Najnowszy numer Tygodnika PLUS w New Jersey

Page 1

T YG O D N I K W N E W J E R S E Y I P E N S Y LWA N I I 16 czerwca 2022

nr 24 (723)

June 16, 2022

LECZENIE

POWYPADKOWE ™

• Leczenie bólu • Ortopedia • Neurologia • MRI • EMG • EEG • CT-Scan • Expert Witness / Biegły sądowy

TEL/TEXT:

973-773-7730

Dariusz Nasiek, MDWIOSENNO-LETNIA PROMOCJA ZAŁÓŻ 5-LETNIĄ LOKATĘ TERMINOWĄ 2% APY*

16 maja – 30 czerwca 2022 r.

*Annual Percentage Yield. Okres promocyjny rozpoczyna się 16 maja 2022 r. i kończy 30 czerwca 2022 r. Minimalna kwota do otwarcia lokaty wynosi $500.00. Maksymalna kwota do otwarcia lokaty wynosi $50,000.00 na każdego Członka PSFCU. Kara za wcześniejszą wypłatę w wysokości dywidendy za 365 dni dotyczy wszystkich 5-letnich (60-miesięcznych) certyfikatów. Konta biznesowe są wyłączone z niniejszej promocji. PSFCU zastrzega sobie prawo do zmiany warunków promocji lub zakończenia jej w dowolnym momencie bez uprzedniego powiadomienia. Wszystkie produkty i usługi są przeznaczone wyłącznie dla Członków PSFCU. Inne ograniczenia mogą obowiązywać.

1.855.PSFCU.4U 1.855.PSFCU.4U (1.855.773.2848) (1.855.773.2848) www.NaszaUnia.com www.NaszaUnia.comREKLAMA

5

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


6 Ciekawostki

Urlop w Wisconsin Zastanawiałeś się, gdzie w tym roku spędzisz wakacje? W wielu miejsc wciąż obowiązują różnego rodzaju obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. W Wisconsin większość biznesów normalnie funkcjonuje, otwarte są także parki i resorty, które czekają na gości. Zapraszamy was więc na wyprawę po miejscach, które warto zobaczyć w Wisconsin.

Szlak można pokonać także konno, a po części skorzystać z wodnej taksówki. Cave of the Mounds – jaskinia znajduje się 20 minut na zachód od Madison i jest jedną z najbardziej cenionych jaskiń na środkowym zachodzie. Oferuje wycieczki pod okiem przewodnika przez cały rok.

Bezpłatny Tygodnik Polonijny REDAKCJA 63 Union Blvd, Wallington NJ 07057 Tel: 973-928-3838, 973-928-3839 Fax: 973-883-0762 info@tygodnikplus.com REDAKTOR NACZELNA Katarzyna Ginsburg katarzyna@tygodnikplus.com ZESPÓŁ REDAKCYJNY Katarzyna Misztal Zuza Ducka Małgorzata Robert Kim Baranowska-Pyryt STALE WSPÓŁPRACUJĄ Elżbieta Baumgartner Grażyna Torbus Andrzej Kulka Grzegorz Kogut

Door County – jest to doskonałe miejsce dla miłośników historii, a także aktywnego trybu życia. Ten wąski półwysep wbijający się w Jezioro Michigan każdego roku przyciąga tysiące turystów, zwłaszcza jesienią, kiedy lasy nabierają różnorodnych kolorów. Malowniczo położone latarnie, wioski, które pochodzą z XIX wieku, 300 mil linii brzegowej – z pewnością zaznasz tutaj upragnionego spokoju, który co najwyżej mogą zakłócić lokalne koncerty. A jeśli będziecie chcieli całkowicie odciąć się od świata, możecie udać się na jedną z wysp. Door County oferuje pyszną lokalną kuchnię, a właściciele pensjonatów uraczą każdego gościa swoją gościną. Wisconsin Dells – tego miejsca nie trzeba przedstawiać Polonii, która uwielbia spędzać w nim czas.

PLUS 16 czerwca 2022

Miejsce to nazywane jest „The Waterpark Capital of the World” ze względu na szereg resortów świadczących wodną rozrywkę – zjeżdżalnie, które mrożą krew w żyłach, baseny, hot-tubs i wiele więcej. Wisconsin Dells to doskonałe miejsce na rodzinny wypad – dzieci będą mogły poszaleć w wodnych parkach rozrywki, a dorośli – z pewnością odpoczną i zrelaksują się chociażby na polach golfowych. Geneva Lake Shore Path – słynny szlak Geneva Lake Walking Path liczy 21 mil. Pokonanie go pieszo zajmuje osobom z super kondycją jakieś 8 godzin, ale przygotuj się na jakieś 10 godzin marszu. Większość trasy ciągnie się po nabrzeżu Lake Geneva. Trasa także przechodzi przez malowniczo położone miasto Lake Geneva, gdzie Polonia uwielbia spędzać niedzielne popołudnia.

Wiele osób nazywa ją „pudełkiem klejnotów”. Odkryjesz w niej różne formacje skalne. Niedaleko jaskini znajduje się park Butterfly Gardens, gdzie możesz wyprać się na dłuższy spacer. Pattison State Park – jeśli jesteś miłośnikiem wodospadów, to zdecydowanie wybierz się do tego parku. Big Manitou Falls to wodospad, który liczy sobie 165 stóp wysokości i jest najwyższym wodospadem w Wisconsin. Rdzenni mieszkańcy tych okolic wierzą, że w jego wodach można usłyszeć głos Great Spirit’s. Ten stanowy park znajduje się 13 mil na południe od Superior w Douglas County. Milwaukee – to największe miasto Wisconsin liczy około 600,000 mieszkańców. Znajduje się nad jeziorem Michigan i słynnie z warzelni piwa. Milwaukee ma

PROJEKT GRAFICZNY i DTP Jacek McFrey REKLAMA I MARKETING Tel: 973-928-3838 reklama@tygodnikplus.com WYDAWCA PLUS Media Group Corp. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie w całości lub częściowo grafiki lub tekstu z reklam wykonanych przez PLUS jest surowo zabronione. Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych, zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów i nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam i ogłoszeń. Zastrzega sobie również prawo do odmówienia druku reklamy lub ogłoszenia bez podania przyczyny. Redakcja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju porady i wskazówki zawarte w artykułach sponsorujących.

Adres internetowy www.tygodnikplus.com ©2007-2022 PLUS Media Group, Corp.

wiele do zaoferowania zarówno miłośnikom historii – liczne muzea, jak i miłośnikom dwóch szybkich kółek. To w tym mieście znajduje się słynne Muzeum Harley Davidson. W wolnej chwili możesz wypocząć nad Jeziorem Michigan. Madison – stolicę stanu Wisconsin zamieszkuje około 500,000 mieszkańców. Madison jest jednym z dwóch miast w Ameryce, które położone jest na przesmyku. Z pewnością odwiedzając stolicę nie zaznasz nudy – miasto oferuje rozrywkę na każdym poziomie – kina, teatry, restauracje z lokalnymi potrawami, a także ścieżki rowerowe i bogate życie nocne. Madison jest także znane i lubiane przez studentów, którzy studiują na University of Wisconsin-Madison.


Gabinet Medycyny Estetycznej Robert S. Fischer, M.D.

Chirurg plastyczny, lekarz medycyny estetycznej z prawie 40 letnim doświadczeniem

Chirurgia kosmetyczna • nosa • twarzy • brzucha • uszu • piersi

acje

na oper

łniacze

na wype

Rekonstrukcja piersi Chirurgia laserowa

• Fraxel - najnowszy laser usuwający przebarwienia i zmarszczki • usuwanie znamion, nadmiernego owłosienia, pajączków

Liposukcja i modelowanie twarzy, piersi i pośladków

poprzez wypełnienie tłuszczem

Plastyka - korekta powiek

Korekta blizn Zabiegi kosmetyczne

• Botox, Juvederm, Restylane, Radiesse

Lifting twarzy złotymi nićmi Mezoterapia mikroigłowa

Y M I W MÓ SKU L PO PO

Z radością informujemy, że dołączył do naszego zespołu wybitny chirurg plastyczny Francesco Gargano, M.D., PhD , członek Europejskiego Stowarzyszenia Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej.

Zapraszamy na konsultacje z jednym z najbardziej doświadczonych specjalistów chirurgii plastycznej!!

19-21 Fair Lawn Avenue, Fair Lawn, NJ 07410 201-796-4100 | www.chirurgiakosmetyczna.com tel. 973-928-3838 ✷


8 Weekend z PLUSem

State Fairs - zabawa w amerykańskim stylu! Lato to w USA to czas jarmarków! Kto ich nie lubi? Wata cukrowa, karuzele, domy strachów i stragany pełne błyskotek i słodkości… Wielu z nas wciąż trzyma gdzieś w szufladach metalowy pierścionek z czerwonym oczkiem czy plastikowy bębenek zdobyty na strzelnicy. Dlaczego są tak bliskie sercu? Bo wszystkie te proste, często tandetne rzeczy to zaklęte w zwykłych przedmiotach wspomnienia magicznego czasu. Jak może być inaczej, skoro każdy jarmark to prawdziwe święto kolorów, radości i muzyki. I to święto, które istnieje od setek - jeśli nie tysięcy lat! Targi czy jarmarki odbywały się już w starożytnej Grecji, na Bliskim Wschodzie uczyniono z nich wręcz arcydzieło handlu i rozrywki a ich średniowieczne europejskie odpowiedniki przyczyniły się do rozwoju miast i… systemów finansowych! Jak to możliwe? Otóż w średniowieczu jarmarki były jedną z podstawowych form wolnego handlu, głównie hurtowego. Jarmarki organizowano corocznie w stałych terminach, najczęściej przy okazji święta kościelnego. Przywileje świeckie i kościelne gwarantowały kupcom bezpieczeństwo osobiste i nienaruszalność mienia (czyli tzw. pokój jarmarczny, pokój królewski czy też pax Dei),

a miejscowe władze miały obowiązek ograniczyć na czas jarmarku cechowy monopol sprzedaży i nadzorować prawidłowość dokonywanych transakcji (miary, wagi, ceny). Wczesne jarmarki nie przypominały tych współczesnych - potrafiły trwać tygodniami a wielu kupców spędzało całe swoje zawodowe życie na podróżach między kolejnymi kiermaszami. Od początku XII wieku funkcjonowały jarmarki, na których wymieniano towary z Bliskiego Wschodu oraz zachodniej i północnej części Europy. Jarmarki pełniły również rolę wystaw i giełd towarowych, a transakcje oparte były głównie na kredycie. Dzięki temu rozwijały się rozmaite formy zobowiązań i spółek handlowych. Ale my tu nie o finansach ale o dobrej zabawie, a kto jak kto, ale Amerykanie znają się na niej jak nikt inny! Pierwszy oficjalny jarmark na ziemi amerykańskiej ustanowiony został w Trenton Township, NJ w 1745 roku przez króla Jerzego II. Był miejscem, gdzie lokalni farmerzy handlowali zwierzętami rolniczymi i produktami rolnymi. Jarmarki w Trenton - którym zdecydowanie bliżej było wówczas do targów - odbywały się w kwietniu i październiku. Nie-

stety, po zaledwie pięciu latach jarmark w Trenton został… zakazany przez władze. Natura nie lubi próżni i tak oto w 1798 r. potomkowie rodziny Umberfieldów - pierwszych osadników w miasteczku Burton w Ohio - zorganizowali na swoich włościach kiermasz, który nazwali „jollification”. Przez 25 lat targ rozrósł się pod nazwą „fair” i był miejscem gdzie lokalni farmerzy nie tylko handlowali zwierzętami zbożem czy warzywami, ale także prezentowali nowe narzędzia i techniki rolnicze. Co to wszystko ma wspólnego ze współczesnymi jarmarkami, gdzie może nie kupisz prosiaka ale za to wyszalejesz się na strzelnicy czy diabelskim młynie? Otóż o zmianie charakteru jarmarku z targu rolniczego na masową rozrywkę zadecydowała ludzka natura. A konkretnie - potrzeba rywalizacji! Uczestnicy targów zaczęli konkurować w tym, kto wyhodował najwspanialszą krowę, największą dynię, najbardziej dorodną marchew czy upiekł najsmaczniejsze ciasto lub ugotował najlepszą potrawkę z kurczaka. Lokalne społeczności czekały cały rok na jarmark, podczas którego można było wziąć udział w rodeo na koniu, byku lub śwince czy zdobyć laury w takich konkursach jak łuskanie kukurydzy na czas. Jak dosko -

nale wiedzą wszyscy goście Festiwalu Tygodnika PLUS konkursy zawsze dostarczają niezapomnianych emocji! A gdzie emocje tam i publiczność. Wiedział o tym znakomicie „Buffalo Bill” czyli William Cody, który właśnie na jarmarkach zaczął prezentować swoje słynne show „Buffalo Bill’s Wild West”. Po nim przyszli kolejni artyści, magicy, cyrkowcy i akrobaci, którzy przyciągali na jarmark rzesze publiczności. Jarmarki przez dziesięciolecia były także potężną platformą reklamową - odbywały się na nich pokazy olbrzymich latających balonów, pierwszych samolotów, samochodów i… ciągników. To tutaj klientów zdobywali wędrowni „aptekarze” proponujący swoim klientom magiczne maści „skuteczne na każdą chorobę”. Lata mijały i technologie się zmieniały, ale ludzka potrzeba świętowania pozostawała bez zmian. Dziś amerykańskie jarmarki są nie tyle targami co wydarzeniami, gdzie panuje bardziej atmosfera festynu i dobrej zabawy - z zakupami lokalnych towarów w tle. Największą nowoczesną odmianą tradycyjnego amerykańskiego fair stały się state fairs - trwające od kilku do kilkunastu dni olbrzymie festyny, na których co roku bawią się setki tysięcy ludzi. Proponowana na nich rozrywka jest prosta i zawsze się sprawdza - kto nie lubi karuzeli, domu strachów, pokazów magika czy przejażdżki na wielbłądzie lub kucyku? Bo jarmarki to miejsca, w których możemy na chwilkę zapomnieć o całym świecie. To barwny czas wyjęty z codzienności. To święto - a świętować lubi przecież każdy z nas! State Fair Meadowlands 23 czerwca - 10 lipca 2022 1 MetLife Stadium Dr, East Rutherford, NJ www.njfair.com The 2022 Great New York State Fair 24 sierpnia - 5 września 2022 581 State Fair Blvd., Syracuse, New York 13209 www.nysfair.ny.gov Zuza Ducka

PLUS 16 czerwca 2022


9

REKLAMA

WOJCIECH KONIOR ND, CNS, MS NATUROPATA, SPECIALISTA ŻYWIENIA

BOARD CERTIFIED by AMERICAN ALTERNATIVE MEDICAL ASSOCIATION DIPLOMATE in INTEGRATED ALTERNATIVE MEDICINE CERTIFIED NUTRITION SPECIALIST Ogólna Medycyna Naturalna 25 Brookside Dr Oak Ridge NJ 07438 973-208-0112

517 River Drive Garfield NJ 07026 cell:973-769-8248

www.naturalmedicinecenterllc.com

NATURALNA DROGA DO ZDROWIA TERAPIA MANUALNA Bóle Pleców, Stawów, Mięśni PORADY DIETETYCZNE INDYWIDUALNE PROGRAMY ODCHUDZAJACE OCZYSZCZANIE ORGANIZMU Z TOKSYN PODNOSZENIE ENERGII I SPRAWNOSCI POPRAWA ODPORNOŚCI ORGANIZMU ZIOŁOLECZNICTWO MEDYCYNA ZAPOBIEGAWCZA WITAMINY I MINERAŁY LASEROWA STYMULACJA Craig Justin akupunkturzysta PUNKTÓW AKUPUNKTUROWYCH z licencją stanową ******************** ANALIZA MINERAŁOWA na PODSTAWIE TESTÓW WŁOSÓW TESTY NA ALERGIE POKARMOWE BADANIE POZIOMU WITAMINY ”D” BADANIE POZIOMU WOLNYCH RODNIKÓW ******************** Z pytaniami proszę dzwonić na powyższe numery telefoniczne

NORTH EAST LASER VEIN INSTITUTE

LECZENIE I DIAGNOSTYKA ŻYLAKÓW, OPUCHLIZNY I OWRZODZEŃ 38 Oak St, Suite 5A 1031 McBride Avenue Ridgewood, NJ 07450 Woodland Park, NJ 07424

201-445-4410

973-256-4880

Posiadamy wyłącznie certyfikowanych i doświadczonych lekarzy, którzy traktują Twoją opiekę i zdrowie priorytetowo!

Pomożemy Ci odzyskać piękne, zdrowe nogi! Przyjazna atmosfera w gabinecie Akceptujemy wszystkie ubezpieczenia łącznie z Medicare Oferujemy także Med Spa Services

Darmowe badanie na żylaki z USG od wtorku do piątku od 10:00 do 16:00 w Ridgewood. Zadzwoń już dziś by umówić wizytę.

Oferujemy leczenie żył na twarzy, rękach i klatce piersiowej. Zobaczysz, jak twoje żyły znikają, gdy zaczniesz z nami leczenie.

Skleroterapia - zabieg usuwania żylaków SculpSure - nieinwazyjna redukcja tkanki tłuszczowej Viora – napinanie skóry Laserowe usuwanie owłosienia Mówimy po Wypełniacze: Botox i Xeomin polsku Spa services oferuje: Oczyszczania skóry, Microneedling, mikrodermabrazję i masaże.

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


10

REKLAMA

AlexAutoExport.us aut $989 Wysyłka do Gdansk/Gdynia aut od $715 Wysyłka do Niemiec

od

1700 W Blancke, St Linden, NJ 07036 973) 508-6097 PLUS 16 czerwca 202212 XIII Festiwal Tygodnika

Festiwal Tygodnika PLUS wpisał się w tradycję imprez Polonii Wschodniego Wybrzeża. Nasza XIII edycja Festiwalu potwierdziła, że jest on imprezą lubianą i cenioną przez Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Wymiar Festiwalu Tygodnika PLUS jest bez wątpliwości duży i całkowicie przesiąknięty polskością. Pragniemy przy tym zaznaczyć że Festiwal PLUSa nie stałby się jedną z najważniejszych imprez w polonijnym kalendarzu gdyby nie nasi Sponsorzy. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że po raz kolejny mogliśmy promować najlepsze firmy i usługi i po raz kolejny wspólnie tworzyć niezapomniane wydarzenie! Bardzo się cieszymy, że dzięki Wam, drodzy Sponsorzy, goście Festiwalu PLUSa nie tylko znakomicie się bawili ale także poczuli dumę z tego, jak wspaniała, prężna i aktywna potrafi być nasza polonijna społeczność. Dziękujemy nie tylko za fantastyczne nagrody ale przede wszystkim za Waszą życzliwość, wsparcie i zaufanie. I za to że wiecie, że jeśli przenosić góry, to tylko z Tygodnikiem PLUS! Drodzy Sponsorzy, z całego serca dziękujemy!!!

Mecenas Paweł P. Wierzbicki specjalizuje się w sprawach o odszkodowania w prestiżowej nowojorskiej kancelarii Block O’Toole & Murphy LLP. Mecenas Wierzbicki jest doświadczonym prawnikiem wpisanym na listę adwokatów stanu Nowy Jork specjalizującym się w prawie wypadkowym i reprezentującym poszkodowanych we wszystkich stanowych sądach w stanie Nowy Jork. Mecenas Wierzbicki w swojej praktyce prawniczej z sukcesami walczy o odszkodowania na rzecz poszkodowanych w wypadkach budowlanych, wypadkach w pracy, wypadkach samochodowych i wypadkach na posesji, posiada również szerokie doświadczenie w prowadzeniu spraw Workers’ Compensation.

PLUS 16 czerwca 2022

Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa to największa polska instytucja finansowa poza granicami Polski i zarazem największa etniczna unia kredytowa w USA. Nasza Unia to finansowy sukces Polonii, to więcej niż bank - to ponad 2.5 miliarda dolarów w aktywach i ponad 105 tysięcy członków, bezpłatne konta czekowe, niskie opłaty i wszystkie potrzebne usługi i produkty finansowe. Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa finansowo wspiera polonijne organizacje, szkoły, parafie oraz polonijne wydarzenia kulturalne w USA.

Agenci Strzepek Group pomagają przy kupnie i sprzedaży domów w powiatach Bergen, Essex, Morris i Passaic od ponad 25 lat. Halina Strzepek i David Strzepek współpracują oraz realizują transakcje z klientami i agentami na rynku nieruchomości z wielkim sukcesem. Wytężona praca, zaangażowanie, profesjonalizm i nieustanne pogłę-

To najstarsza polska Unia Kredytowa na Wschodnim Wybrzeżu. Już od 1964 roku służy Polonii oferując usługi bankowe. United Poles oferuje konta oszczędnościowe, czekowe, emerytalne, dla biznesów, pożyczki personalne i samochodowe, hipoteczne i studenckie, a także karty debetowe, kredytowe, bankowość internetową i depozyty mobilne.

Sundance Vacations to biuro podróży, którego celem jest udostępnianie wszystkim niedrogich wakacji. Dzięki szerokiej gamie miejsc docelowych na całym świecie możesz mieć pewność, że podróżowanie z Sundance Vacations pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, a także stworzy niezapomniane wspomnienia z wakacji na długie lata.

Właścicielem Greenpoint Insurance jest Marcin Luc. Firma od lat oferuje szeroką gamę ubezpieczeń dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta.

Mikoma Supply jest jednym z głównych europejskich dostawcó w wysokiej jakoś ci materiałów budowlanych do Nowego Jorku. Oferuje pełna gamę europejskich produktów komercyjnych i mieszkaniowych. Realizuje zamówienia do odbioru lub dostawy na terenie całego obszaru metropolitalnego.

E

E MADE COLD CUTS, K HOM IEL ST BA BE S

KISZKA 718-389-6149

Y

Kena Kitchen and Bath Design to jeden z największych salonów z szafkami kuchennymi w New Jersey. Firma oferuje szerokę gamę szafek kuchennych oraz łazienkowych, blaty kuchenne, łazienkowe z instalacja, płytki ścienne i podłogowe, drzwi prysznicowe, toalety,

panele podłogowe wodoodporne, itp. Szeroki asortyment uchwytów kuchennych. Do tego bezpłatne konsultacje oraz projekt w 3D, instalacje oraz odnawianie szafek.

bianie kwalifikacji – stawiają ich w czołówce najlepszych agentów.

TH

Sponsorzy XIII Festiwalu Tygodnika PLUS

XIII Festiwal Tygodnika PLUS 15 Sklep istnieje na nowojorskim rynku od 44 lat. Od 2016 roku nowym właścicielem jest Edward Radko. Kiszka to ugruntowana marka oferująca bardzo dobrej jakości polskie wyroby wędliniarskie domowej produkcji. Zachowane są tradycyjne smaki i receptury!

Firma United została założona 1925 i początkowo specjalizowała się w pośrednictwie sprzedaży farm i gospodarstw rolnych oraz prowadziła aukcje i przetargi. Od 2013 roku firma bardzo prężnie się rozwija stawiając na technologie i dogodne warunki pracy agentów. Kasia Nowakowska, Wojtek Baranowski, Małgosia Blok oraz Teresa Kieras pomogą przy kupnie i sprzedaży domów jedno i wielorodzinnych, obiektów biurowych czy przemysłowych.

W sprawach kredytu, oprocentowania oraz ze wszelkimi pytaniami dotyczącymi pożyczek warto skontak- tować się z Magdaleną Oledzki, która w języku polskim udzieli Państwu wszystkich informacji i profesjonalnie pomoże przejść przez proces pożyczki.

Sklep, oferujący wszystko co potrzebne jest do wykończenia domu, od okien, dachu, okien dachowych, bram garażowych, paneli ściennych, podłóg drewnianych, wylewek samopoziomujących, płytek porcelanowych oraz wiele innych produktów. Dziękujemy również serdecznie firmom: TNT Heating and Cooling, Renaissance Creation, Euro Care, Dompak, A-1 Granite & Quartz, ICE Transport, Citkowski Woodworking, Pol-Car Collision, Great Northern Mortgage Corp., Dr. Robert Fischer, Polamer, Tony Muffler, Oscar Bakery, Claudiq Photography oraz Polish Authentic Food. Serdecznie dziękujemy!

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


XIII Festiwal Tygodnika

13

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


14 XIII Festiwal Tygodnika

PLUS 16 czerwca 2022


XIII Festiwal Tygodnika

15

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


16

REKLAMA

Stawki są wciąż bardzo atrakcyjne! A rynek nieruchomości jest super gorący! Nie zwlekaj! Z pasją i zaangażowaniem pomagam klientom w spełnieniu marzenia o posiadaniu własnego domu. Moje ponad 36-letnie doświadczenie w branży hipotecznej zapewnia finansowanie domu spełniające potrzeby każdego klienta.

Zapewniamy: • Szybką i dokładną wstępną akceptację • Uczciwą, kompetentną obsługę • Konkurencyjne stawki i minimalne opłaty

Koncentruję się na dostarczaniu moim klientom najwyższej jakości usług, budowaniu silnych i trwałych relacji oraz pozostaniu ich doradcą hipotecznym na całe życie.

• Opcje refinansowania

Jersey Mortgage pomaga rodzinom w realizacji ich marzeń o posiadaniu domu od 1988 roku.

• Dostępne niskie zaliczki

• Szeroką gamę programów dopasowanych do konkretnych potrzeb nieruchomości i osobistych • Closing w przeciągu 30 dni • Dostępność 24/7

Nie zwlekaj! Oczekuje się, że stopy procentowe będą rosły przez cały rok. Skontaktuj się ze mną, aby już teraz rozpocząć podróż w poszukiwaniu wymarzonego domu!

Maggie Lukaszczyk Palach

Starszy specjalista ds. kredytów NMLS #369479 Cell: 732-501-9674 MPalach@JerseyMortgage.Com https://jerseymortgage.com/maggiepalach

PLUS 16 czerwca 2022

Sprawdź moje recenzje: experience.com


REKLAMA

17

Bogumila Ogorzalek 8 Cokesbury Road Lebanon, NJ 08833 tel. 908-236-8632 cell: 908-399-2789

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


18 Podróże z Andrzejem Kulką

Park Narodowy Grand Teton Część 2B. Roślinność i zwierzęta, największe atrakcje

Największe atrakcje. Przygoda z górami Teton posiada dwa zasadniczo odmienne oblicza; wspaniała panorama wyniosłych szczytów podziwiana z głównych dróg wiodących dnem doliny Jackson Hole oraz bezpośrednie przeżywanie piękna Parku, doświadczane podczas spacerów licznymi tutaj szlakami pieszymi. Na początek polecam przejazd o świcie z Teton Village do Moose Junction, gdzie wzdłuż rzadko uczęszczanej drogi (Moose Wilson Road) stosunkowo często można ujrzeć niedźwiedzie czarne i łosie. Rankiem 9 września 2001 roku obserwowałem na tym krótkim odcinku aż 8 misiów pałaszujących jagody na przydrożnych krzakach! podróż na północ szosą nr 191 z Moose do Moran Junction oferuje zmieniającą się jak w kalejdoskopie panoramę najwyższych partii Grand Teton z malowniczymi meandrami rzeki Snake na pierwszym planie! Pętlę zamykamy jadąc na południe szosą Teton Park Road zatrzymując się na licznych „punktach widokowych” (viewpoints) z coraz to inną–a zawsze zaskakującą perspektywą szczytów Mt Moran, Teewinot i samego Grand Teton, włączając przejazd wzdłuż brzegu jeziora Jenny lake. Wspomniany objazd zajmuje ok. 3 godzin. Resztę dnia proponuję spędzić na jednym z licznych, pięknych górskich szlaków. Moja ulubiona ścieżka prowadzi wzdłuż południowo-zachod-

niego brzegu jeziora Jenny pod wodospad Hidden Falls do miejsca zwanego Inspiration Point, a następnie w głąb Kanionu Kaskadowego, ile tylko starczy sił i czasu. Mając do dyspozycji cały dzień można wystartować z Jenny Lake Lodge, przejść wzdłuż jezior String oraz Leigh do Bearpaw Lake, a następnie wrócić okrężna drogą, po przeciwnych brzegach. Jest to dość długa, ale łatwa trasa, gdyż biegnie po płaskim terenie. miłośnikom ambitniejszych szlaków Kwiat wyethia z Grand Teton polecam wyprawę do podnóży Grand Teton, trasą Surprise-Amphitheater Lakes Trail z ewentualnym przedłużeniem do jeziora Taggart i Bradley. Pobyt w parku narodowym Grand Teton nie powinien ograniczać się do jazdy i spacerów, warto też odbyć przejażdżkę konną, popłynąć pontonem po rzece Snake, polecieć balonem, zaliczyć rowerową ścieżkę a na koniec zrelaksować się z wędką nad szmaragdowym jeziorem pełnym pstrągów. Dodam, że urocze centrum miasteczka Jackson Hole również zasługuje na kilkugodzinną wizytę. Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka Autor jest zawodowym przewodnikiem i właścicielem chicagowskiego biura podróży EXOTICA TRAVEL, organizującego wycieczki po Stanach Zjednoczonych, między innym w Góry Skaliste Montany w Wyoming, do Yellowstone, w dniu 6 sierpnia 2022. Bliższe informacje i rezerwacje: EXOTICA TRAVEL, 6741 W.Belmont, Chicago IL 60634, tel. (773) 237 7788, strona internetowa: www. andrzejkulka.com. Rzeka Snake i Góry Grand Teton

Ogrzewanie i Chłodzenie po godzinach Zadzwoń do Jacka: 973-289-0149 (komórka)

◊ serwis ◊ naprawa ◊ wymiana

PLUS 16 czerwca 2022

◊ dobijanie gazu ◊ czyszczenie systemów wentylacyjnych


Podróże z Andrzejem Kulką 19

Palia jeziorowa z rzeki Snake Palie z Grand Teton i lokalne piwo

Łoś przy szlaku w Grand Teton

Biuro podróży EXOTICA TRAVEL

Witamy w

zaprasza na

POL-CAR Collision Repair!

WYCIECZKI

Nasza specjalność to: ❖ ❖

❖ ❖

Blacharstwo i lakiernictwo Kompleksowe naprawy powypadkowe samochodów wszystkich marek Współpraca ze wszystkimi firmami ubezpieczeniowymi Wysoka jakość usług i dobra cena

z polskim przewodnikiem

ALASKA - 9 dni: 8,17 czerwca, 12, 22 lipca, 14, 25 sierpnia, 3 września EKWADOR - GALAPAGOS (jacht) - 11 dni: 15 lipca AMAZONIA, ANDY, PACYFIK, Ekwador - 14 dni: 25 lipca Pomagamy h w rozmowac z firmami owymi ubezpieczeni

PERU - 16 lipca NEPAL, Sanktuarium Annapurny HIKING - 16 dni: 5 listopada Szczegóły i rezerwacje: Biuro Podróży Twoich Marzeń EXOTICA TRAVEL 6741 W.Belmont, Chicago Tel. 773-237-7788

www.andrzejkulka.com

email: andrzejkulka@aol.com

tel. 973-928-3838 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com tel.


20 Na wesoło Sonda uliczna. Ankieterka zadaje w parku pytanie staruszkowi: - Co Pan lubi bardziej, seks czy gwiazdkę? - Oczywiście, że seks, ale gwiazdka jest częściej...

B Co jest najważniejsze w lesie? - Papier toaletowy, zwłaszcza w iglastym...

B

Daleki wschód Rosji. Czukcza po raz pierwszy widzi samolot. Oczy mu się rozbiegały bo jedno patrzyło na samolot a drugi na smugę. Jego współplemieńcy idą do najbliższej miejscowości z telefonem. Dzwonią do lekarza z Moskwy. Mówią mu, co się stało, a doktor na to - Połóżcie mu jajko na oku, powinno załagodzić objawy. Przybędę za dwa tygodnie. Dwa tygodnie później: - Gdzie jest Czukcza? - Czukcza nie żyć. - Jak to?! Od takich rzeczy przecież się nie umiera! My dociągnąć do pępka, urwało się.

B

- No i co powiedział twój mąż jak dowiedział się, że rozbiłaś samochód? - A mam opuścić brzydkie słowa? - Oczywiście! - No to nic nie powiedział.

B

PLUS 16 czerwca 2022

- Kochanie, spójrz, to spadająca gwiazda! Pomyśl życzenie! - Życzę sobie, abyś przestał chlać - A nie, to samolot.

B

Rozmowa dwóch koleżanek: - Wiesz, wydaje mi się, że między mną a mężem nie wszystko jest w porządku. - Czemu tak sądzisz? - Bo wczoraj nie wrócił na noc do domu, a jak napisałam do jego 5 kolegów „Czy mój mąż nocował u Ciebie” każdy odpowiedział „tak”.

cały spuchnięty! - Frytki zjadłem. - Jesteś uczulony? - To były frytki mojej żony.

B

Mąż mówi do żony: - Znowu nasz Jasiu zaglądał mi do portfela. - mówi poddenerwowany ojciec - Dlaczego myślisz, że to on? pyta żona - Być może to ja wzięłam... - To niemożliwe. W portfelu jeszcze coś zostało.

B

Nauczyciel do klasy: - Jeśli na stole będą cztery muchy i jedną zabiję to ile zostanie? - Jedna. - Jak jedna? - Zabita, pozostałe odlecą.

B

- Jesteś pewien, że to kwas? - Możesz sprawdzić. - Jak? - Włóż palec, którego ci nie szkoda.

B

Jasiu mówi do taty: - Tato chyba powinienem pójść do okulisty. - A po co? - pyta tata. - Bo już dawno nie widziałem swojego kieszonkowego.

B

Rozmawia dwóch kolegów: - Co Ci się stało w twarz.? Jesteś

Gabinet

DENTYSTYCZNY

Małgorzata Wiwart-Truszkowska D.D.S.

dentystyka ogólna i kosmetyczna 1277 Main Ave, Clifton, NJ

Tel.: 973-478-6123 646-784-0096


LINDEN MEDICAL GROUP @ CLIFTON IS OPENING A NEW LOCATION AT

1033 CLIFTON AVE, SUITE 108 CLIFTON, NJ 07013 TEL: 973-577-1995 FAX: 973-577-2711

Ewa Czyzewski, M.D. Internal Medicine

Dariusz Nowak, M.D. Robert Czyzewski, M.D. Endocrinology

Nephrology

Kathrin Serrao, M.D. Endocrinology

Edyta Kolbusz, APN Internal Medicine

AMERICAN BOARD-CERTIFIED PHYSICIANS SPECIALIZING IN INTERNAL MEDICINE, ENDOCRINOLOGY, NEPHROLOGY & HYPERTENSION CHOROBY WEWNĘTRZNE • NADCIŚNIENIE • SZCZEPIENIA • LECZENIE POWYPADKOWE SCHORZENIA REUMATYCZNE • CUKRZYCA • LECZENIE NADWAGI • USG I BIOPSJE TARCZYCY • LECZENIE NIEWYDOLNOŚCI SEKSUALNEJ • CHOROBY NEREK I DRÓG MOCZOWYCH • DIALIZY • BADANIA IMIGRACYJNE • OPIEKA PO PRZESZCZEPACH NEREK I WĄTROBY

Nasi lekarze pomagają pacjentom w NJ, NY, PA i CT od 1999 roku, zapewniając najlepszą opiekę medyczną, profesionalizm i plan na lepsze jutro. Jesteśmy otwarci w 3 gabinetach od pon. do soboty. Nasz miły personel udziela odpowiedzi na wszystkie pytania w zakresie zdrowotnym. Manager Bogusia Foti z długoletnim doświadczeniem, odpowie na pytania związane z rachunkowością, wyborem ubezpieczenia, czy renty inwalidzkiej.

515 North Wood Ave, Suite 302 Linden, NJ 07036 Tel: 908-925-3300 Fax: 908-925-4300 2 Lincoln Hwy, Suite 410 Edison, NJ 08820 Tel: 732-318-6861 Fax: 732-318-6859


22 Zakątki Indii

metropolii Indii Mumbaj to największe miasto w Indiach – według różnych szacunków w aglomeracji może mieszkać nawet do 18 milionów mieszkańców (a „tylko” 13 mln w samym mieście). Ze względu na panujący wszędzie tłok oraz powierzchnię, jaką zajmuje, trudno będzie zwiedzić wszystkie zabytki, które się tu znajdują.

M

umbaj (przed 1995 rokiem – Bombaj) to główne centrum finansowe oraz przemysłowe kraju, tu mieszkają najbogatsi, najwspanialsi i najbardziej wpływowi Hindusi. Tu mieści się Bollywood, największa indyjska wytwórnia filmowa. To nowoczesne i bardzo bogate miasto, ale nigdzie kontrasty społeczne nie są widoczne tak jak tutaj. Superluksusowe mercedesy i śpiący obok nich bezdomni, to widok dość powszechny.

Brama Indii

Jednym z ciekawszych zabytków,

PLUS 9 czerwca 2022

jaki się tu znajduje jest Gate of India. „Brama Indii” („The Gateway of India”) to nazwa monumentalnego łuku wzniesionego w latach 1915-1924 na bombajskim nabrzeżu w celu upamiętnienia wizyty króla Anglii Jerzego V i jego małżonki, Marii. Brama Indii jest też miejscem, od poznania którego większość turystów zaczyna zwiedzanie tego wielomilionowego miasta. Przekraczając łuk pierwsze co rzuca się w oczy to przepiękna zatoka i port, z którego podróżuje się w kierunku wyspy Elephanta. Mówi się o podobieństwie łuku triumfalnego w Bombaju z tym we Francji, Arc de

Triomphe. Konstrukcja została formalnie ukończona i otwarta w 1924 roku. Mierzy 29 metrów szerokości i 14 wysokości. Zaprojektowana przez szkockiego architekta Georga Wittet’a, który pomagał popularyzować indo-saraceńskie style w architekturze i przeplatał je z gotykiem i elementami sztuki muzułmańskiej. Zaprojektował on również pobliskie muzeum Księcia Walii, Szpital im Króla Edwarda, Instytut Nauk oraz wiele innych obiektów. Ostatni brytyjscy żołnierze opuścili Indie symbolicznie przekraczając ten łuk w lutym 1948 roku. Od tamtej pory stał się

on symbolem Bombaju, finansowej stolicy Indii. Innym miejscem obowiązkowym do zwiedzania dla każdego turysty jest hinduistyczne świątynia Walkeshwar (znana jako Baan Ganga Temple) mieszcząca się w rezydentalnej dzielnicy Malabar Hill. Świątynia, poświęcona bogowi Sziwie została założona w I połowie XII wieku, lecz później zniszczyli ją Portugalczycy, którzy władali miastem w latach 1534-1661. Świątynię odbudowano w 1715 roku i obecnie (obok pełnienia funkcji sakralnych) jest ona miejscem, w którym odbywa-


Zakątki Indii 23

MUMBAJ

ją się festiwale klasycznej muzyki hinduskiej.

Piękno ogrodów

Kolejnym punktem na planie Mumbaju, który powinni zobaczyć goście z zagranicy, jest meczet Haji Ali. Ulokowany na maleńkiej wysepce znajdującej się opodal wybrzeża Worli, Haji Ali Daragh jest elementem miejskiego krajobrazu. Połączone z ziemiami Mahalakshmi długą, prostą drogą, Dargah pozostaje na obrzeżach miasta, poza zasięgiem podczas przypływu. Gdy następuje przypływ poziom wody podnosi się

okalając obiekt, który przypomina wówczas małą wyspę. Na uznanie zasługuje trasa spacerowa wiodąca do grobowca gdzie po obu stronach widać morze. Miejsce przesycone jest duchową atmosferą i wrażenie po odwiedzeniu go utrzymuje się przez długi czas. Daragh jest dedykowany Sayed Peer Haji Ali Shah Bukhari. Miejsce spoczynku muzułmańskiego świętego jest świetnym przykładem islamsko-indyjskiej architektury. Będąc w Mombaju warto odwiedzić także Wiszące Ogrody, w Indiach nazywne Perozeshah Mehta

Gardens. Jest to pierwszy ogród jaki powstał w Bombaju. Został zbudowany już w drugiej połowie XIX wieku, a dokładnie prace nad budową rozpoczęto w 1880 roku. Wiszące Ogrody usytuowane są na wzgórzach Malabar i słynne są ze swojej wszechobecnej bujnej

zieleni, która tworzy przepiękny płaszcz ogrodu. Ze wzgórza można podziwiać każdego dnia panoramę miasta, oraz zapierające dech w piersiach wschody i zachody słońca.

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


24 Smaki Indii

Indyjskie smaki i aromaty

Indyjska kuchnia to bogactwo przypraw, smaków, kolorów i aromatów. Ci, który aż tak dobrze jej nie znają, mogą ją bliżej poznać dzięki np. produkcji „Podróż na sto stóp”, gdzie swoje umiejętności kulinarne pokazuje rodzina emigrantów z Bombaju. Trudno też chyba o region, który może konkurować z Indiami pod względem używanych na co dzień przypraw.

Vada, czyli złote placki Składniki: • • • • • • • • • •

10 ziaren czarnego pieprzu 5 ziaren gorczycy 2 szklanki mąki z ciecierzycy 2 łyżki masła 0,5 szklanki mąki ryżowej 0,5 szklanki letniej wody 0,5 łyżeczki mielonej papryki chili 0,5 łyżeczki curry szczypta soli olej do głębokiego smażenia

Sposób przygotowania:

Ziarna pieprzu oraz gorczycy przesypać na rozgrzaną patelnię bez tłuszczu i smażyć przez 40 sekund na średnim ogniu, potem ściągnąć z ognia i utłuc w moździerzu na drobną miazgę. Utłuczone składniki wymieszać z mąką z ciecierzycy oraz mąką ryżową. Dodać do tego mieloną paprykę chili, curry oraz masło i zagnieść ciasto. Rozwałkować je na grubość 1 cm i wyciąć w nim szklanką małe krążki z otworami w środku. Następnie rozgrzać mocno olej na patelni i wrzucić do niego wycięte krążki. Całość smażyć na złoty kolor z obu stron, po czym wyciągnąć i osączyć z tłuszczu na papierowym ręczniku.

PLUS 16 czerwca 2022


Kurczak biryani Składniki:

• 1 kg udźca kurczaka (ok. 700 g samego mięsa bez skóry i kości) • Marynata • sól oraz po 1 łyżeczce mielonych przypraw: kurkumy, kardamonu, kminu rzymskiego, garam masali, chili • 1/2 szklanki jogurtu naturalnego • Biryani • 1 cebula • masło klarowane ghee lub olej kokosowy • 1/4 szklanki mleka • szczypta szafranu • 200 g ryżu basmati • przyprawy: laska cynamonu, kilka goździków i nasion kardamonu, liść laurowy • 2 ząbki czosnku, starte • 2 cm kawałek imbiru, starty • świeża kolendra

Sposób przygotowania:

Usunąć skórę z udźca kurczaka, obkroić mięso od kości i pokroić je na kawałki. Doprawić solą oraz natrzeć przyprawami marynaty, następnie wymieszać z jogurtem i odstawić do lodówki do zamarynowania np. na noc lub kilka godzin (jeśli mamy czas). Cebulę obrać i pokroić w piórka, posolić i posypać cukrem. Odłożyć na ok. 20 minut aż puści sok. Następnie odcisnąć z soku i smażyć na 2 łyżkach tłuszczu przez ok. 10 minut, aż będzie zrumieniona i chrupiąca. Zdjąć z patelni i odłożyć na ręcznik papierowy. zafran wymieszać z mlekiem i odstawić. Ugotować ryż w osolonej wodzie skracając czas gotowa-

Smaki Indii 25

nia o ok. 2 minuty. Odcedzić i wyłożyć na talerz. Na większej patelni rozgrzać 2 łyżki tłuszczu, włożyć przyprawy (cynamon, goździki, nasiona kardamonu i liść laurowy) i chwilę podsmażyć. Dodać starty czosnek i imbir i również chwilę podsmażyć. Wlać kilka łyżek wody i zagotować. Dodać udka wraz z marynatą i podsmażać przez ok. 5 minut, przewracając mięso na różne strony. Następnie wyłożyć na wierzch ugotowany ryż, rozłożyć sma-

Indyjski kurczak bhuna

żoną cebulkę, skropić mlekiem z szafranem i zamknąć pokrywą. Podgrzewać na niedużym ogniu przez ok. 10 minut. Zdjąć pokrywę, posypać kolendrą i podawać.

Składniki: • • • • • • • •

• • • • • • •

4 małe filety z piersi kurczaka 3 papryki, różne kolory 1 papryczka chili (opcjonalnie) 40 g obranego imbiru 4 ząbki czosnku 2 cebule 1 puszka pomidorów, krojonych 400 ml bulionu drobiowego lub warzywnego 1 łyżka przyprawy garam masala 1 łyżka łagodnej przyprawy curry 1 łyżka łagodnej pasty curry 1 łyżka cukru 1 łyżka mąki ziemniaczanej sól, świeżo zmielony czarny pieprz – do smaku olej rzepakowy lub słonecznikowy – do smażenia

Sposób przygotowania:

Piersi oczyścić i każdą podzielić na 3, 4 części. Papryki pozbawić nasion i błonek, pokroić w średniej wielkości kawałki. Teraz czas na przygotowanie aromatycznej pasty. Cebule i imbir pokroić w małe kawałki i wrzucić do malaksera. Dodać czosnek, garam masala, curry i dokładnie zmiksować. Na patelni rozgrzać tłuszcz i smażyć przygotowaną pastę przez 5-8 minut ciągle mieszając, aby przyprawy się nie przypaliły. Cebula powinna się właściwie rozpaść. Następnie dodać puszkę pomidorów, cukier i gotować pod przykryciem kolejne 5 minut. Dodać papryki i kurczaka, wymieszać i gotować przez parę minut, następnie wlać bulion i zagotować. Zmniejszyć ogień i dusić na małym ogniu przez 10-15 minut, aż kurczak i warzywa będą prawie miękkie.Następnie zwiększyć ogień i odparować bez przykrywki nadmiar sosu. Mąkę ziemniaczana lub kukurydzianą wymieszać z odrobiną wody i wlać do sosu. Mocno podgrzać, aż sos zgęstnieje. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać z ryżem.

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


26

PLUS 16 czerwca 2022

REKLAMA


REKLAMA

27

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


28 Styl

Romantyczne, wyraziste, geometryczne, kolorowe albo tradycyjne – koronki od lat królują na wybiegach. Łączy je można ze wszystkim – od aksamitu, przez atlas, po sztuczne futro.

Ubierz się w koronki

Koronki to ponadczasowy znak kobiecości. Pojawiają się w damskiej garderobie od lat. Finezyjne motywy modne były już w czasach krynolin, obecnie wracają do łask ze zdwojoną mocą. Eksperci mody uzasadniają niezwykłą popularność koronek tym, że potrafią połączyć współczesny seksapil z tradycją. Półprzezroczyste pozwalają nagiemu ciału ujrzeć odrobinę dziennego światła.

To co najmodniejsze

W nadchodzącym jesiennym sezonie możemy nosić koronki w każdym kolorze na każdą okazję. Modne będą nie tylko białe i czarne, ale również pomarańczowe, różowe i niebieskie. Latem najmodniejsze będą jaskrawozielone i limonkowe. W ciągu dnia styliści radzą wybierać więc na jasno i słodko, wieczorem na ciemno i bardzo sexy. Numerem jeden będą prześwitujące, koronkowe topy, pokryte warstwą jasnych koronek kolorowe sukienki mini, a nawet spodnie. Na wieczór najlepiej zapomnieć o wyglądzie grzecznej, małej dziewczynki i wybrać bardziej seksowną garderobę. Rewelacyjnie sprawdzi się więc soczysta czerwień, ciemne fiolety i nieśmiertelna czerń.

Tajna broń projektantów

Najnowsza kolekcja wielkiego Valentino prawie cała powstała z koronki. Dom mody pokazał lekkie, choć długie i posągowe kreacje oraz proste tuniki. Wszystkie oczywiście z misternie robionych koronek. Podobnie Dolce i Gabbana, którego projektanci miesiącami tworzyli najnowszą kolekcję inspirowaną elegancją Sycylii. Zaprezentowali 73 modele, a każdy z koronki specjalnie wykonanej ręcznie na włoskiej wyspie. Koronek nie zabrakło też na ostatnim zimowo-wiosennym pokazie słynnego projektanta Jasona Wu, który ubrał modelki w czarne, piękne i klimatyczne koronkowe woalki, a nawet koronkowe paznokcie. Mare Jacobs posunął się jeszcze dalej–po pokazie swojej kolekcji na wybiegu sam pokazał się w koronkach. Amerykański projektant założył czarną koronkową tunikę, spod której przebijały białe bokserki. Projektant tłumaczył

PLUS 16 czerwca 2022


Styl 29

swoją odważną kreację tym, że nie chciał być nudny i jak zawsze zakładać czarnego garnituru.

Koronka–ulubienica gwiazd

Nic tak nie pasuje do czerwonego dywanu gwiazd jak koronkowa kreacja lub choćby koronkowe dodatki. Uwielbiały je najwybitniejsze aktorki Hollywoodu. Aktorka Drew Barrymore wybiera na premiery piękne, przylegające suknie typu bustier, które fantastycznie eksponują ramiona. Nie unika też głębokich dekoltów. Koronki upodobała sobie również angielska aktorka Emily Blunt, która z wyjątkową gracją łączy odważne kolory z klasyczną czernią koronki.

W polskiej tradycji Koronka zagościła w Polsce w XVI wieku dzięki królowej Bonie, która poza warzywami sprowadziła z Włoch nauczycieli tej techniki, a ogromny popyt na ozdoby do szat

dworskich oraz strojów liturgicznych przyczynił się do jej popularyzacji. 1 maja 1883 roku w Zakopanem otwarto pierwszą w Polsce Szkołę Koronkarską, która stała się pierwszą szkołą zawodową dla kobiet.

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


30 Dla naszych dzieci

PLUS 16 czerwca 2022


REKLAMA

31

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


32 Horoskop

21.03 - 19.04

20.04 - 22.05

BARAN Ten tydzień przyniesie wiele nieoczekiwanych zdarzeń. Niektóre mogą być dla Ciebie szczególnie ważne. Nie przegap tego co jest dla Ciebie najważniejsze. Zwróć uwagę na starania osoby szczególnie Ci przychylnej. Możesz w niej znaleźć nieoczekiwanego sojusznika. BYK Nie przesadzaj z pracą–nie jesteś maszyną i czasem musisz odpocząć. Być może to dobry czas na to aby zafundowac sobie trochę rozrywki. Kino, teatr...–pomyśl o tym. Uważaj na gardło i nie przesadzaj z alkoholem.

23.09 - 22.10

23.10 - 21.11

BLIŻNIĘTA Drobne problemy zdrowotne przed Tobą. Zadbaj o siebie i nie forsuj się zbytnio. Dużo odpoczynku i witamin z pewnością pomoże Ci przetrwać nadchodzące dni. Nie przesadzaj z rozrywkami i używkami. 23.04 - 21.06

22.06 - 22.07

RAK Nie odmawiaj sobie drobnych przyjemności. Nowy ciuch, wolny dzień, gorąca kąpiel, romantyczna randka... Masz tyle możliwości–jednak pamiętaj o tym, żeby nie przesadzić. Uważaj na finanse–na horyzoncie coś nieoczekiwanego.

23.07 - 23.08

LEW Możliwy awans lub niespodziewany przypływ gotówki. Odpręż się i zastanów nad tym jak wykorzystasz uśmiech losu. Zapytaj o zdanie partnera. W żadnym razie nie podejmuj decyzji samodzielnie! Może to mieć opłakane skutki w dalszej perspektywie.

24.08 - 22.09

PANNA Nie przesadzaj z jedzeniem. W najbliższych dniach możliwe problemy żołądkowe. Pij dużo herbaty i nie przesadzaj z ostrymi przyprawami. Nie zaszkodzi Ci lekka głodówka aby oczyścić organizm–ale bez przesady–nie popadaj w skrajności.

PLUS 16 czerwca 2022

22.11 - 21.12

22.12 - 19.01

20.01 - 18.02

19.02 - 20.03

WAGA Nadchodzący tydzień przyniesie wiele frustracji. Szukaj oparcia w partnerze i nie poddawaj się pesymizmowi. Pozytywne nastawienie to podstawa jeśli chcesz przetrwać ten tydzień bez większych negatywnych skutków. SKORPION Niespodziewane zdarzenia mogą wprowadzić nieco zamieszania do twojego życia. Zwróć uwagę na szczegóły. Nie wszystko co się świeci jest złotem. Dokonuj wyborów z rozwagą i nie pozwól sobie na pochopne działanie–zwłaszcza wtedy, gdy podejmujesz decyzje w kwestiach szczególnie dla Ciebie istotnych. STRZELEC Bądź szczególnie ostrożny w nadchodzącym tygodniu. Strzeż się fałszywych przyjaciół, którzy chcą wykorzystać Twoje dobre serce. Naucz się wreszcie mówić NIE gdy sytuacja tego wymaga. KOZIOROŻEC Pod koniec tygodnia spotka Cię niespodzianka. Zdarzy się coś co Cię zaskoczy. Nie trać jednak głowy i zareaguj rozsądnie. Nie pozwól się wyprowadzić z równowagi. W razie potrzeby poszukaj oparcia w bliskie Ci osobie. WODNIK Pewien plan od dawna chodzi ci po głowie. Teraz możesz zacząć go realizować, pod warunkiem że zaangażujesz się w to bez reszty. Jeśli chcesz coś robić na pół gwizdka, lepiej nie rób tego wcale. Szczególnie, że ten tydzień raczej nie będzie sprzyjał aktywności. RYBY W tym tygodniu spodziewaj się znacznej poprawy samopoczucia. Problemy, z którymi do tej pory trudno było sobie poradzić, nagle sie rozwiążą. Wolny czas poświęć na odpoczynek, najwyższa pora na trochę relaksu.


33

REKLAMA

WYPADEK SAMOCHODOWY? Zadzwoń do Dr.Maciaka

(973) 253 0503 NAZWANY PRZEZ CONSUMERS RESEARCH COUNCIL OF AMERICA “AMERICA’S TOP CHIROPRACTIC PHYSICIAN”

WYPADEK SAMOCHODOWY POWODUJE POWAŻNE USZKODZENIE ZDROWOTNE NASZEGO CIAŁA. PROBLEMY TE MOGĄ ZNACZNIE SIĘ POGORSZYĆ JEŚLI NIE PODEJMUJE SIĘ ODPOWIEDNIEGO LECZENIA. Cokolwiek niewłaściwego zrobisz po wypadku będzie bardzo istotne dla Twojego zdrowia fizycznego i w dużym stopniu może wpłynąć negatywnie na otrzymanie odszkodowania jakie Ci się należy. Dlatego też leczenie u DR.Maciaka jest bardzo cenne dla ogromnej liczby ofiar wypadków samochodowych.

OTRZYMASZ ODPOWIEDŹ NA WSZYSTKIE PYTANIA BEZ PONOSZENIA JAKICHKOLWIEK KOSZTÓW Osobiście z Tobą porozmawiam o zaistniałym wypadku. Moja 38-letnia wiedza i doświadczenie w tej dziedzinie pomoże wyybrać odpowiednie zabiegi potrzebne do pozbycia się dręczącego bólu. Odpowiednio przygotuję całą dokumentację związaną z wypadkiem i leczeniem abyś mógł otrzymać jak najlepsze odszkodowanie. Nie myśl, że ból przejdzie sam i nie będzie Ci więcej dokuczał. Nie myśl, że niewielkie uszkodzenie samochodu równa sie niewielkiemu uszkodzeniu organizmu. Poważne problemy zdrowotne często powstają gdy zniszczenie samochodu jest niewielkie.

OTRZYMAJ ODSZKODOWANIE NA JAKIE ZASŁUGUJESZ Wielu lekarzy nie jest odpowiednio wykształconych w dziedzinie leczenia urazów powypadkowych. Niewielu również wie jak przygotować odpowiednią dokumentację i złożyć zeznanie w sądzie. Szczerze mówiąć wielu lekarzy często odmawia składania zeznań ponieważ nie czują się wystarczająco pewnie do udzielania odpowiedzi w sprawie Twojego problemu. Moje doświadczenie w całym procesie leczenia urazów powypadkowych, przygotowania dokumentacji i złożeniu odpowiedniego zeznania w sądzie pomoże Ci bardzo w otrzymaniu dobrego wynagrodzenia za ból i cierpienie jakiego doznałeś w tym nieszczęśliwym wypadku.

NASTĘPNY KROK NALEŻY DO CIEBIE Zanim udasz się do jakiegokolwiek lekarza po pomoc pamiętaj, że chociaż wielu lekarzy twierdzi iż zajmują się takimi sprawami to nie wszyscy lekarze mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Ja wiem jak leczyć dolegliwości powypadkowe, zmam prawo ubezpieczeniowe i wiem jakie prawa przysługują ofiarom wypadków samochodowych. Wiem jak zastosować moją wiedzę do Twoich potrzeb Twojego problemu i Twych dolegliwości tak, abyś w krótkim czasie uzyskał poprawę Twojego stanu zdrowia i jednocześnie został odpowiednio wynagrodzony za krzywdy jakich doznałeś. - Nie pobieram opłat za konsultację. - Natychmiast udzielę odpowiedzi na każdo pytanie. - Współpracuję z twoim ubezpieczeniem i adwokatem. Wszelkie dodatkowe opłaty będą odłożone aż do zakończenia.

Maciak Chiropractic Center 1081 Paulison Ave, Clifton NJ 07011 drmaciak.com

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


34 Zdrowie

Uważaj na jaskrę Jaskra to choroba wredna i przewrotna. Rozwija się przez długi czas bez żadnych charakterystycznych objawów, ale kiedy już się ujawni, robi to gwałtownie: powodująć nieodwracalną utratę widzenia. Dlatego tak ważne są regularne badania oczu. Objawów jaskry nie należy bagatelizować, szczególnie gdy występuje ich kilka w podobnym czasie. Najczęściej są to np. poranne migreny, okresowe bóle głowy, widzenie tęczowych pól wokół żródeł światła, np. żarówki lub świecy, czy zaburzenie widzenia z zatarciem ostrości. Zdarza się też obijanie o przedmioty, odczucie intensywnego bółu głowy i oka (promieniującego do szczęki, czoła i skroni), a nawet mdłości, zawroty głowy czy zawężęnie pola widzenia. Przyczyny jaskry nie są do końca poznane. Jednym z winowajców jest wysokie ciśnienie śródgałkowe, które proawdzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego, co w konsekwencji może spowodować utratę wzroku. Jednak zdecydowanie częściej (u około 75 proc. chorych) uszkodzenie nerwu wzrokowego rozwija się przy normalnym ciśnieniu śródgałkowym. Ryzyko zachorowania zwiększa tzw. czynnik dziedziczny.

Wszyscy, którzy mają w rodzinie chorych na jaskrę, w 70 proc. są zagrożeni jaskrą. Zagrożenie zwiększa się wraz z wiekiem, szczególnie uważać powinni ci po 40 r. życia, u osób z niskim ciśnieniem krwi, niedokrwistością, miażdzycą, po przebytym zawale serca lub udarze mózgu. Dodatkowymi czynnikami ryzyka jest także cukrzyca, skłonność do migren i krótkowzroczność powyżej 4 dioptrii. Co robić, gdy podejrzewamy ją u siebie? Przede wszystkim zróbmy podstawowe badania okulistyczne: ocena dna oka i pola widzenia, pomiar ciśnienia śródgałkowego, pomiar kąta przesączania pomiędzy tęczówką a rogówką. Osoby z grupy ryzyka powinny wykonywać te badania 2 razy w roku. U tych, których krewni chorowali na jaskrę, raz w roku należy wykonywać tomograficzne obrazowanie tarczy nerwu wzrokowego (HTR) i ocenę włókien nerwowych siatkówki (GDX).

Oferujemy zakup lub wypożyczenie ◊ Specjalistyczna bielizna dla kobiet po mastektomii ◊ Rękawy do masażu limfatycznego i bandaże uciskowe ◊ Pończochy przeciwko żylakom ◊ Łóżka szpitalne ◊ Ciśnieniomierze i gleukometry ◊ Wózki elektryczne ◊ Krzesełka do łazienki ◊ Krzesła inwalidzkie ◊ Obuwie dla cukrzyków i ortopedyczne ◊ C-Pap & Bi-Pap Supplies ◊ Pieluchy dla dorosłych ◊ Kule, laski ◊ Opaski ortopedyczne ◊ Tlen oraz wiele innych urządzeń medycznych ◊ Urządzenia do astmy

PLUS 16 czerwca 2022

Istniejących już uszkodzeń naprawić się nie da, ale można spowolnić tempo zmian. W tym celu stosuje się krople do oczu, które obniżają ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Niekiedy w tym samym celu stosuje się różne zabiegi laserowe,

które najczęściej przeprowadza się ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Leczenie operacyjne przeprowadza się, gdy innymi metodami nie udało się wystarczająco obniżyć ciśnienia śródgałkowego.

BERGEN PASSAIC R. C. INC. Polski Sklep Medyczny

933 Van Houten Ave, Clifton, NJ 07013 tel. (973) 773-7171 fax. (973) 773-7115


Po stosunku tylko sen Takiej wymówki panowie szukali od lat. Naukowcy ustalili, że po stosunku seksualnym mężczyźni po prostu muszą zasnąć i nic nie da się na to poradzić – jest to kwestia budowy ich mózgu. Badacze wykonali zaawansowane technologicznie metody obserwacji pracy mózgu i przyjrzeli się, co się dzieje w męskiej głowie podczas orgazmu i tuż po nim. Okazało się, że podczas samego szczytowania kora mózgowa, część odpowiedzialna za „myślenie”, po prostu się wyłącza. Zaraz potem dwa inne fragmenty – płat skroniowy i ciało migdałowate – wysyłają do reszty mózgu informację, by dezaktywować wszelkie dalsze pożądanie seksualne. Wszystkiemu temu towarzyszy napływ substancji chemicznych takich jak oksytocyna i dopamina. Działają one podobnie jak opiaty powodując uczucie odrętwienia i wywołując ogromną falę senności. Jak mówi doktor Serge Stoleru, francuski naukowiec będący szefem projektu, dezaktywacja pożądania

seksualnego jest dla większości mężczyn nieodparta – nawet jeśli ich partnerki mają ochotę na więcej. Z badań wynika, że kobiet takie zachowanie nie powinno irytować. Ponieważ panowie nie mogą oprzeć się potrzebie odpoczynku, należy wykazać się zrozumieniem. - Po szczytowaniu większość męż-

Zdrowie 35

czyzn doświadcza okresu refrakcji, podczas którego nie da się ich pobudzić – tłumaczy Stoleru, badający to zjawisko na zlecenie „Inserm”, francuskiej rady badań medycznych specjalizującej sie w wykorzystywaniu obrazowania mózgu dla zgłębienia neurologii seksu. - Obserwacje aktywności mózgu

dają nam po raz pierwszy wgląd w to, co dzieje się wówczas w centralnym układzie nerwowym. Wydaje się, że u kobiet rzecz ma się inaczej: ich okres refrakcji nie jest tak silny, dlatego mogą mieć ochotę na więcej, podczas gdy ich partner chce po prostu odpocząć.

bezkofeinowej) i herbaty niszczy tą witaminę. Na spore niedobory narażeni są także nadużywający alkoholu. Zmęczenie, utrata apetytu czy nudności to sygnały, że w naszej diecie powinno się znaleźć więcej witaminy B1. Także wybierający się pod namiot, nad wodę, powinni zabrać ze sobą zapas wit. B1. Komary, muchy i inne gryzące owady nie

lubią zapachu skóry człowieka, który zażył preparat. Dawka 100 mg dziennie może zabezpieczyć nas przed ukąszeniami. Bogatymi żródłami witaminy B1 są np. drożdże, kiełki pszenicy, pełnoziarniste pieczywo, nasiona słonecznika, płatki owsiane, orzechy, wieprzowina i wołowina, salami, marchewka, groch, fasola i soja.

Witaminy na komary W Nowym Jorku spotkać je trudno, ale na wakacyjnych wojażach, szczególnie w Pensylwanii, mogą naprawdę zepsuć nam urlop. Mowa o komarach, których ukąszenia nie tylko są bolesne i pozostawiają brzydkie ślady, ale także bywają niebezpieczne dla zdrowia. Tymczasem okazuje się, że zamiast się smarować rozmaitymi specyfikami, wystarczy

dobrze się odżywiać. Komary nie lubią bowiem... witaminy B1. Dzięki witaminie B1 (tiaminie) prawidłowo funkcjonuje nasz układ nerwowy, chroni ona nas także np. przed toksycznym działaniem ołowiu powstałego w procesie spalania benzyny, który powszechnie występuje w naszym środowisku. Niestety, picie dużej ilości kawy (nawet

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


36 Ubezpieczenia bez tajemnic

Różnorodne polisy wysokiego ryzyka dla biznesów Nasi agenci wezmą na siebie wszystkie formalności, jakie wiążą się z zapewnieniem Ci kompleksowego ubezpieczenia. Nie wahaj się zatem – skontaktuj się z nami i pytaj o wszystko, czego chciałbyś się dowiedzieć. Ochrona Twoich pracowników, Twojej firmy i sprzętu to dla nas ważna rzecz. Informujemy naszych wszystkich klientów, że zawsze należy skontaktować sie z naszą agencją, gdy jesteście Państwo niezadowoleni z ceny lub w przypadku gdy dostaliście podwyżkę. Znajdziemy wyjście z każdej sytuacji. Ponadto nasza agencja specjalizuje się we wszelkiego rodzaju polisach od odpowiedzialności cywilnej - general liability. W swojej ofercie posiadamy kilkanaście firm, ktore mają konkurencyjne ceny. Ubezpieczamy bardzo wiele biznesów zaczynając od serwisów sprzatających przez stolarzy, malarzy, murarzy aż po specjalne polisy ubezpieczające prace na wysokościach m.in. dla

PLUS 16 czerwca 2022

dachowców. Zadzwoń i sprawdż ile zaoszczędzisz rocznie na swoich ubezpieczeniach firmowych. Prowadzac firmę, możesz się zdecydować na własne usługi dostawcze, co pozwoli Ci na bezpieczne dostarczanie i przewóz swoich własnych towarów, listów czy dokumentów. Obecnie wiele firm decyduje się dostarczać towary zakupione w Internecie serwisem przesyłkowym. Jak każde przedsięwzięcie, również i to niesie ze sobą ryzyko. Agencja Choice International pomoże Ci wykupić ubezpieczenie usług dostawczych i przesyłkowych, obejmujące m.in.: Samochody służbowe Do tej grupy należą ubezpieczenia samochodów biznesowych i komercyjnych różnego typu, od mniejszych aut typu SUV do poteżnych samochodów ciężarowych typu HEAVY TRUCK Stratę lub uszkodzenie towaru To pokrycie pozwoli nam uzyskac odszkodowanie w przypadku

utraty lub szkody przewozonego towaru, niezaleznie od jego rodzaju np.: towarow zywnosciowych przez ladunki wiekszego kalibru lub samochodow. To ubezpieczenie fachowo nazywa się motor cargo. Pokrycie kosztów leczenia pracowników, którzy ponieśli uszczerbek na zdrowiu podczas wykonywania obowiązków Wyżej wymieniona polisa to nic innego jak workers compensation czyli ubezpieczenie na dla osób, którzy podczas pracy ulegli wypadkowi. Wykupienie polisy ubezpieczeniowej usług dostawczych i przesyłkowych pomoże Ci zabezpieczyć firmę przed szkodami wynikającymi z wypadków z udziałem pojazdów służbowych, pracowników czy kontrahentów. Oprócz pojazdów, kosztów leczenia i kosztów sądowych, tego rodzaju polisa może obejmować również uszkodzenia lub zniszczenie przewożonych towarów, powstałe na skutek wypadku lub działania osób trzecich. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat tego jak polisa dla usług dostawczych i przesyłkowych może się przyczynić do całościowej strategii ubezpieczeniowej Twojej

firmy, skontaktuj się z nasza agencja jeszcze dzis. Dobrze rozumiemy ryzyko, na jakie narażeni są co dzień kierowcy ciężarówek. Dlatego opracowaliśmy solidny pakiet ubezpieczeniowy, który spełniając indywidualne potrzeby naszych klientów, pozwala im oszczędzić cenne dolary. Jesteśmy dumni z faktu, że możemy zapewnić zarówno poziom ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej konieczny do poruszania się po autostradach międzystanowych (interstates), jak i odszkodowania dla Ciebie i Twoich pracowników, gdyby ucierpieli w wypadku Twojej ciężarówki lub ciężarówki należącej do Twojej firmy. Profesjonalny i doświadczony zespół pracowników pomoże dokonać właściwego wyboru. Powierzając nam ochronę ubezpieczeniowa zyskujecie Państwo wiarygodnego i solidnego partnera, który zadba o Wasze bezpieczeństwo. Bardzo prosimy szczegolowe pytania kierowac bezposrednio do CHOICE INT. AGENCY I ROYAL CROWN REALTY 348 Main Ave Wallington, NJ 07057 lub pod nr telefonu 973-773-7448. Grażyna Torbus


Biały Dom 37

Pierwsze Damy – cz.164 Pierwsza Babcia Ameryki Barbara Bush (1925-2018) Barbara Bush nie ubierała się elegancko. Publicznie przyznawała, że nosi naszyjnik ze sztucznych pereł za 95 dolarów. Nie farbowała siwych włosów i nie odchudzała się, nie ukrywała zmarszczek. Była naturalna, bezpośrednia, ciepła i łatwo nawiązywała kontakt z ludźmi. Nie była pretensjonalna. Nie uważała się również za perfekcjonistkę. Dlatego właśnie zyskała tyle sympatii, zwłaszcza wśród amerykańskich kobiet zestresowanych ciągłym zbijaniem wagi i zabiegami o wygląd. „Żegnaj modo, witaj babciu” – takim tytułem powitał dziennik nowojorski wkroczeniem Barbary Bush do Białego Domu. Barbara Bush urodziła się 8 czerwca 1925 roku w Nowym Jorku jako trzecia spośród czworga dzieci państwa Pauline Robinson i Marvina Pierce’ów. Marvin Pierce był asystentem właściciela a następnie właścicielem wydawnictwa McCall Corporation. Pochodził z bogatej rodziny właścicieli hut stali w Pensylwanii. 14. Prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Pierce był jego jego krewnym. Rodzina Perce’ów mieszkała w miejscowości Rye w stanie Nowy Jork. Kiedy państwu Pierce’om urodziła się córka, ojciec koniecznie chciał ją nazwać Helen, a żona obstawała przy imieniu Catherine. Ponieważ żadne z rodziców nie chciało ustąpić, nadano jej imię Barbara. Przez 5 lat Barbara była oczkiem w głowie rodziców. Potem urodziło się czwarte dziecko, syn Scott. Przewlekła choroba Scotta spowodowała, że matka skupiła całą uwagę na ratowaniu życia najmłodszemu dziecku. Barbara była wówczas bliższa ojcu niż matce. Od dzieciństwa Barbara lubiła psy. W rodzinnym domu miała zawsze swojego pieska. Wychowywała się w luksusowych warunkach, w domu, w którym nie brakowało pieniędzy. Ojciec zawsze powtarzał, że rodzice mogą dać dzieciom trzy

rzeczy: dobre wykształcenie, dobry przykład i najpiękniejszą miłość na świecie. Matkę straciła w 1949 roku (zginęła w wypadku samochodowym), ojca zaś w 1969 roku. Naukę rozpoczęła w 1931 roku w szkole publicznej Milton School w Rye. Po ukończeniu szóstej klasy kontynuowała naukę w szkole prywatnej Rye Country Day School, a następnie w prywatnej szkole średniej Ashley Hall w Charleston w Karolinie Południowej. W tej ostatniej szkole dla panien z bogatych domów panował ostry reżim. Dziewczęty nie mogły mieć makijażu. Nie wolno było wychodzić poza szkołę bez kapelusza, rękawiczek i pończoch. Nie wolno było umawiać się z tym samym chłopcem przez dwa kolejne po sobie następujące weekendy. W szkole zaangażowała się w prace kółka dramatycznego. Była posiadaczką szkolnych rekordów w robieniu na drutach oraz w pływaniu pod wodą. Po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do drugiej wojny światowej dziewczęta ze szkoły w Charleston rozjechały się do domów na święta Bożego Narodzenia. Barbara przyjechała do rodziny w Rye i tu spotkała George’a Busha, ucznia klasy maturalnej. Pewnego grudniowego wieczoru 1941 roku George Bush wybrał się na szkolną potańcówkę zorganizowała z okazji świąt Bożego Narodzenia. Barbara była wysoką, szczupłą dziewczyną o rudawobrązowych włosach i dużych oczach. Zanim poprosił ją do tańca, widział, jak płynnie tańczy, obserwował tę rozbawioną, szczęśliwą dziewczynę. George zrobił na niej duże wrażenie. „Z trudem mogłam oddychać, gdy znajdował się w pobliżu” – wyznała. Zanim powróciła do szkoły, kilka razy spotykała się z nim. Z Charleston niemal codziennie pisywała listy. Równie często otrzymywała korespondencję od niego. Ciąg dalszy za tydzień…

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


38 Ogłoszenia drobne Potrzebna dziewczyna z prawem jazdy do serwisu sprzątającego - okolice Garfield, Wallington, Elmwood Park, NJ. Miła atmosfera, wczesne powroty. Stawka $20/godz. Soboty wolne. Po więcej informacji dzwonić tel.: 201893-4942 Salon w Walington, NJ udostępni miejsce dla fryzjerki - fryzjera. A salon in Wallinton, NJ has a space available for a hairdresser or barber. Tel.: 973253-6003 Joanna Firma zajmująca się epoxy floor zatrudni pracowników. Wynagrodzenie od $25 wzwyż zależnie od doświadczenia. Stały pobyt wymagany. Tel. 201354-7488 lub 201-421-4925 Zatrudnię osoby do prac budowlanych i wykończeniowych: technik HVAC, hydraulik, stolarz, operator koparki i handyman.

PLUS 16 czerwca 2022

Praca głównie w Essex county. Tel: 908-329-0543

DO WYNAJĘCIA Do wynajęcia pokój w salonie w Wallington,NJ dla manikurzystki, kosmetyczki lub masarzysty. Tel 973-253-6003 Joanna Do wynajęcia od zaraz pod biznes w Garfield,NJ 2 pomieszczenia + łazienka z wejściem niezależnym. Dogodna lokalizacja. Tel.: 973626-5486 W centrum Wallington, NJ, do wynajęcia gotowy lokal na parterze (z osobnym wejściem z ulicy) pod biuro o powierzchni 700 sq ft (dwa pokoje z łazienką) z możliwością skorzystania z części piwnicy z osobnym wejściem prosto z lokalu. Proszę dzwonić 1-973473-3845 w godzinach od 3:00 do 6:00 pm.

SPRZEDAM

RÓŻNE

Tel.:973-928-5797

UWAGA REWELACJA dla młodzieży i seniorów! Chcesz się uczyć od podstaw lub udoskonalić swoje umiejętności gry na akordeonie lub pianinie - sprawdź stronę www. muzycznelekcje.pl. Otrzymasz bardzo dokładną informację odnośnie lekcji, opracowane profesjonalnie i zrozumiałe materiały (video). Zapraszam do zapoznania się z programem - naprawdę warto! Polecam, bo sam z niego korzystam Józef 201-893-8605

GABINET

DENTYSTYCZNY

Sprzedam kojec 62 cale na 26, wraz z 2300 piłeczkami. Cena $150. Tel. 914-441-9554 Parasol stojący do ogrodu Żywca, średnica 5-7 stóp. $100.

OPIEKA DENTYSTYCZNA dla całej rodziny 500 North Wood Ave, Suite 1A, Linden NJ 07036 Tel: (908) 718 - 7337 ATRAKCYJNE CENY Gabinet otwarty do późnych godzin wieczornych oraz w soboty Akceptujemy wiekszość ubezpieczeń

we Darmo acje lt u s kon

www.annapawlowskadds.com

DAM PRACĘ


REKLAMA

39

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


40 Memento mori Moja mama całe życie chodziła do kościoła katolickiego i była praktykującą katoliczką i teraz moja siostra chce trzymać jej urnę z prochami w domu. Czy to jest OK? Kościół katolicki w kwestii pochówku urny domaga się, aby prochy były pochowane na cmentarzu. Pochówek w wierze katolickiej jest formą wyrażenia wiary i nadziei w zmartwychwstanie ciała. Kościół katolicki zakazuje również trzymanie prochów w domu, zakopywaniu w koleżanką, która zmarła, dom ogródku, rozsypywaniu gdzie nam spłacaliśmy razem. Teraz po jej śmierci dzieci z jej pierwszego małżeństwa chcą, abym sprzedał dom i dał im połowę po matce. Proszę sprawdzić z adwokatem, wszystko zależy od tego jak kupno domu było zapisane przy kupnie. W większości przypadków, jeżeli jedna osoba umiera to reszta przechodzi na drugą osobę, chyba że przy zakupie było inaczej zapisane. Bardzo ważne, jeżeli mamy dom z kimś kto nie jest naszym małżonkiem czy żoną, abyście sprawdzili za życia, żeby się zabezpieczyć w takich przypadkach, aby nikt nam nic nie zabrał po śmierci.

Pytania czytelników

Bedę leciała z urną męża do Polski, ale będę leciała do Berlina, gdyż mieszkamy bliżej Berlina niż Warszawy, czy dokumenty na transport do Polski będą wystarczające? W niemieckim prawie osoby prywatne nie mogą poruszać się po Niemczech z prochami. Aby wlecieć z urną do Niemiec należy mieć również dokumenty z Konsulatu Niemiec, który jest w Nowym Jorku na transport urny do Niemiec. Trzeba również podać dane domu pogrzebowego, który odbierze od nas urnę na lotnisku w Berlinie. 10 lat temu kupiłem dom z

PLUS 16 czerwca 2022

się podoba czy przerabianiu ich na pamiątki czy biżuterię. Mój ojciec zmarł na Covid i nie robiliśmy wtedy pogrzebu, ciągle trzymamy urnę w domu. Czy możemy zrobić teraz pogrzeb i złożyć aplikację do FEMA? Tak jak najbardziej, bardzo wiele osób teraz właśnie robi pogrzeby, czy inne rodzaje uroczystości pogrzebowych, czego nie mogli zrobić, gdy był Covid. Dużo osób ma tą potrzebę, żeby pożegnać zmarłego w obecności rodziny i znajomych.


REKLAMA

41

Dermatolog Profesor

Camila Krysicka Janniger, M.D., F.A.A.D. Szef Pracowni Dermatologii Geriatrycznej, Kliniczny Profesor Dermatologii i Kliniczny Profesor Medycyny w Rutgers New Jersey Medical School Członek Królewskiego Kolegium Medycznego Autorka licznych publikacji naukowych z zakresu dermatologii

30 lat doświadczenia lekarskiego

Castle Connolly Top Doctors • LECZENIE WSZYSTKICH CHORÓB SKÓRY • ROZPOZNAWANIE NOWOTWORÓW • BIOPSJE WYKONYWANE W GABINECIE • USUWANIE ZNAMION, BRODAWEK I BLIZN

Tel: 973 472 5044 Mówimy po polsku

NASZ NOWY ADRES 60 Main Ave., Wallington, NJ 07057 CLIFTON-WALLINGTON MEDICAL GROUP

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


42 Rozrywka Rozwiązanie krzyżówki prześlij do nas e-mailem na adres ogloszenia@tygodnikplus. com lub na nasz adres pocztowy 63 Union Blvd, Wallington NJ 07057 wraz z podaniem imienia, nazwiska i dokładnego adresu. Wszystkie prawidłowe rozwiązania przesłane do dnia 23.06.22r. wezmą udział w losowaniu nagrody. Dane laureata obecnej krzyżówki zamieścimy na naszej stronie w dniu 30.06.22r. Nadesłanie przez Czytelnika rozwiązania krzyżówki oznacza, iż wyraża on zgodę na opublikowanie imienia, nazwiska oraz miejsca zamieszkania na liście laureatów. Rozwiązania prosimy przysyłać tylko raz. Duplikaty będą kasowane. Elżbieta Kieszczyńska

EK Polish Bookstore 1051 Bloomfield Ave., Suite 1B-2 Clifton, NJ 07012 www.ekpolishbookstore.com

(201) 355 7496

Za prawidłowe rozwiązanie krzyżówki z nr. 22 (721) nagrodę wylosowała Pani Wioletta Pałka z Butler. Gratulujemy! Hasło: Porządek rzeczy

www.ekpolishbookstore.com

(201) 355 7496

$1400

$2000

PLUS 16 czerwca 2022

$2300

$2500


Poradnik sukces 43

Skąd wziąć pieniądze w potrzebie Rodzina i przyjaciele bywają finansową podporą w trudnej sytuacji, ale nie zawsze. W razie jakiegoś wypadku pomaga posiadanie stosownego ubezpieczenia, ale wypłata odszkodowania zajmuje sporo czasu. Oto kilka prostych wskazówek, jak zdobyć gotówkę w potrzebie oraz przestrogi, jak uniknąć problemów i nadmiernych podatków. Kredyt Osoby z dobrą historią kredytową bez problemu uzyskają pożyczkę od banku albo finansowanie zakupu od sklepu czy usługodawcy. Karta kredytowa jest najdogodniejszym instrumentem, który pomaga wygładzić finansowe wyboje. Normalnie jest ona środkiem płatności, ale w razie potrzeby można dokonać na nią zakupów i stopniowo spłacać należność na procent, który waha się w zależności od twojej historii kredytowej. Ażeby związać koniec z końcem, poproś swój bank o podwyższenie limitu na karcie. Linia kredytu w banku. Jeżeli twoja wierzytelność jest ciągle dobra, poproś twój bank o linię kredytu. Będziesz wtedy mógł wybrać gotówkę lub wystawiać czeki na kredyt. Zapomnij o tym, jeżeli już zalegasz z płatnościami i masz popsutą historię kredytową. Zakupy na raty. Wiele sklepów udziela sprzedaży ratalnej (financing), szczególnie jeżeli kupujesz drogi sprzęt. Duże sklepy sieciowe od ręki dadzą klientowi o dobrej wierzytelności swoje własne karty kredytowe i limitem paru tysięcy dolarów. Każdy dealer samochodowy chętni załatwi ci spłatę ratalną auta. Wniosek: Banki chętnie udzielają kart kredytowych i pożyczek, sklepy chętnie finansują zakupy, bo na tym zarabiają. Ale warunkiem uzyskania kredytu jest posiadanie dobrej historii kredytowej. Dlatego warto o nią się zatroszczyć zawczasu. Pożyczki pod zastaw Najłatwiej jest uzyskać gotówkę komuś, kto ma majątek: lokaty bankowe, dom, papiery wartościowe u maklera czy znaczną polisę ubezpieczeniową whole life. Pożyczka z banku pod zastaw oszczędności może mieć sens w przypadku posiadania certyfikatu depozytowego (konta terminowego), którego złamanie może

kosztować więcej niż zaciągnięcie krótkotrwałej pożyczki (w przeciwnym razie ktoś może spytać, po co pożyczać, jeżeli mamy oszczędności). Pożyczka pod zastaw domu (home equity loan). Jeżeli długi urosły do dużej kwoty, można im zaradzić pożyczając pod zastaw wartości domu. Otrzymasz pożyczkę w jednej kwocie na ustalony czas i procent. Zaletą jest fakt, że oprocentowanie jest niższe niż pożyczek osobistych czy kart kredytowych oraz stanowi odpis podatkowy. Wadą są znaczne koszty zaciągnięcia pożyczki, czasami podobne do closingu. Gdy otrzymasz pieniądze, nie możesz pożyczyć więcej z tego źródła. Linia kredytu pod zastaw domu (home equity line of credit, w skrócie HELOC) może być lepszym rozwiązaniem. HELOC działa jak karta kredytowa: masz zatwierdzony limit kredytu i korzystasz z niego w razie potrzeby. Kredyt jest obrotowy: spłacasz raty, a jednocześnie możesz pożyczać więcej. Oprocentowanie HELOC jest zmienne, stosunkowo niskie, a procenty stanowią odpis podatkowy. Pożyczka pod zastaw polisy ubezpieczeniowej whole life. Jeżeli masz polisę na życie whole life lub pokrewną, na której gromadzą się pieniądze (cash value), to możesz pożyczyć do 95% wartości swego konta. Jeżeli umrzesz przed zwrotem pożyczki, dług z odsetkami pomniejszy wysokość odszkodowania. Pożyczka pod zastaw polisy ubezpieczeniowej ma swoje pułapki. Niektóre firmy ubezpieczeniowe zezwalają na pożyczki na pozornie dogodny procent, ale rzeczywisty koszt kredytu jest znacznie wyższy, bowiem wiąże się ze wstrzymaniem wypłaty dywidend na czas pożyczki. Ponadto niespłacona pożyczka może unicestwić polisę. Jeżeli wysokość pożyczki i zaległych odsetek przekroczy cash value, polisa zostaje anulowana. Pożyczka od maklera (margin loan) jest opcją dla osób, które mają fundusze powiernicze, akcje, obligacje w domu maklerskim, takim jak Charles Schwab, Fidelity i wielu innych. Pożyczka maklerska udzielana jest pod zastaw wartości posiadanego konta (brokerage account). Pożyczyć można do 50% wartości posiadanych papierów wartościo-

wych i pieniądze wydać w dowolny sposób, a zwrócić w dowolnej chwili. Dlaczego nie sprzedać raczej posiadanych akcji czy obligacji? Jest kilka powodów: pora może być niekorzystna (spadły na wartości), albo akcje zwyżkują i przewidujesz, że dalej utrzymają ten trend. Ponadto, po zyskownej sprzedaży papierów wartościowych przyjdzie ci zapłacić podatek kapitałowy. Zważywszy powyższe, kilka procent w skali rocznej za margin loan nie jest wysoką ceną za szybki dostęp do gotówki. Dostęp do pieniędzy emerytalnych Gdy szybko potrzebujesz gotówki, pomocne może być twoje konto emerytalne. Ale zanim cokolwiek zrobisz, zapoznaj się z przepisami, żeby nie popełnić błędu. Konto IRA. Od wypłat z kont emerytalnych trzeba zapłacić podatek dochodowy i 10% kary, jeżeli nie ukończyłeś 59.5 roku. Podatki dochodowe mogą nie być wysokie, jeżeli w danym roku z powodu bezrobocia miałeś niski dochód. Więcej w artykule „Jak wybrać pieniądze z IRA bez kary” w witrynie www.PoradnikSukces.com. Konto Roth IRA. Z konta Roth IRA swoje depozyty można zawsze wypłacić bez podatków i bez kary. Przepisy dotyczące wypłaconych zysków są nieco bardziej skomplikowane, ale krótko mówiąc, po upływie pięciu lat od założenia konta masz do nich też bezpodatkowy dostęp. Dostęp do IRA na 60 dni. Możesz wypłacić środki z konta IRA bez kary i zobowiązań podatkowych, jeżeli zwrócisz je przed upływem 60 dni.

Pułapka: Bank czy inna firma finansowa potrąci 20% od wybieranej przez ciebie kwoty i pośle ją do skarbu państwa, jako zaliczkę podatkową. Gdy za dwa miesiące zwrócisz pieniądze, będziesz musiał dopłacić owe 20% z własnej kieszeni, w przeciwnym razie ubytek poczytany będzie, jako przedwczesne wycofanie pieniędzy (early withdrawal) i przyjdzie ci płacić o niego podatki dochodowe i karę. Pożyczka z programu 401(k). Większość programów 401(k) i niektóre Keogh pozwalają na zaciągnięcie pożyczki w razie trudnej sytuacji losowej (hardship), za którą uważa się pilną konieczność opłacenia medycznych rachunków, czesnego w szkole i płatności hipotecznych w celu uniknięcia utraty domu. Przepisy są tu bardzo ścisłe i mogą się różnić w poszczególnych programach. Zaletą pożyczki z programu 401(k) jest to, że odsetki od pożyczki spłacasz sam sobie. Przepisy regulujące konta emerytalne bywają skomplikowane. Więcej przeczytasz w książce pt. Amerykańskie emerytury. Elżbieta Baumgartner Elżbieta Baumgartner jest autorką wielu książek-poradników. m.in. „Jak oszczędzać na podatkach, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Podręcznik ochrony majątkowej”, „Powrót do Polski” i wielu innych. Książki można nabyć w księgarni Polonia, 882 Manhattan Ave., Greenpoint, albo bezpośrednio od wydawcy, Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.PoradnikSukces.com.

Nie ubiegaj się o emeryturę zanim nie poznasz przepisów i pułapek

Labirynt podwójnych emerytur wyjaśniają unikalne książki Elżbiety Baumgartner „Emerytura polska i amerykańska” – ich łączenie i skutki Umowy o zabezpieczeniu społecznym. $35 + $5 „WEP: Jak walczyć z redukcją Social Security dla Polaków”. Unikalne informacje. $30 + $5 za przesyłkę. “Ubezpieczenie społeczne Social Security”. Dowiedz się, jak maksymalizować świadczenia swoje i rodziny. $35 +$5. Również: “Powrót do Polski”, „Emerytura reemigranta w Polsce” – dla powracających do Polski, „Obywatelstwo z przeszkodami” (po $35+$5). Książki są uaktualnione na rok 2022 i dostępne w księgarni Polonia, 882 Manhattan Ave., Greenpoint, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.PoradnikSukces.com, poczta@poradniksukces.com.

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


44 Dla niej

Skakanie

na skakance pomaga spalić nadmiar kalorii

Skakanie na skakance jest ważnym elementem treningu, mającego ujędrnić mięśnie, poprawić wydolność organizmu oraz spalić nadmiar tkanki tłuszczowej.

Efekty, w postaci jędrniejszego i smuklejszego ciała, może przynieść już 10 minut treningu dziennie. Lekka i poręczna skakanka jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nawet podczas urlopu nie lubią rezygnować z treningu. Trening ze skakanką zmusza do wysiłku całe ciało, podczas skakania pracują bowiem nie tylko mięśnie nóg, lecz także brzucha i ramion. Takie ćwiczenie doskonale ujędrnia uda oraz tylne mięśnie ramion, co jest szczególnie ważne dla kobiet – mieśnie te bowiem bardzo wcześnie tracą jędrność i nieestetycznie zwisają. Podczas skakania na skakance intensywnie pracują także mięśnie brzucha, odpowiadają one bowiem za stabilizację całego tułowia. Trening ze skakanką poprawia wytrzymałość organizmu, wpływa też pozytywnie na gibkość i zwinność ciała. Skakanie można traktować jako samodzielny trening kardio, rozgrzewkę przed treningiem lub uzupełnienie innej aktywności fizycznej. Jeżeli biegamy, uprawiamy jogging, dłuższe lub krótsze dystanse, to skakanka jest naprawdę genialnym uzupełnieniem. Poczujemy różnicę, wplatając jakieś dłuższe sesje skakania na skakance, np. 20-30 minutowe. Wtedy naprawdę możemy się spodziewać efektów w postaci spalonej tkanki tłuszczowej.

PLUS 16 czerwca 2022

Godzina skakania na skakance pozwala spalić nawet 700 kcal. Osoby początkujące mogą zacząć od wolniejszego tempa skakania przez dziesięć minut dziennie. Już taki trening, wykonywany codziennie przez miesiąc, przyniesie rezultaty w postaci lepszej kondycji i spalonych kalorii. Długość i intensywność treningu należy zwiększać stopniowo. Można skakać obunóż lub na przemian na jednej nodze. Aby trening przyniósł oczekiwane rezultaty, należy jednak odpowiednio dobrać długość skakanki. Długość skakanki dla osoby początkującej, która dopiero zaczyna przygodę ze skakaniem powinno sie dobierać w ten sposób, że bierzemy skakankę do ręki, składamy ją na pół, czyli bierzemy w jedną rękę obydwie rączki, przygniatamy żyłkę złożoną na pół nogą. Powinna nam ona sięgać do pachy nie licząc rączek. Czyli od ziemi do pachy to jest połowa długości żyłki. W miarę nabierania wprawy długość skakanki można skracać, aby zintensyfikować wysiłek. Takie ćwiczenie to doskonały pomysł na lato, można go bowiem wykonywać w plenerze. Skakanka jest przede wszystkim tania, można ją kupić w każdym sklepie sportowym. Dobra kosztuje kilkanaście dolarów. Do tego

jest mała, przenośna, można ją łatwo zabrać ze sobą na wakacje i wtedy już nie ma wymówek. Wyjmujemy ją z torby i na powierzchni 2 metrów kwadratowych można naprawdę fajnie poćwiczyć. Trening ze skakanką nie jest wskazany dla osób z kontuzjami stawów, niewydolnością serca oraz bardzo dużą nadwagą.


REKLAMA

45

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


46

REKLAMA

Lekarz Medycyny

Małgorzata Komza, MD 17 Sylvan Street, Suite 103 B, Rutherford,NJ Tel: (201) 691 7110 www.KomzaMD.com

Ewaluacja i leczenie • uzależnień • chorób psychicznych • problemów emocjonalnych u dzieci młodzieży i dorosłych • depresja • stany lękowe • nerwice • bezsenność • psychoza • ADHD • OCD Uzależnienia od: alkoholu, benzodiazepin, heroiny/painkillers Dr Komza jest certyfikowana w leczeniu uzależnień od heroiny i innych opiatów za pomocą leku SUBOXONE

WYCIECZKI Busem z Polskim przewodnikiem

Wykorzystaj okazję, że jeździmy!

Parki Narodowe USA, Wielki Kanion Kolorado, Kanion Antylopy, Monument Valley, Yellowstone, Las Vegas, Los Angeles, San Francisco, Głowy Prezydentów I wiele innych atrakcji na wycieczkach Dookoła USA. Terminy 11 dni: od 9 lipca, od 19 sierpnia, od 14 października. Cena $1590 z noclegami i biletami. Terminy 16 dni: od 30 lipca, od 03 września, od 24 września. Cena $2450 z noclegami i biletami. Parki Narodowe/Oregon 16 dni od 9 Lipca, Park Narodowy Acadia 10-12 czerwiec $390. W ofercie również Waszyngton, Kaniony Wschodu, Niagara, Jaskinie i wiele innych wycieczek jedno i dwu dniowych Zobacz: www.ampolinc.com Napisz: ampoltours@yahoo.com Zadzwoń: 609-647-9054

Grace S. Nehrebecki ROZLICZENIA PODATKOWE

• rozliczenia elektroniczne dla osób indywiduanych • rozliczenia firm – LLC, spółki i korporacje

Prowadzenie księgowości dla firm Payroll – podatki dla pracowników Tel: 973-472-7722 Fax: 973-472-7077 nehrebeckigs@outlook.com 1033 Broad Street, Cilfton, NJ 07013

PLUS 16 czerwca 2022

Mówimy

po polsku

Oferujemy fachowość i doświadczenie dla małych i d u ż yc h k l i e n t ó w. Z a p e w n i a my a t ra kc y j n e i konkurencyjne stawki na przewóz i inne usługi. Gwarancją jakości naszych usług jest ponad 30 lat działalności na rynku amerykańskim. • Transport całych kontenerów od drzwi do drzwi między USA i Europą (Import & Export) • Kontenery małe (20ſt), duże (40ſt i 40ſt HC) i specjalistyczne (20ſt & 40ſt Open Top, 20ſt & 40ſt Flat Rack) • Wysyłka samochodów, maszyn, motocykli, ATVs, jet-skis i łodzi • Wysyłka mienia przesiedleńczego • Wysyłka ładunków handlowych i ponadgabarytowych • Oddziały w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Litwie, Węgrzech i w Portugalii • Agencja celna w Gdyni • Przygotowujemy dokumentację transportową i celną

Biuro główne:

Mówimy po polsku

tel: 732-516-9555 fax: 732-516-9777 219 South Street www.icetransport.com Suite 100 stawki@icetransport.com New Providence, NJ 07974


47

REKLAMA

SPECJALIZACJA DR. GABRIELI:

• Nefrologia i Medycyna Ogólna. Opieka zdrowotna od nastolatków do seniorów • Badanie fizykalne i leczenie nadwagi • Cukrzyca • Nadciśnienie tętnicze • Choroby nerek, dializa oraz zapalenie dróg moczowych • Choroby reumatyczne oraz toczeń • Choroby wewnętrzne i profilaktyka • Tylko 20 minut od Garfield i Wallington (Exit 172 Garden State Parkway North)

Dr. Gabriela Wojnarska-Alvarez MEDICAL DOCTOR, BOARD CERTIFIED Specializing in Primary Care and Nephrology

DEVOTED TO PREVENTION AND SOLUTIONS 221 West Grand Avenue www.pcnmd.org • Montvale, NJ 07645 www.zocdoc.com Phone (201) 746-9333 • Fax (201) 746-9335 SM

PRIMARY CARE AND NEPHROLOGY

HOSPITAL AFFILIATIONS:

tel. 973-928-3838 ✷ www.tygodnikPLUS.com


OCEAN HEART GROUP JESTEŚMY DLA CIEBIE OCEANEM ŻYCIA DLA TWOJEGO ZDROWIA-DOBRYM WYBOREM DZIEDZINA KARDIOLOGICZNO-NACZYNIOWA - TO NASZA SPECJALNOŚĆ

➞ Tomasz Komorowski, M.D., F.A.C.C., R.P.V.1. ➞ Hormoz Kianfar, M.D. ➞ Jonathan Tardos, M.D., F.A.C.C. ➞ Philip Infantalino, M.D., F.A.C.C. ➞ Melissa Tam, N.P.-C

Dr TOMASZ KOMOROWSKI M.D., F.A.C.C., R.P.V.1

ma zaszczyt przedstawić Państwu działalność Kliniki Ocean Heart Group, zajmującej się chorobami serca oraz naczyń żylnych i tętniczych. OCEAN HEART GROUP zapewnia profesjonalną diagnostykę i indywidualne podejście do pacjentów. W trosce o ich zdrowie wykorzystujemy najnowsze technologie w kompleksowym podejściu do chorób

OCEAN HEART GROUP świadczy następujące usługi: ➞ echokardiogram serca ➞ elektrokardiografia ➞ test wysiłkowy oraz test nuklearny- wnikliwie

układu sercowo-naczyniowego.

obrazujący wydolność układu wieńcowego ➞ monitorowanie serca (Holter, mobile telemetry

DR TOMASZ KOMOROWSKI

monitoring)

Absolwent General and Interventional Cardiology New York

➞ ultrasonografia żył, serca oraz tętnic ➞ badania elektrofizjologiczne chorób układu krążenia

University oraz Columbia University Hospital w New York City.

➞ usuwanie żylaków nóg

Ordynator Oddziału Kardiologii Interwencyjnej oraz nauczyciel

➞ laserowe leczenie niedrożności żylnych

akademicki.

➞ kompleksowe zabiegi usuwania pajączków oraz inne

DOKTOR MÓWI PO POLSKU.

➞ kosmetyczne terapie chorobowe układu skórno-naczyniowego ➞ angioplastyka, wszczepienia stentu do tętnicy

Większość chorób sercowo-naczyniowych początkowo manife-

➞ oraz inne nowoczesne metody wykrywania

stuje się niewinnymi dolegliwościami. Takie dolegliwości jak:

i zapobiegania chorobom układu sercowo-

duszności, płytki oddech, zmęczenie, ucisk w klatce piersiowej,

naczyniowego.

palpitacje, drętwienie lub obrzęki kończyn oraz nadwaga należą do najczęstszych objawów i zapowiadają rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego na wszystkich poziomach profilaktyki zdrowia duże znaczenie ma diagnostyka i proces leczenia.

TEL. 732-840-0600

Zapraszamy do jednej z naszych czterech lokalizacji: LINDEN

515 Wood Ave #301-A Linden, NJ 07036

BRICK

1530 Route 88 West Brick, NJ 08724

TOMS RIVER

9 Hospital Drive Toms River, NJ 08755

NEW YORK

2 West 46th Street New York, NY 10017