziej się postarasz.

BYK W tym tygodniu nie przesadzaj z używkami. Troska o zdrowie przyda się szczególnie pod koniec tygodnia. Jedz dużo warzyw i zażywaj świeżego powietrza przy każdej okazji. Twoje starania będą procentować już wkrótce.

BLIŹNIĘTA Zapomnij o ostatnich niepowodzeniach. Lepiej skup się na tym, co było pozytywne w ostatnich dniach. W tym tygodniu przyda Ci się pozytywne nastawienie do świata. Możliwe sukcesy zawodowe - być może Twoje starania zostaną wreszcie zauważone.

RAK Nie zrażaj się niepowodzeniami. Po nich przyjdą sukcesy i to szybciej niż Ci się wydaje. Wreszcie ktoś doceni Twoje starania i spotka Cię zasłużona nagroda. Twoja cierpliwość i staranność zaprocentuje - więc nie rezygnuj z osiągnięcia celu.

LEW Ktoś zaniedba swoje obowiązki - będziesz zmuszony to naprawić. Przyłóż się do tego a Twoje starania zostaną zauważone i docenione. Nie działaj pochopnie i strzeż się fałszywych przyjaciół. Nie daj się ponieść emocjom - zwłaszcza tym negatywnym.

PANNA Nie odkładaj na później spraw szczególnie ważnych dla Twoich najbliższych. Nie narażaj ich na konsekwencje swojego zaniedbania albo lenistwa. Dołóż wszystkich starań, aby byli zadowoleni.

WAGA Pieniądze szczęścia nie dają - ale dają poczucie bezpieczeństwa. Nie zaniedbuj finansów, bo może Cię to wpędzić w kłopoty. Nie popadaj jednak w skrajności. Zadbaj o najbliższych i daj im to, czego potrzebują. Będzie to dla nich szczególnie ważne.

SKORPION Nie daj się sprowokować! Zachowaj zimną krew nawet w najbardziej stresującej sytuacji. W dłuższym okresie czasu będzie to miało lepszy skutek niż przesadne okazywanie negatywnych emocji. Szczególnie, jeśli dotyczy to osób, które mogą mieć duży wpływ na Twoje życie.

STRZELEC Każdy jest kowalem własnego losu. Każda nasza decyzja ma wpływ na naszą przyszłość. Zachowaj rozwagę i trzymaj się z daleka od fałszywych przyjaciół. Nie słuchaj bezkrytycznie wszystkiego, co mówią Ci inni - dobrze przemyśl każdą decyzję. KOZIOROŻEC Nie daj się zwieść pozorom. Pochopne decyzje nie zawsze są właściwe. Ludzi oceniaj po czynach i słowach a nie po wyglądzie. Fałszywy przyjaciel może ściągnąć na Ciebie kłopoty finansowe.

WODNIK Nie wpadaj w panikę - niewielkie opóźnienie to nie koniec świata. Zainteresowane osoby na pewno Ci to wybaczą. Zresztą - przecież odrobisz zaległości błyskawicznie.

RYBY To dobry okres dla Twojego życia uczuciowego. Nie hamuj zbytnio swoich emocji - szczególnie tych pozytywnych. Pozwól, aby Twoje uczucia do osoby którą kochasz odżyły ze zdwojoną siłą. Może to mieć pozytywne skutki dla Ciebie.

15 lat z Wami! 32 Horoskop
21.03 - 19.04 20.04 - 22.05 23.04 - 21.06 22.06 - 22.07 23.07 - 23.08 24.08 - 23.09 19.02 - 20.03 23.09 - 22.10 22.11 - 21.12 22.12 - 19.01 20.01 - 18.02 23.10 - 21.11 PLUS 14 września 2023

Oferujemy fachowość i doświadczenie dla małych i duż y ch k lie n t ó w Z a p e wnia m y a t r a k c yjne i konkurenc yjne

stawki na przewóz i inne usługi. Gwarancją jakości naszych usług jest ponad 30 lat działalności na r ynku amer ykańskim.

• Transpor t całych kontenerów od drzwi do drzwi między USA i Europą (Impor t & Expor t)

• Kontenery małe (20ſt), duże (40ſt i 40ſt HC) i specjalistyczne (20ſt & 40ſt Open Top, 20ſt & 40ſt Flat Rack)

• Wysyłka samochodów, maszyn, motocykli, ATVs, jet-skis i łodzi

• Wysyłka mienia przesiedleńczego

• Wysyłka ładunków handlowych i ponadgabarytowych

• Oddziały w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Litwie, Węgrzech i w Por tugalii

• Agencja celna w Gdyni

• Przygotowujemy dokumentację transpor tową i celną

tel. 973-928-3838 ✷ 15 lat z Wami! www.tygodnikPLUS.com 33 REKLAMA Biuro główne: 219 South Street Suite 100 New Providence, NJ 07974 tel: 732-516-9555 fax: 732-516-9777 Mówimy po polsku ówimy www.icetranspor t.com stawk i@icetranspor t.com

Przyszła mama powinna zwracać większą uwagę na to co je – w ten sposób dba nie tylko o siebie, ale i o rozwijające się dziecko.

Pamiętaj!

Cojeść?

Śniadanie powinno być pełnowartościowe – ma dać energię i siłę na początek dnia. Ważne, by zawierało pełnowartościowe białko, dobre tłuszcze (poza oliwą może to być np. awokado, jeśli nie chcemy nic cięższego tuż po przebudzeniu), węglowodany złożone oraz witaminy i składniki mineralne. Nawet jeśli rano odczuwamy mdłości, starajmy się nie wychodzić z domu choćby bez zjedzenia suchego kawałka chleba. Obiad powinien z kolei składać się z produktów bogatych w białko (chude mięso, ryby, potrawy z nasion strączkowych), węglowodanów złożonych (np. kaszy, razowego makaronu) i porcji warzyw z dodatkiem oliwy lub oleju. W przypadku kolacji również pilnujemy, by była urozmaicona i znalazły się w niej warzywa, np. z dodatkiem jajek lub chudych czy półtłustych serów. Poza tymi trzema posiłkami zaplanujmy sobie także II śniadanie i podwieczorek. To uchroni nas przed napadami głodu. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka, udział węglowodanów złożonych w diecie kobiety ciężarnej powinien być największy. Na drugim miejscu pod względem ilości są warzywa, potem owoce, następnie produkty mleczne. Udział mięsa, ryb, jajek i tłuszczów jest relatywnie mniejszy.

• W ciąży zaleca się zbilansowaną dietę dostarczającą pożywienia z wszystkich grup produktów żywnościowych, dlatego warto stosować dietę urozmaiconą, która zapobiega niedoborom witamin. Jeśli stosujesz dietę odbiegającą od tradycyjnej, np. dietę wegetariańską, bądź pod kontrolą lekarza i dietetyka oraz regularnie wykonuj badania laboratoryjne.

• Czytaj skład produktów, które kupujesz. Staraj się unikać tych z dodatkiem cukru albo syropu glukozowo - fruktozowego. Wybieraj produkty naturalne, bez dodatku sztucznych barwników i konserwantów.

Dieta w czasie ciąży

Produkty, któreeliminujemyca

• niepasteryzowane mleko i przetwory z niego przygotowane, np. oscypki

• surowe i niedopieczone mięso (tatar, krwisty befsztyk) i surowe wędliny, takie jak szynka parmeńska

Pamiętaj!

• surowe ryby i owoce morza (sushi, ostrygi), które mogą być źródłem bakterii chorobotwórczych lub pasożytów

• surowe jaja

15 lat z Wami! PLUS 34 Zdrowie
przyszłej mamy
ł
cie!
kowi
14 września 2023

Rolapłynów

Jak podaje Instytut Matki i Dziecka, w ciąży, w związku ze wzrostem objętości krążącej krwi, rozwojem tkanek płodowych i zwiększaniem się masy narządów kobiety, wzrasta zapotrzebowanie na płyny. Prawidłowe nawodnienie może też złagodzić dolegliwości I trymestru (nudności czy zaparcia). Podobnie w III trymestrze – odpowiednia ilość płynów może zmniejszyć obrzęki nóg i rąk. W tym czasie należy ograniczyć napoje gazowane, sztucznie barwione, energetyzujące i zawierające dużą dawkę cukru – głównym naszym napojem powinna być woda. Resztę mogą stanowić herbaty ziołowe, soki (bez cukru), zupy czy płynne produkty mleczne. Pamiętajmy, że średnie zapotrzebowanie na płyny w ciąży to 2-2,5 litra dziennie. W tym czasie warto ograniczyć picie kawy – zbyt duża ilość kofeiny może negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży. Jeśli mamy trudności z wyobrażeniem sobie poranka bez filiżanki czarnego napoju, możemy ją wypić, ale niech nie będzie ona zbyt mocna (i najlepiej z dodatkiem mleka). Nie pijmy jej też na czczo. Zwykłą kawę najlepiej zastąpić bezkofeinową, z cykorii lub tą zbożową.

WskaźnikBMI

Dla optymalnego rozwoju płodu znaczenie ma zarówno prawidłowa masa ciała matki przed zapłodnieniem, jak i przyrost masy ciała podczas ciąży. Najczęściej wskaźnikiem pozwalającym na ocenę masy ciała jest wskaźnik Body Mass Indeks (BMI). Oblicza się go następująco: BMI = masa ciała (przed ciążą) w kg / wzrost w m.kw. W I trymestrze zaleca się przyrost masy ciała od 0,5 do 2 kg. Jeśli więc w tym okresie zauważamy, że nasz brzuch znacznie się zwiększa, może to być sygnał, że przyjmujemy więcej kalorii niż jest nam potrzebne. W tym okresie można jednak liczyć się także z utratą wagi – mowa tu o przypadkach, gdy kobiety skarżą się na częste mdłości. Powinnyśmy jednak pilnować, by nie stracić na wadze więcej niż 2 kg. W kolejnych trymestrach przybywa coraz więcej kilogramów, tempo nie powinno jednak przekraczać 0,5 kg na tydzień. Warto wiedzieć, że zbyt duży przyrost masy może zwiększyć ryzyko otyłości zarówno u matki, jak i u dziecka. Nie wspominając już o tym, że każde dodatkowe obciążenie przyczynia się do bólu pleców, kręgosłupa, obrzęków nóg, zwiększa dyskomfort w czasie ciąży i utrudnia dojście do siebie w czasie połogu. Zbyt duży przyrost wagi, a także nadwaga przed ciążą mogą przyczynić się także do powstania cukrzycy ciążowej, nadciśnienia, a także przedwczesnego porodu. Niebezpieczny jest jednak także zbyt niski przyrost wagi, który może doprowadzić do zbyt niskiej wagi nowonarodzonego dziecka, co zwiększa ryzyko chorób okołoporodowych, chorób krążenia czy problemów rozwojowych w późniejszym wieku. Tym bardziej więc warto zwracać uwagę na to co się je.

Komponowanieposiłków

W I trymestrze ciąży zapotrzebowanie na energię nie zmienia się, nie ma więc potrzeby jedzenia większych porcji niż zazwyczaj (dopiero w II trymestrze zapotrzebowanie wzrasta o 360 kcal dziennie, a w III – o 475 kcal). Zmienia się natomiast zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe. Kobiety w ciąży potrzebują też więcej witamin i składników odżywczych, takich jak witamina B1, B2, niacyna, kwas pantotenowy, B6, B12, C, E, foliany, a także minerałów, takich jak wapń i fosfor (u ciężarnych poniżej 19. roku życia), magnez, żelazo, cynk, miedź, jod czy selen. W tym okresie niezbędna jest więc urozmaicona dieta, w której nie brakuje warzyw i owoców.

Jed z enie regularnychposiłkó w

• zapewni mamie i dziecku odpowiednie zaopatrzenie w składniki odżywcze

• sprzyja właściwemu wydzielaniu insuliny

• zapobiega odkładaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej

• zapobiega rozwojowi nadwagi czy otyłości po ciąży

15 lat z Wami! 35 Zdrowie przyszłej mamy
15 lat z Wami! REKLAMA 36 PLUS 14 września 2023

Pierwsze Damy – cz.229

Melania Trump (ur. 1970)

Donald Trump walcząc o reelekcję na drugą kadencję przegrał z Joe Bidenem. Chociaż dla samego Trumpa i jego zwolenników, była to zła wiadomość, jedna osoba mogła odetchnąć z ulgą. Pierwsza Dama mogła wreszcie wrócić do prywatnego życia pełnego luksusów.

Melania Trump w ostatnich chwilach swojego „panowania” postanowiła robić wyłącznie to, na co ma ochotę.

Trumpowie odlecieli z bazy Andrews. Na lotnisku całemu wydarzeniu towarzyszyła m.in. piosenka „My Way” w wykonaniu Franka Sinatry.

- Moja prezydentura była znakomita pod każdym względem. Mówię wam „do widzenia”, ale mam nadzieję, że to nie będzie długie pożegnanie. Jeszcze się zobaczymy - zadeklarował odchodzący prezydent USA.

Melania i Donald Trump wylądo-

wali na Florydzie podczas trwającej inauguracji kolejnego Prezydenta.

Amerykańskie byłe Pierwsze Damy po zakończeniu kandencji prezydenckiej przez mężów zazwyczaj mają do spełnienia szereg oficjalnych obowiązków, większość z nich stawia przede wszystkim na działalność charytatywną. Melania Trump nigdy nie była typową pierwszą damą. W przeciwieństwie do zdecydowanej większości swoich poprzedniczek,

jeszcze przed przeprowadzką do Białego Domu była osobą publiczną.

Po wyprowadzce z Białego Domu do rezydencji Trumpów w Mar-a-Lago na Florydzie, na ponad pół roku Melania Trump wycofała się z życia publicznego. Jej nieobecność i milczenie podsycały zainteresowanie mediów jej osobą. Żona Donalda Trumpa unikała jednak obecności w mediach, nie korzystała też zbyt ochoczo z mediów społecznościowych. Zaniedbała też swoją inicjatywę jeszcze z czasów obecności w Białym Domu – Be Best – skupioną na problemach dzieci w USA.

Jesienią 2021 roku to się zmieniło – Melania zaczęła zabierać głos w social mediach, była też coraz częściej widywana na rozmaitych imprezach, głównie jednak towarzyskich.

Pod koniec 2021 roku żona Donalda Trumpa wystartowała z własnym projektem, który pokazywał, że zamierza rozwijać swoją markę osobistą. Melania Trump postanowiła zadebiutować na rynku produktów cyfrowych i tokenów NFT.

Pod koniec 2022 roku Donald Trump ogłosił, że ponownie będzie walczył o tytuł prezydenta Stanów

Zjednoczonych. Z chwilą, gdy Trump ogłosił chęć walki o fotel prezydencki, jego cała rodzina ponownie pojawiła się na świeczniku. Dla Melanii Trump oznacza to złe wieści. 53-latka niechętnie wraca do wystąpień publicznych, a jej zachowanie komentują media na całym świecie.

Przez ostatnie lata Melania Trump rzadko pokazywała się publicznie, teraz jednak były prezydent potrzebuje medialnego wsparcia żony, co spowodowało, że o Melanii ponownie jest głośno. Wciąż wolałaby unikać publicznych wystąpień i medialnych spotkań.

Niedawno była Pierwsza Dama wznowiła działalność swojej kampani na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży „Be Best”.

W ubiegłym roku Melania Trump odwiedziła ośrodek Place of Hope w Palm Beach na Florydzie, a jej wizyta spotkała się z dużym entuzjazmem podopiecznych: "To niesamowite, że nas odwiedziła, aż trudno w to uwierzyć. Była bardzo miła i zainteresowana naszymi sprawami» - powiedziała jedna z mieszkanek placówki.

tel. 973-928-3838 ✷ 15 lat z Wami! www.tygodnikPLUS.com 37 Biały Dom 256 W. Millbrook Road Raleigh, NC 27609 500 North Wood Ave, Suite 1A, Linden NJ 07036 Tel: (908) 718 - 7337 OPIEKA DENTYSTYCZNA dla całej rodziny ATRAKCYJNE CENY Gabinet otwarty do późnych godzin wieczornych oraz w soboty Darmowe konsultacje GABINET DENTYSTYCZNY Akceptujemy wiekszość ubezpieczeń www.annapawlowskadds.com

DAM PRACĘ

Zatrudnię osoby do prac budowlanych i wykończeniowych: technik

HVAC, hydraulik, handyman.

Praca głównie w Essex county. Tel: 908-329-0543

Zatrudnię stolarza meblowego/budowlanego

z doświadczeniem. Dobre warunki pracy. Stawka do uzgodnienia. Tel.: 201-208-0758

SPRZEDAM

Sprzedam fotelik Nuna RAV. Używany sporadycznie, bo był zamontowany w drugim aucie. Stan idealny. Gwarancja do 2029. Dla dzieci do wagi 50 funtów. Cena $325. Tel. 914-441-9554

Sprzedam dużo farby ShwerinWilliams (biała i kolorowa) do malowania wewnątrz domu za pół ceny. Tel.: 201- 421- 7592

Bezpłatny Tygodnik Polonijny

REDAKCJA

63 Union Blvd, Wallington NJ 07057

Tel: 973-928-3838, 973-928-3839

Fax: 973-883-0762

info@tygodnikplus.com

REDAKTOR NACZELNA

Katarzyna Ginsburg

katarzyna@tygodnikplus.com

ZESPÓŁ REDAKCYJNY

Małgorzata

Baranowska-Pyryt

Agata Sawicka

Z POWODU WYJAZDU SPRZEDAM MEBLOŚCIANKĘ POKOJOWĄ. TEL.: 201-970-7086

Elżbieta Fruchtman

Tłumacz – notariusz

1(201) 725 2067

elizabethfruchtman@yahoo.com

• Apostille • Podania w języku polskim i angielskim

Wiele usług telefonicznie

PO POLSKU

Jestem Notary Public potwierdzam tożsamość osoby składającej podpisy łacznie z klauzulą apostille, przygotowuję upoważnienia, odwołania, pełnomocnictwa z klauzulą apostille lub bez w języku polskim zgodnie z obowiązującymi w Polsce wymaganiami prawnymi.

Ponadto

Jestem licencjonowanym instruktorem różnych rodzajów Yogi. Zapraszam!

FOTELIK ROWEROWY DLA

DZIECKA BURLEY DASH RACK MOUNT. W IDEALNYM STANIE. DLA DZIECI DO 40 FUNTÓW WAGI. CZARNY. CENA $100. TEL. 914-441-9554

Zuza Ducka Robert Kim

STALE WSPÓŁPRACUJĄ

Elżbieta Baumgartner

Andrzej Kulka Grażyna Torbus

PROJEKT GRAFICZNY i DTP

Jacek McFrey

REKLAMA I MARKETING

Tel: 973-928-3838

reklama@tygodnikplus.com

OGŁOSZENIA DROBNE ogloszenia@tygodnikplus.com

WYDAWCA PLUS Media Group Corp.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie w całości lub częściowo grafiki lub tekstu z reklam wykonanych przez PLUS jest surowo zabronione. Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych, zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów i nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam i ogłoszeń. Zastrzega sobie również prawo do odmówienia druku reklamy lub ogłoszenia bez podania przyczyny. Redakcja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju porady i wskazówki zawarte w artykułach sponsorujących.

Adres internetowy

www.tygodnikplus.com

©2007-2023 PLUS Media Group, Corp.

POLSKI OŚRODEK WYPOCZYNKOWY

Położony nad pięknym jeziorem Mohican Lake w Górach Catskills zaprasza na wakacje i wypoczynek.

Oferujemy wypoczynkową atmosferę i ładne czyste

1- sypialniowe mieszkania na samym brzegu jeziora do 4 osób, mieszkania studio do 4 osób, mieszkania 2-pokojowe do 7 osób oraz wolno stojący dom (3 sypialnie dla 1 lub 2-ch rodzin 9 osób). Każde mieszkanie ma prywatną łazienkę, kuchnie, duża lodówkę, TV, A/C i Wi-Fi. Akceptujemy gości z pieskami. W okresie letnich weekendów domowe śniadania - Ceny uzależnione od liczby osób, długości pobytu i świąt. Atrakcyjna lokalizacja - 100 mil od NYC. W okolicy spływy na rzece Delaware River, Teatr, Casino, KMC, Woodstock, blisko sklepy i restauracje. Atrakcje: piękny sosnowy las, zdrowe powietrze , microklimat, bezpośredni dostęp do jeziora, ryby – bass, węgorz, wędkowanie łódki wiosłowe, kajaki, rowery wodne, szlaki leśne, ognisko, BBQ, stoły piknikowe, leżaki, piłka siatkowa, sala gier, ping pong, bilard, huśtawki, plac zabaw dla dzieci.

Prosimy dzwonić po więcej informacji

Tel: 1 (845) 858-8784 Bus

MOHICAN LAKE RESORT

97 Leers Road, Glen Spey NY 12737

MohicanLakeResort@comcast.net www.MohicanLakeResort.com

15 lat z Wami! PLUS
38
Ogłoszenia drobne
OBYWATELSTWO I PRAWO JAZDY
14 września 2023

POSZUKIWANI ELEKTRYCY do długoterminowych projektów w NYC & Tri-State Area

Wymagamy minimum 7-10 lat doświadczenia w:

• Electrical Service

✦ Distribution Panels

✦ Main service up to 5000 amps

• Circuitry

✦ 110, 220, 277

Oferujemy:

• Piping & wiring

✦ Bending

• Lighting

✦ Controls (dimming/programming)

✦ Retrofit

• Wynagrodzenie od 35 USD*/godz. lub więcej w zależności od umiejętności i doświadczenia (*Zawiera koszt składki firmy na świadczenia)

• ubezpieczenie zdrowotne

• plan emerytalny 401K z dopasowaniem wpłaty przez pracodawcę

• płatne dni wolne

Przyjmujemy aplikacje na email: recruiting@candelasystems.com

Więcej informacji pod

tel. 914-354-1111 – English

tel. 973-928-3838 ✷ 15 lat z Wami! www.tygodnikPLUS.com 39 REKLAMA

Czy zmarli w niebie widzą nas z góry?

Jest to bardzo często zadawane pytanie. Nie raz też słyszę jak ludzie podczas pogrzebu mówią “teraz będzie się tobą opiekował z góry” lub “teraz będzie twoim aniołem”. Zobaczmy więc co mówi na ten temat Biblia. W Biblii mamy dużo na temat i nieba, ale i piekła. Popularnym poglądem, często pojawiającym się w książkach i filmach jest to, że nasi zmarli bliscy spoglądają

na nas z nieba, pojawiają się u tych, których kochają na ziemi lub dają znaki. Pamiętajmy jednak, że Biblia mówi nam, że w niebie nie ma ani łez, ani płaczu ani bólu. Gdyby nasi bliscy patrzyli na nas z góry w świecie pełnym bólu, byłoby im bardzo trudno patrzeć na to co się tu dzieje i nie uronić łzy. Byłoby im również trudno widzieć, jak tracimy ludzi, na których im zależy, jak popełniamy błędy, które nas ranią. Jeśli mogą nas obserwować, czy naprawdę mogą być bez łez? Chociaż myśl, że nasi bliscy czuwają nad nami, jest pocieszająca, nie ma na to biblijnego dowodu. Trzeba równiż wiedzieć, że podczas gdy duchy naszych bliskich żyją po ich śmierci, to nigdy NIE stają się aniołami. Aniołowie to są kompletnie inne stworzenia. Wiele osób, które umierają, zaraz przed samą śmiercią mówią, że widzą w pokoju zmarłych członków rodziny czy przyjaciół, więc sensowne jest myślenie, że to zmarli

próbuja dotrzeć do nas z zewnątrz. Pismo Święte bezpośrednio mówi, że życie nie kończy się wraz z naszą śmiercią, ale że śmierć to dopiero początek życia wiecznego. W Ewangelii Jana jest napisane: „A jeśli pójdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę znowu i wezmę was do siebie, abyście, gdzie Ja jestem, i wy byli.” Król Dawid mówi: „I będę mieszkał w domu Pana na wieki”. W tej obietnicy możemy znaleźć wielką nadzieję. Wiele osób zastanawia się czy rozpoznamy bliskich w niebie. Chrześcijański

autor Randly Alcorn wyjaśnia w ten sposób: Pismo Święte nie wskazuje na wymazanie pamięci, które spowodowałoby, że nie rozpoznalibyśmy rodziny i przyjaciół. Paweł spodziewał się być z jego ludzmi z Tesaloniczan w niebie.

Innym przykladem jest pojawienie sie Jezusa po zmartwychwstaniu. Według Biblii przez 40 dni ponad 500 osób widziało i rozpoznało Jezusa po zmartwychwstaniu i nikt nie miał wątpliwości, nie tylko z nimi rozmawiał, ale również jadł. Izabela Van Tassel

15 lat z Wami! 40 Memento mori
PLUS 14 września 2023

SAVE: Nowy plan spłaty kredytów studenckich

Na czas pandemii wstrzymane zostały spłaty federalnych pożyczek studenckich, ale wyrozumiałość Wujka Sama się kończy. Od 1 września pożyczkobiorcy mają wznowić płatności. Z pomocą pospieszyła administracja Bidena, oferując nowy plan spłat kredytów studenckich, który może zapewnić niektórym znaczną ulgę.

Nowy program SAVE

Pamiętamy, że 30 czerwca tego roku Sąd Najwyższy orzekł, że administracja federalna nie ma prawa zezwolić na przebaczenie długów studenckich, bo może to uczynić tylko Kongres. Okazuje się, że administracja Bidena znalazła tylne drzwi i wdrożyła program, do którego od 2010 roku jest uprawniona na mocy Health Care and Education Reconciliation Act of 2010 - program spłaty długów studenckich, który dla wielu sprowadza się do… umorzenia pożyczek, tylko powoli.

Obecnie istnieje kilka programów spłat pożyczek studenckich, większość z nich nalicza wysokość spłat w zależności od wysokości przychodu pożyczkobiorcy (Income-Driven Repayment, w skrócie IDR).

Saving on a Valuable Education – SAVE - to nowy plan spłaty kredytów studenckich oparty na wysokości dochodów pożyczkobiorcy (IDR). Program uzależnia wysokość spłat od dochodu pożyczkobiorcy i wielkości rodziny, a nie salda kredytu. Oblicza się, że plan może obniżyć płatności niektórych pożyczkobiorców do zera dolarów, a inni zaoszczędzą ponad tysiąc dolarów rocznie.

Jak działa plan SAVE

Plan SAVE zapewnia wiele korzyści dla pożyczkobiorców, ale oto trzy sposoby, w jakie obecnie wyróżnia się na tle innych planów spłat opartych na dochodach:

Zwiększa kwotę twoich dochodów chronioną przed płatnościami. Kwota twojej miesięcznej spłaty opiera się

na twoim uznaniowym dochodzie – zdefiniowanym w planie SAVE jako różnica między skorygowanym dochodem brutto (AGI) a 225 proc. kwoty ubóstwa (poverty guideline). Oznacza to, że pożyczkobiorca zarabiający około 15 dolarów na godzinę nie będzie musiał dokonywać żadnych miesięcznych płatności.

Twoja pożyczka nigdy nie wzrośnie z powodu niezapłaconych odsetek, pod warunkiem, że będziesz dokonywał należnych spłat. Na tym może skorzystać około 70 proc. pożyczkobiorców, którzy korzystali z planów IDR przed pandemią. Na przykład, jeśli masz odsetki w wysokości 50 dol. naliczane co miesiąc, a twoja płatność została ustalona na poziomie 30 USD miesięcznie w ramach nowego planu SAVE, to pozostałe 20 dol. nie zostaną pobrane, o ile dokonasz miesięcznej płatności w wysokości 30 dol.

Dochody małżonka się nie liczą. Pary małżeńskie, które składają wniosek osobno, nie będą zobowiązane do uwzględniania dochodów współmałżonka w kalkulacji płatności.

Korzyści w przyszłości

Niektóre korzyści planu SAVE rozpoczną się w lipcu 2024 r.

Lżej licencjatom. Płatności zostaną obniżone o połowę dla kredytobiorców studiujących wyłącznie na poziomie licencjackim (undergraduate). Spłaty kredytów licencjackich zostaną zmniejszone z 10 proc. dochodu powyżej 225 proc. granicy ubóstwa do 5 proc. dochodu powyżej tego progu, co powinno zmniejszyć miesięczne płatności o połowę.

Lżej zarówno absolwentom, jak i studentom. Administracja twierdzi, że osoby posiadające pożyczki zarówno dla absolwentów, jak i studentów będą płacić średnią ważoną od 5 do 10 proc. swoich dochodów w oparciu o pierwotne salda pożyczek, co powinno obniżyć miesięczne płatności dla tych pożyczkobiorców.

Szybsze przebaczenie. Kredytobiorcy z małymi saldami mogą uzyskać przebaczenie pożyczki szybciej niż w ramach innych planów spłat. Obecne plany IDR wymagają 20 lub 25 lat płatności przed umorzeniem pozostałego długu. Dzięki SAVE pożyczkobiorcy, którzy mieli pierwotne saldo w wysokości 12 000 dol. lub mniej, otrzymają umorzenie po dokonaniu 120 płatności (równowartość 10 lat). Kredytobiorca będzie musiał dokonać dodatkowych 12 płatności za każde pożyczone 1,000 dol. powyżej 12,000 dol., z ograniczeniem do 20 lub 25 lat spłaty przed umorzeniem.

Dla kogo jest Plan SAVE?

Plan SAVE jest dostępny dla osób regularnie spłacających pożyczki studenckie (in good standing). Pomoże ci on w kilku okolicznościach

Gdy będziesz mieć problemy ze spłatą. Podobnie jak w przypadku wszystkich planów IDR, plan SAVE ograniczy twoje płatności do pewnego procentu twojego uznaniowego dochodu. Może to zmniejszyć kwotę, którą jesteś winien, a administracja Bidena szacuje, że łączne płatności pożyczkobiorców w przeliczeniu na pożyczonego dolara spadną o 40 proc.

Korzystasz z innego planu IDR. Jeżeli korzystasz już z programu REPAYE, zostaniesz automatycznie zapisany do planu SAVE. Plan SAVE może jeszcze bardziej obniżyć twoją płatność — szacuje się, że ten plan obniży płatności z tytułu pożyczek licencjackich o połowę w porównaniu z innymi planami IDR. Warto się przenieśćć.

Zarabiasz mniej niż 15 dolarów na godzinę. W ramach tego planu pożyczkobiorca zarabiający mniej niż 15 dolarów nie będzie musiał dokonywać żad -

nych płatności. Masz niewielką pożyczkę. Jeśli winien jesteś niewiele, ten plan pomoże, bo skraca okres umorzenia z ponad 20 do 10 lat dla osób z pierwotnym saldem wynoszącym do 2,000 dol.

Jak zapisać się do Planu SAVE

Pożyczkobiorcy federalnych pożyczek studenckich mogą zarejestrować się w planie SAVE za pośrednictwem StudentAid. gov/SAVE. Ponieważ plan SAVE zastępuje plan Pay As You Earn (REPAYE), pożyczkobiorcy korzystający z tego planu lub którzy niedawno złożyli wniosek, są automatycznie zapisywani do planu SAVE.

Ile zapłacą podatnicy

Różne szacunki wyceniają koszt programu SAVE w ciągu najbliższych 10 lat na kwotę od 138 miliardów dolarów (wg. Departamentu Edukacji) do 361 miliardów dolarów (wg. Penn Wharton). Dla porównania, program przebaczenia pożyczek odrzucony przez Sąd Najwyższy miał kosztować jednorazowo około 400 miliardów dolarów.

Kto zapłaci za program SAVE? My podatnicy, nasze dzieci i wnuki. Co gorsze, możliwość zaciągania kredytu, który łatwo może zostać anulowany, powodować będzie dalszą inflację kosztów edukacji. Już teraz studia są w USA dwa razy droższe niż średnia w innych rozwiniętych krajach. Trend ten będzie się utrzymywał. Nie będzie nas stać, by posłać dzieci na studia, to weźmiemy pożyczkę w nadziei, że uda się nam wymigać od jej spłaty.

Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in: „Jak działa giełda”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze”, „Życie od nowa”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem. Są one dostępne w księgarni Polonia, 882 Manhattan Ave., Greenpoint, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-2243492, www.PoradnikSukces.com.

tel. 973-928-3838 ✷ 15 lat z Wami! www.tygodnikPLUS.com Poradnik sukces 41
Elżbieta Baumgartner

Rozwiązanie krzyżówki prześlij do nas e-mailem na adres ogloszenia@tygodnikplus. com lub na nasz adres pocztowy 63 Union Blvd, Wallington NJ 07057 wraz z podaniem imienia, nazwiska i dokładnego adresu. Wszystkie prawidłowe rozwiązania przesłane do dnia 24.12.20r. wezmą udział w losowaniu nagrody. Dane laureata obecnej krzyżówki zamieścimy na naszej stronie w dniu 31.12.20r. Nadesłanie przez Czytelnika rozwiązania krzyżówki oznacza, iż wyraża on zgodę na opublikowanie imienia, nazwiska oraz miejsca zamieszkania na liście laureatów. Rozwiązania prosimy przysyłać tylko raz. Duplikaty będą kasowane.

Sponsorem nagrody jest:

Elżbieta Kieszczyńska

EK Polish Bookstore

1051 Bloomfield Ave., Suite 1B-2 Clifton, NJ 07012

www.ekpolishbookstore.com

(201) 355 7496

Za prawidłowe rozwiązanie

krzyżówki z nr. 35 (786) nagrodę wylosował Pan Henryk Sadowski z Clifton. Gratulujemy!

Hasło: Nowa kosmogonia

• Ewa Fugowska

www.ekpolishbookstore.com (201) 355 7496

$2300

$2900

15 lat z Wami! PLUS
42
Rozrywka
14 września 2023

PICIE PO POLSKU.

ZA DUŻO, ZBYT CZĘSTO, ZA TANIO

„Nie rozumiem tych wczasowiczów. Po co jechać na drugi koniec Polski, jak wódki można napić się w domu?”–taki mem z Janem Himilsbachem krąży po mediach społecznościowych. I rzeczywiście, wypada zadać pytanie, po co wyjeżdżać na wczasy, skoro w trakcie ich trwania się nie trzeźwieje? Picie szkodliwe i picie ryzykowne to wciąż w Polsce olbrzymi problem zdrowotny i społeczny. Ale nie tylko w wakacje.

Przykłady wyjęte z mediów społecznościowych:

• Mikołajki, lipiec 2023, pijany niemal do nieprzytomności ojciec rodziny, ledwo co patrzący na oczy, za nim wlecze się dwoje dzieci, a pochód zamyka żona. Nie wygląda na szczęśliwą.

• Kraków, czerwiec 2023 (tuż przed wprowadzeniem zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w tym mieście):–„Mam nieprzespaną noc z powodu sklepu z alkoholem popularnej sieci, coraz ich więcej, księgarń coraz mniej”.

„Po co lecieć na Karaiby, wydać mnóstwo kasy na samolot i wynajęcie jachtu, by potem być dwa

tygodnie nawalonym?” – pyta Polak wynajmujący turystom jachty na Karaibach.

Nie potrafią inaczej spędzać czasu? Nie mają więzi z rodziną, nie wiedzą, jak inaczej mogliby spędzać czas poza piciem?

- Jest to typowo polski wzorzec picia. Bywa, że polskie all inclusive polega na tym, że jak się za nie zapłaciło, to punktem honoru jest, by się zwróciło. Pije się co najmniej za tyle, ile kosztował pobyt na Karaibach. Dzisiejsi 20, 30, 40 latkowie, którzy piją alkohol, to osoby, które w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych były nasączane blokami reklamowymi w telewizji, bilboardami, absurdalnymi promocjami typu: do 10 butelek czy puszek piwa, 10 gratis. I ta sytuacja nie zmieniła się do dziś. To bardzo nieetyczne działanie, które może zaowocować utrzymaniem się rosnącego trendu rynku konsumentów alkoholu – mówi porta-

lowi Serwis Zdrowie dr Andrzej Silczuk, lekarz psychiatra, edukator/podcaster, wykładowca uniwersytecki, ekspert zdrowia publicznego w dziedzinie uzależnień.

Dane OECD o spożyciu alkoholu w Polsce Ale alkohol leje się szerokim strumieniem przez cały rok. Z najnowszego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), uwzględniającego 52 kraje świata, na mieszkańca kraju należącego do UE przypada średnio rocznie 11,3 litra czystego alkoholu.

Na jednego mieszkańca Polski rocznie przypada średnio 11,7 litra czystego alkoholu. To ok. 2,4 butelki wina lub 4,5 litra piwa tygodniowo na osobę w wieku 15 lat i więcej.

Co najmniej raz w miesiącu upija się 35 proc. dorosłych, a to oznacza, że na jedną „okazję”

ciąg dalszy na stronie 44

tel. 973-928-3838 ✷ 15 lat z Wami! www.tygodnikPLUS.com Zdrowie 43

wypijamy ponad 80 proc. butelki wina lub 1,5 litra piwa.

Mężczyźni w naszym kraju spożywają 18,4 litra czystego alkoholu na mieszkańca rocznie, kobiety–5,6 litra.

Wśród kobiet o 62 proc. częściej w miesiącu upijają się te z wyższym wykształceniem.

17 proc. chłopców i 21 proc. dziewcząt w wieku 15 lat co najmniej dwa razy w życiu piło alkohol.

Czym jest dobra zabawa?

Wciąż dla zbyt wielu dobra zabawa oznacza upicie się, niezależnie od tego, czy to wyjazd integracyjny, wesele czy studniówka. A na dziecięcych urodzinach na stół wjeżdża „szampan” bezalkoholowy. Jest też picie dyskretne tzw. wysoko funkcjonujących alkoholików – osób szkodliwie używających alkoholu, ale wciąż bez widocznych szkód w życiu zawodowym czy fizycznym. Tacy na przykład wychylają tzw. małpkę na służbowym parkingu przed rozpoczęciem pracy. Poziom alkoholu we krwi, którego domaga się uzależniony organizm, w ten

na 35 mieszkańców. Liczba turystów rozwadnia tę statystykę, co nie czyni z tego miejsca ani bezpieczniejszego ani zdrowszego – informuje w podkaście „Niemyte dusze”, w epizodzie pt „Alkohol krzepi” dr Silczuk.

Na dodatek cena alkoholu nie czyni z niego w Polsce towaru ekskluzywnego–obecnie ceny alkoholu wzrosły o połowę mniej niż ceny żywności. Gdy zaś rośnie akcyza, producenci podnoszą ceny hurtowe produktów. I tak przecież spragniony klient sięgnie po swoją flaszkę.

- Jestem przeciwnikiem używania określenia „kultura picia”, „kultura chlania”. To tak jakby picie alkoholu stanowiło jakąkolwiek kulturę. Nie tworzy pejoratywności z picia, uchlania się, urżnięcia, tylko tworzy z tegoż zwyczaj, który można by tłumaczyć uwarunkowaniami kulturowymi. Samo upicie proste może zdarzyć się po użyciu jednej, dwóch porcji alkoholu, jeśli pijący używa ich bardzo rzadko. Ktoś, kto regularnie używa alkoholu, będzie potrzebował większej liczby porcji, żeby upić się, a następnie picia głębokiego, które kończy się dużą sennością. To właśnie ten opisany ojciec rodziny.  Zjawisko upicia się do nieprzytomności jest często związane nie z

z wprowadzenia „nocnej prohibicji” skorzystało na razie 10 proc. gmin. Zdaniem Krajowego Biura Przeciwdziałania Uzależnieniom w miejscach tych zaobserwowano spadek przestępczości, przede wszystkim wybryków chuligańskich (za wypowiedzią dla PAP dyrektorki Biura Katarzyny Łukowskiej).

Trochę historii

W średniowieczu pito głównie wino–woda była zanieczyszczona, więc ono uchodziło za zdrowsze.  Piwo zarezerwowane było dla niższych klas społecznych, mleko piły dzieci z bogatych domów. Różne kościoły na przestrzeni wieków potępiały jako grzech i przewinę jedynie upijanie się nieumiarkowane.

To szlachta rozpija chłopstwo–szlachcice nie wahali się sięgać po środki przymusu. „W wielu majątkach każdy gospodarz był zobowiązany zakupić co miesiąc określony kontyngent wódki. Za dodatkowe roboty, wykraczające poza wymiar pańszczyzny i daremszczyzn, ziemianie coraz częściej płacili chłopom nie w walucie, ale prywatnymi kwitami. Poza granicami majątku były one zupełnie bez-

sposób zostaje zachowany do wieczora. Poziom akceptacji dla picia pokazują choćby znane polskie związki frazeologiczne: „Alkohol to twój wróg, więc lej go w mordę”, „Chluśniem, bo uśniem”, „A kto nie wypije, tego we dwa kije”, „Pije Kuba do Jakuba, Jakub do Michała”, „Kto nie pije, ten kapuje”, „Ze mną się nie napiszesz?!”.  Specjaliści od leczenia uzależnień od lat wskazują na powszechną dostępność alkoholu w Polsce.

- W latach 70 XX w. w Warszawie był jeden punkt alkoholowy na 600 mieszkańców, w tym samym czasie w Finlandii punkt przypadł na kilkanaście tysięcy osób. Obecnie w Warszawie jeden punkt przypada na 300 osób, wliczając stacje benzynowe, puby, restauracje, sklepy osiedlowe. W Zakopanem jeden punkt przypada

incydentalnym użyciem alkoholu–rzadko pijąca osoba nie ma pojęcia, jak alkohol na nią zadziała i nawet nieduża dawka, okazuje się zbyt duża –tłumaczy dr Silczuk.

Ekspert przypomina, że reklama alkoholu jest zła. A w Polsce nawet przy szkołach można zobaczyć billboardy pokazujące młodych i zadowolonych z napojem bezalkoholowym marki tej samej co podobny napój z procentami.

Na szczęście niektóre samorządy ograniczają dostęp do alkoholu w godzinach nocnych. Poznań zakaz detalicznej nocnej sprzedaży alkoholu systematycznie rozciąga na kolejne dzielnice, w lipcu Kraków objął takim zakazem całe miasto – alkohol wciąż można kupić, ale wyłącznie w barach i restauracjach. W Polsce

wartościowe. W prywatnym państewku szlacheckim dało się je zaś zrealizować tylko w karczmie, wymieniając świstek papieru na jeden z towarów dostarczanych przez dwór. (…) Panowie z Podola powiększali zobowiązania poddanych. „Co sobotę rozdają na chaty po pół kwarty wódki” – wyjaśniano –za którą znowu trzeba odrobić dzień cały. Do picia nagminnie zmuszano przy okazji rodzinnych uroczystości. Bywało, że pan wydawał pozwolenie na ślub dopiero po tym, jak chłop „wziął w karczmie na wesele kilkanaście, kilkadziesiąt, a czasem i sto garnców wódki”. Podobne narzuty towarzyszyły chrzcinom. Chyba tylko podczas pogrzebów chłop nie zawsze był bezwzględnie zobowiązany do nabycia gorzałki. Winnym picia w obcych karczmach nakazy-

15 lat z Wami! PLUS 44 Zdrowie
ciąg dalszy ze strony 43 14 września 2023

wano kupować dodatkowe kontyngenty we własnym wyszynku. Sankcję taką określano mianem suchej beczki – czytamy na temat metod rozpijania polskich chłopów na stronach internetowych „Wielkiej historii”.

„Alkoholowe dzieje Polski” Jerzego Besali, historyka i publicysty, pokazują, że II Rzeczpospolita i tak długo i z utęsknieniem wyczekiwana wolność znajdowała wyraz „w potężnych dawkach alkoholu, rozkwicie dancingów z grającymi głośno jazz-bandami i zabawy do białego rana w kawiarniach i restauracjach. Tak świętowano i odkrywano na nowo swoją polskość. Nie wszyscy jednak mogli dostąpić tego zaszczytu. Dla niektórych ogrom alkoholu dalej był tylko sposobem na znieczulenie.”

Jest też o kulturze picia w PRL. Był przymus upijania się, nie piło się dla przyjemno-

wicznie, elimanacja to 0,1 lub 0,2 promila na godzinę. Czyli upicie się do poziomu 1 promila metabolizuje się do 10 godzin. W moczu alkohol jest wykrywany 12 godzin po użyciu, a w przypadku nadmiarowego picia–do 30 godzin.

W wydychanym powietrzu i ślinie może być wykryty przez 12, a nawet 24 godziny, badania toksykologiczne włosów pokazują go  nawet 90 dni po ostatnim użyciu. Gdy śpimy, alkohol metabolizuje się wolniej, jeśli przy piciu jemy, metabolizm jeszcze bardziej spowalnia. Kolejnego dnia nawet w godzinach popołudniowych alkomat wykaże zaskakujący wynik.

Wskutek picia może dojść do tzw. urwanego filmu. Termin medyczny to „palimpsest”, czyli tymczasowa amnezja, specyficzne zaburzenia zapamiętywania. Może on trwać od kilku minut do kilku godzin. Osoby, które tego doświad-

kacu to istotne ryzyko kolizji.

- Czy postrzegamy upicie się jako zatrucie? Intoksykacja to stan chorobowy wywołany działaniem trucizny bądź jadu. W dużych dawkach można mówić o ostrej intoksykacji alkoholowej. Czy jest bezpieczna dawka? Nawet profesorowie ze stopniem profesora belwederskiego powtarzają, że jeden kieliszek czerwonego wina dziennie służy zdrowiu. Media to podchwytują. Tymczasem wszystkie metaanalizy pokazują, że przewlekle używanie alkoholu, używanie dużych dawek i epizody upijania się są czynnikiem rozwoju nadciśnienia tętniczego, a przez to stanowią istotny czynnik zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu. Alkohol nie chroni więc serca. Winem nie można żadnej choroby wyleczyć. Nie ma bezpiecznych dawek alkoholu! 4 stycznia 2023 roku WHO wydała komunikat: żadna dawka

ści. Wrażenie robi opis powstawania Nowej Huty w Krakowie i opis pijaństwa subkultury budowniczych.

„Na zdrowie!” Nic bardziej mylnego

Czym jest alkohol? To – o czym mowa była wyżej – powszechnie dostępna substancja psychoaktywna, której używanie charakteryzuje się wysoką akceptacją społeczną. Jedną z najbardziej niebezpiecznych dla człowieka substancji, a jednocześnie tak łatwo dostępną.

Odsetek osób uzależnionych w Polsce od lat utrzymuje się na tym samym, wysokim poziomie. Ma to określone skutki społeczne, np. połowę zgłoszonych przypadków przemocy domowej w 2022 r. dotyczyło osób będących prawdopodobnie o działanie pod wpływem alkoholu

Działanie alkoholu w organizmie dzielimy na trzy etapy: wchłanianie, dystrybucja i eliminacja. Po doustnym przyjęciu wchłania się błyska-

czają, są bardziej impulsywne niż zwykle. Czasem jest udział w bójce i konsekwencje prawne. Palimpsest może wywołać nawet niewielka ilość alkoholu, wszystko zależy od człowieka. Warto pamiętać, że używanie alkoholu nie stanowi okoliczności łagodzącej w razie kolizji z prawem.

Są tacy pacjenci, którzy wpadają w ciągi picia (cug, trzydniówka), czyli piją całymi dniami.

No i kac–pojawia się średnio około 10 godzin po wypiciu alkoholu. Może trwać kilka godzin, a nawet dłużej niż dobę. Objawia się zmęczeniem, bólem głowy, nudnościami, zaburzeniami teoriopoznawczymi m.in. upośledzeniem uwagi, pamięci i zdolności psychomotorycznych. Pokłosiem często jest absencja w pracy lub zmniejszona produktywność. W USA koszty nieobecności pracowników z powodu kaca wynoszą blisko 200 milionów dolarów rocznie. Prowadzenie pojazdów na

alkoholu nie jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Alkohol od ponad dekady mieści się w grupie największych kancerogenów, czyli substancji wywołujących raka, obok promieniowania, azbestu i tytoniu – informuje w podkaście dr Silczuk.

Alkohol wg WHO uważany jest za przyczynę minimum 200 chorób i urazów. Inne dane:

• 3 miliony ludzi rocznie umiera z powodu używania alkoholu,

• trzy lub więcej porcji alkoholu dziennie (jedna porcja to dawka 10 gr czystego alkoholu i jej ekwiwalenty) zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy o 43 proc, ale też ryzyko śmierci z powodu ostrej niewydolności oddechowej;

ciąg dalszy na stronie 46

tel. 973-928-3838 ✷ 15 lat z Wami! www.tygodnikPLUS.com Zdrowie 45

• w USA jeden na trzy przypadki zapalenia trzustki spowodowany jest piciem. W Polsce te dane są blisko dwukrotnie większe;

• chory na padaczkę, pijąc alkohol, pogarsza przebieg choroby.

prognozowane są w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Szacunki pokazują, że w Polsce za następnych 30 lat z powodu chorób i urazów spowodowanych piciem alkoholu średnia długość życia skróci się o 1,6 roku. Prognozy te uwzględniały wypijanie jednego drinka dziennie przez kobiety i ok. 1,5 drinka dziennie

lub podobnej substancji w celu złagodzenia lub uniknięcia objawów abstynencyjnych

• stwierdzenie objawów tolerancji (aby osiągnąć efekt upojenia, osoba uzależniona potrzebuje coraz większej ilości alkoholu, a ilość alkoholu niebezpieczna dla zdrowia

Alkohol odpowiada za minimum 6 proc. przypadków nowotworów w ogóle: rak wątroby, jeśli wcześniej była marskość; u kobiet ryzyko rozwoju raka piersi zwiększa o blisko 15 proc. Jest odpowiedzialny za raka jelita grubego i odbytnicy, raki głowy i szyi, w tym prawie 1,5 raza częstsze występowanie raka krtani u osób pijących umiarkowanie. Podobnie jest w przypadku raka przełyku–od 1,5 do pięciokrotnie najczęściej u osób regularnie pijących alkohol.

Analizy oczekiwanej długości życia w 52 krajach wskazują, że do 2050 r. średnia długość życia spadnie o 0,9 roku. Największe spadki

przez mężczyzn. Gorzej od nas wypada tylko Litwa, gdzie długość życia skróci się o 1,9 roku i Rosja–1,7 roku.

Sześć objawów uzależnienia:

• silne pragnienie lub poczucie przymusu zażywania substancji

• trudności w kontrolowaniu zachowania związanego z jej przyjmowaniem

• fizjologiczne objawy stanu odstawienia charakterystyczne dla danej substancji (zespół abstynencyjny) i/lub przyjmowanie tej samej

osób bez problemu alkoholowego może być stosunkowo dobrze tolerowana)

• zaniedbywanie innych źródeł przyjemności lub zainteresowań, zwiększenie ilości czasu koniecznego do zdobycia substancji, jej przyjmowania lub do usuwania skutków jej działania

• spożywanie alkoholu mimo wyraźnych dowodów szkodliwych następstw.

Źródło: zdrowie.pap.pl

15 lat z Wami! PLUS 46 Zdrowie TOMASZ SMIETANKA DOMY 2%SPRZEDAŻ REALTOR • HOME INSPECTOR • CERTIFY APRAISER LEAD INSPECTOR • AZBEST INSPECTOR INSPEKCJE: OŁÓW • HOME •AZBEST • MOLD SZAMBA • STUDNIE 201-741-3736 CERTYFIKATY: OŁÓW • AZBEST • MOLD • SZAMBA 35 LAT DOŚWIADCZENIA NJ PA
ciąg
45 14 września 2023
dalszy ze strony

SPECJALIZACJA DR. GABRIELI: SPECJALIZACJA DR. GABRIELI:

• Nefrologia i Medycyna Ogólna. Opieka zdrowotna od nastolatków do seniorów

• Badanie fizykalne i leczenie nadwagi

• Cukrzyca

• Nadciśnienie tętnicze

• Choroby nerek, dializa oraz zapalenie dróg moczowych

• Choroby reumatyczne oraz toczeń

• Choroby wewnętrzne i profilaktyka

• Choroby wewnętrzne i profilaktyka

• Tylko 20 minut od Garfield i Wallington (Exit 172 Garden State Parkway North)

Dr.

MEDICAL DOCTOR, BOARD CERTIFIED Specializing in Primary Care and Nephrology

D E VOT E D TO PR E V E NTIO N AN D SO LUTION S SM

221 West Grand Avenue

• Montvale, NJ 07645 Phone (201) 746-9333

HOSPITAL AFFILIATIONS: PRIMARY CARE AND NEPHROLOGY

www.pcnmd.org www.zocdoc.com

• Fax (201) 746-9335

tel.
✷ 15 lat z Wami! www.tygodnikPLUS.com 47 REKLAMA
973-928-3838
Gabriela Wojnarska-Alvarez

OCEAN HEART GROUP

JESTEŚMY DLA CIEBIE OCEANEM ŻYCIA

DLA TWOJEGO ZDROWIA-DOBRYM WYBOREM

DZIEDZINA KARDIOLOGICZNO-NACZYNIOWA - TO NASZA SPECJALNOŚĆ

Dr TOMASZ KOMOROWSKI

➞ Tomasz Komorowski, M.D., F.A.C.C., R.P.V.1.

➞ Hormoz Kianfar, M.D.

➞ Jonathan Tardos, M.D., F.A.C.C.

➞ Philip Infantalino, M.D., F.A.C.C.

➞ Melissa Tam, N.P.-C

M.D., F.A.C.C., R.P.V.1 ma zaszczyt przedstawić Państwu działalność Kliniki Ocean Heart Group, zajmującej się chorobami serca oraz naczyń żylnych i tętniczych.

OCEAN HEART GROUP zapewnia profesjonalną diagnostykę i indywidualne podejście do pacjentów. W trosce o ich zdrowie wykorzystujemy najnowsze technologie w kompleksowym podejściu do chorób układu sercowo-naczyniowego.

DR TOMASZ KOMOROWSKI

Absolwent General and Interventional Cardiology New York University oraz Columbia University Hospital w New York City.

Ordynator Oddziału Kardiologii Interwencyjnej oraz nauczyciel akademicki.

DOKTOR MÓWI PO POLSKU.

OCEAN HEART GROUP

świadczy następujące usługi:

➞ echokardiogram serca

➞ elektrokardiografia

➞ test wysiłkowy oraz test nuklearny- wnikliwie obrazujący wydolność układu wieńcowego

➞ monitorowanie serca (Holter, mobile telemetry monitoring)

➞ ultrasonografia żył, serca oraz tętnic

➞ badania elektrofizjologiczne chorób układu krążenia

➞ usuwanie żylaków nóg

➞ laserowe leczenie niedrożności żylnych

➞ kompleksowe zabiegi usuwania pajączków oraz inne

➞ kosmetyczne terapie chorobowe układu skórno-naczyniowego

➞ angioplastyka, wszczepienia stentu do tętnicy

Większość chorób sercowo-naczyniowych początkowo manifestuje się niewinnymi dolegliwościami. Takie dolegliwości jak: duszności, płytki oddech, zmęczenie, ucisk w klatce piersiowej, palpitacje, drętwienie lub obrzęki kończyn oraz nadwaga należą do najczęstszych objawów i zapowiadają rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego na wszystkich poziomach profilaktyki zdrowia duże znaczenie ma diagnostyka i proces leczenia.

➞ oraz inne nowoczesne metody wykrywania i zapobiegania chorobom układu sercowonaczyniowego.

TEL. 732-840-0600

Zapraszamy do jednej z naszych czterech lokalizacji:

LINDEN 515 Wood Ave #301-A Linden, NJ 07036 BRICK 1530 Route 88 West Brick, NJ 08724 TOMS RIVER 9 Hospital Drive Toms River, NJ 08755 NEW YORK 2 West 46th Street New York, NY 10017