Najnowszy numer Tygodnika PLUS w New Jersey

Page 1

T YG O D N I K W N E W J E R S E Y I P E N S Y LWA N I I 11 sierpnia 2022

nr 32 (731)

August 11, 2022

LECZENIE

POWYPADKOWE ™

• Leczenie bólu • Ortopedia • Neurologia • MRI • EMG • EEG • CT-Scan • Expert Witness / Biegły sądowy

TEL/TEXT:

973-773-7730

Dariusz Nasiek, MDZAINWESTUJ W SZEŚCIOLETNIĄ

Lokatę Terminową Z OPROCENTO­ WANIEM

APY*

*Annual Percentage Yield. Okres promocyjny rozpoczyna się 1 lipca 2022 r. i kończy 31 sierpnia 2022 r. Minimalna kwota do otwarcia lokaty wynosi $500.00. Maksymalna kwota do otwarcia lokaty wynosi $100,000.00 niezależnie od liczby posiadanych kont. Kara za wcześniejszą wypłatę w wysokości dywidendy za 365 dni dotyczy wszystkich 6-letnich (72-miesięcznych) certyfikatów. PSFCU zastrzega sobie prawo do zmiany warunków promocji lub zakończenia jej w dowolnym momencie bez uprzedniego powiadomienia. Wszystkie produkty i usługi są przeznaczone wyłącznie dla Członków PSFCU. Inne ograniczenia mogą obowiązywać.

1.855.PSFCU.4U (1.855.773.2848) www.NaszaUnia.comREKLAMA

5

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


6 Ciekawostki

Odkryj uroki San Francisco Nie masz pomysłu na wakację? Polecamy wizytę w słonecznej Kalifornii, a dokładnie w San Francisco. Miasto to zdecydowanie nie należy to tanich, ale zachwyca swoim urokiem. A oto krótki przewodnik po San Francisco – tych miejsc z pewnością nie możesz pominąć:

• Golden Gate Bridge

Most ten bez wątpienia jest wizytówką San Francisco i atrakcją, która przyciąga każdego roku tysiące turystów. Niestety nazywany jest także mostem samobójców, gdyż każdego roku skacze z niego dziesiątki osób. Ta pomarańczowo-rdzawa konstrukcja łączy San Francisco z Marin County. Przejazd przez most jest płatny, ale zdecydowanie warto zapłacić i udać się na drugą stronę, aby zobaczyć przepiękną panoramę miasta. Jeśli chcesz doznać dodatkowych emocji, propnuję pokonać most autobusem z otwartym dachem – tylko zabierzcie ze sobą ciepły kocyk, bo wiatr przenika do szpiku kości.

• Alcatraz

O słynnym więzieniu na wyspie z pewnością słyszał każdy. W tym miejscu część swojego życia spędził sam Al Capone. Do Alcatraz można dostać się za pomocą statku – musisz wykupić odpowiedni bilet. Od 1972 roku Alcatraz można zwiedzać. Proponujemy wykupić wycieczkę z przewodnikiem, który nie tylko opowie o więzieniu, ale z pewnością podzieli się ciekawostkami z życia więźni i ich prób ucieczek z wyspy w poszukiwaniu wolności.

• Chinatown

W San Francisco spotkasz naj-

PLUS 11 sierpnia 2022

większą w Stanach grupę imigrantów z Azji, a mimo wszystko Chinatown nie zajmuje zbyt dużej powierzchni. Z pewnością zachwycą cię lampiony, które zwisają nad ulicami, a także kolorowe wystawy.

• Fisherman’ s Wharf

Pier 39 to dzielnica, w której dobrze zjesz i zrobisz zakupy, chociażby pamiątki. Z tego miejsca roztacza się piękny widok na Golden Gate Bridge oraz na słynne więzienie Alcatraz. Nie brakuje tu także takich atrakcji jak muzea czy oceanarium, a miłośnicy marynarki wojennej mogą podziwiać przycumowane do nabrzeża okręty. To miejsce zawsze tętni życiem.

• Twin Peaks

Jeśli chcesz zobaczyć piękną panoramę miasta udaj się na szczyt Twin Peaks. Możesz wybrać się tam w ciągu dnia, ale szczególnie polecamy wycieczkę wieczorową porą. Rozświetlone milionami świateł miasto wprawi cię w zachwyt. Nie zapomnij tylko o ciepłym okryciu, gdyż na szczycie jest znacznie bardziej wietrznie i zimno.

• Cable Cars

Będąc w San Francisco musisz skorzystać z usług starej, zabytkowej drewnianej kolejki. Jest to niesamowite przeżycie – wskakujesz i

wyskakujesz z kolejki, która tylko w tym miejscu jeszcze kursuje, a która kiedyś była ikoną Stanów Zjednoczonych.

• California Academy of Sciences

Jeśli wybierasz się na wakacje z dziećmi, to tego miejsca nie wolno ci pominąć. Poświęć na nie jeden cały dzień. Wśród wielu atrakcji czekających na zwiedzających jest oceanarium, planetarium, dżungla, a także spora dawka historii. Tylko w tym jednym miejscu udało się zgromadzić blisko 40 000 gatunków różnych zwierząt z różnych stron świata. Odwiedź to miejsce, a z pewnością nie pożałujesz.

• Ferry Building Marketplace

Największy spożywczy targ, na którym znajdziesz wszelkie produkty i to doskonałej jakości. Świeże, pachnące, soczyste, pyszne, itd….. Jeśli kochasz dobrze zjeść zdecydowanie swoje kroki powinieneś tutaj skierować. Restauracje, knajpki, kafejki – każde z tych miejsc zaserwuje ci pyszne jedzenie.

• Muir Woods National Monument

Jeśli zwiedzisz całe miasto i będziesz chciał spędzić trochę czasu z dala od miastowego zgiełku, wybierz się do znajdującego się zaledwie 16 mil od San Francisco parku, gdzie rosną potężne sekwoje. Największa z nich mierzy 258 stóp wysokości, a inne mają nawet 800 lat. Cała wyprawa po sekwojowym parku liczy 6 mil, więc jest to idealny spacer, zanim wyruszysz na nocny podbój San Francisco.

Bezpłatny Tygodnik Polonijny REDAKCJA 63 Union Blvd, Wallington NJ 07057 Tel: 973-928-3838, 973-928-3839 Fax: 973-883-0762 info@tygodnikplus.com REDAKTOR NACZELNA Katarzyna Ginsburg katarzyna@tygodnikplus.com ZESPÓŁ REDAKCYJNY Katarzyna Misztal Zuza Ducka Robert Kim Małgorzata Baranowska-Pyryt STALE WSPÓŁPRACUJĄ Elżbieta Baumgartner Grzegorz Kogut Grażyna Torbus Andrzej Kulka Marcin Luc PROJEKT GRAFICZNY i DTP Jacek McFrey REKLAMA I MARKETING Tel: 973-928-3838 reklama@tygodnikplus.com WYDAWCA PLUS Media Group Corp. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie w całości lub częściowo grafiki lub tekstu z reklam wykonanych przez PLUS jest surowo zabronione. Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych, zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów i nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam i ogłoszeń. Zastrzega sobie również prawo do odmówienia druku reklamy lub ogłoszenia bez podania przyczyny. Redakcja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju porady i wskazówki zawarte w artykułach sponsorujących.

Adres internetowy www.tygodnikplus.com ©2007-2022 PLUS Media Group, Corp.


Gabinet Medycyny Estetycznej Robert S. Fischer, M.D.

Chirurg plastyczny, lekarz medycyny estetycznej z prawie 40 letnim doświadczeniem

Chirurgia kosmetyczna • nosa • twarzy • brzucha • uszu • piersi

acje

na oper

łniacze

na wype

Rekonstrukcja piersi Chirurgia laserowa

• Fraxel - najnowszy laser usuwający przebarwienia i zmarszczki • usuwanie znamion, nadmiernego owłosienia, pajączków

Liposukcja i modelowanie twarzy, piersi i pośladków

poprzez wypełnienie tłuszczem

Plastyka - korekta powiek

Korekta blizn Zabiegi kosmetyczne

• Botox, Juvederm, Restylane, Radiesse

Lifting twarzy złotymi nićmi Mezoterapia mikroigłowa

Y M I W MÓ SKU L PO PO

Z radością informujemy, że dołączył do naszego zespołu wybitny chirurg plastyczny Francesco Gargano, M.D., PhD , członek Europejskiego Stowarzyszenia Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej.

Zapraszamy na konsultacje z jednym z najbardziej doświadczonych specjalistów chirurgii plastycznej!!

19-21 Fair Lawn Avenue, Fair Lawn, NJ 07410 201-796-4100 | www.chirurgiakosmetyczna.com tel. 973-928-3838 ✷


8 Weekend z PLUSem

Weekend w parku wodnym!

Lato czasem potrafi dać w kość… Gdy żar leje się z nieba często jedyne o czym marzymy to chłodna kąpiel. Upały szczególnie dają się we znaki dzieciakom–po prostu jest za gorąco, by bawić się na zwyczajnych placach zabaw czy nawet we własnych ogródkach. Na szczęście jest rozwiązanie, a właściwe kilka. Mowa o parkach wodnych, których nie brakuje w Nowym Jorku, New Jersey i w Pensylwanii. Wybierając się na wycieczkę do jednego z nich zafundujemy całej rodzinie nie tylko ochłodę, ale przede wszystkim fantastyczną zabawę!

Fountain Pool–basen z bąbelkami i wodnymi gejzerami zapewni Wam upragniony relaks. www.moreyspiers.com

Sesame Place, PA

Splish Splash, NY

Wielu mieszkańców Long Island nie może sobie wyobrazić lata bez wizyty w Splish Splash. Może zatem warto wziąć z nich przykład i wybrać się do krainy plusków i pisków! Czego tu nie ma!! Są mierzące niemal 300 stóp zjeżdżalnie (Bombs Away) czy mrożący krew w żyłach, ośmiopiętrowy Cliff Diver. Chcecie poczuć się jak gwiazda Hollywood? Załatwi to pełna emocji przejażdżka Hollywood Stunt Rider. Bardziej niż o adrenalinie marzycie o odrobinie relaksu? Nic łatwiejszego– Octopus Pool, Lazy River czy Pirates Cove to coś dla Was! A jeśli zgłodniejecie, nie martwcie się–na terenie Splish Splash znajdziecie aż 14 restauracji, kawiarenek i lodziarni. www.splishsplash.com

Waterpark czekają na Was takie emocjonujące atrakcje jak między innymi olbrzymie zjeżdżalnie Coastline Plunge Surge, Tidal Force a także nowość– The Whitecap Racer (najdłuższa na świecie zjeżdżalnia wodna, w której śmiałkowie osiągają niesamowite szybkości zjazdu!) The East Coast Waterworks znajdziecie aż 600 zachęcających do szaleństwo interaktywnych zabawek wodnych z kolei Sandcastle Cove zachwyci z pewnością wszystkich fanów piaskowej architektury. Na maluchy natomiast czeka wodny plac zabaw czyli Shoreline Sprayground a także cichy i spokojny Bayside Pier, gdzie Hersheypark, PA dzieciaki i rodzice mogą odpocząć Hershey Park to nie tylko miejsce, od wodnych szaleństw. www.hersheypark.com w którym jest słodko–latem jest tu także orzeźwiająco i… mokro! Jeśli potrzebujecie ochłody w Morey’s Piers, NJ części parku o nazwie Hershey’s Jeśli Wasze dzieciaki, aby uznać

PLUS 11 sierpnia 2022

wakacje za udane potrzebują porządnej dawki adrenaliny, nie wahajcie się ani chwili dłużej i zabierzcie je do Morey’s Pier na Jersey Shore. To tutaj w parku Raging Waters będą mogły poszaleć na takich imponujących zjeżdżalniach jak Shotgun Falls czy Sky Pond Journey. Radosne piski ekscytacji i udane wspomnienia dzieciaki mają tu zapewnione. Jeśli Wy także pragniecie dostarczyć sobie porządnej dawki adrenaliny wybierzcie się do Ocean Oasis Water Park & Beach Club. Znajdziecie tam liczącą 350 stóp długości i 40 stóp wysokości zjeżdżalnię Wipeout! lub wznoszącą się na wysokość 5 pięter pędzącą z oszałamiającą prędkością wodną windę–czyli Cliff Dive. Te szalone jazdy z pewnością zapamiętacie na długo! Jeśli natomiast chcecie odpocząć od tutejszych szaleństwo odwiedźcie

Park wodne to jednak nie tylko emocjonujące, szybkie i ogromne zjeżdżalnie. Może także być przyjaznym miejscem, gdzie w bezpiecznej atmosferze bawić się mogą nawet najmniejsze maluchy. W Sesame Place ochłodę znajdą zarówno dzieci, jak i rodzice a liczne atrakcje sprawią, że wszyscy spędzą tu naprawdę wspaniały czas. W Sesame Place na najmłodszych czeka Big Bird’s Rambling River, gdzie wraz z rodzicami można dać się ponieść przyjemnemu, łagodnemu prądowi, a także basen Teeny Tidal Wave, gdzie wszyscy mali wielbiciele plaskania się w wodzie poczują się jak u siebie. Maluchy uwielbiają także The Count’s Splash Castle–pełną atrakcji interaktywną konstrukcję, gdzie znajduje się wszystko co dzieciaki lubią na placu zabaw–plus dużo, dużo wody! Miejsce jest znakomicie przystosowane dla matek z małymi dziećmi–znajdują się tu specjalne pokoje do karmienia, stanowiska do przewijania a nawet podgrzewacze do butelek. Sesame Place jest pierwszym parkiem na świecie który otrzymał certyfikat Certified Autism Center, co oznacza, że bezpiecznie mogą się tu bawić także małe dzieci z niepełnosprawnościami. sesameplace.com Ciąg dalszy za tydzień… Zuza Ducka


9

REKLAMA

Dermatolog Profesor

Camila Krysicka Janniger, M.D., F.A.A.D. Szef Pracowni Dermatologii Geriatrycznej, Kliniczny Profesor Dermatologii i Kliniczny Profesor Medycyny w Rutgers New Jersey Medical School Członek Królewskiego Kolegium Medycznego Autorka licznych publikacji naukowych z zakresu dermatologii

30 lat doświadczenia lekarskiego

Castle Connolly Top Doctors • LECZENIE WSZYSTKICH CHORÓB SKÓRY • ROZPOZNAWANIE NOWOTWORÓW • BIOPSJE WYKONYWANE W GABINECIE • USUWANIE ZNAMION, BRODAWEK I BLIZN

Tel: 973 472 5044 Mówimy po polsku

NASZ NOWY ADRES 60 Main Ave., Wallington, NJ 07057 CLIFTON-WALLINGTON MEDICAL GROUP

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


10

REKLAMA

Lekarz Medycyny

Małgorzata Komza, MD 17 Sylvan Street, Suite 103 B, Rutherford,NJ Tel: (201) 691 7110 www.KomzaMD.com

Ewaluacja i leczenie • uzależnień • chorób psychicznych • problemów emocjonalnych u dzieci młodzieży i dorosłych • depresja • stany lękowe • nerwice • bezsenność • psychoza • ADHD • OCD Uzależnienia od: alkoholu, benzodiazepin, heroiny/painkillers Dr Komza jest certyfikowana w leczeniu uzależnień od heroiny i innych opiatów za pomocą leku SUBOXONE

PLUS 11 sierpnia 2022


LINDEN MEDICAL GROUP @ CLIFTON IS OPENING A NEW LOCATION AT

1033 CLIFTON AVE, SUITE 108 CLIFTON, NJ 07013 TEL: 973-577-1995 FAX: 973-577-2711

Ewa Czyzewski, M.D. Internal Medicine

Dariusz Nowak, M.D. Robert Czyzewski, M.D. Endocrinology

Nephrology

Kathrin Serrao, M.D. Endocrinology

Edyta Kolbusz, APN Internal Medicine

AMERICAN BOARD-CERTIFIED PHYSICIANS SPECIALIZING IN INTERNAL MEDICINE, ENDOCRINOLOGY, NEPHROLOGY & HYPERTENSION CHOROBY WEWNĘTRZNE • NADCIŚNIENIE • SZCZEPIENIA • LECZENIE POWYPADKOWE SCHORZENIA REUMATYCZNE • CUKRZYCA • LECZENIE NADWAGI • USG I BIOPSJE TARCZYCY • LECZENIE NIEWYDOLNOŚCI SEKSUALNEJ • CHOROBY NEREK I DRÓG MOCZOWYCH • DIALIZY • BADANIA IMIGRACYJNE • OPIEKA PO PRZESZCZEPACH NEREK I WĄTROBY

Nasi lekarze pomagają pacjentom w NJ, NY, PA i CT od 1999 roku, zapewniając najlepszą opiekę medyczną, profesionalizm i plan na lepsze jutro. Jesteśmy otwarci w 3 gabinetach od pon. do soboty. Nasz miły personel udziela odpowiedzi na wszystkie pytania w zakresie zdrowotnym. Manager Bogusia Foti z długoletnim doświadczeniem, odpowie na pytania związane z rachunkowością, wyborem ubezpieczenia, czy renty inwalidzkiej.

515 North Wood Ave, Suite 302 Linden, NJ 07036 Tel: 908-925-3300 Fax: 908-925-4300 2 Lincoln Hwy, Suite 410 Edison, NJ 08820 Tel: 732-318-6861 Fax: 732-318-6859


12 Zdrowie

SŁOŃCE A CHOROBY SKÓRY: KIEDY MOŻNA SOBIE POMÓC, A KIEDY ZASZKODZIĆ

TRĄDZIK? NIE OPALAJ SIĘ, BO PO POCZĄTKOWEJ POPRAWIE NASTĄPI DUŻE POGORSZENIE. ŁUSZCZYCA CZY AZS? „WYPALANIE” CHOROBY SŁOŃCEM ODPADA, ALE WARTO ZE SŁOŃCA KORZYSTAĆ: POD PEWNYMI WARUNKAMI. MAŁE DZIECI NAWET NA CHWILĘ NIE POWINNY PRZEBYWAĆ NA SŁOŃCU. DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO. Oferujemy zakup lub wypożyczenie ◊ Specjalistyczna bielizna dla kobiet po mastektomii ◊ Rękawy do masażu limfatycznego i bandaże uciskowe ◊ Pończochy przeciwko żylakom ◊ Łóżka szpitalne ◊ Ciśnieniomierze i gleukometry ◊ Wózki elektryczne ◊ Krzesełka do łazienki ◊ Krzesła inwalidzkie ◊ Obuwie dla cukrzyków i ortopedyczne ◊ C-Pap & Bi-Pap Supplies ◊ Pieluchy dla dorosłych ◊ Kule, laski ◊ Opaski ortopedyczne ◊ Tlen oraz wiele innych urządzeń medycznych ◊ Urządzenia do astmy

PLUS 11 sierpnia 2022

BERGEN PASSAIC R. C. INC. Polski Sklep Medyczny

933 Van Houten Ave, Clifton, NJ 07013 tel. (973) 773-7171 fax. (973) 773-7115


Zdrowie 13 Słońce emituje fale różnej długości: UVA, UVB i UVC. To ostatnie promieniowanie jest najgroźniejsze, lecz dla przeciętnego śmiertelnika występuje najrzadziej – narażeni jesteśmy na nie na dużych wysokościach. Promieniowania UVB najwięcej jest od wczesnej wiosny do jesieni. Natomiast promieniowanie UVA dosięga nas przez cały rok. Mało tego, szyby przed nim nie chronią. To ważna informacja dla tych, którzy uważają, iż nie ma potrzeby zabezpieczać się przed promieniowaniem przez cały rok, skoro na naszej szerokości geograficznej słońce zaczyna się silniej operować wiosną. Warto też wiedzieć, że fale promieniowania UV o określonej długości są wykorzystywane do leczenia określonych chorób, m.in. łuszczycy. Ale to nie to samo, co przebywanie na słońcu– takiej metody nie wykorzystuje się w celach leczniczych. Pacjenci leczeni promieniowaniem UV są, niestety, narażeni na większe ryzyko nowotworów skóry.

Odradzamy chodzenie do solariów wszystkim. Chcesz mieć opaloną skórę, skorzystaj z autobronzantów. Korzystanie z solariów w Polsce jest dozwolone od 18 roku życia, choć jest wiele krajów na świecie, gdzie solaria są całkowicie zabronione. Eksperci podkreślają, że wszyscy w odpowiedni sposób powinni aplikować na odsłonięte części ciała kremy z wysokim filtrem–najlepiej SPF 50, który daje ochronę na poziomie 98 proc. Nie wystarczy używać kremu raz dziennie–należy smarować się nim w mniej więcej równych odstępach czasu cztery razy dziennie i zawsze po wyjściu z wody. Należy też pamiętać, że krem z filtrem należy nałożyć na około pół godziny przed wyjściem na zewnątrz. Jego codzienne używanie, także w pochmurne dni, jest konieczne, bo pod szkodliwego promieniowania, które przenika także przez warstwę chmur, przyspieszamy starzenie się skóry, stymulowane są silne przebarwienia, plamy, odbarwienia. No i zwiększamy ryzyko nowotworów skóry.

Nie ma bezpiecznego opalania

Substancje i leki fotouczulające

W przypadku łuszczycy kategorycznie odradzamy opalanie między godz. 10 a 14. Ewentualnie chory może pobyć trochę na słońcu po godz. 16. Owszem, działa ono przeciwzapalnie, ale generalnie nie ma czegoś takiego jak bezpieczne opalanie. W przypadku lekkiego atopowego zapalenia skóry, rzeczywiście chodzenie po słońcu pomaga. Ale nie po ostrym słońcu! To samo przy liszaju płaskim rozsianym, czy ziarniniaku obrączkowatym. Przy trądziku słońce, owszem, działa przeciwzapalnie, ale pobudza „naskórkowanie”, więc po dwóch tygodniach od urlopu, gdy narośnie nam naskórek, choroba nasila się. Pacjenci mówią: „Jak to, przecież opalałem się i było dobrze”. Dla lekarzy alarmujące jest to, że niektórzy pacjenci z łuszczycą uczęszczają do solariów. To ogromny błąd! Nigdy nie wiadomo, jakie promienniki są w danym urządzeniu, jakie ono emituje promieniowanie.

Eksperci zwracają też uwagę na substancje i leki fotouczulające, w tym zioła. To istotne, bo Polki i Polacy biorą mnóstwo suplementów diety na własną rękę. Chętnie sięgają też po herbatki ziołowe. W składzie herbatek nierzadko jest dziurawiec, który jest mocno fotouczulający, rumianek, więc osoba je pijąca, która ma predyspozycje do fotouczuleń, trafia do lekarza ze zmianami skórnymi. Światłouczulające są też antybiotyki. Te z grupy tetracyklin wchodzą w silne reakcje ze słońcem. Reakcje fototoksyczne wyglądają jak oparzenie. Pod wpływem słońca może też dojść do reakcji fotoalergicznej. Wówczas po kolejnej ekspozycji na słońce powstają fotodermatozy. To na przykład wielopostaciowe osutki świetlne, pokrzywka świetlna. Słońce nasila także pęcherzycę. Leków, które mogą wejść w reakcję ze światłem słonecznym u osób podatnych na takie skutki, jest bardzo dużo: anty-

depresyjne, stosowane w reumatoidalnym zapaleniu stawów, wiele leków kardiologicznych oraz onkologicznych. Praktycznie każda substancja wprowadzona do organizmu lub posmarowana na skórze może w zetknięciu ze słońcem uczulić. Może dać albo odczyn fotoalergiczny albo fototoksyczny. Nie znaczy to jednak, że chory na depresję w trakcie terapii czy cierpiący z powodu RZS ma zamknąć się w domu, zrezygnować z urlopu w Meksyku bądź z uprawiania sportów. Wprost przeciwnie! Trzeba się tylko zabezpieczyć. Oczy chrońmy więc za pomocą okularów z silnym filtrem – co najmniej UV 400, czapką z daszkiem. Sportowcom polecane są ubrania z ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym. Należy regularnie stosować krem z wysokim filtrem – najlepiej SPF 50.

Słoneczne schorzenia onkologiczne Onkolodzy nie zabraniają wychodzić na słońce. Ale trzeba pamiętać, by do słońca przyzwyczajać się stopniowo i odpowiednio przygotować. W Europie Środkowej mamy jasną skórę, z natury bardziej narażeni jesteśmy na nowotwory skóry. Czasem trafiają do lekarzu pacjenci, którzy twierdzą, że nigdy nie opalali się, a mają skórę zniszczoną, o 10 lat starszą niż ich wiek biologiczny. Zapominamy o tym, że opalamy się w czasie każdej aktywności na powietrzu. Naprawdę bardzo ważne jest noszenie czapek z daszkiem i okularów. Specjaliści podkreślaja, że jeszcze 200 lat temu ludzie prawie nie chorowali na nowotwory skóry – dawniej nie odsłaniano jednak ciała, nie przebywano w pełnym słońcu. Dziś czerniak jest bardzo częstą chorobą nowotworową. Za 18 lat w USA będzie drugim co do częstotliwości nowotworem złośliwym. Ale są też kraje, gdzie krzywa zachorowalności na czerniaka spłaszczyła się. Nie z tego powodu, że mieszkańcy nagle zmienili kolor skóry, lecz z powodu zmiany zachowań. W Polsce natomiast

obserwuje się duży przyrost zachorowalności na czerniaka i raki skóry w młodszych grupach wiekowych. Winny jest styl życia, pozwalający na ekspozycję skóry na słońce od najmłodszych lat. O ile rozwojowi czerniaka sprzyjają krótkie, intensywne ekspozycje na słońce, wywołujące poparzenia, to raki skóry, jak rak kolczystokomórkowy czy rak podstawnokomórkowy, podobnie jak stany przedrakowe skóry, powstają na bazie skóry starzejącej się pod wpływem długotrwałego działania słońca, skumulowanych dawek promieniowania, nie pod wpływem wcześniejszych oparzeń. Na szczęście młodzi ludzie rzadko umierają, gdyż bardzo obserwują swoją skórę i ze zmianami od razu idą do lekarza. Najczęściej występują raki skóry, wyglądają jak niegojąca się ranka. Jeśli nie goi się pół roku, czas udać się do lekarza. Rocznie w Polsce z powodu czerniaka umiera około 1500 osób. Po 70 roku życia u co piątego Amerykanina rozwinie się rak skóry. W USA co godzinę na raka skóry umiera ponad 2 osoby. Posiadanie 5 lub więcej oparzeń słonecznych podwaja ryzyko wystąpienia czarniaka.

Nie wystawiać małych dzieci na słońce Do 6. miesiąca życia w ogóle nie powinno się wystawiać dziecka na słońce! Jego skóra jest bardzo wrażliwa i cienka. Skutki tego (ekspozycji na słońce) możemy zaobserwować po 10, 20, 30 latach. Do 18. miesiąca życia nie powinniśmy odsłaniać skóry dziecka. Pediatrzy bardziej niż kremy na ciało polecają ubrania pochłaniające promienie UV, gdyż kremy m.in. niszczą środowisko, szczególnie wodne. Z tego powodu w wielu miejscach na świecie można spotkać tablicę z zakazem kąpieli po posmarowaniu się kremem z filtrem. Zakup odzieży pochłaniającej promienie UV jest najtańszą i najskuteczniejszą inwestycją – zapewniają specjaliści.

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


Office: 201-843-2000 | team@strzepekgroup.com

131 Market St, Saddle Brook, NJ 07663

Halina Strzepek David Strzepek Cell #: 201-906-4343 Cell #: 201-906-9767

• kupno, sprzedaż i wynajem nieruchomości • bezpłatna wycena domów • wieloletnie doświadczenie i profesjonalizm

NOWOŚCI NA RYNKU 1-rodzinny w Wallington

1-rodzinny w Fair Lawn

Zeskanuj kod kreskowy aby dowiedzieć się więcej

1-rodzinny w Garfield

2-rodzinny w Garfield

1-rodzinny w Saddle Brook

3-rodzinny w Garfield

1-rodzinny w Wanaque


REKLAMA

15

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


16

PLUS 11 sierpnia 2022

REKLAMA18 Podróże z Andrzejem Kulką

Park Narodowy Katmai – cz. 1

Gdy rozwiał się dym

POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE i KLIMAT. Park narodowy Katmai znajduje się u nasady Półwyspu Alaska, w strefie klimatu arktycznego, morskiego. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, ze średnią maksymalną temperaturą 18oC (64F), średnią minimalną 9C (48F), z rekordem 29C (85F) w 1971 roku. Podobnie jest w czerwcu i w sierpniu. Silne wiatry i deszcze są częste, mżawka może trwać całymi dniami. Błękitne niebo panuje nad Katmai tylko przez około 20% lata, najwięcej opadów przypada na sierpień - 73.4 mm. W czerwcu notuje się tylko 43.2 mm a w lipcu 54.6. Najchłodniejszy jest luty, ze średnią maksymalną minus 4C (24F), średnią minimalną minus 14C (7F) z rekordem minus 44C (-48F) w 1989 roku. Chroniony prawnie teren parku narodowego (wraz z

PLUS 11 sierpnia 2022

rezerwatem Aniakchak oraz Alagnak Wild River) obejmuje ogromny obszar 19130 km kwadratowych. KOMUNIKACJA. Do Katmai można dotrzeć wyłącznie drogą powietrzną. najdogodniejszy dolot z odległego o 4575 km/2843 mil lub z N.Jorku (5447 km/3385 mil) oferują prawie wszystkie duże linie lotnicze USA obsługujące port Anchorage, największym mieście Alaski, są to m.in. American Airlines, Alaska Air i United. Od Anchorage dzieli nas jeszcze 500 km (300 mil) do lotniska w King Salmon, głównego portu lotniczego w pobliżu Katmai, 10 km od granicy Parku Narodowego. Ten segment obsługują Alaska Airlines i Pen Air. Z King Salmon lecimy hydroplanem 55 km (35 mil) do Brooks Camp, czyli miejsca, skąd idzie się pieszo ścież-

ką przez las do kaskad ze słynnym nagromadzeniem niedźwiedzi grizzli. Na terenie parku Katmai istnieje też krótka droga od Brooks Camp do tarasu widokowego na spektakularną Dolinę 10 000 Dymów. Wzdłuż niej codziennie kursują autobusy firmy Katmailand oferując wycieczkę od 8:30 rano do godziny 16:30. NAJLEPSZA PORA NA ZWIEDZANIE. Park narodowy Katmai pozostaje otwarty co prawda przez cały rok, ale w praktyce odwiedzany jest tylko w miesiącach letnich, kiedy działa regularna komunikacja z Anchorage. O ile z punktu widzenia piechurów najkorzystniejszym miesiącem jest czerwiec (najmniej opadów), to amatorzy spotkań z niedźwiedziami wybiorą oczywiście lipiec, gdyż najwięcej grizzli pojawia sie nad wodospadami Brooksa od około 25 czerwca do ok. Lecąc do Katmai 25 lipca. Sierpień i wrzesień pozostaje amatorom spokojnego wypoczynku, bez tłumów, w pięknej scenerii i... nad w obecności miśków, które od końca sierpnia znowu gromadnie nachodzą ujście rzeki Brooksa, tym razem żerując na wymęczonych po tarle łososiach. Ciąg dalszy za tydzień… Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po całym świecie, z Alaską włącznie, najbliższe terminy: 14 i 25 sierpnia oraz 3 września 2022. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W. Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: http:// www.andrzejkulka.com/alaska.htm Lądowanie w parku narodowym Katmai


Podróże z Andrzejem Kulką 19

Wulkan Iliamna po drodze do Katmai

Panorama Doliny 10 000 Dymów

Biuro podróży EXOTICA TRAVEL zaprasza na

WYCIECZKI z polskim przewodnikiem

ALASKA – 9 dni: 16 i 25 sierpnia, 3 września PERU – 11 dni: 15 października NEPAL dla każdego – 9 dni: 2 listopada NEPAL, Sanktuarium Annapurny HIKING – 16 dni: 5 listopada JORDANIA – 9 dni: 25 listopada EKWADOR – GALAPAGOS (jacht) – 11 dni: 6 grudnia REJS DOOKOŁA ŚWIATA (48 portów) – 111 dni: 5 stycznia 2023 Bilety lotnicze, indywidualne pakiety APPLE VACATIONS: CANCUN – HAWAJE – PUNTA CANA – PUERTP VALLARTA – DOMINIKANA – JAMAJKA Szczegóły i rezerwacje: Biuro Podróży Twoich Marzeń EXOTICA TRAVEL www.andrzejkulka.com 6741 W.Belmont, Chicago email: andrzejkulka@aol.com Tel. 773-237-7788

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


20 Na wesoło

Gabinet

DENTYSTYCZNY

Małgorzata Wiwart-Truszkowska D.D.S.

dentystyka ogólna i kosmetyczna 1277 Main Ave, Clifton, NJ

Tel.: 973-478-6123 646-784-0096

- Panie doktorze jest pan geniuszem! Po zastosowaniu zapisanego mi leku ustąpiły wszystkie dolegliwości – mówi zadowolony pacjent. - Mój drogi panie, proszę pogratulować farmaceucie. To on wykazał się prawdziwym geniuszem – stwierdza lekarz. - Czemu pan tak twierdzi? – dopytuje pacjent. - Bo ja tylko próbowałem rozpisać długopis…

r Jeden facet w urzędzie pośrednictwa pracy w Mielcu zobaczył anons dotyczący pracy jako „Asystent Ginekologa”. Żywo zainteresowany zapytuje urzędnika o szczegóły. Urzędnik odpowiada, że praca polega na przygotowaniu kobiet do badania, a więc: Pomoc kobietom rozebrać się, położyć je na łóżku. Następnie ostrożnie umyć

PLUS 11 sierpnia 2022

ich ”intymne miejsca”. Następnie zaaplikować krem do golenia i ostrożnie ogolić włosy tam na dole. I na koniec wmasować olejek w te miejsca, które będą badane tak, żeby kobieta była gotowa do badania. Pensja jest pięć tysięcy złotych + dodatki, ale jak chcesz tę pracę, to musisz pojechać do Bielska - Białej. Facet pyta urzędnika: - A więc praca jest w Bielsku? - Nie - odpowiada urzędnik praca jest w Mielcu, natomiast w Bielsku - Białej jest koniec kolejki.

r Jeżeli chcesz się zarejestrować na jakimś portalu, a dana nazwa użytkownika jest już zajęta i musisz dopisać do niej kolejny numer, pociesz się, że monarchowie mieli tak samo.

201 -554-5455

Pierogimore.com Pierogimore@gmail.com

r - Jak można stracić na wadze? To proste! - Wystarczy kupić wagę za 100 zł, a sprzedać za 50 zł.

r Rozmawia dwóch kolegów: - Moja żona chciała dostać w prezencie auto. - Dałeś jej? - Nie, dałem jej pierścionek z brylantem. - Jest go warta? - Tego nie wiem, ale nie mogłem nigdzie dostać fałszywego auta.

r

Kupiłem taboret w sklepie on-line. Teraz Google wyświetla mi reklamy sznurów.

r Rozmawia dwóch kolegów: - Moja żona zmieniła się po ślubie. Przed ślubem budziła pożądanie a teraz budzi do pracy. - A moja to był skarb, a teraz skarbonka...

r Spłonęła stodoła pewnego rolnika. Firma ubezpieczeniowa poinformowała go, że zamiast odszkodowania w gotówce zbudują mu nową stodołę. Facet na to: - W takim razie anuluję ubezpieczenie mojej żony.


REKLAMA

21

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


22 Grillowanie z PLUSEM

Grillowa kompania Na początku wystarczyły kiełbasa, chleb, musztarda i ketchup. Z czasem grillowe menu ewoluowało, przybierając coraz bardziej wyszukane formy. A teraz także dodatki towarzyszące grillowej uczcie muszą sprostać nowym wymogom, czyli podążać za modą i prezentować się równie apetycznie! TJ Maxx Dzbanek z tworzywa – $14.99 Szklanki z tworzywa – $12.00 Słomki (50)–$6.99

Amazon Miska do sałaty ze sztućcami z tworzywa – $34.99 Komplet talerzy z tworzywa–$31.99/ 4szt. Podładki na stół (4) wraz z serwetkami (20)–$26.00

PLUS 11 sierpnia 2022


Grillowanie z PLUSEM 23 William Sonoma Półmisek owalny z tworzywa – $24.99 Miska z tworzywa – $19.99 Półmisek prostokątny z tworzywa – $27.99

Kirkland Wiaderko na lód – $23.99

Pottery Barn Świeczki citronella na komary (3 szt.) – $33.99

Home Goods Bieżnik na stół – $16.82

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


24 Grillowanie z PLUSEM

Filety z kurczaka z mango, kaszą jaglaną i chutney Składniki: • • • • • • •

2 pojedyncze piersi kurczaka sól morska 1/2 łyżeczki suszonego imbiru 3 ząbki czosnku szczypta ostrej papryki w proszku 1 łyżka listków świeżego tymianku 2 łyżeczki soku z cytryny i szczypta skórki • 2 łyżki oliwy extra virgin • chutney z mango • 1 duże mango

• • • • • • • • • •

3 łyżki białego wina 1 łyżka octu jabłkowego 2 łyżeczki cukru trzcinowego 2 łyżeczki syropu z agawy, klonowego lub 1 łyżeczka miodu 1 papryczka chili kasza jaglana 300 ml wody sól morska 1 łyżka oliwy extra virgin 1/2 szklanki (100 g) kaszy jaglanej

Sposób przygotowania:

Filety opłukać i osuszyć, każdego przekroić na 2 połówki, każdą połówkę pokroić wzdłuż na 2 cieńsze filety około 1/2 cm grubości. Doprawiać solą morską oraz natrzeć składnikami marynaty: imbirem, startym czosnkiem, papryką, tymiankiem, cytryną oraz oliwą. Odłożyć na około 30 minut do zamarynowania. W międzyczasie zacząć przygotowywać chutney, kaszę i sałatę. Rozgrzać grilla i ułożyć pierwszą partię filetów (połowę), wcześniej smarując je dodatkową oliwą. Grillować przez około 3 minuty, następnie przewrócić na drugą stronę i znów zgrillować przez około 3 minuty. Zdjąć z grilla i podawać z chutney z mango, kaszą jaglaną i sałatą. Mango obrać i pokroić w kostkę, włożyć do garnka, podgrzać, dodać białe wino, ocet, cukier, syrop lub miód. Gotować pod przykryciem przez około 2-3 minuty, następnie otworzyć garnek i gotować jeszcze przez około 3-4 minuty aż owoce będą miękkie i szkliste. Odstawić z ognia, dodać cieniutko pokrojoną papryczkę chili i wymieszać. Zagotować wodę w garnku, posolić, dodać oliwę i opłukaną kaszę. Wymieszać i przykryć, zmniejszyć ogień i gotować przez około 10-15 minut. Otworzyć, wymieszać widelcem i wyłożyć na półmisek.

Pieczone młode

ziemniaki Składniki:

• młode ziemniaki • czerwona papryka w proszku • suszone oregano

• gałązki rozmarynu • sól • oliwa

Sposób przygotowania: Piekarnik rozgrzać do 400 stopni. Blaszkę lekko natłuścić oliwą. Ziemniaki należy umyć i porządnie wyszorować szczoteczką. Osuszyć w ściereczce i wrzucić do miski. Do ziemniaków dodać przyprawy oraz listki rozmarynu i sól. Wszystko dokładnie wymieszać. Ziemniaki wrzucić na blaszkę i porozkładać równomiernie. Piec przez 35-40 minut.

PLUS 11 sierpnia 2022


Grillowanie z PLUSEM 25

Kurczak na patyku Składniki:

• 600 gram fileta z kurczaka • 2 łyżki musztardy, • 3 łyżki ketchupu • 2 łyżki oliwy z oliwek • 2 łyżeczki sosu sojowego

• 1 łyżeczka słodkiej papryki • 2 łyżki miodu • 1 łyżeczka słodkiej papryki wędzonej • sól oraz pieprz

Sposób przygotowania:

Umyte i osuszone filety kroimy w niezbyt grube paski. W misce/pojemniku mieszamy wszystkie składniki na marynatę. Do marynaty wrzucamy pokrojonego kurczaka i dokładnie mieszamy tak aby każdy kawałek dobrze pokrył się w sosie. Tak przygotowanego kurczaka przykrywamy i wstawiamy do lodówki na kilka godzin a najlepiej na całą noc aby mięso przeszło smakiem marynaty. Patyczki do szaszłyka trzeba namoczyć wcześniej w zimnej wodzie, aby później nie paliły się na grillu. Następnie paski kurczaka nabijamy na patyki. Gotowe szaszłyki grillujemy na rumiano ze wszystkich stron.

Steki z tofu

Składniki:

• 360 g wędzonego tofu • 2 łyżki sosu sojowego • 1 łyżeczka syropu klonowego • 1 łyżeczka oliwy z oliwek • 1 łyżeczka wędzonej słodkiej papryki • sos BBQ • 425 ml krojonych

• • • • •

pomidorów z czosnkiem 1 łyżka octu jabłkowego 3 łyżeczki syropu klonowego 2 łyżki sosu sojowego 4 suszone śliwki sól

Sposób przygotowania: Tofu dobrze odsącz z zalewy, umieszczając je pomiędzy ręcznikami papierowymi i dociskając z góry czymś ciężkim, np. garnkiem. Sos sojowy, syrop klonowy, oliwę z oliwek i wędzoną słodką paprykę łączymy w miseczce. Mieszamy. Tak przygotowaną marynatą zalewamy odciśnięte tofu. Odstawiamy na ok. 5 minut. Tofu nadziewamy na szpikulce i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub na ruszcie rozgrzanego grilla. Pieczemy lub grillujemy ok. 10 minut (na grillu poza bezpośrednim źródłem ciepła), obracamy i pieczemy lub grillujemy kolejne 10 minut. W rondelku łączymy wszystkie składniki sosu i gotujemy ok. 10 minut. Po tym czasie miksujemy całość i gotujemy jeszcze ok. 5 minut, aż sos zgęstnieje. Tofu wyjmujemy z piekarnika lub zdejmujemy z grilla i smarujemy sosem BBQ. Posmarowane tofu ponownie wkładamy do piekarnika lub na ruszt i grillujemy ok. 8 minut.

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


26

REKLAMA

Oferujemy fachowość i doświadczenie dla małych i d u ż yc h k l i e n t ó w. Z a p e w n i a my a t ra kc y j n e i konkurencyjne stawki na przewóz i inne usługi. Gwarancją jakości naszych usług jest ponad 30 lat działalności na rynku amerykańskim. • Transport całych kontenerów od drzwi do drzwi między USA i Europą (Import & Export) • Kontenery małe (20ſt), duże (40ſt i 40ſt HC) i specjalistyczne (20ſt & 40ſt Open Top, 20ſt & 40ſt Flat Rack) • Wysyłka samochodów, maszyn, motocykli, ATVs, jet-skis i łodzi • Wysyłka mienia przesiedleńczego • Wysyłka ładunków handlowych i ponadgabarytowych • Oddziały w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Litwie, Węgrzech i w Portugalii • Agencja celna w Gdyni • Przygotowujemy dokumentację transportową i celną

Biuro główne:

Mówimy po polsku

tel: 732-516-9555 fax: 732-516-9777 219 South Street www.icetransport.com Suite 100 New Providence, NJ 07974 stawki@icetransport.com

PLUS 11 sierpnia 2022


REKLAMA

27

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


28 Styl

Spodnie

z męskiej szafy Początkowo zarezerwowane tylko dla buntowniczek i feministek, potem spopularyzowane m.in. przez Audrey Hepburn czy Marlenę Dietrich, dziś są obowiązkowym elementem mody, który zajmuje poczesne miejsce w szafach obojga płci. W ostatnich sezonach na ulicach królowały głównie rurki i chinosy, jesienią i zimą przychodzi jednak czas na szwedy i dzwony rodem z lat 70. i 90. Nawet gdy odpuścić sobie wojnę płci i wszelkie metaforyczne czy światopoglądowe aspekty noszenia spodni, niezmienny pozostaje fakt, że jest to współcześnie najczęściej noszony element garderoby. Pomysłów na stylizacje nie brakuje, więc nie tylko na ulicach, ale także na wybiegach renomowanych projektantów. Nie inaczej będzie też w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym.

PLUS 11 sierpnia 2022

Projektanci nie zapominają o tych modelach, które płeć piękna nosiła latem i wiosną, czyli o zwężanych lekko ku dołowi chinosach i odważnych alladynkach, czyli luźnych w kroku i najczęściej szytych z przewiewnych tkanin spodniach ze ściągaczem w kostkach. Pierwszy fason wciąż doskonale się sprawdzi jako baza niezobowiązującego stroju do pracy, drugi w nieco cieplejsze dni nadal będzie odpowiedni na weekendowe wypady czy luzackie party.

Androgynicznie: panie jak panowie Podczas pokazów mody na jesień i zimę 2022/2023 góruje jednak styl androgyniczny, czyli zacierający różnice pomiędzy garderobą kobiet i mężczyzn. On też nieodzownie wiąże się ze spodniami, a ubiory „na chłopczycę” komponowane są najczęściej ze spodni o ciemnej barwie, najczęściej czarnych, zaprasowanych na kant, niekiedy też zwężanych u dołu oraz z prostej góry. Taka stylizacja jest łatwa do skomponowania, a dobrze skrojone spodnie garniturowe posłużą nam przynajmniej kilka sezonów. Można do nich założyć klasyczną białą koszulę lub żakiet, albo też użyć trochę własnej intencji i na ich bazie zrobić sobie własną stylizację.

Lata siedemdziesiąte, lata dziewięćdziesiąte W nadchodzących miesiącach na ulicach nie braknie też pewnie pań o rozszerzanych na dole „dzwonach”. Oryginalne po raz pierwszy pojawiły się jeszcze pod koniec lat 60., wraz ze wschodzącym ruchem hippisowskim, a z biegiem lat przechodziły niezliczone przemiany i przeobrażenia, wracając do łask choćby w latach 90. Inspirację z tego trendu zaczerpnął np. Michael Kors tworząc swoją kolekcję, w której pojawiają się rozszerzone ku dołowi spodnie, którym jednak do tradycyjnych hippisowskich dzwonów daleko. Są to raczej eleganckie spodnie, zaprojektowane i uszyte z myślą o paniach gustujących w stylowym luksusie. Miłośniczki spodni mogą także w nadchodzącym sezonie skusić się na modele sięgające do kostek. Ich zwolenniczką była Audrey Hepburn, a jest to dobry fason zarówno do pracy, jak i na co dzień. Zachowuje on właściwą równowagę pomiędzy elegancją a stylem casualowym. Spodnie do kostek wyglądają korzystnie w połączeniu ze szpilkami, ale komponują się dobrze również z płaskim obuwiem.


Styl 29

Czyste srebro – nie tandeta Srebrny to jeden z tych kolorów, których założenie wymaga naprawdę wiele rozwagi i dobrego oka. Niewiele bowiem trzeba, żeby wyglądać w nim tandetnie, ale gdy dobrze dobrany – srebrny może zdziałać cuda. Srebrny to kolor wielu odcieni i o nie właśnie chodzi. Możemy wybierać w jasnych i błyszczących odsłonach oraz w tych ciemniejszych, nazywanych starym srebrem. Te pierwsze świetnie sprawdzą się na wieczór, drugie zaś będą idealne do podkręcenia codziennych stylizacji. Najlepiej w srebrnym będą prezentować się kobiety o zimnych typach kolorystycznych. Mogą je z powodzeniem nosić brunetki lub kobiety, których naturalnym kolorem włosów jest popielaty blond. Srebro ładnie łączy się z czernią, szczególnie z czarnymi skórami, doskonale też będzie wyglądać w monochromatycznych zestawieniach z szarością. Warto po niego sięgnąć w glamrockowych stylizacjach, ale uwaga: jeśli srebrny, to oszczędnie z biżuterią i wszelkimi błyskotkami. To bowiem najkrótsza droga do kiczu i tandety.

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


30 Kącik milusińskich Wytnij karty z obrazkami oraz litery na dole strony. Dopasuj litery do obrazka, tworząc odpowiednie wyrazy.

Znajdź 5 elementów, którymi różnią sie te obrazki

PLUS 11 sierpnia 2022

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa


REKLAMA

Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

31

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


32 Horoskop

21.03 - 19.04

20.04 - 22.05

23.04 - 21.06

22.06 - 22.07

23.07 - 23.08

24.08 - 22.09

BARAN Możesz teraz odczuwać znudzenie, niechęć do pracy i wszelkiego wysiłku. Zabraknie ci motywacji, stanowczości i konsekwencji w działaniu. Odbije się to na jakości twojej pracy, osiągane rezultaty okażą się inne, niż planowane, a spodziewane zyski mniejsze. BYK Odczujesz teraz znużenie, niechęć do ciężkiej pracy, poczucie zmęczenia i tęsknotę za tym, by gdzieś uciec, odpocząć, wyspać się i wyluzować. Będziesz uciekać od problemów, odkładać na później wszystko, co się da. Nie poddawaj się negatywnym, depresyjnym. BLIŹNIĘTA Masz teraz bardzo korzystny czas. Będziesz w bardzo dobrej formie, która będzie sprzyjała nowym przedsięwzięciom i załatwianiu różnych spraw. Wykażesz się teraz kreatywnością, co pozwoli szybko i skutecznie rozwiązywać problemy. RAK Gorszy czas w uczuciach, możesz mieć wrażenie, że nie pasujesz do partnera, nie jesteś w stanie się z nim porozumieć. Na szczęście pod koniec tygodnia sytuacja ulegnie poprawie, zaczniecie znowu nadawać na tych samych falach. Najlepszym sposobem na kłopoty jest kontakt z przyrodą.

23.09 - 22.10

23.10 - 21.11

22.11 - 21.12

LEW Możesz poczuć się przytłoczony obowiązkami ale sukcesy będą cię motywować do wytrwałej pracy. Twoje wysiłki będą zauważone i docenione. Dzięki łatwości nawiązywania kontaktów, w interesach dobrze powinny przebiegać rozmowy handlowe i negocjacje.

22.12 - 19.01

PANNA W sprawach zawodowych nowe możliwości. Będzie się to wiązało z poważnym obciążeniem nowymi obowiązkami i stresem. Możesz sobie z tym średnio radzić. Pamiętaj, że jeśli tylko pokonasz stres i uwierzysz w siebie, możesz wreszcie osiągnąć sukces, na który od dawna czekasz. Zawalcz o swoje. Twoi bliscy cię wspierają.

20.01 - 18.02

19.02 - 20.03

WAGA Spokojny tydzień. Nie ustawaj w drodze do celu i spokojnie kontynuuj rozpoczęte projekty. Sukces możesz osiągnąć już wkrótce, szybciej niż przypuszczasz. Codzienne domowe sprawy staraj się rozwiązywać w miłej atmosferze. Możesz mieć więcej wydatków. SKORPION Twoje relacje z otoczeniem nie układały się ostatnio najlepiej. Teraz to powinno się radykalnie zmienić. Łatwo dogadasz się ze wszystkimi, znajdziesz porozumienie. Będziesz też wzbudzać spore zainteresowanie płci przeciwnej. W pracy wreszcie zadbasz o swoje interesy. STRZELEC Wycisz gonitwę myśli. Odsuń od siebie troski i sprawy mniej ważne. W tym tygodniu potrzebujesz odrobiny wytchnienia. Wprowadź w swoje życie więcej rozrywek. Nadrób zaległości towarzyskie, to dobry czas na odświeżenie starych znajomości, przyjaźni i kontaktów. KOZIOROŻEC W tym tygodniu możesz odczuwać zwiększone pobudzenie fizyczne i gorączkową chęć wyładowania energii. Zachowaj jednak ostrożność, bo działając pod wpływem impulsu, możesz sobie bardzo zaszkodzić. Możesz mieć skłonności do tyranizowania ludzi z najbliższego otoczenia, zapanuj nad tym. WODNIK Będziesz w doskonałej formie fizycznej i psychicznej. Znajdziesz wyjście z każdej sytuacji i rozwiążesz każdy problem, a przy okazji pchniesz do przodu sprawę, na której Ci szczególnie zależy. Wypowiesz też walkę uprzedzeniom. RYBY Ten tydzień lepiej będzie przeczekać, nie zaczynać nic nowego, zająć się wyłącznie rutynowymi działaniami. Twój organizm będzie szczególnie podatny na przemęczenie. Zakochani mogą liczyć na miłosne spełnienie, choć niewykluczone, że zabraknie im trochę delikatności i wrażliwości.

Grace S. Nehrebecki ROZLICZENIA PODATKOWE

• rozliczenia elektroniczne dla osób indywiduanych • rozliczenia firm – LLC, spółki i korporacje

Prowadzenie księgowości dla firm Payroll – podatki dla pracowników Tel: 973-472-7722 Fax: 973-472-7077 nehrebeckigs@outlook.com 1033 Broad Street, Cilfton, NJ 07013

PLUS 11 sierpnia 2022

Mówimy

po polsku


33

REKLAMA

Kasia Nowakowska Mananging Partner/Realtor 973-626-2528

Wojtek Baranowski Realtor 201-259-8132

Teresa Kieras Broker/Sales Associate 201-410-5331

Malgorzata Blok Realtor 201-923-7135

Monika Michno Guminski Realtor 201-884-4488

Jesteśmy dynamicznym zespołem polsko-języcznych agentów działających na terenie NJ. Wyróżnia nas profesjonalizm i pasja. Na bieżąco śledzimy rynek nieruchomości. Najważniejszy dla nas jest klient i jego potrzeby

• Kupno, sprzedaż, wynajem domów i mieszkań • Wyceny nieruchomości • Nowe domy i inwestycje • Działki i domy bankowe

ra: Nasze fobrdiu, Edgewater,

n, Ruthe Fair Law Windsor enville, E. Clifton, D

223 Park Avenue Rutherford NJ 07070

888.501.6953 - biuro

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


34 Ogłoszenia drobne DAM PRACĘ

The Flooring Professionals specjalizujący się w epoxy floor zatrudni pracowników. Wynagrodzenie od $25 wzwyż. Pobyt stały wymagany. Tel. 201-354-7488 Zatrudnię osoby do prac budowlanych i wykończeniowych: technik HVAC, hydraulik, stolarz, operator koparki i handyman. Praca głównie w Essex county. Tel: 908-329-0543

Sprzedam kojec 62 cale na 26, wraz z 2300 piłeczkami. Cena $150. Tel. 914-441-9554 Sprzedam obraz Dino Buttero „Meandring Forest Pat”. Dzięki niemu możesz stworzyć swoją osobistą przestrzeń nasyconą atmosferą ZEN. Oryginalny obraz olejny o wymiarach 37”x47”. Cena $64 . Waldemar tel.: 646-678-6471

SPRZEDAM: Sprzedam dużą ilość farby białej i kolorowej, do malowania ściań w środku budynku: szpachlę do sheetrock, klej do płytek, izolację i wiele innych rzeczy. Wszystko za pół ceny. Tel.: 201421-7592

w bardzo dobrym stanie holenderskiej firmy Nuna, od lat produkującej najwyższej jakości wózki dla dzieci: • Wózek Nuna Mixx – 2 w 1 – głęboki i spacerówka + przezroczysta osłona od deszczu (nowe $1099) – $499

• 2 foteliki samochodowe Nuna Pipa (0-13 kg) – wraz z bazą do montażu – fotelik łatwo się wkłada do wózka za pomocą systemu click-click (nowe 2x$349) – 2x$150

Zatrudnię stolarza meblowego do warsztatu stolarskiego w Garfield,NJ oraz stolarza budowlanego. Bardzo dobre warunki pracy. Praca od zaraz. Tel.: 201-208-0758 Salon fryzjerski w Wallington, NJ udostępni miejsce dla fryzjerki/ fryzjera. Godziny i warunki do uzgodnienia. Oferuje oddzielne pomieszczenie dla kosmetyczki/ makijażystki/masażysty. Szczegółowe informacje pod nr tel.: 973-253-6003

DO SPRZEDANIA UŻYWANE,

Zmywarka do naczyń Kitchen Aid KDFE204KPS stainless steel, w idealnym stanie, tylko 1 miesiąc używana, 3 lata gwarancji, 39 decybeli. Cena $750. Tel. 973-557-6545, do odbioru 07420

• Torba do transportu wózka z kółkami – idealna do podróży samolotem do Polski (nowa $299) - $99

Miękkie zawieszenie Genialnie dopracowana amortyzacja Europejski design

DO WYNAJĘCIA Jednosypialniowe mieszkanie do wynajęcia dla jednej lub

Po więcej informacji lub zdjęć proszę dzwonić 914-441-9554

dwóch osób. Czynsz $1,200 + opłaty. Tel.: 908-764-7418

Witamy w

POL-CAR Collision Repair!

Ogrzewanie i Chłodzenie po godzinach Zadzwoń do Jacka: 973-289-0149 (komórka)

◊ serwis ◊ naprawa ◊ wymiana

PLUS 11 sierpnia 2022

◊ dobijanie gazu ◊ czyszczenie systemów wentylacyjnych

Nasza specjalność to: ❖ ❖

❖ ❖

Blacharstwo i lakiernictwo Kompleksowe naprawy powypadkowe samochodów wszystkich marek Współpraca ze wszystkimi firmami ubezpieczeniowymi Wysoka jakość usług i dobra cena

Pomagamy h w rozmowac z firmami owymi ubezpieczeni


Biały Dom 35

Pierwsze Damy – cz.172

Partnerka prezydenta Hillary potrafiła zachęcić biznesmenów, by wspierali finansowo jej programy społeczne. Takie duże firmy jak np. Walmart, Tyson Food finansowały niektóre jej zamierzenia. Skuteczność działania Hillary w Arkansas bierze się oczywiście stąd, że była żoną gubernatora stanu i miała na niego duży wpływ. Przyjaciele podkreślali ambicje Hillary i zdecydowane dążenie do celu; wie, czego chce, i wie, jak to osiągnąć. Uważali ją za osobę inteligentniejszą od męża, spokojniejszą i bardziej ważącą słowa, które wypowiada. Ci, którzy znają ją bliżej, cenią jej dowcip i poczucie humoru. Potrafi świetnie naśladować różne osobistości. W torebce ma zawsze książeczkę z ciekawszymi cytatami z Pisma Świętego. Jest osobą finansowo niezależną. W 1990 roku jej zarobki wynosiły 190 tys. dolarów rocznie, a w 1993 roku –

GABINET

250 tys., podczas gdy gubernatorska pensja jej męża wynosiła zaledwie 35 tys. dolarów. To ona zarządza rodzinnymi finansami. Ma akcje w sieci domów towarowych Walmart, firmy konfekcyjnej Liz Clairborne i innych przedsiębiorstw. W sumie Clintonowie należą do grona najbardziej zasobnych ludzi w Ameryce. Szacowano, że w 1990 rokumieli około 700 tys. dolarów ulokowanych w różnych inwestycjach. Dziś są warci około 120 mln dolarów. Od początku kampanii wyborczej 1992 roku było oczywiste, że Hillary nie ograniczy się tylko do towarzyszenia mężowi na wiecach wyborczych, do rozdawania miłych uśmiechów i wyrażania pełnego zachwytu, gdy on wygłasza przemówienia. Hillary była doradcą, strategiem i członkiem ścisłego sztabu wyborczego Clintona. Piosenkarka kabaretowa Geniffer Flowers ujawniła prasie, że przez 12 lat miała romans z Billem Clintonem.

lary było tak duże, że przewidywano, że w USA zacznie rozwijać się kult Hillary i swego rodzaju „hillarymania”. Jeszcze przed wprowadzeniem się do Białego Domu Hillary oświadczyła, że na oficjalnych drukach będzie używać również swojego rodowego nazwiska: Hillary Rodham Clinton. W czasie uroczystości zaprzysiężenia w styczniu 1993 roku zajęła, zgodnie z tradycją, miejsce za swym mężem, ale było oczywiste, że w Białym Domu nie będzie odgrywała drugoplanowej roli. Dowodem na to było zajęcie przez nią biura w zachodnim skrzydle Białego Domu, tam, gdzie jest Gabinet Owalny. W dotychczasowej historii USA biura żony prezydenta i jej pracowników znajdowały się we wschodnim skrzydle rezydencji, z dala od biura prezydenta. Z pamiętników Hillary Clinton wyraźnie widać, że ma silną indywidualność i dążenie do samodzielności. Trudno było się jej pogodzić z tym, że to nie ona, ale jej mąż jest pierwszoplanową postacią w kraju, a jej rola jest drugorzędna i symboliczna. Ciąg dalszy za tydzień…

DENTYSTYCZNY

OPIEKA DENTYSTYCZNA dla całej rodziny 500 North Wood Ave, Suite 1A, Linden NJ 07036 Tel: (908) 718 - 7337 ATRAKCYJNE CENY Gabinet otwarty do późnych godzin wieczornych oraz w soboty Akceptujemy wiekszość ubezpieczeń

we Darmo acje lt konsu

www.annapawlowskadds.com

Hillary Rodham Clinton (ur. 1947)

Zwykle tego rodzaju skandal oznacza praktycznie śmierć polityczną kandydata na prezydenta. Hillary uratowała karierę męża, występując z nim w popularnym programie telewizyjnym „60 minutes”. Kiedy prowadzący audycję naciskał na Clintona, aby potwierdził, że utrzymywał stosunki pozamałżeńskie, Hillary wkroczyła zdecydowanie: „Nie uważam, aby należało mówić publicznie o tym, co się wydarzyło w naszym życiu prywatnym. Jest to wyłącznie nasza sprawa”. Rewelacja o romansie męża przyjęła jako jeszcze jeden przejaw brudnej kampanii wyborczej i przekonała opinię publiczną, że nie ma to wpływu na jej szczęście małżeńskie. Republikanie starali się skompromitować system wartości prezentowany przez Hillary Clinton. Zarzucali jej, że porównuje ona małżeństwo z niewolnictwem, domaga się prawa dzieci do postawienia przed sądem rodziców oraz uznaje grupowe współżycie nieformalnych par małżeńskich. Podkreślali, że woli przebywać w gabinecie prezesa korporacji niż w kuchni z rodziną. Po zwycięstwie wyborczym Billa Clintona zainteresowanie osobą Hil-

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


36 Ubezpieczenia bez tajemnic

Tajniki ubezpieczeniowe - objaśnienie kilku najważniejszych terminów Czym jest tajemnica ubezpieczeniowa? To prawny zakaz udzielania przez ubezpieczyciela jakichkolwiek informacji o pojedynczej umowie ubezpieczenia. Tajemnica ubezpieczeniowa dotyczy zarówno ubezpieczyciela, jak i wszystkich osób, z pomocą których wykonuje on swoją działalność. Kim jest tzw. underwriter? To pracownik ubezpieczyciela odpowiadający za indywidualną ocenę ryzyka oraz wyznaczenie odpowiadającej przejmowanemu przez ubezpieczyciela ryzyku składki ubezpieczeniowej. Underwriterzy pracują dla dużych, średnich oraz niestandardowych ryzyk, gdzie poza aktualnym wyznaczaniem stawek potrzebna jest również z reguły ich indywidualna ocena. Czym jest kombinowane ubezpieczenie (ubezpieczenie pakietowe)? Pakietowe ubezpieczenie obejmuje na podstawie jednej polisy kilka ryzyk ubezpieczeniowych, np. ubezpieczenie komunikacyjne, domowe,

PLUS 11 sierpnia 2022

komercyjne lub biznesowe. Czy za szkody spowodowane przez dzieci odpowiadają rodzice? Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym jest niezbędne przede wszystkim wtedy, kiedy mamy dzieci. Urocze pociechy potrafią mocno nadszarpnąć nasze nerwy i zrujnować kieszeń. Wiadomo bowiem, Rozbita szyba w szkole czy porysowanie czyjegoś samochodu w trakcie nauki jazdy na dwukołowym rowerku – w przypadku posiadania odpowiedniego ubezpieczenia – nie jest naszym zmartwieniem, tylko firmy ubezpieczeniowej. Również posiadanie psa, szczególne takiego, który lubi szczerzyć zęby, jest dobrym powodem do wykupienia tego ryzyka. Jesteśmy bowiem – podobnie jak w przypadku dzieci – odpowiedzialni za swoje zwierzęta domowe i wyrządzone przez nie szkody. Dlatego też poszarpane spodnie listonosza czy uduszona przez pupila kura sąsiadów nie będą naszym zmartwieniem, jeżeli będziemy mieć odpowiednie

ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Nawet jeśli wykażemy się rażącym niedbalstwem, nie dopilnujemy dzieci i zwierząt, pozostawimy odkręcone krany czy zrobimy coś, o czym nawet trudno akurat teraz pomyśleć, i ucierpi na tym ktoś trzeci, ubezpieczyciel przejmie za nas konsekwencje materialne. Ubezpieczenie to jest niezwykle ważne również dla posiadaczy nieruchomości. Na właścicielu domu leży bowiem obowiązek odśnieżania chodnika przed domem. Jeżeli tego nie dopełni i ktoś wskutek poślizgnięcia się na lodzie czy śniegu dozna uszczerbku na zdrowiu,o złamie nogę czy też rozbije sobie głowę, to odpowiedzialność ponosi właściciel feralnego miejsca. Odpowiednia polisa chroni w takim wypadku przed wypłacaniem odszkodowania z własnej kieszeni. Podobnie jest w przypadku, kiedy dojdzie do wypadku podczas amatorskiego uprawiania sportu. Zdarza się, że ktoś potrąci kogoś rowerem albo w trakcie jazdy na nartach spowoduje u kogoś obrażenia, złamanie bądź trwałe kalectwo. Jeżeli w takim wypadku zostanie udowodniona winna, to polisa chroni podobnie jak w przypadku poślizgnięcia się

przechodnia przed domem. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest również jednym z elementów ubezpieczenia podróżnego. Chroni na wypadek szkód wyrządzonych za granicą. Pokój w hotelu, pensjonacie czy prywatnej kwaterze może w trakcie naszego pobytu ulec zniszczeniu. Nieostrożność albo wakacyjne wyluzowanie mogą doprowadzić do szkód, za które trzeba będzie zapłacić. Co to jest ekspiracja ubepieczenia? Wygaśnięcie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jej termin jest określony przez polisę ubezpieczeniową albo inny dokument zawarcia umowy ubezpieczenia. Profesjonalny i doświadczony zespół pracowników pomoże dokonać właściwego wyboru. Powierzając nam ochronę ubezpieczeniowa zyskujecie Państwo wiarygodnego i solidnego partnera, który zadba o Wasze bezpieczeństwo. Bardzo prosimy szczegółowe pytania kierować bezpośrednio do CHOICE INT. AGENCY I ROYAL CROWN REALTY 348 Main Ave Wallington, NJ 07057 lub pod nr telefonu 973-773-7448 Grażyna Torbus


Temat tygodnia 37

Ostatnia podróż Czeka cię na pewno. Ciebie tu już nie będzie, ale możesz zdecydować, w jaki sposób rodzina ma cię wyekspediować. Jak przed każdą planowaną podróżą możesz najpierw spokojnie posiedzieć przy kawie i poprzeglądać katalogi i broszury z ofertami.

Jedną z wad Stanów Zjednoczonych jest brak zasiłku pogrzebowego, który w Polsce wypłaca ZUS. Podstawowy koszt skromnego pogrzebu to równowartość dwóch miesięcznych pensji, czyli w porównaniu z Polską nie tak dużo. Ale zawsze dużo, jeśli nie jesteśmy na to przygotowani. Dlatego tak popularne są w USA tzw. plany pogrzebowe. Są to prywatne ubezpieczenia pozwalające gromadzić fundusze na zorganizowanie pochówku. To mniej więcej odpowiednik wykupienia kwatery na cmentarzu przez starszych Polaków. Amerykańscy seniorzy robią to, aby odciążyć rodzinę a jednocześnie mieć pewność, że miejsce ich ostatniego spoczynku będzie wyglądało tak jak sobie życzą. Zmiany, jakie zachodzą w ostatnich dziesięcioleciach w Europie, to zwiększająca się liczba kremacji. Spowodowane jest to faktem, iż kremacja jest tańsza niż tradycyjne

formy pochówku. Szczególnie, gdy cmentarze zapełniają się bardzo szybko, a ceny ziemi rosną. - W Anglii pojawiła się też jeszcze jedna, bardzo specyficzna forma pogrzebu. Jest to ługowanie, czyli rozpuszczenie ciała osoby zmarłej w specjalnych roztworach chemicznych–opowiada Marek Cichewicz, dyrektor Biura Opieki nad Grobami Obcokrajowców (BONGO), wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.–Ta forma pochówku nie spotkała się jednak z aprobatą społeczeństwa i moim zdaniem raczej się nie przyjmie. Nic dziwnego. Jak pisze w „Sztywniaku” Mary Roach, znana amerykańska dziennikarka, po rozpuszczeniu ciała w mieszaninie kwasów zostaje garstka kości, które można skruszyć w dłoniach. Reszta zamienia się w biologicznie i chemicznie neutralną ciecz. Prawdopodobnie kremacja wydaje się ludziom bardziej romantycznym sposobem unicestwienia

cielesnej powłoki niż zniknięcie w odmętach rur kanalizacyjnych. W Stanach Zjednoczonych czy w Anglii nie ma konieczności chowania urny na cmentarzu. Dlatego czasem można zobaczyć w ogródku sąsiada kamienną „fontannę”, którą obsiadły „równie kamienne” ptaszki. Góra tej fontanny jest odkręcana, aby w środku można było ukryć urnę. Także współczesne amerykańskie czy angielskie nagrobki, jak piszą forumowicze z polonijnych portali, mogą być dla Polaków lekkim szokiem: z kolorowymi napisami, wyrytymi na płytach obrazkami (nagrobek w kształcie Kubusia Puchatka albo... reklamy marmite). A obok maskotki, plastikowe wiatraczki i ukochane przez Amerykanów kartki. Polaków może również wprawić w zdumienie kwesta podczas pogrzebu. Praktyczni Amerykanie czy Brytyjczycy podczas ostatniego pożegnania osoby zmarłej na raka, zbierają pieniądze na rzecz fundacji,

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


38 Temat tygodnia która walczy z tą chorobą. Niektóre rodziny wręcz piszą w nekrologach, że nie chcą kwiatów, tylko dotację na rzecz wskazanej organizacji czy hospicjum. Zwyczaj ten zaczyna się powoli pojawiać i w Polsce. Innym ciekawym zwyczajem podczas pogrzebu, jest wypuszczanie w niebo białych gołębi. To symbol duszy ulatującej do nieba. Można też wysypać prochy zmarłego do morza.

Pochówek po polsku

Polacy w większości podchodzą do sprawy organizacji pogrzebu bardzo poważnie, lecz ograniczają ich finanse.–Gdyby zasiłek pogrzebowy był wyższy, rodziny częściej decydowały się droższe trumny czy urny–tłumaczy M. Cichewicz. – Dziś nadal chcemy, aby było jak najbardziej okazale (najczęściej jest tak w małych miejscowościach i na wsi), ale coraz częściej decydujemy się na kremację, która jest tańszą formą pochówku. Ale np. w Czechach jest inaczej. Sam widziałem mnóstwo urn z prochami zmarłych, które nigdy nie zostały odebrane przez ich rodziny i pochowane na cmentarzu–wspomina.–Po roku od kremacji, prochy takiej osoby są rozsypywane w ogrodach pamięci na cmentarzach. Dla nas, Polaków, jest to nie do pomyślenia, ale w laickich Czechach ceremonie pogrzebowe ograniczane są do minimum. - Rzeczywiście, koszty związane z przygotowaniem osoby zmarłej do ceremonii pogrzebowej nie są małe i zależą od części kraju, w której będzie organizowany–tłumaczy.–W dużych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, łączny koszt serwisu firmy pogrzebowej może zaczynać się od kwoty około 3 tys. zł (w przypadku kremacji). Koszty opłat na cmentarzu, które są dodatkowo naliczane w Warszawie, wynoszą około 3 tys. złotych, ale są cmentarze, na których płaci się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy zł. W mniejszych miastach i na wsi kwoty za organizację pogrzebu są niższe i najtańszy pogrzeb wraz trumną może wynieść około 2.200 zł (opłaty w zakładzie pogrzebowym). Opłaty na cmentarzu wynoszą około 1.000 zł. Kremacja to wydatek na poziomie 500–900 zł. Cena zależy od krematorium, których w Polsce jest już ponad 60. Jeszcze kilka lat temu tylko 5 proc. pogrzebów kończyło się kremacją, dziś – 20 proc. A

PLUS 11 sierpnia 2022

jeśli liczyć wyłącznie duże miasta, to odsetek ten wyniesie aż 40proc. Coraz częściej Polacy decydują się też na świeckie pogrzeby, które prowadzi mistrz ceremonii. Mirosław Nadratowski, który w tym zawodzie pracuje już kilkanaście lat, wspomina:–Pewnego razu rodzina zmarłego, którego ksiądz nie chciał pochować, poprosiła mnie, żebym powiedział kilka słów nad grobem. Tak też się stało. Po tygodniu przyszli kolejni ludzie z tą samą prośbą. I tak to trwa do dziś. Punktem centralnym pogrzebu jest opowieść o żegnanym człowieku. M. Nadratowski musi zawsze zebrać dane od rodziny zmarłej osoby, aby uroczystość miała osobisty i niepowtarzalny charakter. Mistrz przygotowuje też oprawę muzyczną, czyli ulubione utwory zmarłego. Za swoją pracę zażyczy sobie zdecydowanie mniej pieniędzy niż ksiądz (500-1100 złotych). Natomiast mniej popularna w Polsce jest balsamacja. Kosztuje około 1000 złotych. Obowiązkowa w Hiszpanii, w Polsce stosowana jest sporadycznie. Decydują się na nią głównie rodziny obcokrajowców, którzy zmarli w Polsce i trzeba ich ciała wysłać do ojczyzny.

M. Cichewicz.–Zmarłemu szepcze się do ucha szahadę, czyli wyznanie wiary, obmywa jego ciało nieparzystą liczbę razy i owija ciało białym całunem. Ciało chowane jest na prawym boku, bez trumny. Obecnie jednak, ze względów sanitarnych, np. we Francji wymaga się chowania w trumnach. Grób musi być skierowany na Mekkę. Z tego też powodu tam niechętnie patrzy na kremację, gdyż po niej ciała zmarłego nie da

Sępy, stosy i Nokia...

godziny przed wejściem pierwszego pasażera i wywozi

We wszystkich grupach społecznych czy wyznaniowych w Europie, pogrzeby wyglądają podobnie. Różnią się jedynie osobą prowadzącą ceremonię (ksiądz, pastor, pop, czy mistrz ceremonii).–Ale już trochę inaczej wygląda ceremonia pogrzebowa u muzułmanów, których jest coraz więcej, szczególnie w zachodniej Europie–opowiada

się odpowiednio ułożyć. Wspomina też, że w Indonezji, zamiast chować ciała, wiesza się trumny na linach, by były bliżej nieba. Najczęściej na stromych zboczach lub w jaskiniach. Gdy po kilku latach liny przegniją, trumny spadają na jeden wielki stos. W Tybecie ciała zmarłych masakruje się i zostawia zwierzętom na pożarcie, by jak najszybciej oddać je przyrodzie. Zresztą na skalistym terenie trudno byłoby

Czy leci z nami… trumna? Jeśli podróżujesz dużymi liniami lotniczymi na międzynarodowe lotnisko, istnieje prawdopodobieństwo, iż jeden z pasażerów nie siedzi w fotelu, a leci pod pokładem, w luku bagażowym. Tak, samolot może przewozić trumny. Bez paniki, sąsiad z siedzenia obok jest większym zagrożeniem epidemiologicznym niż ten umieszczony pośród waliz i toreb, ponieważ jest zabalsamowany, a jego trumna musi być ocynkowana. Ale raczej nigdy nie będziesz wiedzieć tego na pewno, ponieważ trumnę wwozi się na pokład samolotu przynajmniej 4 długo po odprawieniu ostatniego. Panikarzom teraz trudniej będzie wybrać – czy bardziej bać się katastrofy lotniczej, czy obecności tragicznej przesyłki na pokładzie. Zwłaszcza, że co bardziej przesądni wierzą, iż obecność tej drugiej może być przyczyną pierwszej.


Temat tygodnia 39 je pochować. Większość z nas prawdopodobnie słyszała o okrutnym hinduskim zwyczaju, który nakazuje wraz z ciałem męża, spalić również wdowę. Mimo iż Anglicy prawie 200 lat temu zabronili Hindusom praktykowania tego rytuału, to do dziś można się spotkać z pojedynczymi przypadkami sati. Ostatnio w 2019 roku! Żyjące na terenach Brazylii i Wenezueli plemię Indian Janomamów, słynie między innymi z przedziwnego zwyczaju obchodzenia się z umarłymi. Indianie ci zwykli kremować zwłoki, a pozostałe w ognisku kości mielić na pył i dodawać go do różnych potraw. Dla ludu zamieszkującego zachodnie rejony Ghany, bardzo ważne jest, aby ich bliscy zmarli odeszli do lepszego świata w jak najbardziej efektowny sposób. Dlatego też rodziny wydają ostatnie pieniądze na kunsztowne, ręcznie robione trumny. Ale nie chodzi o klasyczne zdobienia czy ornamenty. Jeśli zmarły był palaczem, to istnieje prawdopodobieństwo, że do grobu zostanie złożony w trumnie zbudowanej na wzór cygara, paczki marlboro lub zapalniczki. Jeśli fascynowały go telefony, zostanie pochowany w olbrzymiej atrapie Nokii. Jeśli uwielbiał Coca-Colę–w trumnie­butelce.

Dla ekscentryków

Jeśli nie w smak ci tradycyjny pogrzeb a kremacja wydaje ci się zbyt trywialna, zawsze możesz przeznaczyć swoje ciało dla potrzeb badań naukowych. Ale jeśli romantycznie oczekujesz, że twoje zwłoki posłużą do ćwiczeń chirurgom-pionierom, którzy uczą się, jak ratować ludzkie życie, możesz się rozczarować. Jak pisze w “Sztywniaku” Mary Roach, twoja głowa (oddzielona od

reszty ciała!) może stać się polem ćwiczebnym dla chirurgów plastyków, do trenowania szwów po liftingu. A np. twój mózg, zamiast statecznie spocząć w słoju na półce uniwersyteckiego anatomicum, zostanie nieestetycznie poplasterkowany i spakowany do szuflad w zamrażarce. Gdy mieszkasz w USA, twoje nogi mogą pomóc specjalistom, którzy opracowują obuwie odporne na miny przeciwpiechotne. Twoja ziemska powłoka równie dobrze może trafić do fachowców od crash-testów, którzy sprawdzą jej wytrzymałość na zgniatanie najnowszym modelem mercedesa. Szwedzi, którzy z braku miejsc już chowają zmarłych w zbiorowych grobach, zaproponują przerobienie cię na… kompost. Zmielony i zliofilizowany posłużysz jako karma dla świeżo posadzonego drzewka pomarańczowego. Z wdzięczności mogą mu nadać twoje imię. A jeśli masz naprawdę dużo pieniędzy, daj się skriogenizować (zamrozić, by doczekać lepszych czasów, w których lekarze wyleczą twoje niedomagania) lub przerobić na diament (wytwarza się go ze skremowanych prochów pod wpływem temperatury i ciśnienia). Rodzina będzie cię mogła nosić w formie biżuterii. Tylko najbogatsi mogą trafić dosłownie do nieba. Za drobną „opłatą” ich szczątki mogą zostać wystrzelone z wahadłowca. Pomyśl, wybór jest naprawdę spory. Może nie warto upierać się przy kwaterze w Amerykańskiej Częstochowie lub na Powązkach. Możesz poddać się plastynacji w pracowni Gunthera von Hagensa lub dać ukrzyżować badaczom całunu turyńskiego. Reinkarnacja w formie jabłonki dokarmianej w szwedzkim stylu jest nie mniej romantyczna.

WYPADEK SAMOCHODOWY? Zadzwoń do Dr.Maciaka

(973) 253 0503 NAZWANY PRZEZ CONSUMERS RESEARCH COUNCIL OF AMERICA “AMERICA’S TOP CHIROPRACTIC PHYSICIAN”

WYPADEK SAMOCHODOWY POWODUJE POWAŻNE USZKODZENIE ZDROWOTNE NASZEGO CIAŁA. PROBLEMY TE MOGĄ ZNACZNIE SIĘ POGORSZYĆ JEŚLI NIE PODEJMUJE SIĘ ODPOWIEDNIEGO LECZENIA. Cokolwiek niewłaściwego zrobisz po wypadku będzie bardzo istotne dla Twojego zdrowia fizycznego i w dużym stopniu może wpłynąć negatywnie na otrzymanie odszkodowania jakie Ci się należy. Dlatego też leczenie u DR.Maciaka jest bardzo cenne dla ogromnej liczby ofiar wypadków samochodowych.

OTRZYMASZ ODPOWIEDŹ NA WSZYSTKIE PYTANIA BEZ PONOSZENIA JAKICHKOLWIEK KOSZTÓW Osobiście z Tobą porozmawiam o zaistniałym wypadku. Moja 38-letnia wiedza i doświadczenie w tej dziedzinie pomoże wyybrać odpowiednie zabiegi potrzebne do pozbycia się dręczącego bólu. Odpowiednio przygotuję całą dokumentację związaną z wypadkiem i leczeniem abyś mógł otrzymać jak najlepsze odszkodowanie. Nie myśl, że ból przejdzie sam i nie będzie Ci więcej dokuczał. Nie myśl, że niewielkie uszkodzenie samochodu równa sie niewielkiemu uszkodzeniu organizmu. Poważne problemy zdrowotne często powstają gdy zniszczenie samochodu jest niewielkie.

OTRZYMAJ ODSZKODOWANIE NA JAKIE ZASŁUGUJESZ Wielu lekarzy nie jest odpowiednio wykształconych w dziedzinie leczenia urazów powypadkowych. Niewielu również wie jak przygotować odpowiednią dokumentację i złożyć zeznanie w sądzie. Szczerze mówiąć wielu lekarzy często odmawia składania zeznań ponieważ nie czują się wystarczająco pewnie do udzielania odpowiedzi w sprawie Twojego problemu. Moje doświadczenie w całym procesie leczenia urazów powypadkowych, przygotowania dokumentacji i złożeniu odpowiedniego zeznania w sądzie pomoże Ci bardzo w otrzymaniu dobrego wynagrodzenia za ból i cierpienie jakiego doznałeś w tym nieszczęśliwym wypadku.

NASTĘPNY KROK NALEŻY DO CIEBIE Zanim udasz się do jakiegokolwiek lekarza po pomoc pamiętaj, że chociaż wielu lekarzy twierdzi iż zajmują się takimi sprawami to nie wszyscy lekarze mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Ja wiem jak leczyć dolegliwości powypadkowe, zmam prawo ubezpieczeniowe i wiem jakie prawa przysługują ofiarom wypadków samochodowych. Wiem jak zastosować moją wiedzę do Twoich potrzeb Twojego problemu i Twych dolegliwości tak, abyś w krótkim czasie uzyskał poprawę Twojego stanu zdrowia i jednocześnie został odpowiednio wynagrodzony za krzywdy jakich doznałeś. - Nie pobieram opłat za konsultację. - Natychmiast udzielę odpowiedzi na każdo pytanie. - Współpracuję z twoim ubezpieczeniem i adwokatem. Wszelkie dodatkowe opłaty będą odłożone aż do zakończenia.

Maciak Chiropractic Center 1081 Paulison Ave, Clifton NJ 07011 drmaciak.com

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


40 Memento mori

Czy można wziąć ślub z osobą zmarłą? Aż trudno uwierzyć, że coś takiego jest możliwe w naszych czasach, a jednak okazuje się, że we Francji w środku Europy istnieje taka możliwość. Ślub z osobą zmarłą jest legalny we Francji od ponad 200 lat! Nie jest to praktykowane na co dzień, taki ślub musi mieć powód oraz podpis i zgodę prezydenta Francji. Prawo to zostało ustalone przez Napoleona. Chodziło o kwestie kobiet, których chłopaki czy narzeczeni ginęli podczas wojny. Jeżeli kobieta udowodniła, że byli razem, wtedy mogła wziąć ślub ze zmarłym, a następnie otrzymać rentę. Kobieta, która była w ciąży nie została panną z dzieckiem, co było bardzo źle przyjmowane w społeczeństwie; wtedy dziecko miało legalnie ojca i rentę po nim. Mimo tego, że to prawo jest stare, to nadal jest praktykowane, tylko trzeba udokumentować, że para miała zamiary ślubne. Ślub pośmiertny nie wiele różni się od normalnego. Panna młoda ma białą suknie, a urzędnik wkłada jej obrącz-

PLUS 11 sierpnia 2022

kę. Nie ma raczej hucznego wesela. W 2010 roku kobieta poślubiła zmarłego policjanta, zamiast łez szczęścia lały się łzy smutku. W 1959 roku, kiedy przerwała się zapora na Malpasset, zginęło 425 osób, w tym Andre Capra, który miał za 15 dni wziąć ślub z Irene Jodard. Irene wystąpiła do prezydenta o zgodę na pośmiertny ich ślub. Drugim takim słynnym na całą Francję ślubem był ślub Etienne Cardiles’a z jego partnerem policjantem Xavierem Jugele, który zginął podczas ataku terrorystycznego. Do tej pory Francja jest jedynym krajem w Europie, który zezwala na pośmiertne śluby. Kobieta lub mężczyzna od razu po zawarciu takiego ślubu zostają wdowcami i mają prawo do świadczeń. Izabela Van Tassel Zdjęcie - Paweł Woźniak


Zdrowie 41 Skoro są bez recepty, to znaczy, że można je bezpiecznie zażywać–to groźne przekonanie na temat wszelkich leków dostępnych bez lekarskiego wskazania może kosztować życie i zdrowie nie tylko tych, którzy je zażywają. Tak może być na przykład, gdy po zażyciu niektórych z nich zasiądziemy za kierownicą.

Bez recepty też szkodzą Leki OTC (z ang. over the counter) od ładnych kilku lat robią furorę zarówno w USA, jak i w Polsce. Spora w tym zasługa agresywnych reklam koncernów farmaceutycznych, spora również naszej wiary w to, że łatwiej dostać się do półki w supermarkecie niż do lekarza i wziąć tabletkę zamiast przechodzić przez wszystkie medyczne procedury. Tymczasem nawet najbardziej popularny lek, zażyty w niewłaściwy sposób, może znacząco wpłynąć na naszą zdolność postrzegania świata, a co za tym idzie także na bezpieczeństwo kierowcy, jego pasażerów i właściwie wszystkich, którzy znajdą się w jego pobliżu. Jest to tym groźniejsze, że bardzo niewiele osób zapoznaje się z treścią ulotki leku kupionego bez recepty. Lekarze ostrzegają jednak, że wpływ każdej pojedynczej substancji na organizm jest procesem indywidualnym, zależnym od wieku, płci, metabolizmu oraz poziomu tolerancji danego składnika przez organizm.

Ziołowe na nerwy

W sytuacjach nerwowych i stresujących sięgamy najczęściej po preparaty zawierające wyciągi z waleriany, melisy, męczennicy cielistej oraz chmielu zwyczajnego. Substancje czynne w nich zawarte wychwytywane są przez receptory układu nerwowego. Irydoidy waleriany hamują np. degradację kwasu aminomasłowego. Wskutek tego podwyższa się jego stężenie–w efekcie przekaźnictwo neuronalne jest opóźnione. Molekularne podłoże działania pozostałych surowców nie jest jeszcze aż tak dokładnie zbadane. Nie ulega jednak wątpliwości, że po zażyciu ziołowych preparatów uspokajających należy unikać prowadzenia pojazdów, bo powodują one u kierującego spowolnienie reakcji, otępienie, a nawet senność. To jednak może się wydawać oczywiste, co jednak z popularnymi lekami przeciw przeziębieniu i grypie? W większości tych leków jednym z głównych składników jest pseudoefedryna. Działa podobnie jak adrenalina, powoduje pobudze-

nie psychomotoryczne, przyspiesza rytm serca, podwyższa ciśnienie, sprawia, że nie możesz się skupić, twoje ruchy stają się szybkie, nagłe i nieprzemyślane. O ile przy umiarkowanych dawkach większego niebezpieczeństwa nie ma, o tyle, gdy przesadzimy z ilością, skutki mogą być poważne.

Na grypę i kaszel

Ta sama pseudoefedryna w wielu preparatach łączona jest z substancjami przeciwbólowymi (ibuprom, paracetamol) zaliczanymi z reguły do grupy całkowicie bezpiecznych. Powód jest banalny. Tylko niewielu z nas zapoznaje się z ulotką dołączoną do leku, która wspomina, że działania niepożądane ibupromu i paracetamolu to senność, zawroty głowy i ogólne osłabienie. Żaden z tych stanów nie jest przecież wymarzonym dla kierowcy. Głównym składnikiem popularnych leków przeciwkaszlowych jest kodeina. Ten alkaloid jest pochodną morfiny i silnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Po zażyciu często

występują zawroty głowy, a zwiększone dawki powodują nadmierne uspokojenie i senność. Co ciekawe, kodeina w połączeniu z preparatami przeciwwrzodowymi, czyli zobojętniającymi kwas żołądkowy może powodować powstawanie stanów depresyjnych. Leki przeciwwrzodowe również dostępne są bez recepty. Nie do końca też wiadomo, co zrobić, gdy wybierając się w podróż dopadnie nas biegunka. Podstawowym składnikiem leków, którymi możemy sobie pomóc jest bowiem loperamid, który działa w ścianie jelita na receptory opioidalne i powoduje zwiększenie pochłaniania wody i elektrolitów przez komórki jelita. Temu działaniu towarzyszy uczucie zmęczenia, ból głowy oraz nadmierna senność. Objawy te mogą trwać nawet do 24 godzin po zażyciu. Co więc robić? Brać czy nie? Chyba jednak brać, jeśli innego wyjścia nie ma, ale nie siadać za kółko albo przynajmniej wcześniej uważnie przeczytać ulotkę. Chociaż… w przypadku leków na biegunkę, chyba lepiej przeczytać ją już po zażyciu.

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


42 Rozrywka Rozwiązanie krzyżówki prześlij do nas e-mailem na adres ogloszenia@tygodnikplus. com lub na nasz adres pocztowy 63 Union Blvd, Wallington NJ 07057 wraz z podaniem imienia, nazwiska i dokładnego adresu. Wszystkie prawidłowe rozwiązania przesłane do dnia 18.08.22r. wezmą udział w losowaniu nagrody. Dane laureata obecnej krzyżówki zamieścimy na naszej stronie w dniu 25.08.22r. Nadesłanie przez Czytelnika rozwiązania krzyżówki oznacza, iż wyraża on zgodę na opublikowanie imienia, nazwiska oraz miejsca zamieszkania na liście laureatów. Rozwiązania prosimy przysyłać tylko raz. Duplikaty będą kasowane.

Sponsorem nagrody jest: Elżbieta Kieszczyńska

EK Polish Bookstore 1051 Bloomfield Ave., Suite 1B-2 Clifton, NJ 07012 www.ekpolishbookstore.com

(201) 355 7496

Za prawidłowe rozwiązanie krzyżówki z nr. 30 (729) nagrodę wylosował Pan Andrzej Stachnik z Pemberton. Gratulujemy! Hasło: Bogactwo daje zaszczyty

www.ekpolishbookstore.com

(201) 355 7496

$1600

$1800

PLUS 11 sierpnia 2022

$2100

$2200


Poradnik sukces 43

Jak tanio zwiedzać świat: Darmowe noclegi Marzysz o objechaniu świata dokoła, ale obawiasz się, że nigdy nie zrealizujesz tego marzenia z powodu ograniczonych finansów? Ten artykuł jest dla ciebie. Podróże niekoniecznie wymagają dużej kasy. Istnieją sposoby na zwiedzanie, które kosztują ułamek tego, czego domagają się biura podróży. Z pomocą przychodzą społecznościowe portale łączące podróżnych z osobami chętnymi je u siebie gościć za darmo lub za pomoc w pracy. Wymiana gościnności nazywa się „hospitality exchange” albo „couch surfing”, czyli kanapowe surfowanie, od nazw najpopularniejszych serwisów. Pomoc za dach nad głową – to help exchange. Ponadto wymienić się można swoim mieszkaniem czy domem. Możliwości jest wiele.

Couchsurfing.com

CouchSurfing.org – to strona internetowa założona w 2002 roku przez Amerykanina Caseya Fentona – dzięki której podróżny znajdzie darmowe zakwaterowanie, a właściciel mieszkania czy domu – interesującego gościa. Serwis cieszy się ogromnym zainteresowaniem i przekroczył obecnie 12 milionów zarejestrowanych użytkowników z ponad dwustu krajów. Każdy użytkownik portalu tworzy w nim profil, w którym podaje podstawowe informacje o sobie, jak np. zainteresowania, znajomość języków, przejechane kraje. Również zamieszcza zdjęcia, zaznacza, co może zaoferować swoim gościom: kanapa, sypialnia, zwiedzanie, wyjście do kawiarni, i czego oczekuje w zamian. Osoba poszukująca noclegu, zwana „surferem”, loguje się na stronie, wyszukuje użytkownika, który może ją przyjąć w danym terminie i kontaktuje się z nim bezpośrednio. Surferów i gospodarzy można wyszukać według lokalizacji, wieku, języka, płci albo jakiegoś słowa zawartego w ich profilu. Profile zarówno gospodarzy jak i gości uzupełnione są o oceny i komentarze innych osób. Każdy użytkownik sam decyduje, kogo przyjmie pod swój dach.

BeWelcome

Podobnie do CouchSurfingu działa BeWelcome.org. Jest to również społecznościowy portal internetowy, dostępny w kilkudziesięciu językach, skupiający osoby, które mogą zaoferować nocleg (zaprosić na obiad lub pokazać swoje miasto) oraz te, które chcą skorzystać z takiej możliwości. W portalu zarejestrowanych jest obecnie prawie 200,000 użytkow-

ników z 223 krajów. Rejestracja jest bezpłatna i dostępna dla każdego, ale proces rejestracji może trwać do kilkunastu dni, ponieważ każdy nowo utworzony profil jest weryfikowany przez wolontariuszy. Zaletą zatrzymania się w cudzym domu jest nie tylko fakt, że nic za to nie zapłacisz, lecz również, że poznasz interesujących ludzi, którzy najprawdopodobniej zaoferują ci posiłek i pomogą zwiedzić okolicę.

Airbnb

Jeżeli podróżujesz z rodziną, zatrzymywanie się w cudzych domach może być trudne albo niepraktyczne. Gospodarze gotowi są przyjąć przeważnie jedną, dwie osoby, i nie wszyscy godzą się na dzieci. Większe grupy mogą rozważyć skorzystanie z systemu zwanego Airbnb (www.airbnb.com, skrót od Air Bed and Breakfast), gdzie możesz wynająć pokój albo całe mieszkanie. Podobnie działa www.9flats.com. Tu za nocleg płacisz, ale czasem mniej niż w hotelu, ponadto masz możność korzystania z kuchni, co obniży koszty wyżywienia. Aby zarezerwować lub zaoferować nocleg należy zarejestrować się na stronie internetowej serwisu i utworzyć prywatny profil. Profile gospodarzy zawierają rekomendacje innych użytkowników i opinie gości, którzy zatrzymali się u danego gospodarza. Informacje te bardzo ułatwiają wybór odpowiedniego miejsca pobytu.

Pomoc za utrzymanie

Couchsurfing jest dobry na krótki pobyt, a niektórzy gospodarze nie dają posiłków. Ponadto nie wszędzie można znaleźć bezinteresowne

osoby przyjmujące CouchSurferów. Jeżeli chcesz zatrzymać się gdzieś na dłużej, a nie masz pieniędzy na hotele, to możesz rozważyć wymianę pomocy zwaną help exchange albo workaway, czyli wolontariat w zamian za jedzenie i dach nad głową. Jest to ciekawy pomysł na tanie podróżowanie i poznanie kraju od podszewki, a serwisy takie jak www. workaway.info, www.wwoofinternational.org, czy www.helpx.net pomagają kojarzyć osoby potrzebujące pomocy z podróżnikami, którzy szukają dachu nad głową i wyżywienia w zamian za pracę. Pomocnik żyje przy rodzinie, lepiej poznaje ludzi, kulturę, życie codzienne w danym kraju. Pracodawca ma tanich pomocników, spotyka ciekawych ludzi, poznaje dzięki nim świat nie wyjeżdżając z domu. Praca nie powinna zajmować więcej niż 5 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. Strony umawiają się co do ewentualnego kieszonkowego, warunków do spania i wyżywienia. Często gotują posiłki na zmianę. Zainteresowani przyjęciem podróżnych do pracy na zasadzie wymiany są przeważnie właściciele małych ekologicznych farm, szklarni, hotelików, placówek bed and breakfast, a także rodzice chcący nauczyć dzieci obcych języków oraz starsze osoby potrzebujące pomocy przy domu. Placówki turystyczne położone są w atrakcyjnych miejscach, farmy – niekoniecznie. Skoro zagraniczny turysta w zasadzie wykonuje woluntariat, nie powinien naruszać przepisów imigracyjnych. Zagadnienie to jest trochę problematyczne i wyżej wymienione witryny milczą na ten temat.

Wymiana domów

M a s z mieszkanie albo dom? Możesz się wymienić swoim lokum z właścicielem z innej części kraju czy świata. „Home swap” u m oż l i w i a wiele witryn, m.in. HomeE xc h a n g e, który pozwala przeszu-

kać 450,000 domów w 159 krajach, czy www.HomeLink.org, szczycący się ponad 65-letnią tradycją.

Hostele

Hostele nie są za darmo, oczywiście, ale warto pamiętać o tej alternatywie. Na zachodzie hostele są dedykowane głównie młodym i bywają zwane „youth hostels”. Starsze osoby mogą nie czuć się tam komfortowo. Hostele są tańsze od hoteli (w zależności od standardu), ale może ci przyjść spać w kilkuosobowym pokoju. Bonusem jest przyjazna atmosfera, możliwość poznania ludzi, dobra lokalizacja przeważnie blisko stacji kolejowej i centrum miasta. Hostele możesz odszukać na sieci w takich witrynach, jak www.hostels. com, hostelworld.com, hostelbookers.com. W www.booking. com znajdziesz wszystko: hotele, motele, hostele, apartamenty do wynajęcia, bed and breakfest – w sumie prawie milion obiektów na całym świecie. Wybierz rodzaj noclegu i region, jaki cię interesuje. Wspaniały serwis. Tyle o noclegach. W następnym odcinku podpowiem, jak podróżować za jak najmniejsze pieniądze. Elzbieta Baumgartner Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników, m.in. „Planowanie spadkowe, czyli jak uporządkować swoje sprawy w Stanach i w Polsce”, „Ochrona zdrowia w USA” i wielu innych. ą one dostępne w księgarni Polonia, 882 Manhattan Ave., Greenpoint, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.PoradnikSukces.com, poczta@poradniksukces. com.

Nie ubiegaj się o emeryturę zanim nie poznasz przepisów i pułapek

Labirynt podwójnych emerytur wyjaśniają unikalne książki Elżbiety Baumgartner „Emerytura polska i amerykańska” – ich łączenie i skutki Umowy o zabezpieczeniu społecznym. $35 + $5 „WEP: Jak walczyć z redukcją Social Security dla Polaków”. Unikalne informacje. $30 + $5 za przesyłkę. “Ubezpieczenie społeczne Social Security”. Dowiedz się, jak maksymalizować świadczenia swoje i rodziny. $35 +$5. Również: “Powrót do Polski”, „Emerytura reemigranta w Polsce” – dla powracających do Polski, „Obywatelstwo z przeszkodami” (po $35+$5). Książki są uaktualnione na rok 2022 i dostępne w księgarni Polonia, 882 Manhattan Ave., Greenpoint, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.PoradnikSukces.com, poczta@poradniksukces.com.

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


44 Zdrowie

Po zdrowie na bosaka Chodzenie na bosaka wzbogaca równowagę, poprawia samopoczucie, rozładowuje napięcie–wyliczają eksperci. Marsz bez butów jest ekologiczny–dodają zieloni. Buty ściąga coraz więcej ludzi, żeby poczuć się zdrowiej i w lepszym kontakcie z naturą. Chodzenie bez obuwia jest przyjemne i bardzo zdrowe. To dlatego, że dopiero przy chodzeniu boso stopa daje z siebie maksimum możliwości. Przy każdym obijaniu się od podłoża, palce stopy zginają się automatycznie, ciężar ciała rozkłada się równomiernie, co eliminuje ryzyko przeciążenia stawów. Chodząc boso pracują nie tylko mięśnie stóp, ale również podudzi, wzmacniają się więzadła oraz stawy skokowe, kolanowe i biodrowe. Stopy bez butów to ulga dla naszego kręgosłupa. Warto rozpocząć bosą przygodę ze zdrowiem, jeśli nie na co dzień to przynajmniej podczas urlopu.

Cudowna stopa

Gdzie na boso

Naszemu zdrowiu najbardziej przysłużymy się wówczas, gdy na miejsce przechadzek wybierzemy nierówne podłoże, na przykład piasek na plaży albo gęstą trawę. Taka niejednorodność terenu jest najlepszym bodźcem dla mięśni i naczyń krwionośnych, a dodatkowo będzie stymulować wszystkie punkty refleksologiczne na stopach. Są to punkty, których masaż poprawia funkcjonowanie różnych organów w organizmie. Naturalny masaż stóp, jaki wykonujemy podczas bosego marszu, ma doskonały wpływ na całe nasze ciało. U n i k a ć n ato m i a s t należy chodzenia boso po równym i twardym podłożu–asfalcie, betonie, drewnianym parkiecie, kamiennej posadzce. Na początku “bose przygody” z trawnikiem czy drobnym żwirem

Stopa ludzka jest niezwykle złożonym systemem zbudowanym z 26 kości, 33 stawów, 107 więzadeł i 33 mięśni. To ważna cześć naszego ciała–stopy dźwigają wszystkie kilogramy, również te, których mamy w nadmiarze.

PLUS 11 sierpnia 2022

mogą się wydawać mało komfortowe, ale z czasem odnajdziemy w tym prawdziwą przyjemność, poczujemy się zrelaksowani, wypoczęci i naładowani pozytywną energią.

Zafunduj stopom wakacje

Trzeba przyznać, że własne stopy traktujemy po macoszemu. Torturujemy je butami z mocno zwężanym czubkiem, wysokimi obcasami czy ciężkimi koturnami. To wszystko powoduje, że stopa ułożona w tak niewygodny sposób, zaczyna się buntować, czego wyrazem są obrzęki nóg, bolesne odciski, otarcia, halluksy, żylaki, a nawet zwyrodnienia stawów. Poza tym stopy uwięzione w butach są pozbawione powietrza, przez co bardziej podatne na wszelkie infekcje i grzybice. Długie wędrówki brzegiem

morza, jeziora czy po wydmach są doskonalą formą relaksacji. Oczywiście ze względu na ostry piasek nie można przesadzać, należy też uważać na wysoką temperaturę– rozgrzany piach może poparzyć nam skórę. Wystarczy 15 minut takiego marszu dziennie, by nasze stopy odczuły relaks.

Bose bieganie

Podobnie jak bosy marsz, bieganie bez obuwia kształtuje śródstopie, profilując naszą stopę i zapobiegając płaskostopiu. Trening na trawie albo na plaży na bosaka przynosi ulgę i sprawia, że czujemy dodatkowy przypływ energii. Do bosego truchtu świetnie nadaje się ścieżka leśna. Bezpośredni kontakt stóp z ziemią zdaniem tych, którzy go praktykują daje nieziemskie doznania.


45

REKLAMA

AlexAutoExport.us aut $989 Wysyłka do Gdansk/Gdynia aut od $715 Wysyłka do Niemiec

od

1700 W Blancke, St Linden, NJ 07036 973) 508-6097

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


46 Zdrowie

Fitness w wodzie Korzyści z uprawiania ćwiczeń w wodzie są nieocenione. U osób, które regularnie biorą udział w zajęciach aqua aerobiku obserwuje się znaczny wzrost wytrzymałości organizmu, zwiększenie siły mięśniowej i co najważniejsze utratę masy ciała. Aqua fitness to różne formy aktywności fizycznej wykonywane pod wodą. Do udziału w tych ćwiczeniach nie trzeba umieć pływać, nie liczy się również poziom sprawności fizycznej. Zajęcia są skierowane do każdej grupy wiekowej. Dla dzieci woda jest niczym plac zabaw, dla dorosłych stanowi sposób na wzmocnienie mięśni i nadanie swojej sylwetce atrakcyjnego wyglądu. A najważniejsze, że ćwiczenia, które wydają się nam niemożliwe do wykonania na lądzie, w wodzie przychodzą nam z łatwością.

Wodny aerobik

Zajęcia odbywają się na pływalni, w rytm muzyki, która nadaje

PLUS 11 sierpnia 2022

odpowiednie tempo oraz mobilizuje do wykonywania wysiłku. Instruktor znajdujący się na brzegu pokazuje ćwiczenia, które wykonują uczestnicy. Do ćwiczeń używane są także: pasy wypornościowe, hantle piankowe, ciężarki na kostki i nadgarstki, deski pływackie, rękawiczki oporowe i rurki piankowe.

Efekt

Woda jest dużo gęstsza od powietrza, w związku z czym wykonując w niej jakikolwiek ruch nasze ciało musi pokonać dodatkowy opór. Dzięki temu nasze mięśnie pracują intensywniej, ale bez ryzyka przeciążeń. Ćwiczenia w wodzie wpływają również korzystnie na

krążenie i mają działanie relaksujące. Podczas zajęć aqua aerobicu spalamy nawet 500 kcal w ciągu 45

TRENING W WODZIE •

Poolates

To po prostu pilates w wodzie. Ten trening rzeźbi i wysmukla sylwetkę, rozwija zmysł równowagi, uczy odpowiedniego oddychania oraz relaksuje. Pilates w wodzie wzmacnia mięśnie nóg, pleców, brzucha i dna miednicy, dlatego polecany jest również paniom w ciąży. Czasami ćwiczenia wykonywane są w ciepłej wodzie rozluźniającej mięśnie.

Aqua walking

Idealne ćwiczenie dla osób z nadwagą. Marsz w wodzie i pro-

minut. W efekcie jesteśmy szczuplejsi, nasze ciało staje się coraz bardziej jędrne i wysportowane. ste ćwiczenia ulepszają kondycję układu krążenia, a woda odciąża zmęczone stawy. Pięć minut takiego spaceru to jak 20 minut treningu na świeżym powietrzu.

Aqua jogging

To bardziej zabawa, ale można ją również traktować jak ćwiczenia. Potrzebny nam będzie do tego specjalny pas lub kamizelka wypornościowa, która pomoże utrzymać się w odpowiedniej pozycji w wodzie. Sama technika nie jest trudna. Polega na zwykłym bieganiu, tyle że pod wodą. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić.


47

REKLAMA

SPECJALIZACJA DR. GABRIELI:

• Nefrologia i Medycyna Ogólna. Opieka zdrowotna od nastolatków do seniorów • Badanie fizykalne i leczenie nadwagi • Cukrzyca • Nadciśnienie tętnicze • Choroby nerek, dializa oraz zapalenie dróg moczowych • Choroby reumatyczne oraz toczeń • Choroby wewnętrzne i profilaktyka • Tylko 20 minut od Garfield i Wallington (Exit 172 Garden State Parkway North)

Dr. Gabriela Wojnarska-Alvarez MEDICAL DOCTOR, BOARD CERTIFIED Specializing in Primary Care and Nephrology

DEVOTED TO PREVENTION AND SOLUTIONS 221 West Grand Avenue www.pcnmd.org • Montvale, NJ 07645 www.zocdoc.com Phone (201) 746-9333 • Fax (201) 746-9335 SM

PRIMARY CARE AND NEPHROLOGY

HOSPITAL AFFILIATIONS:

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


OCEAN HEART GROUP JESTEŚMY DLA CIEBIE OCEANEM ŻYCIA DLA TWOJEGO ZDROWIA-DOBRYM WYBOREM DZIEDZINA KARDIOLOGICZNO-NACZYNIOWA - TO NASZA SPECJALNOŚĆ

➞ Tomasz Komorowski, M.D., F.A.C.C., R.P.V.1. ➞ Hormoz Kianfar, M.D. ➞ Jonathan Tardos, M.D., F.A.C.C. ➞ Philip Infantalino, M.D., F.A.C.C. ➞ Melissa Tam, N.P.-C

Dr TOMASZ KOMOROWSKI M.D., F.A.C.C., R.P.V.1

ma zaszczyt przedstawić Państwu działalność Kliniki Ocean Heart Group, zajmującej się chorobami serca oraz naczyń żylnych i tętniczych. OCEAN HEART GROUP zapewnia profesjonalną diagnostykę i indywidualne podejście do pacjentów. W trosce o ich zdrowie wykorzystujemy najnowsze technologie w kompleksowym podejściu do chorób

OCEAN HEART GROUP świadczy następujące usługi: ➞ echokardiogram serca ➞ elektrokardiografia ➞ test wysiłkowy oraz test nuklearny- wnikliwie

układu sercowo-naczyniowego.

obrazujący wydolność układu wieńcowego ➞ monitorowanie serca (Holter, mobile telemetry

DR TOMASZ KOMOROWSKI

monitoring)

Absolwent General and Interventional Cardiology New York

➞ ultrasonografia żył, serca oraz tętnic ➞ badania elektrofizjologiczne chorób układu krążenia

University oraz Columbia University Hospital w New York City.

➞ usuwanie żylaków nóg

Ordynator Oddziału Kardiologii Interwencyjnej oraz nauczyciel

➞ laserowe leczenie niedrożności żylnych

akademicki.

➞ kompleksowe zabiegi usuwania pajączków oraz inne

DOKTOR MÓWI PO POLSKU.

➞ kosmetyczne terapie chorobowe układu skórno-naczyniowego ➞ angioplastyka, wszczepienia stentu do tętnicy

Większość chorób sercowo-naczyniowych początkowo manife-

➞ oraz inne nowoczesne metody wykrywania

stuje się niewinnymi dolegliwościami. Takie dolegliwości jak:

i zapobiegania chorobom układu sercowo-

duszności, płytki oddech, zmęczenie, ucisk w klatce piersiowej,

naczyniowego.

palpitacje, drętwienie lub obrzęki kończyn oraz nadwaga należą do najczęstszych objawów i zapowiadają rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego na wszystkich poziomach profilaktyki zdrowia duże znaczenie ma diagnostyka i proces leczenia.

TEL. 732-840-0600

Zapraszamy do jednej z naszych czterech lokalizacji: LINDEN

515 Wood Ave #301-A Linden, NJ 07036

BRICK

1530 Route 88 West Brick, NJ 08724

TOMS RIVER

9 Hospital Drive Toms River, NJ 08755

NEW YORK

2 West 46th Street New York, NY 10017